ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
2001 North Baltimore Long Course Invitational Day 1
6/15/2001-6/15/2001
Mt. Washington, Maryland USA

NBAC 
            NBAC June Long Course Invitational - 6/15/01 to 6/18/01            
                  NBAC Invitational Long Course Championships                  
                                    Results                                    
 
Event 1  Men 13-14 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 KNOPP, CORY               14 NBAC-MD              8:39.47    8:31.59  
  2 DUGAN, MATT               14 CUBU-PV              9:17.21    9:03.68  
  3 ROSEBERRY, EVAN           13 TRIDENT-MA           9:18.62    9:07.96  
  4 ZEBLEY, NICO              14 NBAC-MD              9:15.64    9:09.08  
  5 KAUFFMAN, CODY            13 TRIDENT-MA           9:44.72    9:25.00  
  6 COLLIER, DAVID            14 RAC-MD              10:22.11    9:33.38  
  7 KING JR., RODNEY          14 NBAC-MD              9:33.83    9:36.95  
  8 MORROW, CHRIS             14 NBAC-MD              9:47.44    9:38.38  
  9 GROTH, TIMOTHY            14 NBAC-MD              9:39.00    9:40.18  
 10 BULKLEY, ADAM             13 NBAC-MD              9:50.01    9:48.71  
 11 MARTIN, KENNY             13 NBAC-MD             10:01.01    9:52.10  
 12 SHIELDS, JOHN             13 NBAC-MD             10:25.03    9:55.02  
 13 BENECKI, STEVEN           13 FISH-PV              9:59.72    9:55.15  
 14 BROADWATER, ADAM          14 NBAC-MD             10:20.99   10:00.29  
 15 NEWTON, MATT              14 EAGLES-MD           10:26.50   10:07.34  
 16 TUPAJ, BEN                13 NBAC-MD             10:40.36   10:15.50  
 17 NACHMAN, JOSH             13 RAC-MD              10:29.36   10:24.17  
 -- ANDERSON, ALEX            13 FISH-PV              9:09.57        SCR  
 -- WANDNER, IAN              14 CUBU-PV             10:03.77        SCR  
 
Event 2  Women 13-14 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 HUTCHINSON, CLAIRE        14 NBAC-MD              9:06.50    8:57.41  
  2 BROOKS, ELLEN             14 NBAC-MD              9:13.85    9:02.26  
  3 HASER, CHELSEA            14 GREEN TERROR-MD      9:19.71    9:23.01  
  4 WARWICK, KRISTEN          13 RAC-MD               9:41.94    9:35.76  
  5 STEVENSON, EMILY          14 NAAC-MD              9:33.72    9:42.11  
  6 DUNNIGAN, AMANDA          13 UNBAC-MD             9:36.88    9:42.23  
  7 SANBOWER, BECKY           14 LAC-MA               9:45.12    9:50.20  
  8 KEMP, LIZ                 13 CUBU-PV              9:49.73    9:50.66  
  9 DECLUE, MEGAN             14 RAC-MD              10:46.23    9:52.01  
 10 WILES, HOPE               14 NBAC-MD             10:01.48    9:56.37  
 11 O'DONNELL, KERRY          13 NBAC-MD             10:40.99    9:58.49  
 12 SURKOVICH, DANIELE        13 RAC-MD              10:44.56   10:04.51  
 13 CONROY, ANNE              13 CUBU-PV              9:56.86   10:06.57  
 14 PEREGINO, ELISHA          14 NBAC-MD             10:25.01   10:08.98  
 15 EDWARDS, DEANNA           13 EAGLES-MD           10:44.37   10:12.07  
 16 DROSSNER, LAURA           14 NBAC-MD             10:41.20   10:12.40  
 17 SMITH, ALLIE              14 FISH-PV             10:24.41   10:13.64  
 18 DELL, CHRISTINE           13 CLIPPERS-MD         10:23.37   10:13.81  
 19 LUKENS, ELISABETH         14 NBAC-MD             10:45.99   10:15.69  
 20 PAYNE, JENNIFER           13 NBAC-MD             10:34.42   10:25.80  
 21 KAUFMAN, AMY              14 GBSA-MD             10:26.64   10:36.63  
 -- CONSTANTINO, DANA         13 FISH-PV             10:14.53        SCR  
 
Event 3  Men Open 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 WISTHOFF, MATT            15 RAC-MD               9:05.30    8:58.42  
  2 ROBINSON, BEN             18 LAC-MA               8:41.03    9:02.35  
  3 JOHNSON, TJ               17 LAC-MA               8:44.10    9:06.26  
  4 FIELD, ELI                15 PDR-MA               8:54.70    9:06.83  
  5 NEWTON, TIM               16 EAGLES-MD            9:15.39    9:06.85  
  6 HAMILTON, TED             16 CUBU-PV              9:19.71    9:07.48  
  7 FARLEY, JOSHUA            19 RAC-MD               9:35.02    9:07.79  
  8 WALLEY, DAN               15 TRIDENT-MA           9:16.49    9:12.81  
  9 BAGLEY, MARK              18 PDR-MA               8:38.01    9:16.06  
 10 STEPP, DAVID              16 EAGLES-MD            9:30.16    9:19.29  
 11 SWANN, EVAN               16 RAC-MD               9:50.61    9:25.87  
 12 DIMENNA, ADAM             15 PDR-MA               9:23.98    9:29.65  
 13 FUHRMAN, NATHAN           16 NBAC-MD              9:34.17    9:38.98  
 14 GALLAGHER, PATRICK        15 PDR-MA               9:23.50    9:39.38  
 15 HINRICHSEN, PHILLIP       12 CUBU-PV              9:57.56    9:41.10  
 16 LANSER, CHIP              12 NBAC-MD              9:59.94    9:42.48  
 17 RAY, ALEX                 12 CUBU-PV             10:01.97    9:47.56  
 18 ROBERTSON-PHILLIPS, ZACH  12 NBAC-MD             10:20.05    9:59.37  
 19 SKRABACZ, ERIC            15 CBAC-MD              9:53.64   10:18.99  
 -- ADAM, MARK                17 RAC-MD               9:48.63        SCR  
 -- VILLEMEZ, JASON           16 NAAC-MD              9:27.82        SCR  
 -- ANDERSON, LUKE            18 MAC-MD               9:21.39        SCR  
 -- WILSON, ANDREW            17 RAC-MD               9:20.87        SCR  
 -- BEST, ALEC                18 RAC-MD               9:52.28        SCR  
 -- SCANLON, TOMMY            15 CUBU-PV              9:38.74        SCR  
 -- COLLIER, ROBERT           16 RAC-MD              10:00.25        SCR  
 
Event 4  Women Open 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 WINDSTEIN, JENNIFER       18 LAC-MA               9:04.41    9:06.58  
  2 WILLIAMS, LIZ             15 NBAC-MD              9:18.77    9:12.80  
  3 KENWORTHY, CATHY          17 FISH-PV              9:13.16    9:13.32  
  4 RILEY, MEGAN              15 NBAC-MD              9:25.40    9:17.39  
  5 WHITE, LAUREN             16 LAC-MA               9:28.27    9:26.39  
  6 WHITE, JULIENNE           18 LAC-MA               9:16.86    9:30.60  
  7 YEAGER, ASHLEY            16 LAC-MA               9:35.21    9:30.61  
  8 DANOWSKI, ASHLEY          18 LAC-MA               9:18.77    9:33.97  
  9 POLEK, JAMIE              16 RAC-MD               9:50.71    9:36.31  
 10 MCDERMOTT, ELANA          17 CUBU-PV              9:51.51    9:39.28  
 11 HUNTER, KELSEY            15 RAC-MD               9:45.85    9:43.44  
 12 SURKOVICH, BRITTANY       15 RAC-MD               9:59.15    9:43.80  
 13 DAEL, MARYFRANCES         16 NBAC-MD              9:54.04    9:43.97  
 14 GODWIN, KATHERINE         15 RAC-MD              10:35.36    9:48.29  
 15 KNAPIK, ASHLEY            12 NBAC-MD              9:51.13    9:51.24  
 16 DISQUE, STEPHANIE         17 RAC-MD               9:46.10    9:51.96  
 17 SPEARMAN, DANIELLE        15 EAGLES-MD           10:19.30    9:53.63  
 18 MORLOCK, AMY              12 NBAC-MD             10:02.13    9:54.80  
 19 HADLEY, MEG               15 NAAC-MD              9:59.75    9:56.65  
 20 SHRADER, MEGHAN           15 NAAC-MD             10:07.99    9:58.73  
 21 HUBBARD, KATRINA          15 MAC-MD              10:25.49   10:02.46  
 22 ZOHORSKY, JENNIE          16 RAC-MD              10:16.12   10:05.46  
 23 PROSEN, JENNY             16 CLIPPERS-MD         10:22.52   10:10.66  
 24 FREEMAN, MICHELLE         17 EAGLES-MD           10:20.70   10:11.22  
 25 GLASGOW, ADRIANNE         16 RAC-MD               9:54.06   10:14.66  
 26 DOBSON, EMILY             15 CBAC-MD             10:25.53   10:19.14  
 27 O'SULLIVAN, CAROLINE      15 CUBU-PV             10:14.44   10:21.11  
 28 RICHARDSON, KASEY         17 EAGLES-MD           10:30.28   10:25.00  
 29 MCLAUGHLIN, CINDY         15 RAC-MD              10:40.56   10:25.68  
 30 DUNNIGAN, SHANNON         15 UNBAC-MD            10:41.01   10:32.17  
 31 KALISZ, COURTNEY          11 UNBAC-MD            10:25.02   11:52.47  
 -- CHRISTENSEN, MEI          12 FISH-PV             10:23.37        SCR  

ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT