ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
USMS Short Course National Championships, Day Two, Event 12, Women's 200 yard Breaststroke
5/18/2001-5/18/2001
Santa Clara, California USA

Santa Clara Swim Club 
      2001 USMS Short Course National Championships       
         George Haines International Swim Center          
 
 Event 12  Women 200 Yard Breast
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed     Finals 
==================================================================
    === 19-24 Results Timed Finals ===
 
  1 Dowling, Jennifer E    24 CONN              2:29.10    2:29.79 
  2 Perry, Kelly M         22 IM                2:45.00    2:30.47 
  3 Della, Lindsay J       24 IM                2:34.10    2:41.77 
  4 SO, Charissa H         23 DAM               2:56.02    2:49.94 
  5 Hairston, Carrie A     22 ETEX              2:56.31    3:01.73 
 
    === 25-29 Results Timed Finals ===
 
  1 Packard, Andrea H      26 NEM               2:22.98    2:20.40 (National Record)
  2 Thomas, Courtney L     28 SCSC              2:22.00    2:26.77 
  3 Nasution, Maya M       28 USF               2:35.50    2:32.74 
  3 Elm, Maria K           25 SLUG              2:25.00    2:32.74 
  5 Hansen, Jill M         26 DYNA              2:32.00    2:32.85 
  6 Tong, Jessica A        26 TOC               2:30.00    2:35.11 
  7 Reierson, Joanne W     29 SCAQ              2:34.50    2:35.53 
  8 Kilpatrick, Kaira S    25 SLOM              2:40.05    2:40.79 
  9 Thill, Helene A        27 CLVM              2:49.31    2:41.87 
 10 McLachlan, Tracey A    29 MELO              2:45.30    2:48.96 
 11 Tom, Annie             25 SCAQ              2:50.50    2:51.73 
 12 Criscione, Anicia      27 OREG              2:51.00    2:54.04 
 13 Karunungan, Maria L    27 DYNA              2:50.25    2:55.34 
 14 Gorsline, Lisa K       25 OREG              2:56.11    3:05.34 
 -- Yoder, Anna R          25 RMM               2:47.00         DQ 
 
    === 30-34 Results Timed Finals ===
 
  1 Hansen, Wenke K        31 OSB               2:17.50    2:18.62 
  2 Hegeberg, Linda K      31 PNA               2:33.29    2:30.92 
  3 Donlevy, Mary A        31 SLUG              2:33.66    2:32.62 
  4 Martin, Belinda R      31 WPM               2:33.10    2:32.83 
  5 Schultz-Santos, Debbi  32 WCM               2:29.22    2:35.49 
  6 Keenan-Boline, Jill E  32 ROSE              2:39.15    2:35.81 
  7 Lundmark, Jennifer A   34 DAM               2:40.00    2:38.97 
  8 Biggs, Carolyn A       33 LGSR              2:42.00    2:40.09 
  9 Kennedy, Kimberly F    33 AAM               2:44.23    2:41.23 
 10 Blessing, Leigh Ann    31 TCAM              2:37.76    2:42.23 
 11 Berrueta, Gabriela     34 AGYM              2:42.00    2:43.43 
 12 Nicholson, Mandy L.    34 CLVM              2:50.00    2:44.29 
 13 Reed, Kelly L          33 ARIZ              2:52.00    2:44.49 
 14 Duggan, Karen L        30 WCM               2:37.00    2:45.07 
 15 Hertzer, Cynthia J     32 CRUZ              2:40.00    2:45.57 
 16 Moore, Allyson J       33 SCSC              2:51.67    2:47.70 
 17 Mehaffey, Michele G    31 PNA               2:53.26    2:48.65 
 18 Coit, Carrie K         30 DAM               2:54.00    2:55.32 
 19 Silverstone, Debra J   30 LAPS              3:09.27    2:55.92 
 20 Barry, Robin B         34 LVM               2:53.51    2:57.49 
 21 Hoeft, Shelley E       30 RINC              3:05.00    3:00.28 
 22 Wagner, Kristina B     30 ARIZ              3:00.00    3:00.72 
 23 Beattie, Kathleen E    30 SLOM              3:05.00    3:03.56 
 -- Hansen, Cynthia I      34 SCSC              3:15.00         NS 
 -- Kogan, Elena A         34 RINC              2:55.00         NS 
 
    === 35-39 Results Timed Finals ===
 
  1 Weiss, Sharon M        38 SNM               2:33.62    2:31.13 
  2 Crouch, Kim H          39 RMM               2:38.83    2:34.05 
  3 Jensen, Janna D. Jens  37 SNM               2:35.78    2:36.63 
  4 Schroeder, Dawn L      35 OSB               2:45.56    2:39.01 
  5 Glassman, Lucille R    38 LAM               2:48.12    2:39.05 
  6 Ward, Lisa A           37 WCM               2:40.00    2:39.21 
  7 Sheeper, Lisa M        37 MELO              2:54.00    2:42.01 
  8 Petersen, Stephanie O  39 SLAM              2:42.80    2:42.52 
  9 Kuwahara, Lisa K       38 UTAH              2:42.93    2:42.79 
 10 Considine-Miller, Ell  37 WMST              2:50.38    2:43.97 
 11 Watkins, Elizabeth A   35 UTAH              2:52.00    2:44.08 
 12 Klein, Jennifer A      35 MICH              2:43.90    2:44.80 
 13 Zien, Livia L          35 SPM               2:47.30    2:45.10 
 14 Blake, Susie K         35 SCSC              2:45.60    2:47.48 
 15 Donaldson, Deborah L   36 IMFM              2:50.39    2:47.57 
 16 Ellis, Laurie S        37 NEM               2:50.20    2:53.81 
 17 Flynn, Beth P          38 RHMS              2:54.00    2:58.07 
 18 McHale, Carol S        37 WCM               3:20.00    3:33.29 
 -- Wheeler, Mindy A       35 UTAH              2:35.00         DQ 
 
    === 40-44 Results Timed Finals ===
 
  1 Powis, Patricia M      40 VMST              2:38.17    2:38.33 
  2 Klein, Maria V         42 MVM               2:42.10    2:41.15 
  3 Lepinski, Cokie        41 RHMS              2:39.99    2:41.31 
  4 McGregor, Izzie A      42 TVM               2:48.50    2:42.91 
  5 Berg, Tonya K          42 PNA               2:41.00    2:43.17 
  6 Newland, Sally B       41 SLOM              2:40.20    2:45.97 
  7 Sotelo-Osborne, Sophi  40 WCM               2:50.90    2:46.26 
  8 Soso, Catherine G      43 WCM               2:58.90    2:48.92 
  9 Lockhart, Christine N  43 USA               2:55.00    2:58.19 
 10 Tomlin, Julie B        42 RGSC              3:04.00    2:58.69 
 11 Anderson, C. Lynne     42 SLOM              2:54.20    2:59.33 
 12 Walker, Anita M        44 OKMS              3:05.70    3:05.19 
 13 Nolte, Susan D         40 RMM               3:03.40    3:07.53 
 
    === 45-49 Results Timed Finals ===
 
  1 Knapp, Lo D            46 UTAH              2:42.00    2:41.17 
  2 Parisi, Robin B        46 MACO              2:52.00    2:48.06 
  3 Litzenberger, Andra    48 PNA               2:46.00    2:48.68 
  4 Mattson, Patricia Ski  47 DYNA              2:50.57    2:48.75 
  5 Fox-Yoder, Kim A       45 WCM               2:59.55    2:53.75 
  6 Finch, Merry B         46 YCRC              2:53.60    2:55.09 
  7 Harrelson, Jo Ann      45 SPM               2:57.73    2:57.16 
  8 Schulbach, Cathy       47 LAM               2:51.10    2:57.67 
  9 Black, Karla N         45 NEM               2:58.00    2:58.40 
 10 Woodrow, Marcie        48 PCAT              3:04.29    3:00.16 
 11 Adkison, Melissa       48 RHMS              3:09.50    3:05.49 
 12 Clark, Elizabeth A.    47 UNAT              3:15.00    3:05.76 
 13 Sharpe, Pamela E       47 DYNA              3:06.00    3:10.37 
 14 Higgins, Jane E        47 DAM               3:16.18    3:15.83 
 15 Sussex, Kerry C        45 PNA               3:30.00    3:20.72 
 16 Francis, Pamela C      45 ROSE              3:28.08    3:29.38 
 17 Masters, Jane H        48 RGSC              3:38.88    3:38.37 
 
    === 50-54 Results Timed Finals ===
 
  1 Imwalle, Cathy J       51 OREG              2:55.00    2:51.03 
  2 Mac Murray, Holly L    50 NIAG              3:00.64    2:58.80 
  3 Ford, Alice H          50 MM                3:18.00    3:08.56 
  4 Dillon, Sally A        54 PNA               3:07.66    3:10.60 
  5 Miller, Nancy R        51 VMST              3:25.00    3:11.83 
  6 Buck, Kathleen P       50 OREG              3:16.01    3:14.93 
  7 Atamaniuk, Susan C     52 RHMS              3:21.00    3:15.62 
  8 Scott, Stephanie I     54 WCM               3:33.00    3:17.39 
  9 Murphy, Bonnie R       51 WCM               3:26.00    3:19.06 
 10 Rapoport, Jena         50 TOC               3:27.50    3:28.73 
 11 Brassy, Sue            53 HSAM              3:27.75    3:41.62 
 12 Kennedy, Nedenia C     53 ROSE              4:12.00    3:47.48 
 13 Cafferata, Gail L      52 IMFM              4:10.89    3:59.23 
 
    === 55-59 Results Timed Finals ===
 
  1 Boak, Carolyn F        56 LAM               2:57.90    2:54.45 (National Record)
  2 Pierson, Ginger L      55 MACO              3:00.00    2:55.45 
  3 Carroll, Carol A       55 SNM               3:10.00    3:05.98 
  4 Barnea, Daniela        57 STAN              3:10.84    3:06.82 
  5 Kikut, Maureen         56 SLUG              3:15.50    3:10.83 
  6 Litt, Arni H           55 PNA               3:42.45    3:33.02 
  7 Norris, Roswita D      58 DAM               3:37.11    3:36.08 
  8 Carroll, Glenda F      57 TAM               3:36.00    3:36.46 
  9 Krichbaum, Barbara J   58 VS                3:38.00    3:39.23 
 10 Valderhaug, Marlee R   59 HSAM              3:49.00    3:54.22 
 
    === 60-64 Results Timed Finals ===
 
  1 Jebe, Margit H         62 CONN              3:18.10    3:16.12 
  2 Newell, Sally N        63 NCMS              3:20.80    3:20.95 
  3 Stretch, Nancy A       61 TOC               3:45.00    3:31.25 
  4 Silva, Erika E         63 AAM               3:32.87    3:31.66 
  5 Schumann, Susanne N    63 MACO              3:40.00    3:33.30 
  6 Ramey, Marilyn A       60 HSAM              3:42.76    3:34.76 
  7 Mc Dowell-Cramer, Peg  60 SCAQ              3:28.00    3:37.42 
  8 Curry, Kate            64 MVM               3:48.29    3:56.01 
  9 Haworth, Joyce M       63 WCM               3:54.11    4:01.89 
 10 Glenn, Sylvia J        63 OSB               4:25.00    4:19.33 
 
    === 65-69 Results Timed Finals ===
 
  1 Alexander, Joan E      69 WCM               3:40.00    3:43.55 
  2 Baxter, Cindy P        68 RINC              4:05.00    3:54.52 
  3 Buchannan, Peggy       68 RMM               4:14.32    4:05.43 
  4 Byma, Maria A          66 RINC              5:00.00    4:38.77 
  5 Lehto, Elfriede R      68 HSAM              4:55.00    4:43.59 
  6 Duncan, Jean M         68 WCM               5:12.96    4:58.74 
 
    === 70-74 Results Timed Finals ===
 
  1 Hirsch, Ann M          70 WCM               3:22.00    3:26.47 
  2 Germolus, Dixie C.     74 WCM               4:50.10    4:37.47 
  3 Stupfel, Gloria M      74 SMMM              5:05.00    6:28.54 
 
    === 80-84 Results Timed Finals ===
 
  1 Simonton, Rita A       82 GWSC              4:53.00    4:51.79 
  2 Reeves, Mary Jane      84 WCM               5:52.00    6:18.59 
 
    === 85-89 Results Timed Finals ===
 
  1 Lenk-Zigler, Maria     86 NMMS              5:59.36    5:10.94 (National record) 
  2 Buel, Hilda G          87 SMMM              9:00.00    8:38.92 

ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT