ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
USMS Short Course National Championships, Day Two, Event 8, Women's 200 yard Freestyle
5/18/2001-5/18/2001
Santa Clara, California USA

Santa Clara Swim Club 
      2001 USMS Short Course National Championships       
         George Haines International Swim Center          
 
 Event 8  Women 200 Yard Free
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed     Finals 
==================================================================
    === 19-24 Results Timed Finals ===
 
  1 Schweitzer, Sarabeth   22 SNM               1:52.80    1:52.18 (National Record)
  2 Felton, Tanya C        22 LCAM              2:05.00    1:57.13 
  3 Frogner, Asheley M     22 SCSC              2:01.69    1:58.79 
  4 Johnson, Marianne K    19 WCM               1:59.10    1:59.70 
  5 Della, Lindsay J       24 IM                2:00.00    1:59.95 
  6 Wigle, Kristin C       24 SCSC              2:01.89    2:00.35 
  7 Carlson, Miriam E      24 UMSC              2:03.28    2:00.63 
  8 Trompke, Rebecca D     22 SPM               2:05.74    2:01.09 
  9 Arnold, Rebecca E      23 SDSM              2:08.50    2:03.71 
 10 Burton, Loni J         21 WCM               2:10.65    2:05.07 
 11 Simon, Wendy M         24 CONN              2:07.81    2:05.67 
 12 Davis, Kim M           23 SCAQ              1:59.79    2:05.68 
 13 Tallacksen, Aurora K   24 PNA               2:06.94    2:06.79 
 14 Perry, Heather N       23 UCSB              2:09.00    2:06.83 
 15 Kondo, Michelle C      24 PNA               2:07.20    2:07.68 
 16 Conroy, Rebecca A      24 GSM               2:13.96    2:09.18 
 17 Miles, Heather C       21 UCSB              2:14.24    2:09.71 
 18 Rickard, Catherine E   24 ALEX              2:15.23    2:14.79 
 19 Lee, Eva C             24 MVM               2:21.37    2:14.83 
 20 Crandell, Kelly J      20 PNA               2:18.98    2:16.08 
 21 SO, Charissa H         23 DAM               2:25.06    2:25.64 
 22 Hall, Kerstin H        20 UCSB              2:41.50    2:37.94 
 
    === 25-29 Results Timed Finals ===
 
  1 Liu, Limin             25 SNM               1:53.00    1:48.80 (National record)
  2 Cornelius, Grace S     28 STAN              1:57.50    1:54.07 
  3 Tong, Jessica A        26 TOC               2:00.00    1:55.42 
  4 Blandford, Mary C      27 UTAH              1:59.30    1:56.99 
  5 Usher, Traci           25 CLVM              1:59.50    1:59.12 
  6 Hawes, Liz A           25 OSB               2:00.99    2:02.26 
  7 Arneson, Laura C       25 SCAM              2:06.99    2:04.24 
  8 Stover, Joy E          25 IM                2:10.36    2:05.17 
  9 Barrera, Jennifer E    28 ARIZ              2:10.91    2:07.26 
 10 Mullican, Beth A       26 DYNA              2:09.92    2:07.83 
 11 McLachlan, Tracey A    29 MELO              2:09.99    2:07.95 
 12 Loyd, Cara             26 UNAT              2:16.00    2:09.86 
 13 Boehm, Merin L         27 CONN              2:11.00    2:11.42 
 14 Lykins, Melissa L.     26 MVM               2:12.00    2:13.67 
 15 Alesna, Annie M        27 TCAM              2:13.12    2:14.51 
 16 Eisner, Sarah L        29 MELO              2:13.00    2:20.10 
 17 Vallelonga, Mary       26 NIAG              2:17.44    2:21.02 
 18 Ziedins, Anna C        27 DAM               2:25.00    2:21.13 
 19 Strong, Susan D        29 WCM               2:20.26    2:22.81 
 
    === 30-34 Results Timed Finals ===
 
  1 Smith, Jody L          32 STAN              1:57.54    1:56.85 
  2 Easton, Sandie         31 ARIZ              2:00.57    1:58.25 
  3 Scott, Kerri E         33 TVM               2:04.74    2:00.85 
  4 Seubert, Trish         32 SDSM              2:06.00    2:01.31 
  5 Rothbard, Jocelyn K    30 SCAQ              2:00.00    2:01.64 
  6 Buys, Jeni E           32 SDSM              2:03.64    2:02.62 
  7 Berg, Ellen C          31 ARIZ              2:02.00    2:02.85 
  8 Soapes, Sarah P        30 PALM              2:08.33    2:03.31 
  9 Ghiggeri, Michelle D   32 WCM               2:02.87    2:03.48 
 10 Lugassy, Heather R     30 TAM               2:05.97    2:04.52 
 11 Gavigan, Stacey A      30 UCI               2:06.50    2:05.63 
 12 Sippola, Sari H        32 WHSC              2:08.45    2:05.89 
 13 Kennedy, Kimberly F    33 AAM               2:07.03    2:06.13 
 14 Lowengrub, Wendy C     32 STAN              2:12.50    2:07.36 
 15 Leahy, Karen R         32 PNA               2:10.11    2:07.81 
 16 Alderman, Laurie A     30 CLVM              2:03.50    2:08.57 
 17 Grant, Susie M         32 MELO              2:11.40    2:10.32 
 18 Lucco, Elizabeth D     34 STAN              2:10.50    2:10.89 
 19 Miklosi, Chantal       30 MAM               2:08.00    2:11.66 
 20 Cantilina, Amy LP      32 SMSC              2:10.00    2:13.00 
 21 Wood, Whitney K        30 MELO              2:19.00    2:18.89 
 22 Nygren, Mary Ann       33 TVM               2:15.40    2:19.37 
 23 Kondo De La Torre, Ya  30 AAM               2:37.00    2:20.39 
 24 Hyde, Sandra           32 OREG              2:17.56    2:20.46 
 25 Law, Cathy             33 OREG              2:23.97    2:23.89 
 26 Kelleher, Rebecca A    31 RGSC              2:35.00    2:26.88 
 27 Petit, Sharon E.       30 VMST              2:54.42    2:51.07 
 28 Hansen, Cynthia I      34 SCSC              3:00.00    3:05.98 
 -- Doan, Jaimi D          30 DAM               2:06.70         NS 
 
    === 35-39 Results Timed Finals ===
 
  1 Welting, Laureen K     35 TOC               1:55.00    1:52.42 
  2 Moll, Tracie A         37 GOLD              1:53.00    1:54.04 
  3 Graner Gallas, Diane   37 SLUG              1:54.00    1:54.15 
  4 Vidal, Laurie P        38 WCM               1:55.50    1:54.94 
  5 Drueckhammer, Maria D  37 METR              1:58.89    1:57.07 
  6 Hennessey, Lynnette M  36 HHAC              2:02.24    1:58.18 
  7 Hagadorn, Heather L    36 RMM               2:02.35    1:58.81 
  8 Cook, Mimi M           36 AKMS              2:06.80    2:00.10 
  9 Moosmann, Barbara G    36 FIRE              2:04.00    2:00.39 
 10 Hazen, Lisa A          36 SCSC              1:58.00    2:00.83 
 11 Smith, Laura K         35 VS                2:04.70    2:01.15 
 12 Gardenal, Susan J      35 WCM               2:02.00    2:01.19 
 13 Block, Andrea J        39 ANCM              2:04.80    2:01.25 
 14 Salopek, Marion H      36 RGSC              2:04.99    2:03.50 
 15 Demasi, Amy E          38 SCSC              2:09.50    2:05.43 
 16 Elsbach, Kimberly D    38 RINC              2:06.50    2:06.24 
 17 Reid, Lesley A         35 SCSC              2:03.00    2:06.34 
 18 Smith, Joan A          39 WHAM              2:05.80    2:06.59 
 19 Wygal, Dianne L        35 ARIZ              2:05.50    2:07.08 
 20 Fredrick, Dea M        39 USF               2:09.50    2:07.62 
 21 Jensen, Janna D. Jens  37 SNM               2:07.65    2:08.30 
 22 Sterzer, Robin S       36 SJAM              2:09.28    2:08.36 
 23 Ferris, Mary JO -      39 WCM               2:10.00    2:08.86 
 24 Dullea, Melanie        39 RMM               2:09.49    2:08.87 
 25 Dewey, Vicky S         39 WHSC              2:11.35    2:10.14 
 26 Chalmers, Maureen S    35 WCM               2:08.00    2:10.18 
 27 Petersen, Stephanie O  39 SLAM              2:15.20    2:10.54 
 28 Bogdan, Yinka C        35 MVM               2:12.00    2:12.17 
 29 Houchens, Denise A     39 SMMM              2:20.00    2:14.52 
 30 Vanderpoel, Nicole L   36 RMM               2:15.59    2:17.17 
 31 Jackman, Rebecca M     37 HSAM              2:20.00    2:17.58 
 32 Colette, Laura         37 CSPF              2:13.59    2:26.66 
 33 Kaufmann, Karen E      36 VMST              2:32.38    2:32.48 
 34 McHale, Carol S        37 WCM               2:43.00    2:44.03 
 
    === 40-44 Results Timed Finals ===
 
  1 Hernandez, Jill S      40 USA               1:55.77    1:56.45 (National Record)
  2 Simpson, Susanne B     41 INWM              1:59.82    1:56.94 
  3 Heim-Bowen, Suzanne M  42 WCM               2:03.40    1:58.98 
  4 Curran, Margee M       40 WCM               1:59.70    2:00.36 
  5 Garnier, Kathy         40 RMM               2:04.89    2:02.69 
  6 Nelson, Judy A         40 RMM               2:04.14    2:03.81 
  7 Payne, Lori A          41 SLAM              2:04.12    2:05.20 
  8 Valach, Janie P        40 WHSC              2:06.08    2:05.27 
  9 Winslow, Laura H       41 ARIZ              2:08.69    2:06.34 
 10 Smith, Joan C          40 SCSC              2:06.00    2:06.64 
 11 Crowder, Barbara W     43 SCSC              2:05.50    2:06.88 
 12 Wencel, Sharon         42 HOTS              2:08.79    2:06.92 
 13 Staursky, Karen H      42 GCMT              2:08.83    2:07.59 
 14 Meyer, Marguerite V    42 TOC               2:10.00    2:07.68 
 15 Grilli, Tracy L        44 NEM               2:15.00    2:08.48 
 16 Lee, Cindy S           43 SMMM              2:08.50    2:08.72 
 17 Alvarez, Phyllis A     41 UCI               2:16.63    2:10.64 
 18 Andrus-Hughes, Karen   43 OREG              2:12.20    2:10.68 
 19 Moore, Olivia J        41 WCM               2:10.00    2:13.06 
 20 Blaha, Sharon L        40 NOVA              2:15.00    2:15.40 
 21 Deffeyes, Joan         41 SLAM              2:12.58    2:16.39 
 22 Miller, Margaret       40 SLUG              2:10.00    2:16.97 
 23 Dabrowski, Mira C      43 LAM               2:19.01    2:19.12 
 24 Peters, Carol E        43 IM                2:21.00    2:19.15 
 25 Hickel, Jessica J      42 CRUZ              2:29.00    2:28.64 
 26 Nolte, Susan D         40 RMM               2:21.60    2:29.17 
 -- Hamway, Mindy A        42 WCM               2:15.00         NS 
 
    === 45-49 Results Timed Finals ===
 
  1 Val, Laura B           49 TAM               2:04.00    1:58.53 (National Record)
  2 Lippold, Mary B        45 PNA               2:09.50    2:06.33 
  3 Battin, Carolyn H      47 LVM               2:13.66    2:12.12 
  4 Coda, Teresa           46 DAMM              2:10.55    2:13.07 
  5 Flansburg, Debbie M    45 WCM               2:14.00    2:14.28 
  6 Wainwright, Joanne     45 AKMS              2:19.05    2:14.40 
  7 Brittingham, Regina    49 USA               2:15.70    2:16.70 
  8 Glassman, Debbie A     47 PNA               2:17.90    2:17.61 
  9 Litzenberger, Andra    48 PNA               2:30.00    2:19.02 
 10 Doman, Debra A         48 CHIC              2:15.00    2:19.68 
 11 Schulbach, Cathy       47 LAM               2:20.70    2:24.69 
 12 Finch, Merry B         46 YCRC              2:18.30    2:24.87 
 13 Pinto, Rebecca A       46 MELO              2:32.00    2:25.35 
 14 Braaten, Kitten        45 VMST              2:28.44    2:25.80 
 15 Igel, Victoria E       45 LAM               2:40.00    2:30.10 
 16 Strauss, Judy          46 MELO              2:35.00    2:36.54 
 17 Woodrow, Marcie        48 PCAT              2:50.00    2:39.27 
 18 Weir, Vickey L         49 MVM               3:00.00    2:55.31 
 19 Julien, Catherine E    45 UNAT              3:20.00    3:09.34 
 -- Tournat, Cynthia R     46 SLUG              2:36.00         NS 
 
    === 50-54 Results Timed Finals ===
 
  1 Miller, Celeste        51 SNM               2:09.00    2:09.34 
  2 Schmidt, Jonelle G     50 ARIZ              2:08.60    2:10.41 
  3 Roche, Carolyn M       50 RMM               2:23.00    2:19.00 
  4 Rainer, Margareta      52 HEL               2:20.00    2:20.07 
  5 Dillon, Sally A        54 PNA               2:22.50    2:22.69 
  6 Fouts, Susan J         50 RMM               2:29.00    2:24.83 
  7 Guthrie, Sally K       51 MICH              2:31.00    2:25.24 
  8 Casey, Kathrine J      52 PNA               2:23.70    2:25.41 
  9 Buck, Kathleen P       50 OREG              2:30.94    2:26.82 
 10 King, Kristina V       53 WCM               2:30.00    2:27.73 
 11 Miller, Nancy R        51 VMST              2:40.00    2:30.08 
 12 Lim-Sharpe, Judy       50 ANCM              2:35.00    2:30.40 
 13 Rousseau, Sandi        53 OREG              2:38.00    2:36.63 
 14 Apple, Kate Z          52 WCM               2:48.23    2:38.54 
 15 Tyler, A Susan         52 SNM               2:42.26    2:40.06 
 16 Ford, Alice H          50 MM                2:41.32    2:40.91 
 17 Coors, May L           52 SLOM              2:43.00    2:41.34 
 18 Scott, Stephanie I     54 WCM               2:47.00    2:46.74 
 19 Kennedy, Nedenia C     53 ROSE              3:31.00    3:01.60 
 20 Ensign, Jeanne         54 PNA               3:00.22    3:03.10 
 21 Baker, Gini M          50 SDSM              2:42.90    3:03.96 
 22 Popek, Emma P          51 WCM               3:15.00    3:25.64 
 
    === 55-59 Results Timed Finals ===
 
  1 Boak, Carolyn F        56 LAM               2:17.60    2:15.72 
  2 Barnett, Betty Ann     55 HUMU              2:25.00    2:16.09 
  3 Marr, Jackie M         57 SDSM              2:25.80    2:20.09 
  4 Ridout, Nancy J        59 TAM               2:19.90    2:24.27 
  5 Anziano, Marcia        56 RMM               2:49.29    2:43.57 
  6 Allen, Susan J         56 USF               2:45.00    2:44.30 
  7 Tyler, Sarah L         56 SNM               3:00.00    2:47.47 
  8 Carroll, Carol A       55 SNM               2:50.00    2:47.68 
  9 Valderhaug, Marlee R   59 HSAM              3:00.00    3:06.36 
 -- Alsberg, Jane M        57 UIUC              3:28.45         NS 
 
    === 60-64 Results Timed Finals ===
 
  1 Munn, Susan L.         62 DAM               2:35.00    2:34.27 
  2 Schreiner, Beth        60 DCM               2:46.88    2:42.62 
  3 Glenn, Sylvia J        63 OSB               3:19.61    3:09.28 
 
    === 65-69 Results Timed Finals ===
 
  1 Carriquiry Correa, Ju  65 PEMA              2:55.12    2:34.67 
  2 Mc Cubbin, Miek        65 SMMM              3:20.00    3:00.50 
  3 Valentine, Mary Lou    65 SDSM              3:04.89    3:01.62 
  4 Monroe, Donna          67 WCM               3:05.00    3:10.78 
  5 Branscomb, Tessie L    65 MEND              3:07.64    3:14.57 
  6 Alexandre, Mary L      65 TAM               3:25.00    3:23.04 
  7 Buchannan, Peggy       68 RMM               3:25.12    3:23.82 
  8 Duncan, Jean M         68 WCM               3:28.30    3:36.47 
  9 Lehto, Elfriede R      68 HSAM              3:26.00    4:03.96 
 
    === 70-74 Results Timed Finals ===
 
  1 Roper, Gail P          71 RPMS              2:45.00    2:48.63 
  2 Goggin, Georgia L      71 DAMM              3:52.42    3:43.50 
  3 Sanborn, Peggy         73 OSB               3:55.00    3:49.34 
 
    === 75-79 Results Timed Finals ===
 
  1 Carr, Florence E       75 FMM               3:02.90    3:01.22 
  2 Smith, Petey M H       76 NEM               3:20.00    3:07.89 
  3 Meyer, Margery         78 TOC               3:20.00    3:15.58 
  4 Heim, Bea T            75 TAM               4:31.00    4:18.20 
  5 Chadwick, Marion K     79 PNA               4:42.00    5:07.76 
 
    === 80-84 Results Timed Finals ===
 
  1 Simonton, Rita A       82 GWSC              3:35.00    3:28.67 
  2 Burrill, Billie Ann    80 NEM               3:55.00    3:40.29 
  3 Sharpe, Marjorie W     84 STAN              3:49.00    3:42.87 
  4 Etienne, Audrey H      84 SMMM              4:10.00    4:02.71 
  5 Prevetz, Patricia J    80 WCM               4:59.00    4:25.72 
  6 Reeves, Mary Jane      84 WCM               5:01.00    4:56.16 
 
    === 85-89 Results Timed Finals ===
 
  1 Hanson, Susan S        88 WCM               7:10.00    5:00.32 
  2 Browne, Ivy V          86 SNM               5:00.00    5:00.74 

ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT