ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
USMS Short Course National Championships, Day Two, Event 5, men's 100 yard Backstroke
5/18/2001-5/18/2001
Santa Clara, California USA

Santa Clara Swim Club 
      2001 USMS Short Course National Championships       
         George Haines International Swim Center          
 
 Event 5  Men 100 Yard Back
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed     Finals 
==================================================================
    === 19-24 Results Timed Finals ===
 
  1 Cherrstrom, L Jay      21 RAMS                54.02      55.34 
  2 Gilchrest, Arthur A    24 GSM                 54.54      56.34 
  3 Meadows, Raymond A     21 UCSB                57.00      56.46 
  4 McNeil, Cameron        19 MICH              1:01.50      56.84 
  5 Stanton IV, Wright     21 RGSC                59.65      58.52 
  6 Palafox, Fausto        20 SLOM              1:00.52    1:02.45 
  7 Lee, Josh M            22 WHAM              1:04.77    1:03.28 
  8 Ulrey, Sean M          23 WHSC              1:01.15    1:04.95 
 
    === 25-29 Results Timed Finals ===
 
  1 Kelly, Andrew C        26 USF                 55.00      54.99 
  2 Taverniti, Dominic A   27 USF                 55.00      55.07 
  3 Gooch, Greg R          29 IM                  54.99      55.81 
  4 Villarete, Andy D      29 NOVA                56.69      56.24 
  5 Sears, James T         25 CGIS                58.18      56.91 
  6 Waananen, Eric J       26 GMUP                58.62      57.45 
  7 Peck, Daniel S         25 SDSM                57.12      57.49 
  8 Wegner, Dan            29 SCAQ                56.79      58.08 
  9 Herlihy, Christian R   25 LVM               1:00.50      58.09 
 10 Benedick, Christopher  29 TERR                57.57      58.46 
 11 Tomson, Farol L        29 UIUC              1:02.00    1:05.28 
 -- White, Tobin F         29 STAN              1:02.00         DQ 
 -- Frohlich, Jon W        28 UTAH                58.20         NS 
 -- Thorum, Thomas M       28 UTAH                56.00         NS 
 
    === 30-34 Results Timed Finals ===
 
  1 Bohlman, Andrew L      30 SNM                 49.97      50.74 
  2 Kanner, Michael B      32 SAM                 51.00      52.51 
  3 Rinzler, Marcel        30 SLUG                53.68      53.06 
  4 Reed, Scott W          30 OSB                 54.89      54.28 
  5 Farrell, Andrew J      30 ORLM                56.45      55.36 
  6 Roddin, Jeffrey H      32 ANCM                54.99      55.48 
  7 Gonzales, Mike         34 RMM                 56.08      55.55 
  8 Giambalvo, William C   34 TGM                 57.01      55.79 
  9 Lockaby, Jay R         30 1776                56.59      55.88 
 10 Hale, William C        30 MAM                 58.50      57.10 
 11 Velasco, Tim           34 AAM                 57.95      57.14 
 12 Wood, Chris A          33 NEM                 55.38      57.15 
 13 Brady, Chris           30 UTAH                58.90      58.01 
 14 Maxwell, Jonathan B    34 MOB               1:02.00      59.43 
 15 Garfinkle, Joel        31 MAM               1:01.09    1:01.05 
 16 Tremblay, Raymond L    30 LAPS              1:02.08    1:01.63 
 17 Scotty, Domenic J      30 VMST              1:14.02    1:12.53 
 
    === 35-39 Results Timed Finals ===
 
  1 Fell, Michael A        39 ANCM                55.50      55.43 
  2 Lincoln, Todd L        39 STAN                59.50      55.99 
  3 Allen, Brant C         38 SNM               1:00.80      56.43 
  4 Grady, Tom M           36 UNAT                57.40      57.31 
  5 Fish, Robert A         37 PNA                 56.69      58.80 
  6 Jaegers, Allan M       38 ARIZ                59.00      59.06 
  7 Parmentier, Steve D    35 OREG                59.64      59.08 
  8 Penn, Michael J        39 UNAT              1:03.20      59.21 
  9 Brisbane, Roger S      36 UNAT              1:01.24      59.41 
 10 Rodriguez, Rick A      38 OREG              1:01.33      59.76 
 11 Salopek, David P.      38 RGSC              1:01.42    1:00.07 
 12 Vagnoni, Adrian F      39 MICH                58.60    1:00.15 
 13 Neuhold-Huber, Tom M   39 WHAM              1:00.00    1:00.18 
 14 Henschel, Sean M       37 RGSC              1:01.60    1:01.17 
 15 Brancamp, David J      39 SNM               1:01.50    1:02.00 
 16 MACDONALD, Peter S     38 STAN              1:07.38    1:07.83 
 
    === 40-44 Results Timed Finals ===
 
  1 Britt, Clay            40 ANCM                51.50      52.19 (National record)
  2 Lehman, Fritz E        42 NCMS                54.50      53.83 
  3 Lundberg, David        40 TOC                 56.00      54.34 
  4 Specht, William L      43 SPM                 54.00      55.17 
  5 George, Steve A        41 OREG                55.00      55.18 
  6 Shake, Scott D         43 ARIZ                55.40      56.31 
  7 Battle, Glenn H        40 UNAT                57.16      56.99 
  8 Johnson, Eric A        41 BAM                 59.00      57.15 
  9 Brackett, Bill A       43 RMM                 56.72      57.79 
 10 Vidimos, David         40 SNM                 57.60      58.08 
 11 Jensen, Kirk L         40 TOC                 59.00      58.83 
 12 Tainty, Chris J        41 SCSC              1:02.80      59.13 
 13 Arcuni, Philip W       42 MELO              1:04.00      59.96 
 14 Richardson, Rob        40 ARIZ              1:01.72    1:00.61 
 15 Leach, Mark D          42 IMFM              1:01.73    1:00.84 
 16 McNeil, Don            44 MICH              1:02.80    1:00.94 
 17 Nelson, Kurt D         41 RMM               1:02.10    1:01.25 
 18 Taylor, Ron A          40 OREG              1:01.90    1:01.55 
 19 Newland, George V      43 SLOM              1:02.10    1:01.60 
 20 Thomas, Andrew C       43 MESC              1:01.85    1:01.82 
 21 Huber, Curt J          41 SCSC              1:03.50    1:02.47 
 22 Morales, John R        43 SRM               1:02.50    1:03.51 
 23 Seder, Eric W          44 SCAM              1:05.10    1:04.07 
 24 James, Sean P          42 BGWM              1:03.06    1:04.62 
 25 Bradley, William N     44 MVM               1:17.24    1:06.27 
 26 Taylor, Lynn           44 CVM               1:03.56    1:06.33 
 27 North, Harry S         42 SRM               1:10.00    1:08.77 
 -- Virjee, Fram M         40 LAPS              1:03.72         DQ 
 
    === 45-49 Results Timed Finals ===
 
  1 Djang, Philipp A       46 RGSC                58.50      58.35 
  2 Lewin, Dan'L -         47 LAM               1:02.00      59.67 
  3 Hughes, John S         47 RMM                 59.16    1:00.38 
  4 Darlington, Taite      45 SMMM              1:01.00    1:00.92 
  5 Van Boer, Eric D       46 RHMS              1:01.00    1:00.97 
  6 Maggion, Andrew F      45 GSM               1:01.50    1:01.38 
  7 Haufler, Steven E      48 WCM               1:04.49    1:01.70 
  8 Johnson, Clifford H    49 SNM               1:02.00    1:01.92 
  9 Hart, Gene E           48 WCM               1:00.52    1:02.18 
 10 Jacobs, Ronald         49 PNA               1:01.06    1:02.52 
 11 Heather, Michael R     47 SLUG              1:02.02    1:03.66 
 12 Taggesell, Larry E     48 MAM               1:05.00    1:05.22 
 13 Skinner, Peter K       46 STAN              1:07.00    1:08.16 
 14 Ahlman, David C        49 WCM               1:15.30    1:10.01 
 
    === 50-54 Results Timed Finals ===
 
  1 Thomas, Dick W.        53 LAM                 59.50    1:00.42 
  2 Kittel, Richard        53 UTAH              1:03.48    1:03.87 
  3 Mehl, Don              50 RGSC              1:04.83    1:04.60 
  4 Halaska, Gerard S      50 BGWM              1:07.94    1:04.91 
  5 Warner, Frank          52 PNA               1:06.00    1:05.38 
  6 Stern, David L         50 PNA               1:07.23    1:06.44 
  7 Andersen, Tom          50 OREG              1:10.50    1:06.82 
  8 Miller, Jim W          50 VMST              1:09.40    1:07.05 
  9 Oliver, Matthew A      50 SMMM              1:06.00    1:07.34 
 10 Maestre, Robert A      51 MACO              1:06.90    1:08.27 
 11 Beglinger, James M     54 TOC               1:06.01    1:08.52 
 12 Meyer, Jan B           53 BGWM              1:10.00    1:08.63 
 13 Napier, Charles        50 RGSC              1:12.50    1:10.96 
 14 Carney, Kent           53 RMM               1:11.53    1:11.49 
 
    === 55-59 Results Timed Finals ===
 
  1 Birnie, Tim A          55 TOC                 59.00    1:00.31 
  2 Burns, Richard         57 TAM               1:00.00    1:00.90 
  3 Boggs, Paul T          57 LESA              1:05.50    1:04.52 
  4 Alexander, Richard J   57 GSM               1:02.00    1:04.78 
  5 Galine, Donald L       55 SMMM              1:05.88    1:06.14 
  6 Raffaelli, Larry L     58 VCM               1:08.90    1:08.66 
  7 McColly, Michael       55 PNA               1:12.80    1:09.11 
  8 Cassidy, Andrew P      55 SCAM              1:14.42    1:14.70 
 
    === 60-64 Results Timed Finals ===
 
  1 Bassi, Richard A       60 TOC               1:05.61    1:08.87 
  2 Shaw, James F          60 RINC              1:16.70    1:12.31 
  3 Bledsoe, Dennis R      62 WCM               1:15.20    1:12.79 
  4 Duley, James R         62 LAM               1:21.31    1:14.83 
  5 Norris, Robert F       62 DAM               1:15.50    1:16.08 
  6 Lake, Brent L          63 OREG              1:18.50    1:18.99 
 
    === 65-69 Results Timed Finals ===
 
  1 Brown, Donald L        67 WCM               1:10.00    1:12.50 
  2 Thayer, George D       65 OREG              1:18.00    1:18.51 
  3 Jones, Sam             65 NMMS              1:22.00    1:19.53 
  4 McConnell, Stan        69 HBSC              1:20.00    1:20.25 
  5 Sulzbach, John F       67 MELO              1:19.58    1:20.77 
  6 Smethurst, Everett W   66 NOVA              1:22.00    1:22.51 
  7 Grohe, William E       67 USF               1:27.61    1:30.86 
  8 Welch, Arthur C        68 OREG              1:34.43    1:34.70 
 
    === 70-74 Results Timed Finals ===
 
  1 Knowlton, Horace S     71 UTAH              1:17.00    1:16.75 
  2 Kimball, Ken R         70 SDSM              1:22.00    1:21.41 
  3 Groh, Alfred J         73 AAM               1:24.10    1:23.23 
  4 Hathaway, Pierre       70 CVM               1:29.00    1:24.90 
  5 Gillin, Gordon H       70 ARIZ              1:35.20    1:25.08 
  6 Van Pelt, William H    71 GSM               1:34.00    1:26.22 
  7 Sutton, Luman          74 SAC               1:36.43    1:33.31 
  8 Lowry, Paul (Biff)     74 UCI               1:37.90    1:39.22 
  9 Stupfel, Don L         73 SMMM              1:45.45    1:45.59 
 10 Daily, John R          73 O*H*              1:48.00    1:46.29 
 
    === 75-79 Results Timed Finals ===
 
  1 Brinton, George M      76 SCAQ              1:26.00    1:27.10 
  2 Edwards, James K       78 NEM               1:38.00    1:35.87 
  3 Wynn, Willis D         78 UTAH              1:45.02    1:45.95 
  4 Reed, Donald F         76 TVM               1:48.00    1:50.18 
  5 Rogers, Fred T         78 USF               2:10.00    2:12.30 
 
    === 80-84 Results Timed Finals ===
 
  1 Taft, Raymond F        81 SMMM              1:26.27    1:26.90 
  2 Da Rosa, Aldo V        83 RINC              1:33.54    1:33.62 
  3 Bricker, John F        80 RINC              1:48.00    1:38.79 
  4 Lassins, Edgar E       81 SDSM              2:15.47    2:09.12 
 
    === 85-89 Results Timed Finals ===
 
  1 Shea, Edward J         86 IM                1:41.80    1:40.63 
  2 Triolo, Jim S          87 LAM               2:10.05    2:02.32 

ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT