ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
NE SCY 2001 Champ Day 1
4/29/2001-4/29/2001
Cambridge, MA USA

Harvard Univ. Site License 
             NE Masters SCY Championships - 4/27/2001 to 4/29/2001             
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 25-29 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Connor, Brooke          27 North Suburban Y-NE           22:16.97   11  
  2 Hornsten, Becky           26 BU Masters-NE                 26:50.52    9  
  3 Gardner, Edith            29 Minuteman-NE                  28:12.30    8  
 
Event 1  Women 30-34 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Prescott, Carol           32 Great Bay-NE                  20:43.53   11  
  2 Nagy, Madeline            34 Northampton JFK-NE            21:08.61    9  
  3 Lang, Anita               33 Healthpoint-NE                21:33.93    8  
  4 O'Dair, Katie             34 Minuteman-NE                  21:51.81    7  
 
Event 1  Women 35-39 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pollard, Paula            37 Minuteman-NE                  20:00.34   11  
  2 Bower, Martha J           37 Minuteman-NE                  21:17.87    9  
  3 Virnelli, Nancy           38 Great Bay-NE                  22:25.05    8  
  4 Kingma, Wytske            39 Minuteman-NE                  23:56.50    7  
  5 Valios, Louise            38 Great Bay-NE                  25:11.45    6  
  6 Yost, Marielle            36 Minuteman-NE                  28:37.40    5  
 
Event 1  Women 40-44 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Grilli, Tracy L           44 Nashua Penguins-NE            20:33.99   11  
  2 Tierney, Mary Lou         41 Minuteman-NE                  30:25.75    9  
 
Event 1  Women 45-49 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sharlin, Judith           47 JCC Newton-NE                 25:36.55   11  
  2 Allison, Roberta          49 BU Masters-NE                 29:39.05    9  
 -- Carstens, Linda           48 Longfellow-NE                      SCR  
 
Event 1  Women 50-54 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Barbary, Susan            51 Great Bay-NE                  27:20.73   11  
 
Event 1  Women 55-59 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Seidel, Alice             59 Great Bay-NE                  29:53.18   11  
 
Event 1  Women 60-64 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stavis, Ruth              63 JCC Newton-NE                 28:27.64   11  
 
Event 1  Women 65-69 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kamphaussen, Ronnie       67 Connecticut                   25:40.51   11  
 
Event 1  Women 75-79 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Webber, Valerie           79 Gold Coast                    40:11.49   11  
 
Event 2  Men 19-24 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Redgate, Ian Mar          24 Wayland-NE                    21:02.93   11  
 
Event 2  Men 25-29 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Morse, Ben                29 Maine Masters                 18:44.59   11  
  2 Christensen, Scott        28 Wellesley-NE                  19:07.04    9  
  3 Davis, Caleb              27 Minuteman-NE                  19:58.84    8  
  4 McBride, Nathan           27 Minuteman-NE                  20:54.15    7  
  5 Cocanour, Spence          28 Minuteman-NE                  21:31.32    6  
  6 Turpen, Brad              27 Minuteman-NE                  24:51.99    5  
 
Event 2  Men 30-34 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Prescott, Al              32 Minuteman-NE                  25:06.19   11  
  2 Paquette, Nick            31 Great Bay-NE                  26:55.52    9  
 
Event 2  Men 35-39 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bosley, Douglas M         38 Cambridge-NE                  17:41.45   11  
  2 Hudek, Robert             38 Minuteman-NE                  17:45.88    9  
  3 Vankuilenburg, Scott      36 Cambridge-NE                  19:41.32    8  
  4 Scibelli, Nico S          38 Minuteman-NE                  20:38.43    7  
  5 Beckman, William          39 Beverly YMCA-NE               21:52.46    6  
  6 Johnson, Mark C           36 East Providence-NE            22:41.48    5  
  7 West, Patrick             36 Cambridge-NE                  23:42.10    4  
  8 Adams, David              39 Great Bay-NE                  24:37.35    3  
  9 Shimura, Takaaki          39 BU Masters-NE                 25:28.58    2  
 10 Monsees, David            37 Great Bay-NE                  29:07.67    1  
 
Event 2  Men 40-44 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mack, Tom                 42 Great Bay-NE                  18:09.61   11  
  2 Pierson, Chris            42 Connecticut                   18:52.52    9  
  3 Berman, Kym               41 Great Bay-NE                  19:47.69    8  
  4 Blair, Kim B              42 Minuteman-NE                  21:48.19    7  
  5 Peirce, William           43 Great Bay-NE                  23:11.78    6  
  6 Pelletier, Andrew         43 Concord YMCA-NE               24:03.46    5  
 -- Officer, Mark             43 Nashua Penguins-NE                 SCR  
 
Event 2  Men 45-49 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bartlett, Fred R          45 S. Country YMCA-NE            19:48.54   11  
  2 Nosal, Thomas             45 Connecticut                   20:01.93    9  
  3 Johnston, Alan            48 Maine Masters                 21:25.44    8  
  4 Grilli, David             46 NEM - Unattached-NE           22:08.26    7  
  5 Lyons, Michael            46 Nashua Penguins-NE            22:18.09    6  
  6 Coons, Daniel             46 Great Bay-NE                  23:59.36    5  
 
Event 2  Men 50-54 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Engineri, Paul            50 Niagara Masters               19:29.75   11  
  2 Molvig, Kim               52 Minuteman-NE                  20:42.83    9  
  3 McQuiggan, Frank          52 East Providence-NE            22:36.96    8  
  4 Martin, Richie            52 Beverly YMCA-NE               22:48.83    7  
  5 Scheele, Marc             54 Great Bay-NE                  23:43.59    6  
  6 Orkin, Richard            53 Great Bay-NE                  28:41.81    5  
  7 McSweeney, Brian L        53 Great Bay-NE                  29:19.49    4  
  8 Flanagan, Peter           51 Wellesley-NE                  31:35.30    3  
 -- Morse, Tim                52 East Providence-NE                 SCR  
 
Event 2  Men 55-59 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilk, Robert              58 WNEC-NE                       24:40.28   11  
  2 Dorsey, Jim               56 East Providence-NE            28:10.27    9  
  3 Strom, Burton             59 S. Country YMCA-NE            30:28.08    8  
 
Event 2  Men 60-64 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Murray, William T         63 Fitchburg YMCA-NE             25:31.47   11  
  2 Henshaw, David            60 Nashua Penguins-NE            26:16.74    9  
  3 Jones, William I          64 Maine Masters                 26:34.11    8  
  4 Clapp, Richard L          64 Dartmouth-NE                  38:27.52    7  
 -- Southall, Henry           61 Vermont Masters                    SCR  
 
Event 2  Men 70-74 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Allen, Monroe             70 East Providence-NE            28:48.34   11  
 
Event 2  Men 75-79 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Edwards, James K          78 Brown University-NE           29:28.23   11  
 
Event 2  Men 80-84 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Merrill, John             84 Connecticut                   33:56.02   11  
 -- Woods, John P             83 Maine Masters                      SCR  
 
Event 3  Women 19-24 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cassidy, Megan            24 Great Bay-NE                  12:03.22   11  
  2 Machado, Jennifer         21 Great Bay-NE                  15:07.21    9  
 
Event 3  Women 25-29 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Aber, Jenn                26 MIT-NE                        11:32.37   11  
  2 Veazey, Kathrine          27 Cambridge-NE                  11:49.02    9  
  3 Steenbergen, Krista G     25 Minuteman-NE                  11:49.89    8  
  4 McGarr, Tara              29 Great Bay-NE                  11:54.93    7  
  5 Bornheimer, Elizabeth     26 Cambridge-NE                  12:53.34    6  
  6 Hale, Liz                 29 Minuteman-NE                  14:32.99    5  
  7 Smalltree, Hannah         26 Great Bay-NE                  17:58.29    4  
 
Event 3  Women 30-34 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kusznir, Roma             33 Cambridge-NE                  12:14.94   11  
  2 Pappas, Lisa              32 Great Bay-NE                  15:59.59    9  
 
Event 3  Women 35-39 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kweder, Paula J           38 Longfellow-NE                 12:27.44   11  
  2 Pentheny, Gail            38 Great Bay-NE                  13:35.96    9  
  3 Ruane, Cheryl L           36 Cambridge-NE                  13:38.15    8  
  4 Scott, Elizabeth          39 Maine Masters                 13:39.06    7  
  5 Zeller, Lucyann           38 Concord YMCA-NE               14:50.91    6  
  6 Moyer, Terri              39 Great Bay-NE                  15:03.40    5  
  7 Damianos, Laurie          36 Minuteman-NE                  15:09.09    4  
 
Event 3  Women 40-44 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hallett, Constance        41 Great Bay-NE                  11:45.12   11  
  2 Farrington, Kathryn E     42 East Providence-NE            13:57.55    9  
  3 Adams, Elizabeth          40 Cambridge-NE                  14:09.42    8  
  4 Connolly, Kathy           41 Minuteman-NE                  16:06.43    7  
  5 Lamore, Lynn              40 S. Country YMCA-NE            16:52.98    6  
  6 Magoon, Molly             42 Cambridge-NE                  17:09.41    5  
 
Event 3  Women 45-49 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Levens, Debbie            48 Longfellow-NE                 17:36.46   11  
 
Event 3  Women 50-54 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sasser, Constance         54 Cambridge-NE                  15:07.66   11  
  2 Mitchell, Carol A         52 Minuteman-NE                  16:47.42    9  
  3 Forbes, Jean E            51 S. Country YMCA-NE            19:35.76    8  
 
Event 3  Women 55-59 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Fredette, Ann             56 Great Bay-NE                  16:10.71   11  
  2 Hult, Manya               55 Great Bay-NE                  18:30.14    9  
 
Event 4  Men 19-24 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Donnell, Christoph      22 Cambridge-NE                  11:31.97   11  
  2 Scanlon, Brendan          24 Minuteman-NE                  11:33.07    9  
  3 Mitchell, John            23 Minuteman-NE                  11:43.87    8  
  4 Faulconer, Jason          22 Minuteman-NE                  11:58.48    7  
  5 Benestad, Christopher     23 Minuteman-NE                  14:50.44    6  
 
Event 4  Men 25-29 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Eaddy, Jason              25 Cambridge-NE                  10:36.04   11  
  2 Nuffort, Matt             25 Minuteman-NE                  10:39.00    9  
  3 Fletcher, Ken             26 Minuteman-NE                  11:23.95    8  
  4 Fair, David               25 Healthpoint-NE                12:56.71    7  
  5 Georgules, Chris          27 Minuteman-NE                  13:52.78    6  
 
Event 4  Men 30-34 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gilson, Matthew R         33 East Providence-NE            11:19.92   11  
  2 Goudreau, Paul            34 Cambridge-NE                  11:30.68    9  
  3 Ham, Mason                30 Cambridge-NE                  11:43.79    8  
  4 Howorth, James            33 Minuteman-NE                  12:43.33    7  
  5 Berry, Rob                32 Cambridge-NE                  12:46.18    6  
 
Event 4  Men 35-39 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gendreau, Edmund          38 Great Bay-NE                  10:47.84   11  
  2 McCarthy, Bennett         38 Longfellow-NE                 12:21.44    9  
  3 Monks, Carmen             36 Cambridge-NE                  12:38.45    8  
  4 Nichols, Paul R           35 Maine Masters                 12:49.18    7  
  5 PErry, Robert             39 Minuteman-NE                  14:18.20    6  
  6 Alden, Don                39 Minuteman-NE                  14:34.78    5  
 
Event 4  Men 40-44 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Wuest, Frank              40 Cambridge-NE                  11:04.42   11  
  2 Callas, Jeff              40 East Providence-NE            12:12.18    9  
  3 Paine, Bill               40 Cambridge-NE                  12:16.33    8  
  4 Cronin, Carlton           44 Minuteman-NE                  12:23.51    7  
  5 Griffin, Paul             40 Great Bay-NE                  13:02.48    6  
  6 Taffe, Mark               40 Minuteman-NE                  13:03.40    5  
  7 Keith, Al                 40 Minuteman-NE                  13:19.24    4  
  8 Nigro, George             42 Minuteman-NE                  14:09.74    3  
 
Event 4  Men 45-49 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Meltz, Steve              47 Minuteman-NE                  12:14.64   11  
  2 Bright, David             48 Great Bay-NE                  12:32.54    9  
  3 Johnston, Robert          49 Kennebec YMCA-NE              12:38.63    8  
  4 Stevens, Patrick          48 Great Bay-NE                  13:19.47    7  
  5 MacDonald, Robert L       49 Maine Masters                 13:19.90    6  
  6 Duncan, Tim               45 Cambridge-NE                  13:24.55    5  
  7 Lyons, Steve              47 Minuteman-NE                  13:56.43    4  
  8 Harris, Joe               49 Cambridge-NE                  14:47.95    3  
 
Event 4  Men 50-54 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Asquith, Bob              54 NEM - Unattached-NE           12:26.42   11  
  2 Regan, Maurice            52 Concord YMCA-NE               16:09.61    9  
  3 Doleac, Charles           53 Great Bay-NE                  16:54.19    8  
 
Event 4  Men 55-59 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Galper, Jeffry            59 Twin Oaks-NE                  12:17.03   11  
  2 Rupert, Bill              57 Maine Masters                 14:56.66    9  
 
Event 4  Men 65-69 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Green, Arnie              69 Maine Masters                 15:09.19   11  
  2 Scott, Art                67 East Providence-NE            15:38.56    9  
  3 Schaefer, Gerhard         66 Maine Masters                 17:46.44    8  
  4 Cotter, Arthur            66 Healthpoint-NE                18:32.77    7  
  5 Kurtz, Bruce              65 WNEC-NE                       19:15.44    6  
 
Event 5  Women 25+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Cambridge Masters-NE  'C'                                   8:37.16   22  
     1) Kusznir, Roma 33                2) Marshall, Libby 28             
     3) Morawski, Stephanie 31          4) Hackmer, Michelle 25           
  2 Great Bay Masters-NE  'G'                                   8:51.87   18  
     1) McGarr, Tara 29                 2) Shaw, Jodi 29                  
     3) Curtis, Cynthia 32              4) Prescott, Carol 32             
  3 Minuteman Masters-NE  'A'                                   9:59.92   16  
     1) Damianos, Laurie 36             2) Bower, Martha J 37             
     3) O'Dair, Katie 34                4) Greineder, Britt 28            
  4 Cambridge Masters-NE  'G'                                  10:21.16   14  
     1) Burger, Kristin 33              2) Ellis, Laurie 37               
     3) Boehm, Elizabeth W 27           4) Magoon, Molly 42               
 
Event 5  Women 35+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Great Bay Masters-NE  'D'                                  10:33.76   22  
     1) Virnelli, Nancy 38              2) Valios, Louise 38              
     3) Moyer, Terri 39                 4) Pentheny, Gail 38              
 
Event 5  Women 45+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Great Bay Masters-NE  'A'                                  12:57.96   22  
     1) Seidel, Alice 59                2) Barbary, Susan 51              
     3) Hult, Manya 55                  4) Fredette, Ann 56               
 
Event 6  Men 19+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Cambridge Masters-NE  'A'                                   7:08.39   22  
     1) Brown, Jeff 26                  2) Stapleton, Kevin 38            
     3) Wriede, Greg 23                 4) Fehlau, Brian P 26             
  2 Cambridge Masters-NE  'H'                                   8:30.60   18  
     1) Kwa, Ken 28                     2) Ham, Mason 30                  
     3) O'Donnell, Christoph 22         4) Sassaman, Erik 27              
  3 Minuteman Masters-NE  'F'                                   8:34.50   16  
     1) McBride, Nathan 27              2) Scanlon, Brendan 24            
     3) Broudy, Marc I 30               4) Davis, Caleb 27                
 
Event 6  Men 25+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Minuteman Masters-NE  'C'                                   7:38.15   22  
     1) Nuffort, Matt 25                2) Hudek, Robert 38               
     3) Upson, Steve 30                 4) Fletcher, Ken 26               
  2 Cambridge Masters-NE  'B'                                   7:45.98   18  
     1) Goudreau, Paul 34               2) Eaddy, Jason 25                
     3) Berry, Rob 32                   4) Bosley, Douglas M 38           
  3 Maine Masters Swim Club  'B'                                8:23.76   16  
     1) Palmer, Ritchie 44              2) Nichols, Paul R 35             
     3) Amith, Paul D 31                4) Riley, Kevin 43                
 
Event 6  Men 35+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Cambridge Masters-NE  'F'                                   8:34.83   22  
     1) Wuest, Frank 40                 2) Vankuilenburg, Scott 36        
     3) Paine, Bill 40                  4) Monks, Carmen 36               
  2 Minuteman Masters-NE  'D'                                   9:03.69   18  
     1) Taffe, Mark 40                  2) Nigro, George 42               
     3) Meltz, Steve 47                 4) Battistini, Rick A 47          
  3 Great Bay Masters-NE  'F'                                   9:16.19   16  
     1) Griffin, Paul 40                2) Peirce, William 43             
     3) Bond, Bill 39                   4) Berman, Kym 41                 
 -- Minuteman Masters-NE  'E'                                        DQ  
     1) Lyons, Steve 47                 2) Alden, Don 39                  
     3) Scibelli, Nico S 38             4) Keith, Al 40                   
 
Event 6  Men 45+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Twin Oaks-NE  'A'                                           9:09.57   22  
     1) Delaney, Mike 45                2) Galper, Jeffry 59              
     3) Dietrich, Peter A 63            4) Radimer, John W 51             
  2 Great Bay Masters-NE  'B'                                   9:09.81   18  
     1) Bright, David 48                2) Wise, Warren 46                
     3) Scheele, Marc 54                4) Stevens, Patrick 48            
  3 Great Bay Masters-NE  'C'                                  12:18.74   16  
     1) Doleac, Charles 53              2) Siegal, Byron 53               
     3) McSweeney, Brian L 53           4) Orkin, Richard 53              
 
Event 6  Men 55+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine Masters Swim Club  'A'                                9:48.33   22  
     1) Vail, David 57                  2) Fredericks, Peter F 60         
     3) Rupert, Bill 57                 4) Pierce, Fred A 57              
 
Event 7  Women 19-24 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Machado, Jennifer         21 Great Bay-NE                   7:14.91   11  
 
Event 7  Women 25-29 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Packard, Andrea           26 Andover YMCA-NE                4:46.02   11  
  2 Steenbergen, Krista G     25 Minuteman-NE                   4:55.07    9  
  3 Veazey, Kathrine          27 Cambridge-NE                   5:05.02    8  
  4 Shaw, Jodi                29 Great Bay-NE                   5:12.82    7  
  5 Spencer, Anne             25 Longfellow-NE                  5:35.78    6  
  6 Garrow, Kendra A          26 Great Bay-NE                   5:44.74    5  
 -- McGarr, Tara              29 Great Bay-NE                        DQ  
 -- Powers-Stockl, Erin L     26 Cambridge-NE                       SCR  
 -- White, Olivia             26 Cambridge-NE                       SCR  
 
Event 7  Women 30-34 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Samuel, Bridget           32 Longfellow-NE                  5:28.08   11  
  2 Curtis, Cynthia           32 Great Bay-NE                   5:41.22    9  
  3 Prescott, Carol           32 Great Bay-NE                   5:55.10    8  
  4 Hartle, Molly             33 Great Bay-NE                   8:25.29    7  
 -- Kuong, Sharon             34 Cambridge-NE                       SCR  
 -- Bama, Heather             30 Boston YMCA-NE                     SCR  
 
Event 7  Women 35-39 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bower, Martha J           37 Minuteman-NE                   5:24.96   11  
  2 Kweder, Paula J           38 Longfellow-NE                  5:25.62    9  
  3 Barry, Shereen            38 Great Bay-NE                   5:31.23    8  
  4 Virnelli, Nancy           38 Great Bay-NE                   6:02.27    7  
  5 Pentheny, Gail            38 Great Bay-NE                   6:20.24    6  
  6 Kingma, Wytske            39 Minuteman-NE                   6:24.49    5  
  7 Moyer, Terri              39 Great Bay-NE                   6:52.88    4  
 
Event 7  Women 40-44 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gleason, Karen            40 Cambridge-NE                   5:31.69   11  
  2 Farrington, Kathryn E     42 East Providence-NE             6:08.02    9  
  3 Hambrick, Patricia        42 NEM - Unattached-NE            6:45.04    8  
  4 Patterson, Melissa        42 Longfellow-NE                  7:12.58    7  
 
Event 7  Women 45-49 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Goulder, Alison           49 Cambridge-NE                   7:23.20   11  
  2 Levens, Debbie            48 Longfellow-NE                  7:34.78    9  
 
Event 7  Women 50-54 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sasser, Constance         54 Cambridge-NE                   6:44.86   11  
 
Event 7  Women 55-59 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hult, Manya               55 Great Bay-NE                   8:31.03   11  
 -- Slifer, Kathy             55 Gloucester YMCA-NE                 SCR  
 
Event 7  Women 60-64 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Livingston, Susan         62 JCC North Shore-NE                 SCR  
 
Event 7  Women 65-69 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Kamphaussen, Ronnie       67 Connecticut                        SCR  
 
Event 8  Men 19-24 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Scanlon, Brendan          24 Minuteman-NE                   4:59.00   11  
  2 Benestad, Christopher     23 Minuteman-NE                   6:22.63    9  
 -- O'Donnell, Christoph      22 Cambridge-NE                        DQ  
 -- Granger, Derek R          24 BU Masters-NE                      SCR  
 
Event 8  Men 25-29 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Korbly, Steve             26 MIT-NE                         4:20.88   11  
  2 Fehlau, Brian P           26 Cambridge-NE                   4:23.52    9  
  3 Fletcher, Ken             26 Minuteman-NE                   4:33.87    8  
  4 Nuffort, Matt             25 Minuteman-NE                   4:39.08    7  
  5 Morse, Ben                29 Maine Masters                  4:48.35    6  
  6 Connors, Tim              25 Minuteman-NE                   5:03.17    5  
  7 Davis, Caleb              27 Minuteman-NE                   5:22.03    4  
  8 McBride, Nathan           27 Minuteman-NE                   5:47.05    3  
 
Event 8  Men 30-34 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Upson, Steve              30 Minuteman-NE                   4:32.62   11  
  2 Broudy, Marc I            30 Minuteman-NE                   4:40.00    9  
  3 Golling, Greg             31 MIT-NE                         4:42.28    8  
  4 Craig, Matt               30 Great Bay-NE                   4:43.88    7  
  5 Ham, Mason                30 Cambridge-NE                   5:08.96    6  
  6 Howorth, James            33 Minuteman-NE                   5:24.15    5  
  7 Perz, Paul M              33 Boston LANES-NE                5:32.55    4  
  8 Prescott, Al              32 Minuteman-NE                   6:23.60    3  
 -- Snodgrass, Adam           34 Cambridge-NE                        DQ  
 
Event 8  Men 35-39 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gendreau, Edmund          38 Great Bay-NE                   4:26.14   11  
  2 Casey, Brian W            37 East Providence-NE             4:31.22    9  
  3 Carr, Rob                 35 Red Tide of NYC                4:32.36    8  
  4 Hudek, Robert             38 Minuteman-NE                   4:41.86    7  
  5 Gandy, Ray                39 NEM - Unattached-NE            4:42.98    6  
  6 Vankuilenburg, Scott      36 Cambridge-NE                   4:49.45    5  
  7 Houghton, David           37 North Suburban Y-NE            5:02.51    4  
  8 McCarthy, Bennett         38 Longfellow-NE                  5:27.27    3  
  9 Johnson, Mark C           36 East Providence-NE             5:42.71    2  
 10 Teodorescu, Razvan        37 North Suburban Y-NE            5:48.93    1  
 -- Yeomans, Scott            37 Garden State                       SCR  
 
Event 8  Men 40-44 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cote, David A             40 S. Country YMCA-NE             4:35.36   11  
  2 Burks, Vincent            41 Hockomock YMCA-NE              4:53.25    9  
  3 Whittaker, M. Curtis      40 Concord YMCA-NE                4:56.01    8  
  4 Berman, Kym               41 Great Bay-NE                   4:56.80    7  
  5 Palmer, Ritchie           44 Maine Masters                  5:01.83    6  
  6 LaHive, James             41 Hockomock YMCA-NE              5:05.69    5  
  7 Paine, Bill               40 Cambridge-NE                   5:15.07    4  
  8 Mack, Tom                 42 Great Bay-NE                   5:17.52    3  
  9 Griffin, Paul             40 Great Bay-NE                   5:29.13    2  
 10 Wibiralske, Charle        43 Simmons College-NE             5:42.28    1  
 11 Peirce, William           43 Great Bay-NE                   5:52.91  
 -- Connolly, David E         41 Connecticut                        SCR  
 -- Delisle, Jim              42 Wellesley-NE                       SCR  
 
Event 8  Men 45-49 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bright, David             48 Great Bay-NE                   5:10.44   11  
  2 Judelson, David           45 North Suburban Y-NE            5:13.97    9  
  3 Johnston, Robert          49 Kennebec YMCA-NE               5:17.08    8  
  4 Bartlett, Fred R          45 S. Country YMCA-NE             5:21.14    7  
  5 Battistini, Rick A        47 Minuteman-NE                   6:04.68    6  
  6 Skeele, Charlie           48 North Suburban Y-NE            6:23.43    5  
  7 Harris, Joe               49 Cambridge-NE                   6:37.08    4  
 -- Duncan, Tim               45 Cambridge-NE                        DQ  
 -- Craig, John               46 Connecticut                        SCR  
 
Event 8  Men 50-54 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Radimer, John W           51 Twin Oaks-NE                   5:06.08   11  
  2 Seltzer, Robert           50 Cambridge-NE                   5:23.44    9  
  3 Trenkle, Douglas L        52 Maine Masters                  6:09.65    8  
  4 Regan, Maurice            52 Concord YMCA-NE                6:46.33    7  
  5 Siegal, Byron             53 Great Bay-NE                   7:12.66    6  
  6 Doleac, Charles           53 Great Bay-NE                   7:18.05    5  
 -- Cahill, Bob               54 Connecticut                        SCR  
 
Event 8  Men 55-59 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Eger, Laszlo              55 Huntington YMCA-NE             5:53.99   11  
  2 Schaefer, Ernie           55 Wellesley-NE                   6:39.85    9  
 -- Vail, David               57 Maine Masters                      SCR  
 
Event 8  Men 60-64 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, William I          64 Maine Masters                  6:26.17   11  
  2 Murray, William T         63 Fitchburg YMCA-NE              6:41.10    9  
 -- Giustra, Peter E          62 Maine Masters                      SCR  
 
Event 8  Men 65-69 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lenard, John              69 Connecticut                    6:18.80   11  
  2 Green, Arnie              69 Maine Masters                  6:48.39    9  
  3 Kurtz, Bruce              65 WNEC-NE                        8:18.79    8  
 
Event 47  Mixed 19+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Minuteman Masters-NE  'H'                                   8:34.35   22  
     1) Pollard, Paula 37               2) Howorth, James 33              
     3) Steenbergen, Krista G 25        4) Faulconer, Jason 22            
  2 Great Bay Masters-NE  'H'                                   9:09.29   18  
     1) Garrow, Kendra A 26             2) Cronauer, Greig 42             
     3) Craig, Matt 30                  4) Cassidy, Megan 24              
  3 Minuteman Masters-NE  'J'                                  11:11.60   16  
     1) Gardner, Edith 29               2) Connolly, Kathy 41             
     3) Benestad, Christopher 23        4) Georgules, Chris 27            
  4 Great Bay Masters-NE  'J'                                  11:57.35   14  
     1) Paquette, Nick 31               2) Monsees, David 37              
     3) Smalltree, Hannah 26            4) Machado, Jennifer 21           
 
Event 47  Mixed 25+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Minuteman Masters-NE  'I'                                  10:22.35   22  
     1) Mitchell, Carol A 52            2) Molvig, Kim 52                 
     3) Kingma, Wytske 39               4) Prescott, Al 32                
  2 Great Bay Masters-NE  'I'                                  11:40.45   18  
     1) Adams, David 39                 2) Hartle, Molly 33               
     3) Pappas, Lisa 32                 4) Coons, Daniel 46               
 
Event 47  Mixed 35+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Great Bay Masters-NE  'E'                                   8:21.57   22  
     1) Gendreau, Edmund 38             2) Barry, Shereen 38              
     3) Hallett, Constance 41           4) Mack, Tom 42                   
  2 Cambridge Masters-NE  'E'                                  11:06.53   18  
     1) Harris, Joe 49                  2) Gleason, Karen 40              
     3) Ruane, Cheryl L 36              4) Murphy, Mark T 35              
 
Event 47  Mixed 45+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Cambridge Masters-NE  'D'                                   9:53.43   22  
     1) Reilly, Joan 46                 2) Sasser, Constance 54           
     3) Seltzer, Robert 50              4) Duncan, Tim 45                 


ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT