ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
YMCA National Meet Day 4
4/29/2001-4/29/2001
Sarasota, FL USA



YMCA National Meets 
             2001 YMCA MASTERS NATIONALS - 4/26/2001 to 4/29/2001              
                                    Results                                    
 
Event 30  Women 19+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
19+ NAT YMCA: * 1:42.67  1991        SEVERNA PK. MD.                     
                         MARINZEL,PILGRIN,GORSKI,BRENNAN                   
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 YMCA Indy Swimfit Natl. Team  'A'                           1:47.02  
     1) Kerns, Laura 24                 2) Picek, Lisa 21                 
     3) Conte, Mariela 19               4) Wilhite, Noelle 21             
  2 YMCA Aquatic Center Masters  'A'                            1:49.69  
     1) Beebe, Allison 24               2) Sarisky, Laura 23              
     3) Fuhrman, Joyce 21               4) Trompke, Rebecca 22            
  3 YMCA Indy Swimfit Natl. Team  'B'                           1:59.06  
     1) Childress-Brown, Tina 37        2) Hormann, Nancy 41              
     3) Duncan, Stephanie 23            4) Thompson, Melissa 30           
  4 Schroeder YMCA-WI  'A'                                      2:00.52  
     1) Hoffmann, Laura M 20            2) Ninham, Melissa A 20           
     3) Norsetter, Erica B 20           4) White, Jackie S 27             
  5 YMCA Indy Swimfit Natl. Team  'C'                           2:05.34  
     1) Day, Holly 38                   2) Hanes, Liz 41                  
     3) Asmus, Glenna 22                4) Hildebrand, Ilyse 33           
  6 Suncoast Family YMCA  'A'                                   2:13.39  
     1) Hudson, Nicole 20               2) Scharf, Michelle 39            
     3) Gardner, Sharon 41              4) Rapoza, Kendra 20              
  7 Franklin YMCA Masters  'A'                                  2:23.14  
     1) Kaplowitz, Emily F 24           2) Curtiss, Angela 42             
     3) Ensch, Christi 48               4) Robertson, Rebecca 27          
 
Event 30  Women 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
25+ NAT YMCA: * 1:41.37  1993        WESTPORT, CT.                       
                         HOBBS,MORTELL,KEOGH,MORTELL                       
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 YMCA Aquatic Center Masters  'A'                            1:46.58  
     1) Becker, Karen 33                2) Zien, Livia 35                 
     3) Visser, Linda 30                4) Marques, Kathy 34              
  2 Schroeder YMCA-WI  'A'                                      1:49.04  
     1) Adams, Niki N 29                2) Hilliard, Marsha F 28          
     3) Kellner, Jackie K 30            4) Conley, Caroline L 28          
  3 YMCA Indy Swimfit Natl. Team  'A'                           1:50.60  
     1) Houchens, Kris 33               2) O'Dea, Anne 35                 
     3) Port, Juliete 25                4) Andersen, Lena Maria 26        
  4 Anne Arundel County YMCA  'A'                               1:52.71  
     1) Declue, Carol 36                2) Frentsos, Rachel 30            
     3) Stott, Maryann 28               4) Fisch, Suzie 32                
  5 Andover/North Andover YMCA  'A'                             1:54.64  
     1) Lamanna, Kate 27                2) Poulo, Rebecca 28              
     3) Lussier, Becky 29               4) Mitchell, Katina 26            
  6 South Hills Area YMCA  'A'                                  1:57.51  
     1) Ide, Carol 34                   2) Sikora, Rosanna 45             
     3) Kelly, Anne 40                  4) Varlas, Melissa 28             
  7 Pittsfield YMCA  'A'                                        2:11.65  
     1) Brewer, Joyce 44                2) Grace, Heather 38              
     3) Phillips, Kristen 30            4) Kleiner, Kristie 26            
 -- Schroeder YMCA-WI  'B'                                           DQ  
     1) Venn, Jenn J 29                 2) Buchel, Ann W 52               
     3) Hemke, Judy S 50                4) Harper, Lauren S 34            
 
Event 30  Women 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
35+ NAT YMCA: * 1:46.69  1996        ANNE ARUNDEL, MD.                   
                         MARINZEL,MCKAY,SPRINGER,HASSELQUIST               
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Anne Arundel County YMCA  'A'                               1:47.94  
     1) Voorhees, Carolynn 39           2) McKAY, Gladney 40              
     3) Chandler, Colleen 41            4) Corbett, Kristen 35            
  2 YMCA Aquatic Center Masters  'A'                            1:49.86  
     1) Shonkwiler, Cathy 40            2) Aymat, Sherrie 42              
     3) Lense, Beverly 35               4) Peterson, Charlotte 36         
  3 YMCA Indy Swimfit Natl. Team  'A'                           1:51.29  
     1) Zorn, Trischa 36                2) Lodge, Karen 40                
     3) Riker, Debra 39                 4) Schnieders, Ann 40             
  4 YMCA Indy Swimfit Natl. Team  'B'                           2:02.61  
     1) Kerker, Melissa 36              2) Weerts, Mary 43                
     3) Gettelfinger, Cheryl 43         4) Ogden, Deb 35                  
  5 Franklin YMCA Masters  'A'                                  2:03.09  
     1) Creason, Sally F 42             2) Nemeth, Jolita A 44            
     3) Grebe, Suzanne 39               4) Warrick, Joan 35               
  6 Anne Arundel County YMCA  'B'                               2:07.70  
     1) Springer, Jill 42               2) Williamson, Kay 40             
     3) Taylor, Susan 43                4) Robust, Ruthann 40             
  7 Andover/North Andover YMCA  'A'                             2:09.12  
     1) Misiorski, Marcia 43            2) Sinclair, Lisa 40              
     3) Yunker, Carol 54                4) Sirois, Nanci 42               
  8 Anne Arundel County YMCA  'C'                               2:32.33  
     1) Mazyck, Carla 40                2) Ruseski, Jane 38               
     3) Kinney, Cheryl 35               4) Rudie, Linda 39                
 
Event 30  Women 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
45+ NAT YMCA: * 2:01.69  1998        BOCA RATON, FL.                     
                         REICHERT,ANDERSON,EDEIMAIER,LABORWIT              
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 YMCA Indy Swimfit Natl. Team  'A'                           1:57.40* 
     1) Stevens, Mary Ann 47            2) Hasbrook, Sally 52             
     3) Schenkel, Patricia 46           4) Francis, Susan 48              
  2 Anne Arundel County YMCA  'A'                               2:03.43  
     1) Johnston, Bonnie 49             2) Protzman, Barbara 46           
     3) Betz, Marti 51                  4) Linz, Ann 48                   
  3 YMCA Indy Swimfit Natl. Team  'B'                           2:09.59  
     1) Rinker, Melissa 45              2) Diercks, Joan 53               
     3) Berger, Kathy 47                4) Lambert, Holly 47              
  4 Palisades-Malibu YMCA  'A'                                  2:20.45  
     1) Zuckerman, Doris 51             2) Tomlinson, Patricia 52         
     3) Crosby, Stevie 55               4) Cassidy, Irene 56              
  5 YMCA Aquatic Center Masters  'A'                            2:25.35  
     1) Mitchell, Jeannie 54            2) Guinn, Nancy 47                
     3) Haley, Vicki 54                 4) Steer, Sandy 61                
  6 South Hills Area YMCA  'A'                                  2:27.90  
     1) Barnes, Tingle 54               2) Michel, Judy 54                
     3) Kaighin, Karen 48               4) Goldman, Susie 62              
  7 YMCA Indy Swimfit Natl. Team  'C'                           2:28.91  
     1) Meyers, Susan 59                2) Crisp, Margie 60               
     3) Johnson, Jan 46                 4) Ritter, Claudia 47             
 
Event 30  Women 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
55+ NAT YMCA: * 2:19.39  1998        SOUTH HILLS, PA.                    
                         FRID,SENSENICH,ZAREMSKI,BRUNER                    
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 South Hills Area YMCA  'A'                                  2:09.04* 
     1) Svenson, Ann 55                 2) Bruner, Jayne 66               
     3) Leilich, Joann 62               4) Frid, Barbara 59               
  2 Anne Arundel County YMCA  'A'                               2:38.43  
     1) Pearsall, Marjorie 62           2) Weston, Frances 61             
     3) Libby, Joan 59                  4) Iliff, Sally 55                
  3 Summerville YMCA  'A'                                       3:09.92  
     1) Hutinger, Margie 61             2) Allen, Jean 60                 
     3) Tullman, Patricia 64            4) Olsen, Gladys 74               
  4 Anne Arundel County YMCA  'B'                               3:53.40  
     1) Reiner, Ruth 62                 2) Rudie, Margery 62              
     3) Wandel, Barbara 57              4) Russell, Doris 80              
 
Event 30  Women 65+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
65+ NAT YMCA: * 2:39.15  1998        ANNE ARUNDEL, MD.                   
                         ROGAN,WILLIAMS,COLMAN,HAYWOOD                     
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Summerville YMCA  'A'                                       2:42.73  
     1) Krauser, June 74                2) Homans, Margaret 68            
     3) Kenner, Regan 77                4) Carr, Florence 75              
  2 Anne Arundel County YMCA  'A'                               2:45.88  
     1) Allnutt, Sarah 77               2) Williams, Catherine 76         
     3) Brown, Nancy 65                 4) Coleman, Jill 70               
 
Event 31  Men 19+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
19+ NAT YMCA: * 1:27.38  1994        JERSEY SHORE                        
                         SHIPP,GARLICK,FEINBERG,SHEETS                     
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 YMCA Aquatic Center Masters  'A'                            1:32.77  
     1) Marone, Gustavo 20              2) Griffith, Kyle 22              
     3) White, John 23                  4) McGARITY, Jay 24               
  2 YMCA Indy Swimfit Natl. Team  'A'                           1:35.49  
     1) Crawford, Kevin 24              2) Houchens, Jeremy 31            
     3) Harrison, Trey 30               4) Dawkins, Todd 27               
  3 Anne Arundel County YMCA  'A'                               1:39.00  
     1) Kinnear, Rob 23                 2) Muchow, Steven 31              
     3) Jackins, Joseph 53              4) Hoge, Philip 45                
  4 Schroeder YMCA-WI  'A'                                      1:39.03  
     1) Steffen, Kyle A 24              2) Locke, Tim J 23                
     3) Wells, David S 36               4) Venn, Eric R 34                
 
Event 31  Men 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
25+ NAT YMCA: * 1:25.73  1991        PLYMOUTH                            
                         SCHMIITZ,COLE,KOWALSKI,NOETZEL                    
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 YMCA Indy Swimfit Natl. Team  'A'                           1:30.65  
     1) Lathrop, George 27              2) Comer, Grant 26                
     3) Hartsock, Steve 27              4) Dawkins, Adam 25               
  2 YMCA Aquatic Center Masters  'A'                            1:31.15  
     1) Farrell, Andrew 30              2) Boney, Steven 34               
     3) Barton, Stuart 33               4) Raab, Scot 29                  
  3 Schroeder YMCA-WI  'A'                                      1:33.29  
     1) Lanza, Craig J 33               2) Lanza, Larry R 33              
     3) Askew, Mark L 30                4) Zeruhn, Bernie 30              
  4 Ocean County YMCA  'A'                                      1:38.07  
     1) Burkholder, Kirby 40            2) Shtab, Steve 39                
     3) Piede, Luke 27                  4) Jotz, Jeff 31                  
  5 Pittsfield YMCA  'A'                                        1:43.09  
     1) Coty, Peter 45                  2) Kolis, Steve 45                
     3) Arzt, Bill 26                   4) Harrington, James 33           
  6 YMCA Indy Swimfit Natl. Team  'B'                           1:47.65  
     1) Bermelin, Noah 26               2) McDaniel, Robert 38            
     3) Ferreira, Carlos 43             4) Wilmes, Greg 26                
  7 Anne Arundel County YMCA  'A'                               1:55.85  
     1) Marcy, Matthew 33               2) Shannon, Toby 52               
     3) Rudie, Theodore 35              4) Smith, Mark 43                 
 
Event 31  Men 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
35+ NAT YMCA: * 1:29.91  1994        CLEVLAND WS.                        
                         GROSELLE,O'BRIEN,HIEBER,KAZMAIER                  
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Andover/North Andover YMCA  'A'                             1:34.04  
     1) Geary, Bill 43                  2) Mitsch, Mark 43                
     3) Case, Charles 35                4) Landry, Richard 37             
  2 South Hills Area YMCA  'A'                                  1:34.45  
     1) Matyko, Gary 48                 2) Goldman, Jimmy 64              
     3) Jenner, Bob 45                  4) Skirboll, Jim 35               
  3 YMCA Aquatic Center Masters  'A'                            1:35.34  
     1) Galloway, John 35               2) Keen, John 37                  
     3) McCALL, John 49                 4) Weiss, Scot 36                 
  4 Schroeder YMCA-WI  'A'                                      1:37.43  
     1) Dittus, Barry E 40              2) Forrer, Steve R 48             
     3) Bird, Tom F 43                  4) Mykleby, Geoff L 48            
  5 YMCA Indy Swimfit Natl. Team  'A'                           1:37.95  
     1) Roby, Brad 40                   2) Heiser, Chad 35                
     3) Shuck, Jim 36                   4) Pollard, Vince 42              
  6 YMCA Indy Swimfit Natl. Team  'B'                           1:43.49  
     1) Spratt, Mark 45                 2) Oplinger, Dave 42              
     3) Cummings, Brian 41              4) O'Dea, John 42                 
  7 Anne Arundel County YMCA  'A'                               1:44.33  
     1) Protzman, John 43               2) Collins, Michael 38            
     3) Jones, Steven 42                4) Sebring, Patrick 38            
  8 Andover/North Andover YMCA  'B'                             1:47.87  
     1) Wright, Will 40                 2) Meltz, Joel 44                 
     3) Jennings, Cliff 47              4) Tocman, Howard 37              
 
Event 31  Men 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
45+ NAT YMCA: * 1:35.74  1997        CINCINNATI UC                       
                         HUESKEN,KESWICK,LLOYD,SIMONS                      
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 YMCA Aquatic Center Masters  'A'                            1:34.93* 
     1) Ehmke, Fredrick 46              2) Frazier, Russell 46            
     3) Woodsum, Glenn 54               4) Miltenberger, Chester 49       
  2 Sarasota YMCA Sharks  'A'                                   1:35.25* 
     1) Claflin, Casey 47               2) Hefner, Dave 46                
     3) McCORMACK, Kevin 48             4) Bowers, Bert 47                
  3 YMCA Indy Swimfit Natl. Team  'A'                           1:39.52  
     1) Pollard, Ted 45                 2) Bauer, Craig 48                
     3) Olds, William 51                4) Thomas, Bob S 48               
  4 South Hills Area YMCA  'A'                                  1:41.19  
     1) Love, Steve 47                  2) Durstein, Richard 45           
     3) Shields, Barry 49               4) Natali, David 46               
  5 YMCA Aquatic Center Masters  'B'                            1:41.45  
     1) Wickizey, Kurt 46               2) Nielson, Tom 53                
     3) Scray, Rick 46                  4) Peck, Larry 47                 
  6 Andover/North Andover YMCA  'A'                             1:42.70  
     1) Rogacki, Daniel 53              2) Myers, Fred 49                 
     3) Richelson, Andrew 53            4) Keil, Mark 48                  
  7 Plymouth Community YMCA  'A'                                1:43.27  
     1) Olson, Chuck 51                 2) Hansen, Steve 49               
     3) Chaney, Richard 50              4) Brockhahn, Leonard 50          
  8 Ocean County YMCA  'A'                                      1:43.29  
     1) Katz, Jerry 62                  2) Zakim, Jack 55                 
     3) Seidman, Lawrence 53            4) Glenn, Bradford 52             
  9 Palisades-Malibu YMCA  'A'                                  1:43.32  
     1) Henne, Paul 54                  2) Strnad, Jeff 48                
     3) Siegel, Steven 50               4) White, David 47                
 10 Schroeder YMCA-WI  'A'                                      1:43.86  
     1) Daley, Mike K 51                2) Toumanoff, Peter G 50          
     3) Meehan, Tom G 54                4) Eschenburg, Larry D 51         
 11 YMCA Indy Swimfit Natl. Team  'B'                           1:48.05  
     1) Carter, Michael 50              2) Fox, Jim 48                    
     3) Martin, Dave 51                 4) Diebold, Marc 45               
 -- Sarasota YMCA Sharks  'B'                                        DQ  
     1) Walker, Rick 50                 2) Delisser, Peter 49             
     3) Donnelly, James 52              4) Davie, Robert 49               
 
Event 31  Men 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
55+ NAT YMCA: * 1:43.05  1997        CINCINNATI UC                       
                         MORROW,OYAKAWA,LAMMERT,NORDSTROM                  
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Anne Arundel County YMCA  'A'                               1:48.05  
     1) Ostrom, Chris 55                2) Christensen, Carl 63           
     3) Trimble, Gary 58                4) Johnston, Bob 64               
  2 YMCA Indy Swimfit Natl. Team  'A'                           1:52.43  
     1) Smith, Richard 55               2) Desserich, Russ 57             
     3) Goldstein, Mel 62               4) Quigley, George 60             
  3 University YMCA  'A'                                        1:54.99  
     1) Lammert, Joseph 61              2) Oyakawa, Yoshi 67              
     3) Chisholm, Dick 66               4) Wiedamann, Karl 62             
  4 South Hills Area YMCA  'A'                                  2:04.59  
     1) Longnecker, James 68            2) Rose, Allan 63                 
     3) Rosenzweig, Richard 60          4) Schachner, Stephen P 57        
  5 Summerville YMCA  'A'                                       2:07.52  
     1) Everhart, Stephen 55            2) Browne, James 62               
     3) Schmidt, Jay 59                 4) Maloney, Alan 72               
  6 Anne Arundel County YMCA  'B'                               2:11.89  
     1) Forsythe, James 63              2) Kelbaugh, Cliff 59             
     3) Kerr, Philip 66                 4) Oroszlan, Peter 57             
  7 Westside YMCA OF Cleveland  'A'                             2:25.15  
     1) Bray, Pierce 77                 2) Cath, Pieter 70                
     3) Boyle, Tod 61                   4) Catt, Carl 61                  
 
Event 31  Men 65+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
65+ NAT YMCA: * 1:58.27  1998        BOCA RATON                          
                         KERN,MALONEY,HUTINGER,DOLAN                       
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Summerville YMCA  'A'                                       1:59.94  
     1) Rapperport, Alan 67             2) MACDONALD, Robert 72           
     3) Schlegel, Charles 71            4) Sonia, Donald 71               
  2 YMCA Indy Swimfit Natl. Team  'A'                           2:15.21  
     1) Costill, Dave 65                2) Judd, Russell 68               
     3) McAree, Fran 70                 4) Chalfie, Ivan 69               
  3 Summerville YMCA  'B'                                       2:31.60  
     1) Silverstein, Leonard 66         2) Pollay, Louis 71               
     3) Homans, Harrison 73             4) Busse, George 69               
  4 Anne Arundel County YMCA  'A'                               3:17.05  
     1) Emerchuck, Alexander 75         2) Rodgers, Bill 68               
     3) Edelhoff, Raymond 88            4) Collings, John 73              
  5 Hendersonville YMCA  'A'                                    3:52.02  
     1) Webber, Dick 71                 2) Scherbarth, James 77           
     3) Campbell, Boyd 91               4) Hoffmann, Harold 93            
 -- Ocean County YMCA  'A'                                           DQ  
     1) Kiell, Paul 70                  2) Waters, John 70                
     3) Lewinter, Paul 70               4) Lengle, Larry 68               
 
Event 31  Men 75+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
75+ NAT YMCA: * 2:37.32  1992        SEVERNA PARK                        
                         FLUKE,EDELHOFF,SOMPAYRAC,LEATHERMAN               
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Summerville YMCA  'A'                                       2:28.45* 
     1) Hutinger, Paul 76               2) Cleaveland, Brud 83            
     3) DE LA Vega, Agustin 75          4) Utrilla, Alfredo 80            
 
Event 32  Women 19-24 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
19+ NAT YMCA: * 2:29.11  1989        CORRIN COVIS                        
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Asmus, Glenna             22 Y Indy Swimfit                 2:53.58  
  2 Sarisky, Laura            23 ORLM                           3:01.28  
 
Event 32  Women 25-29 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
25+ NAT YMCA: * 2:28.50  1991        CORRIN COVIS                        
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stovickova, Magdalena     26 RYM                            2:33.11  
  2 Andersen, Lena Maria      26 Y Indy Swimfit                 2:39.95  
  3 Port, Juliete             25 Y Indy Swimfit                 2:54.50  
  4 Knight, Tracy             28 Y Indy Swimfit                 3:08.31  
  5 Shoemaker, Lori           27 ESPY                           3:08.75  
  6 Stott, Maryann            28 AACY                           3:15.88  
  7 Robertson, Rebecca        27 MAST                           3:19.77  
 
Event 32  Women 30-34 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
30+ NAT YMCA: * 2:34.01  1992        DENISE FRECH                        
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Visser, Linda             30 ORLM                           2:40.28  
  2 Harper, Lauren S          34 Schroeder-WI                   3:02.97  
 
Event 32  Women 35-39 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
35+ NAT YMCA: * 2:35.71  1989        LESLIE OSBORNE                      
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lense, Beverly            35 ORLM                           2:33.16* 
  2 Roy, Michele              37 BEVY                           2:41.16  
  3 Kerker, Melissa           36 Y Indy Swimfit                 2:45.47  
  4 Zien, Livia               35 ORLM                           2:45.88  
  5 Declue, Carol             36 AACY                           2:52.62  
  6 Grebe, Suzanne            39 MAST                           3:01.04  
  7 Grace, Heather            38 PYPD                           3:38.71  
  8 Rudie, Linda              39 AACY                           4:10.80  
 
Event 32  Women 40-44 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
40+ NAT YMCA: * 2:39.46  1999        MELINDA MANN                        
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Chandler, Colleen         41 AACY                           2:47.74  
  2 Kessler, Laura            40 WSYC                           2:48.61  
  3 Miller, Sigute            42 PALY                           2:57.94  
  4 Nemeth, Jolita A          44 MAST                           2:59.73  
  5 Gettelfinger, Cheryl      43 Y Indy Swimfit                 3:00.66  
  6 Sirois, Nanci             42 ANA                            3:03.69  
  7 Wright, Laura             42 LYMS                           3:08.05  
  8 Taylor, Susan             43 AACY                           3:19.88  
  9 Gatto, Caroline           40 ORLM                           3:25.19  
 10 Kelly, Anne               40 SHY                            3:32.29  
 11 Brewer, Joyce             44 PYPD                           3:51.38  
 
Event 32  Women 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
45+ NAT YMCA: * 2:51.89  1998        ANN SIMS                            
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sims, Ann                 49 YWNC                           2:53.75  
  2 Smith, Melinda            48 MAY                            3:20.91  
  3 Kaighin, Karen            48 SHY                            3:34.67  
  4 Callahan, Judith          47 AACY                           3:34.84  
  5 Bayers, Patricia          46 OCCY                           3:56.29  
  6 Blimel, Christine         49 MTRY                           3:58.25  
 
Event 32  Women 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
50+ NAT YMCA: * 2:56.30  1985        JAYNE BRUNER                        
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hasbrook, Sally           52 Y Indy Swimfit                 3:05.10  
  2 Bos, Barbara              52 PLYM                           3:10.22  
  3 Prall, Winifred           53 MA                             3:30.31  
  4 Christenson, Candy        54 MTRY                           3:34.70  
  5 Ward, Carol               54 SYS                            3:34.89  
 
Event 32  Women 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
55+ NAT YMCA: * 2:58.13  1997        JOANN LEILICH                       
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Crosby, Stevie            55 PALY                           3:34.02  
  2 Wandel, Barbara           57 AACY                           4:27.15  
 
Event 32  Women 60-64 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
60+ NAT YMCA: * 3:05.58  1997        JAYNE BRUNER                        
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Leilich, Joann            62 SHY                            3:01.94* 
  2 Schwab, Carolyn           62 DBMS                           3:39.39  
  3 Crisp, Margie             60 Y Indy Swimfit                 3:43.04  
  4 Steer, Sandy              61 ORLM                           3:58.08  
  5 Allen, Jean               60 SUM-Y                          4:02.93  
  6 Harden, Gaile             61 AZGP                           4:34.34  
 
Event 32  Women 65-69 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
65+ NAT YMCA: * 3:21.72  1998        LILLY KRON                          
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kron, Lilly               69 WSYC                           3:32.32  
  2 Smith, Ida                67 YOSAG                          3:50.38  
  3 Homans, Margaret          68 SUM-Y                          3:56.27  
  4 Tucker, Beverly           66 YWNC                           3:58.90  
  5 Prokopi, Doris            65 SUM-Y                          3:58.95  
 
Event 32  Women 70-74 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
70+ NAT YMCA: * 3:50.78  1997        M J AMSBARY                         
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Campbell, Joan            71 WESTY                          3:59.44  
  2 Olsen, Gladys             74 SUM-Y                          4:41.29  
 
Event 32  Women 75-79 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
75+ NAT YMCA: * 4:32.13  1996        GERTRUD ZINT                        
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kenner, Regan             77 SUM-Y                          4:13.07* 
  2 Pelletier, Esther         76 ANA                            4:48.52  
  3 Kelly, Judyann            76 HFY                            5:40.43  
 
Event 33  Men 25-29 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
25+ NAT YMCA: * 2:09.70  1994        BOB JENNINGS                        
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Arzt, Bill                26 PYPD                           2:25.36  
 
Event 33  Men 30-34 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
30+ NAT YMCA: * 2:01.01  1997        RON KARNAUGH                        
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Jotz, Jeff                31 OCCY                           2:19.57  
  2 Oskin, Chris              31 ESPY                           2:26.28  
  3 Boney, Steven             34 ORLM                           2:31.50  
 
Event 33  Men 35-39 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
35+ NAT YMCA: * 2:14.95  1995        BENN DOYLE                          
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Galloway, John            35 ORLM                           2:22.81  
  2 Grossman, Steve           39 SYS                            2:25.66  
  3 Powers, Bill              36 ESPY                           2:26.37  
  4 Baker, Jeff               36 MAY                            2:29.03  
  5 Collins, Michael          38 AACY                           2:34.96  
  6 Van Gent, Willy           35 SUM-Y                          2:38.35  
  7 Perron, David             39 ORLM                           2:44.26  
  8 Howland, James            35 BEVY                           2:50.30  
  9 Rudie, Theodore           35 AACY                           3:01.79  
 -- Shuck, Jim                36 Y Indy Swimfit                      DQ  
 
Event 33  Men 40-44 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
40+ NAT YMCA: * 2:18.90  1997        RICK HOFSTETTER                     
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Halley, Franklin          43 BVCK                           2:23.90  
  2 Weeks, David              40 BVCK                           2:25.65  
  3 Dallam, Craig             42 WSYC                           2:27.59  
  4 Meltz, Joel               44 ANA                            2:33.83  
  5 Geary, Bill               43 ANA                            2:34.55  
  6 Jones, Steven             42 AACY                           2:37.48  
  7 Oplinger, Dave            42 Y Indy Swimfit                 2:38.61  
  8 Wright, Will              40 ANA                            2:40.21  
  9 O'Dea, John               42 Y Indy Swimfit                 2:52.80  
 10 Linde, Mace M             40 MAST                           2:59.00  
 
Event 33  Men 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
45+ NAT YMCA: * 2:21.86  1999        DALE KORNER                         
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Matyko, Gary              48 SHY                            2:28.12  
  2 Jenner, Bob               45 SHY                            2:30.83  
  3 Hoge, Philip              45 AACY                           2:32.47  
  4 Matysek, Thomas           46 AACY                           2:36.77  
  5 Hansen, Steve             49 PLYM                           2:38.38  
  6 Miltenberger, Chester     49 ORLM                           2:39.86  
  7 Spratt, Mark              45 Y Indy Swimfit                 2:41.40  
  8 Jennings, Cliff           47 ANA                            2:46.49  
 
Event 33  Men 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
50+ NAT YMCA: * 2:28.89  1997        PAUL HENNE                          
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bohan, Richard            50 OCCY                           2:24.95* 
  2 Donnelly, James           52 SYS                            2:36.29  
  3 Daley, Mike K             51 Schroeder-WI                   2:38.45  
  4 Toumanoff, Peter G        50 Schroeder-WI                   2:42.19  
  5 Marzulli, Pat             52 ORLM                           2:44.05  
  6 Redic, James              54 CCY                            2:48.39  
  7 Rollins, Bruce            51 WHY                            2:48.99  
  8 Payne, Bob                50 HFY                            2:52.92  
  9 Carter, Michael           50 Y Indy Swimfit                 2:57.57  
 10 Jackins, Joseph           53 AACY                           3:15.67  
 -- Shurtleff, Bruce          54 PALY                                DQ  
 
Event 33  Men 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
55+ NAT YMCA: * 2:32.69  1997        MIKE LAUX                           
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Nessel, Edward            56 OCCY                           2:34.15  
  2 Trimble, Gary             58 AACY                           2:46.93  
  3 Kroeger, Donald           57 MFY                            2:55.05  
  4 Oroszlan, Peter           57 AACY                           2:57.05  
  5 Kremzier, James           55 LBY                            2:58.12  
  6 Desserich, Russ           57 Y Indy Swimfit                 3:27.90  
  7 Brasseur, AL              55 MMY                            3:37.03  
  8 Mahoney, Barry            56 ANA                            4:03.43  
 
Event 33  Men 60-64 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
60+ NAT YMCA: * 2:42.77  1993        MANUEL SANGUILY                     
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Freshley, Mike            60 ECKE                           2:41.92* 
  2 Wiedamann, Karl           62 UNIV                           2:56.45  
  3 Messineo, Doug            60 ORLM                           2:59.27  
  4 Johnston, Bob             64 AACY                           3:01.61  
  5 Witchger, Dave            60 Y Indy Swimfit                 3:22.91  
  6 Rose, Allan               63 SHY                            3:37.66  
  7 Forsythe, James           63 AACY                           3:47.50  
 
Event 33  Men 65-69 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
65+ NAT YMCA: * 3:02.03  1996        ROBERT MACDONALD                    
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Costill, Dave             65 Y Indy Swimfit                 2:54.21* 
  2 Hall, Sid                 65 MAY                            3:09.40  
  3 Silverstein, Leonard      66 SUM-Y                          3:23.14  
  4 Weatherbee, Charles       68 ORLM                           3:28.44  
  5 Michelson, Tom C          69 Schroeder-WI                   3:35.45  
  6 Rodgers, Bill             68 AACY                           3:49.56  
  7 White, Glenn              67 MIY                            4:21.20  
  8 Furash, Herbert           68 SUM-Y                          4:58.90  
 
Event 33  Men 70-74 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
70+ NAT YMCA: * 3:03.62  1999        ROBERT MACDONALD                    
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 MACDONALD, Robert         72 SUM-Y                          3:13.74  
  2 Maloney, Alan             72 SUM-Y                          3:28.47  
  3 Lewinter, Paul            70 OCCY                           3:31.74  
  4 Schlegel, Charles         71 SUM-Y                          3:49.29  
  5 Cath, Pieter              70 WSYC                           3:58.20  
 
Event 33  Men 75-79 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
75+ NAT YMCA: * 3:24.56  1994        PAUL KRUP                           
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 DE LA Vega, Agustin       75 SUM-Y                          4:20.77  
 -- Strong, Douglas           76 MCY                                 DQ  
 
Event 33  Men 80-84 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
80+ NAT YMCA: * 4:10.88  1997        RUSS WITTE                          
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Merrick, Bob              80 VHY                            3:50.61* 
  2 Cleaveland, Brud          83 SUM-Y                          4:31.59  
 
Event 33  Men 85-89 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
85+ NAT YMCA: * 5:56.77  1992        GUS LANGNER                         
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McCullough, E.Don         85 SUM-Y                          4:57.38* 
 
Event 34  Women 19-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
19+ NAT YMCA: * 59.95  1991        SUE BRENNAN                         
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Conte, Mariela            19 Y Indy Swimfit                 1:04.10  
  2 Beebe, Allison            24 ORLM                           1:07.39  
  3 Duncan, Stephanie         23 Y Indy Swimfit                 1:17.34  
  4 Sarisky, Laura            23 ORLM                           1:23.75  
  5 Kaplowitz, Emily F        24 MAST                           1:33.66  
 
Event 34  Women 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
25+ NAT YMCA: * 58.85  1997        PEGGY GROSS                         
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Varlas, Melissa           28 SHY                            1:01.97  
  2 Nessel, Lee               25 OCCY                           1:02.29  
  3 Adams, Niki N             29 Schroeder-WI                   1:04.49  
  4 Keaton, Erin              25 ORLM                           1:05.88  
  5 Hilliard, Marsha F        28 Schroeder-WI                   1:06.49  
  6 Lussier, Becky            29 ANA                            1:08.24  
  7 Port, Juliete             25 Y Indy Swimfit                 1:11.53  
  8 Delneo, Catherine         25 OCCY                           1:18.26  
  9 Venn, Jenn J              29 Schroeder-WI                   1:18.98  
 10 Breglia, Caroline         25 ANA                            1:24.02  
 
Event 34  Women 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
30+ NAT YMCA: * 57.90  1998        TRACIE MOLL                         
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Becker, Karen             33 ORLM                           1:01.09  
  2 Ortman, Martha            32 NEY                            1:02.32  
  3 Houchens, Kris            33 Y Indy Swimfit                 1:08.40  
  4 Kellner, Jackie K         30 Schroeder-WI                   1:08.81  
  5 Marques, Kathy            34 ORLM                           1:08.82  
  6 Thompson, Melissa         30 Y Indy Swimfit                 1:15.98  
 
Event 34  Women 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
35+ NAT YMCA: * 58.64  1988        SUSAN HALFACRE                      
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lense, Beverly            35 ORLM                           1:01.17  
  2 Voorhees, Carolynn        39 AACY                           1:07.71  
  3 Warrick, Joan             35 MAST                           1:24.05  
  4 Rudie, Linda              39 AACY                           1:33.09  
  5 Kinney, Cheryl            35 AACY                           2:19.30  
 
Event 34  Women 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
40+ NAT YMCA: * 1:01.62  1998        ROSEMARIE SEAMAN                    
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Shonkwiler, Cathy         40 ORLM                           1:03.04  
  2 Schnieders, Ann           40 Y Indy Swimfit                 1:07.56  
  3 Springer, Jill            42 AACY                           1:11.10  
  4 Lodge, Karen              40 Y Indy Swimfit                 1:12.04  
  5 Creason, Sally F          42 MAST                           1:20.22  
  6 Devanny, Patty            42 AACY                           1:28.30  
  7 Taylor, Susan             43 AACY                           1:36.17  
  8 Misiorski, Marcia         43 ANA                            1:43.11  
 
Event 34  Women 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
45+ NAT YMCA: * 1:06.73  1993        SHARON WISE                         
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevens, Mary Ann         47 Y Indy Swimfit                 1:05.71* 
  2 Amick, Beverly            46 CFY                            1:08.53  
  3 Mumma, Pamela             45 SYS                            1:10.05  
  4 Steadman, Nancy           46 OCCY                           1:10.66  
  5 Protzman, Barbara         46 AACY                           1:18.07  
  6 Bayers, Patricia          46 OCCY                           1:39.36  
 
Event 34  Women 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
50+ NAT YMCA: * 1:07.41  1994        DIANNA TODD TAFT                    
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Diercks, Joan             53 Y Indy Swimfit                 1:23.75  
  2 Anders, Vicki             51 AACY                           1:25.93  
  3 Felton, Linda             50 GTY                            1:28.27  
  4 Prall, Winifred           53 MA                             1:41.33  
  5 Hall, Carol               53 Y Indy Swimfit                 2:00.59  
 
Event 34  Women 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
55+ NAT YMCA: * 1:16.18  1990        JAYNE BRUNER                        
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Svenson, Ann              55 SHY                            1:24.62  
  2 Meyers, Susan             59 Y Indy Swimfit                 1:25.23  
  3 Iliff, Sally              55 AACY                           1:35.26  
  4 Cassidy, Irene            56 PALY                           1:35.33  
 
Event 34  Women 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
60+ NAT YMCA: * 1:27.55  1993        ROXANNE MOTTER                      
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Larsen, Millie            61 COPY                           1:34.36  
  2 Tullman, Patricia         64 SUM-Y                          1:40.99  
  3 Schwab, Carolyn           62 DBMS                           1:44.84  
  4 Sterling, Jean            64 DBMS                           1:49.99  
  5 Weston, Frances           61 AACY                           1:53.52  
  6 Rudie, Margery            62 AACY                           3:27.24  
 
Event 34  Women 65-69 100 Yard Butterfly
===============================================================================
65+ NAT YMCA: * 1:29.94  1996        JUNE KRAUSER                        
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bruner, Jayne             66 SHY                            1:27.17* 
  2 Prokopi, Doris            65 SUM-Y                          2:03.20  
 
Event 34  Women 70-74 100 Yard Butterfly
===============================================================================
70+ NAT YMCA: * 1:31.46  1998        JUNE KRAUSER                        
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Krauser, June             74 SUM-Y                          1:39.31  
  2 Troy, Jean                73 SUM-Y                          1:44.39  
  3 Coleman, Jill             70 AACY                           1:51.47  
  4 Olsen, Gladys             74 SUM-Y                          2:22.62  
 
Event 34  Women 75-79 100 Yard Butterfly
===============================================================================
75+ NAT YMCA: * 1:45.10  2000        LOIS NOCHMAN                        
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Allnutt, Sarah            77 AACY                           2:27.82  
 
Event 34  Women 80-84 100 Yard Butterfly
===============================================================================
80+ NAT YMCA: * 2:16.89  2000        DORIS RUSSELL                       
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Russell, Doris            80 AACY                           2:20.22  
 
Event 35  Men 19-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
19+ NAT YMCA: * 49.61  1996        DOUGLAS DICKINSON                   
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kinnear, Rob              23 AACY                             51.56  
  2 Crawford, Kevin           24 Y Indy Swimfit                   57.49  
 
Event 35  Men 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
25+ NAT YMCA: * 49.74  1998        BERNIE ZERUHN                       
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Comer, Grant              26 Y Indy Swimfit                   53.47  
  2 Dawkins, Adam             25 Y Indy Swimfit                   54.50  
  3 Raab, Scot                29 ORLM                             56.85  
  4 Lathrop, George           27 Y Indy Swimfit                   57.85  
  5 Hynes, Brodie             26 ORLM                             58.30  
  6 Dawkins, Todd             27 Y Indy Swimfit                   59.22  
  7 Morshlin, Brent           25 MYBM                           1:00.30  
  8 Piede, Luke               27 OCCY                           1:00.90  
  9 Bermelin, Noah            26 Y Indy Swimfit                 1:01.39  
 10 Wilmes, Greg              26 Y Indy Swimfit                 1:05.80  
 11 Gould, Robert             29 HAZY                           1:08.08  
 
Event 35  Men 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
30+ NAT YMCA: * 51.62  1997        TONY PORTELA                        
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Zeruhn, Bernie            30 Schroeder-WI                     51.58* 
  2 Saretsky, Barry           31 EDMY                             53.60  
  3 Farrell, Andrew           30 ORLM                             55.34  
  4 Barton, Stuart            33 ORLM                             55.77  
  5 Lewis, Chris              34 NPY                              56.78  
  6 Newbegin, Brian           32 ANA                              58.06  
  7 Harrington, James         33 PYPD                             58.29  
  8 Lanza, Craig J            33 Schroeder-WI                     59.20  
  9 Harrison, Trey            30 Y Indy Swimfit                 1:02.19  
 10 Toy, Raymond              34 HCYM                           1:02.71  
 11 Muchow, Steven            31 AACY                           1:04.19  
 -- Slust, Brad               34 AVY                                 DQ  
 
Event 35  Men 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
35+ NAT YMCA: * 52.61  1998        MATT WOOD                           
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Landry, Richard           37 ANA                              54.45  
  2 Perez, Arnaldo            39 Y-SJ                             55.63  
  3 Galloway, John            35 ORLM                             56.15  
  4 Skirboll, Jim             35 SHY                              57.03  
  5 Grossman, Steve           39 SYS                            1:01.95  
  6 Sebring, Patrick          38 AACY                           1:03.16  
  7 Hendrickson, Brian        38 ORLM                           1:13.35  
 
Event 35  Men 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
40+ NAT YMCA: * 53.62  1994        BRUCE MALLETTE                      
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dittus, Barry E           40 Schroeder-WI                     56.63  
  2 Dropsey, Jeffery          42 MAY                              57.10  
  3 Pollard, Vince            42 Y Indy Swimfit                   58.07  
  4 Franklin, Steve E         43 MAST                             58.12  
  5 Fisher, Dennis            41 GLJY                             59.80  
  6 Protzman, John            43 AACY                             59.87  
  7 Cummings, Brian           41 Y Indy Swimfit                 1:00.33  
  8 Jones, Steven             42 AACY                           1:06.56  
  9 Lense, Jorge              42 ORLM                           1:09.22  
 
Event 35  Men 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
45+ NAT YMCA: * 54.45  1997        TOMPERRIN                           
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ehmke, Fredrick           46 ORLM                             55.39  
  2 McCORMACK, Kevin          48 SYS                              55.82  
  3 McCALL, John              49 ORLM                             56.28  
  4 Natali, David             46 SHY                              57.10  
  5 Strnad, Jeff              48 PALY                           1:00.18  
  6 Durstein, Richard         45 SHY                            1:00.31  
  7 Nelis, Fred               46 PLYM                           1:00.47  
  8 Bowers, Bert              47 SYS                            1:02.03  
  9 Myers, Fred               49 ANA                            1:02.43  
 10 Fox, Jim                  48 Y Indy Swimfit                 1:04.25  
 11 Hansen, Steve             49 PLYM                           1:05.73  
 12 Kolis, Steve              45 PYPD                           1:06.36  
 
Event 35  Men 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
50+ NAT YMCA: * 57.52  1998        JOEL BURNS                          
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Burns, Joel               54 SUM-Y                            57.72  
  2 Vazmina, Rudy             50 Y-SJ                             58.05  
  3 Ebel, Mark                53 MYBM                           1:00.11  
  4 Brockhahn, Leonard        50 PLYM                           1:02.07  
  5 Meehan, Tom G             54 Schroeder-WI                   1:04.58  
  6 Seidman, Lawrence         53 OCCY                           1:06.72  
  7 Redic, James              54 CCY                            1:10.87  
  8 Miller, Eric              54 RVY                            1:11.07  
  9 Carter, Michael           50 Y Indy Swimfit                 1:11.91  
 10 Richelson, Andrew         53 ANA                            1:12.55  
 11 Shannon, Toby             52 AACY                           1:28.53  
 
Event 35  Men 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
55+ NAT YMCA: * 1:00.69  1998        JACK GEOGHEGAN                      
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McWHERTER, Kent           57 MIY                            1:03.90  
  2 Ostrom, Chris             55 AACY                           1:04.63  
  3 Kremzier, James           55 LBY                            1:22.04  
  4 Schachner, Stephen P      57 SHY                            1:27.75  
  5 Brasseur, AL              55 MMY                            1:37.96  
 -- Smith, Richard            55 Y Indy Swimfit                      DQ  
 
Event 35  Men 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
60+ NAT YMCA: * 1:03.09  1997        DAVE COSTILL                        
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Goldstein, Mel            62 Y Indy Swimfit                 1:09.92  
  2 Williams, Robert          62 UNIV                           1:15.84  
  3 Boyle, Tod                61 WSYC                           1:19.04  
  4 Katz, Jerry               62 OCCY                           1:19.50  
  5 Browne, James             62 SUM-Y                          1:30.64  
 
Event 35  Men 65-69 100 Yard Butterfly
===============================================================================
65+ NAT YMCA: * 1:10.84  1991        JOSEPH KURTZMAN                     
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Geer, Dren                67 SYS                            1:15.18  
  2 Mitchell, Clarke          68 YWNC                           1:15.26  
  3 Longnecker, James         68 SHY                            1:24.35  
  4 Silverstein, Leonard      66 SUM-Y                          1:34.17  
  5 Rodgers, Bill             68 AACY                           1:49.07  
  6 Furash, Herbert           68 SUM-Y                          2:56.90  
 
Event 35  Men 70-74 100 Yard Butterfly
===============================================================================
70+ NAT YMCA: * 1:16.54  1996        JOSEPH KURTZMAN                     
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sonia, Donald             71 SUM-Y                          1:27.40  
  2 MACDONALD, Robert         72 SUM-Y                          1:29.09  
 
Event 35  Men 75-79 100 Yard Butterfly
===============================================================================
75+ NAT YMCA: * 1:28.39  1993        PAUL KRUP                           
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kurtzman, Joseph          75 SUM-Y                          1:33.53  
  2 Foster, Warren            75 MRY-O                          2:08.49  
  3 Evans, Richard            76 PLYM                           2:22.79  
 
Event 35  Men 85-89 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McCullough, E.Don         85 SUM-Y                          3:15.73  
 
Event 36  Women 19-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
19+ NAT YMCA: * 27.49  1999        NICOLE PAPLHAM                      
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilhite, Noelle           21 Y Indy Swimfit                   29.39  
  2 Kerns, Laura              24 Y Indy Swimfit                   29.86  
  3 Trompke, Rebecca          22 ORLM                             30.28  
  4 Beebe, Allison            24 ORLM                             31.67  
  5 Hoffmann, Laura M         20 Schroeder-WI                     38.24  
 
Event 36  Women 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
25+ NAT YMCA: * 28.53  1996        ELIZABETH MACDONALD                 
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Keaton, Erin              25 ORLM                             29.64  
  2 Adams, Niki N             29 Schroeder-WI                     29.86  
  3 Kleiner, Kristie          26 PYPD                             31.10  
  4 Conley, Caroline L        28 Schroeder-WI                     33.56  
  5 Lussier, Becky            29 ANA                              33.64  
  6 Breglia, Caroline         25 ANA                              38.84  
  7 Rigg, Terri               29 CCY                              40.94  
 
Event 36  Women 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
30+ NAT YMCA: * 28.35  1993        CHRIS BREEDY                        
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Becker, Karen             33 ORLM                             30.12  
  2 Brockenbrough, Laura      30 ESPY                             30.35  
  3 Fox, Michele              31 BEVY                             31.93  
  4 Fisch, Suzie              32 AACY                             32.63  
  5 Thompson, Melissa         30 Y Indy Swimfit                   35.08  
  6 Hildebrand, Ilyse         33 Y Indy Swimfit                   40.39  
 
Event 36  Women 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
35+ NAT YMCA: * 28.61  2000        ANDREA LUALLEN                      
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Corbett, Kristen          35 AACY                             30.42  
  2 Zorn, Trischa             36 Y Indy Swimfit                   30.57  
  3 Riker, Debra              39 Y Indy Swimfit                   31.45  
  4 Voorhees, Carolynn        39 AACY                             33.87  
  5 Ogden, Deb                35 Y Indy Swimfit                   36.41  
  6 Rapkin, Laurie            37 NEY                              37.52  
  7 Ruseski, Jane             38 AACY                             46.00  
 -- Luallen, Andrea           35 RYM                                 DQ  
 
Event 36  Women 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
40+ NAT YMCA: * 30.54  2000        CATHY SHONKWILER                    
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Shonkwiler, Cathy         40 ORLM                             30.63  
  2 Boland, Jan               42 BEVY                             32.07  
  3 Cavanaugh, Debbie         43 SUM-Y                            32.29  
  4 Schnieders, Ann           40 Y Indy Swimfit                   32.57  
  5 Doyle-Vallery, Deanna     43 SYS                              33.42  
  6 Springer, Jill            42 AACY                             34.01  
  7 Williamson, Kay           40 AACY                             35.87  
  8 Hormann, Nancy            41 Y Indy Swimfit                   36.66  
  9 Mazyck, Carla             40 AACY                             42.44  
 
Event 36  Women 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
45+ NAT YMCA: * 29.40  1999        NANCY LEIG FISHER                   
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lissenden, Judie          45 OCCY                             33.38  
  2 Mumma, Pamela             45 SYS                              33.48  
  3 McDonnell, Peggy          45 SUM-Y                            33.52  
  4 Johnston, Bonnie          49 AACY                             34.00  
  5 Francis, Susan            48 Y Indy Swimfit                   35.14  
  6 Rinker, Melissa           45 Y Indy Swimfit                   36.32  
  7 Taylor, Karen             46 ANA                              36.36  
  8 Schenkel, Patricia        46 Y Indy Swimfit                   39.43  
  9 Guinn, Nancy              47 ORLM                             40.75  
 10 Linz, Ann                 48 AACY                             42.36  
 11 Berger, Kathy             47 Y Indy Swimfit                   44.79  
 12 Ensch, Christi            48 MAST                             50.91  
 
Event 36  Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
50+ NAT YMCA: * 32.66  1994        BETTY BENNETT                       
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Laborwit, Anne            50 SUM-Y                            34.48  
  2 Betz, Marti               51 AACY                             34.58  
  3 Anderson, Rorie           50 SUM-Y                            35.41  
  4 Mitchell, Jeannie         54 ORLM                             36.23  
  5 Hasbrook, Sally           52 Y Indy Swimfit                   36.52  
  6 Felton, Linda             50 GTY                              40.52  
 
Event 36  Women 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
55+ NAT YMCA: * 35.99  1991        NANCY BROWN                         
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Frid, Barbara             59 SHY                              37.12  
  2 Gilligan, Chris           57 SYS                              37.51  
  3 Hardy, Barbara            57 ANA                              45.00  
  4 Cassidy, Irene            56 PALY                             45.02  
  5 Libby, Joan               59 AACY                             46.12  
  6 Detjen, Carol             56 UNIV                             49.38  
 
Event 36  Women 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
60+ NAT YMCA: * 37.31  1996        NANCY BROWN                         
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Tullman, Patricia         64 SUM-Y                            43.26  
  2 Beatte, Emestine          64 ORLM                             48.70  
  3 Pearsall, Marjorie        62 AACY                             49.84  
  4 Goldman, Susie            62 SHY                              52.30  
  5 Crisp, Margie             60 Y Indy Swimfit                   54.17  
  6 Hutinger, Margie          61 SUM-Y                            55.31  
  7 Harden, Gaile             61 AZGP                             57.09  
  8 Allen, Jean               60 SUM-Y                            59.69  
  9 Reiner, Ruth              62 AACY                           1:10.27  
 10 Rudie, Margery            62 AACY                           1:13.26  
 -- Leilich, Joann            62 SHY                                 DQ  
 
Event 36  Women 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
65+ NAT YMCA: * 38.20  1992        DORIS STEADMAN                      
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Brown, Nancy              65 AACY                             39.73  
  2 Homans, Margaret          68 SUM-Y                            46.65  
  3 Sluss, Alice              69 AVY                              47.56  
 
Event 36  Women 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
70+ NAT YMCA: * 38.36  1996        DORIS STEADMAN                      
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lorenzi, Betty            73 WFY-1                            44.32  
  2 Coleman, Jill             70 AACY                             48.99  
  3 Moldenhauer, Janet        70 OCY                            1:00.27  
 
Event 36  Women 75-79 50 Yard Backstroke
===============================================================================
75+ NAT YMCA: * 48.39  2000        CATHERINE WILLIAMS                  
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Doris, Steadman           76 OCCY                             41.78* 
  2 Kenner, Regan             77 SUM-Y                            48.39* 
  3 Allnutt, Sarah            77 AACY                             49.94  
  4 Williams, Catherine       76 AACY                             59.13  
  5 Pelletier, Esther         76 ANA                            1:00.40  
  6 Hill, Mary Lou            77 RFY                            1:09.05  
  7 Kelly, Judyann            76 HFY                            1:17.25  
 
Event 36  Women 80-84 50 Yard Backstroke
===============================================================================
80+ NAT YMCA: * 55.01  2000        RITA EVANS                          
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Evans, Rita               81 GLFY                           1:01.91  
  2 Hoffmann, Bette           81 HFY                            1:44.81  
 
Event 37  Men 19-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
19+ NAT YMCA: * 23.84  1996        DOUGLAS DICKINSON                   
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kinnear, Rob              23 AACY                             25.46  
  2 Crawford, Kevin           24 Y Indy Swimfit                   27.47  
  3 Locke, Tim J              23 Schroeder-WI                     29.35  
  4 Portanova, Jesse          24 HAZY                             33.70  
 
Event 37  Men 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
25+ NAT YMCA: * 24.35  1998        CURTIS SAVIN                        
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hartsock, Steve           27 Y Indy Swimfit                   26.30  
  2 Piede, Luke               27 OCCY                             28.78  
  3 Arzt, Bill                26 PYPD                             30.58  
 
Event 37  Men 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
30+ NAT YMCA: * 24.67  1992        PETER DARDARIS                      
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Saretsky, Barry           31 EDMY                             26.29  
  2 Mortimer, Craig           34 BYCA                             27.64  
  3 Jacobson, Michael         32 HCYM                             28.32  
  4 Downey, Mark              34 SCFY                             28.46  
  5 Marcy, Matthew            33 AACY                             31.15  
  6 Toy, Raymond              34 HCYM                             31.33  
  7 Lanza, Larry R            33 Schroeder-WI                     33.10  
 
Event 37  Men 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
35+ NAT YMCA: * 25.59  1992        STU MARVIN                          
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Perez, Arnaldo            39 Y-SJ                             28.14  
  2 Heiser, Chad              35 Y Indy Swimfit                   28.19  
  3 Case, Charles             35 ANA                              28.35  
  4 Skirboll, Jim             35 SHY                              29.02  
  5 Font, Javier              35 Y-SJ                             30.05  
  6 Weiss, Scot               36 ORLM                             31.27  
  7 Goldman, Carl             37 SHY                              31.37  
  8 Fergin, Tom               36 Y Indy Swimfit                   41.45  
  9 Murray, Allan             39 CCY                              41.97  
 
Event 37  Men 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
40+ NAT YMCA: * 26.06  1994        PAUL WINDRATH                       
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitsch, Mark              43 ANA                              27.45  
  2 Roby, Brad                40 Y Indy Swimfit                   28.02  
  3 Burkholder, Kirby         40 OCCY                             28.19  
  4 Protzman, John            43 AACY                             29.77  
  5 Lewis, Edward C           40 MAST                             30.79  
  6 Conlin, Bill              42 SCFY                             36.10  
  7 Mazzar, Timothy           40 PYPD                             46.75  
 
Event 37  Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
45+ NAT YMCA: * 26.88  1997        TIMOTHY HUESKEN                     
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Thomas, Bob S             48 Y Indy Swimfit                   26.62* 
  2 Claflin, Casey            47 SYS                              26.69* 
  3 Pollard, Ted              45 Y Indy Swimfit                   27.09  
  4 Hefner, Dave              46 SYS                              27.64  
  5 Fisher, Warren            45 PAY                              28.10  
  6 Mykleby, Geoff L          48 Schroeder-WI                     28.65  
  7 Natali, David             46 SHY                              28.70  
  8 Horwitz, Lou              48 WSYC                             28.85  
  9 McMillen, Scott           47 SUM-Y                            28.90  
 10 Scray, Rick               46 ORLM                             29.50  
 11 McCALL, John              49 ORLM                             30.23  
 12 Keil, Mark                48 ANA                              32.24  
 13 Miltenberger, Chester     49 ORLM                             35.60  
 14 Shields, Barry            49 SHY                              35.97  
 15 Coty, Peter               45 PYPD                             37.96  
 
Event 37  Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
50+ NAT YMCA: * 27.56  1999        NATHAN LEEECH                       
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rogacki, Daniel           53 ANA                              28.84  
  2 Chaney, Richard           50 PLYM                             30.20  
  3 Weisbrod, J. Andre        51 SHY                              30.39  
  4 Thompson, Dale            51 MAY                              31.60  
  5 Ebel, Mark                53 MYBM                             33.21  
  6 Martin, Dave              51 Y Indy Swimfit                   33.68  
  7 Miller, Eric              54 RVY                              35.30  
 
Event 37  Men 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
55+ NAT YMCA: * 27.82  1997        JACK GEOGHEGAN                      
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Zakim, Jack               55 OCCY                             30.52  
  2 Nessel, Edward            56 OCCY                             30.84  
  3 Everhart, Stephen         55 SUM-Y                            32.58  
  4 Trimble, Gary             58 AACY                             33.72  
  5 Desserich, Russ           57 Y Indy Swimfit                   43.81  
 
Event 37  Men 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
60+ NAT YMCA: * 29.50  1997        YOSHI OYAKAWA                       
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McINTYRE, David           63 SYS                              31.53  
  2 Lammert, Joseph           61 UNIV                             32.20  
  3 Quigley, George           60 Y Indy Swimfit                   33.28  
  4 Christensen, Carl         63 AACY                             34.12  
  5 Forsythe, James           63 AACY                             36.27  
  6 Williams, Robert          62 UNIV                             36.62  
  7 Johnston, Bob             64 AACY                             37.50  
  8 Browne, James             62 SUM-Y                            41.01  
  9 Goldman, Jimmy            64 SHY                              46.74  
 
Event 37  Men 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
65+ NAT YMCA: * 30.45  1999        YOSHI OYAKAWA                       
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Oyakawa, Yoshi            67 UNIV                             30.74  
  2 Beattie, Jack             66 ORLM                             32.69  
  3 Mitchell, Clarke          68 YWNC                             33.73  
  4 Rapperport, Alan          67 SUM-Y                            34.91  
  5 Judd, Russell             68 Y Indy Swimfit                   38.93  
  6 Kerr, Philip              66 AACY                             45.34  
  7 Wheeler, Gilbert          66 SYMC                             47.67  
  8 White, Glenn              67 MIY                              47.93  
 
Event 37  Men 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
70+ NAT YMCA: * 34.26  1998        PAUL HUTINGER                       
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Van Dijk, Peter           72 Y-SJ                             37.15  
  2 Kiell, Paul               70 OCCY                             40.29  
  3 Homans, Harrison          73 SUM-Y                            47.61  
  4 Silverio, Joaquin         74 SUM-Y                            50.04  
  5 Waters, John              70 OCCY                             50.77  
  6 Collings, John            73 AACY                             50.92  
  7 Christopher, James        74 ANA                              54.47  
 
Event 37  Men 75-79 50 Yard Backstroke
===============================================================================
75+ NAT YMCA: * 35.21  2000        PAUL HUTINGER                       
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hutinger, Paul            76 SUM-Y                            35.87  
  2 Woods, John               77 SYS                              44.34  
  3 Newman, Michael           75 PALY                             46.41  
  4 Schofield, Elliott        78 SCFY                             47.03  
  5 Scherbarth, James         77 HFY                              58.56  
 -- DE LA Vega, Agustin       75 SUM-Y                               DQ  
 
Event 37  Men 80-84 50 Yard Backstroke
===============================================================================
80+ NAT YMCA: * 40.51  1997        EDWARD SHEA                         
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Merrick, Bob              80 VHY                              43.49  
  2 Utrilla, Alfredo          80 SUM-Y                            56.22  
 
Event 37  Men 85-89 50 Yard Backstroke
===============================================================================
85+ NAT YMCA: * 46.81  1998        DAVE MALBROUGH                      
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Edelhoff, Raymond         88 AACY                           1:01.89  
  2 Sompayrac, Walter         87 AACY                           1:06.84  
 
Event 37  Men 90-94 50 Yard Backstroke
===============================================================================
90+ NAT YMCA: * 1:31.36  1990        TONY LOPEZ                          
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Campbell, Boyd            91 HFY                            1:21.90* 
 
Event 38  Women 19-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
19+ NAT YMCA: * 53.81  1994        TRISH KLASMEIER                     
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kerns, Laura              24 Y Indy Swimfit                   54.64  
  2 Wilhite, Noelle           21 Y Indy Swimfit                   55.58  
  3 Fuhrman, Joyce            21 ORLM                             56.06  
  4 Trompke, Rebecca          22 ORLM                             56.54  
  5 Picek, Lisa               21 Y Indy Swimfit                 1:01.60  
  6 Norsetter, Erica B        20 Schroeder-WI                   1:01.74  
  7 Ninham, Melissa A         20 Schroeder-WI                   1:06.55  
  8 Hoffmann, Laura M         20 Schroeder-WI                   1:07.15  
  9 Rapoza, Kendra            20 SCFY                           1:15.35  
 -- Kaplowitz, Emily F        24 MAST                                DQ  
 
Event 38  Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
25+ NAT YMCA: * 52.61  1998        PEGGY GROSS                         
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Nessel, Lee               25 OCCY                             54.66  
  2 Hilliard, Marsha F        28 Schroeder-WI                     54.94  
  3 Andersen, Lena Maria      26 Y Indy Swimfit                   59.91  
  4 Mitchell, Katina          26 ANA                            1:01.42  
  5 Delneo, Catherine         25 OCCY                           1:06.29  
  6 Poulo, Rebecca            28 ANA                            1:06.48  
  7 Rigg, Terri               29 CCY                            1:19.30  
 
Event 38  Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
30+ NAT YMCA: * 51.70  1986        SANDY NIELSON                       
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Visser, Linda             30 ORLM                             56.46  
  2 Brockenbrough, Laura      30 ESPY                             58.31  
  3 Fox, Michele              31 BEVY                             59.15  
  4 Houchens, Kris            33 Y Indy Swimfit                   59.75  
  5 Marques, Kathy            34 ORLM                             59.76  
  6 Frentsos, Rachel          30 AACY                           1:00.05  
  7 Ide, Carol                34 SHY                            1:00.44  
  8 Fisch, Suzie              32 AACY                           1:00.49  
  9 Harper, Lauren S          34 Schroeder-WI                   1:08.95  
 10 Abrams, Kennedy           34 PALY                           1:10.61  
 11 Hildebrand, Ilyse         33 Y Indy Swimfit                 1:11.73  
 
Event 38  Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
35+ NAT YMCA: * 53.74  1988        SUSAN HALFACRE                      
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Peterson, Charlotte       36 ORLM                             54.51  
  2 Voorhees, Carolynn        39 AACY                             57.51  
  3 O'Dea, Anne               35 Y Indy Swimfit                 1:01.32  
  4 Bol, Jayne-Anne           35 LBY                            1:04.46  
  5 Ogden, Deb                35 Y Indy Swimfit                 1:04.84  
  6 Rapkin, Laurie            37 NEY                            1:06.92  
  7 Warrick, Joan             35 MAST                           1:10.42  
  8 Scharf, Michelle          39 SCFY                           1:16.28  
  9 Grace, Heather            38 PYPD                           1:16.63  
 10 Ruseski, Jane             38 AACY                           1:21.98  
 
Event 38  Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
40+ NAT YMCA: * 55.86  1998        ROSEMARIE SEAMAN                    
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Shonkwiler, Cathy         40 ORLM                             56.31  
  2 McKAY, Gladney            40 AACY                             59.72  
  3 Devanney, Celia           43 SUM-Y                          1:01.61  
  4 Lodge, Karen              40 Y Indy Swimfit                 1:02.17  
  5 Doyle-Vallery, Deanna     43 SYS                            1:04.21  
  6 Miller, Sigute            42 PALY                           1:04.61  
  7 Williamson, Kay           40 AACY                           1:04.96  
  8 Hormann, Nancy            41 Y Indy Swimfit                 1:05.70  
  9 Misiorski, Marcia         43 ANA                            1:11.33  
 10 Taylor, Susan             43 AACY                           1:11.70  
 11 Kelly, Anne               40 SHY                            1:18.81  
 12 Robust, Ruthann           40 AACY                           1:24.00  
 13 Curtiss, Angela           42 MAST                           1:28.83  
 
Event 38  Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
45+ NAT YMCA: * 57.44  1999        NANCY LEIG FISHER                   
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Steadman, Nancy           46 OCCY                           1:00.86  
  2 Amick, Beverly            46 CFY                            1:01.68  
  3 Francis, Susan            48 Y Indy Swimfit                 1:01.73  
  4 Haver, Marcia             45 MAY                            1:04.14  
  5 Lissenden, Judie          45 OCCY                           1:04.72  
  6 Wilson, Debbie            47 RCY                            1:05.16  
  7 Johnston, Bonnie          49 AACY                           1:05.21  
  8 Sikora, Rosanna           45 SHY                            1:06.67  
  9 Protzman, Barbara         46 AACY                           1:07.45  
 10 Schenkel, Patricia        46 Y Indy Swimfit                 1:07.94  
 11 Linz, Ann                 48 AACY                           1:12.08  
 12 Berger, Kathy             47 Y Indy Swimfit                 1:17.26  
 13 Johnson, Jan              46 Y Indy Swimfit                 1:18.05  
 14 Callahan, Judith          47 AACY                           1:20.12  
 15 Kaighin, Karen            48 SHY                            1:21.67  
 16 Ensch, Christi            48 MAST                           1:22.12  
 17 Ritter, Claudia           47 Y Indy Swimfit                 1:23.08  
 
Event 38  Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
50+ NAT YMCA: * 1:00.37  1997        DIANA TODD                          
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Laborwit, Anne            50 SUM-Y                          1:02.86  
  2 Bos, Barbara              52 PLYM                           1:05.56  
  3 Hasbrook, Sally           52 Y Indy Swimfit                 1:06.78  
  4 Zuckerman, Doris          51 PALY                           1:08.70  
  5 Anderson, Rorie           50 SUM-Y                          1:09.72  
  6 Hemke, Judy S             50 Schroeder-WI                   1:13.66  
  7 Tomlinson, Patricia       52 PALY                           1:15.26  
  8 Anders, Vicki             51 AACY                           1:15.36  
  9 Barnes, Tingle            54 SHY                            1:16.14  
 10 Buchel, Ann W             52 Schroeder-WI                   1:17.95  
 11 Yunker, Carol             54 ANA                            1:19.88  
 12 Michel, Judy              54 SHY                            1:21.62  
 13 Ward, Carol               54 SYS                            1:23.51  
 14 Schachner, Marcia         54 SHY                            2:00.85  
 -- Betz, Marti               51 AACY                                DQ  
 
Event 38  Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
55+ NAT YMCA: * 1:08.56  1993        NANCY BROWN                         
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Frid, Barbara             59 SHY                            1:09.46  
  2 Meyers, Susan             59 Y Indy Swimfit                 1:11.31  
  3 Svenson, Ann              55 SHY                            1:12.60  
  4 Crosby, Stevie            55 PALY                           1:19.05  
  5 Hardy, Barbara            57 ANA                            1:25.75  
  6 Libby, Joan               59 AACY                           1:32.74  
  7 Wandel, Barbara           57 AACY                           1:35.93  
  8 Trevison, Ellie           58 CCY                            1:44.29  
 
Event 38  Women 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
60+ NAT YMCA: * 1:08.61  1982        DOROTHY DONNELLY                    
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Tullman, Patricia         64 SUM-Y                          1:18.30  
  2 Goldman, Susie            62 SHY                            1:28.33  
  3 Steer, Sandy              61 ORLM                           1:33.34  
  4 Pearsall, Marjorie        62 AACY                           1:38.01  
  5 Hutinger, Margie          61 SUM-Y                          1:53.09  
  6 Harden, Gaile             61 AZGP                           2:03.07  
 
Event 38  Women 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
65+ NAT YMCA: * 1:12.32  1987        DOROTHY DONNELLY                    
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bruner, Jayne             66 SHY                            1:14.19  
  2 Homans, Margaret          68 SUM-Y                          1:23.87  
  3 Sluss, Alice              69 AVY                            1:31.31  
  4 Smith, Ida                67 YOSAG                          1:37.89  
 
Event 38  Women 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
70+ NAT YMCA: * 1:16.83  1997        BETTY RUSS                          
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Troy, Jean                73 SUM-Y                          1:19.24  
  2 Lorenzi, Betty            73 WFY-1                          1:29.07  
  3 Kennedy, Elizabeth        70 FECY                           1:44.82  
  4 Moldenhauer, Janet        70 OCY                            1:51.51  
  5 Dykema, Muriel            74 Y Indy Swimfit                 2:08.90  
 
Event 38  Women 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
75+ NAT YMCA: * 1:27.04  2000        PETEY SMITH                         
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Carr, Florence            75 SUM-Y                          1:21.67* 
  2 Smith, Petey              76 SMYM-NE                        1:24.19* 
  3 Menges, Margaret          75 SHY                            1:39.20  
  4 Allnutt, Sarah            77 AACY                           1:50.71  
  5 Williams, Catherine       76 AACY                           1:56.42  
  6 Chun, Marie               75 PALY                           2:00.46  
  7 Hill, Mary Lou            77 RFY                            2:08.84  
 
Event 38  Women 80-84 100 Yard Freestyle
===============================================================================
80+ NAT YMCA: * 1:47.10  1992        JULIA DOLCE                         
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Burrill, Billie A         80 SMYM-NE                        1:39.58* 
  2 Russell, Doris            80 AACY                           1:53.93  
  3 Evans, Rita               81 GLFY                           1:56.58  
 
Event 38  Women 90-94 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dolce, Julia              91 OCCY                           2:08.96  
 
Event 39  Men 19-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
19+ NAT YMCA: * 46.23  1996        DOUGLAS DICKINSON                   
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Marone, Gustavo           20 ORLM                             48.87  
  2 McGARITY, Jay             24 ORLM                             49.71  
  3 White, John               23 ORLM                             51.23  
  4 Locke, Tim J              23 Schroeder-WI                     58.20  
  5 Griffith, Kyle            22 ORLM                             59.61  
  6 Portanova, Jesse          24 HAZY                           1:04.56  
 
Event 39  Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
25+ NAT YMCA: * 45.48  1991        MARK NOETZEL                        
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dawkins, Adam             25 Y Indy Swimfit                   48.77  
  2 Lathrop, George           27 Y Indy Swimfit                   49.37  
  3 Dawkins, Todd             27 Y Indy Swimfit                   52.49  
  4 Morshlin, Brent           25 MYBM                             53.96  
  5 Gould, Robert             29 HAZY                             54.03  
  6 Wilmes, Greg              26 Y Indy Swimfit                   56.44  
  7 Bermelin, Noah            26 Y Indy Swimfit                   56.72  
  8 Higdon, Hans J            26 Schroeder-WI                   1:07.31  
 
Event 39  Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
30+ NAT YMCA: * 46.84  1988        JOHN TUDOR                          
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Zeruhn, Bernie            30 Schroeder-WI                     47.31  
  2 Saretsky, Barry           31 EDMY                             49.71  
  3 Barton, Stuart            33 ORLM                             49.93  
  4 Farrell, Andrew           30 ORLM                             50.11  
  5 Jotz, Jeff                31 OCCY                             50.83  
  6 Mortimer, Craig           34 BYCA                             51.04  
  7 Oskin, Chris              31 ESPY                             52.92  
  8 Downey, Mark              34 SCFY                             53.17  
  9 Muchow, Steven            31 AACY                             53.29  
 10 Harrington, James         33 PYPD                             53.71  
 11 Houchens, Jeremy          31 Y Indy Swimfit                   53.84  
 12 Lewis, Chris              34 NPY                              54.68  
 12 Slust, Brad               34 AVY                              54.68  
 14 Harrison, Trey            30 Y Indy Swimfit                   54.89  
 15 Jacobson, Michael         32 HCYM                             55.13  
 16 Toy, Raymond              34 HCYM                             55.49  
 17 Marcy, Matthew            33 AACY                             58.64  
 18 Venn, Eric R              34 Schroeder-WI                   1:03.15  
 19 Liles, Steve              33 SYS                            1:04.61  
 
Event 39  Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
35+ NAT YMCA: * 47.39  1992        STU MARVIN                          
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Landry, Richard           37 ANA                              48.44  
  2 Weiss, Scot               36 ORLM                             50.54  
  3 Roberts, Courtney         38 UNIV                             51.59  
  4 Goldman, Carl             37 SHY                              52.35  
  5 Skirboll, Jim             35 SHY                              52.57  
  6 Van Gent, Willy           35 SUM-Y                            53.81  
  7 Keen, John                37 ORLM                             54.12  
  8 Baker, Jeff               36 MAY                              54.31  
  9 Grossman, Steve           39 SYS                              54.48  
 10 Font, Javier              35 Y-SJ                             55.89  
 11 Shtab, Steve              39 OCCY                             57.41  
 12 Sebring, Patrick          38 AACY                             58.15  
 13 Tocman, Howard            37 ANA                              58.18  
 14 Fergin, Tom               36 Y Indy Swimfit                 1:08.72  
 -- Murray, Allan             39 CCY                                 DQ  
 
Event 39  Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
40+ NAT YMCA: * 47.29  1999        JACK GROESELLE                      
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Douglas, Will             41 PALY                             50.20  
  2 Franklin, Steve E         43 MAST                             50.30  
  3 Roby, Brad                40 Y Indy Swimfit                   51.51  
  4 Dittus, Barry E           40 Schroeder-WI                     52.25  
  5 Mitsch, Mark              43 ANA                              52.42  
  6 Pollard, Vince            42 Y Indy Swimfit                   52.83  
  7 Lewis, Jordan M           43 Schroeder-WI                     53.49  
  8 Schwartz, Thomas          41 SYS                              54.44  
  9 Geary, Bill               43 ANA                              54.58  
 10 Black, Larry              42 ORLM                             54.68  
 11 Wright, Will              40 ANA                              55.97  
 12 Cummings, Brian           41 Y Indy Swimfit                   56.10  
 13 Bird, Tom F               43 Schroeder-WI                     57.25  
 14 Fisher, Dennis            41 GLJY                             57.33  
 15 Linde, Mace M             40 MAST                             58.73  
 16 O'Dea, John               42 Y Indy Swimfit                   59.67  
 17 Lense, Jorge              42 ORLM                           1:00.99  
 18 Swam, Robert              40 ANA                            1:02.86  
 19 Catlin, Dustin            44 CCY                            1:02.98  
 20 Ferreira, Carlos          43 Y Indy Swimfit                 1:03.53  
 21 Kearns, James             44 ANA                            1:43.72  
 
Event 39  Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
45+ NAT YMCA: * 50.01  1994        THOMAS PEEK                         
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Groselle, Jack            46 WSYC                             47.84* 
  2 Hefner, Dave              46 SYS                              52.17  
  3 Forrer, Steve R           48 Schroeder-WI                     52.26  
  4 Frazier, Russell          46 ORLM                             52.30  
  5 Ehmke, Fredrick           46 ORLM                             52.81  
  6 Love, Steve               47 SHY                              53.15  
  7 Peck, Larry               47 ORLM                             53.26  
  8 Myers, Fred               49 ANA                              53.68  
  9 Fisher, Warren            45 PAY                              54.05  
 10 Bauer, Craig              48 Y Indy Swimfit                   54.23  
 11 Horwitz, Lou              48 WSYC                             54.43  
 12 Bowers, Bert              47 SYS                              54.61  
 13 Scray, Rick               46 ORLM                             54.76  
 14 Miltenberger, Chester     49 ORLM                             54.83  
 15 Durstein, Richard         45 SHY                              54.93  
 16 Boland, Jim               45 BEVY                             56.01  
 17 McMillen, Scott           47 SUM-Y                            56.40  
 18 Davie, Robert             49 SYS                              57.14  
 19 Keil, Mark                48 ANA                              59.08  
 20 Kolis, Steve              45 PYPD                           1:00.15  
 21 White, David              47 PALY                           1:01.45  
 22 Coty, Peter               45 PYPD                           1:02.04  
 23 Shields, Barry            49 SHY                            1:03.89  
 24 Delisser, Peter           49 SYS                            1:03.99  
 25 Cambridge, Steve          47 Y Indy Swimfit                 1:13.29  
 -- Nelis, Fred               46 PLYM                                DQ  
 
Event 39  Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
50+ NAT YMCA: * 51.53  1996        JACK GEOGHEGAN                      
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Woodsum, Glenn            54 ORLM                             52.46  
  2 Olson, Chuck              51 PLYM                             54.41  
  3 Meehan, Tom G             54 Schroeder-WI                     54.58  
  4 Siegel, Steven            50 PALY                             54.81  
  5 Lehmann, Jim              54 PCY                              55.19  
  6 Brockhahn, Leonard        50 PLYM                             55.21  
  7 Rollins, Bruce            51 WHY                              56.09  
  8 Walker, Rick              50 SYS                              56.36  
  9 Nielson, Tom              53 ORLM                             57.62  
 10 Eschenburg, Larry D       51 Schroeder-WI                     57.99  
 11 Walker, Russell           54 PALY                             59.93  
 12 Seidman, Lawrence         53 OCCY                           1:00.35  
 13 Olds, William             51 Y Indy Swimfit                 1:00.88  
 14 Richelson, Andrew         53 ANA                            1:02.40  
 15 Miller, Eric              54 RVY                            1:02.81  
 16 Marzulli, Pat             52 ORLM                           1:03.45  
 17 Jackins, Joseph           53 AACY                           1:03.74  
 
Event 39  Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
55+ NAT YMCA: * 51.43  1997        JACK GEOGEHEGAN                     
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Zakim, Jack               55 OCCY                             56.68  
  2 Detering, Henry           55 SCCY                             57.66  
  3 Nessel, Edward            56 OCCY                             58.41  
  4 Trimble, Gary             58 AACY                           1:02.36  
  5 Schachner, Stephen P      57 SHY                            1:08.73  
  6 Trevison, Rick            58 CCY                            1:10.65  
  7 Mahoney, Barry            56 ANA                            1:20.76  
 
Event 39  Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
60+ NAT YMCA: * 56.34  1998        CAV CAVANAUGH                       
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Freshley, Mike            60 ECKE                             56.34* 
  2 Harrison, David           63 CBFY                             58.68  
  3 Coupe, George             60 ANA                            1:03.20  
  4 Katz, Jerry               62 OCCY                           1:04.71  
  5 Christensen, Carl         63 AACY                           1:06.14  
  6 Johnston, Bob             64 AACY                           1:09.84  
  7 Goldman, Jimmy            64 SHY                            1:11.44  
  8 Howell, Dewey             61 SFYM                           1:12.62  
  9 Catt, Carl                61 WSYC                           1:18.25  
 10 Rosenzweig, Richard       60 SHY                            1:26.10  
 
Event 39  Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
65+ NAT YMCA: * 59.95  1997        JOHN RIES                           
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cavanaugh, Cav            65 SUM-Y                            55.98* 
  2 Costill, Dave             65 Y Indy Swimfit                   56.56* 
  3 Geer, Dren                67 SYS                            1:02.01  
  4 Oyakawa, Yoshi            67 UNIV                           1:02.29  
  5 Hall, Sid                 65 MAY                            1:04.68  
  6 Zurcher, James            66 ORLM                           1:05.53  
  7 Longnecker, James         68 SHY                            1:07.87  
  8 Chisholm, Dick            66 UNIV                           1:11.50  
  9 Beattie, Jack             66 ORLM                           1:12.51  
 10 Kerr, Philip              66 AACY                           1:15.31  
 11 Lengle, Larry             68 OCCY                           1:18.48  
 12 Busse, George             69 SUM-Y                          1:23.48  
 13 White, Glenn              67 MIY                            1:30.54  
 14 Wheeler, Gilbert          66 SYMC                           1:31.44  
 
Event 39  Men 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
70+ NAT YMCA: * 1:02.44  1999        PETER VAN DIJK                      
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Van Dijk, Peter           72 Y-SJ                           1:05.20  
  2 Sonia, Donald             71 SUM-Y                          1:06.61  
  3 McAree, Fran              70 Y Indy Swimfit                 1:08.83  
  4 Webber, Dick              71 HFY                            1:09.50  
  5 Schlegel, Charles         71 SUM-Y                          1:16.35  
  6 Kiell, Paul               70 OCCY                           1:18.09  
  7 Cath, Pieter              70 WSYC                           1:18.86  
  8 Pollay, Louis             71 SUM-Y                          1:25.31  
  9 Christopher, James        74 ANA                            1:32.56  
 10 Homans, Harrison          73 SUM-Y                          1:37.56  
 11 Waters, John              70 OCCY                           1:40.89  
 
Event 39  Men 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
75+ NAT YMCA: * 1:10.00  1976        CLARENCE ROSS                       
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Woods, John               77 SYS                            1:15.98  
  2 Newman, Michael           75 PALY                           1:22.12  
  3 Lavanture, Robert         79 SCFY                           1:39.45  
  4 Evans, Richard            76 PLYM                           1:53.68  
  5 Emerchuck, Alexander      75 AACY                           2:12.31  
 
Event 39  Men 80-84 100 Yard Freestyle
===============================================================================
80+ NAT YMCA: * 1:18.46  1994        DEXTER WOODFORD                     
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Utrilla, Alfredo          80 SUM-Y                          1:24.29  
  2 Cleaveland, Brud          83 SUM-Y                          1:31.12  
  3 Surles, Lynn C            83 Schroeder-WI                   1:33.24  
 
Event 39  Men 85-89 100 Yard Freestyle
===============================================================================
85+ NAT YMCA: * 1:41.21  1993        GUS LANGNER                         
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sompayrac, Walter         87 AACY                           2:06.48  
  2 Edelhoff, Raymond         88 AACY                           2:23.14  
 
Event 39  Men 90-94 100 Yard Freestyle
===============================================================================
90+ NAT YMCA: * 2:08.06  1998        GUS LANGNER                         
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Campbell, Boyd            91 HFY                            2:38.70  
  2 Hoffmann, Harold          93 HFY                            4:26.29  
 
Event 40  Women 19-24 200 Yard IM
===============================================================================
19+ NAT YMCA: * 2:12.53  1989        CORRIN CONVIS                       
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Trompke, Rebecca          22 ORLM                           2:23.31  
  2 Conte, Mariela            19 Y Indy Swimfit                 2:28.67  
  3 Asmus, Glenna             22 Y Indy Swimfit                 2:35.67  
  4 Duncan, Stephanie         23 Y Indy Swimfit                 2:39.36  
  5 Sarisky, Laura            23 ORLM                           2:50.43  
 
Event 40  Women 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
25+ NAT YMCA: * 2:13.83  1990        CORRIN COVIS                        
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stovickova, Magdalena     26 RYM                            2:17.32  
  2 Adams, Niki N             29 Schroeder-WI                   2:20.72  
  3 Varlas, Melissa           28 SHY                            2:23.99  
  4 Port, Juliete             25 Y Indy Swimfit                 2:33.06  
  5 Mitchell, Katina          26 ANA                            2:36.87  
  6 Venn, Jenn J              29 Schroeder-WI                   2:42.11  
  7 Conley, Caroline L        28 Schroeder-WI                   2:48.43  
  8 Rigg, Terri               29 CCY                            3:14.04  
 
Event 40  Women 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
30+ NAT YMCA: * 2:14.57  1997        VALERIE RICHARDSON                  
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ortman, Martha            32 NEY                            2:16.35  
  2 Visser, Linda             30 ORLM                           2:17.51  
  3 Brockenbrough, Laura      30 ESPY                           2:25.31  
  4 Marques, Kathy            34 ORLM                           2:32.78  
  5 Kellner, Jackie K         30 Schroeder-WI                   2:35.83  
 
Event 40  Women 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
35+ NAT YMCA: * 2:15.66  1988        SUSAN HALFACRE                      
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Luallen, Andrea           35 RYM                            2:14.13* 
  2 Peterson, Charlotte       36 ORLM                           2:17.21  
  3 Lense, Beverly            35 ORLM                           2:20.77  
  4 Roy, Michele              37 BEVY                           2:25.79  
  5 Riker, Debra              39 Y Indy Swimfit                 2:28.53  
  6 Declue, Carol             36 AACY                           2:40.37  
  7 Zien, Livia               35 ORLM                           2:45.48  
  8 Grebe, Suzanne            39 MAST                           3:03.95  
  9 Ruseski, Jane             38 AACY                           3:30.20  
 10 Kinney, Cheryl            35 AACY                           4:16.90  
 
Event 40  Women 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
40+ NAT YMCA: * 2:23.58  1998        ROSEMARIE SEAMAN                    
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kessler, Laura            40 WSYC                           2:29.67  
  2 McKAY, Gladney            40 AACY                           2:31.61  
  3 Cavanaugh, Debbie         43 SUM-Y                          2:32.09  
  4 Boland, Jan               42 BEVY                           2:33.71  
  5 Chandler, Colleen         41 AACY                           2:36.43  
  6 Devanney, Celia           43 SUM-Y                          2:37.61  
  7 Lodge, Karen              40 Y Indy Swimfit                 2:38.82  
  8 Springer, Jill            42 AACY                           2:39.05  
  9 Nemeth, Jolita A          44 MAST                           2:40.09  
 10 Sirois, Nanci             42 ANA                            2:41.82  
 11 Williamson, Kay           40 AACY                           2:41.99  
 12 Creason, Sally F          42 MAST                           2:49.28  
 13 Gettelfinger, Cheryl      43 Y Indy Swimfit                 2:54.32  
 14 Mazyck, Carla             40 AACY                           3:18.67  
 15 Gatto, Caroline           40 ORLM                           3:21.07  
 
Event 40  Women 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
45+ NAT YMCA: * 2:39.93  2000        BEVERLY AMICK                       
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ogier, Danielle           48 OCCY                           2:24.58* 
  2 Stevens, Mary Ann         47 Y Indy Swimfit                 2:31.59* 
  3 McDonnell, Peggy          45 SUM-Y                          2:36.35* 
  4 Mumma, Pamela             45 SYS                            2:39.08* 
  5 Wilson, Debbie            47 RCY                            2:43.81  
  6 Protzman, Barbara         46 AACY                           2:44.32  
 
Event 40  Women 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
50+ NAT YMCA: * 2:41.37  1994        BETTY BENNETT                       
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Jeannie         54 ORLM                           2:58.96  
  2 Felton, Linda             50 GTY                            3:00.45  
  3 Betz, Marti               51 AACY                           3:00.70  
  4 Barnes, Tingle            54 SHY                            3:17.43  
  5 Hall, Carol               53 Y Indy Swimfit                 4:13.54  
 -- Diercks, Joan             53 Y Indy Swimfit                      DQ  
 
Event 40  Women 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
55+ NAT YMCA: * 2:47.42  1991        JAYNE BRUNER                        
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Meyers, Susan             59 Y Indy Swimfit                 3:01.06  
  2 Svenson, Ann              55 SHY                            3:01.94  
  3 Iliff, Sally              55 AACY                           3:26.11  
  4 Detjen, Carol             56 UNIV                           3:47.83  
 
Event 40  Women 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
60+ NAT YMCA: * 2:51.47  1997        JAYNE BRUNER                        
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Larsen, Millie            61 COPY                           3:18.68  
  2 Sterling, Jean            64 DBMS                           3:31.38  
  3 Schwab, Carolyn           62 DBMS                           3:38.27  
  4 Crisp, Margie             60 Y Indy Swimfit                 3:46.70  
  5 Rudie, Margery            62 AACY                           6:05.15  
 
Event 40  Women 65-69 200 Yard IM
===============================================================================
65+ NAT YMCA: * 2:57.28  1993        CLARA WALKER                        
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kron, Lilly               69 WSYC                           3:42.87  
  2 Tucker, Beverly           66 YWNC                           4:01.13  
 
Event 40  Women 70-74 200 Yard IM
===============================================================================
70+ NAT YMCA: * 3:14.41  1998        JUNE KRAUSER                        
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Krauser, June             74 SUM-Y                          3:26.50  
  2 Troy, Jean                73 SUM-Y                          3:39.18  
  3 Coleman, Jill             70 AACY                           3:43.60  
  4 Olsen, Gladys             74 SUM-Y                          4:40.09  
 
Event 40  Women 75-79 200 Yard IM
===============================================================================
75+ NAT YMCA: * 3:47.01  2000        LOIS NOCHMAN                        
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Carr, Florence            75 SUM-Y                          3:47.89  
  2 Menges, Margaret          75 SHY                            4:23.34  
 
Event 41  Men 19-24 200 Yard IM
===============================================================================
19+ NAT YMCA: * 1:57.00  1994        DAVE SHEETS                         
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kinnear, Rob              23 AACY                           1:57.90  
  2 Steffen, Kyle A           24 Schroeder-WI                   2:14.27  
 
Event 41  Men 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
25+ NAT YMCA: * 1:55.56  1987        JOHN TUDOR                          
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Comer, Grant              26 Y Indy Swimfit                 2:00.25  
  2 Dawkins, Adam             25 Y Indy Swimfit                 2:02.83  
  3 Lathrop, George           27 Y Indy Swimfit                 2:07.29  
  4 Raab, Scot                29 ORLM                           2:14.10  
  5 Arzt, Bill                26 PYPD                           2:20.01  
  6 Piede, Luke               27 OCCY                           2:24.56  
  7 Wilmes, Greg              26 Y Indy Swimfit                 2:25.14  
 
Event 41  Men 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
30+ NAT YMCA: * 1:47.62  1997        RONALD KARNOUGH                     
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Jotz, Jeff                31 OCCY                           2:06.31  
  2 Lanza, Craig J            33 Schroeder-WI                   2:11.47  
  3 Lanza, Larry R            33 Schroeder-WI                   2:20.29  
  4 Boney, Steven             34 ORLM                           2:22.65  
 
Event 41  Men 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
35+ NAT YMCA: * 1:59.11  1993        MIKE DREWS                          
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Galloway, John            35 ORLM                           2:06.70  
  2 Perez, Arnaldo            39 Y-SJ                           2:08.17  
  3 Roberts, Courtney         38 UNIV                           2:09.36  
  4 Powers, Bill              36 ESPY                           2:11.52  
  5 Wells, David S            36 Schroeder-WI                   2:13.87  
  6 Case, Charles             35 ANA                            2:16.24  
  7 Collins, Michael          38 AACY                           2:21.02  
  8 Sebring, Patrick          38 AACY                           2:23.29  
  9 Font, Javier              35 Y-SJ                           2:25.66  
 10 Howland, James            35 BEVY                           2:32.67  
 11 Hendrickson, Brian        38 ORLM                           2:45.38  
 
Event 41  Men 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
40+ NAT YMCA: * 2:03.53  1994        BRUCE MALLETTE                      
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Halley, Franklin          43 BVCK                           2:08.31  
  2 Dallam, Craig             42 WSYC                           2:17.84  
  3 Burkholder, Kirby         40 OCCY                           2:18.33  
  4 Weeks, David              40 BVCK                           2:18.71  
  5 Meltz, Joel               44 ANA                            2:18.94  
  6 Protzman, John            43 AACY                           2:19.11  
  7 Geary, Bill               43 ANA                            2:20.23  
  8 Oplinger, Dave            42 Y Indy Swimfit                 2:23.79  
  9 Jones, Steven             42 AACY                           2:24.56  
 10 Wright, Will              40 ANA                            2:27.74  
 11 Lewis, Edward C           40 MAST                           2:35.79  
 12 Linde, Mace M             40 MAST                           2:38.68  
 13 Conlin, Bill              42 SCFY                           2:42.88  
 14 Smith, Mark               43 AACY                           3:15.15  
 
Event 41  Men 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
45+ NAT YMCA: * 2:06.24  1998        BRUCE MALLETTE                      
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Groselle, Jack            46 WSYC                           2:04.79* 
  2 Matyko, Gary              48 SHY                            2:11.82  
  3 McMillen, Scott           47 SUM-Y                          2:14.18  
  4 Thomas, Bob S             48 Y Indy Swimfit                 2:14.70  
  5 Natali, David             46 SHY                            2:15.28  
  6 Pollard, Ted              45 Y Indy Swimfit                 2:16.45  
  7 McCALL, John              49 ORLM                           2:19.93  
  8 Hoge, Philip              45 AACY                           2:22.36  
  9 Spratt, Mark              45 Y Indy Swimfit                 2:25.69  
 10 Matysek, Thomas           46 AACY                           2:29.15  
 11 Davie, Robert             49 SYS                            2:30.25  
 12 Diebold, Marc             45 Y Indy Swimfit                 2:36.14  
 -- Fox, Jim                  48 Y Indy Swimfit                      DQ  
 
Event 41  Men 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
50+ NAT YMCA: * 2:14.09  1999        DANIEL ROGACKI                      
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmidt, George           51 SUM-Y                          2:11.86* 
  2 Rogacki, Daniel           53 ANA                            2:15.49  
  3 Bohan, Richard            50 OCCY                           2:16.01  
  4 Donnelly, James           52 SYS                            2:26.07  
  5 Chaney, Richard           50 PLYM                           2:26.66  
  6 Toumanoff, Peter G        50 Schroeder-WI                   2:27.75  
  7 Ebel, Mark                53 MYBM                           2:28.54  
  8 Daley, Mike K             51 Schroeder-WI                   2:30.84  
  9 Redic, James              54 CCY                            2:40.86  
 10 Nielson, Tom              53 ORLM                           2:44.05  
 11 Martin, Dave              51 Y Indy Swimfit                 2:47.85  
 
Event 41  Men 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
55+ NAT YMCA: * 2:15.31  1997        JACK GEOGHEGAN                      
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ostrom, Chris             55 AACY                           2:25.37  
  2 Smith, Richard            55 Y Indy Swimfit                 2:25.42  
  3 McWHERTER, Kent           57 MIY                            2:29.61  
  4 Oroszlan, Peter           57 AACY                           2:53.91  
  5 Desserich, Russ           57 Y Indy Swimfit                 3:17.73  
 -- Kremzier, James           55 LBY                                 DQ  
 
Event 41  Men 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
60+ NAT YMCA: * 2:24.18  1997        DAVE COSTILL                        
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Quigley, George           60 Y Indy Swimfit                 2:39.14  
  2 Goldstein, Mel            62 Y Indy Swimfit                 2:41.60  
  3 Lammert, Joseph           61 UNIV                           2:54.73  
  4 Boyle, Tod                61 WSYC                           3:04.33  
  5 Browne, James             62 SUM-Y                          3:24.90  
 
Event 41  Men 65-69 200 Yard IM
===============================================================================
65+ NAT YMCA: * 2:42.02  1998        HERB KERN                           
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cavanaugh, Cav            65 SUM-Y                          2:36.49* 
  2 Beattie, Jack             66 ORLM                           2:47.05  
  3 Rapperport, Alan          67 SUM-Y                          2:48.77  
  4 Longnecker, James         68 SHY                            3:06.95  
  5 Weatherbee, Charles       68 ORLM                           3:12.04  
  6 Silverstein, Leonard      66 SUM-Y                          3:22.32  
 
Event 41  Men 70-74 200 Yard IM
===============================================================================
70+ NAT YMCA: * 2:57.49  1999        ROBERT MACDONALD                    
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 MACDONALD, Robert         72 SUM-Y                          3:06.85  
  2 McAree, Fran              70 Y Indy Swimfit                 3:10.48  
  3 Webber, Dick              71 HFY                            3:23.97  
  4 Lewinter, Paul            70 OCCY                           3:36.06  
  5 Christopher, James        74 ANA                            4:48.43  
  6 Maloney, Alan             72 SUM-Y                          5:06.11  
 
Event 41  Men 75-79 200 Yard IM
===============================================================================
75+ NAT YMCA: * 3:12.97  1992        NORIS FLUKE                         
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hutinger, Paul            76 SUM-Y                          3:24.47  
  2 Bray, Pierce              77 WSYC                           4:15.20  
 -- Strong, Douglas           76 MCY                                 DQ  
 
Event 41  Men 85-89 200 Yard IM
===============================================================================
85+ NAT YMCA: * 4:43.73  1987        THOMAS CURETON                      
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McCullough, E.Don         85 SUM-Y                          5:21.38  
 
Event 42  Mixed 19+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
19+ NAT YMCA: * 1:46.14  1999        SCHROEDER, WI                       
                         PAPLAM, OWENDS, MILLER, WILLOUGHBY                
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 YMCA Indy Swimfit Natl. Team  'A'                           1:47.79  
     1) Crawford, Kevin 24              2) Wilhite, Noelle 21             
     3) Dawkins, Adam 25                4) Kerns, Laura 24                
  2 YMCA Aquatic Center Masters  'A'                            1:50.63  
     1) Beebe, Allison 24               2) Trompke, Rebecca 22            
     3) McGARITY, Jay 24                4) White, John 23                 
  3 Anne Arundel County YMCA  'A'                               1:56.01  
     1) Kinnear, Rob 23                 2) Declue, Carol 36               
     3) Springer, Jill 42               4) Muchow, Steven 31              
  4 YMCA Indy Swimfit Natl. Team  'C'                           1:56.81  
     1) Duncan, Stephanie 23            2) Houchens, Jeremy 31            
     3) Asmus, Glenna 22                4) Dawkins, Todd 27               
  5 YMCA Aquatic Center Masters  'B'                            1:59.89  
     1) Griffith, Kyle 22               2) Sarisky, Laura 23              
     3) Marone, Gustavo 20              4) Fuhrman, Joyce 21              
  6 YMCA Indy Swimfit Natl. Team  'B'                           1:59.90  
     1) Wilmes, Greg 26                 2) Lathrop, George 27             
     3) Conte, Mariela 19               4) Picek, Lisa 21                 
  7 Schroeder YMCA-WI  'A'                                      2:01.82  
     1) Locke, Tim J 23                 2) Hoffmann, Laura M 20           
     3) Steffen, Kyle A 24              4) Norsetter, Erica B 20          
  8 Schroeder YMCA-WI  'B'                                      2:11.43  
     1) Ninham, Melissa A 20            2) Higdon, Hans J 26              
     3) Micha, Dan M 44                 4) White, Jackie S 27             
  9 Suncoast Family YMCA  'A'                                   2:17.11  
     1) Conlin, Bill 42                 2) Downey, Mark 34                
     3) Rapoza, Kendra 20               4) Scharf, Michelle 39            
 
Event 42  Mixed 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
25+ NAT YMCA: * 1:44.54  1993        BROWARD CO, FL                      
                         HERRINGTRON, DEICHERT, BREEDY, LILLEY             
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Schroeder YMCA-WI  'A'                                      1:46.99  
     1) Adams, Niki N 29                2) Hilliard, Marsha F 28          
     3) Forrer, Steve R 48              4) Wells, David S 36              
  2 South Hills Area YMCA  'A'                                  1:49.91  
     1) Varlas, Melissa 28              2) Jenner, Bob 45                 
     3) Skirboll, Jim 35                4) Ide, Carol 34                  
  3 YMCA Aquatic Center Masters  'B'                            1:50.03  
     1) Becker, Karen 33                2) Raab, Scot 29                  
     3) Farrell, Andrew 30              4) Visser, Linda 30               
  4 YMCA Indy Swimfit Natl. Team  'A'                           1:50.55  
     1) Hartsock, Steve 27              2) Andersen, Lena Maria 26        
     3) Comer, Grant 26                 4) Houchens, Kris 33              
  5 YMCA Aquatic Center Masters  'A'                            1:52.33  
     1) Keaton, Erin 25                 2) Boney, Steven 34               
     3) Barton, Stuart 33               4) Marques, Kathy 34              
  6 Andover/North Andover YMCA  'A'                             1:53.34  
     1) Case, Charles 35                2) Mitchell, Katina 26            
     3) Lussier, Becky 29               4) Landry, Richard 37             
  7 Ocean County YMCA  'A'                                      1:55.02  
     1) Burkholder, Kirby 40            2) Jotz, Jeff 31                  
     3) Nessel, Lee 25                  4) Delneo, Catherine 25           
  8 Schroeder YMCA-WI  'B'                                      1:57.31  
     1) Mykleby, Geoff L 48             2) Kellner, Jackie K 30           
     3) Askew, Mark L 30                4) Venn, Jenn J 29                
  9 East Suburban Family YMCA  'A'                              1:58.87  
     1) Brockenbrough, Laura 30         2) Shoemaker, Lori 27             
     3) Powers, Bill 36                 4) Oskin, Chris 31                
 10 Anne Arundel County YMCA  'A'                               1:59.92  
     1) Fisch, Suzie 32                 2) Sebring, Patrick 38            
     3) Marcy, Matthew 33               4) Frentsos, Rachel 30            
 11 Pittsfield YMCA  'A'                                        2:00.15  
     1) Kleiner, Kristie 26             2) Arzt, Bill 26                  
     3) Harrington, James 33            4) Grace, Heather 38              
 12 Schroeder YMCA-WI  'C'                                      2:02.60  
     1) Conley, Caroline L 28           2) Harper, Lauren S 34            
     3) Lanza, Craig J 33               4) Lanza, Larry R 33              
 13 Palisades-Malibu YMCA  'A'                                  2:23.75  
     1) Tomlinson, Patricia 52          2) White, David 47                
     3) Walker, Russell 54              4) Abrams, Kennedy 34             
 14 Pittsfield YMCA  'B'                                        2:32.26  
     1) Coty, Peter 45                  2) Brewer, Joyce 44               
     3) Kolis, Steve 45                 4) Phillips, Kristen 30           
 -- Andover/North Andover YMCA  'B'                                  DQ  
     1) Breglia, Caroline 25            2) Jennings, Cliff 47             
     3) Newbegin, Brian 32              4) Poulo, Rebecca 28              
 
Event 42  Mixed 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
35+ NAT YMCA: * 1:48.70  1998        ORLANDO MET, FL                     
                         SHONKWILER, SHEPARDSON, MILTENBERGER, SEAMAN      
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 YMCA Aquatic Center Masters  'A'                            1:50.54  
     1) Shonkwiler, Cathy 40            2) Lense, Beverly 35              
     3) Galloway, John 35               4) Weiss, Scot 36                 
  2 Anne Arundel County YMCA  'A'                               1:52.46  
     1) Corbett, Kristen 35             2) Collins, Michael 38            
     3) Protzman, John 43               4) Voorhees, Carolynn 39          
  3 YMCA Indy Swimfit Natl. Team  'A'                           1:54.96  
     1) Roby, Brad 40                   2) Kerker, Melissa 36             
     3) Pollard, Vince 42               4) Schnieders, Ann 40             
  4 Summerville YMCA  'A'                                       1:59.44  
     1) McMillen, Scott 47              2) Schmidt, George 51             
     3) Devanney, Celia 43              4) Laborwit, Anne 50              
  5 Beverly YMCA  'A'                                           1:59.64  
     1) Boland, Jan 42                  2) Roy, Michele 37                
     3) Howland, James 35               4) Boland, Jim 45                 
  6 YMCA Indy Swimfit Natl. Team  'B'                           2:00.73  
     1) Zorn, Trischa 36                2) Gettelfinger, Cheryl 43        
     3) Cummings, Brian 41              4) O'Dea, John 42                 
  7 Sarasota YMCA Sharks  'A'                                   2:01.87  
     1) Mumma, Pamela 45                2) Grossman, Steve 39             
     3) Doyle-Vallery, Deanna 43        4) Schwartz, Thomas 41            
  8 Palisades-Malibu YMCA  'B'                                  2:03.68  
     1) Douglas, Will 41                2) Henne, Paul 54                 
     3) Miller, Sigute 42               4) Zuckerman, Doris 51            
  9 YMCA Aquatic Center Masters  'B'                            2:04.02  
     1) Black, Larry 42                 2) Zien, Livia 35                 
     3) Lense, Jorge 42                 4) Peterson, Charlotte 36         
 10 Anne Arundel County YMCA  'B'                               2:05.02  
     1) McKAY, Gladney 40               2) Chandler, Colleen 41           
     3) Jones, Steven 42                4) Rudie, Theodore 35             
 11 Franklin YMCA Masters  'A'                                  2:05.53  
     1) Nemeth, Jolita A 44             2) Grebe, Suzanne 39              
     3) Franklin, Steve E 43            4) Linde, Mace M 40               
 12 Andover/North Andover YMCA  'A'                             2:10.98  
     1) Sinclair, Lisa 40               2) Rogacki, Daniel 53             
     3) Sirois, Nanci 42                4) Myers, Fred 49                 
 13 Andover/North Andover YMCA  'B'                             2:17.07  
     1) Mitsch, Mark 43                 2) Meltz, Joel 44                 
     3) Yunker, Carol 54                4) Hardy, Barbara 57              
 14 South Hills Area YMCA  'A'                                  2:19.97  
     1) Barnes, Tingle 54               2) Kelly, Anne 40                 
     3) Matyko, Gary 48                 4) Goldman, Carl 37               
 
Event 42  Mixed 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
45+ NAT YMCA: * 1:58.57  1996        PALISADES, CA                       
                         ZUCKERMAN, TODD HENNE, WALKER                     
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 YMCA Indy Swimfit Natl. Team  'A'                           1:58.05* 
     1) Thomas, Bob S 48                2) Hasbrook, Sally 52             
     3) Stevens, Mary Ann 47            4) Pollard, Ted 45                
  2 Ocean County YMCA  'A'                                      1:59.44  
     1) Zakim, Jack 55                  2) Bohan, Richard 50              
     3) Steadman, Nancy 46              4) Ogier, Danielle 48             
  3 Anne Arundel County YMCA  'A'                               2:05.49  
     1) Betz, Marti 51                  2) Matysek, Thomas 46             
     3) Protzman, Barbara 46            4) Hoge, Philip 45                
  4 YMCA Aquatic Center Masters  'A'                            2:10.28  
     1) Mitchell, Jeannie 54            2) Miltenberger, Chester 49       
     3) Ehmke, Fredrick 46              4) Haley, Vicki 54                
  5 Ocean County YMCA  'B'                                      2:10.44  
     1) Lissenden, Judie 45             2) Nessel, Edward 56              
     3) Seidman, Lawrence 53            4) Bayers, Patricia 46            
  6 Sarasota YMCA Sharks  'A'                                   2:14.80  
     1) Gilligan, Chris 57              2) Ward, Carol 54                 
     3) Claflin, Casey 47               4) Geer, Dren 67                  
  7 Anne Arundel County YMCA  'B'                               2:15.18  
     1) Johnston, Bonnie 49             2) Linz, Ann 48                   
     3) Shannon, Toby 52                4) Jackins, Joseph 53             
  8 YMCA Indy Swimfit Natl. Team  'B'                           2:15.27  
     1) Rinker, Melissa 45              2) Lambert, Holly 47              
     3) Fox, Jim 48                     4) Olds, William 51               
  9 Palisades-Malibu YMCA  'A'                                  2:17.46  
     1) Cassidy, Irene 56               2) Crosby, Stevie 55              
     3) Strnad, Jeff 48                 4) Siegel, Steven 50              
 10 South Hills Area YMCA  'A'                                  2:18.62  
     1) Love, Steve 47                  2) Michel, Judy 54                
     3) Natali, David 46                4) Kaighin, Karen 48              
 11 Schroeder YMCA-WI  'A'                                      2:18.80  
     1) Hemke, Judy S 50                2) Daley, Mike K 51               
     3) Meehan, Tom G 54                4) Buchel, Ann W 52               
 12 YMCA Indy Swimfit Natl. Team  'C'                           2:21.18  
     1) Judd, Russell 68                2) Desserich, Russ 57             
     3) Diercks, Joan 53                4) Schenkel, Patricia 46          
 13 YMCA Aquatic Center Masters  'B'                            2:30.10  
     1) Scray, Rick 46                  2) Guinn, Nancy 47                
     3) McCALL, John 49                 4) Vogel, Alyse 68                
 14 Anne Arundel County YMCA  'C'                               2:54.39  
     1) Kelbaugh, Cliff 59              2) Callahan, Judith 47            
     3) Anders, Vicki 51                4) Collings, John 73              
 -- South Hills Area YMCA  'B'                                       DQ  
     1) Rosenzweig, Richard 60          2) Sikora, Rosanna 45             
     3) Shields, Barry 49               4) Menges, Margaret 75            
 
Event 42  Mixed 55+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
55+ NAT YMCA: * 2:11.67  1998        SOUTH HILLS, PA                     
                         ROBINSON, FRID, ROSE, BRUNER                      
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Anne Arundel County YMCA  'A'                               2:16.33  
     1) Brown, Nancy 65                 2) Trimble, Gary 58               
     3) Ostrom, Chris 55                4) Iliff, Sally 55                
  2 YMCA Indy Swimfit Natl. Team  'A'                           2:26.31  
     1) Smith, Richard 55               2) Costill, Dave 65               
     3) Meyers, Susan 59                4) Crisp, Margie 60               
  3 South Hills Area YMCA  'A'                                  2:27.91  
     1) Frid, Barbara 59                2) Rose, Allan 63                 
     3) Svenson, Ann 55                 4) Goldman, Jimmy 64              
  4 South Hills Area YMCA  'B'                                  2:34.29  
     1) Longnecker, James 68            2) Bruner, Jayne 66               
     3) Schachner, Stephen P 57         4) Goldman, Susie 62              
  5 Anne Arundel County YMCA  'C'                               2:38.53  
     1) Forsythe, James 63              2) Oroszlan, Peter 57             
     3) Weston, Frances 61              4) Pearsall, Marjorie 62          
  6 Summerville YMCA  'A'                                       2:40.64  
     1) Everhart, Stephen 55            2) Schmidt, Jay 59                
     3) Tullman, Patricia 64            4) Hutinger, Margie 61            
  7 YMCA Aquatic Center Masters  'A'                            2:41.29  
     1) Beattie, Jack 66                2) Beatte, Emestine 64            
     3) Zurcher, James 66               4) Steer, Sandy 61                
  8 Anne Arundel County YMCA  'B'                               2:44.00  
     1) Libby, Joan 59                  2) Johnston, Bob 64               
     3) Christensen, Carl 63            4) Wandel, Barbara 57             
 
Event 42  Mixed 65+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
65+ NAT YMCA: * 2:36.19  1994        CLEVELAND WS, OH                    
                         VAN DIJK, RUSS, KRUP, HILL                        
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Summerville YMCA  'A'                                       2:33.16* 
     1) Krauser, June 74                2) Maloney, Alan 72               
     3) Cavanaugh, Cav 65               4) Troy, Jean 73                  
  2 Summerville YMCA  'B'                                       2:49.21  
     1) Rapperport, Alan 67             2) Olsen, Gladys 74               
     3) Sonia, Donald 71                4) Homans, Margaret 68            
  3 Anne Arundel County YMCA  'A'                               2:56.33  
     1) Allnutt, Sarah 77               2) Rodgers, Bill 68               
     3) Kerr, Philip 66                 4) Coleman, Jill 70               
  4 Hendersonville YMCA  'A'                                    4:25.49  
     1) Scherbarth, James 77            2) Kelly, Judyann 76              
     3) Webber, Dick 71                 4) Hoffmann, Bette 81             
 
Event 42  Mixed 75+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
75+ NAT YMCA: * 3:39.60  1996        ANNE ARUNDEL, MD                    
                         GAIL, RUSSELL, SZEGO, EDELHOFF                    
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Anne Arundel County YMCA  'A'                               3:46.25  
     1) Edelhoff, Raymond 88            2) Emerchuck, Alexander 75        
     3) Russell, Doris 80               4) Williams, Catherine 76         
 -- Summerville YMCA  'A'                                            DQ  
     1) Hutinger, Paul 76               2) Kenner, Regan 77               
     3) Kurtzman, Joseph 75             4) Carr, Florence 75              
ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT