ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
YMCA National Meet Day 2
4/29/2001-4/29/2001
Sarasota, Florida USA



YMCA National Meets 
             2001 YMCA MASTERS NATIONALS - 4/26/2001 to 4/29/2001              
                                    Results                                    
 
Event 5  Women 19-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
19-24 NAT YM: * 1:57.28  1991        SUE BRENNAN                         
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kerns, Laura              24 Y Indy Swimfit                 1:59.61  
       28.36    58.61  1:28.46  1:59.61                                    
  2 Osekowski, Shannon        19 ORLM                           2:08.21  
       29.06  1:01.18  1:34.26  2:08.21                                    
  3 Beebe, Allison            24 ORLM                           2:10.58  
       30.85  1:04.52  1:38.28  2:10.58                                    
  4 Picek, Lisa               21 Y Indy Swimfit                 2:14.78  
       30.47  1:04.33  1:39.59  2:14.78                                    
  5 Asmus, Glenna             22 Y Indy Swimfit                 2:17.63  
       31.79  1:07.20  1:42.40  2:17.63                                    
  6 Kaplowitz, Emily F        24 MAST                           2:33.47  
       33.16  1:11.07  1:52.33  2:33.47                                    
 
Event 5  Women 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
25-29 NAT YM: * 1:57.70  1990        ANN LEWIS                           
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Nessel, Lee               25 OCCY                           1:58.43  
       27.58    57.16  1:27.62  1:58.43                                    
  2 Stovickova, Magdalena     26 RYM                            2:01.83  
       28.93    59.54  1:30.56  2:01.83                                    
  3 Varlas, Melissa           28 SHY                            2:07.06  
       29.06  1:00.79  1:34.04  2:07.06                                    
  4 Adams, Niki N             29 Schroeder-WI                   2:07.20  
       29.98  1:02.19  1:34.96  2:07.20                                    
  5 Hilliard, Marsha F        28 Schroeder-WI                   2:09.22  
       31.44  1:04.84  1:37.38  2:09.22                                    
  6 Lamanna, Kate             27 ANA                            2:15.86  
       31.93  1:06.20  1:41.14  2:15.86                                    
  7 Port, Juliete             25 Y Indy Swimfit                 2:16.61  
       31.25  1:05.44  1:40.74  2:16.61                                    
  8 Venn, Jenn J              29 Schroeder-WI                   2:21.01  
       33.23  1:08.71  1:44.95  2:21.01                                    
  9 Conley, Caroline L        28 Schroeder-WI                   2:22.06  
       31.61  1:07.83  1:45.19  2:22.06                                    
 10 Delneo, Catherine         25 OCCY                           2:27.79  
       33.15  1:09.96  1:49.32  2:27.79                                    
 11 Stott, Maryann            28 AACY                           2:32.11  
       36.33  1:15.18  1:54.04  2:32.11                                    
 12 White, Jackie S           27 Schroeder-WI                   3:20.94  
       45.29  1:35.63  2:28.75  3:20.94                                    
 
Event 5  Women 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
30-34 NAT YM: * 1:54.12  1986        SANDY NEILSON                       
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Visser, Linda             30 ORLM                           2:01.63  
       28.81    59.43  1:30.67  2:01.63                                    
  2 Ortman, Martha            32 NEY                            2:04.73  
       28.06    59.12  1:31.43  2:04.73                                    
  3 Fox, Michele              31 BEVY                           2:07.54  
       30.21  1:02.97  1:35.93  2:07.54                                    
  4 Frentsos, Rachel          30 AACY                           2:08.33  
       30.08  1:02.14  1:35.16  2:08.33                                    
  5 Houchens, Kris            33 Y Indy Swimfit                 2:12.51  
       31.15  1:04.75  1:38.67  2:12.51                                    
  6 Marques, Kathy            34 ORLM                           2:13.90  
       30.25  1:02.62  1:37.55  2:13.90                                    
  7 Fisch, Suzie              32 AACY                           2:13.98  
       31.33  1:05.32  1:40.34  2:13.98                                    
  8 Ide, Carol                34 SHY                            2:14.32  
       31.12  1:05.97  1:40.86  2:14.32                                    
  9 Kellner, Jackie K         30 Schroeder-WI                   2:15.16  
       30.75  1:04.30  1:39.54  2:15.16                                    
 10 Abrams, Kennedy           34 PALY                           2:39.81  
       37.46  1:19.19  2:00.30  2:39.81                                    
 11 Hildebrand, Ilyse         33 Y Indy Swimfit                 2:53.17  
       37.00  1:21.36  2:06.04  2:53.17                                    
 12 Perry, Gertraud           33 SCFY                           3:00.69  
       39.53  1:24.67  2:13.07  3:00.69                                    
 13 Phillips, Kristen         30 PYPD                           3:07.51  
       40.74  1:26.18  2:15.84  3:07.51                                    
 
Event 5  Women 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
35-39 NAT YM: * 1:56.41  1988        SUSAN HALFACRE                      
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Peterson, Charlotte       36 ORLM                           1:58.16  
       27.04    57.06  1:28.05  1:58.16                                    
  2 Childress-Brown, Tina     37 Y Indy Swimfit                 2:07.43  
       29.41  1:01.77  1:34.53  2:07.43                                    
  3 Riker, Debra              36 Y Indy Swimfit                 2:11.36  
       31.02  1:04.07  1:37.64  2:11.36                                    
  4 Voorhees, Carolynn        39 AACY                           2:15.39  
       29.82  1:03.12  1:38.18  2:15.39                                    
  5 O'Dea, Anne               35 Y Indy Swimfit                 2:17.33  
       30.91  1:04.71  1:40.82  2:17.33                                    
  6 Bol, Jayne-Anne           35 LBY                            2:21.55  
       32.20  1:07.93  1:45.08  2:21.55                                    
  7 Ziel, Nancy               38 ANA                            2:37.37  
       32.64  1:11.52  1:53.87  2:37.37                                    
  8 Warrick, Joan             35 MAST                           2:40.98  
       34.19  1:13.34  1:56.48  2:40.98                                    
  9 Myers, Tina               39 Y Indy Swimfit                 2:41.39  
       36.91  1:17.06  1:58.87  2:41.39                                    
 10 Grace, Heather            38 PYPD                           2:52.32  
       36.77  1:19.84  2:06.03  2:52.32                                    
 11 Kinney, Cheryl            35 AACY                           3:47.51  
       48.32  1:48.20  2:50.30  3:47.51                                    
 
Event 5  Women 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
40-44 NAT YM: * 2:04.68  2000        CATHY SHONKWILER                    
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Shonkwiler, Cathy         40 ORLM                           2:03.36* 
       27.72    58.53  1:30.67  2:03.36                                    
  2 Kessler, Laura            40 WSYC                           2:10.79  
       30.80  1:03.80  1:37.55  2:10.79                                    
  3 McKAY, Gladney            40 AACY                           2:13.48  
       30.73  1:03.65  1:38.16  2:13.48                                    
  4 Devanney, Celia           43 SUM-Y                          2:14.50  
       31.38  1:05.02  1:40.03  2:14.50                                    
  5 Chandler, Colleen         41 AACY                           2:16.77  
       31.93  1:07.21  1:42.51  2:16.77                                    
  6 Sirois, Nanci             42 ANA                            2:19.72  
       31.93  1:06.98  1:43.16  2:19.72                                    
  7 Bowmen, Mag               42 LYMS                           2:22.95  
       32.89  1:08.88  1:45.94  2:22.95                                    
  8 Hormann, Nancy            41 Y Indy Swimfit                 2:23.42  
       32.61  1:08.12  1:45.73  2:23.42                                    
  9 Wright, Laura             42 LYMS                           2:27.54  
       33.99  1:11.32  1:49.62  2:27.54                                    
 10 Creason, Sally F          42 MAST                           2:27.93  
       34.54  1:11.88  1:50.40  2:27.93                                    
 11 Aymat, Sherrie            42 ORLM                           2:33.17  
       34.81  1:13.09  1:53.10  2:33.17                                    
 12 Misiorski, Marcia         43 ANA                            2:34.32  
       35.13  1:14.42  1:54.49  2:34.32                                    
 13 Taylor, Susan             43 AACY                           2:39.46  
       35.89  1:16.62  1:58.83  2:39.46                                    
 14 deLISSER, Melissa         43 SYS                            2:40.64  
       35.02  1:15.71  1:58.39  2:40.64                                    
 15 Hoffman, Carla            43 COPY                           2:45.14  
       36.34  1:18.47  2:02.45  2:45.14                                    
 16 Mazyck, Carla             40 AACY                           2:45.58  
       37.44  1:19.24  2:02.68  2:45.58                                    
 17 Devanny, Patty            42 AACY                           2:47.40  
       38.48  1:20.41  2:04.52  2:47.40                                    
 18 Brewer, Joyce             44 PYPD                           3:05.56  
       39.81  1:25.53  2:15.76  3:05.56                                    
 19 Robust, Ruthann           40 AACY                           3:07.93  
       44.48  1:33.36  2:22.59  3:07.93                                    
 20 Curtiss, Angela           42 MAST                           3:22.50  
       47.56  1:39.93  2:32.82  3:22.50                                    
 21 Green, Monica             43 WSYC                           3:29.55  
       47.20  1:40.30  2:35.40  3:29.55                                    
 
Event 5  Women 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
45-49 NAT YM: * 2:05.81  1999        NANCY LEIG FISHER                   
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ogier, Danielle           48 OCCY                           2:08.67  
       31.35  1:04.04  1:36.51  2:08.67                                    
  2 Amick, Beverly            46 CFY                            2:15.44  
       31.16  1:05.03  1:39.75  2:15.44                                    
  3 Wilson, Debbie            47 RCY                            2:19.95  
       32.38  1:07.66  1:43.78  2:19.95                                    
  4 Francis, Susan            48 Y Indy Swimfit                 2:21.73  
       32.34  1:07.22  1:44.11  2:21.73                                    
  5 Lissenden, Judie          45 OCCY                           2:25.02  
       33.20  1:09.23  1:46.97  2:25.02                                    
  6 Protzman, Barbara         46 AACY                           2:25.71  
       33.66  1:10.43  1:48.47  2:25.71                                    
  7 Johnston, Bonnie          49 AACY                           2:28.39  
       34.84  1:12.17  1:50.93  2:28.39                                    
  8 Sikora, Rosanna           45 SHY                            2:30.02  
       33.71  1:11.86  1:51.65  2:30.02                                    
  9 Schenkel, Patricia        46 Y Indy Swimfit                 2:38.28  
       34.42  1:13.72  1:55.99  2:38.28                                    
 10 Johnson, Jan              46 Y Indy Swimfit                 2:47.13  
       38.59  1:20.35  2:04.18  2:47.13                                    
 11 Kaighin, Karen            48 SHY                            2:56.50  
       40.57  1:25.01  2:11.02  2:56.50                                    
 12 Blimel, Christine         49 MTRY                           3:04.07  
       40.94  1:28.17  2:16.04  3:04.07                                    
 13 Ritter, Claudia           47 Y Indy Swimfit                 3:07.14  
       41.02  1:28.33  2:17.89  3:07.14                                    
 
Event 5  Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
50-54 NAT YM: * 2:20.21  1997        SHARON WISE                         
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Laborwit, Anne            50 SUM-Y                          2:19.87* 
       32.32  1:07.54  1:43.76  2:19.87                                    
  2 Bos, Barbara              52 PLYM                           2:23.23  
       33.46  1:09.27  1:46.52  2:23.23                                    
  3 Kelley, Joan              50 MWY                            2:36.17  
       34.21  1:11.83  1:54.50  2:36.17                                    
  4 Hemke, Judy S             50 Schroeder-WI                   2:39.56  
       37.07  1:16.92  1:57.78  2:39.56                                    
  5 Anders, Vicki             51 AACY                           2:41.91  
       37.95  1:19.13  2:01.40  2:41.91                                    
  6 Prall, Winifred           53 MA                             2:51.87  
       39.98  1:23.96  2:09.33  2:51.87                                    
  7 Barnes, Tingle            54 SHY                            2:51.99  
       38.24  1:20.17  2:05.92  2:51.99                                    
  8 Buchel, Ann W             52 Schroeder-WI                   2:52.13  
       39.25  1:22.12  2:07.47  2:52.13                                    
  9 Tomlinson, Patricia       52 PALY                           2:52.55  
       40.42  1:25.25  2:10.37  2:52.55                                    
 10 Michel, Judy              54 SHY                            2:59.86  
       40.98  1:26.43  2:14.00  2:59.86                                    
 11 Yunker, Carol             54 ANA                            3:00.43  
       36.92  1:22.73  2:12.04  3:00.43                                    
 12 Schachner, Marcia         54 SHY                            4:25.96  
       55.66  2:05.04  3:17.61  4:25.96                                    
 
Event 5  Women 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
55-59 NAT YM: * 2:23.17  1990        JAYNE BRUNER                        
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Svenson, Ann              55 SHY                            2:39.76  
       35.87  1:15.65  1:57.80  2:39.76                                    
  2 Iliff, Sally              55 AACY                           2:54.81  
       39.85  1:24.28  2:09.95  2:54.81                                    
  3 Crosby, Stevie            55 PALY                           2:55.53  
       39.90  1:24.86  2:10.60  2:55.53                                    
  4 Hardy, Barbara            57 ANA                            3:02.83  
       41.07  1:26.69  2:15.65  3:02.83                                    
  5 Wandel, Barbara           57 AACY                           3:35.26  
       47.83  1:42.00  2:39.94  3:35.26                                    
 
Event 5  Women 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
60-64 NAT YM: * 2:33.98  1997        NANCY BROWN                         
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Tullman, Patricia         64 SUM-Y                          2:54.85  
       40.04  1:23.23  2:08.67  2:54.85                                    
  2 Bond, Patricia            63 ORLM                           2:57.98  
       39.86  1:23.98  2:10.97  2:57.98                                    
  3 Goldman, Susie            62 SHY                            3:17.95  
       44.79  1:35.39  2:26.55  3:17.95                                    
  4 Steer, Sandy              61 ORLM                           3:21.34  
       46.47  1:36.32  2:28.44  3:21.34                                    
  5 Schwab, Carolyn           62 DBMS                           3:25.18  
       48.20  1:41.35  2:35.74  3:25.18                                    
  6 Pearsall, Marjorie        62 AACY                           3:44.66  
       47.97  1:44.32  2:45.25  3:44.66                                    
  7 Harden, Gaile             61 AZGP                           4:40.04  
     1:05.99  2:18.50  3:34.22  4:40.04                                    
 
Event 5  Women 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
65-69 NAT YM: * 2:48.76  1987        DOROTHY DONNELLY                    
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Brown, Nancy              65 AACY                           2:45.82* 
       38.51  1:20.86  2:04.13  2:45.82                                    
  2 Homans, Margaret          68 SUM-Y                          3:07.85  
       39.90  1:26.08  2:17.21  3:07.85                                    
  3 Smith, Ida                67 YOSAG                          3:26.41  
       48.39  1:41.07  2:34.07  3:26.41                                    
 
Event 5  Women 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
70-74 NAT YM: * 2:50.05  1996        PETEY SMITH                         
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Troy, Jean                73 SUM-Y                          2:56.77  
       38.46  1:22.51  2:10.02  2:56.77                                    
  2 Campbell, Joan            71 WESTY                          3:17.48  
       44.36  1:35.22  2:26.85  3:17.48                                    
  3 Durstein, Nancy           71 SCFY                           3:21.55  
       47.94  1:40.61  2:33.60  3:21.55                                    
  4 Kennedy, Elizabeth        70 FECY                           3:54.65  
       51.23  1:51.65  2:54.93  3:54.65                                    
 
Event 5  Women 75-79 200 Yard Freestyle
===============================================================================
75-79 NAT YM: * 3:12.82  2000        PETEY SMITH                         
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Carr, Florence            75 SUM-Y                          3:05.98* 
       43.70  1:30.75  2:20.01  3:05.98                                    
  2 Smith, Petey              76 SMYM-NE                        3:09.81* 
       44.45  1:33.38  2:22.58  3:09.81                                    
  3 Menges, Margaret          75 SHY                            3:52.60  
       48.85  1:47.20  2:50.34  3:52.60                                    
  4 Chun, Marie               75 PALY                           4:49.16  
     1:04.99  2:19.41  3:38.07  4:49.16                                    
 
Event 5  Women 80-84 200 Yard Freestyle
===============================================================================
80-84 NAT YM: * 4:05.65  1992        JULIA DOLCE                         
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Burrill, Billie A         80 SMYM-NE                        3:45.24* 
       49.17  1:47.23  2:47.29  3:45.24                                    
  2 Russell, Doris            80 AACY                           4:10.65  
       55.21  2:00.81  3:06.83  4:10.65                                    
 
Event 5  Women 90-94 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dolce, Julia              91 OCCY                           5:03.52  
     1:10.24           3:46.71  5:03.52                                    
 
Event 6  Men 19-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
19-24 NAT YM: * 1:42.64  2000        RICHARD MUNSON                      
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Marone, Gustavo           20 ORLM                           1:46.64  
       24.17    50.55  1:18.19  1:46.64                                    
  2 Steffen, Kyle A           24 Schroeder-WI                   1:55.25  
       25.74    54.25  1:24.21  1:55.25                                    
  3 Moder, Shawn              23 ESPY                           2:03.74  
       26.38    55.93  1:29.17  2:03.74                                    
  4 Griffith, Kyle            22 ORLM                           2:24.68  
       29.58  1:08.34  1:47.67  2:24.68                                    
  5 Portanova, Jesse          24 HAZY                           2:34.12  
       31.45  1:09.33  1:52.25  2:34.12                                    
 
Event 6  Men 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
25-29 NAT YM: * 1:40.34  1998        BERNIE ZEHRUN                       
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dawkins, Adam             25 Y Indy Swimfit                 1:44.82  
       24.56    50.70  1:17.63  1:44.82                                    
  2 Comer, Grant              26 Y Indy Swimfit                 1:48.32  
       25.17    52.41  1:20.24  1:48.32                                    
  3 Lathrop, George           27 Y Indy Swimfit                 1:49.35  
       25.61    53.16  1:21.35  1:49.35                                    
  4 Gould, Robert             29 HAZY                           2:00.46  
       26.73    56.87  1:29.39  2:00.46                                    
  5 Raab, Scot                29 ORLM                           2:00.61  
       25.74    55.73  1:28.06  2:00.61                                    
  6 Wilmes, Greg              26 Y Indy Swimfit                 2:13.95  
       27.07  1:00.19  1:36.57  2:13.95                                    
 
Event 6  Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
30-34 NAT YM: * 1:39.70  1997        RONALD KARNAUGH                     
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Zeruhn, Bernie            30 Schroeder-WI                   1:44.33  
       25.07    51.70  1:18.07  1:44.33                                    
  2 Barton, Stuart            33 ORLM                           1:50.29  
       24.84    52.81  1:21.50  1:50.29                                    
  3 Farrell, Andrew           30 ORLM                           1:50.53  
       24.94    52.69  1:21.62  1:50.53                                    
  4 Mortimer, Craig           34 BYCA                           1:51.76  
       26.21    53.76  1:22.50  1:51.76                                    
  5 Jotz, Jeff                31 OCCY                           1:53.16  
       24.65    52.50  1:22.44  1:53.16                                    
  6 Saretsky, Barry           31 EDMY                           1:54.17  
       26.37    55.32  1:25.00  1:54.17                                    
  7 Oskin, Chris              31 ESPY                           1:56.48  
       26.11    54.95  1:25.81  1:56.48                                    
  8 Houchens, Jeremy          31 Y Indy Swimfit                 1:57.45  
       26.65    55.75  1:26.23  1:57.45                                    
  9 Lanza, Craig J            33 Schroeder-WI                   1:58.64  
       27.66    57.60  1:28.14  1:58.64                                    
 10 Lewis, Chris              34 NPY                            2:02.71  
       28.32    59.98  1:32.17  2:02.71                                    
 11 Boney, Steven             34 ORLM                           2:03.13  
       28.14    59.06  1:30.99  2:03.13                                    
 12 Jacobson, Michael         32 HCYM                           2:04.13  
       28.40    59.70  1:32.33  2:04.13                                    
 13 Lanza, Larry R            33 Schroeder-WI                   2:04.42  
       28.07    59.80  1:32.69  2:04.42                                    
 14 Muchow, Steven            31 AACY                           2:05.09  
       27.14    56.63  1:29.04  2:05.09                                    
 15 Toy, Raymond              34 HCYM                           2:06.78  
       29.47  1:01.78  1:34.86  2:06.78                                    
 16 Slust, Brad               34 AVY                            2:08.33  
       28.98  1:00.62  1:33.81  2:08.33                                    
 17 Venn, Eric R              34 Schroeder-WI                   2:35.93  
       33.33  1:11.75  1:51.89  2:35.93                                    
 
Event 6  Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
35-39 NAT YM: * 1:45.73  1992        STU MARVIN                          
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Landry, Richard           37 ANA                            1:45.69* 
       24.13    50.19  1:17.74  1:45.69                                    
  2 Goldman, Carl             37 SHY                            1:52.61  
       26.02    54.85  1:23.98  1:52.61                                    
  3 Roberts, Courtney         38 UNIV                           1:53.52  
       26.22    53.79  1:22.96  1:53.52                                    
  4 Perez, Arnaldo            39 Y-SJ                           1:54.90  
       26.12    54.63  1:24.14  1:54.90                                    
  5 Wells, David S            36 Schroeder-WI                   1:55.59  
       26.42    55.67  1:25.47  1:55.59                                    
  6 Weiss, Scot               36 ORLM                           1:59.03  
       27.01    56.56  1:27.06  1:59.03                                    
  7 Keen, John                37 ORLM                           2:00.03  
       27.61    57.72  1:28.84  2:00.03                                    
  8 Shtab, Steve              39 OCCY                           2:02.85  
       28.78    59.99  1:31.18  2:02.85                                    
  9 Case, Charles             35 ANA                            2:03.16  
       28.31    57.74  1:30.15  2:03.16                                    
 10 Kvetkas, Bill             39 AACY                           2:03.36  
       28.92  1:00.14  1:32.13  2:03.36                                    
 11 Smith, Michael            39 SCFY                           2:03.88  
       28.78  1:00.06  1:32.14  2:03.88                                    
 12 Tocman, Howard            37 ANA                            2:09.00  
       28.83  1:00.91  1:35.04  2:09.00                                    
 13 Hendrickson, Brian        38 ORLM                           2:15.79  
       31.73  1:05.40  1:41.00  2:15.79                                    
 14 Stenberg, Andrew          37 SCFY                           2:33.08  
       32.45  1:10.50  1:51.21  2:33.08                                    
 15 Fergin, Tom               36 Y Indy Swimfit                 2:35.74  
       34.16  1:12.64  1:53.86  2:35.74                                    
 
Event 6  Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
40-44 NAT YM: * 1:46.80  1999        JACK GROSELLE                       
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Roby, Brad                40 Y Indy Swimfit                 1:50.58  
       26.49    54.59  1:21.87  1:50.58                                    
  2 Dittus, Barry E           40 Schroeder-WI                   1:53.48  
       26.70    55.24  1:24.59  1:53.48                                    
  3 Douglas, Will             41 PALY                           1:54.15  
       26.28    54.80  1:24.46  1:54.15                                    
  4 Franklin, Steve E         43 MAST                           1:55.87  
       27.28    57.26  1:27.28  1:55.87                                    
  5 Halley, Franklin          43 BVCK                           1:55.90  
       27.55    57.21  1:26.72  1:55.90                                    
  6 Munson, Fred              42 SHY                            1:58.54  
       27.79    57.78  1:28.34  1:58.54                                    
  7 Black, Larry              42 ORLM                           1:58.81  
       27.49    57.42  1:28.48  1:58.81                                    
  8 Pollard, Vince            42 Y Indy Swimfit                 1:59.45  
       27.35    57.16  1:28.13  1:59.45                                    
  9 Dropsey, Jeffery          42 MAY                            2:00.29  
       27.02    57.67  1:29.10  2:00.29                                    
 10 Lewis, Jordan M           43 Schroeder-WI                   2:02.28  
       28.72    59.68  1:31.15  2:02.28                                    
 11 Geary, Bill               43 ANA                            2:04.75  
       26.94    57.30  1:30.09  2:04.75                                    
 12 Kolb, Karl                40 SUM-Y                          2:06.03  
       29.81  1:01.69  1:34.14  2:06.03                                    
 13 Brockenbrough, John       42 ESPY                           2:06.86  
       28.92  1:01.46  1:34.39  2:06.86                                    
 13 Wright, Will              40 ANA                            2:06.86  
       28.84  1:00.14  1:33.25  2:06.86                                    
 15 Cummings, Brian           41 Y Indy Swimfit                 2:07.95  
       28.33  1:01.19  1:34.82  2:07.95                                    
 16 Welch, David              44 ANA                            2:08.05  
       29.20  1:00.54  1:33.13  2:08.05                                    
 17 Melsom, Robert            40 ORLM                           2:15.65  
       30.54  1:04.43  1:40.08  2:15.65                                    
 18 Linde, Mace M             40 MAST                           2:18.08  
       29.95  1:04.38  1:41.76  2:18.08                                    
 19 Catlin, Dustin            44 CCY                            2:20.92  
       31.24  1:06.61  1:43.99  2:20.92                                    
 20 Ferreira, Carlos          43 Y Indy Swimfit                 2:30.69  
       31.36  1:07.24  1:47.79  2:30.69                                    
 21 Kearns, James             44 ANA                            3:46.32  
       42.44  1:39.31  3:46.32                                             
 -- Mazzar, Timothy           40 PYPD                                DQ  
       38.97  1:23.92  2:13.35       DQ                                    
 
Event 6  Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
45-49 NAT YM: * 1:52.21  1997        LEONARD BROCKHAHN                   
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Groselle, Jack            46 WSYC                           1:49.01* 
       26.07    54.60  1:22.46  1:49.01                                    
  2 Frazier, Russell          46 ORLM                           1:56.34  
       27.71    57.34  1:27.10  1:56.34                                    
  3 Matyko, Gary              48 SHY                            1:57.32  
       27.37    56.75  1:26.99  1:57.32                                    
  4 Strnad, Jeff              48 PALY                           1:59.45  
       28.63    59.25  1:29.41  1:59.45                                    
  5 McMillen, Scott           47 SUM-Y                          2:00.02  
       27.79    58.54  1:29.40  2:00.02                                    
  6 Nelis, Fred               46 PLYM                           2:00.82  
       27.96    58.94  1:29.92  2:00.82                                    
  7 Love, Steve               47 SHY                            2:03.08  
       29.04  1:00.21  1:31.58  2:03.08                                    
  8 Scray, Rick               46 ORLM                           2:04.09  
       29.42  1:01.29  1:33.02  2:04.09                                    
  9 Durstein, Richard         45 SHY                            2:04.18  
       28.93  1:00.10  1:32.00  2:04.18                                    
 10 Horwitz, Lou              48 WSYC                           2:04.89  
       30.00  1:02.22  1:33.94  2:04.89                                    
 11 Thompson, Frank           49 PLYM                           2:06.67  
       29.57  1:01.83  1:34.72  2:06.67                                    
 12 Hoge, Philip              45 AACY                           2:07.02  
       29.73  1:02.27  1:34.84  2:07.02                                    
 13 Spratt, Mark              45 Y Indy Swimfit                 2:07.54  
       28.34    59.82  1:33.33  2:07.54                                    
 14 Davie, Robert             49 SYS                            2:08.64  
       30.66  1:02.88  1:36.31  2:08.64                                    
 15 Fox, Jim                  48 Y Indy Swimfit                 2:09.60  
       29.88  1:02.42  1:36.16  2:09.60                                    
 16 Boland, Jim               45 BEVY                           2:10.21  
       29.13  1:00.84  2:10.21                                             
 17 Matysek, Thomas           46 AACY                           2:16.79  
       31.73  1:06.20  1:41.74  2:16.79                                    
 18 Coty, Peter               45 PYPD                           2:20.25  
       31.27  1:07.13  1:44.15  2:20.25                                    
 19 Shields, Barry            49 SHY                            2:21.19  
       31.29  1:05.73  1:42.81  2:21.19                                    
 20 Delisser, Peter           49 SYS                            2:27.40  
       31.83  1:06.72  1:44.68  2:27.40                                    
 21 White, David              47 PALY                           2:29.39  
       32.06  1:07.03  1:46.21  2:29.39                                    
 
Event 6  Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
50-54 NAT YM: * 1:56.98  1995        ROBERT CASEY                        
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Brockhahn, Leonard        50 PLYM                           1:57.64  
       28.19    57.72  1:27.81  1:57.64                                    
  2 Woodsum, Glenn            54 ORLM                           1:57.98  
       27.48    56.94  1:26.94  1:57.98                                    
  3 Walker, Rick              50 SYS                            1:59.29  
       28.48    58.36  1:28.90  1:59.29                                    
  4 Olson, Chuck              51 PLYM                           2:00.21  
       28.63    58.35  1:28.76  2:00.21                                    
  5 Meehan, Tom G             54 Schroeder-WI                   2:05.78  
       27.33    58.19  1:31.24  2:05.78                                    
  6 Arneson, Gaard            53 PLYM                           2:06.82  
       29.85  1:01.74  1:34.32  2:06.82                                    
  7 Daley, Mike K             51 Schroeder-WI                   2:07.06  
       31.42  1:03.44  1:35.52  2:07.06                                    
  8 Toumanoff, Peter G        50 Schroeder-WI                   2:08.05  
       29.45  1:00.76  1:33.53  2:08.05                                    
  9 Siegel, Steven            50 PALY                           2:10.06  
       30.02  1:02.84  1:36.67  2:10.06                                    
 10 DeTEMPLE, Warren          51 YRBC                           2:11.76  
       29.19  1:02.18  1:36.99  2:11.76                                    
 11 Seidman, Lawrence         53 OCCY                           2:13.84  
       29.76  1:02.96  1:37.73  2:13.84                                    
 12 Olds, William             51 Y Indy Swimfit                 2:16.95  
       30.95  1:05.43  1:41.28  2:16.95                                    
 13 Marzulli, Pat             52 ORLM                           2:24.44  
       32.88  1:09.07  1:46.55  2:24.44                                    
 14 Jackins, Joseph           53 AACY                           2:30.17  
       31.29           1:47.29  2:30.17                                    
 15 Shurtleff, Bruce          54 PALY                           2:46.85  
       37.95  1:18.98  2:02.21  2:46.85                                    
 
Event 6  Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
55-59 NAT YM: * 1:59.43  1998        JACK GEOGHEGAN                      
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Zakim, Jack               55 OCCY                           2:07.62  
       29.69  1:01.15  1:34.36  2:07.62                                    
  2 Ostrom, Chris             55 AACY                           2:07.77  
       29.63  1:01.58  1:34.47  2:07.77                                    
  3 McWHERTER, Kent           57 MIY                            2:07.91  
       29.39  1:01.28  1:34.57  2:07.91                                    
  4 Detering, Henry           55 SCCY                           2:15.12  
       28.93  1:01.59  1:36.41  2:15.12                                    
  5 Kroeger, Donald           57 MFY                            2:15.28  
       30.38  1:03.68  1:39.00  2:15.28                                    
  6 Monahan, Richard          59 EHY                            2:34.37  
       34.81  1:13.42  1:53.89  2:34.37                                    
  7 Hahn, Richard             58 ANA                            2:40.88  
       34.36  1:14.67  1:57.96  2:40.88                                    
  8 Schachner, Stephen P      57 SHY                            2:53.52  
       33.10  1:13.22  2:01.49  2:53.52                                    
  9 Mahoney, Barry            56 ANA                            2:53.85  
       40.57  1:24.12  2:09.20  2:53.85                                    
 10 Kelbaugh, Cliff           56 AACY                           3:46.70  
       44.68  1:40.27  2:45.31  3:46.70                                    
 
Event 6  Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
60-64 NAT YM: * 2:06.46  1996        DAVID COSTILL                       
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Freshley, Mike            60 ECKE                           2:08.26  
       29.36  1:01.62  1:34.83  2:08.26                                    
  2 Harrison, David           63 CBFY                           2:11.59  
       30.26  1:04.04  1:38.39  2:11.59                                    
  3 Katz, Jerry               62 OCCY                           2:31.85  
       34.46  1:13.34  1:53.54  2:31.85                                    
  4 Coupe, George             60 ANA                            2:32.48  
       31.42  1:08.37  1:49.53  2:32.48                                    
  5 Williams, Robert          62 UNIV                           2:38.84  
       34.79  1:14.51  1:56.98  2:38.84                                    
  6 Forsythe, James           63 AACY                           2:39.21  
       35.64  1:15.69  1:57.68  2:39.21                                    
  7 Goldman, Jimmy            64 SHY                            2:39.31  
       35.26  1:14.45  1:56.52  2:39.31                                    
  8 Howell, Dewey             61 SFYM                           2:53.84  
       36.38  1:17.51  2:04.84  2:53.84                                    
 
Event 6  Men 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
65-69 NAT YM: * 2:18.79  1984        BIRCH DAVIDSON                      
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cavanaugh, Cav            65 SUM-Y                          2:06.55* 
       29.42  1:02.34  1:34.76  2:06.55                                    
  2 Costill, Dave             65 Y Indy Swimfit                 2:08.90* 
       30.37  1:03.20  1:36.29  2:08.90                                    
  3 Geer, Dren                67 SYS                            2:17.89* 
       31.34  1:06.01  1:42.13  2:17.89                                    
  4 Zurcher, James            66 ORLM                           2:31.31  
       34.92  1:12.78  1:52.88  2:31.31                                    
  5 Mitchell, Clarke          68 YWNC                           2:33.48  
       34.51  1:12.60  1:53.19  2:33.48                                    
  6 Chisholm, Dick            66 UNIV                           2:34.26  
       35.64  1:14.28  1:54.33  2:34.26                                    
  7 Smith, Christopher        69 MBLA                           2:40.05  
       36.44  1:16.26  1:58.28  2:40.05                                    
  8 Kerr, Philip              66 AACY                           2:46.47  
       36.31  1:17.68  2:01.74  2:46.47                                    
  9 Busse, George             69 SUM-Y                          3:13.11  
       41.44  1:29.44  2:21.93  3:13.11                                    
 10 Furash, Herbert           68 SUM-Y                          4:06.75  
       52.36  1:56.68  3:03.55  4:06.75                                    
 
Event 6  Men 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
70-74 NAT YM: * 2:24.32  1999        PETER VAN DIJK                      
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Van Dijk, Peter           72 Y-SJ                           2:27.96  
       32.34  1:08.90  1:47.89  2:27.96                                    
  2 Sonia, Donald             71 SUM-Y                          2:34.41  
       33.97  1:12.00  1:52.61  2:34.41                                    
  3 McAree, Fran              70 Y Indy Swimfit                 2:39.89  
       35.54  1:15.68  1:58.29  2:39.89                                    
  4 Franks, Roger             74 BRY                            2:46.90  
       38.03  1:19.95  2:04.24  2:46.90                                    
  5 Webber, Dick              71 HFY                            2:49.31  
       38.38  1:22.34  2:05.77  2:49.31                                    
  6 Kiell, Paul               70 OCCY                           2:49.59  
       39.63  1:22.83  2:07.31  2:49.59                                    
  7 Cath, Pieter              70 WSYC                           2:58.78  
       38.96  1:26.02  2:13.16  2:58.78                                    
  8 Schlegel, Charles         71 SUM-Y                          2:59.87  
       38.98  1:25.69  2:13.41  2:59.87                                    
  9 Cross, Art                74 Y Indy Swimfit                 3:54.57  
       50.03  1:48.76  2:52.50  3:54.57                                    
 
Event 6  Men 75-79 200 Yard Freestyle
===============================================================================
75-79 NAT YM: * 2:40.51  1989        DEXTER WOODFORD                     
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Woods, John               77 SYS                            2:59.06  
       39.41  1:24.80  2:12.70  2:59.06                                    
  2 Strong, Douglas           76 MCY                            3:06.05  
       43.58  1:30.48  2:18.30  3:06.05                                    
  3 Ramirez, Alex             76 SCFY                           3:37.58  
       47.57  1:43.41  2:40.25  3:37.58                                    
  4 Schofield, Elliott        78 SCFY                           4:01.06  
       48.43  1:48.19  2:57.95  4:01.06                                    
  5 Evans, Richard            76 PLYM                           4:16.21  
       56.73  2:00.40  3:08.35  4:16.21                                    
 
Event 6  Men 80-84 200 Yard Freestyle
===============================================================================
80-84 NAT YM: * 2:59.67  1996        AUSTIN NEWMAN                       
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Merrick, Bob              80 VHY                            3:07.07  
       41.42  1:30.50  2:19.36  3:07.07                                    
  2 Utrilla, Alfredo          80 SUM-Y                          3:27.06  
       41.80  1:30.21  2:27.12  3:27.06                                    
  3 Cleaveland, Brud          83 SUM-Y                          3:31.01  
       47.16  1:39.55  2:36.46  3:31.01                                    
  4 Surles, Lynn C            83 Schroeder-WI                   3:49.95  
       51.84  1:55.77  2:55.29  3:49.95                                    
 
Event 6  Men 90-94 200 Yard Freestyle
===============================================================================
90-94 NAT YM: * 4:47.77  1998        GUS LANGNER                         
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Campbell, Boyd            91 HFY                            5:42.47  
     1:12.40  2:38.88  4:11.88  5:42.47                                    
 
Event 7  Women 19-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
19-24 NAT YM: * 31.37  1994        TRISH KLASMEIER                     
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilhite, Noelle           21 Y Indy Swimfit                   32.21  
  2 Conte, Mariela            19 Y Indy Swimfit                   34.73  
  3 Picek, Lisa               21 Y Indy Swimfit                   34.82  
  4 Sarisky, Laura            23 ORLM                             38.06  
  5 Norsetter, Erica B        20 Schroeder-WI                     40.05  
  6 Hoffmann, Laura M         20 Schroeder-WI                     40.57  
 
Event 7  Women 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
25-29 NAT YM: * 31.39  2000        TAMMY GUSTAFSON                     
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hilliard, Marsha F        28 Schroeder-WI                     33.22  
  2 Andersen, Lena Maria      26 Y Indy Swimfit                   33.72  
  3 Mitchell, Katina          26 ANA                              34.34  
  4 Shoemaker, Lori           27 ESPY                             38.01  
  5 Robertson, Rebecca        27 MAST                             40.36  
 
Event 7  Women 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
30-34 NAT YM: * 31.91  1992        DENISE FRECH                        
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kellner, Jackie K         30 Schroeder-WI                     36.59  
  2 Fox, Michele              31 BEVY                             37.78  
  3 Harper, Lauren S          34 Schroeder-WI                     40.47  
  4 Kattman, Kelly            30 ANA                              46.42  
 
Event 7  Women 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
35-39 NAT YM: * 31.13  1989        LESLIE OSBORNE                      
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lense, Beverly            35 ORLM                             32.90  
  2 Roy, Michele              37 BEVY                             33.66  
  3 Kerker, Melissa           36 Y Indy Swimfit                   34.80  
  4 Voorhees, Carolynn        39 AACY                             35.26  
  5 Declue, Carol             36 AACY                             36.37  
  6 Zien, Livia               35 ORLM                             36.78  
  7 Ogden, Deb                35 Y Indy Swimfit                   37.90  
 -- Grebe, Suzanne            39 MAST                                DQ  
 
Event 7  Women 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
40-44 NAT YM: * 32.36  1998        ROSEMARIE SEAMAN                    
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Tibma, Judy               44 ORLM                             35.03  
  2 Cavanaugh, Debbie         43 SUM-Y                            35.32  
  3 Kessler, Laura            40 WSYC                             35.34  
  4 Chandler, Colleen         41 AACY                             35.81  
  5 Miller, Sigute            42 PALY                             36.63  
  6 Gettelfinger, Cheryl      43 Y Indy Swimfit                   36.74  
  7 Doyle-Vallery, Deanna     43 SYS                              37.39  
  8 Williamson, Kay           40 AACY                             39.66  
  9 Wright, Laura             42 LYMS                             40.09  
 10 Kelly, Anne               40 SHY                              40.76  
 11 Taylor, Susan             43 AACY                             41.38  
 12 Gatto, Caroline           40 ORLM                             41.56  
 13 Sinclair, Lisa            40 ANA                              44.57  
 14 Hanes, Liz                41 Y Indy Swimfit                   46.44  
 15 Brewer, Joyce             44 PYPD                             49.80  
 16 Curtiss, Angela           42 MAST                             54.25  
 
Event 7  Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
45-49 NAT YM: * 35.79  1994        SALLY HASBROOK                      
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ogier, Danielle           48 OCCY                             34.84* 
  2 Gorinski, Nancy           45 GY                               35.60* 
  3 Sims, Ann                 49 YWNC                             37.75  
  4 McDonnell, Peggy          45 SUM-Y                            37.84  
  5 Guins, Ann                47 MAY                              39.99  
  6 Linz, Ann                 48 AACY                             41.04  
  7 Smith, Melinda            48 MAY                              42.43  
  8 Guinn, Nancy              47 ORLM                             43.56  
  9 Lambert, Holly            47 Y Indy Swimfit                   44.56  
 10 Callahan, Judith          47 AACY                             44.76  
 11 Kaighin, Karen            48 SHY                              46.46  
 12 Ensch, Christi            48 MAST                             48.90  
 13 Berger, Kathy             47 Y Indy Swimfit                   50.38  
 
Event 7  Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
50-54 NAT YM: * 34.89  1994        DIANNA TODD TAFT                    
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hasbrook, Sally           52 Y Indy Swimfit                   39.32  
  2 Christenson, Candy        54 MTRY                             41.59  
  3 Mitchell, Jeannie         54 ORLM                             42.77  
  4 Pingley, Gretchen         54 HCFY                             42.91  
  5 Ward, Carol               54 SYS                              44.66  
  6 Michel, Judy              54 SHY                              47.28  
 
Event 7  Women 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
55-59 NAT YM: * 35.59  1994        JOANN LEILICH                       
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Crosby, Stevie            55 PALY                             42.14  
  2 Meyers, Susan             59 Y Indy Swimfit                   43.06  
  3 Detjen, Carol             56 UNIV                             51.92  
  4 Wandel, Barbara           57 AACY                             55.48  
 
Event 7  Women 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
60-64 NAT YM: * 37.33  1996        JAYNE BRUNER                        
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Leilich, Joann            62 SHY                              37.27* 
  2 Geoffrion, Helen          62 PALY                             45.13  
  3 Sterling, Jean            64 DBMS                             45.90  
  4 Schwab, Carolyn           62 DBMS                             46.73  
  5 Crisp, Margie             60 Y Indy Swimfit                   48.09  
  6 Allen, Jean               60 SUM-Y                            49.40  
  7 Steer, Sandy              61 ORLM                             49.45  
  8 Beatte, Emestine          64 ORLM                             50.83  
  9 Weston, Frances           61 AACY                             52.57  
 10 Harden, Gaile             61 AZGP                           1:01.91  
 11 Reiner, Ruth              62 AACY                           1:18.97  
 
Event 7  Women 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
65-69 NAT YM: * 43.07  1998        LILLY KRON                          
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bruner, Jayne             66 SHY                              40.23* 
  2 Kron, Lilly               69 WSYC                             44.55  
  3 Smith, Ida                67 YOSAG                            46.95  
  4 Prokopi, Doris            65 SUM-Y                            47.15  
  5 Tucker, Beverly           66 YWNC                             47.78  
  6 Vogel, Alyse              68 ORLM                             54.82  
  7 Sluss, Alice              69 AVY                            1:08.24  
 
Event 7  Women 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
70-74 NAT YM: * 46.68  1997        M J AMSBARY                         
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Coleman, Jill             70 AACY                             53.97  
  2 Dykema, Muriel            74 Y Indy Swimfit                 1:07.88  
 
Event 7  Women 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
75-79 NAT YM: * 51.21  2000        LOIS NOCHMAN                        
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Carr, Florence            75 SUM-Y                            51.79  
  2 Kenner, Regan             77 SUM-Y                            52.57  
  3 Pelletier, Esther         76 ANA                              57.71  
  4 Allnutt, Sarah            77 AACY                             59.17  
  5 Hill, Mary Lou            77 RFY                            1:02.84  
  6 Kelly, Judyann            76 HFY                            1:09.94  
 
Event 7  Women 80-84 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
80-84 NAT YM: * 1:07.31  2000        RITA EVANS                          
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Evans, Rita               81 GLFY                           1:08.29  
 
Event 8  Men 19-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
19-24 NAT YM: * 27.01  1995        KEN TYGER                           
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Portanova, Jesse          24 HAZY                             35.38  
 
Event 8  Men 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
25-29 NAT YM: * 26.07  1986        RICHARD HOFSTETTER                  
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Arzt, Bill                26 PYPD                             29.97  
  2 Dawkins, Todd             27 Y Indy Swimfit                   30.34  
  3 Morshlin, Brent           25 MYBM                             30.46  
 
Event 8  Men 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
30-34 NAT YM: * 26.01  1987        RICHARD HOFSTETTER                  
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Askew, Mark L             30 Schroeder-WI                     30.36  
  2 Oskin, Chris              31 ESPY                             30.98  
  3 Newbegin, Brian           32 ANA                              31.09  
  4 Downey, Mark              34 SCFY                             31.63  
  5 Boney, Steven             34 ORLM                             31.88  
  6 Harrison, Trey            30 Y Indy Swimfit                   32.72  
  7 Marcy, Matthew            33 AACY                             34.43  
 
Event 8  Men 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
35-39 NAT YM: * 27.50  1992        DOUGLAS MALCOM                      
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Waldman, John             38 RBY                              27.88  
  2 Powers, Bill              36 ESPY                             30.15  
  3 Baker, Jeff               36 MAY                              30.96  
  4 Skirboll, Jim             35 SHY                              31.32  
  5 Collins, Michael          38 AACY                             31.76  
  6 Van Gent, Willy           35 SUM-Y                            31.98  
  7 Sebring, Patrick          38 AACY                             32.28  
  8 Perron, David             39 ORLM                             32.39  
  9 Weiss, Scot               36 ORLM                             32.59  
 10 Kvetkas, Bill             39 AACY                             33.78  
 11 Shuck, Jim                36 Y Indy Swimfit                   33.79  
 12 Howland, James            35 BEVY                             34.70  
 13 Murray, Allan             39 CCY                              39.19  
 
Event 8  Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
40-44 NAT YM: * 26.75  1997        RICHARD HOFSTETTER                  
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Halley, Franklin          43 BVCK                             30.96  
  2 Pollard, Vince            42 Y Indy Swimfit                   31.20  
  3 Schmitt, David            43 RYM                              31.41  
  4 Douglas, Will             41 PALY                             31.50  
  5 Meltz, Joel               44 ANA                              31.57  
  5 Wright, Will              40 ANA                              31.57  
  7 O'Dea, John               42 Y Indy Swimfit                   32.74  
  8 Geary, Bill               43 ANA                              33.46  
  9 Micha, Dan M              44 Schroeder-WI                     33.91  
 10 Conlin, Bill              42 SCFY                             36.12  
 11 Roberts, Richard          44 Y Indy Swimfit                   38.14  
 12 Mazzar, Timothy           40 PYPD                             44.14  
 
Event 8  Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
45-49 NAT YM: * 28.12  1994        PAUL HENNE                          
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Groselle, Jack            46 WSYC                             28.67  
  2 Jenner, Bob               45 SHY                              29.72  
  3 Miltenberger, Chester     49 ORLM                             29.81  
  4 Fisher, Warren            45 PAY                              31.76  
  5 Matyko, Gary              48 SHY                              31.92  
  6 Jennings, Cliff           47 ANA                              32.48  
  7 Hansen, Steve             49 PLYM                             32.79  
  8 Hurxthal, AL              47 SYS                              32.84  
  9 Bauer, Craig              48 Y Indy Swimfit                   32.99  
 10 Myers, Fred               49 ANA                              34.91  
 11 Boland, Jim               45 BEVY                             36.00  
 12 McCALL, John              49 ORLM                             36.05  
 13 White, David              47 PALY                             36.34  
 
Event 8  Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
50-54 NAT YM: * 28.57  1997        PAUL HENNE                          
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bohan, Richard            50 OCCY                             29.50  
  2 Henne, Paul               54 PALY                             29.92  
  3 Rogacki, Daniel           53 ANA                              30.79  
  4 Vazmina, Rudy             50 Y-SJ                             31.64  
  5 Donnelly, James           52 SYS                              31.92  
  6 Payne, Bob                50 HFY                              32.78  
  6 Daley, Mike K             51 Schroeder-WI                     32.78  
  8 Redic, James              54 CCY                              33.24  
  9 Lehmann, Jim              54 PCY                              33.46  
 10 Glenn, Bradford           52 OCCY                             34.16  
 11 Marzulli, Pat             52 ORLM                             34.61  
 12 Martin, Dave              51 Y Indy Swimfit                   34.92  
 13 Carter, Michael           50 Y Indy Swimfit                   35.07  
 14 Andrus, Daniel            52 GY                               36.85  
 15 Hensley, Rick             50 BYAC                             37.20  
 16 Jackins, Joseph           53 AACY                             37.30  
 
Event 8  Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
55-59 NAT YM: * 31.00  1997        JACK MCCOY                          
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Nessel, Edward            56 OCCY                             31.79  
  2 Ostrom, Chris             55 AACY                             32.72  
  3 Trimble, Gary             58 AACY                             33.00  
  4 Oroszlan, Peter           57 AACY                             33.77  
  5 Kroeger, Donald           57 MFY                              35.28  
  6 Kremzier, James           55 LBY                              35.53  
  7 Desserich, Russ           57 Y Indy Swimfit                   36.11  
  8 Rounds, Bob               59 SYS                              37.66  
  9 Schmidt, Jay              59 SUM-Y                            38.82  
 10 Brown, Bill               55 SCFY                             54.07  
 
Event 8  Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
60-64 NAT YM: * 31.75  1993        MANUEL SANGUILY                     
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnston, Bob             64 AACY                             33.79  
  2 Wiedamann, Karl           62 UNIV                             35.63  
  3 Lammert, Joseph           61 UNIV                             35.82  
  4 Katz, Jerry               62 OCCY                             36.87  
  5 Goldstein, Mel            62 Y Indy Swimfit                   37.22  
  6 Messineo, Doug            60 ORLM                             37.85  
  7 Christensen, Carl         63 AACY                             38.96  
  8 Boyle, Tod                61 WSYC                             39.07  
  9 Rose, Allan               63 SHY                              39.88  
 10 Witchger, Dave            60 Y Indy Swimfit                   40.50  
 11 Howell, Dewey             61 SFYM                             41.91  
 12 Catt, Carl                61 WSYC                             42.83  
 
Event 8  Men 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
65-69 NAT YM: * 33.24  1991        JOSEPH KURTZMAN                     
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Miyares, Nestor           66 Y-SJ                             35.56  
  2 Hall, Sid                 65 MAY                              37.52  
  3 Weatherbee, Charles       68 ORLM                             38.97  
  4 Lengle, Larry             68 OCCY                             40.89  
  5 Silverstein, Leonard      66 SUM-Y                            41.93  
  6 Judd, Russell             68 Y Indy Swimfit                   43.50  
  7 Chalfie, Ivan             69 Y Indy Swimfit                   48.49  
  8 White, Glenn              67 MIY                              50.26  
  9 Furash, Herbert           68 SUM-Y                            57.56  
 
Event 8  Men 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
70-74 NAT YM: * 35.68  1996        JOSEPH KURTMAN                      
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 MACDONALD, Robert         72 SUM-Y                            39.53  
  2 Maloney, Alan             72 SUM-Y                            41.05  
  2 Schlegel, Charles         71 SUM-Y                            41.05  
  4 Cath, Pieter              70 WSYC                             45.15  
  5 Collings, John            73 AACY                             47.24  
  6 Christopher, James        74 ANA                              53.43  
 
Event 8  Men 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
75-79 NAT YM: * 38.36  1994        PAUL KRUP                           
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hutinger, Paul            76 SUM-Y                            40.90  
  2 Kurtzman, Joseph          75 SUM-Y                            42.08  
  3 DE LA Vega, Agustin       75 SUM-Y                            46.82  
  4 Newman, Michael           75 PALY                             47.64  
  5 Lavanture, Robert         79 SCFY                             51.09  
  6 Scherbarth, James         77 HFY                            1:01.89  
  7 Emerchuck, Alexander      75 AACY                           1:06.94  
 
Event 8  Men 80-84 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
80-84 NAT YM: * 46.61  1999        CALVIN SCHAEFFER                    
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cleaveland, Brud          83 SUM-Y                            47.59  
 
Event 8  Men 85-89 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
85-89 NAT YM: * 1:05.66  1999        RAYMOND EDELHOFF                    
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McCullough, E.Don         85 SUM-Y                          1:00.84* 
  2 Sompayrac, Walter         87 AACY                           1:09.69  
  3 Edelhoff, Raymond         88 AACY                           1:16.26  
  4 Tillotson, Frank          86 SUM-Y                          1:32.09  
 
Event 9  Women 19-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
19-24 NAT YM: * 59.74  1999        NICOLE PAPLHAM                      
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Trompke, Rebecca          22 ORLM                           1:06.49  
       31.58  1:06.49                                                      
  2 Beebe, Allison            24 ORLM                           1:06.96  
       33.11  1:06.96                                                      
  3 Duncan, Stephanie         23 Y Indy Swimfit                 1:10.88  
       34.18  1:10.88                                                      
  4 Norsetter, Erica B        20 Schroeder-WI                   1:15.20  
       36.37  1:15.20                                                      
  5 Hoffmann, Laura M         20 Schroeder-WI                   1:23.75  
       40.54  1:23.75                                                      
 
Event 9  Women 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
25-29 NAT YM: * 1:01.25  1992        SUE BRENNAN                         
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Adams, Niki N             29 Schroeder-WI                   1:03.54  
       31.49  1:03.54                                                      
  2 Varlas, Melissa           28 SHY                            1:05.01  
       31.63  1:05.01                                                      
  3 Keaton, Erin              25 ORLM                           1:05.11  
       30.82  1:05.11                                                      
  4 Lussier, Becky            29 ANA                            1:11.83  
       34.76  1:11.83                                                      
  5 Conley, Caroline L        28 Schroeder-WI                   1:13.28  
       34.20  1:13.28                                                      
 
Event 9  Women 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
30-34 NAT YM: * 59.59  2993        SHEILA MORTELL                      
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Becker, Karen             33 ORLM                           1:03.81  
       30.97  1:03.81                                                      
  2 Ortman, Martha            32 NEY                            1:04.31  
       31.20  1:04.31                                                      
  3 Brockenbrough, Laura      30 ESPY                           1:05.64  
       31.37  1:05.64                                                      
  4 Fox, Michele              31 BEVY                           1:08.50  
       33.13  1:08.50                                                      
  5 Fisch, Suzie              32 AACY                           1:11.73  
       34.59  1:11.73                                                      
  6 Frentsos, Rachel          30 AACY                           1:12.10  
       35.31  1:12.10                                                      
  7 Thompson, Melissa         30 Y Indy Swimfit                 1:14.03  
       34.97  1:14.03                                                      
  8 Perry, Gertraud           33 SCFY                           1:33.48  
       46.00  1:33.48                                                      
 
Event 9  Women 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
35-39 NAT YM: * 1:01.18  2000        ANDREA LUALLEN                      
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Luallen, Andrea           35 RYM                            1:00.13* 
       29.33  1:00.13                                                      
  2 Peterson, Charlotte       36 ORLM                           1:05.46  
       32.24  1:05.46                                                      
  3 Corbett, Kristen          35 AACY                           1:05.70  
       32.54  1:05.70                                                      
  4 Riker, Debra              36 Y Indy Swimfit                 1:06.58  
       32.79  1:06.58                                                      
  5 Zorn, Trischa             36 Y Indy Swimfit                 1:06.65  
       31.67  1:06.65                                                      
  6 Childress-Brown, Tina     37 Y Indy Swimfit                 1:12.04  
       35.46  1:12.04                                                      
  7 Bol, Jayne-Anne           35 LBY                            1:15.64  
       36.67  1:15.64                                                      
  8 Rudie, Linda              39 AACY                           1:30.68  
       44.74  1:30.68                                                      
  9 Myers, Tina               39 Y Indy Swimfit                 1:34.00  
       45.72  1:34.00                                                      
 
Event 9  Women 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
40-44 NAT YM: * 1:05.93  1994        MARY ANN STEVENS                    
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Shonkwiler, Cathy         40 ORLM                           1:06.64  
       31.33  1:06.64                                                      
  2 Cavanaugh, Debbie         43 SUM-Y                          1:08.35  
       33.17  1:08.35                                                      
  3 Boland, Jan               42 BEVY                           1:09.53  
       33.34  1:09.53                                                      
  4 Schnieders, Ann           40 Y Indy Swimfit                 1:10.80  
       33.21  1:10.80                                                      
  5 Doyle-Vallery, Deanna     43 SYS                            1:13.13  
       35.88  1:13.13                                                      
  6 Springer, Jill            42 AACY                           1:13.34  
       35.41  1:13.34                                                      
  7 Nemeth, Jolita A          44 MAST                           1:13.46  
       36.26  1:13.46                                                      
  8 Lodge, Karen              40 Y Indy Swimfit                 1:14.30  
       37.74  1:14.30                                                      
  9 Devanney, Celia           43 SUM-Y                          1:15.73  
       36.51  1:15.73                                                      
 10 Meyer-Goedde, Paula       42 Y Indy Swimfit                 1:15.91  
       36.80  1:15.91                                                      
 11 Bowmen, Mag               42 LYMS                           1:16.65  
       37.35  1:16.65                                                      
 12 Hormann, Nancy            41 Y Indy Swimfit                 1:19.76  
       38.64  1:19.76                                                      
 13 Mazyck, Carla             40 AACY                           1:33.74  
       45.40  1:33.74                                                      
 14 Robust, Ruthann           40 AACY                           1:45.14  
       51.17  1:45.14                                                      
 
Event 9  Women 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
45-49 NAT YM: * 1:05.54  1999        NANCY LEIG FISHER                   
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Guins, Ann                47 MAY                            1:09.85  
       33.68  1:09.85                                                      
  2 Steadman, Nancy           46 OCCY                           1:10.74  
       33.58  1:10.74                                                      
  3 Stevens, Mary Ann         47 Y Indy Swimfit                 1:11.18  
       34.87  1:11.18                                                      
  4 McDonnell, Peggy          45 SUM-Y                          1:12.07  
       34.98  1:12.07                                                      
  5 Lissenden, Judie          45 OCCY                           1:12.96  
       35.57  1:12.96                                                      
  6 Gorinski, Nancy           45 GY                             1:14.16  
       35.52  1:14.16                                                      
  7 Haver, Marcia             45 MAY                            1:14.35  
       36.30  1:14.35                                                      
  8 Johnston, Bonnie          49 AACY                           1:15.81  
       36.83  1:15.81                                                      
  9 Mumma, Pamela             45 SYS                            1:18.58  
       38.43  1:18.58                                                      
 10 Wilson, Debbie            47 RCY                            1:19.31  
       38.84  1:19.31                                                      
 11 Rinker, Melissa           45 Y Indy Swimfit                 1:21.76  
       38.21  1:21.76                                                      
 12 Lambert, Holly            47 Y Indy Swimfit                 1:22.30  
       39.78  1:22.30                                                      
 13 Blimel, Christine         49 MTRY                           1:42.53  
       49.77  1:42.53                                                      
 -- Ensch, Christi            48 MAST                                DQ  
       57.03       DQ                                                      
 -- Guinn, Nancy              47 ORLM                                DQ  
       45.29       DQ                                                      
 
Event 9  Women 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
50-54 NAT YM: * 1:10.58  1994        BETTY BENNETT                       
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Laborwit, Anne            50 SUM-Y                          1:15.84  
       36.78  1:15.84                                                      
  2 Betz, Marti               51 AACY                           1:16.17  
       35.46  1:16.17                                                      
  3 Kelley, Joan              50 MWY                            1:17.29  
       38.06  1:17.29                                                      
  4 Anderson, Rorie           50 SUM-Y                          1:18.15  
       39.26  1:18.15                                                      
  5 Mitchell, Jeannie         54 ORLM                           1:18.37  
       37.52  1:18.37                                                      
  6 Barnes, Tingle            54 SHY                            1:35.79  
       45.43  1:35.79                                                      
  7 Jarmakami, Brenda         54 PALY                           1:44.47  
       48.91  1:44.47                                                      
  8 Hall, Carol               53 Y Indy Swimfit                 2:16.20  
     1:06.66  2:16.20                                                      
 
Event 9  Women 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
55-59 NAT YM: * 1:17.44  1991        NANCY BROWN                         
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Frid, Barbara             59 SHY                            1:22.03  
       39.30  1:22.03                                                      
  2 Gilligan, Chris           57 SYS                            1:23.63  
       41.84  1:23.63                                                      
  3 Cassidy, Irene            56 PALY                           1:34.55  
       47.86  1:34.55                                                      
  4 Hardy, Barbara            57 ANA                            1:35.22  
       46.20  1:35.22                                                      
  5 Libby, Joan               59 AACY                           1:41.31  
       50.53  1:41.31                                                      
 
Event 9  Women 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
60-64 NAT YM: * 1:22.82  1996        NANCY BROWN                         
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Leilich, Joann            62 SHY                            1:28.88  
       44.30  1:28.88                                                      
  2 Bond, Patricia            63 ORLM                           1:31.22  
       45.00  1:31.22                                                      
  3 Larsen, Millie            61 COPY                           1:31.45  
       44.96  1:31.45                                                      
  4 Pearsall, Marjorie        62 AACY                           1:53.25  
       54.50  1:53.25                                                      
  5 Goldman, Susie            62 SHY                            1:53.69  
       55.06  1:53.69                                                      
  6 Hutinger, Margie          61 SUM-Y                          2:00.64  
       56.86  2:00.64                                                      
  7 Harden, Gaile             61 AZGP                           2:03.01  
     1:00.88  2:03.01                                                      
  8 Allen, Jean               60 SUM-Y                          2:11.05  
     1:02.68  2:11.05                                                      
  9 Rudie, Margery            62 AACY                           2:33.25  
     1:18.00  2:33.25                                                      
 10 Reiner, Ruth              62 AACY                           2:43.56  
     1:18.02  2:43.56                                                      
 
Event 9  Women 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
65-69 NAT YM: * 1:25.61  1992        DORIS STEADMAN                      
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Brown, Nancy              65 AACY                           1:25.58* 
       40.69  1:25.58                                                      
  2 Homans, Margaret          68 SUM-Y                          1:42.38  
       50.22  1:42.38                                                      
  3 Prokopi, Doris            65 SUM-Y                          1:48.86  
       51.56  1:48.86                                                      
  4 Tucker, Beverly           66 YWNC                           1:50.15  
       51.98  1:50.15                                                      
 
Event 9  Women 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
70-74 NAT YM: * 1:26.19  1996        DORIS STEADMAN                      
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lorenzi, Betty            73 WFY-1                          1:36.04  
  2 Coleman, Jill             70 AACY                           1:38.75  
       48.59  1:38.75                                                      
  3 Durstein, Nancy           71 SCFY                           1:50.34  
       54.35  1:50.34                                                      
  4 Olsen, Gladys             74 SUM-Y                          2:13.48  
     1:04.52  2:13.48                                                      
 -- Kennedy, Elizabeth        70 FECY                                DQ  
     1:09.43       DQ                                                      
 
Event 9  Women 75-79 100 Yard Backstroke
===============================================================================
75-79 NAT YM: * 1:47.64  2000        CATHERINE WILLIAMS                  
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Doris, Steadman           76 OCCY                           1:31.75* 
       44.04  1:31.75                                                      
  2 Kenner, Regan             77 SUM-Y                          1:43.37* 
       50.20  1:43.37                                                      
  3 Allnutt, Sarah            77 AACY                           1:49.36  
       53.45  1:49.36                                                      
  4 Menges, Margaret          75 SHY                            1:58.09  
       54.55  1:58.09                                                      
  5 Pelletier, Esther         76 ANA                            2:07.78  
       59.80  2:07.78                                                      
  6 Williams, Catherine       76 AACY                           2:08.93  
       59.76  2:08.93                                                      
  7 Kelly, Judyann            76 HFY                            2:41.40  
     1:16.91  2:41.40                                                      
 
Event 9  Women 80-84 100 Yard Backstroke
===============================================================================
80-84 NAT YM: * 1:54.59  2000        RITA EVANS                          
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Evans, Rita               81 GLFY                           1:58.61  
       59.20  1:58.61                                                      
 
Event 10  Men 19-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
19-24 NAT YM: * 52.03  1994        DAVE SHEETS                         
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kinnear, Rob              23 AACY                             53.05  
       25.60    53.05                                                      
  2 Crawford, Kevin           24 Y Indy Swimfit                   59.63  
       28.21    59.63                                                      
  3 Locke, Tim J              23 Schroeder-WI                   1:03.93  
       30.68  1:03.93                                                      
  4 Portanova, Jesse          24 HAZY                           1:14.57  
 
Event 10  Men 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
25-29 NAT YM: * 51.92  1998        BERNIE ZEHRUHN                      
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lathrop, George           27 Y Indy Swimfit                   56.49  
       27.54    56.49                                                      
  2 Piede, Luke               27 OCCY                           1:02.08  
       30.14  1:02.08                                                      
  3 Arzt, Bill                26 PYPD                           1:05.07  
       32.17  1:05.07                                                      
  4 Wilmes, Greg              26 Y Indy Swimfit                 1:06.58  
       32.16  1:06.58                                                      
  5 Bermelin, Noah            26 Y Indy Swimfit                 1:07.05  
       31.73  1:07.05                                                      
  6 Higdon, Hans J            26 Schroeder-WI                   1:15.76  
 
Event 10  Men 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
30-34 NAT YM: * 53.34  1992        PETER DARDARIS                      
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Farrell, Andrew           30 ORLM                             57.00  
       28.03    57.00                                                      
  2 Saretsky, Barry           31 EDMY                             57.07  
       27.63    57.07                                                      
  3 Mortimer, Craig           34 BYCA                             59.97  
       29.48    59.97                                                      
  4 Lanza, Craig J            33 Schroeder-WI                   1:02.72  
       30.79  1:02.72                                                      
  5 Jacobson, Michael         32 HCYM                           1:02.91  
       29.83  1:02.91                                                      
  6 Downey, Mark              34 SCFY                           1:03.04  
       29.64  1:03.04                                                      
  7 Slust, Brad               34 AVY                            1:04.08  
       30.95  1:04.08                                                      
  8 Toy, Raymond              34 HCYM                           1:11.43  
       33.71  1:11.43                                                      
 
Event 10  Men 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
35-39 NAT YM: * 55.30  1988        BRUCE MALLETTE                      
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Heiser, Chad              35 Y Indy Swimfit                   59.06  
       28.54    59.06                                                      
  2 Roberts, Courtney         38 UNIV                             59.10  
       29.01    59.10                                                      
  3 Perez, Arnaldo            39 Y-SJ                           1:00.24  
  4 Skirboll, Jim             35 SHY                            1:02.80  
       30.83  1:02.80                                                      
  5 Font, Javier              35 Y-SJ                           1:05.98  
       31.78  1:05.98                                                      
  6 Goldman, Carl             37 SHY                            1:15.42  
       36.71  1:15.42                                                      
  7 McDaniel, Robert          38 Y Indy Swimfit                 1:16.44  
       37.16  1:16.44                                                      
  8 Fergin, Tom               36 Y Indy Swimfit                 1:30.02  
       42.64  1:30.02                                                      
  9 Murray, Allan             39 CCY                            1:40.68  
       45.24  1:40.68                                                      
 -- Case, Charles             35 ANA                                 DQ  
       30.17       DQ                                                      
 
Event 10  Men 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
40-44 NAT YM: * 56.26  1996        CLAY EVANS                          
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Douglas, Will             41 PALY                             58.44  
       28.91    58.44                                                      
  2 Roby, Brad                40 Y Indy Swimfit                   59.23  
       29.17    59.23                                                      
  3 Burkholder, Kirby         40 OCCY                           1:01.41  
       29.43  1:01.41                                                      
  4 Protzman, John            43 AACY                           1:01.96  
       30.44  1:01.96                                                      
  5 Mitsch, Mark              43 ANA                            1:02.48  
       30.93  1:02.48                                                      
  6 Lewis, Edward C           40 MAST                           1:06.46  
       32.30  1:06.46                                                      
  7 Kolb, Karl                40 SUM-Y                          1:12.55  
       36.43  1:12.55                                                      
  8 Jones, Steven             42 AACY                           1:13.22  
       35.91  1:13.22                                                      
  9 Munson, Fred              42 SHY                            1:13.30  
       35.93  1:13.30                                                      
 10 Smith, Mark               43 AACY                           1:32.30  
       43.24  1:32.30                                                      
 11 Mazzar, Timothy           40 PYPD                           1:46.65  
       54.29  1:46.65                                                      
 
Event 10  Men 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
45-49 NAT YM: * 57.87  1998        BRUCE MALLETTE                      
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Claflin, Casey            47 SYS                              58.21  
       27.84    58.21                                                      
  2 Pollard, Ted              45 Y Indy Swimfit                   59.24  
       29.39    59.24                                                      
  3 Thomas, Bob S             48 Y Indy Swimfit                   59.71  
       29.49    59.71                                                      
  4 Hefner, Dave              46 SYS                            1:00.00  
       29.17  1:00.00                                                      
  5 Santiago, Carlos          45 Y-SJ                           1:01.30  
       30.27  1:01.30                                                      
  6 Mykleby, Geoff L          48 Schroeder-WI                   1:01.38  
       29.22  1:01.38                                                      
  7 McMillen, Scott           47 SUM-Y                          1:01.57  
       30.34  1:01.57                                                      
  8 Fisher, Warren            45 PAY                            1:02.15  
       30.06  1:02.15                                                      
  9 Horwitz, Lou              48 WSYC                           1:02.31  
       30.52  1:02.31                                                      
 10 Scray, Rick               46 ORLM                           1:05.79  
       32.62  1:05.79                                                      
 11 Thompson, Frank           49 PLYM                           1:06.01  
       32.61  1:06.01                                                      
 12 Love, Steve               47 SHY                            1:06.09  
       32.40  1:06.09                                                      
 13 Keil, Mark                48 ANA                            1:06.79  
       32.17  1:06.79                                                      
 14 Hansen, Steve             49 PLYM                           1:18.14  
       38.49  1:18.14                                                      
 15 Shields, Barry            49 SHY                            1:20.81  
       38.26  1:20.81                                                      
 
Event 10  Men 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
50-54 NAT YM: * 59.62  1997        JOHN PHILLIPS                       
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmidt, George           51 SUM-Y                          1:01.42  
       30.02  1:01.42                                                      
  2 Rogacki, Daniel           53 ANA                            1:03.08  
       30.35  1:03.08                                                      
  3 Brockhahn, Leonard        50 PLYM                           1:04.73  
       32.21  1:04.73                                                      
  4 Chaney, Richard           50 PLYM                           1:05.02  
       32.25  1:05.02                                                      
  5 Weisbrod, J. Andre        51 SHY                            1:08.16  
       33.49  1:08.16                                                      
  6 Olson, Chuck              51 PLYM                           1:08.70  
       34.04  1:08.70                                                      
  7 Thompson, Dale            51 MAY                            1:09.98  
       34.19  1:09.98                                                      
  8 Ebel, Mark                53 MYBM                           1:11.94  
       34.72  1:11.94                                                      
  9 Martin, Dave              51 Y Indy Swimfit                 1:13.96  
       34.98  1:13.96                                                      
 10 Siegel, Steven            50 PALY                           1:14.88  
       36.35  1:14.88                                                      
 11 Shannon, Toby             52 AACY                           1:26.60  
       41.10  1:26.60                                                      
 
Event 10  Men 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
55-59 NAT YM: * 1:02.49  1998        JACK GEOGHEGAN                      
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Nessel, Edward            56 OCCY                           1:08.14  
       33.58  1:08.14                                                      
  2 Zakim, Jack               55 OCCY                           1:08.57  
       33.41  1:08.57                                                      
  3 Everhart, Stephen         55 SUM-Y                          1:12.81  
       36.18  1:12.81                                                      
  4 Rounds, Bob               59 SYS                            1:15.65  
       36.42  1:15.65                                                      
  5 Kelbaugh, Cliff           56 AACY                           1:41.28  
       50.95  1:41.28                                                      
 
Event 10  Men 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
60-64 NAT YM: * 1:06.94  1996        JACK BEATTIE                        
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Quigley, George           60 Y Indy Swimfit                 1:12.02  
       35.39  1:12.02                                                      
  2 Christensen, Carl         63 AACY                           1:22.43  
       38.83  1:22.43                                                      
  3 Forsythe, James           63 AACY                           1:22.86  
       41.34  1:22.86                                                      
  4 Browne, James             62 SUM-Y                          1:32.81  
       45.06  1:32.81                                                      
  5 Goldman, Jimmy            64 SHY                            1:44.27  
       50.75  1:44.27                                                      
  6 Rosenzweig, Richard       60 SHY                            1:46.87  
       49.72  1:46.87                                                      
 
Event 10  Men 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
65-69 NAT YM: * 1:07.87  1999        YOSHI OYAKAWA                       
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Oyakawa, Yoshi            67 UNIV                           1:07.17* 
       32.38  1:07.17                                                      
  2 Beatie, Jack              66 ORLM                           1:11.77  
       35.28  1:11.77                                                      
  3 Mitchell, Clarke          68 YWNC                           1:15.43  
       37.85  1:15.43                                                      
  4 Rapperport, Alan          67 SUM-Y                          1:15.45  
       36.28  1:15.45                                                      
  5 Geer, Dren                67 SYS                            1:19.69  
       40.12  1:19.69                                                      
  6 Longnecker, James         68 SHY                            1:21.39  
       38.39  1:21.39                                                      
  7 Weatherbee, Charles       68 ORLM                           1:25.33  
       42.43  1:25.33                                                      
  8 Judd, Russell             68 Y Indy Swimfit                 1:26.86  
  9 Michelson, Tom C          69 Schroeder-WI                   1:41.26  
       48.28  1:41.26                                                      
 10 Rodgers, Bill             68 AACY                           1:51.90  
       52.25  1:51.90                                                      
 11 White, Glenn              67 MIY                            1:55.11  
       54.90  1:55.11                                                      
 12 Furash, Herbert           68 SUM-Y                          2:20.27  
     1:06.27  2:20.27                                                      
 
Event 10  Men 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
70-74 NAT YM: * 1:14.97  2000        ROGER FRANKS                        
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Franks, Roger             74 BRY                            1:18.19  
       38.54  1:18.19                                                      
  2 Van Dijk, Peter           72 Y-SJ                           1:23.18  
       39.00  1:23.18                                                      
  3 Kiell, Paul               70 OCCY                           1:27.95  
       44.79  1:27.95                                                      
  4 McAree, Fran              70 Y Indy Swimfit                 1:31.42  
       45.12  1:31.42                                                      
  5 Homans, Harrison          73 SUM-Y                          1:44.70  
       49.20  1:44.70                                                      
  6 Silverio, Joaquin         74 SUM-Y                          1:50.11  
       53.30  1:50.11                                                      
  7 Collings, John            73 AACY                           1:50.36  
       53.41  1:50.36                                                      
  8 Waters, John              70 OCCY                           1:58.62  
       59.70  1:58.62                                                      
 
Event 10  Men 75-79 100 Yard Backstroke
===============================================================================
75-79 NAT YM: * 1:17.93  2000        PAUL HINTINGER                      
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hutinger, Paul            76 SUM-Y                          1:20.04  
       39.52  1:20.04                                                      
  2 Woods, John               77 SYS                            1:33.06  
       46.43  1:33.06                                                      
  3 Schofield, Elliott        78 SCFY                           1:55.76  
       53.18  1:55.76                                                      
  4 Ramirez, Alex             76 SCFY                           1:58.36  
       57.33  1:58.36                                                      
  5 Scherbarth, James         77 HFY                            2:24.03  
     1:06.13  2:24.03                                                      
 
Event 10  Men 80-84 100 Yard Backstroke
===============================================================================
80-84 NAT YM: * 1:33.34  1997        EDWARD SHEA                         
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Merrick, Bob              80 VHY                            1:34.69  
       46.68  1:34.69                                                      
 
Event 10  Men 85-89 100 Yard Backstroke
===============================================================================
85-89 NAT YM: * 1:46.68  1998        DAVE MAALBROUGH                     
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Edelhoff, Raymond         88 AACY                           2:30.47  
     1:09.30  2:30.47                                                      
 
Event 10  Men 90-94 100 Yard Backstroke
===============================================================================
90-94 NAT YM: * 39.06  1990        TONY LOPEZ                          
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Campbell, Boyd            91 HFY                            2:56.87  
     1:25.28  2:56.87                                                      
 
Event 11  Women 19-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
19-24 NAT YM: * 27.24  1991        SUE BRENNAN                         
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilhite, Noelle           21 Y Indy Swimfit                   27.84  
  2 Conte, Mariela            19 Y Indy Swimfit                   28.36  
  3 Fuhrman, Joyce            21 ORLM                             28.72  
  4 Picek, Lisa               21 Y Indy Swimfit                   31.54  
  5 Ninham, Melissa A         20 Schroeder-WI                     32.92  
  6 Sarisky, Laura            23 ORLM                             34.92  
  7 Hoffmann, Laura M         20 Schroeder-WI                     38.44  
 
Event 11  Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
25-29 NAT YM: * 26.50  1994        PEGGY GROSS                         
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hilliard, Marsha F        28 Schroeder-WI                     28.43  
  2 Varlas, Melissa           28 SHY                              28.49  
  3 Nessel, Lee               25 OCCY                             28.73  
  4 Keaton, Erin              25 ORLM                             29.35  
  5 Mitchell, Katina          26 ANA                              29.93  
  6 Andersen, Lena Maria      26 Y Indy Swimfit                   30.06  
  7 Lussier, Becky            29 ANA                              30.20  
  8 Lamanna, Kate             27 ANA                              33.08  
  9 Delneo, Catherine         25 OCCY                             33.46  
 10 Breglia, Caroline         25 ANA                              34.71  
 11 Stott, Maryann            28 AACY                             36.85  
 
Event 11  Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
30-34 NAT YM: * 26.20  1998        TRACIE MOLL                         
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Becker, Karen             33 ORLM                             28.40  
  2 Marques, Kathy            34 ORLM                             29.53  
  3 Houchens, Kris            33 Y Indy Swimfit                   30.77  
  4 Kellner, Jackie K         30 Schroeder-WI                     30.89  
  5 Thompson, Melissa         30 Y Indy Swimfit                   32.64  
  6 Ide, Carol                34 SHY                              33.77  
  7 Harper, Lauren S          34 Schroeder-WI                     35.15  
  8 Hildebrand, Ilyse         33 Y Indy Swimfit                   37.76  
 
Event 11  Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
35-39 NAT YM: * 27.06  1996        ROSEMARIE SEAMAN                    
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Luallen, Andrea           35 RYM                              27.54  
  2 Lense, Beverly            35 ORLM                             28.06  
  3 Corbett, Kristen          35 AACY                             28.84  
  4 Voorhees, Carolynn        39 AACY                             28.90  
  5 Roy, Michele              37 BEVY                             29.18  
  6 Childress-Brown, Tina     37 Y Indy Swimfit                   30.64  
  7 Zien, Livia               35 ORLM                             32.20  
  8 Declue, Carol             36 AACY                             32.61  
  9 Ogden, Deb                35 Y Indy Swimfit                   32.64  
 10 Bol, Jayne-Anne           35 LBY                              32.83  
 11 Warrick, Joan             35 MAST                             34.50  
 12 Day, Holly                38 Y Indy Swimfit                   35.18  
 13 Kinney, Cheryl            35 AACY                             54.15  
 
Event 11  Women 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
40-44 NAT YM: * 27.67  1998        ROSEMARIE SEAMAN                    
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Shonkwiler, Cathy         40 ORLM                             28.37  
  2 Schnieders, Ann           40 Y Indy Swimfit                   30.23  
  3 Springer, Jill            42 AACY                             30.32  
  4 Tibma, Judy               44 ORLM                             31.08  
  5 Boland, Jan               42 BEVY                             31.85  
  6 Chandler, Colleen         41 AACY                             32.23  
  7 Doyle-Vallery, Deanna     43 SYS                              32.31  
  8 Miller, Sigute            42 PALY                             32.83  
  9 Creason, Sally F          42 MAST                             33.21  
 10 Williamson, Kay           40 AACY                             33.38  
 11 Aymat, Sherrie            42 ORLM                             33.85  
 12 Sinclair, Lisa            40 ANA                              37.75  
 13 Misiorski, Marcia         43 ANA                              42.11  
 14 Hoffman, Carla            43 COPY                             42.27  
 
Event 11  Women 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
45-49 NAT YM: * 29.39  1993        SHARON WISE                         
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevens, Mary Ann         47 Y Indy Swimfit                   29.44  
  2 Protzman, Barbara         46 AACY                             32.70  
  3 Mumma, Pamela             45 SYS                              33.17  
  4 Johnston, Bonnie          49 AACY                             33.39  
  5 Francis, Susan            48 Y Indy Swimfit                   33.44  
  6 Sikora, Rosanna           45 SHY                              33.73  
  7 Gorinski, Nancy           45 GY                               34.12  
  8 Schenkel, Patricia        46 Y Indy Swimfit                   34.78  
  9 Rinker, Melissa           45 Y Indy Swimfit                   35.05  
 10 Lambert, Holly            47 Y Indy Swimfit                   37.48  
 11 Smith, Melinda            48 MAY                              39.06  
 12 Linz, Ann                 48 AACY                             39.44  
 13 Johnson, Jan              46 Y Indy Swimfit                   41.34  
 14 Kent, Laura               46 BYAC                           1:07.23  
 
Event 11  Women 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
50-54 NAT YM: * 28.64  1994        DIANNA TODD TAFT                    
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kelley, Joan              50 MWY                              33.85  
  2 Betz, Marti               51 AACY                             35.28  
  3 Yunker, Carol             54 ANA                              36.81  
  4 Diercks, Joan             53 Y Indy Swimfit                   36.97  
  5 Anders, Vicki             51 AACY                             37.76  
  6 Christenson, Candy        54 MTRY                             38.89  
  7 Pingley, Gretchen         54 HCFY                             40.97  
  8 Tomlinson, Patricia       52 PALY                             43.99  
 
Event 11  Women 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
55-59 NAT YM: * 32.66  1990        JAYNE BRUNER                        
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Frid, Barbara             59 SHY                              34.16  
  2 Svenson, Ann              55 SHY                              34.45  
  3 Meyers, Susan             59 Y Indy Swimfit                   35.62  
  4 Iliff, Sally              55 AACY                             41.83  
  5 Cassidy, Irene            56 PALY                             42.12  
  6 Hardy, Barbara            57 ANA                              47.90  
  7 Detjen, Carol             56 UNIV                             53.01  
 
Event 11  Women 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
60-64 NAT YM: * 33.82  1996        JAYNE BRUNER                        
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Larsen, Millie            61 COPY                             38.97  
  2 Tullman, Patricia         64 SUM-Y                            42.58  
  3 Sterling, Jean            64 DBMS                             43.19  
  4 Schwab, Carolyn           62 DBMS                             44.51  
  5 Beatte, Emestine          64 ORLM                             46.62  
  6 Weston, Frances           61 AACY                             46.89  
  7 Crisp, Margie             60 Y Indy Swimfit                   48.20  
  8 Rudie, Margery            62 AACY                           1:20.89  
 
Event 11  Women 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
65-69 NAT YM: * 40.00  1996        JUNE KRAUSER                        
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bruner, Jayne             66 SHY                              35.98* 
  2 Smith, Ida                67 YOSAG                            48.92  
  3 Sluss, Alice              69 AVY                              52.14  
 
Event 11  Women 70-74 50 Yard Butterfly
===============================================================================
70-74 NAT YM: * 40.85  1993        JEANNE MERRYMAN                     
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Krauser, June             74 SUM-Y                            44.14  
  2 Troy, Jean                73 SUM-Y                            44.61  
  3 Coleman, Jill             70 AACY                             46.63  
  4 Olsen, Gladys             74 SUM-Y                          1:05.08  
 
Event 11  Women 75-79 50 Yard Butterfly
===============================================================================
75-79 NAT YM: * 44.20  2000        LOIS NOCHMAN                        
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Carr, Florence            75 SUM-Y                            43.87* 
  2 Allnutt, Sarah            77 AACY                             57.65  
  3 Williams, Catherine       76 AACY                           1:33.63  
 
Event 11  Women 80-84 50 Yard Butterfly
===============================================================================
80-84 NAT YM: * 56.13  2000        DORIS RUSSELL                       
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Russell, Doris            80 AACY                             55.23* 
  2 Schimpf, Kay              83 SUM-Y                          1:19.32  
 
Event 12  Men 19-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
19-24 NAT YM: * 22.57  1996        DOUGLAS DICKINSON                   
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kinnear, Rob              23 AACY                             23.87  
  2 Steffen, Kyle A           24 Schroeder-WI                     24.89  
  3 Crawford, Kevin           24 Y Indy Swimfit                   25.08  
  4 White, John               23 ORLM                             25.44  
  5 Locke, Tim J              23 Schroeder-WI                     28.22  
 
Event 12  Men 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
25-29 NAT YM: * 22.88  1987        JOHN TUDOR                          
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Comer, Grant              26 Y Indy Swimfit                   24.72  
  2 Raab, Scot                29 ORLM                             25.38  
  3 Hynes, Brodie             26 ORLM                             25.45  
  4 Morshlin, Brent           25 MYBM                             26.15  
  5 Dawkins, Todd             27 Y Indy Swimfit                   26.24  
  6 Bermelin, Noah            26 Y Indy Swimfit                   26.97  
  7 Gould, Robert             29 HAZY                             29.54  
  8 Higdon, Hans J            26 Schroeder-WI                     33.20  
 
Event 12  Men 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
30-34 NAT YM: * 23.36  1988        JOHN TUDOR                          
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Zeruhn, Bernie            30 Schroeder-WI                     23.40  
  2 Saretsky, Barry           31 EDMY                             24.20  
  3 Barton, Stuart            33 ORLM                             24.83  
  3 Lewis, Chris              34 NPY                              24.83  
  5 Harrington, James         33 PYPD                             25.70  
  6 Newbegin, Brian           32 ANA                              26.56  
  7 Harrison, Trey            30 Y Indy Swimfit                   26.99  
  8 Houchens, Jeremy          31 Y Indy Swimfit                   27.06  
  9 Marcy, Matthew            33 AACY                             27.43  
 10 Downey, Mark              34 SCFY                             27.65  
 10 Muchow, Steven            31 AACY                             27.65  
 12 Boney, Steven             34 ORLM                             27.75  
 13 Jacobson, Michael         32 HCYM                             27.84  
 14 Toy, Raymond              34 HCYM                             28.11  
 15 Lanza, Larry R            33 Schroeder-WI                     29.32  
 
Event 12  Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
35-39 NAT YM: * 23.88  1998        MICHAEL SHEPARDSON                  
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Landry, Richard           37 ANA                              24.68  
  2 Skirboll, Jim             35 SHY                              26.08  
  3 Waldman, John             38 RBY                              26.69  
  4 Weiss, Scot               36 ORLM                             26.71  
  5 Shuck, Jim                36 Y Indy Swimfit                   27.04  
  6 Heiser, Chad              35 Y Indy Swimfit                   27.53  
  7 Smith, Michael            39 SCFY                             27.80  
  8 Van Gent, Willy           35 SUM-Y                            27.81  
  9 Sebring, Patrick          38 AACY                             27.84  
 10 Howland, James            35 BEVY                             28.25  
 11 Tocman, Howard            37 ANA                              30.11  
 12 Hendrickson, Brian        38 ORLM                             31.77  
 13 Murray, Allan             39 CCY                              36.90  
 
Event 12  Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
40-44 NAT YM: * 24.13  1994        BRUCE MALLETTE                      
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dropsey, Jeffery          42 MAY                              25.10  
  2 Franklin, Steve E         43 MAST                             25.23  
  3 Dittus, Barry E           40 Schroeder-WI                     25.91  
  4 Fisher, Dennis            41 GLJY                             26.06  
  5 Pollard, Vince            42 Y Indy Swimfit                   26.15  
  6 Protzman, John            43 AACY                             26.55  
  7 Cummings, Brian           41 Y Indy Swimfit                   26.79  
  8 Mitsch, Mark              43 ANA                              26.98  
  9 Lewis, Jordan M           43 Schroeder-WI                     29.12  
 10 Lense, Jorge              42 ORLM                             30.02  
 11 Ferreira, Carlos          43 Y Indy Swimfit                   30.09  
 12 Conlin, Bill              42 SCFY                             30.86  
 13 Swam, Robert              40 ANA                              31.45  
 14 Davis, Roy                44 SCFY                             34.61  
 
Event 12  Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
45-49 NAT YM: * 24.26  1997        TOM PERRIN                          
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Groselle, Jack            46 WSYC                             25.29  
  2 McCORMACK, Kevin          48 SYS                              25.57  
  3 McCALL, John              49 ORLM                             25.90  
  4 Hefner, Dave              46 SYS                              26.02  
  5 Pollard, Ted              45 Y Indy Swimfit                   26.18  
  6 Natali, David             46 SHY                              26.47  
  7 Matyko, Gary              48 SHY                              26.52  
  8 Forrer, Steve R           48 Schroeder-WI                     26.63  
  9 Jenner, Bob               45 SHY                              26.88  
 10 Mykleby, Geoff L          48 Schroeder-WI                     26.91  
 11 Nelis, Fred               46 PLYM                             27.48  
 12 Durstein, Richard         45 SHY                              27.83  
 13 Myers, Fred               49 ANA                              27.94  
 14 Bowers, Bert              47 SYS                              27.97  
 15 Fox, Jim                  48 Y Indy Swimfit                   28.04  
 16 Kolis, Steve              45 PYPD                             28.31  
 17 Davie, Robert             49 SYS                              29.18  
 18 Hansen, Steve             49 PLYM                             29.85  
 19 Cambridge, Steve          47 Y Indy Swimfit                   35.02  
 
Event 12  Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
50-54 NAT YM: * 26.16  1998        JOEL BURNS                          
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Vazmina, Rudy             50 Y-SJ                             25.88* 
  2 Schmidt, George           51 SUM-Y                            26.41  
  3 Burns, Joel               54 SUM-Y                            26.43  
  4 Glenn, Bradford           52 OCCY                             26.88  
  5 Meehan, Tom G             54 Schroeder-WI                     27.75  
  6 Ebel, Mark                53 MYBM                             28.38  
  7 Redic, James              54 CCY                              28.92  
  8 Seidman, Lawrence         53 OCCY                             29.05  
  9 Lehmann, Jim              54 PCY                              29.57  
 10 Miller, Eric              54 RVY                              29.59  
 10 Toumanoff, Peter G        50 Schroeder-WI                     29.59  
 12 Chaney, Richard           50 PLYM                             29.76  
 13 Carter, Michael           50 Y Indy Swimfit                   29.94  
 14 Weisbrod, J. Andre        51 SHY                              30.23  
 15 Richelson, Andrew         53 ANA                              30.34  
 16 Walker, Russell           54 PALY                             30.38  
 17 Payne, Bob                50 HFY                              31.02  
 18 Shannon, Toby             52 AACY                             32.44  
 19 Hensley, Rick             50 BYAC                             33.36  
 20 Andrus, Daniel            52 GY                               38.75  
 
Event 12  Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
55-59 NAT YM: * 27.38  1997        ORRIN NORDSTROM                     
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ostrom, Chris             55 AACY                             27.30* 
  2 Detering, Henry           55 SCCY                             30.47  
  3 Trimble, Gary             58 AACY                             30.79  
  4 Oroszlan, Peter           57 AACY                             31.00  
  5 Kremzier, James           55 LBY                              31.22  
  6 Rounds, Bob               59 SYS                              31.68  
  7 Schachner, Stephen P      57 SHY                              35.96  
 
Event 12  Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
60-64 NAT YM: * 28.26  1996        RICHARD HANLEY                      
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Freshley, Mike            60 ECKE                             27.76* 
  2 Lammert, Joseph           61 UNIV                             29.29  
  3 Goldstein, Mel            62 Y Indy Swimfit                   30.67  
  4 Katz, Jerry               62 OCCY                             31.49  
  5 Coupe, George             60 ANA                              31.81  
  6 Johnston, Bob             64 AACY                             32.49  
  7 Christensen, Carl         63 AACY                             33.22  
  8 Boyle, Tod                61 WSYC                             33.44  
  9 Rose, Allan               63 SHY                              35.82  
 10 Browne, James             62 SUM-Y                            36.03  
 
Event 12  Men 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
65-69 NAT YM: * 29.80  1990        PAUL HUNTINGER                      
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cavanaugh, Cav            65 SUM-Y                            28.33* 
  2 Mitchell, Clarke          68 YWNC                             32.31  
  3 Miyares, Nestor           66 Y-SJ                             33.93  
  4 Beatie, Jack              66 ORLM                             34.83  
  5 Longnecker, James         68 SHY                              35.37  
  6 Lengle, Larry             68 OCCY                             36.78  
  7 Chisholm, Dick            66 UNIV                             38.35  
  8 Smith, Christopher        69 MBLA                             41.26  
  9 Kerr, Philip              66 AACY                             41.57  
 
Event 12  Men 70-74 50 Yard Butterfly
===============================================================================
70-74 NAT YM: * 32.45  1996        JOSEPH KURTZMAN                     
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Webber, Dick              71 HFY                              34.78  
  2 Sonia, Donald             71 SUM-Y                            35.23  
  3 MACDONALD, Robert         72 SUM-Y                            35.61  
  4 Maloney, Alan             72 SUM-Y                            40.60  
  5 Christopher, James        74 ANA                            1:02.36  
 
Event 12  Men 75-79 50 Yard Butterfly
===============================================================================
75-79 NAT YM: * 36.19  2000        PAUL HUNTINGER                      
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hutinger, Paul            76 SUM-Y                            37.25  
  2 Kurtzman, Joseph          75 SUM-Y                            37.69  
  3 Woods, John               77 SYS                              45.19  
  4 Bray, Pierce              77 WSYC                             48.03  
  5 Evans, Richard            76 PLYM                             56.52  
 
Event 12  Men 85-89 50 Yard Butterfly
===============================================================================
85-89 NAT YM: * 1:29.96  1995        STEPHEN SHACK                       
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McCullough, E.Don         85 SUM-Y                          1:07.20* 
 
Event 13  Mixed 19+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
19-24 NAT YM: * 1:34.00  1995        SOUTH HILLS                         
                         PARDO, GROSS, BODNER, SKIRBOLL                    
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 YMCA Indy Swimfit Natl. Team  'A'                           1:35.85  
     1) Lathrop, George 27              2) Kerns, Laura 24                
     3) Dawkins, Todd 27                4) Wilhite, Noelle 21             
       23.44    48.35  1:13.00  1:35.85                                    
  2 YMCA Aquatic Center Masters  'A'                            1:36.66  
     1) Trompke, Rebecca 22             2) Fuhrman, Joyce 21              
     3) White, John 23                  4) Marone, Gustavo 20             
       25.94    51.90  1:14.22  1:36.66                                    
  3 YMCA Indy Swimfit Natl. Team  'B'                           1:43.51  
     1) Crawford, Kevin 24              2) Picek, Lisa 21                 
     3) Conte, Mariela 19               4) Houchens, Jeremy 31            
       24.96    51.80  1:19.07  1:43.51                                    
  4 YMCA Aquatic Center Masters  'B'                            1:46.45  
     1) Sarisky, Laura 23               2) Beebe, Allison 24              
     3) Griffith, Kyle 22               4) Hynes, Brodie 26               
       24.27    50.72  1:22.02  1:46.45                                    
  5 Schroeder YMCA-WI  'A'                                      1:49.16  
     1) Hoffmann, Laura M 20            2) Locke, Tim J 23                
     3) Norsetter, Erica B 20           4) Steffen, Kyle A 24             
       31.96    57.98  1:26.63  1:49.16                                    
  6 Anne Arundel County YMCA  'A'                               1:50.76  
     1) Kinnear, Rob 23                 2) Chandler, Colleen 41           
     3) Mazyck, Carla 40                4) Jones, Steven 42               
       21.93    50.24  1:24.15  1:50.76                                    
  7 YMCA Indy Swimfit Natl. Team  'C'                           1:52.66  
     1) Fox, Jim 48                     2) Asmus, Glenna 22               
     3) Duncan, Stephanie 23            4) McDaniel, Robert 38            
       25.94    54.39  1:23.95  1:52.66                                    
  8 Schroeder YMCA-WI  'B'                                      1:53.86  
     1) White, Jackie S 27              2) Ninham, Melissa A 20           
     3) Wells, David S 36               4) Askew, Mark L 30               
       37.23  1:07.06  1:30.01  1:53.86                                    
 
Event 13  Mixed 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
25-34 NAT YM: * 1:34.10  1991        PLYMOUTH                            
                         SCHMITZ, POGUE, CONVIS, KOWALSKII                 
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 YMCA Aquatic Center Masters  'A'                            1:36.94  
     1) Becker, Karen 33                2) Raab, Scot 29                  
     3) Visser, Linda 30                4) Farrell, Andrew 30             
       26.39    49.03  1:14.64  1:36.94                                    
  2 Schroeder YMCA-WI  'A'                                      1:37.06  
     1) Zeruhn, Bernie 30               2) Forrer, Steve R 48             
     3) Adams, Niki N 29                4) Hilliard, Marsha F 28          
       22.37    46.13  1:12.49  1:37.06                                    
  3 YMCA Indy Swimfit Natl. Team  'A'                           1:39.03  
     1) Comer, Grant 26                 2) Andersen, Lena Maria 26        
     3) Houchens, Kris 33               4) Dawkins, Adam 25               
       22.83    49.62  1:17.01  1:39.03                                    
  4 Andover/North Andover YMCA  'A'                             1:40.27  
     1) Mitsch, Mark 43                 2) Mitchell, Katina 26            
     3) Lussier, Becky 29               4) Landry, Richard 37             
       23.33    50.03  1:21.65  1:40.27                                    
  5 YMCA Aquatic Center Masters  'B'                            1:41.31  
     1) Keaton, Erin 25                 2) Marques, Kathy 34              
     3) Boney, Steven 34                4) Barton, Stuart 33              
       25.08    47.36  1:14.94  1:41.31                                    
  6 South Hills Area YMCA  'A'                                  1:41.71  
     1) Varlas, Melissa 28              2) Goldman, Carl 37               
     3) Ide, Carol 34                   4) Skirboll, Jim 35               
       26.90    50.76  1:18.66  1:41.71                                    
  7 Ocean County YMCA  'A'                                      1:42.57  
     1) Delneo, Catherine 25            2) Nessel, Lee 25                 
     3) Piede, Luke 27                  4) Jotz, Jeff 31                  
       29.97    55.15  1:19.64  1:42.57                                    
  8 Anne Arundel County YMCA  'A'                               1:45.08  
     1) Marcy, Matthew 33               2) Fisch, Suzie 32                
     3) Frentsos, Rachel 30             4) Muchow, Steven 31              
       26.00    53.80  1:21.42  1:45.08                                    
  9 East Suburban Family YMCA  'A'                              1:45.14  
     1) Shoemaker, Lori 27              2) Brockenbrough, Laura 30        
     3) Powers, Bill 36                 4) Oskin, Chris 31                
       26.52    57.83  1:21.34  1:45.14                                    
 10 Beverly YMCA  'A'                                           1:45.20  
     1) Boland, Jim 45                  2) Howland, James 35              
     3) Roy, Michele 37                 4) Fox, Michele 31                
       25.34    52.34  1:18.45  1:45.20                                    
 11 Schroeder YMCA-WI  'B'                                      1:47.48  
     1) Dittus, Barry E 40              2) Conley, Caroline L 28          
     3) Mykleby, Geoff L 48             4) Venn, Jenn J 29                
       24.19    52.72  1:16.98  1:47.48                                    
 12 Pittsfield YMCA  'A'                                        1:47.98  
     1) Arzt, Bill 26                   2) Grace, Heather 38              
     3) Kleiner, Kristie 26             4) Harrington, James 33           
       25.71    57.36  1:24.17  1:47.98                                    
 13 Schroeder YMCA-WI  'C'                                      1:48.05  
     1) Kellner, Jackie K 30            2) Lanza, Craig J 33              
     3) Harper, Lauren S 34             4) Lanza, Larry R 33              
       28.57    52.62  1:23.99  1:48.05                                    
 14 Palisades-Malibu YMCA  'A'                                  1:48.99  
     1) Douglas, Will 41                2) Miller, Sigute 42              
     3) Strnad, Jeff 48                 4) Abrams, Kennedy 34             
       23.38    52.20  1:16.91  1:48.99                                    
 15 Andover/North Andover YMCA  'B'                             1:51.43  
     1) Newbegin, Brian 32              2) Lamanna, Kate 27               
     3) Poulo, Rebecca 28               4) Wright, Will 40                
       26.14    56.26  1:25.99  1:51.43                                    
 16 Andover/North Andover YMCA  'C'                             1:56.63  
     1) Welch, David 44                 2) Kattman, Kelly 30              
     3) Sinclair, Lisa 40               4) Meltz, Joel 44                 
       28.40    59.64  1:30.64  1:56.63                                    
 17 YMCA Indy Swimfit Natl. Team  'C'                           2:03.96  
     1) Ferreira, Carlos 43             2) Hildebrand, Ilyse 33           
     3) Knight, Tracy 28                4) Cambridge, Steve 47            
       29.72  1:03.95  1:35.88  2:03.96                                    
 18 Pittsfield YMCA  'B'                                        2:08.88  
     1) Coty, Peter 45                  2) Brewer, Joyce 44               
     3) Phillips, Kristen 30            4) Kolis, Steve 45                
       28.26  1:07.93  1:42.77  2:08.88                                    
 19 Suncoast Family YMCA  'A'                                   2:45.58  
     1) Schofield, Elliott 78           2) Brown, Bill 55                 
     3) Durstein, Nancy 71              4) Perry, Gertraud 33             
       44.17  1:27.34  2:09.35  2:45.58                                    
 -- YMCA Indy Swimfit Natl. Team  'B'                                DQ  
     1) Harrison, Trey 30               2) Port, Juliete 25               
     3) Thompson, Melissa 30            4) Wilmes, Greg 26                
       24.61    53.82  1:21.89       DQ                                    
 
Event 13  Mixed 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
35-44 NAT YM: * 1:37.37  1998        WESTPORT                            
                         WOOD, HAMMER, WATTS, STOLARSKI                    
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 YMCA Aquatic Center Masters  'A'                            1:38.94  
     1) Shonkwiler, Cathy 40            2) Black, Larry 42                
     3) Weiss, Scot 36                  4) Peterson, Charlotte 36         
       23.21    49.03  1:13.70  1:38.94                                    
  2 Anne Arundel County YMCA  'A'                               1:41.32  
     1) Voorhees, Carolynn 39           2) Protzman, John 43              
     3) Corbett, Kristen 35             4) Kvetkas, Bill 39               
       26.00    50.52  1:17.21  1:41.32                                    
  3 YMCA Indy Swimfit Natl. Team  'A'                           1:41.83  
     1) Roby, Brad 40                   2) Schnieders, Ann 40             
     3) Childress-Brown, Tina 37        4) Pollard, Vince 42              
       24.22    51.13  1:17.88  1:41.83                                    
  4 YMCA Indy Swimfit Natl. Team  'B'                           1:45.19  
     1) Cummings, Brian 41              2) Lodge, Karen 40                
     3) Zorn, Trischa 36                4) Heiser, Chad 35                
       25.44    53.19  1:20.39  1:45.19                                    
  5 Sarasota YMCA Sharks  'A'                                   1:46.58  
     1) Hefner, Dave 46                 2) deLISSER, Melissa 43           
     3) Doyle-Vallery, Deanna 43        4) Claflin, Casey 47              
       23.50    54.90  1:23.84  1:46.58                                    
  6 Anne Arundel County YMCA  'B'                               1:47.74  
     1) Sebring, Patrick 38             2) Springer, Jill 42              
     3) McKAY, Gladney 40               4) Collins, Michael 38            
       26.19    54.88  1:21.83  1:47.74                                    
  7 YMCA Aquatic Center Masters  'B'                            1:48.82  
     1) Keen, John 37                   2) Tibma, Judy 44                 
     3) Lense, Beverly 35               4) Marzulli, Pat 52               
       25.23    53.31  1:20.48  1:48.82                                    
  8 Franklin YMCA Masters  'A'                                  1:49.69  
     1) Lewis, Edward C 40              2) Warrick, Joan 35               
     3) Creason, Sally F 42             4) Franklin, Steve E 43           
       26.61    57.09  1:27.01  1:49.69                                    
  9 YMCA Indy Swimfit Natl. Team  'C'                           1:50.23  
     1) Kerker, Melissa 36              2) Martin, Dave 51                
     3) O'Dea, Anne 35                  4) O'Dea, John 42                 
       26.83    55.30  1:23.20  1:50.23                                    
 10 Andover/North Andover YMCA  'A'                             1:51.64  
     1) Case, Charles 35                2) Sirois, Nanci 42               
     3) Ziel, Nancy 38                  4) Geary, Bill 43                 
       25.61    56.06  1:27.38  1:51.64                                    
 11 South Hills Area YMCA  'A'                                  1:52.10  
     1) Matyko, Gary 48                 2) Sikora, Rosanna 45             
     3) Kelly, Anne 40                  4) Munson, Fred 42                
       24.93    55.18  1:28.11  1:52.10                                    
 12 YMCA Aquatic Center Masters  'C'                            1:53.70  
     1) Melsom, Robert 40               2) Aymat, Sherrie 42              
     3) Zien, Livia 35                  4) Lense, Jorge 42                
       26.71    58.61  1:26.80  1:53.70                                    
 13 Anne Arundel County YMCA  'C'                               2:00.39  
     1) Williamson, Kay 40              2) Smith, Mark 43                 
     3) Declue, Carol 36                4) Rudie, Theodore 35             
       29.56  1:03.58  1:32.17  2:00.39                                    
 
Event 13  Mixed 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
45-54 NAT YM: * 1:44.30  1994        JORDAN, IN                          
                         BARTON, HASBROOK, JONES, WISE                     
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 YMCA Indy Swimfit Natl. Team  'A'                           1:43.25* 
     1) Pollard, Ted 45                 2) Francis, Susan 48              
     3) Stevens, Mary Ann 47            4) Thomas, Bob S 48               
       24.10    51.94  1:19.75  1:43.25                                    
  2 Ocean County YMCA  'A'                                      1:44.32  
     1) Steadman, Nancy 46              2) Ogier, Danielle 48             
     3) Nessel, Edward 56               4) Glenn, Bradford 52             
       28.04    54.46  1:19.86  1:44.32                                    
  3 Summerville YMCA  'A'                                       1:49.62  
     1) Schmidt, George 51              2) McDonnell, Peggy 45            
     3) Anderson, Rorie 50              4) McMillen, Scott 47             
       24.64    54.00  1:25.20  1:49.62                                    
  4 YMCA Indy Swimfit Natl. Team  'B'                           1:51.46  
     1) Bauer, Craig 48                 2) Hasbrook, Sally 52             
     3) Schenkel, Patricia 46           4) Olds, William 51               
       27.79    57.20  1:26.62  1:51.46                                    
  5 Sarasota YMCA Sharks  'A'                                   1:51.79  
     1) Bowers, Bert 47                 2) Gilligan, Chris 57             
     3) Mumma, Pamela 45                4) McCORMACK, Kevin 48            
       25.34    59.37  1:27.42  1:51.79                                    
  6 Anne Arundel County YMCA  'A'                               1:53.00  
     1) Hoge, Philip 45                 2) Protzman, Barbara 46           
     3) Johnston, Bonnie 49             4) Jackins, Joseph 53             
       26.64    56.64  1:25.79  1:53.00                                    
  7 Palisades-Malibu YMCA  'A'                                  1:53.85  
     1) Henne, Paul 54                  2) Zuckerman, Doris 51            
     3) Siegel, Steven 50               4) Crosby, Stevie 55              
       25.18    49.81  1:19.59  1:53.85                                    
  8 YMCA Aquatic Center Masters  'A'                            1:54.94  
     1) Guinn, Nancy 47                 2) Mitchell, Jeannie 54           
     3) Miltenberger, Chester 49        4) Frazier, Russell 46            
       24.54    56.54  1:30.34  1:54.94                                    
  9 Ocean County YMCA  'B'                                      1:56.10  
     1) Lissenden, Judie 45             2) Bayers, Patricia 46            
     3) Katz, Jerry 62                  4) Seidman, Lawrence 53           
       28.44  1:04.22  1:31.06  1:56.10                                    
 10 Schroeder YMCA-WI  'A'                                      1:56.62  
     1) Meehan, Tom G 54                2) Hemke, Judy S 50               
     3) Daley, Mike K 51                4) Buchel, Ann W 52               
       24.96    55.85  1:21.69  1:56.62                                    
 11 YMCA Indy Swimfit Natl. Team  'C'                           1:58.38  
     1) Carter, Michael 50              2) Diercks, Joan 53               
     3) Lambert, Holly 47               4) Spratt, Mark 45                
       28.65  1:01.91  1:33.52  1:58.38                                    
 12 South Hills Area YMCA  'A'                                  1:58.91  
     1) Jenner, Bob 45                  2) Barnes, Tingle 54              
     3) Michel, Judy 54                 4) Natali, David 46               
       24.21    57.90  1:33.92  1:58.91                                    
 13 Anne Arundel County YMCA  'B'                               2:00.27  
     1) Matysek, Thomas 46              2) Linz, Ann 48                   
     3) Betz, Marti 51                  4) Shannon, Toby 52               
       28.59  1:00.10  1:31.82  2:00.27                                    
 14 Andover/North Andover YMCA  'A'                             2:01.99  
     1) Myers, Fred 49                  2) Yunker, Carol 54               
     3) Hardy, Barbara 57               4) Rogacki, Daniel 53             
       25.00    58.97  1:38.12  2:01.99                                    
 15 Palisades-Malibu YMCA  'B'                                  2:05.64  
     1) White, David 47                 2) Tomlinson, Patricia 52         
     3) Walker, Russell 54              4) Cassidy, Irene 56              
       26.36    52.41  1:26.10  2:05.64                                    
 16 South Hills Area YMCA  'B'                                  2:21.02  
     1) Shields, Barry 49               2) Kaighin, Karen 48              
     3) Schachner, Marcia 54            4) Love, Steve 47                 
       28.98  1:06.85  1:56.16  2:21.02                                    
 17 Anne Arundel County YMCA  'C'                               2:33.87  
     1) Anders, Vicki 51                2) Kelbaugh, Cliff 56             
     3) Callahan, Judith 47             4) Collings, John 73              
       34.27  1:12.18  1:50.56  2:33.87                                    
 
Event 13  Mixed 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
55-64 NAT YM: * 2:01.79  1999        SOUTH HILLS                         
                         MADDEN, ZAREMSKI, LEILICH, CASTRONOVO             
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Anne Arundel County YMCA  'A'                               2:03.23  
     1) Ostrom, Chris 55                2) Brown, Nancy 65                
     3) Iliff, Sally 55                 4) Trimble, Gary 58               
       26.22    59.51  1:35.85  2:03.23                                    
  2 YMCA Indy Swimfit Natl. Team  'A'                           2:05.56  
     1) Smith, Richard 55               2) Meyers, Susan 59               
     3) Crisp, Margie 60                4) Costill, Dave 65               
       26.18  1:07.76  1:39.58  2:05.56                                    
  3 South Hills Area YMCA  'A'                                  2:05.98  
     1) Bruner, Jayne 66                2) Rose, Allan 63                 
     3) Rosenzweig, Richard 60          4) Frid, Barbara 59               
       30.81  1:03.50  1:35.01  2:05.98                                    
  4 South Hills Area YMCA  'B'                                  2:08.48  
     1) Svenson, Ann 55                 2) Goldman, Jimmy 64              
     3) Leilich, Joann 62               4) Schachner, Stephen P 57        
       31.77  1:05.14  1:38.32  2:08.48                                    
  5 Anne Arundel County YMCA  'B'                               2:20.37  
     1) Forsythe, James 63              2) Pearsall, Marjorie 62          
     3) Libby, Joan 59                  4) Johnston, Bob 64               
       31.20  1:13.38  1:52.90  2:20.37                                    
  6 YMCA Aquatic Center Masters  'A'                            2:22.85  
     1) Beatie, Jack 66                 2) Steer, Sandy 61                
     3) Beatte, Emestine 64             4) Zurcher, James 66              
       29.78  1:12.65  1:54.36  2:22.85                                    
  7 Anne Arundel County YMCA  'C'                               2:25.99  
     1) Wandel, Barbara 57              2) Christensen, Carl 63           
     3) Weston, Frances 61              4) Oroszlan, Peter 57             
       45.19  1:13.89  1:56.28  2:25.99                                    
  8 Summerville YMCA  'A'                                       2:26.07  
     1) Schlegel, Charles 71            2) Tullman, Patricia 64           
     3) Hutinger, Margie 61             4) Schmidt, Jay 59                
       31.70  1:07.57  1:55.07  2:26.07                                    
  9 YMCA Aquatic Center Masters  'B'                            2:32.17  
     1) Weatherbee, Charles 68          2) Vogel, Alyse 68                
     3) Bond, Patricia 63               4) Messineo, Doug 60              
       29.70  1:22.89  2:01.14  2:32.17                                    
 10 Summerville YMCA  'B'                                       2:49.08  
     1) Browne, James 62                2) Allen, Jean 60                 
     3) Olsen, Gladys 74                4) Maloney, Alan 72               
       30.81           2:16.81  2:49.08                                    
 
Event 13  Mixed 65+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
65-74 NAT YM: * 2:20.72  1994        CLEVELAND WS                        
                         OTIS, HILL, RUSS, VAN DIJK                        
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Summerville YMCA  'A'                                       2:09.50* 
     1) Sonia, Donald 71                2) Krauser, June 74               
     3) Troy, Jean 73                   4) Cavanaugh, Cav 65              
       29.83  1:07.72  1:43.48  2:09.50                                    
  2 Summerville YMCA  'C'                                       2:22.79  
     1) Rapperport, Alan 67             2) Homans, Margaret 68            
     3) Prokopi, Doris 65               4) MACDONALD, Robert 72           
       28.76  1:08.72  2:23.80  2:22.79                                    
  3 Anne Arundel County YMCA  'A'                               2:35.44  
     1) Coleman, Jill 70                2) Rodgers, Bill 68               
     3) Allnutt, Sarah 77               4) Kerr, Philip 66                
       40.27  1:17.33  2:03.06  2:35.44                                    
  4 Hendersonville YMCA  'A'                                    4:00.95  
     1) Webber, Dick 71                 2) Scherbarth, James 77           
     3) Kelly, Judyann 76               4) Hoffmann, Bette 81             
       33.23  1:16.16  1:56.46  4:00.95                                    
 
Event 13  Mixed 75+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
75-84 NAT YM: * 3:16.41  1996        ANNE ARUNDEL                        
                         RUSSELL, EDELHOFF, SOMPAYRAC, TAYLOR              
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Summerville YMCA  'A'                                       2:35.78* 
     1) Carr, Florence 75               2) Cleaveland, Brud 83            
     3) Kenner, Regan 77                4) Hutinger, Paul 76              
       35.86  1:13.93  2:02.26  2:35.78                                    
  2 Anne Arundel County YMCA  'A'                               3:23.69  
     1) Emerchuck, Alexander 75         2) Russell, Doris 80              
     3) Sompayrac, Walter 87            4) Williams, Catherine 76         
       57.17  1:44.84  2:12.03  3:23.69                                    
 
Event 14  Women 19-24 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
19-24 NAT YM: * 11:16.29  1989        DIANE SAGASER                       
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Asmus, Glenna             22 Y Indy Swimfit                12:10.91  
       32.54  1:08.65  1:44.98  2:21.85  2:58.84  3:36.01  4:13.31  4:50.43
     5:27.16  6:04.20  6:40.82  7:18.34  7:55.28  8:32.49  9:10.00  9:47.34
    10:23.76 11:00.18 11:35.79 12:10.91                                    
  2 Duncan, Stephanie         23 Y Indy Swimfit                12:46.93  
       32.58  1:08.46  1:46.03  2:23.82  3:01.90  3:40.56  4:19.09  4:57.76
     5:36.44  6:15.34  6:54.20  7:33.32  8:12.29  8:51.45  9:30.84 10:10.36
    10:50.27 11:30.02 12:08.72 12:46.93                                    
  3 Kaplowitz, Emily F        24 MAST                          14:43.92  
       39.27  1:22.63  2:07.46  2:51.54  3:36.43  4:20.52  5:04.67  5:49.13
     6:34.49  7:19.63  8:04.57  8:49.19  9:34.01 10:19.65 11:04.66 11:48.19
    12:33.00 13:17.44 14:01.13 14:43.92                                    
 
Event 14  Women 25-29 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
25-29 NAT YM: * 10:53.61  1994        SHELLY SCHAFER                      
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stovickova, Magdalena     26 RYM                           11:06.83  
       30.86  1:03.93  1:37.11  2:10.34  2:43.95  3:17.69  3:51.54  4:25.64
     4:59.63  5:33.72  6:07.35  6:41.18  7:14.75  7:48.13  8:21.69  8:54.95
     9:28.05 10:01.31 10:34.60 11:06.83                                    
  2 Lamanna, Kate             27 ANA                           12:05.97  
       32.89  1:07.90  1:43.99  2:20.23  2:56.14  3:32.63  4:09.05  4:45.43
     5:22.08  5:58.79  6:35.69  7:12.29  7:48.88  8:25.69  9:02.59  9:39.40
    10:16.29 10:52.98 11:29.78 12:05.97                                    
  3 Venn, Jenn J              29 Schroeder-WI                  12:32.33  
       33.86  1:10.70  1:48.71  2:26.66  3:04.78  3:43.27  4:21.62  4:59.94
     5:38.01  6:16.15  6:54.26  7:32.06  8:10.07  8:47.92  9:25.60 10:03.22
    10:40.92 11:18.38 11:55.89 12:32.33                                    
  4 Port, Juliete             25 Y Indy Swimfit                12:45.26  
       32.88  1:10.40  1:48.67  2:27.42  3:06.00  3:44.77  4:23.71  5:03.22
     5:42.39  6:21.83  7:00.96  7:40.01  8:18.90  8:58.23  9:36.88 10:15.78
    10:54.32 11:32.53 12:08.88 12:45.26                                    
  5 Poulo, Rebecca            28 ANA                           13:08.61  
       35.38  1:14.42  1:53.91  2:33.33  3:12.35  3:51.72  4:31.57  5:12.01
     5:52.15  6:32.71  7:13.56  7:54.16  8:34.36  9:14.49  9:53.94 10:33.88
    11:13.03 11:52.60 12:30.94 13:08.61                                    
  6 Stott, Maryann            28 AACY                          13:35.29  
       37.74  1:18.26  1:59.36  2:40.79  3:22.37  4:03.85  4:45.14  5:26.48
     6:08.11  6:49.70  7:30.76  8:11.95  8:53.18  9:34.00 10:14.76 10:55.79
    11:36.56 12:16.95 12:56.49 13:35.29                                    
  7 Knight, Tracy             28 Y Indy Swimfit                14:10.53  
       35.49  1:15.87  1:58.90  2:41.56  3:24.84  4:08.32  4:51.16  5:34.23
     6:17.83  7:01.47  7:45.16  8:29.38  9:12.84  9:56.36 10:40.28 11:23.00
    12:05.26 12:48.31 13:30.65 14:10.53                                    
  8 Robertson, Rebecca        27 MAST                          16:45.11  
       43.75  2:18.66                                                      
              8:15.91  9:07.31 10:51.85                                    
             15:10.95 16:45.11                                             
  9 White, Jackie S           27 Schroeder-WI                  17:28.17  
       50.57  1:41.85  2:34.06  3:27.57  4:19.65  5:11.27  6:02.29  6:54.14
     7:46.19  8:38.44  9:31.92 10:24.38 11:17.34 12:11.48 13:07.15 13:59.62
    14:52.56 15:46.07 16:37.18 17:28.17                                    
 
Event 14  Women 30-34 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
30-34 NAT YM: * 11:24.23  1998        NANCY KELLNER                       
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Visser, Linda             30 ORLM                          11:17.00* 
       30.88  1:04.54  1:38.30  2:12.46  2:46.67  3:20.88  3:55.16  4:29.55
     5:03.80  5:38.12  6:12.17  6:46.15  7:20.33  7:54.74  8:29.26  9:03.51
     9:37.70 10:11.60 10:45.16 11:17.00                                    
  2 Brockenbrough, Laura      30 ESPY                          11:56.31  
       29.86  1:04.03  1:39.07  2:14.38  2:50.00  3:26.36  4:02.84  4:39.65
     5:16.24  5:52.93  6:29.47  7:06.20  7:42.34  8:19.20  8:56.02  9:33.00
    10:09.41 10:46.24 11:22.09 11:56.31                                    
  3 Houchens, Kris            33 Y Indy Swimfit                12:38.85  
       32.50  1:08.11  1:45.04  2:22.97  3:00.74  3:38.47  4:16.53  4:55.16
     5:33.65  6:12.27  6:51.09  7:29.72  8:08.64  8:47.02  9:25.67 10:03.95
    10:43.36 11:22.61 12:01.19 12:38.85                                    
  4 Abrams, Kennedy           34 PALY                          14:52.33  
       39.55  1:24.36  2:10.42  2:56.69  3:42.58  4:28.39  5:14.34  6:00.25
     6:46.07  7:31.67  8:16.59  9:01.43  9:46.65 10:31.51 11:16.50 12:00.84
    12:44.38 13:28.14 14:11.67 14:52.33                                    
  5 Perry, Gertraud           33 SCFY                          17:35.82  
       44.91  1:35.22  2:27.72  3:22.07  4:16.78  5:13.33  6:10.45  7:06.27
     8:01.36  8:56.15  9:49.56 10:40.98 11:35.06 12:28.00 13:20.46 14:14.31
    15:08.89 15:59.50 16:49.90 17:35.82                                    
  6 Phillips, Kristen         30 PYPD                          18:05.40  
       44.01  1:32.71  2:25.21  3:18.93  4:12.18  5:07.09  6:01.46  6:56.20
     7:51.20  8:46.87  9:43.05 10:38.72 11:33.82 12:29.09 13:24.90 14:20.60
    15:15.86 16:12.68 17:10.34 18:05.40                                    
 
Event 14  Women 35-39 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
35-39 NAT YM: * 11:09.33  1994        KATHERINE BRANCH                    
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Peterson, Charlotte       36 ORLM                          10:38.46* 
       28.83    59.99  1:31.60  2:03.42  2:35.46  3:07.75  3:39.99  4:12.12
     4:44.35  5:16.69  5:49.10  6:20.97  6:53.46  7:25.73  7:58.26  8:30.98
     9:03.50  9:35.86 10:07.97 10:38.46                                    
  2 O'Dea, Anne               35 Y Indy Swimfit                11:47.75  
       30.89  1:04.53  1:39.84  2:16.16  2:52.43  3:28.89  4:05.34  4:41.46
     5:17.40  5:53.63  6:29.35  7:04.77  7:40.50  8:16.22  8:51.70  9:27.06
    10:02.49 10:38.28 11:14.06 11:47.75                                    
  3 Riker, Debra              36 Y Indy Swimfit                11:54.22  
       32.79  1:08.31  1:44.68  2:21.04  2:57.47  3:33.97  4:10.32  4:46.62
     5:22.61  5:58.79  6:34.98  7:10.98  7:46.60  8:21.96  8:57.76  9:33.37
    10:09.26 10:45.42 11:21.11 11:54.22                                    
  4 Kerker, Melissa           36 Y Indy Swimfit                11:54.44  
       32.17  1:07.07  1:42.87  2:19.23  2:55.52  3:31.73  4:07.84  4:44.35
     5:20.93  5:57.46  6:33.76  7:10.12  7:46.34  8:22.60  8:58.54  9:34.59
    10:10.62 10:46.43 11:21.71 11:54.44                                    
  5 Ziel, Nancy               38 ANA                           14:26.73  
       34.23  1:14.96  1:57.35  2:40.79  3:25.33  4:09.32  4:54.05  5:37.99
     6:22.58  7:07.27  7:51.27  8:35.39  9:20.16 10:05.09 10:49.04 11:33.25
    12:17.24 13:01.61 13:45.65 14:26.73                                    
  6 Grebe, Suzanne            39 MAST                          14:38.13  
       39.46  1:21.87  2:05.31  2:49.15  3:33.27  4:17.33  5:01.43  5:45.18
     6:28.60  7:12.94  7:57.44  8:42.88  9:27.60 10:12.40 10:57.47 11:42.29
    12:27.58 13:12.10 13:55.68 14:38.13                                    
  7 Myers, Tina               39 Y Indy Swimfit                14:46.07  
       38.57  1:20.52  2:03.66  2:47.27  3:31.07  4:15.19  4:59.33  5:43.70
     6:28.21  7:12.79  7:57.19  8:41.92  9:27.27 10:12.49 10:57.54 11:43.04
    12:28.65 13:14.43 14:00.73 14:46.07                                    
  8 Rudie, Linda              39 AACY                          15:06.20  
       39.83  1:23.68  2:08.67  2:54.02  3:40.56  4:26.87  5:13.07  5:59.09
     6:44.77  7:30.85  8:16.70  9:02.73  9:48.50 10:34.62 11:20.67 12:06.94
    12:52.50 13:37.96 14:23.51 15:06.20                                    
  9 Grace, Heather            38 PYPD                          16:05.67  
       40.54  1:26.54  2:13.27  3:02.32  3:50.00  4:40.29  5:28.56  6:18.53
     7:07.29  7:57.01  8:46.36  9:35.67 10:24.71 11:13.52 12:03.00 12:51.73
    13:41.97 14:32.34 15:20.18 16:05.67                                    
 
Event 14  Women 40-44 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
40-44 NAT YM: * 11:53.94  1996        DOT MUNGER                          
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kessler, Laura            40 WSYC                          11:55.54  
       32.98  1:08.11  1:43.58  2:19.49  2:55.64  3:31.69  4:08.03  4:44.24
     5:20.54  5:57.04  6:33.51  7:09.76  7:46.21  8:22.64  8:58.55  9:34.36
    10:10.30 10:46.01 11:21.68 11:55.54                                    
  2 Devanney, Celia           43 SUM-Y                         12:12.49  
       32.31  1:08.41  1:45.51  2:23.24  3:00.77  3:38.07  4:15.57  4:52.65
     5:29.25  6:06.05  6:43.31  7:19.98  7:57.04  8:34.14  9:10.88  9:47.54
    10:24.30 11:01.07 11:37.73 12:12.49                                    
  3 McKAY, Gladney            40 AACY                          12:32.36  
       33.51  1:10.41  1:47.41  2:25.23  3:02.84  3:40.67  4:18.40  4:56.16
     5:34.00  6:11.80  6:50.06  7:28.23  8:06.94  8:45.05  9:23.37 10:02.06
    10:40.26 11:18.29 11:56.00 12:32.36                                    
  4 Sirois, Nanci             42 ANA                           13:01.21  
       35.58  1:13.02  1:51.18  2:29.38  3:07.74  3:46.25  4:25.01  5:04.07
     5:43.01  6:22.06  7:01.33  7:40.85  8:20.15  8:59.86  9:39.84 10:20.03
    11:00.01 11:40.50 12:21.14 13:01.21                                    
  5 Bowmen, Mag               42 LYMS                          13:12.33  
       34.45  1:12.36  1:50.91  2:29.96  3:09.99  3:50.22  4:30.95  5:11.42
     5:52.08  6:32.55  7:13.01  7:53.37  8:33.32  9:13.78  9:54.13 10:34.26
    11:14.11 11:53.37 12:33.30 13:12.33                                    
  6 Hormann, Nancy            41 Y Indy Swimfit                13:14.71  
       34.30  1:11.83  1:50.86  2:30.34  3:10.81  3:51.59  4:32.33  5:13.54
     5:54.45  6:34.91  7:15.11  7:55.23  8:35.48  9:15.59  9:55.86 10:36.15
    11:16.64 11:56.77 12:37.18 13:14.71                                    
  7 Nemeth, Jolita A          44 MAST                          13:18.18  
       37.98  1:18.10  1:59.31  2:40.86  3:22.35  4:03.73  4:44.11  5:24.57
     6:05.23  6:45.28  7:24.78  8:03.44  8:43.31  9:23.01 10:02.32 10:41.69
    11:21.44 12:01.22 12:40.27 13:18.18                                    
  8 Wright, Laura             42 LYMS                          13:28.59  
       34.98  1:13.83  1:53.07  2:32.64  3:12.62  3:52.63  4:32.93  5:13.41
     5:53.85  6:35.56  7:16.55  8:38.97  9:20.85 10:01.40 10:42.77 11:24.57
    12:06.53 12:48.40 13:28.59                                             
  9 Aymat, Sherrie            42 ORLM                          13:36.39  
       35.32  1:14.09  1:54.33  2:35.55  3:16.76  3:58.18  4:39.79  5:21.38
     6:02.99  6:44.64  7:26.54  8:07.94  8:49.53  9:31.13 10:12.63 10:54.04
    11:35.08 12:16.43 12:57.16 13:36.39                                    
 10 Grossman, Amy             40 FINS                          13:55.45  
       39.23  1:19.96  2:02.08  2:44.28  3:26.43  4:08.37  4:50.93  5:33.38
     6:15.73  6:58.11  7:40.17  8:22.41  9:04.72  9:46.53 10:28.57 11:10.66
    11:52.56 12:34.01 13:15.04 13:55.45                                    
 11 Meyer-Goedde, Paula       42 Y Indy Swimfit                14:02.38  
       40.30  1:19.20  1:58.41  2:38.35  3:19.21  4:19.14  4:59.66  5:41.30
     6:23.13  7:05.12  7:47.45  8:29.51  9:11.10  9:53.32 10:35.23 11:17.01
    11:58.79 12:40.21 13:21.83 14:02.38                                    
 12 Misiorski, Marcia         43 ANA                           14:35.67  
       38.60  1:20.64  2:04.06  2:47.13  3:30.48  4:14.60  4:58.03  5:41.70
     6:26.35  7:11.21  7:55.77  8:40.30  9:24.77 10:09.70 10:54.30 11:39.02
    12:23.82 13:08.76 13:53.39 14:35.67                                    
 13 Hoffman, Carla            43 COPY                          14:38.36  
       34.92  1:16.66  2:00.44  2:45.59  3:30.83  4:16.09  5:01.84  5:47.25
     6:32.54  7:17.94  8:03.14  8:49.96  9:33.98 10:18.89 11:02.13 11:46.63
    12:29.83 13:13.24 13:56.99 14:38.36                                    
 14 Devanny, Patty            42 AACY                          15:00.67  
       39.38  1:22.19  2:06.14  2:50.73  3:35.73  4:20.97  5:05.94  5:51.15
     6:36.58  7:22.09  8:07.99  8:53.53  9:39.54 10:25.57 11:11.69 11:57.62
    12:43.95 13:30.33 14:16.06 15:00.67                                    
 15 Mazyck, Carla             40 AACY                          15:41.00  
       41.06  1:27.57  2:16.26  3:04.01  3:52.67  4:41.24  5:29.69  6:18.01
     7:05.28  7:53.67  8:41.56  9:29.44 10:17.18 11:04.49 11:51.96 12:38.50
    13:26.30 14:13.57 14:59.93 15:41.00                                    
 16 Weerts, Mary              43 Y Indy Swimfit                16:01.13  
       39.68  1:26.61  2:14.92  3:03.84  3:52.34  4:40.94  5:29.92  6:18.75
     7:07.64  7:56.91  8:45.72  9:34.60 10:23.30 11:12.56 12:00.85 12:49.75
    13:39.11 14:27.42 15:16.85 16:01.13                                    
 17 Robust, Ruthann           40 AACY                          17:00.63  
       45.22  1:36.10  2:29.72  3:20.66  4:12.16  5:02.97  5:54.42  6:45.65
     7:37.32  8:27.14  9:19.48 10:11.40 11:03.52 11:54.31 12:46.72 13:39.42
    14:32.21 15:23.99 16:14.35 17:00.63                                    
 
Event 14  Women 45-49 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
45-49 NAT YM: * 11:33.74  1999        NANCY LEIG FISHER                   
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ogier, Danielle           48 OCCY                          11:50.72  
       31.64  1:06.21  1:41.17  2:16.72  2:52.44  3:28.40  4:04.37  4:40.55
     5:16.33  5:52.59  6:28.98  7:05.53  7:41.64  8:18.18  8:54.25  9:30.24
    10:06.40 10:42.52 11:17.67 11:50.72                                    
  2 Steadman, Nancy           46 OCCY                          12:05.15  
       31.13  1:05.04  1:40.50  2:16.51  2:52.15  3:28.39  4:04.84  4:41.36
     5:18.17  5:55.36  6:32.36  7:09.67  7:46.75  8:24.30  9:01.68  9:38.37
    10:15.27 10:52.42 11:29.72 12:05.15                                    
  3 Wilson, Debbie            47 RCY                           12:21.32  
       33.17  1:09.13  1:46.39  2:24.14  3:01.90  3:39.47  4:17.21  4:54.74
     5:32.39  6:09.85  6:47.59  7:24.81  8:02.21  8:39.46  9:16.57  9:53.85
    10:31.27 11:08.00 11:45.05 12:21.32                                    
  4 Amick, Beverly            46 CFY                           12:24.25  
       32.84  1:08.79  1:45.86  2:23.44  3:01.22  3:38.77  4:16.65  4:54.39
     5:31.92  6:09.82  6:47.55  7:25.09  8:02.41  8:39.72  9:17.36  9:54.60
    10:32.75 11:10.39 11:48.08 12:24.25                                    
  5 Sims, Ann                 49 YWNC                          12:58.91  
       34.15  1:11.16  1:49.03  2:27.22  3:05.87  3:44.73  4:23.84  5:03.08
     5:42.61  6:22.14  7:01.81  7:41.89  8:21.56  9:01.14  9:40.98 10:21.17
    11:01.07 11:41.09 12:20.70 12:58.91                                    
  6 Sikora, Rosanna           45 SHY                           13:27.62  
       35.17  1:14.82  1:56.89  2:37.82  3:19.41  4:00.59  4:40.86  5:21.68
     6:02.72  6:44.25  7:24.91  8:05.39  8:46.15  9:26.43 10:07.25 10:47.93
    11:29.32 12:09.43 12:48.73 13:27.62                                    
  7 Watson, Lisa              47 SBY                           14:15.92  
       40.04  1:21.91  2:05.01  2:48.14  3:31.65  4:15.05  4:58.20  5:41.15
     6:24.33  7:07.81  7:50.75  8:34.05  9:17.24 10:00.54 10:43.61 11:26.89
    12:09.86 12:52.67 13:35.38 14:15.92                                    
  8 Kaighin, Karen            48 SHY                           15:53.37  
       43.01  1:29.73  2:17.60  3:05.53  3:53.86  4:42.06  5:30.22  6:18.83
     7:06.27  7:53.77  8:43.72  9:31.77 10:20.12 11:08.25 11:56.49 12:45.22
    13:33.41 14:21.12 15:08.50 15:53.37                                    
  9 Callahan, Judith          47 AACY                          15:57.90  
       42.70  1:30.30  2:19.00  3:07.33  3:56.44  4:45.19  5:33.80  6:22.60
     7:10.70  7:59.29  8:48.56  9:36.85 10:25.01 11:13.23 12:01.90 12:50.22
    13:38.49 14:26.68 15:14.17 15:57.90                                    
 10 Bayers, Patricia          46 OCCY                          16:35.38  
       42.49  1:30.31  2:19.25  3:08.64  3:58.36  4:48.51  5:40.09  6:30.82
     7:21.56  8:12.24  9:03.08  9:53.31 10:44.13 11:33.99 12:24.82 13:15.23
    14:05.81 14:56.14 15:46.75 16:35.38                                    
 11 Blimel, Christine         49 MTRY                          17:15.56  
       41.39  1:29.13  2:21.60  3:13.59  4:05.98  4:58.73  5:51.43  6:44.52
     7:37.24  8:29.77  9:22.24 10:14.80 11:07.48 12:00.65 12:53.50 13:45.87
    14:38.35 15:30.76 16:24.31 17:15.56                                    
 
Event 14  Women 50-54 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
50-54 NAT YM: * 12:54.02  1997        SHARON WISE                         
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bos, Barbara              52 PLYM                          13:00.66  
       35.30  1:13.67  1:52.74  2:31.99  3:11.76  3:51.25  4:30.67  5:10.28
     5:50.39  6:29.86  7:08.97  7:48.08  8:27.65  9:06.23  9:45.54 10:24.74
    11:04.04 11:43.50 12:23.13 13:00.66                                    
  2 Diercks, Joan             53 Y Indy Swimfit                13:46.93  
       37.57  1:17.28  1:58.64  2:40.60  3:22.66  4:05.15  4:47.82  5:30.32
     6:12.82  6:55.25  7:37.39  8:19.13  9:00.91  9:42.57 10:24.04 11:05.40
    11:46.26 12:27.28 13:07.35 13:46.93                                    
  3 Hemke, Judy S             50 Schroeder-WI                  14:32.65  
       38.26  1:20.15  2:03.12  2:46.85  3:31.80  4:17.01  5:01.34  5:45.53
     6:30.12  7:14.79  7:59.15  8:43.57  9:28.11 10:12.63 10:56.95 11:40.95
    12:24.37 13:07.81 13:50.84 14:32.65                                    
  4 Anders, Vicki             51 AACY                          14:47.93  
       40.62  1:24.28  2:09.66  2:55.28  3:40.35  4:25.30  5:10.18  5:55.03
     6:39.54  7:24.00  8:08.69  8:53.42  9:38.23 10:22.85 11:07.75 11:52.13
    12:36.39 13:20.58 14:04.77 14:47.93                                    
  5 Prall, Winifred           53 MA                            15:21.69  
       40.78  1:25.61  2:10.64  2:56.16  3:42.05  4:28.63  5:15.77  6:03.24
     6:49.91  7:36.90  8:23.77  9:11.46  9:58.78 10:45.54 11:31.84 12:18.36
    13:05.76 13:52.07 14:39.63 15:21.69                                    
  6 Buchel, Ann W             52 Schroeder-WI                  15:43.53  
       40.77  1:25.49  2:11.60  2:59.83  3:47.42  4:35.32  5:23.23  6:11.22
     6:59.13  7:47.85  8:35.63  9:23.26 10:11.78 10:59.30 11:47.30 12:34.31
    13:22.37 14:09.93 14:57.81 15:43.53                                    
  7 Jarmakami, Brenda         54 PALY                          15:58.77  
       42.95  1:29.80  2:18.77  3:08.05  3:56.76  4:45.68  5:34.96  6:23.47
     7:11.50  7:59.68  8:47.64  9:35.73 10:24.37 11:11.95 12:00.03 12:48.53
    13:36.52 14:24.25 15:12.48 15:58.77                                    
  8 Michel, Judy              54 SHY                           16:15.33  
       42.15  1:30.37  2:19.46  3:09.24  3:59.33  4:49.34  5:39.14  6:28.84
     7:18.61  8:08.12  8:57.18  9:46.47 10:35.65 11:25.16 12:14.79 13:04.23
    13:53.75 14:42.14 15:30.73 16:15.33                                    
  9 Christenson, Candy        54 MTRY                          16:18.03  
       41.08  1:28.02  2:17.90  3:08.31  3:57.68  4:48.09  5:38.15  6:28.38
     7:18.27  8:08.01  8:57.28  9:47.52 10:36.98 11:25.87 12:15.21 13:05.04
    13:53.78 14:43.17 15:31.72 16:18.03                                    
 10 Pingley, Gretchen         54 HCFY                          16:20.92  
       41.21  1:27.97  2:17.27  3:07.18  3:57.44  4:47.13  5:36.88  6:26.82
     7:16.88  8:06.61  8:56.49  9:46.70 10:36.89 11:26.79 12:16.66 13:06.45
    13:56.36 14:46.08 15:35.71 16:20.92                                    
 11 Yunker, Carol             54 ANA                           16:38.32  
       41.03  1:28.44  2:19.18  3:09.96  4:01.54  4:52.95  5:44.60  6:35.78
     7:27.27  8:16.86  9:08.21  9:59.30 10:50.69 11:41.85 12:32.87 13:23.10
    14:14.45 15:04.56 15:53.72 16:38.32                                    
 12 Hall, Carol               53 Y Indy Swimfit                20:58.00  
       59.43  2:00.37  3:05.54  4:07.24  5:11.87  6:15.00  7:17.95  8:21.34
     9:24.45 10:26.83 11:30.46 12:34.33 13:37.57 14:40.44 15:43.60 16:46.89
    17:49.16 18:52.36 19:54.84 20:58.00                                    
 13 Schachner, Marcia         54 SHY                           24:20.56  
       59.04  2:08.14  3:20.75  4:33.51  5:47.19  7:02.30  8:14.75  9:30.03
    10:43.67 12:00.09 13:13.33 14:28.68 15:42.28 16:55.47 18:10.72 19:25.88
    20:41.24 21:58.61 23:13.40 24:20.56                                    
 
Event 14  Women 55-59 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
55-59 NAT YM: * 13:59.55  1995        NANCY BROWN                         
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Frid, Barbara             59 SHY                           14:22.85  
       40.44  1:22.49  2:06.59  2:49.57  3:33.37  4:17.15  5:00.50  5:44.16
     6:27.50  7:10.91  7:53.88  8:37.68  9:20.88 10:04.70 10:48.39 11:32.04
    12:15.46 12:58.44 13:41.45 14:22.85                                    
  2 Iliff, Sally              55 AACY                          16:12.92  
       41.54  1:28.11  2:16.59  3:05.91  3:56.19  4:45.70  5:35.92  6:25.10
     7:14.24  8:03.57  8:53.76  9:43.35 10:33.38 11:23.09 12:13.14 13:01.95
    13:50.90 14:38.61 15:27.09 16:12.92                                    
  3 Libby, Joan               59 AACY                          17:50.88  
       47.81  1:41.36  2:35.74  3:30.89  4:25.48  5:20.12  6:15.96  7:10.70
     8:06.22  9:02.01  9:56.50 10:51.27 11:44.32 12:37.48 13:30.40 14:23.47
    15:16.20 16:08.61 17:00.38 17:50.88                                    
  4 Wandel, Barbara           57 AACY                          18:58.93  
       49.16  1:44.02  2:41.24  3:38.98  4:36.99  5:33.75  6:31.18  7:30.19
     8:27.32  9:23.70 10:22.71 13:14.93 14:14.53 15:12.51 16:08.29 17:06.08
    18:03.82 18:58.93 18:58.93                                             
  5 Trevison, Ellie           58 CCY                           21:25.04  
       52.99  1:51.44  2:53.56  3:58.78  5:02.37  6:07.15  7:11.66  8:14.85
     9:19.67 10:26.63 11:32.93 12:38.23 13:43.06 14:47.54 15:53.73 16:58.84
    18:06.23 19:13.28 20:21.17 21:25.04                                    
 
Event 14  Women 60-64 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
60-64 NAT YM: * 13:56.19  1997        NANCY BROWN                         
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Leilich, Joann            62 SHY                           15:18.32  
       43.57  1:29.66  2:16.11  3:02.63  3:49.12  4:35.87  5:22.55  6:09.21
     6:55.71  7:42.06  8:28.63  9:14.97 10:01.25 10:47.43 11:33.24 12:19.65
    13:05.17 13:50.98 14:36.08 15:18.32                                    
  2 Bond, Patricia            63 ORLM                          15:58.87  
       41.95  1:28.66  2:16.86  3:06.12  3:54.64  4:43.96  5:32.89  6:21.91
     7:10.20  7:58.95  8:47.57  9:35.76 10:24.26 11:12.78 12:01.06 12:49.79
    13:38.17 14:26.43 15:13.51 15:58.87                                    
  3 Goldman, Susie            62 SHY                           17:27.56  
       50.73  1:42.11  2:34.33  3:26.68  4:19.14  5:12.37  6:04.73  6:57.50
     7:50.56  8:43.51  9:36.43 10:28.97 11:22.36 12:16.06 13:08.49 14:02.03
    14:53.92 15:46.79 16:39.20 17:27.56                                    
  4 Sterling, Jean            64 DBMS                          17:39.36  
       46.14  1:38.28  2:31.35  3:24.34  4:16.96  5:09.86  6:03.35  6:57.32
     7:51.04  8:44.96  9:39.42 10:33.56 11:28.40 12:22.23 13:15.12 14:09.55
    15:03.01 15:55.83 16:49.03 17:39.36                                    
  5 Steer, Sandy              61 ORLM                          18:22.73  
       51.28  1:44.05  2:39.43  3:36.05  4:32.10  5:27.40  6:22.09  7:18.79
     8:14.65  9:09.95 10:06.15 11:00.53 11:57.17 12:51.86 13:48.05 14:45.24
    15:40.60 16:34.61 17:29.84 18:22.73                                    
  6 Weston, Frances           61 AACY                          19:03.70  
       47.66  1:42.59  2:39.92  3:36.53  4:34.33  5:32.40  6:29.71  7:26.96
     8:24.62  9:23.00 10:20.99 11:19.95 12:18.27 13:16.69 14:14.63 15:13.18
    16:11.28 17:09.91 18:07.87 19:03.70                                    
  7 Pearsall, Marjorie        62 AACY                          21:46.43  
       51.35  1:51.88  2:55.80  4:00.21  5:06.12  6:11.34  7:17.53  8:23.49
     9:26.15 10:31.80 11:40.49 12:47.74 13:54.52 15:02.15 16:11.10 17:20.06
    18:28.80 19:37.19 20:43.74 21:46.43                                    
 
Event 14  Women 65-69 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
65-69 NAT YM: * 14:24.47  1993        CLARA WALKER                        
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Brown, Nancy              65 AACY                          15:04.25  
       41.06  1:26.18  2:12.30  2:58.38  3:44.58  4:30.91  5:16.52  6:01.88
     6:47.76  7:33.51  8:19.20  9:04.77  9:50.25 10:35.40 11:20.73 12:06.24
    12:51.31 13:36.23 14:21.45 15:04.25                                    
  2 Kron, Lilly               69 WSYC                          17:52.43  
       48.85  1:45.12  2:42.43  3:38.15  4:36.14  5:32.02  6:27.92  7:24.94
     8:22.38  9:20.00 10:17.35 11:13.12 12:10.79 13:07.71 14:05.05 15:01.56
    15:59.35 16:55.88 17:52.43                                             
  3 Tucker, Beverly           66 YWNC                          19:15.27  
       51.42  1:48.11  2:47.79  3:45.89  4:44.18  5:42.38  6:40.27  7:37.97
     8:36.02  9:34.17 10:31.97 11:30.41 12:28.86 13:27.38 14:25.11 15:23.79
    16:22.79 17:20.71 18:18.80 19:15.27                                    
 
Event 14  Women 70-74 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
70-74 NAT YM: * 16:05.48  1996        PETEY SMITH                         
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Krauser, June             74 SUM-Y                         16:13.82  
       43.44  1:30.13  2:18.33  3:07.34  3:56.38  4:45.41  5:34.68  6:23.99
     7:13.39  8:02.86  8:52.11  9:41.59 10:31.17 11:20.65 12:09.58 12:58.71
    13:47.76 14:36.90 15:25.91 16:13.82                                    
  2 Lorenzi, Betty            73 WFY-1                         17:30.44  
       48.50  1:39.41  2:31.29  3:23.49  4:16.93  5:09.01  6:01.78  6:54.71
     7:47.94  8:41.19  9:34.55 10:28.19 11:22.01 12:14.96 13:07.23 13:59.94
    14:53.27 15:46.77 16:39.53 17:30.44                                    
  3 Campbell, Joan            71 WESTY                         17:33.14  
       45.41  1:37.03  2:30.26  3:23.58  4:17.32  5:10.99  6:04.92  6:59.15
     7:53.27  8:47.22  9:40.41 10:33.79 11:27.50 12:20.40 13:13.27 14:05.75
    14:59.00 15:51.44 16:43.33 17:33.14                                    
  4 Durstein, Nancy           71 SCFY                          17:43.40  
       46.23  1:38.95  2:33.87  3:28.21  4:21.65  5:15.27  6:08.52  7:02.06
     7:56.67  8:50.98  9:44.35 10:38.13 11:32.22 12:26.38 13:20.52 14:14.03
    15:07.06 16:00.69 16:53.55 17:43.40                                    
  5 Kennedy, Elizabeth        70 FECY                          20:39.05  
       53.03  1:54.18  2:57.59  4:00.42  5:04.24  6:07.31  7:09.39  8:12.94
     9:15.18 10:18.03 11:21.06 12:23.84 13:26.77 14:28.62 15:31.10 16:34.17
    17:36.12 18:39.78 19:39.36 20:39.05                                    
 
Event 14  Women 75-79 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
75-79 NAT YM: * 19:49.35  1996        BETTY KENDALL                       
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Petey              76 SMYM-NE                       17:46.24* 
       48.84  1:42.96  2:37.83  3:32.46  4:27.72  5:22.31  6:15.92  7:10.21
     8:04.60  8:57.98  9:51.85 10:44.88 11:38.98 12:31.87 13:25.30 14:18.98
    15:11.83 16:03.41 16:56.16 17:46.24                                    
 
Event 14  Women 80-84 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
80-84 NAT YM: * 23:39.89  1992        JULIA DOLCE                         
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Burrill, Billie A         80 SMYM-NE                       20:08.62* 
       52.31  1:53.99           6:00.88  7:01.96  8:04.61  9:04.72 10:05.49
    11:06.44                   12:07.66 13:09.01 14:10.64 15:12.08 16:11.66
    17:11.92 18:12.11 19:13.78 20:08.62                                    
 
Event 15  Men 19-24 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
19-24 NAT YM: * 9:56.05  1999        ADAM DAWKINS                        
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Marone, Gustavo           20 ORLM                           9:44.14* 
       26.67    54.93  1:23.99  1:52.66  2:21.04  2:49.88  3:19.07  3:48.39
     4:17.77  4:47.14  5:16.65  5:46.40  6:16.36  6:46.37  7:16.54  7:46.66
     8:16.71  8:47.08  9:16.69  9:44.14                                    
  2 Moder, Shawn              23 ESPY                          11:53.66  
       29.20  1:02.15  1:37.38  2:13.34  2:49.76  3:26.55  4:02.85  5:16.35
     5:52.74  6:29.70  7:06.58  7:43.44  8:19.97  8:56.64           9:33.36
    10:09.16 10:45.55 11:21.39 11:53.66                                    
 
Event 15  Men 25-29 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
25-29 NAT YM: * 10:02.30  1991        RICHARD KENNEDY                     
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dawkins, Adam             25 Y Indy Swimfit                 9:53.76* 
       26.58    55.57  1:24.79  1:54.33  2:23.90  2:53.51  3:23.20  3:53.14
     4:22.95  4:52.93  5:23.00  5:53.21  6:23.21  6:53.54  7:23.83  7:54.08
     8:24.29  8:54.41  9:24.55  9:53.76                                    
  2 Klemm, Joel               28 NEY                           12:04.69  
       32.53  1:08.58  1:45.41  2:22.22  2:59.14  3:36.00  4:12.64  4:49.44
     5:26.08  6:02.52  6:38.81  7:14.83  7:50.60  8:26.67  9:02.99  9:38.74
    10:15.62 10:52.44 11:28.64 12:04.69                                    
 
Event 15  Men 30-34 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
30-34 NAT YM: * 10:09.13  1994        ROBERT HUDAK                        
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Jotz, Jeff                31 OCCY                          10:27.36  
       27.67    57.65  1:28.04  1:58.87  2:29.69  3:00.63  3:31.94  4:03.21
     4:34.61  5:06.20  5:38.11  6:09.99  6:41.87  7:13.85  7:45.87  8:18.28
     8:50.63  9:23.09  9:55.56 10:27.36                                    
  2 Houchens, Jeremy          31 Y Indy Swimfit                10:56.55  
       28.74  1:00.33  1:32.86  2:05.52  2:38.25  3:11.12  3:44.08  4:16.87
     4:49.63  5:22.59  5:55.76  6:29.04  7:02.30  7:35.78  8:09.41  8:43.13
     9:16.56  9:50.46 10:24.25 10:56.55                                    
  3 Oskin, Chris              31 ESPY                          11:09.38  
       29.21  1:00.87  1:33.96  2:07.07  2:40.53  3:14.47  3:48.63  4:22.52
     4:57.45  5:32.47  6:06.98  6:41.78  7:15.60  7:50.01  8:24.07  8:58.30
     9:32.55 10:06.08 10:39.89 11:09.38                                    
  4 Harrington, James         33 PYPD                          11:35.41  
       30.13  1:04.04  1:38.34  2:13.31  2:48.48  3:23.59  3:58.78  4:34.00
     5:09.51  5:44.68  6:20.00  6:55.63  7:30.65  8:06.05  8:41.54  9:16.80
     9:51.73 10:26.90 11:01.91 11:35.41                                    
 
Event 15  Men 35-39 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
35-39 NAT YM: * 10:19.62  1995        JEFFRY PEARSON                      
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Goldman, Carl             37 SHY                           10:36.14  
       28.42    59.74  1:31.07  2:03.09  2:35.56  3:07.50  3:39.28  4:11.46
     4:43.48  5:15.71  5:47.92  6:19.97  6:52.25  7:24.57  7:56.73  8:28.75
     9:01.28  9:33.69 10:05.58 10:36.14                                    
  2 Powers, Bill              36 ESPY                          10:54.82  
       28.51    59.63  1:31.75  2:04.40  2:37.26  3:10.30  3:43.40  4:17.16
     4:50.24  5:23.64  5:56.89  6:30.36  7:04.42  7:37.97  8:11.56  8:45.30
     9:18.84  9:52.21 10:24.99 10:54.82                                    
  3 Shtab, Steve              39 OCCY                          11:21.79  
       30.69  1:04.23  1:37.26  2:10.82  2:45.05  3:19.25  3:53.41  4:27.41
     5:01.93  5:35.94  6:10.71  6:45.22  7:20.31  7:55.45  8:30.50  9:05.67
     9:40.73 10:15.39 10:49.07 11:21.79                                    
  4 Kvetkas, Bill             39 AACY                          11:23.14  
       31.08  1:04.69  1:39.04  2:13.19  2:47.52  3:22.01  3:56.46  4:31.05
     5:05.69  5:40.80  6:15.83  6:50.88  7:25.83  8:00.69  8:35.47  9:10.28
     9:44.98 10:19.32 10:52.17 11:23.14                                    
  5 Wells, David S            36 Schroeder-WI                  11:29.87  
       30.81  1:05.13  1:40.13  2:15.41  2:50.55  3:25.29  4:00.26  4:35.11
     5:09.89  5:44.67  6:22.40  6:57.05  7:33.58  8:07.72  8:41.73  9:16.19
     9:50.65 10:24.52 10:56.66 11:29.87                                    
  6 Keen, John                37 ORLM                          11:40.70  
       29.75  1:02.31  1:36.79  2:12.12  2:47.48  3:23.36  3:59.08  4:34.94
     5:10.65  5:46.43  6:22.22  6:58.06  7:34.02  8:09.92  8:46.21  9:21.99
     9:57.82 10:32.66 11:07.95 11:40.70                                    
  7 Collins, Michael          38 AACY                          12:24.45  
       33.20  1:09.78  1:47.19  2:25.13  3:03.43  3:40.81  4:19.01  4:57.17
     5:35.05  6:12.48  6:50.19  7:28.30  8:05.67  8:43.32  9:20.97  9:58.58
    10:36.05 11:13.01 11:50.12 12:24.45                                    
  8 Fergin, Tom               36 Y Indy Swimfit                14:10.68  
       35.88  1:15.65  1:57.06  2:38.77  3:20.92  4:04.62  4:47.79  5:30.90
     6:14.20  6:58.05  7:42.20  8:26.42  9:10.57  9:54.31 10:36.68 11:20.85
    12:03.39 12:47.72 13:30.30 14:10.68                                    
  9 Rudie, Theodore           35 AACY                          14:18.46  
       36.67  1:16.26  1:56.57  2:37.52  3:19.60  4:02.42  4:45.45  5:28.87
     6:13.49  6:55.23  7:39.99  8:24.65  9:09.12  9:54.14 10:38.23 11:23.37
    12:08.45 12:53.59 13:36.42 14:18.46                                    
 
Event 15  Men 40-44 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
40-44 NAT YM: * 10:29.11  1993        EDWARD BROWN                        
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Black, Larry              42 ORLM                          10:56.32  
       29.62  1:02.59  1:35.27  2:07.96  2:40.54  3:13.21  3:45.93  4:18.85
     4:52.24  5:25.40  5:58.34  6:31.53  7:04.89  7:38.71  8:12.41  8:45.60
     9:19.16  9:52.54 10:25.66 10:56.32                                    
  2 Halley, Franklin          43 BVCK                          10:56.90  
       30.13  1:02.98  1:35.86  2:09.21  2:42.66  3:16.06  3:49.22  4:22.71
     4:56.04  5:29.57  6:02.67  6:35.71  7:08.87  7:42.20  8:15.41  8:48.32
     9:21.28  9:54.22 10:26.43 10:56.90                                    
  3 Munson, Fred              42 SHY                           11:09.60  
       29.43  1:01.74  1:34.76  2:08.00  2:41.82  3:15.86  3:49.73  4:23.65
     4:57.73  5:32.05  6:06.33  6:40.94  7:15.25  7:49.32  8:23.31  8:57.52
     9:31.58 10:05.20 10:38.11 11:09.60                                    
  4 Meltz, Joel               44 ANA                           11:14.18  
       30.34  1:03.16  1:36.35  2:09.88  2:43.63  3:17.78  3:51.70  4:25.76
     4:59.64  5:33.85  6:07.54  6:41.46  7:14.92  7:48.71  8:22.49  8:58.52
     9:32.85 10:07.11 10:41.03 11:14.18                                    
  5 Kolb, Karl                40 SUM-Y                         11:20.80  
       30.98  1:04.97  1:39.43  2:13.98  2:48.60  3:23.35  3:57.82  4:32.00
     5:06.35  5:40.53  6:14.78  6:48.95  7:23.42  7:58.03  8:32.42  9:06.68
     9:40.90 10:14.92 10:48.36 11:20.80                                    
  6 Protzman, John            43 AACY                          11:35.46  
       30.86  1:05.22  1:40.13  2:15.16  2:50.49  3:25.75  4:01.16  4:37.01
     5:12.88  5:48.98  6:23.56  6:58.27  7:33.14  8:08.73  8:43.65  9:19.05
     9:53.71 10:29.42 11:03.28 11:35.46                                    
  7 Brockenbrough, John       42 ESPY                          11:37.77  
       30.60  1:04.31  1:38.97  2:14.11  2:49.30  3:24.33  3:59.56  4:34.66
     5:10.27  5:46.31  6:20.58  6:55.25  7:30.29  8:06.07  8:41.99  9:17.52
     9:52.89 10:28.01 11:03.60 11:37.77                                    
  8 Welch, David              44 ANA                           11:51.86  
       33.59  1:09.64  1:45.96  2:22.07  2:57.79  3:33.75  4:09.63  4:45.31
     5:21.10  5:57.26  6:32.42  7:07.50  7:42.83  8:18.76  8:54.20  9:29.51
    10:05.04 10:40.47 11:16.28 11:51.86                                    
  9 Lewis, Edward C           40 MAST                          11:55.80  
       31.63  1:05.52  1:39.71  2:14.32  2:49.38  3:24.81  4:01.37  4:37.88
     5:14.23  5:50.89  6:26.96  7:03.23  7:39.95  8:16.88  8:53.91  9:31.32
    10:08.07 10:44.57 11:21.20 11:55.80                                    
 10 Melsom, Robert            40 ORLM                          11:55.89  
       30.94  1:05.45  1:40.78  2:16.83  2:53.22  3:29.56  4:05.53  4:41.99
     5:18.52  5:55.07  6:31.81  7:08.80  7:45.39  8:22.12  8:58.12  9:34.41
    10:10.33 10:46.62 11:22.31 11:55.89                                    
 11 Mitsch, Mark              43 ANA                           11:57.44  
       31.28  1:05.56  1:41.11  2:17.84  2:54.53  3:31.28  4:08.32  4:45.09
     5:21.45  5:58.01  6:33.90  7:10.44  7:47.28  8:24.03  9:00.32  9:36.80
    10:13.49 10:49.32 11:24.46 11:57.44                                    
 12 Oplinger, Dave            42 Y Indy Swimfit                12:23.71  
       32.63  1:08.56  1:45.21  2:22.42  2:59.61  3:36.98  4:14.48  4:51.69
     5:29.40  6:07.48  6:45.08  7:22.83  8:00.94  8:38.79  9:17.00  9:55.08
    10:33.15 11:10.78 11:47.99 12:23.71                                    
 13 Catlin, Dustin            44 CCY                           12:38.83  
       35.33  1:12.72  1:51.03  2:28.95  3:06.67  3:44.98  4:22.87  5:00.78
     5:38.51  6:16.45  6:54.79  7:32.54  8:10.85  8:49.28  9:28.20 10:06.99
    10:46.07 11:24.71 12:02.66 12:38.83                                    
 14 Roberts, Richard          44 Y Indy Swimfit                13:13.53  
       35.07  1:14.10  1:54.42  2:34.25  3:14.72  3:54.64  4:34.85  5:15.00
     5:55.24  6:35.66  7:15.38  7:56.03  8:36.06  9:16.73  9:56.72 10:37.07
    11:16.75 11:56.46 12:35.19 13:13.53                                    
 15 Smith, Mark               43 AACY                          15:43.58  
       39.77  1:25.19  2:11.83  2:59.12  3:45.90  4:33.33  5:21.07  6:09.23
     6:57.50  7:45.69  8:33.97  9:22.42 10:10.25 10:59.20 11:47.19 12:34.59
    13:22.83 14:10.93 14:57.54 15:43.58                                    
 
Event 15  Men 45-49 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
45-49 NAT YM: * 10:51.87  1992        JOHN FLANAGAN                       
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Strnad, Jeff              48 PALY                          10:43.76* 
       31.20  1:03.89  1:36.52  2:09.35  2:42.50  3:15.59  3:48.09  4:20.87
     4:53.25  5:25.45  5:57.37  6:29.15  7:01.48  7:33.65  8:05.78  8:37.41
     9:09.24  9:41.07 10:12.86 10:43.76                                    
  2 Frazier, Russell          46 ORLM                          11:02.65  
       31.38  1:05.03  1:38.95  2:12.74  2:46.64  3:20.30  3:54.03  4:28.17
     5:01.70  5:35.00  6:08.03  6:41.44  7:14.81  7:48.08  8:21.43  8:54.39
     9:27.14 10:00.04 10:32.06 11:02.65                                    
  3 Spratt, Mark              45 Y Indy Swimfit                11:22.68  
       30.58  1:03.88  1:37.75  2:11.95  2:46.17  3:20.36  3:54.78  4:29.18
     5:03.35  5:37.83  6:12.52  6:47.26  7:21.80  7:56.74  8:31.19  9:05.57
     9:40.53 10:15.48 10:50.07 11:22.68                                    
  4 Nelis, Fred               46 PLYM                          11:24.13  
       30.96  1:05.35  1:40.18  2:14.50  2:48.95  3:23.32  3:57.75  4:32.54
     5:07.11  5:41.52  6:15.91  6:50.72  7:25.49  8:00.06  8:34.62  9:09.25
     9:43.86 10:18.35 10:52.65 11:24.13                                    
  5 Durstein, Richard         45 SHY                           11:28.98  
       30.19  1:04.21  1:39.42  2:14.96  2:50.36  3:25.56  4:00.43  4:35.05
     5:08.70  5:43.16  6:18.36  6:54.06  7:28.73  8:03.51  8:38.25  9:12.90
     9:47.34 10:22.15 10:55.77 11:28.98                                    
  6 Hoge, Philip              45 AACY                          11:40.42  
       32.78  1:07.65  1:44.08  2:20.52  2:56.65  3:33.05  4:08.80  4:45.07
     5:21.13  5:56.91  6:32.56  7:08.29  7:43.39  8:18.67  8:53.34  9:27.76
    10:01.76 10:35.77 11:08.75 11:40.42                                    
  7 Love, Steve               47 SHY                           11:50.76  
       31.46  1:06.47  1:41.57  2:17.34  2:53.68  3:29.71  4:05.58  4:41.53
     5:17.74  5:53.66  6:29.19  7:04.31  7:40.43  8:16.44  8:52.53  9:27.84
    10:03.22 10:38.91 11:15.25 11:50.76                                    
  8 Scray, Rick               46 ORLM                          11:56.70  
       31.52  1:05.28  1:40.29  2:15.32  2:51.17  3:27.20  4:03.36  4:39.44
     5:15.46  5:52.18  6:29.10  7:06.12  7:42.91  8:19.84  8:56.53  9:33.82
    10:10.60 10:47.00 11:56.70                                             
  9 Thompson, Frank           49 PLYM                          12:00.22  
       31.44  1:05.90  1:41.17  2:17.15  2:53.22  3:29.47  4:06.77  4:43.85
     5:20.91  5:57.84  6:35.01  7:12.02  7:49.74  8:26.64  9:02.87  9:39.21
    10:15.17 10:50.65 11:26.08 12:00.22                                    
 10 Matysek, Thomas           46 AACY                          12:28.23  
       33.91  1:10.53  1:48.03  2:25.53  3:03.14  3:40.88  4:18.61  4:56.35
     5:33.97  6:11.66  6:49.18  7:27.07  8:04.95  8:42.72  9:20.97  9:58.83
    10:36.77 11:14.28 11:52.22 12:28.23                                    
 11 Kolis, Steve              45 PYPD                          12:54.84  
       34.44  1:11.68  1:50.64  2:29.82  3:09.42  3:48.59  4:28.47  5:08.11
     5:47.60  6:27.14  7:07.57  7:46.62  8:25.69  9:05.32  9:44.98 10:23.81
    11:03.08 11:41.39 12:19.32 12:54.84                                    
 12 Shields, Barry            49 SHY                           13:06.04  
       33.54  1:10.51  1:48.53  2:27.58  3:07.68  3:47.43  4:27.30  5:06.96
     5:46.95  6:27.29  7:07.53  7:47.12  8:27.38  9:07.60  9:47.79 10:27.96
    11:07.77 11:47.29 12:27.24 13:06.04                                    
 13 Diebold, Marc             45 Y Indy Swimfit                13:25.55  
       37.13  1:17.16  1:58.60  2:40.39  3:21.75  4:03.15  4:44.27  5:25.57
     6:06.63  6:47.71  7:27.47  8:06.82  8:47.68  9:27.82 10:08.19 10:48.04
    11:28.01 12:07.47 12:47.97 13:25.55                                    
 14 Peck, Larry               47 ORLM                          13:30.61  
       34.51  1:12.53  1:51.85  2:31.98  3:12.30  3:53.36  4:34.50  5:16.39
     5:58.25  6:40.35  7:22.28  8:03.58  8:44.75  9:26.16 10:07.76 10:49.07
    11:30.57 12:11.35 12:50.79 13:30.61                                    
 15 Coty, Peter               45 PYPD                          14:22.70  
       34.16  1:14.23  1:56.65  2:40.80  3:25.91  4:09.65  4:54.16  6:23.76
     7:08.51  7:53.35  8:38.09  9:22.06 10:07.35 10:51.48 11:35.44 12:18.51
    13:00.89 13:44.29 14:22.70                                             
 
Event 15  Men 50-54 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
50-54 NAT YM: * 11:05.03  1996        JOHN FLANAGAN                       
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Brockhahn, Leonard        50 PLYM                          11:17.28  
       30.21  1:02.88  1:36.96  2:11.05  2:45.42  3:19.56  3:54.02  4:27.99
     5:02.55  5:37.19  6:11.34  6:45.43  7:19.25  7:53.00  8:27.21  9:01.73
     9:35.91 10:10.38 10:44.25 11:17.28                                    
  2 Arneson, Gaard            53 PLYM                          11:33.78  
       31.52  1:05.50  1:39.91  2:14.53  2:49.08  3:23.53  3:58.35  4:33.31
     5:08.50  5:43.89  6:19.48  6:54.64  7:30.26  8:05.83  8:41.29  9:16.60
     9:51.85 10:26.97 11:01.18 11:33.78                                    
  3 Bohan, Richard            50 OCCY                          11:44.12  
       30.02  1:03.07  1:37.45  2:12.83  2:48.29  3:24.00  4:00.05  4:35.69
     5:11.47  5:47.66  6:23.84  7:00.21  7:36.69  8:13.35  8:49.82  9:26.05
    10:01.48 10:36.28 11:10.57 11:44.12                                    
  4 Eschenburg, Larry D       51 Schroeder-WI                  11:50.53  
       31.69  1:06.88  1:42.83  2:19.25  2:55.05  3:31.11  4:07.00  4:43.84
     5:20.52  5:56.46  6:32.43  7:08.72  7:45.06  8:21.02  8:57.30  9:33.09
    10:09.02 10:42.40 11:16.77 11:50.53                                    
  5 Olson, Chuck              51 PLYM                          11:53.64  
       31.07  1:04.20  1:38.90  2:14.77  2:50.44  3:26.01  4:02.27  4:39.28
     5:15.55  5:52.30  6:29.24  7:05.78  7:42.73  8:19.41  8:55.91  9:32.17
    10:08.23 10:44.13 11:19.59 11:53.64                                    
  6 DeTEMPLE, Warren          51 YRBC                          11:55.71  
       31.62  1:06.13  1:41.83  2:18.39  2:55.18  3:31.62  4:08.26  4:44.31
     5:20.45  5:56.40  6:32.76  7:09.12  7:45.43  8:21.91  8:57.93  9:34.12
    10:10.26 10:46.37 11:22.16 11:55.71                                    
  7 Ebel, Mark                53 MYBM                          12:22.82  
       34.40  1:10.98  1:48.35  2:26.10  3:04.05  3:41.90  4:19.39  4:56.71
     5:33.84  6:11.25  6:48.46  7:25.58  8:02.85  8:40.48  9:18.19  9:55.89
    10:33.35 11:10.46 11:47.27 12:22.82                                    
  8 Chaney, Richard           50 PLYM                          12:29.37  
       32.56  1:08.44  1:45.70  2:23.98  3:02.06  3:40.33  4:17.88  4:55.29
     5:32.85  6:10.84  6:48.66  7:26.50  8:04.61  8:42.65  9:20.98  9:59.08
    10:37.97 11:15.39 11:53.65 12:29.37                                    
  9 Siegel, Steven            50 PALY                          12:48.12  
       32.68  1:07.46  1:48.99  2:26.71  3:05.14  3:44.07  4:23.56  5:03.20
     5:42.68  6:22.40  7:02.08  7:41.58  8:20.76  8:59.74  9:39.04 10:17.85
    10:56.96 11:36.15 12:13.95 12:48.12                                    
 10 Olds, William             51 Y Indy Swimfit                12:48.69  
       33.01  1:09.37  1:47.72  2:26.52  3:05.43  3:44.48  4:23.54  5:02.74
     5:41.76  6:20.98  6:59.91  7:38.69  8:18.08  8:58.19  9:37.47 10:17.18
    10:56.71 11:35.02 12:13.09 12:48.69                                    
 11 Jackins, Joseph           53 AACY                          14:07.29  
       36.02  1:16.27  1:58.53  2:41.86  3:25.82  4:08.91  4:53.81  5:37.84
     6:21.42  7:04.08  7:46.53  8:29.70  9:12.46  9:55.79 10:38.64 11:21.28
    12:04.25 12:46.32 13:28.85 14:07.29                                    
 12 Shannon, Toby             52 AACY                          14:51.75  
       33.87  1:13.81  1:55.88  2:39.78  3:24.60  4:09.35  4:53.96  5:39.12
     6:25.02  7:11.37  7:58.41  8:44.27  9:30.37 10:17.17 11:03.83 11:49.92
    12:35.77 13:22.18 14:08.82 14:51.75                                    
 13 Walker, Russell           54 PALY                          15:40.17  
              1:28.09  2:12.95  2:58.18  3:44.90  4:31.50  5:19.00  6:08.07
     6:56.29  7:46.07  8:35.42  9:24.84 10:13.56 11:03.28 11:51.93 12:41.06
    13:29.63 14:18.14 15:03.79 15:40.17                                    
 14 Andrus, Daniel            52 GY                            16:07.19  
       39.88  1:24.47  3:52.10  5:32.37  6:22.61  7:11.92                  
                       9:38.88 11:19.44          12:09.32 13:48.53 14:37.99
    15:26.05 16:07.19 16:07.19                                             
 
Event 15  Men 55-59 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
55-59 NAT YM: * 11:47.39  1996        DAVID HARRISON                      
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Richard            55 Y Indy Swimfit                11:31.61* 
       31.54  1:05.26  1:39.75  2:14.46  2:49.59  3:24.96  4:00.16  4:35.33
     5:10.61  5:46.00  6:21.21  6:56.18  7:31.54  8:06.60  8:41.87  9:17.22
     9:51.69 10:25.76 10:59.86 11:31.61                                    
  2 McWHERTER, Kent           57 MIY                           12:17.24  
       33.02  1:08.21  1:44.60  2:20.95  2:57.26  3:34.25  4:11.25  4:48.61
     5:26.27  6:03.79  6:41.43  7:18.83  7:56.16  8:33.78  9:11.53  9:49.25
    10:26.76 11:04.74 11:41.77 12:17.24                                    
  3 Zakim, Jack               55 OCCY                          12:47.76  
       31.34  1:05.84  1:41.05  2:17.98  2:56.52  3:35.19  4:13.80  4:52.91
     5:31.98  6:11.55  6:51.09  7:31.24  8:10.76  8:50.43  9:30.18 10:10.12
    10:50.18 11:30.95 12:10.27 12:47.76                                    
  4 Kroeger, Donald           57 MFY                           13:10.10  
       32.69  1:09.90  1:49.30  2:29.02  3:07.41  3:47.19  4:27.43  5:07.06
     5:47.32  6:27.29  7:07.61  7:47.48  8:27.49  9:07.98  9:48.32 10:29.22
    11:09.51 11:50.54 12:30.28 13:10.10                                    
  5 Monahan, Richard          59 EHY                           13:56.28  
       36.86  1:16.96  1:57.95  2:39.59  3:21.51  4:03.87  4:46.17  5:28.51
     6:10.99  6:53.34  7:35.76  8:18.19  9:00.29  9:42.53 10:24.58 11:07.27
    11:49.97 12:32.24 13:14.51 13:56.28                                    
  6 Trevison, Rick            58 CCY                           15:06.84  
       39.50  1:22.62  2:07.75  2:53.03  3:38.26  4:23.95  5:09.21  5:54.47
     6:41.50  7:27.64  8:14.91  8:59.96  9:48.32 10:35.38 11:22.82 12:09.15
    12:54.30 13:39.88 14:25.13 15:06.84                                    
  7 Hahn, Richard             58 ANA                           15:20.35  
       37.07  1:19.11  2:03.18  2:48.17  3:33.58  4:18.72  5:04.29  5:50.47
     6:36.93  7:22.94  8:10.32  8:58.14  9:45.84 10:33.20 11:21.54 12:08.60
    12:57.18 13:45.56 14:33.87 15:20.35                                    
  8 Mahoney, Barry            56 ANA                           15:37.48  
       43.18  1:29.35  2:17.12  3:05.14  3:52.99  4:41.41  5:29.49  6:17.41
     7:05.46  7:53.00  8:39.91  9:26.52 10:13.29 11:01.05 11:47.58 12:34.64
    13:21.12 14:07.60 14:53.18 15:37.48                                    
  9 Schachner, Stephen P      57 SHY                           15:47.81  
       40.30  1:25.04  2:12.96  3:00.08  3:47.66  4:36.14  5:26.08  6:15.05
     7:04.84  7:53.82  8:41.46  9:30.07 10:17.59 11:05.65 11:53.63 12:41.30
    13:28.16 14:16.16 15:03.38 15:47.81                                    
 10 Brasseur, AL              55 MMY                           18:13.94  
       43.35  1:33.82  2:26.24  3:20.17  4:14.15  5:15.64  6:09.53  7:04.41
     7:59.35  8:57.09  9:58.02 10:54.33 11:50.40 12:44.63 13:45.09 14:37.77
    15:34.29 16:31.37 17:24.70 18:13.94                                    
 11 Kelbaugh, Cliff           56 AACY                          22:37.12  
       50.17  1:52.99  3:01.61  4:10.57  5:20.39  6:31.25  7:40.49  8:50.20
    10:01.30 11:09.83 12:16.27 13:29.47 14:39.77 15:51.92 17:01.76 18:13.62
    19:20.82 20:30.87 21:38.42 22:37.12                                    
 
Event 15  Men 60-64 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
60-64 NAT YM: * 12:35.56  1999        DOUGLAS BROWN                       
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Harrison, David           63 CBFY                          11:55.04* 
       31.92  1:07.14  1:43.90  2:20.34  2:57.39  3:33.65  4:10.37  4:47.20
     5:23.85  6:00.80  6:36.65  7:13.12  7:49.40  8:25.15  9:01.24  9:37.05
    10:12.84 10:48.29 11:22.65 11:55.04                                    
  2 Quigley, George           60 Y Indy Swimfit                13:29.45  
       36.68  1:16.96  1:58.55  2:39.57  3:20.64  4:01.65  4:42.37  5:23.51
     6:03.71  6:43.58  7:23.07  8:02.34  8:46.89  9:29.59 10:08.20 10:47.23
    11:31.13 12:14.51 12:53.68 13:29.45                                    
  3 Goldman, Jimmy            64 SHY                           15:16.55  
       41.28  1:25.79  2:11.11  2:57.85  3:43.40  4:30.03  5:16.36  6:02.57
     6:50.35  7:36.32  8:23.25  9:09.59  9:54.93 10:40.82 11:28.31 12:14.40
    13:00.40 13:46.22 14:31.81 15:16.55                                    
  4 Williams, Robert          62 UNIV                          15:27.45  
       37.89  1:21.16  2:07.38  2:54.54  3:42.65  4:31.17  5:18.93  6:07.04
     6:54.78  7:43.87  8:32.13  9:17.76 10:05.00 10:52.95 11:39.69 12:25.35
    13:11.24 13:55.93 14:42.02 15:27.45                                    
  5 Forsythe, James           63 AACY                          15:41.90  
       42.23  1:29.25  2:16.34  3:05.05  3:52.50  4:39.23  5:26.85  6:13.56
     7:00.81  7:49.64  8:36.49  9:23.86 10:11.23 10:59.18 11:47.50 12:35.35
    13:22.26 14:09.92 14:57.24 15:41.90                                    
 
Event 15  Men 65-69 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
65-69 NAT YM: * 13:00.78  1993        ROGER FRANKS                        
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Costill, Dave             65 Y Indy Swimfit                12:38.55* 
       32.67  1:08.25  1:45.28  2:23.42  3:01.97  3:40.52  4:19.21  4:58.35
     5:37.46  6:16.59  6:55.14  7:33.70  8:12.09  8:50.48  9:28.81 10:07.16
    10:45.15 11:23.82 12:02.04 12:38.55                                    
  2 Chisholm, Dick            66 UNIV                          14:18.08  
       37.13  1:18.66  2:01.80  2:45.60  3:29.36  4:13.06  4:57.12  5:40.60
     6:24.71  7:08.62  7:52.17  8:35.93  9:19.28 10:02.44 10:45.90 11:29.36
    12:12.75 12:55.80 13:38.40 14:18.08                                    
  3 Zurcher, James            66 ORLM                          14:34.07  
       35.96  1:16.62  1:59.35  2:43.40  3:28.10  4:12.07  4:56.57  5:40.57
     6:25.80  7:10.45  7:55.03  8:39.54  9:24.19 10:08.68 10:53.81 11:38.00
    12:22.21 13:06.41 13:51.91 14:34.07                                    
  4 Smith, Christopher        69 MBLA                          15:07.81  
       40.30  1:24.20  2:09.75  2:55.67  3:40.89  4:26.25  5:12.05  5:57.69
     6:43.56  7:29.72  8:15.80  9:01.61  9:47.88 10:35.07 11:20.65 12:06.94
    12:52.68 13:39.19 14:24.83 15:07.81                                    
  5 Kerr, Philip              66 AACY                          15:25.26  
       40.06  1:25.47  2:12.31  2:59.07  3:45.63  4:31.86  5:19.56  6:06.45
     6:53.87  7:41.57  8:28.38  9:15.89 10:02.94 10:50.07 11:36.50 12:23.20
    13:09.53 13:56.83 14:42.66 15:25.26                                    
  6 Busse, George             69 SUM-Y                         17:34.11  
       43.76  1:34.69  2:28.21  3:21.84  4:15.14  5:08.05  6:00.82  6:54.39
     7:48.15  8:41.37  9:35.78 10:29.71 11:23.56 12:17.64 13:11.72 14:05.82
    14:59.38 15:52.43 16:45.17 17:34.11                                    
  7 Michelson, Tom C          69 Schroeder-WI                  17:49.78  
       46.26  1:36.78  2:29.48  3:22.32  4:15.40  5:09.37  6:03.93  6:58.79
     7:52.99  8:48.14  9:42.85 10:38.76 11:33.05 12:26.63 13:21.62 14:15.39
    15:11.03 16:05.25 16:59.32 17:49.78                                    
  8 Rodgers, Bill             68 AACY                          17:49.91  
       43.11  1:32.79  2:24.84  3:17.58  4:10.30  5:04.22  5:58.16  6:53.59
     7:47.57  8:43.07  9:39.17 10:34.20 11:29.96 12:24.97 13:19.73 14:15.05
    15:10.66 16:05.16 16:59.87 17:49.91                                    
 
Event 15  Men 70-74 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
70-74 NAT YM: * 15:09.10  1997        DON KORTEN                          
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kiell, Paul               70 OCCY                          15:31.26  
       42.32  1:28.43  2:15.00  3:01.02  3:47.62  4:34.56  5:21.73  6:09.97
     6:57.15  7:44.63  8:32.18  9:20.23 10:07.03 10:54.80 11:41.60 12:28.84
    13:14.84 14:01.63 14:47.47 15:31.26                                    
  2 Silverio, Joaquin         74 SUM-Y                         17:40.05  
       45.33  1:38.10  2:32.81  3:28.59  4:24.08  5:17.99  6:12.35  7:05.26
     7:58.45  8:50.83  9:44.37 10:39.58 11:34.59 12:28.20 13:21.60 14:13.83
    15:05.88 15:58.65 16:51.04 17:40.05                                    
  3 Collings, John            73 AACY                          19:38.21  
       47.95  1:44.75  2:44.83  3:43.85  4:44.85  5:45.07  6:45.11  7:45.56
     8:45.45  9:46.14 10:46.38 11:46.71 12:45.69 13:45.06 14:44.47 15:43.77
    16:41.94 17:40.78 18:40.63 19:38.21                                    
  4 Cross, Art                74 Y Indy Swimfit                21:52.52  
       53.84  1:56.23  3:01.68  4:07.76  5:13.63  6:19.66  7:26.02  8:32.14
     9:38.70 10:46.39 11:52.57 12:58.18 14:05.59 15:12.75 16:20.35 17:24.66
    18:32.43 19:38.82 20:45.85 21:52.52                                    
  5 Waters, John              70 OCCY                          21:53.29  
       54.94  1:58.44  3:02.10  4:07.76  5:13.19  6:19.76  7:26.61  8:32.69
     9:40.27 10:47.22 11:54.31 13:02.16 14:09.43 15:16.11 16:22.85 17:30.51
    18:12.08 19:45.30 20:51.89 21:53.29                                    
  6 Christopher, James        74 ANA                           21:57.81  
       47.16  1:43.42  2:42.39  3:44.89  4:46.34  5:48.79  6:54.71  8:01.66
     9:09.78 10:19.98 11:28.29 12:37.58 13:46.29 14:54.06 16:00.64 18:22.21
    19:35.17 20:48.49 21:57.81 21:57.81                                    
 
Event 15  Men 75-79 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
75-79 NAT YM: * 14:54.63  1990        DEXTER WOODFORD                     
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Strong, Douglas           76 MCY                           17:40.58  
       51.13  1:46.31  2:43.33  3:39.15  4:34.82  5:29.33  6:24.53  7:19.07
     8:13.48  9:06.73 10:00.07 10:52.68 11:45.38 12:37.76 13:29.91 14:21.80
    15:12.60 16:03.32 16:53.34 17:40.58                                    
ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT