ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
YMCA Nationals, Day Four
4/12/2001-4/12/2001
Fort Lauderdale, Florida USA

YMCA National Meets 
                        2001 National YMCA Short Course                        
                       Swimming and Diving Championship                        
                                    Results                                    
 
Event 30  Women 1 mtr Diving Diving Competition
===============================================================================
    National: * 475.95  1982        M. Fischbach                        
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Lashnits, Erin            17 New Canaan            330.15     359.40   20  
  2 Olson, Gail               17 Schroeder             341.30     358.70   17  
  3 Topol, Casey              16 New Canaan            338.35     355.50   16  
  4 Coleman, Allison          15 New Canaan            335.10     330.40   15  
  5 Relich, Taylor            17 Schroeder             325.20     329.85   14  
  6 Pagnotta, Corey           18 New Canaan            345.50     326.50   13  
  7 Helduser, Tracey          18 Rocky Run             290.30     321.15   12  
  8 Ceresa, Catherine         18 New Canaan            294.75     281.55   11  
 
Event 30  Women 1 mtr Diving Diving Competition
===============================================================================
    National: * 475.95  1982        M. Fischbach                        
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Pagnotta, Corey           18 New Canaan                       345.50  
  2 Olson, Gail               17 Schroeder                        341.30  
  3 Topol, Casey              16 New Canaan                       338.35  
  4 Coleman, Allison          15 New Canaan                       335.10  
  5 Lashnits, Erin            17 New Canaan                       330.15  
  6 Relich, Taylor            17 Schroeder                        325.20  
  7 Ceresa, Catherine         18 New Canaan                       294.75  
  8 Helduser, Tracey          18 Rocky Run                        290.30  
  9 Truex, Tessa              18 Cheshire Branch                  284.00  
 10 Shaw, Laura               17 New Canaan                       279.75  
 11 Duffy, Meghan             16 Cheshire Branch                  278.25  
 12 Nizlek, April             15 New Canaan                       278.15  
 13 Dorn, Lauren              18 Rocky Run                        272.55  
 14 Tedder, Anna              16 Rocky Run                        272.25  
 15 Bunting, Ali              15 Schroeder                        271.05  
 16 Banning, Sarah            16 Cheshire Branch                  269.25  
 17 Bossert, Bridget K        16 Minot                            253.70  
 18 Hanson, Alana             15 New Canaan                       251.80  
 19 McGarry, Jessica          17 Cheshire Branch                  236.20  
 20 Bunting, Samantha         14 Schroeder                        213.25  
 21 Raneri, Samantha          17 New Canaan                       213.15  
 22 Strybos, Sarah            15 Rocky Run                        208.15  
 23 Smith, Margret            17 New Canaan                       174.65  
 
Event 31  Women 200 Yard Freestyle Relay Swimming Competition
===============================================================================
    National: * 1:33.84  1988        WIlton Family, CT                   
                         J. Jorgensen, S. Porter, L. Curtis, L. Seward     
    Team                                              Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Roanoke Central Branch YMCA  'A'                  1:38.07    1:35.90   40  
     1) Cascao, Livia 18                2) Richardson, Lacy 16            
     3) McGuire, Bernetta 16            4) Wooddall-Gainey, Clare 14      
       24.46    48.59  1:12.26  1:35.90                                    
  2 Somerset Hills YMCA  'A'                          1:38.06    1:36.08   34  
     1) Helwig, Elizabeth 16            2) Skoda, Alexis 17               
     3) Skoda, Catherine 14             4) Helwig, Rebecca 17             
       25.32    48.79  1:13.02  1:36.08                                    
  3 Bloomsburg Area YMCA  'A'                         1:38.40    1:36.92   32  
     1) Byron, Liz 17                   2) Stanchock, Courtney 17         
     3) Morris, Kailey 13               4) Stephens, Jessica 15           
       24.44    48.47  1:13.51  1:36.92                                    
  4 Winston-Salem Central Branch  'A'                 1:39.05    1:37.09   30  
     1) Martin, Noelle 14               2) Clay, Ashley 13                
     3) Deering, Nikki 16               4) Johnson, Brittany 16           
       24.23    48.88  1:13.05  1:37.09                                    
  5 Gamble - Nippert Ohio YMCA  'A'                   1:38.51    1:37.52   28  
     1) Schoborg, Liz 17                2) Sander, Erin 18                
     3) Fessel, Jacque 16               4) McHugh, Carolynn 17            
       24.73    49.23  1:14.12  1:37.52                                    
  6 Plymouth Community Family YMCA  'A'               1:38.91    1:37.94   25  
     1) Smith, Lindsey 16               2) Merte, Jennifer 16             
     3) Carr, Cari 16                   4) Ladewski, Katie 17             
       24.62    49.32  1:13.66  1:37.94                                    
  6 Wilton Family YMCA  'A'                           1:38.58    1:37.94   25  
     1) Sparks, Nicole N 18             2) Moffat, Emily A 18             
     3) Dudley, Kaki A 15               4) Schwanhausser, Lori A 17       
       24.86    49.34  1:13.78  1:37.94                                    
  8 Burlington Co. YMCA  'A'                          1:39.03    1:38.35   22  
     1) Barolin, Laura 15               2) Laputka, Kaleena 15            
     3) Girman, Cathy 16                4) Kolodzey, Catherine 17         
       24.65    49.11  1:14.23  1:38.35                                    
B - Final
  9 Flint YMCA  'A'                                   1:39.11    1:37.40   18  
     1) Korsedal, Liz 18                2) Spaulding, Crissy 18           
     3) Shalla, Elaine 15               4) Verbeck, Marlana 17            
       24.52    48.62  1:12.80  1:37.40                                    
 10 State College Area Family YMCA  'A'               1:39.22    1:37.85   14  
     1) Henning, Ashley 14              2) Wild, Erica 17                 
     3) Budd, Courtney 17               4) Whittam, Elizabeth 17          
       24.34    49.01  1:13.45  1:37.85                                    
 11 Red Bank Branch  'A'                              1:39.72    1:38.12   12  
     1) McCue, Mary T 16                2) Schwartz, Sara J 17            
     3) Baguchinsky, Kimberly A 16      4) Wojciehowski, Gertrude A 15    
       24.31    48.74  1:13.42  1:38.12                                    
 12 Darien YMCA  'A'                                  1:39.26    1:38.74   10  
     1) Morrison, Erin 13               2) Bullock, Morgan 14             
     3) Lewis, Jennie 14                4) Thelin, Torey 16               
       25.53    50.11  1:14.67  1:38.74                                    
 13 South Community Family  'A'                       1:39.35    1:38.84    8  
     1) Barrentine, Holly 15            2) Mathes, Carly 14               
     3) Haley, Meg 17                   4) Jones, Kelly 18                
       24.95    49.72  1:14.86  1:38.84                                    
 14 M.E. Lyons YMCA  'A'                              1:39.50    1:39.01    6  
     1) Tomes, Megan 15                 2) Ball, Katie 15                 
     3) Magee, Ellen 16                 4) Brockman, Betsy Jo 17          
       24.25    49.32  1:14.00  1:39.01                                    
 15 Countryside YMCA  'A'                             1:39.35    1:39.17    4  
     1) Schmidt, Alyson 14              2) Johnson, Ashley 16             
     3) Keever, Brandy 18               4) French, Meredith 17            
       24.98    49.93  1:14.19  1:39.17                                    
 16 Lebanon Valley Family YMCA  'A'                   1:39.44    1:39.27    2  
     1) Riley, Sirae 16                 2) Harounzadeh, Margus 17         
     3) Charles, Dana 16                4) Vranesic, Marsena 17           
       25.16    50.27  1:15.13  1:39.27                                    
 
Event 31  Women 200 Yard Freestyle Relay Swimming Competition
===============================================================================
    National: * 1:33.84  1988        WIlton Family, CT                   
                         J. Jorgensen, S. Porter, L. Curtis, L. Seward     
    Team                                                 Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Somerset Hills YMCA  'A'                                     1:38.06  
     1) Helwig, Rebecca 17              2) Skoda, Catherine 14            
     3) Helwig, Elizabeth 16            4) Skoda, Alexis 17               
       24.25    48.81  1:13.97  1:38.06                                    
  2 Roanoke Central Branch YMCA  'A'                             1:38.07  
     1) McGuire, Bernetta 16            2) Richardson, Lacy 16            
     3) Cascao, Livia 18                4) Wooddall-Gainey, Clare 14      
       24.61    49.48  1:13.79  1:38.07                                    
  3 Bloomsburg Area YMCA  'A'                                    1:38.40  
     1) Byron, Liz 17                   2) Stanchock, Courtney 17         
     3) Morris, Kailey 13               4) Stephens, Jessica 15           
       24.56    49.10  1:14.39  1:38.40                                    
  4 Gamble - Nippert Ohio YMCA  'A'                              1:38.51  
     1) Schoborg, Liz 17                2) Sander, Erin 18                
     3) Fessel, Jacque 16               4) McHugh, Carolynn 17            
       25.03    49.67  1:14.42  1:38.51                                    
  5 Wilton Family YMCA  'A'                                      1:38.58  
     1) Pennington, Barbara W 13        2) Moughty, Kaitlin M 16          
     3) Sparks, Nicole N 18             4) Schwanhausser, Lori A 17       
       25.16    50.19  1:14.27  1:38.58                                    
  6 Plymouth Community Family YMCA  'A'                          1:38.91  
     1) Carr, Cari 16                   2) Smith, Lindsey 16              
     3) Merte, Jennifer 16              4) Ladewski, Katie 17             
       25.07    49.47  1:14.41  1:38.91                                    
  7 Burlington Co. YMCA  'A'                                     1:39.03  
     1) Laputka, Kaleena 15             2) Barolin, Laura 15              
     3) Girman, Cathy 16                4) Kolodzey, Catherine 17         
       25.36    49.86  1:15.13  1:39.03                                    
  8 Winston-Salem Central Branch  'A'                            1:39.05  
     1) Deering, Nikki 16               2) Johnson, Brittany 16           
     3) Clay, Ashley 13                 4) Martin, Noelle 14              
       25.35    49.70  1:15.00  1:39.05                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Flint YMCA  'A'                                              1:39.11  
     1) Korsedal, Liz 18                2) Spaulding, Crissy 18           
     3) Shalla, Elaine 15               4) Verbeck, Marlana 17            
       25.17    49.58  1:14.27  1:39.11                                    
 10 State College Area Family YMCA  'A'                          1:39.22  
     1) Henning, Ashley 14              2) Wild, Erica 17                 
     3) Budd, Courtney 17               4) Whittam, Elizabeth 17          
       24.71    49.55  1:14.24  1:39.22                                    
 11 Darien YMCA  'A'                                             1:39.26  
     1) Morrison, Erin 13               2) Bullock, Morgan 14             
     3) Lewis, Jennie 14                4) Thelin, Torey 16               
       25.81    50.43  1:14.87  1:39.26                                    
 12 Countryside YMCA  'A'                                        1:39.35  
     1) Schmidt, Alyson 14              2) Johnson, Ashley 16             
     3) Keever, Brandy 18               4) French, Meredith 17            
       25.23    50.42  1:14.42  1:39.35                                    
 12 South Community Family  'A'                                  1:39.35  
     1) Barrentine, Holly 15            2) Mathes, Carly 14               
     3) Haley, Meg 17                   4) Jones, Kelly 18                
       25.07    49.77  1:15.12  1:39.35                                    
 14 Lebanon Valley Family YMCA  'A'                              1:39.44  
     1) Riley, Sirae 16                 2) Harounzadeh, Margus 17         
     3) Charles, Dana 16                4) Vranesic, Marsena 17           
       25.09    50.52  1:15.35  1:39.44                                    
 15 M.E. Lyons YMCA  'A'                                         1:39.50  
     1) Tomes, Megan 15                 2) Ball, Katie 15                 
     3) Magee, Ellen 16                 4) Brockman, Betsy Jo 17          
       24.51    49.52  1:14.51  1:39.50                                    
 16 Red Bank Branch  'A'                                         1:39.72  
     1) Schwartz, Sara J 17             2) Wojciehowski, Gertrude A 15    
     3) Baguchinsky, Kimberly A 16      4) McCue, Mary T 16               
       25.33    50.70  1:15.77  1:39.72                                    
-------------------------------------------------------------------------
 17 Schroeder YMCA & Aquatic Ctr  'A'                            1:39.80  
     1) Petric, Sara 17                 2) Braza, Laura 15                
     3) Patterson, Kate 17              4) Koehn, Ashley 17               
       24.06    49.27  1:14.37  1:39.80                                    
 18 Phoenixville Area YMCA  'A'                                 J1:39.80  
     1) Karpowicz, Sarah 17             2) Trumbo, Whitney 15             
     3) Gordon, Kate 15                 4) McVey, Laura 17                
       24.90    50.48  1:15.50  1:39.80                                    
-------------------------------------------------------------------------
 19 Spartanburg/Middle Tyger YMCA  'A'                           1:39.86  
     1) Eickman, Meagan 15              2) Vaughan, Amanda 16             
     3) Holman, Meredith 18             4) Standard, Karen 17             
       25.20    50.44  1:15.57  1:39.86                                    
 20 Lakeland Hills YMCA  'A'                                     1:39.88  
     1) Walker, Maryann C 14            2) Staple, Jessica L 17           
     3) Pisano, Courtney J 14           4) Kim, Julie 14                  
       25.40    50.33  1:15.17  1:39.88                                    
 21 Cheshire Branch YMCA  'A'                                    1:40.13  
     1) Bowman, Carolyn 17              2) Gibbs, Greer 15                
     3) Novak, Cassie 17                4) McKinlay, Courtlandt 17        
       25.08    50.44  1:15.39  1:40.13                                    
 22 Huntington YMCA  'A'                                         1:40.24  
     1) Blevins, Jessica 18             2) Webb, Melissa 17               
     3) Prater, Kendra 13               4) Rinaldi, Karen 17              
       24.82    49.87  1:14.61  1:40.24                                    
 23 Chapel Hill - Carrboro YMCA  'A'                             1:40.31  
     1) Scott, Sarah 14                 2) Hall, Michelle 18              
     3) Pegg, Kathryn 14                4) Nichols, Ruth 17               
       25.37    50.75  1:16.40  1:40.31                                    
 24 Eau Claire YMCA  'A'                                         1:40.38  
     1) Vine, Lindsay 15                2) Tomten, Berit 17               
     3) Hanke, Abby 16                  4) Vine, Sara 16                  
       26.27    51.38  1:16.27  1:40.38                                    
 25 Boise Family YMCA - West Brnch  'A'                          1:40.43  
     1) Konst, Danielle E 15            2) Arjona, Laura V 15             
     3) Afong, Sara K 16                4) Grover, Jenny B 17             
       25.26    50.58  1:15.73  1:40.43                                    
 26 Sarasota YMCA  'A'                                           1:40.49  
     1) Babicz, Annie 15                2) Maglich, Nicole 17             
     3) Shirley, Liz 17                 4) Murphy, Kristen 13             
       24.78    50.06  1:14.94  1:40.49                                    
 27 Flushing YMCA  'A'                                           1:40.56  
     1) Dellagiovanna, Maria V 15       2) Kristic, Jelena M 17           
     3) Restivo, Michaela D 17          4) Gerber, Stefanie J 16          
       25.82    50.53  1:16.12  1:40.56                                    
 28 Powel Crosley, Jr. YMCA  'A'                                 1:40.61  
     1) Reynolds, Michelle 18           2) Hagen, Kelly 17                
     3) Hagen, Jenny 15                 4) Smith, Lindsey 17              
       25.04    50.20  1:15.30  1:40.61                                    
 29 Marshfield  Area YMCA  'A'                                   1:40.64  
     1) Melvin, Anne 18                 2) Alf, Mahriah 17                
     3) Uthmeier, Michele 18            4) Melvin, Krista 18              
       24.64    49.75  1:16.37  1:40.64                                    
 30 North Suburban YMCA  'A'                                     1:40.88  
     1) Nowak, Agnes 18                 2) Altmin, Lauren 15              
     3) Johnson, Katie 16               4) Montgomery, Mari 14            
       25.09    50.78  1:15.96  1:40.88                                    
 31 YMCA of McHenry Co.  'A'                                     1:40.91  
     1) Francke, Lindsey 17             2) Habjan, Jenny 18               
     3) Lenz, Sarah 18                  4) Borta, Jennifer 15             
       25.48    51.81  1:16.79  1:40.91                                    
 32 Northwestern DuPage YMCA  'A'                                1:41.16  
     1) Krisman, Monica 17              2) Miller, Shannon 18             
     3) Westberg, Janine 14             4) Bailey, Karla 17               
       25.90    51.51  1:17.32  1:41.16                                    
 32 Kennett Square Area YMCA  'A'                                1:41.16  
     1) McCreary, Dana 13               2) Irrigang, Lauren 17            
     3) Heck, Jill 15                   4) Linsenmann, Kim 17             
       25.82    51.17  1:17.05  1:41.16                                    
 34 Metuchen-Edison YMCA  'A'                                    1:41.35  
     1) Reed, Lauren 16                 2) Kaczka, Katie 14               
     3) Rush, Regina 15                 4) Kennedy, Kendra 16             
       26.03    51.12  1:16.48  1:41.35                                    
 35 Harrisburg West Shore Branch  'A'                            1:41.64  
     1) Duke, Susan 18                  2) Fisher, Sarah 16               
     3) Bianco, Liane 16                4) Toran, Alyssa 15               
       25.87    51.48  1:16.60  1:41.64                                    
 36 Champaign County YMCA  'A'                                   1:41.67  
     1) Faith, Kathryn 18               2) Kenny, Natalie 17              
     3) Johnson, Payton 13              4) Brombaugh, Megan 17            
       25.44    50.82  1:15.77  1:41.67                                    
 37 Glens Falls Family YMCA  'A'                                 1:41.79  
     1) Kline, Elissa 18                2) Ranney, Caitlin 17             
     3) Parent, Allyson 15              4) DeSanti, Allison 16            
       25.13    51.19  1:16.14  1:41.79                                    
 38 Tri Valley Branch YMCA  'A'                                  1:41.89  
     1) Redcay, Kelly 16                2) Borrell, Erin 14               
     3) Angstadt, Christina 14          4) Guers, Lindsay 13              
       25.05    51.02  1:17.15  1:41.89                                    
 39 San Pedro & Peninsula YMCA  'A'                              1:42.01  
     1) Mohle, Heather 14               2) Claxton, Erin 18               
     3) Lyman, Tobi 18                  4) Lubinski, Annalisa 15          
       26.05    52.14  1:17.42  1:42.01                                    
 40 Capital Area/Raleigh NC YMCA  'A'                            1:42.31  
     1) Botzum, Jessica 15              2) Smith, Heather 17              
     3) Peacock, Adrienne 17            4) Pucci, Mallory 14              
       25.29    50.91  1:16.96  1:42.31                                    
 41 Grand Rapids YMCA S.E.  Branch  'A'                          1:42.55  
     1) Foe, Rachael D 12               2) Graham, Larisa J 17            
     3) Levknecht, Jesse M 17           4) McKenzie, Ellen H 17           
       25.54    50.96  1:17.06  1:42.55                                    
 42 Greensboro Central YMCA  'A'                                 1:42.63  
     1) Mohorn, Heather 13              2) Hennings, Ashley 15            
     3) Parks, Jennifer 18              4) Cleveland, Jennifer 17         
       26.14    51.94  1:17.65  1:42.63                                    
 43 Greater Green Bay Ymca, Inc.  'A'                            1:42.69  
     1) Rhoades, Jesse 16               2) Brager, Kristy 15              
     3) Brager, Laura 17                4) Bennett, Amy 15                
       25.88    51.18  1:16.08  1:42.69                                    
 44 YMCA of Anne Arundel County  'A'                             1:42.79  
     1) Kos, Courtney 16                2) Kapelewski, Chrissy 16         
     3) DeBarros, Katie 16              4) Thomasson, Diane 17            
       25.54    51.44  1:17.73  1:42.79                                    
 45 Hunterdon YMCA  'A'                                          1:42.86  
     1) Caggiano, Jessica 17            2) Lyons, Katalin 14              
     3) Whetstone, Catherine 13         4) Sudol, Chelsea 15              
       25.36    50.90  1:17.01  1:42.86                                    
 46 New Canaan YMCA  'A'                                         1:43.51  
     1) Connell, Deidre 16              2) Pagnotta, Corey 18             
     3) Hawes, Maggie 18                4) Faughnan, Meghan 16            
       26.13    51.90  1:17.94  1:43.51                                    
 47 Saginaw YMCA  'A'                                            1:43.61  
     1) Davis, Lindsay 15               2) McGrath, Mackenzie 15          
     3) Sgrazzutti, Amanda 12           4) Brown, Lindsey 15              
       25.79    51.93  1:18.84  1:43.61                                    
 48 Chambersburg YMCA  'A'                                       1:43.64  
     1) Hostetler, Molly 15             2) Brukalo, Maggie 17             
     3) Kirkner, Anne 15                4) Besecker, Sarah 17             
       26.53    52.65  1:18.33  1:43.64                                    
 49 YMCA of Catawba Valley  'A'                                  1:43.72  
     1) McDonald, Molly 16              2) Trefzger, Eleanor 15           
     3) Young, Ryan 13                  4) Brewer, Shannon 16             
       25.12    52.21  1:18.64  1:43.72                                    
 50 High Street Branch  'A'                                      1:43.76  
     1) Baker, Jillian 17               2) Fahs, Stephanie 17             
     3) Bosta, Blair 16                 4) Allen, Amy Beth 17             
       26.21    52.04  1:18.77  1:43.76                                    
 51 Downtown Spokane  YMCA  'A'                                  1:43.84  
     1) Nuess, Brittany C 17            2) Morgan, Summer L 13            
     3) Covey, Rikki J 16               4) Weidert, Janet M 16            
       25.52    50.90  1:16.56  1:43.84                                    
 52 Boyertown Area YMCA  'A'                                     1:44.12  
     1) Geary, Elizabeth 15             2) Raymond, Racine 15             
     3) Kroh, Ashley 15                 4) Feenstra, Jennifer 16          
       26.68    52.98  1:18.47  1:44.12                                    
 53 Hamilton Area  'A'                                           1:44.55  
     1) Foster, Alexandra 16            2) Prutow, Lauren 16              
     3) Swaney, Andrea 17               4) Meirs, Kaitlyn 12              
       25.96    52.24  1:18.48  1:44.55                                    
 54 Greater Canandaigua Family  'A'                              1:45.02  
     1) Kennedy, Lindsay 16             2) Schudde, Lauren 18             
     3) Watts, Catherine 13             4) Linek, Laura 18                
       27.15    54.51  1:21.30  1:45.02                                    
 55 Upper Main Line YMCA  'A'                                    1:45.03  
     1) Ippoliti, Carrie 15             2) Reed, Sarah 18                 
     3) Begley, Caroline 18             4) Everett, Ashley 15             
       26.52    51.71  1:18.73  1:45.03                                    
 56 Elyria Branch YMCA  'A'                                      1:45.31  
     1) Everhart, Kristen 15            2) Herberger, Abby 16             
     3) Reitenbach, Julie 15            4) Snyder, Melanie 15             
       26.08    53.13  1:19.24  1:45.31                                    
 57 LaCrosse Area Family YMCA  'A'                               1:47.38  
     1) Harris, Heather 18              2) Brohmer, Brittany 12           
     3) Christopherson, Anna 15         4) Sterling, Chancie 15           
       27.05    54.42  1:20.80  1:47.38                                    
 58 Howard County Family YMCA  'A'                               1:51.86  
     1) Wells, Charlotte 13             2) Eichert, Laura 13              
     3) Holtmann, Shelley 14            4) Williams, Kristen 14           
       28.09    56.14  1:25.37  1:51.86                                    
 -- Birmingham YMCA  'A'                                              DQ  
     1) Evo, Megan M 14                 2) Bauer, Shannon M 16            
     3) Timlin, Emily F 15              4) Moyer, Kathleen A 16           
       25.36    50.32  1:15.39       DQ                                    
 -- Western/Catonsville YMCA  'A'                                     DQ  
     1) Peltzer, Gretchen 14            2) Currotto, Lindsay 14           
     3) Ecker, Laura 16                 4) Irby, Jennifer 17              
       25.99    52.21  1:18.87       DQ                                    
 -- Auburn YMCA  'A'                                                  DQ  
     1) Reese, Liz 15                   2) Carbonaro, Kara 18             
     3) Dellostritto, Katie 18          4) Wayne, Colleen 16              
       26.53    52.73  1:19.33       DQ                                    
 
Event 32  Men 200 Yard Freestyle Relay Swimming Competition
===============================================================================
    National: * 1:23.79  1988        Raleigh, NC                         
                         D. Meehan, W. Keever, G. Johnston, D. Fox         
    Team                                              Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 M.E. Lyons YMCA  'A'                              1:24.80    1:24.14   40  
     1) Kauscher, Rob 17                2) Tomes, Marty 17                
     3) Bertke, Matt 17                 4) Cramer, Jayme 18               
       21.65    42.61  1:03.90  1:24.14                                    
  2 Champaign County YMCA  'A'                        1:25.97    1:25.08   34  
     1) Trupin, Dan 17                  2) Searby, Ryan 17                
     3) Alexandrov, Mike 16             4) Johnson, Peir 18               
       20.85    42.15  1:03.33  1:25.08                                    
  3 Upper Main Line YMCA  'A'                         1:27.43    1:25.85   32  
     1) Hurst, Matt 17                  2) Clark, Ian 16                  
     3) Ippoliti, Chris 16              4) Knepley, Mark 17               
       22.02    43.57  1:05.01  1:25.85                                    
  4 Lakeland Hills YMCA  'A'                          1:27.15    1:26.09   30  
     1) Cooper, Chris C 18              2) Papendick, Adam J 15           
     3) Cordes, Michael R 15            4) G
ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT