ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
YMCA Nationals, Day Two
4/10/2001-4/10/2001
Fort Lauderdale, Florida USA

YMCA National Meets 
                        2001 National YMCA Short Course                        
                       Swimming and Diving Championship                        
                                    Results                                    
 
Event 10  Women 3 mtr Diving Diving Competition
===============================================================================
    National: * 489.25  1998        C. Lerew                            
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Pagnotta, Corey           18 New Canaan            406.15     396.20  
  2 Lashnits, Erin            17 New Canaan            371.20     369.50  
  3 Bunting, Ali              15 Schroeder             326.35     356.40  
  4 Relich, Taylor            17 Schroeder             351.10     339.15  
  5 Coleman, Allison          15 New Canaan            312.90     336.60  
  6 Olson, Gail               17 Schroeder             313.25     328.10  
  7 Topol, Casey              16 New Canaan            361.05     327.00  
  8 Shaw, Laura               17 New Canaan            311.40     315.85  
 
Event 10  Women 3 mtr Diving Diving Competition
===============================================================================
    National: * 489.25  1998        C. Lerew                            
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Pagnotta, Corey           18 New Canaan                       406.15  
  2 Lashnits, Erin            17 New Canaan                       371.20  
  3 Topol, Casey              16 New Canaan                       361.05  
  4 Relich, Taylor            17 Schroeder                        351.10  
  5 Bunting, Ali              15 Schroeder                        326.35  
  6 Olson, Gail               17 Schroeder                        313.25  
  7 Coleman, Allison          15 New Canaan                       312.90  
  8 Shaw, Laura               17 New Canaan                       311.40  
  9 Nizlek, April             15 New Canaan                       296.30  
 10 Ceresa, Catherine         18 New Canaan                       289.55  
 11 Hanson, Alana             15 New Canaan                       260.05  
 12 Bunting, Samantha         14 Schroeder                        259.00  
 13 McGarry, Jessica          17 Cheshire Branch                  250.80  
 14 Smith, Margret            17 New Canaan                       216.20  
 15 Raneri, Samantha          17 New Canaan                       187.20  
 
Event 11  Women 200 Yard Freestyle Swimming Competition
===============================================================================
    National: * 1:46.33  1998        S. Williams                         
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Johnson, Brittany         16 Win.-Salem Cent.     1:50.49    1:49.55  
       25.78    53.61  1:21.57  1:49.55                                    
  2 Nelson, Katie             15 San Pedro & Pen.     1:51.30    1:50.63  
       26.13    53.82  1:22.25  1:50.63                                    
  3 Harris, Heather           16 Fargo-Moorhead       1:52.27    1:51.07  
       25.85    53.89  1:22.47  1:51.07                                    
  4 Covey, Rikki J            16 Downtown Spokane     1:53.65    1:52.71  
       26.65    55.32  1:24.22  1:52.71                                    
  5 Tomes, Megan              15 M.E. Lyons           1:52.91    1:53.00  
       27.17    56.04  1:24.83  1:53.00                                    
  6 Skoda, Alexis             17 Somerset Hills       1:52.85    1:53.45  
       26.66    55.56  1:24.73  1:53.45                                    
  7 Novak, Cassie             17 Cheshire Branch      1:53.22    1:53.59  
       26.66    55.42  1:24.66  1:53.59                                    
  8 Nichols, Ruth             17 Chapel Hill          1:53.99    1:53.94  
       26.47    55.46  1:24.77  1:53.94                                    
B - Final
  9 Moffat, Emily A           18 Wilton               1:54.31    1:53.08  
       27.15    55.90  1:24.71  1:53.08                                    
 10 Webb, Melissa             17 Huntington           1:54.06    1:53.48  
       26.60    55.10  1:24.06  1:53.48                                    
 11 Schwanhausser, Lori A     17 Wilton               1:55.09    1:54.12  
       26.61    55.79  1:25.59  1:54.12                                    
 12 Koepcke, Kirsten          18 Kishwaukee           1:54.98    1:54.26  
       26.60    55.54  1:25.12  1:54.26                                    
 13 Parks, Catherine          18 Win.-Salem Cent.     1:54.95    1:54.35  
       27.23    55.88  1:25.13  1:54.35                                    
 14 Ball, Katie               15 M.E. Lyons           1:54.36    1:54.42  
       27.16    55.53  1:25.09  1:54.42                                    
 15 Morris, Kailey            13 Bloomsburg Area      1:54.47    1:54.57  
       27.60    56.42  1:25.86  1:54.57                                    
 16 Petric, Sara              17 Schroeder            1:54.72    1:56.87  
       26.12    55.23  1:25.79  1:56.87                                    
 
Event 11  Women 200 Yard Freestyle Swimming Competition
===============================================================================
    National: * 1:46.33  1998        S. Williams                         
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Johnson, Brittany         16 Win.-Salem Cent.                1:50.49  
       26.14    54.29  1:22.46  1:50.49                                    
  2 Nelson, Katie             15 San Pedro & Pen.                1:51.30  
       26.42    54.69  1:23.08  1:51.30                                    
  3 Harris, Heather           16 Fargo-Moorhead                  1:52.27  
       25.83    53.92  1:23.04  1:52.27                                    
  4 Skoda, Alexis             17 Somerset Hills                  1:52.85  
       26.12    54.74  1:23.79  1:52.85                                    
  5 Tomes, Megan              15 M.E. Lyons                      1:52.91  
       26.90    55.43  1:23.97  1:52.91                                    
  6 Novak, Cassie             17 Cheshire Branch                 1:53.22  
       26.52    55.07  1:24.10  1:53.22                                    
  7 Covey, Rikki J            16 Downtown Spokane                1:53.65  
       26.79    55.55  1:24.82  1:53.65                                    
  8 Nichols, Ruth             17 Chapel Hill                     1:53.99  
       26.36    55.02  1:24.48  1:53.99                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Webb, Melissa             17 Huntington                      1:54.06  
       26.47    55.03  1:24.76  1:54.06                                    
 10 Moffat, Emily A           18 Wilton                          1:54.31  
       26.78    55.33  1:24.44  1:54.31                                    
 11 Ball, Katie               15 M.E. Lyons                      1:54.36  
       27.13    55.76  1:25.00  1:54.36                                    
 12 Morris, Kailey            13 Bloomsburg Area                 1:54.47  
       27.33    56.12  1:25.40  1:54.47                                    
 13 Petric, Sara              17 Schroeder                       1:54.72  
       26.32    55.00  1:24.78  1:54.72                                    
 14 Parks, Catherine          18 Win.-Salem Cent.                1:54.95  
       27.01    55.95  1:25.45  1:54.95                                    
 15 Koepcke, Kirsten          18 Kishwaukee                      1:54.98  
       26.47    55.10  1:25.28  1:54.98                                    
 16 Schwanhausser, Lori A     17 Wilton                          1:55.09  
       26.09    54.65  1:24.57  1:55.09                                    
-------------------------------------------------------------------------
 17 Keever, Brandy            18 Countryside                     1:55.12  
       26.62    55.50  1:25.16  1:55.12                                    
 18 Bissett, Ashley C         16 Red Bank                        1:55.13  
       27.46    56.39  1:25.73  1:55.13                                    
-------------------------------------------------------------------------
 19 Gerber, Stefanie J        16 Flushing YMCA                   1:55.26  
       26.53    55.26  1:25.39  1:55.26                                    
 20 Hendrickson, Tracie       16 Champaign County                1:55.28  
       26.96    56.32  1:25.90  1:55.28                                    
 21 Kline, Elissa             18 Glens Falls                     1:55.31  
       26.78    55.55  1:24.68  1:55.31                                    
 22 Afong, Sara K             16 Boise West Branc                1:55.33  
       26.96    56.17  1:25.75  1:55.33                                    
 23 Seskevics, Abby           17 Tri-Cities Fam.                 1:55.36  
       26.74    55.34  1:25.36  1:55.36                                    
 24 Stevens, Kellie           15 Champaign County                1:55.41  
       26.76    56.10  1:26.07  1:55.41                                    
 25 Kenny, Natalie            17 Champaign County                1:55.81  
       27.01    56.29  1:25.94  1:55.81                                    
 26 Reed, Sarah               18 Upper Main Line                 1:55.96  
       26.47    55.95  1:26.05  1:55.96                                    
 27 Miller, Anna              14 Spartanburg                     1:56.06  
       26.74    56.12  1:26.33  1:56.06                                    
 28 Felty, Trista             16 Tri Valley Branc                1:56.07  
       27.54    56.79  1:26.47  1:56.07                                    
 29 Moughty, Kaitlin M        16 Wilton                          1:56.09  
       26.64    55.65  1:25.64  1:56.09                                    
 30 Grover, Jenny B           17 Boise West Branc                1:56.26  
       27.44    57.19  1:27.25  1:56.26                                    
 31 Kim, Julie                14 Lakeland Hills                  1:56.42  
       27.12    56.48  1:26.45  1:56.42                                    
 32 Melvin, Krista            18 Marshfield Area                 1:56.43  
       26.51    55.81  1:25.67  1:56.43                                    
 33 Kennedy, Kendra           16 Metuchen-Edison                 1:56.45  
       27.04    56.26  1:26.15  1:56.45                                    
 34 Shalla, Amber             15 Flint                           1:56.47  
       26.93    56.40  1:26.65  1:56.47                                    
 35 Moyer, Kathleen A         16 Birmingham  YMCA                1:56.56  
       26.53    55.71  1:25.77  1:56.56                                    
 36 Kovenock, Kate            18 Old Town                        1:56.58  
       26.31    55.25  1:25.65  1:56.58                                    
 37 DeMarrais, Kelly          12 Somerset Hills                  1:56.72  
       27.08    56.92  1:27.28  1:56.72                                    
 38 Sparks, Nicole N          18 Wilton                          1:56.77  
       26.53    55.25  1:25.63  1:56.77                                    
 39 Buckley, Sara X           15 North Shore                     1:56.90  
       27.04    56.24  1:26.58  1:56.90                                    
 40 Shalla, Elaine            15 Flint                           1:57.04  
       27.40    57.05  1:27.32  1:57.04                                    
 41 Dudley, Kaki A            15 Wilton                          1:57.16  
       26.80    56.19  1:26.57  1:57.16                                    
 42 Lubinski, Annalisa        15 San Pedro & Pen.                1:57.23  
       27.03    57.17  1:27.56  1:57.23                                    
 43 Miller, Kathryn M         18 Wilton                          1:57.28  
       27.11    56.42  1:26.90  1:57.28                                    
 44 Chambers, Patricia D      17 Lakeland Hills                  1:57.35  
       27.49    56.81  1:26.90  1:57.35                                    
 44 Hanke, Abby               16 Eau ClaireYMCA                  1:57.35  
       27.30    56.33  1:26.42  1:57.35                                    
 46 Merte, Jennifer           16 Plymouth                        1:57.36  
       26.89    56.49  1:27.19  1:57.36                                    
 47 Thomasson, Diane          17 Ann Arundel Coun                1:57.37  
       27.16    56.85  1:27.22  1:57.37                                    
 48 Brown, Kristin E          16 Hanover Family Y                1:57.44  
       26.80    56.72  1:27.81  1:57.44                                    
 49 Jamerson, Brittney D      14 Peidmont                        1:57.51  
       27.40    57.37  1:27.58  1:57.51                                    
 50 Fisher, Sarah             16 Harrisburg West                 1:57.58  
       27.02    56.51  1:26.89  1:57.58                                    
 51 McDonald, Molly           16 Catawba Valley                  1:57.65  
       26.84    56.18  1:26.86  1:57.65                                    
 52 Sander, Erin              18 Gamble -nippert                 1:57.69  
       27.33    56.92  1:27.17  1:57.69                                    
 53 Irrigang, Lauren          17 Kennett Square                  1:57.70  
       26.95    56.44  1:26.93  1:57.70                                    
 54 Nowak, Mary               18 Aurora Family                   1:57.94  
       27.29    56.73  1:27.14  1:57.94                                    
 55 Carr, Cari                16 Plymouth                        1:58.03  
       27.51    57.40  1:27.98  1:58.03                                    
 56 Hagen, Kelly              17 Powel Crosley                   1:58.14  
       27.70    57.57  1:27.85  1:58.14                                    
 57 Maglich, Nicole           17 Sarasota                        1:58.19  
       27.26    56.62  1:27.10  1:58.19                                    
 58 Vaughan, Amanda           16 Spartanburg                     1:58.22  
       27.30    57.44  1:27.97  1:58.22                                    
 59 Dlugonski, Dee            18 Washington PA                   1:58.30  
       26.53    55.86  1:27.03  1:58.30                                    
 59 Posey, Ashley             16 Tri Valley Branc                1:58.30  
       28.02    57.95  1:28.17  1:58.30                                    
 61 Erwin, Tara               16 Hamilton Area                   1:58.43  
       27.70    57.78  1:28.38  1:58.43                                    
 62 Buckley, Alexis           16 Walla Walla Ymc                 1:58.46  
       27.78    56.93  1:27.55  1:58.46                                    
 63 Brown, Lindsey            15 Saginaw                         1:58.55  
       27.61    57.41  1:28.13  1:58.55                                    
 64 Rush, Regina              15 Metuchen-Edison                 1:58.68  
       27.01    56.99  1:27.92  1:58.68                                    
 64 Vranesic, Marsena         17 Leboanon Valley                 1:58.68  
       26.36    56.32  1:27.60  1:58.68                                    
 66 Holderman, Esmie          16 San Pedro & Pen.                1:58.71  
       28.87    58.90  1:28.96  1:58.71                                    
 66 Johnson, Abby             17 Tri-Cities Fam.                 1:58.71  
       27.17    56.53  1:27.10  1:58.71                                    
 68 Pucci, Mallory            14 Capital Area                    1:58.89  
       27.62    57.31  1:27.68  1:58.89                                    
 69 McCoy, April              17 Competitive Swim                1:58.91  
       27.19    57.14  1:28.00  1:58.91                                    
 69 French, Meredith          17 Countryside                     1:58.91  
       27.06    56.59  1:27.35  1:58.91                                    
 71 Senn, Brittany            14 Ridgewood OH Y                  1:58.93  
       27.48    57.56  1:28.42  1:58.93                                    
 72 Miller, Ellie             14 M.E. Lyons                      1:58.94  
       27.73    57.39  1:28.16  1:58.94                                    
 73 Haley, Meg                17 South Community                 1:59.04  
       27.77    57.79  1:28.16  1:59.04                                    
 74 Murphy, Kristen           13 Sarasota                        1:59.05  
       27.95    58.19  1:29.13  1:59.05                                    
 75 Hughes, Katie             15 Plymouth                        1:59.08  
       28.37    58.20  1:28.85  1:59.08                                    
 76 Whittam, Elizabeth        17 State College                   1:59.10  
       27.36    57.38  1:28.15  1:59.10                                    
 77 Besecker, Sarah           17 Chambersbury                    1:59.17  
       27.22    56.75  1:27.69  1:59.17                                    
 78 Capella, Anna             16 N. Central FL                   1:59.20  
       28.14    58.31  1:29.03  1:59.20                                    
 79 Wray, Krista              16 Countryside                     1:59.24  
       28.50    58.84  1:29.00  1:59.24                                    
 80 Warrick, Amanda           18 Upper Main Line                 1:59.30  
       27.37    57.38  1:28.20  1:59.30                                    
 80 Brager, Kristy            15 Green Bay                       1:59.30  
       28.51    59.59  1:29.77  1:59.30                                    
 82 Reed, Lauren              16 Metuchen-Edison                 1:59.61  
       27.68    57.93  1:28.97  1:59.61                                    
 83 Coyle, Sarah              14 Huntington                      1:59.88  
       28.03    58.51  1:29.40  1:59.88                                    
 84 Plunkett, Bonnie          16 Ridley Area                     1:59.99  
       27.54    57.64  1:28.96  1:59.99                                    
 85 Mathes, Carly             14 South Community                 2:00.12  
       28.68    59.28  1:29.91  2:00.12                                    
 86 Harrington, Brittany      17 Competitive Swim                2:00.21  
       27.17    57.38  1:28.63  2:00.21                                    
 87 Trefzger, Eleanor         15 Catawba Valley                  2:00.24  
       27.95    58.01  1:29.26  2:00.24                                    
 88 Mackos, Marisa            17 Blue Ash                        2:00.28  
       27.40    57.86  1:29.45  2:00.28                                    
 89 Kapelewski, Chrissy       16 Ann Arundel Coun                2:00.34  
       27.91    58.03  1:29.01  2:00.34                                    
 90 Barba, Liz                16 Meadville                       2:00.60  
       27.68    57.98  1:29.47  2:00.60                                    
 91 Galey, Hannah             14 Harrison Co                     2:00.83  
       27.70    58.11  1:29.51  2:00.83                                    
 92 Bowling, Danielle         16 Flint                           2:00.84  
       28.16    58.35  1:29.30  2:00.84                                    
 93 Restivo, Michaela D       17 Flushing YMCA                   2:00.90  
       27.37    57.49  1:28.77  2:00.90                                    
 94 Moerschbacher, Jenny      18 Bloomsburg Area                 2:01.07  
       27.73    57.92  1:29.02  2:01.07                                    
 95 Nelson, Britt             17 Cortland County                 2:01.22  
       27.77    58.28  1:29.21  2:01.22                                    
 96 Hunt, Betsy               15 Plymouth                        2:01.24  
       28.45    58.48  1:29.67  2:01.24                                    
 97 Magee, Ellen              16 M.E. Lyons                      2:01.59  
       28.51    58.80  1:30.00  2:01.59                                    
 98 Lamura, Veronica E        18 Red Bank                        2:01.84  
       28.86    59.26  1:30.55  2:01.84                                    
 99 Mohorn, Heather           13 Greensboro Cent.                2:02.05  
       27.54    58.15  1:30.15  2:02.05                                    
100 Boehme, Stephanie         14 Schroeder                       2:02.14  
       28.19    58.70  1:30.54  2:02.14                                    
101 Graves, Caitlin           16 Brandywine                      2:02.29  
       28.36    59.15  1:30.62  2:02.29                                    
102 Abbott, Lauren            15 North Suburban                  2:02.45  
       27.27    57.37  1:29.63  2:02.45                                    
103 Hooley, Whitney           14 Wooster Ohio                    2:02.56  
       28.24    59.33  1:31.07  2:02.56                                    
104 Gurman, Annie             17 Eau ClaireYMCA                  2:02.67  
       28.12    58.64  1:30.53  2:02.67                                    
105 Harounzadeh, Margus       17 Leboanon Valley                 2:02.77  
       27.95    58.37  1:30.73  2:02.77                                    
106 Barnhill, Jamie           14 Lake County                     2:04.46  
       28.43    59.77  1:32.07  2:04.46                                    
107 Mosler, Tristen           17 San Pedro & Pen.                2:09.87  
       29.32  1:01.53  1:35.66  2:09.87                                    
 -- Lawes, Kate L             17 Red Bank                             DQ  
 -- Helwig, Elizabeth         16 Somerset Hills                       DQ  
 -- Bullock, Morgan           14 Darien YMCA                          DQ  
 
Event 12  Men 200 Yard Freestyle Swimming Competition
===============================================================================
    National: * 1:37.35  2000        Jayme Cramer                        
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Trupin, Dan               17 Champaign County     1:40.60    1:36.42* 
       22.42    46.89  1:11.81  1:36.42                                    
  2 Leassner, Max             18 Blue Ash             1:42.26    1:39.94  
       23.06    48.19  1:14.35  1:39.94                                    
  3 Ernst, Doug               18 Ridgewood NJ Y       1:41.05    1:40.48  
       23.29    48.31  1:14.21  1:40.48                                    
  3 Chesson, Win              17 Chapel Hill          1:41.28    1:40.48  
       23.74    48.94  1:14.49  1:40.48                                    
  5 Tillman, Jeremy R         18 Gr. Holyoke YMCA     1:42.21    1:41.18  
       23.74    49.35  1:15.31  1:41.18                                    
  6 Castillo, Matthew R       18 Flushing YMCA        1:42.13    1:41.94  
       23.63    49.68  1:15.82  1:41.94                                    
  7 McCollum, Nick            17 Fairfield Branch     1:42.55    1:42.12  
       24.23    50.11  1:16.49  1:42.12                                    
  8 Covey, Joe D              18 Downtown Spokane     1:41.61    1:42.70  
       23.76    49.90  1:16.20  1:42.70                                    
B - Final
  9 Wever, Matt C             17 Boise West Branc     1:43.26    1:41.84  
       23.87    49.75  1:15.91  1:41.84                                    
 10 Knepley, Mark             17 Upper Main Line      1:42.70    1:41.86  
       23.59    49.56  1:16.23  1:41.86                                    
 11 Humphrey, Ben             17 Win.-Salem Cent.     1:42.95    1:42.11  
       24.18    49.90  1:16.15  1:42.11                                    
 12 Haar, Greg                17 Schroeder            1:42.89    1:42.26  
       24.47    50.63  1:16.82  1:42.26                                    
 13 Wallan, Matt              16 Parkersburg YMCA     1:43.35    1:42.87  
       24.17    50.39  1:16.84  1:42.87                                    
 14 Jamerson, Trevor T        17 Peidmont             1:43.03    1:43.26  
       24.30    50.54  1:16.73  1:43.26                                    
 15 Swonger, Andy             17 Springfield          1:42.99    1:43.31  
       24.34    50.64  1:17.35  1:43.31                                    
 16 Stevens, Chris            17 Champaign County     1:42.93    1:43.95  
       24.39    50.89  1:17.79  1:43.95                                    
 
Event 12  Men 200 Yard Freestyle Swimming Competition
===============================================================================
    National: * 1:37.35  2000        Jayme Cramer                        
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Trupin, Dan               17 Champaign County                1:40.60  
       22.94    48.25  1:14.23  1:40.60                                    
  2 Ernst, Doug               18 Ridgewood NJ Y                  1:41.05  
       23.82    48.75  1:14.40  1:41.05                                    
  3 Chesson, Win              17 Chapel Hill                     1:41.28  
       23.55    48.81  1:14.93  1:41.28                                    
  4 Covey, Joe D              18 Downtown Spokane                1:41.61  
       23.77    49.39  1:15.46  1:41.61                                    
  5 Castillo, Matthew R       18 Flushing YMCA                   1:42.13  
       23.62    49.25  1:15.86  1:42.13                                    
  6 Tillman, Jeremy R         18 Gr. Holyoke YMCA                1:42.21  
       24.12    49.73  1:15.76  1:42.21                                    
  7 Leassner, Max             18 Blue Ash                        1:42.26  
       23.35    49.06  1:15.31  1:42.26                                    
  8 McCollum, Nick            17 Fairfield Branch                1:42.55  
       24.39    50.48  1:16.61  1:42.55                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Knepley, Mark             17 Upper Main Line                 1:42.70  
       22.93    48.69  1:15.40  1:42.70                                    
 10 Haar, Greg                17 Schroeder                       1:42.89  
       24.48    50.86  1:17.06  1:42.89                                    
 11 Stevens, Chris            17 Champaign County                1:42.93  
       23.98    50.34  1:16.70  1:42.93                                    
 12 Humphrey, Ben             17 Win.-Salem Cent.                1:42.95  
       24.52    50.64  1:16.97  1:42.95                                    
 13 Swonger, Andy             17 Springfield                     1:42.99  
       23.50    49.48  1:16.20  1:42.99                                    
 14 Jamerson, Trevor T        17 Peidmont                        1:43.03  
       23.78    49.96  1:16.20  1:43.03                                    
 15 Wever, Matt C             17 Boise West Branc                1:43.26  
       23.75    49.74  1:16.05  1:43.26                                    
 16 Wallan, Matt              16 Parkersburg YMCA                1:43.35  
       24.47    50.93  1:16.99  1:43.35                                    
-------------------------------------------------------------------------
 17 Fillingham, Yale          17 Blomington-Norma                1:43.37  
       24.76    50.94  1:17.14  1:43.37                                    
 18 Bertke, Matt              17 M.E. Lyons                      1:43.41  
       24.04    49.67  1:16.70  1:43.41                                    
-------------------------------------------------------------------------
 19 Tiemeier, Brian           16 Powel Crosley                   1:43.88  
       24.56    50.61  1:16.80  1:43.88                                    
 20 Nead, Kevin               15 Countryside                     1:43.90  
       24.73    51.09  1:17.55  1:43.90                                    
 21 Mammano, Joseph D         18 Flushing YMCA                   1:44.15  
       24.72    50.84  1:17.48  1:44.15                                    
 22 Levan, Jared              17 Tri Valley Branc                1:44.19  
       24.28    51.12  1:17.54  1:44.19                                    
 23 Ma, Zayd                  17 Plymouth                        1:44.39  
       24.64    50.72  1:17.39  1:44.39                                    
 24 Searby, Ryan              17 Champaign County                1:44.42  
       24.03    50.13  1:16.92  1:44.42                                    
 25 Tomes, Michael            17 M.E. Lyons                      1:44.54  
       24.42    50.63  1:17.66  1:44.54                                    
 26 Carothers, Peter          15 M.E. Lyons                      1:44.59  
       24.94    52.05  1:18.71  1:44.59                                    
 27 Guarnier, Bryan           17 Glens Falls                     1:44.64  
       24.92    50.94  1:17.47  1:44.64                                    
 28 Nicholas, Brian           19 South Community                 1:44.78  
       25.07    51.74  1:18.55  1:44.78                                    
 29 Lippincott, Tad           18 Flint                           1:44.90  
       24.01    50.16  1:17.46  1:44.90                                    
 30 Bushelman, Chris          18 M.E. Lyons                      1:45.04  
       24.72    50.88  1:18.18  1:45.04                                    
 31 Evans, Tommy              16 Pulaski Hensel                  1:45.07  
       24.71    51.16  1:18.13  1:45.07                                    
 32 Boyd, Josh                17 Spartanburg                     1:45.48  
       24.55    51.29  1:18.53  1:45.48                                    
 32 Robson, Scott             16 N.W. Dupage                     1:45.48  
       24.29    50.65  1:18.13  1:45.48                                    
 34 Neubauer, Quintin         17 Blue Ash                        1:45.58  
       24.37    50.93  1:18.24  1:45.58                                    
 35 Perez, Chris W            17 Wilton                          1:45.65  
       24.57    50.43  1:17.10  1:45.65                                    
 36 Turner, Eric              16 South Community                 1:45.85  
       24.52    51.65  1:19.01  1:45.85                                    
 37 Ziccardi, Andrew          17 Montclair                       1:45.91  
       24.33    51.21  1:18.91  1:45.91                                    
 38 Stanczyk, Eric            17 N.W. Dupage                     1:46.19  
       24.49    51.17  1:18.99  1:46.19                                    
 38 Poole, Brad               17 Spartanburg                     1:46.19  
       24.26    51.00  1:18.46  1:46.19                                    
 40 Groth, Christian G        18 Birmingham  YMCA                1:46.29  
       24.78    51.82  1:19.65  1:46.29                                    
 40 Dorsch, Matt M            17 Birmingham  YMCA                1:46.29  
       24.67    51.36  1:18.70  1:46.29                                    
 42 Bowling, Steven           15 Flint                           1:46.32  
       24.91    51.54  1:18.62  1:46.32                                    
 43 Grant, Gary S             15 Lakeland Hills                  1:46.45  
       23.98    51.15  1:19.21  1:46.45                                    
 44 Grados, Jordan            17 Greater Johnstow                1:46.46  
       24.72    51.40  1:19.46  1:46.46                                    
 45 DiSalvatore, Tom          18 Kennett Square                  1:46.87  
       24.28    51.39  1:18.69  1:46.87                                    
 45 Mendell, Scott R          15 Lakeland Hills                  1:46.87  
       25.09    52.28  1:19.86  1:46.87                                    
 47 Chambers, Matthew         16 Kishwaukee                      1:46.88  
       24.74    51.80  1:19.55  1:46.88                                    
 48 Thiry, Joshua             17 New Kensington                  1:46.92  
       24.80    51.92  1:19.64  1:46.92                                    
 49 Green, William            18 N.W. Dupage                     1:46.95  
       24.27    50.63  1:18.38  1:46.95                                    
 50 Redinger, Dane            17 Tuscarawas Co. Y                1:46.96  
       25.04    51.78  1:19.39  1:46.96                                    
 51 Becker, John              14 M.E. Lyons                      1:46.99  
       24.91    52.32  1:20.09  1:46.99                                    
 52 Farrell, Chris J          17 Red Bank                        1:47.04  
       25.74    52.10  1:19.43  1:47.04                                    
 53 Remaly, Mark              16 Bloomsburg Area                 1:47.05  
       25.53    52.50  1:19.91  1:47.05                                    
 54 Shelton, Jesse S          17 SW Washington                   1:47.07  
       25.25    52.24  1:19.33  1:47.07                                    
 55 Schauer, Adam             15 Capital Area                    1:47.08  
       23.80    49.99  1:17.98  1:47.08                                    
 56 Hershberger, Benji        17 Sarasota                        1:47.23  
       24.91    51.40  1:18.91  1:47.23                                    
 57 Huckabee, Ryan            17 Chapel Hill                     1:47.31  
       25.00    51.86  1:19.62  1:47.31                                    
 58 Boyd, Lucas T             17 Downtown Spokane                1:47.33  
       24.55    51.10  1:19.14  1:47.33                                    
 59 Copple, Blake R           15 Boise West Branc                1:47.37  
       24.93    52.51  1:20.76  1:47.37                                    
 60 Roebuck, Phillip          15 Powel Crosley                   1:47.38  
       24.79    51.72  1:19.36  1:47.38                                    
 61 Hauffe, Justin            17 Champaign County                1:47.40  
       24.77    51.28  1:19.15  1:47.40                                    
 62 Williams, Erik L          15 Grand Rapids SE                 1:47.53  
       24.17    51.08  1:18.79  1:47.53                                    
 63 Porter, Brian             16 Hockomock YMCA                  1:47.55  
       24.83    52.53  1:20.48  1:47.55                                    
 64 Zarrilli, Mike            17 New Canaan                      1:47.57  
       25.36    51.91  1:19.12  1:47.57                                    
 65 Lawlor, James             16 Summit Branch                   1:47.72  
       24.60    51.95  1:19.89  1:47.72                                    
 66 Vimr, Ross                15 Champaign County                1:47.89  
       25.53    53.01  1:20.77  1:47.89                                    
 67 Farber, Matthew           17 Bloomsburg Area                 1:48.06  
       25.77    52.91  1:20.37  1:48.06                                    
 68 Edgu, Yavuz               17 Appleton                        1:48.24  
       24.70    51.58  1:20.13  1:48.24                                    
 69 Skarsgard, Brock D        17 Minot                           1:48.32  
       24.29    51.25  1:19.67  1:48.32                                    
 70 Pelanda, Ray              17 North Canton Ymc                1:48.44  
       24.52    51.77  1:20.10  1:48.44                                    
 71 Stein, David              16 N.W. Dupage                     1:48.58  
       25.24    52.74  1:20.77  1:48.58                                    
 72 Chana, Matt               17 North Suburban                  1:48.67  
       25.28    52.42  1:20.41  1:48.67                                    
 72 Lone, Jonaid              15 Ridgewood NJ Y                  1:48.67  
       25.16    52.60  1:20.53  1:48.67                                    
 74 Madden, Reid              15 Central Virginia                1:48.71  
       25.68    53.10  1:20.89  1:48.71                                    
 75 Huggins, Zach             18 Ashtabula County                1:48.73  
       24.56    51.52  1:19.85  1:48.73                                    
 76 Brown, Michael            16 State College                   1:49.05  
       24.87    52.22  1:20.25  1:49.05                                    
 77 Ewalt, Kyle               17 San Pedro & Pen.                1:49.14  
       25.06    52.48  1:20.89  1:49.14                                    
 78 Koscianski, Ryan          16 Powel Crosley                   1:49.20  
       25.07    52.00  1:20.11  1:49.20                                    
 79 Roth, Bradley             15 Tri Valley Branc                1:49.30  
       24.48    51.79  1:20.30  1:49.30                                    
 80 Miller, Tony              15 Ann Arundel Coun                1:49.35  
       24.98    52.48  1:20.96  1:49.35                                    
 81 Toresco, John             18 Ocean County                    1:49.61  
       25.00    52.68  1:21.04  1:49.61                                    
 81 Czuchnicki, Anthony       16 Madison Area                    1:49.61  
       25.59    52.94  1:21.19  1:49.61                                    
 83 Klimas, Kyle              17 Burlington Co.                  1:49.65  
       25.84    53.47  1:21.62  1:49.65                                    
 84 Braam, Mitch              17 N.W. Dupage                     1:49.87  
       25.37    52.93  1:21.51  1:49.87                                    
 85 Barnes, Chris             17 M.E. Lyons                      1:50.01  
       25.73    53.44  1:21.87  1:50.01                                    
 86 Cooper Huff, Deron        17 Hamden/N. Haven                 1:50.14  
       25.33    52.95  1:21.61  1:50.14                                    
 87 Boucher, Kevin            17 Roanoke Central                 1:50.26  
       25.06    52.21  1:20.67  1:50.26                                    
 88 Easley, Seth D            16 Valley Shore                    1:50.63  
       25.45    53.23  1:21.77  1:50.63                                    
 89 Clemmons, Daniel          18 Spartanburg                     1:50.93  
       25.62    53.71  1:22.55  1:50.93                                    
 90 Santago, Anthony          15 Win.-Salem Cent.                1:51.33  
       25.71    53.64  1:22.52  1:51.33                                    
 91 Ryan, Michael             18 Green Bay                       1:51.75  
       26.02    53.55  1:22.19  1:51.75                                    
 92 Jennings, Jason           17 Echelon YMCA                    1:52.70  
       25.03    52.87  1:22.02  1:52.70                                    
 93 Straszynski, Dan          17 Hamilton Area                   1:55.94  
       26.57    55.92  1:26.32  1:55.94                                    
 94 Howard, Jared             18 High Street                     1:57.22  
       25.48    54.16  1:25.41  1:57.22                                    
 
Event 13  Women 100 Yard Backstroke Swimming Competition
===============================================================================
    National: * 55.29  1998        S. Williams                         
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Haupt, Sarah              17 Carlisle               57.68      55.96  
       27.30    55.96                                                      
  2 Tomes, Megan              15 M.E. Lyons             57.97      57.03  
       28.04    57.03                                                      
  3 Vanderberg, Erin L        17 Lakeland Hills         57.87      57.50  
       28.06    57.50                                                      
  4 Keever, Brandy            18 Countryside            58.61      57.98  
       28.16    57.98                                                      
  5 Strunk, Deanna            17 Tri Valley Branc       58.50      58.12  
       28.54    58.12                                                      
  6 Fessel, Jacque            16 Gamble -nippert        58.15      58.24  
       28.43    58.24                                                      
  7 Stapleton, Emily          18 Schroeder              58.57      58.31  
       28.46    58.31                                                      
  8 Harris, Heather           16 Fargo-Moorhead         58.54      58.43  
       28.47    58.43                                                      
B - Final
  9 Moore, Brennan            16 Spartanburg            59.00      58.55  
       28.85    58.55                                                      
 10 Falco, Jamie              14 Hamden/N. Haven        58.92      59.06  
       28.93    59.06                                                      
 11 Whetstone, Catherine      13 Hunterdon              59.39      59.15  
       28.74    59.15                                                      
 12 Fadel, Cara E             16 Boise West Branc       59.33      59.16  
       28.92    59.16                                                      
 13 Schaffer, Sarah           16 Ann Arundel Coun       58.99      59.29  
       29.23    59.29                                                      
 14 Fabiano, Laura            16 Montclair              59.40      59.52  
       29.27    59.52                                                      
 15 Covey, Rikki J            16 Downtown Spokane       59.36      59.64  
       29.52    59.64                                                      
 16 Kennedy, Kendra           16 Metuchen-Edison        58.88    1:00.52  
       30.19  1:00.52                                                      
 
Event 13  Women 100 Yard Backstroke Swimming Competition
===============================================================================
    National: * 55.29  1998        S. Williams                         
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Haupt, Sarah              17 Carlisle                          57.68  
       27.77    57.68                                                      
  2 Vanderberg, Erin L        17 Lakeland Hills                    57.87  
       28.43    57.87                                                      
  3 Tomes, Megan              15 M.E. Lyons                        57.97  
       28.47    57.97                                                      
  4 Fessel, Jacque            16 Gamble -nippert                   58.15  
       28.44    58.15                                                      
  5 Strunk, Deanna            17 Tri Valley Branc                  58.50  
       28.62    58.50                                                      
  6 Harris, Heather           16 Fargo-Moorhead                    58.54  
       28.37    58.54                                                      
  7 Stapleton, Emily          18 Schroeder                         58.57  
       28.68    58.57                                                      
  8 Keever, Brandy            18 Countryside                       58.61  
       28.48    58.61                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Kennedy, Kendra           16 Metuchen-Edison                   58.88  
       28.78    58.88                                                      
 10 Falco, Jamie              14 Hamden/N. Haven                   58.92  
       28.87    58.92                                                      
 11 Schaffer, Sarah           16 Ann Arundel Coun                  58.99  
       29.30    58.99                                                      
 12 Moore, Brennan            16 Spartanburg                       59.00  
       28.95    59.00                                                      
 13 Fadel, Cara E             16 Boise West Branc                  59.33  
       28.56    59.33                                                      
 14 Covey, Rikki J            16 Downtown Spokane                  59.36  
       29.37    59.36                                                      
 15 Whetstone, Catherine      13 Hunterdon                         59.39  
       28.90    59.39                                                      
 16 Fabiano, Laura            16 Montclair                         59.40  
       29.43    59.40                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Hooley, Whitney           14 Wooster Ohio                      59.42  
       28.68    59.42                                                      
 18 Barnes, Jessica           16 Brandywine                        59.48  
       29.16    59.48                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 19 Ottenbreit, Haley         15 Hamden/N. Haven                   59.51  
       29.12    59.51                                                      
 20 Skoda, Catherine          14 Somerset Hills                    59.53  
       28.95    59.53                                                      
 21 Redcay, Kelly             16 Tri Valley Branc                  59.55  
       28.58    59.55                                                      
 22 Petric, Sara              17 Schroeder                         59.64  
       28.66    59.64                                                      
 23 Grieb, Heather            16 Ridgewood NJ Y                    59.69  
       28.88    59.69                                                      
 24 Reed, Sarah               18 Upper Main Line                   59.71  
       29.07    59.71                                                      
 25 Koehn, Ashley             17 Schroeder                         59.84  
       28.89    59.84                                                      
 26 Laputka, Kaleena          15 Burlington Co.                    59.99  
       29.08    59.99                                                      
 27 Patterson, Kate           17 Schroeder                       1:00.00  
       29.26  1:00.00                                                      
 28 Brager, Laura             17 Green Bay                       1:00.19  
       29.25  1:00.19                                                      
 29 Smoak, Emily              14 Mid Delmarva                    1:00.24  
       29.06  1:00.24                                                      
 30 Charley, Amy C            15 Waynesboro                      1:00.27  
       29.14  1:00.27                                                      
 31 Smith, Lindsey            16 Plymouth                        1:00.29  
       29.27  1:00.29                                                      
 32 Cooper, Kelsey            14 Springfield                     1:00.36  
       29.19  1:00.36                                                      
 33 Clay, Ashley              13 Win.-Salem Cent.                1:00.55  
       29.18  1:00.55                                                      
 34 Krisman, Monica           17 N.W. Dupage                     1:00.66  
       30.07  1:00.66                                                      
 35 Johnson, Payton           13 Champaign County                1:00.71  
       29.32  1:00.71                                                      
 36 Hartney, Shannon R        16 Wilton                          1:00.76  
       29.57  1:00.76                                                      
 37 Henning, Ashley           14 State College                   1:00.82  
       29.18  1:00.82                                                      
 38 McCue, Mary T             16 Red Bank                        1:00.84  
       29.10  1:00.84                                                      
 39 Vine, Sara                16 Eau ClaireYMCA                  1:00.87  
       29.39  1:00.87                                                      
 40 DeMarrais, Kelly          12 Somerset Hills                  1:00.88  
       29.94  1:00.88                                                      
 41 Eickman, Meagan           15 Spartanburg                     1:00.93  
       29.16  1:00.93                                                      
 42 Mathews, Rachel           18 South Tole
ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT