ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
Buffalo Sectionals, Day One
7/24/2014-7/24/2014
Buffalo, New York United States

Burt Flickinger Athletic Center - Site License         7/24/2014 - 6:55 PM
             2014 Speedo Summer- July - 7/24/2014 to 7/27/2014             
 
 Event 1  Women 200 LC Meter IM
=========================================================================
    Sectional: # 2:16.35  2012      Meaghan Raab, HAC-MA
                 2:21.89  NAT 2014 Winter National
                 2:22.49  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Rowe, Kathryn A  20 Schenectady-Sara  2:19.41    2:17.64 NAT     20  
                 29.70      1:03.78 (34.08)
        1:44.83 (41.05)     2:17.64 (32.81)
  2 Sargent, Makayl  16 Victor Swim Club  2:21.26    2:19.54 NAT     17  
                 30.84      1:07.07 (36.23)
        1:46.98 (39.91)     2:19.54 (32.56)
  3 Modeas, Sydney   18 Star Swimming-NI  2:22.40    2:20.75 NAT     16  
                                1:06.93 ( )
      2:20.75 (1:13.82)                    
  4 Murslack, Krist  19 Una Pra-AM        2:23.38    2:21.51 NAT     15  
                 29.82      1:07.45 (37.63)
        1:47.93 (40.48)     2:21.51 (33.58)
  5 Schwartz, Laura  19 Potomac Marlins-  2:23.53    2:22.51         14  
                                1:08.55 ( )
      2:22.51 (1:13.96)                    
  6 Smith, Morgan L  17 Cougar Aquatic T  2:23.96    2:22.98         13  
                 30.88      1:08.18 (37.30)
        1:50.57 (42.39)     2:22.98 (32.41)
  7 Painter, Kathry  17 Norwin Aqua Club  2:23.92    2:23.15         12  
                                1:08.29 ( )
      2:23.15 (1:14.86)                    
  8 Bragg, Eliza S   19 Piranha Swimming  2:23.60    2:23.17         11  
                 31.56      1:06.24 (34.68)
        1:49.35 (43.11)     2:23.17 (33.82)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Morris, Camryne  19 Una Cpac-CT       2:25.49    2:22.78          9  
                                1:06.54 ( )
      2:22.78 (1:16.24)                    
 10 Samson, Julia E  16 Albany Starfish-  2:24.00    2:23.44          7  
                                1:06.57 ( )
      2:23.44 (1:16.87)                    
 11 Des Tombe, Dani  21 Team Pittsburgh-  2:25.06    2:24.51          6  
                                1:09.77 ( )
      2:24.51 (1:14.74)                    
 12 Aroesty, Margar  15 Long Beach Aquat  2:25.98    2:24.83          5  
                                1:10.03 ( )
      2:24.83 (1:14.80)                    
 13 Law, Lauren W    19 Upper Main Line-  2:25.05    2:25.21          4  
                                1:08.98 ( )
      2:25.21 (1:16.23)                    
 14 Takabayashi, Mi  14 SoNoCo Swim Club  2:25.49    2:25.69          3  
                                1:08.71 ( )
      2:25.69 (1:16.98)                    
 15 Fazio, Casey M   19 Una Psu-MA        2:25.63    2:26.22          2  
                                1:07.57 ( )
      2:26.22 (1:18.65)                    
 16 Holp, Rachael A  14 MACHINE-PV        2:25.95    2:28.20          1  
                                1:09.01 ( )
      2:28.20 (1:19.19)                    
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 McGeath, Miriam  23 Duquesne Univeri  2:26.68    2:23.69        
                                1:09.04 ( )
      2:23.69 (1:14.65)                    
 18 Soulia, Morgan   16 Allegheny North-  2:27.19    2:24.99        
                                1:09.46 ( )
      2:24.99 (1:15.53)                    
 19 Waugaman, Brook  21 Team Pittsburgh-  2:26.53    2:25.38        
                                1:08.66 ( )
      2:25.38 (1:16.72)                    
 20 Ferreira, Court  16 Chelsea Piers Aq  2:26.60    2:25.61        
                                1:08.61 ( )
      2:25.61 (1:17.00)                    
 21 Slaughter, Phoe  15 Piranha Swimming  2:26.68    2:25.69        
                                1:10.00 ( )
      2:25.69 (1:15.69)                    
 22 Boyer, Elizabet  14 Meriden Silver F  2:27.47    2:26.59        
                                1:11.38 ( )
      2:26.59 (1:15.21)                    
 23 Nothnagle, Soph  18 Victor Swim Club  2:27.25    2:26.93        
                                1:09.23 ( )
      2:26.93 (1:17.70)                    
 24 Coghill, Courtn  16 Team Pittsburgh-  2:27.46    2:27.24        
                                1:11.87 ( )
      2:27.24 (1:15.37)                    
 
                 Combined Team Scores - Through Event 1                  
 
  1. Schenectady-Saratoga Swim Club     20   2. Victor Swim Club                   17
  3. Star Swimming                      16   4. Unattached Pra                     15
  5. Potomac Marlins                    14   6. Cougar Aquatic Team                13
  7. Norwin Aqua Club                   12   8. Piranha Swimming @ Darien YMCA     11
  9. Unattached Cpac                     9  10. Albany Starfish                     7
 11. Team Pittsburgh Aquatics            6  12. Long Beach Aquatics                 5
 13. Upper Main Line YMCA                4  14. SoNoCo Swim Club                    3
 15. Unattached Psu                      2  16. Machine Aquatics                    1

Burt Flickinger Athletic Center - Site License         7/24/2014 - 6:55 PM
             2014 Speedo Summer- July - 7/24/2014 to 7/27/2014             
 
 Event 2  Men 200 LC Meter IM
=========================================================================
    Sectional: # 2:01.47  2009      Bryan Collins, TXLA-ST
                 2:08.19  NAT 2014 Winter National
                 2:10.49  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Smith, Quinn P   18 Schenectady-Sara  2:08.03    2:05.92 NAT     20  
                 26.66        58.93 (32.27)
        1:35.95 (37.02)     2:05.92 (29.97)
  2 Nosbisch, Luke   22 Team Pittsburgh-  2:08.93    2:08.16 NAT     17  
                                1:05.27 ( )
      2:08.16 (1:02.89)                    
  3 Ahlberg, Joseph  18 SoNoCo Swim Club  2:10.32    2:08.71 JNAT    16  
                                  59.90 ( )
      2:08.71 (1:08.81)                    
  4 Vogel, Martin V  21 Team Pittsburgh-  2:07.59    2:10.17 JNAT    15  
                 26.57        58.06 (31.49)
        1:39.10 (41.04)     2:10.17 (31.07)
  5 Gordon, Ryan D   18 Albany Starfish-  2:10.53    2:10.44 JNAT    14  
                 27.77      1:00.37 (32.60)
        1:38.19 (37.82)     2:10.44 (32.25)
  6 Ross, Daniel W   18 Una Lac-MA        2:09.59    2:11.47         13  
                 28.16      1:02.96 (34.80)
        1:41.25 (38.29)     2:11.47 (30.22)
  7 Cook, Alexander  21 Team Pittsburgh-  2:10.26    2:11.76         12  
                 28.43      1:02.37 (33.94)
        1:39.00 (36.63)     2:11.76 (32.76)
 -- Lewis, Rory B    17 MACHINE-PV        2:09.90         DQ        
                                1:00.50 ( )
           DQ (1:09.27)                    
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Prescott, Tyler  17 Meriden Silver F  2:11.50    2:09.52 JNAT     9  
                                1:01.73 ( )
      2:09.52 (1:07.79)                    
 10 Storch, Casey J  15 MACHINE-PV        2:11.07    2:09.81 JNAT     7  
                                1:00.13 ( )
      2:09.81 (1:09.68)                    
 11 Higgins, Kyle D  19 Una Mlac-AM       2:11.32    2:10.04 JNAT     6  
                 26.60        58.54 (31.94)
        1:40.64 (42.10)     2:10.04 (29.40)
 12 Revis, Mason T   17 Mandell Jewish C  2:10.62    2:10.33 JNAT     5  
                 27.49      1:00.98 (33.49)
        1:40.77 (39.79)     2:10.33 (29.56)
 13 Greene, Jonatha  20 Piranha Swimming  2:10.89    2:10.77          4  
                 27.99      1:02.08 (34.09)
        1:39.70 (37.62)     2:10.77 (31.07)
 14 Lierley, Jonath  21 Team Pittsburgh-  2:11.74    2:11.90          3  
                 26.69      1:00.70 (34.01)
        1:41.03 (40.33)     2:11.90 (30.87)
 15 Pite, Alan J     18 SoNoCo Swim Club  2:11.17    2:12.40          2  
                                1:03.33 ( )
      2:12.40 (1:09.07)                    
 16 Patrum, William  20 Star Swimming-NI  2:11.14    2:12.50          1  
                 27.80      1:02.67 (34.87)
        1:42.06 (39.39)     2:12.50 (30.44)
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Smith, Grayson   18 MACHINE-PV        2:12.70    2:10.07 JNAT   
                                1:02.31 ( )
      2:10.07 (1:07.76)                    
 18 Ruddy, Jason P   21 Unattached-MR     2:12.35    2:11.70        
                                1:03.73 ( )
      2:11.70 (1:07.97)                    
 19 Lozano, Joseph   18 Long Island Expr  2:12.14    2:11.93        
                 28.39      1:04.23 (35.84)
        1:40.81 (36.58)     2:11.93 (31.12)
 19 Juranovic, Gabr  18 Asphalt Green Un  2:12.62    2:11.93        
                 28.10      1:01.61 (33.51)
        1:41.53 (39.92)     2:11.93 (30.40)
 21 Towers, Zachary  17 Team Suffolk-MR   2:12.03    2:12.97        
                 27.93      1:03.54 (35.61)
        1:43.89 (40.35)     2:12.97 (29.08)
 22 Wahl, Zachary J  23 Webster Swim Ass  2:12.98    2:13.41        
                 27.63      1:03.10 (35.47)
        1:43.30 (40.20)     2:13.41 (30.11)
 23 Pokornowski, Al  21 Town of Tonawand  2:13.34    2:13.63        
                                1:02.24 ( )
      2:13.63 (1:11.39)                    
 24 Cowden, Luke S   16 Team Suffolk-MR   2:13.38    2:14.34        
                 30.13      1:06.12 (35.99)
        1:43.03 (36.91)     2:14.34 (31.31)
 
                 Combined Team Scores - Through Event 2                  
 
  1. Team Pittsburgh Aquatics           53   2. Schenectady-Saratoga Swim Club     40
  3. Albany Starfish                    21   3. SoNoCo Swim Club                   21
  5. Victor Swim Club                   17   5. Star Swimming                      17
  7. Piranha Swimming @ Darien YMCA     15   7. Unattached Pra                     15
  9. Potomac Marlins                    14  10. Unattached Lac                     13
 10. Cougar Aquatic Team                13  12. Norwin Aqua Club                   12
 13. Unattached Cpac                     9  13. Meriden Silver Fins                 9
 15. Machine Aquatics                    8  16. Unattached Mlac                     6
 17. Long Beach Aquatics                 5  17. Mandell Jewish Community Cente      5
 19. Upper Main Line YMCA                4  20. Unattached Psu                      2

 Burt Flickinger Athletic Center - Site License         7/24/2014 - 6:55 PM
             2014 Speedo Summer- July - 7/24/2014 to 7/27/2014             
 
 Event 3  Women 100 LC Meter Freestyle
=========================================================================
    Sectional: # 55.93  2012      Cierra Runge, NBAC-MD
                 57.69  NAT 2014 Winter National
                 58.39  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Hespeler, Jessi  19 Connecticut Aqua    57.18      56.76 NAT     20  
                 27.66        56.76 (29.10)
  2 Karr, Caitlyn M  21 Una Psu-MA          57.43      56.99 NAT     17  
                 27.68        56.99 (29.31)
  3 Rauth, Shannon   18 Upper Main Line-    57.57      57.09 NAT     16  
  4 Rommel, Dina J   18 Town of Tonawand    58.61      57.80 JNAT    15  
                 27.72        57.80 (30.08)
  5 Des Tombe, Dani  21 Team Pittsburgh-    58.20      58.53         14  
                 28.44        58.53 (30.09)
  6 Harper, Shannon  19 MACHINE-PV          58.71      58.61         13  
  7 Hornibrook, Mac  19 Una Psu-MA          58.44      58.70         12  
  8 Ford, Kathryn A  18 Mount Lebanon Aq    58.71      59.16         11  
                 28.06        59.16 (31.10)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Visinski, Simon  14 Shelton Monroe S    59.54      59.16          8  
                 28.42        59.16 (30.74)
  9 Sagasta, Lindse  19 Town of Tonawand    59.01      59.16          8  
                 28.59        59.16 (30.57)
 11 Sowinski, Monic  17 Greater Latrobe-    59.48      59.36          6  
                 28.71        59.36 (30.65)
 12 Farnsworth, Ann  19 Una Psu-MA          59.66      59.43          4.5
 12 Helak, Alyssa N  14 Una Vict-NI         59.49      59.43          4.5
 14 Morris, Camryne  19 Una Cpac-CT         59.74      59.54          3  
                 28.80        59.54 (30.74)
 15 Fazio, Casey M   19 Una Psu-MA          59.66      59.94          2  
                 29.03        59.94 (30.91)
 16 Brickman, Molly  17 Asphalt Green Un    59.67      59.96          1  
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Muir, Fiona L    16 MACHINE-PV        1:00.16      59.12        
                 27.94        59.12 (31.18)
 18 Ruffing, Kaitly  19 Franklin Area Sw  1:00.17      59.80        
                 28.06        59.80 (31.74)
 19 Knight, Haylee   16 Weymouth Club Wa  1:00.10      59.97        
 20 Dolan, Suzanne   16 MACHINE-PV        1:00.05    1:00.03        
 21 Graesser, Hanna  18 Town of Tonawand  1:00.08    1:00.16        
                 29.00      1:00.16 (31.16)
 22 Chung, Dana H    17 SoNoCo Swim Club    59.80    1:00.29        
                 28.98      1:00.29 (31.31)
 23 Nicholson, Kath  14 Mount Lebanon Aq    59.88    1:00.71        
                 29.22      1:00.71 (31.49)
 24 Crochet, Katie   19 SoNoCo Swim Club  1:00.17    1:02.28        
 
                 Combined Team Scores - Through Event 3                  
 
  1. Team Pittsburgh Aquatics           67   2. Schenectady-Saratoga Swim Club     40
  3. Town of Tonawanda Titans Swim      23   4. Machine Aquatics                   21
  4. Albany Starfish                    21   4. SoNoCo Swim Club                   21
  7. Connecticut Aquatic Club           20   7. Upper Main Line YMCA               20
  9. Star Swimming                      17   9. Victor Swim Club                   17
  9. Unattached Psu                     17  12. Unattached Pra                     15
 12. Piranha Swimming @ Darien YMCA     15  14. Potomac Marlins                    14
 15. Cougar Aquatic Team                13  15. Unattached Lac                     13
 17. Norwin Aqua Club                   12  17. Unattached Cpac                    12
 17. Unattached Psu                     12  20. Mount Lebanon Aqua Club            11
 21. Meriden Silver Fins                 9  22. Shelton Monroe Swim Team            8
 23. Unattached Mlac                     6  23. Greater Latrobe Aqua Club           6
 25. Mandell Jewish Community Cente      5  25. Long Beach Aquatics                 5
 27. Unattached Vict                   4.5  27. Unattached Psu                    4.5
 29. Unattached Psu                      4  30. Asphalt Green Unified Aquatics      1

Burt Flickinger Athletic Center - Site License         7/24/2014 - 6:55 PM
             2014 Speedo Summer- July - 7/24/2014 to 7/27/2014             
 
 Event 4  Men 100 LC Meter Freestyle
=========================================================================
    Sectional: # 50.62  2009      Matt McLean, SNOW-PV
                 51.79  NAT 2014 Winter National
                 52.89  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Plaschka, Justi  17 Team Suffolk-MR     51.75      51.52 NAT     20  
                 24.99        51.52 (26.53)
  2 Lovasik, Brian   17 North Hills Aqua    51.94      51.94 JNAT    17  
                 25.31        51.94 (26.63)
  3 Sweeney, David   20 Team Pittsburgh-    52.01      51.96 JNAT    16  
  4 Dikos, Stergios  17 Lancaster Aquati    52.58      52.40 JNAT    15  
                 25.22        52.40 (27.18)
  5 Lewis, Rory B    17 MACHINE-PV          53.07      52.84 JNAT    14  
                 25.66        52.84 (27.18)
  6 Marsh, Andrew C  20 Town of Tonawand    52.79      52.86 JNAT    13  
  7 Ekas, Jonathan   19 Millcreek Swim T    53.14      52.89 JNAT    12  
                 25.45        52.89 (27.44)
  8 Anderson, Hugh   26 MACHINE-PV          53.10      53.12         11  
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Boyd, Jack P     18 Sweet Home Aquat    53.15      52.84 JNAT     9  
                 25.37        52.84 (27.47)
 10 Montesi, John J  16 Chelsea Piers Aq    53.48      53.24          7  
 11 Takabayashi, Ka  19 SoNoCo Swim Club    53.22      53.25          6  
                 25.70        53.25 (27.55)
 12 Parkhurst, Shaw  22 Town of Tonawand    53.35      53.47          5  
 13 Summers, Justin  17 Westport/Weston-    53.94      53.59          4  
 14 Rhinehart, Sean  21 Team Pittsburgh-    53.97      53.61          3  
                 25.72        53.61 (27.89)
 15 Lierley, Jonath  21 Team Pittsburgh-    53.37      53.72          2  
                 25.89        53.72 (27.83)
 16 Mortimer, Austi  18 Franklin Area Sw    53.93      53.89          1  
                 25.95        53.89 (27.94)
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Lanzi, Antonio   20 Unattached-NI       54.11      52.96        
 18 Rommel, Charles  21 Town of Tonawand    54.01      53.09        
                 25.22        53.09 (27.87)
 19 Rutan, Samuel J  18 Allegheny North-    54.16      53.89        
                 26.01        53.89 (27.88)
 20 Damich, Drew L   17 Mount Lebanon Aq    54.31      53.92        
                 26.11        53.92 (27.81)
 21 Woodman, Joseph  21 Nittany Lion Aqu    54.06      53.97        
                 26.10        53.97 (27.87)
 22 Fausti, Jacob A  18 Seneca Valley Sw    54.24      54.40        
 23 Wargo, Nicholas  18 Zeus Swim Team-C    54.27      54.49        
                 26.08        54.49 (28.41)
 24 Ross, Daniel W   18 Una Lac-MA          54.30      55.27        
 
                 Combined Team Scores - Through Event 4                  
 
  1. Team Pittsburgh Aquatics           88   2. Machine Aquatics                   46
  3. Town of Tonawanda Titans Swim      41   4. Schenectady-Saratoga Swim Club     40
  5. SoNoCo Swim Club                   27   6. Albany Starfish                    21
  7. Team Suffolk                       20   7. Upper Main Line YMCA               20
  7. Connecticut Aquatic Club           20  10. Unattached Psu                     17
 10. Star Swimming                      17  10. Victor Swim Club                   17
 10. North Hills Aquatics               17  14. Lancaster Aquatic Club             15
 14. Unattached Pra                     15  14. Piranha Swimming @ Darien YMCA     15
 17. Potomac Marlins                    14  18. Unattached Lac                     13
 18. Cougar Aquatic Team                13  20. Unattached Psu                     12
 20. Norwin Aqua Club                   12  20. Unattached Cpac                    12
 20. Millcreek Swim Team                12  24. Mount Lebanon Aqua Club            11
 25. Meriden Silver Fins                 9  25. Sweet Home Aquatics                 9
 27. Shelton Monroe Swim Team            8  28. Chelsea Piers Aquatic Club          7
 29. Unattached Mlac                     6  29. Greater Latrobe Aqua Club           6
 31. Mandell Jewish Community Cente      5  31. Long Beach Aquatics                 5
 33. Unattached Vict                   4.5  33. Unattached Psu                    4.5
 35. Westport/Weston Family Y Swim       4  35. Unattached Psu                      4
 37. Franklin Area Swim Team             1  37. Asphalt Green Unified Aquatics      1

Burt Flickinger Athletic Center - Site License         7/24/2014 - 6:55 PM
             2014 Speedo Summer- July - 7/24/2014 to 7/27/2014             
 
 Event 5  Women 100 LC Meter Breaststroke
=========================================================================
    Sectional: # 1:08.90  2002      Masami Tanaka, CUBU-PV
                 1:13.79  NAT 2014 Winter National
                 1:14.29  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Buckley, Alexa   16 Berkeley Aquatic  1:12.56    1:13.47 NAT     20  
                 34.67      1:13.47 (38.80)
  2 Wilson, Jenny D  24 NCAP-PV           1:12.72    1:13.77 NAT     17  
                 33.84      1:13.77 (39.93)
  3 Boyer, Elizabet  14 Meriden Silver F  1:15.15    1:14.16 JNAT    16  
                 35.24      1:14.16 (38.92)
  4 Antal, Katie E   18 Seneca Valley Sw  1:14.02    1:14.64         15  
  5 Murslack, Krist  19 Una Pra-AM        1:14.67    1:14.69         14  
  6 Coghill, Courtn  16 Team Pittsburgh-  1:15.15    1:14.96         13  
  7 Sinatro, Haley   20 Una Psu-MA        1:14.38    1:15.14         12  
                 34.65      1:15.14 (40.49)
  8 Parker, Charis   19 Lancaster Aquati  1:15.37    1:15.66         11  
                 35.41      1:15.66 (40.25)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Dixon, Camille   20 Team Pittsburgh-  1:16.26    1:14.05 JNAT     9  
                 34.18      1:14.05 (39.87)
 10 Jacumski, Victo  22 Star Swimming-NI  1:15.64    1:14.47          7  
                 35.14      1:14.47 (39.33)
 11 Sargent, Makayl  16 Victor Swim Club  1:15.49    1:15.04          6  
                 36.20      1:15.04 (38.84)
 12 Kuhn, Erin E     16 Allegheny North-  1:15.46    1:15.13          5  
                 35.93      1:15.13 (39.20)
 13 Fried, Carly T   16 Asphalt Green Un  1:16.11    1:15.22          4  
 14 Jansen, Holly E  14 Potomac Marlins-  1:15.50    1:15.43          3  
 15 Morse, Natalie   14 Schenectady-Sara  1:16.34    1:16.62          2  
 16 Marcelle, Madel  19 Team Pittsburgh-  1:16.35    1:16.76          1  
                 35.78      1:16.76 (40.98)
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Spradling, Paig  18 Lancaster Aquati  1:16.71    1:14.55        
                 35.13      1:14.55 (39.42)
 18 Tretter, Madise  19 Una Mlac-AM       1:16.37    1:15.78        
                 35.58      1:15.78 (40.20)
 19 McGeath, Miriam  23 Duquesne Univeri  1:16.75    1:15.94        
 20 Dirrane, Kerste  18 Upper Valley Aqu  1:16.85    1:16.49        
 21 Pacitti, Julia   17 Germantown Acade  1:16.79    1:16.59        
                 35.96      1:16.59 (40.63)
 22 Palu-Benson, Lo  16 Upper St Clair S  1:16.87    1:17.08        
                 36.59      1:17.08 (40.49)
 23 Dolan, Suzanne   16 MACHINE-PV        1:17.36    1:17.30        
                 35.38      1:17.30 (41.92)
 24 Askew, Erica K   18 Albany Starfish-  1:17.01    1:18.55        
 
                 Combined Team Scores - Through Event 5                  
 
  1. Team Pittsburgh Aquatics          111   2. Machine Aquatics                   46
  3. Schenectady-Saratoga Swim Club     42   4. Town of Tonawanda Titans Swim      41
  5. Unattached Pra                     29   6. SoNoCo Swim Club                   27
  7. Lancaster Aquatic Club             26   8. Meriden Silver Fins                25
  9. Star Swimming                      24  10. Victor Swim Club                   23
 11. Albany Starfish                    21  12. Upper Main Line YMCA               20
 12. Connecticut Aquatic Club           20  12. Team Suffolk                       20
 12. Berkeley Aquatic Club              20  16. Potomac Marlins                    17
 16. North Hills Aquatics               17  16. Unattached Psu                     17
 16. Nation''s Capital Swim Club         17  20. Piranha Swimming @ Darien YMCA     15
 20. Seneca Valley Swim Club            15  22. Cougar Aquatic Team                13
 22. Unattached Lac                     13  24. Unattached Psu                     12
 24. Norwin Aqua Club                   12  24. Unattached Cpac                    12
 24. Unattached Psu                     12  24. Millcreek Swim Team                12
 29. Mount Lebanon Aqua Club            11  30. Sweet Home Aquatics                 9
 31. Shelton Monroe Swim Team            8  32. Chelsea Piers Aquatic Club          7
 33. Greater Latrobe Aqua Club           6  33. Unattached Mlac                     6
 35. Long Beach Aquatics                 5  35. Mandell Jewish Community Cente      5
 35. Allegheny North Swim Club           5  35. Asphalt Green Unified Aquatics      5
 39. Unattached Vict                   4.5  39. Unattached Psu                    4.5
 41. Unattached Psu                      4  41. Westport/Weston Family Y Swim       4
 43. Franklin Area Swim Team             1                                           

Burt Flickinger Athletic Center - Site License         7/24/2014 - 6:55 PM
             2014 Speedo Summer- July - 7/24/2014 to 7/27/2014             
 
 Event 6  Men 100 LC Meter Breaststroke
=========================================================================
    Sectional: # 1:01.91  2002      Ed Moses, CUBU-PV
                   51.79  NAT 2014 Winter National
                 1:07.59  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Nosbisch, Luke   22 Team Pittsburgh-  1:03.53    1:04.43 JNAT    20  
                 30.28      1:04.43 (34.15)
  2 Gartland, John   21 Unattached-MA     1:05.28    1:04.90 JNAT    17  
                 30.40      1:04.90 (34.50)
  3 Cook, Alexander  21 Team Pittsburgh-  1:05.93    1:06.04 JNAT    16  
  4 Grimm, Harrison  20 Una Psu-MA        1:06.33    1:06.99 JNAT    15  
                 31.45      1:06.99 (35.54)
  5 Lozano, Joseph   18 Long Island Expr  1:06.79    1:07.15 JNAT    14  
  6 Husch, Stephen   17 Cougar Aquatic T  1:07.35    1:07.79         12.5
  6 Moyer, Dylan J   17 Clinton Cudas-AD  1:07.24    1:07.79         12.5
                 32.17      1:07.79 (35.62)
  8 Wells, Geoffrey  31 Unattached-NI     1:07.37    1:08.21         11  
                 32.32      1:08.21 (35.89)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Smith, Grayson   18 MACHINE-PV        1:07.77    1:06.87 JNAT     9  
                 31.55      1:06.87 (35.32)
 10 Gay, Sean P      15 SoNoCo Swim Club  1:07.94    1:06.98 JNAT     7  
 11 Fissella, Tre D  16 Lancaster Aquati  1:07.48    1:07.11 JNAT     6  
                 31.61      1:07.11 (35.50)
 12 Okhtenberg, Ari  16 Unattached-MR     1:07.48    1:07.31 JNAT     5  
                 31.45      1:07.31 (35.86)
 13 Knabb, Oliver P  18 Lancaster Aquati  1:07.64    1:07.39 JNAT     4  
 14 Ahlberg, Joseph  18 SoNoCo Swim Club  1:08.50    1:08.33          3  
                 31.50      1:08.33 (36.83)
 15 McLaughlin, Dec  19 Star Swimming-NI  1:08.49    1:08.73          2  
 16 Pite, Alan J     18 SoNoCo Swim Club  1:08.35    1:08.85          1  
                 32.90      1:08.85 (35.95)
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Ramsey, Brian D  16 Una Mlac-AM       1:08.79    1:06.69 JNAT   
 18 Stevens, Noah M  16 Fairport Area Sw  1:08.62    1:07.14 JNAT   
                 31.56      1:07.14 (35.58)
 19 Riley, Rex M     16 Millcreek Swim T  1:09.00    1:08.29        
 20 Cummings, Clayt  20 Unattached-AM     1:08.83    1:08.46        
                 32.27      1:08.46 (36.19)
 21 Caprara, Alexan  18 Jewish Community  1:08.70    1:08.70        
                 32.16      1:08.70 (36.54)
 22 Gannon, Thomas   17 Westport/Weston-  1:08.66    1:08.92        
                 32.31      1:08.92 (36.61)
 23 Cowden, Luke S   16 Team Suffolk-MR   1:09.04    1:09.14        
                 32.50      1:09.14 (36.64)
 24 Flint, Carter A  15 MACHINE-PV        1:08.69    1:09.41        
 
                 Combined Team Scores - Through Event 6                  
 
  1. Team Pittsburgh Aquatics          147   2. Machine Aquatics                   55
  3. Schenectady-Saratoga Swim Club     42   4. Town of Tonawanda Titans Swim      41
  5. SoNoCo Swim Club                   38   6. Lancaster Aquatic Club             36
  7. Unattached Pra                     29   8. Star Swimming                      26
  9. Cougar Aquatic Team              25.5  10. Meriden Silver Fins                25
 11. Victor Swim Club                   23  12. Albany Starfish                    21
 13. Connecticut Aquatic Club           20  13. Berkeley Aquatic Club              20
 13. Upper Main Line YMCA               20  13. Team Suffolk                       20
 17. Potomac Marlins                    17  17. Unattached Psu                     17
 17. Unattached                         17  17. North Hills Aquatics               17
 17. Nation''s Capital Swim Club         17  22. Unattached Psu                     15
 22. Piranha Swimming @ Darien YMCA     15  22. Seneca Valley Swim Club            15
 25. Long Island Express                14  26. Unattached Lac                     13
 27. Clinton Cudas                    12.5  28. Millcreek Swim Team                12
 28. Unattached Cpac                    12  28. Unattached Psu                     12
 28. Norwin Aqua Club                   12  28. Unattached Psu                     12
 33. Unattached                         11  33. Mount Lebanon Aqua Club            11
 35. Sweet Home Aquatics                 9  36. Shelton Monroe Swim Team            8
 37. Chelsea Piers Aquatic Club          7  38. Unattached Mlac                     6
 38. Greater Latrobe Aqua Club           6  40. Mandell Jewish Community Cente      5
 40. Asphalt Green Unified Aquatics      5  40. Allegheny North Swim Club           5
 40. Unattached                          5  40. Long Beach Aquatics                 5
 45. Unattached Psu                    4.5  45. Unattached Vict                   4.5
 47. Unattached Psu                      4  47. Westport/Weston Family Y Swim       4
 49. Franklin Area Swim Team             1                                           

Burt Flickinger Athletic Center - Site License         7/24/2014 - 6:39 PM
             2014 Speedo Summer- July - 7/24/2014 to 7/27/2014             
 
 Event 7  Women 800 LC Meter Freestyle
=========================================================================
    Sectional: # 8:28.04  2008      Kate Ziegler, FISH-PV
                 8:54.49  NAT 2014 Winter National
                 9:03.49  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Stone, Lindsay   15 Pack Swim Team o  8:54.52    8:50.96 NAT     20  
                 30.60      1:03.52 (32.92)
        1:37.31 (33.79)     2:10.57 (33.26)
        2:44.58 (34.01)     3:18.18 (33.60)
        3:52.12 (33.94)     4:25.69 (33.57)
        4:59.14 (33.45)     5:32.46 (33.32)
        6:06.01 (33.55)     6:39.33 (33.32)
        7:12.86 (33.53)     7:46.12 (33.26)
        8:19.49 (33.37)     8:50.96 (31.47)
  2 Ritter, Kaleigh  20 Team Pittsburgh-  9:02.94    8:51.06 NAT     17  
                                1:04.13 ( )
                                2:11.55 ( )
                                3:19.17 ( )
                                4:26.21 ( )
                                5:32.26 ( )
                                6:38.84 ( )
                                7:45.91 ( )
      8:51.06 (1:05.15)                    
  3 Smith, Morgan L  17 Cougar Aquatic T  9:04.99    8:58.32 JNAT    16  
                 30.39      1:03.10 (32.71)
        1:28.18 (25.08)     2:10.92 (42.74)
        2:45.07 (34.15)     3:19.11 (34.04)
        3:53.10 (33.99)     4:27.06 (33.96)
        5:01.39 (34.33)     5:35.55 (34.16)
        6:09.74 (34.19)     6:43.86 (34.12)
        7:17.73 (33.87)     7:51.43 (33.70)
        8:25.19 (33.76)     8:58.32 (33.13)
  4 Modeas, Sydney   18 Star Swimming-NI  8:58.51    9:11.87         15  
                 31.04      1:04.50 (33.46)
        1:38.48 (33.98)     2:12.84 (34.36)
        2:47.30 (34.46)     3:22.46 (35.16)
        3:57.41 (34.95)     4:32.59 (35.18)
        5:07.42 (34.83)     5:42.55 (35.13)
        6:17.97 (35.42)     6:53.32 (35.35)
        7:28.22 (34.90)     8:03.01 (34.79)
        8:37.55 (34.54)     9:11.87 (34.32)
  5 Stearns, Kaitli  16 Cougar Aquatic T  9:09.83    9:14.34         14  
                 30.23      1:03.61 (33.38)
        1:37.55 (33.94)     2:12.21 (34.66)
        2:46.78 (34.57)     3:21.59 (34.81)
        3:56.44 (34.85)     4:31.18 (34.74)
        5:06.19 (35.01)     5:41.68 (35.49)
        6:17.05 (35.37)     6:52.87 (35.82)
        7:28.46 (35.59)     8:04.15 (35.69)
        8:39.49 (35.34)     9:14.34 (34.85)
  6 Brechbuhl, Elis  17 Upper Valley Aqu  9:14.89    9:19.13         13  
                                1:04.32 ( )
                                2:13.15 ( )
                                3:22.90 ( )
                                4:33.82 ( )
                                5:45.18 ( )
                                6:57.01 ( )
                                8:08.84 ( )
      9:19.13 (1:10.29)                    
  7 Regan, Courtney  17 Regional YMCA of  9:23.37    9:22.30         12  
                 32.42      1:06.59 (34.17)
        1:41.71 (35.12)     2:16.32 (34.61)
        2:51.80 (35.48)     3:26.96 (35.16)
        4:02.85 (35.89)     4:37.75 (34.90)
        5:13.52 (35.77)     5:48.94 (35.42)
        6:25.19 (36.25)     7:00.88 (35.69)
        7:37.22 (36.34)     8:12.58 (35.36)
        8:47.95 (35.37)     9:22.30 (34.35)
  8 Brickman, Molly  17 Asphalt Green Un  9:09.15    9:23.94         11  
                                1:04.97 ( )
                                2:14.79 ( )
                                3:25.96 ( )
                                4:38.25 ( )
                                5:49.89 ( )
                                7:02.16 ( )
                                8:13.40 ( )
      9:23.94 (1:10.54)                    
  9 Haraden, Karly   18 Schenectady-Sara 10:24.19Y   9:25.56          9  
                 33.70      1:09.39 (35.69)
        1:44.75 (35.36)     2:20.39 (35.64)
        2:55.74 (35.35)     3:31.44 (35.70)
        4:06.76 (35.32)     4:43.14 (36.38)
        5:18.61 (35.47)     5:54.19 (35.58)
        6:29.09 (34.90)     7:04.90 (35.81)
        7:40.03 (35.13)     8:15.87 (35.84)
        8:51.01 (35.14)     9:25.56 (34.55)
 10 Ford, Amanda J   20 Team Pittsburgh-  9:25.39    9:31.68          7  
                 32.46      1:07.60 (35.14)
        1:42.70 (35.10)     2:18.51 (35.81)
        2:54.27 (35.76)     3:30.15 (35.88)
        4:06.12 (35.97)     4:42.39 (36.27)
        5:18.59 (36.20)     5:55.08 (36.49)
        6:31.25 (36.17)     7:07.61 (36.36)
        7:43.84 (36.23)     8:20.06 (36.22)
        8:56.22 (36.16)     9:31.68 (35.46)
 11 Browne, Elizabe  19 Nittany Lion Aqu  9:16.79    9:35.12          6  
                 31.59      1:05.49 (33.90)
        1:40.70 (35.21)     2:16.38 (35.68)
        2:52.26 (35.88)     3:28.71 (36.45)
        4:05.27 (36.56)     4:41.76 (36.49)
        5:18.59 (36.83)     5:55.54 (36.95)
        6:32.24 (36.70)     7:09.36 (37.12)
        7:46.45 (37.09)     8:23.14 (36.69)
        8:59.99 (36.85)     9:35.12 (35.13)
 12 Dewitt, Bethany  20 Team Pittsburgh- 10:10.69Y   9:39.18          5  
                 33.11      1:08.03 (34.92)
        1:43.58 (35.55)     2:19.12 (35.54)
        2:54.81 (35.69)     3:30.86 (36.05)
        4:07.46 (36.60)     4:44.03 (36.57)
        5:20.96 (36.93)     5:57.82 (36.86)
        6:35.09 (37.27)     7:12.22 (37.13)
        7:49.24 (37.02)     8:26.41 (37.17)
        9:03.43 (37.02)     9:39.18 (35.75)
 13 Anthone, Rebecc  18 Town of Tonawand  9:24.86    9:59.49          4  
                 32.58      1:07.74 (35.16)
        1:44.51 (36.77)     2:21.36 (36.85)
        2:58.91 (37.55)     3:36.54 (37.63)
        4:14.73 (38.19)     4:52.69 (37.96)
        5:31.24 (38.55)     6:09.46 (38.22)
        6:48.24 (38.78)     7:26.61 (38.37)
        8:00.43 (33.82)     8:43.82 (43.39)
        9:22.24 (38.42)     9:59.49 (37.25)
 
                 Combined Team Scores - Through Event 7                  
 
  1. Team Pittsburgh Aquatics          176   2. Cougar Aquatic Team              55.5
  3. Machine Aquatics                   55   4. Schenectady-Saratoga Swim Club     51
  5. Town of Tonawanda Titans Swim      45   6. Star Swimming                      41
  7. SoNoCo Swim Club                   38   8. Lancaster Aquatic Club             36
  9. Unattached Pra                     29  10. Meriden Silver Fins                25
 11. Victor Swim Club                   23  12. Albany Starfish                    21
 13. Pack Swim Team of Pittsford        20  13. Team Suffolk                       20
 13. Connecticut Aquatic Club           20  13. Berkeley Aquatic Club              20
 13. Upper Main Line YMCA               20  18. Unattached                         17
 18. Nation''s Capital Swim Club         17  18. Potomac Marlins                    17
 18. North Hills Aquatics               17  18. Unattached Psu                     17
 23. Asphalt Green Unified Aquatics     16  24. Piranha Swimming @ Darien YMCA     15
 24. Seneca Valley Swim Club            15  24. Unattached Psu                     15
 27. Long Island Express                14  28. Upper Valley Aquatic Club          13
 28. Unattached Lac                     13  30. Clinton Cudas                    12.5
 31. Unattached Cpac                    12  31. Unattached Psu                     12
 31. Regional YMCA of Western Conne     12  31. Unattached Psu                     12
 31. Norwin Aqua Club                   12  31. Millcreek Swim Team                12
 37. Mount Lebanon Aqua Club            11  37. Unattached                         11
 39. Sweet Home Aquatics                 9  40. Shelton Monroe Swim Team            8
 41. Chelsea Piers Aquatic Club          7  42. Unattached Mlac                     6
 42. Nittany Lion Aquatic Club           6  42. Greater Latrobe Aqua Club           6
 45. Mandell Jewish Community Cente      5  45. Allegheny North Swim Club           5
 45. Unattached                          5  45. Long Beach Aquatics                 5
 49. Unattached Vict                   4.5  49. Unattached Psu                    4.5
 51. Unattached Psu                      4  51. Westport/Weston Family Y Swim       4
 53. Franklin Area Swim Team             1                                           

Burt Flickinger Athletic Center - Site License         7/24/2014 - 6:55 PM
             2014 Speedo Summer- July - 7/24/2014 to 7/27/2014             
 
 Event 8  Men 1500 LC Meter Freestyle
=========================================================================
    Sectional: # 15:30.85  2008      Tom Koucheravy, UN-PV
                 15:59.99  NAT 2014 Winter National
                 16:14.99  JNAT 2014 Winter JR Nat
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Revis, Mason T   17 Mandell Jewish C 16:24.83   16:15.18         20  
                 29.38      1:00.95 (31.57)
        1:33.08 (32.13)     2:05.58 (32.50)
        2:37.93 (32.35)     3:10.35 (32.42)
        3:42.87 (32.52)     4:15.38 (32.51)
        4:44.14 (28.76)     5:20.57 (36.43)
        5:53.11 (32.54)     6:25.67 (32.56)
        6:58.51 (32.84)     7:31.28 (32.77)
        8:04.38 (33.10)     8:36.91 (32.53)
        9:09.68 (32.77)     9:42.46 (32.78)
       10:15.22 (32.76)    10:48.06 (32.84)
       11:20.73 (32.67)    11:53.52 (32.79)
       12:26.36 (32.84)    12:59.50 (33.14)
       13:32.41 (32.91)    14:05.23 (32.82)
       14:32.78 (27.55)    15:11.25 (38.47)
       15:43.97 (32.72)    16:15.18 (31.21)
  2 Burr, Jonathan   21 Laurel E Hartfor 16:19.15   16:16.53         17  
                 29.13      1:00.56 (31.43)
        1:33.04 (32.48)     2:05.59 (32.55)
        2:38.31 (32.72)     3:11.26 (32.95)
        3:44.24 (32.98)     4:17.08 (32.84)
        4:50.40 (33.32)     5:23.30 (32.90)
        5:56.36 (33.06)     6:29.16 (32.80)
        7:02.15 (32.99)     7:34.95 (32.80)
        8:07.72 (32.77)     8:40.30 (32.58)
        9:13.21 (32.91)     9:46.04 (32.83)
       10:19.12 (33.08)    10:51.98 (32.86)
       11:24.82 (32.84)    11:57.32 (32.50)
       12:30.20 (32.88)    13:03.13 (32.93)
       13:36.01 (32.88)    14:09.09 (33.08)
       14:42.13 (33.04)    15:14.54 (32.41)
       15:46.50 (31.96)    16:16.53 (30.03)
  3 Williams, Danie  16 Westport/Weston- 16:43.25   16:22.96         16  
                 29.69      1:01.47 (31.78)
        1:34.41 (32.94)     2:07.04 (32.63)
        2:39.98 (32.94)     3:13.00 (33.02)
        3:45.99 (32.99)     4:18.83 (32.84)
        4:51.94 (33.11)     5:24.74 (32.80)
        5:57.91 (33.17)     6:30.78 (32.87)
        7:03.76 (32.98)     7:36.58 (32.82)
        8:09.74 (33.16)     8:42.64 (32.90)
        9:15.76 (33.12)     9:48.65 (32.89)
       10:21.58 (32.93)    10:54.57 (32.99)
       11:27.80 (33.23)    12:00.88 (33.08)
       12:34.22 (33.34)    13:07.53 (33.31)
       13:40.76 (33.23)    14:13.68 (32.92)
       14:46.90 (33.22)    15:19.79 (32.89)
       15:52.29 (32.50)    16:22.96 (30.67)
  4 Caffee, William  19 University at Bu 16:12.69   16:24.85         15  
                 29.36      1:00.93 (31.57)
        1:33.46 (32.53)     2:05.98 (32.52)
        2:39.27 (33.29)     3:11.97 (32.70)
        3:45.16 (33.19)     4:17.85 (32.69)
        4:51.66 (33.81)     5:25.17 (33.51)
        5:59.50 (34.33)     6:33.66 (34.16)
        7:06.91 (33.25)     7:40.31 (33.40)
        8:14.27 (33.96)     8:47.75 (33.48)
        9:21.65 (33.90)     9:55.00 (33.35)
       10:28.05 (33.05)    11:00.95 (32.90)
       11:32.77 (31.82)    12:04.86 (32.09)
       12:37.36 (32.50)    13:09.80 (32.44)
       13:42.85 (33.05)    14:15.95 (33.10)
       14:40.93 (24.98)    15:22.11 (41.18)
       15:54.63 (32.52)    16:24.85 (30.22)
  5 Parkhurst, Shaw  22 Town of Tonawand 16:31.16   16:25.04         14  
                 28.79      1:00.35 (31.56)
        1:32.21 (31.86)     2:04.63 (32.42)
        2:37.02 (32.39)     3:09.82 (32.80)
        3:42.52 (32.70)     4:15.70 (33.18)
        4:48.79 (33.09)     5:22.06 (33.27)
        5:55.22 (33.16)     6:28.56 (33.34)
        7:01.89 (33.33)     7:35.50 (33.61)
        8:08.61 (33.11)     8:42.02 (33.41)
        9:15.46 (33.44)     9:48.81 (33.35)
       10:22.18 (33.37)    10:55.47 (33.29)
       11:28.52 (33.05)    12:01.91 (33.39)
       12:35.39 (33.48)    13:08.69 (33.30)
       13:41.90 (33.21)    14:15.26 (33.36)
       14:44.48 (29.22)    15:21.12 (36.64)
       15:53.98 (32.86)    16:25.04 (31.06)
  6 Patrum, William  20 Star Swimming-NI 16:08.11Y  16:27.03         13  
                 28.93      1:00.32 (31.39)
        1:32.83 (32.51)     2:05.70 (32.87)
        2:38.55 (32.85)     3:11.28 (32.73)
        3:44.32 (33.04)     4:17.46 (33.14)
        4:50.73 (33.27)     5:24.01 (33.28)
        5:56.97 (32.96)     6:30.18 (33.21)
        7:03.31 (33.13)     7:36.53 (33.22)
        8:09.24 (32.71)     8:42.81 (33.57)
        9:16.09 (33.28)     9:49.19 (33.10)
       10:22.30 (33.11)    10:55.61 (33.31)
       11:28.85 (33.24)    12:02.22 (33.37)
       12:35.23 (33.01)    13:08.67 (33.44)
       13:34.78 (26.11)    14:15.25 (40.47)
       14:48.61 (33.36)    15:22.20 (33.59)
       15:55.25 (33.05)    16:27.03 (31.78)
  7 Smith, Neal P    17 Jewish Community 16:41.42   16:29.28         12  
                                1:01.49 ( )
                                2:06.54 ( )
                                3:12.52 ( )
                                4:18.30 ( )
                                5:24.37 ( )
                                6:29.32 ( )
                                7:34.72 ( )
                                8:40.84 ( )
                                9:47.13 ( )
                               10:54.06 ( )
                               12:01.49 ( )
                               13:08.97 ( )
                               14:16.21 ( )
                               15:23.41 ( )
     16:29.28 (1:05.87)                    
  8 Cudahy, Dylan J  15 MACHINE-PV       17:00.08   16:32.74         11  
                 30.59      1:02.94 (32.35)
        1:36.11 (33.17)     2:09.22 (33.11)
        2:32.18 (22.96)     3:15.32 (43.14)
        3:36.86 (21.54)     4:21.53 (44.67)
        4:47.81 (26.28)     5:28.12 (40.31)
        5:50.30 (22.18)     6:34.50 (44.20)
        6:58.79 (24.29)     7:41.01 (42.22)
        8:07.21 (26.20)     8:47.96 (40.75)
        9:21.50 (33.54)     9:54.80 (33.30)
       10:16.28 (21.48)    11:01.32 (45.04)
       11:30.56 (29.24)    12:07.97 (37.41)
       12:32.91 (24.94)    13:14.88 (41.97)
       13:41.37 (26.49)    14:21.31 (39.94)
       14:54.75 (33.44)    15:27.93 (33.18)
       16:01.07 (33.14)    16:32.74 (31.67)
  9 Koch, Joseph A   16 Lansing Cats-NI  16:25.25   16:33.42          9  
                                1:02.11 ( )
                                2:07.84 ( )
                                3:13.94 ( )
                                4:20.43 ( )
                                5:26.90 ( )
                                6:32.91 ( )
                                7:39.52 ( )
                                8:46.69 ( )
                                9:53.27 ( )
                               11:00.45 ( )
                               12:07.71 ( )
                               13:14.96 ( )
                               14:22.04 ( )
                               15:28.77 ( )
     16:33.42 (1:04.65)                    
 10 Etter, Jackson   17 Nittany Lion Aqu 16:24.78   16:35.95          7  
                                1:01.85 ( )
                                2:08.01 ( )
                                3:14.23 ( )
                                4:20.81 ( )
                                5:27.28 ( )
                                6:33.84 ( )
                                7:40.43 ( )
                                8:46.91 ( )
                                9:53.60 ( )
                               11:00.53 ( )
                               12:07.49 ( )
                               13:14.67 ( )
                               14:21.82 ( )
                               15:29.22 ( )
     16:35.95 (1:06.73)                    
 11 Rice, Samuel W   17 Weymouth Club Wa 16:44.77   16:37.79          6  
                 30.57      1:03.47 (32.90)
        1:36.02 (32.55)     2:08.57 (32.55)
        2:41.19 (32.62)     3:13.79 (32.60)
        3:46.62 (32.83)     4:19.63 (33.01)
        4:52.71 (33.08)     5:25.92 (33.21)
        5:59.30 (33.38)     6:32.55 (33.25)
        7:06.01 (33.46)     7:39.44 (33.43)
        8:13.07 (33.63)     8:46.72 (33.65)
        9:20.61 (33.89)     9:54.03 (33.42)
       10:27.84 (33.81)    11:01.58 (33.74)
       11:35.58 (34.00)    12:09.19 (33.61)
       12:42.99 (33.80)    13:16.73 (33.74)
       13:50.64 (33.91)    14:24.39 (33.75)
       14:58.27 (33.88)    15:31.77 (33.50)
       16:05.12 (33.35)    16:37.79 (32.67)
 12 Puskovitch, Iva  13 Germantown Acade 16:55.57   16:39.36          5  
                 30.02      1:02.92 (32.90)
        1:36.04 (33.12)     2:09.34 (33.30)
        2:42.50 (33.16)     3:16.01 (33.51)
        3:49.01 (33.00)     4:22.27 (33.26)
        4:55.77 (33.50)     5:29.24 (33.47)
        6:02.50 (33.26)     6:35.98 (33.48)
        7:09.27 (33.29)     7:42.95 (33.68)
        8:16.30 (33.35)     8:49.58 (33.28)
        9:22.76 (33.18)     9:56.16 (33.40)
       10:29.56 (33.40)    11:02.90 (33.34)
       11:36.31 (33.41)    12:09.89 (33.58)
       12:43.51 (33.62)    13:17.31 (33.80)
       13:51.17 (33.86)    14:24.83 (33.66)
       14:58.43 (33.60)    15:32.51 (34.08)
       16:01.57 (29.06)    16:39.36 (37.79)
 13 Wisner, Kai S    15 Camillus Swim Cl 16:11.46Y  16:51.64          4  
                 30.73      1:04.30 (33.57)
        1:38.31 (34.01)     2:12.65 (34.34)
        2:46.32 (33.67)     3:20.52 (34.20)
        3:54.04 (33.52)     4:27.95 (33.91)
        5:01.38 (33.43)     5:35.28 (33.90)
        6:08.98 (33.70)     6:42.85 (33.87)
        7:16.83 (33.98)     7:50.68 (33.85)
        8:24.21 (33.53)     8:57.80 (33.59)
        9:31.50 (33.70)    10:05.39 (33.89)
       10:39.42 (34.03)    11:13.64 (34.22)
       11:47.39 (33.75)    12:21.55 (34.16)
       12:55.75 (34.20)    13:29.76 (34.01)
       14:03.50 (33.74)    14:37.69 (34.19)
       15:11.59 (33.90)    15:45.49 (33.90)
       16:17.40 (31.91)    16:51.64 (34.24)
 14 McCauley, Willi  19 Star Swimming-NI 16:54.00   16:56.77          3  
                 30.54      1:04.04 (33.50)
        1:37.28 (33.24)     2:10.98 (33.70)
        2:44.80 (33.82)     3:18.91 (34.11)
        3:53.14 (34.23)     4:27.52 (34.38)
        5:01.92 (34.40)     5:36.72 (34.80)
        6:04.38 (27.66)     6:43.87 (39.49)
        7:18.07 (34.20)     7:52.92 (34.85)
        8:27.06 (34.14)     9:01.20 (34.14)
        9:35.34 (34.14)    10:09.54 (34.20)
       10:43.80 (34.26)    11:18.45 (34.65)
       11:49.62 (31.17)    12:24.92 (35.30)
       12:58.76 (33.84)    13:33.24 (34.48)
       14:07.08 (33.84)    14:41.45 (34.37)
       15:12.70 (31.25)    15:49.81 (37.11)
       16:21.31 (31.50)    16:56.77 (35.46)
 15 Bray, Spencer E  20 Star Swimming-NI 15:51.42Y  17:04.58          2  
                 29.93      1:01.61 (31.68)
        1:34.46 (32.85)     2:07.93 (33.47)
        2:41.07 (33.14)     3:14.52 (33.45)
        3:48.68 (34.16)     4:22.44 (33.76)
        4:56.52 (34.08)     5:30.78 (34.26)
        6:05.32 (34.54)     6:39.61 (34.29)
        7:14.13 (34.52)     7:48.51 (34.38)
        8:23.16 (34.65)     8:57.92 (34.76)
        9:32.94 (35.02)    10:07.05 (34.11)
       10:41.79 (34.74)    11:16.56 (34.77)
       11:51.15 (34.59)    12:25.44 (34.29)
       13:00.31 (34.87)    13:35.00 (34.69)
       14:09.92 (34.92)    14:44.77 (34.85)
       15:19.81 (35.04)    15:54.98 (35.17)
       16:30.20 (35.22)    17:04.58 (34.38)
 16 Strayer, Aidan   17 Albany Starfish- 16:24.07Y  17:08.65          1  
                 30.16      1:04.39 (34.23)
        1:38.38 (33.99)     2:12.51 (34.13)
        2:46.28 (33.77)     3:20.62 (34.34)
        3:53.90 (33.28)     4:27.81 (33.91)
        5:01.79 (33.98)     5:35.97 (34.18)
        6:10.39 (34.42)     6:44.70 (34.31)
        7:18.79 (34.09)     7:53.06 (34.27)
        8:27.73 (34.67)     9:02.53 (34.80)
        9:36.38 (33.85)    10:11.42 (35.04)
       10:45.64 (34.22)    11:20.34 (34.70)
       11:54.54 (34.20)    12:29.35 (34.81)
       13:03.60 (34.25)    13:38.85 (35.25)
       14:13.69 (34.84)    14:48.86 (35.17)
       15:24.00 (35.14)    15:59.35 (35.35)
       16:34.34 (34.99)    17:08.65 (34.31)
 17 Dell''Isola, Ant  17 Zeus Swim Team-C 16:41.96   17:10.56        
                 29.95      1:02.41 (32.46)
        1:35.65 (33.24)     2:08.59 (32.94)
        2:42.47 (33.88)     3:14.94 (32.47)
        3:48.80 (33.86)     4:22.90 (34.10)
        4:57.65 (34.75)     5:32.24 (34.59)
        6:06.72 (34.48)     6:40.92 (34.20)
        7:15.87 (34.95)     7:50.18 (34.31)
        8:25.04 (34.86)     8:59.70 (34.66)
        9:34.82 (35.12)    10:09.25 (34.43)
       10:45.23 (35.98)    11:19.89 (34.66)
       11:54.70 (34.81)    12:29.86 (35.16)
       13:05.33 (35.47)    13:39.94 (34.61)
       14:15.82 (35.88)    14:50.84 (35.02)
       15:26.55 (35.71)    16:01.24 (34.69)
       16:36.42 (35.18)    17:10.56 (34.14)
 18 Tynan, Matthew   20 Unattached-PV    16:41.65   17:14.22        
                 30.09      1:02.25 (32.16)
        1:34.62 (32.37)     2:07.38 (32.76)
        2:40.26 (32.88)     3:13.12 (32.86)
        3:46.31 (33.19)     4:19.72 (33.41)
        4:53.49 (33.77)     5:27.75 (34.26)
        6:02.57 (34.82)     6:37.39 (34.82)
        7:13.05 (35.66)     7:48.33 (35.28)
        8:23.87 (35.54)     8:59.72 (35.85)
        9:35.93 (36.21)    10:11.57 (35.64)
       10:47.42 (35.85)    11:23.10 (35.68)
       11:58.51 (35.41)    12:33.87 (35.36)
       13:09.37 (35.50)    13:45.69 (36.32)
       14:20.85 (35.16)    14:56.03 (35.18)
       15:31.00 (34.97)    16:05.85 (34.85)
       16:40.84 (34.99)    17:14.22 (33.38)
 19 Nilsson, Evan A  16 Three Village Sw 16:16.07Y  17:14.66        
                 30.95      1:04.20 (33.25)
        1:37.56 (33.36)     2:11.45 (33.89)
        2:45.46 (34.01)     3:19.83 (34.37)
        3:54.34 (34.51)     4:29.28 (34.94)
        5:04.04 (34.76)     5:39.04 (35.00)
        6:14.00 (34.96)     6:48.89 (34.89)
        7:23.65 (34.76)     7:58.53 (34.88)
        8:33.37 (34.84)     9:08.21 (34.84)
        9:43.38 (35.17)    10:18.45 (35.07)
       10:53.37 (34.92)    11:28.49 (35.12)
       12:03.34 (34.85)    12:38.18 (34.84)
       13:13.17 (34.99)    13:48.15 (34.98)
       14:23.10 (34.95)    14:57.89 (34.79)
       15:32.57 (34.68)    16:06.73 (34.16)
       16:40.62 (33.89)    17:14.66 (34.04)
 20 Glas, Aaron I    16 Asphalt Green Un 16:59.10   17:17.46        
                 29.88      1:03.15 (33.27)
        1:36.72 (33.57)     2:11.02 (34.30)
        2:44.90 (33.88)     3:19.54 (34.64)
        3:53.58 (34.04)     4:28.53 (34.95)
        5:03.17 (34.64)     5:38.15 (34.98)
        6:12.55 (34.40)     6:47.56 (35.01)
        7:21.97 (34.41)     7:57.42 (35.45)
        8:32.12 (34.70)     9:07.88 (35.76)
        9:42.46 (34.58)    10:18.11 (35.65)
       10:52.63 (34.52)    11:28.22 (35.59)
       12:02.90 (34.68)    12:38.57 (35.67)
       13:13.52 (34.95)    13:48.81 (35.29)
       14:23.86 (35.05)    14:59.43 (35.57)
       15:33.90 (34.47)    16:09.57 (35.67)
       16:43.80 (34.23)    17:17.46 (33.66)
 21 Zitz, Jacob E    18 Victor Swim Club 17:00.52   17:21.48        
                 31.77      1:05.71 (33.94)
        1:40.64 (34.93)     2:15.04 (34.40)
        2:49.88 (34.84)     3:24.63 (34.75)
        3:59.51 (34.88)     4:34.41 (34.90)
        5:09.61 (35.20)     5:44.58 (34.97)
        6:19.83 (35.25)     6:54.53 (34.70)
        7:29.43 (34.90)     8:04.09 (34.66)
        8:39.17 (35.08)     9:13.86 (34.69)
        9:48.63 (34.77)    10:23.37 (34.74)
       10:58.43 (35.06)    11:33.12 (34.69)
       12:08.28 (35.16)    12:42.82 (34.54)
       13:17.94 (35.12)    13:52.87 (34.93)
       14:28.34 (35.47)    15:03.33 (34.99)
       15:32.97 (29.64)    16:13.29 (40.32)
       16:44.36 (31.07)    17:21.48 (37.12)
 22 Anderson, Ryan   17 Pine Richland Aq 16:48.10   17:29.24        
                 30.97      1:05.27 (34.30)
        1:39.86 (34.59)     2:14.93 (35.07)
        2:49.71 (34.78)     3:24.63 (34.92)
        3:59.61 (34.98)     4:34.98 (35.37)
        5:10.35 (35.37)     5:45.53 (35.18)
        6:21.00 (35.47)     6:55.47 (34.47)
        7:30.40 (34.93)     8:05.82 (35.42)
        8:41.12 (35.30)     9:15.89 (34.77)
        9:50.87 (34.98)    10:25.92 (35.05)
       11:00.68 (34.76)    11:35.82 (35.14)
       12:11.26 (35.44)    12:46.70 (35.44)
       13:22.13 (35.43)    13:57.70 (35.57)
       14:33.92 (36.22)    15:09.32 (35.40)
       15:44.40 (35.08)    16:19.37 (34.97)
       16:54.75 (35.38)    17:29.24 (34.49)
 23 Konik, Justin R  13 Star Swimming-NI 17:01.94   17:35.38        
                 30.84      1:04.35 (33.51)
        1:38.45 (34.10)     2:12.82 (34.37)
        2:46.38 (33.56)     3:20.47 (34.09)
        3:54.00 (33.53)     4:27.59 (33.59)
        5:01.72 (34.13)     5:36.61 (34.89)
        6:11.10 (34.49)     6:46.79 (35.69)
        7:22.21 (35.42)     7:58.36 (36.15)
        8:34.74 (36.38)     9:09.03 (34.29)
        9:44.88 (35.85)    10:20.79 (35.91)
       10:56.86 (36.07)    11:32.75 (35.89)
       12:06.35 (33.60)    12:44.21 (37.86)
       13:19.57 (35.36)    13:55.74 (36.17)
       14:32.12 (36.38)    15:08.29 (36.17)
       15:44.51 (36.22)    16:21.52 (37.01)
       16:58.94 (37.42)    17:35.38 (36.44)
 -- Perron, Jackson  17 Westbrook Seals- 16:15.86Y        NS        
 
                 Combined Team Scores - Through Event 8                  
 
  1. Team Pittsburgh Aquatics          176   2. Machine Aquatics                   66
  3. Star Swimming                      59   3. Town of Tonawanda Titans Swim      59
  5. Cougar Aquatic Team              55.5   6. Schenectady-Saratoga Swim Club     51
  7. SoNoCo Swim Club                   38   8. Lancaster Aquatic Club             36
  9. Unattached Pra                     29  10. Meriden Silver Fins                25
 10. Mandell Jewish Community Cente     25  12. Victor Swim Club                   23
 13. Albany Starfish                    22  14. Connecticut Aquatic Club           20
 14. Westport/Weston Family Y Swim      20  14. Berkeley Aquatic Club              20
 14. Pack Swim Team of Pittsford        20  14. Team Suffolk                       20
 14. Upper Main Line YMCA               20  20. Laurel E Hartford YMCA             17
 20. Potomac Marlins                    17  20. North Hills Aquatics               17
 20. Unattached Psu                     17  20. Nation''s Capital Swim Club         17
 20. Unattached                         17  26. Asphalt Green Unified Aquatics     16
 27. Unattached Psu                     15  27. Seneca Valley Swim Club            15
 27. University at Buffalo              15  27. Piranha Swimming @ Darien YMCA     15
 31. Long Island Express                14  32. Unattached Lac                     13
 32. Nittany Lion Aquatic Club          13  32. Upper Valley Aquatic Club          13
 35. Clinton Cudas                    12.5  36. Jewish Community Ctr Sailfish      12
 36. Regional YMCA of Western Conne     12  36. Unattached Psu                     12
 36. Millcreek Swim Team                12  36. Unattached Psu                     12
 36. Norwin Aqua Club                   12  36. Unattached Cpac                    12
 43. Mount Lebanon Aqua Club            11  43. Unattached                         11
 45. Lansing Cats                        9  45. Sweet Home Aquatics                 9
 47. Shelton Monroe Swim Team            8  48. Chelsea Piers Aquatic Club          7
 49. Weymouth Club Waves                 6  49. Unattached Mlac                     6
 49. Greater Latrobe Aqua Club           6  52. Unattached                          5
 52. Allegheny North Swim Club           5  52. Germantown Academy Aquatic  Cl      5
 52. Long Beach Aquatics                 5  56. Unattached Psu                    4.5
 56. Unattached Vict                   4.5  58. Camillus Swim Club                  4
 58. Unattached Psu                      4  60. Franklin Area Swim Team             1