ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
Russian Cup: Day One
7/24/2014-7/24/2014
Ruza, Russia

Special thanks to Maria Dobysheva for this translation!

Russian Cup July 24-27
Day 1

200 fly women
1.Martynova Yana (1988) Tatarstan 2.11.90 
2.Arsenyeva Maria (1994) Samara 2.14.93
3.Petrenko Sofia (1991) Arkhangelsk 2.15.14
4.Lvova Ekaterina (1993) Sevastopol 2.15.60
5.Schelkotunova Valeria (1995) Saint Petersburg-2 2.18.45
6.Kisileva Anna (1989) Yougra 2.18.53
7. Chimrova Svetlana (1996) Moscow-1 2.18.58
8. Gutnik Sofia (1993) Kaluga 2.22.87 

200 free Men
1.Ermakov Dmitry (1993) Moscow-1 1.47.89
2. Krasnykh Alexander (1995) Tatarstan 1.48.24
3. Polyschuk Mikhail (1989) Moscow-1 1.48.28
4. Lobuzov Artem (1991) Moscow-1 1.48.48
5. Tikhonov Alexander (1988) Moscow-1 1.48.80
6. Izotov Danila (1991) Krasnodar 1.50.36
7. Kulikov Evgeny (1991) Moscow-1 1.50.43
8. Andrusenko Vyatcheslav (1992) Saint Petersburg 1.50.87

100 fly Men
1. Koptelov Evgeny (1993) Volgograd 52.20
2. Prudnikov Vyatcheslav (1993) Saint Petersburg 52.29
3. Skvortsov Nikolay (1984) 52.63
4. Sery Vladislav (1989) Saint Petersburg 52.76
5. Kudashev Alexander (1995) Samara 53.23
6. Fesikov Sergey (1989) Penza 53.51
7. Vekovischev Mikhail (1998) Kaluga 53.83 
8. Rybin Roman (1990) Volgograd 53.85

100 free Women
1. Nasretdinova Rosalia (1997) Moscow-1 55.14
2. Bazarova Elizaveta (1995) Belgorod-Tula 55.32
3. Andreeva Viktoria (1992) Penza 55.54
4. Nesterova Margarita (1989) Belgorod 55.93
5. Baklakova Maria (1997) Perm 56.06
6. Simonova Vitalina (1992) Novosibir-Orenburg 56.26
7. Kolotushkina Valeria (1996) Moscow-1 56.44
8. Malutina Viktoria (1990) Penza 56.70

100 breaststroke Men
1. Strelnikov Kirill (1992) Volgograd 1.00.99
2. Falko Grigory (1987) Moscow-1 1.01.47
3. Nikolaev Andrey (1992) Kaluga 1.01.85
4. Panferov Anton (1992) Magadan 1.01.97
5. Dorinov Mikhail (1995) N.Novgorod 1.02.10
6. Silin Sergey (1990) Sverdlovskaya Oblast 1.02.14
7. Almatdinov Marat (1994) Moscow-1 1.02.36
8. Ageshkin Anton (1994) Omsk 1.03.15

400IM Women
1. Ivanenko Anastasia (1989) Komi 4.48.35
2. Larina Yulia (1996) Penza 4.49.41
3. Nazarova Irina (1993) Moscow region 4.53.30
4. Krasukova Kristina (1995) Tyumen 4.56.33
5. Simonova Varvara (2000) Volgograd 4.57.71     
6. Vinokurenkova Natalia (1983) Sakhalin 4.59.79
7. Denisenko Alexandra (2001) Saint Petersburg-2 5.05.34

400IM Men
1. Makovich Semen (1995) Samara 4.22.57
2. Trofimov Ivan (1992) Penza 4.22.67
3. Strelnikov Sergey (1991) Volgograd 4.22.73
4. Osipenko Alexandr (1995) Krasnodar 4.23.11
5. Okunev Denis (1993) Penza 4.23.49
6. Mikheev Mikhail (1988) Moscow-2 4.26.17
7. Kashpersky Sergey (1992) Moscow-1 4.30.05
8. Pirumov Danila (1997) Saint Petersburg 4.32.39

100 backstroke Women
1. Papusha Alexandra (1993) Moscow-1 1.01.87
2. Lapshina Polina (1995) Sverdlovskaya Oblast 1.01.87
3. Vershinina Kristina (1993) Yougra 1.02.59
4. Kameneva Maria (1999) Orenburg 1.02.64
5. Klyarovskaya Anastasia (1994) Moscow-1 1.02.97
6. Baranova Alexandra (1995) Moscow-3 1.03.47
7. Kartashova Daria (1997) Saint Petersburg-1 1.03.88
8. Schvaeva Irina (1994) Saint Petersburg-1 1.04.05


50 backstroke Men
1. Fesikov Sergey (1989) Penza 25.06
2. Morozov Vladimir (1992) Volgograd 25.09
3. Butymov Anton (1987) Komi 25.41
4. Tarasevich Grigory (1995) Omsk 25.43
5. Rybin Rustam (1989) Omsk 25.55
6. Borisov Vitaly (1990) Penza 26.05
7. Kovalenko Denis (1992) Volgograd 26.15
8. Maltsev Dmitry (1993) Moscow-1 26.38

50 breaststroke Women
1. Artemyeva Valentina (1986) Novosibirsk 31.69
2. Belousova Anna (1996) Sverdlovskaya Oblast 31.85
3. Deeva Daria (1990) Sverdlovskaya Oblast 32.03
4. Ivaneeva Natalia (1990) Volgograd 32.34
5. Baklakova Ekaterina (1992) Perm 32.25
6. Simonova Vitalina (1992) Novosibirsk-Orenburg 32.29
7. Kalashnikova Vera (1992) Moscow-1 32.34
8. Vinokurenkova Natalia (1983) Sakhalin 32.69