6/12/2014 - 6/12/2014
Canet, France
50 Breaststroke Men - Final A (Thursday 12 June 2014 - 18h00)
1. PEATY Adam 1994 GBR CITY OF DERBY 27.19 943 pts
2. NIKOLAEV Andrey 1992 RUS RUSSIE 27.52 910 pts
3. DUGONJIC Damir 1988 SLO CAL AQUATICS 27.54 908 pts
4. MURDOCH Ross 1994 GBR SCOTTISH SWIMMING 27.75 887 pts
4. PEREZ DORTONA Giacomo 1989 FRA FRANCE 27.75 887 pts
6. WEATHERITT Andrew 1991 GBR NATIONAL CENTRE LOUGHBOROUGH 28.05 859 pts
7. KOSEKI Yasuhiro 1992 JPN JAPON 28.18 847 pts
8. GARLAND Sullivan 1991 USA COLUMBIA OBU 28.23 843 pts
50 Breaststroke Men - Final B (Thursday 12 June 2014 - 16h00)
1. TULLY Mark 1992 GBR SCOTTISH SWIMMING 28.07 857 pts
2. WELSTEAD Joseph 1990 GBR MONTAUBAN NATATION 28.16 849 pts
3. MAHECHA PINTO Carlos arturo 1992 COL COLOMBIE 28.38 829 pts
4. ZANKO Vsevolod 1995 RUS RUSSIE 28.57 813 pts
5. CROUS Jarred 1996 RSA AFRIQUE DU SUD 28.62 809 pts
6. HOLDERNESS Robert 1990 GBR MILLFIELD SCHOOL SWIMMING CLUB 28.71 801 pts
7. SCHWEIZER Martin 1988 GBR STOCKPORT METRO 28.72 800 pts
--- CARNOL Laurent 1989 LUX LUXEMBOURG DNS ---
50 Breaststroke Men - Bfa (Thursday 12 June 2014 - 09h10)
1. KOSEKI Yasuhiro 1992 JPN JAPON 30.91 +0.67 642 pts
1. KOSEKI Yasuhiro 1992 JPN JAPON 30.91 +0.67 642 pts
1. KOSEKI Yasuhiro 1992 JPN JAPON 30.91 +0.67 642 pts
1. KOSEKI Yasuhiro 1992 JPN JAPON 30.91 +0.67 642 pts
3. TULLY Mark 1992 GBR SCOTTISH SWIMMING 31.03 +0.62 634 pts
3. TULLY Mark 1992 GBR SCOTTISH SWIMMING 31.03 +0.62 634 pts
3. TULLY Mark 1992 GBR SCOTTISH SWIMMING 31.03 +0.62 634 pts
3. TULLY Mark 1992 GBR SCOTTISH SWIMMING 31.03 +0.62 634 pts
50 Breaststroke Men - Prelims (Thursday 12 June 2014 - 08h30)
1. PEATY Adam 1994 GBR CITY OF DERBY 27.51 +0.60 911 pts QFA
2. MURDOCH Ross 1994 GBR SCOTTISH SWIMMING 27.84 +0.62 879 pts QFA
3. NIKOLAEV Andrey 1992 RUS RUSSIE 27.85 +0.66 878 pts QFA
4. WEATHERITT Andrew 1991 GBR NATIONAL CENTRE LOUGHBOROUGH 27.96 +0.72 867 pts QFA
5. PEREZ DORTONA Giacomo 1989 FRA FRANCE 28.03 +0.65 861 pts QFA
6. DUGONJIC Damir 1988 SLO CAL AQUATICS 28.07 +0.71 857 pts QFA
6. GARLAND Sullivan 1991 USA COLUMBIA OBU 28.07 +0.70 857 pts QFA
8. KOSEKI Yasuhiro 1992 JPN JAPON 28.13 +0.74 852 pts Bfa
9. TULLY Mark 1992 GBR SCOTTISH SWIMMING 28.13 +0.70 852 pts Bfa
10. TITENIS Giedrius 1989 LTU LITUANIE 28.27 +0.76 839 pts QFB
11. WELSTEAD Joseph 1990 GBR MONTAUBAN NATATION 28.28 +0.70 838 pts QFB
12. SCHWEIZER Martin 1988 GBR STOCKPORT METRO 28.49 +0.62 820 pts QFB
13. MAHECHA PINTO Carlos arturo 1992 COL COLOMBIE 28.58 +0.75 812 pts QFB
14. CROUS Jarred 1996 RSA AFRIQUE DU SUD 28.75 +0.71 798 pts QFB
15. PALATOV Alexander 1995 RUS RUSSIE 28.79 +0.61 794 pts QFB
16. ZANKO Vsevolod 1995 RUS RUSSIE 28.80 +0.65 794 pts QFB
17. HOLDERNESS Robert 1990 GBR MILLFIELD SCHOOL SWIMMING CLUB 28.88 +0.71 787 pts
18. LUO Lingfeng 1993 CHN CHINE 28.90 +0.72 785 pts
18. KHOMENKO Ilya 1995 RUS RUSSIE 28.90 +0.64 785 pts
20. CARNOL Laurent 1989 LUX LUXEMBOURG 28.91 +0.69 785 pts
21. YAN Zibei 1995 CHN CHINE 28.97 +0.63 780 pts
22. MOUEDDENE Eddie 1990 FRA AMIENS METROPOLE NAT. 29.03 +0.71 775 pts
23. STEEPLES Christopher 1992 GBR CITY OF MANCHESTER AQUATICS SWIM TEAM 29.04 +0.67 774 pts
24. POKKINEN Tuomas 1995 FIN FINLANDE 29.13 +0.68 767 pts
25. COREELMAN Jonas 1991 BEL BELGIQUE 29.15 +0.67 765 pts
26. NAISBY Jonathan 1993 CAN CN SHERBROOKE 29.16 +0.60 765 pts
27. MORILLAS RAMOS Fernando 1990 ESP MATURO 29.33 +0.66 751 pts
28. ERASMUS Douglas 1990 RSA TUKS 29.70 +0.63 724 pts
29. CHOU Kit 1993 MAC MACAO 29.76 +0.58 719 pts
30. LI Chao 1994 CHN CHINE 29.81 +0.63 716 pts
31. ROMAN Andrei-Cristian 1996 ROU ROUMANIE 29.82 +0.77 715 pts
32. CERDEIRA Tales 1987 BRA BRÉSIL 29.84 +0.65 713 pts
33. YUAN Zixuan 1993 CHN CHINE 29.85 +0.72 713 pts
34. PENNY Greg 1991 USA COLUMBIA OBU 29.89 +0.70 710 pts
35. HEDEGAARD Niklas 1990 DEN DANEMARK 29.97 +0.70 704 pts
36. SHAHAFF Yahav 1993 ISR ISRAËL 29.98 +0.61 704 pts
37. VIGOUROUX Romain 1994 FRA NAUTIC CLUB NÎMES 30.19 +0.63 689 pts
38. STEINLAND Mads henry 1997 NOR NORVÈGE 30.30 +0.63 681 pts
39. BUSSIERE Theo 1995 FRA CN MARSEILLE 30.31 +0.62 681 pts
40. TIAINEN Tuomas 1996 FIN FINLANDE 30.54 +0.71 665 pts
41. LAAKSO Mikael 1997 FIN FINLANDE 30.65 +0.64 658 pts
42. HUNTER Mark 1996 RSA SEALS 30.67 +0.67 657 pts
43. GEESON Lee 1995 RSA WESTVILLE 30.69 +0.67 656 pts
44. PERISSER Patrick 1992 FRA DAUPHINS TOULOUSE OEC 30.82 +0.69 647 pts
45. PAUL Kevin 1991 RSA AFRIQUE DU SUD 30.91 +0.67 642 pts
46. CHARRADE Théo 1998 FRA CANET 66 NATATION 31.03 +0.62 634 pts
47. MUSGRAVE Bailey 1998 RSA WESTVILLE 31.45 +0.67 609 pts
48. DUFAYARD Lucas 1998 FRA STADE OLYMPIQUE CHAMBÉRY 31.57 +0.61 602 pts
49. GITARD BARDAJI Thibaud 1997 FRA CNS ST-ESTÈVE 32.05 +0.67 576 pts
50. CALLAIS Nathan 1996 FRA CANET 66 NATATION 32.96 +0.76 529 pts
51. FRAPPE Matthieu 1998 FRA CNS ST-ESTÈVE 33.07 +0.68 524 pts
52. VIGUIER Bastien 1998 FRA CANET 66 NATATION 33.37 +0.57 510 pts
--- TAIT Calum 1994 GBR SCOTTISH SWIMMING DNS ---
--- NAESS Sverre 1992 NOR NORVÈGE DNS ---
--- ATASOY Demir 1987 TUR TURQUIE DNS ---
50 Breaststroke Women - Final A (Thursday 12 June 2014 - 18h02)
1. PEDERSEN Rikke moeller 1989 DEN DANEMARK 31.00 859 pts
2. MEILLI Katie 1994 USA SWIM MAC 31.52 818 pts
3. IVRY Amit 1989 ISR ISRAËL 31.58 813 pts
4. SCOTT Carrie 1990 GBR SCOTTISH SWIMMING 31.77 798 pts
5. MARGALIS Melanie 1991 USA SPA 31.92 787 pts
6. VALL MONTERO Jessica 1988 ESP ESPAGNE 32.08 776 pts
7. CARVALHO Ana Carla 1991 BRA BRÉSIL 32.18 768 pts
8. KIVIRINTA Veera 1995 FIN FINLANDE 32.37 755 pts
50 Breaststroke Women - Final B (Thursday 12 June 2014 - 16h01)
1. GARCIA Marina 1994 ESP ESPAGNE 32.13 772 pts
2. STRACHAN Andrea 1992 GBR SCOTTISH SWIMMING 32.20 767 pts
3. LECLUYSE Fanny 1992 BEL BELGIQUE 32.38 754 pts
4. BADILLO DIAZ Concepcion 1986 ESP CLUB NATACION MAIRENA DEL ALJARAFE 32.47 748 pts
5. DOBRAL Coralie 1987 FRA FRANCE 32.53 744 pts
6. MAKINEN Anna 1995 FIN FINLANDE 32.61 738 pts
7. SZTANDERA Dominika 1997 POL POLOGNE 32.80 726 pts
8. NAISBY Alexandra 1991 CAN CN SHERBROOKE 32.87 721 pts
50 Breaststroke Women - Prelims (Thursday 12 June 2014 - 09h11)
1. PEDERSEN Rikke moeller 1989 DEN DANEMARK 31.87 +0.72 791 pts QFA
2. IVRY Amit 1989 ISR ISRAËL 31.92 +0.66 787 pts QFA
3. MEILLI Katie 1994 USA SWIM MAC 31.94 +0.63 786 pts QFA
4. VALL MONTERO Jessica 1988 ESP ESPAGNE 31.97 +0.66 784 pts QFA
5. SCOTT Carrie 1990 GBR SCOTTISH SWIMMING 32.00 +0.66 781 pts QFA
6. MARGALIS Melanie 1991 USA SPA 32.16 +0.69 770 pts QFA
7. KIVIRINTA Veera 1995 FIN FINLANDE 32.21 +0.72 766 pts QFA
8. CARVALHO Ana Carla 1991 BRA BRÉSIL 32.25 +0.68 763 pts QFA
9. STRACHAN Andrea 1992 GBR SCOTTISH SWIMMING 32.44 +0.69 750 pts QFB
10. LAUKKANEN Jenna 1995 FIN FINLANDE 32.63 +0.65 737 pts QFB
11. GARCIA Marina 1994 ESP ESPAGNE 32.73 +0.70 730 pts QFB
12. MAKINEN Anna 1995 FIN FINLANDE 32.82 +0.73 724 pts QFB
13. LECLUYSE Fanny 1992 BEL BELGIQUE 32.85 +0.69 722 pts QFB
14. BADILLO DIAZ Concepcion 1986 ESP CLUB NATACION MAIRENA DEL ALJARAFE 32.92 +0.68 718 pts QFB
15. REANEY Emma 1992 USA SWIM MAC 32.96 +0.68 715 pts QFB
16. DOBRAL Coralie 1987 FRA FRANCE 32.98 +0.67 714 pts QFB
17. NAISBY Alexandra 1991 CAN CN SHERBROOKE 32.99 +0.64 713 pts
18. SZTANDERA Dominika 1997 POL POLOGNE 33.21 +0.65 699 pts
19. SCHOENMAKER Tatjana 1997 RSA TUKS 33.26 +0.71 696 pts
20. REYNOLDS Jamie 1998 RSA SEALS 33.27 +0.68 695 pts
21. HULKKO Ida 1998 FIN FINLANDE 33.67 +0.72 671 pts
22. KOROTKOV Anastasia 1990 ISR ISRAËL 33.70 +0.73 669 pts
23. VELEZ CATANO Salome 1993 COL COLOMBIE 33.88 +0.69 658 pts
24. KITCHING Carmella 1994 FRA MONTAUBAN NATATION 33.98 +0.74 652 pts
25. DEVALUEZ Auréane 1994 FRA NAUTIC CLUB ALP''38 34.18 +0.77 641 pts
26. XAVIER Lea 1996 FRA ASPTT MONTPELLIER 34.30 +0.68 634 pts
27. DEBERGHES Fanny 1994 FRA ASPTT MONTPELLIER 34.34 +0.74 632 pts
28. NENONEN Sohvi 1999 FIN FINLANDE 34.37 +0.74 631 pts
29. POLIT Claire 1995 FRA FRANCE 34.45 +0.74 626 pts
30. IKONEN Sanni 1998 FIN FINLANDE 34.61 +0.72 617 pts
31. COLLEOU Stina kajsa 1993 NOR NORVÈGE 34.66 +0.80 615 pts
32. GARCIA Sandra 1997 ESP FEDERATION CATALANE DE NATATION 34.72 +0.64 612 pts
33. LOEVBERG Marte 1999 NOR NORVÈGE 34.80 +0.70 607 pts
34. MATTHEWS Rebecca 1993 GBR ASPTT MONTPELLIER 34.84 +0.69 605 pts
35. RAYNERT Maud 1998 FRA CSM CLAMART 34.87 +0.71 604 pts
36. CHEMOUNI Lison 1998 FRA CN AVIGNON 34.92 +0.80 601 pts
37. LUUKKANEN Carita 1996 FIN FINLANDE 35.03 +0.71 596 pts
37. CAMERON Sheena 1992 SUI LIMMAT SHARKS ZURICH 35.03 +0.83 596 pts
39. PESEUX Clothilde 1998 FRA AVENIR NATATION BESANÇON 35.10 +0.77 592 pts
40. PAQUIT Laura 1995 FRA TARBES NAUTIC CLUB 35.33 +0.72 580 pts
41. HJELM Asbjoerg 1999 FAR ILES FÉROÉ 35.57 +0.69 569 pts
42. JONSDOTTIR Kolbrun 1995 ISL ISLANDE 35.81 +0.77 557 pts
43. SANDRIN Mélanie 1996 FRA CNS ST-ESTÈVE 36.68 +0.75 519 pts
44. LUZ Anaelle 2000 FRA CANET 66 NATATION 37.07 +0.68 502 pts
45. PIRES Léa 1999 FRA CANET 66 NATATION 37.92 +0.66 469 pts
--- CAIN Emma 1999 GBR MILLFIELD SCHOOL SWIMMING CLUB DSQ ---
--- SUTER Ariane 1994 SUI SCHWIMMCLUB USTER WALLISELLEN DNS dec ---
--- KOSKI Moona 1999 FIN FINLANDE DNS ---
50 Butterfly Men - Final A (Thursday 12 June 2014 - 18h10)
1. CZERNIAK Konrad 1989 POL POLOGNE 23.59 859 pts
2. MUNOZ PEREZ Rafael 1988 ESP ESPAGNE 23.65 853 pts
3. PROUD Benjamin 1994 GBR PLYMOUTH 23.72 845 pts
4. JONES Cullen 1984 USA SWIM MAC 23.93 823 pts
5. KONOVALOV Nikita 1988 RUS RUSSIE 24.01 815 pts
6. IKEBATA Hirofumi 1992 JPN JAPON 24.02 814 pts
7. POYTAKIVI Riku 1993 FIN FINLANDE 24.08 808 pts
8. WANG Yuxin 1992 CHN CHINE 24.21 795 pts
50 Butterfly Men - Final B (Thursday 12 June 2014 - 16h04)
1. PHILLIPS Timothy 1990 USA SWIM MAC 24.05 811 pts
2. PRUDNIKOV Viacheslav 1993 RUS RUSSIE 24.14 802 pts
3. GARLAND Sullivan 1991 USA COLUMBIA OBU 24.27 789 pts
4. ULYANOV Nikita 1994 RUS RUSSIE 24.51 766 pts
5. SASSOT Romain 1986 FRA FRANCE 24.69 749 pts
6. CROENEN Louis 1994 BEL BELGIQUE 24.71 747 pts
7. BARRETT Adam 1992 GBR NATIONAL CENTRE LOUGHBOROUGH 24.74 745 pts
8. KRUG Karl 1989 USA SWIM ATLANTA 25.09 714 pts
50 Butterfly Men - Prelims (Thursday 12 June 2014 - 09h19)
1. PROUD Benjamin 1994 GBR PLYMOUTH 24.05 +0.59 811 pts QFA
1. KONOVALOV Nikita 1988 RUS RUSSIE 24.05 +0.69 811 pts QFA
3. JONES Cullen 1984 USA SWIM MAC 24.10 +0.67 806 pts QFA
4. IKEBATA Hirofumi 1992 JPN JAPON 24.15 +0.64 801 pts QFA
5. MUNOZ PEREZ Rafael 1988 ESP ESPAGNE 24.17 +0.64 799 pts QFA
6. CZERNIAK Konrad 1989 POL POLOGNE 24.20 +0.69 796 pts QFA
7. WANG Yuxin 1992 CHN CHINE 24.23 +0.70 793 pts QFA
8. POYTAKIVI Riku 1993 FIN FINLANDE 24.25 +0.65 791 pts Bfa
8. ADRIAN Nathan 1988 USA CAL AQUATICS 24.25 +0.63 791 pts Bfa
10. PHILLIPS Timothy 1990 USA SWIM MAC 24.27 +0.67 789 pts QFB
11. PRUDNIKOV Viacheslav 1993 RUS RUSSIE 24.42 +0.69 774 pts QFB
12. BARRETT Adam 1992 GBR NATIONAL CENTRE LOUGHBOROUGH 24.61 +0.69 757 pts QFB
13. GARLAND Sullivan 1991 USA COLUMBIA OBU 24.66 +0.68 752 pts QFB
13. VANLUCHENE Emmanuel 1992 BEL BELGIQUE 24.66 +0.65 752 pts QFB
13. ALBERDI SAROBE Markel 1991 ESP ESPAGNE 24.66 +0.64 752 pts QFB
16. TIKHOBAEV Oleg 1990 RUS RUSSIE 24.68 +0.64 750 pts QFB
17. ULYANOV Nikita 1994 RUS RUSSIE 24.76 +0.66 743 pts
17. CROENEN Louis 1994 BEL BELGIQUE 24.76 +0.70 743 pts
19. SASSOT Romain 1986 FRA FRANCE 24.86 +0.66 734 pts
20. KRUG Karl 1989 USA SWIM ATLANTA 24.87 +0.68 733 pts
21. SHIELDS Thomas 1991 USA CAL AQUATICS 24.98 +0.76 723 pts
21. HORROCKS Sam 1994 GBR CITY OF MANCHESTER AQUATICS SWIM TEAM 24.98 +0.63 723 pts
23. PEDDIE Luke 1993 CAN CANADA 24.99 +0.65 723 pts
24. HENGEL Simon 1991 GER SV MANNEHEIM 25.00 +0.73 722 pts
25. MONTOYA Andres 1991 COL COLOMBIE 25.01 +0.68 721 pts
26. SHAPIRA BAR OR Nimrod 1989 ISR ISRAËL 25.04 +0.69 718 pts
26. SCHMID Aleksi 1996 SUI SUISSE 25.04 +0.67 718 pts
28. WESSELS Reynard 1994 RSA AFRIQUE DU SUD 25.08 +0.64 715 pts
29. KUDASHEV Alexander 1995 RUS RUSSIE 25.10 +0.72 713 pts
29. BROMER Viktor bregner 1993 DEN DANEMARK 25.10 +0.64 713 pts
31. BRIGGS Daniel 1993 GBR CITY OF MANCHESTER AQUATICS SWIM TEAM 25.11 +0.70 712 pts
32. ANDRUSENKO Viacheslav 1992 RUS RUSSIE 25.14 +0.72 710 pts
33. RAMIREZ Daniel 1992 MEX COLUMBIA OBU 25.18 +0.61 706 pts
34. SADAUSKAS Mindaugas 1990 LTU LITUANIE 25.19 +0.70 705 pts
35. BARBAR Aj 1992 LIB COLUMBIA OBU 25.23 +0.72 702 pts
36. CLAYTON Jimmie 1995 RSA AFRIQUE DU SUD 25.26 +0.76 700 pts
37. LAMBERT Hugo 1993 FRA CN CHALON-SUR-SAONE 25.27 +0.69 699 pts
38. SHABASOV Andrei 1994 RUS RUSSIE 25.29 +0.64 697 pts
39. OLSHTEIN Almog 1993 ISR ISRAËL 25.30 +0.66 696 pts
40. RALEFY Anthonny 1995 MAD CN MARSEILLE 25.34 +0.61 693 pts
41. COCI Alexandru 1989 ROU ROUMANIE 25.37 +0.77 691 pts
42. POTHAIN Jordan 1994 FRA NAUTIC CLUB ALP''38 25.39 +0.69 689 pts
43. RODLAND Marius solaat 1997 NOR NORVÈGE 25.41 +0.71 687 pts
43. POROBIC Armin 1996 NOR NORVÈGE 25.41 +0.64 687 pts
45. LIU Yu 1982 CHN CHINE 25.45 +0.66 684 pts
45. WANG Samuel 1996 CAN CN SHERBROOKE 25.45 +0.58 684 pts
47. AERENTS Jasper 1992 BEL BELGIQUE 25.49 +0.66 681 pts
48. STEYN Joshua 1997 RSA AFRIQUE DU SUD 25.50 +0.70 680 pts
48. HENX Julien 1995 LUX LUXEMBOURG 25.50 +0.63 680 pts
50. MAKELA Niko 1998 FIN FINLANDE 25.52 +0.65 678 pts
51. MIGNON Clément 1993 FRA FRANCE 25.54 +0.63 677 pts
52. ABREU Maximiliano 1990 PAR COLUMBIA OBU 25.57 +0.61 674 pts
53. LAMONT Rory 1991 GBR SCOTTISH SWIMMING 25.60 +0.68 672 pts
54. PELAGIE Nosy 1991 FRA FRANCE 25.63 +0.73 670 pts
55. COSTE Alin 1992 ROU ROUMANIE 25.65 +0.78 668 pts
56. GOVINDIN Yonel 1993 FRA DAUPHINS TOULOUSE OEC 25.68 +0.66 666 pts
57. PERALTA GALLEGO Carlos 1994 ESP ESPAGNE 25.69 +0.58 665 pts
58. REALES ARRIETA Esnaider rey 1996 COL COLOMBIE 25.70 +0.70 664 pts
59. ROBBINS Daniel 1991 USA COLUMBIA OBU 25.71 +0.63 664 pts
60. LOWE Benjamin 1994 GBR MILLFIELD SCHOOL SWIMMING CLUB 25.72 +0.57 663 pts
60. LANDRY Romain 1989 FRA DAUPHINS TOULOUSE OEC 25.72 +0.57 663 pts
60. VILACECA Thomas 1990 FRA FRANCE 25.72 +0.67 663 pts
63. MULLER Caydon 1995 RSA AFRIQUE DU SUD 25.74 +0.73 661 pts
64. LIUKKONEN Ari Pekka 1989 FIN FINLANDE 25.76 +0.68 660 pts
65. BOURELLY Lorys 1992 FRA FRANCE 25.78 +0.60 658 pts
66. VAN WYK Jacques 1992 RSA TUKS 25.80 +0.68 657 pts
66. XIAO Lei 1995 CHN CHINE 25.80 +0.67 657 pts
68. ARNOUX Laurent 1995 FRA CN MARSEILLE 25.82 +0.65 655 pts
68. SCHMITT Emilien 1994 FRA AVENIR NATATION BESANÇON 25.82 +0.66 655 pts
70. QUAMMIE Qulaüs 1995 FRA MEGAQUARIUS CLUB GUYANE 25.86 +0.65 652 pts
70. SHAHAFF Yahav 1993 ISR ISRAËL 25.86 +0.61 652 pts
72. NIKOLAEV Andrey 1992 RUS RUSSIE 25.88 +0.63 651 pts
73. WALTERS Joshua 1997 RSA WESTVILLE 25.92 +0.67 648 pts
74. CHAO Man-Hou 1996 MAC MACAO 25.94 +0.74 646 pts
75. DUSSART Gaëtan 1992 FRA ASS SPORTIVE BOUVINES 25.97 +0.62 644 pts
76. DOYLE Byron 1994 RSA WESTVILLE 26.02 +0.69 640 pts
77. PHILLIPS Jake 1993 USA COLUMBIA OBU 26.03 +0.67 639 pts
78. WETZLAR Peter 1997 ZIM WESTVILLE 26.07 +0.62 636 pts
79. RONALDSON Daniel 1996 RSA WESTVILLE 26.08 +0.70 636 pts
80. PEDURAND Ganesh 1992 FRA DAUPHINS TOULOUSE OEC 26.16 +0.57 630 pts
81. CAMERON Donald 1989 SUI LAUSANNE NATATION 26.17 +0.68 629 pts
82. LEBON IRIARTE Yerai 1992 ESP CLUB DEPORTIVO NATACION BIDASOA XXI 26.24 +0.68 624 pts
83. O''SULLIVAN Brian 1995 IRL IRLANDE 26.25 +0.65 623 pts
83. MARCELIN Louis 1996 FRA POLE ESPOIRS NORD PAS DE CALAIS 26.25 +0.72 623 pts
85. VAN DER MERWE Jan petrus 1993 RSA TUKS 26.26 +0.65 623 pts
86. SIVERTSEN Sander-nilsen 1996 NOR NORVÈGE 26.27 +0.64 622 pts
87. MORGAN Karl 1991 GBR NATIONAL CENTRE LOUGHBOROUGH 26.36 +0.80 616 pts
88. COLPAERT Julien 1996 FRA CNS ST-ESTÈVE 26.40 +0.66 613 pts
89. SAUREL Arthur 1995 FRA DAUPHINS TOULOUSE OEC 26.42 +0.73 611 pts
90. KHOMENKO Ilya 1995 RUS RUSSIE 26.44 +0.61 610 pts
90. ANGOT Arthur 1996 FRA CN MARSEILLE 26.44 +0.70 610 pts
92. FLOEGSTAND Ole mikal 1997 NOR NORVÈGE 26.47 +0.70 608 pts
93. ESTEVES André Brasil 1984 BRA COMITE PARALIMPICO BRASILEIRO 26.53 +0.67 604 pts
94. JOENSEN Eydbjoern 1996 FAR ILES FÉROÉ 26.57 +0.67 601 pts
95. JANY Benjamin 1995 FRA DAUPHINS TOULOUSE OEC 26.66 +0.72 595 pts
96. SOSSA MOLINA Javier 1989 COL COLUMBIA OBU 26.68 +0.67 594 pts
97. BOUTON Axel 1994 FRA CN MARSEILLE 26.69 +0.66 593 pts
98. DE RAUCOURT Vincent 1995 FRA AAS SARCELLES NATATION 95 26.82 +0.66 584 pts
99. VIGOUROUX Romain 1994 FRA NAUTIC CLUB NÎMES 26.87 +0.69 581 pts
100. ALLEMANDET Mathieu 1998 FRA CN DOLE & REG 26.90 +0.70 579 pts
101. JANY Brian 1993 FRA DAUPHINS TOULOUSE OEC 26.91 +0.65 579 pts
102. ZANKO Vsevolod 1995 RUS RUSSIE 27.00 +0.62 573 pts
103. LEMAY Hugo 1995 CAN CN SHERBROOKE 27.03 +0.71 571 pts
103. BROOKS James douglas 1997 RSA WESTVILLE 27.03 +0.68 571 pts
105. HENDRICKX Lander 1994 BEL BELGIQUE 27.05 +0.67 570 pts
106. LEUNG Chi tou 1996 MAC MACAO 27.09 +0.67 567 pts
107. RAMSAMY Cyril 1996 FRA CN MARSEILLE 27.16 +0.68 563 pts
108. SIO Ka-Kun 1990 MAC MACAO 27.20 +0.64 560 pts
109. RODRIGUES Phelipe 1990 GBR CITY OF MANCHESTER AQUATICS SWIM TEAM 27.33 +0.69 552 pts
110. SATES Timothy 1998 RSA WESTVILLE 27.43 +0.74 546 pts
111. PERRIN William 1997 FRA CN AVIGNON 27.52 +0.71 541 pts
112. COUTARD Theo 1997 FRA CNS ST-ESTÈVE 27.76 +0.62 527 pts
113. DAHAN Sacha 1999 FRA CANET 66 NATATION 28.53 +0.70 485 pts
114. ROCA Pierre 2000 FRA CANET 66 NATATION 28.89 +0.67 467 pts
--- LAXTON Tom 1989 GBR SWIM WALES DNS ---
--- BARNEA Guy Marcos 1987 ISR ISRAËL DNS ---
--- WESTERMANN Magnus 1995 DEN DANEMARK DNS ---
--- TONNEAU Guillaume 1998 FRA CN ST-MICHEL-SUR-ORGE DNS ---
50 Butterfly Women - Final A (Thursday 12 June 2014 - 18h12)
1. OTTESEN Jeanette 1987 DEN DANEMARK 25.49 951 pts
2. VANDERPOOL-WALLACE Arianna 1990 BAH SWIM MAC 26.00 896 pts
2. HALSALL Francesca 1990 GBR NATIONAL CENTRE LOUGHBOROUGH 26.00 896 pts
4. ALSHAMMAR Therese 1977 SWE SUÈDE 26.06 890 pts
5. THOMAS Noémie It Ting 1996 CAN CANADA 26.59 838 pts
5. SANTAMANS Anna 1993 FRA FRANCE 26.59 838 pts
7. IVRY Amit 1989 ISR ISRAËL 26.66 831 pts
8. URBANCZYK Aleksandra 1987 POL POLOGNE 26.84 814 pts
50 Butterfly Women - Final B (Thursday 12 June 2014 - 16h05)
1. KELLY Rachael 1994 GBR NATIONAL CENTRE LOUGHBOROUGH 26.97 803 pts
2. WATTEL Marie 1997 FRA FRANCE 26.98 802 pts
3. MOHR Vanessa 1995 RSA TUKS 27.01 799 pts
4. STOFFEL Svenja 1997 SUI SUISSE 27.19 783 pts
5. BAKLAKOVA Mariya 1997 RUS RUSSIE 27.47 760 pts
6. TERAMURA Miho 1994 JPN JAPON 27.56 752 pts
7. MATOS Raquel 1996 GBR SCOTTISH SWIMMING 27.69 742 pts
8. OLSEN Elise Naess 1997 NOR NORVÈGE 28.00 717 pts
50 Butterfly Women - Barrage (Thursday 12 June 2014 - 09h49)
1. MATOS Raquel 1996 GBR SCOTTISH SWIMMING 27.35 +0.60 770 pts
2. OLSEN Elise Naess 1997 NOR NORVÈGE 27.55 +0.70 753 pts
50 Butterfly Women - Prelims (Thursday 12 June 2014 - 09h36)
1. OTTESEN Jeanette 1987 DEN DANEMARK 26.30 +0.65 866 pts QFA
2. HENIQUE Mélanie 1992 FRA FRANCE 26.37 +0.60 859 pts QFA
3. ALSHAMMAR Therese 1977 SWE SUÈDE 26.43 +0.68 853 pts QFA
4. VANDERPOOL-WALLACE Arianna 1990 BAH SWIM MAC 26.46 +0.59 850 pts QFA
5. THOMAS Noémie It Ting 1996 CAN CANADA 26.50 +0.58 846 pts QFA
6. HALSALL Francesca 1990 GBR NATIONAL CENTRE LOUGHBOROUGH 26.57 +0.70 840 pts QFA
7. IVRY Amit 1989 ISR ISRAËL 26.73 +0.66 825 pts QFA
8. SANTAMANS Anna 1993 FRA FRANCE 26.75 +0.61 823 pts QFA
9. URBANCZYK Aleksandra 1987 POL POLOGNE 26.82 +0.64 816 pts QFB
10. SMITH Amy 1987 GBR NATIONAL CENTRE LOUGHBOROUGH 26.86 +0.64 813 pts QFB
11. KELLY Rachael 1994 GBR NATIONAL CENTRE LOUGHBOROUGH 26.93 +0.66 806 pts QFB
11. WATTEL Marie 1997 FRA FRANCE 26.93 +0.74 806 pts QFB
13. STOFFEL Svenja 1997 SUI SUISSE 27.20 +0.66 782 pts QFB
14. MOHR Vanessa 1995 RSA TUKS 27.27 +0.66 776 pts QFB
15. THOMAS Alys 1990 GBR SWIM WALES 27.30 +0.67 774 pts QFB
16. TERAMURA Miho 1994 JPN JAPON 27.35 +0.68 770 pts QFB
17. BAKLAKOVA Mariya 1997 RUS RUSSIE 27.47 +0.68 760 pts
19. OLSEN Elise Naess 1997 NOR NORVÈGE 27.58 +0.66 751 pts
18. MATOS Raquel 1996 GBR SCOTTISH SWIMMING 27.58 +0.60 751 pts
20. JOHANNESSEN Monica Waage 1990 NOR NORVÈGE 27.61 +0.70 748 pts
21. LI Shuang 1994 CHN CHINE 27.65 +0.65 745 pts
22. SILVENTOINEN Johanna 1997 FIN FINLANDE 27.72 +0.67 739 pts
23. LAUKKANEN Noora 1993 FIN FINLANDE 27.77 +0.71 735 pts
24. HARKIN Sian 1994 GBR GRANDE-BRETAGNE 27.79 +0.70 734 pts
25. BRUNO Justine 1994 FRA BEAUVAISIS AQUATIC CLUB 27.80 +0.73 733 pts
26. MACMANUS Lisa 1989 USA COLUMBIA OBU 27.86 +0.69 728 pts
27. CINI Mathilde 1994 FRA FRANCE 27.95 +0.66 721 pts
28. POPOVA Veronika 1991 RUS RUSSIE 28.01 +0.70 717 pts
29. MAREE Trudi 1988 RSA AFRIQUE DU SUD 28.08 +0.58 711 pts
29. JALLOW Mimosa 1994 FIN FINLANDE 28.08 +0.67 711 pts
31. VERRASZTO Evelyn 1989 HUN HONGRIE 28.12 +0.72 708 pts
32. GALARZA Laura 1993 COL COLUMBIA OBU 28.14 +0.72 707 pts
33. O''BRIEN Shauna 1994 IRL IRLANDE 28.23 +0.69 700 pts
34. LLOYD Jessica 1995 GBR CITY OF MANCHESTER AQUATICS SWIM TEAM 28.24 +0.69 699 pts
35. TOMASHEVSKAIA Ekaterina 1998 RUS RUSSIE 28.28 +0.61 696 pts
36. SEPPALA Hanna-maria 1984 FIN FINLANDE 28.29 +0.69 695 pts
37. DIAMANTE Giovanna 1997 BRA BRÉSIL 28.38 +0.71 689 pts
38. KJAER Ingrid svan 1998 NOR NORVÈGE 28.43 +0.70 685 pts
38. AVERELL Lauren 1995 GBR GRANDE-BRETAGNE 28.43 +0.73 685 pts
40. GUY Rebecca 1992 GBR CITY OF MANCHESTER AQUATICS SWIM TEAM 28.44 +0.71 684 pts
41. TOUATI Assia 1995 FRA CN SARREGUEMINES 28.45 +0.75 684 pts
42. PERIS MINGUET Mercedes 1985 ESP ESPAGNE 28.48 +0.72 682 pts
43. MARTIN Anouchka 1993 FRA CO SAINT-DIZIER NATATION 28.54 +0.74 677 pts
44. ROUSSEAU Magali 1988 FRA MONTAUBAN NATATION 28.57 +0.71 675 pts
45. PRÊTRE Ava 1996 FRA DAUPHINS TOULOUSE OEC 28.64 +0.66 670 pts
46. USTINOVA Daria-S 1998 RUS RUSSIE 28.67 +0.74 668 pts
47. KOINDREDI Vochimié 1996 FRA AMSL FRÉJUS 28.88 +0.64 654 pts
48. NENONEN Sohvi 1999 FIN FINLANDE 28.90 +0.69 652 pts
49. MORTE Roosa 1999 FIN FINLANDE 28.93 +0.66 650 pts
49. HUETE OVIEDO Lidia 1996 ESP FEDERATION CATALANE DE NATATION 28.93 +0.71 650 pts
51. GALVEZ SOLE Laura 1995 ESP CN SANT ANDREU 28.98 +0.67 647 pts
52. HIRVONEN Susanne 1997 FIN FINLANDE 29.01 +0.68 645 pts
53. REYNOLDS Jamie 1998 RSA SEALS 29.08 +0.66 640 pts
54. COUTURE Simmone 1993 CAN CN SHERBROOKE 29.20 +0.66 632 pts
54. JULIEN Camille 1997 FRA CN MARSEILLE 29.20 +0.66 632 pts
56. GALLAGHER Erin 1998 RSA AFRIQUE DU SUD 29.23 +0.77 630 pts
57. CHARLET Camille 1999 FRA POLE ESPOIRS NORD PAS DE CALAIS 29.24 +0.66 630 pts
58. DAUBA Camille 1997 FRA USB LONGWY NATATION 29.33 +0.77 624 pts
59. PICAULT Solweig 2000 FRA CANET 66 NATATION 29.42 +0.72 618 pts
60. MC GLYNN India 1994 IRL IRLANDE 29.46 +0.57 616 pts
61. PRIKHODKO Irina 1998 RUS RUSSIE 29.52 +0.72 612 pts
62. ROSS Marlies 1997 RSA AFRIQUE DU SUD 29.56 +0.74 610 pts
63. HAAG Lauriane 1994 FRA DAUPHINS TOULOUSE OEC 29.60 +0.72 607 pts
64. LIAUD Clemence 1998 FRA NAUTIC CLUB ALP''38 29.70 +0.80 601 pts
65. MERIT Ambre 1996 FRA NAUTIC CLUB ALP''38 29.79 +0.70 596 pts
66. YANG Junxuan 2002 CHN CHINE 29.91 +0.77 588 pts
67. EGOROVA Anna 1998 RUS RUSSIE 29.93 +0.67 587 pts
68. OERITSLAND Hedda 1999 NOR NORVÈGE 29.95 +0.71 586 pts
69. EVANS Leah 1996 GBR CITY OF MANCHESTER AQUATICS SWIM TEAM 30.36 +0.73 563 pts
70. LEI On Kei 1991 MAC MACAO 30.49 +0.69 555 pts
71. ALBERT Pauline 1997 FRA CNS ST-ESTÈVE 31.51 +0.76 503 pts
72. STALLARD Shani 1994 IRL IRLANDE 31.60 +0.68 499 pts
73. MARCHAL Léa 1999 FRA AVENIR NATATION BESANÇON 32.34 +0.65 465 pts
--- COUGHLIN Natalie 1982 USA CAL AQUATICS DNS dec ---
--- DAVIS Lucy 1996 GBR CITY OF MANCHESTER AQUATICS SWIM TEAM DNS ---
--- SIEBNER Keren 1990 ISR ISRAËL DNS ---
--- WATANABE Kanako 1996 JPN JAPON DNS ---
--- IGNACIO SORRIBES Judit 1994 ESP ESPAGNE DNS ---
--- ADAMS Cammile 1991 USA SWIM MAC DNS ---
800 Freestyle Men - Prelims (Thursday 12 June 2014 - 18h15)
1. BROWN Devon Myles 1992 RSA AFRIQUE DU SUD 7:54.46 +0.74 865 pts
2. JOLY Damien 1992 FRA FRANCE 7:58.92 +0.68 841 pts
3. SANCHEZ TORRENS Marc 1992 ESP ESPAGNE 7:59.01 +0.59 840 pts
4. ZABOROWSKI Filip 1994 POL POLOGNE 8:01.22 +0.68 829 pts
5. JOENSEN Pal 1990 FAR ILES FÉROÉ 8:03.16 +0.67 819 pts
6. IPSEN Anton Oerskov 1994 DEN DANEMARK 8:04.67 +0.62 811 pts
7. CHRISTIANSEN Henrik 1996 NOR NORVÈGE 8:05.40 +0.73 808 pts
8. GLAESNER Mads 1988 DEN DANEMARK 8:06.77 +0.69 801 pts
9. BAGSHAW Jeremy 1992 CAN CANADA 8:06.99 +0.74 800 pts
10. FURTEK Pawel 1995 POL POLOGNE 8:07.12 +0.76 799 pts
11. DURAN NAVIA Miguel 1995 ESP ESPAGNE 8:07.45 +0.69 797 pts
12. PANNIER Anthony 1988 FRA FRANCE 8:07.48 +0.76 797 pts
13. ZANATTA Keegan 1993 CAN CANADA 8:07.50 +0.66 797 pts
14. ARROYO PEREZ Antonio 1994 ESP ESPAGNE 8:08.62 +0.63 792 pts
15. GOICOECHEA CASANUEVA Victor 1994 ESP CN SANT ANDREU 8:13.55 +0.72 768 pts
16. MORTENSEN Oli 1996 FAR ILES FÉROÉ 8:13.75 +0.68 767 pts
17. FOGG Daniel 1987 GBR NATIONAL CENTRE LOUGHBOROUGH 8:15.61 +0.73 759 pts
18. LIESS Nils 1996 SUI SUISSE 8:22.68 +0.74 727 pts
19. VANNIER Léo 1997 FRA AVENIR NATATION BESANÇON 8:23.11 +0.76 725 pts
20. PIIRONEN Eetu 1995 FIN FINLANDE 8:23.30 +0.73 724 pts
21. VIGORITO Lucas 1994 FRA MULHOUSE ON 8:23.40 +0.67 724 pts
22. ZHANG Shuhuai 1993 CHN CHINE 8:25.79 +0.71 714 pts
23. CREMIN Martin 1991 GBR MONTAUBAN NATATION 8:26.59 +0.76 710 pts
24. JULIO Raphaël 1993 FRA MULHOUSE ON 8:28.83 +0.66 701 pts
25. GUERIN Simon 1992 FRA DAUPHINS TOULOUSE OEC 8:28.88 +0.66 701 pts
26. VARGAS INGLESE Felip 1995 ARG ARGENTINE 8:36.57 +0.66 670 pts
27. PEDROSA Pablo 1997 ESP FEDERATION CATALANE DE NATATION 8:38.36 +0.68 663 pts
28. HERBIN William 1994 FRA DAUPHINS TOULOUSE OEC 8:43.15 +0.67 645 pts
29. MARSAU Matthias 1997 FRA CANET 66 NATATION 8:48.33 +0.77 626 pts
30. JIANG Shuo 1998 CHN CHINE 8:52.11 +0.76 613 pts
31. OLAUSSEN Christian 1996 NOR NORVÈGE 8:53.37 +0.72 609 pts
--- DEBAST Benoît 1989 FRA AAS SARCELLES NATATION 95 DNS ---
400 Freestyle Women - Final A (Thursday 12 June 2014 - 18h40)
1. MUFFAT Camille 1989 FRA FRANCE 4:04.58 +0.66 934 pts
2. CARLIN Jazmin 1990 GBR SWIM WALES 4:04.82 +0.72 932 pts
3. BALMY Coralie 1987 FRA FRANCE 4:07.68 +0.71 900 pts
4. COSTA SCHMID Melani 1989 ESP ESPAGNE 4:08.29 +0.68 893 pts
5. PRINSLOO Karin 1989 RSA AFRIQUE DU SUD 4:08.69 +0.83 889 pts
6. MCCLATCHEY Caitlin 1985 GBR GRANDE-BRETAGNE 4:09.38 +0.70 881 pts
7. VILAS VIDAL Maria 1996 ESP ESPAGNE 4:13.93 +0.66 835 pts
8. FAULKNER Eleanor 1993 GBR CITY OF SHEFFIELD SWIM SQUAD 4:15.25 +0.77 822 pts
400 Freestyle Women - Prelims (Thursday 12 June 2014 - 09h50)
1. MUFFAT Camille 1989 FRA FRANCE 4:10.14 +0.66 873 pts QFA
2. CARLIN Jazmin 1990 GBR SWIM WALES 4:10.35 +0.72 871 pts QFA
3. COSTA SCHMID Melani 1989 ESP ESPAGNE 4:11.59 +0.71 858 pts QFA
4. MCCLATCHEY Caitlin 1985 GBR GRANDE-BRETAGNE 4:12.76 +0.71 847 pts QFA
5. PRINSLOO Karin 1989 RSA AFRIQUE DU SUD 4:13.12 +0.80 843 pts QFA
6. BALMY Coralie 1987 FRA FRANCE 4:13.16 +0.74 842 pts QFA
7. FAULKNER Eleanor 1993 GBR CITY OF SHEFFIELD SWIM SQUAD 4:15.08 +0.77 824 pts QFA
8. BONNET Charlotte 1995 FRA FRANCE 4:15.20 +0.66 822 pts QFA
9. VILAS VIDAL Maria 1996 ESP ESPAGNE 4:15.22 +0.65 822 pts
10. QU Fang 1996 CHN CHINE 4:15.72 +0.72 817 pts
11. ADAMS Cammile 1991 USA SWIM MAC 4:16.29 +0.77 812 pts
12. LAURIDSEN Julie Aglund 1996 DEN DANEMARK 4:17.79 +0.74 798 pts
13. MULLAKAEVA Daria 1998 RUS RUSSIE 4:18.04 +0.74 796 pts
14. GILCHRIST Megan 1990 GBR SWIM WALES 4:19.44 +0.71 783 pts
15. WARNES Rene 1992 RSA AFRIQUE DU SUD 4:19.99 +0.74 778 pts
16. HUSKISSON Danielle 1993 GBR GRANDE-BRETAGNE 4:20.06 +0.74 777 pts
17. HASSLER Julia 1993 LIE SCHWIMMCLUB USTER WALLISELLEN 4:20.16 +0.81 776 pts
18. JUNGBLUT Viviane 1996 BRA BRÉSIL 4:20.21 +0.77 776 pts
19. TRIOLA MARTI Berta 1997 ESP FEDERATION CATALANE DE NATATION 4:20.40 +0.67 774 pts
20. EGOROVA Anna 1998 RUS RUSSIE 4:20.53 +0.74 773 pts
21. PRIMATI Bruna 1997 BRA BRÉSIL 4:20.77 +0.69 771 pts
22. MORGAN Sian 1994 GBR SWIM WALES 4:21.07 +0.70 768 pts
23. OLIVIER Monique 1998 LUX LUXEMBOURG 4:21.30 +0.77 766 pts
24. JOHANNESSEN Cecile Waage 1990 NOR NORVÈGE 4:23.17 +0.67 750 pts
25. MABBOUX Isabelle 1992 FRA FRANCE 4:24.25 +0.70 741 pts
26. OTAVA Aino 1999 FIN FINLANDE 4:24.57 +0.63 738 pts
27. MARCHAL Léa 1999 FRA AVENIR NATATION BESANÇON 4:24.61 +0.64 738 pts
28. REN Luomeng 1995 CHN CHINE 4:25.36 +0.71 731 pts
29. SALAMATINA Valeria 1998 RUS RUSSIE 4:25.82 +0.78 728 pts
30. VAN WESTENDORP Annick 1993 SUI LIMMAT SHARKS ZURICH 4:27.42 +0.73 715 pts
31. CABEZA Julia 1998 ESP FEDERATION CATALANE DE NATATION 4:28.98 +0.67 702 pts
32. BJOERLYKKE Silje mari 2000 NOR NORVÈGE 4:29.90 +0.77 695 pts
33. BRIOT Olivia 1992 FRA DAUPHINS TOULOUSE OEC 4:30.65 +0.68 689 pts
34. PUOLAKKA Tiia 1998 FIN FINLANDE 4:32.21 +0.75 678 pts
35. BARDOT Lou 1998 FRA CN MELUN VAL DE SEINE 4:33.35 +0.73 669 pts
36. SPANGBERG Adelia 1999 FIN FINLANDE 4:35.17 +0.78 656 pts
37. RIVEDAL Mariell 1999 NOR NORVÈGE 4:40.65 +0.91 618 pts
38. EYSTURDAL Victoria 1996 FAR ILES FÉROÉ 4:43.58 +0.73 599 pts
--- STORSTEIN Nina-therese 1998 NOR NORVÈGE DNS ---
--- COMERFORD Lisa 1994 IRL IRLANDE DNS ---
--- WISHAUPT Camille 1998 FRA MULHOUSE ON DNS ---
--- HOWARDSEN Maj 1997 DEN DANEMARK DNS ---
--- GRANGEON Lara 1991 FRA FRANCE DNS ---
100 Backstroke Men - Final A (Thursday 12 June 2014 - 18h52)
1. IRIE Ryosuke 1990 JPN JAPON 53.24 +0.58 928 pts
2. KOGA Junya 1987 JPN JAPON 54.29 +0.54 875 pts
3. MURPHY Ryan 1995 USA CAL AQUATICS 54.84 +0.61 849 pts
4. ULYANOV Nikita 1994 RUS RUSSIE 55.16 +0.69 834 pts
5. KAWECKI Radoslaw 1991 POL POLOGNE 55.28 +0.61 829 pts
6. TANCOCK Liam 1985 GBR NATIONAL CENTRE LOUGHBOROUGH 55.46 +0.63 821 pts
7. GLINTA Robert Andrei 1997 ROU ROUMANIE 55.71 +0.58 810 pts
8. SHABASOV Andrei 1994 RUS RUSSIE 55.77 +0.63 807 pts
100 Backstroke Men - Final B (Thursday 12 June 2014 - 16h07)
1. PEBLEY Jacob 1993 USA CAL AQUATICS 55.78 +0.69 807 pts
2. MURRAY Darren 1991 RSA AFRIQUE DU SUD 55.81 +0.56 806 pts
3. BOLDISON Charlie 1992 GBR UNIVERSITY OF STIRLING 55.88 +0.67 803 pts
4. RANDO GALVEZ Juan Miguel 1988 ESP ESPAGNE 56.05 +0.66 795 pts
5. STASIULIS Benjamin 1986 FRA FRANCE 56.12 +0.67 792 pts
6. LOUGHRAN Marco 1989 GBR SWIM WALES 56.14 +0.58 791 pts
7. BENNETT Ryan 1990 GBR UNIVERSITY OF STIRLING 56.64 +0.63 771 pts
8. KOPELEV Jonatan Josef 1991 ISR ISRAËL 56.65 +0.63 770 pts
100 Backstroke Men - Prelims (Thursday 12 June 2014 - 10h06)
1. KOGA Junya 1987 JPN JAPON 54.92 +0.57 845 pts QFA
2. MURPHY Ryan 1995 USA CAL AQUATICS 55.47 +0.60 820 pts QFA
3. ULYANOV Nikita 1994 RUS RUSSIE 55.54 +0.70 817 pts QFA
4. IRIE Ryosuke 1990 JPN JAPON 55.62 +0.58 814 pts QFA
4. GLINTA Robert Andrei 1997 ROU ROUMANIE 55.62 +0.62 814 pts QFA
6. KAWECKI Radoslaw 1991 POL POLOGNE 55.70 +0.61 810 pts QFA
7. SHABASOV Andrei 1994 RUS RUSSIE 55.78 +0.62 807 pts QFA
8. TANCOCK Liam 1985 GBR NATIONAL CENTRE LOUGHBOROUGH 55.83 +0.69 805 pts QFA
9. STASIULIS Benjamin 1986 FRA FRANCE 55.90 +0.65 802 pts QFB
10. PEBLEY Jacob 1993 USA CAL AQUATICS 55.91 +0.73 801 pts QFB
11. MURRAY Darren 1991 RSA AFRIQUE DU SUD 55.93 +0.54 800 pts QFB
12. RANDO GALVEZ Juan Miguel 1988 ESP ESPAGNE 56.05 +0.68 795 pts QFB
13. LOUGHRAN Marco 1989 GBR SWIM WALES 56.09 +0.58 794 pts QFB
14. KOPELEV Jonatan Josef 1991 ISR ISRAËL 56.25 +0.60 787 pts QFB
15. STEWART Ty 1994 USA SWIM MAC 56.63 +0.65 771 pts QFB
16. BOLDISON Charlie 1992 GBR UNIVERSITY OF STIRLING 56.65 +0.65 770 pts QFB
17. BENNETT Ryan 1990 GBR UNIVERSITY OF STIRLING 56.71 +0.62 768 pts
18. TOUMARKIN Yakov Yan 1992 ISR ISRAËL 56.77 +0.69 765 pts
19. BARNEA Guy Marcos 1987 ISR ISRAËL 56.88 +0.62 761 pts
20. SHAPIRA BAR OR Nimrod 1989 ISR ISRAËL 57.08 +0.69 753 pts
21. FISCHER Mark 1992 GER SSV ULM 1846 57.10 +0.63 752 pts
22. MOHAMMED Xavier 1990 GBR SWIM WALES 57.13 +0.60 751 pts
23. LOBUZOV Artem 1991 RUS RUSSIE 57.17 +0.64 749 pts
23. LIESS Nils 1996 SUI SUISSE 57.17 +0.72 749 pts
25. MOUEDDENE Eddie 1990 FRA AMIENS METROPOLE NAT. 57.18 +0.64 749 pts
26. MCGOVERN Andrew 1992 GBR SCOTTISH SWIMMING 57.30 +0.73 744 pts
27. STRAVIUS Jérémy 1988 FRA FRANCE 57.74 +0.68 727 pts
28. POROBIC Armin 1996 NOR NORVÈGE 57.75 +0.65 727 pts
29. NESS Jack 1996 GBR SCOTTISH SWIMMING 57.92 +0.58 721 pts
30. SOLLI Lavrans Veieror 1992 NOR NORVÈGE 58.29 +0.64 707 pts
31. WALTERS Joshua 1997 RSA WESTVILLE 58.55 +0.66 698 pts
32. BINEDELL Martin 1995 RSA TUKS 58.75 +0.60 691 pts
33. PRENOT Josh 1993 USA CAL AQUATICS 58.94 +0.65 684 pts
34. CHRISTENSEN Kevin witt 1995 DEN DANEMARK 59.22 +0.66 674 pts
35. JOLY Florian 1991 FRA DAUPHINS TOULOUSE OEC 59.55 +0.60 663 pts
36. BEDEL Paul-Gabriel 1994 FRA CN MARSEILLE 59.66 +0.67 659 pts
37. RAS Ruan 1996 RSA TUKS 59.75 +0.60 656 pts
38. YU Hai tao 1995 CHN CHINE 59.85 +0.65 653 pts
39. KURLE Cameron 1997 GBR MILLFIELD SCHOOL SWIMMING CLUB 59.91 +0.66 651 pts
40. VARGAS INGLESE Valentin 1993 ARG ARGENTINE 1:00.02 +0.64 648 pts
41. GARASYMOVYTCH Oleg 1997 FRA CN AVIGNON 1:00.18 +0.72 642 pts
42. TSCHABUSCHING Alexandre 1995 SUI SUISSE 1:00.33 +0.70 638 pts
43. GIRALT PIDEMONT Jan 1996 ESP FEDERATION CATALANE DE NATATION 1:00.38 +0.62 636 pts
44. MONTOYA Andres 1991 COL COLOMBIE 1:00.43 +0.68 634 pts
45. REALES ARRIETA Esnaider rey 1996 COL COLOMBIE 1:00.55 +0.61 631 pts
46. BREFUEL Simon 1997 FRA CANET 66 NATATION 1:00.56 +0.62 630 pts
47. MECHICHE Magsen 1995 FRA MOUETTES DE PARIS 1:00.59 +0.71 629 pts
48. MIATTI Kryls 1999 FRA MULHOUSE ON 1:00.79 +0.73 623 pts
49. ELMERINI Merwane 1997 FRA CN MARSEILLE 1:01.35 +0.58 606 pts
50. ZANKO Vsevolod 1995 RUS RUSSIE 1:01.92 +0.71 590 pts
51. GWIZDZ Damien 1995 FRA CANET 66 NATATION 1:02.50 +0.58 573 pts
52. WETZLAR Peter 1997 ZIM WESTVILLE 1:02.86 +0.74 564 pts
53. COUTARD Theo 1997 FRA CNS ST-ESTÈVE 1:03.27 +0.70 553 pts
54. LAAKSO Mikael 1997 FIN FINLANDE 1:03.41 +0.60 549 pts
55. SCHMITT Emilien 1994 FRA AVENIR NATATION BESANÇON 1:04.49 +0.66 522 pts
56. DELCROIX Theo 2000 FRA CANET 66 NATATION 1:09.06 +0.64 425 pts
57. TORIS Hugo 2000 FRA CANET 66 NATATION 1:09.25 +0.61 421 pts
58. DAVID Lucas 1998 FRA AVENIR NATATION BESANÇON 1:09.69 +0.71 413 pts
59. DAHAN Sacha 1999 FRA CANET 66 NATATION 1:11.19 +0.64 388 pts
--- PRENDERGAST David 1994 IRL IRLANDE DNS ---
--- CHATELAIN Yannick 1994 FRA NAUTIC CLUB NÎMES DNS ---
--- JAKUPSSON Magnus 1994 DEN DANEMARK DNS ---
100 Backstroke Women - Final A (Thursday 12 June 2014 - 18h54)
1. NIELSEN Mie Oestergaard 1996 DEN DANEMARK 59.85 +0.67 915 pts
2. DAVIES Georgia 1990 GBR NATIONAL CENTRE LOUGHBOROUGH 1:00.92 +0.67 868 pts
3. USTINOVA Daria-K 1998 RUS RUSSIE 1:00.93 +0.70 867 pts
4. MEDEIROS Etiene 1990 BRA BRÉSIL 1:01.43 +0.61 846 pts
5. GUSTAFSDOTTIR Eyglo Osk 1995 ISL ISLANDE 1:01.97 +0.70 824 pts
6. DA ROCHA MARCE Duane 1988 ESP ESPAGNE 1:02.20 +0.77 815 pts
7. XU Huiyi 1996 CHN CHINE 1:02.86 +0.63 790 pts
8. TCHORZ Alicja 1992 POL POLOGNE 1:03.93 +0.67 751 pts
100 Backstroke Women - Final B (Thursday 12 June 2014 - 16h10)
1. QUIGLEY Lauren 1995 GBR STOCKPORT METRO 1:01.03 +0.73 863 pts
2. FULLALOVE Jessica 1996 GBR CITY OF MANCHESTER AQUATICS SWIM TEAM 1:02.33 +0.60 810 pts
3. LUCCAS Natalia 1996 BRA BRÉSIL 1:02.63 +0.55 799 pts
4. NESTEROVA Margarita 1989 RUS RUSSIE 1:02.72 +0.69 795 pts
5. PRIKHODKO Irina 1998 RUS RUSSIE 1:03.85 +0.67 754 pts
6. PERIS MINGUET Mercedes 1985 ESP ESPAGNE 1:04.02 +0.65 748 pts
7. HOPE Lucy 1997 GBR SCOTTISH SWIMMING 1:04.54 +0.67 730 pts
8. BRO Sarah 1996 DEN DANEMARK 1:04.67 +0.78 725 pts
100 Backstroke Women - Prelims (Thursday 12 June 2014 - 10h19)
1. NIELSEN Mie Oestergaard 1996 DEN DANEMARK 1:01.18 +0.69 857 pts QFA
2. DAVIES Georgia 1990 GBR NATIONAL CENTRE LOUGHBOROUGH 1:01.21 +0.69 856 pts QFA
3. MEDEIROS Etiene 1990 BRA BRÉSIL 1:01.39 +0.60 848 pts QFA
4. USTINOVA Daria-K 1998 RUS RUSSIE 1:02.14 +0.69 818 pts QFA
5. TCHORZ Alicja 1992 POL POLOGNE 1:02.66 +0.69 798 pts QFA
6. XU Huiyi 1996 CHN CHINE 1:02.70 +0.63 796 pts QFA
7. DA ROCHA MARCE Duane 1988 ESP ESPAGNE 1:02.83 +0.77 791 pts QFA
8. GUSTAFSDOTTIR Eyglo Osk 1995 ISL ISLANDE 1:02.85 +0.73 790 pts QFA
9. NAZIEBLO Klaudia 1993 POL POLOGNE 1:02.94 +0.66 787 pts QFB
10. FULLALOVE Jessica 1996 GBR CITY OF MANCHESTER AQUATICS SWIM TEAM 1:03.02 +0.61 784 pts QFB
10. QUIGLEY Lauren 1995 GBR STOCKPORT METRO 1:03.02 +0.72 784 pts QFB
12. NESTEROVA Margarita 1989 RUS RUSSIE 1:03.19 +0.67 778 pts QFB
13. LUCCAS Natalia 1996 BRA BRÉSIL 1:03.45 +0.56 768 pts QFB
14. COSTA SCHMID Melani 1989 ESP ESPAGNE 1:03.94 +0.76 751 pts QFB
15. PERIS MINGUET Mercedes 1985 ESP ESPAGNE 1:04.08 +0.63 746 pts QFB
16. PRIKHODKO Irina 1998 RUS RUSSIE 1:04.11 +0.70 745 pts QFB
17. BRO Sarah 1996 DEN DANEMARK 1:04.24 +0.76 740 pts
18. HOPE Lucy 1997 GBR SCOTTISH SWIMMING 1:05.13 +0.64 710 pts
19. STOFFEL Svenja 1997 SUI SUISSE 1:05.48 +0.58 699 pts
20. REMERSARO CORONEL Ines 1992 URU COLUMBIA OBU 1:05.58 +0.70 696 pts
21. UPANNE Lotta 1998 FIN FINLANDE 1:05.60 +0.61 695 pts
22. LUUKKANEN Carita 1996 FIN FINLANDE 1:05.81 +0.60 688 pts
23. DE PREMILHAT Auriane 1994 FRA CN MARSEILLE 1:05.89 +0.72 686 pts
24. REYNOLDS Jamie 1998 RSA SEALS 1:06.30 +0.71 673 pts
25. VAN ANDRINGA Charlotte 1995 FRA DAUPHINS TOULOUSE OEC 1:06.54 +0.72 666 pts
26. AFCHAIN Suzanne 1995 FRA DUMBEA NATATION 1:06.66 +0.71 662 pts
27. AI Yanhan 2002 CHN CHINE 1:07.51 +0.71 638 pts
28. RANDLE Samantha 1998 RSA TUKS 1:07.56 +0.68 636 pts
29. TEIJONSALO Fanny 1996 FIN FINLANDE 1:07.58 +0.61 636 pts
30. SYLVESTRE Salome 1998 FRA CANET 66 NATATION 1:08.03 +0.65 623 pts
31. CORMIER Alexane 1999 FRA POLE ESPOIRS NORD PAS DE CALAIS 1:08.08 +0.75 622 pts
32. MCLEOD Lindsay 1995 RSA WESTVILLE 1:08.26 +0.73 617 pts
33. KOSIANDER Natalie 1998 NOR NORVÈGE 1:08.32 +0.67 615 pts
34. MORTE Roosa 1999 FIN FINLANDE 1:08.49 +0.69 611 pts
35. GRUGET Paloma 1996 FRA CN AVIGNON 1:08.52 +0.63 610 pts
36. JULIEN Camille 1997 FRA CN MARSEILLE 1:09.73 +0.73 579 pts
37. HIRVONEN Susanne 1997 FIN FINLANDE 1:09.80 +0.64 577 pts
38. ALBERT Pauline 1997 FRA CNS ST-ESTÈVE 1:09.94 +0.68 573 pts
39. JACOLIN Aurore 1997 FRA DAUPHINS TOULOUSE OEC 1:10.36 +0.66 563 pts
40. DROUET Jeanne 1998 FRA CANET 66 NATATION 1:12.05 +0.61 524 pts
41. ROLLIN Emma 1999 FRA CANET 66 NATATION 1:14.24 +0.73 479 pts
--- MACMANUS Lisa 1989 USA COLUMBIA OBU DNS ---
--- MORALES Jeannette 1989 MEX COLUMBIA OBU DNS ---
200 Breaststroke Men - Final A (Thursday 12 June 2014 - 19h03)
1. KOSEKI Yasuhiro 1992 JPN JAPON 2:09.77 +0.70 937 pts
2. KOHINATA Kazuki 1994 JPN JAPON 2:10.30 +0.66 926 pts
3. PALATOV Alexander 1995 RUS RUSSIE 2:11.87 +0.59 893 pts
4. PEATY Adam 1994 GBR CITY OF DERBY 2:12.93 +0.61 872 pts
5. CARNOL Laurent 1989 LUX LUXEMBOURG 2:13.28 +0.70 865 pts
6. COREELMAN Jonas 1991 BEL BELGIQUE 2:13.46 +0.67 861 pts
7. KHOMENKO Ilya 1995 RUS RUSSIE 2:14.78 +0.75 836 pts
8. KAESER Yannick 1992 SUI LIMMAT SHARKS ZURICH 2:16.09 +0.76 812 pts
200 Breaststroke Men - Final B (Thursday 12 June 2014 - 16h12)
1. FALKO Grigory 1987 RUS RUSSIE 2:13.63 +0.72 858 pts
2. CROUS Jarred 1996 RSA AFRIQUE DU SUD 2:14.54 +0.71 841 pts
3. TAIT Calum 1994 GBR SCOTTISH SWIMMING 2:14.76 +0.67 837 pts
4. YAN Zibei 1995 CHN CHINE 2:15.77 +0.64 818 pts
5. COTON Quentin 1991 FRA FRANCE 2:16.46 +0.65 806 pts
--- MAHECHA PINTO Carlos arturo 1992 COL COLOMBIE DSQ ---
--- ROMAN Andrei-Cristian 1996 ROU ROUMANIE DNS ---
--- OSELEDETS Dmytro 1994 UKR UKRAINE DNS ---
200 Breaststroke Men - Prelims (Thursday 12 June 2014 - 10h29)
1. KOHINATA Kazuki 1994 JPN JAPON 2:12.77 +0.65 875 pts QFA
2. KHOMENKO Ilya 1995 RUS RUSSIE 2:12.80 +0.75 874 pts QFA
3. KOSEKI Yasuhiro 1992 JPN JAPON 2:12.99 +0.74 871 pts QFA
4. CARNOL Laurent 1989 LUX LUXEMBOURG 2:13.33 +0.71 864 pts QFA
5. PALATOV Alexander 1995 RUS RUSSIE 2:13.79 +0.64 855 pts QFA
6. COREELMAN Jonas 1991 BEL BELGIQUE 2:14.44 +0.69 843 pts QFA
7. KAESER Yannick 1992 SUI LIMMAT SHARKS ZURICH 2:14.46 +0.76 842 pts QFA
8. PEATY Adam 1994 GBR CITY OF DERBY 2:14.67 +0.62 838 pts QFA
9. MURDOCH Ross 1994 GBR SCOTTISH SWIMMING 2:14.70 +0.65 838 pts QFB
10. FALKO Grigory 1987 RUS RUSSIE 2:15.28 +0.71 827 pts QFB
11. CROUS Jarred 1996 RSA AFRIQUE DU SUD 2:15.72 +0.69 819 pts QFB
12. SIMON Thiago 1990 BRA BRÉSIL 2:15.79 +0.75 818 pts QFB
13. TAIT Calum 1994 GBR SCOTTISH SWIMMING 2:16.11 +0.67 812 pts QFB
14. MAHECHA PINTO Carlos arturo 1992 COL COLOMBIE 2:16.44 +0.77 806 pts QFB
15. COTON Quentin 1991 FRA FRANCE 2:16.64 +0.64 803 pts QFB
16. YAN Zibei 1995 CHN CHINE 2:18.10 +0.65 777 pts QFB
17. ROMAN Andrei-Cristian 1996 ROU ROUMANIE 2:19.51 +0.74 754 pts
18. OSELEDETS Dmytro 1994 UKR UKRAINE 2:19.77 +0.78 750 pts
19. ZANKO Vsevolod 1995 RUS RUSSIE 2:19.83 +0.67 749 pts
20. HUNTER Mark 1996 RSA SEALS 2:20.15 +0.72 744 pts
21. PAVONI Roberto 1991 GBR NATIONAL CENTRE LOUGHBOROUGH 2:22.74 +0.68 704 pts
22. BUSSIERE Theo 1995 FRA CN MARSEILLE 2:23.32 +0.64 695 pts
22. STEEPLES Christopher 1992 GBR CITY OF MANCHESTER AQUATICS SWIM TEAM 2:23.32 +0.67 695 pts
24. LI Chao 1994 CHN CHINE 2:23.83 +0.67 688 pts
25. YUAN Zixuan 1993 CHN CHINE 2:23.98 +0.73 686 pts
26. CHARRADE Théo 1998 FRA CANET 66 NATATION 2:24.30 +0.63 681 pts
27. MEIER Christoph 1993 LIE SCHWIMMCLUB USTER WALLISELLEN 2:24.83 +0.74 674 pts
28. STEINLAND Mads henry 1997 NOR NORVÈGE 2:25.18 +0.66 669 pts
29. MUSGRAVE Bailey 1998 RSA WESTVILLE 2:25.30 +0.69 667 pts
30. SCHWEIZER Martin 1988 GBR STOCKPORT METRO 2:25.39 +0.63 666 pts
31. PERISSER Patrick 1992 FRA DAUPHINS TOULOUSE OEC 2:26.70 +0.72 648 pts
32. PAUL Kevin 1991 RSA AFRIQUE DU SUD 2:26.79 +0.65 647 pts
33. TIAINEN Tuomas 1996 FIN FINLANDE 2:27.06 +0.73 644 pts
34. HEDEGAARD Niklas 1990 DEN DANEMARK 2:27.15 +0.68 643 pts
35. DUFAYARD Lucas 1998 FRA STADE OLYMPIQUE CHAMBÉRY 2:27.59 +0.71 637 pts
36. CALLAIS Nathan 1996 FRA CANET 66 NATATION 2:28.81 +0.76 621 pts
37. PENNY Greg 1991 USA COLUMBIA OBU 2:30.81 +0.70 597 pts
--- CERDEIRA Tales 1987 BRA BRÉSIL DSQ ---
--- BALLESTER Joan 1995 ESP FEDERATION CATALANE DE NATATION DSQ ---
--- LAUFFER Jacques 1996 SUI LIMMAT SHARKS ZURICH DNS ---
200 Breaststroke Women - Final A (Thursday 12 June 2014 - 19h07)
1. PEDERSEN Rikke moeller 1989 DEN DANEMARK 2:19.67 +0.72 988 pts
2. WATANABE Kanako 1996 JPN JAPON 2:24.14 +0.74 898 pts
3. VALL MONTERO Jessica 1988 ESP ESPAGNE 2:25.99 +0.68 865 pts
4. RENSHAW Molly 1996 GBR NATIONAL CENTRE LOUGHBOROUGH 2:26.40 +0.70 857 pts
5. GARCIA Marina 1994 ESP ESPAGNE 2:26.62 +0.73 854 pts
6. SCHOENMAKER Tatjana 1997 RSA TUKS 2:29.78 +0.73 801 pts
7. LECLUYSE Fanny 1992 BEL BELGIQUE 2:30.42 +0.70 790 pts
--- LAUKKANEN Jenna 1995 FIN FINLANDE DSQ ---
200 Breaststroke Women - Final B (Thursday 12 June 2014 - 16h16)
1. MARGALIS Melanie 1991 USA SPA 2:30.03 +0.73 797 pts
2. TUTTON Chloe 1996 GBR SWIM WALES 2:30.56 788 pts
3. KOROTKOV Anastasia 1990 ISR ISRAËL 2:33.27 +0.69 747 pts
4. DOBRAL Coralie 1987 FRA FRANCE 2:33.93 +0.69 738 pts
5. LAUKKANEN Noora 1993 FIN FINLANDE 2:34.61 +0.74 728 pts
6. SUTER Ariane 1994 SUI SCHWIMMCLUB USTER WALLISELLEN 2:35.40 +0.67 717 pts
7. REANEY Emma 1992 USA SWIM MAC 2:36.58 +0.70 701 pts
8. REISAENEN Sofie 1997 NOR NORVÈGE 2:37.11 +0.81 694 pts
200 Breaststroke Women - Prelims (Thursday 12 June 2014 - 10h45)
1. PEDERSEN Rikke moeller 1989 DEN DANEMARK 2:25.55 +0.69 873 pts QFA
2. WATANABE Kanako 1996 JPN JAPON 2:26.24 +0.65 860 pts QFA
3. RENSHAW Molly 1996 GBR NATIONAL CENTRE LOUGHBOROUGH 2:28.34 +0.72 824 pts QFA
4. VALL MONTERO Jessica 1988 ESP ESPAGNE 2:28.81 +0.68 816 pts QFA
5. WILLMOTT Aimée 1993 GBR MIDDLESBROUGH SWIM CLUB 2:29.44 +0.68 806 pts QFA
6. GARCIA Marina 1994 ESP ESPAGNE 2:29.61 +0.56 803 pts QFA
7. SCHOENMAKER Tatjana 1997 RSA TUKS 2:30.06 +0.72 796 pts QFA
8. LECLUYSE Fanny 1992 BEL BELGIQUE 2:30.78 +0.69 785 pts QFA
9. LAUKKANEN Jenna 1995 FIN FINLANDE 2:30.81 +0.68 784 pts QFB
10. MARGALIS Melanie 1991 USA SPA 2:31.75 +0.71 770 pts QFB
11. LESAFFRE Fantine 1994 FRA FRANCE 2:32.10 +0.79 765 pts QFB
12. REANEY Emma 1992 USA SWIM MAC 2:33.01 +0.70 751 pts QFB
13. TUTTON Chloe 1996 GBR SWIM WALES 2:33.24 +0.72 748 pts QFB
14. BONNET Charlotte 1995 FRA FRANCE 2:33.39 +0.65 745 pts QFB
15. KOROTKOV Anastasia 1990 ISR ISRAËL 2:34.01 +0.72 736 pts QFB
16. DOBRAL Coralie 1987 FRA FRANCE 2:34.12 +0.69 735 pts QFB
17. LAUKKANEN Noora 1993 FIN FINLANDE 2:34.95 +0.74 723 pts
18. SUTER Ariane 1994 SUI SCHWIMMCLUB USTER WALLISELLEN 2:35.19 +0.63 720 pts
19. SCOTT Carrie 1990 GBR SCOTTISH SWIMMING 2:36.40 +0.67 703 pts
20. REISAENEN Sofie 1997 NOR NORVÈGE 2:36.78 +0.83 698 pts
21. COLLEOU Stina kajsa 1993 NOR NORVÈGE 2:36.92 +0.88 696 pts
22. PAQUIT Laura 1995 FRA TARBES NAUTIC CLUB 2:36.98 +0.79 695 pts
23. NAISBY Alexandra 1991 CAN CN SHERBROOKE 2:38.09 +0.54 681 pts
24. CAIN Emma 1999 GBR MILLFIELD SCHOOL SWIMMING CLUB 2:39.21 +0.67 667 pts
25. DAUBA Camille 1997 FRA USB LONGWY NATATION 2:39.83 +0.76 659 pts
26. GARCIA Sandra 1997 ESP FEDERATION CATALANE DE NATATION 2:40.39 +0.69 652 pts
27. DEBERGHES Fanny 1994 FRA ASPTT MONTPELLIER 2:40.70 +0.77 648 pts
28. VELEZ CATANO Salome 1993 COL COLOMBIE 2:41.14 +0.70 643 pts
29. IKONEN Sanni 1998 FIN FINLANDE 2:41.17 +0.74 643 pts
30. NENONEN Sohvi 1999 FIN FINLANDE 2:41.19 +0.73 642 pts
31. KITCHING Carmella 1994 FRA MONTAUBAN NATATION 2:41.59 +0.78 638 pts
32. XAVIER Lea 1996 FRA ASPTT MONTPELLIER 2:43.38 +0.69 617 pts
33. PESEUX Clothilde 1998 FRA AVENIR NATATION BESANÇON 2:43.63 +0.76 614 pts
34. PRÊTRE Ava 1996 FRA DAUPHINS TOULOUSE OEC 2:45.09 +0.66 598 pts
35. CARVALHO Ana Carla 1991 BRA BRÉSIL 2:54.83 +0.72 503 pts
36. HJELM Asbjoerg 1999 FAR ILES FÉROÉ 2:57.53 +0.74 481 pts
--- BADILLO DIAZ Concepcion 1986 ESP CLUB NATACION MAIRENA DEL ALJARAFE DSQ ---
--- POLIT Claire 1995 FRA FRANCE DNS dec ---
--- KOSKI Moona 1999 FIN FINLANDE DNS ---
--- STORSTEIN Nina-therese 1998 NOR NORVÈGE DNS ---
100 Freestyle Men - Final A (Thursday 12 June 2014 - 19h17)
1. ADRIAN Nathan 1988 USA CAL AQUATICS 48.43 +0.65 908 pts
2. GARCIA HERNANDEZ Hanser 1988 CUB CUBA 48.77 +0.67 889 pts
3. CZERNIAK Konrad 1989 POL POLOGNE 49.07 +0.65 873 pts
4. TIKHOBAEV Oleg 1990 RUS RUSSIE 49.51 +0.65 850 pts
5. ERVIN Anthony 1981 USA CAL AQUATICS 49.70 +0.70 840 pts
6. AERENTS Jasper 1992 BEL BELGIQUE 49.78 +0.64 836 pts
7. SAHNOUNE Oussama 1992 ALG CERCLE DES NAGEURS DE TALENCE 49.90 +0.66 830 pts
8. SHIOURA Shinri 1991 JPN JAPON 50.45 +0.76 803 pts
100 Freestyle Men - Final B (Thursday 12 June 2014 - 16h20)
1. MANAUDOU Florent 1990 FRA FRANCE 48.74 +0.61 891 pts
2. VANLUCHENE Emmanuel 1992 BEL BELGIQUE 49.54 +0.62 849 pts
3. ALBERDI SAROBE Markel 1991 ESP ESPAGNE 50.30 +0.70 811 pts
4. DEBAERE Stéphane 1989 FRA CERCLE DES NAGEURS DE TALENCE 50.53 +0.67 800 pts
5. MALLET Grégory 1984 FRA FRANCE 50.57 +0.72 798 pts
6. JONES Cullen 1984 USA SWIM MAC 50.65 +0.68 794 pts
6. PEDDIE Luke 1993 CAN CANADA 50.65 +0.67 794 pts
8. LOBUZOV Artem 1991 RUS RUSSIE 50.68 +0.65 793 pts
100 Freestyle Men - Bfa (Thursday 12 June 2014 - 11h17)
1. ERVIN Anthony 1981 USA CAL AQUATICS 48.95 0.00 880 pts
2. VANLUCHENE Emmanuel 1992 BEL BELGIQUE 49.40 0.00 856 pts
100 Freestyle Men - Prelims (Thursday 12 June 2014 - 11h01)
1. GARCIA HERNANDEZ Hanser 1988 CUB CUBA 49.11 +0.62 871 pts QFA
2. SHIOURA Shinri 1991 JPN JAPON 49.61 +0.73 845 pts QFA
3. ADRIAN Nathan 1988 USA CAL AQUATICS 49.68 +0.64 841 pts QFA
4. SAHNOUNE Oussama 1992 ALG CERCLE DES NAGEURS DE TALENCE 49.72 +0.66 839 pts QFA
5. TIKHOBAEV Oleg 1990 RUS RUSSIE 49.76 +0.63 837 pts QFA
6. AERENTS Jasper 1992 BEL BELGIQUE 49.79 +0.64 836 pts QFA
7. CZERNIAK Konrad 1989 POL POLOGNE 49.80 +0.70 835 pts QFA
9. VANLUCHENE Emmanuel 1992 BEL BELGIQUE 49.92 +0.60 829 pts Bfa
8. ERVIN Anthony 1981 USA CAL AQUATICS 49.92 +0.66 829 pts Bfa
10. ALBERDI SAROBE Markel 1991 ESP ESPAGNE 49.95 +0.65 828 pts QFB
11. MANAUDOU Florent 1990 FRA FRANCE 49.97 +0.67 827 pts QFB
12. DEBAERE Stéphane 1989 FRA CERCLE DES NAGEURS DE TALENCE 50.22 +0.77 815 pts QFB
13. JONES Cullen 1984 USA SWIM MAC 50.24 +0.68 814 pts QFB
14. MALLET Grégory 1984 FRA FRANCE 50.43 +0.73 804 pts QFB
14. METELLA Mehdy 1992 FRA FRANCE 50.43 +0.64 804 pts QFB
16. PEDDIE Luke 1993 CAN CANADA 50.48 +0.66 802 pts QFB
17. LOBUZOV Artem 1991 RUS RUSSIE 50.49 +0.67 802 pts
18. FUJII Takuro 1985 JPN JAPON 50.51 +0.63 801 pts
18. BROWN Devon Myles 1992 RSA AFRIQUE DU SUD 50.51 +0.70 801 pts
20. BOURELLY Lorys 1992 FRA FRANCE 50.52 +0.56 800 pts
21. SHANKLAND Leith 1991 RSA AFRIQUE DU SUD 50.54 +0.64 799 pts
22. KONOVALOV Nikita 1988 RUS RUSSIE 50.66 +0.69 793 pts
23. CLAYTON Jimmie 1995 RSA AFRIQUE DU SUD 50.71 +0.74 791 pts
24. BRIGGS Daniel 1993 GBR CITY OF MANCHESTER AQUATICS SWIM TEAM 50.82 +0.69 786 pts
24. RAMIREZ Daniel 1992 MEX COLUMBIA OBU 50.82 +0.63 786 pts
26. MULLER Caydon 1995 RSA AFRIQUE DU SUD 50.83 +0.68 786 pts
27. GILOT Fabien 1984 FRA FRANCE 50.97 +0.69 779 pts
28. PRUDNIKOV Viacheslav 1993 RUS RUSSIE 50.98 +0.67 779 pts
29. HOCKIN BRUSQUETTI Benjamin Thomas 1986 PAR PARAGUAY 51.03 +0.74 776 pts
30. GLINTA Robert Andrei 1997 ROU ROUMANIE 51.06 +0.69 775 pts
31. KOGA Junya 1987 JPN JAPON 51.09 +0.55 774 pts
32. MILOSEVIC Stefan 1995 CAN CANADA 51.10 +0.68 773 pts
33. HIRAI Kenta 1994 JPN JAPON 51.15 +0.65 771 pts
34. MIGNON Clément 1993 FRA FRANCE 51.18 +0.63 770 pts
35. PHILLIPS Timothy 1990 USA SWIM MAC 51.19 +0.67 769 pts
36. PELAGIE Nosy 1991 FRA FRANCE 51.23 +0.70 767 pts
37. PROUD Benjamin 1994 GBR PLYMOUTH 51.25 +0.62 766 pts
38. SADAUSKAS Mindaugas 1990 LTU LITUANIE 51.28 +0.71 765 pts
39. THORPE Jack 1994 GBR SCOTTISH SWIMMING 51.30 +0.64 764 pts
40. JUSTUS Calvyn 1995 RSA AFRIQUE DU SUD 51.36 +0.75 761 pts
41. MORGAN Karl 1991 GBR NATIONAL CENTRE LOUGHBOROUGH 51.38 +0.76 761 pts
42. KRUG Karl 1989 USA SWIM ATLANTA 51.40 +0.72 760 pts
43. PUTLAND Otto 1993 GBR SWIM WALES 51.45 +0.60 757 pts
44. RODLAND Marius solaat 1997 NOR NORVÈGE 51.48 +0.67 756 pts
45. FUCHS Théo 1993 FRA FRANCE 51.53 +0.72 754 pts
46. WALSH Josh 1991 GBR UNIVERSITY OF STIRLING 51.55 +0.67 753 pts
47. BARRETT Adam 1992 GBR NATIONAL CENTRE LOUGHBOROUGH 51.61 +0.65 750 pts
48. LAMBERT Hugo 1993 FRA CN CHALON-SUR-SAONE 51.65 +0.67 749 pts
49. SIEM PEDERSEN Frederik 1991 DEN FARUM SVOMMEKLUB 51.67 +0.65 748 pts
50. DOYLE Byron 1994 RSA WESTVILLE 51.69 +0.67 747 pts
51. VAN WYK Jacques 1992 RSA TUKS 51.76 +0.70 744 pts
52. RANDO GALVEZ Juan Miguel 1988 ESP ESPAGNE 51.78 +0.65 743 pts
53. QUAMMIE Qulaüs 1995 FRA MEGAQUARIUS CLUB GUYANE 51.83 +0.67 741 pts
54. SHAPIRA BAR OR Nimrod 1989 ISR ISRAËL 51.85 +0.67 740 pts
54. SCOTT Jak 1991 GBR UNIVERSITY OF STIRLING 51.85 +0.65 740 pts
56. ERASMUS Douglas 1990 RSA TUKS 51.86 +0.60 740 pts
56. HENX Julien 1995 LUX LUXEMBOURG 51.86 +0.62 740 pts
58. SCHAFERS Richard 1991 GBR SCOTTISH SWIMMING 51.89 +0.65 738 pts
59. WESTERMANN Magnus 1995 DEN DANEMARK 51.90 +0.60 738 pts
60. DURAN NAVIA Miguel 1995 ESP ESPAGNE 51.93 +0.70 737 pts
61. MCGUCKIN Kieran 1992 GBR SCOTTISH SWIMMING 51.94 +0.66 736 pts
62. COSTE Alin 1992 ROU ROUMANIE 52.07 +0.72 731 pts
62. BAGSHAW Jeremy 1992 CAN CANADA 52.07 +0.72 731 pts
64. BADRE Jérémy 1990 FRA MONTAUBAN NATATION 52.11 +0.70 729 pts
65. JOHANNESSEN Frans 1992 DEN DANEMARK 52.15 +0.63 727 pts
66. TONNERRE Kevin 1991 FRA NAUTIC CLUB ALP''38 52.20 +0.66 725 pts
67. LIUKKONEN Ari Pekka 1989 FIN FINLANDE 52.22 +0.63 724 pts
68. LEBON IRIARTE Yerai 1992 ESP CLUB DEPORTIVO NATACION BIDASOA XXI 52.24 +0.67 724 pts
69. PRENDERGAST David 1994 IRL IRLANDE 52.26 +0.47 723 pts
70. ROBBINS Daniel 1991 USA COLUMBIA OBU 52.29 +0.70 722 pts
71. ULYANOV Nikita 1994 RUS RUSSIE 52.31 +0.65 721 pts
71. SCHMID Aleksi 1996 SUI SUISSE 52.31 +0.66 721 pts
73. SONG Jiaming 1995 CHN CHINE 52.33 +0.72 720 pts
73. HENGEL Simon 1991 GER SV MANNEHEIM 52.33 +0.74 720 pts
75. OLSHTEIN Almog 1993 ISR ISRAËL 52.41 +0.65 717 pts
75. SOSSA MOLINA Javier 1989 COL COLUMBIA OBU 52.41 +0.68 717 pts
77. ESTEVES André Brasil 1984 BRA COMITE PARALIMPICO BRASILEIRO 52.43 +0.67 716 pts
77. WESSELS Reynard 1994 RSA AFRIQUE DU SUD 52.43 +0.67 716 pts
79. ABILY Jean-Baptiste 1997 FRA CANET 66 NATATION 52.53 +0.67 712 pts
80. CONTARDO Felipe 1995 FRA MULHOUSE ON 52.73 +0.68 704 pts
81. MARTIN Victor 1993 ESP ESPAGNE 52.75 +0.64 703 pts
82. O''SULLIVAN Brian 1995 IRL IRLANDE 52.77 +0.71 702 pts
83. REGENT Vince 1993 FRA DAUPHINS TOULOUSE OEC 52.78 +0.68 702 pts
84. BOUTON Axel 1994 FRA CN MARSEILLE 52.81 +0.64 700 pts
85. ANGOT Arthur 1996 FRA CN MARSEILLE 52.83 +0.70 700 pts
86. BARGATE Kevin 1998 RSA WESTVILLE 52.85 +0.65 699 pts
86. KRASNYKH Alexander 1995 RUS RUSSIE 52.85 +0.71 699 pts
86. BELLINO Christophe 1994 FRA NAUTIC CLUB NÎMES 52.85 +0.63 699 pts
89. BINEDELL Martin 1995 RSA TUKS 52.96 +0.71 694 pts
90. ZANATTA Keegan 1993 CAN CANADA 52.97 +0.65 694 pts
91. CALZADA MUNOZ Marc 1995 ESP FEDERATION CATALANE DE NATATION 52.98 +0.61 694 pts
92. RODRIGUES Phelipe 1990 GBR CITY OF MANCHESTER AQUATICS SWIM TEAM 53.06 +0.68 691 pts
93. JOHANNESSON Alexander 1992 ISL ISLANDE 53.11 +0.66 689 pts
94. MARCELIN Louis 1996 FRA POLE ESPOIRS NORD PAS DE CALAIS 53.19 +0.70 685 pts
95. NAISBY Jonathan 1993 CAN CN SHERBROOKE 53.25 +0.60 683 pts
96. POKKINEN Tuomas 1995 FIN FINLANDE 53.26 +0.65 683 pts
97. SATES Timothy 1998 RSA WESTVILLE 53.38 +0.80 678 pts
98. VIGROUX Sébastien 1993 FRA MULHOUSE ON 53.41 +0.66 677 pts
99. KUDASHEV Alexander 1995 RUS RUSSIE 53.44 +0.72 676 pts
100. PHILLIPS Jake 1993 USA COLUMBIA OBU 53.50 +0.67 674 pts
100. JANY Benjamin 1995 FRA DAUPHINS TOULOUSE OEC 53.50 +0.75 674 pts
102. KURLE Cameron 1997 GBR MILLFIELD SCHOOL SWIMMING CLUB 53.54 +0.65 672 pts
103. SANTOS Alexis Manacas 1992 POR PORTUGAL 53.55 +0.66 672 pts
104. ARNOUX Laurent 1995 FRA CN MARSEILLE 53.67 +0.66 667 pts
105. RAMSAMY Cyril 1996 FRA CN MARSEILLE 53.68 +0.67 667 pts
106. BEDEL Paul-Gabriel 1994 FRA CN MARSEILLE 53.69 +0.66 666 pts
107. WANG Samuel 1996 CAN CN SHERBROOKE 53.70 +0.61 666 pts
108. JANY Brian 1993 FRA DAUPHINS TOULOUSE OEC 53.85 +0.68 661 pts
109. GOVINDIN Yonel 1993 FRA DAUPHINS TOULOUSE OEC 53.87 +0.75 660 pts
110. ELMERINI Merwane 1997 FRA CN MARSEILLE 53.94 +0.62 657 pts
111. PINON Julien 1998 FRA CANET 66 NATATION 53.96 +0.58 657 pts
112. WETZLAR Peter 1997 ZIM WESTVILLE 54.03 +0.67 654 pts
113. BROOKS James douglas 1997 RSA WESTVILLE 54.04 +0.69 654 pts
114. FLOEGSTAND Ole mikal 1997 NOR NORVÈGE 54.07 +0.69 653 pts
115. PERRIN William 1997 FRA CN AVIGNON 54.08 +0.72 652 pts
116. ALLEMANDET Mathieu 1998 FRA CN DOLE & REG 54.09 +0.68 652 pts
117. BOEN Sijurd holten 1997 NOR NORVÈGE 54.13 +0.67 650 pts
118. SAUREL Arthur 1995 FRA DAUPHINS TOULOUSE OEC 54.26 +0.74 646 pts
119. HERBIN William 1994 FRA DAUPHINS TOULOUSE OEC 54.79 +0.67 627 pts
120. BARBAR Aj 1992 LIB COLUMBIA OBU 54.87 +0.75 624 pts
121. VARE Hannes 1997 FIN FINLANDE 55.02 +0.74 619 pts
122. BJELLAND Eivind 1998 NOR NORVÈGE 55.37 +0.72 608 pts
123. WITTSTOCK Kyle 1997 RSA TUKS 55.47 +0.69 604 pts
124. COLPAERT Julien 1996 FRA CNS ST-ESTÈVE 55.58 +0.66 601 pts
125. KORPI Samuli 1997 FIN FINLANDE 56.08 +0.71 585 pts
126. SIVERTSEN Sander-nilsen 1996 NOR NORVÈGE 56.19 +0.63 581 pts
126. BURNEY Vincent 1995 CAN CN SHERBROOKE 56.19 +0.61 581 pts
128. JOHANNSSON Snaer 1996 ISL ISLANDE 56.31 +0.80 578 pts
129. SAUNONEN Nikita 1997 FIN FINLANDE 56.49 +0.65 572 pts
130. THOMAS Jack 1995 GBR SWIM WALES 56.97 +0.69 558 pts
131. DAVID Lucas 1998 FRA AVENIR NATATION BESANÇON 57.80 +0.71 534 pts
132. HAUGEN Hakon Wulf 1996 NOR NORVÈGE 1:07.80 +0.65 331 pts
--- JOENSEN Eydbjoern 1996 FAR ILES FÉROÉ DSQ ---
--- ABILY Augustin 1998 FRA CANET 66 NATATION DSQ ---
--- LE CLOS Chad Guy Bertrand 1992 RSA AFRIQUE DU SUD DNS dec ---
--- IPSEN Anton Oerskov 1994 DEN DANEMARK DNS ---
--- DOIGNEAUX Simon 1998 FRA CN AVIGNON DNS ---
--- STASIULIS Benjamin 1986 FRA FRANCE DNS ---
--- MORGYN Peters 1996 GBR GRANDE-BRETAGNE DNS ---
100 Freestyle Women - Final A (Thursday 12 June 2014 - 19h20)
1. BLUME Pernille 1994 DEN DANEMARK 53.89 +0.66 902 pts
2. POPOVA Veronika 1991 RUS RUSSIE 54.24 +0.72 884 pts
3. VANDERPOOL-WALLACE Arianna 1990 BAH SWIM MAC 54.38 +0.61 877 pts
4. HALSALL Francesca 1990 GBR NATIONAL CENTRE LOUGHBOROUGH 54.39 +0.68 877 pts
5. COUGHLIN Natalie 1982 USA CAL AQUATICS 54.88 +0.66 854 pts
6. PRINSLOO Karin 1989 RSA AFRIQUE DU SUD 55.06 +0.77 845 pts
7. SMITH Amy 1987 GBR NATIONAL CENTRE LOUGHBOROUGH 55.17 +0.63 840 pts
8. USTINOVA Daria-S 1998 RUS RUSSIE 55.65 +0.70 819 pts
100 Freestyle Women - Final B (Thursday 12 June 2014 - 16h23)
1. GALLARDO CARAPETO Fatima 1997 ESP ESPAGNE 55.74 +0.70 815 pts
2. BAKLAKOVA Mariya 1997 RUS RUSSIE 55.85 +0.71 810 pts
3. SEPPALA Hanna-maria 1984 FIN FINLANDE 56.05 +0.69 801 pts
3. GUY Rebecca 1992 GBR CITY OF MANCHESTER AQUATICS SWIM TEAM 56.05 +0.67 801 pts
5. JOHANNESSEN Cecile Waage 1990 NOR NORVÈGE 56.07 +0.65 800 pts
6. TURNER Rebecca 1992 GBR CITY OF SHEFFIELD SWIM SQUAD 56.24 +0.60 793 pts
7. NESTEROVA Margarita 1989 RUS RUSSIE 57.17 +0.70 755 pts
--- MUFFAT Camille 1989 FRA FRANCE DNS ---
100 Freestyle Women - Prelims (Thursday 12 June 2014 - 11h18)
1. BLUME Pernille 1994 DEN DANEMARK 54.40 +0.66 876 pts QFA
2. POPOVA Veronika 1991 RUS RUSSIE 54.45 +0.70 874 pts QFA
3. VANDERPOOL-WALLACE Arianna 1990 BAH SWIM MAC 54.55 +0.60 869 pts QFA
4. HALSALL Francesca 1990 GBR NATIONAL CENTRE LOUGHBOROUGH 54.79 +0.64 858 pts QFA
5. SMITH Amy 1987 GBR NATIONAL CENTRE LOUGHBOROUGH 54.85 +0.65 855 pts QFA
6. COUGHLIN Natalie 1982 USA CAL AQUATICS 54.86 +0.67 855 pts QFA
7. BONNET Charlotte 1995 FRA FRANCE 55.16 +0.49 841 pts QFA
8. PRINSLOO Karin 1989 RSA AFRIQUE DU SUD 55.22 +0.78 838 pts QFA
9. USTINOVA Daria-S 1998 RUS RUSSIE 55.24 +0.74 837 pts QFB
10. GALLARDO CARAPETO Fatima 1997 ESP ESPAGNE 55.64 +0.72 819 pts QFB
11. SEPPALA Hanna-maria 1984 FIN FINLANDE 55.65 +0.69 819 pts QFB
12. MUFFAT Camille 1989 FRA FRANCE 55.86 +0.65 809 pts QFB
13. GUY Rebecca 1992 GBR CITY OF MANCHESTER AQUATICS SWIM TEAM 55.99 +0.72 804 pts QFB
14. BAKLAKOVA Mariya 1997 RUS RUSSIE 56.16 +0.69 797 pts QFB
15. NESTEROVA Margarita 1989 RUS RUSSIE 56.17 +0.65 796 pts QFB
16. TURNER Rebecca 1992 GBR CITY OF SHEFFIELD SWIM SQUAD 56.23 +0.59 794 pts QFB
17. JOHANNESSEN Cecile Waage 1990 NOR NORVÈGE 56.24 +0.66 793 pts
18. LEVISEN Julie 1997 DEN DANEMARK 56.38 +0.77 787 pts
19. MULLAKAEVA Daria 1998 RUS RUSSIE 56.43 +0.85 785 pts
20. SANTAMANS Anna 1993 FRA FRANCE 56.44 +0.62 785 pts
21. MCCLATCHEY Caitlin 1985 GBR GRANDE-BRETAGNE 56.47 +0.62 783 pts
22. LLOYD Jessica 1995 GBR CITY OF MANCHESTER AQUATICS SWIM TEAM 56.69 +0.71 774 pts
22. FABRE Margaux 1992 FRA MONTAUBAN NATATION 56.69 +0.76 774 pts
24. COSTA SCHMID Melani 1989 ESP ESPAGNE 56.77 +0.69 771 pts
25. BJOERNSEN Susann 1993 NOR NORVÈGE 56.90 +0.74 766 pts
26. GALLAGHER Erin 1998 RSA AFRIQUE DU SUD 56.92 +0.75 765 pts
27. LUCCAS Natalia 1996 BRA BRÉSIL 56.97 +0.60 763 pts
28. MCCARTHY Hannah 1993 GBR SWIM WALES 57.03 +0.67 761 pts
28. QUIGLEY Lauren 1995 GBR STOCKPORT METRO 57.03 +0.64 761 pts
30. LIU Zhao 1995 CHN CHINE 57.13 +0.63 757 pts
31. MAINVILLE Arianne 1994 CAN CANADA 57.20 +0.63 754 pts
32. MEILLI Katie 1994 USA SWIM MAC 57.29 +0.62 750 pts
32. MAREE Trudi 1988 RSA AFRIQUE DU SUD 57.29 +0.60 750 pts
34. TOUATI Assia 1995 FRA CN SARREGUEMINES 57.38 +0.68 747 pts
35. CAVALHEIRO Jessica 1991 BRA BRÉSIL 57.41 +0.68 746 pts
36. HARKIN Sian 1994 GBR GRANDE-BRETAGNE 57.45 +0.72 744 pts
37. ZHU Wenrui 1990 CHN CHINE 57.48 +0.69 743 pts
38. JOHANNESSEN Monica Waage 1990 NOR NORVÈGE 57.56 +0.60 740 pts
39. BARBER Eloise 1992 GBR GRANDE-BRETAGNE 57.65 +0.67 736 pts
40. ETIENNE Ophélie-Cyrielle 1990 FRA FRANCE 57.67 +0.68 736 pts
41. CINI Mathilde 1994 FRA FRANCE 57.78 +0.69 731 pts
42. TOMASHEVSKAIA Ekaterina 1998 RUS RUSSIE 57.80 +0.61 731 pts
42. WATTEL Marie 1997 FRA FRANCE 57.80 +0.73 731 pts
44. EGOROVA Anna 1998 RUS RUSSIE 57.82 +0.66 730 pts
45. PROUFF Faustine 1988 FRA MOUETTES DE PARIS 57.88 +0.81 728 pts
46. QU Hongfei 1993 CHN CHINE 57.90 +0.70 727 pts
47. MORGAN Sian 1994 GBR SWIM WALES 58.01 +0.68 723 pts
48. MARTIN Anouchka 1993 FRA CO SAINT-DIZIER NATATION 58.05 +0.71 721 pts
49. GOMEZ CORTES Beatriz 1994 ESP ESPAGNE 58.45 +0.68 706 pts
50. AVERELL Lauren 1995 GBR GRANDE-BRETAGNE 58.48 +0.72 705 pts
51. KOINDREDI Vochimié 1996 FRA AMSL FRÉJUS 58.50 +0.65 705 pts
52. JALLOW Mimosa 1994 FIN FINLANDE 58.52 +0.65 704 pts
52. LOEVBERG Marte 1999 NOR NORVÈGE 58.52 +0.75 704 pts
54. REYNOLDS Jamie 1998 RSA SEALS 58.63 +0.69 700 pts
55. MAKINEN Anna 1995 FIN FINLANDE 58.73 +0.65 696 pts
56. YANG Junxuan 2002 CHN CHINE 58.76 +0.75 695 pts
57. SALAMATINA Valeria 1998 RUS RUSSIE 58.77 +0.76 695 pts
58. LECHEVALIER Lucy 1996 FRA CN AVIGNON 58.81 +0.62 694 pts
59. HOPE Lucy 1997 GBR SCOTTISH SWIMMING 59.03 +0.70 686 pts
60. DA ROCHA MARCE Duane 1988 ESP ESPAGNE 59.08 +0.68 684 pts
61. GALARZA Laura 1993 COL COLUMBIA OBU 59.13 +0.75 682 pts
62. GALVEZ SOLE Laura 1995 ESP CN SANT ANDREU 59.14 +0.71 682 pts
63. OERITSLAND Hedda 1999 NOR NORVÈGE 59.24 +0.67 679 pts
64. HAAG Lauriane 1994 FRA DAUPHINS TOULOUSE OEC 59.32 +0.69 676 pts
65. PIHKAMAKI Eveliina 1998 FIN FINLANDE 59.35 +0.73 675 pts
66. STALLARD Jess 1995 IRL IRLANDE 59.45 +0.71 671 pts
67. SILVENTOINEN Johanna 1997 FIN FINLANDE 59.70 +0.70 663 pts
68. O''BRIEN Shauna 1994 IRL IRLANDE 59.72 +0.68 662 pts
69. KJAER Ingrid svan 1998 NOR NORVÈGE 1:00.12 +0.69 649 pts
70. VAQUETTE Mathilde 1999 FRA CANET 66 NATATION 1:00.16 +0.65 648 pts
71. VAN ANDRINGA Charlotte 1995 FRA DAUPHINS TOULOUSE OEC 1:00.20 +0.68 647 pts
72. TRIOLA MARTI Berta 1997 ESP FEDERATION CATALANE DE NATATION 1:00.24 +0.69 645 pts
73. CABEZA Julia 1998 ESP FEDERATION CATALANE DE NATATION 1:00.44 +0.63 639 pts
74. PICAULT Solweig 2000 FRA CANET 66 NATATION 1:00.77 +0.74 629 pts
75. MARCHAL Léa 1999 FRA AVENIR NATATION BESANÇON 1:00.83 +0.64 627 pts
76. KOSIANDER Natalie 1998 NOR NORVÈGE 1:00.84 +0.70 626 pts
77. LIAUD Clemence 1998 FRA NAUTIC CLUB ALP''38 1:00.88 +0.80 625 pts
78. JONSDOTTIR Kolbrun 1995 ISL ISLANDE 1:01.07 +0.72 619 pts
79. EYSTURDAL Victoria 1996 FAR ILES FÉROÉ 1:01.30 +0.71 612 pts
80. BJOERLYKKE Silje mari 2000 NOR NORVÈGE 1:01.32 +0.76 612 pts
81. CHARLET Camille 1999 FRA POLE ESPOIRS NORD PAS DE CALAIS 1:01.42 +0.67 609 pts
82. JACOLIN Aurore 1997 FRA DAUPHINS TOULOUSE OEC 1:01.52 +0.71 606 pts
83. CHOI Weng tong 1996 MAC MACAO 1:01.79 +0.55 598 pts
84. BRIOT Olivia 1992 FRA DAUPHINS TOULOUSE OEC 1:02.02 +0.69 591 pts
85. STALLARD Shani 1994 IRL IRLANDE 1:02.22 +0.69 586 pts
85. SANDRIN Mélanie 1996 FRA CNS ST-ESTÈVE 1:02.22 +0.73 586 pts
87. ALBERT Pauline 1997 FRA CNS ST-ESTÈVE 1:03.16 +0.76 560 pts
88. POLIT Claire 1995 FRA FRANCE 1:03.18 +0.78 559 pts
89. KRUGER Nina 1999 FRA CANET 66 NATATION 1:03.47 +0.69 552 pts
90. RIVEDAL Mariell 1999 NOR NORVÈGE 1:05.80 +0.89 495 pts
--- KIVIRINTA Veera 1995 FIN FINLANDE DNS ---
--- DAVIS Lucy 1996 GBR CITY OF MANCHESTER AQUATICS SWIM TEAM DNS ---
--- TAN Chi Yan 1994 MAC MACAO DNS ---
--- HOWARDSEN Maj 1997 DEN DANEMARK DNS ---
--- ALSHAMMAR Therese 1977 SWE SUÈDE DNS ---
--- MORTE Roosa 1999 FIN FINLANDE DNS ---
200 Medley Men - Final A (Thursday 12 June 2014 - 19h29)
1. SETO Daiya 1994 JPN JAPON 1:57.32 +0.60 917 pts
2. IRIE Ryosuke 1990 JPN JAPON 1:59.36 +0.72 871 pts
3. VERRASZTO David 1988 HUN HONGRIE 2:00.02 +0.70 856 pts
4. PRENOT Josh 1993 USA CAL AQUATICS 2:00.56 +0.69 845 pts
5. FUJIMORI Hiromasa 1991 JPN JAPON 2:00.80 +0.63 840 pts
6. STEWART Ty 1994 USA SWIM MAC 2:01.07 +0.68 834 pts
7. SKAANING Daniel 1993 DEN DANEMARK 2:02.45 +0.62 806 pts
8. SIMON Thiago 1990 BRA BRÉSIL 2:02.51 +0.74 805 pts
200 Medley Men - Final B (Thursday 12 June 2014 - 16h25)
1. LLOYD Ieuan 1993 GBR SWIM WALES 2:01.09 +0.70 834 pts
2. LITCHFIELD Max 1995 GBR CITY OF SHEFFIELD SWIM SQUAD 2:02.21 +0.64 811 pts
3. MOHAMMED Xavier 1990 GBR SWIM WALES 2:02.27 +0.66 810 pts
4. NEVO Gal 1987 ISR ISRAËL 2:02.86 +0.60 798 pts
5. ANDRUSENKO Viacheslav 1992 RUS RUSSIE 2:03.86 +0.71 779 pts
6. TOUMARKIN Yakov Yan 1992 ISR ISRAËL 2:04.33 +0.67 770 pts
7. CAMERON Donald 1989 SUI LAUSANNE NATATION 2:04.36 +0.68 770 pts
8. CROENEN Louis 1994 BEL BELGIQUE 2:05.68 +0.69 746 pts
200 Medley Men - Prelims (Thursday 12 June 2014 - 11h35)
1. SETO Daiya 1994 JPN JAPON 1:59.10 +0.58 876 pts QFA
2. IRIE Ryosuke 1990 JPN JAPON 2:00.96 +0.72 837 pts QFA
3. STEWART Ty 1994 USA SWIM MAC 2:01.89 +0.55 818 pts QFA
4. VERRASZTO David 1988 HUN HONGRIE 2:01.98 +0.76 816 pts QFA
5. PRENOT Josh 1993 USA CAL AQUATICS 2:02.29 +0.70 810 pts QFA
6. FUJIMORI Hiromasa 1991 JPN JAPON 2:02.30 +0.64 809 pts QFA
7. SIMON Thiago 1990 BRA BRÉSIL 2:02.39 +0.75 808 pts QFA
8. SKAANING Daniel 1993 DEN DANEMARK 2:03.29 +0.56 790 pts QFA
9. LLOYD Ieuan 1993 GBR SWIM WALES 2:03.35 +0.67 789 pts QFB
10. LITCHFIELD Max 1995 GBR CITY OF SHEFFIELD SWIM SQUAD 2:03.53 +0.65 785 pts QFB
11. NEVO Gal 1987 ISR ISRAËL 2:03.56 +0.62 785 pts QFB
12. CAMERON Donald 1989 SUI LAUSANNE NATATION 2:03.77 +0.69 781 pts QFB
13. MOHAMMED Xavier 1990 GBR SWIM WALES 2:04.17 +0.68 773 pts QFB
14. TOUMARKIN Yakov Yan 1992 ISR ISRAËL 2:04.30 +0.70 771 pts QFB
15. ANDRUSENKO Viacheslav 1992 RUS RUSSIE 2:04.98 +0.70 758 pts QFB
16. CROENEN Louis 1994 BEL BELGIQUE 2:05.58 +0.70 748 pts QFB
17. SANTOS Alexis Manacas 1992 POR PORTUGAL 2:06.00 +0.63 740 pts
18. PEDURAND Ganesh 1992 FRA DAUPHINS TOULOUSE OEC 2:06.14 +0.59 738 pts
19. STEYN Joshua 1997 RSA AFRIQUE DU SUD 2:06.23 +0.68 736 pts
20. JIANG Tiansheng 1992 CHN CHINE 2:06.28 +0.66 735 pts
21. LAUFFER Jacques 1996 SUI LIMMAT SHARKS ZURICH 2:06.78 +0.69 727 pts
22. COLEMAN Lewis 1992 GBR CITY OF SHEFFIELD SWIM SQUAD 2:07.86 +0.66 708 pts
23. CHATELAIN Yannick 1994 FRA NAUTIC CLUB NÎMES 2:08.15 +0.74 703 pts
24. PUIG GARRICH Albert 1994 ESP ESPAGNE 2:08.16 +0.63 703 pts
25. SANCHEZ TORRENS Marc 1992 ESP ESPAGNE 2:08.44 +0.63 699 pts
26. YE Zhengchao 1995 CHN CHINE 2:08.46 +0.59 698 pts
27. PRUDNIKOV Viacheslav 1993 RUS RUSSIE 2:08.70 +0.68 694 pts
28. POTHAIN Jordan 1994 FRA NAUTIC CLUB ALP''38 2:09.13 +0.73 688 pts
29. HENDRICKX Lander 1994 BEL BELGIQUE 2:09.14 +0.66 687 pts
30. BALLESTER Joan 1995 ESP FEDERATION CATALANE DE NATATION 2:09.34 +0.75 684 pts
31. TSCHABUSCHING Alexandre 1995 SUI SUISSE 2:09.48 +0.69 682 pts
32. HUNTER Mark 1996 RSA SEALS 2:09.50 +0.68 682 pts
33. LANDRY Romain 1989 FRA DAUPHINS TOULOUSE OEC 2:09.70 +0.61 679 pts
34. RAS Ruan 1996 RSA TUKS 2:10.09 +0.73 672 pts
35. KHOMENKO Ilya 1995 RUS RUSSIE 2:10.31 +0.77 669 pts
36. ZHANG Shuhuai 1993 CHN CHINE 2:11.67 +0.72 649 pts
37. MORILLAS RAMOS Fernando 1990 ESP MATURO 2:11.88 +0.77 645 pts
38. GWIZDZ Damien 1995 FRA CANET 66 NATATION 2:12.14 +0.68 642 pts
39. MUSGRAVE Bailey 1998 RSA WESTVILLE 2:12.99 +0.66 629 pts
40. GIRALT PIDEMONT Jan 1996 ESP FEDERATION CATALANE DE NATATION 2:14.41 +0.62 610 pts
41. GARASYMOVYTCH Oleg 1997 FRA CN AVIGNON 2:14.77 +0.76 605 pts
42. MURRAY Darren 1991 RSA AFRIQUE DU SUD 2:15.43 +0.64 596 pts
43. NAVEA Mario 1995 ESP FEDERATION CATALANE DE NATATION 2:16.76 +0.65 579 pts
44. VANNIER Léo 1997 FRA AVENIR NATATION BESANÇON 2:17.52 +0.74 569 pts
45. PAUL Kevin 1991 RSA AFRIQUE DU SUD 2:19.57 +0.55 544 pts
46. FRAPPE Matthieu 1998 FRA CNS ST-ESTÈVE 2:20.13 +0.68 538 pts
47. GITARD BARDAJI Thibaud 1997 FRA CNS ST-ESTÈVE 2:21.31 +0.71 525 pts
48. VIGUIER Bastien 1998 FRA CANET 66 NATATION 2:21.67 +0.59 521 pts
49. L''HULLIER Armand 1997 FRA CN MARSEILLE 2:21.76 +0.72 520 pts
--- STACCHIOTTI Raphaël 1992 LUX CN MARSEILLE DSQ ---
--- PEBLEY Jacob 1993 USA CAL AQUATICS DNS ---
--- ARROYO PEREZ Antonio 1994 ESP ESPAGNE DNS ---
--- MORGYN Peters 1996 GBR GRANDE-BRETAGNE DNS ---
400 Medley Women - Final A (Thursday 12 June 2014 - 19h32)
1. WILLMOTT Aimée 1993 GBR MIDDLESBROUGH SWIM CLUB 4:35.41 +0.76 925 pts
2. SIMIZU Sakiko 1992 JPN JAPON 4:38.20 +0.67 898 pts
3. GOMEZ CORTES Beatriz 1994 ESP ESPAGNE 4:40.96 +0.70 872 pts
4. JAKABOS Zsuzsanna 1989 HUN HONGRIE 4:41.15 +0.76 870 pts
5. VERRASZTO Evelyn 1989 HUN HONGRIE 4:43.35 +0.73 850 pts
6. LESAFFRE Fantine 1994 FRA FRANCE 4:44.35 +0.81 841 pts
7. PEREZ ARAU Sonia 1991 ESP CN SANT ANDREU 4:48.06 +0.78 809 pts
8. GRANGEON Lara 1991 FRA FRANCE 4:52.92 +0.62 769 pts
400 Medley Women - Prelims (Thursday 12 June 2014 - 11h50)
1. SIMIZU Sakiko 1992 JPN JAPON 4:42.80 +0.68 855 pts QFA
2. WILLMOTT Aimée 1993 GBR MIDDLESBROUGH SWIM CLUB 4:42.81 +0.70 855 pts QFA
3. JAKABOS Zsuzsanna 1989 HUN HONGRIE 4:44.13 +0.73 843 pts QFA
4. PEREZ ARAU Sonia 1991 ESP CN SANT ANDREU 4:45.40 +0.75 832 pts QFA
5. VERRASZTO Evelyn 1989 HUN HONGRIE 4:45.66 +0.73 829 pts QFA
5. GRANGEON Lara 1991 FRA FRANCE 4:45.66 +0.61 829 pts QFA
7. LESAFFRE Fantine 1994 FRA FRANCE 4:46.69 +0.77 820 pts QFA
8. GOMEZ CORTES Beatriz 1994 ESP ESPAGNE 4:49.18 +0.73 799 pts QFA
9. VILAS VIDAL Maria 1996 ESP ESPAGNE 4:50.23 +0.66 791 pts
10. ROSS Marlies 1997 RSA AFRIQUE DU SUD 4:52.66 +0.74 771 pts
11. GASTALDELLO Béryl 1995 FRA FRANCE 4:53.84 +0.67 762 pts
12. LAURIDSEN Julie Aglund 1996 DEN DANEMARK 4:55.00 +0.74 753 pts
13. PRIMATI Bruna 1997 BRA BRÉSIL 4:56.07 +0.70 745 pts
14. GARCIA Marina 1994 ESP ESPAGNE 5:02.37 +0.74 699 pts
15. RANDLE Samantha 1998 RSA TUKS 5:03.05 +0.74 694 pts
16. MATRAT Clotilde 1997 FRA FOS-SUR-MER NATATION 5:07.20 +0.68 667 pts
17. MCLEOD Lindsay 1995 RSA WESTVILLE 5:07.23 +0.77 666 pts
18. PESEUX Clothilde 1998 FRA AVENIR NATATION BESANÇON 5:08.33 +0.76 659 pts
19. MATTHEWS Rebecca 1993 GBR ASPTT MONTPELLIER 5:10.05 +0.73 648 pts
20. BIEHLMANN Emeline 1998 FRA CANET 66 NATATION 5:10.14 +0.68 648 pts
21. BARDOT Lou 1998 FRA CN MELUN VAL DE SEINE 5:10.68 +0.73 644 pts
22. TEIJONSALO Fanny 1996 FIN FINLANDE 5:11.10 +0.69 642 pts
--- ADAMS Cammile 1991 USA SWIM MAC DNS ---
--- XAVIER Lea 1996 FRA ASPTT MONTPELLIER DNS ---
200 Butterfly Men - Final A (Thursday 12 June 2014 - 19h45)
1. KORZENIOWSKI Pawel 1985 POL POLOGNE 1:56.12 +0.78 885 pts
2. KUDASHEV Alexander 1995 RUS RUSSIE 1:56.68 +0.79 872 pts
3. BROMER Viktor bregner 1993 DEN DANEMARK 1:57.53 +0.70 854 pts
4. PAVONI Roberto 1991 GBR NATIONAL CENTRE LOUGHBOROUGH 1:59.11 +0.67 820 pts
5. PERALTA GALLEGO Carlos 1994 ESP ESPAGNE 1:59.46 +0.57 813 pts
6. COCI Alexandru 1989 ROU ROUMANIE 1:59.71 +0.67 808 pts
7. BRODIE Cameron 1992 GBR UNIVERSITY OF STIRLING 1:59.78 +0.70 806 pts
8. SHIELDS Thomas 1991 USA CAL AQUATICS 2:00.25 +0.70 797 pts
200 Butterfly Men - Final B (Thursday 12 June 2014 - 16h29)
1. GUY James 1995 GBR MILLFIELD SCHOOL SWIMMING CLUB 1:58.74 +0.64 828 pts
2. LIESS Nils 1996 SUI SUISSE 1:59.78 +0.73 806 pts
3. XIAO Lei 1995 CHN CHINE 2:01.20 +0.68 778 pts
4. JAKOBSSON Sindri-Thor 1991 NOR NORVÈGE 2:01.30 +0.68 776 pts
5. MONTOYA Andres 1991 COL COLOMBIE 2:01.71 +0.69 769 pts
6. RONALDSON Daniel 1996 RSA WESTVILLE 2:02.32 +0.71 757 pts
7. SMITH Lewis 1988 GBR UNIVERSITY OF STIRLING 2:02.61 +0.68 752 pts
8. BI Haoming 1998 CHN CHINE 2:02.89 +0.60 747 pts
200 Butterfly Men - Prelims (Thursday 12 June 2014 - 12h07)
1. BROMER Viktor bregner 1993 DEN DANEMARK 1:57.60 +0.65 852 pts QFA
2. KORZENIOWSKI Pawel 1985 POL POLOGNE 1:57.65 +0.71 851 pts QFA
3. COCI Alexandru 1989 ROU ROUMANIE 1:58.71 +0.70 828 pts QFA
4. KUDASHEV Alexander 1995 RUS RUSSIE 1:58.73 +0.79 828 pts QFA
5. PAVONI Roberto 1991 GBR NATIONAL CENTRE LOUGHBOROUGH 1:58.92 +0.66 824 pts QFA
6. SHIELDS Thomas 1991 USA CAL AQUATICS 2:00.09 +0.62 800 pts QFA
7. PERALTA GALLEGO Carlos 1994 ESP ESPAGNE 2:00.13 +0.57 799 pts QFA
8. BRODIE Cameron 1992 GBR UNIVERSITY OF STIRLING 2:00.16 +0.70 799 pts QFA
9. LIESS Nils 1996 SUI SUISSE 2:00.33 +0.76 795 pts QFB
10. XIAO Lei 1995 CHN CHINE 2:00.96 +0.66 783 pts QFB
10. GUY James 1995 GBR MILLFIELD SCHOOL SWIMMING CLUB 2:00.96 +0.67 783 pts QFB
12. RONALDSON Daniel 1996 RSA WESTVILLE 2:01.18 +0.72 779 pts QFB
13. JAKOBSSON Sindri-Thor 1991 NOR NORVÈGE 2:01.66 +0.72 770 pts QFB
14. MONTOYA Andres 1991 COL COLOMBIE 2:01.79 +0.71 767 pts QFB
15. SMITH Lewis 1988 GBR UNIVERSITY OF STIRLING 2:02.73 +0.68 750 pts QFB
16. BI Haoming 1998 CHN CHINE 2:03.51 +0.63 735 pts QFB
17. ABREU Maximiliano 1990 PAR COLUMBIA OBU 2:03.52 +0.61 735 pts
18. SUN Jiahao 1995 CHN CHINE 2:03.61 +0.78 734 pts
19. MAISONNEUVE Marvin 1991 FRA MONTAUBAN NATATION 2:04.35 +0.69 721 pts
20. GUREVICH Etay 1995 ISR ISRAËL 2:04.38 +0.68 720 pts
21. VAN DER MERWE Jan petrus 1993 RSA TUKS 2:04.43 +0.66 719 pts
22. VILACECA Thomas 1990 FRA FRANCE 2:04.97 +0.67 710 pts
23. HORROCKS Sam 1994 GBR CITY OF MANCHESTER AQUATICS SWIM TEAM 2:05.15 +0.65 707 pts
24. MUIR Ross 1991 GBR UNIVERSITY OF STIRLING 2:05.47 +0.73 701 pts
25. PUIG GARRICH Albert 1994 ESP ESPAGNE 2:06.43 +0.65 686 pts
26. MILOSEVIC Stefan 1995 CAN CANADA 2:06.89 +0.74 678 pts
27. MARSAU Matthias 1997 FRA CANET 66 NATATION 2:08.07 +0.75 660 pts
28. GUERIN Simon 1992 FRA DAUPHINS TOULOUSE OEC 2:08.37 +0.61 655 pts
29. LEMAY Hugo 1995 CAN CN SHERBROOKE 2:08.57 +0.66 652 pts
30. MEIER Christoph 1993 LIE SCHWIMMCLUB USTER WALLISELLEN 2:08.69 +0.76 650 pts
31. VIGROUX Sébastien 1993 FRA MULHOUSE ON 2:08.85 +0.67 648 pts
32. STACCHIOTTI Raphaël 1992 LUX CN MARSEILLE 2:09.01 +0.63 645 pts
33. BERNET Jean-Patrick 1992 FRA NAUTIC CLUB NÎMES 2:09.27 +0.69 641 pts
34. RAS Ruan 1996 RSA TUKS 2:10.56 +0.71 623 pts
35. BARGATE Kevin 1998 RSA WESTVILLE 2:10.72 +0.64 620 pts
36. MAKELA Niko 1998 FIN FINLANDE 2:12.90 +0.64 590 pts
37. TONNEAU Guillaume 1998 FRA CN ST-MICHEL-SUR-ORGE 2:13.18 +0.66 586 pts
38. WIGDEL Truls 1997 NOR NORVÈGE 2:13.92 +0.67 577 pts
39. NAVEA Mario 1995 ESP FEDERATION CATALANE DE NATATION 2:15.16 +0.72 561 pts
40. DE RAUCOURT Vincent 1995 FRA AAS SARCELLES NATATION 95 2:16.20 +0.73 548 pts
41. VANNIER Léo 1997 FRA AVENIR NATATION BESANÇON 2:19.73 +0.72 508 pts
42. L''HULLIER Armand 1997 FRA CN MARSEILLE 2:20.44 +0.69 500 pts
--- LE CLOS Chad Guy Bertrand 1992 RSA AFRIQUE DU SUD DNS dec ---
--- MORTENSEN Oli 1996 FAR ILES FÉROÉ DNS ---
200 Butterfly Women - Final A (Thursday 12 June 2014 - 19h49)
1. ADAMS Cammile 1991 USA SWIM MAC 2:08.54 +0.72 851 pts
2. THOMAS Alys 1990 GBR SWIM WALES 2:10.12 +0.71 820 pts
3. LI Shuang 1994 CHN CHINE 2:10.39 +0.64 815 pts
4. SHERIDAN Elena 1995 GBR NATIONAL CENTRE LOUGHBOROUGH 2:10.96 +0.75 804 pts
5. JAKABOS Zsuzsanna 1989 HUN HONGRIE 2:12.04 +0.70 785 pts
6. WILLMOTT Aimée 1993 GBR MIDDLESBROUGH SWIM CLUB 2:12.16 +0.70 782 pts
7. WARNES Rene 1992 RSA AFRIQUE DU SUD 2:12.44 +0.70 778 pts
8. GRANGEON Lara 1991 FRA FRANCE 2:16.64 +0.65 708 pts
200 Butterfly Women - Final B (Thursday 12 June 2014 - 16h32)
1. SIEBNER Keren 1990 ISR ISRAËL 2:13.78 +0.73 754 pts
2. WISHAUPT Camille 1998 FRA MULHOUSE ON 2:15.68 +0.75 723 pts
3. BRUNO Justine 1994 FRA BEAUVAISIS AQUATIC CLUB 2:16.33 +0.76 713 pts
4. DIAMANTE Giovanna 1997 BRA BRÉSIL 2:17.92 +0.73 688 pts
5. MABBOUX Isabelle 1992 FRA FRANCE 2:18.26 +0.73 683 pts
6. HUETE OVIEDO Lidia 1996 ESP FEDERATION CATALANE DE NATATION 2:18.80 +0.70 675 pts
7. HASSLER Julia 1993 LIE SCHWIMMCLUB USTER WALLISELLEN 2:19.34 +0.85 668 pts
--- DOBRIN Alexandra 1993 ROU ROUMANIE DNS ---
200 Butterfly Women - Prelims (Thursday 12 June 2014 - 12h23)
1. THOMAS Alys 1990 GBR SWIM WALES 2:10.46 +0.70 813 pts QFA
2. LI Shuang 1994 CHN CHINE 2:10.66 +0.66 810 pts QFA
3. ADAMS Cammile 1991 USA SWIM MAC 2:10.68 +0.75 809 pts QFA
4. GRANGEON Lara 1991 FRA FRANCE 2:11.28 +0.62 798 pts QFA
5. WILLMOTT Aimée 1993 GBR MIDDLESBROUGH SWIM CLUB 2:11.33 +0.70 797 pts QFA
6. JAKABOS Zsuzsanna 1989 HUN HONGRIE 2:11.36 +0.72 797 pts QFA
7. SHERIDAN Elena 1995 GBR NATIONAL CENTRE LOUGHBOROUGH 2:12.97 +0.75 768 pts QFA
8. WARNES Rene 1992 RSA AFRIQUE DU SUD 2:13.12 +0.69 766 pts QFA
9. SIEBNER Keren 1990 ISR ISRAËL 2:13.73 +0.69 755 pts QFB
10. NAZIEBLO Klaudia 1993 POL POLOGNE 2:14.17 +0.76 748 pts QFB
11. THOMAS Noémie It Ting 1996 CAN CANADA 2:15.63 +0.63 724 pts QFB
12. WISHAUPT Camille 1998 FRA MULHOUSE ON 2:17.60 +0.74 693 pts QFB
13. MABBOUX Isabelle 1992 FRA FRANCE 2:18.21 +0.68 684 pts QFB
14. DIAMANTE Giovanna 1997 BRA BRÉSIL 2:18.61 +0.72 678 pts QFB
15. BRUNO Justine 1994 FRA BEAUVAISIS AQUATIC CLUB 2:18.93 +0.75 674 pts QFB
16. POPOVA Veronika 1991 RUS RUSSIE 2:18.98 +0.71 673 pts QFB
17. HUETE OVIEDO Lidia 1996 ESP FEDERATION CATALANE DE NATATION 2:19.35 +0.74 667 pts
18. HASSLER Julia 1993 LIE SCHWIMMCLUB USTER WALLISELLEN 2:19.48 +0.86 666 pts
19. DOBRIN Alexandra 1993 ROU ROUMANIE 2:20.74 +0.77 648 pts
20. MERIT Ambre 1996 FRA NAUTIC CLUB ALP''38 2:20.78 +0.68 647 pts
21. CAVALHEIRO Jessica 1991 BRA BRÉSIL 2:20.97 +0.68 645 pts
22. MOHR Vanessa 1995 RSA TUKS 2:21.10 +0.64 643 pts
23. COUTURE Simmone 1993 CAN CN SHERBROOKE 2:23.72 +0.69 608 pts
24. MORALES Jeannette 1989 MEX COLUMBIA OBU 2:26.38 +0.80 576 pts
25. EVANS Leah 1996 GBR CITY OF MANCHESTER AQUATICS SWIM TEAM 2:30.16 +0.74 533 pts
26. CHARLET Camille 1999 FRA POLE ESPOIRS NORD PAS DE CALAIS 2:34.05 +0.68 494 pts
--- IGNACIO SORRIBES Judit 1994 ESP ESPAGNE DNS ---
--- TCHORZ Alicja 1992 POL POLOGNE DNS ---