ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
French long course nationals, day 5
4/12/2014-4/12/2014
Chartres, France

50 Freestyle Women - Final A (Saturday 12 April 2014 - 17h19)
1. 	SANTAMANS Anna 			1993 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	25.01 	+0.64 		1382 pts 		
2. 	MUFFAT Camille 			1989 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	25.52 	+0.64 		1346 pts 		
3. 	MARTIN Anouchka 		1993 	FRA 	CO SAINT-DIZIER NATATION 	25.65 	+0.69 		1337 pts 		
4. 	HACHE Cloé 			1997 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	25.77 	+0.60 		1329 pts 		
5. 	HAAG Lauriane 			1994 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	25.80 	+0.70 		1327 pts 		
6. 	FABRE Margaux 			1992 	FRA 	MONTAUBAN NATATION 	25.86 	+0.73 		1322 pts 		
7. 	LETANG Maria-Eléna 		1993 	FRA 	CLUB DES NAGEURS DE PARIS 	26.17 	+0.65 		1301 pts 		
8. 	PETIT Cassandra 		1995 	FRA 	CN ANTIBES 	26.39 	+0.64 		1286 pts 		
9. 	POULET Laure 			1992 	FRA 	LYON NATATION 	26.41 	+0.72 		1285 pts 		
10. 	VERRASZTO Evelyn 		1989 	HUN 	 HONGRIE 	26.47 	+0.72 		1281 pts 		


1500 Freestyle Women - Prelims (Saturday 12 April 2014 - 17h27)
1. 	ROTHON Morgane 			1994 	FRA 	ALLIANCE DIJON NATATION 	16:32.84 	+0.76 		1302 pts 		
2. 	CODEVELLE Coralie 		1992 	FRA 	AAS SARCELLES NATATION 95 	16:39.36 	+0.79 		1288 pts 		
3. 	MULLER Aurélie 			1990 	FRA 	CN SARREGUEMINES 	16:41.22 	+0.85 		1285 pts 		
4. 	BERTHIER Julie 			1994 	FRA 	MULHOUSE ON 	16:41.88 	+0.83 		1283 pts 		
5. 	ZAVADOVA Barbora 		1993 	CZE 	ST-AMAND NAT PORTE DU HAINAUT 	16:47.55 	+0.80 		1271 pts 		
6. 	BRUNEL Marion 			1996 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	16:53.69 	+0.74 		1259 pts 		
7. 	FURST Adeline 			1994 	FRA 	DAUPHINS OBERNAI 	16:58.61 	+0.72 		1248 pts 		
8. 	CZERNIAK Monika 		1992 	POL 	CO SAINT-DIZIER NATATION 	17:15.57 	+0.73 		1214 pts 		
9. 	HOAREAU Mathilde 		1993 	FRA 	CN POSSESSION 	17:17.62 	+0.84 		1209 pts 		
10. 	POU Tiffany 			1996 	FRA 	AS MONACO NATATION 	17:24.14 	+0.74 		1196 pts 		
11. 	LESPARRE Mailys 		1997 	FRA 	CN CANNES 	17:24.32 	+0.73 		1196 pts 		
12. 	PICAULT Marie-Vigdis 		1996 	FRA 	CANET 66 NATATION 	17:25.73 	+0.84 		1193 pts 		
13. 	POULAIN Mélanie 		1995 	FRA 	NOGENT NATATION 94 	17:26.06 	+0.88 		1192 pts 		
14. 	JOUISSE Caroline 		1994 	FRA 	AQUATIC CLUB BOURGES 	17:26.88 	+0.76 		1191 pts 		
15. 	BORTUZZO Lola 			1998 	FRA 	SO MILLAU N 	17:30.31 	+0.72 		1184 pts 		
16. 	BERNARD Margaux 		1999 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	17:34.87 	+0.76 		1175 pts 		
17. 	LARZUL Gwladys 			1998 	FRA 	CN BREST 	17:36.97 	+0.70 		1171 pts 		
18. 	EUVRARD Marine 			1997 	FRA 	ALLIANCE DIJON NATATION 	17:37.49 	+0.73 		1169 pts 		
19. 	PALAUX Oksana 			1998 	FRA 	NOGENT NATATION 94 	17:43.26 	+0.76 		1158 pts 		
20. 	D''AGOSTINO Léa 			1998 	FRA 	USB LONGWY NATATION 	17:45.31 	+0.79 		1154 pts 		
21. 	LEUREGANS Camille 		1993 	FRA 	STADE FRANÇAIS O COURBEVOIE 	17:46.25 	+0.76 		1152 pts 		
22. 	POU Lisa 			1999 	FRA 	AS MONACO NATATION 	17:47.67 	+0.77 		1149 pts 		
23. 	BRUNET Adele 			1999 	FRA 	CLUB DES NAGEURS DE BRIVE 	17:48.32 	+0.76 		1148 pts 		
24. 	GONZALEZ Chloé 			1998 	FRA 	AC HYÈRES 	17:49.64 	+0.69 		1145 pts 		
25. 	LASSAUVETAT Lise 		1998 	FRA 	SO MILLAU N 	17:51.93 	+0.76 		1141 pts 		
26. 	PILORGE Louise 			1998 	FRA 	JN COMPIÈGNE 	17:52.44 	+0.75 		1140 pts 		
27. 	DORNIC Morgane 			1998 	FRA 	CN MORLAIX 	17:55.37 	+0.79 		1134 pts 		
28. 	PERETTI Oceane 			1997 	FRA 	AC HYÈRES 	17:56.82 	+0.83 		1131 pts 		
29. 	THIEULLET Mathilde 		1998 	FRA 	STADE BÉTHUNE PÉLICAN CLUB 	17:57.47 	+0.83 		1130 pts 		
30. 	PERNOT Léa 			1998 	FRA 	ALLIANCE DIJON NATATION 	17:58.01 	+0.78 		1129 pts 		
31. 	PORTAS Angélique 		1999 	FRA 	CN CHALON-SUR-SAONE 	18:00.83 	+0.77 		1123 pts 		
32. 	CORMIER Alexane 		1999 	FRA 	USM SARAN 	18:02.80 	+0.77 		1119 pts 		
33. 	THERRE Marilou 			1998 	FRA 	STADE CLERMONT NATATION 	18:08.02 	+0.81 		1109 pts 		
34. 	SECRESTAT Charlyne 		1998 	FRA 	AS LE PLESSIS-SAVIGNY 	18:09.16 	+0.87 		1107 pts 		
35. 	HANSSLER Manon 			1998 	FRA 	OMNISPORTS FROUARD-POMPEY 	18:09.52 	+0.79 		1106 pts 		
36. 	FAVERO Camille 			1998 	FRA 	CHARLEVILLE-MÉZIÈRES NATATION 	18:13.49 	+0.77 		1099 pts 		
37. 	CHEBARAKA Majda 		2000 	ALG 	MONTPELLIER ANUC 	18:13.59 	+0.84 		1099 pts 		
38. 	CROS Mathilde 			1997 	FRA 	ASPTT MONTPELLIER 	18:14.37 	+0.74 		1097 pts 		
39. 	ROUX Noemie 			1999 	FRA 	MULHOUSE ON 	18:17.89 	+0.82 		1090 pts 		
40. 	AUBAN Sara 			1998 	FRA 	AVENIR MURET NATATION 	18:21.05 	+0.84 		1084 pts 		
41. 	HEURTAUX Celia 			2000 	FRA 	SAINT-RAPHAEL NATATION 	18:25.45 	+0.65 		1076 pts 		
42. 	SERODON Mathilde 		1999 	FRA 	SN VERSAILLES 	18:26.61 	+0.80 		1073 pts 		
43. 	IDIER Inès 			2000 	FRA 	SPN POITIERS 	18:32.65 	+0.76 		1062 pts 		
44. 	CASSIGNOL Oceane 		2000 	FRA 	CN BÉZIERS 	18:35.32 	+0.71 		1057 pts 		
45. 	LEBLOND Maëlle 			1999 	FRA 	ANGERS NATATION 	18:35.51 	+0.75 		1057 pts 		
46. 	BURYCZ Laura 			2000 	FRA 	SO MILLAU N 	18:36.16 	+0.76 		1055 pts 		
47. 	SHIMIZU Runa 			2000 	JPN 	AS MONACO NATATION 	18:45.09 	+0.72 		1038 pts 		
48. 	DUTHOIT Cyriane 		1999 	FRA 	CN MAISONS-ALFORT 	18:47.60 	+0.79 		1034 pts 		
49. 	BIAU Célia 			1999 	FRA 	AC TRÈBES 	19:01.62 	+0.79 		1008 pts 		
50. 	D''AMBROSIO Chanel 		2000 	FRA 	CN ANTIBES 	19:11.45 	+0.84 		989 pts 		
51. 	PORET Sarah 			2000 	FRA 	UN PLOËRMEL 	19:19.36 	+0.85 		975 pts 		
--- 	GITTON Anissa 			1999 	FRA 	ALLIANCE DIJON NATATION 	DNS dec 			--- 		
--- 	ASPORD Ophélie 			1991 	FRA 	BAYONNE-AVIRON BAYONNAIS 	DNS dec 			--- 		
--- 	BARDOT Lou 			1998 	FRA 	CN MELUN VAL DE SEINE 	DNS dec 			--- 		
--- 	RIALLAND Marion 		1997 	FRA 	AVENIR MURET NATATION 	DNS dec 			--- 		
--- 	LANGLAIS Lila 			2000 	FRA 	ES MASSY NATATION 	DNS dec 			--- 		
--- 	GRANGEON Lara 			1991 	FRA 	CN CALÉDONIENS 	DNS Nd 			--- 		
--- 	BARROT Célia 			1990 	FRA 	ASPTT LIMOGES 	DNS Nd 			--- 		


100 Butterfly Men - 1/2 Final   ELITE : 19 ans et plus (Saturday 12 April 2014 - 17h52)
1 	STRAVIUS Jérémy 		1988 	FRA 	AMIENS METROPOLE NAT. 	53.54 	+0.76 		1321 pts 		
2 	COELHO Jordan 			1992 	FRA 	ETAMPES NATATION 	53.67 	+0.72 		1317 pts 		
3 	METELLA Mehdy 			1992 	FRA 	CN MARSEILLE 	53.79 	+0.72 		1313 pts 		
4 	LEMAIRE Paul 			1991 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	54.14 	+0.66 		1302 pts 		
5 	LACOURT Camille 		1985 	FRA 	CN MARSEILLE 	54.30 	+0.77 		1297 pts 		
5 	VILACECA Thomas 		1990 	FRA 	MONTAUBAN NATATION 	54.30 	+0.69 		1297 pts 		
7 	SASSOT Romain 			1986 	FRA 	CN CHALON-SUR-SAONE 	54.33 	+0.68 		1296 pts 		
8 	MAISONNEUVE Marvin 		1991 	FRA 	MONTAUBAN NATATION 	54.45 	+0.67 		1293 pts 		
9 	GRANDJEAN Yoris 		1989 	BEL 	CN MARSEILLE 	54.58 	+0.63 		1289 pts 		
10 	AUBRY Flavien 			1994 	FRA 	U.S CRETEIL NATATION 	54.60 	+0.62 		1288 pts 		
11 	LANDRY Romain 			1989 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	54.85 	+0.58 		1280 pts 		
12 	POTHAIN Jordan 			1994 	FRA 	NAUTIC CLUB ALP''38 	55.13 	+0.74 		1272 pts 		
13 	PIJULET Paul 			1994 	FRA 	AQUA CLUB PONTAULT-ROISSY 	55.38 	+0.68 		1264 pts 		
14 	ANDRIEN Maxime 			1994 	BEL 	SO MILLAU N 	55.71 	+0.65 		1254 pts 		
15 	BOLE Sandy 			1994 	FRA 	AS MONACO NATATION 	55.73 	+0.65 		1253 pts 		
16 	SCHMITT Emilien 		1994 	FRA 	AVENIR NATATION BESANÇON 	55.84 	+0.65 		1250 pts 		
17 	RENARD Cédric 			1991 	FRA 	SB BORDEAUX BASTIDE 	55.91 	+0.71 		1247 pts 		
18 	MARTIN Quentin 			1991 	FRA 	FORBACH AGGLOMÉRATION NATATION 	56.15 	+0.66 		1240 pts 		
19 	BADRE Jérémy 			1990 	FRA 	MONTAUBAN NATATION 	56.68 	+0.75 		1224 pts 		
20 	SANSORNY Valentin 		1990 	FRA 	CA PIERRELATTE ASCEAC 	56.74 	+0.67 		1222 pts 		
100 Butterfly Men - Prelims (Saturday 12 April 2014 - 09h59)
1. 	METELLA Mehdy 			1992 	FRA 	CN MARSEILLE 	53.80 	+0.74 		1313 pts 		
2. 	STRAVIUS Jérémy 		1988 	FRA 	AMIENS METROPOLE NAT. 	53.86 	+0.74 		1311 pts 		
3. 	LEMAIRE Paul 			1991 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	54.24 	+0.63 		1299 pts 		
4. 	COELHO Jordan 			1992 	FRA 	ETAMPES NATATION 	54.48 	+0.70 		1292 pts 		
5. 	LACOURT Camille 		1985 	FRA 	CN MARSEILLE 	54.64 	+0.77 		1287 pts 		
6. 	AUBRY Flavien 			1994 	FRA 	U.S CRETEIL NATATION 	54.89 	+0.61 		1279 pts 		
7. 	MAISONNEUVE Marvin 		1991 	FRA 	MONTAUBAN NATATION 	54.96 	+0.69 		1277 pts 		
8. 	VILACECA Thomas 		1990 	FRA 	MONTAUBAN NATATION 	55.04 	+0.66 		1274 pts 		
9. 	POTHAIN Jordan 			1994 	FRA 	NAUTIC CLUB ALP''38 	55.05 	+0.72 		1274 pts 		
10. 	GRANDJEAN Yoris 		1989 	BEL 	CN MARSEILLE 	55.27 	+0.65 		1267 pts 		
10. 	SASSOT Romain 			1986 	FRA 	CN CHALON-SUR-SAONE 	55.27 	+0.70 		1267 pts 		
12. 	LANDRY Romain 			1989 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	55.35 	+0.61 		1265 pts 		
13. 	PIJULET Paul 			1994 	FRA 	AQUA CLUB PONTAULT-ROISSY 	55.53 	+0.70 		1259 pts 		
14. 	MARTIN Quentin 			1991 	FRA 	FORBACH AGGLOMÉRATION NATATION 	55.54 	+0.64 		1259 pts 		
15. 	SCHMITT Emilien 		1994 	FRA 	AVENIR NATATION BESANÇON 	55.75 	+0.67 		1252 pts 		
15. 	ANDRIEN Maxime 			1994 	BEL 	SO MILLAU N 	55.75 	+0.68 		1252 pts 		
17. 	RENARD Cédric 			1991 	FRA 	SB BORDEAUX BASTIDE 	55.85 	+0.74 		1249 pts 		
18. 	BOLE Sandy 			1994 	FRA 	AS MONACO NATATION 	55.99 	+0.67 		1245 pts 		
19. 	SAHNOUNE Oussama 		1992 	ALG 	 ALGÉRIE 	56.06 	+0.69 		1243 pts 		
20. 	BADRE Jérémy 			1990 	FRA 	MONTAUBAN NATATION 	56.11 	+0.72 		1241 pts 		
21. 	ATSU Jonathan 			1996 	FRA 	BAYONNE-AVIRON BAYONNAIS 	56.18 	+0.73 		1239 pts 		
22. 	SANSORNY Valentin 		1990 	FRA 	CA PIERRELATTE ASCEAC 	56.28 	+0.68 		1236 pts 		
23. 	COSTE Camille 			1989 	FRA 	TOULOUSE OLYMPIQUE AÉRO 	56.30 	+0.71 		1235 pts 		
24. 	LAMBERT Hugo 			1993 	FRA 	CN CHALON-SUR-SAONE 	56.31 	+0.67 		1235 pts 		
25. 	BACHMANN Mathieu 		1996 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	56.47 	+0.74 		1230 pts 		
26. 	MORIN Alexandre 		1990 	FRA 	GIRONDINS BORDEAUX 	56.53 	+0.79 		1228 pts 		
27. 	PEDRO-LEAL Dorian 		1996 	FRA 	MEGAQUARIUS CLUB GUYANE 	56.57 	+0.68 		1227 pts 		
28. 	TORMENTO Hugo 			1993 	FRA 	MULHOUSE ON 	56.62 	+0.74 		1226 pts 		
29. 	BRAS Hugo 			1992 	FRA 	VILLEURBANNE NATATION 	56.66 	+0.75 		1224 pts 		
30. 	GUERIN Simon 			1992 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	56.70 	+0.66 		1223 pts 		
31. 	RALEFY Anthonny 		1995 	MAD 	CN MARSEILLE 	56.73 	+0.63 		1222 pts 		
32. 	CHARPIOT Clément 		1986 	FRA 	AQUATIC CLUB BOURGES 	56.77 	+0.69 		1221 pts 		
32. 	SHAHIN Bilal 			1996 	FRA 	SN MONTGERON 	56.77 	+0.66 		1221 pts 		
34. 	TURPIN Fabrice 			1995 	FRA 	CN MELUN VAL DE SEINE 	56.96 	+0.66 		1215 pts 		
35. 	LAURENDEAU Antoine 		1995 	FRA 	GIRONDINS BORDEAUX 	56.97 	+0.70 		1215 pts 		
36. 	MROWINSKI Romain 		1994 	FRA 	CN CÉVENNES ALÈS 	57.06 	+0.63 		1212 pts 		
37. 	CARRAT Victor 			1993 	FRA 	CN GUÉRET 	57.14 	+0.75 		1210 pts 		
38. 	MERLIN Hugo 			1995 	FRA 	ALLIANCE DIJON NATATION 	57.25 	+0.72 		1207 pts 		
39. 	TRUCHOT Florian 		1996 	FRA 	ASPTT ORLÉANS 	57.26 	+0.74 		1206 pts 		
40. 	PEMA Pelden 			1996 	FRA 	CERGY PONTOISE NATATION 	57.32 	+0.64 		1204 pts 		
41. 	CARDEY Léo 			1996 	FRA 	U.S CRETEIL NATATION 	57.39 	+0.67 		1202 pts 		
41. 	NAVARRO David-Nicolas 		1991 	FRA 	CN CHALON-SUR-SAONE 	57.39 	+0.69 		1202 pts 		
43. 	QUAMMIE Qulaüs 			1995 	FRA 	MEGAQUARIUS CLUB GUYANE 	57.46 	+0.65 		1200 pts 		
43. 	MELLINAS Alexis 		1995 	FRA 	CN CÉVENNES ALÈS 	57.46 	+0.70 		1200 pts 		
45. 	TAILLAS Thibaut 		1996 	FRA 	ST-ETIENNE NATATION 	57.47 	+0.70 		1200 pts 		
46. 	GARZOTTO Guillaume 		1997 	FRA 	CN ANTIBES 	57.48 	+0.62 		1200 pts 		
47. 	BARONI Alex 			1992 	FRA 	MONTAUBAN NATATION 	57.51 	+0.67 		1199 pts 		
48. 	DAWS Christopher 		1997 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	57.53 	+0.66 		1198 pts 		
49. 	DANIEL Jean 			1993 	FRA 	STADE CLERMONT NATATION 	57.54 	+0.65 		1198 pts 		
50. 	BOUMALI Jugurtha 		1991 	FRA 	U.S CRETEIL NATATION 	57.55 	+0.71 		1197 pts 		
51. 	ARNOUX Laurent 			1995 	FRA 	CN MARSEILLE 	57.62 	+0.67 		1195 pts 		
52. 	PATAMIA Jean-Baptiste 		1993 	FRA 	CN ANTIBES 	57.65 	+0.70 		1194 pts 		
52. 	SAUREL Arthur 			1995 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	57.65 	+0.74 		1194 pts 		
54. 	DRAY Félix 			1993 	FRA 	NANTES NATATION 	57.67 	+0.70 		1194 pts 		
55. 	LEVRIER Jérémy 			1993 	FRA 	STADE CLERMONT NATATION 	57.71 	+0.73 		1193 pts 		
56. 	DANHO Thibaut 			1994 	FRA 	ASPTT GRAND TOULOUSE 	57.77 	+0.61 		1191 pts 		
56. 	D''ADDA Alexandre 		1997 	FRA 	LAGNY-SUR-MARNE NATATION 	57.77 	+0.65 		1191 pts 		
58. 	COIFFARD Florian 		1995 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	57.79 	+0.67 		1190 pts 		
59. 	LUCIAN Kevin 			1997 	FRA 	ASEC ST-PAUL LA RÉUNION 	57.80 	+0.66 		1190 pts 		
60. 	LONCKE Quentin 			1999 	FRA 	CHARTRES METROPOLE NAT 	57.82 	+0.63 		1189 pts 		
61. 	VIGROUX Sébastien 		1993 	FRA 	MULHOUSE ON 	57.88 	+0.70 		1188 pts 		
62. 	PHILAIRE Victor 		1996 	FRA 	SU AGEN 	57.97 	+0.76 		1185 pts 		
63. 	JANY Brian 			1993 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	58.00 	+0.65 		1184 pts 		
64. 	GRAS Geoffrey 			1994 	FRA 	LILLE MÉTROPOLE NATATION 	58.08 	+0.68 		1182 pts 		
65. 	MARSAU Matthias 		1997 	FRA 	CANET 66 NATATION 	58.09 	+0.74 		1181 pts 		
66. 	ABILY Jean-Baptiste 		1997 	FRA 	CANET 66 NATATION 	58.11 	+0.69 		1181 pts 		
67. 	DENIS Anthony 			1990 	FRA 	CA ORSAY 	58.26 	+0.70 		1176 pts 		
68. 	CARISSAN Ludovic 		1994 	FRA 	E.P SEMEAC TARBES NAT 	58.27 	+0.74 		1176 pts 		
69. 	HENRY ARRENOUS Pierre 		1998 	FRA 	ASPTT POITIERS 	58.30 	+0.69 		1175 pts 		
70. 	DELAFONT Vincent 		1988 	FRA 	CNO ST-GERMAIN-EN-LAYE 	58.31 	+0.78 		1175 pts 		
71. 	BOUTON Axel 			1994 	FRA 	CN MARSEILLE 	58.32 	+0.65 		1174 pts 		
72. 	HOPCHET Maxandre 		1995 	BEL 	DENAIN NAT. PORTE DU HAINAUT 	58.33 	+0.71 		1174 pts 		
73. 	POT Esteban 			1997 	FRA 	DUNKERQUE NATATION 	58.50 	+0.60 		1169 pts 		
74. 	MOULON William 			1998 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	58.61 	+0.67 		1166 pts 		
75. 	CADIAT Maxime 			1997 	FRA 	CN ANTIBES 	58.65 	+0.65 		1165 pts 		
76. 	PERRILLON Mathieu 		1998 	FRA 	CN BREST 	58.73 	+0.72 		1162 pts 		
77. 	LAUNOIS Thomas 			1994 	FRA 	REIMS NATATION 89 	58.77 	+0.69 		1161 pts 		
78. 	LEGOUT Pierre 			1996 	FRA 	AMIENS METROPOLE NAT. 	58.80 	+0.65 		1160 pts 		
79. 	PACAUD Antoine 			1997 	FRA 	RED STAR CLUB CHAMPIGNY 	58.83 	+0.65 		1159 pts 		
80. 	JAMMES Thomas 			1996 	FRA 	SO MILLAU N 	58.86 	+0.73 		1158 pts 		
81. 	LEFEVRE Jeremie 		1997 	FRA 	UNION QUIMPER NATATION 	58.93 	+0.75 		1156 pts 		
82. 	ABILY Augustin 			1998 	FRA 	CANET 66 NATATION 	58.97 	+0.62 		1155 pts 		
82. 	BRANTU Benjamin 		1995 	FRA 	JN COMPIÈGNE 	58.97 	+0.72 		1155 pts 		
84. 	DUSSART Gaëtan 			1992 	FRA 	ASS SPORTIVE BOUVINES 	59.03 	+0.61 		1153 pts 		
84. 	EZZINA Youssef 			1996 	TUN 	MONTPELLIER ANUC 	59.03 	+0.72 		1153 pts 		
86. 	CACCIOTTOLO Sacha 		1996 	FRA 	AQUA VALLÉE-DE-CHEVREUSE 	59.04 	+0.75 		1153 pts 		
87. 	TRILLAT Léo 			1998 	FRA 	CN POISSY 	59.07 	+0.65 		1152 pts 		
88. 	JEANNE Dorian 			1998 	FRA 	CNP DE SAINT-LO 	59.13 	+0.74 		1150 pts 		
89. 	FOUILLE Martin 			1997 	FRA 	CS BOURGOIN-JALLIEU NATATION 	59.18 	+0.63 		1149 pts 		
90. 	MALLET Gauthier 		1995 	FRA 	NAUTIQUE ENTENTE CHÂLONS 	59.19 	+0.71 		1149 pts 		
91. 	THOMSON Michael 		1994 	GBR 	ASPTT GRAND TOULOUSE 	59.20 	+0.66 		1148 pts 		
92. 	HORTER Nicolas 			1995 	FRA 	MULHOUSE ON 	59.22 	+0.69 		1148 pts 		
93. 	MORLIN Erwan 			1997 	FRA 	LYON NATATION 	59.29 	+0.68 		1146 pts 		
94. 	SAM Louis 			1998 	FRA 	EN ALBI 	59.30 	+0.68 		1145 pts 		
95. 	SIRVENT Benjamin 		1997 	FRA 	ENFANTS DU RHÔNE VALENCE 	59.33 	+0.67 		1144 pts 		
96. 	MASSE Xavier 			1997 	FRA 	LA ROCHE-SUR-YON NATATION 	59.34 	+0.65 		1144 pts 		
97. 	SERAICHE Yacin 			1997 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	59.37 	+0.68 		1143 pts 		
98. 	SGHAIER Seifeddine 		1993 	TUN 	NANTES NATATION 	59.40 	+0.74 		1142 pts 		
99. 	VIGOUROUX Romain 		1994 	FRA 	NAUTIC CLUB NÎMES 	59.42 	+0.62 		1142 pts 		
99. 	CONTARDO Felipe 		1995 	FRA 	MULHOUSE ON 	59.42 	+0.62 		1142 pts 		
101. 	USCLAT Marc 			1998 	FRA 	TRITON CLUB BELLEVILLE 	59.52 	+0.65 		1139 pts 		
102. 	PINON Julien 			1998 	FRA 	CANET 66 NATATION 	59.65 	+0.56 		1135 pts 		
103. 	GUILLOT Victor 			1998 	FRA 	BEAUCAIRE AQUATIC CLUB 	59.69 	+0.63 		1134 pts 		
104. 	TONNEAU Guillaume 		1998 	FRA 	CN ST-MICHEL-SUR-ORGE 	59.70 	+0.69 		1134 pts 		
104. 	WENZEL Lucas 			1996 	FRA 	MONTPELLIER PAILLADE NATATION 	59.70 	+0.73 		1134 pts 		
104. 	VITRY Ludovic 			1998 	FRA 	C.S MONTERELAIS NATATION 	59.70 	+0.70 		1134 pts 		
107. 	BERNARDINI Mathieu 		1998 	FRA 	STADE FRANÇAIS O COURBEVOIE 	59.72 	+0.68 		1133 pts 		
108. 	L''HULLIER Armand 		1997 	FRA 	CN MARSEILLE 	59.75 	+0.71 		1132 pts 		
109. 	DEMERIN Antoine 		1998 	FRA 	STADE FRANÇAIS O COURBEVOIE 	59.77 	+0.73 		1131 pts 		
110. 	MARINETTE Samuel 		1999 	FRA 	CNIC LES SQUALES 	59.82 	+0.70 		1130 pts 		
111. 	MENDES Romain 			1998 	FRA 	AQUA CLUB PONTAULT-ROISSY 	59.84 	+0.65 		1129 pts 		
112. 	SARAZIN Théo 			2000 	FRA 	CNO ST-GERMAIN-EN-LAYE 	1:00.13 	+0.70 		1121 pts 		
113. 	PHEDOL Swan 			1996 	FRA 	MULHOUSE ON 	1:00.14 	+0.74 		1121 pts 		
114. 	QUIERTANT Yann 			1989 	FRA 	STADE FRANÇAIS O COURBEVOIE 	1:00.15 	+0.74 		1120 pts 		
115. 	CAPITAINE Thibaut 		1993 	FRA 	CERGY PONTOISE NATATION 	1:00.28 	+0.68 		1117 pts 		
116. 	DU TEILLEUL Martin 		1998 	FRA 	CERCLE DES NAGEURS ST-BRIEUC 	1:00.45 	+0.65 		1112 pts 		
117. 	DULONDEL Louis 			1998 	FRA 	ESPADON GRAND-QUEVILLY 	1:00.51 	+0.71 		1110 pts 		
118. 	CHOUMILOFF Sacha 		1999 	FRA 	CN CHALON-SUR-SAONE 	1:00.56 	+0.76 		1108 pts 		
119. 	JACOB Maximilien 		1998 	FRA 	MONTPELLIER ANUC 	1:00.72 	+0.66 		1104 pts 		
120. 	SELVA Alexandre 		1999 	FRA 	CANET 66 NATATION 	1:00.79 	+0.58 		1102 pts 		
121. 	ROUX Charly 			1998 	FRA 	NAUTIC CLUB NÎMES 	1:00.84 	+0.68 		1100 pts 		
122. 	LE FLOCH Mathieu 		2000 	FRA 	NANTES NATATION 	1:00.94 	+0.72 		1097 pts 		
123. 	LETELLIER Quentin 		1998 	FRA 	CN ANTIBES 	1:00.98 	+0.65 		1096 pts 		
124. 	FLAHAULT Simon 			1998 	FRA 	DUNKERQUE NATATION 	1:01.03 	+0.71 		1095 pts 		
125. 	BUSSIERE Theo 			1995 	FRA 	CN MARSEILLE 	1:01.14 	+0.61 		1092 pts 		
126. 	PERRIN William 			1997 	FRA 	CN AVIGNON 	1:01.22 	+0.75 		1089 pts 		
127. 	DUICAN Radu 			1997 	ROU 	ASPTT NANTES 	1:01.31 	+0.71 		1087 pts 		
128. 	SERBOUH Yanis 			1999 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	1:01.33 	+0.67 		1086 pts 		
128. 	KOINDREDI Goroco 		1999 	FRA 	AMSL FRÉJUS 	1:01.33 	+0.64 		1086 pts 		
130. 	ALLEMANDET Mathieu 		1998 	FRA 	CN DOLE & REG 	1:01.46 	+0.72 		1083 pts 		
131. 	AULIDI Hugo 			1998 	FRA 	GIRONDINS BORDEAUX 	1:01.47 	+0.55 		1082 pts 		
132. 	CHAFFARD Clément 		1998 	FRA 	CERGY PONTOISE NATATION 	1:01.63 	+0.72 		1078 pts 		
133. 	PICARD Anthony 			1999 	FRA 	SC THIONVILLE 	1:01.71 	+0.74 		1075 pts 		
134. 	TATON-DESAGES Théo 		1997 	FRA 	BORDEAUX ÉTUDIANTS CLUB 	1:01.80 	+0.72 		1073 pts 		
135. 	ABOSSOLO-FOH Lucas 		1998 	FRA 	AC DÉCINES 	1:01.83 	+0.70 		1072 pts 		
136. 	SERGEANT Ugo 			1998 	FRA 	SC THIONVILLE 	1:02.01 	+0.60 		1067 pts 		
137. 	PANAGET Esteban 		2000 	FRA 	LAGARDERE PARIS RACING 	1:02.13 	+0.66 		1063 pts 		
137. 	LAMBERT Nicolas 		1999 	FRA 	TOULON VAR NATATION 	1:02.13 	+0.76 		1063 pts 		
139. 	LAPOUS Simon 			1998 	FRA 	MONTPELLIER ANUC 	1:02.26 	+0.69 		1060 pts 		
140. 	ULM Justin 			1998 	FRA 	AC HYÈRES 	1:02.41 	+0.73 		1055 pts 		
140. 	PIRON Thomas 			2000 	FRA 	VICHY VAL D''ALLIER NATATION 	1:02.41 	+0.68 		1055 pts 		
140. 	RADU Ionut 			1999 	ROU 	ASPTT NANTES 	1:02.41 	+0.75 		1055 pts 		
143. 	LAVENTURE Jordan 		2000 	FRA 	LONGVILLIERS CLUB 	1:02.42 	+0.71 		1055 pts 		
144. 	DEVILLIER Kélian 		1999 	FRA 	VAL DE GRAY NATATION 	1:02.57 	+0.80 		1051 pts 		
145. 	RABIER Corentin 		1998 	FRA 	CNO ST-GERMAIN-EN-LAYE 	1:02.67 	+0.76 		1048 pts 		
146. 	MILLET Arthur 			2000 	FRA 	CN CHALON-SUR-SAONE 	1:02.87 	+0.66 		1042 pts 		
147. 	CABIOCH Clément 		2000 	FRA 	AC HYÈRES 	1:02.94 	+0.69 		1041 pts 		
148. 	BOILEAU Samson 			1999 	FRA 	MULHOUSE ON 	1:02.96 	+0.81 		1040 pts 		
149. 	STOFLETH Arnaud 		2000 	FRA 	STADE CLERMONT NATATION 	1:03.02 	+0.79 		1038 pts 		
150. 	DA SILVA Anderson 		1998 	FRA 	LAGARDERE PARIS RACING 	1:03.15 	+0.71 		1035 pts 		
151. 	LEGOUT Antoine 			1998 	FRA 	AMIENS METROPOLE NAT. 	1:03.56 	+0.71 		1023 pts 		
152. 	THIBAULT Maxime 		1999 	FRA 	RSC MONTREUIL 	1:03.73 	+0.76 		1018 pts 		
153. 	IONESCU Stefan 			2000 	FRA 	SN HAGUENAU 	1:03.89 	+0.70 		1014 pts 		
154. 	MILLION Curtis 			2000 	FRA 	COULOMMIERS NATATION 	1:04.06 	+0.69 		1009 pts 		
155. 	KNAUPP Alexandre 		2000 	FRA 	SAINT-RAPHAEL NATATION 	1:04.70 	+0.68 		992 pts 		
156. 	CABIOCH Bastien 		1998 	FRA 	AC HYÈRES 	1:04.79 	+0.65 		989 pts 		
157. 	COMTE Sergueï 			2000 	FRA 	LYON NATATION 	1:04.85 	+0.73 		988 pts 		
158. 	FOUCHER Gabriel 		1999 	FRA 	CN ASNIÈRES 	1:04.96 	+0.75 		985 pts 		
159. 	HORTE Emilien 			2000 	FRA 	EA NOGENT-VILLERS 	1:05.05 	+0.73 		982 pts 		
160. 	GUILLOT Remy 			1998 	FRA 	LAGNY-SUR-MARNE NATATION 	1:05.45 	+0.72 		971 pts 		
161. 	LERIDER Yannis 			2000 	FRA 	FRANCOIS NATATION CLUB 	1:05.57 	+0.76 		968 pts 		
162. 	GHAFFARI Mohamed 		2000 	TUN 	CSM CLAMART 	1:06.21 	+0.71 		951 pts 		
--- 	COUDRY Florent 			1992 	FRA 	LYON NATATION 	DSQ Da 			--- 		
--- 	ARNAUD Charles 			1999 	FRA 	CN GAP 	DSQ Da 			--- 		
--- 	BRAND Thibauld 			1997 	FRA 	SCA 2000 EVRY 	DNS dec 			--- 		
--- 	REGENT Vince 			1993 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	DNS dec 			--- 		
--- 	VANCAPPEL Victor 		1998 	FRA 	DUNKERQUE NATATION 	DNS dec 			--- 		
--- 	LENGLART Alexandre 		1998 	FRA 	DUNKERQUE NATATION 	DNS dec 			--- 		
--- 	BOLE Scott 			1996 	FRA 	AS MONACO NATATION 	DNS dec 			--- 		
--- 	BOUCHAUT Joris 			1995 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	DNS dec 			--- 		


200 Butterfly Women - Final A (Saturday 12 April 2014 - 17h57)
1. 	GRANGEON Lara 			1991 	FRA 	CN CALÉDONIENS 		2:11.57 	+0.66 		1348 pts 		
2. 	WATTEL Marie 			1997 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	2:12.86 	+0.77 		1328 pts 		MPF17
3. 	ZAVADOVA Barbora 		1993 	CZE 	ST-AMAND NAT PORTE DU HAINAUT 	2:13.45 	+0.78 		1319 pts 		
4. 	DEQUAIRE Clotilde 		1993 	FRA 	STADE CLERMONT NATATION 	2:14.47 	+0.76 		1302 pts 		
5. 	BRUNO Justine 			1994 	FRA 	BEAUVAISIS AQUATIC CLUB 	2:15.77 	+0.76 		1282 pts 		
6. 	WISHAUPT Camille 		1998 	FRA 	MULHOUSE ON 		2:15.88 	+0.69 		1280 pts 		
7. 	DELAMARE Elodie 		1991 	FRA 	LILLE MÉTROPOLE NATATION 	2:17.70 	+0.73 		1252 pts 		
8. 	MOREL Emma 			1996 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	2:20.26 	+0.74 		1213 pts 		
9. 	RIALLAND Marion 		1997 	FRA 	AVENIR MURET NATATION 	2:20.66 	+0.73 		1207 pts 		
10. 	MERIT Ambre 			1996 	FRA 	NAUTIC CLUB ALP''38 	2:21.13 	+0.72 		1200 pts 		


200 Backstroke Men - 1/2 Final   ELITE : 19 ans et plus (Saturday 12 April 2014 - 18h09)
1 	RESS Eric 			1990 	FRA 	CN ANTIBES 	2:00.07 	+0.72 		1339 pts 		
2 	STASIULIS Benjamin 		1986 	FRA 	CN MARSEILLE 	2:01.80 	+0.65 		1311 pts 		
3 	JOLY Florian 			1991 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	2:02.69 	+0.59 		1297 pts 		
4 	HUSTACHE Joris 			1988 	FRA 	STADE FRANÇAIS O COURBEVOIE 	2:03.51 	+0.67 		1284 pts 		
5 	BEDEL Paul-Gabriel 		1994 	FRA 	CN MARSEILLE 	2:04.14 	+0.59 		1275 pts 		
6 	BAYAR Abdelaziz 		1993 	TUN 	AAS SARCELLES NATATION 95 	2:05.88 	+0.62 		1248 pts 		
7 	MERLIN William 			1995 	FRA 	TOULON VAR NATATION 	2:06.07 	+0.73 		1245 pts 		
8 	CABROL Alexis 			1991 	FRA 	MONTAUBAN NATATION 	2:07.03 	+0.65 		1230 pts 		
9 	LABEAU Thomas 			1994 	FRA 	AAS SARCELLES NATATION 95 	2:08.03 	+0.73 		1215 pts 		
10 	BONNEL Nathan 			1993 	FRA 	MULHOUSE ON 	2:08.43 	+0.70 		1209 pts 		
11 	BRUN Nicolas 			1993 	FRA 	TRITON CLUB BELLEVILLE 	2:08.98 	+0.69 		1200 pts 		
12 	AVETAND Thomas 			1995 	FRA 	BEAUVAISIS AQUATIC CLUB 	2:09.58 	+0.71 		1191 pts 		
13 	BELLOUT Elies 			1990 	FRA 	VILLEURBANNE NATATION 	2:09.60 	+0.71 		1191 pts 		
14 	DUPUIS Igor 			1995 	FRA 	MULHOUSE ON 	2:09.76 	+0.83 		1189 pts 		
15 	ROYO Jean 			1995 	FRA 	ASPTT MONTPELLIER 	2:10.07 	+0.63 		1184 pts 		
16 	BOQUET Titouan 			1995 	FRA 	CLUB DES NAGEURS DE PARIS 	2:10.55 	+0.65 		1177 pts 		
17 	PIJULET Paul 			1994 	FRA 	AQUA CLUB PONTAULT-ROISSY 	2:10.58 	+0.64 		1176 pts 		
18 	SCHENKEL Jules 			1995 	FRA 	C VIKINGS DE ROUEN 	2:11.99 	+0.62 		1155 pts 		
19 	AROT Cyril 			1989 	FRA 	SN VERSAILLES 	2:15.15 	+0.57 		1109 pts 		
20 	GAYANT Brice 			1995 	FRA 	U.S CRETEIL NATATION 	2:15.90 	+0.70 		1098 pts 		
200 Backstroke Men - Prelims (Saturday 12 April 2014 - 09h00)
1. 	RESS Eric 			1990 	FRA 	CN ANTIBES 	2:03.25 	+0.76 		1288 pts 		
2. 	GARASYMOVYTCH Oleg 		1997 	FRA 	CN AVIGNON 	2:04.33 	+0.70 		1272 pts 		
3. 	STASIULIS Benjamin 		1986 	FRA 	CN MARSEILLE 	2:04.87 	+0.68 		1263 pts 		
4. 	JOLY Florian 			1991 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	2:05.54 	+0.59 		1253 pts 		
5. 	RENARD Geoffrey 		1997 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	2:06.60 	+0.61 		1237 pts 		
6. 	BONNEL Nathan 			1993 	FRA 	MULHOUSE ON 	2:06.68 	+0.69 		1235 pts 		
7. 	BEDEL Paul-Gabriel 		1994 	FRA 	CN MARSEILLE 	2:06.99 	+0.61 		1231 pts 		
8. 	MERLIN William 			1995 	FRA 	TOULON VAR NATATION 	2:07.29 	+0.69 		1226 pts 		
9. 	BAYAR Abdelaziz 		1993 	TUN 	AAS SARCELLES NATATION 95 	2:07.61 	+0.66 		1221 pts 		
10. 	MATHIEU Geoffroy 		1997 	FRA 	STADE CLERMONT NATATION 	2:07.90 	+0.65 		1217 pts 		
11. 	CASTERA Mathis 			1996 	FRA 	CERGY PONTOISE NATATION 	2:08.36 	+0.64 		1210 pts 		
12. 	GUEGAN Janik 			1996 	FRA 	LYON NATATION 	2:08.42 	+0.61 		1209 pts 		
13. 	HUSTACHE Joris 			1988 	FRA 	STADE FRANÇAIS O COURBEVOIE 	2:08.76 	+0.70 		1204 pts 		
14. 	BELLOUT Elies 			1990 	FRA 	VILLEURBANNE NATATION 	2:09.08 	+0.68 		1199 pts 		
15. 	BRUN Nicolas 			1993 	FRA 	TRITON CLUB BELLEVILLE 	2:09.09 	+0.72 		1199 pts 		
16. 	PIJULET Paul 			1994 	FRA 	AQUA CLUB PONTAULT-ROISSY 	2:09.19 	+0.66 		1197 pts 		
17. 	LABEAU Thomas 			1994 	FRA 	AAS SARCELLES NATATION 95 	2:09.41 	+0.73 		1194 pts 		
18. 	SCHENKEL Jules 			1995 	FRA 	C VIKINGS DE ROUEN 	2:09.61 	+0.63 		1191 pts 		
19. 	BREFUEL Simon 			1997 	FRA 	CANET 66 NATATION 	2:09.78 	+0.63 		1188 pts 		
20. 	CABROL Alexis 			1991 	FRA 	MONTAUBAN NATATION 	2:09.84 	+0.66 		1187 pts 		
21. 	BOUBON Harrison 		1997 	FRA 	AQUA VALLÉE-DE-CHEVREUSE 	2:10.14 	+0.70 		1183 pts 		
22. 	AROT Cyril 			1989 	FRA 	SN VERSAILLES 	2:10.29 	+0.63 		1181 pts 		
23. 	ROCH Nans 			1996 	FRA 	MONTPELLIER ANUC 	2:10.37 	+0.76 		1180 pts 		
24. 	SEON Jordan 			1997 	FRA 	CS BOURGOIN-JALLIEU NATATION 	2:10.65 	+0.70 		1175 pts 		
25. 	DUICAN Radu 			1997 	ROU 	ASPTT NANTES 	2:10.71 	+0.70 		1174 pts 		
26. 	FOURTIER Florentin 		1996 	FRA 	CSN GUYANCOURT 	2:10.75 	+0.74 		1174 pts 		
27. 	BOQUET Titouan 			1995 	FRA 	CLUB DES NAGEURS DE PARIS 	2:10.77 	+0.70 		1174 pts 		
27. 	DUPUIS Igor 			1995 	FRA 	MULHOUSE ON 	2:10.77 	+0.81 		1174 pts 		
29. 	DELECLUSE Theo 			1997 	FRA 	MIGENNES NATATION 	2:10.93 	+0.68 		1171 pts 		
30. 	ORANGE Maxence 			1998 	FRA 	NANTES NATATION 	2:11.06 	+0.68 		1169 pts 		
31. 	JOYEUX Pierre 			1997 	FRA 	AQUATIC CLUB BOURGES 	2:11.19 	+0.69 		1167 pts 		
32. 	ROYO Jean 			1995 	FRA 	ASPTT MONTPELLIER 	2:11.26 	+0.66 		1166 pts 		
33. 	DERRUGA Dylan 			1997 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	2:11.30 	+0.62 		1166 pts 		
34. 	AVETAND Thomas 			1995 	FRA 	BEAUVAISIS AQUATIC CLUB 	2:11.33 	+0.64 		1165 pts 		
35. 	HUILLE Stanislas 		1999 	FRA 	SN VERSAILLES 	2:11.48 	+0.69 		1163 pts 		
36. 	GAYANT Brice 			1995 	FRA 	U.S CRETEIL NATATION 	2:11.53 	+0.70 		1162 pts 		
37. 	AROT Julien 			1992 	FRA 	SN VERSAILLES 	2:11.82 	+0.75 		1158 pts 		
38. 	COMBANIERE Jérôme 		1991 	FRA 	ASPTT GRAND TOULOUSE 	2:12.14 	+0.63 		1153 pts 		
39. 	BRUN Christophe 		1998 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	2:12.18 	+0.69 		1153 pts 		
40. 	MIATTI Kryls 			1999 	FRA 	MULHOUSE ON 	2:12.29 	+0.72 		1151 pts 		
41. 	KITCHING Kianu 			1996 	GBR 	CN CANNES 	2:12.35 	+0.65 		1150 pts 		
42. 	CATALA Alexandre 		1995 	FRA 	C.N OZOIR-LA-FERRIERE 	2:12.41 	+0.75 		1149 pts 		
43. 	DIEUDONNE Louis 		1997 	FRA 	CN ANTIBES 	2:12.53 	+0.64 		1147 pts 		
44. 	LE LAY Antoine 			1998 	FRA 	CN BREST 	2:12.58 	+0.78 		1147 pts 		
45. 	PLAYE Valentin 			1998 	FRA 	REIMS CHAMPAGNE NATATION 	2:12.72 	+0.66 		1145 pts 		
46. 	HEUGEL Florent 			1996 	FRA 	DAUPHINS DE ST-LOUIS 	2:12.79 	+0.78 		1144 pts 		
47. 	BELLAY Mathieu 			1997 	FRA 	AAS SARCELLES NATATION 95 	2:12.87 	+0.68 		1142 pts 		
48. 	COUZINET Edouard 		1997 	FRA 	AS CACHALOTS SIX-FOURS 	2:13.12 	+0.66 		1139 pts 		
49. 	SRHIOUAR Jordan 		1998 	FRA 	CN VIRY-CHÂTILLON 	2:13.44 	+0.69 		1134 pts 		
50. 	DODIN Quentin 			1997 	FRA 	ASPTT MONTPELLIER 	2:13.57 	+0.62 		1132 pts 		
51. 	MONNOT Eddy 			1996 	FRA 	ALLIANCE DIJON NATATION 	2:13.61 	+0.61 		1132 pts 		
52. 	BARE Jeremy 			1997 	FRA 	ROQUEBRUNE NATATION 	2:13.73 	+0.57 		1130 pts 		
53. 	HENRY ARRENOUS Pierre 		1998 	FRA 	ASPTT POITIERS 	2:13.79 	+0.70 		1129 pts 		
54. 	RIGAUX Nicolas 			1998 	FRA 	TARBES NAUTIC CLUB 	2:13.86 	+0.68 		1128 pts 		
55. 	BERTRAND Arthur 		1997 	FRA 	CN LAMBALLE 	2:13.89 	+0.70 		1127 pts 		
55. 	GARREAU Paul 			1997 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	2:13.89 	+0.57 		1127 pts 		
57. 	MAHOUDO Erwan 			1996 	FRA 	MONTPELLIER ANUC 	2:14.12 	+0.69 		1124 pts 		
58. 	BOUTIN Gurvan 			1997 	FRA 	CN BREST 	2:14.18 	+0.51 		1123 pts 		
59. 	COUTARD Theo 			1997 	FRA 	CNS ST-ESTÈVE 	2:14.30 	+0.65 		1121 pts 		
60. 	LESSMANN Nathan 		1998 	FRA 	CN AUCH 	2:14.66 	+0.66 		1116 pts 		
61. 	TOURE Brice 			1997 	FRA 	AULNAY-SOUS-BOIS S.N 	2:14.70 	+0.65 		1116 pts 		
62. 	DELOGE Benoit 			1997 	FRA 	VICHY VAL D''ALLIER NATATION 	2:15.02 	+0.69 		1111 pts 		
63. 	CAMPISI Luca 			1997 	FRA 	AC MOLSHEIM MUTZIG 	2:15.10 	+0.62 		1110 pts 		
64. 	MALLET Lucas 			1999 	FRA 	AMBÉRIEU NATATION 	2:15.16 	+0.57 		1109 pts 		
65. 	GHAFFARI Mohamed 		2000 	TUN 	CSM CLAMART 	2:15.19 	+0.69 		1109 pts 		
66. 	DHENNIN Marc 			1998 	FRA 	SN VERSAILLES 	2:15.22 	+0.69 		1108 pts 		
67. 	HERLEM Antoine 			1999 	FRA 	DUNKERQUE NATATION 	2:15.29 	+0.69 		1107 pts 		
68. 	LAMBERT Victor 			1998 	FRA 	CN LUNEL 	2:15.37 	+0.83 		1106 pts 		
69. 	TURGAL Valentin 		1997 	FRA 	E.P SEMEAC TARBES NAT 	2:15.56 	+0.71 		1103 pts 		
70. 	DAVOINE Corentin 		1998 	FRA 	CN CAMBRAI 	2:15.57 	+0.72 		1103 pts 		
71. 	MENAGE Raphael 			1996 	FRA 	AMIENS METROPOLE NAT. 	2:15.81 	+0.62 		1100 pts 		
72. 	JONCHERY Pierre 		1998 	FRA 	NOGENT NATATION 94 	2:15.96 	+0.74 		1097 pts 		
73. 	ROYER Elouan 			1998 	FRA 	CN BREST 	2:16.01 	+0.71 		1097 pts 		
74. 	AGILI Mehdi 			1997 	TUN 	SO MILLAU N 	2:16.05 	+0.73 		1096 pts 		
75. 	USCLAT Marc 			1998 	FRA 	TRITON CLUB BELLEVILLE 	2:16.15 	+0.61 		1095 pts 		
76. 	SYOUD Jaouad 			1999 	FRA 	CN CHALON-SUR-SAONE 	2:16.35 	+0.63 		1092 pts 		
77. 	LACHETEAU Flavien 		1998 	FRA 	DAUPHINS D''ANNECY 	2:16.55 	+0.69 		1089 pts 		
78. 	GUY Alexis 			1998 	FRA 	AQUATIC CLUB BOURGES 	2:16.65 	+0.79 		1087 pts 		
79. 	GUILLEROT Titouan 		1999 	FRA 	MARTIGUES NATATION 	2:16.79 	+0.69 		1085 pts 		
80. 	LALOUM Jarod 			1998 	FRA 	ESPADON VÉLIZY-VILLACOUBLAY 	2:16.81 	+0.75 		1085 pts 		
81. 	PEREIRA Thomas* 		1999 	POR 	AULNAY-SOUS-BOIS S.N 	2:16.89 	+0.54 		1084 pts 		
82. 	CHEIKH Aaron 			1998 	FRA 	ST-ETIENNE NATATION 	2:17.31 	+0.87 		1078 pts 		
83. 	VLAOVIC Milan 			2000 	FRA 	MONTPELLIER PAILLADE NATATION 	2:17.78 	+0.67 		1071 pts 		
84. 	FORTIER Mickael 		2000 	FRA 	DAUPHINS OBERNAI 	2:18.05 	+0.61 		1067 pts 		
85. 	MILLET Arthur 			2000 	FRA 	CN CHALON-SUR-SAONE 	2:18.29 	+0.69 		1064 pts 		
86. 	LECHEVALIER Baptiste 		1998 	FRA 	CS BOURGOIN-JALLIEU NATATION 	2:18.42 	+0.65 		1062 pts 		
87. 	THIBAULT Maxime 		1999 	FRA 	RSC MONTREUIL 	2:18.59 	+0.70 		1060 pts 		
88. 	FOURMY Matéo 			2000 	FRA 	ES MASSY NATATION 	2:18.70 	+0.76 		1058 pts 		
89. 	SARGIS Benjamin 		1999 	FRA 	CN POISSY 	2:18.91 	+0.65 		1055 pts 		
90. 	RAMSAMY Cyril 			1996 	FRA 	CN MARSEILLE 	2:18.95 	+0.69 		1055 pts 		
90. 	BENADDAD Ryan 			1999 	FRA 	AAS SARCELLES NATATION 95 	2:18.95 	+0.73 		1055 pts 		
92. 	LEPAGE Alexandre 		1999 	FRA 	MONTPELLIER PAILLADE NATATION 	2:19.31 	+0.65 		1050 pts 		
93. 	ELMERINI Merwane 		1997 	FRA 	CN MARSEILLE 	2:19.35 	+0.59 		1049 pts 		
94. 	RACZYNSKI Stanislas 		1996 	FRA 	CN MELUN VAL DE SEINE 	2:19.37 	+0.77 		1049 pts 		
95. 	THORIN Remy 			1999 	FRA 	NANTES NATATION 	2:19.44 	+0.65 		1048 pts 		
96. 	LAMORISSE Jean 			2000 	FRA 	DENAIN NAT. PORTE DU HAINAUT 	2:19.46 	+0.67 		1047 pts 		
97. 	BERNARD Jean-Baptiste 		1999 	FRA 	STADE CLERMONT NATATION 	2:19.50 	+0.65 		1047 pts 		
98. 	LE GUEN Nicolas 		2000 	FRA 	ES MASSY NATATION 	2:19.57 	+0.73 		1046 pts 		
99. 	DOLINAR Robin 			1998 	FRA 	AS LE PLESSIS-SAVIGNY 	2:20.11 	+0.81 		1038 pts 		
100. 	BALDELLI Anthony 		1999 	FRA 	MARTIGUES NATATION 	2:20.14 	+0.74 		1038 pts 		
101. 	VERGNE Matthieu 		2000 	FRA 	CNO ST-GERMAIN-EN-LAYE 	2:20.57 	+0.69 		1032 pts 		
102. 	SALCZER Ladislas 		2000 	FRA 	ES MASSY NATATION 	2:20.61 	+0.60 		1031 pts 		
103. 	EL ALAMI Younes 		1999 	FRA 	CN VIRY-CHÂTILLON 	2:20.74 	+0.63 		1029 pts 		
104. 	CHIOTTI Enzo 			1998 	FRA 	SO MILLAU N 	2:20.81 	+0.69 		1028 pts 		
105. 	SOLÉ Guillaume 			1999 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	2:21.34 	+0.67 		1021 pts 		
106. 	TOURDES Alexis 			1999 	FRA 	US JEUNESSE MITRY-MORY 	2:21.44 	+0.51 		1020 pts 		
107. 	FOUCHER Gabriel 		1999 	FRA 	CN ASNIÈRES 	2:21.61 	+0.75 		1017 pts 		
108. 	PONCIN Charles 			1998 	FRA 	U.S CRETEIL NATATION 	2:22.03 	+0.65 		1012 pts 		
109. 	GRANDJEAN Hugo 			2000 	FRA 	AQUATIC CLUB BOURGES 	2:23.33 	+0.62 		994 pts 		
110. 	DURIEUX Damien 			1999 	BEL 	USB LONGWY NATATION 	2:23.35 	+0.73 		993 pts 		
111. 	YOKOYAMA Kentaro 		2000 	JPN 	REIMS CHAMPAGNE NATATION 	2:23.42 	+0.68 		992 pts 		
112. 	PAULINE-FROUIN Vincent 		2000 	FRA 	CN AVRANCHES 	2:26.38 	+0.79 		952 pts 		
113. 	CHENITI Anis 			1999 	FRA 	CN POISSY 	2:27.26 	+0.67 		940 pts 		
--- 	DERACHE Alexandre 		1998 	FRA 	AMIENS METROPOLE NAT. 	DNS dec 			--- 		
--- 	BESSON-GAZON Tom 		2000 	FRA 	ROYAN OCÉAN CLUB NATATION 	DNS dec 			--- 		
--- 	STRAVIUS Jérémy 		1988 	FRA 	AMIENS METROPOLE NAT. 	DNS dec 			--- 		
--- 	DULONDEL Louis 			1998 	FRA 	ESPADON GRAND-QUEVILLY 	DNS Nd 			--- 		

200 Freestyle Women - Final A (Saturday 12 April 2014 - 18h12)
1. 	MUFFAT Camille 			1989 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	1:57.05 	+0.68 		1377 pts 		
2. 	BONNET Charlotte 		1995 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	1:58.00 	+0.70 		1361 pts 		
3. 	BALMY Coralie 			1987 	FRA 	MULHOUSE ON 	1:59.48 	+0.72 		1335 pts 		
4. 	HACHE Cloé 			1997 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	1:59.76 	+0.60 		1331 pts 		
5. 	MABBOUX Isabelle 		1992 	FRA 	AC BOULOGNE-BILLANCOURT 	2:00.51 	+0.70 		1318 pts 		
6. 	ETIENNE Ophélie-Cyrielle 	1990 	FRA 	LILLE MÉTROPOLE NATATION 	2:00.58 	+0.69 		1317 pts 		
7. 	LAZARE Mylène 			1987 	FRA 	AAS SARCELLES NATATION 95 	2:01.34 	+0.80 		1304 pts 		
8. 	FABRE Margaux 			1992 	FRA 	MONTAUBAN NATATION 	2:03.07 	+0.74 		1275 pts 		
9. 	VAN ANDRINGA Charlotte 		1995 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	2:03.36 	+0.73 		1270 pts 		
10. 	ABERT Marion 			1993 	FRA 	MONTPELLIER ANUC 	2:05.72 	+0.80 		1231 pts 		

400 Medley Men - Final A (Saturday 12 April 2014 - 18h20)
1. 	VERRASZTO David 		1988 	HUN 	 HONGRIE 	4:14.91 	+0.76 		1360 pts 		
2. 	COTON Quentin 			1991 	FRA 	CN ANTIBES 	4:20.94 	+0.74 		1310 pts 		
3. 	FUCHS Théo 			1993 	FRA 	AMIENS METROPOLE NAT. 	4:26.55 	+0.77 		1264 pts 		
4. 	PEDURAND Ganesh 		1992 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	4:26.99 	+0.59 		1261 pts 		
5. 	RENARD Geoffrey 		1997 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	4:27.55 	+0.67 		1256 pts 		
6. 	JOLY Damien 			1992 	FRA 	CN ANTIBES 	4:27.82 	+0.66 		1254 pts 		
7. 	BERAUD Romain 			1988 	FRA 	AAS SARCELLES NATATION 95 	4:30.26 	+0.72 		1235 pts 		
8. 	REYMOND Axel 			1994 	FRA 	AS LE PLESSIS-SAVIGNY 	4:30.68 	+0.66 		1231 pts 		
9. 	LAURE Guillaume 		1996 	FRA 	CN ANTIBES 	4:31.95 	+0.70 		1221 pts 		
10. 	CHATELAIN Yannick 		1994 	FRA 	NAUTIC CLUB NÎMES 	4:33.58 	+0.75 		1208 pts 		
400 Medley Men - Prelims (Saturday 12 April 2014 - 11h15)
1. 	VERRASZTO David 		1988 	HUN 	 HONGRIE 	4:16.77 	+0.73 		1345 pts 		
2. 	M''RABET Taki 			1989 	TUN 	STADE FRANÇAIS O COURBEVOIE 	4:25.06 	+0.70 		1277 pts 		
3. 	DESPLANCHES Jeremy 		1994 	SUI 	 SUISSE 	4:26.30 	+0.67 		1266 pts 		
4. 	LAURE Guillaume 		1996 	FRA 	CN ANTIBES 	4:27.42 	+0.70 		1257 pts 		
5. 	COTON Quentin 			1991 	FRA 	CN ANTIBES 	4:27.57 	+0.66 		1256 pts 		
6. 	JOLY Damien 			1992 	FRA 	CN ANTIBES 	4:27.78 	+0.68 		1255 pts 		
7. 	STACCHIOTTI Raphaël 		1992 	LUX 	CN MARSEILLE 	4:28.46 	+0.68 		1249 pts 		
8. 	RENARD Geoffrey 		1997 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	4:28.90 	+0.67 		1246 pts 		
9. 	BERAUD Romain 			1988 	FRA 	AAS SARCELLES NATATION 95 	4:28.97 	+0.77 		1245 pts 		
10. 	PEDURAND Ganesh 		1992 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	4:29.55 	+0.62 		1240 pts 		
11. 	MATHLOUTHI Ahmed 		1989 	TUN 	 TUNISIE 	4:30.00 	+0.73 		1237 pts 		
12. 	FUCHS Théo 			1993 	FRA 	AMIENS METROPOLE NAT. 	4:31.66 	+0.75 		1224 pts 		
13. 	REYMOND Axel 			1994 	FRA 	AS LE PLESSIS-SAVIGNY 	4:32.40 	+0.68 		1218 pts 		
14. 	CHATELAIN Yannick 		1994 	FRA 	NAUTIC CLUB NÎMES 	4:33.01 	+0.76 		1213 pts 		
15. 	PETIT Ambroise 			1995 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	4:33.08 	+0.68 		1212 pts 		
16. 	JANY Benjamin 			1995 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	4:33.11 	+0.71 		1212 pts 		
17. 	GWIZDZ Damien 			1995 	FRA 	CANET 66 NATATION 	4:34.34 	+0.67 		1202 pts 		
18. 	GRUET Raphaël 			1989 	FRA 	SPN POITIERS 	4:34.36 	+0.80 		1202 pts 		
19. 	BERRY Théo 			1997 	FRA 	AQUA VALLÉE-DE-CHEVREUSE 	4:35.46 	+0.73 		1194 pts 		
20. 	D''ORIANO Nicolas 		1997 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	4:35.64 	+0.69 		1192 pts 		
21. 	SIRVENT Timothey 		1993 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	4:35.88 	+0.72 		1190 pts 		
22. 	PISTRITTO Antonio 		1990 	ITA 	LYON NATATION 	4:35.91 	+0.73 		1190 pts 		
23. 	LESPARRE Tanguy 		1999 	FRA 	CN CANNES 	4:36.15 	+0.67 		1188 pts 		
24. 	CASTERA Mathis 			1996 	FRA 	CERGY PONTOISE NATATION 	4:36.25 	+0.74 		1187 pts 		
25. 	CHATRON Cyril 			1995 	FRA 	AMBÉRIEU NATATION 	4:36.77 	+0.68 		1183 pts 		
26. 	CALLAIS Quentin 		1996 	FRA 	CANET 66 NATATION 	4:37.86 	+0.66 		1175 pts 		
27. 	DIEUDONNE Louis 		1997 	FRA 	CN ANTIBES 	4:37.97 	+0.68 		1174 pts 		
28. 	JULIO Raphaël 			1993 	FRA 	MULHOUSE ON 	4:38.38 	+0.70 		1171 pts 		
29. 	MATHIEU Geoffroy 		1997 	FRA 	STADE CLERMONT NATATION 	4:38.70 	+0.73 		1168 pts 		
30. 	VIGORITO Lucas 			1994 	FRA 	MULHOUSE ON 	4:39.35 	+0.71 		1163 pts 		
31. 	LEONARDI Valentin 		1996 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	4:39.78 	+0.69 		1160 pts 		
32. 	ROUAULT Pierre 			1995 	FRA 	CN POISSY 	4:40.09 	+0.75 		1158 pts 		
33. 	ZAOUI Farouk 			1998 	TUN 	SO MILLAU N 	4:40.72 	+0.67 		1153 pts 		
34. 	PHILIPPE Baptiste 		1997 	FRA 	CN CHALON-SUR-SAONE 	4:40.79 	+0.74 		1152 pts 		
35. 	POURANTRU Pierre-Julian 	1994 	FRA 	LYON NATATION 	4:41.58 	+0.79 		1146 pts 		
36. 	VIAL COLLET Enzo 		1993 	FRA 	MULHOUSE ON 	4:41.72 	+0.78 		1145 pts 		
37. 	LATUILERIE Thomas 		1997 	FRA 	C VIKINGS DE ROUEN 	4:43.95 	+0.66 		1128 pts 		
38. 	BOULIER Romain 			1998 	FRA 	AQUATIC CLUB BOURGES 	4:44.07 	+0.78 		1127 pts 		
38. 	BRUN Christophe 		1998 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	4:44.07 	+0.66 		1127 pts 		
40. 	KOUMA Sébastien 		1997 	FRA 	ALLIANCE DIJON NATATION 	4:44.21 	+0.76 		1126 pts 		
41. 	EVEN William 			1996 	FRA 	CNP LOUDÉAC 	4:44.45 	+0.75 		1124 pts 		
42. 	SYOUD Jaouad 			1999 	FRA 	CN CHALON-SUR-SAONE 	4:44.47 	+0.76 		1124 pts 		
43. 	ROUBIOL Titouan 		1997 	FRA 	AQUA CLUB PONTAULT-ROISSY 	4:45.19 	+0.66 		1119 pts 		
44. 	CHOUMILOFF Sacha 		1999 	FRA 	CN CHALON-SUR-SAONE 	4:45.33 	+0.72 		1118 pts 		
45. 	VANNIER Léo 			1997 	FRA 	AVENIR NATATION BESANÇON 	4:45.46 	+0.77 		1117 pts 		
46. 	JEAN Hugo 			1997 	FRA 	LYON NATATION 	4:45.85 	+0.62 		1114 pts 		
47. 	FUCHS Roman 			1998 	FRA 	AMIENS METROPOLE NAT. 	4:45.89 	+0.66 		1113 pts 		
48. 	COIFFARD Adrien 		1997 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	4:46.39 	+0.73 		1109 pts 		
49. 	MOSSER Jules 			1998 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	4:48.54 	+0.66 		1093 pts 		
50. 	HELMBACHER Samy 		1998 	FRA 	DAUPHINS OBERNAI 	4:49.39 	+0.75 		1087 pts 		
51. 	SAMOKINE Yann 			1997 	FRA 	CN MELUN VAL DE SEINE 	4:49.90 	+0.68 		1083 pts 		
52. 	LASSERRE Kévin 			1998 	FRA 	CN LE HAVRE 	4:50.11 	+0.74 		1082 pts 		
53. 	CHARRADE Théo 			1998 	FRA 	CANET 66 NATATION 	4:50.44 	+0.71 		1079 pts 		
54. 	PICARD Anthony 			1999 	FRA 	SC THIONVILLE 	4:50.62 	+0.74 		1078 pts 		
55. 	GUILLERAULT Maxime 		1999 	FRA 	MARTIGUES NATATION 	4:51.64 	+0.78 		1070 pts 		
56. 	MARMIER Mathieu 		1999 	FRA 	STADE CLERMONT NATATION 	4:51.79 	+0.76 		1069 pts 		
57. 	CHIOTTI Enzo 			1998 	FRA 	SO MILLAU N 	4:53.30 	+0.67 		1058 pts 		
58. 	CACHOT Arthur 			2000 	FRA 	AVENIR MURET NATATION 	4:53.35 	+0.66 		1058 pts 		
59. 	PIRLOT Thibaud 			1998 	FRA 	CN GIVET 	4:53.47 	+0.75 		1057 pts 		
60. 	BATTALIER Samuel 		2000 	FRA 	FOS-SUR-MER NATATION 	4:53.94 	+0.71 		1053 pts 		
61. 	BOURSAC CERVERA Thomas 		1999 	FRA 	LAGARDERE PARIS RACING 	4:55.39 	+0.67 		1043 pts 		
62. 	RENOUVIN Lorenzo 		1998 	FRA 	AULNAY-SOUS-BOIS S.N 	4:55.47 	+0.76 		1042 pts 		
63. 	ODENT Sydney 			1998 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	4:57.21 	+0.72 		1029 pts 		
64. 	ROTHON Mathieu 			2000 	FRA 	ALLIANCE DIJON NATATION 	4:58.47 	+0.69 		1020 pts 		
65. 	SINISCALCO Tristan 		1998 	FRA 	CN CHALON-SUR-SAONE 	4:58.90 	+0.75 		1017 pts 		
66. 	CONTRINO Gianni 		1998 	FRA 	ST-ETIENNE NATATION 	4:58.98 	+0.70 		1016 pts 		
67. 	ZITOUNI Fares 			1999 	FRA 	AMIENS METROPOLE NAT. 	4:59.88 	+0.78 		1010 pts 		
68. 	ROLDAN MUNOZ Enzo 		1999 	FRA 	DAUPHINS ROMANS PÉAGOIS 	5:00.07 	+0.77 		1009 pts 		
69. 	JACQUOT Raphael 		1998 	FRA 	ASPTT NANCY 	5:00.22 	+0.84 		1007 pts 		
70. 	PAZDUR Maxence 			2000 	FRA 	VILLERUPT NATATION 	5:00.68 	+0.73 		1004 pts 		
71. 	DU TEILLEUL Martin 		1998 	FRA 	CERCLE DES NAGEURS ST-BRIEUC 	5:00.88 	+0.67 		1003 pts 		
72. 	AUNE Romain 			2000 	FRA 	MONTPELLIER ANUC 	5:01.71 	+0.67 		997 pts 		
73. 	BOUTOUIL Samy 			2000 	FRA 	CSM CLAMART 	5:02.15 	+0.73 		994 pts 		
74. 	CATTIN Léo 			2000 	FRA 	AVENIR NATATION BESANÇON 	5:05.08 	+0.72 		973 pts 		
75. 	SALCZER Ladislas 		2000 	FRA 	ES MASSY NATATION 	5:05.81 	+0.72 		968 pts 		
76. 	COSTE Damien 			2000 	FRA 	ND VILLEFRANCHE-EN-BEAUJOLAIS 	5:07.07 	+0.66 		959 pts 		
77. 	MARGONTY Lucas 			1999 	FRA 	CN VIRY-CHÂTILLON 	5:09.15 	+0.77 		944 pts 		
78. 	PEREZ Sebastien 		2000 	FRA 	FOS-SUR-MER NATATION 	5:10.32 	+0.81 		936 pts 		
79. 	GICQUEL Kylian 			1999 	FRA 	NOGENT NATATION 94 	5:11.86 	+0.85 		925 pts 		
80. 	BARRY Ervin 			2000 	FRA 	SCUF PARIS 	5:13.64 	+0.68 		913 pts 		
81. 	HORTE Emilien 			2000 	FRA 	EA NOGENT-VILLERS 	5:19.35 	+0.72 		874 pts 		
82. 	PIRON Thomas 			2000 	FRA 	VICHY VAL D''ALLIER NATATION 	5:24.14 	+0.73 		843 pts 		
--- 	RONDIER Lucien 			2000 	FRA 	CSM CLAMART 	DSQ Vi 			--- 		
--- 	LE LAY Antoine 			1998 	FRA 	CN BREST 	DNS dec 			--- 		
--- 	CATTIN VIDAL Damien 		1988 	FRA 	C VIKINGS DE ROUEN 	DNS dec 			--- 		
--- 	SRHIOUAR Jordan 		1998 	FRA 	CN VIRY-CHÂTILLON 	DNS dec 			--- 		
--- 	CALLAIS Nathan 			1996 	FRA 	CANET 66 NATATION 	DNS Nd 			--- 		
--- 	GUDEFIN Clément 		1991 	FRA 	EMS BRON 	DNS Nd 			--- 		

200 Breaststroke Women - 1/2 Final   ELITE : 17 ans et plus (Saturday 12 April 2014 - 18h34)
1 	DEBERGHES Fanny 		1994 	FRA 	ASPTT MONTPELLIER 	2:31.76 	+0.75 		1317 pts 		
2 	DOBRAL Coralie 			1987 	FRA 	MONTAUBAN NATATION 	2:32.17 	+0.70 		1311 pts 		
3 	LESAFFRE Fantine 		1994 	FRA 	MULHOUSE ON 	2:32.35 	+0.78 		1309 pts 		
4 	PAQUIT Laura 			1995 	FRA 	TARBES NAUTIC CLUB 	2:32.44 	+0.74 		1308 pts 		
5 	MARTIN Adeline 			1992 	FRA 	CN ANTIBES 	2:33.63 	+0.73 		1292 pts 		
6 	HUFFNER Géraldine 		1992 	FRA 	MONTPELLIER ANUC 	2:33.79 	+0.77 		1290 pts 		
7 	MARLOT Manon 			1994 	FRA 	STADE DE VANVES 	2:33.87 	+0.72 		1289 pts 		
8 	KITCHING Claudia 		1995 	FRA 	CN CANNES 	2:34.07 	+0.74 		1286 pts 		
9 	KITCHING Carmella 		1994 	FRA 	MONTAUBAN NATATION 	2:36.32 	+0.78 		1257 pts 		
10 	DAUBA Camille 			1997 	FRA 	USB LONGWY NATATION 	2:36.57 	+0.73 		1254 pts 		
11 	PETIT Emilie 			1996 	FRA 	ALLIANCE DIJON NATATION 	2:36.90 	+0.76 		1250 pts 		
12 	JOUANJAN Mathilde 		1994 	FRA 	CN GUINGAMP 	2:37.01 	+0.74 		1248 pts 		
13 	POLIT Claire 			1995 	FRA 	ASPTT MONTPELLIER 	2:37.21 	+0.77 		1246 pts 		
14 	XAVIER Lea 			1996 	FRA 	ASPTT MONTPELLIER 	2:38.26 	+0.66 		1232 pts 		
15 	LEDUC Ambre 			1997 	FRA 	CNO ST-GERMAIN-EN-LAYE 	2:38.74 	+0.70 		1226 pts 		
16 	SALOMON Manon 			1996 	FRA 	AC HYÈRES 	2:38.79 	+0.66 		1226 pts 		
17 	SAINT GILLES Tiphaine 		1997 	FRA 	ALLIANCE DIJON NATATION 	2:39.07 	+0.69 		1222 pts 		
18 	JOLLY Lucie 			1994 	FRA 	LYON NATATION 	2:39.44 	+0.65 		1218 pts 		
19 	FOURTIER Julie 			1993 	FRA 	CSN GUYANCOURT 	2:39.55 	+0.80 		1216 pts 		
20 	DE RONCHI Sophie 		1985 	FRA 	ES MASSY NATATION 	2:39.58 	+0.73 		1216 pts 		
200 Breaststroke Women - Prelims (Saturday 12 April 2014 - 10h29)
1. 	DEBERGHES Fanny 		1994 	FRA 	ASPTT MONTPELLIER 	2:33.50 	+0.74 		1294 pts 		
2. 	MARTIN Adeline 			1992 	FRA 	CN ANTIBES 	2:33.68 	+0.70 		1291 pts 		
3. 	POLIT Claire 			1995 	FRA 	ASPTT MONTPELLIER 	2:34.76 	+0.77 		1277 pts 		
3. 	DOBRAL Coralie 			1987 	FRA 	MONTAUBAN NATATION 	2:34.76 	+0.71 		1277 pts 		
5. 	PAQUIT Laura 			1995 	FRA 	TARBES NAUTIC CLUB 	2:35.14 	+0.76 		1272 pts 		
6. 	HUFFNER Géraldine 		1992 	FRA 	MONTPELLIER ANUC 	2:35.56 	+0.75 		1267 pts 		
7. 	LESAFFRE Fantine 		1994 	FRA 	MULHOUSE ON 	2:35.73 	+0.78 		1265 pts 		
8. 	KITCHING Carmella 		1994 	FRA 	MONTAUBAN NATATION 	2:35.89 	+0.76 		1263 pts 		
9. 	MARLOT Manon 			1994 	FRA 	STADE DE VANVES 	2:36.54 	+0.73 		1254 pts 		
10. 	PETIT Emilie 			1996 	FRA 	ALLIANCE DIJON NATATION 	2:37.42 	+0.73 		1243 pts 		
11. 	LEDUC Ambre 			1997 	FRA 	CNO ST-GERMAIN-EN-LAYE 	2:37.61 	+0.69 		1241 pts 		
12. 	KITCHING Claudia 		1995 	FRA 	CN CANNES 	2:37.77 	+0.79 		1239 pts 		
13. 	JOUANJAN Mathilde 		1994 	FRA 	CN GUINGAMP 	2:37.94 	+0.74 		1237 pts 		
14. 	DAUBA Camille 			1997 	FRA 	USB LONGWY NATATION 	2:38.42 	+0.73 		1230 pts 		
15. 	HERVE Nolwenn 			1999 	FRA 	US TOUL 	2:38.74 	+0.66 		1226 pts 		
16. 	SAINT GILLES Tiphaine 		1997 	FRA 	ALLIANCE DIJON NATATION 	2:38.93 	+0.71 		1224 pts 		
17. 	JOLLY Lucie 			1994 	FRA 	LYON NATATION 	2:39.11 	+0.64 		1222 pts 		
18. 	XAVIER Lea 			1996 	FRA 	ASPTT MONTPELLIER 	2:39.46 	+0.68 		1217 pts 		
19. 	DE RONCHI Sophie 		1985 	FRA 	ES MASSY NATATION 	2:39.88 	+0.75 		1212 pts 		
20. 	FOURTIER Julie 			1993 	FRA 	CSN GUYANCOURT 	2:39.99 	+0.77 		1211 pts 		
21. 	SALOMON Manon 			1996 	FRA 	AC HYÈRES 	2:40.05 	+0.83 		1210 pts 		
22. 	PRÊTRE Ava 			1996 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	2:41.14 	+0.67 		1196 pts 		
23. 	BLANCHARD Morgane 		1997 	FRA 	AAS SARCELLES NATATION 95 	2:41.58 	+0.67 		1191 pts 		
24. 	CARTIER Julie 			1986 	FRA 	CN GAP 	2:41.68 	+0.71 		1189 pts 		
25. 	MEALLARES Aurore 		1998 	FRA 	MULHOUSE ON 	2:42.24 	+0.71 		1182 pts 		
26. 	TRAVERSA Gabrielle 		1997 	FRA 	CNS VALLAURIS 	2:42.26 	+0.71 		1182 pts 		
27. 	CARVIN Charlene 		1996 	FRA 	MONTPELLIER ANUC 	2:42.53 	+0.67 		1179 pts 		
28. 	MALTRET Enora 			1997 	FRA 	CNP LOUDÉAC 	2:42.71 	+0.68 		1177 pts 		
29. 	CLERC Celia 			1997 	FRA 	CERGY PONTOISE NATATION 	2:43.54 	+0.79 		1166 pts 		
30. 	HENON Marie 			1999 	FRA 	ST-AMAND NAT PORTE DU HAINAUT 	2:43.81 	+0.70 		1163 pts 		
31. 	CHANAVAT GILLET Alicia 		1999 	FRA 	CN CHALON-SUR-SAONE 	2:43.92 	+0.68 		1162 pts 		
32. 	ROUSSEAU Magali 		1988 	FRA 	MONTAUBAN NATATION 	2:44.27 	+0.75 		1157 pts 		
33. 	BACCHETTA Marine 		1991 	FRA 	ES MASSY NATATION 	2:44.36 	+0.76 		1156 pts 		
34. 	BLANCHETIERE Adèle 		1999 	FRA 	EN CAEN 	2:44.47 	+0.76 		1155 pts 		
35. 	BARBAUD Marine 			1991 	FRA 	SPN POITIERS 	2:44.48 	+0.71 		1155 pts 		
36. 	CAZIER Chloé 			1998 	FRA 	BEAUVAISIS AQUATIC CLUB 	2:44.58 	+0.72 		1153 pts 		
37. 	PESEUX Clothilde 		1998 	FRA 	AVENIR NATATION BESANÇON 	2:44.71 	+0.74 		1152 pts 		
38. 	SAUREL Alexia 			1999 	FRA 	NANTES NATATION 	2:44.72 	+0.71 		1152 pts 		
39. 	BERNIGAUD Lucie 		1995 	FRA 	CN CHALON-SUR-SAONE 	2:44.77 	+0.73 		1151 pts 		
40. 	CHANRION Mélissa 		1998 	FRA 	CN VIRY-CHÂTILLON 	2:45.12 	+0.77 		1147 pts 		
41. 	GALVEZ Lea 			1997 	ESP 	MULHOUSE ON 	2:45.14 	+0.69 		1147 pts 		
42. 	BOREL Carol-Ann 		1999 	FRA 	AMSL FRÉJUS 	2:45.19 	+0.72 		1146 pts 		
43. 	DEKEIN Marine 			1996 	FRA 	ASPTT LIMOGES 	2:45.26 	+0.77 		1145 pts 		
44. 	VANHAEZEBROUCK Margo 		1998 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	2:45.40 	+0.72 		1143 pts 		
45. 	AUBRY Alice 			1997 	FRA 	NAUTIQUE ENTENTE CHÂLONS 	2:45.49 	+0.73 		1142 pts 		
46. 	RAYNERT Maud 			1998 	FRA 	CSM CLAMART 	2:45.51 	+0.65 		1142 pts 		
47. 	SCHWARTZ Marine 		1997 	FRA 	TEAM STRASBOURG SNS-ASPTT 	2:45.60 	+0.71 		1141 pts 		
48. 	PETTON Iroise 			1998 	FRA 	UNION QUIMPER NATATION 	2:45.69 	+0.77 		1140 pts 		
49. 	VEROT Marine 			1997 	FRA 	ES MASSY NATATION 	2:45.88 	+0.69 		1137 pts 		
50. 	LEONARD Mylène 			1994 	FRA 	U.S CRETEIL NATATION 	2:46.19 	+0.82 		1134 pts 		
51. 	CRUZ Alice 			1999 	FRA 	SO MILLAU N 	2:46.22 	+0.72 		1133 pts 		
52. 	BARDOT Lou 			1998 	FRA 	CN MELUN VAL DE SEINE 	2:46.62 	+0.71 		1128 pts 		
53. 	GUERMONPREZ Eve-Marie 		1993 	FRA 	ASPTT GRAND TOULOUSE 	2:47.27 	+0.65 		1121 pts 		
54. 	SIMON Charlotte 		1998 	FRA 	CN CHALON-SUR-SAONE 	2:47.47 	+0.73 		1118 pts 		
55. 	CHARPENTIER Ilona 		1998 	FRA 	AAS SARCELLES NATATION 95 	2:47.61 	+0.74 		1116 pts 		
56. 	VO THANH Lisa 			1998 	FRA 	CN LE MANS 	2:47.85 	+0.68 		1113 pts 		
57. 	BOUCHER Aïnoa 			1997 	FRA 	ASEC ST-PAUL LA RÉUNION 	2:47.89 	+0.69 		1113 pts 		
58. 	DUSE Mylena 			1998 	FRA 	NAUTIC CLUB ALP''38 	2:47.96 	+0.76 		1112 pts 		
59. 	GRENOUILLAT Alexia 		2000 	FRA 	MIRAMAS AQUA SPORT CLUB 	2:48.52 	+0.67 		1105 pts 		
60. 	VILLAIN Laura 			1998 	FRA 	STADE BÉTHUNE PÉLICAN CLUB 	2:48.60 	+0.83 		1104 pts 		
61. 	MILCZYNSKI Manon 		1999 	FRA 	MONTAUBAN NATATION 	2:49.08 	+0.73 		1099 pts 		
62. 	LELANDAIS Charlotte 		1998 	FRA 	C.N DE VALLEE DE SEINE 	2:49.34 	+0.76 		1096 pts 		
63. 	HENRY Emilie 			1999 	FRA 	DAUPHINS OBERNAI 	2:49.39 	+0.69 		1095 pts 		
64. 	LEBLOND Tiphaine 		1996 	FRA 	NOGENT NATATION 94 	2:49.53 	+0.73 		1093 pts 		
65. 	MEROUANI Imane 			1999 	FRA 	CN VAL DE FENSCH SERÉMANGE 	2:49.70 	+0.84 		1091 pts 		
66. 	BIHAN Morgane 			2000 	FRA 	CSN GUYANCOURT 	2:49.74 	+0.80 		1091 pts 		
66. 	WOEHRLEN Lola 			1999 	FRA 	DAUPHINS D''ANNECY 	2:49.74 	+0.72 		1091 pts 		
68. 	ROUILLY Lucile 			1999 	FRA 	CMO VÉNISSIEUX 	2:50.08 	+0.81 		1087 pts 		
69. 	GALLEGO Solène 			1995 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	2:50.19 	+0.66 		1085 pts 		
70. 	MOINE PICARD Emilie 		2000 	FRA 	STADE OLYMPIQUE CHAMBÉRY 	2:50.25 	+0.88 		1085 pts 		
71. 	LE GUEN Juliette 		1999 	FRA 	DAUPHINS ELORN LANDERNEAU 	2:50.30 	+0.71 		1084 pts 		
72. 	GAMBLIN Célia 			2000 	FRA 	CN CAMBRAI 	2:50.36 	+0.76 		1083 pts 		
73. 	VAUDOIS Chloé 			1998 	FRA 	NAUTIQUE ENTENTE CHÂLONS 	2:50.46 	+0.68 		1082 pts 		
74. 	LEGER Manon 			1999 	FRA 	ANGOULEME N CHARENTE 	2:50.93 	+0.67 		1077 pts 		
75. 	JEANSON Natacha 		1999 	FRA 	CN LE PLESSIS-ROBINSON 	2:51.02 	+0.88 		1075 pts 		
76. 	PEYRIEUX Farah 			2000 	FRA 	ST-ETIENNE NATATION 	2:51.15 	+0.69 		1074 pts 		
77. 	BEE Aure 			2000 	FRA 	NAUTIQUE ENTENTE CHÂLONS 	2:51.49 	+0.79 		1070 pts 		
78. 	DRHOUIN Emma 			1999 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	2:51.78 	+0.67 		1066 pts 		
79. 	GUINDET Anne 			1997 	FRA 	NAUTIC CLUB ALP''38 	2:51.82 	+0.71 		1066 pts 		
80. 	DESNOYERS Inès 			1999 	FRA 	CN ANTIBES 	2:51.90 	+0.69 		1065 pts 		
81. 	LANERET Romane 			2000 	FRA 	CN LE HAVRE 	2:52.00 	+0.73 		1064 pts 		
82. 	REMY Elora 			2000 	FRA 	CHARLEVILLE-MÉZIÈRES NATATION 	2:52.48 	+0.81 		1058 pts 		
83. 	LOWE Vera 			2000 	NED 	ANGOULEME N CHARENTE 	2:52.59 	+0.67 		1057 pts 		
84. 	REMY Adeline 			2000 	FRA 	STADE BÉTHUNE PÉLICAN CLUB 	2:52.62 	+0.72 		1057 pts 		
85. 	ROUSSIN Camille 		1999 	FRA 	ASPTT LIMOGES 	2:52.63 	+0.91 		1056 pts 		
86. 	CHEMOUNI Lison 			1998 	FRA 	CN AVIGNON 	2:53.17 	+0.70 		1050 pts 		
87. 	DUSAILLANT Mathilde 		1999 	FRA 	CN MELUN VAL DE SEINE 	2:53.23 	+0.71 		1049 pts 		
88. 	CHARLES-FRANÇOIS Lucie 		1998 	FRA 	CERGY PONTOISE NATATION 	2:53.35 	+0.76 		1048 pts 		
89. 	LONG WAH Ludivine 		2000 	FRA 	CNP DE SAINT-LO 	2:53.43 	+0.77 		1047 pts 		
90. 	BAZY Camille 			1999 	FRA 	CN VIRY-CHÂTILLON 	2:53.70 	+0.74 		1044 pts 		
91. 	FOUQUET Margot 			1999 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	2:54.00 	+0.75 		1040 pts 		
92. 	LANGLAIS Lila 			2000 	FRA 	ES MASSY NATATION 	2:54.64 	+0.81 		1033 pts 		
93. 	LAGANIER Amandine 		1999 	FRA 	ASPTT MONTPELLIER 	2:54.89 	+0.74 		1030 pts 		
94. 	MARTEL Caroline 		2000 	FRA 	CN LE PLESSIS-ROBINSON 	2:55.16 	+0.83 		1027 pts 		
95. 	PORTAL Elea 			2000 	FRA 	CNO ST-GERMAIN-EN-LAYE 	2:55.21 	+0.69 		1026 pts 		
96. 	MERCIER Jeanne 			1998 	FRA 	TOULON VAR NATATION 	2:55.26 	+0.75 		1026 pts 		
97. 	JEANNERET Valentine 		1999 	FRA 	CN CHALON-SUR-SAONE 	2:55.28 	+0.70 		1025 pts 		
98. 	ROGEON Axelle 			1999 	FRA 	CLUB DAUPHINS COGNAC 	2:55.43 	+0.62 		1024 pts 		
99. 	LACOMME Lucile 			2000 	FRA 	ASN LOUVRES-ROISSY-SURVILLIERS 	2:55.54 	+0.74 		1022 pts 		
100. 	CHESNEAU Marine 		1999 	FRA 	ES MASSY NATATION 	2:55.58 	+0.67 		1022 pts 		
101. 	ANTONINI Nais 			1999 	FRA 	FOS-SUR-MER NATATION 	2:55.91 	+0.73 		1018 pts 		
102. 	DESMAROUX Mell 			1999 	FRA 	SOISSONS NATATION SPORTIVE 	2:56.13 	+0.74 		1016 pts 		
103. 	SIMOËNS Jeanne 			2000 	FRA 	CLUB DES NAGEURS DE PARIS 	2:56.19 	+0.79 		1015 pts 		
104. 	HARZE Marine 			1997 	BEL 	AS MONACO NATATION 	2:56.48 	+0.76 		1012 pts 		
105. 	MOINEAU Juliette 		1999 	FRA 	NAUTIC CLUB ALP''38 	2:56.88 	+0.77 		1007 pts 		
106. 	GUTZEIT Lilie 			1999 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	2:57.12 	+0.71 		1004 pts 		
107. 	BECKER Lia 			1999 	FRA 	USB LONGWY NATATION 	2:57.21 	+0.83 		1003 pts 		
108. 	GUILLAUME Maeva 		1998 	FRA 	CLUB DES NAGEURS DE BRIVE 	2:57.44 	+0.75 		1001 pts 		
109. 	GREMILLON Louise 		2000 	FRA 	ASC PESSAC-ALOUETTE 	2:58.38 	+0.86 		990 pts 		
110. 	CARRERE Lea 			2000 	FRA 	DAUPHINS BAGNÈRES-DE-BIGORRE 	2:58.78 	+0.73 		985 pts 		
111. 	LASSERRE Elsa 			2000 	FRA 	CN CUGNAUX 	2:59.34 	+0.78 		979 pts 		
112. 	STYLIANOS Alicia 		2000 	FRA 	MONTAUBAN NATATION 	2:59.52 	+0.72 		977 pts 		
113. 	SAYCOCIE Claire 		1998 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	3:00.25 	+0.69 		969 pts 		
114. 	STUDER Camille 			2000 	FRA 	THANN OLYMPIC N 	3:00.38 	+0.73 		967 pts 		
115. 	PERIOU Mathilde 		2000 	FRA 	COMBOURG NATATION 	3:00.43 	+0.81 		967 pts 		
116. 	PONSARDIN Alice 		2000 	FRA 	CN VOUZIERS 	3:03.20 	+0.76 		936 pts 		
117. 	SPRIET Amandine 		1997 	FRA 	ASM DAUPHINS DE MEUDON 	3:05.02 	+0.77 		916 pts 		
118. 	SAICH Lara 			1999 	FRA 	AVAN VILLENEUVE-D''ASCQ 	3:05.79 	+0.72 		907 pts 		
--- 	BONNET Charlotte 		1995 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	DNS dec 			--- 		
--- 	DEVALUEZ Auréane 		1994 	FRA 	NAUTIC CLUB ALP''38 	DNS dec 			--- 		
--- 	LAGARDERE Manon 		1999 	FRA 	CN BREST 	DNS dec 			--- 		
--- 	WILLIAMS Adeline 		1990 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	DNS dec 			--- 		

100 Freestyle Men - Final A (Saturday 12 April 2014 - 18h38)
1. 	MANAUDOU Florent 		1990 	FRA 	CN MARSEILLE 	48.69 	+0.65 		1343 pts 		
2. 	METELLA Mehdy 			1992 	FRA 	CN MARSEILLE 	48.72 	+0.66 		1342 pts 		
3. 	GILOT Fabien 			1984 	FRA 	CN MARSEILLE 	48.73 	+0.69 		1342 pts 		
4. 	MALLET Grégory 			1984 	FRA 	CN MARSEILLE 	49.34 	+0.73 		1319 pts 		
5. 	MIGNON Clément 			1993 	FRA 	CN MARSEILLE 	49.44 	+0.65 		1315 pts 		
6. 	AGNEL Yannick 			1992 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	49.52 	+0.73 		1313 pts 		
7. 	DEBAERE Stéphane 		1989 	FRA 	CERCLE DES NAGEURS DE TALENCE 	50.22 	+0.70 		1287 pts 		
8. 	BOURELLY Lorys 			1992 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	50.28 	+0.67 		1285 pts 		
9. 	PELAGIE Nosy 			1991 	FRA 	LYON NATATION 	50.46 	+0.70 		1278 pts 		
10. 	PACO PEDRONI Tom 		1995 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	50.58 	+0.71 		1274 pts