ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
French long course nationals, day 4
4/11/2014-4/11/2014
Chartres, France

50 Breaststroke Women - Final A   CEJ : 15-16 ans (Friday 11 April 2014 - 17h27)
1. 	HERVE Nolwenn 			1999 	FRA 	US TOUL 		32.77 	+0.70 		1301 pts 		MPF15
2. 	CHEMOUNI Lison 			1998 	FRA 	CN AVIGNON 		33.58 	+0.67 		1259 pts 		
3. 	PESEUX Clothilde 		1998 	FRA 	AVENIR NATATION BESANÇON 33.82 	+0.73 		1247 pts 		
4. 	DRHOUIN Emma 			1999 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	33.86 	+0.66 		1245 pts 		
5. 	VANHAEZEBROUCK Margo 		1998 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	34.13 	+0.69 		1232 pts 		
6. 	FOULQUIER Jodie 		1998 	FRA 	ASEC ST-PAUL LA RÉUNION 34.21 	+0.75 		1228 pts 		
7. 	RAYNERT Maud 			1998 	FRA 	CSM CLAMART 		34.34 	+0.69 		1221 pts 		
8. 	LELANDAIS Charlotte 		1998 	FRA 	C.N DE VALLEE DE SEINE 	34.54 	+0.70 		1211 pts 		
9. 	ZACHELIN Naomie 		1998 	FRA 	AMSL FRÉJUS 		34.79 	+0.70 		1199 pts 		
10. 	SAICH Lara 			1999 	FRA 	AVAN VILLENEUVE-D''ASCQ 	34.91 	+0.68 		1193 pts 		


1500 Freestyle Men - Prelims (Friday 11 April 2014 - 17h37)
1. 	BOUCHAUT Joris 			1995 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	15:08.65 	+0.75 		1341 pts 		
2. 	JOLY Damien 			1992 	FRA 	CN ANTIBES 	15:12.65 	+0.71 		1331 pts 		
3. 	REYMOND Axel 			1994 	FRA 	AS LE PLESSIS-SAVIGNY 	15:18.13 	+0.70 		1319 pts 		
4. 	VIAL COLLET Enzo 		1993 	FRA 	MULHOUSE ON 	15:25.46 	+0.83 		1302 pts 		
5. 	PANNIER Anthony 		1988 	FRA 	AAS SARCELLES NATATION 95 	15:28.12 	+0.77 		1296 pts 		
6. 	CATTIN VIDAL Damien 		1988 	FRA 	C VIKINGS DE ROUEN 	15:35.47 	+0.76 		1280 pts 		
7. 	BERAUD Romain 			1988 	FRA 	AAS SARCELLES NATATION 95 	15:35.55 	+0.78 		1280 pts 		
8. 	CUIGNET Charlie 		1990 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	15:37.50 	+0.78 		1275 pts 		
9. 	D''ORIANO Nicolas 		1997 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	15:37.64 	+0.66 		1275 pts 		
10. 	BRANTU Benjamin 		1995 	FRA 	JN COMPIÈGNE 	15:42.04 	+0.77 		1265 pts 		
11. 	CASTERA Mathis 			1996 	FRA 	CERGY PONTOISE NATATION 	15:42.23 	+0.71 		1265 pts 		
12. 	DUPUIS Igor 			1995 	FRA 	MULHOUSE ON 	15:44.02 	+0.68 		1261 pts 		
13. 	VIGORITO Lucas 			1994 	FRA 	MULHOUSE ON 	15:47.09 	+0.69 		1254 pts 		
14. 	OLIVIER Marc-Antoine 		1996 	FRA 	DENAIN NAT. PORTE DU HAINAUT 	15:48.40 	+0.82 		1251 pts 		
15. 	GOZDOWSKI Antoine 		1995 	FRA 	C VIKINGS DE ROUEN 	15:48.95 	+0.75 		1250 pts 		
16. 	VANNIER Léo 			1997 	FRA 	AVENIR NATATION BESANÇON 	15:53.61 	+0.74 		1239 pts 		
17. 	DE VOS Rahiti 			1996 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	15:53.77 	+0.81 		1239 pts 		
18. 	BAYAR Abdelaziz 		1993 	TUN 	AAS SARCELLES NATATION 95 	15:54.70 	+0.68 		1237 pts 		
19. 	BOSCHER Guillaume 		1993 	FRA 	STADE CLERMONT NATATION 	15:55.61 	+0.76 		1235 pts 		
19. 	AUBRY David 			1996 	FRA 	C VIKINGS DE ROUEN 	15:55.61 	+0.74 		1235 pts 		
21. 	LEGOUT Pierre 			1996 	FRA 	AMIENS METROPOLE NAT. 	15:56.89 	+0.70 		1232 pts 		
22. 	DEBAST Benoît 			1989 	FRA 	AAS SARCELLES NATATION 95 	15:57.70 	+0.77 		1230 pts 		
23. 	JULIO Raphaël 			1993 	FRA 	MULHOUSE ON 	16:02.16 	+0.68 		1220 pts 		
24. 	FRAYSSE Vincent 		1992 	FRA 	SN VERSAILLES 	16:03.28 	+0.79 		1218 pts 		
25. 	MARSAU Matthias 		1997 	FRA 	CANET 66 NATATION 	16:09.47 	+0.75 		1204 pts 		
26. 	PIELOWSKI Krzysztof 		1991 	POL 	CO SAINT-DIZIER NATATION 	16:10.65 	+0.79 		1202 pts 		
27. 	RACZYNSKI Stanislas 		1996 	FRA 	CN MELUN VAL DE SEINE 	16:11.10 	+0.77 		1201 pts 		
28. 	POURANTRU Pierre-Julian 	1994 	FRA 	LYON NATATION 	16:12.33 	+0.84 		1198 pts 		
29. 	CORBEL Yann 			1995 	FRA 	C VIKINGS DE ROUEN 	16:12.97 	+0.75 		1197 pts 		
30. 	AUBRY Yohann 			1993 	FRA 	C VIKINGS DE ROUEN 	16:13.58 	+0.71 		1196 pts 		
31. 	GUILLOT Remy 			1998 	FRA 	LAGNY-SUR-MARNE NATATION 	16:16.47 	+0.72 		1189 pts 		
32. 	VENTURI Bertrand 		1985 	FRA 	DAUPHINS FC SÈTE 	16:16.96 	+0.75 		1188 pts 		
33. 	PHEDOL Swan 			1996 	FRA 	MULHOUSE ON 	16:18.40 	+0.74 		1185 pts 		
34. 	ABDELKHALEK Haythem 		1994 	TUN 	C VIKINGS DE ROUEN 	16:18.62 	+0.68 		1185 pts 		
35. 	RAMSAMY Cyril 			1996 	FRA 	CN MARSEILLE 	16:20.22 			1181 pts 		
36. 	BOILEAU Samson 			1999 	FRA 	MULHOUSE ON 	16:20.85 	+0.81 		1180 pts 		
37. 	BECELLA Lucas 			1997 	FRA 	SC THIONVILLE 	16:24.38 	+0.82 		1172 pts 		
38. 	DUVAL Antoine 			1995 	FRA 	CN CHALON-SUR-SAONE 	16:25.84 	+0.74 		1169 pts 		
39. 	CHIOTTI Enzo 			1998 	FRA 	SO MILLAU N 	16:27.73 	+0.71 		1165 pts 		
40. 	DESLANDES Adrien 		1997 	FRA 	C VIKINGS DE ROUEN 	16:28.50 	+0.80 		1163 pts 		
41. 	PERNOT Yann 			1995 	FRA 	CN CHALON-SUR-SAONE 	16:28.92 	+0.69 		1162 pts 		
41. 	ZITOUNI Fares 			1999 	FRA 	AMIENS METROPOLE NAT. 	16:28.92 	+0.77 		1162 pts 		
43. 	BOLE Scott 			1996 	FRA 	AS MONACO NATATION 	16:30.30 	+0.74 		1160 pts 		
44. 	LIBOZ Thomas 			1997 	FRA 	ALLIANCE DIJON NATATION 	16:31.53 	+0.72 		1157 pts 		
45. 	CHABCHOUB Bader 		1997 	TUN 	NANTES NATATION 	16:31.63 	+0.73 		1157 pts 		
46. 	ROYER Elouan 			1998 	FRA 	CN BREST 	16:31.85 	+0.71 		1156 pts 		
47. 	JEAN Hugo 			1997 	FRA 	LYON NATATION 	16:33.47 	+0.62 		1153 pts 		
48. 	ABID Haikel 			1995 	TUN 	LA ROCHE-SUR-YON NATATION 	16:34.19 	+0.74 		1151 pts 		
49. 	SIOU Anthony 			1998 	FRA 	CN BREST 	16:37.23 	+0.75 		1145 pts 		
50. 	BOULIER Romain 			1998 	FRA 	AQUATIC CLUB BOURGES 	16:41.80 	+0.80 		1135 pts 		
51. 	GUY Alexis 			1998 	FRA 	AQUATIC CLUB BOURGES 	16:42.37 	+0.82 		1134 pts 		
52. 	BERNARD Valentin 		1997 	FRA 	TOULON VAR NATATION 	16:44.42 	+0.72 		1130 pts 		
53. 	MARINETTE Samuel 		1999 	FRA 	CNIC LES SQUALES 	16:45.19 	+0.75 		1128 pts 		
54. 	CHENITI Anis 			1999 	FRA 	CN POISSY 	16:45.46 	+0.70 		1127 pts 		
55. 	HEDEL Joanes 			1980 	FRA 	DUNKERQUE NATATION 	16:46.34 	+0.83 		1125 pts 		
56. 	GUILLERAULT Maxime 		1999 	FRA 	MARTIGUES NATATION 	16:46.41 	+0.79 		1125 pts 		
57. 	ROUBIOL Titouan 		1997 	FRA 	AQUA CLUB PONTAULT-ROISSY 	16:47.87 	+0.70 		1122 pts 		
58. 	DOLINAR Robin 			1998 	FRA 	AS LE PLESSIS-SAVIGNY 	16:48.99 	+0.71 		1120 pts 		
59. 	MAETZ Maxime 			1998 	FRA 	CN CHALON-SUR-SAONE 	16:50.01 	+0.76 		1118 pts 		
60. 	ULM Justin 			1998 	FRA 	AC HYÈRES 	16:50.07 	+0.78 		1118 pts 		
61. 	RABIER Corentin 		1998 	FRA 	CNO ST-GERMAIN-EN-LAYE 	16:53.24 	+0.79 		1111 pts 		
62. 	FONTAINE Logan 			1999 	FRA 	AQUATIQUE CLUB HONFLEURAIS 	16:54.20 	+0.79 		1109 pts 		
63. 	FLAHAULT Simon 			1998 	FRA 	DUNKERQUE NATATION 	16:54.37 	+0.88 		1109 pts 		
64. 	LABOUBE Cyril 			1997 	FRA 	TOULON VAR NATATION 	16:54.98 	+0.68 		1107 pts 		
65. 	DHENNIN Marc 			1998 	FRA 	SN VERSAILLES 	16:55.13 	+0.81 		1107 pts 		
66. 	ROLDAN MUNOZ Enzo 		1999 	FRA 	DAUPHINS ROMANS PÉAGOIS 	16:55.47 	+0.75 		1106 pts 		
67. 	LEPAGE Alexandre 		1999 	FRA 	MONTPELLIER PAILLADE NATATION 	16:56.01 	+0.70 		1105 pts 		
68. 	LEGOUT Antoine 			1998 	FRA 	AMIENS METROPOLE NAT. 	16:59.88 	+0.72 		1097 pts 		
69. 	MARGONTY Lucas 			1999 	FRA 	CN VIRY-CHÂTILLON 	17:01.61 	+0.74 		1094 pts 		
70. 	LATUILERIE Thomas 		1997 	FRA 	C VIKINGS DE ROUEN 	17:02.80 	+0.67 		1091 pts 		
71. 	DANJOU Mathieu 			1999 	FRA 	CN CANNES 	17:05.24 	+0.72 		1086 pts 		
72. 	SYOUD Jaouad 			1999 	FRA 	CN CHALON-SUR-SAONE 	17:08.47 	+0.80 		1079 pts 		
73. 	DESPLECHIN Jonathan 		1996 	FRA 	LILLE MÉTROPOLE NATATION 	17:10.62 	+0.74 		1075 pts 		
74. 	CACHOT Arthur 			2000 	FRA 	AVENIR MURET NATATION 	17:11.88 	+0.77 		1072 pts 		
75. 	WIRTZ Valentin 			1999 	FRA 	CN SARREGUEMINES 	17:13.15 	+0.73 		1070 pts 		
76. 	CABIOCH Clément 		2000 	FRA 	AC HYÈRES 	17:16.36 	+0.68 		1063 pts 		
77. 	LESSMANN Nathan 		1998 	FRA 	CN AUCH 	17:18.78 	+0.78 		1058 pts 		
78. 	MARTINS Dimitry 		1998 	FRA 	US GRIGNY 	17:22.36 	+0.77 		1051 pts 		
79. 	MOKHFI Naim 			2000 	FRA 	ES MASSY NATATION 	17:23.18 	+0.80 		1049 pts 		
80. 	SIX Thomas 			1999 	FRA 	AC TRÈBES 	17:23.46 	+0.78 		1049 pts 		
81. 	FOUCHER Gabriel 		1999 	FRA 	CN ASNIÈRES 	17:23.79 	+0.77 		1048 pts 		
82. 	DURIEUX Damien 			1999 	BEL 	USB LONGWY NATATION 	17:24.46 	+0.80 		1047 pts 		
83. 	LESPRIT Paul 			1999 	FRA 	U.S CRETEIL NATATION 	17:24.63 	+0.72 		1046 pts 		
84. 	SARMAN LOPEZ Romain 		1999 	FRA 	SAINT-RAPHAEL NATATION 	17:31.72 	+0.75 		1032 pts 		
85. 	CHOPINEAU Hugo 			1998 	FRA 	SN VERSAILLES 	17:33.99 	+0.73 		1027 pts 		
86. 	GICQUEL Kylian 			1999 	FRA 	NOGENT NATATION 94 	17:58.95 	+0.81 		978 pts 		
87. 	LENGLART Alexandre 		1998 	FRA 	DUNKERQUE NATATION 	18:01.41 	+0.73 		973 pts 		
88. 	SALCZER Ladislas 		2000 	FRA 	ES MASSY NATATION 	18:24.02 	+0.71 		929 pts 		
89. 	CHAUVIN Antoine 		2000 	FRA 	US ST-ANDRÉ 	18:34.66 	+0.67 		909 pts 		
--- 	SINISCALCO Tristan 		1998 	FRA 	CN CHALON-SUR-SAONE 	DNS dec 			--- 		
--- 	JEANNE Dorian 			1998 	FRA 	CNP DE SAINT-LO 	DNS dec 			--- 		
--- 	CHOUMILOFF Sacha 		1999 	FRA 	CN CHALON-SUR-SAONE 	DNS dec 			--- 		
--- 	FASULO Luca 			1995 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	DNS dec 			--- 		
--- 	CACHEUX Théo 			1997 	FRA 	NOGENT NATATION 94 	DNS dec 			--- 		
--- 	AULIDI Hugo 			1998 	FRA 	GIRONDINS BORDEAUX 	DNS dec 			--- 		


200 Medley Women - Final A (Friday 11 April 2014 - 18h00)
1. 	VERRASZTO Evelyn 		1989 	HUN 	 HONGRIE 	2:11.86 	+0.72 		1395 pts 		
2. 	BONNET Charlotte 		1995 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	2:13.33 	+0.65 		1371 pts 		
3. 	GRANGEON Lara 			1991 	FRA 	CN CALÉDONIENS 	2:15.25 	+0.65 		1341 pts 		
4. 	LESAFFRE Fantine 		1994 	FRA 	MULHOUSE ON 	2:16.42 	+0.78 		1322 pts 		
5. 	MARTIN Adeline 			1992 	FRA 	CN ANTIBES 	2:18.83 	+0.72 		1284 pts 		
6. 	FOURTIER Julie 			1993 	FRA 	CSN GUYANCOURT 	2:19.29 	+0.77 		1277 pts 		
7. 	AUBRY Alice 			1997 	FRA 	NAUTIQUE ENTENTE CHÂLONS 	2:19.48 	+0.71 		1274 pts 		
8. 	ROUSSEAU Magali 		1988 	FRA 	MONTAUBAN NATATION 	2:21.17 	+0.72 		1248 pts 		
9. 	PETIT Cassandra 		1995 	FRA 	CN ANTIBES 	2:22.28 	+0.67 		1231 pts 		
10. 	ARLANDIS Anais 			1997 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	2:24.34 	+0.68 		1200 pts 		


100 Freestyle Men - 1/2 Final   ELITE : 19 ans et plus (Friday 11 April 2014 - 18h11)
1 	MANAUDOU Florent 		1990 	FRA 	CN MARSEILLE 	49.01 	+0.65 		1331 pts 		
2 	AGNEL Yannick 			1992 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	49.25 	+0.72 		1322 pts 		
3 	METELLA Mehdy 			1992 	FRA 	CN MARSEILLE 	49.27 	+0.72 		1322 pts 		
4 	MALLET Grégory 			1984 	FRA 	CN MARSEILLE 	49.66 	+0.75 		1307 pts 		
5 	MIGNON Clément 			1993 	FRA 	CN MARSEILLE 	49.76 	+0.65 		1304 pts 		
6 	GILOT Fabien 			1984 	FRA 	CN MARSEILLE 	49.95 	+0.67 		1297 pts 		
7 	DEBAERE Stéphane 		1989 	FRA 	CERCLE DES NAGEURS DE TALENCE 	50.09 	+0.71 		1292 pts 		
8 	BOURELLY Lorys 			1992 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	50.21 	+0.65 		1287 pts 		
9 	PACO PEDRONI Tom 		1995 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	50.25 	+0.71 		1286 pts 		
10 	PELAGIE Nosy 			1991 	FRA 	LYON NATATION 	50.51 	+0.72 		1276 pts 		
11 	LAMBERT Hugo 			1993 	FRA 	CN CHALON-SUR-SAONE 	50.87 	+0.68 		1263 pts 		
11 	STASIULIS Benjamin 		1986 	FRA 	CN MARSEILLE 	50.87 	+0.73 		1263 pts 		
13 	BOUTON Axel 			1994 	FRA 	CN MARSEILLE 	51.01 	+0.63 		1258 pts 		
14 	BOLE Sandy 			1994 	FRA 	AS MONACO NATATION 	51.64 	+0.66 		1236 pts 		
15 	REGENT Vince 			1993 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	51.71 	+0.69 		1233 pts 		
16 	BADRE Jérémy 			1990 	FRA 	MONTAUBAN NATATION 	51.77 	+0.73 		1231 pts 		
17 	FUCHS Théo 			1993 	FRA 	AMIENS METROPOLE NAT. 	52.02 	+0.73 		1222 pts 		
18 	HERBIN William 			1994 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	52.06 	+0.68 		1221 pts 		
19 	QUAMMIE Qulaüs 			1995 	FRA 	MEGAQUARIUS CLUB GUYANE 	52.07 	+0.63 		1221 pts 		
20 	AUBRY Flavien 			1994 	FRA 	U.S CRETEIL NATATION 	52.25 	+0.63 		1214 pts 		

100 Freestyle Men - Prelims (Friday 11 April 2014 - 09h19)
1. 	METELLA Mehdy 			1992 	FRA 	CN MARSEILLE 	49.88 	+0.70 		1299 pts 		
2. 	MANAUDOU Florent 		1990 	FRA 	CN MARSEILLE 	49.96 	+0.64 		1296 pts 		
2. 	MALLET Grégory 			1984 	FRA 	CN MARSEILLE 	49.96 	+0.78 		1296 pts 		
4. 	PACO PEDRONI Tom 		1995 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	50.01 	+0.69 		1295 pts 		
5. 	AGNEL Yannick 			1992 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	50.02 	+0.76 		1294 pts 		
6. 	GILOT Fabien 			1984 	FRA 	CN MARSEILLE 	50.17 	+0.72 		1289 pts 		
7. 	PELAGIE Nosy 			1991 	FRA 	LYON NATATION 	50.43 	+0.74 		1279 pts 		
8. 	BOURELLY Lorys 			1992 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	50.49 	+0.66 		1277 pts 		
9. 	SAHNOUNE Oussama 		1992 	ALG 	 ALGÉRIE 	50.51 	+0.68 		1276 pts 		
10. 	MIGNON Clément 			1993 	FRA 	CN MARSEILLE 	50.55 	+0.66 		1275 pts 		
11. 	GRANDJEAN Yoris 		1989 	BEL 	CN MARSEILLE 	50.84 	+0.64 		1265 pts 		
12. 	DEBAERE Stéphane 		1989 	FRA 	CERCLE DES NAGEURS DE TALENCE 	50.88 	+0.75 		1263 pts 		
13. 	LAMBERT Hugo 			1993 	FRA 	CN CHALON-SUR-SAONE 	50.98 	+0.68 		1259 pts 		
14. 	STASIULIS Benjamin 		1986 	FRA 	CN MARSEILLE 	51.15 	+0.71 		1253 pts 		
15. 	BOUTON Axel 			1994 	FRA 	CN MARSEILLE 	51.47 	+0.66 		1242 pts 		
16. 	STACCHIOTTI Raphaël 		1992 	LUX 	CN MARSEILLE 	51.52 	+0.67 		1240 pts 		
17. 	FUCHS Théo 			1993 	FRA 	AMIENS METROPOLE NAT. 	51.53 	+0.77 		1240 pts 		
18. 	BOLE Sandy 			1994 	FRA 	AS MONACO NATATION 	51.67 	+0.67 		1235 pts 		
19. 	PEDURAND Ganesh 		1992 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	51.71 	+0.60 		1233 pts 		
20. 	QUAMMIE Qulaüs 			1995 	FRA 	MEGAQUARIUS CLUB GUYANE 	51.74 	+0.65 		1232 pts 		
21. 	BADRE Jérémy 			1990 	FRA 	MONTAUBAN NATATION 	51.75 	+0.72 		1232 pts 		
22. 	CAYOT Alexandre 		1996 	FRA 	SAINT-RAPHAEL NATATION 	51.82 	+0.72 		1229 pts 		
23. 	FEBO Jean Baptiste 		1992 	SUI 	 SUISSE 	51.87 	+0.68 		1228 pts 		
24. 	REGENT Vince 			1993 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	51.91 	+0.69 		1226 pts 		
25. 	AUBRY Flavien 			1994 	FRA 	U.S CRETEIL NATATION 	52.00 	+0.63 		1223 pts 		
26. 	CABROL Alexis 			1991 	FRA 	MONTAUBAN NATATION 	52.15 	+0.68 		1218 pts 		
27. 	HERBIN William 			1994 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	52.17 	+0.67 		1217 pts 		
28. 	BELKHOUDJA Nazim 		1990 	ALG 	STADE FRANÇAIS O COURBEVOIE 	52.20 	+0.70 		1216 pts 		
29. 	BERRY Théo 			1997 	FRA 	AQUA VALLÉE-DE-CHEVREUSE 	52.25 	+0.71 		1214 pts 		
30. 	PATAMIA Jean-Baptiste 		1993 	FRA 	CN ANTIBES 	52.29 	+0.68 		1213 pts 		
31. 	ATSU Jonathan 			1996 	FRA 	BAYONNE-AVIRON BAYONNAIS 	52.34 	+0.75 		1211 pts 		
31. 	GUERIN Simon 			1992 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	52.34 	+0.67 		1211 pts 		
33. 	CARDEY Léo 			1996 	FRA 	U.S CRETEIL NATATION 	52.38 	+0.66 		1210 pts 		
33. 	COIFFARD Florian 		1995 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	52.38 	+0.65 		1210 pts 		
35. 	BOUMALI Jugurtha 		1991 	FRA 	U.S CRETEIL NATATION 	52.41 	+0.70 		1209 pts 		
36. 	TONNERRE Kevin 			1991 	FRA 	NAUTIC CLUB ALP''38 	52.42 	+0.67 		1208 pts 		
37. 	BELLINO Christophe 		1994 	FRA 	NAUTIC CLUB NÎMES 	52.44 	+0.62 		1208 pts 		
38. 	PIJULET Paul 			1994 	FRA 	AQUA CLUB PONTAULT-ROISSY 	52.45 	+0.68 		1207 pts 		
39. 	AZZOLA Cyrille 			1993 	FRA 	SB BORDEAUX BASTIDE 	52.47 	+0.70 		1206 pts 		
40. 	COQUEREL Robin 			1995 	FRA 	C VIKINGS DE ROUEN 	52.49 	+0.67 		1206 pts 		
41. 	JANY Brian 			1993 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	52.56 	+0.66 		1203 pts 		
42. 	CHATRON Cyril 			1995 	FRA 	AMBÉRIEU NATATION 	52.57 	+0.70 		1203 pts 		
43. 	CONTARDO Felipe 		1995 	FRA 	MULHOUSE ON 	52.58 	+0.64 		1203 pts 		
44. 	ANDRIEN Maxime 			1994 	BEL 	SO MILLAU N 	52.61 	+0.65 		1202 pts 		
45. 	ABILY Jean-Baptiste 		1997 	FRA 	CANET 66 NATATION 	52.64 	+0.67 		1200 pts 		
46. 	CARISSAN Ludovic 		1994 	FRA 	E.P SEMEAC TARBES NAT 	52.75 	+0.73 		1197 pts 		
47. 	ANGOT Arthur 			1996 	FRA 	CN MARSEILLE 	52.76 	+0.68 		1196 pts 		
48. 	AUBRY Yohann 			1993 	FRA 	C VIKINGS DE ROUEN 	52.84 	+0.69 		1193 pts 		
49. 	NIANE Abdoul 			1988 	SEN 	CN LE HAVRE 	52.86 	+0.69 		1193 pts 		
50. 	DERACHE Alexandre 		1998 	FRA 	AMIENS METROPOLE NAT. 	52.89 	+0.75 		1192 pts 		
50. 	BOLE Scott 			1996 	FRA 	AS MONACO NATATION 	52.89 	+0.69 		1192 pts 		
52. 	ZEPHIR Jean-Luc 		1993 	FRA 	EN TOURS 	52.94 	+0.72 		1190 pts 		
53. 	SAUREL Arthur 			1995 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	52.97 	+0.73 		1189 pts 		
53. 	CROUZET Lucas 			1996 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	52.97 	+0.69 		1189 pts 		
55. 	BOUVIER Maxence 		1996 	FRA 	CN ANTIBES 	53.01 	+0.70 		1188 pts 		
56. 	JANY Benjamin 			1995 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	53.02 	+0.71 		1187 pts 		
56. 	DANIEL Jean 			1993 	FRA 	STADE CLERMONT NATATION 	53.02 	+0.64 		1187 pts 		
58. 	MARCELIN Louis 			1996 	FRA 	RACING CLUB ARRAS 	53.06 	+0.73 		1186 pts 		
59. 	MERESSE Remi 			1998 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	53.07 	+0.75 		1185 pts 		
59. 	DAWS Christopher 		1997 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	53.07 	+0.66 		1185 pts 		
61. 	ARNOUX Laurent 			1995 	FRA 	CN MARSEILLE 	53.12 	+0.67 		1184 pts 		
61. 	GOZDOWSKI Antoine 		1995 	FRA 	C VIKINGS DE ROUEN 	53.12 	+0.72 		1184 pts 		
63. 	GARZOTTO Guillaume 		1997 	FRA 	CN ANTIBES 	53.16 	+0.60 		1182 pts 		
64. 	GRAS Geoffrey 			1994 	FRA 	LILLE MÉTROPOLE NATATION 	53.17 	+0.65 		1182 pts 		
64. 	BOUMALI Amar 			1994 	FRA 	U.S CRETEIL NATATION 	53.17 	+0.73 		1182 pts 		
66. 	ROUAULT Pierre 			1995 	FRA 	CN POISSY 	53.21 	+0.75 		1181 pts 		
67. 	BOUSQUET Cyril 			1992 	FRA 	MONTPELLIER ANUC 	53.27 	+0.70 		1178 pts 		
68. 	DROGUET Gaëtan 			1994 	FRA 	C PAUL-BERT RENNES 	53.30 	+0.66 		1177 pts 		
69. 	BACHMANN Mathieu 		1996 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	53.31 	+0.73 		1177 pts 		
70. 	HORTER Nicolas 			1995 	FRA 	MULHOUSE ON 	53.34 	+0.69 		1176 pts 		
71. 	AVETAND Thomas 			1995 	FRA 	BEAUVAISIS AQUATIC CLUB 	53.35 	+0.71 		1176 pts 		
71. 	VIGROUX Sébastien 		1993 	FRA 	MULHOUSE ON 	53.35 	+0.67 		1176 pts 		
73. 	MERLIN William 			1995 	FRA 	TOULON VAR NATATION 	53.37 	+0.80 		1175 pts 		
74. 	DELECLUSE Thibault 		1989 	FRA 	LILLE MÉTROPOLE NATATION 	53.40 	+0.63 		1174 pts 		
75. 	BRAS Hugo 			1992 	FRA 	VILLEURBANNE NATATION 	53.45 	+0.77 		1172 pts 		
76. 	MIOSSEC Mathieu 		1994 	FRA 	CN BREST 	53.55 	+0.70 		1169 pts 		
77. 	PINON Julien 			1998 	FRA 	CANET 66 NATATION 	53.61 	+0.59 		1167 pts 		
78. 	WILLE Nicolas 			1996 	FRA 	EN CAEN 	53.66 	+0.67 		1165 pts 		
79. 	ALLEMANDET Mathieu 		1998 	FRA 	CN DOLE & REG 	53.67 	+0.71 		1165 pts 		
80. 	BARBES Pierrick 		1996 	FRA 	CN CÉVENNES ALÈS 	53.69 	+0.63 		1164 pts 		
81. 	COMPAGNONE Fabio 		1995 	FRA 	DAUPHINS LES PENNES-MIRABEAU 	53.71 	+0.75 		1163 pts 		
82. 	FISCHER Etienne 		1997 	FRA 	SC BOULOGNE-SUR-MER 	53.72 	+0.69 		1163 pts 		
82. 	BOQUET Titouan 			1995 	FRA 	CLUB DES NAGEURS DE PARIS 	53.72 	+0.70 		1163 pts 		
84. 	CACCIOTTOLO Sacha 		1996 	FRA 	AQUA VALLÉE-DE-CHEVREUSE 	53.75 	+0.74 		1162 pts 		
85. 	MENAGE Raphael 			1996 	FRA 	AMIENS METROPOLE NAT. 	53.76 	+0.69 		1161 pts 		
86. 	CADIAT Maxime 			1997 	FRA 	CN ANTIBES 	53.79 	+0.66 		1160 pts 		
86. 	BEDEL Paul-Gabriel 		1994 	FRA 	CN MARSEILLE 	53.79 	+0.61 		1160 pts 		
88. 	PEDRO-LEAL Dorian 		1996 	FRA 	MEGAQUARIUS CLUB GUYANE 	53.84 	+0.68 		1159 pts 		
89. 	HOPCHET Maxandre 		1995 	BEL 	DENAIN NAT. PORTE DU HAINAUT 	53.89 	+0.73 		1157 pts 		
90. 	DUCLAUX Maxime 			1997 	FRA 	CN ANTIBES 	53.95 	+0.72 		1155 pts 		
91. 	SANSORNY Valentin 		1990 	FRA 	CA PIERRELATTE ASCEAC 	53.98 	+0.69 		1154 pts 		
92. 	EVEN William 			1996 	FRA 	CNP LOUDÉAC 	54.00 	+0.74 		1153 pts 		
93. 	DESLANDES Adrien 		1997 	FRA 	C VIKINGS DE ROUEN 	54.03 	+0.74 		1152 pts 		
94. 	SCHENKEL Jules 			1995 	FRA 	C VIKINGS DE ROUEN 	54.06 	+0.72 		1151 pts 		
95. 	GWIZDZ Damien 			1995 	FRA 	CANET 66 NATATION 	54.09 	+0.65 		1150 pts 		
96. 	DROGO Théo 			1995 	FRA 	SCHOELCHER NATATION 2000 	54.10 	+0.65 		1150 pts 		
97. 	NUSS Steve 			1992 	FRA 	ASPTT MARSEILLE 	54.12 	+0.73 		1149 pts 		
98. 	DEMERIN Antoine 		1998 	FRA 	STADE FRANÇAIS O COURBEVOIE 	54.15 	+0.72 		1148 pts 		
98. 	HARMUTH Alexandre 		1993 	FRA 	DAUPHINS DE ST-LOUIS 	54.15 	+0.76 		1148 pts 		
100. 	D''ADDA Alexandre 		1997 	FRA 	LAGNY-SUR-MARNE NATATION 	54.27 	+0.64 		1144 pts 		
100. 	WINLING Simon 			1996 	FRA 	ALLIANCE DIJON NATATION 	54.27 	+0.72 		1144 pts 		
102. 	MAHOUDO Erwan 			1996 	FRA 	MONTPELLIER ANUC 	54.30 	+0.67 		1143 pts 		
103. 	GUEGAN Janik 			1996 	FRA 	LYON NATATION 	54.32 	+0.78 		1142 pts 		
103. 	COTEREAU Nathan 		1998 	FRA 	ANGERS NATATION 	54.32 	+0.62 		1142 pts 		
105. 	VANCAPPEL Victor 		1998 	FRA 	DUNKERQUE NATATION 	54.34 	+0.63 		1142 pts 		
106. 	DUICAN Radu 			1997 	ROU 	ASPTT NANTES 	54.36 	+0.71 		1141 pts 		
107. 	PERRIN William 			1997 	FRA 	CN AVIGNON 	54.37 	+0.69 		1141 pts 		
108. 	ABILY Augustin 			1998 	FRA 	CANET 66 NATATION 	54.39 	+0.64 		1140 pts 		
109. 	COIFFARD Adrien 		1997 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	54.46 	+0.72 		1137 pts 		
110. 	LEFEVRE Jeremie 		1997 	FRA 	UNION QUIMPER NATATION 	54.47 	+0.73 		1137 pts 		
111. 	WITTMANN Lucas 			1997 	FRA 	CHASSIEU NATATION 	54.48 	+0.58 		1137 pts 		
112. 	SELWAY Gabriel 			1996 	FRA 	SAINT-RAPHAEL NATATION 	54.52 	+0.71 		1135 pts 		
113. 	BERNARDINI Mathieu 		1998 	FRA 	STADE FRANÇAIS O COURBEVOIE 	54.53 	+0.68 		1135 pts 		
114. 	DELECLUSE Theo 			1997 	FRA 	MIGENNES NATATION 	54.57 	+0.74 		1134 pts 		
115. 	ELMERINI Merwane 		1997 	FRA 	CN MARSEILLE 	54.59 	+0.64 		1133 pts 		
115. 	RALEFY Anthonny 		1995 	MAD 	CN MARSEILLE 	54.59 	+0.62 		1133 pts 		
117. 	HEUGEL Florent 			1996 	FRA 	DAUPHINS DE ST-LOUIS 	54.61 	+0.74 		1132 pts 		
118. 	TRUCHOT Florian 		1996 	FRA 	ASPTT ORLÉANS 	54.65 	+0.71 		1131 pts 		
119. 	SERAICHE Yacin 			1997 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	54.66 	+0.69 		1131 pts 		
120. 	BREFUEL Simon 			1997 	FRA 	CANET 66 NATATION 	54.71 	+0.69 		1129 pts 		
121. 	KOUMA Sébastien 		1997 	FRA 	ALLIANCE DIJON NATATION 	54.73 	+0.72 		1128 pts 		
122. 	CABIOCH Bastien 		1998 	FRA 	AC HYÈRES 	54.82 	+0.68 		1125 pts 		
123. 	NOUET Guilhem 			1997 	FRA 	MONTPELLIER PAILLADE NATATION 	54.85 	+0.73 		1124 pts 		
124. 	DOIGNEAUX Simon 		1998 	FRA 	CN AVIGNON 	54.86 	+0.67 		1124 pts 		
124. 	FOUILLE Martin 			1997 	FRA 	CS BOURGOIN-JALLIEU NATATION 	54.86 	+0.67 		1124 pts 		
126. 	LECHEVALIER Baptiste 		1998 	FRA 	CS BOURGOIN-JALLIEU NATATION 	54.95 	+0.69 		1121 pts 		
127. 	PHILIPPE Baptiste 		1997 	FRA 	CN CHALON-SUR-SAONE 	54.97 	+0.71 		1120 pts 		
128. 	TATON-DESAGES Théo 		1997 	FRA 	BORDEAUX ÉTUDIANTS CLUB 	54.99 	+0.71 		1119 pts 		
129. 	HENRY ARRENOUS Pierre 		1998 	FRA 	ASPTT POITIERS 	55.02 	+0.70 		1118 pts 		
130. 	CABROL Maxime 			1995 	FRA 	MONTAUBAN NATATION 	55.12 	+0.67 		1115 pts 		
130. 	RENOUVIN Lorenzo 		1998 	FRA 	AULNAY-SOUS-BOIS S.N 	55.12 	+0.76 		1115 pts 		
132. 	MANDALINIC Yvan 		1991 	FRA 	AAS SARCELLES NATATION 95 	55.14 	+0.70 		1114 pts 		
133. 	LETELLIER Quentin 		1998 	FRA 	CN ANTIBES 	55.15 	+0.62 		1114 pts 		
133. 	ESTNER Baptiste 		1997 	FRA 	ERSTEIN AQUATIC CLUB 	55.15 	+0.76 		1114 pts 		
133. 	LASSERRE Kévin 			1998 	FRA 	CN LE HAVRE 	55.15 	+0.75 		1114 pts 		
136. 	MIATTI Kryls 			1999 	FRA 	MULHOUSE ON 	55.16 	+0.72 		1114 pts 		
137. 	TAILLAS Thibaut 		1996 	FRA 	ST-ETIENNE NATATION 	55.18 	+0.73 		1113 pts 		
138. 	MARTIN Clément 			1999 	FRA 	CNO ST-GERMAIN-EN-LAYE 	55.20 	+0.74 		1112 pts 		
138. 	MORISSET Guillaume 		1998 	FRA 	SA MÉRIGNAC 	55.20 	+0.67 		1112 pts 		
140. 	ABOSSOLO-FOH Lucas 		1998 	FRA 	AC DÉCINES 	55.23 	+0.76 		1111 pts 		
141. 	BOUBON Harrison 		1997 	FRA 	AQUA VALLÉE-DE-CHEVREUSE 	55.24 	+0.70 		1111 pts 		
142. 	LONCKE Quentin 			1999 	FRA 	CHARTRES METROPOLE NAT 	55.31 	+0.63 		1109 pts 		
143. 	GROSJEAN Hugo 			1999 	FRA 	CN EPINAL 	55.34 	+0.65 		1108 pts 		
144. 	BENADDAD Ryan 			1999 	FRA 	AAS SARCELLES NATATION 95 	55.37 	+0.71 		1107 pts 		
145. 	DA SILVA Anderson 		1998 	FRA 	LAGARDERE PARIS RACING 	55.39 	+0.77 		1106 pts 		
146. 	LE CORNIER Adrien 		1998 	FRA 	STADE FRANÇAIS O COURBEVOIE 	55.44 	+0.70 		1104 pts 		
146. 	BOUTIN Gurvan 			1997 	FRA 	CN BREST 	55.44 	+0.72 		1104 pts 		
148. 	CHEIKH Aaron 			1998 	FRA 	ST-ETIENNE NATATION 	55.49 	+0.75 		1102 pts 		
149. 	RADU Ionut 			1999 	ROU 	ASPTT NANTES 	55.52 	+0.77 		1101 pts 		
150. 	LABEAU Thomas 			1994 	FRA 	AAS SARCELLES NATATION 95 	55.56 	+0.68 		1100 pts 		
151. 	LEBRET Lucas 			1998 	FRA 	ESM GONFREVILLE 	55.57 	+0.73 		1100 pts 		
152. 	BELLAY Mathieu 			1997 	FRA 	AAS SARCELLES NATATION 95 	55.59 	+0.70 		1099 pts 		
153. 	SRHIOUAR Jordan 		1998 	FRA 	CN VIRY-CHÂTILLON 	55.66 	+0.64 		1097 pts 		
154. 	CONSTANT Yoann 			1998 	FRA 	ROQUEBRUNE NATATION 	55.69 	+0.67 		1096 pts 		
155. 	EL ALAMI Younes 		1999 	FRA 	CN VIRY-CHÂTILLON 	55.73 	+0.75 		1094 pts 		
156. 	COMMENGES Lucas 		1999 	FRA 	DAUPHINS PALOIS 	55.78 	+0.70 		1093 pts 		
157. 	MERLIN Hugo 			1995 	FRA 	ALLIANCE DIJON NATATION 	55.80 	+0.72 		1092 pts 		
158. 	SAM Louis 			1998 	FRA 	EN ALBI 	55.82 	+0.67 		1091 pts 		
159. 	LACHETEAU Flavien 		1998 	FRA 	DAUPHINS D''ANNECY 	55.89 	+0.75 		1089 pts 		
160. 	ROUX Charly 			1998 	FRA 	NAUTIC CLUB NÎMES 	55.90 	+0.70 		1089 pts 		
161. 	SERGEANT Ugo 			1998 	FRA 	SC THIONVILLE 	55.94 	+0.62 		1087 pts 		
162. 	AUNE Romain 			2000 	FRA 	MONTPELLIER ANUC 	55.95 	+0.67 		1087 pts 		
163. 	SEON Jordan 			1997 	FRA 	CS BOURGOIN-JALLIEU NATATION 	56.04 	+0.80 		1084 pts 		
163. 	RIBEYRE Adrien 			2000 	FRA 	AGGLO LE PUY EN VELAY NATATION 	56.04 	+0.70 		1084 pts 		
165. 	DAVID Lucas 			1998 	FRA 	AVENIR NATATION BESANÇON 	56.05 	+0.74 		1084 pts 		
166. 	KUBICA Florian 			1998 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	56.11 	+0.68 		1082 pts 		
167. 	CONTRINO Gianni 		1998 	FRA 	ST-ETIENNE NATATION 	56.22 	+0.69 		1078 pts 		
168. 	BRUCHON Alexis 			1995 	FRA 	EN CAEN 	56.23 	+0.64 		1078 pts 		
169. 	DEVILLIER Kélian 		1999 	FRA 	VAL DE GRAY NATATION 	56.29 	+0.82 		1076 pts 		
170. 	FAUBOURG Dimitri 		1997 	FRA 	CERCLE NAGEURS ST-JOSEPH 	56.32 	+0.71 		1075 pts 		
170. 	RIGAUX Nicolas 			1998 	FRA 	TARBES NAUTIC CLUB 	56.32 	+0.74 		1075 pts 		
170. 	USCLAT Marc 			1998 	FRA 	TRITON CLUB BELLEVILLE 	56.32 	+0.65 		1075 pts 		
170. 	COUDERT Rémi 			1995 	FRA 	CERGY PONTOISE NATATION 	56.32 	+0.69 		1075 pts 		
174. 	PANAGET Esteban 		2000 	FRA 	LAGARDERE PARIS RACING 	56.42 	+0.68 		1071 pts 		
175. 	BERNARD Jean-Baptiste 		1999 	FRA 	STADE CLERMONT NATATION 	56.54 	+0.64 		1067 pts 		
175. 	L''HULLIER Armand 		1997 	FRA 	CN MARSEILLE 	56.54 	+0.73 		1067 pts 		
177. 	KNAUPP Alexandre 		2000 	FRA 	SAINT-RAPHAEL NATATION 	56.64 	+0.66 		1064 pts 		
178. 	LEPLANT BRIDE Arthur 		1999 	FRA 	C VIKINGS DE ROUEN 	56.71 	+0.79 		1062 pts 		
179. 	SEMPERE Laurent 		1999 	FRA 	DAUPHINS LES PENNES-MIRABEAU 	56.78 	+0.72 		1060 pts 		
180. 	LANGLOIS Guillaume 		1999 	FRA 	ES MASSY NATATION 	56.81 	+0.75 		1059 pts 		
181. 	THORIN Remy 			1999 	FRA 	NANTES NATATION 	57.01 	+0.72 		1052 pts 		
182. 	MILLION Curtis 			2000 	FRA 	COULOMMIERS NATATION 	57.06 	+0.78 		1050 pts 		
183. 	BOUTOUIL Samy 			2000 	FRA 	CSM CLAMART 	57.08 	+0.74 		1050 pts 		
184. 	VERGNE Matthieu 		2000 	FRA 	CNO ST-GERMAIN-EN-LAYE 	57.14 	+0.73 		1048 pts 		
185. 	BATTALIER Samuel 		2000 	FRA 	FOS-SUR-MER NATATION 	57.18 	+0.66 		1046 pts 		
186. 	PERRILLON Mathieu 		1998 	FRA 	CN BREST 	57.23 	+0.75 		1045 pts 		
187. 	BURNICHON Joris 		1999 	FRA 	TRITON CLUB BELLEVILLE 	57.50 	+0.71 		1036 pts 		
188. 	POTIER Hugo 			1997 	FRA 	COULOMMIERS NATATION 	57.54 	+0.64 		1035 pts 		
189. 	GHAFFARI Mohamed 		2000 	TUN 	CSM CLAMART 	57.55 	+0.70 		1034 pts 		
189. 	BESSON-GAZON Tom 		2000 	FRA 	ROYAN OCÉAN CLUB NATATION 	57.55 	+0.87 		1034 pts 		
191. 	LAMORISSE Jean 			2000 	FRA 	DENAIN NAT. PORTE DU HAINAUT 	57.60 	+0.75 		1033 pts 		
192. 	LERIDER Yannis 			2000 	FRA 	FRANCOIS NATATION CLUB 	57.67 	+0.73 		1030 pts 		
193. 	BARE Jeremy 			1997 	FRA 	ROQUEBRUNE NATATION 	57.68 	+0.71 		1030 pts 		
193. 	PALUSZAK Quentin 		1998 	FRA 	ST-ETIENNE NATATION 	57.68 	+0.66 		1030 pts 		
195. 	MENDES Romain 			1998 	FRA 	AQUA CLUB PONTAULT-ROISSY 	57.73 	+0.65 		1028 pts 		
196. 	GUILLEROT Titouan 		1999 	FRA 	MARTIGUES NATATION 	57.74 	+0.74 		1028 pts 		
197. 	ROTHON Mathieu 			2000 	FRA 	ALLIANCE DIJON NATATION 	57.75 	+0.68 		1028 pts 		
198. 	CATTIN Léo 			2000 	FRA 	AVENIR NATATION BESANÇON 	57.84 	+0.76 		1025 pts 		
199. 	FORTIER Mickael 		2000 	FRA 	DAUPHINS OBERNAI 	57.90 	+0.73 		1023 pts 		
200. 	FOURMY Matéo 			2000 	FRA 	ES MASSY NATATION 	57.93 	+0.65 		1022 pts 		
201. 	LAVENTURE Jordan 		2000 	FRA 	LONGVILLIERS CLUB 	58.14 	+0.77 		1015 pts 		
202. 	SOUPARAYAPOULE Thomas 		1999 	FRA 	E.P SEMEAC TARBES NAT 	58.16 	+0.62 		1014 pts 		
203. 	BARRY Ervin 			2000 	FRA 	SCUF PARIS 	58.24 	+0.67 		1012 pts 		
204. 	DAUTRAIX Maxime 		1996 	FRA 	EMS BRON 	58.49 	+0.68 		1004 pts 		
204. 	HORTE Emilien 			2000 	FRA 	EA NOGENT-VILLERS 	58.49 	+0.72 		1004 pts 		
206. 	COMTE Sergueï 			2000 	FRA 	LYON NATATION 	58.54 	+0.77 		1002 pts 		
207. 	HENRY Thomas 			1997 	FRA 	DAUPHINS OBERNAI 	58.55 	+0.72 		1002 pts 		
208. 	IONESCU Stefan 			2000 	FRA 	SN HAGUENAU 	58.80 	+0.68 		994 pts 		
209. 	UGOLINI Quentin 		1998 	FRA 	A.C SEYSSINETTOIS NATATION 	58.90 	+0.65 		991 pts 		
210. 	PEREZ Sebastien 		2000 	FRA 	FOS-SUR-MER NATATION 	59.23 	+0.80 		980 pts 		
211. 	COSTE Damien 			2000 	FRA 	ND VILLEFRANCHE-EN-BEAUJOLAIS 	59.28 	+0.68 		979 pts 		
212. 	STOFLETH Arnaud 		2000 	FRA 	STADE CLERMONT NATATION 	59.34 	+0.76 		977 pts 		
213. 	CHAUVIN Antoine 		2000 	FRA 	US ST-ANDRÉ 	59.40 	+0.69 		975 pts 		
214. 	GRANDJEAN Hugo 			2000 	FRA 	AQUATIC CLUB BOURGES 	59.49 	+0.62 		972 pts 		
215. 	PIRON Thomas 			2000 	FRA 	VICHY VAL D''ALLIER NATATION 	1:00.56 	+0.69 		938 pts 		
--- 	LAURE Guillaume 		1996 	FRA 	CN ANTIBES 	DNS dec 			--- 		
--- 	RENARD Geoffrey 		1997 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	DNS dec 			--- 		
--- 	DAHLIA Thomas 			1990 	FRA 	CN ANTIBES 	DNS dec 			--- 		
--- 	REDON Emmanuel 			1997 	FRA 	CN ANTIBES 	DNS dec 			--- 		
--- 	M''RABET Talal 			1987 	TUN 	STADE FRANÇAIS O COURBEVOIE 	DNS Nd 			--- 		
--- 	M''RABET Taki 			1989 	TUN 	STADE FRANÇAIS O COURBEVOIE 	DNS Nd 			--- 		
--- 	HUSTACHE Joris 			1988 	FRA 	STADE FRANÇAIS O COURBEVOIE 	DNS Nd 			--- 		


100 Backstroke Women - Final A (Friday 11 April 2014 - 18h13)
1. 	CREDEVILLE Cloé 		1990 	FRA 	CN MARSEILLE 		1:01.98 	+0.69 		1344 pts 		
2. 	CINI Mathilde 			1994 	FRA 	VALENCE TRIATHLON 	1:02.34 	+0.55 		1333 pts 		
3. 	GASTALDELLO Béryl 		1995 	FRA 	CN MARSEILLE 		1:02.37 	+0.68 		1333 pts 		
4. 	RESS Justine 			1993 	FRA 	CN ANTIBES 		1:02.60 	+0.66 		1326 pts 		
5. 	MAHIEU Pauline 			1999 	FRA 	US ST-ANDRÉ 		1:03.48 	+0.76 		1299 pts 		
6. 	DEL''HOMME Laurine 		1997 	FRA 	CLUB DES NAGEURS DE PARIS 1:04.09 	+0.61 		1281 pts 		
7. 	POULET Laure 			1992 	FRA 	LYON NATATION 		1:04.39 	+0.63 		1272 pts 		
8. 	GALATEAU Pauline 		1994 	FRA 	AMIENS METROPOLE NAT. 	1:04.98 	+0.68 		1254 pts 		
9. 	AFCHAIN Suzanne 		1995 	FRA 	DUMBEA NATATION 	1:05.13 	+0.71 		1250 pts 		
10. 	DANET Fanny 			1995 	FRA 	C PAUL-BERT RENNES 	1:05.76 	+0.68 		1231 pts 		

200 Breaststroke Men - Final A   CEJ : 17-18 ans (Friday 11 April 2014 - 18h55)
1. 	TROG Arnaud 			1997 	FRA 	MULHOUSE ON 	2:21.88 	+0.66 		1196 pts 		
2. 	CALLAIS Nathan 			1996 	FRA 	CANET 66 NATATION 	2:23.08 	+0.71 		1180 pts 		
3. 	REDON Emmanuel 			1997 	FRA 	CN ANTIBES 	2:23.88 	+0.74 		1169 pts 		
4. 	EVEN William 			1996 	FRA 	CNP LOUDÉAC 	2:24.44 	+0.74 		1161 pts 		
5. 	SAMOKINE Yann 			1997 	FRA 	CN MELUN VAL DE SEINE 	2:24.49 	+0.68 		1161 pts 		
6. 	DELOFFRE Adrien 		1996 	FRA 	DUNKERQUE NATATION 	2:25.31 	+0.76 		1150 pts 		
7. 	QUIERTANT Killian 		1997 	FRA 	U.S CRETEIL NATATION 	2:28.99 	+0.71 		1100 pts 		
8. 	HENRY Thomas 			1997 	FRA 	DAUPHINS OBERNAI 	2:29.38 	+0.71 		1095 pts 		
9. 	JEAN Hugo 			1997 	FRA 	LYON NATATION 	2:32.86 	+0.60 		1050 pts 		
10. 	FAUBOURG Dimitri 		1997 	FRA 	CERCLE NAGEURS ST-JOSEPH 	2:35.14 	+0.68 		1021 pts 		


200 Freestyle Women - 1/2 Final   ELITE : 17 ans et plus (Friday 11 April 2014 - 18h32)
1 	BALMY Coralie 			1987 	FRA 	MULHOUSE ON 	1:58.82 	+0.67 		1347 pts 		
2 	MUFFAT Camille 			1989 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	1:59.52 	+0.67 		1335 pts 		
3 	BONNET Charlotte 		1995 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	2:00.54 	+0.71 		1317 pts 		
4 	LAZARE Mylène 			1987 	FRA 	AAS SARCELLES NATATION 95 	2:00.56 	+0.76 		1317 pts 		
5 	MABBOUX Isabelle 		1992 	FRA 	AC BOULOGNE-BILLANCOURT 	2:00.62 	+0.68 		1316 pts 		
6 	HACHE Cloé 			1997 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	2:00.84 	+0.60 		1312 pts 		
7 	ETIENNE Ophélie-Cyrielle 	1990 	FRA 	LILLE MÉTROPOLE NATATION 	2:01.09 	+0.69 		1308 pts 		
8 	FABRE Margaux 			1992 	FRA 	MONTAUBAN NATATION 	2:01.59 	+0.74 		1300 pts 		
9 	VAN ANDRINGA Charlotte	 	1995 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	2:03.00 	+0.73 		1276 pts 		
10 	ABERT Marion 			1993 	FRA 	MONTPELLIER ANUC 	2:03.38 	+0.74 		1270 pts 		
11 	MOREL Alizée 			1995 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	2:03.75 	+0.70 		1264 pts 		
12 	GHEORGHIU Camille 		1996 	FRA 	CN ANTIBES 	2:04.24 	+0.73 		1255 pts 		
13 	TOUATI Assia 			1995 	FRA 	CN SARREGUEMINES 	2:04.70 	+0.75 		1248 pts 		
14 	PROUFF Faustine 		1988 	FRA 	MOUETTES DE PARIS 	2:04.75 	+0.84 		1247 pts 		
15 	VERGER GOURSON Margaux 		1995 	FRA 	AC BOULOGNE-BILLANCOURT 	2:05.30 	+0.68 		1238 pts 		
16 	JACOLIN Aurore 			1997 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	2:05.68 	+0.70 		1232 pts 		
17 	LETANG Maria-Eléna 		1993 	FRA 	CLUB DES NAGEURS DE PARIS 	2:06.36 	+0.71 		1221 pts 		
18 	TRUJILLO Anne-Sophie 		1996 	FRA 	CN ANTIBES 	2:06.75 	+0.69 		1214 pts 		
19 	LEROY Flavy 			1996 	FRA 	CNM DIEPPE 	2:06.97 	+0.79 		1211 pts 		
20 	PETIT Cassandra 		1995 	FRA 	CN ANTIBES 	2:08.04 	+0.67 		1193 pts 		

200 Freestyle Women - Prelims (Friday 11 April 2014 - 09h58)
1. 	BALMY Coralie 			1987 	FRA 	MULHOUSE ON 	2:00.05 	+0.70 		1326 pts 		
2. 	BONNET Charlotte 		1995 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	2:00.93 	+0.73 		1311 pts 		
3. 	GHEORGHIU Camille 		1996 	FRA 	CN ANTIBES 	2:01.93 	+0.73 		1294 pts 		
4. 	MUFFAT Camille 			1989 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	2:02.58 	+0.68 		1283 pts 		
5. 	LAZARE Mylène 			1987 	FRA 	AAS SARCELLES NATATION 95 	2:02.78 	+0.84 		1280 pts 		
6. 	HACHE Cloé 			1997 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	2:03.16 	+0.64 		1273 pts 		
7. 	ETIENNE Ophélie-Cyrielle 	1990 	FRA 	LILLE MÉTROPOLE NATATION 	2:03.70 	+0.73 		1264 pts 		
7. 	VAN ANDRINGA Charlotte 		1995 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	2:03.70 	+0.73 		1264 pts 		
9. 	ABERT Marion 			1993 	FRA 	MONTPELLIER ANUC 	2:03.82 	+0.76 		1262 pts 		
10. 	TOUATI Assia 			1995 	FRA 	CN SARREGUEMINES 	2:03.91 	+0.76 		1261 pts 		
11. 	MABBOUX Isabelle 		1992 	FRA 	AC BOULOGNE-BILLANCOURT 	2:04.12 	+0.70 		1257 pts 		
12. 	FABRE Margaux 			1992 	FRA 	MONTAUBAN NATATION 	2:04.20 	+0.75 		1256 pts 		
13. 	MOREL Alizée 			1995 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	2:04.49 	+0.78 		1251 pts 		
14. 	JACOLIN Aurore 			1997 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	2:05.50 	+0.68 		1235 pts 		
15. 	PETIT Cassandra 		1995 	FRA 	CN ANTIBES 	2:05.51 	+0.68 		1235 pts 		
16. 	PROUFF Faustine 		1988 	FRA 	MOUETTES DE PARIS 	2:05.67 	+0.85 		1232 pts 		
17. 	VERGER GOURSON Margaux 		1995 	FRA 	AC BOULOGNE-BILLANCOURT 	2:05.78 	+0.71 		1230 pts 		
18. 	LEROY Flavy 			1996 	FRA 	CNM DIEPPE 	2:06.12 	+0.81 		1225 pts 		
19. 	TRUJILLO Anne-Sophie 		1996 	FRA 	CN ANTIBES 	2:06.16 	+0.72 		1224 pts 		
20. 	LETANG Maria-Eléna 		1993 	FRA 	CLUB DES NAGEURS DE PARIS 	2:07.01 	+0.72 		1210 pts 		
21. 	BRUNEL Marion 			1996 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	2:07.03 	+0.74 		1210 pts 		
22. 	NERRIERE Coralie 		1994 	FRA 	STADE CLERMONT NATATION 	2:07.20 	+0.68 		1207 pts 		
23. 	COLLET Enora 			1998 	FRA 	C PAUL-BERT RENNES 	2:07.24 	+0.72 		1206 pts 		
24. 	WEYDERS Justine 		1990 	FRA 	MONTAUBAN NATATION 	2:07.27 	+0.69 		1206 pts 		
25. 	DELARBRE Malaguie 		1991 	FRA 	SB BORDEAUX BASTIDE 	2:07.50 	+0.76 		1202 pts 		
26. 	ROUSSEAU Magali 		1988 	FRA 	MONTAUBAN NATATION 	2:07.52 	+0.73 		1202 pts 		
27. 	VIGUIER Manon 			1998 	FRA 	GIRONDINS BORDEAUX 	2:07.53 	+0.82 		1202 pts 		
28. 	GARABEDIAN Margot 		1996 	FRA 	NAUTIC CLUB ALP''38 	2:07.62 	+0.69 		1200 pts 		
29. 	BACCHETTA Marine 		1991 	FRA 	ES MASSY NATATION 	2:07.95 	+0.78 		1195 pts 		
30. 	MARCHAL Léa 			1999 	FRA 	AVENIR NATATION BESANÇON 	2:08.13 	+0.72 		1192 pts 		
31. 	FURST Adeline 			1994 	FRA 	DAUPHINS OBERNAI 	2:08.16 	+0.74 		1191 pts 		
32. 	HOAREAU Mathilde 		1993 	FRA 	CN POSSESSION 	2:08.22 	+0.84 		1190 pts 		
33. 	LUTIGNIER Sarah 		1998 	FRA 	AQUATIC CLUB BOURGES 	2:08.26 	+0.81 		1190 pts 		
34. 	HAAG Lauriane 			1994 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	2:08.27 	+0.70 		1190 pts 		
35. 	JOUISSE Caroline 		1994 	FRA 	AQUATIC CLUB BOURGES 	2:08.34 	+0.77 		1189 pts 		
36. 	SALELLES Marion 		1994 	FRA 	TOULON VAR NATATION 	2:08.41 	+0.74 		1187 pts 		
37. 	BOUTANT Alice 			1995 	FRA 	STADE FRANÇAIS O COURBEVOIE 	2:08.46 	+0.76 		1187 pts 		
38. 	QUARD Lisa 			1997 	FRA 	CN ANTIBES 	2:08.49 	+0.81 		1186 pts 		
39. 	CHEVALIER Lucile 		1995 	FRA 	SA MÉRIGNAC 	2:08.57 	+0.75 		1185 pts 		
40. 	CHATON Mélanie 			1997 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	2:08.72 	+0.70 		1182 pts 		
41. 	BERTSCH Christelle 		1997 	FRA 	ASEC ST-PAUL LA RÉUNION 	2:09.19 	+0.74 		1175 pts 		
41. 	PACOURET Charlotte 		1996 	FRA 	NOGENT NATATION 94 	2:09.19 	+0.72 		1175 pts 		
43. 	POULAIN Mélanie 		1995 	FRA 	NOGENT NATATION 94 	2:09.30 	+0.73 		1173 pts 		
44. 	BRIOT Olivia 			1992 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	2:09.43 	+0.70 		1171 pts 		
45. 	CLERC Celia 			1997 	FRA 	CERGY PONTOISE NATATION 	2:09.56 	+0.79 		1169 pts 		
46. 	DEL''HOMME Laurine 		1997 	FRA 	CLUB DES NAGEURS DE PARIS 	2:09.61 	+0.75 		1168 pts 		
47. 	MORYOUSEF Salomé 		1997 	FRA 	AC HYÈRES 	2:09.74 	+0.72 		1166 pts 		
48. 	DE GASPERI Chloé 		1998 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	2:09.92 	+0.78 		1163 pts 		
49. 	CROS Mathilde 			1997 	FRA 	ASPTT MONTPELLIER 	2:09.98 	+0.73 		1162 pts 		
50. 	SCORDIA Mélina 			1997 	FRA 	CN CÉVENNES ALÈS 	2:10.02 	+0.61 		1162 pts 		
51. 	VIVODIKOVA Camille 		1998 	FRA 	CN CHALON-SUR-SAONE 	2:10.17 	+0.68 		1159 pts 		
52. 	GITTON Anissa 			1999 	FRA 	ALLIANCE DIJON NATATION 	2:10.32 	+0.84 		1157 pts 		
53. 	YAX Bénédicte 			1998 	FRA 	CN SARREGUEMINES 	2:10.33 	+0.68 		1157 pts 		
54. 	CIRIC Jana 			1997 	SRB 	MOUETTES DE PARIS 	2:10.47 	+0.77 		1154 pts 		
55. 	POU Lisa 			1999 	FRA 	AS MONACO NATATION 	2:10.48 	+0.74 		1154 pts 		
56. 	BACKOVIC Charlotte 		1998 	FRA 	AS ST-BARTH NATATION 	2:10.50 	+0.75 		1154 pts 		
57. 	FANEN Chloe 			1998 	FRA 	CERCLE DES NAGEURS DE TALENCE 	2:10.52 	+0.77 		1154 pts 		
58. 	VAQUETTE Mathilde 		1999 	FRA 	CANET 66 NATATION 	2:10.60 	+0.68 		1152 pts 		
59. 	BAESEL Maëlle 			1999 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	2:10.69 	+0.74 		1151 pts 		
60. 	LAKEHAL Eva 			1998 	FRA 	DAUPHINS D''ANNECY 	2:10.81 	+0.77 		1149 pts 		
61. 	CHEBARAKA Majda 		2000 	ALG 	MONTPELLIER ANUC 	2:10.87 	+0.81 		1148 pts 		
61. 	POUPPEVILLE Melanie 		1997 	FRA 	MONTPELLIER ANUC 	2:10.87 	+0.75 		1148 pts 		
63. 	BLOSSIER Claire 		1998 	FRA 	AMIENS METROPOLE NAT. 	2:10.88 	+0.70 		1148 pts 		
64. 	LIER Solene 			1997 	FRA 	GIRONDINS BORDEAUX 	2:10.91 	+0.74 		1148 pts 		
65. 	LIAUD Clemence 			1998 	FRA 	NAUTIC CLUB ALP''38 	2:10.93 	+0.86 		1147 pts 		
65. 	PORTAS Angélique 		1999 	FRA 	CN CHALON-SUR-SAONE 	2:10.93 	+0.82 		1147 pts 		
67. 	BARRY Chloé 			1995 	FRA 	SN VERSAILLES 	2:10.94 	+0.67 		1147 pts 		
68. 	GAHETAU Tauiné 			1997 	FRA 	TOULON VAR NATATION 	2:11.09 	+0.82 		1145 pts 		
69. 	GONZALEZ Chloé 			1998 	FRA 	AC HYÈRES 	2:11.15 	+0.71 		1144 pts 		
70. 	CARA Axelle 			1997 	FRA 	CN ANTIBES 	2:11.21 	+0.76 		1143 pts 		
71. 	DELCOURT Lucia 			1994 	FRA 	MONTPELLIER ANUC 	2:11.25 	+0.73 		1142 pts 		
72. 	MONGES Clara 			1998 	FRA 	TOULON VAR NATATION 	2:11.28 	+0.69 		1142 pts 		
73. 	WALTER Margaux 			1998 	FRA 	FOS-SUR-MER NATATION 	2:11.33 	+0.78 		1141 pts 		
74. 	FAFET Carmen 			1997 	FRA 	CN ANTIBES 	2:11.35 	+0.75 		1141 pts 		
75. 	KARMOUS Gihen 			1998 	FRA 	NAUTIC CLUB ALP''38 	2:11.38 	+0.87 		1140 pts 		
76. 	JULIEN Camille 			1997 	FRA 	CN MARSEILLE 	2:11.51 	+0.71 		1138 pts 		
77. 	SAUREL Alexia 			1999 	FRA 	NANTES NATATION 	2:11.54 	+0.75 		1138 pts 		
78. 	PICAULT Solweig 		2000 	FRA 	CANET 66 NATATION 	2:11.67 	+0.73 		1136 pts 		
79. 	COSTE Julie 			1998 	FRA 	GIRONDINS BORDEAUX 	2:11.73 	+0.67 		1135 pts 		
80. 	FAVERO Camille 			1998 	FRA 	CHARLEVILLE-MÉZIÈRES NATATION 	2:11.80 	+0.75 		1133 pts 		
81. 	MANSOURI Donia 			1998 	FRA 	AC VILLEPINTE 	2:11.91 	+0.70 		1132 pts 		
82. 	LEON Salome 			1997 	FRA 	MONTÉLIMAR NAUTIC CLUB 	2:11.92 	+0.77 		1132 pts 		
83. 	GROLIER Camille 		1998 	FRA 	AQUATIC CLUB BOURGES 	2:12.07 	+0.86 		1129 pts 		
84. 	KUNTZMANN Marie 		1999 	FRA 	MULHOUSE ON 	2:12.16 	+0.70 		1128 pts 		
85. 	VADROT Caroline 		1996 	FRA 	CLUB DES NAGEURS DE PARIS 	2:12.19 	+0.78 		1127 pts 		
86. 	OUENNICHE Rim 			1999 	TUN 	NOGENT NATATION 94 	2:12.24 	+0.77 		1127 pts 		
87. 	SOYER Emma 			1998 	FRA 	CN MELUN VAL DE SEINE 	2:12.34 	+0.73 		1125 pts 		
88. 	POMMERETTE Clemence 		1998 	FRA 	MULHOUSE ON 	2:12.38 	+0.73 		1124 pts 		
89. 	BERNARD Margaux 		1999 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	2:12.39 	+0.77 		1124 pts 		
90. 	VIET Julie 			1998 	FRA 	CHARLEVILLE-MÉZIÈRES NATATION 	2:12.40 	+0.84 		1124 pts 		
91. 	CHARLET Camille 		1999 	FRA 	AVAN VILLENEUVE-D''ASCQ 	2:12.41 	+0.72 		1124 pts 		
91. 	LECOUVEY Celine 		1997 	FRA 	MARSOUINS HÉROUVILLE 	2:12.41 	+0.71 		1124 pts 		
93. 	DORNIC Morgane 			1998 	FRA 	CN MORLAIX 	2:12.48 	+0.78 		1123 pts 		
94. 	ROSATO Marine 			1999 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	2:12.61 	+0.70 		1121 pts 		
95. 	MARCEL Roxanne 			1999 	FRA 	STADE ST-LAURENT-DU-VAR NAT 	2:12.62 	+0.75 		1121 pts 		
96. 	HOET Coralie 			1998 	FRA 	NANTES NATATION 	2:12.63 	+0.76 		1120 pts 		
97. 	LABBE May-Li 			1998 	FRA 	AMSL FRÉJUS 	2:12.69 	+0.67 		1120 pts 		
98. 	HITA Orlane 			1999 	FRA 	CN BREST 	2:12.72 	+0.71 		1119 pts 		
99. 	PICAULT Marie-Vigdis 		1996 	FRA 	CANET 66 NATATION 	2:12.77 	+0.78 		1118 pts 		
99. 	BERNARD Béatrice 		1998 	FRA 	C PAUL-BERT RENNES 	2:12.77 	+0.70 		1118 pts 		
101. 	THIBAULT Laura 			1994 	FRA 	ASPTT GRAND TOULOUSE 	2:12.80 	+0.69 		1118 pts 		
102. 	DRESSAYRE Laura 		1999 	FRA 	SO MILLAU N 	2:12.90 	+0.81 		1116 pts 		
103. 	MOREL Eve 			1999 	FRA 	CN CHALON-SUR-SAONE 	2:12.98 	+0.67 		1115 pts 		
104. 	DELHAYE Morgane 		1998 	FRA 	CN CAMBRAI 	2:12.99 	+0.85 		1115 pts 		
105. 	ROUX Noemie 			1999 	FRA 	MULHOUSE ON 	2:13.09 	+0.78 		1113 pts 		
106. 	SOLA Delphine 			1998 	FRA 	STADE FRANÇAIS O COURBEVOIE 	2:13.17 	+0.75 		1112 pts 		
106. 	GUANNEL Lucie 			1999 	FRA 	OCTEVILLE NATATION 	2:13.17 	+0.67 		1112 pts 		
108. 	LORANDI Elodie 			1989 	FRA 	CN ANTIBES 	2:13.28 	+0.76 		1110 pts 		
109. 	THIEULLET Mathilde 		1998 	FRA 	STADE BÉTHUNE PÉLICAN CLUB 	2:13.38 	+0.85 		1109 pts 		
110. 	JEANNERET Valentine 		1999 	FRA 	CN CHALON-SUR-SAONE 	2:13.43 	+0.72 		1108 pts 		
111. 	KERKENI Sonia 			1998 	BEL 	ST-AMAND NAT PORTE DU HAINAUT 	2:13.48 	+0.75 		1107 pts 		
112. 	AUBAN Sara 			1998 	FRA 	AVENIR MURET NATATION 	2:13.55 	+0.86 		1106 pts 		
113. 	BOUTOUIL Yasmeen 		1998 	FRA 	CSM CLAMART 	2:13.65 	+0.73 		1105 pts 		
114. 	SIMONETTI Romane 		1999 	FRA 	LAGARDERE PARIS RACING 	2:13.75 	+0.65 		1103 pts 		
115. 	ALBERT Pauline 			1997 	FRA 	CNS ST-ESTÈVE 	2:13.82 	+0.72 		1102 pts 		
115. 	PILORGE Louise 			1998 	FRA 	JN COMPIÈGNE 	2:13.82 	+0.74 		1102 pts 		
117. 	WEYD Esther 			1998 	FRA 	LA ROCHE-SUR-YON NATATION 	2:13.84 	+0.87 		1102 pts 		
118. 	CRETIER Oana 			1999 	FRA 	CN ANTIBES 	2:13.86 	+0.68 		1101 pts 		
119. 	DAWS Carolina 			2000 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	2:13.98 	+0.65 		1099 pts 		
120. 	GASSER Claire 			1999 	FRA 	MULHOUSE ON 	2:14.00 	+0.75 		1099 pts 		
121. 	SHIMIZU Runa 			2000 	JPN 	AS MONACO NATATION 	2:14.08 	+0.67 		1098 pts 		
122. 	JEAN Mathilde 			2000 	FRA 	CN DE BAIE-MAHAULT 	2:14.15 	+0.72 		1097 pts 		
123. 	GAUVIN Albane 			1999 	FRA 	CN NIORT 	2:14.20 	+0.72 		1096 pts 		
124. 	DESPLAS Charline 		1999 	FRA 	DAUPHINS FC SÈTE 	2:14.26 	+0.74 		1095 pts 		
125. 	DEPAUW Carla 			1999 	FRA 	DUNKERQUE NATATION 	2:14.33 	+0.80 		1094 pts 		
126. 	SERODON Mathilde 		1999 	FRA 	SN VERSAILLES 	2:14.68 	+0.78 		1089 pts 		
127. 	ANFOSSO Leslie 			1999 	FRA 	CN CÉVENNES ALÈS 	2:14.84 	+0.72 		1086 pts 		
128. 	MACE Charline 			1999 	FRA 	ECN CHARTRES-DE-BRETAGNE 	2:14.88 	+0.67 		1086 pts 		
129. 	BARAT Mathilde 			1999 	FRA 	CN MELUN VAL DE SEINE 	2:14.89 	+0.82 		1085 pts 		
130. 	CELINI Lesy 			1999 	FRA 	CNIC LES SQUALES 	2:15.01 	+0.76 		1084 pts 		
131. 	HAJDER-NAEYE Tamlyne 		2000 	FRA 	AC BOULOGNE-BILLANCOURT 	2:15.15 	+0.76 		1081 pts 		
132. 	DECHAZAL Annabelle 		1999 	FRA 	CN BREST 	2:15.20 	+0.70 		1081 pts 		
133. 	SYLVESTRE Salome 		1998 	FRA 	CANET 66 NATATION 	2:15.31 	+0.77 		1079 pts 		
134. 	MARCHAL Léa 			1998 	FRA 	USB LONGWY NATATION 	2:15.32 	+0.77 		1079 pts 		
135. 	ROGEON Axelle 			1999 	FRA 	CLUB DAUPHINS COGNAC 	2:15.41 	+0.62 		1077 pts 		
136. 	JEANNINGROS Lilou 		1999 	FRA 	AVENIR NATATION BESANÇON 	2:15.63 	+0.75 		1074 pts 		
137. 	SCHMITT Chloe 			2000 	FRA 	CN SARREGUEMINES 	2:15.66 	+0.67 		1074 pts 		
138. 	VAHE Océane 			2000 	FRA 	ALLIANCE DIJON NATATION 	2:15.80 	+0.75 		1071 pts 		
139. 	BOURSE Claire 			1998 	FRA 	PLOEMEUR NATATION 	2:16.09 	+0.73 		1067 pts 		
140. 	MENEC Klervi 			1999 	FRA 	DINAN NATATION SAUVETAGE 	2:16.11 	+0.66 		1067 pts 		
141. 	REMY Adeline 			2000 	FRA 	STADE BÉTHUNE PÉLICAN CLUB 	2:16.13 	+0.73 		1066 pts 		
141. 	AUNE Marie 			1998 	FRA 	MONTPELLIER ANUC 	2:16.13 	+0.77 		1066 pts 		
143. 	BEN MANSOUR Célina 		1999 	FRA 	AAS SARCELLES NATATION 95 	2:16.18 	+0.67 		1066 pts 		
144. 	PENNEQUIN Perrine 		1999 	FRA 	SN VERSAILLES 	2:16.23 	+0.76 		1065 pts 		
145. 	CASSIGNOL Oceane 		2000 	FRA 	CN BÉZIERS 	2:16.39 	+0.74 		1062 pts 		
146. 	CANNARD Léana 			1998 	FRA 	DENAIN NAT. PORTE DU HAINAUT 	2:16.60 	+0.80 		1059 pts 		
147. 	LUYSSEN Margo 			1999 	FRA 	CN LE PLESSIS-ROBINSON 	2:16.61 	+0.81 		1059 pts 		
148. 	CHAPELET Jeanne 		2000 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	2:16.68 	+0.76 		1058 pts 		
149. 	COURBOT Marie 			2000 	FRA 	ND VILLEFRANCHE-EN-BEAUJOLAIS 	2:16.87 	+0.71 		1055 pts 		
150. 	GREMILLON Louise 		2000 	FRA 	ASC PESSAC-ALOUETTE 	2:16.93 	+0.86 		1054 pts 		
151. 	PESCHEUX Pauline 		1999 	FRA 	CHARTRES METROPOLE NAT 	2:16.97 	+0.81 		1054 pts 		
152. 	DESBORDES Joana 		2000 	FRA 	SO ROSNY 	2:16.99 	+0.76 		1053 pts 		
153. 	DELGA Philippine 		1999 	FRA 	ASPTT NANTES 	2:17.02 	+0.85 		1053 pts 		
154. 	COUSSON Adelie 			2000 	FRA 	JN COMPIÈGNE 	2:17.18 	+0.72 		1050 pts 		
155. 	DUTHOIT Cyriane 		1999 	FRA 	CN MAISONS-ALFORT 	2:17.19 	+0.77 		1050 pts 		
156. 	HANSSLER Manon 			1998 	FRA 	OMNISPORTS FROUARD-POMPEY 	2:17.33 	+0.74 		1048 pts 		
156. 	D''AMBROSIO Chanel 		2000 	FRA 	CN ANTIBES 	2:17.33 	+0.80 		1048 pts 		
158. 	NUNES Nolwenn 			2000 	FRA 	UNION QUIMPER NATATION 	2:17.54 	+0.77 		1045 pts 		
159. 	MARSAU Alice 			2000 	FRA 	CNIC LES SQUALES 	2:17.81 	+0.80 		1041 pts 		
160. 	GABRIEL Sophie 			1999 	FRA 	AC TRÈBES 	2:17.87 	+0.81 		1040 pts 		
161. 	TALFOURNIER Lucie 		2000 	FRA 	US TOUL 	2:17.92 	+0.76 		1039 pts 		
162. 	TOUSSAINT Jessica 		2000 	FRA 	CN NEUFCHÂTEAU 	2:18.03 	+0.71 		1038 pts 		
163. 	BEDDOURI Margot 		1999 	FRA 	AMBÉRIEU NATATION 	2:18.15 	+0.75 		1036 pts 		
164. 	SZCZEPIAK Margaux 		1999 	FRA 	SC THIONVILLE 	2:18.20 	+0.79 		1035 pts 		
165. 	BAQUET Rosana 			1999 	FRA 	U.S CRETEIL NATATION 	2:18.37 	+0.79 		1033 pts 		
166. 	PONSARDIN Alice 		2000 	FRA 	CN VOUZIERS 	2:18.57 	+0.76 		1030 pts 		
167. 	VIGET Leïla 			2000 	FRA 	ANGERS NATATION 	2:18.78 	+0.69 		1026 pts 		
168. 	LOWE Vera 			2000 	NED 	ANGOULEME N CHARENTE 	2:19.19 	+0.67 		1020 pts 		
169. 	SPRIET Amandine 		1997 	FRA 	ASM DAUPHINS DE MEUDON 	2:19.44 	+0.68 		1017 pts 		
170. 	HERTHE Alexe 			2000 	FRA 	ROYAN OCÉAN CLUB NATATION 	2:20.00 	+0.75 		1008 pts 		
171. 	PORET Sarah 			2000 	FRA 	UN PLOËRMEL 	2:20.01 	+0.88 		1008 pts 		
172. 	GUILLOREL Alix 			2000 	FRA 	CN BREST 	2:20.04 	+0.70 		1008 pts 		
173. 	THIERRY Laurine 		1997 	FRA 	SOISSONS NATATION SPORTIVE 	2:20.39 	+0.86 		1002 pts 		
174. 	LACAVALERIE Tiphaine 		2000 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	2:20.67 	+0.68 		998 pts 		
175. 	DESNOYERS Chloé 		2001 	FRA 	CM LE BOURGET 	2:20.71 	+0.77 		998 pts 		
176. 	ROUE Milanda 			2000 	FRA 	CN BREST 	2:20.96 	+0.85 		994 pts 		
177. 	BOUREZ Valentine 		2000 	FRA 	OCTEVILLE NATATION 	2:21.33 	+0.82 		989 pts 		
178. 	GAUTIER Loni 			2000 	FRA 	ROYAN OCÉAN CLUB NATATION 	2:23.17 	+0.72 		962 pts 		
179. 	MAZZA Claire 			1998 	FRA 	SU AGEN 	2:24.07 	+0.65 		949 pts 		
--- 	KOINDREDI Vochimié 		1996 	FRA 	AMSL FRÉJUS 	DNS exc 			--- 		
--- 	LESAFFRE Fantine 		1994 	FRA 	MULHOUSE ON 	DNS dec 			--- 		
--- 	VERRASZTO Evelyn 		1989 	HUN 	 HONGRIE 	DNS dec 			--- 		
--- 	AFCHAIN Suzanne 		1995 	FRA 	DUMBEA NATATION 	DNS dec 			--- 		
--- 	MARTIN Adeline 			1992 	FRA 	CN ANTIBES 	DNS dec 			--- 		
--- 	GASTALDELLO Béryl 		1995 	FRA 	CN MARSEILLE 	DNS dec 			--- 		
--- 	PALAUX Oksana 			1998 	FRA 	NOGENT NATATION 94 	DNS dec 			--- 		
--- 	CODEVELLE Coralie 		1992 	FRA 	AAS SARCELLES NATATION 95 	DNS dec 			--- 		
--- 	BRUNET Victorine 		1998 	FRA 	CLUB DES NAGEURS DE BRIVE 	DNS dec 			--- 		
--- 	MAHIEU Pauline 			1999 	FRA 	US ST-ANDRÉ 	DNS dec 			--- 		
--- 	MATRAT Clotilde 		1997 	FRA 	FOS-SUR-MER NATATION 	DNS dec 			--- 		
--- 	POTHET Lola 			2000 	FRA 	DAUPHINS D''ANNECY 	DNS dec 			--- 		
--- 	DUHAMEL Cyrielle 		2000 	FRA 	STADE BÉTHUNE PÉLICAN CLUB 	DNS dec 			--- 		
--- 	BARDOT Lou 			1998 	FRA 	CN MELUN VAL DE SEINE 	DNS Nd 			--- 		

200 Butterfly Men - Final A (Friday 11 April 2014 - 18h35)
1. 	COELHO Jordan 			1992 	FRA 	ETAMPES NATATION 	1:56.95 	+0.72 		1367 pts 		
2. 	STRAVIUS Jérémy 		1988 	FRA 	AMIENS METROPOLE NAT. 	1:57.73 	+0.71 		1354 pts 		
3. 	VILACECA Thomas 		1990 	FRA 	MONTAUBAN NATATION 	1:58.87 	+0.69 		1336 pts 		
4. 	LEMAIRE Paul 			1991 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	1:58.88 	+0.60 		1336 pts 		
5. 	TORMENTO Hugo 			1993 	FRA 	MULHOUSE ON 	1:59.91 	+0.67 		1319 pts 		
6. 	MAISONNEUVE Marvin 		1991 	FRA 	MONTAUBAN NATATION 	2:00.38 	+0.73 		1311 pts 		
7. 	MROWINSKI Romain 		1994 	FRA 	CN CÉVENNES ALÈS 	2:03.93 	+0.62 		1255 pts 		
8. 	PACAUD Antoine 			1997 	FRA 	RED STAR CLUB CHAMPIGNY 	2:04.89 	+0.68 		1240 pts 		
9. 	REYMOND Axel 			1994 	FRA 	AS LE PLESSIS-SAVIGNY 	2:06.09 	+0.69 		1222 pts 		
10. 	PHILAIRE Victor 		1996 	FRA 	SU AGEN 	2:06.10 	+0.79 		1221 pts 		

200 Butterfly Women - 1/2 Final   ELITE : 17 ans et plus (Friday 11 April 2014 - 18h47)
1 	GRANGEON Lara 			1991 	FRA 	CN CALÉDONIENS 	2:12.61 	+0.68 		1332 pts 		
2 	ZAVADOVA Barbora 		1993 	CZE 	ST-AMAND NAT PORTE DU HAINAUT 	2:13.37 	+0.78 		1320 pts 		
2 	WATTEL Marie 			1997 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	2:13.37 	+0.77 		1320 pts 		
4 	DEQUAIRE Clotilde 		1993 	FRA 	STADE CLERMONT NATATION 	2:16.44 	+0.79 		1272 pts 		
5 	BRUNO Justine 			1994 	FRA 	BEAUVAISIS AQUATIC CLUB 	2:16.89 	+0.75 		1265 pts 		
6 	DELAMARE Elodie 		1991 	FRA 	LILLE MÉTROPOLE NATATION 	2:18.05 	+0.73 		1247 pts 		
7 	MOREL Emma 			1996 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	2:18.30 	+0.74 		1243 pts 		
8 	MERIT Ambre 			1996 	FRA 	NAUTIC CLUB ALP''38 	2:18.37 	+0.70 		1242 pts 		
9 	MABBOUX Isabelle 		1992 	FRA 	AC BOULOGNE-BILLANCOURT 	2:18.49 	+0.72 		1240 pts 		
10 	RIALLAND Marion 		1997 	FRA 	AVENIR MURET NATATION 	2:18.90 	+0.71 		1234 pts 		
11 	CHAUMONTET Gaelle 		1996 	FRA 	ALLIANCE DIJON NATATION 	2:19.14 	+0.66 		1230 pts 		
12 	BERNIER Clémence 		1994 	FRA 	ASPTT MONTPELLIER 	2:19.31 	+0.72 		1227 pts 		
13 	JAOUEN Romane 			1997 	FRA 	CN BREST 	2:20.31 	+0.71 		1212 pts 		
14 	FILIPPI Morgane 		1997 	FRA 	CN CHALON-SUR-SAONE 	2:22.69 	+0.68 		1176 pts 		
15 	LESPARRE Mailys 		1997 	FRA 	CN CANNES 	2:24.93 	+0.71 		1143 pts 		
16 	PRIOVILLE Estelle 		1996 	FRA 	NOGENT NATATION 94 	2:25.52 	+0.80 		1134 pts 		
	ARLANDIS Anais 			1997 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	DNS Nd 			--- 		
	CZERNIAK Monika 		1992 	POL 	CO SAINT-DIZIER NATATION 	DNS Nd 			--- 	

200 Butterfly Women - Prelims (Friday 11 April 2014 - 09h00)
1. 	GRANGEON Lara 			1991 	FRA 	CN CALÉDONIENS 	2:14.34 	+0.66 		1305 pts 		
2. 	ZAVADOVA Barbora 		1993 	CZE 	ST-AMAND NAT PORTE DU HAINAUT 	2:17.45 	+0.78 		1256 pts 		
3. 	DELAMARE Elodie 		1991 	FRA 	LILLE MÉTROPOLE NATATION 	2:17.50 	+0.75 		1255 pts 		
4. 	MABBOUX Isabelle 		1992 	FRA 	AC BOULOGNE-BILLANCOURT 	2:18.92 	+0.73 		1233 pts 		
5. 	MERIT Ambre 			1996 	FRA 	NAUTIC CLUB ALP''38 	2:19.08 	+0.72 		1231 pts 		
6. 	WATTEL Marie 			1997 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	2:19.56 	+0.80 		1224 pts 		
7. 	BRUNO Justine 			1994 	FRA 	BEAUVAISIS AQUATIC CLUB 	2:19.92 	+0.74 		1218 pts 		
8. 	MOREL Emma 			1996 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	2:20.58 	+0.77 		1208 pts 		
9. 	DEQUAIRE Clotilde 		1993 	FRA 	STADE CLERMONT NATATION 	2:21.07 	+0.82 		1201 pts 		
10. 	CHAUMONTET Gaelle 		1996 	FRA 	ALLIANCE DIJON NATATION 	2:21.18 	+0.71 		1199 pts 		
11. 	RIALLAND Marion 		1997 	FRA 	AVENIR MURET NATATION 	2:21.85 	+0.67 		1189 pts 		
12. 	JAOUEN Romane 			1997 	FRA 	CN BREST 	2:21.91 	+0.74 		1188 pts 		
13. 	FILIPPI Morgane 		1997 	FRA 	CN CHALON-SUR-SAONE 	2:22.04 	+0.69 		1186 pts 		
14. 	BERNIER Clémence 		1994 	FRA 	ASPTT MONTPELLIER 	2:22.41 	+0.71 		1181 pts 		
15. 	WISHAUPT Camille 		1998 	FRA 	MULHOUSE ON 	2:22.51 	+0.69 		1179 pts 		
16. 	PRIOVILLE Estelle 		1996 	FRA 	NOGENT NATATION 94 	2:22.97 	+0.78 		1172 pts 		
17. 	GENIPA Florence 		1998 	FRA 	CN DE BAIE-MAHAULT 	2:24.77 	+0.79 		1145 pts 		
18. 	FAKHEUR Samial 			1998 	FRA 	CN ANTIBES 	2:24.84 	+0.71 		1144 pts 		
19. 	ARLANDIS Anais 			1997 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	2:24.95 	+0.68 		1143 pts 		
20. 	LARZUL Gwladys 			1998 	FRA 	CN BREST 	2:25.24 	+0.75 		1138 pts 		
21. 	DATTLER Lucie 			1998 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	2:25.33 	+0.74 		1137 pts 		
22. 	THERRE Marilou 			1998 	FRA 	STADE CLERMONT NATATION 	2:26.44 	+0.83 		1121 pts 		
23. 	PONCET Camille 			1998 	FRA 	DAUPHINS D''ANNECY 	2:26.66 	+0.71 		1118 pts 		
24. 	LESPARRE Mailys 		1997 	FRA 	CN CANNES 	2:27.12 	+0.71 		1111 pts 		
25. 	KOMONDY Amanda 			1998 	FRA 	CN ANTIBES 	2:28.19 	+0.69 		1096 pts 		
26. 	SECRESTAT Charlyne 		1998 	FRA 	AS LE PLESSIS-SAVIGNY 	2:28.28 	+0.82 		1094 pts 		
27. 	PALAUX Oksana 			1998 	FRA 	NOGENT NATATION 94 	2:28.46 	+0.72 		1092 pts 		
28. 	GUEZO Océane 			1999 	FRA 	CNP LOUDÉAC 	2:28.52 	+0.72 		1091 pts 		
29. 	CELINI Lesy 			1999 	FRA 	CNIC LES SQUALES 	2:28.78 	+0.75 		1087 pts 		
30. 	CZERNIAK Monika 		1992 	POL 	CO SAINT-DIZIER NATATION 	2:29.37 	+0.69 		1079 pts 		
31. 	DELOBEL Mélaine 		1998 	FRA 	STADE BÉTHUNE PÉLICAN CLUB 	2:29.74 	+0.70 		1073 pts 		
32. 	HARZE Marine 			1997 	BEL 	AS MONACO NATATION 	2:30.02 	+0.79 		1069 pts 		
32. 	BELLON Amélie 			1998 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	2:30.02 	+0.70 		1069 pts 		
34. 	MERLE Célia 			1999 	FRA 	STADE CLERMONT NATATION 	2:30.71 	+0.70 		1059 pts 		
35. 	LACOMBE Zoé 			1999 	FRA 	MONTPELLIER ANUC 	2:30.94 	+0.80 		1056 pts 		
36. 	ROQUES Mayssa 			1999 	FRA 	MONTPELLIER ANUC 	2:31.04 	+0.69 		1055 pts 		
37. 	ZIEGLER Fanny 			2000 	FRA 	NAUTIC CLUB ALP''38 	2:32.33 	+0.68 		1037 pts 		
38. 	BERNARD Louise 			1999 	FRA 	MONTPELLIER PAILLADE NATATION 	2:32.51 	+0.72 		1034 pts 		
39. 	SIMOËNS Celia 			1999 	FRA 	CLUB DES NAGEURS DE PARIS 	2:33.12 	+0.80 		1026 pts 		
40. 	BOUREL Justine 			1998 	FRA 	CLUB DE NATATION PAIMPOL-GOELO 	2:33.13 	+0.74 		1025 pts 		
41. 	LANGLAIS Lila 			2000 	FRA 	ES MASSY NATATION 	2:33.93 	+0.83 		1014 pts 		
42. 	MARSAU Alice 			2000 	FRA 	CNIC LES SQUALES 	2:34.60 	+0.78 		1005 pts 		
43. 	HANRAS Tiphaine 		2000 	FRA 	COULOMMIERS NATATION 	2:35.74 	+0.67 		989 pts 		
44. 	BRUNET Adele 			1999 	FRA 	CLUB DES NAGEURS DE BRIVE 	2:35.90 	+0.81 		987 pts 		
45. 	HERTHE Alexe 			2000 	FRA 	ROYAN OCÉAN CLUB NATATION 	2:36.22 	+0.79 		983 pts 		
46. 	THEPOT Soizic 			1998 	FRA 	CN GUINGAMP 	2:36.69 	+0.71 		976 pts 		
47. 	IDIER Inès 			2000 	FRA 	SPN POITIERS 	2:38.06 	+0.72 		958 pts 		
48. 	BAZY Camille 			1999 	FRA 	CN VIRY-CHÂTILLON 	2:38.65 	+0.73 		950 pts 		
49. 	LONG WAH Ludivine 		2000 	FRA 	CNP DE SAINT-LO 	2:38.66 	+0.83 		950 pts 		
50. 	COMBIER Ambre 			1998 	FRA 	UN ARLES 	2:38.91 	+0.86 		946 pts 		
51. 	NYPELS Chloé 			2000 	FRA 	SO MILLAU N 	2:43.10 	+0.77 		891 pts 		
52. 	MARQUART Gaelle 		2000 	FRA 	AC MOLSHEIM MUTZIG 	2:43.14 	+0.80 		890 pts 		
53. 	BORGOGNO Alizée 		2001 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	2:45.96 	+0.74 		854 pts 		
--- 	JEANNERET Valentine 		1999 	FRA 	CN CHALON-SUR-SAONE 	DNS dec 			--- 		
--- 	BIEHLMANN Emeline 		1998 	FRA 	CANET 66 NATATION 	DNS dec 			--- 		
--- 	SHIMIZU Runa 			2000 	JPN 	AS MONACO NATATION 	DNS dec 			--- 		
--- 	CHANAVAT GILLET Alicia 		1999 	FRA 	CN CHALON-SUR-SAONE 	DNS dec 			---