ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
French long course nationals, day 3
4/10/2014-4/10/2014
Chartres, France

800 Freestyle Women - Prelims (Thursday 10 April 2014 - 17h23)
1. 	BALMY Coralie 			1987 	FRA 	MULHOUSE ON 	8:29.18 	+0.68 		1359 pts 		
2. 	ROTHON Morgane 			1994 	FRA 	ALLIANCE DIJON NATATION 	8:42.17 	+0.75 		1304 pts 		
3. 	CODEVELLE Coralie 		1992 	FRA 	AAS SARCELLES NATATION 95 	8:45.54 	+0.80 		1290 pts 		
4. 	GRANGEON Lara 			1991 	FRA 	CN CALÉDONIENS 	8:45.90 	+0.65 		1289 pts 		
5. 	BERTHIER Julie 			1994 	FRA 	MULHOUSE ON 	8:46.09 	+0.80 		1288 pts 		
6. 	VERGER GOURSON Margaux	 	1995 	FRA 	AC BOULOGNE-BILLANCOURT 	8:49.03 	+0.73 		1276 pts 		
7. 	BRUNEL Marion 			1996 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	8:49.96 	+0.76 		1272 pts 		
8. 	MOREL Alizée 			1995 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	8:57.91 	+0.73 		1239 pts 		
9. 	FURST Adeline 			1994 	FRA 	DAUPHINS OBERNAI 	8:58.33 	+0.73 		1238 pts 		
10. 	CZERNIAK Monika 		1992 	POL 	CO SAINT-DIZIER NATATION 	8:59.55 	+0.72 		1233 pts 		
11. 	ASPORD Ophélie 			1991 	FRA 	BAYONNE-AVIRON BAYONNAIS 	9:01.73 	+0.80 		1224 pts 		
12. 	MARCHAL Léa 			1999 	FRA 	AVENIR NATATION BESANÇON 	9:03.37 	+0.70 		1217 pts 		
13. 	BARROT Célia 			1990 	FRA 	ASPTT LIMOGES 	9:04.85 	+0.80 		1211 pts 		
14. 	BERNARD Margaux 		1999 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	9:06.52 	+0.76 		1205 pts 		
15. 	PICAULT Marie-Vigdis 		1996 	FRA 	CANET 66 NATATION 	9:08.79 	+0.82 		1196 pts 		
16. 	MATRAT Clotilde 		1997 	FRA 	FOS-SUR-MER NATATION 	9:09.71 	+0.69 		1192 pts 		
17. 	HOAREAU Mathilde 		1993 	FRA 	CN POSSESSION 	9:10.69 	+0.84 		1188 pts 		
18. 	PALAUX Oksana 			1998 	FRA 	NOGENT NATATION 94 	9:12.41 	+0.78 		1181 pts 		
19. 	POULAIN Mélanie 		1995 	FRA 	NOGENT NATATION 94 	9:12.69 	+0.78 		1180 pts 		
20. 	BORTUZZO Lola 			1998 	FRA 	SO MILLAU N 	9:13.33 	+0.76 		1177 pts 		
21. 	LESPARRE Mailys 		1997 	FRA 	CN CANNES 	9:13.86 	+0.74 		1175 pts 		
22. 	JOUISSE Caroline 		1994 	FRA 	AQUATIC CLUB BOURGES 	9:15.70 	+0.80 		1168 pts 		
23. 	SECRESTAT Charlyne 		1998 	FRA 	AS LE PLESSIS-SAVIGNY 	9:15.85 	+0.77 		1168 pts 		
24. 	LAKEHAL Eva 			1998 	FRA 	DAUPHINS D''ANNECY 	9:18.05 	+0.74 		1159 pts 		
25. 	LEUREGANS Camille 		1993 	FRA 	STADE FRANÇAIS O COURBEVOIE 	9:19.21 	+0.75 		1154 pts 		
26. 	PERNOT Léa 	1998 	FRA 	ALLIANCE DIJON NATATION 	9:20.00 	+0.76 		1151 pts 		
27. 	GONZALEZ Chloé 			1998 	FRA 	AC HYÈRES 	9:20.69 	+0.72 		1149 pts 		
28. 	LARZUL Gwladys 			1998 	FRA 	CN BREST 	9:21.26 	+0.73 		1146 pts 		
29. 	PERETTI Oceane 			1997 	FRA 	AC HYÈRES 	9:21.37 	+0.83 		1146 pts 		
30. 	COLLET Enora 			1998 	FRA 	C PAUL-BERT RENNES 	9:21.72 	+0.73 		1145 pts 		
31. 	THERRE Marilou 			1998 	FRA 	STADE CLERMONT NATATION 	9:23.58 	+0.81 		1137 pts 		
32. 	EUVRARD Marine 			1997 	FRA 	ALLIANCE DIJON NATATION 	9:24.00 	+0.74 		1136 pts 		
33. 	BRUNET Adele 			1999 	FRA 	CLUB DES NAGEURS DE BRIVE 	9:24.16 	+0.78 		1135 pts 		
34. 	PILORGE Louise 			1998 	FRA 	JN COMPIÈGNE 	9:24.98 	+0.80 		1132 pts 		
35. 	D''AGOSTINO Léa 			1998 	FRA 	USB LONGWY NATATION 	9:27.32 	+0.83 		1123 pts 		
36. 	BACHET Lola 			1998 	FRA 	SN METZ 	9:27.33 	+0.81 		1123 pts 		
37. 	HANSSLER Manon 			1998 	FRA 	OMNISPORTS FROUARD-POMPEY 	9:28.39 	+0.79 		1119 pts 		
38. 	GITTON Anissa 			1999 	FRA 	ALLIANCE DIJON NATATION 	9:28.45 	+0.77 		1118 pts 		
39. 	VIVODIKOVA Camille 		1998 	FRA 	CN CHALON-SUR-SAONE 	9:28.77 	+0.70 		1117 pts 		
40. 	THIEULLET Mathilde 		1998 	FRA 	STADE BÉTHUNE PÉLICAN CLUB 	9:29.64 	+0.83 		1114 pts 		
40. 	BIHAN Morgane 			2000 	FRA 	CSN GUYANCOURT 	9:29.64 	+0.79 		1114 pts 		
42. 	CHEBARAKA Majda 		2000 	ALG 	MONTPELLIER ANUC 	9:29.92 	+0.80 		1113 pts 		
43. 	DAWS Carolina 			2000 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	9:32.69 	+0.64 		1102 pts 		
44. 	MARCHAL Léa 			1998 	FRA 	USB LONGWY NATATION 	9:33.11 	+0.78 		1100 pts 		
45. 	CASSIGNOL Oceane 		2000 	FRA 	CN BÉZIERS 	9:33.17 	+0.69 		1100 pts 		
46. 	WALTER Margaux 			1998 	FRA 	FOS-SUR-MER NATATION 	9:34.44 	+0.77 		1095 pts 		
47. 	AUBAN Sara 			1998 	FRA 	AVENIR MURET NATATION 	9:34.72 	+0.85 		1094 pts 		
48. 	SAUREL Alexia 			1999 	FRA 	NANTES NATATION 	9:35.00 	+0.73 		1093 pts 		
49. 	MACE Charline 			1999 	FRA 	ECN CHARTRES-DE-BRETAGNE 	9:35.09 	+0.71 		1093 pts 		
50. 	MARSAU Alice 			2000 	FRA 	CNIC LES SQUALES 	9:35.69 	+0.82 		1091 pts 		
51. 	CROS Mathilde 			1997 	FRA 	ASPTT MONTPELLIER 	9:35.88 	+0.73 		1090 pts 		
52. 	CLERC Celia 			1997 	FRA 	CERGY PONTOISE NATATION 	9:36.34 	+0.83 		1088 pts 		
53. 	LASSAUVETAT Lise 		1998 	FRA 	SO MILLAU N 	9:37.10 	+0.73 		1085 pts 		
54. 	IDIER Inès 			2000 	FRA 	SPN POITIERS 	9:37.86 	+0.75 		1082 pts 		
55. 	ROUX Noemie 			1999 	FRA 	MULHOUSE ON 	9:37.87 	+0.79 		1082 pts 		
56. 	VAHE Océane 			2000 	FRA 	ALLIANCE DIJON NATATION 	9:37.98 	+0.74 		1082 pts 		
57. 	WEYD Esther 			1998 	FRA 	LA ROCHE-SUR-YON NATATION 	9:38.21 	+0.92 		1081 pts 		
58. 	HEURTAUX Celia 			2000 	FRA 	SAINT-RAPHAEL NATATION 	9:41.58 	+0.67 		1068 pts 		
59. 	LEBLOND Maëlle 			1999 	FRA 	ANGERS NATATION 	9:43.18 	+0.80 		1062 pts 		
60. 	BIAU Célia 			1999 	FRA 	AC TRÈBES 	9:45.24 	+0.80 		1055 pts 		
61. 	SERODON Mathilde 		1999 	FRA 	SN VERSAILLES 	9:46.43 	+0.81 		1050 pts 		
62. 	MENEC Klervi 			1999 	FRA 	DINAN NATATION SAUVETAGE 	9:47.07 	+0.71 		1048 pts 		
63. 	BURYCZ Laura 			2000 	FRA 	SO MILLAU N 	9:47.54 	+0.75 		1046 pts 		
64. 	MERLE Célia 			1999 	FRA 	STADE CLERMONT NATATION 	9:47.68 	+0.77 		1045 pts 		
65. 	DUTHOIT Cyriane 		1999 	FRA 	CN MAISONS-ALFORT 	9:54.06 	+0.80 		1022 pts 		
66. 	DESPLAS Charline 		1999 	FRA 	DAUPHINS FC SÈTE 	9:55.21 	+0.74 		1017 pts 		
67. 	D''AMBROSIO Chanel 		2000 	FRA 	CN ANTIBES 	9:59.96 	+0.83 		1000 pts 		
68. 	NUNES Nolwenn 			2000 	FRA 	UNION QUIMPER NATATION 	10:06.68 	+0.76 		976 pts 		
--- 	MULLER Aurélie 			1990 	FRA 	CN SARREGUEMINES 	DNS dec 			--- 		


200 Freestyle Men - Final A (Thursday 10 April 2014 - 17h40)
1. 	AGNEL Yannick 			1992 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	1:45.63 	+0.76 		1378 pts 		
2. 	MALLET Grégory 			1984 	FRA 	CN MARSEILLE 		1:48.29 	+0.75 		1329 pts 		
3. 	BOURELLY Lorys 			1992 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	1:49.05 	+0.70 		1315 pts 		
4. 	MIGNON Clément 			1993 	FRA 	CN MARSEILLE 		1:49.19 	+0.66 		1312 pts 		
5. 	FUCHS Théo 			1993 	FRA 	AMIENS METROPOLE NAT. 	1:49.44 	+0.75 		1307 pts 		
6. 	GUERIN Simon 			1992 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	1:49.90 	+0.65 		1299 pts 		
7. 	POTHAIN Jordan 			1994 	FRA 	NAUTIC CLUB ALP''38 	1:51.29 	+0.73 		1274 pts 		
8. 	VIGROUX Sébastien 		1993 	FRA 	MULHOUSE ON 		1:51.47 	+0.70 		1270 pts 		
9. 	COIFFARD Florian 		1995 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	1:51.48 	+0.64 		1270 pts 		
10. 	BOLE Sandy 			1994 	FRA 	AS MONACO NATATION 	1:51.80 	+0.68 		1264 pts 		


100 Breaststroke Women - Final A (Thursday 10 April 2014 - 17h50)
1. 	BONNET Charlotte 		1995 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	1:09.25 	+0.69 		1341 pts 		
1. 	POLIT Claire 			1995 	FRA 	ASPTT MONTPELLIER 	1:09.25 	+0.75 		1341 pts 		
3. 	DEBERGHES Fanny 		1994 	FRA 	ASPTT MONTPELLIER 	1:10.03 	+0.73 		1321 pts 		
4. 	DOBRAL Coralie 			1987 	FRA 	MONTAUBAN NATATION 	1:10.39 	+0.69 		1311 pts 		
5. 	GALLEGO Solène 			1995 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	1:10.49 	+0.67 		1309 pts 		
6. 	WILLIAMS Adeline 		1990 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	1:10.55 	+0.72 		1307 pts 		
7. 	HUFFNER Géraldine 		1992 	FRA 	MONTPELLIER ANUC 	1:10.77 	+0.77 		1302 pts 		
8. 	CAZIER Chloé 			1998 	FRA 	BEAUVAISIS AQUATIC CLUB 1:11.16 	+0.72 		1292 pts 		
9. 	MARTIN Adeline 			1992 	FRA 	CN ANTIBES 		1:11.70 	+0.74 		1278 pts 		
10. 	KITCHING Carmella 		1994 	FRA 	MONTAUBAN NATATION 	1:11.93 	+0.75 		1272 pts 		


200 Butterfly Men - Elite 1/2 Finale (2) (Thursday 10 April 2014 - 18h00)
1 	STRAVIUS Jérémy 		1988 	FRA 	AMIENS METROPOLE NAT. 	2:00.25 	+0.74 		1314 pts 		
2 	VILACECA Thomas 		1990 	FRA 	MONTAUBAN NATATION 	2:00.35 	+0.69 		1312 pts 		
3 	LEMAIRE Paul 			1991 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	2:01.27 	+0.63 		1297 pts 		
4 	TORMENTO Hugo 			1993 	FRA 	MULHOUSE ON 		2:02.04 	+0.69 		1285 pts 		
5 	COELHO Jordan 			1992 	FRA 	ETAMPES NATATION 	2:02.07 	+0.72 		1285 pts 		
6 	MAISONNEUVE Marvin 		1991 	FRA 	MONTAUBAN NATATION 	2:02.78 	+0.69 		1273 pts 		
7 	REYMOND Axel 			1994 	FRA 	AS LE PLESSIS-SAVIGNY 	2:03.74 	+0.69 		1258 pts 		
8 	MROWINSKI Romain 		1994 	FRA 	CN CÉVENNES ALÈS 	2:04.41 	+0.63 		1248 pts 		
9 	LAURENDEAU Antoine 		1995 	FRA 	GIRONDINS BORDEAUX 	2:04.68 	+0.70 		1243 pts 		
10 	ANDRIEN Maxime 			1994 	BEL 	SO MILLAU N 		2:05.00 	+0.68 		1238 pts 		
11 	COSTE Camille 			1989 	FRA 	TOULOUSE OLYMPIQUE AÉRO 2:05.38 	+0.69 		1233 pts 		
12 	MELLINAS Alexis 		1995 	FRA 	CN CÉVENNES ALÈS 	2:05.87 	+0.74 		1225 pts 		
13 	SGHAIER Seifeddine 		1993 	TUN 	NANTES NATATION 	2:06.14 	+0.76 		1221 pts 		
14 	BERNET Jean-Patrick 		1992 	FRA 	NAUTIC CLUB NÎMES 	2:07.73 	+0.72 		1196 pts 		
15 	DENIS Anthony 			1990 	FRA 	CA ORSAY 		2:07.76 	+0.72 		1196 pts 		
16 	MERLIN Hugo 			1995 	FRA 	ALLIANCE DIJON NATATION 2:07.90 	+0.73 		1194 pts 		
17 	DRAY Félix 			1993 	FRA 	NANTES NATATION 	2:08.15 	+0.69 		1190 pts 		
18 	CHARPIOT Clément 		1986 	FRA 	AQUATIC CLUB BOURGES 	2:08.88 	+0.71 		1179 pts 		
19 	LAUNOIS Thomas		 	1994 	FRA 	REIMS NATATION 89 	2:09.87 	+0.75 		1164 pts 		
20 	RENARD Cédric 			1991 	FRA 	SB BORDEAUX BASTIDE 	2:10.63 	+0.75 		1152 pts 		
200 Butterfly Men - Prelims (Thursday 10 April 2014 - 09h00)
1. 	STRAVIUS Jérémy 		1988 	FRA 	AMIENS METROPOLE NAT. 	2:00.06 	+0.74 		1317 pts 		
2. 	COELHO Jordan 			1992 	FRA 	ETAMPES NATATION 	2:02.07 	+0.73 		1285 pts 		
3. 	VILACECA Thomas 		1990 	FRA 	MONTAUBAN NATATION 	2:03.40 	+0.69 		1264 pts 		
4. 	TORMENTO Hugo 			1993 	FRA 	MULHOUSE ON 		2:03.98 	+0.69 		1254 pts 		
5. 	MAISONNEUVE Marvin 		1991 	FRA 	MONTAUBAN NATATION 	2:04.12 	+0.70 		1252 pts 		
6. 	REYMOND Axel 			1994 	FRA 	AS LE PLESSIS-SAVIGNY 	2:04.65 	+0.72 		1244 pts 		
7. 	COSTE Camille 			1989 	FRA 	TOULOUSE OLYMPIQUE AÉRO 2:04.71 	+0.69 		1243 pts 		
8. 	LEMAIRE Paul 			1991 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	2:04.98 	+0.63 		1239 pts 		
9. 	MROWINSKI Romain 		1994 	FRA 	CN CÉVENNES ALÈS 	2:05.02 	+0.62 		1238 pts 		
10. 	PACAUD Antoine 			1997 	FRA 	RED STAR CLUB CHAMPIGNY 	2:05.33 	+0.73 		1233 pts 		
11. 	MELLINAS Alexis 		1995 	FRA 	CN CÉVENNES ALÈS 	2:05.41 	+0.73 		1232 pts 		
12. 	ANDRIEN Maxime 			1994 	BEL 	SO MILLAU N 		2:05.48 	+0.66 		1231 pts 		
13. 	LAURENDEAU Antoine 		1995 	FRA 	GIRONDINS BORDEAUX 	2:05.61 	+0.72 		1229 pts 		
14. 	MARSAU Matthias 		1997 	FRA 	CANET 66 NATATION 	2:05.83 	+0.79 		1226 pts 		
15. 	DENIS Anthony 			1990 	FRA 	CA ORSAY 		2:06.61 	+0.71 		1214 pts 		
16. 	SGHAIER Seifeddine 		1993 	TUN 	NANTES NATATION 	2:06.64 	+0.78 		1213 pts 		
17. 	PHILAIRE Victor 		1996 	FRA 	SU AGEN 		2:06.69 	+0.77 		1212 pts 		
18. 	MERLIN Hugo 			1995 	FRA 	ALLIANCE DIJON NATATION 2:06.90 	+0.72 		1209 pts 		
19. 	JAMMES Thomas 			1996 	FRA 	SO MILLAU N 		2:07.04 	+0.77 		1207 pts 		
20. 	CHATELAIN Yannick 		1994 	FRA 	NAUTIC CLUB NÎMES 	2:07.48 	+0.75 		1200 pts 		
21. 	BERNET Jean-Patrick 		1992 	FRA 	NAUTIC CLUB NÎMES 	2:07.66 	+0.73 		1197 pts 		
21. 	VERRASZTO David 		1988 	HUN 	 HONGRIE 		2:07.66 	+0.74 		1197 pts 		
23. 	RENARD Cédric 			1991 	FRA 	SB BORDEAUX BASTIDE 	2:08.14 	+0.74 		1190 pts 		
24. 	LAUNOIS Thomas 			1994 	FRA 	REIMS NATATION 89 	2:08.15 	+0.73 		1190 pts 		
25. 	CHARPIOT Clément 		1986 	FRA 	AQUATIC CLUB BOURGES 	2:08.22 	+0.71 		1189 pts 		
26. 	LEONARDI Valentin 		1996 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	2:08.23 	+0.71 		1189 pts 		
27. 	WENZEL Lucas 			1996 	FRA 	MONTPELLIER PAILLADE NATATION 	2:08.34 	+0.76 		1187 pts 		
28. 	TONNEAU Guillaume 		1998 	FRA 	CN ST-MICHEL-SUR-ORGE 	2:08.43 	+0.67 		1186 pts 		
29. 	SHAHIN Bilal 			1996 	FRA 	SN MONTGERON 		2:08.54 	+0.66 		1184 pts 		
30. 	CACHEUX Théo 			1997 	FRA 	NOGENT NATATION 94 	2:08.56 	+0.78 		1184 pts 		
31. 	DRAY Félix 			1993 	FRA 	NANTES NATATION 	2:08.67 	+0.71 		1182 pts 		
32. 	BEI Steve 			1988 	FRA 	SB BORDEAUX BASTIDE 	2:08.74 	+0.68 		1181 pts 		
33. 	NAVARRO David-Nicolas	 	1991 	FRA 	CN CHALON-SUR-SAONE 	2:08.88 	+0.72 		1179 pts 		
34. 	POT Esteban 			1997 	FRA 	DUNKERQUE NATATION 	2:08.97 	+0.62 		1177 pts 		
35. 	PETIT Ambroise 			1995 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	2:09.07 	+0.71 		1176 pts 		
36. 	AULIDI Hugo 			1998 	FRA 	GIRONDINS BORDEAUX 	2:09.78 	+0.58 		1165 pts 		
37. 	JEANNE Dorian 			1998 	FRA 	CNP DE SAINT-LO 	2:09.99 	+0.75 		1162 pts 		
38. 	COUDRY Florent 			1992 	FRA 	LYON NATATION 		2:10.03 	+0.65 		1161 pts 		
39. 	PISTRITTO Antonio 		1990 	ITA 	LYON NATATION 		2:10.06 	+0.75 		1161 pts 		
39. 	MALLET Gauthier 		1995 	FRA 	NAUTIQUE ENTENTE CHÂLONS 	2:10.06 	+0.69 		1161 pts 		
41. 	MOULON William 			1998 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	2:10.11 	+0.73 		1160 pts 		
42. 	SIRVENT Timothey 		1993 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	2:10.40 	+0.77 		1156 pts 		
43. 	PEMA Pelden 			1996 	FRA 	CERGY PONTOISE NATATION 2:10.52 	+0.81 		1154 pts 		
44. 	SERAICHE Yacin		 	1997 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	2:11.07 	+0.70 		1146 pts 		
45. 	CARDEY Léo 			1996 	FRA 	U.S CRETEIL NATATION 	2:11.25 	+0.72 		1143 pts 		
46. 	SIRVENT Benjamin 		1997 	FRA 	ENFANTS DU RHÔNE VALENCE 	2:11.31 	+0.72 		1142 pts 		
47. 	DUVAL Antoine 			1995 	FRA 	CN CHALON-SUR-SAONE 	2:11.71 	+0.73 		1136 pts 		
48. 	ZAOUI Farouk 			1998 	TUN 	SO MILLAU N 		2:11.86 	+0.65 		1134 pts 		
49. 	MARTIN Quentin 			1991 	FRA 	FORBACH AGGLOMÉRATION NATATION 	2:12.04 	+0.68 		1131 pts 		
50. 	FLAHAULT Simon 			1998 	FRA 	DUNKERQUE NATATION 	2:12.66 	+0.71 		1122 pts 		
51. 	SELVA Alexandre 		1999 	FRA 	CANET 66 NATATION 	2:12.72 	+0.59 		1121 pts 		
52. 	LONCKE Quentin 			1999 	FRA 	CHARTRES METROPOLE NAT 	2:12.89 	+0.62 		1119 pts 		
53. 	PICARD Anthony 			1999 	FRA 	SC THIONVILLE 		2:13.82 	+0.78 		1105 pts 		
54. 	CHAFFARD Clément 		1998 	FRA 	CERGY PONTOISE NATATION 	2:13.96 	+0.69 		1103 pts 		
55. 	LAPOUS Simon 			1998 	FRA 	MONTPELLIER ANUC 	2:14.92 	+0.76 		1089 pts 		
56. 	SAM Louis 			1998 	FRA 	EN ALBI 		2:15.41 	+0.69 		1082 pts 		
57. 	LETELLIER Quentin 		1998 	FRA 	CN ANTIBES 		2:15.68 	+0.69 		1078 pts 		
58. 	PERRILLON Mathieu 		1998 	FRA 	CN BREST 		2:15.95 	+0.77 		1074 pts 		
59. 	VITRY Ludovic 			1998 	FRA 	C.S MONTERELAIS NATATION 	2:15.98 	+0.71 		1073 pts 		
60. 	MORLIN Erwan 			1997 	FRA 	LYON NATATION 		2:16.57 	+0.68 		1065 pts 		
61. 	KOINDREDI Goroco 		1999 	FRA 	AMSL FRÉJUS 		2:16.67 	+0.64 		1063 pts 		
62. 	FONTAINE Logan 			1999 	FRA 	AQUATIQUE CLUB HONFLEURAIS 	2:16.91 	+0.81 		1060 pts 		
63. 	EZZINA Youssef 			1996 	TUN 	MONTPELLIER ANUC 	2:17.20 	+0.74 		1056 pts 		
64. 	LAMBERT Nicolas 		1999 	FRA 	TOULON VAR NATATION 	2:17.25 	+0.74 		1055 pts 		
65. 	SARAZIN Théo 			2000 	FRA 	CNO ST-GERMAIN-EN-LAYE 	2:17.43 	+0.72 		1052 pts 		
66. 	MASSE Xavier 			1997 	FRA 	LA ROCHE-SUR-YON NATATION 	2:18.59 	+0.80 		1036 pts 		
67. 	CHOUMILOFF Sacha 		1999 	FRA 	CN CHALON-SUR-SAONE 	2:19.25 	+0.75 		1026 pts 		
68. 	GUILLOT Remy 			1998 	FRA 	LAGNY-SUR-MARNE NATATION 	2:19.59 	+0.70 		1022 pts 		
69. 	LABOUBE Cyril 			1997 	FRA 	TOULON VAR NATATION 	2:20.04 	+0.64 		1015 pts 		
70. 	LE FLOCH Mathieu 		2000 	FRA 	NANTES NATATION 	2:20.54 	+0.68 		1008 pts 		
71. 	CHABCHOUB Bader 		1997 	TUN 	NANTES NATATION 	2:20.76 	+0.77 		1005 pts 		
72. 	MILLET Arthur 			2000 	FRA 	CN CHALON-SUR-SAONE 	2:21.04 	+0.66 		1001 pts 		
73. 	SERBOUH Yanis 			1999 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	2:21.31 	+0.69 		997 pts 		
74. 	BATTALIER Samuel 		2000 	FRA 	FOS-SUR-MER NATATION 	2:21.48 	+0.72 		995 pts 		
75. 	SERGEANT Ugo 			1998 	FRA 	SC THIONVILLE 		2:23.28 	+0.61 		970 pts 		
76. 	SALCZER Ladislas 		2000 	FRA 	ES MASSY NATATION 	2:25.15 	+0.75 		944 pts 		
--- 	BERNARDINI Mathieu 		1998 	FRA 	STADE FRANÇAIS O COURBEVOIE 	DNS dec 			--- 		
--- 	LEGOUT Pierre 			1996 	FRA 	AMIENS METROPOLE NAT. 	DNS dec 			--- 		
--- 	VIGROUX Sébastien 		1993 	FRA 	MULHOUSE ON 	DNS dec 			--- 		
--- 	BAYRAC Thibault 		1991 	FRA 	SB BORDEAUX BASTIDE 	DNS dec 			--- 		
--- 	BERRY Théo 			1997 	FRA 	AQUA VALLÉE-DE-CHEVREUSE 	DNS dec 			--- 		


100 Freestyle Women - Final A (Thursday 10 April 2014 - 18h04)
1. 	MUFFAT Camille 			1989 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	54.08 	+0.66 		1381 pts 		
2. 	BONNET Charlotte 		1995 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	54.62 	+0.66 		1363 pts 		
3. 	SANTAMANS Anna 			1993 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	55.35 	+0.64 		1338 pts 		
3. 	HACHE Cloé 			1997 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	55.35 	+0.65 		1338 pts 		
5. 	MARTIN Anouchka 		1993 	FRA 	CO SAINT-DIZIER NATATION 	55.68 	+0.67 		1327 pts 		
6. 	FABRE Margaux 			1992 	FRA 	MONTAUBAN NATATION 	55.99 	+0.72 		1316 pts 		
7. 	GASTALDELLO Béryl 		1995 	FRA 	CN MARSEILLE 		56.54 	+0.68 		1298 pts 		
8. 	LAZARE Mylène 			1987 	FRA 	AAS SARCELLES NATATION 95 	56.58 	+0.78 		1296 pts 		
9. 	MABBOUX Isabelle 		1992 	FRA 	AC BOULOGNE-BILLANCOURT 	56.65 	+0.68 		1294 pts 		
10. 	TOUATI Assia 			1995 	FRA 	CN SARREGUEMINES 	57.15 	+0.74 		1277 pts 		


200 Breaststroke Men - Elite 1/2 Finale (2) (Thursday 10 April 2014 - 18h14)
1 	DAHLIA Thomas 			1990 	FRA 	CN ANTIBES 		2:12.50 	+0.66 		1329 pts 		
2 	COTON Quentin 			1991 	FRA 	CN ANTIBES 		2:13.05 	+0.67 		1321 pts 		
3 	PERISSER Patrick 		1992 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	2:14.98 	+0.71 		1293 pts 		
4 	DEBOURGES William 		1991 	FRA 	CN ANTIBES 		2:15.71 	+0.71 		1282 pts 		
5 	RABEISEN Thomas 		1992 	FRA 	CN ANTIBES 		2:15.84 	+0.60 		1281 pts 		
6 	PEREZ DORTONA Giacomo 		1989 	FRA 	CN MARSEILLE 		2:16.43 	+0.65 		1272 pts 		
7 	BUSSIERE Theo 			1995 	FRA 	CN MARSEILLE 		2:16.97 	+0.63 		1265 pts 		
8 	DESPLANCHES Jeremy 		1994 	SUI 	 SUISSE 		2:17.00 	+0.68 		1264 pts 		
9 	QUIERTANT Yann 			1989 	FRA 	STADE FRANÇAIS O COURBEVOIE 	2:18.03 	+0.75 		1250 pts 		
10 	STACCHIOTTI Raphaël 		1992 	LUX 	CN MARSEILLE 		2:18.63 	+0.64 		1241 pts 		
11 	PIEKARZ Baptiste 		1995 	FRA 	ES MASSY NATATION 	2:19.09 	+0.72 		1235 pts 		
12 	GUDEFIN Clément 		1991 	FRA 	EMS BRON 		2:19.57 	+0.70 		1228 pts 		
13 	CAPITAINE Thibaut 		1993 	FRA 	CERGY PONTOISE NATATION 	2:20.25 	+0.69 		1219 pts 		
14 	JAN Benoît 			1992 	FRA 	CNP LOUDÉAC 		2:21.17 	+0.73 		1206 pts 		
15 	CLEMENT Vincent 		1991 	FRA 	CN AVIGNON 		2:21.43 	+0.67 		1202 pts 		
16 	CABROL Maxime 			1995 	FRA 	MONTAUBAN NATATION 	2:21.63 	+0.67 		1200 pts 		
17 	GOURI Lucas 			1989 	FRA 	MONTPELLIER ANUC 	2:22.71 	+0.68 		1185 pts 		
18 	CHASSAGNE Constant 		1994 	FRA 	ALLIANCE DIJON NATATION 	2:23.43 	+0.66 		1175 pts 		
19 	BOULET Benjamin 		1992 	FRA 	MONTPELLIER ANUC 	2:24.35 	+0.67 		1162 pts 		
20 	DRHOUIN Nicolas 		1995 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	2:25.60 	+0.65 		1146 pts 		
200 Breaststroke Men - Bq# (Thursday 10 April 2014 - 10h35)
1. 	GROMADA Sébastien 		1999 	FRA 	SN METZ 		2:32.94 	+0.80 		1049 pts 		
2. 	HOUZELLE Damien 		1998 	FRA 	CN CUGNAUX 		2:40.51 	+0.86 		954 pts 		
200 Breaststroke Men - Prelims (Thursday 10 April 2014 - 10h06)
1. 	DAHLIA Thomas 			1990 	FRA 	CN ANTIBES 		2:15.04 	+0.67 		1292 pts 		
2. 	PEREZ DORTONA Giacomo 		1989 	FRA 	CN MARSEILLE 		2:16.75 	+0.63 		1268 pts 		
3. 	COTON Quentin 			1991 		FRA 	CN ANTIBES 	2:17.64 	+0.70 		1255 pts 		
4. 	DENCAUSSE Jean 			1997 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	2:17.73 	+0.69 		1254 pts 		
5. 	DESPLANCHES Jeremy 		1994 	SUI 	 SUISSE 		2:17.89 	+0.68 		1252 pts 		
6. 	STACCHIOTTI Raphaël 		1992 	LUX 	CN MARSEILLE 		2:17.90 	+0.65 		1251 pts 		
7. 	DEBOURGES William 		1991 	FRA 	CN ANTIBES 		2:18.25 	+0.73 		1247 pts 		
8. 	M''RABET Taki 			1989 	TUN 	STADE FRANÇAIS O COURBEVOIE 	2:18.36 	+0.68 		1245 pts 		
9. 	QUIERTANT Yann 			1989 	FRA 	STADE FRANÇAIS O COURBEVOIE 	2:18.41 	+0.76 		1244 pts 		
10. 	M''RABET Talal 			1987 	TUN 	STADE FRANÇAIS O COURBEVOIE 	2:18.61 	+0.81 		1242 pts 		
11. 	RABEISEN Thomas 		1992 	FRA 	CN ANTIBES 		2:18.80 	+0.61 		1239 pts 		
12. 	PERISSER Patrick 		1992 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	2:19.19 	+0.74 		1233 pts 		
13. 	CALLAIS Quentin 		1996 	FRA 	CANET 66 NATATION 	2:20.32 	+0.63 		1218 pts 		
14. 	JAN Benoît 			1992 	FRA 	CNP LOUDÉAC 		2:20.86 	+0.69 		1210 pts 		
15. 	PIEKARZ Baptiste 		1995 	FRA 	ES MASSY NATATION 	2:21.49 	+0.74 		1202 pts 		
16. 	GUDEFIN Clément 		1991 	FRA 	EMS BRON 		2:21.66 	+0.71 		1199 pts 		
17. 	CABROL Maxime 			1995 	FRA 	MONTAUBAN NATATION 	2:21.74 	+0.68 		1198 pts 		
18. 	BUSSIERE Theo 			1995 	FRA 	CN MARSEILLE 		2:22.01 	+0.61 		1194 pts 		
19. 	LEVRIER Jérémy 			1993 	FRA 	STADE CLERMONT NATATION 	2:22.02 	+0.74 		1194 pts 		
20. 	CLEMENT Vincent 		1991 	FRA 	CN AVIGNON 		2:22.04 	+0.69 		1194 pts 		
21. 	CALLAIS Nathan 			1996 	FRA 	CANET 66 NATATION 	2:22.26 	+0.74 		1191 pts 		
22. 	BOULET Benjamin 		1992 	FRA 	MONTPELLIER ANUC 	2:22.79 	+0.67 		1184 pts 		
23. 	CHASSAGNE Constant 		1994 	FRA 	ALLIANCE DIJON NATATION 	2:22.94 	+0.65 		1182 pts 		
24. 	GOURI Lucas 			1989 	FRA 	MONTPELLIER ANUC 	2:23.04 	+0.66 		1180 pts 		
25. 	DRHOUIN Nicolas 		1995 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	2:23.37 	+0.65 		1176 pts 		
26. 	CAPITAINE Thibaut 		1993 	FRA 	CERGY PONTOISE NATATION 	2:24.45 	+0.70 		1161 pts 		
27. 	GARESSUS Maxime 		1993 	FRA 	ANGERS NATATION 	2:24.47 	+0.71 		1161 pts 		
28. 	FALL Malik 			1985 	SEN 	STADE FRANÇAIS O COURBEVOIE 	2:24.67 	+0.76 		1158 pts 		
29. 	DELOFFRE Adrien 		1996 	FRA 	DUNKERQUE NATATION 	2:25.20 	+0.77 		1151 pts 		
30. 	JACQUOT Raphael 		1998 	FRA 	ASPTT NANCY 		2:25.51 	+0.75 		1147 pts 		
30. 	COUDERT Rémi 			1995 	FRA 	CERGY PONTOISE NATATION 	2:25.51 	+0.74 		1147 pts 		
32. 	VIGOUROUX Romain 		1994 	FRA 	NAUTIC CLUB NÎMES 	2:26.35 	+0.65 		1136 pts 		
33. 	REDON Emmanuel 			1997 	FRA 	CN ANTIBES 		2:26.41 	+0.73 		1135 pts 		
34. 	MANDALINIC Yvan 		1991 	FRA 	AAS SARCELLES NATATION 95 	2:26.52 	+0.69 		1133 pts 		
35. 	SAMOKINE Yann 			1997 	FRA 	CN MELUN VAL DE SEINE 	2:27.17 	+0.67 		1125 pts 		
36. 	CHARRADE Théo 			1998 	FRA 	CANET 66 NATATION 	2:27.19 	+0.71 		1124 pts 		
37. 	EVEN William 			1996 	FRA 	CNP LOUDÉAC 		2:27.20 	+0.78 		1124 pts 		
38. 	BRUCHON Alexis 			1995 	FRA 	EN CAEN 		2:27.26 	+0.60 		1123 pts 		
39. 	GRUET Raphaël 			1989 	FRA 	SPN POITIERS 		2:27.38 	+0.80 		1122 pts 		
40. 	LESPARRE Tanguy 		1999 	FRA 	CN CANNES 		2:27.45 	+0.67 		1121 pts 		
41. 	TROG Arnaud 			1997 	FRA 	MULHOUSE ON 		2:27.90 	+0.72 		1115 pts 		
42. 	BRAND Thibauld 			1997 	FRA 	SCA 2000 EVRY 		2:28.20 	+0.64 		1111 pts 		
43. 	GUENEAU Romain 			1992 	FRA 	ALLIANCE DIJON NATATION 	2:28.22 	+0.72 		1111 pts 		
44. 	KARGBO Michaël 			1985 	FRA 	ASPTT GRAND TOULOUSE 	2:28.62 	+0.67 		1105 pts 		
45. 	THOMSON Michael 		1994 	GBR 	ASPTT GRAND TOULOUSE 	2:28.86 	+0.67 		1102 pts 		
46. 	BEJI Adnan 			1999 	TUN 	LA ROCHE-SUR-YON NATATION 	2:29.38 	+0.78 		1095 pts 		
47. 	BURNICHON Joris 		1999 	FRA 	TRITON CLUB BELLEVILLE 	2:29.71 	+0.77 		1091 pts 		
48. 	ERBA Benjamin 			1994 	FRA 	ASN CHARLEVILLE-MÉZIÈRES 	2:29.78 	+0.68 		1090 pts 		
49. 	QUIERTANT Killian 		1997 	FRA 	U.S CRETEIL NATATION 	2:30.04 	+0.74 		1087 pts 		
50. 	VIQUERAT Antoine 		1998 	FRA 	LAGARDERE PARIS RACING 	2:30.56 	+0.76 		1080 pts 		
51. 	FAUBOURG Dimitri 		1997 	FRA 	CERCLE NAGEURS ST-JOSEPH 	2:30.76 	+0.70 		1077 pts 		
52. 	VIGUIER Bastien 		1998 	FRA 	CANET 66 NATATION 	2:31.02 	+0.65 		1074 pts 		
53. 	CONTRINO Gianni 		1998 	FRA 	ST-ETIENNE NATATION 	2:31.16 	+0.70 		1072 pts 		
54. 	BOURSAC CERVERA Thomas 		1999 	FRA 	LAGARDERE PARIS RACING 	2:31.29 	+0.69 		1070 pts 		
55. 	GOASGUEN Loïc 			1998 	FRA 	NAUTIC CLUB NÎMES 	2:31.68 	+0.69 		1065 pts 		
56. 	SYOUD Jaouad 			1999 	FRA 	CN CHALON-SUR-SAONE 	2:32.17 	+0.75 		1059 pts 		
57. 	DUFAYARD Lucas 			1998 	FRA 	STADE OLYMPIQUE CHAMBÉRY 	2:32.26 	+0.71 		1058 pts 		
58. 	PALUSZAK Quentin 		1998 	FRA 	ST-ETIENNE NATATION 	2:32.27 	+0.68 		1058 pts 		
59. 	STROBEL Axel 			1998 	FRA 	VAGUE BETSCHDORF-DRACHENBRONN 	2:32.30 	+0.70 		1057 pts 		
60. 	HENRY Thomas 			1997 	FRA 	DAUPHINS OBERNAI 	2:32.32 	+0.75 		1057 pts 		
61. 	ODENT Sydney 			1998 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	2:32.38 	+0.75 		1056 pts 		
62. 	VANHOUTTE Victor 		1998 	FRA 	SC BOULOGNE-SUR-MER 	2:33.17 	+0.80 		1046 pts 		
63. 	GORJAO MOREIRA Martin 		1999 	FRA 	NOGENT NATATION 94 	2:33.52 	+0.83 		1042 pts 		
64. 	MARMIER Mathieu 		1999 	FRA 	STADE CLERMONT NATATION 	2:33.55 	+0.83 		1041 pts 		
65. 	GUERRERO Quentin 		1997 	FRA 	O.N MEDITERRANEE CUXAC D''AUDE 	2:33.79 	+0.72 		1038 pts 		
66. 	CATTIN Léo 			2000 	FRA 	AVENIR NATATION BESANÇON 	2:34.41 	+0.75 		1030 pts 		
67. 	CONSTANT Yoann 			1998 	FRA 	ROQUEBRUNE NATATION 	2:34.46 	+0.72 		1030 pts 		
68. 	HOUZELLE Damien 		1998 	FRA 	CN CUGNAUX 		2:34.68 	+0.89 		1027 pts 		
68. 	GROMADA Sébastien 		1999 	FRA 	SN METZ 		2:34.68 	+0.77 		1027 pts 		
70. 	JEAN Hugo 			1997 	FRA 	LYON NATATION 		2:35.75 	+0.62 		1013 pts 		
71. 	BARRY Ervin 			2000 	FRA 	SCUF PARIS 		2:35.82 	+0.72 		1012 pts 		
72. 	UGOLINI Quentin 		1998 	FRA 	A.C SEYSSINETTOIS NATATION 	2:36.34 	+0.66 		1006 pts 		
73. 	POTIER Hugo 			1997 	FRA 	COULOMMIERS NATATION 	2:36.70 	+0.67 		1001 pts 		
74. 	MARC Antoine 			2000 	FRA 	CN EPINAL 		2:37.21 	+0.69 		995 pts 		
75. 	DAUTRAIX Maxime 		1996 	FRA 	EMS BRON 		2:37.60 	+0.69 		990 pts 		
76. 	RONDIER Lucien 			2000 	FRA 	CSM CLAMART 		2:39.37 	+0.79 		968 pts 		
77. 	PEREZ Sebastien 		2000 	FRA 	FOS-SUR-MER NATATION 	2:40.43 	+0.83 		955 pts 		
78. 	HARENG Charles 			1999 	FRA 	CN BREST 		2:41.43 	+0.72 		943 pts 		
79. 	MILLOT Corentin 		1998 	FRA 	AC MOLSHEIM MUTZIG 	2:41.64 	+0.68 		940 pts 		
80. 	MILLION Curtis 			2000 	FRA 	COULOMMIERS NATATION 	2:45.22 	+0.71 		897 pts 		
--- 	DASSIE Vincent 			1988 	FRA 	SB BORDEAUX BASTIDE 	DSQ Ni 			--- 		
--- 	PERDU Baptiste 			1999 	FRA 	ASPTT MONTPELLIER 	DSQ Ni 			--- 		
--- 	FUCHS Roman 			1998 	FRA 	AMIENS METROPOLE NAT. 	DNS dec 			--- 		
--- 	GWIZDZ Damien 			1995 	FRA 	CANET 66 NATATION 	DNS dec 			--- 		
--- 	PIRLOT Thibaud 			1998 	FRA 	CN GIVET 	DNS dec 			--- 		


200 Medley Women - 1/2 Final   Elite : 17 ans et plus (Thursday 10 April 2014 - 18h18)
1 	VERRASZTO Evelyn 		1989 	HUN 	 HONGRIE 	2:13.81 	+0.70 		1364 pts 		
2 	ZAVADOVA Barbora 		1993 	CZE 	ST-AMAND NAT PORTE DU HAINAUT 	2:15.89 	+0.75 		1330 pts 		
3 	LESAFFRE Fantine 		1994 	FRA 	MULHOUSE ON 	2:17.03 	+0.78 		1312 pts 		
4 	GRANGEON Lara 			1991 	FRA 	CN CALÉDONIENS 	2:18.44 	+0.69 		1290 pts 		
5 	AUBRY Alice 			1997 	FRA 	NAUTIQUE ENTENTE CHÂLONS 	2:19.49 	+0.73 		1274 pts 		
6 	MARTIN Adeline 			1992 	FRA 	CN ANTIBES 	2:19.66 	+0.70 		1271 pts 		
7 	BONNET Charlotte 		1995 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	2:19.92 	+0.71 		1267 pts 		
8 	FOURTIER Julie 			1993 	FRA 	CSN GUYANCOURT 	2:20.29 	+0.81 		1262 pts 		
9 	DOBRAL Coralie 			1987 	FRA 	MONTAUBAN NATATION 	2:20.64 	+0.68 		1256 pts 		
10 	ROUSSEAU Magali 		1988 	FRA 	MONTAUBAN NATATION 	2:20.86 	+0.73 		1253 pts 		
11 	PETIT Cassandra 		1995 	FRA 	CN ANTIBES 	2:21.38 	+0.66 		1245 pts 		
12 	ARLANDIS Anais 			1997 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	2:21.88 	+0.64 		1237 pts 		
13 	CLERC Celia 			1997 	FRA 	CERGY PONTOISE NATATION 	2:23.25 	+0.77 		1217 pts 		
14 	PETIT Emilie 			1996 	FRA 	ALLIANCE DIJON NATATION 	2:23.53 	+0.71 		1212 pts 		
15 	CARA Axelle 			1997 	FRA 	CN ANTIBES 	2:23.54 	+0.70 		1212 pts 		
16 	DAUBA Camille 			1997 	FRA 	USB LONGWY NATATION 	2:23.68 	+0.72 		1210 pts 		
17 	MATRAT Clotilde 		1997 	FRA 	FOS-SUR-MER NATATION 	2:24.61 	+0.70 		1196 pts 		
18 	BACCHETTA Marine 		1991 	FRA 	ES MASSY NATATION 	2:25.20 	+0.78 		1187 pts 		
19 	PAQUIT Laura 			1995 	FRA 	TARBES NAUTIC CLUB 	2:26.25 	+0.76 		1172 pts 		
20 	LEROY Flavy 			1996 	FRA 	CNM DIEPPE 	2:27.21 	+0.81 		1157 pts 		

200 Medley Women - Prelims (Thursday 10 April 2014 - 09h26)
1. 	ZAVADOVA Barbora 		1993 	CZE 	ST-AMAND NAT PORTE DU HAINAUT 	2:17.53 	+0.80 		1305 pts 		
2. 	VERRASZTO Evelyn 		1989 	HUN 	 HONGRIE 	2:17.66 	+0.73 		1303 pts 		
3. 	FOURTIER Julie 			1993 	FRA 	CSN GUYANCOURT 	2:19.40 	+0.82 		1275 pts 		
4. 	BONNET Charlotte 		1995 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	2:20.36 	+0.69 		1261 pts 		
5. 	LESAFFRE Fantine 		1994 	FRA 	MULHOUSE ON 	2:20.60 	+0.76 		1257 pts 		
6. 	GRANGEON Lara 			1991 	FRA 	CN CALÉDONIENS 	2:20.61 	+0.68 		1257 pts 		
7. 	MARTIN Adeline 			1992 	FRA 	CN ANTIBES 	2:20.79 	+0.73 		1254 pts 		
8. 	MATTHEWS Rebecca 		1993 	GBR 	ASPTT MONTPELLIER 	2:21.98 	+0.70 		1236 pts 		
9. 	DOBRAL Coralie 			1987 	FRA 	MONTAUBAN NATATION 	2:21.99 	+0.66 		1236 pts 		
10. 	AUBRY Alice 			1997 	FRA 	NAUTIQUE ENTENTE CHÂLONS 	2:22.82 	+0.74 		1223 pts 		
11. 	PETIT Cassandra 		1995 	FRA 	CN ANTIBES 	2:23.17 	+0.65 		1218 pts 		
12. 	PETIT Emilie 			1996 	FRA 	ALLIANCE DIJON NATATION 	2:23.69 	+0.73 		1210 pts 		
13. 	CLERC Celia 			1997 	FRA 	CERGY PONTOISE NATATION 	2:23.80 	+0.79 		1208 pts 		
14. 	ROUSSEAU Magali 		1988 	FRA 	MONTAUBAN NATATION 	2:23.90 	+0.77 		1207 pts 		
15. 	ARLANDIS Anais 			1997 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	2:23.98 	+0.68 		1206 pts 		
16. 	MATRAT Clotilde 		1997 	FRA 	FOS-SUR-MER NATATION 	2:24.53 	+0.72 		1197 pts 		
17. 	CARA Axelle 			1997 	FRA 	CN ANTIBES 	2:24.54 	+0.72 		1197 pts 		
18. 	LEROY Flavy 			1996 	FRA 	CNM DIEPPE 	2:24.61 	+0.82 		1196 pts 		
19. 	PAQUIT Laura 			1995 	FRA 	TARBES NAUTIC CLUB 	2:24.95 	+0.76 		1191 pts 		
20. 	BACCHETTA Marine 		1991 	FRA 	ES MASSY NATATION 	2:24.98 	+0.78 		1190 pts 		
21. 	DAUBA Camille 			1997 	FRA 	USB LONGWY NATATION 	2:25.17 	+0.71 		1188 pts 		
22. 	BOUCHER Aïnoa 			1997 	FRA 	ASEC ST-PAUL LA RÉUNION 	2:25.55 	+0.72 		1182 pts 		
23. 	SALOMON Manon 			1996 	FRA 	AC HYÈRES 	2:25.71 	+0.76 		1180 pts 		
24. 	PRÊTRE Ava 			1996 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	2:26.00 	+0.71 		1175 pts 		
25. 	PESEUX Clothilde 		1998 	FRA 	AVENIR NATATION BESANÇON 	2:26.09 	+0.73 		1174 pts 		
26. 	XAVIER Lea 			1996 	FRA 	ASPTT MONTPELLIER 	2:26.44 	+0.74 		1169 pts 		
27. 	BERNARD Béatrice 		1998 	FRA 	C PAUL-BERT RENNES 	2:26.58 	+0.70 		1167 pts 		
28. 	BARDOT Lou 			1998 	FRA 	CN MELUN VAL DE SEINE 	2:26.74 	+0.72 		1164 pts 		
29. 	MOREL Emma 			1996 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	2:27.11 	+0.76 		1159 pts 		
30. 	DESFONTAINES Roxane 		1992 	FRA 	CLUB DES NAGEURS DE PARIS 	2:27.14 	+0.77 		1158 pts 		
31. 	POU Tiffany 			1996 	FRA 	AS MONACO NATATION 	2:27.17 	+0.71 		1158 pts 		
32. 	THIBAULT Laura 			1994 	FRA 	ASPTT GRAND TOULOUSE 	2:27.28 	+0.69 		1156 pts 		
33. 	SCORDIA Mélina 			1997 	FRA 	CN CÉVENNES ALÈS 	2:27.35 	+0.63 		1155 pts 		
34. 	ZELLER Olivia 			1997 	FRA 	AC BOULOGNE-BILLANCOURT 	2:27.42 	+0.70 		1154 pts 		
35. 	DEKEIN Marine 			1996 	FRA 	ASPTT LIMOGES 	2:27.55 	+0.77 		1152 pts 		
36. 	BERNARD Margaux 		1999 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	2:27.84 	+0.78 		1148 pts 		
37. 	BIEHLMANN Emeline 		1998 	FRA 	CANET 66 NATATION 	2:27.94 	+0.75 		1147 pts 		
38. 	NERRIERE Coralie 		1994 	FRA 	STADE CLERMONT NATATION 	2:27.95 	+0.67 		1146 pts 		
39. 	CHANAVAT GILLET Alicia	 	1999 	FRA 	CN CHALON-SUR-SAONE 	2:28.04 	+0.70 		1145 pts 		
40. 	DESNOYERS Inès 			1999 	FRA 	CN ANTIBES 	2:28.48 	+0.68 		1139 pts 		
41. 	SCHWARTZ Marine 		1997 	FRA 	TEAM STRASBOURG SNS-ASPTT 	2:28.55 	+0.74 		1138 pts 		
42. 	DUHAMEL Cyrielle 		2000 	FRA 	STADE BÉTHUNE PÉLICAN CLUB 	2:28.58 	+0.79 		1137 pts 		
43. 	PRADO Sophie 			1988 	FRA 	SPN POITIERS 	2:28.64 	+0.76 		1136 pts 		
44. 	GARABEDIAN Margot 		1996 	FRA 	NAUTIC CLUB ALP''38 	2:28.67 	+0.73 		1136 pts 		
45. 	CORMIER Alexane 		1999 	FRA 	USM SARAN 	2:28.73 	+0.76 		1135 pts 		
46. 	JOLLY Lucie 			1994 	FRA 	LYON NATATION 	2:28.76 	+0.65 		1135 pts 		
47. 	SIMON Charlotte 		1998 	FRA 	CN CHALON-SUR-SAONE 	2:28.81 	+0.74 		1134 pts 		
48. 	VEROT Marine 			1997 	FRA 	ES MASSY NATATION 	2:29.09 	+0.69 		1130 pts 		
49. 	JEANNERET Valentine 		1999 	FRA 	CN CHALON-SUR-SAONE 	2:29.10 	+0.71 		1130 pts 		
50. 	PORTAS Angélique 		1999 	FRA 	CN CHALON-SUR-SAONE 	2:29.90 	+0.81 		1118 pts 		
51. 	BRISFER Clara 			1997 	FRA 	AMIENS METROPOLE NAT. 	2:30.38 	+0.72 		1111 pts 		
52. 	DESBORDES Joana 		2000 	FRA 	SO ROSNY 	2:30.50 	+0.78 		1109 pts 		
53. 	BLANCHARD Morgane 		1997 	FRA 	AAS SARCELLES NATATION 95 	2:30.68 	+0.72 		1107 pts 		
54. 	BAZY Camille 			1999 	FRA 	CN VIRY-CHÂTILLON 	2:30.87 	+0.71 		1104 pts 		
55. 	BRENON Meredith 		1998 	FRA 	TRITON CLUB BELLEVILLE 	2:30.98 	+0.63 		1102 pts 		
56. 	NERRIERE Célia 			1998 	FRA 	STADE CLERMONT NATATION 	2:31.06 	+0.77 		1101 pts 		
57. 	LACOMBE Zoé 			1999 	FRA 	MONTPELLIER ANUC 	2:31.37 	+0.79 		1097 pts 		
58. 	CARVIN Charlene 		1996 	FRA 	MONTPELLIER ANUC 	2:31.54 	+0.65 		1094 pts 		
59. 	BLANCHARD Valentine 		1998 	FRA 	STADE OLYMPIQUE CHAMBÉRY 	2:31.61 	+0.75 		1093 pts 		
60. 	JEANSON Natacha 		1999 	FRA 	CN LE PLESSIS-ROBINSON 	2:31.87 	+0.83 		1090 pts 		
61. 	COURBOT Marie 			2000 	FRA 	ND VILLEFRANCHE-EN-BEAUJOLAIS 	2:32.22 	+0.73 		1085 pts 		
62. 	GUILLAUME Maeva 		1998 	FRA 	CLUB DES NAGEURS DE BRIVE 	2:32.24 	+0.77 		1084 pts 		
63. 	SHIMIZU Runa 			2000 	JPN 	AS MONACO NATATION 	2:32.33 	+0.70 		1083 pts 		
64. 	MANSOURI Donia 			1998 	FRA 	AC VILLEPINTE 	2:32.35 	+0.68 		1083 pts 		
65. 	LUYSSEN Margo 			1999 	FRA 	CN LE PLESSIS-ROBINSON 	2:32.36 	+0.88 		1083 pts 		
66. 	FAVERO Camille 			1998 	FRA 	CHARLEVILLE-MÉZIÈRES NATATION 	2:32.61 	+0.73 		1079 pts 		
67. 	SPRIET Amandine 		1997 	FRA 	ASM DAUPHINS DE MEUDON 	2:32.94 	+0.71 		1074 pts 		
67. 	ZIEGLER Fanny 			2000 	FRA 	NAUTIC CLUB ALP''38 	2:32.94 	+0.68 		1074 pts 		
69. 	HITA Orlane 			1999 	FRA 	CN BREST 	2:32.99 	+0.68 		1074 pts 		
70. 	GASSER Claire 			1999 	FRA 	MULHOUSE ON 	2:33.18 	+0.76 		1071 pts 		
71. 	BOREL Carol-Ann 		1999 	FRA 	AMSL FRÉJUS 	2:33.20 	+0.70 		1071 pts 		
72. 	LANERET Romane 			2000 	FRA 	CN LE HAVRE 	2:33.24 	+0.73 		1070 pts 		
73. 	BIHAN Morgane 			2000 	FRA 	CSN GUYANCOURT 	2:33.45 	+0.78 		1067 pts 		
74. 	PESCHEUX Pauline 		1999 	FRA 	CHARTRES METROPOLE NAT 	2:33.49 	+0.83 		1066 pts 		
75. 	FOULQUIER Jodie 		1998 	FRA 	ASEC ST-PAUL LA RÉUNION 	2:33.56 	+0.71 		1065 pts 		
76. 	DESPLAS Charline 		1999 	FRA 	DAUPHINS FC SÈTE 	2:33.73 	+0.73 		1063 pts 		
77. 	MILCZYNSKI Manon 		1999 	FRA 	MONTAUBAN NATATION 	2:33.76 	+0.75 		1063 pts 		
78. 	LOWE Vera 			2000 	NED 	ANGOULEME N CHARENTE 	2:33.87 	+0.65 		1061 pts 		
79. 	MONGES Clara 			1998 	FRA 	TOULON VAR NATATION 	2:33.97 	+0.69 		1060 pts 		
80. 	SIMONETTI Romane 		1999 	FRA 	LAGARDERE PARIS RACING 	2:34.03 	+0.68 		1059 pts 		
81. 	HENAULT-MENESGUEN Adèle 	1998 	FRA 	CN BREST 	2:34.14 	+0.80 		1057 pts 		
82. 	COUSSON Adelie 			2000 	FRA 	JN COMPIÈGNE 	2:34.45 	+0.78 		1053 pts 		
83. 	STUDER Camille 			2000 	FRA 	THANN OLYMPIC N 	2:34.97 	+0.74 		1046 pts 		
84. 	LAGARDERE Manon 		1999 	FRA 	CN BREST 	2:35.20 	+0.74 		1042 pts 		
85. 	CRUZ Alice 			1999 	FRA 	SO MILLAU N 	2:35.34 	+0.70 		1040 pts 		
86. 	HARZE Marine 			1997 	BEL 	AS MONACO NATATION 	2:35.37 	+0.77 		1040 pts 		
87. 	ROLLIN Emma 			1999 	FRA 	CANET 66 NATATION 	2:35.40 	+0.79 		1040 pts 		
88. 	PHILOMENE-ALEXANDRINE Melody 	2001 	FRA 	AAS SARCELLES NATATION 95 	2:35.67 	+0.77 		1036 pts 		
89. 	NYPELS Chloé 			2000 	FRA 	SO MILLAU N 	2:35.82 	+0.79 		1034 pts 		
90. 	SCHMITT Chloe 			2000 	FRA 	CN SARREGUEMINES 	2:35.91 	+0.67 		1032 pts 		
91. 	LIER Solene 			1997 	FRA 	GIRONDINS BORDEAUX 	2:36.00 	+0.75 		1031 pts 		
92. 	GREMILLON Louise 		2000 	FRA 	ASC PESSAC-ALOUETTE 	2:36.02 	+0.82 		1031 pts 		
93. 	ROUE Milanda 			2000 	FRA 	CN BREST 	2:36.26 	+0.76 		1028 pts 		
94. 	HAJDER-NAEYE Tamlyne 		2000 	FRA 	AC BOULOGNE-BILLANCOURT 	2:36.34 	+0.76 		1026 pts 		
95. 	LANGLAIS Lila 			2000 	FRA 	ES MASSY NATATION 	2:37.10 	+0.90 		1016 pts 		
96. 	HIVERT Emma 			2000 	FRA 	ASPTT LIMOGES 	2:37.11 	+0.78 		1016 pts 		
97. 	LACAN Margot 			1999 	FRA 	EN ALBI 	2:37.41 	+0.72 		1012 pts 		
98. 	BORGOGNO Alizée 		2001 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	2:37.58 	+0.70 		1009 pts 		
99. 	CASSIGNOL Oceane 		2000 	FRA 	CN BÉZIERS 	2:37.97 	+0.75 		1004 pts 		
100. 	OUENNICHE Rim 			1999 	TUN 	NOGENT NATATION 94 	2:38.09 	+0.78 		1002 pts 		
101. 	RIALLAND Marion 		1997 	FRA 	AVENIR MURET NATATION 	2:38.14 	+0.72 		1002 pts 		
102. 	GAUTIER Loni 			2000 	FRA 	ROYAN OCÉAN CLUB NATATION 	2:38.72 	+0.70 		994 pts 		
103. 	GABRIEL Sophie 			1999 	FRA 	AC TRÈBES 	2:38.88 	+0.80 		991 pts 		
104. 	CALVY Elisa 			1999 	FRA 	CHARLEVILLE-MÉZIÈRES NATATION 	2:39.84 	+0.76 		978 pts 		
105. 	DAVY Vick 			1999 	FRA 	MOUFIA AQUATIK 	2:40.02 	+0.79 		976 pts 		
106. 	LEROY Elisa 			1999 	FRA 	ESM GONFREVILLE 	2:40.22 	+0.69 		973 pts 		
107. 	KOENIG Laura 			2000 	FRA 	CN OSTWALD 	2:40.30 	+0.77 		972 pts 		
108. 	PONSARDIN Alice 		2000 	FRA 	CN VOUZIERS 	2:41.15 	+0.78 		961 pts 		
109. 	LEGER Manon 			1999 	FRA 	ANGOULEME N CHARENTE 	2:41.46 	+0.71 		957 pts 		
110. 	LEAUTAUD Marion 		2000 	FRA 	CN GAP 	2:41.86 	+0.67 		951 pts 		
111. 	LACOMME Lucile 			2000 	FRA 	ASN LOUVRES-ROISSY-SURVILLIERS 	2:42.04 	+0.70 		949 pts 		
112. 	BECKER Lia 			1999 	FRA 	USB LONGWY NATATION 	2:43.69 	+0.84 		927 pts 		
--- 	ROGEON Axelle 			1999 	FRA 	CLUB DAUPHINS COGNAC 	DSQ Ni 			--- 		
--- 	SERRAND-BRIXTEL Alicia 		1994 	FRA 	STADE FRANÇAIS O COURBEVOIE 	DNS dec 			--- 		
--- 	BRUNET Victorine 		1998 	FRA 	CLUB DES NAGEURS DE BRIVE 	DNS dec 			--- 		
--- 	HERTHE Alexe 			2000 	FRA 	ROYAN OCÉAN CLUB NATATION 	DNS dec 			--- 		

50 Freestyle Men - Final A (Thursday 10 April 2014 - 18h26)
1. 	MANAUDOU Florent 		1990 	FRA 	CN MARSEILLE 	21.70 	+0.61 		1374 pts 		
2. 	PELAGIE Nosy 			1991 	FRA 	LYON NATATION 	22.43 	+0.69 		1318 pts 		
3. 	GILOT Fabien 			1984 	FRA 	CN MARSEILLE 	22.45 	+0.69 		1316 pts 		
3. 	MIGNON Clément 			1993 	FRA 	CN MARSEILLE 	22.45 	+0.65 		1316 pts 		
5. 	GRANDJEAN Yoris 		1989 	BEL 	CN MARSEILLE 	22.53 	+0.61 		1310 pts 		
6. 	PACO PEDRONI Tom 		1995 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	22.91 	+0.70 		1282 pts 		
7. 	GOVINDIN Yonel 			1993 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	22.96 	+0.68 		1278 pts 		
8. 	BOUTON Axel 			1994 	FRA 	CN MARSEILLE 	23.23 	+0.64 		1258 pts 		
9. 	TONNERRE Kevin 			1991 	FRA 	NAUTIC CLUB ALP''38 	23.24 	+0.66 		1257 pts 		
10. 	DEBAERE Stéphane 		1989 	FRA 	CERCLE DES NAGEURS DE TALENCE 	23.34 	+0.68 		1250 pts 		
50 Freestyle Men - Prelims (Thursday 10 April 2014 - 11h03)
1. 	GILOT Fabien 			1984 	FRA 	CN MARSEILLE 	22.50 	+0.68 		1313 pts 		
2. 	GRANDJEAN Yoris 		1989 	BEL 	CN MARSEILLE 	22.52 	+0.65 		1311 pts 		
3. 	MANAUDOU Florent 		1990 	FRA 	CN MARSEILLE 	22.73 	+0.63 		1295 pts 		
4. 	PACO PEDRONI Tom 		1995 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	22.78 	+0.69 		1291 pts 		
4. 	PELAGIE Nosy 			1991 	FRA 	LYON NATATION 	22.78 	+0.71 		1291 pts 		
6. 	MIGNON Clément 			1993 	FRA 	CN MARSEILLE 	22.83 	+0.67 		1288 pts 		
7. 	SAHNOUNE Oussama 		1992 	ALG 	 ALGÉRIE 	22.86 	+0.64 		1285 pts 		
8. 	TONNERRE Kevin 			1991 	FRA 	NAUTIC CLUB ALP''38 	23.12 	+0.64 		1266 pts 		
9. 	BOUTON Axel 			1994 	FRA 	CN MARSEILLE 	23.22 	+0.57 		1258 pts 		
10. 	DEBAERE Stéphane 		1989 	FRA 	CERCLE DES NAGEURS DE TALENCE 	23.30 	+0.67 		1253 pts 		
11. 	GOVINDIN Yonel 			1993 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	23.34 	+0.68 		1250 pts 		
12. 	BADRE Jérémy 			1990 	FRA 	MONTAUBAN NATATION 	23.44 	+0.70 		1242 pts 		
13. 	BOLE Sandy 			1994 	FRA 	AS MONACO NATATION 	23.60 	+0.68 		1230 pts 		
14. 	PATAMIA Jean-Baptiste 		1993 	FRA 	CN ANTIBES 	23.64 	+0.66 		1227 pts 		
15. 	AZZOLA Cyrille 			1993 	FRA 	SB BORDEAUX BASTIDE 	23.70 	+0.68 		1223 pts 		
16. 	BELKHOUDJA Nazim 		1990 	ALG 	STADE FRANÇAIS O COURBEVOIE 	23.72 	+0.70 		1221 pts 		
17. 	SAUREL Arthur 			1995 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	23.73 	+0.73 		1221 pts 		
17. 	LAMBERT Hugo 			1993 	FRA 	CN CHALON-SUR-SAONE 	23.73 	+0.69 		1221 pts 		
19. 	MEYNARD William 		1987 	FRA 	CN MARSEILLE 	23.74 	+0.65 		1220 pts 		
20. 	SASSOT Romain 			1986 	FRA 	CN CHALON-SUR-SAONE 	23.75 	+0.66 		1219 pts 		
21. 	CONTARDO Felipe 		1995 	FRA 	MULHOUSE ON 	23.82 	+0.63 		1214 pts 		
22. 	REGENT Vince 			1993 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	23.84 	+0.68 		1213 pts 		
22. 	COQUEREL Robin 			1995 	FRA 	C VIKINGS DE ROUEN 	23.84 	+0.66 		1213 pts 		
24. 	BOQUET Titouan 			1995 	FRA 	CLUB DES NAGEURS DE PARIS 	23.85 	+0.72 		1212 pts 		
25. 	BOUMALI Jugurtha 		1991 	FRA 	U.S CRETEIL NATATION 	23.88 	+0.69 		1210 pts 		
26. 	AUBRY Flavien 			1994 	FRA 	U.S CRETEIL NATATION 	23.89 	+0.64 		1209 pts 		
27. 	BOUMALI Amar 			1994 	FRA 	U.S CRETEIL NATATION 	23.99 	+0.68 		1202 pts 		
27. 	NUSS Steve 			1992 	FRA 	ASPTT MARSEILLE 	23.99 	+0.73 		1202 pts 		
29. 	ZEPHIR Jean-Luc 		1993 	FRA 	EN TOURS 	24.07 	+0.76 		1196 pts 		
30. 	DROGUET Gaëtan 			1994 	FRA 	C PAUL-BERT RENNES 	24.09 	+0.62 		1194 pts 		
30. 	GRAS Geoffrey 			1994 	FRA 	LILLE MÉTROPOLE NATATION 	24.09 	+0.67 		1194 pts 		
32. 	DAWS Christopher 		1997 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	24.10 	+0.67 		1194 pts 		
33. 	QUAMMIE Qulaüs 			1995 	FRA 	MEGAQUARIUS CLUB GUYANE 	24.11 	+0.65 		1193 pts 		
34. 	MARCELIN Louis 			1996 	FRA 	RACING CLUB ARRAS 	24.14 	+0.68 		1191 pts 		
35. 	CADIAT Maxime 			1997 	FRA 	CN ANTIBES 	24.17 	+0.66 		1189 pts 		
36. 	DANHO Thibaut 			1994 	FRA 	ASPTT GRAND TOULOUSE 	24.20 	+0.59 		1187 pts 		
37. 	ANGOT Arthur 			1996 	FRA 	CN MARSEILLE 	24.23 	+0.70 		1184 pts 		
38. 	GAUTIER BROSSOIS Romain 	1994 	FRA 	RUEIL ATHLETIC CLUB 	24.26 	+0.63 		1182 pts 		
39. 	GARZOTTO Guillaume 		1997 	FRA 	CN ANTIBES 	24.27 	+0.57 		1181 pts 		
39. 	BOUVIER Maxence 		1996 	FRA 	CN ANTIBES 	24.27 	+0.68 		1181 pts 		
39. 	TURPIN Fabrice 			1995 	FRA 	CN MELUN VAL DE SEINE 	24.27 	+0.64 		1181 pts 		
42. 	JULIO Raphaël 			1993 	FRA 	MULHOUSE ON 	24.31 	+0.69 		1179 pts 		
43. 	RALEFY Anthonny 		1995 	MAD 	CN MARSEILLE 	24.32 	+0.61 		1178 pts 		
44. 	DERET Kevin 			1989 	FRA 	LA ROCHE-SUR-YON NATATION 	24.35 	+0.66 		1176 pts 		
45. 	ABILY Jean-Baptiste 		1997 	FRA 	CANET 66 NATATION 	24.37 	+0.68 		1174 pts 		
46. 	CAYOT Alexandre 		1996 	FRA 	SAINT-RAPHAEL NATATION 	24.39 	+0.70 		1173 pts 		
47. 	COURCELLE Quentin 		1992 	FRA 	C PAUL-BERT RENNES 	24.42 	+0.75 		1171 pts 		
47. 	DERACHE Alexandre 		1998 	FRA 	AMIENS METROPOLE NAT. 	24.42 	+0.74 		1171 pts 		
49. 	SCHMITT Emilien 		1994 	FRA 	AVENIR NATATION BESANÇON 	24.45 	+0.66 		1169 pts 		
50. 	HERBIN William 			1994 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	24.48 	+0.72 		1166 pts 		
51. 	BERRY Théo 			1997 	FRA 	AQUA VALLÉE-DE-CHEVREUSE 	24.49 	+0.75 		1166 pts 		
52. 	DAVID Lucas 			1998 	FRA 	AVENIR NATATION BESANÇON 	24.53 	+0.68 		1163 pts 		
52. 	SCHENKEL Jules 			1995 	FRA 	C VIKINGS DE ROUEN 	24.53 	+0.71 		1163 pts 		
54. 	WITTMANN Lucas 			1997 	FRA 	CHASSIEU NATATION 	24.55 	+0.57 		1161 pts 		
55. 	BRAS Hugo 			1992 	FRA 	VILLEURBANNE NATATION 	24.56 	+0.74 		1161 pts 		
56. 	ATSU Jonathan 			1996 	FRA 	BAYONNE-AVIRON BAYONNAIS 	24.62 	+0.75 		1156 pts 		
57. 	SANSORNY Valentin 		1990 	FRA 	CA PIERRELATTE ASCEAC 	24.65 	+0.71 		1154 pts 		
58. 	CARDEY Léo 			1996 	FRA 	U.S CRETEIL NATATION 	24.67 	+0.69 		1153 pts 		
59. 	DENIS Romain 			1993 	FRA 	LILLE MÉTROPOLE NATATION 	24.69 	+0.65 		1151 pts 		
60. 	NOUET Guilhem 			1997 	FRA 	MONTPELLIER PAILLADE NATATION 	24.73 	+0.67 		1148 pts 		
61. 	FRAYSSE Nathan 			1991 	FRA 	ASPTT MARSEILLE 	24.74 	+0.79 		1148 pts 		
62. 	HOPCHET Maxandre 		1995 	BEL 	DENAIN NAT. PORTE DU HAINAUT 	24.75 	+0.71 		1147 pts 		
63. 	ALLOUCHE Adam 			1993 	LIB 	CO ULIS NATATION 	24.76 	+0.68 		1146 pts 		
64. 	PEDRO-LEAL Dorian 		1996 	FRA 	MEGAQUARIUS CLUB GUYANE 	24.82 	+0.69 		1142 pts 		
65. 	SERAICHE Yacin 			1997 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	24.83 	+0.67 		1141 pts 		
65. 	MAHOUDO Erwan 			1996 	FRA 	MONTPELLIER ANUC 	24.83 	+0.65 		1141 pts 		
67. 	D''ADDA Alexandre 		1997 	FRA 	LAGNY-SUR-MARNE NATATION 	24.88 	+0.64 		1138 pts 		
67. 	ABOSSOLO-FOH Lucas 		1998 	FRA 	AC DÉCINES 	24.88 	+0.73 		1138 pts 		
69. 	HORTER Nicolas 			1995 	FRA 	MULHOUSE ON 	24.90 	+0.66 		1136 pts 		
69. 	BACHMANN Mathieu 		1996 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	24.90 	+0.69 		1136 pts 		
71. 	TRUCHOT Florian 		1996 	FRA 	ASPTT ORLÉANS 	24.91 	+0.78 		1136 pts 		
72. 	LEFEVRE Jeremie 		1997 	FRA 	UNION QUIMPER NATATION 	24.92 	+0.72 		1135 pts 		
73. 	COIFFARD Adrien 		1997 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	24.93 	+0.68 		1134 pts 		
74. 	FOURTIER Florentin 		1996 	FRA 	CSN GUYANCOURT 	24.94 	+0.75 		1134 pts 		
75. 	COTEREAU Nathan 		1998 	FRA 	ANGERS NATATION 	24.99 	+0.63 		1130 pts 		
75. 	LE CORNIER Adrien 		1998 	FRA 	STADE FRANÇAIS O COURBEVOIE 	24.99 	+0.68 		1130 pts 		
75. 	DA SILVA Anderson 		1998 	FRA 	LAGARDERE PARIS RACING 	24.99 	+0.73 		1130 pts 		
75. 	RADU Ionut 			1999 	ROU 	ASPTT NANTES 	24.99 	+0.78 		1130 pts 		
79. 	BARBES Pierrick 		1996 	FRA 	CN CÉVENNES ALÈS 	25.02 	+0.63 		1128 pts 		
79. 	PINON Julien 			1998 	FRA 	CANET 66 NATATION 	25.02 	+0.57 		1128 pts 		
81. 	ROUX Charly 			1998 	FRA 	NAUTIC CLUB NÎMES 	25.05 	+0.73 		1126 pts 		
82. 	ALBERT David 			1997 	FRA 	OLYMPIQUE CLUB CESSON-SÉVIGNÉ 	25.07 	+0.64 		1124 pts 		
83. 	MORISSET Guillaume 		1998 	FRA 	SA MÉRIGNAC 	25.09 	+0.72 		1123 pts 		
84. 	LETELLIER Quentin 		1998 	FRA 	CN ANTIBES 	25.10 	+0.63 		1122 pts 		
85. 	MIATTI Kryls 			1999 	FRA 	MULHOUSE ON 	25.11 	+0.72 		1122 pts 		
86. 	COMMENGES Lucas 		1999 	FRA 	DAUPHINS PALOIS 	25.12 	+0.68 		1121 pts 		
87. 	DUCLAUX Maxime 			1997 	FRA 	CN ANTIBES 	25.13 	+0.73 		1120 pts 		
88. 	DOIGNEAUX Simon 		1998 	FRA 	CN AVIGNON 	25.15 	+0.63 		1119 pts 		
89. 	CABIOCH Bastien 		1998 	FRA 	AC HYÈRES 	25.18 	+0.77 		1117 pts 		
90. 	PERRIN William 			1997 	FRA 	CN AVIGNON 	25.20 	+0.72 		1115 pts 		
91. 	BENADDAD Ryan 			1999 	FRA 	AAS SARCELLES NATATION 95 	25.21 	+0.74 		1115 pts 		
92. 	LEPLANT BRIDE Arthur 		1999 	FRA 	C VIKINGS DE ROUEN 	25.22 	+0.81 		1114 pts 		
93. 	GROSJEAN Hugo 			1999 	FRA 	CN EPINAL 	25.24 	+0.62 		1112 pts 		
94. 	MERESSE Remi 			1998 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	25.26 	+0.73 		1111 pts 		
94. 	HENRY ARRENOUS Pierre 		1998 	FRA 	ASPTT POITIERS 	25.26 	+0.67 		1111 pts 		
96. 	MERLIN Hugo 			1995 	FRA 	ALLIANCE DIJON NATATION 	25.27 	+0.73 		1110 pts 		
96. 	LEBRET Lucas 			1998 	FRA 	ESM GONFREVILLE 	25.27 	+0.70 		1110 pts 		
98. 	LUCIAN Kevin 			1997 	FRA 	ASEC ST-PAUL LA RÉUNION 	25.28 	+0.69 		1110 pts 		
99. 	RENOUVIN Lorenzo 		1998 	FRA 	AULNAY-SOUS-BOIS S.N 	25.31 	+0.76 		1108 pts 		
100. 	LACHETEAU Flavien 		1998 	FRA 	DAUPHINS D''ANNECY 	25.32 	+0.70 		1107 pts 		
101. 	LONCKE Quentin 			1999 	FRA 	CHARTRES METROPOLE NAT 	25.33 	+0.63 		1106 pts 		
102. 	AUNE Romain 			2000 	FRA 	MONTPELLIER ANUC 	25.36 	+0.63 		1104 pts 		
103. 	CHEIKH Aaron 			1998 	FRA 	ST-ETIENNE NATATION 	25.38 	+0.77 		1103 pts 		
104. 	FOUILLE Martin 			1997 	FRA 	CS BOURGOIN-JALLIEU NATATION 	25.39 	+0.61 		1102 pts 		
105. 	DEMERIN Antoine 		1998 	FRA 	STADE FRANÇAIS O COURBEVOIE 	25.43 	+0.73 		1099 pts 		
105. 	EL ALAMI Younes 		1999 	FRA 	CN VIRY-CHÂTILLON 	25.43 	+0.74 		1099 pts 		
107. 	TATON-DESAGES Théo 		1997 	FRA 	BORDEAUX ÉTUDIANTS CLUB 	25.44 	+0.67 		1099 pts 		
107. 	GUERRERO Quentin 		1997 	FRA 	O.N MEDITERRANEE CUXAC D''AUDE 	25.44 	+0.68 		1099 pts 		
109. 	VANCAPPEL Victor 		1998 	FRA 	DUNKERQUE NATATION 	25.45 	+0.69 		1098 pts 		
110. 	ALLEMANDET Mathieu 		1998 	FRA 	CN DOLE & REG 	25.47 	+0.68 		1096 pts 		
110. 	BOUTIN Gurvan 			1997 	FRA 	CN BREST 	25.47 	+0.73 		1096 pts 		
112. 	BERNARDINI Mathieu 		1998 	FRA 	STADE FRANÇAIS O COURBEVOIE 	25.56 	+0.70 		1090 pts 		
113. 	TAILLAS Thibaut 		1996 	FRA 	ST-ETIENNE NATATION 	25.58 	+0.69 		1089 pts 		
114. 	RIBEYRE Adrien 			2000 	FRA 	AGGLO LE PUY EN VELAY NATATION 	25.59 	+0.65 		1088 pts 		
115. 	SAMSON Christopher 		1999 	FRA 	CN BRUNOY-ESSONNE 	25.60 	+0.74 		1087 pts 		
116. 	MARTIN Clément 			1999 	FRA 	CNO ST-GERMAIN-EN-LAYE 	25.65 	+0.70 		1084 pts 		
117. 	DOLINAR Robin 			1998 	FRA 	AS LE PLESSIS-SAVIGNY 	25.66 	+0.70 		1083 pts 		
118. 	NANTES Quentin 			1998 	FRA 	U.S CRETEIL NATATION 	25.79 	+0.63 		1074 pts 		
118. 	LE LAY Antoine 			1998 	FRA 	CN BREST 	25.79 	+0.71 		1074 pts 		
120. 	LAVENTURE Jordan 		2000 	FRA 	LONGVILLIERS CLUB 	25.88 	+0.72 		1068 pts 		
121. 	SRHIOUAR Jordan 		1998 	FRA 	CN VIRY-CHÂTILLON 	25.89 	+0.63 		1067 pts 		
122. 	VLAOVIC Milan 			2000 	FRA 	MONTPELLIER PAILLADE NATATION 	25.91 	+0.71 		1066 pts 		
123. 	CAROUGE Sasha 			1999 	FRA 	SC NATATION ABBEVILLE 	25.97 	+0.63 		1062 pts 		
124. 	GALOO Baptiste 			1999 	FRA 	ES ST-FLORENTIN 	26.09 	+0.74 		1054 pts 		
125. 	SERGEANT Ugo 			1998 	FRA 	SC THIONVILLE 	26.12 	+0.62 		1052 pts 		
126. 	ULM Justin 			1998 	FRA 	AC HYÈRES 	26.13 	+0.75 		1051 pts 		
127. 	RABIER Corentin 		1998 	FRA 	CNO ST-GERMAIN-EN-LAYE 	26.14 	+0.77 		1050 pts 		
128. 	LERIDER Yannis 			2000 	FRA 	FRANCOIS NATATION CLUB 	26.16 	+0.76 		1049 pts 		
129. 	PANAGET Esteban 		2000 	FRA 	LAGARDERE PARIS RACING 	26.18 	+0.67 		1048 pts 		
130. 	LAMORISSE Jean 			2000 	FRA 	DENAIN NAT. PORTE DU HAINAUT 	26.19 	+0.80 		1047 pts 		
131. 	FORTIER Mickael 		2000 	FRA 	DAUPHINS OBERNAI 	26.20 	+0.70 		1046 pts 		
132. 	MILLION Curtis 			2000 	FRA 	COULOMMIERS NATATION 	26.22 	+0.81 		1045 pts 		
133. 	GHAFFARI Mohamed 		2000 	TUN 	CSM CLAMART 	26.26 	+0.71 		1042 pts 		
134. 	BECELLA Lucas 			1997 	FRA 	SC THIONVILLE 	26.28 	+0.76 		1041 pts 		
135. 	KNAUPP Alexandre 		2000 	FRA 	SAINT-RAPHAEL NATATION 	26.40 	+0.68 		1033 pts 		
136. 	GICQUEL Kylian 			1999 	FRA 	NOGENT NATATION 94 	26.42 	+0.77 		1031 pts 		
137. 	IONESCU Stefan 			2000 	FRA 	SN HAGUENAU 	26.43 	+0.64 		1031 pts 		
138. 	UGOLINI Quentin 		1998 	FRA 	A.C SEYSSINETTOIS NATATION 	26.44 	+0.68 		1030 pts 		
139. 	LANGLOIS Guillaume 		1999 	FRA 	ES MASSY NATATION 	26.45 	+0.78 		1029 pts 		
140. 	CABIOCH Clément 		2000 	FRA 	AC HYÈRES 	26.46 	+0.68 		1029 pts 		
141. 	ROTHON Mathieu 			2000 	FRA 	ALLIANCE DIJON NATATION 	26.47 	+0.71 		1028 pts 		
142. 	JACOB Maximilien 		1998 	FRA 	MONTPELLIER ANUC 	26.54 	+0.70 		1023 pts 		
143. 	VERGNE Matthieu 		2000 	FRA 	CNO ST-GERMAIN-EN-LAYE 	26.57 	+0.71 		1021 pts 		
144. 	BESSON-GAZON Tom 		2000 	FRA 	ROYAN OCÉAN CLUB NATATION 	26.79 	+0.83 		1007 pts 		
145. 	FOUCHER Gabriel 		1999 	FRA 	CN ASNIÈRES 	26.93 	+0.76 		997 pts 		
146. 	HORTE Emilien 			2000 	FRA 	EA NOGENT-VILLERS 	26.95 	+0.71 		996 pts 		
147. 	PIRON Thomas 			2000 	FRA 	VICHY VAL D''ALLIER NATATION 	26.99 	+0.71 		993 pts 		
148. 	ROZOY Charles 			1987 	FRA 	ALLIANCE DIJON NATATION 	27.94 	+0.72 		931 pts 		
--- 	BOLE Scott 			1996 	FRA 	AS MONACO NATATION 	DNS dec 			--- 		
--- 	BOURELLY Lorys 			1992 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	DNS dec 			--- 		
--- 	HUSTACHE Joris 			1988 	FRA 	STADE FRANÇAIS O COURBEVOIE 	DNS dec 			--- 		
--- 	CACCIOTTOLO Sacha 		1996 	FRA 	AQUA VALLÉE-DE-CHEVREUSE 	DNS dec 			--- 		
--- 	MALLET Grégory 			1984 	FRA 	CN MARSEILLE 	DNS dec 			--- 		
--- 	COIFFARD Florian 		1995 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	DNS dec 			--- 		
--- 	SUDRIE Thibaut 			1988 	FRA 	LILLE MÉTROPOLE NATATION 	DNS dec 			--- 		
--- 	SYSTERMANS Pholien 		1990 	BEL 	LILLE MÉTROPOLE NATATION 	DNS dec 			--- 		


100 Backstroke Women - 1/2 Final   Elite : 17 ans et plus (Thursday 10 April 2014 - 18h32)
1 	CREDEVILLE Cloé 		1990 	FRA 	CN MARSEILLE 	1:02.91 	+0.69 		1316 pts 		
2 	CINI Mathilde 			1994 	FRA 	VALENCE TRIATHLON 	1:03.19 	+0.57 		1308 pts 		
3 	GASTALDELLO Béryl 		1995 	FRA 	CN MARSEILLE 	1:03.59 	+0.71 		1296 pts 		
4 	GHEORGHIU Camille 		1996 	FRA 	CN ANTIBES 	1:04.00 	+0.65 		1283 pts 		
5 	DEL''HOMME Laurine 		1997 	FRA 	CLUB DES NAGEURS DE PARIS 	1:04.09 	+0.61 		1281 pts 		
6 	RESS Justine 			1993 	FRA 	CN ANTIBES 	1:04.19 	+0.63 		1278 pts 		
7 	GALATEAU Pauline 		1994 	FRA 	AMIENS METROPOLE NAT. 	1:04.58 	+0.66 		1266 pts 		
8 	POULET Laure 			1992 	FRA 	LYON NATATION 	1:05.01 	+0.68 		1253 pts 		
9 	AFCHAIN Suzanne 		1995 	FRA 	DUMBEA NATATION 	1:05.13 	+0.71 		1250 pts 		
10 	DANET Fanny 			1995 	FRA 	C PAUL-BERT RENNES 	1:05.23 	+0.68 		1247 pts 		
11 	SCRIVIN Julia 			1992 	GBR 	TOULOUSE ATHLETIC CLUB 	1:05.30 	+0.72 		1245 pts 		
12 	KOINDREDI Vochimié 		1996 	FRA 	AMSL FRÉJUS 	1:05.59 	+0.60 		1236 pts 		
13 	BLANC Charlotte 		1992 	FRA 	USM MALAKOFF 	1:05.64 	+0.66 		1235 pts 		
14 	QUARD Lisa 			1997 	FRA 	CN ANTIBES 	1:05.67 	+0.67 		1234 pts 		
15 	BLANC Ludivine 			1995 	FRA 	CN MARSEILLE 	1:05.77 	+0.67 		1231 pts 		
16 	BOUTANT Alice 			1995 	FRA 	STADE FRANÇAIS O COURBEVOIE 	1:06.00 	+0.67 		1224 pts 		
17 	BURESI Marie 			1996 	FRA 	CN BREST 	1:06.34 	+0.69 		1215 pts 		
18 	CURRAT Amélie 			1997 	FRA 	SC THIONVILLE 	1:06.43 	+0.58 		1212 pts 		
19 	ALBERT Pauline 			1997 	FRA 	CNS ST-ESTÈVE 	1:06.45 	+0.67 		1211 pts 		
20 	SCHREIBER Elodie 		1996 	FRA 	DAUPHINS OBERNAI 	1:06.50 	+0.62 		1210 pts 		
100 Backstroke Women - Prelims (Thursday 10 April 2014 - 10h38)
1. 	GHEORGHIU Camille 		1996 	FRA 	CN ANTIBES 	1:03.59 	+0.67 		1296 pts 		
2. 	RESS Justine 			1993 	FRA 	CN ANTIBES 	1:03.81 	+0.64 		1289 pts 		
3. 	CINI Mathilde 			1994 	FRA 	VALENCE TRIATHLON 	1:04.03 	+0.60 		1283 pts 		
4. 	CREDEVILLE Cloé 		1990 	FRA 	CN MARSEILLE 	1:04.09 	+0.69 		1281 pts 		
5. 	DEL''HOMME Laurine 		1997 	FRA 	CLUB DES NAGEURS DE PARIS 	1:04.15 	+0.64 		1279 pts 		
6. 	MAHIEU Pauline 			1999 	FRA 	US ST-ANDRÉ 	1:04.41 	+0.84 		1271 pts 		
7. 	DANET Fanny 			1995 	FRA 	C PAUL-BERT RENNES 	1:04.75 	+0.66 		1261 pts 		
8. 	POULET Laure 			1992 	FRA 	LYON NATATION 	1:05.33 	+0.66 		1244 pts 		
9. 	GALATEAU Pauline 		1994 	FRA 	AMIENS METROPOLE NAT. 	1:05.39 	+0.73 		1242 pts 		
10. 	BLANC Ludivine 			1995 	FRA 	CN MARSEILLE 	1:05.52 	+0.64 		1238 pts 		
11. 	GASTALDELLO Béryl 		1995 	FRA 	CN MARSEILLE 	1:05.60 	+0.72 		1236 pts 		
12. 	AFCHAIN Suzanne 		1995 	FRA 	DUMBEA NATATION 	1:05.69 	+0.71 		1233 pts 		
13. 	BURESI Marie 			1996 	FRA 	CN BREST 	1:05.74 	+0.67 		1232 pts 		
14. 	TEREBO Emma 			1998 	FRA 	CN CALÉDONIENS 	1:05.77 	+0.67 		1231 pts 		
15. 	BOUTANT Alice 			1995 	FRA 	STADE FRANÇAIS O COURBEVOIE 	1:05.86 	+0.67 		1229 pts 		
16. 	SCRIVIN Julia 			1992 	GBR 	TOULOUSE ATHLETIC CLUB 	1:06.12 	+0.71 		1221 pts 		
17. 	QUARD Lisa 			1997 	FRA 	CN ANTIBES 	1:06.21 	+0.59 		1218 pts 		
18. 	KOINDREDI Vochimié 		1996 	FRA 	AMSL FRÉJUS 	1:06.24 	+0.60 		1217 pts 		
19. 	BLANC Charlotte 		1992 	FRA 	USM MALAKOFF 	1:06.45 	+0.67 		1211 pts 		
20. 	SCHREIBER Elodie 		1996 	FRA 	DAUPHINS OBERNAI 	1:06.48 	+0.65 		1210 pts 		
21. 	ALBERT Pauline 			1997 	FRA 	CNS ST-ESTÈVE 	1:06.52 	+0.69 		1209 pts 		
22. 	CURRAT Amélie 			1997 	FRA 	SC THIONVILLE 	1:06.56 	+0.61 		1208 pts 		
23. 	BEGUE Alys 			1997 	FRA 	ASPTT GRAND TOULOUSE 	1:06.97 	+0.62 		1196 pts 		
24. 	MELIH Amel 			1993 	FRA 	EMS BRON 	1:07.08 	+0.70 		1193 pts 		
25. 	MINGEAUD Audrey 		1996 	FRA 	AS CACHALOTS SIX-FOURS 	1:07.12 	+0.63 		1192 pts 		
26. 	COSTE Julie 			1998 	FRA 	GIRONDINS BORDEAUX 	1:07.19 	+0.60 		1190 pts 		
27. 	PODEVIN Anaïs 			1997 	FRA 	US COLOMIERS NATATION 	1:07.29 	+0.55 		1187 pts 		
28. 	DELANOË Marine 			1997 	FRA 	ACS CORMEILLES 	1:07.48 	+0.74 		1182 pts 		
29. 	JACOLIN Aurore 			1997 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	1:07.50 	+0.70 		1181 pts 		
30. 	LESTRADE Romane 		1997 	FRA 	BORDEAUX ÉTUDIANTS CLUB 	1:07.61 	+0.65 		1178 pts 		
31. 	SUDDARDS Hollie 		1995 	FRA 	E.P SEMEAC TARBES NAT 	1:07.63 	+0.73 		1177 pts 		
32. 	PACAUD Pauline 			1993 	FRA 	SENS NATATION 	1:07.71 	+0.66 		1175 pts 		
33. 	AUNE Marie 			1998 	FRA 	MONTPELLIER ANUC 	1:07.72 	+0.71 		1175 pts 		
34. 	JULIEN Camille 			1997 	FRA 	CN MARSEILLE 	1:07.81 	+0.69 		1172 pts 		
35. 	CARA Axelle 			1997 	FRA 	CN ANTIBES 	1:07.82 	+0.71 		1172 pts 		
36. 	ROUAULT Perrine 		1998 	FRA 	STADE FRANÇAIS O COURBEVOIE 	1:07.85 	+0.70 		1171 pts 		
37. 	BOURSE Claire 			1998 	FRA 	PLOEMEUR NATATION 	1:07.86 	+0.68 		1171 pts 		
38. 	DEVILLARD Alessandra 		2000 	FRA 	MONTCEAU ON 	1:07.88 	+0.74 		1170 pts 		
39. 	BONNAMY Zoé 			1999 	FRA 	CN YVETOT 	1:07.89 	+0.67 		1170 pts 		
40. 	CHADENIER Mégan 		1996 	FRA 	MONTPELLIER ANUC 	1:07.91 	+0.67 		1169 pts 		
41. 	PACOURET Charlotte 		1996 	FRA 	NOGENT NATATION 94 	1:07.97 	+0.61 		1168 pts 		
42. 	LAGANIER Amandine 		1999 	FRA 	ASPTT MONTPELLIER 	1:08.08 	+0.64 		1165 pts 		
42. 	LECANU Maëlle 			1999 	FRA 	ESPADON GRAND-QUEVILLY 	1:08.08 	+0.67 		1165 pts 		
44. 	PLATON Lea 			1998 	FRA 	SA MÉRIGNAC 	1:08.18 	+0.70 		1162 pts 		
44. 	TOPOLANSKI Anna 		1998 	FRA 	CLUB DES NAGEURS DE PARIS 	1:08.18 	+0.67 		1162 pts 		
46. 	CONRAD Luana 			1998 	FRA 	VAGUE BETSCHDORF-DRACHENBRONN 	1:08.20 	+0.69 		1161 pts 		
47. 	ARAVANTINOU Athéna 		2000 	GRE 	AC BOULOGNE-BILLANCOURT 	1:08.35 	+0.61 		1157 pts 		
48. 	BERTSCH Christelle 		1997 	FRA 	ASEC ST-PAUL LA RÉUNION 	1:08.42 	+0.68 		1155 pts 		
49. 	BACKOVIC Charlotte 		1998 	FRA 	AS ST-BARTH NATATION 	1:08.44 	+0.65 		1154 pts 		
50. 	COUSSON Clothilde 		1998 	FRA 	JN COMPIÈGNE 	1:08.51 	+0.65 		1152 pts 		
51. 	POU Lisa 			1999 	FRA 	AS MONACO NATATION 	1:08.71 	+0.75 		1147 pts 		
52. 	MARCEL Roxanne 			1999 	FRA 	STADE ST-LAURENT-DU-VAR NAT 	1:08.72 	+0.74 		1146 pts 		
52. 	BEDDOURI Margot 		1999 	FRA 	AMBÉRIEU NATATION 	1:08.72 	+0.57 		1146 pts 		
54. 	BOUTOUIL Yasmeen 		1998 	FRA 	CSM CLAMART 	1:08.78 	+0.63 		1145 pts 		
55. 	SYLVESTRE Salome 		1998 	FRA 	CANET 66 NATATION 	1:08.81 	+0.64 		1144 pts 		
56. 	LUKASIK Manon 			1998 	FRA 	ST-AMAND NAT PORTE DU HAINAUT 	1:08.88 	+0.67 		1142 pts 		
56. 	BAQUET Rosana 			1999 	FRA 	U.S CRETEIL NATATION 	1:08.88 	+0.67 		1142 pts 		
58. 	CARO Emma 			2000 	FRA 	CASTRES SPORTS NAUTIQUES 	1:08.89 	+0.67 		1142 pts 		
58. 	CORMIER Alexane 		1999 	FRA 	USM SARAN 	1:08.89 	+0.82 		1142 pts 		
60. 	ROMEU Mathilde 			1998 	FRA 	ASPTT GRAND TOULOUSE 	1:08.93 	+0.60 		1141 pts 		
61. 	BOUTIN Julie 			1998 	FRA 	EN TOURS 	1:08.99 	+0.67 		1139 pts 		
62. 	GALLERAND Marie 		1998 	FRA 	TOULON VAR NATATION 	1:09.03 	+0.77 		1138 pts 		
63. 	LECHEVALIER Alice 		1999 	FRA 	CN AVIGNON 	1:09.13 	+0.69 		1135 pts 		
63. 	BERNARD Béatrice 		1998 	FRA 	C PAUL-BERT RENNES 	1:09.13 	+0.68 		1135 pts 		
65. 	PETITPRE Alexandra 		1996 	FRA 	CS CLICHY 92 	1:09.23 	+0.72 		1132 pts 		
66. 	BOURGEOIS Coralie 		1999 	FRA 	AMSL FRÉJUS 	1:09.30 	+0.67 		1130 pts 		
67. 	AUDRY Louise 			1999 	FRA 	SN MONTGERON 	1:09.32 	+0.74 		1130 pts 		
68. 	BELLON Amélie 			1998 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	1:09.38 	+0.54 		1128 pts 		
69. 	ANFOSSO Leslie 			1999 	FRA 	CN CÉVENNES ALÈS 	1:09.41 	+0.61 		1127 pts 		
70. 	NATALICCHI Marion 		1996 	FRA 	AS MONACO NATATION 	1:09.46 	+0.69 		1126 pts 		
70. 	OUENNICHE Rim 			1999 	TUN 	NOGENT NATATION 94 	1:09.46 	+0.73 		1126 pts 		
72. 	RODRIGUEZ Cindy 		1997 	FRA 	AQUA CLUB PONTAULT-ROISSY 	1:09.47 	+0.72 		1125 pts 		
73. 	BERSOT Lucie 			1999 	FRA 	C REDON NATATION 	1:09.60 	+0.67 		1122 pts 		
74. 	RAZAFY Elodie 			1998 	FRA 	CN MELUN VAL DE SEINE 	1:09.67 	+0.71 		1120 pts 		
75. 	POTHET Lola 			2000 	FRA 	DAUPHINS D''ANNECY 	1:09.76 	+0.68 		1117 pts 		
76. 	COUPLET Céleste 		1999 	FRA 	STADE FRANÇAIS O COURBEVOIE 	1:09.78 	+0.65 		1117 pts 		
76. 	THIERRY Laurine 		1997 	FRA 	SOISSONS NATATION SPORTIVE 	1:09.78 	+0.71 		1117 pts 		
78. 	BELKACEMI Leslie 		1998 	FRA 	AS CACHALOTS SIX-FOURS 	1:09.81 	+0.56 		1116 pts 		
79. 	BONAVENTURE Anaïs 		1994 	FRA 	ESPADON VÉLIZY-VILLACOUBLAY 	1:09.83 	+0.62 		1115 pts 		
80. 	CHAPELET Jeanne 		2000 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	1:09.91 	+0.76 		1113 pts 		
81. 	NERRIERE Célia 			1998 	FRA 	STADE CLERMONT NATATION 	1:09.96 	+0.81 		1112 pts 		
82. 	BLANCHIN Ilona 			1998 	FRA 	CSM CLAMART 	1:10.02 	+0.62 		1110 pts 		
83. 	FIGUEIREDO Mariana 		2000 	FRA 	CM LE BOURGET 	1:10.06 	+0.77 		1109 pts 		
84. 	BRENON Meredith 		1998 	FRA 	TRITON CLUB BELLEVILLE 	1:10.09 	+0.73 		1108 pts 		
85. 	VISTE Pauline 			2000 	FRA 	AS MONACO NATATION 	1:10.10 	+0.70 		1108 pts 		
86. 	GRAND-CHAVIN Solène 		1999 	FRA 	CN HAUT-JURA 	1:10.20 	+0.69 		1105 pts 		
87. 	MOREL Constance 		1999 	FRA 	AMIENS METROPOLE NAT. 	1:10.25 	+0.60 		1104 pts 		
88. 	GAUTIER Loni 			2000 	FRA 	ROYAN OCÉAN CLUB NATATION 	1:10.28 	+0.73 		1103 pts 		
88. 	CHARLET Camille 		1999 	FRA 	AVAN VILLENEUVE-D''ASCQ 	1:10.28 	+0.60 		1103 pts 		
90. 	ROBLIN Fiona 			1999 	FRA 	CHARTRES METROPOLE NAT 	1:10.30 	+0.74 		1102 pts 		
90. 	DAVAL Léa 			1998 	FRA 	NANTES NATATION 	1:10.30 	+0.66 		1102 pts 		
92. 	CASTAING Anais 			1999 	FRA 	STADE OLYMPIQUE CHAMBÉRY 	1:10.31 	+0.73 		1102 pts 		
93. 	BOTAS Salomé 			2000 	FRA 	RED STAR CLUB CHAMPIGNY 	1:10.54 	+0.60 		1096 pts 		
94. 	CUNY Mathilde 			1999 	FRA 	ASPTT NANTES 	1:10.55 	+0.57 		1095 pts 		
95. 	TRIQUENEAUX-FERNANDES Ava 	1999 	FRA 	CHÂTEAU-THIERRY NATATION 2000 	1:10.56 	+0.66 		1095 pts 		
96. 	DELTOUR Emma 			1999 	FRA 	SO MILLAU N 	1:10.58 	+0.78 		1095 pts 		
97. 	ASTRUC Cécile 			1999 	FRA 	STADE ST-LAURENT-DU-VAR NAT 	1:10.73 	+0.68 		1090 pts 		
98. 	PRIOVILLE Estelle 		1996 	FRA 	NOGENT NATATION 94 	1:10.80 	+0.73 		1089 pts 		
99. 	NURY Audrey 			1999 	FRA 	SN VERSAILLES 	1:11.07 	+0.67 		1081 pts 		
100. 	BRENAC Mathilde 		2000 	FRA 	SAINT-RAPHAEL NATATION 	1:11.11 	+0.61 		1080 pts 		
101. 	BATOT Manon 			2000 	FRA 	RUEIL ATHLETIC CLUB 	1:11.20 	+0.67 		1078 pts 		
102. 	LOPEZ Lisa 			2000 	FRA 	OLORON NATATION 64 	1:11.31 	+0.60 		1075 pts 		
103. 	SZCZEPIAK Margaux 		1999 	FRA 	SC THIONVILLE 	1:11.34 	+0.69 		1074 pts 		
103. 	DESNOYERS Chloé 		2001 	FRA 	CM LE BOURGET 	1:11.34 	+0.72 		1074 pts 		
105. 	TOUILI Lila 			2000 	FRA 	MONTÉLIMAR NAUTIC CLUB 	1:11.36 	+0.70 		1073 pts 		
106. 	DREANO Sarah 			2000 	FRA 	UN PLOËRMEL 	1:11.55 	+0.70 		1068 pts 		
107. 	VILLETTE Margot 		1999 	FRA 	OCTEVILLE NATATION 	1:11.59 	+0.74 		1067 pts 		
108. 	BROSSIER Alizée 		2000 	FRA 	TOULON VAR NATATION 	1:11.62 	+0.67 		1066 pts 		
108. 	THIEULLET Mathilde 		1998 	FRA 	STADE BÉTHUNE PÉLICAN CLUB 	1:11.62 	+0.65 		1066 pts 		
110. 	DETCHENIQUE Noémie 		2000 	FRA 	ASN LOUVRES-ROISSY-SURVILLIERS 	1:11.74 	+0.68 		1063 pts 		
111. 	ROY Cécile 			2000 	FRA 	AVENIR NATATION BESANÇON 	1:11.82 	+0.62 		1061 pts 		
112. 	MOUROU Vanessa 			2000 	FRA 	ASPTT MARSEILLE 	1:11.87 	+0.73 		1059 pts 		
113. 	GUILLOREL Alix 			2000 	FRA 	CN BREST 	1:11.92 	+0.69 		1058 pts 		
114. 	PORET Sarah 			2000 	FRA 	UN PLOËRMEL 	1:12.02 	+0.69 		1055 pts 		
115. 	JEANNINGROS Lilou 		1999 	FRA 	AVENIR NATATION BESANÇON 	1:12.15 	+0.68 		1052 pts 		
116. 	UGO Odessa 			2000 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	1:12.28 	+0.57 		1048 pts 		
117. 	BORGNE Cloé 			1999 	FRA 	SC NATATION ABBEVILLE 	1:12.34 	+0.62 		1047 pts 		
118. 	POMPIDOU Eva 			2000 	FRA 	CN BERGERAC 	1:12.48 	+0.59 		1043 pts 		
119. 	CHIAPPINI Mareva 		2000 	FRA 	CSM CLAMART 	1:12.59 	+0.65 		1040 pts 		
120. 	HERTHE Alexe 			2000 	FRA 	ROYAN OCÉAN CLUB NATATION 	1:12.60 	+0.74 		1040 pts 		
121. 	RAEPSAET Flore 			1999 	FRA 	CSM CLAMART 	1:12.86 	+0.71 		1033 pts 		
122. 	LEQUIEN Constance 		2000 	FRA 	ST-AMAND NAT PORTE DU HAINAUT 	1:13.00 	+0.69 		1029 pts 		
123. 	BOUREZ Valentine 		2000 	FRA 	OCTEVILLE NATATION 	1:13.44 	+0.82 		1017 pts 		
124. 	KOENIG Laura 			2000 	FRA 	CN OSTWALD 	1:14.58 	+0.74 		987 pts 		
125. 	GOURAUD Agathe 			2001 	FRA 	CN BRESSUIRE 	1:14.76 	+0.74 		982 pts 		
126. 	DEBARD Pauline 			2000 	FRA 	US LA CHARITE NATATION 	1:16.10 	+0.83 		948 pts 		
--- 	LESAFFRE Fantine 		1994 	FRA 	MULHOUSE ON 	DNS dec 			--- 		


200 Medley Men - Final A (Thursday 10 April 2014 - 18h37)
1. 	VERRASZTO David 		1988 	HUN 	 HONGRIE 		1:59.92 	+0.75 		1368 pts 		
2. 	PEDURAND Ganesh 		1992 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	2:02.50 	+0.59 		1325 pts 		
3. 	LANDRY Romain 			1989 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	2:02.76 	+0.61 		1320 pts 		
4. 	CHATRON Cyril 			1995 	FRA 	AMBÉRIEU NATATION 	2:03.03 	+0.68 		1316 pts 		
5. 	GWIZDZ Damien 			1995 	FRA 	CANET 66 NATATION 	2:04.49 	+0.66 		1292 pts 		
6. 	LAURE Guillaume 		1996 	FRA 	CN ANTIBES 		2:05.05 	+0.69 		1283 pts 		
7. 	BERRY Théo 			1997 	FRA 	AQUA VALLÉE-DE-CHEVREUSE 	2:06.12 	+0.66 		1265 pts 		
8. 	PETIT Ambroise 			1995 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	2:07.89 	+0.70 		1237 pts 		
9. 	LEVRIER Jérémy 			1993 	FRA 	STADE CLERMONT NATATION 	2:07.90 	+0.74 		1237 pts 		
9. 	CHATELAIN Yannick 		1994 	FRA 	NAUTIC CLUB NÎMES 	2:07.90 	+0.75 		1237 pts 		


100 Butterfly Women - Final A (Thursday 10 April 2014 - 18h45)
1. 	MUFFAT Camille 			1989 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	58.54 	+0.66 		1389 pts 		
2. 	WATTEL Marie 			1997 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	59.40 	+0.77 		1362 pts 		
3. 	HENIQUE Mélanie 		1992 	FRA 	AMIENS METROPOLE NAT. 	59.57 	+0.62 		1356 pts 		
4. 	VERRASZTO Evelyn 		1989 	HUN 	 HONGRIE 		59.80 	+0.71 		1349 pts 		
5. 	BRUNO Justine 			1994 	FRA 	BEAUVAISIS AQUATIC CLUB 1:00.98 	+0.72 		1313 pts 		
6. 	DUMUR Armony 			1991 	FRA 	AMIENS METROPOLE NAT. 	1:01.99 	+0.70 		1282 pts 		
7. 	SERRAND-BRIXTEL Alicia 		1994 	FRA 	STADE FRANÇAIS O COURBEVOIE 1:02.16 	+0.69 		1276 pts 		
8. 	GRANGEON Lara 			1991 	FRA 	CN CALÉDONIENS 		1:02.47 	+0.68 		1267 pts 		
9. 	MOREL Emma 			1996 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	1:02.54 	+0.72 		1265 pts 		
10. 	ARLANDIS Anais 			1997 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	1:03.73 	+0.68 		1229 pts 		


50 Backstroke Men - Final A (Thursday 10 April 2014 - 18h52)
1. 	LACOURT Camille 		1985 	FRA 	CN MARSEILLE 		24.37 	+0.72 		1459 pts 		
2. 	STRAVIUS Jérémy 		1988 	FRA 	AMIENS METROPOLE NAT. 	24.80 	+0.64 		1429 pts 		
3. 	RESS Eric 			1990 	FRA 	CN ANTIBES 		25.79 	+0.64 		1361 pts 		
4. 	STASIULIS Benjamin 		1986 	FRA 	CN MARSEILLE 		25.86 	+0.65 		1356 pts 		
5. 	MOUEDDENE Eddie 		1990 	FRA 	AMIENS METROPOLE NAT. 	25.95 	+0.61 		1350 pts 		
6. 	PIJULET Paul 			1994 	FRA 	AQUA CLUB PONTAULT-ROISSY 	26.20 	+0.59 		1334 pts 		
7. 	DELECLUSE Thibault 		1989 	FRA 	LILLE MÉTROPOLE NATATION 	26.58 	+0.53 		1308 pts 		
8. 	BEDEL Paul-Gabriel 		1994 	FRA 	CN MARSEILLE 		26.60 	+0.58 		1307 pts 		
9. 	HUSTACHE Joris		 	1988 	FRA 	STADE FRANÇAIS O COURBEVOIE 	26.81 	+0.64 		1293 pts 		
10. 	DELECLUSE Theo 			1997 	FRA 	MIGENNES NATATION 	26.93 	+0.65 		1285 pts