ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
French long course nationals, day 1
4/8/2014-4/8/2014
Chartres, France

400 Freestyle Men - Final A (Tuesday 8 April 2014 - 17h38)
1. 	AGNEL Yannick 		1992 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	3:49.65 	+0.80 		1341 pts 		
2. 	MATHLOUTHI Ahmed 	1989 	TUN 	TUNISIE 		3:49.85 	+0.71 		1339 pts 		
3. 	PANNIER Anthony 	1988 	FRA 	AAS SARCELLES NATATION 	3:51.77 	+0.77 		1321 pts 		
4. 	JOLY Damien 		1992 	FRA 	CN ANTIBES 		3:51.83 	+0.72 		1321 pts 		
5. 	BOUCHAUT Joris 		1995 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	3:51.97 	+0.74 		1319 pts 		
6. 	REYMOND Axel 		1994 	FRA 	AS LE PLESSIS-SAVIGNY 	3:54.49 	+0.72 		1296 pts 		
7. 	COIFFARD Florian 	1995 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	3:55.73 	+0.68 		1285 pts 		
8. 	VIAL COLLET Enzo 	1993 	FRA 	MULHOUSE ON 		3:55.75 	+0.81 		1285 pts 		
9. 	POTHAIN Jordan 		1994 	FRA 	NAUTIC CLUB ALP''38 	3:56.11 	+0.75 		1282 pts 		
10. 	VIGROUX Sébastien 	1993 	FRA 	MULHOUSE ON 		3:56.31 	+0.72 		1280 pts

400 Freestyle Men - Prelims (Tuesday 8 April 2014 - 09h00)
1. 	AGNEL Yannick 		1992 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	3:52.54 	+0.77 		1314 pts 		
2. 	BOUCHAUT Joris 		1995 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	3:52.71 	+0.73 		1312 pts 		
3. 	JOLY Damien 		1992 	FRA 	CN ANTIBES 		3:53.23 	+0.70 		1308 pts 		
4. 	MATHLOUTHI Ahmed 	1989 	TUN 	TUNISIE 		3:53.48 	+0.73 		1305 pts 		
5. 	VERRASZTO David 	1988 	HUN 	HONGRIE 		3:54.17 	+0.75 		1299 pts 		
6. 	POTHAIN Jordan 		1994 	FRA 	NAUTIC CLUB ALP''38 	3:55.10 	+0.70 		1291 pts 		
7. 	REYMOND Axel 		1994 	FRA 	AS LE PLESSIS-SAVIGNY 	3:55.37 	+0.72 		1288 pts 		
8. 	PANNIER Anthony 	1988 	FRA 	AAS SARCELLES NATATION 	3:55.70 	+0.78 		1285 pts 		
9. 	VIAL COLLET Enzo 	1993 	FRA 	MULHOUSE ON 		3:55.87 	+0.77 		1284 pts 		
10. 	VIGROUX Sébastien 	1993 	FRA 	MULHOUSE ON 		3:55.97 	+0.74 		1283 pts 		
11. 	COIFFARD Florian 	1995 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	3:56.08 	+0.68 		1282 pts 		
12. 	GUERIN Simon 		1992 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	3:56.77 	+0.71 		1276 pts 		
13. 	DUPUIS Igor 		1995 	FRA 	MULHOUSE ON 		3:56.85 	+0.69 		1275 pts 		
14. 	D''ORIANO Nicolas 	1997 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	3:57.33 	+0.67 		1271 pts 		
15. 	DE VOS Rahiti 		1996 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	3:57.62 	+0.75 		1268 pts 		
16. 	DEBAST Benoît 		1989 	FRA 	AAS SARCELLES NATATION 	3:57.84 	+0.79 		1266 pts 		
17. 	VIGORITO Lucas 		1994 	FRA 	MULHOUSE ON 		3:58.13 	+0.68 		1263 pts 		
18. 	BERAUD Romain 		1988 	FRA 	AAS SARCELLES NATATION 	3:58.41 	+0.75 		1261 pts 		
19. 	PIELOWSKI Krzysztof 	1991 	POL 	CO SAINT-DIZIER NATATION 3:58.61 	+0.71 		1259 pts 		
20. 	SYSTERMANS Pholien 	1990 	BEL 	LILLE MÉTROPOLE NATATION 3:59.05 	+0.64 		1255 pts 		
21. 	COELHO Jordan 		1992 	FRA 	ETAMPES NATATION 	3:59.08 	+0.71 		1255 pts 		
22. 	GOZDOWSKI Antoine 	1995 	FRA 	C VIKINGS DE ROUEN 	3:59.25 	+0.79 		1253 pts 		
23. 	AUBRY David 		1996 	FRA 	C VIKINGS DE ROUEN 	3:59.77 	+0.76 		1249 pts 		
24. 	OLIVIER Marc-Antoine 	1996 	FRA 	DENAIN NAT. PORTE DU HAINAUT 	4:00.01 	+0.77 		1247 pts 		
25. 	JANY Benjamin 		1995 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	4:00.62 	+0.72 		1241 pts 		
26. 	FASULO Luca 		1995 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	4:00.66 	+0.66 		1241 pts 		
27. 	CATTIN VIDAL Damien 	1988 	FRA 	C VIKINGS DE ROUEN 	4:00.87 	+0.75 		1239 pts 		
28. 	CUIGNET Charlie 	1990 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	4:01.15 	+0.73 		1237 pts 		
29. 	BAYAR Abdelaziz 	1993 	TUN 	AAS SARCELLES NATATION 	4:01.54 	+0.67 		1233 pts 		
30. 	BOLE Scott 		1996 	FRA 	AS MONACO NATATION 	4:01.80 	+0.71 		1231 pts 		
31. 	CASTERA Mathis 		1996 	FRA 	CERGY PONTOISE NATATION	4:01.92 	+0.72 		1230 pts 		
32. 	HERBIN William 		1994 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	4:02.08 	+0.71 		1228 pts 		
33. 	FUCHS Théo 		1993 	FRA 	AMIENS METROPOLE NAT. 	4:02.15 	+0.78 		1228 pts 		
34. 	FRAYSSE Vincent 	1992 	FRA 	SN VERSAILLES 		4:02.43 	+0.79 		1225 pts 		
35. 	LEGOUT Pierre 		1996 	FRA 	AMIENS METROPOLE NAT. 	4:03.23 	+0.69 		1218 pts 		
36. 	AUBRY Yohann 		1993 	FRA 	C VIKINGS DE ROUEN 	4:03.40 	+0.70 		1217 pts 		
37. 	JULIO Raphaël 		1993 	FRA 	MULHOUSE ON 		4:03.61 	+0.71 		1215 pts 		
38. 	ANGOT Arthur 		1996 	FRA 	CN MARSEILLE 		4:03.63 	+0.71 		1215 pts 		
39. 	BRANTU Benjamin 	1995 	FRA 	JN COMPIÈGNE 		4:03.64 	+0.76 		1215 pts 		
40. 	CHAOUCHI Mohamed Ali 	1995 	TUN 	 TUNISIE 		4:03.75 	+0.76 		1214 pts 		
41. 	PHILIPPE Baptiste 	1997 	FRA 	CN CHALON-SUR-SAONE 	4:04.80 	+0.75 		1204 pts 		
42. 	BOSCHER Guillaume 	1993 	FRA 	STADE CLERMONT NATATION 4:04.85 	+0.77 		1204 pts 		
43. 	MARSAU Matthias 	1997 	FRA 	CANET 66 NATATION 	4:05.05 	+0.79 		1202 pts 		
44. 	CACHEUX Théo 		1997 	FRA 	NOGENT NATATION 94 	4:05.21 	+0.78 		1201 pts 		
45. 	RAMSAMY Cyril 		1996 	FRA 	CN MARSEILLE 		4:05.72 	+0.64 		1196 pts 		
46. 	CONTARDO Felipe 	1995 	FRA 	MULHOUSE ON 		4:05.81 	+0.64 		1196 pts 		
46. 	ROUAULT Pierre 		1995 	FRA 	CN POISSY 		4:05.81 	+0.76 		1196 pts 		
48. 	DUVAL Antoine 		1995 	FRA 	CN CHALON-SUR-SAONE 	4:06.03 	+0.70 		1194 pts 		
49. 	HORTER Nicolas 		1995 	FRA 	MULHOUSE ON 		4:06.18 	+0.70 		1192 pts 		
50. 	ABDELKHALEK Haythem 	1994 	TUN 	C VIKINGS DE ROUEN 	4:06.24 	+0.65 		1192 pts 		
51. 	BELLINO Christophe 	1994 	FRA 	NAUTIC CLUB NÎMES 	4:07.17 	+0.66 		1184 pts 		
52. 	VANNIER Léo 		1997 	FRA 	AVENIR NATATION BESANÇON 4:07.23 	+0.73 		1183 pts 		
53. 	ZAOUI Farouk 		1998 	TUN 	SO MILLAU N 		4:07.46 	+0.68 		1181 pts 		
54. 	POURANTRU Pierre-Julian 1994 	FRA 	LYON NATATION 		4:07.75 	+0.77 		1179 pts 		
55. 	PINON Julien 		1998 	FRA 	CANET 66 NATATION 	4:08.00 	+0.60 		1177 pts 		
56. 	FISCHER Etienne 	1997 	FRA 	SC BOULOGNE-SUR-MER 	4:08.07 	+0.73 		1176 pts 		
56. 	MERESSE Remi 		1998 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	4:08.07 	+0.79 		1176 pts 		
58. 	CACCIOTTOLO Sacha 	1996 	FRA 	AQUA VALLÉE-DE-CHEVREUSE 4:08.17 	+0.77 		1175 pts 		
59. 	MELLINAS Alexis 	1995 	FRA 	CN CÉVENNES ALÈS 	4:08.18 	+0.71 		1175 pts 		
60. 	MAHOUDO Erwan 		1996 	FRA 	MONTPELLIER ANUC 	4:08.47 	+0.66 		1172 pts 		
61. 	DESLANDES Adrien 	1997 	FRA 	C VIKINGS DE ROUEN 	4:08.70 	+0.76 		1170 pts 		
62. 	FUCHS Roman 		1998 	FRA 	AMIENS METROPOLE NAT. 	4:08.75 	+0.66 		1170 pts 		
63. 	CORBEL Yann 		1995 	FRA 	C VIKINGS DE ROUEN 	4:08.80 	+0.75 		1170 pts 		
64. 	PERNOT Yann 		1995 	FRA 	CN CHALON-SUR-SAONE 	4:09.01 	+0.69 		1168 pts 		
65. 	LAPOUS Simon 		1998 	FRA 	MONTPELLIER ANUC 	4:09.02 	+0.72 		1168 pts 		
66. 	BOILEAU Samson 		1999 	FRA 	MULHOUSE ON 		4:09.11 	+0.92 		1167 pts 		
67. 	JAMMES Thomas 		1996 	FRA 	SO MILLAU N 		4:09.40 	+0.78 		1164 pts 		
68. 	WINLING Simon 		1996 	FRA 	ALLIANCE DIJON NATATION 4:09.82 	+0.71 		1161 pts 		
69. 	ABILY Augustin 		1998 	FRA 	CANET 66 NATATION 	4:10.31 	+0.67 		1157 pts 		
70. 	LATUILERIE Thomas 	1997 	FRA 	C VIKINGS DE ROUEN 	4:10.71 	+0.69 		1153 pts 		
71. 	BERNET Jean-Patrick 	1992 	FRA 	NAUTIC CLUB NÎMES 	4:10.78 	+0.77 		1153 pts 		
72. 	KOUMA Sébastien 	1997 	FRA 	ALLIANCE DIJON NATATION 4:10.83 	+0.75 		1152 pts 		
73. 	DESPLECHIN Jonathan 	1996 	FRA 	LILLE MÉTROPOLE NATATION 4:10.87 	+0.68 		1152 pts 		
74. 	BECELLA Lucas 		1997 	FRA 	SC THIONVILLE 		4:11.24 	+0.84 		1149 pts 		
75. 	PHEDOL Swan 		1996 	FRA 	MULHOUSE ON 		4:11.50 	+0.77 		1146 pts 		
76. 	LIBOZ Thomas 		1997 	FRA 	ALLIANCE DIJON NATATION 4:11.60 	+0.70 		1146 pts 		
77. 	RACZYNSKI Stanislas 	1996 	FRA 	CN MELUN VAL DE SEINE 	4:11.87 	+0.79 		1143 pts 		
78. 	ROYER Elouan 		1998 	FRA 	CN BREST 		4:11.98 	+0.71 		1142 pts 		
79. 	ULM Justin 		1998 	FRA 	AC HYÈRES 		4:12.14 	+0.78 		1141 pts 		
80. 	BERNARDINI Mathieu 	1998 	FRA 	STADE FRANÇAIS O COURBEVOIE 	4:12.15 	+0.66 		1141 pts 		
81. 	CABIOCH Clément 	2000 	FRA 	AC HYÈRES 		4:12.30 	+0.72 		1140 pts 		
82. 	MARINETTE Samuel 	1999 	FRA 	CNIC LES SQUALES 	4:12.64 	+0.73 		1137 pts 		
83. 	GUILLOT Remy 		1998 	FRA 	LAGNY-SUR-MARNE NATATION 4:12.74 	+0.75 		1136 pts 		
84. 	VENTURI Bertrand 	1985 	FRA 	DAUPHINS FC SÈTE 	4:12.76 	+0.72 		1136 pts 		
85. 	SELWAY Gabriel 		1996 	FRA 	SAINT-RAPHAEL NATATION 	4:13.65 	+0.77 		1128 pts 		
86. 	BOULIER Romain 		1998 	FRA 	AQUATIC CLUB BOURGES 	4:13.74 	+0.80 		1127 pts 		
87. 	BERNARD Valentin 	1997 	FRA 	TOULON VAR NATATION 	4:14.02 	+0.69 		1125 pts 		
88. 	ROLDAN MUNOZ Enzo 	1999 	FRA 	DAUPHINS ROMANS PÉAGOIS 	4:14.07 	+0.75 		1125 pts 		
89. 	DUCLAUX Maxime 		1997 	FRA 	CN ANTIBES 		4:14.28 	+0.73 		1123 pts 		
90. 	DRAY Félix 		1993 	FRA 	NANTES NATATION 	4:14.37 	+0.73 		1122 pts 		
91. 	ALFONSO Julien 		1998 	FRA 	AS CACHALOTS SIX-FOURS 	4:14.45 	+0.71 		1121 pts 		
92. 	GOGUEY Théo 		1997 	FRA 	CN CHALON-SUR-SAONE 	4:14.53 	+0.73 		1121 pts 		
93. 	JEAN Hugo 		1997 	FRA 	LYON NATATION 		4:14.72 	+0.62 		1119 pts 		
94. 	LEGOUT Antoine 		1998 	FRA 	AMIENS METROPOLE NAT. 	4:14.78 	+0.73 		1119 pts 		
95. 	BOUBON Harrison 	1997 	FRA 	AQUA VALLÉE-DE-CHEVREUSE 	4:15.10 	+0.74 		1116 pts 		
96. 	ZITOUNI Fares 		1999 	FRA 	AMIENS METROPOLE NAT. 	4:15.91 	+0.78 		1109 pts 		
97. 	SIOU Anthony 		1998 	FRA 	CN BREST 		4:15.99 	+0.77 		1108 pts 		
98. 	GUILLERAULT Maxime 	1999 	FRA 	MARTIGUES NATATION 	4:16.18 	+0.78 		1107 pts 		
99. 	VANCAPPEL Victor 	1998 	FRA 	DUNKERQUE NATATION 	4:16.96 	+0.73 		1100 pts 		
100. 	CHABCHOUB Bader 	1997 	TUN 	NANTES NATATION 	4:16.98 	+0.80 		1100 pts 		
101. 	LACHETEAU Flavien 	1998 	FRA 	DAUPHINS D''ANNECY 	4:17.43 	+0.76 		1096 pts 		
102. 	MIATTI Kryls 		1999 	FRA 	MULHOUSE ON 		4:17.80 	+0.73 		1093 pts 		
102. 	CHOUMILOFF Sacha 	1999 	FRA 	CN CHALON-SUR-SAONE 	4:17.80 	+0.77 		1093 pts 		
104. 	MARGONTY Lucas 		1999 	FRA 	CN VIRY-CHÂTILLON 	4:18.27 	+0.74 		1089 pts 		
105. 	SILINI Yassir 		1999 	FRA 	NAUTIC CLUB ALP''38 	4:18.38 	+0.75 		1088 pts 		
106. 	JEANNE Dorian 		1998 	FRA 	CNP DE SAINT-LO 	4:18.40 	+0.80 		1088 pts 		
107. 	MAETZ Maxime 		1998 	FRA 	CN CHALON-SUR-SAONE 	4:18.47 	+0.76 		1088 pts 		
108. 	DHENNIN Marc 		1998 	FRA 	SN VERSAILLES 		4:18.82 	+0.76 		1085 pts 		
109. 	RABIER Corentin 	1998 	FRA 	CNO ST-GERMAIN-EN-LAYE 	4:19.18 	+0.77 		1082 pts 		
110. 	FLAHAULT Simon 		1998 	FRA 	DUNKERQUE NATATION 	4:19.39 	+0.73 		1080 pts 		
111. 	CABIOCH Bastien 	1998 	FRA 	AC HYÈRES 		4:19.43 	+0.72 		1080 pts 		
112. 	BERNARD Jean-Baptiste 	1999 	FRA 	STADE CLERMONT NATATION 	4:19.46 	+0.69 		1079 pts 		
113. 	GUY Alexis 		1998 	FRA 	AQUATIC CLUB BOURGES 	4:19.60 	+0.81 		1078 pts 		
114. 	RENOUVIN Lorenzo 	1998 	FRA 	AULNAY-SOUS-BOIS S.N 	4:19.66 	+0.77 		1078 pts 		
115. 	VERGNE Matthieu 	2000 	FRA 	CNO ST-GERMAIN-EN-LAYE 	4:20.35 	+0.71 		1072 pts 		
116. 	LABOUBE Cyril 		1997 	FRA 	TOULON VAR NATATION 	4:20.39 	+0.68 		1072 pts 		
117. 	FONTAINE Logan 		1999 	FRA 	AQUATIQUE CLUB HONFLEURAIS 4:20.56 	+0.76 		1070 pts 		
118. 	CHIOTTI Enzo 		1998 	FRA 	SO MILLAU N 		4:21.87 	+0.71 		1060 pts 		
119. 	CHENITI Anis 		1999 	FRA 	CN POISSY 		4:22.40 	+0.66 		1055 pts 		
120. 	LAMBERT Nicolas 	1999 	FRA 	TOULON VAR NATATION 	4:22.58 	+0.73 		1054 pts 		
121. 	MARTIN Clément 		1999 	FRA 	CNO ST-GERMAIN-EN-LAYE 	4:22.67 	+0.74 		1053 pts 		
122. 	AUNE Romain 		2000 	FRA 	MONTPELLIER ANUC 	4:22.84 	+0.69 		1052 pts 		
123. 	MARMIER Mathieu 	1999 	FRA 	STADE CLERMONT NATATION 	4:23.47 	+0.82 		1046 pts 		
124. 	WIRTZ Valentin 		1999 	FRA 	CN SARREGUEMINES 	4:23.65 	+0.75 		1045 pts 		
125. 	FOUCHER Gabriel 	1999 	FRA 	CN ASNIÈRES 		4:24.47 	+0.81 		1038 pts 		
126. 	DRUJON Colin 		1999 	FRA 	AMIENS METROPOLE NAT. 	4:24.57 	+0.69 		1038 pts 		
127. 	JACOB Maximilien 	1998 	FRA 	MONTPELLIER ANUC 	4:24.65 	+0.71 		1037 pts 		
128. 	LANGLOIS Guillaume 	1999 	FRA 	ES MASSY NATATION 	4:24.73 	+0.80 		1036 pts 		
129. 	CACHOT Arthur 		2000 	FRA 	AVENIR MURET NATATION 	4:24.74 	+0.73 		1036 pts 		
130. 	LEPLANT BRIDE Arthur 	1999 	FRA 	C VIKINGS DE ROUEN 	4:24.94 	+0.80 		1035 pts 		
131. 	SARMAN LOPEZ Romain 	1999 	FRA 	SAINT-RAPHAEL NATATION 	4:25.49 	+0.73 		1030 pts 		
132. 	DANJOU Mathieu 		1999 	FRA 	CN CANNES 		4:25.54 	+0.74 		1030 pts 		
133. 	LESPRIT Paul 		1999 	FRA 	U.S CRETEIL NATATION 	4:26.55 	+0.73 		1022 pts 		
134. 	GICQUEL Kylian 		1999 	FRA 	NOGENT NATATION 94 	4:26.73 	+0.78 		1020 pts 		
135. 	ALLEMANDET Mathieu 	1998 	FRA 	CN DOLE & REG 		4:26.78 	+0.70 		1020 pts 		
136. 	BOUTOUIL Samy 		2000 	FRA 	CSM CLAMART 		4:26.87 	+0.77 		1019 pts 		
137. 	MAUSSION Nathan 	2000 	FRA 	ANGERS NATATION 	4:26.94 	+0.68 		1018 pts 		
138. 	CHOPINEAU Hugo 		1998 	FRA 	SN VERSAILLES 		4:27.16 	+0.68 		1017 pts 		
139. 	BATTALIER Samuel 	2000 	FRA 	FOS-SUR-MER NATATION 	4:27.46 	+0.67 		1014 pts 		
140. 	SIX Thomas 		1999 	FRA 	AC TRÈBES 		4:27.49 	+0.85 		1014 pts 		
141. 	SINISCALCO Tristan 	1998 	FRA 	CN CHALON-SUR-SAONE 	4:28.54 	+0.76 		1006 pts 		
142. 	GHAFFARI Mohamed 	2000 	TUN 	CSM CLAMART 		4:29.23 	+0.71 		1000 pts 		
143. 	TORIS Hugo 		2000 	FRA 	CANET 66 NATATION 	4:29.38 	+0.68 		999 pts 		
144. 	LENGLART Alexandre 	1998 	FRA 	DUNKERQUE NATATION 	4:30.23 	+0.72 		992 pts 		
145. 	BESSON-GAZON Tom 	2000 	FRA 	ROYAN OCÉAN CLUB NATATION 4:30.58 	+0.90 		989 pts 		
146. 	COSTE Damien 		2000 	FRA 	ND VILLEFRANCHE-EN-BEAUJOLAIS 	4:30.66 	+0.71 		989 pts 		
147. 	STOFLETH Arnaud 	2000 	FRA 	STADE CLERMONT NATATION 	4:30.82 	+0.77 		987 pts 		
148. 	GRANDJEAN Hugo 		2000 	FRA 	AQUATIC CLUB BOURGES 	4:31.04 	+0.67 		986 pts 		
149. 	TESIC Enzo 		2000 	FRA 	C.N OZOIR-LA-FERRIERE 	4:31.67 	+0.67 		981 pts 		
150. 	LAVENTURE Jordan 	2000 	FRA 	LONGVILLIERS CLUB 	4:33.89 	+0.78 		963 pts 		
151. 	SALCZER Ladislas 	2000 	FRA 	ES MASSY NATATION 	4:36.97 	+0.73 		939 pts 		
152. 	HORTE Emilien 		2000 	FRA 	EA NOGENT-VILLERS 	4:41.99 	+0.77 		901 pts 		


400 Medley Women - Final A (Tuesday 8 April 2014 - 17h49)
1. 	VERRASZTO Evelyn 	1989 	HUN 	 HONGRIE 	4:39.57 	+0.76 		1390 pts 		
2. 	GRANGEON Lara 		1991 	FRA 	CN CALÉDONIENS 	4:40.57 	+0.69 		1382 pts 		
3. 	BONNET Charlotte 	1995 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	4:44.01 	+0.70 		1355 pts 		
4. 	LESAFFRE Fantine 	1994 	FRA 	MULHOUSE ON 	4:47.00 	+0.79 		1331 pts 		
5. 	MABBOUX Isabelle 	1992 	FRA 	AC BOULOGNE-BILLANCOURT 	4:49.55 	+0.76 		1311 pts 		
6. 	MARTIN Adeline 		1992 	FRA 	CN ANTIBES 	4:52.43 	+0.72 		1288 pts 		
7. 	CODEVELLE Coralie 	1992 	FRA 	AAS SARCELLES NATATION 95 	4:52.89 	+0.77 		1285 pts 		
8. 	FOURTIER Julie 		1993 	FRA 	CSN GUYANCOURT 	4:57.51 	+0.79 		1249 pts 		
9. 	MOREL Alizée 		1995 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	5:04.71 	+0.73 		1195 pts 		
10. 	SALOMON Manon 		1996 	FRA 	AC HYÈRES 	5:04.80 	+0.84 		1194 pts 		
400 Medley Women - Prelims (Tuesday 8 April 2014 - 10h20)
1. 	GRANGEON Lara 		1991 	FRA 	CN CALÉDONIENS 		4:42.73 	+0.68 		1365 pts 		
2. 	VERRASZTO Evelyn 	1989 	HUN 	 HONGRIE 		4:44.56 	+0.73 		1350 pts 		
3. 	ZAVADOVA Barbora 	1993 	CZE 	ST-AMAND NAT PORTE DU HAINAUT 	4:44.90 	+0.77 		1348 pts 		
4. 	BONNET Charlotte 	1995 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	4:52.43 	+0.69 		1288 pts 		
5. 	LESAFFRE Fantine 	1994 	FRA 	MULHOUSE ON 		4:53.97 	+0.79 		1276 pts 		
6. 	MABBOUX Isabelle 	1992 	FRA 	AC BOULOGNE-BILLANCOURT 	4:55.11 	+0.79 		1268 pts 		
7. 	MARTIN Adeline 		1992 	FRA 	CN ANTIBES 		4:58.45 	+0.74 		1242 pts 		
8. 	CODEVELLE Coralie 	1992 	FRA 	AAS SARCELLES NATATION 95 	4:58.97 	+0.75 		1238 pts 		
9. 	FOURTIER Julie 		1993 	FRA 	CSN GUYANCOURT 		5:00.80 	+0.81 		1224 pts 		
10. 	SALOMON Manon 		1996 	FRA 	AC HYÈRES 		5:02.04 	+0.83 		1215 pts 		
11. 	MOREL Alizée 		1995 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	5:02.13 	+0.72 		1214 pts 		
12. 	XAVIER Lea 		1996 	FRA 	ASPTT MONTPELLIER 	5:02.21 	+0.71 		1214 pts 		
13. 	BERTHIER Julie 		1994 	FRA 	MULHOUSE ON 		5:03.51 	+0.81 		1204 pts 		
14. 	MATTHEWS Rebecca 	1993 	GBR 	ASPTT MONTPELLIER 	5:03.84 	+0.71 		1201 pts 		
15. 	AUBRY Alice 		1997 	FRA 	NAUTIQUE ENTENTE CHÂLONS 	5:04.18 	+0.71 		1199 pts 		
16. 	PETIT Emilie 		1996 	FRA 	ALLIANCE DIJON NATATION 	5:04.55 	+0.77 		1196 pts 		
17. 	PESEUX Clothilde 	1998 	FRA 	AVENIR NATATION BESANÇON 	5:04.95 	+0.78 		1193 pts 		
18. 	LEROY Flavy 		1996 	FRA 	CNM DIEPPE 		5:05.35 	+0.81 		1190 pts 		
19. 	DEQUAIRE Clotilde 	1993 	FRA 	STADE CLERMONT NATATION 	5:05.55 	+0.75 		1188 pts 		
20. 	CORMIER Alexane 	1999 	FRA 	USM SARAN 		5:06.40 	+0.83 		1182 pts 		
21. 	MATRAT Clotilde 	1997 	FRA 	FOS-SUR-MER NATATION 	5:07.76 	+0.72 		1172 pts 		
22. 	DAUBA Camille 		1997 	FRA 	USB LONGWY NATATION 	5:08.19 	+0.76 		1169 pts 		
23. 	CLERC Celia 		1997 	FRA 	CERGY PONTOISE NATATION 	5:08.63 	+0.79 		1166 pts 		
24. 	BERNARD Margaux 	1999 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	5:09.48 	+0.79 		1159 pts 		
25. 	GITTON Anissa 		1999 	FRA 	ALLIANCE DIJON NATATION 	5:10.03 	+0.76 		1155 pts 		
26. 	DEKEIN Marine 		1996 	FRA 	ASPTT LIMOGES 		5:10.29 	+0.78 		1153 pts 		
27. 	HOAREAU Mathilde 	1993 	FRA 	CN POSSESSION 		5:10.49 	+0.86 		1152 pts 		
28. 	BORTUZZO Lola 		1998 	FRA 	SO MILLAU N 		5:10.69 	+0.76 		1150 pts 		
29. 	WISHAUPT Camille 	1998 	FRA 	MULHOUSE ON 		5:10.92 	+0.69 		1149 pts 		
30. 	BIEHLMANN Emeline 	1998 	FRA 	CANET 66 NATATION 	5:11.18 	+0.73 		1147 pts 		
31. 	DUHAMEL Cyrielle 	2000 	FRA 	STADE BÉTHUNE PÉLICAN CLUB 	5:11.20 	+0.72 		1147 pts 		
32. 	LACOMBE Zoé 		1999 	FRA 	MONTPELLIER ANUC 	5:12.45 	+0.74 		1138 pts 		
33. 	BOUCHER Aïnoa 		1997 	FRA 	ASEC ST-PAUL LA RÉUNION 	5:12.90 	+0.72 		1134 pts 		
34. 	POU Tiffany 		1996 	FRA 	AS MONACO NATATION 	5:13.51 	+0.70 		1130 pts 		
35. 	PORTAS Angélique 	1999 	FRA 	CN CHALON-SUR-SAONE 	5:14.56 	+0.78 		1122 pts 		
36. 	EUVRARD Marine 		1997 	FRA 	ALLIANCE DIJON NATATION 	5:15.26 	+0.78 		1117 pts 		
37. 	BARDOT Lou 		1998 	FRA 	CN MELUN VAL DE SEINE 	5:15.53 	+0.69 		1115 pts 		
38. 	VIVODIKOVA Camille 	1998 	FRA 	CN CHALON-SUR-SAONE 	5:16.12 	+0.68 		1111 pts 		
39. 	BAZY Camille 		1999 	FRA 	CN VIRY-CHÂTILLON 	5:16.29 	+0.74 		1110 pts 		
40. 	DESNOYERS Inès 		1999 	FRA 	CN ANTIBES 		5:16.51 	+0.67 		1108 pts 		
41. 	BIHAN Morgane 		2000 	FRA 	CSN GUYANCOURT 		5:16.58 	+0.80 		1108 pts 		
42. 	PONCET Camille 		1998 	FRA 	DAUPHINS D''ANNECY 	5:18.67 	+0.66 		1093 pts 		
43. 	COURBOT Marie 		2000 	FRA 	ND VILLEFRANCHE-EN-BEAUJOLAIS 	5:18.94 	+0.74 		1091 pts 		
44. 	SIMON Charlotte 	1998 	FRA 	CN CHALON-SUR-SAONE 	5:20.05 	+0.74 		1083 pts 		
45. 	FAVERO Camille 		1998 	FRA 	CHARLEVILLE-MÉZIÈRES NATATION 	5:20.27 	+0.84 		1081 pts 		
46. 	JOUISSE Caroline 	1994 	FRA 	AQUATIC CLUB BOURGES 	5:20.85 	+0.80 		1077 pts 		
47. 	JEANNERET Valentine 	1999 	FRA 	CN CHALON-SUR-SAONE 	5:20.98 	+0.71 		1076 pts 		
47. 	VAHE Océane 		2000 	FRA 	ALLIANCE DIJON NATATION 	5:20.98 	+0.73 		1076 pts 		
49. 	PESCHEUX Pauline 	1999 	FRA 	CHARTRES METROPOLE NAT 	5:21.32 	+0.80 		1074 pts 		
50. 	HITA Orlane 		1999 	FRA 	CN BREST 		5:21.78 	+0.73 		1070 pts 		
51. 	PHILOMENE-ALEXANDRINE Melody 	2001 	FRA 	AAS SARCELLES NATATION 95 	5:22.36 	+0.79 		1066 pts 		
52. 	LUYSSEN Margo 		1999 	FRA 	CN LE PLESSIS-ROBINSON 	5:22.48 	+0.90 		1065 pts 		
53. 	CARVIN Charlene 	1996 	FRA 	MONTPELLIER ANUC 	5:22.70 	+0.70 		1064 pts 		
54. 	AUBAN Sara 		1998 	FRA 	AVENIR MURET NATATION 	5:23.15 	+0.87 		1061 pts 		
55. 	SHIMIZU Runa 		2000 	JPN 	AS MONACO NATATION 	5:24.00 	+0.72 		1055 pts 		
56. 	ROLLIN Emma 		1999 	FRA 	CANET 66 NATATION 	5:24.24 	+0.79 		1053 pts 		
57. 	CHANAVAT GILLET Alicia 	1999 	FRA 	CN CHALON-SUR-SAONE 	5:24.25 	+0.70 		1053 pts 		
58. 	ROSSIGNOL Telma 	1999 	FRA 	CN BREST 		5:24.33 	+0.74 		1052 pts 		
59. 	BLANCHARD Valentine 	1998 	FRA 	STADE OLYMPIQUE CHAMBÉRY 	5:24.41 	+0.76 		1052 pts 		
60. 	LANGLAIS Lila 		2000 	FRA 	ES MASSY NATATION 	5:24.46 	+0.84 		1052 pts 		
61. 	HIVERT Emma 		2000 	FRA 	ASPTT LIMOGES 		5:25.85 	+0.78 		1042 pts 		
62. 	SPRIET Amandine 	1997 	FRA 	ASM DAUPHINS DE MEUDON 	5:26.25 	+0.72 		1039 pts 		
63. 	MARSAU Alice 		2000 	FRA 	CNIC LES SQUALES 	5:26.37 	+0.78 		1038 pts 		
64. 	JEANSON Natacha 	1999 	FRA 	CN LE PLESSIS-ROBINSON 	5:26.91 	+0.86 		1034 pts 		
65. 	LOWE Vera 		2000 	NED 	ANGOULEME N CHARENTE 	5:27.22 	+0.69 		1032 pts 		
66. 	IDIER Inès 		2000 	FRA 	SPN POITIERS 		5:27.69 	+0.75 		1029 pts 		
67. 	LANERET Romane 		2000 	FRA 	CN LE HAVRE 		5:28.39 	+0.77 		1024 pts 		
68. 	HAJDER-NAEYE Tamlyne 	2000 	FRA 	AC BOULOGNE-BILLANCOURT 	5:28.55 	+0.80 		1023 pts 		
69. 	PILORGE Louise 		1998 	FRA 	JN COMPIÈGNE 		5:28.87 	+0.81 		1021 pts 		
70. 	D''AMBROSIO Chanel 	2000 	FRA 	CN ANTIBES 		5:28.94 	+0.91 		1020 pts 		
71. 	GABRIEL Sophie 		1999 	FRA 	AC TRÈBES 		5:28.95 	+0.81 		1020 pts 		
72. 	GUEZO Océane 		1999 	FRA 	CNP LOUDÉAC 		5:32.19 	+0.76 		998 pts 		
73. 	DAVY Vick 		1999 	FRA 	MOUFIA AQUATIK 		5:33.20 	+0.86 		991 pts 		
74. 	BORGOGNO Alizée 	2001 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	5:35.66 	+0.71 		974 pts 		
--- 	PERNOT Léa 		1998 	FRA 	ALLIANCE DIJON NATATION 	DSQ Vi 			--- 		


100 Backstroke Men - 1/2 Finale (2) Elite (Tuesday 8 April 2014 - 18h03)
1 	LACOURT Camille 	1985 	FRA 	CN MARSEILLE 			53.59 	+0.74 		1390 pts 		
2 	STRAVIUS Jérémy 	1988 	FRA 	AMIENS METROPOLE NAT. 		54.38 	+0.68 		1364 pts 		
3 	RESS Eric 		1990 	FRA 	CN ANTIBES 			55.21 	+0.63 		1338 pts 		
4 	STASIULIS Benjamin 	1986 	FRA 	CN MARSEILLE 			55.49 	+0.69 		1329 pts 		
5 	JOLY Florian 		1991 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 		56.56 	+0.60 		1295 pts 		
6 	HUSTACHE Joris 		1988 	FRA 	STADE FRANÇAIS O COURBEVOIE 	56.61 	+0.65 		1293 pts 		
7 	PIJULET Paul 		1994 	FRA 	AQUA CLUB PONTAULT-ROISSY 	56.66 	+0.62 		1292 pts 		
8 	BEDEL Paul-Gabriel 	1994 	FRA 	CN MARSEILLE 			56.79 	+0.60 		1288 pts 		
9 	BONNEL Nathan 		1993 	FRA 	MULHOUSE ON 			56.87 	+0.67 		1285 pts 		
10 	CABROL Alexis 		1991 	FRA 	MONTAUBAN NATATION 		56.99 	+0.59 		1281 pts 		
11 	AVETAND Thomas 		1995 	FRA 	BEAUVAISIS AQUATIC CLUB 	57.66 	+0.64 		1261 pts 		
12 	DELECLUSE Thibault 	1989 	FRA 	LILLE MÉTROPOLE NATATION 	57.69 	+0.56 		1260 pts 		
13 	MURARO Clément 		1994 	FRA 	ASPTT MONTPELLIER 		58.27 	+0.67 		1242 pts 		
14 	AROT Cyril 		1989 	FRA 	SN VERSAILLES 			58.34 	+0.57 		1240 pts 		
14 	ROYO Jean 		1995 	FRA 	ASPTT MONTPELLIER 		58.34 	+0.63 		1240 pts 		
16 	CHATELAIN Yannick 	1994 	FRA 	NAUTIC CLUB NÎMES 		58.39 	+0.72 		1238 pts 		
17 	MERLIN William 		1995 	FRA 	TOULON VAR NATATION 		58.75 	+0.89 		1227 pts 		
18 	COMBANIERE Jérôme 	1991 	FRA 	ASPTT GRAND TOULOUSE 		59.58 	+0.65 		1202 pts 		
19 	LABEAU Thomas 		1994 	FRA 	AAS SARCELLES NATATION 95 	59.94 	+0.73 		1191 pts 		
20 	AROT Julien 		1992 	FRA 	SN VERSAILLES 			1:00.24 	+0.71 		1182 pts 		
100 Backstroke Men - Prelims (Tuesday 8 April 2014 - 11h08)
1. 	LACOURT Camille 	1985 	FRA 	CN MARSEILLE 			54.26 	+0.76 		1368 pts 		
2. 	STRAVIUS Jérémy 	1988 	FRA 	AMIENS METROPOLE NAT. 		54.90 	+0.95 		1348 pts 		
3. 	STASIULIS Benjamin 	1986 	FRA 	CN MARSEILLE 			55.39 	+0.68 		1332 pts 		
4. 	RESS Eric 		1990 	FRA 	CN ANTIBES 			55.51 	+0.63 		1328 pts 		
5. 	PIJULET Paul 		1994 	FRA 	AQUA CLUB PONTAULT-ROISSY 	56.37 	+0.62 		1301 pts 		
6. 	BONNEL Nathan 		1993 	FRA 	MULHOUSE ON 			56.83 	+0.65 		1286 pts 		
7. 	BEDEL Paul-Gabriel 	1994 	FRA 	CN MARSEILLE 			57.02 	+0.59 		1281 pts 		
8. 	JOLY Florian 		1991 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 		57.59 	+0.61 		1263 pts 		
9. 	AVETAND Thomas 		1995 	FRA 	BEAUVAISIS AQUATIC CLUB 	57.72 	+0.62 		1259 pts 		
10. 	DELECLUSE Thibault 	1989 	FRA 	LILLE MÉTROPOLE NATATION 	57.74 	+0.55 		1258 pts 		
11. 	HUSTACHE Joris 		1988 	FRA 	STADE FRANÇAIS O COURBEVOIE 	57.97 	+0.64 		1251 pts 		
12. 	AROT Cyril 		1989 	FRA 	SN VERSAILLES 			58.24 	+0.63 		1243 pts 		
12. 	CABROL Alexis 		1991 	FRA 	MONTAUBAN NATATION 		58.24 	+0.67 		1243 pts 		
14. 	MURARO Clément 		1994 	FRA 	ASPTT MONTPELLIER 		58.55 	+0.62 		1233 pts 		
15. 	GUEGAN Janik 		1996 	FRA 	LYON NATATION 			58.63 	+0.60 		1231 pts 		
16. 	ROYO Jean 		1995 	FRA 	ASPTT MONTPELLIER 		58.65 	+0.58 		1230 pts 		
17. 	MATHIEU Geoffroy 	1997 	FRA 	STADE CLERMONT NATATION 	58.75 	+0.66 		1227 pts 		
18. 	RENARD Geoffrey 	1997 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 		58.76 	+0.62 		1227 pts 		
19. 	DELECLUSE Theo 		1997 	FRA 	MIGENNES NATATION 		58.89 	+0.71 		1223 pts 		
20. 	ROCH Nans 		1996 	FRA 	MONTPELLIER ANUC 		58.91 	+0.73 		1222 pts 		
21. 	GARASYMOVYTCH Oleg 	1997 	FRA 	CN AVIGNON 			58.94 	+0.99 		1221 pts 		
22. 	DUICAN Radu 		1997 	ROU 	ASPTT NANTES 			59.01 	+0.71 		1219 pts 		
23. 	CHATELAIN Yannick 	1994 	FRA 	NAUTIC CLUB NÎMES 		59.09 	+0.70 		1217 pts 		
24. 	BRUN Christophe 	1998 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 		59.14 	+0.72 		1215 pts 		
25. 	MERLIN William 		1995 	FRA 	TOULON VAR NATATION 		59.18 	+0.77 		1214 pts 		
26. 	FOURTIER Florentin 	1996 	FRA 	CSN GUYANCOURT 			59.20 	+0.72 		1213 pts 		
27. 	ORANGE Maxence 		1998 	FRA 	NANTES NATATION 		59.21 	+0.74 		1213 pts 		
28. 	HEUGEL Florent 		1996 	FRA 	DAUPHINS DE ST-LOUIS 		59.35 	+0.73 		1209 pts 		
29. 	BREFUEL Simon 		1997 	FRA 	CANET 66 NATATION 		59.61 	+0.59 		1201 pts 		
30. 	ELMERINI Merwane 	1997 	FRA 	CN MARSEILLE 			59.72 	+0.57 		1198 pts 		
31. 	DERACHE Alexandre 	1998 	FRA 	AMIENS METROPOLE NAT. 		1:00.01 	+0.71 		1189 pts 		
32. 	COMBANIERE Jérôme 	1991 	FRA 	ASPTT GRAND TOULOUSE 		1:00.05 	+0.67 		1188 pts 		
33. 	LABEAU Thomas 		1994 	FRA 	AAS SARCELLES NATATION 95 	1:00.06 	+0.72 		1187 pts 		
34. 	MONNOT Eddy 		1996 	FRA 	ALLIANCE DIJON NATATION 	1:00.08 	+0.63 		1187 pts 		
35. 	LE LAY Antoine 		1998 	FRA 	CN BREST 			1:00.10 	+0.72 		1186 pts 		
36. 	AROT Julien 		1992 	FRA 	SN VERSAILLES 			1:00.15 	+0.69 		1185 pts 		
36. 	BOQUET Titouan 		1995 	FRA 	CLUB DES NAGEURS DE PARIS 	1:00.15 	+0.67 		1185 pts 		
38. 	MERLHIOT Marveen 	1991 	FRA 	ES MASSY NATATION 		1:00.18 	+0.69 		1184 pts 		
39. 	BRUN Nicolas 		1993 	FRA 	TRITON CLUB BELLEVILLE 		1:00.20 	+0.71 		1183 pts 		
39. 	MIOSSEC Mathieu 	1994 	FRA 	CN BREST 			1:00.20 	+0.68 		1183 pts 		
41. 	DIEUDONNE Louis 	1997 	FRA 	CN ANTIBES 			1:00.35 	+0.62 		1179 pts 		
41. 	LEONARDI Valentin 	1996 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 		1:00.35 	+0.67 		1179 pts 		
43. 	HUILLE Stanislas 	1999 	FRA 	SN VERSAILLES 			1:00.40 	+0.65 		1177 pts 		
44. 	COUZINET Edouard 	1997 	FRA 	AS CACHALOTS SIX-FOURS 		1:00.49 	+0.62 		1174 pts 		
45. 	SRHIOUAR Jordan 	1998 	FRA 	CN VIRY-CHÂTILLON 		1:00.50 	+0.64 		1174 pts 		
46. 	GAYANT Brice 		1995 	FRA 	U.S CRETEIL NATATION 		1:00.61 	+0.72 		1171 pts 		
47. 	MIATTI Kryls 		1999 	FRA 	MULHOUSE ON 			1:00.67 	+0.67 		1169 pts 		
48. 	SEON Jordan 		1997 	FRA 	CS BOURGOIN-JALLIEU NATATION 	1:00.68 	+0.66 		1169 pts 		
49. 	DULONDEL Louis 		1998 	FRA 	ESPADON GRAND-QUEVILLY 		1:00.70 	+0.68 		1168 pts 		
50. 	DERRUGA Dylan 		1997 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 		1:00.81 	+0.56 		1165 pts 		
50. 	BELLAY Mathieu 		1997 	FRA 	AAS SARCELLES NATATION 95 	1:00.81 	+0.61 		1165 pts 		
52. 	SCHENKEL Jules 		1995 	FRA 	C VIKINGS DE ROUEN 		1:00.82 	+0.62 		1165 pts 		
53. 	KITCHING Kianu 		1996 	GBR 	CN CANNES 			1:00.90 	+0.62 		1162 pts 		
54. 	MENAGE Raphael 		1996 	FRA 	AMIENS METROPOLE NAT. 		1:01.00 	+0.60 		1159 pts 		
54. 	RIGAUX Nicolas 		1998 	FRA 	TARBES NAUTIC CLUB 		1:01.00 	+0.62 		1159 pts 		
56. 	CAMPISI Luca 		1997 	FRA 	AC MOLSHEIM MUTZIG 		1:01.01 	+0.61 		1159 pts 		
57. 	BAYAR Abdelaziz 	1993 	TUN 	AAS SARCELLES NATATION 95 	1:01.02 	+0.62 		1159 pts 		
58. 	DODIN Quentin 		1997 	FRA 	ASPTT MONTPELLIER 		1:01.03 	+0.66 		1158 pts 		
59. 	BARE Jeremy 		1997 	FRA 	ROQUEBRUNE NATATION 		1:01.08 	+0.53 		1157 pts 		
60. 	CHEIKH Aaron 		1998 	FRA 	ST-ETIENNE NATATION 		1:01.14 	+0.80 		1155 pts 		
61. 	CATALA Alexandre 	1995 	FRA 	C.N OZOIR-LA-FERRIERE 		1:01.20 	+0.72 		1153 pts 		
62. 	HENRY ARRENOUS Pierre 	1998 	FRA 	ASPTT POITIERS 			1:01.31 	+0.61 		1150 pts 		
63. 	VALET Charles 		1995 	FRA 	C VIKINGS DE ROUEN 		1:01.55 	+0.62 		1143 pts 		
64. 	BOUBON Harrison 	1997 	FRA 	AQUA VALLÉE-DE-CHEVREUSE 	1:01.68 	+0.72 		1139 pts 		
65. 	DAVOINE Corentin 	1998 	FRA 	CN CAMBRAI 			1:01.69 	+0.65 		1139 pts 		
66. 	NANTES Quentin 		1998 	FRA 	U.S CRETEIL NATATION 		1:01.76 	+0.60 		1137 pts 		
67. 	COUTARD Theo 		1997 	FRA 	CNS ST-ESTÈVE 			1:01.86 	+0.88 		1134 pts 		
68. 	LECHEVALIER Baptiste 	1998 	FRA 	CS BOURGOIN-JALLIEU NATATION 	1:01.97 	+0.60 		1131 pts 		
69. 	FORTIER Mickael 	2000 	FRA 	DAUPHINS OBERNAI 		1:02.01 	+0.58 		1129 pts 		
70. 	BOUTIN Gurvan 		1997 	FRA 	CN BREST 			1:02.04 	+0.51 		1129 pts 		
71. 	LAMBERT Victor 		1998 	FRA 	CN LUNEL 			1:02.35 	+0.71 		1119 pts 		
72. 	BOUSSY Maxime 		1999 	FRA 	SEYNOD NATATION 		1:02.74 	+0.98 		1108 pts 		
73. 	THORIN Remy 		1999 	FRA 	NANTES NATATION 		1:02.87 	+0.74 		1104 pts 		
74. 	LAMORISSE Jean 		2000 	FRA 	DENAIN NAT. PORTE DU HAINAUT 	1:02.88 	+0.65 		1104 pts 		
75. 	BERTRAND Arthur 	1997 	FRA 	CN LAMBALLE 			1:02.90 	+0.68 		1103 pts 		
76. 	GHAFFARI Mohamed 	2000 	TUN 	CSM CLAMART 			1:02.91 	+0.66 		1103 pts 		
77. 	PLAYE Valentin 		1998 	FRA 	REIMS CHAMPAGNE NATATION 	1:02.97 	+0.69 		1101 pts 		
78. 	LALOUM Jarod 		1998 	FRA 	ESPADON VÉLIZY-VILLACOUBLAY 	1:03.03 	+0.85 		1100 pts 		
78. 	RICHTER Neil 		1999 	NED 	AC VILLEPINTE 			1:03.03 	+0.63 		1100 pts 		
80. 	FOURMY Matéo 		2000 	FRA 	ES MASSY NATATION 		1:03.08 	+0.64 		1098 pts 		
81. 	SYOUD Jaouad 		1999 	FRA 	CN CHALON-SUR-SAONE 		1:03.12 	+0.63 		1097 pts 		
82. 	GARREAU Paul 		1997 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 		1:03.13 	+0.57 		1097 pts 		
83. 	USCLAT Marc 		1998 	FRA 	TRITON CLUB BELLEVILLE	 	1:03.22 	+0.59 		1094 pts 		
84. 	TOURDES Alexis 		1999 	FRA 	US JEUNESSE MITRY-MORY 		1:03.25 	+0.84 		1093 pts 		
85. 	SAMSON Christopher 	1999 	FRA 	CN BRUNOY-ESSONNE 		1:03.51 	+0.63 		1086 pts 		
86. 	SARGIS Benjamin 	1999 	FRA 	CN POISSY 			1:03.52 	+0.63 		1086 pts 		
87. 	PONCIN Charles 		1998 	FRA 	U.S CRETEIL NATATION 		1:03.61 	+0.93 		1083 pts 		
88. 	BENADDAD Ryan 		1999 	FRA 	AAS SARCELLES NATATION 95 	1:03.82 	+0.66 		1077 pts 		
88. 	GUILLEROT Titouan 	1999 	FRA 	MARTIGUES NATATION 		1:03.82 	+0.78 		1077 pts 		
90. 	LECLERCQ Thomas 	1999 	FRA 	SN LENS 			1:03.85 	+0.65 		1076 pts 		
91. 	LESSMANN Nathan 	1998 	FRA 	CN AUCH 			1:03.90 	+0.67 		1075 pts 		
92. 	HERLEM Antoine 		1999 	FRA 	DUNKERQUE NATATION 		1:03.92 	+0.67 		1074 pts 		
93. 	KOINDREDI Goroco 	1999 	FRA 	AMSL FRÉJUS 			1:04.29 	+0.60 		1063 pts 		
94. 	NOYON Alexandre 	1997 	FRA 	CN MELUN VAL DE SEINE 		1:04.41 	+0.59 		1060 pts 		
95. 	SALCZER Ladislas 	2000 	FRA 	ES MASSY NATATION 		1:04.50 	+0.62 		1058 pts 		
96. 	GILLE Martin 		1999 	FRA 	ESPADON VÉLIZY-VILLACOUBLAY 	1:04.57 	+0.70 		1056 pts 		
97. 	MILLET Arthur 		2000 	FRA 	CN CHALON-SUR-SAONE 		1:04.61 	+0.67 		1054 pts 		
97. 	LE GUEN Nicolas 	2000 	FRA 	ES MASSY NATATION 		1:04.61 	+0.69 		1054 pts 		
99. 	CACHOT Arthur 		2000 	FRA 	AVENIR MURET NATATION 		1:04.81 	+0.73 		1049 pts 		
100. 	TOSTIVINT Mateo 	1999 	FRA 	ST-MALO NATATION 		1:04.87 	+0.69 		1047 pts 		
101. 	GUY Alexis 		1998 	FRA 	AQUATIC CLUB BOURGES 		1:04.94 	+0.72 		1045 pts 		
102. 	PAULINE-FROUIN Vincent 	2000 	FRA 	CN AVRANCHES 			1:05.07 	+0.67 		1041 pts 		
102. 	RIBEYRE Adrien 		2000 	FRA 	AGGLO LE PUY EN VELAY NATATION 	1:05.07 	+0.64 		1041 pts 		
104. 	PIRON Thomas 		2000 	FRA 	VICHY VAL D''ALLIER NATATION 	1:05.48 	+0.66 		1030 pts 		
105. 	UNVOAS Clement 		2000 	FRA 	C.S MONTERELAIS NATATION 	1:06.08 	+0.75 		1013 pts 		
106. 	FOUCHER Gabriel 	1999 	FRA 	CN ASNIÈRES 		1:06.70 	+0.78 		996 pts 		
107. 	YOKOYAMA Kentaro 	2000 	JPN 	REIMS CHAMPAGNE NATATION 	1:06.78 	+0.96 		994 pts 		
108. 	GRANDJEAN Hugo 	2000 	FRA 	AQUATIC CLUB BOURGES 		1:06.96 	+0.65 		989 pts 		
109. 	BESSON-GAZON Tom 	2000 	FRA 	ROYAN OCÉAN CLUB NATATION 	1:08.91 	+0.77 		936 pts 		


200 Backstroke Women - 1/2 Final   Elite : 17 ans et plus (Tuesday 8 April 2014 - 18h09)
1 	RESS Justine 		1993 	FRA 	CN ANTIBES 		2:14.88 	+0.92 		1311 pts 		
2 	CREDEVILLE Cloé 	1990 	FRA 	CN MARSEILLE 		2:15.07 	+0.69 		1308 pts 		
3 	GHEORGHIU Camille 	1996 	FRA 	CN ANTIBES 		2:17.18 	+0.65 		1276 pts 		
4 	VAN ANDRINGA Charlotte 	1995 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	2:17.60 	+0.75 		1270 pts 		
5 	LESAFFRE Fantine 	1994 	FRA 	MULHOUSE ON 		2:19.41 	+0.70 		1243 pts 		
6 	BOUTANT Alice 		1995 	FRA 	STADE FRANÇAIS O COURBEVOIE 	2:19.87 	+0.63 		1236 pts 		
7 	GALATEAU Pauline 	1994 	FRA 	AMIENS METROPOLE NAT. 	2:19.97 	+0.70 		1235 pts 		
8 	AFCHAIN Suzanne 	1995 	FRA 	DUMBEA NATATION 	2:20.82 	+0.71 		1222 pts 		
9 	BURESI Marie 		1996 	FRA 	CN BREST 		2:21.00 	+0.73 		1220 pts 		
10 	DEL''HOMME Laurine 	1997 	FRA 	CLUB DES NAGEURS DE PARIS 	2:21.56 	+0.64 		1211 pts 		
11 	DANET Fanny 		1995 	FRA 	C PAUL-BERT RENNES 	2:22.06 	+0.77 		1204 pts 		
12 	PACAUD Pauline 		1993 	FRA 	SENS NATATION 		2:22.34 	+0.64 		1200 pts 		
13 	SCRIVIN Julia 		1992 	GBR 	TOULOUSE ATHLETIC CLUB 	2:22.69 	+0.75 		1195 pts 		
14 	PODEVIN Anaïs 		1997 	FRA 	US COLOMIERS NATATION 	2:22.75 	+0.52 		1194 pts 		
15 	QUARD Lisa 		1997 	FRA 	CN ANTIBES 		2:22.96 	+0.72 		1191 pts 		
16 	CARA Axelle 		1997 	FRA 	CN ANTIBES 		2:23.39 	+0.70 		1185 pts 		
17 	JULIEN Camille 		1997 	FRA 	CN MARSEILLE 		2:24.94 	+0.69 		1163 pts 		
18 	SCHREIBER Elodie 	1996 	FRA 	DAUPHINS OBERNAI 	2:26.31 	+0.63 		1143 pts 		
19 	LESTRADE Romane 	1997 	FRA 	BORDEAUX ÉTUDIANTS CLUB 	2:26.37 	+0.78 		1142 pts 		
20 	ALBERT Pauline 		1997 	FRA 	CNS ST-ESTÈVE 		2:27.75 	+0.71 		1123 pts 		

200 Backstroke Women - Prelims (Tuesday 8 April 2014 - 11h28)
1. 	RESS Justine 		1993 	FRA 	CN ANTIBES 		2:16.73 	+0.65 		1283 pts 		
2. 	GHEORGHIU Camille 	1996 	FRA 	CN ANTIBES 		2:17.87 	+0.95 		1266 pts 		
3. 	LESAFFRE Fantine 	1994 	FRA 	MULHOUSE ON 		2:18.34 	+0.79 		1259 pts 		
4. 	CREDEVILLE Cloé 	1990 	FRA 	CN MARSEILLE 		2:18.89 	+0.99 		1251 pts 		
5. 	VAN ANDRINGA Charlotte 	1995 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	2:19.59 	+0.77 		1240 pts 		
6. 	MAHIEU Pauline 		1999 	FRA 	US ST-ANDRÉ 		2:19.87 	+0.76 		1236 pts 		
7. 	DEL''HOMME Laurine 	1997 	FRA 	CLUB DES NAGEURS DE PARIS 	2:20.52 	+0.71 		1227 pts 		
8. 	GALATEAU Pauline 	1994 	FRA 	AMIENS METROPOLE NAT. 	2:21.72 	+0.70 		1209 pts 		
9. 	BOUTANT Alice 		1995 	FRA 	STADE FRANÇAIS O COURBEVOIE 	2:21.97 	+0.60 		1205 pts 		
10. 	BURESI Marie 		1996 	FRA 	CN BREST 		2:22.14 	+0.81 		1203 pts 		
11. 	PACAUD Pauline 		1993 	FRA 	SENS NATATION 		2:22.56 	+0.66 		1197 pts 		
12. 	CARA Axelle 		1997 	FRA 	CN ANTIBES 		2:23.09 	+0.71 		1189 pts 		
13. 	AFCHAIN Suzanne 	1995 	FRA 	DUMBEA NATATION 	2:23.58 	+0.71 		1182 pts 		
14. 	DANET Fanny 		1995 	FRA 	C PAUL-BERT RENNES 	2:23.63 	+0.75 		1182 pts 		
15. 	SCRIVIN Julia 		1992 	GBR 	TOULOUSE ATHLETIC CLUB 	2:23.68 	+0.75 		1181 pts 		
16. 	PODEVIN Anaïs 		1997 	FRA 	US COLOMIERS NATATION 	2:23.89 	+0.54 		1178 pts 		
17. 	POU Lisa 		1999 	FRA 	AS MONACO NATATION 	2:23.98 	+0.72 		1176 pts 		
18. 	ALBERT Pauline 		1997 	FRA 	CNS ST-ESTÈVE 		2:24.00 	+0.67 		1176 pts 		
19. 	JULIEN Camille 		1997 	FRA 	CN MARSEILLE 		2:24.49 	+0.67 		1169 pts 		
20. 	LESTRADE Romane 	1997 	FRA 	BORDEAUX ÉTUDIANTS CLUB 	2:24.75 	+0.71 		1165 pts 		
21. 	SCHREIBER Elodie 	1996 	FRA 	DAUPHINS OBERNAI 	2:24.87 	+0.60 		1164 pts 		
22. 	SYLVESTRE Salome 	1998 	FRA 	CANET 66 NATATION 	2:25.07 	+0.65 		1161 pts 		
23. 	AUNE Marie 		1998 	FRA 	MONTPELLIER ANUC 	2:25.51 	+0.77 		1155 pts 		
23. 	CORMIER Alexane 	1999 	FRA 	USM SARAN 		2:25.51 	+0.82 		1155 pts 		
25. 	BOUTOUIL Yasmeen 	1998 	FRA 	CSM CLAMART 		2:25.72 	+0.63 		1152 pts 		
26. 	TOPOLANSKI Anna 	1998 	FRA 	CLUB DES NAGEURS DE PARIS 	2:25.83 	+0.72 		1150 pts 		
27. 	DORNIC Morgane 		1998 	FRA 	CN MORLAIX 		2:25.99 	+0.67 		1148 pts 		
28. 	QUARD Lisa 		1997 	FRA 	CN ANTIBES 		2:26.20 	+0.77 		1145 pts 		
29. 	VEROT Marine 		1997 	FRA 	ES MASSY NATATION 	2:26.54 	+0.60 		1140 pts 		
30. 	MINGEAUD Audrey 	1996 	FRA 	AS CACHALOTS SIX-FOURS 	2:26.69 	+0.61 		1138 pts 		
31. 	LAGANIER Amandine 	1999 	FRA 	ASPTT MONTPELLIER 	2:26.73 	+0.63 		1137 pts 		
32. 	DEVILLARD Alessandra 	2000 	FRA 	MONTCEAU ON 		2:26.80 	+0.70 		1136 pts 		
33. 	PORET Sarah 		2000 	FRA 	UN PLOËRMEL 		2:27.05 	+0.71 		1133 pts 		
34. 	PETITPRE Alexandra 	1996 	FRA 	CS CLICHY 92 		2:27.22 	+0.76 		1130 pts 		
35. 	CHADENIER Mégan 	1996 	FRA 	MONTPELLIER ANUC 	2:27.27 	+0.68 		1130 pts 		
36. 	LECANU Maëlle 		1999 	FRA 	ESPADON GRAND-QUEVILLY 	2:27.47 	+0.68 		1127 pts 		
37. 	BAQUET Rosana 		1999 	FRA 	U.S CRETEIL NATATION 	2:27.48 	+0.72 		1127 pts 		
38. 	PLATON Lea 		1998 	FRA 	SA MÉRIGNAC 		2:27.91 	+0.70 		1121 pts 		
38. 	ARAVANTINOU Athéna 	2000 	GRE 	AC BOULOGNE-BILLANCOURT 	2:27.91 	+0.58 		1121 pts 		
40. 	CASTAING Anais 		1999 	FRA 	STADE OLYMPIQUE CHAMBÉRY 	2:28.06 	+0.71 		1119 pts 		
41. 	POTHET Lola 		2000 	FRA 	DAUPHINS D''ANNECY 	2:28.11 	+0.63 		1118 pts 		
42. 	RODRIGUEZ Cindy 	1997 	FRA 	AQUA CLUB PONTAULT-ROISSY 	2:28.13 	+0.71 		1118 pts 		
43. 	NURY Audrey 		1999 	FRA 	SN VERSAILLES 		2:28.91 	+0.59 		1107 pts 		
44. 	LACAN Margot 		1999 	FRA 	EN ALBI 		2:28.95 	+0.75 		1106 pts 		
45. 	CARO Emma 		2000 	FRA 	CASTRES SPORTS NAUTIQUES 	2:29.00 	+0.73 		1106 pts 		
46. 	COUPLET Céleste 	1999 	FRA 	STADE FRANÇAIS O COURBEVOIE 	2:29.32 	+0.77 		1101 pts 		
47. 	BOURSE Claire 		1998 	FRA 	PLOEMEUR NATATION 	2:29.37 	+0.74 		1100 pts 		
48. 	LASSAUVETAT Lise 	1998 	FRA 	SO MILLAU N 		2:29.45 	+0.73 		1099 pts 		
49. 	ANFOSSO Leslie 		1999 	FRA 	CN CÉVENNES ALÈS 	2:29.66 	+0.59 		1096 pts 		
50. 	BEDDOURI Margot 	1999 	FRA 	AMBÉRIEU NATATION 	2:29.93 	+0.63 		1093 pts 		
51. 	SUDDARDS Hollie 	1995 	FRA 	E.P SEMEAC TARBES NAT 	2:30.11 	+0.74 		1090 pts 		
52. 	MARCEL Roxanne 		1999 	FRA 	STADE ST-LAURENT-DU-VAR NAT 	2:30.40 	+0.72 		1086 pts 		
53. 	BATOT Manon 		2000 	FRA 	RUEIL ATHLETIC CLUB 	2:30.82 	+0.74 		1080 pts 		
54. 	BLANCHIN Ilona 		1998 	FRA 	CSM CLAMART 		2:30.91 	+0.66 		1079 pts 		
55. 	DREANO Sarah 		2000 	FRA 	UN PLOËRMEL 		2:30.98 	+0.70 		1078 pts 		
56. 	COURBOT Marie 		2000 	FRA 	ND VILLEFRANCHE-EN-BEAUJOLAIS 	2:31.17 	+0.75 		1076 pts 		
57. 	BOURGEOIS Coralie 	1999 	FRA 	AMSL FRÉJUS 		2:31.36 	+0.69 		1073 pts 		
58. 	DELCOURT Lucia 		1994 	FRA 	MONTPELLIER ANUC 	2:31.48 	+0.66 		1071 pts 		
59. 	ROUAULT Perrine 	1998 	FRA 	STADE FRANÇAIS O COURBEVOIE 	2:31.49 	+0.69 		1071 pts 		
60. 	LEQUIEN Constance 	2000 	FRA 	ST-AMAND NAT PORTE DU HAINAUT 	2:31.60 	+0.71 		1070 pts 		
61. 	DAVAL Léa 		1998 	FRA 	NANTES NATATION 	2:31.69 	+0.63 		1068 pts 		
62. 	THIERRY Laurine 	1997 	FRA 	SOISSONS NATATION SPORTIVE 	2:31.77 	+0.73 		1067 pts 		
63. 	ROMEU Mathilde 		1998 	FRA 	ASPTT GRAND TOULOUSE 	2:32.03 	+0.66 		1064 pts 		
64. 	ROBLIN Fiona 		1999 	FRA 	CHARTRES METROPOLE NAT 	2:32.12 	+0.67 		1063 pts 		
65. 	BRENON Meredith 	1998 	FRA 	TRITON CLUB BELLEVILLE 	2:32.43 	+0.69 		1058 pts 		
66. 	BRUNET Victorine 	1998 	FRA 	CLUB DES NAGEURS DE BRIVE 	2:32.44 	+0.72 		1058 pts 		
67. 	BROSSIER Alizée 	2000 	FRA 	TOULON VAR NATATION 	2:32.69 	+0.76 		1055 pts 		
68. 	UGO Odessa 		2000 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	2:32.82 	+0.64 		1053 pts 		
69. 	CUNY Mathilde 		1999 	FRA 	ASPTT NANTES 		2:32.88 	+0.64 		1052 pts 		
70. 	THIEULLET Mathilde 	1998 	FRA 	STADE BÉTHUNE PÉLICAN CLUB 	2:33.26 	+0.69 		1047 pts 		
71. 	BRENAC Mathilde 	2000 	FRA 	SAINT-RAPHAEL NATATION 	2:33.35 	+0.59 		1046 pts 		
72. 	VILLETTE Margot 	1999 	FRA 	OCTEVILLE NATATION 	2:33.51 	+0.75 		1044 pts 		
73. 	DELTOUR Emma 		1999 	FRA 	SO MILLAU N 		2:33.56 	+0.77 		1043 pts 		
74. 	LUKASIK Manon 		1998 	FRA 	ST-AMAND NAT PORTE DU HAINAUT 	2:33.81 	+0.68 		1040 pts 		
75. 	BOTAS Salomé 		2000 	FRA 	RED STAR CLUB CHAMPIGNY 	2:33.97 	+0.64 		1038 pts 		
76. 	GALLERAND Marie 	1998 	FRA 	TOULON VAR NATATION 	2:34.07 	+0.83 		1036 pts 		
77. 	JEANNINGROS Lilou 	1999 	FRA 	AVENIR NATATION BESANÇON 	2:34.24 	+0.71 		1034 pts 		
78. 	BOUREZ Valentine 	2000 	FRA 	OCTEVILLE NATATION 	2:34.30 	+0.87 		1033 pts 		
79. 	ASTRUC Cécile 		1999 	FRA 	STADE ST-LAURENT-DU-VAR NAT 	2:34.76 	+0.66 		1027 pts 		
80. 	MOREL Constance 	1999 	FRA 	AMIENS METROPOLE NAT. 	2:34.95 	+0.59 		1024 pts 		
81. 	FIGUEIREDO Mariana 	2000 	FRA 	CM LE BOURGET 		2:35.39 	+0.78 		1018 pts 		
82. 	CHIAPPINI Mareva 	2000 	FRA 	CSM CLAMART 		2:35.79 	+0.69 		1013 pts 		
83. 	TRIQUENEAUX-FERNANDES Ava 	1999 	FRA 	CHÂTEAU-THIERRY NATATION 2000 	2:35.96 	+0.70 		1011 pts 		
84. 	HERTHE Alexe 		2000 	FRA 	ROYAN OCÉAN CLUB NATATION 	2:37.28 	+0.75 		993 pts 		
--- 	AUDRY Louise 		1999 	FRA 	SN MONTGERON 		DSQ Da 			--- 		
--- 	OUENNICHE Rim 		1999 	TUN 	NOGENT NATATION 94 	DNS exc 			--- 		
--- 	ANSSEAU Camille 	1994 	BEL 	LILLE MÉTROPOLE NATATION 	DNS Nd 			--- 		


100 Breaststroke Men - 1/2 Final   Elite : 19 ans et plus (Tuesday 8 April 2014 - 18h16)
1 	DAHLIA Thomas 			1990 	FRA 	CN ANTIBES 	1:01.48 	+0.64 		1326 pts 		
2 	COTON Quentin 			1991 	FRA 	CN ANTIBES 	1:01.59 	+0.66 		1323 pts 		
3 	PEREZ DORTONA Giacomo	 	1989 	FRA 	CN MARSEILLE 	1:01.63 	+0.65 		1321 pts 		
4 	RABEISEN Thomas 		1992 	FRA 	CN ANTIBES 	1:02.12 	+0.56 		1307 pts 		
5 	DRHOUIN Nicolas 		1995 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	1:02.67 	+0.67 		1292 pts 		
6 	MOUEDDENE Eddie 		1990 	FRA 	AMIENS METROPOLE NAT. 	1:02.72 	+0.70 		1290 pts 		
7 	PERISSER Patrick 		1992 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	1:02.79 	+0.72 		1288 pts 		
8 	DEBOURGES William 		1991 	FRA 	CN ANTIBES 	1:02.82 	+0.69 		1287 pts 		
9 	CLEMENT Vincent 		1991 	FRA 	CN AVIGNON 	1:02.90 	+0.68 		1285 pts 		
10 	BUSSIERE Theo 			1995 	FRA 	CN MARSEILLE 	1:02.92 	+0.64 		1284 pts 		
11 	M''RABET Talal 			1987 	TUN 	STADE FRANÇAIS O COURBEVOIE 	1:03.14 	+0.80 		1278 pts 		
12 	M''RABET Taki 			1989 	TUN 	STADE FRANÇAIS O COURBEVOIE 	1:03.21 	+0.67 		1276 pts 		
13 	DASSIE Vincent 			1988 	FRA 	SB BORDEAUX BASTIDE 	1:03.61 	+0.74 		1265 pts 		
14 	LEVRIER Jérémy 			1993 	FRA 	STADE CLERMONT NATATION 	1:03.95 	+0.71 		1255 pts 		
15 	PIEKARZ Baptiste 		1995 	FRA 	ES MASSY NATATION 	1:04.20 	+0.77 		1248 pts 		
16 	DERET Kevin 			1989 	FRA 	LA ROCHE-SUR-YON NATATION 	1:04.56 	+0.68 		1238 pts 		
17 	GUDEFIN Clément 		1991 	FRA 	EMS BRON 	1:04.69 	+0.70 		1234 pts 		
18 	QUIERTANT Yann 			1989 	FRA 	STADE FRANÇAIS O COURBEVOIE 	1:05.20 	+0.72 		1220 pts 		
18 	MAILLOT Melvin 			1992 	FRA 	STADE FRANÇAIS O COURBEVOIE 	1:05.20 	+0.69 		1220 pts 		
100 Breaststroke Men - Bq# (Tuesday 8 April 2014 - 12h18)
1. 	CAPITAINE Thibaut 		1993 	FRA 	CERGY PONTOISE NATATION 	1:04.13 	+0.71 		1250 pts 		
2. 	BENHADJ Brice 			1990 	FRA 	MONTAUBAN NATATION 	1:04.62 	+0.66 		1236 pts 		
100 Breaststroke Men - Prelims (Tuesday 8 April 2014 - 11h57)
1. 	DAHLIA Thomas 			1990 	FRA 	CN ANTIBES 	1:01.74 	+0.64 		1318 pts 		
2. 	COTON Quentin 			1991 	FRA 	CN ANTIBES 	1:02.17 	+0.63 		1306 pts 		
3. 	PEREZ DORTONA Giacomo 		1989 	FRA 	CN MARSEILLE 	1:02.28 	+0.67 		1303 pts 		
4. 	DENCAUSSE Jean 			1997 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	1:02.64 	+0.68 		1292 pts 		MPF17
5. 	RABEISEN Thomas 		1992 	FRA 	CN ANTIBES 	1:02.80 	+0.57 		1288 pts 		
6. 	DRHOUIN Nicolas 		1995 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	1:03.03 	+0.66 		1281 pts 		
7. 	DEBOURGES William 		1991 	FRA 	CN ANTIBES 	1:03.17 	+0.75 		1277 pts 		
8. 	CLEMENT Vincent 		1991 	FRA 	CN AVIGNON 	1:03.27 	+0.68 		1274 pts 		
9. 	BUSSIERE Theo 			1995 	FRA 	CN MARSEILLE 	1:03.29 	+0.68 		1274 pts 		
10. 	PERISSER Patrick 		1992 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	1:03.38 	+0.72 		1271 pts 		
11. 	M''RABET Taki 			1989 	TUN 	STADE FRANÇAIS O COURBEVOIE 	1:03.59 	+0.65 		1265 pts 		
12. 	DASSIE Vincent 			1988 	FRA 	SB BORDEAUX BASTIDE 	1:03.60 	+0.76 		1265 pts 		
13. 	M''RABET Talal 			1987 	TUN 	STADE FRANÇAIS O COURBEVOIE 	1:03.82 	+0.77 		1259 pts 		
14. 	LEVRIER Jérémy 			1993 	FRA 	STADE CLERMONT NATATION 	1:03.85 	+0.77 		1258 pts 		
15. 	MOUEDDENE Eddie		 	1990 	FRA 	AMIENS METROPOLE NAT. 	1:03.92 	+0.69 		1256 pts 		
16. 	QUIERTANT Yann 			1989 	FRA 	STADE FRANÇAIS O COURBEVOIE 	1:04.07 	+0.73 		1252 pts 		
17. 	DERET Kevin 			1989 	FRA 	LA ROCHE-SUR-YON NATATION 	1:04.21 	+0.68 		1248 pts 		
18. 	FALL Malik 			1985 	SEN 	STADE FRANÇAIS O COURBEVOIE 	1:04.30 	+0.78 		1245 pts 		
19. 	GUDEFIN Clément 		1991 	FRA 	EMS BRON 	1:04.76 	+0.69 		1232 pts 		
20. 	MAILLOT Melvin 			1992 	FRA 	STADE FRANÇAIS O COURBEVOIE 	1:04.79 	+0.66 		1232 pts 		
21. 	STACCHIOTTI Raphaël 		1992 	LUX 	CN MARSEILLE 	1:04.83 	+0.63 		1231 pts 		
22. 	PIEKARZ Baptiste 		1995 	FRA 	ES MASSY NATATION 	1:04.97 	+0.79 		1227 pts 		
23. 	BENHADJ Brice 			1990 	FRA 	MONTAUBAN NATATION 	1:05.03 	+0.66 		1225 pts 		
23. 	CAPITAINE Thibaut 		1993 	FRA 	CERGY PONTOISE NATATION 	1:05.03 	+0.70 		1225 pts 		
25. 	CALLAIS Quentin 		1996 	FRA 	CANET 66 NATATION 	1:05.40 	+0.64 		1215 pts 		
26. 	GWIZDZ Damien 			1995 	FRA 	CANET 66 NATATION 	1:05.45 	+0.64 		1213 pts 		
27. 	LOTH Matthias 			1994 	FRA 	VICHY VAL D''ALLIER NATATION 	1:05.49 	+0.68 		1212 pts 		
28. 	MANDALINIC Yvan 		1991 	FRA 	AAS SARCELLES NATATION 95 	1:05.54 	+0.68 		1211 pts 		
29. 	CABROL Maxime 			1995 	FRA 	MONTAUBAN NATATION 	1:05.86 	+0.69 		1202 pts 		
30. 	LESPARRE Tanguy 		1999 	FRA 	CN CANNES 	1:05.94 	+0.66 		1200 pts 		MPF15
31. 	JAN Benoît 			1992 	FRA 	CNP LOUDÉAC 	1:06.05 	+0.71 		1197 pts 		
32. 	CHASSAGNE Constant 		1994 	FRA 	ALLIANCE DIJON NATATION 	1:06.09 	+0.67 		1196 pts 		
33. 	SUDRIE Thibaut 			1988 	FRA 	LILLE MÉTROPOLE NATATION 	1:06.27 	+0.71 		1191 pts 		
34. 	KARGBO Michaël 			1985 	FRA 	ASPTT GRAND TOULOUSE 	1:06.31 	+0.66 		1190 pts 		
34. 	BOULET Benjamin 		1992 	FRA 	MONTPELLIER ANUC 	1:06.31 	+0.68 		1190 pts 		
36. 	CALLAIS Nathan 			1996 	FRA 	CANET 66 NATATION 	1:06.32 	+0.73 		1189 pts 		
37. 	THOMSON Michael			1994 	GBR 	ASPTT GRAND TOULOUSE 	1:06.34 	+0.68 		1189 pts 		
38. 	DENIS Romain 			1993 	FRA 	LILLE MÉTROPOLE NATATION 	1:06.38 	+0.67 		1188 pts 		
39. 	BERRY Théo 			1997 	FRA 	AQUA VALLÉE-DE-CHEVREUSE 	1:06.47 	+0.68 		1185 pts 		
40. 	CHARRADE Théo 			1998 	FRA 	CANET 66 NATATION 	1:06.51 	+0.70 		1184 pts 		
41. 	ERBA Benjamin 			1994 	FRA 	ASN CHARLEVILLE-MÉZIÈRES 	1:06.63 	+0.68 		1181 pts 		
42. 	BOSQUEZ Julien 			1993 	FRA 	CHARTRES METROPOLE NAT 	1:06.76 	+0.69 		1177 pts 		
43. 	BOUSQUET Cyril 			1992 	FRA 	MONTPELLIER ANUC 	1:06.79 	+0.69 		1176 pts 		
44. 	COUDERT Rémi 			1995 	FRA 	CERGY PONTOISE NATATION 	1:06.80 	+0.71 		1176 pts 		
45. 	OLIER Cyril 			1994 	FRA 	NOGENT NATATION 94 	1:06.88 	+0.74 		1174 pts 		
46. 	GOURI Lucas 			1989 	FRA 	MONTPELLIER ANUC 	1:06.90 	+0.67 		1173 pts 		
47. 	REDON Emmanuel 			1997 	FRA 	CN ANTIBES 	1:07.10 	+0.69 		1168 pts 		
48. 	VIGOUROUX Romain 		1994 	FRA 	NAUTIC CLUB NÎMES 	1:07.18 	+0.67 		1166 pts 		
49. 	BRUCHON Alexis 			1995 	FRA 	EN CAEN 	1:07.25 	+0.63 		1164 pts 		
49. 	RAVAUX Alexandre 		1996 	FRA 	SOISSONS NATATION SPORTIVE 	1:07.25 	+0.66 		1164 pts 		
51. 	GUERRERO Quentin 		1997 	FRA 	O.N MEDITERRANEE CUXAC D''AUDE 	1:07.31 	+0.67 		1162 pts 		
52. 	DELOFFRE Adrien 		1996 	FRA 	DUNKERQUE NATATION 	1:07.55 	+0.77 		1156 pts 		
53. 	EVEN William 			1996 	FRA 	CNP LOUDÉAC 	1:07.67 	+0.78 		1153 pts 		
54. 	TROG Arnaud 			1997 	FRA 	MULHOUSE ON 	1:07.78 	+0.69 		1150 pts 		
55. 	DAUTRAIX Maxime 		1996 	FRA 	EMS BRON 	1:07.96 	+0.65 		1145 pts 		
55. 	JACQUOT Raphael 		1998 	FRA 	ASPTT NANCY 	1:07.96 	+0.74 		1145 pts 		
57. 	PALUSZAK Quentin 		1998 	FRA 	ST-ETIENNE NATATION 	1:08.00 	+0.66 		1144 pts 		
58. 	PERDU Baptiste 			1999 	FRA 	ASPTT MONTPELLIER 	1:08.20 	+0.65 		1138 pts 		
59. 	SAMOKINE Yann 			1997 	FRA 	CN MELUN VAL DE SEINE 	1:08.25 	+0.66 		1137 pts 		
60. 	GARESSUS Maxime 		1993 	FRA 	ANGERS NATATION 	1:08.26 	+0.70 		1137 pts 		
61. 	TRAN Nicolas 			1991 	FRA 	A.C AGGLOMERATION PERIGUEUX 	1:08.45 	+0.70 		1132 pts 		
62. 	VANHOUTTE Victor 		1998 	FRA 	SC BOULOGNE-SUR-MER 	1:08.47 	+0.73 		1131 pts 		
63. 	VIQUERAT Antoine 		1998 	FRA 	LAGARDERE PARIS RACING 	1:08.49 	+0.74 		1131 pts 		
63. 	DUFAYARD Lucas 			1998 	FRA 	STADE OLYMPIQUE CHAMBÉRY 	1:08.49 	+0.71 		1131 pts 		
65. 	FAUBOURG Dimitri 		1997 	FRA 	CERCLE NAGEURS ST-JOSEPH 	1:08.62 	+0.70 		1127 pts 		
66. 	CONSTANT Yoann 			1998 	FRA 	ROQUEBRUNE NATATION 	1:08.79 	+0.76 		1122 pts 		
67. 	QUIERTANT Killian 		1997 	FRA 	U.S CRETEIL NATATION 	1:08.97 	+0.66 		1118 pts 		
68. 	VIGUIER Bastien 		1998 	FRA 	CANET 66 NATATION 	1:08.98 	+0.65 		1117 pts 		
69. 	ODENT Sydney 			1998 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	1:09.02 	+0.69 		1116 pts 		
70. 	GROMADA Sébastien 		1999 	FRA 	SN METZ 	1:09.13 	+0.76 		1113 pts 		
71. 	BRAND Thibauld 			1997 	FRA 	SCA 2000 EVRY 	1:09.17 	+0.64 		1112 pts 		
72. 	BOURSAC CERVERA Thomas	 	1999 	FRA 	LAGARDERE PARIS RACING 	1:09.24 	+0.71 		1111 pts 		
72. 	HOUZELLE Damien 		1998 	FRA 	CN CUGNAUX 	1:09.24 	+0.87 		1111 pts 		
74. 	HENRY Thomas 			1997 	FRA 	DAUPHINS OBERNAI 	1:09.29 	+0.71 		1109 pts 		
75. 	BURNICHON Joris 		1999 	FRA 	TRITON CLUB BELLEVILLE 	1:09.40 	+0.74 		1106 pts 		
76. 	CONTRINO Gianni 		1998 	FRA 	ST-ETIENNE NATATION 	1:09.49 	+0.71 		1104 pts 		
77. 	BEJI Adnan 			1999 	TUN 	LA ROCHE-SUR-YON NATATION 	1:09.54 	+0.82 		1103 pts 		
78. 	ROUBIOL Titouan 		1997 	FRA 	AQUA CLUB PONTAULT-ROISSY 	1:09.62 	+0.67 		1100 pts 		
79. 	GORJAO MOREIRA Martin 		1999 	FRA 	NOGENT NATATION 94 	1:09.99 	+0.76 		1091 pts 		
80. 	JEAN Hugo 			1997 	FRA 	LYON NATATION 	1:10.01 	+0.61 		1090 pts 		
81. 	PLATAUX Robin 			1997 	FRA 	NOGENT NATATION 94 	1:10.07 	+0.66 		1089 pts 		
82. 	GOASGUEN Loïc 			1998 	FRA 	NAUTIC CLUB NÎMES 	1:10.11 	+0.66 		1088 pts 		
83. 	MILLOT Corentin 		1998 	FRA 	AC MOLSHEIM MUTZIG 	1:10.36 	+0.66 		1081 pts 		
84. 	LE BOULC''H Martin 		1998 	FRA 	CLUB AQUATIQUE CHOLETAIS 	1:10.73 	+0.68 		1071 pts 		
85. 	UGOLINI Quentin 		1998 	FRA 	A.C SEYSSINETTOIS NATATION 	1:10.95 	+0.66 		1066 pts 		
86. 	SYOUD Jaouad 			1999 	FRA 	CN CHALON-SUR-SAONE 	1:11.03 	+0.71 		1064 pts 		
87. 	CATTIN Léo 			2000 	FRA 	AVENIR NATATION BESANÇON 	1:11.30 	+0.71 		1057 pts 		
88. 	SCHAEFER Clément 		1998 	FRA 	AQUA LONS BARRACUDAS 	1:11.41 	+0.70 		1054 pts 		
89. 	POTIER Hugo 			1997 	FRA 	COULOMMIERS NATATION 	1:11.44 	+0.64 		1053 pts 		
90. 	BOUTOUIL Samy 			2000 	FRA 	CSM CLAMART 	1:11.48 	+0.75 		1052 pts 		
91. 	MARMIER Mathieu 		1999 	FRA 	STADE CLERMONT NATATION 	1:12.14 	+0.80 		1035 pts 		
92. 	CANOVA Antoine 			1998 	FRA 	PROVINS NATATION 	1:12.21 	+0.72 		1033 pts 		
93. 	PICARD Anthony 			1999 	FRA 	SC THIONVILLE 	1:12.25 	+0.81 		1032 pts 		
94. 	BAEZ Nikita 			2000 	FRA 	AS CALUIRE 	1:12.29 	+0.72 		1031 pts 		
95. 	RONDIER Lucien 			2000 	FRA 	CSM CLAMART 	1:12.40 	+0.77 		1028 pts 		
96. 	ROTHON Mathieu 			2000 	FRA 	ALLIANCE DIJON NATATION 	1:12.92 	+0.62 		1015 pts 		
97. 	MILLION Curtis 			2000 	FRA 	COULOMMIERS NATATION 	1:13.58 	+0.78 		998 pts 		
97. 	BARRY Ervin 			2000 	FRA 	SCUF PARIS 	1:13.58 	+0.72 		998 pts 		
99. 	MARC Antoine 			2000 	FRA 	CN EPINAL 	1:13.73 	+0.82 		995 pts 		
100. 	PEREZ Sebastien 		2000 	FRA 	FOS-SUR-MER NATATION 	1:14.46 	+0.81 		976 pts 		
101. 	PEYROU Terence 			2000 	FRA 	CNO ST-GERMAIN-EN-LAYE 	1:14.66 	+0.78 		971 pts 		
--- 	CORNEVIN Xavier 		1989 	FRA 	ESPADON VÉLIZY-VILLACOUBLAY 	DSQ Ni 			--- 		
--- 	GUENEAU Romain 			1992 	FRA 	ALLIANCE DIJON NATATION 	DSQ Ni 			--- 		


50 Butterfly Women - Final A (Tuesday 8 April 2014 - 18h18)
1. 	HENIQUE Mélanie 		1992 	FRA 	AMIENS METROPOLE NAT. 	26.29 	+0.62 		1403 pts 		
2. 	WATTEL Marie 			1997 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	26.71 	+0.70 		1376 pts 		
3. 	GASTALDELLO Béryl 		1995 	FRA 	CN MARSEILLE 	26.74 	+0.68 		1374 pts 		
4. 	SANTAMANS Anna 			1993 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	26.82 	+0.61 		1369 pts 		
5. 	BRUNO Justine 			1994 	FRA 	BEAUVAISIS AQUATIC CLUB 	26.94 	+0.74 		1361 pts 		
6. 	HACHE Cloé 			1997 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	27.15 	+0.61 		1348 pts 		
7. 	DUMUR Armony 			1991 	FRA 	AMIENS METROPOLE NAT. 	27.45 	+0.70 		1329 pts 		
8. 	CINI Mathilde 			1994 	FRA 	VALENCE TRIATHLON 	27.52 	+0.70 		1325 pts 		
9. 	FABRE Margaux 			1992 	FRA 	MONTAUBAN NATATION 	27.71 	+0.72 		1313 pts 		
10. 	ARLANDIS Anais 			1997 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	27.83 	+0.65 		1306 pts 		
50 Butterfly Women - Prelims (Tuesday 8 April 2014 - 12h20)
1. 	HENIQUE Mélanie 		1992 	FRA 	AMIENS METROPOLE NAT. 	26.24 	+0.63 		1406 pts 		
2. 	WATTEL Marie 			1997 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	26.56 	+0.69 		1386 pts 		
3. 	SANTAMANS Anna 			1993 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	27.03 	+0.61 		1356 pts 		
4. 	HACHE Cloé 			1997 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	27.08 	+0.61 		1353 pts 		
5. 	GASTALDELLO Béryl 		1995 	FRA 	CN MARSEILLE 	27.11 	+0.68 		1351 pts 		
6. 	BRUNO Justine 			1994 	FRA 	BEAUVAISIS AQUATIC CLUB 	27.15 	+0.73 		1348 pts 		
7. 	DUMUR Armony 			1991 	FRA 	AMIENS METROPOLE NAT. 	27.41 	+0.68 		1332 pts 		
8. 	FABRE Margaux 			1992 	FRA 	MONTAUBAN NATATION 	27.79 	+0.73 		1308 pts 		
9. 	CINI Mathilde 			1994 	FRA 	VALENCE TRIATHLON 	27.88 	+0.69 		1303 pts 		
10. 	ARLANDIS Anais 			1997 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	27.98 	+0.67 		1297 pts 		
11. 	SERRAND-BRIXTEL Alicia 		1994 	FRA 	STADE FRANÇAIS O COURBEVOIE 	28.14 	+0.70 		1287 pts 		
12. 	MOREL Emma 			1996 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	28.19 	+0.72 		1284 pts 		
13. 	LETANG Maria-Eléna 		1993 	FRA 	CLUB DES NAGEURS DE PARIS 	28.21 	+0.70 		1282 pts 		
14. 	DELAMARE Elodie 		1991 	FRA 	LILLE MÉTROPOLE NATATION 	28.33 	+0.74 		1275 pts 		
15. 	BRISFER Clara 			1997 	FRA 	AMIENS METROPOLE NAT. 	28.39 	+0.71 		1271 pts 		
16. 	KOINDREDI Vochimié 		1996 	FRA 	AMSL FRÉJUS 	28.42 	+0.69 		1270 pts 		
17. 	BLANC Ludivine 			1995 	FRA 	CN MARSEILLE 	28.47 	+0.70 		1266 pts 		
18. 	CURRAT Amélie 			1997 	FRA 	SC THIONVILLE 	28.55 	+0.71 		1262 pts 		
19. 	TOUATI Assia 			1995 	FRA 	CN SARREGUEMINES 	28.56 	+0.73 		1261 pts 		
20. 	PETIT Cassandra 		1995 	FRA 	CN ANTIBES 	28.57 	+0.68 		1260 pts 		
21. 	PRÊTRE Ava 			1996 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	28.59 	+0.68 		1259 pts 		
22. 	VADROT Caroline 		1996 	FRA 	CLUB DES NAGEURS DE PARIS 	28.74 	+0.77 		1250 pts 		
22. 	BOUSQUIN Lena 			1995 	FRA 	CN VANNES 	28.74 	+0.78 		1250 pts 		
24. 	BELKACEMI Leslie 		1998 	FRA 	AS CACHALOTS SIX-FOURS 	28.78 	+0.67 		1248 pts 		
25. 	JAOUEN Romane 			1997 	FRA 	CN BREST 	28.85 	+0.75 		1243 pts 		
26. 	TRUJILLO Anne-Sophie 		1996 	FRA 	CN ANTIBES 	28.87 	+0.71 		1242 pts 		
27. 	DEQUAIRE Clotilde 		1993 	FRA 	STADE CLERMONT NATATION 	28.88 	+0.72 		1242 pts 		
28. 	DEL''HOMME Laurine 		1997 	FRA 	CLUB DES NAGEURS DE PARIS 	28.92 	+0.73 		1239 pts 		
29. 	BARRY Chloé 			1995 	FRA 	SN VERSAILLES 	28.95 	+0.69 		1237 pts 		
30. 	LIAUD Clemence 			1998 	FRA 	NAUTIC CLUB ALP''38 	28.96 	+0.84 		1237 pts 		
31. 	POULET Laure 			1992 	FRA 	LYON NATATION 	29.12 	+0.68 		1227 pts 		
32. 	CHAUMONTET Gaelle 		1996 	FRA 	ALLIANCE DIJON NATATION 	29.13 	+0.64 		1227 pts 		
32. 	LARZUL Gwladys 			1998 	FRA 	CN BREST 	29.13 	+0.70 		1227 pts 		
34. 	DESFONTAINES Roxane 		1992 	FRA 	CLUB DES NAGEURS DE PARIS 	29.14 	+0.73 		1226 pts 		
34. 	BOUTIN Julie 			1998 	FRA 	EN TOURS 	29.14 	+0.70 		1226 pts 		
36. 	MERIT Ambre 			1996 	FRA 	NAUTIC CLUB ALP''38 	29.19 	+0.72 		1223 pts 		
37. 	SCORDIA Mélina 			1997 	FRA 	CN CÉVENNES ALÈS 	29.21 	+0.62 		1222 pts 		
38. 	PICAULT Solweig 		2000 	FRA 	CANET 66 NATATION 	29.22 	+0.67 		1221 pts 		
39. 	CARA Axelle 			1997 	FRA 	CN ANTIBES 	29.23 	+0.71 		1221 pts 		
40. 	VINCENT Elisa 			1997 	FRA 	CN CHALON-SUR-SAONE 	29.24 	+0.79 		1220 pts 		
41. 	SZCZEPIAK Margaux 		1999 	FRA 	SC THIONVILLE 	29.25 	+0.79 		1219 pts 		
42. 	THIBAULT Laura 			1994 	FRA 	ASPTT GRAND TOULOUSE 	29.32 	+0.70 		1215 pts 		
42. 	NERRIERE Célia 			1998 	FRA 	STADE CLERMONT NATATION 	29.32 	+0.74 		1215 pts 		
42. 	EYMARD Florence 		1997 	FRA 	STADE OLYMPIQUE CHAMBÉRY 	29.32 	+0.83 		1215 pts 		
45. 	POLIT Claire 			1995 	FRA 	ASPTT MONTPELLIER 	29.35 	+0.70 		1213 pts 		
45. 	BACCHETTA Marine 		1991 	FRA 	ES MASSY NATATION 	29.35 	+0.78 		1213 pts 		
47. 	ZELLER Olivia 			1997 	FRA 	AC BOULOGNE-BILLANCOURT 	29.36 	+0.69 		1213 pts 		
48. 	ROGEON Axelle 			1999 	FRA 	CLUB DAUPHINS COGNAC 	29.37 	+0.64 		1212 pts 		
49. 	COSTE Julie 			1998 	FRA 	GIRONDINS BORDEAUX 	29.40 	+0.66 		1210 pts 		
50. 	THEPOT Soizic 			1998 	FRA 	CN GUINGAMP 	29.44 	+0.70 		1208 pts 		
51. 	LECANU Maëlle 			1999 	FRA 	ESPADON GRAND-QUEVILLY 	29.45 	+0.64 		1207 pts 		
52. 	SERRAMOGLIA Kelia 		1995 	FRA 	CN ANTIBES 	29.47 	+0.63 		1206 pts 		
53. 	SGARAMELLA Clara 		2001 	FRA 	DAUPHINS D''ANNECY 	29.49 	+0.70 		1205 pts 		
53. 	ROSATO Marine 			1999 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	29.49 	+0.74 		1205 pts 		
55. 	COLLET Enora 			1998 	FRA 	C PAUL-BERT RENNES 	29.51 	+0.69 		1204 pts 		
56. 	PRIOVILLE Estelle 		1996 	FRA 	NOGENT NATATION 94 	29.52 	+0.75 		1203 pts 		
57. 	COUSSON Clothilde 		1998 	FRA 	JN COMPIÈGNE 	29.53 	+0.67 		1203 pts 		
58. 	CHEVALIER Lucile 		1995 	FRA 	SA MÉRIGNAC 	29.55 	+0.77 		1201 pts 		
58. 	RATSIMBAZAFY Tsiory 		2000 	FRA 	LAGARDERE PARIS RACING 	29.55 	+0.69 		1201 pts 		
60. 	FILIPPI Morgane 		1997 	FRA 	CN CHALON-SUR-SAONE 	29.58 	+0.70 		1200 pts 		
61. 	LUTIGNIER Sarah 		1998 	FRA 	AQUATIC CLUB BOURGES 	29.59 	+0.84 		1199 pts 		
62. 	BOUREL Justine 			1998 	FRA 	CLUB DE NATATION PAIMPOL-GOELO 	29.65 	+0.71 		1196 pts 		
63. 	STUDER Camille 			2000 	FRA 	THANN OLYMPIC N 	29.66 	+0.72 		1195 pts 		
64. 	VAQUETTE Mathilde 		1999 	FRA 	CANET 66 NATATION 	29.68 	+0.69 		1194 pts 		
65. 	DA CONCEICAO Emma 		2000 	FRA 	DAUPHINS D''ANNECY 	29.69 	+0.69 		1193 pts 		
66. 	DATTLER Lucie 			1998 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	29.73 	+0.72 		1191 pts 		
67. 	LAURENT Ines 			1997 	FRA 	CN ANTIBES 	29.79 	+0.71 		1187 pts 		
68. 	SCHMITT Chloe 			2000 	FRA 	CN SARREGUEMINES 	29.82 	+0.71 		1185 pts 		
69. 	MARTINET Margaux 		1999 	FRA 	CN CHALON-SUR-SAONE 	29.86 	+0.70 		1183 pts 		
70. 	ALMEIDA Julia 			1998 	FRA 	GIRONDINS BORDEAUX 	29.89 	+0.77 		1181 pts 		
70. 	DINDAUD Lola 			1999 	FRA 	AS AMBARÈS 	29.89 	+0.75 		1181 pts 		
70. 	BOREL Carol-Ann 		1999 	FRA 	AMSL FRÉJUS 	29.89 	+0.67 		1181 pts 		
73. 	CHARLET Camille 		1999 	FRA 	AVAN VILLENEUVE-D''ASCQ 	29.90 	+0.68 		1181 pts 		
74. 	MONGES Clara 			1998 	FRA 	TOULON VAR NATATION 	29.91 	+0.69 		1180 pts 		
75. 	GAMER Rose-alexia 		1999 	FRA 	ES VITRY 	29.92 	+0.69 		1180 pts 		
75. 	MARLOT Manon 			1994 	FRA 	STADE DE VANVES 	29.92 	+0.71 		1180 pts 		
77. 	SIMOËNS Celia 			1999 	FRA 	CLUB DES NAGEURS DE PARIS 	29.99 	+0.80 		1175 pts 		
78. 	PALAUX Oksana 			1998 	FRA 	NOGENT NATATION 94 	30.04 	+0.77 		1173 pts 		
79. 	WILLIAMS Adeline 		1990 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	30.08 	+0.71 		1170 pts 		
80. 	HARZE Marine 			1997 	BEL 	AS MONACO NATATION 	30.09 	+0.81 		1170 pts 		
80. 	BRISARD Oceane 			1998 	FRA 	ALENÇON NC 	30.09 	+0.75 		1170 pts 		
82. 	BLOSSIER Claire 		1998 	FRA 	AMIENS METROPOLE NAT. 	30.12 	+0.69 		1168 pts 		
82. 	FAKHEUR Samial 			1998 	FRA 	CN ANTIBES 	30.12 	+0.71 		1168 pts 		
84. 	DA COSTA Chloe 			1999 	FRA 	ERSTEIN AQUATIC CLUB 	30.15 	+0.77 		1166 pts 		
85. 	HERTHE Alexe 			2000 	FRA 	ROYAN OCÉAN CLUB NATATION 	30.20 	+0.79 		1163 pts 		
86. 	DELOBEL Mélaine 		1998 	FRA 	STADE BÉTHUNE PÉLICAN CLUB 	30.26 	+0.69 		1160 pts 		
86. 	DESNOYERS Inès 			1999 	FRA 	CN ANTIBES 	30.26 	+0.70 		1160 pts 		
88. 	GENIPA Florence 		1998 	FRA 	CN DE BAIE-MAHAULT 	30.30 	+0.81 		1157 pts 		
89. 	ALMEIDA Léana 			2001 	FRA 	ES VITRY 	30.38 	+0.66 		1153 pts 		
89. 	RAYNERT Maud 			1998 	FRA 	CSM CLAMART 	30.38 	+0.71 		1153 pts 		
91. 	DURIVAULT Juliette 		1999 	FRA 	ASPTT POITIERS 	30.39 	+0.74 		1152 pts 		
92. 	BEGUE Alys 			1997 	FRA 	ASPTT GRAND TOULOUSE 	30.40 	+0.70 		1152 pts 		
93. 	GUEZO Océane 			1999 	FRA 	CNP LOUDÉAC 	30.47 	+0.75 		1147 pts 		
94. 	BRENON Meredith 		1998 	FRA 	TRITON CLUB BELLEVILLE 	30.52 	+0.65 		1145 pts 		
95. 	LEONARD Mylène 			1994 	FRA 	U.S CRETEIL NATATION 	30.53 	+0.76 		1144 pts 		
96. 	BELLON Amélie 			1998 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	30.54 	+0.70 		1143 pts 		
97. 	KOENIG Laura 			2000 	FRA 	CN OSTWALD 	30.55 	+0.76 		1143 pts 		
98. 	SIMONETTI Romane 		1999 	FRA 	LAGARDERE PARIS RACING 	30.58 	+0.64 		1141 pts 		
98. 	CHARLES-FRANÇOIS Lucie	 	1998 	FRA 	CERGY PONTOISE NATATION 	30.58 	+0.77 		1141 pts 		
100. 	BOUTELOUP Pauline 		1998 	FRA 	SO MILLAU N 	30.62 	+0.78 		1139 pts 		
101. 	WISSOCQ Léa 			1995 	FRA 	DUNKERQUE NATATION 	30.70 	+0.76 		1134 pts 		
102. 	LONG WAH Ludivine 		2000 	FRA 	CNP DE SAINT-LO 	30.71 	+0.71 		1134 pts 		
103. 	SIMOËNS Jeanne 			2000 	FRA 	CLUB DES NAGEURS DE PARIS 	30.74 	+0.72 		1132 pts 		
104. 	GUGLIELMI Emma 			2000 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	30.77 	+0.70 		1130 pts 		
105. 	POIROT Kamie 			1999 	FRA 	ESPADON GRAND-QUEVILLY 	30.79 	+0.76 		1129 pts 		
106. 	D''AMBROSIO Chanel 		2000 	FRA 	CN ANTIBES 	30.81 	+0.88 		1128 pts 		
107. 	HENON Marie 			1999 	FRA 	ST-AMAND NAT PORTE DU HAINAUT 	30.87 	+0.67 		1124 pts 		
108. 	CAILLAT LOCHON Léa 		2001 	FRA 	AQUATIC CLUB BOURGES 	30.91 	+0.70 		1122 pts 		
109. 	HERVE Nolwenn 			1999 	FRA 	US TOUL 	30.92 	+0.70 		1121 pts 		
110. 	GAUTIER Loni 			2000 	FRA 	ROYAN OCÉAN CLUB NATATION 	30.94 	+0.76 		1120 pts 		
111. 	DRESSAYRE Laura 		1999 	FRA 	SO MILLAU N 	30.96 	+0.74 		1119 pts 		
112. 	CIRIC Jana 			1997 	SRB 	MOUETTES DE PARIS 	30.97 	+0.77 		1119 pts 		
113. 	DRHOUIN Emma 			1999 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	31.06 	+0.68 		1113 pts 		
113. 	DESPLAS Charline 		1999 	FRA 	DAUPHINS FC SÈTE 	31.06 	+0.73 		1113 pts 		
115. 	MALTRET Enora 			1997 	FRA 	CNP LOUDÉAC 	31.11 	+0.68 		1111 pts 		
116. 	PONSARDIN Alice 		2000 	FRA 	CN VOUZIERS 	31.12 	+0.74 		1110 pts 		
117. 	LACAVALERIE Tiphaine 		2000 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	31.13 	+0.66 		1109 pts 		
117. 	RIALLAND Marion 		1997 	FRA 	AVENIR MURET NATATION 	31.13 	+0.69 		1109 pts 		
119. 	NYPELS Chloé 			2000 	FRA 	SO MILLAU N 	31.16 	+0.73 		1108 pts 		
120. 	ROULOF Elise 			1999 	FRA 	ST-DENIS RÉUNION 	31.23 	+0.69 		1104 pts 		
121. 	BEDDOURI Margot 		1999 	FRA 	AMBÉRIEU NATATION 	31.25 	+0.72 		1103 pts 		
122. 	GARCIA Elanore 			2000 	FRA 	NAUTIQUE ENTENTE CHÂLONS 	31.27 	+0.75 		1101 pts 		
123. 	CALVY Elisa 			1999 	FRA 	CHARLEVILLE-MÉZIÈRES NATATION 	31.30 	+0.75 		1100 pts 		
124. 	TINÉ Marie-Cécile 		1997 	FRA 	CSM CLAMART 	31.31 	+0.69 		1099 pts 		
125. 	DEBERGHES Fanny 		1994 	FRA 	ASPTT MONTPELLIER 	31.32 	+0.72 		1099 pts 		
126. 	FAFET Carmen 			1997 	FRA 	CN ANTIBES 	31.37 	+0.75 		1096 pts 		
127. 	SUDDARDS Hollie 		1995 	FRA 	E.P SEMEAC TARBES NAT 	31.45 	+0.72 		1091 pts 		
128. 	HAJDER-NAEYE Tamlyne 		2000 	FRA 	AC BOULOGNE-BILLANCOURT 	31.53 	+0.74 		1087 pts 		
129. 	YAX Bénédicte 			1998 	FRA 	CN SARREGUEMINES 	31.54 	+0.69 		1086 pts 		
130. 	DREYER Oriane 			2001 	FRA 	A.S.M BELFORT NATATION 	31.55 	+0.74 		1086 pts 		
131. 	DAWS Carolina 			2000 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	31.74 	+0.68 		1075 pts 		
132. 	CROS Mathilde 			1997 	FRA 	ASPTT MONTPELLIER 	31.78 	+0.75 		1073 pts 		
133. 	VERGER Anaïs 			2000 	FRA 	OLYMPIQUE CLUB CESSON-SÉVIGNÉ 	31.81 	+0.72 		1071 pts 		
134. 	MEALLARES Aurore 		1998 	FRA 	MULHOUSE ON 	31.83 	+0.71 		1070 pts 		
135. 	LEAUTAUD Marion 		2000 	FRA 	CN GAP 	32.44 	+0.69 		1036 pts 		
136. 	LEDUC Ambre 			1997 	FRA 	CNO ST-GERMAIN-EN-LAYE 	32.45 	+0.73 		1035 pts 		
137. 	LEGRAND Chloé 			1999 	FRA 	SC NATATION ABBEVILLE 	32.56 	+0.63 		1029 pts 		
138. 	BITAILLOU Celia 		2000 	FRA 	DAUPHINS PALOIS 	33.15 	+0.74 		997 pts 		
139. 	SAICH Lara 			1999 	FRA 	AVAN VILLENEUVE-D''ASCQ 	33.18 	+0.87 		996 pts 		
140. 	HENRY Emilie 			1999 	FRA 	DAUPHINS OBERNAI 	33.29 	+0.71 		990 pts 		
--- 	COMBIER Ambre 			1998 	FRA 	UN ARLES 	DSQ Da 			--- 		
--- 	CELINI Lesy 			1999 	FRA 	CNIC LES SQUALES 	DNS Nd 			--- 		


50 Butterfly Men - Final A (Tuesday 8 April 2014 - 18h20)
1. 	MANAUDOU Florent 		1990 	FRA 	CN MARSEILLE 	23.25 	+0.63 		1393 pts 		
2. 	METELLA Mehdy 			1992 	FRA 	CN MARSEILLE 	23.77 	+0.66 		1359 pts 		
3. 	GILOT Fabien 			1984 	FRA 	CN MARSEILLE 	23.84 	+0.68 		1354 pts 		
4. 	GRANDJEAN Yoris 		1989 	BEL 	CN MARSEILLE 	24.13 	+0.60 		1335 pts 		
5. 	SASSOT Romain 			1986 	FRA 	CN CHALON-SUR-SAONE 	24.30 	+0.68 		1324 pts 		
6. 	LEMAIRE Paul 			1991 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	24.58 	+0.60 		1306 pts 		
7. 	GOVINDIN Yonel 			1993 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	24.65 	+0.69 		1302 pts 		
8. 	SANSORNY Valentin 		1990 	FRA 	CA PIERRELATTE ASCEAC 	24.76 	+0.67 		1294 pts 		
9. 	PACO PEDRONI Tom 		1995 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	24.82 	+0.73 		1291 pts 		
10. 	PIJULET Paul 			1994 	FRA 	AQUA CLUB PONTAULT-ROISSY 	24.89 	+0.68 		1286 pts 		
50 Butterfly Men - Prelims (Tuesday 8 April 2014 - 12h39)
1. 	MANAUDOU Florent 		1990 	FRA 	CN MARSEILLE 	23.45 	+0.64 		1380 pts 		
2. 	METELLA Mehdy 			1992 	FRA 	CN MARSEILLE 	23.81 	+0.69 		1356 pts 		
3. 	GILOT Fabien 			1984 	FRA 	CN MARSEILLE 	24.02 	+0.70 		1343 pts 		
4. 	GRANDJEAN Yoris 		1989 	BEL 	CN MARSEILLE 	24.07 	+0.62 		1339 pts 		
5. 	SASSOT Romain 			1986 	FRA 	CN CHALON-SUR-SAONE 	24.18 	+0.64 		1332 pts 		
6. 	LEMAIRE Paul 			1991 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	24.34 	+0.61 		1322 pts 		
7. 	MIGNON Clément 			1993 	FRA 	CN MARSEILLE 	24.68 	+0.66 		1300 pts 		
8. 	GOVINDIN Yonel 			1993 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	24.69 	+0.67 		1299 pts 		
9. 	SANSORNY Valentin 		1990 	FRA 	CA PIERRELATTE ASCEAC 	24.76 	+0.65 		1294 pts 		
10. 	PIJULET Paul 			1994 	FRA 	AQUA CLUB PONTAULT-ROISSY 	24.77 	+0.66 		1294 pts 		
11. 	PACO PEDRONI Tom 		1995 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	24.88 	+0.70 		1287 pts 		
12. 	LANDRY Romain 			1989 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	24.92 	+0.61 		1284 pts 		
13. 	CHATRON Cyril 			1995 	FRA 	AMBÉRIEU NATATION 	24.94 	+0.64 		1283 pts 		
14. 	BOUMALI Jugurtha 		1991 	FRA 	U.S CRETEIL NATATION 	24.96 	+0.71 		1282 pts 		
15. 	MAISONNEUVE Marvin 		1991 	FRA 	MONTAUBAN NATATION 	24.98 	+0.66 		1280 pts 		
16. 	DEBAERE Stéphane 		1989 	FRA 	CERCLE DES NAGEURS DE TALENCE 	25.05 	+0.68 		1276 pts 		
17. 	M''RABET Taki 			1989 	TUN 	STADE FRANÇAIS O COURBEVOIE 	25.06 	+0.66 		1275 pts 		
18. 	LAMBERT Hugo 			1993 	FRA 	CN CHALON-SUR-SAONE 	25.13 	+0.70 		1271 pts 		
19. 	PELAGIE Nosy 			1991 	FRA 	LYON NATATION 	25.15 	+0.77 		1270 pts 		
20. 	QUAMMIE Qulaüs 			1995 	FRA 	MEGAQUARIUS CLUB GUYANE 	25.16 	+0.66 		1269 pts 		
21. 	RALEFY Anthonny 		1995 	MAD 	CN MARSEILLE 	25.20 	+0.64 		1266 pts 		
22. 	BADRE Jérémy 			1990 	FRA 	MONTAUBAN NATATION 	25.22 	+0.72 		1265 pts 		
23. 	AUBRY Flavien 			1994 	FRA 	U.S CRETEIL NATATION 	25.29 	+0.64 		1261 pts 		
24. 	DANHO Thibaut 			1994 	FRA 	ASPTT GRAND TOULOUSE 	25.31 	+0.61 		1259 pts 		
25. 	MARTIN Quentin 			1991 	FRA 	FORBACH AGGLOMÉRATION NATATION 	25.38 	+0.66 		1255 pts 		
26. 	PEDRO-LEAL Dorian 		1996 	FRA 	MEGAQUARIUS CLUB GUYANE 	25.41 	+0.70 		1253 pts 		
27. 	ANDRIEN Maxime 			1994 	BEL 	SO MILLAU N 	25.44 	+0.65 		1251 pts 		
27. 	SIRVENT Timothey 		1993 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	25.44 	+0.67 		1251 pts 		
29. 	CARRAT Victor 			1993 	FRA 	CN GUÉRET 	25.45 	+0.72 		1250 pts 		
30. 	MARCELIN Louis 			1996 	FRA 	RACING CLUB ARRAS 	25.46 	+0.68 		1250 pts 		
30. 	BRAS Hugo 			1992 	FRA 	VILLEURBANNE NATATION 	25.46 	+0.72 		1250 pts 		
32. 	VILACECA Thomas 		1990 	FRA 	MONTAUBAN NATATION 	25.48 	+0.66 		1249 pts 		
33. 	SCHMITT Emilien 		1994 	FRA 	AVENIR NATATION BESANÇON 	25.53 	+0.67 		1245 pts 		
34. 	DROGUET Gaëtan 			1994 	FRA 	C PAUL-BERT RENNES 	25.59 	+0.69 		1242 pts 		
35. 	TRUCHOT Florian 		1996 	FRA 	ASPTT ORLÉANS 	25.60 	+0.76 		1241 pts 		
36. 	RENARD Cédric 			1991 	FRA 	SB BORDEAUX BASTIDE 	25.62 	+0.75 		1240 pts 		
37. 	GARZOTTO Guillaume 		1997 	FRA 	CN ANTIBES 	25.64 	+0.61 		1239 pts 		
38. 	HEUGEL Florent 			1996 	FRA 	DAUPHINS DE ST-LOUIS 	25.67 	+0.78 		1237 pts 		
38. 	DAWS Christopher 		1997 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	25.67 	+0.65 		1237 pts 		
40. 	PATAMIA Jean-Baptiste 		1993 	FRA 	CN ANTIBES 	25.68 	+0.66 		1236 pts 		
40. 	GRAS Geoffrey 			1994 	FRA 	LILLE MÉTROPOLE NATATION 	25.68 	+0.67 		1236 pts 		
42. 	SAUREL Arthur 			1995 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	25.69 	+0.75 		1235 pts 		
43. 	COSTE Camille 			1989 	FRA 	TOULOUSE OLYMPIQUE AÉRO 	25.77 	+0.67 		1230 pts 		
44. 	BACHMANN Mathieu 		1996 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	25.78 	+0.71 		1230 pts 		
45. 	MELLINAS Alexis 		1995 	FRA 	CN CÉVENNES ALÈS 	25.81 	+0.67 		1228 pts 		
46. 	HARMUTH Alexandre 		1993 	FRA 	DAUPHINS DE ST-LOUIS 	25.82 	+0.70 		1227 pts 		
47. 	ATSU Jonathan 			1996 	FRA 	BAYONNE-AVIRON BAYONNAIS 	25.84 	+0.74 		1226 pts 		
48. 	D''ADDA Alexandre 		1997 	FRA 	LAGNY-SUR-MARNE NATATION 	25.87 	+0.63 		1224 pts 		
49. 	BARONI Alex 			1992 	FRA 	MONTAUBAN NATATION 	25.90 	+0.67 		1222 pts 		
50. 	TURPIN Fabrice 			1995 	FRA 	CN MELUN VAL DE SEINE 	25.93 	+0.65 		1220 pts 		
51. 	DUSSART Gaëtan 			1992 	FRA 	ASS SPORTIVE BOUVINES 	25.94 	+0.61 		1220 pts 		
52. 	COUDRY Florent 			1992 	FRA 	LYON NATATION 	25.98 	+0.67 		1217 pts 		
53. 	ABILY Jean-Baptiste 		1997 	FRA 	CANET 66 NATATION 	25.99 	+0.69 		1217 pts 		
54. 	TORMENTO Hugo 			1993 	FRA 	MULHOUSE ON 	26.02 	+0.67 		1215 pts 		
54. 	FAME Abdou 			1988 	SEN 	REIMS NATATION 89 	26.02 	+0.71 		1215 pts 		
56. 	MERLIN Hugo 			1995 	FRA 	ALLIANCE DIJON NATATION 	26.04 	+0.69 		1213 pts 		
57. 	LUCIAN Kevin 			1997 	FRA 	ASEC ST-PAUL LA RÉUNION 	26.06 	+0.71 		1212 pts 		
57. 	SHAHIN Bilal 			1996 	FRA 	SN MONTGERON 	26.06 	+0.67 		1212 pts 		
59. 	HOPCHET Maxandre 		1995 	BEL 	DENAIN NAT. PORTE DU HAINAUT 	26.09 	+0.69 		1210 pts 		
59. 	FOUILLE Martin 			1997 	FRA 	CS BOURGOIN-JALLIEU NATATION 	26.09 	+0.61 		1210 pts 		
61. 	DEMERIN Antoine 		1998 	FRA 	STADE FRANÇAIS O COURBEVOIE 	26.10 	+0.70 		1210 pts 		
61. 	MROWINSKI Romain 		1994 	FRA 	CN CÉVENNES ALÈS 	26.10 	+0.60 		1210 pts 		
63. 	LEFEVRE Jeremie 		1997 	FRA 	UNION QUIMPER NATATION 	26.12 	+0.76 		1208 pts 		
64. 	TRILLAT Léo 			1998 	FRA 	CN POISSY 	26.13 	+0.66 		1208 pts 		
65. 	COQUEREL Robin 			1995 	FRA 	C VIKINGS DE ROUEN 	26.14 	+0.68 		1207 pts 		
66. 	CADIAT Maxime 			1997 	FRA 	CN ANTIBES 	26.19 	+0.65 		1204 pts 		
66. 	SIRVENT Benjamin 		1997 	FRA 	ENFANTS DU RHÔNE VALENCE 	26.19 	+0.66 		1204 pts 		
68. 	CARDEY Léo 			1996 	FRA 	U.S CRETEIL NATATION 	26.20 	+0.65 		1204 pts 		
68. 	LAURENDEAU Antoine 		1995 	FRA 	GIRONDINS BORDEAUX 	26.20 	+0.71 		1204 pts 		
70. 	BOUTON Axel 			1994 	FRA 	CN MARSEILLE 	26.21 	+0.65 		1203 pts 		
71. 	HENRY ARRENOUS Pierre 		1998 	FRA 	ASPTT POITIERS 	26.32 	+0.66 		1196 pts 		
72. 	ALLEMANDET Mathieu 		1998 	FRA 	CN DOLE & REG 	26.33 	+0.69 		1195 pts 		
73. 	COMMENGES Lucas 		1999 	FRA 	DAUPHINS PALOIS 	26.34 	+0.71 		1195 pts 		
74. 	ALBERT David 			1997 	FRA 	OLYMPIQUE CLUB CESSON-SÉVIGNÉ 	26.37 	+0.65 		1193 pts 		
75. 	CHASSAGNE Constant 		1994 	FRA 	ALLIANCE DIJON NATATION 	26.42 	+0.65 		1190 pts 		
76. 	TAILLAS Thibaut 		1996 	FRA 	ST-ETIENNE NATATION 	26.48 	+0.68 		1186 pts 		
77. 	REGENT Vince 			1993 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	26.52 	+0.67 		1184 pts 		
78. 	POT Esteban 			1997 	FRA 	DUNKERQUE NATATION 	26.54 	+0.61 		1183 pts 		
79. 	JACOB Maximilien 		1998 	FRA 	MONTPELLIER ANUC 	26.55 	+0.73 		1182 pts 		
80. 	PETIT Ambroise 			1995 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	26.56 	+0.67 		1181 pts 		
81. 	PERRILLON Mathieu 		1998 	FRA 	CN BREST 	26.57 	+0.71 		1181 pts 		
82. 	THOMSON Michael 		1994 	GBR 	ASPTT GRAND TOULOUSE 	26.60 	+0.66 		1179 pts 		
83. 	USCLAT Marc 			1998 	FRA 	TRITON CLUB BELLEVILLE 	26.62 	+0.66 		1178 pts 		
84. 	LONCKE Quentin 			1999 	FRA 	CHARTRES METROPOLE NAT 	26.64 	+0.62 		1176 pts 		
85. 	RADU Ionut 			1999 	ROU 	ASPTT NANTES 	26.72 	+0.78 		1171 pts 		
86. 	BARBES Pierrick 		1996 	FRA 	CN CÉVENNES ALÈS 	26.73 	+0.64 		1171 pts 		
86. 	LETELLIER Quentin 		1998 	FRA 	CN ANTIBES 	26.73 	+0.65 		1171 pts 		
88. 	TONNEAU Guillaume 		1998 	FRA 	CN ST-MICHEL-SUR-ORGE 	26.75 	+0.64 		1170 pts 		
89. 	SOUPARAYAPOULE Thomas 		1999 	FRA 	E.P SEMEAC TARBES NAT 	26.84 	+0.62 		1164 pts 		
90. 	PHILAIRE Victor 		1996 	FRA 	SU AGEN 	26.87 	+0.72 		1162 pts 		
90. 	MENDES Romain 			1998 	FRA 	AQUA CLUB PONTAULT-ROISSY 	26.87 	+0.68 		1162 pts 		
90. 	MARINETTE Samuel 		1999 	FRA 	CNIC LES SQUALES 	26.87 	+0.71 		1162 pts 		
93. 	VITRY Ludovic 			1998 	FRA 	C.S MONTERELAIS NATATION 	26.88 	+0.70 		1162 pts 		
94. 	BERNARDINI Mathieu 		1998 	FRA 	STADE FRANÇAIS O COURBEVOIE 	26.89 	+0.67 		1161 pts 		
95. 	ROUX Charly 			1998 	FRA 	NAUTIC CLUB NÎMES 	26.90 	+0.78 		1161 pts 		
96. 	PERRIN William 			1997 	FRA 	CN AVIGNON 	26.91 	+0.72 		1160 pts 		
97. 	PANAGET Esteban 			2000 	FRA 	LAGARDERE PARIS RACING 	26.94 	+0.73 		1158 pts 		
97. 	SAM Louis 			1998 	FRA 	EN ALBI 	26.94 	+0.67 		1158 pts 		
99. 	COTEREAU Nathan 		1998 	FRA 	ANGERS NATATION 	26.98 	+0.65 		1156 pts 		
100. 	SERAICHE Yacin 			1997 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	27.08 	+0.67 		1150 pts 		
101. 	MOULON William 			1998 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	27.10 	+0.68 		1148 pts 		
102. 	DA SILVA Anderson 		1998 	FRA 	LAGARDERE PARIS RACING 	27.18 	+0.73 		1144 pts 		
103. 	SERBOUH Yanis 			1999 	FRA 	DAUPHINS TOULOUSE OEC 	27.20 	+0.62 		1142 pts 		
104. 	MORISSET Guillaume 		1998 	FRA 	SA MÉRIGNAC 	27.21 	+0.73 		1142 pts 		
105. 	SELVA Alexandre 		1999 	FRA 	CANET 66 NATATION 	27.25 	+0.63 		1139 pts 		
106. 	ABOSSOLO-FOH Lucas 		1998 	FRA 	AC DÉCINES 	27.30 	+0.72 		1136 pts 		
107. 	EZZINA Youssef 			1996 	TUN 	MONTPELLIER ANUC 	27.31 	+0.69 		1136 pts 		
108. 	LE FLOCH Mathieu 		2000 	FRA 	NANTES NATATION 	27.35 	+0.66 		1133 pts 		
109. 	ARNAUD Charles 			1999 	FRA 	CN GAP 	27.43 	+0.69 		1128 pts 		
110. 	SARAZIN Théo 			2000 	FRA 	CNO ST-GERMAIN-EN-LAYE 	27.44 	+0.67 		1128 pts 		
111. 	GUERRERO Quentin 		1997 	FRA 	O.N MEDITERRANEE CUXAC D''AUDE 	27.49 	+0.69 		1125 pts 		
112. 	COMTE Sergueï 			2000 	FRA 	LYON NATATION 	27.52 	+0.74 		1123 pts 		
113. 	PIRON Thomas 			2000 	FRA 	VICHY VAL D''ALLIER NATATION 	27.59 	+0.71 		1119 pts 		
114. 	CAROUGE Sasha 			1999 	FRA 	SC NATATION ABBEVILLE 	27.73 	+0.63 		1111 pts 		
115. 	AUNE Romain 			2000 	FRA 	MONTPELLIER ANUC 	27.77 	+0.65 		1108 pts 		
116. 	LAVENTURE Jordan 		2000 	FRA 	LONGVILLIERS CLUB 	27.83 	+0.71 		1105 pts 		
117. 	KNAUPP Alexandre 		2000 	FRA 	SAINT-RAPHAEL NATATION 	27.84 	+0.71 		1104 pts 		
118. 	KOINDREDI Goroco 		1999 	FRA 	AMSL FRÉJUS 	27.86 	+0.67 		1103 pts 		
119. 	MOSSER Jules 			1998 	FRA 	OLYMPIC NICE NATATION 	27.87 	+0.62 		1102 pts 		
120. 	PICARD Anthony 			1999 	FRA 	SC THIONVILLE 	27.89 	+0.76 		1101 pts 		
121. 	LERIDER Yannis 			2000 	FRA 	FRANCOIS NATATION CLUB 	27.91 	+0.70 		1100 pts 		
122. 	STOFLETH Arnaud 		2000 	FRA 	STADE CLERMONT NATATION 	27.94 	+0.75 		1098 pts 		
123. 	LE GUEN Nicolas 		2000 	FRA 	ES MASSY NATATION 	28.00 	+0.76 		1094 pts 		
124. 	MILLET Arthur 			2000 	FRA 	CN CHALON-SUR-SAONE 	28.14 	+0.68 		1086 pts 		
125. 	SERGEANT Ugo 			1998 	FRA 	SC THIONVILLE 	28.17 	+0.64 		1084 pts 		
126. 	AULIDI Hugo 			1998 	FRA 	GIRONDINS BORDEAUX 	28.20 	+0.58 		1083 pts 		
127. 	SRHIOUAR Jordan 		1998 	FRA 	CN VIRY-CHÂTILLON 	28.25 	+0.67 		1080 pts 		
128. 	FOURMY Matéo 			2000 	FRA 	ES MASSY NATATION 	28.29 	+0.71 		1077 pts 		
129. 	PAZDUR Maxence 			2000 	FRA 	VILLERUPT NATATION 	28.32 	+0.79 		1076 pts 		
130. 	HORTE Emilien 			2000 	FRA 	EA NOGENT-VILLERS 	28.36 	+0.73 		1073 pts 		
131. 	IONESCU Stefan 			2000 	FRA 	SN HAGUENAU 	28.50 	+0.66 		1065 pts 		
132. 	LE FLOCH Baptiste 		1999 	FRA 	CN BREST 	28.65 	+0.74 		1056 pts 		
133. 	POTIER Hugo 			1997 	FRA 	COULOMMIERS NATATION 	28.66 	+0.67 		1056 pts 		
134. 	MILLION Curtis 			2000 	FRA 	COULOMMIERS NATATION 	28.80 	+0.79 		1048 pts 		
135. 	GOUEZEC Corentin 		2000 	FRA 	ECN CHARTRES-DE-BRETAGNE 	28.82 	+0.68 		1047 pts 		
136. 	UGOLINI Quentin 		1998 	FRA 	A.C SEYSSINETTOIS NATATION 	28.89 	+0.69 		1042 pts 		
137. 	BARRY Ervin 			2000 	FRA 	SCUF PARIS 	28.96 	+0.77 		1038 pts