ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
Australian Nationals: Night One
4/1/2014-4/1/2014
Brisbane, Australia


    
 Sleeman Swimming Centre - Site License          1/04/2014 - 6:43 PM
  2014 Australian Swimming Championships - 1/04/2014 to 6/04/2014   
                        Last Completed Event                        
 
 Event 3  Women 400 LC Metre IM
==================================================================
        World: . 4:28.43  28/07/2012Shiwen Ye, China
 Commonwealth: '' 4:29.45  10/08/2008Stephanie Rice, Australia
   Australian: R 4:29.45  10/08/2008Stephanie Rice, StPeters Western
   All Comers: * 4:31.46  22/03/2008Stephanie Rice, StPeters Western
 Title Holder: ! 4:40.76  3/05/2013 Kerryn McMaster, Logan Vikings
 Meet Qualifying:  5:05.00
    Name            Age Team              Prelims     Finals  FINA       
==================================================================
                          === Finals ===                          
 
  1 MCMASTER, KERYN  20 WATERWORX         4:46.29    4:39.69!  884  
             30.10      1:03.85 (33.75)
        1:39.68 (35.83)     2:14.54 (34.86)
        2:54.81 (40.27)     3:35.93 (41.12)
        4:08.31 (32.38)     4:39.69 (31.38)
  2 GANDY, ELLEN     22 NUNAWADING        4:48.32    4:41.11   870  
             28.62      1:01.48 (32.86)
        1:37.52 (36.04)     2:13.31 (35.79)
        2:54.64 (41.33)     3:37.08 (42.44)
        4:09.53 (32.45)     4:41.11 (31.58)
  3 PENGELLY, JESSI  22 WEST COAST        4:48.69    4:44.32   841  
             30.30      1:04.53 (34.23)
        1:40.85 (36.32)     2:16.35 (35.50)
        2:57.23 (40.88)     3:38.45 (41.22)
        4:12.07 (33.62)     4:44.32 (32.25)
  4 BRETTLE, HOLLY   20 TIGERSHARKS       4:47.08    4:46.44   822  
             31.02      1:05.68 (34.66)
        1:41.70 (36.02)     2:17.42 (35.72)
        2:58.12 (40.70)     3:40.06 (41.94)
        4:14.26 (34.20)     4:46.44 (32.18)
  5 GILMOUR, TIANNI  18 PWCAL             4:51.79    4:46.88   819  
             29.93      1:04.31 (34.38)
        1:41.17 (36.86)     2:16.98 (35.81)
        2:58.29 (41.31)     3:40.02 (41.73)
        4:14.13 (34.11)     4:46.88 (32.75)
  6 GUBECKA, CHELSE  15 KAWANA WATERS     4:49.31    4:49.14   800  
             30.29      1:04.97 (34.68)
        1:42.02 (37.05)     2:19.45 (37.43)
        3:01.70 (42.25)     3:45.02 (43.32)
        4:17.83 (32.81)     4:49.14 (31.31)
  7 GARIBALDI, MELA  23 TSS AQUATICS      4:48.20    4:49.30   798  
             31.32      1:07.05 (35.73)
        1:43.30 (36.25)     2:19.32 (36.02)
        3:01.83 (42.51)     3:44.95 (43.12)
        4:17.79 (32.84)     4:49.30 (31.51)
  8 GOLDMAN, KATIE   21 STPET             4:50.56    4:49.85   794  
             31.01      1:05.64 (34.63)
        1:44.60 (38.96)     2:22.60 (38.00)
        3:04.62 (42.02)     3:46.66 (42.04)
        4:19.02 (32.36)     4:49.85 (30.83)
 
                      === Preliminaries ===                       
 
  9 WILKINS, SAMANT  19 WATERLIONS        4:51.87                   
             30.58         31.55 (0.97)
      1:42.48 (1:10.93)     2:18.96 (36.48)
      4:17.85 (1:58.89)     4:51.87 (34.02)
 10 FULLERTON, ELLE  21 NUDGEE BROTHERS   4:52.76                   
             29.98                     
            1:41.95 ( )                    
            3:00.79 ( )                    
            4:19.05 ( )     4:52.76 (33.71)
 11 BAILEY, MEG      17 HUNTER            4:53.85                   
             30.49                     
            1:42.62 ( )                    
            4:19.38 ( )     4:53.85 (34.47)
 12 RAMSAY, MEAGAN   22 SYDNEY UNI        4:54.59                   
             30.61         31.60 (0.99)
      1:44.86 (1:13.26)         1:05.48 ( )
      4:21.40 (3:15.92)     4:54.59 (33.19)
 13 WILDIN-SNEDDEN,  15 STPET             4:54.83                   
             30.63      1:06.47 (35.84)
              31.62 ( )     1:07.52 (35.90)
        1:45.23 (37.71)   3:49.22 (2:03.99)
        4:23.30 (34.08)     4:54.83 (31.53)
 14 GARIBALDI, CELI  16 TSS AQUATICS      5:00.61                   
             31.53      1:07.43 (35.90)
              32.73 ( )     1:08.55 (35.82)
        1:46.30 (37.75)   3:53.45 (2:07.15)
        4:27.35 (33.90)     5:00.61 (33.26)
 15 SHERIDAN, CALYP  15 BRISBANE GRAMMAR  5:00.64                   
             31.45                     
            1:46.91 ( )                    
            3:07.28 ( )                    
            4:25.96 ( )     5:00.64 (34.68)
 16 MCMENAMIN, ELIA  16 COTTON TREE       5:03.13                   
             29.45      1:03.93 (34.48)
        1:42.25 (38.32)         1:04.92 ( )
        1:43.78 (38.86)   3:52.78 (2:09.00)
        4:27.98 (35.20)     5:03.13 (35.15)
 17 MELVERTON, KIAH  17 TSS AQUATICS      5:04.25                   
             31.02         32.13 (1.11)
      1:48.26 (1:16.13)         1:06.87 ( )
      4:30.85 (3:23.98)     5:04.25 (33.40)
 18 HARKIN, ABBEY    15 RAVENSWOOD        5:05.43                   
             31.85    1:48.20 (1:16.35)
      3:10.02 (1:21.82)         1:08.69 ( )
      4:29.84 (3:21.15)     5:05.43 (35.59)
 19 HIROHASHI, (V),  16 INDOOROOPILLY     5:10.11                   
             33.45      1:11.48 (38.03)
              34.56 ( )   2:33.10 (1:58.54)
            1:52.96 ( )   3:56.28 (2:03.32)
        4:34.36 (38.08)     5:10.11 (35.75)
 20 HABIB, MICAELA   16 MARION            5:16.08                   
             32.94      1:11.57 (38.63)
              34.10 ( )     1:12.82 (38.72)
        1:52.74 (39.92)   4:03.77 (2:11.03)
        4:41.06 (37.29)     5:16.08 (35.02)    
    
 Sleeman Swimming Centre - Site License          1/04/2014 - 7:07 PM
  2014 Australian Swimming Championships - 1/04/2014 to 6/04/2014   
 
 Event 4  Men 400 LC Metre Freestyle
==================================================================
        World: . 3:40.07  26/07/2009Paul Biedermann, Germany
 Commonwealth: '' 3:40.08  30/07/2002Ian Thorpe, Australia
   Australian: R 3:40.08  30/07/2002Ian Thorpe, SLC Aquadot
   All Comers: * 3:40.54  18/03/2002Ian Thorpe, SLC Aquadot
 Title Holder: ! 3:43.71  26/04/2013David McKeon, Wests Illawarra
 Meet Qualifying:  4:07.00
    Name            Age Team              Prelims     Finals  FINA       
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 MCKEON, DAVID    21 WEST ILLAWARRA    3:44.95    3:43.72   951  
    r:+0.73  25.27        52.60 (27.33)
        1:20.53 (27.93)     1:48.98 (28.45)
        2:17.56 (28.58)     2:46.25 (28.69)
        3:14.93 (28.68)     3:43.72 (28.79)
  2 HORTON, MACK     17 MELBOURNE VICENT  3:50.20    3:44.60   940  
    r:+0.73  25.70        53.35 (27.65)
        1:21.61 (28.26)     1:50.26 (28.65)
        2:18.81 (28.55)     2:47.72 (28.91)
        3:16.76 (29.04)     3:44.60 (27.84)
  3 HARRISON, JORDA  18 MIAMI             3:50.38    3:47.42   906  
    r:+0.67  26.09        54.43 (28.34)
        1:23.20 (28.77)     1:51.95 (28.75)
        2:20.99 (29.04)     2:50.03 (29.04)
        3:19.16 (29.13)     3:47.42 (28.26)
  4 MCLOUGHLIN, JAC  19 NUDGEE BROTHERS   3:51.60    3:50.40   871  
    r:+0.74  26.20        54.93 (28.73)
        1:23.89 (28.96)     1:53.42 (29.53)
        2:22.58 (29.16)     2:52.22 (29.64)
        3:21.46 (29.24)     3:50.40 (28.94)
  5 LEVINGS, MATTHE  20 MIAMI             3:54.70    3:52.32   850  
    r:+0.73  26.39        54.76 (28.37)
        1:23.74 (28.98)     1:53.26 (29.52)
        2:22.82 (29.56)     2:53.05 (30.23)
        3:22.98 (29.93)     3:52.32 (29.34)
  6 TERRY, MATTHEW   24 REDCLIFFE LEAGUE  3:55.72    3:53.75   834  
    r:+0.69  26.45        55.28 (28.83)
        1:24.88 (29.60)     1:54.84 (29.96)
        2:24.38 (29.54)     2:54.48 (30.10)
        3:24.29 (29.81)     3:53.75 (29.46)
  7 PARRISH, JOSHUA  16 TSS AQUATICS      3:57.12    3:54.51   826  
    r:+0.65  27.00        56.66 (29.66)
        1:26.37 (29.71)     1:56.59 (30.22)
        2:26.50 (29.91)     2:56.29 (29.79)
        3:25.91 (29.62)     3:54.51 (28.60)
  8 HANSFORD, JACOB  18 SYDNEY UNI        3:55.12    3:57.15   799  
    r:+0.71  26.90        56.24 (29.34)
        1:26.12 (29.88)     1:56.59 (30.47)
        2:26.64 (30.05)     2:57.01 (30.37)
        3:27.32 (30.31)     3:57.15 (29.83)
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 -- DONALDSON, (V),  21 NEW ZEALAND       3:57.52                   
             27.24        57.05 (29.81)
        1:26.64 (29.59)     1:56.70 (30.06)
        2:26.74 (30.04)     2:56.93 (30.19)
        3:27.74 (30.81)     3:57.52 (29.78)
  5 NAPOLEON, RYAN   23 PBC               3:53.50                   
             26.69        55.81 (29.12)
        1:25.34 (29.53)     1:55.06 (29.72)
        2:24.38 (29.32)     2:54.23 (29.85)
        3:24.14 (29.91)     3:53.50 (29.36)
 
                        === B - Final ===                         
 
 10 GRAUDINS, ALEXA  23 MIAMI             3:57.69                   
             27.17        56.46 (29.29)
        1:26.61 (30.15)     1:56.69 (30.08)
        2:26.85 (30.16)     2:56.97 (30.12)
        3:27.63 (30.66)     3:57.69 (30.06)
 11 BRENNAN, REECE   17 REDCLIFFE LEAGUE  3:58.42                   
             27.71        57.37 (29.66)
        1:27.90 (30.53)     1:58.30 (30.40)
        2:28.58 (30.28)     2:58.83 (30.25)
        3:29.43 (30.60)     3:58.42 (28.99)
 12 COLQUHOURN, LAC  17 TSS AQUATICS      3:58.63                   
             27.34        57.14 (29.80)
        1:27.47 (30.33)     1:58.09 (30.62)
        2:28.51 (30.42)     2:59.65 (31.14)
        3:30.21 (30.56)     3:58.63 (28.42)
 13 HANSEN, LACHLAN  17 AUBURN            3:59.50                   
             27.57        57.75 (30.18)
        1:28.10 (30.35)     1:58.79 (30.69)
        2:29.03 (30.24)     2:59.95 (30.92)
        3:30.54 (30.59)     3:59.50 (28.96)
 14 ROBINSON, MATTH  17 AUBURN            4:00.25                   
             28.00        58.23 (30.23)
        1:28.51 (30.28)     1:59.41 (30.90)
        2:29.79 (30.38)     3:00.53 (30.74)
        3:31.06 (30.53)     4:00.25 (29.19)
 15 GERRARD, JACK    19 MELBOURNE VICENT  4:00.44                   
             26.75        56.01 (29.26)
        1:26.11 (30.10)     1:57.01 (30.90)
        2:28.10 (31.09)     2:59.09 (30.99)
        3:29.98 (30.89)     4:00.44 (30.46)
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 16 WARREN, DYLAN    21 NUNAWADING        4:00.60                   
             27.33        56.74 (29.41)
        1:26.59 (29.85)     1:57.17 (30.58)
        2:27.57 (30.40)     2:58.86 (31.29)
        3:29.79 (30.93)     4:00.60 (30.81)
 17 ASBURY, SHANE    24 NUNAWADING        4:00.77                   
             26.31        56.00 (29.69)
        1:26.92 (30.92)     1:57.29 (30.37)
        2:27.61 (30.32)     2:58.53 (30.92)
        3:29.84 (31.31)     4:00.77 (30.93)
 
                        === B - Final ===                         
 
 18 OWENS, ETHAN     17 CLOVERCREST       4:01.10                   
             27.70        57.84 (30.14)
        1:28.47 (30.63)     1:59.21 (30.74)
        2:29.90 (30.69)     3:00.68 (30.78)
        3:31.71 (31.03)     4:01.10 (29.39)
 19 HINDS-SYDENHAM,  17 SOPAC             4:01.22                   
             27.52        57.33 (29.81)
        1:27.72 (30.39)     1:58.68 (30.96)
        2:28.90 (30.22)     3:00.17 (31.27)
        3:31.05 (30.88)     4:01.22 (30.17)
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 20 DAVENPORT-WRIGH  16 MELBOURNE VICENT  4:01.37                   
             27.54        57.42 (29.88)
        1:27.59 (30.17)     1:58.22 (30.63)
        2:28.86 (30.64)     2:59.83 (30.97)
        3:31.06 (31.23)     4:01.37 (30.31)
 21 BOSKOVIC, KAZIM  18 SYDNEY UNI        4:01.69                   
             27.62        57.07 (29.45)
        1:27.34 (30.27)     1:58.19 (30.85)
        2:29.03 (30.84)     2:59.67 (30.64)
        3:30.79 (31.12)     4:01.69 (30.90)
 22 VAN DER ZANT, J  22 YERONGA PARK      4:01.74                   
             27.70        57.54 (29.84)
        1:27.51 (29.97)     1:58.29 (30.78)
        2:29.17 (30.88)     3:00.41 (31.24)
        3:31.55 (31.14)     4:01.74 (30.19)
 23 BENEHOUTSOS, TH  16 MELBOURNE VICENT  4:02.20                   
             27.92        57.35 (29.43)
        1:27.77 (30.42)     1:58.50 (30.73)
        2:29.53 (31.03)     3:00.88 (31.35)
        3:32.15 (31.27)     4:02.20 (30.05)
 24 HEINIGER, BRYTO  17 TSS AQUATICS      4:02.79                   
             27.74        58.56 (30.82)
        1:29.61 (31.05)     2:00.61 (31.00)
        2:32.19 (31.58)     3:03.62 (31.43)
        3:34.67 (31.05)     4:02.79 (28.12)
 25 BARDRUM, JOACHI  17 AUBURN            4:03.51                   
             27.88        57.97 (30.09)
        1:28.67 (30.70)     1:59.81 (31.14)
        2:30.57 (30.76)     3:01.62 (31.05)
        3:32.91 (31.29)     4:03.51 (30.60)
 26 SMITH, (V), HAR  18 GREAT BRITAIN     4:04.56                   
             28.48        59.05 (30.57)
        1:29.82 (30.77)     2:01.11 (31.29)
        2:32.29 (31.18)     3:03.93 (31.64)
        3:35.06 (31.13)     4:04.56 (29.50)
 27 MARIC, DUSAN     20 REDCLIFFE LEAGUE  4:04.72                   
             28.35        58.77 (30.42)
        1:29.78 (31.01)     2:00.71 (30.93)
        2:31.79 (31.08)     3:03.10 (31.31)
        3:34.12 (31.02)     4:04.72 (30.60)
 28 MAINSTONE, RHYS  24 UWA UNUSWIM       4:04.81                   
             27.41        56.57 (29.16)
        1:26.96 (30.39)     1:57.62 (30.66)
        2:29.12 (31.50)     3:00.87 (31.75)
        3:33.03 (32.16)     4:04.81 (31.78)
 29 SMITH, DANIEL    22 MIAMI             4:05.35                   
             25.07        52.51 (27.44)
        1:24.64 (32.13)     1:57.25 (32.61)
        2:29.81 (32.56)     3:02.15 (32.34)
        3:34.49 (32.34)     4:05.35 (30.86)
 30 PINCHBECK, RYAN  17 NUNAWADING        4:05.78                   
             27.75        58.06 (30.31)
        1:28.62 (30.56)     2:00.07 (31.45)
        2:31.28 (31.21)     3:02.96 (31.68)
        3:34.60 (31.64)     4:05.78 (31.18)
 31 WAYDOCK, ADRIAN  19 FLEURIEU          4:07.32                   
             27.98        58.13 (30.15)
        1:29.10 (30.97)     2:00.84 (31.74)
        2:32.37 (31.53)     3:04.32 (31.95)
        3:36.03 (31.71)     4:07.32 (31.29)
 32 LUDLOW, TRISTAN  16 STPET             4:07.37                   
             28.00        58.52 (30.52)
        1:29.77 (31.25)     2:01.03 (31.26)
        2:32.48 (31.45)     3:04.33 (31.85)
        3:36.36 (32.03)     4:07.37 (31.01)
 33 MITCHELL, ELLIO  15 WEST BRISBANE     4:07.53                   
             27.04        57.40 (30.36)
        1:28.60 (31.20)     2:00.06 (31.46)
        2:32.15 (32.09)     3:04.44 (32.29)
        3:36.70 (32.26)     4:07.53 (30.83)
 34 LEWIS, DYLAN     16 CHANDLER          4:08.49                   
             28.39        59.62 (31.23)
        1:30.78 (31.16)     2:02.41 (31.63)
        2:34.04 (31.63)     3:06.09 (32.05)
        3:37.64 (31.55)     4:08.49 (30.85)
 35 FRASER-HOLMES,   22 MIAMI             4:09.73                   
             24.18        49.71 (25.53)
        1:28.11 (38.40)     2:01.40 (33.29)
        2:33.45 (32.05)     3:05.61 (32.16)
        3:38.05 (32.44)     4:09.73 (31.68)
 36 STERKENBURG, NI  19 BOND              4:11.87                   
             27.85        59.17 (31.32)
        1:30.67 (31.50)     2:02.60 (31.93)
        2:34.80 (32.20)     3:07.40 (32.60)
        3:39.96 (32.56)     4:11.87 (31.91)
 37 BREAKWELL, OSCA  19 YERONGA PARK      4:13.89                   
             27.84        59.13 (31.29)
        1:30.68 (31.55)     2:02.76 (32.08)
        2:35.07 (32.31)     3:08.06 (32.99)
        3:41.12 (33.06)     4:13.89 (32.77)    
    
 Sleeman Swimming Centre - Site License          1/04/2014 - 7:07 PM
  2014 Australian Swimming Championships - 1/04/2014 to 6/04/2014   
 
 Event 5  Women 200 LC Metre Freestyle
==================================================================
        World: . 1:52.98  29/07/2009Federica Pellegrini, Italy
 Commonwealth: '' 1:55.54  28/07/2009Joanne Jackson, Great Britain
   Australian: R 1:55.68  1/04/2014 Emma McKeon, West Illawarra
   All Comers: * 1:55.52  28/03/2007Laure Manaudou, France
 Title Holder: ! 1:56.05  29/04/2013Bronte Barratt, StPeters Western
 Meet Qualifying:  2:07.20
    Name            Age Team              Prelims     Finals  FINA       
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 MCKEON, EMMA     19 WEST ILLAWARRA    1:58.51    1:55.68R  931  
    r:+0.78  27.28        56.60 (29.32)
        1:26.19 (29.59)     1:55.68 (29.49)
  2 BARRATT, BRONTE  25 STPET             1:58.23    1:56.61   909  
    r:+0.66  27.63        57.16 (29.53)
        1:26.95 (29.79)     1:56.61 (29.66)
  3 ELMSLIE, BRITTA  19 STPET             1:58.64    1:57.64   885  
    r:+0.66  27.37        56.98 (29.61)
        1:27.23 (30.25)     1:57.64 (30.41)
  4 NAY, MEAGEN      25 STPET             1:58.90    1:58.43   868  
    r:+0.74  27.90        58.03 (30.13)
        1:28.49 (30.46)     1:58.43 (29.94)
  5 GROVES, MADELIN  18 STPET             1:59.36    1:58.81   859  
    r:+0.71  27.48        57.29 (29.81)
        1:28.22 (30.93)     1:58.81 (30.59)
  6 PALMER, KYLIE    24 CHANDLER          1:59.83    1:58.95   856  
    r:+0.66  28.11        58.04 (29.93)
        1:28.54 (30.50)     1:58.95 (30.41)
  7 NEALE, LEAH      18 INDOOROOPILLY     1:59.65    1:59.66   841  
    r:+0.71  27.98        58.26 (30.28)
        1:29.06 (30.80)     1:59.66 (30.60)
  8 MATSUO, AMI      17 CARLILE           2:00.53    2:00.04   833  
    r:+0.73  27.93        57.84 (29.91)
        1:28.81 (30.97)     2:00.04 (31.23)
 
                      === Preliminaries ===                       
 
  7 SCHLANGER, MELA  27 SOUTHPORT         1:59.72                   
             28.48        59.53 (31.05)
        1:30.14 (30.61)     1:59.72 (29.58)
  9 FAIRWEATHER, RE  17 PWCAL             2:00.52                   
             28.26        58.64 (30.38)
        1:29.78 (31.14)     2:00.52 (30.74)
 
                        === B - Final ===                         
 
 11 LEVINGS, AMY     22 MIAMI             2:00.77                   
             28.41        58.87 (30.46)
        1:29.96 (31.09)     2:00.77 (30.81)
 12 BUCHANAN, CARLA  18 ACACIA BAYSIDE    2:01.10                   
             28.73        59.61 (30.88)
        1:30.60 (30.99)     2:01.10 (30.50)
 13 MARQUENIE, KELL  22 TSS AQUATICS      2:01.29                   
             28.80        59.84 (31.04)
        1:30.83 (30.99)     2:01.29 (30.46)
 14 DE FRANCESCO, D  21 MIAMI             2:01.56                   
             28.02        58.68 (30.66)
        1:30.30 (31.62)     2:01.56 (31.26)
 15 SHERIDAN, MIKKA  19 NUDGEE BROTHERS   2:01.73                   
             28.13        59.04 (30.91)
        1:30.29 (31.25)     2:01.73 (31.44)
 16 ASHWOOD, JESSIC  20 SOPAC             2:01.93                   
             29.42      1:00.54 (31.12)
        1:31.59 (31.05)     2:01.93 (30.34)
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 17 ZALEWSKI, ELLES  22 NUNAWADING        2:02.36                   
             28.49        59.30 (30.81)
        1:30.82 (31.52)     2:02.36 (31.54)
 
                        === B - Final ===                         
 
 18 NGAWATI, KOTUKU  19 MELBOURNE VICENT  2:02.43                   
             28.13        58.62 (30.49)
        1:30.43 (31.81)     2:02.43 (32.00)
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 19 TAYLOR, SOPHIE   17 RYDE CARLILE      2:02.48                   
             29.04      1:00.34 (31.30)
        1:31.85 (31.51)     2:02.48 (30.63)
 20 GILLETT, CHELSE  17 RACKLEY           2:02.58                   
             28.83      1:00.05 (31.22)
        1:31.48 (31.43)     2:02.58 (31.10)
 21 BAKER, HAYLEY    18 MELBOURNE VICENT  2:03.15                   
             29.57      1:00.93 (31.36)
        1:32.58 (31.65)     2:03.15 (30.57)
 22 CROCKART, LAURA  19 RYDE CARLILE      2:03.58                   
             29.58      1:00.72 (31.14)
        1:32.63 (31.91)     2:03.58 (30.95)
 23 FULLERTON, ELLE  21 NUDGEE BROTHERS   2:03.73                   
             28.21        59.29 (31.08)
        1:31.24 (31.95)     2:03.73 (32.49)
 24 HOKIN, MICHAELA  16 STPET             2:04.37                   
             29.49      1:01.10 (31.61)
        1:33.16 (32.06)     2:04.37 (31.21)
 25 SBARAGLIA, (V),  16 REDCLIFFE LEAGUE  2:04.49                   
             29.04        59.86 (30.82)
        1:31.98 (32.12)     2:04.49 (32.51)
 26 CALDWELL, ALICI  18 SYDNEY UNI        2:04.59                   
             29.00        59.86 (30.86)
        1:31.26 (31.40)     2:04.59 (33.33)
 27 GOULD, AMELIA    18 SYDNEY UNI        2:05.40                   
             29.65      1:01.17 (31.52)
        1:33.59 (32.42)     2:05.40 (31.81)
 28 JONES, NADINE    24 MELBOURNE H20     2:05.58                   
             28.63        59.87 (31.24)
        1:32.42 (32.55)     2:05.58 (33.16)
 29 VERCHER, NATALI  17 MELBOURNE VICENT  2:05.74                   
             29.59      1:01.41 (31.82)
        1:33.61 (32.20)     2:05.74 (32.13)
 30 BIRD, KATE       20 PERTH CITY        2:05.84                   
             29.26      1:00.41 (31.15)
        1:33.13 (32.72)     2:05.84 (32.71)
 31 DUYZER, ASHLEIG  17 GRACE             2:06.01                   
             29.17      1:01.60 (32.43)
        1:34.41 (32.81)     2:06.01 (31.60)
 32 COONEY, GEMMA    14 EAST BRISBANE     2:06.13                   
             29.48      1:01.84 (32.36)
        1:35.01 (33.17)     2:06.13 (31.12)
 33 BREMNER, STEPHA  19 CARLILE           2:06.14                   
             29.44      1:01.59 (32.15)
        1:34.16 (32.57)     2:06.14 (31.98)
 34 WRIGHT, LEANNE   19 CARLILE           2:06.29                   
             28.03        59.79 (31.76)
        1:32.49 (32.70)     2:06.29 (33.80)
 35 YAKSICH, SOPHIE  18 SOUTHSIDE WESLEY  2:06.36                   
             29.40      1:01.12 (31.72)
        1:33.76 (32.64)     2:06.36 (32.60)
 36 MESSER, MIKAYLA  14 CHANDLER          2:06.64                   
             29.93      1:02.24 (32.31)
        1:34.93 (32.69)     2:06.64 (31.71)
 37 MCEVOY, BRITTAN  17 PBC               2:06.90                   
             29.30      1:00.99 (31.69)
        1:33.70 (32.71)     2:06.90 (33.20)
 38 TAPE, SHARNI     20 PBC               2:07.20                   
             29.06      1:00.78 (31.72)
        1:34.11 (33.33)     2:07.20 (33.09)
 39 HOEY, KAYLA      14 CHANDLER          2:07.33                   
             30.50      1:03.28 (32.78)
        1:35.85 (32.57)     2:07.33 (31.48)
 40 DUNCAN, EMMA     19 MARION            2:07.49                   
             29.63      1:01.66 (32.03)
        1:34.71 (33.05)     2:07.49 (32.78)
 41 RICHARDSON, CAI  17 SANS SOUCI        2:07.58                   
             29.56      1:01.28 (31.72)
        1:34.43 (33.15)     2:07.58 (33.15)
 41 MCDONNELL, TAYL  16 CHANDLER          2:07.58                   
             29.99      1:02.24 (32.25)
        1:35.31 (33.07)     2:07.58 (32.27)
 43 WILDIN-SNEDDEN,  17 CHANDLER          2:08.09                   
             29.67      1:01.02 (31.35)
        1:34.11 (33.09)     2:08.09 (33.98)
 44 DHONDY, TANAZ    18 WEST ILLAWARRA    2:08.49                   
             30.13      1:02.49 (32.36)
        1:35.55 (33.06)     2:08.49 (32.94)
 45 SANDER, KEELIE   16 UNAQ              2:08.88                   
             29.46      1:01.86 (32.40)
        1:34.74 (32.88)     2:08.88 (34.14)
 46 KAYSER, EMILY    18 ALL SAINTS        2:08.90                   
             29.61      1:01.93 (32.32)
        1:35.61 (33.68)     2:08.90 (33.29)
 47 VEESER, TATJANA  16 TSS AQUATICS      2:09.47                   
             30.45      1:02.98 (32.53)
        1:36.46 (33.48)     2:09.47 (33.01)
 48 HART, ADELAIDE   19 WEST COAST        2:14.75                   
             27.51        57.45 (29.94)
        1:37.46 (40.01)     2:14.75 (37.29)    
    
 Sleeman Swimming Centre - Site License          1/04/2014 - 7:09 PM
  2014 Australian Swimming Championships - 1/04/2014 to 6/04/2014   
 
 Event 6  Men 12 & Over 100 LC Metre Freestyle Para Sport Multi-Class
==================================================================
    Name            Age Team              Prelims     Finals  FINA       
==================================================================
                          === Finals ===                          
 
  1 CROTHERS, ROWAN  16 YERONGA PARK        55.56      55.04  1014  
    r:+0.82  26.34        55.04 (28.70)
  2 COWDREY, MATTHE  25 MARION              57.16      56.45   940  
    r:+0.90  27.07        56.45 (29.38)
  3 HALL, BRENDEN S  20 LAWNTON             57.53      56.90   918  
    r:+0.98  27.63        56.90 (29.27)
  4 COX, OLIVER S9   17 HURSTVILLE        1:01.23    1:00.12   778  
    r:+0.82  28.26      1:00.12 (31.86)
  5 DISKEN, TIMOTHY  17 PLC AQUATIC       1:00.82    1:00.30   771  
    r:+0.72  28.69      1:00.30 (31.61)
  6 HEARNE, MATTHEW  14 WEST ILLAWARRA    1:00.98    1:01.14   740  
    r:+0.77  29.51      1:01.14 (31.63)
  7 SMITH, LIAM S9   19 SWAN HILLS        1:04.32    1:03.95   647  
    r:+0.84  30.59      1:03.95 (33.36)
  8 HODGE, TIMOTHY   13 BLACKTOWN CITY    1:05.84    1:05.83   593  
    r:+0.95  31.31      1:05.83 (34.52)
 
                      === Preliminaries ===                       
 
  7 LEVY, MATTHEW S  27 CRANBROOK EE      1:03.01                   
             30.29      1:03.01 (32.72)
 10 POWELL, LOGAN S  15 PLANE CREEK       1:07.61                   
             32.79      1:07.61 (34.82)    
    
 Sleeman Swimming Centre - Site License          1/04/2014 - 7:21 PM
  2014 Australian Swimming Championships - 1/04/2014 to 6/04/2014   
 
 Event 7  Women 50 LC Metre Breaststroke
==================================================================
        World: . 29.48  3/08/2013 Ruta Meilutyte, Lithuania
 Commonwealth: '' 30.16  2/08/2009 Sarah Katsoulis, Australia
   Australian: R 30.16  2/08/2009 Sarah Katsoulis, Nunawading
   All Comers: * 30.24  7/04/2011 Leiston Pickett, Sthport Olympic
 Title Holder: ! 30.86  3/05/2013 Leiston Pickett, Sthport Olympic
 Meet Qualifying:  36.00
    Name            Age Team              Prelims      Semis  FINA       
==================================================================
                       === Semi-Finals ===                        
 
  1 PICKETT, LEISTO  22 SOUTHPORT           31.67      31.17   846  
         r:+0.72                       
  2 TONKS, LORNA     25 INDOOROOPILLY       31.40      31.36   830  
         r:+0.63                       
  3 HUNTER, SALLY    28 MARION              31.38      31.48   821  
         r:+0.72                       
  4 BOHL, GEORGIA    16 STPET               31.44      31.57   814  
         r:+0.66                       
  5 RYAN, REBECCA    25 CHANDLER            31.68      31.71   803  
         r:+0.65                       
  6 SCOTT, AISLING   21 ALBANY CREEK        31.91      31.79   797  
         r:+0.71                       
  7 WALLACE, TESSA   20 PWCAL               31.70      31.96   784  
         r:+0.73                       
  8 MARSHALL, SAMAN  21 MELBOURNE VICENT    32.18      31.98   783  
         r:+0.75                       
 -----------------------------------------------------------------
  9 HANSEN, JESSICA  18 NUNAWADING          31.99      32.09   775  
         r:+0.66                       
 10 FORBES, LIBBY    21 NUNAWADING          32.10      32.10   774  
         r:+0.65                       
 -----------------------------------------------------------------
 11 MCKEOWN, TAYLOR  19 INDOOROOPILLY       32.14      32.29   760  
         r:+0.69                       
 12 DAHLITZ, AMELIA  20 MARION              32.17      32.54   743  
         r:+0.63                       
 13 MILLIKIN, CARLE  19 TRINITY GRAMMAR     32.41      32.57   741  
         r:+0.70                       
 14 COCHRAN, PHILIP  20 MELBOURNE H20       31.92      32.59   740  
         r:+0.70                       
 15 BEIGHTON, HANNA  18 ALBANY CREEK        32.89      32.82   724  
         r:+0.74                       
 16 FRAME, LINLEY    42 MELBOURNE VICENT    32.59      32.86   722  
         r:+0.73                       
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 17 BOND, ELLA       15 MARION              33.02                   
 18 MARSON, SARA     24 TWIN TOWNS          33.11                   
 19 SPURR, JUSTINE   19 WESTSIDE            33.38                   
 20 MCKENNA, SAMANT  16 TRINITY LISMORE     33.44                   
 21 WELKE, REBECCA   17 THE GLENNIE         33.52                   
 22 MCFERRAN, MARY   14 WATERWORX           33.53                   
 23 THORN, EMILY     21 MARION              33.62                   
 24 THORN, CAITLIN   19 NORWOOD             33.78                   
 25 VAN BREUGEL, CA  20 KINCUMBER           33.80                   
 26 HOLDEN, CHLOE    15 DUNLOP PARK         33.87                   
 27 GOLIK, SHANNEN   20 SUNNYBANK           34.02                   
 28 DANIELS, COURTN  17 ACACIA BAYSIDE      34.06                   
 28 DE VRIES, SIGRI  21 WESTSIDE            34.06                   
 30 PIRCHER, KARLEN  16 LAVERTON            34.10                   
 31 BERLOWITZ, ANAR  15 SOMERSET            34.11                   
 31 SAXTON, JEMMA    17 ALL SAINTS          34.11                   
 33 WELLS, GEORGIA   15 COMMERCIAL          34.15                   
 34 OLIVE, ASHLEIGH  20 TSS AQUATICS        34.18                   
 35 WHITE, AMY-MARI  24 MLC AQAUTIC         34.21                   
 36 BIRD, KATE       20 PERTH CITY          34.25                   
 37 CRAGG, MELISSA   20 MARION              34.54                   
 38 OAKLEY, EBONY    18 NU SWIM             34.59                   
 39 BELLUE, MIA      14 PBC                 34.64                   
 40 WITTEN, HANNAH   16 MARLIN COAST        34.66                   
 41 O''HARE, GEORGIA  17 NEWMARKET RACERS    34.67                   
 42 TUCKER, HAYLEY   17 BALLARAT GOLD       34.71                   
 42 HARKIN, ABBEY    15 RAVENSWOOD          34.71                   
 44 WALDEN, NATASHA  15 FAIRYMEAD           34.75                   
 45 QUINN, JESSIE    20 CARLILE             34.80                   
 46 CICCHITTI, SOFI  14 NEWMARKET RACERS    34.89                   
 47 SCALES, AOIFE    17 NUDGEE BROTHERS     34.90                   
 47 GUYE-JOHNSON, (  14 GREAT BRITAIN       34.90                   
 49 BUNCOMBE, CHANT  18 TSS AQUATICS        35.05                   
 49 THORNTON, BROOK  16 ACACIA BAYSIDE      35.05                   
 49 IBELL, KADY      17 ACADEMY             35.05                   
 52 ROSS, PHOEBE     13 WODEN               35.11                   
 52 HANSEN, BROOKE   15 STPET               35.11                   
 54 LIHOU, ABIGAIL   16 FERNY HILLS         35.14                   
 55 STEWART, ELIZA   19 SOUTHSIDE WESLEY    35.15                   
 56 BROWN, KAYLEE    14 TSS AQUATICS        35.23                   
 57 NEWMAN, ELISE    21 UNSW                35.24                   
 58 MCLEISH, LORELL  25 MELBOURNE VICENT    35.34                   
 59 DRUMMOND, LILY   15 WARRAGUL            35.36                   
 60 JORDAN, KATE     16 BENDIGO EAST        35.37                   
 61 RAINES, TAYLA    14 LOGAN VIKINGS       35.46                   
 62 NEW, EVELYNNE    16 CENTRAL NEWCASTL    35.54                   
 63 YOUNG, EMMA      16 RIVER CITY RAPID    35.57                   
 64 VRIJ, MAAIKE     16 BALLARAT GOLD       35.71                   
 65 DELANEY, MADDIS  16 SOUTHERN CROSS      35.74                   
 66 SOON, MICHELLE   23 EPPING AQUAJETS     35.96                   
 67 STEWART, LISA    16 NAMBOUR             36.04                   
 68 BEALE, REBEKKA   16 ACACIA BAYSIDE      36.16                   
 69 COLREAVY, MONTA  19 PERTH CITY          36.20                   
 70 MARTINOSKI, MAD  18 WEST ILLAWARRA      36.30                   
 71 HISHON, FELICIT  15 ACACIA BAYSIDE      36.38                   
 72 BINKS, SOPHIE    16 ACACIA BAYSIDE      36.44                   
 73 DRUMMOND, MILLI  17 TUGGERANONG VIKI    36.49                   
 74 VALI, (V), BARB  17 PNG                 36.54                       
    
 Sleeman Swimming Centre - Site License          1/04/2014 - 7:31 PM
  2014 Australian Swimming Championships - 1/04/2014 to 6/04/2014   
 
 Event 8  Men 50 LC Metre Butterfly
==================================================================
        World: . 22.43  5/04/2009 Rafael Munoz, Spain
 Commonwealth: '' 22.73  27/07/2009Matt Targett, Australia
   Australian: R 22.73  27/07/2009Matt Targett, Melb. Vicentre
   All Comers: * 23.11  26/11/2009Geoff Huegill, SOPAC
 Title Holder: ! 23.20  27/04/2013Matt Targett, Nunawading
 Meet Qualifying:  25.80
    Name            Age Team              Prelims      Semis  FINA       
==================================================================
                       === Semi-Finals ===                        
 
  1 ROMEO, NATHANIE  20 SYDNEY UNI          23.96      23.82   834  
         r:+0.55                       
  2 HADLER, JAYDEN   20 SOPAC               24.18      23.95   821  
         r:+0.65                       
  3 PATTERSON, MITC  27 CRANBROOK EE        24.59      24.04   812  
         r:+0.69                       
  4 SULLIVAN, EAMON  28 UNAW                24.16      24.13   803  
         r:+0.64                       
  5 LESTER, DANIEL   23 LAWNTON             24.49      24.14   802  
         r:+0.63                       
  6 WRIGHT, CHRISTO  25 SOUTHPORT           24.32      24.17   799  
         r:+0.66                       
  7 IRVINE, GRANT    23 STPET               24.61      24.23   793  
         r:+0.65                       
  8 SMITH, ANDREW    25 LANE COVE           24.27      24.25   791  
         r:+0.66                       
 -----------------------------------------------------------------
  9 CHALMERS, KYLE   15 MARION              24.63      24.26   790  
         r:+0.64                       
 10 RAVEN, CHRIS     20 INDOOROOPILLY       24.72      24.35   781  
         r:+0.75                       
 -----------------------------------------------------------------
 11 LINDSAY, BEN     20 SYDNEY UNI          24.28      24.38   778  
         r:+0.61                       
 12 JONES, CAMERON   17 STPET               24.27      24.49   768  
         r:+0.68                       
 13 MCKENDRY, NED    21 STPET               24.49      24.60   758  
         r:+0.69                       
 14 KINGSBURY, SHAN  22 LIVERPOOL           24.72      24.62   756  
         r:+0.66                       
 15 IFKA, JAMIE      20 MELBOURNE VICENT    24.60      24.63   755  
         r:+0.62                       
 16 LEONG, REGAN     18 TSVTO               24.63      24.66   752  
         r:+0.66                       
 
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 MCEVOY, CAMERON  19 PBC                 23.91                   
 14 PERCY, LUKE      19 SOUTHPORT           24.62                   
 19 JOHNS, KAYNE     23 MELBOURNE VICENT    24.73                   
 20 MEGGITT, THOMAS  21 SYDNEY UNI          24.75                   
 21 QAIUM, KEIRAN    21 SYDNEY UNI          24.81                   
 22 STAPLES, LACHLA  23 RACKLEY             24.85                   
 22 PRESS, ALEX      19 TSS AQUATICS        24.85                   
 24 MORGAN, DAVID    20 TSS AQUATICS        24.89                   
 25 RAYMOND, JAMES   18 WESTSIDE            24.95                   
 25 JONES, ISAAC     18 WARRNAMBOOL         24.95                   
 27 RICHARDSON, DOM  16 TSS AQUATICS        25.07                   
 28 KATES, GARTH     24 BAYVIEW SAINTS      25.10                   
 28 LONG, ELLIOTT    19 WILLOUGHBY          25.10                   
 30 SUCIPTO, TOMMY   19 LEISUREPARK LAZE    25.11                   
 31 JAMES, JUSTIN    21 MACKAY              25.14                   
 32 WARREN, CHRIS    25 MELBOURNE H20       25.27                   
 33 ROSE, HAMISH     23 PERTH CITY          25.29                   
 34 STEENKAMP, RYAN  21 WESTSIDE            25.30                   
 35 SWIFT, (V), BRE  16 SHEPPARTON          25.31                   
 36 COOK, BRODIE     18 HELENSVALE          25.32                   
 37 MACKAY, DEAN     23 HUNTER              25.34                   
 37 SHEA, JOSHUA     21 NC AQUATIC          25.34                   
 39 CHARLTON, ZAC    22 MELBOURNE VICENT    25.46                   
 40 RECH, STUART     18 ACACIA BAYSIDE      25.50                   
 41 PRATT, MITCHELL  18 TIGERSHARKS         25.60                   
 42 SPENCE, MATT     21 NC AQUATIC          25.66                   
 43 MARTIN, ELIJAH   18 NUNAWADING          25.69                   
 44 SAU-PAEA, (V),   24 TONGA               25.74                   
 44 KHIAN, (V), CHI  19 MALAYSIA            25.74                   
 44 GEORGIOU, TIMOT  24 LIVERPOOL           25.74                   
 47 RISPOLI, NICHOL  19 SYDNEY UNI          25.80                   
 48 WALKER, ANDREW   17 WESTERN SPRINT      25.93                   
 49 LE COUILLIARD,   27 PERTH CITY          26.10                       
    
 Sleeman Swimming Centre - Site License          1/04/2014 - 7:43 PM
  2014 Australian Swimming Championships - 1/04/2014 to 6/04/2014   
 
 Event 9  Women 100 LC Metre Butterfly
==================================================================
        World: . 55.98  29/07/2012Dana Vollmer, USA
 Commonwealth: '' 56.23  27/07/2009Jessicah Schipper, Australia
   Australian: R 56.23  27/07/2009Jessicah Schipper, Commercial
   All Comers: * 56.61  17/09/2000Inge de Bruijn, Netherlands
 Title Holder: ! 57.18  27/04/2013Alicia Coutts, Redlands
 Meet Qualifying:  1:05.10
    Name            Age Team              Prelims      Semis  FINA       
==================================================================
                       === Semi-Finals ===                        
 
  1 COUTTS, ALICIA   26 REDLANDS            58.90      58.22   888  
    r:+0.73  27.48        58.22 (30.74)
  2 GANDY, ELLEN     22 NUNAWADING          58.55      58.51   875  
    r:+0.74  27.20        58.51 (31.31)
  3 D''CRUZ, MARIEKE  28 SOPAC             1:00.10      59.04   852  
    r:+0.74  27.34        59.04 (31.70)
  4 MCKEON, EMMA     19 WEST ILLAWARRA      58.99      59.14   848  
    r:+0.77  27.83        59.14 (31.31)
  5 GROVES, MADELIN  18 STPET               59.45      59.22   844  
    r:+0.71  27.67        59.22 (31.55)
  6 KUKLA, YOLANE    18 ARENA               59.70      59.36   838  
    r:+0.63  27.10        59.36 (32.26)
  7 MEE, NICOLE      21 SYDNEY UNI        1:00.08    1:00.21   803  
    r:+0.73  28.36      1:00.21 (31.85)
  8 GIANOTTI, MEGAN  17 STPET             1:00.51    1:00.23   802  
    r:+0.73  28.19      1:00.23 (32.04)
 -----------------------------------------------------------------
  9 ZALEWSKI, ELLES  22 NUNAWADING          59.81    1:00.26   801  
    r:+0.82  28.25      1:00.26 (32.01)
  9 LASSMAN, LUCIA   15 MIAMI             1:00.31    1:00.26   801  
    r:+0.72  27.82      1:00.26 (32.44)
 Swim-Off Required ----------------------------------------------
 11 LICCIARDI, CHRI  18 MELBOURNE VICENT  1:00.68    1:00.47   793  
    r:+0.64  28.05      1:00.47 (32.42)
 12 SAAL, SARA-JEAN  27 WATERWORX         1:00.82    1:00.78   781  
    r:+0.73  28.27      1:00.78 (32.51)
 13 WHITE, JORDAN    20 CRANBROOK EE      1:01.18    1:01.49   754  
    r:+0.72  28.61      1:01.49 (32.88)
 14 MITCHELL, LOUIS  20 MELBOURNE VICENT  1:01.27    1:01.68   747  
    r:+0.75  28.83      1:01.68 (32.85)
 15 SCHLICHT, JEMMA  16 SURREY PARK       1:01.21    1:02.09   732  
    r:+0.80  28.76      1:02.09 (33.33)
 -- ELMSLIE, BRITTA  19 STPET               59.58         DQ        
         r:+0.68                       
 
                      === Preliminaries ===                       
 
  6 SEEBOHM, EMILY   21 NUDGEE BROTHERS     59.60                   
 18 GANNON, LIZZIE   16 NUDGEE BROTHERS   1:01.45                   
 19 BARRATT, HOLLY   26 ROCKINGHAM        1:01.49                   
 20 CORNELISSEN, MI  15 TRARALGON         1:01.60                   
 21 WADDINGTON, EMI  16 RAVENSWOOD        1:01.63                   
 22 SHERIDAN, MIKKA  19 NUDGEE BROTHERS   1:01.64                   
 23 BAILEY, MEG      17 HUNTER            1:01.68                   
 24 BURGER, MARNI    20 SURREY PARK       1:01.76                   
 25 OLDSEN, ELLYSIA  18 MARION            1:02.15                   
 26 COONEY, GEMMA    14 EAST BRISBANE     1:02.24                   
 27 WHAN, STEPHANIE  15 MLC AQAUTIC       1:02.54                   
 28 MOORE, STEPHANI  17 NUNAWADING        1:02.61                   
 29 ABBOTT, SAMANTH  18 UNSW              1:02.68                   
 30 STUART, ALICE    16 TSS AQUATICS      1:02.72                   
 31 MURRAY, DARIAN   15 WESTERN SPRINT    1:02.86                   
 32 LEONE, GIANNA    22 WESTSIDE          1:03.26                   
 33 VEESER, TATJANA  16 TSS AQUATICS      1:03.36                   
 34 JENSEN, (V), EM  18 NEW ZEALAND       1:03.43                   
 35 TAYLOR, LAURA    14 TSS AQUATICS      1:03.61                   
 36 MULHOLLAND, SHI  15 TSS AQUATICS      1:03.68                   
 37 OLESCH-BYRNE, A  17 MLC AQAUTIC       1:03.80                   
 38 SWAN, NICOLE     14 ACACIA BAYSIDE    1:04.02                   
 39 WHITE, AMY-MARI  24 MLC AQAUTIC       1:04.08                   
 40 WILSON, LAUREN   19 RYDE CARLILE      1:04.19                   
 41 JOHNSON, SARAH   14 CHANDLER          1:04.62                   
 42 YARROW, MADDISO  15 ACACIA BAYSIDE    1:05.01                   
 43 CHANDLER, PAIGE  16 LIVERPOOL         1:05.07                   
 44 SOFATZIS, CHRIS  17 EMMANUEL COLLEGE  1:05.08                   
 45 SHEPHERD, CAITL  17 WESTSIDE          1:05.13                   
 46 ONG, MING-FEN    18 CARLILE           1:05.24                   
 47 KUNDE, SHARNIE   20 INDOOROOPILLY     1:05.42                   
 48 SBARAGLIA, (V),  16 REDCLIFFE LEAGUE  1:05.43                   
 49 ASH, TENEKA      13 ACACIA BAYSIDE    1:05.47                   
 50 DUNCAN, EMMA     19 MARION            1:05.55                   
 51 THORN, CAITLIN   19 NORWOOD           1:05.80                   
 52 WILDIN-SNEDDEN,  17 CHANDLER          1:06.04                   
 53 HOLMES, REBECCA  18 BENDIGO EAST      1:06.19                   
 54 DUFFY, SAMANTHA  15 CHANDLER          1:06.29                   
 55 COLQUHOUN, BETH  19 UNAN              1:06.40                       
    
 Sleeman Swimming Centre - Site License          1/04/2014 - 7:52 PM
  2014 Australian Swimming Championships - 1/04/2014 to 6/04/2014   
 
 Event 10  Men 100 LC Metre Backstroke
==================================================================
        World: . 51.94  8/07/2009 Aaron Piersol, USA
 Commonwealth: '' 52.73  28/07/2009Liam Tancock, Great Britain
   Australian: R 52.97  11/08/2008Hayden Stoeckel, Norwood
   All Comers: * 52.98  27/03/2007Aaron Piersol, USA
 Title Holder: ! 53.63  28/04/2013Ashley Delaney, Nunawading
 Meet Qualifying:  1:01.00
    Name            Age Team              Prelims      Semis  FINA       
==================================================================
                       === Semi-Finals ===                        
 
  1 TREFFERS, BEN    22 BURLEY GRIFFIN      54.37      53.55!  912  
    r:+0.58  26.22        53.55 (27.33)
  2 DELANEY, ASHLEY  27 NUNAWADING          53.85      53.67   906  
    r:+0.56  25.77        53.67 (27.90)
  3 LARKIN, MITCHEL  20 STPET               54.88      53.87   896  
    r:+0.57  26.34        53.87 (27.53)
  4 HURLEY, BOBBY    25 TRINITY GRAMMAR     55.30      54.36   872  
    r:+0.58  26.39        54.36 (27.97)
  5 BEAVER, JOSH     21 TIGERSHARKS         55.47      54.40   870  
    r:+0.53  26.46        54.40 (27.94)
  6 ARNAMNART, DANI  24 SOPAC               55.01      54.65   858  
    r:+0.56  26.44        54.65 (28.21)
  7 LAWSON, MATSON   21 TIGERSHARKS         55.39      55.15   835  
    r:+0.60  26.98        55.15 (28.17)
  8 STURGEON, JAMIE  22 CHANDLER            55.47      55.40   824  
    r:+0.59  27.07        55.40 (28.33)
 -----------------------------------------------------------------
  9 EDMONDS, BENJAM  22 MARION              56.20      55.47   820  
    r:+0.62  27.37        55.47 (28.10)
 10 GRAHAM, ALEXAND  18 MLC AQAUTIC         55.94      55.66   812  
    r:+0.71  26.74        55.66 (28.92)
 -----------------------------------------------------------------
 11 BLACKBORROW, DA  29 MELBOURNE VICENT    56.24      55.84   804  
    r:+0.55  26.91        55.84 (28.93)
 12 SELMAN, JACK     19 INDOOROOPILLY       56.14      56.11   793  
    r:+0.53  27.54        56.11 (28.57)
 13 GILLESPIE, ANDR  21 CHANDLER            56.34      56.25   787  
    r:+0.56  27.30        56.25 (28.95)
 14 GERLACH, ROBERT  19 EAST BRISBANE       56.17      56.69   769  
    r:+0.68  27.55        56.69 (29.14)
 15 GROENEWALD, NIC  16 NUNAWADING          56.38      56.70   768  
    r:+0.50  27.43        56.70 (29.27)
 16 ACKERMANN, MAX   21 COMMERCIAL          56.75      57.35   742  
    r:+0.69  27.43        57.35 (29.92)
 
                      === Preliminaries ===                       
 
  9 MAHONEY, TRAVIS  23 NUNAWADING          55.71                   
 17 STOCKWELL, WILL  18 YERONGA PARK        56.46                   
 19 MILLS, PETER     17 EAST BRISBANE       57.25                   
 20 GERRARD, JACK    19 MELBOURNE VICENT    57.32                   
 21 GILBERT, MICHAE  22 BARKER AQUATIC      57.37                   
 22 FINDEISEN, NICH  24 FIRBANK             57.42                   
 23 REID, LACHLAN    20 BAYSIDE, NSW        57.61                   
 24 OLIVER, DOUGLAS  18 NUDGEE BROTHERS     57.75                   
 25 LEWIS, CLYDE     16 NUDGEE BROTHERS     58.09                   
 26 LEWIS, HAYDEN    18 MARION              58.10                   
 27 BORNMAN, RAY     19 TSS AQUATICS        58.13                   
 28 NETTLEFOLD, ADA  19 FIRBANK             58.15                   
 29 BROWN, NICHOLAS  18 WESTERN SPRINT      58.21                   
 30 CORNWELL, JYE    17 JAMBOREE HEIGHTS    58.23                   
 31 NETTLEFOLD, JAM  19 FIRBANK             58.27                   
 32 O''CONNOR, NICHO  22 MELBOURNE VICENT    58.58                   
 33 FRIEND, ROBERT   17 UNAQ                58.79                   
 34 GILLILAND, JARE  19 NUDGEE BROTHERS     58.86                   
 35 MCLEISH, LACHLA  18 SURREY PARK         58.89                   
 36 BRIDGE, KEELAN   20 SYDNEY UNI          58.92                   
 37 MAVIN, JOSHUA    17 CHANDLER            59.00                   
 38 MCCARTHY, BRAYD  16 STPET               59.04                   
 38 MAK, RAYMOND     21 MELBOURNE VICENT    59.04                   
 38 KENNEDY, ANDREW  21 NUDGEE BROTHERS     59.04                   
 41 LEWIS, DYLAN     16 CHANDLER            59.24                   
 42 LONG, ELLIOTT    19 WILLOUGHBY          59.36                   
 43 KERSTEN, JAKE    16 TSS AQUATICS        59.48                   
 44 SPENCE, MATT     21 NC AQUATIC          59.56                   
 45 JEFFRIES, TOM    17 SSAQU               59.57                   
 46 DANIELL, TRISTA  18 AUBURN              59.66                   
 47 JARVIS, ANDREW   17 MELBOURNE VICENT  1:00.30                   
 48 HANSON, JAMES    15 QTSC              1:00.32                   
 49 HANSFORD, (V),   16 ALL SAINTS        1:00.37                   
 50 SANSOM, JACOB    15 WEST WALLSEND     1:00.46                   
 51 TRAPALIS, DEAN   20 SANS SOUCI        1:00.58                   
 52 HARRISON, FRASE  17 WARRNAMBOOL       1:00.73                   
 53 MEGGITT, THOMAS  21 SYDNEY UNI        1:00.74                   
 54 HARKINS, CAMERO  17 UNSW              1:00.78                   
 55 BENCA, ADAM      18 ESSENDON          1:01.31                   
 56 SLATER, HAYDEN   17 ACACIA BAYSIDE    1:02.19                   
 57 COLLINS, JACK    18 CJ''S              1:02.65                   
 58 COUNSEL, DANIEL  23 BAYSIDE, VIC      1:03.47                   
 59 MORTON, DAVID    21 BAYSIDE, VIC      1:03.80                   
 -- MAXWELL, TE HAU  19 SYDNEY UNI            DQ                    
 -- HONEY, NICHOLAS  21 NUDGEE BROTHERS       DQ                        
    
 Sleeman Swimming Centre - Site License          1/04/2014 - 8:12 PM
  2014 Australian Swimming Championships - 1/04/2014 to 6/04/2014   
 
 Event 12  Women 12 & Over 50 LC Metre Freestyle Multi-Class
==================================================================
 Title Holder: ! 30.28  27/04/2013Maddison Elliott, Novocastrian
    Name            Age Team              Prelims     Finals  FINA       
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 ELLIOTT, MADDIS  15 NOVOCASTRIAN        30.42      30.13! 1015  
         r:+0.73                       
  2 PATTERSON, LAKE  15 SOUTHERN CROSS      32.13      32.27   943  
         r:+0.73                       
  3 CORRY, TAYLOR S  19 NELSON BAY          28.19      28.45!  932  
         r:+0.76                       
  4 FRENEY, JACQUEL  21 RICHMOND VALLEY     32.70      32.60   914  
         r:+1.00                       
  5 DOWNIE, KATHERI  18 WESTSIDE            29.47      29.28!  854  
         r:+0.69                       
  6 MCCONNELL, ASHL  18 MELBOURNE VICENT    30.88      30.93   828  
         r:+0.80                       
  7 COOK, AMY S14    15 SLC AQUADOT         30.08      29.89!  804  
         r:+0.76                       
  8 THOMAS KANE, TI  12 RAVENSWOOD          36.92      37.68   786  
         r:+0.59                       
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 HUEBNER, TANYA   35 MELBOURNE VICENT    37.70                   
 10 ROSE, SARAH S6   28 SYDNEY UNI          37.90                   
 11 WILLIAMS, KENDA  14 NOVOCASTRIAN        30.35                   
 12 BEECROFT, EMILY  14 TRARALGON           31.85                   
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 13 FOWLER, AMANDA   17 HURSTVILLE          30.55                   
 
                        === B - Final ===                         
 
 14 JONES, JENNA S1  13 AUBURN              30.17                   
 15 COCKBURN, ASHLE  15 GINNINDERRA         32.09                   
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 16 HOUGHTON, TENEA  22 LIVERPOOL           29.24                   
 17 THOMAS, RAKIYA   16 YERONGA PARK        31.48                   
 
                        === B - Final ===                         
 
 18 BEATON, KIMBERL  18 WINGHAM             31.84                   
 19 HOHN, JENNA S14  15 CONCORDIA           31.90                   
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 19 MIRO, NICOLE S1  14 MENAI               31.89                   
 21 HARDING, NIKESH  15 UNAN                32.37                   
 22 LEONHARDT, PAIG  13 PORT MACQUARIE      32.72                   
 23 WILSON, KATE S6  15 KINGSCLIFF          41.41                   
 24 PETTIGREW, ASHL  23 WARRNAMBOOL         33.26                   
 25 FOLSTER, LAUREN  16 CJ''S                33.98                   
 26 STAINES, RACHEL  19 BATHURST CITY       42.93                   
 27 BISHOP-CASH, GE  13 BRISBANE JETS       37.64                   
 28 BIESSE FITTON,   14 RUYTON              35.13                   
 29 STEVENS, CASEY   15 HURSTVILLE          36.08                       
    
 Sleeman Swimming Centre - Site License          1/04/2014 - 8:16 PM
  2014 Australian Swimming Championships - 1/04/2014 to 6/04/2014   
 
 Event 13  Men 12 & Over 50 LC Metre Freestyle Multi-Class
==================================================================
 Title Holder: ! 24.55  27/04/2013Daniel Fox, Chandler
    Name            Age Team              Prelims     Finals  FINA       
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 FOX, DANIEL S14  22 CHANDLER            24.70      24.77   974  
         r:+0.72                       
  2 KILDUFF, MITCHE  18 UNAN                25.35      25.17   928  
         r:+0.69                       
  3 PASTERFIELD, AN  24 CRANBROOK EE        23.93      24.05!  893  
         r:+0.71                       
  4 LEVY, MATTHEW S  27 CRANBROOK EE        28.85      28.78   889  
         r:+0.84                       
  5 CROTHERS, ROWAN  16 YERONGA PARK        26.39      26.38   864  
         r:+0.82                       
  6 ALFORD, JOSHUA   18 TUGGERANONG VIKI    26.53      26.23   820  
         r:+0.78                       
  7 TEMPLETON, JACO  18 DEVONPORT           25.45      25.42   816  
         r:+0.60                       
  8 TIDY, JEREMY S1  26 NUNAWADING          25.06      24.79   815  
         r:+0.72                       
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 RUSSO, SEAN S13  22 UNAN                25.94                   
 
                      === Preliminaries ===                       
 
  9 COCHRANE, BLAKE  23 SOUTHERN CROSS      28.19                   
 
                        === B - Final ===                         
 
 11 DISKEN, TIMOTHY  17 PLC AQUATIC         27.60                   
 12 HAANAPPEL, MATT  19 NORWOOD             31.52                   
 13 COX, OLIVER S9   17 HURSTVILLE          27.75                   
 14 HARRISON-MURRAY  16 PERTH CITY          25.60                   
 15 HEARNE, MATTHEW  14 WEST ILLAWARRA      28.12                   
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 16 ANDERSON, MICHA  26 SOMERSET            26.09                   
 17 CHAN, ETHAN S14  19 GRACE               27.93                   
 
                        === B - Final ===                         
 
 18 MURPHY, KIERAN   21 MARION              27.27                   
 19 SCHEFMAN, CAMER  20 CJ''S                28.31                   
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 20 PENDLETON, RICK  29 FLINDERS            26.79                   
 21 SANDERSON, CALL  15 NU SWIM             28.66                   
 21 DESSENT, JORDAN  15 NEPEAN              30.12                   
 23 STOTT, ROBERT S  15 WOY WOY             32.70                   
 24 SMITH, LIAM S9   19 SWAN HILLS          30.13                   
 25 CANNON, AARON S  19 WEST ILLAWARRA      29.50                   
 26 MORRISON, BEN S  22 MARIBYRNONG         29.96                   
 27 HODGE, TIMOTHY   13 BLACKTOWN CITY      30.83                   
 28 AMEZQUITA, (V),  30 MELBOURNE VICENT    30.86                   
 29 BOYE, LACHLAN S  15 GT AQUATICS         30.33                   
 30 ELLIOTT, MARCUS  22 FAIRHOLME           30.66                   
 31 WONG, (V), JAME  19 NORWOOD             32.38                   
 32 POWELL, LOGAN S  15 PLANE CREEK         31.93                   
 33 HOFER, JOSHUA S  40 PERTH CITY          31.30                   
 34 KIMBER, ZACHARY  24 SURFERS PARADISE    31.36                   
 35 PATTERSON, GRAN  24 CENTRAL CAIRNS      54.47                   
 36 WICKENS, REAGAN  19 SLC AQUADOT         36.82                       
    
 Sleeman Swimming Centre - Site License          1/04/2014 - 8:33 PM
  2014 Australian Swimming Championships - 1/04/2014 to 6/04/2014   
 
 Event 14  Men 4x100 LC Metre Freestyle Relay
====================================================================
        World: . 3:08.24  11/08/2008USA
                          M. Phelps. G. Weber-Gale, C. Jones, J. Lezak
 Commonwealth: '' 3:09.91  11/08/2008Australia
                          E. Sullivan, A. Lauterstein, A. Callus, M. Targett
   Australian: R 3:09.91  11/08/2008Australia
                          E. Sullivan, A. Lauterstein, A. Callus, M. Targett
   All Comers: * 3:12.72  25/03/2007USA
                          M. Phelps, N. Walker, C. Jones, J. Lezak
     Aus Club: # 3:17.68  19/01/2014SOPAC, NSW
                          D. Tranter, J. Hadler, J. Magnussen, D. Arnamnart
 Title Holder: ! 3:21.28  26/04/2013Nunawading, VIC
                          T. Mahoney, A. Delaney, W. Dylan, S. Asbury
 Meet Qualifying:  3:37.00
    Team                             Seed     Finals  FINA       
====================================================================
  1 SYDNEY UNI  ''A''               3:21.28    3:20.29!  830  
     1) VAN DOOREN, (V), ERIK 22      2) r:+0.30 MAXWELL, TE HAUMI 19 
     3) r:+0.41 ABOOD, ANDREW 23      4) r:+0.33 ABOOD, MATTHEW 27    
    r:+0.73  24.58        51.28 (51.28)
        1:15.33 (24.05)     1:41.93 (50.65)
        2:05.59 (23.66)     2:31.50 (49.57)
        2:54.59 (23.09)     3:20.29 (48.79)
  2 NUNAWADING  ''A''               3:26.46    3:22.91   798  
     1) ASBURY, SHANE 24              2) r:+0.46 DELANEY, ASHLEY 27   
     3) r:+0.19 WARREN, DYLAN 21      4) r:+0.24 MAHONEY, TRAVIS 23   
    r:+0.66  24.74        51.09 (51.09)
        1:15.46 (24.37)     1:41.25 (50.16)
        2:06.09 (24.84)     2:33.41 (52.16)
        2:56.90 (23.49)     3:22.91 (49.50)
  3 SYDNEY UNI  ''B''               3:25.78    3:24.83   776  
     1) RISPOLI, NICHOLAS 19          2) r:+0.41 ROMEO, NATHANIEL 20  
     3) r:+0.43 LINDSAY, BEN 20       4) r:+0.49 HANSFORD, JACOB 18   
    r:+0.73  25.11        51.63 (51.63)
        1:15.70 (24.07)     1:42.16 (50.53)
        2:06.51 (24.35)     2:33.07 (50.91)
        2:58.59 (25.52)     3:24.83 (51.76)
  4 MARION  ''A''                   3:25.51    3:25.44   769  
     1) BEINKE, SAM 28                2) r:+0.53 LEWIS, HAYDEN 18     
     3) r:+0.26 EDMONDS, BENJAMIN 22  4) r:+0.46 CHALMERS, KYLE 15    
    r:+0.69  24.81        51.60 (51.60)
        1:16.06 (24.46)     1:43.82 (52.22)
        2:08.84 (25.02)     2:35.99 (52.17)
        3:00.00 (24.01)     3:25.44 (49.45)
  5 MELBOURNE VICENT  ''A''         3:24.48    3:25.50   768  
     1) JOHNS, KAYNE 23               2) r:+0.33 GERRARD, JACK 19     
     3) r:+0.23 MAK, RAYMOND 21       4) r:+0.33 CHARLTON, ZAC 22     
    r:+0.69  24.32        51.07 (51.07)
        1:15.66 (24.59)     1:42.63 (51.56)
        2:07.29 (24.66)     2:33.91 (51.28)
        2:58.60 (24.69)     3:25.50 (51.59)
  6 TSS AQUATICS  ''A''             3:28.05    3:27.19   749  
     1) MORGAN, DAVID 20              2) r:+0.31 BORNMAN, RAY 19      
     3) r:+0.28 RICHARDSON, DOINIC 16 4) r:+0.44 KERSTEN, JAKE 16     
    r:+0.65  24.66        50.99 (50.99)
        1:15.60 (24.61)     1:42.30 (51.31)
        2:07.10 (24.80)     2:34.01 (51.71)
        2:59.08 (25.07)     3:27.19 (53.18)
  7 WESTSIDE  ''A''                 3:26.84    3:27.62   745  
     1) HOEY, PATRICK 22              2) r:+0.00 ENGLAND, THOMAS 18   
     3) r:+1.84 STEENKAMP, RYAN 21    4) r:+0.54 RAYMOND, JAMES 18    
    r:+0.63  24.04        50.58 (50.58)
        1:15.05 (24.47)     1:42.91 (52.33)
        2:07.80 (24.89)     2:35.85 (52.94)
        3:00.78 (24.93)     3:27.62 (51.77)
  8 MELBOURNE VICENT  ''B''         3:27.07    3:28.49   736  
     1) IFKA, JAMIE 20                2) r:+0.11 SMITH, CODY 19       
     3) r:+0.44 PASSARO, MICHAEL 19   4) r:+0.32 DAVENPORT-WRIGHELL 16
    r:+0.65  24.55        52.01 (52.01)
        1:16.31 (24.30)     1:43.24 (51.23)
        2:08.00 (24.76)     2:35.21 (51.97)
        3:00.80 (25.59)     3:28.49 (53.28)
  9 REDCLIFFE LEAGUE  ''A''         3:34.91    3:29.65   723  
     1) TERRY, MATTHEW 24             2) r:+0.36 BRIGGS, MATTHEW 21   
     3) r:+0.38 BRENNAN, REECE 17     4) r:+0.19 MARIC, DUSAN 20      
    r:+0.70  25.57        52.66 (52.66)
        1:17.81 (25.15)     1:45.19 (52.53)
        2:10.58 (25.39)     2:38.06 (52.87)
        3:02.83 (24.77)     3:29.65 (51.59)
 10 YERONGA PARK  ''A''             3:31.50    3:29.93   720  
     1) STOCKWELL, WILLIAM 18         2) r:+0.24 VAN DER ZANT, KSON 22
     3) r:+0.17 JAMES, SAM 17         4) r:+0.25 BREAKWELL, OSCAR 19  
    r:+0.67  24.41        50.85 (50.85)
        1:16.53 (25.68)     1:44.21 (53.36)
        2:09.09 (24.88)     2:37.29 (53.08)
        3:02.35 (25.06)     3:29.93 (52.64)
 11 NUNAWADING  ''B''               3:36.15    3:33.22   688  
     1) MARTIN, ELIJAH 18             2) r:+0.41 GROENEWALD, NIOLAS 16
     3) r:+0.18 PINCHBECK, RYAN 17    4) r:+0.30 FISK, LIAM 18        
    r:+0.59  25.49        53.14 (53.14)
        1:19.05 (25.91)     1:46.72 (53.58)
        2:12.27 (25.55)     2:40.30 (53.58)
        3:05.33 (25.03)     3:33.22 (52.92)    
    
 Sleeman Swimming Centre - Site License          1/04/2014 - 8:43 PM
  2014 Australian Swimming Championships - 1/04/2014 to 6/04/2014   
 
 Event 1  Women 12 & Over 100 LC Metre Breaststroke Multi-Class
==================================================================
 Title Holder: ! 1:44.72  29/04/2013Tanya Huebner, Melb. Vicentre
    Name            Age Team              Prelims     Finals  FINA       
==================================================================
                          === Finals ===                          
 
  1 HUEBNER, TANYA   35 MELBOURNE VICENT  1:42.36    1:41.86!  824  
    r:+0.74  47.78      1:41.86 (54.08)
  2 CLARKE, KAYLA S  22 WATERWORX         1:23.40    1:23.09!  791  
    r:+0.78  38.79      1:23.09 (44.30)
  3 MORRIS, HAYLEY   15 TUGGERANONG VIKI  1:26.19    1:24.21!  762  
    r:+0.73  39.84      1:24.21 (44.37)
  4 FOWLER, AMANDA   17 HURSTVILLE        1:26.02    1:25.40!  729  
    r:+0.73  39.68      1:25.40 (45.72)
  5 THOMAS KANE, TI  12 RAVENSWOOD        1:46.35    1:47.90   694  
             49.86      1:47.90 (58.04)
  6 LEONHARDT, PAIG  13 PORT MACQUARIE    1:29.65    1:28.68!  653  
    r:+0.70  40.61      1:28.68 (48.07)
  7 PATTERSON, LAKE  15 SOUTHERN CROSS    1:43.24    1:44.34!  611  
    r:+0.78  48.16      1:44.34 (56.18)
  8 JONES, JENNA SB  13 AUBURN            1:30.63    1:31.02!  608  
    r:+0.74  40.27      1:31.02 (50.75)
 
                      === Preliminaries ===                       
 
  9 WILSON, KATE SB  15 KINGSCLIFF        1:52.30                   
             53.07      1:52.30 (59.23)
 10 WILLIAMS, KENDA  14 NOVOCASTRIAN      1:31.66                   
             41.63      1:31.66 (50.03)
 11 BEECROFT, EMILY  14 TRARALGON         1:31.73                   
             43.34      1:31.73 (48.39)
 12 CORRY, TAYLOR S  19 NELSON BAY        1:32.19                   
             43.05      1:32.19 (49.14)
 13 MIRO, NICOLE SB  14 MENAI             1:32.64                   
             43.38      1:32.64 (49.26)
 14 SCHMIDT, EMILY   21 AUSTRALIAN CRAWL  1:33.36                   
             44.85      1:33.36 (48.51)
 15 BIESSE FITTON,   14 RUYTON            1:37.81                   
             44.69      1:37.81 (53.12)
 16 HARDING, NIKESH  15 UNAN              1:38.85                   
             46.12      1:38.85 (52.73)
 17 ELLIOTT, MADDIS  15 NOVOCASTRIAN      1:39.65                   
             45.84      1:39.65 (53.81)    
    
 Sleeman Swimming Centre - Site License          1/04/2014 - 8:48 PM
  2014 Australian Swimming Championships - 1/04/2014 to 6/04/2014   
 
 Event 2  Men 12 & Over 100 LC Metre Breaststroke Multi-Class
==================================================================
 Title Holder: ! 1:19.24  29/04/2013Blake Cochrane, Southern Cross
    Name            Age Team              Prelims     Finals  FINA       
==================================================================
                          === Finals ===                          
 
  1 COCHRANE, BLAKE  23 SOUTHERN CROSS    1:20.11    1:18.94!  958  
    r:+0.71  37.19      1:18.94 (41.75)
  2 KELLY, AHMED SB  22 MELBOURNE VICENT  1:55.20    1:52.56   947  
    r:+0.86  54.33      1:52.56 (58.23)
  3 ELIASON, RICHAR  25 GINNINDERRA       1:11.84    1:10.08!  862  
    r:+0.80  32.23      1:10.08 (37.85)
  4 PENDLETON, RICK  29 FLINDERS          1:12.11    1:10.01!  765  
    r:+0.65  33.26      1:10.01 (36.75)
  5 DISKEN, TIMOTHY  17 PLC AQUATIC       1:15.76    1:16.40!  675  
    r:+0.74  35.96      1:16.40 (40.44)
  6 PATTERSON, GRAN  24 CENTRAL CAIRNS    2:30.74    2:34.35   635  
           1:11.73    2:34.35 (1:22.62)
  7 RUSSO, SEAN SB1  22 UNAN              1:14.68    1:15.28!  602  
    r:+0.70  34.95      1:15.28 (40.33)
  8 WARD, MATT SB9   18 GT AQUATICS       1:17.39    1:18.34!  546  
    r:+0.85  35.43      1:18.34 (42.91)
 
                      === Preliminaries ===                       
 
  9 COX, OLIVER SB8  17 HURSTVILLE        1:22.09                   
             37.76      1:22.09 (44.33)
 10 STOTT, ROBERT S  15 WOY WOY           1:44.08                   
             47.23      1:44.08 (56.85)
 -- KILDUFF, MITCHE  18 UNAN                  DQ                    
             35.01           DQ (38.79)