ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
Speedo Sectionals, Buffalo: Full
3/31/2014-3/31/2014
Buffalo, USA


    
 STAR Swimming                                   3/30/2014 - 8:19 PM
 2014 Speedo Champions Series Long Course - 3/27/2014 to 3/30/2014  
              2014 Speedo Champions Series Long Course              
 
 Event 1  Women 800 LC Meter Freestyle
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Stone, Lindsay         15 PACK Swim Team o  8:59.01    8:54.52  
                 30.50      1:03.49 (32.99)
        1:36.64 (33.15)     2:10.48 (33.84)
                                3:17.95 ( )
        3:46.55 (28.60)     4:25.69 (39.14)
        4:54.12 (28.43)     5:33.34 (39.22)
        6:07.26 (33.92)     6:41.01 (33.75)
        7:14.60 (33.59)     7:48.25 (33.65)
        8:17.41 (29.16)     8:54.52 (37.11)
  2 Modeas, Sydney         18 Star Swimming-NI  9:07.05    8:58.51  
                 30.43      1:03.26 (32.83)
        1:36.53 (33.27)     2:10.36 (33.83)
        2:44.00 (33.64)     3:18.19 (34.19)
        3:52.02 (33.83)     4:26.39 (34.37)
        5:00.16 (33.77)     5:34.36 (34.20)
        6:08.38 (34.02)     6:42.69 (34.31)
        7:16.84 (34.15)     7:51.35 (34.51)
        8:25.23 (33.88)     8:58.51 (33.28)
  3 Cameron, Bryanna       15 SOLO Aquatics-NE  9:18.80    8:58.55  
                 30.61      1:03.87 (33.26)
        1:37.76 (33.89)     2:11.43 (33.67)
        2:45.50 (34.07)     3:19.02 (33.52)
        3:53.44 (34.42)     4:27.08 (33.64)
        5:01.21 (34.13)     5:34.87 (33.66)
        6:09.03 (34.16)     6:43.10 (34.07)
        7:17.39 (34.29)     7:51.60 (34.21)
        8:25.84 (34.24)     8:58.55 (32.71)
  4 Rowley, Haley          17 DU Hilltoppers-C  8:53.12    8:58.84  
                 30.91      1:04.06 (33.15)
        1:38.07 (34.01)     2:11.84 (33.77)
        2:46.07 (34.23)     3:19.75 (33.68)
        3:53.75 (34.00)     4:27.48 (33.73)
        5:01.65 (34.17)     5:35.84 (34.19)
        6:10.29 (34.45)     6:44.39 (34.10)
        7:18.58 (34.19)     7:53.08 (34.50)
        8:27.02 (33.94)     8:58.84 (31.82)
  5 Goldblatt, Allison     15 The Fish-PV       9:08.19    9:03.65  
                 30.93      1:04.27 (33.34)
        1:38.16 (33.89)     2:12.04 (33.88)
        2:46.56 (34.52)     3:20.73 (34.17)
        3:55.01 (34.28)     4:29.50 (34.49)
        5:04.21 (34.71)     5:38.58 (34.37)
        6:13.23 (34.65)     6:47.62 (34.39)
        7:22.45 (34.83)     7:57.04 (34.59)
        8:31.28 (34.24)     9:03.65 (32.37)
  6 Sargent, Makayla       15 Victor Swim Club  9:25.80    9:07.96  
                 30.95      1:04.77 (33.82)
        1:38.68 (33.91)     2:12.79 (34.11)
        2:46.89 (34.10)     3:21.54 (34.65)
        3:55.97 (34.43)     4:30.69 (34.72)
        5:05.25 (34.56)     5:39.99 (34.74)
        6:14.85 (34.86)     6:49.85 (35.00)
        7:24.31 (34.46)     7:59.29 (34.98)
        8:33.89 (34.60)     9:07.96 (34.07)
  7 Mitchell, Kylie        16 Greenwood Swimmi  9:19.38    9:09.13  
                 32.19      1:05.87 (33.68)
        1:40.72 (34.85)     2:15.21 (34.49)
        2:45.36 (30.15)     3:25.00 (39.64)
        3:55.95 (30.95)     4:34.92 (38.97)
        5:09.45 (34.53)     5:43.73 (34.28)
        6:18.38 (34.65)     6:52.66 (34.28)
        7:27.36 (34.70)     8:01.58 (34.22)
        8:36.11 (34.53)     9:09.13 (33.02)
  8 Owens, Michelle        14 The Fish-PV       9:05.83    9:09.32  
                 31.00      1:04.03 (33.03)
        1:38.20 (34.17)     2:12.42 (34.22)
        2:46.85 (34.43)     3:21.13 (34.28)
        3:55.74 (34.61)     4:30.17 (34.43)
        5:04.81 (34.64)     5:39.80 (34.99)
        6:14.84 (35.04)     6:49.90 (35.06)
        7:24.68 (34.78)     8:00.09 (35.41)
        8:34.98 (34.89)     9:09.32 (34.34)
  9 Vivado, Lilly          15 Bluefish Swim-NE  8:56.55    9:13.44  
                 29.93      1:02.50 (32.57)
        1:36.30 (33.80)     2:10.18 (33.88)
        2:44.54 (34.36)     3:19.00 (34.46)
        3:53.82 (34.82)     4:28.64 (34.82)
        5:03.83 (35.19)     5:39.26 (35.43)
        6:14.59 (35.33)     6:50.05 (35.46)
        7:25.50 (35.45)     8:01.69 (36.19)
        8:37.54 (35.85)     9:13.44 (35.90)
 10 Donohoe, Madelyn       12 The Fish-PV       9:22.86    9:13.77  
                 31.29      1:05.62 (34.33)
        1:40.45 (34.83)     2:15.22 (34.77)
        2:50.31 (35.09)     3:24.71 (34.40)
        3:59.57 (34.86)     4:34.74 (35.17)
        5:10.01 (35.27)     5:44.62 (34.61)
        6:19.53 (34.91)     6:54.42 (34.89)
        7:29.80 (35.38)     8:04.83 (35.03)
        8:39.79 (34.96)     9:13.77 (33.98)
 11 Wolff, Veronica        16 The Fish-PV       9:21.18    9:14.73  
                 31.94      1:06.34 (34.40)
        1:41.46 (35.12)     2:16.19 (34.73)
        2:51.59 (35.40)     3:26.55 (34.96)
        4:01.96 (35.41)     4:37.10 (35.14)
        5:11.87 (34.77)     5:46.47 (34.60)
        6:21.82 (35.35)     6:56.76 (34.94)
        7:31.52 (34.76)     8:06.17 (34.65)
        8:41.18 (35.01)     9:14.73 (33.55)
 12 Heilbrun, Madeline     13 The Fish-PV      10:23.55Y   9:24.08  
                                1:06.64 ( )
                                2:17.72 ( )
        2:53.36 (35.64)     3:29.62 (36.26)
        4:05.28 (35.66)     4:41.08 (35.80)
        5:16.66 (35.58)     5:52.93 (36.27)
        6:28.38 (35.45)     7:04.28 (35.90)
        7:39.59 (35.31)     8:15.10 (35.51)
        8:50.08 (34.98)     9:24.08 (34.00)
 13 Bayer, Hannah          17 Arena Club Aquat 10:24.76Y   9:26.00  
                                1:06.76 ( )
                                2:17.82 ( )
        2:53.59 (35.77)     3:29.29 (35.70)
        4:05.18 (35.89)     4:40.97 (35.79)
        5:08.83 (27.86)     5:52.52 (43.69)
        6:28.65 (36.13)     7:04.47 (35.82)
        7:40.30 (35.83)     8:15.93 (35.63)
        8:41.02 (25.09)     9:26.00 (44.98)
 14 Myers, Madalyn         17 Bluefish Swim-NE  9:24.52    9:29.32  
                 31.99      1:06.66 (34.67)
        1:42.59 (35.93)     2:18.32 (35.73)
        2:54.65 (36.33)     3:31.01 (36.36)
        4:06.90 (35.89)     4:43.16 (36.26)
        5:19.35 (36.19)     5:55.64 (36.29)
        6:31.60 (35.96)     7:07.39 (35.79)
        7:43.05 (35.66)     8:18.93 (35.88)
        8:54.53 (35.60)     9:29.32 (34.79)
 15 Abay-Nemes, Anna       17 GMA-NE            9:30.75    9:31.05  
                                1:06.86 ( )
                                2:18.61 ( )
        2:54.81 (36.20)     3:30.69 (35.88)
        4:07.12 (36.43)     4:42.98 (35.86)
        5:19.28 (36.30)     5:55.38 (36.10)
        6:31.75 (36.37)     7:07.80 (36.05)
        7:44.20 (36.40)     8:20.35 (36.15)
        8:56.17 (35.82)     9:31.05 (34.88)
 16 Brickman, Molly        17 Asphalt Green Un  9:09.15    9:31.64  
                 31.18      1:05.81 (34.63)
        1:40.88 (35.07)     2:17.22 (36.34)
        2:52.85 (35.63)     3:29.34 (36.49)
        4:05.72 (36.38)     4:42.25 (36.53)
        5:18.56 (36.31)     5:54.66 (36.10)
        6:30.87 (36.21)     7:08.00 (37.13)
        7:44.15 (36.15)     8:21.18 (37.03)
        8:56.51 (35.33)     9:31.64 (35.13)
 17 Helak, Alyssa          14 Buffalo Area Aqu  9:30.69    9:34.60  
                                1:06.98 ( )
                                2:19.95 ( )
        2:56.55 (36.60)     3:33.12 (36.57)
        4:09.76 (36.64)     4:46.05 (36.29)
        5:22.56 (36.51)     5:58.88 (36.32)
        6:35.16 (36.28)     7:11.19 (36.03)
        7:47.46 (36.27)     8:23.40 (35.94)
      9:34.60 (1:11.20)                    
 18 Sullivan, Abbie        12 SOLO Aquatics-NE 10:06.69    9:35.85  
                 31.45      1:06.59 (35.14)
        1:42.89 (36.30)     2:19.02 (36.13)
        2:55.08 (36.06)     3:31.56 (36.48)
        4:08.21 (36.65)     4:44.91 (36.70)
        5:21.69 (36.78)     5:58.08 (36.39)
        6:35.07 (36.99)     7:11.64 (36.57)
        7:48.61 (36.97)     8:24.97 (36.36)
        9:01.45 (36.48)     9:35.85 (34.40)
            9:35.85 ( )                    
 19 Winnert, Rebecca       17 Buffalo Area Aqu  9:30.33    9:38.58  
                 31.70      1:06.32 (34.62)
        1:42.58 (36.26)     2:18.73 (36.15)
        2:55.17 (36.44)     3:31.68 (36.51)
        4:08.67 (36.99)     4:45.26 (36.59)
        5:21.92 (36.66)     5:58.38 (36.46)
        6:35.14 (36.76)     7:11.95 (36.81)
        7:49.03 (37.08)     8:25.55 (36.52)
        9:02.52 (36.97)     9:38.58 (36.06)
 20 Brandes, Chandler      17 GMA-NE            9:34.47    9:40.94  
                                1:06.64 ( )
                                2:18.83 ( )
        2:55.14 (36.31)     3:31.54 (36.40)
        4:07.94 (36.40)     4:44.82 (36.88)
        5:21.43 (36.61)     5:58.66 (37.23)
        6:35.73 (37.07)     7:13.14 (37.41)
        7:50.18 (37.04)     8:27.69 (37.51)
        9:04.68 (36.99)     9:40.94 (36.26)
 21 Arzaga, Anastasia      16 Star Swimming-NI  9:26.09    9:41.67  
                 33.19      1:08.76 (35.57)
        1:44.50 (35.74)     2:20.24 (35.74)
        2:56.24 (36.00)     3:32.41 (36.17)
        4:08.81 (36.40)     4:45.61 (36.80)
        5:22.68 (37.07)     6:00.31 (37.63)
        6:37.69 (37.38)     7:15.27 (37.58)
        7:51.98 (36.71)     8:28.53 (36.55)
        9:05.60 (37.07)     9:41.67 (36.07)
 22 Ernst, Andrea          15 Town Wrecker Swi 10:39.35Y   9:42.30  
                                1:08.40 ( )
                                2:22.48 ( )
        2:59.46 (36.98)     3:35.47 (36.01)
        4:12.34 (36.87)     4:48.79 (36.45)
        5:25.83 (37.04)     6:02.85 (37.02)
        6:39.87 (37.02)     7:16.60 (36.73)
        7:53.77 (37.17)     8:30.68 (36.91)
        9:07.28 (36.60)     9:42.30 (35.02)
 23 Cordery, Haley         16 Bluefish Swim-NE  9:51.21    9:43.92  
                 32.03      1:07.28 (35.25)
        1:43.70 (36.42)     2:20.27 (36.57)
        2:57.03 (36.76)     3:33.88 (36.85)
        4:10.89 (37.01)     4:47.81 (36.92)
        5:25.45 (37.64)     6:02.31 (36.86)
        6:40.57 (38.26)     7:17.70 (37.13)
        7:55.00 (37.30)     8:31.96 (36.96)
        9:08.69 (36.73)     9:43.92 (35.23)
            9:43.92 ( )                    
 24 Owens, Amy             16 The Fish-PV       9:29.41    9:46.02  
                 32.01      1:07.51 (35.50)
        1:43.07 (35.56)     2:20.22 (37.15)
        2:56.78 (36.56)     3:34.40 (37.62)
        4:11.41 (37.01)     4:48.84 (37.43)
        5:26.34 (37.50)     6:03.81 (37.47)
        6:41.04 (37.23)     7:18.19 (37.15)
        7:54.79 (36.60)     8:32.30 (37.51)
        9:08.87 (36.57)     9:46.02 (37.15)
 25 Nasky, Nancy           16 PACK Swim Team o  9:41.51    9:46.63  
                 33.21      1:08.82 (35.61)
        1:45.34 (36.52)     2:22.10 (36.76)
        2:59.26 (37.16)     3:36.27 (37.01)
        4:13.62 (37.35)     4:50.67 (37.05)
        5:28.39 (37.72)     6:05.38 (36.99)
        6:42.98 (37.60)     7:19.86 (36.88)
        7:56.76 (36.90)     8:33.42 (36.66)
        9:10.47 (37.05)     9:46.63 (36.16)
            9:46.63 ( )                    
 26 Hemminger, Keely       13 The Fish-PV      10:34.02Y   9:48.36  
                                1:06.64 ( )
                                2:19.06 ( )
        2:55.41 (36.35)     3:32.35 (36.94)
        4:09.44 (37.09)     4:46.96 (37.52)
        5:24.70 (37.74)     6:02.67 (37.97)
        6:40.01 (37.34)     7:18.47 (38.46)
        7:56.50 (38.03)     8:34.11 (37.61)
        9:11.51 (37.40)     9:48.36 (36.85)
 27 Schluchterer, Madison  16 Eastern Express- 10:21.50    9:57.76  
                                1:09.23 ( )
                                2:23.37 ( )
        3:00.92 (37.55)     3:38.42 (37.50)
        4:16.49 (38.07)     4:54.45 (37.96)
        5:32.53 (38.08)     6:10.27 (37.74)
        6:48.58 (38.31)     7:26.67 (38.09)
        7:57.90 (31.23)     8:43.56 (45.66)
        9:21.60 (38.04)     9:57.76 (36.16)
 28 Ellor, Molly           13 The Fish-PV      10:12.93   10:02.97  
                 32.41      1:08.40 (35.99)
        1:45.56 (37.16)     2:22.75 (37.19)
        3:00.37 (37.62)     3:37.91 (37.54)
        4:15.87 (37.96)     4:53.89 (38.02)
        5:32.57 (38.68)     6:10.96 (38.39)
        6:50.09 (39.13)     7:28.53 (38.44)
        8:07.53 (39.00)     8:46.11 (38.58)
        9:25.40 (39.29)    10:02.97 (37.57)
           10:02.97 ( )                        
    
 STAR Swimming                                   3/30/2014 - 8:19 PM
 2014 Speedo Champions Series Long Course - 3/27/2014 to 3/30/2014  
              2014 Speedo Champions Series Long Course              
 
 Event 2  Men 1500 LC Meter Freestyle
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Ransford, PJ           17 PACK Swim Team o 15:35.91   15:34.36  
                 28.59        58.27 (29.68)
        1:28.82 (30.55)     1:59.95 (31.13)
        2:31.15 (31.20)     3:02.18 (31.03)
        3:33.24 (31.06)     4:04.25 (31.01)
        4:35.50 (31.25)     5:06.37 (30.87)
        5:37.60 (31.23)     6:08.52 (30.92)
        6:40.01 (31.49)     7:11.30 (31.29)
        7:42.60 (31.30)     8:13.60 (31.00)
        8:45.07 (31.47)     9:16.21 (31.14)
        9:47.75 (31.54)    10:18.95 (31.20)
       10:50.20 (31.25)    11:21.85 (31.65)
       11:53.44 (31.59)    12:25.05 (31.61)
       12:56.98 (31.93)    13:28.66 (31.68)
       14:00.69 (32.03)    14:32.45 (31.76)
       15:03.51 (31.06)    15:34.36 (30.85)
  2 McIntyre, Jack         15 Eastern Express- 16:46.38   16:16.71  
                 28.80      1:00.34 (31.54)
        1:32.81 (32.47)     2:05.43 (32.62)
        2:38.29 (32.86)     3:11.36 (33.07)
        3:44.46 (33.10)     4:17.51 (33.05)
        4:50.75 (33.24)     5:23.80 (33.05)
        5:56.96 (33.16)     6:30.15 (33.19)
        7:03.12 (32.97)     7:36.37 (33.25)
        8:07.26 (30.89)     8:42.08 (34.82)
        9:14.63 (32.55)     9:47.33 (32.70)
       10:19.79 (32.46)    10:52.22 (32.43)
       11:24.81 (32.59)    11:57.46 (32.65)
       12:27.94 (30.48)    13:02.75 (34.81)
       13:35.35 (32.60)    14:08.08 (32.73)
       14:40.48 (32.40)    15:13.03 (32.55)
       15:45.20 (32.17)    16:16.71 (31.51)
  3 Russiello, Ian         17 The Fish-PV      16:54.65   16:22.13  
                 29.25      1:00.69 (31.44)
        1:33.25 (32.56)     2:05.86 (32.61)
        2:38.79 (32.93)     3:11.64 (32.85)
        3:44.88 (33.24)     4:17.93 (33.05)
        4:51.15 (33.22)     5:24.13 (32.98)
        5:57.35 (33.22)     6:30.60 (33.25)
        7:03.62 (33.02)     7:36.65 (33.03)
        8:09.81 (33.16)     8:42.82 (33.01)
        9:15.47 (32.65)     9:48.00 (32.53)
       10:20.97 (32.97)    10:53.23 (32.26)
       11:26.05 (32.82)    11:58.96 (32.91)
       12:32.05 (33.09)    13:05.24 (33.19)
       13:38.46 (33.22)    14:11.04 (32.58)
       14:44.59 (33.55)    15:17.63 (33.04)
       15:50.67 (33.04)    16:22.13 (31.46)
  4 Miranda, Maxwell       14 Bluefish Swim-NE 16:34.28   16:26.66  
                 29.82      1:01.67 (31.85)
        1:33.83 (32.16)     2:06.10 (32.27)
        2:38.61 (32.51)     3:11.12 (32.51)
        3:44.06 (32.94)     4:16.90 (32.84)
        4:49.56 (32.66)     5:22.30 (32.74)
        5:54.47 (32.17)     6:27.18 (32.71)
        7:00.29 (33.11)     7:33.22 (32.93)
        8:06.67 (33.45)     8:39.92 (33.25)
        9:13.18 (33.26)     9:46.46 (33.28)
       10:19.43 (32.97)    10:52.70 (33.27)
       11:26.10 (33.40)    11:59.98 (33.88)
       12:33.45 (33.47)    13:07.12 (33.67)
       13:40.61 (33.49)    14:14.46 (33.85)
       14:45.03 (30.57)    15:21.22 (36.19)
       15:54.25 (33.03)    16:26.66 (32.41)
  5 Casey, Grant           18 Bluefish Swim-NE 16:06.21   16:29.08  
                 29.18      1:00.50 (31.32)
        1:33.18 (32.68)     2:05.79 (32.61)
        2:38.73 (32.94)     3:11.52 (32.79)
        3:44.48 (32.96)     4:17.40 (32.92)
        4:50.58 (33.18)     5:23.59 (33.01)
        5:56.71 (33.12)     6:29.68 (32.97)
        7:03.25 (33.57)     7:36.14 (32.89)
        8:09.55 (33.41)     8:42.54 (32.99)
        9:15.62 (33.08)     9:48.39 (32.77)
       10:21.85 (33.46)    10:54.92 (33.07)
       11:28.78 (33.86)    12:02.13 (33.35)
       12:36.10 (33.97)    13:09.36 (33.26)
       13:42.98 (33.62)    14:16.41 (33.43)
       14:50.16 (33.75)    15:23.27 (33.11)
       15:57.00 (33.73)    16:29.08 (32.08)
  6 Jinn, Brandon          16 Greenwood Memori 16:53.74   16:36.16  
                 30.11      1:03.02 (32.91)
        1:35.99 (32.97)     2:09.45 (33.46)
        2:42.46 (33.01)     3:15.90 (33.44)
        3:49.14 (33.24)     4:22.76 (33.62)
        4:54.70 (31.94)     5:29.61 (34.91)
        6:02.86 (33.25)     6:36.15 (33.29)
        7:09.20 (33.05)     7:42.41 (33.21)
        8:15.44 (33.03)     8:48.91 (33.47)
        9:22.04 (33.13)     9:55.63 (33.59)
       10:28.21 (32.58)    11:02.45 (34.24)
       11:34.47 (32.02)    12:09.63 (35.16)
       12:43.23 (33.60)    13:17.16 (33.93)
       13:50.94 (33.78)    14:24.52 (33.58)
       14:57.96 (33.44)    15:31.31 (33.35)
       16:01.30 (29.99)    16:36.16 (34.86)
  7 Choate, Michael        17 Bluefish Swim-NE 16:37.77Y  16:50.24  
                 29.47      1:01.59 (32.12)
        1:34.87 (33.28)     2:07.99 (33.12)
        2:41.83 (33.84)     3:15.31 (33.48)
        3:49.60 (34.29)     4:23.45 (33.85)
        4:58.24 (34.79)     5:32.07 (33.83)
        6:06.35 (34.28)     6:40.47 (34.12)
        7:14.78 (34.31)     7:49.09 (34.31)
        8:24.08 (34.99)     8:58.10 (34.02)
        9:32.21 (34.11)    10:06.20 (33.99)
       10:40.52 (34.32)    11:14.37 (33.85)
       11:46.83 (32.46)    12:22.04 (35.21)
       12:56.43 (34.39)    13:30.27 (33.84)
       14:03.88 (33.61)    14:37.66 (33.78)
       15:11.21 (33.55)    15:44.25 (33.04)
       16:16.14 (31.89)    16:50.24 (34.10)
  8 Xenakis, Michael       15 SOLO Aquatics-NE 16:28.69Y  16:55.19  
                 31.04      1:03.77 (32.73)
        1:37.55 (33.78)     2:11.40 (33.85)
        2:45.79 (34.39)     3:20.05 (34.26)
        3:54.35 (34.30)     4:28.52 (34.17)
        5:02.85 (34.33)     5:36.87 (34.02)
        6:11.17 (34.30)     6:45.06 (33.89)
        7:19.64 (34.58)     7:53.48 (33.84)
        8:27.10 (33.62)     9:01.09 (33.99)
        9:34.97 (33.88)    10:09.20 (34.23)
       10:42.93 (33.73)    11:16.85 (33.92)
       11:50.90 (34.05)    12:24.88 (33.98)
       12:58.67 (33.79)    13:32.56 (33.89)
       14:06.64 (34.08)    14:40.99 (34.35)
       15:14.83 (33.84)    15:48.91 (34.08)
       16:22.47 (33.56)    16:55.19 (32.72)
  9 Allain, Ryan           16 The Fish-PV      17:20.47   17:01.50  
                 30.09      1:03.16 (33.07)
        1:37.04 (33.88)     2:10.86 (33.82)
        2:44.96 (34.10)     3:19.37 (34.41)
        3:53.65 (34.28)     4:27.85 (34.20)
        5:01.80 (33.95)     5:36.10 (34.30)
        6:10.47 (34.37)     6:44.85 (34.38)
        7:19.68 (34.83)     7:54.09 (34.41)
        8:28.50 (34.41)     9:02.66 (34.16)
        9:36.83 (34.17)    10:11.12 (34.29)
       10:45.49 (34.37)    11:19.86 (34.37)
       11:54.25 (34.39)    12:28.15 (33.90)
       13:02.24 (34.09)    13:36.75 (34.51)
       14:11.04 (34.29)    14:45.29 (34.25)
       15:19.84 (34.55)    15:54.02 (34.18)
       16:28.25 (34.23)    17:01.50 (33.25)
 10 Viotto, Jamie          17 Morris County Sw 16:38.71Y  17:15.22  
                 30.57      1:03.96 (33.39)
        1:38.00 (34.04)     2:12.70 (34.70)
        2:46.68 (33.98)     3:21.46 (34.78)
        3:55.65 (34.19)     4:30.10 (34.45)
        5:03.45 (33.35)     5:39.22 (35.77)
        6:13.65 (34.43)     6:48.40 (34.75)
        7:22.97 (34.57)     7:57.75 (34.78)
        8:32.41 (34.66)     9:07.18 (34.77)
        9:42.00 (34.82)    10:16.94 (34.94)
       10:51.75 (34.81)    11:26.68 (34.93)
       12:01.40 (34.72)    12:36.43 (35.03)
       13:11.28 (34.85)    13:46.46 (35.18)
       14:21.38 (34.92)    14:56.51 (35.13)
       15:31.27 (34.76)    16:06.46 (35.19)
       16:41.22 (34.76)    17:15.22 (34.00)
 11 Peach, Kyle            18 Bluefish Swim-NE 17:06.16   17:20.36  
                 29.32      1:01.54 (32.22)
        1:35.31 (33.77)     2:09.38 (34.07)
        2:44.14 (34.76)     3:19.01 (34.87)
        3:53.89 (34.88)     4:29.21 (35.32)
        5:04.52 (35.31)     5:39.94 (35.42)
        6:14.40 (34.46)     6:50.11 (35.71)
        7:25.90 (35.79)     8:01.26 (35.36)
        8:35.74 (34.48)     9:11.56 (35.82)
        9:47.17 (35.61)    10:22.22 (35.05)
       10:57.01 (34.79)    11:31.45 (34.44)
       12:06.28 (34.83)    12:41.34 (35.06)
       13:16.71 (35.37)    13:52.67 (35.96)
       14:27.18 (34.51)    15:02.70 (35.52)
       15:37.02 (34.32)    16:11.82 (34.80)
       16:46.20 (34.38)    17:20.36 (34.16)
 12 Zitz, Jacob            18 Victor Swim Club 17:00.52   17:25.10  
               1:01.70       1:08.56 (6.86)
        1:42.27 (33.71)     2:17.02 (34.75)
        2:51.61 (34.59)     3:27.28 (35.67)
        4:01.60 (34.32)     4:36.95 (35.35)
        5:11.48 (34.53)     5:46.72 (35.24)
        6:21.87 (35.15)     6:57.35 (35.48)
        7:31.71 (34.36)     8:06.96 (35.25)
        8:41.28 (34.32)     9:16.12 (34.84)
        9:50.14 (34.02)    10:25.31 (35.17)
       11:00.07 (34.76)    11:35.12 (35.05)
       12:09.78 (34.66)    12:44.94 (35.16)
                               13:55.69 ( )
       14:30.97 (35.28)    15:06.39 (35.42)
       15:41.18 (34.79)    16:16.98 (35.80)
       16:52.08 (35.10)    17:25.10 (33.02)
 13 Amedeo, Matthew        16 SOLO Aquatics-NE 18:35.90   17:26.51  
                 29.94      1:03.83 (33.89)
        1:37.83 (34.00)     2:12.79 (34.96)
        2:47.25 (34.46)     3:22.16 (34.91)
        3:56.87 (34.71)     4:31.85 (34.98)
        5:06.69 (34.84)     5:41.82 (35.13)
        6:16.85 (35.03)     6:52.26 (35.41)
        7:27.06 (34.80)     8:02.70 (35.64)
        8:38.02 (35.32)     9:13.61 (35.59)
        9:48.67 (35.06)    10:24.33 (35.66)
       10:59.45 (35.12)    11:34.77 (35.32)
       12:09.60 (34.83)    12:45.19 (35.59)
       13:20.10 (34.91)    13:55.64 (35.54)
       14:30.65 (35.01)    15:06.26 (35.61)
       15:41.26 (35.00)    16:16.97 (35.71)
       16:51.78 (34.81)    17:26.51 (34.73)
 14 Lehman, Nicholas       14 Cougar Aquatic T 18:06.18   17:36.98  
                 29.47      1:01.68 (32.21)
        1:35.59 (33.91)     2:08.85 (33.26)
        2:36.78 (27.93)     3:16.77 (39.99)
        3:51.19 (34.42)     4:25.88 (34.69)
        5:00.82 (34.94)     5:35.68 (34.86)
        6:10.90 (35.22)     6:46.21 (35.31)
        7:22.68 (36.47)     7:58.49 (35.81)
        8:34.94 (36.45)     9:11.91 (36.97)
        9:49.11 (37.20)    10:25.68 (36.57)
       11:03.01 (37.33)    11:40.61 (37.60)
       12:16.76 (36.15)    12:53.47 (36.71)
       13:30.51 (37.04)    14:07.16 (36.65)
       14:43.01 (35.85)    15:18.99 (35.98)
       15:54.40 (35.41)    16:29.26 (34.86)
       17:03.84 (34.58)    17:36.98 (33.14)
 15 Delaus, David          16 PACK Swim Team o 17:19.37   18:01.34  
                 30.24      1:03.32 (33.08)
        1:36.98 (33.66)     2:10.98 (34.00)
        2:45.60 (34.62)     3:20.54 (34.94)
        3:55.05 (34.51)     4:30.53 (35.48)
        5:05.81 (35.28)     5:41.46 (35.65)
        6:17.89 (36.43)     6:55.14 (37.25)
        7:31.47 (36.33)     8:08.45 (36.98)
        8:44.89 (36.44)     9:21.93 (37.04)
        9:58.09 (36.16)    10:34.43 (36.34)
       11:11.70 (37.27)    11:48.53 (36.83)
       12:25.57 (37.04)    13:02.87 (37.30)
       13:39.62 (36.75)    14:17.47 (37.85)
       14:55.23 (37.76)    15:32.51 (37.28)
       16:10.09 (37.58)    16:47.61 (37.52)
       17:25.08 (37.47)    18:01.34 (36.26)    
    
 STAR Swimming                                   3/30/2014 - 8:19 PM
 2014 Speedo Champions Series Long Course - 3/27/2014 to 3/30/2014  
              2014 Speedo Champions Series Long Course              
 
 Event 3  Women 200 LC Meter Freestyle
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Zeiger, Brooke         18 Bluefish Swim-NE  2:04.59    2:03.79  
                 28.83        59.88 (31.05)
        1:31.84 (31.96)     2:03.79 (31.95)
  2 Bogdanovski, Anastasi  20 Unattached-NJ     2:06.80    2:04.78  
                 28.91      1:00.30 (31.39)
        1:32.50 (32.20)     2:04.78 (32.28)
  3 Miller, Heidi          17 Greater Pittsbur  2:07.91    2:05.43  
                                1:00.57 ( )
      2:05.43 (1:04.86)                    
  4 Stone, Lindsay         15 PACK Swim Team o  2:06.58    2:05.51  
                 29.44      1:01.16 (31.72)
        1:33.68 (32.52)     2:05.51 (31.83)
  5 Petrenko, Sofia        23 Wingate Swimming  2:07.77    2:05.99  
                 29.70      1:01.14 (31.44)
        1:33.61 (32.47)     2:05.99 (32.38)
  6 Heilbrun, Caroline     16 The Fish-PV       2:07.60    2:06.19  
                 29.74      1:02.29 (32.55)
        1:34.71 (32.42)     2:06.19 (31.48)
  7 Zeiger, Rebecca        14 Bluefish Swim-NE  2:08.67    2:10.68  
                 29.20      1:02.19 (32.99)
        1:35.96 (33.77)     2:10.68 (34.72)
  8 Harty, Kaitlin         16 Greenwood Memori  2:06.47    2:12.01  
                 29.54      1:01.51 (31.97)
        1:36.63 (35.12)     2:12.01 (35.38)
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 Vivado, Lilly          15 Bluefish Swim-NE  2:08.74    2:06.88  
                 29.08      1:00.96 (31.88)
        1:34.01 (33.05)     2:06.88 (32.87)
 10 Aarts, Nicole          15 Una AGUA-MR       2:08.82    2:08.18  
                 29.58      1:02.10 (32.52)
        1:35.45 (33.35)     2:08.18 (32.73)
 11 Mitchell, Kylie        16 Greenwood Swimmi  2:10.63    2:08.99  
                 30.99      1:03.93 (32.94)
        1:36.73 (32.80)     2:08.99 (32.26)
 12 Smith, Mary            15 PACK Swim Team o  2:10.73    2:09.04  
                 28.60      1:01.56 (32.96)
        1:35.42 (33.86)     2:09.04 (33.62)
 13 Cameron, Bryanna       15 SOLO Aquatics-NE  2:08.78    2:09.42  
                 30.28      1:02.85 (32.57)
        1:36.83 (33.98)     2:09.42 (32.59)
 14 Brandes, Chandler      17 GMA-NE            2:09.59    2:10.89  
                 29.88      1:02.83 (32.95)
        1:36.82 (33.99)     2:10.89 (34.07)
 15 Owens, Michelle        14 The Fish-PV       2:10.68    2:10.97  
                                1:04.27 ( )
      2:10.97 (1:06.70)                    
 16 Cowan, Megan           15 Arena Club Aquat  2:09.41    2:11.16  
                 30.26      1:03.29 (33.03)
        1:37.35 (34.06)     2:11.16 (33.81)
 
                        === C - Final ===                         
 
 17 Brickman, Molly        17 Asphalt Green Un  2:11.49    2:09.60  
                 29.78      1:02.10 (32.32)
        1:35.99 (33.89)     2:09.60 (33.61)
 18 Kondis, Peyton         15 Greater Pittsbur  2:10.81    2:10.85  
                 30.87      1:04.08 (33.21)
        1:38.07 (33.99)     2:10.85 (32.78)
 19 Pino, Cassaundra       16 LOBO-NM           2:11.21    2:10.95  
                 30.55      1:03.70 (33.15)
        1:37.87 (34.17)     2:10.95 (33.08)
 20 Guo, Michelle          14 Cape Cod Swim Cl  2:10.85    2:11.15  
                 30.39      1:03.36 (32.97)
        1:37.95 (34.59)     2:11.15 (33.20)
 21 Palu-Benson, Saoirse   17 USC-AM            2:11.36    2:11.40  
                 30.89      1:04.34 (33.45)
        1:38.28 (33.94)     2:11.40 (33.12)
 22 McQuaid, Emily         16 Bluefish Swim-NE  2:11.58    2:12.22  
                 30.13      1:03.12 (32.99)
        1:37.76 (34.64)     2:12.22 (34.46)
 23 Myers, Madalyn         17 Bluefish Swim-NE  2:13.11    2:12.62  
                 31.02      1:04.41 (33.39)
        1:38.53 (34.12)     2:12.62 (34.09)
 24 Butler, Victoria       18 Star Swimming-NI  2:13.01    2:14.24  
                                1:04.33 ( )
      2:14.24 (1:09.91)                    
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 23 Gassen, Kaylee         15 DU Hilltoppers-C  2:11.77             
                                1:03.83 ( )
      2:11.77 (1:07.94)                    
 24 Helm, Madison          14 DU Hilltoppers-C  2:12.62             
                 30.74      1:04.28 (33.54)
        1:38.63 (34.35)     2:12.62 (33.99)
 27 Winnert, Rebecca       17 Buffalo Area Aqu  2:13.16             
                 31.25      1:04.97 (33.72)
        1:39.54 (34.57)     2:13.16 (33.62)
 28 Preiss, Marina         17 Unattached-MR     2:13.21             
                 30.82      1:04.53 (33.71)
        1:39.94 (35.41)     2:13.21 (33.27)
 29 Crawford, Kendall      17 DU Hilltoppers-C  2:13.29             
                 31.25      1:04.75 (33.50)
        1:39.31 (34.56)     2:13.29 (33.98)
 30 Wolf, Madeline         17 Cougar Aquatic T  2:13.31             
                 31.03      1:04.27 (33.24)
        1:38.82 (34.55)     2:13.31 (34.49)
 31 Bayer, Hannah          17 Arena Club Aquat  2:13.36             
                                1:04.57 ( )
      2:13.36 (1:08.79)                    
 32 Donohoe, Madelyn       12 The Fish-PV       2:13.59             
                 31.39      1:04.95 (33.56)
        1:39.75 (34.80)     2:13.59 (33.84)
 33 Sapio, Olivia          14 Town Wrecker Swi  2:13.60             
                                1:04.96 ( )
      2:13.60 (1:08.64)                    
 34 Erwin, Catherine       14 Bluefish Swim-NE  2:13.63             
                 31.84      1:05.99 (34.15)
        1:40.03 (34.04)     2:13.63 (33.60)
 35 Lara, Krystal          16 Asphalt Green Un  2:13.64             
                                1:04.95 ( )
      2:13.64 (1:08.69)                    
 36 Helak, Alyssa          14 Buffalo Area Aqu  2:13.66             
                                1:04.74 ( )
      2:13.66 (1:08.92)                    
 37 Emanuel, Katherine     15 The Fish-PV       2:14.41             
                 30.69      1:04.90 (34.21)
        1:39.81 (34.91)     2:14.41 (34.60)
 38 Heilbrun, Madeline     13 The Fish-PV       2:14.49             
                 30.98      1:04.66 (33.68)
        1:40.04 (35.38)     2:14.49 (34.45)
 39 Boxley, Autumn         14 Clifton Park-Hal  2:15.00             
                 31.26      1:05.60 (34.34)
        1:40.79 (35.19)     2:15.00 (34.21)
 40 Hein, Elizabeth        16 Bluefish Swim-NE  2:15.22             
                 31.49      1:06.15 (34.66)
        1:40.81 (34.66)     2:15.22 (34.41)
 41 Thomas, Sydney         15 Star Swimming-NI  2:15.27             
                                1:07.16 ( )
      2:15.27 (1:08.11)                    
 42 Dalla Riva, Natalie    15 Cougar Aquatic T  2:15.32             
                 31.65      1:06.02 (34.37)
        1:40.88 (34.86)     2:15.32 (34.44)
 43 Hemminger, Keely       13 The Fish-PV       2:15.56             
                                1:03.47 ( )
      2:15.56 (1:12.09)                    
 43 Krisanda, Sydney       16 Webster BlueFins  2:15.56             
                 31.60      1:05.71 (34.11)
        1:40.75 (35.04)     2:15.56 (34.81)
 45 Cordery, Haley         16 Bluefish Swim-NE  2:15.64             
                 31.76      1:06.31 (34.55)
        1:41.13 (34.82)     2:15.64 (34.51)
 46 Owens, Amy             16 The Fish-PV       2:15.94             
                                1:05.50 ( )
      2:15.94 (1:10.44)                    
 47 King, Madeline         13 Cape Cod Swim Cl  2:16.75             
                                1:07.72 ( )
      2:16.75 (1:09.03)                    
 48 Steingold, Sarah       17 Bluefish Swim-NE  2:16.77             
                 31.36      1:05.13 (33.77)
        1:40.98 (35.85)     2:16.77 (35.79)
 49 Matteson, Sydney       16 Buffalo Area Aqu  2:16.86             
                 32.18      1:06.70 (34.52)
        1:42.11 (35.41)     2:16.86 (34.75)
 50 Pariseault, Hannah     15 Bluefish Swim-NE  2:16.96             
                 32.11      1:06.31 (34.20)
        1:41.49 (35.18)     2:16.96 (35.47)
 50 Degnan, Michaela       15 Bluefish Swim-NE  2:16.96             
                 32.21      1:07.09 (34.88)
        1:42.61 (35.52)     2:16.96 (34.35)
 52 Vandal, Delphine       17 GMA-NE            2:17.01             
                 31.10      1:05.76 (34.66)
        1:41.57 (35.81)     2:17.01 (35.44)
 53 Weaver, Shawna         16 Clifton Park-Hal  2:17.04             
                 32.03      1:06.53 (34.50)
        1:42.27 (35.74)     2:17.04 (34.77)
 54 Andrews, Steph         17 PACK Swim Team o  2:17.15             
                 31.94      1:06.56 (34.62)
        1:42.74 (36.18)     2:17.15 (34.41)
 55 Schluchterer, Madison  16 Eastern Express-  2:17.23             
                 32.12                     
            1:42.55 ( )     2:17.23 (34.68)
 56 Gress, Gillian         18 DU Hilltoppers-C  2:17.25             
                 32.41      1:07.38 (34.97)
        1:43.05 (35.67)     2:17.25 (34.20)
 57 Sipple, Stephanie      13 Greater Pittsbur  2:17.38             
                 32.16      1:06.89 (34.73)
        1:42.30 (35.41)     2:17.38 (35.08)
 57 Posnick, Kristina      16 Una WEBS-NI       2:17.38             
                 32.33      1:06.37 (34.04)
      2:17.38 (1:11.01)                    
 59 Johnson, Hannah        16 Cape Cod Swim Cl  2:17.77             
                 32.11      1:06.36 (34.25)
        1:42.12 (35.76)     2:17.77 (35.65)
 60 Metzger, Emma          15 Cape Cod Swim Cl  2:18.14             
            1:42.72 ( )     2:18.14 (35.42)
 61 Jaszcz, Madisyn        16 Town Wrecker Swi  2:18.25             
            1:43.23 ( )     2:18.25 (35.02)
 62 Dirienzo, Marissa      17 Town Wrecker Swi  2:18.43             
                                1:05.32 ( )
      2:18.43 (1:13.11)                    
 63 Oakes, Tessa           15 Exeter Swim Team  2:18.57             
                 32.93      1:08.12 (35.19)
        1:44.04 (35.92)     2:18.57 (34.53)
 64 Birmingham, Bridget    14 Cape Cod Swim Cl  2:18.88             
                 32.51      1:06.84 (34.33)
        1:42.03 (35.19)     2:18.88 (36.85)
 65 Gray, Meghan           16 Exeter Swim Team  2:19.02             
                 32.61         32.83 (0.22)
      2:19.02 (1:46.19)                    
 66 Hoedemaker, Madeline   13 Eastern Express-  2:19.15             
                 32.21      1:07.84 (35.63)
        1:44.16 (36.32)     2:19.15 (34.99)
 67 Nasky, Nancy           16 PACK Swim Team o  2:19.23             
                 32.97      1:08.23 (35.26)
        1:43.91 (35.68)     2:19.23 (35.32)
 68 Parry, Nicole          15 Westchester Aqua  2:19.51             
                 31.86      1:06.72 (34.86)
        1:43.12 (36.40)     2:19.51 (36.39)
 69 Birmingham, Annie      15 PACK Swim Team o  2:19.72             
                 32.53      1:07.29 (34.76)
        1:43.81 (36.52)     2:19.72 (35.91)
 70 Walkowiak, Paris       16 Clifton Park-Hal  2:19.78             
                                1:08.49 ( )
        1:43.12 (34.63)     2:19.78 (36.66)
 71 Smith, Xiane           16 Star Swimming-NI  2:20.32             
                 32.07      1:08.23 (36.16)
        1:44.68 (36.45)     2:20.32 (35.64)
 72 Nguyen, Vivian         15 Malden Crocs-NE   2:20.46             
                 32.51      1:08.64 (36.13)
        1:45.47 (36.83)     2:20.46 (34.99)
 73 Ellor, Molly           13 The Fish-PV       2:20.51             
                 32.66      1:08.67 (36.01)
        1:45.25 (36.58)     2:20.51 (35.26)
 73 Haywood, Anna          17 North Shore Swim  2:20.51             
                 31.45      1:07.15 (35.70)
        1:43.72 (36.57)     2:20.51 (36.79)
 75 Riley, Stephie         15 PACK Swim Team o  2:20.78             
                 33.02      1:08.53 (35.51)
        1:45.12 (36.59)     2:20.78 (35.66)
 76 Olsakovsky, Carly      16 USC-AM            2:20.90             
                 31.05      1:06.81 (35.76)
        1:43.78 (36.97)     2:20.90 (37.12)
 77 Wolff, Claire          14 The Fish-PV       2:21.29             
                 32.30      1:07.79 (35.49)
        1:44.68 (36.89)     2:21.29 (36.61)
 78 Kolman, Pepper         13 Eastern Express-  2:21.33             
                 31.47      1:08.02 (36.55)
        1:45.13 (37.11)     2:21.33 (36.20)
 79 Thompson, Lydia        14 Arena Club Aquat  2:21.80             
                 32.76      1:08.14 (35.38)
        1:44.83 (36.69)     2:21.80 (36.97)
 80 Pettis, Brooke         16 Buffalo Area Aqu  2:22.10             
                 33.33      1:09.13 (35.80)
        1:45.74 (36.61)     2:22.10 (36.36)
 81 Larson, Charis         15 Greater Pittsbur  2:22.78             
                 31.95      1:07.44 (35.49)
        1:45.33 (37.89)     2:22.78 (37.45)
 82 Lombardi, Felicia      14 North Shore Swim  2:24.32             
                 32.38      1:09.37 (36.99)
        1:47.26 (37.89)     2:24.32 (37.06)
 83 Lersch, Maeve          14 USC-AM            2:32.38             
                 33.04      1:12.45 (39.41)
        1:52.68 (40.23)     2:32.38 (39.70)
 -- Ables, Kelsey          18 Star Swimming-NI      NS                  
    
 STAR Swimming                                   3/30/2014 - 8:19 PM
 2014 Speedo Champions Series Long Course - 3/27/2014 to 3/30/2014  
              2014 Speedo Champions Series Long Course              
 
 Event 4  Men 200 LC Meter Freestyle
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Golczewski, Daniel     17 Arena Club Aquat  1:55.51    1:53.63  
                 26.49        55.72 (29.23)
        1:25.21 (29.49)     1:53.63 (28.42)
  2 Ransford, PJ           17 PACK Swim Team o  1:56.37    1:54.39  
                 27.29        56.29 (29.00)
        1:25.61 (29.32)     1:54.39 (28.78)
  3 Nunez, John            17 Asphalt Green Un  1:56.96    1:55.65  
                 27.12        56.03 (28.91)
        1:25.78 (29.75)     1:55.65 (29.87)
  4 Miranda, Maxwell       14 Bluefish Swim-NE  1:58.14    1:56.84  
                 26.72        55.82 (29.10)
        1:26.57 (30.75)     1:56.84 (30.27)
  5 Jinn, Brandon          16 Greenwood Memori  1:57.13    1:58.50  
                 27.65        57.30 (29.65)
        1:27.92 (30.62)     1:58.50 (30.58)
  6 Prescott, Tyler        17 Meriden Silver F  2:00.04    1:59.07  
                                  59.01 ( )
      1:59.07 (1:00.06)                    
  7 Green, Connor          18 Bluefish Swim-NE  1:58.07    1:59.33  
                 27.14        56.76 (29.62)
        1:27.91 (31.15)     1:59.33 (31.42)
  8 Casey, Grant           18 Bluefish Swim-NE  2:00.18    1:59.64  
                 27.77        57.86 (30.09)
        1:28.51 (30.65)     1:59.64 (31.13)
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 Wright, Owen           17 Bluefish Swim-NE  2:00.70    1:57.53  
                 27.25        56.64 (29.39)
        1:26.62 (29.98)     1:57.53 (30.91)
 10 Burdo, Nicholas        16 Liverpool Jets S  2:01.25    1:59.02  
                                  58.21 ( )
      1:59.02 (1:00.81)                    
 11 Zawatski, Edward       16 CYC Rally Aquati  2:00.28    1:59.56  
                 27.25        57.31 (30.06)
        1:28.42 (31.11)     1:59.56 (31.14)
 12 McNair, Everett        17 BFIN-AD           2:00.74    1:59.74  
                 27.53        58.12 (30.59)
        1:29.72 (31.60)     1:59.74 (30.02)
 13 Russiello, Ian         17 The Fish-PV       2:00.60    2:00.15  
                 27.76        58.16 (30.40)
        1:29.70 (31.54)     2:00.15 (30.45)
 14 Mikheyev, Peter        16 GMA-NE            2:00.67    2:00.74  
                 28.32        59.13 (30.81)
        1:30.68 (31.55)     2:00.74 (30.06)
 15 Billig, Richard        16 North Shore Swim  2:00.64    2:00.86  
                 27.97        58.58 (30.61)
        1:29.72 (31.14)     2:00.86 (31.14)
 16 Herbert, David         16 The Fish-PV       2:01.32    2:01.59  
                 27.79        58.86 (31.07)
        1:30.34 (31.48)     2:01.59 (31.25)
 
                        === C - Final ===                         
 
 17 Li, Zixuan             15 Unattached-NI     2:02.33    1:58.72  
                 27.44        57.04 (29.60)
        1:27.71 (30.67)     1:58.72 (31.01)
 18 Bishop, Zachary        16 Exeter Swim Team  2:02.21    2:00.69  
                 28.61        58.74 (30.13)
        1:29.70 (30.96)     2:00.69 (30.99)
 19 Choate, Michael        17 Bluefish Swim-NE  2:03.17    2:02.07  
                 27.94        58.92 (30.98)
        1:30.69 (31.77)     2:02.07 (31.38)
 20 Conley, Michael        17 Clifton Park-Hal  2:03.05    2:02.35  
                 28.13        58.98 (30.85)
        1:30.85 (31.87)     2:02.35 (31.50)
 21 So, Tristan            15 Central CT Aquat  2:02.68    2:02.45  
                 27.84        58.58 (30.74)
        1:30.50 (31.92)     2:02.45 (31.95)
 22 Papangelakis, Panagio  15 Unattached-NI     2:02.85    2:03.52  
                 28.27        59.64 (31.37)
        1:31.93 (32.29)     2:03.52 (31.59)
 23 Wilson, Brian          20 Arena Club Aquat  2:03.13    2:03.89  
                                  59.95 ( )
      2:03.89 (1:03.94)                    
 24 Xenakis, Michael       15 SOLO Aquatics-NE  2:02.87    2:03.96  
                 28.35        59.47 (31.12)
        1:31.81 (32.34)     2:03.96 (32.15)
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 16 McIntyre, Jack         15 Eastern Express-  2:01.29             
                 27.99        58.78 (30.79)
        1:30.38 (31.60)     2:01.29 (30.91)
 18 Patterson, Connar      16 Exeter Swim Team  2:01.45             
                 27.92        58.74 (30.82)
        1:30.25 (31.51)     2:01.45 (31.20)
 27 Lehman, Nicholas       14 Cougar Aquatic T  2:03.33             
                 28.52        59.72 (31.20)
        1:31.90 (32.18)     2:03.33 (31.43)
 28 Rivoal, Leo            16 Asphalt Green Un  2:03.47             
                                  59.31 ( )
      2:03.47 (1:04.16)                    
 29 Delaus, David          16 PACK Swim Team o  2:03.59             
                 28.39        59.76 (31.37)
        1:32.03 (32.27)     2:03.59 (31.56)
 30 Ritz, Jared            14 Victor Swim Club  2:03.60             
                                1:00.26 ( )
      2:03.60 (1:03.34)                    
 31 Lersch, Patrick        17 USC-AM            2:03.66             
                 27.94        59.75 (31.81)
      2:03.66 (1:03.91)                    
 32 Zitz, Jacob            18 Victor Swim Club  2:04.02             
                 29.08      1:00.42 (31.34)
        1:32.83 (32.41)     2:04.02 (31.19)
 33 Gable, Dale            17 North Shore Swim  2:04.08             
                 28.59        59.97 (31.38)
        1:32.35 (32.38)     2:04.08 (31.73)
 34 Edwards, Thomas        17 North Shore Swim  2:04.10             
                 29.30      1:00.44 (31.14)
        1:32.62 (32.18)     2:04.10 (31.48)
 35 Viotto, Jamie          17 Morris County Sw  2:04.12             
                 28.89      1:00.40 (31.51)
        1:32.89 (32.49)     2:04.12 (31.23)
 36 Dixon, William         16 Unattached-NI     2:04.14             
                 28.40      1:00.00 (31.60)
        1:32.56 (32.56)     2:04.14 (31.58)
 37 Marciano, Vinny        12 Morris County Sw  2:04.19             
                                1:00.64 ( )
      2:04.19 (1:03.55)                    
 38 Zuppone, Michael       15 Asphalt Green Un  2:04.24             
                 29.41      1:00.81 (31.40)
        1:33.14 (32.33)     2:04.24 (31.10)
 39 Moniz, Noah            15 Bluefish Swim-NE  2:04.36             
                 28.48      1:00.23 (31.75)
        1:32.05 (31.82)     2:04.36 (32.31)
 40 Emanuel, Michael       17 The Fish-PV       2:04.81             
                 29.53      1:00.78 (31.25)
        1:32.71 (31.93)     2:04.81 (32.10)
 41 Peach, Kyle            18 Bluefish Swim-NE  2:05.48             
                 28.84      1:00.81 (31.97)
        1:33.22 (32.41)     2:05.48 (32.26)
 42 Amedeo, Matthew        16 SOLO Aquatics-NE  2:05.66             
                 28.78      1:00.65 (31.87)
        1:33.65 (33.00)     2:05.66 (32.01)
 43 McLaughlin, William    18 Bluefish Swim-NE  2:05.77             
                 28.50        59.91 (31.41)
        1:32.64 (32.73)     2:05.77 (33.13)
 44 Steve, Paul            16 Webster BlueFins  2:05.89             
                                1:01.60 ( )
      2:05.89 (1:04.29)                    
 45 Fothergill, Daniel     18 North Shore Swim  2:05.99             
                 29.13      1:01.33 (32.20)
        1:33.80 (32.47)     2:05.99 (32.19)
 46 Burdge, Eric           16 Clifton Park-Hal  2:06.01             
                 29.02      1:01.32 (32.30)
        1:33.90 (32.58)     2:06.01 (32.11)
 47 Luu, Ryan              16 Malden Crocs-NE   2:06.29             
                 28.10      1:00.05 (31.95)
        1:33.42 (33.37)     2:06.29 (32.87)
 48 Yish, Matthew          13 SOLO Aquatics-NE  2:07.03             
                 28.75      1:01.43 (32.68)
        1:34.74 (33.31)     2:07.03 (32.29)
 49 Lomeyko, Konstantin    16 Asphalt Green Un  2:07.15             
                 29.90      1:01.76 (31.86)
        1:34.66 (32.90)     2:07.15 (32.49)
 50 Bennett, Jesse         17 PACK Swim Team o  2:07.74             
                 29.06      1:00.74 (31.68)
        1:34.19 (33.45)     2:07.74 (33.55)
 51 Russell, Conchobhair   17 Unattached-NI     2:07.93             
                 29.64      1:02.05 (32.41)
        1:35.15 (33.10)     2:07.93 (32.78)
 52 Czajkowski, Piotr      16 Clifton Park-Hal  2:08.85             
                 29.58      1:02.46 (32.88)
        1:36.22 (33.76)     2:08.85 (32.63)
 53 Mulvehill, Joseph      18 Webster BlueFins  2:09.68             
                 28.65      1:00.47 (31.82)
        1:34.91 (34.44)     2:09.68 (34.77)
 54 Staebell, Greg         18 Buffalo Area Aqu  2:10.14             
                 29.59      1:02.53 (32.94)
        1:36.50 (33.97)     2:10.14 (33.64)
 55 Minuth, Ole            14 USC-AM            2:10.58             
                                1:02.71 ( )
      2:10.58 (1:07.87)                    
 56 Nguyen, Kelvin         16 Malden Crocs-NE   2:12.08             
                 28.58      1:02.52 (33.94)
      2:12.08 (1:09.56)                    
 57 Bacik, Martin          17 USC-AM            2:12.37             
                 29.70      1:02.45 (32.75)
        1:37.32 (34.87)     2:12.37 (35.05)
 58 Novak, Nathan          18 USC-AM            2:12.42             
                                1:03.81 ( )
      2:12.42 (1:08.61)                    
 59 Henry, Liam            17 Liverpool Jets S  2:15.64             
                 29.56      1:03.29 (33.73)
        1:39.93 (36.64)     2:15.64 (35.71)
 -- Bartley, Michael       16 North Shore Swim      DQ              
                 28.58      1:00.42 (31.84)
        1:34.10 (33.68)          DQ (31.78)
 -- Abruzzo, Andrew        14 Unattached-MA         NS                  
    
 STAR Swimming                                   3/30/2014 - 8:19 PM
 2014 Speedo Champions Series Long Course - 3/27/2014 to 3/30/2014  
              2014 Speedo Champions Series Long Course              
 
 Event 5  Women 100 LC Meter Breaststroke
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Zeiger, Brooke         18 Bluefish Swim-NE  1:15.04    1:13.51  
                 34.87      1:13.51 (38.64)
  2 Kondis, Peyton         15 Greater Pittsbur  1:15.01    1:14.95  
                 35.36      1:14.95 (39.59)
  3 Gula, Haley            17 Bluefish Swim-NE  1:14.90    1:15.21  
                 35.20      1:15.21 (40.01)
  4 Yoos, Maddie           15 USC-AM            1:16.42    1:15.89  
                 35.90      1:15.89 (39.99)
  5 Gordon, Lindsey        14 Ridgefield Aquat  1:16.15    1:16.40  
                 35.71      1:16.40 (40.69)
  6 Helm, Madison          14 DU Hilltoppers-C  1:16.33    1:16.52  
  7 Crawford, Kendall      17 DU Hilltoppers-C  1:16.20    1:16.54  
                 37.16      1:16.54 (39.38)
  8 Celia, Gabrielle       16 Clifton Park-Hal  1:16.19    1:16.99  
                 35.21      1:16.99 (41.78)
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 Boyer, Elizabeth       13 Meriden Silver F  1:17.10    1:15.05  
                 35.50      1:15.05 (39.55)
 10 Gassen, Kaylee         15 DU Hilltoppers-C  1:17.53    1:16.22  
                 36.19      1:16.22 (40.03)
 11 Baker, Ansley          17 North Shore Swim  1:17.47    1:16.70  
                 35.15      1:16.70 (41.55)
 12 Fried, Carly           15 Asphalt Green Un  1:17.70    1:17.15  
 13 Blazevska, Vera        19 Unattached-NJ     1:18.72    1:17.79  
                 37.64      1:17.79 (40.15)
 14 Frustaci, Katherine    15 Buffalo Area Aqu  1:18.80    1:17.92  
 15 Zaravella, Natalie     15 PACK Swim Team o  1:18.91    1:18.26  
                 36.99      1:18.26 (41.27)
 16 Barao, Kyleigh         15 Cape Cod Swim Cl  1:18.24    1:18.51  
                 37.46      1:18.51 (41.05)
 
                        === C - Final ===                         
 
 17 Zeiger, Elizabeth      16 Bluefish Swim-NE  1:19.34    1:17.27  
                 36.77      1:17.27 (40.50)
 18 Palu-Benson, Loeva     16 USC-AM            1:19.11    1:18.70  
                 37.40      1:18.70 (41.30)
 19 Grier, Kelly           16 DU Hilltoppers-C  1:19.46    1:19.20  
                 37.93      1:19.20 (41.27)
 20 Russell, Shannon       12 Unattached-NI     1:20.86    1:19.87  
                 37.64      1:19.87 (42.23)
 21 Hickey, Shannon        17 Arena Club Aquat  1:20.19    1:19.90  
                 38.56      1:19.90 (41.34)
 22 Kurtz, Lily            14 Meriden Silver F  1:19.88    1:20.36  
                 37.83      1:20.36 (42.53)
 23 Shaffer, Victoria      17 USC-AM            1:20.45    1:20.42  
 24 Walko, Palma           15 Cape Cod Swim Cl  1:20.88    1:20.48  
                 38.28      1:20.48 (42.20)
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 18 Posnick, Kristina      16 Una WEBS-NI       1:19.14             
                 37.64      1:19.14 (41.50)
 26 Reddon, Alexandra      15 Star Swimming-NI J1:20.88             
                 38.24      1:20.88 (42.64)
 27 Kochevar, Abigail      15 DU Hilltoppers-C  1:21.54             
                 38.89      1:21.54 (42.65)
 28 Wolff, Claire          14 The Fish-PV       1:21.62             
                 36.60      1:21.62 (45.02)
 29 Choate, Lindsey        15 USC-AM            1:21.69             
                 38.76      1:21.69 (42.93)
 30 Danielson, Emily       15 Clifton Park-Hal  1:22.08             
                 37.87      1:22.08 (44.21)
 31 Moden, Lauren          16 DU Hilltoppers-C  1:23.26             
                 39.58      1:23.26 (43.68)
 32 Parry, Nicole          15 Westchester Aqua  1:24.00             
                 38.61      1:24.00 (45.39)
 33 Dillon, Molly          18 Bluefish Swim-NE  1:24.13             
                 39.89      1:24.13 (44.24)
 34 Aman, Katie            17 GMA-NE            1:24.38             
                 38.90      1:24.38 (45.48)
 35 Brandeberry, Katie     17 Greenwood Memori  1:24.59             
 36 Kolman, Pepper         13 Eastern Express-  1:25.46             
                 38.62      1:25.46 (46.84)    
    
 STAR Swimming                                   3/30/2014 - 8:19 PM
 2014 Speedo Champions Series Long Course - 3/27/2014 to 3/30/2014  
              2014 Speedo Champions Series Long Course              
 
 Event 6  Men 100 LC Meter Breaststroke
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Otto, Luke             18 Star Swimming-NI  1:06.71    1:05.40  
                 30.43      1:05.40 (34.97)
  2 Clarke, Garrett        18 Liverpool Jets S  1:07.29    1:05.43  
                 31.31      1:05.43 (34.12)
  3 Petrovski, Damjan      20 Wingate Swimming  1:06.03    1:05.88  
                 31.44      1:05.88 (34.44)
  4 Paxton, Kyle           17 Arena Club Aquat  1:07.63    1:06.88  
                 31.45      1:06.88 (35.43)
  5 Harty, Ryan            17 Greenwood Memori  1:06.58    1:06.91  
                 31.81      1:06.91 (35.10)
  6 Gudmunson, Erik        17 Bluefish Swim-NE  1:08.51    1:08.58  
                 32.35      1:08.58 (36.23)
  7 Doyle, Connor          15 Eastern Express-  1:09.24    1:10.24  
  8 Quinones, Christopher  16 Asphalt Green Un  1:10.69    1:11.86  
                 33.81      1:11.86 (38.05)
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 Young, John            16 Unattached-NI     1:11.21    1:09.15  
                 32.39      1:09.15 (36.76)
 10 Bennett, Jesse         17 PACK Swim Team o  1:11.61    1:10.46  
                 32.67      1:10.46 (37.79)
 11 Alfajora, Deion        14 Tidal Wave Swim-  1:11.00    1:11.38  
                 32.80      1:11.38 (38.58)
 12 Anderson, Devon        18 North Shore Swim  1:11.48    1:11.39  
                 33.35      1:11.39 (38.04)
 13 Carestia, Justin       17 Arena Club Aquat  1:11.88    1:11.45  
                 34.02      1:11.45 (37.43)
 14 Driscoll, Sean         17 SOLO Aquatics-NE  1:12.04    1:12.20  
 15 Sjahfiedin, Tyler      17 Cape Cod Swim Cl  1:12.03    1:12.88  
                 34.30      1:12.88 (38.58)
 16 Wong, Braedon          16 USC-AM            1:12.10    1:14.49  
                 34.42      1:14.49 (40.07)
 
                        === C - Final ===                         
 
 17 DuFauchard, Ben        13 DU Hilltoppers-C  1:14.15    1:11.68  
 18 Herbert, David         16 The Fish-PV       1:14.19    1:11.82  
                 33.60      1:11.82 (38.22)
 19 Dinardo, Joshua        16 North Shore Swim  1:13.45    1:12.27  
                 34.14      1:12.27 (38.13)
 19 Carignan, Patrick      17 Exeter Swim Team  1:12.81    1:12.27  
                 34.54      1:12.27 (37.73)
 21 Allain, Ryan           16 The Fish-PV       1:13.62    1:12.44  
                 34.11      1:12.44 (38.33)
 22 Hodgman, Samuel        16 Exeter Swim Team  1:13.48    1:13.14  
                 34.66      1:13.14 (38.48)
 23 Thiel, Connor          16 Liverpool Jets S  1:13.70    1:13.45  
                 34.00      1:13.45 (39.45)
 24 Wang, Brandon          16 Cougar Aquatic T  1:13.28    1:13.64  
                 34.99      1:13.64 (38.65)
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 25 Liu, Mavin             16 Bluefish Swim-NE  1:14.25             
                 34.76      1:14.25 (39.49)
 26 Scerbo, Joseph         14 Cougar Aquatic T  1:14.69             
                 35.43      1:14.69 (39.26)
 27 Taboadela, Anthony     18 Morris County Sw  1:14.91             
                 34.00      1:14.91 (40.91)
 28 Gutman, Daniel         15 Asphalt Green Un  1:15.77             
                 36.17      1:15.77 (39.60)
 29 Newton, Connor         16 Greater Waterbur  1:16.13             
                 35.28      1:16.13 (40.85)
 30 McNair, Everett        17 BFIN-AD           1:16.15             
 31 Kelly, Christian       18 USC-AM            1:20.08             
                 31.56      1:20.08 (48.52)
 32 Novak, Nathan          18 USC-AM            1:20.39             
                 37.36      1:20.39 (43.03)
 -- Stefani, Angelo        16 Jersey Storm Swi      DQ              
                 34.04           DQ (38.50)    
    
 STAR Swimming                                   3/30/2014 - 8:19 PM
 2014 Speedo Champions Series Long Course - 3/27/2014 to 3/30/2014  
              2014 Speedo Champions Series Long Course              
 
 Event 7  Women 100 LC Meter Butterfly
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Petrenko, Sofia        23 Wingate Swimming  1:03.00    1:02.49  
                 29.37      1:02.49 (33.12)
  2 Heilbrun, Caroline     16 The Fish-PV       1:03.08    1:02.68  
                 30.27      1:02.68 (32.41)
  3 Goldblatt, Allison     15 The Fish-PV       1:04.60    1:03.83  
                 30.43      1:03.83 (33.40)
  4 Vivado, Lilly          15 Bluefish Swim-NE  1:05.82    1:04.50  
  5 Harty, Kaitlin         16 Greenwood Memori  1:05.38    1:04.84  
                 30.41      1:04.84 (34.43)
  6 Cowan, Megan           15 Arena Club Aquat  1:05.74    1:04.86  
                 30.56      1:04.86 (34.30)
  7 Zeiger, Elizabeth      16 Bluefish Swim-NE  1:05.95    1:05.38  
                 30.03      1:05.38 (35.35)
  8 Palu-Benson, Saoirse   17 USC-AM            1:05.58    1:05.89  
                 31.19      1:05.89 (34.70)
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 Hogan, Taylor          14 SOLO Aquatics-NE  1:05.97    1:06.12  
                 31.21      1:06.12 (34.91)
 10 Borger, Emily          17 North Shore Swim  1:06.59    1:06.15  
 10 Rincon, Natalia        18 Tidal Wave Swim-  1:06.39    1:06.15  
                 30.27      1:06.15 (35.88)
 12 Butler, Victoria       18 Star Swimming-NI  1:06.24    1:06.16  
                 31.08      1:06.16 (35.08)
 13 Degnan, Michaela       15 Bluefish Swim-NE  1:06.26    1:06.31  
                 30.98      1:06.31 (35.33)
 14 Lara, Krystal          16 Asphalt Green Un  1:06.32    1:06.39  
                 30.69      1:06.39 (35.70)
 15 Gassen, Kaylee         15 DU Hilltoppers-C  1:06.48    1:06.68  
                 31.99      1:06.68 (34.69)
 16 Wolff, Veronica        16 The Fish-PV       1:06.75    1:06.95  
                 32.12      1:06.95 (34.83)
 
                        === C - Final ===                         
 
 17 Erwin, Catherine       14 Bluefish Swim-NE  1:07.21    1:06.03  
                 31.54      1:06.03 (34.49)
 18 Novelli, Alexy         17 GMA-NE            1:07.12    1:06.42  
                 30.71      1:06.42 (35.71)
 19 Pino, Cassaundra       16 LOBO-NM           1:07.33    1:06.43  
 20 Nguyen, Vivian         15 Malden Crocs-NE   1:07.18    1:06.49  
                 31.61      1:06.49 (34.88)
 21 Galea, Andrea          15 Cougar Aquatic T  1:07.45    1:06.85  
                 30.75      1:06.85 (36.10)
 22 Mahoney, Elizabeth     16 Cape Cod Swim Cl  1:07.18    1:07.09  
                 31.75      1:07.09 (35.34)
 23 Zaravella, Natalie     15 PACK Swim Team o  1:06.92    1:07.26  
                 32.20      1:07.26 (35.06)
 24 Cameron, Bryanna       15 SOLO Aquatics-NE  1:07.13    1:08.01  
                 32.56      1:08.01 (35.45)
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 25 Jaszcz, Madisyn        16 Town Wrecker Swi  1:07.59             
                 31.46      1:07.59 (36.13)
 26 Sipple, Stephanie      13 Greater Pittsbur  1:07.62             
                 32.62      1:07.62 (35.00)
 27 Aman, Katie            17 GMA-NE            1:07.64             
                 31.92      1:07.64 (35.72)
 28 Brickman, Molly        17 Asphalt Green Un  1:07.84             
                 32.07      1:07.84 (35.77)
 29 Sullivan, Abbie        12 SOLO Aquatics-NE  1:07.91             
                 31.52      1:07.91 (36.39)
 30 Sovinsky, Sydnie       14 Liverpool Jets S  1:08.05             
                 32.62      1:08.05 (35.43)
 31 Pettis, Brooke         16 Buffalo Area Aqu  1:08.28             
 32 Schluchterer, Madison  16 Eastern Express-  1:08.33             
                 32.01      1:08.33 (36.32)
 33 Heffernan, Mackenzie   16 Cougar Aquatic T  1:08.39             
                 30.90      1:08.39 (37.49)
 34 Allen, Alize           15 Star Swimming-NI  1:08.79             
                 31.32      1:08.79 (37.47)
 35 Aarts, Nicole          15 Una AGUA-MR       1:08.82             
                 31.87      1:08.82 (36.95)
 36 Gress, Gillian         18 DU Hilltoppers-C  1:08.87             
                 32.19      1:08.87 (36.68)
 37 Stearns, Lindsay       18 Cougar Aquatic T  1:08.88             
                 31.94      1:08.88 (36.94)
 38 Brandeberry, Katie     17 Greenwood Memori  1:09.11             
                 31.87      1:09.11 (37.24)
 39 Myers, Madalyn         17 Bluefish Swim-NE  1:09.20             
                 32.89      1:09.20 (36.31)
 40 Steingold, Sarah       17 Bluefish Swim-NE  1:09.23             
                 32.06      1:09.23 (37.17)
 41 Picinich, Annmarie     16 Cougar Aquatic T  1:09.41             
                 33.10      1:09.41 (36.31)
 42 Dacey, Sydney          17 Bluefish Swim-NE  1:09.49             
                 30.87      1:09.49 (38.62)
 43 McQuaid, Emily         16 Bluefish Swim-NE  1:09.61             
                 31.97      1:09.61 (37.64)
 44 Silverman, Carolyn     15 Una MCSC-NJ       1:09.66             
                 32.56      1:09.66 (37.10)
 45 Kang, Yvonne           16 Unattached-NI     1:09.70             
                 30.71      1:09.70 (38.99)
 46 Abay-Nemes, Anna       17 GMA-NE            1:09.71             
                 32.92      1:09.71 (36.79)
 47 Mitcheltree, Sydney    16 USC-AM            1:09.75             
                 32.20      1:09.75 (37.55)
 48 Riley, Stephie         15 PACK Swim Team o  1:10.02             
                 34.02      1:10.02 (36.00)
 49 Wolf, Madeline         17 Cougar Aquatic T  1:10.06             
                 32.52      1:10.06 (37.54)
 50 Osula, Omosefe         14 Star Swimming-NI  1:10.09             
                 32.52      1:10.09 (37.57)
 51 Chapin, Madison        14 Victor Swim Club  1:10.38             
                 33.51      1:10.38 (36.87)
 52 Palu-Benson, Loeva     16 USC-AM            1:10.45             
                 33.63      1:10.45 (36.82)
 53 Grier, Kelly           16 DU Hilltoppers-C  1:10.61             
                 31.59      1:10.61 (39.02)
 54 Gula, Haley            17 Bluefish Swim-NE  1:10.64             
                 33.58      1:10.64 (37.06)
 55 King, Madeline         13 Cape Cod Swim Cl  1:10.65             
                 33.95      1:10.65 (36.70)
 56 Dillon, Molly          18 Bluefish Swim-NE  1:10.83             
                 33.05      1:10.83 (37.78)
 57 Zeiger, Rebecca        14 Bluefish Swim-NE  1:11.00             
               1:07.56       1:11.00 (3.44)
 58 Fenn, Abby             15 Victor Swim Club  1:11.09             
                 33.58      1:11.09 (37.51)
 59 Gaccione, Amanda       16 Cougar Aquatic T  1:11.54             
                 33.93      1:11.54 (37.61)
 60 Larson, Charis         15 Greater Pittsbur  1:11.73             
                 33.31      1:11.73 (38.42)
 61 Walkowiak, Paris       16 Clifton Park-Hal  1:11.83             
                 30.90      1:11.83 (40.93)
 62 Emanuel, Katherine     15 The Fish-PV       1:12.18             
                 33.68      1:12.18 (38.50)
 63 Hoedemaker, Madeline   13 Eastern Express-  1:12.24             
                 34.15      1:12.24 (38.09)
 64 Choate, Lindsey        15 USC-AM            1:12.30             
                 34.05      1:12.30 (38.25)
 65 Weaver, Shawna         16 Clifton Park-Hal  1:12.45             
                 33.44      1:12.45 (39.01)
 66 Gordon, Lindsey        14 Ridgefield Aquat  1:12.47             
                 34.19      1:12.47 (38.28)
 67 Benedict, Kira         14 Star Swimming-NI  1:13.10             
                 33.69      1:13.10 (39.41)
 68 Corton, Julia          17 USC-AM            1:13.12             
                 32.87      1:13.12 (40.25)
 69 Vandal, Delphine       17 GMA-NE            1:13.66             
                 33.73      1:13.66 (39.93)
 70 Fried, Carly           15 Asphalt Green Un  1:14.06             
                 33.44      1:14.06 (40.62)
 71 Andrews, Steph         17 PACK Swim Team o  1:14.11             
                 34.65      1:14.11 (39.46)
 72 Birmingham, Annie      15 PACK Swim Team o  1:14.45             
                 34.87      1:14.45 (39.58)
 73 Birmingham, Bridget    14 Cape Cod Swim Cl  1:14.73             
                 36.03      1:14.73 (38.70)
 74 Lombardi, Felicia      14 North Shore Swim  1:15.25             
                 35.71      1:15.25 (39.54)
 75 Haywood, Anna          17 North Shore Swim  1:15.99             
                 33.98      1:15.99 (42.01)
 76 Lersch, Maeve          14 USC-AM            1:17.71             
                 36.19      1:17.71 (41.52)
 77 Keefe, Kristina        16 Clifton Park-Hal  1:18.30             
                 35.89      1:18.30 (42.41)
 -- Boyer, Elizabeth       13 Meriden Silver F     DFS                  
    
 STAR Swimming                                   3/30/2014 - 8:19 PM
 2014 Speedo Champions Series Long Course - 3/27/2014 to 3/30/2014  
              2014 Speedo Champions Series Long Course              
 
 Event 8  Men 100 LC Meter Butterfly
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Dudzinski, Ryan        17 USC-AM              57.16      56.18  
                 26.64        56.18 (29.54)
  2 Spurrell, Samuel       18 Bluefish Swim-NE    57.09      56.64  
                 26.19        56.64 (30.45)
  3 Minuth, Fynn           16 USC-AM              58.14      56.88  
                 27.90        56.88 (28.98)
  4 Wahl, Zachary          23 Webster BlueFins    57.45      56.96  
                 27.00        56.96 (29.96)
  5 Reisch, Lucas          18 Una FAST-NI         57.72      57.13  
                 26.68        57.13 (30.45)
  6 Jones, Jarrett         16 Cape Cod Swim Cl    58.26      57.53  
                 27.25        57.53 (30.28)
  7 Johnsen, Jake          17 USC-AM              58.19      57.61  
  8 Miranda, Maxwell       14 Bluefish Swim-NE    58.00      58.38  
                 27.61        58.38 (30.77)
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 Brown, Nicholas        17 Bluefish Swim-NE    58.53      57.76  
                 26.70        57.76 (31.06)
 10 Patterson, Connar      16 Exeter Swim Team    59.35      58.22  
                 27.23        58.22 (30.99)
 11 Russiello, Ian         17 The Fish-PV         59.22      58.60  
                 27.86        58.60 (30.74)
 12 Wright, Owen           17 Bluefish Swim-NE  1:00.05      59.29  
                 27.65        59.29 (31.64)
 13 Wahl, Matthew          23 Webster BlueFins    59.75      59.55  
                 27.59        59.55 (31.96)
 14 Lubinski, Jacob        14 Eastern Express-    59.62      59.63  
                 28.39        59.63 (31.24)
 15 Liu, Mavin             16 Bluefish Swim-NE  1:00.28    1:00.08  
 16 Garase, Kyle           20 Greater Pittsbur  1:00.48    1:01.30  
                 27.58      1:01.30 (33.72)
 
                        === C - Final ===                         
 
 17 Dinardo, Joshua        16 North Shore Swim  1:00.56      59.63  
                 28.58        59.63 (31.05)
 18 Wilson, Brian          20 Arena Club Aquat  1:00.88      59.94  
 19 Yish, Matthew          13 SOLO Aquatics-NE  1:00.69      59.96  
                 28.15        59.96 (31.81)
 20 Fothergill, Daniel     18 North Shore Swim  1:00.72    1:00.47  
                 28.17      1:00.47 (32.30)
 21 Edwards, Thomas        17 North Shore Swim  1:00.49    1:00.48  
                 28.70      1:00.48 (31.78)
 22 Gray, Kellen           17 Exeter Swim Team  1:00.83    1:00.50  
                 28.29      1:00.50 (32.21)
 23 Dixon, William         16 Unattached-NI     1:00.84    1:00.52  
                 27.63      1:00.52 (32.89)
 24 Wong, Braedon          16 USC-AM            1:00.88    1:02.23  
                 28.11      1:02.23 (34.12)
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 25 Nunez, John            17 Asphalt Green Un  1:01.25             
                 28.36      1:01.25 (32.89)
 26 Bacik, Martin          17 USC-AM            1:01.34             
                 28.28      1:01.34 (33.06)
 27 Bishop, Zachary        16 Exeter Swim Team  1:01.47             
                 28.92      1:01.47 (32.55)
 27 Otto, Luke             18 Star Swimming-NI  1:01.47             
                 28.66      1:01.47 (32.81)
 29 Luu, Ryan              16 Malden Crocs-NE   1:01.54             
                 28.28      1:01.54 (33.26)
 30 Jurman, Jasper         15 Unattached-MR     1:01.64             
                 28.84      1:01.64 (32.80)
 31 Jinn, Brandon          16 Greenwood Memori  1:01.84             
                 28.88      1:01.84 (32.96)
 32 Marciano, Vinny        12 Morris County Sw  1:01.88             
                 29.37      1:01.88 (32.51)
 33 Newton, Connor         16 Greater Waterbur  1:01.90             
                 28.72      1:01.90 (33.18)
 34 Amedeo, Matthew        16 SOLO Aquatics-NE  1:01.97             
                 29.75      1:01.97 (32.22)
 35 Steve, Paul            16 Webster BlueFins  1:02.02             
                 29.11      1:02.02 (32.91)
 36 So, Tristan            15 Central CT Aquat  1:02.14             
                 29.06      1:02.14 (33.08)
 37 Shmurak, Allen         15 Eastern Express-  1:02.22             
                 28.70      1:02.22 (33.52)
 37 Bartley, Michael       16 North Shore Swim  1:02.22             
                 28.46      1:02.22 (33.76)
 39 Conley, Michael        17 Clifton Park-Hal  1:02.77             
                 28.62      1:02.77 (34.15)
 40 Quinones, Christopher  16 Asphalt Green Un  1:02.82             
                 29.56      1:02.82 (33.26)
 41 Viotto, Jamie          17 Morris County Sw  1:02.85             
                 28.96      1:02.85 (33.89)
 42 Miller, Troy           17 Liverpool Jets S  1:03.10             
                 29.82      1:03.10 (33.28)
 43 Papangelakis, Panagio  15 Unattached-NI     1:03.17             
                 29.89      1:03.17 (33.28)
 44 Minuth, Ole            14 USC-AM            1:03.53             
                 29.98      1:03.53 (33.55)
 45 Lehman, Nicholas       14 Cougar Aquatic T  1:03.69             
                 29.78      1:03.69 (33.91)
 46 Russell, Conchobhair   17 Unattached-NI     1:03.95             
                 30.34      1:03.95 (33.61)
 47 Burdo, Nicholas        16 Liverpool Jets S  1:04.94             
                 30.25      1:04.94 (34.69)
 48 Moniz, Noah            15 Bluefish Swim-NE  1:04.98             
                 30.43      1:04.98 (34.55)
 49 Lomeyko, Konstantin    16 Asphalt Green Un  1:05.30             
                 30.41      1:05.30 (34.89)
 50 Burdge, Eric           16 Clifton Park-Hal  1:05.36             
                 29.95      1:05.36 (35.41)
 51 Mulvehill, Joseph      18 Webster BlueFins  1:05.46             
                 30.23      1:05.46 (35.23)
 52 Emanuel, Michael       17 The Fish-PV       1:05.80             
                 31.69      1:05.80 (34.11)
 53 Stefani, Angelo        16 Jersey Storm Swi  1:05.99             
                 28.88      1:05.99 (37.11)
 54 Nguyen, Kelvin         16 Malden Crocs-NE   1:08.39             
                 30.88      1:08.39 (37.51)
 55 Kelly, Christian       18 USC-AM            1:10.54             
                 28.94      1:10.54 (41.60)
 -- Henry, Liam            17 Liverpool Jets S      DQ              
                 29.87           DQ (34.69)    
    
 STAR Swimming                                   3/30/2014 - 8:19 PM
 2014 Speedo Champions Series Long Course - 3/27/2014 to 3/30/2014  
              2014 Speedo Champions Series Long Course              
 
 Event 9  Women 400 LC Meter IM
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Zeiger, Brooke         18 Bluefish Swim-NE  4:52.44    4:50.91  
                 31.17      1:07.18 (36.01)
        1:44.21 (37.03)     2:20.42 (36.21)
        3:02.55 (42.13)     3:44.20 (41.65)
        4:17.71 (33.51)     4:50.91 (33.20)
  2 Rowley, Haley          17 DU Hilltoppers-C  4:57.24    4:52.23  
                 31.53      1:07.13 (35.60)
        1:43.28 (36.15)     2:18.69 (35.41)
        3:02.02 (43.33)     3:45.70 (43.68)
        4:19.80 (34.10)     4:52.23 (32.43)
  3 Modeas, Sydney         18 Star Swimming-NI  4:54.60    4:54.60  
                 31.08      1:06.08 (35.00)
        1:44.09 (38.01)     2:21.80 (37.71)
        3:04.23 (42.43)     3:48.07 (43.84)
        4:21.70 (33.63)     4:54.60 (32.90)
  4 Miller, Heidi          17 Greater Pittsbur  5:02.90    4:55.88  
                 31.33      1:06.04 (34.71)
        1:44.50 (38.46)     2:21.37 (36.87)
        3:05.14 (43.77)     3:48.73 (43.59)
        4:23.09 (34.36)     4:55.88 (32.79)
  5 Sargent, Makayla       15 Victor Swim Club  5:01.51    4:58.17  
                 30.64      1:05.74 (35.10)
        1:44.09 (38.35)     2:22.34 (38.25)
        3:06.03 (43.69)     3:48.65 (42.62)
        4:23.74 (35.09)     4:58.17 (34.43)
  6 Zeiger, Elizabeth      16 Bluefish Swim-NE  5:02.52    5:01.83  
                 30.93      1:07.49 (36.56)
        1:46.77 (39.28)     2:24.12 (37.35)
        3:08.29 (44.17)     3:53.53 (45.24)
        4:27.67 (34.14)     5:01.83 (34.16)
  7 Goldblatt, Allison     15 The Fish-PV       5:06.22    5:04.67  
                 31.78      1:06.42 (34.64)
        1:46.20 (39.78)     2:25.31 (39.11)
        3:11.72 (46.41)     3:57.02 (45.30)
        4:30.98 (33.96)     5:04.67 (33.69)
  8 Cameron, Bryanna       15 SOLO Aquatics-NE  5:09.20    5:07.71  
                 31.91      1:08.16 (36.25)
        1:48.55 (40.39)     2:28.42 (39.87)
        3:14.57 (46.15)     4:00.16 (45.59)
        4:34.14 (33.98)     5:07.71 (33.57)
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 Vivado, Lilly          15 Bluefish Swim-NE  5:12.08    5:04.26  
                 31.05      1:07.21 (36.16)
        1:46.58 (39.37)     2:25.02 (38.44)
        3:10.06 (45.04)     3:55.96 (45.90)
        4:29.90 (33.94)     5:04.26 (34.36)
 10 Boyer, Elizabeth       13 Meriden Silver F  5:15.63    5:09.71  
                 32.60      1:08.76 (36.16)
        1:50.53 (41.77)     2:32.56 (42.03)
        3:15.82 (43.26)     3:59.42 (43.60)
        4:35.30 (35.88)     5:09.71 (34.41)
 11 Guo, Michelle          14 Cape Cod Swim Cl  5:10.85    5:10.39  
                 32.96      1:11.07 (38.11)
        1:50.31 (39.24)     2:29.88 (39.57)
        3:15.63 (45.75)     4:01.82 (46.19)
        4:36.84 (35.02)     5:10.39 (33.55)
 12 Mahoney, Elizabeth     16 Cape Cod Swim Cl  5:13.41    5:11.90  
                 33.56      1:10.78 (37.22)
        1:52.16 (41.38)     2:32.59 (40.43)
        3:17.34 (44.75)     4:03.12 (45.78)
        4:38.16 (35.04)     5:11.90 (33.74)
 13 Zaravella, Natalie     15 PACK Swim Team o  5:14.28    5:12.71  
                 33.01      1:11.23 (38.22)
        1:53.05 (41.82)     2:34.49 (41.44)
        3:17.90 (43.41)     4:02.66 (44.76)
        4:38.40 (35.74)     5:12.71 (34.31)
 14 Wolff, Veronica        16 The Fish-PV       5:11.34    5:14.04  
                 33.02      1:09.61 (36.59)
        1:48.71 (39.10)     2:27.52 (38.81)
        3:14.20 (46.68)     4:01.74 (47.54)
        4:38.07 (36.33)     5:14.04 (35.97)
 15 Owens, Michelle        14 The Fish-PV       5:16.23    5:15.25  
                                1:12.85 ( )
        1:53.45 (40.60)     2:33.78 (40.33)
        3:18.99 (45.21)     4:07.03 (48.04)
        4:40.98 (33.95)     5:15.25 (34.27)
 16 Sapio, Olivia          14 Town Wrecker Swi  5:16.55    5:16.19  
                 32.76      1:12.00 (39.24)
        1:51.01 (39.01)     2:31.84 (40.83)
        3:16.98 (45.14)     4:04.34 (47.36)
        4:40.59 (36.25)     5:16.19 (35.60)
 
                        === C - Final ===                         
 
 17 Stone, Lindsay         15 PACK Swim Team o  5:20.18    5:11.71  
                 33.16      1:11.12 (37.96)
        1:53.71 (42.59)     2:35.94 (42.23)
        3:20.57 (44.63)     4:06.48 (45.91)
        4:39.84 (33.36)     5:11.71 (31.87)
 18 Erwin, Catherine       14 Bluefish Swim-NE  5:17.97    5:12.19  
                 32.71      1:09.92 (37.21)
        1:49.82 (39.90)     2:28.34 (38.52)
        3:15.21 (46.87)     4:02.79 (47.58)
        4:38.58 (35.79)     5:12.19 (33.61)
 19 McQuaid, Emily         16 Bluefish Swim-NE  5:21.98    5:13.29  
                 33.57      1:11.57 (38.00)
        1:55.09 (43.52)     2:37.58 (42.49)
        3:21.02 (43.44)     4:05.60 (44.58)
        4:40.26 (34.66)     5:13.29 (33.03)
 20 Myers, Madalyn         17 Bluefish Swim-NE  5:22.73    5:15.57  
                                1:11.01 ( )
                                2:33.95 ( )
                                4:06.60 ( )
      5:15.57 (1:08.97)                    
 21 Hein, Elizabeth        16 Bluefish Swim-NE  5:20.01    5:17.93  
                 32.44      1:09.64 (37.20)
        1:51.54 (41.90)     2:32.11 (40.57)
        3:19.34 (47.23)     4:07.49 (48.15)
        4:43.21 (35.72)     5:17.93 (34.72)
 22 Bayer, Hannah          17 Arena Club Aquat  5:21.75    5:18.05  
                 33.09      1:10.71 (37.62)
        1:53.19 (42.48)     2:35.66 (42.47)
        3:21.98 (46.32)     4:08.96 (46.98)
        4:43.93 (34.97)     5:18.05 (34.12)
 23 Winnert, Rebecca       17 Buffalo Area Aqu  5:23.15    5:19.14  
                 31.90      1:09.85 (37.95)
        1:51.15 (41.30)     2:32.14 (40.99)
        3:18.62 (46.48)     4:07.51 (48.89)
        4:43.51 (36.00)     5:19.14 (35.63)
 24 Barao, Kyleigh         15 Cape Cod Swim Cl  5:18.44    5:28.56  
                 34.76      1:14.74 (39.98)
        1:56.14 (41.40)     2:38.88 (42.74)
        3:24.87 (45.99)     4:10.89 (46.02)
        4:50.35 (39.46)     5:28.56 (38.21)
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 25 Thomas, Sydney         15 Star Swimming-NI  5:23.41             
                 32.37      1:10.50 (38.13)
        1:51.25 (40.75)     2:32.34 (41.09)
        3:18.69 (46.35)     4:09.60 (50.91)
        4:47.29 (37.69)     5:23.41 (36.12)
 26 Dalla Riva, Natalie    15 Cougar Aquatic T  5:23.57             
                 34.30      1:14.09 (39.79)
        1:55.06 (40.97)     2:36.32 (41.26)
        3:22.77 (46.45)     4:10.32 (47.55)
        4:48.02 (37.70)     5:23.57 (35.55)
 27 Kang, Yvonne           16 Unattached-NI     5:25.59             
                 33.50      1:11.78 (38.28)
        1:55.40 (43.62)     2:38.15 (42.75)
        3:24.54 (46.39)     4:11.45 (46.91)
        4:49.06 (37.61)     5:25.59 (36.53)
 28 Dirienzo, Marissa      17 Town Wrecker Swi  5:25.69             
                 33.40      1:12.72 (39.32)
        1:52.11 (39.39)     2:32.01 (39.90)
        3:22.67 (50.66)     4:14.45 (51.78)
        4:49.64 (35.19)     5:25.69 (36.05)
 29 Matteson, Sydney       16 Buffalo Area Aqu  5:25.72             
                 34.51      1:14.57 (40.06)
        1:56.79 (42.22)     2:37.90 (41.11)
        3:24.84 (46.94)     4:11.64 (46.80)
        4:49.97 (38.33)     5:25.72 (35.75)
 30 Arzaga, Anastasia      16 Star Swimming-NI  5:27.39             
                 35.43      1:15.97 (40.54)
        1:57.69 (41.72)     2:39.84 (42.15)
        3:25.80 (45.96)     4:13.24 (47.44)
        4:50.96 (37.72)     5:27.39 (36.43)
 31 Brandes, Chandler      17 GMA-NE            5:28.43             
                 36.79      1:19.49 (42.70)
        2:03.37 (43.88)     2:46.00 (42.63)
        3:32.64 (46.64)     4:19.65 (47.01)
        4:54.32 (34.67)     5:28.43 (34.11)
 32 Novelli, Alexy         17 GMA-NE            5:29.29             
                                1:11.18 ( )
                                2:37.44 ( )
                                4:14.46 ( )
        4:47.23 (32.77)     5:29.29 (42.06)
 33 Gula, Haley            17 Bluefish Swim-NE  5:30.24             
                 34.02      1:12.20 (38.18)
        1:56.56 (44.36)     2:40.50 (43.94)
        3:26.81 (46.31)     4:12.66 (45.85)
        4:51.71 (39.05)     5:30.24 (38.53)
 34 Pariseault, Hannah     15 Bluefish Swim-NE  5:31.15             
                 34.06      1:14.10 (40.04)
        1:57.10 (43.00)     2:39.69 (42.59)
        3:27.48 (47.79)     4:16.31 (48.83)
        4:54.12 (37.81)     5:31.15 (37.03)
 35 Gray, Meghan           16 Exeter Swim Team  5:31.50             
                 34.94      1:16.20 (41.26)
        1:58.39 (42.19)     2:38.65 (40.26)
        3:29.38 (50.73)     4:19.45 (50.07)
        4:55.97 (36.52)     5:31.50 (35.53)
 36 Russell, Shannon       12 Unattached-NI     5:32.62             
                 35.40      1:16.60 (41.20)
        2:00.29 (43.69)     2:43.66 (43.37)
        3:30.52 (46.86)     4:18.12 (47.60)
        4:56.20 (38.08)     5:32.62 (36.42)
 36 Metzger, Emma          15 Cape Cod Swim Cl  5:32.62             
                 34.08      1:13.64 (39.56)
        1:55.36 (41.72)     2:40.91 (45.55)
        3:23.08 (42.17)     4:20.72 (57.64)
        4:55.97 (35.25)     5:32.62 (36.65)
 38 Frustaci, Katherine    15 Buffalo Area Aqu  5:34.57             
                 35.40      1:17.44 (42.04)
        2:01.53 (44.09)     2:45.95 (44.42)
        3:30.62 (44.67)     4:16.68 (46.06)
        4:56.30 (39.62)     5:34.57 (38.27)
 39 Kurtz, Lily            14 Meriden Silver F  5:40.52             
                 35.97      1:16.76 (40.79)
        2:04.53 (47.77)     2:50.21 (45.68)
        3:36.05 (45.84)     4:22.75 (46.70)
        5:02.34 (39.59)     5:40.52 (38.18)
 -- Picinich, Annmarie     16 Cougar Aquatic T     DFS                  
    
 STAR Swimming                                   3/30/2014 - 8:19 PM
 2014 Speedo Champions Series Long Course - 3/27/2014 to 3/30/2014  
              2014 Speedo Champions Series Long Course              
 
 Event 10  Men 400 LC Meter IM
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Blazevski, Marko       21 Wingate Swimming  4:31.95    4:23.51  
                 28.15        59.32 (31.17)
        1:33.93 (34.61)     2:08.17 (34.24)
        2:44.55 (36.38)     3:21.37 (36.82)
        3:53.40 (32.03)     4:23.51 (30.11)
  2 Green, Connor          18 Bluefish Swim-NE  4:35.07    4:24.03  
                 28.64      1:00.75 (32.11)
        1:33.80 (33.05)     2:06.30 (32.50)
        2:43.98 (37.68)     3:23.02 (39.04)
        3:54.41 (31.39)     4:24.03 (29.62)
  3 Jones, Jarrett         16 Cape Cod Swim Cl  4:33.21    4:30.60  
                 28.94      1:01.28 (32.34)
        1:36.91 (35.63)     2:12.15 (35.24)
        2:50.61 (38.46)     3:28.97 (38.36)
        4:00.54 (31.57)     4:30.60 (30.06)
  4 Harty, Ryan            17 Greenwood Memori  4:39.67    4:30.91  
                 27.98      1:01.33 (33.35)
        1:35.96 (34.63)     2:09.89 (33.93)
        2:48.22 (38.33)     3:28.44 (40.22)
        4:00.76 (32.32)     4:30.91 (30.15)
  5 Ransford, PJ           17 PACK Swim Team o  4:39.93    4:32.35  
                 29.39      1:01.95 (32.56)
        1:36.61 (34.66)     2:12.30 (35.69)
        2:52.01 (39.71)     3:33.22 (41.21)
        4:02.77 (29.55)     4:32.35 (29.58)
  6 Prescott, Tyler        17 Meriden Silver F  4:36.05    4:33.64  
                 29.24      1:02.70 (33.46)
        1:38.12 (35.42)     2:13.29 (35.17)
        2:52.33 (39.04)     3:31.75 (39.42)
        4:03.09 (31.34)     4:33.64 (30.55)
  7 Russiello, Ian         17 The Fish-PV       4:42.27    4:41.21  
                                1:01.12 ( )
                                2:15.15 ( )
                                3:37.64 ( )
        4:09.83 (32.19)     4:41.21 (31.38)
  8 Minuth, Fynn           16 USC-AM            4:42.85    4:42.45  
                 29.01      1:01.89 (32.88)
        1:39.11 (37.22)     2:15.84 (36.73)
        2:57.33 (41.49)     3:38.62 (41.29)
        4:11.01 (32.39)     4:42.45 (31.44)
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 Miranda, Maxwell       14 Bluefish Swim-NE  4:47.21    4:39.60  
                 28.53      1:00.71 (32.18)
        1:36.25 (35.54)     2:11.68 (35.43)
        2:53.51 (41.83)     3:36.10 (42.59)
        4:08.47 (32.37)     4:39.60 (31.13)
 10 Brown, Nicholas        17 Bluefish Swim-NE  4:46.70    4:43.97  
                 28.31      1:01.39 (33.08)
        1:37.70 (36.31)     2:13.41 (35.71)
        2:55.94 (42.53)     3:39.18 (43.24)
        4:11.72 (32.54)     4:43.97 (32.25)
 11 Doyle, Connor          15 Eastern Express-  4:44.55    4:45.28  
                 29.79      1:03.91 (34.12)
        1:39.94 (36.03)     2:16.23 (36.29)
        2:58.23 (42.00)     3:40.95 (42.72)
        4:13.94 (32.99)     4:45.28 (31.34)
 12 Fjeldberg, Oystein     21 Wingate Swimming  4:49.99    4:48.73  
                 29.42      1:02.45 (33.03)
        1:39.05 (36.60)     2:16.01 (36.96)
        2:58.89 (42.88)     3:41.41 (42.52)
        4:15.27 (33.86)     4:48.73 (33.46)
 13 Xenakis, Michael       15 SOLO Aquatics-NE  4:50.64    4:52.89  
                 29.78      1:04.47 (34.69)
        1:42.30 (37.83)     2:20.15 (37.85)
        3:01.48 (41.33)     3:44.32 (42.84)
        4:18.82 (34.50)     4:52.89 (34.07)
 14 Gudmunson, Erik        17 Bluefish Swim-NE  4:51.71    4:53.25  
                 30.35      1:03.75 (33.40)
        1:42.70 (38.95)     2:22.60 (39.90)
        3:04.26 (41.66)     3:45.67 (41.41)
        4:19.94 (34.27)     4:53.25 (33.31)
 15 Mikheyev, Peter        16 GMA-NE            4:52.86    4:55.44  
                 30.50      1:04.04 (33.54)
        1:41.87 (37.83)     2:21.27 (39.40)
                                3:50.54 ( )
      4:55.44 (1:04.90)                    
 16 Jurman, Jasper         15 Unattached-MR     4:53.41    4:55.82  
                 30.09      1:06.26 (36.17)
        1:43.64 (37.38)     2:21.41 (37.77)
        3:04.12 (42.71)     3:48.08 (43.96)
        4:22.54 (34.46)     4:55.82 (33.28)
 
                        === C - Final ===                         
 
 17 Casey, Grant           18 Bluefish Swim-NE  4:54.89    4:46.79  
                 28.72      1:01.58 (32.86)
        1:37.79 (36.21)     2:13.91 (36.12)
        2:57.14 (43.23)     3:41.64 (44.50)
        4:14.84 (33.20)     4:46.79 (31.95)
 18 Bishop, Zachary        16 Exeter Swim Team  4:57.57    4:52.27  
                 29.62      1:02.91 (33.29)
        1:39.65 (36.74)     2:15.35 (35.70)
        3:01.09 (45.74)     3:45.93 (44.84)
        4:20.24 (34.31)     4:52.27 (32.03)
 19 Li, Zixuan             15 Unattached-NI     4:57.63    4:54.88  
                 29.78      1:04.74 (34.96)
        1:44.28 (39.54)     2:22.70 (38.42)
        3:05.22 (42.52)     3:47.45 (42.23)
        4:21.84 (34.39)     4:54.88 (33.04)
 20 Hughes, Jack           19 UN-SH-NI          5:01.02    4:55.89  
                 31.35      1:06.77 (35.42)
        1:43.77 (37.00)     2:21.61 (37.84)
        3:05.31 (43.70)     3:49.07 (43.76)
        4:22.69 (33.62)     4:55.89 (33.20)
 21 Scerbo, Joseph         14 Cougar Aquatic T  5:00.38    4:57.76  
                 31.55      1:08.75 (37.20)
        1:48.15 (39.40)     2:27.88 (39.73)
        3:08.33 (40.45)     3:51.12 (42.79)
        4:25.91 (34.79)     4:57.76 (31.85)
 22 Wang, Brandon          16 Cougar Aquatic T  4:59.11    4:58.12  
                 31.00      1:07.79 (36.79)
        1:46.67 (38.88)     2:24.81 (38.14)
        3:08.35 (43.54)     3:52.67 (44.32)
        4:26.22 (33.55)     4:58.12 (31.90)
 23 Abdelrahman, Baraa     16 Asphalt Green Un  5:01.24    5:00.08  
                 29.80      1:05.30 (35.50)
        1:43.85 (38.55)     2:21.66 (37.81)
        3:05.59 (43.93)     3:50.84 (45.25)
        4:27.06 (36.22)     5:00.08 (33.02)
 24 Lersch, Patrick        17 USC-AM            5:00.61    5:01.71  
                 31.31      1:07.30 (35.99)
        1:46.83 (39.53)     2:26.70 (39.87)
        3:10.93 (44.23)     3:54.68 (43.75)
        4:28.07 (33.39)     5:01.71 (33.64)
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 11 Gross, David           17 Arena Club Aquat  4:46.75             
                 28.85      1:02.39 (33.54)
        1:39.63 (37.24)     2:16.17 (36.54)
        2:57.22 (41.05)     3:40.09 (42.87)
        4:13.83 (33.74)     4:46.75 (32.92)
 13 Sali, Dylan            18 Unattached-NI     4:48.53             
                 27.71      1:00.70 (32.99)
        1:36.44 (35.74)     2:12.66 (36.22)
        2:54.87 (42.21)     3:38.02 (43.15)
        4:13.46 (35.44)     4:48.53 (35.07)
 16 Paxton, Kyle           17 Arena Club Aquat  4:51.63             
                 29.02      1:05.05 (36.03)
        1:37.05 (32.00)     2:22.98 (45.93)
        2:51.39 (28.41)     3:43.32 (51.93)
        4:02.31 (18.99)     4:51.63 (49.32)
 28 DuFauchard, Ben        13 DU Hilltoppers-C  5:01.66             
                 28.86      1:09.81 (40.95)
                                2:28.47 ( )
        2:58.61 (30.14)     3:51.22 (52.61)
        4:13.83 (22.61)     5:01.66 (47.83)
 29 Driscoll, Sean         17 SOLO Aquatics-NE  5:01.71             
                 31.72      1:07.83 (36.11)
        1:48.42 (40.59)     2:28.17 (39.75)
        3:09.97 (41.80)     3:52.06 (42.09)
        4:28.03 (35.97)     5:01.71 (33.68)
 30 McLaughlin, William    18 Bluefish Swim-NE  5:02.13             
                                1:04.31 ( )
                                2:18.48 ( )
        2:56.52 (38.04)     3:53.34 (56.82)
      5:02.13 (1:08.79)                    
 31 Peach, Kyle            18 Bluefish Swim-NE  5:03.12             
                 32.17      1:09.60 (37.43)
        1:50.37 (40.77)     2:28.32 (37.95)
        3:13.60 (45.28)     3:58.66 (45.06)
        4:31.76 (33.10)     5:03.12 (31.36)
 32 Russell, Conchobhair   17 Unattached-NI     5:04.75             
                 31.95      1:10.12 (38.17)
        1:50.14 (40.02)     2:31.08 (40.94)
        3:14.58 (43.50)     3:59.13 (44.55)
        4:33.04 (33.91)     5:04.75 (31.71)
 33 Liu, Mavin             16 Bluefish Swim-NE  5:07.34             
                 29.73      1:05.90 (36.17)
        1:46.25 (40.35)     2:26.54 (40.29)
        3:10.28 (43.74)     3:55.81 (45.53)
        4:32.59 (36.78)     5:07.34 (34.75)
 34 Staebell, Greg         18 Buffalo Area Aqu  5:11.82             
                 27.72      1:08.23 (40.51)
                                2:27.16 ( )
                                4:00.30 ( )
        4:13.51 (13.21)     5:11.82 (58.31)
 35 Taboadela, Anthony     18 Morris County Sw  5:11.90             
                 32.85      1:10.44 (37.59)
        1:51.60 (41.16)     2:30.76 (39.16)
        3:15.14 (44.38)     4:00.44 (45.30)
        4:36.81 (36.37)     5:11.90 (35.09)
 -- Abruzzo, Andrew        14 Unattached-MA         NS                  
    
 STAR Swimming                                   3/30/2014 - 8:19 PM
 2014 Speedo Champions Series Long Course - 3/27/2014 to 3/30/2014  
              2014 Speedo Champions Series Long Course              
 
 Event 11  Women 800 LC Meter Freestyle Relay
====================================================================
    Team                                   Seed     Finals        
====================================================================
  1 Bluefish Swim-NE  ''A''               8:19.85    8:38.54  
     1) Zeiger, Elizabeth 16          2) Zeiger, Rebecca 14           
     3) Vivado, Lilly 15              4) Zeiger, Brooke 18            
                 29.45    1:02.14 (1:02.14)
      1:36.13 (1:36.13)   2:09.11 (2:09.11)
        2:38.64 (29.53)   3:11.69 (1:02.58)
      3:46.42 (1:37.31)   4:21.10 (2:11.99)
        4:50.51 (29.41)   5:22.96 (1:01.86)
      5:56.84 (1:35.74)   6:30.31 (2:09.21)
        6:59.89 (29.58)   7:32.42 (1:02.11)
      8:06.13 (1:35.82)   8:38.54 (2:08.23)
  2 The Fish-PV  ''A''                    8:42.05    8:42.38  
     1) Goldblatt, Allison 15         2) Donohoe, Madelyn 12          
     3) Owens, Michelle 14            4) Heilbrun, Caroline 16        
                 30.65    1:03.74 (1:03.74)
      1:37.55 (1:37.55)   2:09.95 (2:09.95)
        2:40.55 (30.60)   3:14.43 (1:04.48)
      3:49.31 (1:39.36)   4:22.80 (2:12.85)
        4:53.23 (30.43)   5:26.76 (1:03.96)
      6:00.63 (1:37.83)   6:33.66 (2:10.86)
        7:02.96 (29.30)   7:35.68 (1:02.02)
      8:09.17 (1:35.51)   8:42.38 (2:08.72)
  3 DU Hilltoppers-CO  ''A''              8:45.33    8:43.05  
     1) Gassen, Kaylee 15             2) Moden, Lauren 16             
     3) Helm, Madison 14              4) Rowley, Haley 17             
                 29.93    1:02.96 (1:02.96)
      1:37.19 (1:37.19)   2:11.51 (2:11.51)
        2:40.68 (29.17)   3:14.02 (1:02.51)
      3:48.55 (1:37.04)   4:22.18 (2:10.67)
        4:53.13 (30.95)   5:26.78 (1:04.60)
      6:00.87 (1:38.69)   6:34.74 (2:12.56)
        7:04.50 (29.76)   7:37.41 (1:02.67)
      8:11.00 (1:36.26)   8:43.05 (2:08.31)
  4 PACK Swim Team o-NI  ''A''            7:46.06Y   8:48.31  
     1) Andrews, Steph 17             2) Zaravella, Natalie 15        
     3) Smith, Mary 15                4) Stone, Lindsay 15            
                 31.36    1:05.96 (1:05.96)
      1:41.59 (1:41.59)   2:16.22 (2:16.22)
        2:47.02 (30.80)   3:20.53 (1:04.31)
      3:54.78 (1:38.56)   4:29.01 (2:12.79)
        4:58.37 (29.36)   5:32.41 (1:03.40)
      6:07.16 (1:38.15)   6:40.45 (2:11.44)
        7:09.87 (29.42)   7:42.15 (1:01.70)
      8:15.17 (1:34.72)   8:48.31 (2:07.86)
  5 Star Swimming-NI  ''A''               8:02.13Y   8:52.72  
     1) Modeas, Sydney 18             2) Butler, Victoria 18          
     3) Reddon, Alexandra 15          4) Thomas, Sydney 15            
                 30.66    1:03.19 (1:03.19)
      1:36.24 (1:36.24)   2:09.26 (2:09.26)
        2:39.20 (29.94)   3:13.02 (1:03.76)
      3:48.26 (1:39.00)   4:22.82 (2:13.56)
        4:52.93 (30.11)   5:27.11 (1:04.29)
      6:02.75 (1:39.93)   6:38.72 (2:15.90)
        7:10.08 (31.36)   7:44.57 (1:05.85)
      8:19.70 (1:40.98)   8:52.72 (2:14.00)
  6 The Fish-PV  ''B''                    7:52.23Y   8:54.97  
     1) Wolff, Veronica 16            2) Hemminger, Keely 13          
     3) Emanuel, Katherine 15         4) Owens, Amy 16                
                 31.68    1:05.37 (1:05.37)
      1:40.01 (1:40.01)   2:14.33 (2:14.33)
        2:44.79 (30.46)   3:19.30 (1:04.97)
      3:54.41 (1:40.08)   4:29.35 (2:15.02)
        4:59.44 (30.09)   5:33.53 (1:04.18)
      6:08.55 (1:39.20)   6:42.99 (2:13.64)
        7:13.11 (30.12)   7:46.30 (1:03.31)
      8:20.65 (1:37.66)   8:54.97 (2:11.98)
  7 Cougar Aquatic T-NJ  ''A''            8:31.01    8:55.82  
     1) Wolf, Madeline 17             2) Dalla Riva, Natalie 15       
     3) Heffernan, Mackenzie 16       4) Galea, Andrea 15             
                 30.47    1:03.01 (1:03.01)
      1:38.16 (1:38.16)   2:12.28 (2:12.28)
        2:43.20 (30.92)   3:17.25 (1:04.97)
      3:52.57 (1:40.29)   4:27.84 (2:15.56)
        4:57.83 (29.99)   5:32.05 (1:04.21)
      6:08.03 (1:40.19)   6:43.16 (2:15.32)
                          7:47.39 (1:04.23)
      8:22.14 (1:38.98)   8:55.82 (2:12.66)
  8 Bluefish Swim-NE  ''B''               8:42.51    8:55.85  
     1) Hein, Elizabeth 16            2) Erwin, Catherine 14          
     3) Myers, Madalyn 17             4) McQuaid, Emily 16            
                 30.90    1:04.71 (1:04.71)
      1:39.94 (1:39.94)   2:14.74 (2:14.74)
        2:45.14 (30.40)   3:19.23 (1:04.49)
      3:54.11 (1:39.37)   4:28.87 (2:14.13)
        5:00.37 (31.50)   5:35.00 (1:06.13)
      6:09.93 (1:41.06)   6:43.81 (2:14.94)
                          7:48.23 (1:04.42)
      8:22.59 (1:38.78)   8:55.85 (2:12.04)
  9 GMA-NE  ''A''                         9:03.72    9:02.80  
     1) Abay-Nemes, Anna 17           2) Vandal, Delphine 17          
     3) Novelli, Alexy 17             4) Brandes, Chandler 17         
                 30.51    1:03.89 (1:03.89)
      1:39.11 (1:39.11)   2:13.28 (2:13.28)
        2:43.80 (30.52)   3:18.75 (1:05.47)
      3:54.39 (1:41.11)   4:29.47 (2:16.19)
        4:59.54 (30.07)   5:34.48 (1:05.01)
      6:10.78 (1:41.31)   6:46.46 (2:16.99)
        7:17.07 (30.61)   7:51.59 (1:05.13)
      8:27.35 (1:40.89)   9:02.80 (2:16.34)
 10 Cape Cod Swim Cl-NE  ''A''            9:03.77    9:06.77  
     1) Mahoney, Elizabeth 16         2) King, Madeline 13            
     3) Barao, Kyleigh 15             4) Guo, Michelle 14             
                 31.15    1:06.03 (1:06.03)
      1:40.96 (1:40.96)   2:15.31 (2:15.31)
        2:45.43 (30.12)   3:21.10 (1:05.79)
      3:57.40 (1:42.09)   4:33.22 (2:17.91)
        5:04.81 (31.59)   5:40.64 (1:07.42)
      6:16.82 (1:43.60)   6:52.71 (2:19.49)
        7:22.72 (30.01)   7:56.86 (1:04.15)
      8:32.22 (1:39.51)   9:06.77 (2:14.06)
 11 Clifton Park-Hal-AD  ''A''            7:48.40Y   9:10.20  
     1) Weaver, Shawna 16             2) Killane, Tarah 16            
     3) Walkowiak, Paris 16           4) Boxley, Autumn 14            
                 31.59    1:06.00 (1:06.00)
      1:41.65 (1:41.65)   2:16.31 (2:16.31)
        2:47.49 (31.18)   3:22.77 (1:06.46)
      3:59.64 (1:43.33)   4:36.42 (2:20.11)
        5:07.96 (31.54)   5:43.65 (1:07.23)
      6:19.94 (1:43.52)   6:54.86 (2:18.44)
        7:25.09 (30.23)   7:58.87 (1:04.01)
      8:35.09 (1:40.23)   9:10.20 (2:15.34)
 12 Cape Cod Swim Cl-NE  ''B''            8:02.65Y   9:16.02  
     1) Walko, Palma 15               2) Birmingham, Bridget 14       
     3) Metzger, Emma 15              4) Johnson, Hannah 16           
                 32.14    1:05.71 (1:05.71)
      1:40.22 (1:40.22)   2:14.56 (2:14.56)
        2:46.90 (32.34)   3:22.02 (1:07.46)
      3:58.21 (1:43.65)   4:34.80 (2:20.24)
        5:06.06 (31.26)   5:40.82 (1:06.02)
      6:16.53 (1:41.73)   6:52.48 (2:17.68)
        7:24.26 (31.78)   8:00.71 (1:08.23)
      8:38.60 (1:46.12)   9:16.02 (2:23.54)
 13 Victor Swim Club-NI  ''A''            8:00.28Y   9:16.30  
     1) Lautenslager, Sydney 14       2) Chapin, Madison 14           
     3) Fenn, Abby 15                 4) Sargent, Makayla 15          
                 33.18    1:08.82 (1:08.82)
      1:45.67 (1:45.67)   2:21.64 (2:21.64)
        2:53.39 (31.75)   3:29.84 (1:08.20)
      4:07.59 (1:45.95)   4:44.37 (2:22.73)
        5:16.39 (32.02)   5:52.26 (1:07.89)
      6:29.38 (1:45.01)   7:06.19 (2:21.82)
        7:36.05 (29.86)   8:09.55 (1:03.36)
      8:43.54 (1:37.35)   9:16.30 (2:10.11)
 14 Clifton Park-Hal-AD  ''B''            8:03.92Y   9:18.41  
     1) Gardiner, Alyssa 16           2) Danielson, Emily 15          
     3) Celia, Gabrielle 16           4) Feeley, Maddison 17          
                 32.66    1:08.66 (1:08.66)
      1:45.02 (1:45.02)   2:22.12 (2:22.12)
        2:53.66 (31.54)   3:29.83 (1:07.71)
      4:06.06 (1:43.94)   4:43.50 (2:21.38)
        5:14.32 (30.82)   5:49.53 (1:06.03)
      6:25.49 (1:41.99)   7:00.85 (2:17.35)
        7:31.63 (30.78)   8:07.30 (1:06.45)
      8:43.28 (1:42.43)   9:18.41 (2:17.56)
 15 Webster BlueFins-NI  ''A''            8:03.66Y   9:19.04  
     1) Barbeau, Krista 17            2) Nicastro, Lauren 15          
     3) Krisanda, Sydney 16           4) Martin, Kelly 16             
                 31.24    1:05.78 (1:05.78)
      1:41.25 (1:41.25)   2:16.75 (2:16.75)
        2:47.76 (31.01)   3:24.31 (1:07.56)
      4:01.37 (1:44.62)   4:38.70 (2:21.95)
        5:09.54 (30.84)   5:44.24 (1:05.54)
      6:19.81 (1:41.11)   6:55.27 (2:16.57)
        7:27.32 (32.05)   8:04.28 (1:09.01)
      8:41.73 (1:46.46)   9:19.04 (2:23.77)
 16 Star Swimming-NI  ''B''               8:05.18Y   9:20.94  
     1) Smith, Xiane 16               2) Arzaga, Anastasia 16         
     3) Staples, Alyssa 17            4) Wesolek, Reilly 18           
                 30.82    1:06.12 (1:06.12)
      1:43.20 (1:43.20)   2:20.31 (2:20.31)
        2:51.48 (31.17)   3:25.72 (1:05.41)
      4:00.35 (1:40.04)   4:34.29 (2:13.98)
        5:06.52 (32.23)   5:43.31 (1:09.02)
      6:21.51 (1:47.22)   6:59.52 (2:25.23)
        7:31.32 (31.80)   8:06.68 (1:07.16)
      8:43.81 (1:44.29)   9:20.94 (2:21.42)    
    
 STAR Swimming                                   3/30/2014 - 8:19 PM
 2014 Speedo Champions Series Long Course - 3/27/2014 to 3/30/2014  
              2014 Speedo Champions Series Long Course              
 
 Event 12  Men 800 LC Meter Freestyle Relay
====================================================================
    Team                                   Seed     Finals        
====================================================================
  1 Bluefish Swim-NE  ''A''               7:46.14    7:59.33  
     1) Wright, Owen 17               2) Casey, Grant 18              
     3) Miranda, Maxwell 14           4) Green, Connor 18             
                 26.55        56.32 (56.32)
      1:28.26 (1:28.26)   2:00.89 (2:00.89)
        2:28.69 (27.80)     2:59.34 (58.45)
      3:31.13 (1:30.24)   4:02.44 (2:01.55)
        4:28.58 (26.14)     4:57.79 (55.35)
      5:28.35 (1:25.91)   5:58.48 (1:56.04)
        6:25.70 (27.22)     6:56.36 (57.88)
      7:27.98 (1:29.50)   7:59.33 (2:00.85)
  2 Eastern Express-NJ  ''A''             7:02.67Y   8:04.41  
     1) Doyle, Connor 15              2) Lubinski, Jacob 14           
     3) McIntyre, Jack 15             4) Shmurak, Allen 15            
                 27.97        59.01 (59.01)
      1:30.66 (1:30.66)   2:01.49 (2:01.49)
        2:29.32 (27.83)     3:00.71 (59.22)
      3:33.28 (1:31.79)   4:04.60 (2:03.11)
        4:31.23 (26.63)     5:01.27 (56.67)
      5:31.81 (1:27.21)   6:02.41 (1:57.81)
        6:28.68 (26.27)     6:59.58 (57.17)
      7:32.08 (1:29.67)   8:04.41 (2:02.00)
  3 Asphalt Green Un-MR  ''A''            8:12.34    8:08.86  
     1) Nunez, John 17                2) Zuppone, Michael 15          
     3) Abdelrahman, Baraa 16         4) Rivoal, Leo 16               
                 27.36        57.02 (57.02)
      1:27.69 (1:27.69)   1:57.27 (1:57.27)
        2:25.21 (27.94)     2:56.84 (59.57)
      3:29.78 (1:32.51)   4:01.45 (2:04.18)
        4:29.17 (27.72)     5:00.40 (58.95)
      5:33.13 (1:31.68)   6:05.92 (2:04.47)
        6:34.00 (28.08)     7:04.90 (58.98)
      7:37.50 (1:31.58)   8:08.86 (2:02.94)
  4 Bluefish Swim-NE  ''B''               8:02.60    8:10.23  
     1) Brown, Nicholas 17            2) Moniz, Noah 15               
     3) Choate, Michael 17            4) Gudmunson, Erik 17           
                 26.64        56.65 (56.65)
      1:29.38 (1:29.38)   2:01.22 (2:01.22)
        2:29.09 (27.87)     2:59.97 (58.75)
      3:32.49 (1:31.27)   4:05.40 (2:04.18)
        4:33.22 (27.82)     5:03.77 (58.37)
      5:36.53 (1:31.13)   6:25.12 (2:19.72)
        6:36.02 (10.90)     7:06.77 (41.65)
      7:39.03 (1:13.91)   8:10.23 (1:45.11)
  5 Exeter Swim Team-NE  ''A''            8:13.42    8:14.46  
     1) Patterson, Connar 16          2) Carignan, Patrick 17         
     3) Gray, Kellen 17               4) Bishop, Zachary 16           
                 27.77        59.06 (59.06)
      1:31.24 (1:31.24)   2:02.60 (2:02.60)
        2:30.97 (28.37)   3:02.76 (1:00.16)
      3:35.50 (1:32.90)   4:08.48 (2:05.88)
        4:37.07 (28.59)   5:08.63 (1:00.15)
      5:41.40 (1:32.92)   6:12.38 (2:03.90)
        6:41.25 (28.87)     7:12.05 (59.67)
      7:43.32 (1:30.94)   8:14.46 (2:02.08)
  6 Webster BlueFins-NI  ''A''            7:14.39Y   8:14.54  
     1) Wahl, Matthew 23              2) Wahl, Zachary 23             
     3) Steve, Paul 16                4) Wahl, Alec 15                
                 28.48        59.65 (59.65)
      1:31.17 (1:31.17)   2:02.13 (2:02.13)
        2:29.68 (27.55)     3:00.63 (58.50)
      3:31.68 (1:29.55)   4:01.62 (1:59.49)
        4:30.72 (29.10)   5:02.75 (1:01.13)
      5:35.52 (1:33.90)   6:07.39 (2:05.77)
        6:35.57 (28.18)   7:07.85 (1:00.46)
      7:41.85 (1:34.46)   8:14.54 (2:07.15)
  7 North Shore Swim-NE  ''A''            7:05.62Y   8:15.40  
     1) Billig, Richard 16            2) Edwards, Thomas 17           
     3) Gable, Dale 17                4) Fothergill, Daniel 18        
                 28.12        59.30 (59.30)
                          2:02.15 (2:02.15)
        2:30.76 (28.61)   3:02.58 (1:00.43)
      3:34.60 (1:32.45)   4:06.34 (2:04.19)
        4:34.26 (27.92)     5:06.31 (59.97)
      5:38.40 (1:32.06)   6:10.12 (2:03.78)
        6:38.69 (28.57)   7:11.25 (1:01.13)
      8:15.40 (2:05.28)                    
  8 The Fish-PV  ''A''                    7:02.16Y   8:26.78  
     1) Allain, Ryan 16               2) Emanuel, Michael 17          
     3) Russiello, Ian 17             4) Herbert, David 16            
                 28.37        59.84 (59.84)
      1:32.30 (1:32.30)   2:04.03 (2:04.03)
        2:32.41 (28.38)     3:03.91 (59.88)
      3:36.58 (1:32.55)   4:09.93 (2:05.90)
        4:38.26 (28.33)   5:12.44 (1:02.51)
      5:47.25 (1:37.32)   6:21.12 (2:11.19)
        6:48.91 (27.79)     7:20.87 (59.75)
      7:53.97 (1:32.85)   8:26.78 (2:05.66)
  9 Star Swimming-NI  ''A''               7:19.67Y   8:26.82  
     1) Otto, Luke 18                 2) Konik, Justin 13             
     3) Hoover, Liam 17               4) Harris, Gavin 17             
                 27.92        58.28 (58.28)
      1:30.25 (1:30.25)   2:01.90 (2:01.90)
        2:30.79 (28.89)   3:03.05 (1:01.15)
      3:36.35 (1:34.45)   4:08.35 (2:06.45)
        4:36.86 (28.51)   5:09.52 (1:01.17)
      5:43.61 (1:35.26)   6:18.02 (2:09.67)
        6:45.41 (27.39)   7:18.26 (1:00.24)
      7:53.48 (1:35.46)   8:26.82 (2:08.80)
 10 Clifton Park-Hal-AD  ''A''            7:08.37Y   8:29.69  
     1) Danielson, Alex 17            2) Killane, Connor 17           
     3) Burdge, Eric 16               4) Conley, Michael 17           
                 29.37    1:01.51 (1:01.51)
      1:34.48 (1:34.48)   2:07.13 (2:07.13)
        2:35.30 (28.17)   3:07.80 (1:00.67)
      3:41.99 (1:34.86)   4:16.03 (2:08.90)
        4:44.27 (28.24)   5:17.80 (1:01.77)
      5:51.91 (1:35.88)   6:25.73 (2:09.70)
        6:52.81 (27.08)     7:24.77 (59.04)
      7:57.34 (1:31.61)   8:29.69 (2:03.96)
 11 Webster BlueFins-NI  ''B''            7:22.02Y   8:49.46  
     1) Shinkeyev, Ilya 16            2) Mulvehill, Joseph 18         
     3) Eggert, Eric 16               4) Halterman, Justin 15         
                 28.82    1:00.46 (1:00.46)
      1:33.77 (1:33.77)   2:06.89 (2:06.89)
        2:35.64 (28.75)   3:08.73 (1:01.84)
      3:43.18 (1:36.29)   4:17.63 (2:10.74)
        4:47.82 (30.19)   5:21.59 (1:03.96)
      5:57.56 (1:39.93)   6:32.53 (2:14.90)
        7:03.44 (30.91)   7:38.85 (1:06.32)
      8:14.91 (1:42.38)   8:49.46 (2:16.93)    
    
 STAR Swimming                                   3/30/2014 - 8:19 PM
 2014 Speedo Champions Series Long Course - 3/27/2014 to 3/30/2014  
              2014 Speedo Champions Series Long Course              
 
 Event 13  Women 200 LC Meter Medley Relay
====================================================================
    Team                                   Seed     Finals        
====================================================================
  1 Bluefish Swim-NE  ''A''               4:11.76    2:02.18  
     1) Zeiger, Brooke 18             2) Gula, Haley 17               
     3) Degnan, Michaela 15           4) Vivado, Lilly 15             
                 30.62      1:05.12 (34.50)
        1:34.89 (29.77)     2:02.18 (27.29)
  2 USC-AM  ''A''                         4:35.90    2:04.53  
     1) Choate, Lindsey 15            2) Yoos, Maddie 15              
     3) Palu-Benson, Loeva 16         4) Shaffer, Victoria 17         
                 31.67      1:06.00 (34.33)
        1:39.80 (33.80)     2:04.53 (24.73)
  2 North Shore Swim-NE  ''A''            4:00.96Y   2:04.53  
     1) Haywood, Anna 17              2) Baker, Ansley 17             
     3) Borger, Emily 17              4) Lombardi, Felicia 14         
                 33.19      1:07.50 (34.31)
        1:36.20 (28.70)     2:04.53 (28.33)
  4 Bluefish Swim-NE  ''B''               4:29.71    2:06.63  
     1) Dillon, Molly 18              2) McQuaid, Emily 16            
     3) Erwin, Catherine 14           4) Zeiger, Rebecca 14           
                 32.68      1:08.80 (36.12)
        1:38.50 (29.70)     2:06.63 (28.13)
  5 Star Swimming-NI  ''A''               4:10.40Y   2:06.86  
     1) Thomas, Sydney 15             2) Modeas, Sydney 18            
     3) Butler, Victoria 18           4) Osula, Omosefe 14            
                 32.26      1:12.59 (40.33)
        1:39.00 (26.41)     2:06.86 (27.86)
  6 Town Wrecker Swi-NI  ''A''            4:02.16Y   2:06.92  
     1) Sapio, Olivia 14              2) Romano, Kristen 14           
     3) Jaszcz, Madisyn 16            4) Ernst, Andrea 15             
                 32.85      1:09.77 (36.92)
        1:39.79 (30.02)     2:06.92 (27.13)
  7 Buffalo Area Aqu-NI  ''A''            4:32.46    2:06.97  
     1) Helak, Alyssa 14              2) Frustaci, Katherine 15       
     3) Pettis, Brooke 16             4) Winnert, Rebecca 17          
                 31.98      1:08.32 (36.34)
        1:38.88 (30.56)     2:06.97 (28.09)
  8 USC-AM  ''B''                         3:58.42Y   2:07.16  
     1) Lersch, Maeve 14              2) Palu-Benson, Saoirse 17      
     3) Corton, Julia 17              4) Olsakovsky, Carly 16         
                 33.34      1:08.51 (35.17)
        1:39.88 (31.37)     2:07.16 (27.28)
  9 The Fish-PV  ''B''                    4:08.01Y   2:07.41  
     1) Heilbrun, Caroline 16         2) Wolff, Claire 14             
     3) Goldblatt, Allison 15         4) Owens, Michelle 14           
                 31.68      1:08.82 (37.14)
        1:38.86 (30.04)     2:07.41 (28.55)
 10 PACK Swim Team o-NI  ''A''            4:01.24Y   2:07.44  
     1) Riley, Stephie 15             2) Zaravella, Natalie 15        
     3) Stone, Lindsay 15             4) Smith, Mary 15               
                 33.25      1:09.19 (35.94)
        1:41.14 (31.95)     2:07.44 (26.30)
 11 GMA-NE  ''A''                         4:37.88    2:08.06  
     1) Abay-Nemes, Anna 17           2) Aman, Katie 17               
     3) Novelli, Alexy 17             4) Vandal, Delphine 17          
                 31.23      1:09.29 (38.06)
        1:39.38 (30.09)     2:08.06 (28.68)
 12 Cougar Aquatic T-NJ  ''A''            4:31.74    2:08.09  
     1) Gaccione, Amanda 16           2) Heffernan, Mackenzie 16      
     3) Galea, Andrea 15              4) Wolf, Madeline 17            
                 32.87      1:09.90 (37.03)
        1:40.29 (30.39)     2:08.09 (27.80)
 13 Clifton Park-Hal-AD  ''A''            4:02.16Y   2:08.31  
     1) Keefe, Kristina 16            2) Celia, Gabrielle 16          
     3) Walkowiak, Paris 16           4) Weaver, Shawna 16            
                                1:08.18 ( )
      2:08.31 (1:00.13)                    
 14 Eastern Express-NJ  ''A''             4:09.58Y   2:08.53  
     1) Kolman, Pepper 13             2) Bell, Elizabeth 14           
     3) Hoedemaker, Madeline 13       4) Colyar, Shanna 16            
                 32.28      1:08.66 (36.38)
        1:40.73 (32.07)     2:08.53 (27.80)
 15 Asphalt Green Un-MR  ''A''            4:37.63    2:08.79  
     1) Lara, Krystal 16              2) Fried, Carly 15              
     3) Dixon, Sterling 16            4) Brickman, Molly 17           
                 32.77      1:08.89 (36.12)
        1:40.63 (31.74)     2:08.79 (28.16)
 16 Cape Cod Swim Cl-NE  ''A''            4:35.81    2:08.85  
     1) Johnson, Hannah 16            2) Barao, Kyleigh 15            
     3) Mahoney, Elizabeth 16         4) Guo, Michelle 14             
                 32.87      1:09.76 (36.89)
        2:03.14 (53.38)      2:08.85 (5.71)
 17 Cape Cod Swim Cl-NE  ''B''            4:10.41Y   2:09.98  
     1) Birmingham, Bridget 14        2) Walko, Palma 15              
     3) King, Madeline 13             4) Metzger, Emma 15             
                 33.56      1:10.70 (37.14)
        1:40.53 (29.83)     2:09.98 (29.45)
 18 Star Swimming-NI  ''B''               4:10.48Y   2:10.71  
     1) Bender, Dana 15               2) Reddon, Alexandra 15         
     3) Allen, Alize 15               4) Smith, Xiane 16              
                 33.91      1:10.97 (37.06)
        1:41.79 (30.82)     2:10.71 (28.92)
 19 Meriden Silver F-CT  ''A''            4:09.50Y   2:10.76  
     1) Niemiec, Emily 17             2) Kurtz, Lily 14               
     3) Boyer, Elizabeth 13           4) Fountain, Morgan 16          
                 34.04      1:11.45 (37.41)
        1:41.69 (30.24)     2:10.76 (29.07)
 20 Webster BlueFins-NI  ''A''            4:07.57Y   2:11.99  
     1) Krisanda, Sydney 16           2) Catalfo, Nina 14             
     3) Martin, Kelly 16              4) Neamtu, Natalie 14           
                 33.16      1:11.75 (38.59)
        1:43.54 (31.79)     2:11.99 (28.45)
 21 Webster BlueFins-NI  ''B''            4:10.19Y   2:14.51  
     1) Nicastro, Lauren 15           2) Jarvis, Charlotte 15         
     3) Nicastro, Emily 16            4) Barbeau, Krista 17           
                 34.02      1:13.50 (39.48)
        1:47.47 (33.97)     2:14.51 (27.04)
 22 Clifton Park-Hal-AD  ''B''            4:07.15Y   2:14.56  
     1) Killane, Tarah 16             2) Danielson, Emily 15          
     3) Gardiner, Alyssa 16           4) Boxley, Autumn 14            
                 35.86      1:12.99 (37.13)
        1:45.63 (32.64)     2:14.56 (28.93)
 23 The Fish-PV  ''A''                    4:33.82    2:15.59  
     1) Ellor, Molly 13               2) Wolff, Veronica 16           
     3) Heilbrun, Madeline 13         4) Donohoe, Madelyn 12          
                 36.05      1:13.80 (37.75)
        1:45.75 (31.95)     2:15.59 (29.84)
 24 Victor Swim Club-NI  ''A''            4:02.61Y   2:20.07  
     1) Geist, Courtney 17            2) Chapin, Madison 14           
     3) Fenn, Abby 15                 4) Lautenslager, Sydney 14      
                 35.42      1:18.77 (43.35)
        1:49.53 (30.76)     2:20.07 (30.54)
 -- DU Hilltoppers-CO  ''A''              4:25.92         DQ  
     1) Kochevar, Abigail 15          2) Gassen, Kaylee 15            
     3) Rowley, Haley 17              4) Moden, Lauren 16             
                 30.77      1:06.07 (35.30)
        1:35.44 (29.37)          DQ (26.84)    
    
 STAR Swimming                                   3/30/2014 - 8:19 PM
 2014 Speedo Champions Series Long Course - 3/27/2014 to 3/30/2014  
              2014 Speedo Champions Series Long Course              
 
 Event 14  Men 200 LC Meter Medley Relay
====================================================================
    Team                                   Seed     Finals        
====================================================================
  1 Bluefish Swim-NE  ''A''               3:50.88    1:47.03  
     1) Green, Connor 18              2) Gudmunson, Erik 17           
     3) Spurrell, Samuel 18           4) Wright, Owen 17              
                 27.15        56.87 (29.72)
        1:23.23 (26.36)     1:47.03 (23.80)
  2 USC-AM  ''A''                         4:04.73    1:49.54  
     1) Dudzinski, Ryan 17            2) Wong, Braedon 16             
     3) Minuth, Fynn 16               4) Lersch, Patrick 17           
                 27.14        59.33 (32.19)
        1:25.01 (25.68)     1:49.54 (24.53)
  3 Liverpool Jets S-NI  ''A''            4:03.60    1:49.95  
     1) Burke, Daniel 20              2) Clarke, Garrett 18           
     3) Miller, Troy 17               4) Burdo, Nicholas 16           
                 29.15        58.95 (29.80)
        1:25.53 (26.58)     1:49.95 (24.42)
  4 Exeter Swim Team-NE  ''A''            4:06.63    1:50.54  
     1) Gray, Kellen 17               2) Hodgman, Samuel 16           
     3) Bishop, Zachary 16            4) Patterson, Connar 16         
                 27.90        59.26 (31.36)
        1:25.67 (26.41)     1:50.54 (24.87)
  5 Eastern Express-NJ  ''A''             3:35.87Y   1:53.21  
     1) Doyle, Connor 15              2) McIntyre, Jack 15            
     3) Lubinski, Jacob 14            4) Shmurak, Allen 15            
                 28.64      1:00.33 (31.69)
        1:28.24 (27.91)     1:53.21 (24.97)
  6 North Shore Swim-NE  ''A''            4:07.53    1:53.22  
     1) Billig, Richard 16            2) Anderson, Devon 18           
     3) Dinardo, Joshua 16            4) Bartley, Michael 16          
                                1:01.76 ( )
        1:31.90 (30.14)     1:53.22 (21.32)
  7 Bluefish Swim-NE  ''B''               4:07.23    1:54.79  
     1) Choate, Michael 17            2) Liu, Mavin 16                
     3) Miranda, Maxwell 14           4) Brown, Nicholas 17           
                 28.95      1:03.00 (34.05)
        1:29.78 (26.78)     1:54.79 (25.01)
  8 The Fish-PV  ''A''                    3:41.72Y   1:55.03  
     1) Allain, Ryan 16               2) Herbert, David 16            
     3) Russiello, Ian 17             4) Emanuel, Michael 17          
                 29.69      1:02.41 (32.72)
        1:29.16 (26.75)     1:55.03 (25.87)
  9 Asphalt Green Un-MR  ''A''            3:58.84    1:55.19  
     1) Rivoal, Leo 16                2) Quinones, Christopher 16     
     3) Abdelrahman, Baraa 16         4) Nunez, John 17               
                 29.17      1:00.90 (31.73)
        1:28.50 (27.60)     1:55.19 (26.69)
 10 Millcreek Swim T-AM  ''A''            3:45.68Y   1:55.65  
     1) Ekas, Jacob 18                2) Ekas, Jonathan 19            
     3) Jones, Jacob 17               4) Mahoney, Jack 16             
                 29.69      1:01.79 (32.10)
        1:30.38 (28.59)     1:55.65 (25.27)
 11 Webster BlueFins-NI  ''A''            4:16.68    1:56.05  
     1) Wahl, Matthew 23              2) Wahl, Zachary 23             
     3) Steve, Paul 16                4) Mulvehill, Joseph 18         
                 30.15      1:04.78 (34.63)
        1:30.91 (26.13)     1:56.05 (25.14)
 12 Star Swimming-NI  ''A''               3:44.81Y   1:56.76  
     1) McLaughlin, Riley 15          2) Otto, Luke 18                
     3) Hoover, Liam 17               4) Konik, Justin 13             
                 31.81      1:01.75 (29.94)
        1:35.48 (33.73)     1:56.76 (21.28)
 13 Morris County Sw-NJ  ''A''            3:41.70Y   1:57.53  
     1) Marciano, Vinny 12            2) Stiles, Michael 15           
     3) Viotto, Jamie 17              4) Taboadela, Anthony 18        
                 28.59      1:02.32 (33.73)
        1:31.20 (28.88)     1:57.53 (26.33)
 14 Cougar Aquatic T-NJ  ''A''            3:41.82Y   1:57.93  
     1) Wang, Brandon 16              2) Scerbo, Joseph 14            
     3) Lehman, Nicholas 14           4) Collins, Patrick 28          
                 29.89      1:04.46 (34.57)
        1:33.59 (29.13)     1:57.93 (24.34)
 15 Clifton Park-Hal-AD  ''A''            3:45.68Y   1:59.56  
     1) Conley, Michael 17            2) Killane, Connor 17           
     3) Burdge, Eric 16               4) Czajkowski, Piotr 16         
                                1:05.07 ( )
        1:39.09 (34.02)     1:59.56 (20.47)
 -- USC-AM  ''B''                         3:35.27Y        DQ  
     1) Minuth, Ole 14                2) Kelly, Christian 18          
     3) Johnsen, Jake 17              4) Novak, Nathan 18             
                 31.22      1:05.79 (34.57)
        1:31.46 (25.67)          DQ (25.11)    
    
 STAR Swimming                                   3/30/2014 - 8:19 PM
 2014 Speedo Champions Series Long Course - 3/27/2014 to 3/30/2014  
              2014 Speedo Champions Series Long Course              
 
 Event 15  Women 200 LC Meter Butterfly
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Goldblatt, Allison     15 The Fish-PV       2:18.39    2:18.13  
                 30.89      1:05.95 (35.06)
        1:41.73 (35.78)     2:18.13 (36.40)
  2 Heilbrun, Caroline     16 The Fish-PV       2:19.78    2:18.41  
                 31.71      1:05.97 (34.26)
        1:42.98 (37.01)     2:18.41 (35.43)
  3 Petrenko, Sofia        23 Wingate Swimming  2:23.68    2:18.69  
                 31.74      1:07.69 (35.95)
        1:42.43 (34.74)     2:18.69 (36.26)
  4 Rowley, Haley          17 DU Hilltoppers-C  2:20.28    2:18.70  
                 31.62      1:06.19 (34.57)
        1:42.07 (35.88)     2:18.70 (36.63)
  5 Cameron, Bryanna       15 SOLO Aquatics-NE  2:21.29    2:20.77  
                 32.18      1:07.84 (35.66)
        1:44.21 (36.37)     2:20.77 (36.56)
  6 Sargent, Makayla       15 Victor Swim Club  2:22.76    2:22.10  
                                1:06.88 ( )
      2:22.10 (1:15.22)                    
  7 Cowan, Megan           15 Arena Club Aquat  2:22.59    2:22.21  
                 31.71      1:07.50 (35.79)
        1:44.43 (36.93)     2:22.21 (37.78)
  8 Wolff, Veronica        16 The Fish-PV       2:21.56    2:22.54  
                 32.00      1:08.72 (36.72)
        1:45.06 (36.34)     2:22.54 (37.48)
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 Modeas, Sydney         18 Star Swimming-NI  2:24.66    2:22.94  
                 32.04      1:08.42 (36.38)
        1:46.04 (37.62)     2:22.94 (36.90)
 10 Palu-Benson, Saoirse   17 USC-AM            2:25.17    2:24.37  
                 32.34      1:08.37 (36.03)
        1:45.97 (37.60)     2:24.37 (38.40)
 11 Sebastian, Julianna    16 Sweet Home Aquat  2:28.28    2:25.18  
                 32.52      1:09.42 (36.90)
        1:47.19 (37.77)     2:25.18 (37.99)
 12 Boyer, Elizabeth       13 Meriden Silver F  2:27.36    2:25.26  
                 31.87      1:08.43 (36.56)
        1:46.56 (38.13)     2:25.26 (38.70)
 13 Erwin, Catherine       14 Bluefish Swim-NE  2:28.58    2:25.34  
                                1:09.06 ( )
      2:25.34 (1:16.28)                    
 14 Myers, Madalyn         17 Bluefish Swim-NE  2:27.76    2:26.35  
                 32.67      1:10.08 (37.41)
        1:48.06 (37.98)     2:26.35 (38.29)
 15 Butler, Victoria       18 Star Swimming-NI  2:27.55    2:26.90  
                 32.01      1:08.82 (36.81)
        1:47.35 (38.53)     2:26.90 (39.55)
 16 Hogan, Taylor          14 SOLO Aquatics-NE  2:28.94    2:28.44  
                 32.72      1:09.74 (37.02)
        1:48.39 (38.65)     2:28.44 (40.05)
 
                        === C - Final ===                         
 
 17 Degnan, Michaela       15 Bluefish Swim-NE  2:29.25    2:26.71  
                 33.02      1:10.66 (37.64)
        1:48.86 (38.20)     2:26.71 (37.85)
 18 Mahoney, Elizabeth     16 Cape Cod Swim Cl  2:30.13    2:27.09  
                 34.04      1:10.61 (36.57)
        1:49.57 (38.96)     2:27.09 (37.52)
 19 Vivado, Lilly          15 Bluefish Swim-NE  2:30.26    2:27.29  
                                1:07.81 ( )
        1:48.27 (40.46)     2:27.29 (39.02)
 20 Sipple, Stephanie      13 Greater Pittsbur  2:29.94    2:27.59  
                 33.36      1:10.17 (36.81)
        1:48.95 (38.78)     2:27.59 (38.64)
 21 Novelli, Alexy         17 GMA-NE            2:29.93    2:27.89  
                 31.70      1:09.15 (37.45)
        1:48.76 (39.61)     2:27.89 (39.13)
 22 Zaravella, Natalie     15 PACK Swim Team o  2:29.30    2:27.90  
                 32.94      1:10.17 (37.23)
        1:49.27 (39.10)     2:27.90 (38.63)
 23 Stearns, Lindsay       18 Cougar Aquatic T  2:30.32    2:29.93  
                 32.62      1:10.34 (37.72)
        1:50.27 (39.93)     2:29.93 (39.66)
 24 Sovinsky, Sydnie       14 Liverpool Jets S  2:29.98    2:30.43  
                 32.20      1:09.45 (37.25)
        1:49.33 (39.88)     2:30.43 (41.10)
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 25 Schluchterer, Madison  16 Eastern Express-  2:31.17             
                 32.41      1:10.40 (37.99)
        1:50.33 (39.93)     2:31.17 (40.84)
 26 Aman, Katie            17 GMA-NE            2:32.34             
                 33.03      1:11.86 (38.83)
        1:53.30 (41.44)     2:32.34 (39.04)
 27 Sullivan, Abbie        12 SOLO Aquatics-NE  2:32.57             
                                1:11.29 ( )
      2:16.46 (1:05.17)     2:32.57 (16.11)
 28 Pettis, Brooke         16 Buffalo Area Aqu  2:32.90             
                                1:09.58 ( )
      2:32.90 (1:23.32)                    
 29 Palu-Benson, Loeva     16 USC-AM            2:33.27             
                 33.76      1:12.30 (38.54)
        1:52.51 (40.21)     2:33.27 (40.76)
 30 Dixon, Sterling        16 Asphalt Green Un  2:34.13             
                                1:13.02 ( )
      2:16.36 (1:03.34)     2:34.13 (17.77)
 31 Hein, Elizabeth        16 Bluefish Swim-NE  2:34.14             
                 33.06      1:11.63 (38.57)
        1:51.98 (40.35)     2:34.14 (42.16)
 32 McQuaid, Emily         16 Bluefish Swim-NE  2:34.23             
                 33.86      1:12.86 (39.00)
        1:53.67 (40.81)     2:34.23 (40.56)
 33 Paige, Kamryn          13 Albany Starfish-  2:36.84             
                 33.95      1:13.82 (39.87)
        1:55.98 (42.16)     2:36.84 (40.86)
 34 Gula, Haley            17 Bluefish Swim-NE  2:37.38             
                 34.82      1:13.10 (38.28)
        1:55.50 (42.40)     2:37.38 (41.88)
 35 Steingold, Sarah       17 Bluefish Swim-NE  2:37.81             
                 33.12      1:10.76 (37.64)
        1:52.14 (41.38)     2:37.81 (45.67)
 36 Dacey, Sydney          17 Bluefish Swim-NE  2:38.60             
                 34.00      1:13.54 (39.54)
        1:55.34 (41.80)     2:38.60 (43.26)
 37 Brandeberry, Katie     17 Greenwood Memori  2:38.66             
                 32.88      1:11.09 (38.21)
        1:52.88 (41.79)     2:38.66 (45.78)
 38 Clifford, Emily        19 Unattached-MR     2:39.29             
                 32.93      1:12.65 (39.72)
        1:54.54 (41.89)     2:39.29 (44.75)
 39 Metzger, Emma          15 Cape Cod Swim Cl  2:41.56             
                 35.43      1:15.32 (39.89)
        1:58.01 (42.69)     2:41.56 (43.55)
 40 Tou, Dorotka           16 Clarence Swim Cl  2:47.15             
                 34.41      1:14.39 (39.98)
        2:00.10 (45.71)     2:47.15 (47.05)
 -- Kang, Yvonne           16 Unattached-NI         DQ              
                 33.71      1:12.61 (38.90)
        1:52.84 (40.23)          DQ (41.29)
 -- Zeiger, Elizabeth      16 Bluefish Swim-NE     DFS              
 -- Pino, Cassaundra       16 LOBO-NM               NS                  
    
 STAR Swimming                                   3/30/2014 - 8:19 PM
 2014 Speedo Champions Series Long Course - 3/27/2014 to 3/30/2014  
              2014 Speedo Champions Series Long Course              
 
 Event 16  Men 200 LC Meter Butterfly
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Blazevski, Marko       21 Wingate Swimming  2:07.60    2:03.47  
                 28.39        58.90 (30.51)
        1:30.80 (31.90)     2:03.47 (32.67)
  2 Miranda, Maxwell       14 Bluefish Swim-NE  2:06.25    2:03.91  
                 27.58        58.75 (31.17)
        1:30.84 (32.09)     2:03.91 (33.07)
  3 Russiello, Ian         17 The Fish-PV       2:07.61    2:05.74  
                 27.83        59.59 (31.76)
        1:32.12 (32.53)     2:05.74 (33.62)
  4 Jones, Jarrett         16 Cape Cod Swim Cl  2:07.71    2:06.20  
                 29.35      1:00.24 (30.89)
        1:33.53 (33.29)     2:06.20 (32.67)
  5 Minuth, Fynn           16 USC-AM            2:10.57    2:07.60  
                                1:02.39 ( )
      2:07.60 (1:05.21)                    
  6 Harty, Ryan            17 Greenwood Memori  2:09.65    2:07.70  
                 28.22      1:00.82 (32.60)
        1:35.23 (34.41)     2:07.70 (32.47)
  7 Casey, Grant           18 Bluefish Swim-NE  2:10.94    2:10.09  
                 28.47      1:00.96 (32.49)
        1:34.89 (33.93)     2:10.09 (35.20)
 -- Spurrell, Samuel       18 Bluefish Swim-NE  2:07.77         DQ  
                 28.15      1:00.09 (31.94)
        1:33.61 (33.52)          DQ (36.94)
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 Ransford, PJ           17 PACK Swim Team o  2:11.75    2:07.92  
                 29.19      1:01.61 (32.42)
        1:34.71 (33.10)     2:07.92 (33.21)
 10 Prescott, Tyler        17 Meriden Silver F  2:13.17    2:11.14  
                 29.29      1:02.83 (33.54)
        1:36.85 (34.02)     2:11.14 (34.29)
 11 Mikheyev, Peter        16 GMA-NE            2:13.61    2:11.22  
                 28.80      1:02.45 (33.65)
        1:36.40 (33.95)     2:11.22 (34.82)
 12 Bishop, Zachary        16 Exeter Swim Team  2:14.60    2:11.74  
                 28.98      1:02.94 (33.96)
        1:36.08 (33.14)     2:11.74 (35.66)
 13 Wilson, Brian          20 Arena Club Aquat  2:13.66    2:13.34  
                 29.63      1:02.79 (33.16)
        1:37.35 (34.56)     2:13.34 (35.99)
 14 Lubinski, Jacob        14 Eastern Express-  2:15.16    2:13.98  
                 29.41      1:03.69 (34.28)
        1:38.89 (35.20)     2:13.98 (35.09)
 15 McLaughlin, William    18 Bluefish Swim-NE  2:15.33    2:14.59  
                                1:02.91 ( )
      2:14.59 (1:11.68)                    
 16 Nunez, John            17 Asphalt Green Un  2:15.77    2:19.88  
                 30.52      1:06.01 (35.49)
        1:42.34 (36.33)     2:19.88 (37.54)
 
                        === C - Final ===                         
 
 17 Warner, Shawn          19 Unattached-FG     2:17.55    2:14.25  
                 29.42      1:02.66 (33.24)
        1:37.90 (35.24)     2:14.25 (36.35)
 18 Xenakis, Michael       15 SOLO Aquatics-NE  2:18.65    2:15.62  
                 29.66      1:03.92 (34.26)
        1:39.54 (35.62)     2:15.62 (36.08)
 19 Yish, Matthew          13 SOLO Aquatics-NE  2:18.18    2:15.65  
                                1:05.00 ( )
      2:15.65 (1:10.65)                    
 20 Liu, Mavin             16 Bluefish Swim-NE  2:16.42    2:15.70  
                 30.24      1:04.79 (34.55)
        1:40.69 (35.90)     2:15.70 (35.01)
 21 Fjeldberg, Oystein     21 Wingate Swimming  2:16.07    2:16.12  
                 29.49      1:03.15 (33.66)
        1:38.62 (35.47)     2:16.12 (37.50)
 22 Rivoal, Leo            16 Asphalt Green Un  2:17.80    2:16.88  
                 30.46      1:04.62 (34.16)
        1:40.16 (35.54)     2:16.88 (36.72)
 23 Jurman, Jasper         15 Unattached-MR     2:17.38    2:17.98  
                 30.41      1:05.63 (35.22)
        1:41.09 (35.46)     2:17.98 (36.89)
 24 Quinones, Christopher  16 Asphalt Green Un  2:17.81    2:19.22  
                 30.17      1:05.31 (35.14)
        1:42.08 (36.77)     2:19.22 (37.14)
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 19 McIntyre, Jack         15 Eastern Express-  2:16.65             
                 30.14      1:04.52 (34.38)
        1:40.24 (35.72)     2:16.65 (36.41)
 22 Viotto, Jamie          17 Morris County Sw  2:17.79             
                 30.69      1:05.13 (34.44)
        1:41.67 (36.54)     2:17.79 (36.12)
 25 Wahl, Matthew          23 Webster BlueFins  2:17.87             
                 29.93      1:04.18 (34.25)
        1:40.38 (36.20)     2:17.87 (37.49)
 28 Gray, Kellen           17 Exeter Swim Team  2:19.34             
                 30.88      1:06.58 (35.70)
        1:43.75 (37.17)     2:19.34 (35.59)
 29 Papangelakis, Panagio  15 Unattached-NI     2:19.41             
                 31.03      1:06.19 (35.16)
        1:43.00 (36.81)     2:19.41 (36.41)
 30 Amedeo, Matthew        16 SOLO Aquatics-NE  2:19.53             
                 29.70      1:05.24 (35.54)
        1:42.09 (36.85)     2:19.53 (37.44)
 31 Billig, Richard        16 North Shore Swim  2:19.74             
                 30.27      1:04.03 (33.76)
        1:41.35 (37.32)     2:19.74 (38.39)
 32 Zuppone, Michael       15 Asphalt Green Un  2:20.00             
                 30.56      1:05.07 (34.51)
        1:42.17 (37.10)     2:20.00 (37.83)
 33 Dixon, William         16 Unattached-NI     2:21.17             
                                1:05.34 ( )
      2:21.17 (1:15.83)                    
 34 Johnsen, Jake          17 USC-AM            2:23.07             
                 32.95      1:08.69 (35.74)
        1:45.94 (37.25)     2:23.07 (37.13)
 35 Lomeyko, Konstantin    16 Asphalt Green Un  2:27.30             
                                1:06.23 ( )
      2:27.30 (1:21.07)                    
 36 Burdge, Eric           16 Clifton Park-Hal  2:30.96             
                 31.53      1:09.11 (37.58)
        1:49.17 (40.06)     2:30.96 (41.79)
 -- Green, Connor          18 Bluefish Swim-NE     DFS                  
    
 STAR Swimming                                   3/30/2014 - 8:19 PM
 2014 Speedo Champions Series Long Course - 3/27/2014 to 3/30/2014  
              2014 Speedo Champions Series Long Course              
 
 Event 17  Women 50 LC Meter Freestyle
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Bogdanovski, Anastasi  20 Unattached-NJ       26.84      26.47  
  2 Miller, Heidi          17 Greater Pittsbur    26.99      26.61  
  3 Smith, Mary            15 PACK Swim Team o    26.73      26.73  
  4 Moden, Lauren          16 DU Hilltoppers-C    27.23      27.11  
  5 Kochevar, Abigail      15 DU Hilltoppers-C    27.20      27.32  
  6 Heilbrun, Caroline     16 The Fish-PV         27.24      27.38  
  7 Preiss, Marina         17 Unattached-MR       27.74      27.61  
  8 Ernst, Andrea          15 Town Wrecker Swi    27.61      27.83  
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 Guo, Michelle          14 Cape Cod Swim Cl    28.25      27.71  
 10 Zeiger, Rebecca        14 Bluefish Swim-NE    27.95      27.81  
 11 Baker, Ansley          17 North Shore Swim    28.45      28.07  
 12 Choate, Lindsey        15 USC-AM              28.28      28.28  
 13 Olsakovsky, Carly      16 USC-AM              28.39      28.30  
 14 Wolf, Madeline         17 Cougar Aquatic T    28.45      28.52  
 15 Harty, Kaitlin         16 Greenwood Memori    28.01      28.57  
 16 Shaffer, Victoria      17 USC-AM              28.14      28.61  
 
                        === C - Final ===                         
 
 17 Borger, Emily          17 North Shore Swim    28.46      27.92  
 18 Lara, Krystal          16 Asphalt Green Un    28.54      28.20  
 19 Hoedemaker, Madeline   13 Eastern Express-    28.47      28.21  
 20 Parry, Nicole          15 Westchester Aqua    28.46      28.25  
 21 King, Madeline         13 Cape Cod Swim Cl    28.50      28.26  
 22 Helak, Alyssa          14 Buffalo Area Aqu    28.54      28.44  
 23 Picinich, Annmarie     16 Cougar Aquatic T    28.53      28.58  
 24 Abay-Nemes, Anna       17 GMA-NE              28.54      28.87  
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 10 Evans, Rebecca         13 Fairport Area Sw    27.99             
 26 Sapio, Olivia          14 Town Wrecker Swi    28.60             
 27 Osula, Omosefe         14 Star Swimming-NI    28.67             
 28 Andrews, Steph         17 PACK Swim Team o    28.74             
 29 Winnert, Rebecca       17 Buffalo Area Aqu   J28.74             
 30 Corton, Julia          17 USC-AM              28.79             
 31 Galea, Andrea          15 Cougar Aquatic T    28.83             
 32 Nguyen, Vivian         15 Malden Crocs-NE     28.84             
 33 Emanuel, Katherine     15 The Fish-PV         28.86             
 34 Cordery, Haley         16 Bluefish Swim-NE    28.88             
 35 Lombardi, Felicia      14 North Shore Swim    28.91             
 36 Novelli, Alexy         17 GMA-NE              28.93             
 37 Sovinsky, Sydnie       14 Liverpool Jets S    28.95             
 37 Reddon, Alexandra      15 Star Swimming-NI    28.95             
 39 Neamtu, Natalie        14 Webster BlueFins    28.97             
 40 Thompson, Lydia        14 Arena Club Aquat    29.01             
 41 Gelb, Nicole           14 PACK Swim Team o    29.05             
 42 Barr, Courtney         18 North Shore Swim    29.13             
 43 Larson, Charis         15 Greater Pittsbur    29.15             
 43 Gordon, Lindsey        14 Ridgefield Aquat    29.15             
 45 Vandal, Delphine       17 GMA-NE              29.21             
 46 Jaszcz, Madisyn        16 Town Wrecker Swi    29.23             
 46 Lopez, Bianca          16 Rochester Rapids    29.23             
 48 Celia, Gabrielle       16 Clifton Park-Hal    29.24             
 49 Rincon, Natalia        18 Tidal Wave Swim-    29.27             
 50 Colyar, Shanna         16 Eastern Express-    29.28             
 51 Clifford, Emily        19 Unattached-MR       29.29             
 52 Ernst, Amanda          17 Town Wrecker Swi    29.33             
 53 Johnson, Hannah        16 Cape Cod Swim Cl    29.39             
 54 Allen, Alize           15 Star Swimming-NI    29.42             
 55 Walkowiak, Paris       16 Clifton Park-Hal    29.50             
 56 Oakes, Tessa           15 Exeter Swim Team    29.63             
 57 Smith, Xiane           16 Star Swimming-NI    29.64             
 58 Lersch, Maeve          14 USC-AM              29.68             
 59 Grier, Kelly           16 DU Hilltoppers-C    29.75             
 60 Dalla Riva, Natalie    15 Cougar Aquatic T    29.76             
 61 Haywood, Anna          17 North Shore Swim    29.77             
 62 Birmingham, Annie      15 PACK Swim Team o    29.85             
 62 Silverman, Carolyn     15 Una MCSC-NJ         29.85             
 64 Dacey, Sydney          17 Bluefish Swim-NE    29.93             
 65 Riley, Stephie         15 PACK Swim Team o    29.94             
 66 Walko, Palma           15 Cape Cod Swim Cl    29.97             
 67 Birmingham, Bridget    14 Cape Cod Swim Cl    30.06             
 68 Gaccione, Amanda       16 Cougar Aquatic T    30.08             
 69 Mitcheltree, Sydney    16 USC-AM              30.13             
 70 Kouznetsova, Nikita    13 Eastern Express-    30.32             
 71 Wolff, Claire          14 The Fish-PV         30.84             
 72 Keefe, Kristina        16 Clifton Park-Hal    30.85             
 73 Kurtz, Lily            14 Meriden Silver F    31.11             
 74 Metzger, Emma          15 Cape Cod Swim Cl    31.19             
 -- Zeiger, Elizabeth      16 Bluefish Swim-NE     DFS              
 -- Liu, Karina            17 USC-AM               DFS                  
    
 STAR Swimming                                   3/30/2014 - 8:19 PM
 2014 Speedo Champions Series Long Course - 3/27/2014 to 3/30/2014  
              2014 Speedo Champions Series Long Course              
 
 Event 18  Men 50 LC Meter Freestyle
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Nadareski, Benjamin    20 Una WEBS-NI         24.14      23.74  
  2 Zawatski, Edward       16 CYC Rally Aquati    24.32      24.05  
  3 Harty, Ryan            17 Greenwood Memori    24.22      24.52  
  4 Dudzinski, Ryan        17 USC-AM              24.57      24.64  
  5 Wright, Owen           17 Bluefish Swim-NE    24.63      24.74  
  6 Ekas, Jonathan         19 Millcreek Swim T    24.88      24.77  
  7 Burdo, Nicholas        16 Liverpool Jets S    24.61      24.86  
  8 Green, Connor          18 Bluefish Swim-NE    24.88      25.00  
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 Conley, Michael        17 Clifton Park-Hal    25.34      25.05  
 10 Gudmunson, Erik        17 Bluefish Swim-NE    25.14      25.21  
 11 Brown, Nicholas        17 Bluefish Swim-NE    24.95      25.24  
 12 Wahl, Zachary          23 Webster BlueFins    25.39      25.38  
 13 So, Tristan            15 Central CT Aquat    25.42      25.39  
 14 Patterson, Connar      16 Exeter Swim Team    25.54      25.41  
 15 Dinardo, Joshua        16 North Shore Swim    25.50      25.43  
 16 Lersch, Patrick        17 USC-AM              25.43      25.61  
 
                        === C - Final ===                         
 
 17 Li, Zixuan             15 Unattached-NI       25.61      25.15  
 18 Dixon, William         16 Unattached-NI       25.63      25.20  
 19 Sjahfiedin, Tyler      17 Cape Cod Swim Cl    25.61      25.45  
 20 Marciano, Vinny        12 Morris County Sw    25.56      25.53  
 21 Gray, Kellen           17 Exeter Swim Team    25.65      25.54  
 22 Jinn, Brandon          16 Greenwood Memori    25.65      26.08  
 23 Wong, Braedon          16 USC-AM              25.55      27.26  
 -- Ebert, Eric            19 Unattached-NI       25.60         DQ  
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 13 Collins, Patrick       28 Cougar Aquatic T    25.42             
 26 Young, John            16 Unattached-NI       25.71             
 27 Bartley, Michael       16 North Shore Swim    25.72             
 28 Mulvehill, Joseph      18 Webster BlueFins    25.81             
 28 Novak, Nathan          18 USC-AM              25.81             
 30 Mahoney, Jack          16 Millcreek Swim T    25.82             
 31 Warner, Shawn          19 Unattached-FG       25.86             
 32 Garase, Kyle           20 Greater Pittsbur    25.87             
 32 Shmurak, Allen         15 Eastern Express-    25.87             
 34 Yish, Matthew          13 SOLO Aquatics-NE    25.88             
 35 Edwards, Thomas        17 North Shore Swim    25.91             
 36 Moniz, Noah            15 Bluefish Swim-NE    25.92             
 37 Czajkowski, Piotr      16 Clifton Park-Hal    25.95             
 38 Luu, Ryan              16 Malden Crocs-NE     25.99             
 39 Newton, Connor         16 Greater Waterbur    26.03             
 40 Spurrell, Samuel       18 Bluefish Swim-NE    26.05             
 41 Herbert, David         16 The Fish-PV         26.06             
 42 Ritz, Jared            14 Victor Swim Club    26.07             
 43 Hodgman, Samuel        16 Exeter Swim Team    26.13             
 44 Fothergill, Daniel     18 North Shore Swim    26.36             
 45 Johnsen, Jake          17 USC-AM              26.51             
 46 Taboadela, Anthony     18 Morris County Sw    26.56             
 47 Emanuel, Michael       17 The Fish-PV         26.59             
 48 Clarke, Garrett        18 Liverpool Jets S    26.68             
 49 Henry, Liam            17 Liverpool Jets S    26.70             
 50 Wilson, Brian          20 Arena Club Aquat    26.74             
 51 Miller, Troy           17 Liverpool Jets S    26.77             
 52 Bacik, Martin          17 USC-AM              26.80             
 53 Burke, Daniel          20 Liverpool Jets S    26.82             
 54 Anderson, Devon        18 North Shore Swim    26.92             
 55 Lehman, Nicholas       14 Cougar Aquatic T    27.03             
 56 Bennett, Jesse         17 PACK Swim Team o    27.09             
 57 Nguyen, Kelvin         16 Malden Crocs-NE     27.10             
 58 Scerbo, Joseph         14 Cougar Aquatic T    27.11             
 59 Gordon, Travis         16 Ridgefield Aquat    27.13             
 60 Kelly, Christian       18 USC-AM              27.30             
 61 Wang, Brandon          16 Cougar Aquatic T    27.34             
 62 Stefani, Angelo        16 Jersey Storm Swi    27.47             
 63 Gutman, Daniel         15 Asphalt Green Un    27.64             
 -- Golczewski, Daniel     17 Arena Club Aquat     DFS              
 -- Liu, Kevin             15 USC-AM               DFS                  
    
 STAR Swimming                                   3/30/2014 - 8:19 PM
 2014 Speedo Champions Series Long Course - 3/27/2014 to 3/30/2014  
              2014 Speedo Champions Series Long Course              
 
 Event 19  Women 200 LC Meter Breaststroke
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Zeiger, Brooke         18 Bluefish Swim-NE  2:40.15    2:36.59  
                 35.82      1:14.88 (39.06)
        1:55.89 (41.01)     2:36.59 (40.70)
  2 Sargent, Makayla       15 Victor Swim Club  2:39.51    2:37.05  
                 36.13      1:15.80 (39.67)
        1:56.33 (40.53)     2:37.05 (40.72)
  3 Crawford, Kendall      17 DU Hilltoppers-C  2:43.17    2:40.84  
                 37.32      1:17.84 (40.52)
        2:00.58 (42.74)     2:40.84 (40.26)
  4 Kondis, Peyton         15 Greater Pittsbur  2:41.76    2:42.86  
                 36.29      1:17.89 (41.60)
        1:59.87 (41.98)     2:42.86 (42.99)
  5 Boyer, Elizabeth       13 Meriden Silver F  2:44.62    2:43.33  
                 36.71      1:18.58 (41.87)
        2:00.75 (42.17)     2:43.33 (42.58)
  6 Gula, Haley            17 Bluefish Swim-NE  2:45.07    2:46.04  
                 37.26      1:17.83 (40.57)
        2:01.95 (44.12)     2:46.04 (44.09)
  7 Frustaci, Katherine    15 Buffalo Area Aqu  2:48.65    2:47.05  
                 38.72      1:19.82 (41.10)
        2:03.65 (43.83)     2:47.05 (43.40)
  8 Barao, Kyleigh         15 Cape Cod Swim Cl  2:48.99    2:48.17  
                 37.76      1:20.44 (42.68)
        2:03.70 (43.26)     2:48.17 (44.47)
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 Yoos, Maddie           15 USC-AM            2:49.57    2:48.48  
                 37.63      1:19.64 (42.01)
        2:04.05 (44.41)     2:48.48 (44.43)
 10 Baker, Ansley          17 North Shore Swim  2:50.85    2:48.82  
                 36.96      1:18.91 (41.95)
        2:04.11 (45.20)     2:48.82 (44.71)
 11 Zaravella, Natalie     15 PACK Swim Team o  2:50.44    2:49.70  
                 38.40      1:21.58 (43.18)
        2:05.61 (44.03)     2:49.70 (44.09)
 12 Grier, Kelly           16 DU Hilltoppers-C  2:52.17    2:50.22  
                 38.38      1:21.21 (42.83)
        2:05.01 (43.80)     2:50.22 (45.21)
 13 Gassen, Kaylee         15 DU Hilltoppers-C  2:49.22    2:50.59  
                 37.92      1:21.39 (43.47)
        2:05.39 (44.00)     2:50.59 (45.20)
 14 Modeas, Sydney         18 Star Swimming-NI  2:50.85    2:51.55  
                 38.04      1:21.32 (43.28)
        2:05.84 (44.52)     2:51.55 (45.71)
 15 Russell, Shannon       12 Unattached-NI     2:51.70    2:52.25  
                 38.39      1:22.12 (43.73)
        2:08.29 (46.17)     2:52.25 (43.96)
 16 Clifford, Emily        19 Unattached-MR     2:52.04    2:53.31  
                 38.95      1:21.61 (42.66)
        2:07.68 (46.07)     2:53.31 (45.63)
 
                        === C - Final ===                         
 
 17 Walko, Palma           15 Cape Cod Swim Cl  2:52.69    2:49.49  
                                1:21.56 ( )
        2:05.24 (43.68)     2:49.49 (44.25)
 18 Kurtz, Lily            14 Meriden Silver F  2:52.34    2:51.07  
                                1:21.26 ( )
        2:06.28 (45.02)     2:51.07 (44.79)
 19 Gordon, Lindsey        14 Ridgefield Aquat  2:52.51    2:52.02  
                                1:21.32 ( )
        2:06.60 (45.28)     2:52.02 (45.42)
 20 Hickey, Shannon        17 Arena Club Aquat  2:53.50    2:52.42  
                                1:23.66 ( )
        2:09.12 (45.46)     2:52.42 (43.30)
 21 Fried, Carly           15 Asphalt Green Un  2:52.44    2:55.88  
                                1:22.22 ( )
        2:08.28 (46.06)     2:55.88 (47.60)
 22 Arzaga, Anastasia      16 Star Swimming-NI  2:53.30    2:56.57  
                                1:25.13 ( )
        2:11.38 (46.25)     2:56.57 (45.19)
 23 Celia, Gabrielle       16 Clifton Park-Hal  2:53.18    2:57.99  
                                1:25.53 ( )
        2:12.57 (47.04)     2:57.99 (45.42)
 -- Palu-Benson, Loeva     16 USC-AM            2:53.14         DQ  
                                1:22.31 ( )
        2:06.33 (44.02)          DQ (43.97)
 
                      === Preliminaries ===                       
 
  4 Helm, Madison          14 DU Hilltoppers-C  2:42.61             
                 37.64      1:18.93 (41.29)
        2:00.62 (41.69)     2:42.61 (41.99)
  8 Blazevska, Vera        19 Unattached-NJ     2:45.79             
                 39.27      1:21.82 (42.55)
        2:03.56 (41.74)     2:45.79 (42.23)
 27 Heffernan, Mackenzie   16 Cougar Aquatic T  2:54.11             
                                1:22.07 ( )
      2:54.11 (1:32.04)                    
 28 Wolff, Claire          14 The Fish-PV       2:55.74             
                 39.71      1:24.41 (44.70)
        2:10.77 (46.36)     2:55.74 (44.97)
 29 Reddon, Alexandra      15 Star Swimming-NI  2:56.68             
                 39.56      1:24.54 (44.98)
        2:10.95 (46.41)     2:56.68 (45.73)
 30 Kang, Yvonne           16 Unattached-NI     2:57.31             
                 40.70      1:25.49 (44.79)
        2:11.41 (45.92)     2:57.31 (45.90)
 31 Danielson, Emily       15 Clifton Park-Hal  2:58.35             
                 41.16      1:26.51 (45.35)
        2:13.21 (46.70)     2:58.35 (45.14)
 32 Pariseault, Hannah     15 Bluefish Swim-NE  2:59.58             
                 40.27      1:25.06 (44.79)
        2:11.60 (46.54)     2:59.58 (47.98)
 33 Tou, Dorotka           16 Clarence Swim Cl  2:59.84             
                 39.86      1:26.38 (46.52)
        2:12.55 (46.17)     2:59.84 (47.29)
 34 Parry, Nicole          15 Westchester Aqua  3:05.15             
                 40.76      1:28.20 (47.44)
        2:15.27 (47.07)     3:05.15 (49.88)
 -- Galea, Andrea          15 Cougar Aquatic T     DFS              
 -- Dillon, Molly          18 Bluefish Swim-NE     DFS              
 -- Gaccione, Amanda       16 Cougar Aquatic T     DFS                  
    
 STAR Swimming                                   3/30/2014 - 8:19 PM
 2014 Speedo Champions Series Long Course - 3/27/2014 to 3/30/2014  
              2014 Speedo Champions Series Long Course              
 
 Event 20  Men 200 LC Meter Breaststroke
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Clarke, Garrett        18 Liverpool Jets S  2:30.18    2:23.38  
                 31.76      1:07.22 (35.46)
        1:44.98 (37.76)     2:23.38 (38.40)
  2 Petrovski, Damjan      20 Wingate Swimming  2:24.13    2:23.51  
                 33.33      1:10.04 (36.71)
        1:46.96 (36.92)     2:23.51 (36.55)
  3 Otto, Luke             18 Star Swimming-NI  2:24.59    2:24.47  
                 32.08      1:09.18 (37.10)
        1:46.79 (37.61)     2:24.47 (37.68)
  4 Paxton, Kyle           17 Arena Club Aquat  2:28.06    2:25.18  
                 32.22      1:08.88 (36.66)
        1:46.62 (37.74)     2:25.18 (38.56)
  5 DuFauchard, Ben        13 DU Hilltoppers-C  2:35.95    2:32.80  
                 35.82      1:14.08 (38.26)
        1:54.35 (40.27)     2:32.80 (38.45)
  6 Doyle, Connor          15 Eastern Express-  2:34.92    2:33.07  
                 34.06      1:13.00 (38.94)
        1:53.36 (40.36)     2:33.07 (39.71)
  7 Gudmunson, Erik        17 Bluefish Swim-NE  2:35.10    2:34.51  
                 33.52      1:11.75 (38.23)
        1:52.90 (41.15)     2:34.51 (41.61)
  8 Driscoll, Sean         17 SOLO Aquatics-NE  2:36.47    2:35.95  
                 34.62      1:13.64 (39.02)
        1:54.49 (40.85)     2:35.95 (41.46)
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 Young, John            16 Unattached-NI     2:38.17    2:31.03  
                 34.30      1:14.23 (39.93)
        1:52.91 (38.68)     2:31.03 (38.12)
 10 Sjahfiedin, Tyler      17 Cape Cod Swim Cl  2:36.69    2:35.00  
                 34.91      1:15.58 (40.67)
        1:55.13 (39.55)     2:35.00 (39.87)
 11 Carestia, Justin       17 Arena Club Aquat  2:36.91    2:35.27  
                 35.55      1:15.05 (39.50)
        1:56.51 (41.46)     2:35.27 (38.76)
 12 Carignan, Patrick      17 Exeter Swim Team  2:40.35    2:37.44  
                 35.61      1:14.60 (38.99)
        1:56.28 (41.68)     2:37.44 (41.16)
 13 Anderson, Devon        18 North Shore Swim  2:37.81    2:37.45  
                 35.23      1:14.83 (39.60)
        1:55.67 (40.84)     2:37.45 (41.78)
 14 Bennett, Jesse         17 PACK Swim Team o  2:37.91    2:39.12  
                 34.34      1:12.94 (38.60)
        1:55.66 (42.72)     2:39.12 (43.46)
 15 Scerbo, Joseph         14 Cougar Aquatic T  2:41.84    2:39.80  
                 36.07      1:16.41 (40.34)
        1:57.95 (41.54)     2:39.80 (41.85)
 16 Quinones, Christopher  16 Asphalt Green Un  2:39.61    2:40.54  
                 35.33      1:15.87 (40.54)
        1:58.20 (42.33)     2:40.54 (42.34)
 
                        === C - Final ===                         
 
 17 Allain, Ryan           16 The Fish-PV       2:41.88    2:36.52  
                 34.48      1:14.37 (39.89)
        1:55.42 (41.05)     2:36.52 (41.10)
 18 Mikheyev, Peter        16 GMA-NE            2:44.82    2:41.27  
                 35.60      1:16.55 (40.95)
        1:59.04 (42.49)     2:41.27 (42.23)
 19 Gutman, Daniel         15 Asphalt Green Un  2:41.99    2:42.67  
                 37.06      1:18.19 (41.13)
        2:00.51 (42.32)     2:42.67 (42.16)
 20 Alfajora, Deion        14 Tidal Wave Swim-  2:42.93    2:43.16  
                 34.60      1:15.79 (41.19)
        1:58.93 (43.14)     2:43.16 (44.23)
 21 Hodgman, Samuel        16 Exeter Swim Team  2:45.60    2:44.04  
                 35.89      1:17.15 (41.26)
        1:59.18 (42.03)     2:44.04 (44.86)
 22 Abdelrahman, Baraa     16 Asphalt Green Un  2:44.75    2:44.33  
                 36.97      1:18.55 (41.58)
        2:01.94 (43.39)     2:44.33 (42.39)
 23 Liu, Mavin             16 Bluefish Swim-NE  2:49.36    2:47.87  
                 37.40      1:19.94 (42.54)
        2:04.39 (44.45)     2:47.87 (43.48)
 24 Kelly, Christian       18 USC-AM            2:57.54    2:59.40  
                 37.10      1:21.03 (43.93)
        2:10.00 (48.97)     2:59.40 (49.40)
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 15 Stevens, Noah          16 Fairport Area Sw  2:40.04             
                 34.52      1:15.31 (40.79)
        1:56.79 (41.48)     2:40.04 (43.25)
 24 Stefani, Angelo        16 Jersey Storm Swi  2:48.28             
                 35.98      1:17.19 (41.21)
        2:01.95 (44.76)     2:48.28 (46.33)    
    
 STAR Swimming                                   3/30/2014 - 8:19 PM
 2014 Speedo Champions Series Long Course - 3/27/2014 to 3/30/2014  
              2014 Speedo Champions Series Long Course              
 
 Event 21  Women 100 LC Meter Backstroke
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Harty, Kaitlin         16 Greenwood Memori  1:04.02    1:02.83  
                 31.01      1:02.83 (31.82)
  2 Maguire, Marcella      14 Ridgefield Aquat  1:04.90    1:04.02  
                 30.94      1:04.02 (33.08)
  3 Aarts, Nicole          15 Una AGUA-MR       1:05.85    1:04.40  
                 31.39      1:04.40 (33.01)
  4 Rowley, Haley          17 DU Hilltoppers-C  1:05.22    1:05.01  
                 31.97      1:05.01 (33.04)
  5 Kochevar, Abigail      15 DU Hilltoppers-C  1:05.27    1:05.29  
                 31.55      1:05.29 (33.74)
  6 Degnan, Michaela       15 Bluefish Swim-NE  1:06.47    1:05.85  
  7 Abay-Nemes, Anna       17 GMA-NE            1:06.39    1:06.63  
                 32.15      1:06.63 (34.48)
  8 Galea, Andrea          15 Cougar Aquatic T  1:06.72    1:07.12  
                 32.15      1:07.12 (34.97)
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 Romano, Kristen        14 Town Wrecker Swi  1:06.73    1:05.71  
                 32.01      1:05.71 (33.70)
 10 Gress, Gillian         18 DU Hilltoppers-C  1:07.15    1:06.17  
                 32.41      1:06.17 (33.76)
 11 Miller, Heidi          17 Greater Pittsbur  1:06.97    1:06.23  
                 32.59      1:06.23 (33.64)
 12 Heilbrun, Caroline     16 The Fish-PV       1:07.52    1:07.51  
                 32.66      1:07.51 (34.85)
 13 Silverman, Carolyn     15 Una MCSC-NJ       1:07.73    1:08.22  
                 32.84      1:08.22 (35.38)
 14 Helak, Alyssa          14 Buffalo Area Aqu  1:07.79    1:08.65  
                 33.31      1:08.65 (35.34)
 15 Thomas, Sydney         15 Star Swimming-NI  1:08.27    1:08.85  
                 33.44      1:08.85 (35.41)
 16 Lara, Krystal          16 Asphalt Green Un  1:08.40    1:10.73  
                 33.10      1:10.73 (37.63)
 
                        === C - Final ===                         
 
 17 Preiss, Marina         17 Unattached-MR     1:09.33    1:08.12  
                 33.89      1:08.12 (34.23)
 18 Johnson, Hannah        16 Cape Cod Swim Cl  1:09.31    1:08.60  
                 33.21      1:08.60 (35.39)
 19 Moden, Lauren          16 DU Hilltoppers-C  1:08.67    1:08.67  
                 33.30      1:08.67 (35.37)
 20 Choate, Lindsey        15 USC-AM            1:08.79    1:09.10  
                 33.13      1:09.10 (35.97)
 21 Brickman, Molly        17 Asphalt Green Un  1:08.68    1:09.15  
                 33.38      1:09.15 (35.77)
 22 Gray, Meghan           16 Exeter Swim Team  1:09.55    1:09.59  
                 34.02      1:09.59 (35.57)
 23 Dillon, Molly          18 Bluefish Swim-NE  1:09.04    1:10.32  
                 34.50      1:10.32 (35.82)
 24 Fenn, Abby             15 Victor Swim Club  1:09.05    1:10.97  
                 34.27      1:10.97 (36.70)
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 11 Bogdanovski, Anastasi  20 Unattached-NJ     1:07.12             
                 32.88      1:07.12 (34.24)
 26 Gaccione, Amanda       16 Cougar Aquatic T  1:09.63             
                 33.28      1:09.63 (36.35)
 27 King, Madeline         13 Cape Cod Swim Cl  1:09.79             
                 34.04      1:09.79 (35.75)
 28 Rincon, Natalia        18 Tidal Wave Swim-  1:09.80             
                 34.11      1:09.80 (35.69)
 28 Sapio, Olivia          14 Town Wrecker Swi  1:09.80             
                 34.27      1:09.80 (35.53)
 28 Kolman, Pepper         13 Eastern Express-  1:09.80             
                 33.97      1:09.80 (35.83)
 31 Hogan, Taylor          14 SOLO Aquatics-NE  1:09.98             
                 34.18      1:09.98 (35.80)
 32 Heilbrun, Madeline     13 The Fish-PV       1:10.10             
                 33.89      1:10.10 (36.21)
 33 Ernst, Andrea          15 Town Wrecker Swi  1:10.18             
                 33.41      1:10.18 (36.77)
 34 Riley, Stephie         15 PACK Swim Team o  1:10.38             
                 35.12      1:10.38 (35.26)
 35 Chapin, Madison        14 Victor Swim Club  1:10.42             
                 33.93      1:10.42 (36.49)
 36 Barr, Courtney         18 North Shore Swim  1:10.47             
                 33.56      1:10.47 (36.91)
 37 Dirienzo, Marissa      17 Town Wrecker Swi  1:10.49             
                 34.06      1:10.49 (36.43)
 38 Borger, Emily          17 North Shore Swim  1:10.66             
 39 Ellor, Molly           13 The Fish-PV       1:10.80             
                 34.55      1:10.80 (36.25)
 40 Haywood, Anna          17 North Shore Swim  1:10.85             
                 34.28      1:10.85 (36.57)
 41 Krisanda, Sydney       16 Webster BlueFins  1:10.93             
                 33.93      1:10.93 (37.00)
 42 Ables, Kelsey          18 Star Swimming-NI  1:10.94             
 43 Steingold, Sarah       17 Bluefish Swim-NE  1:10.99             
                 34.77      1:10.99 (36.22)
 44 Erwin, Catherine       14 Bluefish Swim-NE  1:11.03             
                 34.68      1:11.03 (36.35)
 45 Oakes, Tessa           15 Exeter Swim Team  1:11.11             
                 34.68      1:11.11 (36.43)
 46 Birmingham, Bridget    14 Cape Cod Swim Cl  1:11.27             
                 34.98      1:11.27 (36.29)
 47 Benedict, Kira         14 Star Swimming-NI  1:11.29             
                 34.11      1:11.29 (37.18)
 48 Zeiger, Rebecca        14 Bluefish Swim-NE  1:11.65             
                 34.33      1:11.65 (37.32)
 49 Matteson, Sydney       16 Buffalo Area Aqu  1:11.71             
                 35.23      1:11.71 (36.48)
 50 Donohoe, Madelyn       12 The Fish-PV       1:11.73             
                 35.45      1:11.73 (36.28)
 51 Kouznetsova, Nikita    13 Eastern Express-  1:11.75             
                 34.54      1:11.75 (37.21)
 52 Heffernan, Mackenzie   16 Cougar Aquatic T  1:11.76             
                 34.59      1:11.76 (37.17)
 53 Lersch, Maeve          14 USC-AM            1:11.85             
                 34.96      1:11.85 (36.89)
 54 Paige, Kamryn          13 Albany Starfish-  1:11.99             
                 35.02      1:11.99 (36.97)
 55 Nguyen, Vivian         15 Malden Crocs-NE   1:12.05             
                 35.70      1:12.05 (36.35)
 56 Gassen, Kaylee         15 DU Hilltoppers-C  1:12.38             
 57 Brandeberry, Katie     17 Greenwood Memori  1:12.50             
                 35.26      1:12.50 (37.24)
 58 Lopez, Bianca          16 Rochester Rapids  1:12.90             
                 35.67      1:12.90 (37.23)
 59 Aman, Katie            17 GMA-NE            1:13.02             
                 35.44      1:13.02 (37.58)
 60 Dacey, Sydney          17 Bluefish Swim-NE  1:13.03             
                 35.38      1:13.03 (37.65)
 61 Keefe, Kristina        16 Clifton Park-Hal  1:13.16             
 62 White, Kimberly        15 Metuchen Edison-  1:13.17             
                 35.55      1:13.17 (37.62)
 63 Dalla Riva, Natalie    15 Cougar Aquatic T  1:13.70             
 64 Pariseault, Hannah     15 Bluefish Swim-NE  1:14.10             
                 35.94      1:14.10 (38.16)
 65 Ernst, Amanda          17 Town Wrecker Swi  1:14.38             
                 36.12      1:14.38 (38.26)
 66 Gelb, Nicole           14 PACK Swim Team o  1:14.57             
                 36.18      1:14.57 (38.39)
 67 Hoedemaker, Madeline   13 Eastern Express-  1:14.70             
                 36.77      1:14.70 (37.93)
 68 Stearns, Lindsay       18 Cougar Aquatic T  1:14.89             
                 35.82      1:14.89 (39.07)
 69 Corlett, Olivia        16 Liverpool Jets S  1:15.23             
                 35.55      1:15.23 (39.68)
 70 Smith, Xiane           16 Star Swimming-NI  1:16.31             
                 36.93      1:16.31 (39.38)
 71 Barao, Kyleigh         15 Cape Cod Swim Cl  1:16.80             
                 36.97      1:16.80 (39.83)
 72 Neamtu, Natalie        14 Webster BlueFins  1:16.92             
                 38.16      1:16.92 (38.76)
 73 Mitcheltree, Sydney    16 USC-AM            1:17.46             
                 37.20      1:17.46 (40.26)
 -- Liu, Karina            17 USC-AM               DFS                  
    
 STAR Swimming                                   3/30/2014 - 8:19 PM
 2014 Speedo Champions Series Long Course - 3/27/2014 to 3/30/2014  
              2014 Speedo Champions Series Long Course              
 
 Event 22  Men 100 LC Meter Backstroke
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Sali, Dylan            18 Unattached-NI       56.37      56.30  
                 27.79        56.30 (28.51)
  2 Harty, Ryan            17 Greenwood Memori    57.63      56.54  
                 27.58        56.54 (28.96)
  3 Green, Connor          18 Bluefish Swim-NE    58.30      57.06  
                 28.11        57.06 (28.95)
  4 Reisch, Lucas          18 Una FAST-NI         59.05      58.55  
                 28.51        58.55 (30.04)
  5 Zawatski, Edward       16 CYC Rally Aquati    58.84      58.83  
                 28.58        58.83 (30.25)
  6 Dudzinski, Ryan        17 USC-AM              59.84      59.67  
                 28.83        59.67 (30.84)
  7 Gray, Kellen           17 Exeter Swim Team    59.78      59.72  
                 28.92        59.72 (30.80)
  8 Patterson, Connar      16 Exeter Swim Team    59.98    1:00.20  
                 28.59      1:00.20 (31.61)
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 Ekas, Jonathan         19 Millcreek Swim T  1:00.10      59.67  
                 28.51        59.67 (31.16)
 10 Doyle, Connor          15 Eastern Express-  1:00.17      59.71  
                 29.41        59.71 (30.30)
 11 Brown, Nicholas        17 Bluefish Swim-NE  1:00.19    1:00.05  
                 28.82      1:00.05 (31.23)
 12 Choate, Michael        17 Bluefish Swim-NE  1:00.63    1:00.20  
                 29.18      1:00.20 (31.02)
 13 Marciano, Vinny        12 Morris County Sw  1:00.42    1:00.33  
                 29.60      1:00.33 (30.73)
 14 Prescott, Tyler        17 Meriden Silver F  1:01.24    1:00.45  
                 29.88      1:00.45 (30.57)
 15 Wong, Braedon          16 USC-AM            1:01.60    1:02.24  
                 30.50      1:02.24 (31.74)
 16 McLaughlin, William    18 Bluefish Swim-NE  1:01.68    1:02.66  
                 30.43      1:02.66 (32.23)
 
                        === C - Final ===                         
 
 17 Billig, Richard        16 North Shore Swim  1:01.94    1:01.53  
                 29.96      1:01.53 (31.57)
 18 Rivoal, Leo            16 Asphalt Green Un  1:02.70    1:02.06  
                 30.24      1:02.06 (31.82)
 19 Spurrell, Samuel       18 Bluefish Swim-NE  1:02.45    1:02.22  
                 29.73      1:02.22 (32.49)
 20 Burke, Daniel          20 Liverpool Jets S  1:04.03    1:02.24  
                 30.23      1:02.24 (32.01)
 21 Moniz, Noah            15 Bluefish Swim-NE  1:02.56    1:02.38  
                 30.52      1:02.38 (31.86)
 22 Edwards, Thomas        17 North Shore Swim  1:03.54    1:03.77  
                 31.11      1:03.77 (32.66)
 23 Staebell, Greg         18 Buffalo Area Aqu  1:04.25    1:03.99  
                 31.06      1:03.99 (32.93)
 24 Jurman, Jasper         15 Unattached-MR     1:04.10    1:05.55  
                 31.60      1:05.55 (33.95)
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 25 Wang, Brandon          16 Cougar Aquatic T  1:04.33             
                 30.88      1:04.33 (33.45)
 26 Allain, Ryan           16 The Fish-PV       1:04.38             
 27 So, Tristan            15 Central CT Aquat  1:04.86             
 28 Nguyen, Kelvin         16 Malden Crocs-NE   1:04.97             
                 30.86      1:04.97 (34.11)
 29 Gordon, Travis         16 Ridgefield Aquat  1:05.16             
                 31.62      1:05.16 (33.54)
 30 Taboadela, Anthony     18 Morris County Sw  1:05.19             
                 31.94      1:05.19 (33.25)
 31 Lubinski, Jacob        14 Eastern Express-  1:05.37             
                 31.58      1:05.37 (33.79)
 32 Newton, Connor         16 Greater Waterbur  1:05.38             
                 31.14      1:05.38 (34.24)
 33 Luu, Ryan              16 Malden Crocs-NE   1:05.56             
                 31.48      1:05.56 (34.08)
 33 Bacik, Martin          17 USC-AM            1:05.56             
                 31.44      1:05.56 (34.12)
 35 Carignan, Patrick      17 Exeter Swim Team  1:06.04             
                 32.59      1:06.04 (33.45)
 36 Ebert, Eric            19 Unattached-NI     1:06.07             
 37 Fothergill, Daniel     18 North Shore Swim  1:06.21             
                 31.85      1:06.21 (34.36)
 38 Burdo, Nicholas        16 Liverpool Jets S  1:06.72             
                 32.54      1:06.72 (34.18)
 39 Delaus, David          16 PACK Swim Team o  1:06.84             
 40 Carestia, Justin       17 Arena Club Aquat  1:07.07             
                 32.59      1:07.07 (34.48)
 41 Alfajora, Deion        14 Tidal Wave Swim-  1:10.36             
                 34.28      1:10.36 (36.08)
 -- Czajkowski, Piotr      16 Clifton Park-Hal      DQ              
                 32.22           DQ (34.13)
 -- Liu, Kevin             15 USC-AM               DFS                  
    
 STAR Swimming                                   3/30/2014 - 8:19 PM
 2014 Speedo Champions Series Long Course - 3/27/2014 to 3/30/2014  
              2014 Speedo Champions Series Long Course              
 
 Event 23  Women 400 LC Meter Freestyle
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Zeiger, Brooke         18 Bluefish Swim-NE  4:20.45    4:18.85  
                 29.24      1:00.77 (31.53)
        1:33.33 (32.56)     2:06.44 (33.11)
        2:39.82 (33.38)     3:13.32 (33.50)
        3:47.22 (33.90)     4:18.85 (31.63)
  2 Stone, Lindsay         15 PACK Swim Team o  4:22.52    4:18.87  
                 29.73      1:01.65 (31.92)
        1:34.46 (32.81)     2:07.47 (33.01)
        2:40.64 (33.17)     3:13.74 (33.10)
        3:47.01 (33.27)     4:18.87 (31.86)
  3 Cameron, Bryanna       15 SOLO Aquatics-NE  4:28.35    4:26.35  
                 31.24      1:04.25 (33.01)
        1:38.11 (33.86)     2:11.93 (33.82)
        2:45.76 (33.83)     3:19.64 (33.88)
        3:53.69 (34.05)     4:26.35 (32.66)
  4 Modeas, Sydney         18 Star Swimming-NI  4:29.80    4:27.12  
                 31.10      1:03.76 (32.66)
        1:37.45 (33.69)     2:11.35 (33.90)
                                3:20.00 ( )
      4:27.12 (1:07.12)                    
  5 Harty, Kaitlin         16 Greenwood Memori  4:28.13    4:27.19  
                 30.36      1:03.23 (32.87)
        1:37.25 (34.02)     2:11.78 (34.53)
        2:46.15 (34.37)     3:20.60 (34.45)
        3:54.38 (33.78)     4:27.19 (32.81)
  6 Mitchell, Kylie        16 Greenwood Swimmi  4:28.52    4:27.96  
                 31.38      1:05.15 (33.77)
        1:38.90 (33.75)     2:13.33 (34.43)
        2:47.28 (33.95)     3:21.18 (33.90)
        3:55.17 (33.99)     4:27.96 (32.79)
  7 Guo, Michelle          14 Cape Cod Swim Cl  4:28.52    4:29.52  
                 30.39      1:04.34 (33.95)
        1:38.27 (33.93)     2:12.63 (34.36)
        2:46.83 (34.20)     3:21.77 (34.94)
        3:56.24 (34.47)     4:29.52 (33.28)
  8 Aarts, Nicole          15 Una AGUA-MR       4:30.06    4:30.10  
                 30.43      1:04.15 (33.72)
        1:37.98 (33.83)     2:12.67 (34.69)
        2:47.35 (34.68)     3:22.39 (35.04)
        3:56.71 (34.32)     4:30.10 (33.39)
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 Vivado, Lilly          15 Bluefish Swim-NE  4:31.08    4:30.47  
                 30.22      1:03.38 (33.16)
        1:37.57 (34.19)     2:12.10 (34.53)
        2:46.46 (34.36)     3:21.24 (34.78)
        3:56.14 (34.90)     4:30.47 (34.33)
 10 Donohoe, Madelyn       12 The Fish-PV       4:31.81    4:31.55  
                 31.42      1:05.08 (33.66)
        1:39.53 (34.45)     2:13.82 (34.29)
        2:48.60 (34.78)     3:22.85 (34.25)
        3:57.85 (35.00)     4:31.55 (33.70)
 11 Sargent, Makayla       15 Victor Swim Club  4:30.72    4:33.28  
                 31.14      1:04.92 (33.78)
        1:39.69 (34.77)     2:14.34 (34.65)
        2:49.11 (34.77)     3:23.97 (34.86)
        3:59.23 (35.26)     4:33.28 (34.05)
 12 Wolff, Veronica        16 The Fish-PV       4:32.90    4:33.55  
                 31.63      1:06.31 (34.68)
        1:40.97 (34.66)     2:16.32 (35.35)
        2:50.54 (34.22)     3:25.09 (34.55)
        3:59.39 (34.30)     4:33.55 (34.16)
 13 Goldblatt, Allison     15 The Fish-PV       4:30.69    4:34.00  
                 31.39      1:05.18 (33.79)
        1:40.01 (34.83)     2:15.37 (35.36)
        2:50.65 (35.28)     3:25.84 (35.19)
        4:00.67 (34.83)     4:34.00 (33.33)
 14 Bayer, Hannah          17 Arena Club Aquat  4:38.53    4:36.98  
                 31.01      1:04.91 (33.90)
        1:39.73 (34.82)     2:15.19 (35.46)
        2:50.91 (35.72)     3:26.81 (35.90)
        4:02.25 (35.44)     4:36.98 (34.73)
 15 Myers, Madalyn         17 Bluefish Swim-NE  4:38.25    4:37.14  
                                1:06.03 ( )
                                2:16.52 ( )
                                3:27.26 ( )
        4:02.57 (35.31)     4:37.14 (34.57)
 16 Brickman, Molly        17 Asphalt Green Un  4:36.58    4:37.62  
                 30.60      1:04.82 (34.22)
        1:39.93 (35.11)     2:15.58 (35.65)
        2:51.70 (36.12)     3:27.99 (36.29)
        4:03.15 (35.16)     4:37.62 (34.47)
 
                        === C - Final ===                         
 
 17 Winnert, Rebecca       17 Buffalo Area Aqu  4:41.03    4:35.00  
                                1:05.35 ( )
                                2:15.11 ( )
                                3:24.84 ( )
        4:00.34 (35.50)     4:35.00 (34.66)
 18 Heilbrun, Madeline     13 The Fish-PV       4:39.74    4:36.75  
                 30.63      1:04.50 (33.87)
        1:39.67 (35.17)     2:15.48 (35.81)
        2:51.44 (35.96)     3:27.16 (35.72)
        4:02.55 (35.39)     4:36.75 (34.20)
 19 Miller, Heidi          17 Greater Pittsbur  4:40.96    4:37.03  
                 31.13      1:06.48 (35.35)
        1:43.00 (36.52)     2:18.95 (35.95)
        2:54.17 (35.22)     3:28.71 (34.54)
        4:03.24 (34.53)     4:37.03 (33.79)
 20 Owens, Amy             16 The Fish-PV       4:41.27    4:37.52  
                 31.16      1:05.52 (34.36)
        1:40.47 (34.95)     2:15.81 (35.34)
        2:51.61 (35.80)     3:27.48 (35.87)
        4:03.26 (35.78)     4:37.52 (34.26)
 21 Boxley, Autumn         14 Clifton Park-Hal  4:39.46    4:41.79  
                 30.49      1:04.81 (34.32)
        1:40.16 (35.35)     2:16.00 (35.84)
        2:52.12 (36.12)     3:28.65 (36.53)
        4:05.17 (36.52)     4:41.79 (36.62)
 22 Wolf, Madeline         17 Cougar Aquatic T  4:40.37    4:43.20  
                 31.22      1:06.54 (35.32)
        1:41.62 (35.08)     2:18.17 (36.55)
        2:53.49 (35.32)     3:31.08 (37.59)
        4:07.09 (36.01)     4:43.20 (36.11)
 23 Helak, Alyssa          14 Buffalo Area Aqu  4:40.35    4:44.58  
                 32.27      1:07.51 (35.24)
        1:43.46 (35.95)     2:19.75 (36.29)
        2:56.07 (36.32)     3:32.50 (36.43)
        4:09.00 (36.50)     4:44.58 (35.58)
 24 Brandes, Chandler      17 GMA-NE            4:39.66    4:45.11  
                 31.28      1:06.19 (34.91)
        1:42.59 (36.40)     2:18.99 (36.40)
        2:55.83 (36.84)     3:32.67 (36.84)
        4:09.45 (36.78)     4:45.11 (35.66)
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 25 Mahoney, Elizabeth     16 Cape Cod Swim Cl  4:41.35             
                 32.73      1:07.86 (35.13)
        1:43.85 (35.99)     2:20.06 (36.21)
        2:56.11 (36.05)     3:31.89 (35.78)
        4:07.33 (35.44)     4:41.35 (34.02)
 26 Hemminger, Keely       13 The Fish-PV       4:41.61             
                 31.58      1:07.12 (35.54)
        1:42.82 (35.70)     2:18.98 (36.16)
        2:54.49 (35.51)     3:31.02 (36.53)
        4:06.49 (35.47)     4:41.61 (35.12)
 27 Crawford, Kendall      17 DU Hilltoppers-C  4:41.90             
                 32.60      1:07.90 (35.30)
        1:43.61 (35.71)     2:19.90 (36.29)
        2:55.81 (35.91)     3:31.55 (35.74)
        4:07.37 (35.82)     4:41.90 (34.53)
 28 Cowan, Megan           15 Arena Club Aquat  4:41.93             
                                1:06.72 ( )
                                2:17.48 ( )
                                3:29.92 ( )
      4:41.93 (1:12.01)                    
 29 Butler, Victoria       18 Star Swimming-NI  4:42.02             
                 31.58      1:06.79 (35.21)
        1:42.86 (36.07)     2:19.01 (36.15)
        2:55.26 (36.25)     3:31.91 (36.65)
        4:07.54 (35.63)     4:42.02 (34.48)
 30 Emanuel, Katherine     15 The Fish-PV       4:42.35             
                                1:07.64 ( )
                                2:19.40 ( )
                                3:31.52 ( )
      4:42.35 (1:10.83)                    
 31 McQuaid, Emily         16 Bluefish Swim-NE  4:42.95             
                 31.76      1:06.54 (34.78)
        1:42.30 (35.76)     2:18.19 (35.89)
        2:54.45 (36.26)     3:30.67 (36.22)
        4:07.10 (36.43)     4:42.95 (35.85)
 32 Arzaga, Anastasia      16 Star Swimming-NI  4:43.08             
                 32.04      1:07.25 (35.21)
        1:42.70 (35.45)     2:18.35 (35.65)
        2:54.20 (35.85)     3:30.96 (36.76)
        4:07.12 (36.16)     4:43.08 (35.96)
 33 Sullivan, Abbie        12 SOLO Aquatics-NE  4:43.09             
                 31.72      1:06.96 (35.24)
        1:43.06 (36.10)     2:19.22 (36.16)
        2:55.89 (36.67)     3:32.35 (36.46)
        4:08.51 (36.16)     4:43.09 (34.58)
 34 Hein, Elizabeth        16 Bluefish Swim-NE  4:44.05             
                 32.54      1:07.70 (35.16)
        1:43.89 (36.19)     2:20.09 (36.20)
        2:56.41 (36.32)     3:32.66 (36.25)
        4:08.87 (36.21)     4:44.05 (35.18)
 35 Preiss, Marina         17 Unattached-MR     4:44.54             
                 32.28      1:07.58 (35.30)
        1:44.21 (36.63)     2:20.35 (36.14)
        2:56.81 (36.46)     3:33.10 (36.29)
        4:09.69 (36.59)     4:44.54 (34.85)
 36 Nasky, Nancy           16 PACK Swim Team o  4:46.31             
                 33.38      1:09.10 (35.72)
        1:45.19 (36.09)     2:21.60 (36.41)
        2:58.02 (36.42)     3:34.46 (36.44)
        4:10.91 (36.45)     4:46.31 (35.40)
 37 Weaver, Shawna         16 Clifton Park-Hal  4:47.02             
                 33.07      1:08.94 (35.87)
        1:45.58 (36.64)     2:22.02 (36.44)
        2:58.64 (36.62)     3:35.91 (37.27)
        4:12.36 (36.45)     4:47.02 (34.66)
 38 Sebastian, Julianna    16 Sweet Home Aquat  4:47.65             
                 32.50      1:07.72 (35.22)
        1:44.04 (36.32)     2:20.45 (36.41)
        2:57.54 (37.09)     3:34.44 (36.90)
        4:11.68 (37.24)     4:47.65 (35.97)
 39 Metzger, Emma          15 Cape Cod Swim Cl  4:48.59             
                 32.96      1:08.55 (35.59)
        1:45.25 (36.70)     2:22.06 (36.81)
        2:59.12 (37.06)     3:36.09 (36.97)
        4:12.82 (36.73)     4:48.59 (35.77)
 40 Cordery, Haley         16 Bluefish Swim-NE  4:49.26             
                 32.16      1:06.90 (34.74)
        1:43.10 (36.20)     2:19.06 (35.96)
        2:55.83 (36.77)     3:33.25 (37.42)
        4:11.07 (37.82)     4:49.26 (38.19)
 41 Schluchterer, Madison  16 Eastern Express-  4:50.69             
                 32.73      1:08.78 (36.05)
        1:45.25 (36.47)     2:22.27 (37.02)
        2:59.19 (36.92)     3:37.15 (37.96)
        4:14.36 (37.21)     4:50.69 (36.33)
 42 Birmingham, Annie      15 PACK Swim Team o  4:51.60             
                 34.22      1:11.33 (37.11)
        1:48.54 (37.21)     2:25.94 (37.40)
        3:02.69 (36.75)     3:39.64 (36.95)
        4:15.92 (36.28)     4:51.60 (35.68)
 43 Matteson, Sydney       16 Buffalo Area Aqu  4:51.79             
                 33.54      1:09.38 (35.84)
        1:46.03 (36.65)     2:23.02 (36.99)
        3:00.57 (37.55)     3:38.07 (37.50)
        4:15.53 (37.46)     4:51.79 (36.26)
 44 Vandal, Delphine       17 GMA-NE            4:51.94             
                                1:09.34 ( )
                                2:24.34 ( )
                                3:38.51 ( )
      4:51.94 (1:13.43)                    
 45 Lombardi, Felicia      14 North Shore Swim  4:53.93             
                 32.79      1:09.83 (37.04)
        1:47.79 (37.96)     2:25.45 (37.66)
        3:03.09 (37.64)     3:40.89 (37.80)
        4:18.31 (37.42)     4:53.93 (35.62)
 46 Barr, Courtney         18 North Shore Swim  4:54.28             
                 31.97      1:08.22 (36.25)
        1:45.97 (37.75)     2:24.01 (38.04)
        3:01.95 (37.94)     3:40.06 (38.11)
        4:17.89 (37.83)     4:54.28 (36.39)
 47 Kolman, Pepper         13 Eastern Express-  4:55.47             
                 32.11      1:08.77 (36.66)
        1:46.70 (37.93)     2:24.90 (38.20)
        3:03.18 (38.28)     3:41.64 (38.46)
        4:18.64 (37.00)     4:55.47 (36.83)
 48 Russell, Shannon       12 Unattached-NI     4:56.22             
                 33.66      1:10.65 (36.99)
        1:48.42 (37.77)     2:25.99 (37.57)
        3:03.30 (37.31)     3:41.30 (38.00)
        4:19.16 (37.86)     4:56.22 (37.06)
 49 Fried, Carly           15 Asphalt Green Un  5:01.75             
                 33.65      1:10.90 (37.25)
        1:48.88 (37.98)     2:27.61 (38.73)
        3:06.49 (38.88)     3:45.50 (39.01)
        4:24.70 (39.20)     5:01.75 (37.05)
 -- Owens, Michelle        14 The Fish-PV          DFS              
 -- Palu-Benson, Saoirse   17 USC-AM               DFS                  
    
 STAR Swimming                                   3/30/2014 - 8:19 PM
 2014 Speedo Champions Series Long Course - 3/27/2014 to 3/30/2014  
              2014 Speedo Champions Series Long Course              
 
 Event 24  Men 400 LC Meter Freestyle
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Ransford, PJ           17 PACK Swim Team o  4:06.17    3:59.64  
                 27.61        56.98 (29.37)
        1:27.41 (30.43)     1:57.98 (30.57)
        2:29.15 (31.17)     2:59.95 (30.80)
        3:29.90 (29.95)     3:59.64 (29.74)
  2 Nunez, John            17 Asphalt Green Un  4:06.70    4:04.60  
                 28.23        58.69 (30.46)
        1:29.75 (31.06)     2:01.19 (31.44)
        2:32.98 (31.79)     3:04.57 (31.59)
        3:35.74 (31.17)     4:04.60 (28.86)
  3 Golczewski, Daniel     17 Arena Club Aquat  4:06.67    4:04.88  
                 27.22        57.31 (30.09)
        1:28.21 (30.90)     2:00.25 (32.04)
        2:32.70 (32.45)     3:05.01 (32.31)
        3:36.22 (31.21)     4:04.88 (28.66)
  4 Miranda, Maxwell       14 Bluefish Swim-NE  4:09.54    4:08.68  
                 28.70        59.78 (31.08)
        1:31.17 (31.39)     2:03.23 (32.06)
        2:34.31 (31.08)     3:06.11 (31.80)
        3:38.06 (31.95)     4:08.68 (30.62)
  5 McIntyre, Jack         15 Eastern Express-  4:12.74    4:08.90  
                                  59.33 ( )
                                2:03.10 ( )
        2:34.94 (31.84)     3:06.88 (31.94)
        3:38.72 (31.84)     4:08.90 (30.18)
  6 Jones, Jarrett         16 Cape Cod Swim Cl  4:08.31    4:10.45  
                 28.69        59.65 (30.96)
        1:31.03 (31.38)     2:02.63 (31.60)
        2:34.36 (31.73)     3:06.36 (32.00)
        3:38.80 (32.44)     4:10.45 (31.65)
  7 Gross, David           17 Arena Club Aquat  4:12.92    4:13.04  
                 28.62        59.64 (31.02)
        1:31.04 (31.40)     2:02.62 (31.58)
        2:34.84 (32.22)     3:07.71 (32.87)
        3:40.85 (33.14)     4:13.04 (32.19)
  8 Jinn, Brandon          16 Greenwood Memori  4:11.52    4:16.64  
                 28.88      1:00.34 (31.46)
        1:32.25 (31.91)     2:04.85 (32.60)
        2:37.46 (32.61)     3:10.89 (33.43)
        3:44.16 (33.27)     4:16.64 (32.48)
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 Casey, Grant           18 Bluefish Swim-NE  4:15.18    4:13.64  
                 29.03      1:00.66 (31.63)
        1:33.09 (32.43)     2:05.69 (32.60)
        2:38.33 (32.64)     3:10.75 (32.42)
        3:43.24 (32.49)     4:13.64 (30.40)
 10 Russiello, Ian         17 The Fish-PV       4:14.60    4:14.00  
                 28.83      1:00.79 (31.96)
        1:33.37 (32.58)     2:06.26 (32.89)
        2:38.53 (32.27)     3:11.25 (32.72)
        3:43.35 (32.10)     4:14.00 (30.65)
 11 Herbert, David         16 The Fish-PV       4:20.55    4:14.55  
                 29.00      1:00.79 (31.79)
        1:32.92 (32.13)     2:05.38 (32.46)
        2:37.99 (32.61)     3:10.76 (32.77)
        3:43.21 (32.45)     4:14.55 (31.34)
 12 Choate, Michael        17 Bluefish Swim-NE  4:19.51    4:19.20  
                 29.31      1:01.97 (32.66)
        1:34.62 (32.65)     2:07.91 (33.29)
        2:40.81 (32.90)     3:14.14 (33.33)
        3:47.00 (32.86)     4:19.20 (32.20)
 13 Shmurak, Allen         15 Eastern Express-  4:17.85    4:19.99  
                 28.91      1:00.95 (32.04)
        1:33.90 (32.95)     2:07.12 (33.22)
        2:39.74 (32.62)     3:13.48 (33.74)
        3:47.24 (33.76)     4:19.99 (32.75)
 14 Viotto, Jamie          17 Morris County Sw  4:19.49    4:21.25  
                 29.39      1:01.31 (31.92)
        1:34.53 (33.22)     2:07.81 (33.28)
        2:41.54 (33.73)     3:14.90 (33.36)
        3:48.47 (33.57)     4:21.25 (32.78)
 15 Lehman, Nicholas       14 Cougar Aquatic T  4:21.35    4:23.83  
                                1:00.95 ( )
        1:34.32 (33.37)     2:07.82 (33.50)
        2:42.13 (34.31)     3:16.92 (34.79)
        3:50.93 (34.01)     4:23.83 (32.90)
 16 Lubinski, Jacob        14 Eastern Express-  4:21.84    4:24.23  
                 29.19      1:02.17 (32.98)
        1:35.87 (33.70)     2:09.95 (34.08)
        2:43.48 (33.53)     3:17.38 (33.90)
        3:51.39 (34.01)     4:24.23 (32.84)
 
                        === C - Final ===                         
 
 17 Delaus, David          16 PACK Swim Team o  4:22.25    4:17.09  
                 28.89      1:00.06 (31.17)
        1:32.62 (32.56)     2:05.31 (32.69)
        2:38.15 (32.84)     3:11.41 (33.26)
        3:44.60 (33.19)     4:17.09 (32.49)
 18 Peach, Kyle            18 Bluefish Swim-NE  4:25.79    4:19.60  
                                1:00.48 ( )
                                2:05.90 ( )
                                3:13.06 ( )
      4:19.60 (1:06.54)                    
 19 Gable, Dale            17 North Shore Swim  4:22.44    4:20.90  
                 29.01      1:00.82 (31.81)
        1:33.61 (32.79)     2:06.83 (33.22)
        2:40.35 (33.52)     3:14.16 (33.81)
        3:48.67 (34.51)     4:20.90 (32.23)
 20 Allain, Ryan           16 The Fish-PV       4:26.28    4:22.15  
                 28.85      1:01.35 (32.50)
        1:34.60 (33.25)     2:08.33 (33.73)
        2:42.44 (34.11)     3:16.30 (33.86)
        3:50.16 (33.86)     4:22.15 (31.99)
 21 Amedeo, Matthew        16 SOLO Aquatics-NE  4:23.58    4:22.75  
                 29.55      1:02.09 (32.54)
        1:35.52 (33.43)     2:09.37 (33.85)
        2:42.93 (33.56)     3:16.91 (33.98)
        3:50.24 (33.33)     4:22.75 (32.51)
 22 Zitz, Jacob            18 Victor Swim Club  4:23.93    4:23.18  
                 30.58      1:03.75 (33.17)
        1:37.63 (33.88)     2:11.77 (34.14)
        2:45.99 (34.22)     3:19.81 (33.82)
        3:52.77 (32.96)     4:23.18 (30.41)
 23 Ritz, Jared            14 Victor Swim Club  4:23.45    4:24.16  
                 29.05      1:01.36 (32.31)
        1:34.87 (33.51)     2:08.51 (33.64)
        2:43.09 (34.58)     3:17.48 (34.39)
        3:52.24 (34.76)     4:24.16 (31.92)
 24 Papangelakis, Panagio  15 Unattached-NI     4:23.27    4:26.91  
                 29.21      1:01.26 (32.05)
        1:34.82 (33.56)     2:09.03 (34.21)
        2:43.22 (34.19)     3:17.92 (34.70)
        3:52.79 (34.87)     4:26.91 (34.12)
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 17 Fjeldberg, Oystein     21 Wingate Swimming  4:22.00             
                 28.93      1:00.80 (31.87)
        1:33.19 (32.39)     2:06.42 (33.23)
        2:40.08 (33.66)     3:14.53 (34.45)
        3:48.43 (33.90)     4:22.00 (33.57)
 26 Scerbo, Joseph         14 Cougar Aquatic T  4:27.55             
                 29.95      1:02.99 (33.04)
        1:37.41 (34.42)     2:11.62 (34.21)
        2:45.62 (34.00)     3:19.68 (34.06)
        3:54.39 (34.71)     4:27.55 (33.16)
 27 Russell, Conchobhair   17 Unattached-NI     4:28.28             
                 29.98      1:02.96 (32.98)
        1:37.02 (34.06)     2:11.51 (34.49)
        2:46.21 (34.70)     3:20.96 (34.75)
        3:54.79 (33.83)     4:28.28 (33.49)
 28 Steve, Paul            16 Webster BlueFins  4:28.65             
                 30.69      1:04.01 (33.32)
        1:37.82 (33.81)     2:12.42 (34.60)
        2:46.74 (34.32)     3:21.13 (34.39)
        3:55.15 (34.02)     4:28.65 (33.50)
 29 Li, Zixuan             15 Unattached-NI     4:28.66             
                 28.82      1:00.71 (31.89)
        1:33.17 (32.46)     2:06.77 (33.60)
        2:41.23 (34.46)     3:16.98 (35.75)
        3:53.33 (36.35)     4:28.66 (35.33)
 30 Hughes, Jack           19 UN-SH-NI          4:28.82             
                                1:02.79 ( )
                                2:10.56 ( )
                                3:20.29 ( )
      4:28.82 (1:08.53)                    
 31 Mikheyev, Peter        16 GMA-NE            4:29.88             
                 28.44      1:01.39 (32.95)
        1:36.01 (34.62)     2:11.50 (35.49)
        2:47.07 (35.57)     3:21.09 (34.02)
        3:56.62 (35.53)     4:29.88 (33.26)
 32 Xenakis, Michael       15 SOLO Aquatics-NE  4:30.88             
                 29.45      1:01.77 (32.32)
        1:35.95 (34.18)     2:10.81 (34.86)
        2:46.12 (35.31)     3:21.12 (35.00)
        3:56.80 (35.68)     4:30.88 (34.08)
 33 Lersch, Patrick        17 USC-AM            4:31.14             
                 31.13      1:04.61 (33.48)
        1:39.02 (34.41)     2:13.71 (34.69)
        2:48.21 (34.50)     3:22.98 (34.77)
        3:58.09 (35.11)     4:31.14 (33.05)
 34 Zuppone, Michael       15 Asphalt Green Un  4:31.57             
                 30.56      1:03.94 (33.38)
        1:37.83 (33.89)     2:12.72 (34.89)
        2:47.70 (34.98)     3:23.72 (36.02)
        3:58.40 (34.68)     4:31.57 (33.17)
 35 Bennett, Jesse         17 PACK Swim Team o  4:31.63             
                 30.67      1:03.89 (33.22)
        1:38.28 (34.39)     2:13.14 (34.86)
        2:48.33 (35.19)     3:23.56 (35.23)
        3:58.70 (35.14)     4:31.63 (32.93)
 36 Bartley, Michael       16 North Shore Swim  4:31.75             
                 31.36      1:05.99 (34.63)
        1:40.76 (34.77)     2:15.35 (34.59)
        2:50.38 (35.03)     3:26.06 (35.68)
        3:59.53 (33.47)     4:31.75 (32.22)
 37 Emanuel, Michael       17 The Fish-PV       4:32.62             
                 30.15      1:03.27 (33.12)
        1:36.17 (32.90)     2:10.47 (34.30)
        2:45.15 (34.68)     3:21.01 (35.86)
        3:57.03 (36.02)     4:32.62 (35.59)
 38 Lomeyko, Konstantin    16 Asphalt Green Un  4:32.88             
                 30.72      1:04.86 (34.14)
        1:40.08 (35.22)     2:15.39 (35.31)
        2:50.69 (35.30)     3:25.79 (35.10)
        4:00.20 (34.41)     4:32.88 (32.68)
 39 Minuth, Ole            14 USC-AM            4:37.55             
                 31.92      1:06.12 (34.20)
        1:41.59 (35.47)     2:16.91 (35.32)
        2:52.21 (35.30)     3:27.19 (34.98)
        4:02.96 (35.77)     4:37.55 (34.59)
 40 Driscoll, Sean         17 SOLO Aquatics-NE  4:38.17             
                 31.37      1:05.72 (34.35)
        1:41.23 (35.51)     2:17.03 (35.80)
        2:52.78 (35.75)     3:28.38 (35.60)
        4:03.87 (35.49)     4:38.17 (34.30)
 41 DuFauchard, Ben        13 DU Hilltoppers-C  4:39.39             
                 31.93      1:07.42 (35.49)
        1:43.28 (35.86)     2:18.70 (35.42)
        2:54.97 (36.27)     3:30.42 (35.45)
        4:05.92 (35.50)     4:39.39 (33.47)    
    
 STAR Swimming                                   3/30/2014 - 8:19 PM
 2014 Speedo Champions Series Long Course - 3/27/2014 to 3/30/2014  
              2014 Speedo Champions Series Long Course              
 
 Event 25  Women 400 LC Meter Freestyle Relay
====================================================================
    Team                                   Seed     Finals        
====================================================================
  1 DU Hilltoppers-CO  ''A''              3:56.69    3:58.29  
     1) Moden, Lauren 16              2) Rowley, Haley 17             
     3) Gassen, Kaylee 15             4) Kochevar, Abigail 15         
                 28.36        59.08 (59.08)
        1:27.24 (28.16)     1:58.43 (59.35)
        2:27.49 (29.06)   2:59.02 (1:00.59)
        3:27.17 (28.15)     3:58.29 (59.27)
  2 PACK Swim Team o-NI  ''A''            4:08.07    4:03.07  
     1) Stone, Lindsay 15             2) Zaravella, Natalie 15        
     3) Andrews, Steph 17             4) Smith, Mary 15               
                 28.96    1:00.15 (1:00.15)
        1:30.06 (29.91)   2:02.89 (1:02.74)
        2:31.64 (28.75)   3:04.37 (1:01.48)
        3:32.01 (27.64)     4:03.07 (58.70)
  3 Greater Pittsbur-AM  ''A''            4:02.97    4:04.18  
     1) Kondis, Peyton 15             2) Sipple, Stephanie 13         
     3) Larson, Charis 15             4) Miller, Heidi 17             
                 29.41    1:00.63 (1:00.63)
        1:30.67 (30.04)   2:04.07 (1:03.44)
        2:33.48 (29.41)   3:06.22 (1:02.15)
        3:33.88 (27.66)     4:04.18 (57.96)
  4 Bluefish Swim-NE  ''A''               3:50.60    4:04.66  
     1) McQuaid, Emily 16             2) Zeiger, Rebecca 14           
     3) Vivado, Lilly 15              4) Zeiger, Brooke 18            
                 29.54    1:01.75 (1:01.75)
        1:31.28 (29.53)   2:04.52 (1:02.77)
        2:33.55 (29.03)   3:05.46 (1:00.94)
        3:33.79 (28.33)     4:04.66 (59.20)
  5 Town Wrecker Swi-NI  ''A''            4:07.53    4:05.14  
     1) Jaszcz, Madisyn 16            2) Ernst, Andrea 15             
     3) Sapio, Olivia 14              4) Romano, Kristen 14           
                 30.01    1:03.11 (1:03.11)
        1:31.59 (28.48)   2:03.26 (1:00.15)
        2:32.44 (29.18)   3:04.44 (1:01.18)
        3:33.06 (28.62)   4:05.14 (1:00.70)
  6 Star Swimming-NI  ''A''               3:38.71Y   4:05.53  
     1) Reddon, Alexandra 15          2) Butler, Victoria 18          
     3) Thomas, Sydney 15             4) Modeas, Sydney 18            
                 29.27    1:01.62 (1:01.62)
        1:30.84 (29.22)   2:02.91 (1:01.29)
        2:32.36 (29.45)   3:04.40 (1:01.49)
        3:33.70 (29.30)   4:05.53 (1:01.13)
  7 Cape Cod Swim Cl-NE  ''A''            4:08.45    4:05.58  
     1) Guo, Michelle 14              2) Walko, Palma 15              
     3) Mahoney, Elizabeth 16         4) King, Madeline 13            
                 29.32    1:00.82 (1:00.82)
        1:30.49 (29.67)   2:02.57 (1:01.75)
        2:32.43 (29.86)   3:04.49 (1:01.92)
        3:33.25 (28.76)   4:05.58 (1:01.09)
  8 The Fish-PV  ''A''                    4:04.71    4:07.18  
     1) Goldblatt, Allison 15         2) Hemminger, Keely 13          
     3) Owens, Amy 16                 4) Heilbrun, Caroline 16        
                 30.39    1:02.19 (1:02.19)
        1:32.63 (30.44)   2:05.92 (1:03.73)
        2:34.82 (28.90)   3:07.40 (1:01.48)
        3:35.96 (28.56)     4:07.18 (59.78)
  9 Eastern Express-NJ  ''A''             3:40.64Y   4:09.07  
     1) Kolman, Pepper 13             2) Colyar, Shanna 16            
     3) Schluchterer, Madison 16      4) Hoedemaker, Madeline 13      
                 30.27    1:02.78 (1:02.78)
        1:33.21 (30.43)   2:05.96 (1:03.18)
        2:35.71 (29.75)   3:08.28 (1:02.32)
        3:37.79 (29.51)   4:09.07 (1:00.79)
 10 USC-AM  ''A''                         4:10.93    4:09.14  
     1) Shaffer, Victoria 17          2) Choate, Lindsey 15           
     3) Olsakovsky, Carly 16          4) Palu-Benson, Saoirse 17      
                 29.89    1:02.74 (1:02.74)
        1:31.69 (28.95)   2:05.49 (1:02.75)
        2:34.66 (29.17)   3:07.22 (1:01.73)
        3:36.60 (29.38)   4:09.14 (1:01.92)
 11 Arena Club Aquat-MD  ''A''            3:35.04Y   4:09.97  
     1) Bayer, Hannah 17              2) Thompson, Lydia 14           
     3) Thompson, Sydney 16           4) Cowan, Megan 15              
                 29.89    1:01.98 (1:01.98)
        1:31.84 (29.86)   2:05.41 (1:03.43)
        2:35.81 (30.40)   3:10.26 (1:04.85)
        3:39.05 (28.79)     4:09.97 (59.71)
 12 North Shore Swim-NE  ''A''            4:12.21    4:10.31  
     1) Lombardi, Felicia 14          2) Barr, Courtney 18            
     3) Baker, Ansley 17              4) Borger, Emily 17             
                 30.36    1:03.44 (1:03.44)
        1:33.18 (29.74)   2:07.56 (1:04.12)
        2:36.67 (29.11)   3:09.27 (1:01.71)
        3:38.13 (28.86)   4:10.31 (1:01.04)
 13 Cougar Aquatic T-NJ  ''A''            4:00.13    4:11.14  
     1) Galea, Andrea 15              2) Dalla Riva, Natalie 15       
     3) Picinich, Annmarie 16         4) Wolf, Madeline 17            
                 30.04    1:02.58 (1:02.58)
        1:32.67 (30.09)   2:05.41 (1:02.83)
        2:34.83 (29.42)   3:08.48 (1:03.07)
        3:37.74 (29.26)   4:11.14 (1:02.66)
 14 Bluefish Swim-NE  ''B''               4:04.92    4:12.75  
     1) Cordery, Haley 16             2) Degnan, Michaela 15          
     3) Erwin, Catherine 14           4) Myers, Madalyn 17            
                 29.82    1:02.67 (1:02.67)
        1:33.06 (30.39)   2:06.52 (1:03.85)
        2:36.00 (29.48)   3:08.43 (1:01.91)
        3:39.62 (31.19)   4:12.75 (1:04.32)
 15 Clifton Park-Hal-AD  ''A''            3:40.56Y   4:13.53  
     1) Celia, Gabrielle 16           2) Feeley, Maddison 17          
     3) Walkowiak, Paris 16           4) Boxley, Autumn 14            
                 30.09    1:02.42 (1:02.42)
        1:32.44 (30.02)   2:05.96 (1:03.54)
        2:36.85 (30.89)   3:10.30 (1:04.34)
        3:40.22 (29.92)   4:13.53 (1:03.23)
 16 Meriden Silver F-CT  ''A''            3:42.28Y   4:13.71  
     1) Niemiec, Emily 17             2) Fountain, Morgan 16          
     3) Boyer, Elizabeth 13           4) Murphy, Emily 15             
                 30.45    1:04.57 (1:04.57)
        1:34.42 (29.85)   2:08.42 (1:03.85)
        2:36.91 (28.49)   3:08.75 (1:00.33)
        3:38.69 (29.94)   4:13.71 (1:04.96)
 17 GMA-NE  ''A''                         4:12.37    4:14.60  
     1) Brandes, Chandler 17          2) Vandal, Delphine 17          
     3) Abay-Nemes, Anna 17           4) Novelli, Alexy 17            
                 30.71    1:04.48 (1:04.48)
        1:34.60 (30.12)   2:08.10 (1:03.62)
        2:38.64 (30.54)   3:11.50 (1:03.40)
        3:40.84 (29.34)   4:14.60 (1:03.10)
 18 The Fish-PV  ''B''                    4:10.75    4:14.67  
     1) Heilbrun, Madeline 13         2) Wolff, Veronica 16           
     3) Donohoe, Madelyn 12           4) Emanuel, Katherine 15        
                 29.79    1:02.25 (1:02.25)
        1:32.45 (30.20)   2:05.76 (1:03.51)
        2:37.20 (31.44)   3:10.91 (1:05.15)
        3:40.78 (29.87)   4:14.67 (1:03.76)
 19 Asphalt Green Un-MR  ''A''            3:39.74Y   4:15.35  
     1) Brickman, Molly 17            2) Fried, Carly 15              
     3) Dixon, Sterling 16            4) Lara, Krystal 16             
                 29.71    1:01.85 (1:01.85)
        1:33.72 (31.87)   2:10.08 (1:08.23)
        2:40.30 (30.22)   3:13.88 (1:03.80)
        3:43.83 (29.95)   4:15.35 (1:01.47)
 20 Webster BlueFins-NI  ''A''            3:44.23Y   4:16.13  
     1) Krisanda, Sydney 16           2) Martin, Kelly 16             
     3) Barbeau, Krista 17            4) Neamtu, Natalie 14           
                 30.50    1:02.37 (1:02.37)
        1:33.98 (31.61)   2:09.38 (1:07.01)
        2:40.14 (30.76)   3:12.84 (1:03.46)
        3:43.23 (30.39)   4:16.13 (1:03.29)
 21 Star Swimming-NI  ''B''               3:42.15Y   4:17.99  
     1) Smith, Xiane 16               2) Rodriguez, Anna 15           
     3) Allen, Alize 15               4) Osula, Omosefe 14            
                 30.78    1:05.10 (1:05.10)
        1:35.87 (30.77)   2:10.90 (1:05.80)
        2:41.09 (30.19)   3:13.73 (1:02.83)
        3:44.16 (30.43)   4:17.99 (1:04.26)
 22 Clifton Park-Hal-AD  ''B''            3:45.47Y   4:23.35  
     1) Danielson, Emily 15           2) Killane, Tarah 16            
     3) Gardiner, Alyssa 16           4) Weaver, Shawna 16            
                 30.96    1:06.18 (1:06.18)
        1:37.31 (31.13)   2:13.05 (1:06.87)
        2:44.82 (31.77)   3:19.46 (1:06.41)
        3:49.58 (30.12)   4:23.35 (1:03.89)
 23 Victor Swim Club-NI  ''A''            3:45.52Y   4:23.36  
     1) Fenn, Abby 15                 2) Chapin, Madison 14           
     3) Lautenslager, Sydney 14       4) Geist, Courtney 17           
                          1:06.40 (1:06.40)
                          2:13.93 (1:07.53)
                          3:17.80 (1:03.87)
      4:23.36 (1:05.56)                        
    
 STAR Swimming                                   3/30/2014 - 8:19 PM
 2014 Speedo Champions Series Long Course - 3/27/2014 to 3/30/2014  
              2014 Speedo Champions Series Long Course              
 
 Event 26  Men 400 LC Meter Freestyle Relay
====================================================================
    Team                                   Seed     Finals        
====================================================================
  1 Bluefish Swim-NE  ''A''               3:37.31    3:34.20  
     1) Miranda, Maxwell 14           2) Brown, Nicholas 17           
     3) Wright, Owen 17               4) Green, Connor 18             
                 26.27        54.72 (54.72)
        1:19.93 (25.21)     1:48.40 (53.68)
        2:13.37 (24.97)     2:41.37 (52.97)
        3:06.55 (25.18)     3:34.20 (52.83)
  2 USC-AM  ''A''                         3:40.67    3:38.93  
     1) Minuth, Fynn 16               2) Lersch, Patrick 17           
     3) Novak, Nathan 18              4) Dudzinski, Ryan 17           
                 26.37        54.52 (54.52)
        1:20.07 (25.55)     1:48.87 (54.35)
        2:14.67 (25.80)     2:44.68 (55.81)
        3:10.14 (25.46)     3:38.93 (54.25)
  3 Arena Club Aquat-MD  ''A''            3:09.47Y   3:39.67  
     1) Golczewski, Daniel 17         2) Gross, David 17              
     3) Paxton, Kyle 17               4) Wilson, Brian 20             
                 25.56        52.87 (52.87)
        1:19.35 (26.48)     1:47.99 (55.12)
        2:14.43 (26.44)     2:44.49 (56.50)
        3:10.59 (26.10)     3:39.67 (55.18)
  4 Webster BlueFins-NI  ''A''            3:46.13    3:40.10  
     1) Steve, Paul 16                2) Mulvehill, Joseph 18         
     3) Wahl, Matthew 23              4) Wahl, Zachary 23             
                 27.16        56.65 (56.65)
        1:22.86 (26.21)     1:51.50 (54.85)
        2:17.04 (25.54)     2:46.22 (54.72)
        3:11.84 (25.62)     3:40.10 (53.88)
  5 Bluefish Swim-NE  ''B''               3:18.43Y   3:42.86  
     1) Casey, Grant 18               2) Spurrell, Samuel 18          
     3) Choate, Michael 17            4) Gudmunson, Erik 17           
                 27.01        55.47 (55.47)
        1:21.64 (26.17)     1:51.24 (55.77)
        2:18.54 (27.30)     2:47.74 (56.50)
        3:13.76 (26.02)     3:42.86 (55.12)
  6 Millcreek Swim T-AM  ''A''            3:43.34    3:43.37  
     1) Ekas, Jonathan 19             2) Jones, Jacob 17              
     3) Ekas, Jacob 18                4) Mahoney, Jack 16             
                 26.01        53.76 (53.76)
        1:19.84 (26.08)     1:49.65 (55.89)
        2:17.11 (27.46)     2:48.03 (58.38)
        3:13.93 (25.90)     3:43.37 (55.34)
  7 Exeter Swim Team-NE  ''A''            3:43.60    3:43.53  
     1) Patterson, Connar 16          2) Hodgman, Samuel 16           
     3) Bishop, Zachary 16            4) Gray, Kellen 17              
                 26.38        56.26 (56.26)
        1:22.18 (25.92)     1:53.02 (56.76)
        2:19.26 (26.24)     2:48.56 (55.54)
        3:14.89 (26.33)     3:43.53 (54.97)
  8 Eastern Express-NJ  ''A''             3:14.24Y   3:43.68  
     1) Doyle, Connor 15              2) Lubinski, Jacob 14           
     3) McIntyre, Jack 15             4) Shmurak, Allen 15            
                 27.42        55.65 (55.65)
        1:23.62 (27.97)     1:53.63 (57.98)
        2:20.05 (26.42)     2:49.01 (55.38)
        3:14.91 (25.90)     3:43.68 (54.67)
  9 North Shore Swim-NE  ''A''            3:44.17    3:44.68  
     1) Fothergill, Daniel 18         2) Billig, Richard 16           
     3) Gable, Dale 17                4) Edwards, Thomas 17           
                 27.07        57.24 (57.24)
        1:23.86 (26.62)     1:53.58 (56.34)
        2:20.30 (26.72)     2:49.87 (56.29)
        3:15.78 (25.91)     3:44.68 (54.81)
 10 Clifton Park-Hal-AD  ''A''            3:14.38Y   3:45.20  
     1) Danielson, Alex 17            2) Burdge, Eric 16              
     3) Czajkowski, Piotr 16          4) Conley, Michael 17           
                 27.35        57.14 (57.14)
        1:23.78 (26.64)     1:53.47 (56.33)
        2:20.22 (26.75)     2:49.91 (56.44)
        3:15.86 (25.95)     3:45.20 (55.29)
 11 Asphalt Green Un-MR  ''A''            3:47.40    3:45.94  
     1) Nunez, John 17                2) Zuppone, Michael 15          
     3) Abdelrahman, Baraa 16         4) Rivoal, Leo 16               
                 26.86        55.24 (55.24)
        1:22.84 (27.60)     1:52.60 (57.36)
        2:19.28 (26.68)     2:49.52 (56.92)
        3:16.60 (27.08)     3:45.94 (56.42)
 12 The Fish-PV  ''A''                    3:17.75Y   3:48.19  
     1) Russiello, Ian 17             2) Allain, Ryan 16              
     3) Emanuel, Michael 17           4) Herbert, David 16            
                 27.04        56.53 (56.53)
        1:23.86 (27.33)     1:54.00 (57.47)
        2:21.44 (27.44)     2:51.68 (57.68)
        3:18.04 (26.36)     3:48.19 (56.51)
 13 Liverpool Jets S-NI  ''A''            3:47.18    3:49.12  
     1) Burdo, Nicholas 16            2) Henry, Liam 17               
     3) Miller, Troy 17               4) Clarke, Garrett 18           
                 25.70        53.45 (53.45)
        1:20.14 (26.69)     1:51.77 (58.32)
        2:19.30 (27.53)     2:51.67 (59.90)
        3:18.29 (26.62)     3:49.12 (57.45)
 14 Morris County Sw-NJ  ''A''            3:21.83Y   3:51.83  
     1) Marciano, Vinny 12            2) Taboadela, Anthony 18        
     3) Stiles, Michael 15            4) Viotto, Jamie 17             
                 27.07        56.00 (56.00)
        1:23.60 (27.60)     1:54.32 (58.32)
        2:22.27 (27.95)     2:53.37 (59.05)
        3:21.51 (28.14)     3:51.83 (58.46)
 15 Webster BlueFins-NI  ''B''            3:21.67Y   3:52.95  
     1) Wahl, Alec 15                 2) Kuter, Andrew 23             
     3) Eggert, Eric 16               4) Shinkeyev, Ilya 16           
                 27.54        57.12 (57.12)
        1:24.98 (27.86)     1:56.34 (59.22)
        2:24.63 (28.29)     2:55.71 (59.37)
        3:22.76 (27.05)     3:52.95 (57.24)
 16 USC-AM  ''B''                         3:16.47Y   3:54.76  
     1) Minuth, Ole 14                2) Kelly, Christian 18          
     3) Wong, Braedon 16              4)                              
                 27.94        58.84 (58.84)
        1:25.48 (26.64)     1:55.30 (56.46)
        2:23.71 (28.41)   2:57.84 (1:02.54)
        3:24.14 (26.30)     3:54.76 (56.92)
 17 Cougar Aquatic T-NJ  ''A''            3:46.95    3:57.17  
     1) Collins, Patrick 28           2) Scerbo, Joseph 14            
     3) Wang, Brandon 16              4) Lehman, Nicholas 14          
                 26.27        56.68 (56.68)
        1:24.71 (28.03)   1:56.99 (1:00.31)
        2:25.85 (28.86)   2:57.21 (1:00.22)
        3:25.32 (28.11)     3:57.17 (59.96)    
    
 STAR Swimming                                   3/30/2014 - 8:19 PM
 2014 Speedo Champions Series Long Course - 3/27/2014 to 3/30/2014  
              2014 Speedo Champions Series Long Course              
 
 Event 27  Women 200 LC Meter Freestyle Relay
====================================================================
    Team                                   Seed     Finals        
====================================================================
  1 DU Hilltoppers-CO  ''A''              1:49.00    1:49.46  
     1) Moden, Lauren 16              2) Gassen, Kaylee 15            
     3) Rowley, Haley 17              4) Kochevar, Abigail 15         
                 27.32        54.96 (27.64)
        1:22.89 (27.93)     1:49.46 (26.57)
  2 PACK Swim Team o-NI  ''A''            1:53.41    1:50.77  
     1) Andrews, Steph 17             2) Corby, Emma 14               
     3) Stone, Lindsay 15             4) Smith, Mary 15               
                 28.44        56.52 (28.08)
        1:24.65 (28.13)     1:50.77 (26.12)
  3 Bluefish Swim-NE  ''A''               1:50.58    1:51.22  
     1) Zeiger, Rebecca 14            2) McQuaid, Emily 16            
     3) Vivado, Lilly 15              4) Zeiger, Brooke 18            
                 28.13        56.80 (28.67)
        1:24.26 (27.46)     1:51.22 (26.96)
  4 USC-AM  ''A''                         1:53.92    1:52.12  
     1) Corton, Julia 17              2) Choate, Lindsey 15           
     3) Shaffer, Victoria 17          4) Olsakovsky, Carly 16         
                 29.10        56.73 (27.63)
        1:24.52 (27.79)     1:52.12 (27.60)
  5 Town Wrecker Swi-NI  ''A''            1:55.25    1:52.23  
     1) Ernst, Andrea 15              2) Sapio, Olivia 14             
     3) Jaszcz, Madisyn 16            4) Romano, Kristen 14           
                 27.74        56.05 (28.31)
        1:24.73 (28.68)     1:52.23 (27.50)
  6 Fairport Area Sw-NI  ''A''            1:56.61    1:52.60  
     1) Evans, Rebecca 13             2) Chen, Grace 13               
     3) Shi, Emma 17                  4) Humphreys, Abigail 17        
                 27.69        55.85 (28.16)
        1:23.99 (28.14)     1:52.60 (28.61)
  7 Star Swimming-NI  ''A''               1:39.26Y   1:52.71  
     1) Allen, Alize 15               2) Reddon, Alexandra 15         
     3) Smith, Xiane 16               4) Osula, Omosefe 14            
                 28.58        56.61 (28.03)
        1:24.78 (28.17)     1:52.71 (27.93)
  8 Cougar Aquatic T-NJ  ''A''            1:51.94    1:54.35  
     1) Picinich, Annmarie 16         2) Galea, Andrea 15             
     3) Heffernan, Mackenzie 16       4) Wolf, Madeline 17            
                 28.73        57.41 (28.68)
        1:26.26 (28.85)     1:54.35 (28.09)
  9 Eastern Express-NJ  ''A''             1:57.46    1:54.41  
     1) Kouznetsova, Nikita 13        2) Hoedemaker, Madeline 13      
     3) Schluchterer, Madison 16      4) Kolman, Pepper 13            
                 29.25        57.59 (28.34)
        1:26.13 (28.54)     1:54.41 (28.28)
 10 Arena Club Aquat-MD  ''A''            1:41.03Y   1:54.43  
     1) Thompson, Sydney 16           2) Bayer, Hannah 17             
     3) Thompson, Lydia 14            4) Cowan, Megan 15              
                 30.19        58.62 (28.43)
        1:26.97 (28.35)     1:54.43 (27.46)
 11 The Fish-PV  ''A''                    1:54.47    1:54.47  
     1) Hemminger, Keely 13           2) Emanuel, Katherine 15        
     3) Owens, Amy 16                 4) Heilbrun, Caroline 16        
                 29.93        58.96 (29.03)
        1:27.55 (28.59)     1:54.47 (26.92)
 12 Bluefish Swim-NE  ''B''               1:54.48    1:54.64  
     1) Dacey, Sydney 17              2) Degnan, Michaela 15          
     3) Erwin, Catherine 14           4) Cordery, Haley 16            
                 29.19        57.59 (28.40)
        1:25.91 (28.32)     1:54.64 (28.73)
 13 Star Swimming-NI  ''B''               1:43.97Y   1:54.83  
     1) Butler, Victoria 18           2) Modeas, Sydney 18            
     3) Rodriguez, Anna 15            4) Thomas, Sydney 15            
                 28.80        57.23 (28.43)
        1:26.76 (29.53)     1:54.83 (28.07)
 14 Cape Cod Swim Cl-NE  ''A''            1:55.74    1:55.47  
     1) King, Madeline 13             2) Walko, Palma 15              
     3) Birmingham, Bridget 14        4) Guo, Michelle 14             
                 28.74        57.62 (28.88)
        1:27.08 (29.46)     1:55.47 (28.39)
 15 GMA-NE  ''A''                         1:40.67Y   1:56.39  
     1) Abay-Nemes, Anna 17           2) Brandes, Chandler 17         
     3) Vandal, Delphine 17           4) Novelli, Alexy 17            
                 48.31        58.38 (10.07)
        1:27.56 (29.18)     1:56.39 (28.83)
 16 Asphalt Green Un-MR  ''A''            1:43.31Y   1:56.45  
     1) Brickman, Molly 17            2) Fried, Carly 15              
     3) Dixon, Sterling 16            4) Lara, Krystal 16             
                 28.33        58.98 (30.65)
        1:28.43 (29.45)     1:56.45 (28.02)
 17 Meriden Silver F-CT  ''A''            1:43.15Y   1:56.47  
     1) Niemiec, Emily 17             2) Fountain, Morgan 16          
     3) Boyer, Elizabeth 13           4) Murphy, Emily 15             
                 29.80        59.55 (29.75)
        1:27.11 (27.56)     1:56.47 (29.36)
 18 USC-AM  ''B''                         1:43.26Y   1:57.12  
     1) Palu-Benson, Saoirse 17       2) Yoos, Maddie 15              
     3) Palu-Benson, Loeva 16         4) Lersch, Maeve 14             
                 28.54      1:01.89 (33.35)
        1:28.57 (26.68)     1:57.12 (28.55)
 19 Clifton Park-Hal-AD  ''A''            1:57.70    1:58.33  
     1) Weaver, Shawna 16             2) Walkowiak, Paris 16          
     3) Feeley, Maddison 17           4) Boxley, Autumn 14            
                 30.09        59.23 (29.14)
        1:28.72 (29.49)     1:58.33 (29.61)
 20 DU Hilltoppers-CO  ''B''              1:56.09    1:58.90  
     1) Helm, Madison 14              2) Grier, Kelly 16              
     3) Gress, Gillian 18             4) Crawford, Kendall 17         
                 30.11        59.61 (29.50)
        1:28.94 (29.33)     1:58.90 (29.96)
 21 The Fish-PV  ''B''                    1:44.25Y   1:59.57  
     1) Goldblatt, Allison 15         2) Wolff, Claire 14             
     3) Ellor, Molly 13               4) Heilbrun, Madeline 13        
                 29.10        59.47 (30.37)
        1:31.29 (31.82)     1:59.57 (28.28)
 22 Clifton Park-Hal-AD  ''B''            1:43.93Y   2:00.91  
     1) Danielson, Emily 15           2) Keefe, Kristina 16           
     3) Gardiner, Alyssa 16           4) Celia, Gabrielle 16          
                 30.36      1:01.04 (30.68)
        1:31.48 (30.44)     2:00.91 (29.43)
 -- Webster BlueFins-NI  ''A''            1:43.22Y        DQ  
     1) Krisanda, Sydney 16           2) Neamtu, Natalie 14           
     3) Barbeau, Krista 17            4) Jarvis, Charlotte 15         
                 29.75        58.28 (28.53)
        1:27.93 (29.65)          DQ (30.17)
 -- North Shore Swim-NE  ''A''            1:54.86         DQ  
     1) Barr, Courtney 18             2) Lombardi, Felicia 14         
     3) Baker, Ansley 17              4) Borger, Emily 17             
                 29.37        58.02 (28.65)
        1:26.00 (27.98)          DQ (27.34)    
    
 STAR Swimming                                   3/30/2014 - 8:19 PM
 2014 Speedo Champions Series Long Course - 3/27/2014 to 3/30/2014  
              2014 Speedo Champions Series Long Course              
 
 Event 28  Men 200 LC Meter Freestyle Relay
====================================================================
    Team                                   Seed     Finals        
====================================================================
  1 Bluefish Swim-NE  ''A''               1:39.39    1:37.58  
     1) Wright, Owen 17               2) Green, Connor 18             
     3) Brown, Nicholas 17            4) Gudmunson, Erik 17           
                 24.55        49.01 (24.46)
        1:13.81 (24.80)     1:37.58 (23.77)
  2 USC-AM  ''A''                         1:40.28    1:39.38  
     1) Novak, Nathan 18              2) Lersch, Patrick 17           
     3) Wong, Braedon 16              4) Dudzinski, Ryan 17           
                 25.82        50.40 (24.58)
        1:15.53 (25.13)     1:39.38 (23.85)
  3 North Shore Swim-NE  ''A''            1:40.04    1:40.09  
     1) Bartley, Michael 16           2) Dinardo, Joshua 16           
     3) Fothergill, Daniel 18         4) Edwards, Thomas 17           
                 25.54        49.93 (24.39)
        1:15.51 (25.58)     1:40.09 (24.58)
  4 Exeter Swim Team-NE  ''A''            1:27.77Y   1:40.97  
     1) Gray, Kellen 17               2) Carignan, Patrick 17         
     3) Hodgman, Samuel 16            4) Patterson, Connar 16         
                 28.21        51.09 (22.88)
        1:15.68 (24.59)     1:40.97 (25.29)
  5 Webster BlueFins-NI  ''A''            1:43.57    1:41.01  
     1) Wahl, Matthew 23              2) Kuter, Andrew 23             
     3) Mulvehill, Joseph 18          4) Wahl, Zachary 23             
                 25.85        51.51 (25.66)
        1:16.66 (25.15)     1:41.01 (24.35)
  6 Millcreek Swim T-AM  ''A''            1:42.94    1:41.18  
     1) Jones, Jacob 17               2) Ekas, Jacob 18               
     3) Mahoney, Jack 16              4) Ekas, Jonathan 19            
                 25.87        52.16 (26.29)
        1:17.18 (25.02)     1:41.18 (24.00)
  7 Bluefish Swim-NE  ''B''               1:42.78    1:41.50  
     1) Spurrell, Samuel 18           2) Moniz, Noah 15               
     3) Choate, Michael 17            4) Miranda, Maxwell 14          
                 26.00        51.67 (25.67)
        1:17.44 (25.77)     1:41.50 (24.06)
  8 Fairport Area Sw-NI  ''A''            1:38.52    1:42.26  
     1) Olson, Nicholas 17            2) Doser, Jeffrey 17            
     3) Kelemen, Andrew 14            4) Lapoint, Alexander 18        
                 25.03        50.07 (25.04)
        1:16.82 (26.75)     1:42.26 (25.44)
  9 Liverpool Jets S-NI  ''A''            1:42.17    1:43.21  
     1) Burdo, Nicholas 16            2) Henry, Liam 17               
     3) Miller, Troy 17               4) Clarke, Garrett 18           
                 25.23        51.32 (26.09)
        1:17.22 (25.90)     1:43.21 (25.99)
 10 Clifton Park-Hal-AD  ''A''            1:29.64Y   1:43.39  
     1) Danielson, Alex 17            2) Burdge, Eric 16              
     3) Czajkowski, Piotr 16          4) Conley, Michael 17           
                 26.46        52.11 (25.65)
        1:18.24 (26.13)     1:43.39 (25.15)
 11 Eastern Express-NJ  ''A''             1:31.55Y   1:43.66  
     1) Shmurak, Allen 15             2) Lubinski, Jacob 14           
     3) McIntyre, Jack 15             4) Doyle, Connor 15             
                 25.68        51.40 (25.72)
        1:17.05 (25.65)     1:43.66 (26.61)
 12 The Fish-PV  ''A''                    1:31.47Y   1:44.39  
     1) Russiello, Ian 17             2) Allain, Ryan 16              
     3) Emanuel, Michael 17           4) Herbert, David 16            
                 26.06        52.11 (26.05)
        1:19.18 (27.07)     1:44.39 (25.21)
 13 Webster BlueFins-NI  ''B''            1:31.27Y   1:44.77  
     1) Wahl, Alec 15                 2) Steve, Paul 16               
     3) Shinkeyev, Ilya 16            4) Eggert, Eric 16              
                 26.79        52.01 (25.22)
        1:18.07 (26.06)     1:44.77 (26.70)
 14 USC-AM  ''B''                         1:28.89Y   1:45.27  
     1) Minuth, Fynn 16               2) Minuth, Ole 14               
     3) Kelly, Christian 18           4) Johnsen, Jake 17             
                 25.63        52.54 (26.91)
        1:20.06 (27.52)     1:45.27 (25.21)
 15 Asphalt Green Un-MR  ''A''            1:42.22    1:46.06  
     1) Zuppone, Michael 15           2) Quinones, Christopher 16     
     3) Abdelrahman, Baraa 16         4) Rivoal, Leo 16               
                 26.72        53.52 (26.80)
        1:19.78 (26.26)     1:46.06 (26.28)
 16 PACK Swim Team o-NI  ''A''            1:45.39    1:46.63  
     1) Delaus, David 16              2) Bennett, Jesse 17            
     3) Ransford, PJ 17               4) Ransford, Casey 15           
                 26.62        53.22 (26.60)
        1:18.68 (25.46)     1:46.63 (27.95)
 17 Morris County Sw-NJ  ''A''            1:32.39Y   1:46.71  
     1) Marciano, Vinny 12            2) Stiles, Michael 15           
     3) Viotto, Jamie 17              4) Taboadela, Anthony 18        
                 26.00        52.86 (26.86)
        1:20.12 (27.26)     1:46.71 (26.59)    
    
 STAR Swimming                                   3/30/2014 - 8:19 PM
 2014 Speedo Champions Series Long Course - 3/27/2014 to 3/30/2014  
              2014 Speedo Champions Series Long Course              
 
 Event 29  Women 1500 LC Meter Freestyle
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Stone, Lindsay         15 PACK Swim Team o 16:58.36   17:06.75  
                 30.33      1:03.40 (33.07)
        1:37.14 (33.74)     2:11.40 (34.26)
        2:45.36 (33.96)     3:19.39 (34.03)
        3:53.52 (34.13)     4:27.64 (34.12)
        5:02.19 (34.55)     5:36.49 (34.30)
        6:10.98 (34.49)     6:45.01 (34.03)
        7:19.46 (34.45)     7:53.77 (34.31)
        8:28.47 (34.70)     9:02.91 (34.44)
        9:37.82 (34.91)    10:12.32 (34.50)
       10:47.04 (34.72)    11:21.60 (34.56)
       11:56.23 (34.63)    12:30.77 (34.54)
       13:05.70 (34.93)    13:40.22 (34.52)
       14:14.82 (34.60)    14:49.27 (34.45)
       15:24.04 (34.77)    15:58.84 (34.80)
       16:33.27 (34.43)    17:06.75 (33.48)
  2 Donohoe, Madelyn       12 The Fish-PV      17:58.17   17:17.51  
                 31.49      1:05.71 (34.22)
        1:40.38 (34.67)     2:14.75 (34.37)
        2:49.25 (34.50)     3:23.96 (34.71)
        3:58.31 (34.35)     4:33.06 (34.75)
        5:07.94 (34.88)     5:42.97 (35.03)
        6:17.59 (34.62)     6:52.66 (35.07)
        7:27.73 (35.07)     8:01.72 (33.99)
        8:36.56 (34.84)     9:11.33 (34.77)
        9:46.28 (34.95)    10:21.10 (34.82)
       10:55.85 (34.75)    11:30.91 (35.06)
       12:05.65 (34.74)    12:40.70 (35.05)
       13:15.44 (34.74)    13:50.32 (34.88)
       14:24.87 (34.55)    14:59.77 (34.90)
       15:34.84 (35.07)    16:09.53 (34.69)
       16:40.63 (31.10)    17:17.51 (36.88)
  3 Mitchell, Kylie        16 Greenwood Swimmi 17:49.73   17:18.50  
                 31.87      1:05.89 (34.02)
        1:40.23 (34.34)     2:15.03 (34.80)
        2:49.80 (34.77)     3:24.75 (34.95)
        3:59.61 (34.86)     4:34.49 (34.88)
        5:09.43 (34.94)     5:44.51 (35.08)
        6:19.04 (34.53)     6:53.64 (34.60)
        7:27.98 (34.34)     8:02.60 (34.62)
        8:37.00 (34.40)     9:11.77 (34.77)
        9:46.30 (34.53)    10:21.13 (34.83)
       10:55.77 (34.64)    11:30.50 (34.73)
       12:05.09 (34.59)    12:40.01 (34.92)
       13:14.72 (34.71)    13:49.79 (35.07)
       14:24.71 (34.92)    14:59.98 (35.27)
       15:34.95 (34.97)    16:10.07 (35.12)
       16:44.63 (34.56)    17:18.50 (33.87)
  4 Cameron, Bryanna       15 SOLO Aquatics-NE 17:43.32   17:28.93  
                 31.49      1:05.98 (34.49)
        1:40.81 (34.83)     2:15.15 (34.34)
        2:49.59 (34.44)     3:24.25 (34.66)
        3:58.98 (34.73)     4:33.62 (34.64)
        5:08.54 (34.92)     5:43.30 (34.76)
        6:18.40 (35.10)     6:53.30 (34.90)
        7:28.30 (35.00)     8:03.66 (35.36)
        8:39.05 (35.39)     9:14.37 (35.32)
        9:49.76 (35.39)    10:24.91 (35.15)
       11:00.60 (35.69)    11:35.84 (35.24)
       12:11.49 (35.65)    12:47.15 (35.66)
       13:22.70 (35.55)    13:58.28 (35.58)
       14:33.68 (35.40)    15:08.97 (35.29)
       15:44.54 (35.57)    16:19.98 (35.44)
       16:55.32 (35.34)    17:28.93 (33.61)
  5 Wolff, Veronica        16 The Fish-PV      17:48.72   17:40.01  
                 31.95      1:06.44 (34.49)
        1:41.36 (34.92)     2:16.56 (35.20)
        2:51.71 (35.15)     3:26.83 (35.12)
        4:01.90 (35.07)     4:37.30 (35.40)
        5:12.69 (35.39)     5:48.44 (35.75)
        6:23.38 (34.94)     6:58.19 (34.81)
        7:33.06 (34.87)     8:08.25 (35.19)
        8:43.61 (35.36)     9:19.12 (35.51)
        9:51.85 (32.73)    10:29.97 (38.12)
       11:05.87 (35.90)    11:42.02 (36.15)
       12:17.61 (35.59)    12:53.72 (36.11)
       13:30.27 (36.55)    14:06.20 (35.93)
       14:37.39 (31.19)    15:18.06 (40.67)
       15:53.81 (35.75)    16:29.59 (35.78)
       17:05.00 (35.41)    17:40.01 (35.01)
  6 Goldblatt, Allison     15 The Fish-PV      17:28.07   17:42.99  
                 31.25      1:05.34 (34.09)
        1:40.61 (35.27)     2:15.72 (35.11)
        2:51.11 (35.39)     3:26.37 (35.26)
        4:01.87 (35.50)     4:37.20 (35.33)
        5:12.75 (35.55)     5:48.34 (35.59)
        6:23.99 (35.65)     6:59.47 (35.48)
        7:35.05 (35.58)     8:10.78 (35.73)
        8:46.17 (35.39)     9:21.86 (35.69)
        9:57.54 (35.68)    10:33.30 (35.76)
       11:08.89 (35.59)    11:44.72 (35.83)
       12:20.55 (35.83)    12:56.58 (36.03)
       13:32.17 (35.59)    14:08.01 (35.84)
       14:43.85 (35.84)    15:19.68 (35.83)
       15:55.48 (35.80)    16:32.82 (37.34)
       17:08.51 (35.69)    17:42.99 (34.48)
  7 Heilbrun, Madeline     13 The Fish-PV      17:24.19Y  17:50.73  
                 31.45      1:05.88 (34.43)
        1:41.63 (35.75)     2:17.76 (36.13)
        2:53.97 (36.21)     3:30.05 (36.08)
        3:57.50 (27.45)     4:42.36 (44.86)
        5:18.71 (36.35)     5:54.96 (36.25)
        6:31.78 (36.82)     7:07.71 (35.93)
        7:36.59 (28.88)     8:19.55 (42.96)
        8:55.65 (36.10)     9:31.29 (35.64)
       10:06.99 (35.70)    10:42.57 (35.58)
       11:18.31 (35.74)    11:53.99 (35.68)
       12:29.71 (35.72)    13:05.59 (35.88)
       13:41.58 (35.99)    14:17.35 (35.77)
       14:53.68 (36.33)    15:29.60 (35.92)
       16:05.59 (35.99)    16:40.95 (35.36)
       17:16.66 (35.71)    17:50.73 (34.07)
  8 Nasky, Nancy           16 PACK Swim Team o 17:52.55Y  18:07.04  
               1:08.97          1:08.97 ( )
                                2:21.76 ( )
        2:58.68 (36.92)     3:35.50 (36.82)
        4:12.48 (36.98)     4:48.84 (36.36)
        5:25.44 (36.60)     6:01.16 (35.72)
        6:37.39 (36.23)     7:13.38 (35.99)
        7:49.59 (36.21)     8:25.47 (35.88)
        9:01.77 (36.30)     9:37.54 (35.77)
       10:13.85 (36.31)    10:49.98 (36.13)
       11:26.84 (36.86)    12:03.17 (36.33)
       12:40.04 (36.87)    13:16.66 (36.62)
       13:53.92 (37.26)    14:30.34 (36.42)
       15:07.38 (37.04)    15:43.67 (36.29)
       16:20.59 (36.92)    16:56.08 (35.49)
       17:32.13 (36.05)    18:07.04 (34.91)
  9 Bayer, Hannah          17 Arena Club Aquat 17:29.81Y  18:07.76  
                 31.97      1:06.98 (35.01)
        1:43.17 (36.19)     2:19.01 (35.84)
        2:55.46 (36.45)     3:31.52 (36.06)
        4:07.87 (36.35)     4:43.87 (36.00)
        5:20.20 (36.33)     5:56.53 (36.33)
        6:33.02 (36.49)     7:08.98 (35.96)
        7:45.33 (36.35)     8:21.34 (36.01)
        8:57.86 (36.52)     9:34.33 (36.47)
       10:11.54 (37.21)    10:48.22 (36.68)
       11:25.34 (37.12)    12:02.19 (36.85)
       12:39.14 (36.95)    13:15.82 (36.68)
       13:52.71 (36.89)    14:29.53 (36.82)
       15:06.16 (36.63)    15:42.84 (36.68)
       16:19.90 (37.06)    16:56.50 (36.60)
       17:32.76 (36.26)    18:07.76 (35.00)
 10 Sullivan, Abbie        12 SOLO Aquatics-NE 17:50.44Y  18:08.54  
               1:08.30          1:08.30 ( )
                                2:20.76 ( )
        2:57.71 (36.95)     3:34.00 (36.29)
        4:11.33 (37.33)     4:47.66 (36.33)
        5:24.88 (37.22)     6:00.53 (35.65)
        6:37.14 (36.61)     7:13.19 (36.05)
        7:49.72 (36.53)     8:25.89 (36.17)
        9:02.77 (36.88)     9:39.42 (36.65)
       10:12.32 (32.90)    10:53.17 (40.85)
       11:26.52 (33.35)    12:07.08 (40.56)
       12:42.00 (34.92)    13:21.20 (39.20)
       13:55.53 (34.33)    14:34.81 (39.28)
       15:07.43 (32.62)    15:47.65 (40.22)
       16:19.76 (32.11)    16:59.72 (39.96)
       17:35.29 (35.57)    18:08.54 (33.25)
 11 Arzaga, Anastasia      16 Star Swimming-NI 18:00.62   18:11.97  
                 33.20      1:08.54 (35.34)
        1:43.59 (35.05)     2:19.57 (35.98)
        2:55.32 (35.75)     3:31.34 (36.02)
        4:07.49 (36.15)     4:43.57 (36.08)
        5:20.03 (36.46)     5:56.82 (36.79)
        6:33.44 (36.62)     7:10.03 (36.59)
        7:46.79 (36.76)     8:24.29 (37.50)
        9:00.55 (36.26)     9:37.72 (37.17)
       10:14.10 (36.38)    10:51.11 (37.01)
       11:27.43 (36.32)    12:04.93 (37.50)
       12:41.32 (36.39)    13:18.20 (36.88)
       13:54.79 (36.59)    14:32.27 (37.48)
       15:09.43 (37.16)    15:46.30 (36.87)
       16:22.73 (36.43)    16:59.66 (36.93)
       17:36.13 (36.47)    18:11.97 (35.84)
 12 Metzger, Emma          15 Cape Cod Swim Cl 17:44.52Y  18:24.79  
                 32.85      1:08.23 (35.38)
        1:44.40 (36.17)     2:20.90 (36.50)
        2:57.53 (36.63)     3:34.39 (36.86)
        4:11.34 (36.95)     4:48.46 (37.12)
        5:25.40 (36.94)     6:02.26 (36.86)
        6:39.39 (37.13)     7:16.50 (37.11)
        7:53.42 (36.92)     8:30.38 (36.96)
        9:07.69 (37.31)     9:45.00 (37.31)
       10:22.13 (37.13)    10:59.15 (37.02)
       11:36.46 (37.31)    12:13.81 (37.35)
       12:51.31 (37.50)    13:28.51 (37.20)
       14:05.77 (37.26)    14:43.08 (37.31)
       15:20.11 (37.03)    15:57.22 (37.11)
       16:34.68 (37.46)    17:12.10 (37.42)
       17:48.78 (36.68)    18:24.79 (36.01)
 13 Boxley, Autumn         14 Clifton Park-Hal 17:42.41Y  18:38.28  
                 32.72      1:08.62 (35.90)
        1:45.79 (37.17)     2:22.76 (36.97)
        2:59.49 (36.73)     3:36.77 (37.28)
        4:13.53 (36.76)     4:50.45 (36.92)
        5:27.54 (37.09)     6:04.93 (37.39)
        6:42.42 (37.49)     7:20.06 (37.64)
        7:56.93 (36.87)     8:34.61 (37.68)
        9:12.00 (37.39)     9:49.58 (37.58)
       10:26.84 (37.26)    11:04.64 (37.80)
       11:42.20 (37.56)    12:20.11 (37.91)
       12:57.61 (37.50)    13:35.61 (38.00)
       14:13.49 (37.88)    14:51.75 (38.26)
       15:29.73 (37.98)    16:07.79 (38.06)
       16:45.04 (37.25)    17:23.79 (38.75)
       18:01.24 (37.45)    18:38.28 (37.04)
 14 Owens, Amy             16 The Fish-PV      18:13.13   18:46.15  
                 32.28      1:07.61 (35.33)
        1:43.95 (36.34)     2:20.68 (36.73)
        2:57.95 (37.27)     3:35.47 (37.52)
        4:12.81 (37.34)     4:50.19 (37.38)
        5:28.35 (38.16)     6:05.58 (37.23)
        6:43.89 (38.31)     7:21.27 (37.38)
        7:59.80 (38.53)     8:37.33 (37.53)
        9:15.73 (38.40)     9:53.64 (37.91)
       10:31.99 (38.35)    11:10.09 (38.10)
       11:48.66 (38.57)    12:26.48 (37.82)
       13:05.16 (38.68)    13:43.50 (38.34)
       14:21.78 (38.28)    15:00.01 (38.23)
       15:34.88 (34.87)    16:16.32 (41.44)
       16:54.77 (38.45)    17:32.34 (37.57)
       18:05.79 (33.45)    18:46.15 (40.36)
 15 Hemminger, Keely       13 The Fish-PV      17:40.00Y  18:47.24  
                 31.94      1:07.26 (35.32)
        1:43.97 (36.71)     2:20.42 (36.45)
        2:57.64 (37.22)     3:34.90 (37.26)
        4:12.72 (37.82)     4:50.25 (37.53)
        5:28.28 (38.03)     6:05.50 (37.22)
        6:43.30 (37.80)     7:21.30 (38.00)
        7:59.05 (37.75)     8:36.83 (37.78)
        9:14.70 (37.87)     9:53.33 (38.63)
       10:30.90 (37.57)    11:09.38 (38.48)
       11:47.38 (38.00)    12:25.19 (37.81)
       13:02.86 (37.67)    13:41.47 (38.61)
       14:19.79 (38.32)    14:58.56 (38.77)
       15:36.61 (38.05)    16:14.93 (38.32)
       16:53.86 (38.93)    17:31.44 (37.58)
       18:09.72 (38.28)    18:47.24 (37.52)
 16 Brandes, Chandler      17 GMA-NE           17:48.78Y  18:58.84  
                 33.34      1:10.12 (36.78)
        1:47.15 (37.03)     2:24.30 (37.15)
        3:01.87 (37.57)     3:39.59 (37.72)
        4:17.13 (37.54)     4:54.65 (37.52)
        5:32.80 (38.15)     6:10.78 (37.98)
        6:49.37 (38.59)     7:27.83 (38.46)
        8:06.35 (38.52)     8:44.57 (38.22)
        9:23.14 (38.57)    10:01.42 (38.28)
       10:39.94 (38.52)    11:18.41 (38.47)
       11:56.73 (38.32)    12:35.55 (38.82)
       13:13.58 (38.03)    13:52.10 (38.52)
       14:30.74 (38.64)    15:09.08 (38.34)
       15:47.54 (38.46)    16:26.00 (38.46)
       17:04.51 (38.51)    17:42.87 (38.36)
       18:21.25 (38.38)    18:58.84 (37.59)
 17 Ellor, Molly           13 The Fish-PV      20:43.11   19:24.30  
               1:09.70          1:09.70 ( )
                                2:25.31 ( )
        3:02.82 (37.51)     3:41.34 (38.52)
        4:19.54 (38.20)     4:57.74 (38.20)
        5:36.04 (38.30)     6:14.53 (38.49)
        6:53.24 (38.71)     7:32.04 (38.80)
        8:10.61 (38.57)     8:49.28 (38.67)
        9:29.01 (39.73)    10:08.19 (39.18)
       10:47.91 (39.72)    11:26.93 (39.02)
       12:07.27 (40.34)    12:47.34 (40.07)
       13:26.43 (39.09)    14:06.30 (39.87)
       14:46.65 (40.35)    15:26.85 (40.20)
       16:06.88 (40.03)    16:46.51 (39.63)
       17:25.98 (39.47)    18:05.59 (39.61)
       18:45.36 (39.77)    19:24.30 (38.94)    
    
 STAR Swimming                                   3/30/2014 - 8:19 PM
 2014 Speedo Champions Series Long Course - 3/27/2014 to 3/30/2014  
              2014 Speedo Champions Series Long Course              
 
 Event 30  Men 800 LC Meter Freestyle
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Ransford, PJ           17 PACK Swim Team o  8:12.59    8:25.47  
                 28.78        59.29 (30.51)
        1:30.39 (31.10)     2:01.88 (31.49)
        2:33.64 (31.76)     3:05.28 (31.64)
        3:37.24 (31.96)     4:09.15 (31.91)
        4:41.28 (32.13)     5:13.71 (32.43)
        5:46.39 (32.68)     6:19.16 (32.77)
        6:51.43 (32.27)     7:23.18 (31.75)
        7:54.54 (31.36)     8:25.47 (30.93)
  2 McIntyre, Jack         15 Eastern Express-  8:52.32    8:31.11  
                 28.12        59.74 (31.62)
        1:31.67 (31.93)     2:03.85 (32.18)
        2:35.80 (31.95)     3:08.23 (32.43)
        3:40.34 (32.11)     4:12.92 (32.58)
        4:44.96 (32.04)     5:17.90 (32.94)
        5:49.76 (31.86)     6:22.58 (32.82)
        6:54.62 (32.04)     7:27.27 (32.65)
        7:59.30 (32.03)     8:31.11 (31.81)
  3 Golczewski, Daniel     17 Arena Club Aquat  8:36.13    8:34.70  
                 28.34        59.66 (31.32)
        1:32.27 (32.61)     2:05.06 (32.79)
        2:30.29 (25.23)     3:10.57 (40.28)
        3:43.18 (32.61)     4:16.23 (33.05)
        4:38.36 (22.13)     5:21.72 (43.36)
        5:47.75 (26.03)     6:27.63 (39.88)
        6:47.65 (20.02)     7:31.95 (44.30)
        7:54.82 (22.87)     8:34.70 (39.88)
  4 Russiello, Ian         17 The Fish-PV       8:50.28    8:39.36  
                 29.35      1:01.54 (32.19)
        1:33.97 (32.43)     2:06.82 (32.85)
        2:39.66 (32.84)     3:13.03 (33.37)
        3:46.17 (33.14)     4:19.34 (33.17)
        4:51.88 (32.54)     5:24.88 (33.00)
        5:57.66 (32.78)     6:30.55 (32.89)
        7:03.01 (32.46)     7:35.55 (32.54)
        8:07.97 (32.42)     8:39.36 (31.39)
  5 Casey, Grant           18 Bluefish Swim-NE  8:30.83    8:40.19  
                 29.30      1:01.22 (31.92)
        1:34.00 (32.78)     2:06.65 (32.65)
        2:39.85 (33.20)     3:12.66 (32.81)
        3:45.65 (32.99)     4:18.70 (33.05)
        4:51.80 (33.10)     5:24.72 (32.92)
        5:56.48 (31.76)     6:30.58 (34.10)
        7:03.57 (32.99)     7:36.41 (32.84)
        8:09.03 (32.62)     8:40.19 (31.16)
  6 Jinn, Brandon          16 Greenwood Memori  8:43.22    8:47.98  
                 29.66      1:01.77 (32.11)
        1:34.32 (32.55)     2:07.05 (32.73)
        2:40.11 (33.06)     3:13.23 (33.12)
        3:46.66 (33.43)     4:20.49 (33.83)
        4:54.01 (33.52)     5:27.96 (33.95)
        6:01.49 (33.53)     6:35.44 (33.95)
        7:08.94 (33.50)     7:42.34 (33.40)
        8:15.58 (33.24)     8:47.98 (32.40)
  7 Doyle, Connor          15 Eastern Express-  9:00.38    8:50.68  
                 30.87      1:04.16 (33.29)
        1:36.96 (32.80)     2:10.16 (33.20)
        2:43.70 (33.54)     3:17.23 (33.53)
        3:51.08 (33.85)     4:24.59 (33.51)
        4:58.10 (33.51)     5:32.34 (34.24)
        6:06.11 (33.77)     6:40.20 (34.09)
        7:13.42 (33.22)     7:46.92 (33.50)
        8:19.78 (32.86)     8:50.68 (30.90)
  8 Allain, Ryan           16 The Fish-PV       9:01.55    8:53.72  
                 29.61      1:02.68 (33.07)
        1:36.10 (33.42)     2:09.78 (33.68)
        2:43.57 (33.79)     3:17.22 (33.65)
        3:51.30 (34.08)     4:25.34 (34.04)
        4:59.15 (33.81)     5:33.32 (34.17)
        6:07.46 (34.14)     6:41.55 (34.09)
        7:15.25 (33.70)     7:48.97 (33.72)
        8:22.44 (33.47)     8:53.72 (31.28)
  9 Shmurak, Allen         15 Eastern Express- 10:03.95Y   8:55.18  
                 30.13      1:03.42 (33.29)
        1:37.04 (33.62)     2:10.87 (33.83)
        2:44.90 (34.03)     3:19.10 (34.20)
        3:52.71 (33.61)     4:26.42 (33.71)
        5:00.15 (33.73)     5:34.24 (34.09)
        6:08.12 (33.88)     6:42.18 (34.06)
        7:16.22 (34.04)     7:50.12 (33.90)
        8:22.88 (32.76)     8:55.18 (32.30)
 10 Herbert, David         16 The Fish-PV       9:07.87    8:57.79  
                 29.59      1:02.95 (33.36)
        1:36.97 (34.02)     2:10.93 (33.96)
        2:44.15 (33.22)     3:17.70 (33.55)
        3:51.14 (33.44)     4:25.35 (34.21)
        4:58.98 (33.63)     5:33.53 (34.55)
        6:07.35 (33.82)     6:42.41 (35.06)
                                7:50.92 ( )
      8:57.79 (1:06.87)                    
 11 Xenakis, Michael       15 SOLO Aquatics-NE  9:00.51    8:59.03  
                 29.76      1:02.60 (32.84)
        1:36.64 (34.04)     2:10.47 (33.83)
        2:44.20 (33.73)     3:17.70 (33.50)
        3:52.23 (34.53)     4:26.46 (34.23)
        5:00.93 (34.47)     5:35.38 (34.45)
        6:09.89 (34.51)     6:44.36 (34.47)
        7:18.64 (34.28)     7:52.66 (34.02)
        8:26.88 (34.22)     8:59.03 (32.15)
 12 Viotto, Jamie          17 Morris County Sw  9:08.31    8:59.12  
                 30.05      1:02.96 (32.91)
        1:36.86 (33.90)     2:10.85 (33.99)
        2:45.05 (34.20)     3:19.19 (34.14)
        3:46.66 (27.47)     4:27.51 (40.85)
        5:01.74 (34.23)     5:36.17 (34.43)
        6:10.33 (34.16)     6:44.74 (34.41)
        7:18.90 (34.16)     7:52.96 (34.06)
        8:26.63 (33.67)     8:59.12 (32.49)
 13 Zitz, Jacob            18 Victor Swim Club  9:04.91    8:59.24  
                 30.97      1:04.34 (33.37)
        1:38.27 (33.93)     2:12.87 (34.60)
        2:47.59 (34.72)     3:22.28 (34.69)
        3:56.68 (34.40)     4:30.90 (34.22)
        5:05.17 (34.27)     5:39.26 (34.09)
        6:12.96 (33.70)     6:46.98 (34.02)
        7:20.84 (33.86)     7:54.67 (33.83)
        8:28.28 (33.61)     8:59.24 (30.96)
 14 Warner, Shawn          19 Unattached-FG     8:44.44    8:59.55  
                 29.15      1:01.20 (32.05)
        1:34.13 (32.93)     2:08.29 (34.16)
        2:41.81 (33.52)     3:16.36 (34.55)
        3:50.92 (34.56)     4:26.09 (35.17)
        5:00.63 (34.54)     5:35.49 (34.86)
        6:10.08 (34.59)     6:45.02 (34.94)
        7:19.65 (34.63)     7:54.17 (34.52)
        8:28.45 (34.28)     8:59.55 (31.10)
 15 Bishop, Zachary        16 Exeter Swim Team  8:55.47    8:59.62  
                 29.88      1:02.14 (32.26)
        1:34.96 (32.82)     2:08.37 (33.41)
        2:41.56 (33.19)     3:15.57 (34.01)
        3:49.80 (34.23)     4:24.10 (34.30)
        4:58.61 (34.51)     5:33.04 (34.43)
        6:07.53 (34.49)     6:42.05 (34.52)
        7:16.63 (34.58)     7:51.17 (34.54)
        8:18.50 (27.33)     8:59.62 (41.12)
 16 Lehman, Nicholas       14 Cougar Aquatic T  9:57.10Y   9:00.12  
                 30.03      1:02.81 (32.78)
        1:36.74 (33.93)     2:10.65 (33.91)
        2:45.32 (34.67)     3:19.64 (34.32)
        3:54.40 (34.76)     4:28.78 (34.38)
        5:03.04 (34.26)     5:37.09 (34.05)
        6:11.93 (34.84)     6:46.41 (34.48)
        7:21.28 (34.87)     7:54.92 (33.64)
        8:28.31 (33.39)     9:00.12 (31.81)
 17 Galarza, Daniel        16 Metuchen Edison-  9:07.40    9:00.31  
                 29.61      1:02.56 (32.95)
        1:36.46 (33.90)     2:10.49 (34.03)
        2:44.35 (33.86)     3:18.47 (34.12)
        3:52.62 (34.15)     4:26.80 (34.18)
        5:01.11 (34.31)     5:35.29 (34.18)
        6:09.55 (34.26)     6:43.96 (34.41)
        7:18.58 (34.62)     7:52.98 (34.40)
        8:23.00 (30.02)     9:00.31 (37.31)
 18 Gable, Dale            17 North Shore Swim  9:55.00Y   9:00.42  
                 29.59      1:02.01 (32.42)
        1:31.71 (29.70)     2:09.73 (38.02)
        2:39.11 (29.38)     3:18.73 (39.62)
        3:47.13 (28.40)     4:27.93 (40.80)
        4:57.67 (29.74)     5:36.86 (39.19)
        6:05.70 (28.84)     6:46.79 (41.09)
        7:21.44 (34.65)     7:55.24 (33.80)
        8:23.32 (28.08)     9:00.42 (37.10)
 19 Delaus, David          16 PACK Swim Team o  8:58.06    9:01.06  
                 30.12      1:03.59 (33.47)
        1:37.21 (33.62)     2:10.61 (33.40)
        2:44.56 (33.95)     3:18.52 (33.96)
        3:46.27 (27.75)     4:27.59 (41.32)
        5:02.18 (34.59)     5:37.30 (35.12)
        6:12.61 (35.31)     6:48.55 (35.94)
        7:20.50 (31.95)     7:56.66 (36.16)
        8:29.65 (32.99)     9:01.06 (31.41)
 20 Amedeo, Matthew        16 SOLO Aquatics-NE  9:57.34Y   9:02.29  
                 30.22      1:03.56 (33.34)
        1:32.91 (29.35)     2:12.27 (39.36)
        2:46.49 (34.22)     3:20.93 (34.44)
        3:49.79 (28.86)     4:30.08 (40.29)
        5:04.85 (34.77)     5:39.37 (34.52)
        6:13.66 (34.29)     6:47.96 (34.30)
        7:22.13 (34.17)     7:56.19 (34.06)
        8:29.95 (33.76)     9:02.29 (32.34)
 21 Lubinski, Jacob        14 Eastern Express- 10:03.86Y   9:04.27  
                 30.10      1:03.70 (33.60)
        1:38.19 (34.49)     2:12.90 (34.71)
        2:47.52 (34.62)     3:22.00 (34.48)
        3:56.85 (34.85)     4:31.60 (34.75)
        5:05.90 (34.30)     5:40.39 (34.49)
        6:14.99 (34.60)     6:49.57 (34.58)
        7:24.20 (34.63)     7:58.01 (33.81)
        8:31.97 (33.96)     9:04.27 (32.30)
 22 Scerbo, Joseph         14 Cougar Aquatic T 10:03.58Y   9:19.29  
                 30.69      1:04.64 (33.95)
        1:39.21 (34.57)     2:13.69 (34.48)
        2:48.34 (34.65)     3:24.38 (36.04)
        3:59.89 (35.51)     4:35.28 (35.39)
        5:09.60 (34.32)     5:44.93 (35.33)
        6:20.21 (35.28)     6:56.48 (36.27)
        7:32.31 (35.83)     8:08.34 (36.03)
        8:34.06 (25.72)     9:19.29 (45.23)
 23 Hughes, Jack           19 UN-SH-NI         10:01.68Y   9:25.43  
                 31.18      1:03.77 (32.59)
        1:37.26 (33.49)     2:11.20 (33.94)
        2:45.90 (34.70)     3:21.11 (35.21)
        3:56.28 (35.17)     4:32.14 (35.86)
        5:08.40 (36.26)     5:44.92 (36.52)
        6:21.77 (36.85)     6:58.90 (37.13)
        7:35.76 (36.86)     8:13.22 (37.46)
        8:49.74 (36.52)     9:25.43 (35.69)
 24 Emanuel, Michael       17 The Fish-PV       9:33.97    9:46.23  
                 32.06      1:08.24 (36.18)
        1:44.40 (36.16)     2:20.73 (36.33)
        2:56.26 (35.53)     3:33.57 (37.31)
        4:10.57 (37.00)     4:47.97 (37.40)
        5:24.56 (36.59)     6:01.58 (37.02)
        6:35.03 (33.45)     7:16.89 (41.86)
        7:54.45 (37.56)     8:32.59 (38.14)
        9:09.78 (37.19)     9:46.23 (36.45)    
    
 STAR Swimming                                   3/30/2014 - 8:19 PM
 2014 Speedo Champions Series Long Course - 3/27/2014 to 3/30/2014  
              2014 Speedo Champions Series Long Course              
 
 Event 31  Women 200 LC Meter Backstroke
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Zeiger, Brooke         18 Bluefish Swim-NE  2:18.74    2:13.30  
                 32.14      1:05.18 (33.04)
        1:39.26 (34.08)     2:13.30 (34.04)
  2 Harty, Kaitlin         16 Greenwood Memori  2:18.91    2:18.03  
                 32.23      1:06.13 (33.90)
        1:41.62 (35.49)     2:18.03 (36.41)
  3 Rowley, Haley          17 DU Hilltoppers-C  2:19.15    2:18.34  
                 32.98      1:07.60 (34.62)
        1:43.39 (35.79)     2:18.34 (34.95)
  4 Aarts, Nicole          15 Una AGUA-MR       2:21.94    2:18.73  
                 32.67      1:07.47 (34.80)
        1:43.17 (35.70)     2:18.73 (35.56)
  5 Maguire, Marcella      14 Ridgefield Aquat  2:21.18    2:18.88  
                 32.44      1:06.71 (34.27)
        1:42.46 (35.75)     2:18.88 (36.42)
  6 Gress, Gillian         18 DU Hilltoppers-C  2:22.43    2:20.84  
                 33.03      1:08.34 (35.31)
        1:45.01 (36.67)     2:20.84 (35.83)
  7 Vivado, Lilly          15 Bluefish Swim-NE  2:23.30    2:21.74  
                 33.18      1:08.54 (35.36)
        1:45.23 (36.69)     2:21.74 (36.51)
  8 Romano, Kristen        14 Town Wrecker Swi  2:23.05    2:24.71  
                 33.24      1:10.02 (36.78)
        1:46.96 (36.94)     2:24.71 (37.75)
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 Miller, Heidi          17 Greater Pittsbur  2:24.07    2:22.40  
                 33.68      1:09.54 (35.86)
        1:46.72 (37.18)     2:22.40 (35.68)
 10 Degnan, Michaela       15 Bluefish Swim-NE  2:26.52    2:22.97  
                 34.22      1:10.01 (35.79)
        1:47.57 (37.56)     2:22.97 (35.40)
 11 Sargent, Makayla       15 Victor Swim Club  2:26.82    2:24.57  
                 34.12      1:10.48 (36.36)
        1:47.67 (37.19)     2:24.57 (36.90)
 12 Heilbrun, Caroline     16 The Fish-PV       2:25.95    2:25.08  
                 33.59      1:10.25 (36.66)
        1:47.86 (37.61)     2:25.08 (37.22)
 13 Erwin, Catherine       14 Bluefish Swim-NE  2:28.13    2:26.46  
                 34.79      1:11.03 (36.24)
        1:48.73 (37.70)     2:26.46 (37.73)
 14 Helak, Alyssa          14 Buffalo Area Aqu  2:27.35    2:26.49  
                 34.32      1:11.25 (36.93)
        1:49.28 (38.03)     2:26.49 (37.21)
 15 Preiss, Marina         17 Unattached-MR     2:27.64    2:26.71  
                 34.22      1:11.77 (37.55)
        1:50.35 (38.58)     2:26.71 (36.36)
 16 Thomas, Sydney         15 Star Swimming-NI  2:26.99    2:27.47  
                 35.40      1:12.56 (37.16)
        1:50.69 (38.13)     2:27.47 (36.78)
 
                        === C - Final ===                         
 
 17 Dacey, Sydney          17 Bluefish Swim-NE  2:30.06    2:27.23  
                 35.36      1:12.55 (37.19)
        1:50.15 (37.60)     2:27.23 (37.08)
 18 Birmingham, Bridget    14 Cape Cod Swim Cl  2:30.18    2:28.28  
                 35.45      1:13.42 (37.97)
        1:50.84 (37.42)     2:28.28 (37.44)
 19 King, Madeline         13 Cape Cod Swim Cl  2:30.30    2:28.89  
                 34.63      1:13.02 (38.39)
        1:51.94 (38.92)     2:28.89 (36.95)
 20 Heilbrun, Madeline     13 The Fish-PV       2:30.35    2:29.37  
                 35.03      1:12.52 (37.49)
        1:51.05 (38.53)     2:29.37 (38.32)
 21 Riley, Stephie         15 PACK Swim Team o  2:30.88    2:30.08  
                 36.07      1:14.06 (37.99)
        1:52.60 (38.54)     2:30.08 (37.48)
 22 Sapio, Olivia          14 Town Wrecker Swi  2:29.79    2:32.13  
                 35.86      1:13.74 (37.88)
        1:52.83 (39.09)     2:32.13 (39.30)
 23 Donohoe, Madelyn       12 The Fish-PV       2:30.16    2:32.46  
                 35.77      1:14.21 (38.44)
        1:54.07 (39.86)     2:32.46 (38.39)
 24 Ellor, Molly           13 The Fish-PV       2:30.11    2:36.89  
                 35.52      1:14.81 (39.29)
        1:55.33 (40.52)     2:36.89 (41.56)
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 10 Abay-Nemes, Anna       17 GMA-NE            2:25.46             
                 34.11      1:10.73 (36.62)
        1:48.50 (37.77)     2:25.46 (36.96)
 12 Galea, Andrea          15 Cougar Aquatic T  2:26.19             
                 34.26      1:11.31 (37.05)
        1:49.17 (37.86)     2:26.19 (37.02)
 26 Hogan, Taylor          14 SOLO Aquatics-NE  2:30.64             
                 35.48      1:13.31 (37.83)
        1:51.88 (38.57)     2:30.64 (38.76)
 28 Matteson, Sydney       16 Buffalo Area Aqu  2:31.47             
                 36.62      1:14.48 (37.86)
        1:53.10 (38.62)     2:31.47 (38.37)
 29 Gray, Meghan           16 Exeter Swim Team  2:31.68             
                 35.95      1:14.58 (38.63)
        1:54.15 (39.57)     2:31.68 (37.53)
 30 Dirienzo, Marissa      17 Town Wrecker Swi  2:31.82             
                 34.73      1:12.26 (37.53)
        1:51.89 (39.63)     2:31.82 (39.93)
 31 Helm, Madison          14 DU Hilltoppers-C  2:31.84             
                 35.92      1:14.14 (38.22)
        1:53.00 (38.86)     2:31.84 (38.84)
 32 Ables, Kelsey          18 Star Swimming-NI  2:31.87             
                 35.36      1:13.80 (38.44)
        1:53.04 (39.24)     2:31.87 (38.83)
 33 Butler, Victoria       18 Star Swimming-NI  2:31.89             
                 35.83      1:14.00 (38.17)
        1:52.78 (38.78)     2:31.89 (39.11)
 34 Dillon, Molly          18 Bluefish Swim-NE  2:32.07             
                 36.15      1:14.71 (38.56)
        1:53.91 (39.20)     2:32.07 (38.16)
 35 Zeiger, Rebecca        14 Bluefish Swim-NE  2:32.16             
                 35.23      1:13.03 (37.80)
        1:52.31 (39.28)     2:32.16 (39.85)
 36 Johnson, Hannah        16 Cape Cod Swim Cl  2:32.42             
                 35.07      1:14.12 (39.05)
        1:53.66 (39.54)     2:32.42 (38.76)
 37 Aman, Katie            17 GMA-NE            2:33.02             
                 35.76      1:14.92 (39.16)
        1:54.48 (39.56)     2:33.02 (38.54)
 38 Chen, Grace            13 Fairport Area Sw  2:33.33             
                 34.81      1:13.61 (38.80)
        1:54.91 (41.30)     2:33.33 (38.42)
 39 Steingold, Sarah       17 Bluefish Swim-NE  2:33.74             
                 35.76      1:14.53 (38.77)
        1:53.89 (39.36)     2:33.74 (39.85)
 40 Owens, Amy             16 The Fish-PV       2:33.79             
                 35.12      1:13.68 (38.56)
        1:53.98 (40.30)     2:33.79 (39.81)
 41 Barr, Courtney         18 North Shore Swim  2:33.82             
                 34.95      1:13.61 (38.66)
        1:54.05 (40.44)     2:33.82 (39.77)
 42 Brickman, Molly        17 Asphalt Green Un  2:34.01             
                 35.34      1:14.19 (38.85)
        1:54.54 (40.35)     2:34.01 (39.47)
 43 Gaccione, Amanda       16 Cougar Aquatic T  2:34.30             
                 35.04      1:14.27 (39.23)
        1:55.18 (40.91)     2:34.30 (39.12)
 44 Shi, Emma              17 Fairport Area Sw  2:34.62             
                 37.27      1:16.55 (39.28)
        1:56.43 (39.88)     2:34.62 (38.19)
 45 Kolman, Pepper         13 Eastern Express-  2:34.82             
                 35.80      1:15.38 (39.58)
        1:55.77 (40.39)     2:34.82 (39.05)
 46 Brandeberry, Katie     17 Greenwood Memori  2:34.90             
                 36.11      1:15.30 (39.19)
        1:54.73 (39.43)     2:34.90 (40.17)
 47 Hein, Elizabeth        16 Bluefish Swim-NE  2:35.07             
                 37.75      1:16.73 (38.98)
        1:56.55 (39.82)     2:35.07 (38.52)
 48 Silverman, Carolyn     15 Una MCSC-NJ       2:35.58             
                 35.13      1:15.23 (40.10)
        1:55.18 (39.95)     2:35.58 (40.40)
 49 Pariseault, Hannah     15 Bluefish Swim-NE  2:35.66             
                 37.46      1:16.62 (39.16)
        1:56.42 (39.80)     2:35.66 (39.24)
 50 Krisanda, Sydney       16 Webster BlueFins  2:35.68             
                 36.94      1:16.81 (39.87)
        1:57.27 (40.46)     2:35.68 (38.41)
 51 Humphreys, Abigail     17 Fairport Area Sw  2:35.78             
                 36.40      1:16.00 (39.60)
        1:55.98 (39.98)     2:35.78 (39.80)
 52 Chapin, Madison        14 Victor Swim Club  2:36.05             
                 35.96      1:16.06 (40.10)
        1:56.52 (40.46)     2:36.05 (39.53)
 53 Dalla Riva, Natalie    15 Cougar Aquatic T  2:36.32             
                 36.71      1:15.27 (38.56)
        1:55.77 (40.50)     2:36.32 (40.55)
 54 White, Kimberly        15 Metuchen Edison-  2:36.95             
                 36.56      1:15.81 (39.25)
        1:56.72 (40.91)     2:36.95 (40.23)
 55 Fenn, Abby             15 Victor Swim Club  2:37.00             
                 36.45      1:15.87 (39.42)
        1:56.29 (40.42)     2:37.00 (40.71)
 56 Hemminger, Keely       13 The Fish-PV       2:37.01             
                 38.24      1:18.23 (39.99)
        1:58.24 (40.01)     2:37.01 (38.77)
 57 Haywood, Anna          17 North Shore Swim  2:37.58             
                 36.47      1:15.83 (39.36)
      2:37.58 (1:21.75)                    
 58 Benedict, Kira         14 Star Swimming-NI  2:38.29             
                 36.12      1:15.81 (39.69)
        1:57.74 (41.93)     2:38.29 (40.55)
 59 Sullivan, Abbie        12 SOLO Aquatics-NE  2:39.81             
                 36.81      1:17.48 (40.67)
        1:59.85 (42.37)     2:39.81 (39.96)
 60 Lopez, Bianca          16 Rochester Rapids  2:40.43             
                 38.40      1:18.73 (40.33)
        2:00.29 (41.56)     2:40.43 (40.14)
 61 Clifford, Emily        19 Unattached-MR     2:42.38             
                 37.84      1:19.14 (41.30)
        2:00.76 (41.62)     2:42.38 (41.62)
 62 Keefe, Kristina        16 Clifton Park-Hal  2:43.66             
                 38.53      1:20.29 (41.76)
        2:03.22 (42.93)     2:43.66 (40.44)
 63 Corlett, Olivia        16 Liverpool Jets S  2:47.44             
                 37.27      1:19.02 (41.75)
        2:03.38 (44.36)     2:47.44 (44.06)
 -- Lara, Krystal          16 Asphalt Green Un     DFS              
 -- Lersch, Maeve          14 USC-AM               DFS              
 -- Zeiger, Elizabeth      16 Bluefish Swim-NE     DFS              
 -- Kumar, Swati           17 Fairport Area Sw      NS                  
    
 STAR Swimming                                   3/30/2014 - 8:19 PM
 2014 Speedo Champions Series Long Course - 3/27/2014 to 3/30/2014  
              2014 Speedo Champions Series Long Course              
 
 Event 32  Men 200 LC Meter Backstroke
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Green, Connor          18 Bluefish Swim-NE  2:06.25    2:00.44  
                 29.07        59.52 (30.45)
        1:30.14 (30.62)     2:00.44 (30.30)
  2 Harty, Ryan            17 Greenwood Memori  2:07.63    2:02.57  
                 29.12      1:00.15 (31.03)
        1:31.70 (31.55)     2:02.57 (30.87)
  3 Sali, Dylan            18 Unattached-NI     2:05.49    2:03.94  
                 29.39      1:00.18 (30.79)
        1:31.76 (31.58)     2:03.94 (32.18)
  4 Reisch, Lucas          18 Una FAST-NI       2:08.20    2:07.54  
                 29.75      1:01.85 (32.10)
        1:34.21 (32.36)     2:07.54 (33.33)
  5 Prescott, Tyler        17 Meriden Silver F  2:11.86    2:09.65  
                 30.39      1:03.15 (32.76)
        1:36.35 (33.20)     2:09.65 (33.30)
  6 Patterson, Connar      16 Exeter Swim Team  2:10.49    2:10.00  
                 30.52      1:03.59 (33.07)
        1:36.71 (33.12)     2:10.00 (33.29)
  7 Choate, Michael        17 Bluefish Swim-NE  2:09.57    2:11.46  
                 30.26      1:03.22 (32.96)
        1:37.05 (33.83)     2:11.46 (34.41)
  8 Gray, Kellen           17 Exeter Swim Team  2:12.14    2:13.33  
                 30.93      1:04.74 (33.81)
        1:39.23 (34.49)     2:13.33 (34.10)
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 McLaughlin, William    18 Bluefish Swim-NE  2:12.95    2:12.22  
                 31.38      1:04.70 (33.32)
        1:38.79 (34.09)     2:12.22 (33.43)
 10 Brown, Nicholas        17 Bluefish Swim-NE  2:13.16    2:13.33  
                 30.74      1:04.66 (33.92)
        1:39.81 (35.15)     2:13.33 (33.52)
 11 Minuth, Fynn           16 USC-AM            2:14.37    2:14.00  
                 31.33      1:05.06 (33.73)
        1:39.53 (34.47)     2:14.00 (34.47)
 12 Rivoal, Leo            16 Asphalt Green Un  2:16.45    2:14.29  
                 31.27      1:05.29 (34.02)
        1:39.53 (34.24)     2:14.29 (34.76)
 13 Moniz, Noah            15 Bluefish Swim-NE  2:14.83    2:14.72  
                 31.79      1:05.42 (33.63)
        1:39.82 (34.40)     2:14.72 (34.90)
 14 Doyle, Connor          15 Eastern Express-  2:14.80    2:15.23  
                 31.78      1:05.89 (34.11)
        1:41.40 (35.51)     2:15.23 (33.83)
 15 Bishop, Zachary        16 Exeter Swim Team  2:16.26    2:15.88  
                 32.60      1:07.21 (34.61)
        1:41.81 (34.60)     2:15.88 (34.07)
 16 Billig, Richard        16 North Shore Swim  2:16.55    2:16.52  
                 31.48      1:06.51 (35.03)
        1:41.39 (34.88)     2:16.52 (35.13)
 
                        === C - Final ===                         
 
 17 Allain, Ryan           16 The Fish-PV       2:21.83    2:17.84  
                 31.99      1:07.01 (35.02)
        1:43.26 (36.25)     2:17.84 (34.58)
 18 Staebell, Greg         18 Buffalo Area Aqu  2:19.50    2:18.29  
                 32.67      1:07.57 (34.90)
        1:43.41 (35.84)     2:18.29 (34.88)
 19 Carignan, Patrick      17 Exeter Swim Team  2:18.77    2:18.96  
                 32.91      1:08.03 (35.12)
        1:43.94 (35.91)     2:18.96 (35.02)
 20 Jurman, Jasper         15 Unattached-MR     2:18.72    2:19.30  
                 32.53      1:07.96 (35.43)
        1:43.96 (36.00)     2:19.30 (35.34)
 21 Lapoint, Alexander     18 Fairport Area Sw  2:20.69    2:20.10  
                 33.11      1:08.28 (35.17)
        1:44.51 (36.23)     2:20.10 (35.59)
 22 Wahl, Matthew          23 Webster BlueFins  2:23.21    2:21.27  
                 32.80      1:09.14 (36.34)
        1:45.24 (36.10)     2:21.27 (36.03)
 23 Kelemen, Andrew        14 Fairport Area Sw  2:21.79    2:22.24  
                 33.39      1:09.61 (36.22)
        1:46.22 (36.61)     2:22.24 (36.02)
 24 Minuth, Ole            14 USC-AM            2:24.83    2:23.59  
                 34.13      1:10.05 (35.92)
        1:47.08 (37.03)     2:23.59 (36.51)
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 12 Burke, Daniel          20 Liverpool Jets S  2:14.50             
                 31.16      1:05.34 (34.18)
        1:40.65 (35.31)     2:14.50 (33.85)
 15 Ekas, Jonathan         19 Millcreek Swim T  2:15.03             
                 30.83      1:04.66 (33.83)
        1:39.46 (34.80)     2:15.03 (35.57)
 16 Mikheyev, Peter        16 GMA-NE            2:15.59             
                 31.44      1:06.00 (34.56)
        1:41.73 (35.73)     2:15.59 (33.86)
 20 Shmurak, Allen         15 Eastern Express-  2:17.43             
                 31.80      1:05.69 (33.89)
        1:41.40 (35.71)     2:17.43 (36.03)
 21 So, Tristan            15 Central CT Aquat  2:18.45             
                 31.96      1:07.57 (35.61)
        1:43.52 (35.95)     2:18.45 (34.93)
 25 Gross, David           17 Arena Club Aquat  2:19.58             
                 31.23      1:06.38 (35.15)
        1:43.39 (37.01)     2:19.58 (36.19)
 26 Marciano, Vinny        12 Morris County Sw  2:20.50             
                 32.70      1:08.38 (35.68)
        1:45.20 (36.82)     2:20.50 (35.30)
 31 Nguyen, Kelvin         16 Malden Crocs-NE   2:23.60             
                 32.57      1:09.11 (36.54)
        1:47.30 (38.19)     2:23.60 (36.30)
 32 Taboadela, Anthony     18 Morris County Sw  2:23.66             
                 32.29      1:08.50 (36.21)
        1:47.04 (38.54)     2:23.66 (36.62)
 33 Abdelrahman, Baraa     16 Asphalt Green Un  2:24.07             
                 33.52      1:09.48 (35.96)
        1:47.23 (37.75)     2:24.07 (36.84)
 34 Wang, Brandon          16 Cougar Aquatic T  2:24.10             
                 32.82      1:09.74 (36.92)
        1:48.01 (38.27)     2:24.10 (36.09)
 36 Wong, Braedon          16 USC-AM            2:25.75             
                 33.01      1:09.89 (36.88)
        1:48.59 (38.70)     2:25.75 (37.16)
 37 Bartley, Michael       16 North Shore Swim  2:27.89             
                 34.04      1:12.21 (38.17)
        1:50.09 (37.88)     2:27.89 (37.80)
 38 DuFauchard, Ben        13 DU Hilltoppers-C  2:29.12             
                 35.05      1:12.75 (37.70)
        1:51.36 (38.61)     2:29.12 (37.76)
 -- Bacik, Martin          17 USC-AM                NS                  
    
 STAR Swimming                                   3/30/2014 - 8:19 PM
 2014 Speedo Champions Series Long Course - 3/27/2014 to 3/30/2014  
              2014 Speedo Champions Series Long Course              
 
 Event 33  Women 100 LC Meter Freestyle
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Bogdanovski, Anastasi  20 Unattached-NJ       57.16      56.93  
                 27.53        56.93 (29.40)
  2 Moden, Lauren          16 DU Hilltoppers-C    59.00      58.40  
                 27.93        58.40 (30.47)
  3 Kochevar, Abigail      15 DU Hilltoppers-C    59.59      59.04  
                 28.42        59.04 (30.62)
  4 Preiss, Marina         17 Unattached-MR       59.76      59.52  
                 28.75        59.52 (30.77)
  5 Smith, Mary            15 PACK Swim Team o    59.02      59.53  
                 28.37        59.53 (31.16)
  6 Boyer, Elizabeth       13 Meriden Silver F  1:00.16      59.63  
                 28.51        59.63 (31.12)
  7 Ernst, Andrea          15 Town Wrecker Swi  1:00.12    1:00.05  
                 28.80      1:00.05 (31.25)
  8 Guo, Michelle          14 Cape Cod Swim Cl  1:00.23    1:00.16  
                 28.86      1:00.16 (31.30)
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 Heilbrun, Caroline     16 The Fish-PV       1:00.40      59.09  
                 28.79        59.09 (30.30)
 10 Maguire, Marcella      14 Ridgefield Aquat  1:00.88      59.81  
                 29.00        59.81 (30.81)
 11 Gassen, Kaylee         15 DU Hilltoppers-C  1:00.25    1:00.07  
                 29.12      1:00.07 (30.95)
 12 Brickman, Molly        17 Asphalt Green Un  1:01.26    1:00.29  
                 29.12      1:00.29 (31.17)
 13 Hoedemaker, Madeline   13 Eastern Express-  1:01.18    1:00.79  
                 29.56      1:00.79 (31.23)
 14 Parry, Nicole          15 Westchester Aqua  1:01.13    1:01.20  
                 28.86      1:01.20 (32.34)
 15 Winnert, Rebecca       17 Buffalo Area Aqu  1:01.43    1:02.12  
                 30.08      1:02.12 (32.04)
 16 Andrews, Steph         17 PACK Swim Team o  1:01.49    1:02.25  
                 30.00      1:02.25 (32.25)
 
                        === C - Final ===                         
 
 17 Cowan, Megan           15 Arena Club Aquat  1:01.53    1:00.53  
                 29.51      1:00.53 (31.02)
 18 Helak, Alyssa          14 Buffalo Area Aqu  1:01.91    1:01.16  
                 29.80      1:01.16 (31.36)
 19 Thomas, Sydney         15 Star Swimming-NI  1:01.72    1:01.36  
                 29.71      1:01.36 (31.65)
 20 Evans, Rebecca         13 Fairport Area Sw  1:01.77    1:01.52  
                 29.60      1:01.52 (31.92)
 21 Borger, Emily          17 North Shore Swim  1:01.86    1:01.88  
                 29.74      1:01.88 (32.14)
 22 Aarts, Nicole          15 Una AGUA-MR       1:01.73    1:01.94  
                 30.29      1:01.94 (31.65)
 23 Sovinsky, Sydnie       14 Liverpool Jets S  1:02.09    1:02.03  
                 30.54      1:02.03 (31.49)
 24 Reddon, Alexandra      15 Star Swimming-NI  1:02.12    1:02.07  
                 29.43      1:02.07 (32.64)
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 10 Kondis, Peyton         15 Greater Pittsbur  1:00.31             
                 29.35      1:00.31 (30.96)
 14 Pino, Cassaundra       16 LOBO-NM           1:01.14             
                 29.38      1:01.14 (31.76)
 22 Palu-Benson, Saoirse   17 USC-AM            1:01.75             
                 29.60      1:01.75 (32.15)
 26 Brandes, Chandler      17 GMA-NE            1:02.00             
                 29.68      1:02.00 (32.32)
 29 Baker, Ansley          17 North Shore Swim  1:02.19             
                 29.17      1:02.19 (33.02)
 30 Nguyen, Vivian         15 Malden Crocs-NE   1:02.35             
                 29.75      1:02.35 (32.60)
 31 McQuaid, Emily         16 Bluefish Swim-NE  1:02.36             
                 29.82      1:02.36 (32.54)
 32 Olsakovsky, Carly      16 USC-AM            1:02.43             
                 29.87      1:02.43 (32.56)
 33 Wolf, Madeline         17 Cougar Aquatic T  1:02.48             
                 29.77      1:02.48 (32.71)
 33 Choate, Lindsey        15 USC-AM            1:02.48             
                 29.48      1:02.48 (33.00)
 35 Harty, Kaitlin         16 Greenwood Memori  1:02.51             
                 29.63      1:02.51 (32.88)
 36 Owens, Amy             16 The Fish-PV       1:02.72             
                 30.23      1:02.72 (32.49)
 37 Cordery, Haley         16 Bluefish Swim-NE  1:02.88             
                 30.28      1:02.88 (32.60)
 38 King, Madeline         13 Cape Cod Swim Cl  1:02.89             
                 29.97      1:02.89 (32.92)
 39 Vandal, Delphine       17 GMA-NE            1:03.02             
                 30.08      1:03.02 (32.94)
 40 Boxley, Autumn         14 Clifton Park-Hal  1:03.07             
                 30.12      1:03.07 (32.95)
 41 Jaszcz, Madisyn        16 Town Wrecker Swi  1:03.11             
                 30.30      1:03.11 (32.81)
 42 Novelli, Alexy         17 GMA-NE            1:03.13             
                 29.54      1:03.13 (33.59)
 42 Shi, Emma              17 Fairport Area Sw  1:03.13             
                 29.98      1:03.13 (33.15)
 44 Emanuel, Katherine     15 The Fish-PV       1:03.15             
                 30.20      1:03.15 (32.95)
 45 Hemminger, Keely       13 The Fish-PV       1:03.23             
                 30.69      1:03.23 (32.54)
 46 Allen, Alize           15 Star Swimming-NI  1:03.26             
                 30.50      1:03.26 (32.76)
 47 Picinich, Annmarie     16 Cougar Aquatic T  1:03.28             
                 30.72      1:03.28 (32.56)
 48 Oakes, Tessa           15 Exeter Swim Team  1:03.31             
                 29.97      1:03.31 (33.34)
 49 Humphreys, Abigail     17 Fairport Area Sw  1:03.35             
                 30.56      1:03.35 (32.79)
 50 Mahoney, Elizabeth     16 Cape Cod Swim Cl  1:03.37             
                 30.76      1:03.37 (32.61)
 51 Dirienzo, Marissa      17 Town Wrecker Swi  1:03.38             
                 30.34      1:03.38 (33.04)
 52 Rincon, Natalia        18 Tidal Wave Swim-  1:03.50             
                 30.47      1:03.50 (33.03)
 53 Neamtu, Natalie        14 Webster BlueFins  1:03.57             
                 30.55      1:03.57 (33.02)
 53 Schluchterer, Madison  16 Eastern Express-  1:03.57             
                 30.71      1:03.57 (32.86)
 55 Chen, Grace            13 Fairport Area Sw  1:03.63             
                 30.49      1:03.63 (33.14)
 56 Lombardi, Felicia      14 North Shore Swim  1:03.73             
                 30.83      1:03.73 (32.90)
 56 Walko, Palma           15 Cape Cod Swim Cl  1:03.73             
                 30.57      1:03.73 (33.16)
 58 Smith, Xiane           16 Star Swimming-NI  1:03.76             
                 30.24      1:03.76 (33.52)
 59 Larson, Charis         15 Greater Pittsbur  1:03.78             
                 30.34      1:03.78 (33.44)
 60 Dalla Riva, Natalie    15 Cougar Aquatic T  1:03.80             
                 31.03      1:03.80 (32.77)
 61 Clifford, Emily        19 Unattached-MR     1:03.82             
                 30.34      1:03.82 (33.48)
 62 Abay-Nemes, Anna       17 GMA-NE            1:03.83             
                 30.75      1:03.83 (33.08)
 62 Colyar, Shanna         16 Eastern Express-  1:03.83             
                 30.61      1:03.83 (33.22)
 64 Barao, Kyleigh         15 Cape Cod Swim Cl  1:03.87             
                 30.63      1:03.87 (33.24)
 65 Gordon, Lindsey        14 Ridgefield Aquat  1:04.03             
                 30.25      1:04.03 (33.78)
 66 Benedict, Kira         14 Star Swimming-NI  1:04.09             
                 31.27      1:04.09 (32.82)
 67 Corton, Julia          17 USC-AM            1:04.16             
                 31.09      1:04.16 (33.07)
 68 Dillon, Molly          18 Bluefish Swim-NE  1:04.21             
                 30.59      1:04.21 (33.62)
 69 Zeiger, Rebecca        14 Bluefish Swim-NE  1:04.24             
                 30.35      1:04.24 (33.89)
 70 Grier, Kelly           16 DU Hilltoppers-C  1:04.47             
                 30.73      1:04.47 (33.74)
 71 Barr, Courtney         18 North Shore Swim  1:04.62             
                 30.73      1:04.62 (33.89)
 72 Johnson, Hannah        16 Cape Cod Swim Cl  1:04.70             
                 31.47      1:04.70 (33.23)
 73 Hickey, Shannon        17 Arena Club Aquat  1:04.73             
                 31.44      1:04.73 (33.29)
 74 Hogan, Taylor          14 SOLO Aquatics-NE  1:04.76             
                 31.04      1:04.76 (33.72)
 75 Lopez, Bianca          16 Rochester Rapids  1:04.81             
                 31.14      1:04.81 (33.67)
 76 Osula, Omosefe         14 Star Swimming-NI  1:05.01             
                 32.13      1:05.01 (32.88)
 77 Birmingham, Bridget    14 Cape Cod Swim Cl  1:05.10             
                 30.49      1:05.10 (34.61)
 78 Ernst, Amanda          17 Town Wrecker Swi  1:05.24             
                 30.69      1:05.24 (34.55)
 79 Weaver, Shawna         16 Clifton Park-Hal  1:05.27             
                 31.53      1:05.27 (33.74)
 80 Thompson, Lydia        14 Arena Club Aquat  1:05.30             
                 30.87      1:05.30 (34.43)
 81 Wolff, Claire          14 The Fish-PV       1:05.81             
                 32.02      1:05.81 (33.79)
 82 Silverman, Carolyn     15 Una MCSC-NJ       1:06.35             
                 32.01      1:06.35 (34.34)
 83 Walkowiak, Paris       16 Clifton Park-Hal  1:06.59             
                 31.64      1:06.59 (34.95)
 84 Kurtz, Lily            14 Meriden Silver F  1:07.97             
                 32.24      1:07.97 (35.73)
 85 Danielson, Emily       15 Clifton Park-Hal  1:08.96             
                 33.74      1:08.96 (35.22)
 86 Ellor, Molly           13 The Fish-PV       1:10.22             
                 33.00      1:10.22 (37.22)
 -- Kumar, Swati           17 Fairport Area Sw      DQ              
 -- Owens, Michelle        14 The Fish-PV          DFS              
 -- Lara, Krystal          16 Asphalt Green Un     DFS              
 -- Mitcheltree, Sydney    16 USC-AM                NS                  
    
 STAR Swimming                                   3/30/2014 - 8:19 PM
 2014 Speedo Champions Series Long Course - 3/27/2014 to 3/30/2014  
              2014 Speedo Champions Series Long Course              
 
 Event 34  Men 100 LC Meter Freestyle
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Zawatski, Edward       16 CYC Rally Aquati    53.49      53.18  
                 25.34        53.18 (27.84)
  2 Golczewski, Daniel     17 Arena Club Aquat    53.22      53.27  
                 25.64        53.27 (27.63)
  3 McNair, Everett        17 BFIN-AD             53.74      53.70  
                 25.55        53.70 (28.15)
  4 Wright, Owen           17 Bluefish Swim-NE    54.25      53.88  
                 25.50        53.88 (28.38)
  5 Jones, Jarrett         16 Cape Cod Swim Cl    54.01      53.98  
                 26.20        53.98 (27.78)
  6 Wahl, Zachary          23 Webster BlueFins    54.16      54.27  
                 26.39        54.27 (27.88)
  7 Nadareski, Benjamin    20 Una WEBS-NI         54.22      54.84  
                 26.25        54.84 (28.59)
  8 Burdo, Nicholas        16 Liverpool Jets S    54.01      55.44  
                 26.48        55.44 (28.96)
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 Lersch, Patrick        17 USC-AM              55.19      54.57  
                 26.55        54.57 (28.02)
 10 Conley, Michael        17 Clifton Park-Hal    55.71      55.42  
                 26.33        55.42 (29.09)
 11 Jinn, Brandon          16 Greenwood Memori    55.30      55.52  
                 27.01        55.52 (28.51)
 12 Dudzinski, Ryan        17 USC-AM              55.56      55.73  
                 26.33        55.73 (29.40)
 13 Gray, Kellen           17 Exeter Swim Team    55.61      55.84  
                 27.02        55.84 (28.82)
 14 Shmurak, Allen         15 Eastern Express-    55.27      55.93  
                 26.37        55.93 (29.56)
 15 Ritz, Jared            14 Victor Swim Club    55.84      56.33  
                 27.09        56.33 (29.24)
 16 Garase, Kyle           20 Greater Pittsbur    55.89      57.21  
                 26.91        57.21 (30.30)
 
                        === C - Final ===                         
 
 17 Edwards, Thomas        17 North Shore Swim    55.91      55.58  
                 27.38        55.58 (28.20)
 18 Spurrell, Samuel       18 Bluefish Swim-NE    56.12      55.72  
                 26.64        55.72 (29.08)
 19 Sjahfiedin, Tyler      17 Cape Cod Swim Cl    56.16      55.78  
                 26.83        55.78 (28.95)
 20 Doser, Jeffrey         17 Fairport Area Sw    55.96      55.80  
                 27.37        55.80 (28.43)
 21 Dinardo, Joshua        16 North Shore Swim    56.80      56.49  
                 27.20        56.49 (29.29)
 22 Burdge, Eric           16 Clifton Park-Hal    56.06      56.55  
                 27.11        56.55 (29.44)
 23 Ebert, Eric            19 Unattached-NI       56.55      57.00  
                 27.29        57.00 (29.71)
 24 Choate, Michael        17 Bluefish Swim-NE    56.72      57.83  
                 27.49        57.83 (30.34)
 
                      === Preliminaries ===                       
 
  9 Gudmunson, Erik        17 Bluefish Swim-NE    55.12             
                 26.16        55.12 (28.96)
 11 Mahoney, Jack          16 Millcreek Swim T    55.22             
                 26.50        55.22 (28.72)
 17 So, Tristan            15 Central CT Aquat    55.82             
                 26.96        55.82 (28.86)
 25 Mulvehill, Joseph      18 Webster BlueFins    56.31             
                 27.41        56.31 (28.90)
 26 Johnsen, Jake          17 USC-AM              56.41             
                 27.42        56.41 (28.99)
 28 McIntyre, Jack         15 Eastern Express-    56.60             
                 27.60        56.60 (29.00)
 30 Newton, Connor         16 Greater Waterbur    56.78             
                 27.54        56.78 (29.24)
 32 Yish, Matthew          13 SOLO Aquatics-NE    56.82             
                 27.33        56.82 (29.49)
 33 Patterson, Connar      16 Exeter Swim Team    56.84             
                 27.53        56.84 (29.31)
 34 Luu, Ryan              16 Malden Crocs-NE     56.87             
                 27.01        56.87 (29.86)
 35 Steve, Paul            16 Webster BlueFins    56.99             
                 27.62        56.99 (29.37)
 36 Wilson, Brian          20 Arena Club Aquat    57.03             
                 27.42        57.03 (29.61)
 37 Zuppone, Michael       15 Asphalt Green Un    57.13             
                 27.91        57.13 (29.22)
 38 Herbert, David         16 The Fish-PV         57.15             
                 26.79        57.15 (30.36)
 39 Olson, Nicholas        17 Fairport Area Sw    57.16             
                 26.78        57.16 (30.38)
 40 Hodgman, Samuel        16 Exeter Swim Team    57.24             
                 26.78        57.24 (30.46)
 41 Burke, Daniel          20 Liverpool Jets S    57.25             
                 27.58        57.25 (29.67)
 42 Billig, Richard        16 North Shore Swim    57.30             
                 27.81        57.30 (29.49)
 43 Novak, Nathan          18 USC-AM              57.32             
                 27.31        57.32 (30.01)
 44 Gable, Dale            17 North Shore Swim    57.47             
                 27.46        57.47 (30.01)
 45 Lubinski, Jacob        14 Eastern Express-    57.78             
                 27.86        57.78 (29.92)
 45 Marciano, Vinny        12 Morris County Sw    57.78             
                 27.66        57.78 (30.12)
 47 Lapoint, Alexander     18 Fairport Area Sw    58.06             
                 28.00        58.06 (30.06)
 48 Henry, Liam            17 Liverpool Jets S    58.56             
                 27.64        58.56 (30.92)
 49 Quinones, Christopher  16 Asphalt Green Un    58.84             
                 28.59        58.84 (30.25)
 50 Nguyen, Kelvin         16 Malden Crocs-NE     59.10             
                 28.05        59.10 (31.05)
 51 Czajkowski, Piotr      16 Clifton Park-Hal    59.11             
                 28.50        59.11 (30.61)
 52 Bartley, Michael       16 North Shore Swim    59.28             
                 28.71        59.28 (30.57)
 53 Lomeyko, Konstantin    16 Asphalt Green Un    59.33             
                 28.99        59.33 (30.34)
 54 Emanuel, Michael       17 The Fish-PV         59.50             
                 28.22        59.50 (31.28)
 55 Bennett, Jesse         17 PACK Swim Team o    59.70             
                 28.62        59.70 (31.08)
 56 Kelemen, Andrew        14 Fairport Area Sw    59.80             
                 28.98        59.80 (30.82)
 57 Gordon, Travis         16 Ridgefield Aquat    59.89             
                 28.73        59.89 (31.16)
 58 Miller, Troy           17 Liverpool Jets S  1:00.07             
                 28.26      1:00.07 (31.81)
 59 Gutman, Daniel         15 Asphalt Green Un  1:00.33             
                 28.93      1:00.33 (31.40)
 60 Ransford, Casey        15 PACK Swim Team o  1:00.93             
                 28.76      1:00.93 (32.17)
 61 Driscoll, Sean         17 SOLO Aquatics-NE  1:01.00             
                 29.22      1:01.00 (31.78)    
    
 STAR Swimming                                   3/30/2014 - 8:19 PM
 2014 Speedo Champions Series Long Course - 3/27/2014 to 3/30/2014  
              2014 Speedo Champions Series Long Course              
 
 Event 35  Women 200 LC Meter IM
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Zeiger, Brooke         18 Bluefish Swim-NE  2:21.55    2:18.05  
                 30.06      1:03.98 (33.92)
        1:45.15 (41.17)     2:18.05 (32.90)
  2 Petrenko, Sofia        23 Wingate Swimming  2:21.92    2:19.54  
                 30.22      1:05.49 (35.27)
        1:48.57 (43.08)     2:19.54 (30.97)
  3 Sargent, Makayla       15 Victor Swim Club  2:22.21    2:20.21  
                 30.32      1:06.79 (36.47)
        1:47.37 (40.58)     2:20.21 (32.84)
  4 Rowley, Haley          17 DU Hilltoppers-C  2:22.18    2:20.30  
                 31.11      1:05.96 (34.85)
        1:48.06 (42.10)     2:20.30 (32.24)
  5 Miller, Heidi          17 Greater Pittsbur  2:22.96    2:22.19  
                 29.97      1:08.09 (38.12)
        1:49.41 (41.32)     2:22.19 (32.78)
  6 Modeas, Sydney         18 Star Swimming-NI  2:24.49    2:22.97  
                 31.20      1:07.90 (36.70)
        1:50.22 (42.32)     2:22.97 (32.75)
  7 Goldblatt, Allison     15 The Fish-PV       2:25.08    2:26.32  
                 30.31      1:08.97 (38.66)
        1:53.47 (44.50)     2:26.32 (32.85)
  8 Ernst, Andrea          15 Town Wrecker Swi  2:27.41    2:29.09  
                 31.24      1:10.43 (39.19)
        1:53.98 (43.55)     2:29.09 (35.11)
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 Romano, Kristen        14 Town Wrecker Swi  2:27.82    2:26.75  
                 31.58      1:10.20 (38.62)
        1:52.78 (42.58)     2:26.75 (33.97)
 10 Boyer, Elizabeth       13 Meriden Silver F  2:28.83    2:27.96  
                 32.36      1:12.38 (40.02)
        1:54.84 (42.46)     2:27.96 (33.12)
 11 Helm, Madison          14 DU Hilltoppers-C  2:31.03    2:28.15  
                 34.54      1:12.59 (38.05)
        1:53.89 (41.30)     2:28.15 (34.26)
 12 Mahoney, Elizabeth     16 Cape Cod Swim Cl  2:31.20    2:28.18  
                 32.75      1:10.00 (37.25)
        1:55.13 (45.13)     2:28.18 (33.05)
 13 Butler, Victoria       18 Star Swimming-NI  2:27.89    2:28.38  
                 31.10      1:10.31 (39.21)
        1:55.19 (44.88)     2:28.38 (33.19)
 14 Gassen, Kaylee         15 DU Hilltoppers-C  2:28.02    2:29.00  
                 31.51      1:10.76 (39.25)
        1:54.11 (43.35)     2:29.00 (34.89)
 15 Zaravella, Natalie     15 PACK Swim Team o  2:31.35    2:29.63  
                 31.81      1:12.24 (40.43)
        1:55.15 (42.91)     2:29.63 (34.48)
 16 Gula, Haley            17 Bluefish Swim-NE  2:31.02    2:30.46  
                 31.81      1:11.95 (40.14)
        1:54.07 (42.12)     2:30.46 (36.39)
 
                        === C - Final ===                         
 
 17 Guo, Michelle          14 Cape Cod Swim Cl  2:32.42    2:29.58  
                 33.39      1:12.61 (39.22)
        1:56.33 (43.72)     2:29.58 (33.25)
 18 Erwin, Catherine       14 Bluefish Swim-NE  2:31.53    2:29.89  
                 31.92      1:10.07 (38.15)
        1:56.90 (46.83)     2:29.89 (32.99)
 19 Corby, Emma            14 PACK Swim Team o  2:32.15    2:30.76  
                 32.57      1:14.50 (41.93)
        1:58.86 (44.36)     2:30.76 (31.90)
 20 Hein, Elizabeth        16 Bluefish Swim-NE  2:32.71    2:30.85  
                 31.52      1:10.97 (39.45)
        1:56.91 (45.94)     2:30.85 (33.94)
 21 Matteson, Sydney       16 Buffalo Area Aqu  2:33.17    2:31.36  
                 32.77      1:11.84 (39.07)
        1:56.45 (44.61)     2:31.36 (34.91)
 22 Walko, Palma           15 Cape Cod Swim Cl  2:33.10    2:31.57  
                 34.17      1:13.91 (39.74)
        1:58.15 (44.24)     2:31.57 (33.42)
 23 Pariseault, Hannah     15 Bluefish Swim-NE  2:33.09    2:32.69  
                 33.54      1:12.18 (38.64)
        1:57.39 (45.21)     2:32.69 (35.30)
 24 Sapio, Olivia          14 Town Wrecker Swi  2:32.86    2:36.68  
                 34.06      1:13.97 (39.91)
        2:00.94 (46.97)     2:36.68 (35.74)
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 12 Kondis, Peyton         15 Greater Pittsbur  2:28.03             
                 32.47      1:11.51 (39.04)
        1:54.38 (42.87)     2:28.03 (33.65)
 14 Heffernan, Mackenzie   16 Cougar Aquatic T  2:30.59             
                 30.82      1:10.19 (39.37)
        1:54.46 (44.27)     2:30.59 (36.13)
 22 Pino, Cassaundra       16 LOBO-NM           2:32.65             
                 33.22      1:12.80 (39.58)
        1:58.57 (45.77)     2:32.65 (34.08)
 24 Galea, Andrea          15 Cougar Aquatic T  2:32.81             
                 31.70      1:10.13 (38.43)
        1:57.28 (47.15)     2:32.81 (35.53)
 29 McQuaid, Emily         16 Bluefish Swim-NE  2:33.27             
                 32.68      1:14.33 (41.65)
        1:59.14 (44.81)     2:33.27 (34.13)
 30 Aman, Katie            17 GMA-NE            2:33.35             
                 32.47      1:11.50 (39.03)
        1:58.08 (46.58)     2:33.35 (35.27)
 31 Myers, Madalyn         17 Bluefish Swim-NE  2:33.47             
                 33.13      1:13.91 (40.78)
        1:59.06 (45.15)     2:33.47 (34.41)
 32 Gordon, Lindsey        14 Ridgefield Aquat  2:33.95             
                 33.79      1:14.74 (40.95)
        1:57.92 (43.18)     2:33.95 (36.03)
 33 Crawford, Kendall      17 DU Hilltoppers-C  2:34.55             
                 35.51      1:18.16 (42.65)
        1:59.91 (41.75)     2:34.55 (34.64)
 34 Barr, Courtney         18 North Shore Swim  2:34.73             
                 32.77      1:12.30 (39.53)
        1:59.31 (47.01)     2:34.73 (35.42)
 35 Dixon, Sterling        16 Asphalt Green Un  2:34.94             
                 33.15      1:13.40 (40.25)
        1:59.77 (46.37)     2:34.94 (35.17)
 36 Wolff, Veronica        16 The Fish-PV       2:35.31             
                 32.44      1:12.86 (40.42)
        1:59.13 (46.27)     2:35.31 (36.18)
 37 Evans, Rebecca         13 Fairport Area Sw  2:35.42             
                 33.10      1:14.30 (41.20)
        1:58.72 (44.42)     2:35.42 (36.70)
 38 Shi, Emma              17 Fairport Area Sw  2:35.58             
                 32.95      1:12.73 (39.78)
        1:59.83 (47.10)     2:35.58 (35.75)
 39 Grier, Kelly           16 DU Hilltoppers-C  2:35.88             
                 33.46      1:13.73 (40.27)
        2:00.61 (46.88)     2:35.88 (35.27)
 40 Steingold, Sarah       17 Bluefish Swim-NE  2:36.18             
                 32.91      1:13.23 (40.32)
        2:00.77 (47.54)     2:36.18 (35.41)
 40 Dacey, Sydney          17 Bluefish Swim-NE  2:36.18             
                 32.71      1:10.64 (37.93)
        2:02.40 (51.76)     2:36.18 (33.78)
 42 Palu-Benson, Loeva     16 USC-AM            2:36.26             
                 33.82      1:17.67 (43.85)
        2:00.36 (42.69)     2:36.26 (35.90)
 43 Degnan, Michaela       15 Bluefish Swim-NE  2:36.31             
                 32.90      1:10.58 (37.68)
        2:00.57 (49.99)     2:36.31 (35.74)
 44 Celia, Gabrielle       16 Clifton Park-Hal  2:36.35             
                 33.25      1:15.64 (42.39)
        1:59.76 (44.12)     2:36.35 (36.59)
 45 Parry, Nicole          15 Westchester Aqua  2:36.55             
                 33.59      1:16.00 (42.41)
        2:01.85 (45.85)     2:36.55 (34.70)
 46 Wolff, Claire          14 The Fish-PV       2:36.79             
                 34.08      1:18.52 (44.44)
        2:02.61 (44.09)     2:36.79 (34.18)
 46 Brandeberry, Katie     17 Greenwood Memori  2:36.79             
                 33.27      1:11.97 (38.70)
        1:59.63 (47.66)     2:36.79 (37.16)
 48 Sipple, Stephanie      13 Greater Pittsbur  2:36.93             
                 31.99      1:13.72 (41.73)
        2:02.48 (48.76)     2:36.93 (34.45)
 49 Barao, Kyleigh         15 Cape Cod Swim Cl  2:36.96             
                 34.48      1:16.06 (41.58)
        2:00.26 (44.20)     2:36.96 (36.70)
 50 Picinich, Annmarie     16 Cougar Aquatic T  2:37.03             
                 34.16      1:14.60 (40.44)
        2:03.29 (48.69)     2:37.03 (33.74)
 51 Novelli, Alexy         17 GMA-NE            2:37.12             
                 31.36      1:12.27 (40.91)
        2:00.90 (48.63)     2:37.12 (36.22)
 52 Krisanda, Sydney       16 Webster BlueFins  2:37.24             
                 33.90      1:12.99 (39.09)
        2:03.04 (50.05)     2:37.24 (34.20)
 53 Pettis, Brooke         16 Buffalo Area Aqu  2:37.50             
                 31.83      1:12.70 (40.87)
        2:01.03 (48.33)     2:37.50 (36.47)
 54 Stearns, Lindsay       18 Cougar Aquatic T  2:37.75             
                 32.40      1:13.13 (40.73)
        2:00.55 (47.42)     2:37.75 (37.20)
 55 Gaccione, Amanda       16 Cougar Aquatic T  2:37.77             
                 33.43      1:14.43 (41.00)
        2:01.79 (47.36)     2:37.77 (35.98)
 56 Kolman, Pepper         13 Eastern Express-  2:37.82             
                 35.27      1:15.04 (39.77)
        2:02.75 (47.71)     2:37.82 (35.07)
 57 Nguyen, Vivian         15 Malden Crocs-NE   2:38.39             
                 31.76      1:13.77 (42.01)
        2:02.14 (48.37)     2:38.39 (36.25)
 58 Frustaci, Katherine    15 Buffalo Area Aqu  2:38.58             
                 35.59      1:17.43 (41.84)
        2:01.99 (44.56)     2:38.58 (36.59)
 59 Hickey, Shannon        17 Arena Club Aquat  2:38.63             
                 36.11      1:17.20 (41.09)
        2:03.18 (45.98)     2:38.63 (35.45)
 60 Clifford, Emily        19 Unattached-MR     2:39.32             
                 33.81      1:16.13 (42.32)
        2:02.99 (46.86)     2:39.32 (36.33)
 61 Cordery, Haley         16 Bluefish Swim-NE  2:39.80             
                 33.46      1:14.00 (40.54)
        2:05.01 (51.01)     2:39.80 (34.79)
 62 Choate, Lindsey        15 USC-AM            2:39.81             
                 35.16      1:15.92 (40.76)
        2:03.62 (47.70)     2:39.81 (36.19)
 63 Vandal, Delphine       17 GMA-NE            2:39.94             
                 35.41      1:17.40 (41.99)
        2:04.26 (46.86)     2:39.94 (35.68)
 64 Shaffer, Victoria      17 USC-AM            2:40.59             
                 33.70      1:13.85 (40.15)
        2:02.80 (48.95)     2:40.59 (37.79)
 65 Kurtz, Lily            14 Meriden Silver F  2:40.76             
                 34.50      1:19.98 (45.48)
        2:03.73 (43.75)     2:40.76 (37.03)
 66 Haywood, Anna          17 North Shore Swim  2:40.86             
                 34.51      1:14.40 (39.89)
        2:05.42 (51.02)     2:40.86 (35.44)
 67 Emanuel, Katherine     15 The Fish-PV       2:41.05             
                 34.30      1:18.91 (44.61)
        2:07.14 (48.23)     2:41.05 (33.91)
 68 Ables, Kelsey          18 Star Swimming-NI  2:41.20             
                 35.74      1:14.55 (38.81)
        2:04.48 (49.93)     2:41.20 (36.72)
 68 Ernst, Amanda          17 Town Wrecker Swi  2:41.20             
                 33.27      1:14.10 (40.83)
        2:02.77 (48.67)     2:41.20 (38.43)
 70 Fried, Carly           15 Asphalt Green Un  2:41.84             
                 34.34      1:17.74 (43.40)
        2:03.92 (46.18)     2:41.84 (37.92)
 71 Danielson, Emily       15 Clifton Park-Hal  2:44.66             
                 35.13      1:20.03 (44.90)
        2:07.18 (47.15)     2:44.66 (37.48)
 72 Lombardi, Felicia      14 North Shore Swim  2:46.85             
                 35.26      1:20.37 (45.11)
        2:11.92 (51.55)     2:46.85 (34.93)
 73 Thompson, Lydia        14 Arena Club Aquat  2:54.28             
                 34.91      1:20.66 (45.75)
        2:13.23 (52.57)     2:54.28 (41.05)
 -- Yoos, Maddie           15 USC-AM               DFS              
 -- Hoedemaker, Madeline   13 Eastern Express-     DFS              
 -- Zeiger, Rebecca        14 Bluefish Swim-NE     DFS              
 -- Owens, Michelle        14 The Fish-PV                           
 -- Zeiger, Elizabeth      16 Bluefish Swim-NE     DFS                  
    
 STAR Swimming                                   3/30/2014 - 8:19 PM
 2014 Speedo Champions Series Long Course - 3/27/2014 to 3/30/2014  
              2014 Speedo Champions Series Long Course              
 
 Event 36  Men 200 LC Meter IM
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Green, Connor          18 Bluefish Swim-NE  2:10.37    2:05.79  
                 28.05        58.82 (30.77)
        1:36.50 (37.68)     2:05.79 (29.29)
  2 Harty, Ryan            17 Greenwood Memori  2:10.32    2:06.08  
                 27.18        59.29 (32.11)
        1:36.56 (37.27)     2:06.08 (29.52)
  3 Blazevski, Marko       21 Wingate Swimming  2:10.45    2:06.49  
                 27.04      1:00.02 (32.98)
        1:35.99 (35.97)     2:06.49 (30.50)
  4 Jones, Jarrett         16 Cape Cod Swim Cl  2:12.29    2:08.54  
                                1:02.31 ( )
      2:08.54 (1:06.23)                    
  5 Prescott, Tyler        17 Meriden Silver F  2:11.77    2:10.44  
                 28.45      1:01.74 (33.29)
        1:40.55 (38.81)     2:10.44 (29.89)
  6 Otto, Luke             18 Star Swimming-NI  2:12.51    2:11.78  
                 27.77      1:02.62 (34.85)
        1:40.22 (37.60)     2:11.78 (31.56)
  7 Brown, Nicholas        17 Bluefish Swim-NE  2:12.24    2:12.86  
                 27.48      1:00.59 (33.11)
        1:41.79 (41.20)     2:12.86 (31.07)
  8 Minuth, Fynn           16 USC-AM            2:11.81    2:13.13  
                 28.41      1:02.99 (34.58)
        1:42.75 (39.76)     2:13.13 (30.38)
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 Miranda, Maxwell       14 Bluefish Swim-NE  2:14.60    2:10.10  
                 27.59      1:01.03 (33.44)
        1:40.55 (39.52)     2:10.10 (29.55)
 10 Wright, Owen           17 Bluefish Swim-NE  2:13.29    2:12.73  
                 28.29      1:02.78 (34.49)
        1:42.11 (39.33)     2:12.73 (30.62)
 11 Ransford, PJ           17 PACK Swim Team o  2:14.32    2:13.61  
                 29.60      1:02.98 (33.38)
        1:44.41 (41.43)     2:13.61 (29.20)
 12 Warner, Shawn          19 Unattached-FG     2:15.76    2:14.87  
                 29.12      1:05.42 (36.30)
        1:43.77 (38.35)     2:14.87 (31.10)
 13 Fjeldberg, Oystein     21 Wingate Swimming  2:15.11    2:15.18  
                 29.09      1:03.15 (34.06)
        1:43.63 (40.48)     2:15.18 (31.55)
 14 Patterson, Connar      16 Exeter Swim Team  2:15.57    2:15.35  
                 28.40      1:02.91 (34.51)
        1:44.33 (41.42)     2:15.35 (31.02)
 15 Doyle, Connor          15 Eastern Express-  2:15.30    2:16.31  
                 30.17      1:04.72 (34.55)
        1:45.15 (40.43)     2:16.31 (31.16)
 16 Casey, Grant           18 Bluefish Swim-NE  2:15.66    2:17.31  
                                1:02.22 ( )
      2:17.31 (1:15.09)                    
 
                        === C - Final ===                         
 
 17 Gudmunson, Erik        17 Bluefish Swim-NE  2:16.38    2:14.40  
                 27.75      1:03.10 (35.35)
        1:42.16 (39.06)     2:14.40 (32.24)
 18 Xenakis, Michael       15 SOLO Aquatics-NE  2:19.06    2:17.58  
                 29.55      1:05.10 (35.55)
        1:45.39 (40.29)     2:17.58 (32.19)
 19 Lapoint, Alexander     18 Fairport Area Sw  2:20.99    2:18.43  
                 29.38      1:05.91 (36.53)
        1:45.99 (40.08)     2:18.43 (32.44)
 20 Billig, Richard        16 North Shore Swim  2:21.05    2:18.81  
                 29.49      1:04.15 (34.66)
        1:45.95 (41.80)     2:18.81 (32.86)
 21 Liu, Mavin             16 Bluefish Swim-NE  2:18.90    2:19.17  
                 28.78      1:06.77 (37.99)
        1:48.29 (41.52)     2:19.17 (30.88)
 22 Jurman, Jasper         15 Unattached-MR     2:18.35    2:20.21  
                 29.38      1:04.79 (35.41)
        1:47.18 (42.39)     2:20.21 (33.03)
 23 Garase, Kyle           20 Greater Pittsbur  2:19.89    2:20.24  
                 28.44      1:05.85 (37.41)
        1:47.96 (42.11)     2:20.24 (32.28)
 24 Bishop, Zachary        16 Exeter Swim Team  2:16.65    2:20.73  
                 28.77      1:03.81 (35.04)
        1:47.83 (44.02)     2:20.73 (32.90)
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 10 Mikheyev, Peter        16 GMA-NE            2:13.96             
                 28.75      1:04.15 (35.40)
        1:44.38 (40.23)     2:13.96 (29.58)
 20 Paxton, Kyle           17 Arena Club Aquat  2:17.62             
                 29.44      1:07.29 (37.85)
        1:44.89 (37.60)     2:17.62 (32.73)
 22 Carignan, Patrick      17 Exeter Swim Team  2:18.81             
                 29.63      1:05.56 (35.93)
        1:46.16 (40.60)     2:18.81 (32.65)
 25 Gross, David           17 Arena Club Aquat  2:19.33             
                 29.12      1:05.52 (36.40)
        1:46.55 (41.03)     2:19.33 (32.78)
 26 Lersch, Patrick        17 USC-AM            2:19.87             
                 28.77      1:05.56 (36.79)
        1:47.89 (42.33)     2:19.87 (31.98)
 28 Taboadela, Anthony     18 Morris County Sw  2:20.57             
                 29.56      1:03.54 (33.98)
        1:47.19 (43.65)     2:20.57 (33.38)
 29 Abdelrahman, Baraa     16 Asphalt Green Un  2:20.94             
                 29.08      1:05.61 (36.53)
        1:48.36 (42.75)     2:20.94 (32.58)
 32 McNair, Everett        17 BFIN-AD          J2:21.05             
                 29.61      1:07.33 (37.72)
        1:49.87 (42.54)     2:21.05 (31.18)
 33 Moniz, Noah            15 Bluefish Swim-NE  2:21.50             
                 31.38      1:05.66 (34.28)
        1:48.53 (42.87)     2:21.50 (32.97)
 34 Carestia, Justin       17 Arena Club Aquat  2:21.90             
                 30.97      1:09.61 (38.64)
        1:50.06 (40.45)     2:21.90 (31.84)
 35 Quinones, Christopher  16 Asphalt Green Un  2:21.96             
                 30.24      1:07.70 (37.46)
        1:49.46 (41.76)     2:21.96 (32.50)
 36 McLaughlin, William    18 Bluefish Swim-NE  2:22.04             
                 29.64      1:04.83 (35.19)
        1:49.06 (44.23)     2:22.04 (32.98)
 37 Delaus, David          16 PACK Swim Team o  2:22.81             
                 30.60      1:09.46 (38.86)
        1:52.79 (43.33)     2:22.81 (30.02)
 38 Peach, Kyle            18 Bluefish Swim-NE  2:22.82             
                 30.63      1:08.43 (37.80)
        1:51.16 (42.73)     2:22.82 (31.66)
 39 Spurrell, Samuel       18 Bluefish Swim-NE  2:22.88             
                 28.52      1:03.22 (34.70)
        1:48.37 (45.15)     2:22.88 (34.51)
 40 Clarke, Garrett        18 Liverpool Jets S  2:23.04             
                 29.49      1:07.82 (38.33)
        1:48.13 (40.31)     2:23.04 (34.91)
 41 DuFauchard, Ben        13 DU Hilltoppers-C  2:23.37             
                 31.63      1:10.18 (38.55)
        1:49.89 (39.71)     2:23.37 (33.48)
 42 Wang, Brandon          16 Cougar Aquatic T  2:23.43             
                 31.38      1:08.98 (37.60)
        1:51.24 (42.26)     2:23.43 (32.19)
 43 Sjahfiedin, Tyler      17 Cape Cod Swim Cl  2:23.93             
                 30.76      1:10.95 (40.19)
        1:52.37 (41.42)     2:23.93 (31.56)
 44 Fothergill, Daniel     18 North Shore Swim  2:24.84             
                 28.96      1:06.79 (37.83)
        1:52.45 (45.66)     2:24.84 (32.39)
 45 Yish, Matthew          13 SOLO Aquatics-NE  2:24.99             
                 29.76      1:08.83 (39.07)
        1:54.47 (45.64)     2:24.99 (30.52)
 46 Luu, Ryan              16 Malden Crocs-NE   2:25.01             
                 30.54      1:08.06 (37.52)
        1:52.65 (44.59)     2:25.01 (32.36)
 47 Minuth, Ole            14 USC-AM            2:25.11             
                 30.54      1:07.36 (36.82)
        1:52.43 (45.07)     2:25.11 (32.68)
 48 Driscoll, Sean         17 SOLO Aquatics-NE  2:25.74             
                 31.89      1:11.82 (39.93)
        1:52.46 (40.64)     2:25.74 (33.28)
 49 Staebell, Greg         18 Buffalo Area Aqu  2:26.42             
                 31.95      1:08.31 (36.36)
        1:53.67 (45.36)     2:26.42 (32.75)
 50 Alfajora, Deion        14 Tidal Wave Swim-  2:27.17             
                 30.46      1:08.22 (37.76)
        1:51.80 (43.58)     2:27.17 (35.37)
 51 Ransford, Casey        15 PACK Swim Team o  2:28.12             
                 30.90      1:07.27 (36.37)
        1:54.25 (46.98)     2:28.12 (33.87)
 52 Anderson, Devon        18 North Shore Swim  2:28.95             
                 30.82      1:10.20 (39.38)
        1:53.20 (43.00)     2:28.95 (35.75)
 53 Thiel, Connor          16 Liverpool Jets S  2:30.03             
                 31.91      1:14.12 (42.21)
        1:54.78 (40.66)     2:30.03 (35.25)
 54 Gordon, Travis         16 Ridgefield Aquat  2:30.08             
                 32.08      1:08.54 (36.46)
        1:57.74 (49.20)     2:30.08 (32.34)
 55 Kelemen, Andrew        14 Fairport Area Sw  2:32.09             
                 33.55      1:12.49 (38.94)
        1:57.34 (44.85)     2:32.09 (34.75)
 -- Gutman, Daniel         15 Asphalt Green Un      DQ              
                 32.52      1:12.01 (39.49)
        1:55.49 (43.48)          DQ (34.48)
 -- Kelly, Christian       18 USC-AM               DFS              
 -- Wahl, Zachary          23 Webster BlueFins      NS              
 -- Zawatski, Edward       16 CYC Rally Aquati      NS                  
    
 STAR Swimming                                   3/30/2014 - 8:19 PM
 2014 Speedo Champions Series Long Course - 3/27/2014 to 3/30/2014  
              2014 Speedo Champions Series Long Course              
 
 Event 37  Women 400 LC Meter Medley Relay
====================================================================
    Team                                   Seed     Finals        
====================================================================
  1 Bluefish Swim-NE  ''A''               4:11.76    4:24.66  
     1) Zeiger, Brooke 18             2) Gula, Haley 17               
     3) Erwin, Catherine 14           4) Vivado, Lilly 15             
                 31.90    1:04.24 (1:04.24)
        1:39.46 (35.22)   2:20.40 (1:16.16)
        2:50.64 (30.24)   3:25.87 (1:05.47)
        3:53.83 (27.96)     4:24.66 (58.79)
  2 DU Hilltoppers-CO  ''A''              4:25.92    4:25.43  
     1) Kochevar, Abigail 15          2) Crawford, Kendall 17         
     3) Rowley, Haley 17              4) Moden, Lauren 16             
                 31.97    1:05.90 (1:05.90)
        1:41.93 (36.03)   2:21.89 (1:15.99)
        2:52.28 (30.39)   3:26.85 (1:04.96)
        3:54.76 (27.91)     4:25.43 (58.58)
  3 Greater Pittsbur-AM  ''A''            4:30.32    4:30.36  
     1) Miller, Heidi 17              2) Kondis, Peyton 15            
     3) Sipple, Stephanie 13          4) Larson, Charis 15            
                 32.45    1:05.89 (1:05.89)
        1:40.96 (35.07)   2:21.29 (1:15.40)
        2:52.06 (30.77)   3:28.14 (1:06.85)
        3:57.66 (29.52)   4:30.36 (1:02.22)
  4 USC-AM  ''A''                         4:35.90    4:32.90  
     1) Choate, Lindsey 15            2) Yoos, Maddie 15              
     3) Palu-Benson, Saoirse 17       4) Olsakovsky, Carly 16         
                 33.00    1:09.21 (1:09.21)
        1:44.01 (34.80)   2:25.84 (1:16.63)
        2:56.64 (30.80)   3:31.28 (1:05.44)
        4:00.43 (29.15)   4:32.90 (1:01.62)
  5 DU Hilltoppers-CO  ''B''              4:38.28    4:33.61  
     1) Gress, Gillian 18             2) Helm, Madison 14             
     3) Gassen, Kaylee 15             4) Grier, Kelly 16              
                          1:07.18 (1:07.18)
                          2:23.28 (1:16.10)
                          3:29.72 (1:06.44)
      4:33.61 (1:03.89)                    
  6 Buffalo Area Aqu-NI  ''A''            4:32.46    4:33.76  
     1) Helak, Alyssa 14              2) Frustaci, Katherine 15       
     3) Pettis, Brooke 16             4) Winnert, Rebecca 17          
                 32.96    1:08.39 (1:08.39)
        1:45.05 (36.66)   2:26.48 (1:18.09)
        2:57.39 (30.91)   3:33.41 (1:06.93)
        4:01.88 (28.47)   4:33.76 (1:00.35)
  7 The Fish-PV  ''A''                    4:33.82    4:34.80  
     1) Heilbrun, Caroline 16         2) Wolff, Claire 14             
     3) Goldblatt, Allison 15         4) Owens, Amy 16                
                 33.26                     
            1:46.36 ( )         2:28.29 ( )
        2:58.96 (30.67)   3:34.02 (1:05.73)
        4:02.46 (28.44)   4:34.80 (1:00.78)
  8 Bluefish Swim-NE  ''B''               4:29.71    4:35.40  
     1) Degnan, Michaela 15           2) McQuaid, Emily 16            
     3) Myers, Madalyn 17             4) Cordery, Haley 16            
                 32.36    1:06.33 (1:06.33)
        1:42.67 (36.34)   2:25.51 (1:19.18)
        2:56.83 (31.32)   3:32.64 (1:07.13)
        4:02.45 (29.81)   4:35.40 (1:02.76)
  9 Star Swimming-NI  ''A''               4:11.10Y   4:37.06  
     1) Thomas, Sydney 15             2) Modeas, Sydney 18            
     3) Butler, Victoria 18           4) Reddon, Alexandra 15         
                 34.06    1:09.48 (1:09.48)
        1:46.45 (36.97)   2:28.34 (1:18.86)
        3:00.03 (31.69)   3:35.39 (1:07.05)
        4:04.82 (29.43)   4:37.06 (1:01.67)
 10 North Shore Swim-NE  ''A''            4:00.96Y   4:37.11  
     1) Barr, Courtney 18             2) Baker, Ansley 17             
     3) Borger, Emily 17              4) Lombardi, Felicia 14         
                 34.18    1:11.63 (1:11.63)
        1:47.16 (35.53)   2:28.81 (1:17.18)
        2:59.46 (30.65)   3:34.83 (1:06.02)
        4:04.62 (29.79)   4:37.11 (1:02.28)
 11 Cape Cod Swim Cl-NE  ''A''            4:35.81    4:37.56  
     1) Johnson, Hannah 16            2) Barao, Kyleigh 15            
     3) Mahoney, Elizabeth 16         4) Guo, Michelle 14             
                 33.29    1:08.91 (1:08.91)
        1:46.03 (37.12)   2:28.21 (1:19.30)
        3:00.75 (32.54)   3:36.36 (1:08.15)
        4:05.46 (29.10)   4:37.56 (1:01.20)
 12 PACK Swim Team o-NI  ''A''            4:01.24Y   4:37.79  
     1) Riley, Stephie 15             2) Zaravella, Natalie 15        
     3) Corby, Emma 14                4) Smith, Mary 15               
                 34.16    1:10.17 (1:10.17)
                          2:29.00 (1:18.83)
        3:02.12 (33.12)   3:37.68 (1:08.68)
        4:05.97 (28.29)   4:37.79 (1:00.11)
 13 Eastern Express-NJ  ''A''             4:02.39Y   4:40.12  
     1) Kolman, Pepper 13             2) Bell, Elizabeth 14           
     3) Schluchterer, Madison 16      4) Hoedemaker, Madeline 13      
                 33.90    1:10.41 (1:10.41)
        1:47.95 (37.54)   2:31.84 (1:21.43)
        3:03.72 (31.88)   3:39.42 (1:07.58)
        4:08.62 (29.20)   4:40.12 (1:00.70)
 14 Fairport Area Sw-NI  ''A''            4:03.57Y   4:43.10  
     1) Chen, Grace 13                2) Evans, Rebecca 13            
     3) Shi, Emma 17                  4) Humphreys, Abigail 17        
                 34.03    1:10.98 (1:10.98)
        1:48.00 (37.02)   2:30.14 (1:19.16)
        3:01.93 (31.79)   3:40.23 (1:10.09)
        4:10.38 (30.15)   4:43.10 (1:02.87)
 15 Cape Cod Swim Cl-NE  ''B''            4:10.41Y   4:44.16  
     1) Birmingham, Bridget 14        2) Walko, Palma 15              
     3) King, Madeline 13             4) Metzger, Emma 15             
                 33.89    1:11.18 (1:11.18)
        1:48.76 (37.58)   2:31.30 (1:20.12)
        3:03.02 (31.72)   3:41.16 (1:09.86)
        4:11.08 (29.92)   4:44.16 (1:03.00)
 16 Cougar Aquatic T-NJ  ''A''            4:31.74    4:45.85  
     1) Gaccione, Amanda 16           2) Heffernan, Mackenzie 16      
     3) Galea, Andrea 15              4) Wolf, Madeline 17            
                 34.32    1:11.67 (1:11.67)
                            1:33.40 (21.73)
        1:50.96 (17.56)   2:35.44 (1:02.04)
        3:06.53 (31.09)   4:45.85 (2:10.41)
 17 Town Wrecker Swi-NI  ''A''            4:00.68Y   4:45.96  
     1) Romano, Kristen 14            2) Sapio, Olivia 14             
     3) Jaszcz, Madisyn 16            4) Ernst, Amanda 17             
                 32.76    1:07.50 (1:07.50)
        1:47.85 (40.35)   2:33.92 (1:26.42)
        3:05.03 (31.11)   3:42.34 (1:08.42)
        4:11.98 (29.64)   4:45.96 (1:03.62)
 18 Victor Swim Club-NI  ''A''            4:02.61Y   4:46.10  
     1) Ritz, Erin 12                 2) Sargent, Makayla 15          
     3) Chapin, Madison 14            4) Fenn, Abby 15                
                 37.41    1:16.67 (1:16.67)
        1:52.80 (36.13)   2:32.49 (1:15.82)
        3:05.44 (32.95)   3:43.43 (1:10.94)
        4:13.59 (30.16)   4:46.10 (1:02.67)
 19 Clifton Park-Hal-AD  ''A''            4:02.16Y   4:46.81  
     1) Keefe, Kristina 16            2) Celia, Gabrielle 16          
     3) Walkowiak, Paris 16           4) Weaver, Shawna 16            
                 34.37    1:12.94 (1:12.94)
        1:48.08 (35.14)   2:30.79 (1:17.85)
        3:03.81 (33.02)   3:43.13 (1:12.34)
        4:13.07 (29.94)   4:46.81 (1:03.68)
 20 Meriden Silver F-CT  ''A''            4:09.50Y   4:47.18  
     1) Niemiec, Emily 17             2) Kurtz, Lily 14               
     3) Boyer, Elizabeth 13           4) Fountain, Morgan 16          
                 35.14    1:13.84 (1:13.84)
        1:52.34 (38.50)   2:36.55 (1:22.71)
        3:07.45 (30.90)   3:43.41 (1:06.86)
        4:13.47 (30.06)   4:47.18 (1:03.77)
 21 Star Swimming-NI  ''B''               4:12.22Y   4:47.20  
     1) Bender, Dana 15               2) Arzaga, Anastasia 16         
     3) Allen, Alize 15               4) Osula, Omosefe 14            
                          1:13.90 (1:13.90)
                          2:35.08 (1:21.18)
                          3:43.06 (1:07.98)
      4:47.20 (1:04.14)                    
 22 GMA-NE  ''A''                         4:37.88    4:47.28  
     1) Abay-Nemes, Anna 17           2) Aman, Katie 17               
     3) Novelli, Alexy 17             4) Vandal, Delphine 17          
                 32.46    1:06.96 (1:06.96)
        1:45.98 (39.02)   2:33.09 (1:26.13)
        3:03.77 (30.68)   3:42.14 (1:09.05)
        4:13.04 (30.90)   4:47.28 (1:05.14)
 23 Webster BlueFins-NI  ''A''            4:07.98Y   4:48.06  
     1) Krisanda, Sydney 16           2) Catalfo, Nina 14             
     3) Nicastro, Emily 16            4) Neamtu, Natalie 14           
                 34.84    1:11.55 (1:11.55)
        1:49.25 (37.70)   2:35.11 (1:23.56)
        3:07.34 (32.23)   3:45.11 (1:10.00)
        4:15.31 (30.20)   4:48.06 (1:02.95)
 24 USC-AM  ''B''                         3:58.42Y   4:49.10  
     1) Lersch, Maeve 14              2) Palu-Benson, Loeva 16        
     3) Corton, Julia 17              4) Shaffer, Victoria 17         
                 35.17    1:12.91 (1:12.91)
        1:50.18 (37.27)   2:33.04 (1:20.13)
        3:06.52 (33.48)   3:46.57 (1:13.53)
      4:49.10 (1:02.53)                    
 25 The Fish-PV  ''B''                    4:08.01Y   4:50.30  
     1) Ellor, Molly 13               2) Wolff, Veronica 16           
     3) Heilbrun, Madeline 13         4) Emanuel, Katherine 15        
                 35.54    1:15.55 (1:15.55)
        1:53.50 (37.95)   2:36.90 (1:21.35)
        3:09.71 (32.81)   3:47.15 (1:10.25)
        4:16.57 (29.42)   4:50.30 (1:03.15)
 26 Clifton Park-Hal-AD  ''B''            4:07.15Y   4:57.35  
     1) Killane, Tarah 16             2) Danielson, Emily 15          
     3) Gardiner, Alyssa 16           4) Boxley, Autumn 14            
                 36.93    1:16.85 (1:16.85)
        1:56.33 (39.48)   2:42.05 (1:25.20)
        3:16.24 (34.19)   3:55.38 (1:13.33)
        4:24.85 (29.47)   4:57.35 (1:01.97)
 27 Webster BlueFins-NI  ''B''            4:09.78Y   4:57.73  
     1) Nicastro, Lauren 15           2) Jarvis, Charlotte 15         
     3) Martin, Kelly 16              4) Barbeau, Krista 17           
                 35.23    1:13.73 (1:13.73)
        1:55.09 (41.36)   2:41.03 (1:27.30)
        3:14.71 (33.68)   3:55.13 (1:14.10)
        4:25.38 (30.25)   4:57.73 (1:02.60)
 -- Asphalt Green Un-MR  ''A''            4:37.63        DFS  
     1) Lara, Krystal 16              2) Fried, Carly 15              
     3) Dixon, Sterling 16            4) Brickman, Molly 17               
    
 STAR Swimming                                   3/30/2014 - 8:19 PM
 2014 Speedo Champions Series Long Course - 3/27/2014 to 3/30/2014  
              2014 Speedo Champions Series Long Course              
 
 Event 38  Men 400 LC Meter Medley Relay
====================================================================
    Team                                   Seed     Finals        
====================================================================
  1 Bluefish Swim-NE  ''A''               3:50.88    3:58.06  
     1) Green, Connor 18              2) Gudmunson, Erik 17           
     3) Spurrell, Samuel 18           4) Wright, Owen 17              
                 28.42        57.35 (57.35)
        1:28.01 (30.66)   2:04.43 (1:07.08)
        2:31.44 (27.01)     3:02.65 (58.22)
        3:28.34 (25.69)     3:58.06 (55.41)
  2 Arena Club Aquat-MD  ''A''            3:26.24Y   4:02.08  
     1) Gross, David 17               2) Paxton, Kyle 17              
     3) Wilson, Brian 20              4) Golczewski, Daniel 17        
                 30.03    1:01.78 (1:01.78)
        1:33.80 (32.02)   2:10.20 (1:08.42)
        2:38.07 (27.87)     3:09.92 (59.72)
        3:34.68 (24.76)     4:02.08 (52.16)
  3 Eastern Express-NJ  ''A''             3:35.87Y   4:05.19  
     1) Doyle, Connor 15              2) McIntyre, Jack 15            
     3) Lubinski, Jacob 14            4) Shmurak, Allen 15            
                 29.96    1:00.89 (1:00.89)
        1:32.82 (31.93)   2:10.06 (1:09.17)
        2:38.19 (28.13)     3:10.00 (59.94)
        3:36.01 (26.01)     4:05.19 (55.19)
  4 USC-AM  ''A''                         4:04.73    4:05.91  
     1) Dudzinski, Ryan 17            2) Wong, Braedon 16             
     3) Minuth, Fynn 16               4) Lersch, Patrick 17           
                 29.17    1:00.79 (1:00.79)
        1:33.86 (33.07)   2:14.22 (1:13.43)
        2:42.27 (28.05)     3:12.68 (58.46)
        3:37.93 (25.25)     4:05.91 (53.23)
  5 Exeter Swim Team-NE  ''A''            4:06.63    4:06.82  
     1) Gray, Kellen 17               2) Carignan, Patrick 17         
     3) Patterson, Connar 16          4) Bishop, Zachary 16           
                 29.10        59.62 (59.62)
        1:32.98 (33.36)   2:11.69 (1:12.07)
        2:39.02 (27.33)     3:11.38 (59.69)
        3:37.64 (26.26)     4:06.82 (55.44)
  6 Liverpool Jets S-NI  ''A''            3:29.71Y   4:11.70  
     1) Burke, Daniel 20              2) Clarke, Garrett 18           
     3) Miller, Troy 17               4) Henry, Liam 17               
                 30.29    1:02.69 (1:02.69)
        1:34.81 (32.12)   2:11.49 (1:08.80)
        2:40.17 (28.68)   3:13.21 (1:01.72)
        3:40.00 (26.79)     4:11.70 (58.49)
  7 North Shore Swim-NE  ''A''            4:07.53    4:12.27  
     1) Billig, Richard 16            2) Anderson, Devon 18           
     3) Dinardo, Joshua 16            4) Edwards, Thomas 17           
                 30.99    1:03.56 (1:03.56)
        1:36.94 (33.38)   2:16.59 (1:13.03)
        2:44.03 (27.44)     3:15.68 (59.09)
        3:42.93 (27.25)     4:12.27 (56.59)
  8 Bluefish Swim-NE  ''B''               4:07.23    4:12.29  
     1) Brown, Nicholas 17            2) Liu, Mavin 16                
     3) Miranda, Maxwell 14           4) Choate, Michael 17           
                 29.01    1:00.41 (1:00.41)
        1:35.90 (35.49)   2:15.85 (1:15.44)
        2:43.34 (27.49)     3:14.52 (58.67)
        3:41.87 (27.35)     4:12.29 (57.77)
  9 The Fish-PV  ''A''                    3:41.72Y   4:14.32  
     1) Allain, Ryan 16               2) Herbert, David 16            
     3) Russiello, Ian 17             4) Emanuel, Michael 17          
                 30.91    1:04.74 (1:04.74)
        1:38.07 (33.33)   2:17.42 (1:12.68)
        2:44.73 (27.31)     3:16.69 (59.27)
        3:43.72 (27.03)     4:14.32 (57.63)
 10 Star Swimming-NI  ''A''               3:44.88Y   4:15.45  
     1) Maurer, Michael 13            2) Otto, Luke 18                
     3) Hoover, Liam 17               4) Acosta, Isaiah 13            
                 32.08    1:07.05 (1:07.05)
        1:37.66 (30.61)   2:13.93 (1:06.88)
        2:42.51 (28.58)   3:16.40 (1:02.47)
        3:44.97 (28.57)     4:15.45 (59.05)
 11 PACK Swim Team o-NI  ''A''            3:54.61    4:19.86  
     1) Delaus, David 16              2) Bennett, Jesse 17            
     3) Ransford, Casey 15            4) Ransford, PJ 17              
                 33.14    1:07.22 (1:07.22)
        1:40.23 (33.01)   2:20.29 (1:13.07)
        2:50.31 (30.02)   3:23.54 (1:03.25)
        3:50.63 (27.09)     4:19.86 (56.32)
 12 Asphalt Green Un-MR  ''A''            4:10.13    4:20.42  
     1) Rivoal, Leo 16                2) Quinones, Christopher 16     
     3) Abdelrahman, Baraa 16         4) Zuppone, Michael 15          
                 30.64    1:02.47 (1:02.47)
        1:36.87 (34.40)   2:16.37 (1:13.90)
        2:45.76 (29.39)   3:22.07 (1:05.70)
        3:50.13 (28.06)     4:20.42 (58.35)
 13 Fairport Area Sw-NI  ''A''            4:15.16    4:20.51  
     1) Kelemen, Andrew 14            2) Olson, Nicholas 17           
     3) Lapoint, Alexander 18         4) Doser, Jeffrey 17            
                 31.96    1:06.32 (1:06.32)
        1:39.75 (33.43)   2:20.95 (1:14.63)
        2:49.51 (28.56)   3:23.49 (1:02.54)
        3:50.42 (26.93)     4:20.51 (57.02)
 14 USC-AM  ''B''                         3:35.27Y   4:21.12  
     1) Minuth, Ole 14                2) Kelly, Christian 18          
     3) Johnsen, Jake 17              4) Novak, Nathan 18             
                 32.56    1:07.58 (1:07.58)
        1:43.16 (35.58)   2:26.13 (1:18.55)
        2:54.30 (28.17)     3:24.46 (58.33)
        3:50.50 (26.04)     4:21.12 (56.66)
 15 Webster BlueFins-NI  ''A''            4:16.68    4:21.68  
     1) Wahl, Matthew 23              2) Steve, Paul 16               
     3) Shinkeyev, Ilya 16            4) Mulvehill, Joseph 18         
                 31.32    1:05.03 (1:05.03)
        1:41.12 (36.09)   2:21.20 (1:16.17)
        2:51.27 (30.07)   3:26.02 (1:04.82)
        3:52.92 (26.90)     4:21.68 (55.66)
 16 Millcreek Swim T-AM  ''A''            3:45.68Y   4:23.42  
     1) Ekas, Jacob 18                2) Ekas, Jonathan 19            
     3) Jones, Jacob 17               4) Mahoney, Jack 16             
                 30.69    1:05.58 (1:05.58)
        1:38.81 (33.23)   2:18.98 (1:13.40)
        2:49.84 (30.86)   3:27.60 (1:08.62)
        3:54.36 (26.76)     4:23.42 (55.82)
 17 Clifton Park-Hal-AD  ''A''            3:45.68Y   4:23.69  
     1) Conley, Michael 17            2) Killane, Connor 17           
     3) Burdge, Eric 16               4) Czajkowski, Piotr 16         
                 31.40    1:04.24 (1:04.24)
        1:40.41 (36.17)   2:22.87 (1:18.63)
        2:52.05 (29.18)   3:27.22 (1:04.35)
        3:53.97 (26.75)     4:23.69 (56.47)
 18 Morris County Sw-NJ  ''A''            3:41.70Y   4:24.50  
     1) Marciano, Vinny 12            2) Stiles, Michael 15           
     3) Viotto, Jamie 17              4) Taboadela, Anthony 18        
                 30.75    1:04.22 (1:04.22)
        1:39.02 (34.80)   2:20.10 (1:15.88)
        2:50.62 (30.52)   3:24.51 (1:04.41)
        4:24.50 (59.99)