ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
Danish Open: Full
3/30/2014-3/30/2014
Copenhagen, Denmark

Løb 1, 200m Rygsvømning Herrer, Indledende 
Europarekord Senior: Radoslaw Kawecki (1991) 1:54.24 2013-08-02 
Nordisk Rekord Senior: Örn Arnarson (1981) 1:58.37 2001-07-27 
Dansk Rekord Senior: Mathias Gydesen (1988) 2:01.37 2011-07-23 
Dansk Rekord Junior: Marcus Bak (1991) 2:02.31 2009-04-09 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	50m 	100m 	150m 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Mateusz Wysoczynski 	1993 	 	717 	29.59 	1:01.06 	1:33.55 	 	2:05.04 	 
 	Polen 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Petter Fredriksson 	1997 	 	694 	29.26 	1:01.23 	1:34.16 	 	2:06.37 	 
 	Skånes Simf¨rbund 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Henrik Søfteland 	1995 	 	694 	29.98 	1:01.68 	1:34.54 	 	2:06.41 	 
 	Bergensvømmerne 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Oskar Ericsson 	1997 	 	681 	29.83 	1:02.00 	1:34.95 	 	2:07.21 	 
 	Täby Sim 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Mads Knoblauch 	1993 	 	675 	29.44 	1:02.10 	1:34.75 	 	2:07.58 	 
 	Odense Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Antonio Cancelliere 	1986 	 	612 	30.14 	1:03.20 	1:37.11 	 	2:11.78 	 
 	Sg Bayer 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Alexander Wildenschild 	1997 	 	607 	31.07 	1:04.01 	1:38.48 	 	2:12.12 	 
 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Lars Breum Hansen 	1997 	 	594 	31.67 	1:04.63 	1:39.21 	 	2:13.12 	 
 	Helsinge Skytte & IF 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Oliver Marcus Meng 	1997 	 	588 	31.44 	1:05.25 	1:40.10 	 	2:13.57 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Morten Børre Petersen 	1996 	 	577 	31.39 	1:05.50 	1:40.17 	 	2:14.38 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Oskar Johansson 	1993 	 	575 	31.27 	1:05.37 	1:39.99 	 	2:14.54 	 
 	Kungsbacka Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Viktor Holm 	1996 	 	573 	31.54 	1:05.52 	1:40.61 	 	2:14.73 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Karim Møller 	1994 	 	565 	31.47 	1:05.56 	1:40.57 	 	2:15.38 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
14 	Mark H. Østermann 	1995 	 	548 	31.17 	1:05.91 	1:41.45 	 	2:16.75 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
15 	Robert Asfeldt 	1996 	 	545 	31.51 	1:06.17 	1:41.33 	 	2:16.97 	 
 	Herning Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
16 	Magnus Andersen 	1995 	 	541 	31.92 	1:06.08 	1:42.08 	 	2:17.32 	 
 	Roskilde Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
17 	Oliver Berggren Smidt 	1997 	 	537 	31.68 	1:06.33 	1:41.81 	 	2:17.61 	 
 	Søllerød Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
18 	Frederik K. Mortensen 	1995 	 	509 	32.45 	1:08.27 	1:44.40 	 	2:20.15 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
19 	Gustav Hellqvist 	1995 	 	500 	31.35 	1:06.10 	1:42.89 	 	2:20.98 	 
 	Malmö Kappsimningsklubb 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
20 	Chris Johansen 	1996 	 	498 	31.94 	1:07.21 	1:43.98 	 	2:21.13 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	27 marts 2014 
Licens til Hovedstadens Svømmeklub 	Udskriftstidspunkt 	12:16 
 
Resultat Løb 1 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danish Open 	 	Udskriftsdato 	27 marts 2014 	 
 	Stævne by 	København 	 	Udskriftstidspunkt 	18:56 	 
 	Arrangør 	Hovedstadens Svømmeklub & Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	27 marts 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 1, 200m Rygsvømning Herrer, Finaler 
Europarekord Senior: Radoslaw Kawecki (1991) 1:54.24 2013-08-02 
Nordisk Rekord Senior: Örn Arnarson (1981) 1:58.37 2001-07-27 
Dansk Rekord Senior: Mathias Gydesen (1988) 2:01.37 2011-07-23 
Dansk Rekord Junior: Marcus Bak (1991) 2:02.31 2009-04-09 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	50m 	100m 	150m 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Mateusz Wysoczynski 	1993 	 	773 	29.00 	1:00.00 	1:31.16 	 	2:01.92 	 
 	Polen 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Mads Knoblauch 	1993 	 	718 	29.12 	1:01.16 	1:32.73 	 	2:04.94 	 
 	Odense Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Petter Fredriksson 	1997 	 	712 	29.15 	1:01.13 	1:33.52 	 	2:05.33 	 
 	Skånes Simf¨rbund 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Alexander Wildenschild 	1997 	 	619 	30.73 	1:03.78 	1:37.89 	 	2:11.26 	 
 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Lars Breum Hansen 	1997 	 	607 	31.57 	1:04.63 	1:38.44 	 	2:12.16 	 
 	Helsinge Skytte & IF 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Oliver Marcus Meng 	1997 	 	596 	31.59 	1:05.47 	1:39.98 	 	2:12.98 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Morten Børre Petersen 	1996 	 	573 	31.79 	1:05.73 	1:39.96 	 	2:14.67 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Viktor Holm 	1996 	 	537 	32.31 	1:06.62 	1:42.27 	 	2:17.68 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Oskar Ericsson 	1997 	 	699 	29.67 	1:01.54 	1:34.46 	 	2:06.06 	 
 	Täby Sim 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Henrik Søfteland 	1995 	 	694 	30.15 	1:02.16 	1:34.97 	 	2:06.38 	 
 	Bergensvømmerne 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Karim Møller 	1994 	 	577 	31.64 	1:05.16 	1:40.12 	 	2:14.41 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Magnus Andersen 	1995 	 	563 	31.39 	1:05.07 	1:41.29 	 	2:15.48 	 
 	Roskilde Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Mark H. Østermann 	1995 	 	545 	31.70 	1:06.39 	1:42.08 	 	2:16.95 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
14 	Robert Asfeldt 	1996 	 	545 	32.23 	1:07.07 	1:42.04 	 	2:16.98 	 
 	Herning Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
15 	Frederik K. Mortensen 	1995 	 	512 	33.02 	1:07.75 	1:43.79 	 	2:19.88 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
16 	Oliver Berggren Smidt 	1997 	 	509 	32.83 	1:07.78 	1:44.12 	 	2:20.16 	 
 	Søllerød Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	27 marts 2014 
Licens til Hovedstadens Svømmeklub 	Udskriftstidspunkt 	18:56 
 
Resultat Løb 2 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danish Open 	 	Udskriftsdato 	27 marts 2014 	 
 	Stævne by 	København 	 	Udskriftstidspunkt 	12:16 	 
 	Arrangør 	Hovedstadens Svømmeklub & Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	27 marts 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 2, 100m Brystsvømning Damer, Indledende 
Europarekord Senior: Ruta Meilutyte (1997) 1:04.35 2013-07-29 
Nordisk Rekord Senior: Rikke Møller-Pedersen (1989) 1:05.93 2013-07-30 
Dansk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 1:05.93 2013-07-30 
Dansk Rekord Junior: Josephina Bartela (1994) 1:10.62 2009-12-20 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	50m 	 	 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Rikke Møller Pedersen 	1989 	 	815 	32.85 	 	 	 	1:08.88 	 
 	Herning Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Louise B. Dalgaard 	1990 	 	786 	33.25 	 	 	 	1:09.70 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Evelyn Álvarez Pérez 	1993 	 	757 	33.44 	 	 	 	1:10.59 	 
 	Metropole Swimming Club 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Anouk Elzerman 	1990 	 	753 	32.95 	 	 	 	1:10.72 	 
 	de Dolfijn 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Joline Höstman 	1988 	 	751 	33.58 	 	 	 	1:10.79 	 
 	Mölndals Allmänna Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Cecilie Holten 	1996 	 	711 	33.99 	 	 	 	1:12.09 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Sophie Hansson 	1998 	 	698 	34.06 	 	 	 	1:12.52 	 
 	Skånes Simf¨rbund 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Paulina Zachoszcz 	1993 	 	688 	34.40 	 	 	 	1:12.89 	 
 	Mkp Szczecin 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Josefine B. Pedersen 	1999 	 	679 	34.65 	 	 	 	1:13.20 	 
 	Svømmeklubben MK 31 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Vendela Norrman 	1995 	 	675 	34.45 	 	 	 	1:13.33 	 
 	Tyresö Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Maria Grandt 	1998 	 	675 	35.01 	 	 	 	1:13.35 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Vilma Ekström 	1994 	 	671 	34.98 	 	 	 	1:13.50 	 
 	Linköpings Allmänna SS 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Kelly Riber Rasmussen 	1994 	 	666 	33.52 	 	 	 	1:13.66 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
14 	Mari Louise Tran 	1997 	 	661 	34.17 	 	 	 	1:13.87 	 
 	Helsingborgs Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
15 	Karen Tanderup Hansen 	1996 	 	658 	35.11 	 	 	 	1:13.96 	 
 	Slagelse Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
16 	Katrine B. Hansen 	1999 	 	655 	35.37 	 	 	 	1:14.06 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
17 	Julie D. Hald 	1996 	 	653 	34.37 	 	 	 	1:14.14 	 
 	Herning Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
18 	Anna Wermuth 	1996 	 	651 	34.71 	 	 	 	1:14.24 	 
 	Odense Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
19 	Isabelle Avenius 	1996 	 	648 	34.47 	 	 	 	1:14.34 	 
 	Kungälvs Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
20 	Elida Hole 	1996 	 	648 	34.33 	 	 	 	1:14.36 	 
 	Vestkantsvømmerne 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
21 	Sara Krog Christoffersen 	1996 	 	640 	34.96 	 	 	 	1:14.67 	 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
22 	Ghita Kobbelgaard 	1995 	 	632 	34.67 	 	 	 	1:14.98 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
23 	Paulina Majszutowicz 	1998 	 	631 	35.31 	 	 	 	1:14.99 	 
 	Mkp Szczecin 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
24 	Malin Westman 	1995 	 	630 	35.38 	 	 	 	1:15.04 	 
 	Mölndals Allmänna Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
25 	Anne-Sofie Lindblad 	1997 	 	628 	35.63 	 	 	 	1:15.13 	 
 	Vallensbæk IF Af 1939 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
26 	Anna Puggaard 	1996 	 	628 	34.81 	 	 	 	1:15.14 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
27 	Emma Westman 	1993 	 	627 	35.62 	 	 	 	1:15.15 	 
 	Mölndals Allmänna Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
28 	Moa Ståhl 	1995 	 	625 	35.00 	 	 	 	1:15.23 	 
 	Simklubben Triton 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
29 	Lina Wingren 	1996 	 	622 	35.08 	 	 	 	1:15.37 	 
 	Simklubben Triton 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
30 	Miranda Bånnsgård 	1992 	 	617 	35.21 	 	 	 	1:15.55 	 
 	Mölndals Allmänna Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
31 	Josephina Bartela 	1994 	 	616 	34.75 	 	 	 	1:15.59 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
32 	Astrid Ovesen 	1999 	 	610 	36.19 	 	 	 	1:15.84 	 
 	Slagelse Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
33 	Sandra Olofsson 	1990 	 	594 	34.53 	 	 	 	1:16.54 	 
 	Uddevalla Sim 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
34 	Malene Bang 	1999 	 	594 	36.12 	 	 	 	1:16.55 	 
 	Slangerup Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
35 	Ariel Braathen 	1999 	 	591 	36.59 	 	 	 	1:16.64 	 
 	Bergens Svømme Club 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
36 	Emma-Sofie Hestbech 	1996 	 	590 	35.70 	 	 	 	1:16.69 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
37 	Julie Pavon Friis 	1999 	 	583 	35.20 	 	 	 	1:17.01 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
38 	Emelie Johansson 	1996 	 	578 	36.37 	 	 	 	1:17.22 	 
 	Täby Sim 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
39 	Louise G. Riget 	1995 	 	572 	35.43 	 	 	 	1:17.48 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
40 	Maria Tanderup Hansen 	1998 	 	570 	36.19 	 	 	 	1:17.59 	 
 	Slagelse Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
41 	Signe Nielsen 	1998 	 	569 	35.81 	 	 	 	1:17.64 	 
 	Ringsted Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
42 	Lise Norgil Damgaard 	1997 	 	568 	36.30 	 	 	 	1:17.67 	 
 	Gentofte Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
43 	Simone H. Lauridsen 	1999 	 	566 	36.63 	 	 	 	1:17.79 	 
 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
44 	Tenna Jensen 	1998 	 	556 	36.05 	 	 	 	1:18.24 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
45 	Nikoline Marker-Pedersen 	1996 	 	551 	36.66 	 	 	 	1:18.46 	 
 	Vest-Brøndby 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
46 	Amalie H. Falck-Schmith 	1989 	 	544 	36.47 	 	 	 	1:18.81 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
47 	Thea Schulze 	1998 	 	541 	36.93 	 	 	 	1:18.93 	 
 	Hørsholm Svømmeforening 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
48 	Linda Fagermar 	1989 	 	539 	36.41 	 	 	 	1:19.05 	 
 	Föreningen Trelleborg Sim 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
49 	Julia Brinkhagan 	1999 	 	532 	37.27 	 	 	 	1:19.38 	 
 	Skånes Simf¨rbund 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
50 	Merle F. V. Christensen 	1998 	 	523 	36.13 	 	 	 	1:19.83 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
51 	Emine Bjarup Thøgersen 	1998 	 	510 	38.59 	 	 	 	1:20.53 	 
 	Svømmeklubben S 68 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
52 	Turið S. Christiansen 	1996 	 	503 	38.26 	 	 	 	1:20.90 	 
 	Ægir Klaksvik 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
53 	Ásbjørg Hjelm 	1999 	 	491 	38.86 	 	 	 	1:21.52 	 
 	Ægir Klaksvik 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
54 	Freja Englund 	1997 	 	474 	39.39 	 	 	 	1:22.50 	 
 	Hillerød Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	27 marts 2014 
Licens til Hovedstadens Svømmeklub 	Udskriftstidspunkt 	12:16 
 
Resultat Løb 2 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danish Open 	 	Udskriftsdato 	27 marts 2014 	 
 	Stævne by 	København 	 	Udskriftstidspunkt 	18:56 	 
 	Arrangør 	Hovedstadens Svømmeklub & Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	27 marts 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 2, 100m Brystsvømning Damer, Finaler 
Europarekord Senior: Ruta Meilutyte (1997) 1:04.35 2013-07-29 
Nordisk Rekord Senior: Rikke Møller-Pedersen (1989) 1:05.93 2013-07-30 
Dansk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 1:05.93 2013-07-30 
Dansk Rekord Junior: Josephina Bartela (1994) 1:10.62 2009-12-20 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	50m 	 	 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Rikke Møller Pedersen 	1989 	 	918 	31.22 	 	 	 	1:06.19 	 
 	Herning Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Louise B. Dalgaard 	1990 	 	794 	32.55 	 	 	 	1:09.47 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Anouk Elzerman 	1990 	 	769 	33.02 	 	 	 	1:10.22 	 
 	de Dolfijn 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Evelyn Álvarez Pérez 	1993 	 	766 	33.31 	 	 	 	1:10.32 	 
 	Metropole Swimming Club 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Cecilie Holten 	1996 	 	747 	33.43 	 	 	 	1:10.90 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Maria Grandt 	1998 	 	692 	34.79 	 	 	 	1:12.75 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Josefine B. Pedersen 	1999 	 	653 	35.08 	 	 	 	1:14.15 	 
 	Svømmeklubben MK 31 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Kelly Riber Rasmussen 	1994 	 	649 	34.33 	 	 	 	1:14.31 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Joline Höstman 	1988 	 	773 	33.25 	 	 	 	1:10.09 	 
 	Mölndals Allmänna Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Sophie Hansson 	1998 	 	733 	33.55 	 	 	 	1:11.36 	 
 	Skånes Simf¨rbund 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Anna Wermuth 	1996 	 	688 	34.22 	 	 	 	1:12.86 	 
 	Odense Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Julie D. Hald 	1996 	 	688 	34.10 	 	 	 	1:12.87 	 
 	Herning Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Karen Tanderup Hansen 	1996 	 	670 	35.18 	 	 	 	1:13.51 	 
 	Slagelse Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
14 	Katrine B. Hansen 	1999 	 	656 	34.86 	 	 	 	1:14.05 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
15 	Sara Krog Christoffersen 	1996 	 	650 	33.83 	 	 	 	1:14.25 	 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
16 	Ghita Kobbelgaard 	1995 	 	628 	34.60 	 	 	 	1:15.13 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	27 marts 2014 
Licens til Hovedstadens Svømmeklub 	Udskriftstidspunkt 	18:56 
 
Resultat Løb 3 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danish Open 	 	Udskriftsdato 	27 marts 2014 	 
 	Stævne by 	København 	 	Udskriftstidspunkt 	12:16 	 
 	Arrangør 	Hovedstadens Svømmeklub & Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	27 marts 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 3, 50m Brystsvømning Herrer, Indledende 
Europarekord Senior: Hendrik Feldwehr (1986) 26.83 2009-07-28 
Nordisk Rekord Senior: Johannes Skagius (1995) 27.16 2013-07-30 
Dansk Rekord Senior: Niklas Hedegaard (1990) 28.72 2012-03-24 
Dansk Rekord Junior: Joachim Mortensen (1995) 28.73 2012-07-12 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	 	 	 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Christian V. Rasmussen 	1996 	 	791 	 	 	 	 	28.83 	 
 	Odense Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Raphael de Oliveira Rodrigues 	1991 	 	790 	 	 	 	 	28.85 	 
 	Brasilien 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Dawid Szulich 	1990 	 	788 	 	 	 	 	28.87 	 
 	Polen 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Lasse Pittioni 	1995 	 	772 	 	 	 	 	29.07 	 
 	Gladsaxe Idræts Forening 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Mathias Andersen 	1991 	 	765 	 	 	 	 	29.16 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Sebastian Dobrescu 	1994 	 	755 	 	 	 	 	29.28 	 
 	Jönköpings Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Kristoffer Moos 	1996 	 	746 	 	 	 	 	29.40 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Niklas Hedegaard 	1990 	 	746 	 	 	 	 	29.40 	 
 	Farum Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Emil Klingberg 	1987 	 	732 	 	 	 	 	29.59 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Jakob Klint Axelsen 	1996 	 	719 	 	 	 	 	29.76 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Simon Westh 	1990 	 	704 	 	 	 	 	29.98 	 
 	Gladsaxe Idræts Forening 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Christoffer Andersson 	1994 	 	701 	 	 	 	 	30.01 	 
 	Tyresö Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Kevin Thorvaldsson 	1995 	 	697 	 	 	 	 	30.08 	 
 	Jönköpings Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
14 	Janus Meinert 	1995 	 	690 	 	 	 	 	30.17 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
15 	Jeremy Peter 	1988 	 	690 	 	 	 	 	30.18 	 
 	Kungsbacka Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
16 	Viktor Christensen 	1995 	 	679 	 	 	 	 	30.33 	 
 	Køge Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
17 	Christian Christensen 	1991 	 	678 	 	 	 	 	30.35 	 
 	U.S.G 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
18 	Bastian Schober 	1994 	 	675 	 	 	 	 	30.39 	 
 	Sg Bayer 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
19 	Mikkel Hounsgaard 	1993 	 	665 	 	 	 	 	30.54 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
20 	Simen Dale 	1991 	 	651 	 	 	 	 	30.76 	 
 	Bergensvømmerne 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
21 	Jonas Olczyk 	1994 	 	648 	 	 	 	 	30.81 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
22 	Sørin Martin Johannessen 	1991 	 	646 	 	 	 	 	30.84 	 
 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
23 	Viktor Kertes 	1996 	 	645 	 	 	 	 	30.86 	 
 	Skånes Simf¨rbund 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
24 	Anton Arvidsson 	1994 	 	633 	 	 	 	 	31.06 	 
 	Uddevalla Sim 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
25 	Michael Petersen 	1994 	 	631 	 	 	 	 	31.09 	 
 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
26 	Noa Koch 	1996 	 	621 	 	 	 	 	31.25 	 
 	Uddevalla Sim 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
27 	Jens Peter Träff 	1988 	 	618 	 	 	 	 	31.31 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
28 	Filip Holmqvist 	1994 	 	604 	 	 	 	 	31.54 	 
 	Mölndals Allmänna Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
29 	Anton Persson 	1994 	 	600 	 	 	 	 	31.62 	 
 	Malmö Kappsimningsklubb 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
29 	Timon Wedekind 	1996 	 	600 	 	 	 	 	31.62 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
31 	Magnus Yde 	1996 	 	596 	 	 	 	 	31.69 	 
 	Svømmeklubben S 68 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
32 	Gøkhan Dagidir 	1995 	 	585 	 	 	 	 	31.88 	 
 	Vest-Brøndby 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
33 	David Kruthammar 	1997 	 	580 	 	 	 	 	31.98 	 
 	Täby Sim 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
34 	Sebastian Engfors Nyqvist 	1996 	 	548 	 	 	 	 	32.58 	 
 	Simklubben Elfsborg 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
35 	Martin Persson 	1992 	 	547 	 	 	 	 	32.60 	 
 	Kungsbacka Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
36 	Jonas Frei 	1995 	 	490 	 	 	 	 	33.82 	 
 	Korsør Sv & Livr. Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
- 	Jonas Vibsig Berding 	1996 	 	 	 	 	 	 	DSQ 	2 flyben efter start 
 	Gladsaxe Idræts Forening 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	27 marts 2014 
Licens til Hovedstadens Svømmeklub 	Udskriftstidspunkt 	12:16 
 
Resultat Løb 3 (Semifinaler) - Officiel 
 
 	Stævne navn 	Danish Open 	 	Udskriftsdato 	28 marts 2014 	 
 	Stævne by 	København 	 	Udskriftstidspunkt 	16:43 	 
 	Arrangør 	Hovedstadens Svømmeklub & Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	27 marts 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 3, 50m Brystsvømning Herrer, Semifinaler 
Europarekord Senior: Hendrik Feldwehr (1986) 26.83 2009-07-28 
Nordisk Rekord Senior: Johannes Skagius (1995) 27.16 2013-07-30 
Dansk Rekord Senior: Niklas Hedegaard (1990) 28.72 2012-03-24 
Dansk Rekord Junior: Joachim Mortensen (1995) 28.73 2012-07-12 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Klub 	 	 	 	 	 	Opnået 	Status 
 
1 	Dawid Szulich 	1990 	Polen 	 	 	 	 	 	28.41 	 
2 	Raphael de Oliveira Rodrigues 	1991 	Brasilien 	 	 	 	 	 	28.47 	 
3 	Mathias Andersen 	1991 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	28.59 	Dansk rekord senior 
4 	Christian V. Rasmussen 	1996 	Odense Svømme Klub 	 	 	 	 	 	29.03 	 
5 	Lasse Pittioni 	1995 	Gladsaxe Idræts Forening 	 	 	 	 	 	29.05 	 
6 	Niklas Hedegaard 	1990 	Farum Svømmeklub 	 	 	 	 	 	29.15 	 
7 	Sebastian Dobrescu 	1994 	Jönköpings Simsällskap 	 	 	 	 	 	29.22 	 
8 	Emil Klingberg 	1987 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	29.48 	 
9 	Kristoffer Moos 	1996 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	29.50 	 
10 	Jakob Klint Axelsen 	1996 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	29.76 	 
11 	Janus Meinert 	1995 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	29.91 	 
12 	Simon Westh 	1990 	Gladsaxe Idræts Forening 	 	 	 	 	 	30.04 	 
13 	Mikkel Hounsgaard 	1993 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	30.29 	 
14 	Christoffer Andersson 	1994 	Tyresö Simsällskap 	 	 	 	 	 	30.30 	 
15 	Christian Christensen 	1991 	U.S.G 	 	 	 	 	 	30.47 	 
15 	Viktor Christensen 	1995 	Køge Svømmeklub 	 	 	 	 	 	30.47 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	28 marts 2014 
Licens til Hovedstadens Svømmeklub 	Udskriftstidspunkt 	16:43 
 
Resultat Løb 3 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danish Open 	 	Udskriftsdato 	27 marts 2014 	 
 	Stævne by 	København 	 	Udskriftstidspunkt 	19:17 	 
 	Arrangør 	Hovedstadens Svømmeklub & Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	27 marts 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 3, 50m Brystsvømning Herrer, Finaler 
Europarekord Senior: Hendrik Feldwehr (1986) 26.83 2009-07-28 
Nordisk Rekord Senior: Johannes Skagius (1995) 27.16 2013-07-30 
Dansk Rekord Senior: Niklas Hedegaard (1990) 28.72 2012-03-24 
Dansk Rekord Junior: Joachim Mortensen (1995) 28.73 2012-07-12 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	 	 	 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Raphael de Oliveira Rodrigues 	1991 	 	853 	 	 	 	 	28.12 	 
 	Brasilien 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Dawid Szulich 	1990 	 	827 	 	 	 	 	28.41 	 
 	Polen 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Christian V. Rasmussen 	1996 	 	790 	 	 	 	 	28.85 	 
 	Odense Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Mathias Andersen 	1991 	 	785 	 	 	 	 	28.91 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Lasse Pittioni 	1995 	 	773 	 	 	 	 	29.05 	 
 	Gladsaxe Idræts Forening 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Niklas Hedegaard 	1990 	 	762 	 	 	 	 	29.19 	 
 	Farum Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Emil Klingberg 	1987 	 	755 	 	 	 	 	29.28 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Kristoffer Moos 	1996 	 	711 	 	 	 	 	29.87 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	27 marts 2014 
Licens til Hovedstadens Svømmeklub 	Udskriftstidspunkt 	19:17 
 
Resultat Løb 4 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danish Open 	 	Udskriftsdato 	27 marts 2014 	 
 	Stævne by 	København 	 	Udskriftstidspunkt 	12:16 	 
 	Arrangør 	Hovedstadens Svømmeklub & Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	27 marts 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 4, 50m Frisvømning Damer, Indledende 
Europarekord Senior: Britta Steffen (1983) 23.73 2009-08-02 
Nordisk Rekord Senior: Therese Alshammar (1977) 23.88 2009-08-02 
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 24.54 2013-08-03 
Dansk Rekord Junior: Julie Levisen (1997) 25.63 2013-03-29 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	 	 	 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Jeanette Ottesen 	1987 	 	822 	 	 	 	 	25.33 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Pernille Blume 	1994 	 	807 	 	 	 	 	25.48 	 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Julie Levisen 	1997 	 	785 	 	 	 	 	25.72 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Mie Ø. Nielsen 	1996 	 	774 	 	 	 	 	25.84 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Susann Bjørnsen 	1993 	 	754 	 	 	 	 	26.07 	 
 	Setermoen Svømmeklubb 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Aleksandra Urbanczyk 	1987 	 	752 	 	 	 	 	26.09 	 
 	Polen 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Magdalena Kuras 	1988 	 	742 	 	 	 	 	26.21 	 
 	Simklubben Triton 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Louise Hansson 	1996 	 	739 	 	 	 	 	26.24 	 
 	Helsingborgs Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Julie Kepp Jensen 	2000 	 	735 	 	 	 	 	26.29 	 
 	JGI Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Monica Waage Johannerssen 	1990 	 	733 	 	 	 	 	26.31 	 
 	Bergens Svømme Club 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Anna Dowgiert 	1990 	 	729 	 	 	 	 	26.36 	 
 	Polen 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Eyglo Osk Gustafsdottir 	1995 	 	712 	 	 	 	 	26.57 	 
 	Aegir 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Emilie Beckmann 	1997 	 	711 	 	 	 	 	26.58 	 
 	Tune I.F. Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Liz Hansson 	1988 	 	711 	 	 	 	 	26.58 	 
 	Kungsbacka Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
15 	Sarah Bro 	1996 	 	701 	 	 	 	 	26.71 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
16 	Julie Brøndum Petersen 	1994 	 	691 	 	 	 	 	26.84 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
17 	Nikola Petryka 	1997 	 	675 	 	 	 	 	27.05 	 
 	Wks Slask Wroclaw 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
18 	Amanda Højberg 	1998 	 	670 	 	 	 	 	27.11 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
19 	Erika Carlén 	1994 	 	664 	 	 	 	 	27.20 	 
 	Jönköpings Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
20 	Emily Gantriis 	1999 	 	659 	 	 	 	 	27.26 	 
 	Helsinge Skytte & IF 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
21 	Maja Nielsen 	1996 	 	653 	 	 	 	 	27.34 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
22 	Emma H. Christiansen 	1999 	 	648 	 	 	 	 	27.41 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
23 	Rikke Dehn 	1999 	 	647 	 	 	 	 	27.43 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
24 	Victoria Rung 	1992 	 	643 	 	 	 	 	27.49 	 
 	Bergensvømmerne 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
25 	Paulina Zelazna 	1994 	 	642 	 	 	 	 	27.50 	 
 	Wks Slask Wroclaw 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
26 	Anna Fixdahl 	1997 	 	639 	 	 	 	 	27.55 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
27 	Maria Madsen 	1995 	 	633 	 	 	 	 	27.63 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
28 	Bethany Carson 	1991 	 	628 	 	 	 	 	27.70 	 
 	Irland 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
29 	Thea Hovmand Larsen 	1997 	 	628 	 	 	 	 	27.71 	 
 	Gladsaxe Idræts Forening 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
30 	Megan Forslund Hansen 	1997 	 	626 	 	 	 	 	27.73 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
31 	Josefin Eriksen 	1995 	 	622 	 	 	 	 	27.79 	 
 	Järfälla Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
32 	Astrid Foldarskarð 	1994 	 	619 	 	 	 	 	27.83 	 
 	Swim Team Tåstrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
33 	Kelly Riber Rasmussen 	1994 	 	617 	 	 	 	 	27.87 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
34 	Amalie Mikkelsen 	1997 	 	616 	 	 	 	 	27.88 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
35 	Maria Galic 	1995 	 	611 	 	 	 	 	27.95 	 
 	Jönköpings Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
36 	Madelene Andersson 	1991 	 	611 	 	 	 	 	27.96 	 
 	Växjö Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
37 	Josephine Holm 	1999 	 	606 	 	 	 	 	28.04 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
38 	Emilie Lie Mathisen 	1998 	 	600 	 	 	 	 	28.12 	 
 	Vestkantsvømmerne 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
39 	Elida Hole 	1996 	 	599 	 	 	 	 	28.15 	 
 	Vestkantsvømmerne 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
40 	Ida Agerbak Trandum 	1996 	 	592 	 	 	 	 	28.25 	 
 	Gladsaxe Idræts Forening 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
41 	Daniella Bender 	1996 	 	590 	 	 	 	 	28.29 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
42 	Liv Eidesgaard 	1999 	 	585 	 	 	 	 	28.36 	 
 	Havnar Svimjifelag 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
43 	Guðrun Mortensen 	1997 	 	583 	 	 	 	 	28.39 	 
 	Berns Swim Team 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
44 	Stinna Schnabl 	1999 	 	577 	 	 	 	 	28.50 	 
 	Hørsholm Svømmeforening 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
- 	Alba Forés 	1998 	 	 	 	 	 	 	DNS 	 
 	Skånes Simf¨rbund 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
- 	Linnea Bielicz 	1994 	 	 	 	 	 	 	DNS 	 
 	Göteborg Sim 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	27 marts 2014 
Licens til Hovedstadens Svømmeklub 	Udskriftstidspunkt 	12:16 
 
Resultat Løb 4 (Semifinaler) - Officiel 
 
 	Stævne navn 	Danish Open 	 	Udskriftsdato 	27 marts 2014 	 
 	Stævne by 	København 	 	Udskriftstidspunkt 	19:36 	 
 	Arrangør 	Hovedstadens Svømmeklub & Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	27 marts 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 4, 50m Frisvømning Damer, Semifinaler 
Europarekord Senior: Britta Steffen (1983) 23.73 2009-08-02 
Nordisk Rekord Senior: Therese Alshammar (1977) 23.88 2009-08-02 
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 24.54 2013-08-03 
Dansk Rekord Junior: Julie Levisen (1997) 25.63 2013-03-29 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Klub 	 	 	 	 	 	Opnået 	Status 
 
1 	Pernille Blume 	1994 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	 	 	24.84 	 
2 	Mie Ø. Nielsen 	1996 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	25.54 	 
3 	Julie Levisen 	1997 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	25.74 	 
4 	Louise Hansson 	1996 	Helsingborgs Simsällskap 	 	 	 	 	 	25.93 	 
5 	Jeanette Ottesen 	1987 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	25.95 	 
6 	Aleksandra Urbanczyk 	1987 	Polen 	 	 	 	 	 	25.99 	 
7 	Susann Bjørnsen 	1993 	Setermoen Svømmeklubb 	 	 	 	 	 	26.02 	 
8 	Julie Kepp Jensen 	2000 	JGI Svømning 	 	 	 	 	 	26.18 	 
9 	Magdalena Kuras 	1988 	Simklubben Triton 	 	 	 	 	 	26.22 	 
10 	Emilie Beckmann 	1997 	Tune I.F. Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	26.39 	 
11 	Julie Brøndum Petersen 	1994 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	26.57 	 
12 	Sarah Bro 	1996 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	26.72 	 
13 	Amanda Højberg 	1998 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	26.93 	 
14 	Emma H. Christiansen 	1999 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	27.18 	 
15 	Emily Gantriis 	1999 	Helsinge Skytte & IF 	 	 	 	 	 	27.40 	 
16 	Maja Nielsen 	1996 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	27.57 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	27 marts 2014 
Licens til Hovedstadens Svømmeklub 	Udskriftstidspunkt 	19:36 
 
Resultat Løb 4 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danish Open 	 	Udskriftsdato 	27 marts 2014 	 
 	Stævne by 	København 	 	Udskriftstidspunkt 	19:17 	 
 	Arrangør 	Hovedstadens Svømmeklub & Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	27 marts 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 4, 50m Frisvømning Damer, Finaler 
Europarekord Senior: Britta Steffen (1983) 23.73 2009-08-02 
Nordisk Rekord Senior: Therese Alshammar (1977) 23.88 2009-08-02 
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 24.54 2013-08-03 
Dansk Rekord Junior: Julie Levisen (1997) 25.63 2013-03-29 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	 	 	 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Jeanette Ottesen 	1987 	 	882 	 	 	 	 	24.74 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Pernille Blume 	1994 	 	873 	 	 	 	 	24.82 	 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Julie Levisen 	1997 	 	817 	 	 	 	 	25.38 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Mie Ø. Nielsen 	1996 	 	817 	 	 	 	 	25.38 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Louise Hansson 	1996 	 	784 	 	 	 	 	25.73 	 
 	Helsingborgs Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Aleksandra Urbanczyk 	1987 	 	748 	 	 	 	 	26.13 	 
 	Polen 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Emilie Beckmann 	1997 	 	739 	 	 	 	 	26.24 	 
 	Tune I.F. Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Julie Kepp Jensen 	2000 	 	715 	 	 	 	 	26.53 	 
 	JGI Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	27 marts 2014 
Licens til Hovedstadens Svømmeklub 	Udskriftstidspunkt 	19:17 
 
Resultat Løb 5 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danish Open 	 	Udskriftsdato 	27 marts 2014 	 
 	Stævne by 	København 	 	Udskriftstidspunkt 	12:16 	 
 	Arrangør 	Hovedstadens Svømmeklub & Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	27 marts 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 5, 400m Medley Herrer, Indledende 
Europarekord Senior: Laszlo Cseh (1985) 4:06.16 2008-08-10 
Nordisk Rekord Senior: Jani Sievinen (1974) 4:13.29 1994-09-08 
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 4:16.78 2009-09-02 
Dansk Rekord Junior: Jacob Carstensen (1978) 4:25.23 1995-07-20 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	100m 	200m 	300m 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Chris Christensen 	1988 	 	770 	1:00.71 	2:08.57 	3:22.46 	 	4:25.95 	 
 	Holstebro Svømme Club 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Linus Kanth 	1991 	 	729 	1:00.54 	2:10.82 	3:25.43 	 	4:30.81 	 
 	Västerås Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Joan Casanovas Skoubo 	1997 	 	719 	1:01.07 	2:12.72 	3:30.14 	 	4:32.14 	 
 	Club Natacio Sabadell 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Jonathan Müller 	1997 	 	677 	1:02.02 	2:13.52 	3:32.31 	 	4:37.66 	 
 	Svømmeklubben Syd 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Nicolas Blanch 	1997 	 	673 	1:02.49 	2:14.37 	3:35.93 	 	4:38.19 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Marcin Suzin 	1993 	 	666 	1:03.26 	2:16.78 	3:31.20 	 	4:39.18 	 
 	Polen 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Niklas Broch Thielemann 	1994 	 	630 	1:05.39 	2:19.25 	3:39.03 	 	4:44.44 	 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Patrik Löfgren 	1996 	 	625 	1:03.18 	2:15.92 	3:37.47 	 	4:45.09 	 
 	Mölndals Allmänna Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Jacob M. Jørgensen 	1997 	 	597 	1:04.42 	2:23.14 	3:42.69 	 	4:49.56 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Andreas Borre Heltborg 	1996 	 	557 	1:05.67 	2:25.58 	3:45.93 	 	4:56.28 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Peter Mandrup Madsen 	1997 	 	555 	1:05.68 	2:22.21 	3:46.63 	 	4:56.67 	 
 	Horsens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Victor Lloyd 	1996 	 	542 	1:04.46 	2:21.99 	3:49.26 	 	4:58.94 	 
 	Föreningen Trelleborg Sim 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Bjørn H. Bremholm Hansen 	1996 	 	531 	1:03.71 	2:21.62 	3:48.22 	 	5:00.97 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
14 	Jesper Frost Thomsen 	1997 	 	502 	1:09.78 	2:26.91 	3:55.15 	 	5:06.68 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
- 	Oskar Johansson 	1993 	 	 	 	 	 	 	 	Akut syg 
 	Kungsbacka Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	27 marts 2014 
Licens til Hovedstadens Svømmeklub 	Udskriftstidspunkt 	12:16 
 
Resultat Løb 5 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danish Open 	 	Udskriftsdato 	27 marts 2014 	 
 	Stævne by 	København 	 	Udskriftstidspunkt 	18:56 	 
 	Arrangør 	Hovedstadens Svømmeklub & Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	27 marts 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 5, 400m Medley Herrer, Finaler 
Europarekord Senior: Laszlo Cseh (1985) 4:06.16 2008-08-10 
Nordisk Rekord Senior: Jani Sievinen (1974) 4:13.29 1994-09-08 
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 4:16.78 2009-09-02 
Dansk Rekord Junior: Jacob Carstensen (1978) 4:25.23 1995-07-20 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	100m 	200m 	300m 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Chris Christensen 	1988 	 	801 	1:00.81 	2:08.58 	3:20.46 	 	4:22.54 	 
 	Holstebro Svømme Club 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Joan Casanovas Skoubo 	1997 	 	765 	1:01.06 	2:10.57 	3:25.85 	 	4:26.51 	 
 	Club Natacio Sabadell 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Linus Kanth 	1991 	 	738 	1:01.59 	2:11.54 	3:26.05 	 	4:29.74 	 
 	Västerås Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Nicolas Blanch 	1997 	 	711 	1:01.63 	2:12.51 	3:31.02 	 	4:33.19 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Niklas Broch Thielemann 	1994 	 	671 	1:04.79 	2:17.51 	3:36.88 	 	4:38.48 	 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Jonathan Müller 	1997 	 	661 	1:03.25 	2:15.73 	3:35.41 	 	4:39.84 	 
 	Svømmeklubben Syd 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Jacob M. Jørgensen 	1997 	 	639 	1:04.50 	2:19.96 	3:38.67 	 	4:43.05 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Andreas Borre Heltborg 	1996 	 	581 	1:04.72 	2:24.33 	3:44.44 	 	4:52.19 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Marcin Suzin 	1993 	 	641 	1:03.79 	2:18.46 	3:37.80 	 	4:42.75 	 
 	Polen 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Patrik Löfgren 	1996 	 	629 	1:03.84 	2:17.59 	3:40.01 	 	4:44.51 	 
 	Mölndals Allmänna Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Peter Mandrup Madsen 	1997 	 	567 	1:04.18 	2:20.91 	3:46.06 	 	4:54.56 	 
 	Horsens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Jesper Frost Thomsen 	1997 	 	491 	1:10.15 	2:27.43 	3:56.48 	 	5:08.95 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	27 marts 2014 
Licens til Hovedstadens Svømmeklub 	Udskriftstidspunkt 	18:56 
 
Resultat Løb 6 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danish Open 	 	Udskriftsdato 	27 marts 2014 	 
 	Stævne by 	København 	 	Udskriftstidspunkt 	12:16 	 
 	Arrangør 	Hovedstadens Svømmeklub & Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	27 marts 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 6, 100m Butterfly Herrer, Indledende 
Europarekord Senior: Milorad Cavic (1984) 49.95 2009-08-01 
Nordisk Rekord Senior: Lars Frölander (1974) 52.00 2000-09-22 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 52.09 2009-04-10 
Dansk Rekord Junior: Daniel Steen Andersen (1995) 53.50 2013-07-13 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	50m 	 	 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Daniel Steen Andersen 	1995 	 	817 	24.83 	 	 	 	53.29 	 
 	Horsens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Viktor B. Bromer 	1993 	 	797 	25.62 	 	 	 	53.73 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Sebastian Szczepanski 	1995 	 	778 	25.54 	 	 	 	54.15 	 
 	Polen 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Jerzy Twarowski 	1995 	 	768 	25.45 	 	 	 	54.38 	 
 	Polen 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Vitaly Melnikov 	1990 	 	759 	25.38 	 	 	 	54.61 	 
 	Rusland 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Oskar Krupecki 	1992 	 	749 	25.46 	 	 	 	54.85 	 
 	Polen 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Daniel Skaaning 	1993 	 	731 	25.66 	 	 	 	55.28 	 
 	Swim Team Tåstrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Sebastian Strandberg 	1994 	 	720 	26.44 	 	 	 	55.57 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Brendan Hyland 	1994 	 	719 	25.94 	 	 	 	55.60 	 
 	Irland 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Mateusz Chaba 	1996 	 	715 	25.78 	 	 	 	55.69 	 
 	Wks Slask Wroclaw 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Christoffer Carlsen 	1992 	 	705 	25.35 	 	 	 	55.97 	 
 	Mölndals Allmänna Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Sindri Jakobsson 	1991 	 	704 	25.82 	 	 	 	55.99 	 
 	Bergensvømmerne 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Magnus Jákupsson 	1994 	 	702 	26.18 	 	 	 	56.04 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
14 	Jesper Jonsson 	1993 	 	701 	26.09 	 	 	 	56.08 	 
 	Uddevalla Sim 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
15 	Marius Solaat Rødland 	1997 	 	698 	26.48 	 	 	 	56.15 	 
 	Vestkantsvømmerne 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
16 	Martin Terp Olesen 	1994 	 	685 	26.56 	 	 	 	56.50 	 
 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
17 	Rasmus Härstedt 	1994 	 	679 	26.29 	 	 	 	56.68 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
18 	Sander Nielsen Sivertssen 	1996 	 	672 	26.66 	 	 	 	56.86 	 
 	Bergens Svømme Club 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
19 	Filip Svedberg 	1997 	 	667 	26.78 	 	 	 	57.01 	 
 	Skellefte Simsällskap 34 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
20 	Emil Benning 	1993 	 	652 	26.40 	 	 	 	57.45 	 
 	Mks Juvenia Wroclaw 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
21 	Roger Kurant 	1994 	 	650 	27.18 	 	 	 	57.49 	 
 	Wks Slask Wroclaw 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
22 	Marcus Olesen 	1995 	 	650 	26.21 	 	 	 	57.50 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
23 	Marcus Thøgersen 	1995 	 	650 	26.81 	 	 	 	57.51 	 
 	Svømmeklubben S 68 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
24 	Jonas Sørensen 	1990 	 	646 	26.79 	 	 	 	57.63 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
25 	Jan Holub 	1997 	 	644 	26.85 	 	 	 	57.68 	 
 	Wks Slask Wroclaw 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
26 	Pontus Palmqvist 	1991 	 	643 	26.80 	 	 	 	57.72 	 
 	Linköpings Allmänna SS 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
27 	Bo Volf Brøchner 	1996 	 	635 	26.83 	 	 	 	57.95 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
28 	Oscar Ekström 	1994 	 	633 	27.26 	 	 	 	58.02 	 
 	Linköpings Allmänna SS 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
29 	Frederik J. Sørensen 	1997 	 	628 	27.02 	 	 	 	58.15 	 
 	O.S.L.F. 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
30 	Jonas Nervil Kistorp 	1997 	 	627 	26.94 	 	 	 	58.19 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
31 	Pawel Sendyk 	1997 	 	624 	27.00 	 	 	 	58.29 	 
 	Mkp Szczecin 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
32 	Frederik Nerving 	1997 	 	608 	27.44 	 	 	 	58.78 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
33 	Jesper Svensson 	1990 	 	607 	27.07 	 	 	 	58.82 	 
 	Uddevalla Sim 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
34 	Joel Subirana Sagrista 	1993 	 	603 	27.35 	 	 	 	58.94 	 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
35 	Isak Eliasson 	1996 	 	599 	26.52 	 	 	 	59.07 	 
 	Mölndals Allmänna Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
36 	Julian Kressner Læbel 	1992 	 	576 	27.79 	 	 	 	59.86 	 
 	Vest-Brøndby 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
37 	Mathias Kristian Pedersen 	1996 	 	575 	28.12 	 	 	 	59.90 	 
 	Vejle Svømmeklub Triton 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
38 	Joel Knutsson 	1997 	 	572 	28.01 	 	 	 	59.99 	 
 	Skånes Simf¨rbund 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
39 	Søren Fritzbøger 	1996 	 	570 	29.02 	 	 	 	1:00.06 	 
 	Hillerød Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
40 	Anton Johansson 	1996 	 	561 	28.02 	 	 	 	1:00.40 	 
 	Kungsbacka Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
41 	Emil Kamuk Frederiksen 	1995 	 	523 	28.72 	 	 	 	1:01.81 	 
 	Vejle Svømmeklub Triton 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	27 marts 2014 
Licens til Hovedstadens Svømmeklub 	Udskriftstidspunkt 	12:16 
 
Resultat Løb 6 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danish Open 	 	Udskriftsdato 	27 marts 2014 	 
 	Stævne by 	København 	 	Udskriftstidspunkt 	18:56 	 
 	Arrangør 	Hovedstadens Svømmeklub & Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	27 marts 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 6, 100m Butterfly Herrer, Finaler 
Europarekord Senior: Milorad Cavic (1984) 49.95 2009-08-01 
Nordisk Rekord Senior: Lars Frölander (1974) 52.00 2000-09-22 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 52.09 2009-04-10 
Dansk Rekord Junior: Daniel Steen Andersen (1995) 53.50 2013-07-13 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	50m 	 	 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Daniel Steen Andersen 	1995 	 	814 	24.78 	 	 	 	53.34 	 
 	Horsens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Viktor B. Bromer 	1993 	 	803 	25.25 	 	 	 	53.59 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Sebastian Szczepanski 	1995 	 	788 	25.45 	 	 	 	53.92 	 
 	Polen 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Jerzy Twarowski 	1995 	 	781 	25.51 	 	 	 	54.09 	 
 	Polen 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Daniel Skaaning 	1993 	 	748 	25.95 	 	 	 	54.86 	 
 	Swim Team Tåstrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Sebastian Strandberg 	1994 	 	738 	26.24 	 	 	 	55.12 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Magnus Jákupsson 	1994 	 	735 	25.71 	 	 	 	55.20 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Martin Terp Olesen 	1994 	 	697 	26.22 	 	 	 	56.18 	 
 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Vitaly Melnikov 	1990 	 	794 	24.99 	 	 	 	53.79 	 
 	Rusland 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Oskar Krupecki 	1992 	 	741 	25.74 	 	 	 	55.05 	 
 	Polen 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Rasmus Härstedt 	1994 	 	714 	26.03 	 	 	 	55.72 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Marcus Thøgersen 	1995 	 	687 	26.27 	 	 	 	56.45 	 
 	Svømmeklubben S 68 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Jonas Sørensen 	1990 	 	661 	26.12 	 	 	 	57.18 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
14 	Frederik J. Sørensen 	1997 	 	657 	27.12 	 	 	 	57.28 	 
 	O.S.L.F. 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
15 	Marcus Olesen 	1995 	 	645 	26.41 	 	 	 	57.66 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
16 	Bo Volf Brøchner 	1996 	 	638 	26.79 	 	 	 	57.86 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	27 marts 2014 
Licens til Hovedstadens Svømmeklub 	Udskriftstidspunkt 	18:56 
 
Resultat Løb 7 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danish Open 	 	Udskriftsdato 	27 marts 2014 	 
 	Stævne by 	København 	 	Udskriftstidspunkt 	12:16 	 
 	Arrangør 	Hovedstadens Svømmeklub & Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	27 marts 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 7, 200m Butterfly Damer, Indledende 
Europarekord Senior: Katinka Hosszu (1989) 2:04.27 2009-07-29 
Nordisk Rekord Senior: Micha Østergaard (1987) 2:07.44 2009-07-29 
Dansk Rekord Senior: Micha Østergaard (1987) 2:07.44 2009-07-29 
Dansk Rekord Junior: Christina Munkholm (1996) 2:15.36 2012-07-10 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	50m 	100m 	150m 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Klaudia Nazieblo 	1993 	 	741 	30.22 	1:03.97 	1:38.79 	 	2:14.59 	 
 	Polen 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Alicja Tchórz 	1992 	 	738 	29.77 	1:04.09 	1:39.36 	 	2:14.74 	 
 	Polen 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Christina Munkholm 	1996 	 	707 	31.30 	1:06.14 	1:40.74 	 	2:16.69 	 
 	Køge Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Isabella K. Sørensen 	1994 	 	705 	30.18 	1:04.83 	1:40.58 	 	2:16.85 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Sidse Kehlet 	1996 	 	683 	30.65 	1:05.54 	1:41.60 	 	2:18.29 	 
 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Christina Kaas Elmgreen 	1996 	 	677 	31.45 	1:06.70 	1:42.69 	 	2:18.72 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Mathilde Pugholm Hvid 	1990 	 	670 	31.77 	1:07.09 	1:43.14 	 	2:19.16 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Signe Tolstrup 	1995 	 	648 	31.34 	1:06.57 	1:43.05 	 	2:20.70 	 
 	Silkeborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Céline Bertrand 	1995 	 	634 	31.59 	1:07.41 	1:44.65 	 	2:21.73 	 
 	Skövde Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Sofia Lindholm 	1993 	 	618 	32.48 	1:07.91 	1:44.91 	 	2:22.99 	 
 	Mölndals Allmänna Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Linda Baron 	1995 	 	611 	33.36 	1:09.48 	1:46.09 	 	2:23.51 	 
 	Järfälla Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Amalie Emma Thomsen 	1994 	 	611 	31.50 	1:08.47 	1:45.98 	 	2:23.54 	 
 	Hørsholm Svømmeforening 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Julie Schmidt 	1995 	 	607 	32.11 	1:08.23 	1:45.18 	 	2:23.82 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
14 	Isabelle Hanson 	1998 	 	597 	32.11 	1:08.02 	1:45.18 	 	2:24.64 	 
 	Järfälla Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
15 	Andrea Hestdal 	1994 	 	591 	31.69 	1:08.42 	1:46.52 	 	2:25.14 	 
 	Bergensvømmerne 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
16 	Emma la Cour 	1999 	 	588 	32.24 	1:08.28 	1:46.23 	 	2:25.36 	 
 	Søllerød Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
17 	Camilla Dufour 	1996 	 	587 	32.31 	1:09.21 	1:47.49 	 	2:25.40 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
18 	Caroline Erichsen 	1998 	 	572 	32.04 	1:09.27 	1:47.31 	 	2:26.68 	 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
19 	Augusta Andersson 	1997 	 	570 	33.04 	1:10.20 	1:48.33 	 	2:26.90 	 
 	Sjöbo Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
20 	Elin Haugland 	1996 	 	564 	31.64 	1:08.70 	1:47.89 	 	2:27.37 	 
 	Bergensvømmerne 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
21 	Cecilie F. Jensen 	1998 	 	557 	32.01 	1:08.41 	1:47.19 	 	2:28.04 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
22 	Asta Blanch 	1996 	 	553 	33.22 	1:10.96 	1:49.03 	 	2:28.34 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
23 	Thea Laurberg Simonsen 	1997 	 	552 	32.15 	1:09.47 	1:48.02 	 	2:28.41 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
24 	Kristine Barrett 	1998 	 	534 	32.13 	1:10.46 	1:49.17 	 	2:30.07 	 
 	Greve Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
25 	Cecilie Lykke Hansen 	1999 	 	513 	32.26 	1:09.71 	1:49.14 	 	2:32.13 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
26 	Fanny Andersson 	1997 	 	509 	33.21 	1:11.55 	1:51.45 	 	2:32.50 	 
 	Simklubben Triton 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
27 	Sofie Rasmussen 	1999 	 	506 	33.52 	1:12.40 	1:52.66 	 	2:32.82 	 
 	Svømmeklubben S 68 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
28 	Lisa Schøn 	1999 	 	504 	34.22 	1:14.12 	1:54.99 	 	2:33.02 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
29 	Emilie Lie Mathisen 	1998 	 	493 	32.61 	1:11.35 	1:53.53 	 	2:34.17 	 
 	Vestkantsvømmerne 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
30 	Tone Laksafoss Sparre 	1996 	 	491 	33.55 	1:12.57 	1:53.95 	 	2:34.37 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	27 marts 2014 
Licens til Hovedstadens Svømmeklub 	Udskriftstidspunkt 	12:16 
 
Resultat Løb 7 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danish Open 	 	Udskriftsdato 	27 marts 2014 	 
 	Stævne by 	København 	 	Udskriftstidspunkt 	18:56 	 
 	Arrangør 	Hovedstadens Svømmeklub & Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	27 marts 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 7, 200m Butterfly Damer, Finaler 
Europarekord Senior: Katinka Hosszu (1989) 2:04.27 2009-07-29 
Nordisk Rekord Senior: Micha Østergaard (1987) 2:07.44 2009-07-29 
Dansk Rekord Senior: Micha Østergaard (1987) 2:07.44 2009-07-29 
Dansk Rekord Junior: Christina Munkholm (1996) 2:15.36 2012-07-10 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	50m 	100m 	150m 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Alicja Tchórz 	1992 	 	771 	29.72 	1:03.45 	1:37.44 	 	2:12.80 	 
 	Polen 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Klaudia Nazieblo 	1993 	 	768 	29.55 	1:02.92 	1:37.19 	 	2:13.00 	 
 	Polen 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Christina Munkholm 	1996 	 	723 	30.58 	1:05.04 	1:39.71 	 	2:15.68 	 
 	Køge Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Sidse Kehlet 	1996 	 	708 	31.05 	1:05.42 	1:40.84 	 	2:16.61 	 
 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Isabella K. Sørensen 	1994 	 	691 	30.42 	1:04.44 	1:40.44 	 	2:17.72 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Christina Kaas Elmgreen 	1996 	 	689 	30.81 	1:05.74 	1:41.90 	 	2:17.90 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Mathilde Pugholm Hvid 	1990 	 	674 	31.47 	1:06.28 	1:42.27 	 	2:18.89 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Signe Tolstrup 	1995 	 	639 	31.59 	1:06.55 	1:43.21 	 	2:21.37 	 
 	Silkeborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Céline Bertrand 	1995 	 	650 	30.80 	1:06.12 	1:43.08 	 	2:20.60 	 
 	Skövde Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Julie Schmidt 	1995 	 	638 	32.03 	1:07.91 	1:45.30 	 	2:21.44 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Sofia Lindholm 	1993 	 	605 	32.41 	1:08.97 	1:45.98 	 	2:24.00 	 
 	Mölndals Allmänna Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Camilla Dufour 	1996 	 	600 	32.14 	1:08.22 	1:46.21 	 	2:24.37 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Cecilie F. Jensen 	1998 	 	596 	32.58 	1:09.05 	1:45.85 	 	2:24.72 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
14 	Emma la Cour 	1999 	 	583 	32.65 	1:09.20 	1:46.94 	 	2:25.78 	 
 	Søllerød Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
15 	Thea Laurberg Simonsen 	1997 	 	561 	32.28 	1:09.71 	1:48.10 	 	2:27.66 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
16 	Kristine Barrett 	1998 	 	529 	32.03 	1:09.48 	1:48.81 	 	2:30.52 	 
 	Greve Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	27 marts 2014 
Licens til Hovedstadens Svømmeklub 	Udskriftstidspunkt 	18:56 
 
Resultat Løb 8 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danish Open 	 	Udskriftsdato 	27 marts 2014 	 
 	Stævne by 	København 	 	Udskriftstidspunkt 	12:16 	 
 	Arrangør 	Hovedstadens Svømmeklub & Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	27 marts 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 8, 400m Frisvømning Herrer, Indledende 
Europarekord Senior: Paul Biedermann (1986) 3:40.07 2009-07-26 
Nordisk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 3:44.40 2009-07-26 
Dansk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 3:44.40 2009-07-26 
Dansk Rekord Junior: Frederik Siem Pedersen (1991) 3:54.90 2009-07-08 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	100m 	200m 	300m 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Pál Joensen 	1990 	 	812 	57.09 	1:57.25 	2:56.97 	 	3:55.83 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Adam Paulsson 	1995 	 	804 	57.43 	1:57.30 	2:57.00 	 	3:56.64 	 
 	Simklubben Elfsborg 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Marcin Kaczmarski 	1994 	 	792 	57.96 	1:58.59 	2:59.31 	 	3:57.80 	 
 	Polen 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Mads Glæsner 	1988 	 	792 	57.80 	1:58.60 	2:59.67 	 	3:57.83 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Anton Ørskov Ipsen 	1994 	 	791 	57.97 	1:58.55 	2:59.51 	 	3:57.95 	 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Pawel Furtek 	1995 	 	785 	58.82 	1:59.15 	2:59.43 	 	3:58.51 	 
 	Polen 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Filip Zaborowski 	1994 	 	783 	58.29 	1:58.64 	2:59.11 	 	3:58.68 	 
 	Polen 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Andrew Meegan 	1994 	 	780 	58.44 	1:59.56 	3:00.08 	 	3:59.01 	 
 	Irland 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Frans Johannessen 	1992 	 	778 	57.55 	1:59.37 	3:00.40 	 	3:59.19 	 
 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Erik Gidskehaugen 	1997 	 	751 	56.61 	1:56.92 	2:59.18 	 	4:02.05 	 
 	Madla Svømmeklubb 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Óli Mortensen 	1996 	 	749 	58.65 	2:00.26 	3:02.06 	 	4:02.25 	 
 	Havnar Svimjifelag 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Marcus Krøyer Svendsen 	1997 	 	732 	59.42 	2:00.27 	3:01.76 	 	4:04.16 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Brendan Hyland 	1994 	 	725 	57.92 	2:00.32 	3:03.20 	 	4:04.91 	 
 	Irland 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
14 	Alvi Hjelm 	1996 	 	722 	58.74 	2:01.10 	3:04.22 	 	4:05.26 	 
 	Ægir Klaksvik 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
15 	Laust Moesgaard 	1996 	 	722 	58.49 	2:00.58 	3:03.59 	 	4:05.29 	 
 	Herning Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
16 	Morten Bordervich 	1994 	 	719 	58.76 	1:59.87 	3:02.44 	 	4:05.55 	 
 	Madla Svømmeklubb 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
17 	Wiktor Jaszczak 	1997 	 	718 	59.35 	2:01.91 	3:04.53 	 	4:05.73 	 
 	Wks Slask Wroclaw 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
18 	Sebastian Ovesen 	1994 	 	717 	57.63 	2:00.00 	3:02.29 	 	4:05.78 	 
 	Slagelse Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
19 	Maciej Kuswik 	1996 	 	712 	59.80 	2:01.71 	3:03.86 	 	4:06.36 	 
 	Mkp Szczecin 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
20 	Gustaf Dahlman 	1997 	 	696 	59.58 	2:02.58 	3:06.71 	 	4:08.24 	 
 	Västerås Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
21 	Brendan Gibbons 	1995 	 	696 	59.33 	2:02.67 	3:05.52 	 	4:08.25 	 
 	Irland 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
22 	Adam Staniszewski 	1997 	 	694 	1:00.85 	2:03.65 	3:06.93 	 	4:08.46 	 
 	Trojka Lodz 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
23 	Anton Bromer 	1995 	 	692 	57.27 	1:58.97 	3:03.22 	 	4:08.80 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
24 	Frederik A. Mariegaard 	1994 	 	684 	59.21 	2:02.19 	3:06.26 	 	4:09.68 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
25 	Mikkel Johansen 	1994 	 	678 	58.69 	2:01.87 	3:06.14 	 	4:10.47 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
26 	Christian Røssel 	1995 	 	674 	59.90 	2:03.70 	3:07.60 	 	4:11.00 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
27 	Alexander Berggren 	1994 	 	673 	1:00.42 	2:04.43 	3:08.07 	 	4:11.10 	 
 	Simklubben Elfsborg 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
28 	Simon Wanna 	1996 	 	664 	1:00.22 	2:04.66 	3:09.31 	 	4:12.14 	 
 	Uddevalla Sim 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
29 	Tim Samuelsen 	1997 	 	660 	59.20 	2:01.97 	3:06.71 	 	4:12.72 	 
 	Madla Svømmeklubb 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
30 	Magnus Sloth Poulsen 	1995 	 	654 	1:00.00 	2:04.03 	3:08.88 	 	4:13.44 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
31 	Viktor Holm 	1996 	 	653 	59.63 	2:03.85 	3:08.87 	 	4:13.59 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
32 	Victor Drevskich 	1996 	 	651 	59.76 	2:04.05 	3:09.83 	 	4:13.91 	 
 	Svømmeklubben MK 31 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
33 	Eydbjørn Joensen 	1996 	 	648 	59.96 	2:03.62 	3:08.76 	 	4:14.27 	 
 	Suðuroyar Svimjifelag 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
34 	Jens Saugmann 	1996 	 	641 	1:01.01 	2:05.82 	3:11.04 	 	4:15.16 	 
 	Svømmeklubben Syd 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
35 	Ditlev Balle 	1996 	 	639 	1:00.87 	2:05.35 	3:11.03 	 	4:15.41 	 
 	Gladsaxe Idræts Forening 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
36 	Martin Nielsen 	1996 	 	634 	1:00.44 	2:05.09 	3:10.68 	 	4:16.17 	 
 	Nakskov Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
37 	Andreas Mårtensson 	1997 	 	626 	59.84 	2:04.57 	3:11.16 	 	4:17.25 	 
 	JGI Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
38 	Anton Andersson 	1993 	 	625 	1:00.25 	2:04.88 	3:10.88 	 	4:17.36 	 
 	Linköpings Allmänna SS 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
39 	Mikkel Rathschau Sørensen 	1996 	 	622 	1:00.84 	2:05.62 	3:11.06 	 	4:17.74 	 
 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
40 	Peter Huse Gaarde-Hansen 	1996 	 	619 	1:01.14 	2:06.78 	3:13.01 	 	4:18.19 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
41 	Hannibal Steenfos 	1996 	 	612 	59.94 	2:06.04 	3:13.83 	 	4:19.11 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
42 	Rasmus Larsen 	1997 	 	597 	1:01.33 	2:07.50 	3:14.26 	 	4:21.32 	 
 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
43 	Peter Mandrup Madsen 	1997 	 	561 	1:02.55 	2:09.29 	3:17.24 	 	4:26.77 	 
 	Horsens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	27 marts 2014 
Licens til Hovedstadens Svømmeklub 	Udskriftstidspunkt 	12:16 
 
Resultat Løb 8 (Finaler) - Officiel 
 
 	Stævne navn 	Danish Open 	 	Udskriftsdato 	27 marts 2014 	 
 	Stævne by 	København 	 	Udskriftstidspunkt 	19:06 	 
 	Arrangør 	Hovedstadens Svømmeklub & Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	27 marts 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 8, 400m Frisvømning Herrer, Finaler 
Europarekord Senior: Paul Biedermann (1986) 3:40.07 2009-07-26 
Nordisk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 3:44.40 2009-07-26 
Dansk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 3:44.40 2009-07-26 
Dansk Rekord Junior: Frederik Siem Pedersen (1991) 3:54.90 2009-07-08 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Klub 	 	100m 	200m 	300m 	 	Opnået 	Status 
 
1 	Mads Glæsner 	1988 	Sigma Swim Allerød 	 	56.81 	1:55.88 	2:54.10 	 	3:50.59 	 
2 	Pál Joensen 	1990 	Aalborg Svømmeklub 	 	56.79 	1:55.96 	2:54.66 	 	3:51.45 	 
3 	Anton Ørskov Ipsen 	1994 	Sigma Swim Birkerød 	 	56.94 	1:55.62 	2:54.37 	 	3:51.94 	 
4 	Marcin Kaczmarski 	1994 	Polen 	 	57.22 	1:56.64 	2:56.23 	 	3:53.72 	 
5 	Adam Paulsson 	1995 	Simklubben Elfsborg 	 	57.26 	1:56.50 	2:56.16 	 	3:55.34 	 
6 	Frans Johannessen 	1992 	Esbjerg Svømmeklub 	 	57.88 	1:58.84 	2:59.85 	 	3:58.80 	 
7 	Marcus Krøyer Svendsen 	1997 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	57.43 	1:58.54 	3:00.01 	 	4:00.86 	 
8 	Laust Moesgaard 	1996 	Herning Svømmeklub 	 	58.39 	1:59.89 	3:02.14 	 	4:03.92 	 
9 	Pawel Furtek 	1995 	Polen 	 	58.06 	1:57.65 	2:57.78 	 	3:56.16 	 
10 	Filip Zaborowski 	1994 	Polen 	 	57.52 	1:57.47 	2:58.14 	 	3:56.45 	 
11 	Sebastian Ovesen 	1994 	Slagelse Svømmeklub 	 	58.93 	2:01.89 	3:03.89 	 	4:03.20 	 
12 	Mikkel Johansen 	1994 	Herlev Svømning 	 	59.27 	2:02.21 	3:04.13 	 	4:05.03 	 
13 	Anton Bromer 	1995 	Agfs Svømmeafdeling 	 	59.63 	2:01.93 	3:04.02 	 	4:05.44 	 
14 	Magnus Sloth Poulsen 	1995 	Herlev Svømning 	 	59.98 	2:03.21 	3:06.53 	 	4:09.40 	 
15 	Frederik A. Mariegaard 	1994 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	59.24 	2:02.32 	3:06.37 	 	4:09.55 	 
16 	Christian Røssel 	1995 	Herlev Svømning 	 	58.56 	2:02.65 	3:08.73 	 	4:14.09 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	27 marts 2014 
Licens til Hovedstadens Svømmeklub 	Udskriftstidspunkt 	19:06 
 
Resultat Løb 9 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danish Open 	 	Udskriftsdato 	27 marts 2014 	 
 	Stævne by 	København 	 	Udskriftstidspunkt 	12:16 	 
 	Arrangør 	Hovedstadens Svømmeklub & Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	27 marts 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 9, 800m Frisvømning Damer, Indledende 
Europarekord Senior: Rebecca Adlington (1989) 8:14.10 2008-08-16 
Nordisk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 8:15.92 2009-08-01 
Dansk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 8:15.92 2009-08-01 
Dansk Rekord Junior: Lotte Friis (1988) 8:41.40 2004-07-16 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	100m 	200m 	300m 	400m 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	500m 	600m 	700m 	 	 	 
 
1 	Manuela Wikiel 	1992 	 	759 	1:05.68 	2:13.50 	3:20.76 	4:28.24 	9:01.34 	 
 	Polen 	 	 	 	5:35.78 	6:44.26 	7:53.39 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Alba Forés 	1998 	 	733 	1:05.17 	2:14.17 	3:23.02 	4:32.21 	9:07.72 	 
 	Skånes Simf¨rbund 	 	 	 	5:41.62 	6:51.48 	8:00.35 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Anna Boutrup 	1998 	 	723 	1:05.64 	2:14.57 	3:23.80 	4:33.80 	9:10.24 	 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	5:43.18 	6:53.06 	8:02.42 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Emma Wael 	1993 	 	705 	1:04.96 	2:14.02 	3:24.49 	4:35.07 	9:14.87 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	5:46.01 	6:56.45 	8:06.59 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Stephanie Hansen 	1996 	 	702 	1:06.36 	2:15.77 	3:25.60 	4:35.76 	9:15.59 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	5:46.14 	6:56.78 	8:07.23 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Simone Kronborg Riis 	1997 	 	698 	1:05.55 	2:15.07 	3:25.49 	4:36.16 	9:16.49 	 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	5:46.81 	6:57.43 	8:08.01 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Rikke Dehn 	1999 	 	692 	1:06.13 	2:15.45 	3:25.73 	4:36.76 	9:18.19 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	5:47.82 	6:59.07 	8:10.31 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Cecilia Eysturdal 	1996 	 	672 	1:06.16 	2:17.39 	3:29.20 	4:41.03 	9:23.67 	 
 	Ægir Klaksvik 	 	 	 	5:53.08 	7:04.78 	8:16.33 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Erica Sjöholm 	1997 	 	672 	1:04.54 	2:13.25 	3:22.89 	4:32.36 	9:23.80 	 
 	Sjöbo Simsällskap 	 	 	 	5:43.38 	6:56.03 	8:10.40 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Cecilie Høgskilde 	1999 	 	655 	1:06.26 	2:17.13 	3:28.42 	4:40.64 	9:28.39 	 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	5:53.01 	7:05.38 	8:17.83 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Josefine Hansson 	1992 	 	655 	1:08.52 	2:20.35 	3:32.19 	4:43.76 	9:28.49 	 
 	Malmö Kappsimningsklubb 	 	 	 	5:55.00 	7:06.35 	8:17.69 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Emma Rotstam 	1998 	 	641 	1:06.64 	2:17.64 	3:29.44 	4:41.84 	9:32.53 	 
 	Järfälla Simsällskap 	 	 	 	5:55.08 	7:08.35 	8:21.34 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Jackie Gade 	1998 	 	638 	1:06.46 	2:17.72 	3:30.07 	4:42.34 	9:33.66 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	5:55.24 	7:08.33 	8:21.41 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	27 marts 2014 
Licens til Hovedstadens Svømmeklub 	Udskriftstidspunkt 	12:16 
 
Resultat Løb 9 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danish Open 	 	Udskriftsdato 	27 marts 2014 	 
 	Stævne by 	København 	 	Udskriftstidspunkt 	19:10 	 
 	Arrangør 	Hovedstadens Svømmeklub & Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	27 marts 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 9, 800m Frisvømning Damer, Finaler 
Europarekord Senior: Rebecca Adlington (1989) 8:14.10 2008-08-16 
Nordisk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 8:15.92 2009-08-01 
Dansk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 8:15.92 2009-08-01 
Dansk Rekord Junior: Lotte Friis (1988) 8:41.40 2004-07-16 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	100m 	200m 	300m 	400m 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	500m 	600m 	700m 	 	 	 
 
1 	Lotte Friis 	1988 	 	890 	1:01.55 	2:05.47 	3:10.10 	4:14.79 	8:33.34 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	5:19.91 	6:24.91 	7:29.52 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Joanna Zachoszcz 	1993 	 	824 	1:03.94 	2:10.13 	3:16.10 	4:21.98 	8:46.75 	 
 	Polen 	 	 	 	5:28.18 	6:34.36 	7:40.84 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Maj Howardsen 	1997 	 	799 	1:03.50 	2:09.12 	3:14.50 	4:20.78 	8:52.07 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	5:27.52 	6:35.29 	7:44.28 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Signe Bro 	1999 	 	768 	1:04.12 	2:12.86 	3:21.06 	4:29.13 	8:59.20 	 
 	Gentofte Svømme Klub 	 	 	 	5:36.94 	6:45.07 	7:52.86 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Amalie Emma Thomsen 	1994 	 	761 	1:03.72 	2:09.98 	3:17.08 	4:25.22 	9:00.81 	 
 	Hørsholm Svømmeforening 	 	 	 	5:34.05 	6:43.71 	7:52.91 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Manuela Wikiel 	1992 	 	759 	1:05.68 	2:13.50 	3:20.76 	4:28.24 	9:01.34 	 
 	Polen 	 	 	 	5:35.78 	6:44.26 	7:53.39 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Erica Dahlgran 	1997 	 	746 	1:03.13 	2:10.85 	3:19.04 	4:27.57 	9:04.39 	 
 	Simklubben S 02 	 	 	 	5:36.36 	6:46.40 	7:55.83 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Alba Forés 	1998 	 	733 	1:05.17 	2:14.17 	3:23.02 	4:32.21 	9:07.72 	 
 	Skånes Simf¨rbund 	 	 	 	5:41.62 	6:51.48 	8:00.35 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Amalie Østrup 	1997 	 	725 	1:03.54 	2:11.29 	3:20.00 	4:29.19 	9:09.61 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	5:39.23 	6:49.48 	8:00.22 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Anna Boutrup 	1998 	 	723 	1:05.64 	2:14.57 	3:23.80 	4:33.80 	9:10.24 	 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	5:43.18 	6:53.06 	8:02.42 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Mathilde Huss-Hansen 	1994 	 	714 	1:03.40 	2:11.01 	3:20.13 	4:30.49 	9:12.30 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	5:41.00 	6:51.60 	8:02.15 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Emma Wael 	1993 	 	705 	1:04.96 	2:14.02 	3:24.49 	4:35.07 	9:14.87 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	5:46.01 	6:56.45 	8:06.59 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Stephanie Hansen 	1996 	 	702 	1:06.36 	2:15.77 	3:25.60 	4:35.76 	9:15.59 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	5:46.14 	6:56.78 	8:07.23 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
14 	Simone Kronborg Riis 	1997 	 	698 	1:05.55 	2:15.07 	3:25.49 	4:36.16 	9:16.49 	 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	5:46.81 	6:57.43 	8:08.01 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
15 	Rikke Dehn 	1999 	 	692 	1:06.13 	2:15.45 	3:25.73 	4:36.76 	9:18.19 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	5:47.82 	6:59.07 	8:10.31 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
16 	Cecilia Eysturdal 	1996 	 	672 	1:06.16 	2:17.39 	3:29.20 	4:41.03 	9:23.67 	 
 	Ægir Klaksvik 	 	 	 	5:53.08 	7:04.78 	8:16.33 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
17 	Erica Sjöholm 	1997 	 	672 	1:04.54 	2:13.25 	3:22.89 	4:32.36 	9:23.80 	 
 	Sjöbo Simsällskap 	 	 	 	5:43.38 	6:56.03 	8:10.40 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
18 	Cecilie Høgskilde 	1999 	 	655 	1:06.26 	2:17.13 	3:28.42 	4:40.64 	9:28.39 	 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	5:53.01 	7:05.38 	8:17.83 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
19 	Josefine Hansson 	1992 	 	655 	1:08.52 	2:20.35 	3:32.19 	4:43.76 	9:28.49 	 
 	Malmö Kappsimningsklubb 	 	 	 	5:55.00 	7:06.35 	8:17.69 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
20 	Emma Rotstam 	1998 	 	641 	1:06.64 	2:17.64 	3:29.44 	4:41.84 	9:32.53 	 
 	Järfälla Simsällskap 	 	 	 	5:55.08 	7:08.35 	8:21.34 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
21 	Jackie Gade 	1998 	 	638 	1:06.46 	2:17.72 	3:30.07 	4:42.34 	9:33.66 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	5:55.24 	7:08.33 	8:21.41 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	27 marts 2014 
Licens til Hovedstadens Svømmeklub 	Udskriftstidspunkt 	19:10 
 
Resultat Løb 10 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danish Open 	 	Udskriftsdato 	28 marts 2014 	 
 	Stævne by 	København 	 	Udskriftstidspunkt 	12:29 	 
 	Arrangør 	Hovedstadens Svømmeklub & Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	27 marts 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 10, 200m Rygsvømning Damer, Indledende 
Europarekord Senior: Anastasia Zueva (1990) 2:04.94 2009-08-01 
Nordisk Rekord Senior: Pernille Larsen (1992) 2:10.27 2009-07-31 
Dansk Rekord Senior: Pernille Larsen (1992) 2:10.27 2009-07-31 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 2:11.97 2012-03-25 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	50m 	100m 	150m 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Eyglo Osk Gustafsdottir 	1995 	 	801 	31.20 	1:04.30 	1:38.84 	 	2:13.55 	 
 	Aegir 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Mie Ø. Nielsen 	1996 	 	758 	33.00 	1:08.00 	1:42.75 	 	2:16.05 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Sarah Bro 	1996 	 	750 	33.10 	1:07.14 	1:41.97 	 	2:16.49 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Klaudia Nazieblo 	1993 	 	744 	33.09 	1:07.80 	1:43.03 	 	2:16.90 	 
 	Polen 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Alicja Tchórz 	1992 	 	739 	31.82 	1:06.71 	1:42.56 	 	2:17.17 	 
 	Polen 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Amalie Østrup 	1997 	 	730 	32.51 	1:06.83 	1:42.36 	 	2:17.75 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Yasmin Saud Abdulkadir 	1994 	 	710 	32.53 	1:07.21 	1:43.39 	 	2:19.03 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Linnéa Olsson 	1994 	 	663 	33.18 	1:09.02 	1:45.72 	 	2:22.23 	 
 	Simklubben Triton 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Anna Brandt Nielsen 	1998 	 	663 	33.80 	1:09.84 	1:45.98 	 	2:22.27 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Ida Lindborg 	1994 	 	652 	32.93 	1:08.65 	1:45.93 	 	2:23.05 	Deltager ikke i finalen 
 	Malmö Kappsimningsklubb 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Maria Galic 	1995 	 	649 	34.06 	1:09.80 	1:46.80 	 	2:23.24 	Deltager ikke i finalen 
 	Jönköpings Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Laura Glerup Jensen 	1998 	 	646 	33.76 	1:10.43 	1:47.10 	 	2:23.48 	 
 	Berns Swim Team 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Hanna Jörlund 	1991 	 	635 	34.91 	1:11.48 	1:47.93 	 	2:24.30 	Deltager ikke i finalen 
 	Södertörns Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
14 	Cecilie Hansen 	1995 	 	632 	34.01 	1:11.56 	1:48.63 	 	2:24.53 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
15 	Cecilie Høgskilde 	1999 	 	631 	34.69 	1:11.71 	1:48.94 	 	2:24.59 	 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
16 	Julie Kepp Jensen 	2000 	 	628 	34.25 	1:10.90 	1:47.85 	 	2:24.82 	 
 	JGI Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
17 	Hannah Strunge Nissen 	1997 	 	622 	34.11 	1:10.34 	1:47.89 	 	2:25.31 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
18 	Lise-Lotte Larsen Bentin 	1997 	 	621 	34.21 	1:10.60 	1:47.58 	 	2:25.38 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
19 	Vilma Unnermark 	1997 	 	617 	34.03 	1:10.58 	1:47.86 	 	2:25.65 	Deltager ikke i finalen 
 	Södertörns Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
20 	Nicoline M. Riisberg 	1997 	 	617 	33.98 	1:10.56 	1:48.22 	 	2:25.68 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
21 	Emilie Falbe-Hansen 	1999 	 	611 	34.40 	1:12.29 	1:49.37 	 	2:26.15 	 
 	Gentofte Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
22 	Maja Jørgensen Bruun 	1995 	 	597 	34.86 	1:11.52 	1:49.15 	 	2:27.28 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
23 	Caroline Amalie Duus 	1998 	 	594 	34.55 	1:11.88 	1:48.83 	 	2:27.53 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
24 	Linda Baron 	1995 	 	570 	35.13 	1:13.36 	1:51.53 	 	2:29.59 	 
 	Järfälla Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
25 	Emma Maagøe 	1999 	 	563 	34.56 	1:12.20 	1:51.20 	 	2:30.20 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
26 	Caroline Øhrstrøm 	1995 	 	556 	34.66 	1:11.88 	1:50.67 	 	2:30.86 	 
 	Gladsaxe Idræts Forening 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
27 	Sophie Amalie Schøn 	1999 	 	551 	35.49 	1:13.71 	1:52.27 	 	2:31.26 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
28 	Sarah Mariner 	1998 	 	531 	34.76 	1:12.73 	1:53.11 	 	2:33.17 	 
 	Svømmeklubben MK 31 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
29 	Cecilie Forsberg Adolfsen 	1998 	 	520 	34.46 	1:12.93 	1:53.46 	 	2:34.22 	 
 	Hillerød Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
30 	Emily Brophy 	1999 	 	505 	35.01 	1:13.13 	1:53.84 	 	2:35.77 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
31 	Michelle Icka Christensen 	1995 	 	498 	36.12 	1:15.22 	1:55.52 	 	2:36.43 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	28 marts 2014 
Licens til Hovedstadens Svømmeklub 	Udskriftstidspunkt 	12:29 
 
Resultat Løb 10 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danish Open 	 	Udskriftsdato 	28 marts 2014 	 
 	Stævne by 	København 	 	Udskriftstidspunkt 	18:44 	 
 	Arrangør 	Hovedstadens Svømmeklub & Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	27 marts 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 10, 200m Rygsvømning Damer, Finaler 
Europarekord Senior: Anastasia Zueva (1990) 2:04.94 2009-08-01 
Nordisk Rekord Senior: Pernille Larsen (1992) 2:10.27 2009-07-31 
Dansk Rekord Senior: Pernille Larsen (1992) 2:10.27 2009-07-31 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 2:11.97 2012-03-25 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	50m 	100m 	150m 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Eyglo Osk Gustafsdottir 	1995 	 	862 	30.42 	1:02.84 	1:36.43 	 	2:10.34 	 
 	Aegir 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Mie Ø. Nielsen 	1996 	 	821 	31.10 	1:04.39 	1:38.38 	 	2:12.46 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Sarah Bro 	1996 	 	795 	32.51 	1:06.08 	1:40.01 	 	2:13.88 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Yasmin Saud Abdulkadir 	1994 	 	758 	32.38 	1:06.95 	1:41.67 	 	2:16.06 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Klaudia Nazieblo 	1993 	 	752 	32.55 	1:07.40 	1:42.58 	 	2:16.39 	 
 	Polen 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Amalie Østrup 	1997 	 	735 	32.11 	1:06.39 	1:41.61 	 	2:17.43 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Anna Brandt Nielsen 	1998 	 	644 	32.93 	1:08.60 	1:45.99 	 	2:23.59 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Laura Glerup Jensen 	1998 	 	643 	33.89 	1:10.23 	1:47.46 	 	2:23.67 	 
 	Berns Swim Team 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Alicja Tchórz 	1992 	 	741 	31.79 	1:06.97 	1:42.58 	 	2:17.09 	 
 	Polen 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Hannah Strunge Nissen 	1997 	 	682 	33.74 	1:09.15 	1:45.08 	 	2:20.89 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Julie Kepp Jensen 	2000 	 	662 	33.94 	1:09.81 	1:46.58 	 	2:22.31 	 
 	JGI Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Linnéa Olsson 	1994 	 	643 	33.17 	1:09.69 	1:47.42 	 	2:23.73 	 
 	Simklubben Triton 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Cecilie Hansen 	1995 	 	636 	33.29 	1:10.03 	1:47.46 	 	2:24.24 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
14 	Cecilie Høgskilde 	1999 	 	612 	34.46 	1:12.02 	1:49.81 	 	2:26.10 	 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
15 	Nicoline M. Riisberg 	1997 	 	609 	34.70 	1:12.34 	1:49.73 	 	2:26.35 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
16 	Lise-Lotte Larsen Bentin 	1997 	 	605 	34.06 	1:11.06 	1:49.01 	 	2:26.64 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	28 marts 2014 
Licens til Hovedstadens Svømmeklub 	Udskriftstidspunkt 	18:44 
 
Resultat Løb 11 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danish Open 	 	Udskriftsdato 	28 marts 2014 	 
 	Stævne by 	København 	 	Udskriftstidspunkt 	12:29 	 
 	Arrangør 	Hovedstadens Svømmeklub & Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	27 marts 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 11, 100m Brystsvømning Herrer, Indledende 
Europarekord Senior: Hugues Duboscq (1981) 58.64 2009-07-27 
Nordisk Rekord Senior: Alexander Dale Oen (1985) 58.71 2011-07-25 
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 1:02.41 2009-07-26 
Dansk Rekord Junior: Joachim Mortensen (1995) 1:02.76 2012-07-11 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	50m 	 	 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Sverre Næss 	1992 	 	825 	29.24 	 	 	 	1:02.32 	 
 	Bergensvømmerne 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Raphael de Oliveira Rodrigues 	1991 	 	809 	29.33 	 	 	 	1:02.73 	 
 	Brasilien 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Chris Christensen 	1988 	 	774 	30.24 	 	 	 	1:03.66 	 
 	Holstebro Svømme Club 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Dawid Szulich 	1990 	 	772 	29.65 	 	 	 	1:03.71 	 
 	Polen 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Kristoffer Moos 	1996 	 	750 	30.35 	 	 	 	1:04.32 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Mathias Andersen 	1991 	 	736 	30.71 	 	 	 	1:04.73 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Christian V. Rasmussen 	1996 	 	729 	30.26 	 	 	 	1:04.95 	 
 	Odense Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Sebastian Dobrescu 	1994 	 	729 	30.48 	 	 	 	1:04.95 	 
 	Jönköpings Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Lasse Pittioni 	1995 	 	726 	31.14 	 	 	 	1:05.02 	 
 	Gladsaxe Idræts Forening 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Niklas Hedegaard 	1990 	 	725 	30.65 	 	 	 	1:05.07 	 
 	Farum Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Emil Klingberg 	1987 	 	720 	30.51 	 	 	 	1:05.21 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Viktor Christensen 	1995 	 	716 	31.12 	 	 	 	1:05.34 	 
 	Køge Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Jeremy Peter 	1988 	 	710 	31.11 	 	 	 	1:05.50 	Deltager ikke i finalen 
 	Kungsbacka Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
14 	Noa Koch 	1996 	 	706 	31.14 	 	 	 	1:05.63 	Deltager ikke i finalen 
 	Uddevalla Sim 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
15 	Bastian Schober 	1994 	 	703 	30.92 	 	 	 	1:05.73 	Deltager ikke i finalen 
 	Sg Bayer 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
16 	Kevin Thorvaldsson 	1995 	 	688 	30.74 	 	 	 	1:06.21 	Deltager ikke i finalen 
 	Jönköpings Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
17 	Linus Kanth 	1991 	 	687 	31.16 	 	 	 	1:06.23 	Deltager ikke i finalen 
 	Västerås Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
18 	Janus Meinert 	1995 	 	675 	31.92 	 	 	 	1:06.63 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
19 	Christoffer Andersson 	1994 	 	668 	31.48 	 	 	 	1:06.86 	Deltager ikke i finalen 
 	Tyresö Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
20 	Simen Dale 	1991 	 	662 	31.02 	 	 	 	1:07.05 	Deltager ikke i finalen 
 	Bergensvømmerne 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
21 	Jakob Klint Axelsen 	1996 	 	654 	30.80 	 	 	 	1:07.34 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
22 	Robert Asfeldt 	1996 	 	642 	32.18 	 	 	 	1:07.74 	 
 	Herning Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
23 	Timon Wedekind 	1996 	 	628 	32.31 	 	 	 	1:08.26 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
24 	Andreas Borre Heltborg 	1996 	 	623 	32.37 	 	 	 	1:08.44 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
25 	Michael Petersen 	1994 	 	614 	32.66 	 	 	 	1:08.77 	 
 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
26 	Niklas Broch Thielemann 	1994 	 	610 	32.69 	 	 	 	1:08.91 	 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
27 	Viktor Kertes 	1996 	 	603 	31.91 	 	 	 	1:09.18 	 
 	Skånes Simf¨rbund 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
28 	Ludvig Strand 	1994 	 	592 	31.47 	 	 	 	1:09.60 	 
 	Täby Sim 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
29 	Joel Knutsson 	1997 	 	590 	32.95 	 	 	 	1:09.69 	 
 	Skånes Simf¨rbund 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
30 	Jonas Vibsig Berding 	1996 	 	586 	32.33 	 	 	 	1:09.82 	 
 	Gladsaxe Idræts Forening 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
31 	Mads Hansen 	1995 	 	586 	32.58 	 	 	 	1:09.84 	 
 	Nakskov Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
32 	Anton Andersson 	1993 	 	579 	32.53 	 	 	 	1:10.12 	 
 	Linköpings Allmänna SS 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
33 	Gøkhan Dagidir 	1995 	 	575 	32.54 	 	 	 	1:10.29 	 
 	Vest-Brøndby 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
34 	Sebastian Engfors Nyqvist 	1996 	 	567 	32.83 	 	 	 	1:10.63 	 
 	Simklubben Elfsborg 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
35 	Christian Christensen 	1991 	 	560 	33.05 	 	 	 	1:10.90 	 
 	U.S.G 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
36 	Max Peterson 	1994 	 	553 	32.38 	 	 	 	1:11.21 	 
 	Föreningen Trelleborg Sim 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
37 	Rasmus B. Larsen 	1997 	 	552 	32.52 	 	 	 	1:11.25 	 
 	Slagelse Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
38 	David Kruthammar 	1997 	 	545 	32.31 	 	 	 	1:11.55 	 
 	Täby Sim 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
39 	Martin Jungersen 	1997 	 	467 	34.50 	 	 	 	1:15.33 	 
 	Svømmeklubben MK 31 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
- 	Markus Joensen 	1996 	 	 	 	 	 	 	DNS 	 
 	Swim Team Tåstrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
- 	Jacob M. Jørgensen 	1997 	 	 	 	 	 	 	DSQ 	flyb før arme v 50 m 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
- 	Marcin Suzin 	1993 	 	 	 	 	 	 	DSQ 	flyb før arme v 50 m 
 	Polen 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
- 	Simon Westh 	1990 	 	 	 	 	 	 	DSQ 	flyb før arme v 50 m 
 	Gladsaxe Idræts Forening 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
- 	Sørin Martin Johannessen 	1991 	 	 	 	 	 	 	DSQ 	flyb før arme v 50 m 
 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	28 marts 2014 
Licens til Hovedstadens Svømmeklub 	Udskriftstidspunkt 	12:29 
 
Resultat Løb 11 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danish Open 	 	Udskriftsdato 	28 marts 2014 	 
 	Stævne by 	København 	 	Udskriftstidspunkt 	18:44 	 
 	Arrangør 	Hovedstadens Svømmeklub & Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	27 marts 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 11, 100m Brystsvømning Herrer, Finaler 
Europarekord Senior: Hugues Duboscq (1981) 58.64 2009-07-27 
Nordisk Rekord Senior: Alexander Dale Oen (1985) 58.71 2011-07-25 
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 1:02.41 2009-07-26 
Dansk Rekord Junior: Joachim Mortensen (1995) 1:02.76 2012-07-11 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	50m 	 	 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Raphael de Oliveira Rodrigues 	1991 	 	854 	28.71 	 	 	 	1:01.61 	 
 	Brasilien 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Sverre Næss 	1992 	 	812 	29.13 	 	 	 	1:02.64 	 
 	Bergensvømmerne 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Chris Christensen 	1988 	 	787 	29.71 	 	 	 	1:03.31 	 
 	Holstebro Svømme Club 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Niklas Hedegaard 	1990 	 	766 	29.56 	 	 	 	1:03.89 	 
 	Farum Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Mathias Andersen 	1991 	 	763 	30.03 	 	 	 	1:03.97 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Lasse Pittioni 	1995 	 	760 	29.63 	 	 	 	1:04.05 	 
 	Gladsaxe Idræts Forening 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Kristoffer Moos 	1996 	 	752 	30.61 	 	 	 	1:04.28 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Christian V. Rasmussen 	1996 	 	738 	30.74 	 	 	 	1:04.68 	 
 	Odense Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Dawid Szulich 	1990 	 	805 	29.47 	 	 	 	1:02.82 	 
 	Polen 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Emil Klingberg 	1987 	 	742 	30.47 	 	 	 	1:04.55 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Sebastian Dobrescu 	1994 	 	737 	30.05 	 	 	 	1:04.71 	 
 	Jönköpings Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Jakob Klint Axelsen 	1996 	 	718 	30.86 	 	 	 	1:05.27 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Viktor Christensen 	1995 	 	712 	30.78 	 	 	 	1:05.45 	 
 	Køge Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
14 	Janus Meinert 	1995 	 	691 	31.54 	 	 	 	1:06.10 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
15 	Timon Wedekind 	1996 	 	611 	32.19 	 	 	 	1:08.88 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
16 	Robert Asfeldt 	1996 	 	596 	32.41 	 	 	 	1:09.43 	 
 	Herning Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	28 marts 2014 
Licens til Hovedstadens Svømmeklub 	Udskriftstidspunkt 	18:44 
 
Resultat Løb 12 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danish Open 	 	Udskriftsdato 	28 marts 2014 	 
 	Stævne by 	København 	 	Udskriftstidspunkt 	12:29 	 
 	Arrangør 	Hovedstadens Svømmeklub & Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	27 marts 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 12, 50m Brystsvømning Damer, Indledende 
Europarekord Senior: Ruta Meilutyte (1997) 29.48 2013-08-03 
Nordisk Rekord Senior: Jennie Johansson (1988) 30.23 2013-08-04 
Dansk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 30.57 2013-08-03 
Dansk Rekord Junior: Josephina Bartela (1994) 32.57 2010-07-14 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	 	 	 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Louise B. Dalgaard 	1990 	 	786 	 	 	 	 	31.94 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Anouk Elzerman 	1990 	 	759 	 	 	 	 	32.31 	 
 	de Dolfijn 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Rikke Møller Pedersen 	1989 	 	753 	 	 	 	 	32.39 	 
 	Herning Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Joline Höstman 	1988 	 	703 	 	 	 	 	33.15 	 
 	Mölndals Allmänna Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Cecilie Holten 	1996 	 	699 	 	 	 	 	33.21 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Paulina Zachoszcz 	1993 	 	689 	 	 	 	 	33.37 	 
 	Mkp Szczecin 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Elida Hole 	1996 	 	686 	 	 	 	 	33.41 	 
 	Vestkantsvømmerne 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Sophie Hansson 	1998 	 	682 	 	 	 	 	33.48 	Deltager ikke i finalen 
 	Skånes Simf¨rbund 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Anna Wermuth 	1996 	 	672 	 	 	 	 	33.65 	 
 	Odense Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Isabelle Avenius 	1996 	 	671 	 	 	 	 	33.67 	Deltager ikke i finalen 
 	Kungälvs Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Vilma Ekström 	1994 	 	670 	 	 	 	 	33.68 	Deltager ikke i finalen 
 	Linköpings Allmänna SS 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Josefine B. Pedersen 	1999 	 	665 	 	 	 	 	33.77 	 
 	Svømmeklubben MK 31 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Susann Bjørnsen 	1993 	 	663 	 	 	 	 	33.80 	Deltager ikke i finalen 
 	Setermoen Svømmeklubb 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
14 	Anna Puggaard 	1996 	 	661 	 	 	 	 	33.83 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
15 	Josephina Bartela 	1994 	 	659 	 	 	 	 	33.87 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
16 	Lina Wingren 	1996 	 	655 	 	 	 	 	33.93 	Deltager ikke i finalen 
 	Simklubben Triton 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
17 	Julie D. Hald 	1996 	 	653 	 	 	 	 	33.97 	 
 	Herning Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
18 	Kelly Riber Rasmussen 	1994 	 	652 	 	 	 	 	33.99 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
19 	Maria Grandt 	1998 	 	646 	 	 	 	 	34.10 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
20 	Malin Westman 	1995 	 	642 	 	 	 	 	34.16 	Deltager ikke i finalen 
 	Mölndals Allmänna Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
21 	Julie Pavon Friis 	1999 	 	642 	 	 	 	 	34.17 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
22 	Sandra Olofsson 	1990 	 	641 	 	 	 	 	34.19 	Deltager ikke i finalen 
 	Uddevalla Sim 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
23 	Vendela Norrman 	1995 	 	637 	 	 	 	 	34.26 	Deltager ikke i finalen 
 	Tyresö Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
24 	Miranda Bånnsgård 	1992 	 	636 	 	 	 	 	34.27 	Deltager ikke i finalen 
 	Mölndals Allmänna Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
25 	Sara Krog Christoffersen 	1996 	 	624 	 	 	 	 	34.49 	 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
26 	Ghita Kobbelgaard 	1995 	 	623 	 	 	 	 	34.51 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
27 	Ariel Braathen 	1999 	 	622 	 	 	 	 	34.53 	 
 	Bergens Svømme Club 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
28 	Anne-Sofie Lindblad 	1997 	 	618 	 	 	 	 	34.60 	 
 	Vallensbæk IF Af 1939 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
29 	Maja Nielsen 	1996 	 	611 	 	 	 	 	34.73 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
30 	Moa Ståhl 	1995 	 	600 	 	 	 	 	34.94 	 
 	Simklubben Triton 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
31 	Malene Bang 	1999 	 	597 	 	 	 	 	35.00 	 
 	Slangerup Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
32 	Signe Nielsen 	1998 	 	586 	 	 	 	 	35.22 	 
 	Ringsted Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
33 	Simone Friis 	1991 	 	583 	 	 	 	 	35.27 	 
 	Roskilde Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
34 	Lise Norgil Damgaard 	1997 	 	581 	 	 	 	 	35.32 	 
 	Gentofte Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
35 	Ásbjørg Hjelm 	1999 	 	575 	 	 	 	 	35.44 	 
 	Ægir Klaksvik 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
36 	Merle F. V. Christensen 	1998 	 	573 	 	 	 	 	35.48 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
37 	Astrid Ovesen 	1999 	 	573 	 	 	 	 	35.49 	 
 	Slagelse Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
38 	Paulina Majszutowicz 	1998 	 	568 	 	 	 	 	35.59 	 
 	Mkp Szczecin 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
39 	Tenna Jensen 	1998 	 	564 	 	 	 	 	35.67 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
40 	Linda Fagermar 	1989 	 	561 	 	 	 	 	35.73 	 
 	Föreningen Trelleborg Sim 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
41 	Helena Kornerup Klejstrup 	1999 	 	561 	 	 	 	 	35.74 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
42 	Nikoline Marker-Pedersen 	1996 	 	558 	 	 	 	 	35.79 	 
 	Vest-Brøndby 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
43 	Freja Englund 	1997 	 	556 	 	 	 	 	35.83 	 
 	Hillerød Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
44 	Amalie H. Falck-Schmith 	1989 	 	549 	 	 	 	 	35.99 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
45 	Simone H. Lauridsen 	1999 	 	547 	 	 	 	 	36.04 	 
 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
46 	Isabel Mass 	1998 	 	536 	 	 	 	 	36.28 	 
 	Slangerup Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
47 	Thea Schulze 	1998 	 	534 	 	 	 	 	36.32 	 
 	Hørsholm Svømmeforening 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
48 	Julia Brinkhagan 	1999 	 	510 	 	 	 	 	36.89 	 
 	Skånes Simf¨rbund 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
49 	Rikke Mundt Lohse 	1996 	 	509 	 	 	 	 	36.92 	 
 	Hillerød Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
50 	Amanda Glerup Andersen 	1998 	 	507 	 	 	 	 	36.97 	 
 	Slagelse Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
51 	Maria Tanderup Hansen 	1998 	 	505 	 	 	 	 	37.00 	 
 	Slagelse Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
52 	Emine Bjarup Thøgersen 	1998 	 	495 	 	 	 	 	37.25 	 
 	Svømmeklubben S 68 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
53 	Andrea Gustavsson 	1996 	 	481 	 	 	 	 	37.61 	 
 	Malmö Kappsimningsklubb 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
54 	Turið S. Christiansen 	1996 	 	433 	 	 	 	 	38.95 	 
 	Ægir Klaksvik 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
- 	Evelyn Álvarez Pérez 	1993 	 	 	 	 	 	 	DSQ 	fl flyben eft start 
 	Metropole Swimming Club 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	28 marts 2014 
Licens til Hovedstadens Svømmeklub 	Udskriftstidspunkt 	12:29 
 
Resultat Løb 12 (Semifinaler) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danish Open 	 	Udskriftsdato 	28 marts 2014 	 
 	Stævne by 	København 	 	Udskriftstidspunkt 	18:44 	 
 	Arrangør 	Hovedstadens Svømmeklub & Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	27 marts 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 12, 50m Brystsvømning Damer, Semifinaler 
Europarekord Senior: Ruta Meilutyte (1997) 29.48 2013-08-03 
Nordisk Rekord Senior: Jennie Johansson (1988) 30.23 2013-08-04 
Dansk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 30.57 2013-08-03 
Dansk Rekord Junior: Josephina Bartela (1994) 32.57 2010-07-14 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	 	 	 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Louise B. Dalgaard 	1990 	 	801 	 	 	 	 	31.74 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Rikke Møller Pedersen 	1989 	 	765 	 	 	 	 	32.23 	 
 	Herning Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Anouk Elzerman 	1990 	 	742 	 	 	 	 	32.55 	 
 	de Dolfijn 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Cecilie Holten 	1996 	 	734 	 	 	 	 	32.67 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Elida Hole 	1996 	 	709 	 	 	 	 	33.06 	 
 	Vestkantsvømmerne 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Paulina Zachoszcz 	1993 	 	692 	 	 	 	 	33.32 	Deltager ikke i finalen 
 	Mkp Szczecin 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Joline Höstman 	1988 	 	689 	 	 	 	 	33.37 	Deltager ikke i finalen 
 	Mölndals Allmänna Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Josephina Bartela 	1994 	 	680 	 	 	 	 	33.52 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Josefine B. Pedersen 	1999 	 	662 	 	 	 	 	33.82 	 
 	Svømmeklubben MK 31 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Kelly Riber Rasmussen 	1994 	 	657 	 	 	 	 	33.90 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Anna Wermuth 	1996 	 	650 	 	 	 	 	34.03 	 
 	Odense Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Maria Grandt 	1998 	 	646 	 	 	 	 	34.10 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Anna Puggaard 	1996 	 	644 	 	 	 	 	34.12 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
14 	Julie D. Hald 	1996 	 	644 	 	 	 	 	34.13 	 
 	Herning Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
15 	Julie Pavon Friis 	1999 	 	624 	 	 	 	 	34.49 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
16 	Sara Krog Christoffersen 	1996 	 	616 	 	 	 	 	34.64 	 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	28 marts 2014 
Licens til Hovedstadens Svømmeklub 	Udskriftstidspunkt 	18:44 
 
Resultat Løb 12 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danish Open 	 	Udskriftsdato 	28 marts 2014 	 
 	Stævne by 	København 	 	Udskriftstidspunkt 	19:22 	 
 	Arrangør 	Hovedstadens Svømmeklub & Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	27 marts 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 12, 50m Brystsvømning Damer, Finaler 
Europarekord Senior: Ruta Meilutyte (1997) 29.48 2013-08-03 
Nordisk Rekord Senior: Jennie Johansson (1988) 30.23 2013-08-04 
Dansk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 30.57 2013-08-03 
Dansk Rekord Junior: Josephina Bartela (1994) 32.57 2010-07-14 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	 	 	 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Rikke Møller Pedersen 	1989 	 	850 	 	 	 	 	31.11 	 
 	Herning Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Louise B. Dalgaard 	1990 	 	808 	 	 	 	 	31.65 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Anouk Elzerman 	1990 	 	756 	 	 	 	 	32.36 	 
 	de Dolfijn 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Cecilie Holten 	1996 	 	730 	 	 	 	 	32.74 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Josephina Bartela 	1994 	 	696 	 	 	 	 	33.26 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Elida Hole 	1996 	 	695 	 	 	 	 	33.27 	 
 	Vestkantsvømmerne 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Josefine B. Pedersen 	1999 	 	666 	 	 	 	 	33.75 	 
 	Svømmeklubben MK 31 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
- 	Kelly Riber Rasmussen 	1994 	 	 	 	 	 	 	DNS 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	28 marts 2014 
Licens til Hovedstadens Svømmeklub 	Udskriftstidspunkt 	19:22 
 
Resultat Løb 13 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danish Open 	 	Udskriftsdato 	28 marts 2014 	 
 	Stævne by 	København 	 	Udskriftstidspunkt 	12:29 	 
 	Arrangør 	Hovedstadens Svømmeklub & Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	27 marts 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 13, 50m Frisvømning Herrer, Indledende 
Europarekord Senior: Frederic Bousquet (1981) 20.94 2009-04-26 
Nordisk Rekord Senior: Stefan Nystrand (1981) 21.45 2009-07-31 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 22.36 2009-04-11 
Dansk Rekord Junior: Magnus Westermann (1995) 23.07 2013-03-29 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	 	 	 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Alan Madeira Da Vitória 	1986 	 	778 	 	 	 	 	22.73 	 
 	Brasilien 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Sebastian Szczepanski 	1995 	 	760 	 	 	 	 	22.91 	 
 	Polen 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Christoffer Carlsen 	1992 	 	728 	 	 	 	 	23.24 	 
 	Mölndals Allmänna Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Magnus Westermann 	1995 	 	708 	 	 	 	 	23.46 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Marius Solaat Rødland 	1997 	 	703 	 	 	 	 	23.51 	 
 	Vestkantsvømmerne 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Daniel Steen Andersen 	1995 	 	696 	 	 	 	 	23.59 	 
 	Horsens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Max Mral 	1993 	 	691 	 	 	 	 	23.65 	Deltager ikke i finalen 
 	Sg Bayer 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Kacper Majchrzak 	1992 	 	690 	 	 	 	 	23.66 	Deltager ikke i finalen 
 	Polen 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Emil Skovfoged Gregersen 	1992 	 	683 	 	 	 	 	23.74 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Jan Holub 	1997 	 	679 	 	 	 	 	23.78 	Deltager ikke i finalen 
 	Wks Slask Wroclaw 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Isak Eliasson 	1996 	 	670 	 	 	 	 	23.89 	Deltager ikke i finalen 
 	Mölndals Allmänna Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Mateo Maciuniak Bartl 	1993 	 	665 	 	 	 	 	23.95 	Deltager ikke i finalen 
 	Metropole Swimming Club 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Mateusz Wysoczynski 	1993 	 	664 	 	 	 	 	23.96 	Deltager ikke i finalen 
 	Polen 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
14 	Jonas Nervil Kistorp 	1997 	 	663 	 	 	 	 	23.97 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
15 	Håkon Wulf Haugen 	1996 	 	657 	 	 	 	 	24.05 	Deltager ikke i finalen 
 	Bergens Svømme Club 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
16 	Jens Bach 	1997 	 	656 	 	 	 	 	24.06 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
17 	Fabian Steen 	1996 	 	653 	 	 	 	 	24.09 	Deltager ikke i finalen 
 	Helsingborgs Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
18 	Anton Bromer 	1995 	 	649 	 	 	 	 	24.15 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
19 	Crox Enesto Acuna Rodriguez 	1990 	 	643 	 	 	 	 	24.22 	Deltager ikke i finalen 
 	Venezuela 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
20 	Magnus Yde 	1996 	 	638 	 	 	 	 	24.28 	 
 	Svømmeklubben S 68 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
20 	Markus Lie 	1995 	 	638 	 	 	 	 	24.28 	Deltager ikke i finalen 
 	Bergensvømmerne 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
22 	Morten Bak Hansen 	1995 	 	636 	 	 	 	 	24.31 	 
 	JGI Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
23 	Martin Persson 	1992 	 	635 	 	 	 	 	24.32 	Deltager ikke i finalen 
 	Kungsbacka Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
24 	Anton Arvidsson 	1994 	 	633 	 	 	 	 	24.35 	Deltager ikke i finalen 
 	Uddevalla Sim 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
24 	Mateusz Chaba 	1996 	 	633 	 	 	 	 	24.35 	Deltager ikke i finalen 
 	Wks Slask Wroclaw 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
26 	Emil Benning 	1993 	 	632 	 	 	 	 	24.36 	Deltager ikke i finalen 
 	Mks Juvenia Wroclaw 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
27 	Dawid Zielinski 	1992 	 	630 	 	 	 	 	24.38 	Deltager ikke i finalen 
 	Polen 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
28 	Viktor Hörndahl 	1995 	 	630 	 	 	 	 	24.39 	Deltager ikke i finalen 
 	Kungsbacka Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
29 	Joan Casanovas Skoubo 	1997 	 	629 	 	 	 	 	24.40 	Deltager ikke i finalen 
 	Club Natacio Sabadell 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
30 	Pawel Sendyk 	1997 	 	615 	 	 	 	 	24.58 	Deltager ikke i finalen 
 	Mkp Szczecin 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
31 	Sander Nielsen Sivertssen 	1996 	 	614 	 	 	 	 	24.59 	Deltager ikke i finalen 
 	Bergens Svømme Club 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
32 	Marcus Krøyer Svendsen 	1997 	 	614 	 	 	 	 	24.60 	Deltager ikke i finalen 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
33 	Thomas Steenberg 	1994 	 	612 	 	 	 	 	24.62 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
34 	Daniel Forndal 	1997 	 	611 	 	 	 	 	24.64 	Deltager ikke i finalen 
 	Jönköpings Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
34 	Frederik A. Mariegaard 	1994 	 	611 	 	 	 	 	24.64 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
36 	Oscar Ekström 	1994 	 	609 	 	 	 	 	24.66 	Deltager ikke i finalen 
 	Linköpings Allmänna SS 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
37 	Jonas Olczyk 	1994 	 	608 	 	 	 	 	24.68 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
38 	Lars Merl 	1993 	 	603 	 	 	 	 	24.74 	 
 	Køge Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
39 	Roger Kurant 	1994 	 	599 	 	 	 	 	24.80 	 
 	Wks Slask Wroclaw 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
40 	Martin Dahlberg 	1992 	 	597 	 	 	 	 	24.83 	 
 	Växjö Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
41 	Emil Gustafsson 	1995 	 	596 	 	 	 	 	24.84 	 
 	Jönköpings Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
42 	Marcus Olesen 	1995 	 	593 	 	 	 	 	24.88 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
42 	Pontus Palmqvist 	1991 	 	593 	 	 	 	 	24.88 	 
 	Linköpings Allmänna SS 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
42 	Rasmus Birkelund Rahe 	1994 	 	593 	 	 	 	 	24.88 	 
 	Hørsholm Svømmeforening 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
45 	Frederik Christensen 	1992 	 	588 	 	 	 	 	24.95 	 
 	Køge Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
46 	Mads Knoblauch 	1993 	 	587 	 	 	 	 	24.96 	 
 	Odense Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
47 	Joel Huth 	1996 	 	587 	 	 	 	 	24.97 	 
 	Södertörns Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
48 	Ulrik Peter Willén 	1995 	 	584 	 	 	 	 	25.01 	 
 	Søllerød Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
49 	Peter Gjerulff 	1996 	 	578 	 	 	 	 	25.10 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
50 	Morten Bordervich 	1994 	 	574 	 	 	 	 	25.16 	 
 	Madla Svømmeklubb 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
50 	Peter Huse Gaarde-Hansen 	1996 	 	574 	 	 	 	 	25.16 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
52 	Niels Breum Hansen 	1994 	 	573 	 	 	 	 	25.17 	 
 	Helsinge Skytte & IF 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
53 	Mathias Kristian Pedersen 	1996 	 	569 	 	 	 	 	25.23 	 
 	Vejle Svømmeklub Triton 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
54 	Viktor Kertes 	1996 	 	567 	 	 	 	 	25.26 	 
 	Skånes Simf¨rbund 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
55 	Adam Schön Svensson 	1991 	 	561 	 	 	 	 	25.35 	 
 	Malmö Kappsimningsklubb 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
56 	Marcus Thøgersen 	1995 	 	558 	 	 	 	 	25.39 	 
 	Svømmeklubben S 68 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
57 	Filip Holmqvist 	1994 	 	553 	 	 	 	 	25.47 	 
 	Mölndals Allmänna Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
58 	Thomas Birkkjær 	1996 	 	552 	 	 	 	 	25.48 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
59 	Johannes E. Mariegaard 	1997 	 	550 	 	 	 	 	25.51 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
60 	Emil Kamuk Frederiksen 	1995 	 	542 	 	 	 	 	25.64 	 
 	Vejle Svømmeklub Triton 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
60 	Thierry Jattke 	1997 	 	542 	 	 	 	 	25.64 	 
 	Sg Bayer 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
62 	Sørin Martin Johannessen 	1991 	 	541 	 	 	 	 	25.65 	 
 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
63 	Hannibal Steenfos 	1996 	 	534 	 	 	 	 	25.77 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
64 	Martin Jungersen 	1997 	 	532 	 	 	 	 	25.79 	 
 	Svømmeklubben MK 31 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
65 	Frederik K. Mortensen 	1995 	 	526 	 	 	 	 	25.89 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
66 	Lasse Christensen 	1994 	 	499 	 	 	 	 	26.35 	 
 	Horsens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
- 	Simon Hansen 	1997 	 	 	 	 	 	 	DNS 	 
 	Slagelse Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
- 	Gustav Eriksson 	1994 	 	 	 	 	 	 	DSQ 	tyvstart 
 	Kungsbacka Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	28 marts 2014 
Licens til Hovedstadens Svømmeklub 	Udskriftstidspunkt 	12:29 
 
Resultat Løb 13 (Semifinaler) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danish Open 	 	Udskriftsdato 	28 marts 2014 	 
 	Stævne by 	København 	 	Udskriftstidspunkt 	18:44 	 
 	Arrangør 	Hovedstadens Svømmeklub & Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	27 marts 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 13, 50m Frisvømning Herrer, Semifinaler 
Europarekord Senior: Frederic Bousquet (1981) 20.94 2009-04-26 
Nordisk Rekord Senior: Stefan Nystrand (1981) 21.45 2009-07-31 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 22.36 2009-04-11 
Dansk Rekord Junior: Magnus Westermann (1995) 23.07 2013-03-29 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	 	 	 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Sebastian Szczepanski 	1995 	 	750 	 	 	 	 	23.01 	 
 	Polen 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Alan Madeira Da Vitória 	1986 	 	726 	 	 	 	 	23.26 	 
 	Brasilien 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Christoffer Carlsen 	1992 	 	723 	 	 	 	 	23.29 	Deltager ikke i finalen 
 	Mölndals Allmänna Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Magnus Westermann 	1995 	 	719 	 	 	 	 	23.34 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Marius Solaat Rødland 	1997 	 	704 	 	 	 	 	23.50 	Deltager ikke i finalen 
 	Vestkantsvømmerne 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Daniel Steen Andersen 	1995 	 	702 	 	 	 	 	23.52 	 
 	Horsens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Morten Bak Hansen 	1995 	 	679 	 	 	 	 	23.79 	 
 	JGI Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Emil Skovfoged Gregersen 	1992 	 	677 	 	 	 	 	23.81 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Jens Bach 	1997 	 	665 	 	 	 	 	23.95 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Jonas Nervil Kistorp 	1997 	 	655 	 	 	 	 	24.07 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Magnus Yde 	1996 	 	649 	 	 	 	 	24.14 	 
 	Svømmeklubben S 68 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Anton Bromer 	1995 	 	630 	 	 	 	 	24.39 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Jonas Olczyk 	1994 	 	624 	 	 	 	 	24.46 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
14 	Thomas Steenberg 	1994 	 	623 	 	 	 	 	24.47 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
15 	Lars Merl 	1993 	 	622 	 	 	 	 	24.49 	 
 	Køge Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
16 	Frederik A. Mariegaard 	1994 	 	601 	 	 	 	 	24.77 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	28 marts 2014 
Licens til Hovedstadens Svømmeklub 	Udskriftstidspunkt 	18:44 
 
Resultat Løb 13 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danish Open 	 	Udskriftsdato 	28 marts 2014 	 
 	Stævne by 	København 	 	Udskriftstidspunkt 	19:22 	 
 	Arrangør 	Hovedstadens Svømmeklub & Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	27 marts 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 13, 50m Frisvømning Herrer, Finaler 
Europarekord Senior: Frederic Bousquet (1981) 20.94 2009-04-26 
Nordisk Rekord Senior: Stefan Nystrand (1981) 21.45 2009-07-31 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 22.36 2009-04-11 
Dansk Rekord Junior: Magnus Westermann (1995) 23.07 2013-03-29 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	 	 	 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Alan Madeira Da Vitória 	1986 	 	805 	 	 	 	 	22.47 	 
 	Brasilien 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Sebastian Szczepanski 	1995 	 	782 	 	 	 	 	22.69 	 
 	Polen 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Daniel Steen Andersen 	1995 	 	714 	 	 	 	 	23.39 	 
 	Horsens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Magnus Westermann 	1995 	 	699 	 	 	 	 	23.55 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Emil Skovfoged Gregersen 	1992 	 	683 	 	 	 	 	23.74 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Morten Bak Hansen 	1995 	 	673 	 	 	 	 	23.85 	 
 	JGI Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Jonas Nervil Kistorp 	1997 	 	651 	 	 	 	 	24.12 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Jens Bach 	1997 	 	648 	 	 	 	 	24.16 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	28 marts 2014 
Licens til Hovedstadens Svømmeklub 	Udskriftstidspunkt 	19:22 
 
Resultat Løb 14 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danish Open 	 	Udskriftsdato 	28 marts 2014 	 
 	Stævne by 	København 	 	Udskriftstidspunkt 	12:29 	 
 	Arrangør 	Hovedstadens Svømmeklub & Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	27 marts 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 14, 400m Medley Damer, Indledende 
Europarekord Senior: Katinka Hosszu (1989) 4:30.31 2009-08-02 
Nordisk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 4:38.20 2009-08-02 
Dansk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 4:38.20 2009-08-02 
Dansk Rekord Junior: Julie Aglund Lauridsen (1996) 4:52.62 2012-07-04 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	100m 	200m 	300m 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Julie Aglund Lauridsen 	1996 	 	790 	1:04.46 	2:17.94 	3:43.58 	 	4:50.36 	Deltager ikke i finalen 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Alicja Tchórz 	1992 	 	731 	1:07.56 	2:27.50 	3:50.24 	 	4:57.97 	 
 	Polen 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Anna Boutrup 	1998 	 	726 	1:08.81 	2:28.07 	3:51.31 	 	4:58.58 	 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Sidse Kehlet 	1996 	 	715 	1:05.95 	2:26.25 	3:51.02 	 	5:00.06 	 
 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Ida Schütt 	1996 	 	686 	1:08.73 	2:29.41 	3:55.86 	 	5:04.31 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Céline Bertrand 	1995 	 	686 	1:08.32 	2:27.37 	3:55.88 	 	5:04.33 	 
 	Skövde Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Asta Blanch 	1996 	 	683 	1:09.69 	2:28.17 	3:54.04 	 	5:04.73 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Erica Sjöholm 	1997 	 	671 	1:08.83 	2:27.81 	3:58.48 	 	5:06.56 	Deltager ikke i finalen 
 	Sjöbo Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Katrine B. Hansen 	1999 	 	670 	1:09.33 	2:29.66 	3:54.90 	 	5:06.72 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Elin Haugland 	1996 	 	657 	1:08.08 	2:26.63 	3:57.49 	 	5:08.72 	 
 	Bergensvømmerne 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Cecilie F. Jensen 	1998 	 	625 	1:10.12 	2:29.75 	3:59.68 	 	5:13.80 	Deltager ikke i finalen 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Emelie Johansson 	1996 	 	620 	1:10.85 	2:35.92 	4:03.47 	 	5:14.73 	 
 	Täby Sim 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Emma Westman 	1993 	 	619 	1:13.52 	2:38.02 	4:02.41 	 	5:14.93 	 
 	Mölndals Allmänna Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
14 	Madelene Andersson 	1991 	 	618 	1:09.83 	2:31.15 	4:01.38 	 	5:14.99 	 
 	Växjö Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
15 	Hanna Jörlund 	1991 	 	617 	1:10.37 	2:29.52 	4:00.31 	 	5:15.25 	 
 	Södertörns Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
16 	Johanne Carr 	1999 	 	602 	1:12.80 	2:32.79 	4:02.81 	 	5:17.78 	 
 	Korsør Sv & Livr. Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
17 	Emma Lyngby Larsen 	1998 	 	580 	1:10.87 	2:33.83 	4:05.76 	 	5:21.83 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
18 	Sofie Rasmussen 	1999 	 	569 	1:12.26 	2:32.59 	4:07.58 	 	5:23.83 	 
 	Svømmeklubben S 68 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
19 	Tone Laksafoss Sparre 	1996 	 	554 	1:14.73 	2:40.04 	4:10.75 	 	5:26.68 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
- 	Karen Tanderup Hansen 	1996 	 	 	 	 	 	 	DSQ 	flyb efter br.tag 
 	Slagelse Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	28 marts 2014 
Licens til Hovedstadens Svømmeklub 	Udskriftstidspunkt 	12:29 
 
Resultat Løb 14 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danish Open 	 	Udskriftsdato 	28 marts 2014 	 
 	Stævne by 	København 	 	Udskriftstidspunkt 	18:59 	 
 	Arrangør 	Hovedstadens Svømmeklub & Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	27 marts 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 14, 400m Medley Damer, Finaler 
Europarekord Senior: Katinka Hosszu (1989) 4:30.31 2009-08-02 
Nordisk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 4:38.20 2009-08-02 
Dansk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 4:38.20 2009-08-02 
Dansk Rekord Junior: Julie Aglund Lauridsen (1996) 4:52.62 2012-07-04 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	100m 	200m 	300m 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Alicja Tchórz 	1992 	 	791 	1:04.49 	2:20.90 	3:43.30 	 	4:50.19 	 
 	Polen 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Sidse Kehlet 	1996 	 	754 	1:05.77 	2:24.90 	3:47.66 	 	4:54.80 	 
 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Ida Schütt 	1996 	 	726 	1:07.90 	2:27.94 	3:51.66 	 	4:58.58 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Asta Blanch 	1996 	 	678 	1:10.00 	2:30.46 	3:54.97 	 	5:05.43 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Johanne Carr 	1999 	 	603 	1:13.91 	2:33.98 	4:04.18 	 	5:17.68 	 
 	Korsør Sv & Livr. Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Hanna Jörlund 	1991 	 	669 	1:09.43 	2:27.88 	3:56.79 	 	5:06.79 	 
 	Södertörns Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Emma Westman 	1993 	 	628 	1:13.64 	2:38.96 	4:03.15 	 	5:13.45 	 
 	Mölndals Allmänna Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Emelie Johansson 	1996 	 	625 	1:10.40 	2:36.05 	4:03.00 	 	5:13.86 	 
 	Täby Sim 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Elin Haugland 	1996 	 	624 	1:08.64 	2:28.99 	4:01.56 	 	5:14.00 	 
 	Bergensvømmerne 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Madelene Andersson 	1991 	 	620 	1:06.95 	2:29.27 	4:01.04 	 	5:14.75 	 
 	Växjö Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Emma Lyngby Larsen 	1998 	 	615 	1:10.88 	2:34.25 	4:02.51 	 	5:15.60 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Sofie Rasmussen 	1999 	 	593 	1:12.50 	2:34.66 	4:07.19 	 	5:19.38 	 
 	Svømmeklubben S 68 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Tone Laksafoss Sparre 	1996 	 	574 	1:14.67 	2:39.62 	4:09.02 	 	5:22.89 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
- 	Anna Boutrup 	1998 	 	 	 	 	 	 	DSQ 	EFB v 150 m 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
- 	Céline Bertrand 	1995 	 	 	 	 	 	 	DSQ 	ryg eft vend 200 m 
 	Skövde Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
- 	Katrine B. Hansen 	1999 	 	 	 	 	 	 	DSQ 	afslut ryg på mave 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	28 marts 2014 
Licens til Hovedstadens Svømmeklub 	Udskriftstidspunkt 	18:59 
 
Resultat Løb 15 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danish Open 	 	Udskriftsdato 	28 marts 2014 	 
 	Stævne by 	København 	 	Udskriftstidspunkt 	12:29 	 
 	Arrangør 	Hovedstadens Svømmeklub & Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	27 marts 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 15, 100m Butterfly Damer, Indledende 
Europarekord Senior: Sarah Sjöström (1993) 56.06 2009-07-27 
Nordisk Rekord Senior: Sarah Sjöström (1993) 56.06 2009-07-27 
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 57.19 2013-07-28 
Dansk Rekord Junior: Christina Munkholm (1996) 1:00.24 2012-07-07 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	50m 	 	 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Louise Hansson 	1996 	 	837 	27.52 	 	 	 	59.38 	 
 	Helsingborgs Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Jeanette Ottesen 	1987 	 	804 	27.96 	 	 	 	1:00.20 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Monica Waage Johannerssen 	1990 	 	740 	28.68 	 	 	 	1:01.89 	 
 	Bergens Svømme Club 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Emilie Beckmann 	1997 	 	722 	29.18 	 	 	 	1:02.40 	 
 	Tune I.F. Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Mathilde Pugholm Hvid 	1990 	 	719 	29.66 	 	 	 	1:02.47 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Klaudia Nazieblo 	1993 	 	717 	29.61 	 	 	 	1:02.52 	 
 	Polen 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Christina Munkholm 	1996 	 	712 	29.44 	 	 	 	1:02.68 	 
 	Køge Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Isabella K. Sørensen 	1994 	 	711 	29.25 	 	 	 	1:02.70 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Pernille Juel 	1994 	 	703 	29.03 	 	 	 	1:02.94 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Christina Kaas Elmgreen 	1996 	 	701 	29.74 	 	 	 	1:02.99 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Anna Dowgiert 	1990 	 	700 	28.89 	 	 	 	1:03.04 	 
 	Polen 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Caroline Erichsen 	1998 	 	690 	29.77 	 	 	 	1:03.34 	 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Bethany Carson 	1991 	 	670 	29.59 	 	 	 	1:03.95 	Deltager ikke i finalen 
 	Irland 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
14 	Marie Voigt Lauridsen 	1995 	 	664 	29.56 	 	 	 	1:04.15 	 
 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
15 	Julie Schmidt 	1995 	 	660 	30.30 	 	 	 	1:04.29 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
16 	Kristina K Hedegaard 	1995 	 	652 	30.36 	 	 	 	1:04.53 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
17 	Miranda Bånnsgård 	1992 	 	639 	30.29 	 	 	 	1:04.96 	Deltager ikke i finalen 
 	Mölndals Allmänna Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
18 	Amalie Mikkelsen 	1997 	 	634 	30.95 	 	 	 	1:05.14 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
19 	Emilie Lie Mathisen 	1998 	 	633 	30.35 	 	 	 	1:05.17 	 
 	Vestkantsvømmerne 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
20 	Vilma Ekström 	1994 	 	633 	30.28 	 	 	 	1:05.18 	 
 	Linköpings Allmänna SS 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
21 	Andrea Hestdal 	1994 	 	625 	30.29 	 	 	 	1:05.46 	 
 	Bergensvømmerne 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
22 	Paulina Zelazna 	1994 	 	616 	30.25 	 	 	 	1:05.77 	 
 	Wks Slask Wroclaw 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
23 	Lisa Schøn 	1999 	 	612 	30.91 	 	 	 	1:05.92 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
24 	Vilma Unnermark 	1997 	 	611 	30.77 	 	 	 	1:05.96 	 
 	Södertörns Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
25 	Cecilie Lykke Hansen 	1999 	 	610 	30.74 	 	 	 	1:06.00 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
26 	Camilla Dufour 	1996 	 	607 	31.32 	 	 	 	1:06.11 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
27 	Emma-Sofie Hestbech 	1996 	 	602 	30.67 	 	 	 	1:06.28 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
28 	Josephine Holm 	1999 	 	593 	30.69 	 	 	 	1:06.62 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
29 	Vera Staun Hansen 	1999 	 	586 	31.44 	 	 	 	1:06.89 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
30 	Thea Laurberg Simonsen 	1997 	 	585 	31.31 	 	 	 	1:06.93 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
31 	Linda Baron 	1995 	 	582 	31.80 	 	 	 	1:07.04 	 
 	Järfälla Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
32 	Astrid Foldarskarð 	1994 	 	581 	30.89 	 	 	 	1:07.07 	 
 	Swim Team Tåstrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
33 	Stine Raaby Jensen 	1995 	 	580 	30.91 	 	 	 	1:07.11 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
34 	Stinne Sørensen 	1999 	 	566 	30.62 	 	 	 	1:07.65 	 
 	Herning Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
35 	Isabelle Hanson 	1998 	 	565 	31.38 	 	 	 	1:07.71 	 
 	Järfälla Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
36 	Emma la Cour 	1999 	 	559 	31.64 	 	 	 	1:07.92 	 
 	Søllerød Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
37 	Cecilie F. Jensen 	1998 	 	555 	32.17 	 	 	 	1:08.09 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
38 	Kristine Barrett 	1998 	 	549 	31.40 	 	 	 	1:08.34 	 
 	Greve Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
39 	Fanny Andersson 	1997 	 	546 	31.71 	 	 	 	1:08.49 	 
 	Simklubben Triton 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
40 	Marianne Duijm 	1993 	 	543 	31.15 	 	 	 	1:08.58 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
41 	Maria Galic 	1995 	 	541 	31.47 	 	 	 	1:08.66 	 
 	Jönköpings Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	28 marts 2014 
Licens til Hovedstadens Svømmeklub 	Udskriftstidspunkt 	12:29 
 
Resultat Løb 15 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danish Open 	 	Udskriftsdato 	28 marts 2014 	 
 	Stævne by 	København 	 	Udskriftstidspunkt 	18:59 	 
 	Arrangør 	Hovedstadens Svømmeklub & Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	27 marts 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 15, 100m Butterfly Damer, Finaler 
Europarekord Senior: Sarah Sjöström (1993) 56.06 2009-07-27 
Nordisk Rekord Senior: Sarah Sjöström (1993) 56.06 2009-07-27 
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 57.19 2013-07-28 
Dansk Rekord Junior: Christina Munkholm (1996) 1:00.24 2012-07-07 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	50m 	 	 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Jeanette Ottesen 	1987 	 	894 	27.00 	 	 	 	58.10 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Louise Hansson 	1996 	 	870 	27.39 	 	 	 	58.63 	 
 	Helsingborgs Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Christina Munkholm 	1996 	 	775 	28.52 	 	 	 	1:00.92 	 
 	Køge Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Emilie Beckmann 	1997 	 	740 	28.26 	 	 	 	1:01.89 	 
 	Tune I.F. Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Monica Waage Johannerssen 	1990 	 	736 	28.74 	 	 	 	1:01.99 	 
 	Bergens Svømme Club 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Pernille Juel 	1994 	 	733 	28.83 	 	 	 	1:02.07 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Mathilde Pugholm Hvid 	1990 	 	730 	29.42 	 	 	 	1:02.15 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Isabella K. Sørensen 	1994 	 	727 	28.99 	 	 	 	1:02.24 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Klaudia Nazieblo 	1993 	 	726 	29.47 	 	 	 	1:02.26 	 
 	Polen 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Caroline Erichsen 	1998 	 	704 	29.38 	 	 	 	1:02.90 	 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Anna Dowgiert 	1990 	 	694 	28.61 	 	 	 	1:03.22 	 
 	Polen 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Christina Kaas Elmgreen 	1996 	 	686 	29.18 	 	 	 	1:03.46 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Marie Voigt Lauridsen 	1995 	 	684 	29.68 	 	 	 	1:03.51 	 
 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
14 	Kristina K Hedegaard 	1995 	 	674 	29.83 	 	 	 	1:03.82 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
15 	Amalie Mikkelsen 	1997 	 	638 	30.48 	 	 	 	1:05.02 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
16 	Julie Schmidt 	1995 	 	603 	30.64 	 	 	 	1:06.23 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	28 marts 2014 
Licens til Hovedstadens Svømmeklub 	Udskriftstidspunkt 	18:59 
 
Resultat Løb 16 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danish Open 	 	Udskriftsdato 	28 marts 2014 	 
 	Stævne by 	København 	 	Udskriftstidspunkt 	12:29 	 
 	Arrangør 	Hovedstadens Svømmeklub & Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	27 marts 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 16, 200m Butterfly Herrer, Indledende 
Europarekord Senior: Lazlo Cseh (1985) 1:52.70 2008-08-13 
Nordisk Rekord Senior: Simon Sjödin (1986) 1:57.01 2009-07-28 
Dansk Rekord Senior: Viktor Bromer (1993) 1:57.67 2013-07-01 
Dansk Rekord Junior: Viktor B. Bromer (1993) 2:01.35 2009-07-23 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	50m 	100m 	150m 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Viktor B. Bromer 	1993 	 	811 	26.28 	56.05 	1:27.39 	 	1:59.56 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Brendan Hyland 	1994 	 	784 	27.05 	57.70 	1:29.13 	 	2:00.92 	 
 	Irland 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Sindri Jakobsson 	1991 	 	769 	27.04 	57.64 	1:29.29 	 	2:01.70 	 
 	Bergensvømmerne 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Jerzy Twarowski 	1995 	 	745 	27.01 	58.22 	1:30.42 	 	2:02.96 	 
 	Polen 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Sebastian Strandberg 	1994 	 	727 	27.57 	59.16 	1:31.69 	 	2:04.01 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Rasmus Härstedt 	1994 	 	704 	27.78 	59.23 	1:31.26 	 	2:05.31 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Martin Terp Olesen 	1994 	 	666 	28.53 	1:00.38 	1:33.76 	 	2:07.64 	 
 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Christian Røssel 	1995 	 	661 	28.86 	1:00.70 	1:34.00 	 	2:07.95 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Magnus Sloth Poulsen 	1995 	 	644 	28.65 	1:00.95 	1:34.65 	 	2:09.08 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Jesper Jonsson 	1993 	 	640 	28.56 	1:00.45 	1:34.24 	 	2:09.33 	 
 	Uddevalla Sim 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Maciej Kuswik 	1996 	 	640 	29.02 	1:00.80 	1:34.59 	 	2:09.38 	 
 	Mkp Szczecin 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Frederik J. Sørensen 	1997 	 	627 	28.94 	1:01.58 	1:35.54 	 	2:10.27 	Deltager ikke i finalen 
 	O.S.L.F. 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Bo Volf Brøchner 	1996 	 	627 	29.09 	1:01.59 	1:35.65 	 	2:10.28 	Deltager ikke i finalen 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
14 	Oskar Krupecki 	1992 	 	621 	28.68 	1:00.65 	1:34.86 	 	2:10.66 	Deltager ikke i finalen 
 	Polen 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
15 	Jonathan Müller 	1997 	 	616 	29.48 	1:03.08 	1:36.52 	 	2:10.99 	 
 	Svømmeklubben Syd 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
16 	Jesper Svensson 	1990 	 	586 	28.67 	1:01.24 	1:35.83 	 	2:13.19 	Deltager ikke i finalen 
 	Uddevalla Sim 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
17 	Simon B. Jeppesen 	1997 	 	586 	28.56 	1:01.82 	1:36.97 	 	2:13.21 	 
 	Herning Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
18 	Joel Knutsson 	1997 	 	581 	29.61 	1:03.57 	1:38.35 	 	2:13.56 	Deltager ikke i finalen 
 	Skånes Simf¨rbund 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
19 	Morten Bordervich 	1994 	 	550 	30.61 	1:04.80 	1:40.82 	 	2:16.02 	Deltager ikke i finalen 
 	Madla Svømmeklubb 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
20 	Julian Kressner Læbel 	1992 	 	550 	30.18 	1:04.04 	1:39.88 	 	2:16.10 	Deltager ikke i finalen 
 	Vest-Brøndby 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
21 	Filip Svedberg 	1997 	 	544 	29.11 	1:03.74 	1:39.62 	 	2:16.55 	Deltager ikke i finalen 
 	Skellefte Simsällskap 34 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
22 	Alexander Wildenschild 	1997 	 	543 	30.19 	1:05.37 	1:40.96 	 	2:16.60 	 
 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
23 	Frederik Nerving 	1997 	 	540 	29.88 	1:03.57 	1:38.43 	 	2:16.87 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
24 	Patrik Löfgren 	1996 	 	539 	29.94 	1:04.20 	1:39.65 	 	2:16.98 	Deltager ikke i finalen 
 	Mölndals Allmänna Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
25 	Jonas Himmelstrup 	1995 	 	538 	29.41 	1:03.90 	1:40.29 	 	2:17.04 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
26 	Jacob Weberg 	1997 	 	520 	30.69 	1:05.54 	1:41.97 	 	2:18.61 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
27 	Anton Johansson 	1996 	 	517 	30.16 	1:04.62 	1:40.74 	 	2:18.91 	 
 	Kungsbacka Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
28 	Thomas Birkkjær 	1996 	 	513 	30.65 	1:06.19 	1:42.63 	 	2:19.24 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
29 	Victor Lloyd 	1996 	 	499 	29.27 	1:04.70 	1:41.97 	 	2:20.53 	 
 	Föreningen Trelleborg Sim 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
30 	Mads Steen Petersen 	1997 	 	466 	29.92 	1:05.33 	1:42.39 	 	2:23.76 	Deltager ikke i finalen 
 	Helsinge Skytte & IF 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
31 	Kasper Leisted Bertelsen 	1997 	 	446 	31.07 	1:07.05 	1:45.74 	 	2:25.86 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	28 marts 2014 
Licens til Hovedstadens Svømmeklub 	Udskriftstidspunkt 	12:29 
 
Resultat Løb 16 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danish Open 	 	Udskriftsdato 	28 marts 2014 	 
 	Stævne by 	København 	 	Udskriftstidspunkt 	18:59 	 
 	Arrangør 	Hovedstadens Svømmeklub & Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	27 marts 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 16, 200m Butterfly Herrer, Finaler 
Europarekord Senior: Lazlo Cseh (1985) 1:52.70 2008-08-13 
Nordisk Rekord Senior: Simon Sjödin (1986) 1:57.01 2009-07-28 
Dansk Rekord Senior: Viktor Bromer (1993) 1:57.67 2013-07-01 
Dansk Rekord Junior: Viktor B. Bromer (1993) 2:01.35 2009-07-23 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	50m 	100m 	150m 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Viktor B. Bromer 	1993 	 	832 	26.50 	56.50 	1:27.10 	 	1:58.54 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Brendan Hyland 	1994 	 	806 	26.82 	57.63 	1:28.74 	 	1:59.81 	 
 	Irland 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Sindri Jakobsson 	1991 	 	770 	27.05 	57.88 	1:29.59 	 	2:01.65 	 
 	Bergensvømmerne 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Magnus Sloth Poulsen 	1995 	 	702 	28.34 	1:00.20 	1:32.37 	 	2:05.43 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Martin Terp Olesen 	1994 	 	698 	28.00 	59.79 	1:32.54 	 	2:05.68 	 
 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Sebastian Strandberg 	1994 	 	694 	28.38 	1:01.05 	1:35.28 	 	2:05.90 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Rasmus Härstedt 	1994 	 	691 	28.02 	59.73 	1:32.66 	 	2:06.11 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Christian Røssel 	1995 	 	657 	28.73 	1:00.70 	1:33.71 	 	2:08.24 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Jerzy Twarowski 	1995 	 	755 	26.63 	58.00 	1:30.41 	 	2:02.45 	 
 	Polen 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Jesper Jonsson 	1993 	 	665 	28.23 	1:00.19 	1:33.41 	 	2:07.69 	 
 	Uddevalla Sim 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Jonathan Müller 	1997 	 	611 	29.64 	1:02.78 	1:36.91 	 	2:11.39 	 
 	Svømmeklubben Syd 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Simon B. Jeppesen 	1997 	 	574 	29.23 	1:02.84 	1:38.22 	 	2:14.11 	 
 	Herning Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Alexander Wildenschild 	1997 	 	559 	30.21 	1:04.48 	1:39.90 	 	2:15.35 	 
 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
14 	Frederik Nerving 	1997 	 	543 	29.80 	1:03.54 	1:39.12 	 	2:16.61 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
15 	Jonas Himmelstrup 	1995 	 	534 	30.27 	1:05.61 	1:41.46 	 	2:17.43 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
16 	Jacob Weberg 	1997 	 	524 	30.92 	1:05.86 	1:42.17 	 	2:18.30 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	28 marts 2014 
Licens til Hovedstadens Svømmeklub 	Udskriftstidspunkt 	18:59 
 
Resultat Løb 17 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danish Open 	 	Udskriftsdato 	28 marts 2014 	 
 	Stævne by 	København 	 	Udskriftstidspunkt 	12:29 	 
 	Arrangør 	Hovedstadens Svømmeklub & Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	27 marts 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 17, 400m Frisvømning Damer, Indledende 
Europarekord Senior: Frederica Pellegrini (1988) 3:59.15 2009-07-26 
Nordisk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 4:03.98 2012-07-29 
Dansk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 4:03.98 2012-07-29 
Dansk Rekord Junior: Amalie Emma Thomsen (1994) 4:14.61 2010-07-15 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	100m 	200m 	300m 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Lotte Friis 	1988 	 	792 	1:03.08 	2:08.33 	3:13.64 	 	4:18.43 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Maj Howardsen 	1997 	 	790 	1:03.12 	2:09.05 	3:14.50 	 	4:18.68 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Amalie Emma Thomsen 	1994 	 	789 	1:03.08 	2:08.61 	3:14.31 	 	4:18.80 	 
 	Hørsholm Svømmeforening 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Line Jørgensen Bruun 	1995 	 	781 	1:04.02 	2:09.43 	3:14.57 	 	4:19.61 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Manuela Wikiel 	1992 	 	767 	1:04.50 	2:10.06 	3:15.66 	 	4:21.23 	 
 	Polen 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Joanna Zachoszcz 	1993 	 	761 	1:03.57 	2:09.92 	3:16.56 	 	4:21.88 	 
 	Polen 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Julie Aglund Lauridsen 	1996 	 	761 	1:03.81 	2:10.45 	3:16.90 	 	4:21.94 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Erica Dahlgran 	1997 	 	740 	1:03.55 	2:10.19 	3:18.04 	 	4:24.37 	 
 	Simklubben S 02 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Alba Forés 	1998 	 	731 	1:03.62 	2:10.64 	3:18.12 	 	4:25.38 	 
 	Skånes Simf¨rbund 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Signe Bro 	1999 	 	714 	1:04.90 	2:13.14 	3:21.23 	 	4:27.54 	 
 	Gentofte Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Rikke Dehn 	1999 	 	700 	1:04.63 	2:13.24 	3:22.13 	 	4:29.27 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Sofia Lindholm 	1993 	 	697 	1:05.67 	2:13.57 	3:21.80 	 	4:29.72 	 
 	Mölndals Allmänna Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Amina Gummesson 	1993 	 	693 	1:04.46 	2:13.07 	3:21.48 	 	4:30.23 	 
 	Växjö Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
14 	Julie Sundahl Jakobsen 	1995 	 	687 	1:06.30 	2:15.83 	3:23.93 	 	4:30.97 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
15 	Stephanie Hansen 	1996 	 	686 	1:05.16 	2:13.90 	3:22.88 	 	4:31.15 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
16 	Megan Forslund Hansen 	1997 	 	679 	1:04.83 	2:14.46 	3:23.84 	 	4:31.96 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
17 	Mathilde Huss-Hansen 	1994 	 	677 	1:04.57 	2:12.85 	3:22.01 	 	4:32.35 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
18 	Cecilia Eysturdal 	1996 	 	673 	1:06.81 	2:15.94 	3:25.61 	 	4:32.88 	 
 	Ægir Klaksvik 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
19 	Simone Kronborg Riis 	1997 	 	672 	1:05.99 	2:15.08 	3:25.01 	 	4:32.99 	 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
20 	Emma Wael 	1993 	 	667 	1:04.77 	2:13.83 	3:23.78 	 	4:33.67 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
21 	Emma Rotstam 	1998 	 	654 	1:05.88 	2:15.78 	3:26.67 	 	4:35.38 	 
 	Järfälla Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
22 	Jackie Gade 	1998 	 	654 	1:06.37 	2:15.86 	3:26.02 	 	4:35.45 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
23 	Matilde Kjeldsen 	1999 	 	648 	1:05.01 	2:15.38 	3:25.98 	 	4:36.26 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
24 	Isabelle Hanson 	1998 	 	647 	1:07.27 	2:16.71 	3:26.64 	 	4:36.41 	 
 	Järfälla Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
25 	Matilda Weiler 	1998 	 	634 	1:06.27 	2:17.80 	3:28.86 	 	4:38.26 	 
 	Helsingborgs Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
26 	Sara Fogh Myrup 	1997 	 	621 	1:06.88 	2:18.24 	3:30.16 	 	4:40.28 	 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
27 	Elsa Eriksson 	1995 	 	600 	1:08.42 	2:20.79 	3:32.99 	 	4:43.50 	 
 	Täby Sim 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
28 	Sarah Sannung 	1996 	 	588 	1:07.14 	2:19.21 	3:32.33 	 	4:45.38 	 
 	Gladsaxe Idræts Forening 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
29 	Hanna Cronqvist 	1996 	 	580 	1:06.14 	2:17.65 	3:31.19 	 	4:46.69 	 
 	Föreningen Trelleborg Sim 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	28 marts 2014 
Licens til Hovedstadens Svømmeklub 	Udskriftstidspunkt 	12:29 
 
Resultat Løb 17 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danish Open 	 	Udskriftsdato 	28 marts 2014 	 
 	Stævne by 	København 	 	Udskriftstidspunkt 	18:59 	 
 	Arrangør 	Hovedstadens Svømmeklub & Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	27 marts 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 17, 400m Frisvømning Damer, Finaler 
Europarekord Senior: Frederica Pellegrini (1988) 3:59.15 2009-07-26 
Nordisk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 4:03.98 2012-07-29 
Dansk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 4:03.98 2012-07-29 
Dansk Rekord Junior: Amalie Emma Thomsen (1994) 4:14.61 2010-07-15 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	100m 	200m 	300m 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Lotte Friis 	1988 	 	869 	1:00.49 	2:03.37 	3:07.22 	 	4:10.59 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Julie Aglund Lauridsen 	1996 	 	831 	1:01.01 	2:04.56 	3:09.38 	 	4:14.29 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Maj Howardsen 	1997 	 	819 	1:01.82 	2:06.46 	3:11.30 	 	4:15.60 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Line Jørgensen Bruun 	1995 	 	805 	1:02.56 	2:07.03 	3:12.18 	 	4:17.05 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Amalie Emma Thomsen 	1994 	 	792 	1:02.13 	2:07.32 	3:13.20 	 	4:18.46 	 
 	Hørsholm Svømmeforening 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Joanna Zachoszcz 	1993 	 	785 	1:02.54 	2:07.77 	3:13.62 	 	4:19.20 	 
 	Polen 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Manuela Wikiel 	1992 	 	757 	1:02.94 	2:08.82 	3:15.84 	 	4:22.31 	 
 	Polen 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Signe Bro 	1999 	 	743 	1:03.18 	2:10.59 	3:17.95 	 	4:23.95 	 
 	Gentofte Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Julie Sundahl Jakobsen 	1995 	 	738 	1:04.65 	2:11.97 	3:19.95 	 	4:24.54 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Erica Dahlgran 	1997 	 	728 	1:03.99 	2:11.23 	3:19.51 	 	4:25.74 	 
 	Simklubben S 02 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Alba Forés 	1998 	 	722 	1:03.93 	2:11.14 	3:19.34 	 	4:26.50 	 
 	Skånes Simf¨rbund 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Megan Forslund Hansen 	1997 	 	698 	1:03.19 	2:11.66 	3:21.48 	 	4:29.58 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Simone Kronborg Riis 	1997 	 	697 	1:04.34 	2:12.24 	3:21.37 	 	4:29.72 	 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
14 	Emma Wael 	1993 	 	695 	1:04.03 	2:12.18 	3:21.72 	 	4:29.95 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
15 	Stephanie Hansen 	1996 	 	675 	1:05.17 	2:13.98 	3:23.61 	 	4:32.62 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
16 	Rikke Dehn 	1999 	 	640 	1:04.91 	2:13.90 	3:24.94 	 	4:37.39 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	28 marts 2014 
Licens til Hovedstadens Svømmeklub 	Udskriftstidspunkt 	18:59 
 
Resultat Løb 18 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danish Open 	 	Udskriftsdato 	28 marts 2014 	 
 	Stævne by 	København 	 	Udskriftstidspunkt 	12:29 	 
 	Arrangør 	Hovedstadens Svømmeklub & Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	27 marts 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 18, 800m Frisvømning Herrer, Indledende 
Europarekord Senior: Frederico Colbertaldo (1988) 7:43.84 2009-07-29 
Nordisk Rekord Senior: Pál Joensen (1990) 7:45.55 2011-07-26 
Dansk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 7:52.18 2009-07-28 
Dansk Rekord Junior: Anton Ørskov Ipsen (1994) 8:09.67 2012-07-07 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	100m 	200m 	300m 	400m 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	500m 	600m 	700m 	 	 	 
 
1 	Marcin Kaczmarski 	1994 	 	810 	58.94 	2:00.55 	3:02.06 	4:03.30 	8:05.01 	 
 	Polen 	 	 	 	5:04.55 	6:05.65 	7:06.65 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Adam Paulsson 	1995 	 	753 	59.19 	2:00.82 	3:02.29 	4:04.49 	8:16.90 	 
 	Simklubben Elfsborg 	 	 	 	5:06.79 	6:09.92 	7:14.05 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Óli Mortensen 	1996 	 	736 	1:00.73 	2:03.38 	3:06.29 	4:09.09 	8:20.55 	 
 	Havnar Svimjifelag 	 	 	 	5:12.59 	6:15.85 	7:19.37 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Nicolas Blanch 	1997 	 	720 	1:00.73 	2:04.55 	3:07.74 	4:11.33 	8:24.41 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	5:14.71 	6:18.38 	7:21.97 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Wiktor Jaszczak 	1997 	 	706 	59.70 	2:03.14 	3:07.21 	4:11.99 	8:27.65 	 
 	Wks Slask Wroclaw 	 	 	 	5:16.53 	6:21.25 	7:25.32 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Brendan Gibbons 	1995 	 	697 	59.40 	2:03.39 	3:07.89 	4:12.66 	8:29.70 	 
 	Irland 	 	 	 	5:17.06 	6:22.02 	7:26.61 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Simon Wanna 	1996 	 	674 	1:01.18 	2:06.06 	3:11.51 	4:16.93 	8:35.49 	 
 	Uddevalla Sim 	 	 	 	5:22.04 	6:27.55 	7:32.33 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Alvi Hjelm 	1996 	 	673 	1:00.56 	2:04.52 	3:09.14 	4:14.87 	8:35.79 	 
 	Ægir Klaksvik 	 	 	 	5:20.51 	6:26.32 	7:31.44 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Adam Staniszewski 	1997 	 	671 	1:02.79 	2:07.52 	3:11.90 	4:16.45 	8:36.40 	 
 	Trojka Lodz 	 	 	 	5:21.61 	6:26.96 	7:32.17 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Gustaf Dahlman 	1997 	 	668 	1:00.49 	2:05.50 	3:11.17 	4:16.98 	8:37.01 	 
 	Västerås Simsällskap 	 	 	 	5:22.61 	6:28.22 	7:34.06 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Tim Samuelsen 	1997 	 	655 	1:01.74 	2:06.55 	3:11.98 	4:17.80 	8:40.42 	 
 	Madla Svømmeklubb 	 	 	 	5:23.58 	6:29.67 	7:35.55 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Victor Drevskich 	1996 	 	642 	1:01.88 	2:07.18 	3:12.91 	4:18.60 	8:44.06 	 
 	Svømmeklubben MK 31 	 	 	 	5:25.16 	6:31.93 	7:39.04 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Andrew Meegan 	1994 	 	642 	59.92 	2:03.82 	3:09.64 	4:16.38 	8:44.07 	 
 	Irland 	 	 	 	5:23.37 	6:30.54 	7:38.15 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
14 	Oliver Marcus Meng 	1997 	 	607 	1:01.37 	2:07.58 	3:15.45 	4:23.51 	8:53.94 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	5:31.43 	6:39.32 	7:47.49 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
15 	Alexander Berggren 	1994 	 	600 	1:02.36 	2:08.80 	3:15.35 	4:22.83 	8:55.94 	 
 	Simklubben Elfsborg 	 	 	 	5:30.89 	6:39.56 	7:48.66 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
16 	Rasmus Larsen 	1997 	 	594 	1:02.27 	2:08.77 	3:16.18 	4:24.06 	8:57.80 	 
 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	5:32.54 	6:41.51 	7:50.06 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
17 	Magnus Andersen 	1995 	 	579 	1:02.39 	2:08.73 	3:15.64 	4:24.24 	9:02.25 	 
 	Roskilde Svømning 	 	 	 	5:34.40 	6:45.01 	7:55.58 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
18 	Erik Gidskehaugen 	1997 	 	526 	58.07 	1:59.58 	3:01.06 	4:02.53 	9:19.83 	 
 	Madla Svømmeklubb 	 	 	 	5:36.27 	6:53.25 	8:06.96 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	28 marts 2014 
Licens til Hovedstadens Svømmeklub 	Udskriftstidspunkt 	12:29 
 
Resultat Løb 18 (Finaler) - Officiel 
 
 	Stævne navn 	Danish Open 	 	Udskriftsdato 	28 marts 2014 	 
 	Stævne by 	København 	 	Udskriftstidspunkt 	19:11 	 
 	Arrangør 	Hovedstadens Svømmeklub & Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	27 marts 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 18, 800m Frisvømning Herrer, Finaler 
Europarekord Senior: Frederico Colbertaldo (1988) 7:43.84 2009-07-29 
Nordisk Rekord Senior: Pál Joensen (1990) 7:45.55 2011-07-26 
Dansk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 7:52.18 2009-07-28 
Dansk Rekord Junior: Anton Ørskov Ipsen (1994) 8:09.67 2012-07-07 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Klub 	 	100m 	200m 	300m 	400m 	Opnået 	Status 
 	 	 	 	 	500m 	600m 	700m 	 	 	 
 
1 	Mads Glæsner 	1988 	Sigma Swim Allerød 	 	57.42 	1:58.28 	2:59.23 	3:59.99 	7:58.13 	 
 	 	 	 	 	5:00.79 	6:01.41 	7:00.67 	 	 	 
2 	Pawel Furtek 	1995 	Polen 	 	58.65 	1:58.82 	2:59.24 	4:00.13 	8:01.53 	 
 	 	 	 	 	5:00.89 	6:01.86 	7:02.54 	 	 	 
3 	Anton Ørskov Ipsen 	1994 	Sigma Swim Birkerød 	 	58.33 	1:58.60 	2:59.14 	4:00.14 	8:01.96 	 
 	 	 	 	 	5:00.94 	6:02.11 	7:02.92 	 	 	 
4 	Marcin Kaczmarski 	1994 	Polen 	 	58.94 	2:00.55 	3:02.06 	4:03.30 	8:05.01 	 
 	 	 	 	 	5:04.55 	6:05.65 	7:06.65 	 	 	 
5 	Filip Zaborowski 	1994 	Polen 	 	59.22 	2:00.10 	3:00.92 	4:01.57 	8:05.19 	 
 	 	 	 	 	5:02.60 	6:03.99 	7:05.30 	 	 	 
6 	Adam Paulsson 	1995 	Simklubben Elfsborg 	 	59.19 	2:00.82 	3:02.29 	4:04.49 	8:16.90 	 
 	 	 	 	 	5:06.79 	6:09.92 	7:14.05 	 	 	 
7 	Óli Mortensen 	1996 	Havnar Svimjifelag 	 	1:00.73 	2:03.38 	3:06.29 	4:09.09 	8:20.55 	 
 	 	 	 	 	5:12.59 	6:15.85 	7:19.37 	 	 	 
8 	Laust Moesgaard 	1996 	Herning Svømmeklub 	 	59.06 	2:01.66 	3:04.56 	4:07.50 	8:21.99 	 
 	 	 	 	 	5:10.68 	6:14.25 	7:18.45 	 	 	 
9 	Nicolas Blanch 	1997 	Aalborg Svømmeklub 	 	1:00.73 	2:04.55 	3:07.74 	4:11.33 	8:24.41 	 
 	 	 	 	 	5:14.71 	6:18.38 	7:21.97 	 	 	 
10 	Wiktor Jaszczak 	1997 	Wks Slask Wroclaw 	 	59.70 	2:03.14 	3:07.21 	4:11.99 	8:27.65 	 
 	 	 	 	 	5:16.53 	6:21.25 	7:25.32 	 	 	 
11 	Brendan Gibbons 	1995 	Irland 	 	59.40 	2:03.39 	3:07.89 	4:12.66 	8:29.70 	 
 	 	 	 	 	5:17.06 	6:22.02 	7:26.61 	 	 	 
12 	Simon Wanna 	1996 	Uddevalla Sim 	 	1:01.18 	2:06.06 	3:11.51 	4:16.93 	8:35.49 	 
 	 	 	 	 	5:22.04 	6:27.55 	7:32.33 	 	 	 
13 	Alvi Hjelm 	1996 	Ægir Klaksvik 	 	1:00.56 	2:04.52 	3:09.14 	4:14.87 	8:35.79 	 
 	 	 	 	 	5:20.51 	6:26.32 	7:31.44 	 	 	 
14 	Adam Staniszewski 	1997 	Trojka Lodz 	 	1:02.79 	2:07.52 	3:11.90 	4:16.45 	8:36.40 	 
 	 	 	 	 	5:21.61 	6:26.96 	7:32.17 	 	 	 
15 	Gustaf Dahlman 	1997 	Västerås Simsällskap 	 	1:00.49 	2:05.50 	3:11.17 	4:16.98 	8:37.01 	 
 	 	 	 	 	5:22.61 	6:28.22 	7:34.06 	 	 	 
16 	Viktor Holm 	1996 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	1:01.83 	2:06.74 	3:11.78 	4:16.30 	8:37.38 	 
 	 	 	 	 	5:21.15 	6:26.09 	7:31.75 	 	 	 
17 	Tim Samuelsen 	1997 	Madla Svømmeklubb 	 	1:01.74 	2:06.55 	3:11.98 	4:17.80 	8:40.42 	 
 	 	 	 	 	5:23.58 	6:29.67 	7:35.55 	 	 	 
18 	Jens Saugmann 	1996 	Svømmeklubben Syd 	 	1:01.95 	2:07.19 	3:12.56 	4:18.41 	8:43.86 	 
 	 	 	 	 	5:24.27 	6:30.76 	7:37.71 	 	 	 
19 	Victor Drevskich 	1996 	Svømmeklubben MK 31 	 	1:01.88 	2:07.18 	3:12.91 	4:18.60 	8:44.06 	 
 	 	 	 	 	5:25.16 	6:31.93 	7:39.04 	 	 	 
20 	Andrew Meegan 	1994 	Irland 	 	59.92 	2:03.82 	3:09.64 	4:16.38 	8:44.07 	 
 	 	 	 	 	5:23.37 	6:30.54 	7:38.15 	 	 	 
21 	Martin Nielsen 	1996 	Nakskov Svømme Klub 	 	1:01.62 	2:07.04 	3:13.28 	4:19.86 	8:45.63 	 
 	 	 	 	 	5:26.27 	6:33.95 	7:41.13 	 	 	 
22 	Oliver Marcus Meng 	1997 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	1:01.37 	2:07.58 	3:15.45 	4:23.51 	8:53.94 	 
 	 	 	 	 	5:31.43 	6:39.32 	7:47.49 	 	 	 
23 	Alexander Berggren 	1994 	Simklubben Elfsborg 	 	1:02.36 	2:08.80 	3:15.35 	4:22.83 	8:55.94 	 
 	 	 	 	 	5:30.89 	6:39.56 	7:48.66 	 	 	 
24 	Rasmus Larsen 	1997 	Esbjerg Svømmeklub 	 	1:02.27 	2:08.77 	3:16.18 	4:24.06 	8:57.80 	 
 	 	 	 	 	5:32.54 	6:41.51 	7:50.06 	 	 	 
25 	Magnus Andersen 	1995 	Roskilde Svømning 	 	1:02.39 	2:08.73 	3:15.64 	4:24.24 	9:02.25 	 
 	 	 	 	 	5:34.40 	6:45.01 	7:55.58 	 	 	 
26 	Erik Gidskehaugen 	1997 	Madla Svømmeklubb 	 	58.07 	1:59.58 	3:01.06 	4:02.53 	9:19.83 	 
 	 	 	 	 	5:36.27 	6:53.25 	8:06.96 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	28 marts 2014 
Licens til Hovedstadens Svømmeklub 	Udskriftstidspunkt 	19:11 
 
Resultat Løb 19 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danish Open 	 	Udskriftsdato 	29 marts 2014 	 
 	Stævne by 	København 	 	Udskriftstidspunkt 	17:18 	 
 	Arrangør 	Hovedstadens Svømmeklub & Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	27 marts 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 19, 200m Medley Damer, Indledende 
Europarekord Senior: Katinka Hosszu (1989) 2:07.46 2009-07-27 
Nordisk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 2:09.73 2009-07-27 
Dansk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 2:09.73 2009-07-27 
Dansk Rekord Junior: Amalie Emma Thomsen (1994) 2:18.12 2009-07-11 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	50m 	100m 	150m 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Alicja Tchórz 	1992 	 	739 	29.51 	1:05.14 	1:45.64 	 	2:19.49 	 
 	Polen 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Maja Nielsen 	1996 	 	710 	30.88 	1:06.51 	1:48.46 	 	2:21.36 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Sidse Kehlet 	1996 	 	707 	29.98 	1:07.24 	1:48.06 	 	2:21.57 	 
 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Julie Aglund Lauridsen 	1996 	 	693 	30.82 	1:07.40 	1:49.23 	 	2:22.51 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Amalie Emma Thomsen 	1994 	 	676 	30.94 	1:10.04 	1:50.78 	 	2:23.71 	 
 	Hørsholm Svømmeforening 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Line Jørgensen Bruun 	1995 	 	673 	31.56 	1:08.71 	1:51.69 	 	2:23.94 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Vilma Ekström 	1994 	 	672 	30.70 	1:09.32 	1:50.54 	 	2:23.98 	 
 	Linköpings Allmänna SS 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Hannah Strunge Nissen 	1997 	 	670 	31.04 	1:07.37 	1:50.04 	 	2:24.15 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Christina Kaas Elmgreen 	1996 	 	668 	30.30 	1:07.83 	1:51.13 	 	2:24.27 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Céline Bertrand 	1995 	 	668 	30.45 	1:08.97 	1:51.32 	 	2:24.30 	 
 	Skövde Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Miranda Bånnsgård 	1992 	 	660 	30.17 	1:09.02 	1:50.97 	 	2:24.88 	 
 	Mölndals Allmänna Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Ida Schütt 	1996 	 	657 	31.30 	1:10.59 	1:52.52 	 	2:25.08 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Andrea Hestdal 	1994 	 	656 	30.47 	1:08.37 	1:50.78 	 	2:25.12 	Deltager ikke i finalen 
 	Bergensvømmerne 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
14 	Sofia Lindholm 	1993 	 	656 	30.98 	1:09.02 	1:52.39 	 	2:25.13 	Deltager ikke i finalen 
 	Mölndals Allmänna Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
15 	Anna Boutrup 	1998 	 	646 	32.16 	1:11.68 	1:53.24 	 	2:25.88 	 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
16 	Elin Haugland 	1996 	 	644 	30.72 	1:08.19 	1:51.79 	 	2:26.03 	Deltager ikke i finalen 
 	Bergensvømmerne 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
17 	Madelene Andersson 	1991 	 	641 	30.47 	1:06.94 	1:50.39 	 	2:26.24 	Deltager ikke i finalen 
 	Växjö Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
18 	Signe Tolstrup 	1995 	 	639 	30.43 	1:10.11 	1:52.79 	 	2:26.46 	 
 	Silkeborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
19 	Asta Blanch 	1996 	 	633 	31.84 	1:09.43 	1:52.57 	 	2:26.88 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
20 	Lise-Lotte Larsen Bentin 	1997 	 	632 	30.75 	1:07.81 	1:52.59 	 	2:26.94 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
21 	Hanna Jörlund 	1991 	 	628 	31.69 	1:09.21 	1:52.63 	 	2:27.25 	 
 	Södertörns Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
22 	Cecilie F. Jensen 	1998 	 	627 	30.93 	1:08.76 	1:52.07 	 	2:27.37 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
23 	Elida Hole 	1996 	 	621 	29.85 	1:09.39 	1:51.48 	 	2:27.86 	 
 	Vestkantsvømmerne 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
24 	Cecilie Lykke Hansen 	1999 	 	611 	30.44 	1:08.38 	1:52.45 	 	2:28.60 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
25 	Emelie Johansson 	1996 	 	606 	31.42 	1:10.69 	1:53.65 	 	2:29.02 	 
 	Täby Sim 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
26 	Anna Fixdahl 	1997 	 	593 	32.39 	1:11.51 	1:54.25 	 	2:30.07 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
27 	Johanne Carr 	1999 	 	590 	32.88 	1:11.34 	1:55.01 	 	2:30.37 	 
 	Korsør Sv & Livr. Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
28 	Malin Westman 	1995 	 	585 	31.72 	1:11.57 	1:54.60 	 	2:30.78 	 
 	Mölndals Allmänna Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
29 	Emma Westman 	1993 	 	580 	33.61 	1:15.31 	1:56.33 	 	2:31.21 	 
 	Mölndals Allmänna Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
30 	Isabelle Hanson 	1998 	 	574 	31.53 	1:10.54 	1:56.09 	 	2:31.79 	 
 	Järfälla Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
31 	Sofie Rasmussen 	1999 	 	549 	31.96 	1:11.47 	1:57.77 	 	2:34.00 	 
 	Svømmeklubben S 68 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
32 	Jackie Gade 	1998 	 	545 	32.23 	1:13.42 	1:59.31 	 	2:34.38 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
33 	Ariel Braathen 	1999 	 	522 	33.82 	1:17.32 	2:00.83 	 	2:36.63 	 
 	Bergens Svømme Club 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
34 	Emily Brophy 	1999 	 	502 	33.17 	1:12.25 	2:01.13 	 	2:38.67 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
- 	Erica Sjöholm 	1997 	 	 	 	 	 	 	DNS 	 
 	Sjöbo Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	29 marts 2014 
Licens til Hovedstadens Svømmeklub 	Udskriftstidspunkt 	17:18 
 
Resultat Løb 19 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danish Open 	 	Udskriftsdato 	30 marts 2014 	 
 	Stævne by 	København 	 	Udskriftstidspunkt 	07:23 	 
 	Arrangør 	Hovedstadens Svømmeklub & Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	27 marts 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 19, 200m Medley Damer, Finaler 
Europarekord Senior: Katinka Hosszu (1989) 2:07.46 2009-07-27 
Nordisk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 2:09.73 2009-07-27 
Dansk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 2:09.73 2009-07-27 
Dansk Rekord Junior: Amalie Emma Thomsen (1994) 2:18.12 2009-07-11 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	50m 	100m 	150m 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Alicja Tchórz 	1992 	 	804 	28.94 	1:03.23 	1:42.99 	 	2:15.65 	 
 	Polen 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Julie Aglund Lauridsen 	1996 	 	752 	29.80 	1:05.19 	1:46.82 	 	2:18.72 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Maja Nielsen 	1996 	 	742 	30.64 	1:05.73 	1:46.99 	 	2:19.34 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Sidse Kehlet 	1996 	 	721 	29.99 	1:06.85 	1:47.48 	 	2:20.65 	 
 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Line Jørgensen Bruun 	1995 	 	715 	31.06 	1:07.60 	1:49.23 	 	2:21.05 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Vilma Ekström 	1994 	 	706 	30.23 	1:08.06 	1:48.56 	 	2:21.62 	 
 	Linköpings Allmänna SS 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Amalie Emma Thomsen 	1994 	 	690 	30.30 	1:08.10 	1:50.05 	 	2:22.71 	 
 	Hørsholm Svømmeforening 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Hannah Strunge Nissen 	1997 	 	673 	30.20 	1:06.27 	1:49.53 	 	2:23.92 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Céline Bertrand 	1995 	 	721 	30.16 	1:07.72 	1:48.68 	 	2:20.66 	 
 	Skövde Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Anna Boutrup 	1998 	 	695 	31.92 	1:09.34 	1:50.21 	 	2:22.38 	 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Ida Schütt 	1996 	 	692 	30.65 	1:07.60 	1:49.74 	 	2:22.58 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Christina Kaas Elmgreen 	1996 	 	685 	29.79 	1:07.17 	1:50.09 	 	2:23.05 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Asta Blanch 	1996 	 	648 	31.74 	1:09.45 	1:51.67 	 	2:25.72 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
14 	Signe Tolstrup 	1995 	 	648 	30.44 	1:09.79 	1:52.11 	 	2:25.75 	 
 	Silkeborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
15 	Miranda Bånnsgård 	1992 	 	628 	30.05 	1:09.01 	1:51.95 	 	2:27.31 	 
 	Mölndals Allmänna Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
16 	Lise-Lotte Larsen Bentin 	1997 	 	617 	30.49 	1:08.34 	1:53.37 	 	2:28.11 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	30 marts 2014 
Licens til Hovedstadens Svømmeklub 	Udskriftstidspunkt 	07:23 
 
Resultat Løb 20 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danish Open 	 	Udskriftsdato 	29 marts 2014 	 
 	Stævne by 	København 	 	Udskriftstidspunkt 	17:18 	 
 	Arrangør 	Hovedstadens Svømmeklub & Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	27 marts 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 20, 200m Frisvømning Herrer, Indledende 
Europarekord Senior: Paul Biedermann (1986) 1:42.00 2009-07-28 
Nordisk Rekord Senior: Anders Holmertz (1968) 1:46.76 1992-07-26 
Dansk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 1:46.94 2009-04-09 
Dansk Rekord Junior: Frederik Siem Pedersen (1991) 1:49.46 2009-07-12 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	50m 	100m 	150m 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Magnus Westermann 	1995 	 	783 	26.11 	54.10 	1:23.47 	 	1:50.66 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Mads Glæsner 	1988 	 	782 	26.58 	54.67 	1:22.85 	 	1:50.71 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Frans Johannessen 	1992 	 	779 	26.28 	54.10 	1:22.70 	 	1:50.81 	 
 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Daniel Steen Andersen 	1995 	 	779 	26.01 	53.85 	1:22.68 	 	1:50.85 	 
 	Horsens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Pál Joensen 	1990 	 	762 	26.48 	54.65 	1:23.22 	 	1:51.63 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Marius Solaat Rødland 	1997 	 	762 	25.89 	54.04 	1:22.59 	 	1:51.65 	 
 	Vestkantsvømmerne 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Adam Paulsson 	1995 	 	761 	26.27 	54.26 	1:22.66 	 	1:51.70 	 
 	Simklubben Elfsborg 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Daniel Skaaning 	1993 	 	751 	25.79 	53.57 	1:22.02 	 	1:52.17 	 
 	Swim Team Tåstrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Marcus Krøyer Svendsen 	1997 	 	740 	26.45 	54.97 	1:24.03 	 	1:52.74 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Sebastian Ovesen 	1994 	 	739 	26.06 	53.89 	1:23.12 	 	1:52.79 	 
 	Slagelse Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Kacper Majchrzak 	1992 	 	732 	26.03 	55.11 	1:24.98 	 	1:53.14 	 
 	Polen 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Dawid Zielinski 	1992 	 	729 	25.94 	54.91 	1:24.04 	 	1:53.31 	 
 	Polen 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Anton Bromer 	1995 	 	711 	26.82 	55.31 	1:24.36 	 	1:54.24 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
14 	Marcin Kaczmarski 	1994 	 	706 	27.23 	56.54 	1:25.73 	 	1:54.50 	Deltager ikke i finalen 
 	Polen 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
14 	Nicolas Blanch 	1997 	 	706 	26.69 	55.45 	1:24.80 	 	1:54.50 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
16 	Brendan Hyland 	1994 	 	696 	27.62 	57.24 	1:26.65 	 	1:55.09 	Deltager ikke i finalen 
 	Irland 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
17 	Christoffer Carlsen 	1992 	 	695 	25.56 	53.38 	1:23.52 	 	1:55.15 	Deltager ikke i finalen 
 	Mölndals Allmänna Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
18 	Isak Eliasson 	1996 	 	686 	26.32 	54.87 	1:24.57 	 	1:55.60 	Deltager ikke i finalen 
 	Mölndals Allmänna Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
19 	Filip Zaborowski 	1994 	 	684 	27.18 	56.58 	1:26.44 	 	1:55.72 	Deltager ikke i finalen 
 	Polen 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
19 	Max Mral 	1993 	 	684 	26.83 	56.04 	1:25.70 	 	1:55.72 	Deltager ikke i finalen 
 	Sg Bayer 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
21 	Jan Holub 	1996 	 	683 	27.40 	57.10 	1:26.64 	 	1:55.77 	Deltager ikke i finalen 
 	Wks Slask Wroclaw 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
22 	Rasmus Härstedt 	1994 	 	683 	27.50 	56.30 	1:26.05 	 	1:55.78 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
23 	Erik Gidskehaugen 	1997 	 	682 	27.27 	56.36 	1:26.22 	 	1:55.86 	Deltager ikke i finalen 
 	Madla Svømmeklubb 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
24 	Gustaf Dahlman 	1997 	 	681 	27.27 	56.43 	1:26.55 	 	1:55.91 	Deltager ikke i finalen 
 	Västerås Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
25 	Pawel Furtek 	1995 	 	681 	27.83 	57.68 	1:27.29 	 	1:55.93 	Deltager ikke i finalen 
 	Polen 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
26 	Sebastian Szczepanski 	1995 	 	680 	26.42 	55.23 	1:25.67 	 	1:55.96 	Deltager ikke i finalen 
 	Polen 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
27 	Jesper Jonsson 	1993 	 	680 	26.82 	55.90 	1:26.08 	 	1:55.97 	Deltager ikke i finalen 
 	Uddevalla Sim 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
28 	Frederik A. Mariegaard 	1994 	 	676 	27.43 	57.01 	1:26.96 	 	1:56.21 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
29 	Morten Bordervich 	1994 	 	672 	27.81 	57.41 	1:27.11 	 	1:56.40 	 
 	Madla Svømmeklubb 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
30 	Laust Moesgaard 	1996 	 	669 	27.97 	57.19 	1:27.27 	 	1:56.57 	 
 	Herning Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
31 	Andrew Meegan 	1994 	 	669 	27.12 	56.40 	1:26.44 	 	1:56.58 	 
 	Irland 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
32 	Mikkel Johansen 	1994 	 	669 	26.86 	55.51 	1:25.98 	 	1:56.60 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
33 	Claus Lerche Iversen 	1977 	 	666 	27.52 	56.86 	1:27.00 	 	1:56.77 	 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
34 	Frederik J. Sørensen 	1997 	 	665 	27.01 	56.80 	1:27.05 	 	1:56.81 	 
 	O.S.L.F. 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
35 	Oskar Ericsson 	1997 	 	662 	27.29 	56.57 	1:26.82 	 	1:56.99 	 
 	Täby Sim 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
36 	Wiktor Jaszczak 	1997 	 	661 	27.45 	56.77 	1:27.02 	 	1:57.08 	 
 	Wks Slask Wroclaw 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
37 	Christian V. Rasmussen 	1996 	 	656 	27.10 	56.44 	1:26.62 	 	1:57.39 	 
 	Odense Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
38 	Maciej Kuswik 	1996 	 	652 	27.76 	57.44 	1:27.51 	 	1:57.59 	 
 	Mkp Szczecin 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
39 	Jonas Nervil Kistorp 	1997 	 	652 	27.25 	55.91 	1:26.46 	 	1:57.62 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
40 	Thomas Steenberg 	1994 	 	649 	27.04 	56.59 	1:27.35 	 	1:57.81 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
41 	Oscar Ekström 	1994 	 	646 	27.68 	57.35 	1:27.50 	 	1:57.97 	 
 	Linköpings Allmänna SS 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
42 	Anton Andersson 	1993 	 	645 	27.70 	57.37 	1:27.60 	 	1:58.01 	 
 	Linköpings Allmänna SS 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
43 	Bo Volf Brøchner 	1996 	 	642 	28.00 	58.14 	1:28.26 	 	1:58.19 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
44 	Alvi Hjelm 	1996 	 	640 	27.95 	57.59 	1:28.08 	 	1:58.36 	 
 	Ægir Klaksvik 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
45 	Jesper Svensson 	1990 	 	638 	27.19 	56.69 	1:27.33 	 	1:58.45 	 
 	Uddevalla Sim 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
46 	Niklas Broch Thielemann 	1994 	 	632 	27.71 	57.20 	1:28.16 	 	1:58.81 	 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
47 	Patrik Löfgren 	1996 	 	631 	28.13 	57.77 	1:28.08 	 	1:58.92 	 
 	Mölndals Allmänna Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
48 	Brendan Gibbons 	1995 	 	629 	27.83 	57.84 	1:28.31 	 	1:59.04 	 
 	Irland 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
49 	Jens Bach 	1997 	 	627 	26.64 	56.10 	1:27.33 	 	1:59.17 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
50 	Eydbjørn Joensen 	1996 	 	625 	27.59 	57.80 	1:28.34 	 	1:59.27 	 
 	Suðuroyar Svimjifelag 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
51 	Christian Røssel 	1995 	 	621 	27.87 	57.39 	1:28.58 	 	1:59.52 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
52 	Magnus Andersen 	1995 	 	620 	27.64 	57.73 	1:28.50 	 	1:59.56 	 
 	Roskilde Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
53 	Thomas Birkkjær 	1996 	 	618 	27.89 	58.02 	1:28.71 	 	1:59.71 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
54 	Simon Wanna 	1996 	 	617 	27.15 	57.31 	1:29.18 	 	1:59.81 	 
 	Uddevalla Sim 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
55 	Magnus Sloth Poulsen 	1995 	 	612 	27.21 	57.04 	1:28.19 	 	2:00.09 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
56 	Alexander Berggren 	1994 	 	611 	27.73 	57.60 	1:28.63 	 	2:00.20 	 
 	Simklubben Elfsborg 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
57 	Viktor Kertes 	1996 	 	609 	27.80 	57.85 	1:29.30 	 	2:00.29 	 
 	Skånes Simf¨rbund 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
58 	Joel Huth 	1996 	 	608 	26.68 	56.67 	1:28.41 	 	2:00.34 	 
 	Södertörns Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
59 	Filip Holmqvist 	1994 	 	606 	28.37 	58.99 	1:29.72 	 	2:00.51 	 
 	Mölndals Allmänna Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
60 	Adam Staniszewski 	1997 	 	603 	27.67 	57.98 	1:29.72 	 	2:00.67 	 
 	Trojka Lodz 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
60 	Peter Huse Gaarde-Hansen 	1996 	 	603 	28.43 	58.27 	1:29.24 	 	2:00.67 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
62 	Rasmus Wetterborg 	1996 	 	598 	27.87 	57.96 	1:28.87 	 	2:01.06 	 
 	Simklubben Triton 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
63 	Andreas Mårtensson 	1997 	 	596 	27.52 	57.34 	1:28.83 	 	2:01.14 	 
 	JGI Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
64 	Emil Gustafsson 	1995 	 	595 	28.19 	58.52 	1:28.82 	 	2:01.25 	 
 	Jönköpings Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
65 	Frederik Nerving 	1997 	 	594 	27.86 	57.88 	1:29.16 	 	2:01.29 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
66 	Victor Drevskich 	1996 	 	592 	28.30 	58.72 	1:30.18 	 	2:01.42 	 
 	Svømmeklubben MK 31 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
67 	Ditlev Balle 	1996 	 	592 	28.07 	58.02 	1:29.66 	 	2:01.44 	 
 	Gladsaxe Idræts Forening 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
68 	Oskar Johansson 	1993 	 	591 	27.91 	58.39 	1:29.78 	 	2:01.53 	 
 	Kungsbacka Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
69 	Martin Dahlberg 	1992 	 	589 	27.68 	58.33 	1:30.01 	 	2:01.62 	 
 	Växjö Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
70 	Mikkel Rathschau Sørensen 	1996 	 	588 	28.49 	58.85 	1:30.19 	 	2:01.75 	 
 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
71 	Niels Breum Hansen 	1994 	 	587 	28.51 	58.32 	1:30.09 	 	2:01.81 	 
 	Helsinge Skytte & IF 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
72 	Hannibal Steenfos 	1996 	 	574 	27.99 	59.21 	1:31.22 	 	2:02.67 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
73 	Simon B. Jeppesen 	1997 	 	569 	28.66 	1:00.18 	1:31.84 	 	2:03.07 	 
 	Herning Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
74 	Tim Samuelsen 	1997 	 	557 	28.43 	59.25 	1:31.29 	 	2:03.91 	 
 	Madla Svømmeklubb 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
75 	Peter Mandrup Madsen 	1997 	 	550 	28.00 	58.83 	1:31.39 	 	2:04.45 	 
 	Horsens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
76 	Johannes E. Mariegaard 	1997 	 	549 	28.70 	59.57 	1:32.15 	 	2:04.50 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
77 	David Kruthammar 	1997 	 	481 	28.40 	1:00.17 	1:35.22 	 	2:10.14 	 
 	Täby Sim 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	29 marts 2014 
Licens til Hovedstadens Svømmeklub 	Udskriftstidspunkt 	17:18 
 
Resultat Løb 20 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danish Open 	 	Udskriftsdato 	30 marts 2014 	 
 	Stævne by 	København 	 	Udskriftstidspunkt 	07:23 	 
 	Arrangør 	Hovedstadens Svømmeklub & Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	27 marts 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 20, 200m Frisvømning Herrer, Finaler 
Europarekord Senior: Paul Biedermann (1986) 1:42.00 2009-07-28 
Nordisk Rekord Senior: Anders Holmertz (1968) 1:46.76 1992-07-26 
Dansk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 1:46.94 2009-04-09 
Dansk Rekord Junior: Frederik Siem Pedersen (1991) 1:49.46 2009-07-12 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	50m 	100m 	150m 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Daniel Skaaning 	1993 	 	798 	25.50 	52.97 	1:20.90 	 	1:49.94 	 
 	Swim Team Tåstrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Daniel Steen Andersen 	1995 	 	797 	25.88 	53.79 	1:22.03 	 	1:50.00 	 
 	Horsens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Mads Glæsner 	1988 	 	794 	26.46 	54.63 	1:23.06 	 	1:50.15 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Marius Solaat Rødland 	1997 	 	785 	26.08 	54.19 	1:22.64 	 	1:50.56 	 
 	Vestkantsvømmerne 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Pál Joensen 	1990 	 	774 	26.46 	54.30 	1:22.79 	 	1:51.05 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Magnus Westermann 	1995 	 	757 	26.36 	54.93 	1:23.13 	 	1:51.87 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Frans Johannessen 	1992 	 	744 	26.42 	55.36 	1:24.77 	 	1:52.56 	 
 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Adam Paulsson 	1995 	 	735 	26.54 	55.24 	1:24.32 	 	1:52.98 	 
 	Simklubben Elfsborg 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Sebastian Ovesen 	1994 	 	756 	26.37 	53.88 	1:22.72 	 	1:51.96 	 
 	Slagelse Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Marcus Krøyer Svendsen 	1997 	 	751 	25.43 	53.52 	1:22.80 	 	1:52.17 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Kacper Majchrzak 	1992 	 	745 	25.68 	54.87 	1:24.40 	 	1:52.51 	 
 	Polen 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Dawid Zielinski 	1992 	 	740 	26.63 	55.22 	1:24.14 	 	1:52.75 	 
 	Polen 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Nicolas Blanch 	1997 	 	725 	26.55 	54.86 	1:23.90 	 	1:53.52 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
14 	Anton Bromer 	1995 	 	694 	26.82 	55.45 	1:24.87 	 	1:55.19 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
15 	Frederik A. Mariegaard 	1994 	 	693 	27.13 	56.17 	1:25.68 	 	1:55.23 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
16 	Rasmus Härstedt 	1994 	 	648 	26.98 	56.17 	1:26.66 	 	1:57.87 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	30 marts 2014 
Licens til Hovedstadens Svømmeklub 	Udskriftstidspunkt 	07:23 
 
Resultat Løb 21 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danish Open 	 	Udskriftsdato 	29 marts 2014 	 
 	Stævne by 	København 	 	Udskriftstidspunkt 	17:18 	 
 	Arrangør 	Hovedstadens Svømmeklub & Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	27 marts 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 21, 100m Frisvømning Damer, Indledende 
Europarekord Senior: Britta Steffen (1983) 52.07 2009-07-31 
Nordisk Rekord Senior: Sarah Sjöström (1993) 52.87 2013-08-01 
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 53.41 2009-07-30 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 55.10 2012-03-23 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	50m 	 	 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Julie Levisen 	1997 	 	810 	27.17 	 	 	 	55.84 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
1 	Mie Ø. Nielsen 	1996 	 	810 	27.31 	 	 	 	55.84 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
1 	Pernille Blume 	1994 	 	810 	26.45 	 	 	 	55.84 	 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Louise Hansson 	1996 	 	805 	27.06 	 	 	 	55.96 	 
 	Helsingborgs Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Jeanette Ottesen 	1987 	 	803 	27.04 	 	 	 	56.00 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Cecilie Waage Johannessen 	1990 	 	790 	27.57 	 	 	 	56.31 	 
 	Bergens Svømme Club 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Magdalena Kuras 	1988 	 	774 	27.60 	 	 	 	56.70 	 
 	Simklubben Triton 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Susann Bjørnsen 	1993 	 	762 	27.57 	 	 	 	56.99 	 
 	Setermoen Svømmeklubb 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Eyglo Osk Gustafsdottir 	1995 	 	754 	27.68 	 	 	 	57.20 	Deltager ikke i finalen 
 	Aegir 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Julie Kepp Jensen 	2000 	 	751 	26.85 	 	 	 	57.26 	 
 	JGI Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Amalie Østrup 	1997 	 	746 	27.47 	 	 	 	57.39 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Monica Waage Johannerssen 	1990 	 	742 	27.79 	 	 	 	57.50 	Deltager ikke i finalen 
 	Bergens Svømme Club 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Julie Brøndum Petersen 	1994 	 	738 	27.78 	 	 	 	57.60 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
14 	Nikola Petryka 	1997 	 	725 	28.19 	 	 	 	57.95 	Deltager ikke i finalen 
 	Wks Slask Wroclaw 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
15 	Liz Hansson 	1988 	 	720 	27.71 	 	 	 	58.09 	Deltager ikke i finalen 
 	Kungsbacka Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
16 	Erika Carlén 	1994 	 	717 	28.33 	 	 	 	58.15 	Deltager ikke i finalen 
 	Jönköpings Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
17 	Anna Dowgiert 	1990 	 	707 	27.81 	 	 	 	58.43 	Deltager ikke i finalen 
 	Polen 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
18 	Sarah Bro 	1996 	 	705 	28.01 	 	 	 	58.48 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
19 	Matilda Weiler 	1998 	 	699 	28.37 	 	 	 	58.65 	Deltager ikke i finalen 
 	Helsingborgs Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
20 	Amina Gummesson 	1993 	 	686 	28.60 	 	 	 	59.03 	Deltager ikke i finalen 
 	Växjö Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
21 	Maj Howardsen 	1997 	 	684 	28.75 	 	 	 	59.09 	Deltager ikke i finalen 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
22 	Victoria Rung 	1992 	 	682 	28.25 	 	 	 	59.14 	Deltager ikke i finalen 
 	Bergensvømmerne 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
23 	Josephine Holm 	1999 	 	681 	28.83 	 	 	 	59.17 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
24 	Megan Forslund Hansen 	1997 	 	677 	28.53 	 	 	 	59.30 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
25 	Julie Sundahl Jakobsen 	1995 	 	676 	28.77 	 	 	 	59.31 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
26 	Moa Ståhl 	1995 	 	675 	28.87 	 	 	 	59.34 	Deltager ikke i finalen 
 	Simklubben Triton 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
27 	Rikke Dehn 	1999 	 	665 	29.14 	 	 	 	59.65 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
28 	Emma H. Christiansen 	1999 	 	664 	28.44 	 	 	 	59.67 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
29 	Bethany Carson 	1991 	 	664 	28.30 	 	 	 	59.68 	 
 	Irland 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
30 	Paulina Zelazna 	1994 	 	663 	28.67 	 	 	 	59.71 	 
 	Wks Slask Wroclaw 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
31 	Emilie Lie Mathisen 	1998 	 	659 	29.31 	 	 	 	59.81 	 
 	Vestkantsvømmerne 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
32 	Elida Hole 	1996 	 	658 	28.88 	 	 	 	59.85 	 
 	Vestkantsvømmerne 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
33 	Amanda Højberg 	1998 	 	658 	28.51 	 	 	 	59.86 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
34 	Maria Madsen 	1995 	 	656 	28.70 	 	 	 	59.90 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
35 	Maria Galic 	1995 	 	650 	29.01 	 	 	 	1:00.09 	 
 	Jönköpings Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
36 	Signe Bro 	1999 	 	650 	29.23 	 	 	 	1:00.11 	 
 	Gentofte Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
37 	Cassandra Tran 	1997 	 	643 	29.44 	 	 	 	1:00.30 	 
 	Malmö Kappsimningsklubb 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
38 	Anne Frølund-Grangaard 	1996 	 	635 	28.82 	 	 	 	1:00.55 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
39 	Matilde Kjeldsen 	1999 	 	635 	28.85 	 	 	 	1:00.58 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
40 	Kelly Riber Rasmussen 	1994 	 	630 	28.63 	 	 	 	1:00.73 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
41 	Thea Hovmand Larsen 	1997 	 	629 	28.93 	 	 	 	1:00.77 	 
 	Gladsaxe Idræts Forening 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
42 	Ida Agerbak Trandum 	1996 	 	628 	29.15 	 	 	 	1:00.78 	 
 	Gladsaxe Idræts Forening 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
42 	Sarah Jedamsky 	1999 	 	628 	28.45 	 	 	 	1:00.78 	 
 	Sg Bayer 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
44 	Caroline Erichsen 	1998 	 	624 	29.60 	 	 	 	1:00.91 	 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
45 	Freja Gram 	1999 	 	623 	29.66 	 	 	 	1:00.94 	 
 	Gladsaxe Idræts Forening 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
46 	Linda Baron 	1995 	 	613 	29.87 	 	 	 	1:01.29 	 
 	Järfälla Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
47 	Elsa Eriksson 	1995 	 	609 	29.79 	 	 	 	1:01.40 	 
 	Täby Sim 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
48 	Emily Gantriis 	1999 	 	607 	28.31 	 	 	 	1:01.49 	 
 	Helsinge Skytte & IF 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
49 	Isabelle Avenius 	1996 	 	604 	29.28 	 	 	 	1:01.59 	 
 	Kungälvs Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
50 	Hanna Cronqvist 	1996 	 	601 	29.66 	 	 	 	1:01.70 	 
 	Föreningen Trelleborg Sim 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
51 	Liv Eidesgaard 	1999 	 	594 	29.38 	 	 	 	1:01.92 	 
 	Havnar Svimjifelag 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
52 	Kristina Delff Andersen 	1997 	 	586 	29.80 	 	 	 	1:02.19 	 
 	Korsør Sv & Livr. Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
53 	Emma Rotstam 	1998 	 	575 	29.64 	 	 	 	1:02.59 	 
 	Järfälla Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
54 	Guðrun Mortensen 	1997 	 	540 	29.71 	 	 	 	1:03.93 	 
 	Berns Swim Team 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	29 marts 2014 
Licens til Hovedstadens Svømmeklub 	Udskriftstidspunkt 	17:18 
 
Resultat Løb 21 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danish Open 	 	Udskriftsdato 	30 marts 2014 	 
 	Stævne by 	København 	 	Udskriftstidspunkt 	07:23 	 
 	Arrangør 	Hovedstadens Svømmeklub & Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	27 marts 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 21, 100m Frisvømning Damer, Finaler 
Europarekord Senior: Britta Steffen (1983) 52.07 2009-07-31 
Nordisk Rekord Senior: Sarah Sjöström (1993) 52.87 2013-08-01 
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 53.41 2009-07-30 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 55.10 2012-03-23 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	50m 	 	 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Pernille Blume 	1994 	 	912 	25.93 	 	 	 	53.69 	 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Jeanette Ottesen 	1987 	 	893 	26.02 	 	 	 	54.07 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Louise Hansson 	1996 	 	849 	26.76 	 	 	 	54.98 	 
 	Helsingborgs Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Mie Ø. Nielsen 	1996 	 	837 	26.86 	 	 	 	55.23 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Julie Levisen 	1997 	 	835 	26.97 	 	 	 	55.28 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Cecilie Waage Johannessen 	1990 	 	803 	27.17 	 	 	 	56.00 	 
 	Bergens Svømme Club 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Julie Kepp Jensen 	2000 	 	763 	27.22 	 	 	 	56.97 	 
 	JGI Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Amalie Østrup 	1997 	 	732 	27.58 	 	 	 	57.76 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Susann Bjørnsen 	1993 	 	794 	27.36 	 	 	 	56.23 	 
 	Setermoen Svømmeklubb 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Julie Brøndum Petersen 	1994 	 	760 	27.55 	 	 	 	57.04 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Magdalena Kuras 	1988 	 	760 	27.76 	 	 	 	57.04 	 
 	Simklubben Triton 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Sarah Bro 	1996 	 	722 	28.21 	 	 	 	58.04 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Julie Sundahl Jakobsen 	1995 	 	691 	28.47 	 	 	 	58.89 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
14 	Rikke Dehn 	1999 	 	687 	28.87 	 	 	 	59.01 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
15 	Josephine Holm 	1999 	 	679 	28.71 	 	 	 	59.22 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
16 	Megan Forslund Hansen 	1997 	 	670 	28.66 	 	 	 	59.49 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	30 marts 2014 
Licens til Hovedstadens Svømmeklub 	Udskriftstidspunkt 	07:23 
 
Resultat Løb 22 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danish Open 	 	Udskriftsdato 	29 marts 2014 	 
 	Stævne by 	København 	 	Udskriftstidspunkt 	17:18 	 
 	Arrangør 	Hovedstadens Svømmeklub & Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	27 marts 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 22, 50m Butterfly Herrer, Indledende 
Europarekord Senior: Rafael Muñoz (1988) 22.43 2009-04-05 
Nordisk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 22.93 2009-07-27 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 22.93 2009-07-27 
Dansk Rekord Junior: Daniel Steen Andersen (1995) 24.25 2013-07-10 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	 	 	 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Oskar Krupecki 	1992 	 	732 	 	 	 	 	24.88 	 
 	Polen 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Mateusz Chaba 	1996 	 	727 	 	 	 	 	24.94 	 
 	Wks Slask Wroclaw 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Marius Solaat Rødland 	1997 	 	715 	 	 	 	 	25.08 	 
 	Vestkantsvømmerne 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Sindri Jakobsson 	1991 	 	711 	 	 	 	 	25.12 	 
 	Bergensvømmerne 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Sebastian Strandberg 	1994 	 	680 	 	 	 	 	25.50 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Jerzy Twarowski 	1995 	 	679 	 	 	 	 	25.51 	Deltager ikke i finalen 
 	Polen 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Roger Kurant 	1994 	 	677 	 	 	 	 	25.54 	Deltager ikke i finalen 
 	Wks Slask Wroclaw 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Brendan Hyland 	1994 	 	674 	 	 	 	 	25.57 	Deltager ikke i finalen 
 	Irland 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Marcus Olesen 	1995 	 	669 	 	 	 	 	25.64 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Mateo Maciuniak Bartl 	1993 	 	667 	 	 	 	 	25.67 	Deltager ikke i finalen 
 	Metropole Swimming Club 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Anton Arvidsson 	1994 	 	663 	 	 	 	 	25.72 	Deltager ikke i finalen 
 	Uddevalla Sim 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Sander Nielsen Sivertssen 	1996 	 	661 	 	 	 	 	25.74 	Deltager ikke i finalen 
 	Bergens Svømme Club 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Emil Benning 	1993 	 	658 	 	 	 	 	25.78 	Deltager ikke i finalen 
 	Mks Juvenia Wroclaw 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
14 	Jonas Sørensen 	1990 	 	656 	 	 	 	 	25.81 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
15 	Marcus Thøgersen 	1995 	 	653 	 	 	 	 	25.85 	 
 	Svømmeklubben S 68 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
16 	Pawel Sendyk 	1997 	 	642 	 	 	 	 	25.99 	Deltager ikke i finalen 
 	Mkp Szczecin 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
17 	Frederik K. Mortensen 	1995 	 	642 	 	 	 	 	26.00 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
18 	Filip Svedberg 	1997 	 	639 	 	 	 	 	26.03 	Deltager ikke i finalen 
 	Skellefte Simsällskap 34 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
19 	Martin Terp Olesen 	1994 	 	638 	 	 	 	 	26.05 	 
 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
20 	Martin Persson 	1992 	 	631 	 	 	 	 	26.15 	Deltager ikke i finalen 
 	Kungsbacka Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
21 	Lars Merl 	1993 	 	627 	 	 	 	 	26.20 	 
 	Køge Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
22 	Eydbjørn Joensen 	1996 	 	623 	 	 	 	 	26.26 	Deltager ikke i finalen 
 	Suðuroyar Svimjifelag 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
23 	Rasmus Birkelund Rahe 	1994 	 	621 	 	 	 	 	26.29 	 
 	Hørsholm Svømmeforening 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
24 	Marcin Suzin 	1993 	 	619 	 	 	 	 	26.31 	Deltager ikke i finalen 
 	Polen 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
25 	Lasse Pittioni 	1995 	 	618 	 	 	 	 	26.32 	 
 	Gladsaxe Idræts Forening 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
26 	Mathias Kristian Pedersen 	1996 	 	605 	 	 	 	 	26.52 	 
 	Vejle Svømmeklub Triton 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
26 	Mikkel Hounsgaard 	1993 	 	605 	 	 	 	 	26.52 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
28 	Søren Fritzbøger 	1996 	 	603 	 	 	 	 	26.54 	 
 	Hillerød Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
29 	Emil Klingberg 	1987 	 	602 	 	 	 	 	26.55 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
30 	Joel Subirana Sagrista 	1993 	 	602 	 	 	 	 	26.56 	 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
31 	Jan Holub 	1996 	 	598 	 	 	 	 	26.62 	 
 	Wks Slask Wroclaw 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
32 	Ludvig Strand 	1994 	 	594 	 	 	 	 	26.68 	 
 	Täby Sim 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
33 	Jonas Olczyk 	1994 	 	588 	 	 	 	 	26.77 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
34 	Magnus Yde 	1996 	 	579 	 	 	 	 	26.91 	 
 	Svømmeklubben S 68 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
35 	Jens Peter Träff 	1988 	 	570 	 	 	 	 	27.05 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
36 	Jonas Nervil Kistorp 	1997 	 	560 	 	 	 	 	27.21 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
37 	Gustav Eriksson 	1994 	 	558 	 	 	 	 	27.24 	 
 	Kungsbacka Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
38 	Joel Knutsson 	1997 	 	546 	 	 	 	 	27.43 	 
 	Skånes Simf¨rbund 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
39 	Julian Kressner Læbel 	1992 	 	544 	 	 	 	 	27.47 	 
 	Vest-Brøndby 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
40 	Emil Kamuk Frederiksen 	1995 	 	543 	 	 	 	 	27.48 	 
 	Vejle Svømmeklub Triton 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
41 	Thierry Jattke 	1997 	 	525 	 	 	 	 	27.79 	 
 	Sg Bayer 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
42 	Bjørn H. Bremholm Hansen 	1996 	 	524 	 	 	 	 	27.81 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
43 	Kevin Thorvaldsson 	1995 	 	514 	 	 	 	 	27.99 	 
 	Jönköpings Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
44 	Kasper Leisted Bertelsen 	1997 	 	472 	 	 	 	 	28.79 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
45 	Lasse Christensen 	1994 	 	457 	 	 	 	 	29.10 	 
 	Horsens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	29 marts 2014 
Licens til Hovedstadens Svømmeklub 	Udskriftstidspunkt 	17:18 
 
Resultat Løb 22 (Semifinaler) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danish Open 	 	Udskriftsdato 	30 marts 2014 	 
 	Stævne by 	København 	 	Udskriftstidspunkt 	07:23 	 
 	Arrangør 	Hovedstadens Svømmeklub & Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	27 marts 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 22, 50m Butterfly Herrer, Semifinaler 
Europarekord Senior: Rafael Muñoz (1988) 22.43 2009-04-05 
Nordisk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 22.93 2009-07-27 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 22.93 2009-07-27 
Dansk Rekord Junior: Daniel Steen Andersen (1995) 24.25 2013-07-10 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	 	 	 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Oskar Krupecki 	1992 	 	737 	 	 	 	 	24.83 	 
 	Polen 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Mateusz Chaba 	1996 	 	734 	 	 	 	 	24.86 	 
 	Wks Slask Wroclaw 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Marius Solaat Rødland 	1997 	 	720 	 	 	 	 	25.02 	Deltager ikke i finalen 
 	Vestkantsvømmerne 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Sindri Jakobsson 	1991 	 	717 	 	 	 	 	25.05 	Deltager ikke i finalen 
 	Bergensvømmerne 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Marcus Olesen 	1995 	 	691 	 	 	 	 	25.36 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Sebastian Strandberg 	1994 	 	687 	 	 	 	 	25.41 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Jonas Sørensen 	1990 	 	673 	 	 	 	 	25.59 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Martin Terp Olesen 	1994 	 	667 	 	 	 	 	25.67 	 
 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Marcus Thøgersen 	1995 	 	658 	 	 	 	 	25.78 	 
 	Svømmeklubben S 68 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Frederik K. Mortensen 	1995 	 	655 	 	 	 	 	25.82 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Lars Merl 	1993 	 	633 	 	 	 	 	26.11 	 
 	Køge Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Rasmus Birkelund Rahe 	1994 	 	630 	 	 	 	 	26.16 	 
 	Hørsholm Svømmeforening 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Lasse Pittioni 	1995 	 	618 	 	 	 	 	26.33 	 
 	Gladsaxe Idræts Forening 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
14 	Mikkel Hounsgaard 	1993 	 	613 	 	 	 	 	26.40 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
15 	Mathias Kristian Pedersen 	1996 	 	602 	 	 	 	 	26.55 	 
 	Vejle Svømmeklub Triton 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
16 	Jonas Olczyk 	1994 	 	585 	 	 	 	 	26.81 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	30 marts 2014 
Licens til Hovedstadens Svømmeklub 	Udskriftstidspunkt 	07:23 
 
Resultat Løb 22 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danish Open 	 	Udskriftsdato 	30 marts 2014 	 
 	Stævne by 	København 	 	Udskriftstidspunkt 	07:24 	 
 	Arrangør 	Hovedstadens Svømmeklub & Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	27 marts 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 22, 50m Butterfly Herrer, Finaler 
Europarekord Senior: Rafael Muñoz (1988) 22.43 2009-04-05 
Nordisk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 22.93 2009-07-27 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 22.93 2009-07-27 
Dansk Rekord Junior: Daniel Steen Andersen (1995) 24.25 2013-07-10 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	 	 	 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Mateusz Chaba 	1996 	 	750 	 	 	 	 	24.68 	 
 	Wks Slask Wroclaw 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Oskar Krupecki 	1992 	 	741 	 	 	 	 	24.78 	 
 	Polen 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Sebastian Strandberg 	1994 	 	699 	 	 	 	 	25.27 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Marcus Olesen 	1995 	 	693 	 	 	 	 	25.34 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Jonas Sørensen 	1990 	 	687 	 	 	 	 	25.41 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Marcus Thøgersen 	1995 	 	664 	 	 	 	 	25.71 	 
 	Svømmeklubben S 68 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Martin Terp Olesen 	1994 	 	660 	 	 	 	 	25.75 	 
 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Frederik K. Mortensen 	1995 	 	651 	 	 	 	 	25.87 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	30 marts 2014 
Licens til Hovedstadens Svømmeklub 	Udskriftstidspunkt 	07:24 
 
Resultat Løb 23 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danish Open 	 	Udskriftsdato 	29 marts 2014 	 
 	Stævne by 	København 	 	Udskriftstidspunkt 	17:18 	 
 	Arrangør 	Hovedstadens Svømmeklub & Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	27 marts 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 23, 50m Rygsvømning Damer, Indledende 
Europarekord Senior: Daniela Samulski (1984) 27.23 2009-07-30 
Nordisk Rekord Senior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 28.51 2012-07-06 
Dansk Rekord Senior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 28.43 2014-01-25 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 28.51 2012-07-06 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	 	 	 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Mie Ø. Nielsen 	1996 	 	876 	 	 	 	 	28.28 	Nordisk Rekord - Senior 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Eyglo Osk Gustafsdottir 	1995 	 	799 	 	 	 	 	29.16 	 
 	Aegir 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Aleksandra Urbanczyk 	1987 	 	797 	 	 	 	 	29.18 	 
 	Polen 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Ida Lindborg 	1994 	 	782 	 	 	 	 	29.37 	 
 	Malmö Kappsimningsklubb 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Klaudia Nazieblo 	1993 	 	778 	 	 	 	 	29.42 	 
 	Polen 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Alicja Tchórz 	1992 	 	767 	 	 	 	 	29.56 	Deltager ikke i finalen 
 	Polen 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Linnéa Olsson 	1994 	 	723 	 	 	 	 	30.14 	Deltager ikke i finalen 
 	Simklubben Triton 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Lovisa Klarén 	1992 	 	721 	 	 	 	 	30.17 	Deltager ikke i finalen 
 	Södertörns Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Yasmin Saud Abdulkadir 	1994 	 	719 	 	 	 	 	30.20 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Isabella K. Sørensen 	1994 	 	715 	 	 	 	 	30.26 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Julie Kepp Jensen 	2000 	 	714 	 	 	 	 	30.27 	 
 	JGI Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Cecilie Hansen 	1995 	 	703 	 	 	 	 	30.42 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Pernille Blume 	1994 	 	696 	 	 	 	 	30.52 	Deltager ikke i finalen 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
14 	Stine Raaby Jensen 	1995 	 	674 	 	 	 	 	30.85 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
15 	Anna Brandt Nielsen 	1998 	 	667 	 	 	 	 	30.96 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
16 	Emilie Falbe-Hansen 	1999 	 	653 	 	 	 	 	31.19 	 
 	Gentofte Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
17 	Nikola Petryka 	1997 	 	641 	 	 	 	 	31.37 	Deltager ikke i finalen 
 	Wks Slask Wroclaw 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
18 	Cecilie Høgskilde 	1999 	 	637 	 	 	 	 	31.44 	 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
19 	Mathilde Pugholm Hvid 	1990 	 	631 	 	 	 	 	31.54 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
20 	Madelene Andersson 	1991 	 	622 	 	 	 	 	31.69 	Deltager ikke i finalen 
 	Växjö Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
21 	Isabel Mass 	1998 	 	615 	 	 	 	 	31.82 	 
 	Slangerup Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
21 	Tove Andersson 	1995 	 	615 	 	 	 	 	31.82 	Deltager ikke i finalen 
 	Föreningen Trelleborg Sim 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
23 	Laura Glerup Jensen 	1998 	 	606 	 	 	 	 	31.97 	 
 	Berns Swim Team 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
24 	Cecilie Lykke Hansen 	1999 	 	604 	 	 	 	 	32.01 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
25 	Daniella Bender 	1996 	 	602 	 	 	 	 	32.03 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
26 	Cassandra Tran 	1997 	 	600 	 	 	 	 	32.08 	 
 	Malmö Kappsimningsklubb 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
27 	Kristina K Hedegaard 	1995 	 	583 	 	 	 	 	32.39 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
27 	Sarah Jedamsky 	1999 	 	583 	 	 	 	 	32.39 	 
 	Sg Bayer 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
29 	Caroline Øhrstrøm 	1995 	 	577 	 	 	 	 	32.50 	 
 	Gladsaxe Idræts Forening 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
30 	Vilma Unnermark 	1997 	 	576 	 	 	 	 	32.52 	 
 	Södertörns Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
31 	Amalie Mikkelsen 	1997 	 	573 	 	 	 	 	32.57 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
32 	Stinna Schnabl 	1999 	 	572 	 	 	 	 	32.58 	 
 	Hørsholm Svømmeforening 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
33 	Caroline Amalie Duus 	1998 	 	571 	 	 	 	 	32.60 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
34 	Emma Maagøe 	1999 	 	569 	 	 	 	 	32.65 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
35 	Maja Jørgensen Bruun 	1995 	 	564 	 	 	 	 	32.74 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
36 	Sophie Amalie Schøn 	1999 	 	561 	 	 	 	 	32.81 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
37 	Sarah Mariner 	1998 	 	554 	 	 	 	 	32.94 	 
 	Svømmeklubben MK 31 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
38 	Anne Frølund-Grangaard 	1996 	 	548 	 	 	 	 	33.05 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
39 	Cecilie Forsberg Adolfsen 	1998 	 	539 	 	 	 	 	33.25 	 
 	Hillerød Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
39 	Michelle Icka Christensen 	1995 	 	539 	 	 	 	 	33.25 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
41 	Sarah Sannung 	1996 	 	538 	 	 	 	 	33.26 	 
 	Gladsaxe Idræts Forening 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
42 	Matilde Zaggai 	1998 	 	530 	 	 	 	 	33.42 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
43 	Andrea Gustavsson 	1996 	 	528 	 	 	 	 	33.47 	 
 	Malmö Kappsimningsklubb 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
44 	Stinne Sørensen 	1999 	 	487 	 	 	 	 	34.39 	 
 	Herning Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
45 	Hanna Skog 	1997 	 	483 	 	 	 	 	34.48 	 
 	Malmö Kappsimningsklubb 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	29 marts 2014 
Licens til Hovedstadens Svømmeklub 	Udskriftstidspunkt 	17:18 
 
Resultat Løb 23 (Semifinaler) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danish Open 	 	Udskriftsdato 	30 marts 2014 	 
 	Stævne by 	København 	 	Udskriftstidspunkt 	07:23 	 
 	Arrangør 	Hovedstadens Svømmeklub & Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	27 marts 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 23, 50m Rygsvømning Damer, Semifinaler 
Europarekord Senior: Daniela Samulski (1984) 27.23 2009-07-30 
Nordisk Rekord Senior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 28.51 2012-07-06 
Dansk Rekord Senior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 28.43 2014-01-25 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 28.51 2012-07-06 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	 	 	 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Mie Ø. Nielsen 	1996 	 	852 	 	 	 	 	28.54 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Eyglo Osk Gustafsdottir 	1995 	 	846 	 	 	 	 	28.61 	 
 	Aegir 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Aleksandra Urbanczyk 	1987 	 	822 	 	 	 	 	28.88 	 
 	Polen 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Ida Lindborg 	1994 	 	783 	 	 	 	 	29.35 	Deltager ikke i finalen 
 	Malmö Kappsimningsklubb 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Klaudia Nazieblo 	1993 	 	783 	 	 	 	 	29.35 	Deltager ikke i finalen 
 	Polen 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Cecilie Hansen 	1995 	 	736 	 	 	 	 	29.96 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Yasmin Saud Abdulkadir 	1994 	 	717 	 	 	 	 	30.22 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Isabella K. Sørensen 	1994 	 	709 	 	 	 	 	30.34 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Julie Kepp Jensen 	2000 	 	696 	 	 	 	 	30.52 	 
 	JGI Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Stine Raaby Jensen 	1995 	 	672 	 	 	 	 	30.89 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Anna Brandt Nielsen 	1998 	 	670 	 	 	 	 	30.92 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Emilie Falbe-Hansen 	1999 	 	668 	 	 	 	 	30.94 	 
 	Gentofte Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Mathilde Pugholm Hvid 	1990 	 	664 	 	 	 	 	31.01 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
14 	Cecilie Høgskilde 	1999 	 	657 	 	 	 	 	31.12 	 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
15 	Laura Glerup Jensen 	1998 	 	638 	 	 	 	 	31.43 	 
 	Berns Swim Team 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
16 	Isabel Mass 	1998 	 	628 	 	 	 	 	31.59 	 
 	Slangerup Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	30 marts 2014 
Licens til Hovedstadens Svømmeklub 	Udskriftstidspunkt 	07:23 
 
Resultat Løb 23 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danish Open 	 	Udskriftsdato 	30 marts 2014 	 
 	Stævne by 	København 	 	Udskriftstidspunkt 	07:24 	 
 	Arrangør 	Hovedstadens Svømmeklub & Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	27 marts 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 23, 50m Rygsvømning Damer, Finaler 
Europarekord Senior: Daniela Samulski (1984) 27.23 2009-07-30 
Nordisk Rekord Senior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 28.51 2012-07-06 
Dansk Rekord Senior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 28.43 2014-01-25 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 28.51 2012-07-06 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	 	 	 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Mie Ø. Nielsen 	1996 	 	906 	 	 	 	 	27.96 	Nordisk Rekord - Senior 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Eyglo Osk Gustafsdottir 	1995 	 	839 	 	 	 	 	28.68 	 
 	Aegir 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Aleksandra Urbanczyk 	1987 	 	809 	 	 	 	 	29.04 	 
 	Polen 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Julie Kepp Jensen 	2000 	 	757 	 	 	 	 	29.69 	 
 	JGI Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Cecilie Hansen 	1995 	 	742 	 	 	 	 	29.89 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Yasmin Saud Abdulkadir 	1994 	 	719 	 	 	 	 	30.20 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Isabella K. Sørensen 	1994 	 	717 	 	 	 	 	30.23 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Stine Raaby Jensen 	1995 	 	686 	 	 	 	 	30.67 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	30 marts 2014 
Licens til Hovedstadens Svømmeklub 	Udskriftstidspunkt 	07:24 
 
Resultat Løb 24 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danish Open 	 	Udskriftsdato 	29 marts 2014 	 
 	Stævne by 	København 	 	Udskriftstidspunkt 	17:19 	 
 	Arrangør 	Hovedstadens Svømmeklub & Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	27 marts 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 24, 100m Rygsvømning Herrer, Indledende 
Europarekord Senior: Camille Lacourt (1985) 52.11 2010-08-10 
Nordisk Rekord Senior: Mathias Gydesen (1988) 54.41 2012-03-31 
Dansk Rekord Senior: Mathias Gydesen (1988) 54.41 2012-03-31 
Dansk Rekord Junior: Daniel Skaaning (1993) 56.27 2011-03-30 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	50m 	 	 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Vitaly Melnikov 	1990 	 	757 	27.27 	 	 	 	56.99 	 
 	Rusland 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Mateusz Wysoczynski 	1993 	 	754 	28.14 	 	 	 	57.05 	 
 	Polen 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Magnus Jákupsson 	1994 	 	747 	27.90 	 	 	 	57.22 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Markus Lie 	1995 	 	730 	27.69 	 	 	 	57.66 	 
 	Bergensvømmerne 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Petter Fredriksson 	1997 	 	723 	28.09 	 	 	 	57.86 	 
 	Skånes Simf¨rbund 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Morten Bak Hansen 	1995 	 	715 	27.88 	 	 	 	58.06 	 
 	JGI Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Mads Knoblauch 	1993 	 	702 	28.58 	 	 	 	58.44 	 
 	Odense Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Henrik Søfteland 	1995 	 	694 	29.08 	 	 	 	58.64 	Deltager ikke i finalen 
 	Bergensvømmerne 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Pontus Palmqvist 	1991 	 	670 	28.84 	 	 	 	59.34 	Deltager ikke i finalen 
 	Linköpings Allmänna SS 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Oskar Ericsson 	1997 	 	656 	29.40 	 	 	 	59.75 	Deltager ikke i finalen 
 	Täby Sim 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Antonio Cancelliere 	1986 	 	654 	29.35 	 	 	 	59.82 	Deltager ikke i finalen 
 	Sg Bayer 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Gustav Friberg 	1997 	 	646 	28.94 	 	 	 	1:00.07 	 
 	Ringsted Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Martin Terp Olesen 	1994 	 	639 	29.12 	 	 	 	1:00.29 	 
 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
14 	Anders Møller 	1991 	 	629 	29.45 	 	 	 	1:00.62 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
15 	Jeremy Peter 	1988 	 	614 	29.85 	 	 	 	1:01.10 	Deltager ikke i finalen 
 	Kungsbacka Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
16 	Jacob Lercke Skytte 	1984 	 	608 	29.66 	 	 	 	1:01.28 	Deltager ikke i finalen 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
17 	Oskar Johansson 	1993 	 	603 	29.87 	 	 	 	1:01.47 	Deltager ikke i finalen 
 	Kungsbacka Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
18 	Frederik Christensen 	1992 	 	602 	29.14 	 	 	 	1:01.48 	 
 	Køge Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
19 	Oliver Marcus Meng 	1997 	 	591 	30.38 	 	 	 	1:01.89 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
20 	Morten Børre Petersen 	1996 	 	590 	29.85 	 	 	 	1:01.92 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
21 	Lars Breum Hansen 	1997 	 	588 	30.39 	 	 	 	1:01.99 	 
 	Helsinge Skytte & IF 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
22 	Alexander Wildenschild 	1997 	 	586 	30.00 	 	 	 	1:02.04 	 
 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
23 	Rasmus Wetterborg 	1996 	 	583 	30.20 	 	 	 	1:02.16 	Deltager ikke i finalen 
 	Simklubben Triton 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
24 	Karim Møller 	1994 	 	582 	30.40 	 	 	 	1:02.19 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
25 	Oliver Berggren Smidt 	1997 	 	556 	30.86 	 	 	 	1:03.16 	 
 	Søllerød Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
26 	Gustav Hellqvist 	1995 	 	542 	30.44 	 	 	 	1:03.70 	 
 	Malmö Kappsimningsklubb 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
27 	Robert Asfeldt 	1996 	 	536 	30.86 	 	 	 	1:03.94 	 
 	Herning Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
28 	Chris Johansen 	1996 	 	526 	30.57 	 	 	 	1:04.34 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
29 	Thierry Jattke 	1997 	 	505 	30.77 	 	 	 	1:05.21 	 
 	Sg Bayer 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
30 	Jesper Frost Thomsen 	1997 	 	486 	32.44 	 	 	 	1:06.05 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	29 marts 2014 
Licens til Hovedstadens Svømmeklub 	Udskriftstidspunkt 	17:19 
 
Resultat Løb 24 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danish Open 	 	Udskriftsdato 	30 marts 2014 	 
 	Stævne by 	København 	 	Udskriftstidspunkt 	07:23 	 
 	Arrangør 	Hovedstadens Svømmeklub & Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	27 marts 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 24, 100m Rygsvømning Herrer, Finaler 
Europarekord Senior: Camille Lacourt (1985) 52.11 2010-08-10 
Nordisk Rekord Senior: Mathias Gydesen (1988) 54.41 2012-03-31 
Dansk Rekord Senior: Mathias Gydesen (1988) 54.41 2012-03-31 
Dansk Rekord Junior: Daniel Skaaning (1993) 56.27 2011-03-30 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	50m 	 	 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Vitaly Melnikov 	1990 	 	811 	26.99 	 	 	 	55.68 	 
 	Rusland 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Mateusz Wysoczynski 	1993 	 	802 	27.30 	 	 	 	55.89 	 
 	Polen 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Magnus Jákupsson 	1994 	 	795 	27.33 	 	 	 	56.06 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Morten Bak Hansen 	1995 	 	736 	27.98 	 	 	 	57.52 	 
 	JGI Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Mads Knoblauch 	1993 	 	706 	28.03 	 	 	 	58.32 	 
 	Odense Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Anders Møller 	1991 	 	648 	29.45 	 	 	 	1:00.01 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Martin Terp Olesen 	1994 	 	644 	28.87 	 	 	 	1:00.12 	 
 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Gustav Friberg 	1997 	 	637 	28.56 	 	 	 	1:00.35 	 
 	Ringsted Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Petter Fredriksson 	1997 	 	763 	27.80 	 	 	 	56.84 	 
 	Skånes Simf¨rbund 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Markus Lie 	1995 	 	730 	27.83 	 	 	 	57.66 	 
 	Bergensvømmerne 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Frederik Christensen 	1992 	 	623 	29.59 	 	 	 	1:00.80 	 
 	Køge Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Karim Møller 	1994 	 	606 	30.04 	 	 	 	1:01.37 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Morten Børre Petersen 	1996 	 	600 	30.17 	 	 	 	1:01.57 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
14 	Alexander Wildenschild 	1997 	 	598 	29.91 	 	 	 	1:01.62 	 
 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
15 	Lars Breum Hansen 	1997 	 	586 	30.31 	 	 	 	1:02.04 	 
 	Helsinge Skytte & IF 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
16 	Oliver Marcus Meng 	1997 	 	579 	30.13 	 	 	 	1:02.31 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	30 marts 2014 
Licens til Hovedstadens Svømmeklub 	Udskriftstidspunkt 	07:23 
 
Resultat Løb 25 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danish Open 	 	Udskriftsdato 	29 marts 2014 	 
 	Stævne by 	København 	 	Udskriftstidspunkt 	17:19 	 
 	Arrangør 	Hovedstadens Svømmeklub & Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	27 marts 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 25, 200m Brystsvømning Damer, Indledende 
Europarekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 2:19.11 2013-08-01 
Nordisk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 2:19.11 2013-08-01 
Dansk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 2:19.11 2013-08-01 
Dansk Rekord Junior: Cecilie Holten (1996) 2:33.79 2011-07-07 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	50m 	100m 	150m 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Rikke Møller Pedersen 	1989 	 	803 	34.26 	1:12.62 	1:51.44 	 	2:29.61 	 
 	Herning Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Joline Höstman 	1988 	 	782 	34.16 	1:11.90 	1:50.54 	 	2:30.94 	 
 	Mölndals Allmänna Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Evelyn Álvarez Pérez 	1993 	 	747 	35.09 	1:13.91 	1:53.00 	 	2:33.31 	 
 	Metropole Swimming Club 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Vendela Norrman 	1995 	 	721 	35.24 	1:14.22 	1:54.42 	 	2:35.11 	 
 	Tyresö Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Paulina Majszutowicz 	1998 	 	693 	36.31 	1:17.15 	1:57.24 	 	2:37.14 	 
 	Mkp Szczecin 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Louise B. Dalgaard 	1990 	 	690 	35.42 	1:15.34 	1:56.13 	 	2:37.41 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Karen Tanderup Hansen 	1996 	 	669 	36.47 	1:16.98 	1:58.21 	 	2:39.05 	 
 	Slagelse Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Katrine B. Hansen 	1999 	 	668 	36.64 	1:16.57 	1:57.09 	 	2:39.11 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Anna Wermuth 	1996 	 	668 	35.72 	1:16.23 	1:57.77 	 	2:39.12 	 
 	Odense Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Maria Grandt 	1998 	 	665 	35.83 	1:16.03 	1:58.21 	 	2:39.32 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Vilma Ekström 	1994 	 	663 	35.98 	1:16.25 	1:57.60 	 	2:39.47 	Deltager ikke i finalen 
 	Linköpings Allmänna SS 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Josefine B. Pedersen 	1999 	 	663 	35.46 	1:15.84 	1:56.98 	 	2:39.51 	 
 	Svømmeklubben MK 31 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Emma Westman 	1993 	 	661 	36.80 	1:17.31 	1:58.16 	 	2:39.67 	Deltager ikke i finalen 
 	Mölndals Allmänna Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
14 	Malin Westman 	1995 	 	659 	36.60 	1:16.94 	1:58.24 	 	2:39.84 	Deltager ikke i finalen 
 	Mölndals Allmänna Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
15 	Julie D. Hald 	1996 	 	657 	34.87 	1:15.02 	1:56.51 	 	2:39.95 	 
 	Herning Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
16 	Astrid Ovesen 	1999 	 	653 	36.63 	1:16.83 	1:58.13 	 	2:40.34 	 
 	Slagelse Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
17 	Lina Wingren 	1996 	 	649 	36.77 	1:17.93 	1:59.37 	 	2:40.63 	Deltager ikke i finalen 
 	Simklubben Triton 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
18 	Sophie Hansson 	1998 	 	649 	35.08 	1:16.06 	1:57.92 	 	2:40.64 	Deltager ikke i finalen 
 	Skånes Simf¨rbund 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
19 	Anne-Sofie Lindblad 	1997 	 	646 	36.19 	1:16.88 	1:58.56 	 	2:40.90 	 
 	Vallensbæk IF Af 1939 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
19 	Emelie Johansson 	1996 	 	646 	36.74 	1:17.63 	1:59.38 	 	2:40.90 	Deltager ikke i finalen 
 	Täby Sim 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
21 	Thea Schulze 	1998 	 	581 	37.09 	1:19.39 	2:03.33 	 	2:46.71 	 
 	Hørsholm Svømmeforening 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
22 	Malene Bang 	1999 	 	568 	37.22 	1:21.66 	2:04.13 	 	2:47.93 	 
 	Slangerup Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
23 	Signe Nielsen 	1998 	 	566 	37.49 	1:18.96 	2:02.66 	 	2:48.14 	Deltager ikke i finalen 
 	Ringsted Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
24 	Julia Brinkhagan 	1999 	 	560 	37.71 	1:19.92 	2:03.76 	 	2:48.70 	 
 	Skånes Simf¨rbund 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
25 	Nikoline Marker-Pedersen 	1996 	 	559 	36.86 	1:19.19 	2:03.73 	 	2:48.83 	 
 	Vest-Brøndby 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
26 	Sandra Olofsson 	1990 	 	558 	36.39 	1:18.15 	2:02.12 	 	2:48.97 	 
 	Uddevalla Sim 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
27 	Turið S. Christiansen 	1996 	 	554 	38.48 	1:21.40 	2:05.55 	 	2:49.31 	 
 	Ægir Klaksvik 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
28 	Emine Bjarup Thøgersen 	1998 	 	549 	39.81 	1:23.99 	2:07.79 	 	2:49.81 	Deltager ikke i finalen 
 	Svømmeklubben S 68 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
29 	Ariel Braathen 	1999 	 	546 	39.86 	1:24.41 	2:07.26 	 	2:50.13 	 
 	Bergens Svømme Club 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
30 	Tenna Jensen 	1998 	 	541 	37.50 	1:20.19 	2:04.47 	 	2:50.66 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
31 	Sara Krog Christoffersen 	1996 	 	538 	38.49 	1:21.60 	2:06.08 	 	2:51.00 	 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
32 	Rikke Mundt Lohse 	1996 	 	535 	39.34 	1:22.79 	2:06.81 	 	2:51.26 	 
 	Hillerød Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
33 	Thea Laurberg Simonsen 	1997 	 	535 	38.99 	1:22.14 	2:05.95 	 	2:51.33 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
34 	Emma la Cour 	1999 	 	533 	40.20 	1:23.52 	2:07.72 	 	2:51.54 	 
 	Søllerød Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
35 	Simone H. Lauridsen 	1999 	 	528 	38.47 	1:21.71 	2:06.69 	 	2:52.04 	 
 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
36 	Emma Lyngby Larsen 	1998 	 	526 	38.74 	1:22.58 	2:07.29 	 	2:52.25 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
37 	Julie Pavon Friis 	1999 	 	513 	37.94 	1:21.21 	2:06.50 	 	2:53.68 	Deltager ikke i finalen 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
38 	Ásbjørg Hjelm 	1999 	 	490 	39.60 	1:24.93 	2:11.28 	 	2:56.36 	 
 	Ægir Klaksvik 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
39 	Merle F. V. Christensen 	1998 	 	430 	38.40 	1:23.60 	2:13.35 	 	3:04.24 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
- 	Amalie H. Falck-Schmith 	1989 	 	 	 	 	 	 	DSQ 	Flyben eft 1. armtag 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
- 	Anna Puggaard 	1996 	 	 	 	 	 	 	DSQ 	2 flyben eft v. 100m 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
- 	Paulina Zachoszcz 	1993 	 	 	 	 	 	 	DSQ 	Flyben før arm v 50m 
 	Mkp Szczecin 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	29 marts 2014 
Licens til Hovedstadens Svømmeklub 	Udskriftstidspunkt 	17:19 
 
Resultat Løb 25 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danish Open 	 	Udskriftsdato 	30 marts 2014 	 
 	Stævne by 	København 	 	Udskriftstidspunkt 	07:23 	 
 	Arrangør 	Hovedstadens Svømmeklub & Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	27 marts 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 25, 200m Brystsvømning Damer, Finaler 
Europarekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 2:19.11 2013-08-01 
Nordisk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 2:19.11 2013-08-01 
Dansk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 2:19.11 2013-08-01 
Dansk Rekord Junior: Cecilie Holten (1996) 2:33.79 2011-07-07 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	50m 	100m 	150m 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Rikke Møller Pedersen 	1989 	 	982 	32.48 	1:07.58 	1:43.68 	 	2:19.94 	 
 	Herning Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Joline Höstman 	1988 	 	815 	33.98 	1:11.24 	1:49.37 	 	2:28.90 	 
 	Mölndals Allmänna Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Evelyn Álvarez Pérez 	1993 	 	767 	35.32 	1:14.16 	1:53.18 	 	2:31.93 	 
 	Metropole Swimming Club 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Louise B. Dalgaard 	1990 	 	716 	34.05 	1:12.54 	1:52.70 	 	2:35.49 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Katrine B. Hansen 	1999 	 	683 	35.93 	1:15.59 	1:56.51 	 	2:37.91 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Anna Wermuth 	1996 	 	674 	35.31 	1:14.95 	1:56.66 	 	2:38.64 	 
 	Odense Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Karen Tanderup Hansen 	1996 	 	666 	36.24 	1:16.61 	1:58.37 	 	2:39.29 	 
 	Slagelse Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Vendela Norrman 	1995 	 	731 	34.44 	1:12.94 	1:53.36 	 	2:34.41 	 
 	Tyresö Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Paulina Majszutowicz 	1998 	 	720 	35.90 	1:16.08 	1:56.46 	 	2:35.19 	 
 	Mkp Szczecin 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Julie D. Hald 	1996 	 	677 	35.94 	1:16.22 	1:57.36 	 	2:38.39 	 
 	Herning Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Astrid Ovesen 	1999 	 	668 	36.74 	1:16.86 	1:58.06 	 	2:39.11 	 
 	Slagelse Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Josefine B. Pedersen 	1999 	 	649 	36.64 	1:17.60 	1:58.97 	 	2:40.64 	 
 	Svømmeklubben MK 31 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Anne-Sofie Lindblad 	1997 	 	646 	36.13 	1:16.64 	1:58.64 	 	2:40.88 	 
 	Vallensbæk IF Af 1939 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
14 	Thea Schulze 	1998 	 	582 	36.87 	1:19.25 	2:02.51 	 	2:46.55 	 
 	Hørsholm Svømmeforening 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
15 	Malene Bang 	1999 	 	568 	37.45 	1:21.38 	2:05.59 	 	2:47.92 	 
 	Slangerup Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
- 	Maria Grandt 	1998 	 	 	 	 	 	 	DSQ 	Flyben før arm v 50m 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	30 marts 2014 
Licens til Hovedstadens Svømmeklub 	Udskriftstidspunkt 	07:23 
 
Resultat Løb 26 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danish Open 	 	Udskriftsdato 	29 marts 2014 	 
 	Stævne by 	København 	 	Udskriftstidspunkt 	17:19 	 
 	Arrangør 	Hovedstadens Svømmeklub & Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	27 marts 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 26, 1500m Frisvømning Damer, Indledende 
Europarekord Senior: Lotte Friis (1988) 15:38.88 2013-07-30 
Nordisk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 15:38.88 2013-07-30 
Dansk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 15:38.88 2013-07-30 
Dansk Rekord Junior: Lotte Friis (1988) 16:38.02 2004-07-03 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	100m 	200m 	300m 	400m 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	500m 	600m 	700m 	800m 	 	 
 	 	 	 	 	900m 	1000m 	1100m 	1200m 	 	 
 	 	 	 	 	1300m 	1400m 	 	 	 	 
 
1 	Erica Sjöholm 	1997 	 	687 	1:06.31 	2:16.64 	3:28.24 	4:39.64 	17:41.28 	 
 	Sjöbo Simsällskap 	 	 	 	5:51.11 	7:02.03 	8:13.56 	9:24.83 	 	 
 	 	 	 	 	10:36.18 	11:47.96 	12:58.89 	14:10.07 	 	 
 	 	 	 	 	15:21.79 	16:32.90 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Mariell Lossius Rivedal 	1999 	 	673 	1:07.63 	2:18.52 	3:30.79 	4:42.91 	17:48.49 	 
 	Bergens Svømme Club 	 	 	 	5:55.63 	7:07.57 	8:19.43 	9:30.46 	 	 
 	 	 	 	 	10:42.24 	11:54.15 	13:05.34 	14:16.78 	 	 
 	 	 	 	 	15:28.19 	16:39.41 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Cecilia Eysturdal 	1996 	 	667 	1:08.02 	2:19.11 	3:31.37 	4:44.16 	17:51.83 	 
 	Ægir Klaksvik 	 	 	 	5:55.68 	7:07.21 	8:18.77 	9:31.55 	 	 
 	 	 	 	 	10:42.92 	11:55.31 	13:07.01 	14:18.64 	 	 
 	 	 	 	 	15:30.27 	16:41.95 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Josefine Hansson 	1992 	 	641 	1:08.96 	2:21.07 	3:33.45 	4:45.92 	18:06.16 	 
 	Malmö Kappsimningsklubb 	 	 	 	5:58.63 	7:10.94 	8:23.80 	9:36.75 	 	 
 	 	 	 	 	10:50.13 	12:03.13 	13:15.87 	14:28.69 	 	 
 	 	 	 	 	15:41.73 	16:54.54 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Isabelle Hanson 	1998 	 	628 	1:07.42 	2:17.76 	3:29.02 	4:41.27 	18:13.25 	 
 	Järfälla Simsällskap 	 	 	 	5:54.56 	7:07.80 	8:21.05 	9:34.68 	 	 
 	 	 	 	 	10:49.52 	12:02.80 	13:16.53 	14:30.52 	 	 
 	 	 	 	 	15:45.22 	17:00.15 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Ellen Olsson 	1995 	 	628 	1:07.58 	2:20.16 	3:32.73 	4:45.36 	18:13.40 	 
 	Simklubben Triton 	 	 	 	5:58.62 	7:11.14 	8:24.43 	9:37.70 	 	 
 	 	 	 	 	10:51.42 	12:04.92 	13:18.55 	14:32.50 	 	 
 	 	 	 	 	15:46.37 	17:00.30 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Emma Rotstam 	1998 	 	607 	1:09.23 	2:22.55 	3:35.88 	4:49.43 	18:25.79 	 
 	Järfälla Simsällskap 	 	 	 	6:03.53 	7:16.94 	8:30.92 	9:45.02 	 	 
 	 	 	 	 	10:59.50 	12:13.95 	13:28.11 	14:42.91 	 	 
 	 	 	 	 	15:58.20 	17:12.89 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	29 marts 2014 
Licens til Hovedstadens Svømmeklub 	Udskriftstidspunkt 	17:19 
 
Resultat Løb 26 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danish Open 	 	Udskriftsdato 	30 marts 2014 	 
 	Stævne by 	København 	 	Udskriftstidspunkt 	07:23 	 
 	Arrangør 	Hovedstadens Svømmeklub & Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	27 marts 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 26, 1500m Frisvømning Damer, Finaler 
Europarekord Senior: Lotte Friis (1988) 15:38.88 2013-07-30 
Nordisk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 15:38.88 2013-07-30 
Dansk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 15:38.88 2013-07-30 
Dansk Rekord Junior: Lotte Friis (1988) 16:38.02 2004-07-03 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	100m 	200m 	300m 	400m 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	500m 	600m 	700m 	800m 	 	 
 	 	 	 	 	900m 	1000m 	1100m 	1200m 	 	 
 	 	 	 	 	1300m 	1400m 	 	 	 	 
 
1 	Lotte Friis 	1988 	 	842 	1:03.04 	2:08.82 	3:13.89 	4:18.70 	16:31.45 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	5:24.69 	6:31.13 	7:37.60 	8:44.56 	 	 
 	 	 	 	 	9:51.75 	10:59.09 	12:06.53 	13:13.22 	 	 
 	 	 	 	 	14:19.81 	15:25.76 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Joanna Zachoszcz 	1993 	 	802 	1:04.29 	2:11.72 	3:18.87 	4:26.04 	16:47.98 	 
 	Polen 	 	 	 	5:33.03 	6:39.06 	7:45.34 	8:52.00 	 	 
 	 	 	 	 	9:58.75 	11:05.98 	12:13.41 	13:21.64 	 	 
 	 	 	 	 	14:30.21 	15:39.11 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Manuela Wikiel 	1992 	 	765 	1:05.91 	2:14.75 	3:23.33 	4:31.72 	17:03.67 	 
 	Polen 	 	 	 	5:39.37 	6:47.10 	7:55.15 	9:03.32 	 	 
 	 	 	 	 	10:11.27 	11:19.58 	12:27.98 	13:36.61 	 	 
 	 	 	 	 	14:45.76 	15:55.57 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Erica Dahlgran 	1997 	 	712 	1:05.09 	2:13.81 	3:23.09 	4:32.77 	17:28.76 	 
 	Simklubben S 02 	 	 	 	5:42.52 	6:51.78 	8:01.24 	9:10.77 	 	 
 	 	 	 	 	10:20.84 	11:31.98 	12:42.39 	13:53.70 	 	 
 	 	 	 	 	15:04.93 	16:17.47 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Alba Forés 	1998 	 	695 	1:05.34 	2:14.31 	3:23.96 	4:33.10 	17:36.94 	 
 	Skånes Simf¨rbund 	 	 	 	5:43.04 	6:52.68 	8:03.35 	9:14.03 	 	 
 	 	 	 	 	10:25.63 	11:37.46 	12:50.29 	14:02.58 	 	 
 	 	 	 	 	15:14.78 	16:26.43 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Emma Wael 	1993 	 	694 	1:06.06 	2:16.41 	3:27.30 	4:38.74 	17:37.73 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	5:50.52 	7:00.85 	8:12.49 	9:24.46 	 	 
 	 	 	 	 	10:35.63 	11:46.43 	12:57.03 	14:08.06 	 	 
 	 	 	 	 	15:19.01 	16:29.65 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Erica Sjöholm 	1997 	 	687 	1:06.31 	2:16.64 	3:28.24 	4:39.64 	17:41.28 	 
 	Sjöbo Simsällskap 	 	 	 	5:51.11 	7:02.03 	8:13.56 	9:24.83 	 	 
 	 	 	 	 	10:36.18 	11:47.96 	12:58.89 	14:10.07 	 	 
 	 	 	 	 	15:21.79 	16:32.90 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Stephanie Hansen 	1996 	 	681 	1:06.88 	2:17.44 	3:28.38 	4:39.80 	17:44.00 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	5:51.49 	7:01.45 	8:12.27 	9:24.21 	 	 
 	 	 	 	 	10:36.83 	11:48.37 	12:59.76 	14:10.83 	 	 
 	 	 	 	 	15:21.82 	16:33.48 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Mariell Lossius Rivedal 	1999 	 	673 	1:07.63 	2:18.52 	3:30.79 	4:42.91 	17:48.49 	 
 	Bergens Svømme Club 	 	 	 	5:55.63 	7:07.57 	8:19.43 	9:30.46 	 	 
 	 	 	 	 	10:42.24 	11:54.15 	13:05.34 	14:16.78 	 	 
 	 	 	 	 	15:28.19 	16:39.41 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Simone Kronborg Riis 	1997 	 	671 	1:07.43 	2:17.51 	3:28.44 	4:39.88 	17:49.48 	 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	5:51.48 	7:02.13 	8:13.43 	9:25.52 	 	 
 	 	 	 	 	10:37.56 	11:49.83 	13:01.93 	14:14.23 	 	 
 	 	 	 	 	15:26.48 	16:38.99 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Cecilia Eysturdal 	1996 	 	667 	1:08.02 	2:19.11 	3:31.37 	4:44.16 	17:51.83 	 
 	Ægir Klaksvik 	 	 	 	5:55.68 	7:07.21 	8:18.77 	9:31.55 	 	 
 	 	 	 	 	10:42.92 	11:55.31 	13:07.01 	14:18.64 	 	 
 	 	 	 	 	15:30.27 	16:41.95 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Josefine Hansson 	1992 	 	641 	1:08.96 	2:21.07 	3:33.45 	4:45.92 	18:06.16 	 
 	Malmö Kappsimningsklubb 	 	 	 	5:58.63 	7:10.94 	8:23.80 	9:36.75 	 	 
 	 	 	 	 	10:50.13 	12:03.13 	13:15.87 	14:28.69 	 	 
 	 	 	 	 	15:41.73 	16:54.54 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Isabelle Hanson 	1998 	 	628 	1:07.42 	2:17.76 	3:29.02 	4:41.27 	18:13.25 	 
 	Järfälla Simsällskap 	 	 	 	5:54.56 	7:07.80 	8:21.05 	9:34.68 	 	 
 	 	 	 	 	10:49.52 	12:02.80 	13:16.53 	14:30.52 	 	 
 	 	 	 	 	15:45.22 	17:00.15 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
14 	Ellen Olsson 	1995 	 	628 	1:07.58 	2:20.16 	3:32.73 	4:45.36 	18:13.40 	 
 	Simklubben Triton 	 	 	 	5:58.62 	7:11.14 	8:24.43 	9:37.70 	 	 
 	 	 	 	 	10:51.42 	12:04.92 	13:18.55 	14:32.50 	 	 
 	 	 	 	 	15:46.37 	17:00.30 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
15 	Emma Rotstam 	1998 	 	607 	1:09.23 	2:22.55 	3:35.88 	4:49.43 	18:25.79 	 
 	Järfälla Simsällskap 	 	 	 	6:03.53 	7:16.94 	8:30.92 	9:45.02 	 	 
 	 	 	 	 	10:59.50 	12:13.95 	13:28.11 	14:42.91 	 	 
 	 	 	 	 	15:58.20 	17:12.89 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	30 marts 2014 
Licens til Hovedstadens Svømmeklub 	Udskriftstidspunkt 	07:23 
 
Resultat Løb 27 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danish Open 	 	Udskriftsdato 	30 marts 2014 	 
 	Stævne by 	København 	 	Udskriftstidspunkt 	07:23 	 
 	Arrangør 	Hovedstadens Svømmeklub & Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	27 marts 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 27, 50m Frisvømning Herrer, Finaler 
Europarekord Senior: Frederic Bousquet (1981) 20.94 2009-04-26 
Nordisk Rekord Senior: Stefan Nystrand (1981) 21.45 2009-07-31 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 22.36 2009-04-11 
Dansk Rekord Junior: Magnus Westermann (1995) 23.07 2013-03-29 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	 	 	 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Jonas B. Sørensen 	1993 	 	510 	 	 	 	 	26.17 	 
 	Ringsted Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Lasse Winther Andersen 	1994 	 	492 	 	 	 	 	26.47 	 
 	Holbæk Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Niels Mortensen 	1995 	 	358 	 	 	 	 	29.43 	 
 	Randers Swim Team 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Niklas Jacobsen 	1995 	 	276 	 	 	 	 	32.09 	 
 	Maribo Svømmeforening 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Nikolaj Lund 	1990 	 	172 	 	 	 	 	37.54 	 
 	Korsør Sv & Livr. Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Jonas Larsen 	1992 	 	144 	 	 	 	 	39.85 	 
 	Tune I.F. Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Markus T Munkholm 	1996 	 	107 	 	 	 	 	43.93 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	30 marts 2014 
Licens til Hovedstadens Svømmeklub 	Udskriftstidspunkt 	07:23 
 
Resultat Løb 28 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danish Open 	 	Udskriftsdato 	30 marts 2014 	 
 	Stævne by 	København 	 	Udskriftstidspunkt 	07:23 	 
 	Arrangør 	Hovedstadens Svømmeklub & Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	27 marts 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 28, 50m Frisvømning Damer, Finaler 
Europarekord Senior: Britta Steffen (1983) 23.73 2009-08-02 
Nordisk Rekord Senior: Therese Alshammar (1977) 23.88 2009-08-02 
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 24.54 2013-08-03 
Dansk Rekord Junior: Julie Levisen (1997) 25.63 2013-03-29 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	 	 	 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Amalie Vinther 	1995 	 	376 	 	 	 	 	32.87 	 
 	Thisted Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Camilla Aagaard 	2000 	 	310 	 	 	 	 	35.04 	 
 	Svømmeklubben Nord 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Laura Christensen 	1997 	 	285 	 	 	 	 	36.05 	 
 	Svømmeklubben Nord 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Susan Hansen 	1987 	 	242 	 	 	 	 	38.05 	 
 	Ringsted Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Louise Pedersen 	1979 	 	221 	 	 	 	 	39.21 	 
 	Vest-Brøndby 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Louise Winsley 	1998 	 	165 	 	 	 	 	43.21 	 
 	Kolding SK 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Camilla Hansen 	1997 	 	150 	 	 	 	 	44.66 	 
 	Korsør Sv & Livr. Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Cecilie Kristiansen 	1990 	 	45 	 	 	 	 	1:06.58 	 
 	Ringsted Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	30 marts 2014 
Licens til Hovedstadens Svømmeklub 	Udskriftstidspunkt 	07:23 
 
Resultat Løb 29 (Indledende) - Officiel 
 
 	Stævne navn 	Danish Open 	 	Udskriftsdato 	30 marts 2014 	 
 	Stævne by 	København 	 	Udskriftstidspunkt 	10:11 	 
 	Arrangør 	Hovedstadens Svømmeklub & Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	27 marts 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 29, 200m Medley Herrer, Indledende 
Europarekord Senior: Laszlo Cseh (1985) 1:55.18 2009-07-29 
Nordisk Rekord Senior: Simon Sjödin (1986) 1:58.02 2013-07-31 
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 2:01.62 2009-07-29 
Dansk Rekord Junior: Daniel Skaaning (1993) 2:03.49 2011-06-28 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Klub 	 	50m 	100m 	150m 	 	Opnået 	Status 
 
1 	Viktor B. Bromer 	1993 	Aalborg Svømmeklub 	 	26.87 	58.53 	1:33.56 	 	2:04.17 	 
2 	Linus Kanth 	1991 	Västerås Simsällskap 	 	27.37 	58.88 	1:34.55 	 	2:05.41 	 
3 	Daniel Skaaning 	1993 	Swim Team Tåstrup 	 	26.21 	57.50 	1:35.22 	 	2:06.22 	 
4 	Marcin Suzin 	1993 	Polen 	 	27.58 	1:01.15 	1:36.63 	 	2:06.23 	 
5 	Joan Casanovas Skoubo 	1997 	Club Natacio Sabadell 	 	27.63 	1:00.79 	1:37.78 	 	2:06.30 	 
6 	Oskar Ericsson 	1997 	Täby Sim 	 	27.92 	1:00.14 	1:38.70 	 	2:09.25 	 
7 	Nicolas Blanch 	1997 	Aalborg Svømmeklub 	 	27.20 	1:01.05 	1:40.46 	 	2:10.54 	 
8 	Christian V. Rasmussen 	1996 	Odense Svømme Klub 	 	27.82 	1:03.69 	1:40.56 	 	2:11.56 	 
9 	Anton Andersson 	1993 	Linköpings Allmänna SS 	 	27.70 	1:01.89 	1:40.49 	 	2:12.12 	 
10 	Patrik Löfgren 	1996 	Mölndals Allmänna Simsällskap 	 	28.23 	1:01.30 	1:40.43 	 	2:12.46 	 
11 	Niklas Broch Thielemann 	1994 	Sigma Swim Birkerød 	 	28.74 	1:04.33 	1:43.07 	 	2:12.71 	 
12 	Robert Asfeldt 	1996 	Herning Svømmeklub 	 	28.35 	1:02.13 	1:40.30 	 	2:12.77 	 
13 	Jeremy Peter 	1988 	Kungsbacka Simsällskap 	 	28.13 	1:02.63 	1:40.37 	 	2:12.92 	 
14 	Mikkel Austmann 	1991 	Herlev Svømning 	 	28.50 	1:03.11 	1:41.90 	 	2:13.16 	 
15 	Rasmus Wetterborg 	1996 	Simklubben Triton 	 	28.26 	1:02.19 	1:41.52 	 	2:13.82 	 
16 	Jonathan Müller 	1997 	Svømmeklubben Syd 	 	28.36 	1:02.56 	1:42.02 	 	2:14.88 	 
17 	Oskar Johansson 	1993 	Kungsbacka Simsällskap 	 	28.93 	1:03.73 	1:43.75 	 	2:15.28 	 
18 	Ditlev Balle 	1996 	Gladsaxe Idræts Forening 	 	29.16 	1:04.13 	1:44.68 	 	2:15.53 	 
19 	Simon B. Jeppesen 	1997 	Herning Svømmeklub 	 	28.10 	1:05.47 	1:45.68 	 	2:16.70 	 
20 	Lars Breum Hansen 	1997 	Helsinge Skytte & IF 	 	29.33 	1:03.05 	1:43.80 	 	2:16.92 	 
21 	Mads Hansen 	1995 	Nakskov Svømme Klub 	 	29.71 	1:05.21 	1:44.77 	 	2:17.60 	 
22 	Morten Børre Petersen 	1996 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	29.48 	1:04.82 	1:45.85 	 	2:18.86 	 
23 	Victor Lloyd 	1996 	Föreningen Trelleborg Sim 	 	29.01 	1:04.66 	1:47.36 	 	2:19.26 	 
24 	Christian Røssel 	1995 	Herlev Svømning 	 	28.37 	1:03.58 	1:46.04 	 	2:20.09 	 
25 	Jesper Frost Thomsen 	1997 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	30.49 	1:06.90 	1:48.71 	 	2:20.40 	 
26 	Hannibal Steenfos 	1996 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	29.58 	1:08.01 	1:49.63 	 	2:20.66 	 
27 	Bjørn H. Bremholm Hansen 	1996 	Herlev Svømning 	 	29.84 	1:08.58 	1:51.46 	 	2:24.90 	 
- 	Markus Joensen 	1996 	Swim Team Tåstrup 	 	 	 	 	 	DNS 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	30 marts 2014 
Licens til Hovedstadens Svømmeklub 	Udskriftstidspunkt 	10:11 
 
Resultat Løb 29 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danish Open 	 	Udskriftsdato 	30 marts 2014 	 
 	Stævne by 	København 	 	Udskriftstidspunkt 	18:08 	 
 	Arrangør 	Hovedstadens Svømmeklub & Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	27 marts 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 29, 200m Medley Herrer, Finaler 
Europarekord Senior: Laszlo Cseh (1985) 1:55.18 2009-07-29 
Nordisk Rekord Senior: Simon Sjödin (1986) 1:58.02 2013-07-31 
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 2:01.62 2009-07-29 
Dansk Rekord Junior: Daniel Skaaning (1993) 2:03.49 2011-06-28 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	50m 	100m 	150m 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Daniel Skaaning 	1993 	 	818 	26.02 	57.15 	1:32.98 	 	2:01.87 	 
 	Swim Team Tåstrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Viktor B. Bromer 	1993 	 	814 	26.19 	57.48 	1:32.53 	 	2:02.08 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Linus Kanth 	1991 	 	752 	27.26 	58.57 	1:34.14 	 	2:05.31 	 
 	Västerås Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Marcin Suzin 	1993 	 	744 	27.48 	1:00.28 	1:36.13 	 	2:05.77 	 
 	Polen 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Nicolas Blanch 	1997 	 	688 	27.12 	1:00.92 	1:39.16 	 	2:09.11 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Christian V. Rasmussen 	1996 	 	661 	27.61 	1:01.99 	1:39.36 	 	2:10.82 	 
 	Odense Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Niklas Broch Thielemann 	1994 	 	634 	28.27 	1:03.24 	1:42.63 	 	2:12.70 	 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Mikkel Austmann 	1991 	 	633 	28.63 	1:03.27 	1:41.37 	 	2:12.76 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Joan Casanovas Skoubo 	1997 	 	765 	26.99 	59.34 	1:35.51 	 	2:04.63 	 
 	Club Natacio Sabadell 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Jeremy Peter 	1988 	 	658 	28.26 	1:02.52 	1:39.16 	 	2:11.03 	 
 	Kungsbacka Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Rasmus Wetterborg 	1996 	 	629 	29.17 	1:03.13 	1:42.40 	 	2:13.00 	 
 	Simklubben Triton 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Patrik Löfgren 	1996 	 	620 	28.32 	1:01.90 	1:41.52 	 	2:13.63 	 
 	Mölndals Allmänna Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Ditlev Balle 	1996 	 	597 	28.94 	1:03.36 	1:44.43 	 	2:15.37 	 
 	Gladsaxe Idræts Forening 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
14 	Oskar Johansson 	1993 	 	594 	29.26 	1:04.14 	1:44.32 	 	2:15.54 	 
 	Kungsbacka Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
15 	Hannibal Steenfos 	1996 	 	503 	29.91 	1:08.79 	1:51.32 	 	2:23.28 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
- 	Jesper Frost Thomsen 	1997 	 	 	 	 	 	 	DSQ 	2 flyb f arm v 100m 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	30 marts 2014 
Licens til Hovedstadens Svømmeklub 	Udskriftstidspunkt 	18:08 
 
Resultat Løb 30 (Indledende) - Officiel 
 
 	Stævne navn 	Danish Open 	 	Udskriftsdato 	30 marts 2014 	 
 	Stævne by 	København 	 	Udskriftstidspunkt 	10:30 	 
 	Arrangør 	Hovedstadens Svømmeklub & Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	27 marts 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 30, 200m Frisvømning Damer, Indledende 
Europarekord Senior: Frederica Pelligrini (1988) 1:52.98 2009-07-29 
Nordisk Rekord Senior: Sarah Sjöström (1993) 1:55.23 2012-03-05 
Dansk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 1:57.61 2009-07-30 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 1:59.91 2012-07-07 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Klub 	 	50m 	100m 	150m 	 	Opnået 	Status 
 
1 	Louise Hansson 	1996 	Helsingborgs Simsällskap 	 	28.52 	59.54 	1:31.23 	 	2:02.65 	 
2 	Line Jørgensen Bruun 	1995 	Aalborg Svømmeklub 	 	29.39 	1:00.61 	1:31.80 	 	2:03.26 	 
3 	Julie Aglund Lauridsen 	1996 	Sigma Swim Allerød 	 	29.86 	1:01.01 	1:32.72 	 	2:04.13 	 
4 	Maj Howardsen 	1997 	Sigma Swim Allerød 	 	30.07 	1:01.31 	1:32.81 	 	2:04.19 	 
5 	Pernille Blume 	1994 	Sigma Swim Birkerød 	 	28.24 	59.65 	1:32.29 	 	2:04.34 	 
6 	Amalie Østrup 	1997 	Agfs Svømmeafdeling 	 	28.76 	1:00.25 	1:32.35 	 	2:04.40 	 
7 	Klaudia Nazieblo 	1993 	Polen 	 	29.12 	1:00.68 	1:33.23 	 	2:05.70 	 
8 	Julie Brøndum Petersen 	1994 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	29.56 	1:01.14 	1:33.72 	 	2:06.09 	 
9 	Julie Sundahl Jakobsen 	1995 	Aalborg Svømmeklub 	 	30.16 	1:02.56 	1:34.39 	 	2:06.33 	 
10 	Christina Munkholm 	1996 	Køge Svømmeklub 	 	29.85 	1:01.66 	1:33.77 	 	2:06.48 	 
11 	Céline Bertrand 	1995 	Skövde Simsällskap 	 	29.27 	1:01.30 	1:34.36 	 	2:06.74 	 
12 	Julie Levisen 	1997 	Aalborg Svømmeklub 	 	29.21 	1:01.48 	1:34.33 	 	2:06.84 	 
13 	Amina Gummesson 	1993 	Växjö Simsällskap 	 	29.55 	1:01.34 	1:34.22 	 	2:07.19 	 
14 	Joanna Zachoszcz 	1993 	Polen 	 	29.80 	1:01.71 	1:34.77 	 	2:07.20 	 
15 	Signe Bro 	1999 	Gentofte Svømme Klub 	 	29.84 	1:02.28 	1:35.24 	 	2:07.49 	 
16 	Sidse Kehlet 	1996 	Esbjerg Svømmeklub 	 	30.65 	1:02.97 	1:35.42 	 	2:07.50 	 
17 	Amalie Emma Thomsen 	1994 	Hørsholm Svømmeforening 	 	30.03 	1:02.35 	1:35.09 	 	2:07.53 	 
18 	Moa Ståhl 	1995 	Simklubben Triton 	 	30.06 	1:02.20 	1:35.19 	 	2:07.82 	 
19 	Maria Grandt 	1998 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	30.02 	1:02.31 	1:35.37 	 	2:08.14 	 
20 	Victoria Rung 	1992 	Bergensvømmerne 	 	29.69 	1:01.59 	1:34.45 	 	2:08.28 	 
21 	Ida Schütt 	1996 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	30.02 	1:02.16 	1:35.13 	 	2:08.32 	 
22 	Julie Lunau 	1995 	Lyngby Svømmeklub 	 	30.04 	1:02.51 	1:35.42 	 	2:08.33 	 
23 	Vilma Ekström 	1994 	Linköpings Allmänna SS 	 	29.76 	1:02.11 	1:35.09 	 	2:08.39 	 
24 	Bethany Carson 	1991 	Irland 	 	29.50 	1:01.67 	1:34.68 	 	2:08.48 	 
25 	Rikke Dehn 	1999 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	30.28 	1:03.26 	1:36.35 	 	2:08.52 	 
26 	Erica Dahlgran 	1997 	Simklubben S 02 	 	30.43 	1:03.56 	1:36.48 	 	2:08.69 	 
27 	Maja Nielsen 	1996 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	30.35 	1:03.51 	1:37.09 	 	2:09.20 	 
28 	Matilda Weiler 	1998 	Helsingborgs Simsällskap 	 	30.35 	1:03.62 	1:37.30 	 	2:09.48 	 
29 	Susann Bjørnsen 	1993 	Setermoen Svømmeklubb 	 	29.03 	1:01.22 	1:35.68 	 	2:09.73 	 
30 	Sofia Lindholm 	1993 	Mölndals Allmänna Simsällskap 	 	30.98 	1:03.82 	1:36.92 	 	2:09.82 	 
31 	Freja Gram 	1999 	Gladsaxe Idræts Forening 	 	31.02 	1:03.84 	1:37.01 	 	2:10.05 	 
32 	Maria Madsen 	1995 	Herlev Svømning 	 	30.17 	1:02.83 	1:36.53 	 	2:10.08 	 
33 	Amanda Højberg 	1998 	Lyngby Svømmeklub 	 	30.49 	1:03.00 	1:36.47 	 	2:10.10 	 
34 	Linda Baron 	1995 	Järfälla Simsällskap 	 	31.28 	1:04.41 	1:37.74 	 	2:10.14 	 
35 	Matilde Kjeldsen 	1999 	Agfs Svømmeafdeling 	 	30.51 	1:03.12 	1:36.67 	 	2:10.24 	 
36 	Jackie Gade 	1998 	Aalborg Svømmeklub 	 	30.43 	1:03.68 	1:37.05 	 	2:10.34 	 
37 	Christina Kaas Elmgreen 	1996 	Lyngby Svømmeklub 	 	30.48 	1:03.25 	1:36.90 	 	2:10.71 	 
38 	Ghita Kobbelgaard 	1995 	Aalborg Svømmeklub 	 	30.17 	1:03.47 	1:36.56 	 	2:10.72 	 
39 	Alba Forés 	1998 	Skånes Simf¨rbund 	 	30.08 	1:02.92 	1:37.02 	 	2:10.99 	 
40 	Elin Haugland 	1996 	Bergensvømmerne 	 	29.99 	1:02.99 	1:37.76 	 	2:11.21 	 
41 	Manuela Wikiel 	1992 	Polen 	 	30.71 	1:03.92 	1:37.70 	 	2:11.28 	 
42 	Emma Rotstam 	1998 	Järfälla Simsällskap 	 	30.69 	1:03.93 	1:37.99 	 	2:11.74 	 
43 	Emma Wael 	1993 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	30.42 	1:03.86 	1:37.99 	 	2:11.75 	 
44 	Josephine Holm 	1999 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	29.80 	1:02.64 	1:37.25 	 	2:12.06 	 
45 	Isabelle Hanson 	1998 	Järfälla Simsällskap 	 	31.23 	1:05.12 	1:39.08 	 	2:12.33 	 
46 	Malin Westman 	1995 	Mölndals Allmänna Simsällskap 	 	31.15 	1:04.36 	1:38.74 	 	2:12.45 	 
47 	Emelie Johansson 	1996 	Täby Sim 	 	30.77 	1:04.48 	1:38.84 	 	2:12.72 	 
48 	Nikola Petryka 	1997 	Wks Slask Wroclaw 	 	31.43 	1:05.74 	1:40.05 	 	2:13.01 	 
49 	Elsa Eriksson 	1995 	Täby Sim 	 	31.51 	1:05.01 	1:39.36 	 	2:13.55 	 
50 	Emily Gantriis 	1999 	Helsinge Skytte & IF 	 	30.69 	1:04.77 	1:39.97 	 	2:14.27 	 
51 	Emma H. Christiansen 	1999 	Agfs Svømmeafdeling 	 	30.81 	1:04.62 	1:40.00 	 	2:15.11 	 
52 	Liv Eidesgaard 	1999 	Havnar Svimjifelag 	 	30.95 	1:05.46 	1:41.09 	 	2:16.17 	 
53 	Ásbjørg Hjelm 	1999 	Ægir Klaksvik 	 	31.76 	1:06.98 	1:44.36 	 	2:20.46 	 
- 	Paulina Zelazna 	1994 	Wks Slask Wroclaw 	 	 	 	 	 	 	Akut syg 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	30 marts 2014 
Licens til Hovedstadens Svømmeklub 	Udskriftstidspunkt 	10:30 
 
Resultat Løb 30 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danish Open 	 	Udskriftsdato 	30 marts 2014 	 
 	Stævne by 	København 	 	Udskriftstidspunkt 	18:08 	 
 	Arrangør 	Hovedstadens Svømmeklub & Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	27 marts 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 30, 200m Frisvømning Damer, Finaler 
Europarekord Senior: Frederica Pelligrini (1988) 1:52.98 2009-07-29 
Nordisk Rekord Senior: Sarah Sjöström (1993) 1:55.23 2012-03-05 
Dansk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 1:57.61 2009-07-30 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 1:59.91 2012-07-07 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	50m 	100m 	150m 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Louise Hansson 	1996 	 	858 	27.61 	57.93 	1:28.23 	 	1:58.86 	 
 	Helsingborgs Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Pernille Blume 	1994 	 	824 	27.58 	57.55 	1:28.95 	 	2:00.47 	 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Julie Aglund Lauridsen 	1996 	 	779 	28.59 	59.00 	1:30.77 	 	2:02.77 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Line Jørgensen Bruun 	1995 	 	776 	29.41 	1:00.33 	1:31.87 	 	2:02.90 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Maj Howardsen 	1997 	 	765 	29.43 	1:00.77 	1:32.43 	 	2:03.53 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Julie Brøndum Petersen 	1994 	 	728 	29.12 	1:00.80 	1:33.21 	 	2:05.54 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Amalie Østrup 	1997 	 	725 	29.09 	1:01.31 	1:33.97 	 	2:05.74 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Klaudia Nazieblo 	1993 	 	724 	29.03 	1:00.58 	1:33.21 	 	2:05.79 	 
 	Polen 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Christina Munkholm 	1996 	 	748 	28.92 	1:00.32 	1:32.39 	 	2:04.45 	 
 	Køge Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Julie Sundahl Jakobsen 	1995 	 	733 	29.95 	1:01.91 	1:33.54 	 	2:05.28 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Amalie Emma Thomsen 	1994 	 	728 	29.80 	1:01.75 	1:34.20 	 	2:05.58 	 
 	Hørsholm Svømmeforening 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Julie Levisen 	1997 	 	720 	28.99 	1:00.70 	1:33.63 	 	2:06.02 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Sidse Kehlet 	1996 	 	719 	29.96 	1:01.88 	1:34.05 	 	2:06.08 	 
 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
14 	Amina Gummesson 	1993 	 	706 	29.74 	1:01.59 	1:34.42 	 	2:06.88 	 
 	Växjö Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
15 	Signe Bro 	1999 	 	705 	29.66 	1:01.59 	1:34.38 	 	2:06.91 	 
 	Gentofte Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
16 	Céline Bertrand 	1995 	 	691 	29.46 	1:01.48 	1:34.56 	 	2:07.75 	 
 	Skövde Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	30 marts 2014 
Licens til Hovedstadens Svømmeklub 	Udskriftstidspunkt 	18:08 
 
Resultat Løb 31 (Indledende) - Officiel 
 
 	Stævne navn 	Danish Open 	 	Udskriftsdato 	30 marts 2014 	 
 	Stævne by 	København 	 	Udskriftstidspunkt 	10:42 	 
 	Arrangør 	Hovedstadens Svømmeklub & Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	27 marts 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 31, 100m Frisvømning Herrer, Indledende 
Europarekord Senior: Alain Bernard (1983) 47.12 2009-07-30 
Nordisk Rekord Senior: Stefan Nystrand (1981) 47.12 2009-07-30 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 49.06 2007-07-07 
Dansk Rekord Junior: Magnus Westermann (1995) 50.19 2013-07-11 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Klub 	 	50m 	 	 	 	Opnået 	Status 
 
1 	Alan Madeira Da Vitória 	1986 	Brasilien 	 	24.22 	 	 	 	50.38 	 
2 	Sebastian Szczepanski 	1995 	Polen 	 	24.38 	 	 	 	50.54 	 
3 	Christoffer Carlsen 	1992 	Mölndals Allmänna Simsällskap 	 	23.96 	 	 	 	50.57 	 
4 	Magnus Westermann 	1995 	Herlev Svømning 	 	24.22 	 	 	 	50.63 	 
5 	Kacper Majchrzak 	1992 	Polen 	 	24.27 	 	 	 	50.75 	 
6 	Marius Solaat Rødland 	1997 	Vestkantsvømmerne 	 	24.65 	 	 	 	50.99 	 
7 	Daniel Steen Andersen 	1995 	Horsens Svømmeklub 	 	24.70 	 	 	 	51.31 	 
8 	Max Mral 	1993 	Sg Bayer 	 	24.72 	 	 	 	51.44 	 
9 	Emil Skovfoged Gregersen 	1992 	Aalborg Svømmeklub 	 	25.30 	 	 	 	51.81 	 
10 	Dawid Zielinski 	1992 	Polen 	 	25.35 	 	 	 	51.94 	 
11 	Sebastian Ovesen 	1994 	Slagelse Svømmeklub 	 	25.15 	 	 	 	52.22 	 
12 	Isak Eliasson 	1996 	Mölndals Allmänna Simsällskap 	 	24.36 	 	 	 	52.25 	 
13 	Frederik J. Sørensen 	1997 	O.S.L.F. 	 	25.58 	 	 	 	52.44 	 
13 	Jan Holub 	1996 	Wks Slask Wroclaw 	 	25.18 	 	 	 	52.44 	 
15 	Jonas Nervil Kistorp 	1997 	Lyngby Svømmeklub 	 	24.82 	 	 	 	52.45 	 
16 	Frederik Siem Pedersen 	1991 	Farum Svømmeklub 	 	25.17 	 	 	 	52.55 	 
17 	Jesper Jonsson 	1993 	Uddevalla Sim 	 	25.51 	 	 	 	52.59 	 
18 	Crox Enesto Acuna Rodriguez 	1990 	Venezuela 	 	24.83 	 	 	 	52.62 	 
19 	Mateo Maciuniak Bartl 	1993 	Metropole Swimming Club 	 	25.00 	 	 	 	52.83 	 
19 	Thomas Steenberg 	1994 	Herlev Svømning 	 	25.58 	 	 	 	52.83 	 
21 	Claus Lerche Iversen 	1977 	Sigma Swim Birkerød 	 	25.75 	 	 	 	53.08 	 
22 	Anton Bromer 	1995 	Agfs Svømmeafdeling 	 	25.66 	 	 	 	53.24 	 
23 	Anton Arvidsson 	1994 	Uddevalla Sim 	 	25.48 	 	 	 	53.32 	 
24 	Jens Bach 	1997 	Aalborg Svømmeklub 	 	25.56 	 	 	 	53.35 	 
25 	Mateusz Chaba 	1996 	Wks Slask Wroclaw 	 	25.48 	 	 	 	53.42 	 
26 	Martin Persson 	1992 	Kungsbacka Simsällskap 	 	25.91 	 	 	 	53.51 	 
27 	Emil Gustafsson 	1995 	Jönköpings Simsällskap 	 	25.38 	 	 	 	53.52 	 
28 	Joel Huth 	1996 	Södertörns Simsällskap 	 	25.61 	 	 	 	53.75 	 
29 	Magnus Yde 	1996 	Svømmeklubben S 68 	 	25.80 	 	 	 	53.77 	 
30 	Morten Bak Hansen 	1995 	JGI Svømning 	 	25.33 	 	 	 	53.87 	 
31 	Martin Dahlberg 	1992 	Växjö Simsällskap 	 	25.66 	 	 	 	53.90 	 
31 	Morten Bordervich 	1994 	Madla Svømmeklubb 	 	26.22 	 	 	 	53.90 	 
33 	Bo Volf Brøchner 	1996 	Agfs Svømmeafdeling 	 	25.90 	 	 	 	54.12 	 
34 	Antonio Cancelliere 	1986 	Sg Bayer 	 	25.94 	 	 	 	54.17 	 
35 	Roger Kurant 	1994 	Wks Slask Wroclaw 	 	26.20 	 	 	 	54.19 	 
36 	Frederik A. Mariegaard 	1994 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	26.09 	 	 	 	54.30 	 
37 	Viktor Hörndahl 	1995 	Kungsbacka Simsällskap 	 	25.93 	 	 	 	54.54 	 
38 	Filip Svedberg 	1997 	Skellefte Simsällskap 34 	 	26.00 	 	 	 	54.64 	 
39 	Adam Schön Svensson 	1991 	Malmö Kappsimningsklubb 	 	27.12 	 	 	 	54.65 	 
40 	Ulrik Peter Willén 	1995 	Søllerød Svømmeklub 	 	26.30 	 	 	 	54.66 	 
41 	Erik Gidskehaugen 	1997 	Madla Svømmeklubb 	 	26.60 	 	 	 	54.67 	 
42 	Pawel Sendyk 	1997 	Mkp Szczecin 	 	26.07 	 	 	 	54.70 	 
43 	Emil Benning 	1993 	Mks Juvenia Wroclaw 	 	26.20 	 	 	 	54.77 	 
44 	Jesper Svensson 	1990 	Uddevalla Sim 	 	26.33 	 	 	 	54.83 	 
45 	Gustav Eriksson 	1994 	Kungsbacka Simsällskap 	 	26.28 	 	 	 	54.91 	 
46 	Johannes E. Mariegaard 	1997 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	26.05 	 	 	 	54.96 	 
47 	Joachim Blach Kristensen 	1995 	Slagelse Svømmeklub 	 	26.70 	 	 	 	55.02 	 
48 	Niels Breum Hansen 	1994 	Helsinge Skytte & IF 	 	27.08 	 	 	 	55.06 	 
49 	Jacob Lercke Skytte 	1984 	Sigma Swim Birkerød 	 	26.86 	 	 	 	55.09 	 
50 	Magnus Sloth Poulsen 	1995 	Herlev Svømning 	 	26.26 	 	 	 	55.17 	 
51 	Peter Gjerulff 	1996 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	26.50 	 	 	 	55.18 	 
51 	Viktor Kertes 	1996 	Skånes Simf¨rbund 	 	26.11 	 	 	 	55.18 	 
53 	Filip Holmqvist 	1994 	Mölndals Allmänna Simsällskap 	 	26.38 	 	 	 	55.19 	 
54 	Thierry Jattke 	1997 	Sg Bayer 	 	26.38 	 	 	 	55.77 	 
55 	Marcus Andersson 	1996 	Malmö Kappsimningsklubb 	 	26.35 	 	 	 	55.82 	 
56 	Simon Hansen 	1997 	Slagelse Svømmeklub 	 	26.82 	 	 	 	55.85 	 
57 	Gustaf Dahlman 	1997 	Västerås Simsällskap 	 	26.78 	 	 	 	55.89 	 
58 	Ludvig Strand 	1994 	Täby Sim 	 	26.61 	 	 	 	56.04 	 
59 	Gøkhan Dagidir 	1995 	Vest-Brøndby 	 	27.15 	 	 	 	56.06 	 
60 	Martin Jungersen 	1997 	Svømmeklubben MK 31 	 	26.71 	 	 	 	56.48 	 
61 	Mikkel Rathschau Sørensen 	1996 	Esbjerg Svømmeklub 	 	27.35 	 	 	 	57.18 	 
- 	Anton Andersson 	1993 	Linköpings Allmänna SS 	 	 	 	 	 	DNS 	 
- 	Håkon Wulf Haugen 	1996 	Bergens Svømme Club 	 	 	 	 	 	DNS 	 
- 	Eydbjørn Joensen 	1996 	Suðuroyar Svimjifelag 	 	 	 	 	 	DSQ 	Tyvstart 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	30 marts 2014 
Licens til Hovedstadens Svømmeklub 	Udskriftstidspunkt 	10:42 
 
Resultat Løb 31 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danish Open 	 	Udskriftsdato 	30 marts 2014 	 
 	Stævne by 	København 	 	Udskriftstidspunkt 	18:08 	 
 	Arrangør 	Hovedstadens Svømmeklub & Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	27 marts 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 31, 100m Frisvømning Herrer, Finaler 
Europarekord Senior: Alain Bernard (1983) 47.12 2009-07-30 
Nordisk Rekord Senior: Stefan Nystrand (1981) 47.12 2009-07-30 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 49.06 2007-07-07 
Dansk Rekord Junior: Magnus Westermann (1995) 50.19 2013-07-11 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	50m 	 	 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Magnus Westermann 	1995 	 	816 	24.44 	 	 	 	50.19 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Alan Madeira Da Vitória 	1986 	 	809 	23.96 	 	 	 	50.33 	 
 	Brasilien 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Sebastian Szczepanski 	1995 	 	809 	24.15 	 	 	 	50.33 	 
 	Polen 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Daniel Steen Andersen 	1995 	 	800 	24.91 	 	 	 	50.52 	 
 	Horsens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Emil Skovfoged Gregersen 	1992 	 	737 	25.30 	 	 	 	51.93 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Sebastian Ovesen 	1994 	 	732 	25.19 	 	 	 	52.03 	 
 	Slagelse Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Jonas Nervil Kistorp 	1997 	 	720 	25.06 	 	 	 	52.33 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Frederik J. Sørensen 	1997 	 	706 	25.68 	 	 	 	52.66 	 
 	O.S.L.F. 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Kacper Majchrzak 	1992 	 	795 	24.41 	 	 	 	50.62 	 
 	Polen 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Christoffer Carlsen 	1992 	 	777 	24.10 	 	 	 	51.02 	 
 	Mölndals Allmänna Simsällskap 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Frederik Siem Pedersen 	1991 	 	739 	24.80 	 	 	 	51.88 	 
 	Farum Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Anton Bromer 	1995 	 	726 	24.95 	 	 	 	52.17 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Claus Lerche Iversen 	1977 	 	702 	25.41 	 	 	 	52.78 	 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
14 	Thomas Steenberg 	1994 	 	697 	25.06 	 	 	 	52.89 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
15 	Jens Bach 	1997 	 	675 	25.36 	 	 	 	53.47 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
16 	Magnus Yde 	1996 	 	662 	25.81 	 	 	 	53.81 	 
 	Svømmeklubben S 68 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	30 marts 2014 
Licens til Hovedstadens Svømmeklub 	Udskriftstidspunkt 	18:08 
 
Resultat Løb 32 (Indledende) - Officiel 
 
 	Stævne navn 	Danish Open 	 	Udskriftsdato 	30 marts 2014 	 
 	Stævne by 	København 	 	Udskriftstidspunkt 	10:48 	 
 	Arrangør 	Hovedstadens Svømmeklub & Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	27 marts 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 32, 50m Butterfly Damer, Indledende 
Europarekord Senior: Therese Alshammar (1977) 25.07 2009-07-31 
Nordisk Rekord Senior: Therese Alshammar (1977) 25.07 2009-07-13 
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 25.24 2013-08-03 
Dansk Rekord Junior: Jeanette Ottesen (1987) 27.25 2003-08-03 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Klub 	 	 	 	 	 	Opnået 	Status 
 
1 	Jeanette Ottesen 	1987 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	26.93 	 
2 	Aleksandra Urbanczyk 	1987 	Polen 	 	 	 	 	 	27.15 	 
3 	Louise Hansson 	1996 	Helsingborgs Simsällskap 	 	 	 	 	 	27.16 	 
4 	Emilie Beckmann 	1997 	Tune I.F. Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	27.39 	 
5 	Monica Waage Johannerssen 	1990 	Bergens Svømme Club 	 	 	 	 	 	27.50 	 
6 	Anna Dowgiert 	1990 	Polen 	 	 	 	 	 	27.70 	 
7 	Magdalena Kuras 	1988 	Simklubben Triton 	 	 	 	 	 	27.72 	 
8 	Pernille Juel 	1994 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	28.10 	 
9 	Caroline Erichsen 	1998 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	 	 	28.52 	 
10 	Astrid Foldarskarð 	1994 	Swim Team Tåstrup 	 	 	 	 	 	28.57 	 
11 	Mathilde Pugholm Hvid 	1990 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	28.58 	 
12 	Christina Kaas Elmgreen 	1996 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	28.82 	 
13 	Amalie Mikkelsen 	1997 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	28.89 	 
14 	Kristina K Hedegaard 	1995 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	28.97 	 
15 	Emma-Sofie Hestbech 	1996 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	29.01 	 
16 	Miranda Bånnsgård 	1992 	Mölndals Allmänna Simsällskap 	 	 	 	 	 	29.10 	 
17 	Elida Hole 	1996 	Vestkantsvømmerne 	 	 	 	 	 	29.13 	 
17 	Sarah Jedamsky 	1999 	Sg Bayer 	 	 	 	 	 	29.13 	 
19 	Andrea Hestdal 	1994 	Bergensvømmerne 	 	 	 	 	 	29.16 	 
20 	Emilie Lie Mathisen 	1998 	Vestkantsvømmerne 	 	 	 	 	 	29.40 	 
20 	Vilma Unnermark 	1997 	Södertörns Simsällskap 	 	 	 	 	 	29.40 	 
22 	Paulina Zelazna 	1994 	Wks Slask Wroclaw 	 	 	 	 	 	29.45 	 
23 	Lisa Schøn 	1999 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	29.46 	 
24 	Marianne Duijm 	1993 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	29.49 	 
25 	Sophie Amalie Schøn 	1999 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	29.55 	 
26 	Bethany Carson 	1991 	Irland 	 	 	 	 	 	29.69 	 
26 	Emma Gaardsted Andersen 	1998 	Frederikssund Svømmeklub 	 	 	 	 	 	29.69 	 
28 	Marie Voigt Lauridsen 	1995 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	29.76 	 
29 	Vera Staun Hansen 	1999 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	29.77 	 
30 	Cecilie Lykke Hansen 	1999 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	29.78 	 
31 	Tove Andersson 	1995 	Föreningen Trelleborg Sim 	 	 	 	 	 	29.80 	 
32 	Camilla Dufour 	1996 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	29.90 	 
33 	Ida Agerbak Trandum 	1996 	Gladsaxe Idræts Forening 	 	 	 	 	 	29.93 	 
33 	Stine Raaby Jensen 	1995 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	29.93 	 
35 	Fanny Andersson 	1997 	Simklubben Triton 	 	 	 	 	 	30.78 	 
- 	Andrea Gustavsson 	1996 	Malmö Kappsimningsklubb 	 	 	 	 	 	DNS 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	30 marts 2014 
Licens til Hovedstadens Svømmeklub 	Udskriftstidspunkt 	10:48 
 
Resultat Løb 32 (Semifinaler) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danish Open 	 	Udskriftsdato 	30 marts 2014 	 
 	Stævne by 	København 	 	Udskriftstidspunkt 	18:08 	 
 	Arrangør 	Hovedstadens Svømmeklub & Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	27 marts 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 32, 50m Butterfly Damer, Semifinaler 
Europarekord Senior: Therese Alshammar (1977) 25.07 2009-07-31 
Nordisk Rekord Senior: Therese Alshammar (1977) 25.07 2009-07-13 
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 25.24 2013-08-03 
Dansk Rekord Junior: Jeanette Ottesen (1987) 27.25 2003-08-03 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	 	 	 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Jeanette Ottesen 	1987 	 	806 	 	 	 	 	26.93 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Emilie Beckmann 	1997 	 	788 	 	 	 	 	27.14 	 
 	Tune I.F. Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Monica Waage Johannerssen 	1990 	 	787 	 	 	 	 	27.15 	 
 	Bergens Svømme Club 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Anna Dowgiert 	1990 	 	772 	 	 	 	 	27.32 	 
 	Polen 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Aleksandra Urbanczyk 	1987 	 	759 	 	 	 	 	27.48 	Deltager ikke i finalen 
 	Polen 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Magdalena Kuras 	1988 	 	734 	 	 	 	 	27.79 	Deltager ikke i finalen 
 	Simklubben Triton 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Pernille Juel 	1994 	 	726 	 	 	 	 	27.89 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Caroline Erichsen 	1998 	 	696 	 	 	 	 	28.28 	 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Astrid Foldarskarð 	1994 	 	695 	 	 	 	 	28.29 	 
 	Swim Team Tåstrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Mathilde Pugholm Hvid 	1990 	 	678 	 	 	 	 	28.53 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Christina Kaas Elmgreen 	1996 	 	665 	 	 	 	 	28.71 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Emma-Sofie Hestbech 	1996 	 	665 	 	 	 	 	28.71 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Amalie Mikkelsen 	1997 	 	658 	 	 	 	 	28.81 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
14 	Kristina K Hedegaard 	1995 	 	633 	 	 	 	 	29.19 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
15 	Lisa Schøn 	1999 	 	614 	 	 	 	 	29.49 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
16 	Marianne Duijm 	1993 	 	593 	 	 	 	 	29.84 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	30 marts 2014 
Licens til Hovedstadens Svømmeklub 	Udskriftstidspunkt 	18:08 
 
Resultat Løb 32 (Finaler) - Officiel 
 
 	Stævne navn 	Danish Open 	 	Udskriftsdato 	30 marts 2014 	 
 	Stævne by 	København 	 	Udskriftstidspunkt 	18:31 	 
 	Arrangør 	Hovedstadens Svømmeklub & Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	27 marts 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 32, 50m Butterfly Damer, Finaler 
Europarekord Senior: Therese Alshammar (1977) 25.07 2009-07-31 
Nordisk Rekord Senior: Therese Alshammar (1977) 25.07 2009-07-13 
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 25.24 2013-08-03 
Dansk Rekord Junior: Jeanette Ottesen (1987) 27.25 2003-08-03 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Klub 	 	 	 	 	 	Opnået 	Status 
 
1 	Jeanette Ottesen 	1987 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	25.62 	 
2 	Monica Waage Johannerssen 	1990 	Bergens Svømme Club 	 	 	 	 	 	26.75 	 
3 	Emilie Beckmann 	1997 	Tune I.F. Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	27.21 	 
4 	Anna Dowgiert 	1990 	Polen 	 	 	 	 	 	27.44 	 
5 	Pernille Juel 	1994 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	27.86 	 
6 	Caroline Erichsen 	1998 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	 	 	28.20 	 
7 	Mathilde Pugholm Hvid 	1990 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	28.32 	 
8 	Astrid Foldarskarð 	1994 	Swim Team Tåstrup 	 	 	 	 	 	28.53 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	30 marts 2014 
Licens til Hovedstadens Svømmeklub 	Udskriftstidspunkt 	18:31 
 
Resultat Løb 33 (Indledende) - Officiel 
 
 	Stævne navn 	Danish Open 	 	Udskriftsdato 	30 marts 2014 	 
 	Stævne by 	København 	 	Udskriftstidspunkt 	10:52 	 
 	Arrangør 	Hovedstadens Svømmeklub & Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	27 marts 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 33, 50m Rygsvømning Herrer, Indledende 
Europarekord Senior: Liam Tancock (1985) 24.04 2008-08-02 
Nordisk Rekord Senior: Lavrans Solli (1992) 25.15 2013-08-03 
Dansk Rekord Senior: Mathias Gydesen (1988) 25.44 2010-08-11 
Dansk Rekord Junior: Andreas Schiellerup (1993) 26.36 2011-07-09 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Klub 	 	 	 	 	 	Opnået 	Status 
 
1 	Vitaly Melnikov 	1990 	Rusland 	 	 	 	 	 	26.11 	 
2 	Sverre Næss 	1992 	Bergensvømmerne 	 	 	 	 	 	26.24 	 
3 	Mateusz Wysoczynski 	1993 	Polen 	 	 	 	 	 	26.54 	 
4 	Magnus Jákupsson 	1994 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	26.56 	 
5 	Petter Fredriksson 	1997 	Skånes Simf¨rbund 	 	 	 	 	 	26.87 	 
6 	Markus Lie 	1995 	Bergensvømmerne 	 	 	 	 	 	27.11 	 
7 	Mads Knoblauch 	1993 	Odense Svømme Klub 	 	 	 	 	 	27.25 	 
8 	Marius Solaat Rødland 	1997 	Vestkantsvømmerne 	 	 	 	 	 	27.47 	 
9 	Pontus Palmqvist 	1991 	Linköpings Allmänna SS 	 	 	 	 	 	27.49 	 
10 	Morten Bak Hansen 	1995 	JGI Svømning 	 	 	 	 	 	27.50 	 
11 	Henrik Søfteland 	1995 	Bergensvømmerne 	 	 	 	 	 	27.88 	 
12 	Antonio Cancelliere 	1986 	Sg Bayer 	 	 	 	 	 	28.10 	 
13 	Martin Terp Olesen 	1994 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	28.16 	 
14 	Oskar Krupecki 	1992 	Polen 	 	 	 	 	 	28.20 	 
15 	Gustav Friberg 	1997 	Ringsted Svømme Klub 	 	 	 	 	 	28.44 	 
16 	Rasmus Birkelund Rahe 	1994 	Hørsholm Svømmeforening 	 	 	 	 	 	28.58 	 
17 	Thierry Jattke 	1997 	Sg Bayer 	 	 	 	 	 	29.40 	 
18 	Morten Børre Petersen 	1996 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	29.47 	 
19 	Chris Johansen 	1996 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	29.76 	 
20 	Lasse Christensen 	1994 	Horsens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	31.35 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	30 marts 2014 
Licens til Hovedstadens Svømmeklub 	Udskriftstidspunkt 	10:52 
 
Resultat Løb 33 (Semifinaler) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danish Open 	 	Udskriftsdato 	30 marts 2014 	 
 	Stævne by 	København 	 	Udskriftstidspunkt 	18:08 	 
 	Arrangør 	Hovedstadens Svømmeklub & Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	27 marts 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 33, 50m Rygsvømning Herrer, Semifinaler 
Europarekord Senior: Liam Tancock (1985) 24.04 2008-08-02 
Nordisk Rekord Senior: Lavrans Solli (1992) 25.15 2013-08-03 
Dansk Rekord Senior: Mathias Gydesen (1988) 25.44 2010-08-11 
Dansk Rekord Junior: Andreas Schiellerup (1993) 26.36 2011-07-09 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	 	 	 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Sverre Næss 	1992 	 	774 	 	 	 	 	26.18 	 
 	Bergensvømmerne 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Magnus Jákupsson 	1994 	 	755 	 	 	 	 	26.39 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Petter Fredriksson 	1997 	 	753 	 	 	 	 	26.42 	 
 	Skånes Simf¨rbund 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Mateusz Wysoczynski 	1993 	 	747 	 	 	 	 	26.49 	Deltager ikke i finalen 
 	Polen 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Vitaly Melnikov 	1990 	 	734 	 	 	 	 	26.64 	Deltager ikke i finalen 
 	Rusland 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Markus Lie 	1995 	 	733 	 	 	 	 	26.66 	Deltager ikke i finalen 
 	Bergensvømmerne 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Morten Bak Hansen 	1995 	 	688 	 	 	 	 	27.23 	 
 	JGI Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Mads Knoblauch 	1993 	 	679 	 	 	 	 	27.34 	 
 	Odense Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Antonio Cancelliere 	1986 	 	652 	 	 	 	 	27.71 	Deltager ikke i finalen 
 	Sg Bayer 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Gustav Friberg 	1997 	 	633 	 	 	 	 	27.99 	 
 	Ringsted Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Martin Terp Olesen 	1994 	 	631 	 	 	 	 	28.02 	 
 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Rasmus Birkelund Rahe 	1994 	 	627 	 	 	 	 	28.08 	 
 	Hørsholm Svømmeforening 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Morten Børre Petersen 	1996 	 	579 	 	 	 	 	28.84 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
14 	Chris Johansen 	1996 	 	546 	 	 	 	 	29.40 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
- 	Henrik Søfteland 	1995 	 	 	 	 	 	 	DNS 	 
 	Bergensvømmerne 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
- 	Oskar Krupecki 	1992 	 	 	 	 	 	 	DNS 	 
 	Polen 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	30 marts 2014 
Licens til Hovedstadens Svømmeklub 	Udskriftstidspunkt 	18:08 
 
Resultat Løb 33 (Finaler) - Officiel 
 
 	Stævne navn 	Danish Open 	 	Udskriftsdato 	30 marts 2014 	 
 	Stævne by 	København 	 	Udskriftstidspunkt 	18:30 	 
 	Arrangør 	Hovedstadens Svømmeklub & Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	27 marts 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 33, 50m Rygsvømning Herrer, Finaler 
Europarekord Senior: Liam Tancock (1985) 24.04 2008-08-02 
Nordisk Rekord Senior: Lavrans Solli (1992) 25.15 2013-08-03 
Dansk Rekord Senior: Mathias Gydesen (1988) 25.44 2010-08-11 
Dansk Rekord Junior: Andreas Schiellerup (1993) 26.36 2011-07-09 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Klub 	 	 	 	 	 	Opnået 	Status 
 
1 	Magnus Jákupsson 	1994 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	26.32 	 
2 	Petter Fredriksson 	1997 	Skånes Simf¨rbund 	 	 	 	 	 	26.35 	 
3 	Sverre Næss 	1992 	Bergensvømmerne 	 	 	 	 	 	26.47 	 
4 	Morten Bak Hansen 	1995 	JGI Svømning 	 	 	 	 	 	26.98 	 
5 	Mads Knoblauch 	1993 	Odense Svømme Klub 	 	 	 	 	 	27.13 	 
6 	Martin Terp Olesen 	1994 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	27.82 	 
7 	Gustav Friberg 	1997 	Ringsted Svømme Klub 	 	 	 	 	 	27.83 	 
8 	Rasmus Birkelund Rahe 	1994 	Hørsholm Svømmeforening 	 	 	 	 	 	28.26 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	30 marts 2014 
Licens til Hovedstadens Svømmeklub 	Udskriftstidspunkt 	18:30 
 
Resultat Løb 34 (Indledende) - Officiel 
 
 	Stævne navn 	Danish Open 	 	Udskriftsdato 	30 marts 2014 	 
 	Stævne by 	København 	 	Udskriftstidspunkt 	11:03 	 
 	Arrangør 	Hovedstadens Svømmeklub & Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	27 marts 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 34, 100m Rygsvømning Damer, Indledende 
Europarekord Senior: Gemma Spofforth (1987) 58.12 2009-07-28 
Nordisk Rekord Senior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 59.69 2012-03-24 
Dansk Rekord Senior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 59.69 2012-03-24 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 59.69 2012-03-24 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Klub 	 	50m 	 	 	 	Opnået 	Status 
 
1 	Mie Ø. Nielsen 	1996 	Aalborg Svømmeklub 	 	30.23 	 	 	 	1:01.59 	 
2 	Eyglo Osk Gustafsdottir 	1995 	Aegir 	 	30.24 	 	 	 	1:02.32 	 
3 	Ida Lindborg 	1994 	Malmö Kappsimningsklubb 	 	30.49 	 	 	 	1:03.47 	 
4 	Sarah Bro 	1996 	Lyngby Svømmeklub 	 	31.08 	 	 	 	1:03.81 	 
5 	Yasmin Saud Abdulkadir 	1994 	Herlev Svømning 	 	31.67 	 	 	 	1:04.32 	 
6 	Klaudia Nazieblo 	1993 	Polen 	 	31.63 	 	 	 	1:04.48 	 
7 	Amalie Østrup 	1997 	Agfs Svømmeafdeling 	 	31.63 	 	 	 	1:04.57 	 
8 	Isabella K. Sørensen 	1994 	Aalborg Svømmeklub 	 	31.33 	 	 	 	1:05.12 	 
9 	Julie Kepp Jensen 	2000 	JGI Svømning 	 	31.73 	 	 	 	1:05.38 	 
10 	Stine Raaby Jensen 	1995 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	31.73 	 	 	 	1:05.40 	 
11 	Cecilie Hansen 	1995 	Aalborg Svømmeklub 	 	32.00 	 	 	 	1:05.57 	 
12 	Linnéa Olsson 	1994 	Simklubben Triton 	 	31.80 	 	 	 	1:05.87 	 
13 	Erika Carlén 	1994 	Jönköpings Simsällskap 	 	31.75 	 	 	 	1:06.35 	 
14 	Madelene Andersson 	1991 	Växjö Simsällskap 	 	32.54 	 	 	 	1:06.54 	 
15 	Emilie Falbe-Hansen 	1999 	Gentofte Svømme Klub 	 	31.86 	 	 	 	1:06.88 	 
16 	Maria Galic 	1995 	Jönköpings Simsällskap 	 	32.45 	 	 	 	1:06.90 	 
17 	Hannah Strunge Nissen 	1997 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	32.79 	 	 	 	1:06.93 	 
18 	Cecilie Høgskilde 	1999 	Sigma Swim Birkerød 	 	32.71 	 	 	 	1:07.25 	 
19 	Anna Brandt Nielsen 	1998 	Lyngby Svømmeklub 	 	32.27 	 	 	 	1:07.37 	 
20 	Lovisa Klarén 	1992 	Södertörns Simsällskap 	 	32.46 	 	 	 	1:07.38 	 
21 	Nicoline M. Riisberg 	1997 	Sigma Swim Allerød 	 	32.89 	 	 	 	1:07.92 	 
22 	Caroline Amalie Duus 	1998 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	33.23 	 	 	 	1:07.93 	 
23 	Laura Glerup Jensen 	1998 	Berns Swim Team 	 	33.37 	 	 	 	1:08.04 	 
24 	Sarah Jedamsky 	1999 	Sg Bayer 	 	33.37 	 	 	 	1:08.20 	 
25 	Lise-Lotte Larsen Bentin 	1997 	Sigma Swim Allerød 	 	33.53 	 	 	 	1:08.75 	 
26 	Vilma Unnermark 	1997 	Södertörns Simsällskap 	 	33.85 	 	 	 	1:08.78 	 
27 	Cecilie Lykke Hansen 	1999 	Agfs Svømmeafdeling 	 	34.23 	 	 	 	1:08.81 	 
28 	Maja Jørgensen Bruun 	1995 	Aalborg Svømmeklub 	 	33.65 	 	 	 	1:09.20 	 
29 	Isabel Mass 	1998 	Slangerup Svømmeklub 	 	33.12 	 	 	 	1:09.22 	 
30 	Caroline Øhrstrøm 	1995 	Gladsaxe Idræts Forening 	 	33.39 	 	 	 	1:09.58 	 
31 	Amanda Granborg 	1999 	Malmö Kappsimningsklubb 	 	33.85 	 	 	 	1:09.88 	 
32 	Sarah Mariner 	1998 	Svømmeklubben MK 31 	 	33.56 	 	 	 	1:10.29 	 
33 	Emma Maagøe 	1999 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	34.12 	 	 	 	1:10.62 	 
34 	Sophie Amalie Schøn 	1999 	Lyngby Svømmeklub 	 	34.12 	 	 	 	1:11.22 	 
35 	Julie Lunau 	1995 	Lyngby Svømmeklub 	 	34.60 	 	 	 	1:11.25 	 
36 	Jenny Thalin 	1997 	Malmö Kappsimningsklubb 	 	34.47 	 	 	 	1:11.65 	 
37 	Stinne Sørensen 	1999 	Herning Svømmeklub 	 	34.80 	 	 	 	1:11.92 	 
38 	Stinna Schnabl 	1999 	Hørsholm Svømmeforening 	 	34.17 	 	 	 	1:12.49 	 
39 	Sarah Sannung 	1996 	Gladsaxe Idræts Forening 	 	34.99 	 	 	 	1:13.30 	 
40 	Emily Brophy 	1999 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	35.15 	 	 	 	1:13.66 	 
- 	Alicja Tchórz 	1992 	Polen 	 	 	 	 	 	DNS 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	30 marts 2014 
Licens til Hovedstadens Svømmeklub 	Udskriftstidspunkt 	11:03 
 
Resultat Løb 34 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danish Open 	 	Udskriftsdato 	30 marts 2014 	 
 	Stævne by 	København 	 	Udskriftstidspunkt 	18:08 	 
 	Arrangør 	Hovedstadens Svømmeklub & Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	27 marts 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 34, 100m Rygsvømning Damer, Finaler 
Europarekord Senior: Gemma Spofforth (1987) 58.12 2009-07-28 
Nordisk Rekord Senior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 59.69 2012-03-24 
Dansk Rekord Senior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 59.69 2012-03-24 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 59.69 2012-03-24 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	50m 	 	 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Mie Ø. Nielsen 	1996 	 	916 	28.92 	 	 	 	59.83 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Eyglo Osk Gustafsdottir 	1995 	 	856 	29.90 	 	 	 	1:01.21 	 
 	Aegir 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Ida Lindborg 	1994 	 	813 	30.18 	 	 	 	1:02.27 	 
 	Malmö Kappsimningsklubb 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Sarah Bro 	1996 	 	770 	31.07 	 	 	 	1:03.40 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Yasmin Saud Abdulkadir 	1994 	 	739 	31.26 	 	 	 	1:04.28 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Amalie Østrup 	1997 	 	727 	31.70 	 	 	 	1:04.61 	 
 	Agfs Svømmeafdeling 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Isabella K. Sørensen 	1994 	 	719 	31.21 	 	 	 	1:04.87 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Julie Kepp Jensen 	2000 	 	704 	31.81 	 	 	 	1:05.33 	 
 	JGI Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Klaudia Nazieblo 	1993 	 	779 	30.90 	 	 	 	1:03.15 	 
 	Polen 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Cecilie Hansen 	1995 	 	715 	31.06 	 	 	 	1:04.99 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Stine Raaby Jensen 	1995 	 	690 	31.60 	 	 	 	1:05.76 	 
 	Svømmeklubben Triton Ballerup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Linnéa Olsson 	1994 	 	661 	32.54 	 	 	 	1:06.71 	 
 	Simklubben Triton 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Anna Brandt Nielsen 	1998 	 	661 	31.97 	 	 	 	1:06.72 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
14 	Emilie Falbe-Hansen 	1999 	 	653 	32.10 	 	 	 	1:06.98 	 
 	Gentofte Svømme Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
15 	Cecilie Høgskilde 	1999 	 	651 	32.84 	 	 	 	1:07.05 	 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
16 	Nicoline M. Riisberg 	1997 	 	628 	32.98 	 	 	 	1:07.85 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	30 marts 2014 
Licens til Hovedstadens Svømmeklub 	Udskriftstidspunkt 	18:08 
 
Resultat Løb 35 (Indledende) - Officiel 
 
 	Stævne navn 	Danish Open 	 	Udskriftsdato 	30 marts 2014 	 
 	Stævne by 	København 	 	Udskriftstidspunkt 	11:20 	 
 	Arrangør 	Hovedstadens Svømmeklub & Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	27 marts 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 35, 200m Brystsvømning Herrer, Indledende 
Europarekord Senior: Daniel Gyurta (1989) 2:07.23 2013-08-02 
Nordisk Rekord Senior: Matti Mattsson (1993) 2:08.95 2013-08-02 
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 2:11.41 2009-07-30 
Dansk Rekord Junior: Chris Christensen (1988) 2:15.72 2006-07-09 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Klub 	 	50m 	100m 	150m 	 	Opnået 	Status 
 
1 	Chris Christensen 	1988 	Holstebro Svømme Club 	 	31.82 	1:06.49 	1:41.04 	 	2:15.75 	 
2 	Dawid Szulich 	1990 	Polen 	 	30.74 	1:06.08 	1:41.95 	 	2:17.90 	 
3 	Viktor Christensen 	1995 	Køge Svømmeklub 	 	31.83 	1:08.22 	1:44.90 	 	2:21.32 	 
4 	Raphael de Oliveira Rodrigues 	1991 	Brasilien 	 	32.09 	1:07.86 	1:44.09 	 	2:21.54 	 
5 	Noa Koch 	1996 	Uddevalla Sim 	 	32.42 	1:08.53 	1:45.39 	 	2:22.43 	 
6 	Bastian Schober 	1994 	Sg Bayer 	 	31.78 	1:08.40 	1:45.32 	 	2:22.68 	 
7 	Sebastian Dobrescu 	1994 	Jönköpings Simsällskap 	 	31.28 	1:06.99 	1:44.31 	 	2:22.80 	 
8 	Emil Klingberg 	1987 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	31.91 	1:08.46 	1:45.72 	 	2:22.81 	 
9 	Niklas Hedegaard 	1990 	Farum Svømmeklub 	 	31.05 	1:07.22 	1:44.87 	 	2:23.25 	 
10 	Kristoffer Moos 	1996 	Aalborg Svømmeklub 	 	32.63 	1:08.90 	1:45.75 	 	2:23.91 	 
11 	Janus Meinert 	1995 	Aalborg Svømmeklub 	 	32.72 	1:08.61 	1:45.49 	 	2:23.96 	 
12 	Christoffer Andersson 	1994 	Tyresö Simsällskap 	 	32.46 	1:09.36 	1:46.75 	 	2:24.19 	 
13 	Kevin Thorvaldsson 	1995 	Jönköpings Simsällskap 	 	32.46 	1:10.33 	1:48.12 	 	2:26.42 	 
14 	Jacob M. Jørgensen 	1997 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	33.64 	1:10.08 	1:48.12 	 	2:26.53 	 
15 	Michael Petersen 	1994 	Esbjerg Svømmeklub 	 	33.07 	1:10.43 	1:48.33 	 	2:27.47 	 
16 	Timon Wedekind 	1996 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	33.02 	1:10.21 	1:48.75 	 	2:27.60 	 
17 	Oliver Mirkovic 	1993 	Vest-Brøndby 	 	32.96 	1:10.68 	1:49.85 	 	2:28.27 	 
18 	Jakob Klint Axelsen 	1996 	Lyngby Svømmeklub 	 	32.32 	1:09.36 	1:48.10 	 	2:29.13 	 
19 	Mikkel Austmann 	1991 	Herlev Svømning 	 	34.37 	1:12.58 	1:51.17 	 	2:29.77 	 
20 	Andreas Borre Heltborg 	1996 	Sigma Swim Allerød 	 	33.58 	1:11.51 	1:50.17 	 	2:30.21 	 
21 	Niklas Broch Thielemann 	1994 	Sigma Swim Birkerød 	 	34.69 	1:12.68 	1:51.81 	 	2:30.83 	 
22 	Petter Fredriksson 	1997 	Skånes Simf¨rbund 	 	34.69 	1:13.60 	1:52.47 	 	2:31.57 	 
23 	Rasmus Wetterborg 	1996 	Simklubben Triton 	 	33.83 	1:12.57 	1:51.45 	 	2:31.88 	 
24 	Joel Knutsson 	1997 	Skånes Simf¨rbund 	 	33.96 	1:12.99 	1:52.64 	 	2:32.07 	 
25 	Sebastian Engfors Nyqvist 	1996 	Simklubben Elfsborg 	 	33.71 	1:12.28 	1:51.62 	 	2:32.54 	 
26 	Jonas Vibsig Berding 	1996 	Gladsaxe Idræts Forening 	 	35.31 	1:14.79 	1:55.20 	 	2:35.74 	 
27 	David Kruthammar 	1997 	Täby Sim 	 	34.80 	1:15.07 	1:56.11 	 	2:36.53 	 
28 	Mads Hansen 	1995 	Nakskov Svømme Klub 	 	34.45 	1:13.57 	1:54.78 	 	2:37.36 	 
29 	Jakob Helman 	1996 	Malmö Kappsimningsklubb 	 	35.47 	1:14.80 	1:55.64 	 	2:37.45 	 
30 	Anton Andersson 	1997 	Malmö Kappsimningsklubb 	 	36.12 	1:16.65 	1:57.96 	 	2:40.06 	 
- 	Viktor Kertes 	1996 	Skånes Simf¨rbund 	 	 	 	 	 	DNS 	 
- 	Simen Dale 	1991 	Bergensvømmerne 	 	 	 	 	 	DSQ 	Flyben før arm v 50m 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	30 marts 2014 
Licens til Hovedstadens Svømmeklub 	Udskriftstidspunkt 	11:20 
 
Resultat Løb 35 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danish Open 	 	Udskriftsdato 	30 marts 2014 	 
 	Stævne by 	København 	 	Udskriftstidspunkt 	18:08 	 
 	Arrangør 	Hovedstadens Svømmeklub & Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	27 marts 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 35, 200m Brystsvømning Herrer, Finaler 
Europarekord Senior: Daniel Gyurta (1989) 2:07.23 2013-08-02 
Nordisk Rekord Senior: Matti Mattsson (1993) 2:08.95 2013-08-02 
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 2:11.41 2009-07-30 
Dansk Rekord Junior: Chris Christensen (1988) 2:15.72 2006-07-09 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	50m 	100m 	150m 	 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
1 	Chris Christensen 	1988 	 	822 	31.18 	1:05.68 	1:40.21 	 	2:15.54 	 
 	Holstebro Svømme Club 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Dawid Szulich 	1990 	 	805 	30.86 	1:05.76 	1:41.64 	 	2:16.50 	 
 	Polen 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Viktor Christensen 	1995 	 	772 	31.40 	1:06.19 	1:41.86 	 	2:18.42 	 
 	Køge Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Emil Klingberg 	1987 	 	741 	31.49 	1:06.84 	1:43.09 	 	2:20.34 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Niklas Hedegaard 	1990 	 	730 	31.22 	1:07.41 	1:43.82 	 	2:21.05 	 
 	Farum Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Noa Koch 	1996 	 	726 	31.84 	1:07.36 	1:44.17 	 	2:21.27 	 
 	Uddevalla Sim 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Kristoffer Moos 	1996 	 	694 	32.35 	1:08.00 	1:44.82 	 	2:23.45 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Janus Meinert 	1995 	 	666 	32.61 	1:09.72 	1:47.40 	 	2:25.42 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Bastian Schober 	1994 	 	734 	31.53 	1:07.13 	1:43.48 	 	2:20.77 	 
 	Sg Bayer 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Jacob M. Jørgensen 	1997 	 	681 	33.00 	1:09.74 	1:47.07 	 	2:24.35 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Mikkel Austmann 	1991 	 	649 	33.63 	1:11.32 	1:49.46 	 	2:26.63 	 
 	Herlev Svømning 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Jakob Klint Axelsen 	1996 	 	640 	32.82 	1:10.30 	1:48.95 	 	2:27.31 	 
 	Lyngby Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Michael Petersen 	1994 	 	633 	33.00 	1:10.59 	1:49.16 	 	2:27.86 	 
 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
14 	Timon Wedekind 	1996 	 	622 	33.29 	1:10.97 	1:50.05 	 	2:28.76 	 
 	Hovedstadens Svømmeklub 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
15 	Andreas Borre Heltborg 	1996 	 	617 	33.58 	1:10.67 	1:49.77 	 	2:29.12 	 
 	Sigma Swim Allerød 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
16 	Jonas Vibsig Berding 	1996 	 	556 	33.44 	1:12.09 	1:52.77 	 	2:34.45 	 
 	Gladsaxe Idræts Forening 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	30 marts 2014 
Licens til Hovedstadens Svømmeklub 	Udskriftstidspunkt 	18:08 
 
Resultat Løb 36 (Finaler) - Officiel 
 
 	Stævne navn 	Danish Open 	 	Udskriftsdato 	29 marts 2014 	 
 	Stævne by 	København 	 	Udskriftstidspunkt 	19:28 	 
 	Arrangør 	Hovedstadens Svømmeklub & Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	27 marts 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 36, 100m Frisvømning Damer, Finaler 
Europarekord Senior: Britta Steffen (1983) 52.07 2009-07-31 
Nordisk Rekord Senior: Sarah Sjöström (1993) 52.87 2013-08-01 
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 53.41 2009-07-30 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 55.10 2012-03-23 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Klub 	 	50m 	 	 	 	Opnået 	Status 
 
1 	Amalie Vinther 	1995 	Thisted Svømmeklub 	 	34.30 	 	 	 	1:10.38 	 
2 	Laura Christensen 	1997 	Svømmeklubben Nord 	 	37.67 	 	 	 	1:19.14 	 
3 	Susan Hansen 	1987 	Ringsted Svømme Klub 	 	38.61 	 	 	 	1:22.64 	 
4 	Camilla Aagaard 	2000 	Svømmeklubben Nord 	 	38.74 	 	 	 	1:22.74 	 
5 	Louise Pedersen 	1979 	Vest-Brøndby 	 	40.88 	 	 	 	1:30.24 	 
6 	Louise Winsley 	1998 	Kolding SK 	 	45.35 	 	 	 	1:35.39 	 
7 	Camilla Hansen 	1997 	Korsør Sv & Livr. Klub 	 	48.19 	 	 	 	1:48.58 	 
8 	Cecilie Kristiansen 	1990 	Ringsted Svømme Klub 	 	1:06.36 	 	 	 	2:18.23 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	29 marts 2014 
Licens til Hovedstadens Svømmeklub 	Udskriftstidspunkt 	19:28 
 
Resultat Løb 37 (Finaler) - Officiel 
 
 	Stævne navn 	Danish Open 	 	Udskriftsdato 	29 marts 2014 	 
 	Stævne by 	København 	 	Udskriftstidspunkt 	19:28 	 
 	Arrangør 	Hovedstadens Svømmeklub & Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	27 marts 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 37, 100m Frisvømning Herrer, Finaler 
Europarekord Senior: Alain Bernard (1983) 47.12 2009-07-30 
Nordisk Rekord Senior: Stefan Nystrand (1981) 47.12 2009-07-30 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 49.06 2007-07-07 
Dansk Rekord Junior: Magnus Westermann (1995) 50.19 2013-07-11 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Klub 	 	50m 	 	 	 	Opnået 	Status 
 
1 	Jonas B. Sørensen 	1993 	Ringsted Svømme Klub 	 	28.71 	 	 	 	57.92 	 
2 	Lasse Winther Andersen 	1994 	Holbæk Svømme Klub 	 	28.02 	 	 	 	58.37 	 
3 	Niels Mortensen 	1995 	Randers Swim Team 	 	30.67 	 	 	 	1:04.82 	 
4 	Niklas Jacobsen 	1995 	Maribo Svømmeforening 	 	34.29 	 	 	 	1:14.74 	 
5 	Nikolaj Lund 	1990 	Korsør Sv & Livr. Klub 	 	41.47 	 	 	 	1:25.25 	 
6 	Jonas Larsen 	1992 	Tune I.F. Svømmeafdeling 	 	43.18 	 	 	 	1:28.33 	 
7 	Markus T Munkholm 	1996 	Sigma Swim Allerød 	 	46.93 	 	 	 	1:41.30 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	29 marts 2014 
Licens til Hovedstadens Svømmeklub 	Udskriftstidspunkt 	19:28 
 
Resultat Løb 38 (Indledende) - Officiel 
 
 	Stævne navn 	Danish Open 	 	Udskriftsdato 	30 marts 2014 	 
 	Stævne by 	København 	 	Udskriftstidspunkt 	11:56 	 
 	Arrangør 	Hovedstadens Svømmeklub & Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	27 marts 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 38, 1500m Frisvømning Herrer, Indledende 
Europarekord Senior: Yuriy Prilukov (1984) 14:43.21 2008-08-17 
Nordisk Rekord Senior: Pál Joensen (1990) 14:46.33 2011-07-31 
Dansk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 14:58.55 2009-04-10 
Dansk Rekord Junior: Mads Glæsner (1988) 15:27.68 2006-12-16 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Klub 	 	100m 	200m 	300m 	400m 	Opnået 	Status 
 	 	 	 	 	500m 	600m 	700m 	800m 	 	 
 	 	 	 	 	900m 	1000m 	1100m 	1200m 	 	 
 	 	 	 	 	1300m 	1400m 	 	 	 	 
 
1 	Marcin Kaczmarski 	1994 	Polen 	 	59.72 	2:01.26 	3:02.85 	4:04.08 	15:29.36 	 
 	 	 	 	 	5:05.64 	6:07.12 	7:08.83 	8:10.91 	 	 
 	 	 	 	 	9:13.48 	10:16.46 	11:19.50 	12:22.55 	 	 
 	 	 	 	 	13:25.81 	14:28.96 	 	 	 	 
2 	Óli Mortensen 	1996 	Havnar Svimjifelag 	 	1:01.31 	2:04.62 	3:08.21 	4:12.23 	15:59.02 	 
 	 	 	 	 	5:16.69 	6:21.29 	7:25.93 	8:30.39 	 	 
 	 	 	 	 	9:35.02 	10:39.12 	11:43.69 	12:48.22 	 	 
 	 	 	 	 	13:52.76 	14:57.46 	 	 	 	 
3 	Andrew Meegan 	1994 	Irland 	 	58.27 	2:00.05 	3:03.29 	4:06.41 	16:01.40 	 
 	 	 	 	 	5:11.52 	6:16.61 	7:21.48 	8:27.97 	 	 
 	 	 	 	 	9:32.43 	10:37.67 	11:43.43 	12:47.12 	 	 
 	 	 	 	 	13:51.41 	14:56.91 	 	 	 	 
4 	Wiktor Jaszczak 	1997 	Wks Slask Wroclaw 	 	1:01.19 	2:05.20 	3:09.55 	4:13.82 	16:05.67 	 
 	 	 	 	 	5:18.61 	6:23.11 	7:28.15 	8:33.11 	 	 
 	 	 	 	 	9:38.53 	10:43.34 	11:48.67 	12:53.53 	 	 
 	 	 	 	 	13:58.35 	15:02.84 	 	 	 	 
5 	Brendan Gibbons 	1995 	Irland 	 	1:00.97 	2:05.46 	3:09.31 	4:13.12 	16:07.71 	 
 	 	 	 	 	5:17.86 	6:21.75 	7:26.63 	8:31.36 	 	 
 	 	 	 	 	9:36.47 	10:41.95 	11:47.71 	12:53.08 	 	 
 	 	 	 	 	13:58.43 	15:04.08 	 	 	 	 
6 	Adam Staniszewski 	1997 	Trojka Lodz 	 	1:02.48 	2:06.64 	3:10.63 	4:14.96 	16:10.53 	 
 	 	 	 	 	5:19.68 	6:24.32 	7:29.16 	8:33.80 	 	 
 	 	 	 	 	9:38.45 	10:43.51 	11:49.35 	12:54.70 	 	 
 	 	 	 	 	14:00.40 	15:06.15 	 	 	 	 
7 	Maciej Kuswik 	1996 	Mkp Szczecin 	 	1:00.10 	2:02.60 	3:05.77 	4:09.33 	16:16.95 	 
 	 	 	 	 	5:13.79 	6:18.82 	7:23.99 	8:30.44 	 	 
 	 	 	 	 	9:36.98 	10:44.13 	11:50.89 	12:57.82 	 	 
 	 	 	 	 	14:04.51 	15:11.00 	 	 	 	 
8 	Simon Wanna 	1996 	Uddevalla Sim 	 	1:00.97 	 	3:18.21 	4:25.18 	16:29.25 	 
 	 	 	 	 	5:32.53 	6:39.40 	7:46.08 	8:52.59 	 	 
 	 	 	 	 	9:58.78 	11:05.26 	12:10.84 	13:16.39 	 	 
 	 	 	 	 	14:21.75 	15:26.65 	 	 	 	 
9 	Jens Saugmann 	1996 	Svømmeklubben Syd 	 	59.72 	 	3:16.32 	4:22.73 	16:32.34 	 
 	 	 	 	 	5:29.59 	6:36.24 	7:42.93 	8:49.99 	 	 
 	 	 	 	 	9:56.85 	11:03.80 	12:10.55 	13:16.60 	 	 
 	 	 	 	 	14:22.87 	15:28.97 	 	 	 	 
10 	Martin Nielsen 	1996 	Nakskov Svømme Klub 	 	58.27 	 	3:17.48 	4:25.94 	16:55.81 	 
 	 	 	 	 	5:34.11 	6:42.19 	7:50.28 	8:59.10 	 	 
 	 	 	 	 	10:08.05 	11:16.79 	12:24.46 	13:33.07 	 	 
 	 	 	 	 	14:42.03 	15:51.12 	 	 	 	 
11 	Alvi Hjelm 	1996 	Ægir Klaksvik 	 	1:01.94 	2:06.90 	3:13.28 	4:20.64 	16:56.09 	 
 	 	 	 	 	5:28.51 	6:35.27 	7:43.10 	8:51.71 	 	 
 	 	 	 	 	10:00.80 	11:10.58 	12:19.74 	13:29.26 	 	 
 	 	 	 	 	14:38.89 	15:47.88 	 	 	 	 
12 	Peter Mandrup Madsen 	1997 	Horsens Svømmeklub 	 	1:00.10 	 	1:18.32 	4:26.59 	17:05.92 	 
 	 	 	 	 	5:34.53 	6:43.30 	7:52.16 	9:00.21 	 	 
 	 	 	 	 	10:09.05 	11:17.94 	12:26.77 	13:36.30 	 	 
 	 	 	 	 	14:46.05 	15:56.22 	 	 	 	 
13 	Alexander Berggren 	1994 	Simklubben Elfsborg 	 	1:01.31 	 	3:19.19 	4:27.41 	17:08.69 	 
 	 	 	 	 	5:35.90 	6:44.25 	7:52.93 	9:01.76 	 	 
 	 	 	 	 	10:10.84 	11:20.17 	12:29.87 	13:39.90 	 	 
 	 	 	 	 	14:50.07 	16:00.28 	 	 	 	 
14 	Anton Andersson 	1997 	Malmö Kappsimningsklubb 	 	1:01.19 	 	3:20.58 	4:30.30 	17:31.80 	 
 	 	 	 	 	5:40.54 	6:50.88 	8:02.68 	9:13.72 	 	 
 	 	 	 	 	10:24.88 	11:35.84 	12:46.61 	13:58.31 	 	 
 	 	 	 	 	15:10.44 	16:22.27 	 	 	 	 
15 	Anton Johansson 	1996 	Kungsbacka Simsällskap 	 	1:02.48 	 	3:21.13 	4:31.58 	17:48.50 	 
 	 	 	 	 	5:43.06 	6:54.88 	8:07.33 	9:19.80 	 	 
 	 	 	 	 	10:32.23 	11:44.73 	12:58.53 	14:12.31 	 	 
 	 	 	 	 	15:26.33 	16:37.48 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 	Udskriftsdato 	30 marts 2014 
Licens til Hovedstadens Svømmeklub 	Udskriftstidspunkt 	11:56 
 
Resultat Løb 38 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
 	Stævne navn 	Danish Open 	 	Udskriftsdato 	30 marts 2014 	 
 	Stævne by 	København 	 	Udskriftstidspunkt 	18:21 	 
 	Arrangør 	Hovedstadens Svømmeklub & Dansk Svømmeunion 	 	 	 	 
 	Bassin 	50m 	 	 	 	 
 	Stævne dato 	27 marts 2014 	 	 	 	 
 
 
Løb 38, 1500m Frisvømning Herrer, Finaler 
Europarekord Senior: Yuriy Prilukov (1984) 14:43.21 2008-08-17 
Nordisk Rekord Senior: Pál Joensen (1990) 14:46.33 2011-07-31 
Dansk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 14:58.55 2009-04-10 
Dansk Rekord Junior: Mads Glæsner (1988) 15:27.68 2006-12-16 
 
 
Plac. 	Navn 	Født 	Point 	FINA 	100m 	200m 	300m 	400m 	Opnået 	Status 
 	Klub 	 	 	 	500m 	600m 	700m 	800m 	 	 
 	 	 	 	 	900m 	1000m 	1100m 	1200m 	 	 
 	 	 	 	 	1300m 	1400m 	 	 	 	 
 
1 	Pál Joensen 	1990 	 	870 	58.17 	1:59.25 	2:59.54 	3:59.95 	15:12.20 	 
 	Aalborg Svømmeklub 	 	 	 	5:00.86 	6:01.44 	7:02.73 	8:03.74 	 	 
 	 	 	 	 	9:05.51 	10:07.20 	11:08.83 	12:10.36 	 	 
 	 	 	 	 	13:11.83 	14:13.03 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
2 	Pawel Furtek 	1995 	 	849 	59.33 	2:00.37 	3:01.38 	4:02.62 	15:19.68 	 
 	Polen 	 	 	 	5:04.09 	6:05.34 	7:07.06 	8:08.33 	 	 
 	 	 	 	 	9:09.79 	10:11.33 	11:12.84 	12:14.49 	 	 
 	 	 	 	 	13:16.52 	14:19.05 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
3 	Anton Ørskov Ipsen 	1994 	 	828 	59.73 	2:01.89 	3:04.32 	4:06.65 	15:27.34 	 
 	Sigma Swim Birkerød 	 	 	 	5:08.82 	6:10.54 	7:12.07 	8:13.71 	 	 
 	 	 	 	 	9:15.45 	10:17.68 	11:20.07 	12:22.53 	 	 
 	 	 	 	 	13:24.91 	14:27.14 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
4 	Marcin Kaczmarski 	1994 	 	823 	59.72 	2:01.26 	3:02.85 	4:04.08 	15:29.36 	 
 	Polen 	 	 	 	5:05.64 	6:07.12 	7:08.83 	8:10.91 	 	 
 	 	 	 	 	9:13.48 	10:16.46 	11:19.50 	12:22.55 	 	 
 	 	 	 	 	13:25.81 	14:28.96 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
5 	Filip Zaborowski 	1994 	 	806 	1:00.05 	2:02.25 	3:04.50 	4:06.69 	15:35.85 	 
 	Polen 	 	 	 	5:09.08 	6:11.11 	7:13.52 	8:16.24 	 	 
 	 	 	 	 	9:19.06 	10:22.12 	11:25.24 	12:28.49 	 	 
 	 	 	 	 	13:31.67 	14:34.53 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
6 	Óli Mortensen 	1996 	 	749 	1:01.31 	2:04.62 	3:08.21 	4:12.23 	15:59.02 	 
 	Havnar Svimjifelag 	 	 	 	5:16.69 	6:21.29 	7:25.93 	8:30.39 	 	 
 	 	 	 	 	9:35.02 	10:39.12 	11:43.69 	12:48.22 	 	 
 	 	 	 	 	13:52.76 	14:57.46 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
7 	Andrew Meegan 	1994 	 	743 	58.27 	2:00.05 	3:03.29 	4:06.41 	16:01.40 	 
 	Irland 	 	 	 	5:11.52 	6:16.61 	7:21.48 	8:27.97 	 	 
 	 	 	 	 	9:32.43 	10:37.67 	11:43.43 	12:47.12 	 	 
 	 	 	 	 	13:51.41 	14:56.91 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
8 	Wiktor Jaszczak 	1997 	 	733 	1:01.19 	2:05.20 	3:09.55 	4:13.82 	16:05.67 	 
 	Wks Slask Wroclaw 	 	 	 	5:18.61 	6:23.11 	7:28.15 	8:33.11 	 	 
 	 	 	 	 	9:38.53 	10:43.34 	11:48.67 	12:53.53 	 	 
 	 	 	 	 	13:58.35 	15:02.84 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
9 	Brendan Gibbons 	1995 	 	729 	1:00.97 	2:05.46 	3:09.31 	4:13.12 	16:07.71 	 
 	Irland 	 	 	 	5:17.86 	6:21.75 	7:26.63 	8:31.36 	 	 
 	 	 	 	 	9:36.47 	10:41.95 	11:47.71 	12:53.08 	 	 
 	 	 	 	 	13:58.43 	15:04.08 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
10 	Adam Staniszewski 	1997 	 	722 	1:02.48 	2:06.64 	3:10.63 	4:14.96 	16:10.53 	 
 	Trojka Lodz 	 	 	 	5:19.68 	6:24.32 	7:29.16 	8:33.80 	 	 
 	 	 	 	 	9:38.45 	10:43.51 	11:49.35 	12:54.70 	 	 
 	 	 	 	 	14:00.40 	15:06.15 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
11 	Maciej Kuswik 	1996 	 	708 	1:00.10 	2:02.60 	3:05.77 	4:09.33 	16:16.95 	 
 	Mkp Szczecin 	 	 	 	5:13.79 	6:18.82 	7:23.99 	8:30.44 	 	 
 	 	 	 	 	9:36.98 	10:44.13 	11:50.89 	12:57.82 	 	 
 	 	 	 	 	14:04.51 	15:11.00 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
12 	Viktor Holm 	1996 	 	697 	1:00.97 	2:05.31 	3:10.38 	4:15.79 	16:22.02 	 
 	Svømmeklubben Kvik, Kastrup 	 	 	 	5:21.14 	6:26.72 	7:32.18 	8:37.35 	 	 
 	 	 	 	 	9:43.02 	10:48.88 	11:55.03 	13:01.20 	 	 
 	 	 	 	 	14:08.00 	15:15.11 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
13 	Simon Wanna 	1996 	 	682 	1:00.97 	 	3:18.21 	4:25.18 	16:29.25 	 
 	Uddevalla Sim 	 	 	 	5:32.53 	6:39.40 	7:46.08 	8:52.59 	 	 
 	 	 	 	 	9:58.78 	11:05.26 	12:10.84 	13:16.39 	 	 
 	 	 	 	 	14:21.75 	15:26.65 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
14 	Jens Saugmann 	1996 	 	676 	59.72 	 	3:16.32 	4:22.73 	16:32.34 	 
 	Svømmeklubben Syd 	 	 	 	5:29.59 	6:36.24 	7:42.93 	8:49.99 	 	 
 	 	 	 	 	9:56.85 	11:03.80 	12:10.55 	13:16.60 	 	 
 	 	 	 	 	14:22.87 	15:28.97 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
15 	Frans Johannessen 	1992 	 	671 	59.57 	2:05.75 	3:11.55 	4:17.98 	16:34.53 	 
 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	5:24.59 	6:29.31 	7:34.99 	8:41.26 	 	 
 	 	 	 	 	9:48.07 	10:55.17 	12:02.76 	13:11.28 	 	 
 	 	 	 	 	14:19.65 	15:25.51 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
16 	Martin Nielsen 	1996 	 	630 	58.27 	 	3:17.48 	4:25.94 	16:55.81 	 
 	Nakskov Svømme Klub 	 	 	 	5:34.11 	6:42.19 	7:50.28 	8:59.10 	 	 
 	 	 	 	 	10:08.05 	11:16.79 	12:24.46 	13:33.07 	 	 
 	 	 	 	 	14:42.03 	15:51.12 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
17 	Alvi Hjelm 	1996 	 	629 	1:01.94 	2:06.90 	3:13.28 	4:20.64 	16:56.09 	 
 	Ægir Klaksvik 	 	 	 	5:28.51 	6:35.27 	7:43.10 	8:51.71 	 	 
 	 	 	 	 	10:00.80 	11:10.58 	12:19.74 	13:29.26 	 	 
 	 	 	 	 	14:38.89 	15:47.88 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
18 	Victor Drevskich 	1996 	 	629 	1:01.85 	2:07.35 	3:14.01 	4:21.02 	16:56.22 	 
 	Svømmeklubben MK 31 	 	 	 	5:27.93 	6:35.81 	7:43.32 	8:50.65 	 	 
 	 	 	 	 	9:59.06 	11:07.79 	12:16.98 	13:26.84 	 	 
 	 	 	 	 	14:36.99 	15:47.20 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
19 	Peter Mandrup Madsen 	1997 	 	611 	1:00.10 	 	1:18.32 	4:26.59 	17:05.92 	 
 	Horsens Svømmeklub 	 	 	 	5:34.53 	6:43.30 	7:52.16 	9:00.21 	 	 
 	 	 	 	 	10:09.05 	11:17.94 	12:26.77 	13:36.30 	 	 
 	 	 	 	 	14:46.05 	15:56.22 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
20 	Alexander Berggren 	1994 	 	607 	1:01.31 	 	3:19.19 	4:27.41 	17:08.69 	 
 	Simklubben Elfsborg 	 	 	 	5:35.90 	6:44.25 	7:52.93 	9:01.76 	 	 
 	 	 	 	 	10:10.84 	11:20.17 	12:29.87 	13:39.90 	 	 
 	 	 	 	 	14:50.07 	16:00.28 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
21 	Rasmus Larsen 	1997 	 	600 	1:01.86 	2:08.57 	3:16.14 	4:23.78 	17:12.66 	 
 	Esbjerg Svømmeklub 	 	 	 	5:32.62 	6:41.71 	7:51.28 	9:01.12 	 	 
 	 	 	 	 	10:11.33 	11:21.52 	12:31.54 	13:42.14 	 	 
 	 	 	 	 	14:52.75 	16:03.62 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
22 	Anton Andersson 	1997 	 	567 	1:01.19 	 	3:20.58 	4:30.30 	17:31.80 	 
 	Malmö Kappsimningsklubb 	 	 	 	5:40.54 	6:50.88 	8:02.68 	9:13.72 	 	 
 	 	 	 	 	10:24.88 	11:35.84 	12:46.61 	13:58.31 	 	 
 	 	 	 	 	15:10.44 	16:22.27 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
23 	Anton Johansson 	1996 	 	541 	1:02.48 	 	3:21.13 	4:31.58 	17:48.50 	 
 	Kungsbacka Simsällskap 	 	 	 	5:43.06 	6:54.88 	8:07.33 	9:19.80 	 	 
 	 	 	 	 	10:32.23 	11:44.73 	12:58.53 	14:12.31 	 	 
 	 	 	 	 	15:26.33 	16:37.48