ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
Speedo Champions Series - Plantation, Day Four
3/16/2014-3/16/2014
Plantation, Florida United States

Plantation Swim Team - FL                       3/16/2014 - 7:09 PM
 2014 SPEEDO Champions Series - SZSS, Sanction #: 051314FG-SR32-SEC 
                Plantation Aquatic Complex, Florida                 
 
 Event 27  Women 200 LC Meter Butterfly
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                    === Championship Final ===                    
 
  1 Williams, Kahra        16 Gator Swim Club-  2:22.43    2:19.22  
                 32.36      1:07.74 (35.38)
        1:43.82 (36.08)     2:19.22 (35.40)
  2 Lorda Taylor, Josefin  17 Swim Fort Lauder  2:21.28    2:19.71  
                 32.11      1:06.99 (34.88)
        1:43.12 (36.13)     2:19.71 (36.59)
  3 Clancy, Mary           16 Loyola Blakefiel  2:22.72    2:21.38  
                 31.73      1:07.83 (36.10)
        1:44.10 (36.27)     2:21.38 (37.28)
  4 Hurley, Jessica        18 Swim Florida-FL   2:25.25    2:23.23  
                 32.65      1:08.98 (36.33)
        1:46.30 (37.32)     2:23.23 (36.93)
  5 Nava, Jessica          13 Pine Crest-FG     2:26.68    2:23.71  
                 31.38      1:07.51 (36.13)
        1:46.86 (39.35)     2:23.71 (36.85)
  6 Gutierrez, Laura       22 Unattached-FG     2:24.84    2:25.15  
                 31.49      1:07.59 (36.10)
        1:45.94 (38.35)     2:25.15 (39.21)
  7 Tipton, Amanda         17 Swim Fort Lauder  2:26.70    2:26.08  
                 33.09      1:09.88 (36.79)
        1:47.97 (38.09)     2:26.08 (38.11)
  8 Nava, Caroline         16 Pine Crest-FG     2:27.17    2:26.81  
                 31.43      1:07.21 (35.78)
        1:45.83 (38.62)     2:26.81 (40.98)
 
                    === Consolation Final ===                     
 
  9 Kopas, Allison         15 Una Sftl-FG       2:28.22    2:23.17  
                 31.75      1:07.53 (35.78)
        1:45.12 (37.59)     2:23.17 (38.05)
 10 Herfurth, Christina    17 Lake Lytal Light  2:27.69    2:26.71  
                 32.50      1:09.68 (37.18)
        1:48.54 (38.86)     2:26.71 (38.17)
 11 Quiroz-Roel, Aranza    13 Wellington-FG     2:31.88    2:29.06  
                 32.80      1:10.04 (37.24)
        1:49.42 (39.38)     2:29.06 (39.64)
 12 Cordovi, Emily         13 Blue Marlins-FG   2:31.26    2:30.25  
                 33.00      1:11.50 (38.50)
        1:51.26 (39.76)     2:30.25 (38.99)
 13 Wright, Holly          16 Southwest Stars-  2:35.90    2:30.42  
                 33.87      1:12.28 (38.41)
        1:51.60 (39.32)     2:30.42 (38.82)
 14 Asseraf, Sarah         14 Swim Fort Lauder  2:29.85    2:31.52  
                 33.97      1:11.63 (37.66)
        1:51.87 (40.24)     2:31.52 (39.65)
 15 Rueda, Daniela         20 Una Col-MR        2:35.07    2:34.57  
                 33.70      1:13.66 (39.96)
        1:53.82 (40.16)     2:34.57 (40.75)
 -- Eguchi, Nadia          14 Una Col-MR        2:36.53         DQ  
 
                       === Bonus Final ===                        
 
 17 Hudson, Camryn         14 Lake Lytal Light  2:44.36    2:32.60  
                 33.71      1:11.48 (37.77)
        1:52.46 (40.98)     2:32.60 (40.14)
 18 Johnson, Lauren        15 Loggerhead Aq.-F  2:46.32    2:40.46  
                 36.17      1:16.86 (40.69)
        1:59.13 (42.27)     2:40.46 (41.33)
 19 Reichfeld, Alice       14 Oxbridge Aquatic  2:45.67    2:41.19  
                 34.85      1:15.50 (40.65)
        1:59.71 (44.21)     2:41.19 (41.48)
 20 Demonte, Elizabeth     14 Loyola Blakefiel  2:46.00    2:47.70  
                 34.09      1:15.24 (41.15)
        2:01.32 (46.08)     2:47.70 (46.38)
 
                      === Preliminaries ===                       
 
  3 D''Aoust, Danielle      16 Marlin Aquatic-Z  2:22.59             
                 31.85      1:07.74 (35.89)
        1:45.31 (37.57)     2:22.59 (37.28)
  7 Stratford, Samantha    17 Marlin Aquatic-Z  2:26.04             
                 33.36      1:09.13 (35.77)
        1:48.22 (39.09)     2:26.04 (37.82)
  8 Martin, Tyla           16 Una Paq-FG        2:26.46             
                 32.47      1:09.90 (37.43)
        1:46.86 (36.96)     2:26.46 (39.60)
 15 Konrad, Riley          17 Marlin Aquatic-Z  2:30.53             
                 33.27      1:11.71 (38.44)
        1:50.61 (38.90)     2:30.53 (39.92)
 18 Squartino, Geena       18 SwimFast-FG       2:32.58             
                 32.91      1:10.97 (38.06)
        1:51.75 (40.78)     2:32.58 (40.83)
 19 Papadedes, Sophie      16 Marlin Aquatic-Z  2:34.16             
                 34.36      1:13.72 (39.36)
        1:53.74 (40.02)     2:34.16 (40.42)
 23 Meszaros, Alexandra    12 Pine Crest-FG     2:39.00             
                 32.71      1:11.07 (38.36)
        1:54.18 (43.11)     2:39.00 (44.82)
 25 McMenemy, Dorian       17 Evolution-NE      2:44.50             
                 33.76      1:13.33 (39.57)
        1:58.21 (44.88)     2:44.50 (46.29)
 29 Campbell, Hannah       16 Daytona Beach-FL  2:48.24             
                 36.41      1:19.09 (42.68)
        2:03.83 (44.74)     2:48.24 (44.41)
 -- Cooper, Madison        18 Falfins-CO            DQ              
                 34.17      1:14.57 (40.40)
        2:04.71 (50.14)          DQ (46.07)
 -- Michalak, Theresa      21 Una Gsc-FL           DFS              
 -- Lincoln, Emma          18 Coral Springs-FG     DFS              
 -- Gilbert, Madison       17 Blue Dolfins-FL       NS    

Plantation Swim Team - FL                       3/16/2014 - 7:09 PM
 2014 SPEEDO Champions Series - SZSS, Sanction #: 051314FG-SR32-SEC 
                Plantation Aquatic Complex, Florida                 
 
 Event 29  Women 100 LC Meter Freestyle
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                    === Championship Final ===                    
 
  1 Castro Ortega, Patric  21 SwimMAC Carolina    57.43      56.44  
                 27.80        56.44 (28.64)
  2 Michalak, Theresa      21 Una Gsc-FL          57.06      56.83  
  3 Smiddy, Clara          18 AquaKids Sharks-    57.80      57.34  
                 28.34        57.34 (29.00)
  4 Smith, Rebecca         13 Red Deer-ZZ         58.69      58.22  
                 28.48        58.22 (29.74)
  5 Ciesla, Marta          15 Pine Crest-FG       57.84      58.28  
                 28.21        58.28 (30.07)
  6 Lincoln, Emma          18 Coral Springs-FG    59.73      59.34  
                 28.71        59.34 (30.63)
  7 Mendieta, Catalina     24 Performance Aq.-    59.32      59.68  
                 29.32        59.68 (30.36)
  8 Gonzalez Ramirez, Fer  23 Gator Swim Club-    59.55    1:00.35  
                 28.86      1:00.35 (31.49)
 
                    === Consolation Final ===                     
 
  9 Meklensek, Leah        14 Club Warriors-ZZ  1:00.02      59.26  
                 28.61        59.26 (30.65)
 10 Duncan, Abbey          15 Clearwater-FL     1:00.10      59.74  
                 29.06        59.74 (30.68)
 11 Cooper, Catharine      14 Coral Springs-FG  1:00.53    1:00.15  
                 29.53      1:00.15 (30.62)
 12 Hahn, Kelsey           16 Blue Dolfins-FL   1:00.44    1:00.16  
                 29.11      1:00.16 (31.05)
 13 Musleh, Lydia          17 Una Pcs-FG        1:00.33    1:00.17  
                 28.61      1:00.17 (31.56)
 14 Pisani, Jenna          14 Lake Lytal Light  1:00.05    1:00.28  
                 29.03      1:00.28 (31.25)
 15 Schulhofer, Alina      19 Performance Aq.-  1:00.77    1:00.74  
                 29.36      1:00.74 (31.38)
 16 Ingram, Fabiana        17 Lake Lytal Light  1:00.46    1:00.91  
                 28.97      1:00.91 (31.94)
 
                       === Bonus Final ===                        
 
 17 Suarez, Julie          17 Lake Lytal Light  1:01.20      59.86  
                 28.97        59.86 (30.89)
 18 Gouger, Hannah         16 Loyola Blakefiel  1:01.20    1:00.19  
                 29.54      1:00.19 (30.65)
 19 Delisle, Alexis        17 Southwest Stars-  1:00.98    1:01.08  
                 29.48      1:01.08 (31.60)
 20 Fiorenzi, Philomena    18 Azura FL Aquatic  1:01.29    1:01.17  
                 29.85      1:01.17 (31.32)
 21 Adams, Chloe           17 Plantation-FG     1:01.65    1:01.35  
                 29.43      1:01.35 (31.92)
 22 Oliva, Sophia          18 Plantation-FG     1:01.60    1:01.44  
                 29.64      1:01.44 (31.80)
 23 Passilla, Sarah        15 Southwest Stars-  1:01.09    1:01.62  
                 29.85      1:01.62 (31.77)
 24 Roth, Samantha         16 Coral Springs-FG  1:01.53    1:02.00  
                 29.74      1:02.00 (32.26)
 
                        === D - Final ===                         
 
 25 Burton, Haylie         18 Marlin Aquatic-Z  1:02.05    1:00.39  
                 29.25      1:00.39 (31.14)
 26 Sims, Leah             17 Blue Dolfins-FL   1:01.79    1:01.08  
                 29.77      1:01.08 (31.31)
 27 Wilts, Samantha        17 Barracuda Aq.-BD  1:01.84    1:01.89  
                 29.72      1:01.89 (32.17)
 28 Fares, Aminah          14 Bolts-ZZ          1:01.76    1:02.04  
                 30.14      1:02.04 (31.90)
 29 Klein, Sahsa           14 St. Thomas-ZZ     1:01.89    1:02.14  
                 30.05      1:02.14 (32.09)
 30 Quiroz-Roel, Aranza    13 Wellington-FG     1:01.88    1:02.49  
                 29.84      1:02.49 (32.65)
 31 Henninger, Julie       16 Falfins-CO        1:02.23    1:03.26  
                 30.27      1:03.26 (32.99)
 32 Schlyter, Emma         14 Bolts-ZZ          1:02.12    1:03.90  
                 30.83      1:03.90 (33.07)
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 19 Roman, Breanna         18 Baylor Swim Club  1:01.15             
                 29.40      1:01.15 (31.75)
 23 Cicenia, Angela        19 Azura FL Aquatic  1:01.37             
                 29.74      1:01.37 (31.63)
 25 Harrington, Kelly      16 Fla Aquatics-FG   1:01.57             
                 29.34      1:01.57 (32.23)
 28 Ball, Emma             15 Marlin Aquatic-Z  1:01.67             
                 29.25      1:01.67 (32.42)
 34 Vandenberg, Daniella   17 Azura FL Aquatic  1:01.94             
                 30.10      1:01.94 (31.84)
 36 Gurley, Jamie          17 Performance Aq.-  1:02.08             
                 29.48      1:02.08 (32.60)
 38 Veloza, Daniela        18 Titan Aquatics-F  1:02.17             
                 29.36      1:02.17 (32.81)
 40 Rivera, Alexa          15 Una Oac-FG        1:02.25             
                 29.50      1:02.25 (32.75)
 41 Manrique, Camila       16 Plantation-FG     1:02.26             
                 30.11      1:02.26 (32.15)
 42 Swartz, Lindsey        17 Pine Crest-FG     1:02.27             
                 30.49      1:02.27 (31.78)
 43 Worrell, Hanako        16 Blue Dolfins-FL   1:02.31             
                 30.23      1:02.31 (32.08)
 44 Pacitti, Alexandra     16 Plantation-FG     1:02.40             
                 29.67      1:02.40 (32.73)
 44 Pelaez, Emiliana       15 YMCA of Broward-  1:02.40             
                 29.85      1:02.40 (32.55)
 46 Boddiford, Ashley      15 Blue Dolfins-FL   1:02.52             
                 30.42      1:02.52 (32.10)
 47 Matos, Emily           16 Lake Lytal Light  1:02.63             
                 29.67      1:02.63 (32.96)
 48 Boggs, Ashley          16 North Palm Beach  1:02.66             
                 29.72      1:02.66 (32.94)
 49 Veale, Hannah          17 Pine Crest-FG     1:02.70             
                 30.00      1:02.70 (32.70)
 50 Squartino, Geena       18 SwimFast-FG       1:02.71             
                 30.37      1:02.71 (32.34)
 51 Fanua, Lilieni         14 Randallstown Y-M  1:02.74             
                 30.50      1:02.74 (32.24)
 52 Breistol, Samantha     15 Performance Aq.-  1:02.79             
                 30.48      1:02.79 (32.31)
 53 Rizzo, Madison         15 Daytona Beach-FL  1:02.83             
                 30.50      1:02.83 (32.33)
 54 Brannan, Marissa       14 Pine Crest-FG     1:02.90             
                 30.31      1:02.90 (32.59)
 55 Mulligan, Abby         13 Bolts-ZZ          1:02.91             
                 30.38      1:02.91 (32.53)
 56 Krumenacker, Kendall   17 Loyola Blakefiel  1:02.98             
                 30.27      1:02.98 (32.71)
 56 Frantz, Denise         16 Franco''s Fins-LA  1:02.98             
                 30.50      1:02.98 (32.48)
 58 Halvorsen, Madison     13 Bolts-ZZ          1:03.00             
                 30.26      1:03.00 (32.74)
 59 Wilkins, Kara          15 Clearwater-FL     1:03.01             
                 30.42      1:03.01 (32.59)
 60 Kennedy, Shannon       17 Blue Dolfins-FL   1:03.08             
                 30.28      1:03.08 (32.80)
 61 Lacusky, Sara          17 Martin County Aq  1:03.19             
                 30.36      1:03.19 (32.83)
 62 McMenemy, Dorian       17 Evolution-NE      1:03.20             
                 30.45      1:03.20 (32.75)
 63 Johnston, Whittaker    17 Saint Andrew''s-F  1:03.27             
                 30.13      1:03.27 (33.14)
 63 Floyd, Madison         15 Blue Dolfins-FL   1:03.27             
                 30.15      1:03.27 (33.12)
 65 Hudson, Camryn         14 Lake Lytal Light  1:03.36             
                 30.69      1:03.36 (32.67)
 66 Lyn, Annabella         13 Pine Crest-FG     1:03.37             
                 30.27      1:03.37 (33.10)
 67 Secrest, Jennifer      12 North Palm Beach  1:03.40             
                 30.43      1:03.40 (32.97)
 68 Gornisiewicz, Sabrina  15 Pine Crest-FG     1:03.50             
                 30.72      1:03.50 (32.78)
 68 Di Caro, Victoria      16 Marlin Aquatic-Z  1:03.50             
                 29.75      1:03.50 (33.75)
 70 Ghali, Miriyam         16 Pine Crest-FG     1:03.52             
                 30.24      1:03.52 (33.28)
 71 Pettinger, Julianna    17 Loggerhead Aq.-F  1:03.54             
                 30.40      1:03.54 (33.14)
 72 Meszaros, Alexandra    12 Pine Crest-FG     1:03.67             
                 30.50      1:03.67 (33.17)
 73 Cooper, Madison        18 Falfins-CO        1:03.72             
                 30.78      1:03.72 (32.94)
 74 Vandenberg, Andrea     15 Azura FL Aquatic  1:03.73             
                 30.85      1:03.73 (32.88)
 75 Robinson, Krissa       18 Plantation-FG     1:03.81             
                 30.42      1:03.81 (33.39)
 75 Gautieri, Nicole       17 Coral Springs-FG  1:03.81             
                 30.56      1:03.81 (33.25)
 77 Gurley, Katherine      15 Performance Aq.-  1:03.91             
                 30.75      1:03.91 (33.16)
 78 Sauer, Lindsey         16 Coral Springs-FG  1:03.93             
                 31.38      1:03.93 (32.55)
 79 Deveney, Chloe         13 Evolution-NE      1:03.95             
                 31.28      1:03.95 (32.67)
 80 German, Omaira         17 Blue Marlins-FG   1:03.98             
                 30.16      1:03.98 (33.82)
 81 Fritscher, Heidi       15 Franco''s Fins-LA  1:04.08             
                 30.63      1:04.08 (33.45)
 82 Grabenhorst, Taylor    15 Blue Dolfins-FL   1:04.13             
                 31.01      1:04.13 (33.12)
 83 Sanchez, Paloma        14 Fla Aquatics-FG   1:04.23             
                 30.84      1:04.23 (33.39)
 84 Doherty, Kaitlin       18 Gael Aquatic-MR   1:04.26             
                 30.60      1:04.26 (33.66)
 85 Demonte, Elizabeth     14 Loyola Blakefiel  1:04.35             
                 31.14      1:04.35 (33.21)
 85 Stewart, Courtney      16 Broward Elite-FG  1:04.35             
                 29.75      1:04.35 (34.60)
 87 Horning, Lindsey       17 Falfins-CO        1:04.53             
                 30.57      1:04.53 (33.96)
 88 Spangenberg, Gabriell  18 Blue Dolfins-FL   1:04.57             
                 31.01      1:04.57 (33.56)
 89 Gregorio, Amelia       14 Una Azfl-FG       1:04.62             
                 31.45      1:04.62 (33.17)
 90 Williams, Allora       13 SwimFast-FG       1:04.75             
                 30.92      1:04.75 (33.83)
 91 Sipowski, Shayne       15 Una Npb-FG        1:04.81             
                 31.21      1:04.81 (33.60)
 92 Rueda, Daniela         20 Una Col-MR        1:04.92             
                 31.39      1:04.92 (33.53)
 93 Duncan, Brooke         13 Clearwater-FL     1:04.96             
                 31.33      1:04.96 (33.63)
 94 Contich, Jillian       15 Pine Crest-FG     1:05.02             
                 31.13      1:05.02 (33.89)
 95 Lam, Lyndsea           16 Southside A.C.-F  1:05.11             
                 31.16      1:05.11 (33.95)
 95 Abad, Meagan           17 Plantation-FG     1:05.11             
                 31.42      1:05.11 (33.69)
 97 Perez, Maria           17 Blue Marlins-FG   1:05.12             
                 30.77      1:05.12 (34.35)
 98 Macdonald, Jordan      15 Titusville Swim-  1:05.22             
                 30.55      1:05.22 (34.67)
 99 Reilly, Bridget        17 Gael Aquatic-MR   1:05.31             
                 31.40      1:05.31 (33.91)
100 Herrod, Ashley         15 Wellington-FG     1:05.37             
                 31.19      1:05.37 (34.18)
101 Reuter, Megan          17 Blue Dolfins-FL   1:05.39             
                 30.75      1:05.39 (34.64)
102 Hurley, Samantha       15 Swim Florida-FL   1:05.52             
                 31.77      1:05.52 (33.75)
103 Swartley, Kasey        16 Swim Florida-FL   1:05.64             
                 31.10      1:05.64 (34.54)
104 Cavanaugh, Grace       12 Evolution-NE      1:05.72             
                 31.05      1:05.72 (34.67)
105 Battles, Rebecca       16 Jupiter Dragons-  1:05.78             
                 31.91      1:05.78 (33.87)
106 Chatman, Olivia        14 Falfins-CO        1:06.03             
                 31.15      1:06.03 (34.88)
107 Sher, Eva              13 Una Azfl-FG       1:06.06             
                 31.56      1:06.06 (34.50)
108 Aponte, Adrienne       16 Pine Crest-FG     1:06.09             
                 31.79      1:06.09 (34.30)
109 Plescha, Rachel        18 Blue Dolfins-FL   1:06.19             
                 31.91      1:06.19 (34.28)
110 Horton, Grace          14 CityOf Lafayette  1:06.28             
                 31.74      1:06.28 (34.54)
111 Cumming, Sophia        17 Saint Andrew''s-F  1:06.42             
                 31.37      1:06.42 (35.05)
112 Trieschmann, Hannah    14 Wellington-FG     1:06.50             
                 31.43      1:06.50 (35.07)
113 Coffey, Bridget        17 Evolution-NE      1:06.51             
                 32.00      1:06.51 (34.51)
114 Wozab, Natalya         15 Plantation-FG     1:06.56             
                 32.41      1:06.56 (34.15)
115 Dye, Caitlin           17 Evolution-NE      1:06.69             
                 31.63      1:06.69 (35.06)
116 Crouse, Ashley         14 Performance Aq.-  1:06.80             
                 31.52      1:06.80 (35.28)
117 Duritsa, Ashley        14 Fla Aquatics-FG   1:06.81             
                 31.84      1:06.81 (34.97)
118 Flynn, Ryan            12 Lake Lytal Light  1:06.96             
                 31.75      1:06.96 (35.21)
119 Collins, Anaya         14 Fla Aquatics-FG   1:07.00             
                 32.33      1:07.00 (34.67)
120 Albert, Abigail        16 Daytona Beach-FL  1:07.05             
                 31.60      1:07.05 (35.45)
120 Biro, Delaney          12 Coral Springs-FG  1:07.05             
                 31.30      1:07.05 (35.75)
122 McKenna, Thea          13 Heritage Aquatic  1:07.32             
                 32.78      1:07.32 (34.54)
122 Glass, Carsen          17 Falfins-CO        1:07.32             
                 31.91      1:07.32 (35.41)
124 Deverna, Tara          18 Gael Aquatic-MR   1:07.39             
                 32.18      1:07.39 (35.21)
125 Talbert, Victoria      16 Titusville Swim-  1:07.46             
                 32.25      1:07.46 (35.21)
126 Morales, Frances       15 Fla Aquatics-FG   1:07.51             
                 31.52      1:07.51 (35.99)
127 Griffith, Lauren       16 Swim Florida-FL   1:07.55             
                 32.36      1:07.55 (35.19)
128 Antonini, Gabriella    13 Fla Aquatics-FG   1:07.63             
                 32.16      1:07.63 (35.47)
129 Rodriguez, Emma        16 Una Azfl-FG       1:07.65             
                 32.29      1:07.65 (35.36)
130 Hurley, Jessica        18 Swim Florida-FL   1:08.03             
                 32.50      1:08.03 (35.53)
131 Wadhams, Jane          15 Loggerhead Aq.-F  1:08.14             
                 32.94      1:08.14 (35.20)
132 Revels, Kathryn        15 Loggerhead Aq.-F  1:08.36             
                 32.74      1:08.36 (35.62)
133 Cozad, Grace           14 Wellington-FG     1:08.43             
                 32.26      1:08.43 (36.17)
134 Sands, Evy             18 Una Azfl-FG       1:08.68             
                 32.49      1:08.68 (36.19)
135 Ross, Racine           14 Azura FL Aquatic  1:09.18             
                 33.52      1:09.18 (35.66)
136 Boudani, Gabriela      15 AquaKids Sharks-  1:09.19             
                 32.10      1:09.19 (37.09)
137 Sanchez, Samantha      17 Titan Aquatics-F  1:09.25             
                 33.52      1:09.25 (35.73)
138 Lichtig, Madison       13 North Palm Beach  1:09.69             
                 33.11      1:09.69 (36.58)
139 Antonini, Isabella     17 Fla Aquatics-FG   1:10.39             
                 33.64      1:10.39 (36.75)
140 Johnson, Hayley        15 Fla Aquatics-FG   1:11.83             
                 33.87      1:11.83 (37.96)
 -- Meadows, Morgan        14 Swim Fort Lauder      DQ              
                 30.33           DQ (32.48)
 -- Nava, Caroline         16 Pine Crest-FG        DFS              
 -- Webster, Victoria      15 North Palm Beach     DFS              
 -- Ginzburg, Maya         14 Coral Springs-FG     DFS              
 -- Krohn, Hannah          15 YMCA of Broward-      NS              
 -- Gilbert, Madison       17 Blue Dolfins-FL       NS              
 -- Vigille, Sydne         17 North Miami Swim      NS              
 -- Benyei, Lilla          17 Una Azfl-FG           NS              

Plantation Swim Team - FL                       3/16/2014 - 7:09 PM
 2014 SPEEDO Champions Series - SZSS, Sanction #: 051314FG-SR32-SEC 
                Plantation Aquatic Complex, Florida                 
 
 Event 30  Men 100 LC Meter Freestyle
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                    === Championship Final ===                    
 
  1 Ortiz, Miguel          23 Club Wolverine-M    50.00      50.72  
                 24.28        50.72 (26.44)
  2 Sickert, Thiago        25 Una Azfl-FG         51.10      51.12  
                 24.22        51.12 (26.90)
  3 Todorovic, Mario       25 Bolles-FL           51.71      51.26  
                 24.45        51.26 (26.81)
  4 Andrew, Michael        14 Indie Swimming-M    52.08      51.30  
                 24.62        51.30 (26.68)
  5 Koga, Junya            26 Club Wolverine-M    52.33      51.49  
                 24.61        51.49 (26.88)
  6 Romany, Joshua         18 Azura FL Aquatic    51.74      51.75  
                 25.04        51.75 (26.71)
  7 Tjon A Joe, Renzo      18 Una Azfl-FG         51.52      51.86  
                 24.67        51.86 (27.19)
  8 Hayden, Zachary        26 Club Wolverine-M    51.76      55.23  
                 23.10        55.23 (32.13)
 
                    === Consolation Final ===                     
 
  9 Denisyako, Nikita      25 Gator Swim Club-    52.35      51.80  
                 24.70        51.80 (27.10)
 10 Herrera, Carlos        19 Azura FL Aquatic    52.47      51.90  
                 25.51        51.90 (26.39)
 11 Vyatchanin, Arkady     29 New York AC-MR      52.95      52.57  
                 26.03        52.57 (26.54)
 12 Alexiou, Nicholas      19 Una Gsc-FL          52.70      52.78  
                 25.58        52.78 (27.20)
 13 Pisani, William        16 Lake Lytal Light    52.81      53.02  
                 25.53        53.02 (27.49)
 14 Goossen, Emiro         19 Una Gsc-FL          53.00      53.14  
                 25.64        53.14 (27.50)
 15 Manzo, Felipe          23 Greater Tampa-FL    53.61      53.78  
                 25.48        53.78 (28.30)
 16 Cline, Cody            16 Wellington-FG       53.71      55.02  
                 26.16        55.02 (28.86)
 
                       === Bonus Final ===                        
 
 17 Fulginiti, John        15 Blue Dolfins-FL     54.15      54.32  
                 26.82        54.32 (27.50)
 18 Bremenkamp, Yago       18 Una Azfl-FG         54.98      54.33  
                 25.79        54.33 (28.54)
 19 Evdokimov, Ilya        18 Coral Springs-FG    54.83      54.95  
                 26.98        54.95 (27.97)
 20 Williams, Sidrell      17 Unattached-FG       56.44      55.60  
                 27.10        55.60 (28.50)
 21 Billeaud, Mark         16 CityOf Lafayette    56.43      56.21  
                 27.23        56.21 (28.98)
 
                        === D - Final ===                         
 
 25 Brennock, John         18 Loggerhead Aq.-F    55.62      55.16  
                 26.53        55.16 (28.63)
 25 Desrosiers, Kyle       18 Coral Springs-FG    55.56      55.16  
                 26.77        55.16 (28.39)
 27 Auer, Jackson          17 Blue Dolfins-FL     55.80      55.39  
                 26.77        55.39 (28.62)
 28 Hensley, Noah          17 Blue Dolfins-FL     55.81      55.40  
                 27.01        55.40 (28.39)
 29 Perry, Neil            18 Loyola Blakefiel    56.32      55.90  
                 27.49        55.90 (28.41)
 30 Pierce, Bryce          17 Coral Springs-FG    56.06      56.54  
                 27.16        56.54 (29.38)
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 15 Toth, Viktor           16 Daytona Beach-FL    53.49             
                 26.40        53.49 (27.09)
 17 Groters, Jordy         17 Pine Crest-FG       53.62             
                 25.99        53.62 (27.63)
 20 Williams, Eric         23 Unattached-FL       54.18             
                 25.59        54.18 (28.59)
 21 Moradi, Arvin          21 Azura FL Aquatic    54.50             
                 26.40        54.50 (28.10)
 22 Acosta, Marcelo        17 Una Azfl-FG         54.65             
                 26.65        54.65 (28.00)
 23 Arnaud, Brian          20 Coral Springs-FG    54.75             
                 26.83        54.75 (27.92)
 26 Adan, Bradley          18 Rockway Swimming    55.02             
                 26.72        55.02 (28.30)
 27 Abd El Raouf, Yousef   15 Oxbridge Aquatic    55.32             
                 26.60        55.32 (28.72)
 28 Doherty, Kyle          17 Gael Aquatic-MR     55.52             
                 27.19        55.52 (28.33)
 31 Nassi, Dino            19 Lake Lytal Light    55.64             
                 26.69        55.64 (28.95)
 32 Fauteux, John          17 Marlin Aquatic-Z    55.72             
                 26.41        55.72 (29.31)
 35 Eaddy, Taylor          16 Heritage Aquatic    55.84             
                 27.09        55.84 (28.75)
 36 Sedacca, Joseph        18 Daytona Beach-FL    56.03             
                 26.60        56.03 (29.43)
 38 Kuzjomkin, Anton       18 Titan Aquatics-F    56.31             
                 27.27        56.31 (29.04)
 40 Burnley, Mark          17 YMCA of Broward-    56.34             
                 27.13        56.34 (29.21)
 41 Garcia, Christian      17 Heritage Aquatic    56.36             
                 27.19        56.36 (29.17)
 44 Moreno, Daniel         18 Loyola Blakefiel    56.46             
                 27.86        56.46 (28.60)
 45 Zgorski, Kevin         16 Loyola Blakefiel    56.55             
                 27.15        56.55 (29.40)
 46 Pereira, Joao Vitor    15 Pine Crest-FG       56.58             
                 27.49        56.58 (29.09)
 47 Harberson, Taylor      16 Daytona Beach-FL    56.70             
                 26.59        56.70 (30.11)
 48 Matschner, Wyatt       16 Blue Dolfins-FL     56.79             
                 27.21        56.79 (29.58)
 49 Rogalski, Tanner       17 Loggerhead Aq.-F    56.89             
                 27.49        56.89 (29.40)
 50 Reid, Alexander        17 Fla Aquatics-FG     56.96             
                 27.45        56.96 (29.51)
 51 Layne, William         18 Wellington-FG       56.98             
                 27.11        56.98 (29.87)
 52 Vargas, Sebastian      15 Coral Springs-FG    57.01             
                 27.35        57.01 (29.66)
 53 Logue, Samuel          16 Loyola Blakefiel    57.05             
                 27.23        57.05 (29.82)
 54 Azer, Raaef            18 Daytona Beach-FL    57.06             
                 27.20        57.06 (29.86)
 55 Perez Costa, Juan      17 Rockway Swimming    57.08             
                 27.17        57.08 (29.91)
 56 Musselman, Lucas       16 Loyola Blakefiel    57.10             
                 27.36        57.10 (29.74)
 57 Stoddard, David        16 Performance Aq.-    57.12             
                 27.52        57.12 (29.60)
 58 Dynneson, Matthew      16 Loggerhead Aq.-F    57.14             
                 27.65        57.14 (29.49)
 59 Contich, Henry         16 Pine Crest-FG       57.15             
                 27.51        57.15 (29.64)
 60 Ward, Austin           17 Falfins-CO          57.22             
                 27.75        57.22 (29.47)
 61 Marcoux, Philippe      14 Swim Fort Lauder    57.26             
                 27.86        57.26 (29.40)
 62 Rahrig, Michael        16 Lake Lytal Light    57.29             
                 27.47        57.29 (29.82)
 63 Paes Leme De Souza, M  17 Rockway Swimming    57.32             
                 27.47        57.32 (29.85)
 64 Groters, Patrick       15 Pine Crest-FG       57.33             
                 27.36        57.33 (29.97)
 65 Chestang, Ethan        16 Loggerhead Aq.-F    57.34             
                 27.86        57.34 (29.48)
 66 Oberndorfer, Nicolas   17 Heritage Aquatic    57.52             
                 27.58        57.52 (29.94)
 67 Graff, Ryan            16 Pine Crest-FG       57.56             
                 27.31        57.56 (30.25)
 68 Simisterra, George     17 Una Azfl-FG         57.65             
                 27.79        57.65 (29.86)
 69 Generalov, Anton       15 Pine Crest-FG       57.75             
                 27.14        57.75 (30.61)
 70 Blair, Alexander       14 Loyola Blakefiel    57.85             
                 27.66        57.85 (30.19)
 71 Kimpel, Alex           18 Blue Dolfins-FL     57.88             
                 27.47        57.88 (30.41)
 72 Lohrenz, Liam          17 Titusville Swim-    57.91             
                 27.53        57.91 (30.38)
 73 Kennedy, Michael       15 Blue Dolfins-FL     57.95             
                 28.09        57.95 (29.86)
 74 Kuzjomkin, Aleksander  18 Titan Aquatics-F    57.96             
                 28.31        57.96 (29.65)
 74 Matthew, Lucker        15 Swim Florida-FL     57.96             
                 27.41        57.96 (30.55)
 76 Leone, Joy             17 Azura FL Aquatic    57.97             
                 27.82        57.97 (30.15)
 77 Planell, Isidro        18 AquaKids Sharks-    58.06             
                 27.98        58.06 (30.08)
 78 Wiefels, Matthew       16 Jupiter Dragons-    58.30             
                 27.95        58.30 (30.35)
 79 Wheeler, Owen          15 Loggerhead Aq.-F    58.39             
                 27.64        58.39 (30.75)
 80 Young, Daniel          15 Swim Florida-FL     58.42             
                 28.78        58.42 (29.64)
 81 Ospina, Santiago       17 Coral Springs-FG    58.44             
                 27.47        58.44 (30.97)
 82 French, Oliver         17 Southern NH Fins    58.49             
                 28.38        58.49 (30.11)
 83 Kronengold, Matthew    17 Pine Crest-FG       58.60             
                 28.07        58.60 (30.53)
 83 Franklin, Spencer      17 Evolution-NE        58.60             
                 28.50        58.60 (30.10)
 83 Davidson, Bryce        18 CityOf Lafayette    58.60             
                 27.70        58.60 (30.90)
 86 Pigg, Santeri          17 Saint Andrew''s-F    58.61             
                 27.99        58.61 (30.62)
 86 Utz, Joaquin           15 Flying Fish Swim    58.61             
                 28.15        58.61 (30.46)
 88 Weiss, Andrew          16 Falfins-CO          58.65             
                 28.25        58.65 (30.40)
 89 Real, Francisco        15 City Of Hialeah-    58.68             
                 27.82        58.68 (30.86)
 90 Merrill, Richard       18 Fla Aquatics-FG     58.84             
                 28.76        58.84 (30.08)
 91 Metzker, Otavio        17 Una Fla-FG          58.85             
                 28.41        58.85 (30.44)
 92 Lares, Andres          14 Azura FL Aquatic    58.87             
                 27.80        58.87 (31.07)
 93 Brown, Andrew          16 Saint Edwards-FL    58.96             
                 27.70        58.96 (31.26)
 94 Burke, Zachary         16 Loggerhead Aq.-F    59.13             
                 28.28        59.13 (30.85)
 95 McGinnis, Samuel       17 Titan Aquatics-F    59.14             
                 28.39        59.14 (30.75)
 96 Sullivan, Alexander    16 Evolution-NE        59.16             
                 27.91        59.16 (31.25)
 97 Pineiro-Barros, Eduar  15 YMCA of Broward-    59.18             
                 28.32        59.18 (30.86)
 98 Minshew, Dennis        16 Una Paq-FG          59.64             
                 28.74        59.64 (30.90)
 99 Cronen, Samuel         17 Blue Dolfins-FL     59.88             
                 28.61        59.88 (31.27)
100 Ortega, Julian         18 Lake Lytal Light  1:00.00             
                 27.87      1:00.00 (32.13)
101 Ingram, Jared          15 Lake Lytal Light  1:00.09             
                 28.71      1:00.09 (31.38)
102 Anderson, Cameron      15 Martin County Aq  1:00.11             
                 29.01      1:00.11 (31.10)
103 Tatton, Kyle           14 Saint Andrew''s-F  1:00.30             
                 29.00      1:00.30 (31.30)
104 Angeles, Daniel        18 North Miami Swim  1:00.56             
                 28.54      1:00.56 (32.02)
105 Zhang, Noah            14 Oxbridge Aquatic  1:00.64             
                 29.20      1:00.64 (31.44)
106 Smith, Colin           15 Lake Lytal Light  1:00.81             
                 29.08      1:00.81 (31.73)
107 Perez, Antonio         17 Blue Marlins-FG   1:00.85             
                 28.13      1:00.85 (32.72)
108 Aufdenberg, Benjamin   15 Loggerhead Aq.-F  1:00.86             
                 28.24      1:00.86 (32.62)
109 Bierman, Parker        14 North Palm Beach  1:01.06             
                 29.71      1:01.06 (31.35)
110 Szatkowski, Andrew     17 Coral Springs-FG  1:01.66             
                 29.93      1:01.66 (31.73)
111 Neira, Carlos          17 YMCA of Broward-  1:01.80             
                 29.71      1:01.80 (32.09)
112 Green, Isaiah          16 Bone Island-FG    1:01.82             
                 29.14      1:01.82 (32.68)
113 Anzola, Enrique        14 AquaKids Sharks-  1:02.04             
                 29.58      1:02.04 (32.46)
114 Samuelson, Roland      16 Lake Lytal Light  1:02.26             
                 29.44      1:02.26 (32.82)
115 Lauzurique, Marcelo    14 Miami Dade-FG     1:02.46             
                 29.62      1:02.46 (32.84)
116 Maria, Alfred          16 Plantation-FG     1:03.51             
                 30.46      1:03.51 (33.05)
117 Sismanoglou, Alexande  17 North Miami Swim  1:03.90             
                 29.68      1:03.90 (34.22)
118 Sanguinetti, Diego     23 Coral Springs-FG  1:46.89             
                 45.22    1:46.89 (1:01.67)
 -- Koros, Ben             17 Loggerhead Aq.-F      DQ              
 -- Soderberg, Christian   15 Pine Crest-FG        DFS              
 -- Dehner, Alex           19 Una Gsc-FL           DFS              
 -- Pazos, Enzo            19 Swim Fort Lauder     DFS              
 -- Fernandes, Guy         17 Fla Aquatics-FG       NS              
 -- Betancor, Facundo      17 Fla Aquatics-FG       NS              
 -- Krell, Derek           21 Greater Tampa-FL      NS              

 Plantation Swim Team - FL                       3/16/2014 - 7:09 PM
 2014 SPEEDO Champions Series - SZSS, Sanction #: 051314FG-SR32-SEC 
                Plantation Aquatic Complex, Florida                 
 
 Event 31  Women 200 LC Meter Breaststroke
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                    === Championship Final ===                    
 
  1 McCabe, Martha            TSC-ZZ            2:35.99    2:30.69  
                 35.28      1:13.07 (37.79)
        1:52.93 (39.86)     2:30.69 (37.76)
  2 Kopas, Emily           17 Una Sftl-FG       2:41.33    2:35.70  
                 35.51      1:14.96 (39.45)
        1:55.12 (40.16)     2:35.70 (40.58)
  3 Fertel, Kelly          16 Rockway Swimming  2:41.41    2:38.29  
                 36.40      1:16.54 (40.14)
        1:57.64 (41.10)     2:38.29 (40.65)
  4 Swartz, Lindsey        17 Pine Crest-FG     2:43.89    2:39.25  
                 36.95      1:17.35 (40.40)
        1:58.18 (40.83)     2:39.25 (41.07)
  5 Artemeva, Valentina    27 Bolles-FL         2:42.37    2:42.72  
                 35.76      1:16.48 (40.72)
        1:58.90 (42.42)     2:42.72 (43.82)
  6 Lockyer, Emma          17 Bolts-ZZ          2:44.98    2:43.80  
                 37.57      1:19.34 (41.77)
        2:01.22 (41.88)     2:43.80 (42.58)
  7 Ahern, Caitlin         17 Swim Fort Lauder  2:44.01    2:44.89  
                 36.88      1:19.11 (42.23)
        2:02.82 (43.71)     2:44.89 (42.07)
  8 Norton, Jolene         17 Pueblo County-CO  2:48.36    2:47.88  
                 38.04      1:20.16 (42.12)
        2:03.98 (43.82)     2:47.88 (43.90)
 
                    === Consolation Final ===                     
 
  9 Zubero, Elizabeth      16 Swim Fort Lauder  2:48.39    2:44.98  
                 38.74      1:20.42 (41.68)
        2:02.92 (42.50)     2:44.98 (42.06)
 10 Virgin, Hannah         13 Coral Springs-FG  2:49.16    2:46.92  
                 38.19      1:20.07 (41.88)
        2:03.04 (42.97)     2:46.92 (43.88)
 11 Kennedy, Shannon       17 Blue Dolfins-FL   2:50.25    2:48.36  
                 38.38      1:20.91 (42.53)
        2:04.00 (43.09)     2:48.36 (44.36)
 12 Jurich, Emily          16 Una Pcs-FG        2:48.36    2:48.40  
                 38.66      1:20.75 (42.09)
        2:05.17 (44.42)     2:48.40 (43.23)
 13 Grabenhorst, Taylor    15 Blue Dolfins-FL   2:50.64    2:48.62  
                 37.61      1:20.70 (43.09)
        2:04.84 (44.14)     2:48.62 (43.78)
 14 Mullen, Marin          15 Saint Andrew''s-F  2:53.67    2:52.87  
                 39.76      1:23.37 (43.61)
        2:08.27 (44.90)     2:52.87 (44.60)
 15 Grabenhorst, Bailey    17 Blue Dolfins-FL   2:56.84    2:54.47  
                 39.11      1:22.81 (43.70)
        2:09.10 (46.29)     2:54.47 (45.37)
 16 Johnston, Grayson      14 Saint Andrew''s-F  2:54.96    2:54.92  
                 39.51      1:23.70 (44.19)
        2:09.30 (45.60)     2:54.92 (45.62)
 
                       === Bonus Final ===                        
 
 17 Worrell, Hanako        16 Blue Dolfins-FL   2:57.87    2:55.97  
                 39.47      1:24.98 (45.51)
        2:11.24 (46.26)     2:55.97 (44.73)
 18 Hunnewell, Nicole      17 Devilray''s Swim-  3:00.05    2:56.26  
                 40.55      1:25.61 (45.06)
        2:11.43 (45.82)     2:56.26 (44.83)
 19 Garcia, Pamela         15 Blue Marlins-FG   3:00.85    2:57.18  
                 41.17      1:26.19 (45.02)
        2:11.56 (45.37)     2:57.18 (45.62)
 20 Flynn, Ryan            12 Lake Lytal Light  3:00.77    2:58.39  
                 41.26      1:25.78 (44.52)
        2:13.68 (47.90)     2:58.39 (44.71)
 21 Sauer, Lindsey         16 Coral Springs-FG  2:59.69    2:58.86  
                 40.46      1:25.86 (45.40)
        2:13.12 (47.26)     2:58.86 (45.74)
 22 Lam, Lyndsea           16 Southside A.C.-F  2:58.95    3:01.79  
                 40.04      1:25.60 (45.56)
        2:14.74 (49.14)     3:01.79 (47.05)
 23 Boudani, Gabriela      15 AquaKids Sharks-  3:00.73    3:02.21  
                 42.02      1:28.16 (46.14)
        2:15.60 (47.44)     3:02.21 (46.61)
 -- Norkaitis, Portia      17 St. Thomas-ZZ     3:01.25         DQ  
 
                        === D - Final ===                         
 
 25 Ribeiro, Sarah         15 South Shore YMCA  3:03.83    2:59.91  
                 40.61      1:25.75 (45.14)
        2:12.53 (46.78)     2:59.91 (47.38)
 26 Phillips, Lacy         15 Wellington-FG     3:02.24    3:03.30  
                 41.13      1:27.69 (46.56)
        2:15.66 (47.97)     3:03.30 (47.64)
 27 Duncan, Brooke         13 Clearwater-FL     3:03.21    3:10.98  
                 42.23      1:29.91 (47.68)
        2:20.58 (50.67)     3:10.98 (50.40)
 -- Kim, Daniela           13 YMCA of Broward-  3:02.12         NS  
 -- Moreschi, Kaitlyn      14 Swim Fort Lauder  3:04.47         NS  
 -- Meryick, Lauren        17 Flying Fish Swim  3:02.03         NS  
 -- Floyd, Madison         15 Blue Dolfins-FL   3:03.52         NS  
 -- Rodriguez, Emma        16 Una Azfl-FG       3:02.77         NS  
 
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 Robertson, Genevieve   17 Marlin Aquatic-Z  2:34.15             
                 34.71      1:13.78 (39.07)
        1:54.03 (40.25)     2:34.15 (40.12)
  8 Stratford, Samantha    17 Marlin Aquatic-Z  2:44.75             
                 37.47      1:19.36 (41.89)
        2:02.31 (42.95)     2:44.75 (42.44)
  9 Konrad, Riley          17 Marlin Aquatic-Z  2:44.85             
                 37.58      1:19.71 (42.13)
        2:02.25 (42.54)     2:44.85 (42.60)
 11 Roman, Breanna         18 Baylor Swim Club  2:47.06             
                 36.20      1:18.48 (42.28)
        2:02.78 (44.30)     2:47.06 (44.28)
 18 Liivand, Merle         22 Club Estonia-ZZ   2:51.81             
                 38.85      1:21.66 (42.81)
        2:06.61 (44.95)     2:51.81 (45.20)
 22 Harrington, Kelly      16 Fla Aquatics-FG   2:57.28             
                 37.87      1:22.98 (45.11)
        2:09.19 (46.21)     2:57.28 (48.09)
 24 Korb, Tiffany          14 Saint Andrew''s-F  2:58.01             
                 41.34      1:26.03 (44.69)
        2:12.26 (46.23)     2:58.01 (45.75)
 26 Gordon, Danielle       17 Loggerhead Aq.-F  2:59.26             
                 39.84      1:24.26 (44.42)
        2:12.15 (47.89)     2:59.26 (47.11)
 29 McKenna, Thea          13 Heritage Aquatic  3:00.20             
                 39.58      1:24.88 (45.30)
        2:13.58 (48.70)     3:00.20 (46.62)
 32 Hett, Amanda           16 Marlin Aquatic-Z  3:00.82             
                 41.02      1:26.78 (45.76)
        2:13.85 (47.07)     3:00.82 (46.97)
 34 Lacusky, Sara          17 Martin County Aq  3:00.90             
                 40.39      1:25.40 (45.01)
        2:13.56 (48.16)     3:00.90 (47.34)
 40 Morales, Frances       15 Fla Aquatics-FG   3:02.78             
                 41.60      1:27.34 (45.74)
        2:16.00 (48.66)     3:02.78 (46.78)
 45 Kealty, Kelly          16 Coral Springs-FG  3:04.90             
                 41.09      1:28.11 (47.02)
        2:16.99 (48.88)     3:04.90 (47.91)
 46 Jamieson, Anna         13 South Shore YMCA  3:05.74             
                 41.29      1:28.11 (46.82)
        2:16.92 (48.81)     3:05.74 (48.82)
 47 Lichtig, Madison       13 North Palm Beach  3:06.11             
                 42.28      1:28.56 (46.28)
        2:17.57 (49.01)     3:06.11 (48.54)
 48 Deverna, Tara          18 Gael Aquatic-MR   3:06.41             
                 41.35      1:27.67 (46.32)
        2:17.21 (49.54)     3:06.41 (49.20)
 49 Cherelstein, Rachel    12 North Palm Beach  3:06.42             
                 42.65      1:30.48 (47.83)
        2:18.70 (48.22)     3:06.42 (47.72)
 50 Passilla, Sarah        15 Southwest Stars-  3:06.67             
                 41.82      1:29.52 (47.70)
        2:18.59 (49.07)     3:06.67 (48.08)
 51 Wozab, Natalya         15 Plantation-FG     3:06.91             
                 41.55      1:28.52 (46.97)
        2:16.92 (48.40)     3:06.91 (49.99)
 52 Johnson, Hayley        15 Fla Aquatics-FG   3:08.52             
                 42.00      1:29.05 (47.05)
        2:19.12 (50.07)     3:08.52 (49.40)
 53 Sipowski, Shayne       15 Una Npb-FG        3:08.70             
                 42.86      1:31.31 (48.45)
        2:20.70 (49.39)     3:08.70 (48.00)
 54 Blickensderfer, Amand  13 Pueblo County-CO  3:09.10             
                 42.61      1:31.13 (48.52)
        2:21.18 (50.05)     3:09.10 (47.92)
 55 Webster, Victoria      15 North Palm Beach  3:09.24             
                 41.95      1:29.74 (47.79)
        2:20.15 (50.41)     3:09.24 (49.09)
 56 Oliva, Sophia          18 Plantation-FG     3:09.67             
                 43.16      1:30.64 (47.48)
        2:21.23 (50.59)     3:09.67 (48.44)
 57 Isom, Gabrielle        16 Una Col-MR        3:10.09             
                 43.03      1:31.50 (48.47)
        2:19.87 (48.37)     3:10.09 (50.22)
 58 Coffey, Bridget        17 Evolution-NE      3:10.25             
                 41.64      1:29.66 (48.02)
        2:20.12 (50.46)     3:10.25 (50.13)
 59 Adkison, Serah         16 Plantation-FG     3:11.45             
                 42.01      1:30.18 (48.17)
        2:20.52 (50.34)     3:11.45 (50.93)
 60 Parkins, Lindsey       15 Franco''s Fins-LA  3:11.95             
                 43.73      1:31.72 (47.99)
        2:22.92 (51.20)     3:11.95 (49.03)
 61 Bordelon, Nicole       17 CityOf Lafayette  3:12.87             
                 41.77      1:29.37 (47.60)
        2:19.97 (50.60)     3:12.87 (52.90)
 62 Russo, Charlotte       15 Nu Wave-LA        3:14.14             
                 43.10      1:30.67 (47.57)
        2:21.86 (51.19)     3:14.14 (52.28)
 63 Murphy, Halie          13 Pine Crest-FG     3:15.72             
                 44.43      1:33.77 (49.34)
        2:25.27 (51.50)     3:15.72 (50.45)
 64 Lawson-Corley, Tara    17 Hammerhead Aq.-F  3:19.84             
                 39.95      1:28.95 (49.00)
        2:24.38 (55.43)     3:19.84 (55.46)
 -- Spangenberg, Gabriell  18 Blue Dolfins-FL       DQ              
                 40.79      1:25.32 (44.53)
        2:11.76 (46.44)          DQ (45.52)
 -- Fullerton, Haley       15 Gael Aquatic-MR      DFS              
 -- Ginzburg, Maya         14 Coral Springs-FG     DFS              
 -- Cumming, Sophia        17 Saint Andrew''s-F     DFS              
 -- Fella, Gaia            13 Una Fla-FG            NS              
 -- Vigille, Sydne         17 North Miami Swim      NS              

Plantation Swim Team - FL                       3/16/2014 - 7:09 PM
 2014 SPEEDO Champions Series - SZSS, Sanction #: 051314FG-SR32-SEC 
                Plantation Aquatic Complex, Florida                 
 
 Event 32  Men 200 LC Meter Breaststroke
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                    === Championship Final ===                    
 
  1 Lobanov, Anton         21 Bolles-FL         2:21.32    2:17.66  
                 31.26      1:05.99 (34.73)
        1:41.70 (35.71)     2:17.66 (35.96)
  2 Horrego, Julio         15 City Of Hialeah-  2:26.13    2:24.76  
                 32.24      1:08.86 (36.62)
        1:46.73 (37.87)     2:24.76 (38.03)
  3 Guarente, Marco        17 Azura FL Aquatic  2:27.35    2:24.83  
                 33.04      1:09.70 (36.66)
        1:47.72 (38.02)     2:24.83 (37.11)
  4 Torres, Luke           19 Una Gsc-FL        2:25.94    2:26.30  
                 33.74      1:10.95 (37.21)
        1:49.59 (38.64)     2:26.30 (36.71)
  5 Kimpel, Alex           18 Blue Dolfins-FL   2:31.02    2:26.91  
                 33.85      1:11.56 (37.71)
        1:49.63 (38.07)     2:26.91 (37.28)
  5 Morgan, Alexander      17 Azura FL Aquatic  2:25.62    2:26.91  
                 32.80      1:09.96 (37.16)
        1:48.78 (38.82)     2:26.91 (38.13)
  7 Evdokimov, Ilya        18 Coral Springs-FG  2:26.77    2:27.57  
                 33.41      1:11.16 (37.75)
        1:50.28 (39.12)     2:27.57 (37.29)
  8 Pereira, Daniel        18 Azura FL Aquatic  2:30.82    2:29.44  
                 33.34      1:11.54 (38.20)
        1:49.90 (38.36)     2:29.44 (39.54)
 
                    === Consolation Final ===                     
 
  9 Groters, Jordy         17 Pine Crest-FG     2:31.83    2:27.04  
                 33.05      1:10.15 (37.10)
        1:49.49 (39.34)     2:27.04 (37.55)
 10 Arnaud, Brian          20 Coral Springs-FG  2:33.13    2:29.89  
                 33.56      1:11.24 (37.68)
        1:50.38 (39.14)     2:29.89 (39.51)
 11 Roddy, Colin           18 Loyola Blakefiel  2:34.80    2:30.03  
                 33.17      1:11.25 (38.08)
        1:51.08 (39.83)     2:30.03 (38.95)
 12 Contich, Henry         16 Pine Crest-FG     2:32.38    2:30.60  
                 33.69      1:12.15 (38.46)
        1:51.30 (39.15)     2:30.60 (39.30)
 13 Moreno, Daniel         18 Loyola Blakefiel  2:35.94    2:35.76  
                 35.45      1:15.73 (40.28)
        1:56.32 (40.59)     2:35.76 (39.44)
 14 Matschner, Wyatt       16 Blue Dolfins-FL   2:36.66    2:38.09  
                 35.29      1:14.90 (39.61)
        1:57.22 (42.32)     2:38.09 (40.87)
 15 Brown, Benjamin        16 Loyola Blakefiel  2:36.28    2:38.13  
                 34.84      1:15.24 (40.40)
        1:56.62 (41.38)     2:38.13 (41.51)
 16 Fulginiti, John        15 Blue Dolfins-FL   2:33.58    2:39.01  
                 35.34      1:16.47 (41.13)
        1:57.96 (41.49)     2:39.01 (41.05)
 
                       === Bonus Final ===                        
 
 17 Weiss, Andrew          16 Falfins-CO        2:40.82    2:34.90  
                 35.18      1:14.76 (39.58)
        1:55.23 (40.47)     2:34.90 (39.67)
 18 Borges, Matheus        18 Azura FL Aquatic  2:36.75    2:36.35  
                 35.57      1:15.37 (39.80)
        1:56.71 (41.34)     2:36.35 (39.64)
 19 Graff, Ryan            16 Pine Crest-FG     2:40.85    2:38.47  
                 35.32      1:16.87 (41.55)
        1:58.70 (41.83)     2:38.47 (39.77)
 20 Hunt, Tyler            16 Barracuda Aq.-BD  2:43.40    2:40.64  
                 35.57      1:16.28 (40.71)
        1:59.08 (42.80)     2:40.64 (41.56)
 21 Lauzurique, Marcelo    14 Miami Dade-FG     2:41.24    2:41.08  
                 36.58      1:15.98 (39.40)
        1:58.52 (42.54)     2:41.08 (42.56)
 22 Von Stein, Parker      17 Loggerhead Aq.-F  2:38.80    2:42.46  
                 36.05      1:17.08 (41.03)
        2:00.66 (43.58)     2:42.46 (41.80)
 23 Allen, Dylan           17 Una Sftl-FG       2:44.87    2:46.82  
                 36.21      1:18.23 (42.02)
        2:03.10 (44.87)     2:46.82 (43.72)
 -- Pollander, Logan       17 Swac Swim Team-I  2:43.04         DQ  
 
                        === D - Final ===                         
 
 25 Teeters, Brendan       17 Coral Springs-FG  2:46.29    2:41.47  
                 35.26      1:15.48 (40.22)
        1:58.71 (43.23)     2:41.47 (42.76)
 26 Brisco, Dylan          14 Lake Lytal Light  2:45.70    2:41.96  
                 36.72      1:17.65 (40.93)
        2:00.42 (42.77)     2:41.96 (41.54)
 27 Blair, Alexander       14 Loyola Blakefiel  2:46.22    2:47.57  
                 37.12      1:19.20 (42.08)
        2:03.43 (44.23)     2:47.57 (44.14)
 28 Cronen, Samuel         17 Blue Dolfins-FL   2:51.52    2:51.83  
                 38.72      1:23.07 (44.35)
        2:08.24 (45.17)     2:51.83 (43.59)
 29 Anzola, Enrique        14 AquaKids Sharks-  2:51.73    2:53.86  
                 37.57      1:21.55 (43.98)
        2:07.95 (46.40)     2:53.86 (45.91)
 30 Martinez, Silvio       17 Blue Dolfins-FL   2:58.92    2:55.77  
                 39.90      1:24.14 (44.24)
        2:10.02 (45.88)     2:55.77 (45.75)
 -- Ambrose, Maxwell       15 Daytona Beach-FL  2:57.97         NS  
 -- Zhang, Noah            14 Oxbridge Aquatic  2:57.22         NS  
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 13 Fauteux, John          17 Marlin Aquatic-Z  2:34.47             
                 35.45      1:15.13 (39.68)
        1:56.60 (41.47)     2:34.47 (37.87)
 14 Rintel, Andreas        16 Oxbridge Aquatic  2:34.74             
                 35.00      1:13.99 (38.99)
        1:54.82 (40.83)     2:34.74 (39.92)
 20 Reid, Alexander        17 Fla Aquatics-FG   2:38.10             
                 34.96      1:14.10 (39.14)
        1:55.47 (41.37)     2:38.10 (42.63)
 22 Evenson, Alex          18 Pine Crest-FG     2:39.14             
                 34.62      1:15.56 (40.94)
        1:57.33 (41.77)     2:39.14 (41.81)
 23 Pigg, Santeri          17 Saint Andrew''s-F  2:40.55             
                 35.92      1:16.05 (40.13)
        1:57.54 (41.49)     2:40.55 (43.01)
 33 Stevens, Phillip       16 Loggerhead Aq.-F  2:46.73             
                 38.85      1:20.36 (41.51)
        2:03.80 (43.44)     2:46.73 (42.93)
 34 Anderson, Cameron      15 Martin County Aq  2:49.53             
                 37.30      1:20.01 (42.71)
        2:05.60 (45.59)     2:49.53 (43.93)
 35 Carter, Ethan          20 East Coast Swim-  2:50.03             
                 36.28      1:18.82 (42.54)
        2:04.62 (45.80)     2:50.03 (45.41)
 36 Battad, Jacob Francis  18 Blue Dolfins-FL   2:50.37             
                 38.02      1:20.59 (42.57)
        2:05.12 (44.53)     2:50.37 (45.25)
 37 Morin, Matthew         17 Loggerhead Aq.-F  2:50.53             
                 38.41      1:22.09 (43.68)
        2:06.58 (44.49)     2:50.53 (43.95)
 40 Wheeler, Owen          15 Loggerhead Aq.-F  2:52.43             
                 39.78      1:23.96 (44.18)
        2:08.49 (44.53)     2:52.43 (43.94)
 41 Tatton, Kyle           14 Saint Andrew''s-F  2:53.85             
                 37.06      1:21.30 (44.24)
        2:07.28 (45.98)     2:53.85 (46.57)
 45 Planell, Isidro        18 AquaKids Sharks-  3:00.17             
                 40.67      1:26.40 (45.73)
        2:14.55 (48.15)     3:00.17 (45.62)
 46 Green, Isaiah          16 Bone Island-FG    3:02.32             
                 40.83      1:26.74 (45.91)
        2:15.95 (49.21)     3:02.32 (46.37)
 47 Szatkowski, Andrew     17 Coral Springs-FG  3:02.98             
                 40.18      1:26.90 (46.72)
        2:15.43 (48.53)     3:02.98 (47.55)
 48 Grabarczyk, Grant      17 Swim Florida-FL   3:08.54             
                 39.99      1:27.68 (47.69)
        2:18.36 (50.68)     3:08.54 (50.18)
 -- Cassidy, Quinn         18 Una Gsc-FL           DFS              

Plantation Swim Team - FL                       3/16/2014 - 7:10 PM
 2014 SPEEDO Champions Series - SZSS, Sanction #: 051314FG-SR32-SEC 
                Plantation Aquatic Complex, Florida                 
 
 Event 34  Men 200 LC Meter Backstroke
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                    === Championship Final ===                    
 
  1 Vyatchanin, Arkady     29 New York AC-MR    2:04.58    2:01.73  
                 29.16      1:00.00 (30.84)
        1:31.29 (31.29)     2:01.73 (30.44)
  2 Myers, Matt               TSC-ZZ            2:08.09    2:04.91  
                 29.65      1:01.78 (32.13)
        1:33.98 (32.20)     2:04.91 (30.93)
  3 Swanston, Matthew         Newmarket S.C.-Z  2:06.59    2:05.25  
                 29.46      1:01.55 (32.09)
        1:33.90 (32.35)     2:05.25 (31.35)
  4 Andrew, Michael        14 Indie Swimming-M  2:04.06    2:05.94  
                 29.53      1:01.23 (31.70)
        1:33.65 (32.42)     2:05.94 (32.29)
  5 Cassidy, Quinn         18 Una Gsc-FL        2:08.53    2:08.44  
                 30.29      1:02.89 (32.60)
        1:36.04 (33.15)     2:08.44 (32.40)
  6 Andrade, Vicente       25 Swim Fort Lauder  2:09.24    2:09.59  
                 30.41      1:02.95 (32.54)
        1:36.39 (33.44)     2:09.59 (33.20)
  7 Dehner, Alex           19 Una Gsc-FL        2:05.92    2:11.35  
                 30.35      1:02.68 (32.33)
        1:36.86 (34.18)     2:11.35 (34.49)
  8 Wang, Jian             20 Gator Swim Club-  2:08.72    2:11.98  
                 30.46      1:03.57 (33.11)
        1:38.07 (34.50)     2:11.98 (33.91)
 
                    === Consolation Final ===                     
 
  9 Gonzalez, Mateo        17 Azura FL Aquatic  2:11.67    2:08.91  
                 30.59      1:03.01 (32.42)
        1:36.59 (33.58)     2:08.91 (32.32)
 10 Guimaraes, Fabio       20 Azura FL Aquatic  2:09.37    2:09.06  
                 30.03      1:02.70 (32.67)
        1:36.16 (33.46)     2:09.06 (32.90)
 11 Denisyako, Nikita      25 Gator Swim Club-  2:12.42    2:09.75  
                 30.14      1:03.02 (32.88)
        1:37.00 (33.98)     2:09.75 (32.75)
 12 Goerzen, Alexander     19 Unattached-SE     2:11.65    2:10.29  
                 30.17      1:02.93 (32.76)
        1:37.27 (34.34)     2:10.29 (33.02)
 13 Martinez, Luis         18 Azura FL Aquatic  2:14.84    2:10.50  
                 30.22      1:03.26 (33.04)
        1:36.96 (33.70)     2:10.50 (33.54)
 14 Poti, Zachary          15 Blue Dolfins-FL   2:11.67    2:11.09  
                 30.67      1:03.47 (32.80)
        1:37.74 (34.27)     2:11.09 (33.35)
 15 Oatman, Logan          18 Paducah-KY        2:10.54    2:11.52  
                 30.19      1:02.87 (32.68)
        1:37.17 (34.30)     2:11.52 (34.35)
 16 Brennock, John         18 Loggerhead Aq.-F  2:14.66    2:20.82  
                 33.56      1:08.02 (34.46)
        1:44.49 (36.47)     2:20.82 (36.33)
 
                       === Bonus Final ===                        
 
 17 Hoelting, Zachary      17 Loyola Blakefiel  2:15.12    2:11.39  
                 30.83      1:03.90 (33.07)
        1:38.02 (34.12)     2:11.39 (33.37)
 18 Roddy, Colin           18 Loyola Blakefiel  2:15.89    2:12.57  
                 31.48      1:04.88 (33.40)
        1:39.53 (34.65)     2:12.57 (33.04)
 19 Peres Rodrigues, Arth  17 Una Azfl-FG       2:21.19    2:16.34  
                 31.46      1:06.08 (34.62)
        1:41.57 (35.49)     2:16.34 (34.77)
 20 Groters, Patrick       15 Pine Crest-FG     2:20.60    2:19.98  
                 32.80      1:08.18 (35.38)
        1:44.90 (36.72)     2:19.98 (35.08)
 21 Ellis-Hale, Cole       16 Marlin Aquatic-Z  2:27.37    2:20.58  
                 31.75      1:06.70 (34.95)
        1:43.62 (36.92)     2:20.58 (36.96)
 22 Generalov, Anton       15 Pine Crest-FG     2:22.95    2:22.24  
                 32.60      1:08.63 (36.03)
        1:45.77 (37.14)     2:22.24 (36.47)
 -- Koros, Ben             17 Loggerhead Aq.-F  2:23.04         DQ  
 -- Musselman, Lucas       16 Loyola Blakefiel  2:19.27         DQ  
 
                        === D - Final ===                         
 
 25 Marcoux, Philippe      14 Swim Fort Lauder  2:25.89    2:23.39  
                 34.55      1:10.74 (36.19)
        1:48.41 (37.67)     2:23.39 (34.98)
 26 Barao, William         12 South Shore YMCA  2:26.01    2:24.34  
                 33.84      1:10.26 (36.42)
        1:47.93 (37.67)     2:24.34 (36.41)
 27 Dynneson, Matthew      16 Loggerhead Aq.-F  2:26.19    2:25.31  
                 34.03      1:10.75 (36.72)
        1:48.35 (37.60)     2:25.31 (36.96)
 28 Burke, Zachary         16 Loggerhead Aq.-F  2:25.38    2:26.12  
                 35.73      1:12.35 (36.62)
        1:49.80 (37.45)     2:26.12 (36.32)
 29 Burchianti, Lukas      16 Loggerhead Aq.-F  2:24.43    2:28.48  
                 34.56      1:11.80 (37.24)
        1:50.33 (38.53)     2:28.48 (38.15)
 30 Utz, Joaquin           15 Flying Fish Swim  2:24.01    2:29.78  
                 34.61      1:11.83 (37.22)
        1:50.99 (39.16)     2:29.78 (38.79)
 -- Imposimato, Juan       14 YMCA of Broward-  2:25.53         NS  
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 14 Hosfeld, Marco         18 Swim Fort Lauder  2:12.42             
                 31.57      1:04.86 (33.29)
        1:39.21 (34.35)     2:12.42 (33.21)
 16 Stobbe, Eric           18 Una Gsc-FL        2:12.77             
                 31.19      1:04.03 (32.84)
        1:38.88 (34.85)     2:12.77 (33.89)
 17 Pisani, William        16 Lake Lytal Light  2:13.56             
                 30.25      1:03.60 (33.35)
        1:38.33 (34.73)     2:13.56 (35.23)
 18 Pedraza, Yoelvis       26 Azura FL Aquatic  2:14.48             
                 32.56      1:06.58 (34.02)
        1:40.72 (34.14)     2:14.48 (33.76)
 23 Alatorre, Fernando     15 Azura FL Aquatic  2:16.17             
                 31.68      1:06.68 (35.00)
        1:41.94 (35.26)     2:16.17 (34.23)
 25 Oberndorfer, Nicolas   17 Heritage Aquatic  2:19.80             
                 32.78      1:08.30 (35.52)
        1:44.06 (35.76)     2:19.80 (35.74)
 26 Abd El Raouf, Yousef   15 Oxbridge Aquatic  2:20.48             
                 32.62      1:08.10 (35.48)
        1:44.70 (36.60)     2:20.48 (35.78)
 29 Rintel, Andreas        16 Oxbridge Aquatic  2:21.78             
                 32.68      1:07.08 (34.40)
        1:44.59 (37.51)     2:21.78 (37.19)
 32 Evenson, Alex          18 Pine Crest-FG     2:23.05             
                 34.33      1:09.54 (35.21)
        1:46.90 (37.36)     2:23.05 (36.15)
 33 Ward, Austin           17 Falfins-CO        2:23.39             
                 33.79      1:10.61 (36.82)
        1:48.08 (37.47)     2:23.39 (35.31)
 34 Lares, Andres          14 Azura FL Aquatic  2:23.41             
                 33.46      1:09.02 (35.56)
        1:46.23 (37.21)     2:23.41 (37.18)
 35 Chestang, Ethan        16 Loggerhead Aq.-F  2:23.76             
                 34.00      1:09.43 (35.43)
        1:47.43 (38.00)     2:23.76 (36.33)
 40 Keer, Dylan            15 Swim Florida-FL   2:25.57             
                 33.59      1:10.04 (36.45)
        1:48.10 (38.06)     2:25.57 (37.47)
 44 Brisco, Dylan          14 Lake Lytal Light  2:26.62             
                 34.11      1:10.75 (36.64)
        1:49.35 (38.60)     2:26.62 (37.27)
 46 Rogalski, Tanner       17 Loggerhead Aq.-F  2:27.64             
                 35.22      1:12.90 (37.68)
        1:51.23 (38.33)     2:27.64 (36.41)
 47 Brown, Andrew          16 Saint Edwards-FL  2:28.19             
                 35.45      1:12.63 (37.18)
        1:50.85 (38.22)     2:28.19 (37.34)
 48 Lauzurique, Marcelo    14 Miami Dade-FG     2:29.34             
                 35.76      1:13.11 (37.35)
        1:52.09 (38.98)     2:29.34 (37.25)
 49 Pereira, Joao Vitor    15 Pine Crest-FG     2:29.43             
                 34.07      1:12.49 (38.42)
        1:51.28 (38.79)     2:29.43 (38.15)
 50 Von Stein, Parker      17 Loggerhead Aq.-F  2:30.23             
                 35.83      1:14.33 (38.50)
        1:53.55 (39.22)     2:30.23 (36.68)
 51 Wheeler, Owen          15 Loggerhead Aq.-F  2:30.39             
                 35.51      1:13.53 (38.02)
        1:52.42 (38.89)     2:30.39 (37.97)
 52 Matthew, Lucker        15 Swim Florida-FL   2:30.52             
                 36.00      1:14.09 (38.09)
        1:53.05 (38.96)     2:30.52 (37.47)
 53 Spence, Aaron          17 Swim Florida-FL   2:31.95             
                 37.18      1:15.33 (38.15)
        1:54.39 (39.06)     2:31.95 (37.56)
 54 Hendricks, Tony        16 St. Thomas-ZZ     2:32.44             
                 35.51      1:13.58 (38.07)
        1:53.07 (39.49)     2:32.44 (39.37)
 55 French, Oliver         17 Southern NH Fins  2:33.98             
                 34.69      1:13.20 (38.51)
        1:54.58 (41.38)     2:33.98 (39.40)
 56 Zhang, Noah            14 Oxbridge Aquatic  2:38.88             
                 37.12      1:16.28 (39.16)
        1:57.97 (41.69)     2:38.88 (40.91)
 57 Angeles, Daniel        18 North Miami Swim  2:39.63             
                 36.83      1:17.14 (40.31)
        1:58.26 (41.12)     2:39.63 (41.37)
 -- Billeaud, Mark         16 CityOf Lafayette      DQ              
                 33.03      1:07.79 (34.76)
        1:43.71 (35.92)          DQ (37.61)
 -- Souza, Zachary         16 South Shore YMCA     DFS              
 -- Alexiou, Nicholas      19 Una Gsc-FL           DFS              
 -- Farah, Jonathan        16 Heritage Aquatic     DFS   

Plantation Swim Team - FL                       3/16/2014 - 7:10 PM
 2014 SPEEDO Champions Series - SZSS, Sanction #: 051314FG-SR32-SEC 
                Plantation Aquatic Complex, Florida                 
 
 Event 35  Women 400 LC Meter Freestyle Relay
====================================================================
    Team                                   Seed     Finals        
====================================================================
  1 Pine Crest-FG  ''A''                  4:00.20    4:02.23  
     1) Nava, Caroline 16             2) Ciesla, Marta 15             
     3) Veale, Hannah 17              4) Nava, Jessica 13             
                 29.56    1:01.87 (1:01.87)
        1:30.36 (28.49)     2:01.50 (59.63)
        2:30.04 (28.54)   3:02.07 (1:00.57)
        3:30.77 (28.70)   4:02.23 (1:00.16)
  2 Blue Dolfins-FL  ''A''                4:06.87    4:03.54  
     1) Hahn, Kelsey 16               2) Sims, Leah 17                
     3) Boddiford, Ashley 15          4) Worrell, Hanako 16           
                 29.08    1:00.16 (1:00.16)
        1:29.01 (28.85)   2:00.43 (1:00.27)
        2:29.65 (29.22)   3:01.59 (1:01.16)
        3:31.13 (29.54)   4:03.54 (1:01.95)
  3 Azura FL Aquatic-FG  ''A''            4:07.65    4:07.80  
     1) Vandenberg, Daniella 17       2) Cicenia, Angela 19           
     3) Fiorenzi, Philomena 18        4) Vandenberg, Andrea 15        
                 29.71    1:00.94 (1:00.94)
        1:30.14 (29.20)   2:02.21 (1:01.27)
        2:31.82 (29.61)   3:03.69 (1:01.48)
        3:34.31 (30.62)   4:07.80 (1:04.11)
  4 Bolts-ZZ  ''A''                       4:10.60    4:08.40  
     1) Fares, Aminah 14              2) Mulligan, Abby 13            
     3) Halvorsen, Madison 13         4) Schlyter, Emma 14            
                 29.93    1:01.52 (1:01.52)
        1:31.33 (29.81)   2:03.86 (1:02.34)
        2:33.47 (29.61)   3:06.55 (1:02.69)
        3:36.41 (29.86)   4:08.40 (1:01.85)
  5 Swim Fort Lauder-FG  ''A''            3:58.26    4:08.41  
     1) Meadows, Morgan 14            2) Lorda Taylor, Josefina 17    
     3) Zubero, Elizabeth 16          4) Tipton, Amanda 17            
                 30.20    1:02.15 (1:02.15)
        1:31.51 (29.36)   2:02.84 (1:00.69)
        2:33.33 (30.49)   3:06.58 (1:03.74)
        3:36.15 (29.57)   4:08.41 (1:01.83)
  6 Plantation-FG  ''A''                  4:01.14    4:10.85  
     1) Pacitti, Alexandra 16         2) Adams, Chloe 17              
     3) Manrique, Camila 16           4) Oliva, Sophia 18             
                 29.85    1:02.46 (1:02.46)
        1:32.29 (29.83)   2:05.23 (1:02.77)
        2:35.18 (29.95)   3:07.90 (1:02.67)
        3:38.00 (30.10)   4:10.85 (1:02.95)
  7 Blue Dolfins-FL  ''B''                4:07.33    4:12.33  
     1) Kennedy, Shannon 17           2) Grabenhorst, Taylor 15       
     3) Floyd, Madison 15             4) Reuter, Megan 17             
                 30.33    1:03.20 (1:03.20)
        1:32.69 (29.49)   2:05.63 (1:02.43)
        2:35.17 (29.54)   3:08.48 (1:02.85)
        3:38.88 (30.40)   4:12.33 (1:03.85)
  8 Southwest Stars-FL  ''A''             4:05.74    4:14.82  
     1) Delisle, Alexis 17            2) Passilla, Sarah 15           
     3) Wright, Holly 16              4) Cunningham, Taylor 17        
                 30.19    1:01.67 (1:01.67)
        1:31.34 (29.67)   2:02.76 (1:01.09)
        2:34.40 (31.64)   3:08.73 (1:05.97)
        3:40.07 (31.34)   4:14.82 (1:06.09)
  9 Falfins-CO  ''A''                     4:11.24    4:16.58  
     1) Horning, Lindsey 17           2) Cooper, Madison 18           
     3) Chatman, Olivia 14            4) Henninger, Julie 16          
                 30.74    1:04.54 (1:04.54)
        1:34.98 (30.44)     1:36.50 (31.96)
                          3:14.35 (1:37.85)
        3:44.59 (30.24)   4:16.58 (1:02.23)
 10 Evolution-NE  ''A''                   4:12.10    4:17.16  
     1) McMenemy, Dorian 17           2) Dye, Caitlin 17              
     3) Cavanaugh, Grace 12           4) Deveney, Chloe 13            
                 29.95    1:03.07 (1:03.07)
        1:33.85 (30.78)   2:07.97 (1:04.90)
        2:38.97 (31.00)   3:13.81 (1:05.84)
        3:44.72 (30.91)   4:17.16 (1:03.35)
 11 Fla Aquatics-FG  ''A''                4:11.01    4:19.28  
     1) Harrington, Kelly 16          2) Duritsa, Ashley 14           
     3) Collins, Anaya 14             4) Sanchez, Paloma 14           
                 29.33    1:02.15 (1:02.15)
        1:33.50 (31.35)   2:07.88 (1:05.73)
        2:40.66 (32.78)   3:14.73 (1:06.85)
        3:45.62 (30.89)   4:19.28 (1:04.55)
 12 Plantation-FG  ''B''                  4:20.21    4:19.97  
     1) Robinson, Krissa 18           2) Collymore, Kimba 24          
     3) Wozab, Natalya 15             4) Abad, Meagan 17              
                 30.28    1:02.62 (1:02.62)
        1:32.31 (29.69)   2:06.18 (1:03.56)
        2:37.50 (31.32)   3:12.71 (1:06.53)
        3:44.56 (31.85)   4:19.97 (1:07.26)
 13 Gael Aquatic-MR  ''A''                3:46.42Y   4:20.73  
                 30.72    1:04.25 (1:04.25)
        1:35.52 (31.27)   2:10.68 (1:06.43)
        2:42.14 (31.46)   3:17.27 (1:06.59)
        3:47.85 (30.58)   4:20.73 (1:03.46)
 14 SwimFast-FG  ''A''                    3:45.71Y   4:20.87  
     1) Williams, Allora 13           2) Squartino, Geena 18          
     3) Thomas, Cameron 12            4) Seto, Tiffany 13             
                 31.19    1:05.06 (1:05.06)
        1:35.66 (30.60)   2:08.08 (1:03.02)
        2:40.18 (32.10)   3:13.73 (1:05.65)
        3:46.52 (32.79)   4:20.87 (1:07.14)
 15 North Palm Beach-FG  ''A''            4:10.20    4:21.49  
     1) Boggs, Ashley 16              2) Secrest, Jennifer 12         
     3) Cherelstein, Rachel 12        4) Lichtig, Madison 13          
                 30.78    1:04.33 (1:04.33)
        1:34.65 (30.32)   2:06.80 (1:02.47)
        2:38.30 (31.50)   3:12.22 (1:05.42)
        3:45.08 (32.86)   4:21.49 (1:09.27)
 16 CityOf Lafayette-LA  ''A''            4:24.79    4:21.59  
     1) Barczyk, Jillian 13           2) Horton, Grace 14             
     3) Simon, Cameryn 16             4) Barczyk, Victoria 17         
                 32.06    1:06.88 (1:06.88)
        1:38.47 (31.59)   2:14.40 (1:07.52)
        2:45.04 (30.64)   3:19.18 (1:04.78)
        3:49.12 (29.94)   4:21.59 (1:02.41)
 17 Swim Florida-FL  ''A''                4:11.82    4:29.72  
     1) Swartley, Kasey 16            2) Griffith, Lauren 16          
     3) Hurley, Samantha 15           4) Hurley, Jessica 18           
                 30.87    1:05.08 (1:05.08)
        1:37.93 (32.85)   2:13.83 (1:08.75)
        2:45.95 (32.12)   3:20.46 (1:06.63)
        3:53.61 (33.15)   4:29.72 (1:09.26)
 18 CityOf Lafayette-LA  ''B''            3:49.48Y   4:29.95  
     1) Latiolais, Randi 17           2) Bordelon, Nicole 17          
     3) Viator, Taylor 17             4) Miller, Aimee 14             
                 32.72    1:08.08 (1:08.08)
        1:40.64 (32.56)   2:16.60 (1:08.52)
        2:47.74 (31.14)   3:23.26 (1:06.66)
      4:29.95 (1:06.69)                    
 19 Fla Aquatics-FG  ''B''                4:21.66    4:30.62  
     1) Yribarren, Alexis 14          2) Morales, Frances 15          
     3) Antonini, Gabriella 13        4) Sanchez, Carlota 18          
                 31.48    1:07.15 (1:07.15)
        1:38.80 (31.65)   2:15.06 (1:07.91)
        2:46.55 (31.49)   3:22.16 (1:07.10)
        3:53.83 (31.67)   4:30.62 (1:08.46)
 -- Wellington-FG  ''A''                  4:25.70         DQ  
     1) Cozad, Grace 14               2) Quiroz-Roel, Aranza 13       
     3) Crean, Madeleine 13           4) Mutschler, Sydney 16         
                 32.42    1:09.02 (1:09.02)
        1:41.63 (32.61)   2:16.01 (1:06.99)
        2:47.94 (31.93)   3:22.89 (1:06.88)
        3:55.36 (32.47)        DQ (1:08.85)

Plantation Swim Team - FL                       3/16/2014 - 7:10 PM
 2014 SPEEDO Champions Series - SZSS, Sanction #: 051314FG-SR32-SEC 
                Plantation Aquatic Complex, Florida                 
 
 Event 36  Men 400 LC Meter Freestyle Relay
====================================================================
    Team                                   Seed     Finals        
====================================================================
  1 Azura FL Aquatic-FG  ''A''            3:30.67    3:34.73  
     1) Herrera, Carlos 19            2) Martinez, Luis 18            
     3) Gonzalez, Mateo 17            4) Romany, Joshua 18            
                 25.51        52.07 (52.07)
                            1:45.60 (53.53)
        2:11.47 (25.87)     2:39.23 (53.63)
        3:05.84 (26.61)     3:34.73 (55.50)
  2 Azura FL Aquatic-FG  ''B''            3:40.92    3:40.50  
     1) Guarente, Marco 17            2) Medina, Nicolas 16           
     3) Alatorre, Fernando 15         4) Moradi, Arvin 21             
                 27.00        55.55 (55.55)
        1:22.53 (26.98)     1:50.73 (55.18)
        2:17.93 (27.20)     2:46.76 (56.03)
        3:12.90 (26.14)     3:40.50 (53.74)
  3 Swim Fort Lauder-FG  ''A''            3:37.00    3:42.49  
     1) Pazos, Enzo 19                2) Hosfeld, Marco 18            
     3) Marcoux, Philippe 14          4) Andrade, Vicente 25          
                 26.61        55.68 (55.68)
        1:22.26 (26.58)     1:51.10 (55.42)
        2:18.29 (27.19)     2:47.66 (56.56)
        3:13.90 (26.24)     3:42.49 (54.83)
  4 Blue Dolfins-FL  ''A''                3:38.54    3:42.81  
     1) Poti, Zachary 15              2) Fulginiti, John 15           
     3) Auer, Jackson 17              4) Hensley, Noah 17             
                 27.24        55.86 (55.86)
        1:23.20 (27.34)     1:53.36 (57.50)
        2:20.10 (26.74)     2:48.91 (55.55)
        3:15.04 (26.13)     3:42.81 (53.90)
  5 Loyola Blakefiel-MD  ''A''            3:46.74    3:43.70  
     1) Hoelting, Zachary 17          2) Roddy, Colin 18              
     3) Moreno, Daniel 18             4) Perry, Neil 18               
                 26.90        56.53 (56.53)
        1:23.36 (26.83)     1:52.86 (56.33)
        2:20.51 (27.65)     2:48.80 (55.94)
        3:15.55 (26.75)     3:43.70 (54.90)
  6 Pine Crest-FG  ''A''                  3:40.31    3:44.77  
     1) Groters, Jordy 17             2) Haeffner, William 17         
     3) Pereira, Joao Vitor 15        4) Contich, Henry 16            
                 26.17        54.48 (54.48)
        1:20.62 (26.14)     1:50.33 (55.85)
                            2:47.59 (57.26)
        3:14.83 (27.24)     3:44.77 (57.18)
  7 Daytona Beach-FL  ''A''               3:47.99    3:46.66  
     1) Toth, Viktor 16               2) Harberson, Taylor 16         
     3) Azer, Raaef 18                4) Sedacca, Joseph 18           
                 25.96        53.52 (53.52)
        1:21.70 (28.18)     1:52.30 (58.78)
                            2:50.77 (58.47)
        3:17.45 (26.68)     3:46.66 (55.89)
  8 Blue Dolfins-FL  ''B''                3:50.79    3:54.38  
     1) Kennedy, Michael 15           2) Kimpel, Alex 18              
     3) Cronen, Samuel 17             4) Matschner, Wyatt 16          
                 27.83        57.11 (57.11)
        1:25.30 (28.19)     1:55.81 (58.70)
        2:24.96 (29.15)   2:56.43 (1:00.62)
        3:23.60 (27.17)     3:54.38 (57.95)
  9 YMCA of Broward-FG  ''A''             3:58.77    3:54.84  
     1) Burnley, Mark 17              2) Imposimato, Juan 14          
     3) Neira, Carlos 17              4) Pineiro-Barros, Eduardo 15   
                 27.12        55.76 (55.76)
        1:24.07 (28.31)     1:55.70 (59.94)
        2:24.16 (28.46)     2:54.96 (59.26)
        3:23.59 (28.63)     3:54.84 (59.88)
 10 Swim Florida-FL  ''A''                3:47.82    3:59.23  
     1) Matthew, Lucker 15            2) Keer, Dylan 15               
     3) Spence, Aaron 17              4) Young, Daniel 15             
                 27.75        57.59 (57.59)
        1:27.05 (29.46)   2:00.21 (1:02.62)
        2:29.31 (29.10)   3:00.22 (1:00.01)
        3:29.38 (29.16)     3:59.23 (59.01)
 -- Plantation-FG  ''A''                  3:48.00         DQ  
     1) Ghelman, Eitan 15             2) Farias, Felipe 16            
     3) Dolce, Nicholas 18            4) Falcon, Justin 16            
                 27.85    1:00.25 (1:00.25)
        1:28.97 (28.72)   2:01.03 (1:00.78)
        2:31.46 (30.43)   3:07.30 (1:06.27)
        3:36.44 (29.14)        DQ (1:02.59)

Plantation Swim Team - FL                       3/16/2014 - 7:10 PM
 2014 SPEEDO Champions Series - SZSS, Sanction #: 051314FG-SR32-SEC 
                Plantation Aquatic Complex, Florida                 
 
 Event 37  Women 800 LC Meter Freestyle
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Brunemann, Emily       27 Club Wolverine-M  8:35.83    8:57.23  
                 31.71      1:05.44 (33.73)
        1:39.73 (34.29)     2:13.57 (33.84)
        2:47.63 (34.06)     3:21.35 (33.72)
        3:55.47 (34.12)     4:29.18 (33.71)
        5:03.12 (33.94)     5:36.59 (33.47)
        6:10.40 (33.81)     6:44.01 (33.61)
        7:17.73 (33.72)     7:51.20 (33.47)
        8:24.04 (32.84)     8:57.23 (33.19)
  2 Squartino, Geena       18 SwimFast-FG       9:25.43    9:17.30  
                 31.31      1:05.21 (33.90)
        1:40.55 (35.34)     2:15.75 (35.20)
        2:51.19 (35.44)     3:26.31 (35.12)
        4:01.45 (35.14)     4:36.48 (35.03)
        5:11.96 (35.48)     5:46.47 (34.51)
        6:22.31 (35.84)     6:57.35 (35.04)
        7:33.15 (35.80)     8:08.37 (35.22)
        8:43.94 (35.57)     9:17.30 (33.36)
  3 Vandenberg, Daniella   17 Azura FL Aquatic  9:19.45    9:20.69  
                 31.66      1:05.76 (34.10)
        1:40.44 (34.68)     2:15.07 (34.63)
        2:50.17 (35.10)     3:24.87 (34.70)
        4:00.03 (35.16)     4:34.98 (34.95)
        5:10.73 (35.75)     5:46.32 (35.59)
        6:22.00 (35.68)     6:57.99 (35.99)
        7:33.74 (35.75)     8:10.02 (36.28)
        8:46.26 (36.24)     9:20.69 (34.43)
  4 Lockyer, Emma          17 Bolts-ZZ          9:21.05    9:22.88  
                 31.86      1:05.97 (34.11)
        1:40.67 (34.70)     2:15.26 (34.59)
        2:50.62 (35.36)     3:25.44 (34.82)
        4:00.66 (35.22)     4:35.99 (35.33)
        5:11.85 (35.86)     5:47.57 (35.72)
        6:23.89 (36.32)     6:59.73 (35.84)
        7:35.86 (36.13)     8:11.61 (35.75)
        8:47.77 (36.16)     9:22.88 (35.11)
  5 Hudson, Camryn         14 Lake Lytal Light  9:42.75    9:29.61  
                 32.40      1:07.41 (35.01)
        1:43.37 (35.96)     2:18.68 (35.31)
        2:55.05 (36.37)     3:30.76 (35.71)
        4:02.62 (31.86)     4:43.60 (40.98)
        5:20.00 (36.40)     5:55.80 (35.80)
        6:28.21 (32.41)     7:07.80 (39.59)
        7:44.14 (36.34)     8:20.01 (35.87)
        8:50.67 (30.66)     9:29.61 (38.94)
  6 Campo, Stephanie       16 Coral Springs-FG  9:27.38    9:31.82  
                 31.74      1:06.15 (34.41)
        1:41.53 (35.38)     2:17.16 (35.63)
        2:52.91 (35.75)     3:28.41 (35.50)
        4:00.95 (32.54)     4:40.13 (39.18)
        5:03.79 (23.66)     5:52.75 (48.96)
        6:16.96 (24.21)     7:06.23 (49.27)
        7:33.29 (27.06)     8:19.48 (46.19)
        8:48.90 (29.42)     9:31.82 (42.92)
  7 Gurley, Jamie          17 Performance Aq.-  9:33.13    9:34.54  
                 32.47      1:07.72 (35.25)
        1:43.29 (35.57)     2:19.13 (35.84)
        2:55.04 (35.91)     3:31.05 (36.01)
        4:07.09 (36.04)     4:43.02 (35.93)
        5:19.42 (36.40)     5:55.49 (36.07)
        6:32.04 (36.55)     7:08.71 (36.67)
        7:45.53 (36.82)     8:22.06 (36.53)
        8:59.02 (36.96)     9:34.54 (35.52)
  8 Brannan, Marissa       14 Pine Crest-FG    10:51.88Y   9:35.42  
                 32.19      1:07.39 (35.20)
        1:43.65 (36.26)     2:20.08 (36.43)
        2:56.47 (36.39)     3:32.52 (36.05)
        4:09.15 (36.63)     4:45.43 (36.28)
        5:22.12 (36.69)     5:58.40 (36.28)
        6:34.94 (36.54)     7:11.69 (36.75)
        7:48.14 (36.45)     8:24.57 (36.43)
        9:00.56 (35.99)     9:35.42 (34.86)
  9 Costa, Nilza Helena    19 Azura FL Aquatic  9:35.29    9:39.14  
                 33.40      1:09.13 (35.73)
        1:45.50 (36.37)     2:21.45 (35.95)
        2:57.74 (36.29)     3:33.78 (36.04)
        4:10.12 (36.34)     4:46.40 (36.28)
        5:21.95 (35.55)     5:57.79 (35.84)
        6:33.94 (36.15)     7:10.53 (36.59)
        7:48.23 (37.70)     8:25.36 (37.13)
        9:02.59 (37.23)     9:39.14 (36.55)
 10 Barczyk, Victoria      17 CityOf Lafayette  9:33.45    9:39.98  
                 31.89      1:06.52 (34.63)
        1:41.92 (35.40)     2:17.41 (35.49)
        2:53.81 (36.40)     3:29.67 (35.86)
        4:05.36 (35.69)     4:43.56 (38.20)
        5:20.79 (37.23)     5:57.62 (36.83)
        6:35.03 (37.41)     7:11.91 (36.88)
        7:49.56 (37.65)     8:26.36 (36.80)
        8:59.92 (33.56)     9:39.98 (40.06)
 11 Griffith, Lauren       16 Swim Florida-FL   9:38.38    9:48.06  
                 34.00      1:10.72 (36.72)
        1:48.80 (38.08)     2:25.51 (36.71)
        3:02.93 (37.42)     3:40.35 (37.42)
        4:18.01 (37.66)     4:54.81 (36.80)
        5:31.60 (36.79)     6:08.63 (37.03)
        6:46.05 (37.42)     7:22.89 (36.84)
        7:59.64 (36.75)     8:36.47 (36.83)
        9:13.25 (36.78)     9:48.06 (34.81)
 12 Fares, Aminah          14 Bolts-ZZ          9:23.23S   9:48.36  
                 33.18      1:09.72 (36.54)
        1:46.90 (37.18)     2:24.32 (37.42)
        3:01.80 (37.48)     3:38.86 (37.06)
        4:16.05 (37.19)     4:52.91 (36.86)
        5:29.75 (36.84)     6:06.90 (37.15)
        6:44.32 (37.42)     7:21.49 (37.17)
        7:58.83 (37.34)     8:35.82 (36.99)
        9:13.44 (37.62)     9:48.36 (34.92)
 13 Herrod, Ashley         15 Wellington-FG    10:59.79Y   9:51.25  
                 32.49      1:08.53 (36.04)
        1:45.55 (37.02)     2:22.22 (36.67)
        2:59.61 (37.39)     3:36.68 (37.07)
        4:13.98 (37.30)     4:51.42 (37.44)
        5:29.19 (37.77)     6:06.88 (37.69)
        6:44.98 (38.10)     7:22.56 (37.58)
        7:54.40 (31.84)     8:37.59 (43.19)
        9:14.72 (37.13)     9:51.25 (36.53)
 14 Duffy, Audra           17 Blue Dolfins-FL   9:44.06    9:53.07  
                 32.65      1:09.49 (36.84)
        1:47.03 (37.54)     2:24.30 (37.27)
        3:02.22 (37.92)     3:39.66 (37.44)
        4:17.61 (37.95)     4:54.79 (37.18)
        5:32.43 (37.64)     6:10.18 (37.75)
        6:48.19 (38.01)     7:25.33 (37.14)
        8:02.69 (37.36)     8:40.03 (37.34)
        9:16.65 (36.62)     9:53.07 (36.42)
 15 Rizzo, Madison         15 Daytona Beach-FL 10:36.31Y   9:56.79  
                 33.07      1:09.71 (36.64)
        1:46.96 (37.25)     2:24.32 (37.36)
        3:02.00 (37.68)     3:39.57 (37.57)
        4:16.80 (37.23)     4:54.12 (37.32)
        5:31.89 (37.77)     6:09.58 (37.69)
        6:47.68 (38.10)     7:25.64 (37.96)
        8:03.85 (38.21)     8:41.51 (37.66)
        9:19.57 (38.06)     9:56.79 (37.22)
 16 Fell, Tyler            15 Paducah-KY        9:46.88    9:58.28  
                 33.45      1:10.05 (36.60)
        1:46.96 (36.91)     2:26.00 (39.04)
        2:57.70 (31.70)     3:42.77 (45.07)
        4:12.84 (30.07)     4:59.26 (46.42)
        5:31.35 (32.09)     6:15.64 (44.29)
        6:47.28 (31.64)     7:31.45 (44.17)
        8:04.57 (33.12)     8:47.04 (42.47)
        9:19.46 (32.42)     9:58.28 (38.82)
 17 Wadhams, Jane          15 Loggerhead Aq.-F 10:22.02Y   9:58.29  
                 34.54      1:11.43 (36.89)
        1:48.78 (37.35)     2:27.22 (38.44)
        3:05.09 (37.87)     3:42.72 (37.63)
        4:14.84 (32.12)     4:59.15 (44.31)
        5:37.35 (38.20)     6:15.15 (37.80)
        6:53.09 (37.94)     7:30.69 (37.60)
        8:08.92 (38.23)     8:46.63 (37.71)
        9:24.19 (37.56)     9:58.29 (34.10)
 18 Lyn, Annabella         13 Pine Crest-FG    10:23.97   10:01.91  
                 34.03      1:10.86 (36.83)
        1:37.96 (27.10)     2:26.66 (48.70)
        3:04.86 (38.20)     3:42.57 (37.71)
        4:20.84 (38.27)     4:58.50 (37.66)
        5:36.95 (38.45)     6:14.87 (37.92)
        6:52.00 (37.13)     7:29.61 (37.61)
        7:56.61 (27.00)     8:45.06 (48.45)
        9:24.06 (39.00)    10:01.91 (37.85)
 19 Phillips, Lacy         15 Wellington-FG    10:57.59Y  10:02.09  
                 33.86      1:10.72 (36.86)
        1:48.64 (37.92)     2:26.06 (37.42)
        3:03.68 (37.62)     3:41.15 (37.47)
        4:19.25 (38.10)     4:56.96 (37.71)
        5:34.88 (37.92)     6:13.12 (38.24)
        6:50.19 (37.07)     7:29.51 (39.32)
        8:08.48 (38.97)     8:46.70 (38.22)
        9:26.49 (39.79)    10:02.09 (35.60)
 20 Hurley, Samantha       15 Swim Florida-FL  10:51.09Y  10:07.76  
                 33.71      1:10.22 (36.51)
        1:48.06 (37.84)     2:26.10 (38.04)
        3:04.57 (38.47)     3:42.59 (38.02)
        4:18.26 (35.67)     4:59.62 (41.36)
        5:39.17 (39.55)     6:17.79 (38.62)
        6:57.16 (39.37)     7:35.74 (38.58)
        8:14.59 (38.85)     8:52.80 (38.21)
        9:31.03 (38.23)    10:07.76 (36.73)
 -- Hahn, Kelsey           16 Blue Dolfins-FL   9:24.76        DNF  
                 31.74      1:06.44 (34.70)
        1:42.08 (35.64)     2:17.33 (35.25)
        2:52.74 (35.41)     3:28.23 (35.49)
        4:04.06 (35.83)     4:39.85 (35.79)
        5:15.98 (36.13)     5:52.32 (36.34)
        6:29.21 (36.89)     7:07.45 (38.24)
        8:02.15 (54.70)                    

 Plantation Swim Team - FL                       3/16/2014 - 7:10 PM
 2014 SPEEDO Champions Series - SZSS, Sanction #: 051314FG-SR32-SEC 
                Plantation Aquatic Complex, Florida                 
 
 Event 38  Men 1500 LC Meter Freestyle
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Klueh, Michael         26 Club Wolverine-M 15:20.90   15:32.62  
                 28.64        58.96 (30.32)
        1:29.95 (30.99)     2:01.02 (31.07)
        2:32.23 (31.21)     3:03.39 (31.16)
        3:34.67 (31.28)     4:05.87 (31.20)
        4:37.27 (31.40)     5:08.68 (31.41)
        5:40.16 (31.48)     6:11.54 (31.38)
        6:42.94 (31.40)     7:14.17 (31.23)
        7:45.47 (31.30)     8:16.60 (31.13)
        8:47.92 (31.32)     9:19.12 (31.20)
        9:50.73 (31.61)    10:22.07 (31.34)
       10:53.58 (31.51)    11:24.87 (31.29)
       11:56.31 (31.44)    12:27.57 (31.26)
       12:59.02 (31.45)    13:30.19 (31.17)
       14:01.42 (31.23)    14:32.66 (31.24)
       15:03.40 (30.74)    15:32.62 (29.22)
  2 Acosta, Marcelo        17 Una Azfl-FG      16:11.14   15:35.73  
                 28.71        59.29 (30.58)
        1:30.49 (31.20)     2:01.41 (30.92)
        2:33.33 (31.92)     3:04.06 (30.73)
        3:35.40 (31.34)     4:06.44 (31.04)
        4:37.85 (31.41)     5:08.86 (31.01)
        5:39.16 (30.30)     6:11.67 (32.51)
        6:41.75 (30.08)     7:14.52 (32.77)
        7:40.73 (26.21)     8:17.28 (36.55)
        8:40.91 (23.63)     9:19.71 (38.80)
        9:43.51 (23.80)    10:22.64 (39.13)
       10:45.11 (22.47)    11:25.51 (40.40)
       11:56.85 (31.34)    12:28.16 (31.31)
       12:59.63 (31.47)    13:31.17 (31.54)
       14:03.07 (31.90)    14:35.03 (31.96)
       15:06.27 (31.24)    15:35.73 (29.46)
  3 Pedraza, Yoelvis       26 Azura FL Aquatic 15:55.39   15:56.53  
                 29.64      1:00.73 (31.09)
        1:30.23 (29.50)     2:03.91 (33.68)
        2:36.13 (32.22)     3:07.90 (31.77)
        3:40.41 (32.51)     4:12.19 (31.78)
        4:44.42 (32.23)     5:16.06 (31.64)
        5:48.37 (32.31)     6:20.38 (32.01)
        6:52.49 (32.11)     7:24.16 (31.67)
        7:56.21 (32.05)     8:28.21 (32.00)
        9:00.35 (32.14)     9:31.95 (31.60)
       10:03.92 (31.97)    10:35.82 (31.90)
       11:07.97 (32.15)    11:40.17 (32.20)
       12:12.66 (32.49)    12:44.64 (31.98)
       13:17.51 (32.87)    13:49.64 (32.13)
       14:04.83 (15.19)    14:54.27 (49.44)
       15:27.00 (32.73)    15:56.53 (29.53)
  4 Samuelson, Logan       17 Swim Florida-FL  15:40.36   16:06.97  
                 29.52      1:00.88 (31.36)
        1:33.04 (32.16)     2:05.25 (32.21)
        2:37.95 (32.70)     3:10.31 (32.36)
        3:43.12 (32.81)     4:15.45 (32.33)
        4:48.46 (33.01)     5:21.17 (32.71)
        5:54.18 (33.01)     6:26.64 (32.46)
        6:59.79 (33.15)     7:32.15 (32.36)
        8:05.07 (32.92)     8:37.74 (32.67)
        9:10.71 (32.97)     9:43.23 (32.52)
       10:16.08 (32.85)    10:48.12 (32.04)
       11:20.49 (32.37)    11:52.52 (32.03)
       12:24.72 (32.20)    12:56.36 (31.64)
       13:28.66 (32.30)    14:00.36 (31.70)
       14:32.54 (32.18)    15:04.41 (31.87)
       15:36.86 (32.45)    16:06.97 (30.11)
  5 Stobbe, Eric           18 Una Gsc-FL       15:58.95   16:12.57  
                 29.76      1:01.63 (31.87)
        1:34.15 (32.52)     2:06.85 (32.70)
        2:39.96 (33.11)     3:12.84 (32.88)
        3:45.91 (33.07)     4:18.78 (32.87)
        4:51.91 (33.13)     5:24.76 (32.85)
        5:56.66 (31.90)     6:29.64 (32.98)
        7:02.41 (32.77)     7:34.47 (32.06)
        8:07.11 (32.64)     8:39.27 (32.16)
        9:11.84 (32.57)     9:43.99 (32.15)
       10:16.73 (32.74)    10:49.00 (32.27)
       11:21.46 (32.46)    11:53.67 (32.21)
       12:26.41 (32.74)    12:58.88 (32.47)
       13:31.66 (32.78)    14:04.05 (32.39)
       14:36.70 (32.65)    15:09.07 (32.37)
       15:41.38 (32.31)    16:12.57 (31.19)
  6 Hosfeld, Marco         18 Swim Fort Lauder 15:59.70   16:20.05  
                 28.88      1:00.74 (31.86)
        1:26.67 (25.93)     2:06.04 (39.37)
        2:28.95 (22.91)     3:11.69 (42.74)
        3:44.76 (33.07)     4:17.11 (32.35)
        4:44.40 (27.29)     5:22.72 (38.32)
        5:50.69 (27.97)     6:28.09 (37.40)
        6:53.10 (25.01)     7:34.25 (41.15)
        8:03.05 (28.80)     8:39.21 (36.16)
        9:12.29 (33.08)     9:45.18 (32.89)
       10:01.44 (16.26)    10:51.65 (50.21)
       11:20.85 (29.20)    11:58.94 (38.09)
       12:31.58 (32.64)    13:04.88 (33.30)
       13:37.95 (33.07)    14:10.89 (32.94)
       14:44.67 (33.78)    15:17.27 (32.60)
       15:49.62 (32.35)    16:20.05 (30.43)
  7 Fisher, Matthew        17 Fla Aquatics-FG  17:17.75   16:37.69  
                 29.91      1:01.92 (32.01)
        1:34.53 (32.61)     2:07.08 (32.55)
        2:40.51 (33.43)     3:13.99 (33.48)
        3:47.84 (33.85)     4:20.73 (32.89)
        4:54.62 (33.89)     5:27.81 (33.19)
        6:01.91 (34.10)     6:35.22 (33.31)
        7:09.67 (34.45)     7:43.02 (33.35)
        8:17.17 (34.15)     8:50.01 (32.84)
        9:24.26 (34.25)     9:57.20 (32.94)
       10:31.26 (34.06)    11:04.82 (33.56)
       11:38.73 (33.91)    12:12.49 (33.76)
       12:46.62 (34.13)    13:19.90 (33.28)
       13:53.54 (33.64)    14:26.11 (32.57)
       14:59.75 (33.64)    15:32.78 (33.03)
       16:06.04 (33.26)    16:37.69 (31.65)
  8 Haeffner, William      17 Pine Crest-FG    15:52.59   16:38.14  
                 29.54      1:01.48 (31.94)
        1:34.43 (32.95)     2:06.80 (32.37)
        2:40.05 (33.25)     3:12.35 (32.30)
        3:45.66 (33.31)     4:17.87 (32.21)
        4:45.32 (27.45)     5:23.73 (38.41)
        5:56.35 (32.62)     6:29.64 (33.29)
        7:03.46 (33.82)     7:37.12 (33.66)
        8:10.96 (33.84)     8:45.68 (34.72)
        9:19.81 (34.13)     9:54.04 (34.23)
       10:29.59 (35.55)    11:04.02 (34.43)
       11:37.63 (33.61)    12:11.51 (33.88)
       12:46.68 (35.17)    13:19.86 (33.18)
       13:53.34 (33.48)    14:26.92 (33.58)
       15:00.31 (33.39)    15:32.03 (31.72)
       16:00.80 (28.77)    16:38.14 (37.34)
  9 Geunes, Eric           15 Gator Swim Club- 16:09.44   16:39.41  
                 29.98      1:02.04 (32.06)
        1:35.22 (33.18)     2:07.75 (32.53)
        2:34.64 (26.89)     3:13.93 (39.29)
        3:43.05 (29.12)     4:20.42 (37.37)
        4:53.91 (33.49)     5:26.91 (33.00)
        6:00.17 (33.26)     6:33.24 (33.07)
        7:06.95 (33.71)     7:40.34 (33.39)
        8:13.81 (33.47)     8:46.90 (33.09)
        9:20.71 (33.81)     9:54.15 (33.44)
       10:27.87 (33.72)    11:01.75 (33.88)
       11:35.94 (34.19)    12:10.02 (34.08)
       12:44.09 (34.07)    13:18.37 (34.28)
       13:52.29 (33.92)    14:26.39 (34.10)
       15:00.38 (33.99)    15:34.09 (33.71)
       16:07.56 (33.47)    16:39.41 (31.85)
 10 Williams, Robert       17 Loyola Blakefiel 16:25.21   16:43.33  
                 30.26      1:03.04 (32.78)
        1:36.63 (33.59)     2:10.08 (33.45)
        2:43.25 (33.17)     3:16.53 (33.28)
        3:50.07 (33.54)     4:23.43 (33.36)
        4:57.34 (33.91)     5:30.97 (33.63)
        6:04.91 (33.94)     6:38.66 (33.75)
        7:12.47 (33.81)     7:46.08 (33.61)
        8:20.12 (34.04)     8:53.81 (33.69)
        9:27.99 (34.18)    10:01.65 (33.66)
       10:35.76 (34.11)    11:09.43 (33.67)
       11:43.33 (33.90)    12:16.93 (33.60)
       12:50.39 (33.46)    13:23.56 (33.17)
       13:57.08 (33.52)    14:30.17 (33.09)
       15:03.51 (33.34)    15:36.88 (33.37)
       16:10.68 (33.80)    16:43.33 (32.65)
 11 Cline, Cody            16 Wellington-FG    17:07.30   16:56.00  
                 28.66      1:01.23 (32.57)
        1:34.83 (33.60)     2:08.50 (33.67)
        2:42.74 (34.24)     3:16.45 (33.71)
        3:50.81 (34.36)     4:24.60 (33.79)
        4:59.18 (34.58)     5:32.84 (33.66)
        6:07.38 (34.54)     6:41.63 (34.25)
        7:16.13 (34.50)     7:50.12 (33.99)
        8:24.65 (34.53)     8:58.56 (33.91)
        9:33.68 (35.12)    10:07.57 (33.89)
       10:42.36 (34.79)    11:16.72 (34.36)
       11:51.26 (34.54)    12:25.48 (34.22)
       12:59.07 (33.59)    13:34.07 (35.00)
       14:08.67 (34.60)    14:43.40 (34.73)
       15:17.38 (33.98)    15:51.33 (33.95)
       16:24.81 (33.48)    16:56.00 (31.19)
 12 Nordstrand, Oskar      22 Unattached-FG    16:01.55   17:04.35  
                 30.41      1:03.22 (32.81)
        1:36.90 (33.68)     2:10.75 (33.85)
        2:44.74 (33.99)     3:18.54 (33.80)
        3:52.91 (34.37)     4:27.11 (34.20)
        5:01.74 (34.63)     5:36.17 (34.43)
        6:10.57 (34.40)     6:44.88 (34.31)
        7:19.26 (34.38)     7:53.63 (34.37)
        8:28.23 (34.60)     9:02.44 (34.21)
        9:36.49 (34.05)    10:10.82 (34.33)
       10:45.71 (34.89)    11:20.00 (34.29)
       11:54.90 (34.90)    12:29.49 (34.59)
       13:04.51 (35.02)    13:38.97 (34.46)
       14:13.68 (34.71)    14:48.08 (34.40)
       15:22.65 (34.57)    15:56.86 (34.21)
       16:31.14 (34.28)    17:04.35 (33.21)
 13 Lyn, Matthew           17 Pine Crest-FG    16:51.65   17:04.79  
                 29.67      1:03.25 (33.58)
        1:37.99 (34.74)     2:12.57 (34.58)
        2:47.27 (34.70)     3:21.81 (34.54)
        3:56.66 (34.85)     4:31.25 (34.59)
        5:05.66 (34.41)     5:40.24 (34.58)
        6:14.51 (34.27)     6:48.99 (34.48)
        7:23.54 (34.55)     7:58.20 (34.66)
        8:32.92 (34.72)     9:07.19 (34.27)
        9:41.77 (34.58)    10:16.33 (34.56)
       10:50.82 (34.49)    11:24.98 (34.16)
       11:59.38 (34.40)    12:33.39 (34.01)
       13:07.92 (34.53)    13:41.80 (33.88)
       14:16.11 (34.31)    14:49.81 (33.70)
       15:24.48 (34.67)    15:58.44 (33.96)
       16:32.33 (33.89)    17:04.79 (32.46)
 14 Young, Daniel          15 Swim Florida-FL  16:33.38Y  17:09.80  
                 32.24      1:06.72 (34.48)
        1:41.38 (34.66)     2:15.77 (34.39)
        2:50.54 (34.77)     3:24.42 (33.88)
        3:59.27 (34.85)     4:33.76 (34.49)
        5:08.46 (34.70)     5:42.64 (34.18)
        6:17.19 (34.55)     6:51.53 (34.34)
        7:25.74 (34.21)     7:59.58 (33.84)
        8:34.00 (34.42)     9:08.48 (34.48)
        9:42.98 (34.50)    10:17.42 (34.44)
       10:51.83 (34.41)    11:26.32 (34.49)
       12:01.05 (34.73)    12:35.64 (34.59)
       13:10.38 (34.74)    13:44.82 (34.44)
       14:19.25 (34.43)    14:54.26 (35.01)
       15:28.84 (34.58)    16:03.13 (34.29)
       16:37.30 (34.17)    17:09.80 (32.50)
 15 Hembree, Wesley        15 Swac Swim Team-I 17:28.29   17:20.09  
                 31.42      1:05.42 (34.00)
        1:40.22 (34.80)     2:13.94 (33.72)
        2:48.37 (34.43)     3:22.60 (34.23)
        3:57.45 (34.85)     4:31.24 (33.79)
        5:05.90 (34.66)     5:40.32 (34.42)
        6:15.52 (35.20)     6:50.70 (35.18)
        7:26.14 (35.44)     8:00.59 (34.45)
        8:35.67 (35.08)     9:10.79 (35.12)
        9:46.05 (35.26)    10:20.95 (34.90)
       10:56.79 (35.84)    11:31.75 (34.96)
       12:06.99 (35.24)    12:41.78 (34.79)
       13:17.41 (35.63)    13:52.32 (34.91)
       14:27.54 (35.22)    15:02.09 (34.55)
       15:37.25 (35.16)    16:12.02 (34.77)
       16:46.95 (34.93)    17:20.09 (33.14)
 16 Rueda, Diego           18 Una Col-MR       17:08.39   17:21.97  
                 31.75      1:06.76 (35.01)
        1:41.73 (34.97)     2:16.42 (34.69)
        2:50.98 (34.56)     3:25.76 (34.78)
        3:59.96 (34.20)     4:34.71 (34.75)
        5:08.99 (34.28)     5:44.01 (35.02)
        6:18.87 (34.86)     6:53.84 (34.97)
        7:28.56 (34.72)     8:03.70 (35.14)
        8:38.62 (34.92)     9:13.69 (35.07)
        9:48.64 (34.95)    10:23.81 (35.17)
       10:58.93 (35.12)    11:33.75 (34.82)
       12:09.15 (35.40)    12:44.01 (34.86)
       13:19.47 (35.46)    13:54.49 (35.02)
       14:29.77 (35.28)    15:04.87 (35.10)
       15:40.25 (35.38)    16:14.96 (34.71)
       16:49.45 (34.49)    17:21.97 (32.52)
 17 Medina, Nicolas        16 Azura FL Aquatic 16:50.12   17:22.23  
                 31.17      1:05.64 (34.47)
        1:41.24 (35.60)     2:16.04 (34.80)
        2:51.24 (35.20)     3:25.69 (34.45)
        4:01.20 (35.51)     4:35.91 (34.71)
        5:10.99 (35.08)     5:46.15 (35.16)
        6:20.98 (34.83)     6:56.64 (35.66)
        7:32.76 (36.12)     8:07.81 (35.05)
        8:43.14 (35.33)     9:18.69 (35.55)
        9:53.89 (35.20)    10:29.23 (35.34)
       11:04.03 (34.80)    11:38.56 (34.53)
       12:11.86 (33.30)    12:45.40 (33.54)
       13:19.16 (33.76)    13:53.35 (34.19)
       14:28.65 (35.30)    15:03.32 (34.67)
       15:37.46 (34.14)    16:13.46 (36.00)
       16:48.74 (35.28)    17:22.23 (33.49)
 18 Pollander, Logan       17 Swac Swim Team-I 17:29.45   17:26.09  
                 31.03      1:05.11 (34.08)
        1:40.18 (35.07)     2:14.75 (34.57)
        2:49.82 (35.07)     3:24.81 (34.99)
        3:59.95 (35.14)     4:34.62 (34.67)
        5:10.10 (35.48)     5:45.36 (35.26)
        6:20.43 (35.07)     6:55.10 (34.67)
        7:30.76 (35.66)     8:05.67 (34.91)
        8:40.80 (35.13)     9:15.23 (34.43)
        9:50.82 (35.59)    10:25.58 (34.76)
       11:00.71 (35.13)    11:35.52 (34.81)
       12:11.20 (35.68)    12:46.47 (35.27)
       13:21.40 (34.93)    13:56.67 (35.27)
       14:32.39 (35.72)    15:07.57 (35.18)
       15:43.34 (35.77)    16:18.59 (35.25)
       16:53.09 (34.50)    17:26.09 (33.00)
 19 Conrad, Kevin          17 Nu Wave-LA       16:46.07   17:26.16  
                 30.88      1:04.97 (34.09)
        1:35.85 (30.88)     2:15.23 (39.38)
        2:42.75 (27.52)     3:25.53 (42.78)
        3:54.96 (29.43)     4:35.60 (40.64)
        5:11.24 (35.64)     5:46.09 (34.85)
        6:22.50 (36.41)     6:56.49 (33.99)
        7:31.75 (35.26)     8:06.26 (34.51)
        8:42.00 (35.74)     9:16.58 (34.58)
        9:51.98 (35.40)    10:25.95 (33.97)
       11:01.98 (36.03)    11:36.80 (34.82)
       12:12.25 (35.45)    12:46.66 (34.41)
       13:22.31 (35.65)    13:56.64 (34.33)
       14:32.57 (35.93)    15:07.10 (34.53)
       15:42.75 (35.65)    16:17.11 (34.36)
       16:52.41 (35.30)    17:26.16 (33.75)
 20 Jurman, Jasper         15 Una Col-MR       16:46.43Y  17:26.21  
                 30.49      1:04.89 (34.40)
        1:39.77 (34.88)     2:14.34 (34.57)
        2:49.53 (35.19)     3:24.56 (35.03)
        4:00.04 (35.48)     4:35.28 (35.24)
        5:11.07 (35.79)     5:46.37 (35.30)
        6:22.21 (35.84)     6:57.24 (35.03)
        7:32.90 (35.66)     8:08.29 (35.39)
        8:43.48 (35.19)     9:18.62 (35.14)
        9:53.74 (35.12)    10:28.80 (35.06)
       11:04.35 (35.55)    11:38.76 (34.41)
       12:14.28 (35.52)    12:48.99 (34.71)
       13:24.20 (35.21)    13:58.83 (34.63)
       14:34.24 (35.41)    15:08.72 (34.48)
       15:43.60 (34.88)    16:18.26 (34.66)
       16:52.75 (34.49)    17:26.21 (33.46)
 21 Keer, Dylan            15 Swim Florida-FL  17:22.05   17:35.26  
                 30.23      1:03.10 (32.87)
        1:30.41 (27.31)     2:11.85 (41.44)
        2:42.24 (30.39)     3:20.98 (38.74)
        3:49.66 (28.68)     4:29.98 (40.32)
        5:05.47 (35.49)     5:40.53 (35.06)
        6:16.17 (35.64)     6:51.72 (35.55)
        7:17.37 (25.65)     8:03.60 (46.23)
        8:39.25 (35.65)     9:13.99 (34.74)
        9:50.06 (36.07)    10:25.19 (35.13)
       11:01.00 (35.81)    11:36.51 (35.51)
       12:02.57 (26.06)    12:48.46 (45.89)
       13:25.30 (36.84)    14:00.47 (35.17)
       14:36.26 (35.79)    15:13.36 (37.10)
       15:43.88 (30.52)    16:23.82 (39.94)
       16:52.02 (28.20)    17:35.26 (43.24)
 22 Dodge, Grant           14 North Palm Beach 17:05.68Y  17:53.01  
                 30.86      1:05.24 (34.38)
        1:34.04 (28.80)     2:15.19 (41.15)
        2:49.98 (34.79)     3:24.53 (34.55)
        3:59.51 (34.98)     4:34.35 (34.84)
        5:10.11 (35.76)     5:45.16 (35.05)
        6:20.84 (35.68)     6:55.91 (35.07)
        7:30.51 (34.60)     8:07.80 (37.29)
        8:44.08 (36.28)     9:19.75 (35.67)
        9:48.39 (28.64)    10:31.91 (43.52)
       11:08.47 (36.56)    11:44.57 (36.10)
       12:21.08 (36.51)    12:57.35 (36.27)
       13:32.56 (35.21)    14:11.31 (38.75)
       14:48.57 (37.26)    15:25.32 (36.75)
       16:02.33 (37.01)    16:39.17 (36.84)
       17:14.71 (35.54)    17:53.01 (38.30)
 23 Baker, Bradley         17 Paducah-KY       17:21.05Y  17:55.72  
                 32.50      1:08.61 (36.11)
        1:45.00 (36.39)     2:20.73 (35.73)
        2:56.81 (36.08)     3:33.13 (36.32)
        4:09.22 (36.09)     4:45.69 (36.47)
        5:22.43 (36.74)     5:58.57 (36.14)
        6:33.91 (35.34)     7:09.32 (35.41)
        7:45.91 (36.59)     8:22.10 (36.19)
        8:58.18 (36.08)     9:34.19 (36.01)
       10:10.33 (36.14)    10:46.38 (36.05)
       11:23.02 (36.64)    11:59.36 (36.34)
       12:34.29 (34.93)    13:09.85 (35.56)
       13:45.58 (35.73)    14:21.14 (35.56)
       14:57.14 (36.00)    15:33.09 (35.95)
       16:09.24 (36.15)    16:44.81 (35.57)
       17:20.96 (36.15)    17:55.72 (34.76)
 -- Manganiello, Blake     18 Una Gsc-FL       16:29.71        DNF