ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
Swedish Grand Prix, Stockholm: Day One
3/8/2014-3/8/2014
Stockholm, Sweden

Gren 1, 100m Freestyle Men, F?rs?k 
WR: Cesar Cielo Filho (1987) 46.91 2009-07-30 
ER: Alain Bernard (1983) 47.12 2009-07-30 
SR: Stefan Nystrand (1981) 47.37 2009-07-30 
EJM-kval: 51.02 (1996) / 51.53 (1997) 
 
 
Plac. 	Namn 	F?dd 	F?rening 	 	50m 	 	 	 	Tid 	Status 
 
1 	Christoffer Carlsen 	1992 	M?lndals Allm?nna Sims?llskap 	 	24.24 	 	 	 	51.25 	 
2 	Mattias Carlsson 	1990 	Uddevalla Sim 	 	25.56 	 	 	 	52.11 	 
3 	Marius S R?dland 	1997 	Vestkantsv?mmerne 	NOR 	25.18 	 	 	 	52.12 	 
4 	Robin Andr?asson 	1988 	M?lndals Allm?nna Sims?llskap 	 	25.64 	 	 	 	52.28 	 
5 	Stefan Nystrand 	1981 	Sp?rv?gens Simf?rening 	 	25.05 	 	 	 	52.34 	 
6 	Jesper Jonsson 	1993 	Uddevalla Sim 	 	25.64 	 	 	 	52.87 	 
7 	Marcus Kr?yer Svendsen 	1997 	Sv?mmeklubben Kvik, Kastrup 	DEN 	25.69 	 	 	 	53.08 	 
8 	Daniel Forndal 	1997 	J?nk?pings Sims?llskap 	 	25.79 	 	 	 	53.15 	 
9 	Joakim Q Hammarlind 	1993 	Stockholmspolisens Sim IF 	 	25.12 	 	 	 	53.33 	 
10 	Isak Eliasson 	1996 	M?lndals Allm?nna Sims?llskap 	 	25.87 	 	 	 	53.52 	 
11 	Emil Gustavsson 	1995 	J?nk?pings Sims?llskap 	 	26.34 	 	 	 	53.55 	 
12 	Sigurd Holten B?en 	1997 	Aalesunds SLK 	NOR 	26.06 	 	 	 	53.89 	 
13 	Simon Skoglund 	1991 	Eskilstuna Simklubb 	 	26.13 	 	 	 	53.90 	 
14 	Joel Huth 	1996 	S?dert?rns Sims?llskap 	 	26.06 	 	 	 	53.96 	 
15 	Eetu Soini 	1996 	Raision Urheilijat 	FIN 	26.69 	 	 	 	54.14 	 
16 	Sebastian Pettersson 	1994 	Kung?lvs Sims?llskap 	 	25.77 	 	 	 	54.32 	 
17 	J?rn Nyg?rd 	1992 	Bergensv?mmerne 	NOR 	26.41 	 	 	 	54.40 	 
17 	Oscar Ekstr?m 	1994 	Link?pings Allm?nna SS 	 	26.16 	 	 	 	54.40 	 
19 	Anton Andersson 	1993 	J?nk?pings Sims?llskap 	 	26.19 	 	 	 	54.43 	 
20 	Frederik Mariegaard 	1994 	Sv?mmeklubben Kvik, Kastrup 	DEN 	26.12 	 	 	 	54.48 	 
20 	Martin Dahlberg 	1992 	V?xj? Sims?llskap 	 	26.18 	 	 	 	54.48 	 
22 	Martin Persson 	1992 	Kungsbacka Sims?llskap 	 	25.96 	 	 	 	54.52 	 
23 	Filip Grimberg 	1998 	J?nk?pings Sims?llskap 	 	26.24 	 	 	 	54.57 	 
24 	Linus Magnusson 	1990 	Simklubben Neptun 	 	25.42 	 	 	 	54.58 	 
25 	Gustaf Dahlman 	1997 	V?ster?s Sims?llskap 	 	26.52 	 	 	 	54.73 	 
26 	Marcus Hagstr?m 	1991 	S?dert?rns Sims?llskap 	 	26.08 	 	 	 	55.02 	 
27 	Gustav H?kfelt 	1994 	Simklubben Neptun 	 	26.21 	 	 	 	55.09 	 
28 	Viktor H?rndahl 	1995 	Kungsbacka Sims?llskap 	 	26.92 	 	 	 	55.18 	 
29 	Rasmus Wetterborg 	1996 	Simklubben Triton 	 	26.30 	 	 	 	55.36 	 
30 	Ole Martin Bj?rklykke 	1996 	Aalesunds SLK 	NOR 	27.16 	 	 	 	55.47 	 
31 	Joel Westerlind 	1996 	H?rn?sands Sims?llskap 	 	27.10 	 	 	 	55.57 	 
32 	Adam Karlsson 	1994 	Sp?rv?gens Simf?rening 	 	26.09 	 	 	 	55.58 	 
33 	Filip Svedberg 	1997 	Skellefte Sims?llskap 34 	 	26.65 	 	 	 	55.59 	 
34 	Gustav Eriksson 	1994 	Kungsbacka Sims?llskap 	 	26.22 	 	 	 	55.62 	 
34 	Sebastian Karlsson 	1992 	Stockholmspolisens Sim IF 	 	26.33 	 	 	 	55.62 	 
36 	Johannes Mariegaard 	1997 	Sv?mmeklubben Kvik, Kastrup 	DEN 	26.65 	 	 	 	55.71 	 
37 	David Lind 	1994 	S?dert?rns Sims?llskap 	 	26.69 	 	 	 	55.99 	 
38 	Markus Malm 	1997 	Anderstorps Sims?llskap 	 	26.45 	 	 	 	56.16 	 
39 	Hampus Svensson 	1999 	Landskrona Sims?llskap 	 	27.01 	 	 	 	56.23 	 
40 	Filip Weidlitz 	1997 	Simklubben Neptun 	 	26.98 	 	 	 	56.31 	 
41 	Johannes Sk?ld 	1996 	Simklubben S 02 	 	27.09 	 	 	 	56.71 	 
41 	Theodor Hansson 	1994 	S?dert?lje Sims?llskap 	 	27.74 	 	 	 	56.71 	 
43 	Andreas Hjalmarsson 	1994 	Karlskrona Sims?llskap 	 	26.90 	 	 	 	56.73 	 
44 	Alexander Kesenci 	1995 	S?dert?lje Sims?llskap 	 	26.65 	 	 	 	56.88 	 
45 	Nils Lervik 	1997 	Asker Sv?mmeklubb 	NOR 	27.70 	 	 	 	56.96 	 
46 	Markus Kron 	1994 	S?dert?rns Sims?llskap 	 	26.94 	 	 	 	57.03 	 
47 	Oskar Persson 	1995 	Wisby Sims?llskap 	 	27.90 	 	 	 	57.04 	 
48 	Hampus Ny 	1990 	Str?ngn?s Sims?llskap 	 	27.96 	 	 	 	57.29 	 
49 	Filip Bivesand 	1997 	Malm? Kappsimningsklubb 	 	28.12 	 	 	 	57.44 	 
50 	Alexander Kotevski 	1994 	Eskilstuna Simklubb 	 	27.33 	 	 	 	57.56 	 
51 	Jakob Westrin 	1996 	Sundsvalls Sims?llskap 	 	27.45 	 	 	 	57.61 	 
52 	Anton Blomquist 	1995 	?kersberga Sims?llskap 	 	26.21 	 	 	 	57.74 	 
53 	Antonio Lutula 	1993 	Simklubben Neptun 	 	27.43 	 	 	 	57.82 	 
53 	Filip Christensson 	1991 	Landskrona Sims?llskap 	 	26.95 	 	 	 	57.82 	 
55 	Axel B??the 	1997 	Skuru Idrottsklubb 	 	27.70 	 	 	 	58.16 	 
56 	Alexander Dimcevski 	1995 	Simklubben S 02 	 	27.40 	 	 	 	58.64 	 
57 	Johan J?nsson 	1995 	Simklubben Hajen 	 	28.55 	 	 	 	59.15 	 
58 	Hugo Wiman 	1997 	V?xj? Sims?llskap 	 	28.62 	 	 	 	59.59 	 
- 	Filip Holmqvist 	1994 	M?lndals Allm?nna Sims?llskap 	 	 	 	 	 	DNS 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Skapad av WinGrodan 1.22.06 	Utskriftsdatum 	08 mars 2014 
Licensierad till: Simklubben Neptun 	Utskriftstid 	10:12 
 
Resultat Gren 1 (Finaler) - Officiell 
 
 	T?vling 	Swedish Grand Prix 2 	 	Utskriftsdatum 	08 mars 2014 	 
 	T?vlingsort 	Stockholm 	 	Utskriftstid 	17:11 	 
 	Arrang?r 	SSF/SK Neptun 	 	 	 	 
 	Bass?ng 	50m 	 	 	 	 
 	T?vlingsdatum 	08 mars 2014 	 	 	 	 
 
 
Gren 1, 100m Freestyle Men, Finaler 
WR: Cesar Cielo Filho (1987) 46.91 2009-07-30 
ER: Alain Bernard (1983) 47.12 2009-07-30 
SR: Stefan Nystrand (1981) 47.37 2009-07-30 
EJM-kval: 51.02 (1996) / 51.53 (1997) 
 
 
Plac. 	Namn 	F?dd 	F?rening 	 	50m 	 	 	 	Tid 	Status 
 
1 	Mattias Carlsson 	1990 	Uddevalla Sim 	 	24.90 	 	 	 	51.07 	 
2 	Christoffer Carlsen 	1992 	M?lndals Allm?nna Sims?llskap 	 	24.42 	 	 	 	51.17 	 
3 	Robin Andr?asson 	1988 	M?lndals Allm?nna Sims?llskap 	 	25.12 	 	 	 	51.64 	 
4 	Marius S R?dland 	1997 	Vestkantsv?mmerne 	NOR 	25.28 	 	 	 	51.99 	 
5 	Stefan Nystrand 	1981 	Sp?rv?gens Simf?rening 	 	25.01 	 	 	 	52.13 	 
6 	Jesper Jonsson 	1993 	Uddevalla Sim 	 	25.73 	 	 	 	52.22 	 
7 	Daniel Forndal 	1997 	J?nk?pings Sims?llskap 	 	25.60 	 	 	 	52.59 	 
8 	Marcus Kr?yer Svendsen 	1997 	Sv?mmeklubben Kvik, Kastrup 	DEN 	25.60 	 	 	 	53.09 	 
9 	Emil Gustavsson 	1995 	J?nk?pings Sims?llskap 	 	25.93 	 	 	 	52.89 	 
10 	Joakim Q Hammarlind 	1993 	Stockholmspolisens Sim IF 	 	25.78 	 	 	 	53.05 	 
11 	Isak Eliasson 	1996 	M?lndals Allm?nna Sims?llskap 	 	25.67 	 	 	 	53.15 	 
12 	Simon Skoglund 	1991 	Eskilstuna Simklubb 	 	25.72 	 	 	 	53.51 	 
13 	Sebastian Pettersson 	1994 	Kung?lvs Sims?llskap 	 	25.86 	 	 	 	53.76 	 
14 	Sigurd Holten B?en 	1997 	Aalesunds SLK 	NOR 	26.19 	 	 	 	53.82 	 
15 	Joel Huth 	1996 	S?dert?rns Sims?llskap 	 	25.70 	 	 	 	54.00 	 
16 	Eetu Soini 	1996 	Raision Urheilijat 	FIN 	26.31 	 	 	 	54.24 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Skapad av WinGrodan 1.22.06 	Utskriftsdatum 	08 mars 2014 
Licensierad till: Simklubben Neptun 	Utskriftstid 	17:11 
 
Resultat Gren 2 (F?rs?k) - Officiell 
 
 	T?vling 	Swedish Grand Prix 2 	 	Utskriftsdatum 	08 mars 2014 	 
 	T?vlingsort 	Stockholm 	 	Utskriftstid 	10:24 	 
 	Arrang?r 	SSF/SK Neptun 	 	 	 	 
 	Bass?ng 	50m 	 	 	 	 
 	T?vlingsdatum 	08 mars 2014 	 	 	 	 
 
 
Gren 2, 200m Freestyle Women, F?rs?k 
WR: Federica Pellegrini (1988) 1:52.98 2009-07-29 
ER: Federica Pellegrini (1988) 1:52.98 2009-07-29 
SR: Sarah Sj?str?m (1993) 1:55.23 2012-03-05 
EJM-kval: 2:04.32 (1998) / 2:07.25 (1999) 
 
 
Plac. 	Namn 	F?dd 	F?rening 	 	50m 	100m 	150m 	 	Tid 	Status 
 
1 	Sarah Sj?str?m 	1993 	S?dert?rns Sims?llskap 	 	27.67 	57.93 	1:28.75 	 	1:59.04 	 
2 	Laura Lajunen 	1992 	Simklubben Neptun 	 	29.55 	1:01.43 	1:33.66 	 	2:05.88 	 
3 	Agnes Wiiand 	1997 	V?sby Sims?llskap 	 	29.99 	1:02.24 	1:34.90 	 	2:06.67 	 
4 	Nadja Salomonsson 	1992 	V?sby Sims?llskap 	 	29.95 	1:02.73 	1:35.72 	 	2:07.31 	 
5 	Victoria Rung 	1992 	Madla Sv?mmeklubb 	NOR 	29.52 	1:01.21 	1:34.03 	 	2:07.34 	 
6 	Julie B Petersen 	1994 	Sv?mmeklubben Kvik, Kastrup 	DEN 	30.02 	1:02.33 	1:35.02 	 	2:07.44 	 
7 	Louise Hjalmarsson 	1997 	Sk?vde Sims?llskap 	 	30.18 	1:02.68 	1:35.67 	 	2:07.74 	 
8 	Erica Dahlgren 	1997 	Simklubben S 02 	 	30.40 	1:02.80 	1:35.68 	 	2:07.95 	 
9 	Amina Gummesson 	1993 	V?xj? Sims?llskap 	 	30.00 	1:02.51 	1:35.52 	 	2:08.16 	 
10 	Alba For?s 	1998 	Simklubben Triton 	 	30.22 	1:02.76 	1:35.67 	 	2:08.46 	 
11 	Wanda Dollmayer 	1996 	Simklubben Ran 	 	30.47 	1:02.64 	1:35.70 	 	2:08.49 	 
12 	Emma Sj?sten 	1996 	V?sby Sims?llskap 	 	30.21 	1:03.29 	1:36.62 	 	2:08.59 	 
13 	Nike Kruners 	1996 	Varberg Sim 	 	30.18 	1:03.21 	1:36.38 	 	2:08.91 	 
14 	Matilda Weiler 	1998 	Helsingborgs Sims?llskap 	 	29.86 	1:02.91 	1:36.70 	 	2:09.15 	 
15 	Josefin Eriksen 	1995 	J?rf?lla Sims?llskap 	 	30.54 	1:03.01 	1:36.30 	 	2:09.95 	 
16 	Ida Sch?tt 	1996 	Sv?mmeklubben Kvik, Kastrup 	DEN 	30.68 	1:03.63 	1:37.00 	 	2:09.98 	 
17 	Moa St?hl 	1995 	Simklubben Triton 	 	30.62 	1:03.89 	1:37.34 	 	2:10.00 	 
18 	Josephine Holm 	1999 	Sv?mmeklubben Kvik, Kastrup 	DEN 	29.99 	1:03.01 	1:36.58 	 	2:10.34 	 
19 	Emma Sundstedt 	1998 	Sp?rv?gens Simf?rening 	 	29.88 	1:03.01 	1:36.96 	 	2:10.61 	 
20 	Emma Wael 	1993 	Sv?mmeklubben Kvik, Kastrup 	DEN 	31.01 	1:04.04 	1:37.45 	 	2:10.83 	 
21 	Sofia Lindholm 	1993 	M?lndals Allm?nna Sims?llskap 	 	31.01 	1:03.84 	1:37.55 	 	2:10.97 	 
22 	Johanna Pettersson 	1996 	J?nk?pings Sims?llskap 	 	30.70 	1:03.69 	1:37.46 	 	2:11.15 	 
23 	Miranda Arvidsson 	1998 	Kalmar Sims?llskap 	 	30.43 	1:04.09 	1:38.05 	 	2:11.90 	 
24 	Christine Ekman 	1994 	Simklubben Neptun 	 	30.17 	1:03.75 	1:39.05 	 	2:12.13 	 
25 	Silje Mari Bj?rklykke 	2000 	Aalesunds SLK 	NOR 	31.10 	1:04.23 	1:38.46 	 	2:12.19 	 
26 	Louise Halld?n 	1998 	V?sby Sims?llskap 	 	30.43 	1:03.61 	1:38.04 	 	2:12.29 	 
27 	Erica Sj?holm 	1997 	Sj?bo Sims?llskap 	 	30.17 	1:03.29 	1:37.25 	 	2:12.33 	 
28 	Sofia Heimsten 	1997 	Simklubben Sydsim 	 	30.66 	1:04.05 	1:38.96 	 	2:12.99 	 
29 	Emma Rotstam 	1998 	J?rf?lla Sims?llskap 	 	30.98 	1:04.77 	1:39.31 	 	2:13.22 	 
30 	Alfhild Kristensson 	1999 	G?teborg Sim 	 	31.51 	1:05.22 	1:39.88 	 	2:13.44 	 
31 	Karianne Reinertsen 	1997 	Bergensv?mmerne 	NOR 	30.79 	1:04.46 	1:39.57 	 	2:13.62 	 
32 	Cassandra Tran 	1997 	Malm? Kappsimningsklubb 	 	31.41 	1:04.51 	1:38.35 	 	2:13.77 	 
32 	Josefin Hallman 	1995 	S?dert?rns Sims?llskap 	 	30.82 	1:04.54 	1:39.21 	 	2:13.77 	 
34 	Clara Wiman 	1996 	V?ster?s Sims?llskap 	 	31.25 	1:05.25 	1:39.92 	 	2:13.95 	 
35 	Carin Klasson 	1995 	S?dert?rns Sims?llskap 	 	31.28 	1:05.13 	1:39.41 	 	2:14.13 	 
36 	Josefin Lewton 	1997 	Kalmar Sims?llskap 	 	31.10 	1:05.17 	1:39.96 	 	2:14.23 	 
37 	Linda Baron 	1995 	J?rf?lla Sims?llskap 	 	31.45 	1:05.50 	1:39.61 	 	2:14.32 	 
38 	Linnea Wran? 	1998 	Kalmar Sims?llskap 	 	30.99 	1:05.19 	1:39.92 	 	2:14.84 	 
39 	Ida Eriksen 	1997 	J?rf?lla Sims?llskap 	 	30.68 	1:04.95 	1:40.50 	 	2:15.11 	 
40 	Charlotte Myers 	1997 	Simklubben Neptun 	 	30.86 	1:05.36 	1:41.42 	 	2:15.22 	 
41 	Sofie Sj?berg 	1994 	Helsingborgs Sims?llskap 	 	30.69 	1:05.06 	1:40.25 	 	2:15.38 	 
42 	Karin ?str?m 	1996 	J?rf?lla Sims?llskap 	 	31.43 	1:05.32 	1:40.25 	 	2:15.67 	 
43 	Sara Linn? 	1997 	G?teborg Sim 	 	31.47 	1:05.67 	1:40.72 	 	2:15.90 	 
44 	Christin Heina 	1996 	Simklubben S 02 	 	30.91 	1:05.67 	1:41.12 	 	2:17.13 	 
45 	Josefine Almvret 	1999 	J?rf?lla Sims?llskap 	 	31.53 	1:06.40 	1:42.23 	 	2:17.41 	 
46 	Alice Sundberg 	1999 	T?by Sim 	 	31.54 	1:06.82 	1:42.78 	 	2:18.58 	 
47 	Emma ?hman 	1997 	Wisby Sims?llskap 	 	31.74 	1:07.36 	1:43.73 	 	2:19.24 	 
48 	Johanna Johnsson 	1997 	V?xj? Sims?llskap 	 	31.98 	1:06.64 	1:43.06 	 	2:19.28 	 
49 	Lisa Skogeng 	1996 	Bergensv?mmerne 	NOR 	31.65 	1:07.64 	1:44.80 	 	2:22.65 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Skapad av WinGrodan 1.22.06 	Utskriftsdatum 	08 mars 2014 
Licensierad till: Simklubben Neptun 	Utskriftstid 	10:24 
 
Resultat Gren 2 (Finaler) - Officiell 
 
 	T?vling 	Swedish Grand Prix 2 	 	Utskriftsdatum 	08 mars 2014 	 
 	T?vlingsort 	Stockholm 	 	Utskriftstid 	17:39 	 
 	Arrang?r 	SSF/SK Neptun 	 	 	 	 
 	Bass?ng 	50m 	 	 	 	 
 	T?vlingsdatum 	08 mars 2014 	 	 	 	 
 
 
Gren 2, 200m Freestyle Women, Finaler 
WR: Federica Pellegrini (1988) 1:52.98 2009-07-29 
ER: Federica Pellegrini (1988) 1:52.98 2009-07-29 
SR: Sarah Sj?str?m (1993) 1:55.23 2012-03-05 
EJM-kval: 2:04.32 (1998) / 2:07.25 (1999) 
 
 
Plac. 	Namn 	F?dd 	F?rening 	 	50m 	100m 	150m 	 	Tid 	Status 
 
1 	Sarah Sj?str?m 	1993 	S?dert?rns Sims?llskap 	 	26.82 	56.20 	1:25.81 	 	1:55.76 	 
2 	Nadja Salomonsson 	1992 	V?sby Sims?llskap 	 	29.36 	1:01.47 	1:33.97 	 	2:05.31 	 
3 	Laura Lajunen 	1992 	Simklubben Neptun 	 	29.10 	1:01.29 	1:33.85 	 	2:05.45 	 
4 	Agnes Wiiand 	1997 	V?sby Sims?llskap 	 	29.40 	1:01.36 	1:33.96 	 	2:05.47 	 
5 	Julie B Petersen 	1994 	Sv?mmeklubben Kvik, Kastrup 	DEN 	29.56 	1:01.84 	1:34.44 	 	2:06.42 	 
6 	Louise Hjalmarsson 	1997 	Sk?vde Sims?llskap 	 	29.76 	1:02.11 	1:34.88 	 	2:07.10 	 
7 	Victoria Rung 	1992 	Madla Sv?mmeklubb 	NOR 	29.49 	1:01.26 	1:34.12 	 	2:07.63 	 
8 	Erica Dahlgren 	1997 	Simklubben S 02 	 	30.34 	1:02.91 	1:36.30 	 	2:09.61 	 
9 	Amina Gummesson 	1993 	V?xj? Sims?llskap 	 	29.85 	1:01.97 	1:34.37 	 	2:06.61 	 
10 	Ida Sch?tt 	1996 	Sv?mmeklubben Kvik, Kastrup 	DEN 	30.08 	1:02.73 	1:35.96 	 	2:08.37 	 
11 	Josephine Holm 	1999 	Sv?mmeklubben Kvik, Kastrup 	DEN 	30.00 	1:02.90 	1:36.15 	 	2:08.41 	 
12 	Matilda Weiler 	1998 	Helsingborgs Sims?llskap 	 	29.90 	1:02.69 	1:36.19 	 	2:08.68 	 
13 	Emma Sj?sten 	1996 	V?sby Sims?llskap 	 	30.62 	1:03.63 	1:36.73 	 	2:08.95 	 
14 	Moa St?hl 	1995 	Simklubben Triton 	 	30.31 	1:03.15 	1:36.53 	 	2:09.18 	 
15 	Josefin Eriksen 	1995 	J?rf?lla Sims?llskap 	 	30.35 	1:02.79 	1:36.27 	 	2:09.99 	 
16 	Nike Kruners 	1996 	Varberg Sim 	 	30.50 	1:03.35 	1:37.37 	 	2:12.47 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Skapad av WinGrodan 1.22.06 	Utskriftsdatum 	08 mars 2014 
Licensierad till: Simklubben Neptun 	Utskriftstid 	17:39 
 
Resultat Gren 3 (F?rs?k) - Officiell 
 
 	T?vling 	Swedish Grand Prix 2 	 	Utskriftsdatum 	08 mars 2014 	 
 	T?vlingsort 	Stockholm 	 	Utskriftstid 	10:32 	 
 	Arrang?r 	SSF/SK Neptun 	 	 	 	 
 	Bass?ng 	50m 	 	 	 	 
 	T?vlingsdatum 	08 mars 2014 	 	 	 	 
 
 
Gren 3, 50m Breaststroke Men, F?rs?k 
WR: Cameron van der Burgh (1988) 26.67 2009-07-29 
ER: Hendrik Feldwehr (1986) 26.83 2009-07-28 
SR: Johannes Skagius (1995) 27.16 2013-07-30 
 
 
Plac. 	Namn 	F?dd 	F?rening 	 	 	 	 	 	Tid 	Status 
 
1 	Filipp Provorkov 	1988 	Estonia 	EST 	 	 	 	 	28.84 	 
2 	William Wihanto 	1994 	Raision Urheilijat 	FIN 	 	 	 	 	29.02 	 
3 	Gulliver Koch 	1992 	Uddevalla Sim 	 	 	 	 	 	29.18 	 
4 	Erik Persson 	1994 	Kungsbacka Sims?llskap 	 	 	 	 	 	29.32 	 
5 	Marcus Svensson 	1992 	Simklubben Triton 	 	 	 	 	 	29.49 	 
6 	Emil Klingberg 	1987 	Sv?mmeklubben Kvik, Kastrup 	DEN 	 	 	 	 	29.56 	 
7 	Kevin Thorvaldsson 	1995 	J?nk?pings Sims?llskap 	 	 	 	 	 	29.76 	 
8 	Andreas Elofsson 	1995 	Uddevalla Sim 	 	 	 	 	 	29.79 	 
9 	Sebastian Dobrescu 	1994 	J?nk?pings Sims?llskap 	 	 	 	 	 	29.85 	 
10 	Mikkel Hounsgaard 	1993 	Sv?mmeklubben Kvik, Kastrup 	DEN 	 	 	 	 	29.88 	 
11 	Andreas F?rst 	1990 	V?sby Sims?llskap 	 	 	 	 	 	30.08 	 
11 	Jesper ?kesson 	1988 	Simklubben Ran 	 	 	 	 	 	30.08 	 
13 	Niklas Tour 	1989 	Simklubben Neptun 	 	 	 	 	 	30.11 	 
14 	J?rgen Scheie Br?then 	1995 	L?renskog-R?lingen KK 	NOR 	 	 	 	 	30.16 	 
15 	Johan Dahlgren 	1986 	Stockholmspolisens Sim IF 	 	 	 	 	 	30.45 	 
16 	Robert Lindblom 	1995 	Harn?s Skutsk?r Sims?llskap 	 	 	 	 	 	30.46 	 
17 	Andreas Manum Hagby 	1995 	Asker Sv?mmeklubb 	NOR 	 	 	 	 	30.55 	 
18 	Jeremy Peter 	1988 	Kungsbacka Sims?llskap 	 	 	 	 	 	30.61 	 
19 	Robert Palosaari 	1992 	V?sby Sims?llskap 	 	 	 	 	 	30.70 	 
20 	Berend de Waal 	1994 	Aalesunds SLK 	NOR 	 	 	 	 	30.74 	 
21 	Noa Koch 	1996 	Uddevalla Sim 	 	 	 	 	 	30.77 	 
22 	Ludvig Strand 	1994 	T?by Sim 	 	 	 	 	 	30.78 	 
23 	Nisse Anttila 	1987 	Varberg Sim 	 	 	 	 	 	31.12 	 
24 	Teodor Widerberg 	1998 	Simklubben Laxen 	 	 	 	 	 	31.34 	 
25 	Alfred Bj?rudd 	1996 	Simklubben Laxen 	 	 	 	 	 	31.36 	 
26 	John Lehkmus 	1991 	Bergensv?mmerne 	NOR 	 	 	 	 	31.49 	 
27 	Emil Hammarlund 	1995 	Simklubben Elfsborg 	 	 	 	 	 	31.50 	 
28 	H?kon Brennhagen 	1993 	L?renskog-R?lingen KK 	NOR 	 	 	 	 	31.65 	 
29 	Anton Persson 	1994 	Malm? Kappsimningsklubb 	 	 	 	 	 	31.74 	 
30 	Marcus Hagstr?m 	1991 	S?dert?rns Sims?llskap 	 	 	 	 	 	31.89 	 
31 	Marcus Heggtveit L?v? 	1996 	Asker Sv?mmeklubb 	NOR 	 	 	 	 	31.92 	 
32 	David Kruthammar 	1997 	T?by Sim 	 	 	 	 	 	32.16 	 
33 	Alexander Ozerov 	1996 	V?sby Sims?llskap 	 	 	 	 	 	32.23 	 
34 	Henrik Bolle 	1996 	Turebergs Simklubb 	 	 	 	 	 	32.27 	 
35 	Joakim L?fgren 	1992 	Simklubben Laxen 	 	 	 	 	 	32.29 	 
36 	Julius Ekstrand 	1998 	Simklubben Poseidon 	 	 	 	 	 	32.55 	 
37 	Tobias Henriksson 	1996 	Sp?rv?gens Simf?rening 	 	 	 	 	 	32.92 	 
38 	Martin Rogmark 	1996 	Simklubben Hajen 	 	 	 	 	 	33.04 	 
39 	Denis Marijanovic 	1996 	S?dert?rns Sims?llskap 	 	 	 	 	 	33.07 	 
39 	Robin Fr?stberg 	1996 	Kalmar Sims?llskap 	 	 	 	 	 	33.07 	 
41 	Jonas Andersson 	1996 	Simklubben Sydsim 	 	 	 	 	 	34.14 	 
42 	Jakob Helman 	1996 	Malm? Kappsimningsklubb 	 	 	 	 	 	34.17 	 
43 	Mattias Evaldsson 	1997 	Kalmar Sims?llskap 	 	 	 	 	 	34.26 	 
44 	Alexander Kotevski 	1994 	Eskilstuna Simklubb 	 	 	 	 	 	34.51 	 
- 	Felix Nilsson 	1990 	Simklubben Laxen 	 	 	 	 	 	DSQ 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Skapad av WinGrodan 1.22.06 	Utskriftsdatum 	08 mars 2014 
Licensierad till: Simklubben Neptun 	Utskriftstid 	10:32 
 
Resultat Gren 3 (Finaler) - Officiell 
 
 	T?vling 	Swedish Grand Prix 2 	 	Utskriftsdatum 	08 mars 2014 	 
 	T?vlingsort 	Stockholm 	 	Utskriftstid 	17:17 	 
 	Arrang?r 	SSF/SK Neptun 	 	 	 	 
 	Bass?ng 	50m 	 	 	 	 
 	T?vlingsdatum 	08 mars 2014 	 	 	 	 
 
 
Gren 3, 50m Breaststroke Men, Finaler 
WR: Cameron van der Burgh (1988) 26.67 2009-07-29 
ER: Hendrik Feldwehr (1986) 26.83 2009-07-28 
SR: Johannes Skagius (1995) 27.16 2013-07-30 
 
 
Plac. 	Namn 	F?dd 	F?rening 	 	 	 	 	 	Tid 	Status 
 
1 	Filipp Provorkov 	1988 	Estonia 	EST 	 	 	 	 	28.30 	 
2 	William Wihanto 	1994 	Raision Urheilijat 	FIN 	 	 	 	 	28.83 	 
3 	Gulliver Koch 	1992 	Uddevalla Sim 	 	 	 	 	 	29.12 	 
4 	Erik Persson 	1994 	Kungsbacka Sims?llskap 	 	 	 	 	 	29.29 	 
5 	Marcus Svensson 	1992 	Simklubben Triton 	 	 	 	 	 	29.43 	 
6 	Andreas Elofsson 	1995 	Uddevalla Sim 	 	 	 	 	 	29.88 	 
7 	Emil Klingberg 	1987 	Sv?mmeklubben Kvik, Kastrup 	DEN 	 	 	 	 	29.94 	 
8 	Kevin Thorvaldsson 	1995 	J?nk?pings Sims?llskap 	 	 	 	 	 	30.24 	 
9 	Niklas Tour 	1989 	Simklubben Neptun 	 	 	 	 	 	29.80 	 
10 	Andreas F?rst 	1990 	V?sby Sims?llskap 	 	 	 	 	 	30.21 	 
10 	Jesper ?kesson 	1988 	Simklubben Ran 	 	 	 	 	 	30.21 	 
12 	Sebastian Dobrescu 	1994 	J?nk?pings Sims?llskap 	 	 	 	 	 	30.33 	 
13 	Mikkel Hounsgaard 	1993 	Sv?mmeklubben Kvik, Kastrup 	DEN 	 	 	 	 	30.50 	 
14 	J?rgen Scheie Br?then 	1995 	L?renskog-R?lingen KK 	NOR 	 	 	 	 	30.58 	 
15 	Robert Lindblom 	1995 	Harn?s Skutsk?r Sims?llskap 	 	 	 	 	 	30.67 	 
16 	Johan Dahlgren 	1986 	Stockholmspolisens Sim IF 	 	 	 	 	 	30.85 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Skapad av WinGrodan 1.22.06 	Utskriftsdatum 	08 mars 2014 
Licensierad till: Simklubben Neptun 	Utskriftstid 	17:17 
 
Resultat Gren 4 (F?rs?k) - Officiell 
 
 	T?vling 	Swedish Grand Prix 2 	 	Utskriftsdatum 	08 mars 2014 	 
 	T?vlingsort 	Stockholm 	 	Utskriftstid 	10:37 	 
 	Arrang?r 	SSF/SK Neptun 	 	 	 	 
 	Bass?ng 	50m 	 	 	 	 
 	T?vlingsdatum 	08 mars 2014 	 	 	 	 
 
 
Gren 4, 100m Breaststroke Women, F?rs?k 
WR: Ruta Meilutyte (1997) 1:04.35 2013-07-29 
ER: Ruta Meilutyte (1997) 1:04.35 2013-07-29 
SR: Jennie Johansson (1988) 1:06.68 2013-04-27 
EJM-kval: 1:11.67 / 1:13.87 
 
 
Plac. 	Namn 	F?dd 	F?rening 	 	50m 	 	 	 	Tid 	Status 
 
1 	Joline H?stman 	1988 	M?lndals Allm?nna Sims?llskap 	 	33.49 	 	 	 	1:10.36 	 
2 	Mari Louise Tran 	1997 	Helsingborgs Sims?llskap 	 	34.66 	 	 	 	1:11.44 	 
3 	Jessica Eriksson 	1993 	S?dert?rns Sims?llskap 	 	33.35 	 	 	 	1:12.29 	 
4 	Ulrica Sandgren 	1994 	Sundsvalls Sims?llskap 	 	33.83 	 	 	 	1:14.53 	 
5 	Klara Thormalm 	1998 	Hvetlanda Sims?llskap 	 	34.17 	 	 	 	1:14.55 	 
6 	Lina Westerlund 	1995 	Upsala Sims?llskap 	 	34.85 	 	 	 	1:14.61 	 
7 	Isabelle Avenius 	1996 	Kung?lvs Sims?llskap 	 	33.82 	 	 	 	1:14.88 	 
8 	Jesephina Bartela 	1994 	Sv?mmeklubben Kvik, Kastrup 	DEN 	34.76 	 	 	 	1:15.04 	 
9 	Lina Berg 	1996 	Simklubben S 02 	 	34.84 	 	 	 	1:15.09 	 
10 	Stina Heimnes 	1997 	Bergensv?mmerne 	NOR 	35.31 	 	 	 	1:15.37 	 
11 	Malin Westman 	1995 	M?lndals Allm?nna Sims?llskap 	 	36.01 	 	 	 	1:15.42 	 
12 	Miranda B?nnsg?rd 	1992 	M?lndals Allm?nna Sims?llskap 	 	35.19 	 	 	 	1:15.55 	 
13 	Lina Berggren 	1998 	V?ster?s Sims?llskap 	 	35.40 	 	 	 	1:15.59 	 
14 	Olivia Berglund 	1998 	Simklubben Poseidon 	 	35.52 	 	 	 	1:15.69 	 
15 	Viktoria Reinhold 	1996 	G?teborg Sim 	 	35.86 	 	 	 	1:15.87 	 
16 	Isabelle Fredriksson 	1999 	?rebro Simallians 	 	35.96 	 	 	 	1:16.05 	 
17 	Hannah Brunzell 	2001 	V?ster?s Sims?llskap 	 	35.07 	 	 	 	1:16.35 	 
18 	Allegra Schaer 	1988 	Red-Fisch Neuch?tel 	SUI 	35.72 	 	 	 	1:16.58 	 
19 	Erica Christensen 	1997 	S?dert?lje Sims?llskap 	 	35.17 	 	 	 	1:16.74 	 
20 	Linnea Lindberg 	1996 	Simklubben Neptun 	 	35.82 	 	 	 	1:16.99 	 
21 	Amanda Persson 	1996 	Filipstads Simklubb 	 	36.24 	 	 	 	1:17.36 	 
22 	Moa St?hl 	1995 	Simklubben Triton 	 	36.62 	 	 	 	1:17.42 	 
23 	Emelie Johansson 	1996 	T?by Sim 	 	36.46 	 	 	 	1:17.71 	 
24 	Hanna Cederholm 	1997 	Simklubben Laxen 	 	36.18 	 	 	 	1:18.01 	 
25 	Erika Hultman 	1994 	Simklubben Sydsim 	 	36.52 	 	 	 	1:18.45 	 
26 	Fanny Str?mstedt 	1996 	Sp?rv?gens Simf?rening 	 	36.21 	 	 	 	1:18.59 	 
27 	Linda Holmgren 	1993 	Skellefte Sims?llskap 34 	 	36.78 	 	 	 	1:18.70 	 
28 	Andr?a Persson 	1999 	V?ster?s Sims?llskap 	 	36.40 	 	 	 	1:18.76 	 
29 	Caroline Speiner 	1994 	S?dert?rns Sims?llskap 	 	36.92 	 	 	 	1:19.33 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Skapad av WinGrodan 1.22.06 	Utskriftsdatum 	08 mars 2014 
Licensierad till: Simklubben Neptun 	Utskriftstid 	10:37 
 
Resultat Gren 4 (Finaler) - Officiell 
 
 	T?vling 	Swedish Grand Prix 2 	 	Utskriftsdatum 	08 mars 2014 	 
 	T?vlingsort 	Stockholm 	 	Utskriftstid 	17:26 	 
 	Arrang?r 	SSF/SK Neptun 	 	 	 	 
 	Bass?ng 	50m 	 	 	 	 
 	T?vlingsdatum 	08 mars 2014 	 	 	 	 
 
 
Gren 4, 100m Breaststroke Women, Finaler 
WR: Ruta Meilutyte (1997) 1:04.35 2013-07-29 
ER: Ruta Meilutyte (1997) 1:04.35 2013-07-29 
SR: Jennie Johansson (1988) 1:06.68 2013-04-27 
EJM-kval: 1:11.67 / 1:13.87 
 
 
Plac. 	Namn 	F?dd 	F?rening 	 	50m 	 	 	 	Tid 	Status 
 
1 	Joline H?stman 	1988 	M?lndals Allm?nna Sims?llskap 	 	33.38 	 	 	 	1:10.54 	 
2 	Mari Louise Tran 	1997 	Helsingborgs Sims?llskap 	 	34.01 	 	 	 	1:11.29 	 
3 	Jessica Eriksson 	1993 	S?dert?rns Sims?llskap 	 	33.95 	 	 	 	1:11.46 	 
4 	Ulrica Sandgren 	1994 	Sundsvalls Sims?llskap 	 	34.57 	 	 	 	1:14.27 	 
5 	Lina Westerlund 	1995 	Upsala Sims?llskap 	 	34.88 	 	 	 	1:14.54 	 
6 	Klara Thormalm 	1998 	Hvetlanda Sims?llskap 	 	35.15 	 	 	 	1:14.61 	 
7 	Isabelle Avenius 	1996 	Kung?lvs Sims?llskap 	 	35.21 	 	 	 	1:16.13 	 
8 	Stina Heimnes 	1997 	Bergensv?mmerne 	NOR 	35.44 	 	 	 	1:14.43 	 
9 	Lina Berg 	1996 	Simklubben S 02 	 	35.11 	 	 	 	1:14.44 	 
10 	Olivia Berglund 	1998 	Simklubben Poseidon 	 	35.07 	 	 	 	1:14.49 	 
11 	Malin Westman 	1995 	M?lndals Allm?nna Sims?llskap 	 	35.83 	 	 	 	1:14.61 	 
12 	Isabelle Fredriksson 	1999 	?rebro Simallians 	 	35.56 	 	 	 	1:15.17 	 
13 	Lina Berggren 	1998 	V?ster?s Sims?llskap 	 	35.13 	 	 	 	1:15.45 	 
14 	Viktoria Reinhold 	1996 	G?teborg Sim 	 	35.48 	 	 	 	1:15.51 	 
- 	Jesephina Bartela 	1994 	Sv?mmeklubben Kvik, Kastrup 	DEN 	 	 	 	 	DSQ 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Skapad av WinGrodan 1.22.06 	Utskriftsdatum 	08 mars 2014 
Licensierad till: Simklubben Neptun 	Utskriftstid 	17:26 
 
Resultat Gren 5 (F?rs?k) - Officiell 
 
 	T?vling 	Swedish Grand Prix 2 	 	Utskriftsdatum 	08 mars 2014 	 
 	T?vlingsort 	Stockholm 	 	Utskriftstid 	10:50 	 
 	Arrang?r 	SSF/SK Neptun 	 	 	 	 
 	Bass?ng 	50m 	 	 	 	 
 	T?vlingsdatum 	08 mars 2014 	 	 	 	 
 
 
Gren 5, 400m Medley Men, F?rs?k 
WR: Michael Phelps (1985) 4:03.84 2008-08-10 
ER: Laszlo Cseh (1985) 4:06.61 2008-08-10 
SR: Simon Sj?din (1986) 4:20.96 2011-12-03 
EJM-kval: 4:29,09 / 4:33.29 
 
 
Plac. 	Namn 	F?dd 	F?rening 	 	100m 	200m 	300m 	 	Tid 	Status 
 
1 	Patrik L?fgren 	1996 	M?lndals Allm?nna Sims?llskap 	 	1:02.27 	2:13.41 	3:32.87 	 	4:39.16 	 
2 	Linus Kanth 	1991 	V?ster?s Sims?llskap 	 	1:04.78 	2:18.86 	3:36.49 	 	4:43.81 	 
3 	Jacob J?rgensen 	1997 	Sv?mmeklubben Kvik, Kastrup 	DEN 	1:05.26 	2:21.63 	3:39.86 	 	4:45.47 	 
4 	Carl Norlander 	1997 	V?sby Sims?llskap 	 	1:03.60 	2:18.14 	3:40.37 	 	4:46.72 	 
5 	Jesper Svensson 	1990 	Uddevalla Sim 	 	1:02.39 	2:18.02 	3:42.95 	 	4:49.97 	 
6 	Lukas Steiner 	1998 	V?ster?s Sims?llskap 	 	1:04.42 	2:21.10 	3:45.21 	 	4:50.34 	 
7 	Mikko Pesso 	1997 	Simmis Grani 	FIN 	1:02.47 	2:18.21 	3:41.22 	 	4:51.36 	 
8 	Jakob Schariot 	1995 	Simklubben S 02 	 	1:03.06 	2:19.67 	3:44.67 	 	4:51.39 	 
9 	Filip Bj?rkholm 	1998 	V?ster?s Sims?llskap 	 	1:05.16 	2:21.80 	3:47.81 	 	4:53.88 	 
10 	Viktor Holm 	1996 	Sv?mmeklubben Kvik, Kastrup 	DEN 	1:09.36 	2:22.48 	3:49.10 	 	4:55.40 	 
11 	Theodor Hansson 	1994 	S?dert?lje Sims?llskap 	 	1:06.20 	2:24.91 	3:49.22 	 	4:55.62 	 
12 	Daniel R?is?nen 	1999 	T?by Sim 	 	1:07.20 	2:27.17 	3:45.78 	 	4:56.50 	 
13 	William Lulek 	1998 	Skuru Idrottsklubb 	 	1:05.89 	2:20.49 	3:44.26 	 	4:57.13 	 
14 	Gustav Swedenborg 	1998 	J?rf?lla Sims?llskap 	 	1:06.17 	2:23.29 	3:49.51 	 	4:57.73 	 
15 	Marcus Kindberg 	1993 	Simklubben Ran 	 	1:05.58 	2:24.63 	3:54.37 	 	5:01.63 	 
16 	Fredrik Ekesten 	1995 	Simklubben Ena 	 	1:05.34 	2:22.94 	3:54.65 	 	5:04.15 	 
17 	Gard Ruben Fauske 	1995 	L?renskog-R?lingen KK 	NOR 	1:06.15 	2:26.20 	3:55.57 	 	5:06.46 	 
18 	Viktor Fridsj? 	1998 	J?rf?lla Sims?llskap 	 	1:05.32 	2:29.46 	4:01.22 	 	5:09.41 	 
19 	Tobias Henriksson 	1996 	Sp?rv?gens Simf?rening 	 	1:09.29 	2:31.28 	4:02.62 	 	5:16.74 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Skapad av WinGrodan 1.22.06 	Utskriftsdatum 	08 mars 2014 
Licensierad till: Simklubben Neptun 	Utskriftstid 	10:50 
 
Resultat Gren 5 (Finaler) - Officiell 
 
 	T?vling 	Swedish Grand Prix 2 	 	Utskriftsdatum 	08 mars 2014 	 
 	T?vlingsort 	Stockholm 	 	Utskriftstid 	17:31 	 
 	Arrang?r 	SSF/SK Neptun 	 	 	 	 
 	Bass?ng 	50m 	 	 	 	 
 	T?vlingsdatum 	08 mars 2014 	 	 	 	 
 
 
Gren 5, 400m Medley Men, Finaler 
WR: Michael Phelps (1985) 4:03.84 2008-08-10 
ER: Laszlo Cseh (1985) 4:06.61 2008-08-10 
SR: Simon Sj?din (1986) 4:20.96 2011-12-03 
EJM-kval: 4:29,09 / 4:33.29 
 
 
Plac. 	Namn 	F?dd 	F?rening 	 	100m 	200m 	300m 	 	Tid 	Status 
 
1 	Patrik L?fgren 	1996 	M?lndals Allm?nna Sims?llskap 	 	1:03.58 	2:16.39 	3:33.66 	 	4:35.24 	 
2 	Jacob J?rgensen 	1997 	Sv?mmeklubben Kvik, Kastrup 	DEN 	1:04.02 	2:20.63 	3:38.21 	 	4:42.21 	 
3 	Jesper Svensson 	1990 	Uddevalla Sim 	 	1:02.82 	2:17.11 	3:39.09 	 	4:42.61 	 
4 	Linus Kanth 	1991 	V?ster?s Sims?llskap 	 	1:04.70 	2:18.73 	3:36.16 	 	4:42.95 	 
5 	Carl Norlander 	1997 	V?sby Sims?llskap 	 	1:04.42 	2:19.27 	3:40.06 	 	4:43.44 	 
6 	Mikko Pesso 	1997 	Simmis Grani 	FIN 	1:03.47 	2:20.58 	3:41.18 	 	4:51.36 	 
7 	Lukas Steiner 	1998 	V?ster?s Sims?llskap 	 	1:06.77 	2:24.24 	3:48.58 	 	4:53.90 	 
8 	Jakob Schariot 	1995 	Simklubben S 02 	 	1:04.35 	2:23.61 	3:49.52 	 	4:55.37 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Skapad av WinGrodan 1.22.06 	Utskriftsdatum 	08 mars 2014 
Licensierad till: Simklubben Neptun 	Utskriftstid 	17:31 
 
Resultat Gren 6 (F?rs?k) - Officiell 
 
 	T?vling 	Swedish Grand Prix 2 	 	Utskriftsdatum 	08 mars 2014 	 
 	T?vlingsort 	Stockholm 	 	Utskriftstid 	10:57 	 
 	Arrang?r 	SSF/SK Neptun 	 	 	 	 
 	Bass?ng 	50m 	 	 	 	 
 	T?vlingsdatum 	08 mars 2014 	 	 	 	 
 
 
Gren 6, 100m Butterfly Women, F?rs?k 
WR: Dana Vollmer (1987) 55.98 2012-07-29 
ER: Sarah Sj?str?m (1993) 56.06 2009-07-27 
SR: Sarah Sj?str?m (1993) 56.06 2009-07-27 
EJM-kval: 1:01.96 / 1:03.71 
 
 
Plac. 	Namn 	F?dd 	F?rening 	 	50m 	 	 	 	Tid 	Status 
 
1 	Sarah Sj?str?m 	1993 	S?dert?rns Sims?llskap 	 	27.71 	 	 	 	58.66 	 
2 	Elise N?ss Olsen 	1997 	Asker Sv?mmeklubb 	NOR 	28.64 	 	 	 	1:00.86 	 
3 	Agnes Wiiand 	1997 	V?sby Sims?llskap 	 	28.76 	 	 	 	1:01.04 	 
4 	Elin Pod?us 	1997 	Norrk?pings Kappsimningsklubb 	 	29.74 	 	 	 	1:03.94 	 
5 	Emilie Olsen Bakke 	1998 	Asker Sv?mmeklubb 	NOR 	30.36 	 	 	 	1:04.05 	 
6 	Laura M?ki 	1997 	Raision Urheilijat 	FIN 	30.03 	 	 	 	1:04.55 	 
7 	Anna Eriksson 	1999 	SK Str?ngn?s Frisimmare 	 	29.74 	 	 	 	1:04.72 	 
8 	Alexandra Uusaro 	1995 	T?by Sim 	 	31.15 	 	 	 	1:05.54 	 
9 	Rebecka Gustafsson 	1998 	Simklubben Ena 	 	29.59 	 	 	 	1:05.57 	 
10 	Ronja Wikstr?m 	1996 	Ume? Sims?llskap 	 	30.15 	 	 	 	1:05.65 	 
11 	Cassandra Tran 	1997 	Malm? Kappsimningsklubb 	 	31.17 	 	 	 	1:05.71 	 
12 	Vilma Unnermark 	1997 	S?dert?rns Sims?llskap 	 	30.47 	 	 	 	1:05.92 	 
13 	Madelene Andersson 	1991 	V?xj? Sims?llskap 	 	30.08 	 	 	 	1:06.00 	 
14 	Alma Thormalm 	1996 	J?nk?pings Sims?llskap 	 	30.39 	 	 	 	1:06.22 	 
15 	Elin Haugland 	1996 	Bergensv?mmerne 	NOR 	30.51 	 	 	 	1:06.52 	 
16 	Andrea Hestdal 	1994 	Bergensv?mmerne 	NOR 	31.28 	 	 	 	1:06.68 	 
17 	Miranda B?nnsg?rd 	1992 	M?lndals Allm?nna Sims?llskap 	 	30.93 	 	 	 	1:06.95 	 
18 	Sofia Lindholm 	1993 	M?lndals Allm?nna Sims?llskap 	 	31.84 	 	 	 	1:07.19 	 
19 	Elin Berggren 	1996 	V?ster?s Sims?llskap 	 	31.04 	 	 	 	1:07.30 	 
20 	Charlotte Myers 	1997 	Simklubben Neptun 	 	31.70 	 	 	 	1:07.39 	 
21 	Ebba Stillman 	1996 	J?nk?pings Sims?llskap 	 	31.41 	 	 	 	1:07.68 	 
22 	Linda Baron 	1995 	J?rf?lla Sims?llskap 	 	32.52 	 	 	 	1:07.71 	 
23 	Mathilda G?rdesmed 	1994 	Varberg Sim 	 	31.25 	 	 	 	1:07.97 	 
24 	Maria Galic 	1995 	J?nk?pings Sims?llskap 	 	30.87 	 	 	 	1:08.05 	 
25 	Johanna Andersson 	1996 	Simklubben S 02 	 	31.08 	 	 	 	1:08.08 	 
26 	Inez Kristensson 	1997 	G?teborg Sim 	 	31.65 	 	 	 	1:08.19 	 
27 	Elin Sv?rd 	1998 	Falu Sims?llskap 	 	31.91 	 	 	 	1:08.20 	 
28 	Isabelle Hanson 	1998 	J?rf?lla Sims?llskap 	 	31.28 	 	 	 	1:08.26 	 
29 	Augusta Andersson 	1997 	Sj?bo Sims?llskap 	 	32.59 	 	 	 	1:08.60 	 
30 	Fanny Andersson 	1997 	Simklubben Triton 	 	32.04 	 	 	 	1:08.87 	 
31 	Caroline Andersson-Ekstr?m 	1994 	Simklubben Sydsim 	 	31.49 	 	 	 	1:09.97 	 
32 	Karin ?str?m 	1996 	J?rf?lla Sims?llskap 	 	33.26 	 	 	 	1:10.28 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Skapad av WinGrodan 1.22.06 	Utskriftsdatum 	08 mars 2014 
Licensierad till: Simklubben Neptun 	Utskriftstid 	10:57 
 
Resultat Gren 6 (Finaler) - Officiell 
 
 	T?vling 	Swedish Grand Prix 2 	 	Utskriftsdatum 	08 mars 2014 	 
 	T?vlingsort 	Stockholm 	 	Utskriftstid 	17:40 	 
 	Arrang?r 	SSF/SK Neptun 	 	 	 	 
 	Bass?ng 	50m 	 	 	 	 
 	T?vlingsdatum 	08 mars 2014 	 	 	 	 
 
 
Gren 6, 100m Butterfly Women, Finaler 
WR: Dana Vollmer (1987) 55.98 2012-07-29 
ER: Sarah Sj?str?m (1993) 56.06 2009-07-27 
SR: Sarah Sj?str?m (1993) 56.06 2009-07-27 
EJM-kval: 1:01.96 / 1:03.71 
 
 
Plac. 	Namn 	F?dd 	F?rening 	 	50m 	 	 	 	Tid 	Status 
 
1 	Sarah Sj?str?m 	1993 	S?dert?rns Sims?llskap 	 	27.42 	 	 	 	57.41 	 
2 	Elise N?ss Olsen 	1997 	Asker Sv?mmeklubb 	NOR 	28.73 	 	 	 	1:00.95 	 
3 	Agnes Wiiand 	1997 	V?sby Sims?llskap 	 	29.38 	 	 	 	1:01.35 	 
4 	Emilie Olsen Bakke 	1998 	Asker Sv?mmeklubb 	NOR 	30.06 	 	 	 	1:03.82 	 
5 	Elin Pod?us 	1997 	Norrk?pings Kappsimningsklubb 	 	29.98 	 	 	 	1:04.45 	 
6 	Laura M?ki 	1997 	Raision Urheilijat 	FIN 	30.31 	 	 	 	1:04.60 	 
7 	Anna Eriksson 	1999 	SK Str?ngn?s Frisimmare 	 	29.95 	 	 	 	1:04.95 	 
8 	Alexandra Uusaro 	1995 	T?by Sim 	 	30.92 	 	 	 	1:05.07 	 
9 	Ronja Wikstr?m 	1996 	Ume? Sims?llskap 	 	30.73 	 	 	 	1:05.04 	 
10 	Alma Thormalm 	1996 	J?nk?pings Sims?llskap 	 	30.00 	 	 	 	1:05.16 	 
11 	Cassandra Tran 	1997 	Malm? Kappsimningsklubb 	 	30.91 	 	 	 	1:05.34 	 
12 	Rebecka Gustafsson 	1998 	Simklubben Ena 	 	29.83 	 	 	 	1:05.71 	 
13 	Vilma Unnermark 	1997 	S?dert?rns Sims?llskap 	 	30.58 	 	 	 	1:05.86 	 
14 	Elin Haugland 	1996 	Bergensv?mmerne 	NOR 	31.03 	 	 	 	1:05.89 	 
15 	Madelene Andersson 	1991 	V?xj? Sims?llskap 	 	30.29 	 	 	 	1:06.23 	 
16 	Andrea Hestdal 	1994 	Bergensv?mmerne 	NOR 	31.07 	 	 	 	1:06.59 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Skapad av WinGrodan 1.22.06 	Utskriftsdatum 	08 mars 2014 
Licensierad till: Simklubben Neptun 	Utskriftstid 	17:40 
 
Resultat Gren 7 (F?rs?k) - Officiell 
 
 	T?vling 	Swedish Grand Prix 2 	 	Utskriftsdatum 	08 mars 2014 	 
 	T?vlingsort 	Stockholm 	 	Utskriftstid 	11:05 	 
 	Arrang?r 	SSF/SK Neptun 	 	 	 	 
 	Bass?ng 	50m 	 	 	 	 
 	T?vlingsdatum 	08 mars 2014 	 	 	 	 
 
 
Gren 7, 100m Backstroke Men, F?rs?k 
WR: Aaron Peirsol (1983) 51.94 2009-07-09 
ER: Camille Lacourt (1985) 52.11 2010-08-10 
SR: Simon Sj?din (1986) 55.10 2011-04-08 
EJM-kval: 57.21 / 58.05 
 
 
Plac. 	Namn 	F?dd 	F?rening 	 	50m 	 	 	 	Tid 	Status 
 
1 	Fabian Bergman 	1994 	Saltsj?badens Idrottsf?rening 	 	28.61 	 	 	 	57.96 	 
2 	Mattias Carlsson 	1990 	Uddevalla Sim 	 	28.85 	 	 	 	58.21 	 
3 	Oskar Ericsson 	1997 	T?by Sim 	 	28.73 	 	 	 	58.64 	 
4 	Petter Fredriksson 	1997 	Simklubben Hajen 	 	28.49 	 	 	 	58.85 	 
5 	Pontus Palmqvist 	1991 	Link?pings Allm?nna SS 	 	29.02 	 	 	 	59.09 	 
6 	Markus Lie 	1995 	Bergensv?mmerne 	NOR 	28.41 	 	 	 	59.21 	 
7 	Michail Papantoniou 	1997 	V?sby Sims?llskap 	 	28.48 	 	 	 	59.33 	 
8 	Alexander Nystr?m 	1990 	Simklubben Neptun 	 	28.69 	 	 	 	59.41 	 
9 	Martin Nilsson 	1993 	Stockholmspolisens Sim IF 	 	28.79 	 	 	 	59.50 	 
10 	Samuel T?rnqvist 	1997 	V?sby Sims?llskap 	 	29.23 	 	 	 	59.88 	 
11 	Martin Kartau 	1995 	Simmis Grani 	FIN 	29.18 	 	 	 	1:00.00 	 
12 	Marius S R?dland 	1997 	Vestkantsv?mmerne 	NOR 	29.57 	 	 	 	1:00.12 	 
13 	Henrik S?fteland 	1995 	Bergensv?mmerne 	NOR 	29.39 	 	 	 	1:00.41 	 
14 	Gustav H?kfelt 	1994 	Simklubben Neptun 	 	29.38 	 	 	 	1:00.81 	 
15 	John Olsson 	1995 	Simklubben Laxen 	 	30.19 	 	 	 	1:01.57 	 
16 	Oskar Johansson 	1993 	Kungsbacka Sims?llskap 	 	30.09 	 	 	 	1:01.77 	 
17 	Oliver Meng 	1997 	Sv?mmeklubben Kvik, Kastrup 	DEN 	30.07 	 	 	 	1:02.22 	 
18 	Adam Karlsson 	1994 	Sp?rv?gens Simf?rening 	 	29.86 	 	 	 	1:02.70 	 
19 	Filip Hedman 	1998 	T?by Sim 	 	30.15 	 	 	 	1:03.17 	 
20 	Hampus Svensson 	1999 	Landskrona Sims?llskap 	 	30.75 	 	 	 	1:03.34 	 
21 	Oskar Davidsson 	1993 	V?xj? Sims?llskap 	 	30.74 	 	 	 	1:03.61 	 
22 	Alexander Kesenci 	1995 	S?dert?lje Sims?llskap 	 	30.79 	 	 	 	1:03.84 	 
23 	David Sch?n Svensson 	1993 	Landskrona Sims?llskap 	 	30.77 	 	 	 	1:03.85 	 
24 	Carl-?ke Willberg 	1998 	T?by Sim 	 	31.21 	 	 	 	1:04.18 	 
25 	Alexander Dimcevski 	1995 	Simklubben S 02 	 	31.00 	 	 	 	1:04.34 	 
26 	Oscar Zedendahl 	1995 	V?sby Sims?llskap 	 	30.81 	 	 	 	1:04.42 	 
27 	Jeremy Peter 	1988 	Kungsbacka Sims?llskap 	 	30.52 	 	 	 	1:04.81 	 
28 	Mattias Evaldsson 	1997 	Kalmar Sims?llskap 	 	30.86 	 	 	 	1:04.83 	 
29 	David Lind 	1994 	S?dert?rns Sims?llskap 	 	31.81 	 	 	 	1:04.92 	 
30 	Joel Huth 	1996 	S?dert?rns Sims?llskap 	 	31.94 	 	 	 	1:06.17 	 
31 	Gard Ruben Fauske 	1995 	L?renskog-R?lingen KK 	NOR 	32.02 	 	 	 	1:08.78 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Skapad av WinGrodan 1.22.06 	Utskriftsdatum 	08 mars 2014 
Licensierad till: Simklubben Neptun 	Utskriftstid 	11:05 
 
Resultat Gren 7 (Finaler) - Officiell 
 
 	T?vling 	Swedish Grand Prix 2 	 	Utskriftsdatum 	08 mars 2014 	 
 	T?vlingsort 	Stockholm 	 	Utskriftstid 	17:44 	 
 	Arrang?r 	SSF/SK Neptun 	 	 	 	 
 	Bass?ng 	50m 	 	 	 	 
 	T?vlingsdatum 	08 mars 2014 	 	 	 	 
 
 
Gren 7, 100m Backstroke Men, Finaler 
WR: Aaron Peirsol (1983) 51.94 2009-07-09 
ER: Camille Lacourt (1985) 52.11 2010-08-10 
SR: Simon Sj?din (1986) 55.10 2011-04-08 
EJM-kval: 57.21 / 58.05 
 
 
Plac. 	Namn 	F?dd 	F?rening 	 	50m 	 	 	 	Tid 	Status 
 
1 	Mattias Carlsson 	1990 	Uddevalla Sim 	 	28.43 	 	 	 	57.02 	 
2 	Petter Fredriksson 	1997 	Simklubben Hajen 	 	28.02 	 	 	 	57.62 	 
3 	Fabian Bergman 	1994 	Saltsj?badens Idrottsf?rening 	 	28.70 	 	 	 	57.99 	 
4 	Markus Lie 	1995 	Bergensv?mmerne 	NOR 	27.80 	 	 	 	58.24 	 
5 	Pontus Palmqvist 	1991 	Link?pings Allm?nna SS 	 	29.03 	 	 	 	58.53 	 
6 	Oskar Ericsson 	1997 	T?by Sim 	 	28.95 	 	 	 	58.83 	 
7 	Alexander Nystr?m 	1990 	Simklubben Neptun 	 	28.43 	 	 	 	59.35 	 
8 	Michail Papantoniou 	1997 	V?sby Sims?llskap 	 	29.18 	 	 	 	59.54 	 
9 	Marius S R?dland 	1997 	Vestkantsv?mmerne 	NOR 	29.13 	 	 	 	58.76 	 
10 	Martin Nilsson 	1993 	Stockholmspolisens Sim IF 	 	28.87 	 	 	 	59.27 	 
11 	Samuel T?rnqvist 	1997 	V?sby Sims?llskap 	 	29.01 	 	 	 	59.81 	 
12 	Gustav H?kfelt 	1994 	Simklubben Neptun 	 	29.07 	 	 	 	59.95 	 
13 	Henrik S?fteland 	1995 	Bergensv?mmerne 	NOR 	29.75 	 	 	 	1:00.29 	 
14 	Martin Kartau 	1995 	Simmis Grani 	FIN 	28.62 	 	 	 	1:00.40 	 
15 	John Olsson 	1995 	Simklubben Laxen 	 	29.88 	 	 	 	1:01.45 	 
16 	Oskar Johansson 	1993 	Kungsbacka Sims?llskap 	 	30.18 	 	 	 	1:01.81 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Skapad av WinGrodan 1.22.06 	Utskriftsdatum 	08 mars 2014 
Licensierad till: Simklubben Neptun 	Utskriftstid 	17:44 
 
Resultat Gren 8 (F?rs?k) - Officiell 
 
 	T?vling 	Swedish Grand Prix 2 	 	Utskriftsdatum 	08 mars 2014 	 
 	T?vlingsort 	Stockholm 	 	Utskriftstid 	11:10 	 
 	Arrang?r 	SSF/SK Neptun 	 	 	 	 
 	Bass?ng 	50m 	 	 	 	 
 	T?vlingsdatum 	08 mars 2014 	 	 	 	 
 
 
Gren 8, 50m Backstroke Women, F?rs?k 
WR: Jing Zhao (1990) 27.06 2009-07-30 
ER: Daniela Samulski (1984) 27.23 2009-07-30 
SR: Michelle Coleman (1993) 28.74 2012-06-28 
 
 
Plac. 	Namn 	F?dd 	F?rening 	 	 	 	 	 	Tid 	Status 
 
1 	Michelle Coleman 	1993 	Sp?rv?gens Simf?rening 	 	 	 	 	 	29.44 	 
2 	Therese Svendsen 	1989 	Simklubben Ran 	 	 	 	 	 	29.69 	 
3 	Magdalena Kuras 	1988 	Simklubben Triton 	 	 	 	 	 	29.85 	 
4 	Jessica Eriksson 	1995 	Simklubben Neptun 	 	 	 	 	 	30.32 	 
5 	Eveliina Kallio 	1999 	Raision Urheilijat 	FIN 	 	 	 	 	30.73 	 
6 	Lovisa Klar?n 	1992 	S?dert?rns Sims?llskap 	 	 	 	 	 	30.83 	 
7 	Marlene Pavlu Lewin 	1997 	Skuru Idrottsklubb 	 	 	 	 	 	30.94 	 
8 	Erika Carl?n 	1994 	J?nk?pings Sims?llskap 	 	 	 	 	 	31.20 	 
9 	Linn?a Bielicz 	1994 	G?teborg Sim 	 	 	 	 	 	31.29 	 
10 	Felicia Hedman 	1995 	V?sby Sims?llskap 	 	 	 	 	 	31.43 	 
10 	Josefin Lewton 	1997 	Kalmar Sims?llskap 	 	 	 	 	 	31.43 	 
12 	Emelie Stenhammar 	1993 	Sk?vde Sims?llskap 	 	 	 	 	 	31.55 	 
13 	Clara Vater 	1997 	Landskrona Sims?llskap 	 	 	 	 	 	31.79 	 
14 	Miranda Arvidsson 	1998 	Kalmar Sims?llskap 	 	 	 	 	 	32.06 	 
15 	Emelie B?ck 	1996 	V?sby Sims?llskap 	 	 	 	 	 	32.09 	 
16 	Daniella Bender 	1996 	Sv?mmeklubben Kvik, Kastrup 	DEN 	 	 	 	 	32.17 	 
17 	Josefin Eriksen 	1995 	J?rf?lla Sims?llskap 	 	 	 	 	 	32.18 	 
18 	Johanna Pettersson 	1996 	J?nk?pings Sims?llskap 	 	 	 	 	 	32.25 	 
19 	Emma Sj?sten 	1996 	V?sby Sims?llskap 	 	 	 	 	 	32.33 	 
20 	Paulina Bj?rkbacka 	1995 	Harn?s Skutsk?r Sims?llskap 	 	 	 	 	 	32.41 	 
21 	Ellen Olsson 	1995 	Simklubben Triton 	 	 	 	 	 	32.45 	 
22 	Alfhild Kristensson 	1999 	G?teborg Sim 	 	 	 	 	 	33.28 	 
23 	Tove Sparrman 	1996 	V?sby Sims?llskap 	 	 	 	 	 	33.81 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Skapad av WinGrodan 1.22.06 	Utskriftsdatum 	08 mars 2014 
Licensierad till: Simklubben Neptun 	Utskriftstid 	11:10 
 
Resultat Gren 8 (Finaler) - Officiell 
 
 	T?vling 	Swedish Grand Prix 2 	 	Utskriftsdatum 	08 mars 2014 	 
 	T?vlingsort 	Stockholm 	 	Utskriftstid 	17:49 	 
 	Arrang?r 	SSF/SK Neptun 	 	 	 	 
 	Bass?ng 	50m 	 	 	 	 
 	T?vlingsdatum 	08 mars 2014 	 	 	 	 
 
 
Gren 8, 50m Backstroke Women, Finaler 
WR: Jing Zhao (1990) 27.06 2009-07-30 
ER: Daniela Samulski (1984) 27.23 2009-07-30 
SR: Michelle Coleman (1993) 28.74 2012-06-28 
 
 
Plac. 	Namn 	F?dd 	F?rening 	 	 	 	 	 	Tid 	Status 
 
1 	Therese Svendsen 	1989 	Simklubben Ran 	 	 	 	 	 	29.50 	 
2 	Michelle Coleman 	1993 	Sp?rv?gens Simf?rening 	 	 	 	 	 	29.64 	 
3 	Magdalena Kuras 	1988 	Simklubben Triton 	 	 	 	 	 	29.94 	 
4 	Jessica Eriksson 	1995 	Simklubben Neptun 	 	 	 	 	 	30.08 	 
5 	Linn?a Bielicz 	1994 	G?teborg Sim 	 	 	 	 	 	30.36 	 
6 	Lovisa Klar?n 	1992 	S?dert?rns Sims?llskap 	 	 	 	 	 	30.41 	 
7 	Eveliina Kallio 	1999 	Raision Urheilijat 	FIN 	 	 	 	 	30.66 	 
8 	Marlene Pavlu Lewin 	1997 	Skuru Idrottsklubb 	 	 	 	 	 	30.94 	 
9 	Felicia Hedman 	1995 	V?sby Sims?llskap 	 	 	 	 	 	31.18 	 
10 	Miranda Arvidsson 	1998 	Kalmar Sims?llskap 	 	 	 	 	 	31.24 	 
11 	Josefin Lewton 	1997 	Kalmar Sims?llskap 	 	 	 	 	 	31.44 	 
12 	Clara Vater 	1997 	Landskrona Sims?llskap 	 	 	 	 	 	31.75 	 
13 	Emelie Stenhammar 	1993 	Sk?vde Sims?llskap 	 	 	 	 	 	31.77 	 
14 	Daniella Bender 	1996 	Sv?mmeklubben Kvik, Kastrup 	DEN 	 	 	 	 	31.88 	 
15 	Johanna Pettersson 	1996 	J?nk?pings Sims?llskap 	 	 	 	 	 	32.08 	 
16 	Emelie B?ck 	1996 	V?sby Sims?llskap 	 	 	 	 	 	32.44 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Skapad av WinGrodan 1.22.06 	Utskriftsdatum 	08 mars 2014 
Licensierad till: Simklubben Neptun 	Utskriftstid 	17:49 
 
Resultat Gren 9 (F?rs?k) - Officiell 
 
 	T?vling 	Swedish Grand Prix 2 	 	Utskriftsdatum 	08 mars 2014 	 
 	T?vlingsort 	Stockholm 	 	Utskriftstid 	11:19 	 
 	Arrang?r 	SSF/SK Neptun 	 	 	 	 
 	Bass?ng 	50m 	 	 	 	 
 	T?vlingsdatum 	08 mars 2014 	 	 	 	 
 
 
Gren 9, 200m Butterfly Men, F?rs?k 
WR: Michael Phelps (1985) 1:51.51 2009-07-29 
ER: Laszlo Cseh (1985) 1:52.70 2008-08-13 
SR: Simon Sj?din (1986) 1:57.01 2009-07-28 
EJM-kval: 2:02.80 / 2:06.91 
 
 
Plac. 	Namn 	F?dd 	F?rening 	 	50m 	100m 	150m 	 	Tid 	Status 
 
1 	Simon Sj?din 	1986 	Simklubben Neptun 	 	28.67 	1:00.94 	1:33.92 	 	2:05.55 	 
2 	Sindri Jakobsson 	1991 	Bergensv?mmerne 	NOR 	28.26 	1:00.15 	1:33.38 	 	2:07.09 	 
3 	Rasmus H?rstedt 	1994 	Sv?mmeklubben Kvik, Kastrup 	DEN 	28.35 	1:00.39 	1:33.78 	 	2:08.04 	 
4 	Jesper Bj?rk 	1993 	Stockholmspolisens Sim IF 	 	28.34 	1:00.15 	1:34.47 	 	2:09.72 	 
5 	Markus Malm 	1997 	Anderstorps Sims?llskap 	 	29.25 	1:01.43 	1:34.92 	 	2:10.52 	 
6 	Tony Eriksson 	1995 	J?rvenp??n Uintiklubi 	FIN 	28.28 	1:01.21 	1:35.51 	 	2:10.86 	 
7 	Jesper Svensson 	1990 	Uddevalla Sim 	 	29.35 	1:02.54 	1:36.86 	 	2:11.14 	 
8 	Henry Kerman 	1997 	J?nk?pings Sims?llskap 	 	29.38 	1:02.74 	1:38.11 	 	2:13.50 	 
9 	Markus F?rst 	1996 	V?sby Sims?llskap 	 	29.25 	1:02.51 	1:37.71 	 	2:13.90 	 
10 	Cruiz Llupa 	1997 	Simklubben Sydsim 	 	29.05 	1:02.43 	1:37.56 	 	2:15.74 	 
11 	David Larsson 	1996 	J?nk?pings Sims?llskap 	 	29.63 	1:03.43 	1:39.44 	 	2:15.94 	 
12 	Frederik Nerving 	1997 	Sv?mmeklubben Kvik, Kastrup 	DEN 	29.73 	1:03.84 	1:39.45 	 	2:17.61 	 
13 	Carl Rogne 	1996 	S?ffle Sims?llskap 	 	30.06 	1:04.32 	1:40.41 	 	2:17.65 	 
14 	Joel Westerlind 	1996 	H?rn?sands Sims?llskap 	 	30.74 	1:05.66 	1:42.13 	 	2:18.06 	 
15 	Filip Svedberg 	1997 	Skellefte Sims?llskap 34 	 	29.90 	1:04.28 	1:41.46 	 	2:18.61 	 
16 	Filip Bj?rkholm 	1998 	V?ster?s Sims?llskap 	 	31.66 	1:07.20 	1:43.64 	 	2:20.35 	 
17 	Anton Johansson 	1996 	Kungsbacka Sims?llskap 	 	30.35 	1:05.52 	1:42.31 	 	2:21.10 	 
18 	Viktor Fridsj? 	1998 	J?rf?lla Sims?llskap 	 	31.31 	1:07.02 	1:44.76 	 	2:23.52 	 
19 	Antonio Lutula 	1993 	Simklubben Neptun 	 	30.76 	1:07.57 	1:48.29 	 	2:28.80 	 
- 	Gustav Nor?n-Vosveldt 	1996 	H?rn?sands Sims?llskap 	 	 	 	 	 	DSQ 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Skapad av WinGrodan 1.22.06 	Utskriftsdatum 	08 mars 2014 
Licensierad till: Simklubben Neptun 	Utskriftstid 	11:19 
 
Resultat Gren 9 (Finaler) - Officiell 
 
 	T?vling 	Swedish Grand Prix 2 	 	Utskriftsdatum 	08 mars 2014 	 
 	T?vlingsort 	Stockholm 	 	Utskriftstid 	17:58 	 
 	Arrang?r 	SSF/SK Neptun 	 	 	 	 
 	Bass?ng 	50m 	 	 	 	 
 	T?vlingsdatum 	08 mars 2014 	 	 	 	 
 
 
Gren 9, 200m Butterfly Men, Finaler 
WR: Michael Phelps (1985) 1:51.51 2009-07-29 
ER: Laszlo Cseh (1985) 1:52.70 2008-08-13 
SR: Simon Sj?din (1986) 1:57.01 2009-07-28 
EJM-kval: 2:02.80 / 2:06.91 
 
 
Plac. 	Namn 	F?dd 	F?rening 	 	50m 	100m 	150m 	 	Tid 	Status 
 
1 	Simon Sj?din 	1986 	Simklubben Neptun 	 	27.47 	58.69 	1:29.84 	 	2:00.33 	 
2 	Jesper Bj?rk 	1993 	Stockholmspolisens Sim IF 	 	27.72 	59.45 	1:31.84 	 	2:04.11 	 
3 	Rasmus H?rstedt 	1994 	Sv?mmeklubben Kvik, Kastrup 	DEN 	28.24 	1:00.73 	1:34.04 	 	2:08.23 	 
4 	Sindri Jakobsson 	1991 	Bergensv?mmerne 	NOR 	27.66 	59.79 	1:33.16 	 	2:08.59 	 
5 	Markus Malm 	1997 	Anderstorps Sims?llskap 	 	29.48 	1:02.20 	1:35.24 	 	2:09.60 	 
6 	Tony Eriksson 	1995 	J?rvenp??n Uintiklubi 	FIN 	28.90 	1:02.76 	1:36.31 	 	2:10.13 	 
7 	Henry Kerman 	1997 	J?nk?pings Sims?llskap 	 	29.88 	1:03.79 	1:37.88 	 	2:12.54 	 
8 	Jesper Svensson 	1990 	Uddevalla Sim 	 	29.52 	1:02.58 	1:37.86 	 	2:13.69 	 
9 	Markus F?rst 	1996 	V?sby Sims?llskap 	 	28.31 	1:00.90 	1:35.62 	 	2:11.39 	 
10 	Cruiz Llupa 	1997 	Simklubben Sydsim 	 	29.60 	1:02.56 	1:37.01 	 	2:12.36 	 
11 	David Larsson 	1996 	J?nk?pings Sims?llskap 	 	29.81 	1:03.51 	1:38.79 	 	2:14.52 	 
12 	Joel Westerlind 	1996 	H?rn?sands Sims?llskap 	 	29.78 	1:04.26 	1:39.37 	 	2:14.91 	 
13 	Filip Bj?rkholm 	1998 	V?ster?s Sims?llskap 	 	30.27 	1:04.65 	1:39.99 	 	2:17.10 	 
14 	Frederik Nerving 	1997 	Sv?mmeklubben Kvik, Kastrup 	DEN 	30.43 	1:05.01 	1:40.69 	 	2:17.63 	 
15 	Filip Svedberg 	1997 	Skellefte Sims?llskap 34 	 	28.89 	1:02.78 	1:39.89 	 	2:18.29 	 
16 	Carl Rogne 	1996 	S?ffle Sims?llskap 	 	31.29 	1:07.70 	1:46.71 	 	2:26.68 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Skapad av WinGrodan 1.22.06 	Utskriftsdatum 	08 mars 2014 
Licensierad till: Simklubben Neptun 	Utskriftstid 	17:58 
 
Resultat Gren 10 (F?rs?k) - Officiell 
 
 	T?vling 	Swedish Grand Prix 2 	 	Utskriftsdatum 	08 mars 2014 	 
 	T?vlingsort 	Stockholm 	 	Utskriftstid 	11:30 	 
 	Arrang?r 	SSF/SK Neptun 	 	 	 	 
 	Bass?ng 	50m 	 	 	 	 
 	T?vlingsdatum 	08 mars 2014 	 	 	 	 
 
 
Gren 10, 200m Medley Women, F?rs?k 
WR: Ariana Kukors (1989) 2:06.15 2009-07-27 
ER: Katinka Hosszu (1989) 2:07.46 2009-07-27 
SR: Stina Gardell (1990) 2:12.29 2012-05-23 
EJM-kval: 2:20.16 / 2:22.86 
 
 
Plac. 	Namn 	F?dd 	F?rening 	 	50m 	100m 	150m 	 	Tid 	Status 
 
1 	Jaqueline Hippi 	1996 	V?sby Sims?llskap 	 	29.89 	1:06.60 	1:48.11 	 	2:19.45 	 
2 	Janna Ovaska 	1996 	Raision Urheilijat 	FIN 	30.63 	1:06.53 	1:47.61 	 	2:22.17 	 
3 	C?line Bertrand 	1995 	Sk?vde Sims?llskap 	 	30.28 	1:08.46 	1:49.75 	 	2:23.19 	 
4 	Hilla Kortetj?rvi 	1996 	Raision Urheilijat 	FIN 	31.17 	1:08.72 	1:51.58 	 	2:24.29 	 
5 	Ida Sch?tt 	1996 	Sv?mmeklubben Kvik, Kastrup 	DEN 	31.33 	1:10.92 	1:52.60 	 	2:25.41 	 
6 	Emelie ?kerstr?m 	1995 	V?sby Sims?llskap 	 	31.01 	1:09.21 	1:52.96 	 	2:25.74 	 
7 	Hannah Nissen 	1997 	Sv?mmeklubben Kvik, Kastrup 	DEN 	31.41 	1:07.88 	1:52.02 	 	2:25.87 	 
8 	Hanna J?rlund 	1991 	S?dert?rns Sims?llskap 	 	31.56 	1:09.08 	1:52.17 	 	2:26.29 	 
9 	Andrea Hestdal 	1994 	Bergensv?mmerne 	NOR 	31.64 	1:10.41 	1:52.83 	 	2:27.04 	 
10 	Sofia Lindholm 	1993 	M?lndals Allm?nna Sims?llskap 	 	32.09 	1:11.58 	1:55.60 	 	2:28.49 	 
11 	Elin Haugland 	1996 	Bergensv?mmerne 	NOR 	31.20 	1:10.43 	1:54.61 	 	2:29.02 	 
12 	Christine Ekman 	1994 	Simklubben Neptun 	 	32.49 	1:11.38 	1:55.57 	 	2:29.24 	 
13 	Elin Lundgren 	1995 	Simklubben Hajen 	 	31.89 	1:11.27 	1:55.51 	 	2:29.30 	 
14 	Malin Westman 	1995 	M?lndals Allm?nna Sims?llskap 	 	32.79 	1:12.80 	1:55.02 	 	2:29.41 	 
15 	Erica Sj?holm 	1997 	Sj?bo Sims?llskap 	 	31.28 	1:10.08 	1:56.18 	 	2:30.17 	 
16 	Ellen Olsson 	1995 	Simklubben Triton 	 	32.82 	1:11.79 	1:56.92 	 	2:30.50 	 
17 	Ayleen Burt 	1997 	Stockholmspolisens Sim IF 	 	32.32 	1:11.65 	1:56.09 	 	2:30.70 	 
18 	Clara Wiman 	1996 	V?ster?s Sims?llskap 	 	32.02 	1:11.03 	1:54.71 	 	2:30.76 	 
19 	Lina Berggren 	1998 	V?ster?s Sims?llskap 	 	32.23 	1:14.34 	1:56.01 	 	2:30.94 	 
20 	Josefin Hallman 	1995 	S?dert?rns Sims?llskap 	 	32.14 	1:10.89 	1:56.82 	 	2:31.03 	 
21 	Isabelle Hanson 	1998 	J?rf?lla Sims?llskap 	 	32.80 	1:11.40 	1:57.17 	 	2:31.46 	 
22 	Emelie Johansson 	1996 	T?by Sim 	 	32.91 	1:13.48 	1:56.70 	 	2:31.49 	 
23 	Emma Varga 	1997 	Danderyds Sim 	 	32.88 	1:12.41 	1:57.48 	 	2:31.83 	 
24 	Malin Johansson 	1997 	Simklubben Sydsim 	 	32.36 	1:11.59 	1:57.40 	 	2:31.84 	 
25 	Johanna Andersson 	1996 	Simklubben S 02 	 	32.00 	1:11.77 	1:56.91 	 	2:31.98 	 
26 	Josefine Hansson 	1992 	Malm? Kappsimningsklubb 	 	32.05 	1:11.80 	1:55.72 	 	2:32.10 	 
27 	Josefine Almvret 	1999 	J?rf?lla Sims?llskap 	 	33.43 	1:12.03 	1:57.32 	 	2:32.89 	 
28 	Sara H?gglund-Bj?rklund 	1995 	S?dert?rns Sims?llskap 	 	33.00 	1:11.78 	1:57.87 	 	2:33.28 	 
29 	Tove Sparrman 	1996 	V?sby Sims?llskap 	 	32.77 	1:13.72 	1:58.89 	 	2:33.69 	 
30 	Hanna Cederholm 	1997 	Simklubben Laxen 	 	32.57 	1:15.54 	1:58.47 	 	2:34.06 	 
31 	Olivia Berglund 	1998 	Simklubben Poseidon 	 	33.82 	1:16.48 	1:57.67 	 	2:34.16 	 
32 	Emma Rotstam 	1998 	J?rf?lla Sims?llskap 	 	33.32 	1:16.05 	1:59.65 	 	2:34.22 	 
33 	Stina Heimnes 	1997 	Bergensv?mmerne 	NOR 	35.44 	1:17.02 	1:57.46 	 	2:34.42 	 
34 	Elin Sv?rd 	1998 	Falu Sims?llskap 	 	32.64 	1:13.78 	2:00.18 	 	2:36.11 	 
35 	Erika Hultman 	1994 	Simklubben Sydsim 	 	32.91 	1:15.48 	2:00.48 	 	2:36.36 	 
36 	Andr?a Persson 	1999 	V?ster?s Sims?llskap 	 	33.34 	1:17.57 	1:59.77 	 	2:36.74 	 
37 	Lina Berg 	1996 	Simklubben S 02 	 	34.92 	1:19.58 	2:01.98 	 	2:39.94 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Skapad av WinGrodan 1.22.06 	Utskriftsdatum 	08 mars 2014 
Licensierad till: Simklubben Neptun 	Utskriftstid 	11:30 
 
Resultat Gren 10 (Finaler) - Officiell 
 
 	T?vling 	Swedish Grand Prix 2 	 	Utskriftsdatum 	08 mars 2014 	 
 	T?vlingsort 	Stockholm 	 	Utskriftstid 	18:07 	 
 	Arrang?r 	SSF/SK Neptun 	 	 	 	 
 	Bass?ng 	50m 	 	 	 	 
 	T?vlingsdatum 	08 mars 2014 	 	 	 	 
 
 
Gren 10, 200m Medley Women, Finaler 
WR: Ariana Kukors (1989) 2:06.15 2009-07-27 
ER: Katinka Hosszu (1989) 2:07.46 2009-07-27 
SR: Stina Gardell (1990) 2:12.29 2012-05-23 
EJM-kval: 2:20.16 / 2:22.86 
 
 
Plac. 	Namn 	F?dd 	F?rening 	 	50m 	100m 	150m 	 	Tid 	Status 
 
1 	Jaqueline Hippi 	1996 	V?sby Sims?llskap 	 	29.80 	1:06.45 	1:47.19 	 	2:18.02 	 
2 	C?line Bertrand 	1995 	Sk?vde Sims?llskap 	 	29.96 	1:07.15 	1:48.02 	 	2:20.59 	 
3 	Hilla Kortetj?rvi 	1996 	Raision Urheilijat 	FIN 	31.00 	1:07.29 	1:50.69 	 	2:23.86 	 
4 	Hannah Nissen 	1997 	Sv?mmeklubben Kvik, Kastrup 	DEN 	31.58 	1:08.68 	1:51.58 	 	2:24.03 	 
5 	Ida Sch?tt 	1996 	Sv?mmeklubben Kvik, Kastrup 	DEN 	31.33 	1:11.28 	1:52.46 	 	2:24.22 	 
6 	Emelie ?kerstr?m 	1995 	V?sby Sims?llskap 	 	31.09 	1:08.54 	1:51.88 	 	2:24.49 	 
7 	Andrea Hestdal 	1994 	Bergensv?mmerne 	NOR 	31.65 	1:10.49 	1:53.52 	 	2:27.69 	 
8 	Hanna J?rlund 	1991 	S?dert?rns Sims?llskap 	 	32.05 	1:09.93 	1:53.71 	 	2:29.17 	 
9 	Elin Haugland 	1996 	Bergensv?mmerne 	NOR 	31.18 	1:09.65 	1:52.34 	 	2:25.69 	 
10 	Christine Ekman 	1994 	Simklubben Neptun 	 	32.25 	1:10.63 	1:54.16 	 	2:27.40 	 
11 	Malin Westman 	1995 	M?lndals Allm?nna Sims?llskap 	 	32.59 	1:12.98 	1:54.28 	 	2:27.53 	 
12 	Sofia Lindholm 	1993 	M?lndals Allm?nna Sims?llskap 	 	31.62 	1:10.95 	1:54.41 	 	2:27.58 	 
13 	Ayleen Burt 	1997 	Stockholmspolisens Sim IF 	 	31.89 	1:10.98 	1:54.72 	 	2:28.92 	 
14 	Clara Wiman 	1996 	V?ster?s Sims?llskap 	 	31.76 	1:10.57 	1:53.89 	 	2:29.57 	 
15 	Elin Lundgren 	1995 	Simklubben Hajen 	 	32.12 	1:11.89 	1:56.39 	 	2:30.24 	 
16 	Lina Berggren 	1998 	V?ster?s Sims?llskap 	 	32.73 	1:15.09 	1:57.28 	 	2:32.47 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Skapad av WinGrodan 1.22.06 	Utskriftsdatum 	08 mars 2014 
Licensierad till: Simklubben Neptun 	Utskriftstid 	18:07 
 
Resultat Gren 11 (F?rs?k) - Officiell 
 
 	T?vling 	Swedish Grand Prix 2 	 	Utskriftsdatum 	08 mars 2014 	 
 	T?vlingsort 	Stockholm 	 	Utskriftstid 	11:56 	 
 	Arrang?r 	SSF/SK Neptun 	 	 	 	 
 	Bass?ng 	50m 	 	 	 	 
 	T?vlingsdatum 	08 mars 2014 	 	 	 	 
 
 
Gren 11, 400m Freestyle Men, F?rs?k 
WR: Paul Biedermann (1986) 3:40.07 2009-07-26 
ER: Paul Biedermann (1986) 3:40.07 2009-07-26 
SR: Anders Holmertz (1968) 3:46.77 1992-07-29 
EJM-kval: 3:56,86 / 4:01,68 
 
 
Plac. 	Namn 	F?dd 	F?rening 	 	100m 	200m 	300m 	 	Tid 	Status 
 
1 	Henrik Christiansen 	1996 	L?renskog-R?lingen KK 	NOR 	58.50 	1:59.39 	2:59.93 	 	3:58.89 	 
2 	Eetu Piiroinen 	1995 	Simmis Grani 	FIN 	58.22 	1:59.61 	3:00.24 	 	4:00.13 	 
3 	Adam Paulsson 	1995 	Simklubben Elfsborg 	 	57.91 	1:58.90 	3:00.51 	 	4:04.04 	 
4 	Marcus Kr?yer Svendsen 	1997 	Sv?mmeklubben Kvik, Kastrup 	DEN 	57.64 	2:00.16 	3:02.73 	 	4:05.87 	 
5 	Ole Martin Bj?rklykke 	1996 	Aalesunds SLK 	NOR 	59.40 	2:02.22 	3:05.99 	 	4:08.57 	 
6 	Simon Wanna 	1996 	Uddevalla Sim 	 	59.67 	2:03.00 	3:07.31 	 	4:09.75 	 
7 	Victor Johansson 	1998 	J?nk?pings Sims?llskap 	 	1:00.68 	2:04.95 	3:08.38 	 	4:10.14 	 
8 	Eetu Soini 	1996 	Raision Urheilijat 	FIN 	1:00.72 	2:04.78 	3:08.67 	 	4:10.60 	 
9 	Joakim Q Hammarlind 	1993 	Stockholmspolisens Sim IF 	 	1:01.98 	2:05.95 	3:08.71 	 	4:10.81 	 
10 	Daniel Forndal 	1997 	J?nk?pings Sims?llskap 	 	58.94 	2:02.20 	3:06.61 	 	4:11.27 	 
11 	Sigurd Holten B?en 	1997 	Aalesunds SLK 	NOR 	57.62 	2:02.73 	3:08.45 	 	4:11.40 	 
12 	Frederik Mariegaard 	1994 	Sv?mmeklubben Kvik, Kastrup 	DEN 	59.89 	2:04.17 	3:08.94 	 	4:12.62 	 
13 	Gustaf Dahlman 	1997 	V?ster?s Sims?llskap 	 	1:00.87 	2:05.68 	3:10.95 	 	4:13.42 	 
14 	Jonas Aanby 	1995 	Bergensv?mmerne 	NOR 	59.50 	2:03.19 	3:08.50 	 	4:14.34 	 
15 	Viktor Holm 	1996 	Sv?mmeklubben Kvik, Kastrup 	DEN 	1:01.53 	2:07.18 	3:12.25 	 	4:16.93 	 
16 	Emil M?ller 	1994 	Helsingborgs Sims?llskap 	 	1:02.08 	2:07.06 	3:12.64 	 	4:17.17 	 
17 	Oskar Johansson 	1993 	Kungsbacka Sims?llskap 	 	1:00.59 	2:06.73 	3:12.81 	 	4:17.83 	 
18 	Roope Lehtonen 	1996 	Raision Urheilijat 	FIN 	1:02.08 	2:08.41 	3:13.50 	 	4:18.10 	 
19 	Cebastian Christensen 	1998 	Trelleborg Sim 	 	1:01.04 	2:05.28 	3:10.79 	 	4:18.21 	 
20 	Theodor Hansson 	1994 	S?dert?lje Sims?llskap 	 	1:01.75 	2:07.72 	3:14.16 	 	4:18.49 	 
21 	Lukas Steiner 	1998 	V?ster?s Sims?llskap 	 	1:01.48 	2:08.64 	3:14.53 	 	4:18.65 	 
22 	Filip Grimberg 	1998 	J?nk?pings Sims?llskap 	 	1:03.13 	2:09.22 	3:15.22 	 	4:18.94 	 
23 	Anton Andersson 	1993 	J?nk?pings Sims?llskap 	 	1:01.06 	2:06.01 	3:11.98 	 	4:19.05 	 
24 	Henrik Pod?us 	1995 	Norrk?pings Kappsimningsklubb 	 	1:01.78 	2:06.74 	3:12.78 	 	4:19.68 	 
25 	Nils Lervik 	1997 	Asker Sv?mmeklubb 	NOR 	1:03.33 	2:11.20 	3:16.14 	 	4:20.99 	 
26 	Oliver Meng 	1997 	Sv?mmeklubben Kvik, Kastrup 	DEN 	1:02.84 	2:08.99 	3:16.06 	 	4:22.34 	 
27 	Sebastian Karlsson 	1992 	Stockholmspolisens Sim IF 	 	1:01.68 	2:08.53 	3:15.96 	 	4:22.59 	 
28 	Gustav Swedenborg 	1998 	J?rf?lla Sims?llskap 	 	1:03.14 	2:10.68 	3:17.62 	 	4:23.41 	 
29 	Filip Weidlitz 	1997 	Simklubben Neptun 	 	1:01.28 	2:08.40 	3:16.30 	 	4:23.70 	 
30 	Oscar Ekstr?m 	1994 	Link?pings Allm?nna SS 	 	1:01.50 	2:08.06 	3:15.80 	 	4:24.60 	 
31 	Markus Kron 	1994 	S?dert?rns Sims?llskap 	 	1:04.94 	2:14.09 	3:19.55 	 	4:25.16 	 
32 	Filip Bivesand 	1997 	Malm? Kappsimningsklubb 	 	1:02.71 	2:10.13 	3:18.76 	 	4:25.97 	 
33 	Oskar Persson 	1995 	Wisby Sims?llskap 	 	1:04.43 	2:10.81 	3:18.65 	 	4:27.38 	 
34 	Anton Andersson 	1997 	Malm? Kappsimningsklubb 	 	1:03.51 	2:11.08 	3:19.02 	 	4:27.50 	 
35 	Johannes Sk?ld 	1996 	Simklubben S 02 	 	1:02.03 	2:09.89 	3:19.19 	 	4:27.61 	 
36 	Isak Wikstr?m 	1999 	Ume? Sims?llskap 	 	1:02.74 	2:11.45 	3:19.09 	 	4:27.79 	 
37 	Jakob Westrin 	1996 	Sundsvalls Sims?llskap 	 	1:04.44 	2:12.67 	3:21.21 	 	4:29.87 	 
38 	Marcus Kindberg 	1993 	Simklubben Ran 	 	1:02.50 	2:12.07 	3:21.75 	 	4:30.96 	 
39 	Jakob Schariot 	1995 	Simklubben S 02 	 	1:03.50 	2:12.62 	3:22.94 	 	4:32.27 	 
40 	Hugo Wiman 	1997 	V?xj? Sims?llskap 	 	1:04.86 	2:15.18 	3:26.68 	 	4:36.63 	 
41 	Johan J?nsson 	1995 	Simklubben Hajen 	 	1:04.17 	2:14.33 	3:25.83 	 	4:36.93 	 
42 	Anton Johansson 	1996 	Kungsbacka Sims?llskap 	 	1:02.43 	2:12.61 	3:25.66 	 	4:36.95 	 
43 	Fredrik Ekesten 	1995 	Simklubben Ena 	 	1:04.31 	2:17.26 	3:28.91 	 	4:38.32 	 
44 	Markus Malm 	1997 	Anderstorps Sims?llskap 	 	1:04.16 	2:14.83 	3:28.32 	 	4:41.70 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Skapad av WinGrodan 1.22.06 	Utskriftsdatum 	08 mars 2014 
Licensierad till: Simklubben Neptun 	Utskriftstid 	11:56 
 
Resultat Gren 11 (Finaler) - Officiell 
 
 	T?vling 	Swedish Grand Prix 2 	 	Utskriftsdatum 	08 mars 2014 	 
 	T?vlingsort 	Stockholm 	 	Utskriftstid 	18:13 	 
 	Arrang?r 	SSF/SK Neptun 	 	 	 	 
 	Bass?ng 	50m 	 	 	 	 
 	T?vlingsdatum 	08 mars 2014 	 	 	 	 
 
 
Gren 11, 400m Freestyle Men, Finaler 
WR: Paul Biedermann (1986) 3:40.07 2009-07-26 
ER: Paul Biedermann (1986) 3:40.07 2009-07-26 
SR: Anders Holmertz (1968) 3:46.77 1992-07-29 
EJM-kval: 3:56,86 / 4:01,68 
 
 
Plac. 	Namn 	F?dd 	F?rening 	 	100m 	200m 	300m 	 	Tid 	Status 
 
1 	Henrik Christiansen 	1996 	L?renskog-R?lingen KK 	NOR 	58.09 	1:58.44 	2:58.71 	 	3:56.73 	 
2 	Eetu Piiroinen 	1995 	Simmis Grani 	FIN 	57.81 	1:58.54 	2:58.86 	 	3:57.32 	 
3 	Adam Paulsson 	1995 	Simklubben Elfsborg 	 	57.93 	1:58.65 	2:59.29 	 	3:58.63 	 
4 	Ole Martin Bj?rklykke 	1996 	Aalesunds SLK 	NOR 	58.09 	1:59.57 	3:01.41 	 	4:01.79 	 
5 	Marcus Kr?yer Svendsen 	1997 	Sv?mmeklubben Kvik, Kastrup 	DEN 	57.06 	1:58.89 	3:01.55 	 	4:04.53 	 
6 	Victor Johansson 	1998 	J?nk?pings Sims?llskap 	 	59.47 	2:02.31 	3:05.87 	 	4:07.28 	 
7 	Simon Wanna 	1996 	Uddevalla Sim 	 	59.55 	2:02.50 	3:06.31 	 	4:08.36 	 
8 	Eetu Soini 	1996 	Raision Urheilijat 	FIN 	1:01.10 	2:05.67 	3:10.05 	 	4:13.46 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Skapad av WinGrodan 1.22.06 	Utskriftsdatum 	08 mars 2014 
Licensierad till: Simklubben Neptun 	Utskriftstid 	18:13 
 
Resultat Gren 12 (F?rs?k) - Officiell 
 
 	T?vling 	Swedish Grand Prix 2 	 	Utskriftsdatum 	08 mars 2014 	 
 	T?vlingsort 	Stockholm 	 	Utskriftstid 	12:02 	 
 	Arrang?r 	SSF/SK Neptun 	 	 	 	 
 	Bass?ng 	50m 	 	 	 	 
 	T?vlingsdatum 	08 mars 2014 	 	 	 	 
 
 
Gren 12, 50m Freestyle Women, F?rs?k 
WR: Britta Steffen (1983) 23.73 2009-08-02 
ER: Britta Steffen (1983) 23.73 2009-08-02 
SR: Therese Alshammar (1977) 23.88 2009-08-02 
 
 
Plac. 	Namn 	F?dd 	F?rening 	 	 	 	 	 	Tid 	Status 
 
1 	Sarah Sj?str?m 	1993 	S?dert?rns Sims?llskap 	 	 	 	 	 	25.43 	 
2 	Allegra Schaer 	1988 	Red-Fisch Neuch?tel 	SUI 	 	 	 	 	26.50 	 
3 	Nadja Salomonsson 	1992 	V?sby Sims?llskap 	 	 	 	 	 	26.54 	 
4 	Magdalena Kuras 	1988 	Simklubben Triton 	 	 	 	 	 	26.59 	 
5 	Erika Carl?n 	1994 	J?nk?pings Sims?llskap 	 	 	 	 	 	26.79 	 
6 	Liz Hansson 	1988 	Kungsbacka Sims?llskap 	 	 	 	 	 	26.93 	 
7 	Jessica Eriksson 	1995 	Simklubben Neptun 	 	 	 	 	 	26.97 	 
8 	Elise N?ss Olsen 	1997 	Asker Sv?mmeklubb 	NOR 	 	 	 	 	27.11 	 
9 	Julie B Petersen 	1994 	Sv?mmeklubben Kvik, Kastrup 	DEN 	 	 	 	 	27.16 	 
10 	Wanda Dollmayer 	1996 	Simklubben Ran 	 	 	 	 	 	27.18 	 
11 	Klara Thormalm 	1998 	Hvetlanda Sims?llskap 	 	 	 	 	 	27.20 	 
12 	Victoria Rung 	1992 	Madla Sv?mmeklubb 	NOR 	 	 	 	 	27.40 	 
13 	Eveliina Kallio 	1999 	Raision Urheilijat 	FIN 	 	 	 	 	27.47 	 
14 	Matilda Weiler 	1998 	Helsingborgs Sims?llskap 	 	 	 	 	 	27.54 	 
15 	Sofie Sj?berg 	1994 	Helsingborgs Sims?llskap 	 	 	 	 	 	27.68 	 
16 	Felicia Hedman 	1995 	V?sby Sims?llskap 	 	 	 	 	 	27.69 	 
17 	Emma Varga 	1997 	Danderyds Sim 	 	 	 	 	 	27.72 	 
18 	Linn?a Bielicz 	1994 	G?teborg Sim 	 	 	 	 	 	27.73 	 
19 	Alma Thormalm 	1996 	J?nk?pings Sims?llskap 	 	 	 	 	 	27.77 	 
20 	Madelene Andersson 	1991 	V?xj? Sims?llskap 	 	 	 	 	 	27.80 	 
21 	Emma Sj?sten 	1996 	V?sby Sims?llskap 	 	 	 	 	 	27.82 	 
22 	Rebecka Gustafsson 	1998 	Simklubben Ena 	 	 	 	 	 	27.85 	 
23 	Natalie Kosiander 	1998 	L?renskog-R?lingen KK 	NOR 	 	 	 	 	27.88 	 
24 	Ronja Wikstr?m 	1996 	Ume? Sims?llskap 	 	 	 	 	 	27.95 	 
25 	Christin Heina 	1996 	Simklubben S 02 	 	 	 	 	 	28.06 	 
26 	Linda Holmgren 	1993 	Skellefte Sims?llskap 34 	 	 	 	 	 	28.07 	 
27 	Jesephina Bartela 	1994 	Sv?mmeklubben Kvik, Kastrup 	DEN 	 	 	 	 	28.13 	 
28 	Sara Linn? 	1997 	G?teborg Sim 	 	 	 	 	 	28.15 	 
29 	Alba For?s 	1998 	Simklubben Triton 	 	 	 	 	 	28.21 	 
29 	Josephine Holm 	1999 	Sv?mmeklubben Kvik, Kastrup 	DEN 	 	 	 	 	28.21 	 
31 	Anna Eriksson 	1999 	SK Str?ngn?s Frisimmare 	 	 	 	 	 	28.30 	 
32 	Viktoria Reinhold 	1996 	G?teborg Sim 	 	 	 	 	 	28.33 	 
33 	Louise Hjalmarsson 	1997 	Sk?vde Sims?llskap 	 	 	 	 	 	28.41 	 
34 	Moa St?hl 	1995 	Simklubben Triton 	 	 	 	 	 	28.42 	 
35 	Emelie Stenhammar 	1993 	Sk?vde Sims?llskap 	 	 	 	 	 	28.59 	 
36 	Josefin Eriksen 	1995 	J?rf?lla Sims?llskap 	 	 	 	 	 	28.64 	 
37 	Karin ?str?m 	1996 	J?rf?lla Sims?llskap 	 	 	 	 	 	29.02 	 
38 	Elin Berggren 	1996 	V?ster?s Sims?llskap 	 	 	 	 	 	29.05 	 
39 	Inez Kristensson 	1997 	G?teborg Sim 	 	 	 	 	 	29.16 	 
40 	Erica Christensen 	1997 	S?dert?lje Sims?llskap 	 	 	 	 	 	29.17 	 
41 	Alfhild Kristensson 	1999 	G?teborg Sim 	 	 	 	 	 	29.23 	 
42 	Hannah Brunzell 	2001 	V?ster?s Sims?llskap 	 	 	 	 	 	29.48 	 
43 	Daniella Bender 	1996 	Sv?mmeklubben Kvik, Kastrup 	DEN 	 	 	 	 	29.62 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Skapad av WinGrodan 1.22.06 	Utskriftsdatum 	08 mars 2014 
Licensierad till: Simklubben Neptun 	Utskriftstid 	12:02 
 
Resultat Gren 12 (Finaler) - Officiell 
 
 	T?vling 	Swedish Grand Prix 2 	 	Utskriftsdatum 	08 mars 2014 	 
 	T?vlingsort 	Stockholm 	 	Utskriftstid 	18:19 	 
 	Arrang?r 	SSF/SK Neptun 	 	 	 	 
 	Bass?ng 	50m 	 	 	 	 
 	T?vlingsdatum 	08 mars 2014 	 	 	 	 
 
 
Gren 12, 50m Freestyle Women, Finaler 
WR: Britta Steffen (1983) 23.73 2009-08-02 
ER: Britta Steffen (1983) 23.73 2009-08-02 
SR: Therese Alshammar (1977) 23.88 2009-08-02 
 
 
Plac. 	Namn 	F?dd 	F?rening 	 	 	 	 	 	Tid 	Status 
 
1 	Sarah Sj?str?m 	1993 	S?dert?rns Sims?llskap 	 	 	 	 	 	24.87 	 
2 	Magdalena Kuras 	1988 	Simklubben Triton 	 	 	 	 	 	26.43 	 
3 	Nadja Salomonsson 	1992 	V?sby Sims?llskap 	 	 	 	 	 	26.46 	 
4 	Allegra Schaer 	1988 	Red-Fisch Neuch?tel 	SUI 	 	 	 	 	26.52 	 
5 	Erika Carl?n 	1994 	J?nk?pings Sims?llskap 	 	 	 	 	 	26.54 	 
6 	Liz Hansson 	1988 	Kungsbacka Sims?llskap 	 	 	 	 	 	26.56 	 
7 	Elise N?ss Olsen 	1997 	Asker Sv?mmeklubb 	NOR 	 	 	 	 	26.82 	 
8 	Jessica Eriksson 	1995 	Simklubben Neptun 	 	 	 	 	 	26.89 	 
9 	Julie B Petersen 	1994 	Sv?mmeklubben Kvik, Kastrup 	DEN 	 	 	 	 	26.83 	 
10 	Wanda Dollmayer 	1996 	Simklubben Ran 	 	 	 	 	 	27.04 	 
11 	Klara Thormalm 	1998 	Hvetlanda Sims?llskap 	 	 	 	 	 	27.29 	 
12 	Victoria Rung 	1992 	Madla Sv?mmeklubb 	NOR 	 	 	 	 	27.42 	 
13 	Eveliina Kallio 	1999 	Raision Urheilijat 	FIN 	 	 	 	 	27.43 	 
14 	Felicia Hedman 	1995 	V?sby Sims?llskap 	 	 	 	 	 	27.57 	 
15 	Matilda Weiler 	1998 	Helsingborgs Sims?llskap 	 	 	 	 	 	27.70 	 
16 	Sofie Sj?berg 	1994 	Helsingborgs Sims?llskap 	 	 	 	 	 	27.71 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Skapad av WinGrodan 1.22.06 	Utskriftsdatum 	08 mars 2014 
Licensierad till: Simklubben Neptun 	Utskriftstid 	18:19 
 
Resultat Gren 13 (F?rs?k) - Officiell 
 
 	T?vling 	Swedish Grand Prix 2 	 	Utskriftsdatum 	08 mars 2014 	 
 	T?vlingsort 	Stockholm 	 	Utskriftstid 	12:20 	 
 	Arrang?r 	SSF/SK Neptun 	 	 	 	 
 	Bass?ng 	50m 	 	 	 	 
 	T?vlingsdatum 	08 mars 2014 	 	 	 	 
 
 
Gren 13, 200m Breaststroke Men, F?rs?k 
WR: Akihiro Yamaguchi (1994) 2:07.01 2012-09-15 
ER: Daniel Gyurta (1989) 2:07.23 2013-08-02 
SR: Martin Gustavsson (1980) 2:13.81 2004-05-12 
EJM-kval: 2:18.40 / 2:20.32 
 
 
Plac. 	Namn 	F?dd 	F?rening 	 	50m 	100m 	150m 	 	Tid 	Status 
 
1 	Erik Persson 	1994 	Kungsbacka Sims?llskap 	 	32.70 	1:08.46 	1:44.30 	 	2:19.96 	 
2 	Gulliver Koch 	1992 	Uddevalla Sim 	 	31.51 	1:06.85 	1:43.75 	 	2:21.24 	 
3 	Emil Klingberg 	1987 	Sv?mmeklubben Kvik, Kastrup 	DEN 	32.32 	1:09.64 	1:48.09 	 	2:25.20 	 
4 	Andreas Elofsson 	1995 	Uddevalla Sim 	 	32.23 	1:09.47 	1:47.51 	 	2:25.56 	 
5 	Adam Paulsson 	1995 	Simklubben Elfsborg 	 	32.95 	1:10.03 	1:47.39 	 	2:25.67 	 
6 	Marcus Svensson 	1992 	Simklubben Triton 	 	31.91 	1:08.28 	1:47.33 	 	2:25.74 	 
7 	Andreas Manum Hagby 	1995 	Asker Sv?mmeklubb 	NOR 	33.40 	1:11.03 	1:48.57 	 	2:26.17 	 
8 	Robert Palosaari 	1992 	V?sby Sims?llskap 	 	33.47 	1:11.44 	1:48.68 	 	2:26.24 	 
9 	Noa Koch 	1996 	Uddevalla Sim 	 	32.96 	1:09.61 	1:47.53 	 	2:26.40 	 
10 	Daniel R?is?nen 	1999 	T?by Sim 	 	32.91 	1:11.10 	1:49.48 	 	2:26.87 	 
11 	Kevin Thorvaldsson 	1995 	J?nk?pings Sims?llskap 	 	33.01 	1:10.85 	1:49.22 	 	2:27.09 	 
12 	Sebastian Dobrescu 	1994 	J?nk?pings Sims?llskap 	 	32.73 	1:10.04 	1:48.53 	 	2:27.28 	 
13 	Linus Kanth 	1991 	V?ster?s Sims?llskap 	 	33.73 	1:11.54 	1:50.41 	 	2:29.12 	 
14 	Teodor Widerberg 	1998 	Simklubben Laxen 	 	33.37 	1:11.60 	1:49.96 	 	2:29.19 	 
15 	Andreas F?rst 	1990 	V?sby Sims?llskap 	 	33.87 	1:11.72 	1:50.73 	 	2:30.00 	 
16 	Jeremy Peter 	1988 	Kungsbacka Sims?llskap 	 	33.92 	1:12.23 	1:51.65 	 	2:30.10 	 
17 	Johan Dahlgren 	1986 	Stockholmspolisens Sim IF 	 	33.83 	1:12.22 	1:51.03 	 	2:30.65 	 
18 	Niklas Tour 	1989 	Simklubben Neptun 	 	32.15 	1:09.29 	1:48.96 	 	2:30.69 	 
18 	Rasmus Wetterborg 	1996 	Simklubben Triton 	 	33.74 	1:11.75 	1:50.72 	 	2:30.69 	 
20 	Jacob J?rgensen 	1997 	Sv?mmeklubben Kvik, Kastrup 	DEN 	34.27 	1:13.39 	1:52.56 	 	2:31.30 	 
21 	Marcus Heggtveit L?v? 	1996 	Asker Sv?mmeklubb 	NOR 	33.58 	1:11.34 	1:51.01 	 	2:31.46 	 
22 	Emil Hammarlund 	1995 	Simklubben Elfsborg 	 	32.35 	1:10.51 	1:50.62 	 	2:31.82 	 
23 	Felix Nilsson 	1990 	Simklubben Laxen 	 	33.46 	1:11.79 	1:51.30 	 	2:32.35 	 
24 	Mikko Pesso 	1997 	Simmis Grani 	FIN 	34.85 	1:12.86 	1:53.00 	 	2:34.22 	 
25 	Petter Fredriksson 	1997 	Simklubben Hajen 	 	35.03 	1:13.98 	1:53.96 	 	2:34.31 	 
26 	Joakim L?fgren 	1992 	Simklubben Laxen 	 	33.89 	1:12.56 	1:53.31 	 	2:35.00 	 
27 	Denis Marijanovic 	1996 	S?dert?rns Sims?llskap 	 	34.38 	1:13.38 	1:53.96 	 	2:36.24 	 
28 	H?kon Brennhagen 	1993 	L?renskog-R?lingen KK 	NOR 	36.77 	1:16.86 	1:56.99 	 	2:36.31 	 
29 	Alfred Bj?rudd 	1996 	Simklubben Laxen 	 	35.50 	1:15.47 	1:56.68 	 	2:37.40 	 
30 	J?rgen Scheie Br?then 	1995 	L?renskog-R?lingen KK 	NOR 	33.87 	1:12.87 	1:55.45 	 	2:37.89 	 
31 	Jakob Helman 	1996 	Malm? Kappsimningsklubb 	 	35.25 	1:14.46 	1:56.22 	 	2:38.85 	 
32 	Mikkel Hounsgaard 	1993 	Sv?mmeklubben Kvik, Kastrup 	DEN 	33.83 	1:14.10 	1:56.56 	 	2:38.95 	 
33 	Nisse Anttila 	1987 	Varberg Sim 	 	33.34 	1:12.59 	1:54.87 	 	2:39.46 	 
34 	Julius Ekstrand 	1998 	Simklubben Poseidon 	 	36.24 	1:18.53 	2:02.98 	 	2:48.55 	 
- 	Robin Fr?stberg 	1996 	Kalmar Sims?llskap 	 	 	 	 	 	DSQ 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Skapad av WinGrodan 1.22.06 	Utskriftsdatum 	08 mars 2014 
Licensierad till: Simklubben Neptun 	Utskriftstid 	12:20 
 
Resultat Gren 13 (Finaler) - Officiell 
 
 	T?vling 	Swedish Grand Prix 2 	 	Utskriftsdatum 	08 mars 2014 	 
 	T?vlingsort 	Stockholm 	 	Utskriftstid 	18:28 	 
 	Arrang?r 	SSF/SK Neptun 	 	 	 	 
 	Bass?ng 	50m 	 	 	 	 
 	T?vlingsdatum 	08 mars 2014 	 	 	 	 
 
 
Gren 13, 200m Breaststroke Men, Finaler 
WR: Akihiro Yamaguchi (1994) 2:07.01 2012-09-15 
ER: Daniel Gyurta (1989) 2:07.23 2013-08-02 
SR: Martin Gustavsson (1980) 2:13.81 2004-05-12 
EJM-kval: 2:18.40 / 2:20.32 
 
 
Plac. 	Namn 	F?dd 	F?rening 	 	50m 	100m 	150m 	 	Tid 	Status 
 
1 	Erik Persson 	1994 	Kungsbacka Sims?llskap 	 	31.83 	1:05.86 	1:40.94 	 	2:15.95 	 
2 	Gulliver Koch 	1992 	Uddevalla Sim 	 	31.29 	1:06.19 	1:41.77 	 	2:18.84 	 
3 	Andreas Manum Hagby 	1995 	Asker Sv?mmeklubb 	NOR 	32.32 	1:09.07 	1:46.11 	 	2:23.45 	 
4 	Robert Palosaari 	1992 	V?sby Sims?llskap 	 	32.19 	1:09.08 	1:46.17 	 	2:24.55 	 
5 	Adam Paulsson 	1995 	Simklubben Elfsborg 	 	33.12 	1:10.03 	1:48.21 	 	2:26.01 	 
6 	Andreas Elofsson 	1995 	Uddevalla Sim 	 	31.91 	1:08.79 	1:47.57 	 	2:26.49 	 
7 	Marcus Svensson 	1992 	Simklubben Triton 	 	32.10 	1:09.18 	1:47.61 	 	2:26.71 	 
8 	Emil Klingberg 	1987 	Sv?mmeklubben Kvik, Kastrup 	DEN 	32.72 	1:10.62 	1:49.76 	 	2:29.84 	 
9 	Daniel R?is?nen 	1999 	T?by Sim 	 	32.63 	1:09.59 	1:47.94 	 	2:24.25 	 
10 	Noa Koch 	1996 	Uddevalla Sim 	 	32.84 	1:09.33 	1:47.41 	 	2:25.33 	 
11 	Kevin Thorvaldsson 	1995 	J?nk?pings Sims?llskap 	 	33.33 	1:11.25 	1:49.68 	 	2:27.97 	 
12 	Sebastian Dobrescu 	1994 	J?nk?pings Sims?llskap 	 	32.75 	1:10.68 	1:49.21 	 	2:28.70 	 
13 	Andreas F?rst 	1990 	V?sby Sims?llskap 	 	33.50 	1:11.43 	1:50.52 	 	2:29.05 	 
14 	Teodor Widerberg 	1998 	Simklubben Laxen 	 	33.64 	1:11.66 	1:50.38 	 	2:30.08 	 
15 	Linus Kanth 	1991 	V?ster?s Sims?llskap 	 	34.01 	1:12.30 	1:51.95 	 	2:32.61 	 
- 	Jeremy Peter 	1988 	Kungsbacka Sims?llskap 	 	 	 	 	 	DSQ 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Skapad av WinGrodan 1.22.06 	Utskriftsdatum 	08 mars 2014 
Licensierad till: Simklubben Neptun 	Utskriftstid 	18:28 
 
Resultat Gren 14 (Finaler) - Officiell 
 
 	T?vling 	Swedish Grand Prix 2 	 	Utskriftsdatum 	08 mars 2014 	 
 	T?vlingsort 	Stockholm 	 	Utskriftstid 	18:49 	 
 	Arrang?r 	SSF/SK Neptun 	 	 	 	 
 	Bass?ng 	50m 	 	 	 	 
 	T?vlingsdatum 	08 mars 2014 	 	 	 	 
 
 
Gren 14, 1500m Freestyle Women, Finaler 
WR: Katie Ledecky (1997) 15:36.53 2013-07-30 
ER: Lotte Friis (1988) 15:38.88 2013-07-30 
SR: Gabriella Fagundez (1985) 16:39.98 2007-06-25 
EJM-kval: 17:29.64 / 17:38.47 
 
 
Plac. 	Namn 	F?dd 	F?rening 	 	100m 	200m 	300m 	400m 	Tid 	Status 
 	 	 	 	 	500m 	600m 	700m 	800m 	 	 
 	 	 	 	 	900m 	1000m 	1100m 	1200m 	 	 
 	 	 	 	 	1300m 	1400m 	 	 	 	 
 
1 	Laura Lajunen 	1992 	Simklubben Neptun 	 	1:05.36 	2:14.40 	3:23.99 	4:33.70 	17:06.92 	 
 	 	 	 	 	5:43.45 	6:52.68 	8:02.35 	9:12.18 	 	 
 	 	 	 	 	10:20.87 	11:28.68 	12:36.64 	13:44.52 	 	 
 	 	 	 	 	14:52.68 	16:00.85 	 	 	 	 
2 	Erica Dahlgren 	1997 	Simklubben S 02 	 	1:04.80 	2:14.19 	3:24.14 	4:34.13 	17:23.23 	 
 	 	 	 	 	5:43.20 	6:52.87 	8:02.52 	9:12.50 	 	 
 	 	 	 	 	10:22.13 	11:31.87 	12:42.85 	13:54.26 	 	 
 	 	 	 	 	15:05.89 	16:16.96 	 	 	 	 
3 	Alba For?s 	1998 	Simklubben Triton 	 	1:06.11 	2:16.60 	3:27.21 	4:37.94 	17:23.40 	 
 	 	 	 	 	5:48.12 	6:58.56 	8:08.51 	9:18.34 	 	 
 	 	 	 	 	10:28.62 	11:38.73 	12:49.39 	14:00.06 	 	 
 	 	 	 	 	15:10.39 	16:18.58 	 	 	 	 
4 	Emma Wael 	1993 	Sv?mmeklubben Kvik, Kastrup 	DEN 	1:06.65 	2:17.73 	3:29.11 	4:41.26 	17:36.20 	 
 	 	 	 	 	5:52.43 	7:02.35 	8:12.43 	9:22.77 	 	 
 	 	 	 	 	10:33.48 	11:44.63 	12:54.70 	14:05.36 	 	 
 	 	 	 	 	15:16.18 	16:27.59 	 	 	 	 
5 	Ellen Olsson 	1995 	Simklubben Triton 	 	1:07.42 	2:18.27 	3:29.61 	4:40.83 	17:48.24 	 
 	 	 	 	 	5:52.41 	7:03.43 	8:14.51 	9:25.72 	 	 
 	 	 	 	 	10:37.33 	11:49.31 	13:00.83 	14:12.72 	 	 
 	 	 	 	 	15:24.75 	16:36.84 	 	 	 	 
6 	Benita Haikola 	1989 	Stockholmspolisens Sim IF 	 	1:06.38 	2:16.21 	3:26.38 	4:37.08 	17:51.00 	 
 	 	 	 	 	5:48.19 	6:59.00 	8:10.14 	9:21.47 	 	 
 	 	 	 	 	10:33.34 	11:45.05 	12:57.18 	14:09.85 	 	 
 	 	 	 	 	15:23.37 	16:37.79 	 	 	 	 
7 	Silje Mari Bj?rklykke 	2000 	Aalesunds SLK 	NOR 	1:09.75 	2:22.23 	3:34.81 	4:48.23 	17:59.94 	 
 	 	 	 	 	6:01.31 	7:14.21 	8:26.71 	9:40.02 	 	 
 	 	 	 	 	10:53.14 	12:05.74 	13:17.59 	14:29.88 	 	 
 	 	 	 	 	15:40.98 	16:51.91 	 	 	 	 
8 	Karianne Reinertsen 	1997 	Bergensv?mmerne 	NOR 	1:07.17 	2:20.33 	3:33.43 	4:46.76 	18:00.68 	 
 	 	 	 	 	5:59.67 	7:12.25 	8:24.47 	9:36.25 	 	 
 	 	 	 	 	10:48.81 	12:01.65 	13:14.43 	14:27.02 	 	 
 	 	 	 	 	15:39.19 	16:50.81 	 	 	 	 
9 	Erica Sj?holm 	1997 	Sj?bo Sims?llskap 	 	1:06.29 	2:16.97 	3:27.86 	4:39.54 	18:08.31 	 
 	 	 	 	 	5:51.56 	7:03.72 	8:17.25 	9:31.34 	 	 
 	 	 	 	 	10:45.14 	11:59.36 	13:13.45 	14:27.92 	 	 
 	 	 	 	 	15:41.45 	16:55.47 	 	 	 	 
10 	Carin Klasson 	1995 	S?dert?rns Sims?llskap 	 	1:08.90 	2:21.93 	3:35.27 	4:48.54 	18:12.15 	 
 	 	 	 	 	6:01.81 	7:14.42 	8:27.32 	9:40.62 	 	 
 	 	 	 	 	10:54.55 	12:08.40 	13:22.43 	14:36.17 	 	 
 	 	 	 	 	15:49.69 	17:03.08 	 	 	 	 
11 	Amina Gummesson 	1993 	V?xj? Sims?llskap 	 	1:06.73 	2:18.75 	3:31.50 	4:44.98 	18:13.38 	 
 	 	 	 	 	5:58.24 	7:12.16 	8:26.35 	9:40.58 	 	 
 	 	 	 	 	10:55.36 	12:10.16 	13:23.35 	14:36.66 	 	 
 	 	 	 	 	15:50.41 	17:03.83 	 	 	 	 
12 	Isabelle Hanson 	1998 	J?rf?lla Sims?llskap 	 	1:10.56 	2:24.86 	3:38.64 	4:51.71 	18:15.30 	 
 	 	 	 	 	6:04.61 	7:17.80 	8:31.43 	9:45.00 	 	 
 	 	 	 	 	10:58.70 	12:12.57 	13:25.21 	14:38.25 	 	 
 	 	 	 	 	15:51.44 	17:04.44 	 	 	 	 
13 	Josefine Hansson 	1992 	Malm? Kappsimningsklubb 	 	1:10.41 	2:23.73 	3:36.07 	4:48.23 	18:15.96 	 
 	 	 	 	 	6:00.72 	7:13.00 	8:26.32 	9:39.66 	 	 
 	 	 	 	 	10:53.26 	12:06.55 	13:19.88 	14:33.61 	 	 
 	 	 	 	 	15:48.08 	17:02.36 	 	 	 	 
14 	Sofia Heimsten 	1997 	Simklubben Sydsim 	 	1:09.32 	2:22.31 	3:35.38 	4:48.79 	18:19.40 	 
 	 	 	 	 	6:02.42 	7:16.00 	8:29.70 	9:43.69 	 	 
 	 	 	 	 	10:57.81 	12:11.73 	13:25.84 	14:39.93 	 	 
 	 	 	 	 	15:53.87 	17:08.55 	 	 	 	 
15 	Louise Halld?n 	1998 	V?sby Sims?llskap 	 	1:08.96 	2:21.38 	3:33.74 	4:46.34 	18:24.12 	 
 	 	 	 	 	5:59.92 	7:12.98 	8:26.90 	9:41.53 	 	 
 	 	 	 	 	10:56.40 	12:11.39 	13:26.16 	14:41.05 	 	 
 	 	 	 	 	15:56.26 	17:11.01 	 	 	 	 
16 	Ida Eriksen 	1997 	J?rf?lla Sims?llskap 	 	1:10.68 	2:25.22 	3:39.23 	4:53.85 	18:32.16 	 
 	 	 	 	 	6:09.11 	7:23.95 	8:39.15 	9:54.14 	 	 
 	 	 	 	 	11:09.20 	12:24.31 	13:37.80 	14:52.04 	 	 
 	 	 	 	 	16:06.72 	17:20.35 	 	 	 	 
17 	Emma Sundstedt 	1998 	Sp?rv?gens Simf?rening 	 	1:09.55 	2:24.19 	3:38.97 	4:53.49 	18:33.69 	 
 	 	 	 	 	6:07.54 	7:23.20 	8:37.07 	9:51.67 	 	 
 	 	 	 	 	11:07.08 	12:21.36 	13:36.23 	14:50.82 	 	 
 	 	 	 	 	16:05.75 	17:20.79 	 	 	 	 
18 	Emma Rotstam 	1998 	J?rf?lla Sims?llskap 	 	1:10.07 	2:24.43 	3:38.76 	4:52.83 	18:37.62 	 
 	 	 	 	 	6:07.31 	7:22.04 	8:36.83 	9:52.19 	 	 
 	 	 	 	 	11:07.81 	12:22.96 	13:38.13 	14:53.53 	 	 
 	 	 	 	 	16:08.99 	17:24.66 	 	 	 	 
19 	Alice Sundberg 	1999 	T?by Sim 	 	1:08.99 	2:22.69 	3:36.50 	4:50.56 	18:37.71 	 
 	 	 	 	 	6:05.09 	7:19.63 	8:34.38 	9:49.70 	 	 
 	 	 	 	 	11:05.17 	12:21.12 	13:37.02 	14:52.28 	 	 
 	 	 	 	 	16:08.24 	17:24.41 	 	 	 	 
20 	Augusta Andersson 	1997 	Sj?bo Sims?llskap 	 	1:11.04 	2:24.63 	3:38.68 	4:53.65 	18:40.93 	 
 	 	 	 	 	6:08.65 	7:23.72 	8:38.87 	9:54.06 	 	 
 	 	 	 	 	11:09.03 	12:24.41 	13:39.35 	14:55.07 	 	 
 	 	 	 	 	16:10.58 	17:26.56 	 	 	 	 
21 	Johanna Johnsson 	1997 	V?xj? Sims?llskap 	 	1:10.59 	2:25.25 	3:40.04 	4:55.86 	18:54.17 	 
 	 	 	 	 	6:11.48 	7:27.27 	8:43.64 	9:59.90 	 	 
 	 	 	 	 	11:16.92 	12:33.56 	13:50.71 	15:07.33 	 	 
 	 	 	 	 	16:24.28 	17:40.50 	 	 	 	 
22 	Emma ?hman 	1997 	Wisby Sims?llskap 	 	1:10.08 	2:25.04 	3:40.52 	4:56.10 	19:00.01 	 
 	 	 	 	 	6:11.78 	7:27.61 	8:43.87 	10:00.31 	 	 
 	 	 	 	 	11:17.28 	12:34.23 	13:51.18 	15:08.49 	 	 
 	 	 	 	 	16:26.27 	17:43.87 	 	 	 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Skapad av WinGrodan 1.22.06 	Utskriftsdatum 	08 mars 2014 
Licensierad till: Simklubben Neptun 	Utskriftstid 	18:49 
 
Resultat Gren 15 (F?rs?k) - Officiell 
 
 	T?vling 	Swedish Grand Prix 2 	 	Utskriftsdatum 	08 mars 2014 	 
 	T?vlingsort 	Stockholm 	 	Utskriftstid 	13:03 	 
 	Arrang?r 	SSF/SK Neptun 	 	 	 	 
 	Bass?ng 	50m 	 	 	 	 
 	T?vlingsdatum 	08 mars 2014 	 	 	 	 
 
 
Gren 15, 50m Butterfly Men, F?rs?k 
WR: Rafael Munoz (1988) 22.43 2009-04-05 
ER: Rafael Munoz (1988) 22.43 2009-04-05 
SR: Lars Fr?lander (1974) 23.56 2008-07-18 
 
 
Plac. 	Namn 	F?dd 	F?rening 	 	 	 	 	 	Tid 	Status 
 
1 	Radovan Siljevski 	1986 	"11 April" - Belgrade 	SRB 	 	 	 	 	24.53 	 
2 	Jesper Jonsson 	1993 	Uddevalla Sim 	 	 	 	 	 	24.94 	 
3 	Sindri Jakobsson 	1991 	Bergensv?mmerne 	NOR 	 	 	 	 	24.99 	 
4 	Pontus Flodqvist 	1988 	Simklubben Neptun 	 	 	 	 	 	25.05 	 
5 	Sebastian Holmberg 	1991 	Simklubben Neptun 	 	 	 	 	 	25.51 	 
6 	Tony Eriksson 	1995 	J?rvenp??n Uintiklubi 	FIN 	 	 	 	 	25.59 	 
7 	Alexander Nystr?m 	1990 	Simklubben Neptun 	 	 	 	 	 	25.66 	 
8 	Jesper Bj?rk 	1993 	Stockholmspolisens Sim IF 	 	 	 	 	 	25.80 	 
9 	Pontus Palmqvist 	1991 	Link?pings Allm?nna SS 	 	 	 	 	 	25.93 	 
10 	Christoffer Carlsen 	1992 	M?lndals Allm?nna Sims?llskap 	 	 	 	 	 	25.94 	 
11 	Niklas Borin 	1989 	Turebergs Simklubb 	 	 	 	 	 	26.03 	 
12 	Rasmus H?rstedt 	1994 	Sv?mmeklubben Kvik, Kastrup 	DEN 	 	 	 	 	26.14 	 
13 	Alfred Christensson 	1998 	Landskrona Sims?llskap 	 	 	 	 	 	26.19 	 
14 	Martin Nilsson 	1993 	Stockholmspolisens Sim IF 	 	 	 	 	 	26.21 	 
15 	Markus F?rst 	1996 	V?sby Sims?llskap 	 	 	 	 	 	26.37 	 
16 	Filip Svedberg 	1997 	Skellefte Sims?llskap 34 	 	 	 	 	 	26.52 	 
17 	Erlend Ulveseter 	1992 	Bergensv?mmerne 	NOR 	 	 	 	 	26.58 	 
18 	Martin Persson 	1992 	Kungsbacka Sims?llskap 	 	 	 	 	 	26.63 	 
19 	Linus Magnusson 	1990 	Simklubben Neptun 	 	 	 	 	 	26.65 	 
20 	John Olsson 	1995 	Simklubben Laxen 	 	 	 	 	 	26.67 	 
21 	Ludvig Strand 	1994 	T?by Sim 	 	 	 	 	 	26.68 	 
22 	Sebastian Pettersson 	1994 	Kung?lvs Sims?llskap 	 	 	 	 	 	26.73 	 
23 	Berend de Waal 	1994 	Aalesunds SLK 	NOR 	 	 	 	 	26.77 	 
24 	Isak Eliasson 	1996 	M?lndals Allm?nna Sims?llskap 	 	 	 	 	 	26.78 	 
24 	Sebastian Bergenzaun 	1991 	Simklubben Poseidon 	 	 	 	 	 	26.78 	 
26 	Jesper Svensson 	1990 	Uddevalla Sim 	 	 	 	 	 	26.79 	 
27 	Sigurd Holten B?en 	1997 	Aalesunds SLK 	NOR 	 	 	 	 	26.80 	 
28 	Andreas Hjalmarsson 	1994 	Karlskrona Sims?llskap 	 	 	 	 	 	26.88 	 
29 	Victor Johansson 	1998 	J?nk?pings Sims?llskap 	 	 	 	 	 	26.89 	 
30 	Henry Kerman 	1997 	J?nk?pings Sims?llskap 	 	 	 	 	 	26.92 	 
31 	Hampus Ny 	1990 	Str?ngn?s Sims?llskap 	 	 	 	 	 	26.93 	 
32 	Martin Dahlberg 	1992 	V?xj? Sims?llskap 	 	 	 	 	 	26.97 	 
33 	Alexander Kotevski 	1994 	Eskilstuna Simklubb 	 	 	 	 	 	26.99 	 
33 	Alexander Ozerov 	1996 	V?sby Sims?llskap 	 	 	 	 	 	26.99 	 
35 	Emil Gustavsson 	1995 	J?nk?pings Sims?llskap 	 	 	 	 	 	27.01 	 
36 	Viktor H?rndahl 	1995 	Kungsbacka Sims?llskap 	 	 	 	 	 	27.03 	 
37 	Axel Wangel 	1994 	Turebergs Simklubb 	 	 	 	 	 	27.07 	 
38 	Samuel T?rnqvist 	1997 	V?sby Sims?llskap 	 	 	 	 	 	27.13 	 
39 	Robin Andr?asson 	1988 	M?lndals Allm?nna Sims?llskap 	 	 	 	 	 	27.16 	 
40 	Henrik Christiansen 	1996 	L?renskog-R?lingen KK 	NOR 	 	 	 	 	27.22 	 
41 	Gustav Eriksson 	1994 	Kungsbacka Sims?llskap 	 	 	 	 	 	27.31 	 
42 	Frederik Nerving 	1997 	Sv?mmeklubben Kvik, Kastrup 	DEN 	 	 	 	 	27.39 	 
43 	Cruiz Llupa 	1997 	Simklubben Sydsim 	 	 	 	 	 	27.58 	 
44 	Anton Johansson 	1996 	Kungsbacka Sims?llskap 	 	 	 	 	 	27.62 	 
45 	Mattias Evaldsson 	1997 	Kalmar Sims?llskap 	 	 	 	 	 	27.74 	 
46 	Joel Westerlind 	1996 	H?rn?sands Sims?llskap 	 	 	 	 	 	27.92 	 
47 	Filip Christensson 	1991 	Landskrona Sims?llskap 	 	 	 	 	 	28.04 	 
48 	Johannes Mariegaard 	1997 	Sv?mmeklubben Kvik, Kastrup 	DEN 	 	 	 	 	28.06 	 
49 	Axel B??the 	1997 	Skuru Idrottsklubb 	 	 	 	 	 	28.12 	 
50 	David Sch?n Svensson 	1993 	Landskrona Sims?llskap 	 	 	 	 	 	28.15 	 
51 	Carl Rogne 	1996 	S?ffle Sims?llskap 	 	 	 	 	 	28.30 	 
52 	David Larsson 	1996 	J?nk?pings Sims?llskap 	 	 	 	 	 	28.62 	 
53 	Viktor Fridsj? 	1998 	J?rf?lla Sims?llskap 	 	 	 	 	 	28.68 	 
54 	Isak Wikstr?m 	1999 	Ume? Sims?llskap 	 	 	 	 	 	28.79 	 
54 	Oskar Davidsson 	1993 	V?xj? Sims?llskap 	 	 	 	 	 	28.79 	 
56 	Gustav Nor?n-Vosveldt 	1996 	H?rn?sands Sims?llskap 	 	 	 	 	 	29.19 	 
57 	Anton Persson 	1994 	Malm? Kappsimningsklubb 	 	 	 	 	 	29.97 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Skapad av WinGrodan 1.22.06 	Utskriftsdatum 	08 mars 2014 
Licensierad till: Simklubben Neptun 	Utskriftstid 	13:03 
 
Resultat Gren 15 (Finaler) - Officiell 
 
 	T?vling 	Swedish Grand Prix 2 	 	Utskriftsdatum 	08 mars 2014 	 
 	T?vlingsort 	Stockholm 	 	Utskriftstid 	18:55 	 
 	Arrang?r 	SSF/SK Neptun 	 	 	 	 
 	Bass?ng 	50m 	 	 	 	 
 	T?vlingsdatum 	08 mars 2014 	 	 	 	 
 
 
Gren 15, 50m Butterfly Men, Finaler 
WR: Rafael Munoz (1988) 22.43 2009-04-05 
ER: Rafael Munoz (1988) 22.43 2009-04-05 
SR: Lars Fr?lander (1974) 23.56 2008-07-18 
 
 
Plac. 	Namn 	F?dd 	F?rening 	 	 	 	 	 	Tid 	Status 
 
1 	Radovan Siljevski 	1986 	"11 April" - Belgrade 	SRB 	 	 	 	 	24.58 	 
2 	Jesper Jonsson 	1993 	Uddevalla Sim 	 	 	 	 	 	24.78 	 
3 	Sindri Jakobsson 	1991 	Bergensv?mmerne 	NOR 	 	 	 	 	25.31 	 
4 	Pontus Flodqvist 	1988 	Simklubben Neptun 	 	 	 	 	 	25.37 	 
5 	Sebastian Holmberg 	1991 	Simklubben Neptun 	 	 	 	 	 	25.56 	 
6 	Alexander Nystr?m 	1990 	Simklubben Neptun 	 	 	 	 	 	25.64 	 
7 	Tony Eriksson 	1995 	J?rvenp??n Uintiklubi 	FIN 	 	 	 	 	25.69 	 
8 	Jesper Bj?rk 	1993 	Stockholmspolisens Sim IF 	 	 	 	 	 	25.90 	 
9 	Martin Nilsson 	1993 	Stockholmspolisens Sim IF 	 	 	 	 	 	25.93 	 
10 	Pontus Palmqvist 	1991 	Link?pings Allm?nna SS 	 	 	 	 	 	26.03 	 
11 	Alfred Christensson 	1998 	Landskrona Sims?llskap 	 	 	 	 	 	26.07 	 
12 	Rasmus H?rstedt 	1994 	Sv?mmeklubben Kvik, Kastrup 	DEN 	 	 	 	 	26.12 	 
13 	Markus F?rst 	1996 	V?sby Sims?llskap 	 	 	 	 	 	26.32 	 
14 	Filip Svedberg 	1997 	Skellefte Sims?llskap 34 	 	 	 	 	 	26.41 	 
15 	Erlend Ulveseter 	1992 	Bergensv?mmerne 	NOR 	 	 	 	 	26.56 	 
- 	Niklas Borin 	1989 	Turebergs Simklubb 	 	 	 	 	 	DSQ 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Skapad av WinGrodan 1.22.06 	Utskriftsdatum 	08 mars 2014 
Licensierad till: Simklubben Neptun 	Utskriftstid 	18:55 
 
Resultat Gren 16 (F?rs?k) - Officiell 
 
 	T?vling 	Swedish Grand Prix 2 	 	Utskriftsdatum 	08 mars 2014 	 
 	T?vlingsort 	Stockholm 	 	Utskriftstid 	13:14 	 
 	Arrang?r 	SSF/SK Neptun 	 	 	 	 
 	Bass?ng 	50m 	 	 	 	 
 	T?vlingsdatum 	08 mars 2014 	 	 	 	 
 
 
Gren 16, 200m Backstroke Women, F?rs?k 
WR: Melissa Franklin (1995) 2:04.06 2012-08-03 
ER: Anastasia Zueva (1990) 2:04.94 2009-08-01 
SR: Henriette Stenkvist (1994) 2:12.64 2010-03-06 
EJM-kval: 2:18.04 / 2:21.43 
 
 
Plac. 	Namn 	F?dd 	F?rening 	 	50m 	100m 	150m 	 	Tid 	Status 
 
1 	Michelle Coleman 	1993 	Sp?rv?gens Simf?rening 	 	32.79 	1:08.77 	1:44.96 	 	2:19.22 	 
2 	Therese Svendsen 	1989 	Simklubben Ran 	 	32.76 	1:07.88 	1:44.66 	 	2:21.18 	 
3 	Marlene Pavlu Lewin 	1997 	Skuru Idrottsklubb 	 	32.72 	1:09.31 	1:46.07 	 	2:21.74 	 
4 	Maria Galic 	1995 	J?nk?pings Sims?llskap 	 	33.96 	1:10.36 	1:47.52 	 	2:23.60 	 
5 	Miranda Arvidsson 	1998 	Kalmar Sims?llskap 	 	33.00 	1:09.19 	1:47.39 	 	2:24.75 	 
6 	Johanna Pettersson 	1996 	J?nk?pings Sims?llskap 	 	34.15 	1:10.35 	1:47.75 	 	2:24.88 	 
7 	Hannah Nissen 	1997 	Sv?mmeklubben Kvik, Kastrup 	DEN 	34.21 	1:11.04 	1:48.49 	 	2:25.87 	 
8 	Emelie B?ck 	1996 	V?sby Sims?llskap 	 	33.75 	1:10.68 	1:48.59 	 	2:26.21 	 
9 	Vilma Unnermark 	1997 	S?dert?rns Sims?llskap 	 	34.97 	1:12.30 	1:50.06 	 	2:26.41 	 
10 	Hanna J?rlund 	1991 	S?dert?rns Sims?llskap 	 	35.95 	1:12.88 	1:49.69 	 	2:26.42 	 
11 	Josefin Eriksen 	1995 	J?rf?lla Sims?llskap 	 	33.93 	1:10.40 	1:48.33 	 	2:26.89 	 
12 	Nike Kruners 	1996 	Varberg Sim 	 	34.79 	1:12.42 	1:50.85 	 	2:29.08 	 
13 	Christine Ekman 	1994 	Simklubben Neptun 	 	36.13 	1:14.34 	1:53.30 	 	2:29.70 	 
14 	Sara Linn? 	1997 	G?teborg Sim 	 	35.04 	1:12.55 	1:51.22 	 	2:29.89 	 
15 	Linnea Wran? 	1998 	Kalmar Sims?llskap 	 	34.10 	1:11.92 	1:51.00 	 	2:29.95 	 
16 	Clara Wiman 	1996 	V?ster?s Sims?llskap 	 	35.35 	1:13.91 	1:52.46 	 	2:30.07 	 
17 	Felicia Hedman 	1995 	V?sby Sims?llskap 	 	35.37 	1:13.89 	1:52.07 	 	2:30.43 	 
18 	Josefin Lewton 	1997 	Kalmar Sims?llskap 	 	35.54 	1:14.10 	1:53.46 	 	2:31.73 	 
19 	Josefine Almvret 	1999 	J?rf?lla Sims?llskap 	 	35.29 	1:13.60 	1:53.45 	 	2:32.60 	 
20 	Malin Johansson 	1997 	Simklubben Sydsim 	 	35.71 	1:14.84 	1:54.15 	 	2:32.76 	 
21 	Paulina Bj?rkbacka 	1995 	Harn?s Skutsk?r Sims?llskap 	 	35.42 	1:13.83 	1:53.91 	 	2:32.97 	 
22 	Lovisa Klar?n 	1992 	S?dert?rns Sims?llskap 	 	34.05 	1:12.09 	1:52.20 	 	2:33.18 	 
23 	Linda Baron 	1995 	J?rf?lla Sims?llskap 	 	36.56 	1:15.73 	1:54.95 	 	2:34.14 	 
24 	Emma Varga 	1997 	Danderyds Sim 	 	35.50 	1:13.97 	1:54.52 	 	2:34.78 	 
25 	Ebba Stillman 	1996 	J?nk?pings Sims?llskap 	 	35.85 	1:15.08 	1:55.16 	 	2:34.90 	 
26 	Sara H?gglund-Bj?rklund 	1995 	S?dert?rns Sims?llskap 	 	36.54 	1:15.94 	1:56.26 	 	2:36.12 	 
27 	Lisa Skogeng 	1996 	Bergensv?mmerne 	NOR 	37.03 	1:16.39 	1:56.33 	 	2:36.47 	 
28 	Ayleen Burt 	1997 	Stockholmspolisens Sim IF 	 	36.50 	1:16.11 	1:57.09 	 	2:38.08 	 
 	 	 	 	 	 	 	 	 	 	 
 
 
Skapad av WinGrodan 1.22.06 	Utskriftsdatum 	08 mars 2014 
Licensierad till: Simklubben Neptun 	Utskriftstid 	13:14 
 
Resultat Gren 16 (Finaler) - Officiell 
 
 	T?vling 	Swedish Grand Prix 2 	 	Utskriftsdatum 	08 mars 2014 	 
 	T?vlingsort 	Stockholm 	 	Utskriftstid 	19:04 	 
 	Arrang?r 	SSF/SK Neptun 	 	 	 	 
 	Bass?ng 	50m 	 	 	 	 
 	T?vlingsdatum 	08 mars 2014 	 	 	 	 
 
 
Gren 16, 200m Backstroke Women, Finaler 
WR: Melissa Franklin (1995) 2:04.06 2012-08-03 
ER: Anastasia Zueva (1990) 2:04.94 2009-08-01 
SR: Henriette Stenkvist (1994) 2:12.64 2010-03-06 
EJM-kval: 2:18.04 / 2:21.43 
 
 
Plac. 	Namn 	F?dd 	F?rening 	 	50m 	100m 	150m 	 	Tid 	Status 
 
1 	Michelle Coleman 	1993 	Sp?rv?gens Simf?rening 	 	31.88 	1:06.57 	1:41.37 	 	2:14.37 	 
2 	Therese Svendsen 	1989 	Simklubben Ran 	 	31.83 	1:06.02 	1:40.78 	 	2:15.40 	 
3 	Marlene Pavlu Lewin 	1997 	Skuru Idrottsklubb 	 	33.25 	1:09.93 	1:45.88 	 	2:20.36 	 
4 	Miranda Arvidsson 	1998 	Kalmar Sims?llskap 	 	32.88 	1:09.12 	1:45.62 	 	2:21.65 	 
5 	Maria Galic 	1995 	J?nk?pings Sims?llskap 	 	33.36 	1:08.99 	1:45.69 	 	2:22.29 	 
6 	Johanna Pettersson 	1996 	J?nk?pings Sims?llskap 	 	34.27 	1:11.42 	1:49.49 	 	2:26.27 	 
7 	Hannah Nissen 	1997 	Sv?mmeklubben Kvik, Kastrup 	DEN 	34.53 	1:11.58 	1:49.37 	 	2:26.96 	 
8 	Emelie B?ck 	1996 	V?sby Sims?llskap 	 	34.61 	1:12.24 	1:50.63 	 	2:28.47 	 
9 	Vilma Unnermark 	1997 	S?dert?rns Sims?llskap 	 	33.76 	1:10.54 	1:47.31 	 	2:24.64 	 
10 	Josefin Eriksen 	1995 	J?rf?lla Sims?llskap 	 	33.70 	1:09.57 	1:46.94 	 	2:24.69 	 
11 	Linnea Wran? 	1998 	Kalmar Sims?llskap 	 	34.51 	1:12.06 	1:49.51 	 	2:26.32 	 
12 	Hanna J?rlund 	1991 	S?dert?rns Sims?llskap 	 	36.07 	1:13.02 	1:50.45 	 	2:27.62 	 
13 	Sara Linn? 	1997 	G?teborg Sim 	 	34.45 	1:11.63 	1:50.27 	 	2:29.23 	 
14 	Christine Ekman 	1994 	Simklubben Neptun 	 	35.79 	1:14.04 	1:53.45 	 	2:30.94 	 
15 	Clara Wiman 	1996 	V?ster?s Sims?llskap 	 	36.04 	1:14.91 	1:53.55 	 	2:31.21 	 
16 	Nike Kruners 	1996 	Varberg Sim 	 	35.31 	1:13.01 	1:52.65 	 	2:32.25