ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
Mediterranean Open: Day One
3/7/2014-3/7/2014
Marseilles, France

1500 Nage Libre Dames - S?ries (Vendredi 7 Mars 2014 - 18h31)
1.	BELMONTE GARCIA Mireia	1990	ESP	 ESPAGNE	16:22.79			1323 pts		
2.	HATTERSLEY Camilla	1995	GBR	 CITY OF GLASGOW SWIM TEAM	16:38.50			1290 pts		
3.	BERTHIER Julie	1994	FRA	 MULHOUSE ON	16:41.93			1283 pts		
4.	GRANGEON Lara	1991	FRA	 CN CAL?DONIENS	16:47.69			1271 pts		
5.	POU Tiffany	1996	FRA	 AS MONACO NATATION	17:24.16			1196 pts		
6.	GASTALDELLO B?ryl	1995	FRA	 CN MARSEILLE	17:40.24			1164 pts		
7.	CHEBARAKA Majda	2000	ALG	 MONTPELLIER ANUC	17:51.65			1141 pts		
8.	AUFFRET Maelle	1998	SUI	 NATATION SPORTIVE GENEVE	18:29.82			1067 pts		
9.	BIAU C?lia	1999	FRA	 AC TR?BES	18:36.98			1054 pts		
10.	D''AMBROSIO Liza	1996	FRA	 NICE LA SEMEUSE	18:37.04			1054 pts		
11.	BERLAND S?gol?ne	1997	FRA	 CN GAP	18:40.34			1047 pts		
12.	FAFET Lucie	1999	FRA	 DAUPHINS FC S?TE	19:19.35			975 pts		
13.	IEMMOLO Julie	1999	FRA	 CN ETANG DE BERRE	19:20.24			973 pts		
14.	D''AMBROSIO Chanel	2000	FRA	 CN ANTIBES	19:25.97			963 pts		
15.	DE JONCKERE Lea	1999	FRA	 CN GAP	19:26.37			962 pts		
16.	DIEBOLD Lea	1999	FRA	 ISTRES SPORT NATATION	19:31.47			953 pts		
17.	MAUREL Noellie	2000	FRA	 EP MANOSQUE	20:05.09			893 pts		800 Nage Libre Messieurs - S?ries (Vendredi 7 Mars 2014 - 18h51)
1.	FOGG Daniel	1987	GBR	 BRITISH SWIMMING	8:01.86			1318 pts		
2.	BURNELL Jack	1993	GBR	 BRITISH SWIMMING	8:03.61			1310 pts		
3.	SANCHEZ TORRENS Marc	1992	ESP	 ESPAGNE	8:05.52			1302 pts		
4.	VIAL COLLET Enzo	1993	FRA	 MULHOUSE ON	8:12.27			1272 pts		
5.	VIGORITO Lucas	1994	FRA	 MULHOUSE ON	8:12.70			1270 pts		
6.	DE VOS Rahiti	1996	FRA	 OLYMPIC NICE NATATION	8:13.57			1266 pts		
7.	DUPUIS Igor	1995	FRA	 MULHOUSE ON	8:16.55			1253 pts		
8.	CREMIN Martin	1991	GBR	 MONTAUBAN NATATION	8:16.92			1251 pts		
9.	STASIULIS Benjamin	1986	FRA	 CN MARSEILLE	8:18.44			1245 pts		
10.	FROLOV Sergey	1992	UKR	 OLYMPIC NICE NATATION	8:23.09			1225 pts		
11.	JULIO Rapha?l	1993	FRA	 MULHOUSE ON	8:23.36			1224 pts		
12.	MIGNON Cl?ment	1993	FRA	 CN MARSEILLE	8:23.38			1223 pts		
13.	RAMSAMY Cyril	1996	FRA	 CN MARSEILLE	8:31.54			1189 pts		
14.	BEDEL Paul-Gabriel	1994	FRA	 CN MARSEILLE	8:38.72			1158 pts		
15.	MALLET Gr?gory	1984	FRA	 CN MARSEILLE	8:47.22			1123 pts		
16.	BUSSIERE Theo	1995	FRA	 CN MARSEILLE	8:53.25			1098 pts		
17.	ALFONSO Julien	1998	FRA	 AS CACHALOTS SIX-FOURS	8:55.34			1090 pts		
18.	BALDELLI Anthony	1999	FRA	 MARTIGUES NATATION	9:02.24			1062 pts		
19.	SIX Thomas	1999	FRA	 AC TR?BES	9:02.80			1060 pts		
20.	ANTONETTI Jean-Baptiste	1997	FRA	 UN ARLES	9:03.23			1058 pts		
21.	JOHANNESSEN Frans	1992	DEN	 DANEMARK	9:06.63			1044 pts		
22.	AVENA Tom	1998	FRA	 DAUPHINS FC S?TE	9:11.76			1024 pts		
23.	PREVOST Guillaume	1996	FRA	 CN MARSEILLE	9:14.85			1012 pts		
24.	GUILLEROT Titouan	1999	FRA	 MARTIGUES NATATION	9:15.57			1009 pts		
25.	POINT Maxime	1998	FRA	 AS CACHALOTS SIX-FOURS	9:20.73			989 pts		
26.	EMMERT Yohann	1998	SUI	 NATATION SPORTIVE GENEVE	9:26.06			969 pts		
27.	CHASSIER Pierre-Alexandre	1996	FRA	 CN LE MANS	9:29.18			957 pts		
28.	STACEY Harry	2000	GBR	 FOS-SUR-MER NATATION	9:30.21			953 pts		
29.	SARAZIN Dylan	1998	FRA	 VITROLLES SPORT NATATION	9:31.20			949 pts		
30.	MARTINEZ Roland	1997	FRA	 VITROLLES SPORT NATATION	9:31.28			949 pts		
31.	NEVEU Baptiste	1999	FRA	 CN ANTIBES	9:34.94			935 pts		
32.	LOPEZ Baptiste	2000	FRA	 VITROLLES SPORT NATATION	9:41.69			910 pts		
33.	MOLLET Bastien	1999	FRA	 EP MANOSQUE	9:42.03			908 pts		
34.	RENAUD Aur?lien	1999	FRA	 EA NOGENT-VILLERS	9:42.16			908 pts		
35.	MARQUIER Hugo	2000	FRA	 CN B?ZIERS	9:45.79			895 pts		
36.	HOCQUET Henri	1999	FRA	 MARTIGUES NATATION	9:56.09			857 pts		
37.	DJELLALI Killian	1997	FRA	 PAYS D''AIX NATATION	9:57.51			852 pts		
38.	BATTILANA Enzo	1998	FRA	 CN MARSEILLE	10:05.80			822 pts		
50 Dos Dames - Finale A (Vendredi 7 Mars 2014 - 19h08)
1.	DAVIES Georgia	1990	GBR	 BRITISH SWIMMING	28.09	+0.68		1433 pts		
2.	HALSALL Francesca	1990	GBR	 BRITISH SWIMMING	28.25	+0.60		1422 pts		
3.	QUIGLEY Lauren	1995	GBR	 BRITISH SWIMMING	28.44	+1.04		1410 pts		
4.	PERIS Mercedes	1985	ESP	 ESPAGNE	28.70	+0.64		1393 pts		
5.	DA ROCHA MARCE Duane	1988	ESP	 ESPAGNE	28.93	+0.76		1378 pts		
6.	CREDEVILLE Clo?	1990	FRA	 CN MARSEILLE	29.52	+0.67		1341 pts		
7.	GASTALDELLO B?ryl	1995	FRA	 CN MARSEILLE	29.76	+0.68		1326 pts		
8.	COSTA SCHMID Melanie	1989	ESP	 ESPAGNE	30.53	+0.71		1278 pts		
50 Dos Dames - Finale B (Vendredi 7 Mars 2014 - 16h42)
1.	MARTELLI Lucia	1996	ITA	 CIRCOLO NUOTO UISP	30.21	+0.72		1298 pts		
2.	BLANC Charlotte	1992	FRA	 USM MALAKOFF	30.74	+0.66		1265 pts		
3.	QUARD Lisa	1997	FRA	 CN ANTIBES	30.98	+0.67		1250 pts		
4.	NATALICCHI Marion	1996	FRA	 AS MONACO NATATION	31.27	+0.68		1233 pts		
5.	BLANC Ludivine	1995	FRA	 CN MARSEILLE	31.42	+0.63		1224 pts		
6.	BELKACEMI Leslie	1998	FRA	 AS CACHALOTS SIX-FOURS	31.49	+0.65		1219 pts		
7.	BENASSI Martina	1992	ITA	 CIRCOLO NUOTO UISP	31.80	+0.92		1201 pts		
8.	MARECAUX Marine	1991	FRA	 CERCLE DES NAGEURS DE TALENCE	31.82	+0.71		1200 pts		
50 Dos Dames - Finale C (Vendredi 7 Mars 2014 - 16h41)
1.	CARA Axelle	1997	FRA	 CN ANTIBES	31.53	+0.70		1217 pts		
2.	MINGEAUD Audrey	1996	FRA	 AS CACHALOTS SIX-FOURS	31.58	+0.61		1214 pts		
3.	BEDDOURI Margot	1999	FRA	 AMB?RIEU NATATION	32.06	+0.61		1185 pts		
4.	VIVIER Elisa	1997	FRA	 CN GAP	32.34	+0.69		1169 pts		
5.	CROCHERIE Clementine	1996	FRA	 CN ANTIBES	32.35	+0.79		1168 pts		
6.	GRUGET Paloma	1996	FRA	 CN AVIGNON	32.54	+0.90		1157 pts		
7.	POU Lisa	1999	FRA	 AS MONACO NATATION	32.84	+0.75		1140 pts		
8.	WEHRLI Laurence	1997	SUI	 NATATION SPORTIVE GENEVE	32.86	+0.79		1138 pts		
50 Dos Dames - S?ries (Vendredi 7 Mars 2014 - 08h30)
1.	DAVIES Georgia	1990	GBR	 BRITISH SWIMMING	28.57	+0.71		1402 pts	QFA	
2.	HALSALL Francesca	1990	GBR	 BRITISH SWIMMING	28.63	+0.64		1398 pts	QFA	
3.	PERIS Mercedes	1985	ESP	 ESPAGNE	28.72	+0.65		1392 pts	QFA	
4.	QUIGLEY Lauren	1995	GBR	 BRITISH SWIMMING	28.94	+0.73		1378 pts	QFA	
5.	DA ROCHA MARCE Duane	1988	ESP	 ESPAGNE	29.47	+0.78		1344 pts	QFA	
6.	GASTALDELLO B?ryl	1995	FRA	 CN MARSEILLE	29.67	+0.69		1332 pts	QFA	
7.	CREDEVILLE Clo?	1990	FRA	 CN MARSEILLE	29.72	+0.70		1328 pts	QFA	
8.	COSTA SCHMID Melanie	1989	ESP	 ESPAGNE	30.37	+0.78		1288 pts	QFA	
9.	BLANC Charlotte	1992	FRA	 USM MALAKOFF	31.05	+0.69		1246 pts	QFB	
10.	QUARD Lisa	1997	FRA	 CN ANTIBES	31.06	+0.69		1246 pts	QFB	
11.	NATALICCHI Marion	1996	FRA	 AS MONACO NATATION	31.24	+0.70		1235 pts	QFB	
12.	BENASSI Martina	1992	ITA	 CIRCOLO NUOTO UISP	31.31	+0.69		1230 pts	QFB	
13.	BLANC Ludivine	1995	FRA	 CN MARSEILLE	31.40	+0.69		1225 pts	QFB	
14.	MARECAUX Marine	1991	FRA	 CERCLE DES NAGEURS DE TALENCE	31.47	+0.72		1221 pts	QFB	
15.	BELKACEMI Leslie	1998	FRA	 AS CACHALOTS SIX-FOURS	31.60	+0.64		1213 pts	QFB	
16.	MARTELLI Lucia	1996	ITA	 CIRCOLO NUOTO UISP	31.61	+0.71		1212 pts	QFB	
17.	CARA Axelle	1997	FRA	 CN ANTIBES	31.65	+0.74		1210 pts	QFC	
18.	HACHE Clo?	1997	FRA	 OLYMPIC NICE NATATION	31.78	+0.62		1202 pts	QFC	
19.	MINGEAUD Audrey	1996	FRA	 AS CACHALOTS SIX-FOURS	32.00	+0.65		1189 pts	QFC	
20.	BEDDOURI Margot	1999	FRA	 AMB?RIEU NATATION	32.37	+0.61		1167 pts	QFC	
21.	GRUGET Paloma	1996	FRA	 CN AVIGNON	32.43	+0.74		1164 pts	QFC	
22.	POU Lisa	1999	FRA	 AS MONACO NATATION	32.58	+0.74		1155 pts	QFC	
23.	VIVIER Elisa	1997	FRA	 CN GAP	32.70	+0.67		1148 pts	QFC	
24.	CROCHERIE Clementine	1996	FRA	 CN ANTIBES	32.89	+0.76		1137 pts	QFC	
25.	WEHRLI Laurence	1997	SUI	 NATATION SPORTIVE GENEVE	32.91	+0.80		1136 pts		
26.	JULIEN Camille	1997	FRA	 CN MARSEILLE	32.96	+0.73		1133 pts		
27.	GIOVANI Lisa	1997	FRA	 AUBAGNE NATATION	33.25	+0.67		1116 pts		
28.	VISTE Pauline	2000	FRA	 AS MONACO NATATION	33.31	+0.80		1112 pts		
29.	DI MARZIO Angelica	1999	ITA	 CN MARSEILLE	33.34	+0.77		1111 pts		
30.	JOUVE Lise	1998	FRA	 MONTAUBAN NATATION	33.41	+0.72		1107 pts		
31.	JACOB Victoria	1999	FRA	 CN LA CIOTAT	33.43	+0.83		1106 pts		
32.	HAMDAN Marie	1997	FRA	 CN MARSEILLE	33.49	+0.68		1102 pts		
33.	PYTHON Julie	1996	SUI	 NATATION SPORTIVE GENEVE	33.95	+0.79		1076 pts		
34.	HUSSEY Jenna	1995	GBR	 UNIVERSITY OF BATH	34.02	+0.67		1072 pts		
35.	PAGANO No?mie	1997	FRA	 DAUPHINS FC S?TE	34.33	+0.69		1055 pts		
36.	DEDIU Laura	1998	FRA	 AUBAGNE NATATION	34.37	+0.80		1052 pts		
37.	ROURE CAMBE Romane	2000	FRA	 CN B?ZIERS	34.45	+0.81		1048 pts		
38.	GABRIEL Sophie	1999	FRA	 AC TR?BES	34.48	+0.72		1046 pts		
39.	MEALLARES Flora	1998	FRA	 CA PIERRELATTE ASCEAC	34.55	+0.71		1042 pts		
40.	D''AMBROSIO Liza	1996	FRA	 NICE LA SEMEUSE	34.65	+0.69		1037 pts		
41.	BRUNET Claire	1999	FRA	 CN LE MANS	34.74	+0.71		1032 pts		
42.	BARROUYER Pauline	1999	FRA	 MONTPELLIER ANUC	34.80	+0.84		1028 pts		
43.	GERBAUDO Lauriane	1998	FRA	 AS MONACO NATATION	34.90	+0.62		1023 pts		
44.	LOPEZ Sydney	2000	FRA	 MARTIGUES NATATION	34.93	+0.70		1021 pts		
45.	GIOVANI Ophelie	2000	FRA	 AUBAGNE NATATION	35.04	+0.77		1015 pts		
46.	BRIAN L?a	1998	FRA	 MONTAUBAN NATATION	35.08	+0.63		1013 pts		
47.	LALEVEE Claire	2000	FRA	 CN ANTIBES	35.15	+0.70		1009 pts		
48.	GHIRARDI Mathilde	1999	FRA	 CN GAP	35.24	+0.92		1004 pts		
49.	SHIMIZU Runa	2000	JPN	 AS MONACO NATATION	35.26	+0.88		1003 pts		
50.	BENTAOUZA Claire	1996	FRA	 ISTRES SPORT NATATION	35.41	+0.91		995 pts		
51.	ADAM Maurine	1998	FRA	 AASS SECTION NATATION AGDE	35.49	+0.77		991 pts		
52.	MARTINEZ France	2000	FRA	 VITROLLES SPORT NATATION	35.53	+0.68		988 pts		
53.	DUBARRY Chiara	2001	FRA	 CN MARSEILLE	35.59	+0.78		985 pts		
54.	CECILIOT Clotilde	2000	FRA	 MONTAUBAN NATATION	35.69	+0.76		980 pts		
54.	LHOMME Claire	2000	FRA	 CA PIERRELATTE ASCEAC	35.69	+0.77		980 pts		
56.	BERTHON Camille	1999	FRA	 VITROLLES SPORT NATATION	35.89	+0.71		969 pts		
57.	CHATEL Laurine	2000	FRA	 EP MANOSQUE	35.92	+0.65		967 pts		
58.	DIAZ Annabelle	1994	FRA	 ISTRES SPORT NATATION	35.95	+0.97		966 pts		
59.	CHIRUZZI Giulia	1998	FRA	 AS CACHALOTS SIX-FOURS	35.99	+0.71		964 pts		
60.	ROVIROLA Manon	1998	FRA	 ROGNAC NATATION	36.00	+0.69		963 pts		
61.	DORCIER Gwenola	2000	FRA	 MONTAUBAN NATATION	36.08	+0.77		959 pts		
62.	JOUGLARD No?mie	2000	FRA	 EP MANOSQUE	36.09	+0.95		958 pts		
63.	FORTE L?a	1999	FRA	 ROGNAC NATATION	36.14	+0.73		956 pts		
64.	LAZON Marie	2000	FRA	 FOS-SUR-MER NATATION	36.23	+0.83		951 pts		
65.	LABAT Maelle	1997	FRA	 CN GAP	36.52	+0.77		936 pts		
66.	LOUMI Zoe	2000	FRA	 N. SUD ARDECHE LABLACHERE	36.53	+0.83		935 pts		
67.	MEALLARES Mylene	2000	FRA	 CA PIERRELATTE ASCEAC	36.68	+0.72		927 pts		
68.	MARTINEZ Anais	1999	FRA	 N. SUD ARDECHE LABLACHERE	36.73	+0.83		924 pts		
69.	BOUDERBANE Celia	2000	FRA	 DAUPHINS LES PENNES-MIRABEAU	36.86	+0.72		918 pts		
70.	LLOBERES Manon	1999	FRA	 CN ETANG DE BERRE	36.90	+0.83		916 pts		
71.	VINCLAIR Anna	1998	FRA	 PAYS D''AIX NATATION	37.16	+0.66		902 pts		
72.	ROUBIRA Lea	1999	FRA	 DAUPHINS FC S?TE	37.36	+0.91		892 pts		
73.	MONTOY Fiona	2000	FRA	 DAUPHINS FC S?TE	37.74	+0.92		872 pts		
74.	LAGHMARA Selma	2000	FRA	 CSM MARSEILLE	38.81	+0.80		819 pts		
75.	CESMAT Andr??na	1999	FRA	 CN SALON-DE-PROVENCE	38.98	+0.76		810 pts		
76.	MPACKO Elodie	1999	FRA	 CSM MARSEILLE	39.57	+0.81		782 pts		
77.	DROUET Mathilde	1998	FRA	 DAUPHINS FC S?TE	39.72	+0.74		774 pts		
78.	DI DOMENICO Carla	2000	FRA	 CSM MARSEILLE	40.02	+0.82		760 pts		
79.	CLUYOU Oc?ane	1999	FRA	 DAUPHINS FC S?TE	40.17	+0.75		753 pts		
80.	MECOCCI Manon	1999	FRA	 CSM MARSEILLE	41.12	+0.80		709 pts		
---	LAGIER Lise	1999	FRA	 MARTIGUES NATATION	DNS dec			---	
50 Dos Messieurs - Finale A (Vendredi 7 Mars 2014 - 19h10)
1.	TANCOCK Liam	1985	GBR	 BRITISH SWIMMING	25.48	+0.64		1382 pts		
2.	STASIULIS Benjamin	1986	FRA	 CN MARSEILLE	26.05	+0.64		1344 pts		
3.	JAKUPSSON Magnus	1994	DEN	 DANEMARK	26.47	+0.60		1316 pts		
4.	BADRE J?r?my	1990	FRA	 MONTAUBAN NATATION	26.65	+0.72		1304 pts		
5.	BEDEL Paul-Gabriel	1994	FRA	 CN MARSEILLE	26.79	+0.61		1294 pts		
6.	ANDERSEN Daniel Steen	1995	DEN	 DANEMARK	26.92	+0.69		1286 pts		
7.	SKAANING Daniel	1993	DEN	 DANEMARK	26.97	+0.65		1283 pts		
8.	HANSEN Morten Bak	1995	DEN	 DANEMARK	27.07	+0.72		1276 pts		
50 Dos Messieurs - Finale B (Vendredi 7 Mars 2014 - 16h45)
1.	HARRISON William	1995	GBR	 UNIVERSITY OF BATH	27.51	+0.73		1247 pts		
2.	SIRVENT Timothey	1993	FRA	 OLYMPIC NICE NATATION	28.10	+0.62		1209 pts		
3.	ELMERINI Merwane	1997	FRA	 CN MARSEILLE	28.19	+0.56		1204 pts		
4.	BOBE Alann	1995	FRA	 OLYMPIC NICE NATATION	28.50	+1.00		1184 pts		
5.	CANNON Warren	1994	GBR	 UNIVERSITY OF BATH	28.64	+0.64		1175 pts		
6.	DIEUDONNE Louis	1997	FRA	 CN ANTIBES	28.81	+0.63		1164 pts		
7.	LETELLIER Quentin	1998	FRA	 CN ANTIBES	29.17	+0.63		1142 pts		
8.	COMPAGNONE Fabio	1995	FRA	 DAUPHINS LES PENNES-MIRABEAU	29.39	+0.67		1128 pts		
50 Dos Messieurs - Finale C (Vendredi 7 Mars 2014 - 16h44)
1.	ANGOT Arthur	1996	FRA	 CN MARSEILLE	28.76	+0.73		1168 pts		
2.	GARREAU Paul	1997	FRA	 OLYMPIC NICE NATATION	28.95	+0.55		1156 pts		
3.	RALEFY Anthonny	1995	MAD	 CN MARSEILLE	28.96	+1.08		1155 pts		
4.	BOUDON Jean-S?bastien	1995	FRA	 CERCLE DES NAGEURS DE TALENCE	29.28	+0.64		1135 pts		
5.	BENHADJ Brice	1990	FRA	 MONTAUBAN NATATION	29.35	+0.68		1131 pts		
6.	COUZINET Edouard	1997	FRA	 AS CACHALOTS SIX-FOURS	29.48	+0.70		1123 pts		
7.	DALMAS Dylan	1996	FRA	 VITROLLES SPORT NATATION	29.79	+0.66		1104 pts		
---	BOSA Alberto	1992	ITA	 CIRCOLO NUOTO UISP	DNS Nd			---		
50 Dos Messieurs - S?ries (Vendredi 7 Mars 2014 - 08h43)
1.	TANCOCK Liam	1985	GBR	 BRITISH SWIMMING	25.96	+0.62		1350 pts	QFA	
2.	STASIULIS Benjamin	1986	FRA	 CN MARSEILLE	26.02	+0.68		1346 pts	QFA	
3.	BEDEL Paul-Gabriel	1994	FRA	 CN MARSEILLE	27.01	+0.64		1280 pts	QFA	
4.	JAKUPSSON Magnus	1994	DEN	 DANEMARK	27.07	+0.60		1276 pts	QFA	
5.	ANDERSEN Daniel Steen	1995	DEN	 DANEMARK	27.27	+0.69		1263 pts	QFA	
6.	SKAANING Daniel	1993	DEN	 DANEMARK	27.41	+0.62		1254 pts	QFA	
7.	HANSEN Morten Bak	1995	DEN	 DANEMARK	27.47	+0.73		1250 pts	QFA	
8.	BADRE J?r?my	1990	FRA	 MONTAUBAN NATATION	27.62	+0.81		1240 pts	QFA	
9.	HARRISON William	1995	GBR	 UNIVERSITY OF BATH	27.64	+0.77		1239 pts	QFB	
10.	ELMERINI Merwane	1997	FRA	 CN MARSEILLE	27.97	+0.56		1218 pts	QFB	
11.	GARCIA MARTIN Alejandro	1993	ESP	 ESPAGNE	28.10	+0.75		1209 pts	QFB	
12.	SIRVENT Timothey	1993	FRA	 OLYMPIC NICE NATATION	28.16	+0.64		1206 pts	QFB	
13.	BOBE Alann	1995	FRA	 OLYMPIC NICE NATATION	28.52	+0.64		1183 pts	QFB	
14.	DIEUDONNE Louis	1997	FRA	 CN ANTIBES	28.76	+0.66		1168 pts	QFB	
15.	CANNON Warren	1994	GBR	 UNIVERSITY OF BATH	28.88	+0.67		1160 pts	QFC	
16.	COMPAGNONE Fabio	1995	FRA	 DAUPHINS LES PENNES-MIRABEAU	29.03	+0.63		1151 pts	QFB	
16.	LETELLIER Quentin	1998	FRA	 CN ANTIBES	29.03	+0.62		1151 pts	QFB	
18.	GARREAU Paul	1997	FRA	 OLYMPIC NICE NATATION	29.09	+0.60		1147 pts	QFC	
19.	ANGOT Arthur	1996	FRA	 CN MARSEILLE	29.16	+0.77		1143 pts	QFC	
20.	COUZINET Edouard	1997	FRA	 AS CACHALOTS SIX-FOURS	29.49	+0.72		1122 pts	QFC	
21.	RALEFY Anthonny	1995	MAD	 CN MARSEILLE	29.52	+0.64		1120 pts	QFC	
22.	BOSA Alberto	1992	ITA	 CIRCOLO NUOTO UISP	29.53	+0.62		1120 pts		
22.	BOUDON Jean-S?bastien	1995	FRA	 CERCLE DES NAGEURS DE TALENCE	29.53	+0.67		1120 pts	QFC	
24.	DALMAS Dylan	1996	FRA	 VITROLLES SPORT NATATION	29.54	+0.64		1119 pts	QFC	
25.	SICA Antonio	1997	ITA	 AS MONACO NATATION	29.61	+0.68		1115 pts		
26.	BENHADJ Brice	1990	FRA	 MONTAUBAN NATATION	29.68	+0.68		1111 pts	QFC	
27.	DUPUIS Geoffroy	1992	FRA	 ASPTT MARSEILLE	29.87	+0.70		1099 pts		
28.	BOUVIER Maxence	1996	FRA	 CN ANTIBES	30.11	+0.72		1085 pts		
29.	BARCZUK Sebastian	1997	FRA	 CN LE PUY-STE-REPARADE	30.17	+0.71		1081 pts		
30.	AUNE Romain	2000	FRA	 MONTPELLIER ANUC	30.60	+0.65		1055 pts		
31.	FOURRE Anthony	1999	FRA	 N. SUD ARDECHE LABLACHERE	30.63	+0.69		1053 pts		
32.	DE LUCA Alexandre	1997	FRA	 VITROLLES SPORT NATATION	30.82	+0.71		1042 pts		
32.	ROUPIE Guillaume	1999	FRA	 CN GAP	30.82	+0.69		1042 pts		
34.	AGUSOT J?r?my	1999	FRA	 AS CACHALOTS SIX-FOURS	30.83	+0.68		1041 pts		
35.	DURNAIAN Leo	1997	FRA	 AUBAGNE NATATION	30.88	+0.61		1038 pts		
36.	SIDERAKIS Fabien	1994	FRA	 ISTRES SPORT NATATION	30.97	+0.66		1033 pts		
36.	GIRAUD Nicolas	1995	FRA	 USN VEDENE	30.97	+0.74		1033 pts		
38.	BOUABDALLAH Hedi	1999	FRA	 ISTRES SPORT NATATION	31.20	+0.68		1020 pts		
39.	SERTIC Charles	1996	FRA	 CN MARSEILLE	31.22	+0.59		1018 pts		
40.	GAUSSERES Marin	1999	FRA	 CN MARSEILLE	31.47	+0.74		1004 pts		
41.	HORTE Emilien	2000	FRA	 EA NOGENT-VILLERS	31.60	+0.83		996 pts		
42.	DUCLAUX Maxime	1997	FRA	 CN ANTIBES	31.62	+0.64		995 pts		
43.	PODIO Guillaume	1997	FRA	 MONTAUBAN NATATION	31.65	+0.62		993 pts		
44.	RUGGERI Julian	1997	FRA	 MARTIGUES NATATION	31.67	+0.63		992 pts		
44.	GINESTA Teo	2000	FRA	 CN ANTIBES	31.67	+0.80		992 pts		
46.	DUFAYET Guillaume	1997	FRA	 CN ANTIBES	31.89	+0.70		980 pts		
47.	QUEREL Marius	2000	FRA	 CN AVIGNON	31.92	+0.63		978 pts		
48.	BALDELLI Anthony	1999	FRA	 MARTIGUES NATATION	31.95	+0.74		976 pts		
49.	ARMAND Lucas	2000	FRA	 CN MARSEILLE	32.04	+0.62		971 pts		
50.	SEMPERE Laurent	1999	FRA	 DAUPHINS LES PENNES-MIRABEAU	32.05	+0.69		970 pts		
51.	ASCENZI Ugo	1998	FRA	 CN MARSEILLE	32.07	+0.80		969 pts		
52.	REDON Emmanuel	1997	FRA	 CN ANTIBES	32.20	+0.73		962 pts		
53.	CHIABAUT Th?o	1999	MON	 AS MONACO NATATION	32.39	+0.67		951 pts		
54.	NERGUTI Alban	2000	FRA	 EP MANOSQUE	32.41	+0.67		950 pts		
55.	JONQUERES Sylvain	2000	FRA	 AS CACHALOTS SIX-FOURS	32.53	+0.74		943 pts		
56.	BOULESTEIX Valentin	2000	FRA	 AS MONACO NATATION	32.67	+0.68		935 pts		
56.	BORZENKO Sergey	2000	RUS	 AS MONACO NATATION	32.67	+0.64		935 pts		
58.	BOTTON Simon	1999	FRA	 CN MARSEILLE	33.12	+0.76		910 pts		
59.	LASNEL Etienne	1998	FRA	 PAYS D''AIX NATATION	33.18	+0.70		907 pts		
60.	MEYER Matthieu	1999	FRA	 CN SALON-DE-PROVENCE	33.43	+0.75		893 pts		
61.	BALLAND Julien	1996	FRA	 NAUTIC CLUB LA CRAU	34.00	+0.93		862 pts		
62.	LALLEMAND Ugo	2000	FRA	 MONTPELLIER ANUC	34.47	+0.70		837 pts		
63.	COURCHET Lucas	1999	FRA	 VITROLLES SPORT NATATION	34.86	+0.96		817 pts		
64.	BLANC Raphael	1999	FRA	 DAUPHINS LES PENNES-MIRABEAU	35.28	+0.77		795 pts		
65.	MICHEL Paul	2000	FRA	 PAYS D''AIX NATATION	35.97	+0.72		759 pts		
66.	AMRI Bilel	1999	FRA	 CSM MARSEILLE	36.35	+0.67		740 pts		
67.	ATTIA Michael	1998	FRA	 CSM MARSEILLE	37.54	+0.69		682 pts		
68.	USTACHE Titouan	2000	FRA	 DAUPHINS LES PENNES-MIRABEAU	37.68	+0.80		675 pts		
---	CARRETIE Vincent	1995	FRA	 DAUPHINS LES PENNES-MIRABEAU	DNS dec			---		
---	FRAYSSE Nathan	1991	FRA	 ASPTT MARSEILLE	DNS Nd			---	

200 Brasse Dames - Finale A (Vendredi 7 Mars 2014 - 19h19)
1.	VALL MONTERO Jessica	1988	ESP	 ESPAGNE	2:28.10			1365 pts		
2.	KITCHING Carmella	1994	FRA	 MONTAUBAN NATATION	2:34.84			1276 pts		
3.	GOMEZ CORTES Beatriz	1994	ESP	 ESPAGNE	2:36.78			1251 pts		
4.	HUFFNER G?raldine	1992	FRA	 MONTPELLIER ANUC	2:36.84			1251 pts		
5.	MILCZYNSKI Manon	1999	FRA	 MONTAUBAN NATATION	2:45.58			1141 pts		
5.	CARTIER Julie	1986	FRA	 CN GAP	2:45.58			1141 pts		
7.	CARVIN Charlene	1996	FRA	 MONTPELLIER ANUC	2:45.68			1140 pts		
8.	PECH C?lia	1997	FRA	 CN SALON-DE-PROVENCE	2:51.70			1067 pts		
200 Brasse Dames - Finale B (Vendredi 7 Mars 2014 - 16h54)
1.	CROCHERIE Clementine	1996	FRA	 CN ANTIBES	2:45.83			1138 pts		
2.	DESNOYERS In?s	1999	FRA	 CN ANTIBES	2:47.46			1118 pts		
3.	GRENOUILLAT Alexia	2000	FRA	 MIRAMAS AQUA SPORT CLUB	2:48.08			1111 pts		
4.	STYLIANOS Alicia	2000	FRA	 MONTAUBAN NATATION	2:49.63			1092 pts		
5.	VO THANH Lisa	1998	FRA	 CN LE MANS	2:49.92			1089 pts		
6.	MOUTON Magali	1999	FRA	 CN LA CIOTAT	2:52.05			1063 pts		
7.	HARZE Marine	1997	BEL	 AS MONACO NATATION	2:55.18			1027 pts		
8.	ANTONINI Nais	1999	FRA	 FOS-SUR-MER NATATION	2:56.39			1013 pts		
200 Brasse Dames - Finale C (Vendredi 7 Mars 2014 - 16h50)
1.	ABDELJELIL Chlo?	1999	FRA	 AC TR?BES	2:54.29			1037 pts		
2.	COLLET Pauline	1999	FRA	 VITROLLES SPORT NATATION	3:02.07			948 pts		
3.	LAUER Coralie	2000	FRA	 CN SALON-DE-PROVENCE	3:04.59			920 pts		
4.	LEAUTAUD Marion	2000	FRA	 CN GAP	3:08.28			880 pts		
5.	LECOMPTE Anais	2000	FRA	 N. SUD ARDECHE LABLACHERE	3:16.90			790 pts		
200 Brasse Dames - S?ries (Vendredi 7 Mars 2014 - 08h57)
1.	VALL MONTERO Jessica	1988	ESP	 ESPAGNE	2:31.89			1315 pts	QFA	
2.	LESAFFRE Fantine	1994	FRA	 MULHOUSE ON	2:32.66			1305 pts	QFA	
3.	HUFFNER G?raldine	1992	FRA	 MONTPELLIER ANUC	2:38.96			1224 pts	QFA	
4.	KITCHING Carmella	1994	FRA	 MONTAUBAN NATATION	2:39.13			1221 pts	QFA	
5.	GOMEZ CORTES Beatriz	1994	ESP	 ESPAGNE	2:41.26			1195 pts	QFA	
6.	CARVIN Charlene	1996	FRA	 MONTPELLIER ANUC	2:43.77			1163 pts	QFA	
7.	MILCZYNSKI Manon	1999	FRA	 MONTAUBAN NATATION	2:46.09			1135 pts	QFA	
8.	CARTIER Julie	1986	FRA	 CN GAP	2:47.34			1120 pts	QFA	
9.	PECH C?lia	1997	FRA	 CN SALON-DE-PROVENCE	2:49.53			1093 pts	QFB	
10.	DESNOYERS In?s	1999	FRA	 CN ANTIBES	2:50.94			1076 pts	QFB	
11.	VO THANH Lisa	1998	FRA	 CN LE MANS	2:51.79			1066 pts	QFB	
12.	GRENOUILLAT Alexia	2000	FRA	 MIRAMAS AQUA SPORT CLUB	2:52.05			1063 pts	QFB	
13.	ANTONINI Nais	1999	FRA	 FOS-SUR-MER NATATION	2:53.03			1052 pts	QFB	
14.	STYLIANOS Alicia	2000	FRA	 MONTAUBAN NATATION	2:53.55			1046 pts	QFB	
15.	CROCHERIE Clementine	1996	FRA	 CN ANTIBES	2:53.88			1042 pts	QFB	
16.	MARAIN Aude	1996	FRA	 CN AVIGNON	2:55.38			1024 pts	QFB	
17.	MOUTON Magali	1999	FRA	 CN LA CIOTAT	2:56.12			1016 pts	QFC	
18.	HARZE Marine	1997	BEL	 AS MONACO NATATION	2:56.97			1006 pts	QFC	
19.	ABDELJELIL Chlo?	1999	FRA	 AC TR?BES	2:59.10			982 pts	QFC	
20.	COLLET Pauline	1999	FRA	 VITROLLES SPORT NATATION	3:03.18			936 pts	QFC	
21.	FAVRETTO Justine	1996	FRA	 PAYS D''AIX NATATION	3:03.68			930 pts	QFC	
22.	LAUER Coralie	2000	FRA	 CN SALON-DE-PROVENCE	3:06.20			903 pts	QFC	
23.	LEAUTAUD Marion	2000	FRA	 CN GAP	3:12.37			837 pts	QFC	
24.	LECOMPTE Anais	2000	FRA	 N. SUD ARDECHE LABLACHERE	3:25.89			701 pts	QFC	
---	SANCHEZ Tiffany	1998	FRA	 CSM MARSEILLE	DNS dec			---		
---	FRECHIN Anna	1999	FRA	 CSM MARSEILLE	DNS dec			---	

200 Brasse Messieurs - Finale A (Vendredi 7 Mars 2014 - 19h24)
1.	PEREZ DORTONA Giacomo	1989	FRA	 CN MARSEILLE	2:18.20			1247 pts		
2.	BUSSIERE Theo	1995	FRA	 CN MARSEILLE	2:18.88			1238 pts		
3.	COLORETTI Vittorio	1994	ITA	 CIRCOLO NUOTO UISP	2:19.62			1227 pts		
4.	BOLKVADZE Irakli	1994	GEO	 GEORGIAN AQUATIC SPORTS NATIONAL FEDERAT	2:20.74			1212 pts		
5.	GUDEFIN Cl?ment	1991	FRA	 EMS BRON	2:23.68			1172 pts		
6.	POLI Filippo	1994	ITA	 CIRCOLO NUOTO UISP	2:26.57			1133 pts		
---	HEDEGAARD Niklas	1990	DEN	 DANEMARK	DSQ Vi			---		
---	SPAIN Luke	1992	GBR	 UNIVERSITY OF BATH	DSQ Vi			---		
200 Brasse Messieurs - Finale B (Vendredi 7 Mars 2014 - 17h02)
1.	REDMAN Neil	1994	GBR	 UNIVERSITY OF BATH	2:25.24			1150 pts		
2.	NICHOLSON Matthew	1991	GBR	 CITY OF GLASGOW SWIM TEAM	2:25.63			1145 pts		
3.	REDON Emmanuel	1997	FRA	 CN ANTIBES	2:30.54			1080 pts		
4.	GUILLERAULT Maxime	1999	FRA	 MARTIGUES NATATION	2:36.13			1008 pts		
5.	PIGNATARO Christophe	1997	FRA	 DAUPHINS FC S?TE	2:37.27			994 pts		
6.	BIGOT Maxence	1996	FRA	 MONTPELLIER ANUC	2:37.86			987 pts		
7.	NEVEU Baptiste	1999	FRA	 CN ANTIBES	2:39.09			971 pts		
8.	PEREZ Sebastien	2000	FRA	 FOS-SUR-MER NATATION	2:41.95			936 pts		
200 Brasse Messieurs - Finale C (Vendredi 7 Mars 2014 - 16h58)
1.	BOUCHAREB Adam	1996	TUN	 LA ROCHE-SUR-YON NATATION	2:27.72			1117 pts		
2.	SMITH Jack	1995	GBR	 MILLFIELD SCHOOL SWIMMING CLUB	2:34.06			1035 pts		
3.	GRONDIN Victor	1999	FRA	 AS CACHALOTS SIX-FOURS	2:40.71			951 pts		
4.	PRATS Hugo	1997	FRA	 UN ARLES	2:43.22			921 pts		
5.	WAGUET Fabien	2000	FRA	 CN ANTIBES	2:43.42			919 pts		
6.	KANAPA Lubin	1996	FRA	 NAUTIC CLUB ALP''38	2:46.34			884 pts		
7.	KLEMENT Lucas	1999	FRA	 CN LE MANS	2:46.98			876 pts		
8.	BEAUGRAND Paul	2000	FRA	 CN ANTIBES	2:51.55			823 pts		
200 Brasse Messieurs - S?ries (Vendredi 7 Mars 2014 - 09h12)
1.	PEREZ DORTONA Giacomo	1989	FRA	 CN MARSEILLE	2:22.02			1194 pts	QFA	
2.	BUSSIERE Theo	1995	FRA	 CN MARSEILLE	2:22.42			1189 pts	QFA	
3.	BOLKVADZE Irakli	1994	GEO	 GEORGIAN AQUATIC SPORTS NATIONAL FEDERAT	2:23.15			1179 pts	QFA	
4.	COLORETTI Vittorio	1994	ITA	 CIRCOLO NUOTO UISP	2:25.59			1146 pts	QFA	
5.	HEDEGAARD Niklas	1990	DEN	 DANEMARK	2:25.90			1142 pts	QFA	
6.	GUDEFIN Cl?ment	1991	FRA	 EMS BRON	2:25.99			1140 pts	QFA	
7.	SPAIN Luke	1992	GBR	 UNIVERSITY OF BATH	2:26.22			1137 pts	QFA	
8.	POLI Filippo	1994	ITA	 CIRCOLO NUOTO UISP	2:26.52			1133 pts	QFA	
9.	REDMAN Neil	1994	GBR	 UNIVERSITY OF BATH	2:27.12			1125 pts	QFB	
10.	NICHOLSON Matthew	1991	GBR	 CITY OF GLASGOW SWIM TEAM	2:29.30			1096 pts	QFB	
11.	BOUCHAREB Adam	1996	TUN	 LA ROCHE-SUR-YON NATATION	2:29.74			1091 pts	QFC	
12.	SMITH Jack	1995	GBR	 MILLFIELD SCHOOL SWIMMING CLUB	2:31.04			1074 pts	QFC	
13.	REDON Emmanuel	1997	FRA	 CN ANTIBES	2:33.50			1042 pts	QFB	
14.	GIGLI Luka	1996	SUI	 NATATION SPORTIVE GENEVE	2:34.47			1029 pts		
15.	GUILLERAULT Maxime	1999	FRA	 MARTIGUES NATATION	2:36.90			999 pts	QFB	
16.	BIGOT Maxence	1996	FRA	 MONTPELLIER ANUC	2:38.54			978 pts	QFB	
17.	PIGNATARO Christophe	1997	FRA	 DAUPHINS FC S?TE	2:40.46			955 pts	QFB	
18.	PEREZ Sebastien	2000	FRA	 FOS-SUR-MER NATATION	2:41.56			941 pts	QFB	
19.	NEVEU Baptiste	1999	FRA	 CN ANTIBES	2:43.61			916 pts	QFB	
20.	PRATS Hugo	1997	FRA	 UN ARLES	2:43.68			915 pts	QFC	
21.	GRONDIN Victor	1999	FRA	 AS CACHALOTS SIX-FOURS	2:44.66			904 pts	QFC	
22.	WAGUET Fabien	2000	FRA	 CN ANTIBES	2:45.97			888 pts	QFC	
23.	KLEMENT Lucas	1999	FRA	 CN LE MANS	2:46.10			887 pts	QFC	
24.	KANAPA Lubin	1996	FRA	 NAUTIC CLUB ALP''38	2:46.75			879 pts	QFC	
25.	MARCHAUD Tristan	1999	FRA	 USN VEDENE	2:50.94			830 pts	QFC	
26.	BEAUGRAND Paul	2000	FRA	 CN ANTIBES	2:51.16			828 pts		
27.	COLLIN Marius	1999	FRA	 CN MARSEILLE	2:51.88			820 pts		
28.	AMRI Idriss	1997	FRA	 CSM MARSEILLE	3:09.76			629 pts		
---	COURTIAL Eric	1996	FRA	 CSM MARSEILLE	DNS dec			---		
---	BURCKEL Alexis	1998	FRA	 MARTIGUES NATATION	DNS dec			---		
---	SORE-LARREGAIN Theo	1999	FRA	 DAUPHINS LES PENNES-MIRABEAU	DNS dec			---		
---	HOLDERNESS Robert	1990	GBR	 MILLFIELD SCHOOL SWIMMING CLUB	DNS Nd			---		


200 Papillon Dames - Finale A (Vendredi 7 Mars 2014 - 19h35)
1.	IGNACIO SORRIBES Judit	1994	ESP	 ESPAGNE	2:09.92			1375 pts		
2.	GRAY Tilly	1991	GBR	 UNIVERSITY OF BATH	2:12.32			1337 pts		
3.	BELMONTE GARCIA Mireia	1990	ESP	 ESPAGNE	2:13.15			1323 pts		
4.	GRANGEON Lara	1991	FRA	 CN CAL?DONIENS	2:15.84			1281 pts		
5.	RESTORI Beatrice	1991	ITA	 CIRCOLO NUOTO UISP	2:17.46			1256 pts		
6.	WISHAUPT Camille	1998	FRA	 MULHOUSE ON	2:18.42			1241 pts		
7.	ARLOTTI Marika	1994	ITA	 CIRCOLO NUOTO UISP	2:23.89			1158 pts		
8.	MC RAE Charlotte	1995	GBR	 UNIVERSITY OF BATH	2:23.99			1157 pts		
200 Papillon Dames - Finale B (Vendredi 7 Mars 2014 - 17h10)
1.	FAKHEUR Samial	1998	FRA	 CN ANTIBES	2:23.31			1167 pts		
2.	KOMONDY Amanda	1998	FRA	 CN ANTIBES	2:23.89			1158 pts		
3.	PERCHEMINIER Olivia	1997	FRA	 MONTPELLIER ANUC	2:30.04			1069 pts		
4.	HAMDAN Marie	1997	FRA	 CN MARSEILLE	2:31.90			1043 pts		
5.	LACOMBE Zo?	1999	FRA	 MONTPELLIER ANUC	2:33.40			1022 pts		
6.	BELKACEMI Leslie	1998	FRA	 AS CACHALOTS SIX-FOURS	2:34.62			1005 pts		
7.	SALAMONE Floriane	1998	FRA	 FOS-SUR-MER NATATION	2:36.11			984 pts		
8.	DAGUENET Lynn	1998	FRA	 CN LE MANS	2:38.72			949 pts		
200 Papillon Dames - Finale C (Vendredi 7 Mars 2014 - 17h06)
1.	COMBIER Ambre	1998	FRA	 UN ARLES	2:31.68			1046 pts		
2.	SHIMIZU Runa	2000	JPN	 AS MONACO NATATION	2:37.64			963 pts		
3.	MARQUE Chloe	1999	FRA	 CN GAP	2:43.38			887 pts		
4.	DUPONT Caroline	2000	FRA	 CN LE MANS	2:47.26			838 pts		
5.	MAUREL Noellie	2000	FRA	 EP MANOSQUE	2:52.34			775 pts		
200 Papillon Dames - S?ries (Vendredi 7 Mars 2014 - 09h26)
1.	IGNACIO SORRIBES Judit	1994	ESP	 ESPAGNE	2:15.18			1291 pts	QFA	
2.	BELMONTE GARCIA Mireia	1990	ESP	 ESPAGNE	2:15.73			1283 pts	QFA	
3.	GRAY Tilly	1991	GBR	 UNIVERSITY OF BATH	2:16.66			1268 pts	QFA	
4.	GRANGEON Lara	1991	FRA	 CN CAL?DONIENS	2:19.52			1224 pts	QFA	
5.	RESTORI Beatrice	1991	ITA	 CIRCOLO NUOTO UISP	2:22.42			1180 pts	QFA	
6.	WISHAUPT Camille	1998	FRA	 MULHOUSE ON	2:23.68			1162 pts	QFA	
7.	MC RAE Charlotte	1995	GBR	 UNIVERSITY OF BATH	2:24.13			1155 pts	QFA	
8.	ARLOTTI Marika	1994	ITA	 CIRCOLO NUOTO UISP	2:25.42			1136 pts	QFA	
9.	FAKHEUR Samial	1998	FRA	 CN ANTIBES	2:27.11			1111 pts	QFB	
10.	KOMONDY Amanda	1998	FRA	 CN ANTIBES	2:31.05			1055 pts	QFB	
11.	LACOMBE Zo?	1999	FRA	 MONTPELLIER ANUC	2:31.13			1053 pts	QFB	
12.	PERCHEMINIER Olivia	1997	FRA	 MONTPELLIER ANUC	2:33.43			1021 pts	QFB	
13.	SALAMONE Floriane	1998	FRA	 FOS-SUR-MER NATATION	2:39.38			940 pts	QFB	
14.	HAMDAN Marie	1997	FRA	 CN MARSEILLE	2:40.03			931 pts	QFB	
15.	BELKACEMI Leslie	1998	FRA	 AS CACHALOTS SIX-FOURS	2:41.30			914 pts	QFB	
16.	DAGUENET Lynn	1998	FRA	 CN LE MANS	2:42.50			899 pts	QFB	
17.	COMBIER Ambre	1998	FRA	 UN ARLES	2:42.95			893 pts	QFC	
18.	SHIMIZU Runa	2000	JPN	 AS MONACO NATATION	2:43.10			891 pts	QFC	
19.	MARCHETTI Clo?	1996	FRA	 AS CACHALOTS SIX-FOURS	2:45.61			859 pts	QFC	
20.	DUPONT Caroline	2000	FRA	 CN LE MANS	2:48.70			820 pts	QFC	
21.	PECHE Morgane	1998	FRA	 AS CACHALOTS SIX-FOURS	2:49.02			816 pts	QFC	
22.	MARQUE Chloe	1999	FRA	 CN GAP	2:49.73			807 pts	QFC	
23.	MAUREL Noellie	2000	FRA	 EP MANOSQUE	2:55.49			737 pts	QFC	
---	BARALE Tiffany	1997	FRA	 AS CACHALOTS SIX-FOURS	DNS dec			---		


200 Papillon Messieurs - Finale A (Vendredi 7 Mars 2014 - 19h39)
1.	PERALTA GALLEGO Carlos	1994	ESP	 ESPAGNE	2:00.42			1311 pts		
2.	LELLIOTT Jay	1995	GBR	 UNIVERSITY OF BATH	2:00.80			1305 pts		
3.	VILACECA Thomas	1990	FRA	 MONTAUBAN NATATION	2:01.53			1293 pts		
4.	TORMENTO Hugo	1993	FRA	 MULHOUSE ON	2:01.76			1289 pts		
5.	MAISONNEUVE Marvin	1991	FRA	 MONTAUBAN NATATION	2:03.08			1269 pts		
6.	PORTEOUS Ian	1990	GBR	 CITY OF GLASGOW SWIM TEAM	2:10.48			1155 pts		
7.	MOULON William	1998	FRA	 OLYMPIC NICE NATATION	2:11.11			1145 pts		
8.	STACCHIOTTI Rapha?l	1992	LUX	 CN MARSEILLE	2:16.28			1069 pts		
200 Papillon Messieurs - Finale B (Vendredi 7 Mars 2014 - 17h17)
1.	LETELLIER Quentin	1998	FRA	 CN ANTIBES	2:13.51			1109 pts		
2.	EZZINA Youssef	1996	TUN	 MONTPELLIER ANUC	2:13.79			1105 pts		
3.	LAPOUS Simon	1998	FRA	 MONTPELLIER ANUC	2:14.18			1100 pts		
4.	POTTIER Nicolas	1996	FRA	 CN LE MANS	2:16.99			1059 pts		
5.	PALMIE Charles	1998	FRA	 MONTAUBAN NATATION	2:17.79			1047 pts		
6.	LUTZELSCHWAB Arthur	1997	SUI	 NATATION SPORTIVE GENEVE	2:17.95			1045 pts		
7.	BOUABDALLAH Hedi	1999	FRA	 ISTRES SPORT NATATION	2:23.12			972 pts		
8.	ANTONETTI Jean-Baptiste	1997	FRA	 UN ARLES	2:25.24			943 pts		
200 Papillon Messieurs - Finale C (Vendredi 7 Mars 2014 - 17h14)
1.	COICAUD Charles	1995	FRA	 ASPTT MARSEILLE	2:24.57			952 pts		
2.	AGUSOT J?r?my	1999	FRA	 AS CACHALOTS SIX-FOURS	2:33.15			839 pts		
3.	BROGIALDI L?o	1999	FRA	 AS MONACO NATATION	2:34.90			816 pts		
200 Papillon Messieurs - S?ries (Vendredi 7 Mars 2014 - 09h36)
1.	LELLIOTT Jay	1995	GBR	 UNIVERSITY OF BATH	2:02.49			1278 pts	QFA	
2.	PERALTA GALLEGO Carlos	1994	ESP	 ESPAGNE	2:02.87			1272 pts	QFA	
3.	VILACECA Thomas	1990	FRA	 MONTAUBAN NATATION	2:05.30			1234 pts	QFA	
4.	MAISONNEUVE Marvin	1991	FRA	 MONTAUBAN NATATION	2:05.84			1225 pts	QFA	
5.	VIGORITO Lucas	1994	FRA	 MULHOUSE ON	2:06.37			1217 pts	QFA	
6.	TORMENTO Hugo	1993	FRA	 MULHOUSE ON	2:07.66			1197 pts	QFA	
7.	STACCHIOTTI Rapha?l	1992	LUX	 CN MARSEILLE	2:09.17			1174 pts	QFA	
8.	MOULON William	1998	FRA	 OLYMPIC NICE NATATION	2:11.50			1139 pts	QFA	
9.	PORTEOUS Ian	1990	GBR	 CITY OF GLASGOW SWIM TEAM	2:11.76			1135 pts	QFB	
10.	LETELLIER Quentin	1998	FRA	 CN ANTIBES	2:16.94			1059 pts	QFB	
11.	LUTZELSCHWAB Arthur	1997	SUI	 NATATION SPORTIVE GENEVE	2:18.11			1043 pts	QFB	
12.	LAPOUS Simon	1998	FRA	 MONTPELLIER ANUC	2:18.36			1039 pts	QFB	
13.	POTTIER Nicolas	1996	FRA	 CN LE MANS	2:19.60			1021 pts	QFB	
14.	PALMIE Charles	1998	FRA	 MONTAUBAN NATATION	2:20.27			1012 pts	QFB	
15.	EZZINA Youssef	1996	TUN	 MONTPELLIER ANUC	2:22.90			975 pts	QFC	
16.	BOUABDALLAH Hedi	1999	FRA	 ISTRES SPORT NATATION	2:25.35			942 pts	QFB	
17.	ANTONETTI Jean-Baptiste	1997	FRA	 UN ARLES	2:25.79			936 pts	QFB	
18.	COICAUD Charles	1995	FRA	 ASPTT MARSEILLE	2:26.82			922 pts	QFC	
19.	AGUSOT J?r?my	1999	FRA	 AS CACHALOTS SIX-FOURS	2:37.21			788 pts	QFC	
20.	BROGIALDI L?o	1999	FRA	 AS MONACO NATATION	2:38.29			774 pts	QFC	
---	ZWOJCZCZYK Thomas	1998	FRA	 CSM MARSEILLE	DNS dec			---		
---	EIFFES Hugo	1997	FRA	 CSM MARSEILLE	DNS dec			---		
200 Nage Libre Dames - Finale A (Vendredi 7 Mars 2014 - 19h50)
1.	BONNET Charlotte	1995	FRA	 OLYMPIC NICE NATATION	1:57.61			1368 pts		
2.	CARLIN Jazmin	1990	GBR	 BRITISH SWIMMING	1:57.65			1367 pts		
3.	COSTA SCHMID Melanie	1989	ESP	 ESPAGNE	2:00.88			1312 pts		
4.	HACHE Clo?	1997	FRA	 OLYMPIC NICE NATATION	2:02.13			1291 pts		
5.	GASTALDELLO B?ryl	1995	FRA	 CN MARSEILLE	2:02.47			1285 pts		
6.	GILCHRIST Megan	1990	GBR	 BRITISH SWIMMING	2:02.53			1284 pts		
7.	MOREL Aliz?e	1995	FRA	 OLYMPIC NICE NATATION	2:03.05			1275 pts		
8.	HATTERSLEY Camilla	1995	GBR	 CITY OF GLASGOW SWIM TEAM	2:06.83			1213 pts		
200 Nage Libre Dames - Finale B (Vendredi 7 Mars 2014 - 17h24)
1.	FABRE Margaux	1992	FRA	 MONTAUBAN NATATION	2:02.96			1277 pts		
2.	BEAN Chloe	1995	GBR	 UNIVERSITY OF BATH	2:05.06			1242 pts		
3.	ROUSSEAU Magali	1988	FRA	 MONTAUBAN NATATION	2:05.15			1240 pts		
4.	TRUJILLO Anne-Sophie	1996	FRA	 CN ANTIBES	2:06.43			1219 pts		
5.	SANTAMANS Anna	1993	FRA	 OLYMPIC NICE NATATION	2:06.74			1214 pts		
6.	MAGAGNOLI Beatrice	1994	ITA	 CIRCOLO NUOTO UISP	2:06.75			1214 pts		
7.	ABERT Marion	1993	FRA	 MONTPELLIER ANUC	2:07.66			1200 pts		
8.	BLANC Ludivine	1995	FRA	 CN MARSEILLE	2:14.43			1093 pts		
200 Nage Libre Dames - Finale C (Vendredi 7 Mars 2014 - 17h21)
1.	GIGON Meryl	1995	SUI	 NATATION SPORTIVE GENEVE	2:09.52			1170 pts		
2.	CUZZANI Giulia	1995	ITA	 CIRCOLO NUOTO UISP	2:11.01			1146 pts		
3.	QUARD Lisa	1997	FRA	 CN ANTIBES	2:11.40			1140 pts		
4.	CARA Axelle	1997	FRA	 CN ANTIBES	2:12.18			1128 pts		
5.	POU Lisa	1999	FRA	 AS MONACO NATATION	2:12.43			1124 pts		
6.	DESPLAS Charline	1999	FRA	 DAUPHINS FC S?TE	2:13.09			1113 pts		
7.	WALTER Margaux	1998	FRA	 FOS-SUR-MER NATATION	2:14.05			1098 pts		
8.	ROSATO Marine	1999	FRA	 OLYMPIC NICE NATATION	2:14.60			1090 pts		
200 Nage Libre Dames - S?ries (Vendredi 7 Mars 2014 - 09h47)
1.	BONNET Charlotte	1995	FRA	 OLYMPIC NICE NATATION	1:59.28			1339 pts	QFA	
2.	COSTA SCHMID Melanie	1989	ESP	 ESPAGNE	2:01.79			1296 pts	QFA	
2.	CARLIN Jazmin	1990	GBR	 BRITISH SWIMMING	2:01.79			1296 pts	QFA	
4.	GILCHRIST Megan	1990	GBR	 BRITISH SWIMMING	2:03.42			1269 pts	QFA	
5.	GASTALDELLO B?ryl	1995	FRA	 CN MARSEILLE	2:03.77			1263 pts	QFA	
6.	MOREL Aliz?e	1995	FRA	 OLYMPIC NICE NATATION	2:03.97			1260 pts	QFA	
7.	HATTERSLEY Camilla	1995	GBR	 CITY OF GLASGOW SWIM TEAM	2:04.87			1245 pts	QFA	
8.	HACHE Clo?	1997	FRA	 OLYMPIC NICE NATATION	2:04.95			1244 pts	QFA	
9.	FABRE Margaux	1992	FRA	 MONTAUBAN NATATION	2:04.97			1243 pts	QFB	
10.	BEAN Chloe	1995	GBR	 UNIVERSITY OF BATH	2:05.68			1232 pts	QFB	
11.	ABERT Marion	1993	FRA	 MONTPELLIER ANUC	2:06.37			1220 pts	QFB	
12.	ROUSSEAU Magali	1988	FRA	 MONTAUBAN NATATION	2:06.92			1212 pts	QFB	
13.	TRUJILLO Anne-Sophie	1996	FRA	 CN ANTIBES	2:07.03			1210 pts	QFB	
14.	SANTAMANS Anna	1993	FRA	 OLYMPIC NICE NATATION	2:07.49			1202 pts	QFB	
15.	MAGAGNOLI Beatrice	1994	ITA	 CIRCOLO NUOTO UISP	2:07.87			1196 pts	QFB	
16.	GIGON Meryl	1995	SUI	 NATATION SPORTIVE GENEVE	2:09.99			1162 pts	QFC	
17.	BLANC Ludivine	1995	FRA	 CN MARSEILLE	2:10.00			1162 pts	QFB	
18.	CUZZANI Giulia	1995	ITA	 CIRCOLO NUOTO UISP	2:10.51			1154 pts	QFC	
19.	CHEBARAKA Majda	2000	ALG	 MONTPELLIER ANUC	2:10.64			1152 pts		
20.	WALTON Rebecca	1995	GBR	 UNIVERSITY OF BATH	2:11.22			1143 pts		
21.	POU Lisa	1999	FRA	 AS MONACO NATATION	2:11.33			1141 pts	QFC	
22.	MARECAUX Marine	1991	FRA	 CERCLE DES NAGEURS DE TALENCE	2:11.49			1138 pts	QFC	
23.	MARSHALL Rebecca	1995	GBR	 UNIVERSITY OF BATH	2:11.64			1136 pts		
24.	CARA Axelle	1997	FRA	 CN ANTIBES	2:11.91			1132 pts	QFC	
25.	QUARD Lisa	1997	FRA	 CN ANTIBES	2:12.10			1129 pts	QFC	
26.	ROSATO Marine	1999	FRA	 OLYMPIC NICE NATATION	2:13.55			1106 pts	QFC	
27.	DESPLAS Charline	1999	FRA	 DAUPHINS FC S?TE	2:13.82			1102 pts	QFC	
28.	WALTER Margaux	1998	FRA	 FOS-SUR-MER NATATION	2:13.92			1100 pts		
29.	DI MARZIO Angelica	1999	ITA	 CN MARSEILLE	2:14.58			1090 pts		
30.	CRETIER Oana	1999	FRA	 CN ANTIBES	2:14.97			1084 pts		
31.	POUPPEVILLE Melanie	1997	FRA	 MONTPELLIER ANUC	2:15.90			1070 pts		
31.	ROVIROLA Manon	1998	FRA	 ROGNAC NATATION	2:15.90			1070 pts		
33.	FAFET Carmen	1997	FRA	 CN ANTIBES	2:16.10			1067 pts		
34.	PYTHON Julie	1996	SUI	 NATATION SPORTIVE GENEVE	2:16.36			1063 pts		
35.	BERLAND S?gol?ne	1997	FRA	 CN GAP	2:16.73			1057 pts		
36.	MINGEAUD Audrey	1996	FRA	 AS CACHALOTS SIX-FOURS	2:16.93			1054 pts		
37.	WEHRLI Laurence	1997	SUI	 NATATION SPORTIVE GENEVE	2:17.11			1052 pts		
38.	ROQUES Mayssa	1999	FRA	 MONTPELLIER ANUC	2:17.31			1049 pts		
39.	BENTAOUZA Claire	1996	FRA	 ISTRES SPORT NATATION	2:17.40			1047 pts		
40.	JOUVE Lise	1998	FRA	 MONTAUBAN NATATION	2:17.42			1047 pts		
41.	ADAM Maurine	1998	FRA	 AASS SECTION NATATION AGDE	2:17.53			1045 pts		
42.	BIAU C?lia	1999	FRA	 AC TR?BES	2:18.42			1032 pts		
43.	LAURENT Ines	1997	FRA	 CN ANTIBES	2:18.78			1026 pts		
44.	TISSIERE Manon	1997	FRA	 BAYONNE-AVIRON BAYONNAIS	2:18.83			1026 pts		
45.	MARTINEZ France	2000	FRA	 VITROLLES SPORT NATATION	2:18.86			1025 pts		
46.	PREVOST Estelle	2000	FRA	 CN MARSEILLE	2:18.88			1025 pts		
47.	DIEBOLD Lea	1999	FRA	 ISTRES SPORT NATATION	2:19.12			1021 pts		
48.	BEDDOURI Margot	1999	FRA	 AMB?RIEU NATATION	2:19.90			1010 pts		
49.	DE JONCKERE Lea	1999	FRA	 CN GAP	2:19.92			1009 pts		
50.	BERTHON Camille	1999	FRA	 VITROLLES SPORT NATATION	2:20.85			996 pts		
51.	IEMMOLO Julie	1999	FRA	 CN ETANG DE BERRE	2:21.12			992 pts		
52.	DUBARRY Chiara	2001	FRA	 CN MARSEILLE	2:21.14			991 pts		
53.	LALEVEE Claire	2000	FRA	 CN ANTIBES	2:21.31			989 pts		
54.	CESMAT Andr??na	1999	FRA	 CN SALON-DE-PROVENCE	2:21.61			985 pts		
54.	LAVALEE Faustine	1999	FRA	 ISTRES SPORT NATATION	2:21.61			985 pts		
56.	MARCEL Camille	2000	FRA	 MARTIGUES NATATION	2:21.90			980 pts		
57.	VISTE Pauline	2000	FRA	 AS MONACO NATATION	2:21.95			980 pts		
58.	FORTE L?a	1999	FRA	 ROGNAC NATATION	2:22.05			978 pts		
59.	LABAT Maelle	1997	FRA	 CN GAP	2:22.79			967 pts		
60.	MALRIC Laura	2000	FRA	 DAUPHINS FC S?TE	2:23.34			959 pts		
61.	MAZOUE Alexia	1997	FRA	 CN MARSEILLE	2:23.52			957 pts		
62.	ROURE CAMBE Romane	2000	FRA	 CN B?ZIERS	2:23.62			955 pts		
63.	LHOMME Claire	2000	FRA	 CA PIERRELATTE ASCEAC	2:24.00			950 pts		
64.	MEALLARES Flora	1998	FRA	 CA PIERRELATTE ASCEAC	2:24.43			944 pts		
65.	BOYER Loriane	1998	FRA	 AC TR?BES	2:24.49			943 pts		
66.	CAMPANELLI Joanna	1995	FRA	 PAYS D''AIX NATATION	2:25.20			933 pts		
67.	JACOB Victoria	1999	FRA	 CN LA CIOTAT	2:25.40			930 pts		
68.	LATIL Pauline	1997	FRA	 PERTUIS NATATION	2:25.53			928 pts		
69.	HARZE Marine	1997	BEL	 AS MONACO NATATION	2:25.74			925 pts		
70.	SANCHEZ Marie	1999	FRA	 FOS-SUR-MER NATATION	2:26.08			920 pts		
71.	GINDRO Margaux	2000	FRA	 VITROLLES SPORT NATATION	2:26.20			918 pts		
71.	BRIAN L?a	1998	FRA	 MONTAUBAN NATATION	2:26.20			918 pts		
73.	SOLIGNAC Axelle	1998	FRA	 CN AVIGNON	2:26.23			918 pts		
74.	ESOUA Carine	1998	FRA	 CN LE MANS	2:26.46			915 pts		
75.	GHIRARDI Mathilde	1999	FRA	 CN GAP	2:26.68			912 pts		
76.	GRENOUILLAT Alexia	2000	FRA	 MIRAMAS AQUA SPORT CLUB	2:27.04			907 pts		
77.	MONTOY Fiona	2000	FRA	 DAUPHINS FC S?TE	2:27.30			903 pts		
78.	MEALLARES Mylene	2000	FRA	 CA PIERRELATTE ASCEAC	2:27.81			896 pts		
79.	FALCONNET Marie-Sarah	1999	FRA	 CN MARSEILLE	2:27.88			895 pts		
80.	CHIRUZZI Giulia	1998	FRA	 AS CACHALOTS SIX-FOURS	2:28.36			888 pts		
81.	OUTIL Orlane	1998	FRA	 CN LE MANS	2:28.43			887 pts		
82.	DROUET Mathilde	1998	FRA	 DAUPHINS FC S?TE	2:28.47			887 pts		
83.	BERNARD Julie	1999	FRA	 CN ETANG DE BERRE	2:28.48			886 pts		
84.	MARTINEZ Anais	1999	FRA	 N. SUD ARDECHE LABLACHERE	2:28.58			885 pts		
85.	LETELLIER Clemence	2000	FRA	 CN LE MANS	2:29.45			873 pts		
86.	PAGES Amelie	1997	FRA	 VITROLLES SPORT NATATION	2:29.59			871 pts		
87.	FERREN Justine	2000	FRA	 CN AVIGNON	2:29.61			871 pts		
88.	FUENTES Jade	2000	FRA	 CN MARSEILLE	2:29.74			869 pts		
89.	BARROUYER Pauline	1999	FRA	 MONTPELLIER ANUC	2:31.50			845 pts		
90.	MOUTON Magali	1999	FRA	 CN LA CIOTAT	2:32.38			833 pts		
91.	JOUGLARD No?mie	2000	FRA	 EP MANOSQUE	2:32.49			832 pts		
92.	CHATEL Laurine	2000	FRA	 EP MANOSQUE	2:32.57			830 pts		
93.	BRIMEUX Louana	2000	FRA	 AS CACHALOTS SIX-FOURS	2:32.69			829 pts		
94.	VINCLAIR Anna	1998	FRA	 PAYS D''AIX NATATION	2:34.13			810 pts		
95.	LAUER Coralie	2000	FRA	 CN SALON-DE-PROVENCE	2:34.68			802 pts		
96.	AMIEL Laury	2000	FRA	 UN ARLES	2:35.30			794 pts		
97.	LOUMI Zoe	2000	FRA	 N. SUD ARDECHE LABLACHERE	2:38.06			758 pts		
---	LECCIA Laly	1999	FRA	 CN SALON-DE-PROVENCE	DNS dec			---		
---	DELBARRE Zoe	1999	FRA	 ROGNAC NATATION	DNS dec			---		
---	LAGHMARA Selma	2000	FRA	 CSM MARSEILLE	DNS dec			---		
---	DI DOMENICO Carla	2000	FRA	 CSM MARSEILLE	DNS dec			---		
---	FRECHIN Anna	1999	FRA	 CSM MARSEILLE	DNS dec			---		
---	MPACKO Elodie	1999	FRA	 CSM MARSEILLE	DNS dec			---		
---	GRUGET Paloma	1996	FRA	 CN AVIGNON	DNS dec			---		
---	LECHEVALIER Lucy	1996	FRA	 CN AVIGNON	DNS dec			---	200 Nage Libre Messieurs - Finale A (Vendredi 7 Mars 2014 - 19h54)
1.	RENWICK Robbie	1988	GBR	 CITY OF GLASGOW SWIM TEAM	1:48.41			1326 pts		
2.	GUY James	1995	GBR	 MILLFIELD SCHOOL SWIMMING CLUB	1:48.55			1324 pts		
3.	MIGNON Cl?ment	1993	FRA	 CN MARSEILLE	1:49.67			1303 pts		
4.	METELLA Mehdy	1992	FRA	 CN MARSEILLE	1:49.68			1303 pts		
5.	SKAANING Daniel	1993	DEN	 DANEMARK	1:50.51			1288 pts		
6.	BARRETT Adam	1992	GBR	 BRITISH SWIMMING	1:51.33			1273 pts		
7.	SAHNOUNE Oussama	1992	ALG	 CERCLE DES NAGEURS DE TALENCE	1:52.38			1254 pts		
8.	VIGROUX S?bastien	1993	FRA	 MULHOUSE ON	1:54.01			1225 pts		
200 Nage Libre Messieurs - Finale B (Vendredi 7 Mars 2014 - 17h30)
1.	JOHANNESSEN Frans	1992	DEN	 DANEMARK	1:53.22			1239 pts		
2.	MARCIANO Fabien	1993	ITA	 CIRCOLO NUOTO UISP	1:53.41			1236 pts		
3.	DE VOS Rahiti	1996	FRA	 OLYMPIC NICE NATATION	1:53.75			1230 pts		
4.	CONTARDO Felipe	1995	FRA	 MULHOUSE ON	1:54.62			1214 pts		
5.	ANGOT Arthur	1996	FRA	 CN MARSEILLE	1:55.64			1196 pts		
6.	HORTER Nicolas	1995	FRA	 MULHOUSE ON	1:56.71			1177 pts		
7.	BOUTON Axel	1994	FRA	 CN MARSEILLE	1:57.07			1171 pts		
8.	RAMSAMY Cyril	1996	FRA	 CN MARSEILLE	1:58.22			1151 pts		
200 Nage Libre Messieurs - Finale C (Vendredi 7 Mars 2014 - 17h27)
1.	ANDERSEN Daniel Steen	1995	DEN	 DANEMARK	1:52.50			1252 pts		
2.	MARTELLI Francesco	1992	ITA	 CIRCOLO NUOTO UISP	1:52.76			1247 pts		
3.	COMPAGNONE Fabio	1995	FRA	 DAUPHINS LES PENNES-MIRABEAU	1:56.96			1173 pts		
4.	LEONARDI Valentin	1996	FRA	 OLYMPIC NICE NATATION	1:58.10			1153 pts		
5.	GREAU Alexandre	1995	FRA	 OLYMPIC NICE NATATION	1:59.09			1136 pts		
6.	DUCLAUX Maxime	1997	FRA	 CN ANTIBES	1:59.21			1134 pts		
7.	ARNOUX Laurent	1995	FRA	 CN MARSEILLE	1:59.31			1133 pts		
8.	BOUVIER Maxence	1996	FRA	 CN ANTIBES	2:03.04			1070 pts		
200 Nage Libre Messieurs - S?ries (Vendredi 7 Mars 2014 - 10h30)
1.	GUY James	1995	GBR	 MILLFIELD SCHOOL SWIMMING CLUB	1:50.32			1291 pts	QFA	
2.	RENWICK Robbie	1988	GBR	 CITY OF GLASGOW SWIM TEAM	1:50.44			1289 pts	QFA	
3.	MIGNON Cl?ment	1993	FRA	 CN MARSEILLE	1:50.62			1286 pts	QFA	
4.	SKAANING Daniel	1993	DEN	 DANEMARK	1:51.18			1276 pts	QFA	
5.	SAHNOUNE Oussama	1992	ALG	 CERCLE DES NAGEURS DE TALENCE	1:51.41			1272 pts	QFA	
6.	VIGROUX S?bastien	1993	FRA	 MULHOUSE ON	1:51.98			1261 pts	QFA	
7.	METELLA Mehdy	1992	FRA	 CN MARSEILLE	1:52.21			1257 pts	QFA	
8.	BARRETT Adam	1992	GBR	 BRITISH SWIMMING	1:52.73			1248 pts	QFA	
9.	MARCIANO Fabien	1993	ITA	 CIRCOLO NUOTO UISP	1:52.74			1248 pts	QFB	
10.	JOHANNESSEN Frans	1992	DEN	 DANEMARK	1:52.88			1245 pts	QFB	
11.	MARTELLI Francesco	1992	ITA	 CIRCOLO NUOTO UISP	1:53.11			1241 pts	QFC	
12.	ANDERSEN Daniel Steen	1995	DEN	 DANEMARK	1:53.38			1236 pts	QFC	
13.	OVESEN Sebastian	1994	DEN	 DANEMARK	1:53.89			1227 pts		
14.	VIAL COLLET Enzo	1993	FRA	 MULHOUSE ON	1:53.99			1225 pts	QFB	
15.	MALLET Gr?gory	1984	FRA	 CN MARSEILLE	1:54.13			1223 pts	QFB	
16.	DE VOS Rahiti	1996	FRA	 OLYMPIC NICE NATATION	1:55.03			1207 pts	QFB	
17.	DUPUIS Igor	1995	FRA	 MULHOUSE ON	1:55.08			1206 pts	QFB	
18.	STIRLING Alasdair	1993	GBR	 CITY OF GLASGOW SWIM TEAM	1:55.17			1204 pts		
19.	CONTARDO Felipe	1995	FRA	 MULHOUSE ON	1:55.18			1204 pts	QFB	
20.	RAMSAMY Cyril	1996	FRA	 CN MARSEILLE	1:55.43			1200 pts	QFB	
21.	FROLOV Sergey	1992	UKR	 OLYMPIC NICE NATATION	1:55.64			1196 pts		
21.	QUIGLEY Grant	1993	GBR	 BRITISH SWIMMING	1:55.64			1196 pts		
23.	BOUTON Axel	1994	FRA	 CN MARSEILLE	1:55.84			1193 pts	QFC	
24.	BEDEL Paul-Gabriel	1994	FRA	 CN MARSEILLE	1:56.29			1185 pts	QFC	
25.	ANGOT Arthur	1996	FRA	 CN MARSEILLE	1:56.42			1183 pts	QFC	
26.	HORTER Nicolas	1995	FRA	 MULHOUSE ON	1:56.89			1174 pts	QFC	
27.	JULIO Rapha?l	1993	FRA	 MULHOUSE ON	1:56.95			1173 pts	QFC	
28.	COMPAGNONE Fabio	1995	FRA	 DAUPHINS LES PENNES-MIRABEAU	1:57.58			1162 pts	QFC	
29.	WESTERMANN Magnus	1995	DEN	 DANEMARK	1:57.99			1155 pts		
30.	LEONARDI Valentin	1996	FRA	 OLYMPIC NICE NATATION	1:58.07			1154 pts		
31.	CREMIN Martin	1991	GBR	 MONTAUBAN NATATION	1:58.38			1149 pts		
32.	DUCLAUX Maxime	1997	FRA	 CN ANTIBES	1:58.72			1143 pts		
33.	GREAU Alexandre	1995	FRA	 OLYMPIC NICE NATATION	1:59.70			1126 pts		
34.	MACARTHUR Scott	1996	GBR	 MONTAUBAN NATATION	1:59.94			1122 pts		
35.	RIVERS Eamon	1992	GBR	 UNIVERSITY OF BATH	1:59.97			1121 pts		
36.	ARNOUX Laurent	1995	FRA	 CN MARSEILLE	2:00.37			1115 pts		
37.	BOUVIER Maxence	1996	FRA	 CN ANTIBES	2:00.47			1113 pts		
38.	MINNICAN Fraser	1995	GBR	 MILLFIELD SCHOOL SWIMMING CLUB	2:00.69			1109 pts		
39.	ESPINOSA RICARDO David	1997	SUI	 NATATION SPORTIVE GENEVE	2:00.86			1106 pts		
40.	PELOUS Thomas	1997	FRA	 CN ANTIBES	2:00.93			1105 pts		
41.	BONNEL Nathan	1993	FRA	 MULHOUSE ON	2:01.04			1103 pts		
42.	ELMERINI Merwane	1997	FRA	 CN MARSEILLE	2:01.12			1102 pts		
43.	MAHOUDO Erwan	1996	FRA	 MONTPELLIER ANUC	2:01.60			1094 pts		
44.	PODIO Guillaume	1997	FRA	 MONTAUBAN NATATION	2:02.35			1081 pts		
45.	SICA Antonio	1997	ITA	 AS MONACO NATATION	2:03.51			1062 pts		
46.	ALFONSO Julien	1998	FRA	 AS CACHALOTS SIX-FOURS	2:04.02			1054 pts		
47.	ALLICHON Yann	1996	FRA	 CN LE MANS	2:04.60			1044 pts		
48.	AVENA Tom	1998	FRA	 DAUPHINS FC S?TE	2:05.36			1032 pts		
49.	POINT Maxime	1998	FRA	 AS CACHALOTS SIX-FOURS	2:05.37			1032 pts		
50.	SHIMIZU Ruka	1996	JPN	 AS MONACO NATATION	2:05.67			1027 pts		
51.	MIGRAINE Victor	1996	FRA	 CA PIERRELATTE ASCEAC	2:06.34			1016 pts		
52.	SEMPERE Laurent	1999	FRA	 DAUPHINS LES PENNES-MIRABEAU	2:06.63			1011 pts		
53.	COUZINET Edouard	1997	FRA	 AS CACHALOTS SIX-FOURS	2:06.98			1006 pts		
54.	SIX Thomas	1999	FRA	 AC TR?BES	2:07.00			1005 pts		
55.	CAPAZZA Axel	1997	FRA	 OLYMPIC NICE NATATION	2:07.12			1003 pts		
55.	CHASSIER Pierre-Alexandre	1996	FRA	 CN LE MANS	2:07.12			1003 pts		
57.	GAUSSERES Marin	1999	FRA	 CN MARSEILLE	2:07.23			1001 pts		
58.	LAFFORGUE Axel	1997	FRA	 ISTRES SPORT NATATION	2:07.75			993 pts		
59.	ASCENZI Ugo	1998	FRA	 CN MARSEILLE	2:08.10			988 pts		
60.	SARAZIN Dylan	1998	FRA	 VITROLLES SPORT NATATION	2:08.12			987 pts		
61.	GUILLEROT Titouan	1999	FRA	 MARTIGUES NATATION	2:08.19			986 pts		
62.	BACHMANN Mathieu	1996	FRA	 OLYMPIC NICE NATATION	2:08.20			986 pts		
63.	DALMAS Dylan	1996	FRA	 VITROLLES SPORT NATATION	2:08.75			977 pts		
64.	MARTINEZ Roland	1997	FRA	 VITROLLES SPORT NATATION	2:08.86			976 pts		
65.	DIGOIN Adrien	1998	FRA	 UN ARLES	2:08.93			974 pts		
66.	LE MAGNEN MOUSSET Corentin	1997	FRA	 CN AVIGNON	2:09.32			968 pts		
67.	BESSON Axel	1998	FRA	 CN LE MANS	2:09.38			967 pts		
68.	EMMERT Yohann	1998	SUI	 NATATION SPORTIVE GENEVE	2:10.43			951 pts		
69.	WAGUET Fabien	2000	FRA	 CN ANTIBES	2:10.73			946 pts		
70.	GINESTA Teo	2000	FRA	 CN ANTIBES	2:10.83			945 pts		
71.	STACEY Harry	2000	GBR	 FOS-SUR-MER NATATION	2:11.39			936 pts		
72.	RIOU Killian	1998	FRA	 CN LE MANS	2:11.54			934 pts		
73.	BOUTTERIN Tristan	1999	FRA	 USN VEDENE	2:11.76			930 pts		
74.	HORTE Emilien	2000	FRA	 EA NOGENT-VILLERS	2:11.94			927 pts		
75.	COLLIN Marius	1999	FRA	 CN MARSEILLE	2:12.19			923 pts		
76.	HOCQUET Henri	1999	FRA	 MARTIGUES NATATION	2:12.42			920 pts		
77.	ROUX Terrence	1999	FRA	 CN MARSEILLE	2:12.44			920 pts		
78.	MOLLET Bastien	1999	FRA	 EP MANOSQUE	2:13.04			910 pts		
79.	DANTJOU Thomas	1998	FRA	 CN B?ZIERS	2:13.11			909 pts		
80.	MARQUIER Hugo	2000	FRA	 CN B?ZIERS	2:13.34			906 pts		
81.	LOPEZ Baptiste	2000	FRA	 VITROLLES SPORT NATATION	2:13.62			902 pts		
82.	ARNAUD Charles	1999	FRA	 CN GAP	2:13.80			899 pts		
83.	QUEREL Marius	2000	FRA	 CN AVIGNON	2:13.81			899 pts		
84.	PIETRERA Thomas	1996	FRA	 CN SALON-DE-PROVENCE	2:14.42			889 pts		
85.	COURCHET Lucas	1999	FRA	 VITROLLES SPORT NATATION	2:14.72			885 pts		
86.	BOULESTEIX Valentin	2000	FRA	 AS MONACO NATATION	2:16.76			854 pts		
87.	CLAVEL Thomas	1998	FRA	 CN GAP	2:17.53			843 pts		
88.	NERGUTI Alban	2000	FRA	 EP MANOSQUE	2:18.64			827 pts		
89.	MARTIN Julien	1997	FRA	 PAYS D''AIX NATATION	2:18.99			822 pts		
90.	BOTTON Simon	1999	FRA	 CN MARSEILLE	2:19.06			821 pts		
91.	LASNEL Etienne	1998	FRA	 PAYS D''AIX NATATION	2:19.64			812 pts		
92.	BATTILANA Enzo	1998	FRA	 CN MARSEILLE	2:20.33			802 pts		
93.	USTACHE Titouan	2000	FRA	 DAUPHINS LES PENNES-MIRABEAU	2:20.41			801 pts		
94.	GRONDIN Victor	1999	FRA	 AS CACHALOTS SIX-FOURS	2:21.64			784 pts		
95.	PHIMPHAVONG Nicolas	1998	FRA	 PAYS D''AIX NATATION	2:22.33			774 pts		
96.	PRAT Eliott	2000	FRA	 N. SUD ARDECHE LABLACHERE	2:22.79			767 pts		
97.	HAZARD Georges	2000	FRA	 PAYS D''AIX NATATION	2:24.56			743 pts		
98.	MICHEL Paul	2000	FRA	 PAYS D''AIX NATATION	2:25.32			732 pts		
---	GRANDJEAN Yoris	1989	BEL	 CN MARSEILLE	DNF			---		
---	GILOT Fabien	1984	FRA	 CN MARSEILLE	DNF			---		
---	ZWOJCZCZYK Thomas	1998	FRA	 CSM MARSEILLE	DNS dec			---		
---	AMRI Bilel	1999	FRA	 CSM MARSEILLE	DNS dec			---		
---	ATTIA Michael	1998	FRA	 CSM MARSEILLE	DNS dec			---		
---	EIFFES Hugo	1997	FRA	 CSM MARSEILLE	DNS dec			---		
---	MANAUDOU Florent	1990	FRA	 CN MARSEILLE	DNS dec			---		
---	SCOTTON Fabien	1999	FRA	 CSM MARSEILLE	DNS dec			---		
---	MARTINS Kevin	1996	FRA	 OLYMPIC NICE NATATION	DNS dec			---		
---	TARI Ilyes	1995	FRA	 CSM MARSEILLE	DNS dec			---		
---	AMRI Idriss	1997	FRA	 CSM MARSEILLE	DNS dec			---		
---	KUBICA Florian	1998	FRA	 OLYMPIC NICE NATATION	DNS Nd			---400 4 Nages Dames - Finale A (Vendredi 7 Mars 2014 - 20h07)
1.	BELMONTE GARCIA Mireia	1990	ESP	 ESPAGNE	4:42.63			1366 pts		
2.	GOMEZ CORTES Beatriz	1994	ESP	 ESPAGNE	4:43.33			1360 pts		
3.	LESAFFRE Fantine	1994	FRA	 MULHOUSE ON	4:46.38			1336 pts		
4.	BERTHIER Julie	1994	FRA	 MULHOUSE ON	5:00.58			1226 pts		
5.	MANZELLA Ilaria	1997	ITA	 CIRCOLO NUOTO UISP	5:03.91			1201 pts		
6.	ARLANDIS Anais	1997	FRA	 OLYMPIC NICE NATATION	5:06.04			1185 pts		
7.	WISHAUPT Camille	1998	FRA	 MULHOUSE ON	5:12.01			1141 pts		
---	GRANGEON Lara	1991	FRA	 CN CAL?DONIENS	DSQ Vi			---		
400 4 Nages Dames - Finale B (Vendredi 7 Mars 2014 - 17h40)
1.	LACOMBE Zo?	1999	FRA	 MONTPELLIER ANUC	5:13.40			1131 pts		
2.	DESNOYERS In?s	1999	FRA	 CN ANTIBES	5:16.94			1105 pts		
3.	GABRIEL Sophie	1999	FRA	 AC TR?BES	5:23.40			1059 pts		
4.	PECH C?lia	1997	FRA	 CN SALON-DE-PROVENCE	5:25.22			1046 pts		
5.	ROVIROLA Manon	1998	FRA	 ROGNAC NATATION	5:27.97			1027 pts		
6.	AUFFRET Maelle	1998	SUI	 NATATION SPORTIVE GENEVE	5:28.90			1021 pts		
7.	D''AMBROSIO Chanel	2000	FRA	 CN ANTIBES	5:33.31			990 pts		
8.	MARCHETTI Clo?	1996	FRA	 AS CACHALOTS SIX-FOURS	5:33.97			986 pts		
400 4 Nages Dames - Finale C (Vendredi 7 Mars 2014 - 17h33)
1.	PECHE Morgane	1998	FRA	 AS CACHALOTS SIX-FOURS	5:36.37			970 pts		
2.	MAUREL Noellie	2000	FRA	 EP MANOSQUE	5:43.30			923 pts		
3.	FAFET Lucie	1999	FRA	 DAUPHINS FC S?TE	5:44.62			915 pts		
4.	LEAUTAUD Marion	2000	FRA	 CN GAP	5:53.90			855 pts		
5.	CECILIOT Clotilde	2000	FRA	 MONTAUBAN NATATION	5:56.44			839 pts		
6.	JACOB Victoria	1999	FRA	 CN LA CIOTAT	6:00.13			816 pts		
7.	BRIMEUX Louana	2000	FRA	 AS CACHALOTS SIX-FOURS	6:01.03			810 pts		
8.	CHATEL Laurine	2000	FRA	 EP MANOSQUE	6:07.44			771 pts		
400 4 Nages Dames - S?ries (Vendredi 7 Mars 2014 - 11h09)
1.	GRANGEON Lara	1991	FRA	 CN CAL?DONIENS	4:48.73			1317 pts	QFA	
2.	BELMONTE GARCIA Mireia	1990	ESP	 ESPAGNE	4:50.23			1306 pts	QFA	
3.	LESAFFRE Fantine	1994	FRA	 MULHOUSE ON	4:52.31			1289 pts	QFA	
4.	GOMEZ CORTES Beatriz	1994	ESP	 ESPAGNE	4:59.05			1237 pts	QFA	
5.	BERTHIER Julie	1994	FRA	 MULHOUSE ON	4:59.08			1237 pts	QFA	
6.	WISHAUPT Camille	1998	FRA	 MULHOUSE ON	5:07.14			1177 pts	QFA	
7.	ARLANDIS Anais	1997	FRA	 OLYMPIC NICE NATATION	5:07.28			1176 pts	QFA	
8.	MANZELLA Ilaria	1997	ITA	 CIRCOLO NUOTO UISP	5:08.09			1170 pts	QFA	
9.	RESTORI Beatrice	1991	ITA	 CIRCOLO NUOTO UISP	5:09.12			1162 pts	QFB	
10.	DESNOYERS In?s	1999	FRA	 CN ANTIBES	5:17.12			1104 pts	QFB	
11.	CARVIN Charlene	1996	FRA	 MONTPELLIER ANUC	5:17.96			1098 pts	QFB	
12.	LACOMBE Zo?	1999	FRA	 MONTPELLIER ANUC	5:20.86			1077 pts	QFB	
13.	PECH C?lia	1997	FRA	 CN SALON-DE-PROVENCE	5:27.18			1033 pts	QFB	
14.	GABRIEL Sophie	1999	FRA	 AC TR?BES	5:27.79			1028 pts	QFB	
15.	AUFFRET Maelle	1998	SUI	 NATATION SPORTIVE GENEVE	5:29.41			1017 pts	QFB	
16.	ROVIROLA Manon	1998	FRA	 ROGNAC NATATION	5:31.07			1006 pts	QFB	
17.	MARCHETTI Clo?	1996	FRA	 AS CACHALOTS SIX-FOURS	5:34.12			985 pts	QFC	
18.	D''AMBROSIO Chanel	2000	FRA	 CN ANTIBES	5:38.33			956 pts	QFC	
19.	PECHE Morgane	1998	FRA	 AS CACHALOTS SIX-FOURS	5:42.62			928 pts	QFC	
20.	FAFET Lucie	1999	FRA	 DAUPHINS FC S?TE	5:47.05			899 pts	QFC	
21.	MAUREL Noellie	2000	FRA	 EP MANOSQUE	5:50.12			879 pts	QFC	
22.	CECILIOT Clotilde	2000	FRA	 MONTAUBAN NATATION	5:58.27			828 pts	QFC	
23.	JACOB Victoria	1999	FRA	 CN LA CIOTAT	6:00.53			814 pts	QFC	
24.	CHATEL Laurine	2000	FRA	 EP MANOSQUE	6:03.11			798 pts	QFC	
25.	LEAUTAUD Marion	2000	FRA	 CN GAP	6:07.45			771 pts		
26.	BRIMEUX Louana	2000	FRA	 AS CACHALOTS SIX-FOURS	6:08.34			766 pts		
---	SANCHEZ Tiffany	1998	FRA	 CSM MARSEILLE	DNS dec			---		
---	BARALE Tiffany	1997	FRA	 AS CACHALOTS SIX-FOURS	DNS dec			---		
---	LAGIER Lise	1999	FRA	 MARTIGUES NATATION	DNS dec			---	
400 4 Nages Messieurs - Finale A (Vendredi 7 Mars 2014 - 20h14)
1.	GARCIA MARTIN Alejandro	1993	ESP	 ESPAGNE	4:23.34			1291 pts		
2.	STACCHIOTTI Rapha?l	1992	LUX	 CN MARSEILLE	4:23.73			1287 pts		
3.	SANCHEZ TORRENS Marc	1992	ESP	 ESPAGNE	4:27.20			1259 pts		
4.	CHRISTENSEN Chris	1988	DEN	 DANEMARK	4:27.40			1258 pts		
5.	PETIT Ambroise	1995	FRA	 OLYMPIC NICE NATATION	4:29.53			1241 pts		
6.	GENI Simone	1992	ITA	 CIRCOLO NUOTO UISP	4:30.32			1234 pts		
7.	SIRVENT Timothey	1993	FRA	 OLYMPIC NICE NATATION	4:33.36			1210 pts		
8.	BOLKVADZE Irakli	1994	GEO	 GEORGIAN AQUATIC SPORTS NATIONAL FEDERAT	4:43.88			1129 pts		
400 4 Nages Messieurs - Finale B (Vendredi 7 Mars 2014 - 17h53)
1.	MINNICAN Fraser	1995	GBR	 MILLFIELD SCHOOL SWIMMING CLUB	4:33.74			1207 pts		
2.	HARRISON William	1995	GBR	 UNIVERSITY OF BATH	4:37.46			1178 pts		
3.	DIEUDONNE Louis	1997	FRA	 CN ANTIBES	4:39.44			1163 pts		
4.	MOSSER Jules	1998	FRA	 OLYMPIC NICE NATATION	4:42.96			1136 pts		
5.	GUILLERAULT Maxime	1999	FRA	 MARTIGUES NATATION	4:54.31			1050 pts		
6.	PREVOST Guillaume	1996	FRA	 CN MARSEILLE	4:55.12			1044 pts		
7.	BATTALIER Samuel	2000	FRA	 FOS-SUR-MER NATATION	4:57.27			1029 pts		
8.	BEAUGRAND Paul	2000	FRA	 CN ANTIBES	5:13.94			911 pts		
400 4 Nages Messieurs - Finale C (Vendredi 7 Mars 2014 - 17h47)
1.	LUTZELSCHWAB Arthur	1997	SUI	 NATATION SPORTIVE GENEVE	4:55.62			1041 pts		
2.	SHIMIZU Ruka	1996	JPN	 AS MONACO NATATION	4:56.08			1037 pts		
3.	ROUPIE Guillaume	1999	FRA	 CN GAP	5:12.69			920 pts		
4.	HORTE Emilien	2000	FRA	 EA NOGENT-VILLERS	5:12.73			919 pts		
5.	DIGOIN Adrien	1998	FRA	 UN ARLES	5:15.35			901 pts		
6.	CHIABAUT Th?o	1999	MON	 AS MONACO NATATION	5:16.74			892 pts		
7.	FOURRE Anthony	1999	FRA	 N. SUD ARDECHE LABLACHERE	5:17.98			884 pts		
8.	JONQUERES Sylvain	2000	FRA	 AS CACHALOTS SIX-FOURS	5:25.76			832 pts		
400 4 Nages Messieurs - S?ries (Vendredi 7 Mars 2014 - 11h36)
1.	STACCHIOTTI Rapha?l	1992	LUX	 CN MARSEILLE	4:29.14			1244 pts	QFA	
2.	SANCHEZ TORRENS Marc	1992	ESP	 ESPAGNE	4:30.01			1237 pts	QFA	
3.	PETIT Ambroise	1995	FRA	 OLYMPIC NICE NATATION	4:31.51			1225 pts	QFA	
4.	GARCIA MARTIN Alejandro	1993	ESP	 ESPAGNE	4:31.60			1224 pts	QFA	
5.	CHRISTENSEN Chris	1988	DEN	 DANEMARK	4:32.81			1214 pts	QFA	
6.	SIRVENT Timothey	1993	FRA	 OLYMPIC NICE NATATION	4:33.42			1210 pts	QFA	
7.	GENI Simone	1992	ITA	 CIRCOLO NUOTO UISP	4:33.94			1206 pts	QFA	
8.	BOLKVADZE Irakli	1994	GEO	 GEORGIAN AQUATIC SPORTS NATIONAL FEDERAT	4:37.95			1174 pts	QFA	
9.	COLORETTI Vittorio	1994	ITA	 CIRCOLO NUOTO UISP	4:38.97			1166 pts	QFB	
10.	DIEUDONNE Louis	1997	FRA	 CN ANTIBES	4:39.74			1160 pts	QFB	
11.	HARRISON William	1995	GBR	 UNIVERSITY OF BATH	4:39.84			1160 pts	QFB	
12.	MINNICAN Fraser	1995	GBR	 MILLFIELD SCHOOL SWIMMING CLUB	4:39.90			1159 pts	QFC	
13.	MOSSER Jules	1998	FRA	 OLYMPIC NICE NATATION	4:49.43			1087 pts	QFB	
14.	GUILLERAULT Maxime	1999	FRA	 MARTIGUES NATATION	4:56.00			1038 pts	QFB	
15.	BATTALIER Samuel	2000	FRA	 FOS-SUR-MER NATATION	4:56.93			1031 pts	QFB	
16.	PREVOST Guillaume	1996	FRA	 CN MARSEILLE	4:56.95			1031 pts	QFB	
17.	LUTZELSCHWAB Arthur	1997	SUI	 NATATION SPORTIVE GENEVE	4:57.16			1030 pts	QFC	
18.	SHIMIZU Ruka	1996	JPN	 AS MONACO NATATION	4:57.83			1025 pts		
19.	BEAUGRAND Paul	2000	FRA	 CN ANTIBES	5:08.38			950 pts	QFB	
20.	DIGOIN Adrien	1998	FRA	 UN ARLES	5:16.99			890 pts	QFC	
21.	JONQUERES Sylvain	2000	FRA	 AS CACHALOTS SIX-FOURS	5:17.19			889 pts	QFC	
22.	HORTE Emilien	2000	FRA	 EA NOGENT-VILLERS	5:18.42			881 pts	QFC	
23.	FOURRE Anthony	1999	FRA	 N. SUD ARDECHE LABLACHERE	5:18.51			880 pts	QFC	
24.	ROUPIE Guillaume	1999	FRA	 CN GAP	5:21.07			863 pts	QFC	
25.	CHIABAUT Th?o	1999	MON	 AS MONACO NATATION	5:23.07			850 pts		
26.	RENAUD Aur?lien	1999	FRA	 EA NOGENT-VILLERS	5:23.24			848 pts	QFC	
27.	BROGIALDI L?o	1999	FRA	 AS MONACO NATATION	5:24.62
50 m :	33.98	(33.98)	
100 m :	1:14.17	(40.19)	[1:14.17]
150 m :	1:56.12	(41.95)	
200 m :	2:37.64	(41.52)	[1:23.47]
250 m :	3:24.65	(47.01)	
300 m :	4:12.48	(47.83)	[1:34.84]
350 m :	4:49.69	(37.21)	
400 m :	5:24.62	(34.93)	[1:12.14]
839 pts		
28.	ROUX Terrence	1999	FRA	 CN MARSEILLE	5:25.43			834 pts		
29.	BORZENKO Sergey	2000	RUS	 AS MONACO NATATION	5:26.15			829 pts		
30.	MEYER Matthieu	1999	FRA	 CN SALON-DE-PROVENCE	5:26.72			826 pts		
31.	MOLLET Bastien	1999	FRA	 EP MANOSQUE	5:27.14			823 pts		
32.	PIETRERA Thomas	1996	FRA	 CN SALON-DE-PROVENCE	5:43.01			723 pts		
---	VAUPRE Guillaume	1997	FRA	 CN LE MANS	DSQ Ni			---		
---	BOUCHAREB Adam	1996	TUN	 LA ROCHE-SUR-YON NATATION	DNS Nd			---