ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
High School State Championships: Wyoming 3A Boys
2/28/2014-2/28/2014
Gillette, Wyoming USA

Campbell County High School Camels             2/28/2014 - 10:39 AM
            2014 3A BOYS STATE SWIM & DIVE CHAMPIONSHIPS            
               GILLETTE, WY     FEBRUARY 27-28, 2014                
 
 Event 1  Boys 200 Yard Medley Relay
====================================================================
    School                              Prelims     Finals        
====================================================================
                         === A - Final ===                          
 
  1 RAW                                 1:45.33    1:43.64  
     1) Cain, Zach JR                 2) Cain, Aidan SO               
     3) Harshman, Aaron SO            4) Goodwine, Bryar SO           
  2 LAN                                 1:46.59    1:45.68  
  3 KEM                                 1:44.86    1:46.07  
     1) Walton, Garrett SR            2) Reinalter, Luis SR           
     3) Boyd, Torin JR                4) Ellis, Brandon JR            
  4 POW                                 1:48.56    1:47.02  
     1) Tracy, Nic SR                 2) Oursler, Edward SR           
     3) Bowers, Jakob SR              4) Baker, Billy JR              
  5 WOR                                 1:50.01    1:47.52  
     1) Rettinghouse, Austin SR       2) Kelton, Matthew SO           
     3) Petty, Connor JR              4) Johnson, Chris SR            
  6 DOU                                 1:50.05    1:48.94  
     1) VanOsdol, Mitchell SR         2) Weiss, Trentn FR             
     3) Wortham, Hunter JR            4) Olson, Randy JR              
 
                         === B - Final ===                          
 
  7 COD                                 1:51.07    1:52.58  
     1) Todd, Seth SR                 2) Snyder, Nick SR              
     3) Call, Jon JR                  4) Maslak, Noah SO              
  8 BUF                                 1:55.96    1:55.18  
     1) Olsen, Randy SR               2) Holt, Jack SO                
     3) Cohoon, Tim JR                4) Cohoon, Ian FR               
  9 LYM                                 1:56.05    1:57.92  
     1) Hicks, Trevor FR              2) Rogers, Kordel JR            
     3) Bradshaw, Landen SR           4) Legault, Konner FR           
 10 SUB                                 2:10.21    2:09.53  
     1) Jones, Sam JR                 2) Kenny, Russell JR            
     3) Jaime, Christian SR           4) Grannec, Jules SR            

Event 2  Boys 200 Yard Freestyle
==================================================================
    Name                 Year School            Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Trujillo, Taner        SR SUB               1:53.86    1:48.97  
  2 Wetzel, Ben            JR POW               1:52.28    1:49.77  
  2 Gramlich, Drew         SR LAN               1:52.40    1:49.77  
  4 Cain, Aidan            SO RAW               1:58.12    1:55.05  
  5 Patterson, Riley       JR LAN               1:55.70    1:55.60  
  6 Nelson, Chance         JR LAN               1:56.03    1:55.97  
 
                        === B - Final ===                         
 
  7 Roberts, Brett         SR WOR               2:01.26    2:00.10  
  8 Ellsworth, Justin      JR LAN               1:59.60    2:00.70  
  9 Smith, Brandon         FR KEM               2:06.42    2:01.78  
 10 DeBolt, Burk           JR WOR               2:02.34    2:02.80  
 11 Legault, Konner        FR LYM               2:02.81    2:02.88  
 12 Todd, Seth             SR COD               2:05.35    2:08.03  
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 13 Liggett, Dan           SR POW               2:08.38             
 14 Boyd, Kimball          SO KEM               2:08.87             
 15 Rogers, Kordel         JR LYM               2:13.70             

Event 3  Boys 200 Yard IM
==================================================================
    Name                 Year School            Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Petty, Connor          JR WOR               2:06.56    1:59.16  
  2 Russell, Tucker        JR LAN               2:07.68    2:04.48  
  3 Crawford, Ryan         SO LAN               2:05.94    2:04.76  
  4 Fotheringham, Coltan   JR LYM               2:08.99    2:08.86  
  5 Wortham, Hunter        JR DOU               2:14.11    2:13.14  
  6 Fuller, Seth           SO POW               2:13.93    2:14.67  
 
                        === B - Final ===                         
 
  7 Kelton, Matthew        SO WOR               2:14.42    2:13.62  
  8 Bjornestad, Alex       JR POW               2:16.91    2:14.46  
  9 Kelly, Matthew         JR SUB               2:17.58    2:15.62  
 10 Holt, Jack             SO BUF               2:18.32    2:18.06  
 11 Krassin, Nick          SO LAN               2:19.62    2:18.96  
 12 Snyder, Nick           SR COD               2:18.96    2:20.20  
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 13 Marchetti, Tyler       SO LAN               2:21.30             
 14 Hicks, Trevor          FR LYM               2:28.78             
 15 Romberg, Spencer       FR DOU               2:31.03             

Event 4  Boys 50 Yard Freestyle
==================================================================
    Name                 Year School            Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Walton, Garrett        SR KEM                 22.61      22.39  
  2 Lallatin, Charles      SO LYM                 22.75      22.68  
  3 Harshman, Aaron        SO RAW                 23.33      23.05  
  4 Leemon, Griffin        SO LAN                 23.34      23.14  
  5 Johnson, Chris         SR WOR                 23.66      23.74  
  6 Bradshaw, Landen       SR LYM                 23.63      23.95  
 
                        === B - Final ===                         
 
  7 Baker, Billy           JR POW                 23.79      23.44  
  8 Cohoon, Tim            JR BUF                 23.78      23.78  
  9 Sinn, Levi             SO WOR                 24.08      23.99  
  9 Ellis, Brandon         JR KEM                 23.81      23.99  
 11 Goodwine, Bryar        SO RAW                 24.39      24.15  
 12 Ginest, Darren         JR SUB                 24.36      24.43  
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 13 Bowers, Jakob          SR POW                 24.40             
 14 Noffsinger, Zach       JR LAN                 24.43             
 15 Sorensen, Christopher  SR LYM                 24.54             
 16 Pettit, Brandon        JR KEM                 25.22             
 17 Cecrle, Caleb          SO LAN                 25.32             
 18 Griffin, Kyler         SO SUB                 25.43             
 19 Martinsen, Treyton     FR LAN                 25.54             
 20 Olson, Randy           JR DOU                 25.83             
 21 Maslak, Noah           SO COD                 25.98             
 22 Curtis, Colton         FR COD                 26.15             
 23 Jaime, Christian       SR SUB                 26.53             
 24 Harvey, Jesse          SR COD                 27.08             

Event 5  Boys 1 mtr Diving
==================================================================
    Name                 Year School              Semis     Finals        
==================================================================
                          === Finals ===                          
 
  1 Rettinghouse, Austin   SR WOR                317.70     447.40  
  2 McNiven, Terrell       SR LAN                258.90     373.90  
  3 Ellis, Brandon         JR KEM                243.45     354.65  
  4 Maslak, Pat            SR COD                220.75     307.45  
  5 Fallin, Andrew         JR LAN                210.20     290.80  
  6 Magill, Jake           SR POW                203.50     268.85  
  7 Kelley, Logan          SR RAW                182.70     258.35  
  8 Wetzel, Quin           SR POW                187.95     252.65  
  9 Rogers, Enoch          FR BUF                180.80     240.25  
 10 Kreager, Noah          FR LAN                166.00     234.65  
 11 Henderson, Garret      FR POW                170.15     227.25  
 -- Truman, Caleb          FR WOR                148.60        DFS  

Event 6  Boys 100 Yard Butterfly
==================================================================
    Name                 Year School            Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Cain, Zach             JR RAW                 54.87      54.67  
  2 Cohoon, Tim            JR BUF                 57.47      56.80  
  3 Weiss, Trentn          FR DOU                 58.04      57.12  
  4 VanOsdol, Mitchell     SR DOU                 58.38      57.84  
  5 Bowers, Jakob          SR POW                 58.42      58.85  
  6 Johnson, Chris         SR WOR                 58.64    1:00.21  
 
                        === B - Final ===                         
 
  7 Tracy, Nic             SR POW                 59.98      59.02  
  8 Kelly, Matthew         JR SUB               1:02.60    1:00.99  
  9 Boyd, Torin            JR KEM               1:01.13    1:01.92  
 10 Hedges, Dillon         SR LAN               1:02.83    1:02.32  
 11 Mittleider, Samuel     SO DOU               1:02.18    1:03.77  
 12 Call, Jon              JR COD               1:02.64    1:04.37  
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 13 Geer, Thomas           SR LAN               1:05.11             
 14 Robinson, Nate         SO LAN               1:05.73             
 15 Noffsinger, Zach       JR LAN               1:06.50             
 16 Wetzel, Quin           SR POW               1:07.24             
 17 Foster, Bohan          JR DOU               1:08.60             
 18 Wages, Tyson           SO POW               1:08.72             
 19 Meinecke, Corey        SR COD               1:09.34             

Event 7  Boys 100 Yard Freestyle
==================================================================
    Name                 Year School            Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Petty, Connor          JR WOR                 49.60      47.71  
  2 Trujillo, Taner        SR SUB                 50.19      49.17  
  3 Walton, Garrett        SR KEM                 49.43      49.63  
  4 Fotheringham, Coltan   JR LYM                 50.96      50.31  
  5 Leemon, Griffin        SO LAN                 51.03      50.69  
  6 Harshman, Aaron        SO RAW                 52.02      51.22  
 
                        === B - Final ===                         
 
  7 Marchetti, Tyler       SO LAN                 53.35      52.38  
  8 Goodwine, Bryar        SO RAW                 53.33      53.49  
  9 Fuller, Seth           SO POW                 53.45      53.56  
 10 Oursler, Edward        SR POW                 52.81      53.62  
 11 Legault, Konner        FR LYM                 53.09      53.64  
 12 Reinalter, Luis        SR KEM                 53.57      53.78  
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 13 Green, Zack            FR WOR                 53.86             
 14 Sinn, Levi             SO WOR                 54.18             
 15 Ginest, Darren         JR SUB                 54.77             
 16 Sorensen, Christopher  SR LYM                 54.88             
 17 Krassin, Nick          SO LAN                 55.16             
 18 Cecrle, Caleb          SO LAN                 55.52             
 19 Fredrickson, Sid       JR SUB                 55.69             
 20 Olsen, Randy           SR BUF                 55.98             
 21 Olson, Randy           JR DOU                 57.48             
 22 Pettit, Brandon        JR KEM                 57.73             
 23 Maslak, Noah           SO COD                 58.37             
 24 Henderson, Garret      FR POW                 58.91             
 25 Maslak, Pat            SR COD                 59.07             
 26 Curtis, Colton         FR COD                 59.25             

Event 8  Boys 500 Yard Freestyle
==================================================================
    Name                 Year School            Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Wetzel, Ben            JR POW               5:06.71    5:00.47  
  2 Gramlich, Drew         SR LAN               5:07.04    5:06.52  
  3 Cain, Aidan            SO RAW               5:17.00    5:08.96  
  4 Patterson, Riley       JR LAN               5:10.11    5:17.23  
  5 Nelson, Chance         JR LAN               5:23.46    5:20.76  
  6 Roberts, Brett         SR WOR               5:29.67    5:26.68  
 
                        === B - Final ===                         
 
  7 Robinson, Nate         SO LAN               5:36.38    5:27.91  
  8 DeBolt, Burk           JR WOR               5:34.80    5:29.78  
  9 Smith, Brandon         FR KEM               5:47.55    5:33.54  
 10 Holt, Jack             SO BUF               5:40.97    5:37.79  
 11 Liggett, Dan           SR POW               5:43.15    5:47.42  
 12 Boyd, Kimball          SO KEM               5:56.48    5:58.87  
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 13 Wilson, Seth           JR DOU               5:58.56             
 14 Warren, Tristan        FR WOR               5:59.84             
 15 Rogers, Kordel         JR LYM               6:11.92             
 16 Kuntz, Joe             FR POW               6:19.42             
 17 Staley, Marcus         JR LYM               6:27.13             

Event 9  Boys 200 Yard Freestyle Relay
====================================================================
    School                              Prelims     Finals        
====================================================================
                         === A - Final ===                          
 
  1 KEM                                 1:32.18    1:31.69  
     1) Boyd, Torin JR                2) Reinalter, Luis SR           
     3) Ellis, Brandon JR             4) Walton, Garrett SR           
  2 WOR                                 1:35.50    1:32.93  
     1) Petty, Connor JR              2) Green, Zack FR               
     3) Sinn, Levi SO                 4) Johnson, Chris SR            
  3 LYM                                 1:33.65    1:33.15  
     1) Fotheringham, Coltan JR       2) Bradshaw, Landen SR          
     3) Sorensen, Christopher SR      4) Lallatin, Charles SO         
  4 LAN                                 1:34.42    1:33.39  
     1) Crawford, Ryan SO             2) Leemon, Griffin SO           
     3) Marchetti, Tyler SO           4) Gramlich, Drew SR            
  5 POW                                 1:38.61    1:36.77  
     1) Baker, Billy JR               2) Tracy, Nic SR                
     3) Fuller, Seth SO               4) Wetzel, Ben JR               
  6 SUB                                 1:37.97    1:37.30  
     1) Kelly, Matthew JR             2) Griffin, Kyler SO            
     3) Fredrickson, Sid JR           4) Trujillo, Taner SR           
 
                         === B - Final ===                          
 
  7 COD                                 1:42.84    1:41.06  
     1) Call, Jon JR                  2) Maslak, Noah SO              
     3) Snyder, Nick SR               4) Todd, Seth SR                
  8 BUF                                 1:43.50    1:41.10  
     1) Cohoon, Ian FR                2) Holt, Jack SO                
     3) Olsen, Randy SR               4) Cohoon, Tim JR               
 -- DOU                                 1:42.54         DQ  

Event 10  Boys 100 Yard Backstroke
==================================================================
    Name                 Year School            Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Cain, Zach             JR RAW                 56.02      54.88  
  2 Russell, Tucker        JR LAN                 57.05      56.40  
  3 Baker, Billy           JR POW                 59.76      58.38  
  4 Tracy, Nic             SR POW               1:00.28      59.12  
  5 Lallatin, Charles      SO LYM               1:00.64      59.72  
  6 Bjornestad, Alex       JR POW               1:00.93    1:01.17  
 
                        === B - Final ===                         
 
  7 VanOsdol, Mitchell     SR DOU               1:02.09    1:01.27  
  8 Peterson, Ellis        JR LAN               1:01.05    1:01.93  
  9 Rettinghouse, Austin   SR WOR               1:03.89    1:03.45  
 10 Geer, Thomas           SR LAN               1:03.67    1:03.76  
 11 Wortham, Hunter        JR DOU               1:04.00    1:05.18  
 12 Hedges, Dillon         SR LAN               1:04.00    1:05.96  
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 13 Jones, Sam             JR SUB               1:06.44             
 14 Olsen, Randy           SR BUF               1:07.74             
 15 Hicks, Trevor          FR LYM               1:08.25             
 16 Wages, Tyson           SO POW               1:08.97             
 17 Romberg, Spencer       FR DOU               1:09.87             
 18 Call, Jon              JR COD               1:10.10             
 19 Shaw, Dylan            FR SUB               1:12.68             

Event 11  Boys 100 Yard Breaststroke
==================================================================
    Name                 Year School            Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Crawford, Ryan         SO LAN               1:01.77    1:01.06  
  2 Snyder, Nick           SR COD               1:02.13    1:01.41  
  3 Weiss, Trentn          FR DOU               1:04.60    1:03.58  
  4 Boyd, Torin            JR KEM               1:05.46    1:04.96  
  5 Oursler, Edward        SR POW               1:05.77    1:06.02  
  6 Reinalter, Luis        SR KEM               1:06.63    1:08.62  
 
                        === B - Final ===                         
 
  7 Kelton, Matthew        SO WOR               1:09.28    1:08.74  
  8 Griffin, Kyler         SO SUB               1:09.35    1:09.29  
  9 Fredrickson, Sid       JR SUB               1:09.28    1:09.42  
 10 Todd, Seth             SR COD               1:09.88    1:10.29  
 11 Mittleider, Samuel     SO DOU               1:10.61    1:11.53  
 12 Peterson, Ellis        JR LAN               1:11.26    1:13.32  
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 13 Jaime, Christian       SR SUB               1:11.88             
 14 Ellsworth, Justin      JR LAN               1:13.62             
 15 Warren, Tristan        FR WOR               1:13.96             
 16 Bradshaw, Landen       SR LYM               1:14.74             
 17 Ballard, Amani         SO SUB               1:17.26             

Event 12  Boys 400 Yard Freestyle Relay
====================================================================
    School                              Prelims     Finals        
====================================================================
                         === A - Final ===                          
 
  1 RAW                                 3:30.06    3:25.08  
     1) Cain, Zach JR                 2) Cain, Aidan SO               
     3) Goodwine, Bryar SO            4) Harshman, Aaron SO           
  2 LAN                                 3:27.14    3:25.68  
     1) Leemon, Griffin SO            2) Nelson, Chance JR            
     3) Gramlich, Drew SR             4) Russell, Tucker JR           
  3 LYM                                 3:32.47    3:30.22  
     1) Fotheringham, Coltan JR       2) Legault, Konner FR           
     3) Sorensen, Christopher SR      4) Lallatin, Charles SO         
  4 SUB                                 3:46.96    3:33.18  
     1) Trujillo, Taner SR            2) Ginest, Darren JR            
     3) Fredrickson, Sid JR           4) Kelly, Matthew JR            
  5 POW                                 3:40.88    3:35.21  
     1) Bowers, Jakob SR              2) Fuller, Seth SO              
     3) Wetzel, Ben JR                4) Oursler, Edward SR           
  6 WOR                                 3:40.88    3:39.47  
     1) Sinn, Levi SO                 2) Green, Zack FR               
     3) DeBolt, Burk JR               4) Roberts, Brett SR            
 
                         === B - Final ===                          
 
  7 KEM                                 4:03.27    3:59.75  
     1) Smith, Brandon FR             2) Boyd, Kimball SO             
     3) VanDer Zalm, Jordan FR        4) Pettit, Brandon JR           
  8 DOU                                 4:14.31    4:05.46  
     1) Wilson, Seth JR               2) Foster, Bohan JR             
     3) Mittleider, Samuel SO         4) Romberg, Spencer FR          
  9 COD                                 4:21.56    4:07.68  
     1) Curtis, Colton FR             2) Meinecke, Corey SR           
     3) Harvey, Jesse SR              4) Reeder, Noah FR              
 
                       === Preliminaries ===                        
 
 -- BUF                                    DFS              
     1) Moore, Daniel SO              2) Cardinal, Hunter JR          
     3) Rogers, Enoch FR              4) Cohoon, Ian FR