ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
WAC Championships, Day One
3/1/2014-3/1/2014
San Antonio, Texas United States

The Aquatic Center at Palo Alto College - Site License 
            2014 WAC Championship Meet - 2/26/2014 to 3/1/2014             
 
 Event 1  Men 200 Yard Medley Relay
==================================================================================
    School                                 Seed     Finals Points 
==================================================================================
  1 UNLV  ''A''                           1:26.50    1:25.33   40  
     1) Machado, Henrique H FR        2) Szele, David JR              
     3) Virva, Dillon R FR            4) Passos, Gui B JR             
                 21.53        45.50 (23.97)
        1:06.05 (20.55)     1:25.33 (19.28)
  2 GCU  ''A''                            1:28.49    1:27.31   34  
     1) Lytvenok, Iegor SO            2) Wahlers, Thomas J JR         
     3) Nechunaev, Ivan SR            4) Branning, Michael E SR       
                 22.79        47.34 (24.55)
        1:08.47 (21.13)     1:27.31 (18.84)
  3 UND  ''A''                            1:30.39    1:27.46   32  
     1) Gannon, Adam J SR             2) Smith, Austin J JR           
     3) MacQuarrie, Colin A SO        4) Lucas, Noah K FR             
                 22.77        47.25 (24.48)
        1:08.16 (20.91)     1:27.46 (19.30)
  4 AFA  ''A''                            1:31.84    1:27.82   30  
     1) MacDonald, Angus J SR         2) Barnosky, Michael W SO       
     3) Mitchell, Kevin D SO          4) Dunne, Ryan C JR             
                 22.72        46.83 (24.11)
        1:08.31 (21.48)     1:27.82 (19.51)
  5 UW  ''A''                             1:30.65    1:29.25   28  
     1) Layman, Austin D SO           2) Scalise, Kyle A SO           
     3) Griffel, Ethan E SR           4) O''Leary, Ryan P JR           
                 23.53        47.69 (24.16)
        1:09.42 (21.73)     1:29.25 (19.83)
  6 CSUB  ''A''                           1:33.93    1:29.97   26  
     1) Singleton, Jordan D SR        2) Emery, Brett J SO            
     3) Wojciechowski, Louis P SO     4) Cverle, Fran SR              
                 23.74        48.38 (24.64)
        1:09.93 (21.55)     1:29.97 (20.04)
  7 SU  ''A''                             1:33.94    1:31.92   24  
     1) Wanot, Bart JR                2) Wheeler, Gabe A SO           
     3) Cox, Michael H FR             4) Van Farowe, Lee D SO         
                 23.43        49.21 (25.78)
        1:11.29 (22.08)     1:31.92 (20.63)
 
                      Men - Team Rankings - Through Event 1                       
 
  1. Unlv                               40   2. Grand Canyon                       34
  3. North Dakota                       32   4. Air Force                          30
  5. Wyoming                            28   6. Bakersfield                        26
  7. Seattle U                          24   

Event 2  Women 200 Yard Medley Relay
==================================================================================
    School                                 Seed     Finals Points 
==================================================================================
  1 GCU  ''A''                            1:44.58    1:40.44   40  
     1) Glavnyk, Iryna FR             2) Robertson, Katie M SO        
     3) Coan, Rebecca M SO            4) Koens, Jovanna FR            
                 25.04        53.55 (28.51)
        1:17.63 (24.08)     1:40.44 (22.81)
  2 UI  ''A''                             1:43.40    1:40.93   34  
     1) Millet, Rachel M JR           2) Anderson, Erica M JR         
     3) Strachan, Taylor-Lee V FR     4) Venlos, Megan L SR           
                 25.61        53.15 (27.54)
        1:17.33 (24.18)     1:40.93 (23.60)
  3 NMSU  ''A''                           1:43.43    1:41.49   32  
     1) Seaver, Terrin M SR           2) Legge, Jessica B JR          
     3) Lennert, Dorottya L SO        4) Giles, Erin N FR             
                 25.98        53.59 (27.61)
        1:18.02 (24.43)     1:41.49 (23.47)
  4 NAU  ''A''                            1:46.60    1:42.19   30  
     1) Lenhoff, Sara C FR            2) Burnes, Jordan S SR          
     3) Juergens, Alexis K JR         4) Lindquist, Jori A FR         
                 26.06        54.01 (27.95)
        1:18.49 (24.48)     1:42.19 (23.70)
  5 UNC  ''A''                            1:46.03    1:42.98   28  
     1) Van Oost, Courtney A SR       2) Riggle, Gina W SR            
     3) LaPorte, Jenny R SO           4) Alger, Kira D SR             
                 26.10        54.77 (28.67)
        1:19.57 (24.80)     1:42.98 (23.41)
  6 UND  ''A''                            1:46.33    1:43.32   26  
     1) Grabanski, Erin M JR          2) Merwin, Camille M SR         
     3) Frey, Steph M FR              4) Funk, Courtney L SO          
                 26.26        55.25 (28.99)
        1:20.37 (25.12)     1:43.32 (22.95)
  7 CSUB  ''A''                           1:46.34    1:43.49   24  
     1) Dove, Jeanette C SR           2) Milobar, Dylana FR           
     3) Goncalves, Nicolette SO       4) Kaufman, Lauren A JR         
                 26.48        55.57 (29.09)
        1:20.34 (24.77)     1:43.49 (23.15)
  8 SU  ''A''                             1:48.37    1:45.60   22  
     1) Bock, Carlee A FR             2) Wittenauer-Lee, Blaise S FR  
     3) Liggett, Jane P SO            4) Doi, Nicole K SR             
                 27.30        56.19 (28.89)
        1:21.95 (25.76)     1:45.60 (23.65)
 
                     Women - Team Rankings - Through Event 2                      
 
  1. Grand Canyon                       40   2. Idaho                              34
  3. New Mexico State                   32   4. Northern Arizona                   30
  5. Northern Colorado                  28   6. North Dakota                       26
  7. Bakersfield                        24   8. Seattle U                          22

 Event 3  Men 3 mtr Diving
=========================================================================
    Name                 Year School            Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Campbell, Derek J      SR UW                 295.50     361.00   20  
  2 Eberle, Rick D         SR UND                305.40     327.50   17  
  3 Rehmeier, Jake K       FR UW                 277.35     317.65   16  
  4 James, Lucas           FR UNLV               312.00     305.20   15  
  5 Golling, Michael J     JR UND                278.65     281.15   14  
  6 Vallejo, Dominic A     SO AFA                312.00     277.00   13  
  7 Eckebrecht, AJ J       FR AFA                293.20     274.80   12  
  8 Greenwald, Tyler C     FR CSUB               285.35     270.05   11  
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Pecci, Alex R          SR AFA                242.75     299.25    9  
 10 Metcalf, Clayton       SO UND                269.75     280.25    7  
 11 Krawza, Keith          FR UND                233.35     270.80    6  
 12 Sullivan, Spenser M    FR UNLV               262.20     270.35    5  
 13 Zillweger, Nathanael   SO AFA                264.10     247.00    4  
 14 Cialkowski, Peter A    SR AFA                209.25     235.95    3  
 15 Angelo, Justin M       FR CSUB               210.25     232.85    2  
 16 Copeland, Greg R       JR AFA                212.75     215.60    1  
 
                  Men - Team Rankings - Through Event 3                  
 
  1. North Dakota                       76   2. Air Force                          72
  3. Wyoming                            64   4. Unlv                               60
  5. Bakersfield                        39   6. Grand Canyon                       34
  7. Seattle U                          24                                           

Event 5  Men 800 Yard Freestyle Relay
==================================================================================
    School                                 Seed     Finals Points 
==================================================================================
  1 UW  ''A''                             6:35.16    6:24.21   40  
     1) Kalms, Adam M JR              2) O''Leary, Ryan P JR           
     3) Nelson, Ryan M SO             4) Griffel, Ethan E SR          
                 21.47        45.27 (45.27)
      1:09.44 (1:09.44)   1:34.25 (1:34.25)
        1:56.33 (22.08)     2:20.97 (46.72)
      2:46.16 (1:11.91)   3:13.20 (1:38.95)
        3:35.47 (22.27)     4:00.23 (47.03)
      4:25.61 (1:12.41)   4:50.88 (1:37.68)
        5:11.71 (20.83)     5:35.19 (44.31)
      5:59.38 (1:08.50)   6:24.21 (1:33.33)
  2 UNLV  ''A''                           6:36.95    6:24.40   34  
     1) Paco-Pedroni, Tom FR          2) Lameynardie, Samuel K FR     
     3) Batka, Balint SO              4) Gremizzi, Giacomo JR         
                 21.94        46.00 (46.00)
      1:10.71 (1:10.71)   1:36.64 (1:36.64)
        1:57.56 (20.92)     2:20.97 (44.33)
      2:45.30 (1:08.66)   3:10.48 (1:33.84)
        3:32.45 (21.97)     3:57.17 (46.69)
      4:22.66 (1:12.18)   4:48.93 (1:38.45)
        5:09.74 (20.81)     5:33.39 (44.46)
      5:57.95 (1:09.02)   6:24.40 (1:35.47)
  3 CSUB  ''A''                           6:45.36    6:27.76   32  
     1) Huxhold, Mitchell L JR        2) Kotliarsky, Alex SR          
     3) Bruce, Tomas B SR             4) Bertrand, Gabriel JR         
                 22.29        46.25 (46.25)
      1:10.80 (1:10.80)   1:35.35 (1:35.35)
        1:57.13 (21.78)     2:21.21 (45.86)
      2:46.55 (1:11.20)   3:12.46 (1:37.11)
        3:34.38 (21.92)     3:58.74 (46.28)
      4:24.15 (1:11.69)   4:50.49 (1:38.03)
        5:12.76 (22.27)     5:37.19 (46.70)
      6:02.52 (1:12.03)   6:27.76 (1:37.27)
  4 GCU  ''A''                            6:37.54    6:30.99   30  
     1) Glazunov, Illya SO            2) Saiko, Stanislav SO          
     3) Branning, Michael E SR        4) Lytvenok, Iegor SO           
                 22.35        46.85 (46.85)
      1:12.00 (1:12.00)   1:38.11 (1:38.11)
        2:00.96 (22.85)     2:25.85 (47.74)
      2:51.26 (1:13.15)   3:16.37 (1:38.26)
        3:37.95 (21.58)     4:03.17 (46.80)
      4:28.82 (1:12.45)   4:54.66 (1:38.29)
        5:15.53 (20.87)     5:39.53 (44.87)
      6:04.75 (1:10.09)   6:30.99 (1:36.33)
  5 AFA  ''A''                            6:35.77    6:34.22   28  
     1) Frank, George M SO            2) Leonhardt, Paul L SR         
     3) Strom, Alex R JR              4) Graves, Robby O SO           
                 22.32        47.09 (47.09)
      1:12.38 (1:12.38)   1:38.48 (1:38.48)
        2:00.63 (22.15)     2:25.07 (46.59)
      2:50.75 (1:12.27)   3:17.48 (1:39.00)
        3:39.40 (21.92)     4:04.12 (46.64)
      4:29.56 (1:12.08)   4:55.55 (1:38.07)
        5:17.29 (21.74)     5:41.80 (46.25)
      6:07.75 (1:12.20)   6:34.22 (1:38.67)
  6 UND  ''A''                            6:52.40    6:38.44   26  
     1) Lucas, Noah K FR              2) Chanas-LaRue, Aaron SO       
     3) Koken, Matt J SO              4) Jacobson, Dan P SR           
                 22.48        46.76 (46.76)
      1:12.08 (1:12.08)   1:37.60 (1:37.60)
        2:00.29 (22.69)     2:25.30 (47.70)
      2:50.80 (1:13.20)   3:16.16 (1:38.56)
        3:38.87 (22.71)     4:04.40 (48.24)
      4:30.51 (1:14.35)   4:57.20 (1:41.04)
        5:19.45 (22.25)     5:44.96 (47.76)
      6:11.59 (1:14.39)   6:38.44 (1:41.24)
  7 SU  ''A''                             6:53.50    6:41.36   24  
     1) Morrell, Nic R SR             2) Schelling, Tanner J FR       
     3) Pizac, Doug A SR              4) Mendez, Tomas J SR           
                 23.65        48.89 (48.89)
      1:14.92 (1:14.92)   1:41.10 (1:41.10)
        2:03.16 (22.06)     2:27.97 (46.87)
      2:54.09 (1:12.99)   3:20.81 (1:39.71)
        3:37.92 (17.11)     4:08.69 (47.88)
      4:34.81 (1:14.00)   5:01.64 (1:40.83)
        5:24.47 (22.83)     5:49.91 (48.27)
      6:15.74 (1:14.10)   6:41.36 (1:39.72)
 
                      Men - Team Rankings - Through Event 5                       
 
  1. Wyoming                           104   2. North Dakota                      102
  3. Air Force                         100   4. Unlv                               94
  5. Bakersfield                        71   6. Grand Canyon                       64
  7. Seattle U                          48                                           

Event 6  Women 800 Yard Freestyle Relay
==================================================================================
    School                                 Seed     Finals Points 
==================================================================================
  1 CSUB  ''A''                           7:28.85    7:16.08   40  
     1) Paige, Michaela B SO          2) Hernandez, Paola FR          
     3) Lange, Kelsey A SO            4) Batiza, Delise L JR          
                 25.12        51.97 (51.97)
      1:19.27 (1:19.27)   1:47.33 (1:47.33)
        2:11.38 (24.05)     2:38.53 (51.20)
      3:06.61 (1:19.28)   3:35.53 (1:48.20)
        3:59.84 (24.31)     4:27.27 (51.74)
      4:55.64 (1:20.11)   5:25.08 (1:49.55)
        5:50.22 (25.14)     6:18.07 (52.99)
      6:47.01 (1:21.93)   7:16.08 (1:51.00)
  2 GCU  ''A''                            7:33.85    7:22.72   34  
     1) Kastigar, Hannah J FR         2) Magnani, Samantha R SR       
     3) Koens, Jovanna FR             4) Glavnyk, Iryna FR            
                 25.39        53.18 (53.18)
      1:22.14 (1:22.14)   1:51.09 (1:51.09)
        2:15.86 (24.77)     2:43.25 (52.16)
      3:12.02 (1:20.93)   3:41.86 (1:50.77)
        4:06.91 (25.05)     4:35.72 (53.86)
      5:05.10 (1:23.24)   5:35.31 (1:53.45)
        5:59.28 (23.97)     6:25.95 (50.64)
      6:53.96 (1:18.65)   7:22.72 (1:47.41)
  3 NAU  ''A''                            7:40.88    7:24.66   32  
     1) Wright, Caitlin N SR          2) Palomino, Kathryn E FR       
     3) Palmer, Rachel E SR           4) Lowther, Emma M SR           
                 25.55        53.46 (53.46)
      1:22.73 (1:22.73)   1:52.05 (1:52.05)
        2:16.59 (24.54)     2:44.86 (52.81)
      3:14.86 (1:22.81)   3:45.21 (1:53.16)
        4:10.36 (25.15)     4:38.29 (53.08)
      5:06.79 (1:21.58)   5:35.97 (1:50.76)
                            6:28.02 (52.05)
      6:56.26 (1:20.29)   7:24.66 (1:48.69)
  4 NMSU  ''A''                           7:36.23    7:27.26   30  
     1) Seaver, Terrin M SR           2) Brennecke, Nicole E SO       
     3) Rupp, Cassandra T SO          4) Nightingale, Emily R SO      
                 25.92        53.77 (53.77)
      1:21.73 (1:21.73)   1:50.25 (1:50.25)
        2:16.31 (26.06)     2:44.64 (54.39)
      3:13.58 (1:23.33)   3:43.04 (1:52.79)
        4:07.86 (24.82)     4:35.91 (52.87)
      5:04.86 (1:21.82)   5:34.78 (1:51.74)
        6:00.10 (25.32)     6:28.79 (54.01)
      6:57.99 (1:23.21)   7:27.26 (1:52.48)
  5 UI  ''A''                             7:33.91    7:27.41   28  
     1) Monks, Kirah K JR             2) Williams, Lyndsay N SR       
     3) Messegee, Abigail R FR        4) Venlos, Megan L SR           
                 25.63        53.06 (53.06)
      1:22.28 (1:22.28)   1:52.22 (1:52.22)
        2:09.32 (17.10)     2:45.00 (52.78)
      3:13.81 (1:21.59)   3:43.40 (1:51.18)
        4:08.46 (25.06)     4:36.65 (53.25)
      5:05.67 (1:22.27)   5:34.75 (1:51.35)
        6:00.08 (25.33)     6:27.81 (53.06)
      6:57.44 (1:22.69)   7:27.41 (1:52.66)
  6 UND  ''A''                            7:43.31    7:28.56   26  
     1) Lynch, Morgan K SR            2) Church, Ali M SO             
     3) Frey, Steph M FR              4) Richels, Kelsey A SR         
                 26.03        53.71 (53.71)
      1:22.36 (1:22.36)   1:51.45 (1:51.45)
        2:16.81 (25.36)     2:44.74 (53.29)
      3:14.21 (1:22.76)   3:43.36 (1:51.91)
        4:08.86 (25.50)     4:37.51 (54.15)
      5:06.72 (1:23.36)   5:36.09 (1:52.73)
        6:01.21 (25.12)     6:29.27 (53.18)
      6:58.48 (1:22.39)   7:28.56 (1:52.47)
  7 UNC  ''A''                            7:41.01    7:30.71   24  
     1) Van Oost, Courtney A SR       2) Burke, Kellie E JR           
     3) Tillman, Melissa L JR         4) Barrett, Carleigh M FR       
                 26.03        53.82 (53.82)
      1:22.42 (1:22.42)   1:51.47 (1:51.47)
        2:17.43 (25.96)     2:46.00 (54.53)
      3:15.88 (1:24.41)   3:45.52 (1:54.05)
        4:10.82 (25.30)     4:38.82 (53.30)
      5:08.15 (1:22.63)   5:38.59 (1:53.07)
        6:03.78 (25.19)     6:32.09 (53.50)
      7:01.44 (1:22.85)   7:30.71 (1:52.12)
  8 SU  ''A''                             7:48.72    7:41.90   22  
     1) Wittenauer-Lee, Blaise S FR   2) Hoffman, Kristin N FR        
     3) Gehrke, Bethany A JR          4) Rottman, Katie A FR          
                 26.30        54.64 (54.64)
      1:23.64 (1:23.64)   1:52.79 (1:52.79)
        2:17.66 (24.87)     2:45.94 (53.15)
      3:15.92 (1:23.13)   3:46.59 (1:53.80)
        4:12.84 (26.25)     4:42.46 (55.87)
      5:13.13 (1:26.54)   5:43.73 (1:57.14)
        6:10.46 (26.73)     6:40.75 (57.02)
      7:11.67 (1:27.94)   7:41.90 (1:58.17)
 
                     Women - Team Rankings - Through Event 6                      
 
  1. Northern Arizona                  107   2. Idaho                             104
  3. New Mexico State                  100   4. Grand Canyon                       74
  5. Northern Colorado                  71   6. Bakersfield                        69
  7. North Dakota                       58   8. Seattle U                          44