ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
Indiana men vs. Purdue
2/8/2014-2/8/2014
Bloomington, IN USA

Counsilman Billingsley Aq. Center- IU - Site License 
                       IU - PU Men - 2/8/2014                       
 
 Event 1  Men 200 Yard Medley Relay
====================================================================
    School                                 Seed     Finals        
====================================================================
  1 Hoosiers-IN  ''A''                         NT    1:28.94  
     1) James Wells 21                2) Cody Miller 22               
     3) Max Irwin 18                  4) Anze Tavcar 19               
  2 Purdue-IN  ''A''                           NT    1:29.30  
     1) Stephen Seliskar 19           2) Lyam Dias 20                 
     3) Austin Flager 18              4) Danny Tucker 22              
  3 Hoosiers-IN  ''B''                         NT    1:30.59  
     1) Bob Glover 18                 2) Tanner Kurz 20               
     3) Steve Schmuhl 20              4) Yianni Thermos 20            
  4 Purdue-IN  ''B''                           NT    1:31.21  
     1) Guillermo Blanco 20           2) Joshua Ehrman 18             
     3) Alex Toetz 19                 4) Matt Friede 21               
  5 Hoosiers-IN  ''C''                         NT   x1:35.50  
     1) Murray Crabtree 21            2) Marijn VanZundert 19         
     3) Kyle Johnson 20               4) Joe Steinkamp 19             
  6 Hoosiers-IN  ''D''                         NT   x1:39.87  
     1) Luke Lete 19                  2) Blaine Nichols 19            
     3) John Winck 20                 4) Seth Kurz 20                 


 Event 2  Men 1000 Yard Freestyle
==================================================================
    Name                  Age School               Seed     Finals        
==================================================================
  1 Jackson Miller         19 Hoosiers-IN            NT    9:20.29  
  2 Grayson Smith          19 Hoosiers-IN       9:25.47    9:29.48  
  3 Jan Petric             23 Purdue-IN              NT    9:31.15  
  4 Sebastien Aube         22 Purdue-IN              NT    9:31.89  
  5 Luke Trimmer           22 Purdue-IN              NT    9:32.07  
  6 Nathan Hopkins         20 Purdue-IN              NT   x9:32.70  
  7 Bradley Stamper        18 Hoosiers-IN       9:30.61    9:37.22  
  8 Phil Butler            19 Hoosiers-IN       9:55.41   x9:51.47  


 Event 3  Men 200 Yard Freestyle
==================================================================
    Name                  Age School               Seed     Finals        
==================================================================
  1 Eric Ress              23 Hoosiers-IN       1:36.92    1:37.68  
  2 Max Irwin              18 Hoosiers-IN       1:39.68    1:39.61  
  3 Filip Bujoczek         19 Purdue-IN              NT    1:39.74  
  4 Manuel Gutierrez       21 Purdue-IN              NT    1:41.13  
  5 Joshua Brooks          18 Purdue-IN              NT    1:41.99  
  6 John Winck             20 Hoosiers-IN       1:41.54    1:43.20  
  7 Joe Steinkamp          19 Hoosiers-IN       1:44.95   x1:44.27  
  8 Jes Stephens           21 Purdue-IN              NT   x1:45.55  


 Event 4  Men 100 Yard Backstroke
==================================================================
    Name                  Age School               Seed     Finals        
==================================================================
  1 James Wells            21 Hoosiers-IN         47.61      47.67  
  2 Stephen Seliskar       19 Purdue-IN              NT      50.08  
  3 Bob Glover             18 Hoosiers-IN         50.37      50.35  
  4 Austin Flager          18 Purdue-IN              NT      50.49  
  5 Alex Toetz             19 Purdue-IN              NT      52.08  
  6 Curtis Goss            20 Hoosiers-IN         51.11      52.49  
  7 Murray Crabtree        21 Hoosiers-IN         51.53     x53.35  


 Event 5  Men 100 Yard Breaststroke
==================================================================
    Name                  Age School               Seed     Finals        
==================================================================
  1 Cody Miller            22 Hoosiers-IN         53.20      55.09  
  2 Lyam Dias              20 Purdue-IN              NT      55.54  
  3 Mike Hurley            21 Hoosiers-IN         56.50      56.01  
  4 Tanner Kurz            20 Hoosiers-IN         55.70      56.52  
  5 Joshua Ehrman          18 Purdue-IN              NT      57.96  
  6 Matt Quinlan           19 Purdue-IN              NT      58.35  
  7 Marijn VanZundert      19 Hoosiers-IN         58.37     x58.39  
  8 JamesF Nguyen          19 Purdue-IN              NT     x58.67  

 Event 6  Men 200 Yard Butterfly
==================================================================
    Name                  Age School               Seed     Finals        
==================================================================
  1 Steve Schmuhl          20 Hoosiers-IN       1:47.63    1:46.77  
  2 Guillermo Blanco       20 Purdue-IN              NT    1:46.95  
  3 Daniel Conway          20 Purdue-IN              NT    1:51.60  
  4 Joe Powell             20 Hoosiers-IN       1:51.50    1:52.74  
  5 Max Irwin              18 Hoosiers-IN       1:48.49    1:53.27  
  6 Michael Mohler         22 Hoosiers-IN       1:54.06   x1:53.29  
  7 Joshua Brooks          18 Purdue-IN              NT    1:53.86  
  8 Jacob McGough          21 Purdue-IN              NT   x1:54.55  


 Event 7  Men 50 Yard Freestyle
==================================================================
    Name                  Age School               Seed     Finals        
==================================================================
  1 Danny Tucker           22 Purdue-IN              NT      20.13  
  2 Anze Tavcar            19 Hoosiers-IN         20.42      20.31  
  3 Adam Johnston          19 Purdue-IN              NT      20.67  
  4 Matt Friede            21 Purdue-IN              NT      20.69  
  5 James Wells            21 Hoosiers-IN         20.66      20.86  
  6 Yianni Thermos         20 Hoosiers-IN         20.93      21.14  
  7 Sam Lorentz            19 Hoosiers-IN         21.22     x21.31  
  8 Jes Stephens           21 Purdue-IN              NT     x21.85  
 -- Luke Lete              19 Hoosiers-IN         21.40     X21.54  
 -- Seth Kurz              20 Hoosiers-IN         22.73     X22.89  

 Event 8  Men 1 mtr Diving
==================================================================
    Name                  Age School               Seed     Finals        
==================================================================
  1 Darian Schmidt            Hoosiers-IN            NP     397.95  
  2 Layne Rogers              Purdue-IN              NP     379.43  
  3 Emad Abdelatif            Hoosiers-IN            NP     348.30  
  4 Jamie Bissett          20 Purdue-IN              NP     342.00  
  5 Joshua Arndt              Hoosiers-IN            NP     330.60  
  6 Nathan Cox             21 Purdue-IN              NP     329.48  
  7 Conor Murphy              Hoosiers-IN            NP    x320.70  
  8 Danton Rogers             Hoosiers-IN            NP    x311.70  
  9 Andrew Hull               Hoosiers-IN            NP    x309.68  
 10 Bryce Ogden               Hoosiers-IN            NP    x303.60  
 11 Sean Mokhtari          20 Purdue-IN              NP    x282.98  

 Event 9  Men 100 Yard Freestyle
==================================================================
    Name                  Age School               Seed     Finals        
==================================================================
  1 Danny Tucker           22 Purdue-IN              NT      44.74  
  2 Anze Tavcar            19 Hoosiers-IN         44.88      44.95  
  3 Matt Friede            21 Purdue-IN              NT      45.45  
  4 Jackson Miller         19 Hoosiers-IN         45.85      45.86  
  5 Sam Lorentz            19 Hoosiers-IN         46.33      47.03  
  6 Yianni Thermos         20 Hoosiers-IN         46.52     x47.31  
  7 Manuel Gutierrez       21 Purdue-IN              NT      47.34  
  8 Jes Stephens           21 Purdue-IN              NT     x47.68  
 -- Luke Lete              19 Hoosiers-IN         47.76     X49.16  
 -- Seth Kurz              20 Hoosiers-IN         50.82     X52.34   


Event 10  Men 200 Yard Backstroke
==================================================================
    Name                  Age School               Seed     Finals        
==================================================================
  1 Eric Ress              23 Hoosiers-IN       1:41.35    1:42.97  
  2 Steve Schmuhl          20 Hoosiers-IN       1:44.51    1:46.16  
  3 Guillermo Blanco       20 Purdue-IN              NT    1:47.52  
  4 Bob Glover             18 Hoosiers-IN       1:52.42    1:52.29  
  5 Alex Toetz             19 Purdue-IN              NT    1:52.42  
  6 Jan Petric             23 Purdue-IN              NT    1:53.98  
  7 Curtis Goss            20 Hoosiers-IN       1:50.34   x1:54.38  
 -- Murray Crabtree        21 Hoosiers-IN       1:50.94   X1:56.14  


 Event 11  Men 200 Yard Breaststroke
==================================================================
    Name                  Age School               Seed     Finals        
==================================================================
  1 Lyam Dias              20 Purdue-IN              NT    2:00.81  
  2 Cody Miller            22 Hoosiers-IN       1:57.12    2:01.19  
  3 Mike Hurley            21 Hoosiers-IN       2:04.50    2:05.30  
  4 Tanner Kurz            20 Hoosiers-IN       2:03.22    2:05.59  
  5 Blaine Nichols         19 Hoosiers-IN       2:07.21   x2:07.02  
  6 JamesF Nguyen          19 Purdue-IN              NT    2:09.32  
  7 Joshua Ehrman          18 Purdue-IN              NT    2:09.50  
  8 Matt Quinlan           19 Purdue-IN              NT   x2:11.23  

 Event 12  Men 500 Yard Freestyle
==================================================================
    Name                  Age School               Seed     Finals        
==================================================================
  1 Jackson Miller         19 Hoosiers-IN       4:30.32    4:32.42  
  2 Eric Ress              23 Hoosiers-IN       4:19.37    4:33.73  
  3 Filip Bujoczek         19 Purdue-IN              NT    4:33.78  
  4 Grayson Smith          19 Hoosiers-IN       4:30.60    4:35.19  
  5 Luke Trimmer           22 Purdue-IN              NT    4:36.98  
  6 Daniel Conway          20 Purdue-IN              NT    4:37.60  
  7 Nathan Hopkins         20 Purdue-IN              NT   x4:41.49  
  8 Bradley Stamper        18 Hoosiers-IN       4:32.16   x4:45.62  


 Event 13  Men 100 Yard Butterfly
==================================================================
    Name                  Age School               Seed     Finals        
==================================================================
  1 Joe Powell             20 Hoosiers-IN         49.81      49.70  
  2 Max Irwin              18 Hoosiers-IN         48.51      49.72  
  3 Austin Flager          18 Purdue-IN              NT      49.79  
  4 Stephen Seliskar       19 Purdue-IN              NT      49.81  
  5 Kyle Johnson           20 Hoosiers-IN         51.34      51.35  
  6 Joshua Brooks          18 Purdue-IN              NT      51.75  
  7 Jacob McGough          21 Purdue-IN              NT     x52.00  
  8 Curtis Goss            20 Hoosiers-IN         50.81     x53.02  


 Event 14  Men Platform Diving
==================================================================
    Name                  Age School               Seed     Finals        
==================================================================
  1 Conor Murphy              Hoosiers-IN            NP     386.33  
  2 Nathan Cox             21 Purdue-IN              NP     366.45  
  3 Danton Rogers             Hoosiers-IN            NP     363.68  
  4 Sean Mokhtari          20 Purdue-IN              NP     363.38  
  5 Andrew Hull               Hoosiers-IN            NP     322.50  
  6 Joshua Arndt              Hoosiers-IN            NP    x283.65  


 Event 15  Men 200 Yard IM
==================================================================
    Name                  Age School               Seed     Finals        
==================================================================
  1 Steve Schmuhl          20 Hoosiers-IN       1:49.28    1:47.47  
  2 Guillermo Blanco       20 Purdue-IN              NT    1:48.86  
  3 Cody Miller            22 Hoosiers-IN       1:46.59    1:50.19  
  4 Daniel Conway          20 Purdue-IN              NT    1:53.65  
  5 Joshua Ehrman          18 Purdue-IN              NT    1:53.82  
  6 Bob Glover             18 Hoosiers-IN            NT    1:54.33  
  7 Michael Mohler         22 Hoosiers-IN       1:54.15   x1:57.10  
  8 Lyam Dias              20 Purdue-IN              NT   x1:58.73  
 -- Phil Butler            19 Hoosiers-IN            NT   X2:00.70  


 Event 16  Men 400 Yard Freestyle Relay
====================================================================
    School                                 Seed     Finals        
====================================================================
  1 Purdue-IN  ''A''                           NT    2:58.78  
     1) Matt Friede 21                2) Austin Flager 18             
     3) Filip Bujoczek 19             4) Danny Tucker 22              
  2 Hoosiers-IN  ''A''                         NT    2:58.84  
     1) James Wells 21                2) Eric Ress 23                 
     3) Jackson Miller 19             4) Anze Tavcar 19               
  3 Hoosiers-IN  ''B''                         NT    3:05.80  
     1) Tanner Kurz 20                2) Mike Hurley 21               
     3) Yianni Thermos 20             4) Sam Lorentz 19               
  4 Hoosiers-IN  ''C''                         NT   x3:06.98  
     1) Joe Powell 20                 2) John Winck 20                
     3) Joe Steinkamp 19              4) Kyle Johnson 20              
  5 Hoosiers-IN  ''D''                         NT   x3:17.99  
     1) Bradley Stamper 18            2) Grayson Smith 19             
     3) Luke Lete 19                  4) Seth Kurz 20                 
 -- Purdue-IN  ''B''                           NT         DQ  
     1) Stephen Seliskar 19           2) Joshua Brooks 18             
     3) Luke Trimmer 22               4) Sebastien Aube 22