ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
YMCA Long Course Nationals: Day Five
8/2/2013-8/2/2013
Atlanta, USA


        
Licensed to YMCA National SC, LC, & Masters Champs
                                    HY-TEK''s MEET MANAGER 4.0 8/2/2013 08:46 PM
      2013 YMCA National Long Course Championship, Sanction #: GA13-68OBS      
                            July 29- August 2, 2013                            
                                    Results                                    
 
Event 501  Women 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    National: * 1:46.31   7/27/2012 Middle Tyger YMCA, Middle Tyger-SC         
                         K Konopka, A Snover, A Galyer, H Lips             
 Meet Qualifying:  1:58.99
    Team                                              Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Somerset Valley YMCA                              1:47.32    1:45.97* 
     1) Temple, Lindsay 17              2) Parker, Julieyanna 15          
     3) Christensen, Holly 16           4) Kuhn, Katrina 16               
                  27.31       53.73 (26.42)     1:19.96 (26.23)     1:45.97 (26.01)
  2 Middle Tyger YMCA                                 1:48.84    1:47.00  
     1) Konopka, Katrina 16             2) Galyer, Ali 15                 
     3) Snover, Ali 17                  4) Baker, Sydney 14               
                  26.15       53.00 (26.85)     1:19.91 (26.91)     1:47.00 (27.09)
  3 Triangle Area YMCA                                1:49.39    1:47.74  
     1) Bishop, Haley 16                2) Kerr, Christine 16             
     3) Ontjes, Olivia 16               4) Nusbaum, Jenny 15              
                  27.27       54.30 (27.03)     1:20.79 (26.49)     1:47.74 (26.95)
  4 Upper Main Line YMCA                              1:49.02    1:47.92  
     1) Rauth, Shannon 17               2) O''Brien, Molly 18              
     3) Mack, Abby 17                   4) Zimmerman, Maddie 17           
                  26.78       54.00 (27.22)     1:21.27 (27.27)     1:47.92 (26.65)
  5 Fanwood-Scotch Plains YMCA                        1:49.33    1:48.29  
     1) Thompson, Jodie 17              2) Davis, Sarah 15                
     3) Gaynor, Molly 18                4) Cronin, Sarah 17               
                  28.18       54.67 (26.49)     1:21.68 (27.01)     1:48.29 (26.61)
  6 Central Florida Metro YMCA                        1:49.75    1:48.34  
     1) Kicklighter, Katie 17           2) Willis, Victoria 14            
     3) Kliewer, Emily 15               4) Algee, Angela 18               
                  26.45       54.18 (27.73)     1:21.21 (27.03)     1:48.34 (27.13)
  7 Northwest North Carolina YMCA                     1:49.54    1:48.61  
     1) Warnimont, Ally 16              2) Brown, Rachel 15               
     3) Marshall, Alexandra 18          4) Polich, Erin 18                
                  27.59       54.54 (26.95)     1:21.80 (27.26)     1:48.61 (26.81)
  8 Somerset Hills YMCA                               1:50.26    1:49.51  
     1) Purcell, Kayla 14               2) Nemeth, Amy 16                 
     3) Scheidl, Maya 18                4) Frick, Celia 18                
                  27.45       54.90 (27.45)     1:22.53 (27.63)     1:49.51 (26.98)
  9 Wilton Family YMCA                                1:50.75    1:49.56  
     1) Perry, Ky-lee 15                2) Moriarty, Stephanie 17         
     3) O''Brien, Caroline 18            4) Hendee, Grace 17               
                  26.75       54.62 (27.87)     1:22.27 (27.65)     1:49.56 (27.29)
 10 Red Bank Branch                                   1:50.03    1:50.09  
     1) McKay, Katie 18                 2) Kottakis, Celia 14             
     3) Swell, Shoshana 16              4) Van Lew, Jackie 16             
                  27.78       54.99 (27.21)     1:23.02 (28.03)     1:50.09 (27.07)
B - Final
 11 Lakeland Hills Family YMCA                        1:50.93    1:49.88  
     1) Chen, Cathy 16                  2) Thompson, Meghan 17            
     3) Zimmermann, Emily 17            4) Mann, Katelyn 15               
                  27.59       54.95 (27.36)     1:22.28 (27.33)     1:49.88 (27.60)
 12 Suncoast YMCA                                     1:52.24    1:50.90  
     1) McIntosh, Kendall 17            2) Jones, Madison 15              
     3) Kovac, Megan 17                 4) McIntosh, Lauren 15            
                  27.77       55.66 (27.89)     1:23.52 (27.86)     1:50.90 (27.38)
 13 Greater Flint YMCA                                1:51.68    1:51.19  
     1) Wujciak, Anna 18                2) Gallamore, Natalie 14          
     3) Eckblad, Rebecca 16             4) Donahue, Addison 14            
                  27.12       54.72 (27.60)     1:22.78 (28.06)     1:51.19 (28.41)
 14 Rock Hill Aquatics Center                         1:51.89    1:51.29  
     1) Case, Michelle 17               2) Rulevich, Morgan 16            
     3) Little, Madison 16              4) Myers, Jessica 15              
                  27.87       54.88 (27.01)     1:22.73 (27.85)     1:51.29 (28.56)
 15 Ocean County YMCA                                 1:51.72    1:51.30  
     1) Colasurdo, Alyssa 18            2) Dineva, Polina 16              
     3) Rankin, Michaela 13             4) Mahoney, Corinne 15            
                  28.53       56.44 (27.91)     1:24.00 (27.56)     1:51.30 (27.30)
 16 North Shore (Sterling) MA YMCA                    1:52.25    1:51.35  
     1) Alexander, Ryan 17              2) Welch, Sarah 15                
     3) Daher, Sara 18                  4) Verrette, Hannah 17            
                  28.79       56.71 (27.92)     1:24.14 (27.43)     1:51.35 (27.21)
 17 Springfield Family YMCA                           1:52.75    1:51.70  
     1) Mayhew, Ally 17                 2) Sampson, Emma 13               
     3) Crew, Kendra 18                 4) Shaffer, Maddie 15             
                  27.40       55.74 (28.34)     1:24.10 (28.36)     1:51.70 (27.60)
 18 Laurel Highlands Regional YMCA                    1:52.65    1:52.12  
     1) Zimcosky, Emily 15              2) Gaza, Megan 17                 
     3) Kostelnik, Lexie 14             4) Reynolds, Hannah 18            
                  27.21       55.59 (28.38)     1:24.24 (28.65)     1:52.12 (27.88)
 19 Greater Holyoke YMCA                              1:51.67    1:52.15  
     1) Voss, Erin 15                   2) Veroneau, Bryanna 17           
     3) Harper, Jessica 17              4) Dyjak, Delaney 17              
                  28.10       56.89 (28.79)     1:24.96 (28.07)     1:52.15 (27.19)
 -- Sarasota YMCA                                     1:52.20         DQ  
      Early take-off swimmer #3
     1) Toth, Laura 17                  2) O''Grady, Niamh 17              
     3) Jean, Madison 15                4) Raybon, Lexy 18                
                  27.88       55.01 (27.13)     1:22.75 (27.74)          DQ (28.58)
 
Event 502  Men 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    National: * 1:33.96   7/27/2012 Triangle Area YMCA, Triangle Area-NC       
                         J Bonk, C Ellington, B Maloney, C Mayes           
 Meet Qualifying:  1:48.79
    Team                                              Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Triangle Area YMCA                                1:35.91    1:34.64  
     1) Maloney, Bailey 18              2) Kohut, Chris 16                
     3) Ellington, Colin 16             4) Mayes, Ben 18                  
                  23.99       48.08 (24.09)     1:10.93 (22.85)     1:34.64 (23.71)
  2 Somerset Valley YMCA                              1:36.35    1:35.04  
     1) Novak, Jesse 18                 2) Chung, David 18                
     3) Nesbitt, Andrew 18              4) Zdroik, Brad 16                
                  24.41       48.19 (23.78)     1:12.23 (24.04)     1:35.04 (22.81)
  3 Wilton Family YMCA                                1:36.41    1:36.66  
     1) Sykes, Hugo 14                  2) Kealy, Tommy 17                
     3) Ronda, Eric 19                  4) Krentsa, Daniel 17             
                  24.52       48.56 (24.04)     1:12.56 (24.00)     1:36.66 (24.10)
  4 Suncoast YMCA                                     1:37.11    1:37.13  
     1) Sanders, Tristan 17             2) Hoce, Garrett 17               
     3) Hausman, Colin 18               4) McRae, Ryan 18                 
                  24.15       49.20 (25.05)     1:13.22 (24.02)     1:37.13 (23.91)
  5 Boyertown Area YMCA                               1:37.86    1:37.55  
     1) Owens, Ryan 16                  2) Swiss, William 18              
     3) Beard, Billy 15                 4) Miller, Steve 17               
                  24.48       49.36 (24.88)     1:13.31 (23.95)     1:37.55 (24.24)
  6 Red Bank Branch                                   1:38.00    1:37.72  
     1) D''Anna, Alex 17                 2) Lynch, Sam 18                  
     3) Kauth, Tyler 15                 4) Tucker, Christopher 17         
                  24.97       49.12 (24.15)     1:13.71 (24.59)     1:37.72 (24.01)
  7 Rock Hill Aquatics Center                         1:38.63    1:37.81  
     1) Hills, Garrett 18               2) Piedt, Zachary 16              
     3) Slavens, John 17                4) Kohlhoff, Jacob 16             
                  24.10       48.14 (24.04)     1:13.08 (24.94)     1:37.81 (24.73)
  8 Somerset Hills YMCA                               1:38.40    1:38.49  
     1) Finnegan, Jamie 16              2) LaCosta, William 18            
     3) Sholander, Douglas 17           4) Lutz, Sebastian 16             
                  24.91       49.54 (24.63)     1:14.43 (24.89)     1:38.49 (24.06)
  9 Upper Main Line YMCA                              1:38.68    1:38.81  
     1) Schon, Alex 18                  2) Richardson, Ken 18             
     3) Jay, Brian 18                   4) Ashmead, Michael 17            
                  25.51       50.16 (24.65)     1:14.59 (24.43)     1:38.81 (24.22)
 -- Middle Tyger YMCA                                 1:36.02         DQ  
      Early take-off swimmer #3
     1) Mehl, Justin 17                 2) Delahunty, Andrew 17           
     3) Oberg, Brad 17                  4) Borowicz, Robert 18            
                  23.90       47.44 (23.54)     1:10.58 (23.14)          DQ (23.11)
B - Final
 11 Cheshire YMCA                                     1:39.35    1:38.05  
     1) Neri, Kyle 18                   2) Shepley, Joseph 17             
     3) Molnar, Matthew 14              4) Maher, Curtis 16               
                  24.58       48.17 (23.59)     1:13.03 (24.86)     1:38.05 (25.02)
 12 Blue Ash Branch YMCA                              1:39.45    1:38.95  
     1) Hancher, Mark 16                2) Seger, Jonathan 18             
     3) Scott, Eric 18                  4) Fry, Charlie 18                
                  24.97       50.17 (25.20)     1:14.74 (24.57)     1:38.95 (24.21)
 13 Wyckoff Family YMCA Inc                           1:39.54    1:39.01  
     1) Woo, Brendan 17                 2) Cassidy, Michael 17            
     3) Kim, Eric 17                    4) Roh, Jin 18                    
                  25.12       49.67 (24.55)     1:14.36 (24.69)     1:39.01 (24.65)
 14 Fanwood-Scotch Plains YMCA                        1:39.08    1:39.17  
     1) Baron, Joseph 16                2) Skoog, Alex 16                 
     3) Gurrieri, Anthony 18            4) Gajdzisz, Ryan 17              
                  25.01       49.85 (24.84)     1:14.62 (24.77)     1:39.17 (24.55)
 15 Greensboro YMCA                                   1:40.00    1:39.34  
     1) Cole, Mckenzie 16               2) Brower, Pieter 17              
     3) Brower, McClure 17              4) Chen, Randy 18                 
                  25.83       49.98 (24.15)     1:15.48 (25.50)     1:39.34 (23.86)
 16 Ocean County YMCA                                 1:39.43    1:39.45  
     1) Molloy, Zachary 17              2) Kazanowsky, Matthew 16         
     3) Tenner, Alexander 17            4) Betts, Daniel 16               
                  24.61       49.04 (24.43)     1:14.41 (25.37)     1:39.45 (25.04)
 17 Chapel Hill-Carrboro YMCA                         1:39.87    1:39.75  
     1) Hudgins, Oliver 16              2) Pudik, Jake 15                 
     3) Taekman, Josh 16                4) Howes, Max 18                  
                  25.39       50.39 (25.00)     1:15.37 (24.98)     1:39.75 (24.38)
 18 Northwest North Carolina YMCA                     1:40.09    1:40.04  
     1) Boutwell, Parker 17             2) Day, Sam 17                    
     3) Regan, Matt 16                  4) Rhodes, Lucas 15               
                  25.34       50.34 (25.00)     1:15.09 (24.75)     1:40.04 (24.95)
 19 Lakeland Hills Family YMCA                        1:40.00    1:40.13  
     1) Om, John 16                     2) McElduff, James 17             
     3) Stefanides, Kyle 16             4) Schrope, Nicholas 15           
                  24.93       50.02 (25.09)     1:14.91 (24.89)     1:40.13 (25.22)
 20 Anne Arundel County YMCA                          1:41.70    1:41.82  
     1) Murray, Grant 17                2) Fuller, Sam 16                 
     3) Kogut, Dougie 17                4) Harmon, David 18               
                  26.04       51.97 (25.93)     1:17.01 (25.04)     1:41.82 (24.81)
 
Event 503  Women 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    National: * 2:09.96    8/1/2008 Leah Gingrich, West Shore-PA               
 Meet Qualifying:  2:37.19
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Lankiewicz, Elise         18 Brandywine-De        2:20.05    2:16.26  
                  31.21     1:06.58 (35.37)     1:41.52 (34.94)     2:16.26 (34.74)
  2 McNulty, Amanda           16 Middle Tyger-SC      2:20.96    2:16.89  
                  29.91     1:03.83 (33.92)     1:39.22 (35.39)     2:16.89 (37.67)
  3 DiMeo, Grace              17 Sarasota-FL          2:19.42    2:18.11  
                  30.22     1:05.39 (35.17)     1:40.94 (35.55)     2:18.11 (37.17)
  4 Slabe, Emily              17 Countryside-OH       2:20.61    2:19.11  
                  30.24     1:05.55 (35.31)     1:42.01 (36.46)     2:19.11 (37.10)
  5 Joram, Meghan             16 Northwest-NC         2:22.29    2:19.88  
                  31.52     1:06.58 (35.06)     1:43.02 (36.44)     2:19.88 (36.86)
  6 Whisenhunt, Meredith      16 Middle Tyger-SC      2:20.94    2:19.97  
                  30.72     1:06.23 (35.51)     1:42.81 (36.58)     2:19.97 (37.16)
  7 Soule, Mary O             14 W.North Carolina     2:23.23    2:22.97  
                  31.40     1:06.93 (35.53)     1:44.27 (37.34)     2:22.97 (38.70)
  8 Tacik, Morgan             15 Northwest-NC         2:23.86    2:23.55  
                  31.16     1:07.29 (36.13)     1:45.32 (38.03)     2:23.55 (38.23)
  9 Alexander, Ryan           17 North Shore-MA       2:23.67    2:23.82  
                  32.53     1:08.30 (35.77)     1:45.77 (37.47)     2:23.82 (38.05)
 10 Kelly, Kate               18 Middle Tyger-SC      2:23.95    2:24.13  
                  31.14     1:06.92 (35.78)     1:44.65 (37.73)     2:24.13 (39.48)
B - Final
 11 Perrotti, Morgan          16 Suncoast-FL          2:24.04    2:21.17  
                  31.08     1:06.25 (35.17)     1:43.13 (36.88)     2:21.17 (38.04)
 12 Miller-Radest, Kara       17 SomersetHills-NJ     2:25.13    2:22.58  
                  30.84     1:06.92 (36.08)     1:44.84 (37.92)     2:22.58 (37.74)
 13 Seiberlich, Emma          14 Phoenixville-PA      2:26.59    2:23.07  
                  31.41     1:07.26 (35.85)     1:44.72 (37.46)     2:23.07 (38.35)
 14 Baker, Maddie             14 Middle Tyger-SC      2:24.65    2:23.11  
                  31.49     1:06.95 (35.46)     1:43.78 (36.83)     2:23.11 (39.33)
 15 Stephenson, Laura         18 Powel Crosley-OH     2:25.94    2:23.31  
                  32.32     1:08.75 (36.43)     1:45.42 (36.67)     2:23.31 (37.89)
 16 Law, Lauren               18 UpperMainLine-PA     2:25.92    2:23.78  
                  32.04     1:08.38 (36.34)     1:45.83 (37.45)     2:23.78 (37.95)
 17 Driscoll, Brittany        16 Cheshire-CT          2:25.20    2:24.05  
                  32.08     1:08.47 (36.39)     1:46.13 (37.66)     2:24.05 (37.92)
 18 Popowski, Kristyn         15 Gr Holyoke-MA        2:24.04    2:24.06  
                  32.81     1:09.29 (36.48)     1:46.26 (36.97)     2:24.06 (37.80)
 19 Smalec, Lindsay           16 Cheshire-CT          2:26.46    2:25.48  
                  31.80     1:08.44 (36.64)     1:46.47 (38.03)     2:25.48 (39.01)
 20 Shin, Clair               14 Wyckoff-NJ           2:25.00    2:26.42  
                  32.47     1:08.99 (36.52)     1:46.97 (37.98)     2:26.42 (39.45)
C - Final
 21 Algee, Angela             18 Orlando-FL           2:26.82    2:22.32  
                  31.28     1:07.57 (36.29)     1:44.55 (36.98)     2:22.32 (37.77)
 22 Docken, Marie             14 South Family-OH      2:27.00    2:23.60  
                  31.60     1:07.55 (35.95)     1:44.96 (37.41)     2:23.60 (38.64)
 23 Coughlen, Madison         14 Rock Hill-SC         2:28.30    2:25.48  
                  32.70     1:09.45 (36.75)     1:47.22 (37.77)     2:25.48 (38.26)
 24 McNulty, Sydney           16 Middle Tyger-SC      2:28.39    2:26.50  
                  32.00     1:09.24 (37.24)     1:47.21 (37.97)     2:26.50 (39.29)
 25 Raybon, Lexy              18 Sarasota-FL          2:27.13    2:26.84  
                  32.15     1:09.02 (36.87)     1:47.86 (38.84)     2:26.84 (38.98)
 26 Russo, Maria              16 Hunterdon-NJ         2:28.49    2:27.15  
                  32.81     1:09.74 (36.93)     1:47.85 (38.11)     2:27.15 (39.30)
 27 Cherkez, Sophia           13 Hickory -NC          2:28.34    2:27.25  
                  32.72     1:09.21 (36.49)     1:47.52 (38.31)     2:27.25 (39.73)
 28 Sichterman, Megan         14 Countryside-OH       2:27.17    2:28.61  
                  33.03     1:10.71 (37.68)     1:49.88 (39.17)     2:28.61 (38.73)
 29 Travers, Kaitlin          17 Gr Holyoke-MA        2:28.27    2:29.26  
                  33.60     1:11.05 (37.45)     1:50.19 (39.14)     2:29.26 (39.07)
 30 Cohee, Lindsey            14 Orlando-FL           2:27.49    2:29.64  
                  32.14     1:09.53 (37.39)     1:49.08 (39.55)     2:29.64 (40.56)
 
Event 504  Men 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    National: * 2:02.39   7/27/2012 Leo Lim, Wyckoff-NJ                        
 Meet Qualifying:  2:24.19
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Turcanu, Sava             18 Hickory -NC          2:07.02    2:03.85  
                  27.34       58.45 (31.11)     1:31.24 (32.79)     2:03.85 (32.61)
  2 Higgins, Sean             18 Wilton-CT            2:07.09    2:05.40  
                  28.20       59.87 (31.67)     1:32.64 (32.77)     2:05.40 (32.76)
  3 Mehl, Justin              17 Middle Tyger-SC      2:05.12    2:05.52  
                  27.36       58.42 (31.06)     1:30.36 (31.94)     2:05.52 (35.16)
  4 DeLise, Sam               17 Wilton-CT            2:08.29    2:07.52  
                  28.50     1:00.90 (32.40)     1:34.39 (33.49)     2:07.52 (33.13)
  5 Oberg, Brad               17 Middle Tyger-SC      2:08.05    2:08.00  
                  28.10     1:00.09 (31.99)     1:33.70 (33.61)     2:08.00 (34.30)
  6 Glavich, Jonathan         15 Triangle Area-NC     2:10.03    2:08.32  
                  28.46     1:00.84 (32.38)     1:33.88 (33.04)     2:08.32 (34.44)
  7 Schon, Alex               18 UpperMainLine-PA     2:09.95    2:08.96  
                  28.48     1:01.40 (32.92)     1:35.92 (34.52)     2:08.96 (33.04)
  8 Lechner, Luke             17 W.North Carolina     2:09.02    2:09.40  
                  28.46     1:01.02 (32.56)     1:34.58 (33.56)     2:09.40 (34.82)
  9 Kostelnik, Justin         18 Laurel Highlands     2:08.15    2:09.47  
                  28.39     1:00.26 (31.87)     1:33.82 (33.56)     2:09.47 (35.65)
 10 Day, Sam                  17 Northwest-NC         2:10.13    2:11.35  
                  28.52     1:01.72 (33.20)     1:35.81 (34.09)     2:11.35 (35.54)
B - Final
 11 Nestor, Brandon           18 Orlando-FL           2:10.33    2:08.38  
                  28.81     1:01.22 (32.41)     1:34.49 (33.27)     2:08.38 (33.89)
 12 Barragan, Manuel          17 Suncoast-FL          2:10.85    2:08.96  
                  28.43     1:00.66 (32.23)     1:34.43 (33.77)     2:08.96 (34.53)
 13 Hein, Daniel              15 Kishwaukee-IL        2:10.94    2:09.39  
                  28.28     1:00.90 (32.62)     1:35.06 (34.16)     2:09.39 (34.33)
 14 Rodenhuis, Taylor         16 J.F. Hurley-NC       2:10.21    2:09.78  
                  29.67     1:02.88 (33.21)     1:36.23 (33.35)     2:09.78 (33.55)
 15 McElduff, James           17 LakelandHills-NJ     2:11.11    2:09.82  
                  28.77     1:01.93 (33.16)     1:35.63 (33.70)     2:09.82 (34.19)
 16 Healy, Edward             17 Red Bank - NJ        2:10.28    2:10.16  
                  29.06     1:02.32 (33.26)     1:36.04 (33.72)     2:10.16 (34.12)
 17 Hollinshead, Henry        15 Triangle Area-NC     2:11.25    2:10.50  
                  29.24     1:01.52 (32.28)     1:34.95 (33.43)     2:10.50 (35.55)
 18 Skaperdas, Stephen        18 New Canaan-CT        2:10.87    2:11.01  
                  28.92     1:01.48 (32.56)     1:35.90 (34.42)     2:11.01 (35.11)
 19 Gullickson, Matt          17 Leaning Tower-IL     2:10.17    2:11.48  
                  28.99     1:02.61 (33.62)     1:36.98 (34.37)     2:11.48 (34.50)
 20 Hancher, Mark             16 Blue Ash-OH          2:11.02    2:12.15  
                  28.31     1:00.90 (32.59)     1:35.88 (34.98)     2:12.15 (36.27)
C - Final
 21 Dillon-Davidson, Ciaran   17 Gr Holyoke-MA        2:11.76    2:10.89  
                  29.45     1:02.93 (33.48)     1:36.62 (33.69)     2:10.89 (34.27)
 22 Lopez, David              16 Middle Tyger-SC      2:12.35    2:11.15  
                  29.90     1:03.11 (33.21)     1:36.67 (33.56)     2:11.15 (34.48)
 23 May, David                13 Cheshire-CT          2:12.98    2:11.21  
                  29.43     1:02.67 (33.24)     1:37.86 (35.19)     2:11.21 (33.35)
 24 Lee, Campbell             15 Sarasota-FL          2:12.59    2:11.67  
                  29.26     1:02.65 (33.39)     1:37.07 (34.42)     2:11.67 (34.60)
 25 Bullock, Thomas           17 Northwest-NC         2:11.85    2:11.82  
                  29.73     1:03.74 (34.01)     1:38.24 (34.50)     2:11.82 (33.58)
 26 Dixon-Anderson, Ian       17 Hamilton Area-NJ     2:12.10    2:12.11  
                  29.96     1:04.46 (34.50)     1:38.48 (34.02)     2:12.11 (33.63)
 27 Hoce, Garrett             17 Suncoast-FL          2:13.07    2:12.95  
                  28.22     1:01.25 (33.03)     1:36.84 (35.59)     2:12.95 (36.11)
 28 DePietro, Ryan            17 Lancaster-OH         2:13.11    2:13.11  
                  28.27     1:01.25 (32.98)     1:36.36 (35.11)     2:13.11 (36.75)
 29 Kidd, Zach                17 Huntington-WV        2:12.97    2:13.19  
                  29.29     1:02.73 (33.44)     1:37.77 (35.04)     2:13.19 (35.42)
 30 Kolloru, Raju             17 UpperMainLine-PA     2:13.18    2:17.59  
                  30.19     1:04.77 (34.58)     1:40.31 (35.54)     2:17.59 (37.28)
 
Event 505  Women 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    National: * 29.32   7/30/2004 Lauren English, Montclair-NJ-                
 Meet Qualifying:  45.00
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Cornell, Emily            15 UpperMainLine-PA       30.55      30.42  
  2 Diaz, Alicia              15 Kennett-PA             30.67      30.55  
  3 Kim, Michelle             17 Wyckoff-NJ             31.20      30.73  
  4 Rockett, Ally             17 Boyertown-PA           30.72      30.74  
  5 Temple, Lindsay           17 SomersetValleyNJ       31.19      30.80  
  5 Miller, Maggie            16 Harrison Co.-WV        31.26      30.80  
  7 Kahmann, Marianne         16 Countryside-OH         30.41      30.83  
  8 Chen, Cathy               16 LakelandHills-NJ       31.36      30.84  
  9 Llewellyn, Savannah       17 FanwoodScotch-NJ       31.48      31.09  
 10 Perry, Julia              17 Wyckoff-NJ             31.45      31.98  
B - Final
 11 Bishop, Haley             16 Triangle Area-NC       31.54      30.96  
 12 Sigmon, Heather           14 Greensboro-NC          31.53      31.12  
 13 Cass, Leeanna             16 Ocean County-NJ        31.68      31.39  
 14 Bookwalter, Nikki         17 UpperMainLine-PA       31.59      31.42  
 15 Ty, Allyson               13 Andover-MA             31.62      31.52  
 16 Humel, Colleen            16 Gr Holyoke-MA          31.72      31.54  
 17 Sampson, Emma             13 Springfield-OH         31.59      31.67  
 18 Neggia, Susan             16 Wyckoff-NJ             31.64      31.75  
 19 Salzano, Nicole           17 LakelandHills-NJ       31.70      31.79  
 20 Cronin, Sarah             17 FanwoodScotch-NJ       31.63      31.80  
C - Final
 21 Kuhn, Katrina             16 SomersetValleyNJ       31.83      31.44  
 22 Beese, Meg                17 B R Ryall-IL           31.73      31.50  
 23 Cammann, Emma             18 Andover-MA             31.89      31.52  
 24 Gaynor, Molly             18 FanwoodScotch-NJ       31.84      31.66  
 24 McElwee, Erin             18 UpperMainLine-PA       31.84      31.66  
 26 Kicklighter, Katie        17 Orlando-FL             32.03      31.76  
 26 Shaffer, Autumn           15 Reading-PA             32.00      31.76  
 28 Keiner, Payton            14 Powel Crosley-OH       31.88      31.81  
 29 Chemey, Elizabeth         14 Boyertown-PA           31.80      31.96  
 30 Rankin, Michaela          13 Ocean County-NJ        32.01      32.05  
 
Event 506  Men 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    National: * 25.90   7/30/2010 James Wells, Bath Area-ME                    
 Meet Qualifying:  45.00
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Sali, Dylan               18 SomersetValleyNJ       26.53      26.21  
  2 Carson, Alex              16 Triangle Area-NC       27.54      27.31  
  3 Lynch, Sam                18 Red Bank - NJ          27.90      27.39  
  4 Kim, Eric                 17 Wyckoff-NJ             28.00      27.93  
  5 Fergus, Jack              17 Kishwaukee-IL          28.34      27.97  
  6 O''Brien, Michael          18 SomersetValleyNJ       28.19      28.09  
  7 Skoog, Alex               16 FanwoodScotch-NJ       28.39      28.20  
  8 Freedman, Ryan            17 UpperMainLine-PA       28.18      28.22  
  9 Roh, Jin                  18 Wyckoff-NJ             28.10      28.23  
 10 Procunier, Garrett        19 Gr. Flint-MI           28.36      28.29  
B - Final
 11 Rush, Jimmy               15 West Monmouth-NJ       28.49      28.17  
 12 Tucker, Christopher       17 Red Bank - NJ          28.42      28.24  
 13 Lancenese, Dillon         17 Boyertown-PA           28.41      28.31  
 14 Ramsay, Auston            14 South Shore, MA        28.79      28.42  
 15 Snyder, Ray               18 Waterbury-CT           28.75      28.43  
 16 Berg, Christian           17 East Hartford-CT       28.74      28.49  
 17 Faller, Joey              17 Andover-MA             28.40      28.51  
 18 Kauth, Tyler              15 Red Bank - NJ          28.96      28.53  
 19 Louie, Ethan              18 SomersetValleyNJ       28.72      28.64  
 20 Kazanowsky, Matthew       16 Ocean County-NJ        28.74      28.85  
C - Final
 21 Wooley, Ian               18 Countryside-OH         29.08      28.59  
 22 Long, Mace                18 Gr. Johnstown-PA       29.10      28.79  
 23 Yoo, Brenden              16 UpperMainLine-PA       29.10      28.87  
 24 Klimko, JT                17 Wyckoff-NJ             29.08      28.91  
 25 Gardner, Chris            18 Central Delaware       29.03      28.96  
 26 D''Arcangelo, Ethan        16 Pottstown-PA           29.04      29.01  
 27 Curtin, Colin             17 East Hartford-CT       29.10      29.02  
 28 Kemp, Colin               15 Middle Tyger-SC        29.02      29.04  
 29 Satre, Jon                17 Hilliard-OH            29.02      29.07  
 30 Orzechowski, Drew         17 West Monmouth-NJ       29.08      29.18  
 
Event 507  Women 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    National: * 1:11.26   7/31/2009 KC Moss, Wilton-CT                         
 Meet Qualifying:  1:22.19
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Faulconer, Savanna        15 Middle Tyger-SC      1:11.69    1:11.26* 
                  33.71     1:11.26 (37.55)                                        
  2 Ontjes, Olivia            16 Triangle Area-NC     1:12.76    1:12.07  
                  33.38     1:12.07 (38.69)                                        
  3 Williams, Claire          16 Triangle Area-NC     1:13.81    1:13.16  
                  34.85     1:13.16 (38.31)                                        
  4 Werenski, Meriza          17 Gr Holyoke-MA        1:14.25    1:13.39  
                  34.65     1:13.39 (38.74)                                        
  5 Williams, Katy            18 Triangle Area-NC     1:13.74    1:13.74  
                  35.15     1:13.74 (38.59)                                        
  6 Rulevich, Morgan          16 Rock Hill-SC         1:14.76    1:13.92  
                  35.18     1:13.92 (38.74)                                        
  7 Stoddard, Rachel          18 SomersetValleyNJ     1:14.12    1:13.94  
                  34.06     1:13.94 (39.88)                                        
  8 Werba, Maggie             16 Oshkosh-WI           1:14.32    1:14.13  
                  34.70     1:14.13 (39.43)                                        
  9 Emaus, Katlynn            16 Rapid Area-MI        1:14.14    1:14.71  
                  34.73     1:14.71 (39.98)                                        
 10 Filby, Kristin            18 Gr. Toledo-OH        1:14.75    1:14.87  
                  35.11     1:14.87 (39.76)                                        
B - Final
 11 Storino, Alyssa           16 Wilton-CT            1:14.89    1:12.94  
                  34.25     1:12.94 (38.69)                                        
 12 Horomanski, Jessica       15 Middle Tyger-SC      1:15.61    1:14.57  
                  35.37     1:14.57 (39.20)                                        
 13 O''Leary, Cha              15 Montclair-NJ         1:16.66    1:15.22  
                  35.06     1:15.22 (40.16)                                        
 13 Baker, Sydney             14 Middle Tyger-SC      1:16.06    1:15.22  
                  35.20     1:15.22 (40.02)                                        
 15 Parker, Katherine         17 Anne Arundel-MD      1:15.19    1:15.56  
                  34.85     1:15.56 (40.71)                                        
 16 Titterton, Rebecca        16 East Hartford-CT     1:15.75    1:16.00  
                  34.47     1:16.00 (41.53)                                        
 17 Crew, Kendra              18 Springfield-OH       1:16.32    1:16.26  
                  36.24     1:16.26 (40.02)                                        
 18 Frick, Celia              18 SomersetHills-NJ     1:16.40    1:16.37  
                  35.73     1:16.37 (40.64)                                        
 19 Thompson, Jodie           17 FanwoodScotch-NJ     1:16.30    1:16.71  
                  36.09     1:16.71 (40.62)                                        
 20 Johnson, Annalee          16 Rappahannock-VA      1:16.12    1:17.20  
                  35.98     1:17.20 (41.22)                                        
C - Final
 21 Knight, Basira            17 Triangle Area-NC     1:16.80    1:14.73  
                  35.03     1:14.73 (39.70)                                        
 22 Ambrose, Jessica          16 SomersetValleyNJ     1:16.99    1:15.17  
                  34.60     1:15.17 (40.57)                                        
 23 King, Katie               16 SomersetValleyNJ     1:16.66    1:16.88  
                  35.77     1:16.88 (41.11)                                        
 24 Garry, Brookley           15 Blue Ash-OH          1:16.71    1:17.01  
                  35.71     1:17.01 (41.30)                                        
 25 Bonnett, Bailey           14 Laurel Highlands     1:17.10    1:17.06  
                  36.18     1:17.06 (40.88)                                        
 26 Koenig, Casey             15 Wyckoff-NJ           1:17.09    1:17.14  
                  36.61     1:17.14 (40.53)                                        
 27 Tramontano, Diana         14 Greenwich-CT         1:17.44    1:17.42  
                  36.50     1:17.42 (40.92)                                        
 28 Dunstan, Erin             18 Greenwich-CT         1:17.37    1:17.56  
                  36.53     1:17.56 (41.03)                                        
 29 Corley, Ashley            17 West Monmouth-NJ     1:16.88    1:18.04  
                  36.31     1:18.04 (41.73)                                        
 30 Woodard, Izzi             17 Rock Hill-SC         1:16.89    1:19.33  
                  36.79     1:19.33 (42.54)                                        
 
Event 508  Men 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    National: * 1:03.98        1992 M. Hubbell, Countryside, OH                
 Meet Qualifying:  1:14.19
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Ronda, Eric               19 Wilton-CT            1:03.46    1:02.80* 
                  29.57     1:02.80 (33.23)                                        
  2 McHugh, Conner            17 Door County-WI       1:03.33    1:03.11* 
                  29.07     1:03.11 (34.04)                                        
  3 Warner, Zack              17 SomersetValleyNJ     1:03.71    1:04.56  
                  29.32     1:04.56 (35.24)                                        
  4 Ellington, Colin          16 Triangle Area-NC     1:05.45    1:04.77  
                  30.23     1:04.77 (34.54)                                        
  5 Rutter, Jonathan          17 Powel Crosley-OH     1:05.34    1:05.04  
                  30.60     1:05.04 (34.44)                                        
  6 Choo, Harold              17 Wyckoff-NJ           1:05.25    1:05.62  
                  30.59     1:05.62 (35.03)                                        
  7 Hooper, Matthew           18 Rapid Area-MI        1:06.42    1:06.02  
                  30.88     1:06.02 (35.14)                                        
  8 Han, Gregory              18 Cheshire-CT          1:06.42    1:06.22  
                  31.81     1:06.22 (34.41)                                        
  9 Eaton, Michael            17 J.B. Chambers-WV     1:06.51    1:06.61  
                  30.50     1:06.61 (36.11)                                        
 10 Om, John                  16 LakelandHills-NJ     1:06.83    1:07.22  
                  30.99     1:07.22 (36.23)                                        
B - Final
 11 Oliver, Michael           17 West Monmouth-NJ     1:07.28    1:06.74  
                  31.31     1:06.74 (35.43)                                        
 12 Jahan, Alex               15 Greenwich-CT         1:07.61    1:06.90  
                  32.27     1:06.90 (34.63)                                        
 13 Mabin, Zachary            17 Hamilton Area-NJ     1:07.02    1:06.92  
                  32.00     1:06.92 (34.92)                                        
 14 Suatengco, Brian          17 Ocean County-NJ      1:07.06    1:07.24  
                  31.72     1:07.24 (35.52)                                        
 15 Edmundson, Iain           16 Greenwich-CT         1:07.27    1:07.62  
                  31.76     1:07.62 (35.86)                                        
 16 Jay, Brian                18 UpperMainLine-PA     1:07.52    1:07.84  
                  32.26     1:07.84 (35.58)                                        
 17 League, Riley             17 Rock Hill-SC         1:07.86    1:07.95  
                  31.88     1:07.95 (36.07)                                        
 18 Chu, Matt                 17 SomersetValleyNJ     1:07.17    1:08.16  
                  30.35     1:08.16 (37.81)                                        
 19 Holstege, Eli             18 Piedmont-VA          1:07.82    1:08.63  
                  31.69     1:08.63 (36.94)                                        
 20 Slavens, John             17 Rock Hill-SC         1:07.92    1:09.14  
                  32.12     1:09.14 (37.02)                                        
C - Final
 21 Hubbard, Curtis           16 Eugene-OR            1:08.27    1:07.06  
                  31.06     1:07.06 (36.00)                                        
 22 Wall, Patrick             17 Sarasota-FL          1:08.30    1:07.29  
                  31.77     1:07.29 (35.52)                                        
 23 Berger, Jordan            17 Wilton-CT            1:08.32    1:07.52  
                  32.03     1:07.52 (35.49)                                        
 24 Woo, Brendan              17 Wyckoff-NJ           1:08.30    1:08.27  
                  32.10     1:08.27 (36.17)                                        
 25 Sali, Sean                16 SomersetValleyNJ     1:08.00    1:08.38  
                  31.59     1:08.38 (36.79)                                        
 26 Hills, Garrett            18 Rock Hill-SC         1:08.79    1:08.62  
                  32.32     1:08.62 (36.30)                                        
 27 Mayes, Ben                18 Triangle Area-NC     1:08.50    1:08.68  
                  32.25     1:08.68 (36.43)                                        
 28 Lesko, Bobby              17 New Canaan-CT        1:08.31    1:08.76  
                  32.21     1:08.76 (36.55)                                        
 29 Murray, Grant             17 Anne Arundel-MD      1:08.84    1:08.92  
                  31.75     1:08.92 (37.17)                                        
 30 Pla, Stefan               17 New Canaan-CT        1:08.71    1:09.31  
                  32.29     1:09.31 (37.02)                                        
 
Event 509  Women 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    National: * 4:16.94   7/27/2012 Middle Tyger YMCA, Middle Tyger-SC         
                         A Galyer, S Faulconer, H Lips, K Konopka          
 Meet Qualifying:  4:48.69
    Team                                              Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Middle Tyger YMCA                                 4:20.46    4:15.06* 
     1) Galyer, Ali 15                  2) Faulconer, Savanna 15          
     3) Kelly, Kate 18                  4) Konopka, Katrina 16            
                  30.79   1:03.36 (1:03.36)     1:36.82 (33.46)   2:14.91 (1:11.55)
        2:44.36 (29.45)   3:17.87 (1:02.96)     3:44.66 (26.79)     4:15.06 (57.19)
  2 Triangle Area YMCA                                4:24.30    4:20.63  
     1) Lawton, Kelsey 16               2) Williams, Claire 16            
     3) Bishop, Haley 16                4) Ontjes, Olivia 16              
                  31.89   1:05.85 (1:05.85)     1:40.70 (34.85)   2:19.32 (1:13.47)
        2:48.56 (29.24)   3:23.08 (1:03.76)     3:50.30 (27.22)     4:20.63 (57.55)
  3 Upper Main Line YMCA                              4:25.24    4:21.13  
     1) Cornell, Emily 15               2) Harris, Emily 16               
     3) Zimmerman, Maddie 17            4) Rauth, Shannon 17              
                  31.71   1:05.03 (1:05.03)     1:40.39 (35.36)   2:21.08 (1:16.05)
        2:50.16 (29.08)   3:22.84 (1:01.76)     3:50.60 (27.76)     4:21.13 (58.29)
  4 Somerset Valley YMCA                              4:25.81    4:22.24  
     1) Temple, Lindsay 17              2) Stoddard, Rachel 18            
     3) Parker, Julieyanna 15           4) Kuhn, Katrina 16               
                  31.63   1:05.42 (1:05.42)     1:39.19 (33.77)   2:18.41 (1:12.99)
        2:47.94 (29.53)   3:24.15 (1:05.74)     3:50.94 (26.79)     4:22.24 (58.09)
  5 Greater Flint YMCA                                4:25.60    4:23.14  
     1) Skellett, Alaina 14             2) Wujciak, Sara 17               
     3) Weaver, Courtney 17             4) Wujciak, Anna 18               
                  33.25   1:07.52 (1:07.52)     1:44.08 (36.56)   2:25.60 (1:18.08)
        2:53.42 (27.82)   3:26.01 (1:00.41)     3:52.90 (26.89)     4:23.14 (57.13)
  6 Fanwood-Scotch Plains YMCA                        4:24.39    4:23.78  
     1) Llewellyn, Savannah 17          2) Thompson, Jodie 17             
     3) Gaynor, Molly 18                4) Cronin, Sarah 17               
                  32.55   1:08.04 (1:08.04)     1:42.84 (34.80)   2:23.18 (1:15.14)
        2:52.25 (29.07)   3:25.86 (1:02.68)     3:53.47 (27.61)     4:23.78 (57.92)
  7 Wilton Family YMCA                                4:26.26    4:24.64  
     1) Moriarty, Stephanie 17          2) Storino, Alyssa 16             
     3) O''Brien, Caroline 18            4) Perry, Ky-lee 15               
                  32.48   1:06.44 (1:06.44)     1:40.16 (33.72)   2:20.88 (1:14.44)
        2:50.39 (29.51)   3:24.99 (1:04.11)     3:52.96 (27.97)     4:24.64 (59.65)
  8 Greater Holyoke YMCA                              4:28.47    4:25.40  
     1) Voss, Erin 15                   2) Werenski, Meriza 17            
     3) Popowski, Kristyn 15            4) Harper, Jessica 17             
                  32.11   1:05.91 (1:05.91)     1:40.46 (34.55)   2:18.83 (1:12.92)
        2:50.07 (31.24)   3:25.53 (1:06.70)     3:54.22 (28.69)     4:25.40 (59.87)
  9 Somerset Hills YMCA                               4:30.13    4:29.69  
     1) Miszkiewicz, Kathleen 16        2) Frick, Celia 18                
     3) Cecere, Isabelle 17             4) Scheidl, Maya 18               
                  32.60   1:07.03 (1:07.03)     1:42.53 (35.50)   2:23.67 (1:16.64)
        2:53.57 (29.90)   3:29.07 (1:05.40)     3:57.53 (28.46)   4:29.69 (1:00.62)
 10 Wyckoff Family YMCA Inc                           4:30.73    4:34.92  
     1) Kim, Michelle 17                2) Koenig, Casey 15               
     3) Calocino, Jillian 15            4) Perry, Julia 17                
                  32.82   1:07.74 (1:07.74)     1:44.22 (36.48)   2:25.37 (1:17.63)
        2:56.39 (31.02)   3:32.47 (1:07.10)     4:02.44 (29.97)   4:34.92 (1:02.45)
B - Final
 11 North Shore (Sterling) MA YMCA                    4:30.93    4:28.39  
     1) Alexander, Ryan 17              2) Soares, Carly 15               
     3) Daher, Sara 18                  4) Verrette, Hannah 17            
                  32.36   1:06.18 (1:06.18)     1:42.41 (36.23)   2:23.42 (1:17.24)
        2:53.70 (30.28)   3:28.93 (1:05.51)     3:57.02 (28.09)     4:28.39 (59.46)
 12 Countryside Ralph Stolle YMCA.                    4:31.46    4:29.52  
     1) Slabe, Emily 17                 2) Rice, Savannah 18              
     3) Fears, Tara 16                  4) Sichterman, Megan 14           
                  30.83   1:03.91 (1:03.91)     1:39.90 (35.99)   2:22.93 (1:19.02)
        2:52.39 (29.46)   3:29.69 (1:06.76)     3:58.19 (28.50)     4:29.52 (59.83)
 13 Cheshire YMCA                                     4:31.99    4:30.08  
     1) Barlok, Sara 16                 2) Ciebielski, Adrianna 16        
     3) Smalec, Lindsay 16              4) Driscoll, Brittany 16          
                  33.51   1:09.09 (1:09.09)     1:45.19 (36.10)   2:25.54 (1:16.45)
        2:55.88 (30.34)   3:30.54 (1:05.00)     3:59.53 (28.99)     4:30.08 (59.54)
 14 Rock Hill Aquatics Center                         4:33.16    4:30.18  
     1) Holliday, Claire 15             2) Rulevich, Morgan 16            
     3) Carter, Kate 17                 4) Case, Michelle 17              
                  33.55   1:09.10 (1:09.10)     1:44.18 (35.08)   2:23.76 (1:14.66)
        2:54.59 (30.83)   3:29.79 (1:06.03)     3:58.80 (29.01)   4:30.18 (1:00.39)
 15 Greenwich YMCA                                    4:33.52    4:30.90  
     1) Pande, Malavika 15              2) Dunstan, Erin 18               
     3) Tramontano, Diana 14            4) Hill, Kimberly 17              
                  32.55   1:07.47 (1:07.47)     1:43.64 (36.17)   2:25.00 (1:17.53)
        2:55.83 (30.83)   3:31.60 (1:06.60)     4:00.11 (28.51)     4:30.90 (59.30)
 16 Red Bank Branch                                   4:31.85    4:31.05  
     1) Van Lew, Jackie 16              2) Segovia, Melissa 16            
     3) McKay, Katie 18                 4) Kottakis, Celia 14             
                  32.12   1:06.08 (1:06.08)     1:42.61 (36.53)   2:24.56 (1:18.48)
        2:54.08 (29.52)   3:30.87 (1:06.31)     3:59.23 (28.36)   4:31.05 (1:00.18)
 17 Sarasota YMCA                                     4:34.64    4:31.30  
     1) O''Grady, Niamh 17               2) Smithburger, Samantha 16       
     3) Jean, Madison 15                4) Toth, Laura 17                 
                  33.16   1:08.71 (1:08.71)     1:45.58 (36.87)   2:26.96 (1:18.25)
        2:56.47 (29.51)   3:31.36 (1:04.40)     3:59.91 (28.55)     4:31.30 (59.94)
 18 Springfield Family YMCA                           4:33.38    4:31.33  
     1) Mayhew, Ally 17                 2) Crew, Kendra 18                
     3) Shaffer, Maddie 15              4) Sampson, Emma 13               
                  32.61   1:07.98 (1:07.98)     1:42.49 (34.51)   2:22.66 (1:14.68)
        2:53.13 (30.47)   3:29.92 (1:07.26)     3:59.10 (29.18)   4:31.33 (1:01.41)
 19 South Family YMCA-Kettering                       4:33.34    4:32.04  
                  33.14   1:08.50 (1:08.50)     1:44.64 (36.14)   2:25.43 (1:16.93)
        2:56.64 (31.21)   3:32.52 (1:07.09)     4:01.08 (28.56)     4:32.04 (59.52)
 20 M.E. Lyons (Anderson) YMCA                        4:33.17    4:35.15  
     1) Monahan, Megan 17               2) Spelman, Shaylynn 17           
     3) Contino, Morgan 18              4) Arlinghaus, Kandis 16          
                  34.32   1:11.34 (1:11.34)     1:48.30 (36.96)   2:29.77 (1:18.43)
        2:59.25 (29.48)   3:34.28 (1:04.51)     4:03.52 (29.24)   4:35.15 (1:00.87)
 
Event 510  Men 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    National: * 3:50.99   7/27/2012 Somerset Valley YMCA, SomersetValleyNJ     
                         D Sali, Z Warner, J Donovin, B Zdroik             
 Meet Qualifying:  4:23.39
    Team                                              Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Somerset Valley YMCA                              3:57.88    3:49.13* 
     1) Sali, Dylan 18                  2) Warner, Zack 17                
     3) Chung, David 18                 4) Zdroik, Brad 16                
                  27.19       55.97 (55.97)     1:25.52 (29.55)   2:00.35 (1:04.38)
        2:26.69 (26.34)     2:57.95 (57.60)     3:22.38 (24.43)     3:49.13 (51.18)
  2 Wilton Family YMCA                                4:00.47    3:52.87  
     1) Boley, Nathaniel 18             2) Ronda, Eric 19                 
     3) Kealy, Tommy 17                 4) Krentsa, Daniel 17             
                  29.21   1:00.43 (1:00.43)     1:29.41 (28.98)   2:03.20 (1:02.77)
        2:29.03 (25.83)     2:59.44 (56.24)     3:24.73 (25.29)     3:52.87 (53.43)
  3 Triangle Area YMCA                                3:59.10    3:53.90  
     1) Carson, Alex 16                 2) Ellington, Colin 16            
     3) Glavich, Jonathan 15            4) Mayes, Ben 18                  
                  28.85       59.35 (59.35)     1:29.37 (30.02)   2:04.15 (1:04.80)
        2:30.65 (26.50)     3:01.64 (57.49)     3:26.65 (25.01)     3:53.90 (52.26)
  4 Cheshire YMCA                                     3:58.58    3:55.94  
     1) Furth, Joshua 17                2) Han, Gregory 18                
     3) Shepley, Joseph 17              4) Neri, Kyle 18                  
                  29.78   1:00.52 (1:00.52)     1:32.08 (31.56)   2:06.67 (1:06.15)
        2:32.92 (26.25)     3:03.17 (56.50)     3:27.95 (24.78)     3:55.94 (52.77)
  5 Middle Tyger YMCA                                 3:57.57    3:56.03  
     1) Oberg, Brad 17                  2) Delahunty, Nathan 15           
     3) Mehl, Justin 17                 4) Borowicz, Robert 18            
                  27.79       58.67 (58.67)     1:30.66 (31.99)   2:07.60 (1:08.93)
        2:33.65 (26.05)     3:03.77 (56.17)     3:28.34 (24.57)     3:56.03 (52.26)
  6 Suncoast YMCA                                     3:59.27    3:57.18  
     1) Sanders, Tristan 17             2) Hoce, Garrett 17               
     3) Barragan, Manuel 17             4) McRae, Ryan 18                 
                  27.65       57.38 (57.38)     1:29.44 (32.06)   2:07.48 (1:10.10)
        2:33.55 (26.07)     3:04.76 (57.28)     3:29.46 (24.70)     3:57.18 (52.42)
  7 Western Monmouth Co. YMCA                         4:00.76    3:59.11  
     1) Rush, Jimmy 15                  2) Oliver, Michael 17             
     3) Skibniewski, Michael 17         4) O''Neill, Ryan 17               
                  29.29   1:01.82 (1:01.82)     1:33.16 (31.34)   2:09.19 (1:07.37)
        2:35.24 (26.05)     3:06.52 (57.33)     3:31.78 (25.26)     3:59.11 (52.59)
  8 Wyckoff Family YMCA Inc                           4:00.94    4:00.36  
     1) Kim, Eric 17                    2) Choo, Harold 17                
     3) Woo, Brendan 17                 4) Roh, Jin 18                    
                  29.60   1:00.82 (1:00.82)     1:31.01 (30.19)   2:06.70 (1:05.88)
        2:34.14 (27.44)     3:05.96 (59.26)     3:31.53 (25.57)     4:00.36 (54.40)
  9 Rock Hill Aquatics Center                         3:59.31    4:00.42  
     1) Kohlhoff, Jacob 16              2) League, Riley 17               
     3) Piedt, Zachary 16               4) Hills, Garrett 18              
                  30.28   1:02.22 (1:02.22)     1:33.54 (31.32)   2:10.68 (1:08.46)
        2:36.81 (26.13)     3:07.64 (56.96)     3:32.69 (25.05)     4:00.42 (52.78)
 10 Upper Main Line YMCA                              4:00.99    4:01.24  
     1) Ryan, Luke 15                   2) Jay, Brian 18                  
     3) Schon, Alex 18                  4) Ashmead, Michael 17            
                  30.51   1:02.08 (1:02.08)     1:33.48 (31.40)   2:09.77 (1:07.69)
        2:36.67 (26.90)     3:07.32 (57.55)     3:32.72 (25.40)     4:01.24 (53.92)
B - Final
 11 Anne Arundel County YMCA                          4:02.84    4:00.85  
     1) Fuller, Sam 16                  2) Murray, Grant 17               
     3) Harmon, David 18                4) Kogut, Dougie 17               
                  30.08   1:01.91 (1:01.91)     1:33.06 (31.15)   2:09.83 (1:07.92)
        2:35.60 (25.77)     3:06.81 (56.98)     3:32.18 (25.37)     4:00.85 (54.04)
 12 Ocean County YMCA                                 4:03.60    4:01.52  
     1) Kazanowsky, Matthew 16          2) Suatengco, Brian 17            
     3) Molloy, Zachary 17              4) Betts, Daniel 16               
                  30.38   1:01.81 (1:01.81)     1:33.28 (31.47)   2:08.98 (1:07.17)
        2:35.58 (26.60)     3:06.40 (57.42)     3:32.42 (26.02)     4:01.52 (55.12)
 13 Kishwaukee Family YMCA                            4:02.28    4:01.88  
     1) Fergus, Jack 17                 2) Schultz, Ryan 17               
     3) Hein, Daniel 15                 4) Bjork, Jacob 15                
                  28.82   1:00.16 (1:00.16)     1:31.70 (31.54)   2:08.72 (1:08.56)
        2:35.06 (26.34)     3:06.19 (57.47)     3:32.48 (26.29)     4:01.88 (55.69)
 14 Fanwood-Scotch Plains YMCA                        4:04.26    4:02.11  
     1) Skoog, Alex 16                  2) Lessner, Tyler 17              
     3) Peart, Jeff 17                  4) Gajdzisz, Ryan 17              
                  29.39   1:00.75 (1:00.75)     1:31.86 (31.11)   2:08.28 (1:07.53)
        2:35.88 (27.60)   3:09.11 (1:00.83)     3:33.94 (24.83)     4:02.11 (53.00)
 15 Lakeland Hills Family YMCA                        4:04.33    4:02.86  
     1) Stefanides, Kyle 16             2) Hensen, Reid 16                
     3) Om, John 16                     4) McElduff, James 17             
                  29.61   1:02.34 (1:02.34)     1:33.41 (31.07)   2:10.34 (1:08.00)
        2:37.18 (26.84)     3:08.38 (58.04)     3:34.14 (25.76)     4:02.86 (54.48)
 16 Sarasota YMCA                                     4:04.85    4:04.11  
     1) Garcia, Matthew 15              2) Wall, Patrick 17               
     3) Dols, Keanan 15                 4) Pelton, John 17                
                  30.02   1:02.30 (1:02.30)     1:33.69 (31.39)   2:09.97 (1:07.67)
        2:38.06 (28.09)   3:10.08 (1:00.11)     3:35.70 (25.62)     4:04.11 (54.03)
 17 Rapid Area YMCA - MI                              4:05.84    4:04.58  
     1) Puglessi, Joey 15               2) Hooper, Matthew 18             
     3) Wood, Patrick 17                4) DeYoung, Max 17                
                  29.82   1:00.80 (1:00.80)     1:31.39 (30.59)   2:06.88 (1:06.08)
        2:35.16 (28.28)   3:09.17 (1:02.29)     3:35.19 (26.02)     4:04.58 (55.41)
 18 Somerset Hills YMCA                               4:05.01    4:05.67  
     1) Barickman, Matt 17              2) Glockenmeier, Matthew 17       
     3) LaCosta, William 18             4) Lutz, Sebastian 16             
                  30.62   1:03.21 (1:03.21)     1:35.93 (32.72)   2:12.92 (1:09.71)
        2:39.71 (26.79)     3:11.16 (58.24)     3:37.03 (25.87)     4:05.67 (54.51)
 19 Blue Ash Branch YMCA                              4:06.23    4:06.75  
     1) Hancher, Mark 16                2) Stevenson, Ryan 16             
     3) Fry, Charlie 18                 4) Scott, Eric 18                 
                  29.74   1:01.95 (1:01.95)     1:34.47 (32.52)   2:10.88 (1:08.93)
        2:38.27 (27.39)   3:11.01 (1:00.13)     3:37.80 (26.79)     4:06.75 (55.74)
 -- Countryside Ralph Stolle YMCA.                    4:02.42         DQ  
      Early take-off swimmer #2
     1) Worobetz, Noah 16               2) Schlehr, Matt 18               
     3) Krueger, Drew 17                4) German, Jack 17                
                  29.19   1:00.60 (1:00.60)     1:31.65 (31.05)   2:09.12 (1:08.52)
        2:36.28 (27.16)     3:06.67 (57.55)     3:31.69 (25.02)          DQ (53.19)
 
Event 512  Men 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: * 8:22.11   7/29/2011 Sava Turcanu, Hickory -NC                  
 Meet Qualifying:  9:09.19
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holmquist, Stephen        16 Wilton-CT            8:37.95    8:23.37  
                  28.60       59.68 (31.08)     1:31.51 (31.83)     2:03.45 (31.94)
        2:35.62 (32.17)     3:07.40 (31.78)     3:39.41 (32.01)     4:11.26 (31.85)
        4:43.19 (31.93)     5:14.87 (31.68)     5:46.62 (31.75)     6:18.45 (31.83)
        6:50.39 (31.94)     7:21.79 (31.40)     7:53.18 (31.39)     8:23.37 (30.19)
  2 George, Kevin             16 Countryside-OH       8:28.61    8:26.60  
                  27.63       58.53 (30.90)     1:30.46 (31.93)     2:02.35 (31.89)
        2:34.17 (31.82)     3:06.36 (32.19)     3:38.48 (32.12)     4:10.71 (32.23)
        4:42.34 (31.63)     5:14.56 (32.22)     5:46.55 (31.99)     6:19.05 (32.50)
        6:51.31 (32.26)     7:23.72 (32.41)     7:55.42 (31.70)     8:26.60 (31.18)
  3 Moen, Matthew             18 Wilton-CT            8:25.03    8:27.60  
                  28.26       58.83 (30.57)     1:30.20 (31.37)     2:02.10 (31.90)
        2:34.08 (31.98)     3:06.33 (32.25)     3:38.63 (32.30)     4:11.03 (32.40)
        4:43.16 (32.13)     5:15.53 (32.37)     5:47.95 (32.42)     6:20.22 (32.27)
        6:52.55 (32.33)     7:24.86 (32.31)     7:56.89 (32.03)     8:27.60 (30.71)
  4 Kohlhoff, Jacob           16 Rock Hill-SC         8:37.34    8:28.59  
                  28.66     1:00.07 (31.41)     1:32.06 (31.99)     2:04.15 (32.09)
        2:36.02 (31.87)     3:08.20 (32.18)     3:40.45 (32.25)     4:12.99 (32.54)
        4:44.64 (31.65)     5:16.85 (32.21)     5:48.89 (32.04)     6:21.31 (32.42)
        6:53.55 (32.24)     7:26.17 (32.62)     7:58.25 (32.08)     8:28.59 (30.34)
  5 Kemp, Kyle                18 Middle Tyger-SC      8:26.14    8:29.45  
                  28.62       59.29 (30.67)     1:30.67 (31.38)     2:02.66 (31.99)
        2:34.87 (32.21)     3:07.04 (32.17)     3:39.29 (32.25)     4:11.54 (32.25)
        4:43.92 (32.38)     5:16.33 (32.41)     5:48.62 (32.29)     6:21.28 (32.66)
        6:53.64 (32.36)     7:26.17 (32.53)     7:58.28 (32.11)     8:29.45 (31.17)
  6 Ronda, Eric               19 Wilton-CT            8:59.99    8:31.16  
                  28.68     1:00.61 (31.93)     1:32.88 (32.27)     2:05.52 (32.64)
        2:37.81 (32.29)     3:10.35 (32.54)     3:42.85 (32.50)     4:15.37 (32.52)
        4:47.54 (32.17)     5:19.77 (32.23)     5:51.69 (31.92)     6:23.85 (32.16)
        6:55.84 (31.99)     7:28.18 (32.34)     8:00.09 (31.91)     8:31.16 (31.07)
  7 Gajdzisz, Ryan            17 FanwoodScotch-NJ     8:44.71    8:32.94  
                  27.94       59.48 (31.54)     1:31.68 (32.20)     2:04.33 (32.65)
        2:36.74 (32.41)     3:09.84 (33.10)     3:42.30 (32.46)     4:15.18 (32.88)
        4:47.43 (32.25)     5:20.28 (32.85)     5:52.55 (32.27)     6:25.20 (32.65)
        6:57.00 (31.80)     7:29.56 (32.56)     8:01.45 (31.89)     8:32.94 (31.49)
  8 Pelton, John              17 Sarasota-FL          8:29.97    8:34.89  
                  29.78     1:01.51 (31.73)     1:33.41 (31.90)     2:05.75 (32.34)
        2:38.21 (32.46)     3:10.83 (32.62)     3:33.70 (22.87)     4:15.99 (42.29)
        4:42.95 (26.96)     5:21.32 (38.37)     5:53.74 (32.42)     6:26.03 (32.29)
        6:58.86 (32.83)     7:31.55 (32.69)     8:03.88 (32.33)     8:34.89 (31.01)
  9 Sweezer, Brandon          17 Rock Hill-SC         9:01.36    8:39.91  
                  29.60     1:01.74 (32.14)     1:34.09 (32.35)     2:06.42 (32.33)
        2:32.71 (26.29)     3:11.09 (38.38)     3:43.24 (32.15)     4:16.13 (32.89)
        4:48.90 (32.77)     5:22.20 (33.30)     5:55.13 (32.93)     6:28.68 (33.55)
        7:01.62 (32.94)     7:35.27 (33.65)     8:08.35 (33.08)     8:39.91 (31.56)
 10 Haigh, Matthew            15 Ridley-PA            9:38.81Y   8:40.29  
                  30.68     1:04.17 (33.49)     1:37.37 (33.20)     2:09.00 (31.63)
        2:42.22 (33.22)     3:15.00 (32.78)     3:47.87 (32.87)     4:20.41 (32.54)
        4:53.50 (33.09)     5:26.35 (32.85)     5:59.32 (32.97)     6:32.39 (33.07)
        7:04.77 (32.38)     7:37.78 (33.01)     8:00.30 (22.52)     8:40.29 (39.99)
 11 Erlenmeyer, Daniel        15 Sarasota-FL          9:06.30    8:40.58  
                  30.30     1:03.03 (32.73)     1:35.97 (32.94)     2:08.82 (32.85)
        2:41.51 (32.69)     3:14.12 (32.61)     3:47.04 (32.92)     4:19.90 (32.86)
        4:52.75 (32.85)     5:25.46 (32.71)     5:58.22 (32.76)     6:30.88 (32.66)
        7:03.53 (32.65)     7:36.31 (32.78)     8:09.21 (32.90)     8:40.58 (31.37)
 12 Hamilton, Drew            17 ME Lyons-OH          8:49.53    8:42.19  
                  29.05     1:01.36 (32.31)     1:33.89 (32.53)     2:06.79 (32.90)
        2:39.75 (32.96)     3:12.76 (33.01)     3:45.94 (33.18)     4:19.17 (33.23)
        4:51.82 (32.65)     5:25.09 (33.27)     5:58.18 (33.09)     6:31.11 (32.93)
        7:03.95 (32.84)     7:37.18 (33.23)     8:09.92 (32.74)     8:42.19 (32.27)
 13 Morse, Jonathan           16 Middle Tyger-SC      9:41.67Y   8:42.32  
                  29.96     1:02.51 (32.55)     1:34.99 (32.48)     2:07.58 (32.59)
        2:40.45 (32.87)     3:13.43 (32.98)     3:46.34 (32.91)     4:19.25 (32.91)
        4:52.44 (33.19)     5:25.49 (33.05)     5:58.67 (33.18)     6:31.76 (33.09)
        7:04.88 (33.12)     7:38.07 (33.19)     8:10.82 (32.75)     8:42.32 (31.50)
 14 Hamel-Wood, Dirk          17 Sarasota-FL          8:34.90    8:43.11  
                  29.15     1:00.48 (31.33)     1:32.99 (32.51)     2:05.91 (32.92)
        2:38.45 (32.54)     3:11.47 (33.02)     3:44.71 (33.24)     4:17.70 (32.99)
        4:50.95 (33.25)     5:24.20 (33.25)     5:57.82 (33.62)     6:31.12 (33.30)
        7:04.56 (33.44)     7:38.13 (33.57)     8:11.01 (32.88)     8:43.11 (32.10)
 15 Ronda, Ian                19 Wilton-CT            8:57.98    8:44.13  
                  30.52     1:03.42 (32.90)     1:36.91 (33.49)     2:09.82 (32.91)
        2:43.03 (33.21)     3:15.97 (32.94)     3:48.88 (32.91)     4:21.47 (32.59)
        4:54.43 (32.96)     5:27.71 (33.28)     6:00.65 (32.94)     6:33.71 (33.06)
        7:06.89 (33.18)     7:39.55 (32.66)     8:12.34 (32.79)     8:44.13 (31.79)
 16 Schlemovitz, Aaron        16 SomersetHills-NJ     8:53.78    8:45.49  
                  28.59     1:01.63 (33.04)     1:34.44 (32.81)     2:07.53 (33.09)
        2:40.94 (33.41)     3:14.32 (33.38)     3:38.16 (23.84)     4:21.57 (43.41)
        4:54.78 (33.21)     5:27.94 (33.16)     6:00.72 (32.78)     6:34.06 (33.34)
        7:06.95 (32.89)     7:40.27 (33.32)     8:06.98 (26.71)     8:45.49 (38.51)
 17 Slabe, Matt               15 Countryside-OH       8:57.73    8:45.81  
                  29.55     1:02.29 (32.74)     1:34.92 (32.63)     2:07.64 (32.72)
        2:40.35 (32.71)     3:13.44 (33.09)     3:46.81 (33.37)     4:19.86 (33.05)
        4:53.60 (33.74)     5:27.02 (33.42)     6:00.78 (33.76)     6:33.75 (32.97)
        7:07.48 (33.73)     7:40.79 (33.31)     8:14.01 (33.22)     8:45.81 (31.80)
 18 Sweezer, David            15 Rock Hill-SC         8:46.92    8:46.34  
                  30.26     1:02.61 (32.35)     1:35.27 (32.66)     2:07.83 (32.56)
        2:40.58 (32.75)     3:13.85 (33.27)     3:47.08 (33.23)     4:20.61 (33.53)
        4:54.41 (33.80)     5:28.04 (33.63)     6:01.64 (33.60)     6:34.73 (33.09)
        7:07.90 (33.17)     7:41.21 (33.31)     8:14.40 (33.19)     8:46.34 (31.94)
 19 Bishop, Karl              15 Cheshire-CT          8:56.57    8:46.86  
                  29.71     1:01.75 (32.04)     1:33.67 (31.92)     2:06.72 (33.05)
        2:38.56 (31.84)     3:12.92 (34.36)     3:46.49 (33.57)     4:20.08 (33.59)
        4:53.91 (33.83)     5:27.50 (33.59)     6:01.22 (33.72)     6:35.07 (33.85)
        7:08.97 (33.90)     7:42.21 (33.24)     8:15.56 (33.35)     8:46.86 (31.30)
 20 Ferzacca, Dustin          18 North Shore-MA       8:50.87    8:47.34  
                  30.00     1:02.56 (32.56)     1:35.66 (33.10)     2:09.03 (33.37)
        2:42.08 (33.05)     3:15.27 (33.19)     3:48.54 (33.27)     4:21.72 (33.18)
        4:54.37 (32.65)     5:27.37 (33.00)     6:00.88 (33.51)     6:34.73 (33.85)
        7:08.02 (33.29)     7:41.64 (33.62)     8:10.26 (28.62)     8:47.34 (37.08)
 21 Pierce, Jake              17 Hickory -NC          8:39.85    8:47.60  
                  29.23     1:00.82 (31.59)     1:33.20 (32.38)     2:05.22 (32.02)
        2:37.55 (32.33)     3:10.45 (32.90)     3:43.61 (33.16)     4:16.93 (33.32)
        4:50.33 (33.40)     5:24.25 (33.92)     5:58.25 (34.00)     6:32.54 (34.29)
        7:07.10 (34.56)     7:41.59 (34.49)     8:15.54 (33.95)     8:47.60 (32.06)
 22 Galinski, Ben             17 LakelandHills-NJ     9:43.45Y   8:49.33  
                  30.40     1:03.45 (33.05)     1:36.12 (32.67)     2:09.50 (33.38)
        2:42.61 (33.11)     3:16.19 (33.58)     3:49.79 (33.60)     4:23.37 (33.58)
        4:56.80 (33.43)     5:30.42 (33.62)     6:00.33 (29.91)     6:36.90 (36.57)
        7:05.18 (28.28)     7:43.54 (38.36)     8:16.96 (33.42)     8:49.33 (32.37)
 23 Leeson, Peyton            17 Sarasota-FL          9:28.01Y   8:51.62  
                  29.96     1:02.99 (33.03)     1:36.65 (33.66)     2:10.14 (33.49)
        2:43.56 (33.42)     3:17.51 (33.95)     3:51.94 (34.43)     4:25.82 (33.88)
        4:59.29 (33.47)     5:32.84 (33.55)     6:06.49 (33.65)     6:40.05 (33.56)
        7:13.34 (33.29)     7:46.46 (33.12)     8:19.44 (32.98)     8:51.62 (32.18)
 24 Boehm, Brian              15 Sarasota-FL          8:49.92    8:52.70  
                  29.43     1:01.39 (31.96)     1:34.57 (33.18)     2:07.31 (32.74)
        2:40.45 (33.14)     3:13.79 (33.34)     3:47.37 (33.58)     4:20.63 (33.26)
        4:54.13 (33.50)     5:27.82 (33.69)     6:03.03 (35.21)     6:37.09 (34.06)
        7:12.81 (35.72)     7:48.18 (35.37)     8:20.91 (32.73)     8:52.70 (31.79)
 25 Louie, Ethan              18 SomersetValleyNJ     8:59.86    8:53.78  
                  29.11     1:02.73 (33.62)     1:35.18 (32.45)     2:10.02 (34.84)
        2:42.48 (32.46)     3:16.75 (34.27)     3:48.98 (32.23)     4:23.91 (34.93)
        4:55.76 (31.85)     5:31.11 (35.35)     6:03.14 (32.03)     6:38.89 (35.75)
        7:08.18 (29.29)     7:46.54 (38.36)     8:14.93 (28.39)     8:53.78 (38.85)
 26 McCoy, Brooks             16 Middle Tyger-SC      9:02.02    8:54.29  
                  30.49     1:04.05 (33.56)     1:37.62 (33.57)     2:11.46 (33.84)
        2:44.75 (33.29)     3:18.58 (33.83)     3:52.08 (33.50)     4:25.93 (33.85)
        4:59.58 (33.65)     5:33.56 (33.98)     6:07.56 (34.00)     6:41.33 (33.77)
        7:15.25 (33.92)     7:48.90 (33.65)     8:22.27 (33.37)     8:54.29 (32.02)
 27 Eramo, Alessandro         19 North Shore-MA       9:05.32    8:54.98  
                  30.96     1:03.86 (32.90)     1:37.23 (33.37)     2:10.88 (33.65)
        2:44.45 (33.57)     3:18.21 (33.76)     3:52.25 (34.04)     4:26.21 (33.96)
        5:00.01 (33.80)     5:33.85 (33.84)     6:07.50 (33.65)     6:41.47 (33.97)
        7:13.19 (31.72)     7:48.94 (35.75)     8:13.55 (24.61)     8:54.98 (41.43)
 28 Garcia, Logan             15 Boyertown-PA         9:07.84    8:56.64  
                  30.06     1:03.26 (33.20)     1:37.58 (34.32)     2:11.60 (34.02)
        2:45.67 (34.07)     3:19.18 (33.51)     3:53.03 (33.85)     4:26.99 (33.96)
        5:00.57 (33.58)     5:34.30 (33.73)     6:08.22 (33.92)     6:42.95 (34.73)
        7:16.90 (33.95)     7:50.67 (33.77)     8:24.07 (33.40)     8:56.64 (32.57)
 29 Taekman, Josh             16 Chapel Hill-NC       9:46.92Y   8:57.74  
                  29.69     1:03.75 (34.06)     1:37.93 (34.18)     2:11.87 (33.94)
        2:46.06 (34.19)     3:20.34 (34.28)     3:54.43 (34.09)     4:28.73 (34.30)
        5:02.84 (34.11)     5:37.05 (34.21)     6:11.25 (34.20)     6:45.32 (34.07)
        7:18.84 (33.52)     7:52.50 (33.66)     8:25.57 (33.07)     8:57.74 (32.17)
 30 Andrew, Mark              16 Gr. Miami Val-OH     8:53.07    8:58.98  
                  29.72     1:02.38 (32.66)     1:35.49 (33.11)     2:10.23 (34.74)
        2:44.26 (34.03)     3:17.95 (33.69)     3:47.42 (29.47)     4:26.66 (39.24)
        5:01.20 (34.54)     5:35.43 (34.23)     6:09.18 (33.75)     6:43.73 (34.55)
        7:17.73 (34.00)     7:51.89 (34.16)     8:22.32 (30.43)     8:58.98 (36.66)
 31 DiGuglielmo, Dillon       16 Wilton-CT            9:06.73    8:59.23  
                  30.11     1:03.54 (33.43)     1:37.20 (33.66)     2:10.63 (33.43)
        2:44.66 (34.03)     3:18.69 (34.03)     3:52.91 (34.22)     4:26.95 (34.04)
        5:01.08 (34.13)     5:35.18 (34.10)     6:09.40 (34.22)     6:43.54 (34.14)
        7:17.94 (34.40)     7:52.09 (34.15)     8:22.68 (30.59)     8:59.23 (36.55)
 32 Thorne, Connor            16 Middle Tyger-SC      9:08.86    9:01.44  
                  31.68     1:05.41 (33.73)     1:39.23 (33.82)     2:13.05 (33.82)
        2:47.07 (34.02)     3:20.78 (33.71)     3:54.98 (34.20)     4:29.03 (34.05)
        5:03.20 (34.17)     5:37.38 (34.18)     6:11.66 (34.28)     6:45.80 (34.14)
        7:20.00 (34.20)     7:54.13 (34.13)     8:28.04 (33.91)     9:01.44 (33.40)
 33 Aukerman, Nick            14 South Family-OH      9:01.30    9:02.78  
                  30.21     1:04.05 (33.84)     1:38.14 (34.09)     2:11.82 (33.68)
        2:46.42 (34.60)     3:20.66 (34.24)     3:55.18 (34.52)     4:29.78 (34.60)
      7:22.80 (2:53.02)         5:38.58 ( )   8:31.43 (2:52.85)         6:47.83 ( )
                                7:57.56 ( )   9:02.78 (1:05.22)                    
 33 Worobetz, Noah            16 Countryside-OH       8:52.05    9:02.78  
                  30.07     1:03.34 (33.27)     1:37.57 (34.23)     2:12.43 (34.86)
        2:47.00 (34.57)     3:21.81 (34.81)     3:56.23 (34.42)     4:30.69 (34.46)
        5:05.09 (34.40)     5:39.28 (34.19)     6:13.59 (34.31)     6:47.93 (34.34)
        7:21.88 (33.95)     7:55.72 (33.84)     8:29.57 (33.85)     9:02.78 (33.21)
 35 Aristizabal, Hayden       17 Sarasota-FL          9:03.56    9:03.18  
                  30.57     1:03.41 (32.84)     1:37.04 (33.63)     2:10.83 (33.79)
        2:44.96 (34.13)     3:18.89 (33.93)     3:53.25 (34.36)     4:27.44 (34.19)
        5:01.78 (34.34)     5:36.24 (34.46)     6:10.87 (34.63)     6:45.67 (34.80)
        7:20.27 (34.60)     7:55.06 (34.79)     8:29.79 (34.73)     9:03.18 (33.39)
 36 Webster, Alexander        13 Sarasota-FL          8:49.89    9:04.48  
                  30.98     1:05.21 (34.23)     1:39.25 (34.04)     2:13.96 (34.71)
        2:48.04 (34.08)     3:23.16 (35.12)     3:56.85 (33.69)     4:30.46 (33.61)
        5:05.06 (34.60)     5:39.08 (34.02)     5:53.30 (14.22)     6:48.28 (54.98)
        7:22.74 (34.46)     7:56.96 (34.22)     8:31.77 (34.81)     9:04.48 (32.71)
 37 Kishpaugh, Zachary        16 Sarasota-FL          9:01.99    9:04.55  
                  31.05     1:04.51 (33.46)     1:29.16 (24.65)     2:12.93 (43.77)
        2:46.03 (33.10)     3:21.31 (35.28)     3:47.11 (25.80)     4:30.37 (43.26)
        5:03.79 (33.42)     5:39.69 (35.90)     6:14.20 (34.51)     6:49.21 (35.01)
        7:23.69 (34.48)     7:57.97 (34.28)     8:31.86 (33.89)     9:04.55 (32.69)
 38 Steskla, Tyler            17 Cheshire-CT          9:49.19Y   9:04.70  
                  30.98     1:05.03 (34.05)     1:39.24 (34.21)     2:14.14 (34.90)
        2:48.41 (34.27)     3:22.66 (34.25)     3:56.88 (34.22)     4:31.80 (34.92)
        5:05.47 (33.67)     5:39.11 (33.64)     6:13.06 (33.95)     6:47.53 (34.47)
        7:22.30 (34.77)     7:57.73 (35.43)     8:31.39 (33.66)     9:04.70 (33.31)
 39 Klippel, Alexander        15 SomersetHills-NJ     9:07.25    9:06.87  
                  30.08     1:03.33 (33.25)     1:21.20 (17.87)     2:11.33 (50.13)
        2:44.66 (33.33)     3:19.58 (34.92)     3:37.42 (17.84)     4:28.85 (51.43)
        4:38.91 (10.06)     5:38.46 (59.55)     6:13.24 (34.78)     6:48.46 (35.22)
        7:23.48 (35.02)     7:58.52 (35.04)     8:27.03 (28.51)     9:06.87 (39.84)
 40 Morgan, Ryan              16 SomersetValleyNJ     9:06.85    9:07.05  
                  29.66     1:03.00 (33.34)     1:36.72 (33.72)     2:11.02 (34.30)
        2:45.17 (34.15)     3:19.75 (34.58)     3:54.41 (34.66)     4:29.46 (35.05)
        5:04.52 (35.06)     5:39.47 (34.95)     5:59.51 (20.04)     6:49.25 (49.74)
        7:24.36 (35.11)     7:59.38 (35.02)     8:33.99 (34.61)     9:07.05 (33.06)
 41 Riley, Brett              13 Sarasota-FL          8:51.93    9:08.02  
                  30.57     1:03.43 (32.86)     1:37.54 (34.11)     2:12.60 (35.06)
        2:47.30 (34.70)     3:21.73 (34.43)     3:56.55 (34.82)     4:30.81 (34.26)
        5:05.65 (34.84)     5:39.89 (34.24)     6:15.57 (35.68)     6:50.28 (34.71)
        7:26.15 (35.87)     8:00.23 (34.08)     8:34.91 (34.68)     9:08.02 (33.11)
 42 Glidden, Alex             18 North Shore-MA       8:58.15    9:08.03  
                  30.94     1:05.00 (34.06)     1:39.62 (34.62)     2:14.86 (35.24)
        2:49.36 (34.50)     3:23.70 (34.34)     3:58.52 (34.82)     4:33.12 (34.60)
        5:07.62 (34.50)     5:41.79 (34.17)     6:16.90 (35.11)     6:51.43 (34.53)
        7:25.96 (34.53)     8:00.58 (34.62)     8:35.12 (34.54)     9:08.03 (32.91)
 43 Wright, Hunter            14 Triangle Area-NC     9:08.58    9:08.18  
                  29.95     1:02.95 (33.00)     1:36.87 (33.92)     2:11.54 (34.67)
        2:45.83 (34.29)     3:19.88 (34.05)     3:54.49 (34.61)     4:29.38 (34.89)
        5:04.57 (35.19)     5:39.84 (35.27)     6:13.64 (33.80)     6:48.78 (35.14)
        7:23.76 (34.98)     7:59.85 (36.09)     8:34.92 (35.07)     9:08.18 (33.26)
 44 Lopez, David              16 Middle Tyger-SC      9:08.17    9:08.73  
                  31.74     1:05.28 (33.54)     1:39.08 (33.80)     2:12.68 (33.60)
        2:46.74 (34.06)     3:20.56 (33.82)     3:54.27 (33.71)     4:28.53 (34.26)
        5:02.97 (34.44)     5:37.70 (34.73)     6:12.59 (34.89)     6:48.05 (35.46)
        7:22.87 (34.82)     7:58.93 (36.06)     8:34.14 (35.21)     9:08.73 (34.59)
 45 Galarza, Daniel           15 MetuchenED-NJ        9:07.40    9:10.76  
                  27.89     1:02.05 (34.16)     1:28.29 (26.24)     2:09.61 (41.32)
        2:41.73 (32.12)     3:18.90 (37.17)     3:44.90 (26.00)     4:28.84 (43.94)
        5:02.24 (33.40)     5:39.68 (37.44)     6:13.39 (33.71)     6:50.39 (37.00)
        7:25.91 (35.52)     8:01.50 (35.59)     8:27.01 (25.51)     9:10.76 (43.75)
 46 Rodts, Harrison           18 North Shore-MA       8:50.18    9:10.85  
                  31.71     1:05.41 (33.70)     1:39.73 (34.32)     2:14.53 (34.80)
        2:49.19 (34.66)     3:23.32 (34.13)     3:57.88 (34.56)     4:32.89 (35.01)
        5:07.87 (34.98)     5:43.32 (35.45)     6:19.01 (35.69)     6:54.47 (35.46)
        7:29.01 (34.54)     8:03.97 (34.96)     8:37.64 (33.67)     9:10.85 (33.21)
 47 Souza, Timothy            15 South Shore, MA      9:06.03    9:12.11  
                  30.94     1:04.49 (33.55)     1:37.95 (33.46)     2:11.88 (33.93)
        2:46.57 (34.69)     3:20.61 (34.04)     3:54.97 (34.36)     4:28.74 (33.77)
        5:02.42 (33.68)     5:36.85 (34.43)     6:12.46 (35.61)     6:48.20 (35.74)
        7:25.18 (36.98)     8:01.61 (36.43)     8:32.50 (30.89)     9:12.11 (39.61)
 48 Nutter, Matthew           13 Sarasota-FL          9:02.04    9:13.26  
                  30.91     1:04.60 (33.69)     1:38.92 (34.32)     2:13.28 (34.36)
        2:34.40 (21.12)     3:22.62 (48.22)     3:57.44 (34.82)     4:33.44 (36.00)
        5:08.23 (34.79)     5:43.46 (35.23)     6:18.46 (35.00)     6:53.59 (35.13)
        7:29.17 (35.58)     8:04.42 (35.25)     8:39.53 (35.11)     9:13.26 (33.73)
 49 Olivier, Patrick          16 Ridgewood-OH         9:06.65    9:14.63  
                  29.73     1:02.84 (33.11)     1:36.23 (33.39)     2:10.14 (33.91)
        2:44.15 (34.01)     3:18.40 (34.25)     3:53.11 (34.71)     4:28.09 (34.98)
        5:02.78 (34.69)     5:38.59 (35.81)     6:14.53 (35.94)     6:50.52 (35.99)
        7:26.64 (36.12)     8:02.63 (35.99)     8:38.77 (36.14)     9:14.63 (35.86)
 50 Cling, CJ                 17 Eugene-OR            9:07.27    9:26.21  
                  30.64     1:04.85 (34.21)     1:40.21 (35.36)     2:15.40 (35.19)
        2:51.04 (35.64)     3:26.84 (35.80)     4:03.40 (36.56)     4:39.43 (36.03)
        5:15.19 (35.76)     5:51.29 (36.10)     6:27.34 (36.05)     7:03.75 (36.41)
        7:39.82 (36.07)     8:16.15 (36.33)     8:51.37 (35.22)     9:26.21 (34.84)
 
                   Combined Team Scores - Through Event 512                    
 
  1. Middle Tyger YMCA                  1305   2. Triangle Area YMCA                999.5
  3. Somerset Valley YMCA              929.5   4. Wilton Family YMCA                  878
  5. Upper Main Line YMCA              579.5   6. Rock Hill Aquatics Center         462.5
  7. Countryside Ralph Stolle Ymca.      394   8. Sarasota YMCA                     393.5
  9. Fanwood-Scotch Plains YMCA          391  10. Northwest North Carolina YMCA       364
 11. Cheshire YMCA                     349.5  12. Suncoast YMCA                       340
 13. Greater Holyoke YMCA              317.5  14. Somerset Hills YMCA                 312
 15. Greater Flint YMCA                  295  16. Wyckoff Family YMCA Inc             285
 17. Red Bank Branch                     250  18. Boyertown Area YMCA               243.5
 19. North Shore (Sterling) MA YMCA      239  20. Lakeland Hills Family YMCA          234
 21. Ocean County YMCA                   211  22. Kishwaukee Family YMCA              204
 23. Western Monmouth Co. YMCA           201  24. M.E. Lyons (Anderson) YMCA          150
 25. Central Florida Metro YMCA          140  26. Hickory Foundation YMCA             134
 27. Western North Carolina YMCA       130.5  28. Anne Arundel County YMCA          126.5
 29. Blue Ash Branch YMCA                124  30. The West Cook Ymcas                 113
 31. Powel Crosley Jr. YMCA              106  32. Springfield Family YMCA            94.5
 33. Oshkosh Community YMCA               94  34. Greenwich YMCA                       90
 35. Brandywine -de YMCA                  85  36. Rapid Area YMCA - MI               78.5
 37. Laurel Highlands Regional YMCA       77  38. Door County YMCA                     76
 39. Laurel East Hartford  YMCA           71  40. West Shore YMCA - PA                 59
 41. Tri-Hampton Family Branch YMCA       55  42. Leaning Tower YMCA                   43
 43. Phoenixville Branch YMCA             42  44. Eastern Community Branch YMCA        34
 45. Harrison Area YMCA                 33.5  46. J.B. Chambers Branch YMCA            33
 46. Hamilton Area NJ YMCA                33  48. Ridley Area YMCA                     28
 49. Montclair YMCA                     26.5  50. Greensboro YMCA                      24
 51. Chapel Hill-Carrboro YMCA            23  52. Kennett Area YMCA                    21
 53. Flushing YMCA                        20  54. Western Branch YMCA                  19
 55. Eugene Family YMCA                   18  56. Andover/North Andover YMCA           17
 57. J.F. Hurley Family YMCA              13  58. South Family Ymca-Kettering          11
 59. Piedmont Family YMCA Inc.             9  59. Rappahannock Area YMCA                9
 59. New Canaan Community YMCA             9  62. Chambersburg Memorial YMCA            8
 63. Franklin YMCA - PA                    7  63. South Shore MA YMCA                   7
 65. Greater Waterbury YMCA                6  66. Hilliard YMCA                         4
 66. Ridgewood NJ YMCA                     4  68. Metuchen Edison YMCA                  2
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 512                   
 
  1. Middle Tyger YMCA                   806   2. Triangle Area YMCA                  519
  3. Somerset Valley YMCA                436   4. Upper Main Line YMCA              411.5
  5. Greater Holyoke YMCA              317.5   6. Northwest North Carolina YMCA       299
  7. Greater Flint YMCA                  251   8. Wilton Family YMCA                  240
  9. Fanwood-Scotch Plains YMCA          228  10. North Shore (Sterling) MA YMCA      224
 11. Sarasota YMCA                     214.5  12. Countryside Ralph Stolle Ymca.    192.5
 13. Somerset Hills YMCA               174.5  14. M.E. Lyons (Anderson) YMCA          129
 15. Rock Hill Aquatics Center           120  16. Central Florida Metro YMCA          117
 17. Lakeland Hills Family YMCA          116  18. Cheshire YMCA                       109
 19. Red Bank Branch                      98  20. Kishwaukee Family YMCA               96
 21. Springfield Family YMCA            94.5  22. Oshkosh Community YMCA               94
 23. Brandywine -de YMCA                  80  24. Wyckoff Family YMCA Inc              79
 25. Western North Carolina YMCA          72  26. Laurel Highlands Regional YMCA       63
 27. West Shore YMCA - PA                 59  28. Boyertown Area YMCA                  57
 29. Tri-Hampton Family Branch YMCA       55  30. Phoenixville Branch YMCA             42
 31. Leaning Tower YMCA                   41  32. Hickory Foundation YMCA              36
 33. Eastern Community Branch YMCA        34  34. Harrison Area YMCA                 33.5
 35. Suncoast YMCA                        31  36. Rapid Area YMCA - MI               28.5
 37. Montclair YMCA                     26.5  38. Ocean County YMCA                    24
 39. The West Cook Ymcas                  22  40. Kennett Area YMCA                    21
 40. Greenwich YMCA                       21  40. Laurel East Hartford  YMCA           21
 43. Anne Arundel County YMCA             17  44. Eugene Family YMCA                   14
 45. Andover/North Andover YMCA           13  46. South Family Ymca-Kettering          11
 47. Powel Crosley Jr. YMCA             10.5  48. Greensboro YMCA                       9
 48. Rappahannock Area YMCA                9  50. Chambersburg Memorial YMCA            8
 51. J.F. Hurley Family YMCA               6  51. Western Monmouth Co. YMCA             6
 53. Ridgewood NJ YMCA                     4  54. Western Branch YMCA                   3
 54. Blue Ash Branch YMCA                  3  56. Chapel Hill-Carrboro YMCA             2
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 512                    
 
  1. Wilton Family YMCA                  638   2. Middle Tyger YMCA                   499
  3. Somerset Valley YMCA              493.5   4. Triangle Area YMCA                480.5
  5. Rock Hill Aquatics Center         342.5   6. Suncoast YMCA                       309
  7. Cheshire YMCA                     240.5   8. Wyckoff Family YMCA Inc             206
  9. Countryside Ralph Stolle Ymca.    201.5  10. Western Monmouth Co. YMCA           195
 11. Ocean County YMCA                   187  12. Boyertown Area YMCA               186.5
 13. Sarasota YMCA                       179  14. Upper Main Line YMCA                168
 15. Fanwood-Scotch Plains YMCA          163  16. Red Bank Branch                     152
 17. Somerset Hills YMCA               137.5  18. Blue Ash Branch YMCA                121
 19. Lakeland Hills Family YMCA          118  20. Anne Arundel County YMCA          109.5
 21. Kishwaukee Family YMCA              108  22. Hickory Foundation YMCA              98
 23. Powel Crosley Jr. YMCA             95.5  24. The West Cook Ymcas                  91
 25. Door County YMCA                     76  26. Greenwich YMCA                       69
 27. Northwest North Carolina YMCA        65  28. Western North Carolina YMCA        58.5
 29. Rapid Area YMCA - MI                 50  29. Laurel East Hartford  YMCA           50
 31. Greater Flint YMCA                   44  32. Hamilton Area NJ YMCA                33
 32. J.B. Chambers Branch YMCA            33  34. Ridley Area YMCA                     28
 35. Central Florida Metro YMCA           23  36. Chapel Hill-Carrboro YMCA            21
 36. M.E. Lyons (Anderson) YMCA           21  38. Flushing YMCA                        20
 39. Western Branch YMCA                  16  40. Greensboro YMCA                      15
 40. North Shore (Sterling) MA YMCA       15  42. Laurel Highlands Regional YMCA       14
 43. Piedmont Family YMCA Inc.             9  43. New Canaan Community YMCA             9
 45. South Shore MA YMCA                   7  45. J.F. Hurley Family YMCA               7
 45. Franklin YMCA - PA                    7  48. Greater Waterbury YMCA                6
 49. Brandywine -de YMCA                   5  50. Hilliard YMCA                         4
 50. Eugene Family YMCA                    4  50. Andover/North Andover YMCA            4
 53. Metuchen Edison YMCA                  2  53. Leaning Tower YMCA                    2