ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
Australian time trials, session three
6/22/2013-6/22/2013
Brisbane, Australia

Swimming Australia-Open Water Champ - Organization License 
   2013 Swimming Australia Time Trials - 21/06/2013 to 22/06/2013   
 
 Event 50  Women 100 LC Metre Butterfly
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed     Finals  FINA       
==================================================================
  1 GANDY, ELLEN     21 NUNAWADING          57.99      58.89   858  
    r:+0.75  27.80        58.89 (31.09)
  2 LASSMAN, LUCIA   15 MIAMI             1:00.58    1:01.12   768  
    r:+0.73  28.69      1:01.12 (32.43)
  3 NICOL, EMILY     19 NORTH WEST        1:01.20    1:01.36   759  
    r:+0.69  28.71      1:01.36 (32.65)
  4 MEE, NICOLE      20 CRANBROOK EE        59.43    1:01.56   751  
    r:+0.75  28.75      1:01.56 (32.81)
  5 MITCHELL, LOUIS  19 FIRBANK           1:00.57    1:02.11   732  
    r:+0.75  29.16      1:02.11 (32.95)


 Event 51  Men 100 LC Metre Butterfly
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed     Finals  FINA       
==================================================================
  1 HADLER, JAYDEN   19 SOPAC               52.77      53.44   810  
    r:+0.65  25.54        53.44 (27.90)
  2 D''ORSOGNA, TOMM  22 WEST COAST          52.26      53.57   804  
    r:+0.64  24.97        53.57 (28.60)
  3 MORRIS, HUGO     18 WODEN               53.56      53.70   798  
    r:+0.65  25.04        53.70 (28.66)
  4 MORGAN, DAVID    19 TSS AQUATIC         53.46      56.52   684  
    r:+0.66  25.94        56.52 (30.58)


 Event 52  Women 200 LC Metre Freestyle
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed     Finals  FINA       
==================================================================
  1 PALMER, KYLIE    23 CHANDLER          1:56.66    1:58.43   868  
    r:+0.68  28.27        58.29 (30.02)
        1:28.90 (30.61)     1:58.43 (29.53)
  2 MATSUO, AMI      16 CARLILE           1:58.22    2:00.89   816  
    r:+0.79  28.64        59.25 (30.61)
        1:30.50 (31.25)     2:00.89 (30.39)
  3 MCMASTER, KERYN  19 WATERWORX         2:02.19    2:04.64   744  
    r:+0.75  29.46      1:01.00 (31.54)
        1:33.21 (32.21)     2:04.64 (31.43)
  4 MITCHELL, MELIS  25 SYDNEY UNI        2:03.60    2:05.84   723  
    r:+0.70  29.32      1:00.99 (31.67)
        1:33.61 (32.62)     2:05.84 (32.23)
  5 GREEN, TAYLOR    16 EAST BRISBANE     2:02.36    2:07.45   696  
    r:+0.79  29.37      1:01.39 (32.02)
        1:34.59 (33.20)     2:07.45 (32.86)


 Event 53  Men 200 LC Metre Freestyle
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed     Finals  FINA       
==================================================================
  1 MCEVOY, CAMERON  19 PBC               1:46.03    1:47.57   852  
    r:+0.61  25.37        52.32 (26.95)
        1:20.76 (28.44)     1:47.57 (26.81)
  2 KILLEY, JARROD   22 HUNTER            1:47.25    1:50.03   796  
    r:+0.67  25.61        53.07 (27.46)
        1:21.62 (28.55)     1:50.03 (28.41)
  3 MCKENDRY, NED    20 SPW               1:47.14    1:52.03   754  
    r:+0.75  25.91        53.86 (27.95)
        1:22.68 (28.82)     1:52.03 (29.35)
  4 GRAHAM, ALEXAND  18 ST KEVINS         1:47.23    1:52.26   750  
    r:+0.76  26.35        55.14 (28.79)
        1:24.39 (29.25)     1:52.26 (27.87)
  5 MCKEON, DAVID    20 WIAQ              1:46.96    1:52.70   741  
    r:+0.73  26.49        55.20 (28.71)
        1:24.59 (29.39)     1:52.70 (28.11)
  6 LEONG, REGAN     18 KOKODA SPIRIT     1:48.97    1:53.54   725  
    r:+0.70  25.71        54.19 (28.48)
        1:24.06 (29.87)     1:53.54 (29.48)


 Event 54  Women 100 LC Metre Breaststroke
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed     Finals  FINA       
==================================================================
  1 MARSHALL, SAMAN  20 MVC               1:07.49    1:08.26   841  
    r:+0.77  31.94      1:08.26 (36.32)
  2 PICKETT, LEISTO  21 SOUTHPORT         1:07.71    1:08.58   829  
    r:+0.78  32.27      1:08.58 (36.31)
  3 FORBES, LIBBY    20 NUNAWADING        1:10.47    1:12.55   701  
    r:+0.70  34.66      1:12.55 (37.89)
  4 SANSBY, MONTANA  19 WATERWORX         1:11.16    1:13.77   666  
    r:+0.78  34.26      1:13.77 (39.51)


Event 55  Men 100 LC Metre Breaststroke
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed     Finals  FINA       
==================================================================
  1 RICKARD, BRENTO  29 SOUTHPORT         1:00.00    1:01.68   851  
    r:+0.72  28.67      1:01.68 (33.01)
  2 HADLER, JAYDEN   19 SOPAC             1:02.59    1:03.15   793  
    r:+0.67  29.86      1:03.15 (33.29)


 Event 56  Women 50 LC Metre Freestyle
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed     Finals  FINA       
==================================================================
  1 COUTTS, ALICIA   25 REDLANDS            24.95      25.56   800  
         r:+0.74                       
  2 PURCELL, ALEXAN  18 SOUTHPORT           24.95      26.68   703  
         r:+0.69                       
  3 MEE, NICOLE      20 CRANBROOK EE        26.00      26.83   691  
         r:+0.71                       
  4 PICKETT, LEISTO  21 SOUTHPORT           26.00      28.99   548  
         r:+0.77                       

 Event 57  Men 50 LC Metre Freestyle
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed     Finals  FINA       
==================================================================
  1 ABOOD, ANDREW    23 SYDNEY UNI          22.09      22.62   789  
         r:+0.75                       
  2 STURGEON, JAMIE  21 CHANDLER            22.81      23.02   749  
         r:+0.68                       
  3 ROBERTS, JAMES   22 SOMGC               22.31      23.26   726  
         r:+0.65                       
  4 LEONG, REGAN     18 KOKODA SPIRIT       22.89      23.93   667  
         r:+0.67                       


 Event 58  Women 200 LC Metre Backstroke
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed     Finals  FINA       
==================================================================
  1 NAY, MEAGEN      24 SPW               2:07.13    2:08.66   896  
    r:+0.63  30.65      1:03.31 (32.66)
        1:36.04 (32.73)     2:08.66 (32.62)
  2 WHITE, HAYLEY    23 SYDNEY UNI        2:10.88    2:09.99   869  
    r:+0.60  31.63      1:04.45 (32.82)
        1:37.33 (32.88)     2:09.99 (32.66)
  3 HOCKING, BELIND  22 NUNAWADING        2:06.68    2:13.99   793  
    r:+0.71  31.88      1:05.32 (33.44)
        1:39.30 (33.98)     2:13.99 (34.69)
  4 BURLEIGH, SHARN  21 NUNAWADING        2:14.63    2:18.02   726  
    r:+0.71  33.16      1:08.80 (35.64)
        1:43.45 (34.65)     2:18.02 (34.57)


 Event 59  Men 200 LC Metre Backstroke
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed     Finals  FINA       
==================================================================
  1 LARKIN, MITCHEL  19 SPW               1:56.79    1:58.35   845  
    r:+0.57  27.89        58.61 (30.72)
        1:28.84 (30.23)     1:58.35 (29.51)
  2 LIIMATAINEN, AT  20 CHBC              2:03.84    2:03.93   736  
    r:+0.66  28.58        59.07 (30.49)
        1:30.93 (31.86)     2:03.93 (33.00)
  3 LAWSON, MATSON   21 TIGERSHARKS       1:56.59    2:06.96   685  
    r:+0.59  29.12      1:01.01 (31.89)
        1:34.32 (33.31)     2:06.96 (32.64)


 Event 59  Men 200 LC Metre Backstroke
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed     Finals  FINA       
==================================================================
  1 LARKIN, MITCHEL  19 SPW               1:56.79    1:58.35   845  
    r:+0.57  27.89        58.61 (30.72)
        1:28.84 (30.23)     1:58.35 (29.51)
  2 LIIMATAINEN, AT  20 CHBC              2:03.84    2:03.93   736  
    r:+0.66  28.58        59.07 (30.49)
        1:30.93 (31.86)     2:03.93 (33.00)
  3 LAWSON, MATSON   21 TIGERSHARKS       1:56.59    2:06.96   685  
    r:+0.59  29.12      1:01.01 (31.89)
        1:34.32 (33.31)     2:06.96 (32.64)


 Event 60  Women 200 LC Metre IM
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed     Finals  FINA       
==================================================================
  1 GUBECKA, CHELSE  14 MTCKM             2:19.70    2:21.04   715  
    r:+0.68  30.28      1:08.16 (37.88)
        1:49.66 (41.50)     2:21.04 (31.38)
  2 GREEN, TAYLOR    16 EAST BRISBANE     2:18.72    2:26.39   639  
    r:+0.76  31.44      1:10.25 (38.81)
        1:53.02 (42.77)     2:26.39 (33.37)


 Event 61  Men 200 LC Metre IM
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed     Finals  FINA       
==================================================================
  1 TO, KENNETH      20 TRINITY GRAMMAR   1:58.72    1:59.86   860  
    r:+0.73  26.19        57.09 (30.90)
        1:31.58 (34.49)     1:59.86 (28.28)
  2 TRANTER, DANIEL  21 SOPAC             1:57.55    2:03.74   781  
    r:+0.70  27.08        59.26 (32.18)
        1:33.93 (34.67)     2:03.74 (29.81)
  3 MAHONEY, TRAVIS  22 NUNAWADING        2:00.97    2:04.73   763  
    r:+0.78  27.45        58.73 (31.28)
        1:35.00 (36.27)     2:04.73 (29.73)
  4 GILLILAND, JARE  18 NUDGEE BROTHERS   2:01.38    2:07.28   718  
    r:+0.73  27.46      1:00.88 (33.42)
        1:37.18 (36.30)     2:07.28 (30.10)
  5 MCDERMOTT, BEN   19 SYDNEY UNI        2:08.70    2:08.83   692  
    r:+0.74  27.88      1:00.23 (32.35)
        1:37.82 (37.59)     2:08.83 (31.01)


 Event 62  Women 200 LC Metre Breaststroke
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed     Finals  FINA       
==================================================================
  1 FOSTER, SALLY    28 MARION            2:23.94    2:27.37   849  
    r:+0.74  34.46      1:13.02 (38.56)
        1:50.58 (37.56)     2:27.37 (36.79)
  2 COUTTS, ALICIA   25 REDLANDS          2:32.00    2:28.69   827  
    r:+0.76  34.52      1:13.45 (38.93)
        1:51.49 (38.04)     2:28.69 (37.20)
  3 SANSBY, MONTANA  19 WATERWORX         2:33.19    2:35.89   717  
    r:+0.74  36.08      1:16.02 (39.94)
        1:55.78 (39.76)     2:35.89 (40.11)
  4 RAMSAY, MEAGAN   21 SYDNEY UNI        2:35.91    2:36.87   704  
    r:+0.78  36.19      1:16.12 (39.93)
        1:56.34 (40.22)     2:36.87 (40.53)


 Event 63  Men 200 LC Metre Breaststroke
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed     Finals  FINA       
==================================================================
  1 MEYER, JEREMY    22 TRARALGON         2:12.76    2:17.31   791  
    r:+0.64  30.40      1:05.15 (34.75)
        1:40.81 (35.66)     2:17.31 (36.50)
  2 TIERNEY, JOSHUA  18 LOGAN VIKINGS     2:16.13    2:19.79   750  
    r:+0.71  32.06      1:07.37 (35.31)
        1:43.88 (36.51)     2:19.79 (35.91)


Event 64  Women 100 LC Metre Backstroke
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed     Finals  FINA       
==================================================================
  1 WILSON, MADISON  19 SPW               1:00.78    1:01.11   860  
    r:+0.60  29.94      1:01.11 (31.17)
  2 BURLEIGH, SHARN  21 NUNAWADING        1:01.74    1:03.32   773  
    r:+0.69  31.52      1:03.32 (31.80)
  3 BAKER, HAYLEY    18 MVC               1:01.02    1:05.34   703  
    r:+0.59  31.86      1:05.34 (33.48)


 Event 65  Men 100 LC Metre Backstroke
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed     Finals  FINA       
==================================================================
  1 DELANEY, ASHLEY  27 NUNAWADING          53.63      55.24   831  
    r:+0.63  27.13        55.24 (28.11)
  2 TREFFERS, BEN    21 BURLEY GRIFFIN      54.15      55.28   829  
    r:+0.57  27.10        55.28 (28.18)
  3 LARKIN, MITCHEL  19 SPW                 54.70      55.72   809  
    r:+0.58  27.44        55.72 (28.28)
  4 GRAHAM, ALEXAND  18 ST KEVINS           54.87      57.52   736  
    r:+0.73  28.29        57.52 (29.23)
  5 GILLESPIE, ANDR  20 CHANDLER            56.14      57.83   724  
    r:+0.60  28.01        57.83 (29.82)
  6 LIIMATAINEN, AT  20 CHBC                56.11      58.32   706  
    r:+0.65  28.30        58.32 (30.02)
  7 LEONG, REGAN     18 KOKODA SPIRIT       56.18    1:01.61   599  
    r:+0.64  29.62      1:01.61 (31.99)


 Event 66  Women 200 LC Metre Butterfly
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed     Finals  FINA       
==================================================================
  1 GROVES, MADELIN  18 SPW               2:09.39    2:13.26   763  
    r:+0.75  29.83      1:03.86 (34.03)
        1:38.94 (35.08)     2:13.26 (34.32)
  2 SMITH, AMY       23 SPW               2:10.90    2:13.50   759  
    r:+0.76  30.28      1:04.43 (34.15)
        1:39.11 (34.68)     2:13.50 (34.39)
  3 MCMASTER, KERYN  19 WATERWORX         2:15.41    2:17.09   701  
    r:+0.72  31.03      1:05.83 (34.80)
        1:41.37 (35.54)     2:17.09 (35.72)


 Event 67  Men 200 LC Metre Butterfly
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed     Finals  FINA       
==================================================================
  1 FRASER-HOLMES,   21 MIAMI             2:01.00    1:59.75   807  
    r:+0.68  27.11        58.02 (30.91)
        1:29.12 (31.10)     1:59.75 (30.63)
  2 QAIUM, KEIRAN    20 SYDNEY UNI        1:58.10    2:02.23   759  
    r:+0.62  27.39        58.97 (31.58)
        1:31.12 (32.15)     2:02.23 (31.11)
  3 ASBURY, SHANE    23 NUNAWADING        2:01.90    2:05.82   696  
    r:+0.70  27.73        59.80 (32.07)
        1:32.51 (32.71)     2:05.82 (33.31)
  4 MORGAN, DAVID    19 TSS AQUATIC       1:58.92    2:08.26   657  
    r:+0.71  27.99      1:00.84 (32.85)
        1:34.32 (33.48)     2:08.26 (33.94)
 -- IRVINE, GRANT    22 SPW               1:55.32         DQ        
    r:+0.67  27.18        58.29 (31.11)
        1:30.06 (31.77)          DQ (31.38)


 Event 68  Women 100 LC Metre Freestyle
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed     Finals  FINA       
==================================================================
  1 CAMPBELL, CATE   21 COMMERCIAL          52.82      52.89   954  
    r:+0.77  25.39        52.89 (27.50)
  2 CAMPBELL, BRONT  19 COMMERCIAL          53.72      54.35   879  
    r:+0.76  26.13        54.35 (28.22)
  3 MCKEON, EMMA     19 WIAQ                54.11      55.06   845  
    r:+0.77  26.78        55.06 (28.28)
  4 MATSUO, AMI      16 CARLILE             54.76      56.03   802  
    r:+0.79  27.14        56.03 (28.89)
  5 PALMER, KYLIE    23 CHANDLER            55.56      56.63   777  
    r:+0.67  27.89        56.63 (28.74)
  6 MITCHELL, MELIS  25 SYDNEY UNI          55.27      57.04   760  
    r:+0.70  27.61        57.04 (29.43)
  7 WRIGHT, LEANNE   18 CARLILE             55.06      58.46   706  
    r:+0.71  28.06        58.46 (30.40)
  7 PURCELL, ALEXAN  18 SOUTHPORT           55.49      58.46   706  
    r:+0.73  28.23        58.46 (30.23)


 Event 69  Men 100 LC Metre Freestyle
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed     Finals  FINA       
==================================================================
  1 MAGNUSSEN, JAME  22 SOPAC               47.10      48.11   927  
    r:+0.68  23.59        48.11 (24.52)
  2 ROBERTS, JAMES   22 SOMGC               48.37      49.55   848  
    r:+0.65  23.90        49.55 (25.65)
  3 D''ORSOGNA, TOMM  22 WEST COAST          48.86      50.40   806  
    r:+0.66  24.66        50.40 (25.74)
  4 ABOOD, MATTHEW   26 SYDNEY UNI          48.80      50.51   801  
    r:+0.76  24.38        50.51 (26.13)
  5 ARNAMNART, DANI  23 SOPAC               50.25      50.84   785  
    r:+0.64  24.60        50.84 (26.24)
  6 ABOOD, ANDREW    23 SYDNEY UNI          49.41      51.04   776  
    r:+0.75  24.87        51.04 (26.17)
  7 LEONG, REGAN     18 KOKODA SPIRIT       49.53      51.59   751  
    r:+0.66  24.79        51.59 (26.80)


 Event 71  Women 800 LC Metre Freestyle
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed     Finals  FINA       
==================================================================
  1 ASHWOOD, JESSIC  20 SOPAC             8:24.63    8:31.52   901  
           1:03.02      1:35.55 (32.53)
        2:08.08 (32.53)     2:40.55 (32.47)
        3:12.86 (32.31)     3:45.39 (32.53)
        4:17.88 (32.49)     4:50.00 (32.12)
        5:22.17 (32.17)     5:54.16 (31.99)
        6:25.96 (31.80)     6:57.74 (31.78)
        7:29.68 (31.94)     8:01.25 (31.57)
        8:31.52 (30.27)                    
  2 GOLDMAN, KATIE   20 SPW               8:30.23    8:33.98   888  
           1:03.14      1:35.53 (32.39)
        2:08.11 (32.58)     2:40.34 (32.23)
        3:12.66 (32.32)     3:45.25 (32.59)
        4:17.70 (32.45)     4:50.14 (32.44)
        5:22.67 (32.53)     5:54.81 (32.14)
        6:27.19 (32.38)     6:59.12 (31.93)
        7:31.25 (32.13)     8:02.96 (31.71)
        8:33.98 (31.02)                    
  3 FAIRWEATHER, RE  16 KAWANA WATERS     8:29.93    8:39.94   858  
           1:02.77      1:35.37 (32.60)
        2:08.06 (32.69)     2:40.54 (32.48)
        3:13.16 (32.62)     3:45.42 (32.26)
        4:18.28 (32.86)     4:50.37 (32.09)
        5:22.87 (32.50)     5:55.25 (32.38)
        6:28.01 (32.76)     7:01.11 (33.10)
        7:33.96 (32.85)     8:07.28 (33.32)
        8:39.94 (32.66)                    
  4 MACDONALD, BONN  17 TSS AQUATIC       8:45.20    8:50.68   807  
           1:05.48      1:38.97 (33.49)
        2:12.44 (33.47)     2:45.56 (33.12)
        3:18.97 (33.41)     3:52.36 (33.39)
        4:25.94 (33.58)     4:59.29 (33.35)
        5:32.54 (33.25)     6:06.02 (33.48)
        6:39.50 (33.48)     7:12.60 (33.10)
        7:45.85 (33.25)     8:19.13 (33.28)
        8:50.68 (31.55)                    
  5 MELVERTON, KIAH  16 TSS AQUATIC       8:42.50    8:50.71   806  
           1:03.39      1:36.61 (33.22)
        2:09.78 (33.17)     2:43.49 (33.71)
        3:16.96 (33.47)     3:50.90 (33.94)
        4:24.60 (33.70)     4:58.14 (33.54)
        5:31.24 (33.10)     6:04.84 (33.60)
        6:38.34 (33.50)     7:12.05 (33.71)
        7:45.42 (33.37)     8:18.80 (33.38)
        8:50.71 (31.91)                    
  6 LEE, KAREENA     19 MTCKM             8:41.19    8:59.20   769  
           1:04.40      1:38.02 (33.62)
        2:11.99 (33.97)     2:46.04 (34.05)
        3:20.07 (34.03)     3:54.11 (34.04)
        4:28.36 (34.25)     5:02.45 (34.09)
        5:36.48 (34.03)     6:10.18 (33.70)
        6:44.37 (34.19)     7:17.95 (33.58)
        7:52.60 (34.65)     8:26.54 (33.94)
        8:59.20 (32.66)                    


 Event 70  Men 800 LC Metre Freestyle
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed     Finals  FINA       
==================================================================
  1 HARRISON, JORDA  18 MIAMI             7:54.83    7:54.34   865  
    r:+0.70  27.45        57.35 (29.90)
        1:27.25 (29.90)     1:57.33 (30.08)
        2:27.30 (29.97)     2:57.50 (30.20)
        3:27.41 (29.91)     3:57.59 (30.18)
        4:27.44 (29.85)     4:57.52 (30.08)
        5:27.46 (29.94)     5:57.22 (29.76)
        6:26.94 (29.72)     6:56.81 (29.87)
        7:26.35 (29.54)     7:54.34 (27.99)
  2 HORTON, MACK     17 MVC               7:56.74    7:59.37   838  
    r:+0.77  28.05        58.72 (30.67)
        1:28.66 (29.94)     1:59.14 (30.48)
        2:29.33 (30.19)     2:59.59 (30.26)
        3:29.48 (29.89)     3:59.64 (30.16)
        4:29.80 (30.16)     4:59.93 (30.13)
        5:30.12 (30.19)     6:00.59 (30.47)
        6:30.43 (29.84)     7:00.55 (30.12)
        7:30.63 (30.08)     7:59.37 (28.74)


 Event 72  Women 50 LC Metre Back/Breast/Fly
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed     Finals  FINA       
==================================================================
  1 MEE, NICOLE      20 CRANBROOK EE        27.67      27.91   614  
         r:+0.73                       
  2 LASSMAN, LUCIA   15 MIAMI               27.02      27.96   611  
         r:+0.71                       
  3 NICOL, EMILY     19 NORTH WEST          27.10      28.00   608  
         r:+0.71                       
  4 MITCHELL, LOUIS  19 FIRBANK             26.92      28.02   607  
         r:+0.72                       
  5 COUTTS, ALICIA   25 REDLANDS            28.12      29.06   544  
  6 WILSON, MADISON  19 SPW                 28.47      29.59   515  
  7 FORBES, LIBBY    20 NUNAWADING          31.95      33.33   360  
         r:+0.69                       


 Event 73  Men 50 LC Metre Back/Breast/Fly
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed     Finals  FINA       
==================================================================
  1 D''ORSOGNA, TOMM  22 WEST COAST          24.60      24.39   630  
         r:+0.67                       
  2 TREFFERS, BEN    21 BURLEY GRIFFIN      24.92      24.42   627  
         r:+0.63                       
  3 GILLESPIE, ANDR  20 CHANDLER            26.00      26.36   499  
  4 LIIMATAINEN, AT  20 CHBC                26.70      27.21   453