ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
Arena Grand Prix, Charlotte: Day Three Finals
5/11/2013-5/11/2013
Charlotte, USA


    
 Mecklenburg Aquatic Club                        5/11/2013 - 6:00 PM
     2013 Arena Grand Prix at Charlotte - 5/9/2013 to 5/12/2013     
                      presented by UltraSwim?                       
                 Mecklenburg County Aquatic Center                  
 
 Event 17  Women 200 LC Meter Butterfly
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 *Andreina Pinto        21 Gator Swim Club   2:14.83    2:12.40  
  2 Meredith Hoover        20 North Carolina A  2:13.76    2:12.57  
  3 Lauren Harrington      20 Athens Bulldog S  2:14.85    2:13.28  
  4 Megan Kingsley         17 Mount Pleasant S  2:13.15    2:13.58  
  5 Courtney Weaver        17 Flint ''Y'' Falcon  2:14.63    2:14.66  
  6 Kelsi Worrell          18 Univ Louisville   2:15.41    2:15.04  
  7 Emma Nunn              19 NOVA-             2:15.14    2:15.82  
  8 Kim Vandenberg         29 New York Athleti  2:15.48    2:16.73  
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 Tanja Kylliainen       20 Univ Louisville   2:16.20    2:14.62  
 10 Kelsey Floyd           21 Univ Tennessee    2:17.23    2:15.39  
 11 Cari Blalock           20 North Carolina A  2:17.64    2:15.73  
 12 Caitlin Casazza        16 SwimMAC Carolina  2:17.54    2:16.85  
 13 Courtney Beidler       21 Club Wolverine    2:18.28    2:18.00  
 14 Margaret D''Innocenzo   18 Crimson Aquatics  2:18.49    2:18.57  
 15 Elizabeth Beisel       20 Bluefish Swim Cl  2:18.88    2:18.73  
 16 *Marina Ribi           25 Golden Panther A  2:18.88    2:18.84  
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 17 Mary Griffith          19 Univ Tennessee    2:19.24             
 
                        === C - Final ===                         
 
 18 Jessica Camposano      20 Valle Colombia    2:19.24             
 19 Chelsea Weedman        20 Una NLAC          2:19.82             
 20 Claire Deselm          15 North Carolina A  2:19.93             
 21 Emma Spilman           16 Saint Petersburg  2:20.08             
 22 Christina Lappin       14 North Mecklenbur  2:20.58             
 23 Patricia Forrester     18 Georgia Coastal   2:20.63             
 24 Kylie Jordan           15 Snow Swimming     2:20.65             
 25 Caroline Mitchell      18 Marlins of Ralei  2:20.81             
 
                        === D - Final ===                         
 
 26 Alisha Harricharan     21 Gryphons          2:21.00             
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 27 Allison Schmitt        22 North Baltimore   2:21.24             
 
                        === D - Final ===                         
 
 28 Jordan Smith           20 Patriot Aquatics  2:22.40             
 29 Hellen Moffitt         17 Machine Aquatics  2:22.49             
 30 *Anne Leuthold         21 Una SBE           2:22.83             
 31 Samantha Stratfod      17 Guelph            2:23.18             
 32 Lilly Vivado           14 Bluefish Swim Cl  2:23.30             
 33 Elsa Welshofer         16 SwimMAC Carolina  2:23.64             
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 34 Chloe Sutton           21 Mission Viejo Na  2:24.12             
 35 Haley Lips             19 Indiana Universi  2:24.79             
 
                        === D - Final ===                         
 
 36 Amanda Carner          19 Univ Tennessee    2:26.56             
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 37 Taylor Roy             19 Una UF            2:26.78             
 38 Alyssa Marsh           15 SwimMAC Carolina  2:27.36             
 39 Kendall Pena           18 Marlins of Ralei  2:27.41             
 40 Alexandria Merritt     19 Auburn Universit  2:27.60             
 41 Elizabeth Zeiger       15 Bluefish Swim Cl  2:29.03             
 42 Kate Woolbright        20 Sarasota YMCA     2:29.88             
 43 Maija Roses            17 SwimMAC Carolina  2:30.86             
 44 Heather Merritt        17 SwimMAC Carolina  2:42.86             
 -- Giorgie Graves         19 UNA-TBAY             DFS              
 -- Abigail Chin           19 Univ Louisville                       
 -- Willa Wang             18 North Baltimore      DFS              
 -- Jordan Surhoff         18 North Baltimore      DFS              
 -- Shannon Vreeland       21 Athens Bulldog S      NS              
 -- Astrid Swensen         15 YMCA of the Nort      NS              
 -- *Jessica Thielmann     19 Gator Swim Club       NS              
 -- Kaitlyn Johnson        23 Lake Erie Silver      NS              
 -- *Thao Le               16 Saint Augustine       NS                  
    
 Mecklenburg Aquatic Club                        5/11/2013 - 6:05 PM
     2013 Arena Grand Prix at Charlotte - 5/9/2013 to 5/12/2013     
                      presented by UltraSwim?                       
                 Mecklenburg County Aquatic Center                  
 
 Event 18  Men 200 LC Meter Butterfly
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 *Joseph Schooling      17 Bolles School Sh  1:59.65    1:57.79  
  2 Tom Luchsinger         22 Una UNC           2:00.57    1:58.80  
  3 Dan Madwed             24 Club Wolverine    2:00.97    1:59.60  
  4 Chase Kalisz           19 North Baltimore   2:02.88    1:59.73  
  5 Andrew Seliskar        16 Nation''s Capital  2:04.01    2:00.63  
  6 *Sebastien Rousseau    22 Gator Swim Club   2:02.60    2:00.75  
  7 Jose Perez             19 Venezuela         2:02.35    2:02.32  
  8 *Dylan Bosch           19 Club Wolverine    2:02.62    2:02.71  
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 Stephen Schmuhl        20 Indiana Universi  2:04.19    2:00.64  
 10 Tynan Stewart          18 Unattached        2:05.53    2:02.64  
 11 Kyle Whitaker          21 Club Wolverine    2:05.03    2:03.90  
 12 Koya Osada             17 Duke Aquatics     2:05.65    2:04.66  
 13 Eddy Marin             21 Venezuela         2:05.76    2:04.94  
 14 *Marcin Cieslak        21 Gator Swim Club   2:05.02    2:05.12  
 15 Alexis Marquez         27 Venezuela         2:05.79    2:06.01  
 16 David Sharpe           22 Nova Scotia       2:05.38    2:06.36  
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 12 Connor Jaeger          22 Club Wolverine    2:05.32             
 
                        === C - Final ===                         
 
 18 Nico Van Duijn         22 Switzerland       2:05.93             
 19 Connor Green           17 Bluefish Swim Cl  2:06.28             
 20 Michael Flach          22 Carolina Aquatic  2:06.29             
 21 Joseph Carbone         16 Bolles School Sh  2:07.54             
 22 *Raul Garrastazu       19 Una LAS           2:07.63             
 23 Ian Rainey             17 Wilton Y Wahoos   2:08.04             
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 24 *Oussama Mellouli      29 Trojan Swim Club  2:08.23             
 
                        === C - Final ===                         
 
 25 Alec Cohen             19 Una RAYS          2:08.60             
 26 Connor Signorin        20 Una UF            2:08.66             
 
                        === D - Final ===                         
 
 27 Marko Blazevski        20 Unattached        2:09.11             
 28 Kevin Bradley          18 Crimson Aquatics  2:09.35             
 29 Gavin Colley           16 North Baltimore   2:09.49             
 30 Austin Snyder          19 Una SBE           2:09.50             
 31 Christian McCurdy      18 Una SBE           2:09.91             
 32 James Murphy           15 Machine Aquatics  2:10.00             
 33 Maxwell Dolan          17 Wilton Y Wahoos   2:10.10             
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 34 *Eduardo Solaeche-Gom  19 Gator Swim Club   2:10.45             
 35 *Daniel Woods          19 Una GSC           2:10.52             
 
                        === D - Final ===                         
 
 36 *Dan Wallace           20 Gator Swim Club   2:10.93             
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 37 Luke Torres            18 Coral Springs     2:11.01             
 38 Brett Mackenzie        19 Univ Louisville   2:11.16             
 39 Jason Ewart            16 North Baltimore   2:11.36             
 40 Matthew Haupt          33 Snow Swimming     2:11.68             
 41 Adam Bull              19 Una UF            2:11.85             
 42 Hunter Brakovec        16 New South Swimmi  2:11.88             
 43 *Gerard Rodriguez      20 Una CA            2:11.98             
 44 Benjamin Colley        19 Una UNC           2:12.35             
 45 Jack Manchester        18 SwimMAC Carolina  2:12.38             
 46 Joseph Petrone         17 Jersey Wahoos     2:12.43             
 47 Matthew Tynan          19 Unattached        2:12.48             
 48 Ethan Young            15 Carpet Capital A  2:12.77             
 49 John Newell            19 New South Swimmi  2:12.98             
 50 Mitch DeForest         19 North Carolina A  2:13.46             
 51 Tyler Hill             20 SwimMAC Carolina  2:13.69             
 52 Samuel Wang            17 Sherbrooke        2:13.70             
 53 Matthew McPheters      17 Bolles School Sh  2:14.38             
 54 Nathaniel Bond         19 Una UOFL          2:14.45             
 55 Andrew Schuehler       18 Jersey Wahoos     2:14.63             
 56 Sava Turcanu           18 Hickory Foundati  2:14.64             
 57 James Cormier          16 Nova Scotia       2:18.39             
 58 William Silva          20 Gator Swim Club   2:19.04             
 59 Matthew Elliott        20 Una UF            2:19.71             
 -- *Matt Navata           21 Una CA               DFS              
 -- William Buese          16 North Baltimore      DFS              
 -- *Pedro Oliveira        25 Cardinal Aquatic     DFS              
 -- Tom Kremer             18 Unattached            NS              
 -- Logan Heck             19 Una UNC               NS              
 -- John Wojciechowski     21 Club Wolverine        NS              
 -- Tyler Clary            24 Club Wolverine        NS              
 -- *Antton Haramboure     22 Auburn Universit      NS              
 -- *Arthur Mendes         19 Auburn Universit      NS                  
    
 Mecklenburg Aquatic Club                        5/11/2013 - 6:16 PM
     2013 Arena Grand Prix at Charlotte - 5/9/2013 to 5/12/2013     
                      presented by UltraSwim?                       
                 Mecklenburg County Aquatic Center                  
 
 Event 19  Women 50 LC Meter Freestyle
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Jessica Hardy          26 Trojan Swim Club    25.69      25.09  
  2 Madison Kennedy        25 SwimMAC Carolina    25.56      25.12  
  2 Megan Romano           22 Athens Bulldog S    25.67      25.12  
  4 Dana Vollmer           25 Unattached          26.01      25.80  
  5 *Emma Svensson         20 Una SWIM            26.06      25.83  
  6 Amanda Weir            27 SwimAtlanta         26.08      25.88  
  7 Lia Neal               18 Asphalt Green Un    26.06      25.89  
  8 Liv Jensen             23 California Aquat    26.20      25.99  
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 Shannon Vreeland       21 Athens Bulldog S    26.23      25.74  
 10 *Nathalie Lindborg     22 Southern Methodi    26.41      25.92  
 11 Kaitlyn Johnson        23 Lake Erie Silver    26.47      26.06  
 12 Cierra Runge           17 North Baltimore     26.45      26.29  
 13 Emily Allen            16 North Mecklenbur    26.42      26.50  
 14 Lauren Harrington      20 Athens Bulldog S    26.64      26.57  
 15 Kim Vandenberg         29 New York Athleti    26.34      26.60  
 16 Natalie Hinds          19 Una UF              26.46      26.65  
 
                        === C - Final ===                         
 
 17 Anastasia Bogdanovski  19 Unattached          26.65             
 18 Andrea Georoff         29 SwimMAC Carolina    26.71             
 19 Lauren Rhodes          17 SwimMAC Carolina    26.77             
 20 Michelle Williams      22 Una OSU             26.78             
 21 Riki Bonnema           19 Una SBE             26.80             
 22 Faith Johnson          18 SwimMAC Carolina    26.84             
 23 Deirdre Jones          21 Club Wolverine      26.85             
 24 Kelsi Worrell          18 Univ Louisville     26.87             
 
                        === D - Final ===                         
 
 25 Erika Braun            41 Marlins of Ralei    26.89             
 26 Christina Lappin       14 North Mecklenbur    26.92             
 27 Catherine Deloof       16 Pointe Aquatics     26.97             
 28 Danielle Siverling     20 North Carolina A    26.98             
 29 Nora McCullagh         15 SwimMAC Carolina    27.00             
 29 Abigail Speers         18 Machine Aquatics    27.00             
 31 Mary Pelton            15 North Baltimore     27.04             
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 32 Kristel Vourna         21 Una CTA             27.05             
 
                        === D - Final ===                         
 
 32 Lindsay Gendron        20 Univ Tennessee      27.05             
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 34 Elizabeth Boyce        19 Unattached          27.11             
 35 Hannah Lincoln         19 Marlins of Ralei    27.12             
 36 Stephanie Armstrong    21 Indiana Universi    27.19             
 36 Katie Meili            22 Unattached          27.19             
 38 Jessica Hodgson        17 Bolles School Sh    27.26             
 39 Caroline Simmons       22 Univ Tennessee      27.28             
 40 Chantique Payne        23 Guelph              27.29             
 40 *Sharalynn Missiuna    18 Club Wolverine      27.29             
 42 Kelsey Floyd           21 Univ Tennessee      27.32             
 42 Molly Wedge            19 Nova Scotia         27.32             
 44 Lara Marshall          18 YMCA of Northwes    27.35             
 45 Alexandria Frasier     20 Bluefish Swim Cl    27.40             
 46 Maria Sheridan         17 SwimMAC Carolina    27.41             
 47 Alisha Harricharan     21 Gryphons            27.42             
 48 Mercedes Toledo        23 Venezuela           27.47             
 49 Rebecca Postoll        16 Stingrays           27.49             
 50 Lindsey McKnight       19 Una UF              27.50             
 51 *Ellese Zalewski       21 Gator Swim Club     27.51             
 52 Temarie Tomley         16 Mercy Healthplex    27.52             
 53 Sara Delay             22 Indiana Universi    27.60             
 54 Darby Wayner           16 Georgia Coastal     27.62             
 55 Olivia Scott           20 Auburn Universit    27.64             
 56 Erika Torrellas        20 Venezuela           27.67             
 57 Maddy Smart            18 Wilton Y Wahoos     27.77             
 58 Giorgie Graves         19 UNA-TBAY            27.95             
 59 Patricia Forrester     18 Georgia Coastal     27.97             
 60 Rebecca MacPherson     17 Nova Scotia         28.10             
 61 Siwan Thomas-Howells   16 Bolles School Sh    28.12             
 62 Emma Saunders          18 Manchester Aqua     28.28             
 63 Melissa Postoll        18 Stingrays           28.56             
 64 Erin Gaeckle           20 Univ Tennessee      28.74             
 65 Rebecca Ejdervik       25 Unattached          32.43             
 -- Zoe Mattingly          19 Club Wolverine       DFS              
 -- Maggie Miller          16 Unattached            NS              
 -- Zina Grogg             20 Una SBE               NS              
 -- Catherine Mulquin      18 Una MACH              NS              
 -- Hannah Freyman         19 Una SBE               NS                  
    
 Mecklenburg Aquatic Club                        5/11/2013 - 6:20 PM
     2013 Arena Grand Prix at Charlotte - 5/9/2013 to 5/12/2013     
                      presented by UltraSwim?                       
                 Mecklenburg County Aquatic Center                  
 
 Event 20  Men 50 LC Meter Freestyle
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Anthony Ervin          31 California Aquat    22.43      22.01  
  2 *Marcelo Chierighini   22 Auburn Universit    22.69      22.09  
  3 Cullen Jones           29 SwimMAC Carolina    22.61      22.16  
  4 Josh Schneider         25 Una UC              22.82      22.74  
  5 Tyler McGill           25 New York Athleti    22.90      22.77  
  6 Karl Krug              23 SwimAtlanta         22.70      22.85  
  7 Ricky Berens           25 Longhorn Aquatic    22.79      22.97  
  8 *Adam Brown            24 Una AGUA            22.95      23.18  
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 Pavel Babaev           29 Swim Florida        23.10      22.52  
 10 Mario Todorovic        24 Bolles School Sh    23.08      22.59  
 11 Garrett Weber-Gale     27 Longhorn Aquatic    23.03      22.78  
 12 *James Disney-May      20 Auburn Universit    23.34      23.17  
 13 Jonathan Boffa         20 Una SBE             23.48      23.46  
 14 *Bruno Ortiz           20 Club Wolverine      23.48      23.47  
 15 *Joseph Schooling      17 Bolles School Sh    23.34      23.60  
 16 *Roy-allan Burch       27 SwimMAC Carolina    23.46      23.61  
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 17 Steven Cebertowicz     23 Schroeder YMCA S    23.55             
 
                        === C - Final ===                         
 
 17 *Caryle Blondell       21 Univ Louisville     23.55             
 19 *Sidni Hoxha           21 Una MA              23.60             
 20 Luis Flores            19 Puerto Rico         23.62             
 21 Sean Gunn              19 Zimbabwe            23.69             
 21 *Simonas Bilis         19 Una SBE             23.69             
 23 Matthew Thomas         20 Una SBE             23.74             
 23 Caeleb Dressel         16 Bolles School Sh    23.74             
 25 Jesus Lopez            18 Venezuela           23.79             
 
                        === D - Final ===                         
 
 26 Kyle Darmody           18 SwimMAC Carolina    23.80             
 27 Santo Condorelli       18 Bolles School Sh    23.85             
 28 Bradley Deborde        21 Patriot Aquatics    23.88             
 29 Tim Phillips           22 SwimMAC Carolina    23.90             
 30 David Ernstsson        20 Stockholmspolise    23.91             
 31 Juan Cambindo          24 Valle Colombia      23.93             
 32 Andrew Grant           28 Unattached          23.95             
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 33 Paul Powers            17 Splash Aquatic C    23.99             
 
                        === D - Final ===                         
 
 34 John Hauser            20 Una NLAC            24.02             
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 35 Andrew Chetcuti        20 Malta               24.04             
 36 James Wells            21 Indiana Universi    24.04             
 37 Horus Briseno Ramirez  20 Mexico              24.08             
 38 Ryan Murphy            17 Bolles School Sh    24.09             
 39 Logan Heck             19 Una UNC             24.13             
 39 Michael Wynalda        21 Club Wolverine      24.13             
 41 *Vitor Sa              20 Una MA              24.23             
 42 David Wililams         19 Una SBE             24.24             
 43 *Oystein Hetland       23 Univ Tennessee      24.25             
 44 BJ Hornikel            21 VFL Sindelfingen    24.28             
 45 Nicolas Fink           19 Athens Bulldog S    24.30             
 46 Scott Johnson          17 Marlins of Ralei    24.32             
 47 *Azad Al-Barazi        25 Una TROJ            24.38             
 48 Shane Ryan             19 Una NLAC            24.39             
 49 Evan Van Moerkerke     19 Gryphons            24.40             
 50 Michael Andrew         14 Indie Swimming      24.42             
 50 Chris Sadsad           19 Univ Tennessee      24.42             
 52 Ryan Harty             16 Greenwood Memori    24.44             
 52 Shane Austin           21 Una NLAC            24.44             
 54 JT Stilley             21 SwimMAC Carolina    24.46             
 55 Andres Doria           17 Venezuela           24.55             
 56 Kameron Chastain       21 Univ Louisville     24.56             
 57 Yianni Thermos         19 Una DBS             24.58             
 58 Joseph Scherpenberg    21 SwimCinnati         24.60             
 59 Kyle Ficker            21 Una UNC             24.62             
 60 Michael Covert         20 Una CA              24.63             
 61 Michael Chadwick       18 SwimMAC Carolina    24.70             
 62 Jonathan Boland        18 Palmetto Aquatic    24.73             
 63 Sean Grier             21 Una NLAC            24.82             
 63 Nic Eriksson           19 Unattached          24.82             
 65 Matthew Curby          20 Blue Dolphins       24.85             
 66 Marco Gonzalez         21 Valle Colombia      24.87             
 66 Owen Wright            16 Bluefish Swim Cl    24.87             
 68 Hayes McCullagh        18 SwimMAC Carolina    24.99             
 69 Aaron Young            19 Univ Louisville     25.01             
 70 Timothy Wylie          19 Univ Tennessee      25.04             
 71 Nathan Lile            18 Una SMAC            25.05             
 72 *Constantin Rondot     23 Tennessee Aquati    25.07             
 73 Richard Munch          19 Machine Aquatics    25.08             
 74 Jason Deana            18 Una SBE             25.09             
 75 Hayden Kosater         20 Swim Macon          25.18             
 76 Luc Boudreau           21 Nova Scotia         25.23             
 77 Ian Silverman          17 North Baltimore     25.53             
 78 Joe Ur                 21 Nova Scotia         25.63             
 79 Sean Yeh               16 New Wave Swim Te    25.74             
 80 Tate Warden            19 Unattached          25.81             
 81 Mark Gangloff          30 New York Athleti    29.35             
 -- *Thomas Dahlia         23 Una CARD             DFS              
 -- *Pawel Werner          20 Gator Swim Club       NS              
 -- Aaron Ghiglieri        19 Club Wolverine        NS              
 -- John Long              25 Aquatic Team Of       NS              
 -- Nic Graesser           19 Upper Mainline Y      NS              
 -- Ryan Wilkinson         19 SwimMAC Carolina      NS              
 -- Roger Miesfeld         21 Una SBE               NS                  
    
 Mecklenburg Aquatic Club                        5/11/2013 - 6:31 PM
     2013 Arena Grand Prix at Charlotte - 5/9/2013 to 5/12/2013     
                      presented by UltraSwim?                       
                 Mecklenburg County Aquatic Center                  
 
 Event 21  Women 100 LC Meter Backstroke
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Megan Romano           22 Athens Bulldog S  1:02.60    1:00.83  
  2 Kathleen Baker         16 SwimMAC Carolina  1:02.60    1:00.98  
  3 Kaitlin Harty          15 Greenwood Memori  1:02.62    1:01.59  
  4 *Carolina Colorado     25 Davie Nadadores   1:02.74    1:01.73  
  5 Isabella Arcila        19 Valle Colombia    1:02.55    1:02.52  
  6 Alexandra DeLoof       18 Club Wolverine    1:03.19    1:02.69  
  7 Brooke Zeiger          17 Bluefish Swim Cl  1:03.49    1:03.80  
  8 Ellen Williamson       20 Una UVAA          1:03.47    1:03.89  
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 Catherine Mulquin      18 Una MACH          1:03.77    1:03.43  
 10 Christina Leander      18 Unattached        1:03.99    1:03.61  
 11 *Claudia Lau           20 Club Wolverine    1:03.81    1:03.65  
 12 Annie Harrison         18 OAK               1:03.61    1:03.84  
 13 Hellen Moffitt         17 Machine Aquatics  1:04.36    1:04.04  
 14 *Marni Oldershaw       18 Club Wolverine    1:04.12    1:04.24  
 15 Zoe Mattingly          19 Club Wolverine    1:03.91    1:04.35  
 16 Jillian Vitarius       19 Auburn Universit  1:03.50    1:04.51  
 
                        === C - Final ===                         
 
 17 Sarah Reynolds         18 Auburn Universit  1:04.54             
 18 Gabrielle Deloof       17 Pointe Aquatics   1:04.74             
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 19 Jordan Mattern         20 Athens Bulldog S  1:04.81             
 
                        === C - Final ===                         
 
 20 *Fernanda Gonzalez Ra  23 Gator Swim Club   1:04.85             
 21 *Dorina Szekeres       20 Indiana Universi  1:04.93             
 22 *Vien Nguyen           16 Saint Augustine   1:04.99             
 23 Catherine Deloof       16 Pointe Aquatics   1:05.05             
 24 Emma Saunders          18 Manchester Aqua   1:05.21             
 25 Ashlee Linn            20 Sarasota YMCA     1:05.23             
 
                        === D - Final ===                         
 
 26 Maria Sheridan         17 SwimMAC Carolina  1:05.48             
 27 Erica Belcher          20 Univ Louisville   1:05.49             
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 28 Elizabeth Beisel       20 Bluefish Swim Cl  1:05.56             
 
                        === D - Final ===                         
 
 29 Caroline Arakelian     18 Unattached        1:05.67             
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 30 Amber McDermott        20 Athens Bulldog S  1:05.68             
 
                        === D - Final ===                         
 
 31 Marie Georger          19 Club Wolverine    1:05.72             
 32 Nicole Emery           17 SwimMAC Carolina  1:05.75             
 33 Emily Allen            16 North Mecklenbur  1:05.97             
 34 Alice Treuth           16 Coastal Aquatics  1:06.06             
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 35 Megan Kingsley         17 Mount Pleasant S  1:06.31             
 
                        === D - Final ===                         
 
 36 Melissa Postoll        18 Stingrays         1:06.48             
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 37 Lauren Rhodes          17 SwimMAC Carolina  1:06.84             
 38 Alyssa Marsh           15 SwimMAC Carolina  1:07.03             
 39 Natalie Hinds          19 Una UF            1:07.14             
 40 *Ellese Zalewski       21 Gator Swim Club   1:07.15             
 41 Lauren James           16 North Baltimore   1:07.28             
 42 Kylie Jordan           15 Snow Swimming     1:07.30             
 43 Heather Merritt        17 SwimMAC Carolina  1:07.55             
 44 Alexandra Martelle     17 SwimMAC Carolina  1:08.39             
 45 Kaitlin Mills          21 Una SBE           1:08.54             
 46 Nicole Haynes          20 Una SBE           1:08.94             
 47 Rebecca MacPherson     17 Nova Scotia       1:08.95             
 48 Erin Gaeckle           20 Univ Tennessee    1:09.38             
 49 Elizabeth Zeiger       15 Bluefish Swim Cl  1:09.72             
 50 Claire Deselm          15 North Carolina A  1:10.27             
 51 Temarie Tomley         16 Mercy Healthplex  1:10.70             
 52 Emily Sarratt          16 Duke Aquatics     1:11.02             
 53 Lindsey McKnight       19 Una UF            1:11.13             
 -- Abigail Speers         18 Machine Aquatics     DFS              
 -- Mary Pelton            15 North Baltimore                       
 -- Kathryn Miles          19 Bolles School Sh      NS              
 -- Zina Grogg             20 Una SBE               NS              
 -- Hannah Freyman         19 Una SBE               NS              
 -- Nora McCullagh         15 SwimMAC Carolina      NS              
 -- Maggie Miller          16 Unattached            NS                  
    
 Mecklenburg Aquatic Club                        5/11/2013 - 6:37 PM
     2013 Arena Grand Prix at Charlotte - 5/9/2013 to 5/12/2013     
                      presented by UltraSwim?                       
                 Mecklenburg County Aquatic Center                  
 
 Event 22  Men 100 LC Meter Backstroke
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Andrew teDuits         19 Una WA              55.43      54.43  
  2 David Plummer          27 Minnetonka Swim     55.20      54.45  
  3 Ryan Murphy            17 Bolles School Sh    55.49      54.49  
  4 *Junya Koga            25 Club Wolverine      56.17      54.91  
  5 Eugene Godsoe          25 Unattached          56.12      54.94  
  6 Ryan Lochte            28 Daytona Beach Sw    56.06      55.48  
  7 Jack Conger            18 Una MACH            55.94      55.71  
  8 *Mohamed Hussein       21 Una UMBC            56.40      56.46  
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 Tynan Stewart          18 Unattached          57.33      56.13  
 10 Steven Zimmerman       20 Ohio State Unive    56.45      56.24  
 11 *Pedro Oliveira        25 Cardinal Aquatic    56.66      56.36  
 12 Adam Mania             29 Schroeder YMCA S    56.66      56.50  
 13 *Luis Rojas            22 Una LAS             56.98      56.64  
 14 Nic Graesser           19 Upper Mainline Y    56.97      56.80  
 15 Ryan Harty             16 Greenwood Memori    56.79      56.82  
 16 Kyle Tyrrell           19 Nation''s Capital    57.09      57.05  
 
                        === C - Final ===                         
 
 17 Shane Ryan             19 Una NLAC            57.52             
 18 Nathaniel Savoy        20 Una NLAC            57.66             
 19 James Wells            21 Indiana Universi    57.68             
 20 Christian Homer        20 Gator Swim Club     57.74             
 21 *Corey Main            18 Gator Swim Club     57.86             
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 22 Zachary McGinnis       22 H2okie Aquatics     57.87             
 
                        === C - Final ===                         
 
 23 Connor Green           17 Bluefish Swim Cl    57.94             
 24 Patrick Myers          20 Bluefish Swim Cl    58.09             
 25 *Ryutaro Kamiya        21 Club Wolverine      58.21             
 
                        === D - Final ===                         
 
 26 Jack Manchester        18 SwimMAC Carolina    58.26             
 27 John Wojciechowski     21 Club Wolverine      58.27             
 28 Michael Camper         19 Una SBE             58.39             
 29 Andrew Grant           28 Unattached          58.51             
 30 Matthew Josa           18 SwimMAC Carolina    58.60             
 31 Evan Noble             21 Una UOFL            58.61             
 32 Joseph Scherpenberg    21 SwimCinnati         58.75             
 33 Alexander Martin       15 Jersey Wahoos       58.91             
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 34 Ethan Young            15 Carpet Capital A    58.91             
 35 *Nicolas Brun          19 NTC Aquatics        59.13             
 36 Horus Briseno Ramirez  20 Mexico              59.18             
 37 Alec Cohen             19 Una RAYS            59.22             
 38 Nolan Tesone           19 Univ Louisville     59.37             
 39 Michael Domagala       17 Asphalt Green Un    59.44             
 40 Kit Moran              23 Nova Scotia         59.49             
 41 William Raynor         19 Club Wolverine      59.49             
 42 Connor Signorin        20 Una UF              59.53             
 43 *Marcin Cieslak        21 Gator Swim Club     59.56             
 44 Jason Ewart            16 North Baltimore     59.65             
 45 Matt Kwatyra           19 London Aquatic      59.68             
 45 Bradley Dillon         21 Una UNC             59.68             
 47 Kyle Darmody           18 SwimMAC Carolina    59.71             
 48 Koya Osada             17 Duke Aquatics     1:00.03             
 49 Sean Grier             21 Una NLAC          1:00.17             
 50 William Buese          16 North Baltimore   1:00.22             
 50 Stephen Schmuhl        20 Indiana Universi  1:00.22             
 52 Maxwell Williamson     18 Northern KY Clip  1:00.23             
 53 Paul Powers            17 Splash Aquatic C  1:00.37             
 54 Ryan Wilkinson         19 SwimMAC Carolina  1:00.38             
 55 Evan Van Moerkerke     19 Gryphons          1:00.41             
 55 Aaron Young            19 Univ Louisville   1:00.41             
 57 Michael Andrew         14 Indie Swimming    1:00.43             
 58 Matthew Curby          20 Blue Dolphins     1:00.47             
 59 Charles Putnam         20 Una UVAA          1:00.48             
 60 Sam Rairden            21 Univ Tennessee    1:00.58             
 61 Conor Dwyer            24 Lake Forest       1:00.59             
 62 Jesus Lopez            18 Venezuela         1:00.62             
 63 Timothy Wylie          19 Univ Tennessee    1:00.94             
 64 Zachary Lierley        18 Mount Pleasant S  1:00.95             
 65 Michael Covert         20 Una CA            1:01.08             
 66 Jonathan Boland        18 Palmetto Aquatic  1:01.13             
 67 Grant Proctor          18 Jersey Wahoos     1:01.14             
 68 Matthew McPheters      17 Bolles School Sh  1:01.16             
 69 Colin Hamilton         20 Bolles School Sh  1:01.31             
 70 Benjamin Colley        19 Una UNC           1:01.37             
 71 Connor Kalisz          16 North Baltimore   1:01.46             
 72 Jordan Denmark         21 Unattached        1:01.54             
 73 Yianni Thermos         19 Una DBS           1:01.59             
 74 Kevin Glenn            18 SwimMAC Carolina  1:01.64             
 75 Bradley Deborde        21 Patriot Aquatics  1:01.71             
 76 Hayden Adams           18 Nova Scotia       1:02.03             
 77 Garrett House          18 Duke Aquatics     1:02.25             
 78 Ian Rainey             17 Wilton Y Wahoos   1:02.28             
 79 Nathan Lile            18 Una SMAC          1:02.40             
 80 *Stephanus Coetzer     20 Una SBE           1:02.73             
 81 Andre Smedstad         20 Greenville Swim   1:03.00             
 82 Geraint Berger         16 Nova Scotia       1:03.43             
 83 Scott Johnson          17 Marlins of Ralei  1:03.61             
 84 Lane Bretschneider     17 SwimMAC Carolina  1:03.81             
 85 Joe Ur                 21 Nova Scotia       1:04.88             
 86 Hayden Kosater         20 Swim Macon        1:06.22             
 -- David Sharpe           22 Nova Scotia           DQ              
 -- *Darian Townsend       28 Tucson Ford Deal                      
 -- *Caryle Blondell       21 Univ Louisville      DFS              
 -- Hayes McCullagh        18 SwimMAC Carolina      NS              
 -- Clifton Gordon         20 Una UNC               NS              
 -- Tyler Clary            24 Club Wolverine        NS                  
    
 Mecklenburg Aquatic Club                        5/11/2013 - 6:50 PM
     2013 Arena Grand Prix at Charlotte - 5/9/2013 to 5/12/2013     
                      presented by UltraSwim?                       
                 Mecklenburg County Aquatic Center                  
 
 Event 23  Women 400 LC Meter Freestyle
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Chloe Sutton           21 Mission Viejo Na  4:13.00    4:09.10  
  2 Gillian Ryan           17 North Baltimore   4:14.87    4:09.70  
  3 Leah Smith             18 Jewish Community  4:13.25    4:10.85  
  4 Amber McDermott        20 Athens Bulldog S  4:16.13    4:12.91  
  5 *Andreina Pinto        21 Gator Swim Club   4:16.22    4:15.07  
  6 Ashley Steenvoorden    22 Unattached        4:16.41    4:15.53  
  7 Kristel K?brich        27 Chile             4:15.13    4:16.28  
  8 Cierra Runge           17 North Baltimore   4:15.71    4:16.72  
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 Shannon Vreeland       21 Athens Bulldog S  4:16.66    4:13.60  
 10 Alicia Mathieu         21 Una UF            4:22.62    4:14.09  
 11 Jordan Mattern         20 Athens Bulldog S  4:17.90    4:16.48  
 12 Brooke Zeiger          17 Bluefish Swim Cl  4:18.45    4:16.70  
 13 Allison Schmitt        22 North Baltimore   4:19.75    4:16.73  
 14 Danielle Siverling     20 North Carolina A  4:16.65    4:16.98  
 15 *Sam Cheverton         24 Una OSU           4:18.46    4:17.96  
 16 Alex Norris            21 Una OSU           4:20.54    4:19.63  
 
                        === C - Final ===                         
 
 17 Lindsay Gendron        20 Univ Tennessee    4:22.74             
 18 Willa Wang             18 North Baltimore   4:22.92             
 19 Mary Griffith          19 Univ Tennessee    4:23.30             
 20 Megan Siverling        20 Una NLAC          4:23.59             
 21 *Jessica Thielmann     19 Gator Swim Club   4:23.63             
 22 Summer Finke           16 Saint Petersburg  4:24.09             
 23 Megan Byrnes           14 Nation''s Capital  4:24.61             
 24 Rebecca Postoll        16 Stingrays         4:24.91             
 
                        === D - Final ===                         
 
 25 Autumn Finke           18 Saint Petersburg  4:25.07             
 26 Lilly Vivado           14 Bluefish Swim Cl  4:26.57             
 27 Abigail Chin           19 Univ Louisville   4:26.96             
 28 Kelly Ann Baird        21 Una OSU           4:27.32             
 29 Anna Jahns             16 Gwinnett Aquatic  4:28.09             
 30 Currie Murch Elliot    19 SwimMAC Carolina  4:28.47             
 31 Maddy Smart            18 Wilton Y Wahoos   4:29.10             
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 32 Margaret D''Innocenzo   18 Crimson Aquatics  4:29.21             
 
                        === D - Final ===                         
 
 33 Taylor Roy             19 Una UF            4:30.08             
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 34 Lindsey McKnight       19 Una UF            4:32.16             
 35 Haley Lips             19 Indiana Universi  4:33.43             
 36 Meagan Bernier         20 Nova Scotia       4:33.48             
 37 Molly Wedge            19 Nova Scotia       4:33.56             
 38 Jordan Smith           20 Patriot Aquatics  4:34.02             
 39 Maria Alvarez          23 Valle Colombia    4:34.37             
 40 Elsa Welshofer         16 SwimMAC Carolina  4:34.44             
 41 Nicole Emery           17 SwimMAC Carolina  4:34.87             
 42 Alice Treuth           16 Coastal Aquatics  4:36.23             
 43 Kendall Pena           18 Marlins of Ralei  4:36.57             
 44 Amanda Carner          19 Univ Tennessee    4:37.78             
 45 Siwan Thomas-Howells   16 Bolles School Sh  4:37.87             
 46 Melissa Postoll        18 Stingrays         4:39.28             
 46 Rebecca MacPherson     17 Nova Scotia       4:39.28             
 48 Kate Woolbright        20 Sarasota YMCA     4:40.91             
 49 Ashlee Linn            20 Sarasota YMCA     4:46.23             
 -- Emily Allen            16 North Mecklenbur      DQ              
 -- Caroline Mitchell      18 Marlins of Ralei                      
 -- Annie Harrison         18 OAK                   NS              
 -- Emma Nunn              19 NOVA-                 NS              
 -- *Thao Le               16 Saint Augustine       NS              
 -- Jessica Wolf           18 Club Wolverine        NS                  
    
 Mecklenburg Aquatic Club                        5/11/2013 - 7:03 PM
     2013 Arena Grand Prix at Charlotte - 5/9/2013 to 5/12/2013     
                      presented by UltraSwim?                       
                 Mecklenburg County Aquatic Center                  
 
 Event 24  Men 400 LC Meter Freestyle
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Connor Jaeger          22 Club Wolverine    3:54.09    3:48.77  
  2 Michael McBroom        21 Longhorn Aquatic  3:57.22    3:50.77  
  3 Matt McLean            24 Univ Virginia Aq  3:55.65    3:51.57  
  4 Michael Klueh          26 Club Wolverine    3:55.73    3:52.85  
  5 *Matias Koski          18 Dynamo Swim Club  3:54.46    3:52.89  
  6 *Marwan El Kamash      19 Una CA            3:55.94    3:56.07  
  7 Conor Dwyer            24 Lake Forest       3:56.39    3:56.41  
  8 Zane Grothe            21 Auburn Universit  3:56.86    3:58.78  
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 Charlie Houchin        25 iX3 Sports        3:57.83    3:50.64  
 10 *Mateusz Sawrymowicz   26 Una TROJ          3:58.12    3:57.80  
 11 Michael Wynalda        21 Club Wolverine    3:59.60    3:58.31  
 12 JT Stilley             21 SwimMAC Carolina  4:00.71    3:59.63  
 13 Justin Glanda          20 Club Wolverine    4:00.45    4:00.65  
 14 Pete Brumm             19 Club Wolverine    4:03.96    4:01.61  
 15 *Nicholas Schwab       22 Indiana Universi  4:04.00    4:02.81  
 16 Miguel Perez           18 Venezuela         4:01.96    4:03.02  
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 17 *Oussama Mellouli      29 Trojan Swim Club  4:04.04             
 
                        === C - Final ===                         
 
 17 *Alejandro Gomez       28 Davie Nadadores   4:04.04             
 19 Mateo De Angulo        22 Valle Colombia    4:04.07             
 20 Andy Arteta            17 Venezuela         4:04.56             
 21 Michael Weiss          21 Wisconsin Aquati  4:05.38             
 22 Alec Cohen             19 Una RAYS          4:05.84             
 23 Antoine Khazne         15 Venezuela         4:06.88             
 24 James Murphy           15 Machine Aquatics  4:07.00             
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 25 *Sebastien Rousseau    22 Gator Swim Club   4:07.04             
 
                        === C - Final ===                         
 
 26 Michael Flach          22 Carolina Aquatic  4:07.14             
 
                        === D - Final ===                         
 
 27 Kyle Watson            20 Nova Scotia       4:07.39             
 28 Ian Silverman          17 North Baltimore   4:07.46             
 29 Paul Soley             19 Club Wolverine    4:08.48             
 30 John Gaylor            20 North Carolina A  4:08.67             
 31 *Dan Wallace           20 Gator Swim Club   4:08.73             
 32 *Gerard Rodriguez      20 Una CA            4:09.03             
 33 Michael Domagala       17 Asphalt Green Un  4:10.09             
 34 Ian Rainey             17 Wilton Y Wahoos   4:10.82             
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 35 William Silva          20 Gator Swim Club   4:10.93             
 36 Chris Reith            23 Nova Scotia       4:11.25             
 37 Matthew Tynan          19 Unattached        4:11.27             
 38 *Josh Booth            17 Bolles School Sh  4:11.60             
 39 Stephen Schmuhl        20 Indiana Universi  4:11.63             
 40 Pierce Bradshaw        16 New South Swimmi  4:11.65             
 41 Nicholas Killeen       19 Club Wolverine    4:11.72             
 42 *Raul Garrastazu       19 Una LAS           4:11.82             
 43 Adam Linker            17 Marlins of Ralei  4:12.34             
 44 Koya Osada             17 Duke Aquatics     4:12.61             
 45 Joseph Petrone         17 Jersey Wahoos     4:12.65             
 46 Gavin Colley           16 North Baltimore   4:13.51             
 47 Adam Bull              19 Una UF            4:13.71             
 48 Mitch DeForest         19 North Carolina A  4:13.90             
 49 Ryan Rosenbaum         18 Una UF            4:14.66             
 50 Christian McCurdy      18 Una SBE           4:15.03             
 51 Austin Snyder          19 Una SBE           4:15.33             
 52 Maxwell Dolan          17 Wilton Y Wahoos   4:15.51             
 53 Geraint Berger         16 Nova Scotia       4:15.80             
 54 Hayden Adams           18 Nova Scotia       4:16.27             
 55 Matthew Zimmerman      19 Club Wolverine    4:16.82             
 56 Colin Hamilton         20 Bolles School Sh  4:18.45             
 57 Sava Turcanu           18 Hickory Foundati  4:19.56             
 58 Nathaniel Bond         19 Una UOFL          4:20.00             
 59 Alex Eiden             19 Una CA            4:20.31             
 60 Daniel Miller          19 Club Wolverine    4:20.32             
 61 John Newell            19 New South Swimmi  4:20.43             
 62 Sammy Sherman          18 Asphalt Green Un  4:20.50             
 63 William Smith          16 Nova Scotia       4:21.81             
 64 Alexander Martin       15 Jersey Wahoos     4:21.94             
 65 Hunter Brakovec        16 New South Swimmi  4:22.06             
 65 Matthew Curby          20 Blue Dolphins     4:22.06             
 -- *Antton Haramboure     22 Auburn Universit      NS              
 -- Patrick Myers          20 Bluefish Swim Cl      NS              
 -- Tom Luchsinger         22 Una UNC               NS              
 -- *Pawel Werner          20 Gator Swim Club       NS              
 -- Bradley Dillon         21 Una UNC               NS                  
    
 Mecklenburg Aquatic Club                        5/11/2013 - 7:14 PM
     2013 Arena Grand Prix at Charlotte - 5/9/2013 to 5/12/2013     
                      presented by UltraSwim?                       
                 Mecklenburg County Aquatic Center                  
 
 Event 25  Women 200 LC Meter Breaststroke
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Annie Zhu              18 North Baltimore   2:31.21    2:27.16  
  2 Laura Sogar            22 Bluefish Swim Cl  2:28.85    2:27.17  
  3 Molly Hannis           21 Univ Tennessee    2:33.18    2:30.72  
  4 *Raminta Dvariskyte    23 Southern Methodi  2:35.83    2:33.48  
  5 Ashley Wanland         23 Unattached        2:32.80    2:33.73  
  6 Angela Chokran         21 Club Wolverine    2:35.17    2:35.09  
  7 Genevieve Robertson    16 Guelph            2:36.45    2:35.69  
  8 Gisselle Kohoyda       21 Univ Louisville   2:35.65    2:36.34  
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 Katie Meili            22 Unattached        2:36.64    2:32.51  
 10 Brooke Zeiger          17 Bluefish Swim Cl  2:37.12    2:35.21  
 11 Mercedes Toledo        23 Venezuela         2:36.98    2:35.49  
 12 Lauren James           16 North Baltimore   2:37.49    2:35.55  
 13 Ashley Danner          22 Mason Makos Swim  2:38.20    2:37.07  
 14 Shannon O''Malley       20 Una RAYS          2:38.42    2:37.49  
 15 Maija Roses            17 SwimMAC Carolina  2:38.16    2:37.66  
 16 Kathleen Baker         16 SwimMAC Carolina  2:38.10    2:40.72  
 
                        === C - Final ===                         
 
 17 Katie Rechsteiner      20 Delaware Swim     2:38.89             
 18 Rachel Canty           19 Una UNC           2:39.40             
 19 Olga Lapteva           15 Bolles School Sh  2:39.80             
 20 *Marni Oldershaw       18 Club Wolverine    2:39.84             
 21 *Sarra Lajnef          23 Gator Swim Club   2:41.66             
 22 Lillia King            16 Newburgh Sea Cre  2:41.87             
 23 Kelsey Lui             20 Una SBE           2:42.39             
 24 Alexandra Martelle     17 SwimMAC Carolina  2:43.41             
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 25 Elizabeth Beisel       20 Bluefish Swim Cl  2:43.95             
 
                        === D - Final ===                         
 
 26 Samantha Stratfod      17 Guelph            2:44.22             
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 27 Elizabeth Roberts      25 Savannah Swim Te  2:44.85             
 
                        === D - Final ===                         
 
 28 Chelsea Weedman        20 Una NLAC          2:44.89             
 29 Darby Wayner           16 Georgia Coastal   2:45.87             
 30 Ashlee Linn            20 Sarasota YMCA     2:46.29             
 31 Charlsie Lincoln       20 Marlins of Ralei  2:46.41             
 32 Madison Burns          18 Parkland          2:47.88             
 33 Nicole Giamber         19 Marlins of Ralei  2:49.45             
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 34 Haley Sinatro          19 Una NLAC          2:49.80             
 
                        === D - Final ===                         
 
 35 Emily Sarratt          16 Duke Aquatics     2:49.92             
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 36 Currie Murch Elliot    19 SwimMAC Carolina  2:50.30             
 37 Caroline Arakelian     18 Unattached        2:50.62             
 -- *Quynh Ngo             12 Saint Augustine       DQ              
 -- Jordan Surhoff         18 North Baltimore      DFS              
 -- Micah Lawrence         22 SwimMAC Carolina     DFS              
 -- Emily Kopas            16 Davie Nadadores       NS              
 -- Annie Lazor            18 Unattached            NS                  
    
 Mecklenburg Aquatic Club                        5/11/2013 - 7:27 PM
     2013 Arena Grand Prix at Charlotte - 5/9/2013 to 5/12/2013     
                      presented by UltraSwim?                       
                 Mecklenburg County Aquatic Center                  
 
 Event 26  Men 200 LC Meter Breaststroke
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Mike Alexandrov        28 Trojan Swim Club  2:16.74    2:13.60  
  2 *Jorge Murillo         21 Una DANA          2:16.31    2:14.44  
  3 Chase Kalisz           19 North Baltimore   2:15.21    2:14.51  
  4 *Carlos Almeida        24 Cardinal Aquatic  2:16.69    2:15.97  
  5 *Thomas Dahlia         23 Una CARD          2:16.40    2:16.30  
  6 Nicolas Fink           19 Athens Bulldog S  2:17.80    2:16.43  
  7 *Richard Funk          20 Club Wolverine    2:17.75    2:17.28  
  8 *Tristan Slater        19 Univ Tennessee    2:18.65    2:18.12  
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 *Lachezar Shumkov      21 Univ Connecticut  2:21.28    2:18.98  
 10 Andrew Seliskar        16 Nation''s Capital  2:22.03    2:20.27  
 11 *Azad Al-Barazi        25 Una TROJ          2:20.37    2:20.29  
 12 Cody Miller            21 Indiana Universi  2:20.50    2:20.46  
 13 Matthew Fedderly       26 Snow Swimming     2:19.76    2:20.49  
 14 Paul Corbae            18 Club Wolverine    2:22.57    2:21.42  
 15 Matt McNamara          19 Club Wolverine    2:22.22    2:21.51  
 -- Scott Weltz            26 UCD Aquatics      2:19.90         DQ  
 
                        === C - Final ===                         
 
 17 Jonathan Naisby        19 Sherbrooke        2:22.83             
 18 Matthew Elliott        20 Una UF            2:23.03             
 19 *Marcos Maestre        22 NTC Aquatics      2:23.32             
 20 Garrett House          18 Duke Aquatics     2:23.64             
 21 Maxwell Williamson     18 Northern KY Clip  2:23.79             
 22 Destin Hall            16 Georgia Coastal   2:23.88             
 23 Andrew Schuehler       18 Jersey Wahoos     2:24.00             
 24 Kameron Chastain       21 Univ Louisville   2:24.01             
 
                        === D - Final ===                         
 
 25 *Eduardo Solaeche-Gom  19 Gator Swim Club   2:24.20             
 26 Daniel Chang           15 Barracuda Swim C  2:24.33             
 27 Daniel Le              18 SwimMAC Carolina  2:24.54             
 28 David Diaz             20 Asphalt Green Un  2:24.58             
 29 *Freddy Alexander Lop  17 Una DANA          2:24.70             
 30 Nicholas D''Innocenzo   22 Crimson Aquatics  2:25.05             
 31 Joshua Zimmt           17 Bluefish Swim Cl  2:25.32             
 32 Matthew Stephenson     23 Guelph            2:25.66             
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 33 *Matt Navata           21 Una CA            2:25.71             
 34 *Renato Prono          22 Univ Tennessee    2:26.23             
 35 Dexter Thomas          19 Una UOFL          2:26.93             
 36 *Dan Wallace           20 Gator Swim Club   2:27.27             
 37 Erle Craven            20 Gateway YWCA Sea  2:27.54             
 38 Luc Boudreau           21 Nova Scotia       2:27.87             
 39 Brian Bollerman        20 Una UNC           2:28.41             
 40 Alex Vance             19 Una CA            2:29.61             
 41 Chris Cipolla          21 Una NLAC          2:29.62             
 42 *Juan Sequera          19 Club Seminole     2:29.70             
 42 Luke Torres            18 Coral Springs     2:29.70             
 44 Maxwell Dolan          17 Wilton Y Wahoos   2:29.85             
 45 Kurt Wohlrab           19 Sandhills         2:30.20             
 46 Jeremiah O''Donnell     18 Duke Aquatics     2:30.26             
 47 Richard Munch          19 Machine Aquatics  2:30.50             
 48 Nic Eriksson           19 Unattached        2:30.80             
 49 Matt Kwatyra           19 London Aquatic    2:31.50             
 50 Marijn Van Zundert     19 Bolles School Sh  2:31.57             
 51 Connor Kalisz          16 North Baltimore   2:31.76             
 52 Michael Chadwick       18 SwimMAC Carolina  2:32.48             
 53 *Nicholas Schwab       22 Indiana Universi  2:32.54             
 54 Zachary Lierley        18 Mount Pleasant S  2:32.85             
 55 Sean Yeh               16 New Wave Swim Te  2:33.29             
 56 Alexander Gianino      20 Badger            2:34.08             
 57 Adam Linker            17 Marlins of Ralei  2:34.46             
 58 James Cormier          16 Nova Scotia       2:34.51             
 59 Grant Proctor          18 Jersey Wahoos     2:35.28             
 60 Lane Bretschneider     17 SwimMAC Carolina  2:35.91             
 61 Ryan Rosenbaum         18 Una UF            2:37.05             
 62 *Agnishwar Jayaprakas  22 SwimMAC Carolina  2:38.76             
 -- Kenek Gil              18 Venezuela             DQ              
 -- David Speese           20 Una UNC               DQ              
 -- Kit Moran              23 Nova Scotia          DFS              
 -- Tynan Stewart          18 Unattached            NS              
 -- Mark Gangloff          30 New York Athleti      NS              
 -- Alexander Cook         20 Team Pittsburgh       NS                  
    
 Mecklenburg Aquatic Club                        5/11/2013 - 7:32 PM
     2013 Arena Grand Prix at Charlotte - 5/9/2013 to 5/12/2013     
                      presented by UltraSwim?                       
                 Mecklenburg County Aquatic Center                  
 
 Event 27  Women 50 LC Meter Butterfly
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Dana Vollmer           25 Unattached          26.41      26.18  
  2 Claire Donahue         24 Western Kentucky    27.34      26.77  
  3 Kelsi Worrell          18 Univ Louisville     26.95      26.94  
  4 *Carolina Colorado     25 Davie Nadadores     27.17      27.24  
  5 Andrea Georoff         29 SwimMAC Carolina    27.76      27.42  
  6 Kristel Vourna         21 Una CTA             27.84      27.79  
  7 Natalie Hinds          19 Una UF              28.03      27.87  
  8 Hellen Moffitt         17 Machine Aquatics    27.97      28.00  
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 Alyssa Marsh           15 SwimMAC Carolina    28.10      27.81  
 10 Jessica Camposano      20 Valle Colombia      28.11      27.86  
 11 Lauren Rhodes          17 SwimMAC Carolina    28.08      28.22  
 12 Elizabeth Boyce        19 Unattached          28.45      28.23  
 13 Tanja Kylliainen       20 Univ Louisville     28.40      28.30  
 14 Alisha Harricharan     21 Gryphons            28.41      28.45  
 15 Zoe Mattingly          19 Club Wolverine      28.35      28.49  
 16 Hannah Lincoln         19 Marlins of Ralei    28.13      28.64  
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 17 Kelsey Floyd           21 Univ Tennessee      28.46             
 
                        === C - Final ===                         
 
 18 Elsa Welshofer         16 SwimMAC Carolina    28.62             
 19 Christina Lappin       14 North Mecklenbur    28.63             
 20 Erika Torrellas        20 Venezuela           28.82             
 21 Danielle Jansen        21 Una UNC             28.87             
 22 Erika Braun            41 Marlins of Ralei    28.93             
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 23 Courtney Weaver        17 Flint ''Y'' Falcon    28.95             
 
                        === C - Final ===                         
 
 23 *Anne Leuthold         21 Una SBE             28.95             
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 25 Kaitlin Harty          15 Greenwood Memori    29.08             
 25 Lia Neal               18 Asphalt Green Un    29.08             
 
                        === C - Final ===                         
 
 27 *Fernanda Gonzalez Ra  23 Gator Swim Club     29.10             
 28 Faith Johnson          18 SwimMAC Carolina    29.12             
 
                        === D - Final ===                         
 
 29 *Ellese Zalewski       21 Gator Swim Club     29.15             
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 30 Caitlin Casazza        16 SwimMAC Carolina    29.17             
 
                        === D - Final ===                         
 
 31 Giorgie Graves         19 UNA-TBAY            29.22             
 32 Kendall Surhoff        19 North Carolina A    29.43             
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 33 Katie Meili            22 Unattached          29.46             
 
                        === D - Final ===                         
 
 34 Maria Sheridan         17 SwimMAC Carolina    29.48             
 35 Nikki Hubbard          20 Club Wolverine      29.52             
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 35 Lara Marshall          18 YMCA of Northwes    29.52             
 
                        === D - Final ===                         
 
 37 Mary Griffith          19 Univ Tennessee      29.58             
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 38 Claire Deselm          15 North Carolina A    29.69             
 39 Temarie Tomley         16 Mercy Healthplex    30.04             
 
                        === D - Final ===                         
 
 40 Emily Sarratt          16 Duke Aquatics       30.13             
 41 Molly Wedge            19 Nova Scotia         30.39             
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 42 Haley Lips             19 Indiana Universi    30.55             
 -- Megan Kingsley         17 Mount Pleasant S     DFS              
 -- Lilly Vivado           14 Bluefish Swim Cl     DFS              
 -- Zina Grogg             20 Una SBE               NS              
 -- Meredith Hoover        20 North Carolina A      NS              
 -- Lauren Harrington      20 Athens Bulldog S      NS                  
    
 Mecklenburg Aquatic Club                        5/11/2013 - 7:36 PM
     2013 Arena Grand Prix at Charlotte - 5/9/2013 to 5/12/2013     
                      presented by UltraSwim?                       
                 Mecklenburg County Aquatic Center                  
 
 Event 28  Men 50 LC Meter Butterfly
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 *Marcelo Chierighini   22 Auburn Universit    24.33      23.72  
  2 Cullen Jones           29 SwimMAC Carolina    24.43      24.03  
  3 Eugene Godsoe          25 Unattached          24.42      24.17  
  4 Tyler McGill           25 New York Athleti    24.40      24.23  
  5 Tim Phillips           22 SwimMAC Carolina    24.48      24.42  
  6 Matthew Josa           18 SwimMAC Carolina    24.63      24.75  
  7 *Adam Brown            24 Una AGUA            24.77      24.84  
  8 Josh Schneider         25 Una UC              24.68      24.92  
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 Santo Condorelli       18 Bolles School Sh    24.89      24.48  
 10 *Bruno Ortiz           20 Club Wolverine      24.98      24.56  
 11 Sam Rairden            21 Univ Tennessee      24.90      24.62  
 12 John Wojciechowski     21 Club Wolverine      25.09      24.68  
 13 David Ernstsson        20 Stockholmspolise    25.07      25.09  
 14 *Oystein Hetland       23 Univ Tennessee      25.46      25.28  
 15 Nico Van Duijn         22 Switzerland         25.30      25.30  
 16 Michael Andrew         14 Indie Swimming      25.58      25.39  
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 17 Nelson Westby          25 Minnetonka Swim     25.64             
 
                        === C - Final ===                         
 
 18 Miguel Perez           18 Venezuela           25.65             
 19 Chris Sadsad           19 Univ Tennessee      25.72             
 20 Jeremy Raisky          20 Club Wolverine      25.74             
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 21 James Wells            21 Indiana Universi    25.80             
 
                        === C - Final ===                         
 
 22 Bradley Deborde        21 Patriot Aquatics    25.84             
 23 *Constantin Rondot     23 Tennessee Aquati    25.85             
 23 Samuel Wang            17 Sherbrooke          25.85             
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 25 Shane Ryan             19 Una NLAC            25.90             
 26 Cody Miller            21 Indiana Universi    25.94             
 
                        === C - Final ===                         
 
 27 *Vitor Sa              20 Una MA              25.99             
 28 Sean Gunn              19 Zimbabwe            26.01             
 
                        === D - Final ===                         
 
 29 Andres Doria           17 Venezuela           26.02             
 30 Hayes McCullagh        18 SwimMAC Carolina    26.03             
 30 David Wililams         19 Una SBE             26.03             
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 32 Aaron Young            19 Univ Louisville     26.17             
 33 Jonathan Boland        18 Palmetto Aquatic    26.18             
 34 Shane Austin           21 Una NLAC            26.19             
 35 Jason Deana            18 Una SBE             26.25             
 
                        === D - Final ===                         
 
 36 Henry Parker           18 Club Wolverine      26.27             
 37 *Daniel Woods          19 Una GSC             26.36             
 38 *Josh Booth            17 Bolles School Sh    26.37             
 39 Christian Homer        20 Gator Swim Club     26.39             
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 40 Sean Grier             21 Una NLAC            26.45             
 
                        === D - Final ===                         
 
 41 Juan Cambindo          24 Valle Colombia      26.69             
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 42 Kyle Tyrrell           19 Nation''s Capital    26.76             
 42 Abbas Qali             20 Kuwait              26.76             
 44 Jose Perez             19 Venezuela           26.95             
 45 Owen Wright            16 Bluefish Swim Cl    27.04             
 46 Joseph Carbone         16 Bolles School Sh    27.08             
 47 David Diaz             20 Asphalt Green Un    27.13             
 48 *Corey Main            18 Gator Swim Club     27.24             
 49 Ethan Young            15 Carpet Capital A    27.34             
 50 Tate Warden            19 Unattached          27.51             
 -- Mario Todorovic        24 Bolles School Sh      DQ              
 -- Adam Mania             29 Schroeder YMCA S     DFS              
 -- *Darian Townsend       28 Tucson Ford Deal     DFS              
 -- Ryan Murphy            17 Bolles School Sh     DFS              
 -- William Buese          16 North Baltimore      DFS              
 -- Tom Kremer             18 Unattached            NS              
 -- Roger Miesfeld         21 Una SBE               NS              
 -- Benjamin Colley        19 Una UNC               NS              
 -- Nic Graesser           19 Upper Mainline Y      NS              
 -- Logan Heck             19 Una UNC               NS              
 -- Lane Bretschneider     17 SwimMAC Carolina      NS              
 -- Clifton Gordon         20 Una UNC               NS              
 -- *Joseph Schooling      17 Bolles School Sh      NS              
 -- Scott Weltz            26 UCD Aquatics          NS              
 -- *Pawel Werner          20 Gator Swim Club       NS              
 -- Ryan Lochte            28 Daytona Beach Sw      NS              
 -- Paul Powers            17 Splash Aquatic C      NS              
 -- Aaron Ghiglieri        19 Club Wolverine        NS              
 -- Dan Madwed             24 Club Wolverine        NS