ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
Arena Grand Prix, Charlotte: Day Three Prelims Prelims
5/11/2013-5/11/2013
Charlotte, USA


    
 Mecklenburg Aquatic Club                        5/11/2013 - 9:28 AM
     2013 Arena Grand Prix at Charlotte - 5/9/2013 to 5/12/2013     
                      presented by UltraSwim?                       
                 Mecklenburg County Aquatic Center                  
 
 Event 17  Women 200 LC Meter Butterfly
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed    Prelims        
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 Megan Kingsley         17 Mount Pleasant S  2:11.32    2:13.15  
  2 Meredith Hoover        20 North Carolina A  2:13.57    2:13.76  
  3 Courtney Weaver        17 Flint ''Y'' Falcon  2:11.52    2:14.63  
  4 *Andreina Pinto        21 Gator Swim Club   2:11.23    2:14.83  
  5 Lauren Harrington      20 Athens Bulldog S  2:14.27    2:14.85  
  6 Emma Nunn              19 NOVA-             2:12.02    2:15.14  
  7 Kelsi Worrell          18 Univ Louisville   2:17.35    2:15.41  
  8 Kim Vandenberg         29 New York Athleti  2:08.78    2:15.48  
 -----------------------------------------------------------------
  9 Tanja Kylliainen       20 Univ Louisville   2:15.07    2:16.20  
 10 Kelsey Floyd           21 Univ Tennessee    2:08.74    2:17.23  
 11 Caitlin Casazza        16 SwimMAC Carolina  2:13.13    2:17.54  
 12 Cari Blalock           20 North Carolina A  2:14.07    2:17.64  
 13 Courtney Beidler       21 Club Wolverine    1:59.87Y   2:18.28  
 14 Margaret D''Innocenzo   18 Crimson Aquatics  2:15.74    2:18.49  
 15 Elizabeth Beisel       20 Bluefish Swim Cl  2:11.45    2:18.88  
 15 *Marina Ribi           25 Golden Panther A  2:18.10    2:18.88  
 -----------------------------------------------------------------
 17 Jessica Camposano      20 Valle Colombia    2:16.65    2:19.24  
 17 Mary Griffith          19 Univ Tennessee    2:16.52    2:19.24  
 19 Chelsea Weedman        20 Una NLAC          2:13.22    2:19.82  
 20 Claire Deselm          15 North Carolina A  2:18.09    2:19.93  
 21 Emma Spilman           16 Saint Petersburg  2:15.58    2:20.08  
 22 Christina Lappin       14 North Mecklenbur  2:27.28    2:20.58  
 23 Patricia Forrester     18 Georgia Coastal   2:13.94    2:20.63  
 24 Kylie Jordan           15 Snow Swimming     2:23.19    2:20.65  
 -----------------------------------------------------------------
 25 Caroline Mitchell      18 Marlins of Ralei  2:17.90    2:20.81  
 26 Alisha Harricharan     21 Gryphons          2:13.30S   2:21.00  
 27 Allison Schmitt        22 North Baltimore   2:11.26    2:21.24  
 28 Jordan Smith           20 Patriot Aquatics  2:20.26    2:22.40  
 29 Hellen Moffitt         17 Machine Aquatics  2:27.78    2:22.49  
 30 *Anne Leuthold         21 Una SBE           2:17.66    2:22.83  
 31 Samantha Stratfod      17 Guelph            2:27.74    2:23.18  
 32 Lilly Vivado           14 Bluefish Swim Cl  2:27.14    2:23.30  
 -----------------------------------------------------------------
 33 Elsa Welshofer         16 SwimMAC Carolina  2:16.84    2:23.64  
 34 Chloe Sutton           21 Mission Viejo Na  2:17.40    2:24.12  
 -----------------------------------------------------------------
 35 Haley Lips             19 Indiana Universi  2:12.14    2:24.79  
 36 Amanda Carner          19 Univ Tennessee    1:59.89Y   2:26.56  
 37 Taylor Roy             19 Una UF            1:59.01Y   2:26.78  
 38 Alyssa Marsh           15 SwimMAC Carolina  2:27.71    2:27.36  
 39 Kendall Pena           18 Marlins of Ralei  2:22.09    2:27.41  
 40 Alexandria Merritt     19 Auburn Universit  2:16.58    2:27.60  
 41 Elizabeth Zeiger       15 Bluefish Swim Cl  2:24.05    2:29.03  
 42 Kate Woolbright        20 Sarasota YMCA     2:21.85    2:29.88  
 43 Maija Roses            17 SwimMAC Carolina  2:28.12    2:30.86  
 44 Heather Merritt        17 SwimMAC Carolina  2:53.08    2:42.86  
 -- Giorgie Graves         19 UNA-TBAY          2:25.49        DFS  
 -- Abigail Chin           19 Univ Louisville   2:17.13        DFS  
 -- Willa Wang             18 North Baltimore   2:00.17Y       DFS  
 -- Jordan Surhoff         18 North Baltimore   2:25.93        DFS  
 -- Shannon Vreeland       21 Athens Bulldog S  1:58.63Y        NS  
 -- Astrid Swensen         15 YMCA of the Nort  2:16.38         NS  
 -- *Jessica Thielmann     19 Gator Swim Club   2:17.09         NS  
 -- Kaitlyn Johnson        23 Lake Erie Silver  2:21.37         NS  
 -- *Thao Le               16 Saint Augustine   2:17.20         NS      
    
 Mecklenburg Aquatic Club                        5/11/2013 - 9:41 AM
     2013 Arena Grand Prix at Charlotte - 5/9/2013 to 5/12/2013     
                      presented by UltraSwim?                       
                 Mecklenburg County Aquatic Center                  
 
 Event 18  Men 200 LC Meter Butterfly
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed    Prelims        
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 *Joseph Schooling      17 Bolles School Sh  1:56.67    1:59.65  
  2 Tom Luchsinger         22 Una UNC           1:57.01    2:00.57  
  3 Dan Madwed             24 Club Wolverine    1:56.71    2:00.97  
  4 Jose Perez             19 Venezuela         2:03.95    2:02.35  
  5 *Sebastien Rousseau    22 Gator Swim Club   1:56.77    2:02.60  
  6 *Dylan Bosch           19 Club Wolverine    1:59.21    2:02.62  
  7 Chase Kalisz           19 North Baltimore   2:00.82    2:02.88  
  8 Andrew Seliskar        16 Nation''s Capital  2:01.62    2:04.01  
 -----------------------------------------------------------------
  9 Stephen Schmuhl        20 Indiana Universi  2:00.73    2:04.19  
 10 *Marcin Cieslak        21 Gator Swim Club   1:56.13    2:05.02  
 11 Kyle Whitaker          21 Club Wolverine    1:58.95    2:05.03  
 12 Connor Jaeger          22 Club Wolverine    2:02.35    2:05.32  
 13 David Sharpe           22 Nova Scotia       1:58.81    2:05.38  
 14 Tynan Stewart          18 Unattached        2:01.44    2:05.53  
 15 Koya Osada             17 Duke Aquatics     1:48.95Y   2:05.65  
 16 Eddy Marin             21 Venezuela         2:04.85    2:05.76  
 -----------------------------------------------------------------
 17 Alexis Marquez         27 Venezuela         2:01.52    2:05.79  
 18 Nico Van Duijn         22 Switzerland       2:00.66    2:05.93  
 19 Connor Green           17 Bluefish Swim Cl  1:48.90Y   2:06.28  
 20 Michael Flach          22 Carolina Aquatic  1:58.04    2:06.29  
 21 Joseph Carbone         16 Bolles School Sh  2:05.63    2:07.54  
 22 *Raul Garrastazu       19 Una LAS           2:05.02    2:07.63  
 23 Ian Rainey             17 Wilton Y Wahoos   2:07.84    2:08.04  
 24 *Oussama Mellouli      29 Trojan Swim Club  1:58.12    2:08.23  
 -----------------------------------------------------------------
 25 Alec Cohen             19 Una RAYS          2:05.01    2:08.60  
 26 Connor Signorin        20 Una UF            2:04.51    2:08.66  
 27 Marko Blazevski        20 Unattached        2:03.00    2:09.11  
 28 Kevin Bradley          18 Crimson Aquatics  2:05.40    2:09.35  
 29 Gavin Colley           16 North Baltimore   2:06.49    2:09.49  
 30 Austin Snyder          19 Una SBE           1:47.24Y   2:09.50  
 31 Christian McCurdy      18 Una SBE           1:44.56Y   2:09.91  
 32 James Murphy           15 Machine Aquatics  2:10.28    2:10.00  
 -----------------------------------------------------------------
 33 Maxwell Dolan          17 Wilton Y Wahoos   2:10.25    2:10.10  
 34 *Eduardo Solaeche-Gom  19 Gator Swim Club   1:59.40S   2:10.45  
 -----------------------------------------------------------------
 35 *Daniel Woods          19 Una GSC           2:03.26    2:10.52  
 36 *Dan Wallace           20 Gator Swim Club   2:00.78    2:10.93  
 37 Luke Torres            18 Coral Springs     2:04.91    2:11.01  
 38 Brett Mackenzie        19 Univ Louisville   2:07.01    2:11.16  
 39 Jason Ewart            16 North Baltimore   2:11.25    2:11.36  
 40 Matthew Haupt          33 Snow Swimming     2:04.14    2:11.68  
 41 Adam Bull              19 Una UF            2:05.60    2:11.85  
 42 Hunter Brakovec        16 New South Swimmi  2:09.10    2:11.88  
 43 *Gerard Rodriguez      20 Una CA            1:47.60Y   2:11.98  
 44 Benjamin Colley        19 Una UNC           1:46.93Y   2:12.35  
 45 Jack Manchester        18 SwimMAC Carolina  2:09.41    2:12.38  
 46 Joseph Petrone         17 Jersey Wahoos     2:04.39    2:12.43  
 47 Matthew Tynan          19 Unattached        2:05.98    2:12.48  
 48 Ethan Young            15 Carpet Capital A  2:10.01    2:12.77  
 49 John Newell            19 New South Swimmi  1:47.55Y   2:12.98  
 50 Mitch DeForest         19 North Carolina A  2:03.75    2:13.46  
 51 Tyler Hill             20 SwimMAC Carolina  2:04.40    2:13.69  
 52 Samuel Wang            17 Sherbrooke        2:09.08    2:13.70  
 53 Matthew McPheters      17 Bolles School Sh  2:11.87    2:14.38  
 54 Nathaniel Bond         19 Una UOFL          2:06.58    2:14.45  
 55 Andrew Schuehler       18 Jersey Wahoos     2:06.70    2:14.63  
 56 Sava Turcanu           18 Hickory Foundati  2:06.05    2:14.64  
 57 James Cormier          16 Nova Scotia       2:13.15    2:18.39  
 58 William Silva          20 Gator Swim Club   2:13.56    2:19.04  
 59 Matthew Elliott        20 Una UF            2:08.31    2:19.71  
 -- *Matt Navata           21 Una CA            1:48.50Y       DFS  
 -- William Buese          16 North Baltimore   2:04.68        DFS  
 -- *Pedro Oliveira        25 Cardinal Aquatic  1:58.45        DFS  
 -- Tom Kremer             18 Unattached        1:58.34         NS  
 -- Logan Heck             19 Una UNC           2:03.13         NS  
 -- John Wojciechowski     21 Club Wolverine    2:03.11         NS  
 -- Tyler Clary            24 Club Wolverine    1:54.93         NS  
 -- *Antton Haramboure     22 Auburn Universit  1:58.16S        NS  
 -- *Arthur Mendes         19 Auburn Universit  2:01.83         NS      
    
 Mecklenburg Aquatic Club                        5/11/2013 - 9:50 AM
     2013 Arena Grand Prix at Charlotte - 5/9/2013 to 5/12/2013     
                      presented by UltraSwim?                       
                 Mecklenburg County Aquatic Center                  
 
 Event 19  Women 50 LC Meter Freestyle
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed    Prelims        
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 Madison Kennedy        25 SwimMAC Carolina    24.93      25.56  
  2 Megan Romano           22 Athens Bulldog S    25.23      25.67  
  3 Jessica Hardy          26 Trojan Swim Club    24.50      25.69  
  4 Dana Vollmer           25 Unattached          25.09      26.01  
  5 Lia Neal               18 Asphalt Green Un    25.30      26.06  
  5 *Emma Svensson         20 Una SWIM            22.37Y     26.06  
  7 Amanda Weir            27 SwimAtlanta         25.04      26.08  
  8 Liv Jensen             23 California Aquat    25.19      26.20  
 -----------------------------------------------------------------
  9 Shannon Vreeland       21 Athens Bulldog S    26.16      26.23  
 10 Kim Vandenberg         29 New York Athleti    22.96Y     26.34  
 11 *Nathalie Lindborg     22 Southern Methodi    25.53      26.41  
 12 Emily Allen            16 North Mecklenbur    26.44      26.42  
 13 Cierra Runge           17 North Baltimore     25.72      26.45  
 14 Natalie Hinds          19 Una UF              26.36      26.46  
 15 Kaitlyn Johnson        23 Lake Erie Silver    26.38      26.47  
 16 Lauren Harrington      20 Athens Bulldog S    25.67      26.64  
 -----------------------------------------------------------------
 17 Anastasia Bogdanovski  19 Unattached          26.95      26.65  
 18 Andrea Georoff         29 SwimMAC Carolina    25.84      26.71  
 19 Lauren Rhodes          17 SwimMAC Carolina    26.21      26.77  
 20 Michelle Williams      22 Una OSU             25.90      26.78  
 21 Riki Bonnema           19 Una SBE             22.43Y     26.80  
 22 Faith Johnson          18 SwimMAC Carolina    25.75      26.84  
 23 Deirdre Jones          21 Club Wolverine      22.80Y     26.85  
 24 Kelsi Worrell          18 Univ Louisville     26.49      26.87  
 -----------------------------------------------------------------
 25 Erika Braun            41 Marlins of Ralei    26.32      26.89  
 26 Christina Lappin       14 North Mecklenbur    27.07      26.92  
 27 Catherine Deloof       16 Pointe Aquatics     26.75      26.97  
 28 Danielle Siverling     20 North Carolina A    26.53      26.98  
 29 Abigail Speers         18 Machine Aquatics    26.21      27.00  
 29 Nora McCullagh         15 SwimMAC Carolina    26.04      27.00  
 31 Mary Pelton            15 North Baltimore     26.23      27.04  
 32 Kristel Vourna         21 Una CTA             26.10      27.05  
 32 Lindsay Gendron        20 Univ Tennessee      26.63      27.05  
 Swim-Off Required ----------------------------------------------
 34 Elizabeth Boyce        19 Unattached          26.54      27.11  
 -----------------------------------------------------------------
 35 Hannah Lincoln         19 Marlins of Ralei    22.68Y     27.12  
 36 Stephanie Armstrong    21 Indiana Universi    26.76      27.19  
 36 Katie Meili            22 Unattached          26.30      27.19  
 38 Jessica Hodgson        17 Bolles School Sh    24.36Y     27.26  
 39 Caroline Simmons       22 Univ Tennessee      26.00      27.28  
 40 Chantique Payne        23 Guelph              26.47      27.29  
 40 *Sharalynn Missiuna    18 Club Wolverine      26.83      27.29  
 42 Kelsey Floyd           21 Univ Tennessee      22.10Y     27.32  
 42 Molly Wedge            19 Nova Scotia         27.45      27.32  
 44 Lara Marshall          18 YMCA of Northwes    26.72      27.35  
 45 Alexandria Frasier     20 Bluefish Swim Cl    26.59      27.40  
 46 Maria Sheridan         17 SwimMAC Carolina    27.99      27.41  
 47 Alisha Harricharan     21 Gryphons            27.55      27.42  
 48 Mercedes Toledo        23 Venezuela           26.94      27.47  
 49 Rebecca Postoll        16 Stingrays           26.94      27.49  
 50 Lindsey McKnight       19 Una UF              26.83      27.50  
 51 *Ellese Zalewski       21 Gator Swim Club     25.85      27.51  
 52 Temarie Tomley         16 Mercy Healthplex    26.55      27.52  
 53 Sara Delay             22 Indiana Universi    26.26      27.60  
 54 Darby Wayner           16 Georgia Coastal     26.82      27.62  
 55 Olivia Scott           20 Auburn Universit    26.70      27.64  
 56 Erika Torrellas        20 Venezuela           26.93      27.67  
 57 Maddy Smart            18 Wilton Y Wahoos     27.12      27.77  
 58 Giorgie Graves         19 UNA-TBAY            27.51      27.95  
 59 Patricia Forrester     18 Georgia Coastal     26.74      27.97  
 60 Rebecca MacPherson     17 Nova Scotia         27.61      28.10  
 61 Siwan Thomas-Howells   16 Bolles School Sh    28.77      28.12  
 62 Emma Saunders          18 Manchester Aqua     26.40      28.28  
 63 Melissa Postoll        18 Stingrays           27.41      28.56  
 64 Erin Gaeckle           20 Univ Tennessee      24.15Y     28.74  
 65 Rebecca Ejdervik       25 Unattached          31.58      32.43  
 -- Zoe Mattingly          19 Club Wolverine      26.49        DFS  
 -- Maggie Miller          16 Unattached          27.88         NS  
 -- Zina Grogg             20 Una SBE             22.90Y        NS  
 -- Catherine Mulquin      18 Una MACH            26.97         NS  
 -- Hannah Freyman         19 Una SBE             22.92Y        NS      
    
 Mecklenburg Aquatic Club                        5/11/2013 - 9:54 AM
     2013 Arena Grand Prix at Charlotte - 5/9/2013 to 5/12/2013     
                      presented by UltraSwim?                       
                 Mecklenburg County Aquatic Center                  
 
 Event 20  Men 50 LC Meter Freestyle
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed    Prelims        
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 Anthony Ervin          31 California Aquat    21.60      22.43  
  2 Cullen Jones           29 SwimMAC Carolina    21.54      22.61  
  3 *Marcelo Chierighini   22 Auburn Universit    22.66      22.69  
  4 Karl Krug              23 SwimAtlanta         22.54      22.70  
  5 Ricky Berens           25 Longhorn Aquatic    19.40Y     22.79  
  6 Josh Schneider         25 Una UC              21.78      22.82  
  7 Tyler McGill           25 New York Athleti    22.83      22.90  
  8 *Adam Brown            24 Una AGUA            22.08      22.95  
 -----------------------------------------------------------------
  9 Garrett Weber-Gale     27 Longhorn Aquatic    22.40      23.03  
 10 Mario Todorovic        24 Bolles School Sh    22.63      23.08  
 11 Pavel Babaev           29 Swim Florida        22.66      23.10  
 12 *Joseph Schooling      17 Bolles School Sh    20.61Y     23.34  
 12 *James Disney-May      20 Auburn Universit    22.80      23.34  
 14 *Roy-allan Burch       27 SwimMAC Carolina    22.47      23.46  
 15 *Bruno Ortiz           20 Club Wolverine      23.85      23.48  
 15 Jonathan Boffa         20 Una SBE             19.55Y     23.48  
 -----------------------------------------------------------------
 17 *Caryle Blondell       21 Univ Louisville     23.59      23.55  
 17 Steven Cebertowicz     23 Schroeder YMCA S    22.88      23.55  
 19 *Sidni Hoxha           21 Una MA              23.18      23.60  
 20 Luis Flores            19 Puerto Rico         20.01Y     23.62  
 21 Sean Gunn              19 Zimbabwe            24.37      23.69  
 21 *Simonas Bilis         19 Una SBE             19.66Y     23.69  
 23 Caeleb Dressel         16 Bolles School Sh    23.45      23.74  
 23 Matthew Thomas         20 Una SBE             20.03Y     23.74  
 -----------------------------------------------------------------
 25 Jesus Lopez            18 Venezuela           23.02      23.79  
 26 Kyle Darmody           18 SwimMAC Carolina    23.19      23.80  
 27 Santo Condorelli       18 Bolles School Sh    22.90      23.85  
 28 Bradley Deborde        21 Patriot Aquatics    22.76      23.88  
 29 Tim Phillips           22 SwimMAC Carolina    23.79      23.90  
 30 David Ernstsson        20 Stockholmspolise    23.88      23.91  
 31 Juan Cambindo          24 Valle Colombia      22.80      23.93  
 32 Andrew Grant           28 Unattached          23.36      23.95  
 -----------------------------------------------------------------
 33 Paul Powers            17 Splash Aquatic C    23.42      23.99  
 34 John Hauser            20 Una NLAC            23.34      24.02  
 -----------------------------------------------------------------
 35 Andrew Chetcuti        20 Malta               23.60      24.04  
 35 James Wells            21 Indiana Universi    24.02      24.04  
 37 Horus Briseno Ramirez  20 Mexico              23.70      24.08  
 38 Ryan Murphy            17 Bolles School Sh    23.26      24.09  
 39 Logan Heck             19 Una UNC             23.64      24.13  
 39 Michael Wynalda        21 Club Wolverine      23.82      24.13  
 41 *Vitor Sa              20 Una MA              20.44Y     24.23  
 42 David Wililams         19 Una SBE             19.91Y     24.24  
 43 *Oystein Hetland       23 Univ Tennessee      24.13      24.25  
 44 BJ Hornikel            21 VFL Sindelfingen    22.89      24.28  
 45 Nicolas Fink           19 Athens Bulldog S    23.95      24.30  
 46 Scott Johnson          17 Marlins of Ralei    20.59Y     24.32  
 47 *Azad Al-Barazi        25 Una TROJ            24.49      24.38  
 48 Shane Ryan             19 Una NLAC            23.26      24.39  
 49 Evan Van Moerkerke     19 Gryphons            22.41S     24.40  
 50 Michael Andrew         14 Indie Swimming      24.09      24.42  
 50 Chris Sadsad           19 Univ Tennessee      24.01      24.42  
 52 Ryan Harty             16 Greenwood Memori    24.35      24.44  
 52 Shane Austin           21 Una NLAC            23.31      24.44  
 54 JT Stilley             21 SwimMAC Carolina    23.83      24.46  
 55 Andres Doria           17 Venezuela           23.86      24.55  
 56 Kameron Chastain       21 Univ Louisville     24.08      24.56  
 57 Yianni Thermos         19 Una DBS             24.02      24.58  
 58 Joseph Scherpenberg    21 SwimCinnati         20.68Y     24.60  
 59 Kyle Ficker            21 Una UNC             23.25      24.62  
 60 Michael Covert         20 Una CA              20.38Y     24.63  
 61 Michael Chadwick       18 SwimMAC Carolina    26.85      24.70  
 62 Jonathan Boland        18 Palmetto Aquatic    25.09      24.73  
 63 Sean Grier             21 Una NLAC            20.30Y     24.82  
 63 Nic Eriksson           19 Unattached          24.82      24.82  
 65 Matthew Curby          20 Blue Dolphins       23.96      24.85  
 66 Marco Gonzalez         21 Valle Colombia      23.24      24.87  
 66 Owen Wright            16 Bluefish Swim Cl    24.14      24.87  
 68 Hayes McCullagh        18 SwimMAC Carolina    27.06      24.99  
 69 Aaron Young            19 Univ Louisville     24.02      25.01  
 70 Timothy Wylie          19 Univ Tennessee      24.49      25.04  
 71 Nathan Lile            18 Una SMAC            24.66      25.05  
 72 *Constantin Rondot     23 Tennessee Aquati    23.56      25.07  
 73 Richard Munch          19 Machine Aquatics    20.05Y     25.08  
 74 Jason Deana            18 Una SBE             20.49Y     25.09  
 75 Hayden Kosater         20 Swim Macon          25.10      25.18  
 76 Luc Boudreau           21 Nova Scotia         24.40      25.23  
 77 Ian Silverman          17 North Baltimore     25.18      25.53  
 78 Joe Ur                 21 Nova Scotia         23.48      25.63  
 79 Sean Yeh               16 New Wave Swim Te    26.03      25.74  
 80 Tate Warden            19 Unattached          24.14      25.81  
 81 Mark Gangloff          30 New York Athleti    24.80      29.35  
 -- *Thomas Dahlia         23 Una CARD            23.66        DFS  
 -- *Pawel Werner          20 Gator Swim Club     23.93         NS  
 -- Aaron Ghiglieri        19 Club Wolverine      23.75         NS  
 -- John Long              25 Aquatic Team Of     23.16         NS  
 -- Nic Graesser           19 Upper Mainline Y    20.61Y        NS  
 -- Ryan Wilkinson         19 SwimMAC Carolina    24.24         NS  
 -- Roger Miesfeld         21 Una SBE             20.00Y        NS      
    
 Mecklenburg Aquatic Club                       5/11/2013 - 10:21 AM
     2013 Arena Grand Prix at Charlotte - 5/9/2013 to 5/12/2013     
                      presented by UltraSwim?                       
                 Mecklenburg County Aquatic Center                  
 
 Event 21  Women 100 LC Meter Backstroke
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed    Prelims        
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 Isabella Arcila        19 Valle Colombia    1:01.90    1:02.55  
  2 Megan Romano           22 Athens Bulldog S  1:00.19    1:02.60  
  2 Kathleen Baker         16 SwimMAC Carolina  1:01.63    1:02.60  
  4 Kaitlin Harty          15 Greenwood Memori  1:01.99    1:02.62  
  5 *Carolina Colorado     25 Davie Nadadores   1:01.28    1:02.74  
  6 Alexandra DeLoof       18 Club Wolverine    1:04.58    1:03.19  
  7 Ellen Williamson       20 Una UVAA          1:01.83    1:03.47  
  8 Brooke Zeiger          17 Bluefish Swim Cl  1:03.66    1:03.49  
 -----------------------------------------------------------------
  9 Jillian Vitarius       19 Auburn Universit  1:02.27    1:03.50  
 10 Annie Harrison         18 OAK               1:04.70    1:03.61  
 11 Catherine Mulquin      18 Una MACH          1:03.98    1:03.77  
 12 *Claudia Lau           20 Club Wolverine    1:02.45    1:03.81  
 13 Zoe Mattingly          19 Club Wolverine    1:02.69    1:03.91  
 14 Christina Leander      18 Unattached        1:03.39    1:03.99  
 15 *Marni Oldershaw       18 Club Wolverine    1:04.14    1:04.12  
 16 Hellen Moffitt         17 Machine Aquatics  1:03.22    1:04.36  
 -----------------------------------------------------------------
 17 Sarah Reynolds         18 Auburn Universit  1:03.32    1:04.54  
 18 Gabrielle Deloof       17 Pointe Aquatics   1:02.78    1:04.74  
 19 Jordan Mattern         20 Athens Bulldog S  1:04.54    1:04.81  
 20 *Fernanda Gonzalez Ra  23 Gator Swim Club   1:00.96    1:04.85  
 21 *Dorina Szekeres       20 Indiana Universi  1:03.95    1:04.93  
 22 *Vien Nguyen           16 Saint Augustine   1:04.95    1:04.99  
 23 Catherine Deloof       16 Pointe Aquatics   1:03.99    1:05.05  
 24 Emma Saunders          18 Manchester Aqua   1:04.13    1:05.21  
 -----------------------------------------------------------------
 25 Ashlee Linn            20 Sarasota YMCA     1:03.66    1:05.23  
 26 Maria Sheridan         17 SwimMAC Carolina  1:05.21    1:05.48  
 27 Erica Belcher          20 Univ Louisville     54.53Y   1:05.49  
 28 Elizabeth Beisel       20 Bluefish Swim Cl  1:01.12    1:05.56  
 29 Caroline Arakelian     18 Unattached        1:04.76    1:05.67  
 30 Amber McDermott        20 Athens Bulldog S    54.50Y   1:05.68  
 31 Marie Georger          19 Club Wolverine    1:04.68    1:05.72  
 32 Nicole Emery           17 SwimMAC Carolina  1:04.52    1:05.75  
 -----------------------------------------------------------------
 33 Emily Allen            16 North Mecklenbur  1:05.35    1:05.97  
 34 Alice Treuth           16 Coastal Aquatics  1:06.88    1:06.06  
 -----------------------------------------------------------------
 35 Megan Kingsley         17 Mount Pleasant S    53.68Y   1:06.31  
 36 Melissa Postoll        18 Stingrays         1:04.99    1:06.48  
 37 Lauren Rhodes          17 SwimMAC Carolina  1:05.83    1:06.84  
 38 Alyssa Marsh           15 SwimMAC Carolina  1:07.44    1:07.03  
 39 Natalie Hinds          19 Una UF              53.88Y   1:07.14  
 40 *Ellese Zalewski       21 Gator Swim Club   1:03.34    1:07.15  
 41 Lauren James           16 North Baltimore   1:06.50    1:07.28  
 42 Kylie Jordan           15 Snow Swimming     1:07.44    1:07.30  
 43 Heather Merritt        17 SwimMAC Carolina  1:03.84    1:07.55  
 44 Alexandra Martelle     17 SwimMAC Carolina  1:07.00    1:08.39  
 45 Kaitlin Mills          21 Una SBE             54.42Y   1:08.54  
 46 Nicole Haynes          20 Una SBE             54.61Y   1:08.94  
 47 Rebecca MacPherson     17 Nova Scotia       1:06.92    1:08.95  
 48 Erin Gaeckle           20 Univ Tennessee      55.00Y   1:09.38  
 49 Elizabeth Zeiger       15 Bluefish Swim Cl  1:03.81    1:09.72  
 50 Claire Deselm          15 North Carolina A  1:06.35    1:10.27  
 51 Temarie Tomley         16 Mercy Healthplex  1:07.54    1:10.70  
 52 Emily Sarratt          16 Duke Aquatics     1:13.71    1:11.02  
 53 Lindsey McKnight       19 Una UF            1:05.88    1:11.13  
 -- Mary Pelton            15 North Baltimore   1:04.70        DFS  
 -- Abigail Speers         18 Machine Aquatics  1:08.09        DFS  
 -- Hannah Freyman         19 Una SBE             53.48Y        NS  
 -- Zina Grogg             20 Una SBE             52.93Y        NS  
 -- Nora McCullagh         15 SwimMAC Carolina    53.81Y        NS  
 -- Kathryn Miles          19 Bolles School Sh  1:10.73         NS  
 -- Maggie Miller          16 Unattached        1:04.15         NS      
    
 Mecklenburg Aquatic Club                       5/11/2013 - 12:00 PM
     2013 Arena Grand Prix at Charlotte - 5/9/2013 to 5/12/2013     
                      presented by UltraSwim?                       
                 Mecklenburg County Aquatic Center                  
 
 Event 22  Men 100 LC Meter Backstroke
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed    Prelims        
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 David Plummer          27 Minnetonka Swim     52.98      55.20  
  2 Andrew teDuits         19 Una WA              55.93      55.43  
  3 Ryan Murphy            17 Bolles School Sh    53.76      55.49  
  4 Jack Conger            18 Una MACH            54.07      55.94  
  5 Ryan Lochte            28 Daytona Beach Sw    53.79      56.06  
  6 Eugene Godsoe          25 Unattached          53.61      56.12  
  7 *Junya Koga            25 Club Wolverine      53.91      56.17  
  8 *Mohamed Hussein       21 Una UMBC            57.63      56.40  
 -----------------------------------------------------------------
  9 Steven Zimmerman       20 Ohio State Unive    55.98      56.45  
 10 *Pedro Oliveira        25 Cardinal Aquatic    55.83      56.66  
 10 Adam Mania             29 Schroeder YMCA S    54.98      56.66  
 12 Ryan Harty             16 Greenwood Memori    56.83      56.79  
 13 Nic Graesser           19 Upper Mainline Y    55.84      56.97  
 14 *Luis Rojas            22 Una LAS             56.56      56.98  
 15 Kyle Tyrrell           19 Nation''s Capital    56.85      57.09  
 16 Tynan Stewart          18 Unattached          56.22      57.33  
 -----------------------------------------------------------------
 17 Shane Ryan             19 Una NLAC            56.27      57.52  
 18 Nathaniel Savoy        20 Una NLAC            56.00      57.66  
 19 James Wells            21 Indiana Universi    55.47      57.68  
 20 Christian Homer        20 Gator Swim Club     58.90      57.74  
 21 *Corey Main            18 Gator Swim Club     46.84Y     57.86  
 22 Zachary McGinnis       22 H2okie Aquatics     55.93      57.87  
 23 Connor Green           17 Bluefish Swim Cl    56.69      57.94  
 24 Patrick Myers          20 Bluefish Swim Cl    57.04      58.09  
 -----------------------------------------------------------------
 25 *Ryutaro Kamiya        21 Club Wolverine      57.57      58.21  
 26 Jack Manchester        18 SwimMAC Carolina    57.20      58.26  
 27 John Wojciechowski     21 Club Wolverine      48.95Y     58.27  
 28 Michael Camper         19 Una SBE             47.97Y     58.39  
 29 Andrew Grant           28 Unattached          57.89      58.51  
 30 Matthew Josa           18 SwimMAC Carolina    56.50      58.60  
 31 Evan Noble             21 Una UOFL          1:03.40      58.61  
 32 Joseph Scherpenberg    21 SwimCinnati         57.57      58.75  
 -----------------------------------------------------------------
 33 Alexander Martin       15 Jersey Wahoos       58.90      58.91  
 34 Ethan Young            15 Carpet Capital A    58.09      58.91  
 -----------------------------------------------------------------
 35 *Nicolas Brun          19 NTC Aquatics        59.06      59.13  
 36 Horus Briseno Ramirez  20 Mexico              56.01S     59.18  
 37 Alec Cohen             19 Una RAYS            58.75      59.22  
 38 Nolan Tesone           19 Univ Louisville     58.97      59.37  
 39 Michael Domagala       17 Asphalt Green Un    57.32      59.44  
 40 Kit Moran              23 Nova Scotia         58.92      59.49  
 41 William Raynor         19 Club Wolverine      57.52      59.49  
 42 Connor Signorin        20 Una UF            1:00.87      59.53  
 43 *Marcin Cieslak        21 Gator Swim Club     49.71Y     59.56  
 44 Jason Ewart            16 North Baltimore     58.87      59.65  
 45 Matt Kwatyra           19 London Aquatic      58.21      59.68  
 45 Bradley Dillon         21 Una UNC             57.65      59.68  
 47 Kyle Darmody           18 SwimMAC Carolina    56.63      59.71  
 48 Koya Osada             17 Duke Aquatics       49.56Y   1:00.03  
 49 Sean Grier             21 Una NLAC            56.84    1:00.17  
 50 William Buese          16 North Baltimore     59.86    1:00.22  
 50 Stephen Schmuhl        20 Indiana Universi    57.66    1:00.22  
 52 Maxwell Williamson     18 Northern KY Clip    58.24    1:00.23  
 53 Paul Powers            17 Splash Aquatic C    58.48    1:00.37  
 54 Ryan Wilkinson         19 SwimMAC Carolina    58.38    1:00.38  
 55 Evan Van Moerkerke     19 Gryphons            55.42S   1:00.41  
 55 Aaron Young            19 Univ Louisville     57.22    1:00.41  
 57 Michael Andrew         14 Indie Swimming    1:01.08    1:00.43  
 58 Matthew Curby          20 Blue Dolphins       56.83    1:00.47  
 59 Charles Putnam         20 Una UVAA            58.32    1:00.48  
 60 Sam Rairden            21 Univ Tennessee      57.35    1:00.58  
 61 Conor Dwyer            24 Lake Forest         57.05    1:00.59  
 62 Jesus Lopez            18 Venezuela           57.71    1:00.62  
 63 Timothy Wylie          19 Univ Tennessee      58.98    1:00.94  
 64 Zachary Lierley        18 Mount Pleasant S    58.62    1:00.95  
 65 Michael Covert         20 Una CA              48.85Y   1:01.08  
 66 Jonathan Boland        18 Palmetto Aquatic    50.24Y   1:01.13  
 67 Grant Proctor          18 Jersey Wahoos     1:00.44    1:01.14  
 68 Matthew McPheters      17 Bolles School Sh    59.28    1:01.16  
 69 Colin Hamilton         20 Bolles School Sh    58.71    1:01.31  
 70 Benjamin Colley        19 Una UNC             50.15Y   1:01.37  
 71 Connor Kalisz          16 North Baltimore     59.07    1:01.46  
 72 Jordan Denmark         21 Unattached          59.32    1:01.54  
 73 Yianni Thermos         19 Una DBS             59.34    1:01.59  
 74 Kevin Glenn            18 SwimMAC Carolina  1:00.33    1:01.64  
 75 Bradley Deborde        21 Patriot Aquatics    49.51Y   1:01.71  
 76 Hayden Adams           18 Nova Scotia       1:02.09    1:02.03  
 77 Garrett House          18 Duke Aquatics     1:03.01    1:02.25  
 78 Ian Rainey             17 Wilton Y Wahoos   1:01.45    1:02.28  
 79 Nathan Lile            18 Una SMAC          1:00.21    1:02.40  
 80 *Stephanus Coetzer     20 Una SBE             48.71Y   1:02.73  
 81 Andre Smedstad         20 Greenville Swim     49.29Y   1:03.00  
 82 Geraint Berger         16 Nova Scotia       1:03.30    1:03.43  
 83 Scott Johnson          17 Marlins of Ralei  1:03.28    1:03.61  
 84 Lane Bretschneider     17 SwimMAC Carolina  1:03.50    1:03.81  
 85 Joe Ur                 21 Nova Scotia       1:01.59    1:04.88  
 86 Hayden Kosater         20 Swim Macon        1:03.50    1:06.22  
 -- David Sharpe           22 Nova Scotia         56.58         DQ  
 -- *Darian Townsend       28 Tucson Ford Deal    56.15        DFS  
 -- *Caryle Blondell       21 Univ Louisville     57.82        DFS  
 -- Hayes McCullagh        18 SwimMAC Carolina  1:01.54         NS  
 -- Clifton Gordon         20 Una UNC             58.90         NS  
 -- Tyler Clary            24 Club Wolverine      55.57         NS      
    
 Mecklenburg Aquatic Club                       5/11/2013 - 11:36 AM
     2013 Arena Grand Prix at Charlotte - 5/9/2013 to 5/12/2013     
                      presented by UltraSwim?                       
                 Mecklenburg County Aquatic Center                  
 
 Event 23  Women 400 LC Meter Freestyle
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed    Prelims        
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 Chloe Sutton           21 Mission Viejo Na  4:04.18    4:13.00  
  2 Leah Smith             18 Jewish Community  4:07.10    4:13.25  
  3 Gillian Ryan           17 North Baltimore   4:07.26    4:14.87  
  4 Kristel K?brich        27 Chile             4:11.32    4:15.13  
  5 Cierra Runge           17 North Baltimore   4:13.28    4:15.71  
  6 Amber McDermott        20 Athens Bulldog S  4:08.93    4:16.13  
  7 *Andreina Pinto        21 Gator Swim Club   4:08.45    4:16.22  
  8 Ashley Steenvoorden    22 Unattached        4:07.63    4:16.41  
 -----------------------------------------------------------------
  9 Danielle Siverling     20 North Carolina A  4:14.68    4:16.65  
 10 Shannon Vreeland       21 Athens Bulldog S  4:10.42    4:16.66  
 11 Jordan Mattern         20 Athens Bulldog S  4:15.60    4:17.90  
 12 Brooke Zeiger          17 Bluefish Swim Cl  4:20.76    4:18.45  
 13 *Sam Cheverton         24 Una OSU           4:09.56    4:18.46  
 14 Allison Schmitt        22 North Baltimore   4:01.77    4:19.75  
 15 Alex Norris            21 Una OSU           4:16.93    4:20.54  
 16 Alicia Mathieu         21 Una UF            4:18.04    4:22.62  
 -----------------------------------------------------------------
 17 Lindsay Gendron        20 Univ Tennessee    4:13.59    4:22.74  
 18 Willa Wang             18 North Baltimore   4:17.90    4:22.92  
 19 Mary Griffith          19 Univ Tennessee    4:24.87    4:23.30  
 20 Megan Siverling        20 Una NLAC          4:23.37    4:23.59  
 21 *Jessica Thielmann     19 Gator Swim Club   4:14.33    4:23.63  
 22 Summer Finke           16 Saint Petersburg  4:18.68    4:24.09  
 23 Megan Byrnes           14 Nation''s Capital  4:20.52    4:24.61  
 24 Rebecca Postoll        16 Stingrays         4:21.44    4:24.91  
 -----------------------------------------------------------------
 25 Autumn Finke           18 Saint Petersburg  4:19.95    4:25.07  
 26 Lilly Vivado           14 Bluefish Swim Cl  4:49.35Y   4:26.57  
 27 Abigail Chin           19 Univ Louisville   4:21.20    4:26.96  
 28 Kelly Ann Baird        21 Una OSU           4:18.67    4:27.32  
 29 Anna Jahns             16 Gwinnett Aquatic  4:28.10    4:28.09  
 30 Currie Murch Elliot    19 SwimMAC Carolina  4:27.52    4:28.47  
 31 Maddy Smart            18 Wilton Y Wahoos   4:22.31    4:29.10  
 32 Margaret D''Innocenzo   18 Crimson Aquatics  4:21.98    4:29.21  
 -----------------------------------------------------------------
 33 Taylor Roy             19 Una UF            4:47.21Y   4:30.08  
 34 Lindsey McKnight       19 Una UF            4:21.31    4:32.16  
 -----------------------------------------------------------------
 35 Haley Lips             19 Indiana Universi  4:17.56    4:33.43  
 36 Meagan Bernier         20 Nova Scotia       4:29.59    4:33.48  
 37 Molly Wedge            19 Nova Scotia       5:15.71    4:33.56  
 38 Jordan Smith           20 Patriot Aquatics  4:22.48    4:34.02  
 39 Maria Alvarez          23 Valle Colombia    4:48.92Y   4:34.37  
 40 Elsa Welshofer         16 SwimMAC Carolina  4:29.66    4:34.44  
 41 Nicole Emery           17 SwimMAC Carolina  4:26.52    4:34.87  
 42 Alice Treuth           16 Coastal Aquatics  4:33.58    4:36.23  
 43 Kendall Pena           18 Marlins of Ralei  4:27.36    4:36.57  
 44 Amanda Carner          19 Univ Tennessee    4:21.77    4:37.78  
 45 Siwan Thomas-Howells   16 Bolles School Sh  4:24.48    4:37.87  
 46 Melissa Postoll        18 Stingrays         4:28.83    4:39.28  
 46 Rebecca MacPherson     17 Nova Scotia       4:33.58    4:39.28  
 48 Kate Woolbright        20 Sarasota YMCA     4:19.39    4:40.91  
 49 Ashlee Linn            20 Sarasota YMCA     4:43.44    4:46.23  
 -- Emily Allen            16 North Mecklenbur  4:29.37         DQ  
 -- Caroline Mitchell      18 Marlins of Ralei  4:34.00        DFS  
 -- Annie Harrison         18 OAK               4:18.00         NS  
 -- Emma Nunn              19 NOVA-             4:48.06Y        NS  
 -- *Thao Le               16 Saint Augustine   4:22.70         NS  
 -- Jessica Wolf           18 Club Wolverine    4:22.76         NS      
    
 Mecklenburg Aquatic Club                       5/11/2013 - 11:41 AM
     2013 Arena Grand Prix at Charlotte - 5/9/2013 to 5/12/2013     
                      presented by UltraSwim?                       
                 Mecklenburg County Aquatic Center                  
 
 Event 24  Men 400 LC Meter Freestyle
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed    Prelims        
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 Connor Jaeger          22 Club Wolverine    3:48.06    3:54.09  
  2 *Matias Koski          18 Dynamo Swim Club  3:52.55    3:54.46  
  3 Matt McLean            24 Univ Virginia Aq  3:47.33    3:55.65  
  4 Michael Klueh          26 Club Wolverine    3:48.17    3:55.73  
  5 *Marwan El Kamash      19 Una CA            4:20.71Y   3:55.94  
  6 Conor Dwyer            24 Lake Forest       3:46.24    3:56.39  
  7 Zane Grothe            21 Auburn Universit  3:52.82    3:56.86  
  8 Michael McBroom        21 Longhorn Aquatic  3:49.89    3:57.22  
 -----------------------------------------------------------------
  9 Charlie Houchin        25 iX3 Sports        3:48.03    3:57.83  
 10 *Mateusz Sawrymowicz   26 Una TROJ          3:53.33    3:58.12  
 11 Michael Wynalda        21 Club Wolverine    4:21.19Y   3:59.60  
 12 Justin Glanda          20 Club Wolverine    4:00.82    4:00.45  
 13 JT Stilley             21 SwimMAC Carolina  3:55.89    4:00.71  
 14 Miguel Perez           18 Venezuela         4:01.83    4:01.96  
 15 Pete Brumm             19 Club Wolverine    3:57.87    4:03.96  
 16 *Nicholas Schwab       22 Indiana Universi  4:00.47    4:04.00  
 -----------------------------------------------------------------
 17 *Alejandro Gomez       28 Davie Nadadores   3:55.45    4:04.04  
 17 *Oussama Mellouli      29 Trojan Swim Club  3:45.31    4:04.04  
 19 Mateo De Angulo        22 Valle Colombia    3:53.66    4:04.07  
 20 Andy Arteta            17 Venezuela         4:03.19    4:04.56  
 21 Michael Weiss          21 Wisconsin Aquati  3:53.62    4:05.38  
 22 Alec Cohen             19 Una RAYS          3:59.75    4:05.84  
 23 Antoine Khazne         15 Venezuela         4:04.46    4:06.88  
 24 James Murphy           15 Machine Aquatics  4:26.53    4:07.00  
 -----------------------------------------------------------------
 25 *Sebastien Rousseau    22 Gator Swim Club   4:01.95    4:07.04  
 26 Michael Flach          22 Carolina Aquatic  3:53.52    4:07.14  
 27 Kyle Watson            20 Nova Scotia       4:02.87    4:07.39  
 28 Ian Silverman          17 North Baltimore   4:04.91    4:07.46  
 29 Paul Soley             19 Club Wolverine    4:01.94    4:08.48  
 30 John Gaylor            20 North Carolina A  4:02.00    4:08.67  
 31 *Dan Wallace           20 Gator Swim Club   3:55.40    4:08.73  
 32 *Gerard Rodriguez      20 Una CA            3:58.30    4:09.03  
 -----------------------------------------------------------------
 33 Michael Domagala       17 Asphalt Green Un  3:57.29    4:10.09  
 34 Ian Rainey             17 Wilton Y Wahoos   4:10.97    4:10.82  
 -----------------------------------------------------------------
 35 William Silva          20 Gator Swim Club   3:59.02    4:10.93  
 36 Chris Reith            23 Nova Scotia       4:07.10    4:11.25  
 37 Matthew Tynan          19 Unattached        4:03.21    4:11.27  
 38 *Josh Booth            17 Bolles School Sh  4:32.28Y   4:11.60  
 39 Stephen Schmuhl        20 Indiana Universi  4:00.83    4:11.63  
 40 Pierce Bradshaw        16 New South Swimmi  4:09.77    4:11.65  
 41 Nicholas Killeen       19 Club Wolverine    4:01.32    4:11.72  
 42 *Raul Garrastazu       19 Una LAS           4:04.46    4:11.82  
 43 Adam Linker            17 Marlins of Ralei  4:09.40    4:12.34  
 44 Koya Osada             17 Duke Aquatics     4:29.12Y   4:12.61  
 45 Joseph Petrone         17 Jersey Wahoos     3:59.96    4:12.65  
 46 Gavin Colley           16 North Baltimore   4:09.22    4:13.51  
 47 Adam Bull              19 Una UF            4:02.71    4:13.71  
 48 Mitch DeForest         19 North Carolina A  4:28.98Y   4:13.90  
 49 Ryan Rosenbaum         18 Una UF            4:04.93    4:14.66  
 50 Christian McCurdy      18 Una SBE           4:29.06Y   4:15.03  
 51 Austin Snyder          19 Una SBE           4:30.19Y   4:15.33  
 52 Maxwell Dolan          17 Wilton Y Wahoos   4:19.48    4:15.51  
 53 Geraint Berger         16 Nova Scotia       4:08.94    4:15.80  
 54 Hayden Adams           18 Nova Scotia       4:16.12    4:16.27  
 55 Matthew Zimmerman      19 Club Wolverine    4:27.99Y   4:16.82  
 56 Colin Hamilton         20 Bolles School Sh  4:03.97    4:18.45  
 57 Sava Turcanu           18 Hickory Foundati  4:03.02    4:19.56  
 58 Nathaniel Bond         19 Una UOFL          4:04.91    4:20.00  
 59 Alex Eiden             19 Una CA            4:27.23Y   4:20.31  
 60 Daniel Miller          19 Club Wolverine    4:01.10    4:20.32  
 61 John Newell            19 New South Swimmi  4:03.59    4:20.43  
 62 Sammy Sherman          18 Asphalt Green Un  4:07.96    4:20.50  
 63 William Smith          16 Nova Scotia       4:11.53    4:21.81  
 64 Alexander Martin       15 Jersey Wahoos     4:27.89    4:21.94  
 65 Hunter Brakovec        16 New South Swimmi  4:15.17    4:22.06  
 65 Matthew Curby          20 Blue Dolphins     4:19.96    4:22.06  
 -- *Antton Haramboure     22 Auburn Universit  3:56.42         NS  
 -- Patrick Myers          20 Bluefish Swim Cl  4:04.82         NS  
 -- Tom Luchsinger         22 Una UNC           3:53.65         NS  
 -- *Pawel Werner          20 Gator Swim Club   4:25.43Y        NS  
 -- Bradley Dillon         21 Una UNC           4:25.10Y        NS      
    
 Mecklenburg Aquatic Club                       5/11/2013 - 12:08 PM
     2013 Arena Grand Prix at Charlotte - 5/9/2013 to 5/12/2013     
                      presented by UltraSwim?                       
                 Mecklenburg County Aquatic Center                  
 
 Event 25  Women 200 LC Meter Breaststroke
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed    Prelims        
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 Laura Sogar            22 Bluefish Swim Cl  2:25.15    2:28.85  
  2 Annie Zhu              18 North Baltimore   2:26.65    2:31.21  
  3 Ashley Wanland         23 Unattached        2:27.77    2:32.80  
  4 Molly Hannis           21 Univ Tennessee    2:30.60    2:33.18  
  5 Angela Chokran         21 Club Wolverine    2:32.73    2:35.17  
  6 Gisselle Kohoyda       21 Univ Louisville   2:26.56    2:35.65  
  7 *Raminta Dvariskyte    23 Southern Methodi  2:31.15    2:35.83  
  8 Genevieve Robertson    16 Guelph            2:28.60S   2:36.45  
 -----------------------------------------------------------------
  9 Katie Meili            22 Unattached        2:34.02    2:36.64  
 10 Mercedes Toledo        23 Venezuela         2:36.17    2:36.98  
 11 Brooke Zeiger          17 Bluefish Swim Cl  2:33.28    2:37.12  
 12 Lauren James           16 North Baltimore   2:37.59    2:37.49  
 13 Kathleen Baker         16 SwimMAC Carolina  2:35.87    2:38.10  
 14 Maija Roses            17 SwimMAC Carolina  2:32.04    2:38.16  
 15 Ashley Danner          22 Mason Makos Swim  2:30.76    2:38.20  
 16 Shannon O''Malley       20 Una RAYS          2:35.97    2:38.42  
 -----------------------------------------------------------------
 17 Katie Rechsteiner      20 Delaware Swim     2:33.42    2:38.89  
 18 Rachel Canty           19 Una UNC           2:14.41Y   2:39.40  
 19 Olga Lapteva           15 Bolles School Sh  2:37.55    2:39.80  
 20 *Marni Oldershaw       18 Club Wolverine    2:35.23    2:39.84  
 21 *Sarra Lajnef          23 Gator Swim Club   2:30.09    2:41.66  
 22 Lillia King            16 Newburgh Sea Cre  2:37.85    2:41.87  
 23 Kelsey Lui             20 Una SBE           2:14.18Y   2:42.39  
 24 Alexandra Martelle     17 SwimMAC Carolina  2:14.05Y   2:43.41  
 -----------------------------------------------------------------
 25 Elizabeth Beisel       20 Bluefish Swim Cl  2:31.87    2:43.95  
 26 Samantha Stratfod      17 Guelph            2:40.97    2:44.22  
 27 Elizabeth Roberts      25 Savannah Swim Te  2:16.08Y   2:44.85  
 28 Chelsea Weedman        20 Una NLAC          2:37.46    2:44.89  
 29 Darby Wayner           16 Georgia Coastal   2:44.20    2:45.87  
 30 Ashlee Linn            20 Sarasota YMCA     2:37.72    2:46.29  
 31 Charlsie Lincoln       20 Marlins of Ralei  2:47.52    2:46.41  
 32 Madison Burns          18 Parkland          2:39.24    2:47.88  
 -----------------------------------------------------------------
 33 Nicole Giamber         19 Marlins of Ralei  2:38.06    2:49.45  
 34 Haley Sinatro          19 Una NLAC          2:43.60    2:49.80  
 -----------------------------------------------------------------
 35 Emily Sarratt          16 Duke Aquatics     2:55.28    2:49.92  
 36 Currie Murch Elliot    19 SwimMAC Carolina  2:40.09    2:50.30  
 37 Caroline Arakelian     18 Unattached        2:36.70    2:50.62  
 -- *Quynh Ngo             12 Saint Augustine   2:39.40         DQ  
 -- Micah Lawrence         22 SwimMAC Carolina  2:23.03        DFS  
 -- Jordan Surhoff         18 North Baltimore   2:37.48        DFS  
 -- Emily Kopas            16 Davie Nadadores   2:33.80         NS  
 -- Annie Lazor            18 Unattached        2:28.36         NS      
    
 Mecklenburg Aquatic Club                       5/11/2013 - 12:30 PM
     2013 Arena Grand Prix at Charlotte - 5/9/2013 to 5/12/2013     
                      presented by UltraSwim?                       
                 Mecklenburg County Aquatic Center                  
 
 Event 26  Men 200 LC Meter Breaststroke
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed    Prelims        
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 Chase Kalisz           19 North Baltimore   2:14.13    2:15.21  
  2 *Jorge Murillo         21 Una DANA          2:14.37    2:16.31  
  3 *Thomas Dahlia         23 Una CARD          2:13.83    2:16.40  
  4 *Carlos Almeida        24 Cardinal Aquatic  2:14.43    2:16.69  
  5 Mike Alexandrov        28 Trojan Swim Club  2:11.62    2:16.74  
  6 *Richard Funk          20 Club Wolverine    2:13.90    2:17.75  
  7 Nicolas Fink           19 Athens Bulldog S  2:13.89    2:17.80  
  8 *Tristan Slater        19 Univ Tennessee    2:17.34    2:18.65  
 -----------------------------------------------------------------
  9 Matthew Fedderly       26 Snow Swimming     2:19.29    2:19.76  
 10 Scott Weltz            26 UCD Aquatics      2:08.99    2:19.90  
 11 *Azad Al-Barazi        25 Una TROJ          2:19.62    2:20.37  
 12 Cody Miller            21 Indiana Universi  2:11.72    2:20.50  
 13 *Lachezar Shumkov      21 Univ Connecticut  2:19.20    2:21.28  
 14 Andrew Seliskar        16 Nation''s Capital  2:19.94    2:22.03  
 15 Matt McNamara          19 Club Wolverine    2:24.48    2:22.22  
 16 Paul Corbae            18 Club Wolverine    2:19.49    2:22.57  
 -----------------------------------------------------------------
 17 Jonathan Naisby        19 Sherbrooke        2:18.13    2:22.83  
 18 Matthew Elliott        20 Una UF            2:12.00    2:23.03  
 19 *Marcos Maestre        22 NTC Aquatics      2:22.23    2:23.32  
 20 Garrett House          18 Duke Aquatics     2:20.81    2:23.64  
 21 Maxwell Williamson     18 Northern KY Clip  2:15.06    2:23.79  
 22 Destin Hall            16 Georgia Coastal   2:22.39    2:23.88  
 23 Andrew Schuehler       18 Jersey Wahoos     2:17.27    2:24.00  
 24 Kameron Chastain       21 Univ Louisville   2:18.29    2:24.01  
 -----------------------------------------------------------------
 25 *Eduardo Solaeche-Gom  19 Gator Swim Club   2:12.06S   2:24.20  
 26 Daniel Chang           15 Barracuda Swim C  2:22.60    2:24.33  
 27 Daniel Le              18 SwimMAC Carolina  2:21.49    2:24.54  
 28 David Diaz             20 Asphalt Green Un  2:22.87    2:24.58  
 29 *Freddy Alexander Lop  17 Una DANA          2:22.61    2:24.70  
 30 Nicholas D''Innocenzo   22 Crimson Aquatics  2:19.91    2:25.05  
 31 Joshua Zimmt           17 Bluefish Swim Cl  2:23.70    2:25.32  
 32 Matthew Stephenson     23 Guelph            2:21.20    2:25.66  
 -----------------------------------------------------------------
 33 *Matt Navata           21 Una CA            1:58.53Y   2:25.71  
 34 *Renato Prono          22 Univ Tennessee    2:02.02Y   2:26.23  
 -----------------------------------------------------------------
 35 Dexter Thomas          19 Una UOFL          2:23.28    2:26.93  
 36 *Dan Wallace           20 Gator Swim Club   2:18.37    2:27.27  
 37 Erle Craven            20 Gateway YWCA Sea  2:23.57    2:27.54  
 38 Luc Boudreau           21 Nova Scotia       2:23.33    2:27.87  
 39 Brian Bollerman        20 Una UNC           2:19.46    2:28.41  
 40 Alex Vance             19 Una CA            2:19.61    2:29.61  
 41 Chris Cipolla          21 Una NLAC          2:18.53    2:29.62  
 42 *Juan Sequera          19 Club Seminole     2:22.63    2:29.70  
 42 Luke Torres            18 Coral Springs     2:00.87Y   2:29.70  
 44 Maxwell Dolan          17 Wilton Y Wahoos   2:34.10    2:29.85  
 45 Kurt Wohlrab           19 Sandhills         2:23.46    2:30.20  
 46 Jeremiah O''Donnell     18 Duke Aquatics     2:02.16Y   2:30.26  
 47 Richard Munch          19 Machine Aquatics  2:20.49    2:30.50  
 48 Nic Eriksson           19 Unattached        2:00.81Y   2:30.80  
 49 Matt Kwatyra           19 London Aquatic    2:21.62    2:31.50  
 50 Marijn Van Zundert     19 Bolles School Sh  2:23.08    2:31.57  
 51 Connor Kalisz          16 North Baltimore   2:24.97    2:31.76  
 52 Michael Chadwick       18 SwimMAC Carolina  2:29.66    2:32.48  
 53 *Nicholas Schwab       22 Indiana Universi  2:22.23    2:32.54  
 54 Zachary Lierley        18 Mount Pleasant S  2:22.61    2:32.85  
 55 Sean Yeh               16 New Wave Swim Te  2:28.03    2:33.29  
 56 Alexander Gianino      20 Badger            2:20.19    2:34.08  
 57 Adam Linker            17 Marlins of Ralei  2:33.33    2:34.46  
 58 James Cormier          16 Nova Scotia       2:33.92    2:34.51  
 59 Grant Proctor          18 Jersey Wahoos     2:29.39    2:35.28  
 60 Lane Bretschneider     17 SwimMAC Carolina  2:25.22    2:35.91  
 61 Ryan Rosenbaum         18 Una UF            2:20.93    2:37.05  
 62 *Agnishwar Jayaprakas  22 SwimMAC Carolina  2:20.80S   2:38.76  
 -- Kenek Gil              18 Venezuela         2:23.04         DQ  
 -- David Speese           20 Una UNC           2:17.76         DQ  
 -- Kit Moran              23 Nova Scotia       2:35.20        DFS  
 -- Tynan Stewart          18 Unattached        2:22.52         NS  
 -- Mark Gangloff          30 New York Athleti  2:15.71         NS  
 -- Alexander Cook         20 Team Pittsburgh   2:22.39         NS