ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
2000 World Masters Championships - Men's 50 Breast Day 4
8/2/2000-8/2/2000
Munich, Germany

VIII FINA World Masters Championships - Munich
    
  event 19: 50m breaststroke men 
    
  age group 90 
  1. (12269) Paul, Hans 1908 HSG Uni Rostock e.V. GER 01:14,95   
  2. (11305) Starr, Frank 1910 Mavericks Florida USA 01:54,68   
    
  age group 85 
  1. (14686) Yoshimoto, Hiromu 1915 Nishinomiya Sumire JPN 00:50,83   
  2. (14069) Kadono, Ryuzo 1914 Macs Yokohama JPN 01:11,23   
  3. (10001) de Lay, Allan J. 1915 Oregon Masters Swimming USA 01:13,22   
  4. (11122) Steeb, Walter 1913 BSV München GER 01:16,85   
  5. (13428) Viitanen, Viljo Emil 1914 Lahden Uimaseura FIN 01:26,30   
  6. (10227) Hart, Larry A. 1912 Baylor/Lone Star Masters USA 01:35,65   
--- 
   (12158) Mazza, Oscar Augustin 1912 Asociacion Rosarina de Nadadores Masters ARG  d.n.s.  
   
    
  age group 80 
  1. (15834) Minnich, Walter 1919 SG Frankfurt GER 00:48,29   
  2. (10559) Vieira da Rosa, Aldo 1917 Rinconada USA 00:49,51   
  3. (16864) Bryne, Sverre 1919 Oslo Idrettslag NOR 00:52,41   
  4. (12208) Ingmo, Lennart 1919 SOIK Hellas SWE 00:55,97   
  5. (15377) Windel, Willi 1918 SG Lübeck GER 00:58,04   
  6. (12108) Arakawa, Takeo 1920 Hakuyo S JPN 00:59,45   
  7. (16259) Rechtberger, Johann 1917 Schwimmunion Hall AUT 01:00,50   
  8. (11120) Preiner, Josef 1916 BSV München GER 01:01,69   
--- 
   (11154) Silva, Sebastiao L.C.e 1919 Esporte Clube Pinheiros BRA  d.n.s.  
   
    
  age group 75 
  1. (11852) Orlando, Ernesto Andre´s 1925 Los Dorados ARG 00:41,22   
  2. (13571) Tajima, Toshi 1925 KSC OTORI WINGS S.S. JPN 00:41,39   
  3. (10738) Greenberg, Barton 1924 Omaha Masters USA 00:42,64   
  4. (11737) Pfersdorff, Robert 1924 1. SV Blau - Weiß Pirmasens GER 00:44,36   
  5. (12596) Bungeroth, Herbert 1924 SG Neuss GER 00:45,76   
  6. (13747) Lopez Alonso, Emilio Rafael 1923 Circulo de la Fuerza Aerea ARG 00:47,21   
  7. (10557) Geburzi, Ludwig 1921 Schwimm-Verein-Heiligenstadt 21 e.V. GER 00:48,32   
  8. (14881) Braun, Hans Werner Kurt 1924 BSV Medizin Marzahn 1990 e.V. GER 00:48,86   
  9. (15342) Stockhausen, Rolf 1924 Wasserfreunde Wuppertal GER 00:48,87   
  10. (14818) Bergner, Ralph 1924 SV-BSG Hintereben GER 00:49,49   
  11. (10367) Brainin, Abrasha 1922 St.Petersburg Masters USA 00:52,54   
  12. (10206) Avery, Richard 1923 St.Petersburg Masters USA 00:54,02   
  13. (14054) Sota, Kozo 1925 Izumo Orochi SC JPN 00:54,06   
  14. (13084) Travis, Harry 1922 Camden Swiss Cottage GBR 00:54,42   
  15. (17406) Gharbo, Samir 1925 Egypt Masters EGY 00:55,82   
  16. (10591) Bominaar, Ad 1923 De Futen NED 00:56,12   
  17. (16789) Stene, Fridtjov 1922 Haldens Svömmeklub's Masters NOR 00:57,05   
  18. (12416) Jirouch, Ludwig 1923 1. LSK-Heindl AUT 01:02,35   
  19. (14065) Shibata, Kaoru 1925 Tobu Utsunomiya JPN 01:07,04   
  20. (12218) Sundelius, Ove 1921 SOIK Hellas SWE 01:13,65   
--- 
   (11526) Wang, Chin-Lu 1924 Chinese Taipei Swimming Club TPE  d.n.s.  
   
    
  age group 70 
  1. (10357) Urstadt, Charles 1928 Connecticut Masters USA 00:42,54   
  2. (14365) Lysell, Johnny 1930 Malmö Kappsimningsklubb SWE 00:42,60   
  3. (10614) Rosencrantz, Jost 1930 SSG Heilbronn GER 00:43,01   
  4. (10694) Gainsford, J. Ronald 1929 Allegheny Mountain Ass. Masters USA 00:43,42   
  5. (14382) Hudec, Karel 1927 PVK Brno CZE 00:43,83   
  6. (11561) Nishizawa, Mitsuo 1929 Nittetsu Dainichi JPN 00:44,09   
  7. (12819) Krause, Werner 1928 Männer-Schwimm-Verein München 1903 GER 00:44,10   
  8. (11464) Motion, James 1930 Motherwell Mastras GBR 00:44,59   
  8. (17407) Ayoub, Salah 1929 Egypt Masters EGY 00:44,59   
  10. (15847) Gomes, Leonel De Sousa 1930 Inatel/Por POR 00:44,94   
  11. (10678) Monne´, John 1930 Algonquin Aquatic Club CAN 00:45,62   
  11. (13035) Worring, Franz 1929 Langenberger Schwimmverein GER 00:45,62   
  13. (13689) Assmann, Werner 1927 Freie Schwimmer Düsseldorf GER 00:45,90   
  14. (13427) Salonen, Esko 1926 Turun Uimaseura FIN 00:45,95   
  15. (15383) Hayashi, Takashi 1929 CFC Issha JPN 00:46,85   
  16. (13237) Wagner, Dr. Gerhard 1927 TV Memmingen GER 00:47,77   
  17. (13244) Wollsdorf, Dr. Friedrich 1929 TV Memmingen GER 00:50,48   
  18. (12516) Blöchl, Anton 1928 TSV 1862 Bad Reichenhall GER 00:51,59   
  19. (15402) Washida, Sumihiko 1930 Sports City Aichi JPN 00:51,80   
  20. (12756) Zittner, Helmut 1930 Männer-Schwimm-Verein München 1903 GER 00:51,95   
  21. (10503) Hertel, Gerhard 1928 SV 04 Zwickau GER 00:52,67   
  22. (11967) Bagatta, Piero Umberto 1929 Societa Canottieri Milano ITA 00:54,44   
  23. (11938) Martins, Lynaldo Carvalho 1926 Rio Masters BRA 00:54,58   
  24. (16393) Lopes, Jos 1929 Nijlense Zwemclub BEL 00:55,85   
  25. (13575) von Gradulewski, Robert 1930 1.Vilsbiburger SC GER 00:56,46   
  26. (10299) Facanha, Ayrton 1927 Masters Ceará BRA 00:58,45   
  27. (12513) Schöndorfer, Georg 1928 TSV 1862 Bad Reichenhall GER 00:59,60   
  28. (17149) Reynders, John 1930 Salto Kaunas LTU 01:00,62   
--- 
   (11210) Moss, Charles J. 1928 Michigan Masters USA  d.n.s.  
   
   (11067) Mac Donald, Robert 1928 Florida Maverick Masters USA 00:43,28 disqu.  
   GA - False start. 
    
  age group 65 
  1. (12331) Sanguily, Manuel 1933 Connecticut Masters USA 00:37,22   
  2. (11769) Müller, Werner 1933 Ludwigshafener Schwimmverein 07 e.V. GER 00:37,72   
  3. (17281) Sibbille, Claude 1935 CN Coutances FRA 00:38,41   
  4. (11058) Goebel, Hans-Joachim 1935 SGS Hannover GER 00:39,61   
  5. (14342) Svozil, Vitezslav 1933 PVK Brno CZE 00:39,79   
  6. (11417) Van Ess, Rudolf 1933 Startgemeinschaft Remscheid GER 00:39,90   
  7. (15930) Tröger, Hans-Joachim 1935 SC Wasserfreunde München GER 00:40,09   
  8. (13663) Lemcke, Hartmut 1935 SGS Berlin GER 00:40,61   
  9. (14038) Sato, Kensuke 1935 Hakuyo S JPN 00:41,15   
  10. (15005) Hirose, Akiji 1933 Kyoto Terrsa Fitness Club JPN 00:41,33   
  11. (16227) Ahlemann,Dr., Günther 1933 HSG DHfK Leipzig e.V. GER 00:41,57   
  12. (10039) Röhner, Karl 1933 SSV Blau - Weiß Gersdorf GER 00:41,93   
  13. (12519) Enghofer, Otmar 1932 TSV 1862 Bad Reichenhall GER 00:42,31   
  14. (12704) Kosbab, Heinrich 1931 SC Heppenheim 1949 e.V. GER 00:42,33   
  15. (14559) Stützel, Paul 1935 SG Landau-Offenbach GER 00:42,82   
  16. (14937) Schmidbauer, Ulrich 1935 SV Dachau GER 00:43,04   
  17. (16264) Reihs, Bruno 1934 Wasserfreunde Brandenburg e.V. GER 00:43,17   
  18. (11416) Bickel, Manfred 1931 Startgemeinschaft Remscheid GER 00:43,39   
  19. (15842) Nunes, Lindberg 1932 Inatel/Por POR 00:44,00   
  20. (10773) Ahrens, Dieter 1933 MTV Goslar GER 00:44,28   
  21. (13183) Koopmann, Jürgen , Dr. 1932 SC Neustadt / Weinstraße GER 00:44,39   
  22. (16314) Fischer, Manfred 1933 SV Blau-Weiss Bochum 1896 e.V. GER 00:44,56   
  23. (14702) Rainer, Fritz 1931 Schwimmunion Hall AUT 00:44,98   
  24. (14202) Sporn, Peter 1933 SG Chemie Zeitz GER 00:45,17   
  25. (15397) Ohashi, Akira 1933 Handa Masters JPN 00:45,19   
  26. (14827) Blings, Paul 1933 SSV Trier GER 00:45,49   
  27. (11514) Schulz, Hans 1934 Volkstümlicher Wassersport Mannheim e.V. GER 00:46,16   
  28. (11162) Kobayashi, Masao 1931 Narita Sui Ai (Jn Nart) JPN 00:46,30   
  29. (10638) Bracke, Christian 1934 TSV 1864 Schleswig GER 00:46,46   
  30. (12497) Ufertinger, Franz 1932 TSV 1862 Bad Reichenhall GER 00:46,65   
  31. (14665) Matsuno, Nagayoshi 1934 Pasio Yao JPN 00:47,17   
  32. (14792) Kunzig, Alfred 1932 Schwimmfreunde Unna GER 00:47,38   
  33. (16342) Steinbrecher, Hans 1933 SC Poseidon Berlin GER 00:47,39   
  34. (13926) Schwäkendiek, Gerd 1932 1. Stuttgarter Amateur SK 1893 GER 00:47,42   
  35. (10499) Langer, Heinz 1934 SV 04 Zwickau GER 00:47,47   
  36. (14384) Toth, Jan 1935 PVK Brno CZE 00:47,62   
  37. (17409) Kamal, Ahmed Fouad 1933 Egypt Masters EGY 00:47,74   
  38. (11707) Howell, Neil 1932 Halesworth Dolphins GBR 00:48,45   
  39. (15931) Jensenak, Egon 1935 SC Wasserfreunde München GER 00:48,61   
  40. (12167) Snick, Jan 1932 Antwerpse Zwemclub Scaldis BEL 00:48,75   
  41. (12862) Munoz, Jose Luis 1935 IMSS,Mexico MEX 00:49,81   
  42. (10274) Stak, Friedhelm 1935 S.V.Neptun Herne GER 00:49,99   
  43. (17408) Hallouda, Awad Mokhtar 1931 Egypt Masters EGY 00:50,68   
  44. (15394) Kushida, Junzo 1933 Nagoya SC JPN 00:50,74   
  45. (11145) Knowles, Colin 1934 NOFIO Cymru GBR 00:50,86   
  46. (11591) Coulter, Robert G. 1933 Swim Florida Masters USA 00:51,37   
  47. (14061) Miyanga, Akio 1931 Itoman Yokohama JPN 00:53,60   
  48. (14036) Saiki, Ichiro 1933 Takaido SC JPN 00:54,23   
  49. (13476) Marques, Oracy Joao 1933 Clube Curitibano BRA 00:55,49   
  50. (13149) Menendez, Bernard 1933 Mouettes de Paris FRA 00:55,50   
  51. (12527) Lopez Perez, Eduardo 1935 Real Club Victoria - 736 ESP 00:58,78   
--- 
   (10207) Walker, Thomas 1935 City of Chester GBR  d.n.s.  
   
    
  age group 60 
  1. (14720) Osaki, Yoshihiko 1939 ST Masters Kansai JPN 00:35,03   
  2. (15501) Fábián, Béla 1937 Budapest Senior HUN 00:37,05   
  3. (12678) Tutepastell, Rolf 1936 Erster Offenbacher Schwimmclub GER 00:37,33   
  4. (11761) Zimmermann, Jürgen 1939 VFK Blau - Weiß Leipzig 1892 e.V. GER 00:38,01   
  5. (13067) Gottschalk, Werner 1937 Uni-SV Halle/S. GER 00:38,07   
  6. (13469) Schmah, Günter 1938 SG Mainz GER 00:38,16   
  7. (15932) Götz, Richard 1939 SC Wasserfreunde München GER 00:38,20   
  8. (13650) Wünsche, Bernd 1938 SGS Berlin GER 00:38,33   
  9. (10239) Clarke, Stanley 1938 Romford Town S.C. GBR 00:38,52   
  10. (14066) Yamashita, Akira 1939 Takamatsu SC JPN 00:38,56   
  11. (14203) Boknecht, Heinz 1938 TSV Quakenbrueck GER 00:39,02   
  12. (12682) Krueger, James 1938 The Olympic Club USA 00:39,07   
  13. (11856) Schönhaar, Roland 1936 SSG Heidenheim GER 00:39,32   
  14. (15942) Schuh, Lothar 1938 SC Wasserfreunde München GER 00:39,35   
  15. (11803) Drebenstedt, Henning, Dr. 1937 SSF Bonn GER 00:39,48   
  16. (15929) Reichelt, Hans 1936 SC Wasserfreunde München GER 00:39,51   
  17. (15495) Krasznai, Róbert 1940 Budapest Senior HUN 00:39,75   
  18. (13908) Allmacher, Timm 1940 SSV "Hellas" Emmerich 1921 e.V. GER 00:39,98   
  19. (17252) Seffert, Klaus 1940 Berliner Schwimmclub Delphin GER 00:39,99   
  20. (13972) Jager, Ernst 1937 SSV Schrobenhausen GER 00:40,07   
  21. (11801) Ewald, Wolfgang 1936 SSF Bonn GER 00:40,24   
  22. (16212) Pfletschinger, Peter 1938 TV Plochingen GER 00:40,49   
  23. (11515) Schultze, Detlef W. 1937 Esporte Clube Pinheiros BRA 00:40,51   
  24. (13877) Burkowsky, Wolfgang 1937 SG Dortmund GER 00:40,64   
  25. (13397) Schilling, KLaus Dieter 1940 AMTV-Hamburg GER 00:40,69   
  26. (12904) Reid, Walt 1940 Pacific Northwest Aquatics USA 00:40,83   
  27. (10295) Schrader, Gerhard 1938 Masters Ceará BRA 00:41,07   
  28. (17321) Gebhardt, Günther 1938 SV Chemie Zwickau GER 00:41,08   
  29. (15444) Kemmler, Paul J. 1939 TKJ Sarsstedt GER 00:41,31   
  29. (13126) Oertel, Heinz 1937 SV Senftenberg GER 00:41,31   
  31. (12817) Lechner, Werner 1940 Männer-Schwimm-Verein München 1903 GER 00:41,41   
  32. (12216) Forslund, Erik 1937 SOIK Hellas SWE 00:41,81   
  32. (11958) Menzel, Manfred 1936 Guetersloher SV GER 00:41,81   
  34. (17036) Lagrave, Jean, 1937 Nantes ASPTT Natation FRA 00:41,85   
  35. (13621) Benzing, Willi 1937 SSC Schwenningen GER 00:41,98   
  36. (10772) Grösser, Herbert 1940 MTV Goslar GER 00:42,08   
  37. (13885) Weber, Dietrich 1938 OSC Bremerhaven GER 00:42,18   
  37. (10590) Bloemen, Joseph 1936 Old Dutch NED 00:42,18   
  39. (12781) Przytulla, Horst 1940 Männer-Schwimm-Verein München 1903 GER 00:42,43   
  40. (12006) Cavalcanti Rocha da, Alberto 1939 Rio Masters BRA 00:42,46   
  41. (14244) Carl, Guenter 1940 SG Celler Land GER 00:42,67   
  42. (12003) Coimbra, Roberto Monteiro 1938 Rio Masters BRA 00:42,76   
  43. (10286) Tsubaki, Kazaki 1937 Smile Nakamozu JPN 00:43,10   
  44. (16346) Rose, Klaus 1937 SC Poseidon Berlin GER 00:43,24   
  45. (12075) Gore, Derek 1940 Chelmsford Swimming Club GBR 00:43,61   
  46. (16148) Arnold, Karlheinz 1938 SC Chemnitz 1892 GER 00:43,82   
  47. (10122) Merkel, Dr., Manfred 1937 Würselener Schwimm-Club e.V. GER 00:44,16   
  48. (16480) Sarnowski, Lech 1938 TS Olimpia Poznan POL 00:44,22   
  49. (10042) Thomas, Bert 1936 Taupo NZL 00:44,31   
  49. (10923) Mackie, Dan 1937 Burlington Masters' Swim Club CAN 00:44,31   
  51. (16878) Hawkins, S. Robin 1937 City of Canterbury GBR 00:44,60   
  52. (17411) Elguindi, Fathi 1939 Egypt Masters EGY 00:44,61   
  53. (17152) Rademaker, Herman Hendrik 1936 De Dolfyn-Amsterdam NED 00:45,01   
  54. (11927) Moore, Terry 1938 Wisbech Swimming Club GBR 00:45,52   
  55. (13286) Witkowski, Tadevsz 1937 Masters Opole POL 00:45,60   
  56. (11719) Krüger, Klaus 1940 Köpeniker Sportverein Ajax GER 00:45,90   
  57. (13324) Danilo, Benevides 1937 Academia 4*1 Fiat Milano BRA 00:46,63   
  58. (11638) Lehr, Rainer 1938 Dürener TV 1847 e.V. GER 00:47,16   
  59. (14692) Bauer, Frank 1939 Ceps Dinan Armor FRA 00:47,32   
  60. (13173) Niehoff, Peter 1936 SG Wiste GER 00:47,63   
  61. (15379) Michels, Klaus 1938 SG Lübeck GER 00:49,24   
  62. (11196) van Damme, Henri 1939 Lokerse Zwemvereniging BEL 00:49,50   
  63. (16343) Hoffmann, Klaus-Dieter 1939 SC Poseidon Berlin GER 00:49,82   
  64. (15825) Sulane, Ennik 1938 U-Club / Talllinn EST 00:50,00   
  65. (11350) Tersteeg, Ad 1939 Old Dutch NED 00:54,68   
  66. (15130) Manso Marrero, Juan Jose 1939 Tenerife Master ESP 00:58,68   
--- 
   (12228) Starkov, Alexandre 1938 Astrakhan Masters RUS  d.n.s.  
   
   (14736) Manczak, Adam 1939 K.S. Astoria Masters POL 00:44,09 disqu.  
   GA - False start. 
    
  age group 55 
  1. (13420) Kostitsyn, Albert 1942 Helsingin Uimazit FIN 00:34,66   
  2. (12676) Frost, Kenneth A. Jr. 1944 Tamalpais Aquatic Masters USA 00:35,33   
  3. (16177) Katzur, Klaus 1943 SC Chemnitz 1892 GER 00:35,64   
  4. (12836) Gitter, Rolf 1943 Männer-Schwimm-Verein München 1903 GER 00:35,93   
  5. (13423) Kirjavainen, Einari 1942 Swimming Jyvaskyla FIN 00:36,06   
  6. (13948) Dornick, Hans 1945 SC Humboldt - Uni Berlin GER 00:36,08   
  7. (14460) Pejsa, Pavel 1944 Bohemians Prague CZE 00:36,41   
  8. (15060) Shefa, Gershon 1943 M.G.H.Master Givat Haaim ISR 00:36,42   
  9. (10180) Jones, Christopher 1943 Haywards Heath S.C, GBR 00:36,65   
  10. (11554) Kra´l, Cyril 1943 SG Leonberg-Renningen GER 00:36,72   
  11. (14273) Lorenz, Bernd 1942 1. Schwimmclub Greiz GER 00:37,01   
  12. (10167) Filippous, Boris 1943 Seversk - Masters RUS 00:37,31   
  13. (13874) Opitz, Rainer 1942 SG Dortmund GER 00:37,58   
  14. (15473) Buczkowski, Wladyslaw 1942 Wroclaw Swimming Ass. POL 00:37,77   
  15. (12170) Kroner, Matthias 1943 SOIK Hellas SWE 00:38,08   
  16. (10025) Frings, Walter 1942 Würselener Schwimm-Club e.V. GER 00:38,26   
  17. (14212) Bremer, Holger 1945 TSV Eintracht Hittfeld GER 00:38,28   
  18. (14270) Petz, Siegfried 1944 1. Schwimmclub Greiz GER 00:38,57   
  19. (17280) Madelénat, Jean-Paul 1941 CN Coutances FRA 00:38,60   
  19. (12485) Allmacher, Gerd 1942 TSV 1860 Ansbach GER 00:38,60   
  21. (15190) Blane, Robert 1945 Nottingham SC GBR 00:38,62   
  22. (10222) Pelissier, Jim 1944 Minnesota Masters Swim Club USA 00:38,88   
  23. (15487) Filep, Aladár 1944 Budapest Senior HUN 00:38,94   
  24. (17260) Tegeler, Norbert 1943 SG Essen GER 00:39,02   
  25. (12786) Odkolek, Karl 1941 Männer-Schwimm-Verein München 1903 GER 00:39,09   
  26. (13998) Petersen, John W. 1945 Old Edwardian Master RSA 00:39,10   
  27. (11742) Hokkanen, Matti J. 1945 S.C. Pinguiinit FIN 00:39,30   
  28. (13452) Olson, Robert 1944 TAM USA 00:39,32   
  29. (13917) Dall, Hans 1942 SC Humboldt - Uni Berlin GER 00:39,77   
  30. (12740) Engelbrecht, Olaf 1944 Männer-Schwimm-Verein München 1903 GER 00:39,81   
  31. (15403) Yamanami, Koichi 1944 Nagoya SC JPN 00:39,90   
  32. (11212) Elder, James 1943 The Olympic Club USA 00:39,94   
  33. (11278) Abbass, Bernhard 1944 Wilhelmshavener SSV GER 00:40,11   
  34. (14878) Eisenmann, Walter 1943 SG Frankenhöhe GER 00:40,26   
  35. (14381) Pokorny, Frantisek 1941 PVK Brno CZE 00:40,27   
  36. (10037) Schmeißer, Günter 1942 SSV Blau - Weiß Gersdorf GER 00:40,29   
  36. (10347) van Scoyk, Jonathan 1945 Daland Swim School Masters USA 00:40,29   
  38. (16239) Jocher, Werner 1942 TSV Schongau GER 00:40,91   
  39. (15453) Krug, Ulrich 1945 1. SSV Ingelheim 1966 e.V. GER 00:40,99   
  40. (14793) Blauert, Hans-Joachim 1945 Köpeniker Sportverein Ajax GER 00:41,02   
  41. (14971) Frorath, Gerd 1943 SSF Bonn GER 00:41,09   
  42. (12607) Pisetta, Giorgio 1945 Rari Nantes Trento ITA 00:41,18   
  43. (15215) Karwowski, Marek 1945 Masters Chelm GER 00:41,33   
  44. (14204) Motz, Friedrich 1943 SG Chemie Zeitz GER 00:41,40   
  45. (17262) Prasse, Stephan 1944 WSG Jena-Lobeda GER 00:41,42   
  46. (15287) Benedetti, Gianpaolo 1941 CPS Libertas Merate ITA 00:42,69   
  47. (14205) Reumann, Winfried 1944 TSV Quakenbrueck GER 00:42,83   
  48. (14468) Puvonka, Jaroslav 1941 Bohemians Prague CZE 00:43,00   
  49. (11282) Starkmann, Georg 1943 TG Höchberg Schwimmen e.V. GER 00:43,01   
  50. (10683) Ingham, Peter 1944 Rotherham Metro GBR 00:43,04   
  51. (15240) Marmiroli, Sergio 1943 Reggiana Nuoto ITA 00:43,20   
  52. (10174) Griebenow, Gerhard 1943 Region of Waterloo Swim Club CAN 00:43,21   
  53. (10717) Ledgard, Walter 1945 Peru Masters PER 00:43,26   
  54. (13054) Kolbe, Horst 1941 DJK Sportbund Regensburg GER 00:43,63   
  55. (14564) Conversi, Gianfranco 1941 Master Nuoto Jonio ITA 00:43,71   
  56. (17076) Ricordeau, Luc 1941 Association Coueron Natation FRA 00:43,76   
  57. (14507) Golik, Janusz 1941 Masters Chelm GER 00:44,07   
  58. (10727) Juhala, Richard H. 1943 United States Masters Swimming USA 00:44,11   
  59. (13601) Serra Olivet, Jose 1944 Gimnas Gimbe ESP 00:44,64   
  60. (13873) Matthiesen, Hans - Joachim 1942 Schwimmverein Wiking Kiel GER 00:44,81   
  61. (16228) Schmidt, John, Jay 1941 Gold Coast Masters USA 00:45,27   
  62. (12887) Vennewald, Werner 1941 SG Oelde GER 00:45,36   
  63. (12110) Hirokawa, Fujio 1941 Hakuyo S JPN 00:45,37   
  64. (17316) Stephan, Fred 1945 SG HH West GER 00:45,54   
  65. (13719) Stranna, Ulf 1945 Linköpings Allmänna Sim Sällsk SWE 00:46,25   
  66. (13921) Ulmer, Rolf 1944 1. Stuttgarter Amateur SK 1893 GER 00:46,35   
  67. (12210) Persson, Kennerth 1945 SOIK Hellas SWE 00:46,76   
  68. (15129) Hietanen, Tenho 1944 S.C. Pinguiinit FIN 00:47,02   
  69. (15446) Karbe, Siegfried 1943 1. SSV Ingelheim 1966 e.V. GER 00:47,83   
  70. (13280) Baudisz, Macies 1942 Masters Opole POL 00:47,90   
  71. (11307) Frogley, Chris 1943 Gold Coast Masters USA 00:48,09   
--- 
   (18132) Antal, Locskai 1942 Arpad Fürdö Bekescsaba HUN  d.n.s.  
   
   (16003) Pezcoller, Alessio 1944 CSI Trento Nuoto ITA 00:48,55 disqu.  
   GA - False start. 
    
  age group 50 
  1. (13834) Strand, Robert 1946 The Olympic Club USA 00:33,80   
  1. (12847) Janßen, Wolfgang 1950 Oldenburger SV GER 00:33,80   
  3. (10166) Liron, John 1948 Jersey Tilers GBR 00:34,35   
  4. (11751) Preiner, Gerhard 1949 SV Wacker Burghausen GER 00:34,48   
  5. (12958) Amaral, Celio 1949 Amaral Masters BRA 00:35,08   
  6. (13711) Sicot, Jacques 1948 Transnage Caraibe FRA 00:35,09   
  7. (17161) Starzec, Christophe 1950 Racing Club de France FRA 00:35,32   
  8. (12833) Gruber, Herbert 1946 Männer-Schwimm-Verein München 1903 GER 00:35,33   
  9. (10685) Allman, Larry 1948 Leysin Natation SUI 00:35,37   
  10. (16137) Fagundes, Luiz-Antonio Lopes 1950 Competition BRA 00:35,38   
  11. (15613) Königshofen, Ralf 1950 SG Neuss GER 00:35,40   
  12. (15816) Luige, Aksel 1949 U-Club / Talllinn EST 00:35,69   
  13. (11362) Hawkins, Roger L 1948 Gold Coast Masters USA 00:35,90   
  14. (17415) Attia, Gharib 1948 Egypt Masters EGY 00:36,02   
  15. (11553) Mok, Yun Cheung David 1950 Associacao de Natacao de Macau MAC 00:36,14   
  15. (13318) Zehr, Manfred 1949 SG-Regio-Freiburg GER 00:36,14   
  17. (14595) Thurmond, Ernest 1949 Daland Swim School Masters USA 00:36,76   
  18. (16381) Daisenberger, Karl-Heinz 1949 Regensburger Turnerschaft GER 00:36,79   
  19. (15485) Lenkei, Ferenc 1946 Budapest Senior HUN 00:36,87   
  20. (10629) Vazmina, Rudy 1950 Ymca-San Juan PUR 00:36,93   
  21. (13733) Forelli, Alberto Marcelo 1946 Circulo de la Fuerza Aerea ARG 00:37,18   
  22. (11098) Stoney, Frank 1950 Heart of England GBR 00:37,46   
  23. (17200) Audouard, Patrick 1949 Cercle des Nageurs de Marseille FRA 00:37,53   
  24. (11603) Mikulcak, Ulrich 1950 SV Fortuna Auerbach/Vogtland GER 00:37,57   
  25. (14002) Grüters, Werner 1948 Mönchengladbacher SV GER 00:37,67   
  26. (11138) Morche, Ulrich-Utz 1946 Schwimm-Club Seevetal GER 00:37,83   
  27. (13283) Ciupek, Jozef 1946 Masters Opole POL 00:37,84   
  28. (15482) Abosi, János 1947 Budapest Senior HUN 00:37,90   
  29. (11889) Niederberger, Karl 1947 SSG Heidenheim GER 00:37,91   
  30. (14461) Jezek, Jaroslav 1950 SK Radbuza Plzew CZE 00:37,99   
  31. (13361) Bolyai, Istvan 1947 Longchamp Brussels BEL 00:38,15   
  32. (10476) Williams, Richard 1949 Toowoomba Masters Aussi (Q.T.W.) AUS 00:38,28   
  33. (17347) Pfeffer, Klaus 1947 Kultur- und Sport-Club Straußberg GER 00:38,39   
  34. (13594) Sicia, Alberto 1946 DDS S.V.I ITA 00:38,43   
  35. (13611) Höhn, Bernd-Robert 1946 SC Delphin Ingolstadt GER 00:38,45   
  36. (14332) Povolny, Jiri 1947 VSK Univerzita Brno CZE 00:38,54   
  37. (15477) Mihalik, Géza 1949 Budapest Senior HUN 00:38,84   
  38. (11748) Urwin, Paul Anthony 1950 Saltburn and Marske ASC. GBR 00:38,89   
  39. (14685) Wolniewicz, Mieczyslaw 1949 TS Olimpia Poznan POL 00:38,92   
  40. (13024) Kaiser, Jürgen 1947 SV Bitterfeld GER 00:38,97   
  41. (14334) Zizka, Jiri 1947 VSK Univerzita Brno CZE 00:39,03   
  42. (10358) Marzulli, Pat 1948 St.Petersburg Masters USA 00:39,05   
  43. (12097) Delgado, L.Arturo 1947 Federacion Mexicana de Natacion MEX 00:39,12   
  44. (13872) Köbe, Hans 1946 OSC Bremerhaven GER 00:39,16   
  45. (14566) Günther, Alfred 1949 SG Landau-Offenbach GER 00:39,21   
  46. (16730) Eckert, Winfried 1947 TSV Erding 1862 e.V. GER 00:39,31   
  47. (14572) Wolgemuth, Pedro 1946 Club Athletico Temperley ARG 00:39,37   
  48. (11359) Buijs, Gerrit 1948 SZC (Schiedam) NED 00:39,38   
  49. (11451) Dejaco, Stephan 1949 SSV Brixen ITA 00:39,50   
  50. (15511) Gerhardt, Hans-Peter 1948 Post-SV Leipzig e.V GER 00:39,63   
  51. (17416) Hassan, Ali 1949 Egypt Masters EGY 00:39,74   
  52. (16326) Lux, Norbert 1946 SC Poseidon Berlin GER 00:39,94   
  53. (10810) Endo, Haruto 1949 Ogori Swimming School JPN 00:40,00   
  54. (12718) Sobeck, Horst 1948 SSG Filder-Neckar-Teck GER 00:40,05   
  55. (15357) Bernstein, Frank 1950 TUS Altwarmbuechen GER 00:40,06   
  56. (14896) Achilles, Johannes 1950 1. WV Wunstorf GER 00:40,48   
  57. (13059) Gruber, Uwe 1948 DJK Sportbund Regensburg GER 00:40,58   
  58. (12522) Bührmann, Robert 1947 TSV 1862 Bad Reichenhall GER 00:40,63   
  59. (13133) Just, Udo 1948 SV Senftenberg GER 00:40,75   
  60. (10203) Dinev, Dobri 1947 MADD - Quebec CAN 00:40,79   
  60. (11714) Giudiceandrea, Bonifacio 1950 CSI Trento Nuoto ITA 00:40,79   
  62. (16655) Nielsen, Bent 1947 Lillerud SK DEN 00:41,14   
  63. (12914) Vogt, Peter 1948 Waspo-Herringen GER 00:41,40   
  64. (12821) Kolb,Dr., Florian 1946 Männer-Schwimm-Verein München 1903 GER 00:41,52   
  65. (15355) Dembowski, Dieter 1947 TUS Altwarmbuechen GER 00:41,66   
  66. (11295) Beijleveld, Willem 1947 AZ&PC Amersfoort NED 00:41,72   
  67. (13287) Urbaniak, Mirostan 1946 Masters Opole POL 00:41,92   
  68. (13614) Gebauer, Eckehard 1950 SC Delphin Ingolstadt GER 00:41,96   
  69. (16988) Machum Turner, Eric Rhys 1948 Vikingos VEN 00:42,34   
  70. (16644) Aagaard, Kaj 1946 TIK DEN 00:42,69   
  71. (17034) Le Roux, Jean-Jaques 1946 AS Omni Trappiste NATA FRA 00:42,99   
  72. (13578) Takacs, Laszlo 1949 Delfin SC HUN 00:43,07   
  73. (17288) Loas, Gilles 1948 C.C. Beaumont FRA 00:43,27   
  74. (16691) Chwalczuk, Waldemar 1949 Akwawit Leszno POL 00:44,03   
  75. (13265) Considine, Michael 1946 Ennis Swimming Club IRL 00:44,16   
  76. (10668) Pons, Gianpiero 1949 Genova Nuoto ITA 00:44,46   
  77. (11450) Kiebacher, Vinzenz Paul 1948 SSV Brixen ITA 00:44,78   
  78. (14106) Omori, Keizo 1947 Ryoyu JPN 00:45,10   
  79. (13801) Italiano, Emilio 1947 T.N.T. Cremona ITA 00:45,66   
  80. (13285) Buschmann, Wactan 1948 Masters Opole POL 00:47,04   
--- 
   (15481) Balásy, Péter 1947 Budapest Senior HUN  d.n.s.  
   
   (11423) Du Toit, Francois 1947 Cape Town Masters Swimming Club RSA 00:37,62 disqu.  
   GA - False start. 
    
  age group 45 
  1. (11363) Paehr, Thomas 1955 SV Langenhagen 71 GER 00:31,70   
  2. (11432) Shead, Timothy M. 1952 Cape Town Masters Swimming Club RSA 00:32,77   
  3. (12585) Boretto, Armando 1952 Jockey Club Cordoba ARG 00:33,35   
  4. (12248) Lipetski, Vladimir 1955 Troyka Moscow RUS 00:33,38   
  5. (15814) Batistsev, Aleksandr 1953 Maardu EST 00:33,76   
  6. (15326) Arndt, Uwe 1955 SG Einheit Rathenow GER 00:34,05   
  7. (11838) Salcedo, Gustavo 1952 Acuatica Nelson Vargas MEX 00:34,25   
  8. (10093) Van Boer, Eric 1954 Rolling Hills Mud Sharks USA 00:34,38   
  9. (12181) Hummel, Hartmut 1954 ETSV Lauda GER 00:34,42   
  10. (13889) Cawood, Anthony 1952 Coelacanth RSA 00:34,52   
  11. (14974) Platz, Michael, Dr. 1955 TSV Schongau GER 00:34,53   
  12. (10570) Hond, Ronald 1954 De Amstel NED 00:34,65   
  13. (10414) Silva, Carlos Roberto 1954 Rio Masters BRA 00:34,71   
  14. (15294) Hartung, Karl-Heinz 1952 Mettmanner TV GER 00:34,86   
  15. (16268) Korner, Dale Edward 1952 OHIO Masters USA 00:34,97   
  16. (13868) Syberg, Bernd 1954 SG Dortmund GER 00:35,20   
  16. (13943) Schallon, Ralph 1954 Plan-Les-Ouates SUI 00:35,20   
  18. (10920) Bakale, Emile Bienvenu 1952 Club des Dauphins CGO 00:35,28   
  19. (12089) Stentella, Marco 1955 Aquatic Forum Roma ITA 00:35,29   
  20. (13209) Migliori, Roberto 1955 A.S. Europa '92 ITA 00:35,39   
  21. (15529) Bernardini, Sergio 1955 Piacenza Nuoto Club ITA 00:35,41   
  22. (13894) Dombrovski, Viktor 1955 DJK Würzburg GER 00:36,00   
  23. (14762) Weber, Karl Heinz 1952 ATS Kulmbach GER 00:36,26   
  24. (11330) Pearson, Graham 1952 Gateshead & Wickham S.C. GBR 00:36,31   
  25. (15634) Steck, Stanley 1955 Alaska Masters Swimming USA 00:36,55   
  26. (16069) Lerke, Otto 1952 SV Region Stuttgart GER 00:36,67   
  27. (16873) Myrvang, Björn Ove 1952 Eidsvoll Svömmeklub NOR 00:36,70   
  28. (15575) Oczachowski, Marian 1955 Torunczyk Masters Torun POL 00:36,73   
  29. (16105) Nickerl, Siegfried 1954 SSG Pforzheim GER 00:36,79   
  29. (11259) Di-Cesare, Aldo 1955 Kelston Kingsman Master Swimmers NZL 00:36,79   
  31. (13994) Pietraszewski, Zbigniew 1955 Olimpia Masters Poznana POL 00:36,90   
  32. (15447) Kucher, Ewald 1954 TV Passau GER 00:36,93   
  33. (14447) Baier, Pavel 1954 Plavecky Klub Suitavy CZE 00:37,06   
  34. (11628) Mannke Dr., Jürgen 1955 SV Halle GER 00:37,12   
  34. (12742) Edler, Harald 1953 Männer-Schwimm-Verein München 1903 GER 00:37,12   
  36. (15259) Blaskov, Yavor 1955 Lulin - Sofia BUL 00:37,27   
  37. (12863) Mayerle, Jorge Herbert 1955 Amaral Masters BRA 00:37,28   
  38. (10714) Buse, Rollin 1953 Peru Masters PER 00:37,30   
  39. (10649) Stengel, Roland 1955 SC Wiking Herne GER 00:37,54   
  40. (10012) Soliman, Farid Fares 1953 Pointe Claire Masters Swim Club CAN 00:37,61   
  41. (14755) Fischer, Peter 1955 MTV Aalen GER 00:37,70   
  42. (13512) Koivisto, Hannu 1953 Vetehiseth FIN 00:37,74   
  43. (15718) Apicella, Antonio 1952 S.S. Folgore ITA 00:37,76   
  44. (17286) Mozzini, Louis 1955 Club Nautique du Val d´orge FRA 00:37,86   
  45. (10560) Mc Laughlin, William 1954 Alloa ASC GBR 00:37,97   
  46. (11890) Glunk, Hans 1955 SSG Heidenheim GER 00:38,16   
  47. (10124) Franzen, Wolfgang 1954 Würselener Schwimm-Club e.V. GER 00:38,20   
  48. (15378) Windel, Gerd 1955 SG Lübeck GER 00:38,32   
  49. (10075) Schmidt, Wolfgang 1951 S.G. Lübeck GER 00:38,44   
  50. (13418) Vallemaa, Ossi Albin 1954 Laaksolahden Viri Lavi FIN 00:38,46   
  51. (13881) Klotz, Gerhard 1952 SG Dortmund GER 00:38,56   
  52. (14257) Baldauf, Jürgen 1955 SV Blau-Weiß Lingen GER 00:38,57   
  53. (13715) Wennberg, Bertil 1952 Linköpings Allmänna Sim Sällsk SWE 00:38,64   
  54. (17264) Pohl, Eduard 1953 SV Chemie Zwickau GER 00:38,72   
  55. (17049) Turan, Eric 1954 Nantes ASPTT Natation FRA 00:38,74   
  56. (15199) Schäfer, Wolfram 1952 BSV Friesen 1895 e.V. GER 00:38,85   
  57. (16578) Gronlund, Ebbe 1951 Naestved DEN 00:39,01   
  58. (15985) Plotkowiak, Christoph 1954 Schwimmverein Mannheim GER 00:39,12   
  59. (13685) Dittrich, Bernt 1951 Hennefer TV GER 00:39,21   
  60. (17292) Renaudie, Francois 1952 Bordeaux Etudiants Club FRA 00:39,33   
  61. (17253) Kopetsch, Stephan 1952 Berliner Schwimmclub Delphin GER 00:39,60   
  62. (16596) Bahl, Henning 1951 Helsingor Swommeklub DEN 00:39,64   
  63. (10561) Boos, Brian 1953 Alloa ASC GBR 00:39,66   
  64. (17221) Quint, Charles 1951 AASS Natation 95 FRA 00:39,84   
  65. (12048) Willms, Claus 1951 TV Mengen GER 00:39,89   
  66. (15443) Vogel, Gundolf 1955 1. SSV Ingelheim 1966 e.V. GER 00:39,91   
  67. (14258) Boeck, Ottfried 1952 Wandsbeker Turnerbund von 1861 GER 00:40,08   
  68. (13355) Quick, Michael 1951 Rushmoor Royals S.C. GBR 00:40,11   
  69. (16034) Buzgo, Juraj 1954 Plavecky Klub Presov SLO 00:40,33   
  70. (15469) Swoboda, Hans 1951 Sport-Club Riesa GER 00:40,62   
  71. (16647) Christensen, Torsten 1954 VI 39 DEN 00:40,72   
  72. (13170) Pedersen, Michael 1954 SG Wiste GER 00:40,81   
  73. (14599) Kaivers, Georg 1951 TV Wittich GER 00:41,13   
  74. (11605) Brandt, Klaus 1951 TSV Barsinghausen GER 00:41,17   
  75. (13255) Kräntzer, Jürgen 1953 TB Wülfrath GER 00:41,52   
  76. (13158) Gallo, Vittorio 1951 Dopolavoroferroviario Nuoto Livorno ITA 00:41,57   
  77. (12101) Hayashi, Yoshi 1952 Hakuyo S JPN 00:42,17   
  78. (10754) Lunan, Paul Jeremy 1953 Southport GBR 00:42,31   
  79. (13389) De Miro, Gioseppe 1952 ASA Master Cinisello ITA 00:42,32   
  80. (11762) Stella, Klaus 1954 SG Oberhausen, DJK GER 00:42,59   
  81. (10666) Forno, Gilberto 1953 Genova Nuoto ITA 00:42,65   
  82. (16138) Bürkle, Manfred 1953 SSG Pforzheim GER 00:42,87   
  83. (17290) Capot, Jean-Jacques 1954 Bordeaux Etudiants Club FRA 00:43,36   
--- 
   (12027) Herretes, Francisco 1955 Centro Italiano Venezolano VEN  d.n.s.  
   
    
  age group 40 
  1. (12839) Ammer, Gerhard 1958 Männer-Schwimm-Verein München 1903 GER 00:30,51   
  2. (12173) Christiansen, Glen 1957 SOIK Hellas SWE 00:31,64   
  3. (14016) Fältman, Magnus 1959 IFK Lidingö SWE 00:31,68   
  4. (10103) Garside, Simon 1960 Borough of Kirklees GBR 00:31,98   
  5. (13817) Odriscoll, Anthony 1959 Heart of England GBR 00:32,11   
  6. (15606) Bruhn, Jürgen 1956 SG Bamberg GER 00:32,40   
  7. (10757) Khodko, Dimitri 1959 Algonquin Aquatic Club CAN 00:32,72   
  8. (14018) Oltner, Ronny 1956 IFK Lidingö SWE 00:33,32   
  9. (15489) Maiwald, Reinhard 1960 Post-SV Leipzig e.V GER 00:33,86   
  10. (10619) Meißner, Stephan 1960 BSV 92 GER 00:33,89   
  11. (14158) Hendrickson, John 1960 Olympic Club USA 00:34,08   
  12. (16738) Sochackyj Sochackyj, Glen 1956 Master Venezuela VEN 00:34,13   
  13. (10271) Syrett, Walter 1959 Pontypool GBR 00:34,29   
  14. (13393) Nowotny, Rainer 1959 TV Gunzenhausen GER 00:34,41   
  15. (12498) Höglauer, Manfred 1959 TSV 1862 Bad Reichenhall GER 00:34,55   
  16. (13572) Kramer, Ulrich 1956 1. Paderborner Schwimmverein von 1911 GER 00:34,79   
  17. (12076) Hunt, Nicholas 1956 Chelmsford Swimming Club GBR 00:34,91   
  18. (15344) Schlagmann, Andreas 1958 Wasserfreunde Wuppertal GER 00:34,94   
  19. (13947) Schulz, Ralf 1958 SC Humboldt - Uni Berlin GER 00:35,13   
  20. (13087) Pohl, Reinhold 1959 TSV 1850 Lindau GER 00:35,23   
  20. (14152) Polito, Edelto Silva 1958 Academia 4*1 Fiat Milano BRA 00:35,23   
  22. (10102) Brown, Kevan 1960 Borough of Kirklees GBR 00:35,24   
  23. (13967) Schmitz, Volker 1959 VFR Übach-Pahlenberg GER 00:35,35   
  23. (13156) Weskamp, Werner 1959 SG Mülheim GER 00:35,35   
  25. (15620) Singwald, Jürgen 1958 Eisenacher SSV GER 00:35,52   
  26. (14426) Valtr, Vaclav 1956 SK Spolchemie Usti/L. CZE 00:35,55   
  26. (16054) Rodriguez Goyera, Gerardo Emilio 1958 Club Athletico River Plate ARG 00:35,55   
  28. (12303) Haller, Heinz 1956 SC Thalwil SUI 00:35,73   
  29. (16572) Nordsted-Jorgensen, Jasper 1956 Naestved DEN 00:35,82   
  30. (12763) Soptirean, Louis 1956 Männer-Schwimm-Verein München 1903 GER 00:35,91   
  30. (12458) Yemelin, Volodymyz 1959 Beavers SC Kharkov UKR 00:35,91   
  32. (12597) Aldo, Pretto 1958 Rari Nantes Arezano ITA 00:35,95   
  33. (13161) Hermanns, Jürgen 1956 SC Neustadt / Weinstraße GER 00:35,99   
  34. (14241) Gackenholz, Hartmut 1956 SG Celler Land GER 00:36,02   
  35. (17215) Baigorri, Bruno 1960 Union St.-Bruno Bordeaux FRA 00:36,30   
  36. (10563) Romkes, Peter 1959 Luctor Middelburg NED 00:36,32   
  37. (13078) Steel, Robert 1958 Nottingham SC GBR 00:36,34   
  38. (17358) Ludolph, Thomas 1959 ESV Frankfurt/Oder 1948 GER 00:36,35   
  38. (14528) Helbing, Roland 1959 SV 1906 Gotha e.V. GER 00:36,35   
  40. (10283) Thomas, Wolfgang 1957 S.V.Neptun Herne GER 00:36,37   
  41. (14417) Dolecek, Petr 1959 SK Spolchemie Usti/L. CZE 00:36,42   
  42. (14816) Glas, Jürgen 1956 SV Preußen Berlin GER 00:36,45   
  42. (11178) Reeves, Paul Edward Puttenha 1958 Amakhosi RSA 00:36,45   
  44. (13311) Feja, Ralf 1959 1.SGV Mühlhausen GER 00:36,52   
  45. (10215) Raschke, Michael 1960 MTV Bad Pyrmont GER 00:36,56   
  46. (16899) Heyrodt, Bernd 1959 Gudensberger SG GER 00:36,70   
  47. (17263) Kutke, Ralf 1958 WSG Jena-Lobeda GER 00:36,76   
  48. (17029) Emmerich, Conny 1958 1.Koblenzer Schwimmverein 03 GER 00:37,09   
  49. (17066) Borderioux, Philippe 1958 Club Natation Maisons-Alfort FRA 00:37,13   
  50. (16565) Ovesen, Michael 1956 Herlev IF DEN 00:37,16   
  51. (14320) Visenka, Josef 1960 Roznov pod Radhostem TJ CZE 00:37,21   
  52. (12598) Villaden Padilla, Francisco 1958 C.N. Reus Ploms ESP 00:37,27   
  53. (11849) Bry, Francois 1958 Toulouse Atletic Club FRA 00:37,45   
  54. (15442) Scheuermann, Gert 1960 SV 1906 Gotha e.V. GER 00:37,51   
  55. (13612) Rewitzer, Klaus 1959 SC Delphin Ingolstadt GER 00:37,59   
  56. (17044) Furet, Loic 1960 Nantes ASPTT Natation FRA 00:37,75   
  57. (13914) Lange, Rüdiger 1958 SV Halle GER 00:37,82   
  58. (12495) Vierjahn, Klaus 1959 SG Böhmetal GER 00:37,94   
  59. (11244) Gorzitze, Jörg 1960 SVV Plauen GER 00:38,16   
  60. (12192) Beck, Klaus 1956 SV Neptun Emden GER 00:38,32   
  61. (17359) Maschke, Heico 1960 ESV Frankfurt/Oder 1948 GER 00:38,36   
  62. (10804) Holden, Colin 1956 Hinckley Swimming Club GBR 00:38,41   
  63. (11533) Vasconcellos, Ricardo Meira 1957 Fluminense Football Club BRA 00:38,44   
  64. (17304) Bizet, Philppe 1959 Stade Clermontois Natation FRA 00:38,48   
  65. (11288) Van de Giessen, Reginald 1958 Arethusa NED 00:38,55   
  66. (14562) Hellmich, Magnus 1956 SG Landau-Offenbach GER 00:38,90   
  67. (14201) Schmidt, Frank 1959 SG Chemie Zeitz GER 00:39,31   
  68. (12071) Lang, Michael 1956 TG Konz 1885 e.V. GER 00:39,35   
  69. (13314) Schwertmann, Bodo 1960 TV Ennigerloh GER 00:39,42   
  70. (15548) Fettin, Uwe 1957 SV Aegir Arnsberg GER 00:39,44   
  71. (14976) Noack, Frank-Dieter 1957 SSV Hoyerswerda GER 00:39,45   
  72. (17164) Crouzet, Philippe 1960 Racing Club de France FRA 00:39,77   
  73. (15703) Fantini, Gianluca 1958 A.S. Europaradise Sporting Club ITA 00:40,31   
  73. (13032) König, Norbert 1960 Langenberger Schwimmverein GER 00:40,31   
  75. (15288) Gerber, Bernd 1959 SSV Aue-Schneeberg GER 00:40,45   
  76. (16482) Schulte, Klaus 1959 Post SV Blau-Gelb Dieburg GER 00:40,48   
  77. (14815) Nöther, Detlef 1959 BSV Medizin Marzahn 1990 e.V. GER 00:40,74   
  78. (10596) Heinsbroek, Anton 1959 AZC-Masters NED 00:40,95   
  79. (17354) Brockhaus, Ralf 1960 Kultur- und Sport-Club Straußberg GER 00:41,14   
  80. (15935) Gobitz-Pfeifer, Bernhard 1957 SC Wasserfreunde München GER 00:41,33   
  81. (14540) Wichert, Peter 1960 1.Potsdamer SV GER 00:41,46   
--- 
   (12132) Olshevskvy, Viktor 1957 Aqua Masters swim Club Kiev UKR  d.n.s.  
   
   (12974) Silva, Pedro 1958 Club San Javier MEX 00:40,04 disqu.  
   BrH - Did not touch wall with both hands simultaneously at turn and/or finish. 
    
  age group 35 
  1. (15492) Lutschin, Jens 1964 Post-SV Leipzig e.V GER 00:30,81   
  2. (16941) Jarmer, Wolfgang 1965 Vorspiel SSL Berlin GER 00:30,85   
  3. (13838) Warga, Preben 1962 Genève Natation 1885 SUI 00:31,37   
  4. (11997) Rodriguez, Fernando 1963 Peru Masters PER 00:31,44   
  5. (11735) Ang, Peng Siong 1962 Aquatic Performance Swim Club (Singapore) SIN 00:31,64   
  6. (16348) Petrov, Roman 1962 LADA Togliatti RUS 00:31,84   
  7. (14130) Golovcenco, Serglei 1964 CODRU MDA 00:31,89   
  8. (16496) Bornemann, Christian 1965 SSK Hörde GER 00:32,12   
  9. (15603) Conti, Marco 1964 Master Nuoto Jonio ITA 00:32,29   
  10. (14412) Vaverka, Tomas 1965 Neptun Praha CZE 00:32,54   
  11. (15134) Grünberg, Andreas 1964 SSG Altena GER 00:32,56   
  12. (12259) Fokine, Iouri 1964 Troyka Moscow RUS 00:32,58   
  13. (12476) Korzen, Jürgen 1962 TSV Bayer Dormagen GER 00:32,60   
  14. (12413) Weiß, Norbert 1965 Schwimm-Verein Weiden 1921 GER 00:32,61   
  15. (13846) Neumüller, Jörg 1963 PSV Eichstätt GER 00:32,90   
  16. (13602) Kaminski, Newton Luiz 1965 Clube Curitibano BRA 00:32,98   
  17. (10310) Galloway, John 1965 St.Petersburg Masters USA 00:33,02   
  18. (17293) Mellado, Jean André 1964 C.N.P.R. FRA 00:33,07   
  19. (12180) Knebel, Fritz 1962 Cloppenburger SV GER 00:33,09   
  20. (11928) Woodring, Douglas 1965 Olympic Club HKG 00:33,25   
  21. (14459) Rasocha, Peter 1965 Bohemians Prague CZE 00:33,31   
  22. (15841) Da Velha, Germano 1962 Inatel/Por POR 00:33,47   
  23. (12412) Weustink, Thomas 1965 SG Vahr/Sebaldsbrück Bremen GER 00:33,68   
  24. (15886) Zaccarelli, Paolo 1963 A.S. Nuovo Nuoto ITA 00:33,74   
  25. (12764) Calveri, Alessandro 1964 Modena Nuoto ITA 00:33,82   
  26. (12867) Martinez, Jose Antonio 1964 IMSS,Mexico MEX 00:34,01   
  27. (13022) Kipp, Thomas 1965 Darmstädter Schwimm- und Wassersportclub 1912 GER 00:34,06   
  28. (16070) Stuchlik, Milos 1965 OSG Trencin SLO 00:34,07   
  29. (13419) Hiltunen, Kari 1964 Lapuan Virkiä FIN 00:34,12   
  30. (16404) Frentjen, Gerd-Ernst 1963 Waspo Nordhorn GER 00:34,30   
  31. (16884) Szreniawski, Marek 1964 Bialostockie Stowarzyszenie Plywackie Masters POL 00:34,47   
  32. (16289) Grob, Walter 1965 SC Wittenbach SUI 00:34,56   
  33. (12327) Thompson, Anthony G. 1964 Missouri Valley USA 00:34,66   
  34. (14993) Feuchter, Götz-Uwe 1965 SG Schwarzwald-Baar-Heuberg GER 00:34,68   
  35. (10201) Wood, Trevor 1965 Bracknell GBR 00:34,70   
  36. (12523) Viola, Andrea 1963 Harlow Penguins Swimming Club GBR 00:34,71   
  37. (10170) Tarassov, Iouri 1961 Seversk - Masters RUS 00:34,78   
  38. (11376) Berrios, Carlos 1965 Ymca-San Juan PUR 00:34,84   
  39. (15517) Schulz, Andreas 1964 TSV Riedlingen GER 00:35,22   
  40. (11744) Deppe, Frank 1965 SC Steinhagen - Amshausen GER 00:35,36   
  40. (14141) Richardez Vazquez, Hugo 1961 Cuicacalli MEX 00:35,36   
  42. (13159) Konrad, Sven 1963 SC Neustadt / Weinstraße GER 00:35,39   
  43. (14795) Weidler, Dirk 1962 Köpeniker Sportverein Ajax GER 00:35,41   
  44. (14563) Heißler, Peter 1964 WSG Jena-Lobeda GER 00:35,53   
  45. (13957) Ward, Mark 1961 Market Harborough GBR 00:35,70   
  46. (12752) Randriambelo, Luc M.R. 1963 MSM MAD 00:35,73   
  47. (15659) Stin, Peter 1964 Plavecky Klub Nove Zamky SVK 00:35,95   
  48. (12775) Schmieder, Mike 1964 Männer-Schwimm-Verein München 1903 GER 00:36,19   
  49. (12341) Fletcher, Terence 1962 Coelacanth RSA 00:36,24   
  50. (13312) Prönneke, Maik 1965 SV Wasserfreunde Stendal GER 00:36,46   
  51. (16970) Tornabohi, Pietro 1961 Due Ponti Sporting Club Roma ITA 00:36,58   
  52. (17229) Pätzold, Thomas 1964 SG Bochum-Wattenscheid GER 00:36,70   
  52. (17284) Verra, Alex 1962 U.S. Crepy en Valois FRA 00:36,70   
  54. (17081) Vernay, Nicolas 1964 UJS Multatiere Natation FRA 00:36,73   
  55. (14722) Borowski, Frank 1964 SV Eutin GER 00:36,76   
  56. (14951) Karl, Rudolf 1963 SV Dachau GER 00:36,80   
  57. (15944) Schloter, Michael 1965 SC Wasserfreunde München GER 00:36,82   
  58. (13588) Scagliotti, Guido 1965 DDS S.V.I ITA 00:36,86   
  59. (11767) Garcia Gonzalez, Augustin 1965 C.N. Ferca San Jose ESP 00:36,89   
  59. (10403) Besang, Andreas 1963 SC Wiking Herne GER 00:36,89   
  61. (14826) Ahnen, Wolfgang 1961 SSV Trier GER 00:36,96   
  62. (15680) Piatrusiou, Yauheni 1962 Volna BLR 00:37,00   
  63. (12891) Wohlfahrt, Frank 1964 SG Oelde GER 00:37,13   
  64. (15588) Rasilla, Eduardo Dario 1962 Estudiantes de la Plata ARG 00:37,16   
  65. (11907) Gohlke, Andre 1963 SGS Hamburg/SV Polizei Hamburg GER 00:37,26   
  66. (16171) Nalin, Roberto 1963 Rovigonuoto ITA 00:37,33   
  67. (10555) Ander, Andreas 1963 TSV Einheit Süd Chemnitz GER 00:37,34   
  68. (13104) Sierck, Thorsten 1964 SC Bodenteich GER 00:37,41   
  69. (11060) Hemmen, Jörg 1964 SGS Hannover GER 00:37,46   
  70. (14768) Dietrich, Juergen 1965 TV 1885 Eggenfelden GER 00:37,47   
  71. (15278) Aichberger, Klaus 1962 ESV St. Pölten AUT 00:37,56   
  72. (16671) Nowak, Damian 1963 Akwawit Leszno POL 00:37,60   
  73. (17098) Gross, Michael 1962 Donau Wien AUT 00:37,62   
  74. (16304) Pisani, Guilherme de Castro 1964 ABMN BRA 00:37,75   
  75. (12190) Schilling, Michael 1963 SG Schorndorf GER 00:37,76   
  76. (14415) Kunt, Ota 1963 Slavia Liberee CZE 00:37,84   
  77. (14945) Spinella, Roberto 1962 Polisportiva In ITA 00:37,89   
  78. (17223) Schwarz, Thomas 1964 SG Bochum-Wattenscheid GER 00:37,92   
  79. (10444) Oehlmann, Sven 1962 SC Herford GER 00:37,99   
  80. (15844) Sousa, Vasco 1964 Inatel/Por POR 00:38,00   
  81. (12876) Müller, Rüdiger 1962 SG Oelde GER 00:38,19   
  82. (16505) Felgenträger, Guido 1964 ASV Wuppertal GER 00:38,20   
  83. (12406) Irmer, Frank 1965 Schwimm-Club Dinslaken e.V. GER 00:38,22   
  84. (13026) Hanschmann, Henning 1963 SV Senftenberg GER 00:38,25   
  85. (17177) Pirlot, Thierry 1962 ASPTT Paris Natation FRA 00:38,42   
  86. (12000) Diez, Luis 1962 Regatas Lima PER 00:38,51   
  87. (12755) Ratsiferana, Jocelyn 1961 MSM MAD 00:38,64   
  88. (11467) Teuchert, Carsten 1964 SG Aumund-Vegesack GER 00:38,71   
  88. (16385) Kornweih, Frank 1963 ASV Auerbach GER 00:38,71   
  90. (17187) Pougnard, Christophe 1962 Red Star Club Champigny FRA 00:38,85   
  91. (12480) Zillmann, Jens 1961 SVE Fallingbostel GER 00:39,35   
  92. (16704) Grelewicz, Marek 1964 Akwawit Leszno POL 00:39,38   
  93. (13009) Wyss, Hans Peter 1962 Schwimmklub Langnau SUI 00:39,61   
  94. (14463) Safra, Jiri 1962 Seals Masters CZE 00:39,70   
  95. (15689) Kampe, Martin 1962 Mendener SV 03 e.V. GER 00:40,09   
  96. (16635) Hardubey, Ishtvan 1963 EUROPE UKR 00:41,26   
  97. (11100) Gascon, Jean 1964 Fédération De Natation Du Québec CAN 00:42,05   
  98. (17013) Di Giannantonio, Sandro 1965 Due Ponti Sporting Club Roma ITA 00:42,54   
  99. (17232) Müller, Patrick 1962 Jeunesse Natation Compiegne FRA 00:44,09   
  100. (17146) Manginot, Pierre 1965 Pont Audemer Nautic Club FRA 00:45,70   
  101. (10433) O´Dea, Liam Mark 1962 Blyth Lifegards & Swimming Club GBR 00:46,60   
--- 
   (15994) Souza, Celso, Ricardo 1961 Academia 4*1 Fiat Milano BRA  d.n.s.  
   
   (15556) Stegemann, Reinhard 1962 SV Sigiltra Sögel GER 00:36,47 disqu.  
   BrH - Did not touch wall with both hands simultaneously at turn and/or finish. 
    
  age group 30 
  1. (12618) Gillingham, Nicholas 1967 Walsall Swimming Club GBR 00:29,98   
  2. (13148) Gorriaran Mauro, Gustavo 1970 Federacion Uruguaya de Natacion URU 00:30,59   
  3. (11346) Dekker, Ron 1966 De Ysel Deventer NED 00:30,87   
  4. (14176) Torteli, Cicero 1967 Academia 4*1 Fiat Milano BRA 00:30,95   
  5. (13215) Sölla, Claus-Dieter 1966 SSG 81 Erlangen GER 00:31,53   
  6. (15212) Ollendorf, Frederic 1970 Espadon Velizy Villacoublay FRA 00:31,68   
  7. (15943) Stüker, Ralf 1970 SC Wasserfreunde München GER 00:31,71   
  8. (13349) Gieseke, Wolf 1968 SG Glems GER 00:31,73   
  9. (10932) Robinson, Matthew 1969 City of Chester GBR 00:32,07   
  9. (15645) Beck, Jens 1970 Alaska Masters Swimming USA 00:32,07   
  11. (17185) Foucart, Emmanuel 1967 Carros Natation FRA 00:32,09   
  12. (16278) Kemp, Neil 1969 Spencer Swim Team GBR 00:32,23   
  13. (17170) Lesueur, Didier 1970 Nantes Natation FRA 00:32,29   
  14. (12548) Gomez, Matthew 1966 Spencer Swim Team GBR 00:32,37   
  15. (13705) Hirschmann, Werner 1969 SV Wacker Burghausen GER 00:32,40   
  16. (12232) Mikhaliouk, Vladislav 1970 Ozersk Masters RUS 00:32,57   
  17. (15463) Lochmann, Jörg 1969 Sport-Club Riesa GER 00:32,58   
  18. (15734) Kuebart, Dieter 1966 SCW Eschborn GER 00:32,63   
  19. (17245) Rodriguez, Roberto 1970 Valle Arriba Athletic Club VEN 00:32,64   
  19. (17424) Anissimov, Grigori 1967 Maardu EST 00:32,64   
  21. (13336) Wernicke, Ken-Gordon 1969 TSV Burgdorf GER 00:32,68   
  22. (16510) Rumor, Alessandro 1970 Polisportiva Terraglio ITA 00:32,72   
  22. (15540) Rudiger, Sven 1969 SC Chemnitzer Piranhas e.V. GER 00:32,72   
  24. (16706) Herrmann, Martin 1969 SG Glems GER 00:32,76   
  25. (12570) Kleff, Matthias 1969 SG Lünen GER 00:32,77   
  26. (15145) Leich, Angelo 1968 BSV Friesen 1895 e.V. GER 00:32,84   
  27. (12745) Buck, Harald 1969 Männer-Schwimm-Verein München 1903 GER 00:32,85   
  28. (14005) Pünner, Kai 1966 TV 1848 Mönchengladbach GER 00:32,91   
  28. (14592) Hofmann, Dirk 1970 TSV 1862 Obergünzburg GER 00:32,91   
  30. (16917) Brandstötter, Markus 1966 SV Vöcklabruck AUT 00:33,14   
  31. (13310) Müller, Ronald 1966 SV Wasserfreunde Stendal GER 00:33,18   
  32. (10824) Juncker, Patrick 1967 Swimming Luxembourg LUX 00:33,46   
  33. (15097) Neidhart, Frank 1970 MTV Aalen GER 00:33,49   
  34. (11945) Schütte-Zehrer, Lars 1967 Kohlscheider SC 73 e.V. GER 00:33,50   
  35. (10630) Rickens, Bernd 1969 SG Bremer Roland /Bremen 10 GER 00:33,59   
  36. (16474) Nogoumanov, Ravil 1968 Moscow Swimming Club,NEPTUNE RUS 00:33,64   
  37. (11612) Bernsdorf, Ralf 1967 TSV Rhüden GER 00:33,67   
  38. (13163) Capitani, Enrico 1969 Dopolavoroferroviario Nuoto Livorno ITA 00:33,74   
  39. (14581) Elskamp, Matthias 1970 Freie Schwimmer Düsseldorf GER 00:33,90   
  40. (12322) Ernst, Alexander-Maximilian 1966 Zehlendorfer TSV von 1888 e.V. GER 00:34,14   
  41. (17127) Buijs, Joep 1969 Trivia Groningen NED 00:34,17   
  42. (15532) Brandini, Christian 1969 Piacenza Nuoto Club ITA 00:34,18   
  43. (16760) Devide, Klaus 1966 Schwimmunion Wien AUT 00:34,48   
  44. (10275) Strohmeyer, Frank 1969 S.V.Neptun Herne GER 00:34,57   
  45. (13279) Dastig, Piotr 1967 Masters Opole POL 00:34,64   
  45. (14539) Petzoldt, Ulf 1967 1.Potsdamer SV GER 00:34,64   
  47. (13697) Kleinhölter, Frank 1968 TVE Greven GER 00:34,73   
  48. (15604) Gropp, Stefan 1966 SG Bamberg GER 00:34,87   
  49. (11287) Van den Heuvel, Paul 1970 Arethusa NED 00:34,92   
  50. (12479) Polensky, Thorsten 1969 TSV Bayer Dormagen GER 00:34,94   
  51. (13814) Halermann, Markus 1969 Ahlener SG GER 00:34,99   
  52. (12797) Missel, Peter 1968 SB Delphin Augsburg GER 00:35,00   
  53. (16659) Kristensen, Allan F. 1969 RAP Danmark DEN 00:35,04   
  54. (12572) Barberi, Alessio 1966 Associazione Nuoto Viareggio ITA 00:35,12   
  55. (16200) Imling, Hagen 1968 TSV Schwerin e.V. GER 00:35,19   
  56. (14301) Visotskyy, Vladislav 1970 Katran Masters Club UKR 00:35,22   
  57. (13097) Molwitz, Frank 1968 SG Kornwestheim - Marbach GER 00:35,23   
  58. (14862) Wimmer, Norbert 1970 TV 1885 Eggenfelden GER 00:35,27   
  59. (15656) Orosz, Juraj 1968 Plavecky Klub Nove Zamky SVK 00:35,32   
  60. (17340) Börner, Rene 1966 SSV PCK 90 Schwedt e.V. GER 00:35,33   
  61. (14455) Barvinek, Petr 1970 Lokomotiva Trutnov (Lotz) CZE 00:35,35   
  62. (14935) Schilling, Mathias 1966 SV Neviges GER 00:35,36   
  63. (15406) Lüke, Thomas 1968 SSC 90 Schloß Holte - Stukenbrock GER 00:35,50   
  64. (10253) D`Elia, Alessandro 1968 Canottieri Vittorino da Feltre ITA 00:35,65   
  65. (12313) Strickler, Manuel 1967 SC Thalwil SUI 00:35,74   
  66. (12774) Toni, Marco 1966 Modena Nuoto ITA 00:35,78   
  67. (14207) Anneken, Hartmut 1968 TSV Quakenbrueck GER 00:35,83   
  68. (13332) Pauli, Andreas 1969 Spencer Swim Team GBR 00:35,96   
  69. (17345) Arndt, Stephan 1968 Kultur- und Sport-Club Straußberg GER 00:36,01   
  70. (15250) Kühn, Ralf 1968 Sport-Club Riesa GER 00:36,05   
  71. (16363) Sieberg, Olaf 1967 SKG Sprendlingen GER 00:36,10   
  72. (16577) Rind, Jürgen 1969 SC Neu-Isenburg GER 00:36,26   
  73. (10869) Holmberg, Henrik 1969 Mälarhöjdens Simsällskap SWE 00:36,28   
  74. (12420) Hundt, Ronald 1967 SV Langenhagen 71 GER 00:36,33   
  75. (17251) Marzahn, Robert 1969 Berliner Schwimmclub Delphin GER 00:36,34   
  76. (13648) Goth, Stephen 1969 The Olympic Club USA 00:36,54   
  77. (15291) Völker, Guido 1967 Mettmanner TV GER 00:36,59   
  78. (10231) Cowland, Paul 1969 Bracknell GBR 00:36,67   
  79. (10132) Hartkopf, Guido 1967 Jülicher Wassersportverein 1923 e.V. GER 00:36,68   
  80. (13974) Bay, Dennis 1968 Dalhousie Masters Club CAN 00:36,81   
  81. (12151) Thys, Yvan 1966 Racing Swimming Club Mechelen BEL 00:36,87   
  82. (13248) Schönekes, Holger 1968 TB Wülfrath GER 00:36,95   
  83. (13390) Leoni, Matteo 1969 ASA Master Cinisello ITA 00:37,03   
  84. (15423) Gründemann, Edwin 1967 TV 1861 Amberg GER 00:37,26   
  85. (15688) Tampier, Karsten 1970 Mendener SV 03 e.V. GER 00:37,28   
  85. (14653) Beckmann, Wolfgang 1966 SV Neptun Erkenschwick GER 00:37,28   
  87. (17119) Bourguelat, Thierry 1966 Dauphins de Vichy FRA 00:37,30   
  88. (17832) Schmidt, Ulrich 1966 SC Hellweg 1949 Werl e.V: 00:37,57   
  89. (15270) Franchi, Davide 1969 AS Rinascita Nuoto UISP ITA 00:37,63   
  90. (14219) Borchert, Andreas 1967 Giessener SV GER 00:37,76   
  91. (15267) Cavallini, Luca 1970 AS Rinascita Nuoto UISP ITA 00:37,77   
  92. (15286) Cognolato, Guido 1967 CPS Libertas Merate ITA 00:37,99   
  93. (13277) Zaczykiewicz, Bartosz 1969 Masters Opole POL 00:38,22   
  94. (12672) Berta, Maurizio 1966 Rezzato Nuoto ITA 00:38,28   
  95. (12326) Gmirek, Jan 1969 SV 2000 e.V.Brandenburg GER 00:39,49   
  96. (15209) Gummelt, Uwe 1967 BSV Friesen 1895 e.V. GER 00:39,92   
  97. (10129) Dorscht, Mark 1967 Region of Waterloo Swim Club CAN 00:42,50   
  98. (12864) Parra, Abraham 1967 IMSS,Mexico MEX 00:45,90   
--- 
   (17449) Ribeiro, Augusto Goncalves 1969 Rio Masters BRA  d.n.s.  
   
   (13130) Schlecht, Steffen 1967 SV Senftenberg GER 00:38,33 disqu.  
   GA - False start. 
    
  age group 25 
  1. (16100) Draeger, Dirk 1973 Berliner TSC e.V. GER 00:30,91   
  2. (15142) Wendel, Andree 1975 1. Paderborner Schwimmverein von 1911 GER 00:30,92   
  3. (16498) Schönmehl, Tom 1974 SSK Hörde GER 00:30,99   
  4. (17225) Ossendorf, Marc 1971 SG Bochum-Wattenscheid GER 00:31,18   
  5. (17086) Vergnes, Cedrick 1975 C.A. Orsay FRA 00:31,26   
  6. (11557) Mayer, Steffen 1975 SG Leonberg-Renningen GER 00:31,33   
  7. (10529) Dobroszczyk, Marc 1972 Flensburger SK GER 00:31,46   
  8. (14541) Jeserig, Thomas 1974 1.Potsdamer SV GER 00:31,52   
  8. (13709) Jackson, Ian 1973 Dalhousie Masters Club CAN 00:31,52   
  10. (11675) Rolniczak, Dirk 1971 SSG Neptun Germering e.V. GER 00:31,54   
  11. (10135) Langer, Jürgen 1973 Jülicher Wassersportverein 1923 e.V. GER 00:31,65   
  12. (11151) Negrini, Paulo Roberto 1972 Academia Competition Brasil BRA 00:31,71   
  13. (13219) Lüdecke, Dirk 1971 SSV Ulm 1846 "old Stars" GER 00:31,78   
  14. (11998) Arias, Jorge 1972 Peru Masters PER 00:31,81   
  14. (11893) Ochs, Daniel 1973 SSG Heidenheim GER 00:31,81   
  16. (15361) Oehring, Christian 1974 TUS Altwarmbuechen GER 00:31,90   
  17. (16389) Attoressi, Diego, Josè 1971 Asociacion Rosarina de Nadadores Masters ARG 00:32,35   
  18. (11611) Girbig, Lars 1972 TSV Rhüden GER 00:32,38   
  19. (15602) Skabkin, Alex 1971 VFL Osnabrück GER 00:32,39   
  20. (12325) Richter, Dennis 1973 SV 2000 e.V.Brandenburg GER 00:32,70   
  21. (10669) Traverso, Battista 1971 Genova Nuoto ITA 00:32,80   
  22. (16004) Lutz, Christian 1975 Welser Turnverein 1862 AUT 00:32,82   
  23. (13322) Kütemeier, Manuel 1971 MTV 1860 Minden GER 00:32,85   
  23. (15334) Heindl, Heinrich 1974 Wasserfreunde Wuppertal GER 00:32,85   
  25. (15247) Ficarelli, Andrea 1975 Reggiana Nuoto ITA 00:32,93   
  26. (11197) Barchet, Thorsten 1974 SV-Gelnhausen GER 00:32,97   
  27. (16513) Pavanello, Claudio 1974 Polisportiva Terraglio ITA 00:33,07   
  28. (14879) Hänsel, Alexander 1975 BSV Medizin Marzahn 1990 e.V. GER 00:33,11   
  29. (17247) Price, Jose 1972 Valle Arriba Athletic Club VEN 00:33,14   
  30. (11946) Kaulhausen, Bernd 1973 Kohlscheider SC 73 e.V. GER 00:33,17   
  31. (15735) Bühring, Philipp 1973 SCW Eschborn GER 00:33,36   
  32. (15248) Uschner, Udo 1975 Sport-Club Riesa GER 00:33,38   
  33. (16129) Müller, Florian 1974 TV Immenstadt GER 00:33,41   
  34. (17130) Mooijman, Pascal 1971 LZ&PC de Haaien NED 00:33,46   
  35. (13153) Wilmot, Robert 1971 Solihull S.C. GBR 00:33,59   
  36. (12324) Henkel, Lars 1975 SV 2000 e.V.Brandenburg GER 00:33,74   
  37. (16430) Lühr, Sören 1974 SV Hagen 94 GER 00:33,78   
  38. (15845) Guerra, Nuno 1974 Inatel/Por POR 00:33,80   
  39. (15537) Keller, Silvio 1972 SC Chemnitzer Piranhas e.V. GER 00:33,81   
  40. (11454) Hadjiandreou, Daniel 1971 Swiss Cottage Swim Club GBR 00:33,83   
  41. (12809) Baur, Armin 1972 SB Delphin Augsburg GER 00:33,91   
  42. (12706) Grade, Alexsandro 1971 Country Clube de Londuna BRA 00:34,11   
  43. (17308) Laguette, Thierry 1975 Cercle des Nageers de Villers-Cotterets FRA 00:34,24   
  44. (12979) Rezende, Alexander Silva 1972 Academia 4*1 Fiat Milano BRA 00:34,39   
  45. (15583) Cleybergh, Njord Daniel 1973 Club Natacion Mao ESP 00:34,60   
  46. (12507) Enninger, Christian 1972 TSV 1862 Bad Reichenhall GER 00:34,62   
  47. (14791) Jackson, David 1972 Nottingham SC GBR 00:34,78   
  48. (11473) Hemming, Simeon 1972 Borough of Wolverhampton GBR 00:34,79   
  49. (15422) Schmeichel, Olaf 1971 SSC 90 Schloß Holte - Stukenbrock GER 00:34,80   
  50. (15505) Heiken, Marcus 1974 Delmenhorster Schwimmverein 05 GER 00:34,81   
  51. (16549) Beagge Jubl, Anders 1972 Herlev IF DEN 00:35,21   
  52. (12043) Weiler, Christoph 1975 TV Mengen GER 00:35,34   
  53. (15545) Löher, Christoph 1971 SV Aegir Arnsberg GER 00:35,36   
  54. (14944) Thomas, Michael 1975 SV Dachau GER 00:35,43   
  55. (14975) Frobart, Jan 1971 SSV Hoyerswerda GER 00:35,64   
  56. (10276) Strohmeyer, Jens 1973 S.V.Neptun Herne GER 00:35,72   
  57. (12885) Teckentrup, Guido 1972 SG Oelde GER 00:35,78   
  58. (15349) Neukirch, Mike 1973 SSV Ostring 93 e.V. GER 00:35,82   
  59. (13252) Arndt, Stephan 1973 TB Wülfrath GER 00:35,89   
  60. (13045) Scheffler, Frank 1971 Langenberger Schwimmverein GER 00:36,01   
  61. (17038) Travaux, Benoit 1973 Nantes ASPTT Natation FRA 00:36,03   
  62. (15138) Schmid, Dieter 1975 SC Delphin Aalen e.V. GER 00:36,07   
  62. (15560) Foston, Ian 1972 Heart of England GBR 00:36,07   
  64. (12635) Akers, David 1972 Trident GBR 00:36,08   
  65. (17378) Friedrich, Tobias 1974 SG Wiste GER 00:36,09   
  66. (13430) Schell, Maximiliano 1971 Club General Mitre ARG 00:36,13   
  67. (1030) Conroy, Gordon 1975 Ennis Swimming Club IRL 00:36,16   
  68. (16425) Döring, Bernd 1973 SV Hagen 94 GER 00:36,20   
  69. (15203) Kuhlmeyer, Kai 1971 BSV Friesen 1895 e.V. GER 00:36,24   
  70. (11982) Grawe, Holger 1973 SSV Meschede GER 00:36,34   
  71. (16423) Höfling, Michael 1972 SV Hagen 94 GER 00:36,71   
  72. (15425) Jendricke, Jörg 1975 TV 1861 Amberg GER 00:36,79   
  73. (15867) Arregui de la Cruz, Francisco 1972 Universidad Pollitecnica de Valencia ESP 00:36,81   
  74. (13235) Gebert, Maik 1972 SC Bodenteich GER 00:36,88   
  75. (15848) Arregui, Antonio 1972 Universidad Pollitecnica de Valencia ESP 00:36,95   
  76. (14773) Lassonczyk, Arnt 1972 SSKC Poseidon Aschaffenburg GER 00:37,09   
  77. (15599) Neves Cabrita, Carlos Manuel 1971 A-Dos-Loulos POR 00:37,66   
  78. (13938) Menu, Nicolas 1975 Plan-Les-Ouates SUI 00:37,71   
  79. (12874) Böck, Christian 1974 SG Oelde GER 00:37,77   
  80. (14802) Kellner, Manfred 1974 SG Nürnberg GER 00:37,91   
  81. (14378) Sopot, Sergiy 1971 Katran Masters Club UKR 00:38,27   
  82. (17830) Klar, Björn 1974 SC Hellweg 1949 Werl e.V: 00:39,61   
  83. (14804) Kreutzer, Robert 1973 SG Nürnberg GER 00:39,89   
  84. (16515) Rossi, Claudio 1975 Polisportiva Terraglio ITA 00:40,03   
  85. (13386) Garrapa, Marcello 1971 ASA Master Cinisello ITA 00:40,13   
--- 
   (16098) Sander, Andreas 1973 Berliner TSC e.V. GER  d.n.s.  
   
   (11251) Shuttleworth, Anthony Clive 1975 Highway Masters Swimming Club RSA 00:30,66 disqu.  
   BrD - Leg Movements not always simultaneous and in horizontal plane. 

ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT