ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
Speedo Eastern Western Championships: Day One Finals
2/14/2013-2/14/2013
Montreal/Saskatoon, Canada


    
 Swimming Canada                                       2013-02-14 - 20:30PM
      Championnat canadien de l''Est Speedo - 2013-02-14 to 2013-02-17      
         Speedo Eastern Canadian Championships, Sanction #: 13161          
 
 Event 1  Women 15 & Under 1500 SC Meter Freestyle
=========================================================================
      Eastern: m 16:44.07  2010-02-18Jacqueline Keire, ESWIM
                 18:17.56  15&U Q Easterns
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Anderson, Olivi  13 ESWIM            17:17.60   16:54.08 Q       22  
                 30.15      1:03.51 (33.36)
        1:36.58 (33.07)     2:09.93 (33.35)
        2:43.78 (33.85)     3:16.98 (33.20)
        3:50.42 (33.44)     4:24.02 (33.60)
        4:57.52 (33.50)     5:30.84 (33.32)
        6:04.53 (33.69)     6:38.13 (33.60)
        7:11.99 (33.86)     7:45.70 (33.71)
        8:19.68 (33.98)     8:53.96 (34.28)
        9:28.28 (34.32)    10:02.52 (34.24)
       10:37.03 (34.51)    11:11.38 (34.35)
       11:45.98 (34.60)    12:20.93 (34.95)
       12:55.41 (34.48)    13:29.94 (34.53)
       14:04.56 (34.62)    14:39.02 (34.46)
       15:13.76 (34.74)    15:47.70 (33.94)
       16:21.94 (34.24)    16:54.08 (32.14)
  2 Johnston, Laura  14 ESWIM            17:26.99   17:00.28 Q       20  
  3 Gold, Vanessa    14 TSC              17:21.73   17:16.43 Q       19  
  4 Bishop, Jersey   13 MAC              17:34.60   17:18.73 Q       18  
  5 Brazeau, Keira   15 UPCAN            17:28.34   17:24.76 Q       17  
  6 Bosenius, Emily  13 ESWIM            17:40.07   17:37.59 Q       16  
  7 Walker, Elisha   14 TSC              17:21.19   17:39.88 Q       15  
  8 Niedbala, Rebec  14 ESWIM            17:54.59   17:46.81 Q       14  
  9 Padvaiskas, Mik  15 MAC              18:31.17   17:48.64 Q       13  
 10 McDonald, Steph  14 ESWIM            17:41.68   17:49.62 Q       12  
 11 Bosenius, Angel  13 ESWIM            17:56.66   17:54.42 Q       10  
 12 Terriault, Andr  14 CAMO             18:06.67   17:58.82 Q        9  
 13 Deschatelets, R  15 CAC              18:55.62   18:00.81 Q        8  
 14 Zaraska, Melany  15 ESWIM            17:21.70   18:02.22 Q        7  
 15 Zorz, Dora       15 ESWIM            18:04.42   18:08.29 Q        6  
 16 Demers, Daphn?   14 DDO                    NT   18:08.68 Q        5  
 17 L?vesque-P?ro,   15 DDO              18:25.41   18:18.11          4  
 18 Sarty, Isabel    13 HTAC             18:09.34   18:19.61          3  
 19 Blackwin, Cassi  15 UNVAR            17:21.07   18:24.03          2  
                 31.41      1:05.07 (33.66)
        1:39.49 (34.42)     2:15.46 (35.97)
        2:51.34 (35.88)     3:27.41 (36.07)
        4:04.11 (36.70)     4:40.95 (36.84)
        5:18.13 (37.18)     5:55.60 (37.47)
        6:32.40 (36.80)     7:09.61 (37.21)
        7:47.50 (37.89)     8:24.62 (37.12)
        9:02.04 (37.42)     9:39.68 (37.64)
       10:16.54 (36.86)    10:54.43 (37.89)
       11:31.98 (37.55)    12:09.14 (37.16)
       12:46.81 (37.67)    13:24.35 (37.54)
       14:02.12 (37.77)    14:39.42 (37.30)
       15:17.01 (37.59)    15:54.65 (37.64)
       16:32.29 (37.64)    17:09.34 (37.05)
       17:46.11 (36.77)    18:24.03 (37.92)
 
 Event 1  Women 16 & Over 1500 SC Meter Freestyle
=========================================================================
      Eastern: m 16:23.52  2011-02-17Zsofia Balazs, TSC
                 18:11.77  16&O Q Easterns
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Jewell, Karyn    19 CNG              16:23.61   16:28.42 Q       22  
                 29.59      1:04.07 (34.48)
        1:33.76 (29.69)     2:06.40 (32.64)
        2:39.21 (32.81)     3:12.16 (32.95)
        3:45.31 (33.15)     4:18.63 (33.32)
        4:51.63 (33.00)     5:24.66 (33.03)
        5:57.78 (33.12)     6:31.07 (33.29)
        7:04.37 (33.30)     7:37.71 (33.34)
        8:11.05 (33.34)     8:44.31 (33.26)
        9:17.39 (33.08)     9:50.71 (33.32)
       10:23.88 (33.17)    10:56.95 (33.07)
       11:30.25 (33.30)    12:03.40 (33.15)
       12:36.46 (33.06)    13:09.70 (33.24)
       13:42.81 (33.11)    14:16.13 (33.32)
       14:49.46 (33.33)    15:22.78 (33.32)
       15:56.22 (33.44)    16:28.42 (32.20)
  2 Abdel-Khalik, E  16 ESWIM            16:50.41   16:45.09 Q       20  
                 30.92      1:04.07 (33.15)
        1:37.61 (33.54)     2:10.90 (33.29)
        2:44.16 (33.26)     3:17.36 (33.20)
        3:50.75 (33.39)     4:24.12 (33.37)
        4:57.47 (33.35)     5:30.94 (33.47)
        6:04.37 (33.43)     6:37.80 (33.43)
        7:11.35 (33.55)     7:44.81 (33.46)
        8:18.66 (33.85)     8:52.69 (34.03)
        9:26.30 (33.61)     9:59.90 (33.60)
       10:33.57 (33.67)    11:07.76 (34.19)
       11:41.52 (33.76)    12:15.49 (33.97)
       12:49.21 (33.72)    13:23.20 (33.99)
       13:57.64 (34.44)    14:31.56 (33.92)
       15:05.27 (33.71)    15:39.06 (33.79)
       16:12.87 (33.81)    16:45.09 (32.22)
  3 Hodge, Caitlin   18 CNG              16:53.21   16:51.60 Q       19  
                 30.47      1:03.45 (32.98)
        1:35.87 (32.42)     2:08.79 (32.92)
        2:41.91 (33.12)     3:15.11 (33.20)
        3:48.54 (33.43)     4:28.99 (40.45)
        4:55.42 (26.43)     5:28.97 (33.55)
        6:02.50 (33.53)     6:36.30 (33.80)
        7:10.03 (33.73)     7:44.08 (34.05)
        8:18.16 (34.08)     8:52.33 (34.17)
        9:26.39 (34.06)    10:00.44 (34.05)
       10:34.78 (34.34)    11:09.21 (34.43)
       11:43.56 (34.35)    12:17.86 (34.30)
       12:52.24 (34.38)    13:27.02 (34.78)
       14:01.80 (34.78)    14:36.59 (34.79)
       15:10.88 (34.29)    15:45.72 (34.84)
       16:19.79 (34.07)    16:51.60 (31.81)
  4 Balazs, Zsofi    22 TSC              16:46.66   16:52.36 Q       18  
                 30.23      1:01.37 (31.14)
        1:37.19 (35.82)     2:11.27 (34.08)
        2:44.60 (33.33)     3:18.14 (33.54)
        3:51.33 (33.19)     4:24.59 (33.26)
        4:58.22 (33.63)     5:31.60 (33.38)
        6:04.96 (33.36)     6:38.44 (33.48)
        7:12.39 (33.95)     7:46.61 (34.22)
        8:20.70 (34.09)     8:55.01 (34.31)
        9:29.06 (34.05)    10:03.72 (34.66)
       10:38.07 (34.35)    11:12.73 (34.66)
       11:47.01 (34.28)    12:21.52 (34.51)
       12:56.16 (34.64)    13:30.64 (34.48)
       14:05.39 (34.75)    14:39.57 (34.18)
       15:13.28 (33.71)    15:47.05 (33.77)
       16:20.91 (33.86)    16:52.36 (31.45)
  5 Maitland, Heath  23 TSC              17:05.11L  17:01.64 Q       17  
  6 Barrack, Megan   17 NEW              16:58.39   17:08.52 Q       16  
                 30.52      1:04.14 (33.62)
        1:38.03 (33.89)     2:11.90 (33.87)
        2:45.78 (33.88)     3:19.82 (34.04)
        3:53.84 (34.02)     4:27.78 (33.94)
        5:02.01 (34.23)     5:36.31 (34.30)
        6:10.57 (34.26)     6:44.76 (34.19)
        7:19.09 (34.33)     7:53.37 (34.28)
        8:27.89 (34.52)     9:02.67 (34.78)
        9:37.43 (34.76)    10:12.25 (34.82)
       10:47.05 (34.80)    11:22.01 (34.96)
       11:56.35 (34.34)    12:31.09 (34.74)
       13:05.77 (34.68)    13:40.94 (35.17)
       14:15.86 (34.92)    14:50.92 (35.06)
       15:25.94 (35.02)    16:00.78 (34.84)
       16:35.19 (34.41)    17:08.52 (33.33)
  7 Struzina, Leena  16 TSC              17:28.72   17:13.18 Q       15  
  8 Dusablon, Jade   19 CLUB DE NATATION 17:16.67   17:14.90 Q       14  
                 30.55      1:04.26 (33.71)
        1:38.27 (34.01)     2:12.44 (34.17)
        2:46.75 (34.31)     3:21.08 (34.33)
        3:55.43 (34.35)     4:29.73 (34.30)
        5:04.03 (34.30)     5:38.45 (34.42)
        6:12.79 (34.34)     6:47.07 (34.28)
        7:21.38 (34.31)     7:55.84 (34.46)
        8:30.27 (34.43)     9:05.22 (34.95)
        9:39.91 (34.69)    10:14.78 (34.87)
       10:49.49 (34.71)    11:24.22 (34.73)
       11:59.35 (35.13)    12:34.38 (35.03)
       13:09.30 (34.92)    13:44.42 (35.12)
       14:19.81 (35.39)    14:55.14 (35.33)
       15:30.33 (35.19)    16:05.61 (35.28)
       16:40.68 (35.07)    17:14.90 (34.22)
  9 Gervais, Kaitli  16 TSC              17:59.54   17:22.56 Q       13  
 10 Dixon, Lauren    17 DOLPHINSSWIMMING 16:59.56   17:24.34 Q       12  
                 30.46      1:03.24 (32.78)
        1:37.81 (34.57)     2:12.39 (34.58)
        2:46.71 (34.32)     3:21.33 (34.62)
        3:56.15 (34.82)     4:30.45 (34.30)
        5:04.91 (34.46)     5:39.28 (34.37)
        6:13.99 (34.71)     6:48.52 (34.53)
        7:23.20 (34.68)     7:57.89 (34.69)
        8:32.93 (35.04)     9:07.49 (34.56)
        9:42.78 (35.29)    10:17.79 (35.01)
       10:52.94 (35.15)    11:28.42 (35.48)
       12:03.93 (35.51)    12:39.72 (35.79)
       13:15.31 (35.59)    13:51.09 (35.78)
       14:26.68 (35.59)    15:02.40 (35.72)
       15:37.83 (35.43)    16:13.81 (35.98)
       16:49.53 (35.72)    17:24.34 (34.81)
 11 Mallory, Tara    17 ESWIM            17:26.68   17:33.78 Q       10  
 12 Nolan, Caitlin   23 CLUB AQUATIQUE C 17:32.55   17:35.70 Q        9  
 13 Finkbeiner, Mac  16 GHAC             17:56.02   17:38.53 Q        8  
 14 Cromwell, Micay  17 GMAC             17:50.74   17:42.57 Q        7  
 15 Saukas, Breanna  17 NEW              17:40.24   17:44.39 Q        6  
 16 Benko, Marta     17 ESWIM            18:05.24   17:46.27 Q        5  
 17 Parsons, Samant  16 POINTE-CLAIRE SW 18:07.55   17:47.47 Q        4  
 18 Arnott, Neeley   17 GO KINGFISH      17:32.94   17:49.67 Q        3  
 19 Morris, Isabell  16 ESWIM            17:30.89   17:51.64 Q        2  
 20 C?t?, Laurence   18 CNDR             17:31.02   17:53.82 Q        1  
 21 Krizmanich, Tay  16 MSSAC            18:11.35   17:54.65 Q      
 22 Matte, Corine    16 C,A, R?GIONAL DE 17:45.24   17:55.90 Q      
 23 Paris?, Marie-P  17 RIVERAINS        19:11.03L  17:56.60 Q      
 24 Lachance, Val?r  17 SAMAK            17:56.16   17:56.76 Q      
 25 MacPherson, Reb  16 TRITONS          17:33.46   18:00.00 Q      
 26 Nurse, Alexandr  17 CSL              17:57.75   18:02.27 Q      
 27 Lahey, Lesley-M  17 MPM              18:07.61   18:02.45 Q      
 28 Fenton, Kaetlin  16 BTSC             17:23.87   18:03.68 Q      
 29 Leduc, St?phani  16  NEPTUNE         17:10.02   18:04.77 Q      
                 30.52      1:04.44 (33.92)
        1:38.53 (34.09)     2:13.16 (34.63)
        2:47.96 (34.80)     3:23.27 (35.31)
        3:58.68 (35.41)     4:34.71 (36.03)
        5:10.72 (36.01)     5:46.92 (36.20)
        6:23.26 (36.34)     6:59.99 (36.73)
        7:36.63 (36.64)     8:13.35 (36.72)
        8:50.38 (37.03)     9:28.03 (37.65)
       10:04.97 (36.94)    10:42.30 (37.33)
       11:19.61 (37.31)    11:56.78 (37.17)
       12:33.41 (36.63)    13:10.48 (37.07)
       13:47.71 (37.23)    14:24.75 (37.04)
       15:02.09 (37.34)    15:39.11 (37.02)
       16:15.90 (36.79)    16:52.63 (36.73)
       17:29.28 (36.65)    18:04.77 (35.49)
 30 Paulus, Lea      19 TORP             17:35.90   18:05.28 Q      
 31 Little, Paige    16 NKB              18:00.96   18:07.15 Q      
 32 Desfoss?s, Emma  16 R2P              17:42.80   18:11.74 Q      
 33 Kent, Maisey     18 OAK              18:07.26   18:12.77        
 34 Lamontagne, Cha  17 SAMAK            18:05.32   18:14.55        
 35 Tate, Gillian    16 OSHAC            17:59.58   18:17.66        
 36 Wan, Karen       19 DOLPHINSSWIMMING 17:59.32   18:19.97        
 37 Bennett, Alliso  16 NEW              18:07.31   18:28.82        
 -- Cigna, Marie-Ev  16 CAMO             18:07.78         NS        
 -- Jamieson, Isabe  16 TSC              17:58.92        SCR        
 -- Rheaume, Justin  16 CAMO             16:52.50        SCR        
 
                 Combined Team Scores - Through Event 1                  
 
  1. Etobicoke Swimming                144   2. Toronto Swim Club                  97
  3. Club de Natation de Gatineau       41   4. Markham Aquatic Club               31
  5. Newmarket Stingrays                22   6. Upper Canada Swim Club             17
  7. Club de Natation C.S.Q.            14   8. Dolphins Swim Club of Oakville     12
  9. C.N. Dollard-des-Ormeaux            9   9. Club Aquatique Montr?al             9
  9. Club Aquatique Calac Richelieu      9  12. Golden Horseshoe Aquatic Club       8
 12. Club Aquatique Charlesbourg         8  14. Guelph Marlin Aquatic Club          7
 15. Pointe-Claire Swim Club             4  16. Halifax Trojan Aquatic Club         3
 16. Greater Ottawa Kingfish S.C.        3  18. Unattached                          2
 19. Les Dauphins de Rimouski            1                                               
    
 Swimming Canada                                       2013-02-14 - 20:30PM
      Championnat canadien de l''Est Speedo - 2013-02-14 to 2013-02-17      
         Speedo Eastern Canadian Championships, Sanction #: 13161          
 
 Event 2  Men 16 & Under 800 SC Meter Freestyle
=========================================================================
      Eastern: m 8:00.11  2012-02-16Teddy Kalp at Championnat, NYAC
                 8:55.62  16&U Q Easterns
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Straszynski, Ol  16 TSC               8:12.08    8:08.57 Q       22  
                 27.97        58.15 (30.18)
        1:28.59 (30.44)     1:59.25 (30.66)
        2:30.06 (30.81)     3:00.98 (30.92)
        3:31.69 (30.71)     4:02.26 (30.57)
        4:33.08 (30.82)     5:03.85 (30.77)
        5:34.69 (30.84)     6:05.72 (31.03)
        6:36.47 (30.75)     7:07.78 (31.31)
        7:38.88 (31.10)     8:08.57 (29.69)
  2 Gallant, Yvon    16 PPO               8:51.38    8:20.38 Q       20  
  3 Berger, Geraint  16 HTAC              8:48.69    8:21.69 Q       19  
  4 Desjarlais, Lia  16  NEPTUNE          8:14.86    8:21.91 Q       18  
                 28.02        58.44 (30.42)
        1:29.12 (30.68)     1:59.82 (30.70)
        2:31.05 (31.23)     3:01.95 (30.90)
        3:33.05 (31.10)     4:04.53 (31.48)
        4:36.29 (31.76)     5:08.39 (32.10)
        5:40.52 (32.13)     6:12.51 (31.99)
        6:45.17 (32.66)     7:18.01 (32.84)
        7:50.40 (32.39)     8:21.91 (31.51)
  5 Smith, William   15 HTAC              8:38.90    8:24.14 Q       17  
  6 Dubord, Marshal  14 PPO               8:39.88    8:24.53 Q       16  
  7 Macdonald, Tyso  16 BRANT             8:34.13    8:24.84 Q       15  
  8 Wikant, Neil     15 NEW               8:35.74    8:25.16 Q       14  
  9 Paquin-Foisy, E  15 ELITE             8:25.22    8:27.06 Q       13  
                 28.31        59.04 (30.73)
        1:30.62 (31.58)     2:01.98 (31.36)
        2:33.03 (31.05)     3:04.67 (31.64)
        3:36.68 (32.01)     4:08.88 (32.20)
        4:40.70 (31.82)     5:13.01 (32.31)
        5:45.52 (32.51)     6:17.80 (32.28)
        6:50.07 (32.27)     7:22.54 (32.47)
        7:55.36 (32.82)     8:27.06 (31.70)
 10 Arseneau, Chris  16 MMST              8:45.05    8:30.83 Q       12  
 11 Leblanc, ?mile   15 CLUB DE NATATION  8:46.69    8:31.89 Q       10  
 12 Schouten, Matth  16 NEW               8:44.14    8:31.92 Q        9  
 13 Lee, Jacob       14 ESWIM             8:42.46    8:32.61 Q        8  
 14 Desjardins-Labe  16 CNG               8:28.27    8:32.92 Q        7  
                 28.70        59.69 (30.99)
        1:31.06 (31.37)     2:02.77 (31.71)
        2:34.48 (31.71)     3:06.18 (31.70)
        3:39.03 (32.85)     4:11.63 (32.60)
        4:44.30 (32.67)     5:17.44 (33.14)
        5:50.21 (32.77)     6:23.53 (33.32)
        6:56.99 (33.46)     7:30.47 (33.48)
        8:02.70 (32.23)     8:32.92 (30.22)
 15 Arafa, Ali       16 ESWIM             8:25.74    8:33.91 Q        6  
                 28.04        58.62 (30.58)
        1:30.08 (31.46)     2:01.61 (31.53)
        2:33.56 (31.95)     3:05.58 (32.02)
        3:37.80 (32.22)     4:10.13 (32.33)
        4:42.39 (32.26)     5:15.01 (32.62)
        5:47.92 (32.91)     6:21.52 (33.60)
        6:54.39 (32.87)     7:28.03 (33.64)
        8:01.40 (33.37)     8:33.91 (32.51)
 16 Hamill, Mackenz  15 OAK               8:21.71    8:34.15 Q        5  
                 28.83        59.70 (30.87)
        1:31.13 (31.43)     2:02.49 (31.36)
        2:34.61 (32.12)     3:06.79 (32.18)
        3:39.23 (32.44)     4:11.69 (32.46)
        4:43.80 (32.11)     5:16.88 (33.08)
        5:50.04 (33.16)     6:22.87 (32.83)
        6:55.93 (33.06)     7:29.36 (33.43)
        8:02.46 (33.10)     8:34.15 (31.69)
 17 B?langer, Samue  16 ROUGE ET OR       8:48.45    8:34.78 Q        4  
 18 Demers, Jean-Ga  16 DDO               8:49.76    8:37.80 Q        3  
 19 Thicke-Rattray,  16 COBRA             8:51.58    8:39.24 Q        1.5
 19 Paulins, Sebast  14 BRANT             8:48.96    8:39.24 Q        1.5
 21 Boucher, Nathan  16 TSC               8:47.75    8:40.53 Q      
 22 Ahmad, Abdullah  14 ESWIM             8:47.48    8:40.57 Q      
 23 Ng, Christian    15 MAC               8:32.08    8:41.09 Q      
                 28.28        59.06 (30.78)
        1:30.95 (31.89)     2:02.73 (31.78)
        2:34.87 (32.14)     3:07.05 (32.18)
        3:39.33 (32.28)     4:12.26 (32.93)
        4:45.97 (33.71)     5:19.67 (33.70)
        5:53.20 (33.53)     6:27.10 (33.90)
        7:01.05 (33.95)     7:35.50 (34.45)
        8:09.07 (33.57)     8:41.09 (32.02)
 24 Hanycz, Shaun    15 AJAX              8:55.22    8:41.89 Q      
 25 Wilkins, Connor  16 OAK               8:45.78    8:44.44 Q      
 26 Chen, Zao        16 GO KINGFISH       8:54.48    8:44.92 Q      
 27 Bluteau, Anthon  16 C,A, R?GIONAL DE  8:35.15    8:45.60 Q      
 28 Filion, Tristan  15 CNG               8:50.45    8:46.06 Q      
 29 Rona, Dan        16 OAK               9:00.37    8:46.87 Q      
 30 Boyd, Garrett    16 NEW               9:00.63    8:47.31 Q      
 31 Somers, Colm     14 HTAC              8:47.64    8:47.43 Q      
 32 Morley, William  14 TSC               8:50.45    8:47.92 Q      
 33 Coward, Gavin    16 NEW               8:53.93    8:48.72 Q      
 34 Barrette, Simon  15 CNHR              8:54.86    8:50.42 Q      
 35 Chatelain-Lafla  14 CNG               8:55.35    8:50.54 Q      
 36 Pelletier, Jasm  16 M?GOPHIAS         8:53.62    8:52.09 Q      
 37 Mohammadi, Aron  16 SSMAC             9:02.69    8:53.23 Q      
 38 Robinson, Tanne  15 BRANT             9:07.60    8:58.92        
 39 Griffioen, Nath  16 MUSAC             8:54.12    8:59.61        
 40 Beaumont-Vald?s  15 CLUB DE NATATION  9:25.61    9:04.72        
                 29.35      1:02.18 (32.83)
        1:35.21 (33.03)     2:09.08 (33.87)
        2:43.34 (34.26)     3:18.05 (34.71)
        3:52.47 (34.42)     4:27.64 (35.17)
        5:02.31 (34.67)     5:37.11 (34.80)
        6:11.72 (34.61)     6:46.75 (35.03)
        7:21.91 (35.16)     7:56.61 (34.70)
        8:31.62 (35.01)     9:04.72 (33.10)
 41 Lai, Evans       14 RHAC PREDATORS    8:51.41    9:08.14        
 42 Lam, Byron       16 RHAC PREDATORS    9:14.56    9:21.27        
                 29.15      1:01.03 (31.88)
        1:34.55 (33.52)     2:08.72 (34.17)
        2:43.01 (34.29)     3:18.34 (35.33)
        3:54.03 (35.69)     4:30.29 (36.26)
        5:06.24 (35.95)     5:42.23 (35.99)
        6:18.94 (36.71)     6:55.95 (37.01)
        7:32.44 (36.49)     8:09.08 (36.64)
        8:45.35 (36.27)     9:21.27 (35.92)
 -- Muizelaar, Mitc  15 MSSAC             8:54.10        SCR        
 -- Cormier, James   16 HTAC              8:38.86        SCR        
 
 Event 2  Men 17 & Over 800 SC Meter Freestyle
=========================================================================
      Eastern: m 7:55.87  2007-02-15Francesco Zuccaro, ESWIM
                 8:55.62  17&O Q Easterns
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Abdel-Khalik, A  18 ESWIM             8:01.56    7:57.14 Q       22  
                 27.41        56.94 (29.53)
        1:26.99 (30.05)     1:57.17 (30.18)
        2:27.42 (30.25)     2:57.39 (29.97)
        3:27.59 (30.20)     3:57.75 (30.16)
        4:27.73 (29.98)     4:57.91 (30.18)
        5:27.96 (30.05)     5:57.98 (30.02)
        6:28.03 (30.05)     6:58.04 (30.01)
        7:27.90 (29.86)     7:57.14 (29.24)
  2 Guertin, Philip  22 CAMO              8:12.25    8:02.14 Q       20  
                 27.92        57.73 (29.81)
        1:27.88 (30.15)     1:58.22 (30.34)
        2:28.56 (30.34)     2:58.84 (30.28)
        3:29.20 (30.36)     3:59.76 (30.56)
        4:29.87 (30.11)     5:00.26 (30.39)
        5:30.92 (30.66)     6:01.47 (30.55)
        6:32.10 (30.63)     7:02.72 (30.62)
        7:32.85 (30.13)     8:02.14 (29.29)
  3 Cote, Tristan    17 ESWIM             8:11.15    8:04.88 Q       19  
                 27.66        57.48 (29.82)
        1:27.49 (30.01)     1:57.61 (30.12)
        2:27.94 (30.33)     2:58.25 (30.31)
        3:28.89 (30.64)     3:59.51 (30.62)
        4:29.88 (30.37)     5:00.28 (30.40)
        5:30.96 (30.68)     6:01.91 (30.95)
        6:32.84 (30.93)     7:03.67 (30.83)
        7:34.63 (30.96)     8:04.88 (30.25)
  4 Paulins, Alex    17 BRANT             8:21.28    8:15.36 Q       18  
                 28.19        58.08 (29.89)
        1:30.01 (31.93)     2:00.97 (30.96)
        2:32.09 (31.12)     3:03.25 (31.16)
        3:34.27 (31.02)     4:05.26 (30.99)
        4:36.73 (31.47)     5:08.13 (31.40)
        5:39.40 (31.27)     6:10.64 (31.24)
        6:41.80 (31.16)     7:13.63 (31.83)
        7:45.05 (31.42)     8:15.36 (30.31)
  5 Masse-Savard, N  18 CNG               8:34.20    8:18.23 Q       17  
  6 Silverthorn, Ja  17 NEW               8:30.60    8:19.76 Q       16  
                 28.18        59.22 (31.04)
        1:30.78 (31.56)     2:02.12 (31.34)
        2:33.73 (31.61)     3:05.42 (31.69)
        3:37.14 (31.72)     4:08.81 (31.67)
        4:39.87 (31.06)     5:11.33 (31.46)
        5:42.92 (31.59)     6:14.78 (31.86)
        6:46.55 (31.77)     7:18.32 (31.77)
        7:49.84 (31.52)     8:19.76 (29.92)
  7 Villeneuve, Ant  17 CLUB DE NATATION  8:17.43    8:19.81 Q       15  
                 28.67        58.93 (30.26)
        1:30.01 (31.08)     2:01.19 (31.18)
        2:32.34 (31.15)     3:03.81 (31.47)
        3:35.37 (31.56)     4:06.84 (31.47)
        4:38.55 (31.71)     5:10.36 (31.81)
        5:42.01 (31.65)     6:13.81 (31.80)
        6:45.55 (31.74)     7:17.32 (31.77)
        7:49.05 (31.73)     8:19.81 (30.76)
  8 Dyke, Gavin      17 MPM               8:27.27    8:20.32 Q       14  
                 28.43        59.33 (30.90)
        1:30.74 (31.41)     2:02.13 (31.39)
        2:33.81 (31.68)     3:05.57 (31.76)
        3:37.31 (31.74)     4:08.91 (31.60)
        4:40.43 (31.52)     5:12.27 (31.84)
        5:44.47 (32.20)     6:16.71 (32.24)
        6:47.97 (31.26)     7:19.87 (31.90)
        7:50.54 (30.67)     8:20.32 (29.78)
  9 Matte, Samuel    17 CNCB              8:37.76    8:20.55 Q       13  
 10 Valli?res, Jean  18 ELITE             8:30.03    8:21.64 Q       12  
                 28.46        59.01 (30.55)
        1:30.73 (31.72)     2:02.71 (31.98)
        2:34.71 (32.00)     3:06.85 (32.14)
        3:38.97 (32.12)     4:10.78 (31.81)
        4:42.39 (31.61)     5:14.17 (31.78)
        5:46.08 (31.91)     6:17.99 (31.91)
        6:49.58 (31.59)     7:21.13 (31.55)
        7:52.26 (31.13)     8:21.64 (29.38)
 11 Gavrilov, Adria  18 NEW               8:22.08    8:27.55 Q       10  
                 28.27        59.46 (31.19)
        1:31.25 (31.79)     2:02.92 (31.67)
        2:34.79 (31.87)     3:06.89 (32.10)
        3:39.21 (32.32)     4:11.64 (32.43)
        4:43.74 (32.10)     5:15.59 (31.85)
        5:47.83 (32.24)     6:20.77 (32.94)
        6:53.94 (33.17)     7:25.36 (31.42)
        7:56.98 (31.62)     8:27.55 (30.57)
 12 Pouliot, Gabrie  17 CNCB              8:30.65    8:30.09 Q        9  
                 28.29        59.22 (30.93)
        1:30.65 (31.43)     2:02.46 (31.81)
        2:34.63 (32.17)     3:06.89 (32.26)
        3:39.53 (32.64)     4:11.95 (32.42)
        4:44.11 (32.16)     5:16.48 (32.37)
        5:49.16 (32.68)     6:22.00 (32.84)
        6:50.57 (28.57)     7:27.04 (36.47)
        7:59.38 (32.34)     8:30.09 (30.71)
 13 Bouazza, Edi     19 DDO               8:24.34    8:31.16 Q        8  
                 28.90      1:00.04 (31.14)
        1:30.95 (30.91)     2:02.62 (31.67)
        2:34.53 (31.91)     3:06.70 (32.17)
        3:38.89 (32.19)     4:11.19 (32.30)
        4:43.57 (32.38)     5:16.17 (32.60)
        5:48.80 (32.63)     6:21.39 (32.59)
        6:53.98 (32.59)     7:27.15 (33.17)
        7:59.72 (32.57)     8:31.16 (31.44)
 14 Korobkov, Eric   17 RHAC PREDATORS    8:33.72    8:32.72 Q        7  
 15 Brearton, Haden  17 NEW               8:37.53    8:32.98 Q        6  
 16 VanderHelm, Adr  17 BTSC              8:54.11    8:34.03 Q        5  
 17 Andrews, Duncan  18 BTSC              8:27.19    8:37.23 Q        4  
                 29.01      1:00.20 (31.19)
        1:31.82 (31.62)     2:03.68 (31.86)
        2:35.76 (32.08)     3:08.13 (32.37)
        3:40.66 (32.53)     4:13.26 (32.60)
        4:44.50 (31.24)     5:18.20 (33.70)
        5:51.14 (32.94)     6:24.03 (32.89)
        6:57.30 (33.27)     7:31.41 (34.11)
        8:04.72 (33.31)     8:37.23 (32.51)
 18 Kim, Charles     17 TSC               8:50.13    8:37.25 Q        3  
 19 Morin-Mailloux,  19 SAMAK             8:36.68    8:40.06 Q        2  
 20 Tanasijevic, Ma  17 NKB               8:47.78    8:40.75 Q        1  
 21 Adams, Mike      18 CRUSADERS         8:44.10    8:41.93 Q      
 22 Pieper, Thomas   18 NEW               8:49.78    8:42.42 Q      
 23 Wikant, Kevin    17 NEW               8:47.77    8:42.43 Q      
 24 McVey, Karl      18 POINTE-CLAIRE SW  8:53.13    8:42.47 Q      
 25 Grant, Conor     17 NEW               8:46.47    8:42.58 Q      
 26 Pearson, Joel    17 OAK               8:54.09    8:43.61 Q      
 27 Somers, Darragh  17 HTAC              8:50.62    8:44.97 Q      
 28 Whiteside, Davi  17 OAK               8:39.11    8:46.19 Q      
 29 Fisk, Ryan       17 HTAC              8:46.54    8:46.65 Q      
 30 Vogler, Antoine  18 PPO               9:16.19    8:49.10 Q      
                 29.23      1:01.52 (32.29)
        1:34.69 (33.17)     2:07.67 (32.98)
        2:40.83 (33.16)     3:13.79 (32.96)
        3:47.62 (33.83)     4:21.90 (34.28)
        4:54.85 (32.95)     5:28.09 (33.24)
        6:01.53 (33.44)     6:35.04 (33.51)
        7:08.78 (33.74)     7:42.88 (34.10)
        8:16.42 (33.54)     8:49.10 (32.68)
 31 Boivin, Jason    23 COTE SAINT-LUC A  8:35.79    8:51.00 Q      
 32 Froude, Leo      17 ST JOHN''S LEGEND  8:55.10    8:51.36 Q      
 33 Gingras, Hubert  19 CNG               8:36.54    8:51.74 Q      
 34 Reynolds, Colli  17 UPCAN             9:04.26L   8:52.63 Q      
 35 Boivin, Gabriel  18 CNBO              8:51.55    8:55.42 Q      
 36 Torres, Tomas    17 CLUB DE NATATION  8:50.54    8:55.95        
 37 Doiron, Jake     17 CRUSADERS         8:49.82    8:57.65        
 38 Al Hatabeh, Bas  17 ESWIM             8:53.69    9:03.77        
 39 Cassan, Antoine  19 CAMO              8:53.69    9:04.58        
 -- Simard, Pierre-  17 CNG               8:29.66         DQ        
 
                 Combined Team Scores - Through Event 2                  
 
  1. Etobicoke Swimming                199   2. Toronto Swim Club                 122
  3. Newmarket Stingrays                77   4. Club de Natation de Gatineau       65
  5. Halifax Trojan Aquatic Club        39   5. Club de Natation C.S.Q.            39
  7. Ppo                                36   8. Brantford Aquatic Club           34.5
  9. Markham Aquatic Club               31  10. Club Aquatique Montr?al            29
 11. Elite                              25  12. Club de Natation de Comp?titio     22
 13. C.N. Dollard-des-Ormeaux           20  14. C. N. ST Jerome                    18
 15. Upper Canada Swim Club             17  16. Mount Pearl Marlins                14
 17. Dolphins Swim Club of Oakville     12  17. Milton Marlin Swim Team            12
 19. Barrie Trojan Swim Club             9  19. Club Aquatique Calac Richelieu      9
 21. Golden Horseshoe Aquatic Club       8  21. Club Aquatique Charlesbourg         8
 23. Guelph Marlin Aquatic Club          7  23. Richmond Hill Aquatic Club          7
 25. Oakville Aquatic Club               5  26. Rouge et Or/Universit? Laval        4
 26. Pointe-Claire Swim Club             4  28. Greater Ottawa Kingfish S.C.        3
 29. Club de Natation Samak              2  29. Unattached                          2
 31. Cobra Swim Club                   1.5  32. Nepean Kanata Barracudas            1
 32. Les Dauphins de Rimouski            1                                               
    
 Swimming Canada                                       2013-02-14 - 20:30PM
      Championnat canadien de l''Est Speedo - 2013-02-14 to 2013-02-17      
         Speedo Eastern Canadian Championships, Sanction #: 13161          
 
 Event 9  Women 4x200 SC Meter Freestyle Relay
==================================================================================
      Eastern: m 7:57.98  2010-02-18Etobicoke Swimming, ESWIM
                          L. Earp, J. Keire, A. Reason, B. MacLean
    Team                             Seed     Finals       Points 
==================================================================================
  1 HAC  ''A''                      8:16.18    8:13.95         40  
     1) Charles, Lindsay 20           2) Kovar, Sydney 16             
     3) Robillard, Paige 17           4) Escobar, Susana 25           
  2 CAMO  ''A''                     8:11.38    8:16.69         36  
     1) Mainville, Ariane 18          2) Cigna, Fr?d?rique 15         
     3) Rheaume, Justine 16           4) Lapointe, Marie-Lou 18       
  3 NEW  ''A''                      8:15.06    8:19.62         34  
     1) Barrack, Megan 17             2) Sukonthapanich, Tanawan 17   
     3) McLean, Sarah 17              4) Ozturk, Selin 18             
  4 ESWIM  ''A''                    8:12.18    8:20.86         32  
     1) Bellio, Olivia 18             2) Morris, Isabelle 16          
     3) Zaraska, Melanya 15           4) Abdel-Khalik, Esraa 16       
  5 DOLPHINSSWIMMING  ''A''         8:17.30    8:21.86         30  
     1) McCann, Meryn 14              2) Sbaraglia, Olivia 15         
     3) Dixon, Lauren 17              4) Kang, Yvonne 15              
  6 TSC  ''A''                      8:11.87    8:22.57         28  
     1) Schultz, Paige 21             2) Maitland, Heather 23         
     3) Gervais, Kaitlin 16           4) Balazs, Zsofi 22             
  7 POINTE-CLAIRE SW  ''A''         8:15.38    8:24.72         26  
     1) Daigneault, Gabrielle 17      2) Daigneault, Val?rie 15       
     3) Zevnik, Alexia 18             4) Murphy, Gabrielle 18         
  8 M?GOPHIAS  ''A''                8:18.40    8:26.26         24  
     1) Harvey, Mary-Sophie 13        2) Labb?, Annie-Pier 15         
     3) Beaudoin, Alexandra 20        4) Lapierre-Lemire, Caroline 22 
  9 GMAC  ''A''                     8:29.88    8:26.80         22  
     1) Stratford, Samantha 16        2) Cromwell, Micayley 17        
     3) Bush, Melody 18               4) Burton, Haylie 17            
 10 GO KINGFISH  ''A''              8:35.55    8:30.98         20  
     1) Barrette, Josee 16            2) Geiger, Rachael 17           
     3) Boland, Brigitte 15           4) Pulfer, Madison 16           
 11 ESWIM  ''B''                    8:25.22    8:31.14        
     1) McDonald, Melanie 16          2) Anderson, Olivia 13          
     3) McDonald, Stephanie 14        4) Johnston, Laura 14           
 12 WEST  ''A''                     8:38.51    8:32.63        
     1) Fazekas, Sadie 15             2) Masse, Kylie 17              
     3) Lefler, Amber 15              4) Rode, Rachel 14              
 13 OAK  ''A''                      8:30.21    8:33.10        
     1) Fabugais-Inaba, Alexandra 15  2) Grewal, Annika 15            
     3) Will-Dryden, Anaka 14         4) Lalumiere, Lauren 15         
 14 PPO  ''A''                      8:32.84    8:34.60        
     1) Lamontagne, Emma 16           2) Danyluk, Daphn? 14           
     3) Lepage, Alexandra 17          4) Mitrea, Irina 14             
 15 NKB  ''B''                      8:44.94    8:36.27        
     1) Knight, Aleasha 15            2) McKendry, Morgan 18          
     3) Breault, Katie 14             4) Asselin, Sarah 16            
 16 POINTE-CLAIRE SW  ''B''         8:35.81    8:37.01        
     1) Touchette-McGowan, Sara 17    2) Parsons, Samantha 16         
     3) Kis, Allyson 12               4) Pauletto, Jillian 13         
 17 NKB  ''A''                      8:34.00    8:37.70        
     1) Zhao, Janet 15                2) Gartland, Abigail 15         
     3) Yang, Chuchu 14               4) Yu, Jessica 15               
 18 TSC  ''B''                      8:23.06    8:38.75        
     1) Walker, Elisha 14             2) Bragman, Alexis 14           
     3) Martin, Allison 14            4) Gold, Vanessa 14             
 19 ESWIM  ''C''                    8:36.75    8:39.09        
     1) Carnevale, Sofia 14           2) Benko, Marta 17              
     3) Mallory, Tara 17              4) Capocci, Olivia 17           
 20 NEPTUNE  ''A''                  8:36.50    8:39.53        
     1) Leduc, Claudia 18             2) Arcand, Maurane 14           
     3) Savoie, Carol-Ann 17          4) Leduc, St?phanie 16          
 21 HTAC  ''A''                     8:30.17    8:43.02        
     1) Feschuk, Aileen 14            2) Feschuk, Olivia 17           
     3) Polley, Sarah 14              4) McCallum, Cara 18            
 22 SAMAK  ''A''                    8:39.49    8:43.12        
     1) Blais, Gabrielle 19           2) Dupuis-Bernier, Camille 15   
     3) Aglot, Christine 20           4) Langlois-Pelletier, Mileva 18
 23 MSSAC  ''A''                    8:27.70    8:43.73        
     1) Vuong, Megan 15               2) Krizmanich, Taylor 16        
     3) Olivares, Isabella 17         4) Babits, Monica 15            
 24 CLUB DE NATATION  ''A''         8:18.62    8:44.20        
     1) Dusablon, Jade 19             2) Charron, Vanessa 21          
     3) Hamel, Marie-Charlotte 16     4) Tr?panier, Alexandra 17      
 25 SCAR  ''A''                     8:42.74    8:45.93        
     1) Ramsay, Christina 16          2) Howard, Madeleine 17         
     3) Henderson, Jennifer 17        4) Mathieu, Claudia 17          
 26 AJAX  ''A''                     8:50.00    8:47.30        
     1) Fernandes, Aryanna 12         2) Barrett, Carleigh 17         
     3) Vandenberg, Emily 13          4) Savage, Erika I 14           
 27 CLUB WARRIORS  ''A''            8:48.41    8:47.87        
     1) Meklensek, Lexi 15            2) Meklensek, Leah 13           
     3) Hess, Hayley 17               4) Zhang, Wennie 15             
 28 MAC  ''A''                      8:51.04    8:51.40        
     1) Bishop, Jersey 13             2) McNamara, Rielly 13          
     3) Padvaiskas, Mikela 15         4) Loeschnik, Emma 14           
 29 CAMO  ''B''                     8:35.82    8:52.10        
     1) No?l, Camille 18              2) Ganski, Sarah 15             
     3) Cliche, P?n?lope 15           4) Terriault, Andrea 14         
 30 NEW  ''B''                      8:53.44    8:55.50        
     1) Young, Samantha 17            2) Thompson, Kaitlin 16         
     3) Saukas, Breanna 17            4) Ozturk, Aylin 15             
 31 POINTE-CLAIRE SW  ''C''         8:53.70    8:55.81        
     1) Brathwaite, Isabelle 16       2) Brathwaite, Katrina 13       
     3) Dobby, Erica 13               4) Lineham, Hayley 14           
 32 OAK  ''B''                      8:52.34    8:56.93        
     1) Saunders, Abbey 15            2) Olvet, Kristen 14            
     3) Ramier, Emily 15              4) Burgess, Hannah 16           
 33 ST JOHN''S LEGEND  ''A''         9:17.99    8:59.49        
     1) Dornan, Emma 15               2) Whelan, Maggie 15            
     3) Hickman, Caroline 15          4) Silotch, Catherine 14        
 34 MSSAC  ''B''                    8:52.89    9:02.25        
     1) Pan, Angela 13                2) Lukasik, Jacqueline 16       
     3) Hillis, Paige 13              4) Wilson, Erin 14              
 35 BTSC  ''A''                     8:54.30    9:02.59        
     1) Fenton, Kaetlin 16            2) Decarlo, Brooke 14           
     3) Hoedlmoser, Claire 16         4) Filion, Annie 17             
 36 ELITE  ''A''                    9:08.06    9:06.77        
     1) Coughlan, Oph?lie 15          2) Dandois-Samson, Marianne 13  
     3) Th?riault, ?milie 13          4) Paquin-Foisy, Elisabeth 18   
 37 NEW  ''C''                      9:17.88    9:16.59        
     1) Levac, Alyssa 17              2) Moffatt, Danielle 15         
     3) Bennett, Allison 16           4) Kingston, Victoria 16        
 -- CNG  ''A''                      9:01.87         DQ        
     1) Heebner, Kristina 14          2) Kanaan, Malorie 14           
     3) Cloutier, Marie-Pier 17       4) Hodge, Caitlin 18            
 -- LAC  ''A''                      9:03.78        SCR        
     1) MacNeil, Maggie 12            2) Robinson, Aitana 15          
     3) Andres, Josie 16              4) Ryan, Camille 15             
 -- TSC  ''C''                      8:33.62        SCR        
     1) Struzina, Leena 16            2) Ling, Cino 17                
     3) Colford, Bronwyn 17           4)                              
 
                      Combined Team Scores - Through Event 9                      
 
  1. Etobicoke Swimming                231   2. Toronto Swim Club                 150
  3. Newmarket Stingrays               111   4. Club de Natation de Gatineau       65
  4. Club Aquatique Montr?al            65   6. Dolphins Swim Club of Oakville     42
  7. Hamilton Aquatic Club              40   8. Halifax Trojan Aquatic Club        39
  8. Club de Natation C.S.Q.            39  10. Ppo                                36
 11. Brantford Aquatic Club           34.5  12. Markham Aquatic Club               31
 13. Pointe-Claire Swim Club            30  14. Guelph Marlin Aquatic Club         29
 15. Elite                              25  16. Club de Natation M?gophias         24
 17. Greater Ottawa Kingfish S.C.       23  18. Club de Natation de Comp?titio     22
 19. C.N. Dollard-des-Ormeaux           20  20. C. N. ST Jerome                    18
 21. Upper Canada Swim Club             17  22. Mount Pearl Marlins                14
 23. Milton Marlin Swim Team            12  24. Club Aquatique Calac Richelieu      9
 24. Barrie Trojan Swim Club             9  26. Club Aquatique Charlesbourg         8
 26. Golden Horseshoe Aquatic Club       8  28. Richmond Hill Aquatic Club          7
 29. Oakville Aquatic Club               5  30. Rouge et Or/Universit? Laval        4
 31. Club de Natation Samak              2  31. Unattached                          2
 33. Cobra Swim Club                   1.5  34. Les Dauphins de Rimouski            1
 34. Nepean Kanata Barracudas            1                                               
    
 Swimming Canada                                       2013-02-14 - 20:30PM
      Championnat canadien de l''Est Speedo - 2013-02-14 to 2013-02-17      
         Speedo Eastern Canadian Championships, Sanction #: 13161          
 
 Event 10  Men 4x200 SC Meter Freestyle Relay
==================================================================================
      Eastern: m 7:22.66  2012-02-16Etobicoke Swimming, ESWIM
                          A. Abdel-Khalik, T. Cote, Z. Zandona, B. Knezevic
    Team                             Seed     Finals       Points 
==================================================================================
  1 ESWIM  ''A''                    7:28.12    7:25.87         40  
     1) Abdel-Khalik, Aly 18          2) Arafa, Ali 16                
     3) Sacco, Gabriel 16             4) Cote, Tristan 17             
  2 CAMO  ''A''                     7:29.48    7:25.97         36  
     1) Bustamante, Kevin 18          2) Guertin, Philippe 22         
     3) Jarry, Mirando 17             4) Lavater, Alexandre 18        
  3 POINTE-CLAIRE SW  ''A''         7:36.67    7:31.87         34  
     1) Gagne, Jonathan 24            2) Ackman, Matthew 16           
     3) Lafleur, Nicholas 17          4) Magnan, Alexandre 18         
  4 ELITE  ''A''                    7:42.77    7:34.60         32  
     1) Chaubet, Ga?l 17              2) Paquin-Foisy, Etienne 15     
     3) Valli?res, Jean-Daniel 18     4) Chaubet, Lo?c 19             
  5 BTSC  ''A''                     7:46.75    7:42.41         30  
     1) Greenough, Lucas 17           2) Kuiack, Daniel 17            
     3) Andrews, Duncan 18            4) VanderHelm, Adrian 17        
  6 GO KINGFISH  ''A''              7:50.21    7:45.06         28  
     1) Dans, Matthew K 17            2) Chen, Zao 16                 
     3) Ruttan, Miles 16              4) Wall, Eli B 17               
  7 M?GOPHIAS  ''A''                7:48.08    7:45.50         26  
     1) Gelinas, Alex 22              2) Harvey, Charles 19           
     3) Landry, Maxime 18             4) Campanelli, C?dric 20        
  8 OAK  ''A''                      7:41.31    7:46.03         24  
     1) Whiteside, David 17           2) Hamill, Mackenzie 15         
     3) Gour, Mitchell 16             4) Kwiecien-Delaney, Bryce 16   
  9 CLUB DE NATATION  ''A''         7:45.94    7:46.08         22  
     1) Villeneuve, Simon 20          2) Villeneuve, Antoine 17       
     3) Villeneuve, Philippe 17       4) Leblanc, ?mile 15            
 10 CAMO  ''B''                     7:54.80    7:48.64         20  
     1) Coupal, Alexandr 17           2) Bernard-Lalonde, Antoine 16  
     3) Dufour, Thomas 15             4) Beaudry, Simon 16            
 11 CLUB DE NATATION  ''A''         8:01.11    7:49.50        
     1) Wang, Samuel 17               2) Torres, Tomas 17             
     3) Naisby, Jonathan 19           4) Burney, Vincent 18           
 12 NEW  ''A''                      7:52.15    7:49.82        
     1) Silverthorn, Jake 17          2) Pieper, Thomas 18            
     3) Lee, David 18                 4) Brearton, Haden 17           
 13 POINTE-CLAIRE SW  ''B''         7:49.24    7:50.13        
     1) Murphy, Jean-Fran?ois 16      2) Bujold, Antoine 17           
     3) Guest, James 16               4) McVey, Karl 18               
 14 HTAC  ''A''                     7:51.90    7:50.50        
     1) Cormier, James 16             2) Somers, Darragh 17           
     3) Fisk, Ryan 17                 4) Berger, Geraint 16           
 15 WEST  ''A''                     7:49.52    7:51.09        
     1) Binder, Andrew 16             2) Lavoie, Cody 16              
     3) Norg, Aaron 15                4) Kukuruzovic, Andrej 16       
 16 CNG  ''A''                      7:45.10    7:52.22        
     1) Desjardins-Labelle, Alexandre 2) Masse-Savard, Nicolas 18     
     3) Levasseur, Arnaud 18          4) Simard, Pierre-Adrien 17     
 17 ROUGE ET OR  ''A''              7:54.54    7:53.11        
     1) Aleman, Antonio-Guy 17        2) Gauthier, Nicolas 17         
     3) B?langer, Samuel 16           4) B?langer, Simon-Pierre 16    
 18 SAMAK  ''A''                    7:54.35    7:54.36        
     1) Morin-Mailloux, Gabriel 19    2) B?dard, J?r?mie 16           
     3) Richard, Marc-Antoine 20      4) Lachance, Vincent 20         
 19 AJAX  ''A''                     8:17.03    7:57.97        
     1) Kelly, Ryan 15                2) Hanycz, Shaun 15             
     3) Taylor, Steven 15             4) Acevedo, Javier 15           
 20 LAC  ''A''                      8:09.46    8:02.04        
     1) Lethbridge, Nathan 18         2) O''Brien, Andrew 16           
     3) Mitchell, Nick 16             4) Cappa, Vincent 16            
 20 CLUB DE NATATION  ''B''         8:05.17    8:02.04        
     1) Ouellette-L''Heureux, Felix 17 2) Ilie, Tudor Ionut 15         
     3) Mercier, Arnaud 17            4) Caron, Jean-Francois 20      
 22 BRANT  ''A''                    7:56.79    8:02.40        
     1) Macdonald, Tyson 16           2) Robinson, Tanner 15          
     3) Paulins, Sebastian 14         4) Paulins, Alex 17             
 23 NKB  ''A''                      8:00.25    8:02.55        
     1) Parsons, Trae 16              2) Asselin, Mark 17             
     3) Quirie, Scott 16              4) Telford, Ryan 14             
 24 ST JOHN''S LEGEND  ''A''         8:11.20    8:04.56        
     1) Froude, Leo 17                2) Whelan, Martin 17            
     3) Daly, Owen 17                 4) Slade, Logan 15              
 25 OAK  ''B''                      8:07.92    8:04.85        
     1) Wilkins, Connor 16            2) Mac, Matthew 15              
     3) Pearson, Joel 17              4) Tomic, Luka 14               
 26 CRUSADERS  ''A''                8:12.56    8:08.71        
     1) Adams, Mike 18                2) Payne, Morrgan 15            
     3) Berrigan, Sean 17             4) Doiron, Jake 17              
 27 ESWIM  ''B''                    8:01.10    8:12.57        
     1) Lee, Jacob 14                 2) Ahmad, Abdullah 14           
     3) Villalobos, Rodrigo 14        4) Al Hatabeh, Basel 17         
 28 NEW  ''C''                      8:12.33    8:13.21        
     1) Schouten, Matthew 16          2) Beam, Tristan 16             
     3) Cook, Dylan 16                4) Boyd, Garrett 16             
 29 POINTE-CLAIRE SW  ''C''         8:04.69    8:14.28        
     1) Bertrand, David 16            2) Shaw-Muller, Kirk 19         
     3) Giroux, Bruno 19              4) Feng, Yu Charles 16          
 30 NEW  ''D''                      8:20.97    8:22.09        
     1) Pieper, Mark 16               2) Wikant, Kevin 17             
     3) Gregoris, Luke 16             4) Coward, Gavin 16             
 31 POINTE-CLAIRE SW  ''D''         8:35.93    8:37.11        
     1) Gosselin, Felix 19            2) Genesse-Grenier, ?tienne 16  
     3) Chan, Corey 16                4) Feng, Li Bob 14              
                 28.26        59.03 (59.03)
      1:31.31 (1:31.31)   2:03.48 (2:03.48)
        2:33.40 (29.92)   3:07.31 (1:03.83)
      3:41.60 (1:38.12)   4:15.63 (2:12.15)
        4:46.01 (30.38)   5:20.20 (1:04.57)
      5:54.08 (1:38.45)   6:27.42 (2:11.79)
        6:56.11 (28.69)   7:29.31 (1:01.89)
      8:03.68 (1:36.26)   8:37.11 (2:09.69)
 -- NEW  ''B''                      8:02.95         DQ        
     1) Grant, Conor 17               2) Lee, Joo Sub 16              
     3) Wikant, Neil 15               4) Gavrilov, Adrian 18          
 -- MAC  ''A''                      7:56.73        SCR        
     1) Siu, Andrew 16                2) Loong, Joshua 16             
     3) Huang, Shuya 17               4) Ng, Christian 15             
 -- TSC  ''A''                      7:48.67        SCR        
     1) Straszynski, Oliver 16        2) Kim, Charles 17              
     3) Vranic, Philip 16             4) Morley, William 14           
 -- GHAC  ''A''                          NT        SCR        
 
                     Combined Team Scores - Through Event 10                      
 
  1. Etobicoke Swimming                271   2. Toronto Swim Club                 150
  3. Club Aquatique Montr?al           121   4. Newmarket Stingrays               111
  5. Club de Natation de Gatineau       65   6. Pointe-Claire Swim Club            64
  7. Club de Natation C.S.Q.            61   8. Elite                              57
  9. Greater Ottawa Kingfish S.C.       51  10. Club de Natation M?gophias         50
 11. Dolphins Swim Club of Oakville     42  12. Hamilton Aquatic Club              40
 13. Barrie Trojan Swim Club            39  13. Halifax Trojan Aquatic Club        39
 15. Ppo                                36  16. Brantford Aquatic Club           34.5
 17. Markham Aquatic Club               31  18. Guelph Marlin Aquatic Club         29
 18. Oakville Aquatic Club              29  20. Club de Natation de Comp?titio     22
 21. C.N. Dollard-des-Ormeaux           20  22. C. N. ST Jerome                    18
 23. Upper Canada Swim Club             17  24. Mount Pearl Marlins                14
 25. Milton Marlin Swim Team            12  26. Club Aquatique Calac Richelieu      9
 27. Club Aquatique Charlesbourg         8  27. Golden Horseshoe Aquatic Club       8
 29. Richmond Hill Aquatic Club          7  30. Rouge et Or/Universit? Laval        4
 31. Unattached                          2  31. Club de Natation Samak              2
 33. Cobra Swim Club                   1.5  34. Nepean Kanata Barracudas            1
 34. Les Dauphins de Rimouski            1                                               
    
 Saskatoon Goldfins Swimming                     2/14/2013 - 15:19PM
    2013 Western Canadian Championships - 2/14/2013 to 2/17/2013    
                         Sanction #: 13919                          
 
 Event 1  Women 15 & Under 1500 SC Meter Freestyle
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Saroukian, Sophia      14 KEYANO           16:46.50   16:54.52  
  2 Stene, Shelby          14 GOLD             17:15.18   17:11.14  
  3 King, Lexy             15 RODS             17:13.91   17:14.76  
  4 Mabee-Hall, Sarah      15 ISLAND SWIMMING  17:34.04   17:21.52  
  5 Morter, Meaghan        13 AMAC             18:10.40   17:22.32  
  6 Itterman, Tia          15 KAJ              17:55.39   17:35.17  
  7 Crane, Mackenzie       15 NRST             17:42.83   17:40.04  
  8 Wookey, Leah           15 UCSC             17:28.89   17:41.30  
  9 Lindsay, Mikhaila      14 OSC              17:52.55   17:42.89  
 10 Kleisinger, Shayla-Ro  15 MM               17:29.33   17:47.56  
 11 Lamoureux, Brooke      14 PREDATORS        17:36.16   17:52.86  
 12 Rowland, Reilly        15 KISU             18:24.01   17:54.46  
 13 Haygarth, Sydney       13 RODS             18:23.03   17:58.54  
 14 Lindsay, Cheyenne      14 OSC              17:55.36   18:00.71  
 15 Doyon, Lydia           14 PSW              18:18.09   18:01.75  
 16 Bottrill, Mia          15 HYACK            18:38.51L  18:03.48  
 17 Martin, Kayla          15 KSS              18:04.16   18:04.59  
 18 Whelan, Sara           15 HYACK            18:13.79   18:06.07  
 19 Bennett, Haley         13 RAC              18:44.70L  18:16.25  
 20 Phillips, Kaia         15 VKSC             18:41.19   18:16.40  
 21 Reeves, Jennifer       14 KEYANO           18:22.67   18:18.81  
 22 Marchand, Julia        15 OSC              18:20.91   18:25.00  
 23 Heaney-Corns, Molly    15 ISLAND SWIMMING  19:32.68   18:26.56  
 
 Event 1  Women 16 & Over 1500 SC Meter Freestyle
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Siwicki, Breanne       18 MANTA            16:22.21   16:28.87  
  2 MacDougall, Jane       16 MANTA            17:06.34   16:55.10  
  3 Barr, Camille          16 OSC              17:31.80   16:57.96  
  4 Hay, Kaitlyn           17 BOLTS            17:20.84   17:14.50  
  5 Ludlow, Danica         16 PGB              16:57.91   17:19.72  
  6 Metcalfe, Martha       16 LOSC             17:51.64   17:24.31  
  7 Yurkovich, Claire      16 KEYANO           17:42.32   17:36.17  
  8 Ogden, Jessie          16 ISLAND SWIMMING  17:38.59   17:41.68  
  9 Chung, Alicia          16 CDSC             18:33.62L  17:51.11  
 10 Hinton, Kendra         17 MANTA            17:48.12   17:54.93  
 11 Mcavoy, Sarah          17 MM               17:53.92   17:58.11  
 12 Wing, Jessa            16 PGB              18:39.57L  17:58.27  
 13 Robinson, Nicole       17 RODS             18:09.62   18:10.89  
 14 Tonn, Jacqueline       16 KEYANO           18:04.39   18:13.61  
 15 Sullivan, Jamie        16 LLSC             20:03.01   18:19.76  
 16 Swistak, Lauren        17 SIMON FRASER AQU 17:51.67   18:29.31      
    
 Saskatoon Goldfins Swimming                     2/14/2013 - 15:55PM
    2013 Western Canadian Championships - 2/14/2013 to 2/17/2013    
                         Sanction #: 13919                          
 
 Event 2  Men 16 & Under 800 SC Meter Freestyle
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Bayne, Connor          16 CASC              8:25.63    8:17.87  
  2 Palaschuk, Brian       15 RODS              8:30.57    8:20.81  
  3 Sawicki, Nathan        15 AMAC              8:36.32    8:21.79  
  4 Zhao, Edwin            15 PSW               8:31.92    8:22.98  
  5 Blondal, Ben           16 UCSC              8:35.41    8:25.19  
  6 Gilbert, Colin         14 KCS               8:59.09    8:26.06  
  7 Olafson, Carson        15 SPART             8:49.26    8:28.40  
  8 Zakala, Josh           14 KAJ               8:52.62    8:29.73  
  9 Bartley, Alex          16 GOLD              8:49.71    8:29.93  
 10 Lau, Stuart            14 KEYANO            8:39.74    8:30.48  
 11 Smit-Anseeuw, Aksel    16 PSW               8:50.12    8:34.06  
 12 Lagzdin, Harrison      16 PGB               8:41.35    8:34.37  
 13 Schramm, Justin        14 LOSC              9:10.86L   8:36.35  
 14 Page, Finn             16 ISLAND SWIMMING   8:45.08    8:36.54  
 15 Hebert, Mitchell       15 GOLD              9:09.04    8:37.51  
 16 Labonte, Kevin         16 KEYANO            8:49.55    8:38.10  
 17 Zou, Vito              16 WDSC              8:43.30    8:39.69  
 18 Camille, Sky           16 KCS               8:48.95    8:42.59  
 19 Maina, Kimani          15 OSC               8:43.25    8:43.08  
 20 Taylor, Liam           14 GOLD              9:01.40    8:43.10  
 21 Katelnikoff, Justin    14 CASC              9:14.09L   8:43.20  
 22 Kilmaster, Daniel      16 SIMON FRASER AQU  8:42.46    8:46.99  
 23 Hafer, Tanner          15 KEYANO            8:48.16    8:47.12  
 24 Alexiuk, Jordan        16 MM                8:59.90    8:47.25  
 25 Grenier, Samuel        16 VKSC              9:20.71    8:47.65  
 26 Yungman, Saveli        16 PGB               8:46.88    8:49.72  
 27 Phillips, Joshua       16 VKSC              9:12.02    8:51.07  
 28 Mccann Stephens, Coli  13 OSC               8:54.82    8:52.01  
 29 Osborn, Thomas         16 MM                8:59.99    8:53.09  
 30 Thibeault, Conrad      16 UCSC              8:49.91    8:53.93  
 31 Clarke, Colin          16 RODS              8:57.12    8:54.10  
 32 Fitzmaurice, Steven    16 CP                9:01.49    8:54.93  
 33 Shewchuk, Benjamin     16 MM                8:59.85    8:55.80  
 34 Carmichael, Jordan     14 MM                9:00.10    8:55.85  
 35 Kebede, Ebenezer       15 MANTA             9:01.58    8:56.22  
 36 Flowers, Mackenzie     13 OSC               9:02.69    8:57.24  
 37 Wohlgemuth, Sam        16 ISLAND SWIMMING   8:51.02    8:57.42  
 38 Dixon, Keith           15 MANTA             8:50.90    8:58.02  
 39 Peterson, Colton       16 SPART             8:38.41    8:58.50  
 40 Fisher, Stephen        14 GOLD              9:02.32    8:59.37  
 41 Pan, Spencer           14 UCSC              8:54.43    8:59.61  
 42 Fedotov, Valentin      16 KEYANO            9:00.86    9:03.96  
 43 Dillman, Roscoe        15 CHENA             8:59.33    9:04.11  
 
 Event 2  Men 17 & Over 800 SC Meter Freestyle
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Maitland, Kier         24 KEYANO            7:55.64    7:46.68  
  2 Yarish, Wyatt          17 MANTA             8:05.64    8:04.41  
  3 Brown, Jonathan        17 NCSA              8:05.46    8:05.17  
  4 King, Sterling         17 PGB               8:09.66    8:08.17  
  5 Penhale, Sean          24 CASC              8:01.29    8:08.47  
  6 Dimitrov, David        21 LLSC              8:30.80    8:20.28  
  7 Eriks, Colin           17 VPSC              8:33.93    8:24.12  
  8 Chan, Justin G         17 UBCD              8:17.69    8:25.50  
  9 Dalke, Taylor          20 VKSC              8:50.92    8:27.69  
 10 Milosevic, Stefan      17 HYACK             8:20.20    8:28.14  
 11 Neimarlija, Dino       17 KEYANO            8:49.97    8:32.40  
 12 Batten, Adam           17 AMAC              8:33.68    8:36.18  
 13 Campbell, Graham       17 KEYANO            8:41.90    8:36.64  
 14 Zheng, Steven          19 VPSC              8:30.15    8:37.04  
 15 Gosselin, Michael      19 BOLTS             8:32.43    8:37.66  
 16 MacDonald, Michael     17 LOSC              8:46.46    8:38.00  
 17 Teghtsoonian, Keenan   17 MANTA             8:57.09    8:40.52  
 18 Woinoski, Tim          17 SIMON FRASER AQU  8:41.82    8:43.37  
 19 McDougall, Evan        17 CP                8:52.42    8:47.67  
 20 Nasedkin, Stefan       22 ISLAND SWIMMING   8:41.13    8:51.52  
 21 Pratt, Corbin          18 UCSC              8:31.07    8:53.80  
 22 Moloney, Ryan          17 LOSC              9:02.62    8:55.73  
 23 Simkin, Spencer        20 LASC              9:02.44    8:56.16  
 24 Wishloff, Thomas       17 OSC               8:59.90    9:03.13  
 25 Nori, Brandon          19 SFU               9:29.24    9:14.48  
 26 Buehlow, Alex          18 ACES              8:55.47    9:15.46  
 27 Swagar, Reid           17 KSC               9:02.12    9:23.92      
    
 Saskatoon Goldfins Swimming                     2/14/2013 - 17:50PM
    2013 Western Canadian Championships - 2/14/2013 to 2/17/2013    
                         Sanction #: 13919                          
 
 Event 9  Women 4x200 SC Meter Freestyle Relay
====================================================================
    Team                                   Seed     Finals        
====================================================================
  1 MANTA  ''A''                          8:11.93    8:08.93  
     1) Asselin, Chantal 17           2) Clarete, Karyl 17            
     3) MacDougall, Jane 16           4) Siwicki, Breanne 18          
                 28.69        59.13 (59.13)
      1:30.57 (1:30.57)   2:01.94 (2:01.94)
        2:21.20 (19.26)     3:00.72 (58.78)
      3:31.80 (1:29.86)   4:03.35 (2:01.41)
        4:31.07 (27.72)     5:02.51 (59.16)
      5:34.79 (1:31.44)   6:06.62 (2:03.27)
        6:34.69 (28.07)     7:05.65 (59.03)
      7:37.32 (1:30.70)   8:08.93 (2:02.31)
  2 OSC  ''A''                            8:14.24    8:10.47  
     1) Kremer, Paige 16              2) Kidd, Georgia 14             
     3) Flowers, Emily 16             4) deLeeuw, Arynn 16            
                 28.97        59.18 (59.18)
      1:30.19 (1:30.19)   2:01.79 (2:01.79)
        2:30.25 (28.46)     3:01.47 (59.68)
      3:32.98 (1:31.19)   4:05.23 (2:03.44)
        4:32.97 (27.74)     5:03.53 (58.30)
      5:35.23 (1:30.00)   6:07.09 (2:01.86)
        6:35.43 (28.34)     7:06.72 (59.63)
      7:38.56 (1:31.47)   8:10.47 (2:03.38)
  3 KEYANO  ''A''                         8:15.07    8:17.96  
     1) Margitai, Lili 15             2) Saroukian, Sophia 14         
     3) Maradyn, Rachel 15            4) Coleman, Katelyn 16          
                 28.30        58.82 (58.82)
      1:29.76 (1:29.76)   2:00.84 (2:00.84)
        2:29.95 (29.11)   3:01.42 (1:00.58)
      3:33.12 (1:32.28)   4:04.93 (2:04.09)
        4:33.63 (28.70)   5:05.26 (1:00.33)
      5:37.64 (1:32.71)   6:09.89 (2:04.96)
        6:38.85 (28.96)   7:12.11 (1:02.22)
      7:45.49 (1:35.60)   8:17.96 (2:08.07)
  4 OSC  ''B''                            8:30.34    8:22.62  
     1) Barr, Camille 16              2) Strydom, Jacomie 16          
     3) Gonzalez, Esther 17           4) Wishloff, Sarah 15           
                 29.04    1:00.60 (1:00.60)
      1:32.83 (1:32.83)   2:04.72 (2:04.72)
        2:24.78 (20.06)   3:04.90 (1:00.18)
      3:36.75 (1:32.03)   4:08.64 (2:03.92)
        4:37.72 (29.08)   5:09.21 (1:00.57)
      5:41.45 (1:32.81)   6:13.40 (2:04.76)
        6:42.88 (29.48)   7:14.74 (1:01.34)
      7:48.15 (1:34.75)   8:22.62 (2:09.22)
  5 KSC  ''A''                            8:28.35    8:28.02  
     1) Warrack, Jessica 16           2) Macleod, Nikki 17            
     3) Dorrestijn, Larissa 17        4) Devolin, Kassie 17           
                 29.27    1:01.55 (1:01.55)
      1:34.94 (1:34.94)   2:07.78 (2:07.78)
        2:36.97 (29.19)   3:08.32 (1:00.54)
      3:40.54 (1:32.76)   4:13.69 (2:05.91)
        4:42.14 (28.45)   5:14.02 (1:00.33)
      5:46.62 (1:32.93)   6:18.90 (2:05.21)
        6:47.99 (29.09)   7:20.13 (1:01.23)
      7:53.73 (1:34.83)   8:28.02 (2:09.12)
  6 AMAC  ''A''                           8:41.39    8:34.33  
     1) Batsel, Celina 16             2) Morter, Meaghan 13           
     3) Zwicker, Cathy 17             4) Sloan, Bailey 17             
                 30.55    1:03.17 (1:03.17)
      1:35.58 (1:35.58)   2:08.28 (2:08.28)
        2:29.35 (21.07)   3:11.50 (1:03.22)
      3:44.29 (1:36.01)   4:17.08 (2:08.80)
        4:46.93 (29.85)   5:20.34 (1:03.26)
      5:53.97 (1:36.89)   6:27.54 (2:10.46)
        6:55.91 (28.37)   7:28.15 (1:00.61)
      8:01.74 (1:34.20)   8:34.33 (2:06.79)
  7 MANTA  ''B''                          8:37.33    8:34.83  
     1) Chartrand, Anik 17            2) Snell, Julia 15              
     3) Teghtsoonian, Lauren 16       4) VanLandeghem, Tia 16         
                 30.29    1:03.36 (1:03.36)
      1:37.37 (1:37.37)   2:11.34 (2:11.34)
        2:41.24 (29.90)   3:14.86 (1:03.52)
      3:48.82 (1:37.48)   4:21.98 (2:10.64)
        4:51.02 (29.04)   5:23.29 (1:01.31)
      5:56.21 (1:34.23)   6:28.26 (2:06.28)
        6:56.74 (28.48)   7:28.76 (1:00.50)
      8:02.25 (1:33.99)   8:34.83 (2:06.57)
  8 MM  ''A''                             8:26.52    8:35.31  
     1) Molloy, Hannah 15             2) Kleisinger, Shayla-Rose 15   
     3) Meyer, Brooke 17              4) Evans, Cody 15               
                 30.61    1:03.78 (1:03.78)
      1:37.07 (1:37.07)   2:11.15 (2:11.15)
        2:41.75 (30.60)   3:16.12 (1:04.97)
      3:49.36 (1:38.21)   4:22.31 (2:11.16)
        4:51.44 (29.13)   5:24.00 (1:01.69)
      5:56.67 (1:34.36)   6:28.99 (2:06.68)
        6:57.64 (28.65)   7:30.29 (1:01.30)
      8:03.37 (1:34.38)   8:35.31 (2:06.32)
  9 KSC  ''B''                            8:48.77    8:42.52  
     1) Kaluznick, JoJo 15            2) Pogany, Shayla 14            
     3) Wenaas, Toree 17              4) Ngo, Di-An 16                
                 30.29    1:03.62 (1:03.62)
      1:37.17 (1:37.17)   2:09.59 (2:09.59)
        2:39.36 (29.77)   3:11.52 (1:01.93)
      3:45.08 (1:35.49)   4:19.16 (2:09.57)
        4:49.22 (30.06)   5:22.63 (1:03.47)
      5:56.98 (1:37.82)   6:31.14 (2:11.98)
        7:00.27 (29.13)   7:33.63 (1:02.49)
      8:08.20 (1:37.06)   8:42.52 (2:11.38)
 10 KEYANO  ''B''                         8:39.30    8:42.58  
     1) Yurkovich, Claire 16          2) Chan, Chelsea 17             
     3) Folk, Karah 13                4) Cepeda, Dolly 15             
                 30.20    1:02.98 (1:02.98)
      1:36.28 (1:36.28)   2:09.19 (2:09.19)
        2:38.69 (29.50)   3:11.00 (1:01.81)
      3:44.03 (1:34.84)   4:16.93 (2:07.74)
        4:47.39 (30.46)   5:21.53 (1:04.60)
      5:55.58 (1:38.65)   6:29.00 (2:12.07)
        6:59.62 (30.62)   7:33.60 (1:04.60)
      8:08.47 (1:39.47)   8:42.58 (2:13.58)
 11 OSC  ''C''                            8:42.10    8:42.88  
     1) Lindsay, Cheyenne 14          2) Desnoyers, Emilie 15         
     3) Arraial, Gillian 15           4) Lindsay, Mikhaila 14         
                 30.45    1:03.92 (1:03.92)
      1:37.97 (1:37.97)   2:11.71 (2:11.71)
        2:41.58 (29.87)   3:14.27 (1:02.56)
      3:48.02 (1:36.31)   4:21.04 (2:09.33)
        4:51.63 (30.59)   5:24.24 (1:03.20)
      5:57.40 (1:36.36)   6:30.84 (2:09.80)
        7:00.81 (29.97)   7:34.44 (1:03.60)
      8:08.53 (1:37.69)   8:42.88 (2:12.04)
 12 REDDEER CATALINA  ''A''               8:39.83    8:45.66  
     1) Smith, Rebecca 12             2) Trepanier, Kristen 13        
     3) Smith, Madalyn 14             4) MacDermaid, Emma 14          
                 30.22    1:02.93 (1:02.93)
      1:35.97 (1:35.97)   2:08.77 (2:08.77)
        2:39.82 (31.05)   3:13.78 (1:05.01)
      3:47.85 (1:39.08)   4:21.21 (2:12.44)
        4:52.95 (31.74)   5:27.64 (1:06.43)
      6:02.90 (1:41.69)   6:37.17 (2:15.96)
        7:06.54 (29.37)   7:38.71 (1:01.54)
      8:12.22 (1:35.05)   8:45.66 (2:08.49)
 13 RAC  ''A''                            8:41.83    8:46.08  
     1) Kokoszka, Maran 16            2) Romkes, Laura 17             
     3) Biro, Nicole 15               4) Bruyckere, Richelle 15       
                 29.78    1:02.93 (1:02.93)
      1:36.54 (1:36.54)   2:09.56 (2:09.56)
        2:39.80 (30.24)   3:13.02 (1:03.46)
      3:47.23 (1:37.67)   4:21.49 (2:11.93)
        4:51.00 (29.51)   5:24.41 (1:02.92)
      5:58.58 (1:37.09)   6:39.93 (2:18.44)
        7:03.49 (23.56)     7:37.32 (57.39)
      8:12.36 (1:32.43)   8:46.08 (2:06.15)
 14 UCSC  ''A''                           8:29.58    8:46.09  
     1) Marble, Elyse 16              2) Shaul, Chelsea 17            
     3) Wookey, Leah 15               4) Kraft, Brittney 15           
                 30.44    1:03.07 (1:03.07)
      1:36.62 (1:36.62)   2:10.09 (2:10.09)
        2:39.77 (29.68)   3:12.08 (1:01.99)
      3:45.19 (1:35.10)   4:18.57 (2:08.48)
        4:49.91 (31.34)   5:23.95 (1:05.38)
      5:58.26 (1:39.69)   6:31.38 (2:12.81)
        7:02.06 (30.68)   7:36.74 (1:05.36)
      8:11.64 (1:40.26)   8:46.09 (2:14.71)
 15 RODS  ''A''                           8:40.48    8:46.49  
     1) Brassard, Cassandra 17        2) King, Lexy 15                
     3) Robinson, Nicole 17           4) McGillivray, Megan 15        
                 30.72    1:02.67 (1:02.67)
      1:34.74 (1:34.74)   2:06.27 (2:06.27)
        2:37.45 (31.18)   3:11.42 (1:05.15)
      3:45.71 (1:39.44)   4:19.82 (2:13.55)
        4:50.10 (30.28)   5:24.37 (1:04.55)
      6:00.26 (1:40.44)   6:35.51 (2:15.69)
        7:05.80 (30.29)   7:39.25 (1:03.74)
      8:13.34 (1:37.83)   8:46.49 (2:10.98)
 16 LOSC  ''A''                           8:51.41    8:47.61  
     1) Metcalfe, Hillary 14          2) Metcalfe, Martha 16          
     3) Board, Siobhan 15             4) Borrowdale, Chelsea 13       
                 29.67    1:02.19 (1:02.19)
      1:34.90 (1:34.90)   2:07.43 (2:07.43)
        2:37.31 (29.88)   3:10.57 (1:03.14)
      3:44.73 (1:37.30)   4:18.80 (2:11.37)
        4:48.77 (29.97)   5:22.82 (1:04.02)
      5:58.20 (1:39.40)   6:32.98 (2:14.18)
        7:03.69 (30.71)   7:37.79 (1:04.81)
      8:13.00 (1:40.02)   8:47.61 (2:14.63)
 17 SIMON FRASER AQU  ''A''               8:41.34    8:48.10  
     1) Swistak, Lauren 17            2) Lee, Robyn 15                
     3) Yang, Wendy 14                4) Kan, Alicia 16               
                 30.25    1:03.13 (1:03.13)
      1:37.29 (1:37.29)   2:10.55 (2:10.55)
        2:40.42 (29.87)   3:14.18 (1:03.63)
      3:48.89 (1:38.34)   4:23.26 (2:12.71)
        4:54.21 (30.95)   5:29.49 (1:06.23)
      6:04.59 (1:41.33)   6:39.65 (2:16.39)
        7:08.62 (28.97)   7:41.21 (1:01.56)
      8:14.36 (1:34.71)   8:48.10 (2:08.45)
 18 MANTA  ''C''                          8:49.19    8:48.97  
     1) Hinton, Kendra 17             2) Hinton, Paige 16             
     3) Delaquis, Danica 16           4) Rengayah, Angeli 15          
                 31.05    1:04.61 (1:04.61)
      1:39.33 (1:39.33)   2:12.71 (2:12.71)
        2:42.97 (30.26)   3:16.14 (1:03.43)
      3:51.17 (1:38.46)   4:27.09 (2:14.38)
        4:57.22 (30.13)   5:30.09 (1:03.00)
      6:03.34 (1:36.25)   6:36.38 (2:09.29)
        6:58.89 (22.51)   7:41.06 (1:04.68)
      8:14.90 (1:38.52)   8:48.97 (2:12.59)
 19 PGB  ''A''                            8:46.65    8:51.72  
     1) Black, Haley 16               2) Fortier, Patricia 15         
     3) Hardy, Bailey 15              4) Wing, Julie 13               
                 30.25    1:02.63 (1:02.63)
      1:36.21 (1:36.21)   2:09.15 (2:09.15)
        2:39.08 (29.93)   3:11.80 (1:02.65)
      3:45.10 (1:35.95)   4:18.22 (2:09.07)
        4:49.76 (31.54)   5:24.62 (1:06.40)
      6:00.32 (1:42.10)   6:35.12 (2:16.90)
        7:06.48 (31.36)   7:41.98 (1:06.86)
      8:18.08 (1:42.96)   8:51.72 (2:16.60)
 20 PSW  ''A''                            8:41.60    8:52.64  
     1) Doyon, Lydia 14               2) Chow, Olivvya 18             
     3) Mothe, Bailey 14              4) Koch, Isabella 15            
                 30.21    1:03.42 (1:03.42)
      1:37.08 (1:37.08)   2:09.51 (2:09.51)
        2:39.01 (29.50)   3:10.96 (1:01.45)
      3:43.23 (1:33.72)   4:15.86 (2:06.35)
        4:47.83 (31.97)   5:23.06 (1:07.20)
      5:58.55 (1:42.69)   6:34.28 (2:18.42)
        7:06.36 (32.08)   7:41.72 (1:07.44)
      8:17.23 (1:42.95)   8:52.64 (2:18.36)
 21 KCS  ''A''                            8:55.30    8:53.06  
     1) Dalke, Megan 14               2) Kloska, Shaina 16            
     3) Dagasso, Gabrielle 14         4) Milobar, Dylana 17           
                 30.04    1:02.51 (1:02.51)
      1:35.34 (1:35.34)   2:07.94 (2:07.94)
        2:28.10 (20.16)   3:10.31 (1:02.37)
      3:44.02 (1:36.08)   4:17.71 (2:09.77)
        4:47.54 (29.83)   5:21.12 (1:03.41)
      5:56.09 (1:38.38)   6:31.74 (2:14.03)
        7:03.44 (31.70)   7:39.21 (1:07.47)
      8:16.36 (1:44.62)   8:53.06 (2:21.32)
 22 HYACK  ''A''                          8:52.33    8:53.09  
     1) Whelan, Sara 15               2) Lam, Elaine 15               
     3) Bottrill, Mia 15              4) Whelan, Jasmine 14           
                 30.13    1:02.51 (1:02.51)
      1:36.35 (1:36.35)   2:09.11 (2:09.11)
        2:39.44 (30.33)   3:13.77 (1:04.66)
      3:48.11 (1:39.00)   4:21.24 (2:12.13)
        4:51.84 (30.60)   5:25.71 (1:04.47)
      6:01.23 (1:39.99)   6:36.56 (2:15.32)
        7:07.71 (31.15)   7:42.25 (1:05.69)
      8:18.17 (1:41.61)   8:53.09 (2:16.53)
 23 WDSC  ''A''                           8:49.43    8:54.03  
     1) Summers, Colette 15           2) Singh, Nunu 15               
     3) Yeo, Sarah 15                 4) Peake, Sidney 16             
                 31.12    1:04.73 (1:04.73)
      1:40.00 (1:40.00)   2:15.56 (2:15.56)
        2:47.52 (31.96)   3:23.37 (1:07.81)
      3:59.10 (1:43.54)   4:33.47 (2:17.91)
        5:04.57 (31.10)   5:38.35 (1:04.88)
      6:12.15 (1:38.68)   6:46.22 (2:12.75)
        7:15.84 (29.62)   7:48.47 (1:02.25)
      8:21.13 (1:34.91)   8:54.03 (2:07.81)
 24 KEYANO  ''C''                         8:53.99    8:54.89  
     1) Tonn, Jacqueline 16           2) Reeves, Jennifer 14          
     3) Hender, Allison 17            4) Saroukian, Alisia 16         
                 30.31    1:04.40 (1:04.40)
      1:39.17 (1:39.17)   2:14.36 (2:14.36)
        2:43.27 (28.91)   3:16.85 (1:02.49)
      3:52.34 (1:37.98)   4:29.07 (2:14.71)
        4:58.52 (29.45)   5:31.91 (1:02.84)
      6:06.62 (1:37.55)   6:40.75 (2:11.68)
        7:11.30 (30.55)   7:45.16 (1:04.41)
      8:20.44 (1:39.69)   8:54.89 (2:14.14)
 25 PREDATORS  ''A''                      8:43.84    8:55.45  
     1) Lamoureux, Brooke 14          2) Padington, Mackenzie 13      
     3) Ryan, Jordyn 13               4) Beaudin, Jenna 14            
                 29.97    1:03.53 (1:03.53)
      1:37.82 (1:37.82)   2:11.81 (2:11.81)
        2:41.33 (29.52)   3:15.23 (1:03.42)
      3:50.88 (1:39.07)   4:26.02 (2:14.21)
        4:56.53 (30.51)   5:29.89 (1:03.87)
      6:04.07 (1:38.05)   6:38.00 (2:11.98)
        7:08.92 (30.92)   7:43.30 (1:05.30)
      8:19.29 (1:41.29)   8:55.45 (2:17.45)
 26 MM  ''B''                             8:56.78    8:57.20  
     1) Ulici, Antonia 16             2) Shewchuk, Abigail 13         
     3) Anis, Alora 15                4) Mcavoy, Sarah 17             
                 30.58    1:03.58 (1:03.58)
      1:38.17 (1:38.17)   2:12.41 (2:12.41)
        2:43.68 (31.27)   3:17.47 (1:05.06)
      3:51.98 (1:39.57)   4:26.03 (2:13.62)
        4:58.71 (32.68)   5:33.46 (1:07.43)
      6:08.29 (1:42.26)   6:43.26 (2:17.23)
        7:14.38 (31.12)   7:48.57 (1:05.31)
      8:23.21 (1:39.95)   8:57.20 (2:13.94)
 27 FSSC  ''A''                           9:34.88    9:04.02  
     1) McMahon, Sarah 15             2) Dashko, Christyna 17         
     3) Ede, Carly 15                 4) Guidinger, Layne 13          
                 31.89    1:06.37 (1:06.37)
      1:41.72 (1:41.72)   2:17.60 (2:17.60)
        2:49.62 (32.02)   3:25.18 (1:07.58)
      4:00.74 (1:43.14)   4:36.59 (2:18.99)
        5:06.62 (30.03)   5:41.12 (1:04.53)
      6:17.11 (1:40.52)   6:52.15 (2:15.56)
        7:22.53 (30.38)   7:55.81 (1:03.66)
      8:29.94 (1:37.79)   9:04.02 (2:11.87)
 28 CHENA  ''A''                          9:11.61    9:06.55  
     1) Villa, Martina 15             2) Momen, Ariana 14             
     3) Diaz, Ximena 14               4) Piasecki, Sonia 13           
                 30.65    1:03.96 (1:03.96)
      1:38.37 (1:38.37)   2:12.86 (2:12.86)
        2:43.02 (30.16)   3:17.71 (1:04.85)
      3:54.95 (1:42.09)   4:31.67 (2:18.81)
        5:03.56 (31.89)   5:39.22 (1:07.55)
      6:15.92 (1:44.25)   6:51.92 (2:20.25)
        7:22.08 (30.16)   7:56.41 (1:04.49)
      8:31.87 (1:39.95)   9:06.55 (2:14.63)
 29 CASC  ''B''                           8:58.48    9:06.57  
     1) Meyer, Tara 16                2) Hedley, Lauren 14            
     3) Robb, Mackenzie 18            4) Skrlac, Makayla 16           
                 30.60    1:03.97 (1:03.97)
      1:38.49 (1:38.49)   2:12.46 (2:12.46)
        2:43.87 (31.41)   3:18.12 (1:05.66)
      3:54.33 (1:41.87)   4:31.06 (2:18.60)
        5:01.69 (30.63)   5:36.76 (1:05.70)
      6:13.13 (1:42.07)   6:49.26 (2:18.20)
        7:21.26 (32.00)   7:56.66 (1:07.40)
      8:32.39 (1:43.13)   9:06.57 (2:17.31)
 30 RODS  ''B''                                NT    9:07.07  
     1) Haygarth, Sydney 13           2) Amundsen, Mikayla 15         
     3) Kaczmar, Jacee 16             4) Derkatch, Madison 17         
                 31.22    1:06.23 (1:06.23)
      1:42.45 (1:42.45)   2:18.47 (2:18.47)
        2:50.27 (31.80)   3:25.66 (1:07.19)
      4:01.26 (1:42.79)   4:35.79 (2:17.32)
        5:06.08 (30.29)   5:39.50 (1:03.71)
      6:13.63 (1:37.84)   6:48.47 (2:12.68)
        7:12.18 (23.71)   7:56.13 (1:07.66)
      8:31.65 (1:43.18)   9:07.07 (2:18.60)
 31 MM  ''C''                             9:22.19    9:07.76  
     1) Kinnaird, Emily 16            2) Henderson, Jessica 14        
     3) Modrcin, Dora 13              4) Fones, Erin 15               
                 32.49    1:07.27 (1:07.27)
      1:40.79 (1:40.79)   2:14.07 (2:14.07)
        2:46.05 (31.98)   3:21.06 (1:06.99)
      3:56.94 (1:42.87)   4:32.12 (2:18.05)
        5:03.55 (31.43)   5:38.58 (1:06.46)
      6:14.97 (1:42.85)   6:50.96 (2:18.84)
        7:22.85 (31.89)   7:57.86 (1:06.90)
      8:33.71 (1:42.75)   9:07.76 (2:16.80)
 32 OSC  ''E''                            9:29.81    9:14.74  
     1) Marchand, Julia 15            2) Churcher, Stephanie 15       
     3) Klein, Halee 13               4) Doyle, Kathryn 13            
                 31.11    1:05.39 (1:05.39)
      1:40.39 (1:40.39)   2:14.71 (2:14.71)
        2:45.65 (30.94)   3:21.13 (1:06.42)
      3:57.13 (1:42.42)   4:33.01 (2:18.30)
        5:04.25 (31.24)   5:40.13 (1:07.12)
      6:16.49 (1:43.48)   6:52.96 (2:19.95)
        7:25.39 (32.43)   8:01.47 (1:08.51)
      8:38.53 (1:45.57)   9:14.74 (2:21.78)
 -- CASC  ''A''                           8:29.40         DQ  
     1) Pratt, Taryn 14               2) Wilm, Ingrid 14              
     3) Wagner, Emily 15              4) Thorne, Chelsea 17               
    
 Saskatoon Goldfins Swimming                     2/14/2013 - 18:07PM
    2013 Western Canadian Championships - 2/14/2013 to 2/17/2013    
                         Sanction #: 13919                          
 
 Event 10  Men 4x200 SC Meter Freestyle Relay
====================================================================
    Team                                   Seed     Finals        
====================================================================
  1 CASC  ''A''                           7:23.68    7:22.97  
     1) Lyons, Anthony 16             2) Penhale, Sean 24             
     3) Maybury, Adam 18              4) Greenshields, Joel 24        
                 26.02        53.72 (53.72)
      1:21.65 (1:21.65)   1:49.61 (1:49.61)
        2:15.94 (26.33)     2:44.66 (55.05)
      3:13.45 (1:23.84)   3:42.11 (1:52.50)
        4:07.60 (25.49)     4:35.84 (53.73)
      5:05.19 (1:23.08)   5:35.16 (1:53.05)
        5:59.85 (24.69)     6:27.56 (52.40)
      6:55.71 (1:20.55)   7:22.97 (1:47.81)
  2 KEYANO  ''A''                         7:39.99    7:32.80  
     1) Maitland, Kier 24             2) Kostiuk, Nick 19             
     3) Szarka, Logan 17              4) Folk, Kyle 15                
                 25.54        52.83 (52.83)
      1:20.56 (1:20.56)   1:47.91 (1:47.91)
        2:13.56 (25.65)     2:42.36 (54.45)
      3:11.81 (1:23.90)   3:41.56 (1:53.65)
        4:07.50 (25.94)     4:36.41 (54.85)
      5:06.65 (1:25.09)   5:36.84 (1:55.28)
        6:03.58 (26.74)     6:32.86 (56.02)
      7:03.21 (1:26.37)   7:32.80 (1:55.96)
  3 HYACK  ''A''                          7:46.06    7:40.94  
     1) Milosevic, Stefan 17          2) Kiedrzyn, Justin 19          
     3) Pooni, Inder 16               4) Gasovic-Varga, Igor 17       
                 26.47        54.89 (54.89)
      1:24.77 (1:24.77)   1:54.36 (1:54.36)
        2:13.81 (19.45)     2:48.90 (54.54)
      3:19.02 (1:24.66)   3:48.78 (1:54.42)
        4:15.42 (26.64)     4:44.73 (55.95)
      5:14.94 (1:26.16)   5:45.55 (1:56.77)
        6:11.47 (25.92)     6:40.05 (54.50)
      7:09.99 (1:24.44)   7:40.94 (1:55.39)
  4 NCSA  ''A''                           7:48.80    7:42.94  
     1) Ponting, Mackenzie 17         2) Brown, Jonathan 17           
     3) Stairs, Ken 17                4) Smigel, Joshua 15            
                 25.74        53.41 (53.41)
      1:21.79 (1:21.79)   1:50.42 (1:50.42)
        2:15.79 (25.37)     2:43.67 (53.25)
      3:12.29 (1:21.87)   3:41.30 (1:50.88)
        4:01.94 (20.64)     4:34.84 (53.54)
      5:04.01 (1:22.71)   5:33.27 (1:51.97)
        6:01.66 (28.39)   6:33.89 (1:00.62)
      7:08.54 (1:35.27)   7:42.94 (2:09.67)
  5 UCSC  ''A''                           7:40.93    7:43.31  
     1) Pratt, Corbin 18              2) Cervantes Alatorre, Fernando 
     3) Blondal, Ben 16               4) Donaldson, Duncan 19         
                 26.56        55.35 (55.35)
      1:24.93 (1:24.93)   1:55.64 (1:55.64)
        2:21.91 (26.27)     2:51.79 (56.15)
      3:23.33 (1:27.69)   3:55.05 (1:59.41)
        4:21.18 (26.13)     4:49.17 (54.12)
      5:18.29 (1:23.24)   5:47.52 (1:52.47)
        6:13.21 (25.69)     6:42.57 (55.05)
      7:13.20 (1:25.68)   7:43.31 (1:55.79)
  6 MANTA  ''A''                          7:42.92    7:45.33  
     1) Williamson, Eric 18           2) Yarish, Wyatt 17             
     3) Dixon, Keith 15               4) Teghtsoonian, Keenan 17      
                 26.51        55.02 (55.02)
      1:24.62 (1:24.62)   1:54.51 (1:54.51)
        2:20.14 (25.63)     2:48.72 (54.21)
      3:18.26 (1:23.75)   3:47.03 (1:52.52)
        4:06.19 (19.16)     4:44.24 (57.21)
      5:15.46 (1:28.43)   5:46.15 (1:59.12)
        6:06.87 (20.72)     6:43.66 (57.51)
      7:15.01 (1:28.86)   7:45.33 (1:59.18)
  7 VPSC  ''A''                           7:46.22    7:46.12  
     1) Eriks, Colin 17               2) Gwak, Alex 17                
     3) Zheng, Steven 19              4) Eriks, Keith 17              
                 27.03        56.24 (56.24)
      1:25.79 (1:25.79)   1:55.09 (1:55.09)
        2:21.75 (26.66)     2:51.73 (56.64)
      3:23.09 (1:28.00)   3:54.53 (1:59.44)
        4:21.16 (26.63)     4:51.81 (57.28)
      5:22.65 (1:28.12)   5:52.59 (1:58.06)
        6:18.74 (26.15)     6:48.33 (55.74)
      7:17.65 (1:25.06)   7:46.12 (1:53.53)
  8 PGB  ''A''                            7:47.85    7:50.53  
     1) King, Sterling 17             2) Yungman, Saveli 16           
     3) Lagzdin, Harrison 16          4) Kim, Aiden 17                
                 26.67        55.12 (55.12)
      1:24.26 (1:24.26)   1:52.50 (1:52.50)
        2:11.62 (19.12)     2:49.74 (57.24)
      3:21.35 (1:28.85)   3:52.23 (1:59.73)
        4:19.46 (27.23)     4:49.34 (57.11)
      5:19.45 (1:27.22)   5:48.86 (1:56.63)
        6:16.16 (27.30)     6:46.90 (58.04)
      7:18.55 (1:29.69)   7:50.53 (2:01.67)
  9 RODS  ''A''                           8:01.00    7:52.55  
     1) Choboter, Noah 16             2) Wright, Joseph 17            
     3) Clarke, Colin 16              4) Palaschuk, Brian 15          
                 26.96        56.13 (56.13)
      1:25.46 (1:25.46)   1:54.51 (1:54.51)
        2:21.03 (26.52)     2:50.72 (56.21)
      3:22.15 (1:27.64)   3:54.07 (1:59.56)
        4:21.03 (26.96)     4:52.20 (58.13)
      5:24.18 (1:30.11)   5:55.56 (2:01.49)
        6:22.10 (26.54)     6:51.57 (56.01)
      7:22.28 (1:26.72)   7:52.55 (1:56.99)
 10 KEYANO  ''B''                         7:58.19    7:53.16  
     1) Neimarlija, Dino 17           2) Lau, Stuart 14               
     3) Whiteside, Matthew 16         4) Campbell, Graham 17          
                 27.44        57.18 (57.18)
      1:27.87 (1:27.87)   1:58.66 (1:58.66)
        2:25.53 (26.87)     2:55.15 (56.49)
      3:25.72 (1:27.06)   3:56.17 (1:57.51)
        4:22.80 (26.63)     4:52.93 (56.76)
      5:24.38 (1:28.21)   5:55.27 (1:59.10)
        6:22.26 (26.99)     6:52.34 (57.07)
      7:23.13 (1:27.86)   7:53.16 (1:57.89)
 11 OSC  ''A''                            7:56.76    7:54.33  
     1) Gonzalez, Mateo 16            2) Klein, Anders 15             
     3) Lubberding, Mackenzie 17      4) Maina, Kimani 15             
                 27.18        57.67 (57.67)
      1:29.29 (1:29.29)   2:01.57 (2:01.57)
        2:21.96 (20.39)     2:59.54 (57.97)
      3:30.11 (1:28.54)   4:00.51 (1:58.94)
        4:20.02 (19.51)     4:55.28 (54.77)
      5:24.86 (1:24.35)   5:55.12 (1:54.61)
        6:15.16 (20.04)     6:53.49 (58.37)
      7:25.03 (1:29.91)   7:54.33 (1:59.21)
 12 CASC  ''B''                           7:54.42    7:56.97  
     1) Bayne, Connor 16              2) Kisil, Yuri 17               
     3) Wist, Kade 14                 4) Katelnikoff, Justin 14       
                 27.13        56.86 (56.86)
      1:27.20 (1:27.20)   1:57.70 (1:57.70)
        2:23.31 (25.61)     2:52.96 (55.26)
      3:23.26 (1:25.56)   3:52.72 (1:55.02)
        4:20.78 (28.06)     4:52.12 (59.40)
      5:24.00 (1:31.28)   5:54.50 (2:01.78)
        6:22.24 (27.74)     6:53.27 (58.77)
      7:24.86 (1:30.36)   7:56.97 (2:02.47)
 13 UCSC  ''B''                           8:02.18    7:57.33  
     1) Pan, Spencer 14               2) Tsang, Jarod 15              
     3) Kary, Mackenzie 18            4) Thibeault, Conrad 16         
                 27.84        59.52 (59.52)
      1:32.02 (1:32.02)   2:03.16 (2:03.16)
        2:29.78 (26.62)     2:59.66 (56.50)
      3:31.05 (1:27.89)   4:02.68 (1:59.52)
        4:28.94 (26.26)     4:58.51 (55.83)
      5:29.37 (1:26.69)   5:59.66 (1:56.98)
        6:26.31 (26.65)     6:55.97 (56.31)
      7:26.85 (1:27.19)   7:57.33 (1:57.67)
 14 WDSC  ''A''                           8:12.78    8:01.16  
     1) Thormeyer, Markus 15          2) Baerg, Joshua 17             
     3) Sheppard, Patrick 17          4) Zou, Vito 16                 
                 27.08        56.24 (56.24)
      1:25.31 (1:25.31)   1:54.03 (1:54.03)
        2:22.87 (28.84)   2:55.29 (1:01.26)
      3:27.53 (1:33.50)   3:59.66 (2:05.63)
        4:27.62 (27.96)     4:58.67 (59.01)
      5:31.05 (1:31.39)   6:03.38 (2:03.72)
        6:30.13 (26.75)     7:00.27 (56.89)
      7:30.98 (1:27.60)   8:01.16 (1:57.78)
 15 MANTA  ''B''                          8:06.58    8:01.20  
     1) Meier, Simon 14               2) Perez, Javier * 15           
     3) Abiusi, Emilio 17             4) Leskiw, Nick 16              
                 27.47        57.56 (57.56)
      1:28.40 (1:28.40)   1:59.86 (1:59.86)
        2:27.09 (27.23)     2:57.76 (57.90)
      3:29.90 (1:30.04)   4:01.54 (2:01.68)
        4:29.62 (28.08)     5:00.56 (59.02)
      5:31.49 (1:29.95)   6:02.08 (2:00.54)
        6:29.51 (27.43)     6:59.98 (57.90)
      7:31.30 (1:29.22)   8:01.20 (1:59.12)
 16 ISLAND SWIMMING  ''A''                8:02.94    8:02.63  
     1) Inches, Peter 16              2) Page, Finn 16                
     3) Wohlgemuth, Sam 16            4) Nasedkin, Stefan 22          
                 27.34        56.99 (56.99)
      1:27.34 (1:27.34)   1:58.23 (1:58.23)
        2:25.56 (27.33)     2:56.10 (57.87)
      3:27.45 (1:29.22)   3:58.31 (2:00.08)
        4:26.82 (28.51)     4:57.90 (59.59)
      5:29.81 (1:31.50)   6:01.01 (2:02.70)
        6:28.75 (27.74)     6:59.54 (58.53)
      7:31.18 (1:30.17)   8:02.63 (2:01.62)
 17 AMAC  ''A''                                NT    8:02.69  
     1) Bowyer, Alex 15               2) Sawicki, Nathan 15           
     3) Batten, Adam 17               4) Harper, Jordan 22            
                 28.69    1:00.01 (1:00.01)
      1:31.26 (1:31.26)   2:02.90 (2:02.90)
        2:30.10 (27.20)     2:59.61 (56.71)
      3:29.89 (1:26.99)   4:00.13 (1:57.23)
        4:26.83 (26.70)     4:56.81 (56.68)
      5:26.21 (1:26.08)   5:56.50 (1:56.37)
        6:24.50 (28.00)   6:56.60 (1:00.10)
      7:29.74 (1:33.24)   8:02.69 (2:06.19)
 18 OSC  ''B''                            8:16.22    8:09.30  
     1) Candler, Ethan 16             2) Flowers, Mackenzie 13        
     3) Friesen, Aiden 15             4) Mccann Stephens, Colin 13    
                 28.47        59.08 (59.08)
      1:30.44 (1:30.44)   2:02.00 (2:02.00)
        2:30.46 (28.46)     3:01.26 (59.26)
      3:33.04 (1:31.04)   4:04.02 (2:02.02)
        4:31.38 (27.36)     5:01.97 (57.95)
      5:33.67 (1:29.65)   6:05.23 (2:01.21)
        6:34.57 (29.34)   7:06.51 (1:01.28)
      7:38.74 (1:33.51)   8:09.30 (2:04.07)
 19 SIMON FRASER AQU  ''A''               8:10.00    8:09.45  
     1) Woinoski, Tim 17              2) Fung, Brian 15               
     3) Pinsky, David 16              4) Kilmaster, Daniel 16         
                 27.88        58.67 (58.67)
      1:30.06 (1:30.06)   2:01.31 (2:01.31)
        2:29.25 (27.94)     3:00.44 (59.13)
      3:32.80 (1:31.49)   4:04.55 (2:03.24)
        4:33.00 (28.45)   5:05.12 (1:00.57)
      5:37.70 (1:33.15)   6:08.71 (2:04.16)
        6:36.43 (27.72)     7:07.67 (58.96)
      7:39.02 (1:30.31)   8:09.45 (2:00.74)
 20 KEYANO  ''C''                         8:12.79    8:09.82  
     1) Labonte, Kevin 16             2) Vander Leek, Aaron 17        
     3) Hafer, Tanner 15              4) Fedotov, Valentin 16         
                 28.42    1:00.00 (1:00.00)
      1:32.58 (1:32.58)   2:04.54 (2:04.54)
        2:31.24 (26.70)     3:01.61 (57.07)
      3:33.56 (1:29.02)   4:05.81 (2:01.27)
        4:32.72 (26.91)     5:03.83 (58.02)
      5:36.11 (1:30.30)   6:08.25 (2:02.44)
        6:36.22 (27.97)     7:06.94 (58.69)
      7:38.47 (1:30.22)   8:09.82 (2:01.57)
 21 KCS  ''A''                            8:05.83    8:12.67  
     1) Camille, Sky 16               2) Gilbert, Colin 14            
     3) Branchflower, Ben 17          4) MacLeod, Logan 14            
                 27.89        59.67 (59.67)
      1:32.91 (1:32.91)   2:05.34 (2:05.34)
        2:32.27 (26.93)     3:02.73 (57.39)
      3:33.61 (1:28.27)   4:04.42 (1:59.08)
        4:24.09 (19.67)     5:03.00 (58.58)
      5:34.53 (1:30.11)   6:05.99 (2:01.57)
        6:34.38 (28.39)   7:06.74 (1:00.75)
      7:39.67 (1:33.68)   8:12.67 (2:06.68)
 22 KEYANO  ''D''                         8:41.95    8:18.08  
     1) Elford, Brendan 17            2) Farmer, Gregory 15           
     3) Swinton, Nathan 14            4) Reeves, Matthew 16           
                 28.26        59.13 (59.13)
      1:30.44 (1:30.44)   2:00.98 (2:00.98)
        2:29.00 (28.02)     3:00.53 (59.55)
      3:31.63 (1:30.65)   4:04.01 (2:03.03)
        4:32.03 (28.02)     5:03.88 (59.87)
      5:36.85 (1:32.84)   6:09.51 (2:05.50)
        6:37.95 (28.44)   7:11.71 (1:02.20)
      7:45.40 (1:35.89)   8:18.08 (2:08.57)
 23 MM  ''A''                             8:22.31    8:20.09  
     1) Alexiuk, Jordan 16            2) Carmichael, Jordan 14        
     3) Shewchuk, Benjamin 16         4) Osborn, Thomas 16            
                 29.15    1:00.43 (1:00.43)
      1:32.84 (1:32.84)   2:04.32 (2:04.32)
        2:33.42 (29.10)   3:06.06 (1:01.74)
      3:39.63 (1:35.31)   4:11.89 (2:07.57)
        4:40.73 (28.84)   5:12.72 (1:00.83)
      5:45.64 (1:33.75)   6:17.16 (2:05.27)
        6:44.54 (27.38)     7:15.64 (58.48)
      7:48.18 (1:31.02)   8:20.09 (2:02.93)
 24 LASC  ''A''                           8:26.14    8:22.55  
     1) Godwin, Aidan 16              2) Sljuka, Vincenzo 15          
     3) Simkin, Spencer 20            4) Freund, Kaelan 14            
                 28.25        59.06 (59.06)
      1:30.73 (1:30.73)   2:02.28 (2:02.28)
        2:31.19 (28.91)   3:03.74 (1:01.46)
      3:37.25 (1:34.97)   4:11.43 (2:09.15)
        4:40.20 (28.77)   5:12.64 (1:01.21)
      5:45.11 (1:33.68)   6:17.29 (2:05.86)
        6:44.91 (27.62)     7:17.23 (59.94)
      7:50.35 (1:33.06)   8:22.55 (2:05.26)
 25 MANTA  ''C''                          8:30.74    8:28.43  
     1) Iliouchetchev, Anthony * 15   2) Armstrong, Robin 16          
     3) Dibernardo, Christian A 18    4) Kebede, Ebenezer 15          
                 29.25    1:01.51 (1:01.51)
      1:34.11 (1:34.11)   2:06.17 (2:06.17)
        2:33.65 (27.48)     3:04.99 (58.82)
      3:38.01 (1:31.84)   4:10.60 (2:04.43)
        4:39.45 (28.85)   5:11.73 (1:01.13)
      5:45.07 (1:34.47)   6:19.10 (2:08.50)
        6:48.17 (29.07)   7:21.09 (1:01.99)
      7:55.05 (1:35.95)   8:28.43 (2:09.33)
 -- PSW  ''A''                            7:55.59         DQ  
     1) Smit-Anseeuw, Aksel 16        2) Zhao, Edwin 15               
     3) McDonough, Kevin 15           4) Fry, Darian 15               
 -- RAPID  ''A''                          8:17.80         DQ  
     1) Crawford, Brandon 15          2) Zeng, Tony 15                
     3) Jakac-Sinclair, Michael 15    4) De Costa, Brandon 16         
 -- CDSC  ''A''                           8:06.77         DQ  
     1) Kasteel, Colton 16            2) Lin, Bill 16                 
     3) Viliunas, Kevin 15            4) Mayer, Max 18