2/2/2013 - 2/2/2013
Austin, USA
Licensed to Lee & Joe Jamail Texas Swimming Center - Site License
HY-TEK''s MEET MANAGER 4.0 2/2/2013 12:32 PM
UT vs Arizona vs SMU - 2/1/2013 to 2/2/2013
Results
Event 102 Men 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age School Seed Finals
===============================================================================
1 Sam Lewis 19 Texas NT 15:11.55
25.12 51.95 (26.83) 1:19.18 (27.23) 1:47.00 (27.82)
2:14.44 (27.44) 2:41.84 (27.40) 3:09.75 (27.91) 3:37.91 (28.16)
4:05.41 (27.50) 4:33.44 (28.03) 5:00.63 (27.19) 5:28.42 (27.79)
5:56.54 (28.12) 6:24.70 (28.16) 6:53.07 (28.37) 7:21.10 (28.03)
7:48.99 (27.89) 8:17.03 (28.04) 8:45.01 (27.98) 9:12.97 (27.96)
9:40.01 (27.04) 10:07.57 (27.56) 10:35.95 (28.38) 11:03.20 (27.25)
11:30.69 (27.49) 11:58.52 (27.83) 12:26.64 (28.12) 12:54.37 (27.73)
13:21.83 (27.46) 13:49.29 (27.46) 14:17.18 (27.89) 14:44.73 (27.55)
15:11.55 (26.82)
2 Jake Ritter 20 Texas NT 15:13.47
25.01 52.47 (27.46) 1:20.16 (27.69) 1:47.63 (27.47)
2:15.10 (27.47) 2:42.68 (27.58) 3:10.41 (27.73) 3:38.34 (27.93)
4:06.09 (27.75) 4:33.78 (27.69) 5:01.42 (27.64) 5:29.02 (27.60)
5:57.02 (28.00) 6:24.90 (27.88) 6:52.68 (27.78) 7:20.56 (27.88)
7:48.35 (27.79) 8:16.35 (28.00) 8:44.39 (28.04) 9:12.27 (27.88)
9:39.98 (27.71) 10:07.94 (27.96) 10:35.83 (27.89) 11:03.92 (28.09)
11:31.82 (27.90) 11:59.75 (27.93) 12:27.72 (27.97) 12:55.77 (28.05)
13:23.81 (28.04) 13:51.98 (28.17) 14:20.16 (28.18) 14:48.11 (27.95)
15:13.47 (25.36)
3 John Martens 18 Texas NT 15:22.25
25.65 53.13 (27.48) 1:20.89 (27.76) 1:48.86 (27.97)
2:16.77 (27.91) 2:44.52 (27.75) 3:12.61 (28.09) 3:40.29 (27.68)
4:08.24 (27.95) 4:36.30 (28.06) 5:04.20 (27.90) 5:32.03 (27.83)
6:00.09 (28.06) 6:27.92 (27.83) 6:55.65 (27.73) 7:23.74 (28.09)
7:51.75 (28.01) 8:19.88 (28.13) 8:48.13 (28.25) 9:16.43 (28.30)
9:44.55 (28.12) 10:12.74 (28.19) 10:41.04 (28.30) 11:09.27 (28.23)
11:37.42 (28.15) 12:05.47 (28.05) 12:33.57 (28.10) 13:01.69 (28.12)
13:29.87 (28.18) 13:58.07 (28.20) 14:26.26 (28.19) 14:54.54 (28.28)
15:22.25 (27.71)
4 Reid Walker 20 Texas NT x15:49.34
26.62 55.10 (28.48) 1:23.76 (28.66) 1:52.67 (28.91)
2:21.65 (28.98) 2:50.80 (29.15) 3:19.95 (29.15) 3:49.15 (29.20)
4:18.24 (29.09) 4:47.41 (29.17) 5:16.48 (29.07) 5:45.16 (28.68)
6:13.83 (28.67) 6:42.49 (28.66) 7:11.22 (28.73) 7:40.10 (28.88)
8:08.89 (28.79) 8:37.83 (28.94) 9:06.56 (28.73) 9:35.47 (28.91)
10:04.40 (28.93) 10:33.33 (28.93) 11:02.06 (28.73) 11:30.91 (28.85)
11:59.83 (28.92) 12:28.51 (28.68) 12:57.44 (28.93) 13:26.31 (28.87)
13:55.14 (28.83) 14:24.18 (29.04) 14:52.97 (28.79) 15:21.56 (28.59)
15:49.34 (27.78)
-- Nick Munoz 20 Texas NT X15:13.81
25.03 52.84 (27.81) 1:20.74 (27.90) 1:48.89 (28.15)
2:16.91 (28.02) 2:44.78 (27.87) 3:12.76 (27.98) 3:40.65 (27.89)
4:08.37 (27.72) 4:35.97 (27.60) 5:03.63 (27.66) 5:31.32 (27.69)
5:59.09 (27.77) 6:26.93 (27.84) 6:54.82 (27.89) 7:22.67 (27.85)
7:50.57 (27.90) 8:18.42 (27.85) 8:46.03 (27.61) 9:13.93 (27.90)
9:41.68 (27.75) 10:09.39 (27.71) 10:37.26 (27.87) 11:05.12 (27.86)
11:32.92 (27.80) 12:00.59 (27.67) 12:28.34 (27.75) 12:56.08 (27.74)
13:23.97 (27.89) 13:51.99 (28.02) 14:20.25 (28.26) 14:48.17 (27.92)
15:13.81 (25.64)
-- Patrick Labrode 19 Texas NT X15:56.04
26.00 54.54 (28.54) 1:23.26 (28.72) 1:52.23 (28.97)
2:21.34 (29.11) 2:50.42 (29.08) 3:19.51 (29.09) 3:48.59 (29.08)
4:17.64 (29.05) 4:46.59 (28.95) 5:15.55 (28.96) 5:44.58 (29.03)
6:13.64 (29.06) 6:42.74 (29.10) 7:11.70 (28.96) 7:40.82 (29.12)
8:09.95 (29.13) 8:39.09 (29.14) 9:08.42 (29.33) 9:37.51 (29.09)
10:06.48 (28.97) 10:35.65 (29.17) 11:05.11 (29.46) 11:34.20 (29.09)
12:03.47 (29.27) 12:32.86 (29.39) 13:02.28 (29.42) 13:31.58 (29.30)
14:00.94 (29.36) 14:29.97 (29.03) 14:59.52 (29.55) 15:28.18 (28.66)
15:56.04 (27.86)
Event 103 Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
School Seed Finals
===============================================================================
1 Southern Methodist University ''A'' NT 1:41.98
1) Isabella Arcila 18 2) Rachel Nicol 19
3) Monika Babok 20 4) Nathalie Lindborg 21
26.14 54.88 (28.74) 1:19.45 (24.57) 1:41.98 (22.53)
2 University of Texas ''B'' NT 1:42.19
1) Shelby Webber 19 2) Laura Sogar 21
3) Kelsey Amundsen 22 4) Ellen Lobb 21
26.26 55.32 (29.06) 1:19.78 (24.46) 1:42.19 (22.41)
3 University of Texas ''A'' NT 1:42.32
1) Jess Guro 21 2) Gretchen Jaques 19
3) Skylar Smith 20 4) Emily Rose Williams 19
25.82 53.95 (28.13) 1:18.20 (24.25) 1:42.32 (24.12)
4 Arizona, University of ''A'' NT 1:42.77
1) Taylor Schick 18 2) Ellyn Baumgardner 21
3) Megan Lafferty 21 4) Gracie Finnegan 20
26.90 54.87 (27.97) 1:19.59 (24.72) 1:42.77 (23.18)
Event 104 Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
School Seed Finals
===============================================================================
1 Arizona, University of ''A'' NT 1:26.15
1) Mitchell Friedemann 20 2) Kevin Cordes 19
3) Giles Smith 20 4) Nick Popov 22
22.19 45.91 (23.72) 1:06.14 (20.23) 1:26.15 (20.01)
2 University of Texas ''B'' NT 1:29.40
1) Madison Wenzler 21 2) Charlie Moore 21
3) Clay Youngquist 20 4) Keith Murphy 20
22.62 47.46 (24.84) 1:09.25 (21.79) 1:29.40 (20.15)
3 Southern Methodist University ''B'' NT 1:29.83
1) Matas Andriekus 20 2) Julian Fletcher 21
3) David Larsson 23 4) Ramom Melo 20
23.05 48.27 (25.22) 1:09.69 (21.42) 1:29.83 (20.14)
4 University of Texas ''A'' NT 1:30.22
1) Aaron Gustafson 18 2) Dax Hill 22
3) Matt Belecanech 20 4) John Murray 18
22.74 47.21 (24.47) 1:09.99 (22.78) 1:30.22 (20.23)
5 University of Texas ''C'' NT x1:31.03
1) Conor Swanson 21 2) Tripp Cooper 19
3) Caleb Weir 21 4) Ben Anderson 19
23.20 48.52 (25.32) 1:11.42 (22.90) 1:31.03 (19.61)
6 Southern Methodist University ''A'' NT 1:32.56
1) Ryan Koops 21 2) Matthew Napier-Jameson 21
3) Hunter Middleton 19 4) Tommy Jankovich 21
23.22 49.47 (26.25) 1:12.63 (23.16) 1:32.56 (19.93)
7 Southern Methodist University ''C'' NT x1:35.78
1) Eduardo Santana 20 2) Braeden Newton 20
3) Mace Mulleady 19 4) Nelson Turk 20
24.43 50.08 (25.65) 1:13.70 (23.62) 1:35.78 (22.08)
8 Southern Methodist University ''D'' NT x1:40.63
1) Marshall McCann 19 2) Pablo Lara 19
3) Matthew Mozdzen 19 4) Justin Gibson 18
25.14 56.19 (31.05) 1:19.31 (23.12) 1:40.63 (21.32)
Event 105 Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age School Seed Finals
===============================================================================
1 Bethany Adams 21 Texas NT 1:48.84
25.36 52.40 (27.04) 1:20.26 (27.86) 1:48.84 (28.58)
2 Alex Hooper 20 Texas NT 1:49.08
25.33 52.62 (27.29) 1:20.62 (28.00) 1:49.08 (28.46)
3 Kelsey Leneave 20 Texas NT 1:50.27
25.86 53.68 (27.82) 1:22.18 (28.50) 1:50.27 (28.09)
4 Ashley Evans 20 Arizona NT 1:51.18
25.89 53.82 (27.93) 1:22.47 (28.65) 1:51.18 (28.71)
5 Alice McCall 21 So. Methodist NT 1:52.46
26.22 54.52 (28.30) 1:23.53 (29.01) 1:52.46 (28.93)
6 Rebecka Ekelund 20 So. Methodist NT 1:52.64
26.22 54.39 (28.17) 1:23.42 (29.03) 1:52.64 (29.22)
7 Bolton Harris 19 So. Methodist NT 2:00.91
27.48 57.90 (30.42) 1:29.28 (31.38) 2:00.91 (31.63)
-- Kaitlin Pawlowicz 19 Texas NT X1:50.49
26.34 54.21 (27.87) 1:22.50 (28.29) 1:50.49 (27.99)
-- Victoria Cassidy 21 Texas NT X1:53.39
26.59 55.38 (28.79) 1:24.61 (29.23) 1:53.39 (28.78)
-- Erin Yeager 19 Texas NT X1:53.85
27.04 56.19 (29.15) 1:25.37 (29.18) 1:53.85 (28.48)
Event 106 Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age School Seed Finals
===============================================================================
1 Nimrod Shapira Bar-Or 23 Arizona NT 1:36.21
22.08 46.36 (24.28) 1:11.32 (24.96) 1:36.21 (24.89)
2 Austin Surhoff 22 Texas NT 1:36.84
22.12 46.35 (24.23) 1:11.60 (25.25) 1:36.84 (25.24)
3 Nicolai Hansen 24 So. Methodist NT 1:38.08
22.72 47.63 (24.91) 1:12.77 (25.14) 1:38.08 (25.31)
4 Patrick Murphy 21 Texas NT 1:38.36
22.92 47.92 (25.00) 1:13.14 (25.22) 1:38.36 (25.22)
5 Kelly Moodie 18 Arizona NT 1:38.59
22.57 47.01 (24.44) 1:12.50 (25.49) 1:38.59 (26.09)
6 Kip Darmody 19 Texas NT 1:39.44
22.95 48.24 (25.29) 1:13.95 (25.71) 1:39.44 (25.49)
7 Ian Lemaistre 19 Texas NT x1:40.50
23.08 48.21 (25.13) 1:14.17 (25.96) 1:40.50 (26.33)
8 Eric Solis 21 Arizona NT 1:40.90
23.61 49.28 (25.67) 1:15.64 (26.36) 1:40.90 (25.26)
9 Eastman Holloway 19 So. Methodist NT 1:42.15
22.86 48.06 (25.20) 1:14.56 (26.50) 1:42.15 (27.59)
10 Grant Koudelka 18 Texas NT x1:42.72
23.90 50.83 (26.93) 1:17.27 (26.44) 1:42.72 (25.45)
11 Michael McBroom 21 Texas NT x1:42.77
24.31 49.84 (25.53) 1:16.65 (26.81) 1:42.77 (26.12)
12 Gabo Andonie 19 So. Methodist NT 1:43.28
23.59 49.71 (26.12) 1:16.79 (27.08) 1:43.28 (26.49)
13 Hannon Daigler 19 Arizona NT x1:46.01
24.82 51.41 (26.59) 1:18.66 (27.25) 1:46.01 (27.35)
14 Mitchell Towne 18 So. Methodist NT x1:49.77
25.67 52.71 (27.04) 1:21.45 (28.74) 1:49.77 (28.32)
Event 107 Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age School Seed Finals
===============================================================================
1 Lily Moldenhauer 21 Texas NT 53.04
25.77 53.04 (27.27)
2 Jess Guro 21 Texas NT 55.05
26.80 55.05 (28.25)
3 Shelby Webber 19 Texas NT 56.27
27.23 56.27 (29.04)
4 Margo Geer 20 Arizona NT 56.71
27.60 56.71 (29.11)
5 Nathalie Lindborg 21 So. Methodist NT 56.87
27.84 56.87 (29.03)
6 Megan Lafferty 21 Arizona NT 57.40
28.36 57.40 (29.04)
7 Nicole Parmenter 20 So. Methodist NT 57.66
27.73 57.66 (29.93)
8 Rachel Nicol 19 So. Methodist NT 58.00
28.41 58.00 (29.59)
9 Chelsey Salli 20 Arizona NT 58.33
28.47 58.33 (29.86)
10 Hannah Ferrin 21 So. Methodist NT x59.17
29.01 59.17 (30.16)
Event 108 Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age School Seed Finals
===============================================================================
1 Cole Cragin 21 Texas NT 48.02
23.34 48.02 (24.68)
2 Mindaugas Sadauskas 22 So. Methodist NT 48.39
23.14 48.39 (25.25)
3 Conor Swanson 21 Texas NT 49.22
23.86 49.22 (25.36)
4 Matt Hurko 21 Arizona NT 50.86
24.47 50.86 (26.39)
5 Tripp Cooper 19 Texas NT 50.99
24.75 50.99 (26.24)
5 Grant Rogers 20 Texas NT x50.99
24.94 50.99 (26.05)
7 Clay Youngquist 20 Texas NT x51.27
24.53 51.27 (26.74)
8 Tyler Rauth 19 So. Methodist NT 52.91
25.97 52.91 (26.94)
9 Mike Smith 22 So. Methodist NT 53.97
26.09 53.97 (27.88)
-- Madison Wenzler 21 Texas NT NS
Event 109 Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age School Seed Finals
===============================================================================
1 Emma Schoettmer 18 Arizona NT 1:02.34
29.56 1:02.34 (32.78)
2 Eve Sarris 22 Arizona NT 1:02.47
29.76 1:02.47 (32.71)
3 Marylyn Toledo 21 Texas NT 1:06.88
31.77 1:06.88 (35.11)
4 Meghan O''Keefe 18 So. Methodist NT 1:11.07
33.48 1:11.07 (37.59)
Event 110 Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age School Seed Finals
===============================================================================
1 Andrew Sovero 17 Arizona NT 54.79
25.70 54.79 (29.09)
1 Dax Hill 22 Texas NT 54.79
25.85 54.79 (28.94)
3 Ben Anderson 19 Texas NT 56.55
26.73 56.55 (29.82)
4 Keith Murphy 20 Texas NT 56.74
26.29 56.74 (30.45)
5 Kevin Steel 21 Arizona NT 57.59
26.60 57.59 (30.99)
6 Charlie Moore 21 Texas NT x57.63
26.96 57.63 (30.67)
7 Keegan Severns 20 Texas NT x57.71
27.42 57.71 (30.29)
8 Liam Lockwood 18 Texas NT x58.52
28.54 58.52 (29.98)
9 Caden Darling 18 Texas NT x58.98
27.73 58.98 (31.25)
10 Woody Joye 20 Arizona NT 1:01.19
28.56 1:01.19 (32.63)
11 Michael Sheppard 20 Arizona NT x1:03.66
29.65 1:03.66 (34.01)
12 Pablo Lara 19 So. Methodist NT 1:07.60
31.87 1:07.60 (35.73)
Event 111 Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age School Seed Finals
===============================================================================
1 Laura Sogar 21 Texas NT 2:05.65
28.17 59.91 (31.74) 1:32.67 (32.76) 2:05.65 (32.98)
2 Shannyn Hultin 19 Arizona NT 2:05.68
28.56 1:00.33 (31.77) 1:33.35 (33.02) 2:05.68 (32.33)
3 Leticia Lelli 18 Arizona NT 2:05.80
29.00 1:01.02 (32.02) 1:33.61 (32.59) 2:05.80 (32.19)
Event 112 Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age School Seed Finals
===============================================================================
1 Matt Barber 20 Arizona NT 1:48.83
24.60 52.07 (27.47) 1:20.53 (28.46) 1:48.83 (28.30)
2 Matt Belecanech 20 Texas NT 1:52.70
25.68 54.33 (28.65) 1:23.89 (29.56) 1:52.70 (28.81)
3 Aaron Gustafson 18 Texas NT 1:54.70
25.29 54.76 (29.47) 1:25.29 (30.53) 1:54.70 (29.41)
4 Fernando Lara 21 So. Methodist NT 2:01.25
26.60 56.88 (30.28) 1:28.54 (31.66) 2:01.25 (32.71)
Event 113 Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age School Seed Finals
===============================================================================
1 Bethany Adams 21 Texas NT 22.93
2 Alana Pazevic 20 Arizona NT 23.13
3 Skylar Smith 20 Texas NT 23.41
4 Alex Hooper 20 Texas NT 23.53
5 Lauren Smart 22 Arizona NT 23.56
6 Bonnie Brandon 18 Arizona NT 23.75
7 Isabella Arcila 18 So. Methodist NT 23.80
8 Briana Wilford 21 Arizona NT x23.97
9 Emily Vavourakis 23 So. Methodist NT 24.14
10 Monica Drake 21 Arizona NT x24.23
11 Ellyn Baumgardner 21 Arizona NT x24.47
12 Emily Rose Williams 19 Texas NT x24.75
13 Erica Donadon 21 So. Methodist NT 24.99
14 Caitlin Gutschenritter 18 So. Methodist NT x25.27
15 Jessica Gardner 20 So. Methodist NT x25.28
16 Lexi Farrar 19 So. Methodist NT x25.73
17 Jordan Newman 20 So. Methodist NT x27.03
Event 114 Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age School Seed Finals
===============================================================================
1 Kip Darmody 19 Texas NT 20.30
2 John Murray 18 Texas NT 20.51
3 Jeff Amlee 21 Arizona NT 20.62
4 Patrick Murphy 21 Texas NT 20.64
5 Ramom Melo 20 So. Methodist NT 20.73
6 Bobby Button 20 Texas NT x20.78
7 Tommy Jankovich 21 So. Methodist NT 20.93
8 Nick Popov 22 Arizona NT 20.95
9 Kevin Cordes 19 Arizona NT 21.04
10 Brian Stevens 19 Arizona NT x21.14
11 Andrew Porter 18 Arizona NT x21.20
12 Carl Mickelson 21 Arizona NT x21.25
13 Ellis Miller 20 Arizona NT x21.36
13 Grant Koudelka 18 Texas NT x21.36
15 Woody Joye 20 Arizona NT x21.58
16 Kevin Steel 21 Arizona NT x21.64
17 Giedrius Andriunaitis 21 So. Methodist NT 21.69
18 Cole Cragin 21 Texas NT x22.07
19 Mace Mulleady 19 So. Methodist NT x22.23
Event 115 Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age School Seed Finals
===============================================================================
1 Sam Tucker 21 Texas NT 49.32
23.81 49.32 (25.51)
2 Kait Flederbach 20 Arizona NT 49.81
23.90 49.81 (25.91)
3 Nina Rangelova 21 So. Methodist NT 49.91
23.80 49.91 (26.11)
4 Lauren Smart 22 Arizona NT 50.91
24.61 50.91 (26.30)
5 Kelsey Amundsen 22 Texas NT 51.10
24.46 51.10 (26.64)
6 Shelby Webber 19 Texas NT 51.26
24.64 51.26 (26.62)
7 Alana Pazevic 20 Arizona NT 51.44
25.11 51.44 (26.33)
8 Gracie Finnegan 20 Arizona NT x51.50
25.07 51.50 (26.43)
9 Monica Drake 21 Arizona NT x52.92
25.59 52.92 (27.33)
10 Katja Hajdinak 20 Arizona NT x53.41
25.53 53.41 (27.88)
11 Erin Yeager 19 Texas NT x53.49
26.11 53.49 (27.38)
12 Chloe Farrar 21 So. Methodist NT 53.56
25.92 53.56 (27.64)
13 Anna Volchkov 20 So. Methodist NT 53.77
26.34 53.77 (27.43)
14 Emily Rose Williams 19 Texas NT x54.56
26.62 54.56 (27.94)
15 Deanna Matthews 20 So. Methodist NT x55.69
26.40 55.69 (29.29)
16 Madison Meyer 18 So. Methodist NT x55.90
27.09 55.90 (28.81)
Event 116 Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age School Seed Finals
===============================================================================
1 Ben Anderson 19 Texas NT 44.42
21.27 44.42 (23.15)
2 Austin Surhoff 22 Texas NT 44.94
21.72 44.94 (23.22)
3 Bobby Button 20 Texas NT 44.95
21.81 44.95 (23.14)
4 Keith Murphy 20 Texas NT x45.26
21.79 45.26 (23.47)
5 Matt Barber 20 Arizona NT 45.32
21.79 45.32 (23.53)
6 Jeff Amlee 21 Arizona NT 45.86
22.27 45.86 (23.59)
7 Matt Belecanech 20 Texas NT x46.56
22.56 46.56 (24.00)
8 Justin Gibson 18 So. Methodist NT 47.75
22.62 47.75 (25.13)
9 Caleb Weir 21 Texas NT x47.81
23.00 47.81 (24.81)
10 Hunter Middleton 19 So. Methodist NT 47.92
22.94 47.92 (24.98)
11 Nelson Turk 20 So. Methodist NT 49.71
23.84 49.71 (25.87)
Event 117 Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age School Seed Finals
===============================================================================
1 Jess Guro 21 Texas NT 2:00.39
28.19 58.48 (30.29) 1:29.40 (30.92) 2:00.39 (30.99)
2 Taylor Schick 18 Arizona NT 2:03.25
29.53 1:00.18 (30.65) 1:31.55 (31.37) 2:03.25 (31.70)
Event 118 Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age School Seed Finals
===============================================================================
1 Michael Meyer Arizona NT 1:46.09
25.05 51.93 (26.88) 1:19.45 (27.52) 1:46.09 (26.64)
2 Mitchell Friedemann 20 Arizona NT 1:46.46
24.86 52.69 (27.83) 1:19.73 (27.04) 1:46.46 (26.73)
3 Pete Stacy 22 Arizona NT 1:49.31
25.28 52.95 (27.67) 1:21.00 (28.05) 1:49.31 (28.31)
4 Sam Lewis 19 Texas NT 1:51.39
26.21 54.13 (27.92) 1:22.67 (28.54) 1:51.39 (28.72)
5 John Martens 18 Texas NT 1:55.40
27.86 57.05 (29.19) 1:26.22 (29.17) 1:55.40 (29.18)
6 Nick Munoz 20 Texas NT 1:56.98
27.46 57.04 (29.58) 1:27.43 (30.39) 1:56.98 (29.55)
7 Marshall McCann 19 So. Methodist NT 1:59.60
27.02 56.46 (29.44) 1:27.38 (30.92) 1:59.60 (32.22)
Event 119 Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age School Seed Finals
===============================================================================
1 Gretchen Jaques 19 Texas NT 2:10.83
29.62 1:02.67 (33.05) 1:36.33 (33.66) 2:10.83 (34.50)
2 Emma Schoettmer 18 Arizona NT 2:13.82
30.17 1:03.39 (33.22) 1:38.48 (35.09) 2:13.82 (35.34)
3 Ellyn Baumgardner 21 Arizona NT 2:18.90
30.74 1:05.15 (34.41) 1:41.40 (36.25) 2:18.90 (37.50)
4 Shannyn Hultin 19 Arizona NT 2:21.61
32.27 1:08.25 (35.98) 1:44.89 (36.64) 2:21.61 (36.72)
5 Elizabeth Krane 18 So. Methodist NT 2:33.14
34.45 1:12.98 (38.53) 1:52.79 (39.81) 2:33.14 (40.35)
Event 120 Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age School Seed Finals
===============================================================================
1 Keegan Severns 20 Texas NT 2:03.95
27.29 58.54 (31.25) 1:30.64 (32.10) 2:03.95 (33.31)
Event 122 Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age School Seed Finals
===============================================================================
1 Nimrod Shapira Bar-Or 23 Arizona NT 4:27.83
24.09 51.36 (27.27) 1:19.46 (28.10) 1:47.75 (28.29)
2:15.98 (28.23) 2:43.86 (27.88) 3:11.34 (27.48) 3:38.25 (26.91)
4:03.66 (25.41) 4:27.83 (24.17)
2 Ian Lemaistre 19 Texas NT 4:33.58
24.13 50.88 (26.75) 1:18.50 (27.62) 1:46.38 (27.88)
2:14.52 (28.14) 2:42.55 (28.03) 3:10.12 (27.57) 3:37.91 (27.79)
4:05.91 (28.00) 4:33.58 (27.67)
3 Mike Smith 22 So. Methodist NT 4:46.12
26.13 54.48 (28.35) 1:22.94 (28.46) 1:51.55 (28.61)
2:20.74 (29.19) 2:50.12 (29.38) 3:19.49 (29.37) 3:48.70 (29.21)
4:18.13 (29.43) 4:46.12 (27.99)
4 Mitchell Towne 18 So. Methodist NT 4:50.61
26.91 55.45 (28.54) 1:24.58 (29.13) 1:53.79 (29.21)
2:23.22 (29.43) 2:53.06 (29.84) 3:22.76 (29.70) 3:52.50 (29.74)
4:22.29 (29.79) 4:50.61 (28.32)
Event 123 Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age School Seed Finals
===============================================================================
1 Lily Moldenhauer 21 Texas NT 54.04
25.61 54.04 (28.43)
2 Ellen Lobb 21 Texas NT 54.20
25.70 54.20 (28.50)
3 Ashley Evans 20 Arizona NT 55.09
26.08 55.09 (29.01)
4 Skylar Smith 20 Texas NT 55.34
25.73 55.34 (29.61)
5 Bonnie Brandon 18 Arizona NT 56.73
26.51 56.73 (30.22)
6 Katja Hajdinak 20 Arizona NT 57.61
26.96 57.61 (30.65)
7 Chelsey Salli 20 Arizona NT x57.97
26.93 57.97 (31.04)
8 Marylyn Toledo 21 Texas NT x59.34
27.93 59.34 (31.41)
9 Erica Donadon 21 So. Methodist NT 59.74
27.13 59.74 (32.61)
Event 124 Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age School Seed Finals
===============================================================================
1 Giles Smith 20 Arizona NT 46.55
21.53 46.55 (25.02)
2 Tripp Cooper 19 Texas NT 47.47
22.07 47.47 (25.40)
3 Clay Youngquist 20 Texas NT 48.35
22.37 48.35 (25.98)
4 Alan Winder 18 Arizona NT 49.58
23.42 49.58 (26.16)
5 John Murray 18 Texas NT 50.45
23.96 50.45 (26.49)
6 Patrick Murphy 21 Texas NT x50.46
23.66 50.46 (26.80)
7 Matt Hurko 21 Arizona NT 50.66
23.52 50.66 (27.14)
8 Brian Stevens 19 Arizona NT x50.84
24.16 50.84 (26.68)
9 Ellis Miller 20 Arizona NT x50.91
24.24 50.91 (26.67)
10 Matthew Mozdzen 19 So. Methodist NT 51.62
24.16 51.62 (27.46)
11 Carl Mickelson 21 Arizona NT x52.00
24.24 52.00 (27.76)
12 Grant Koudelka 18 Texas NT x52.21
24.20 52.21 (28.01)
13 Mace Mulleady 19 So. Methodist NT 52.25
24.28 52.25 (27.97)
14 Caden Darling 18 Texas NT x52.44
24.32 52.44 (28.12)
15 Michael Sheppard 20 Arizona NT x53.91
24.34 53.91 (29.57)
16 Pablo Lara 19 So. Methodist NT 57.92
26.88 57.92 (31.04)
-- Matt Korman 20 Texas NT NS
-- Madison Wenzler 21 Texas NT NS
Event 125 Women 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age School Seed Finals
===============================================================================
1 Kelsey Leneave 20 Texas NT 2:03.85
26.95 59.60 (32.65) 1:35.46 (35.86) 2:03.85 (28.39)
2 Victoria Cassidy 21 Texas NT 2:06.05
28.00 59.50 (31.50) 1:36.64 (37.14) 2:06.05 (29.41)
3 Taylor Schick 18 Arizona NT 2:08.60
27.86 1:00.16 (32.30) 1:39.33 (39.17) 2:08.60 (29.27)
4 Danielle Villars 19 So. Methodist NT 2:10.77
27.07 1:00.83 (33.76) 1:41.18 (40.35) 2:10.77 (29.59)
5 Hannah Ferrin 21 So. Methodist NT 2:12.22
27.93 1:00.71 (32.78) 1:41.80 (41.09) 2:12.22 (30.42)
6 Leticia Lelli 18 Arizona NT 2:12.27
26.98 58.83 (31.85) 1:42.42 (43.59) 2:12.27 (29.85)
-- Emma Schoettmer 18 Arizona NT NS
Event 126 Men 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age School Seed Finals
===============================================================================
1 Austin Surhoff 22 Texas NT 1:45.03
23.54 50.36 (26.82) 1:19.63 (29.27) 1:45.03 (25.40)
2 Dax Hill 22 Texas NT 1:46.67
22.76 50.02 (27.26) 1:21.14 (31.12) 1:46.67 (25.53)
3 Michael Meyer Arizona NT 1:47.04
23.52 50.27 (26.75) 1:20.86 (30.59) 1:47.04 (26.18)
4 Woody Joye 20 Arizona NT 1:48.43
24.81 52.34 (27.53) 1:23.57 (31.23) 1:48.43 (24.86)
5 Conor Swanson 21 Texas NT 1:49.30
23.91 50.67 (26.76) 1:22.85 (32.18) 1:49.30 (26.45)
6 Andrew Porter 18 Arizona NT 1:49.84
23.58 50.86 (27.28) 1:23.53 (32.67) 1:49.84 (26.31)
7 Grant Rogers 20 Texas NT x1:50.57
24.30 51.87 (27.57) 1:24.16 (32.29) 1:50.57 (26.41)
8 Matt Korman 20 Texas NT x1:53.23
24.53 53.76 (29.23) 1:25.97 (32.21) 1:53.23 (27.26)
9 Matas Andriekus 20 So. Methodist NT 1:54.00
23.21 49.97 (26.76) 1:25.61 (35.64) 1:54.00 (28.39)
10 Ian Carbone 20 Texas NT x1:54.89
25.59 55.44 (29.85) 1:26.93 (31.49) 1:54.89 (27.96)
11 Liam Lockwood 18 Texas NT x1:55.89
25.07 54.37 (29.30) 1:27.58 (33.21) 1:55.89 (28.31)
12 Braeden Newton 20 So. Methodist NT 1:56.02
25.12 53.98 (28.86) 1:27.38 (33.40) 1:56.02 (28.64)
13 Hannon Daigler 19 Arizona NT x1:56.65
26.70 55.32 (28.62) 1:28.75 (33.43) 1:56.65 (27.90)
14 Tyler Rauth 19 So. Methodist NT 1:57.34
24.53 54.15 (29.62) 1:29.90 (35.75) 1:57.34 (27.44)
15 Fernando Lara 21 So. Methodist NT x2:00.85
25.92 56.32 (30.40) 1:32.77 (36.45) 2:00.85 (28.08)
-- Eduardo Santana 20 So. Methodist NT X1:55.68
24.06 51.82 (27.76) 1:27.23 (35.41) 1:55.68 (28.45)
Event 127 Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
School Seed Finals
===============================================================================
1 Southern Methodist University ''A'' NT 3:21.33
1) Isabella Arcila 18 2) Nathalie Lindborg 21
3) Monika Babok 20 4) Nina Rangelova 21
24.73 51.40 (51.40) 1:15.29 (23.89) 1:41.35 (49.95)
2:06.00 (24.65) 2:32.28 (50.93) 2:55.89 (23.61) 3:21.33 (49.05)
2 University of Texas ''A'' NT 3:21.83
24.75 50.94 (50.94) 1:14.91 (23.97) 1:41.25 (50.31)
2:04.66 (23.41) 2:30.16 (48.91) 2:54.93 (24.77) 3:21.83 (51.67)
3 Arizona, University of ''A'' NT 3:22.19
1) Margo Geer 20 2) Briana Wilford 21
3) Lauren Smart 22 4) Eve Sarris 22
23.72 49.19 (49.19) 1:13.44 (24.25) 1:40.51 (51.32)
2:05.01 (24.50) 2:31.47 (50.96) 2:55.56 (24.09) 3:22.19 (50.72)
4 Arizona, University of ''B'' NT 3:25.49
1) Alana Pazevic 20 2) Bonnie Brandon 18
3) Monica Drake 21 4) Kait Flederbach 20
25.31 53.20 (53.20) 1:17.18 (23.98) 1:43.88 (50.68)
2:08.62 (24.74) 2:35.64 (51.76) 2:59.34 (23.70) 3:25.49 (49.85)
Event 128 Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
School Seed Finals
===============================================================================
1 Southern Methodist University ''A'' NT 2:56.82
1) Nicolai Hansen 24 2) David Larsson 23
3) Mindaugas Sadauskas 22 4) Ryan Koops 21
21.81 44.97 (44.97) 1:05.60 (20.63) 1:28.95 (43.98)
1:49.24 (20.29) 2:11.80 (42.85) 2:32.93 (21.13) 2:56.82 (45.02)
2 University of Texas ''B'' NT 2:57.69
1) Kip Darmody 19 2) Bobby Button 20
3) Keith Murphy 20 4) Tripp Cooper 19
21.30 44.07 (44.07) 1:05.64 (21.57) 1:28.99 (44.92)
1:50.39 (21.40) 2:13.98 (44.99) 2:34.63 (20.65) 2:57.69 (43.71)
3 University of Texas ''A'' NT 3:01.17
1) Caleb Weir 21 2) Sam Lewis 19
3) Aaron Gustafson 18 4) John Murray 18
22.62 46.93 (46.93) 1:07.95 (21.02) 1:31.83 (44.90)
1:53.51 (21.68) 2:17.50 (45.67) 2:38.16 (20.66) 3:01.17 (43.67)
4 Arizona, University of ''A'' NT 3:03.85
1) Kelly Moodie 18 2) Andrew Porter 18
3) Brian Stevens 19 4) Jeff Amlee 21
22.15 46.14 (46.14) 1:07.92 (21.78) 1:31.89 (45.75)
1:53.39 (21.50) 2:17.01 (45.12) 2:38.53 (21.52) 3:03.85 (46.84)
5 Southern Methodist University ''C'' NT 3:08.21
1) Ramom Melo 20 2) Giedrius Andriunaitis 21
3) Justin Gibson 18 4) Gabo Andonie 19
22.52 46.82 (46.82) 1:08.47 (21.65) 1:32.62 (45.80)
1:55.22 (22.60) 2:20.40 (47.78) 2:43.03 (22.63) 3:08.21 (47.81)
6 Southern Methodist University ''B'' NT x3:14.02
1) Hunter Middleton 19 2) Julian Fletcher 21
3) Matthew Napier-Jameson 21 4) Nelson Turk 20
23.21 48.14 (48.14) 1:10.62 (22.48) 1:36.40 (48.26)
1:59.50 (23.10) 2:24.90 (48.50) 2:48.34 (23.44) 3:14.02 (49.12)
Event 137 Women Platform Diving
===============================================================================
Name Age School Seed Finals
===============================================================================
1 Maren Taylor 21 Texas NP 287.55
2 Shelby Cullinan 22 Texas NP 248.45
3 Isabel Diamond 19 Arizona NP 219.00
4 Kristina Hoffmann 18 Texas NP 218.10
5 Ashley Herrera 21 Arizona NP 209.05
6 Diana Wilcox Texas NP x195.95
Event 138 Men Platform Diving
===============================================================================
Name Age School Seed Finals
===============================================================================
1 Rafael Quintero 18 Arizona NP 426.20
2 Will Chandler 21 Texas NP 403.20
3 Devin Burnett 19 So. Methodist NP 320.00
4 Dominic Ricotta 18 Arizona NP 304.55
5 Myles Herzog 20 Texas NP 299.45
6 Sean Clark 20 Arizona NP 279.80
7 Carter Craft 19 Arizona NP x278.55
8 Ryan Anthony 19 Texas NP 264.25
9 Hayden Hodges 19 So. Methodist NP 261.10
10 Parker Meinecke 18 So. Methodist NP 225.80
11 Dan Pitts 18 So. Methodist NP x209.05
12 Adrian Aceves 22 So. Methodist NP x185.80