ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
Washington vs. Salisbury
11/8/2012-11/8/2012
Salisbury, USA

Licensed to Salisbury University   HY-TEK''s MEET MANAGER 4.0 11/7/2012 07:20 PM
                     SU vs. Washington College - 11/7/2012                     
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 WASHINGTON COLLEGE-MD  ''A''                             NT    2:13.44   11  
     1) Howard, Alicia                  2) Miskiel, Ellie                 
     3) Sykes, Sarah                    4) Ogren, Carly                   
  2 SALISBURY UNIVERSITY-MD  ''A''                           NT    2:18.44    4  
     1) Mstowski, Julie                 2) Steele, Brittany               
     3) Ault, Sarah                     4) Alessandrini, Melissa          
  3 SALISBURY UNIVERSITY-MD  ''B''                           NT    2:24.07    2  
     1) Hamlin, Allison                 2) Mortimer, Melissa              
     3) Green, Caitlin                  4) Watts, Kristina                
  4 SALISBURY UNIVERSITY-MD  ''C''                           NT   x2:24.83  
     1) Adams, Kathryn                  2) Jacoby, Sara                   
     3) Wumer, Kayla                    4) Szarko, Sophie                 
 
Event 2  Men 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 WASHINGTON COLLEGE-MD  ''A''                             NT    1:27.42   11  
     1) Logan, Charles                  2) Morgan, Lucas                  
     3) Lee, Gregory                    4) Bilinski, Steven               
  2 WASHINGTON COLLEGE-MD  ''B''                             NT    1:59.86    4  
     1) Bradshaw, Dj                    2) Mix, Robby                     
     3) VanCise, Spencer                4) Burcin, Eric                   
  3 SALISBURY UNIVERSITY-MD  ''A''                           NT    2:03.06    2  
     1) Gough, James                    2) Bengtson, Michael              
     3) Powell, Jeremy                  4) Thompson, John                 
 -- WASHINGTON COLLEGE-MD  ''C''                             NT   X2:09.16  
     1) Seidleck, Danny                 2) Derrick, Tad                   
     3) Stevens, Ryan                   4) Demartin, Robert               
 -- SALISBURY UNIVERSITY-MD  ''B''                           NT         DQ  
     1) Baxter, Darryl                  2) Forbes, Colin                  
     3) Helferstay, Chip                4) Greene, Ryan                   
 
Event 3  Women 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kvien, Allison               WASHINGTON-MD             NT   10:19.77    9  
  2 Carbone, Staci               SALISBURY-MD              NT   10:20.88    4  
  3 Maurizi, Ashley              WASHINGTON-MD             NT   10:29.15    3  
  4 Donovan, Meghan              SALISBURY-MD              NT   10:44.05    2  
  5 Goodchild, Emily             WASHINGTON-MD             NT   10:54.48    1  
  6 Campbell, Emily              SALISBURY-MD              NT   10:58.73  
 
Event 4  Men 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morgan, Lucas                WASHINGTON-MD             NT    9:03.10    9  
  2 Mix, Robby                   WASHINGTON-MD             NT    9:41.38    4  
  3 Gillies, Eric                SALISBURY-MD              NT    9:48.30    3  
  4 Difatta, Sean                WASHINGTON-MD             NT    9:49.46    2  
  5 Kuldell, Philip              SALISBURY-MD              NT   10:00.71    1  
  6 Thompson, John               SALISBURY-MD              NT   10:11.40  
 
Event 5  Women 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sykes, Sarah                 WASHINGTON-MD             NT    2:20.33    9  
  2 Schult, Nicki                SALISBURY-MD              NT    2:20.47    4  
  3 Howard, Alicia               WASHINGTON-MD             NT    2:20.78    3  
  4 Cook, Christine              SALISBURY-MD              NT    2:27.60    2  
  5 Belleveau, Clair             WASHINGTON-MD             NT    2:30.51    1  
  6 Wumer, Kayla                 SALISBURY-MD              NT    2:31.47  
 
Event 6  Men 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Yocum, Austin                WASHINGTON-MD             NT    2:02.00    9  
  2 Zoli, Paul                   SALISBURY-MD              NT    2:03.29    4  
  3 Gough, James                 SALISBURY-MD              NT    2:09.60    3  
  4 Bilinski, Steven             WASHINGTON-MD             NT    2:12.66    2  
  5 VanCise, Spencer             WASHINGTON-MD             NT    2:17.39    1  
  6 Ek, Chris                    SALISBURY-MD              NT    2:25.65  
 
Event 7  Women 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ogren, Carly                 WASHINGTON-MD             NT      29.29    9  
  2 Merget, Taylor               SALISBURY-MD              NT      29.40    4  
  3 Moyer, Andria                SALISBURY-MD              NT      31.01    3  
  4 Alessandrini, Melissa        SALISBURY-MD              NT      31.88    1.5
  4 McGrellis, Kelsey            WASHINGTON-MD             NT      31.88    1.5
  6 Prengaman, Laura             WASHINGTON-MD             NT      32.00  
 
Event 8  Men 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gough, William               SALISBURY-MD              NT      24.49    9  
  2 Stevens, Sean                WASHINGTON-MD             NT      25.23    4  
  3 Ambrose, Rich                SALISBURY-MD              NT      25.97    3  
  4 Bradshaw, Dj                 WASHINGTON-MD             NT      26.08    2  
  5 Kelly, Chris                 WASHINGTON-MD             NT      26.11    1  
  6 Baxter, Darryl               SALISBURY-MD              NT      27.58  
 
Event 9  Women 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schult, Nicki                SALISBURY-MD              NT    2:39.48    9  
  2 Fritzinger, Julianna         WASHINGTON-MD             NT    2:40.40    4  
  3 Donovan, Meghan              SALISBURY-MD              NT    2:46.33    3  
  4 Kvien, Allison               WASHINGTON-MD             NT    2:48.23    2  
  5 McMenamin, Cate              WASHINGTON-MD             NT    2:54.53    1  
  6 Szarko, Sophie               SALISBURY-MD              NT    2:56.57  
 
Event 10  Men 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lee, Gregory                 WASHINGTON-MD             NT    2:24.88    9  
  2 Logan, Charles               WASHINGTON-MD             NT    2:26.68    4  
  3 Bengtson, Michael            SALISBURY-MD              NT    2:31.72    3  
  4 Robichaud, Eric              SALISBURY-MD              NT    2:32.09    2  
  5 Derrick, Tad                 WASHINGTON-MD             NT    2:37.94    1  
  6 Greene, Ryan                 SALISBURY-MD              NT    2:41.62  
 
Event 11  Women 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ault, Sarah                  SALISBURY-MD              NT    1:09.51    9  
  2 Sykes, Sarah                 WASHINGTON-MD             NT    1:13.45    4  
  3 Goodchild, Emily             WASHINGTON-MD             NT    1:17.49    3  
  4 Wumer, Kayla                 SALISBURY-MD              NT    1:19.28    2  
  5 Moyer, Andria                SALISBURY-MD              NT    1:21.87    1  
 
Event 12  Men 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lee, Gregory                 WASHINGTON-MD             NT    1:02.75    9  
  2 Kelly, Chris                 WASHINGTON-MD             NT    1:04.98    4  
  3 VanCise, Spencer             WASHINGTON-MD             NT    1:07.87    3  
  4 Helferstay, Chip             SALISBURY-MD              NT    1:08.13    2  
  5 Thompson, John               SALISBURY-MD              NT    1:09.84    1  
  6 Gillies, Eric                SALISBURY-MD              NT    1:14.67  
 
Event 13  Women 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miskiel, Ellie               WASHINGTON-MD             NT    1:03.93    9  
  2 Mstowski, Julie              SALISBURY-MD              NT    1:08.64    4  
  3 Belleveau, Clair             WASHINGTON-MD             NT    1:08.92    3  
  4 McGrellis, Kelsey            WASHINGTON-MD             NT    1:10.96    2  
  5 Adams, Kathryn               SALISBURY-MD              NT    1:12.35    1  
  6 Jacoby, Sara                 SALISBURY-MD              NT    1:12.90  
 
Event 14  Men 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gough, William               SALISBURY-MD              NT      56.47    9  
  2 Zoli, Paul                   SALISBURY-MD              NT      57.11    4  
  3 Stevens, Sean                WASHINGTON-MD             NT      58.03    3  
  4 Ambrose, Rich                SALISBURY-MD              NT      58.53    2  
  5 Bilinski, Steven             WASHINGTON-MD             NT      59.33    1  
  6 Stevens, Ryan                WASHINGTON-MD             NT    1:02.62  
 
Event 15  Women 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Merget, Taylor               SALISBURY-MD              NT    1:13.19    9  
  2 Howard, Alicia               WASHINGTON-MD             NT    1:16.02    4  
  3 Donovan, Meghan              SALISBURY-MD              NT    1:16.71    3  
  4 McMenamin, Cate              WASHINGTON-MD             NT    1:19.36    2  
  5 Hamlin, Allison              SALISBURY-MD              NT    1:20.06    1  
  6 Goodchild, Emily             WASHINGTON-MD             NT    1:21.43  
 
Event 16  Men 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Logan, Charles               WASHINGTON-MD             NT    1:03.62    9  
  2 Gough, James                 SALISBURY-MD              NT    1:05.85    4  
  3 Bradshaw, Dj                 WASHINGTON-MD             NT    1:08.76    3  
  4 Powell, Jeremy               SALISBURY-MD              NT    1:09.54    2  
  5 Robichaud, Eric              SALISBURY-MD              NT    1:09.92    1  
  6 Seidleck, Danny              WASHINGTON-MD             NT    1:13.16  
 
Event 17  Women 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ogren, Carly                 WASHINGTON-MD             NT    4:53.71    9  
  2 Schult, Nicki                SALISBURY-MD              NT    4:55.29    4  
  3 Carbone, Staci               SALISBURY-MD              NT    5:01.61    3  
  4 Fritzinger, Julianna         WASHINGTON-MD             NT    5:04.18    2  
  5 Maurizi, Ashley              WASHINGTON-MD             NT    5:08.38    1  
  6 Cook, Christine              SALISBURY-MD              NT    5:12.29  
 
Event 18  Men 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Yocum, Austin                WASHINGTON-MD             NT    4:26.81    9  
  2 Difatta, Sean                WASHINGTON-MD             NT    4:43.31    4  
  3 Gillies, Eric                SALISBURY-MD              NT    4:43.39    3  
  4 Kuldell, Philip              SALISBURY-MD              NT    4:50.92    2  
  5 Derrick, Tad                 WASHINGTON-MD             NT    4:53.31    1  
  6 Helferstay, Chip             SALISBURY-MD              NT    5:23.30  
 
Event 19  Women 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miskiel, Ellie               WASHINGTON-MD             NT    1:19.59    9  
  2 Fritzinger, Julianna         WASHINGTON-MD             NT    1:24.53    4  
  3 Steele, Brittany             SALISBURY-MD              NT    1:25.79    3  
  4 Mortimer, Melissa            SALISBURY-MD              NT    1:27.91    2  
  5 Prengaman, Laura             WASHINGTON-MD             NT    1:28.12    1  
  6 Watts, Kristina              SALISBURY-MD              NT    1:32.04  
 
Event 20  Men 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morgan, Lucas                WASHINGTON-MD             NT    1:11.25    9  
  2 Gough, William               SALISBURY-MD              NT    1:12.37    4  
  3 Mix, Robby                   WASHINGTON-MD             NT    1:16.78    3  
  4 Derrick, Tad                 WASHINGTON-MD             NT    1:18.90    2  
  5 Forbes, Colin                SALISBURY-MD              NT    1:25.36    1  
  6 Greene, Ryan                 SALISBURY-MD              NT    1:26.26  
 
Event 21  Women 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 SALISBURY UNIVERSITY-MD  ''A''                           NT    2:01.67   11  
     1) Mstowski, Julie                 2) Moyer, Andria                  
     3) Ault, Sarah                     4) Merget, Taylor                 
  2 WASHINGTON COLLEGE-MD  ''A''                             NT    2:05.05    4  
     1) Kvien, Allison                  2) McGrellis, Kelsey              
     3) Belleveau, Clair                4) Maurizi, Ashley                
  3 SALISBURY UNIVERSITY-MD  ''B''                           NT    2:06.88    2  
     1) Hamlin, Allison                 2) Cook, Christine                
     3) Alessandrini, Melissa           4) Steele, Brittany               
  4 SALISBURY UNIVERSITY-MD  ''C''                           NT   x2:12.36  
     1) Carbone, Staci                  2) Green, Caitlin                 
     3) Jacoby, Sara                    4) Campbell, Emily                
 
Event 22  Men 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 SALISBURY UNIVERSITY-MD  ''A''                           NT    1:43.91   11  
     1) Ambrose, Rich                   2) Robichaud, Eric                
     3) Powell, Jeremy                  4) Zoli, Paul                     
  2 SALISBURY UNIVERSITY-MD  ''B''                           NT    1:49.85    4  
     1) Kuldell, Philip                 2) Ek, Chris                      
     3) Bengtson, Michael               4) Baxter, Darryl                 
 -- WASHINGTON COLLEGE-MD  ''A''                             NT   X1:42.35  
     1) Kelly, Chris                    2) Stevens, Sean                  
     3) Burcin, Eric                    4) Yocum, Austin                  
 -- WASHINGTON COLLEGE-MD  ''B''                             NT   X1:54.23  
     1) Stevens, Ryan                   2) Demartin, Robert               
     3) Seidleck, Danny                 4) Difatta, Sean