ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
USA Swimming Sectionals, Gresham
7/29/2012-7/29/2012
Gresham, Oregon United States

Mt. Hood Aquatics                                      7/28/2012 - 19:33PM
   2012 Speedo Western Section LC Championship - 7/24/2012 to 7/28/2012    
                        Sanction #: 12-087 & 12-088                        
 
 Event 31  Women 200 LC Meter IM
=========================================================================
        World: W 2:06.15  7/27/2009 Ariana Kukors-USA
     American: A 2:06.15  7/27/2009 Ariana Kukors-USA
      Section: S 2:12.54  3/2008    Ariana Kukors, UN-PN
         Meet: R 2:14.26  3/1/2004  Amanda Beard, FORD-AZ
                 2:19.49  OPEN
                 2:22.19  JR
                 2:30.53  SEC
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Simenec, Tori S  19 Bearcat Swim Clu  2:21.20    2:18.75 OPEN    20  
        29.23   1:04.84   1:47.36   2:18.75
  2 Carlson, Grace   16 Una Thsc-OR       2:20.53    2:19.23 OPEN    17  
                1:04.78   1:46.22   2:19.23
  3 Harding, Samant  18 Wild West Aquati  2:22.05    2:21.06 JR      16  
        29.82   1:04.69   1:46.96   2:21.06
  4 Kleppelid, Kait  17 Helena Lions Swi  2:23.62    2:22.07 JR      15  
        30.56   1:08.09   1:48.89   2:22.07
  5 Cefal, Michelle  16 Tualatin Hills S  2:22.74    2:22.43 SEC     14  
        29.58   1:04.98   1:49.41   2:22.43
  6 Suppan, Alexand  21 DU Hilltoppers-C  2:23.97    2:22.54 SEC     13  
        30.03             1:49.41   2:22.54
  7 Cox, Megan S     18 Scottsdale Aquat  2:22.12    2:23.10 SEC     12  
        30.39   2:23.10                    
  8 Badaracco, Jess  21 Wyoming Aquatics  2:24.48    2:23.43 SEC     11  
        30.42   1:08.59   1:50.22   2:23.43
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Jurries, Briana  17 Gold Medal Swim-  2:26.16    2:21.91 JR       9  
        30.29   1:09.44   1:49.23   2:21.91
 10 Sanders, Julia-  17 Columbia River S  2:25.33    2:23.26 SEC      7  
        30.78   1:06.78   1:49.92   2:23.26
 11 Naze, Katie N    20 DU Hilltoppers-C  2:25.37    2:23.75 SEC      6  
        30.88   1:07.93   1:50.79   2:23.75
 12 Rumrill, Macken  15 Bearcat Swim Clu  2:25.78    2:24.59 SEC      5  
        30.72   1:06.67   1:51.23   2:24.59
 13 Kibby, Crystal   20 Bearcat Swim Clu  2:25.18    2:24.97 SEC      4  
        31.45   1:09.12   1:50.68   2:24.97
 14 Cha, Brenda S    16 Lake Oswego Swim  2:25.89    2:25.79 SEC      3  
        30.65   1:08.94   1:51.63   2:25.79
 15 Haeger, Kristen  18 North Jeffco Swi  2:26.05    2:26.15 SEC      2  
        31.85             1:53.66   2:26.15
 16 Wells, Madeline  17 Phoenix Swim Clu  2:25.57    2:26.59 SEC      1  
        30.93   1:09.28   2:26.59          
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Bilquist, Amy M  14 YMCA Westside Si  2:26.73    2:22.48 SEC    
        30.59   1:05.73   1:49.87   2:22.48
 18 Holman, Hannah   15 Phoenix Swim Clu  2:27.13    2:22.69 SEC    
        30.84   1:08.18   1:50.03   2:22.69
 19 Loftness, Mari   24 DU Hilltoppers-C  2:26.41    2:23.85 SEC    
        31.07   1:09.08   1:49.87   2:23.85
 20 Rooker, Prudenc  16 Tualatin Hills S  2:27.09    2:24.17 SEC    
        32.00   1:09.46   1:51.38   2:24.17
 21 Nero, Bailey M   15 Fort Collins Are  2:26.66    2:24.23 SEC    
        30.42   1:07.59   1:51.28   2:24.23
 22 Atkins, Lauren   16 Lobo Aquatic Clu  2:27.44    2:25.03 SEC    
        33.00   1:09.17   1:51.20   2:25.03
 23 Takach, Sarah A  15 Scottsdale Aquat  2:26.30    2:25.78 SEC    
                1:07.83   1:51.20   2:25.78
 24 Reetz, Miranda   17 DU Hilltoppers-C  2:27.43    2:30.41 SEC    
        33.23   1:12.64   1:56.31   2:30.41
 
                            === D - Final ===                            
 
 25 Denny, Jordan L  19 Wyoming Aquatics  2:28.08    2:24.62 SEC    
        31.45   1:06.38   2:24.62          
 26 Ariza-Balter, M  17 Aces Swim Club-C  2:28.31    2:25.60 SEC    
        31.70   1:08.65   1:52.71   2:25.60
 27 Lelli, Leticia   18 Gold Medal Swim-  2:27.78    2:26.17 SEC    
        29.75   1:06.38   1:52.74   2:26.17
 28 Pino, Cassaundr  15 Lobo Aquatic Clu  2:27.86    2:26.40 SEC    
        30.41   1:07.90   1:53.40   2:26.40
 29 Bottelberghe, J  19 Portland Aquatic  2:28.59    2:27.63 SEC    
        30.64   1:06.60   1:52.52   2:27.63
 30 McMahon, Caitli  17 Tualatin Hills S  2:27.51    2:27.86 SEC    
        32.71   1:09.93   1:54.00   2:27.86
 31 Bruneel, Nicole  17 Boise YMCA Swim-  2:28.31    2:28.78 SEC    
        32.34   1:11.08   1:54.93   2:28.78
 32 Norton, Jolene   15 Pueblo County Sw  2:28.77    2:29.01 SEC    
        31.33   1:09.63   1:53.15   2:29.01
 
                          === Preliminaries ===                          
 
  9 Bursch, Addisyn  17 Unattached-IE     2:24.75                   
      1:09.03   2:24.75                    
 20 Millet, Rachel   19 Vandal Aquatics-  2:26.51                   
      1:08.49   2:26.51                    
 28 Toris, Victoria  15 Scottsdale Aquat  2:27.59                   
      1:08.46   2:27.59                    
 36 Milberg, Kirste  21 DU Hilltoppers-C  2:29.02                   
      1:08.00   2:29.02                    
 37 Carlson, Claudi  20 Wyoming Aquatics  2:29.20                   
      1:09.25   2:29.20                    
 38 Grier, Megan A   17 DU Hilltoppers-C  2:29.23                   
      1:11.90   2:29.23                    
 39 Friesen, Lena M  17 Sun Valley 5 B -  2:29.24                   
      1:11.64   2:29.24                    
 40 Clarke, Kyrene   20 Colorado Springs  2:29.45                   
      1:13.24   2:29.45                    
 41 Ochitwa, Annie   15 Highlands Ranch-  2:29.47                   
      1:09.69   2:29.47                    
 42 Phillips, Zoe Z  14 SYAC-UT           2:29.54                   
      1:09.20   2:29.54                    
 43 Moynihan, Ella   15 Aces Swim Club-C  2:29.75                   
      1:09.74   2:29.75                    
 44 Milligan, Kacey  19 Scottsdale Aquat  2:29.83                   
      1:10.49   2:29.83                    
 45 Anderson, Erica  19 Vandal Aquatics-  2:29.94                   
      1:09.12   2:29.94                    
 46 Gassen, Kaylee   14 DU Hilltoppers-C  2:30.05                   
      1:11.08   2:30.05                    
 47 Wheeler, Abigai  16 Butte Tarpons Sw  2:30.10                   
      1:09.95   2:30.10                    
 48 Robinson, Cassi  17 The Dolphins-OR   2:30.45                   
      1:09.56   2:30.45                    
 49 Bottelberghe, M  16 Portland Aquatic  2:30.53                   
      1:10.82   2:30.53                    
 50 Salanitro, Gian  16 Highlands Ranch-  2:30.55                   
      1:11.26   2:30.55                    
 51 Luker, Razilee   17 Tucson Ford Deal  2:30.67                   
      1:09.66   2:30.67                    
 52 Jacobson, Haile  16 Missoula Aquatic  2:30.68                   
      1:11.13   2:30.68                    
 53 Gontrum, Eva Q   14 SYAC-UT           2:30.87                   
      1:10.92   2:30.87                    
 53 Wells, Mckenzie  17 Unattached-UT     2:30.87                   
      1:10.19   2:30.87                    
 55 McCormick, Morg  15 North Jeffco Swi  2:30.93                   
      1:10.33   2:30.93                    
 55 Jenck, Clara S   16 Sun Devil Aquati  2:30.93                   
      1:09.70   2:30.93                    
 57 Laufasa-Duncan,  18 North Jeffco Swi  2:30.98                   
      1:10.06   2:30.98                    
 58 Stevens, Carley  17 Arizona Marlins-  2:31.17                   
      1:13.27   2:31.17                    
 59 Burkhardt, Marg  17 DU Hilltoppers-C  2:31.59                   
      1:09.36   2:31.59                    
 60 Sanders, Amanda  17 RallySport Aquat  2:31.60                   
      1:11.70   2:31.60                    
 61 Whittenburg, Ja  16 DU Hilltoppers-C  2:31.72                   
      1:10.88   2:31.72                    
 62 Moore, Lillian   16 Wasatch Front Fi  2:31.85                   
      1:08.67   2:31.85                    
 63 Houck, Abigail   17 North Jeffco Swi  2:31.97                   
      1:09.48   2:31.97                    
 64 Samiee, Darya    14 Columbia River S  2:32.62                   
      1:13.19   2:32.62                    
 65 Richey, Amanda   16 Boulder Swimming  2:32.74                   
      1:11.19   2:32.74                    
 66 Patterson, Caro  19 RallySport Aquat  2:32.80                   
      1:09.85   2:32.80                    
 67 Laderoute, Laur  14 Oregon City Swim  2:32.83                   
      1:10.47   2:32.83                    
 68 Quon, Karilyn A  13 Rio Salado Swim-  2:33.47                   
      1:10.90   2:33.47                    
 69 Young, Andrea S  17 Columbia River S  2:33.55                   
      1:11.64   2:33.55                    
 70 Fosse, Kourtney  18 RallySport Aquat  2:33.63                   
      1:12.56   2:33.63                    
 71 Eyolfson, Madel  17 Boise YMCA Swim-  2:33.67                   
      1:17.46   2:33.67                    
 72 Stoeckle, Laure  18 Mission Aurora C  2:33.76                   
      1:16.12   2:33.76                    
 73 Amr, Amani A     18 Unattached-IE     2:33.90                   
      1:10.46   2:33.90                    
 74 Wang, Jocelyn    14 Gold Medal Swim-  2:34.23                   
      1:12.53   2:34.23                    
 75 Schweitzer, Kar  19 DU Hilltoppers-C  2:34.48                   
      1:12.91   2:34.48                    
 76 Renzini, Emily   19 Unattached-IE     2:35.74                   
      1:13.40   2:35.74                    
 77 Broome, Abigail  17 Scottsdale Aquat  2:36.20                   
      1:12.27   2:36.20                    
 78 Reierson, Sarah  18 Superior Stingra  2:36.65                   
      1:10.70   2:36.65                    
 79 Shaver, Heather  18 RallySport Aquat  2:36.89                   
      1:11.06   2:36.89                    
 80 Grundman, Sarah  17 Unattached-PN     2:37.33                   
      1:13.88   2:37.33                    
 81 Kelly, Ciera Y   15 Glacier Swim Clu  2:37.42                   
      1:13.39   2:37.42                    
 82 Rozier, Nicole   14 Coeur D''Alene Ar  2:38.29                   
      1:13.14   2:38.29                    
 -- Renzini, Christ  16 Unattached-IE        DFS                    
 -- Tornatore, Mira  18 Missoula Aquatic     DFS                    
 -- Metzger-Seymour  16 North Jeffco Swi     DFS                    
 -- Blovad, Keaton   13 Phoenix Swim Clu     DFS                    
 -- Mulligan, Kathl  17 Phoenix Swim Clu     DFS    

 Event 32  Men 200 LC Meter IM
=========================================================================
        World: W 1:54.00  7/28/2011 Ryan Lochte-USA
     American: A 1:54.00  7/28/2011 Ryan Lochte-USA
      Section: S 2:04.97  3/2004    Tommy Hannan, UN-PN
         Meet: R 2:04.97  3/1/2004  Tommy Hannan, UN-KI-PN
                 2:06.59  OPEN
                 2:09.49  JR
                 2:18.69  SEC
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Webb, Christoph  18 YMCA Westside Si  2:07.05    2:05.32 OPEN    20  
        27.17     58.06   1:35.71   2:05.32
  2 Markham, Jared   19 Una Aces-CO       2:08.35    2:05.74 OPEN    17  
        26.81             1:35.66   2:05.74
  3 Brunetti, Daria  19 DU Hilltoppers-C  2:08.76    2:06.34 OPEN    16  
        27.62     58.69   1:36.38   2:06.34
  4 Hartbarger, Jas  19 Aces Swim Club-C  2:08.09    2:06.57 OPEN    15  
        27.54     59.70   1:36.98   2:06.57
  5 Tesone, Nolan C  18 North Jeffco Swi  2:07.61    2:06.69 JR      14  
        27.89     58.79   1:35.96   2:06.69
  6 Barrett, Robert  21 DU Hilltoppers-C  2:07.87    2:07.76 JR      13  
        26.66   1:00.68   1:37.07   2:07.76
  7 Heymann, Andrew  19 Unattached-OR     2:08.07    2:08.24 JR      12  
        27.44     59.94   2:08.24          
  8 Zgliczynski, Je  18 Mission Aurora C  2:08.96    2:09.48 JR      11  
        27.47   1:01.04   1:38.71   2:09.48
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Brewer, Thomas   15 Current Swimming  2:12.02    2:08.04 JR       9  
        27.77   1:00.19   1:37.33   2:08.04
 10 Garnier, Jeff B  18 Foothills Swim T  2:09.95    2:08.70 JR       7  
                1:00.62   1:38.96   2:08.70
 11 Maguire, Mark H  20 DU Hilltoppers-C  2:11.58    2:10.35 SEC      6  
        28.32   1:02.14   1:39.67   2:10.35
 12 May, Eric A      19 North Jeffco Swi  2:10.25    2:10.41 SEC      5  
        27.93   1:02.53   1:39.96   2:10.41
 13 Stitt, Cameron   17 Tualatin Hills S  2:11.24    2:11.06 SEC      4  
        28.15   1:02.09   1:41.76   2:11.06
 14 Levalley, Trevo  21 Wyoming Aquatics  2:12.16    2:11.24 SEC      3  
        28.02   1:02.40   1:41.03   2:11.24
 15 Hunnicutt, Carl  16 Willamalane Swim  2:11.41    2:11.54 SEC      2  
                1:01.99   2:11.54          
 16 Smith, Timothy   17 DU Hilltoppers-C  2:11.60    2:12.34 SEC      1  
        28.21             1:40.64   2:12.34
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 White, Michael   16 Gold Medal Swim-  2:12.50    2:10.89 SEC    
                1:01.31   1:40.05   2:10.89
 18 Dwyer, Connor M  18 Longmont Swim Cl  2:13.54    2:11.72 SEC    
        27.48             1:39.34   2:11.72
 19 Ewoldt, Kyle L   16 Sun Devil Aquati  2:12.95    2:11.85 SEC    
        27.92   1:01.46   1:40.88   2:11.85
 20 Hamlik, Jaron D  16 Columbia River S  2:13.41    2:12.03 SEC    
        27.75   1:01.31   1:41.13   2:12.03
 21 Notarianni, Jos  18 Foothills Swim T  2:12.57    2:12.21 SEC    
        28.38   1:01.48   1:41.97   2:12.21
 22 Holler, Ramsey   16 Lobo Aquatic Clu  2:13.72    2:12.59 SEC    
        28.26   1:03.29   1:41.37   2:12.59
 23 Kananowicz, Bry  16 Coeur D''Alene Ar  2:13.24    2:13.90 SEC    
                1:01.12   2:13.90          
 24 Kim, Anthony     14 Charger Aquatics  2:13.67    2:15.46 SEC    
        28.02   1:01.50   1:43.64   2:15.46
 
                            === D - Final ===                            
 
 25 Godfrey, Trent   17 Phoenix Swim Clu  2:13.91    2:12.63 SEC    
        27.23   1:01.11   1:42.08   2:12.63
 26 Pettyes, Adam D  20 DU Hilltoppers-C  2:13.85    2:12.75 SEC    
        28.25   1:03.93   1:42.02   2:12.75
 27 Olszewski, Josh  17 Gold Medal Swim-  2:14.63    2:13.02 SEC    
        28.89   1:04.54   1:43.12   2:13.02
 28 McCormick, Mich  19 DU Hilltoppers-C  2:14.38    2:13.59 SEC    
        28.31   1:04.18   1:41.54   2:13.59
 29 Wells, Tucker J  17 Phoenix Swim Clu  2:13.79    2:13.96 SEC    
                1:00.95   1:41.77   2:13.96
 30 Loftus, Joseph   17 Coeur D''Alene Ar  2:14.91    2:14.65 SEC    
        28.54   1:02.86   1:44.27   2:14.65
 31 Calwell, Kasey   15 Columbia River S  2:14.18    2:15.03 SEC    
                1:03.97   2:15.03          
 32 Ripley, Erik A   19 Rio Salado Swim-  2:14.56    2:15.59 SEC    
        28.30   1:01.80   1:43.68   2:15.59
 
                          === Preliminaries ===                          
 
  9 Gunderson, Will  20 Hillsboro Heat S J2:08.96                   
      1:01.05   2:08.96                    
 10 Kalms, Adam M    19 Wyoming Aquatics  2:09.01                   
      1:00.95   2:09.01                    
 13 Hurwitz, Cole L  17 The Dolphins-OR   2:11.01                   
      1:01.55   2:11.01                    
 20 O''Leary, Ryan P  19 Wyoming Aquatics  2:12.49                   
      1:02.19   2:12.49                    
 23 Mackenzie, Doug  21 DU Hilltoppers-C  2:12.89                   
      1:00.69   2:12.89                    
 35 Hurwitz, Jordan  17 The Dolphins-OR   2:14.42                   
      1:03.75   2:14.42                    
 39 Markham, Jake M  15 Aces Swim Club-C  2:14.96                   
      1:01.43   2:14.96                    
 40 Bley-Male, Max   17 Multnomah Athlet  2:15.09                   
      1:01.61   2:15.09                    
 41 Kampschroer, Ke  18 Unattached-MT     2:15.62                   
      1:01.77   2:15.62                    
 42 Febres, Edgar E  17 Gold Medal Swim-  2:15.68                   
      1:03.76   2:15.68                    
 43 Ringquist, Aust  19 Hillsboro Heat S  2:15.73                   
      1:03.79   2:15.73                    
 44 King, Michael D  23 Hilltop Aquatic-  2:15.95                   
      1:04.03   2:15.95                    
 45 Ramirez, Antoni  15 Phoenix Swim Clu  2:15.96                   
      1:05.30   2:15.96                    
 46 McMahon, Christ  16 Aces Swim Club-C  2:16.35                   
      1:04.15   2:16.35                    
 47 Fellows, Henry   18 Portland Aquatic  2:16.39                   
      1:03.13   2:16.39                    
 48 Watts, William   17 Cache Valley Mar  2:16.43                   
      1:03.59   2:16.43                    
 49 Mathews, Reed T  17 Mission Aurora C  2:16.44                   
      1:03.76   2:16.44                    
 50 Klein, Stephen   16 Charger Aquatics  2:16.61                   
      1:02.51   2:16.61                    
 51 Dahle, Jordan R  17 Cottonwood Heigh  2:16.84                   
      1:02.65   2:16.84                    
 52 Fanter, Kevin S  17 Boise YMCA Swim-  2:16.95                   
      1:05.64   2:16.95                    
 53 Fowler, Jonas L  16 YMCA Westside Si  2:16.97                   
      1:04.67   2:16.97                    
 54 Mendez-Beck, To  20 Hillsboro Heat S  2:17.24                   
      1:01.87   2:17.24                    
 55 Hong, Juhan      16 Mission Aurora C  2:17.32                   
      1:05.81   2:17.32                    
 56 Sorensen, Scott  18 Wasatch Front Fi  2:17.63                   
      1:02.13   2:17.63                    
 57 Jurek, Mark J    14 Gold Medal Swim-  2:17.74                   
      1:03.97   2:17.74                    
 58 Swallow, Matthe  19 Wasatch Front Fi  2:17.88                   
      1:04.65   2:17.88                    
 59 Wicks, Kyle R    19 Bearcat Swim Clu  2:18.04                   
      1:04.98   2:18.04                    
 60 Decker, Theodor  17 Arizona Marlins-  2:18.38                   
      1:04.79   2:18.38                    
 61 Saya, Jonah F    14 Mission Aurora C  2:18.39                   
      1:04.75   2:18.39                    
 62 Corrigan, Conno  17 RallySport Aquat  2:18.62                   
      1:04.15   2:18.62                    
 63 Frazier, Brian   14 Oregon City Swim  2:19.04                   
      1:06.15   2:19.04                    
 64 Walker, Ian M    18 Una Lobo-NM       2:19.07                   
      1:03.00   2:19.07                    
 65 Lujan, Matthew   15 Tucson Ford Deal  2:19.28                   
      1:03.34   2:19.28                    
 66 Suter, Zach P    17 Colorado Stars-C  2:19.35                   
      1:04.99   2:19.35                    
 67 Lis, Tyler Q     15 RallySport Aquat  2:19.41                   
      1:02.33   2:19.41                    
 67 Anderson, Natha  18 Arizona Marlins-  2:19.41                   
      1:02.70   2:19.41                    
 69 Nguyen, James F  17 Boise YMCA Swim-  2:19.49                   
      1:09.24   2:19.49                    
 70 Woo, Zachary Y   16 Sun-shine Aquati  2:19.56                   
      1:04.87   2:19.56                    
 70 Wehr, Matthew J  17 Billings Aquatic  2:19.56                   
      1:03.98   2:19.56                    
 72 Wells, Brady S   23 Una Cat-UT        2:19.66                   
      1:07.56   2:19.66                    
 73 Krall, Tanner F  20 DU Hilltoppers-C  2:19.85                   
      1:06.18   2:19.85                    
 74 Styerwalt, Bria  19 Aces Swim Club-C  2:20.40                   
      1:07.70   2:20.40                    
 75 Ung, Eric L      17 North Jeffco Swi  2:20.42                   
      1:08.52   2:20.42                    
 76 Morris, John H   16 Utah Valley Aqua  2:20.59                   
      1:07.56   2:20.59                    
 77 Lindgren, Robin  23 DU Hilltoppers-C  2:20.75                   
      1:08.50   2:20.75                    
 78 Quarante, Marce  15 Scottsdale Aquat  2:20.92                   
      1:06.83   2:20.92                    
 79 Risley, Brandon  18 Portland Aquatic  2:20.97                   
      1:06.91   2:20.97                    
 80 Brunetti, Fabia  23 DU Hilltoppers-C  2:21.45                   
      1:04.29   2:21.45                    
 81 Webb, Connor M   17 Hood River Swim-  2:22.32                   
      1:07.21   2:22.32                    
 82 Jenner, Jack M   17 Castle Rock Swim  2:23.21                   
      1:05.29   2:23.21                    
 83 Bugna, Eric J    17 Columbia River S  2:23.62                   
      1:06.88   2:23.62                    
 84 Anderson, Bowen  15 Unattached-IE     2:24.27                   
      1:05.35   2:24.27                    
 85 Chiha, Paul G    17 Four Corners Aqu  2:24.31                   
      1:08.09   2:24.31                    
 86 Walker, Zachary  20 Portland Aquatic  2:24.52                   
      1:07.15   2:24.52                    
 87 Marshall, Lucas  17 The Dolphins-OR   2:24.99                   
      1:08.67   2:24.99                    
 88 Tatum, Wesley K  19 Columbia River S  2:28.22                   
      1:06.87   2:28.22                    
 -- Rooker, Gabriel  18 Tualatin Hills S     DFS                    
 -- Anderson, Tanne  17 Unattached-IE        DFS                    
 -- Nelson, Michael  18 Phoenix Swim Clu     DFS                    
 -- Metzsch, Liam C  15 Una Thsc-OR          DFS                    
 -- Zoucha, Jonatha  16 Tualatin Hills S     DFS                    
 -- Yakubovich, Max  17 Portland Aquatic     DFS                    
 -- Story, Casey B   28 DU Hilltoppers-C     DFS                    
 
 Event 33  Women 1500 LC Meter Freestyle
=========================================================================
        World: W 15:42.54  6/17/2007 Kate Ziegler-USA
     American: A 15:42.54  6/17/2007 Kate Ziegler-USA
      Section: S 16:43.70  3/2010    Ashley Evans, TSC-OR
         Meet: R 16:43.70  3/2010    Ashley Evans, TSC-OR
                 16:56.59  OPEN
                 17:20.49  JR
                 18:44.59  SEC
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Harding, Samant  18 Wild West Aquati 17:01.76   16:57.09 JR      20  
        32.04   1:05.90   1:40.27   2:14.54
      2:48.38   3:21.95   3:55.92   4:29.88
      5:04.19   5:38.03   6:12.17   6:46.02
      7:13.94   7:54.23   8:28.16   9:01.78
      9:35.53  10:09.28  10:43.50  11:17.29
     11:51.48  12:25.90  12:59.77  13:33.88
     14:08.19  14:42.49  15:16.89  15:50.61
     16:24.33  16:57.09                              
  2 Richey, Amanda   16 Boulder Swimming 17:00.41   16:57.65 JR      17  
        31.14   1:04.87   1:38.95   2:12.86
      2:47.11   3:21.19   3:55.32   4:29.52
      5:03.84   5:37.90   6:12.04   6:46.09
      7:20.35   7:54.00   8:28.12   9:02.08
      9:36.05  10:10.37  10:44.83  11:19.23
     11:53.84  12:27.69  13:02.01  13:36.28
     14:10.42  14:44.73  15:18.82  15:52.78
     16:26.49  16:57.65                              
  3 Abruzzo, Lauren  17 DU Hilltoppers-C 17:03.95   17:11.68 JR      16  
        31.92   1:06.38   1:41.24   2:15.52
      2:50.33   3:25.12   3:59.61   4:34.27
      5:09.09   5:43.68   6:18.73   6:53.30
      7:27.92   8:02.14   8:36.45   9:10.91
      9:45.29  10:19.55  10:53.98  11:28.18
     12:02.65  12:36.87  13:11.42  13:45.80
     14:20.37  14:54.60  15:29.37  16:03.68
     16:38.26  17:11.68                              
  4 Griffin, Kendra  16 Scottsdale Aquat 17:34.13   17:14.37 JR      15  
        31.97   1:06.43   1:40.64   2:14.78
      2:49.29   3:23.62   3:57.56   4:31.58
      5:05.75   5:40.09   6:14.40   6:48.96
      7:23.42   7:58.24   8:33.01   9:07.97
      9:42.90  10:17.81  10:52.71  11:27.48
     12:02.30  12:37.39  13:12.22  13:46.96
     14:21.95  14:56.77  15:31.46  16:06.37
     16:40.87  17:14.37                              
  5 Myers, Madeline  15 North Jeffco Swi 17:36.43   17:27.64 SEC     14  
        31.54   1:05.68   1:40.14   2:14.43
      2:48.91   3:23.51   3:58.06   4:32.54
      5:08.10   5:42.87   6:17.34   6:52.51
      7:27.59   8:02.51   8:37.96   9:12.96
      9:48.07  10:23.32  10:58.78  11:34.12
     12:09.99  12:45.21  13:13.70  13:56.44
     14:32.08  15:07.29  15:37.89          
     16:52.65  17:27.64                              
  6 Moore, Emri D    18 Unattached-IE    17:21.99   17:29.18 SEC     13  
        31.32   1:05.30             2:13.99
                3:23.20             4:33.06
                5:43.23             6:53.44
                8:03.65   8:39.18   9:14.25
      9:49.69  10:24.92            11:35.66
     12:11.41  12:46.54  13:21.93  13:57.49
     14:33.18  15:08.40  15:43.61  16:19.25
     16:54.69  17:29.18                              
  7 Whited, Isabel   14 Gold Medal Swim- 17:49.72   17:31.47 SEC     12  
        31.49   1:05.58   1:40.04   2:14.77
      2:50.00   3:24.78   3:59.22   4:34.11
      5:08.98   5:43.84   6:18.55   6:53.33
      7:28.70   8:03.84   8:38.61   9:14.00
      9:49.51  10:24.97  11:00.60  11:36.34
     12:12.03  12:47.63  13:23.69  13:59.58
     14:35.94  15:11.47  15:46.65  16:22.24
     16:57.89  17:31.47                              
  8 Ward, Natalie C  13 Tucson Ford Deal 18:09.17   17:33.00 SEC     11  
        31.24   1:05.71   1:40.54   2:15.46
      2:50.09   3:24.79   3:59.57   4:34.53
      5:09.23   5:44.22   6:19.79   6:55.52
      7:30.88   8:06.43   8:42.20   9:17.78
      9:53.51  10:28.94  11:04.89  11:40.66
     12:16.67  12:52.49  13:27.76  14:03.08
     14:38.25  15:13.56  15:48.82  16:24.02
     16:59.09  17:33.00                              
  9 Stoddard, Paula  18 Highlands Ranch- 18:14.46   17:33.94 SEC      9  
        30.95             1:39.55   2:14.75
      2:50.56   3:25.85   4:00.91   4:36.36
      5:11.79   5:47.19   6:22.76   6:58.18
      7:33.58   8:09.34   8:45.06   9:20.65
      9:56.34  10:32.19  11:07.77  11:43.63
     12:18.70  12:54.11  13:29.29  14:04.44
     14:40.11  15:15.65  15:50.90  16:25.92
     17:00.57  17:33.94                              
 10 Beetcher, Britt  13 Boulder Swimming 18:25.50   17:34.49 SEC      7  
        31.92   1:06.70   1:42.11   2:17.89
      2:53.88   3:29.73   4:05.48   4:40.63
      5:15.99   5:51.53   6:26.86   7:02.46
      7:37.75   8:13.11   8:48.42   9:24.09
      9:59.30  10:34.61  11:09.67  11:44.97
     12:20.72  12:56.19  13:31.16  14:06.38
     14:41.53  15:16.51  15:51.31  16:26.41
     17:00.95  17:34.49                              
 11 Arnold, Allison  17 Mission Aurora C 17:53.41   17:36.23 SEC      6  
        32.26   1:07.10   1:42.25   2:17.29
      2:52.64   3:28.03   3:55.01   4:38.76
      5:14.32   5:49.26   6:24.85   6:59.82
      7:35.47   8:10.49   8:45.89   9:21.11
      9:56.56  10:31.56  11:07.07  11:42.31
     12:17.76  12:53.17  13:28.68  14:04.16
     14:39.32  15:14.67  15:49.88  16:25.44
     17:00.99  17:36.23                              
 12 Renzini, Christ  16 Unattached-IE    18:06.79   17:39.41 SEC      5  
                1:05.73   1:40.83   2:15.91
      2:51.08   3:26.47   4:02.07   4:37.58
      5:13.31   5:48.86   6:25.00   7:00.28
      7:36.15   8:11.86   8:47.59   9:22.91
      9:58.69  10:34.24  11:10.21  11:45.71
     12:21.62  12:57.09  13:32.59  14:08.23
     14:43.59  15:19.27  15:54.38  16:29.37
     17:39.41                                        
 13 Best, Jaclyn P   20 Boulder Swimming 17:47.04   17:39.58 SEC      4  
        32.12   1:06.72   1:42.16   2:17.29
      2:52.91   3:28.29   4:03.74   4:38.88
      5:14.50   5:49.81   6:25.46   7:00.75
      7:36.24   8:11.56   8:47.05   9:22.54
      9:58.24  10:33.63  11:09.09  11:44.58
     12:20.28  12:56.06  13:31.83  14:07.37
     14:42.97  15:18.64  15:54.38  16:30.01
     17:05.30  17:39.58                              
 14 Gontrum, Eva Q   14 SYAC-UT          17:54.63   17:41.05 SEC      3  
        32.00   1:06.82   1:42.36   2:17.97
      2:54.11   3:30.27   4:06.19   4:41.74
      5:17.59   5:53.47   6:29.31   7:04.54
      7:41.12   8:15.76   8:51.61   9:26.51
     10:02.72  10:37.99  11:14.12  11:50.10
     12:25.53  13:00.69  13:35.90  14:11.33
     14:46.69  15:22.19  15:57.30  16:32.28
     17:07.28  17:41.05                              
 15 Martin, Claire   14 Mission Aurora C 17:53.44   17:41.07 SEC      2  
        33.09   1:08.34   1:43.79   2:19.18
      2:54.85   3:30.13   4:05.71   4:41.29
      5:16.47   5:51.94   6:27.58   7:02.96
      7:38.85   8:14.53   8:50.36   9:25.44
     10:01.23  10:36.04  11:11.90  11:46.96
     12:22.61  12:57.97  13:33.60  14:09.03
     14:44.79  15:20.21  15:55.86  16:31.37
     17:06.92  17:41.07                              
 16 Bobka, Kristyn   14 Mission Aurora C 17:44.99   17:41.13 SEC      1  
        32.18   1:07.12   1:42.08   2:17.10
      2:52.20   3:27.55   4:02.92   4:38.17
      5:13.82   5:48.81   6:24.36   6:59.76
      7:35.05   8:10.31   8:45.75   9:21.21
      9:56.71  10:32.24  11:07.89  11:43.62
     12:19.14  12:54.42  13:30.18  14:05.91
     14:41.95  15:18.03  15:54.50  16:25.55
     17:06.30  17:41.13                              
 17 Phillips, Zoe Z  14 SYAC-UT          17:44.18   17:47.48 SEC    
        30.75   1:04.45   1:39.41   2:14.24
      2:49.75   3:25.16   4:00.72   4:36.23
      5:12.14   5:47.67   6:23.65   6:59.49
      7:35.48   8:11.22   8:47.44   9:23.10
      9:59.50  10:35.29  11:11.42  11:47.29
     12:23.68  12:59.65  13:36.19  14:12.07
     14:48.52  15:24.67  16:01.06  16:36.92
     17:12.86  17:47.48                              
 18 Dow, Emma K      18 Bearcat Swim Clu 17:54.01   17:48.70 SEC    
        31.97   1:06.41   1:41.21   2:16.38
      2:51.44   3:26.73   4:01.94   4:37.77
      5:13.10   5:48.61   6:23.85   6:59.47
      7:35.33   8:11.68   8:47.75   9:23.89
      9:59.61  10:35.84  11:11.82  11:48.11
     12:24.49  13:01.02  13:37.08  14:13.56
     14:49.76  15:26.40  16:02.26  16:38.26
     17:13.75  17:48.70                              
 19 Wilson, Caitlyn  13 Tigard Tualatin- 17:53.33   17:49.89 SEC    
                1:06.73   1:41.06   2:16.39
      2:51.66   3:27.09   4:02.25   4:38.00
      5:13.23   5:49.10             7:00.35
      7:35.96   8:11.96             9:23.89
      9:59.47  10:35.70  11:11.71  11:47.83
               13:00.61            14:13.38
               15:26.78            16:40.04
     17:15.94  17:49.89                              
 20 Brundage, Maia   16 Scottsdale Aquat 18:13.44   17:50.33 SEC    
        32.65   1:08.25   1:43.37   2:19.57
      2:55.19   3:31.02   4:06.36   4:42.00
      5:17.37   5:53.14   6:28.58   7:04.36
      7:39.73   8:15.51   8:51.05   9:26.93
     10:02.94  10:38.61  11:14.58  11:50.19
     12:26.15  13:02.21  13:38.25  14:14.65
     14:50.77  15:26.85  16:02.95  16:39.39
     17:16.00  17:50.33                              
 21 Daniels, Samant  15 Mission Aurora C 18:19.10   17:52.88 SEC    
                1:07.62   1:42.57   2:18.06
      2:53.73   3:29.28             4:41.22
                5:52.86             7:04.42
                8:16.79             9:28.93
     10:04.61  10:40.62            11:52.50
               13:04.60            14:16.91
               15:29.18            16:41.61
     17:17.66  17:52.88                              
 22 Hinton, Mary C   16 Aces Swim Club-C 17:48.44   17:57.52 SEC    
        31.70   1:06.05   1:40.88   2:16.41
      2:51.98   3:27.60   4:03.07   4:38.55
      5:14.48   5:50.62   6:26.70   7:02.76
      7:39.26   8:15.55   8:52.17   9:28.37
     10:05.32  10:41.83  11:18.54  11:54.73
     12:31.86  13:08.29  13:45.02  14:21.21
     14:57.90  15:34.10  16:10.58  16:46.79
     17:22.83  17:57.52                              
 23 Kowalski, Cecel  15 Sun Devil Aquati 17:34.06Y  17:58.34 SEC    
 24 Mikulski, Aliya  19 Wyoming Aquatics 17:54.10   18:01.65 SEC    
        32.72   1:07.79   1:43.36   2:18.97
      2:54.13   3:29.59   4:04.84   4:40.44
      5:16.17   5:51.90   6:27.49   7:03.24
      7:39.33   8:15.19   8:51.42   9:27.84
     10:04.60  10:41.35  11:18.13  11:54.78
     12:31.66  13:08.24  13:45.03  14:21.81
     14:58.90  15:35.81  16:12.66  16:49.55
     17:26.20  18:01.65                              
 25 Grundman, Sarah  17 Unattached-PN    18:19.39   18:03.07 SEC    
        32.41   1:07.66   1:43.12   2:18.44
      2:53.74   3:29.14   4:04.33   4:39.53
      5:15.45   5:51.13   6:27.14   7:02.88
      7:39.72   8:15.74   8:52.32   9:28.45
     10:05.06  10:42.33  11:19.27  11:56.09
     12:32.62  13:09.15  13:45.83  14:22.62
     14:59.21  15:36.32  16:13.49  16:50.52
     17:27.28  18:03.07                              
 26 Sidor, Natalie   16 DU Hilltoppers-C 18:09.49   18:04.78 SEC    
        27.42   1:07.66   1:43.74   2:19.46
      2:55.76   3:31.54   4:07.74   4:43.65
      5:19.94   5:56.18   6:32.70   7:08.94
      7:40.21   8:22.11   8:58.95   9:34.82
     10:06.76  10:47.93  11:24.48  12:00.72
     12:37.43  13:13.60  13:50.13  14:26.67
     15:03.44  15:40.18  16:16.84  16:53.26
     17:29.95  18:04.78                              
 27 Allen, Madeline  15 Sun Devil Aquati 18:30.62   18:05.50 SEC    
 28 Sechena, Shelby  16 Falls Aquatic Sw 18:29.73   18:07.10 SEC    
 29 Bender, Kiley P  16 YMCA Westside Si 18:24.45   18:08.16 SEC    
        32.20   1:07.77   1:44.30   2:21.02
      2:58.02   3:34.57   4:11.31   4:47.63
      5:24.53   6:01.01   6:37.60   7:13.97
      7:50.35   8:26.87   9:03.67   9:40.19
     10:16.64  10:53.12  11:29.42  12:05.81
     12:42.51  13:18.66  13:55.13  14:31.34
     15:07.79  15:44.12  16:20.56  16:56.92
     17:32.88  18:08.16                              
 30 Herbst, Hannah   15 Swim Neptune-AZ  17:56.50   18:15.48 SEC    
        31.76   1:06.71   1:42.91   2:18.91
      2:55.22   3:31.20   4:07.58   4:43.68
      5:20.18   5:56.61   6:33.16   7:09.53
      7:45.94   8:22.72   8:59.55   9:36.27
     10:13.64  10:50.74  11:28.14  12:05.58
     12:43.07  13:20.09  13:57.16  14:33.88
     15:11.04  15:48.25  16:25.25  17:02.21
     17:39.50  18:15.48                              
 31 Draney, Amelia   16 Unattached-UT    18:31.75   18:16.40 SEC    
 32 Bushey, Brenna   16 Foothills Swim T 18:20.25   18:16.83 SEC    
        32.10   1:07.73   1:44.17   2:20.37
      2:57.33   3:33.79   4:10.57   4:46.64
      5:23.48   6:00.13   6:37.13   7:14.27
      7:51.46   8:28.38   9:05.54   9:42.62
     10:19.77  10:56.95  11:33.75  12:10.26
     12:47.27  13:24.02  14:01.20  14:37.98
     15:13.79  15:50.99  16:28.15  17:04.90
     17:41.72  18:16.83                              
 33 Babich Morrow,   15 Swim Neptune-AZ  18:41.28   18:17.58 SEC    
 34 Kuhn, Catherine  14 Flatiron Athleti 18:43.64   18:17.60 SEC    
 35 Lombardi, Mary   15 Boulder Swimming 18:23.96   18:17.76 SEC    
        32.81   1:08.67   1:45.03   2:21.26
      2:57.87   3:34.15   4:10.84   4:47.42
      5:24.41   6:01.13   6:38.01   7:15.12
      7:52.18   8:28.77             8:54.30
     10:21.36  10:58.57  11:36.47  11:39.53
     12:51.03  13:28.33                    
     15:19.41  15:55.27  16:32.21          
     17:44.05  18:17.76                              
 36 Klosterman, Mer  15 Scottsdale Aquat 18:34.32   18:17.88 SEC    
 37 Lovell, Anna D   15 Coeur D''Alene Ar 18:24.64   18:18.07 SEC    
                1:08.96             2:21.58
      2:58.04   3:34.38   4:10.82   4:47.15
      5:24.11   6:00.66             7:14.32
                8:27.66   9:04.50   9:41.02
               10:54.60  11:31.83  12:09.16
               13:23.48  14:00.65  14:38.29
     15:15.79  15:53.30            17:07.09
     18:18.07                                        
 38 Addison, Caylee  15 North Jeffco Swi 18:02.36   18:19.55 SEC    
        32.10   1:07.11   1:43.07   2:18.64
      2:54.52   3:30.51   4:06.72   4:42.52
      5:18.26   5:54.38   6:30.69   7:07.00
      7:43.99   8:21.07   8:58.14   9:35.09
     10:12.36  10:49.44  11:26.34  12:03.54
     12:41.12  13:18.80  13:56.16  14:33.78
     15:11.63  15:49.07  16:26.80  17:04.43
     17:42.31  18:19.55                              
 39 Liedy, Gabriell  16 Highlands Ranch- 18:23.75   18:21.92 SEC    
        32.64   1:08.92   1:45.52   2:22.21
      2:59.08   3:35.59   4:12.78   4:49.71
      5:26.95   6:03.95   6:41.38   7:17.87
      7:55.23   8:30.73   9:09.80   9:47.09
     10:24.51  11:01.34  11:37.85  12:14.73
     12:51.52  13:27.88  14:04.82  14:41.62
     15:18.73  15:55.75  16:33.18  17:10.31
     17:46.96  18:21.92                              
 40 Thomas, Kira L   13 Sun Devil Aquati 18:21.40   18:22.45 SEC    
        33.53   1:09.52   1:46.19   2:22.84
      2:59.98   3:37.11   4:13.71   4:50.49
      5:27.23   6:04.12   6:41.15   7:18.09
      7:55.02   8:31.65   9:08.67   9:45.58
     10:22.52  10:59.41  11:36.43  12:13.01
     12:50.07  13:27.05  14:04.09  14:40.91
     15:17.70  15:54.69  16:31.74  17:08.77
     17:45.64  18:22.45                              
 41 Wickesberg, Tyl  15 Charger Aquatics 18:27.08   18:23.79 SEC    
        32.26   1:07.89   1:44.13   2:20.50
      2:56.78   3:33.03   4:09.87   4:46.44
      5:23.14   6:00.08   6:37.05   7:13.70
      7:51.09   8:28.40   9:05.64   9:42.82
     10:20.23  10:57.22  11:34.38  12:11.88
     12:49.26  13:26.25  14:04.04  14:41.08
     15:18.72  15:56.03  16:33.43  17:10.60
     17:48.16  18:23.79                              
 42 Metzger-Seymour  16 North Jeffco Swi 17:57.11Y  18:24.64 SEC    
 43 Stepp, Morgan A  17 Castle Rock Swim 18:13.53   18:25.71 SEC    
        32.51   1:07.89   1:44.09   2:20.31
      2:57.09   3:34.11   4:10.77   4:47.46
      5:24.52   6:01.42   6:38.78   7:15.72
      7:52.85   8:29.64   9:06.64   9:43.37
     10:20.72  10:57.96  11:35.17  12:12.38
     12:49.78  13:27.40  14:04.75  14:42.19
     15:19.62  15:57.14  16:34.55  17:11.88
     17:49.28  18:25.71                              
 44 Davis, Lucia L   13 Sweet Home Swim- 18:33.42   18:26.86 SEC    
 45 Freeman, Sandra  13 Boulder Swimming 18:44.32   18:27.08 SEC    
 45 Okelberry, Cami  18 Una Cat-UT       17:55.32Y  18:27.08 SEC    
 47 Reidenbach, Nat  14 Boulder Swimming 18:42.72   18:28.39 SEC    
 48 Morley, Gabriel  17 Mission Aurora C 18:09.50   18:28.45 SEC    
        32.77   1:08.70   1:44.99   2:21.32
      2:57.46   3:34.09   4:10.68   4:47.51
      5:24.39   6:01.36   6:38.09   7:15.38
      7:52.34   8:29.71   9:07.29   9:44.38
     10:21.57  10:58.85  11:36.34  12:13.90
     12:51.37  13:29.03  14:06.47  14:44.00
     15:21.54  15:58.89  16:36.70  17:14.04
     17:51.57  18:28.45                              
 49 Vanderpoel, Vic  16 DU Hilltoppers-C 18:39.05   18:29.51 SEC    
 50 Donohue, Ida B   15 Portland Aquatic 18:15.76   18:32.84 SEC    
        33.69   1:09.82   1:46.67   2:23.48
      3:00.19   3:37.14   4:14.45   4:51.47
      5:28.53   6:05.48   6:42.36   7:19.75
      7:56.61   8:33.75   9:11.24   9:48.56
     10:25.94  11:03.41  11:40.96  12:18.42
     12:55.63  13:33.07  14:10.48  14:48.21
     15:25.74  16:03.60  16:41.10  17:18.92
     17:56.50  18:32.84                              
 51 Bruneel, Emily   15 Boise YMCA Swim- 18:33.60   18:37.46 SEC    
 52 Tsuha, Beth M    16 Hilo Aquatic Clu 18:26.66   18:40.18 SEC    
        31.80   1:06.44   1:42.70   2:19.55
      2:56.52   3:33.69   4:11.03   4:47.54
      5:24.61   6:01.77   6:38.95   7:16.73
      7:54.45   8:31.88   9:10.22   9:47.88
     10:25.91  11:03.73  11:42.27  12:20.43
     12:59.39  13:37.13  14:15.87  14:54.12
     15:32.46  16:10.26  16:48.56  17:26.13
     18:03.74  18:40.18                              
 53 Rowe, Jordan L   16 Aces Swim Club-C 18:30.25   18:40.19 SEC    
                1:07.82             2:19.50
                3:33.58             4:47.97
                6:02.53             7:17.58
                8:31.72             9:43.72
               11:03.50            12:20.15
               13:37.08            14:54.36
               16:10.72            17:26.50
     18:40.19                                        
 54 Atencio, Macken  15 North Jeffco Swi 18:30.39   18:43.97 SEC    
 55 Whittenburg, Ja  16 DU Hilltoppers-C 17:58.34Y  18:47.47        
 56 Foster, Emma K   17 Helena Lions Swi 18:31.22   18:48.00        
 57 Samiee, Darya    14 Columbia River S 18:33.86   18:49.40        
 58 Gossett, Alaina  16 North Jeffco Swi 18:37.90   18:53.46        
 59 Johnson, Holli   13 Swim Neptune-AZ  17:54.84Y  18:55.35        
 60 Spratte, Hailey  16 North Jeffco Swi 18:30.07   18:57.49        
 61 Jordan, Nicole   15 Castle Rock Swim 18:38.18   18:57.81        
 62 Spellman, Bria   14 Swim Neptune-AZ  18:05.41Y  19:01.45        
 63 Creswick, Lilly  14 Scottsdale Aquat 18:23.84   19:01.79        
        32.76   1:08.73   1:45.91   2:24.35
      3:02.91   3:40.20   4:18.99   4:58.00
      5:37.41   6:16.21   6:54.46   7:32.77
      8:11.25   8:49.16   9:28.31  10:06.87
     10:45.41  11:24.21  12:02.38  12:39.95
     13:18.70  13:56.33  14:35.08  15:13.76
     15:52.43  16:31.01  17:09.34  17:47.86
     18:25.46  19:01.79                              
 64 Miner, Amanda M  19 Wasatch Front Fi 18:32.00   19:03.30        
 65 Mullison, Micha  14 Boulder Swimming 18:40.72   19:07.06        
 66 Liggett, Jane P  18 Hillsboro Heat S 18:09.11Y  19:52.08        
 -- Quon, Karilyn A  13 Rio Salado Swim- 18:39.82        DFS        
 -- Peterson, Eliza  15 Boulder Swimming 18:29.13        DFS        
 -- Iverson, Jordan  20 Gold Medal Swim- 17:25.18Y       SCR        
 
 Event 34  Men 1500 LC Meter Freestyle
=========================================================================
        World: W 14:34.14  7/31/2011 Sun Yang-CHN
     American: A 14:45.29  8/21/2004 Larsen Jensen-USA
      Section: S 15:42.37  7/1986    Jay Benner, HSKY-PN
         Meet: R 15:42.37  7/1/1986  Jay Benner, HSKY-PN
                 15:53.59  OPEN
                 16:14.29  JR
                 17:36.59  SEC
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Western, Shawn   18 Wasatch Front Fi 16:02.42   16:01.13 JR      20  
        29.28   1:01.11   1:33.45   2:05.68
      2:37.87             3:42.62          
      4:47.04             5:51.05          
      6:55.23   7:27.02   7:59.04   8:31.20
      9:03.29   9:35.51  10:07.76  10:39.48
     11:12.19  11:44.43  12:16.69  12:48.48
     13:21.38  13:53.49  14:25.75  14:57.41
     15:30.07  16:01.13                              
  2 Chevalier, Andr  20 North Jeffco Swi 16:25.46   16:08.56 JR      17  
        29.26   1:01.31   1:33.44   2:05.73
      2:38.07   3:10.26   3:42.56   4:15.12
      4:47.59   5:20.01   5:52.83   6:25.76
      6:58.02   7:30.22   8:02.80   8:35.34
      9:08.22   9:40.51  10:12.95  10:45.38
     11:17.82  11:50.12  12:23.19  12:55.41
     13:27.91  14:00.19  14:32.78  15:05.38
     15:37.38  16:08.56                              
  3 Wallace, Martin  17 North Jeffco Swi 16:10.70   16:10.83 JR      16  
        29.32   1:01.77   1:34.78   2:07.73
      2:40.50   3:12.87   3:45.36   4:17.85
      4:49.97   5:22.63   5:54.94   6:27.80
      7:00.27   7:32.43   8:04.82   8:37.00
      9:09.46   9:41.72  10:14.26  10:46.66
     11:18.54  11:51.27  12:23.83  12:56.39
     13:29.79  14:02.93  14:36.02  15:08.73
     15:26.95  16:10.83                              
  4 Holston, Benjam  19 DU Hilltoppers-C 15:52.31   16:11.06 JR      15  
        29.53   1:01.75   1:34.63   2:07.53
      2:40.17   3:13.12   3:46.05   4:18.37
      4:51.23   5:23.43   5:55.95   6:28.58
      7:01.32   7:33.71   8:06.43   8:39.09
      9:11.75   9:44.97  10:17.89  10:50.91
     11:22.81  11:55.32  12:27.94  13:00.85
     13:33.37  14:06.32  14:38.52  15:10.77
     15:42.72  16:11.06                              
  5 Zgliczynski, Je  18 Mission Aurora C 16:28.36   16:18.82 SEC     14  
        29.38   1:01.48   1:34.36   2:06.94
      2:39.82   3:12.27             4:17.26
                5:22.57   5:55.50   6:28.49
      7:01.38   7:34.27   8:07.35   8:40.02
      9:13.33   9:46.12  10:18.96  10:51.27
     11:24.41  11:57.20  12:30.30  13:03.27
     13:36.63  14:09.33  14:42.75  15:15.24
     15:47.93  16:18.82                              
  6 Griffin, Carter  17 DU Hilltoppers-C 16:14.39   16:19.84 SEC     13  
        29.21   1:01.49             2:06.55
                3:12.52             4:19.00
                5:24.79             6:30.60
      7:02.78   7:35.49             8:40.26
      9:13.94   9:47.29  10:20.21  10:53.06
     11:25.61  11:58.28  12:31.59  13:04.06
     13:37.03  14:10.10            15:16.00
     16:19.84                                        
  7 Barocio, Brando  17 Mission Aurora C 16:33.51   16:20.36 SEC     12  
        30.56   1:03.21   1:36.67   2:09.33
      2:42.34   3:15.25   3:48.36   4:21.70
      4:54.36   5:27.45   6:00.42   6:33.55
      7:06.62   7:39.56   8:12.62   8:45.30
      9:18.02   9:50.80  10:23.61  10:56.29
     11:28.83  12:01.52  12:33.98  13:06.77
     13:39.03  14:11.59  14:44.04  15:16.51
     15:48.48  16:20.36                              
  8 Zoldos, Michael  22 Phoenix Swim Clu 15:05.24Y  16:21.97 SEC     11  
  9 Mathews, Reed T  17 Mission Aurora C 16:33.90   16:26.43 SEC      9  
        29.80   1:02.19   1:34.72   2:07.66
      2:34.92   3:13.80   3:38.34   4:19.83
      4:49.22   5:26.31   5:59.58   6:32.77
      7:05.84   7:39.20   8:12.29   8:45.40
      9:18.46   9:51.64  10:24.93  10:58.10
     11:30.97  12:03.91  12:36.85  13:10.02
     13:43.17  14:16.11  14:48.97  15:21.98
     15:54.30  16:26.43                              
 10 Hong, Juhan      16 Mission Aurora C 16:36.35   16:30.98 SEC      7  
        29.94   1:02.25   1:34.67   2:07.36
      2:39.67   3:12.74   3:36.31   4:18.66
      4:45.27   5:24.44   5:47.53   6:30.45
      7:03.45   7:37.18   8:10.33   8:43.96
      9:16.73   9:50.09  10:23.41  10:57.23
     11:30.40  12:03.78  12:37.04  13:10.77
     13:44.14  14:17.68  14:51.45  15:25.33
     15:51.38  16:30.98                              
 11 Torres, Andrew   18 North Jeffco Swi 16:32.80   16:31.57 SEC      6  
        29.93   1:01.99   1:35.06   2:07.61
      2:41.14   3:14.25   3:48.43   4:21.68
      4:55.50   5:29.57   6:03.53   6:36.96
      7:10.89   7:44.31   8:18.09   8:51.16
      9:24.43   9:57.42  10:30.91  11:03.74
     11:36.77  12:09.95  12:43.21  13:16.07
     13:49.32  14:22.11  14:55.32  15:28.08
     16:00.48  16:31.57                              
 12 Elford, Wesley   19 Scottsdale Aquat 16:16.85   16:31.70 SEC      5  
        29.52   1:01.49   1:33.95   2:06.99
      2:40.01   3:13.31   3:46.17          
      4:52.57   5:25.92   5:59.40   6:32.96
      7:06.35   7:39.96   8:13.50   8:45.79
      9:18.66   9:51.94  10:25.03  10:58.40
     11:31.38  12:04.61  12:37.91  13:11.46
     13:44.75  14:18.56  14:52.28  15:25.71
     15:59.19  16:31.70                              
 13 Justice, Robert  35 Gold Medal Swim- 16:37.30   16:34.48 SEC      4  
        30.33   1:02.93   1:36.26   2:09.40
      2:42.95   3:16.35   3:50.02   4:23.69
      4:57.49   5:30.98   6:04.81   6:38.47
      7:12.39   7:45.90   8:19.32   8:52.51
      9:25.79   9:58.92  10:32.21          
     11:38.96  12:11.90  12:45.46  13:18.70
     13:52.02  14:25.03  14:57.90  15:30.17
     16:02.96  16:34.48                              
 14 Kybartas, Tyler  22 Wyoming Aquatics 17:12.24   16:34.60 SEC      3  
        29.37   1:01.82   1:35.27   2:08.49
      2:41.64   3:15.21   3:48.47   4:21.96
      4:55.68   5:29.11   6:01.93   6:34.56
      7:07.57   7:40.86   8:13.93   8:47.23
      9:20.67   9:54.33  10:28.01  11:01.71
     11:35.53  12:08.98  12:42.72  13:16.45
     13:50.07  14:23.18  14:56.72  15:29.91
     16:02.99  16:34.60                              
 15 Miner, Robert D  20 Wasatch Front Fi 16:21.23   16:37.64 SEC      2  
        29.15   1:01.20   1:33.99   2:06.81
      2:39.66   3:12.26   3:45.07   4:17.82
      4:50.76   5:23.73   5:57.11   6:30.66
      7:04.36   7:37.86   8:11.67   8:45.63
      9:19.42   9:53.52  10:27.71  11:01.10
     11:35.21  12:08.73  12:42.61  13:16.46
     13:50.13  14:24.07  14:58.04  15:31.51
     16:05.29  16:37.64                              
 16 Kotson, Peter A  16 Helena Lions Swi 16:33.07   16:37.94 SEC      1  
                1:01.61             2:06.71
                3:11.97             4:18.34
                5:24.54             6:31.05
      7:05.00   7:38.59             8:45.09
      9:18.60   9:50.94  10:25.01  10:58.71
     11:32.47  12:06.21  12:40.33  13:13.60
     13:47.20  14:22.17  14:57.23  15:30.59
     16:03.93  16:37.94                              
 17 Absher, Matthew  20 DU Hilltoppers-C 15:48.68Y  16:40.29 SEC    
 18 Sorensen, James  16 Wasatch Front Fi 16:53.55   16:41.15 SEC    
                1:02.43             2:10.29
      2:44.36   3:18.18   3:52.19   4:25.90
      4:59.52   5:33.30   6:06.77   6:40.28
                7:47.31   8:20.81   8:54.18
      9:27.57  10:00.68  10:34.62  11:07.70
     11:41.68  12:15.06            13:22.40
               14:29.25            15:35.95
     16:41.15                                        
 19 Greene, Parker   16 Scottsdale Aquat 16:32.29   16:41.78 SEC    
        29.07   1:00.91   1:33.59   2:06.61
      2:39.77   3:13.03   3:46.23   4:19.67
      4:53.19   5:26.65   6:00.35   6:34.14
      7:07.67   7:41.78   8:15.92   8:49.76
      9:23.69   9:57.54  10:31.08  11:05.18
     11:38.88  12:12.82  12:46.49  13:20.68
     13:54.33  14:28.31  15:02.14  15:36.04
     16:04.88  16:41.78                              
 20 Griffel, Ethan   20 Wyoming Aquatics 17:19.65   16:44.52 SEC    
        29.91   1:02.74   1:36.85   2:11.17
      2:45.59   3:19.65   3:53.96   4:28.23
      5:02.53   5:36.94   6:10.67   6:44.63
      7:18.48   7:52.28   8:26.54   9:00.22
      9:33.78  10:07.96  10:41.51  11:14.71
     11:47.91  12:20.89  12:54.37  13:27.42
     14:00.72  14:34.14  15:07.59  15:40.49
     16:13.28  16:44.52                              
 21 Geist, Louis G   19 North Jeffco Swi 16:34.72   16:47.87 SEC    
        30.30   1:03.13   1:35.87   2:09.03
      2:41.73   3:14.96   3:48.23   4:21.53
      4:54.70   5:28.07   6:01.37   6:34.60
      7:08.29   7:41.54   8:15.65   8:49.66
      9:22.96   9:56.77  10:31.24  11:05.12
     11:39.16  12:13.12  12:43.30  13:22.73
     13:57.97  14:32.34  15:06.97  15:41.81
     16:14.83  16:47.87                              
 22 Saya, Jonah F    14 Mission Aurora C 17:05.28   16:48.69 SEC    
        30.23   1:03.56   1:37.65   2:11.56
      2:45.24   3:19.14   3:53.05   4:26.83
      5:00.72   5:34.70   6:08.66   6:42.50
      7:16.30   7:50.09   8:24.03   8:57.59
      9:31.62  10:05.03  10:39.09  11:12.85
     11:46.30  12:20.12  12:54.02  13:27.74
     14:01.58  14:35.25  15:08.97  15:42.49
     16:15.89  16:48.69                              
 23 De Venecia, Kon  16 DU Hilltoppers-C 16:53.94   16:51.45 SEC    
        29.91   1:02.76   1:36.65   2:10.36
      2:43.85   3:17.88   3:51.79   4:25.91
      4:59.76   5:33.08   6:06.65   6:40.25
      7:13.42             8:20.53   8:54.04
      9:27.54  10:01.33  10:35.25  11:09.14
     11:43.33  12:16.74  12:51.35  13:25.13
     13:59.72  14:34.22  15:09.32  15:43.97
     16:18.34  16:51.45                              
 24 Berg, Hayden P   17 North Jeffco Swi 16:51.37   16:55.29 SEC    
        30.93   1:04.20   1:37.92   2:11.91
      2:46.15   3:20.18   3:54.56   4:29.08
      5:03.42   5:37.81   6:12.26   6:46.51
      7:21.02   7:55.30   8:29.46   9:03.64
      9:37.71  10:11.89  10:45.90  11:20.13
     11:53.96  12:27.99  13:02.21  13:36.36
     14:09.71  14:43.35  15:16.74  15:50.07
     16:23.19  16:55.29                              
 25 Olszewski, Ben   15 Gold Medal Swim- 17:05.04   16:56.39 SEC    
        30.70   1:04.41   1:38.29   2:12.37
      2:46.27   3:20.33   3:54.37   4:28.51
      5:02.64   5:36.99   6:11.41   6:45.88
      7:19.81   7:54.08   8:27.97   9:02.05
      9:36.36  10:10.34  10:44.19  11:18.48
     11:52.28  12:26.79  13:00.67  13:34.50
     14:08.05  14:42.22  15:16.21  15:50.42
     16:24.21  16:56.39                              
 26 Watts, William   17 Cache Valley Mar 17:18.77   17:00.44 SEC    
        30.58   1:03.84   1:37.62   2:11.44
      2:45.38   3:19.18   3:53.32   4:27.45
      5:01.77   5:35.83   6:10.00   6:44.21
      7:18.64   7:53.22   8:27.79   9:02.46
      9:37.03  10:11.76  10:46.17  11:20.78
     11:54.71  12:28.58  13:02.48  13:36.63
     14:10.89  14:44.94  15:19.17  15:53.39
     16:27.36  17:00.44                              
 27 Notarianni, Dan  16 Foothills Swim T 17:13.28   17:02.69 SEC    
        31.10   1:04.24   1:38.25   2:12.60
      2:46.57   3:20.93   3:55.26   4:30.03
      5:04.13   5:38.80   6:13.25   6:47.52
      7:21.72   7:56.28   8:30.68   9:04.88
      9:39.16  10:13.23  10:47.34  11:21.94
     11:56.08  12:30.52  13:04.86  13:39.49
     14:13.82  14:48.71  15:23.41  15:58.60
     16:32.73  17:02.69                              
 28 Graber, Joshua   17 Foothills Swim T 17:13.93   17:05.36 SEC    
        30.70   1:03.57   1:37.63   2:11.85
      2:45.98   3:19.62   3:53.74   4:28.14
      5:02.46   5:36.99   6:11.25   6:45.53
      7:20.02   7:54.54   8:29.08   9:03.84
      9:38.53  10:13.20  10:48.03  11:22.58
     11:57.22  12:31.89  13:06.53  13:41.69
     14:16.70  14:51.35  15:26.02  16:00.75
     16:34.68  17:05.36                              
 29 Hendricks, Dani  15 North Jeffco Swi 17:27.94   17:09.18 SEC    
        30.92   1:04.69   1:38.43   2:12.76
      2:46.30   3:20.44   3:54.07   4:28.34
      5:02.30   5:36.65   6:10.36   6:44.47
      7:18.67   7:53.44   8:28.25   9:03.46
      9:37.44  10:12.96  10:47.74  11:22.08
     11:56.41  12:31.22  13:05.78  13:40.63
     14:14.48  14:49.43  15:24.83  16:00.16
     16:34.97  17:09.18                              
 30 Morris, John H   16 Utah Valley Aqua 17:18.93   17:10.90 SEC    
        31.39   1:04.76   1:38.67   2:12.72
      2:47.29   3:21.57   3:55.73   4:30.28
      5:06.32   5:40.51   6:15.01   6:49.86
      7:24.62   7:59.74   8:34.07   9:08.16
      9:41.63  10:17.64  10:51.80  11:26.38
     12:00.46  12:34.84  13:09.61  13:43.66
     14:18.55  14:53.00  15:27.72  16:02.48
     16:37.37  17:10.90                              
 31 Foulke, Keegan   14 North Jeffco Swi 16:56.02Y  17:11.98 SEC    
 32 Ramirez, Antoni  15 Phoenix Swim Clu 16:44.08Y  17:13.22 SEC    
 33 Anderson, Conno  15 Utah Valley Aqua 17:06.33   17:13.37 SEC    
        29.87             1:36.71   2:09.78
      2:43.91   3:18.11   3:52.02   4:25.69
      5:00.12   5:33.88   6:09.43   6:43.68
      7:18.61   7:53.72   8:28.75          
      9:37.95            10:47.77  11:22.43
                                   13:43.19
     14:18.54  14:53.29  15:28.71  16:04.52
     16:39.77  17:13.37                              
 34 Bursch, Hudson   15 Unattached-IE    16:45.34   17:15.32 SEC    
        30.73             1:37.77   2:12.20
      2:46.03   3:19.59   3:43.15   4:26.73
      4:56.78             6:08.50   6:41.12
      7:16.96   7:51.53   8:26.61          
      9:36.13  10:10.57  10:45.46  11:07.83
     11:55.51  12:30.74  13:06.32  13:41.30
     14:17.81  14:53.57  15:29.30  16:01.86
     16:40.73  17:15.32                              
 35 Walton, Alexand  16 Flatiron Athleti 17:07.75   17:15.86 SEC    
        30.13   1:03.79   1:38.52   2:13.21
      2:47.76   3:22.41   3:56.70   4:31.96
      5:06.78   5:41.44   6:15.83   6:51.09
      7:25.72   8:00.38   8:35.01   9:09.42
      9:44.25  10:19.51  10:54.17  11:29.09
     12:04.14  12:39.90  13:14.22  13:49.67
     14:24.58  14:59.32  15:34.17  16:08.59
     16:42.62  17:15.86                              
 36 Beach, JP P      16 Castle Rock Swim 17:25.65   17:16.96 SEC    
        30.39   1:03.56   1:37.20   2:11.89
      2:46.22   3:20.45   3:55.03   4:29.88
      5:05.00   5:39.40   6:14.60   6:48.36
      7:23.76   7:59.05   8:33.95   9:08.72
      9:44.22  10:19.28  10:54.62  11:29.13
     12:03.40  12:38.24  13:12.96  13:48.58
     14:22.85  14:58.16  15:34.08  16:08.85
     16:43.66  17:16.96                              
 37 O''Connell, Ryan  17 YMCA Westside Si 17:30.72   17:17.69 SEC    
 38 Klein, Curtis T  17 Una Tdps-OR      16:58.03   17:17.74 SEC    
        30.24   1:03.52   1:38.01   2:11.79
      2:46.18   3:20.60   3:54.79   4:28.87
      5:03.09   5:37.26   6:11.92   6:46.54
      7:21.94   7:56.62   8:32.39   9:07.26
      9:42.63  10:18.76  10:53.65  11:28.87
     12:04.03  12:39.38  13:15.13  13:50.70
     14:26.46  15:01.36  15:37.13  16:12.07
     16:47.15  17:17.74                              
 39 Martin, Timothy  15 Mission Aurora C 17:23.94   17:19.26 SEC    
        31.26   1:05.70   1:39.86   2:14.19
      2:48.94   3:23.52   3:58.35   4:33.01
      5:08.05   5:42.79   6:17.84   6:52.50
      7:27.75   8:02.59   8:37.92   9:13.12
      9:48.48  10:23.42  10:55.20  11:33.71
     11:46.98  12:43.89  13:10.20  13:54.03
     14:28.91  15:03.84  15:38.64  16:13.16
     16:46.45  17:19.26                              
 40 Thomas, Londen   17 Sun Devil Aquati 17:11.42   17:19.86 SEC    
                1:03.56             2:10.79
                3:18.60   3:52.73   4:26.70
                5:34.95             6:43.95
      7:18.86   7:53.86   8:28.64   9:03.79
               10:13.61  10:48.51  11:23.54
     11:58.79  12:33.97            13:45.06
               14:56.41            16:08.22
     17:19.86                                        
 41 Anderson, Fox K  14 Boulder Swimming 17:27.34   17:22.05 SEC    
        31.05   1:05.37   1:39.12   2:13.58
      2:48.15   3:22.42   3:57.32   4:32.31
      5:06.86   5:41.26   6:16.03   6:51.05
      7:25.72   8:00.75   8:35.58   9:10.79
      9:46.32  10:20.89  10:56.53  11:31.64
     12:06.71  12:42.35  13:17.59  13:52.37
     14:27.57  15:02.88  15:38.03  16:12.88
     16:47.77  17:22.05                              
 42 Logan, Blake A   16 North Jeffco Swi 16:39.06Y  17:22.51 SEC    
 43 Williams, Isaia  14 Swim Neptune-AZ  16:59.44Y  17:24.03 SEC    
 44 Downing, Graham  17 DU Hilltoppers-C 17:33.66   17:24.94 SEC    
 45 Grazier, Stephe  16 Boulder Swimming 16:52.99Y  17:27.34 SEC    
 46 Posniack, Zacha  16 Rio Salado Swim- 17:35.44   17:40.17        
 47 Moore, Nate      35 Scottsdale Aquat 17:33.42   17:42.78        
 48 Ottman, Thomas   15 Scottsdale Aquat 17:21.15   17:43.50        
                1:03.75             2:12.52
                3:21.31             4:32.18
                5:42.47             6:53.96
                8:06.31             9:17.59
               10:28.07            11:40.66
               12:53.17            14:05.54
               15:20.35            16:30.96
     17:07.24  17:43.50                              
 49 Liu, Derek       15 Mission Aurora C 16:46.86Y  17:50.55        
 50 Davis, Jacob R   17 North Jeffco Swi 16:55.63   17:51.08        
        30.56   1:04.59   1:38.97   2:13.97
      2:49.12   3:25.02   4:00.78   4:36.94
      5:13.12   5:49.40   6:25.40   7:01.26
      7:37.62   8:13.50   8:50.08   9:26.31
     10:02.58  10:38.86  11:14.94  11:51.03
     12:27.68  13:03.78  13:40.19  14:16.65
     14:52.63  15:28.95            16:40.93
     17:16.81  17:51.08                              
 51 Oliver, John T   18 Tucson Ford Deal 17:03.17Y  18:05.01        
 52 Bauer, Nolan J   18 Helena Lions Swi 17:01.13Y  18:05.68        
 -- Weinman, Nathan  20 Tri-city Channel 17:15.93         NS        
 -- Ferreri, Joseph  19 Wyoming Aquatics 16:16.46        SCR        
 
Event 35  Women 50 LC Meter Freestyle
=========================================================================
        World: W 23.73  8/1/2009  Britta Stefften-GER
     American: A 24.07  8/17/2008 Dara Torres-USA
      Section: S 24.50  7/2000    Inge De Bruijn, THSC-OR
         Meet: R 24.50  7/1/2000  Inge De Bruijn, THSC-OR
                 26.39  OPEN
                 26.89  JR
                 28.14  SEC
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Collura, Taryn   18 Phoenix Swim Clu    26.66      26.26 OPEN    20  
  2 Bilquist, Amy M  14 YMCA Westside Si    27.06      26.36 OPEN    17  
  3 Toris, Victoria  15 Scottsdale Aquat    26.96      26.45 JR      16  
  4 Blovad, Keaton   13 Phoenix Swim Clu    26.67      26.50 JR      15  
  5 Sanders, Julia-  17 Columbia River S    27.17      26.76 JR      14  
  6 Inada, Noriko    33 Phoenix Swim Clu    27.23      26.77 JR      13  
  7 Pabst, Hailey A  15 Cottonwood Heigh    27.14      27.00 SEC     12  
  8 Marsh, Jenna L   16 Billings Aquatic    27.15      27.36 SEC     11  
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Ochitwa, Annie   15 Highlands Ranch-    27.37      26.78 JR       9  
 10 Dole, Jenni P    22 Corvallis Aquati    27.32      27.16 SEC      7  
 11 Magnuson, Kjirs  19 Coeur D''Alene Ar    27.42      27.24 SEC      6  
 12 Cha, Brenda S    16 Lake Oswego Swim    27.30      27.34 SEC      5  
 13 Carlson, Grace   16 Una Thsc-OR         27.45      27.40 SEC      4  
 14 Kleppelid, Kait  17 Helena Lions Swi    27.44      27.41 SEC      3  
 15 Fazio, Samantha  15 Scottsdale Aquat    27.42      27.62 SEC      2  
 16 Grier, Megan A   17 DU Hilltoppers-C    27.46      27.70 SEC      1  
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Duffield, Krist  15 Tucson Ford Deal    27.63      27.14 SEC    
 18 Balsbough, Bria  16 The Dolphins-OR     27.54      27.30 SEC    
 19 Perkins, Shelle  21 Highlands Ranch-    27.54      27.46 SEC    
 20 Mulligan, Kathl  17 Phoenix Swim Clu    27.66      27.56 SEC    
 21 Venlos, Megan L  20 Vandal Aquatics-    27.62      27.63 SEC    
 22 Johnson, Hailey  17 Gold Medal Swim-    27.69      27.71 SEC    
 23 Sapienza, Brean  16 Superior Stingra    27.87      27.74 SEC    
 24 Arciello, Madel  20 Missoula Aquatic    27.80      27.81 SEC    
 
                            === D - Final ===                            
 
 25 Hauber, Rowan H  16 Phoenix Swim Clu    27.91      27.38 SEC    
 26 Bottelberghe, M  16 Portland Aquatic    28.00      27.47 SEC    
 27 St. John, Gilli  14 Lobo Aquatic Clu    27.92      27.50 SEC    
 28 Hengemuhle, Sio  19 RallySport Aquat    27.90      27.62 SEC    
 28 Nash, Sara R     17 Boulder Swimming    27.96      27.62 SEC    
 30 Liang, Peggy C   19 Columbia River S    27.98      27.71 SEC    
 31 Van Hofwegen, A  16 YMCA Westside Si    27.97      27.85 SEC    
 32 Bottelberghe, J  19 Portland Aquatic    28.00      27.92 SEC    
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 24 Rumrill, Macken  15 Bearcat Swim Clu    27.81                   
 25 Millet, Rachel   19 Vandal Aquatics-    27.86                   
 33 Laporte, Jennif  18 Scottsdale Aquat    28.00                   
 36 Young, Andrea S  17 Columbia River S    28.01                   
 37 Novotny, Lotta   16 Tualatin Hills S    28.04                   
 38 Robinson, Cassi  17 The Dolphins-OR     28.05                   
 39 Bae, Alex K      17 Aces Swim Club-C    28.11                   
 40 Kamin, Courtney  16 Scottsdale Aquat    28.19                   
 40 Wicks, Samantha  18 Northern Lights-    28.19                   
 42 Hatfield, Aimee  15 Phoenix Swim Clu    28.22                   
 43 Finnesand, Nico  20 Wyoming Aquatics    28.24                   
 44 Gassen, Kaylee   14 DU Hilltoppers-C    28.26                   
 45 Nichols, Madeli  15 Phoenix Swim Clu    28.27                   
 46 Broome, Abigail  17 Scottsdale Aquat    28.32                   
 47 Murphy, Eryn N   20 Wild West Aquati    28.33                   
 48 Walker, Hayden   17 Scottsdale Aquat    28.35                   
 49 Yee, Catherine   18 Lake Oswego Swim    28.38                   
 50 Dickson, Brenna  16 YMCA Westside Si    28.39                   
 50 Ruger, Ailey A   19 RallySport Aquat    28.39                   
 52 Jung, Cybele P   13 Una Curr-OR         28.40                   
 52 Bender, Alisha   17 Gold Medal Swim-    28.40                   
 54 Tornatore, Mira  18 Missoula Aquatic    28.41                   
 54 Daswick, Alexis  18 Phoenix Swim Clu    28.41                   
 56 Driscoll, Marjo  16 RallySport Aquat    28.44                   
 57 Anderson, Erica  19 Vandal Aquatics-    28.47                   
 58 Smith, Lacey A   17 RallySport Aquat    28.51                   
 59 Olson, Colleen   16 Foothills Swim T    28.54                   
 60 Halverson, Chri  16 Tigard Tualatin-    28.58                   
 60 Duy, Courtney    17 YMCA Westside Si    28.58                   
 60 Gerbrandt, Lew   18 Missoula Aquatic    28.58                   
 63 Boyce, Nicole M  19 Wyoming Aquatics    28.59                   
 64 Wells, Madeline  17 Phoenix Swim Clu    28.62                   
 65 Mercier, Hannah  20 Lobo Aquatic Clu    28.65                   
 66 Juergens, Alexi  18 Wasatch Front Fi    28.66                   
 67 Holman, Hannah   15 Phoenix Swim Clu    28.67                   
 68 Anderson, Felic  14 Portland Aquatic    28.70                   
 68 Forster, Kelsey  17 The Dolphins-OR     28.70                   
 70 Wilson, Taylor   15 Castle Rock Swim    28.71                   
 71 Moynihan, Ella   15 Aces Swim Club-C    28.74                   
 71 De Tar, Anastas  18 Coeur D''Alene Ar    28.74                   
 73 Kelly, Ciera Y   15 Glacier Swim Clu    28.77                   
 74 Amr, Amber A     19 Unattached-IE       28.78                   
 75 Diamond, Bona E  16 Tucson Ford Deal    28.80                   
 76 Bambusch, Haile  21 Multnomah Athlet    28.99                   
 77 Gibson, Julie A  15 Swim Neptune-AZ     29.14                   
 78 Chacon, Samanth  16 Aces Swim Club-C    29.16                   
 79 Iverson, Jordan  20 Gold Medal Swim-    29.50                   
 -- Tsuha, Beth M    16 Hilo Aquatic Clu     DFS                    
 
 Event 36  Men 50 LC Meter Freestyle
=========================================================================
        World: W 20.91  12/18/2009Cesar Cielo Filho-BRA
     American: A 21.40  8/1/2009  Cullen Jones-USA
      Section: S 22.17  3/2012    Ronald Schoeman, PSC-AZ
         Meet: R 22.17  3/11/2012 Roland M Schoeman, Phoenix Swim Clu
                 23.49  OPEN
                 24.29  JR
                 25.51  SEC
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Storie, Logan W  23 Corvallis Aquati    23.72      23.46 OPEN    20  
  2 Kalms, Adam M    19 Wyoming Aquatics    23.93      23.60 JR      17  
  3 Mackenzie, Doug  21 DU Hilltoppers-C    24.24      23.90 JR      16  
  4 Lovell, Ben P    18 Coeur D''Alene Ar    24.28      23.97 JR      15  
  5 Wolfe, Gunnar E  18 Phoenix Swim Clu    24.30      24.03 JR      14  
  6 Carter, Bryce L  18 Foothills Swim T    24.17      24.15 JR      13  
  7 Shores, Kyle M   26 Phoenix Swim Clu    24.31      24.43 SEC     12  
  8 Heymann, Andrew  19 Unattached-OR       24.22      24.54 SEC     11  
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Anderssen, Eric  24 Aquawolves Swim-    24.53      24.13 JR       9  
 10 Espinosa, Gabri  17 YMCA Westside Si    24.39      24.17 JR       7  
 11 Osborn, JJ       16 Phoenix Swim Clu    24.53      24.37 SEC      6  
 12 Dowd, John A     19 Mesa Aquatics Cl    24.49      24.39 SEC      5  
 13 Spriggs, Chris   25 Aquawolves Swim-    24.61      24.41 SEC      4  
 14 Fellows, Kennet  17 Una Cat-UT          24.62      24.57 SEC      3  
 15 Iwanicki, Nicho  21 DU Hilltoppers-C    24.46      24.63 SEC      2  
 16 Maddy, Seth C    18 Mesa Aquatics Cl    24.62      24.87 SEC      1  
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Steinhauff, Dou  18 Current Swimming    24.72      24.54 SEC    
 18 Woon, Ian J      19 Aces Swim Club-C    24.81      24.63 SEC    
 19 O''Leary, Ryan P  19 Wyoming Aquatics    24.67      24.71 SEC    
 20 Story, Casey B   28 DU Hilltoppers-C    24.80      24.76 SEC    
 20 Turner, Daryl D  17 Aces Swim Club-C    24.69      24.76 SEC    
 22 Lagesse, Logan   17 Aces Swim Club-C    24.72      24.87 SEC    
 23 Young, Aaron M   18 Tualatin Hills S    24.74      24.91 SEC    
 24 Hendryx, Abraha  18 Mesa Aquatics Cl    24.81      25.12 SEC    
 
                            === D - Final ===                            
 
 25 O''Halloran, Nei  18 Tualatin Hills S    24.86      24.48 SEC    
 26 Fellows, Henry   18 Portland Aquatic    24.93      24.50 SEC    
 27 Jager, Wyatt H   15 Gold Medal Swim-    24.83      24.54 SEC    
 28 Beach, JP P      16 Castle Rock Swim    24.82      24.55 SEC    
 28 Bramhall, Natha  17 Hilltop Aquatic-    24.93      24.55 SEC    
 30 Montano, Isaac   17 Phoenix Swim Clu    24.84      24.71 SEC    
 31 Belton, Jordon   18 Tucson Ford Deal    24.91      24.77 SEC    
 32 Rooker, Gabriel  18 Tualatin Hills S    24.83      24.88 SEC    
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 33 Beesley, Forres  17 Estes Park Swimm   J24.93                   
 34 Dorsey, Bradley  17 YMCA Westside Si    24.98                   
 35 Lezcano, Alec M  16 Desert Thunder A    24.99                   
 36 Ross, Walter E   18 Phoenix Swim Clu    25.00                   
 37 Fitch, Joseph B  17 Sun Devil Aquati    25.02                   
 38 Lloyd, John      18 Columbia Willame    25.07                   
 39 Brewer, Thomas   15 Current Swimming    25.11                   
 40 Wickwire, Chris  18 DU Hilltoppers-C    25.12                   
 41 Bates, Samuel A  23 Una Cat-UT          25.13                   
 42 Van Dehy, Willi  19 RallySport Aquat    25.14                   
 43 Milberg, Kyle W  20 DU Hilltoppers-C    25.17                   
 44 Jenner, Jack M   17 Castle Rock Swim    25.18                   
 45 Zoldos, Michael  22 Phoenix Swim Clu    25.19                   
 46 Blake, Jack J    13 Phoenix Swim Clu    25.24                   
 47 Metzsch, Liam C  15 Una Thsc-OR         25.25                   
 48 Dahle, Jordan R  17 Cottonwood Heigh    25.26                   
 49 Suter, Zach P    17 Colorado Stars-C    25.28                   
 50 Starkweather, J  15 Gold Medal Swim-    25.29                   
 50 Pettyes, Adam D  20 DU Hilltoppers-C    25.29                   
 52 Thompson, Hunte  19 Scottsdale Aquat    25.30                   
 53 Tappy, Clark A   22 DU Hilltoppers-C    25.32                   
 54 Brost, Anthony   23 Corvallis Aquati    25.33                   
 54 Maguire, Mark H  20 DU Hilltoppers-C    25.33                   
 56 Miller, Cole M   17 Gold Medal Swim-    25.34                   
 57 McDonald, Conno  19 Hillsboro Heat S    25.37                   
 58 Chen, Daniel     18 The Dolphins-OR     25.39                   
 59 Kampschroer, Ke  18 Unattached-MT       25.45                   
 60 Bollinger, Andr  19 RallySport Aquat    25.46                   
 61 Fraser, David P  18 Highlands Ranch-    25.47                   
 62 Trompke, Alexan  16 Boise YMCA Swim-    25.50                   
 63 Cashion, Kennet  15 Tucson Ford Deal    25.51                   
 64 Godfrey, Trent   17 Phoenix Swim Clu    25.52                   
 65 Uekawa, Grant Y  18 Hilo Aquatic Clu    25.53                   
 66 Drummond, Austi  16 Scottsdale Aquat    25.54                   
 67 Bonus, Andrew L  21 DU Hilltoppers-C    25.58                   
 68 Wells, Tucker J  17 Phoenix Swim Clu    25.59                   
 69 Schelling, Tann  17 Boise YMCA Swim-    25.61                   
 70 Bullington, Dan  17 Phoenix Swim Clu    25.66                   
 71 Wicks, Kyle R    19 Bearcat Swim Clu    25.68                   
 72 Wells, Brady S   23 Una Cat-UT          25.70                   
 73 Nelson, Michael  18 Phoenix Swim Clu    25.79                   
 74 Swallow, Matthe  19 Wasatch Front Fi    25.93                   
 75 Yakubovich, Max  17 Portland Aquatic    25.97                   
 76 Xue, Chris S     15 Columbia River S    26.04                   
 77 Davis, Jacob R   17 North Jeffco Swi    26.11                   
 78 Nielson, Christ  17 Hilltop Aquatic-    26.18                   
 79 Huff, Anthony W  18 Longmont Swim Cl    26.20                   
 80 Mackintosh, Cal  19 Columbia River S    26.21                   
 81 Dawson, Trenton  16 Sun-shine Aquati    26.22                   
 82 Dwyer, Connor M  18 Longmont Swim Cl    26.44                   
 83 Weibel, Drew E   18 RallySport Aquat    26.57                   
 84 Anderson, Tanne  17 Unattached-IE       28.16                   
 -- Feiler, Christi  15 Flatiron Athleti      NS                    
 
Event 37  Women 400 LC Meter Medley Relay
==================================================================================
        World: W 3:52.19  8/1/2009  CHN
                          J. Zhao, H. Chen, L. Jiao, Z. Li
     American: A 3:52.36  7/30/2011 USA
                          N Coughlin, R Soni, D Vollmer, M Franklin
      Section: S 4:16.73  7/2005    King Aquatic Club, KING-PN
                          A. Kukors, M. Jendrick, E. Kukors, E. Jennings
         Meet: R 4:16.73  7/2005    King Aquatic Club, KING-PN
                          A. Kukors, M. Jendrick, E. Kukors, E. Jennings
                 4:18.19  OPEN
                 4:23.69  JR
                 4:48.39  SEC
    Team                             Seed     Finals       Points 
==================================================================================
  1 DU Hilltoppers-CO  ''A''        4:17.91    4:18.05 OPEN    40  
     1) Wilson, Makenna N 16          2) Loftness, Mari A 24          
     3) Totura, Tia K 21              4) Grier, Megan A 17            
        31.74   1:04.92   1:38.04   2:16.41
      2:45.47             3:46.92   4:18.05
  2 Tualatin Hills S-OR  ''A''      4:21.59    4:20.27 JR      34  
     1) Sailor, Marita J 16           2) Zhao, Tiffany A 15           
     3) Cefal, Michelle Z 16          4) Rooker, Prudence J 16        
        32.37   1:07.05             2:22.33
      2:50.45   3:22.74   3:50.35   4:20.27
  3 DU Hilltoppers-CO  ''B''        4:22.35    4:22.53 JR      32  
     1) Suppan, Alexandra I 21        2) Reetz, Miranda G 17          
     3) Burkhardt, Margaret A 17      4) Gassen, Kaylee M 14          
        31.66   1:04.92   1:40.20   2:19.88
      2:48.66   3:22.95   3:50.95   4:22.53
  4 Phoenix Swim Clu-AZ  ''A''      4:17.99    4:23.15 JR      30  
     1) Inada, Noriko 33              2) Wells, Madeline E 17         
     3) Collura, Taryn J 18           4) Blovad, Keaton M 13          
        31.06   1:02.79   1:37.82   2:19.37
      2:49.08   3:25.23   3:52.55   4:23.15
  5 Phoenix Swim Clu-AZ  ''B''      4:20.38    4:24.19 SEC     28  
     1) Hauber, Rowan H 16            2) Holman, Hannah J 15          
     3) Daswick, Alexis H 18          4) Mulligan, Kathleen M 17      
        31.68   1:05.21   1:39.85   2:19.92
      2:48.79   3:23.82   4:24.19          
  6 North Jeffco Swi-CO  ''A''      4:22.55    4:24.83 SEC     26  
     1) McCormick, Morgan R 15        2) Atencio, Mackenzie J 15      
     3) Metzger-Seymour, Erin M 16    4) Haeger, Kristen N 18         
        32.61   1:06.71   1:42.55   2:22.52
      2:51.93   3:26.19   3:54.29   4:24.83
  7 Bearcat Swim Clu-OR  ''A''      4:27.02    4:25.21 SEC     24  
     1) Rumrill, Mackenzie J 15       2) Kibby, Crystal R 20          
     3) Simenec, Tori S 19            4) Dow, Emma K 18               
        32.29   1:06.57   1:41.80   2:22.03
      2:50.54   3:24.11   3:53.10   4:25.21
  8 Wyoming Aquatics-WY  ''A''      4:20.35    4:25.87 SEC     22  
     1) Denny, Jordan L 19            2) Badaracco, Jessica L 21      
     3) Carlson, Claudia C 20         4) Finnesand, Nicole L 20       
        31.87   1:06.28             2:21.43
                3:25.39   4:25.87          
  9 RallySport Aquat-CO  ''A''      4:27.59    4:26.42 SEC     18  
     1) Ruger, Ailey A 19             2) Fosse, Kourtney N 18         
     3) Smith, Lacey A 17             4) Labozan, Anna S 18           
                1:06.63             2:20.94
                3:27.84   3:56.14   4:26.42
 10 The Dolphins-OR  ''A''          4:37.99    4:27.79 SEC     14  
     1) Turner, Karen M 18            2) Balsbough, Briana M 16       
     3) Mand, Alison M 18             4) Robinson, Cassidy N 17       
        30.98   1:04.65   1:40.53   2:22.60
      2:51.92   3:27.20   3:55.25   4:27.79
 11 Vandal Aquatics-IE  ''A''       4:28.01    4:28.03 SEC     12  
     1) Millet, Rachel M 19           2) Anderson, Erica M 19         
     3) Sterbis, Jamie T 18           4) Venlos, Megan L 20           
        32.83   1:07.31   1:42.52   2:24.16
      2:54.10   3:28.55   3:56.82   4:28.03
 12 Scottsdale Aquat-AZ  ''A''      4:24.55    4:28.91 SEC     10  
     1) Fazio, Samantha M 15          2) Takach, Sarah A 15           
     3) Getzen, Samantha S 16         4) Toris, Victoria M 15         
        32.74   1:08.20             2:25.29
      2:55.06             3:57.44   4:28.91
 13 Lobo Aquatic Clu-NM  ''A''      4:30.39    4:31.14 SEC      8  
     1) Carroll, Julia M 20           2) Mercier, Hannah E 20         
     3) Pino, Cassaundra E 15         4) St. John, Gillian E 14       
        31.87   1:05.39   1:42.43   2:25.77
      2:56.10   3:31.48   4:00.07   4:31.14
 14 North Jeffco Swi-CO  ''B''      4:27.03    4:31.55 SEC      6  
     1) Spratte, Hailey S 16          2) Myers, Madeline C 15         
     3) Papke, Victoria A 17          4) Houck, Abigail J 17          
                1:06.28             2:23.65
                3:31.73   4:31.55          
 15 Missoula Aquatic-MT  ''A''      4:08.72Y   4:31.59 SEC      4  
     1) Leach, Hannah M 15            2) Jacobson, Hailey N 16        
     3) Gerbrandt, Lew Yong 18        4) Zimmer, Katharine M 16       
        32.26   1:05.92   1:42.60   2:24.51
      2:54.43   3:30.33   3:58.61   4:31.59
 16 Portland Aquatic-OR  ''A''      4:34.45    4:32.85 SEC      2  
     1) Anderson, Felicia M 14        2) Bacon-Brenes, Claire C 14    
     3) Bottelberghe, Jessica M 19    4) Donohue, Ida B 15            
        33.03   1:08.09   1:45.37   2:28.86
      2:57.89   3:33.23   4:01.56   4:32.85
 17 Highlands Ranch-CO  ''A''       4:36.53    4:33.10 SEC    
     1) Ochitwa, Annie V 15           2) Dahman, Mason M 15           
     3) Penneck, Jennifer M 15        4) Stoddard, Paula B 18         
        32.66   1:08.77   1:44.44   2:25.57
      2:56.76   3:33.19   4:01.62   4:33.10
 18 RallySport Aquat-CO  ''B''      4:29.23    4:34.08 SEC    
     1) Patterson, Caroline A 19      2) Sanders, Amanda L 17         
     3) Shaver, Heather D 18          4) Hengemuhle, Siobhan A 19     
        32.55   1:06.63   1:42.90   2:23.86
      2:54.92   3:34.73   4:02.28   4:34.08
 19 Oregon City Swim-OR  ''A''      4:36.76    4:34.54 SEC    
     1) Visscher, Jillian L 13        2) Pinger, Robin E 14           
     3) Laderoute, Laura A 14         4) Frazier, Alissa R 14         
        32.73   1:07.54   1:43.01   2:24.83
      2:55.46   3:32.06   4:01.70   4:34.54
 20 YMCA Westside Si-AZ  ''A''      4:48.39    4:35.09 SEC    
     1) Bilquist, Amy M 14            2) Bender, Kiley P 16           
     3) Van Hofwegen, Angel N 16      4) Dickson, Brenna S 16         
        32.17   1:05.37   1:43.22   2:26.23
      2:57.65   3:33.98   4:03.21   4:35.09
 21 Tucson Ford Deal-AZ  ''A''      4:04.25    4:35.17 SEC    
     1) Croman, Cecelia M 16          2) Luker, Razilee K 17          
     3) Duffield, Krista T 15         4) Ward, Natalie C 13           
        32.28   1:07.33   1:43.88   2:26.95
      2:57.21   3:33.70   4:03.17   4:35.17
 22 Scottsdale Aquat-AZ  ''B''      4:32.31    4:37.84 SEC    
     1) Laporte, Jennifer R 18        2) Cox, Megan S 18              
     3) Milligan, Kacey T 19          4) Walker, Hayden L 17          
        33.80   1:09.24   1:47.15   2:30.80
      3:01.07   3:35.63   4:04.78   4:37.84
 23 DU Hilltoppers-CO  ''D''        4:44.97   x4:37.96 SEC    
     1) Naze, Katie N 20              2) Crawford, Kendall L 15       
     3) Milberg, Kirsten M 21         4) Bassani, Cristina C 18       
        34.15   1:09.98   1:47.00   2:29.95
      3:00.26   3:35.56   4:04.82   4:37.96
 24 Arizona Marlins-AZ  ''A''       4:42.07    4:37.99 SEC    
     1) Lee, Danielle M 18            2) Bryan, Jaimie L 16           
     3) Stevens, Carley K 17          4) Harrison, Emily P 16         
        32.73   1:07.59   1:42.79   2:26.93
      2:58.61   3:35.11   4:37.99          
 25 Columbia River S-OR  ''A''      4:39.88    4:38.84 SEC    
     1) Sanders, Julia-grace C 17     2) Samiee, Darya 14             
     3) Liang, Peggy C 19             4) Young, Andrea S 17           
        33.98   1:10.37   1:47.42   2:30.28
      3:01.06   3:38.22   4:07.46   4:38.84
 26 Missoula Aquatic-MT  ''B''      4:48.39    4:40.56 SEC    
     1) Tornatore, Miranda E 18       2) Darham, Mira H 14            
     3) Saffel, Brenna J 16           4) Arciello, Madeline B 20      
                1:09.38             2:28.50
                3:40.09   4:40.56          
 27 Boulder Swimming-CO  ''A''      4:38.10    4:42.39 SEC    
     1) Richey, Amanda B 16           2) Beetcher, Brittney A 13      
     3) Nash, Sara R 17               4) Mullison, Michaela E 14      
        33.07   1:08.31   1:46.38   2:31.36
      3:01.86   3:39.52   4:09.30   4:42.39
 28 Maverick Aquatic-OR  ''A''      4:46.12    4:42.47 SEC    
     1) Hayzlett, Shelbi F 13         2) D''Agostino, Dilynn C 18      
     3) Gupton, Hannah M 15           4) Hoopman, Bethany C 21        
        33.93   1:09.97   1:47.44   2:31.12
                3:38.80   4:08.66   4:42.47
 29 Gold Medal Swim-AZ  ''B''       4:40.00    4:44.30 SEC    
     1) Rottman, Katherine A 16       2) Iverson, Jordan L 20         
     3) Palomino, Kathryn E 17        4) Wang, Jocelyn 14             
        34.26   1:09.60   1:47.87   2:32.24
      3:04.32   3:43.84   4:12.98   4:44.30
 30 Mission Aurora C-CO  ''A''      4:40.00    4:46.88 SEC    
     1) Bradford, Hannah L 14         2) Stoeckle, Lauren M 18        
     3) Rowland, Jane E 16            4) Arnold, Allison F 17         
        34.37   1:12.01   1:48.81   2:31.46
                3:42.87   4:13.22   4:46.88
 31 Aces Swim Club-CO  ''A''        4:39.44    4:47.53 SEC    
     1) Mayo, Emily A 17              2) Rowe, Jordan L 16            
     3) Moynihan, Ella B 15           4) Bae, Alex K 17               
        35.57   1:12.01   1:50.51   2:34.85
      3:06.59   3:44.35   4:14.80   4:47.53
 32 Rio Salado Swim-AZ  ''A''       4:43.49    4:48.78        
     1) Quon, Karilyn A 13            2) Grijalva, Ashley N 16        
     3) Richardson, Raevin A 15       4) Rincon, Maren N 15           
        35.52   1:13.52   1:50.44   2:33.12
      3:06.24   3:45.58   4:15.66   4:48.78
 33 Swim Neptune-AZ  ''A''          4:46.33    4:50.07        
     1) Bearden, Brianna E 17         2) Herbst, Hannah R 15          
     3) Babich Morrow, Cecina 15      4) Gibson, Julie A 15           
        34.80   1:11.20   1:51.65   2:38.11
      3:09.85   3:46.73   4:16.75   4:50.07
 34 Boulder Swimming-CO  ''B''      4:42.13    4:52.05        
     1) Peterson, Katherine O 13      2) Freeman, Sandra E 13         
     3) Box, Julia A 15               4) Lombardi, Mary P 15          
        35.79   1:13.22   1:53.31   2:39.13
      3:09.23   3:45.83   4:17.23   4:52.05
 35 Billings Aquatic-MT  ''A''      4:08.17Y   4:52.37        
     1) Boese, Brenna M 19            2) Luoma, Linnaya R 15          
     3) Marsh, Jenna L 16             4) Sorli, Kya C 16              
        34.15   1:11.22   1:53.02   2:40.71
      3:11.44   3:47.39   4:18.70   4:52.37
 36 Coeur D''Alene Ar-IE  ''A''      4:06.95Y   4:55.60        
     1) Magnuson, Kjirsten A 19       2) De Tar, Anastasia M 18       
     3) Rozier, Nicole J 14           4) Lovell, Anna D 15            
        33.72   1:10.36   1:49.74   2:37.03
      3:09.47   3:48.81   4:55.60          
 37 Scottsdale Aquat-AZ  ''C''      4:42.51   x4:57.81        
     1) Klosterman, Meredith R 15     2) Broome, Abigail W 17         
     3) Kamin, Courtney M 16          4) Creswick, Lilly C 14         
        34.85   1:11.84             2:38.38
                3:51.41   4:23.32   4:57.81
 -- Gold Medal Swim-AZ  ''A''       4:23.88        DFS        
     1) Bender, Alisha J 17           2) Jurries, Briana L 17         
     3) Lelli, Leticia K 18           4) Whited, Isabel G 14          
 -- North Jeffco Swi-CO  ''C''      4:43.22        SCR        
 -- Sun Devil Aquati-AZ  ''A''      4:18.18        SCR        
 -- DU Hilltoppers-CO  ''C''        4:32.00        SCR        
 
Event 38  Men 400 LC Meter Medley Relay
==================================================================================
        World: W 3:27.28  8/2/2009  USA
                          A Peirsol, E. Shanteau, M Phelps, D Walters
     American: A 3:27.28  8/2/2009  USA
                          A Peirsol, E Shanteau, M Phelps, D Walters
      Section: S 3:51.59  3/3012    Phoenix Swim Club, PSC-AZ
                          A. Nikishenko, M. Nelson, R. Schoeman, G. Wolfe
         Meet: R 3:51.59  3/11/2012 Phoenix Swim Club, Phoenix Swim Clu
                          A. Nikishenko, M. Nelson, R. Schoeman, G. Wolfe
                 3:50.09  OPEN
                 3:56.99  JR
                 4:23.39  SEC
    Team                             Seed     Finals       Points 
==================================================================================
  1 DU Hilltoppers-CO  ''A''        3:52.76    3:49.31SOPEN    40  
     1) Milberg, Kyle W 20            2) Krall, Tanner F 20           
     3) Barrett, Robert S 21          4) Mackenzie, Douglas R 21      
                  57.30             2:01.15
      2:27.04   2:57.62   3:21.95   3:49.31
  2 Tualatin Hills S-OR  ''A''      3:58.00    3:52.57 JR      34  
     1) Young, Aaron M 18             2) Rooker, Gabriel J 18         
     3) O''Halloran, Neil C 18         4) Stitt, Cameron R 17          
        28.88     59.82   1:30.02   2:05.10
                2:59.10   3:24.64   3:52.57
  3 DU Hilltoppers-CO  ''B''        3:55.00    3:54.34 JR      32  
     1) Griffin, Carter J 17          2) McCormick, Michael T 19      
     3) Holly, Ryan M 20              4) Iwanicki, Nicholas G 21      
        29.53   1:00.11   1:29.88   2:04.50
      2:30.60   3:02.27   3:26.91   3:54.34
  4 Phoenix Swim Clu-AZ  ''A''      3:48.84    3:54.69 JR      30  
     1) Frakes, Timothy M 18          2) Nelson, Michael R 18         
     3) Shores, Kyle M 26             4) Wolfe, Gunnar E 18           
        28.64             1:29.65          
      2:30.63   3:01.59   3:26.77   3:54.69
  5 North Jeffco Swi-CO  ''A''      3:54.64    3:54.95 JR      28  
     1) Tesone, Nolan C 18            2) May, Eric A 19               
     3) Torres, Andrew J 18           4) Wallace, Martin L 17         
        29.56     58.97   1:29.11   2:04.89
      2:31.00   3:00.39   3:26.22   3:54.95
  6 Aces Swim Club-CO  ''A''        4:02.07    3:57.00 SEC     26  
     1) Hartbarger, Jason A 19        2) Styerwalt, Brian R 19        
     3) Powell, Joseph R 19           4) Woon, Ian J 19               
        28.53     58.58             2:05.56
      2:32.24   3:04.20   3:57.00          
  7 DU Hilltoppers-CO  ''C''        3:59.99   x3:57.30 SEC    
     1) Brunetti, Darian J 19         2) Lindgren, Robin L 23         
     3) Holston, Benjamin W 19        4) Story, Casey B 28            
        28.94     59.78   1:30.94   2:07.50
      2:34.13   3:04.88   3:29.74   3:57.30
  8 Wyoming Aquatics-WY  ''A''      3:51.88    3:59.20 SEC     24  
     1) Griffel, Ethan E 20           2) Kalms, Adam M 19             
     3) Kybartas, Tyler J 22          4) O''Leary, Ryan P 19           
        29.61   1:00.12   1:31.52   2:08.32
      2:34.15   3:05.66   3:31.05   3:59.20
  9 Wasatch Front Fi-UT  ''A''      4:01.08    4:00.98 SEC     22  
     1) Sorensen, Scott K 18          2) Swallow, Matthew S 19        
     3) Norseth, Travis J 18          4) Western, Shawn W 18          
        29.74   1:01.29   1:31.48   2:07.95
      2:35.12   3:05.61   3:31.84   4:00.98
 10 Phoenix Swim Clu-AZ  ''B''      3:54.93    4:01.13 SEC     18  
     1) Osborn, JJ 16                 2) Ramirez, Antonio W 15        
     3) Godfrey, Trent S 17           4) Montano, Isaac 17            
        28.82   1:00.79   1:32.66   2:09.31
      2:35.72   3:07.06   3:32.51   4:01.13
 11 Coeur D''Alene Ar-IE  ''A''      4:03.57    4:03.24 SEC     14  
     1) Loftus, Joseph F 17           2) Kananowicz, Bryce A 16       
     3) Lovell, Ben P 18              4) Cordes, Ethan E 15           
        29.72   1:02.22   1:33.79   2:11.90
      2:37.96   3:07.98   3:34.02   4:03.24
 12 Portland Aquatic-OR  ''A''      4:05.53    4:04.86 SEC     12  
     1) Donohue, Samuel H 18          2) Fellows, Henry L 18          
     3) Yakubovich, Maxim 17          4) Risley, Brandon T 18         
        30.55   1:03.63   1:35.13   2:11.58
      2:38.62   3:09.39   3:36.03   4:04.86
 13 Aces Swim Club-CO  ''B''        4:03.80    4:04.99 SEC     10  
     1) Turner, Daryl D 17            2) McMahon, Christopher M 16    
     3) Layman, Austin D 18           4) Lagesse, Logan J 17          
        28.64   1:00.03   1:33.52   2:12.27
      2:39.49   3:11.20   3:36.95   4:04.99
 14 RallySport Aquat-CO  ''A''      3:59.59    4:05.77 SEC      8  
     1) Van Dehy, William M 19        2) Corrigan, Connor J 17        
     3) Longhurst, Geoffrey B 17      4) Fischer, Eric D 20           
        28.86     59.51   1:32.20   2:09.51
      2:36.99   3:10.56   3:36.60   4:05.77
 15 DU Hilltoppers-CO  ''D''        4:10.00   x4:06.22 SEC    
     1) Bonus, Andrew L 21            2) Lang, Matthew E 29           
     3) Tappy, Clark A 22             4) Pettyes, Adam D 20           
        30.26   1:03.02   1:34.51   2:11.78
      2:39.30   3:11.82   3:37.43   4:06.22
 16 North Jeffco Swi-CO  ''B''      4:02.99    4:06.33 SEC      6  
     1) Chevalier, Andrew T 20        2) Ung, Eric L 17               
     3) Berg, Hayden P 17             4) Phillips, Maxwell L 17       
        30.30   1:02.97   1:35.46   2:11.68
      2:39.57   3:12.46   3:38.04   4:06.33
 17 Arizona Marlins-AZ  ''A''       4:11.21    4:07.70 SEC      4  
     1) Anderson, Nathan T 18         2) Anderson, Matthew J 15       
     3) Pickard, Christopher T 20     4) Decker, Theodore J 17        
        31.36   1:06.05   1:37.99   2:15.82
      2:41.89   3:11.39   3:38.07   4:07.70
 18 Mission Aurora C-CO  ''A''      4:10.74    4:09.10 SEC      2  
     1) Saya, Jonah F 14              2) Zgliczynski, Jeremiah J 18   
     3) Mathews, Reed T 17            4) Barocio, Brandon G 17        
        30.66   1:03.61   1:36.10   2:12.33
      2:39.88   3:11.91   3:39.37   4:09.10
 19 Columbia River S-OR  ''A''      4:11.18    4:09.59 SEC    
     1) Hamlik, Jaron D 16            2) Calwell, Kasey R 15          
     3) Bugna, Eric J 17              4) Xue, Chris S 15              
        29.26     59.61   1:32.86   2:11.23
      2:39.78   3:12.61   3:39.76   4:09.59
 20 Tucson Ford Deal-AZ  ''A''      3:39.82    4:10.51 SEC    
     1) Lujan, Matthew R 15           2) Schrader, Tristan R 16       
     3) Cole, Sylas B 14              4) Belton, Jordon E 18          
        29.46     59.93   1:34.31   2:14.67
                3:15.92   3:42.35   4:10.51
 21 Scottsdale Aquat-AZ  ''A''      4:06.46    4:10.74 SEC    
     1) Thompson, Hunter P 19         2) Quarante, Marcello V 15      
     3) Moore, Nate 35                4) Drummond, Austin R 16        
        28.60     59.09   1:31.86   2:09.45
      2:39.81   3:14.31   3:40.89   4:10.74
 22 Gold Medal Swim-AZ  ''B''       4:17.54    4:10.85 SEC    
     1) Schultz, Alexander J 17       2) Terzic, Philip M 17          
     3) White, Michael J 16           4) Febres, Edgar E 17           
        29.59   1:01.19   1:35.46   2:14.46
      2:42.51   3:16.74   3:42.44   4:10.85
 23 Foothills Swim T-CO  ''A''      4:08.76    4:12.15 SEC    
     1) Notarianni, Joseph G 18       2) Garnier, Jeff B 18           
     3) Notarianni, Daniel J 16       4) Carter, Bryce L 18           
        30.39   1:02.88   1:35.58   2:14.61
      2:44.03   3:18.69   3:44.01   4:12.15
 24 Sun-shine Aquati-HI  ''A''      4:13.66    4:13.57 SEC    
     1) Mori, Kenji M 15              2) Lee, Albert M 14             
     3) Woo, Zachary Y 16             4) Dawson, Trenton J 16         
        31.30   1:05.14   1:38.32   2:17.15
      2:44.67   3:17.21   3:44.05   4:13.57
 25 RallySport Aquat-CO  ''B''      4:09.12    4:13.89 SEC    
     1) Lis, Tyler Q 15               2) Isobe, Rei 17                
     3) Lis, Chase Y 17               4) Bollinger, Andrew J 19       
        31.66   1:05.41   1:38.35   2:16.55
      2:45.03   3:18.66   3:44.75   4:13.89
 26 Mesa Aquatics Cl-AZ  ''A''      4:08.83    4:14.93 SEC    
     1) Dowd, John A 19               2) Maddy, Seth C 18             
     3) McDonnell, Ross V 16          4) Hendryx, Abraham P 18        
        31.80   1:05.52   1:39.81   2:17.71
      2:45.60   3:18.52   3:45.23   4:14.93
 27 Bearcat Swim Clu-OR  ''A''      4:22.05    4:15.33 SEC    
     1) Reedy, Joseph N 17            2) Wicks, Kyle R 19             
     3) Cutting, Noah J 14            4) Zwart, Kevin M 23            
        32.27   1:06.11   1:38.14   2:15.93
      2:44.56   3:17.64   3:45.32   4:15.33
 28 Boise YMCA Swim-SR  ''A''       3:31.58Y   4:17.01 SEC    
     1) Trompke, Alexander S 16       2) Fanter, Kevin S 17           
     3) Schelling, Tanner J 17        4) Nguyen, James F 17           
                1:04.45   1:55.29   2:17.04
                3:18.61   4:17.01          
 29 Longmont Swim Cl-CO  ''A''      4:14.27    4:17.23 SEC    
     1) Nahman, Zachary S 19          2) Dwyer, Connor M 18           
     3) Van Gent, Gunnar S 15         4) Huff, Anthony W 18           
        31.07   1:04.39   1:35.53   2:12.70
      2:42.94   3:19.74   3:46.57   4:17.23
 30 YMCA Westside Si-AZ  ''A''      4:05.49    4:17.33 SEC    
     1) Maloney, Patrick J 16         2) Espinosa, Gabriel F 17       
     3) Fowler, Jonas L 16            4) Webb, Christopher G 18       
        31.49   1:05.07   1:41.26   2:21.96
      2:50.00   3:22.73   4:17.33          
 31 North Jeffco Swi-CO  ''C''      4:20.96   x4:22.18 SEC    
     1) Logan, Blake A 16             2) Foulke, Keegan T 14          
     3) Kusick, Owen P 17             4) Hendricks, Daniel R 15       
        31.90   1:06.29   1:40.74   2:20.85
      2:49.07   3:22.81   3:51.07   4:22.18
 -- Gold Medal Swim-AZ  ''A''       4:03.25        DFS        
     1) Jurek, Mark J 14              2) Pearson, Colton J 17         
     3) Starkweather, Joseph 15       4) Miller, Cole M 17            
 -- Hillsboro Heat S-OR  ''A''      4:02.15        DFS        
     1) McDonald, Connor A 19         2) Gunderson, Will B 20         
     3) Mendez-Beck, Tomas J 20       4) Ringquist, Austin P 19       
 -- Flatiron Athleti-CO  ''A''      4:21.22        SCR        
 -- Sun Devil Aquati-AZ  ''A''      4:03.91        SCR        
 -- Maverick Aquatic-OR  ''A''      4:22.15        SCR