7/26/2012 - 7/26/2012
Gresham, Oregon, United States
Mt. Hood Aquatics 7/26/2012 - 17:25PM
2012 Speedo Western Section LC Championship - 7/24/2012 to 7/28/2012
Sanction #: 12-087 & 12-088
Event 15 Women 200 LC Meter Freestyle
=========================================================================
World: W 1:52.98 7/29/2009 Federica Pellegrini-ITA
American: A 1:54.40 6/25/2012 Allison Schmitt-USA
Section: S 1:59.83 3/2012 Melissa Franklin, STAR-CO
Meet: R 1:59.83 3/9/2012 Melissa J Franklin, Colorado Stars
2:11.74 SEC
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 Lelli, Leticia 18 Gold Medal Swim- 2:04.89 2:01.96 SEC 20
28.76 59.22 (30.46)
1:30.67 (31.45) 2:01.96 (31.29)
2 Simenec, Tori S 19 Bearcat Swim Clu 2:03.72 2:02.85 SEC 17
28.49 59.14 (30.65)
1:30.86 (31.72) 2:02.85 (31.99)
3 Cox, Megan S 18 Scottsdale Aquat 2:04.78 2:04.49 SEC 16
29.19 1:00.43 (31.24)
1:32.19 (31.76) 2:04.49 (32.30)
4 Harding, Samant 18 Wild West Aquati 2:06.48 2:05.41 SEC 15
29.39 1:01.11 (31.72)
1:33.20 (32.09) 2:05.41 (32.21)
5 Cahill, Jennife 21 Una Fst-CO 2:06.99 2:06.27 SEC 14
29.73 1:02.02 (32.29)
1:34.24 (32.22) 2:06.27 (32.03)
6 Toris, Victoria 15 Scottsdale Aquat 2:06.14 2:06.35 SEC 13
28.87 1:00.88 (32.01)
1:34.09 (33.21) 2:06.35 (32.26)
7 Houck, Abigail 17 North Jeffco Swi 2:06.94 2:06.63 SEC 12
29.58 1:01.32 (31.74)
1:34.59 (33.27) 2:06.63 (32.04)
8 Haeger, Kristen 18 North Jeffco Swi 2:07.02 2:10.73 SEC 11
29.79 1:02.62 (32.83)
1:37.05 (34.43) 2:10.73 (33.68)
=== B - Final ===
9 Cefal, Michelle 16 Tualatin Hills S 2:07.35 2:05.83 SEC 9
29.97 1:01.87 (31.90)
1:34.23 (32.36) 2:05.83 (31.60)
10 Moore, Emri D 18 Unattached-IE 2:08.16 2:05.90 SEC 7
29.61 1:01.48 (31.87)
1:33.64 (32.16) 2:05.90 (32.26)
11 Lee, Danielle M 18 Arizona Marlins- 2:07.13 2:06.06 SEC 6
29.61 1:01.13 (31.52)
1:33.45 (32.32) 2:06.06 (32.61)
12 Griffin, Kendra 16 Scottsdale Aquat 2:07.95 2:07.67 SEC 5
29.93 1:01.77 (31.84)
1:34.39 (32.62) 2:07.67 (33.28)
13 Mayo, Emily A 17 Aces Swim Club-C 2:08.41 2:07.71 SEC 4
29.72 1:01.68 (31.96)
1:34.97 (33.29) 2:07.71 (32.74)
14 Cha, Brenda S 16 Lake Oswego Swim 2:08.18 2:07.87 SEC 3
29.74 1:01.98 (32.24)
1:34.79 (32.81) 2:07.87 (33.08)
15 Keany, Celia G 16 Tualatin Hills S 2:08.36 2:08.24 SEC 2
30.26 1:02.92 (32.66)
1:35.97 (33.05) 2:08.24 (32.27)
16 Stoddard, Paula 18 Highlands Ranch- 2:08.02 2:08.52 SEC 1
29.28 1:01.37 (32.09)
1:35.04 (33.67) 2:08.52 (33.48)
=== C - Final ===
17 Millet, Rachel 19 Vandal Aquatics- 2:09.02 2:06.66 SEC
29.65 1:01.93 (32.28)
1:34.16 (32.23) 2:06.66 (32.50)
18 Whited, Isabel 14 Gold Medal Swim- 2:08.51 2:06.89 SEC
30.16 1:02.04 (31.88)
1:34.98 (32.94) 2:06.89 (31.91)
19 Labozan, Anna S 18 RallySport Aquat 2:08.69 2:07.65 SEC
29.66 1:01.85 (32.19)
1:35.10 (33.25) 2:07.65 (32.55)
20 Bottelberghe, M 16 Portland Aquatic 2:08.79 2:07.75 SEC
29.43 1:01.93 (32.50)
1:35.08 (33.15) 2:07.75 (32.67)
21 Smith, Lacey A 17 RallySport Aquat 2:08.77 2:08.75 SEC
30.24 1:02.27 (32.03)
1:35.42 (33.15) 2:08.75 (33.33)
22 Halverson, Chri 16 Tigard Tualatin- 2:08.83 2:08.90 SEC
29.51 1:02.00 (32.49)
1:35.40 (33.40) 2:08.90 (33.50)
23 Draney, Amelia 16 Unattached-UT 2:09.12 2:09.24 SEC
30.53 1:03.06 (32.53)
1:36.29 (33.23) 2:09.24 (32.95)
24 Brundage, Maia 16 Scottsdale Aquat 2:09.21 2:13.01
30.85 1:04.15 (33.30)
1:39.20 (35.05) 2:13.01 (33.81)
=== D - Final ===
25 Denny, Jordan L 19 Wyoming Aquatics 2:09.39 2:06.55 SEC
29.76 1:02.05 (32.29)
1:35.07 (33.02) 2:06.55 (31.48)
26 Milligan, Kacey 19 Scottsdale Aquat 2:09.60 2:06.65 SEC
30.25 1:02.39 (32.14)
1:34.95 (32.56) 2:06.65 (31.70)
27 Pabst, Hailey A 15 Cottonwood Heigh 2:10.41 2:07.36 SEC
29.98 1:02.58 (32.60)
1:35.49 (32.91) 2:07.36 (31.87)
28 Jenck, Clara S 16 Sun Devil Aquati 2:09.63 2:08.13 SEC
30.29 1:02.42 (32.13)
1:35.39 (32.97) 2:08.13 (32.74)
29 Totura, Tia K 21 DU Hilltoppers-C 2:10.25 2:09.06 SEC
30.20 1:02.72 (32.52)
1:35.63 (32.91) 2:09.06 (33.43)
30 Novotny, Lotta 16 Tualatin Hills S 2:10.51 2:09.13 SEC
29.62 1:02.10 (32.48)
1:35.63 (33.53) 2:09.13 (33.50)
31 Rumrill, Macken 15 Bearcat Swim Clu 2:09.93 2:09.28 SEC
29.83 1:02.39 (32.56)
1:35.86 (33.47) 2:09.28 (33.42)
32 Metzger-Seymour 16 North Jeffco Swi 2:10.41 2:09.90 SEC
29.85 1:02.26 (32.41)
1:36.04 (33.78) 2:09.90 (33.86)
=== Preliminaries ===
19 Myers, Madeline 15 North Jeffco Swi 2:08.71
1:02.53 2:08.71 (1:06.18)
29 Grier, Megan A 17 DU Hilltoppers-C 2:09.64
1:03.15 2:09.64 (1:06.49)
35 Rooker, Prudenc 16 Tualatin Hills S 2:10.54
1:03.01 2:10.54 (1:07.53)
36 St. John, Gilli 14 Lobo Aquatic Clu 2:10.63
1:02.10 2:10.63 (1:08.53)
37 Wuoti, Kelsey G 17 Tucson Ford Deal 2:10.67
1:04.32 2:10.67 (1:06.35)
38 Kowalski, Cecel 15 Sun Devil Aquati 2:10.79
1:02.62 2:10.79 (1:08.17)
39 Nash, Sara R 17 Boulder Swimming 2:10.82
1:01.58 2:10.82 (1:09.24)
40 Atkins, Lauren 16 Lobo Aquatic Clu 2:10.86
1:03.59 2:10.86 (1:07.27)
41 Wang, Jocelyn 14 Gold Medal Swim- 2:10.96
1:04.44 2:10.96 (1:06.52)
42 Venlos, Megan L 20 Vandal Aquatics- 2:11.02
1:02.87 2:11.02 (1:08.15)
43 Wilson, Caitlyn 13 Tigard Tualatin- 2:11.03
1:02.94 2:11.03 (1:08.09)
44 Daswick, Alexis 18 Phoenix Swim Clu 2:11.06
1:02.45 2:11.06 (1:08.61)
45 Getzen, Samanth 16 Scottsdale Aquat 2:11.13
1:04.73 2:11.13 (1:06.40)
46 Dickson, Brenna 16 YMCA Westside Si 2:11.29
1:04.39 2:11.29 (1:06.90)
47 Hubert, Rachel 17 Una Cat-UT 2:11.32
1:05.05 2:11.32 (1:06.27)
48 Bush, Julia L 15 Tigard Tualatin- 2:11.44
1:03.58 2:11.44 (1:07.86)
49 Liang, Peggy C 19 Columbia River S 2:11.50
1:03.61 2:11.50 (1:07.89)
50 Diamond, Bona E 16 Tucson Ford Deal 2:11.56
1:03.98 2:11.56 (1:07.58)
51 Finnesand, Nico 20 Wyoming Aquatics 2:11.57
1:03.83 2:11.57 (1:07.74)
51 Bender, Alisha 17 Gold Medal Swim- 2:11.57
1:03.77 2:11.57 (1:07.80)
53 Ward, Natalie C 13 Tucson Ford Deal 2:11.58
1:03.82 2:11.58 (1:07.76)
54 Ariza-Balter, M 17 Aces Swim Club-C 2:11.63
1:03.53 2:11.63 (1:08.10)
55 Stevens, Carley 17 Arizona Marlins- 2:11.66
1:04.63 2:11.66 (1:07.03)
56 Burkhardt, Marg 17 DU Hilltoppers-C 2:11.69
1:03.51 2:11.69 (1:08.18)
57 Weinman, Nicole 17 Tri-city Channel 2:11.70
1:03.68 2:11.70 (1:08.02)
58 Gough, Emily N 15 Yuma Heat-AZ 2:11.79
1:04.35 2:11.79 (1:07.44)
59 Fujimura, Aya 21 Corvallis Aquati 2:11.83
1:03.92 2:11.83 (1:07.91)
60 Beetcher, Britt 13 Boulder Swimming 2:11.92
1:03.75 2:11.92 (1:08.17)
61 Arnold, Allison 17 Mission Aurora C 2:11.99
1:03.37 2:11.99 (1:08.62)
62 Gerbrandt, Lew 18 Missoula Aquatic 2:12.05
1:03.74 2:12.05 (1:08.31)
63 Bender, Kiley P 16 YMCA Westside Si 2:12.17
1:03.94 2:12.17 (1:08.23)
64 Moynihan, Ella 15 Aces Swim Club-C 2:12.25
1:03.20 2:12.25 (1:09.05)
65 Sanders, Julia- 17 Columbia River S 2:12.28
1:04.79 2:12.28 (1:07.49)
66 Palomino, Kathr 17 Gold Medal Swim- 2:12.38
1:02.94 2:12.38 (1:09.44)
67 Wickesberg, Tyl 15 Charger Aquatics 2:12.54
1:03.96 2:12.54 (1:08.58)
68 Hengemuhle, Sio 19 RallySport Aquat 2:12.71
1:02.63 2:12.71 (1:10.08)
69 Gassen, Kaylee 14 DU Hilltoppers-C 2:12.74
1:04.71 2:12.74 (1:08.03)
70 Bruneel, Nicole 17 Boise YMCA Swim- 2:12.76
1:03.50 2:12.76 (1:09.26)
71 Tsuha, Beth M 16 Hilo Aquatic Clu 2:12.81
1:03.41 2:12.81 (1:09.40)
71 Johnson, Hailey 17 Gold Medal Swim- 2:12.81
1:04.63 2:12.81 (1:08.18)
73 Luker, Razilee 17 Tucson Ford Deal 2:12.92
1:02.77 2:12.92 (1:10.15)
74 Mikulski, Aliya 19 Wyoming Aquatics 2:12.93
1:04.27 2:12.93 (1:08.66)
75 Cheng, Emily 15 Tualatin Hills S 2:12.94
1:04.21 2:12.94 (1:08.73)
76 Gonzales, Laura 18 Phoenix Swim Clu 2:13.06
1:04.45 2:13.06 (1:08.61)
77 Walker, Hayden 17 Scottsdale Aquat 2:13.11
1:06.25 2:13.11 (1:06.86)
78 Davis, Lucia L 13 Sweet Home Swim- 2:13.15
1:04.55 2:13.15 (1:08.60)
79 Sapienza, Brean 16 Superior Stingra 2:13.19
1:03.20 2:13.19 (1:09.99)
80 Wicks, Samantha 18 Northern Lights- 2:13.28
1:03.95 2:13.28 (1:09.33)
81 Fazio, Samantha 15 Scottsdale Aquat 2:13.58
1:04.79 2:13.58 (1:08.79)
82 Scoresby, Saman 16 Hilltop Aquatic- 2:13.76
1:04.59 2:13.76 (1:09.17)
83 Shaver, Heather 18 RallySport Aquat 2:13.87
1:04.30 2:13.87 (1:09.57)
83 Hinton, Mary C 16 Aces Swim Club-C 2:13.87
1:04.92 2:13.87 (1:08.95)
85 Box, Julia A 15 Boulder Swimming 2:13.92
1:04.80 2:13.92 (1:09.12)
86 Boyce, Nicole M 19 Wyoming Aquatics 2:13.93
1:04.29 2:13.93 (1:09.64)
87 Donohue, Ida B 15 Portland Aquatic 2:13.98
1:04.66 2:13.98 (1:09.32)
88 Peterson, Kathe 13 Boulder Swimming 2:14.00
1:05.18 2:14.00 (1:08.82)
89 Arciello, Madel 20 Missoula Aquatic 2:14.38
1:04.07 2:14.38 (1:10.31)
90 Iverson, Jordan 20 Gold Medal Swim- 2:15.65
1:05.66 2:15.65 (1:09.99)
91 Clarke, Kyrene 20 Colorado Springs 2:16.68
1:05.66 2:16.68 (1:11.02)
92 Magnuson, Kjirs 19 Coeur D''Alene Ar 2:16.77
1:05.93 2:16.77 (1:10.84)
93 Overton, Nikki 18 Mount Hood Aquat 2:16.81
1:05.47 2:16.81 (1:11.34)
-- Collura, Taryn 18 Phoenix Swim Clu DFS
Event 16 Men 200 LC Meter Freestyle
=========================================================================
World: W 1:42.00 7/28/2009 Paul Biedermann-GER
American: A 1:42.96 8/12/2008 Michael Phelps-USA
Section: S 1:50.26 3/2004 Ryk Neethling, UA-AZ
Meet: R 1:50.26 3/1/2004 Ryk Neethling, THSC-OR
2:02.11 SEC
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 Storie, Logan W 23 Corvallis Aquati 1:54.59 1:52.31 SEC 20
26.46 55.08 (28.62)
1:24.01 (28.93) 1:52.31 (28.30)
2 Kalms, Adam M 19 Wyoming Aquatics 1:54.46 1:52.43 SEC 17
26.55 55.04 (28.49)
1:24.07 (29.03) 1:52.43 (28.36)
3 Markham, Jared 19 Una Aces-CO 1:55.39 1:53.40 SEC 16
26.52 55.40 (28.88)
1:24.61 (29.21) 1:53.40 (28.79)
4 Palma, Jorge A 21 DU Hilltoppers-C 1:53.85 1:53.44 SEC 15
27.09 55.97 (28.88)
1:24.47 (28.50) 1:53.44 (28.97)
5 Griffel, Ethan 20 Wyoming Aquatics 1:55.27 1:54.16 SEC 14
27.02 55.90 (28.88)
1:24.89 (28.99) 1:54.16 (29.27)
6 Ringquist, Aust 19 Hillsboro Heat S 1:55.55 1:54.36 SEC 13
26.95 56.32 (29.37)
1:25.95 (29.63) 1:54.36 (28.41)
7 Kybartas, Tyler 22 Wyoming Aquatics 1:55.55 1:55.15 SEC 12
27.35 56.42 (29.07)
1:25.64 (29.22) 1:55.15 (29.51)
8 Wallace, Martin 17 North Jeffco Swi 1:55.39 1:55.51 SEC 11
27.20 56.36 (29.16)
1:25.67 (29.31) 1:55.51 (29.84)
=== B - Final ===
9 Garnier, Jeff B 18 Foothills Swim T 1:56.28 1:53.65 SEC 9
26.50 55.32 (28.82)
1:24.61 (29.29) 1:53.65 (29.04)
10 Pickard, Christ 20 Arizona Marlins- 1:55.76 1:53.86 SEC 7
26.22 55.20 (28.98)
1:24.57 (29.37) 1:53.86 (29.29)
11 Stitt, Cameron 17 Tualatin Hills S 1:55.63 1:55.35 SEC 6
27.27 56.48 (29.21)
1:26.35 (29.87) 1:55.35 (29.00)
12 Griffin, Carter 17 DU Hilltoppers-C 1:55.67 1:55.94 SEC 5
27.12 56.63 (29.51)
1:26.49 (29.86) 1:55.94 (29.45)
13 O''Leary, Ryan P 19 Wyoming Aquatics 1:56.65 1:56.15 SEC 4
26.78 55.97 (29.19)
1:25.73 (29.76) 1:56.15 (30.42)
14 Zoldos, Michael 22 Phoenix Swim Clu 1:56.22 1:56.17 SEC 3
27.04 56.41 (29.37)
1:26.63 (30.22) 1:56.17 (29.54)
15 Heymann, Andrew 19 Unattached-OR 1:55.71 1:56.18 SEC 2
26.71 55.88 (29.17)
1:26.13 (30.25) 1:56.18 (30.05)
16 Torres, Andrew 18 North Jeffco Swi 1:56.63 1:56.96 SEC 1
27.30 56.50 (29.20)
1:26.65 (30.15) 1:56.96 (30.31)
=== C - Final ===
17 Zoucha, Jonatha 16 Tualatin Hills S 1:56.80 1:55.56 SEC
28.21 57.48 (29.27)
1:26.74 (29.26) 1:55.56 (28.82)
18 Bates, Samuel A 23 Una Cat-UT 1:57.12 1:56.29 SEC
27.01 56.89 (29.88)
1:27.31 (30.42) 1:56.29 (28.98)
19 McDonnell, Ross 16 Mesa Aquatics Cl 1:57.84 1:56.80 SEC
26.87 56.41 (29.54)
1:26.54 (30.13) 1:56.80 (30.26)
20 Feely, John R 18 Lobo Aquatic Clu 1:57.76 1:56.87 SEC
27.84 57.81 (29.97)
1:27.51 (29.70) 1:56.87 (29.36)
21 Fitch, Joseph B 17 Sun Devil Aquati 1:57.14 1:57.25 SEC
27.88 57.55 (29.67)
1:27.63 (30.08) 1:57.25 (29.62)
22 Holston, Benjam 19 DU Hilltoppers-C 1:57.85 1:57.31 SEC
28.05 57.94 (29.89)
1:28.03 (30.09) 1:57.31 (29.28)
23 Pettyes, Adam D 20 DU Hilltoppers-C 1:57.78 1:57.74 SEC
27.38 57.66 (30.28)
1:28.25 (30.59) 1:57.74 (29.49)
24 Miner, Robert D 20 Wasatch Front Fi 1:57.66 2:05.97
28.25 1:00.23 (31.98)
1:32.87 (32.64) 2:05.97 (33.10)
=== D - Final ===
25 Kotson, Peter A 16 Helena Lions Swi 1:58.00 1:57.33 SEC
27.87 57.77 (29.90)
1:27.36 (29.59) 1:57.33 (29.97)
26 Anderson, Conno 15 Utah Valley Aqua 1:57.87 1:57.47 SEC
27.63 57.11 (29.48)
1:27.81 (30.70) 1:57.47 (29.66)
27 Godfrey, Trent 17 Phoenix Swim Clu 1:58.00 1:57.55 SEC
27.43 57.63 (30.20)
1:27.71 (30.08) 1:57.55 (29.84)
28 Greene, Parker 16 Scottsdale Aquat 1:58.83 1:57.65 SEC
27.88 57.83 (29.95)
1:28.45 (30.62) 1:57.65 (29.20)
29 Fraser, David P 18 Highlands Ranch- 1:58.37 1:57.96 SEC
27.30 57.11 (29.81)
1:27.59 (30.48) 1:57.96 (30.37)
30 Febres, Edgar E 17 Gold Medal Swim- 1:58.80 1:58.57 SEC
27.93 58.09 (30.16)
1:28.25 (30.16) 1:58.57 (30.32)
31 Phillips, Maxwe 17 North Jeffco Swi 1:57.98 1:58.74 SEC
27.28 56.79 (29.51)
1:27.93 (31.14) 1:58.74 (30.81)
32 Elford, Wesley 19 Scottsdale Aquat 1:58.28 1:58.82 SEC
27.48 57.58 (30.10)
1:28.21 (30.63) 1:58.82 (30.61)
=== Preliminaries ===
12 Webb, Christoph 18 YMCA Westside Si 1:55.72
56.02 1:55.72 (59.70)
21 Mackenzie, Doug 21 DU Hilltoppers-C 1:57.42
56.17 1:57.42 (1:01.25)
33 Mendez-Beck, To 20 Hillsboro Heat S 1:58.46
58.37 1:58.46 (1:00.09)
34 May, Eric A 19 North Jeffco Swi 1:58.53
57.23 1:58.53 (1:01.30)
37 Milberg, Kyle W 20 DU Hilltoppers-C 1:58.99
58.52 1:58.99 (1:00.47)
38 De Venecia, Kon 16 DU Hilltoppers-C 1:59.01
39 Ewoldt, Kyle L 16 Sun Devil Aquati 1:59.02
58.12 1:59.02 (1:00.90)
40 Notarianni, Jos 18 Foothills Swim T 1:59.11
56.35 1:59.11 (1:02.76)
41 Fischer, Eric D 20 RallySport Aquat 1:59.12
57.68 1:59.12 (1:01.44)
42 Jenner, Jack M 17 Castle Rock Swim 1:59.15
58.19 1:59.15 (1:00.96)
43 Schultz, Alexan 17 Gold Medal Swim- 1:59.18
58.62 1:59.18 (1:00.56)
44 Kampschroer, Ke 18 Unattached-MT 1:59.24
58.27 1:59.24 (1:00.97)
45 Worsley, Coleto 21 DU Hilltoppers-C 1:59.26
57.15 1:59.26 (1:02.11)
46 Bramhall, Natha 17 Hilltop Aquatic- 1:59.29
58.52 1:59.29 (1:00.77)
47 Cashion, Kennet 15 Tucson Ford Deal 1:59.41
57.80 1:59.41 (1:01.61)
47 Sorensen, James 16 Wasatch Front Fi 1:59.41
57.83 1:59.41 (1:01.58)
49 Bonus, Andrew L 21 DU Hilltoppers-C 1:59.78
57.71 1:59.78 (1:02.07)
50 Watts, William 17 Cache Valley Mar 1:59.84
58.56 1:59.84 (1:01.28)
51 Barocio, Brando 17 Mission Aurora C 1:59.90
58.42 1:59.90 (1:01.48)
52 Parker, Andrew 18 Highlands Ranch- 2:00.02
57.49 2:00.02 (1:02.53)
53 Dahle, Jordan R 17 Cottonwood Heigh 2:00.15
57.99 2:00.15 (1:02.16)
54 Iwanicki, Nicho 21 DU Hilltoppers-C 2:00.16
57.47 2:00.16 (1:02.69)
55 Hunnicutt, Carl 16 Willamalane Swim 2:00.17
58.33 2:00.17 (1:01.84)
56 Klein, Curtis T 17 Una Tdps-OR 2:00.21
58.46 2:00.21 (1:01.75)
57 Beach, JP P 16 Castle Rock Swim 2:00.33
58.26 2:00.33 (1:02.07)
58 Justice, Robert 35 Gold Medal Swim- 2:00.42
59.30 2:00.42 (1:01.12)
59 Belton, Jordon 18 Tucson Ford Deal 2:00.47
57.67 2:00.47 (1:02.80)
60 Beesley, Forres 17 Estes Park Swimm 2:00.79
58.97 2:00.79 (1:01.82)
61 Huff, Anthony W 18 Longmont Swim Cl 2:00.87
57.96 2:00.87 (1:02.91)
62 Trompke, Alexan 16 Boise YMCA Swim- 2:00.92
58.64 2:00.92 (1:02.28)
63 Lovell, Ben P 18 Coeur D''Alene Ar 2:01.05
56.21 2:01.05 (1:04.84)
64 Powell, Joseph 19 Aces Swim Club-C 2:01.22
57.73 2:01.22 (1:03.49)
65 Woon, Ian J 19 Aces Swim Club-C 2:01.26
57.94 2:01.26 (1:03.32)
65 McMahon, Christ 16 Aces Swim Club-C 2:01.26
58.73 2:01.26 (1:02.53)
67 Risley, Brandon 18 Portland Aquatic 2:01.34
58.40 2:01.34 (1:02.94)
68 Carter, Bryce L 18 Foothills Swim T 2:01.47
57.81 2:01.47 (1:03.66)
69 Maddy, Seth C 18 Mesa Aquatics Cl 2:01.53
59.08 2:01.53 (1:02.45)
70 Turner, Daryl D 17 Aces Swim Club-C 2:01.60
56.45 2:01.60 (1:05.15)
71 Longhurst, Geof 17 RallySport Aquat 2:01.62
58.48 2:01.62 (1:03.14)
72 Steinhauff, Dou 18 Current Swimming 2:01.71
58.60 2:01.71 (1:03.11)
73 Osborn, JJ 16 Phoenix Swim Clu 2:01.91
57.13 2:01.91 (1:04.78)
74 Fowler, Jonas L 16 YMCA Westside Si 2:02.07
59.35 2:02.07 (1:02.72)
75 Loftus, Patrick 18 Coeur D''Alene Ar 2:02.15
76 Cook, Matthew O 17 La Grande Swim C 2:02.16
58.61 2:02.16 (1:03.55)
77 Dowd, John A 19 Mesa Aquatics Cl 2:02.18
58.75 2:02.18 (1:03.43)
78 Graber, Joshua 17 Foothills Swim T 2:02.20
59.14 2:02.20 (1:03.06)
79 Fellows, Kennet 17 Una Cat-UT 2:02.24
58.78 2:02.24 (1:03.46)
80 Thompson, Hunte 19 Scottsdale Aquat 2:02.36
59.25 2:02.36 (1:03.11)
81 Corrigan, Conno 17 RallySport Aquat 2:02.38
59.78 2:02.38 (1:02.60)
82 Bergstrom, Scot 17 Hood River Swim- 2:02.40
59.03 2:02.40 (1:03.37)
83 Davis, Jacob R 17 North Jeffco Swi 2:02.46
59.16 2:02.46 (1:03.30)
84 Grubb, Ben M 15 Vancouver Swim C 2:02.51
59.31 2:02.51 (1:03.20)
85 Anderson, Bowen 15 Unattached-IE 2:02.72
59.10 2:02.72 (1:03.62)
86 Thomas, Londen 17 Sun Devil Aquati 2:03.01
57.91 2:03.01 (1:05.10)
87 Kusick, Owen P 17 North Jeffco Swi 2:03.08
59.07 2:03.08 (1:04.01)
88 Suter, Zach P 17 Colorado Stars-C 2:04.05
1:04.10 2:04.05 (59.95)
89 Bursch, Hudson 15 Unattached-IE 2:04.12
59.12 2:04.12 (1:05.00)
90 Ross, Walter E 18 Phoenix Swim Clu 2:04.16
1:00.10 2:04.16 (1:04.06)
91 Buchalski, Benj 16 Tualatin Hills S 2:04.95
59.72 2:04.95 (1:05.23)
92 Walton, Alexand 16 Flatiron Athleti 2:04.98
59.56 2:04.98 (1:05.42)
93 Wolfe, Gunnar E 18 Phoenix Swim Clu 2:05.02
58.61 2:05.02 (1:06.41)
94 Weibel, Drew E 18 RallySport Aquat 2:05.18
58.92 2:05.18 (1:06.26)
95 Ortega, Andrew 16 Maverick Aquatic 2:06.71
59.74 2:06.71 (1:06.97)
-- Furnary, Trista 14 Multnomah Athlet DFS
-- Williams, Lukas 17 Arizona Marlins- DFS
-- Mackintosh, Cal 19 Columbia River S
Event 17 Women 400 LC Meter IM
=========================================================================
World: W 4:29.45 8/10/2008 Stephanie Rice-AUS
American: A 4:31.12 6/29/2008 Katie Hoff-USA
Section: S 4:41.51 3/2008 Caitlin Leverenz, EDAC-AZ
Meet: R 4:48.01 3/9/2012 Kimberly M Williams, Bellevue Club Sw
5:18.84 SEC
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 Myers, Madeline 15 North Jeffco Swi 4:59.20 4:56.18 SEC 20
31.82 1:07.82 (36.00)
1:47.45 (39.63) 2:25.67 (38.22)
3:06.71 (41.04) 3:48.11 (41.40)
4:22.65 (34.54) 4:56.18 (33.53)
2 Nero, Bailey M 15 Fort Collins Are 5:04.12 4:58.27 SEC 17
30.77 1:05.32 (34.55)
1:43.98 (38.66) 2:20.91 (36.93)
3:05.08 (44.17) 3:49.02 (43.94)
4:24.20 (35.18) 4:58.27 (34.07)
3 Jurries, Briana 17 Gold Medal Swim- 5:04.85 4:59.63 SEC 16
31.27 1:06.66 (35.39)
1:48.37 (41.71) 2:28.65 (40.28)
3:10.57 (41.92) 3:52.34 (41.77)
4:27.40 (35.06) 4:59.63 (32.23)
4 Badaracco, Jess 21 Wyoming Aquatics 5:01.79 4:59.88 SEC 15
31.87 1:07.84 (35.97)
1:48.37 (40.53) 2:27.91 (39.54)
3:10.99 (43.08) 3:53.45 (42.46)
4:28.26 (34.81) 4:59.88 (31.62)
5 Bursch, Addisyn 17 Unattached-IE 5:02.98 4:59.89 SEC 14
31.12 1:06.75 (35.63)
1:46.59 (39.84) 2:24.97 (38.38)
3:08.55 (43.58) 3:52.33 (43.78)
4:27.35 (35.02) 4:59.89 (32.54)
6 Cox, Megan S 18 Scottsdale Aquat 5:02.76 5:05.53 SEC 13
31.34 1:07.14 (35.80)
1:46.16 (39.02) 2:24.60 (38.44)
3:09.97 (45.37) 3:55.48 (45.51)
4:30.61 (35.13) 5:05.53 (34.92)
-- Abruzzo, Lauren 17 DU Hilltoppers-C 5:04.78 DQ
32.80 1:09.56 (36.76)
1:50.45 (40.89) 2:29.73 (39.28)
3:13.26 (43.53) 3:56.94 (43.68)
4:31.82 (34.88) DQ (33.87)
-- Suppan, Alexand 21 DU Hilltoppers-C 4:58.95 DQ
30.85 1:06.66 (35.81)
1:45.35 (38.69) 2:22.78 (37.43)
3:06.87 (44.09) 3:50.45 (43.58)
4:24.66 (34.21) DQ (32.33)
=== B - Final ===
9 Richey, Amanda 16 Boulder Swimming 5:08.65 5:01.81 SEC 9
32.96 1:11.61 (38.65)
1:48.43 (36.82) 2:24.98 (36.55)
3:09.49 (44.51) 3:54.93 (45.44)
4:29.00 (34.07) 5:01.81 (32.81)
10 Phillips, Zoe Z 14 SYAC-UT 5:06.51 5:03.22 SEC 7
32.27 1:09.57 (37.30)
1:47.65 (38.08) 2:25.16 (37.51)
3:10.45 (45.29) 3:55.49 (45.04)
4:30.11 (34.62) 5:03.22 (33.11)
11 Kleppelid, Kait 17 Helena Lions Swi 5:05.78 5:03.94 SEC 6
32.48 1:09.69 (37.21)
1:50.52 (40.83) 2:31.12 (40.60)
3:13.29 (42.17) 3:55.63 (42.34)
4:30.99 (35.36) 5:03.94 (32.95)
12 Ariza-Balter, M 17 Aces Swim Club-C 5:09.65 5:06.07 SEC 5
32.02 1:09.85 (37.83)
1:49.09 (39.24) 2:27.62 (38.53)
3:12.51 (44.89) 3:57.52 (45.01)
4:32.63 (35.11) 5:06.07 (33.44)
13 Milberg, Kirste 21 DU Hilltoppers-C 5:10.65 5:06.36 SEC 4
31.64 1:07.08 (35.44)
1:46.37 (39.29) 2:24.26 (37.89)
3:10.37 (46.11) 3:56.76 (46.39)
4:32.67 (35.91) 5:06.36 (33.69)
14 Takach, Sarah A 15 Scottsdale Aquat 5:06.58 5:06.93 SEC 3
32.50 1:09.27 (36.77)
1:49.53 (40.26) 2:27.78 (38.25)
3:13.21 (45.43) 3:57.31 (44.10)
4:33.16 (35.85) 5:06.93 (33.77)
15 Cassou, Nicole 17 DU Hilltoppers-C 5:09.74 5:09.48 SEC 2
32.96 1:10.72 (37.76)
1:53.79 (43.07) 2:35.47 (41.68)
3:18.30 (42.83) 4:00.83 (42.53)
4:35.83 (35.00) 5:09.48 (33.65)
16 Naze, Katie N 20 DU Hilltoppers-C 5:10.24 5:16.94 SEC 1
31.88 1:09.03 (37.15)
1:49.93 (40.90) 2:29.74 (39.81)
3:17.19 (47.45) 4:04.36 (47.17)
4:41.26 (36.90) 5:16.94 (35.68)
=== C - Final ===
17 Heaney, Rachel 20 Boise YMCA Swim- 5:11.66 5:07.02 SEC
31.00 1:05.76 (34.76)
1:46.08 (40.32) 2:25.54 (39.46)
3:11.07 (45.53) 3:57.28 (46.21)
4:32.98 (35.70) 5:07.02 (34.04)
18 Schweitzer, Kar 19 DU Hilltoppers-C 5:12.53 5:08.14 SEC
32.33 1:09.17 (36.84)
1:50.14 (40.97) 2:29.98 (39.84)
3:13.28 (43.30) 3:56.63 (43.35)
4:33.09 (36.46) 5:08.14 (35.05)
19 Rowland, Jane E 16 Mission Aurora C 5:11.05 5:08.42 SEC
32.56 1:09.75 (37.19)
1:52.06 (42.31) 2:32.38 (40.32)
3:15.91 (43.53) 3:58.53 (42.62)
4:34.11 (35.58) 5:08.42 (34.31)
20 Pino, Cassaundr 15 Lobo Aquatic Clu 5:13.83 5:09.78 SEC
31.66 1:08.55 (36.89)
1:48.51 (39.96) 2:26.97 (38.46)
3:13.88 (46.91) 4:01.22 (47.34)
4:37.10 (35.88) 5:09.78 (32.68)
21 Stevens, Carley 17 Arizona Marlins- 5:13.42 5:10.13 SEC
32.13 1:09.03 (36.90)
1:51.79 (42.76) 2:32.32 (40.53)
3:16.85 (44.53) 4:02.62 (45.77)
4:37.29 (34.67) 5:10.13 (32.84)
22 Gontrum, Eva Q 14 SYAC-UT 5:11.64 5:10.45 SEC
34.15 1:11.94 (37.79)
1:51.46 (39.52) 2:29.22 (37.76)
3:16.45 (47.23) 4:03.01 (46.56)
4:37.40 (34.39) 5:10.45 (33.05)
23 Bruneel, Nicole 17 Boise YMCA Swim- 5:13.53 5:11.24 SEC
32.96 1:10.66 (37.70)
1:51.57 (40.91) 2:30.78 (39.21)
3:15.85 (45.07) 4:01.32 (45.47)
4:36.83 (35.51) 5:11.24 (34.41)
24 Martin, Claire 14 Mission Aurora C 5:14.11 5:14.61 SEC
33.32 1:11.37 (38.05)
1:52.72 (41.35) 2:32.60 (39.88)
3:17.83 (45.23) 4:03.46 (45.63)
4:40.02 (36.56) 5:14.61 (34.59)
=== D - Final ===
25 Reetz, Miranda 17 DU Hilltoppers-C 5:15.08 5:08.61 SEC
32.99 1:13.18 (40.19)
1:54.68 (41.50)
2:25.41 ( ) 4:00.75 (1:35.34)
4:36.16 (35.41) 5:08.61 (32.45)
26 Moynihan, Ella 15 Aces Swim Club-C 5:14.72 5:08.84 SEC
32.08 1:08.47 (36.39)
1:49.10 (40.63) 2:27.58 (38.48)
3:13.15 (45.57) 3:59.09 (45.94)
4:34.63 (35.54) 5:08.84 (34.21)
27 Holman, Hannah 15 Phoenix Swim Clu 5:14.72 5:09.21 SEC
31.85 1:09.17 (37.32)
1:50.90 (41.73) 2:32.08 (41.18)
3:15.05 (42.97) 3:59.50 (44.45)
4:35.08 (35.58) 5:09.21 (34.13)
28 Bottelberghe, J 19 Portland Aquatic 5:16.05 5:09.80 SEC
31.02 1:07.21 (36.19)
1:46.11 (38.90) 2:25.06 (38.95)
3:11.54 (46.48) 3:58.81 (47.27)
4:34.97 (36.16) 5:09.80 (34.83)
29 Best, Jaclyn P 20 Boulder Swimming 5:14.45 5:10.63 SEC
33.84 1:12.09 (38.25)
1:51.81 (39.72) 2:30.24 (38.43)
3:15.74 (45.50) 4:00.93 (45.19)
4:36.65 (35.72) 5:10.63 (33.98)
30 Dow, Emma K 18 Bearcat Swim Clu 5:14.79 5:13.15 SEC
31.63 1:09.49 (37.86)
1:52.17 (42.68) 2:33.11 (40.94)
3:17.48 (44.37) 4:02.39 (44.91)
4:37.93 (35.54) 5:13.15 (35.22)
31 Whittenburg, Ja 16 DU Hilltoppers-C 5:16.79 5:14.31 SEC
32.69 1:11.18 (38.49)
1:52.20 (41.02) 2:31.65 (39.45)
3:17.23 (45.58) 4:03.47 (46.24)
4:40.04 (36.57) 5:14.31 (34.27)
32 Papke, Victoria 17 North Jeffco Swi 5:14.46 5:14.44 SEC
32.02 1:09.57 (37.55)
1:50.86 (41.29) 2:30.68 (39.82)
3:16.22 (45.54) 4:01.91 (45.69)
4:38.73 (36.82) 5:14.44 (35.71)
=== Preliminaries ===
25 Haeger, Kristen 18 North Jeffco Swi 5:14.44
1:10.80 2:31.60 (1:20.80)
4:05.11 (1:33.51) 5:14.44 (1:09.33)
32 Burkhardt, Marg 17 DU Hilltoppers-C 5:15.15
1:08.39 2:30.07 (1:21.68)
4:02.67 (1:32.60) 5:15.15 (1:12.48)
34 Houck, Abigail 17 North Jeffco Swi 5:16.30
1:10.87 2:31.20 (1:20.33)
4:06.52 (1:35.32) 5:16.30 (1:09.78)
35 Metzsch, Sara K 14 Una Thsc-OR 5:16.72
1:10.66 2:30.74 (1:20.08)
4:07.85 (1:37.11) 5:16.72 (1:08.87)
37 Jenck, Clara S 16 Sun Devil Aquati 5:17.26
1:15.01 2:32.59 (1:17.58)
4:07.19 (1:34.60) 5:17.26 (1:10.07)
38 Stepp, Morgan A 17 Castle Rock Swim 5:17.38
1:10.20 2:32.49 (1:22.29)
4:04.90 (1:32.41) 5:17.38 (1:12.48)
39 Bender, Kiley P 16 YMCA Westside Si 5:17.44
40 Moore, Lillian 16 Wasatch Front Fi 5:18.83
1:09.18 2:30.70 (1:21.52)
4:05.22 (1:34.52) 5:18.83 (1:13.61)
41 Freeman, Sandra 13 Boulder Swimming 5:20.40
1:11.61 2:29.39 (1:17.78)
4:07.22 (1:37.83) 5:20.40 (1:13.18)
42 Salanitro, Gian 16 Highlands Ranch- 5:21.87
2:35.17 ( )
5:21.87 (2:46.70)
43 Atencio, Macken 15 North Jeffco Swi 5:21.94
1:13.50 2:36.79 (1:23.29)
4:06.18 (1:29.39) 5:21.94 (1:15.76)
44 Friesen, Lena M 17 Sun Valley 5 B - 5:22.44
1:12.92 2:38.13 (1:25.21)
4:09.44 (1:31.31) 5:22.44 (1:13.00)
45 Eyolfson, Madel 17 Boise YMCA Swim- 5:23.04
1:15.21 2:43.69 (1:28.48)
4:09.52 (1:25.83) 5:23.04 (1:13.52)
46 Grundman, Sarah 17 Unattached-PN 5:23.36
1:12.23 2:35.17 (1:22.94)
4:10.37 (1:35.20) 5:23.36 (1:12.99)
47 Amr, Amani A 18 Unattached-IE 5:23.81
1:10.53 2:30.97 (1:20.44)
4:08.93 (1:37.96) 5:23.81 (1:14.88)
48 McMullin, Taylo 16 Sun Devil Aquati 5:24.07
1:09.96 2:34.45 (1:24.49)
4:11.08 (1:36.63) 5:24.07 (1:12.99)
49 Shaver, Heather 18 RallySport Aquat 5:26.65
1:14.18 2:40.99 (1:26.81)
4:12.72 (1:31.73) 5:26.65 (1:13.93)
50 Quon, Karilyn A 13 Rio Salado Swim- 5:26.67
1:12.59 2:34.38 (1:21.79)
4:13.00 (1:38.62) 5:26.67 (1:13.67)
51 Herbst, Hannah 15 Swim Neptune-AZ 5:29.99
1:15.01 2:38.03 (1:23.02)
4:16.37 (1:38.34) 5:29.99 (1:13.62)
52 Peterson, Kathe 13 Boulder Swimming 5:31.36
1:23.79 2:42.70 (1:18.91)
4:20.51 (1:37.81) 5:31.36 (1:10.85)
53 Young, Andrea S 17 Columbia River S 5:31.70
1:12.48 2:39.62 (1:27.14)
5:31.70 (2:52.08)
-- Milligan, Kacey 19 Scottsdale Aquat DFS
-- Ehly, Jordan M 16 Una Wild-NM NS
Event 18 Men 400 LC Meter IM
=========================================================================
World: W 4:03.84 8/10/2008 Michael Phelps - USA
American: A 4:03.84 8/10/2008 Michael Phelps-USA
Section: S 4:25.61 7/1992 Jody Braden, BAC-PN
Meet: R 4:25.61 7/1/1992 Jody Braden, BAC-PN
4:57.79 SEC
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 Chevalier, Andr 20 North Jeffco Swi 4:29.57 4:26.31 SEC 20
28.63 1:00.37 (31.74)
1:34.73 (34.36) 2:08.43 (33.70)
2:47.11 (38.68) 3:26.57 (39.46)
3:57.01 (30.44) 4:26.31 (29.30)
2 Brunetti, Daria 19 DU Hilltoppers-C 4:30.35 4:27.34 SEC 17
29.35 1:01.73 (32.38)
1:34.79 (33.06) 2:08.48 (33.69)
2:47.02 (38.54) 3:26.45 (39.43)
3:57.10 (30.65) 4:27.34 (30.24)
3 Tesone, Nolan C 18 North Jeffco Swi 4:32.94 4:28.06 SEC 16
28.73 1:01.51 (32.78)
1:35.66 (34.15) 2:08.35 (32.69)
2:46.97 (38.62) 3:26.21 (39.24)
3:57.41 (31.20) 4:28.06 (30.65)
4 Markham, Jared 19 Una Aces-CO 4:34.51 4:30.78 SEC 15
28.59 1:01.09 (32.50)
1:28.15 (27.06) 2:08.90 (40.75)
2:49.11 (40.21) 3:28.87 (39.76)
4:00.19 (31.32) 4:30.78 (30.59)
5 Hartbarger, Jas 19 Aces Swim Club-C 4:33.37 4:31.50 SEC 14
28.59 1:01.10 (32.51)
1:36.44 (35.34) 2:11.14 (34.70)
2:50.17 (39.03) 3:29.53 (39.36)
4:01.31 (31.78) 4:31.50 (30.19)
6 Zgliczynski, Je 18 Mission Aurora C 4:29.65 4:31.80 SEC 13
27.89 1:00.13 (32.24)
1:35.75 (35.62) 2:10.78 (35.03)
2:49.76 (38.98) 3:28.24 (38.48)
4:00.35 (32.11) 4:31.80 (31.45)
7 Berg, Hayden P 17 North Jeffco Swi 4:36.64 4:37.28 SEC 12
29.34 1:02.01 (32.67)
1:38.75 (36.74) 2:14.45 (35.70)
2:54.42 (39.97) 3:34.93 (40.51)
4:06.83 (31.90) 4:37.28 (30.45)
8 Western, Shawn 18 Wasatch Front Fi 4:37.14 4:41.50 SEC 11
29.38 1:02.79 (33.41)
1:36.91 (34.12) 2:10.41 (33.50)
2:55.17 (44.76) 3:40.05 (44.88)
4:11.27 (31.22) 4:41.50 (30.23)
=== B - Final ===
9 Webb, Christoph 18 YMCA Westside Si 4:39.55 4:29.41 SEC 9
28.13 1:00.33 (32.20)
1:34.35 (34.02) 2:08.37 (34.02)
2:47.15 (38.78) 3:26.99 (39.84)
3:59.38 (32.39) 4:29.41 (30.03)
10 White, Michael 16 Gold Medal Swim- 4:41.81 4:37.07 SEC 7
28.62 1:01.47 (32.85)
1:38.33 (36.86) 2:14.53 (36.20)
3:01.01 (46.48) 3:34.18 (33.17)
4:06.01 (31.83) 4:37.07 (31.06)
11 Hunnicutt, Carl 16 Willamalane Swim 4:41.36 4:37.68 SEC 6
29.54 1:03.10 (33.56)
1:39.07 (35.97) 2:14.60 (35.53)
2:55.13 (40.53) 3:35.47 (40.34)
4:06.96 (31.49) 4:37.68 (30.72)
12 Ewoldt, Kyle L 16 Sun Devil Aquati 4:41.11 4:37.79 SEC 5
28.37 1:01.04 (32.67)
1:36.83 (35.79) 2:12.28 (35.45)
2:53.12 (40.84) 3:34.63 (41.51)
4:06.58 (31.95) 4:37.79 (31.21)
13 Mathews, Reed T 17 Mission Aurora C 4:43.63 4:41.30 SEC 4
27.88 1:00.77 (32.89)
1:38.25 (37.48) 2:14.68 (36.43)
2:57.04 (42.36) 3:38.74 (41.70)
4:11.46 (32.72) 4:41.30 (29.84)
14 Thorne, Nichola 16 Mount Hood Aquat 4:40.57 4:41.56 SEC 3
29.07 1:02.43 (33.36)
1:38.70 (36.27) 2:14.57 (35.87)
2:56.69 (42.12) 3:38.83 (42.14)
4:10.98 (32.15) 4:41.56 (30.58)
15 Geist, Louis G 19 North Jeffco Swi 4:40.16 4:42.25 SEC 2
29.67 1:02.83 (33.16)
1:40.04 (37.21) 2:15.20 (35.16)
2:56.91 (41.71) 3:38.71 (41.80)
4:11.70 (32.99) 4:42.25 (30.55)
16 Kananowicz, Bry 16 Coeur D''Alene Ar 4:43.96 4:42.50 SEC 1
28.19 1:02.12 (33.93)
1:38.27 (36.15) 2:13.39 (35.12)
2:54.88 (41.49) 3:37.92 (43.04)
4:11.13 (33.21) 4:42.50 (31.37)
=== C - Final ===
17 Smith, Timothy 17 DU Hilltoppers-C 4:44.05 4:37.10 SEC
29.94 1:03.93 (33.99)
1:40.23 (36.30) 2:15.43 (35.20)
2:53.81 (38.38) 3:32.33 (38.52)
4:05.22 (32.89) 4:37.10 (31.88)
18 Bley-Male, Max 17 Multnomah Athlet 4:46.17 4:41.60 SEC
29.52 1:03.65 (34.13)
1:39.11 (35.46) 2:13.97 (34.86)
2:56.20 (42.23) 3:37.87 (41.67)
4:10.36 (32.49) 4:41.60 (31.24)
19 Watts, William 17 Cache Valley Mar 4:46.17 4:43.60 SEC
28.89 1:01.94 (33.05)
1:39.56 (37.62) 2:15.36 (35.80)
2:57.57 (42.21) 3:38.98 (41.41)
4:11.89 (32.91) 4:43.60 (31.71)
20 Saya, Jonah F 14 Mission Aurora C 4:46.23 4:43.97 SEC
30.00 1:03.97 (33.97)
1:39.50 (35.53) 2:14.72 (35.22)
2:58.30 (43.58) 3:40.53 (42.23)
4:12.69 (32.16) 4:43.97 (31.28)
21 Maguire, Mark H 20 DU Hilltoppers-C 4:44.61 4:44.14 SEC
30.63 1:05.57 (34.94)
1:43.08 (37.51) 2:19.88 (36.80)
3:00.36 (40.48) 3:40.18 (39.82)
4:13.94 (33.76) 4:44.14 (30.20)
22 Loftus, Joseph 17 Coeur D''Alene Ar 4:45.36 4:44.32 SEC
29.58 1:03.43 (33.85)
1:40.06 (36.63) 2:15.59 (35.53)
2:59.15 (43.56) 3:41.60 (42.45)
4:13.81 (32.21) 4:44.32 (30.51)
23 Holler, Ramsey 16 Lobo Aquatic Clu 4:44.78 4:46.80 SEC
29.32 1:03.39 (34.07)
1:41.50 (38.11) 2:19.95 (38.45)
2:59.90 (39.95) 3:40.70 (40.80)
4:13.78 (33.08) 4:46.80 (33.02)
-- Olszewski, Josh 17 Gold Medal Swim- 4:46.38 DQ
30.11 1:04.17 (34.06)
1:42.85 (38.68) 2:19.69 (36.84)
3:00.32 (40.63) 3:40.02 (39.70)
4:11.59 (31.57) DQ (29.93)
=== D - Final ===
25 Barocio, Brando 17 Mission Aurora C 4:47.95 4:43.78 SEC
30.12 1:03.82 (33.70)
1:40.65 (36.83) 2:15.94 (35.29)
2:58.17 (42.23) 3:41.14 (42.97)
4:13.14 (32.00) 4:43.78 (30.64)
26 Jurek, Mark J 14 Gold Medal Swim- 4:47.66 4:44.11 SEC
30.03 1:04.49 (34.46)
1:42.82 (38.33) 2:19.17 (36.35)
3:00.34 (41.17) 3:40.01 (39.67)
4:13.34 (33.33) 4:44.11 (30.77)
27 Foulke, Keegan 14 North Jeffco Swi 4:47.43 4:44.86 SEC
30.98 1:06.45 (35.47)
1:43.81 (37.36) 2:20.51 (36.70)
2:59.87 (39.36) 3:39.53 (39.66)
4:12.43 (32.90) 4:44.86 (32.43)
28 Absher, Matthew 20 DU Hilltoppers-C 4:51.07 4:45.12 SEC
29.47 1:02.56 (33.09)
1:41.28 (38.72) 2:18.06 (36.78)
3:00.19 (42.13) 3:41.75 (41.56)
4:14.54 (32.79) 4:45.12 (30.58)
29 Fowler, Jonas L 16 YMCA Westside Si 4:50.64 4:45.13 SEC
29.94 1:04.50 (34.56)
1:42.40 (37.90) 2:19.29 (36.89)
3:02.01 (42.72) 3:43.64 (41.63)
4:15.17 (31.53) 4:45.13 (29.96)
30 Bursch, Hudson 15 Unattached-IE 4:50.90 4:46.23 SEC
29.83 1:04.05 (34.22)
1:40.13 (36.08) 2:16.22 (36.09)
2:57.46 (41.24) 3:39.96 (42.50)
4:13.37 (33.41) 4:46.23 (32.86)
31 Hong, Juhan 16 Mission Aurora C 4:52.19 4:50.37 SEC
30.12 1:04.64 (34.52)
1:43.49 (38.85) 2:20.72 (37.23)
3:02.35 (41.63) 3:44.38 (42.03)
4:17.41 (33.03) 4:50.37 (32.96)
-- Morris, John H 16 Utah Valley Aqua 4:52.17 DQ
31.28 1:07.28 (36.00)
1:45.21 (37.93) 2:22.05 (36.84)
3:02.35 (40.30) 3:42.80 (40.45)
4:16.71 (33.91) DQ (32.32)
=== Preliminaries ===
13 Barrett, Robert 21 DU Hilltoppers-C 4:41.25
1:00.37 2:19.16 (1:18.79)
3:35.93 (1:16.77) 4:41.25 (1:05.32)
21 Gunderson, Will 20 Hillsboro Heat S 4:44.88
1:04.48 2:15.73 (1:11.25)
3:38.84 (1:23.11) 4:44.88 (1:06.04)
22 Holston, Benjam 19 DU Hilltoppers-C 4:45.10
1:03.87 2:17.18 (1:13.31)
3:40.94 (1:23.76) 4:45.10 (1:04.16)
31 Klein, Stephen 16 Charger Aquatics 4:49.59
1:04.72 2:17.76 (1:13.04)
3:43.10 (1:25.34) 4:49.59 (1:06.49)
32 Hamlik, Jaron D 16 Columbia River S 4:50.59
1:05.33 2:18.34 (1:13.01)
3:44.52 (1:26.18) 4:50.59 (1:06.07)
36 Ferreri, Joseph 19 Wyoming Aquatics 4:51.42
1:02.82 2:19.27 (1:16.45)
3:45.05 (1:25.78) 4:51.42 (1:06.37)
39 Thorne, Nathan 18 Mount Hood Aquat 4:52.39
1:05.67 2:18.90 (1:13.23)
3:45.44 (1:26.54) 4:52.39 (1:06.95)
40 Ung, Eric L 17 North Jeffco Swi 4:52.49
1:06.89 2:24.29 (1:17.40)
3:44.52 (1:20.23) 4:52.49 (1:07.97)
41 Sorensen, Scott 18 Wasatch Front Fi 4:52.52
1:05.99 2:19.18 (1:13.19)
3:42.30 (1:23.12) 4:52.52 (1:10.22)
42 Klein, Curtis T 17 Una Tdps-OR 4:52.81
1:02.69 2:12.92 (1:10.23)
3:46.41 (1:33.49) 4:52.81 (1:06.40)
43 Lujan, Matthew 15 Tucson Ford Deal 4:52.93
44 Risley, Brandon 18 Portland Aquatic 4:53.82
1:04.31 2:23.05 (1:18.74)
3:49.61 (1:26.56) 4:53.82 (1:04.21)
45 McMahon, Christ 16 Aces Swim Club-C 4:53.91
1:06.34 2:20.60 (1:14.26)
3:46.05 (1:25.45) 4:53.91 (1:07.86)
46 Webb, Connor M 17 Hood River Swim- 4:55.33
1:05.14 2:22.74 (1:17.60)
3:46.07 (1:23.33) 4:55.33 (1:09.26)
47 Garbarini, Loga 16 Flatiron Athleti 4:55.81
1:03.31 2:21.59 (1:18.28)
3:47.43 (1:25.84) 4:55.81 (1:08.38)
48 Lis, Tyler Q 15 RallySport Aquat 4:55.85
1:05.67 2:15.06 (1:09.39)
3:47.61 (1:32.55) 4:55.85 (1:08.24)
49 Walker, Ian M 18 Una Lobo-NM 4:56.17
1:05.63 2:22.27 (1:16.64)
3:50.03 (1:27.76) 4:56.17 (1:06.14)
50 Wickwire, Chris 18 DU Hilltoppers-C 4:56.42
1:03.43 2:18.88 (1:15.45)
3:47.85 (1:28.97) 4:56.42 (1:08.57)
51 Brunetti, Fabia 23 DU Hilltoppers-C 4:56.46
1:05.75 2:21.65 (1:15.90)
3:46.60 (1:24.95) 4:56.46 (1:09.86)
52 Mori, Kenji M 15 Sun-shine Aquati 4:56.81
1:07.86 2:22.93 (1:15.07)
3:48.09 (1:25.16) 4:56.81 (1:08.72)
53 Drummond, Austi 16 Scottsdale Aquat 4:57.23
1:06.82 2:20.36 (1:13.54)
3:51.64 (1:31.28) 4:57.23 (1:05.59)
54 Calwell, Kasey 15 Columbia River S 4:57.39
1:05.58 2:21.57 (1:15.99)
3:48.25 (1:26.68) 4:57.39 (1:09.14)
55 Dahle, Jordan R 17 Cottonwood Heigh 4:58.42
1:06.45 2:21.93 (1:15.48)
3:50.59 (1:28.66) 4:58.42 (1:07.83)
56 Moore, Nate 35 Scottsdale Aquat 4:58.57
1:08.02 2:23.44 (1:15.42)
3:48.34 (1:24.90) 4:58.57 (1:10.23)
57 Greene, Parker 16 Scottsdale Aquat 4:59.66
1:05.09 2:22.50 (1:17.41)
3:55.78 (1:33.28) 4:59.66 (1:03.88)
58 Marquez, Jonas 15 Portland Aquatic 4:59.91
1:05.54 2:24.89 (1:19.35)
3:53.33 (1:28.44) 4:59.91 (1:06.58)
59 Downing, Graham 17 DU Hilltoppers-C 4:59.93
1:07.61 2:24.46 (1:16.85)
3:52.18 (1:27.72) 4:59.93 (1:07.75)
60 Pearson, Colton 17 Gold Medal Swim- 5:00.21
1:06.08 2:25.37 (1:19.29)
3:50.43 (1:25.06) 5:00.21 (1:09.78)
61 Tran, Anhton T 20 Hillsboro Heat S 5:01.02
1:05.16 2:25.73 (1:20.57)
3:54.20 (1:28.47) 5:01.02 (1:06.82)
62 Jager, Wyatt H 15 Gold Medal Swim- 5:01.13
1:04.27 2:18.57 (1:14.30)
3:51.72 (1:33.15) 5:01.13 (1:09.41)
63 Cole, Sylas B 14 Tucson Ford Deal 5:02.21
1:03.83 2:21.89 (1:18.06)
3:52.03 (1:30.14) 5:02.21 (1:10.18)
64 Oliver, John T 18 Tucson Ford Deal 5:05.76
1:07.10 2:26.28 (1:19.18)
3:56.74 (1:30.46) 5:05.76 (1:09.02)
65 Hendricks, Dani 15 North Jeffco Swi 5:06.59
1:09.96 2:27.57 (1:17.61)
3:57.75 (1:30.18) 5:06.59 (1:08.84)
66 Yakubovich, Max 17 Portland Aquatic 5:06.69
1:03.83 2:23.36 (1:19.53)
3:55.38 (1:32.02) 5:06.69 (1:11.31)
67 Ortega, Andrew 16 Maverick Aquatic 5:09.49
1:09.78 2:31.06 (1:21.28)
3:59.13 (1:28.07) 5:09.49 (1:10.36)
-- Lee, Andy W 21 DU Hilltoppers-C
Event 20 Men 800 LC Meter Freestyle Relay
==================================================================================
World: W 6:58.55 7/31/2009 USA
M Phelps, R Berens, D Walters, R Lochte
American: A 6:58.55 7/31/2009 USA
M Phelps, R Berens, D Walters, R Lochte
Section: S 7:43.94 7/2009 University of Denver Hilltoppe, TOPS-CO
Meet: R 7:43.94 7/24/2009 Denver Hilltoppers, TOPS-CO
Summers. Fowler, Maguire, Myers
7:42.79 OPEN
7:47.69 JR
8:43.99 SEC
Team Seed Finals Points
==================================================================================
1 Tualatin Hills S-OR ''A'' 7:51.42 7:38.60SOPEN 40
1) Rooker, Gabriel J 18 2) Young, Aaron M 18
3) O''Halloran, Neil C 18 4) Stitt, Cameron R 17
26.89 56.52 (56.52)
1:26.43 (1:26.43) 1:56.21 (1:56.21)
2:22.60 (26.39) 2:50.66 (54.45)
3:20.33 (1:24.12) 3:51.36 (1:55.15)
4:17.32 (25.96) 4:46.44 (55.08)
5:15.79 (1:24.43) 5:44.40 (1:53.04)
6:10.73 (26.33) 6:39.87 (55.47)
7:09.71 (1:25.31) 7:38.60 (1:54.20)
2 Wyoming Aquatics-WY ''A'' 8:02.11 7:39.15SOPEN 34
1) Kalms, Adam M 19 2) Griffel, Ethan E 20
3) O''Leary, Ryan P 19 4) Kybartas, Tyler J 22
25.59 53.85 (53.85)
1:23.83 (1:23.83) 1:53.93 (1:53.93)
2:20.35 (26.42) 2:49.19 (55.26)
3:19.24 (1:25.31) 3:48.51 (1:54.58)
4:14.97 (26.46) 4:44.17 (55.66)
5:14.44 (1:25.93) 5:44.28 (1:55.77)
6:39.33 (55.05)
7:09.12 (1:24.84) 7:39.15 (1:54.87)
3 DU Hilltoppers-CO ''A'' 7:45.55 7:39.25SOPEN 32
1) Mackenzie, Douglas R 21 2) Griffin, Carter J 17
3) Barrett, Robert S 21 4) Palma, Jorge A 21
26.77 56.08 (56.08)
1:25.66 (1:25.66) 1:55.35 (1:55.35)
2:22.12 (26.77) 2:51.05 (55.70)
3:20.51 (1:25.16) 3:49.77 (1:54.42)
4:16.48 (26.71) 4:46.23 (56.46)
5:15.64 (1:25.87) 5:45.20 (1:55.43)
6:11.44 (26.24) 6:40.50 (55.30)
7:09.50 (1:24.30) 7:39.25 (1:54.05)
4 North Jeffco Swi-CO ''A'' 7:48.35 7:45.02 JR 30
1) Wallace, Martin L 17 2) Torres, Andrew J 18
3) Tesone, Nolan C 18 4) Chevalier, Andrew T 20
27.19 56.43 (56.43)
1:25.84 (1:25.84) 1:54.79 (1:54.79)
2:21.88 (27.09) 2:51.23 (56.44)
3:20.64 (1:25.85) 3:50.84 (1:56.05)
4:18.19 (27.35) 4:47.92 (57.08)
5:18.12 (1:27.28) 5:48.83 (1:57.99)
6:15.89 (27.06) 6:45.23 (56.40)
7:15.21 (1:26.38) 7:45.02 (1:56.19)
5 DU Hilltoppers-CO ''C'' 7:54.57 7:51.19 SEC 28
1) Worsley, Coleton S 21 2) Bonus, Andrew L 21
3) Brunetti, Darian J 19 4) Maguire, Mark H 20
27.76 57.66 (57.66)
1:28.55 (1:28.55) 1:58.91 (1:58.91)
2:25.38 (26.47) 2:55.22 (56.31)
3:26.23 (1:27.32) 3:56.83 (1:57.92)
4:23.76 (26.93) 4:53.03 (56.20)
5:23.07 (1:26.24) 5:52.91 (1:56.08)
6:20.82 (27.91) 6:51.19 (58.28)
7:21.53 (1:28.62) 7:51.19 (1:58.28)
6 DU Hilltoppers-CO ''B'' 7:49.24 x7:52.25 SEC
1) Milberg, Kyle W 20 2) Pettyes, Adam D 20
3) De Venecia, Konnor W 16 4) Holston, Benjamin W 19
27.03 57.03 (57.03)
1:27.54 (1:27.54) 1:57.17 (1:57.17)
2:23.96 (26.79) 2:54.38 (57.21)
3:25.16 (1:27.99) 3:55.23 (1:58.06)
4:52.63 (57.40)
5:24.39 (1:29.16) 5:56.30 (2:01.07)
6:22.81 (26.51) 6:52.37 (56.07)
7:22.65 (1:26.35) 7:52.25 (1:55.95)
7 North Jeffco Swi-CO ''B'' 7:50.05 7:53.01 SEC 26
1) Phillips, Maxwell L 17 2) May, Eric A 19
3) Berg, Hayden P 17 4) Geist, Louis G 19
27.25 56.58 (56.58)
1:26.93 (1:26.93) 1:57.78 (1:57.78)
2:23.45 (25.67) 2:52.51 (54.73)
3:23.36 (1:25.58) 3:54.86 (1:57.08)
4:52.90 (58.04)
5:24.13 (1:29.27) 5:55.65 (2:00.79)
6:23.51 (27.86) 6:53.04 (57.39)
7:23.54 (1:27.89) 7:53.01 (1:57.36)
8 Gold Medal Swim-AZ ''A'' 7:53.17 7:53.64 SEC 24
1) Schultz, Alexander J 17 2) Febres, Edgar E 17
3) Olszewski, Josh R 17 4) White, Michael J 16
27.29 56.55 (56.55)
1:26.56 (1:26.56) 1:57.08 (1:57.08)
2:23.93 (26.85) 2:53.92 (56.84)
3:25.42 (1:28.34) 3:57.02 (1:59.94)
4:24.75 (27.73) 4:54.69 (57.67)
5:25.50 (1:28.48) 5:55.35 (1:58.33)
6:52.28 (56.93)
7:22.72 (1:27.37) 7:53.64 (1:58.29)
9 Phoenix Swim Clu-AZ ''A'' 7:52.56 7:54.31 SEC 22
1) Wells, Tucker J 17 2) Shores, Kyle M 26
3) Zoldos, Michael K 22 4) Godfrey, Trent S 17
26.74 56.61 (56.61)
1:27.60 (1:27.60) 1:58.17 (1:58.17)
2:23.78 (25.61) 2:53.11 (54.94)
3:25.14 (1:26.97) 3:57.77 (1:59.60)
4:24.04 (26.27) 4:53.76 (55.99)
5:24.41 (1:26.64) 5:54.58 (1:56.81)
6:21.39 (26.81) 6:52.07 (57.49)
7:23.25 (1:28.67) 7:54.31 (1:59.73)
10 Hillsboro Heat S-OR ''A'' 7:51.79 7:55.41 SEC 18
1) Mendez-Beck, Tomas J 20 2) McDonald, Connor A 19
3) Gunderson, Will B 20 4) Ringquist, Austin P 19
27.49 57.37 (57.37)
1:27.70 (1:27.70) 1:57.81 (1:57.81)
2:24.67 (26.86) 2:55.18 (57.37)
3:27.64 (1:29.83) 4:00.25 (2:02.44)
4:27.81 (27.56) 4:59.06 (58.81)
5:29.69 (1:29.44) 5:59.47 (1:59.22)
6:25.12 (25.65) 6:54.07 (54.60)
7:24.32 (1:24.85) 7:55.41 (1:55.94)
11 Aces Swim Club-CO ''A'' 7:55.44 7:55.49 SEC 14
1) Hartbarger, Jason A 19 2) Powell, Joseph R 19
3) Layman, Austin D 18 4) Woon, Ian J 19
27.52 56.67 (56.67)
1:26.91 (1:26.91) 1:56.54 (1:56.54)
2:23.51 (26.97) 2:53.92 (57.38)
3:24.95 (1:28.41) 3:55.45 (1:58.91)
4:22.52 (27.07) 4:52.56 (57.11)
5:23.80 (1:28.35) 5:54.89 (1:59.44)
6:21.28 (26.39) 6:50.96 (56.07)
7:22.73 (1:27.84) 7:55.49 (2:00.60)
12 Coeur D''Alene Ar-IE ''A'' 7:59.66 7:55.58 SEC 12
1) Kananowicz, Bryce A 16 2) Lovell, Ben P 18
3) Loftus, Patrick K 18 4) Loftus, Joseph F 17
26.93 57.24 (57.24)
1:28.47 (1:28.47) 1:59.91 (1:59.91)
2:26.38 (26.47) 2:55.94 (56.03)
3:26.13 (1:26.22) 3:55.35 (1:55.44)
4:22.71 (27.36) 4:53.39 (58.04)
5:25.00 (1:29.65) 5:56.21 (2:00.86)
6:23.08 (26.87) 6:53.46 (57.25)
7:24.85 (1:28.64) 7:55.58 (1:59.37)
13 RallySport Aquat-CO ''A'' 7:57.58 7:56.28 SEC 10
1) Corrigan, Connor J 17 2) Fischer, Eric D 20
3) Longhurst, Geoffrey B 17 4) Van Dehy, William M 19
27.87 58.30 (58.30)
1:29.31 (1:29.31) 2:01.06 (2:01.06)
2:28.61 (27.55) 2:58.50 (57.44)
3:28.68 (1:27.62) 3:59.35 (1:58.29)
4:26.30 (26.95) 4:56.69 (57.34)
5:28.58 (1:29.23) 5:59.27 (1:59.92)
6:25.46 (26.19) 6:55.32 (56.05)
7:25.98 (1:26.71) 7:56.28 (1:57.01)
14 Phoenix Swim Clu-AZ ''B'' 8:05.75 8:02.34 SEC 8
1) McCoy, Ryan T 16 2) Montano, Isaac 17
3) Osborn, JJ 16 4) Ramirez, Antonio W 15
26.60 56.44 (56.44)
1:27.53 (1:27.53) 1:59.67 (1:59.67)
2:26.95 (27.28) 2:57.90 (58.23)
3:28.21 (1:28.54) 3:58.88 (1:59.21)
4:25.48 (26.60) 4:56.27 (57.39)
5:27.22 (1:28.34) 5:58.51 (1:59.63)
6:27.08 (28.57) 6:58.83 (1:00.32)
7:30.43 (1:31.92) 8:02.34 (2:03.83)
15 Mission Aurora C-CO ''A'' 7:59.02 8:02.51 SEC 6
1) Hong, Juhan 16 2) Mathews, Reed T 17
3) Barocio, Brandon G 17 4) Zgliczynski, Jeremiah J 18
28.31 58.90 (58.90)
1:29.71 (1:29.71) 2:00.73 (2:00.73)
2:28.81 (28.08) 3:00.12 (59.39)
3:31.38 (1:30.65) 4:02.21 (2:01.48)
4:30.38 (28.17) 5:00.88 (58.67)
5:32.03 (1:29.82) 6:03.19 (2:00.98)
6:29.70 (26.51) 6:59.55 (56.36)
7:30.89 (1:27.70) 8:02.51 (1:59.32)
16 Foothills Swim T-CO ''A'' 8:19.46 8:03.16 SEC 4
1) Notarianni, Joseph G 18 2) Carter, Bryce L 18
3) Graber, Joshua W 17 4) Garnier, Jeff B 18
27.83 57.88 (57.88)
1:29.07 (1:29.07) 1:59.51 (1:59.51)
2:26.09 (26.58) 2:57.08 (57.57)
3:30.06 (1:30.55) 4:02.27 (2:02.76)
4:30.24 (27.97) 5:01.57 (59.30)
5:33.74 (1:31.47) 6:05.63 (2:03.36)
6:31.79 (26.16) 7:01.54 (55.91)
7:32.94 (1:27.31) 8:03.16 (1:57.53)
17 Aces Swim Club-CO ''B'' 7:59.50 8:04.06 SEC 2
1) Markham, Jake M 15 2) Lagesse, Logan J 17
3) McMahon, Christopher M 16 4) Turner, Daryl D 17
28.04 57.62 (57.62)
1:28.49 (1:28.49) 1:58.82 (1:58.82)
2:25.41 (26.59) 2:55.41 (56.59)
3:27.12 (1:28.30) 3:58.46 (1:59.64)
4:26.47 (28.01) 4:57.66 (59.20)
5:29.04 (1:30.58) 6:01.14 (2:02.68)
6:27.19 (26.05) 6:57.18 (56.04)
7:29.88 (1:28.74) 8:04.06 (2:02.92)
18 Scottsdale Aquat-AZ ''A'' 8:02.01 8:04.98 SEC
1) Drummond, Austin R 16 2) Greene, Parker W 16
3) Thompson, Hunter P 19 4) Elford, Wesley M 19
27.52 58.21 (58.21)
1:31.27 (1:31.27) 2:03.92 (2:03.92)
2:31.37 (27.45) 3:02.04 (58.12)
3:34.17 (1:30.25) 4:05.89 (2:01.97)
4:32.62 (26.73) 5:03.08 (57.19)
5:35.24 (1:29.35) 6:07.09 (2:01.20)
6:33.97 (26.88) 7:03.52 (56.43)
7:34.57 (1:27.48) 8:04.98 (1:57.89)
19 DU Hilltoppers-CO ''D'' 8:10.00 x8:13.36 SEC
1) Holly, Ryan M 20 2) Tappy, Clark A 22
3) Downing, Graham S 17 4) Brunetti, Fabian J 23
27.34 56.53 (56.53)
1:26.83 (1:26.83) 1:57.40 (1:57.40)
2:25.28 (27.88) 2:55.31 (57.91)
3:27.67 (1:30.27) 4:00.27 (2:02.87)
4:29.09 (28.82) 5:00.92 (1:00.65)
5:34.07 (1:33.80) 6:06.59 (2:06.32)
6:33.90 (27.31) 7:06.00 (59.41)
7:40.91 (1:34.32) 8:13.36 (2:06.77)
20 Portland Aquatic-OR ''A'' 8:16.53 8:14.87 SEC
1) Yakubovich, Maxim 17 2) Fellows, Henry L 18
3) Risley, Brandon T 18 4) Marquez, Jonas E 15
28.71 1:01.09 (1:01.09)
1:32.46 (1:32.46) 2:02.86 (2:02.86)
3:00.17 (57.31)
3:32.06 (1:29.20) 4:05.18 (2:02.32)
4:33.27 (28.09) 5:04.65 (59.47)
5:36.76 (1:31.58) 6:07.93 (2:02.75)
6:35.86 (27.93) 7:07.62 (59.69)
7:41.30 (1:33.37) 8:14.87 (2:06.94)
21 Mesa Aquatics Cl-AZ ''A'' 8:09.14 8:16.51 SEC
1) Hendryx, Abraham P 18 2) Dowd, John A 19
3) Maddy, Seth C 18 4) McDonnell, Ross V 16
28.04 59.22 (59.22)
1:32.61 (1:32.61) 2:07.55 (2:07.55)
2:35.19 (27.64) 3:06.15 (58.60)
3:37.79 (1:30.24) 4:08.60 (2:01.05)
4:37.10 (28.50) 5:09.31 (1:00.71)
5:41.46 (1:32.86) 6:15.19 (2:06.59)
6:42.54 (27.35) 7:13.77 (58.58)
7:44.73 (1:29.54) 8:16.51 (2:01.32)
22 Tucson Ford Deal-AZ ''A'' 7:30.92 8:17.56 SEC
1) Cashion, Kenneth D 15 2) Muldoon, Lawrence B 18
3) Oliver, John T 18 4) Belton, Jordon E 18
27.41 57.46 (57.46)
1:28.82 (1:28.82) 2:00.15 (2:00.15)
2:28.52 (28.37) 3:01.00 (1:00.85)
3:34.21 (1:34.06) 4:07.32 (2:07.17)
4:36.14 (28.82) 5:08.51 (1:01.19)
5:42.66 (1:35.34) 6:15.79 (2:08.47)
6:43.88 (28.09) 7:14.65 (58.86)
7:46.12 (1:30.33) 8:17.56 (2:01.77)
23 Gold Medal Swim-AZ ''B'' 8:14.57 8:19.46 SEC
1) Olszewski, Ben N 15 2) Miller, Cole M 17
3) Starkweather, Joseph 15 4) Justice, Robert S 35
29.25 1:00.78 (1:00.78)
1:33.53 (1:33.53) 2:05.86 (2:05.86)
2:34.40 (28.54) 3:06.77 (1:00.91)
3:41.38 (1:35.52) 4:14.55 (2:08.69)
4:42.77 (28.22) 5:13.58 (59.03)
5:45.78 (1:31.23) 6:17.36 (2:02.81)
6:45.78 (28.42) 7:16.74 (59.38)
7:48.34 (1:30.98) 8:19.46 (2:02.10)
24 YMCA Westside Si-AZ ''A'' 8:07.12 8:19.51 SEC
1) Webb, Christopher G 18 2) Fowler, Jonas L 16
3) O''Connell, Ryan C 17 4) Espinosa, Gabriel F 17
26.84 56.74 (56.74)
1:28.50 (1:28.50) 1:59.55 (1:59.55)
2:25.45 (25.90)
3:34.57 (1:35.02) 4:08.10 (2:08.55)
5:07.89 (59.79)
5:40.71 (1:32.61) 6:11.98 (2:03.88)
6:41.57 (29.59) 7:14.97 (1:02.99)
7:48.48 (1:36.50) 8:19.51 (2:07.53)
25 RallySport Aquat-CO ''B'' 7:58.16 8:19.65 SEC
1) Hoyes, Cody R 17 2) Lis, Tyler Q 15
3) Weibel, Drew E 18 4) Bollinger, Andrew J 19
28.62 59.29 (59.29)
1:31.30 (1:31.30) 2:03.33 (2:03.33)
2:31.76 (28.43) 3:03.56 (1:00.23)
3:35.22 (1:31.89) 4:07.62 (2:04.29)
4:36.43 (28.81) 5:07.74 (1:00.12)
5:39.91 (1:32.29) 6:12.63 (2:05.01)
6:39.93 (27.30) 7:12.00 (59.37)
7:45.21 (1:32.58) 8:19.65 (2:07.02)
26 North Jeffco Swi-CO ''C'' 8:11.09 x8:21.96 SEC
1) Davis, Jacob R 17 2) Ung, Eric L 17
3) Hendricks, Daniel R 15 4) Kusick, Owen P 17
28.06 59.38 (59.38)
1:31.83 (1:31.83) 2:03.30 (2:03.30)
2:32.87 (29.57) 3:05.32 (1:02.02)
3:37.88 (1:34.58) 4:09.80 (2:06.50)
4:38.75 (28.95) 5:11.14 (1:01.34)
5:44.72 (1:34.92) 6:17.92 (2:08.12)
6:46.07 (28.15) 7:17.27 (59.35)
7:49.65 (1:31.73) 8:21.96 (2:04.04)
27 Bearcat Swim Clu-OR ''A'' 8:41.14 8:22.90 SEC
1) Zwart, Kevin M 23 2) Cutting, Noah J 14
3) Reedy, Joseph N 17 4) Wicks, Kyle R 19
29.41 1:01.32 (1:01.32)
1:33.39 (1:33.39) 2:05.84 (2:05.84)
2:33.67 (27.83) 3:05.01 (59.17)
3:37.60 (1:31.76) 4:10.56 (2:04.72)
4:39.08 (28.52) 5:11.65 (1:01.09)
5:44.94 (1:34.38) 6:17.92 (2:07.36)
6:45.00 (27.08) 7:15.98 (58.06)
7:49.58 (1:31.66) 8:22.90 (2:04.98)
28 Arizona Marlins-AZ ''A'' 8:19.67 8:24.18 SEC
1) Anderson, Matthew J 15 2) Anderson, Nathan T 18
3) Pickard, Christopher T 20 4) Decker, Theodore J 17
29.73 1:02.45 (1:02.45)
1:36.11 (1:36.11) 2:09.82 (2:09.82)
2:37.21 (27.39) 3:08.63 (58.81)
3:42.38 (1:32.56) 4:17.61 (2:07.79)
4:44.77 (27.16) 5:15.24 (57.63)
5:46.61 (1:29.00) 6:17.14 (1:59.53)
6:35.85 (18.71)
7:50.36 (1:33.22) 8:24.18 (2:07.04)
29 Columbia River S-OR ''A'' 8:26.25 8:30.15 SEC
1) Bugna, Eric J 17 2) Hamlik, Jaron D 16
3) Xue, Chris S 15 4) Calwell, Kasey R 15
29.29 1:01.87 (1:01.87)
1:35.23 (1:35.23) 2:08.05 (2:08.05)
2:35.83 (27.78) 3:08.17 (1:00.12)
3:41.12 (1:33.07) 4:14.56 (2:06.51)
4:43.09 (28.53) 5:15.20 (1:00.64)
5:48.70 (1:34.14) 6:22.43 (2:07.87)
6:50.04 (27.61) 7:21.73 (59.30)
7:55.71 (1:33.28) 8:30.15 (2:07.72)
Combined Team Scores - Through Event 20
1. University of Denver Hilltoppe 628 2. North Jeffco Swim Team 399.5
3. Phoenix Swim Club 359 4. Tualatin Hills Swim Club 303
5. Scottsdale Aquatic Club 249 6. Gold Medal Swim Club 237
7. Wyoming Aquatics 233.5 8. Aces Swim Club 126
9. YMCA Westside Silver Fins 121 10. Hillsboro Swim Team 116
11. Bearcat Swim Club 107 12. RallySport Aquatic Club 104
13. Missoula Aquatic Club 66 14. Vandal Aquatics 62
15. Mission Aurora Colorado Swimmi 59 16. Arizona Marlins Swim Club 56
17. Boulder Swimming 55 18. Coeur D''Alene Area Swim Team 52
19. Wasatch Front Fish Market 49 20. Unattached Aces 46
21. Foothills Swim Team 44 22. Corvallis Aquatic Team 38
22. Fort Collins Area Swim Team 38 24. Lobo Aquatic Club 37
25. Unattached-Inland Empire 36 26. Highlands Ranch Aquatics 35
27. Wild West Aquatic Club 31 27. Boise YMCA Swim Team 31
29. Portland Aquatic Club 27 30. Unattached-Oregon 26
31. Mesa Aquatics Club 24 32. Unattached Fst 23
32. Helena Lions Swim Team 23 34. Sun Devil Aquatics 22
35. Columbia River Swim Team 19 36. Current Swimming of Cascades S 15
37. Lake Oswego Swim Club 14 38. Colorado Springs Swim Team 11
38. Unattached Tdps 11 40. Tucson Ford Dealers Aquatics 10
41. Unattached Thsc 9 41. Hood River Swim Team 9
43. Hilltop Aquatic Swim Team 8 44. Steiner Youth Aquatics Club 7
44. Forest Grove Swim Club 7 46. Willamalane Swim Club 6
47. Multnomah Athletic Club 5 48. Mount Hood Aquatics 4
48. Tigard Tualatin Swim Club 4 50. Charger Aquatics 3
51. Superior Stingray Swimming 1