ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
USA Swimming Sectionals, Ft. Lauderdale
7/14/2012-7/14/2012
Ft. Lauderdale, Florida United States

Ft Lauderdale Aquatic Complex - Site License           7/14/2012 - 19:32PM
   2012 - Southern Zone Sectional Championship - 7/12/2012 to 7/15/2012    
 
 Event 17  Women 100 LC Meter Backstroke
=========================================================================
   Sectionals: # 1:01.67  7/8/2010  Gemma M. Spofforth, GSC-FL
      FG Open: &   59.58  8/12/2002 Natalie Coughlin, CAL-PC
                 1:03.99  OPEN US Open
                 1:04.99  JRNA Junior Nationals
                 1:12.79  SZSS Sectionals
                 1:15.49  SZB Sectionals Bonus
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                       === Championship Final ===                        
 
  1 Yambor-Maul, Al  17 Area Tallahassee  1:06.61    1:05.46 SZSS    24  
                 32.52      1:05.46 (32.94)
  2 Ress, Justine A  19 Santa Clara Swim  1:06.27    1:05.77 SZSS    21  
                 31.87      1:05.77 (33.90)
  3 Ware, Lydia      16 First Coast Y-FL  1:06.80    1:05.81 SZSS    20  
                 32.08      1:05.81 (33.73)
  4 Piper, Lauren C  20 Area Tallahassee  1:07.87    1:05.88 SZSS    19  
                 31.64      1:05.88 (34.24)
  5 Ingram, Fabiana  15 Lake Lytal Light  1:05.97    1:05.95 SZSS    18  
                 31.75      1:05.95 (34.20)
  6 Vilorio, Karen   19 Swim Florida-FL   1:06.05    1:06.28 SZSS    17  
                 32.09      1:06.28 (34.19)
  7 Hicks, Ashley N  20 Unattached-FG     1:06.77    1:06.42 SZSS    16  
                 32.32      1:06.42 (34.10)
  8 Goodson, Kriste  18 Swim Florida-FL   1:06.88    1:06.56 SZSS    15  
                 32.68      1:06.56 (33.88)
  9 Jonsdottir, Ing  18 SC Hafnarfjordur  1:07.66    1:06.95 SZSS    14  
                 31.89      1:06.95 (35.06)
 10 Marinheiro, Mar  17 South Florida Aq  1:08.12    1:08.13 SZSS    13  
                 33.19      1:08.13 (34.94)
 
                        === Consolation Final ===                        
 
 11 Hohne, Margaret  15 Ntc Aquatics-FL   1:08.30    1:06.69 SZSS    11  
                 33.16      1:06.69 (33.53)
 12 Stupp, Hallie B  20 Performance Aq-F  1:08.96    1:06.99 SZSS     9  
                 32.28      1:06.99 (34.71)
 13 Tipton, Amanda   15 Swim Ft Lauderda  1:08.45    1:07.68 SZSS     8  
                 33.32      1:07.68 (34.36)
 14 Bruens, Harper   17 Fla Aquatics-FG   1:09.25    1:07.71 SZSS     7  
                 32.33      1:07.71 (35.38)
 15 Finke, Autumn S  17 Saint Petersburg  1:08.55    1:08.11 SZSS     6  
                 33.58      1:08.11 (34.53)
 16 Nederlanden, Je  19 Westminster Acad  1:09.56    1:08.80 SZSS     5  
                 32.85      1:08.80 (35.95)
 17 Deveny, Courtne  16 Gulf Coast Swim-  1:09.01    1:08.89 SZSS     4  
                 33.53      1:08.89 (35.36)
 18 Hubbard, Macken  15 Saint Petersburg  1:09.05    1:09.26 SZSS     3  
                 33.37      1:09.26 (35.89)
 19 Pettinger, Juli  15 Julington Creek-  1:08.75    1:09.89 SZSS     2  
                 33.35      1:09.89 (36.54)
 20 Suarez, Lauren   17 Lake Lytal Light  1:09.09    1:11.63 SZSS     1  
                 34.37      1:11.63 (37.26)
 
                             === C-Final ===                             
 
 21 Suarez, Julie A  15 Lake Lytal Light  1:09.82    1:09.11 SZSS   
                 33.86      1:09.11 (35.25)
 22 Murray, Aubrey   17 Martin County Aq  1:09.76    1:09.30 SZSS   
                 33.80      1:09.30 (35.50)
 23 Halfast, Rebecc  17 Saint Petersburg  1:09.75    1:09.54 SZSS   
                 34.01      1:09.54 (35.53)
 24 Hodsdon, Morgan  18 Exeter Swim Team  1:10.54    1:09.66 SZSS   
                 33.92      1:09.66 (35.74)
 25 Diamond, Jenna   16 Plantation-FG     1:10.58    1:09.93 SZSS   
                 34.31      1:09.93 (35.62)
 26 Abad, Meagan M   15 Plantation-FG     1:10.29    1:10.08 SZSS   
                 34.24      1:10.08 (35.84)
 27 Hegwein, Natali  15 Sarasota Tsunami  1:10.76    1:10.58 SZSS   
                 34.24      1:10.58 (36.34)
 28 Miller, Chelsea  16 West Florida Lig  1:10.29    1:10.79 SZSS   
                 34.23      1:10.79 (36.56)
 29 Krasteva, Hrist  16 Saint Petersburg  1:11.05    1:10.94 SZSS   
                 34.73      1:10.94 (36.21)
 30 Ortiz, Arianna   15 Jupiter Dragons-  1:10.87    1:12.81 SZB    
                 34.60      1:12.81 (38.21)
 
                            === D - Final ===                            
 
 31 Ruth, Brenna J   16 Saint Andrew''s-F  1:11.12    1:09.23 SZSS   
                 33.19      1:09.23 (36.04)
 32 Litvinsky, Sara  13 Skyy-NJ           1:11.13    1:10.04 SZSS   
                 34.21      1:10.04 (35.83)
 33 Volland, Kelsea  15 Florida Keys-FG   1:11.39    1:10.18 SZSS   
                 33.50      1:10.18 (36.68)
 34 Hunter, Amber N  16 South Florida Aq  1:11.54    1:10.25 SZSS   
                 34.14      1:10.25 (36.11)
 35 Greene, Kaila R  17 Seacoast-NE       1:11.32    1:10.47 SZSS   
                 34.06      1:10.47 (36.41)
 36 Lee, Sydney B    13 Charles River Aq  1:11.56    1:10.53 SZSS   
                 34.41      1:10.53 (36.12)
 37 Stinemire, Sama  13 South Florida Aq  1:11.17    1:10.60 SZSS   
                 34.15      1:10.60 (36.45)
 38 Vega Monroy, Da  17 Lake Lytal Light  1:11.38    1:10.97 SZSS   
                 34.17      1:10.97 (36.80)
 39 Cotter, Theresa  15 Columbia Aquatic  1:11.61    1:11.99 SZSS   
                 35.26      1:11.99 (36.73)
 40 Kopas, Emily M   15 Davie Nadadores-  1:11.30    1:12.26 SZSS   
                 35.13      1:12.26 (37.13)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 24 Holling, Maggie  19 Lake Lytal Light  1:10.16                   
                 33.36      1:10.16 (36.80)
 27 Kidd, Chelsie A  20 Golden Panther-F  1:10.44                   
                 34.28      1:10.44 (36.16)
 28 Barnard, Delane  16 Area Tallahassee  1:10.45                   
                 34.67      1:10.45 (35.78)
 41 Lee, Jennifer C  21 Golden Panther-F  1:11.45                   
                 34.39      1:11.45 (37.06)
 45 Adams, Chloe J   16 Plantation-FG     1:11.63                   
                 34.94      1:11.63 (36.69)
 46 Lyons, Madisyn   15 Unattached-FG     1:11.80                   
                 35.09      1:11.80 (36.71)
 47 Nordon, Tenzin   12 Charles River Aq  1:11.86                   
                 34.98      1:11.86 (36.88)
 48 Nasson, Sydney   15 Adirondack A.C.-  1:11.89                   
                 34.82      1:11.89 (37.07)
 49 Lopez, Maria A   16 South Florida Aq  1:11.90                   
                 34.94      1:11.90 (36.96)
 50 Lee, Carolyn     17 Lake Lytal Light  1:12.04                   
                 34.88      1:12.04 (37.16)
 51 Coombs, Hannah   17 Saint Andrew''s-F  1:12.32                   
                 35.02      1:12.32 (37.30)
 52 Morgan, Dorothy  15 Miami Swimming-F  1:12.37                   
                 35.12      1:12.37 (37.25)
 53 Johnston, McKay  16 Charles River Aq  1:12.43                   
                 34.61      1:12.43 (37.82)
 54 Osinski, Sara K  17 T2 Aquatics-FL    1:12.44                   
                 35.38      1:12.44 (37.06)
 55 Black, Erin R    20 Shark Aquatics-F  1:12.51                   
                 35.65      1:12.51 (36.86)
 56 Earley, Shannon  16 Hopkins Mariner-  1:12.68                   
                 35.37      1:12.68 (37.31)
 57 Kendall, Hannah  15 Winter Haven Sti  1:12.71                   
                 35.43      1:12.71 (37.28)
 58 Walker, Peyton   15 Columbia Aquatic  1:12.87                   
                 35.15      1:12.87 (37.72)
 59 Ainley, Katie M  17 Seacoast-NE       1:12.96                   
                 34.96      1:12.96 (38.00)
 60 Pacitti, Alexan  15 Unattached-FG     1:13.12                   
                 34.90      1:13.12 (38.22)
 61 Ling, Rachel C   17 South Florida Aq  1:13.39                   
                 35.57      1:13.39 (37.82)
 61 Erickson, Laure  18 Unattached-FL     1:13.39                   
                 36.28      1:13.39 (37.11)
 63 Robinson, Kriss  16 Plantation-FG     1:13.53                   
                 36.11      1:13.53 (37.42)
 64 Balthazar, Zoie  16 Davie Nadadores-  1:13.59                   
                 35.88      1:13.59 (37.71)
 65 Gurley, Jamie L  16 Fla Aquatics-FG   1:13.60                   
                 35.36      1:13.60 (38.24)
 66 Downey, Skye E   16 Plantation-FG     1:13.67                   
                 35.33      1:13.67 (38.34)
 67 Antonini, Isabe  15 Fla Aquatics-FG   1:13.70                   
                 36.07      1:13.70 (37.63)
 68 Gonzalez, Alexa  20 Unattached-FG     1:13.86                   
                 35.27      1:13.86 (38.59)
 69 Kaywork, Alyson  18 Unattached-FL     1:13.92                   
                 35.13      1:13.92 (38.79)
 70 McMillan, Emma   14 Seacoast-NE       1:13.94                   
                 35.18      1:13.94 (38.76)
 71 Grace, Kelly M   21 Golden Panther-F  1:14.14                   
                 35.63      1:14.14 (38.51)
 72 Rodriguez, Jess  13 South Florida Aq  1:14.40                   
                 35.96      1:14.40 (38.44)
 73 Cunningham, Tay  15 Southwest Stars-  1:14.53                   
                 36.10      1:14.53 (38.43)
 74 Sanchez, Carlot  16 Fla Aquatics-FG   1:14.82                   
                 35.19      1:14.82 (39.63)
 74 Pimer, Diana M   18 Hopkins Mariner-  1:14.82                   
                 35.85      1:14.82 (38.97)
 76 Fistrovic, Niko  15 T2 Aquatics-FL    1:14.89                   
                 36.01      1:14.89 (38.88)
 77 Generoso, Rica   14 Unattached-CT     1:15.40                   
                 36.17      1:15.40 (39.23)
 78 Lacusky, Sara M  15 Martin County Aq  1:15.65                   
                 36.79      1:15.65 (38.86)
 79 Magill, Kendall  16 Seacoast-NE       1:15.75                   
                 36.61      1:15.75 (39.14)
 80 Moser, Allison   17 Plantation-FG     1:15.91                   
                 36.40      1:15.91 (39.51)
 81 Wright, Holly A  15 Southwest Stars-  1:16.65                   
                 36.95      1:16.65 (39.70)
 82 Zislin, Jennife  17 Fla Aquatics-FG   1:16.70                   
                 36.40      1:16.70 (40.30)
 83 McGrail, Caroly  14 Charles River Aq  1:16.92                   
                 37.02      1:16.92 (39.90)
 84 Nork, Kristina   17 Performance Aq-F  1:18.45                   
                 37.90      1:18.45 (40.55)
 85 Schultz, Nichol  20 Unattached-FG     1:20.19                   
                 38.19      1:20.19 (42.00)
 -- Earley, Erin C   13 Hopkins Mariner-      DQ                    
                 34.86           DQ (36.53)
 -- Driscoll, Laure  18 Swim Ft Lauderda     DFS                    
 -- Howell, Lauryn   19 West Florida Lig      NS                    
 

 Event 18  Men 100 LC Meter Backstroke
=========================================================================
   Sectionals: # 53.95  3/19/2009 Ryan S. Lochte, DBS-FL
      FG Open: & 53.95  3/19/2009 Ryan Lochte, DBS-FL
                 57.59  OPEN US Open
                 59.39  JRNA Junior Nationals
               1:07.19  SZSS Sectionals
               1:07.29  SZB Sectionals Bonus
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                       === Championship Final ===                        
 
  1 Vyatchanin, Ark  28 Gator Swim Club-    56.68      54.65 OPEN    24  
                 26.98        54.65 (27.67)
  2 McGinnis, Zach   21 Unattached-FG       57.85      57.69 JRNA    21  
                 28.07        57.69 (29.62)
  3 Thompson, Matth  19 West Florida Lig    58.56      58.69 JRNA    20  
                 28.71        58.69 (29.98)
  4 Ress, Eric M     21 Santa Clara Swim    58.45      59.18 JRNA    19  
                 28.81        59.18 (30.37)
  5 Gomez, Jean Lui  21 Naco-ZZ           1:01.79      59.36 JRNA    18  
                 28.79        59.36 (30.57)
  6 Carter, Nick C   22 Westminster Acad    59.00      59.61 SZSS    17  
                 29.20        59.61 (30.41)
  7 Cassidy, Quinn   16 Saint Andrew''s-F  1:01.27    1:00.27 SZSS    16  
                 29.61      1:00.27 (30.66)
  8 Walton, Ramon R  20 Unattached-FG     1:00.64    1:00.43 SZSS    15  
                 29.02      1:00.43 (31.41)
  9 Dehner, Alex W   17 Area Tallahassee  1:01.15    1:00.79 SZSS    14  
                 29.82      1:00.79 (30.97)
 10 Davis, Joshua A  20 Shark Aquatics-F  1:01.90    1:01.70 SZSS    13  
                 29.87      1:01.70 (31.83)
 
                        === Consolation Final ===                        
 
 11 Farese, John G   16 Saint Petersburg  1:02.15    1:00.45 SZSS    11  
                 29.62      1:00.45 (30.83)
 12 Baptiste, Jabar  14 Unattached-FG     1:02.07    1:00.86 SZSS     9  
                 29.84      1:00.86 (31.02)
 13 Boisson-Yates,   17 South Florida Aq  1:02.58    1:01.12 SZSS     8  
                 30.49      1:01.12 (30.63)
 14 Pigot, Diguan    18 Metro AC Miami-F  1:02.62    1:01.56 SZSS     7  
                 29.75      1:01.56 (31.81)
 15 Hartley, Daniel  17 Martin County Aq  1:02.38    1:01.63 SZSS     6  
                 29.82      1:01.63 (31.81)
 16 Tosh, Caleb J    16 Southside Athlet  1:03.10    1:02.10 SZSS     5  
                 30.95      1:02.10 (31.15)
 17 Pritchard, Noah  17 Columbia Aquatic  1:03.97    1:02.82 SZSS     4  
                 30.66      1:02.82 (32.16)
 18 Pisani, William  14 Lake Lytal Light  1:03.24    1:02.89 SZSS     3  
                 30.43      1:02.89 (32.46)
 19 Spiric, Stefan   15 West Florida Lig  1:03.23    1:02.93 SZSS     2  
                 30.44      1:02.93 (32.49)
 20 Coard, Nicholas  18 Unattached-FG     1:03.14    1:03.88 SZSS     1  
                 30.12      1:03.88 (33.76)
 
                             === C-Final ===                             
 
 21 Hegwein, Karl P  17 Sarasota Tsunami  1:04.80    1:01.78 SZSS   
                 30.68      1:01.78 (31.10)
 22 Depawlikowski,   15 Unattached-FG     1:04.55    1:02.91 SZSS   
                 30.52      1:02.91 (32.39)
 23 Alvarez, Jose W  17 Fla Aquatics-FG   1:04.61    1:02.95 SZSS   
                 30.20      1:02.95 (32.75)
 24 Alatorre, Ferna  13 Unattached-FG     1:04.66    1:03.23 SZSS   
                 30.76      1:03.23 (32.47)
 25 Thoman, Brandon  18 T2 Aquatics-FL    1:04.14    1:03.58 SZSS   
                 30.94      1:03.58 (32.64)
 26 Gutknecht, Chas  17 T2 Aquatics-FL    1:04.69    1:04.07 SZSS   
                 31.26      1:04.07 (32.81)
 27 Solivan, Andres  15 Country Club-ZZ   1:04.62    1:04.14 SZSS   
                 30.98      1:04.14 (33.16)
 28 Songui-Samuel,   17 Unattached-NE     1:04.04    1:04.69 SZSS   
                 31.43      1:04.69 (33.26)
 29 Boraski, Ryan R  17 Adirondack A.C.-  1:04.51    1:05.80 SZSS   
                 31.56      1:05.80 (34.24)
 -- Izarra, Ruben E  18 Davie Nadadores-  1:04.22         DQ        
                 31.21           DQ (33.71)
 
                            === D - Final ===                            
 
 31 Gullage, Richar  16 Metro AC Miami-F  1:05.41    1:03.06 SZSS   
                 31.02      1:03.06 (32.04)
 32 Krastev, Georgi  17 Saint Petersburg  1:05.27    1:03.51 SZSS   
                 30.48      1:03.51 (33.03)
 33 Velasquez, Este  15 Davie Nadadores-  1:04.91    1:04.93 SZSS   
                 31.46      1:04.93 (33.47)
 34 Chen, Wilson L   14 Charles River Aq  1:05.03    1:05.34 SZSS   
                 31.98      1:05.34 (33.36)
 35 Sholudko, Auste  15 Adirondack A.C.-  1:05.85    1:05.44 SZSS   
                 32.15      1:05.44 (33.29)
 36 Nielsen, Matt D  16 Gulf Coast Swim-  1:05.82    1:05.92 SZSS   
                 32.32      1:05.92 (33.60)
 37 Booher, Douglas  17 Julington Creek-  1:05.27    1:06.12 SZSS   
                 32.32      1:06.12 (33.80)
 38 Dimatteo, Kevin  17 Lake Lytal Light  1:05.57    1:06.36 SZSS   
                 31.92      1:06.36 (34.44)
 39 Schott, Ryan E   18 Karishim Swim Cl  1:05.72    1:07.33        
                 33.00      1:07.33 (34.33)
 40 Cruz, Sebastian  17 Charles River Aq  1:05.98    1:07.84        
                 32.79      1:07.84 (35.05)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
  9 Omana, Carlos T  19 Metro AC Miami-F  1:01.45                   
                 30.20      1:01.45 (31.25)
 17 Manganiello, Au  19 AK Sharks-FG      1:02.74                   
                 30.72      1:02.74 (32.02)
 22 Walsh, John W    20 Westminster Acad  1:03.30                   
                 30.36      1:03.30 (32.94)
 23 Nichols, Matthe  19 Davie Nadadores-  1:03.35                   
                 30.85      1:03.35 (32.50)
 27 Dunton, Randall  19 Saint Cloud A.T.  1:04.22                   
                 30.31      1:04.22 (33.91)
 32 Morante, Carlo   19 South Florida Aq  1:04.62                   
                 31.22      1:04.62 (33.40)
 41 Manganiello, Bl  17 AK Sharks-FG      1:05.36                   
                 31.26      1:05.36 (34.10)
 43 Zislin, Michael  19 Fla Aquatics-FG   1:05.48                   
                 31.74      1:05.48 (33.74)
 45 Jackwin, Eric L  23 Fla Aquatics-FG   1:05.70                   
                 32.08      1:05.70 (33.62)
 50 Colvin, Matthew  17 Unattached-FL     1:06.01                   
                 31.99      1:06.01 (34.02)
 51 Chen, Joshua Y   15 Saint Petersburg  1:06.33                   
                 32.47      1:06.33 (33.86)
 52 Solis Ramirez,   19 Unattached-FG     1:06.85                   
                 32.74      1:06.85 (34.11)
 53 Miranda, Ricard  14 Loyola-ZZ         1:06.96                   
                 31.97      1:06.96 (34.99)
 54 Ballestas, Robe  15 Metro AC Miami-F  1:07.09                   
                 32.32      1:07.09 (34.77)
 55 Swardstrom, Kyl  17 Charles River Aq  1:07.11                   
                 32.13      1:07.11 (34.98)
 56 Samuelson, Loga  16 Swim Florida-FL   1:07.18                   
                 32.47      1:07.18 (34.71)
 57 Parada, Ivan R   17 South Florida Aq  1:07.48                   
                 32.97      1:07.48 (34.51)
 58 Lyn, Matthew M   15 Davie Nadadores-  1:07.50                   
                 32.64      1:07.50 (34.86)
 59 Castano, Robert  17 Metro AC Miami-F  1:07.60                   
                 32.12      1:07.60 (35.48)
 60 Trinidad, Chris  15 Naco-ZZ           1:07.81                   
                 32.45      1:07.81 (35.36)
 61 Valery, Gustavo  14 South Florida Aq  1:07.95                   
                 33.06      1:07.95 (34.89)
 62 Perez Costa, Ju  16 Rockway Swimming  1:07.98                   
                 32.96      1:07.98 (35.02)
 63 Phillips, Jake   19 Westminster Acad  1:08.06                   
                 32.31      1:08.06 (35.75)
 64 Gatlin, Will D   19 Unattached-FG     1:08.20                   
                 32.80      1:08.20 (35.40)
 65 Walter, Ryan M   18 Pine Crest-FG     1:08.61                   
                 33.48      1:08.61 (35.13)
 66 Hall, Ryan       18 Davie Nadadores-  1:08.78                   
                 33.48      1:08.78 (35.30)
 67 Cantu, Vidal     17 Davie Nadadores-  1:09.73                   
                 33.71      1:09.73 (36.02)
 68 Matheus, Kevin   17 Fla Aquatics-FG   1:11.08                   
                 33.66      1:11.08 (37.42)
 -- Swanbeck, Rober  20 Swim Florida-FL       DQ                    
                 31.71           DQ (35.77)
 -- Faucher, Tobias  15 Metro AC Miami-F      DQ                    
                 32.85           DQ (35.69)
 -- McVeigh, Kyle F  21 Unattached-FG         DQ                    
                 30.50           DQ (32.55)
 -- Oi, Aidan S      15 Charles River Aq     DFS                    
 -- Wright, Steven   22 Unattached-FL         NS  

 Event 19  Women 200 LC Meter IM
=========================================================================
   Sectionals: # 2:12.26  3/15/2012 Ariana J. Kukors, BSS-FL
      FG Open: & 2:14.07  8/12/2002 Maggie Bowen, AUB-SE
                 2:19.49  OPEN US Open
                 2:22.19  JRNA Junior Nationals
                 2:33.29  SZSS Sectionals
                 2:35.89  SZB Sectionals Bonus
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                       === Championship Final ===                        
 
  1 Gustafsdottir,   21 Golden Panther-F  2:24.63    2:20.61 JRNA    24  
                 30.11      1:04.96 (34.85)
        1:46.93 (41.97)     2:20.61 (33.68)
  2 Piper, Lauren C  20 Area Tallahassee  2:24.51    2:21.06 JRNA    21  
                 31.05      1:06.92 (35.87)
        1:48.37 (41.45)     2:21.06 (32.69)
  3 Moroney, Megan   15 Saint Andrew''s-F  2:25.48    2:22.82 SZSS    20  
                 30.26      1:05.62 (35.36)
        1:49.86 (44.24)     2:22.82 (32.96)
  4 Kopas, Emily M   15 Davie Nadadores-  2:28.87    2:25.82 SZSS    19  
                 33.02      1:10.95 (37.93)
        1:51.79 (40.84)     2:25.82 (34.03)
  5 Isaacson, Ashly  19 West Florida Lig  2:27.49    2:26.46 SZSS    18  
                 31.03      1:09.86 (38.83)
        1:53.39 (43.53)     2:26.46 (33.07)
  6 Williams, CeCe   16 Area Tallahassee  2:27.71    2:26.83 SZSS    17  
                 32.38      1:09.93 (37.55)
        1:53.61 (43.68)     2:26.83 (33.22)
  7 Lajnef, Sarra    22 Gator Swim Club-  2:27.86    2:27.18 SZSS    16  
                 32.69      1:10.93 (38.24)
        1:52.60 (41.67)     2:27.18 (34.58)
  8 Randolph, Jessi  17 Plantation-FG     2:29.25    2:28.03 SZSS    15  
                 32.74      1:11.34 (38.60)
        1:55.35 (44.01)     2:28.03 (32.68)
  9 Paez, Isa        16 Metro AC Miami-F  2:27.98    2:28.24 SZSS    14  
                 30.98      1:10.53 (39.55)
        1:55.37 (44.84)     2:28.24 (32.87)
 10 Mohring, Avery   16 T2 Aquatics-FL    2:28.90    2:28.53 SZSS    13  
                 31.46      1:10.94 (39.48)
        1:56.00 (45.06)     2:28.53 (32.53)
 
                        === Consolation Final ===                        
 
 11 Lombardi, Lia N  17 Area Tallahassee  2:29.65    2:26.84 SZSS    11  
                 33.23      1:12.42 (39.19)
        1:54.36 (41.94)     2:26.84 (32.48)
 12 Hohne, Margaret  15 Ntc Aquatics-FL   2:30.55    2:27.67 SZSS     9  
                 32.34      1:09.86 (37.52)
        1:54.90 (45.04)     2:27.67 (32.77)
 13 Meara, Danielle  19 Golden Panther-F  2:29.62    2:28.28 SZSS     8  
                 32.41      1:10.28 (37.87)
        1:53.85 (43.57)     2:28.28 (34.43)
 14 Herfurth, Chris  15 Lake Lytal Light  2:31.09    2:29.51 SZSS     7  
                 31.60      1:11.04 (39.44)
        1:55.62 (44.58)     2:29.51 (33.89)
 15 Deveny, Courtne  16 Gulf Coast Swim-  2:31.72    2:29.71 SZSS     6  
                 32.41      1:09.74 (37.33)
        1:55.89 (46.15)     2:29.71 (33.82)
 16 Lee, Carolyn     17 Lake Lytal Light  2:31.20    2:29.77 SZSS     5  
                 32.49      1:10.89 (38.40)
        1:55.93 (45.04)     2:29.77 (33.84)
 17 Tipton, Amanda   15 Swim Ft Lauderda  2:31.14    2:30.42 SZSS     4  
                 31.94      1:10.86 (38.92)
        1:56.76 (45.90)     2:30.42 (33.66)
 18 Lehtonen, Eva J  21 Swim Florida-FL   2:30.31    2:30.90 SZSS     3  
                 32.01      1:11.20 (39.19)
        1:56.10 (44.90)     2:30.90 (34.80)
 19 Greene, Kaila R  17 Seacoast-NE       2:31.98    2:31.31 SZSS     2  
                 33.04      1:11.54 (38.50)
        1:58.05 (46.51)     2:31.31 (33.26)
 20 Campbell, Cher   21 Plantation-FG     2:31.95    2:31.75 SZSS     1  
                 32.55      1:13.46 (40.91)
        1:58.20 (44.74)     2:31.75 (33.55)
 
                             === C-Final ===                             
 
 21 Redding, Grace   14 Ntc Aquatics-FL   2:33.81    2:30.20 SZSS   
                 31.29      1:10.70 (39.41)
        1:56.63 (45.93)     2:30.20 (33.57)
 22 Peavy, Lauren A  15 Area Tallahassee  2:34.11    2:30.65 SZSS   
                 32.79      1:12.98 (40.19)
        1:55.85 (42.87)     2:30.65 (34.80)
 23 Kopas, Allison   13 Davie Nadadores-  2:33.39    2:31.05 SZSS   
                 32.09      1:11.79 (39.70)
        1:55.43 (43.64)     2:31.05 (35.62)
 24 Gordon, Daniell  15 Julington Creek-  2:32.82    2:32.33 SZSS   
                 33.07      1:14.68 (41.61)
        1:57.08 (42.40)     2:32.33 (35.25)
 25 Fraiman, Sivan   17 Plantation-FG     2:33.46    2:32.54 SZSS   
                 32.11      1:12.48 (40.37)
        1:57.82 (45.34)     2:32.54 (34.72)
 26 Volland, Kelsea  15 Florida Keys-FG   2:34.03    2:32.61 SZSS   
                 32.46      1:11.25 (38.79)
        1:56.95 (45.70)     2:32.61 (35.66)
 27 Squartino, Geen  16 SwimFast-FG       2:34.77    2:34.03 SZB    
                 33.76      1:13.29 (39.53)
        1:59.72 (46.43)     2:34.03 (34.31)
 28 Leter, Evita     17 Metro AC Miami-F  2:34.57    2:34.73 SZB    
                 32.92      1:14.69 (41.77)
        1:59.28 (44.59)     2:34.73 (35.45)
 29 Verita, Carlott  14 Fla Aquatics-FG   2:31.98    2:36.81        
                 31.03      1:14.65 (43.62)
        1:58.14 (43.49)     2:36.81 (38.67)
 30 McKeon, Mallory  18 Pine Crest-FG     2:34.40    2:36.82        
                 34.51      1:17.32 (42.81)
        2:00.51 (43.19)     2:36.82 (36.31)
 
                            === D - Final ===                            
 
 31 Diamond, Jenna   16 Plantation-FG     2:36.18    2:32.06 SZSS   
                 32.50      1:11.41 (38.91)
        1:58.26 (46.85)     2:32.06 (33.80)
 32 Lyons, Madisyn   15 Unattached-FG     2:35.49    2:32.57 SZSS   
                 33.67      1:11.69 (38.02)
        1:58.98 (47.29)     2:32.57 (33.59)
 33 Pimer, Diana M   18 Hopkins Mariner-  2:36.67    2:32.74 SZSS   
                 32.39      1:13.86 (41.47)
        1:57.42 (43.56)     2:32.74 (35.32)
 34 Langford, Olivi  18 Swim Florida-FL   2:34.83    2:33.75 SZB    
                 32.09      1:13.30 (41.21)
        2:00.64 (47.34)     2:33.75 (33.11)
 34 Sanchez, Namill  14 Atlantis S.C.-FG  2:35.19    2:33.75 SZB    
                 32.48      1:12.56 (40.08)
        2:00.78 (48.22)     2:33.75 (32.97)
 36 Nava, Caroline   15 Pine Crest-FG     2:35.38    2:33.81 SZB    
                 32.55      1:11.66 (39.11)
        2:00.78 (49.12)     2:33.81 (33.03)
 37 Greulach, Veron  17 Swim Ft Lauderda  2:34.78    2:34.19 SZB    
                 31.69      1:12.41 (40.72)
        1:59.07 (46.66)     2:34.19 (35.12)
 38 Carle, Alyssa M  18 Adirondack A.C.-  2:37.98    2:35.72 SZB    
                 33.92      1:15.62 (41.70)
        1:58.75 (43.13)     2:35.72 (36.97)
 39 Osinski, Sara K  17 T2 Aquatics-FL    2:36.70    2:37.52        
                 32.68      1:11.79 (39.11)
        2:02.20 (50.41)     2:37.52 (35.32)
 -- Erickson, Laure  18 Unattached-FL     2:36.11         DQ        
                 32.32      1:13.60 (41.28)
        1:58.83 (45.23)          DQ (35.64)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 36 Stupp, Hallie B  20 Performance Aq-F  2:35.89                   
                 31.92      1:10.42 (38.50)
        1:58.77 (48.35)     2:35.89 (37.12)
 38 Golovkina, Ksen  22 T2 Aquatics-FL    2:36.15                   
                 32.93      1:16.40 (43.47)
        1:59.39 (42.99)     2:36.15 (36.76)
 40 Lombardi, Ali M  15 Area Tallahassee  2:36.26                   
                 34.65      1:18.13 (43.48)
        2:01.04 (42.91)     2:36.26 (35.22)
 43 Metka, Kristine  21 Golden Panther-F  2:37.36                   
                 32.79      1:16.18 (43.39)
        2:00.04 (43.86)     2:37.36 (37.32)
 44 Rodriguez, Jess  13 South Florida Aq  2:37.98                   
                 34.89      1:15.68 (40.79)
        2:02.47 (46.79)     2:37.98 (35.51)
 46 Hicks, Ashley N  20 Unattached-FG     2:38.27                   
                 34.53      1:13.67 (39.14)
        2:02.25 (48.58)     2:38.27 (36.02)
 47 Crispo, Miriam   19 Unattached-FG     2:38.28                   
                 33.69      1:15.97 (42.28)
        2:02.94 (46.97)     2:38.28 (35.34)
 48 Robinson, Kriss  16 Plantation-FG     2:39.46                   
                 35.22      1:15.32 (40.10)
        2:03.54 (48.22)     2:39.46 (35.92)
 49 Valls, Anna C    16 Miami Swimming-F  2:39.48                   
                 32.37      1:16.01 (43.64)
        2:00.34 (44.33)     2:39.48 (39.14)
 50 Richardson, Reb  21 Unattached-FL     2:39.84                   
                 33.19      1:13.89 (40.70)
        2:02.65 (48.76)     2:39.84 (37.19)
 51 Cotter, Theresa  15 Columbia Aquatic  2:39.97                   
                 34.35      1:13.39 (39.04)
        2:03.84 (50.45)     2:39.97 (36.13)
 52 Morin, Katie M   18 Seacoast-NE       2:39.99                   
                 35.17      1:17.78 (42.61)
        2:05.36 (47.58)     2:39.99 (34.63)
 53 Lacusky, Sara M  15 Martin County Aq  2:43.45                   
                 36.29      1:19.10 (42.81)
        2:04.48 (45.38)     2:43.45 (38.97)
 54 Rochette, Natal  19 Swim Florida-FL   2:45.76                   
                 35.17      1:19.09 (43.92)
        2:08.27 (49.18)     2:45.76 (37.49)
 55 Cunningham, Tay  15 Southwest Stars-  2:48.91                   
                 35.53      1:19.70 (44.17)
        2:07.62 (47.92)     2:48.91 (41.29)
 -- Schultz, Nichol  20 Unattached-FG         DQ                    
                 35.02      1:18.32 (43.30)
        2:10.85 (52.53)          DQ (40.95)
 -- Corley, Julia E  17 Lake Lytal Light      DQ                    
                 33.57      1:14.28 (40.71)
        1:58.47 (44.19)          DQ (35.77)
 -- Earley, Shannon  16 Hopkins Mariner-      DQ                    
                 36.12      1:15.29 (39.17)
        2:05.53 (50.24)          DQ (35.54)
 -- Ramirez, Emily   19 Fla Aquatics-FG       DQ                    
                 31.58      1:12.93 (41.35)
        2:00.07 (47.14)          DQ (38.24)
 -- Kalandiak, Alex  16 Miami Swimming-F      DQ                    
                 32.23      1:16.11 (43.88)
        2:03.68 (47.57)          DQ (37.12)
 -- Rodriguez, Regi  21 Swim Florida-FL       NS                    
 
 Event 20  Men 200 LC Meter IM
=========================================================================
   Sectionals: # 1:59.13  7/7/2011  Ryan S. Lochte, DBS-FL
      FG Open: & 1:58.68  8/12/2002 Michael Phelps, NBAC-MD
                 2:06.59  OPEN US Open
                 2:09.49  JRNA Junior Nationals
                 2:20.99  SZSS Sectionals
                 2:22.19  SZB Sectionals Bonus
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                       === Championship Final ===                        
 
  1 Ress, Eric M     21 Santa Clara Swim  2:06.30    2:05.05 OPEN    24  
                 26.63        57.94 (31.31)
        1:35.61 (37.67)     2:05.05 (29.44)
  2 Wallace, Dan     19 Gator Swim Club-  2:07.48    2:05.42 OPEN    21  
                 27.41      1:00.11 (32.70)
        1:35.92 (35.81)     2:05.42 (29.50)
  3 Omana, Carlos T  19 Metro AC Miami-F  2:12.15    2:06.74 JRNA    20  
                 27.62        59.71 (32.09)
        1:37.05 (37.34)     2:06.74 (29.69)
  4 Gomez, Jean Lui  21 Naco-ZZ           2:12.92    2:09.74 SZSS    19  
                 27.97      1:00.34 (32.37)
        1:39.28 (38.94)     2:09.74 (30.46)
  5 Pedrao, Gabriel  22 Unattached-FG     2:12.77    2:10.04 SZSS    18  
                 28.06      1:01.58 (33.52)
        1:39.83 (38.25)     2:10.04 (30.21)
  6 Alaskari, Youse  18 Davie Nadadores-  2:13.19    2:10.51 SZSS    17  
                 27.75      1:02.54 (34.79)
        1:41.76 (39.22)     2:10.51 (28.75)
  7 Schwab, Nichola  21 Indiana Universi  2:07.22    2:11.58 SZSS    16  
                 27.94      1:02.99 (35.05)
        1:39.78 (36.79)     2:11.58 (31.80)
  8 Radice, Julian   17 Metro AC Miami-F  2:12.94    2:11.87 SZSS    15  
                 27.67      1:02.14 (34.47)
        1:41.72 (39.58)     2:11.87 (30.15)
  9 Rosenbaum, Ryan  17 Swim Ft Lauderda  2:13.12    2:14.63 SZSS    14  
                 28.74      1:03.70 (34.96)
        1:41.80 (38.10)     2:14.63 (32.83)
 10 Downing, Christ  16 Charles River Aq  2:12.65    2:17.77 SZSS    13  
                 29.47      1:06.67 (37.20)
        1:44.95 (38.28)     2:17.77 (32.82)
 
                        === Consolation Final ===                        
 
 11 Schuttinger, Ni  20 Westminster Acad  2:16.65    2:11.58 SZSS    11  
                 27.30      1:02.19 (34.89)
        1:41.03 (38.84)     2:11.58 (30.55)
 12 Abreu, Max       21 Westminster Acad  2:14.09    2:13.00 SZSS     9  
                 26.37      1:02.52 (36.15)
        1:43.20 (40.68)     2:13.00 (29.80)
 13 Chambers, Camer  21 Shark Aquatics-F  2:15.75    2:13.03 SZSS     8  
                 29.70      1:05.54 (35.84)
        1:43.04 (37.50)     2:13.03 (29.99)
 14 Leo, Marco S     15 Swim Florida-FL   2:16.72    2:14.60 SZSS     7  
                 28.15      1:03.69 (35.54)
        1:43.91 (40.22)     2:14.60 (30.69)
 15 Olano, Juan S    17 Unattached-FG     2:13.55    2:14.61 SZSS     6  
                 27.85      1:04.93 (37.08)
        1:43.12 (38.19)     2:14.61 (31.49)
 16 Thoman, Brandon  18 T2 Aquatics-FL    2:16.86    2:14.98 SZSS     5  
                 28.59      1:02.86 (34.27)
        1:43.61 (40.75)     2:14.98 (31.37)
 17 Nichols, Matthe  19 Davie Nadadores-  2:16.41    2:15.34 SZSS     4  
                 28.09      1:03.41 (35.32)
        1:42.56 (39.15)     2:15.34 (32.78)
 18 Pritchard, Noah  17 Columbia Aquatic  2:16.67    2:16.57 SZSS     3  
                 29.06      1:04.93 (35.87)
        1:45.43 (40.50)     2:16.57 (31.14)
 19 Hayes, John M    20 Unattached-FL     2:16.75    2:17.86 SZSS     2  
                 28.33      1:04.97 (36.64)
        1:45.98 (41.01)     2:17.86 (31.88)
 20 Rodriguez, Chey  17 Swim Ft Lauderda  2:16.81    2:17.96 SZSS     1  
                 29.43      1:05.84 (36.41)
        1:45.45 (39.61)     2:17.96 (32.51)
 
                             === C-Final ===                             
 
 21 Pigot, Diguan    18 Metro AC Miami-F  2:17.38    2:11.96 SZSS   
                 28.10      1:02.19 (34.09)
        1:40.17 (37.98)     2:11.96 (31.79)
 22 Groters, Jordy   16 Davie Nadadores-  2:17.36    2:13.01 SZSS   
                 28.68      1:04.18 (35.50)
        1:41.66 (37.48)     2:13.01 (31.35)
 23 Hassel, Jake K   18 Seacoast-NE       2:19.83    2:14.56 SZSS   
                 28.35      1:04.66 (36.31)
        1:43.98 (39.32)     2:14.56 (30.58)
 24 Gutknecht, Chas  17 T2 Aquatics-FL    2:17.49    2:15.73 SZSS   
                 29.29      1:04.51 (35.22)
        1:44.55 (40.04)     2:15.73 (31.18)
 25 Hegwein, Karl P  17 Sarasota Tsunami  2:18.19    2:15.76 SZSS   
                 30.00      1:05.55 (35.55)
        1:44.94 (39.39)     2:15.76 (30.82)
 26 Hosfeld, Marco   16 Swim Ft Lauderda  2:17.36    2:16.26 SZSS   
                 29.42      1:05.47 (36.05)
        1:44.42 (38.95)     2:16.26 (31.84)
 27 Alvarez, Jose W  17 Fla Aquatics-FG   2:18.67    2:17.63 SZSS   
                 28.95      1:04.71 (35.76)
        1:45.24 (40.53)     2:17.63 (32.39)
 28 Bohorquez, Fern  15 Davie Nadadores-  2:17.90    2:18.21 SZSS   
                 29.27      1:04.90 (35.63)
        1:47.45 (42.55)     2:18.21 (30.76)
 29 Warner, Shawn M  17 Saint Andrew''s-F  2:17.49    2:18.38 SZSS   
                 28.46      1:05.44 (36.98)
        1:45.85 (40.41)     2:18.38 (32.53)
 30 Messuri, Mike A  17 Swim Florida-FL   2:17.45    2:18.67 SZSS   
                 29.73      1:09.40 (39.67)
        1:48.48 (39.08)     2:18.67 (30.19)
 
                            === D - Final ===                            
 
 31 Kertesz, Kristo  18 Swim Ft Lauderda  2:21.50    2:16.43 SZSS   
                 27.94      1:05.94 (38.00)
        1:44.43 (38.49)     2:16.43 (32.00)
 32 Denswil, Wayne   16 Metro AC Miami-F  2:21.04    2:17.09 SZSS   
                 28.50      1:05.65 (37.15)
        1:45.14 (39.49)     2:17.09 (31.95)
 33 Matheus, Kevin   17 Fla Aquatics-FG   2:21.35    2:17.24 SZSS   
                 28.56      1:05.60 (37.04)
        1:45.96 (40.36)     2:17.24 (31.28)
 34 Morgan, Lucas M  18 Skyy-NJ           2:21.46    2:19.52 SZSS   
                 30.80      1:07.47 (36.67)
        1:47.24 (39.77)     2:19.52 (32.28)
 35 Custodio, Aaron  18 Swim Florida-FL   2:22.22    2:20.52 SZSS   
                 29.22      1:07.66 (38.44)
        1:47.05 (39.39)     2:20.52 (33.47)
 36 Chen, Joshua Y   15 Saint Petersburg  2:21.16    2:20.69 SZSS   
                 29.34      1:06.89 (37.55)
        1:45.75 (38.86)     2:20.69 (34.94)
 37 Rojas, Marc A    18 South Florida Aq  2:22.18    2:21.11 SZB    
                 29.72      1:07.51 (37.79)
        1:49.05 (41.54)     2:21.11 (32.06)
 38 Lopez, Manuel G  15 Metro AC Miami-F  2:22.40    2:21.24 SZB    
                 30.16      1:07.73 (37.57)
        1:49.22 (41.49)     2:21.24 (32.02)
 39 Lemarie, Shawn   15 T2 Aquatics-FL    2:21.59    2:23.07        
                 30.11      1:07.72 (37.61)
        1:50.99 (43.27)     2:23.07 (32.08)
 40 Vergona, Steven  16 Fla Aquatics-FG   2:21.46    2:23.53        
                 30.35      1:10.17 (39.82)
        1:50.39 (40.22)     2:23.53 (33.14)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 13 Manganiello, Au  19 AK Sharks-FG      2:15.69                   
                 28.68      1:03.28 (34.60)
        1:45.72 (42.44)     2:15.69 (29.97)
 31 Key, Jonathan D  20 Shark Aquatics-F  2:18.70                   
                 29.51      1:08.31 (38.80)
        1:46.86 (38.55)     2:18.70 (31.84)
 32 Bowen, James D   19 Area Tallahassee  2:19.03                   
                 28.47      1:07.43 (38.96)
        1:47.77 (40.34)     2:19.03 (31.26)
 34 Hrafnkelsson, K  19 SC Hafnarfjordur  2:20.08                   
                 28.82      1:05.79 (36.97)
        1:47.71 (41.92)     2:20.08 (32.37)
 36 Dunton, Randall  19 Saint Cloud A.T.  2:21.11                   
                 29.44      1:06.04 (36.60)
        1:47.63 (41.59)     2:21.11 (33.48)
 42 Chait, Derek M   17 AK Sharks-FG      2:21.53                   
                 28.68      1:05.45 (36.77)
        1:48.67 (43.22)     2:21.53 (32.86)
 47 Hargrave, Ben S  17 Adirondack A.C.-  2:22.61                   
                 29.86      1:07.71 (37.85)
        1:51.51 (43.80)     2:22.61 (31.10)
 48 Jackwin, Eric L  23 Fla Aquatics-FG   2:22.66                   
                 30.28      1:08.27 (37.99)
        1:49.56 (41.29)     2:22.66 (33.10)
 49 Merrill, Richar  16 Fla Aquatics-FG   2:22.68                   
                 29.73      1:07.08 (37.35)
        1:50.65 (43.57)     2:22.68 (32.03)
 50 Goudovitch, Dan  16 Charles River Aq  2:22.73                   
                 30.23      1:08.12 (37.89)
        1:50.48 (42.36)     2:22.73 (32.25)
 51 Selby, Christia  15 Unattached-FG     2:22.81                   
                 29.69      1:07.65 (37.96)
        1:51.22 (43.57)     2:22.81 (31.59)
 52 Goller, Kyle C   19 Area Tallahassee  2:22.88                   
                 30.59      1:10.57 (39.98)
        1:50.73 (40.16)     2:22.88 (32.15)
 53 Morante, Carlo   19 South Florida Aq  2:22.90                   
                 29.31      1:06.75 (37.44)
        1:49.97 (43.22)     2:22.90 (32.93)
 54 Marshall, Kyle   18 Gulf Coast Swim-  2:22.92                   
                 30.82      1:07.63 (36.81)
        1:47.77 (40.14)     2:22.92 (35.15)
 55 Lyn, Matthew M   15 Davie Nadadores-  2:23.03                   
                 30.16      1:08.28 (38.12)
        1:51.63 (43.35)     2:23.03 (31.40)
 56 Chen, Wilson L   14 Charles River Aq  2:23.24                   
               1:51.63          1:10.44 ( )
      2:23.24 (1:12.80)                    
 57 Diaz, Marcos B   18 Metro AC Miami-F  2:23.40                   
                 29.70      1:06.78 (37.08)
        1:48.76 (41.98)     2:23.40 (34.64)
 58 Miranda, Ricard  14 Loyola-ZZ         2:23.41                   
                 29.38      1:06.30 (36.92)
        1:50.29 (43.99)     2:23.41 (33.12)
 59 Zylberberg, Sha  16 Saint Andrew''s-F  2:23.68                   
                 30.91      1:10.13 (39.22)
        1:51.41 (41.28)     2:23.68 (32.27)
 60 Hartley, Daniel  17 Martin County Aq  2:23.78                   
                 29.84      1:05.05 (35.21)
        1:50.17 (45.12)     2:23.78 (33.61)
 61 Grant, John A    18 Seacoast-NE       2:24.03                   
                 31.02      1:10.22 (39.20)
        1:50.76 (40.54)     2:24.03 (33.27)
 62 Branco, Ricardo  18 Davie Nadadores-  2:24.26                   
                 30.57      1:08.48 (37.91)
        1:50.41 (41.93)     2:24.26 (33.85)
 63 Junghahn, Nicol  16 Miami Swimming-F  2:24.32                   
                 30.72      1:10.22 (39.50)
        1:51.77 (41.55)     2:24.32 (32.55)
 64 Wathen, Alec F   18 Plantation-FG     2:24.39                   
                 30.03      1:07.65 (37.62)
        1:50.64 (42.99)     2:24.39 (33.75)
 65 Zacka, Eddie J   16 Gulf Coast Swim-  2:24.49                   
                 30.95      1:08.71 (37.76)
        1:52.27 (43.56)     2:24.49 (32.22)
 66 Cantu, David     16 Davie Nadadores-  2:25.37                   
                 31.71      1:09.18 (37.47)
        1:52.10 (42.92)     2:25.37 (33.27)
 67 Smutny, Matthew  17 AK Sharks-FG      2:25.56                   
                 30.50      1:07.07 (36.57)
        1:52.11 (45.04)     2:25.56 (33.45)
 68 Hudak, Caleb J   16 West Florida Lig  2:27.07                   
                 30.44      1:10.11 (39.67)
        1:54.14 (44.03)     2:27.07 (32.93)
 69 Gatlin, Will D   19 Unattached-FG     2:27.73                   
                 31.21      1:08.12 (36.91)
        1:54.33 (46.21)     2:27.73 (33.40)
 70 Anderson, Josh   20 Swim Florida-FL   2:29.04                   
                 30.22      1:09.82 (39.60)
        1:53.17 (43.35)     2:29.04 (35.87)
 71 Perez, Gabriel   15 Davie Nadadores-  2:31.29                   
                 31.10      1:12.79 (41.69)
        1:57.15 (44.36)     2:31.29 (34.14)
 72 Miller, Alex T   18 Skyy-NJ           2:32.14                   
               1:55.17      2:32.14 (36.97)
 73 Nothard, Digby   16 Davie Nadadores-  2:35.26                   
                 30.78      1:12.76 (41.98)
        1:59.32 (46.56)     2:35.26 (35.94)
 -- Walter, Ryan M   18 Pine Crest-FG         DQ                    
                 30.81      1:08.22 (37.41)
        1:52.65 (44.43)          DQ (32.82)
 -- Oi, Aidan S      15 Charles River Aq     DFS                    
 -- Castillo Luna,   16 Olimpica Zacatec      NS                    
 -- Persson, Torbjo  19 Unattached-FG         NS                    
 
Event 21  Women 50 LC Meter Freestyle
=========================================================================
   Sectionals: # 24.81  7/12/2007 Dara G. Torres, CSSC-FG
      FG Open: & 24.81  7/12/2007 Dara Torres, CSSC-FG
                 26.39  OPEN US Open
                 26.89  JRNA Junior Nationals
                 29.19  SZSS Sectionals
                 29.89  SZB Sectionals Bonus
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                       === Championship Final ===                        
 
  1 Oliver, Tiffany  19 Unattached-FG       26.33      26.11 OPEN    22.5
  1 Hall, Kelsi L    22 Unattached-FG       26.19      26.11 OPEN    22.5
  3 Bateman, Sarah   22 Patriot Aquatics    26.10      26.12 OPEN    20  
  4 Pigot, Chin      19 Metro AC Miami-F    26.90      26.57 JRNA    19  
  5 Bruens, Harper   17 Fla Aquatics-FG     26.93      26.70 JRNA    18  
  6 Stupp, Julie A   26 Performance Aq-F    27.53      26.77 JRNA    17  
  7 Isaacson, Ashly  19 West Florida Lig    27.43      27.37 SZSS    16  
  8 Robles, Carla A  17 Metro AC Miami-F    27.66      27.76 SZSS    15  
  9 Cutter, Linea L  18 Shark Aquatics-F    27.78      27.99 SZSS    14  
 10 Ingram, Fabiana  15 Lake Lytal Light    27.77      28.11 SZSS    13  
 
                        === Consolation Final ===                        
 
 11 Merritt, Alex J  18 Area Tallahassee    27.94      27.22 SZSS    11  
 12 Jonsdottir, Ing  18 SC Hafnarfjordur    27.90      27.35 SZSS     9  
 13 Popova, Valerii  20 Golden Panther-F    27.93      27.65 SZSS     8  
 14 Kendall, Hannah  15 Winter Haven Sti    28.14      27.67 SZSS     7  
 15 Barnard, Delane  16 Area Tallahassee    27.85      27.68 SZSS     6  
 16 Ware, Lydia      16 First Coast Y-FL    27.87      27.75 SZSS     5  
 17 Nava, Caroline   15 Pine Crest-FG       27.99      27.82 SZSS     3.5
 17 Golovkina, Ksen  22 T2 Aquatics-FL      28.08      27.82 SZSS     3.5
 19 Kaywork, Alyson  18 Unattached-FL       28.22      27.89 SZSS     2  
 20 Anaya, Ana L     19 Metro AC Miami-F    28.03      28.11 SZSS     1  
 
                             === C-Final ===                             
 
 21 Katcher, Olivia  16 Swim Ft Lauderda    28.68      28.38 SZSS   
 22 Oliva, Sophia M  16 Plantation-FG       28.44      28.40 SZSS   
 23 Ruth, Brenna J   16 Saint Andrew''s-F    28.38      28.43 SZSS   
 24 Redding, Grace   14 Ntc Aquatics-FL     28.55      28.46 SZSS   
 25 Pettinger, Juli  15 Julington Creek-    28.70      28.64 SZSS   
 26 Goodson, Kriste  18 Swim Florida-FL     28.71      28.68 SZSS   
 27 Payamps, Natash  16 Davie Nadadores-    28.68      28.89 SZSS   
 27 Lopez, Maria A   16 South Florida Aq    28.52      28.89 SZSS   
 29 Suarez, Lauren   17 Lake Lytal Light    28.49      28.99 SZSS   
 30 Suarez, Julie A  15 Lake Lytal Light    28.64      29.35 SZB    
 
                            === D - Final ===                            
 
 31 Randolph, Jessi  17 Plantation-FG       28.81      28.42 SZSS   
 32 Fraiman, Sivan   17 Plantation-FG       28.93      28.58 SZSS   
 33 Hudson, Madison  16 Lake Lytal Light    29.10      28.87 SZSS   
 34 Gomez, Daniela   16 Performance Aq-F    29.01      28.95 SZSS   
 35 Lee, Carolyn     17 Lake Lytal Light    28.92      29.05 SZSS   
 36 Ortiz, Arianna   15 Jupiter Dragons-    29.01      29.13 SZSS   
 37 Leter, Evita     17 Metro AC Miami-F    28.72      29.16 SZSS   
 38 Moser, Allison   17 Plantation-FG       28.98      29.19 SZSS   
 39 Meiser, Rebecca  17 Jupiter Dragons-    29.03      29.24 SZB    
 40 Seidner, Mollie  13 Hopkins Mariner-    28.81      29.43 SZB    
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 21 Holling, Maggie  19 Lake Lytal Light    28.25                   
 22 Grace, Kelly M   21 Golden Panther-F    28.31                   
 23 Nederlanden, Je  19 Westminster Acad    28.37                   
 25 Hansdottir, Snj  20 SC Hafnarfjordur    28.41                   
 27 Kidd, Chelsie A  20 Golden Panther-F    28.45                   
 28 Ress, Justine A  19 Santa Clara Swim    28.46                   
 29 Tannine, Christ  20 Swim Florida-FL     28.48                   
 33 Uzcategui, Andr  22 Davie Nadadores-    28.58                   
 42 Ho, Victoria I   19 Davie Nadadores-    28.85                   
 43 Stupp, Hallie B  20 Performance Aq-F    28.86                   
 51 Delisle, Alexis  15 Southwest Stars-    29.13                   
 52 Marinheiro, Mar  17 South Florida Aq    29.14                   
 53 Murray, Aubrey   17 Martin County Aq    29.15                   
 53 Hubbard, Macken  15 Saint Petersburg    29.15                   
 55 Morgan, Dorothy  15 Miami Swimming-F    29.16                   
 56 Adams, Chloe J   16 Plantation-FG       29.30                   
 56 Simpson, Khamai  17 AK Sharks-FG        29.30                   
 58 Lombardi, Lia N  17 Area Tallahassee    29.31                   
 59 Volland, Kelsea  15 Florida Keys-FG     29.38                   
 60 Veale, Hannah E  16 Pine Crest-FG       29.41                   
 61 Campbell, Cher   21 Plantation-FG       29.42                   
 62 Miller, Chelsea  16 West Florida Lig    29.44                   
 63 Pacitti, Alexan  15 Unattached-FG       29.46                   
 64 Hegwein, Natali  15 Sarasota Tsunami    29.48                   
 64 Stinemire, Sama  13 South Florida Aq    29.48                   
 66 Figueroa, Krist  16 Davie Nadadores-    29.50                   
 67 Scuderi, Chelse  15 Saint Andrew''s-F    29.53                   
 67 Antonini, Isabe  15 Fla Aquatics-FG     29.53                   
 69 Valls, Anna C    16 Miami Swimming-F    29.60                   
 70 Kalandiak, Alex  16 Miami Swimming-F    29.61                   
 71 Coombs, Hannah   17 Saint Andrew''s-F    29.62                   
 72 Balthazar, Zoie  16 Davie Nadadores-    29.66                   
 73 Jimenez, Evelin  17 South Florida Aq    29.67                   
 74 Caufield, Saman  17 Lake Lytal Light    29.73                   
 75 Corley, Julia E  17 Lake Lytal Light    29.74                   
 76 Kopas, Allison   13 Davie Nadadores-    29.76                   
 77 Ramirez, Emily   19 Fla Aquatics-FG     29.83                   
 78 Howard, Rebekah  16 Winter Haven Sti    29.84                   
 78 Ling, Rachel C   17 South Florida Aq    29.84                   
 80 Piccardo, Stefa  13 Unattached-FG       29.87                   
 81 Lo, Kelly        17 Karishim Swim Cl    29.94                   
 82 Hunter, Amber N  16 South Florida Aq    29.96                   
 83 Campillo, Natal  18 Unattached-FG       30.00                   
 84 Muniz, Bianca    20 South Florida Aq    30.02                   
 85 Lyons, Madisyn   15 Unattached-FG       30.04                   
 86 Rose, Elizabeth  17 Seacoast-NE         30.09                   
 87 Harris, Chase C  16 Jupiter Dragons-    30.26                   
 88 Gonzalez, Alexa  20 Unattached-FG       30.42                   
 89 Lacusky, Sara M  15 Martin County Aq    30.62                   
 90 Zislin, Jennife  17 Fla Aquatics-FG     31.08                   
 -- Driscoll, Laure  18 Swim Ft Lauderda     DFS                    
 
Event 22  Men 50 LC Meter Freestyle
=========================================================================
   Sectionals: # 22.42  3/19/2009 Fred T. Bousquet, AUB-SE
      FG Open: & 22.34  8/12/2002 Jason Lezak, NOVA-CA
                 23.49  OPEN US Open
                 24.29  JRNA Junior Nationals
                 25.79  SZSS Sectionals
                 26.69  SZB Sectionals Bonus
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                       === Championship Final ===                        
 
  1 Babaev, Pavel A  29 Swim Florida-FL     23.04      22.98 OPEN    24  
  2 Fraser, Shaune   24 Gator Swim Club-    23.81      23.01 OPEN    21  
  3 Murray, Paul L   20 Unattached-FL       23.28      23.37 OPEN    20  
  4 Eisenberger, Go  18 Pine Crest-FG       24.27      23.67 JRNA    19  
  5 Fraser, Brett M  22 Gator Swim Club-    24.05      23.71 JRNA    18  
  6 Carter, Nick C   22 Westminster Acad    24.38      24.23 JRNA    16.5
  6 Sullivan, Garla  20 Westminster Acad    23.89      24.23 JRNA    16.5
  8 Barbar, AJ J     19 Westminster Acad    24.11      24.32 SZSS    15  
  9 Ballestas, Juli  17 Metro AC Miami-F    24.35      24.37 SZSS    14  
 10 Gudmundsson, Or  19 SC Hafnarfjordur    24.41      24.40 SZSS    13  
 
                        === Consolation Final ===                        
 
 11 McCormick, Jaso  18 Fla Aquatics-FG     24.79      24.32 SZSS    11  
 12 Whitehurst, Bra  22 Unattached-FG       24.46      24.62 SZSS     9  
 13 Torres, Luke C   18 South Florida Aq    24.65      24.63 SZSS     8  
 14 Cassidy, Quinn   16 Saint Andrew''s-F    24.82      24.71 SZSS     7  
 15 Saunders, Austi  19 Westminster Acad    24.66      24.77 SZSS     6  
 16 Vazquez, Andres  18 Unattached-FG       24.50      24.81 SZSS     5  
 17 Walsh, John W    20 Westminster Acad    24.52      24.82 SZSS     4  
 18 Groters, Jordy   16 Davie Nadadores-    24.81      24.84 SZSS     3  
 19 Pigot, Zu        15 Metro AC Miami-F    25.00      24.86 SZSS     2  
 20 Phillips, Jake   19 Westminster Acad    24.59      24.95 SZSS     1  
 
                             === C-Final ===                             
 
 21 Kohner, Gage S   16 Saint Andrew''s-F    25.34      25.00 SZSS   
 22 Coard, Nicholas  18 Unattached-FG       25.17      25.19 SZSS   
 23 Baptiste, Jabar  14 Unattached-FG       25.05      25.25 SZSS   
 24 Spiric, Stefan   15 West Florida Lig    25.27      25.38 SZSS   
 24 Perez, Jhonny    14 Naco-ZZ             25.31      25.38 SZSS   
 26 Asuaje Solon, J  15 Charles River Aq    25.09      25.52 SZSS   
 27 Izarra, Ruben E  18 Davie Nadadores-    25.20      25.53 SZSS   
 28 Kazokas, Willia  18 Unattached-FL       25.12      25.54 SZSS   
 29 Denswil, Wayne   16 Metro AC Miami-F    25.29      25.62 SZSS   
 30 Solivan, Andres  15 Country Club-ZZ     25.27      25.72 SZSS   
 
                            === D - Final ===                            
 
 31 Toulson, Wali K  18 Saint Andrew''s-F    25.45      25.02 SZSS   
 32 Van Zee, Nichol  17 Fla Aquatics-FG     25.52      25.19 SZSS   
 33 Magendzo, Alan   18 Shark Aquatics-F    25.80      25.22 SZSS   
 34 Behnam, Alexand  16 Pine Crest-FG       25.72      25.47 SZSS   
 35 Ralston-Crandal  17 Area Tallahassee    25.48      25.49 SZSS   
 36 Brennan, Aidan   17 T2 Aquatics-FL      25.44      25.57 SZSS   
 37 Briggs, Joey P   16 Area Tallahassee    25.37      25.68 SZSS   
 38 Pisani, William  14 Lake Lytal Light    25.80      25.84 SZB    
 39 Brown, Xavier A  17 South Florida Aq    25.57      26.01 SZB    
 40 Cruz, Sebastian  17 Charles River Aq    25.58      26.08 SZB    
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 21 Ramirez Carranz  19 Unattached-FG       25.01                   
 23 Walton, Ramon R  20 Unattached-FG       25.09                   
 25 Schuttinger, Ni  20 Westminster Acad    25.10                   
 26 Swanbeck, Rober  20 Swim Florida-FL     25.12                   
 30 Marin, Jesus L   20 Unattached-FG       25.21                   
 31 Cabrera, Camero  20 Unattached-FG       25.24                   
 32 Andrews, Richar  19 Lake Lytal Light    25.26                   
 35 Skuba, Joe F     25 SwimMAC-NC          25.28                   
 38 Moradi, Arvin    20 Davie Nadadores-    25.32                   
 41 Davis, Joshua A  20 Shark Aquatics-F    25.44                   
 46 Tuben, Ben P     22 Unattached-NC       25.54                   
 49 Flood, Elijah A  21 Plantation-FG       25.62                   
 53 Soto, Anthony    17 Miami Swimming-F    25.81                   
 54 Arnaud, Brian P  18 Unattached-FG       25.84                   
 55 Farese, John G   16 Saint Petersburg    25.89                   
 56 Ortiz, Justin D  19 Jupiter Dragons-    25.95                   
 57 Parra, Francisc  17 Davie Nadadores-    25.96                   
 58 Zislin, Michael  19 Fla Aquatics-FG     26.00                   
 58 Gomez, Luis Mig  19 Naco-ZZ             26.00                   
 60 Johnstone, Loga  18 Westminster Acad    26.01                   
 61 Songui-Samuel,   17 Unattached-NE       26.08                   
 62 Brennock, John   16 Julington Creek-    26.25                   
 62 Rodriguez, Chey  17 Swim Ft Lauderda    26.25                   
 64 Solis Ramirez,   19 Unattached-FG       26.26                   
 64 Yakymiw, Joseph  19 Pine Crest-FG       26.26                   
 66 Wilkes, Lance L  15 Area Tallahassee    26.28                   
 67 Treil, Alex S    18 Karishim Swim Cl    26.29                   
 68 Parada, Ivan R   17 South Florida Aq    26.30                   
 68 Boraski, Ryan R  17 Adirondack A.C.-    26.30                   
 70 Castano, Robert  17 Metro AC Miami-F    26.31                   
 70 Araque, Carlos   22 Metro AC Miami-F    26.31                   
 72 Lupoli, Franco   18 Davie Nadadores-    26.36                   
 72 Bricio, Felipe   17 Swim Ft Lauderda    26.36                   
 74 Pettinger, Will  17 Julington Creek-    26.43                   
 75 Steele, Joseph   18 Unattached-FG       26.44                   
 76 Hargrave, Ben S  17 Adirondack A.C.-    26.45                   
 77 Betancor, Facun  16 Fla Aquatics-FG     26.48                   
 78 Erickson, Dane   16 T2 Aquatics-FL      26.49                   
 79 Trinidad, Chris  15 Naco-ZZ             26.50                   
 80 Wathen, Alec F   18 Plantation-FG       26.54                   
 81 Junghahn, Nicol  16 Miami Swimming-F    26.59                   
 82 Dimatteo, Kevin  17 Lake Lytal Light    26.66                   
 83 Merrill, Richar  16 Fla Aquatics-FG     26.67                   
 83 Reid, Aj         15 Fla Aquatics-FG     26.67                   
 85 Menendez, Matth  16 A.C. Temple Terr    26.70                   
 86 Nichlany, Kryan  16 Davie Nadadores-    26.78                   
 87 Penny, Gregory   21 Westminster Acad    26.79                   
 87 Marsolek, Dylan  18 Plantation-FG       26.79                   
 89 Kinsey, John B   21 Unattached-FG       26.80                   
 90 Perez, Gabriel   15 Davie Nadadores-    26.83                   
 91 Fedorenko, Mike  17 Seacoast-NE         26.85                   
 92 Rahrig, Michael  15 Lake Lytal Light    26.87                   
 92 Sanchez, Jorge   17 Loyola-ZZ           26.87                   
 92 Alatorre, Ferna  13 Unattached-FG       26.87                   
 95 Goudovitch, Dan  16 Charles River Aq    26.88                   
 96 Zambrano, Aleja  17 Davie Nadadores-    26.94                   
 97 Walters, Jacob   16 South Florida Aq    26.96                   
 98 Adan, Bradley    16 Rockway Swimming    26.97                   
 99 Lyn, Matthew M   15 Davie Nadadores-    26.99                   
 99 Norcini, Marcel  16 Miami Swimming-F    26.99                   
101 Dunton, Randall  19 Saint Cloud A.T.    27.03                   
102 Kuzjomkin, Alek  16 Davie Nadadores-    27.04                   
103 Walsh, Cory C    16 Southwest Stars-    27.06                   
103 Anderson, Josh   20 Swim Florida-FL     27.06                   
105 Kuzjomkin, Anto  16 Davie Nadadores-    27.12                   
106 Vergona, Steven  16 Fla Aquatics-FG     27.16                   
107 Grant, Alexande  16 Saint Petersburg    27.19                   
108 Lemarie, Shawn   15 T2 Aquatics-FL      27.20                   
109 Yakymiw, Matthe  17 Davie Nadadores-    27.22                   
110 Spatz, Ryan K    16 Karishim Swim Cl    27.24                   
111 Perez Costa, Ju  16 Rockway Swimming    27.32                   
112 Hall, Ryan       18 Davie Nadadores-    27.33                   
113 Notarangelo, Za  17 Seacoast-NE         27.36                   
114 Tijerina, Joshu  17 Southwest Stars-    27.39                   
115 Ordaz, Eric      15 T2 Aquatics-FL      27.43                   
116 Cantu, Vidal     17 Davie Nadadores-    27.50                   
117 Graber, Brandon  18 Saint Cloud A.T.    27.56                   
117 Booher, Douglas  17 Julington Creek-    27.56                   
119 Nothard, Digby   16 Davie Nadadores-    27.61                   
120 Grant, John A    18 Seacoast-NE         27.64                   
121 Gomes, Carlos E  17 Davie Nadadores-    27.65                   
122 Valery, Gustavo  14 South Florida Aq    28.00                   
123 Crispo, Michael  17 Unattached-FG       28.04                   
124 Castillo Luna,   16 Olimpica Zacatec    31.77                   
 -- Lopez Cantera,   21 Metro AC Miami-F     DFS                    
 -- Persson, Torbjo  19 Unattached-FG         NS                    
 -- Ballestas, Robe  15 Metro AC Miami-F      NS                    
 -- Heslin, Conner   16 T2 Aquatics-FL        NS                    
 -- Wright, Steven   22 Unattached-FL         NS                    
 -- Aramburu, Nicol  18 Miami Swimming-F      NS                    
 -- Oi, Aidan S      15 Charles River Aq      NS                    
 
Event 23  Women 400 LC Meter Freestyle
=========================================================================
   Sectionals: # 4:10.29  7/7/2011  Dagny A. Knutson, UN-11-FL
      FG Open: & 4:08.43  8/12/2002 Diana Munz, LESD-LE
                 4:19.39  OPEN US Open
                 4:23.79  JRNA Junior Nationals
                 4:43.29  SZB Sectionals Bonus
                 4:43.29  SZSS Sectionals
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                       === Championship Final ===                        
 
  1 Pinto, Andreina  20 Gator Swim Club-  4:22.26    4:16.79 OPEN    24  
                 30.44      1:03.19 (32.75)
        1:35.80 (32.61)     2:08.75 (32.95)
        2:41.07 (32.32)     3:14.07 (33.00)
        3:45.90 (31.83)     4:16.79 (30.89)
  2 Pinto, Yanel A   23 Gator Swim Club-  4:21.32    4:17.40 OPEN    21  
                 30.66      1:03.40 (32.74)
        1:35.98 (32.58)     2:08.78 (32.80)
        2:41.17 (32.39)     3:14.15 (32.98)
        3:46.17 (32.02)     4:17.40 (31.23)
  3 Finke, Autumn S  17 Saint Petersburg  4:23.29    4:23.07 JRNA    20  
                 30.55      1:03.46 (32.91)
        1:36.40 (32.94)     2:09.88 (33.48)
        2:43.15 (33.27)     3:16.95 (33.80)
        3:50.21 (33.26)     4:23.07 (32.86)
  4 Nasson, Stephan  18 Adirondack A.C.-  4:27.82    4:23.48 JRNA    19  
                 31.26      1:04.39 (33.13)
        1:37.43 (33.04)     2:10.94 (33.51)
        2:44.23 (33.29)     3:17.87 (33.64)
        3:51.12 (33.25)     4:23.48 (32.36)
  5 Marinheiro, Mel  15 South Florida Aq  4:23.25    4:23.57 JRNA    18  
                 30.55      1:04.13 (33.58)
        1:37.30 (33.17)     2:11.15 (33.85)
        2:44.56 (33.41)     3:18.37 (33.81)
        3:51.67 (33.30)     4:23.57 (31.90)
  6 Williams, CeCe   16 Area Tallahassee  4:26.63    4:25.51 SZB     17  
                 31.22      1:04.66 (33.44)
        1:38.37 (33.71)     2:11.95 (33.58)
        2:45.45 (33.50)     3:18.94 (33.49)
        3:52.34 (33.40)     4:25.51 (33.17)
  7 Katcher, Olivia  16 Swim Ft Lauderda  4:28.66    4:26.99 SZB     16  
                 31.09      1:04.31 (33.22)
        1:37.60 (33.29)     2:11.11 (33.51)
        2:44.66 (33.55)     3:18.50 (33.84)
        3:52.77 (34.27)     4:26.99 (34.22)
  8 Moroney, Megan   15 Saint Andrew''s-F  4:28.24    4:27.61 SZB     15  
                 31.05      1:04.17 (33.12)
        1:37.68 (33.51)     2:11.32 (33.64)
        2:45.10 (33.78)     3:19.24 (34.14)
        3:53.73 (34.49)     4:27.61 (33.88)
  9 Dubrasky, Molly  19 Gulf Coast Swim-  4:31.86    4:34.71 SZB     14  
                 31.33      1:04.92 (33.59)
        1:39.60 (34.68)     2:14.32 (34.72)
        2:49.73 (35.41)     3:24.81 (35.08)
        4:00.26 (35.45)     4:34.71 (34.45)
 10 Lehtonen, Eva J  21 Swim Florida-FL   4:31.91    4:37.32 SZB     13  
                 32.49      1:06.48 (33.99)
        1:41.25 (34.77)     2:16.28 (35.03)
        2:51.52 (35.24)     3:26.66 (35.14)
        4:02.22 (35.56)     4:37.32 (35.10)
 
                        === Consolation Final ===                        
 
 11 Melo, Florencia  23 Unattached-FG     4:33.43    4:28.09 SZB     11  
                 30.89      1:05.05 (34.16)
        1:38.81 (33.76)     2:13.02 (34.21)
        2:46.51 (33.49)     3:20.53 (34.02)
        3:54.45 (33.92)     4:28.09 (33.64)
 12 Black, Erin R    20 Shark Aquatics-F  4:34.37    4:31.66 SZB      9  
                 31.82      1:06.41 (34.59)
        1:40.71 (34.30)     2:15.60 (34.89)
        2:49.34 (33.74)     3:23.58 (34.24)
        3:57.67 (34.09)     4:31.66 (33.99)
 13 Earley, Erin C   13 Hopkins Mariner-  4:35.39    4:32.07 SZB      8  
                 31.86      1:06.19 (34.33)
        1:40.93 (34.74)     2:15.40 (34.47)
        2:49.66 (34.26)     3:23.69 (34.03)
        3:58.70 (35.01)     4:32.07 (33.37)
 14 Paez, Isa        16 Metro AC Miami-F  4:33.81    4:33.60 SZB      7  
                 30.93      1:04.78 (33.85)
        1:39.24 (34.46)     2:13.95 (34.71)
        2:49.16 (35.21)     3:24.88 (35.72)
        3:59.60 (34.72)     4:33.60 (34.00)
 15 Mohring, Avery   16 T2 Aquatics-FL    4:33.17    4:33.95 SZB      6  
                 31.16      1:05.22 (34.06)
        1:39.87 (34.65)     2:15.18 (35.31)
        2:50.15 (34.97)     3:26.00 (35.85)
        4:01.24 (35.24)     4:33.95 (32.71)
 16 Gonzalez, Aleja  17 Metro AC Miami-F  4:34.71    4:33.98 SZB      5  
                 31.37      1:05.22 (33.85)
        1:39.65 (34.43)     2:14.43 (34.78)
        2:49.32 (34.89)     3:25.05 (35.73)
        4:00.19 (35.14)     4:33.98 (33.79)
 17 Hargrave, Sarah  17 Adirondack A.C.-  4:35.16    4:34.41 SZB      4  
                 32.25      1:06.79 (34.54)
        1:41.80 (35.01)     2:16.68 (34.88)
        2:51.53 (34.85)     3:26.27 (34.74)
        4:00.75 (34.48)     4:34.41 (33.66)
 18 Pisani, Jenna M  13 Lake Lytal Light  4:34.81    4:35.05 SZB      3  
                 31.56      1:06.29 (34.73)
        1:41.04 (34.75)     2:16.08 (35.04)
        2:51.05 (34.97)     3:26.41 (35.36)
        4:01.24 (34.83)     4:35.05 (33.81)
 19 Gurley, Jamie L  16 Fla Aquatics-FG   4:35.80    4:39.29 SZB      2  
                 31.83      1:06.23 (34.40)
        1:41.61 (35.38)     2:16.53 (34.92)
        2:52.70 (36.17)     3:28.50 (35.80)
        4:04.85 (36.35)     4:39.29 (34.44)
 20 Halfast, Rebecc  17 Saint Petersburg  4:34.91    4:40.30 SZB      1  
                 32.71      1:07.00 (34.29)
        1:42.51 (35.51)     2:17.77 (35.26)
        2:53.74 (35.97)     3:29.37 (35.63)
        4:05.26 (35.89)     4:40.30 (35.04)
 
                             === C-Final ===                             
 
 21 Randolph, Jessi  17 Plantation-FG     4:39.61    4:31.65 SZB    
                 31.76      1:06.24 (34.48)
        1:40.57 (34.33)     2:14.97 (34.40)
        2:49.17 (34.20)     3:23.87 (34.70)
        3:58.82 (34.95)     4:31.65 (32.83)
 22 Capers, Hannah   17 Area Tallahassee  4:36.51    4:32.29 SZB    
                 31.23      1:06.22 (34.99)
        1:41.08 (34.86)     2:16.33 (35.25)
        2:50.52 (34.19)     3:25.11 (34.59)
        3:59.29 (34.18)     4:32.29 (33.00)
 23 Langford, Olivi  18 Swim Florida-FL   4:36.58    4:35.68 SZB    
                 31.72      1:06.07 (34.35)
        1:40.79 (34.72)     2:16.31 (35.52)
        2:51.17 (34.86)     3:26.79 (35.62)
        4:02.05 (35.26)     4:35.68 (33.63)
 24 Vega Monroy, Da  17 Lake Lytal Light  4:37.55    4:35.70 SZB    
                 31.59      1:06.59 (35.00)
        1:40.91 (34.32)     2:16.46 (35.55)
        2:50.97 (34.51)     3:26.34 (35.37)
        4:01.23 (34.89)     4:35.70 (34.47)
 25 Faunce, Lexi F   16 Gulf Coast Swim-  4:39.33    4:36.43 SZB    
                 31.68      1:06.12 (34.44)
        1:40.69 (34.57)     2:16.01 (35.32)
        2:50.98 (34.97)     3:26.58 (35.60)
        4:01.96 (35.38)     4:36.43 (34.47)
 26 Ford, Amanda J   17 Saint Andrew''s-F  4:41.30    4:38.37 SZB    
                 32.30      1:06.88 (34.58)
        1:42.13 (35.25)     2:17.79 (35.66)
        2:53.55 (35.76)     3:28.96 (35.41)
        4:04.85 (35.89)     4:38.37 (33.52)
 27 Sanchez, Namill  14 Atlantis S.C.-FG  4:40.85    4:38.39 SZB    
                 31.95      1:06.60 (34.65)
        1:42.00 (35.40)     2:17.92 (35.92)
        2:52.93 (35.01)     3:28.69 (35.76)
        4:04.07 (35.38)     4:38.39 (34.32)
 28 Suarez, Julie A  15 Lake Lytal Light  4:40.62    4:38.72 SZB    
                 32.42      1:07.34 (34.92)
        1:42.47 (35.13)     2:17.67 (35.20)
        2:53.12 (35.45)     3:28.53 (35.41)
        4:04.15 (35.62)     4:38.72 (34.57)
 29 Costa, Nilza P   17 Davie Nadadores-  4:40.60    4:39.13 SZB    
                 32.13      1:07.31 (35.18)
        1:42.52 (35.21)     2:18.20 (35.68)
        2:52.84 (34.64)     3:28.25 (35.41)
        4:03.69 (35.44)     4:39.13 (35.44)
 30 Squartino, Geen  16 SwimFast-FG       4:41.12    4:40.32 SZB    
                 32.63      1:07.61 (34.98)
        1:43.11 (35.50)     2:18.57 (35.46)
        2:54.45 (35.88)     3:29.91 (35.46)
        4:05.80 (35.89)     4:40.32 (34.52)
 
                            === D - Final ===                            
 
 31 Gomez, Daniela   16 Performance Aq-F  4:44.43    4:34.01 SZB    
                 31.42      1:05.44 (34.02)
        1:39.75 (34.31)     2:14.17 (34.42)
        2:49.45 (35.28)     3:24.97 (35.52)
        4:00.53 (35.56)     4:34.01 (33.48)
 32 Lombardi, Ali M  15 Area Tallahassee  4:41.72    4:36.72 SZB    
                 31.28      1:06.04 (34.76)
        1:41.49 (35.45)     2:17.50 (36.01)
        2:52.76 (35.26)     3:28.63 (35.87)
        4:03.50 (34.87)     4:36.72 (33.22)
 33 Marcos, Macaren  17 Swim Ft Lauderda  4:43.31    4:37.49 SZB    
                 31.51      1:06.11 (34.60)
        1:41.22 (35.11)     2:16.85 (35.63)
        2:52.11 (35.26)     3:27.60 (35.49)
        4:02.69 (35.09)     4:37.49 (34.80)
 34 Albion, Hannah   17 Gulf Coast Swim-  4:41.75    4:39.02 SZB    
                 31.78      1:06.29 (34.51)
        1:41.37 (35.08)     2:16.93 (35.56)
        2:52.68 (35.75)     3:28.74 (36.06)
        4:04.00 (35.26)     4:39.02 (35.02)
 35 Greulach, Veron  17 Swim Ft Lauderda  4:46.42    4:44.88        
                 33.53      1:10.04 (36.51)
        1:46.67 (36.63)     2:23.35 (36.68)
        2:59.15 (35.80)     3:34.86 (35.71)
        4:09.95 (35.09)     4:44.88 (34.93)
 36 McKeon, Mallory  18 Pine Crest-FG     4:44.24    4:45.39        
                 33.13      1:09.58 (36.45)
        1:46.11 (36.53)     2:22.76 (36.65)
        2:58.39 (35.63)     3:34.28 (35.89)
        4:10.33 (36.05)     4:45.39 (35.06)
 37 Kopas, Allison   13 Davie Nadadores-  4:45.47    4:45.71        
                 31.84      1:07.15 (35.31)
        1:43.65 (36.50)     2:20.20 (36.55)
        2:56.43 (36.23)     3:32.71 (36.28)
        4:09.69 (36.98)     4:45.71 (36.02)
 38 Greene, Kaila R  17 Seacoast-NE       4:45.03    4:48.89        
                 32.33      1:08.40 (36.07)
        1:45.01 (36.61)     2:21.56 (36.55)
        2:58.05 (36.49)     3:35.61 (37.56)
        4:12.31 (36.70)     4:48.89 (36.58)
 39 Morin, Katie M   18 Seacoast-NE       4:59.36    4:52.98        
                 33.77      1:10.58 (36.81)
        1:48.03 (37.45)     2:25.00 (36.97)
        3:02.57 (37.57)     3:39.56 (36.99)
        4:16.26 (36.70)     4:52.98 (36.72)
 40 Meiser, Rebecca  17 Jupiter Dragons-  4:47.41    5:08.21        
                 34.23      1:11.97 (37.74)
        1:51.41 (39.44)     2:30.31 (38.90)
        3:10.09 (39.78)     3:50.27 (40.18)
        4:30.02 (39.75)     5:08.21 (38.19)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 23 Rademacher, Ann  20 Golden Panther-F  4:37.18                   
                 31.40      1:05.94 (34.54)
        1:40.69 (34.75)     2:16.19 (35.50)
        2:51.70 (35.51)     3:27.55 (35.85)
        4:02.74 (35.19)     4:37.18 (34.44)
 25 Boucher, Mary E  20 Golden Panther-F  4:38.21                   
                 31.58      1:06.71 (35.13)
        1:42.33 (35.62)     2:18.01 (35.68)
        2:53.38 (35.37)     3:28.98 (35.60)
        4:04.17 (35.19)     4:38.21 (34.04)
 28 Lajnef, Sarra    22 Gator Swim Club-  4:40.51                   
                 33.09      1:07.30 (34.21)
        1:42.71 (35.41)     2:18.63 (35.92)
        2:54.89 (36.26)     3:30.84 (35.95)
        4:06.92 (36.08)     4:40.51 (33.59)
 37 Ho, Victoria I   19 Davie Nadadores-  4:43.34                   
                 32.74      1:08.05 (35.31)
        1:43.53 (35.48)     2:19.34 (35.81)
        2:54.71 (35.37)     3:30.86 (36.15)
        4:06.99 (36.13)     4:43.34 (36.35)
 44 Rochette, Natal  19 Swim Florida-FL   4:56.86                   
                 34.09      1:10.95 (36.86)
        1:48.73 (37.78)     2:26.79 (38.06)
        3:04.31 (37.52)     3:42.28 (37.97)
        4:20.10 (37.82)     4:56.86 (36.76)
 -- Cabrera, Lani    19 Davie Nadadores-     DFS                    
 
Event 24  Men 400 LC Meter Freestyle
=========================================================================
   Sectionals: # 3:50.96  3/13/2008 Ryan S. Lochte, DBS-FL
      FG Open: & 3:48.60  8/12/2002 Klete Keller, UN-CA
                 3:59.99  OPEN US Open
                 4:05.19  JRNA Junior Nationals
                 4:26.39  SZB Sectionals Bonus
                 4:26.39  SZSS Sectionals
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                       === Championship Final ===                        
 
  1 Wallace, Dan     19 Gator Swim Club-  4:06.32    3:59.01 OPEN    24  
                 28.62        59.07 (30.45)
        1:29.61 (30.54)     2:00.12 (30.51)
        2:30.31 (30.19)     3:00.60 (30.29)
        3:30.19 (29.59)     3:59.01 (28.82)
  2 Gomez, Alejandr  27 Gator Swim Club-  4:10.03    3:59.34 OPEN    21  
                 27.84        57.55 (29.71)
        1:27.78 (30.23)     1:58.53 (30.75)
        2:28.94 (30.41)     2:59.91 (30.97)
        3:29.97 (30.06)     3:59.34 (29.37)
  3 Thompson, Matth  19 West Florida Lig  4:01.70    4:02.00 JRNA    20  
                 27.88        57.69 (29.81)
        1:28.05 (30.36)     1:59.05 (31.00)
        2:30.17 (31.12)     3:01.48 (31.31)
        3:32.16 (30.68)     4:02.00 (29.84)
  4 Fortier, Scott   17 Area Tallahassee  4:07.89    4:03.13 JRNA    19  
                 28.76      1:00.06 (31.30)
        1:31.28 (31.22)     2:02.69 (31.41)
        2:33.04 (30.35)     3:03.85 (30.81)
        3:33.76 (29.91)     4:03.13 (29.37)
  5 Schwab, Nichola  21 Indiana Universi  4:03.29    4:03.35 JRNA    18  
                 27.00        56.86 (29.86)
        1:27.29 (30.43)     1:58.51 (31.22)
        2:29.43 (30.92)     3:01.12 (31.69)
        3:32.68 (31.56)     4:03.35 (30.67)
  6 Rutkin, Lance J  17 Swim Ft Lauderda  4:04.06    4:04.33 JRNA    17  
                 28.33        59.16 (30.83)
        1:30.20 (31.04)     2:01.76 (31.56)
        2:32.92 (31.16)     3:04.16 (31.24)
        3:34.92 (30.76)     4:04.33 (29.41)
  7 Samuelson, Loga  16 Swim Florida-FL   4:04.97    4:06.37 SZB     16  
                 28.19        58.56 (30.37)
        1:29.30 (30.74)     2:00.84 (31.54)
        2:32.27 (31.43)     3:03.85 (31.58)
        3:35.56 (31.71)     4:06.37 (30.81)
  8 Alaskari, Youse  18 Davie Nadadores-  4:10.12    4:10.32 SZB     15  
                 28.21        59.22 (31.01)
        1:31.15 (31.93)     2:03.52 (32.37)
        2:36.07 (32.55)     3:08.59 (32.52)
        3:39.81 (31.22)     4:10.32 (30.51)
  9 Veale, Thomas M  19 Unattached-FG     4:08.63    4:13.62 SZB     14  
                 28.72        59.60 (30.88)
        1:31.24 (31.64)     2:03.35 (32.11)
        2:36.16 (32.81)     3:08.80 (32.64)
        3:41.57 (32.77)     4:13.62 (32.05)
 10 Olano, Juan S    17 Unattached-FG     4:12.05    4:20.77 SZB     13  
                 28.57        59.92 (31.35)
        1:32.72 (32.80)     2:06.50 (33.78)
        2:40.77 (34.27)     3:14.27 (33.50)
        3:47.78 (33.51)     4:20.77 (32.99)
 
                        === Consolation Final ===                        
 
 11 Dehner, Alex W   17 Area Tallahassee  4:15.67    4:09.23 SZB     11  
                 28.64        59.68 (31.04)
        1:31.55 (31.87)     2:03.22 (31.67)
        2:35.60 (32.38)     3:07.60 (32.00)
        3:39.35 (31.75)     4:09.23 (29.88)
 12 Marin, Jesus L   20 Unattached-FG     4:12.87    4:09.83 SZB      9  
                 28.60      1:00.18 (31.58)
        1:31.34 (31.16)     2:03.29 (31.95)
        2:34.55 (31.26)     3:06.37 (31.82)
        3:38.54 (32.17)     4:09.83 (31.29)
 13 Haley, Connor A  17 Adirondack A.C.-  4:12.80    4:11.99 SZB      8  
                 29.02      1:00.14 (31.12)
        1:32.08 (31.94)     2:04.50 (32.42)
        2:36.78 (32.28)     3:08.93 (32.15)
        3:40.87 (31.94)     4:11.99 (31.12)
 14 Evenson, Austin  18 Pine Crest-FG     4:13.23    4:12.03 SZB      7  
                 28.73      1:00.17 (31.44)
        1:32.51 (32.34)     2:05.05 (32.54)
        2:37.40 (32.35)     3:10.01 (32.61)
        3:42.12 (32.11)     4:12.03 (29.91)
 15 Tam, Aaron C     17 Metro AC Miami-F  4:14.62    4:13.78 SZB      6  
                 28.91      1:00.63 (31.72)
        1:33.09 (32.46)     2:05.65 (32.56)
        2:38.68 (33.03)     3:11.63 (32.95)
        3:43.72 (32.09)     4:13.78 (30.06)
 16 Brito, Lucas     18 Unattached-FG     4:14.80    4:13.99 SZB      5  
                 28.92      1:00.60 (31.68)
        1:32.90 (32.30)     2:05.55 (32.65)
        2:37.23 (31.68)     3:09.43 (32.20)
        3:41.90 (32.47)     4:13.99 (32.09)
 17 Depawlikowski,   15 Unattached-FG     4:16.04    4:14.16 SZB      4  
                 29.04      1:00.16 (31.12)
        1:32.21 (32.05)     2:04.64 (32.43)
        2:37.10 (32.46)     3:09.98 (32.88)
        3:42.98 (33.00)     4:14.16 (31.18)
 18 Radice, Julian   17 Metro AC Miami-F  4:15.65    4:15.25 SZB      3  
                 28.85      1:01.26 (32.41)
        1:33.87 (32.61)     2:06.96 (33.09)
        2:39.66 (32.70)     3:12.40 (32.74)
        3:44.64 (32.24)     4:15.25 (30.61)
 19 Ordaz, Eric      15 T2 Aquatics-FL    4:14.42    4:15.49 SZB      2  
                 28.84        59.92 (31.08)
        1:31.94 (32.02)     2:04.11 (32.17)
        2:36.81 (32.70)     3:09.74 (32.93)
        3:42.82 (33.08)     4:15.49 (32.67)
 20 Nielsen, Matt D  16 Gulf Coast Swim-  4:12.47    4:19.05 SZB      1  
                 27.92        58.97 (31.05)
        1:31.51 (32.54)     2:04.87 (33.36)
        2:37.48 (32.61)     3:11.22 (33.74)
        3:45.09 (33.87)     4:19.05 (33.96)
 
                             === C-Final ===                             
 
 21 Lupoli, Franco   18 Davie Nadadores-  4:16.62    4:08.58 SZB    
                 28.58        59.76 (31.18)
        1:31.73 (31.97)     2:03.79 (32.06)
        2:35.48 (31.69)     3:06.95 (31.47)
        3:38.70 (31.75)     4:08.58 (29.88)
 22 Marsolek, Dylan  18 Plantation-FG     4:19.09    4:09.36 SZB    
                 29.12      1:00.67 (31.55)
        1:32.20 (31.53)     2:04.25 (32.05)
        2:35.79 (31.54)     3:07.61 (31.82)
        3:39.19 (31.58)     4:09.36 (30.17)
 23 Messuri, Mike A  17 Swim Florida-FL   4:16.62    4:13.36 SZB    
                 28.23        59.62 (31.39)
        1:32.21 (32.59)     2:05.40 (33.19)
        2:38.27 (32.87)     3:11.25 (32.98)
        3:43.08 (31.83)     4:13.36 (30.28)
 24 Medina, Nicolas  14 Davie Nadadores-  4:17.72    4:13.68 SZB    
                 28.48        59.73 (31.25)
        1:31.33 (31.60)     2:04.06 (32.73)
        2:36.41 (32.35)     3:09.43 (33.02)
        3:41.73 (32.30)     4:13.68 (31.95)
 25 Solivan, Andres  15 Country Club-ZZ   4:17.11    4:16.76 SZB    
                 28.68        59.94 (31.26)
        1:32.08 (32.14)     2:04.75 (32.67)
        2:37.50 (32.75)     3:10.73 (33.23)
        3:43.79 (33.06)     4:16.76 (32.97)
 25 Izarra, Ruben E  18 Davie Nadadores-  4:17.30    4:16.76 SZB    
                 28.47      1:00.09 (31.62)
        1:32.39 (32.30)     2:04.93 (32.54)
        2:37.04 (32.11)     3:10.28 (33.24)
        3:43.86 (33.58)     4:16.76 (32.90)
 27 Bohorquez, Fern  15 Davie Nadadores-  4:16.77    4:16.84 SZB    
                 29.24      1:01.23 (31.99)
        1:33.22 (31.99)     2:06.30 (33.08)
        2:39.02 (32.72)     3:12.63 (33.61)
        3:45.58 (32.95)     4:16.84 (31.26)
 28 Colvin, Matthew  17 Unattached-FL     4:20.59    4:17.48 SZB    
                 29.47      1:01.72 (32.25)
        1:34.53 (32.81)     2:07.33 (32.80)
        2:40.74 (33.41)     3:13.55 (32.81)
        3:46.48 (32.93)     4:17.48 (31.00)
 29 Warner, Shawn M  17 Saint Andrew''s-F  4:21.11    4:22.74 SZB    
                 29.94      1:01.40 (31.46)
        1:34.11 (32.71)     2:08.40 (34.29)
        2:42.76 (34.36)     3:17.56 (34.80)
        3:52.06 (34.50)     4:22.74 (30.68)
 30 Rojas, Marc A    18 South Florida Aq  4:18.43    4:27.08        
                 29.96      1:03.14 (33.18)
        1:37.06 (33.92)     2:11.28 (34.22)
        2:45.83 (34.55)     3:20.21 (34.38)
        3:55.16 (34.95)     4:27.08 (31.92)
 
                            === D - Final ===                            
 
 31 Brennan, Aidan   17 T2 Aquatics-FL    4:22.24    4:15.37 SZB    
                 28.73      1:00.56 (31.83)
        1:32.95 (32.39)     2:05.76 (32.81)
        2:38.56 (32.80)     3:11.97 (33.41)
        3:44.74 (32.77)     4:15.37 (30.63)
 32 Leo, Marco S     15 Swim Florida-FL   4:21.49    4:15.62 SZB    
                 29.14      1:01.43 (32.29)
        1:34.29 (32.86)     2:07.72 (33.43)
        2:40.36 (32.64)     3:13.19 (32.83)
        3:45.63 (32.44)     4:15.62 (29.99)
 33 Asseraf, Josh    18 Swim Ft Lauderda  4:23.84    4:18.07 SZB    
                 29.68      1:02.20 (32.52)
        1:35.04 (32.84)     2:07.74 (32.70)
        2:40.56 (32.82)     3:13.76 (33.20)
        3:46.50 (32.74)     4:18.07 (31.57)
 34 Parra, Francisc  17 Davie Nadadores-  4:24.75    4:19.61 SZB    
                 29.26      1:01.72 (32.46)
        1:34.38 (32.66)     2:07.74 (33.36)
        2:40.34 (32.60)     3:13.64 (33.30)
        3:46.73 (33.09)     4:19.61 (32.88)
 35 Zacka, Eddie J   16 Gulf Coast Swim-  4:21.81    4:21.61 SZB    
                 29.41      1:01.78 (32.37)
        1:34.56 (32.78)     2:08.07 (33.51)
        2:41.53 (33.46)     3:15.53 (34.00)
        3:49.47 (33.94)     4:21.61 (32.14)
 36 Basalo, Miguel   15 Metro AC Miami-F  4:23.10    4:21.72 SZB    
                 29.63      1:01.70 (32.07)
        1:34.28 (32.58)     2:07.95 (33.67)
        2:41.33 (33.38)     3:15.29 (33.96)
        3:49.10 (33.81)     4:21.72 (32.62)
 37 Velasquez, Este  15 Davie Nadadores-  4:24.04    4:24.82 SZB    
                 30.77      1:04.00 (33.23)
        1:36.86 (32.86)     2:10.69 (33.83)
        2:44.48 (33.79)     3:19.03 (34.55)
        3:52.28 (33.25)     4:24.82 (32.54)
 38 Hudak, Caleb J   16 West Florida Lig  4:26.22    4:25.35 SZB    
                 30.91      1:03.38 (32.47)
        1:36.55 (33.17)     2:10.43 (33.88)
        2:44.49 (34.06)     3:19.13 (34.64)
        3:53.31 (34.18)     4:25.35 (32.04)
 39 Lyn, Matthew M   15 Davie Nadadores-  4:25.95    4:25.58 SZB    
                 30.02      1:02.92 (32.90)
        1:37.09 (34.17)     2:10.96 (33.87)
        2:45.18 (34.22)     3:19.16 (33.98)
        3:52.96 (33.80)     4:25.58 (32.62)
 40 Pineda, Michael  16 Gulf Coast Swim-  4:24.62    4:27.70        
                 27.87        59.48 (31.61)
        1:33.74 (34.26)     2:09.20 (35.46)
        2:44.49 (35.29)     3:19.38 (34.89)
        3:53.76 (34.38)     4:27.70 (33.94)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 18 Manganiello, Au  19 AK Sharks-FG      4:14.85                   
                                  20.19 ( )
           29.24 (9.05)     1:02.08 (32.84)
        1:34.49 (32.41)   3:10.78 (1:36.29)
        3:42.22 (31.44)     4:14.85 (32.63)
 28 Chambers, Camer  21 Shark Aquatics-F  4:17.87                   
                 29.49      1:01.51 (32.02)
        1:34.00 (32.49)     2:07.14 (33.14)
        2:40.07 (32.93)     3:13.18 (33.11)
        3:46.30 (33.12)     4:17.87 (31.57)
 30 Kalaf, Radhames  22 Naco-ZZ           4:18.76                   
                 28.91      1:01.00 (32.09)
        1:33.21 (32.21)     2:06.52 (33.31)
        2:39.65 (33.13)     3:13.82 (34.17)
        3:46.95 (33.13)     4:18.76 (31.81)
 32 Andrews, Richar  19 Lake Lytal Light  4:19.25                   
                 29.77      1:02.16 (32.39)
        1:34.99 (32.83)     2:07.77 (32.78)
        2:40.51 (32.74)     3:13.04 (32.53)
        3:46.03 (32.99)     4:19.25 (33.22)
 33 Chait, Derek M   17 AK Sharks-FG      4:20.30                   
                 29.33      1:01.54 (32.21)
        1:34.61 (33.07)     2:07.65 (33.04)
        2:40.89 (33.24)     3:14.52 (33.63)
        3:48.20 (33.68)     4:20.30 (32.10)
 36 Selby, Christia  15 Unattached-FG     4:21.19                   
                 29.87      1:02.06 (32.19)
        1:35.32 (33.26)     2:07.95 (32.63)
        2:40.76 (32.81)     3:14.20 (33.44)
        3:48.59 (34.39)     4:21.19 (32.60)
 37 Key, Jonathan D  20 Shark Aquatics-F  4:21.39                   
                 29.58      1:02.21 (32.63)
        1:35.31 (33.10)     2:08.50 (33.19)
        2:41.48 (32.98)     3:15.12 (33.64)
        3:48.52 (33.40)     4:21.39 (32.87)
 47 McVeigh, Kyle F  21 Unattached-FG     4:26.17                   
                 29.45      1:01.64 (32.19)
        1:34.59 (32.95)     2:08.39 (33.80)
        2:42.71 (34.32)     3:17.02 (34.31)
        3:52.22 (35.20)     4:26.17 (33.95)
 49 Manganiello, Bl  17 AK Sharks-FG      4:27.13                   
                 30.62      1:04.16 (33.54)
        1:38.41 (34.25)     2:12.98 (34.57)
        2:45.75 (32.77)     3:19.63 (33.88)
        3:54.17 (34.54)     4:27.13 (32.96)
 50 Asuaje Solon, J  15 Charles River Aq  4:27.44                   
                 28.93      1:00.89 (31.96)
        1:35.50 (34.61)     2:12.30 (36.80)
        2:46.00 (33.70)     3:20.53 (34.53)
        3:54.04 (33.51)     4:27.44 (33.40)
 51 Kohner, Gage S   16 Saint Andrew''s-F  4:27.83                   
                 29.55      1:02.70 (33.15)
        1:36.56 (33.86)     2:10.78 (34.22)
        2:44.40 (33.62)     3:19.11 (34.71)
        3:54.66 (35.55)     4:27.83 (33.17)
 52 Madeira, Miguel  15 Metro AC Miami-F  4:27.97                   
                 30.16      1:03.20 (33.04)
        1:36.75 (33.55)     2:10.95 (34.20)
        2:45.27 (34.32)     3:19.93 (34.66)
        3:54.16 (34.23)     4:27.97 (33.81)
 53 Norris, Chris J  19 Area Tallahassee  4:28.15                   
                 30.88      1:04.39 (33.51)
        1:38.31 (33.92)     2:12.22 (33.91)
        2:46.17 (33.95)     3:20.62 (34.45)
        3:54.61 (33.99)     4:28.15 (33.54)
 54 Jackwin, Eric L  23 Fla Aquatics-FG   4:29.69                   
                 30.14      1:03.47 (33.33)
        1:37.09 (33.62)     2:11.92 (34.83)
        2:46.30 (34.38)     3:21.68 (35.38)
        3:55.89 (34.21)     4:29.69 (33.80)
 55 Sanchez, Marco   17 Unattached-FG     4:33.63                   
                 30.81      1:04.52 (33.71)
        1:39.34 (34.82)     2:14.26 (34.92)
        2:48.93 (34.67)     3:24.05 (35.12)
        3:59.54 (35.49)     4:33.63 (34.09)
 56 Gomes, Carlos E  17 Davie Nadadores-  4:42.71                   
                 30.92      1:05.37 (34.45)
        1:40.09 (34.72)     2:16.63 (36.54)
        2:52.86 (36.23)     3:29.85 (36.99)
        4:07.03 (37.18)     4:42.71 (35.68)
 57 Erton, Erik T    19 Unattached-FG     4:42.77                   
                 30.25      1:05.17 (34.92)
        1:40.69 (35.52)     2:16.80 (36.11)
        2:53.99 (37.19)     3:30.32 (36.33)
        4:07.14 (36.82)     4:42.77 (35.63)
 -- Hayes, John M    20 Unattached-FL        DFS                    
 -- Walter, Ryan M   18 Pine Crest-FG        DFS                    
 -- Marshall, Kyle   18 Gulf Coast Swim-     DFS                    
 
 Event 25  Women 400 LC Meter Medley Relay
==================================================================================
   Sectionals: # 4:15.37  7/12/2007 Coral Springs Swim Club, CSSC-FG
                          L. Vaziri, J. Stupp, C. Kuczynski, D. Torres
      FG Open: & 4:07.78  8/12/2002 California Aquatics, CAL-PC
                          Haley Cope, Staciana Winfield, Natalie Coughlin, D
                 4:18.29  OPEN US Open
                 4:23.69  JRNA Junior Nationals
                 5:00.09  SZB Sectionals Bonus
                 5:00.09  SZSS Sectionals
    Team                             Seed     Finals       Points 
==================================================================================
  1 Area Tallahassee-FL  ''A''      4:19.94    4:24.22 SZB     48  
     1) Yambor-Maul, Alyssa M 17      2) Lombardi, Lia N 17           
     3) Merritt, Alex J 18            4) Barnard, Delaney P 16        
                 33.13    1:06.53 (1:06.53)
                            1:21.95 (15.42)
      2:53.56 (1:31.61)   3:25.86 (2:03.91)
        3:54.39 (28.53)     4:24.22 (58.36)
  2 Swim Florida-FL  ''A''          4:23.37    4:27.04 SZB     42  
     1) Vilorio, Karen A 19           2) Beauburn, Danielle E 22      
     3) Lehtonen, Eva J 21            4) Tannine, Christina D 20      
                 32.71    1:07.27 (1:07.27)
                            1:38.86 (31.59)
      2:50.56 (1:11.70)   3:26.48 (1:47.62)
        3:55.36 (28.88)   4:27.04 (1:00.56)
  3 Metro AC Miami-FG  ''A''        4:27.81    4:27.43 SZB     40  
     1) Anaya, Ana L 19               2) Leter, Evita 17              
     3) Paez, Isa 16                  4) Pigot, Chin 19               
                 33.68    1:10.03 (1:10.03)
                          2:26.15 (1:16.12)
        2:56.02 (29.87)   3:29.47 (1:03.32)
        3:57.01 (27.54)     4:27.43 (57.96)
  4 Golden Panther-FG  ''A''        4:37.89    4:28.18 SZB     38  
     1) Gustafsdottir, Johanna G 21   2) Metka, Kristine M 21         
     3) Moreno, Melissa 20            4) Popova, Valeriia 20          
                 31.46    1:04.38 (1:04.38)
        1:40.73 (36.35)   2:22.66 (1:18.28)
        2:53.13 (30.47)   3:28.50 (1:05.84)
        3:56.06 (27.56)     4:28.18 (59.68)
  5 Davie Nadadores-FG  ''A''       4:22.60    4:32.58 SZB     36  
     1) Cabrera, Lani 19              2) Kopas, Emily M 15            
     3) Kopas, Allison M 13           4) Uzcategui, Andrea 22         
                 34.04    1:08.01 (1:08.01)
        1:42.10 (34.09)   2:22.37 (1:14.36)
        2:53.09 (30.72)   3:32.11 (1:09.74)
        4:00.77 (28.66)   4:32.58 (1:00.47)
  6 Lake Lytal Light-FG  ''A''      4:32.69    4:36.04 SZB     34  
     1) Ingram, Fabiana J 15          2) Corley, Julia E 17           
     3) Herfurth, Christina N 15      4) Lee, Carolyn 17              
                 33.30    1:09.51 (1:09.51)
                            1:25.77 (16.26)
      2:59.94 (1:34.17)   3:35.48 (2:09.71)
        4:04.33 (28.85)   4:36.04 (1:00.56)
  7 Area Tallahassee-FL  ''B''      4:31.95    4:36.07 SZB     32  
     1) Piper, Lauren C 20            2) Lombardi, Ali M 15           
     3) Peavy, Lauren A 15            4) Williams, CeCe A 16          
                 32.76    1:08.00 (1:08.00)
                            1:28.11 (20.11)
      3:00.06 (1:31.95)   3:36.92 (2:08.81)
        4:05.47 (28.55)     4:36.07 (59.15)
  8 Golden Panther-FG  ''B''        4:44.89    4:37.08 SZB     30  
     1) Kidd, Chelsie A 20            2) Meara, Danielle M 19         
     3) Rademacher, Annina C 20       4) Grace, Kelly M 21            
                 33.43    1:09.67 (1:09.67)
        1:45.93 (36.26)   2:28.01 (1:18.34)
        2:57.98 (29.97)   3:35.06 (1:07.05)
        4:03.55 (28.49)   4:37.08 (1:02.02)
  9 Davie Nadadores-FG  ''B''       4:46.85    4:41.75 SZB     28  
     1) Balthazar, Zoie A 16          2) Figueroa, Kristina A 16      
     3) Costa, Nilza P 17             4) Ho, Victoria I 19            
                 34.68    1:11.76 (1:11.76)
        1:47.80 (36.04)   2:27.61 (1:15.85)
        3:00.29 (32.68)   3:38.51 (1:10.90)
        4:08.22 (29.71)   4:41.75 (1:03.24)
 10 Adirondack A.C.-NE  ''A''       4:55.76    4:41.95 SZB     26  
     1) Nasson, Sydney M 15           2) Carle, Alyssa M 18           
     3) Hargrave, Sarah J 17          4) Nasson, Stephanie A 18       
                 35.26    1:12.58 (1:12.58)
        1:49.77 (37.19)   2:31.56 (1:18.98)
        3:03.78 (32.22)   3:41.20 (1:09.64)
        4:11.04 (29.84)   4:41.95 (1:00.75)
 11 Plantation-FG  ''A''            4:42.80    4:42.12 SZB     22  
     1) Diamond, Jenna 16             2) Randolph, Jessica A 17       
     3) Fraiman, Sivan 17             4) Oliva, Sophia M 16           
                 34.84    1:11.44 (1:11.44)
        1:49.81 (38.37)   2:32.62 (1:21.18)
        3:03.98 (31.36)   3:40.90 (1:08.28)
        4:10.16 (29.26)   4:42.12 (1:01.22)
 12 South Florida Aq-FG  ''A''      4:37.45    4:42.49 SZB     18  
     1) Marinheiro, Marcella M 17     2) Muniz, Bianca 20             
     3) Lopez, Maria A 16             4) Marinheiro, Melissa M 15     
                 33.07    1:08.49 (1:08.49)
                            1:27.93 (19.44)
      3:07.53 (1:39.60)   3:41.92 (2:13.99)
        4:11.04 (29.12)   4:42.49 (1:00.57)
 13 Swim Ft Lauderda-FG  ''A''      4:25.73    4:44.34 SZB     16  
     1) Tipton, Amanda L 15           2) Greulach, Veronica A 17      
     3) Marcos, Macarena A 17         4) Katcher, Olivia E 16         
                 33.79    1:09.61 (1:09.61)
        1:49.66 (40.05)   2:35.72 (1:26.11)
                          3:44.37 (1:08.65)
        4:13.11 (28.74)     4:44.34 (59.97)
 14 Seacoast-NE  ''A''              4:35.07    4:46.35 SZB     14  
     1) Ainley, Katie M 17            2) Rose, Elizabeth O 17         
     3) Sawyer, Lily R 18             4) Morin, Katie M 18            
                 35.09    1:12.47 (1:12.47)
        1:50.65 (38.18)   2:33.83 (1:21.36)
        3:04.81 (30.98)   3:41.84 (1:08.01)
        4:13.03 (31.19)   4:46.35 (1:04.51)
 15 Plantation-FG  ''B''            4:22.29Y   4:47.65 SZB     12  
     1) Abad, Meagan M 15             2) Robinson, Krissa A 16        
     3) Campbell, Cher N 21           4) Moser, Allison N 17          
                 34.75    1:10.59 (1:10.59)
        1:50.33 (39.74)   2:34.90 (1:24.31)
        3:07.02 (32.12)   3:44.35 (1:09.45)
        4:15.01 (30.66)   4:47.65 (1:03.30)
 16 Hopkins Mariner-CT  ''A''       4:46.38    4:47.99 SZB     10  
     1) Earley, Erin C 13             2) Pimer, Diana M 18            
     3) Earley, Shannon I 16          4) Seidner, Mollie R 13         
                 34.46    1:09.67 (1:09.67)
        1:46.25 (36.58)   2:28.14 (1:18.47)
        3:03.51 (35.37)   3:43.64 (1:15.50)
        4:14.14 (30.50)   4:47.99 (1:04.35)
 17 Charles River Aq-NE  ''A''      4:15.39Y   4:48.23 SZB      8  
     1) Lee, Sydney B 13              2) Nordon, Tenzin 12            
     3) Fitzgerald, Allison J 14      4) Durso, Maryrachel 17         
                 34.92    1:11.51 (1:11.51)
        1:51.57 (40.06)   2:35.48 (1:23.97)
        3:08.06 (32.58)   3:45.71 (1:10.23)
        4:15.50 (29.79)   4:48.23 (1:02.52)
 18 Lake Lytal Light-FG  ''B''      4:43.87    4:54.71 SZB      6  
     1) Suarez, Julie A 15            2) Hudson, Madison M 16         
     3) Vega Monroy, Daniela A 17     4) Suarez, Lauren A 17          
                 34.54    1:11.56 (1:11.56)
        1:51.19 (39.63)   2:39.07 (1:27.51)
        3:11.27 (32.20)   3:48.79 (1:09.72)
        4:19.83 (31.04)   4:54.71 (1:05.92)
 19 Seacoast-NE  ''B''              4:50.27    4:56.91 SZB      4  
     1) McMillan, Emma J 14           2) Batista, Caroline 15         
     3) Laborio, Fay S 18             4) Magill, Kendall G 16         
                 34.79    1:12.02 (1:12.02)
        1:52.10 (40.08)   2:36.24 (1:24.22)
        3:10.43 (34.19)   3:49.32 (1:13.08)
        4:21.61 (32.29)   4:56.91 (1:07.59)
 -- Swim Florida-FL  ''B''          4:32.52         NS        
 
Event 26  Men 400 LC Meter Medley Relay
==================================================================================
   Sectionals: # 3:49.33  1/1/1994  R. Brewer, S. VanNeerden, B. A, FLST-FG
                          lderman, R. Mazulis
      FG Open: & 3:38.37  8/12/2002 Circle C Swimming, CCS-ST
                          Neil Walker, Brendan Hansen, Ian Crocker, Nate Dus
                 3:50.09  OPEN US Open
                 3:56.99  JRNA Junior Nationals
                 4:32.89  SZB Sectionals Bonus
                 4:32.89  SZSS Sectionals
    Team                             Seed     Finals       Points 
==================================================================================
  1 Westminster Acad-FG  ''A''      3:58.62    3:53.21 JRNA    48  
     1) Carter, Nick C 22             2) Penny, Gregory R 21          
     3) Sullivan, Garland W 20        4) Schuttinger, Nick K 20       
                 28.25        58.32 (58.32)
        1:28.41 (30.09)   2:05.43 (1:07.11)
        2:31.07 (25.64)     3:01.29 (55.86)
        3:25.52 (24.23)     3:53.21 (51.92)
  2 Metro AC Miami-FG  ''A''        3:58.44    3:54.73 JRNA    42  
     1) Omana, Carlos T 19            2) Pigot, Diguan 18             
     3) Pigot, Zu 15                  4) Ballestas, Julian F 17       
                 29.56        59.83 (59.83)
        1:30.62 (30.79)   2:05.57 (1:05.74)
        2:32.10 (26.53)     3:02.51 (56.94)
        3:54.73 (52.22)                    
  3 Davie Nadadores-FG  ''A''       3:45.22    4:03.77 SZB     40  
     1) Izarra, Ruben E 18            2) Groters, Jordy A 16          
     3) Alaskari, Yousef R 18         4) Moradi, Arvin 20             
                 31.35    1:04.69 (1:04.69)
        1:36.09 (31.40)   2:13.17 (1:08.48)
        2:39.76 (26.59)     3:09.31 (56.14)
        3:35.47 (26.16)     4:03.77 (54.46)
  4 Area Tallahassee-FL  ''A''      3:56.51    4:04.87 SZB     38  
     1) Dehner, Alex W 17             2) Bowen, James D 19            
     3) Fortier, Scott J 17           4) Briggs, Joey P 16            
                 30.52    1:01.23 (1:01.23)
        1:34.12 (32.89)   2:11.55 (1:10.32)
        2:38.69 (27.14)     3:09.64 (58.09)
        4:04.87 (55.23)                    
  5 Swim Florida-FL  ''A''          3:57.97    4:08.22 SZB     36  
     1) Swanbeck, Robert J 20         2) Custodio, Aaron S 18         
     3) Leo, Marco S 15               4) Babaev, Pavel A 29           
                 30.10    1:03.81 (1:03.81)
        1:36.53 (32.72)   2:14.14 (1:10.33)
        2:42.75 (28.61)   3:14.88 (1:00.74)
        3:39.75 (24.87)     4:08.22 (53.34)
  6 Swim Ft Lauderda-FG  ''A''      4:08.35    4:09.15 SZB     34  
     1) Bricio, Felipe S 17           2) Rosenbaum, Ryan B 17         
     3) Kertesz, Kristof 18           4) Rutkin, Lance J 17           
                 32.23    1:06.36 (1:06.36)
        1:37.04 (30.68)   2:13.29 (1:06.93)
        2:42.04 (28.75)   3:14.68 (1:01.39)
        4:09.15 (54.47)                    
  7 Metro AC Miami-FG  ''B''        4:07.75    4:13.62 SZB     32  
     1) Gullage, Richard P 16         2) Denswil, Wayne 16            
     3) Tam, Aaron C 17               4) Radice, Julian M 17          
                 31.59    1:05.21 (1:05.21)
        1:37.61 (32.40)   2:16.31 (1:11.10)
        2:44.57 (28.26)   3:17.09 (1:00.78)
        3:43.74 (26.65)     4:13.62 (56.53)
  8 Charles River Aq-NE  ''A''      4:08.25    4:13.68 SZB     30  
     1) Chen, Wilson L 14             2) Downing, Christopher A 16    
     3) Cruz, Sebastian 17            4) Goudovitch, Dan G 16         
                 31.67    1:05.03 (1:05.03)
        1:37.60 (32.57)   2:14.29 (1:09.26)
        2:43.14 (28.85)   3:16.46 (1:02.17)
        3:43.73 (27.27)     4:13.68 (57.22)
  9 Davie Nadadores-FG  ''B''       3:55.94    4:15.98 SZB     28  
     1) Velasquez, Esteban 15         2) Nichols, Matthew C 19        
     3) Bohorquez, Fernando 15        4) Lupoli, Franco A 18          
                 32.01    1:06.58 (1:06.58)
        1:39.20 (32.62)   2:17.91 (1:11.33)
        2:46.66 (28.75)   3:19.31 (1:01.40)
        3:46.00 (26.69)     4:15.98 (56.67)
 10 Area Tallahassee-FL  ''B''      4:04.79    4:17.52 SZB     26  
     1) Stephens, Anthony D 16        2) Goller, Kyle C 19            
     3) Wilkes, Lance L 15            4) Ralston-Crandall, Riley C 17 
                 33.22    1:07.43 (1:07.43)
        1:40.67 (33.24)   2:19.56 (1:12.13)
                          3:21.95 (1:02.39)
        3:49.21 (27.26)     4:17.52 (55.57)
 11 Adirondack A.C.-NE  ''A''       3:35.00Y   4:17.53 SZB     22  
     1) Sholudko, Austen W 15         2) Hausmann, Stephen M 18       
     3) Hargrave, Ben S 17            4) Boraski, Ryan R 17           
                 31.87    1:05.14 (1:05.14)
                            1:20.93 (15.79)
      2:47.32 (1:26.39)   3:20.72 (1:59.79)
        3:47.51 (26.79)     4:17.53 (56.81)
 12 Seacoast-NE  ''A''              4:26.67    4:18.25 SZB     18  
     1) Fedorenko, Mike S 17          2) Grant, John A 18             
     3) Hassel, Jake K 18             4) Notarangelo, Zach M 17       
                 32.48    1:08.61 (1:08.61)
                            1:25.49 (16.88)
      2:49.69 (1:24.20)   3:20.66 (1:55.17)
        3:47.94 (27.28)     4:18.25 (57.59)
 13 South Florida Aq-FG  ''A''      4:12.14    4:21.24 SZB     16  
     1) Parada, Ivan R 17             2) Rojas, Marc A 18             
     3) Walters, Jacob S 16           4) Brown, Xavier A 17           
                 32.40    1:07.31 (1:07.31)
        1:42.47 (35.16)   2:21.96 (1:14.65)
                            2:38.20 (16.24)
      3:50.22 (1:12.02)   4:21.24 (1:43.04)
 14 Karishim Swim Cl-NE  ''A''      4:29.14    4:21.66 SZB     14  
     1) Schott, Ryan E 18             2) McCormick, Connor D 17       
     3) Treil, Alex S 18              4) Spatz, Ryan K 16             
                 32.37    1:06.47 (1:06.47)
        1:41.71 (35.24)   2:20.96 (1:14.49)
        2:49.20 (28.24)   3:22.07 (1:01.11)
        3:49.62 (27.55)     4:21.66 (59.59)
 15 Plantation-FG  ''A''            4:23.03    4:23.98 SZB     12  
     1) Henderson, Ryan Z 17          2) Wathen, Alec F 18            
     3) Marsolek, Dylan J 18          4) Flood, Elijah A 21           
                 33.19    1:08.23 (1:08.23)
        1:43.21 (34.98)   2:24.31 (1:16.08)
                            2:39.62 (15.31)
      3:56.15 (1:16.53)   4:23.98 (1:44.36)