ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
Arizona Invitational
5/28/2012-5/28/2012
Mesa, Arizona United States

Event 127  Women 15 & Over 400 LC Meter Medley Relay
=========================================================================================
    Team                                   Seed     Finals Points 
=========================================================================================
  1 WILD-NM  ''A''                        4:38.91    4:41.64   40  
     1) Gabaldon, Josi R 16           2) Harding, Sam K 17            
     3) Hobson, Jorgi L 20            4) Murphy, Eryn N 20            
               1:12.41    2:31.04 (1:18.63)
      3:38.23 (1:07.19)   4:41.64 (1:03.41)
  2 MAC-AZ  ''A''                         4:43.64    4:47.53   34  
     1) Guttmacher, Samantha P 16     2) Schmidgall, Makenna A 16     
     3) Elkins, Molly A 17            4) Foliaki, Lesieli A 15        
               1:13.43    2:35.23 (1:21.80)
      3:44.61 (1:09.38)   4:47.53 (1:02.92)
  3 LOBO-NM  ''A''                        4:44.00    4:52.52   32  
     1) Atkins, Lauren A 16           2) Stover, Simone T 15          
     3) Pino, Cassaundra E 15         4) St. John, Gillian E 14       
               1:14.68    2:38.64 (1:23.96)
      3:50.53 (1:11.89)   4:52.52 (1:01.99)
  4 NEP-AZ  ''A''                         4:49.00    5:01.62   30  
     1) Kaijser, Victoria M 15        2) Holmes, Jane E 16            
     3) Babich Morrow, Cecina 15      4) Gibson, Julie A 15           
               1:13.60    2:44.44 (1:30.84)
      3:57.30 (1:12.86)   5:01.62 (1:04.32)
  5 MAC-AZ  ''C''                         5:11.74    5:05.14   28  
     1) Alford, Brianna L 15          2) Mashore, Kayle M 15          
     3) Noel, Easton M 16             4) Herr, Lexie 16               
               1:16.60    2:44.54 (1:27.94)
      3:59.08 (1:14.54)   5:05.14 (1:06.06)
  6 SDA-AZ  ''A''                         4:30.00    5:11.84   26  
     1) Andrews, Tinsley M 19         2) Branch, Katie R 17           
     3) Kowalski, Cecelia R 15        4) Branch, Emily L 15           
               1:18.70    2:43.70 (1:25.00)
      3:59.19 (1:15.49)   5:11.84 (1:12.65)
  7 AZAC-AZ  ''C''                        4:50.00    5:15.31   24  
     1) Wade, Lindsey M 17            2) McLaws, Cheyenne J 16        
     3) Grebert, Tara C 18            4) Ames, Emily M 15             
               1:14.71    2:46.89 (1:32.18)
      4:02.92 (1:16.03)   5:15.31 (1:12.39)
  8 MAC-AZ  ''B''                         5:02.81   x5:20.83  
     1) Manis, Hannah K 15            2) Cluff, Emily R 15            
     3) Kidney, Brianna D 16          4) Dahl, Sydney J 16            
               1:21.96    2:55.30 (1:33.34)
      4:13.39 (1:18.09)   5:20.83 (1:07.44)
  9 MAC-AZ  ''E''                         5:40.76   x5:28.93  
     1) Lent, Madeline 17             2) Ashley, Cloe E 15            
     3) Castillo, Sammy L 16          4) Naramore, Hailey K 17        
               1:23.43    2:55.42 (1:31.99)
      4:20.20 (1:24.78)   5:28.93 (1:08.73)
 10 MAC-AZ  ''D''                         5:22.87   x5:29.21  
     1) Vigil, Alyssa 16              2) Giles, Abby L 15             
     3) Letterman, Mariel M 14        4) Johnsen, Christina N 14      
               1:28.66    2:58.13 (1:29.47)
      4:20.21 (1:22.08)   5:29.21 (1:09.00)
 11 Az. Seals-AZ  ''A''                   5:35.99    5:33.73   22  
     1) Batina, Kori E 16             2) Cramm, Morgan A 13           
     3) Knowlton, Courtlyn A 15       4) McGinnis, Madison H 15       
               1:25.87    3:02.55 (1:36.68)
      4:27.83 (1:25.28)   5:33.73 (1:05.90)
 -- MAC-AZ  ''F''                         5:58.03         NS  
 -- PSC-AZ  ''B''                         4:27.34         NS  
     1) Nichols, Penny M 15           2) Holman, Hannah J 15          
     3) Brandt, Maddy P 16            4) Mulligan, Kathleen M 17      
 -- PSC-AZ  ''A''                         4:18.74         NS  
 -- AZAC-AZ  ''D''                        5:01.20         NS  
 
Event 128  Men 15 & Over 400 LC Meter Medley Relay
=========================================================================================
    Team                                   Seed     Finals Points 
=========================================================================================
  1 PSC-AZ  ''A''                         3:50.32    4:08.61   40  
     1) Wells, Tucker J 17            2) Nelson, Michael R 18         
     3) Shores, Connor S 18           4) Wolfe, Gunnar E 18           
               1:00.67    2:10.72 (1:10.05)
        2:35.36 (24.64)   4:08.61 (1:33.25)
  2 PSC-AZ  ''B''                         3:59.79    4:15.90   34  
     1) Frakes, Timmy M 18            2) Bullington, Daniel R 17      
     3) Montano, Isaac 17             4) Ross, Walter E 18            
               1:02.89    2:18.08 (1:15.19)
      3:19.44 (1:01.36)     4:15.90 (56.46)
  3 SDA-AZ  ''A''                         4:10.00    4:22.08   32  
     1) Ewoldt, Kyle L 15             2) Telep, Ryan P 20             
     3) Thomas, Londen J 17           4) Fitch, Ben B 17              
               1:06.94    2:22.66 (1:15.72)
      3:25.63 (1:02.97)     4:22.08 (56.45)
  4 MAC-AZ  ''A''                         4:01.77    4:22.94   30  
     1) Garner, Justin G 16           2) Randall, Lincoln J 18        
     3) Cecchetti, Zachary Z 17       4) Hendryx, Abraham P 18        
               1:07.07    2:20.38 (1:13.31)
      3:25.32 (1:04.94)     4:22.94 (57.62)
  5 EPAP-BD  ''A''                        4:22.18    4:24.77   28  
     1) Grieshop, Sean T 13           2) De Jesus, Jose R 17          
     3) Baca, Victor 14               4) Posadas, Hector 17           
               1:07.98    2:21.71 (1:13.73)
      3:25.39 (1:03.68)     4:24.77 (59.38)
  6 AZAC-AZ  ''B''                        4:47.88    4:34.68   26  
     1) Langley, Trace J 16           2) Engelmann, Connor W 18       
     3) Barkley, Nik R 18             4) Scooler, Filemon 18          
               1:11.67    2:28.94 (1:17.27)
      3:36.42 (1:07.48)     4:34.68 (58.26)
  7 Gmsc-AZ  ''A''                        4:29.94    4:38.05   24  
     1) Eshima, Jarrett 15            2) Marske, Derek W 17           
     3) Jurek, Mark 14                4) Morton, Sam J 15             
               1:15.25    2:28.97 (1:13.72)
      3:35.69 (1:06.72)   4:38.05 (1:02.36)
  8 MAC-AZ  ''D''                         4:38.46    4:39.51   22  
     1) Brooks, Ben D 15              2) Weser, Mark E 15             
     3) Hendricks, Kyle V 15          4) Zabokrtsky, Kyle H 15        
               1:14.87    2:31.83 (1:16.96)
      3:40.05 (1:08.22)     4:39.51 (59.46)
  9 MAC-AZ  ''E''                         4:42.04   x4:40.48  
     1) Flygare, Cason D 15           2) Flygare, Colton J 15         
     3) Green, Gabriel T 18           4) Hemeyer, Brady L 17          
               1:12.75    2:33.32 (1:20.57)
      3:38.90 (1:05.58)   4:40.48 (1:01.58)
 11 MAC-AZ  ''C''                         4:19.02   x4:48.78  
     1) Glover, Spencer D 16          2) Krupitzer, Kevin J 16        
     3) Williams, Aaron S 17          4)                              
               1:10.74    2:27.68 (1:16.94)
      3:37.98 (1:10.30)   4:48.78 (1:10.80)
 12 MAC-AZ  ''F''                         4:48.26   x5:00.23  
     1) Anderson, Thomas E 13         2) Carpenter, Bennet R 17       
     3) Krupitzer, Brian E 17         4) Marske, Trevor H 14          
               1:19.10    2:41.06 (1:21.96)
      3:51.37 (1:10.31)   5:00.23 (1:08.86)
 -- MAC-AZ  ''B''                         4:09.17         DQ  
     1) Guttmacher, Tyler J 18        2) Maddy, Seth C 17             
     3) McDonnell, Ross V 16          4) Sorenson, Payton M 18        
               1:04.33    2:17.28 (1:12.95)
      3:20.83 (1:03.55)          DQ (54.12)
 -- MAC-AZ  ''G''                         5:01.23         NS  
 -- AZAC-AZ  ''A''                        4:15.71         NS  
 
Event 129  Women 15 & Over 200 LC Meter IM
=========================================================================
     Oly. Tr.:   2:19.49
      Jr Nats:   2:22.19
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
 
                            === A - Final ===                            
 
  1 Jurries, Briana        17 Gmsc-AZ           2:28.92    2:23.64   20  
               1:11.04    2:23.64 (1:12.60)
  2 Barker, Olivia K       17 SAND-CA           2:29.46    2:24.27   17  
               1:07.92    2:24.27 (1:16.35)
  3 Francis, Brianna R     16 DRAT-UT           2:26.44    2:24.83   16  
               1:10.98    2:24.83 (1:13.85)
  4 Holman, Hannah J       15 PSC-AZ            2:26.27    2:26.01   15  
               1:09.56    2:26.01 (1:16.45)
  5 Ehly, Jordan M         16 UNWIL-NM          2:29.90    2:26.14   14  
               1:09.21    2:26.14 (1:16.93)
  6 Hansen, Brooke L       15 LOVE-CO           2:31.27    2:26.41   13  
               1:10.37    2:26.41 (1:16.04)
  7 Harding, Sam K         17 WILD-NM           2:26.64    2:27.63   12  
               1:09.24    2:27.63 (1:18.39)
  8 Wells, Madeline E      17 PSC-AZ            2:29.57    2:33.39   11  
               1:12.55    2:33.39 (1:20.84)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Aitchison, Alexandra   15 Gmsc-AZ           2:33.43    2:28.46    9  
               1:10.67    2:28.46 (1:17.79)
 10 Pino, Cassaundra E     15 LOBO-NM           2:33.28    2:29.95    7  
               1:11.67    2:29.95 (1:18.28)
 11 Wells, McKenzie K      17 UVRA-UT           2:31.43    2:30.68    6  
               1:11.39    2:30.68 (1:19.29)
 12 Matthews, Robyn J      20 Gmsc-AZ           2:34.30    2:31.02    5  
               1:11.99    2:31.02 (1:19.03)
 13 Peterson, Lauren M     18 PSC-AZ            2:35.24    2:32.93    4  
               1:12.97    2:32.93 (1:19.96)
 14 Arellano, Sam T        15 AZAC-AZ           2:34.55    2:34.47    3  
               1:10.98    2:34.47 (1:23.49)
 15 Nichols, Penny M       15 PSC-AZ            2:35.26    2:36.07    2  
               1:11.19    2:36.07 (1:24.88)
 16 Atkins, Lauren A       16 LOBO-NM           2:34.75    2:37.51    1  
               1:16.80    2:37.51 (1:20.71)
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Royce, Ashlyn k        18 AZAC-AZ           2:38.41    2:32.84  
               1:12.57    2:32.84 (1:20.27)
 18 Stover, Simone T       15 LOBO-NM           2:36.65    2:34.50  
               1:15.22    2:34.50 (1:19.28)
 19 Mitchell, Mariah K     16 PSC-AZ            2:36.44    2:35.03  
               1:11.32    2:35.03 (1:23.71)
 20 Jenck, Clara S         16 SDA-AZ            2:36.47    2:35.53  
               1:12.97    2:35.53 (1:22.56)
 21 Brandt, Maddy P        16 PSC-AZ            2:38.92    2:37.61  
               1:12.62    2:37.61 (1:24.99)
 22 Burr, Elena R          17 DTAC-AZ           2:39.95    2:38.19  
               1:14.93    2:38.19 (1:23.26)
 23 McMullin, Taylor A     16 SDA-AZ            2:39.07    2:40.07  
               1:16.32    2:40.07 (1:23.75)
 24 Hobson, Jorgi L        20 WILD-NM           2:39.67    2:41.12  
               1:14.41    2:41.12 (1:26.71)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
  5 Tornatore, Miranda E   18 MAC-MT            2:31.18             
               1:07.93    2:31.18 (1:23.25)
  8 Landgrebe, Shannon N   21 Gmsc-AZ           2:28.52             
               1:08.08    2:28.52 (1:20.44)
 10 Denninghoff, Sarah A   20 Arizona-AZ        2:33.80             
               1:09.59    2:33.80 (1:24.21)
 16 Morrice, Cassie P      20 Gmsc-AZ           2:35.29             
               1:12.58    2:35.29 (1:22.71)
 22 Bryan, Jaimie L        16 AZM-AZ            2:38.96             
               1:17.39    2:38.96 (1:21.57)
 24 Carroll, Julia M       20 UN-NM             2:39.59             
               1:14.82    2:39.59 (1:24.77)
 26 Palomino, Kathryn      17 Gmsc-AZ           2:39.78             
               1:14.75    2:39.78 (1:25.03)
 28 Richards, Emma         16 AZM-AZ            2:39.98             
               1:15.81    2:39.98 (1:24.17)
 29 Blankemeier, Bailee N  15 AZAC-AZ           2:40.17             
               1:15.25    2:40.17 (1:24.92)
 30 Wright, Kaitlin A      17 AZAC-AZ           2:40.96             
               1:14.63    2:40.96 (1:26.33)
 31 Harrison, Emily P      15 AZM-AZ            2:41.26             
               1:14.55    2:41.26 (1:26.71)
 32 Mercier, Hannah E      20 LOBO-NM           2:41.30             
               1:16.98    2:41.30 (1:24.32)
 33 Kowalski, Cecelia R    15 SDA-AZ            2:41.86             
               1:17.51    2:41.86 (1:24.35)
 34 Melosi, Mikki M        16 Gmsc-AZ           2:42.61             
               1:14.81    2:42.61 (1:27.80)
 35 Boese, Julia N         16 DTAC-AZ           2:42.63             
               1:15.30    2:42.63 (1:27.33)
 36 Elkins, Molly A        17 MAC-AZ            2:42.70             
               1:17.35    2:42.70 (1:25.35)
 37 Johnson, Holli A       12 NEP-AZ            2:43.24             
               1:14.97    2:43.24 (1:28.27)
 38 Kaijser, Victoria M    15 NEP-AZ            2:43.46             
               1:14.41    2:43.46 (1:29.05)
 39 Duffield, Krista T     15 FORD-AZ           2:43.47             
               1:15.75    2:43.47 (1:27.72)
 40 McLaws, Cheyenne J     16 AZAC-AZ           2:44.72             
               1:19.05    2:44.72 (1:25.67)
 41 Lezcano, Lexie M       17 DTAC-AZ           2:44.74             
               1:17.99    2:44.74 (1:26.75)
 42 Palomino, Adriana      15 Gmsc-AZ           2:44.94             
               1:18.56    2:44.94 (1:26.38)
 43 Summers, Kelsey S      15 LOBO-NM           2:47.32             
               1:23.55    2:47.32 (1:23.77)
 44 Grebert, Tara C        18 AZAC-AZ           2:47.33             
               1:19.89    2:47.33 (1:27.44)
 45 Van Alstine, Nicole M  18 SDA-AZ            2:47.74             
               1:20.90    2:47.74 (1:26.84)
 46 Kidney, Brianna D      16 MAC-AZ            2:47.94             
               1:19.59    2:47.94 (1:28.35)
 47 Branch, Katie R        17 SDA-AZ            2:48.36             
               1:23.29    2:48.36 (1:25.07)
 48 Graziano, Laura L      17 FORD-AZ           2:49.32             
               1:20.10    2:49.32 (1:29.22)
 49 Andrade, Sam Y         15 FORD-AZ           2:49.53             
               1:20.80    2:49.53 (1:28.73)
 50 Mashore, Kayle M       15 MAC-AZ            2:49.58             
               1:21.56    2:49.58 (1:28.02)
 51 Babich Morrow, Cecina  15 NEP-AZ            2:49.94             
               1:21.14    2:49.94 (1:28.80)
 52 Giles, Abby L          15 MAC-AZ            2:50.64             
               1:18.77    2:50.64 (1:31.87)
 53 Smith, Shannon T       17 AZAC-AZ           2:51.19             
               1:20.64    2:51.19 (1:30.55)
 54 McGinnis, Madison H    15 Az. Seals-AZ      2:51.22             
               1:19.31    2:51.22 (1:31.91)
 54 Alford, Brianna L      15 MAC-AZ            2:51.22             
               1:18.83    2:51.22 (1:32.39)
 56 Kaijser, Dominique V   16 NEP-AZ            2:51.68             
               1:19.02    2:51.68 (1:32.66)
 57 Andrews, Tricia L      16 SDA-AZ            2:51.76             
               1:21.07    2:51.76 (1:30.69)
 58 Noel, Easton M         16 MAC-AZ            2:52.14             
               1:18.75    2:52.14 (1:33.39)
 59 Leo, Caitlyn A         16 FAST-AZ           2:52.46             
               1:21.97    2:52.46 (1:30.49)
 60 Gibson, Julie A        15 NEP-AZ            2:52.68             
               1:21.97    2:52.68 (1:30.71)
 61 Nguyen, Phi N          15 DTAC-AZ           2:53.29             
               1:25.30    2:53.29 (1:27.99)
 62 Lorson, Courtney N     16 NEP-AZ            2:54.29             
               1:17.98    2:54.29 (1:36.31)
 63 Anderson, Lindsey N    15 MAC-AZ            2:54.30             
               1:22.79    2:54.30 (1:31.51)
 64 Jull, Hayley K         16 AZAC-AZ           2:54.99             
               1:23.05    2:54.99 (1:31.94)
 65 Holmes, Jane E         16 NEP-AZ            2:55.92             
               1:22.29    2:55.92 (1:33.63)
 66 Cluff, Emily R         15 MAC-AZ            2:56.50             
               1:25.31    2:56.50 (1:31.19)
 67 Dahl, Sydney J         16 MAC-AZ            2:57.66             
               1:24.44    2:57.66 (1:33.22)
 68 Franco, Marisa A       15 SDA-AZ            2:58.18             
               1:25.86    2:58.18 (1:32.32)
 69 Cannon, Lexi R         15 NEP-AZ            2:58.87             
               1:26.27    2:58.87 (1:32.60)
 70 Manis, Hannah K        15 MAC-AZ            2:59.20             
               1:23.01    2:59.20 (1:36.19)
 71 Blackwell, Brianna R   16 AZAC-AZ           2:59.60             
               1:25.75    2:59.60 (1:33.85)
 72 Rivero, Marina         16 ASF               3:01.52             
               1:27.46    3:01.52 (1:34.06)
 73 Knowlton, Courtlyn A   15 Az. Seals-AZ      3:03.70             
               1:24.89    3:03.70 (1:38.81)
 74 Branch, Emily L        15 SDA-AZ            3:06.70             
               1:33.06    3:06.70 (1:33.64)
 -- Castillo, Sammy L      16 MAC-AZ                NS              
 -- Allen, Maddie E        15 SDA-AZ                NS              
 -- Hultin, Shannyn S      19 CSSC-CA               NS              
 -- Kumnick, Madison       15 Gmsc-AZ               NS              
 -- Karpeeva, Elena        23 PSC-AZ                NS              
 -- Bearden, Brianna E     16 NEP-AZ                NS              
 -- Mann, Audrey E         16 PSC-AZ                NS              
 
 Event 129  Women 200 LC Meter IM Super Final
=========================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
 
                            === A - Final ===                            
 
  1 Anderson, Alyssa J     21 Arizona-AZ        2:23.15    2:16.30   20  
  2 Burnett, Whitney B     27 FORD-AZ           2:25.00    2:16.81   17  
  3 Miller, Catie A        15 SAND-CA           2:25.51    2:20.76   16  
               1:07.87    2:20.76 (1:12.89)
  4 Goldsmith, Isabella R  14 SAND-CA           2:24.30    2:22.79   15  
               1:07.29    2:22.79 (1:15.50)
 
 Event 130  Men 15 & Over 200 LC Meter IM
=========================================================================
     Oly. Tr.:   2:06.59
      Jr Nats:   2:09.49
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
 
                            === A - Final ===                            
 
  1 Daigler, Hannon M      19 SAND-CA           2:13.38    2:11.35   20  
               1:01.94    2:11.35 (1:09.41)
  2 Knittle, Derek G       21 Gmsc-AZ           2:17.28    2:12.91   17  
               1:03.19    2:12.91 (1:09.72)
  3 White, Michael J       16 UNGOL-AZ          2:18.96    2:15.58   16  
               1:03.11    2:15.58 (1:12.47)
  4 De Jesus, Jose R       17 EPAP-BD           2:20.75    2:17.49   15  
               1:04.28    2:17.49 (1:13.21)
  5 Garcia-Lascurain, Man  17 ASF               2:18.63    2:17.68   14  
               1:03.98    2:17.68 (1:13.70)
  6 Ewoldt, Kyle L         15 SDA-AZ            2:18.03    2:18.73   13  
               1:05.15    2:18.73 (1:13.58)
  7 Febres, Edgar          17 Gmsc-AZ           2:19.34    2:18.98   12  
               1:05.00    2:18.98 (1:13.98)
  8 Godfrey, Trent S       16 PSC-AZ            2:17.67    2:19.70   11  
               1:04.32    2:19.70 (1:15.38)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 McCoy, Ryan T          16 PSC-AZ            2:22.25    2:19.43    9  
               1:05.26    2:19.43 (1:14.17)
 10 Palumbo, Alex P        19 UN-PN             2:24.94    2:20.04    7  
               1:06.94    2:20.04 (1:13.10)
 11 Hojnacki, Hunter J     16 AZAC-AZ           2:22.23    2:21.23    6  
               1:09.43    2:21.23 (1:11.80)
 12 Thomas, Hayden D       19 UNASU-AZ          2:25.91    2:22.86    5  
               1:10.46    2:22.86 (1:12.40)
 13 Sandoval, Randy R      22 LOBO-NM           2:23.77    2:22.89    4  
               1:07.89    2:22.89 (1:15.00)
 14 McDonnell, Ross V      16 MAC-AZ            2:23.47    2:29.83    3  
               1:08.87    2:29.83 (1:20.96)
 15 Glover, Spencer D      16 MAC-AZ            2:24.98    2:34.09    2  
               1:11.78    2:34.09 (1:22.31)
 -- Osborn, JJ             16 PSC-AZ            2:22.55         DQ  
               1:02.16         DQ (1:17.06)
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Hale, Tory A           22 WILD-NM           2:27.33    2:21.65    1  
               1:05.53    2:21.65 (1:16.12)
 18 Starkweather, Joseph   15 Gmsc-AZ           2:26.77    2:22.39  
               1:06.84    2:22.39 (1:15.55)
 19 Dunn, Kendall P        17 FOXJ-MN           2:26.34    2:24.62  
               1:12.96    2:24.62 (1:11.66)
 20 Zabokrtsky, Kyle H     15 MAC-AZ            2:29.40    2:25.38  
               1:10.11    2:25.38 (1:15.27)
 21 Montano, Isaac         17 PSC-AZ            2:29.75    2:26.82  
               1:08.49    2:26.82 (1:18.33)
 22 Randall, Lincoln J     18 MAC-AZ            2:28.18    2:27.54  
               1:08.94    2:27.54 (1:18.60)
 23 Thomas, Londen J       17 SDA-AZ            2:28.22    2:28.42  
               1:09.19    2:28.42 (1:19.23)
 24 Garner, Justin G       16 MAC-AZ            2:29.43    2:32.01  
               1:11.13    2:32.01 (1:20.88)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
  4 Telep, Ryan P          20 SDA-AZ            2:19.58             
               1:05.55    2:19.58 (1:14.03)
  5 Veazey, Caleb P        21 DM-NT             2:19.95             
               1:07.52    2:19.95 (1:12.43)
 10 Schrader, Tristan R    16 FORD-AZ           2:23.46             
               1:06.60    2:23.46 (1:16.86)
 13 Brouwer, Alex R        19 SDA-AZ            2:23.92             
               1:07.75    2:23.92 (1:16.17)
 15 Nelson, Michael R      18 PSC-AZ            2:24.96             
               1:08.66    2:24.96 (1:16.30)
 21 Green, Gabriel T       18 MAC-AZ            2:27.38             
               1:08.61    2:27.38 (1:18.77)
 24 Hendryx, Abraham P     18 MAC-AZ            2:28.86             
               1:07.76    2:28.86 (1:21.10)
 28 Scooler, Filemon       18 AZAC-AZ           2:29.76             
               1:10.52    2:29.76 (1:19.24)
 29 Huang, Charles Y       15 FORD-AZ           2:30.48             
               1:09.67    2:30.48 (1:20.81)
 30 Posadas, Hector        17 EPAP-BD           2:30.83             
               1:11.58    2:30.83 (1:19.25)
 31 Fitch, Ben B           17 SDA-AZ            2:30.98             
               1:13.23    2:30.98 (1:17.75)
 31 Meschke, Clay R        19 SDA-AZ            2:30.98             
               1:09.64    2:30.98 (1:21.34)
 33 Turley, Brandon H      16 DTAC-AZ           2:31.01             
               1:09.78    2:31.01 (1:21.23)
 34 Hendricks, Kyle V      15 MAC-AZ            2:31.43             
               1:10.84    2:31.43 (1:20.59)
 35 Krupitzer, Brian E     17 MAC-AZ            2:32.65             
               1:11.56    2:32.65 (1:21.09)
 36 Kyman, Zach A          15 SDA-AZ            2:33.91             
               1:13.68    2:33.91 (1:20.23)
 37 Flygare, Colton J      15 MAC-AZ            2:34.78             
               1:13.04    2:34.78 (1:21.74)
 38 Stern, Neon Li M       15 SDA-AZ            2:34.89             
               1:14.13    2:34.89 (1:20.76)
 39 Yakobchuk, Vlad        15 UNGOL-AZ          2:35.46             
               1:12.42    2:35.46 (1:23.04)
 40 Bowers, Grant          16 Gmsc-AZ           2:36.12             
               1:15.20    2:36.12 (1:20.92)
 41 Brauer, Daniel J       17 FAST-AZ           2:36.50             
               1:14.48    2:36.50 (1:22.02)
 42 Flygare, Cason D       15 MAC-AZ            2:36.54             
               1:12.53    2:36.54 (1:24.01)
 43 Koppel, Steven L       17 Az. Seals-AZ      2:38.04             
               1:13.41    2:38.04 (1:24.63)
 44 Brooks, Ben D          15 MAC-AZ            2:38.43             
               1:14.78    2:38.43 (1:23.65)
 45 Morton, Sam J          15 Gmsc-AZ           2:38.59             
               1:14.91    2:38.59 (1:23.68)
 46 Christy, Brock T       15 NEP-AZ            2:38.79             
               1:16.12    2:38.79 (1:22.67)
 47 Calleja, Miguel        15 ASF               2:39.55             
               1:14.20    2:39.55 (1:25.35)
 48 Pinto, Manny N         15 FORD-AZ           2:40.52             
               1:15.31    2:40.52 (1:25.21)
 49 Damis, Chase           16 Gmsc-AZ           2:41.62             
               1:17.53    2:41.62 (1:24.09)
 50 Barkley, Nik R         18 AZAC-AZ           2:41.84             
               1:15.26    2:41.84 (1:26.58)
 51 Underwood, Jon P       15 AZAC-AZ           2:42.73             
               1:15.33    2:42.73 (1:27.40)
 52 Lynch, Tyler T         16 LOBO-NM           2:44.20             
               1:16.98    2:44.20 (1:27.22)
 53 Wilson, Nick B         17 NEP-AZ            2:45.51             
               1:12.95    2:45.51 (1:32.56)
 54 Eshima, Jarrett        15 Gmsc-AZ           2:46.14             
               1:19.36    2:46.14 (1:26.78)
 55 Dawson, Justin         16 DTAC-AZ           2:46.34             
               1:18.89    2:46.34 (1:27.45)
 56 Carpenter, Bennet R    17 MAC-AZ            2:46.44             
               1:22.47    2:46.44 (1:23.97)
 57 Hemeyer, Brady L       17 MAC-AZ            2:46.82             
               1:16.32    2:46.82 (1:30.50)
 58 Rice, Andy J           15 NEP-AZ            2:47.46             
               1:18.77    2:47.46 (1:28.69)
 59 Weser, Mark E          15 MAC-AZ            2:48.30             
               1:26.54    2:48.30 (1:21.76)
 60 Beutler, Matthew R     15 SDA-AZ            2:49.22             
               1:19.68    2:49.22 (1:29.54)
 61 Quattrocchi, Clark     15 Gmsc-AZ           2:52.54             
               1:17.27    2:52.54 (1:35.27)
 -- Krupitzer, Kevin J     16 MAC-AZ                DQ              
               1:14.06         DQ (1:25.33)
 -- Dignan, Ryan F         20 SDA-AZ                DQ              
               1:05.09         DQ (1:21.36)
 -- Pearson, Colton        17 Gmsc-AZ               NS              
 -- Enriquez, Julian J     16 UN-AZ                 NS              
 -- Kelly, Connor J        16 PSC-AZ                NS              
 -- Lezcano, Alec M        15 UNDTA-AZ              NS              
 -- Alentado, Jason P      17 FORD-AZ               NS              
 -- Olszewski, Josh R      17 Gmsc-AZ               NS              
 -- Creager, Brent R       32 Gmsc-AZ               NS              
 -- Rigg, Nolan J          15 UN-NM                 NS              
 -- Pechmann, Luke A       22 Arizona-AZ            NS              
 -- Rigg, Tanner M         17 UN-NM                 NS              
 -- Mozdzen, Matthew T     19 AZAC-AZ               NS              
 -- Buckley, Derek G       18 MAC-AZ                NS              
 
 Event 130  Men 200 LC Meter IM Super Final
=========================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
 
                            === A - Final ===                            
 
  1 Townsend, Darian R     27 FORD-AZ           2:10.46    2:03.91   20  
                 57.64    2:03.91 (1:06.27)
  2 Thompson, Austen L     21 Arizona-AZ        2:07.65    2:04.93   17  
                 58.67    2:04.93 (1:06.26)
  3 Steninger, Bart J      26 FORD-AZ           2:13.05    2:10.00   16  
  4 Solis, Eric M          20 Arizona-AZ        2:11.57    2:10.38   15  
               1:02.63    2:10.38 (1:07.75)
 
 Event 131  Women 15 & Over 200 LC Meter Backstroke
=========================================================================
     Oly. Tr.:   2:17.99
      Jr Nats:   2:19.49
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
 
                            === A - Final ===                            
 
  1 Meyer, Maggie J        22 FORD-AZ           2:22.07    2:17.97   20  
               1:06.99    2:17.97 (1:10.98)
  2 Campbell, Erin R       24 FORD-AZ           2:26.57    2:19.17   17  
               1:07.79    2:19.17 (1:11.38)
  3 Golden, Kallie J       19 Gmsc-AZ           2:21.79    2:21.26   16  
               1:08.58    2:21.26 (1:12.68)
  4 Luttrell, Lizzy G      21 Gmsc-AZ           2:25.56    2:22.97   15  
               1:10.79    2:22.97 (1:12.18)
  5 Denninghoff, Sarah A   20 Arizona-AZ        2:27.78    2:25.10   14  
               1:09.56    2:25.10 (1:15.54)
  6 Harding, Sam K         17 WILD-NM           2:29.48    2:25.66   13  
               1:11.63    2:25.66 (1:14.03)
  7 Tornatore, Miranda E   18 MAC-MT            2:28.17    2:25.79   12  
               1:09.83    2:25.79 (1:15.96)
  8 Mulligan, Kathleen M   17 PSC-AZ            2:28.94    2:29.67   11  
               1:11.34    2:29.67 (1:18.33)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Aitchison, Alexandra   15 Gmsc-AZ           2:33.41    2:28.53    9  
               1:12.74    2:28.53 (1:15.79)
 10 Daswick, Alexis H      18 PSC-AZ            2:29.76    2:29.09    7  
               1:11.16    2:29.09 (1:17.93)
 11 Croman, C M            15 FORD-AZ           2:33.84    2:29.29    6  
               1:12.81    2:29.29 (1:16.48)
 12 Watson, Valeria        16 ASF               2:33.11    2:30.16    5  
               1:13.33    2:30.16 (1:16.83)
 13 Richards, Emma         16 AZM-AZ            2:33.50    2:30.35    4  
               1:12.46    2:30.35 (1:17.89)
 14 Rottman, Katie         16 Gmsc-AZ           2:31.78    2:30.94    3  
               1:14.85    2:30.94 (1:16.09)
 15 Jenck, Clara S         16 SDA-AZ            2:33.87    2:32.40    2  
               1:13.85    2:32.40 (1:18.55)
 16 Bender, Alisha         17 Gmsc-AZ           2:33.88    2:34.45    1  
               1:13.76    2:34.45 (1:20.69)
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Carroll, Julia M       20 UN-NM             2:35.33    2:31.23  
               1:15.05    2:31.23 (1:16.18)
 18 Atkins, Lauren A       16 LOBO-NM           2:35.94    2:32.84  
               1:15.63    2:32.84 (1:17.21)
 19 Melosi, Mikki M        16 Gmsc-AZ           2:35.73    2:33.79  
               1:14.57    2:33.79 (1:19.22)
 20 Wells, McKenzie K      17 UVRA-UT           2:33.93    2:35.58  
               1:15.88    2:35.58 (1:19.70)
 21 Thomas, Kelsey         16 Gmsc-AZ           2:39.42    2:37.71  
               1:17.14    2:37.71 (1:20.57)
 22 Gabaldon, Josi R       16 WILD-NM           2:34.99    2:38.38  
               1:16.91    2:38.38 (1:21.47)
 23 Burns, Madi M          16 WILD-NM           2:36.08    2:39.23  
               1:17.18    2:39.23 (1:22.05)
 24 Alford, Brianna L      15 MAC-AZ            2:39.52    2:39.65  
               1:17.77    2:39.65 (1:21.88)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
  3 Hauber, Rowan H        16 PSC-AZ            2:22.22             
               1:08.10    2:22.22 (1:14.12)
 24 Kaijser, Victoria M    15 NEP-AZ            2:37.10             
               1:16.89    2:37.10 (1:20.21)
 27 Nickles, Dria S        16 FORD-AZ           2:39.69             
               1:16.92    2:39.69 (1:22.77)
 28 Harrison, Emily P      15 AZM-AZ            2:41.65             
               1:19.54    2:41.65 (1:22.11)
 29 Wright, Kaitlin A      17 AZAC-AZ           2:41.76             
               1:19.40    2:41.76 (1:22.36)
 30 McMullin, Taylor A     16 SDA-AZ            2:42.16             
               1:19.39    2:42.16 (1:22.77)
 31 Rafferty, Mckenna      15 Gmsc-AZ           2:44.03             
               1:21.19    2:44.03 (1:22.84)
 32 Royce, Ashlyn k        18 AZAC-AZ           2:44.10             
               1:19.89    2:44.10 (1:24.21)
 33 Johnson, Holli A       12 NEP-AZ            2:44.42             
               1:22.11    2:44.42 (1:22.31)
 34 Stover, Simone T       15 LOBO-NM           2:45.85             
               1:21.85    2:45.85 (1:24.00)
 35 Lorson, Courtney N     16 NEP-AZ            2:47.23             
               1:21.60    2:47.23 (1:25.63)
 36 Hong, Amy              16 Gmsc-AZ           2:47.34             
               1:21.05    2:47.34 (1:26.29)
 37 Croman, Carly M        17 FORD-AZ           2:48.30             
               1:21.01    2:48.30 (1:27.29)
 38 Hall, Sidnee T         15 AZAC-AZ           2:49.87             
               1:22.95    2:49.87 (1:26.92)
 39 Kaijser, Dominique V   16 NEP-AZ            2:50.25             
               1:21.72    2:50.25 (1:28.53)
 40 Giles, Abby L          15 MAC-AZ            2:51.82             
               1:25.05    2:51.82 (1:26.77)
 41 Andrews, Tricia L      16 SDA-AZ            2:52.49             
               1:23.59    2:52.49 (1:28.90)
 42 Smith, Shannon T       17 AZAC-AZ           2:52.89             
               1:24.42    2:52.89 (1:28.47)
 43 Goswick, Jessica H     15 SDA-AZ            2:53.62             
               1:25.64    2:53.62 (1:27.98)
 44 Kidney, Brianna D      16 MAC-AZ            2:56.43             
               1:25.14    2:56.43 (1:31.29)
 45 Knowlton, Courtlyn A   15 Az. Seals-AZ      2:56.84             
               1:27.74    2:56.84 (1:29.10)
 46 Ames, Emily M          15 AZAC-AZ           2:56.96             
               1:24.88    2:56.96 (1:32.08)
 47 Gibson, Julie A        15 NEP-AZ            2:58.08             
               1:27.67    2:58.08 (1:30.41)
 48 Noel, Easton M         16 MAC-AZ            2:58.39             
               1:29.05    2:58.39 (1:29.34)
 49 Batina, Kori E         16 Az. Seals-AZ      3:09.70             
               1:33.11    3:09.70 (1:36.59)
 -- Allen, Maddie E        15 SDA-AZ                NS              
 -- Brunt, Lauren          15 Gmsc-AZ               NS              
 -- Barreto, Juanita B     19 Gmsc-AZ               NS              
 -- Bearden, Brianna E     16 NEP-AZ                NS              
 -- Lelli, Leticia         18 Gmsc-AZ               NS              
 
 Event 132  Men 15 & Over 200 LC Meter Backstroke
=========================================================================
     Oly. Tr.:   2:04.99
      Jr Nats:   2:08.19
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
 
                            === A - Final ===                            
 
  1 Miller, Ellis          20 Arizona-AZ        2:12.28    2:05.74   20  
               1:01.20    2:05.74 (1:04.54)
  2 Sheppard, Michael B    20 Arizona-AZ        2:12.07    2:08.47   17  
               1:00.96    2:08.47 (1:07.51)
  3 Hurko, Matt T          21 Arizona-AZ        2:13.14    2:09.79   16  
               1:02.96    2:09.79 (1:06.83)
  4 Stacy, Pete K          21 Arizona-AZ        2:15.68    2:10.59   15  
               1:03.61    2:10.59 (1:06.98)
  5 Daigler, Hannon M      19 SAND-CA           2:14.18    2:12.46   14  
               1:04.99    2:12.46 (1:07.47)
  6 Schultz, Alex          17 Gmsc-AZ           2:17.33    2:16.02   13  
               1:05.49    2:16.02 (1:10.53)
  7 De Jesus, Jose R       17 EPAP-BD           2:18.77    2:21.23   12  
               1:07.19    2:21.23 (1:14.04)
 -- Telep, Ryan P          20 SDA-AZ            2:18.98         DQ  
               1:05.31         DQ (1:08.17)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Houck, Logan           15 SAND-CA           2:23.32    2:18.30    9  
               1:08.51    2:18.30 (1:09.79)
 10 Guttmacher, Tyler J    18 MAC-AZ            2:23.88    2:22.99    7  
               1:09.98    2:22.99 (1:13.01)
 11 Salas, Cesar           16 ASF               2:29.04    2:25.66    6  
               1:11.81    2:25.66 (1:13.85)
 12 Ewoldt, Kyle L         15 SDA-AZ            2:25.00    2:26.35    5  
               1:11.46    2:26.35 (1:14.89)
 13 Meschke, Clay R        19 SDA-AZ            2:29.71    2:27.11    3.5
               1:12.54    2:27.11 (1:14.57)
 13 Garner, Justin G       16 MAC-AZ            2:28.28    2:27.11    3.5
               1:12.00    2:27.11 (1:15.11)
 15 Hojnacki, Hunter J     16 AZAC-AZ           2:30.81    2:29.09    2  
               1:13.15    2:29.09 (1:15.94)
 16 Langley, Trace J       16 AZAC-AZ           2:33.54    2:33.11    1  
               1:14.25    2:33.11 (1:18.86)
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Brauer, Daniel J       17 FAST-AZ           2:35.43    2:27.38  
               1:11.22    2:27.38 (1:16.16)
 18 Damis, Chase           16 Gmsc-AZ           2:41.93    2:39.27  
               1:18.66    2:39.27 (1:20.61)
 19 Underwood, Jon P       15 AZAC-AZ           2:44.16    2:39.60  
               1:18.74    2:39.60 (1:20.86)
 20 Cecchetti, Zachary Z   17 MAC-AZ            2:34.23    2:41.43  
               1:18.20    2:41.43 (1:23.23)
 21 Brooks, Ben D          15 MAC-AZ            2:43.46    2:42.26  
               1:18.92    2:42.26 (1:23.34)
 22 Beutler, Matthew R     15 SDA-AZ            2:45.64    2:48.93  
               1:23.86    2:48.93 (1:25.07)
 -- Hurst, Matt P          17 AZAC-AZ           2:47.73         NS  
 
                          === Preliminaries ===                          
 
  1 Grevers, Matt C        27 FORD-AZ           1:59.82             
                 58.07    1:59.82 (1:01.75)
  6 O''Connor, Bryan W      23 FORD-AZ           2:14.93             
               1:05.87    2:14.93 (1:09.06)
  7 Friedemann, Mitchell   20 Arizona-AZ        2:15.12             
               1:03.79    2:15.12 (1:11.33)
 12 Frakes, Timmy M        18 PSC-AZ            2:19.52             
               1:07.89    2:19.52 (1:11.63)
 13 Brouwer, Alex R        19 SDA-AZ            2:21.73             
               1:07.27    2:21.73 (1:14.46)
 20 Schrader, Tristan R    16 FORD-AZ           2:30.58             
               1:14.23    2:30.58 (1:16.35)
 23 Rajadas, Abhishek      16 DTAC-AZ           2:33.75             
               1:12.92    2:33.75 (1:20.83)
 26 House, Matt R          15 FORD-AZ           2:36.62             
               1:17.24    2:36.62 (1:19.38)
 27 Turley, Brandon H      16 DTAC-AZ           2:37.59             
               1:17.25    2:37.59 (1:20.34)
 28 Calleja, Miguel        15 ASF               2:39.98             
               1:17.59    2:39.98 (1:22.39)
 29 Britt, Carson S        15 FORD-AZ           2:41.06             
               1:17.62    2:41.06 (1:23.44)
 30 Eshima, Jarrett        15 Gmsc-AZ           2:41.91             
               1:19.87    2:41.91 (1:22.04)
 32 Quattrocchi, Clark     15 Gmsc-AZ           2:42.72             
               1:19.88    2:42.72 (1:22.84)
 -- Enriquez, Julian J     16 UN-AZ                 NS              
 -- Rigg, Tanner M         17 UN-NM                 NS              
 -- Rigg, Nolan J          15 UN-NM                 NS              
 -- Benz, Dieter           15 Gmsc-AZ               NS              
 -- Brouwer, Ben M         19 SDA-AZ                NS              
 -- Bullington, Daniel R   17 PSC-AZ                NS              
 -- Morton, Sam J          15 Gmsc-AZ               NS              
 
Event 133  Women 15 & Over 100 LC Meter Freestyle
=========================================================================
     Oly. Tr.:   57.19
      Jr Nats:   58.19
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
 
                            === A - Final ===                            
 
  1 Drake, Monica J        21 Arizona-AZ          59.97      57.35   20  
  2 Finnegan, Gracie A     20 Arizona-AZ          59.49      57.76   17  
  3 Darlington, Emma K     22 Arizona-AZ        1:00.42      58.12   16  
  4 Morrice, Cassie P      20 Gmsc-AZ           1:00.86      59.36   15  
  5 Hauber, Rowan H        16 PSC-AZ            1:00.93      59.52   14  
  6 Collura, Taryn J       18 PSC-AZ            1:00.87    1:00.28   13  
  7 McCord, Maggie A       18 FORD-AZ           1:00.65    1:00.69   12  
  8 Guttmacher, Samantha   16 MAC-AZ            1:00.71    1:01.81   11  
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Hansen, Brooke L       15 LOVE-CO           1:01.99      59.65    9  
 10 Wilford, Briana P      20 Arizona-AZ        1:01.65    1:00.37    7  
 11 Bender, Alisha         17 Gmsc-AZ           1:01.17    1:01.02    6  
 12 Daswick, Alexis H      18 PSC-AZ            1:01.29    1:01.18    5  
 13 Denninghoff, Sarah A   20 Arizona-AZ        1:01.66    1:01.28    4  
 14 Hatfield, Aimee R      15 PSC-AZ            1:01.77    1:01.94    3  
 15 Wade, Lindsey M        17 AZAC-AZ           1:01.61    1:02.22    2  
 16 Nichols, Penny M       15 PSC-AZ            1:02.10    1:02.94    1  
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Mulligan, Kathleen M   17 PSC-AZ            1:02.48    1:01.41  
 18 Barker, Olivia K       17 SAND-CA           1:02.47    1:01.49  
 19 Iverson, Jordan L      20 Gmsc-AZ           1:02.47    1:01.61  
 20 Elkins, Molly A        17 MAC-AZ            1:02.48    1:02.60  
 21 Gabaldon, Josi R       16 WILD-NM           1:02.68    1:03.04  
 22 Kaplan, Erica          15 Gmsc-AZ           1:02.33    1:03.08  
 23 Hobson, Jorgi L        20 WILD-NM           1:02.29    1:04.15  
 24 Murphy, Eryn N         20 WILD-NM           1:02.77    1:05.79  
 
                          === Preliminaries ===                          
 
  5 Anderson, Alyssa J     21 Arizona-AZ          58.13             
  6 Luttrell, Lizzy G      21 Gmsc-AZ           1:01.08             
 15 Mann, Audrey E         16 PSC-AZ            1:02.12             
 22 Zeiger, Heidi A        20 RTLR-CA           1:02.55             
 25 Arellano, Sam T        15 AZAC-AZ           1:02.88             
 26 Palomino, Kathryn      17 Gmsc-AZ           1:02.89             
 27 Duffield, Krista T     15 FORD-AZ           1:03.01             
 28 Rafferty, Mckenna      15 Gmsc-AZ           1:03.15             
 29 Croman, C M            15 FORD-AZ           1:03.18             
 30 Ankeney, Emily D       15 AZAC-AZ           1:03.21             
 31 Mitchell, Mariah K     16 PSC-AZ            1:03.51             
 31 Noel, Easton M         16 MAC-AZ            1:03.51             
 33 Schmidgall, Makenna A  16 MAC-AZ            1:03.66             
 34 Watson, Valeria        16 ASF               1:03.67             
 35 Burr, Elena R          17 DTAC-AZ           1:03.68             
 36 Wells, McKenzie K      17 UVRA-UT           1:03.83             
 37 Boese, Julia N         16 DTAC-AZ           1:03.85             
 38 Ehly, Jordan M         16 UNWIL-NM          1:03.96             
 39 Foliaki, Lesieli A     15 MAC-AZ            1:04.03             
 40 Jenck, Clara S         16 SDA-AZ            1:04.08             
 41 Mercier, Hannah E      20 LOBO-NM           1:04.13             
 42 Kowalski, Cecelia R    15 SDA-AZ            1:04.14             
 43 Brandt, Maddy P        16 PSC-AZ            1:04.16             
 44 Harrison, Emily P      15 AZM-AZ            1:04.49             
 45 McGinnis, Madison H    15 Az. Seals-AZ      1:04.61             
 46 McMullin, Taylor A     16 SDA-AZ            1:04.69             
 47 Bryan, Jaimie L        16 AZM-AZ            1:04.99             
 48 Palomino, Adriana      15 Gmsc-AZ           1:05.08             
 49 Gibson, Julie A        15 NEP-AZ            1:05.10             
 50 Blankemeier, Bailee N  15 AZAC-AZ           1:05.13             
 51 Peterson, Lauren M     18 PSC-AZ            1:05.15             
 52 Herr, Lexie            16 MAC-AZ            1:05.38             
 53 Richards, Emma         16 AZM-AZ            1:05.57             
 54 Thomas, Kelsey         16 Gmsc-AZ           1:05.68             
 55 Wright, Kaitlin A      17 AZAC-AZ           1:05.76             
 56 Grebert, Tara C        18 AZAC-AZ           1:06.01             
 57 McLaws, Cheyenne J     16 AZAC-AZ           1:06.12             
 58 Rollando, Alyssa K     20 AZAC-AZ           1:06.15             
 59 Kaijser, Victoria M    15 NEP-AZ            1:06.22             
 60 Rottman, Katie         16 Gmsc-AZ           1:06.29             
 60 Babich Morrow, Cecina  15 NEP-AZ            1:06.29             
 62 Cannon, Lexi R         15 NEP-AZ            1:06.40             
 63 Branch, Katie R        17 SDA-AZ            1:06.60             
 63 Burns, Madi M          16 WILD-NM           1:06.60             
 65 Nickles, Dria S        16 FORD-AZ           1:06.68             
 66 Lezcano, Lexie M       17 DTAC-AZ           1:06.69             
 67 Mashore, Kayle M       15 MAC-AZ            1:06.81             
 68 Dahl, Sydney J         16 MAC-AZ            1:06.88             
 69 Giles, Abby L          15 MAC-AZ            1:06.97             
 70 Graziano, Laura L      17 FORD-AZ           1:07.02             
 71 Johnson, Holli A       12 NEP-AZ            1:07.13             
 72 Atkins, Lauren A       16 LOBO-NM           1:07.14             
 73 Goswick, Jessica H     15 SDA-AZ            1:07.21             
 74 Andrade, Sam Y         15 FORD-AZ           1:07.86             
 75 Van Alstine, Nicole M  18 SDA-AZ            1:07.99             
 76 Kaijser, Dominique V   16 NEP-AZ            1:08.03             
 77 Andrews, Tricia L      16 SDA-AZ            1:08.05             
 78 Smith, Shannon T       17 AZAC-AZ           1:08.06             
 79 Anderson, Lindsey N    15 MAC-AZ            1:08.13             
 80 Lent, Madeline         17 MAC-AZ            1:08.26             
 81 Gualtieri, Alessandra  16 AZM-AZ            1:08.30             
 82 Croman, Carly M        17 FORD-AZ           1:08.36             
 83 Jull, Hayley K         16 AZAC-AZ           1:08.38             
 84 Naramore, Hailey K     17 MAC-AZ            1:08.56             
 85 Rivero, Marina         16 ASF               1:08.63             
 86 Ashley, Cloe E         15 MAC-AZ            1:08.72             
 87 Lorson, Courtney N     16 NEP-AZ            1:09.24             
 87 Castillo, Sammy L      16 MAC-AZ            1:09.24             
 89 Hong, Amy              16 Gmsc-AZ           1:09.33             
 90 Gruber, Alexis M       16 FAST-AZ           1:10.21             
 91 Leo, Caitlyn A         16 FAST-AZ           1:10.35             
 92 Hartman, Lindsey N     17 DTAC-AZ           1:10.76             
 93 Franco, Marisa A       15 SDA-AZ            1:11.21             
 94 Holmes, Jane E         16 NEP-AZ            1:11.63             
 95 Hall, Sidnee T         15 AZAC-AZ           1:12.08             
 96 Vigil, Alyssa          16 MAC-AZ            1:12.25             
 97 Blackwell, Brianna R   16 AZAC-AZ           1:12.46             
 98 Kyle, Hayley A         17 AZAC-AZ           1:12.69             
 99 Batina, Kori E         16 Az. Seals-AZ      1:12.86             
100 Barter, Kelsey M       16 FORD-AZ           1:12.88             
101 Manis, Hannah K        15 MAC-AZ            1:13.12             
102 Ames, Emily M          15 AZAC-AZ           1:13.59             
103 Rich, Katherine G      15 SDA-AZ            1:14.20             
104 Branch, Emily L        15 SDA-AZ            1:14.24             
105 Knowlton, Courtlyn A   15 Az. Seals-AZ      1:14.33             
 -- Weatherman, Erin P     15 Unattached-WY         NS              
 -- Anderson, Bailey G     16 MAC-AZ                NS              
 -- Gruender, Tiana        15 MAC-AZ                NS              
 -- Lelli, Leticia         18 Gmsc-AZ               NS              
 -- Brunt, Lauren          15 Gmsc-AZ               NS              
 -- Bearden, Brianna E     16 NEP-AZ                NS              
 -- Jurries, Briana        17 Gmsc-AZ               NS              
 -- Burnett, Whitney B     27 FORD-AZ               NS              
 -- Inada, Noriko          33 PSC-AZ                NS              
 -- Allen, Maddie E        15 SDA-AZ                NS              
 -- Poage, Devon A         15 UN-NM                 NS              
 -- Barreto, Juanita B     19 Gmsc-AZ               NS              
 -- Barker, Nicole L       18 MAC-AZ                NS              
 -- Melosi, Mikki M        16 Gmsc-AZ               NS              
 -- Kumnick, Madison       15 Gmsc-AZ               NS              
 -- Golden, Kallie J       19 Gmsc-AZ               NS              
 
 Event 133  Women 100 LC Meter Freestyle Super Final
=========================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
 
                            === A - Final ===                            
 
  1 Flederbach, Kait R     20 Arizona-AZ          57.03      55.68   20  
  2 Geer, Margo M          20 Arizona-AZ          55.95      55.69   17  
  3 Magnuson, Christine M  26 FORD-AZ             57.84      56.51   16  
  4 Landgrebe, Shannon N   21 Gmsc-AZ             57.87      56.52   15  
 
 Event 134  Men 15 & Over 100 LC Meter Freestyle
=========================================================================
     Oly. Tr.:   51.49
      Jr Nats:   52.59
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
 
                            === A - Final ===                            
 
  1 Basson, Jean           24 FORD-AZ             52.32      51.97   20  
  2 Pechmann, Luke A       22 Arizona-AZ          51.88      52.38   17  
  3 Friedemann, Mitchell   20 Arizona-AZ          53.89      52.66   16  
  4 Burnett, Simon A       29 FORD-AZ             52.59      52.74   15  
  5 Jurgs, Dan H           20 Gmsc-AZ             53.28      52.81   14  
  6 Stevens, Brian J       19 Arizona-AZ          53.54      53.46   13  
  7 Lawson, Jason A        24 PSC-AZ              53.63      53.51   12  
  8 Shores, Kyle M         26 PSC-AZ              53.81      53.53   11  
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Amlee, Jeff G          21 Arizona-AZ          54.76      53.41    9  
 10 Hadinger, Nick R       22 Arizona-AZ          54.88      53.84    7  
 11 Behm, Herbie M         21 Gmsc-AZ             54.92      54.69    6  
 12 Veazey, Caleb P        21 DM-NT               55.39      54.80    5  
 13 Wells, Tucker J        17 PSC-AZ              54.89      54.87    4  
 14 Lezcano, Alec M        15 UNDTA-AZ            54.60      54.97    3  
 15 Maddy, Seth C          17 MAC-AZ              55.03      55.00    2  
 16 White, Michael J       16 UNGOL-AZ            55.30      56.36    1  
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Dignan, Ryan F         20 SDA-AZ              55.66      53.60  
 18 Osborn, JJ             16 PSC-AZ              55.51      54.45  
 19 Wolfe, Gunnar E        18 PSC-AZ              55.64      54.68  
 20 Garcia-Lascurain, Man  17 ASF                 55.47      55.65  
 21 McCoy, Ryan T          16 PSC-AZ              55.67      55.86  
 22 Hale, Tory A           22 WILD-NM             55.63      56.03  
 23 Febres, Edgar          17 Gmsc-AZ             55.82      56.25  
 24 Belton, Jordon E       17 FORD-AZ             55.65      57.15  
 
                          === Preliminaries ===                          
 
  2 Grevers, Matt C        27 FORD-AZ             50.89             
  6 Sorenson, Payton M     18 MAC-AZ              54.17             
 13 Creager, Brent R       32 Gmsc-AZ             55.23             
 23 Owens, Kevin P         18 Santa Clara-PC      55.77             
 25 Montano, Isaac         17 PSC-AZ              55.94             
 26 Steel, Kevin T         20 Arizona-AZ          56.07             
 27 Godfrey, Trent S       16 PSC-AZ              56.28             
 28 Ross, Walter E         18 PSC-AZ              56.60             
 29 Guttmacher, Tyler J    18 MAC-AZ              56.63             
 30 Fitch, Ben B           17 SDA-AZ              56.71             
 31 Garner, Justin G       16 MAC-AZ              56.75             
 32 Miller, Cole           17 Gmsc-AZ             56.81             
 33 McDonnell, Ross V      16 MAC-AZ              56.94             
 34 Schultz, Alex          17 Gmsc-AZ             57.45             
 35 Starkweather, Joseph   15 Gmsc-AZ             57.46             
 36 Glover, Spencer D      16 MAC-AZ              57.66             
 37 Palumbo, Alex P        19 UN-PN               57.74             
 38 Bravo, Tomas           16 ASF                 57.77             
 39 Ponce, Jose A          29 PSC-AZ              57.91             
 40 Thomas, Londen J       17 SDA-AZ              58.02             
 41 Hendryx, Abraham P     18 MAC-AZ              58.04             
 42 Ewoldt, Kyle L         15 SDA-AZ              58.07             
 43 Houck, Logan           15 SAND-CA             58.21             
 44 Posadas, Hector        17 EPAP-BD             58.26             
 45 Williams, Aaron S      17 MAC-AZ              58.30             
 46 Lynch, Tyler T         16 LOBO-NM             58.32             
 47 Stalcup, Cody L        15 UNDTA-AZ            58.54             
 48 Thomas, Hayden D       19 UNASU-AZ            58.66             
 49 Dunn, Kendall P        17 FOXJ-MN             58.72             
 50 Green, Gabriel T       18 MAC-AZ              58.81             
 51 Bullington, Daniel R   17 PSC-AZ              58.85             
 52 Engelmann, Connor W    18 AZAC-AZ             59.26             
 53 Shores, Connor S       18 PSC-AZ              59.31             
 54 Britt, Carson S        15 FORD-AZ             59.36             
 55 Zabokrtsky, Kyle H     15 MAC-AZ              59.37             
 56 Rajadas, Abhishek      16 DTAC-AZ             59.42             
 57 Cecchetti, Zachary Z   17 MAC-AZ              59.53             
 58 Koppel, Steven L       17 Az. Seals-AZ        59.55             
 59 Bowers, Grant          16 Gmsc-AZ             59.79             
 60 Marske, Derek W        17 Gmsc-AZ             59.88             
 61 Scooler, Filemon       18 AZAC-AZ             59.95             
 62 Stern, Neon Li M       15 SDA-AZ            1:00.01             
 63 Terzic, Philip M       16 Gmsc-AZ           1:00.04             
 64 Hemeyer, Brady L       17 MAC-AZ            1:00.67             
 65 Meschke, Clay R        19 SDA-AZ            1:00.80             
 66 Brooks, Ben D          15 MAC-AZ            1:00.85             
 67 Hendricks, Kyle V      15 MAC-AZ            1:01.25             
 68 Pinto, Manny N         15 FORD-AZ           1:01.41             
 69 McKinnon, Trenton D    16 MAC-AZ            1:01.59             
 70 Morton, Sam J          15 Gmsc-AZ           1:01.62             
 71 House, Matt R          15 FORD-AZ           1:01.63             
 72 Krupitzer, Brian E     17 MAC-AZ            1:01.93             
 73 Turley, Brandon H      16 DTAC-AZ           1:02.00             
 74 Hurst, Matt P          17 AZAC-AZ           1:02.04             
 75 Langley, Trace J       16 AZAC-AZ           1:02.20             
 75 Corey, William         16 Gmsc-AZ           1:02.20             
 77 Brauer, Daniel J       17 FAST-AZ           1:02.25             
 78 Estes, Stephen L       21 Gmsc-AZ           1:02.35             
 79 Yakobchuk, Vlad        15 UNGOL-AZ          1:02.48             
 80 Wilson, Nick B         17 NEP-AZ            1:02.53             
 81 Kyman, Zach A          15 SDA-AZ            1:02.64             
 82 Damis, Chase           16 Gmsc-AZ           1:02.67             
 83 Eshima, Jarrett        15 Gmsc-AZ           1:02.83             
 84 Dawson, Justin         16 DTAC-AZ           1:03.12             
 85 Flege, Michael A       15 MAC-AZ            1:03.25             
 86 Calleja, Miguel        15 ASF               1:03.39             
 87 Salas, Cesar           16 ASF               1:03.58             
 88 Christy, Brock T       15 NEP-AZ            1:04.10             
 89 Quattrocchi, Clark     15 Gmsc-AZ           1:04.12             
 90 Carpenter, Bennet R    17 MAC-AZ            1:04.39             
 91 Phalen, Nikolai A      15 SDA-AZ            1:04.42             
 92 Barkley, Nik R         18 AZAC-AZ           1:04.46             
 93 Weser, Mark E          15 MAC-AZ            1:04.76             
 94 Beardsley, Tyler J     16 DTAC-AZ           1:04.91             
 95 Beutler, Matthew R     15 SDA-AZ            1:05.57             
 96 Krupitzer, Kevin J     16 MAC-AZ            1:05.74             
 97 Underwood, Jon P       15 AZAC-AZ           1:05.88             
 98 Ta, Daron H            15 SDA-AZ            1:08.17             
 99 Carranza, Oscar        18 EPAP-BD           1:08.70             
 -- Alentado, Jason P      17 FORD-AZ               NS              
 -- Blodgett, Erik D       16 MAC-AZ                NS              
 -- Enriquez, Julian J     16 UN-AZ                 NS              
 -- Mozdzen, Matthew T     19 AZAC-AZ               NS              
 -- Brouwer, Ben M         19 SDA-AZ                NS              
 -- Rigg, Tanner M         17 UN-NM                 NS              
 -- Benz, Dieter           15 Gmsc-AZ               NS              
 -- Pearson, Colton        17 Gmsc-AZ               NS              
 -- Brouwer, Alex R        19 SDA-AZ                NS              
 -- Kishida, Masa          26 FORD-AZ               NS              
 -- Kelly, Connor J        16 PSC-AZ                NS              
 -- Cashion, Trey D        15 FORD-AZ               NS              
 -- Small, Adam M          22 Arizona-AZ            NS              
 -- Rigg, Nolan J          15 UN-NM                 NS              
 -- Buckley, Derek G       18 MAC-AZ                NS              
 
 Event 134  Men 100 LC Meter Freestyle Super Final
=========================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
 
                            === A - Final ===                            
 
  1 Schoeman, Roland M     31 PSC-AZ              50.35      49.16   20  
  2 Townsend, Darian R     27 FORD-AZ             50.90      49.60   17  
  3 Brunelli, Nick J       30 MAC-NC              51.47      50.84   16  
  4 Ritter, Adam J         27 FORD-AZ             50.89      51.02   15  
 
Event 135  Women 15 & Over 200 LC Meter Breaststroke
=========================================================================
     Oly. Tr.:   2:35.99
      Jr Nats:   2:39.49
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
 
                            === A - Final ===                            
 
  1 Beard, Amanda R        30 FORD-AZ           2:35.80    2:27.33   20  
               1:10.90    2:27.33 (1:16.43)
  2 Sarris, Eve B          22 Arizona-AZ        2:42.47    2:35.92   17  
               1:13.99    2:35.92 (1:21.93)
  3 Englestead, Lindsey M  17 SAND-CA           2:43.93    2:38.04   16  
               1:16.13    2:38.04 (1:21.91)
  4 Borendame, Sara J      16 FORD-AZ           2:42.55    2:39.27   15  
               1:16.58    2:39.27 (1:22.69)
  5 Karpeeva, Elena        23 PSC-AZ            2:42.04    2:41.05   14  
               1:15.86    2:41.05 (1:25.19)
  6 Miller, Catie A        15 SAND-CA           2:40.32    2:42.30   13  
               1:17.65    2:42.30 (1:24.65)
  7 Ehly, Jordan M         16 UNWIL-NM          2:43.35    2:44.06   12  
               1:16.53    2:44.06 (1:27.53)
  8 Francis, Brianna R     16 DRAT-UT           2:42.44    2:44.21   11  
               1:18.97    2:44.21 (1:25.24)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Jurries, Briana        17 Gmsc-AZ           2:44.80    2:38.59    9  
               1:16.05    2:38.59 (1:22.54)
 10 Holman, Hannah J       15 PSC-AZ            2:47.21    2:45.75    7  
               1:18.47    2:45.75 (1:27.28)
 11 Harding, Sam K         17 WILD-NM           2:54.34    2:48.95    6  
               1:21.18    2:48.95 (1:27.77)
 12 Wells, Madeline E      17 PSC-AZ            2:52.93    2:53.18    5  
               1:19.95    2:53.18 (1:33.23)
 13 Basselen, Cory M       23 DTAC-AZ           2:53.41    2:54.24    4  
               1:22.37    2:54.24 (1:31.87)
 14 Aitchison, Alexandra   15 Gmsc-AZ           2:58.91    2:54.28    3  
               1:24.08    2:54.28 (1:30.20)
 15 Schmidgall, Makenna A  16 MAC-AZ            2:57.79    2:55.59    2  
               1:23.74    2:55.59 (1:31.85)
 -- Stover, Simone T       15 LOBO-NM           2:59.45         DQ  
               1:23.15         DQ (1:28.94)
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Pino, Cassaundra E     15 LOBO-NM           3:00.57    2:58.14    1  
               1:25.93    2:58.14 (1:32.21)
 18 Summers, Kelsey S      15 LOBO-NM           3:01.50    2:58.16  
               1:28.16    2:58.16 (1:30.00)
 19 Branch, Katie R        17 SDA-AZ            3:04.57    3:01.39  
               1:28.03    3:01.39 (1:33.36)
 20 Burns, Madi M          16 WILD-NM           3:03.51    3:06.89  
               1:29.12    3:06.89 (1:37.77)
 21 Hobson, Jorgi L        20 WILD-NM           3:13.52    3:09.88  
               1:30.87    3:09.88 (1:39.01)
 22 Cluff, Emily R         15 MAC-AZ            3:11.55    3:10.53  
               1:29.77    3:10.53 (1:40.76)
 23 Kowalski, Cecelia R    15 SDA-AZ            3:13.74    3:14.61  
               1:36.61    3:14.61 (1:38.00)
 24 Murphy, Eryn N         20 WILD-NM           3:16.21    3:15.40  
               1:32.50    3:15.40 (1:42.90)
 
                            === F - Final ===                            
 
 -- Rollando, Alyssa K     20 AZAC-AZ           3:12.77         NS  
 
                          === Preliminaries ===                          
 
  7 Chandler, Annie C      24 FORD-AZ           2:42.92             
               1:16.52    2:42.92 (1:26.40)
 12 Hansen, Brooke L       15 LOVE-CO           2:51.13             
               1:22.14    2:51.13 (1:28.99)
 20 Mercier, Hannah E      20 LOBO-NM           3:00.93             
               1:26.55    3:00.93 (1:34.38)
 22 Mann, Audrey E         16 PSC-AZ            3:02.03             
               1:25.29    3:02.03 (1:36.74)
 27 Andrade, Sam Y         15 FORD-AZ           3:13.30             
               1:32.92    3:13.30 (1:40.38)
 30 Leo, Caitlyn A         16 FAST-AZ           3:15.45             
               1:34.45    3:15.45 (1:41.00)
 32 Branch, Emily L        15 SDA-AZ            3:16.73             
               1:36.65    3:16.73 (1:40.08)
 33 Ashley, Cloe E         15 MAC-AZ            3:16.94             
               1:36.98    3:16.94 (1:39.96)
 34 Babich Morrow, Cecina  15 NEP-AZ            3:17.94             
               1:35.79    3:17.94 (1:42.15)
 35 Ames, Emily M          15 AZAC-AZ           3:18.43             
               1:35.07    3:18.43 (1:43.36)
 36 Cannon, Lexi R         15 NEP-AZ            3:20.52             
               1:38.34    3:20.52 (1:42.18)
 37 Castillo, Sammy L      16 MAC-AZ            3:21.95             
               1:35.38    3:21.95 (1:46.57)
 38 Franco, Marisa A       15 SDA-AZ            3:24.12             
               1:39.34    3:24.12 (1:44.78)
 39 Barter, Kelsey M       16 FORD-AZ           3:32.26             
               1:42.27    3:32.26 (1:49.99)
 -- Nguyen, Phi N          15 DTAC-AZ               DQ              
               1:33.48         DQ (1:42.16)
 -- Matthews, Robyn J      20 Gmsc-AZ               NS              
 
Event 136  Men 15 & Over 200 LC Meter Breaststroke
=========================================================================
     Oly. Tr.:   2:20.79
      Jr Nats:   2:24.49
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
 
                            === A - Final ===                            
 
  1 Mickelson, Carl H      21 Arizona-AZ        2:23.62    2:16.18   20  
               1:06.66    2:16.18 (1:09.52)
  2 Cordes, Kevin W        18 Arizona-AZ        2:26.43    2:17.40   17  
               1:05.73    2:17.40 (1:11.67)
  3 Munsch, Kevin A        22 Arizona-AZ        2:24.79    2:21.79   16  
               1:07.80    2:21.79 (1:13.99)
  4 Hojnacki, Zac S        20 Arizona-AZ        2:31.54    2:26.29   15  
               1:09.46    2:26.29 (1:16.83)
  5 Steninger, Bart J      26 FORD-AZ           2:27.36    2:26.73   14  
               1:08.91    2:26.73 (1:17.82)
  6 Steel, Kevin T         20 Arizona-AZ        2:35.42    2:29.82   13  
               1:09.82    2:29.82 (1:20.00)
  7 Sandoval, Randy R      22 LOBO-NM           2:36.45    2:39.92   12  
               1:14.68    2:39.92 (1:25.24)
 -- Moses, Ed E            31 FORD-AZ           2:26.13         NS  
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Nelson, Michael R      18 PSC-AZ            2:37.82    2:34.74    9  
               1:12.76    2:34.74 (1:21.98)
 10 Dunn, Kendall P        17 FOXJ-MN           2:40.80    2:35.44    7  
               1:15.61    2:35.44 (1:19.83)
 11 De Jesus, Jose R       17 EPAP-BD           2:39.65    2:39.25    6  
               1:15.46    2:39.25 (1:23.79)
 12 Bravo, Tomas           16 ASF               2:43.17    2:43.43    5  
               1:19.23    2:43.43 (1:24.20)
 13 Randall, Lincoln J     18 MAC-AZ            2:48.27    2:49.15    4  
               1:18.54    2:49.15 (1:30.61)
 -- Krupitzer, Kevin J     16 MAC-AZ            2:48.67         DQ  
               1:21.71         DQ (1:27.57)
 -- Posadas, Hector        17 EPAP-BD           2:52.05         NS  
 -- Stern, Neon Li M       15 SDA-AZ            2:52.80         NS  
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Williams, Aaron S      17 MAC-AZ            2:54.49    2:50.47    3  
               1:20.28    2:50.47 (1:30.19)
 18 Kyman, Zach A          15 SDA-AZ            3:06.68    3:00.47    2  
               1:25.73    3:00.47 (1:34.74)
 19 Ta, Daron H            15 SDA-AZ            3:09.52    3:09.33    1  
               1:29.74    3:09.33 (1:39.59)
 -- Flygare, Colton J      15 MAC-AZ            2:55.98         NS  
 -- Huang, Charles Y       15 FORD-AZ           2:54.23         NS  
 -- Christy, Brock T       15 NEP-AZ            3:05.87         NS  
 -- Carpenter, Bennet R    17 MAC-AZ            2:59.86         NS  
 -- Yakobchuk, Vlad        15 UNGOL-AZ          3:05.63         NS  
 
                          === Preliminaries ===                          
 
  6 Knittle, Derek G       21 Gmsc-AZ           2:31.13             
               1:11.75    2:31.13 (1:19.38)
 14 Schrader, Tristan R    16 FORD-AZ           2:43.73             
               1:18.46    2:43.73 (1:25.27)
 17 Terzic, Philip M       16 Gmsc-AZ           2:49.89             
               1:21.66    2:49.89 (1:28.23)
 19 Weser, Mark E          15 MAC-AZ            2:52.17             
               1:20.77    2:52.17 (1:31.40)
 -- Marske, Derek W        17 Gmsc-AZ               DQ              
               1:17.26         DQ (1:25.99)
 -- White, Michael J       16 UNGOL-AZ              NS              
 -- Glover, Spencer D      16 MAC-AZ                NS              
 -- Zabokrtsky, Kyle H     15 MAC-AZ                NS              
 -- Denton-Schneider, Jon  21 Arizona-AZ            NS              
 -- Kelly, Connor J        16 PSC-AZ                NS              
 -- Engelmann, Connor W    18 AZAC-AZ               NS              
 -- Wells, Tucker J        17 PSC-AZ                NS              
 -- Titus, Marcus J        26 FORD-AZ               NS              
 -- Pearson, Colton        17 Gmsc-AZ               NS              
 -- Olszewski, Josh R      17 Gmsc-AZ               NS              
 -- Telep, Ryan P          20 SDA-AZ                NS              
 -- Benz, Dieter           15 Gmsc-AZ               NS