2/15/2013 - 2/16/2013
Gresham, Oregon, USA
OSAA State Championship Meet 2/16/2013 - 09:36AM
OSAA / U.S. BANK / LES SCHWAB TIRES
2013 4A/3A/2A/1A SWIMMING STATE CHAMPIONSHIPS
Event 1 Girls 200 Yard Medley Relay
==================================================================================
4A/3A/2A/1A: # 1:54.92 2/20/2009 Marist
M Cummings, I Woelfel, V Weiler, A Mollahan
OSAA: @ 1:46.01 2/20/2010 Lakeridge
K Turner, A Wiley, J Dahl, L Burris
NFHS: * 1:40.73
School Prelims Finals Points
==================================================================================
=== Finals ===
1 North Bend/OCT 1:57.39 1:55.41 14
1) Madysen Hannah 11 2) Kelsey Morgan 12
3) Alyssa Bennett 10 4) Cassie Dallas 9
31.16 1:03.94 (32.78)
1:30.47 (26.53) 1:55.41 (24.94)
2 Henley 1:58.54 1:57.72 10
1) Lexi Healy 9 2) Haley Steiner 9
3) Aunika Torres 10 4) Lorin Alexander 9
30.93 1:03.07 (32.14)
1:31.32 (28.25) 1:57.72 (26.40)
3 Salem Academy 1:58.77 1:58.20 8
1) Kiera Supple 9 2) Grace Warde 9
3) Kyla Daniels 11 4) Emma Boles 9
29.59 1:02.91 (33.32)
1:32.29 (29.38) 1:58.20 (25.91)
4 Sisters 1:58.89 1:58.33 6
1) Katie Stewart 12 2) Karly Vial 9
3) Mary Stewart 9 4) Emily Christen 10
31.11 1:04.42 (33.31)
1:32.21 (27.79) 1:58.33 (26.12)
5 Madras 2:01.00 2:00.02 4
1) Aurora Gerhardt 10 2) Sophie Gemelas 10
3) Elizabeth Armitage 12 4) Felisa Armitage 9
30.58 1:02.24 (31.66)
1:31.42 (29.18) 2:00.02 (28.60)
6 Ridgeview 2:00.28 2:00.83 2
1) Rachel Haney 11 2) Casee Lantz 10
3) Haley Houghton 11 4) Randi Holland 11
28.04 1:02.60 (34.56)
1:32.37 (29.77) 2:00.83 (28.46)
=== Preliminaries ===
7 Stayton 2:01.18
1) Julie Wallace 11 2) Brooke Hofmann 9
3) Taniaya Wagner 11 4) Aleya Hill 10
30.80 1:04.71 (33.91)
1:35.15 (30.44) 2:01.18 (26.03)
8 LaGrande 2:02.07
1) Hannah Roberts 9 2) Abbey Felley 9
3) Becca Haynes 11 4) Shelby Baker 10
30.77 1:06.90 (36.13)
1:36.19 (29.29) 2:02.07 (25.88)
9 Valley Catholic 2:03.92
1) Kaho Ukai 10 2) TinTin Luu 10
3) Kathleen Shew 10 4) Hailey Moraes 10
31.66 1:07.16 (35.50)
1:37.85 (30.69) 2:03.92 (26.07)
10 Seaside 2:04.14
1) Kyna Lin 9 2) Michaela Anderson 11
3) Tennaya Carr 10 4) Emma Hassan 12
32.96 1:06.83 (33.87)
1:37.59 (30.76) 2:04.14 (26.55)
11 LaSalle Prep 2:06.81
1) Erin Flagg 12 2) Michelle Marin 10
3) Eileen Yee 10 4) Haley Yohn 12
1:06.44 ( )
1:38.99 (32.55) 2:06.81 (27.82)
-- Philomath DQ
1) Sara Ham 12 2) Lauren Hindman 11
3) Laurel Luke 11 4) Kendra Sheeder 9
33.56 1:07.75 (34.19)
1:36.61 (28.86) DQ (26.09)
Event 2 Boys 200 Yard Medley Relay
==================================================================================
4A/3A/2A/1A: # 1:40.62 2/18/2012 Cottage Grove, Cottage Grove
S Garrison, C Leczel, G Nash, N Taie
OSAA: @ 1:35.43 1998 McMinnville
Phillips, Ash, Oleson, Burton
NFHS: * 1:29.79
School Prelims Finals Points
==================================================================================
=== Finals ===
1 Madras 1:45.82 1:45.56 14
1) Dustin Henderson 12 2) Jordan Gemelas 12
3) Ian Goodwin 11 4) Cade Boston 10
27.50 57.09 (29.59)
1:21.78 (24.69) 1:45.56 (23.78)
2 Philomath 1:48.68 1:48.12 10
1) William Warnock 12 2) Patrick Williamson 10
3) Clay Youker 9 4) Chase Celorie 12
28.37 58.06 (29.69)
1:25.37 (27.31) 1:48.12 (22.75)
3 Seaside 1:49.52 1:49.05 8
1) Andrew Wright 11 2) David Ward 11
3) Christian Anderson 11 4) Dylan Townsend 10
29.50 1:00.00 (30.50)
1:26.09 (26.09) 1:49.05 (22.96)
4 LaSalle Prep 1:49.40 1:49.29 6
1) Keenan Robinson 9 2) Grant Gooding 10
3) Ian Robinson 12 4) Chase Smith 11
29.87 57.90 (28.03)
1:25.04 (27.14) 1:49.29 (24.25)
5 LaGrande 1:51.70 1:50.17 4
1) Keegan Dutto 9 2) Josh Ebel 9
3) Bryce Ebel 9 4) Emmit Ambert 11
31.57 1:00.81 (29.24)
1:25.41 (24.60) 1:50.17 (24.76)
6 Sisters 1:51.21 1:50.82 2
1) Brennan Miller 11 2) Ian Baldessari 11
3) Tyler Berg 12 4) Caleb Johnson 10
28.01 58.13 (30.12)
1:26.58 (28.45) 1:50.82 (24.24)
=== Preliminaries ===
7 Rainier 1:52.30
1) Jade Feigert 12 2) Tyson Griffith 12
3) Nathan Soule 12 4) Nik Griffith 10
26.84 58.31 (31.47)
1:27.17 (28.86) 1:52.30 (25.13)
8 Central 1:53.37
1) Matt Stanger 11 2) Nathan Glade 10
3) Matt Grandquist 12 4) Rahevin Potter-Clark 12
30.65 59.90 (29.25)
1:28.93 (29.03) 1:53.37 (24.44)
9 Klamath Union 1:53.86
1) Alex Willrett 12 2) Spencer Jackson 11
3) Marich Sikes 9 4) Lucas Crebbin 12
28.94 1:04.06 (35.12)
1:29.12 (25.06) 1:53.86 (24.74)
10 Riverdale 1:53.87
1) Liam O''Shea 9 2) Garen Marter 10
3) Andrew Pence 12 4) Drew Milligan 12
28.47 58.18 (29.71)
1:24.89 (26.71) 1:53.87 (28.98)
11 Tillamook 1:55.30
1) Jed Werner 11 2) Dylan Tohl 11
3) Talon Gerkon 10 4) Alexander Lindstrom 12
29.67 1:01.03 (31.36)
1:30.22 (29.19) 1:55.30 (25.08)
12 North Marion 1:56.48
1) Noah Norris 9 2) Nathan Jones 11
3) Kyle Torian 11 4) Andy Pine 11
26.82 1:02.03 (35.21)
1:33.05 (31.02) 1:56.48 (23.43)
Event 3 Girls 200 Yard Freestyle
=========================================================================
4A/3A/2A/1A: # 1:50.82 2/19/2011 Aly Viles, Taft
OSAA: @ 1:48.86 1999 Sarah McCauley, Tualatin
NFHS: * 1:42.81
Name Year School Prelims Finals Points
=========================================================================
=== Finals ===
1 Alyssa Bennett 10 North Bend/OCT 2:01.17 2:00.29 7
27.80 58.49 (30.69)
1:29.88 (31.39) 2:00.29 (30.41)
2 Becca Haynes 11 LaGrande 2:01.48 2:01.46 5
28.59 59.32 (30.73)
1:30.55 (31.23) 2:01.46 (30.91)
3 Makayla Nelson 9 Sweet Home 2:01.77 2:01.58 4
27.96 58.72 (30.76)
1:29.55 (30.83) 2:01.58 (32.03)
4 Aurora Gerhardt 10 Madras 2:01.92 2:01.96 3
28.37 59.33 (30.96)
1:31.14 (31.81) 2:01.96 (30.82)
5 Willa Holmes 11 Riverdale 2:01.69 2:02.13 2
28.18 58.94 (30.76)
1:30.48 (31.54) 2:02.13 (31.65)
6 Marisa Jack 10 Valley Catholic 2:01.81 2:03.57 1
28.41 59.30 (30.89)
1:31.12 (31.82) 2:03.57 (32.45)
=== Preliminaries ===
7 Karly Vial 9 Sisters 2:06.45
29.47 1:00.72 (31.25)
1:33.30 (32.58) 2:06.45 (33.15)
8 Lexi Healy 9 Henley 2:07.21
29.33 1:00.58 (31.25)
1:33.53 (32.95) 2:07.21 (33.68)
9 Elizabeth Bartholomew 12 Blanchet Cath 2:09.21
28.84 1:01.22 (32.38)
1:35.08 (33.86) 2:09.21 (34.13)
10 Kathleen Shew 10 Valley Catholic 2:10.33
30.25 1:03.09 (32.84)
1:36.62 (33.53) 2:10.33 (33.71)
11 Julie Wallace 11 Stayton 2:14.31
30.33 1:39.42 (1:09.09)
2:14.31 (34.89)
12 Stefany Alvarez 10 Scappoose 2:20.09
31.43 1:06.20 (34.77)
1:43.37 (37.17) 2:20.09 (36.72)
Event 4 Boys 200 Yard Freestyle
=========================================================================
4A/3A/2A/1A: # 1:42.11 2/19/2011 Kevin Waller, North Bend
OSAA: @ 1:38.43 2/15/2008 Brett Nagle, David Douglas
NFHS: * 1:33.83
Name Year School Prelims Finals Points
=========================================================================
=== Finals ===
1 Bryce Williams 10 Madras 1:51.11 1:48.68 7
25.61 52.96 (27.35)
1:21.11 (28.15) 1:48.68 (27.57)
2 David Spurgeon 9 Valley Catholic 1:51.52 1:49.06 5
25.75 53.28 (27.53)
1:21.12 (27.84) 1:49.06 (27.94)
3 Brandon Hill 12 Cottage Grove 1:54.54 1:51.01 4
25.92 53.35 (27.43)
1:22.21 (28.86) 1:51.01 (28.80)
4 Andrew Pence 12 Riverdale 1:56.28 1:53.20 3
26.04 54.73 (28.69)
1:23.92 (29.19) 1:53.20 (29.28)
5 Liam O''Shea 9 Riverdale 1:55.32 1:54.69 2
26.05 55.32 (29.27)
1:25.66 (30.34) 1:54.69 (29.03)
6 Patrick Williamson 10 Philomath 1:57.34 1:55.96 1
26.48 56.42 (29.94)
1:25.99 (29.57) 1:55.96 (29.97)
=== Preliminaries ===
6 Brady Tucker 10 Madras 1:56.49
27.07 56.16 (29.09)
1:26.61 (30.45) 1:56.49 (29.88)
8 David Richards 11 Cottage Grove 1:57.40
26.85 56.89 (30.04)
1:27.83 (30.94) 1:57.40 (29.57)
9 Owen Hucke 9 Ridgeview 1:58.61
27.69 57.45 (29.76)
1:28.20 (30.75) 1:58.61 (30.41)
10 Tanner Schipper 11 Newport 1:59.08
26.84 57.04 (30.20)
1:28.66 (31.62) 1:59.08 (30.42)
11 Victor Stupin 12 Sweet Home 1:59.66
28.52 59.27 (30.75)
1:30.08 (30.81) 1:59.66 (29.58)
12 Nick Janda 11 Astoria 2:01.15
27.88 57.99 (30.11)
1:29.70 (31.71) 2:01.15 (31.45)
Event 5 Girls 200 Yard IM
=========================================================================
4A/3A/2A/1A: # 2:06.45 2/20/2009 Crystal Kibby, Cascade
OSAA: @ 2:02.60 1999 Alisa Schuknecht, Bend
NFHS: * 1:53.82
Name Year School Prelims Finals Points
=========================================================================
=== Finals ===
1 Sophie Gemelas 10 Madras 2:15.57 2:14.84 7
28.85 1:03.92 (35.07)
1:43.72 (39.80) 2:14.84 (31.12)
2 Rachel Haney 11 Ridgeview 2:15.69 2:16.43 5
28.63 1:00.80 (32.17)
1:43.08 (42.28) 2:16.43 (33.35)
3 Leta Spradley 10 Henley 2:18.32 2:18.73 4
29.88 1:05.31 (35.43)
1:47.91 (42.60) 2:18.73 (30.82)
4 Haley Steiner 9 Henley 2:20.07 2:19.41 3
30.15 1:07.68 (37.53)
1:48.22 (40.54) 2:19.41 (31.19)
5 Naomi Gunselman 12 Sweet Home 2:20.02 2:19.64 2
29.53 1:04.50 (34.97)
1:47.49 (42.99) 2:19.64 (32.15)
-- Grace Warde 9 Salem Academy 2:24.42 DQ
34.05 1:11.64 (37.59)
1:53.20 (41.56) DQ (34.41)
=== Preliminaries ===
7 Lauren Speaks 9 Phoenix 2:24.73
31.40 1:10.07 (38.67)
1:50.71 (40.64) 2:24.73 (34.02)
8 Abbey Felley 9 LaGrande 2:25.45
31.78 1:08.63 (36.85)
1:52.48 (43.85) 2:25.45 (32.97)
9 Destiny Zook 12 Taft 2:28.33
32.15 1:09.31 (37.16)
1:52.90 (43.59) 2:28.33 (35.43)
10 Izzy Holmes 9 Riverdale 2:30.05
32.47 1:10.22 (37.75)
1:55.70 (45.48) 2:30.05 (34.35)
11 Brooke Hofmann 9 Stayton 2:36.33
34.77 1:14.07 (39.30)
1:59.89 (45.82) 2:36.33 (36.44)
-- Katie Stewart 12 Sisters DQ
32.82 1:10.60 (37.78)
1:55.36 (44.76) DQ (36.57)
Event 6 Boys 200 Yard IM
=========================================================================
4A/3A/2A/1A: # 1:51.15 2/18/2012 Aaron Ghiglieri, Cascade Christ
OSAA: @ 1:49.50 1999 Ben Brink, Sheldon
NFHS: * 1:41.39
Name Year School Prelims Finals Points
=========================================================================
=== Finals ===
1 Austin Turner 11 Newport 1:58.71 1:58.50 7
25.93 55.50 (29.57)
1:31.61 (36.11) 1:58.50 (26.89)
2 Caleb Leczel 11 Cottage Grove 1:59.72 1:59.18 5
25.69 56.37 (30.68)
1:30.53 (34.16) 1:59.18 (28.65)
3 Ian Goodwin 11 Madras 2:01.96 2:00.43 4
25.47 56.87 (31.40)
1:32.23 (35.36) 2:00.43 (28.20)
4 Josh Ebel 9 LaGrande 2:11.30 2:09.61 3
29.06 1:02.35 (33.29)
1:38.48 (36.13) 2:09.61 (31.13)
5 Jordan Gemelas 12 Madras 2:12.88 2:12.79 2
27.87 1:03.74 (35.87)
1:41.45 (37.71) 2:12.79 (31.34)
6 Chris Strahan 11 Stayton 2:13.31 2:13.19 1
28.46 1:01.71 (33.25)
1:42.26 (40.55) 2:13.19 (30.93)
=== Preliminaries ===
7 Matt Stanger 11 Central 2:16.53
28.75 1:03.44 (34.69)
1:45.42 (41.98) 2:16.53 (31.11)
8 Christian Anderson 11 Seaside 2:18.34
27.37 1:01.31 (33.94)
1:45.68 (44.37) 2:18.34 (32.66)
9 Cammeron Kelso 12 Taft 2:18.88
29.27 1:04.33 (35.06)
1:46.97 (42.64) 2:18.88 (31.91)
10 Vincent Kelly 10 Blanchet Cath 2:20.45
29.24 1:04.94 (35.70)
1:46.55 (41.61) 2:20.45 (33.90)
11 Nolan Bollier 12 LaSalle Prep 2:21.04
31.72 1:06.83 (35.11)
1:47.71 (40.88) 2:21.04 (33.33)
12 Amedee Kirkpatrick 11 North Bend/OCT 2:28.24
28.75 1:07.69 (38.94)
1:53.82 (46.13) 2:28.24 (34.42)
Event 7 Girls 50 Yard Freestyle
=========================================================================
4A/3A/2A/1A: # 24.06 2/16/2008 Stephanie North, Henley -
OSAA: @ 22.83 2/18/2011 Kaylin Bing, Roseburg
NFHS: * 22.04
Name Year School Prelims Finals Points
=========================================================================
=== Finals ===
1 Mary Stewart 9 Sisters 25.75 25.70 7
2 Shelby Baker 10 LaGrande 26.06 25.88 5
3 Jenny Kirschner 10 Henley 26.19 26.10 4
4 Julia Anderson 12 Valley Catholic 26.51 26.12 3
5 Kendra Sheeder 9 Philomath 26.51 26.41 2
6 Elizabeth Armitage 12 Madras 26.56 26.80 1
=== Preliminaries ===
7 Hannah Roberts 9 LaGrande 26.62
8 Aleya Hill 10 Stayton 26.76
9 Kady Halen 9 Corbett/CCharter J26.76
10 Veronica Norris 11 North Marion 26.84
11 Kylee Burks 11 Phoenix 26.88
12 Sadie Krahn 12 Scappoose 26.96
Event 8 Boys 50 Yard Freestyle
=========================================================================
4A/3A/2A/1A: # 20.48 2/18/2012 Colin Eaton, Corbett
OSAA: @ 20.32 2/21/2009 Morgon Henderson-Kunz, Westview-
NFHS: * 19.43
Name Year School Prelims Finals Points
=========================================================================
=== Finals ===
1 Philip Hewitt 12 Corbett/CCharter 22.30 22.24 7
2 Jade Feigert 12 Rainier 22.61 22.26 5
3 Kellen Wood 12 Newport 22.69 22.48 4
4 Marich Sikes 9 Klamath Union 23.21 22.81 3
5 Bryce Ebel 9 LaGrande 23.06 22.87 2
6 Noah Norris 9 North Marion 22.95 23.16 1
=== Preliminaries ===
7 Treyson Robbins 10 Cascade Chr 23.75
8 Haden Wallin 12 Henley 23.84
9 Conor McCreary 11 Ridgeview 24.00
10 Dylan Tohl 11 Tillamook 24.49
11 Dylan Townsend 10 Seaside 24.54
12 James Jordan 9 North Bend/OCT 24.76
Event 9 Girls 100 Yard Butterfly
=========================================================================
4A/3A/2A/1A: # 54.63 2/18/2012 Breanna Sapienza, Cascade Christ
OSAA: @ 54.52 2/15/2008 Kaylin Bing, Roseburg-
NFHS: * 51.92
Name Year School Prelims Finals Points
=========================================================================
=== Finals ===
1 Breanna Sapienza 11 Cascade Chr 55.54 55.32 7
25.73 55.32 (29.59)
2 Sarah Clyde 10 Gladstone 1:03.41 1:01.26 5
28.92 1:01.26 (32.34)
3 Naomi Gunselman 12 Sweet Home 1:02.58 1:02.38 4
29.26 1:02.38 (33.12)
4 Marisa Jack 10 Valley Catholic 1:03.27 1:02.47 3
28.71 1:02.47 (33.76)
5 Aunika Torres 10 Henley 1:04.99 1:04.31 2
29.51 1:04.31 (34.80)
6 Olivia Sanchez 11 Phoenix 1:04.64 1:05.22 1
30.69 1:05.22 (34.53)
=== Preliminaries ===
7 Eliana Ramirez 12 Cottage Grove 1:05.66
30.29 1:05.66 (35.37)
8 Haley Houghton 11 Ridgeview 1:05.74
30.19 1:05.74 (35.55)
9 Kelsey Nanneman 12 Blanchet Cath 1:06.08
30.79 1:06.08 (35.29)
10 Braelyn Swan 9 Henley 1:07.56
31.37 1:07.56 (36.19)
11 Laurel Luke 11 Philomath 1:08.23
30.56 1:08.23 (37.67)
12 Marlee Garding 12 Taft 1:09.17
32.23 1:09.17 (36.94)
13 Taylor Christie 9 Astoria 1:10.34
32.87 1:10.34 (37.47)
Event 10 Boys 100 Yard Butterfly
=========================================================================
4A/3A/2A/1A: # 49.52 2/18/2012 Aaron Ghiglieri, Cascade Christ
OSAA: @ 48.72 2/19/2011 Neil O''Halloran, Aloha
NFHS: * 46.64
Name Year School Prelims Finals Points
=========================================================================
=== Finals ===
1 Bryce Ebel 9 LaGrande 54.83 53.26 7
25.08 53.26 (28.18)
2 Philip Hewitt 12 Corbett/CCharter 55.05 53.32 5
25.12 53.32 (28.20)
3 Ian Goodwin 11 Madras 55.15 54.36 4
25.57 54.36 (28.79)
4 Garen Marter 10 Riverdale 55.65 55.02 3
26.00 55.02 (29.02)
5 Joe Walker 12 Junction City 56.50 55.45 2
25.61 55.45 (29.84)
6 Brandon Hill 12 Cottage Grove 57.09 57.09 1
26.88 57.09 (30.21)
=== Preliminaries ===
7 Andrew Pence 12 Riverdale 58.49
27.19 58.49 (31.30)
8 Dustin Henderson 12 Madras 58.83
27.03 58.83 (31.80)
9 Caine Castleman 12 Cottage Grove 59.05
26.69 59.05 (32.36)
10 Karl Stuntzner-Gibson 9 North Bend/OCT 1:00.00
27.41 1:00.00 (32.59)
11 Christian Anderson 11 Seaside 1:00.27
27.30 1:00.27 (32.97)
12 Noah Langlie 10 North Bend/OCT 1:00.88
28.21 1:00.88 (32.67)
Event 11 Girls 100 Yard Freestyle
=========================================================================
4A/3A/2A/1A: # 50.88 2/19/2011 Aly Viles, Taft
OSAA: @ 50.08 2/19/2011 Kaylin Bing, Roseburg
NFHS: * 48.15
Name Year School Prelims Finals Points
=========================================================================
=== Finals ===
1 Alyse Darnall 11 Phoenix 53.32 53.41 7
25.74 53.41 (27.67)
2 Alyssa Bennett 10 North Bend/OCT 55.96 55.51 5
26.14 55.51 (29.37)
3 Julia Anderson 12 Valley Catholic 56.97 56.19 4
27.06 56.19 (29.13)
4 Jenny Kirschner 10 Henley 56.33 56.28 3
27.12 56.28 (29.16)
5 Shelby Baker 10 LaGrande 56.64 56.91 2
27.68 56.91 (29.23)
6 Mary Stewart 9 Sisters 56.89 57.00 1
27.58 57.00 (29.42)
=== Preliminaries ===
7 Elizabeth Armitage 12 Madras 57.36
27.53 57.36 (29.83)
8 Emma Boles 9 Salem Academy 58.14
27.88 58.14 (30.26)
9 Julie Wallace 11 Stayton 58.21
27.98 58.21 (30.23)
10 Elizabeth Bartholomew 12 Blanchet Cath 58.83
28.11 58.83 (30.72)
11 Erin Flagg 12 LaSalle Prep 1:00.22
29.19 1:00.22 (31.03)
12 Sadie Krahn 12 Scappoose 1:00.24
28.25 1:00.24 (31.99)
Event 12 Boys 100 Yard Freestyle
=========================================================================
4A/3A/2A/1A: # 45.35 2/18/2012 Colin Eaton, Corbett
OSAA: @ 43.70 2/21/2009 Morgon Henderson-Kunz, Westview-
NFHS: * 42.34
Name Year School Prelims Finals Points
=========================================================================
=== Finals ===
1 Kellen Wood 12 Newport 50.35 48.58 7
23.42 48.58 (25.16)
2 Jade Feigert 12 Rainier 50.27 49.15 5
23.60 49.15 (25.55)
3 Chase Celorie 12 Philomath 51.90 51.41 4
24.49 51.41 (26.92)
4 Conor McCreary 11 Ridgeview 53.14 51.77 3
24.91 51.77 (26.86)
5 Haden Wallin 12 Henley 52.83 52.83 2
24.81 52.83 (28.02)
6 Cade Boston 10 Madras 53.37 53.11 1
25.34 53.11 (27.77)
=== Preliminaries ===
4 Brady Tucker 10 Madras 52.77
25.41 52.77 (27.36)
8 Treyson Robbins 10 Cascade Chr 53.85
25.95 53.85 (27.90)
9 Charles Fillebrown 9 Baker 54.61
26.32 54.61 (28.29)
10 Caleb McInnis 11 Henley 54.80
26.60 54.80 (28.20)
11 Michael Walker 12 Junction City 55.35
26.26 55.35 (29.09)
12 Camas Rudicel 11 Cottage Grove 55.59
26.49 55.59 (29.10)
Event 13 Girls 500 Yard Freestyle
=========================================================================
4A/3A/2A/1A: # 5:04.14 2/20/2010 Rachel Heaney, North Bend
OSAA: @ 4:47.34 1997 Lauren Thies, Lincoln
NFHS: * 4:34.78
Name Year School Prelims Finals Points
=========================================================================
=== Finals ===
1 Cassie Dallas 9 North Bend/OCT 5:24.37 5:17.12 7
29.60 1:01.78 (32.18)
1:34.26 (32.48) 2:06.72 (32.46)
2:39.15 (32.43) 3:11.62 (32.47)
3:43.14 (31.52) 4:14.71 (31.57)
4:46.53 (31.82) 5:17.12 (30.59)
2 Sarah Clyde 10 Gladstone 5:30.50 5:21.89 5
29.72 1:01.64 (31.92)
1:34.20 (32.56) 2:06.79 (32.59)
2:39.63 (32.84) 3:12.40 (32.77)
3:45.26 (32.86) 4:18.24 (32.98)
4:50.54 (32.30) 5:21.89 (31.35)
3 Makayla Nelson 9 Sweet Home 5:26.21 5:24.36 4
29.84 1:02.38 (32.54)
1:34.78 (32.40) 2:07.54 (32.76)
2:40.00 (32.46) 3:12.70 (32.70)
3:45.24 (32.54) 4:18.12 (32.88)
4:51.51 (33.39) 5:24.36 (32.85)
4 Kiera Supple 9 Salem Academy 5:30.49 5:28.70 3
29.99 1:02.42 (32.43)
1:35.37 (32.95) 2:08.47 (33.10)
2:41.99 (33.52) 3:15.94 (33.95)
3:49.41 (33.47) 4:22.96 (33.55)
4:56.45 (33.49) 5:28.70 (32.25)
5 Leta Spradley 10 Henley 5:29.70 5:33.53 2
29.46 1:01.82 (32.36)
1:34.75 (32.93) 2:08.04 (33.29)
2:41.98 (33.94) 3:16.24 (34.26)
3:51.07 (34.83) 4:26.17 (35.10)
5:01.02 (34.85) 5:33.53 (32.51)
6 Haley Houghton 11 Ridgeview 5:38.53 5:33.56 1
29.88 1:02.79 (32.91)
1:36.80 (34.01) 2:10.49 (33.69)
2:44.72 (34.23) 3:19.20 (34.48)
3:53.76 (34.56) 4:28.35 (34.59)
5:02.26 (33.91) 5:33.56 (31.30)
=== Preliminaries ===
7 Karly Vial 9 Sisters 5:40.52
31.44 1:04.47 (33.03)
1:38.72 (34.25) 2:12.77 (34.05)
2:47.30 (34.53) 3:21.75 (34.45)
3:56.65 (34.90) 4:31.57 (34.92)
5:06.15 (34.58) 5:40.52 (34.37)
8 Abbey Felley 9 LaGrande 5:40.81
30.49 1:04.47 (33.98)
1:39.78 (35.31) 2:15.29 (35.51)
2:50.75 (35.46) 3:24.95 (34.20)
3:59.43 (34.48) 4:34.60 (35.17)
5:08.21 (33.61) 5:40.81 (32.60)
9 Olivia Sanchez 11 Phoenix 5:53.13
31.13 1:05.82 (34.69)
1:41.66 (35.84) 2:18.27 (36.61)
2:54.34 (36.07) 3:30.54 (36.20)
4:07.01 (36.47) 4:43.01 (36.00)
5:19.38 (36.37) 5:53.13 (33.75)
10 Marlee Garding 12 Taft 5:57.11
30.86 1:04.87 (34.01)
1:40.19 (35.32) 2:16.33 (36.14)
2:52.80 (36.47) 3:29.29 (36.49)
4:06.92 (37.63) 4:44.02 (37.10)
5:21.35 (37.33) 5:57.11 (35.76)
11 Braelyn Swan 9 Henley 5:57.19
31.02 1:05.78 (34.76)
1:42.52 (36.74) 2:19.21 (36.69)
2:56.23 (37.02) 3:32.83 (36.60)
4:09.39 (36.56) 4:45.44 (36.05)
5:22.00 (36.56) 5:57.19 (35.19)
12 Megan Waguespack 10 Blanchet Cath 6:07.82
32.88 1:09.00 (36.12)
1:45.91 (36.91) 2:23.76 (37.85)
3:01.33 (37.57) 3:39.24 (37.91)
4:16.46 (37.22) 4:55.07 (38.61)
5:32.40 (37.33) 6:07.82 (35.42)
Event 14 Boys 500 Yard Freestyle
=========================================================================
4A/3A/2A/1A: # 4:34.51 2/17/2012 Kevin Waller, North Bend
OSAA: @ 4:25.21 2/15/2013 Cameron Stitt, Sunset
NFHS: * 4:16.39
Name Year School Prelims Finals Points
=========================================================================
=== Finals ===
1 Liam O''Shea 9 Riverdale 4:54.98 4:50.87 7
26.91 56.02 (29.11)
1:25.16 (29.14) 1:54.73 (29.57)
2:24.17 (29.44) 2:54.01 (29.84)
3:24.01 (30.00) 3:53.68 (29.67)
4:23.00 (29.32) 4:50.87 (27.87)
2 Bryce Williams 10 Madras 5:03.87 4:53.26 5
26.26 54.36 (28.10)
1:23.08 (28.72) 1:52.42 (29.34)
2:21.95 (29.53) 2:52.12 (30.17)
3:22.67 (30.55) 3:53.01 (30.34)
4:23.80 (30.79) 4:53.26 (29.46)
3 Karl Stuntzner-Gibson 9 North Bend/OCT 5:04.84 4:54.44 4
26.46 55.16 (28.70)
1:24.61 (29.45) 1:54.63 (30.02)
2:24.28 (29.65) 2:54.41 (30.13)
3:25.16 (30.75) 3:55.67 (30.51)
4:25.75 (30.08) 4:54.44 (28.69)
4 Grant Gooding 10 LaSalle Prep 4:58.36 4:58.24 3
26.65 55.94 (29.29)
1:25.78 (29.84) 1:55.74 (29.96)
2:26.05 (30.31) 2:56.62 (30.57)
3:27.39 (30.77) 3:58.66 (31.27)
4:29.32 (30.66) 4:58.24 (28.92)
5 David Spurgeon 9 Valley Catholic 5:00.92 4:59.23 2
27.56 56.96 (29.40)
1:26.53 (29.57) 1:56.32 (29.79)
2:26.43 (30.11) 2:57.05 (30.62)
3:27.88 (30.83) 3:59.26 (31.38)
4:29.95 (30.69) 4:59.23 (29.28)
6 Logan Nash 9 Cottage Grove 5:03.48 4:59.64 1
26.90 56.05 (29.15)
1:26.30 (30.25) 1:56.55 (30.25)
2:26.92 (30.37) 2:57.85 (30.93)
3:28.45 (30.60) 3:58.98 (30.53)
4:30.54 (31.56) 4:59.64 (29.10)
=== Preliminaries ===
7 Jeremy Darst 10 Blanchet Cath 5:16.51
27.07 58.34 (31.27)
1:30.01 (31.67) 2:01.87 (31.86)
2:33.89 (32.02) 3:06.19 (32.30)
3:38.97 (32.78) 4:11.40 (32.43)
4:44.47 (33.07) 5:16.51 (32.04)
8 David Richards 11 Cottage Grove 5:20.51
28.50 1:00.51 (32.01)
1:33.04 (32.53) 2:05.70 (32.66)
2:38.77 (33.07) 3:11.69 (32.92)
3:44.04 (32.35) 4:16.52 (32.48)
4:49.42 (32.90) 5:20.51 (31.09)
9 Noah Langlie 10 North Bend/OCT 5:26.62
27.92 58.49 (30.57)
1:29.89 (31.40) 2:02.70 (32.81)
2:36.08 (33.38) 3:09.61 (33.53)
3:43.89 (34.28) 4:18.08 (34.19)
4:53.03 (34.95) 5:26.62 (33.59)
10 Chris Strahan 11 Stayton 5:27.52
28.42 1:00.74 (32.32)
1:34.22 (33.48) 2:07.78 (33.56)
2:41.52 (33.74) 3:15.42 (33.90)
3:49.14 (33.72) 4:22.55 (33.41)
4:55.56 (33.01) 5:27.52 (31.96)
11 Nick Janda 11 Astoria 5:31.18
29.62 1:02.04 (32.42)
1:34.99 (32.95) 2:08.49 (33.50)
2:42.41 (33.92) 3:16.79 (34.38)
3:50.77 (33.98) 4:24.86 (34.09)
4:58.44 (33.58) 5:31.18 (32.74)
12 Victor Stupin 12 Sweet Home 5:32.12
29.79 1:02.85 (33.06)
1:36.59 (33.74) 2:10.31 (33.72)
2:44.23 (33.92) 3:18.06 (33.83)
3:52.47 (34.41) 4:26.68 (34.21)
5:00.16 (33.48) 5:32.12 (31.96)
Event 15 Girls 200 Yard Freestyle Relay
==================================================================================
4A/3A/2A/1A: # 1:43.35 2/16/2008 Henley
K McBride, M Duran, M Johnson, S North
OSAA: @ 1:36.41 2/20/2010 Lakeridge
J Dahl, L Burris, A Wiley, K Turner
NFHS: * 1:31.18
School Prelims Finals Points
==================================================================================
=== Finals ===
1 Phoenix 1:45.21 1:44.12 14
1) Kylee Burks 11 2) Olivia Sanchez 11
3) Lauren Speaks 9 4) Alyse Darnall 11
26.59 53.92 (27.33)
1:19.77 (25.85) 1:44.12 (24.35)
2 Valley Catholic 1:45.68 1:44.70 10
1) Kathleen Shew 10 2) Hailey Moraes 10
3) Marisa Jack 10 4) Julia Anderson 12
27.12 53.61 (26.49)
1:18.93 (25.32) 1:44.70 (25.77)
3 North Bend/OCT 1:46.23 1:44.92 8
1) Alyssa Bennett 10 2) Kelsey Morgan 12
3) Kimi Haruyama 10 4) Cassie Dallas 9
25.54 53.00 (27.46)
1:20.60 (27.60) 1:44.92 (24.32)
4 Henley 1:46.23 1:45.32 6
1) Leta Spradley 10 2) Haley Steiner 9
3) Lorin Alexander 9 4) Jenny Kirschner 10
27.21 53.29 (26.08)
1:19.92 (26.63) 1:45.32 (25.40)
5 Sisters 1:46.34 1:47.40 4
1) Katie Stewart 12 2) Karly Vial 9
3) Emily Christen 10 4) Mary Stewart 9
28.21 55.74 (27.53)
1:21.93 (26.19) 1:47.40 (25.47)
6 Madras 1:47.11 1:48.89 2
1) Elizabeth Armitage 12 2) Aurora Gerhardt 10
3) Felisa Armitage 9 4) Sophie Gemelas 10
27.34 54.02 (26.68)
1:23.13 (29.11) 1:48.89 (25.76)
=== Preliminaries ===
7 Salem Academy 1:47.60
1) Kiera Supple 9 2) Grace Warde 9
3) Kyla Daniels 11 4) Emma Boles 9
26.92 54.40 (27.48)
1:21.37 (26.97) 1:47.60 (26.23)
8 Stayton 1:47.96
1) Julie Wallace 11 2) Brooke Hofmann 9
3) Taniaya Wagner 11 4) Aleya Hill 10
26.51 54.04 (27.53)
1:21.75 (27.71) 1:47.96 (26.21)
9 Ridgeview 1:48.89
1) Casee Lantz 10 2) Haley Houghton 11
3) Randi Holland 11 4) Rachel Haney 11
28.54 55.83 (27.29)
1:23.54 (27.71) 1:48.89 (25.35)
10 Blanchet Cath 1:50.75
1) Kelsey Nanneman 12 2) Maddy Witwer-Dukes 12
3) Madi North 11 4) Elizabeth Bartholomew 12
27.66 55.99 (28.33)
1:24.33 (28.34) 1:50.75 (26.42)
11 Seaside 1:51.77
1) Kyna Lin 9 2) Michaela Anderson 11
3) Tennaya Carr 10 4) Emma Hassan 12
28.02 55.64 (27.62)
1:25.29 (29.65) 1:51.77 (26.48)
-- Philomath DQ
1) Sara Ham 12 2) Abi Pittman 9
3) Laurel Luke 11 4) Kendra Sheeder 9
28.14 56.04 (27.90)
1:23.43 (27.39) DQ (26.64)
Event 16 Boys 200 Yard Freestyle Relay
==================================================================================
4A/3A/2A/1A: # 1:30.06 2/18/2012 Cottage Grove, Cottage Grove
N Taie, J Pham, G Nash, K Fringer
OSAA: @ 1:26.08 1998 McMinnville
Burton, Oleson, Ash, Phillips
NFHS: * 1:21.01
School Prelims Finals Points
==================================================================================
=== Finals ===
1 Newport 1:32.84 1:32.09 14
1) Austin Thompson 10 2) Tanner Schipper 11
3) Kellen Wood 12 4) Austin Turner 11
24.95 48.43 (23.48)
1:10.27 (21.84) 1:32.09 (21.82)
2 Madras 1:35.30 1:35.50 10
1) Dustin Henderson 12 2) Jordan Gemelas 12
3) Cade Boston 10 4) Bryce Williams 10
24.20 48.15 (23.95)
1:11.97 (23.82) 1:35.50 (23.53)
3 Philomath 1:36.41 1:36.19 8
1) Patrick Williamson 10 2) Eric Isaac 12
3) Clay Youker 9 4) Chase Celorie 12
24.02 48.73 (24.71)
1:13.23 (24.50) 1:36.19 (22.96)
4 Seaside 1:35.73 1:36.33 6
1) Garrett Brown 12 2) Max Beaudoin 11
3) Dylan Townsend 10 4) Christian Anderson 11
25.04 49.13 (24.09)
1:12.52 (23.39) 1:36.33 (23.81)
5 Rainier 1:37.33 1:36.56 4
1) Jeremiah Kramberg 11 2) Tyson Griffith 12
3) Jade Feigert 12 4) Nik Griffith 10
24.29 50.05 (25.76)
1:12.22 (22.17) 1:36.56 (24.34)
6 Sweet Home 1:38.60 1:38.65 2
1) Justin Hilburn 12 2) Jaegar Howatt 10
3) Zane Jackson 12 4) Victor Stupin 12
25.15 49.60 (24.45)
1:14.64 (25.04) 1:38.65 (24.01)
=== Preliminaries ===
7 LaGrande 1:38.90
1) Emmit Ambert 11 2) Dean Ricker 9
3) Josh Ebel 9 4) Bryce Ebel 9
25.02 52.26 (27.24)
1:15.90 (23.64) 1:38.90 (23.00)
8 Klamath Union 1:39.27
1) Alex Willrett 12 2) Lucas Crebbin 12
3) Caleb Adkisson 11 4) Marich Sikes 9
25.51 49.89 (24.38)
1:15.74 (25.85) 1:39.27 (23.53)
9 Phoenix 1:39.93
1) Nick Leiter 11 2) Alex Hernandez 12
3) Aaron Heard 11 4) Ethan Shepherd 9
24.98 50.54 (25.56)
1:15.84 (25.30) 1:39.93 (24.09)
10 North Bend/OCT 1:40.16
1) Amedee Kirkpatrick 11 2) James Jordan 9
3) Noah Langlie 10 4) Karl Stuntzner-Gibson 9
25.30 50.00 (24.70)
1:16.10 (26.10) 1:40.16 (24.06)
11 Central 1:40.54
1) Nathan Glade 10 2) Rahevin Potter-Clark 12
3) Matt Grandquist 12 4) Matt Stanger 11
25.95 50.52 (24.57)
1:16.52 (26.00) 1:40.54 (24.02)
12 Tillamook 1:42.83
1) Talon Gerkon 10 2) Nickolas Roesener 10
3) Dalton Bertrand 12 4) Alexander Lindstrom 12
26.56 52.03 (25.47)
1:17.53 (25.50) 1:42.83 (25.30)
Event 17 Girls 100 Yard Backstroke
=========================================================================
4A/3A/2A/1A: # 58.40 2/15/2013 Rachel Haney, Ridgeview
OSAA: @ 55.19 2/15/2013 Rowan Hauber, Lakeridge
NFHS: * 51.53
Name Year School Prelims Finals Points
=========================================================================
=== Finals ===
1 Rachel Haney 11 Ridgeview 58.40 58.85 7
28.50 58.85 (30.35)
2 Alyse Darnall 11 Phoenix 59.41 59.19 5
29.40 59.19 (29.79)
3 Kiera Supple 9 Salem Academy 1:01.80 1:01.94 4
30.16 1:01.94 (31.78)
4 Becca Haynes 11 LaGrande 1:02.73 1:03.06 3
31.27 1:03.06 (31.79)
5 Emma Boles 9 Salem Academy 1:03.17 1:03.41 2
30.42 1:03.41 (32.99)
6 Aurora Gerhardt 10 Madras 1:02.74 1:03.54 1
31.43 1:03.54 (32.11)
=== Preliminaries ===
7 Veronica Norris 11 North Marion 1:04.32
31.16 1:04.32 (33.16)
8 Lexi Healy 9 Henley 1:04.49
31.63 1:04.49 (32.86)
9 Hannah Roberts 9 LaGrande 1:05.09
32.01 1:05.09 (33.08)
10 Esther Gunselman 9 Sweet Home 1:05.31
31.58 1:05.31 (33.73)
11 Aunika Torres 10 Henley 1:06.07
32.05 1:06.07 (34.02)
12 Taylor Christie 9 Astoria 1:06.88
32.62 1:06.88 (34.26)
Event 18 Boys 100 Yard Backstroke
=========================================================================
4A/3A/2A/1A: # 51.45 2/20/2010 Isaac Hewitt, Corbett
OSAA: @ 50.02 2000 Trent Staley, Sunset
NFHS: * 45.49
Name Year School Prelims Finals Points
=========================================================================
=== Finals ===
1 Austin Turner 11 Newport 54.31 53.79 7
26.29 53.79 (27.50)
2 Noah Norris 9 North Marion 57.25 56.46 5
27.92 56.46 (28.54)
3 Sam Garrison 11 Cottage Grove 57.56 57.26 4
27.85 57.26 (29.41)
4 Jeremy Darst 10 Blanchet Cath 58.01 57.81 3
27.95 57.81 (29.86)
5 Chase Celorie 12 Philomath 58.74 58.71 2
28.63 58.71 (30.08)
6 Dustin Henderson 12 Madras 58.64 58.84 1
28.37 58.84 (30.47)
=== Preliminaries ===
7 Brennan Miller 11 Sisters 59.56
29.81 59.56 (29.75)
8 William Warnock 12 Philomath 59.83
29.49 59.83 (30.34)
9 Caine Castleman 12 Cottage Grove 59.99
29.27 59.99 (30.72)
10 Dylan Tohl 11 Tillamook 1:02.00
29.87 1:02.00 (32.13)
11 Charles Fillebrown 9 Baker 1:03.21
30.73 1:03.21 (32.48)
12 Alex Willrett 12 Klamath Union 1:03.62
30.37 1:03.62 (33.25)
Event 19 Girls 100 Yard Breaststroke
=========================================================================
4A/3A/2A/1A: # 1:05.59 2/15/2013 Breanna Sapienza, Cascade Chr
OSAA: @ 1:02.62 2004 Felicia Casteneda, Barlow
NFHS: * 58.75
Name Year School Prelims Finals Points
=========================================================================
=== Finals ===
1 Breanna Sapienza 11 Cascade Chr 1:05.59 1:05.93 7
30.51 1:05.93 (35.42)
2 Sophie Gemelas 10 Madras 1:09.31 1:08.35 5
32.21 1:08.35 (36.14)
3 Cassie Dallas 9 North Bend/OCT 1:10.33 1:08.94 4
32.66 1:08.94 (36.28)
4 Lauren Speaks 9 Phoenix 1:12.55 1:12.94 3
33.83 1:12.94 (39.11)
5 Michelle Marin 10 LaSalle Prep 1:13.24 1:13.79 2
34.95 1:13.79 (38.84)
6 Grace Warde 9 Salem Academy 1:13.28 1:14.17 1
34.28 1:14.17 (39.89)
=== Preliminaries ===
7 Kelsey Morgan 12 North Bend/OCT 1:14.61
35.10 1:14.61 (39.51)
8 Lauren Hindman 11 Philomath 1:15.66
35.86 1:15.66 (39.80)
9 Michaela Anderson 11 Seaside 1:15.86
35.78 1:15.86 (40.08)
10 Casee Lantz 10 Ridgeview 1:17.41
35.99 1:17.41 (41.42)
11 Katie Palmer 9 North Marion 1:17.85
36.94 1:17.85 (40.91)
12 Brooke Hofmann 9 Stayton 1:18.40
36.05 1:18.40 (42.35)
Event 20 Boys 100 Yard Breaststroke
=========================================================================
4A/3A/2A/1A: # 58.61 2/18/2011 Tony Vickery, Junction City
OSAA: @ 56.51 2/21/2009 Sam Rowan, South Eugene
NFHS: * 53.66
Name Year School Prelims Finals Points
=========================================================================
=== Finals ===
1 Caleb Leczel 11 Cottage Grove 1:01.38 1:01.00 7
28.95 1:01.00 (32.05)
2 Grant Gooding 10 LaSalle Prep 1:03.61 1:02.15 5
29.33 1:02.15 (32.82)
3 Garen Marter 10 Riverdale 1:04.48 1:03.78 4
30.43 1:03.78 (33.35)
4 Jordan Gemelas 12 Madras 1:05.37 1:05.99 3
31.10 1:05.99 (34.89)
5 Patrick Williamson 10 Philomath 1:06.44 1:07.21 2
31.32 1:07.21 (35.89)
6 Nathan Glade 10 Central 1:06.86 1:07.75 1
31.52 1:07.75 (36.23)
=== Preliminaries ===
7 Brandon Hunt 10 Madras 1:07.77
32.03 1:07.77 (35.74)
8 Ian Baldessari 11 Sisters 1:07.94
31.67 1:07.94 (36.27)
9 Josh Ebel 9 LaGrande 1:08.25
32.26 1:08.25 (35.99)
10 Brett Kelly 11 Ridgeview 1:08.66
32.22 1:08.66 (36.44)
11 Chandler Davis 12 Henley 1:09.97
33.24 1:09.97 (36.73)
12 Tyson Griffith 12 Rainier 1:11.40
32.50 1:11.40 (38.90)
Event 21 Girls 400 Yard Freestyle Relay
==================================================================================
4A/3A/2A/1A: # 3:42.93 2/20/2009 Marist
I Woelfel, M Cummings, L Nelson, A Mollahan
OSAA: @ 3:31.47 2006 Crescent Valley
Iverson, Leslie, Wells, Boyce
NFHS: * 3:22.85
School Prelims Finals Points
==================================================================================
=== Finals ===
1 Phoenix 3:50.70 3:47.24 14
1) Kylee Burks 11 2) Olivia Sanchez 11
3) Lauren Speaks 9 4) Alyse Darnall 11
27.78 57.98 (57.98)
1:25.91 (27.93) 1:56.60 (58.62)
2:23.73 (27.13) 2:54.59 (57.99)
3:19.58 (24.99) 3:47.24 (52.65)
2 Henley 3:49.07 3:48.03 10
1) Leta Spradley 10 2) Haley Steiner 9
3) Lexi Healy 9 4) Jenny Kirschner 10
28.21 58.46 (58.46)
1:25.53 (27.07) 1:56.42 (57.96)
2:22.96 (26.54) 2:52.51 (56.09)
3:19.05 (26.54) 3:48.03 (55.52)
3 LaGrande 3:51.76 3:48.08 8
1) Hannah Roberts 9 2) Becca Haynes 11
3) Abbey Felley 9 4) Shelby Baker 10
27.80 57.61 (57.61)
1:25.30 (27.69) 1:54.93 (57.32)
2:22.75 (27.82) 2:52.47 (57.54)
3:18.71 (26.24) 3:48.08 (55.61)
4 Valley Catholic 3:51.61 3:51.59 6
1) Kathleen Shew 10 2) Kaho Ukai 10
3) Marisa Jack 10 4) Julia Anderson 12
28.65 59.36 (59.36)
1:27.78 (28.42) 1:59.34 (59.98)
2:25.57 (26.23) 2:55.61 (56.27)
3:22.14 (26.53) 3:51.59 (55.98)
5 Sweet Home 3:58.73 4:00.27 4
1) Esther Gunselman 9 2) Sara Helfrich 9
3) Naomi Gunselman 12 4) Makayla Nelson 9
28.68 1:00.15 (1:00.15)
1:30.21 (30.06) 2:03.83 (1:03.68)
2:31.59 (27.76) 3:02.64 (58.81)
3:29.82 (27.18) 4:00.27 (57.63)
6 Blanchet Cath 4:02.89 4:07.07 2
1) Kelsey Nanneman 12 2) Madi North 11
3) Maddy Witwer-Dukes 12 4) Elizabeth Bartholomew 12
28.05 1:01.09 (1:01.09)
1:31.35 (30.26) 2:05.31 (1:04.22)
2:34.92 (29.61) 3:08.21 (1:02.90)
3:35.82 (27.61) 4:07.07 (58.86)
=== Preliminaries ===
7 LaSalle Prep 4:04.85
1) Haley Yohn 12 2) Michelle Marin 10
3) Eileen Yee 10 4) Erin Flagg 12
29.79 1:01.55 (1:01.55)
1:30.68 (29.13) 2:01.60 (1:00.05)
2:31.81 (30.21) 3:04.91 (1:03.31)
3:33.65 (28.74) 4:04.85 (59.94)
8 Riverdale 4:05.28
1) Izzy Holmes 9 2) Maya Hendin 12
3) Megan Gooding 11 4) Willa Holmes 11
29.51 1:01.66 (1:01.66)
1:32.88 (31.22) 2:06.92 (1:05.26)
2:35.97 (29.05) 3:08.30 (1:01.38)
3:35.56 (27.26) 4:05.28 (56.98)
9 Taft 4:06.86
1) Marlee Garding 12 2) Kassie Gile 12
3) Madison Garding 9 4) Destiny Zook 12
28.99 1:01.05 (1:01.05)
1:31.74 (30.69) 2:05.80 (1:04.75)
2:35.58 (29.78) 3:07.97 (1:02.17)
3:36.26 (28.29) 4:06.86 (58.89)
10 Baker 4:07.70
1) Makenna Bachman 9 2) Tonita Britt 12
3) Jasmine Fillebrown 12 4) Courtney Raley 12
28.88 1:00.76 (1:00.76)
1:30.64 (29.88) 2:04.43 (1:03.67)
2:34.35 (29.92) 3:07.71 (1:03.28)
3:36.01 (28.30) 4:07.70 (59.99)
11 Gladstone 4:07.97
1) Abbi Burden 11 2) Annaliese Hernandez 12
3) Madison Wease 12 4) Sarah Clyde 10
32.70 1:07.76 (1:07.76)
1:37.32 (29.56) 2:10.36 (1:02.60)
2:40.11 (29.75) 3:12.00 (1:01.64)
3:38.46 (26.46) 4:07.97 (55.97)
12 Astoria 4:15.72
1) Taylor Christie 9 2) Betsy Weidman 12
3) Kelly Woltjer 12 4) Aimee Schacher 11
29.37 1:00.97 (1:00.97)
1:30.50 (29.53) 2:03.98 (1:03.01)
2:34.92 (30.94) 3:08.85 (1:04.87)
3:40.81 (31.96) 4:15.72 (1:06.87)
Women - Team Rankings - Through Event 21
1. North Bend/Oregon Coast Tech 45 2. Henley 44
2. Phoenix 44 4. Valley Catholic 27
5. Madras 23 5. LaGrande 23
7. Sisters 18 7. Salem Academy 18
7. Sweet Home 18 10. Ridgeview 15
11. Cascade Christian 14 12. Gladstone 10
13. Riverdale 2 13. Blanchet Catholic 2
13. Philomath 2 13. LaSalle Prep 2
Event 22 Boys 400 Yard Freestyle Relay
==================================================================================
4A/3A/2A/1A: # 3:18.52 2/19/2011 Cottage Grove
G Nash, S Miller, T Buckman, K Fringer
OSAA: @ 3:09.61 2/15/2008 Westview
S Ung, S Kapelac, C Nunez, M Henderson-Kunz
NFHS: * 2:59.76
School Prelims Finals Points
==================================================================================
=== Finals ===
1 Newport 3:28.16 3:21.81 14
1) Austin Thompson 10 2) Tanner Schipper 11
3) Kellen Wood 12 4) Austin Turner 11
25.78 54.48 (54.48)
1:19.04 (24.56) 1:46.68 (52.20)
2:09.25 (22.57) 2:34.64 (47.96)
2:57.17 (22.53) 3:21.81 (47.17)
2 Cottage Grove 3:23.97 3:23.08 10
1) Sam Garrison 11 2) Brandon Hill 12
3) Logan Nash 9 4) Caleb Leczel 11
24.71 51.47 (51.47)
1:15.83 (24.36) 1:42.58 (51.11)
2:06.49 (23.91) 2:32.55 (49.97)
2:56.45 (23.90) 3:23.08 (50.53)
3 Madras 3:30.42 3:26.89 8
1) Bryce Williams 10 2) Ian Goodwin 11
3) Cade Boston 10 4) Josh Hocker 9
24.14 50.03 (50.03)
1:13.80 (23.77) 1:39.68 (49.65)
2:04.27 (24.59) 2:32.08 (52.40)
2:57.68 (25.60) 3:26.89 (54.81)
4 North Marion 3:37.06 3:35.04 6
1) Andy Pine 11 2) Austin Dobaj 11
3) Kyle Torian 11 4) Noah Norris 9
25.48 52.91 (52.91)
1:20.16 (27.25) 1:49.54 (56.63)
2:16.43 (26.89) 2:45.97 (56.43)
3:09.27 (23.30) 3:35.04 (49.07)
5 LaSalle Prep 3:36.48 3:36.89 4
1) Nolan Bollier 12 2) Ian Robinson 12
3) Keenan Robinson 9 4) Grant Gooding 10
26.03 54.63 (54.63)
1:20.91 (26.28) 1:50.69 (56.06)
2:18.25 (27.56) 2:46.93 (56.24)
3:10.55 (23.62) 3:36.89 (49.96)
-- Tillamook 3:38.19 DQ
1) Alexander Lindstrom 12 2) Nickolas Roesener 10
3) Jed Werner 11 4) Dylan Tohl 11
26.34 54.82 (54.82)
1:20.70 (25.88) 1:49.25 (54.43)
2:15.61 (26.36) 2:46.34 (57.09)
3:10.72 (24.38) DQ (52.61)
=== Preliminaries ===
7 Sisters 3:40.42
1) Tyler Berg 12 2) Caleb Johnson 10
3) Ian Baldessari 11 4) Brennan Miller 11
26.77 55.84 (55.84)
1:21.87 (26.03) 1:50.65 (54.81)
2:16.85 (26.20) 2:45.35 (54.70)
3:11.54 (26.19) 3:40.42 (55.07)
8 North Bend/OCT 3:41.59
1) Amedee Kirkpatrick 11 2) Noah Langlie 10
3) James Jordan 9 4) Karl Stuntzner-Gibson 9
26.39 56.76 (56.76)
1:22.87 (26.11) 1:52.37 (55.61)
2:19.38 (27.01) 2:49.19 (56.82)
3:14.27 (25.08) 3:41.59 (52.40)
9 Klamath Union 3:42.03
1) Alex Willrett 12 2) Lucas Crebbin 12
3) Caleb Adkisson 11 4) Marich Sikes 9
26.52 56.51 (56.51)
1:21.92 (25.41) 1:51.10 (54.59)
2:18.72 (27.62) 2:49.27 (58.17)
3:13.72 (24.45) 3:42.03 (52.76)
10 Rainier 3:45.62
1) Jeremiah Kramberg 11 2) Nathan Soule 12
3) Thomas Tompkins 10 4) Nik Griffith 10
26.13 55.44 (55.44)
1:21.77 (26.33) 1:51.37 (55.93)
2:18.95 (27.58) 2:49.43 (58.06)
3:14.70 (25.27) 3:45.62 (56.19)
11 Philomath 3:46.47
1) Nevan Doyle 11 2) Joseph Erickson 11
3) Eric Isaac 12 4) Clay Youker 9
27.59 57.91 (57.91)
1:24.26 (26.35) 1:53.99 (56.08)
2:20.90 (26.91) 2:49.80 (55.81)
3:46.47 (56.67)
-- Sweet Home DQ
1) Justin Hilburn 12 2) Jaegar Howatt 10
3) Zane Jackson 12 4) Victor Stupin 12
26.09 55.29 (55.29)
1:20.81 (25.52) 1:50.44 (55.15)
2:16.70 (26.26) 2:45.59 (55.15)
3:12.27 (26.68) DQ (54.28)
Men - Team Rankings - Through Event 22
1. Madras 59 2. Newport 53
3. Cottage Grove 32 4. Philomath 27
5. Riverdale 19 6. LaSalle Prep 18
7. LaGrande 16 8. Rainier 14
8. Seaside 14 10. Corbett/Corbett Charter 12
10. North Marion 12 12. Valley Catholic 7
13. North Bend/Oregon Coast Tech 4 14. Klamath Union 3
14. Blanchet Catholic 3 14. Ridgeview 3
17. Junction City 2 17. Sweet Home 2
17. Sisters 2 17. Henley 2
21. Central 1 21. Stayton 1
OSAA State Championship Meet 2/16/2013 - 13:08PM
OSAA / U.S. BANK / LES SCHWAB TIRES
2013 5A SWIMMING STATE CHAMPIONSHIPS
Event 1 Girls 200 Yard Medley Relay
==================================================================================
5A: # 1:48.48 2/20/2010 Crescent Valley
C Krizan, J Iverson, H Barkdoll, L Allen
OSAA: @ 1:46.01 2/20/2010 Lakeridge
K Turner, A Wiley, J Dahl, L Burris
NFHS: * 1:40.73
School Prelims Finals Points
==================================================================================
=== Finals ===
1 Summit 1:53.79 1:52.79 14
1) Madi Brewer 12 2) Ali Epple 9
3) Merritt Allen 9 4) Mackenzie Halligan 10
27.72 1:00.85 (33.13)
1:27.88 (27.03) 1:52.79 (24.91)
2 West Albany 1:55.25 1:53.10 10
1) Alexandra Glenn 11 2) Kenzie Settlemeyer 10
3) Charity Hanke 12 4) Jocelyn Harding 12
29.92 1:01.68 (31.76)
1:28.36 (26.68) 1:53.10 (24.74)
3 Bend 1:56.70 1:56.27 8
1) Brooke Miller 12 2) Mattea Dean 10
3) Jennifer Robeson 10 4) Bella Wiener 10
29.36
1:31.44 ( ) 1:56.27 (24.83)
4 Hood River 1:57.03 1:57.38 6
1) Danielle Miller 11 2) Kylie Webb 10
3) Dhani Freeland 9 4) Kayla Schilling 12
29.17 1:02.99 (33.82)
1:31.10 (28.11) 1:57.38 (26.28)
5 Marshfield 1:58.88 1:58.43 4
1) Bridget McCarthy 11 2) Shaylyn Brownell 11
3) Alyssa Hedgpeth 10 4) Elyse Trendell 11
30.65 1:02.55 (31.90)
1:32.33 (29.78) 1:58.43 (26.10)
6 Sherwood 1:59.50 1:58.81 2
1) Emily Stevens 12 2) Kaela DeKar 12
3) Julia Bush 10 4) Amy McAravey 10
27.57 1:04.70 (37.13)
1:30.76 (26.06) 1:58.81 (28.05)
=== Preliminaries ===
7 Sandy 1:59.59
1) Asha Gatchell 10 2) Zayna Salveter 10
3) Hannah Gupton 10 4) Amanda Snodgrass 12
30.95 1:05.67 (34.72)
1:32.59 (26.92) 1:59.59 (27.00)
8 Crescent Valley 2:00.13
1) Veronica Twenge 12 2) Madison Boock 9
3) Liz Lanahan 12 4) Emily Shaw 10
31.31 1:04.44 (33.13)
1:33.04 (28.60) 2:00.13 (27.09)
9 South Albany 2:00.97
1) Kindle Timberlake 11 2) Molly Beamer 9
3) Karah-Maree Fields 11 4) Bri Van Veldhuizen 12
32.67 1:03.98 (31.31)
1:35.11 (31.13) 2:00.97 (25.86)
10 Franklin 2:01.39
1) Muriah Murray 9 2) Margaret Ylvisaker 12
3) Claire Stuhr 11 4) Sadie Wiens 10
31.94 1:06.64 (34.70)
1:35.40 (28.76) 2:01.39 (25.99)
11 Cleveland 2:02.88
1) Emma Wren 10 2) Gabrielle Dewson 10
3) Ida Donohue 10 4) Anna West 11
34.61 1:10.64 (36.03)
1:36.96 (26.32) 2:02.88 (25.92)
-- Lebanon DQ
1) Maddy Kelly 10 2) Kaylee Phillips 11
3) Sydney Christopherson 11 4) McKenzie Charley 11
29.22 1:04.19 (34.97)
1:34.43 (30.24) DQ (27.48)
Event 2 Boys 200 Yard Medley Relay
==================================================================================
5A: # 1:38.50 2/21/2009 Summit
N Morrell, A Timm, M Allen, A Corso
OSAA: @ 1:35.43 1998 McMinnville
Phillips, Ash, Oleson, Burton
NFHS: * 1:29.79
School Prelims Finals Points
==================================================================================
=== Finals ===
1 Summit 1:43.96 1:42.37 14
1) Connor Brenda 12 2) Aidan Soles 12
3) Marshall Allen 12 4) Adrien Calmels 11
25.99 54.31 (28.32)
1:18.82 (24.51) 1:42.37 (23.55)
2 Wilson 1:43.31 1:42.49 10
1) Alan Hermanns 12 2) Kevin Quan 11
3) Dino Sikic 12 4) Matt Harvison 11
26.88 55.06 (28.18)
1:19.72 (24.66) 1:42.49 (22.77)
3 Corvallis 1:45.07 1:44.20 8
1) Nick Gambatese 11 2) Joe Cihak 12
3) Marcus McCormick 9 4) Trevor Gourley 10
29.93 55.39 (25.46)
1:21.67 (26.28) 1:44.20 (22.53)
4 Liberty 1:46.05 1:44.69 6
1) Anton Loncar 11 2) Daniel Lupro 9
3) Nick Meek 12 4) McGregor Sumner 12
25.46 52.88 (27.42)
1:20.65 (27.77) 1:44.69 (24.04)
5 Pendleton 1:47.00 1:46.24 4
1) Nate Rickman 10 2) Nick Jennings 11
3) Layton Kirsch 10 4) Jacob Rickman 12
28.03 58.17 (30.14)
1:24.58 (26.41) 1:46.24 (21.66)
6 Hood River 1:47.01 1:46.42 2
1) David Walker 9 2) Connor Webb 12
3) Charlie Sutherland 9 4) Diego Ybarra 12
54.85 ( )
1:21.96 (27.11) 1:46.42 (24.46)
=== Preliminaries ===
7 Crescent Valley 1:47.52
1) Alex Brookes 11 2) Garrett Fleetwood 12
3) Connor King 11 4) Chad Seevers 10
29.36 56.77 (27.41)
1:23.30 (26.53) 1:47.52 (24.22)
8 West Albany 1:47.94
1) Gabe Desimone 10 2) Joshua Johnson 12
3) Zacary Plum 10 4) Doug Keys 12
27.90 58.06 (30.16)
1:23.80 (25.74) 1:47.94 (24.14)
9 Willamette 1:49.00
1) Zack Freeman 12 2) Elijah Yang 12
3) Colton Mask 12 4) Nate Coddington 11
26.89 55.28 (28.39)
1:20.27 (24.99) 1:49.00 (28.73)
10 Sherwood 1:50.04
1) James Heinlein 10 2) Tanner Varin 12
3) Hao Tan 11 4) Ryan Ax 11
29.15 1:00.10 (30.95)
1:26.48 (26.38) 1:50.04 (23.56)
11 St Helens 1:51.24
1) Cameron Lein 9 2) Jacob Zartman 11
3) Jonathan Prevish 10 4) Andrew Collson 11
12 Cleveland 1:52.54
1) Tyler Soo 9 2) Nathan Kim 10
3) Joel Hwee 11 4) Steven Soo 12
26.84 1:00.35 (33.51)
1:28.88 (28.53) 1:52.54 (23.66)
Event 3 Girls 200 Yard Freestyle
=========================================================================
5A: # 1:50.25 2/15/2013 Grace Carlson, Wilson
OSAA: @ 1:48.86 1999 Sarah McCauley, Tualatin
NFHS: * 1:42.81
Name Year School Prelims Finals Points
=========================================================================
=== Finals ===
1 Grace Carlson 12 Wilson 1:50.25 1:47.96@ 7
25.51 52.72 (27.21)
1:20.08 (27.36) 1:47.96 (27.88)
2 Julia Bush 10 Sherwood 1:54.43 1:52.00 5
26.22 54.19 (27.97)
1:22.74 (28.55) 1:52.00 (29.26)
3 Mackenzie Halligan 10 Summit 1:54.42 1:53.35 4
26.75 55.50 (28.75)
1:24.45 (28.95) 1:53.35 (28.90)
4 Christie Halverson 11 Wilsonville 1:54.96 1:54.22 3
26.08 54.78 (28.70)
1:24.27 (29.49) 1:54.22 (29.95)
5 Zoey Rochefort 10 Corvallis 2:01.05 2:00.57 2
28.29 58.77 (30.48)
1:29.71 (30.94) 2:00.57 (30.86)
6 Britney Baker 11 West Albany 2:00.93 2:00.66 1
27.20 57.39 (30.19)
1:28.77 (31.38) 2:00.66 (31.89)
=== Preliminaries ===
7 Kayla Ashland 10 Corvallis 2:02.00
28.24 59.31 (31.07)
1:31.16 (31.85) 2:02.00 (30.84)
8 Chyna Fish 9 Bend 2:02.12
28.01 58.87 (30.86)
1:31.34 (32.47) 2:02.12 (30.78)
9 Bridget McCarthy 11 Marshfield 2:04.86
28.68 1:00.00 (31.32)
1:32.12 (32.12) 2:04.86 (32.74)
10 Larissa Augustine 11 Springfield 2:06.96
28.61 1:00.39 (31.78)
1:33.45 (33.06) 2:06.96 (33.51)
11 Jenny Pinard 10 Crescent Valley 2:08.44
30.22 1:03.22 (33.00)
1:36.13 (32.91) 2:08.44 (32.31)
12 Dhani Freeland 9 Hood River 2:13.61
29.91 1:03.23 (33.32)
1:38.55 (35.32) 2:13.61 (35.06)
Event 4 Boys 200 Yard Freestyle
=========================================================================
5A: # 1:39.98 2/18/2007 Logan Storie, Corvallis
OSAA: @ 1:38.43 2/15/2008 Brett Nagle, David Douglas
NFHS: * 1:33.83
Name Year School Prelims Finals Points
=========================================================================
=== Finals ===
1 Alex Seaver 12 Marist 1:44.72 1:41.43 7
23.99 49.66 (25.67)
1:15.58 (25.92) 1:41.43 (25.85)
2 Carlos Hunnicutt 11 Springfield 1:43.55 1:43.20 5
23.94 49.84 (25.90)
1:15.98 (26.14) 1:43.20 (27.22)
3 Brandon Shreeve 11 Corvallis 1:47.09 1:43.65 4
24.36 50.44 (26.08)
1:17.02 (26.58) 1:43.65 (26.63)
4 Ian Campbell 12 Corvallis 1:48.01 1:45.23 3
24.68 51.40 (26.72)
1:18.47 (27.07) 1:45.23 (26.76)
5 Anton Loncar 11 Liberty 1:47.89 1:47.29 2
25.37 52.86 (27.49)
1:20.56 (27.70) 1:47.29 (26.73)
6 Ben Brockman 9 Bend 1:48.75 1:47.95 1
25.54 52.95 (27.41)
1:20.88 (27.93) 1:47.95 (27.07)
=== Preliminaries ===
7 Alex Brookes 11 Crescent Valley 1:48.80
25.62 52.86 (27.24)
1:20.74 (27.88) 1:48.80 (28.06)
8 Wyatt Engler 11 Lebanon 1:49.24
25.63 53.04 (27.41)
1:21.45 (28.41) 1:49.24 (27.79)
9 Dino Sikic 12 Wilson 1:53.52
25.33 53.77 (28.44)
1:23.41 (29.64) 1:53.52 (30.11)
10 Paul Rogers 9 Bend 1:54.70
26.21 55.01 (28.80)
1:25.36 (30.35) 1:54.70 (29.34)
11 Hayden Dover 12 North Eugene 1:56.30
26.69 55.73 (29.04)
1:26.26 (30.53) 1:56.30 (30.04)
12 Nate Rickman 10 Pendleton 1:59.26
26.88 56.35 (29.47)
1:27.65 (31.30) 1:59.26 (31.61)
Event 5 Girls 200 Yard IM
=========================================================================
5A: # 2:04.99 2/19/2011 Jessie James, Corvallis
OSAA: @ 2:02.60 1999 Alisa Schuknecht, Bend
NFHS: * 1:53.82
Name Year School Prelims Finals Points
=========================================================================
=== Finals ===
1 Jennifer Robeson 10 Bend 2:13.76 2:12.19 7
28.49 1:01.41 (32.92)
1:42.43 (41.02) 2:12.19 (29.76)
2 Ali Epple 9 Summit 2:13.25 2:13.18 5
29.88 1:03.21 (33.33)
1:42.01 (38.80) 2:13.18 (31.17)
3 Molly Beamer 9 South Albany 2:13.16 2:13.27 4
28.74 1:02.83 (34.09)
1:42.65 (39.82) 2:13.27 (30.62)
4 Shaylyn Brownell 11 Marshfield 2:14.23 2:13.78 3
30.05 1:04.64 (34.59)
1:42.54 (37.90) 2:13.78 (31.24)
5 Merritt Allen 9 Summit 2:15.64 2:14.07 2
28.96 1:02.68 (33.72)
1:43.06 (40.38) 2:14.07 (31.01)
6 Claire Stuhr 11 Franklin 2:16.64 2:15.40 1
28.75 1:03.18 (34.43)
1:43.34 (40.16) 2:15.40 (32.06)
=== Preliminaries ===
7 Kenzie Settlemeyer 10 West Albany 2:17.04
30.49 1:05.35 (34.86)
1:44.51 (39.16) 2:17.04 (32.53)
8 Kylie Webb 10 Hood River 2:18.71
30.30 1:06.16 (35.86)
1:46.29 (40.13) 2:18.71 (32.42)
9 Emily Shaw 10 Crescent Valley 2:19.72
30.13 1:05.66 (35.53)
1:48.35 (42.69) 2:19.72 (31.37)
10 Danielle Miller 11 Hood River 2:20.20
30.41 1:05.49 (35.08)
1:47.36 (41.87) 2:20.20 (32.84)
11 Amanda Kitchen 12 West Albany 2:27.38
30.54 1:07.93 (37.39)
1:52.38 (44.45) 2:27.38 (35.00)
-- Hailey Cablao 10 Liberty DQ
32.24 1:12.93 (40.69)
1:55.89 (42.96) DQ (38.60)
Event 6 Boys 200 Yard IM
=========================================================================
5A: # 1:53.08 2/18/2012 Carlos Hunnicutt, Springfield
OSAA: @ 1:49.50 1999 Ben Brink, Sheldon
NFHS: * 1:41.39
Name Year School Prelims Finals Points
=========================================================================
=== Finals ===
1 Tommy Brewer 10 Summit 1:57.06 1:51.13# 7
23.41 51.61 (28.20)
1:24.16 (32.55) 1:51.13 (26.97)
2 Connor Webb 12 Hood River 1:57.29 1:56.80 5
25.57 55.67 (30.10)
1:29.44 (33.77) 1:56.80 (27.36)
3 Daniel Lupro 9 Liberty 2:00.78 1:59.12 4
25.67 56.52 (30.85)
1:30.24 (33.72) 1:59.12 (28.88)
4 Kris Sagers 12 Mountain View 2:05.42 2:03.42 3
25.49 55.95 (30.46)
1:32.51 (36.56) 2:03.42 (30.91)
5 Alan Hermanns 12 Wilson 2:04.22 2:07.38 2
27.29 59.10 (31.81)
1:37.61 (38.51) 2:07.38 (29.77)
-- Connor Brenda 12 Summit 2:01.43 DQ
27.05 56.83 (29.78)
1:32.00 (35.17) DQ (29.34)
=== Preliminaries ===
7 Nick Gambatese 11 Corvallis 2:06.28
28.72 59.61 (30.89)
1:37.44 (37.83) 2:06.28 (28.84)
8 Elijah Yang 12 Willamette 2:07.07
27.36 59.34 (31.98)
1:35.99 (36.65) 2:07.07 (31.08)
9 Joe Serewis 12 Corvallis 2:07.60
27.15 59.76 (32.61)
1:38.31 (38.55) 2:07.60 (29.29)
10 Corey Solari 10 Marist 2:08.54
27.68
1:37.28 ( ) 2:08.54 (31.26)
11 Joseph Reedy 12 Silverton 2:09.00
28.23 59.53 (31.30)
1:39.01 (39.48) 2:09.00 (29.99)
-- Gabe Desimone 10 West Albany DQ
27.59 59.53 (31.94)
1:38.02 (38.49) DQ (30.10)
Event 7 Girls 50 Yard Freestyle
=========================================================================
5A: # 23.26 2/20/2010 Kaila Lee, Willamette
OSAA: @ 22.83 2/18/2011 Kaylin Bing, Roseburg
NFHS: * 22.04
Name Year School Prelims Finals Points
=========================================================================
=== Finals ===
1 Maddy Kelly 10 Lebanon 24.88 24.33 7
2 Sierra Sexton 9 Wilson 24.84 24.84 5
3 Bella Wiener 10 Bend 25.08 25.12 4
4 Jocelyn Harding 12 West Albany 25.79 25.77 3
5 Hannah Gupton 10 Sandy 25.88 25.79 2
6 Jerusha Dressel 11 Dallas 25.98 25.84 1
=== Preliminaries ===
7 Bri Van Veldhuizen 12 South Albany 26.32
8 Anna West 11 Cleveland 26.34
9 Kayla Schilling 12 Hood River 26.50
10 Amanda Snodgrass 12 Sandy 26.86
11 Elyse Trendell 11 Marshfield 27.05
12 Gianna Belza 9 Summit 27.13
13 Mikayla Kloss 11 West Albany 27.20
Event 8 Boys 50 Yard Freestyle
=========================================================================
5A: # 21.09 2/18/2012 Tommy Brewer, Summit
OSAA: @ 20.32 2/21/2009 Morgon Henderson-Kunz, Westview-
NFHS: * 19.43
Name Year School Prelims Finals Points
=========================================================================
=== Finals ===
1 Jacob Rickman 12 Pendleton 22.29 21.88 7
2 Joe Cihak 12 Corvallis 22.52 22.09 5
3 Joseph Murphy 10 Mountain View 22.68 22.26 4
4 Andrew Collson 11 St Helens 22.91 22.84 3
5 Evan O''Grady 11 Pendleton 22.62 23.00 1.5
5 Cole Harding 10 Ashland 23.16 23.00 1.5
=== Preliminaries ===
7 Trevor Gourley 10 Corvallis 23.20
8 Kevin Quan 11 Wilson 23.22
9 Cameron Tennyson 11 Parkrose 23.31
10 Kennedy Salveter 12 Sandy 23.38
11 Steven Soo 12 Cleveland 23.51
12 Thomas Beedy 12 Churchill 23.84
Event 9 Girls 100 Yard Butterfly
=========================================================================
5A: # 58.29 2/20/2010 Hali Barkdoll, Crescent Valley
OSAA: @ 54.52 2/15/2008 Kaylin Bing, Roseburg-
NFHS: * 51.92
Name Year School Prelims Finals Points
=========================================================================
=== Finals ===
1 Ida Donohue 10 Cleveland 59.76 58.62 7
27.36 58.62 (31.26)
2 Hannah Gupton 10 Sandy 59.98 58.87 5
27.00 58.87 (31.87)
3 Emily Stevens 12 Sherwood 59.81 59.30 4
27.76 59.30 (31.54)
4 Brooke Miller 12 Bend 59.70 59.66 3
27.52 59.66 (32.14)
5 Molly Beamer 9 South Albany 1:00.88 1:00.62 2
28.46 1:00.62 (32.16)
6 Charity Hanke 12 West Albany 1:00.37 1:00.78 1
28.21 1:00.78 (32.57)
=== Preliminaries ===
7 Merritt Allen 9 Summit 1:01.31
28.91 1:01.31 (32.40)
8 Liz Lanahan 12 Crescent Valley 1:03.63
29.30 1:03.63 (34.33)
9 Chyna Fish 9 Bend 1:03.98
30.09 1:03.98 (33.89)
10 Madison Boock 9 Crescent Valley 1:04.95
29.69 1:04.95 (35.26)
11 Mika Hernandez 12 The Dalles Wahto 1:07.68
31.24 1:07.68 (36.44)
12 Angela Sampson 10 Marist 1:09.35
31.08 1:09.35 (38.27)
Event 10 Boys 100 Yard Butterfly
=========================================================================
5A: # 51.15 2/21/2009 Mason Allen, Summit
OSAA: @ 48.72 2/19/2011 Neil O''Halloran, Aloha
NFHS: * 46.64
Name Year School Prelims Finals Points
=========================================================================
=== Finals ===
1 Carlos Hunnicutt 11 Springfield 51.69 50.98# 7
23.94 50.98 (27.04)
2 Gus Simms 12 Ashland 52.16 51.87 5
24.49 51.87 (27.38)
3 Nick Chaney 11 Sandy 54.27 53.62 4
25.34 53.62 (28.28)
4 Ben Brockman 9 Bend 54.58 54.09 3
25.20 54.09 (28.89)
5 Marshall Allen 12 Summit 54.04 54.25 2
25.36 54.25 (28.89)
6 Rhys Pasternack 10 Madison 55.98 55.28 1
25.80 55.28 (29.48)
=== Preliminaries ===
7 Dino Sikic 12 Wilson 56.13
25.95 56.13 (30.18)
8 Tyler Soo 9 Cleveland 56.27
26.89 56.27 (29.38)
9 Jacob Sheeran 11 Parkrose 56.62
26.20 56.62 (30.42)
10 Jared Dana 9 Milwaukie 57.22
26.69 57.22 (30.53)
11 Joshua Johnson 12 West Albany 57.56
26.48 57.56 (31.08)
12 Charlie Sutherland 9 Hood River 58.26
27.39 58.26 (30.87)
Event 11 Girls 100 Yard Freestyle
=========================================================================
5A: # 51.33 2/21/2009 Kaila Lee, Willamette-
OSAA: @ 50.08 2/19/2011 Kaylin Bing, Roseburg
NFHS: * 48.15
Name Year School Prelims Finals Points
=========================================================================
=== Finals ===
1 Julia Bush 10 Sherwood 53.31 51.86 7
25.14 51.86 (26.72)
2 Madi Brewer 12 Summit 53.49 53.34 5
25.60 53.34 (27.74)
3 Allison Wells 10 Crescent Valley 54.24 54.23 4
25.80 54.23 (28.43)
4 Britney Baker 11 West Albany 54.74 55.62 3
26.83 55.62 (28.79)
5 Justine Hanway 10 Mountain View 55.87 56.29 2
26.95 56.29 (29.34)
6 Sierra Sexton 9 Wilson 55.42 57.84 1
27.63 57.84 (30.21)
=== Preliminaries ===
7 Lexi Heyerly 10 West Albany 55.88
26.48 55.88 (29.40)
8 Bella Wiener 10 Bend 56.38
26.96 56.38 (29.42)
9 Bridget McCarthy 11 Marshfield 57.16
27.58 57.16 (29.58)
10 Bri Van Veldhuizen 12 South Albany 57.88
27.92 57.88 (29.96)
11 Alicia Parks 12 Willamette 58.74
27.97 58.74 (30.77)
12 Dhani Freeland 9 Hood River 59.11
27.77 59.11 (31.34)
Event 12 Boys 100 Yard Freestyle
=========================================================================
5A: # 46.04 2/18/2012 Tommy Brewer, Summit
OSAA: @ 43.70 2/21/2009 Morgon Henderson-Kunz, Westview-
NFHS: * 42.34
Name Year School Prelims Finals Points
=========================================================================
=== Finals ===
1 John Hartmeier 10 Summit 49.68 48.86 7
23.62 48.86 (25.24)
2 Evan O''Grady 11 Pendleton 50.59 49.68 5
23.72 49.68 (25.96)
3 Jacob Rickman 12 Pendleton 50.29 49.75 4
23.91 49.75 (25.84)
4 Alex New 11 Churchill 51.16 50.48 3
24.33 50.48 (26.15)
5 Hayden Dover 12 North Eugene 50.43 50.59 2
24.40 50.59 (26.19)
6 Cole Harding 10 Ashland 50.98 51.26 1
24.59 51.26 (26.67)
=== Preliminaries ===
7 Trevor Gourley 10 Corvallis 51.19
24.51 51.19 (26.68)
8 Joe Serewis 12 Corvallis 51.24
24.81 51.24 (26.43)
9 Andrew Collson 11 St Helens 51.30
24.76 51.30 (26.54)
10 Riley James 10 Springfield 51.42
24.74 51.42 (26.68)
11 Steven Soo 12 Cleveland 52.11
25.29 52.11 (26.82)
12 Kennedy Salveter 12 Sandy 53.20
24.80 53.20 (28.40)
Event 13 Girls 500 Yard Freestyle
=========================================================================
5A: # 4:54.82 2/19/2011 Jessie James, Corvallis
OSAA: @ 4:47.34 1997 Lauren Thies, Lincoln
NFHS: * 4:34.78
Name Year School Prelims Finals Points
=========================================================================
=== Finals ===
1 Mackenzie Halligan 10 Summit 5:02.63 5:00.67 7
27.17 56.40 (29.23)
1:26.19 (29.79) 1:56.36 (30.17)
2:27.09 (30.73) 2:57.96 (30.87)
3:28.76 (30.80) 3:59.70 (30.94)
4:30.67 (30.97) 5:00.67 (30.00)
2 Christie Halverson 11 Wilsonville 5:09.50 5:06.78 5
27.10 57.13 (30.03)
1:27.79 (30.66) 1:58.49 (30.70)
2:29.56 (31.07) 3:00.77 (31.21)
3:32.08 (31.31) 4:03.47 (31.39)
4:35.09 (31.62) 5:06.78 (31.69)
3 Jennifer Robeson 10 Bend 5:12.18 5:12.23 4
28.21 58.43 (30.22)
1:29.06 (30.63) 1:59.99 (30.93)
2:31.83 (31.84) 3:04.25 (32.42)
3:36.67 (32.42) 4:09.09 (32.42)
4:41.41 (32.32) 5:12.23 (30.82)
4 Zoey Rochefort 10 Corvallis 5:16.59 5:12.48 3
29.06 1:00.01 (30.95)
1:31.24 (31.23) 2:02.58 (31.34)
2:34.30 (31.72) 3:06.03 (31.73)
3:37.60 (31.57) 4:09.40 (31.80)
4:41.36 (31.96) 5:12.48 (31.12)
5 Emily Shaw 10 Crescent Valley 5:17.11 5:16.86 2
29.11 1:00.68 (31.57)
1:32.57 (31.89) 2:04.90 (32.33)
2:37.29 (32.39) 3:09.39 (32.10)
3:41.32 (31.93) 4:13.41 (32.09)
4:45.53 (32.12) 5:16.86 (31.33)
6 Larissa Augustine 11 Springfield 5:35.83 5:34.89 1
29.65 1:01.64 (31.99)
1:34.66 (33.02) 2:08.73 (34.07)
2:42.94 (34.21) 3:17.31 (34.37)
3:51.84 (34.53) 4:26.65 (34.81)
5:01.22 (34.57) 5:34.89 (33.67)
=== Preliminaries ===
7 Katie Seaver 9 Marist 5:43.18
30.15 1:03.70 (33.55)
1:37.79 (34.09) 2:11.88 (34.09)
2:46.85 (34.97) 3:21.84 (34.99)
3:57.11 (35.27) 4:32.40 (35.29)
5:08.05 (35.65) 5:43.18 (35.13)
8 Sydney Christopherson 11 Lebanon 5:44.06
30.91 1:04.50 (33.59)
1:38.86 (34.36) 2:13.33 (34.47)
2:48.44 (35.11) 3:23.66 (35.22)
3:58.55 (34.89) 4:34.05 (35.50)
5:09.00 (34.95) 5:44.06 (35.06)
9 Erin Nelson 11 The Dalles Wahto 5:47.73
30.48 1:03.53 (33.05)
1:38.20 (34.67) 2:13.35 (35.15)
2:48.31 (34.96) 3:23.80 (35.49)
4:00.31 (36.51) 4:37.67 (37.36)
5:14.18 (36.51) 5:47.73 (33.55)
10 Amanda Kitchen 12 West Albany 5:48.19
30.32 1:03.94 (33.62)
1:38.50 (34.56) 2:13.32 (34.82)
2:48.77 (35.45) 3:24.93 (36.16)
4:01.12 (36.19) 4:37.33 (36.21)
5:13.48 (36.15) 5:48.19 (34.71)
11 Kayla Sparkman 9 Marshfield 5:56.79
30.87 1:05.26 (34.39)
1:40.97 (35.71) 2:17.27 (36.30)
2:53.87 (36.60) 3:30.85 (36.98)
4:08.07 (37.22) 4:44.94 (36.87)
5:21.85 (36.91) 5:56.79 (34.94)
12 Madelynn Sare 11 Madison 6:33.87
32.23 1:09.11 (36.88)
1:48.64 (39.53) 2:29.06 (40.42)
3:09.64 (40.58) 3:50.74 (41.10)
4:32.57 (41.83) 5:13.77 (41.20)
5:55.05 (41.28) 6:33.87 (38.82)
Event 14 Boys 500 Yard Freestyle
=========================================================================
5A: # 4:27.41 2/18/2007 Logan Storie, Corvallis
OSAA: @ 4:25.21 2/15/2013 Cameron Stitt, Sunset
NFHS: * 4:16.39
Name Year School Prelims Finals Points
=========================================================================
=== Finals ===
1 Alex Seaver 12 Marist 4:43.17 4:37.04 7
25.33 53.18 (27.85)
1:21.32 (28.14) 1:49.86 (28.54)
2:18.01 (28.15) 2:46.04 (28.03)
3:14.60 (28.56) 3:43.11 (28.51)
4:10.92 (27.81) 4:37.04 (26.12)
2 Brandon Shreeve 11 Corvallis 4:51.74 4:37.40 5
26.01 54.08 (28.07)
1:22.10 (28.02) 1:50.45 (28.35)
2:18.50 (28.05) 2:46.30 (27.80)
3:14.56 (28.26) 3:42.72 (28.16)
4:10.60 (27.88) 4:37.40 (26.80)
3 Ian Campbell 12 Corvallis 4:52.09 4:42.88 4
25.98 54.15 (28.17)
1:23.00 (28.85) 1:52.15 (29.15)
2:21.43 (29.28) 2:50.21 (28.78)
3:18.65 (28.44) 3:47.35 (28.70)
4:15.29 (27.94) 4:42.88 (27.59)
4 Wyatt Engler 11 Lebanon 4:52.72 4:48.83 3
26.15 54.79 (28.64)
1:23.58 (28.79) 1:52.56 (28.98)
2:21.99 (29.43) 2:51.46 (29.47)
3:21.17 (29.71) 3:50.91 (29.74)
4:20.33 (29.42) 4:48.83 (28.50)
5 Nick Gambatese 11 Corvallis 4:54.97 4:56.93 2
27.06 56.20 (29.14)
1:25.68 (29.48) 1:55.67 (29.99)
2:25.75 (30.08) 2:55.82 (30.07)
3:26.26 (30.44) 3:56.53 (30.27)
4:27.11 (30.58) 4:56.93 (29.82)
6 Gus Simms 12 Ashland 4:55.70 5:08.88 1
26.55 56.10 (29.55)
1:27.20 (31.10) 1:59.24 (32.04)
2:30.29 (31.05) 3:01.81 (31.52)
3:34.28 (32.47) 4:06.23 (31.95)
4:38.31 (32.08) 5:08.88 (30.57)
=== Preliminaries ===
7 Paul Rogers 9 Bend 4:56.10
26.39 54.42 (28.03)
1:23.70 (29.28) 1:53.84 (30.14)
2:24.18 (30.34) 2:54.67 (30.49)
3:25.71 (31.04) 3:56.68 (30.97)
4:27.49 (30.81) 4:56.10 (28.61)
8 Aidan Soles 12 Summit 4:59.74
26.02 55.00 (28.98)
1:25.03 (30.03) 1:55.12 (30.09)
2:25.67 (30.55) 2:55.92 (30.25)
3:26.94 (31.02) 3:58.26 (31.32)
4:29.20 (30.94) 4:59.74 (30.54)
9 Jared Dana 9 Milwaukie 5:04.60
26.91 56.91 (30.00)
1:27.47 (30.56) 1:58.50 (31.03)
2:29.50 (31.00) 3:00.43 (30.93)
3:31.95 (31.52) 4:03.66 (31.71)
4:34.65 (30.99) 5:04.60 (29.95)
10 Adrian Van Horsen 10 Corvallis 5:17.92
26.97 56.82 (29.85)
1:27.72 (30.90) 1:59.37 (31.65)
2:31.90 (32.53) 3:04.82 (32.92)
3:38.18 (33.36) 4:10.96 (32.78)
4:44.72 (33.76) 5:17.92 (33.20)
11 Carlos Galvez 10 Hood River 5:36.83
28.19 59.87 (31.68)
1:33.42 (33.55) 2:08.17 (34.75)
2:42.96 (34.79) 3:18.31 (35.35)
3:53.28 (34.97) 4:28.13 (34.85)
5:02.91 (34.78) 5:36.83 (33.92)
12 Sam Reed 10 Wilson 5:51.35
31.01 1:05.57 (34.56)
1:40.99 (35.42) 2:17.18 (36.19)
2:52.72 (35.54) 3:28.87 (36.15)
4:05.84 (36.97) 4:42.63 (36.79)
5:17.91 (35.28) 5:51.35 (33.44)
Event 15 Girls 200 Yard Freestyle Relay
==================================================================================
5A: # 1:40.82 2/21/2009 Crescent Valley
E Twenge, S Lui, E Schoper, J Iverson
OSAA: @ 1:36.41 2/20/2010 Lakeridge
J Dahl, L Burris, A Wiley, K Turner
NFHS: * 1:31.18
School Prelims Finals Points
==================================================================================
=== Finals ===
1 Bend 1:43.23 1:42.00 14
1) Chyna Fish 9 2) Brooke Miller 12
3) Jennifer Robeson 10 4) Bella Wiener 10
25.98 51.83 (25.85)
1:17.52 (25.69) 1:42.00 (24.48)
2 Sherwood 1:45.66 1:45.58 10
1) Hannah Christensen 11 2) Amy McAravey 10
3) Emily Stevens 12 4) Julia Bush 10
28.94 56.78 (27.84)
1:21.58 (24.80) 1:45.58 (24.00)
3 Sandy 1:46.51 1:46.37 8
1) Asha Gatchell 10 2) Zayna Salveter 10
3) Amanda Snodgrass 12 4) Hannah Gupton 10
27.07 54.39 (27.32)
1:20.98 (26.59) 1:46.37 (25.39)
4 Mountain View 1:46.43 1:46.81 6
1) Elizabeth Cobb 11 2) Phoebe Weedman 11
3) Julia Gorman 9 4) Justine Hanway 10
27.12 53.25 (26.13)
1:21.25 (28.00) 1:46.81 (25.56)
-- Crescent Valley 1:46.41 DQ
1) Allison Wells 10 2) Nicole Koski 9
3) Veronica Twenge 12 4) Jenny Pinard 10
25.42 52.42 (27.00)
1:19.75 (27.33) DQ (26.73)
-- West Albany 1:43.59 DQ
1) Britney Baker 11 2) Mikayla Kloss 11
3) Lexi Heyerly 10 4) Jocelyn Harding 12
25.75 51.72 (25.97)
1:16.94 (25.22) DQ (25.09)
=== Preliminaries ===
7 South Albany 1:47.28
1) Molly Beamer 9 2) Karisa Rodarte 10
3) Kindle Timberlake 11 4) Bri Van Veldhuizen 12
25.79 53.67 (27.88)
1:21.40 (27.73) 1:47.28 (25.88)
8 Ashland 1:47.41
1) Maddy Longshore 11 2) Grace Geisslinger 11
3) Sidney Sorensen 10 4) Ada Lawson 11
27.26 54.53 (27.27)
1:21.34 (26.81) 1:47.41 (26.07)
9 Corvallis 1:47.54
1) Kaarina Nyman 9 2) Zoey Rochefort 10
3) Kayla Witzke 9 4) Kayla Ashland 10
27.48 54.46 (26.98)
1:21.79 (27.33) 1:47.54 (25.75)
10 Hood River 1:48.10
1) Kayla Schilling 12 2) Rebekah Galvez 12
3) Caitlyn Fick 10 4) Dhani Freeland 9
27.42 55.14 (27.72)
1:21.50 (26.36) 1:48.10 (26.60)
11 Cleveland 1:48.90
1) Ida Donohue 10 2) Evelyn Heeb 11
3) Emma Wren 10 4) Anna West 11
25.54 54.15 (28.61)
1:22.72 (28.57) 1:48.90 (26.18)
12 Willamette 1:50.48
1) Haley Smith 9 2) Alycia Thatcher 10
3) Jessee Riggs 12 4) Alicia Parks 12
27.53 55.83 (28.30)
1:23.21 (27.38) 1:50.48 (27.27)
Event 16 Boys 200 Yard Freestyle Relay
==================================================================================
5A: # 1:28.83 2/21/2009 Hillsboro
A Tran, K Butcher, T Mendez-Beck, A Ringquist
OSAA: @ 1:26.08 1998 McMinnville
Burton, Oleson, Ash, Phillips
NFHS: * 1:21.01
School Prelims Finals Points
==================================================================================
=== Finals ===
1 Pendleton 1:33.47 1:30.46 14
1) Evan O''Grady 11 2) Nate Rickman 10
3) Nick Jennings 11 4) Jacob Rickman 12
22.60 46.04 (23.44)
1:08.78 (22.74) 1:30.46 (21.68)
2 Summit 1:31.55 1:30.78 10
1) John Hartmeier 10 2) Connor Brenda 12
3) Adrien Calmels 11 4) Tommy Brewer 10
22.72 46.12 (23.40)
1:10.30 (24.18) 1:30.78 (20.48)
3 Corvallis 1:33.07 1:31.57 8
1) Trevor Gourley 10 2) Joe Serewis 12
3) Ian Campbell 12 4) Brandon Shreeve 11
23.30 46.28 (22.98)
1:08.75 (22.47) 1:31.57 (22.82)
4 Ashland 1:32.55 1:31.93 6
1) Cole Harding 10 2) Alex Sukles 12
3) Miles Furuichi 12 4) Gus Simms 12
23.32 46.58 (23.26)
1:09.53 (22.95) 1:31.93 (22.40)
5 Wilson 1:33.43 1:32.19 4
1) Payden Daly 11 2) Alan Hermanns 12
3) Matt Harvison 11 4) Kevin Quan 11
23.69 46.89 (23.20)
1:10.00 (23.11) 1:32.19 (22.19)
6 Parkrose 1:33.61 1:32.57 2
1) Jeremy Clement 12 2) Jacob Sheeran 11
3) Quinten Lee 12 4) Cameron Tennyson 11
23.79 47.32 (23.53)
1:10.25 (22.93) 1:32.57 (22.32)
=== Preliminaries ===
7 Churchill 1:35.22
1) Alex New 11 2) Sebastien Ely 11
3) Jon Hermach 11 4) Thomas Beedy 12
23.16 48.25 (25.09)
1:12.54 (24.29) 1:35.22 (22.68)
8 West Albany 1:35.98
1) Doug Keys 12 2) Austin Barton 10
3) Logan Smith 10 4) Travis Cox 12
24.68 48.16 (23.48)
1:12.27 (24.11) 1:35.98 (23.71)
9 Bend 1:36.45
1) Nathan Brown 10 2) Paul Rogers 9
3) Cole Moore 9 4) Ben Brockman 9
24.64 47.79 (23.15)
1:12.47 (24.68) 1:36.45 (23.98)
10 South Albany 1:37.08
1) Bryce Armstrong 11 2) Bryce Dickerson 9
3) Travis Chagnon 12 4) Tanner Grenz 12
24.88 48.68 (23.80)
1:12.85 (24.17) 1:37.08 (24.23)
11 Sherwood 1:37.48
1) Hao Tan 11 2) Tanner Varin 12
3) James Heinlein 10 4) Ryan Ax 11
24.75 50.02 (25.27)
1:14.00 (23.98) 1:37.48 (23.48)
12 Springfield 1:37.64
1) Riley James 10 2) Kyle Seaholm 12
3) Derek Dunn 11 4) Carlos Hunnicutt 11
24.27 49.98 (25.71)
1:15.24 (25.26) 1:37.64 (22.40)
Event 17 Girls 100 Yard Backstroke
=========================================================================
5A: # 55.38 2/18/2012 Grace Carlson, Wilson
OSAA: @ 55.19 2/15/2013 Rowan Hauber, Lakeridge
NFHS: * 51.53
Name Year School Prelims Finals Points
=========================================================================
=== Finals ===
1 Grace Carlson 12 Wilson 55.63 54.95@ 7
26.86 54.95 (28.09)
2 Madi Brewer 12 Summit 57.66 57.96 5
28.25 57.96 (29.71)
3 Emily Stevens 12 Sherwood 59.17 58.42 4
28.70 58.42 (29.72)
4 Allison Wells 10 Crescent Valley 59.79 58.87 3
28.69 58.87 (30.18)
5 Maddy Kelly 10 Lebanon 1:01.68 1:00.89 2
29.67 1:00.89 (31.22)
6 Brooke Miller 12 Bend 1:02.43 1:02.48 1
30.21 1:02.48 (32.27)
=== Preliminaries ===
7 Danielle Miller 11 Hood River 1:03.06
30.38 1:03.06 (32.68)
8 Jenny Pinard 10 Crescent Valley 1:04.18
31.83 1:04.18 (32.35)
9 Alexandra Glenn 11 West Albany 1:04.58
31.45 1:04.58 (33.13)
10 Gianna Belza 9 Summit 1:04.63
31.47 1:04.63 (33.16)
11 Angela Sampson 10 Marist 1:05.72
31.49 1:05.72 (34.23)
12 Charity Hanke 12 West Albany 1:05.88
31.93 1:05.88 (33.95)
Event 18 Boys 100 Yard Backstroke
=========================================================================
5A: # 50.77 2/21/2009 Nic Morrell, Summit
OSAA: @ 50.02 2000 Trent Staley, Sunset
NFHS: * 45.49
Name Year School Prelims Finals Points
=========================================================================
=== Finals ===
1 Anton Loncar 11 Liberty 53.74 51.25 7
25.48 51.25 (25.77)
2 John Hartmeier 10 Summit 53.08 52.22 5
25.54 52.22 (26.68)
3 Alex Brookes 11 Crescent Valley 55.21 53.73 4
26.29 53.73 (27.44)
4 Connor Brenda 12 Summit 54.89 54.64 3
26.99 54.64 (27.65)
5 Marshall Allen 12 Summit 56.37 56.88 2
27.96 56.88 (28.92)
6 Joseph Reedy 12 Silverton 57.60 57.43 1
28.00 57.43 (29.43)
=== Preliminaries ===
7 Tyler Soo 9 Cleveland 58.02
28.75 58.02 (29.27)
8 Alan Hermanns 12 Wilson 58.05
28.51 58.05 (29.54)
9 Alex New 11 Churchill 58.12
28.16 58.12 (29.96)
10 David Walker 9 Hood River 58.69
28.52 58.69 (30.17)
11 Gabe Desimone 10 West Albany 59.26
28.95 59.26 (30.31)
12 Zack Freeman 12 Willamette 1:01.21
29.38 1:01.21 (31.83)
Event 19 Girls 100 Yard Breaststroke
=========================================================================
5A: # 1:04.34 2/21/2009 Jordan Iverson, Crescent Valley
OSAA: @ 1:02.62 2004 Felicia Casteneda, Barlow
NFHS: * 58.75
Name Year School Prelims Finals Points
=========================================================================
=== Finals ===
1 Kenzie Settlemeyer 10 West Albany 1:08.19 1:08.32 7
32.65 1:08.32 (35.67)
2 Shaylyn Brownell 11 Marshfield 1:08.24 1:08.57 5
32.52 1:08.57 (36.05)
3 Ida Donohue 10 Cleveland 1:09.31 1:09.20 4
32.86 1:09.20 (36.34)
4 Jerusha Dressel 11 Dallas 1:10.72 1:09.96 3
32.30 1:09.96 (37.66)
5 Ali Epple 9 Summit 1:09.96 1:10.70 2
34.06 1:10.70 (36.64)
6 Hailey Cablao 10 Liberty 1:10.41 1:11.85 1
33.54 1:11.85 (38.31)
=== Preliminaries ===
7 Lexi Heyerly 10 West Albany 1:11.38
33.24 1:11.38 (38.14)
8 Phoebe Weedman 11 Mountain View 1:11.57
33.92 1:11.57 (37.65)
9 Kylie Webb 10 Hood River 1:12.14
34.00 1:12.14 (38.14)
10 Deaven Vessell 12 Dallas 1:12.43
34.04 1:12.43 (38.39)
11 Claire Stuhr 11 Franklin 1:12.75
34.43 1:12.75 (38.32)
12 Madison Boock 9 Crescent Valley 1:14.58
34.81 1:14.58 (39.77)
Event 20 Boys 100 Yard Breaststroke
=========================================================================
5A: # 57.54 2/15/2013 Tommy Brewer, SUMMIT
OSAA: @ 56.51 2/21/2009 Sam Rowan, South Eugene
NFHS: * 53.66
Name Year School Prelims Finals Points
=========================================================================
=== Finals ===
1 Tommy Brewer 10 Summit 57.54 56.34@ 7
26.50 56.34 (29.84)
2 Daniel Lupro 9 Liberty 1:00.96 59.77 5
28.14 59.77 (31.63)
3 Connor Webb 12 Hood River 59.33 59.91 4
28.34 59.91 (31.57)
4 Joe Cihak 12 Corvallis 1:01.63 59.97 3
27.78 59.97 (32.19)
5 Nick Chaney 11 Sandy 1:01.28 1:00.61 2
28.79 1:00.61 (31.82)
6 Aidan Soles 12 Summit 1:02.89 1:02.32 1
29.10 1:02.32 (33.22)
=== Preliminaries ===
7 Elijah Yang 12 Willamette 1:04.10
29.98 1:04.10 (34.12)
8 Nick Jennings 11 Pendleton 1:05.44
30.42 1:05.44 (35.02)
9 Connor King 11 Crescent Valley 1:05.77
31.41 1:05.77 (34.36)
10 Kalon Schmidt 11 Dallas 1:06.54
31.04 1:06.54 (35.50)
11 Kevin Quan 11 Wilson 1:06.80
30.39 1:06.80 (36.41)
12 Corey Solari 10 Marist 1:08.37
32.02 1:08.37 (36.35)
Event 21 Girls 400 Yard Freestyle Relay
==================================================================================
5A: # 3:34.63 2/16/2008 Crescent Valley
M Leslie, C Wells, S Boyce, J Iverson
OSAA: @ 3:31.47 2006 Crescent Valley
Iverson, Leslie, Wells, Boyce
NFHS: * 3:22.85
School Prelims Finals Points
==================================================================================
=== Finals ===
1 Summit 3:42.65 3:41.02 14
1) Mackenzie Halligan 10 2) Merritt Allen 9
3) Ali Epple 9 4) Madi Brewer 12
26.37 54.62 (54.62)
1:21.02 (26.40) 1:49.46 (54.84)
2:16.46 (27.00) 2:46.83 (57.37)
3:12.67 (25.84) 3:41.02 (54.19)
2 West Albany 3:46.65 3:44.81 10
1) Britney Baker 11 2) Lexi Heyerly 10
3) Jocelyn Harding 12 4) Charity Hanke 12
26.77 55.30 (55.30)
1:21.58 (26.28) 1:51.64 (56.34)
2:19.02 (27.38) 2:48.67 (57.03)
3:14.86 (26.19) 3:44.81 (56.14)
3 Mountain View 3:53.35 3:48.88 8
1) Elizabeth Cobb 11 2) Phoebe Weedman 11
3) Julia Gorman 9 4) Justine Hanway 10
28.11 57.86 (57.86)
1:17.50 (19.64) 1:53.66 (55.80)
2:22.17 (28.51) 2:53.35 (59.69)
3:19.75 (26.40) 3:48.88 (55.53)
4 Bend 3:48.70 3:49.90 6
1) Chyna Fish 9 2) Madeleine Busby 10
3) Anna Zerger 11 4) Mattea Dean 10
27.38 56.74 (56.74)
1:23.72 (26.98) 1:54.63 (57.89)
2:21.81 (27.18) 2:52.46 (57.83)
3:19.84 (27.38) 3:49.90 (57.44)
-- Crescent Valley 3:51.70 DQ
1) Allison Wells 10 2) Emily Shaw 10
3) Nicole Koski 9 4) Jenny Pinard 10
26.43 54.54 (54.54)
1:22.75 (28.21) 1:52.82 (58.28)
2:21.24 (28.42) 2:52.31 (59.49)
3:20.62 (28.31) DQ (59.16)
-- Hood River 3:53.36 DQ
1) Kayla Schilling 12 2) Danielle Miller 11
3) Caitlyn Fick 10 4) Kylie Webb 10
27.73 57.76 (57.76)
1:24.90 (27.14) 1:55.41 (57.65)
2:23.05 (27.64) 2:53.70 (58.29)
3:20.78 (27.08) DQ (56.08)
=== Preliminaries ===
7 Corvallis 3:54.76
1) Kaarina Nyman 9 2) Zoey Rochefort 10
3) Kayla Witzke 9 4) Kayla Ashland 10
28.75 59.77 (59.77)
1:27.54 (27.77) 1:58.05 (58.28)
2:26.10 (28.05) 2:58.20 (1:00.15)
3:25.09 (26.89) 3:54.76 (56.56)
8 Marshfield 3:55.57
1) Bridget McCarthy 11 2) Elyse Trendell 11
3) Kayla Sparkman 9 4) Shaylyn Brownell 11
27.75 57.76 (57.76)
1:25.97 (28.21) 1:57.71 (59.95)
2:26.61 (28.90) 2:59.02 (1:01.31)
3:25.77 (26.75) 3:55.57 (56.55)
9 Franklin 3:56.86
1) Sadie Wiens 10 2) Talullah Plummer-Blanco 10
3) Muriah Murray 9 4) Claire Stuhr 11
28.56 58.41 (58.41)
2:01.02 (1:02.61)
2:29.68 (28.66) 3:00.51 (59.49)
3:27.14 (26.63) 3:56.86 (56.35)
10 Wilsonville 4:00.95
1) Christie Halverson 11 2) Heather Leitz 11
3) Carolina Ramirez 11 4) Hannah Cesario 10
26.04 53.74 (53.74)
1:23.52 (29.78) 1:57.01 (1:03.27)
2:26.59 (29.58) 2:59.16 (1:02.15)
3:28.46 (29.30) 4:00.95 (1:01.79)
11 Marist 4:06.32
1) Emily Boyd 10 2) Marissa Gibson 9
3) Angela Sampson 10 4) Katie Seaver 9
28.98 1:01.77 (1:01.77)
1:31.46 (29.69) 2:04.69 (1:02.92)
2:33.33 (28.64) 3:05.91 (1:01.22)
3:34.36 (28.45) 4:06.32 (1:00.41)
12 St Helens 4:07.89
1) Emily Spears 12 2) Jackie Prevish 10
3) Patience Marshall 11 4) Brook Hopkins 10
30.00 1:02.52 (1:02.52)
1:32.09 (29.57) 2:04.29 (1:01.77)
2:33.36 (29.07) 3:06.28 (1:01.99)
3:34.94 (28.66) 4:07.89 (1:01.61)
Women - Team Rankings - Through Event 21
1. Summit 58 2. Bend 47
3. West Albany 35 4. Sherwood 32
5. Wilson 20 6. Mountain View 16
7. Sandy 15 8. Marshfield 12
9. Cleveland 11 10. Crescent Valley 9
10. Lebanon 9 12. Wilsonville 8
13. South Albany 6 13. Hood River Valley 6
15. Corvallis 5 16. Dallas 4
17. Liberty 1 17. Springfield 1
17. Franklin 1
Event 22 Boys 400 Yard Freestyle Relay
==================================================================================
5A: # 3:14.43 2/21/2009 Hillsboro
A Young, K Butcher, A Tran, A Ringquist
OSAA: @ 3:09.61 2/15/2008 Westview
S Ung, S Kapelac, C Nunez, M Henderson-Kunz
NFHS: * 2:59.76
School Prelims Finals Points
==================================================================================
=== Finals ===
1 Summit 3:21.99 3:16.08 14
1) John Hartmeier 10 2) Marshall Allen 12
3) Aidan Soles 12 4) Tommy Brewer 10
24.11 49.32 (49.32)
1:13.29 (23.97) 1:39.39 (50.07)
2:03.51 (24.12) 2:30.22 (50.83)
2:52.18 (21.96) 3:16.08 (45.86)
2 Corvallis 3:26.75 3:20.26 10
1) Joe Cihak 12 2) Ian Campbell 12
3) Brandon Shreeve 11 4) Joe Serewis 12
23.89 49.32 (49.32)
1:13.32 (24.00) 1:38.81 (49.49)
2:03.05 (24.24) 2:29.36 (50.55)
2:53.30 (23.94) 3:20.26 (50.90)
3 Ashland 3:25.90 3:24.50 8
1) Cole Harding 10 2) Alex Sukles 12
3) Miles Furuichi 12 4) Gus Simms 12
24.73 51.78 (51.78)
1:16.62 (24.84) 1:44.21 (52.43)
2:08.23 (24.02) 2:35.18 (50.97)
2:58.53 (23.35) 3:24.50 (49.32)
4 Pendleton 3:29.78 3:25.18 6
1) Nick Jennings 11 2) Layton Kirsch 10
3) Nate Rickman 10 4) Evan O''Grady 11
24.82 51.75 (51.75)
1:16.23 (24.48) 1:43.65 (51.90)
2:08.41 (24.76) 2:35.30 (51.65)
2:58.81 (23.51) 3:25.18 (49.88)
5 Parkrose 3:30.91 3:26.17 4
1) Jacob Sheeran 11 2) Quinten Lee 12
3) Jeremy Clement 12 4) Cameron Tennyson 11
24.53 51.60 (51.60)
1:16.21 (24.61) 1:43.53 (51.93)
2:08.29 (24.76) 2:35.55 (52.02)
2:59.33 (23.78) 3:26.17 (50.62)
6 Bend 3:31.21 3:31.73 2
1) Paul Rogers 9 2) Jordan Sheller 9
3) Nathan Brown 10 4) Ben Brockman 9
25.36 52.38 (52.38)
1:18.68 (26.30) 1:47.37 (54.99)
2:12.07 (24.70) 2:40.90 (53.53)
3:04.99 (24.09) 3:31.73 (50.83)
=== Preliminaries ===
7 Springfield 3:33.00
1) Riley James 10 2) Kyle Seaholm 12
3) McKennon Prentiss 11 4) Carlos Hunnicutt 11
25.42 52.20 (52.20)
1:17.97 (25.77) 1:47.94 (55.74)
2:13.59 (25.65) 2:43.61 (55.67)
3:06.88 (23.27) 3:33.00 (49.39)
8 West Albany 3:34.20
1) Austin Barton 10 2) Travis Cox 12
3) Joshua Johnson 12 4) Gabe Desimone 10
54.93 (54.93)
1:20.27 (25.34) 1:49.20 (54.27)
2:14.52 (25.32) 2:42.49 (53.29)
3:06.88 (24.39) 3:34.20 (51.71)
9 Hood River 3:34.41
1) Connor Webb 12 2) Thomas Tyynismaa 10
3) Diego Ybarra 12 4) David Walker 9
24.01 49.33 (49.33)
1:15.01 (25.68) 1:45.27 (55.94)
2:11.84 (26.57) 2:40.75 (55.48)
3:06.13 (25.38) 3:34.41 (53.66)
10 Cleveland 3:40.08
1) Joel Hwee 11 2) Samuel Johnson 10
3) Steven Soo 12 4) Tyler Soo 9
27.70 57.21 (57.21)
1:24.16 (26.95) 1:54.24 (57.03)
2:19.08 (24.84) 2:47.52 (53.28)
3:12.64 (25.12) 3:40.08 (52.56)
11 St Helens 3:46.58
1) Devon Brady 12 2) Zack Kessinger 11
3) Cameron Lein 9 4) Andrew Collson 11
25.42 52.88 (52.88)
1:22.48 (29.60) 1:54.39 (1:01.51)
2:21.58 (27.19) 2:53.93 (59.54)
3:18.75 (24.82) 3:46.58 (52.65)
-- Liberty DQ
1) Daniel Lupro 9 2) Decker Strom 10
3) McGregor Sumner 12 4) Anton Loncar 11
24.58 50.50 (50.50)
1:15.96 (25.46) 1:45.24 (54.74)
2:11.13 (25.89) 2:40.61 (55.37)
3:03.85 (23.24) DQ (49.19)
Men - Team Rankings - Through Event 22
1. Summit 72 2. Corvallis 52
3. Pendleton 41.5 4. Liberty 24
5. Ashland 22.5 6. Wilson 16
7. Marist 14 8. Springfield 12
9. Hood River Valley 11 10. Mountain View 7
11. Sandy 6 11. Parkrose 6
11. Bend 6 14. Crescent Valley 4
15. Lebanon 3 15. St Helens 3
15. Churchill 3 18. North Eugene 2
19. Madison 1 19. Silverton 1
OSAA State Championship Meet 2/16/2013 - 17:53PM
OSAA / U.S. BANK / LES SCHWAB TIRES
2013 6A SWIMMING STATE CHAMPIONSHIPS
Event 1 Girls 200 Yard Medley Relay
==================================================================================
6A: # 1:46.01 2/20/2010 Lakeridge
K Turner, A Wiley, J Dahl, L Burris
OSAA: @ 1:46.01 2/20/2010 Lakeridge
K Turner, A Wiley, J Dahl, L Burris
NFHS: * 1:40.73
1:46.54 AA
1:48.60 AA-C
School Prelims Finals Points
==================================================================================
=== A - Final ===
1 West Linn 1:47.56 1:46.28 AA 32
1) Laura Laderoute 9 2) Robin Pinger 9
3) Brie Balsbough 11 4) Sidney Pinger 12
26.13 56.05 (29.92)
1:21.81 (25.76) 1:46.28 (24.47)
2 Jesuit 1:49.90 1:47.77 AA-C 26
1) Caitlin McMahon 12 2) Blaise Wittenauer-Lee 12
3) Erin Perry 9 4) Kelsey Forster 12
27.99 57.43 (29.44)
1:23.93 (26.50) 1:47.77 (23.84)
3 Sunset 1:50.08 1:48.54 AA-C 24
1) Marita Sailor 12 2) Haley Fellows 11
3) Abby White 9 4) Emily Cheng 10
27.07 58.26 (31.19)
1:24.40 (26.14) 1:48.54 (24.14)
4 Westview 1:49.90 1:48.84 22
1) Michelle Cefal 12 2) Tiffany Zhao 10
3) Tiffany Huang 10 4) Sophia Zhou 10
26.17 55.75 (29.58)
1:23.47 (27.72) 1:48.84 (25.37)
5 Lakeridge 1:50.91 1:49.60 20
1) Rowan Hauber 11 2) Brenda Cha 11
3) Noelle Foden-Vencil 11 4) Jordynn Canelis 11
26.35 56.25 (29.90)
1:24.62 (28.37) 1:49.60 (24.98)
6 Newberg 1:52.78 1:50.26 18
1) Cassie Beecher 12 2) Alysha Bush 12
3) Catherine Mays 12 4) Mekala Gassner 12
28.73 57.76 (29.03)
1:24.25 (26.49) 1:50.26 (26.01)
=== B - Final ===
7 Century 1:55.90 1:52.24 14
1) Yuliya Lunina 10 2) Mackenzie Clifton 12
3) Ellie Thornbrue 10 4) Logan Neal 10
29.07 1:02.99 (33.92)
1:28.07 (25.08) 1:52.24 (24.17)
8 West Salem 1:54.17 1:53.47 10
1) Maria Wetzel 12 2) Mackenzie Rumrill 10
3) Allie Rasmussen 10 4) Hannah Carey 12
28.64 58.86 (30.22)
1:27.16 (28.30) 1:53.47 (26.31)
9 David Douglas 1:53.85 1:53.53 8
1) Emma Nissen 12 2) Alice Ochs 12
3) Hao Nguyen 11 4) Janessa Dyk 12
29.85 1:01.42 (31.57)
1:28.71 (27.29) 1:53.53 (24.82)
10 Southridge 1:53.52 1:54.11 6
1) Sarah Braun 12 2) Jessica Li 12
3) Christin Young 9 4) Sidney Schickendanz 11
28.52 1:00.85 (32.33)
1:27.54 (26.69) 1:54.11 (26.57)
11 Lake Oswego 1:56.81 1:56.60 4
1) Amy Chen 11 2) Madison Luick 12
3) Madeleine McMurray 11 4) Yifan Mao 9
29.71 1:02.86 (33.15)
1:31.44 (28.58) 1:56.60 (25.16)
12 South Eugene 1:57.24 1:57.57 2
1) Madeleine Hummel 9 2) Ingrid Winter 10
3) Lily Wong 9 4) Leah Coates 11
30.67 1:01.97 (31.30)
1:30.28 (28.31) 1:57.57 (27.29)
=== Preliminaries ===
13 Central Catholic 1:57.39
1) Casey Dumont 10 2) Catherine Nisbet 9
3) Felicia Anderson 9 4) Anna Shida 12
28.12 1:03.12 (35.00)
1:29.54 (26.42) 1:57.39 (27.85)
14 Tualatin 1:57.54
1) Teagan Goforth 9 2) Ashley Tam 10
3) Alyssa Fuji 11 4) Christine Ho 12
29.61 1:02.35 (32.74)
1:31.30 (28.95) 1:57.54 (26.24)
15 Clackamas 1:58.69
1) Lainey Visscher 9 2) Hailey Hutchinson 11
3) Anna DePaepe 10 4) Julia North 9
27.88 1:04.06 (36.18)
1:32.62 (28.56) 1:58.69 (26.07)
-- Forest Grove DQ
1) Alondra Martinez 10 2) Prudence Rooker 11
3) Vera Hutchison 12 4) Oriene Shiel 11
31.87 1:02.10 (30.23)
1:28.72 (26.62) DQ (25.03)
Event 2 Boys 200 Yard Medley Relay
==================================================================================
6A: # 1:35.61 2/18/2012 Sunset, Sunset
J Zoucha, C Hurwitz, J Hurwitz, C Stitt
OSAA: @ 1:35.43 1998 McMinnville
Phillips, Ash, Oleson, Burton
NFHS: * 1:29.79
1:34.85 AA
1:36.56 AA-C
School Prelims Finals Points
==================================================================================
=== A - Final ===
1 Sunset 1:36.81 1:33.54@AA 32
1) Tristan Furnary 9 2) Cole Hurwitz 12
3) Jonathan Zoucha 11 4) Cameron Stitt 12
23.79 49.74 (25.95)
1:12.14 (22.40) 1:33.54 (21.40)
2 Southridge 1:38.10 1:36.53 AA-C 26
1) Max Yakubovich 12 2) Kyle Dalrymple 12
3) Aaron Loprete 11 4) Matthew Braun 10
23.49 50.08 (26.59)
1:14.78 (24.70) 1:36.53 (21.75)
3 Lincoln 1:40.25 1:38.61 24
1) Andre DeNegri 12 2) Daniel He 11
3) Bailey Pearson 10 4) Carson Brindle 12
25.35 54.06 (28.71)
1:18.64 (24.58) 1:38.61 (19.97)
4 Grant 1:40.93 1:39.45 22
1) Ethan Hanson 9 2) Keenan Grobart 12
3) Ryan Korn 9 4) Julian Smith 11
25.01 52.24 (27.23)
1:17.96 (25.72) 1:39.45 (21.49)
5 Jesuit 1:41.23 1:40.15 20
1) Jackson Wahl 11 2) Benjamin Buchalski 11
3) Sovijja Pou 12 4) Marcus Imponenti 12
25.15 53.23 (28.08)
1:17.48 (24.25) 1:40.15 (22.67)
-- Sheldon 1:39.37 DQ
1) Sam Braziel 11 2) Curtis Hubbard 10
3) Nigel McKinnon 11 4) Austin Williams 12
26.17 52.43 (26.26)
1:17.22 (24.79) DQ (22.36)
=== B - Final ===
7 Westview 1:41.51 1:41.08 14
1) Alex LaRosa 10 2) Andrew Yoon 11
3) Jacob Weitzel 12 4) Tal Lind 12
25.22 53.63 (28.41)
1:18.13 (24.50) 1:41.08 (22.95)
8 Lake Oswego 1:43.05 1:43.12 10
1) Edward Kang 9 2) Luke Marshall 12
3) Aaron Perrine 11 4) Austin Weng 10
26.27 54.60 (28.33)
1:20.11 (25.51) 1:43.12 (23.01)
9 West Salem 1:43.07 1:43.19 8
1) Alika Masei 12 2) Jeffrey Tran 10
3) Caleb Evans 12 4) Scott Svadlenak 10
25.75 54.74 (28.99)
1:20.15 (25.41) 1:43.19 (23.04)
10 Newberg 1:44.92 1:43.65 6
1) David Flores Juarez 10 2) Craig Beecher 10
3) Bjorn Larsen 11 4) Spencer McMaster 11
28.72 56.05 (27.33)
1:20.33 (24.28) 1:43.65 (23.32)
11 McNary 1:43.75 1:44.62 4
1) Ben Johnson 12 2) Alex Fox 11
3) Charlie Dennis 12 4) Perry Groves 11
30.21 57.21 (27.00)
1:22.21 (25.00) 1:44.62 (22.41)
12 Oregon City 1:42.49 1:45.01 2
1) Brian Frazier 9 2) Isaac Watt 9
3) Josh Morton 10 4) Justin Ng 10
26.56 55.24 (28.68)
1:19.51 (24.27) 1:45.01 (25.50)
=== Preliminaries ===
13 West Linn 1:45.20
1) Ryan O''Leary 12 2) Curtis Klein 12
3) Justus Highbarger 12 4) Ian Herr 11
27.07 55.32 (28.25)
1:21.06 (25.74) 1:45.20 (24.14)
14 Central Catholic 1:45.69
1) Byron Rossmiller 9 2) Armani Dirks 11
3) Darren Heller 12 4) John Ivory 9
56.76 ( )
1:22.86 (26.10) 1:45.69 (22.83)
15 Gresham 1:45.96
1) Dalton Boyles 12 2) Ryan Jacobs 12
3) Logan Colson 11 4) Clay Hoffman 11
26.74 55.91 (29.17)
1:22.46 (26.55) 1:45.96 (23.50)
-- South Salem DQ
1) Noah Cutting 10 2) Carter Garfield 10
3) Brian Parker 12 4) Jacob Whitfield 12
26.38 55.63 (29.25)
1:20.80 (25.17) DQ (23.33)
Event 3 Girls 200 Yard Freestyle
=========================================================================
6A: # 1:49.23 2/21/2009 Laura Miller, David Douglas-
OSAA: @ 1:47.96 2/16/2013 Grace Carlson, Wilson
NFHS: * 1:42.81
1:49.67 AA
1:51.69 AA-C
Name Year School Prelims Finals Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 Ellie Thornbrue 10 Century 1:56.89 1:50.11 AA-C 16
26.06 53.91 (27.85)
1:21.89 (27.98) 1:50.11 (28.22)
2 Prudence Rooker 11 Forest Grove 1:53.22 1:50.81 AA-C 13
26.47 54.55 (28.08)
1:22.82 (28.27) 1:50.81 (27.99)
3 Emily Cheng 10 Sunset 1:52.66 1:51.11 AA-C 12
26.27 54.16 (27.89)
1:22.35 (28.19) 1:51.11 (28.76)
4 Celia Keany 12 Lake Oswego 1:52.19 1:51.75 11
26.35 54.86 (28.51)
1:23.59 (28.73) 1:51.75 (28.16)
5 Marita Sailor 12 Sunset 1:53.86 1:53.59 10
27.12 55.70 (28.58)
1:24.60 (28.90) 1:53.59 (28.99)
6 Megan Harper 11 Jesuit 1:56.38 1:57.52 9
26.88 55.93 (29.05)
1:26.43 (30.50) 1:57.52 (31.09)
=== B - Final ===
7 Christy Hartens 11 Reynolds 1:57.56 1:56.75 7
27.54 57.33 (29.79)
1:27.46 (30.13) 1:56.75 (29.29)
8 Kate Bier 9 Barlow 1:58.62 1:57.88 5
28.00 57.81 (29.81)
1:28.03 (30.22) 1:57.88 (29.85)
9 Kate Mathews 12 Sprague 1:59.06 1:58.49 4
27.40 56.93 (29.53)
1:27.50 (30.57) 1:58.49 (30.99)
10 Kaylee Cooper 11 South Medford 1:59.49 1:58.65 3
27.74 58.04 (30.30)
1:28.81 (30.77) 1:58.65 (29.84)
11 Nina Stitt 10 Sunset 1:58.57 1:58.74 2
27.73 57.74 (30.01)
1:28.48 (30.74) 1:58.74 (30.26)
12 Sophia Zhou 10 Westview 1:59.23 2:00.28 1
28.29 58.40 (30.11)
1:28.93 (30.53) 2:00.28 (31.35)
=== Preliminaries ===
13 Madeleine Humme 9 South Eugene 1:59.95
28.43 58.70 (30.27)
1:29.43 (30.73) 1:59.95 (30.52)
14 Alyssa Fuji 11 Tualatin 2:00.36
28.12 58.60 (30.48)
1:29.70 (31.10) 2:00.36 (30.66)
15 Lauren Wagner 9 Lake Oswego 2:00.37
27.61 57.96 (30.35)
1:28.84 (30.88) 2:00.37 (31.53)
16 Sidney Pinger 12 West Linn 2:00.86
28.11 58.76 (30.65)
1:29.72 (30.96) 2:00.86 (31.14)
Event 4 Boys 200 Yard Freestyle
=========================================================================
6A: # 1:38.43 2/15/2008 Brett Nagle, David Douglas
OSAA: @ 1:38.43 2/15/2008 Brett Nagle, David Douglas
NFHS: * 1:33.83
1:39.61 AA
1:41.26 AA-C
Name Year School Prelims Finals Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 Jonathan Zoucha 11 Sunset 1:43.01 1:39.23 AA 16
24.41 49.83 (25.42)
1:14.50 (24.67) 1:39.23 (24.73)
2 Cameron Stitt 12 Sunset 1:45.00 1:39.41 AA 13
23.74 48.61 (24.87)
1:14.02 (25.41) 1:39.41 (25.39)
3 Curtis Klein 12 West Linn 1:42.57 1:41.94 12
23.85 49.55 (25.70)
1:15.39 (25.84) 1:41.94 (26.55)
4 Jacob Porter 11 McMinnville/ShJa 1:43.61 1:43.48 11
24.51 50.73 (26.22)
1:16.67 (25.94) 1:43.48 (26.81)
5 Sovijja Pou 12 Jesuit 1:46.81 1:47.12 10
25.63 52.79 (27.16)
1:20.28 (27.49) 1:47.12 (26.84)
6 Andrew Ortega 11 Centennial 1:47.12 1:47.67 9
24.56 51.04 (26.48)
1:18.93 (27.89) 1:47.67 (28.74)
=== B - Final ===
7 Bailey Pearson 10 Lincoln 1:47.89 1:45.25 7
25.88 52.90 (27.02)
1:19.35 (26.45) 1:45.25 (25.90)
8 Benjamin Buchal 11 Jesuit 1:47.20 1:47.63 5
26.15 53.13 (26.98)
1:20.44 (27.31) 1:47.63 (27.19)
9 David Perlow 12 Sheldon 1:48.49 1:48.13 4
25.87 53.48 (27.61)
1:20.72 (27.24) 1:48.13 (27.41)
10 Rodrigo Mejia-H 10 Beaverton 1:49.79 1:49.46 3
25.48 53.27 (27.79)
1:21.36 (28.09) 1:49.46 (28.10)
11 John Davidson 9 South Eugene 1:48.75 1:49.85 2
25.59 53.26 (27.67)
1:21.64 (28.38) 1:49.85 (28.21)
12 Charles Morse 12 Forest Grove 1:50.59 1:50.64 1
25.31 53.25 (27.94)
1:22.05 (28.80) 1:50.64 (28.59)
=== Preliminaries ===
13 Kyle Miller 9 Tigard 1:51.03
25.39 53.19 (27.80)
1:21.96 (28.77) 1:51.03 (29.07)
14 Vince Palladino 12 Southridge 1:52.07
26.68 54.53 (27.85)
1:23.61 (29.08) 1:52.07 (28.46)
15 Bailey Garfield 12 South Salem 1:53.13
26.47 55.48 (29.01)
1:24.39 (28.91) 1:53.13 (28.74)
16 Corbin Day 11 Newberg 1:53.17
26.50 54.50 (28.00)
1:24.05 (29.55) 1:53.17 (29.12)
Event 5 Girls 200 Yard IM
=========================================================================
6A: # 2:04.32 2/15/2008 Jacqueline Leung, Barlow -
OSAA: @ 2:02.60 1999 Alisa Schuknecht, Bend
NFHS: * 1:53.82
2:03.36 AA
2:05.51 AA-C
Name Year School Prelims Finals Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 Blaise Wittenau 12 Jesuit 2:05.88 2:03.24#AA 16
27.22 59.42 (32.20)
1:34.38 (34.96) 2:03.24 (28.86)
2 Mackenzie Rumri 10 West Salem 2:10.36 2:05.12 AA-C 13
26.67 57.84 (31.17)
1:34.91 (37.07) 2:05.12 (30.21)
3 Brenda Cha 11 Lakeridge 2:06.17 2:05.98 12
26.85 59.18 (32.33)
1:35.83 (36.65) 2:05.98 (30.15)
4 Laura Laderoute 9 West Linn 2:07.63 2:06.06 11
27.52 59.00 (31.48)
1:36.31 (37.31) 2:06.06 (29.75)
5 Maria Wetzel 12 West Salem 2:13.34 2:10.91 10
28.51 1:00.03 (31.52)
1:40.14 (40.11) 2:10.91 (30.77)
6 Emily Ortner 10 Sunset 2:11.90 2:11.58 9
29.76 1:02.79 (33.03)
1:40.80 (38.01) 2:11.58 (30.78)
=== B - Final ===
7 Caitlin McMahon 12 Jesuit 2:16.32 2:12.30 7
29.46 1:02.52 (33.06)
1:41.33 (38.81) 2:12.30 (30.97)
8 Vera Hutchison 12 Forest Grove 2:13.43 2:13.82 5
28.74 1:02.16 (33.42)
1:42.30 (40.14) 2:13.82 (31.52)
9 Abby White 9 Sunset 2:16.00 2:15.29 4
28.53 1:04.28 (35.75)
1:44.33 (40.05) 2:15.29 (30.96)
10 Ingrid Winter 10 South Eugene 2:14.96 2:15.76 3
29.90 1:05.31 (35.41)
1:43.82 (38.51) 2:15.76 (31.94)
11 Jacquie Price 9 Thurston 2:14.39 2:16.00 2
28.69 1:04.42 (35.73)
1:45.16 (40.74) 2:16.00 (30.84)
-- Haley Fellows 11 Sunset 2:15.38 DQ
29.60 1:05.68 (36.08)
1:42.95 (37.27) DQ (30.99)
=== Preliminaries ===
13 Teagan Goforth 9 Tualatin 2:17.73
30.43 1:03.39 (32.96)
1:44.61 (41.22) 2:17.73 (33.12)
14 Alissa Frazier 9 Oregon City 2:19.65
29.85 1:05.87 (36.02)
1:44.76 (38.89) 2:19.65 (34.89)
15 Christin Young 9 Southridge 2:19.80
28.57 1:05.64 (37.07)
1:47.60 (41.96) 2:19.80 (32.20)
16 Emma Nissen 12 David Douglas 2:24.62
31.75 1:07.26 (35.51)
1:50.98 (43.72) 2:24.62 (33.64)
Event 6 Boys 200 Yard IM
=========================================================================
6A: # 1:49.88 2/21/2009 Will Gunderson, Central Catholic
OSAA: @ 1:49.50 1999 Ben Brink, Sheldon
NFHS: * 1:41.39
1:51.57 AA
1:53.52 AA-C
Name Year School Prelims Finals Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 Nicholas Thorne 11 Barlow 1:56.03 1:51.93 AA-C 16
24.50 52.93 (28.43)
1:25.95 (33.02) 1:51.93 (25.98)
2 Cole Hurwitz 12 Sunset 1:56.74 1:52.14 AA-C 13
24.73 53.19 (28.46)
1:25.40 (32.21) 1:52.14 (26.74)
3 Kasey Kwong 12 Sunset 1:58.77 1:55.64 12
25.21 55.00 (29.79)
1:27.92 (32.92) 1:55.64 (27.72)
4 Ethan Hanson 9 Grant 1:59.73 1:56.07 11
24.54 53.26 (28.72)
1:28.84 (35.58) 1:56.07 (27.23)
5 Alex LaRosa 10 Westview 1:58.47 1:57.85 10
25.23 54.12 (28.89)
1:30.41 (36.29) 1:57.85 (27.44)
6 Julian Smith 11 Grant 1:58.82 1:58.98 9
26.09 55.44 (29.35)
1:30.91 (35.47) 1:58.98 (28.07)
=== B - Final ===
7 Jacob Weitzel 12 Westview 1:59.76 1:59.86 7
25.88 57.17 (31.29)
1:32.77 (35.60) 1:59.86 (27.09)
8 Sam Braziel 11 Sheldon 2:01.66 2:01.00 5
26.66 59.00 (32.34)
1:32.19 (33.19) 2:01.00 (28.81)
9 Luke Marshall 12 Lake Oswego 2:04.20 2:02.21 4
26.28 57.63 (31.35)
1:31.90 (34.27) 2:02.21 (30.31)
10 Alika Masei 12 West Salem 2:02.31 2:02.84 3
26.61 56.69 (30.08)
1:33.04 (36.35) 2:02.84 (29.80)
11 Cortlandt Nelse 9 Beaverton 2:05.15 2:03.12 2
26.67 59.80 (33.13)
1:35.08 (35.28) 2:03.12 (28.04)
-- Sean Calkins 9 Jesuit 2:01.06 DQ
26.67 56.33 (29.66)
1:33.23 (36.90) DQ (26.55)
=== Preliminaries ===
13 Blake Hulstrom 10 Sunset 2:06.86
26.46 58.37 (31.91)
1:36.44 (38.07) 2:06.86 (30.42)
14 Logan Frank 10 Glencoe 2:07.16
26.68 58.78 (32.10)
1:37.40 (38.62) 2:07.16 (29.76)
-- Tim Sandage 12 Forest Grove DQ
26.28 57.01 (30.73)
1:35.17 (38.16) DQ (28.37)
-- Jesse Sadler 11 Roseburg DQ
26.72 57.71 (30.99)
1:33.31 (35.60) DQ (29.31)
Event 7 Girls 50 Yard Freestyle
=========================================================================
6A: # 22.83 2/18/2011 Kaylin Bing, Roseburg
OSAA: @ 22.83 2/18/2011 Kaylin Bing, Roseburg
NFHS: * 22.04
23.47 AA
23.86 AA-C
Name Year School Prelims Finals Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 Alysha Bush 12 Newberg 23.42 23.28 AA 16
2 Brie Balsbough 11 West Linn 23.63 23.48 AA-C 13
3 Logan Neal 10 Century 24.88 24.54 12
4 Cassie Beecher 12 Newberg 24.75 24.73 11
5 Kelsey Forster 12 Jesuit 24.79 24.85 10
6 Lydia Pereverzi 11 Barlow 24.59 24.91 9
=== B - Final ===
7 Janessa Dyk 12 David Douglas 25.13 24.97 7
8 Yifan Mao 9 Lake Oswego 25.08 25.15 4.5
8 Tiffany Zhao 10 Westview 25.14 25.15 4.5
10 Hao Nguyen 11 David Douglas 25.65 25.62 3
11 Laura Donaldson 12 McNary 25.70 25.76 2
-- Carrie Kralovec 12 Canby 25.63 DQ
Event 8 Boys 50 Yard Freestyle
=========================================================================
6A: # 20.32 2/21/2009 Morgon Henderson-Kunz, Westview-
OSAA: @ 20.32 2/21/2009 Morgon Henderson-Kunz, Westview-
NFHS: * 19.43
20.87 AA
21.17 AA-C
Name Year School Prelims Finals Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 Carson Brindle 12 Lincoln 20.72 20.79 AA 16
2 Max Yakubovich 12 Southridge 21.74 21.40 13
3 Jordan Hurwitz 12 Sunset 22.13 21.84 12
4 Lucky Le 11 David Douglas 21.96 21.85 11
5 Ben Johnson 12 McNary 22.13 22.12 10
6 Braden Esping 11 Sunset 22.38 22.39 9
=== B - Final ===
7 Matthew Braun 10 Southridge 22.39 22.30 7
8 Perry Groves 11 McNary 22.39 22.62 5
9 Craig Beecher 10 Newberg 22.75 22.68 4
10 Graham Shaw 12 McMinnville/ShJa 22.88 22.79 3
11 Calvin Mai 12 Aloha 22.56 22.89 2
12 Nathaniel Klump 12 Sheldon 22.78 22.99 1
Event 9 Girls 100 Yard Butterfly
=========================================================================
6A: # 54.52 2/15/2008 Kaylin Bing, Roseburg-
OSAA: @ 54.52 2/15/2008 Kaylin Bing, Roseburg-
NFHS: * 51.92
55.39 AA
56.52 AA-C
Name Year School Prelims Finals Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 Michelle Cefal 12 Westview 55.59 53.13#AA 16
25.23 53.13 (27.90)
2 Lainey Visscher 9 Clackamas 57.76 56.06 AA-C 13
25.75 56.06 (30.31)
3 Marita Sailor 12 Sunset 58.56 57.55 12
27.20 57.55 (30.35)
4 Rory Kearns 11 St Mary''s Acad 59.10 58.03 11
27.41 58.03 (30.62)
5 Grace Jovanovic 10 North Medford 58.90 58.87 10
27.50 58.87 (31.37)
6 Maranda Alf-Huy 12 St Mary''s Acad 58.94 59.00 9
27.81 59.00 (31.19)
=== B - Final ===
7 Christin Young 9 Southridge 59.31 58.84 7
27.74 58.84 (31.10)
8 Abby White 9 Sunset 59.60 58.92 5
27.80 58.92 (31.12)
9 Vera Hutchison 12 Forest Grove 59.84 59.90 4
28.22 59.90 (31.68)
10 Kate Bier 9 Barlow 1:00.50 1:00.13 3
28.41 1:00.13 (31.72)
11 Abigail Lyons 11 Lake Oswego 1:01.14 1:02.12 2
28.71 1:02.12 (33.41)
12 Carrie Kralovec 12 Canby 1:01.37 1:02.26 1
29.01 1:02.26 (33.25)
Event 10 Boys 100 Yard Butterfly
=========================================================================
6A: # 48.72 2/19/2011 Neil O''Halloran, Aloha
OSAA: @ 48.72 2/19/2011 Neil O''Halloran, Aloha
NFHS: * 46.64
49.79 AA
50.74 AA-C
Name Year School Prelims Finals Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 Max Yakubovich 12 Southridge 51.22 49.80 AA-C 16
23.57 49.80 (26.23)
2 Jonathan Zoucha 11 Sunset 52.17 50.86 13
23.92 50.86 (26.94)
3 Tristan Verstee 11 McMinnville/ShJa 52.29 50.87 12
23.10 50.87 (27.77)
4 Curtis Hubbard 10 Sheldon 50.86 50.89 11
24.03 50.89 (26.86)
5 Jacob Porter 11 McMinnville/ShJa 51.41 51.09 10
23.99 51.09 (27.10)
6 Alex LaRosa 10 Westview 52.67 52.07 9
24.17 52.07 (27.90)
=== B - Final ===
7 Brian Frazier 9 Oregon City 53.22 52.86 7
25.10 52.86 (27.76)
8 Keenan Grobart 12 Grant 52.71 52.89 5
24.75 52.89 (28.14)
9 Edward Kang 9 Lake Oswego 53.92 53.14 4
25.06 53.14 (28.08)
10 Leland Miller 12 David Douglas 53.46 53.81 3
25.61 53.81 (28.20)
11 Bjorn Larsen 11 Newberg 54.12 53.85 2
25.71 53.85 (28.14)
12 August Peverly 12 Forest Grove 54.43 54.05 1
25.30 54.05 (28.75)
Event 11 Girls 100 Yard Freestyle
=========================================================================
6A: # 50.08 2/19/2011 Kaylin Bing, Roseburg
OSAA: @ 50.08 2/19/2011 Kaylin Bing, Roseburg
NFHS: * 48.15
50.91 AA
51.67 AA-C
Name Year School Prelims Finals Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 Alysha Bush 12 Newberg 51.43 50.47 AA 16
23.97 50.47 (26.50)
2 Brenda Cha 11 Lakeridge 52.44 51.74 13
24.96 51.74 (26.78)
3 Emily Cheng 10 Sunset 52.88 52.46 12
25.53 52.46 (26.93)
4 Logan Neal 10 Century 53.70 53.71 11
25.99 53.71 (27.72)
5 Robin Pinger 9 West Linn 54.16 53.79 10
25.82 53.79 (27.97)
6 Felicia Anderso 9 Central Catholic 54.23 53.95 9
25.87 53.95 (28.08)
=== B - Final ===
7 Cassie Beecher 12 Newberg 54.46 54.16 7
25.90 54.16 (28.26)
8 Erin Perry 9 Jesuit 54.76 54.28 5
25.98 54.28 (28.30)
9 Kelsey Forster 12 Jesuit 54.36 54.70 4
25.92 54.70 (28.78)
10 Kaylee Cooper 11 South Medford 54.96 55.01 3
26.57 55.01 (28.44)
11 Sophia Zhou 10 Westview 55.44 55.64 2
26.97 55.64 (28.67)
12 Casey Dumont 10 Central Catholic 55.42 55.76 1
26.72 55.76 (29.04)
Event 12 Boys 100 Yard Freestyle
=========================================================================
6A: # 43.70 2/21/2009 Morgon Henderson-Kunz, Westview-
OSAA: @ 43.70 2/21/2009 Morgon Henderson-Kunz, Westview-
NFHS: * 42.34
45.57 AA
46.24 AA-C
Name Year School Prelims Finals Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 Carson Brindle 12 Lincoln 46.53 45.59 AA-C 16
21.73 45.59 (23.86)
2 Nicholas Thorne 11 Barlow 47.18 46.42 13
22.51 46.42 (23.91)
3 Tristan Furnary 9 Sunset 48.42 47.16 12
22.68 47.16 (24.48)
4 Ben Johnson 12 McNary 48.56 48.24 11
23.24 48.24 (25.00)
5 Andrew Ortega 11 Centennial 49.37 49.05 10
23.63 49.05 (25.42)
6 Matthew Braun 10 Southridge 48.40 49.09 9
23.05 49.09 (26.04)
=== B - Final ===
7 Julian Smith 11 Grant 49.51 49.02 7
23.47 49.02 (25.55)
8 Jesse Sadler 11 Roseburg 49.77 50.09 5
23.92 50.09 (26.17)
9 Nathaniel Klump 12 Sheldon 49.97 50.24 4
24.05 50.24 (26.19)
10 Calvin Mai 12 Aloha 49.70 50.34 3
24.15 50.34 (26.19)
11 Richard Butler 12 Jesuit 49.79 50.41 2
24.11 50.41 (26.30)
12 Marcus Imponent 12 Jesuit 50.32 50.66 1
24.11 50.66 (26.55)
Event 13 Girls 500 Yard Freestyle
=========================================================================
6A: # 4:58.05 2/15/2008 Hannah Points, Tualatin -
OSAA: @ 4:47.34 1997 Lauren Thies, Lincoln
NFHS: * 4:34.78
4:52.74 AA
4:57.96 AA-C
Name Year School Prelims Finals Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 Blaise Wittenau 12 Jesuit 4:59.13 4:52.91#AA-C 16
27.31 56.43 (29.12)
1:25.79 (29.36) 1:55.34 (29.55)
2:24.89 (29.55) 2:54.65 (29.76)
3:24.51 (29.86) 3:54.05 (29.54)
4:23.51 (29.46) 4:52.91 (29.40)
2 Ellie Thornbrue 10 Century 5:04.58 4:56.05#AA-C 13
27.44 56.68 (29.24)
1:26.16 (29.48) 1:56.04 (29.88)
2:25.91 (29.87) 2:55.76 (29.85)
3:25.81 (30.05) 3:55.77 (29.96)
4:26.03 (30.26) 4:56.05 (30.02)
3 Celia Keany 12 Lake Oswego 5:09.02 5:05.27 12
27.61 57.27 (29.66)
1:27.62 (30.35) 1:58.92 (31.30)
2:30.52 (31.60) 3:02.08 (31.56)
3:33.85 (31.77) 4:05.27 (31.42)
4:36.12 (30.85) 5:05.27 (29.15)
4 Rory Kearns 11 St Mary''s Acad 5:11.40 5:07.24 11
27.61 57.16 (29.55)
2:29.81 ( )
4:36.06 ( ) 5:07.24 (31.18)
5 Alyssa Fuji 11 Tualatin 5:15.29 5:12.78 10
28.29 59.08 (30.79)
1:30.29 (31.21) 2:01.79 (31.50)
2:33.46 (31.67) 3:05.22 (31.76)
3:37.39 (32.17) 4:09.40 (32.01)
4:41.55 (32.15) 5:12.78 (31.23)
6 Christy Hartens 11 Reynolds 5:13.07 5:13.90 9
28.52 58.80 (30.28)
1:29.66 (30.86) 2:01.09 (31.43)
2:32.77 (31.68) 3:04.66 (31.89)
3:36.87 (32.21) 4:09.31 (32.44)
4:41.99 (32.68) 5:13.90 (31.91)
=== B - Final ===
7 Nina Stitt 10 Sunset 5:15.48 5:14.04 7
29.11 1:00.34 (31.23)
1:31.99 (31.65) 2:03.51 (31.52)
2:35.50 (31.99) 3:07.61 (32.11)
3:39.83 (32.22) 4:11.78 (31.95)
4:43.42 (31.64) 5:14.04 (30.62)
8 Sidney Pinger 12 West Linn 5:21.43 5:16.22 5
28.10 59.08 (30.98)
1:30.59 (31.51) 2:02.59 (32.00)
2:34.97 (32.38) 3:07.52 (32.55)
3:39.90 (32.38) 4:12.37 (32.47)
4:45.19 (32.82) 5:16.22 (31.03)
9 Madeleine Humme 9 South Eugene 5:20.80 5:20.30 4
29.72 1:01.12 (31.40)
1:33.34 (32.22) 2:05.60 (32.26)
2:38.21 (32.61) 3:10.56 (32.35)
3:43.13 (32.57) 4:15.91 (32.78)
4:48.77 (32.86) 5:20.30 (31.53)
10 Elizabeth Fryer 9 David Douglas 5:22.15 5:21.46 3
29.55 1:00.82 (31.27)
1:32.94 (32.12) 2:05.36 (32.42)
3:10.40 ( )
3:43.20 (32.80) 4:16.25 (33.05)
4:49.24 (32.99) 5:21.46 (32.22)
11 Sarah Goodpasto 9 Oregon City 5:24.60 5:29.06 2
29.62 1:01.53 (31.91)
1:34.64 (33.11) 2:08.39 (33.75)
2:41.94 (33.55) 3:15.61 (33.67)
3:49.89 (34.28) 4:23.67 (33.78)
4:57.38 (33.71) 5:29.06 (31.68)
-- Lauren Wagner 9 Lake Oswego 5:19.91 DQ
28.71 1:00.66 (31.95)
1:33.32 (32.66) 2:05.48 (32.16)
2:37.89 (32.41) 3:10.21 (32.32)
3:42.32 (32.11) 4:14.55 (32.23)
4:46.66 (32.11) DQ (30.03)
Event 14 Boys 500 Yard Freestyle
=========================================================================
6A: # 4:25.21 2/15/2013 Cameron Stitt, Sunset
OSAA: @ 4:25.21 2/15/2013 Cameron Stitt, Sunset
NFHS: * 4:16.39
4:30.83 AA
4:35.75 AA-C
Name Year School Prelims Finals Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 Cameron Stitt 12 Sunset 4:25.21 4:33.89 AA-C 16
24.97 52.05 (27.08)
1:19.73 (27.68) 1:47.81 (28.08)
2:15.31 (27.50) 2:42.62 (27.31)
3:10.41 (27.79) 3:38.22 (27.81)
4:06.33 (28.11) 4:33.89 (27.56)
2 Jacob Weitzel 12 Westview 4:48.45 4:43.73 13
26.26 54.53 (28.27)
1:22.96 (28.43) 1:51.46 (28.50)
2:20.12 (28.66) 2:48.79 (28.67)
3:17.51 (28.72) 3:46.29 (28.78)
4:15.19 (28.90) 4:43.73 (28.54)
3 David Perlow 12 Sheldon 4:49.67 4:46.43 12
26.24 54.04 (27.80)
1:22.47 (28.43) 1:51.48 (29.01)
2:20.82 (29.34) 2:49.84 (29.02)
3:18.88 (29.04) 3:48.33 (29.45)
4:17.70 (29.37) 4:46.43 (28.73)
4 Sovijja Pou 12 Jesuit 4:50.01 4:52.16 11
26.46 55.00 (28.54)
1:24.00 (29.00) 1:53.14 (29.14)
2:22.38 (29.24) 2:51.98 (29.60)
3:21.82 (29.84) 3:52.26 (30.44)
4:22.64 (30.38) 4:52.16 (29.52)
5 Benjamin Buchal 11 Jesuit 4:55.75 4:55.92 10
26.66 55.13 (28.47)
1:24.49 (29.36) 1:54.04 (29.55)
2:23.76 (29.72) 2:54.17 (30.41)
3:24.61 (30.44) 3:55.61 (31.00)
4:26.71 (31.10) 4:55.92 (29.21)
6 Brian Rasmussen 12 Glencoe 4:54.66 4:56.12 9
26.91 56.17 (29.26)
1:26.27 (30.10) 1:55.95 (29.68)
2:26.02 (30.07) 2:56.14 (30.12)
3:26.67 (30.53) 3:56.69 (30.02)
4:26.80 (30.11) 4:56.12 (29.32)
=== B - Final ===
7 Charles Morse 12 Forest Grove 5:01.79 4:54.99 7
25.88 54.27 (28.39)
1:24.22 (29.95) 1:54.32 (30.10)
2:24.81 (30.49) 2:55.40 (30.59)
3:26.02 (30.62) 3:56.67 (30.65)
4:26.73 (30.06) 4:54.99 (28.26)
8 Kyle Miller 9 Tigard 4:58.33 4:55.11 5
25.92 54.45 (28.53)
1:24.03 (29.58) 1:54.18 (30.15)
2:24.40 (30.22) 2:55.27 (30.87)
3:25.69 (30.42) 3:56.27 (30.58)
4:26.53 (30.26) 4:55.11 (28.58)
9 Rodrigo Mejia-H 10 Beaverton 4:57.11 4:55.18 4
26.10 54.82 (28.72)
1:24.79 (29.97) 1:55.31 (30.52)
2:25.77 (30.46) 2:56.41 (30.64)
3:27.27 (30.86) 3:57.29 (30.02)
4:27.01 (29.72) 4:55.18 (28.17)
10 CJ Cling 10 South Eugene 5:00.10 4:59.24 3
26.98 56.42 (29.44)
1:26.33 (29.91) 1:56.54 (30.21)
2:27.04 (30.50) 2:57.48 (30.44)
3:27.77 (30.29) 3:58.12 (30.35)
4:28.88 (30.76) 4:59.24 (30.36)
11 Aaron Reynolds 12 Lakeridge 5:03.78 5:02.13 2
26.89 56.36 (29.47)
1:26.84 (30.48) 1:57.54 (30.70)
2:28.34 (30.80) 2:59.42 (31.08)
3:30.46 (31.04) 4:01.71 (31.25)
4:32.17 (30.46) 5:02.13 (29.96)
12 Logan Frank 10 Glencoe 5:02.99 5:10.22 1
27.50 57.37 (29.87)
1:27.65 (30.28) 1:58.21 (30.56)
2:29.02 (30.81) 2:59.70 (30.68)
3:31.89 (32.19) 4:04.69 (32.80)
4:37.68 (32.99) 5:10.22 (32.54)
Event 15 Girls 200 Yard Freestyle Relay
==================================================================================
6A: # 1:36.41 2/20/2010 Lakeridge
J Dahl, L Burris, A Wiley, K Turner
OSAA: @ 1:36.41 2/20/2010 Lakeridge
J Dahl, L Burris, A Wiley, K Turner
NFHS: * 1:31.18
1:36.77 AA
1:38.33 AA-C
School Prelims Finals Points
==================================================================================
=== A - Final ===
1 Newberg 1:40.51 1:38.03 AA-C 32
1) Alysha Bush 12 2) Mekala Gassner 12
3) Catherine Mays 12 4) Cassie Beecher 12
23.52 49.46 (25.94)
1:13.97 (24.51) 1:38.03 (24.06)
2 Jesuit 1:39.85 1:38.47 26
1) Erin Perry 9 2) Zofia Zdanowicz 11
3) Megan Harper 11 4) Kelsey Forster 12
24.95 50.17 (25.22)
1:14.66 (24.49) 1:38.47 (23.81)
3 West Linn 1:39.81 1:38.94 24
1) Robin Pinger 9 2) Kylie Norris 9
3) Brianna Dyrdahl 10 4) Brie Balsbough 11
25.01 50.43 (25.42)
1:16.07 (25.64) 1:38.94 (22.87)
4 Westview 1:40.45 1:39.59 22
1) Tiffany Zhao 10 2) Tiffany Huang 10
3) Sophia Zhou 10 4) Michelle Cefal 12
24.83 50.91 (26.08)
1:16.53 (25.62) 1:39.59 (23.06)
5 Lake Oswego 1:40.95 1:40.62 20
1) Yifan Mao 9 2) Amy Chen 11
3) Abigail Lyons 11 4) Celia Keany 12
25.42 51.70 (26.28)
1:16.46 (24.76) 1:40.62 (24.16)
6 David Douglas 1:40.97 1:41.31 18
1) Janessa Dyk 12 2) Pamela Kennedy 10
3) Elizabeth Fryer 9 4) Hao Nguyen 11
25.24 50.44 (25.20)
1:16.50 (26.06) 1:41.31 (24.81)
=== B - Final ===
7 Sunset 1:43.98 1:43.20 14
1) Camille Andre 9 2) Abby White 9
3) Emily Ortner 10 4) Nina Stitt 10
26.42 51.93 (25.51)
1:17.45 (25.52) 1:43.20 (25.75)
8 Sprague 1:44.26 1:44.21 10
1) Kate Mathews 12 2) Katie Howard 10
3) Evette Dow 10 4) Heather Williams 11
25.76 52.11 (26.35)
1:18.39 (26.28) 1:44.21 (25.82)
9 McMinnville/ShJa 1:44.54 1:44.36 8
1) Erika Sato 11 2) Molli Hartzell 9
3) Carlisle Topping 10 4) Rebekah Wood 11
25.43 51.29 (25.86)
1:18.15 (26.86) 1:44.36 (26.21)
10 South Eugene 1:46.01 1:45.67 6
1) Madeleine Hummel 9 2) Leah Coates 11
3) Lily Wong 9 4) Ingrid Winter 10
26.86 54.18 (27.32)
1:20.22 (26.04) 1:45.67 (25.45)
11 Southridge 1:45.64 1:45.76 4
1) Sarah Braun 12 2) Sidney Schickendanz 11
3) Jessica Li 12 4) Christin Young 9
26.39 53.41 (27.02)
1:20.48 (27.07) 1:45.76 (25.28)
12 Roseburg 1:45.30 1:47.72 2
1) Katelin Lambert 11 2) Camilla Ball 11
3) Natalie DeBell 11 4) Catherine Dirksen 10
26.83 53.84 (27.01)
1:19.95 (26.11) 1:47.72 (27.77)
Event 16 Boys 200 Yard Freestyle Relay
==================================================================================
6A: # 1:26.31 2/21/2009 Westview
S Ung, F Kapelac, J Yuan, M Henderson-Kunz
OSAA: @ 1:26.08 1998 McMinnville
Burton, Oleson, Ash, Phillips
NFHS: * 1:21.01
1:25.46 AA
1:26.92 AA-C
School Prelims Finals Points
==================================================================================
=== A - Final ===
1 Lincoln 1:28.67 1:27.02 32
1) Nicolas Lanker 12 2) Andre DeNegri 12
3) Bailey Pearson 10 4) Carson Brindle 12
22.82 44.73 (21.91)
1:07.03 (22.30) 1:27.02 (19.99)
2 Sunset 1:29.45 1:27.48 26
1) Kasey Kwong 12 2) Calder Dorn 12
3) Cole Hurwitz 12 4) Jordan Hurwitz 12
22.14 44.10 (21.96)
1:06.09 (21.99) 1:27.48 (21.39)
3 Southridge 1:29.19 1:27.89 24
1) Matthew Braun 10 2) Aaron Loprete 11
3) Blake Hokkanen 11 4) Max Yakubovich 12
22.42 44.86 (22.44)
1:06.82 (21.96) 1:27.89 (21.07)
4 McMinnville/ShJa 1:30.05 1:28.13 22
1) Tristan Versteeg 11 2) Graham Shaw 12
3) Owen Binkerd 10 4) Jacob Porter 11
21.78 44.15 (22.37)
1:06.78 (22.63) 1:28.13 (21.35)
5 McNary 1:31.06 1:30.17 20
1) Perry Groves 11 2) Alex Fox 11
3) Jeremiah Hamilton 12 4) Ben Johnson 12
22.51 45.52 (23.01)
1:08.58 (23.06) 1:30.17 (21.59)
6 David Douglas 1:30.88 1:30.28 18
1) Lucky Le 11 2) Raymond Miller 11
3) Sam Redwine-Hixson 11 4) Leland Miller 12
21.96 45.10 (23.14)
1:08.12 (23.02) 1:30.28 (22.16)
=== B - Final ===
7 Sheldon 1:32.16 1:31.63 14
1) Nathaniel Klump 12 2) Nigel McKinnon 11
3) Austin Williams 12 4) David Perlow 12
22.76 46.04 (23.28)
1:08.30 (22.26) 1:31.63 (23.33)
8 Newberg 1:32.47 1:32.17 10
1) Bjorn Larsen 11 2) Corbin Day 11
3) Seth Miller 11 4) Craig Beecher 10
23.13 45.95 (22.82)
1:09.83 (23.88) 1:32.17 (22.34)
9 Centennial 1:32.96 1:32.41 8
1) Alex Bogdan 11 2) Blake Suh 11
3) Austin Suh 9 4) Andrew Ortega 11
22.39 44.59 (22.20)
1:09.66 (25.07) 1:32.41 (22.75)
10 Roseburg 1:33.10 1:32.78 6
1) Jesse Sadler 11 2) Carson Murphy 9
3) Patrick Berry 12 4) Hayden Boyter 12
23.13 46.78 (23.65)
1:10.34 (23.56) 1:32.78 (22.44)
11 Oregon City 1:32.36 1:33.79 4
1) Isaac Watt 9 2) Josh Morton 10
3) Ben Bailey 12 4) Brian Frazier 9
24.06 46.65 (22.59)
1:11.00 (24.35) 1:33.79 (22.79)
12 West Linn 1:34.59 1:34.11 2
1) Curtis Klein 12 2) Justus Highbarger 12
3) Ryan O''Leary 12 4) Ian Herr 11
22.04 45.79 (23.75)
1:09.50 (23.71) 1:34.11 (24.61)
Event 17 Girls 100 Yard Backstroke
=========================================================================
6A: # 55.19 2/15/2013 Rowan Hauber, Lakeridge
OSAA: @ 54.95 2/16/2013 Grace Carlson, Wilson
NFHS: * 51.53
55.76 AA
56.94 AA-C
Name Year School Prelims Finals Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 Michelle Cefal 12 Westview 56.53 54.81@AA STATE 16
27.12 54.81 (27.69)
2 Rowan Hauber 11 Lakeridge 55.19 54.99#AA 13
26.77 54.99 (28.22)
3 Lainey Visscher 9 Clackamas 57.15 56.87 AA-C 12
27.44 56.87 (29.43)
4 Laura Laderoute 9 West Linn 56.84 56.91 AA-C 11
27.69 56.91 (29.22)
5 Mackenzie Rumri 10 West Salem 58.90 57.38 10
27.81 57.38 (29.57)
6 Megan Harper 11 Jesuit 59.23 1:00.25 9
29.32 1:00.25 (30.93)
=== B - Final ===
7 Maria Wetzel 12 West Salem 59.43 58.82 7
28.88 58.82 (29.94)
8 Felicia Anderso 9 Central Catholic 1:00.04 59.36 5
28.71 59.36 (30.65)
9 Lauren Hunter 10 North Medford 1:01.04 1:01.66 4
30.11 1:01.66 (31.55)
10 Katelin Lambert 11 Roseburg 1:01.43 1:01.68 3
29.79 1:01.68 (31.89)
11 Casey Dumont 10 Central Catholic 1:00.44 1:01.77 2
29.94 1:01.77 (31.83)
12 Sarah Braun 12 Southridge 1:01.22 1:01.79 1
29.47 1:01.79 (32.32)
Event 18 Boys 100 Yard Backstroke
=========================================================================
6A: # 50.08 2/18/2012 Curtis Klein, West Linn
OSAA: @ 50.02 2000 Trent Staley, Sunset
NFHS: * 45.49
50.32 AA
51.56 AA-C
Name Year School Prelims Finals Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 Tristan Furnary 9 Sunset 52.54 50.58 AA-C 16
24.61 50.58 (25.97)
2 Curtis Klein 12 West Linn 51.48 50.81 AA-C 13
24.89 50.81 (25.92)
3 Ethan Hanson 9 Grant 54.23 52.58 12
25.42 52.58 (27.16)
4 Jackson Wahl 11 Jesuit 53.92 53.37 11
25.91 53.37 (27.46)
5 Alika Masei 12 West Salem 54.08 54.26 10
26.55 54.26 (27.71)
6 Sean Calkins 9 Jesuit 54.45 54.43 9
26.88 54.43 (27.55)
=== B - Final ===
7 Tristan Verstee 11 McMinnville/ShJa 54.66 52.38 7
25.55 52.38 (26.83)
8 Alex Bogdan 11 Centennial 54.52 53.75 5
26.14 53.75 (27.61)
9 Noah Cutting 10 South Salem 55.57 54.09 4
26.45 54.09 (27.64)
10 Edward Kang 9 Lake Oswego 55.32 54.45 3
26.41 54.45 (28.04)
11 Bailey Pearson 10 Lincoln 54.98 55.65 2
27.60 55.65 (28.05)
12 Sam Redwine-Hix 11 David Douglas 56.32 56.67 1
27.55 56.67 (29.12)
Event 19 Girls 100 Yard Breaststroke
=========================================================================
6A: # 1:03.60 2/19/2010 Amy Wiley, Lakeridge
OSAA: @ 1:02.62 2004 Felicia Casteneda, Barlow
NFHS: * 58.75
1:03.94 AA
1:05.20 AA-C
Name Year School Prelims Finals Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 Prudence Rooker 11 Forest Grove 1:05.01 1:03.70 AA 16
29.93 1:03.70 (33.77)
2 Brie Balsbough 11 West Linn 1:04.72 1:04.22 AA-C 13
29.74 1:04.22 (34.48)
3 Tiffany Zhao 10 Westview 1:06.15 1:04.79 AA-C 12
30.41 1:04.79 (34.38)
4 Lydia Pereverzi 11 Barlow 1:05.51 1:04.85 AA-C 11
30.59 1:04.85 (34.26)
5 Robin Pinger 9 West Linn 1:08.40 1:07.05 10
30.91 1:07.05 (36.14)
6 Kate Mathews 12 Sprague 1:07.91 1:07.83 9
31.94 1:07.83 (35.89)
=== B - Final ===
7 Ingrid Winter 10 South Eugene 1:09.07 1:08.42 7
33.09 1:08.42 (35.33)
8 Abigail Lyons 11 Lake Oswego 1:08.51 1:08.70 5
32.07 1:08.70 (36.63)
9 Grace Jovanovic 10 North Medford 1:08.88 1:08.82 3.5
32.71 1:08.82 (36.11)
9 Maranda Alf-Huy 12 St Mary''s Acad 1:08.58 1:08.82 3.5
32.74 1:08.82 (36.08)
11 Haley Fellows 11 Sunset 1:09.03 1:08.90 2
32.82 1:08.90 (36.08)
12 Alice Ochs 12 David Douglas 1:10.26 1:10.09 1
33.21 1:10.09 (36.88)
Event 20 Boys 100 Yard Breaststroke
=========================================================================
6A: # 56.51 2/21/2009 Sam Rowan, South Eugene
OSAA: @ 56.34 2/16/2013 Tommy Brewer, Summit
NFHS: * 53.66
57.08 AA
58.16 AA-C
Name Year School Prelims Finals Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 Cole Hurwitz 12 Sunset 56.84 56.41#AA 16
26.98 56.41 (29.43)
2 Jordan Hurwitz 12 Sunset 59.21 57.90 AA-C 13
27.14 57.90 (30.76)
3 Curtis Hubbard 10 Sheldon 57.98 58.38 12
27.54 58.38 (30.84)
4 Kyle Dalrymple 12 Southridge 59.20 59.13 11
27.80 59.13 (31.33)
5 Blake Suh 11 Centennial 59.49 59.37 10
27.87 59.37 (31.50)
6 Kasey Kwong 12 Sunset 59.36 59.74 9
28.03 59.74 (31.71)
=== B - Final ===
7 Brian Frazier 9 Oregon City 1:00.73 1:00.72 7
28.45 1:00.72 (32.27)
8 Cortlandt Nelse 9 Beaverton 1:00.64 1:00.89 5
28.84 1:00.89 (32.05)
9 Craig Beecher 10 Newberg 1:02.07 1:01.42 4
28.47 1:01.42 (32.95)
10 Sam Braziel 11 Sheldon 1:00.85 1:01.89 3
29.51 1:01.89 (32.38)
11 Ryan Jacobs 12 Gresham 1:02.93 1:02.30 2
29.43 1:02.30 (32.87)
12 Isaac Watt 9 Oregon City 1:03.26 1:04.07 1
29.89 1:04.07 (34.18)
Event 21 Girls 400 Yard Freestyle Relay
==================================================================================
6A: # 3:32.01 2/15/2008 Westview
K Pinson, J King, A Lindstrom, M Needham
OSAA: @ 3:31.47 2006 Crescent Valley
Iverson, Leslie, Wells, Boyce
NFHS: * 3:22.85
3:30.14 AA
3:33.53 AA-C
School Prelims Finals Points
==================================================================================
=== A - Final ===
1 Sunset 3:36.77 3:34.03 32
1) Emily Cheng 10 2) Haley Fellows 11
3) Nina Stitt 10 4) Marita Sailor 12
25.69 52.69 (52.69)
1:19.56 (26.87) 1:48.44 (55.75)
2:14.55 (26.11) 2:42.83 (54.39)
3:07.19 (24.36) 3:34.03 (51.20)
2 Lakeridge 3:36.62 3:35.94 26
1) Brenda Cha 11 2) Sonya Ahmadyar 9
3) Jordynn Canelis 11 4) Rowan Hauber 11
25.05 52.13 (52.13)
1:18.72 (26.59) 1:49.13 (57.00)
2:15.16 (26.03) 2:44.39 (55.26)
3:09.17 (24.78) 3:35.94 (51.55)
3 Jesuit 3:38.16 3:37.02 24
1) Erin Perry 9 2) Megan Harper 11
3) Zofia Zdanowicz 11 4) Blaise Wittenauer-Lee 12
25.86 54.86 (54.86)
1:20.70 (25.84) 1:49.11 (54.25)
2:15.28 (26.17) 2:44.91 (55.80)
3:09.93 (25.02) 3:37.02 (52.11)
4 Lake Oswego 3:40.30 3:38.56 22
1) Celia Keany 12 2) Yifan Mao 9
3) Lauren Wagner 9 4) Abigail Lyons 11
25.59 52.76 (52.76)
1:19.14 (26.38) 1:48.81 (56.05)
2:14.97 (26.16) 2:43.97 (55.16)
3:09.80 (25.83) 3:38.56 (54.59)
5 Forest Grove 3:40.03 3:39.33 20
1) Prudence Rooker 11 2) Alondra Martinez 10
3) Oriene Shiel 11 4) Vera Hutchison 12
24.96 51.52 (51.52)
1:19.10 (27.58) 1:49.38 (57.86)
2:15.24 (25.86) 2:44.65 (55.27)
3:10.43 (25.78) 3:39.33 (54.68)
6 Century 3:39.04 3:39.99 18
1) Logan Neal 10 2) Hannah Galbraith 9
3) Yuliya Lunina 10 4) Ellie Thornbrue 10
25.56 54.07 (54.07)
1:20.99 (26.92) 1:51.06 (56.99)
2:18.05 (26.99) 2:48.22 (57.16)
3:12.96 (24.74) 3:39.99 (51.77)
=== B - Final ===
7 West Linn 3:43.73 3:41.36 14
1) Sidney Pinger 12 2) Kylie Norris 9
3) Sarah Cooper 11 4) Laura Laderoute 9
26.21 54.86 (54.86)
1:20.93 (26.07) 1:50.88 (56.02)
2:18.37 (27.49) 2:49.02 (58.14)
3:13.80 (24.78) 3:41.36 (52.34)
8 West Salem 3:48.27 3:43.25 10
1) Maria Wetzel 12 2) Brooke Chuhlantseff 9
3) Allie Rasmussen 10 4) Mackenzie Rumrill 10
26.79 55.87 (55.87)
1:22.76 (26.89) 1:53.66 (57.79)
2:20.43 (26.77) 2:50.25 (56.59)
3:15.73 (25.48) 3:43.25 (53.00)
9 David Douglas 3:47.11 3:45.47 8
1) Janessa Dyk 12 2) Pamela Kennedy 10
3) Elizabeth Fryer 9 4) Alice Ochs 12
26.62 56.90 (56.90)
1:23.79 (26.89) 1:52.44 (55.54)
2:19.73 (27.29) 2:49.24 (56.80)
3:15.61 (26.37) 3:45.47 (56.23)
10 Sprague 3:48.22 3:48.46 6
1) Kate Mathews 12 2) Katie Howard 10
3) Evette Dow 10 4) Heather Williams 11
26.49 55.71 (55.71)
1:23.07 (27.36) 1:55.31 (59.60)
2:22.49 (27.18) 2:52.75 (57.44)
3:19.29 (26.54) 3:48.46 (55.71)
11 Tualatin 3:49.08 3:49.13 4
1) Christine Ho 12 2) Alyssa Fuji 11
3) Kristian Kotchik 10 4) Teagan Goforth 9
28.18 58.24 (58.24)
1:25.54 (27.30) 1:55.33 (57.09)
2:22.78 (27.45) 2:52.63 (57.30)
3:17.61 (24.98) 3:49.13 (56.50)
-- McMinnville/ShJa 3:52.28 DQ
1) Erika Sato 11 2) Molli Hartzell 9
3) Carlisle Topping 10 4) Rebekah Wood 11
27.64 56.52 (56.52)
1:24.42 (27.90) 1:55.22 (58.70)
2:23.47 (28.25) 2:55.11 (59.89)
3:23.10 (27.99) DQ (59.32)
Event 22 Boys 400 Yard Freestyle Relay
==================================================================================
6A: # 3:09.61 2/15/2008 Westview
S Ung, S Kapelac, C Nunez, M Henderson-Kunz
OSAA: @ 3:09.61 2/15/2008 Westview
S Ung, S Kapelac, C Nunez, M Henderson-Kunz
NFHS: * 2:59.76
3:07.94 AA
3:10.99 AA-C
School Prelims Finals Points
==================================================================================
=== A - Final ===
1 Sunset 3:15.33 3:08.01#AA-C 32
1) Jonathan Zoucha 11 2) Jordan Hurwitz 12
3) Tristan Furnary 9 4) Cameron Stitt 12
22.67 46.71 (46.71)
1:09.19 (22.48) 1:34.19 (47.48)
1:56.97 (22.78) 2:21.69 (47.50)
2:43.93 (22.24) 3:08.01 (46.32)
2 Jesuit 3:18.66 3:16.28 26
1) Sovijja Pou 12 2) Jackson Wahl 11
3) Sean Calkins 9 4) Benjamin Buchalski 11
24.11 49.54 (49.54)
1:12.32 (22.78) 1:37.53 (47.99)
2:01.34 (23.81) 2:26.78 (49.25)
2:50.69 (23.91) 3:16.28 (49.50)
3 Grant 3:18.63 3:16.74 24
1) Ethan Hanson 9 2) Keenan Grobart 12
3) Ryan Korn 9 4) Julian Smith 11
23.27 48.89 (48.89)
1:11.46 (22.57) 1:36.97 (48.08)
2:01.45 (24.48) 2:28.90 (51.93)
2:51.31 (22.41) 3:16.74 (47.84)
4 McMinnville/ShJa 3:19.13 3:17.14 22
1) Tristan Versteeg 11 2) Jacob Porter 11
3) Owen Binkerd 10 4) Graham Shaw 12
23.12 48.58 (48.58)
1:11.05 (22.47) 1:35.56 (46.98)
1:59.93 (24.37) 2:26.43 (50.87)
2:50.35 (23.92) 3:17.14 (50.71)
5 David Douglas 3:21.29 3:19.65 20
1) Lucky Le 11 2) Raymond Miller 11
3) Sam Redwine-Hixson 11 4) Leland Miller 12
23.19 47.99 (47.99)
1:12.09 (24.10) 1:37.88 (49.89)
2:02.52 (24.64) 2:30.17 (52.29)
2:53.71 (23.54) 3:19.65 (49.48)
-- Sheldon 3:19.12 DQ
1) Nathaniel Klump 12 2) David Perlow 12
3) Sam Braziel 11 4) Curtis Hubbard 10
23.76 50.24 (50.24)
1:14.45 (24.21) 1:40.89 (50.65)
2:05.21 (24.32) 2:32.13 (51.24)
2:54.30 (22.17) DQ (47.48)
=== B - Final ===
7 Southridge 3:23.05 3:20.17 14
1) David Stilling 11 2) Vince Palladino 12
3) Aaron Loprete 11 4) Blake Hokkanen 11
24.91 51.56 (51.56)
1:15.80 (24.24) 1:42.21 (50.65)
2:05.97 (23.76) 2:31.70 (49.49)
2:54.64 (22.94) 3:20.17 (48.47)
8 Westview 3:22.23 3:20.53 10
1) Tal Lind 12 2) Andrew Yoon 11
3) Alex LaRosa 10 4) Jacob Weitzel 12
24.91 52.14 (52.14)
1:16.18 (24.04) 1:42.61 (50.47)
2:06.15 (23.54) 2:32.00 (49.39)
2:55.22 (23.22) 3:20.53 (48.53)
9 Forest Grove 3:26.15 3:23.62 8
1) August Peverly 12 2) Owen Shiel 12
3) Charles Morse 12 4) Tim Sandage 12
24.36 51.32 (51.32)
1:15.93 (24.61) 1:43.27 (51.95)
2:07.74 (24.47) 2:34.25 (50.98)
2:57.68 (23.43) 3:23.62 (49.37)
10 South Salem 3:24.23 3:23.63 6
1) Bailey Garfield 12 2) Jacob Whitfield 12
3) Randen Duus 11 4) Noah Cutting 10
24.49 51.12 (51.12)
1:15.87 (24.75) 1:42.16 (51.04)
2:07.06 (24.90) 2:34.62 (52.46)
2:58.44 (23.82) 3:23.63 (49.01)
11 Roseburg 3:24.27 3:23.76 4
1) Jesse Sadler 11 2) Andrew Berry 10
3) Patrick Berry 12 4) Hayden Boyter 12
23.68 49.90 (49.90)
1:14.35 (24.45) 1:42.06 (52.16)
2:06.36 (24.30) 2:34.28 (52.22)
2:57.34 (23.06) 3:23.76 (49.48)
12 West Salem 3:26.00 3:26.42 2
1) Scott Svadlenak 10 2) Caleb Evans 12
3) Ryan Wetzel 9 4) Alika Masei 12
24.97 52.98 (52.98)
1:17.10 (24.12) 1:44.52 (51.54)
2:08.51 (23.99) 2:35.80 (51.28)
2:59.67 (23.87) 3:26.42 (50.62)
Women - Team Rankings - Through Event 21
1. Jesuit 152 2. Sunset 145
3. West Linn 143 4. Newberg 100
5. Westview 95.5 6. Century 84
6. Lakeridge 84 8. Lake Oswego 80.5
9. West Salem 60 10. Forest Grove 58
11. David Douglas 48 12. St Mary''s Academy 34.5
13. Sprague 29 14. Barlow 28
15. Clackamas 25 16. South Eugene 22
17. Southridge 18 18. North Medford 17.5
19. Central Catholic 17 20. Reynolds 16
21. Tualatin 14 22. McMinnville/Sheridan Japanese 8
23. South Medford 6 24. Roseburg 5
25. McNary 2 25. Thurston 2
25. Oregon City 2 28. Canby 1
Men - Team Rankings - Through Event 22
1. Sunset 260 2. Southridge 120
3. Jesuit 105 4. Lincoln 97
5. Grant 90 6. McMinnville/Sheridan Japanese 87
7. Sheldon 66 8. Westview 63
9. David Douglas 53 10. McNary 50
11. Centennial 42 12. Barlow 29
13. West Linn 27 14. Newberg 26
15. West Salem 23 16. Lake Oswego 21
16. Oregon City 21 18. Forest Grove 17
19. Roseburg 15 20. Beaverton 14
21. South Salem 10 21. Glencoe 10
23. South Eugene 5 23. Tigard 5
23. Aloha 5 26. Lakeridge 2
26. Gresham 2