3/1/2012 - 3/3/2012
Minneapolis, Minnesota, USA
Boys A State Swimming & Diving Championship - 3/1/2012 to 3/3/2012
Final Results
Team Rankings
1. St.Thomas Academy 330 2. Monticello 204
3. Breck/Blake 193 4. Richfield 189
5. Fergus Falls 152 6. Fridley 122
7. Red Wing 113 8. Detroit Lakes 91
9. Grand Rapids 89 10. Montevideo 86
11. Hutchinson 82 12. Sartell-St. Stephen 77
13. Willmar 75 14. Benilde-St. Margaret''s 60.5
15. Simley, Inver Grove Heights 60 16. Chisago Lakes Area, Lindstrom 52
17. Mankato East/Loyola 43 18. Orono 34
19. Faribault 32 20. Virginia 31
21. Mound-Westonka 30 21. Alexandria 30
23. Hibbing 25.5 24. Dassel-Cokato/Litchfield 23
25. Chaska 15 26. Spring Lake Park 14
26. Hill-Murray, Maplewood 14 28. International Falls 12
29. Austin 11 30. Mankato West 10
31. Mesabi East 9 32. Duluth Denfeld 7
32. South St. Paul 7 34. Park Rapids Area 1
34. Melrose/Sauk Centre 1
Event 1 Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
MN All-Time: ! 1:33.31 3/2/1991 Minnetonka
J. Dragsten, A. Shapley, B. Grabham, S. Gagner
MN Class A: @ 1:36.45 3/5/2011 Breck/Blake, Breck/Blake
M Foster, R Blease, C Sun, T Erdmann
NATL: 1:29.79 11/14/2009 Jacksonville Bolles, FL
R. Murphy, S. Lujan Rivera, T. Romano, T. Gutman
School Prelims Finals Points
===============================================================================
Championship Final
1 Breck/Blake 1:38.49 1:34.83@ 40
1) Mitchell Foster 11 2) Bob Blease 12
3) Clark Sun 10 4) Will Erickson 12
22.79 26.34 23.48 22.22
2 Richfield 1:37.12 1:36.36@ 34
1) Andy Petersen 11 2) Max Hamilton 12
3) Duncan Pederson 11 4) Matt Graham 12
24.81 26.80 23.09 21.66
3 St.Thomas Academy 1:38.37 1:37.38 32
1) Sam Johanns 9 2) Sam Nields 12
3) Zach Litwin 10 4) Tim Anderson 12
25.66 26.14 24.14 21.44
4 Montevideo 1:40.34 1:39.43 30
1) Jack Speath 10 2) Tyler Gort 11
3) Tommy Payne 12 4) Adam Peters 11
25.47 28.53 22.78 22.65
5 Fergus Falls 1:40.14 1:40.19 28
1) Joe Kitzman 10 2) Dominic Jones 12
3) Andrew Sterger 12 4) Jacob Fisher 12
25.77 27.51 25.19 21.72
6 Grand Rapids 1:40.86 1:40.78 26
1) Brian Bustrom 12 2) Austin Carlisle 12
3) Nathan Craven 11 4) Andy Carlisle 10
25.60 28.94 24.23 22.01
7 Chisago Lakes Area, Lindstrom 1:40.60 1:41.31 24
1) Sam Engel 12 2) James Falkowski 10
3) David Lange 12 4) Mitch Gebauer 12
25.84 28.71 24.61 22.15
8 Detroit Lakes 1:41.02 1:41.33 22
1) Travis King 12 2) Quillan Oak 12
3) Brandon Olson 12 4) Carter Krengel 11
27.09 26.08 25.75 22.41
Consolation Final
9 Hutchinson 1:42.19 1:41.10 18
1) Cole Bateman 11 2) Riley Fairbanks 9
3) Parker Hedin 12 4) Josh Schoettmer 11
23.64 31.05 23.40 23.01
10 Sartell-St. Stephen 1:41.73 1:42.28 14
1) Drew Reitz 11 2) Drew Wolfe 12
3) Jack Hellie 11 4) Jack Nieters 11
27.92 28.09 24.11 22.16
11 Faribault 1:42.32 1:42.35 12
1) Paul Sadergaski 7 2) Isaac Bimberg 12
3) David Sadergaski 9 4) Brady Bresnahan 9
26.77 28.71 25.02 21.85
12 Mankato East/Loyola 1:42.58 1:42.49 10
1) Max Rykhus 12 2) Joe Tietema 12
3) Robert Schultze 11 4) Jaden Thomson 12
26.27 28.97 24.34 22.91
13 Hibbing 1:42.21 1:42.50 8
1) Jeremy Strom 12 2) Chad Ray 12
3) Dylan Peiffer 11 4) Nick Emerson 12
26.53 27.84 25.33 22.80
14 Dassel-Cokato/Litchfield 1:42.68 1:42.60 6
1) Isaac Darland 11 2) Eric Dahlseng 11
3) Logan Erickson 9 4) Josh Hughes 10
27.88 26.44 25.47 22.81
15 Orono 1:43.20 1:43.07 4
1) Mitch Miller 11 2) Kelvin Hanson 12
3) Tyler Stanchfield 12 4) Ben Hacker 12
25.49 28.91 26.11 22.56
16 Mankato West 1:42.83 1:43.67 2
1) David Boswell 12 2) Kelly Davis 12
3) Jake Bjork 11 4) Austin Koepp 12
27.59 27.95 24.79 23.34
Event 2 Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
MN All-Time: ! 1:38.35 3/3/2007 Curt Carlson, Maple Grove
MN Class A: @ 1:40.85 3/1/2008 Zack Strumbell, Evelet-Gilber
NATL: 1:33.83 5/13/2009 Tom Shields, Walnut, CA
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
Championship Final
1 Paul Fair 11 Monticello 1:45.20 1:40.75@ 20
22.49 25.27 26.26 26.73
2 Quillan Oak 12 Detroit Lakes 1:45.65 1:44.62 17
23.53 25.28 26.59 29.22
3 Mohab Eid 11 Richfield 1:46.12 1:45.67 16
23.83 26.78 27.36 27.70
4 Alberto Orejuela 10 Fridley 1:46.93 1:46.17 15
24.39 26.90 27.89 26.99
5 Michael McLain 11 Willmar 1:47.44 1:46.85 14
23.91 26.33 27.91 28.70
6 Michael Berg 11 St. Thomas 1:47.36 1:47.39 13
24.43 27.14 28.22 27.60
7 Jack McGinn 12 Benild-St. Mar 1:47.62 1:47.56 12
24.68 26.83 27.78 28.27
8 Kris Aaseng 11 Alexandria 1:47.10 1:47.76 11
24.56 26.81 28.01 28.38
Consolation Final
9 Tanner Alms 10 Red Wing 1:49.45 1:44.36 9
23.64 25.68 27.52 27.52
10 Nick Brehmer 11 Austin 1:48.06 1:48.97 7
24.46 27.00 28.73 28.78
11 Zeke Erickson 12 Virginia 1:47.89 1:49.06 6
24.53 26.96 29.61 27.96
12 Connor O''Keefe 12 Red Wing 1:49.05 1:49.62 5
24.90 27.67 28.73 28.32
13 Jeremy Connors 10 St. Thomas 1:50.12 1:49.73 4
25.47 27.05 28.48 28.73
14 Parker Halldin 12 MankatoE/Loyola 1:49.87 1:49.88 3
24.41 27.40 29.10 28.97
15 Adam Sienczak 11 Red Wing 1:49.47 1:50.70 2
24.73 27.66 29.43 28.88
16 Joe Rowan 11 South St. Paul 1:50.32 1:51.01 1
25.36 27.98 28.93 28.74
Event 3 Boys 200 Yard IM
===============================================================================
MN All-Time: ! 1:47.71 3/4/2006 Mark Solfelt, Eden Prairie
MN Class A: @ 1:49.20 3/5/2011 Mike Hurley, Fergus Falls
NATL: 1:41.39 3/18/2011 David Nolan, Hershey, PA
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
Championship Final
1 Mitchell Foster 11 Breck/Blake 1:57.14 1:53.27 20
24.12 26.79 34.91 27.45
2 Colter Allen 10 Fridley 2:00.11 1:57.47 17
24.31 29.15 35.96 28.05
3 Andy Petersen 11 Richfield 2:00.47 1:57.80 16
25.35 29.58 33.72 29.15
4 Duncan Pederson 11 Richfield 1:59.89 2:00.13 15
25.22 31.52 35.35 28.04
5 Sam Johnson 12 St. Thomas 2:01.25 2:03.07 14
26.35 31.99 35.30 29.43
6 Max Hamilton 12 Richfield 2:03.37 2:03.20 13
26.92 33.92 33.11 29.25
7 Paul Brunkhorst 12 St. Thomas 2:02.49 2:03.26 12
25.87 33.01 34.84 29.54
8 Robert Schultze 11 MankatoE/Loyola 2:03.63 2:04.62 11
25.77 31.22 38.28 29.35
Consolation Final
9 Cal Mouritsen 10 Fergus Falls 2:04.69 2:02.94 9
26.38 30.93 35.88 29.75
10 Sam Johanns 9 St. Thomas 2:05.99 2:04.94 7
26.73 30.70 38.54 28.97
11 Andrew Berg 12 Red Wing 2:05.05 2:05.12 6
26.38 31.26 37.15 30.33
12 Sam Nields 12 St. Thomas 2:06.04 2:05.39 5
26.70 33.13 34.56 31.00
13 Jack Speath 10 Montevideo 2:06.28 2:06.10 4
27.14 31.97 37.71 29.28
14 Drew Wolfe 12 Sart St Steph 2:04.12 2:06.12 3
26.45 33.16 36.94 29.57
15 Isaac Erickson 10 Virginia 2:05.77 2:06.30 2
25.59 32.32 38.96 29.43
16 Jack Swanson 9 Benild-St. Mar 2:05.85 2:07.09 1
27.41 33.07 37.64 28.97
Event 4 Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
MN All-Time: ! 20.22 3/3/2007 Michael Richards, Roseville Area
MN Class A: @ 20.61 3/5/2011 Cameron Hyde, Sart St Steph
NATL: 19.43 5/15/2010 Vladimir Morozov, Torrance, CA
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
Championship Final
1 Luke Johanns 12 St. Thomas 20.78 20.75 20
2 Cole Bateman 11 Hutchinson 21.54 21.27 17
3 Tommy Payne 12 Montevideo 21.51 21.59 16
4 Evan Lahr 11 Monticello 21.66 21.65 15
5 Ryan Strother 11 MoundWestonka 21.66 21.73 14
6 Luke Schneeman 11 St. Thomas 22.04 21.94 13
7 Jack Hellie 11 Sart St Steph 22.08 22.03 12
8 Jack Fair 11 Monticello 22.18 22.39 11
Consolation Final
9 Matt Graham 12 Richfield 22.33 22.23 9
10 Clark Sun 10 Breck/Blake 22.27 22.38 7
11 Nathan Craven 11 Grand Rapids 22.36 22.39 6
12 Richard Kepner 10 Spring Lk Park 22.45 22.51 5
13 Michael Connors 10 St. Thomas 22.39 22.53 4
14 Alex Roe 11 Benild-St. Mar 22.40 22.65 3
15 Brady Bresnahan 9 Faribault 22.23 22.68 1.5
15 Scott Quinby 12 Benild-St. Mar 22.31 22.68 1.5
Event 5 Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
MN All-Time: ! 532.70 3/1/1997 Dan Croaston, Champlin Park
MN All-Time: 532.70 3/6/2010 Turner Eckstrom, Red Wing
MN Class A: @ 532.70 3/6/2010 Turner Eckstrom, Red Wing
Name Year School Semis Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Tanner Nordlund 12 Sart St Steph 262.20 359.35 20
2 Bennett Woltjer 12 Willmar 241.60 357.50 17
3 Carter Lange 12 Simley 209.70 323.75 16
4 Tyler Jordahl 11 MoundWestonka 222.60 323.50 15
5 Joe McGrath 11 Hill-Murray 224.35 322.20 14
6 Clayton Metcalf 12 Monticello 203.45 321.45 13
7 Alex Henningsen 12 Int''l Falls 204.60 313.25 12
8 Alex VanHeel 12 Sart St Steph 201.95 299.85 11
9 Chase Testa 12 Montevideo 195.95 295.45 9
10 John Blake 12 Breck/Blake 196.30 292.60 7
11 Noah Bjork 9 Mankato West 209.80 291.60 6
12 Brandon Pearson 10 Breck/Blake 204.35 288.15 5
13 Kyle Rust 12 Fergus Falls 203.25 279.30 4
14 Michael Aasness 11 Fergus Falls 186.55 271.65 3
15 Caleb Bentley 12 Austin 175.85 261.30 2
16 Gavin Madkins 11 Fridley 180.90 250.90 1
Event 6 Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
MN All-Time: ! 48.20 3/4/1995 Martin Zielinski, Bloom. Jefferson
MN Class A: @ 50.13 3/2/2002 Justin Hake, Red Wing
NATL: 47.08 2/21/2009 Sean Fletcher, Manassas, VA
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
Championship Final
1 Paul Fair 11 Monticello 51.97 49.35@ 20
23.16 26.19
2 Colter Allen 10 Fridley 51.30 50.55 17
23.53 27.02
3 Alec Kandt 11 Simley 51.75 50.91 16
23.67 27.24
4 Joe Kitzman 10 Fergus Falls 52.96 52.49 15
25.03 27.46
5 Isaac Erickson 10 Virginia 53.34 53.24 14
24.83 28.41
6 Duncan Pederson 11 Richfield 53.91 53.41 13
24.86 28.55
7 Parker Hedin 12 Hutchinson 54.75 53.61 12
25.12 28.49
8 Clark Sun 10 Breck/Blake 54.34 55.10 11
24.84 30.26
Consolation Final
9 Evan Kalb 10 Mesabi East 55.29 54.35 9
25.42 28.93
10 Parker Adams 11 Hunters 55.29 55.76 7
25.14 30.62
11 David Sadergaski 9 Faribault 55.64 55.81 6
25.89 29.92
12 Jack McGinn 12 Benild-St. Mar 55.68 56.01 5
26.07 29.94
13 Andrew Sterger 12 Fergus Falls 55.72 56.11 4
25.77 30.34
14 Nathan Craven 11 Grand Rapids 55.13 56.15 3
25.13 31.02
15 David Lange 12 Chisago Lakes 55.56 56.42 2
25.68 30.74
16 Keenan Pearson 11 Mel/SC 55.00 57.08 1
25.46 31.62
Event 7 Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
MN All-Time: ! 44.96 3/7/1998 Jordan Watland, Minnetonka
MN Class A: @ 45.08 3/6/2004 Jason Timmer, Sauk Rapids-Rice
NATL: 42.34 3/18/2011 David Nolan, Hershey, PA
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
Championship Final
1 Luke Johanns 12 St. Thomas 46.13 46.34 20
21.78 24.56
2 Evan Lahr 11 Monticello 47.74 47.82 17
22.86 24.96
3 Tommy Payne 12 Montevideo 48.38 47.84 16
22.66 25.18
4 Luke Schneeman 11 St. Thomas 48.03 47.91 15
22.93 24.98
5 Jacob Fisher 12 Fergus Falls 48.69 48.04 14
22.82 25.22
6 Mohab Eid 11 Richfield 48.42 48.69 13
23.13 25.56
7 Michael McLain 11 Willmar 48.59 48.71 12
23.41 25.30
8 Jack Fair 11 Monticello 48.68 49.45 11
23.46 25.99
Consolation Final
9 Richard Kepner 10 Spring Lk Park 49.12 48.93 9
23.60 25.33
10 Alex Ambuhl 11 Fridley 49.04 48.95 7
23.53 25.42
11 Mitch Miller 11 Orono 48.78 49.03 6
23.32 25.71
12 Matt Graham 12 Richfield 49.07 49.23 5
23.63 25.60
13 Connor O''Keefe 12 Red Wing 49.23 49.25 4
23.86 25.39
14 Zeke Erickson 12 Virginia 48.84 49.32 3
23.77 25.55
15 Nick Brehmer 11 Austin 49.16 49.94 2
23.87 26.07
16 Ryan Strother 11 MoundWestonka 49.05 50.85 1
23.39 27.46
Event 8 Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
MN All-Time: ! 4:28.00 3/4/1995 Tom Malchow, St Thomas Acad
MN Class A: @ 4:39.02 3/5/2011 Tanner Alms, Red Wing
NATL: 4:16.39 5/14/1983 Jeff Kostoff, Upland, CA
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
Championship Final
1 Tanner Alms 10 Red Wing 4:51.96 4:41.10 20
25.89 27.97 28.54 28.94 28.84 28.89 28.75 28.86
27.97 26.45
2 Alberto Orejuela 10 Fridley 4:50.07 4:41.41 17
25.86 28.15 28.46 28.94 28.72 28.71 28.56 28.63
28.81 26.57
3 Michael Berg 11 St. Thomas 4:51.02 4:49.15 16
25.66 28.28 28.97 29.29 29.19 29.38 29.64 30.18
29.73 28.83
4 Kris Aaseng 11 Alexandria 4:52.33 4:51.69 15
25.94 28.37 29.28 29.42 29.66 29.96 30.00 30.04
30.08 28.94
5 Jeremy Connors 10 St. Thomas 5:01.74 5:00.33 14
27.32 29.55 29.83 30.00 30.32 30.38 30.75 30.88
31.03 30.27
6 Hunter Nielsen 8 St. Thomas 5:04.14 5:02.19 13
26.90 29.57 30.49 30.46 30.59 30.59 31.13 30.70
31.12 30.64
7 Jeremy Strom 12 Hibbing 5:04.12 5:05.13 12
27.54 30.14 30.12 30.51 30.86 31.04 31.09 31.12
31.55 31.16
8 Fletcher Thomas 12 Monticello 5:03.62 5:05.27 11
26.42 29.74 30.46 31.16 31.39 31.29 31.51 31.69
31.67 29.94
Consolation Final
9 Tyler Stanchfield 12 Orono 5:05.78 5:02.79 9
27.18 29.85 30.29 30.73 31.01 30.99 30.86 31.09
30.89 29.90
10 Ethan Myers 10 Red Wing 5:05.18 5:02.82 7
27.91 29.79 30.59 31.07 30.59 30.91 31.10 30.94
30.96 28.96
11 Joe Rowan 11 South St. Paul 5:06.30 5:02.89 6
26.41 29.47 30.20 31.32 31.88 31.29 31.42 31.37
30.59 28.94
12 Zack Allison 11 Grand Rapids 5:08.80 5:06.06 5
26.89 29.92 30.45 30.89 31.18 31.69 31.32 31.46
31.55 30.71
13 Jake Pursley 9 St. Thomas 5:04.65 5:07.02 4
27.34 29.88 30.56 31.45 31.43 30.51 30.91 31.81
31.76 31.37
14 Nic van Oppen 9 Breck/Blake 5:08.42 5:09.84 3
26.38 30.53 31.54 31.43 31.61 31.91 32.20 31.99
31.47 30.78
15 Austin Koepp 12 Mankato West 5:06.96 5:12.12 2
27.40 30.21 30.74 30.84 31.41 32.30 32.32 32.33
32.45 32.12
16 Dakota Vininski 10 Faribault 5:10.23 5:14.18 1
26.66 30.20 31.71 31.30 32.31 32.86 33.07 32.28
32.53 31.26
Event 9 Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
MN All-Time: ! 1:24.68 3/6/1999 Alexandria
M. Atwood, E. Esbjornsson, K. Weimer, L. Vestrum
MN Class A: @ 1:26.41 3/6/1999 Red Wing/Winger Academy
J. Hake, Nick Brase, Nate Brase, P. Kiczula
NATL: 1:21.01 3/18/2011 Hershey, PA
Nolan, Ruddle, Grier, Young
School Prelims Finals Points
===============================================================================
Championship Final
1 Monticello 1:28.38 1:26.11@ 40
1) Evan Lahr 11 2) Jack Fair 11
3) Derrek Teicher 11 4) Paul Fair 11
21.84 21.74 22.38 20.15
2 St.Thomas Academy 1:27.19 1:26.39@ 34
1) Luke Schneeman 11 2) Tim Anderson 12
3) Michael Connors 10 4) Luke Johanns 12
22.34 21.73 21.89 20.43
3 Richfield 1:28.40 1:27.85 32
1) Andy Petersen 11 2) Duncan Pederson 11
3) Mohab Eid 11 4) Matt Graham 12
22.10 21.99 21.99 21.77
4 Red Wing 1:29.95 1:28.81 30
1) Andrew Berg 12 2) Alex Byrne 12
3) Connor O''Keefe 12 4) Tanner Alms 10
22.76 22.32 22.04 21.69
5 Fergus Falls 1:29.69 1:29.13 28
1) Dominic Jones 12 2) Cal Mouritsen 10
3) Zach Haus 12 4) Jacob Fisher 12
22.53 21.91 22.67 22.02
6 Fridley 1:29.26 1:29.27 26
1) Alex Ambuhl 11 2) Joe Britven 12
3) Alberto Orejuela 10 4) Colter Allen 10
22.54 22.95 22.47 21.31
7 Benilde-St. Margaret''s 1:30.06 1:29.57 24
1) Alex Roe 11 2) Scott Quinby 12
3) Parker Johnson 12 4) Jack McGinn 12
22.74 22.09 22.50 22.24
8 Breck/Blake 1:30.19 1:30.41 22
1) Clark Sun 10 2) Humphrey Pruett 9
3) Robby Dorn 12 4) Will Erickson 12
22.49 22.59 23.06 22.27
Consolation Final
9 Hutchinson 1:30.61 1:29.84 18
1) Parker Hedin 12 2) Cole Bateman 11
3) Riley Fairbanks 9 4) Josh Schoettmer 11
22.09 21.15 23.78 22.82
10 Willmar 1:30.99 1:30.48 14
1) Connor Haugen 11 2) Ben Fuglestad 12
3) Nick Aaker 12 4) Michael McLain 11
23.23 22.26 22.82 22.17
11 Sartell-St. Stephen 1:30.74 1:30.65 12
1) Jack Hellie 11 2) Drew Reitz 11
3) Drew Wolfe 12 4) Jack Nieters 11
22.49 23.12 22.73 22.31
12 Grand Rapids 1:30.33 1:30.77 10
1) Zack Bjorklund 12 2) Brian Bustrom 12
3) Austin Wiberg 11 4) Eben Rohling 12
23.27 22.99 22.72 21.79
13 Chisago Lakes Area, Lindstrom 1:31.23 1:31.46 8
1) Eric Barnes 11 2) Mitch Gebauer 12
3) Beau Hawkinson 12 4) Avery Turman 11
23.84 22.32 22.65 22.65
14 Virginia 1:31.40 1:31.73 6
1) Matt Kesanen 12 2) Zeke Erickson 12
3) Ben Harvey 11 4) Isaac Erickson 10
24.10 22.78 23.42 21.43
15 Montevideo 1:31.70 1:32.24 4
1) Adam Peters 11 2) Jack Speath 10
3) Sahanji McGonigle 12 4) Tommy Payne 12
23.37 23.04 24.75 21.08
16 Simley, Inver Grove Heights 1:31.40 1:34.56 2
1) Michael Ausen 10 2) Parker Tangen 12
3) Tim Luhr 11 4) Ryan Kimble 12
23.31 23.41 23.82 24.02
Event 10 Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
MN All-Time: ! 48.86 3/6/2009 Brian Kiel, Roch Century
MN Class A: @ 49.35 3/5/2011 Mitchell Foster, Breck/Blake
NATL: 45.49 3/18/2011 David Nolan, Hershey, PA
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
Championship Final
1 Mitchell Foster 11 Breck/Blake 50.84 49.34@ 20
23.74 25.60
2 Cole Bateman 11 Hutchinson 51.05 49.86 17
24.28 25.58
3 Will Erickson 12 Breck/Blake 54.48 53.85 16
25.86 27.99
4 Connor Martin 12 Chaska 54.51 53.87 15
26.05 27.82
5 Sam Johanns 9 St. Thomas 54.83 54.97 14
26.67 28.30
6 Mitch Miller 11 Orono 55.35 55.21 13
26.54 28.67
7 Sam Engel 12 Chisago Lakes 55.76 56.09 12
27.00 29.09
8 Andy Carlisle 10 Grand Rapids 55.49 56.19 11
26.94 29.25
Consolation Final
9 Joe Kitzman 10 Fergus Falls 56.44 55.34 9
27.13 28.21
10 Jack Speath 10 Montevideo 55.88 55.56 7
27.10 28.46
11 Erick Topp 12 Monticello 56.81 56.92 6
27.36 29.56
12 Max Rykhus 12 MankatoE/Loyola 57.11 57.17 5
27.01 30.16
13 Jeremy Strom 12 Hibbing 57.49 57.19 3.5
27.57 29.62
13 Paul Sadergaski 7 Faribault 57.22 57.19 3.5
27.65 29.54
15 Parker Johnson 12 Benild-St. Mar 56.64 57.40 2
27.45 29.95
16 Connor Smythe 10 Park Rapids 57.77 57.47 1
27.83 29.64
Event 11 Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
MN All-Time: ! 55.44 3/5/2011 Max Cartwright, Edina
MN Class A: @ 56.37 2/29/2008 Matt Hoyland, St. Thomas
NATL: 53.66 2/20/1998 Patrick Fowler, Seattle, WA
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
Championship Final
1 Quillan Oak 12 Detroit Lakes 57.67 56.73 20
26.54 30.19
2 Eric Dahlseng 11 D-C/L 58.83 57.67 17
26.94 30.73
3 Alec Kandt 11 Simley 59.27 57.92 16
26.95 30.97
4 Sam Nields 12 St. Thomas 58.80 58.06 15
27.21 30.85
5 Max Hamilton 12 Richfield 59.70 58.72 14
27.66 31.06
6 Zach Litwin 10 St. Thomas 1:00.29 59.91 13
27.93 31.98
7 Dominic Jones 12 Fergus Falls 1:00.96 1:00.76 12
28.45 32.31
8 Paul Brunkhorst 12 St. Thomas 1:00.32 1:01.52 11
28.36 33.16
Consolation Final
9 Andy Petersen 11 Richfield 1:01.29 1:00.69 9
28.41 32.28
10 Humphrey Pruett 9 Breck/Blake 1:01.20 1:01.16 7
28.59 32.57
11 Bob Blease 12 Breck/Blake 1:02.35 1:01.49 6
28.29 33.20
12 Robby Dorn 12 Breck/Blake 1:01.07 1:01.54 5
28.42 33.12
13 Ian Lawson 10 Sart St Steph 1:01.65 1:01.59 4
28.86 32.73
14 Sam Johnson 12 St. Thomas 1:02.20 1:02.33 3
29.37 32.96
15 Dylan Peiffer 11 Hibbing 1:01.97 1:02.35 2
29.03 33.32
16 Drew Wolfe 12 Sart St Steph 1:02.24 1:02.85 1
29.63 33.22
Event 12 Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
MN All-Time: ! 3:04.68 3/6/2010 Edina, Edina
M Gratz, E Flack, C Satterthwaite, A Johnson
MN Class A: @ 3:08.62 3/2/2002 St. Thomas Academy
K. O''Neill, P. Vandam, K. Winden, J. Harris
NATL: 3:00.67 2011 Jacksonville Bolles, FL
School Prelims Finals Points
===============================================================================
Championship Final
1 Monticello 3:14.54 3:09.79 40
1) Evan Lahr 11 2) Jack Fair 11
3) Erick Topp 12 4) Paul Fair 11
22.68 47.65 22.34 47.83 23.07 48.66 21.46 45.65
2 St.Thomas Academy 3:13.21 3:13.31 34
1) Luke Johanns 12 2) Luke Schneeman 11
3) Zach Litwin 10 4) Paul Brunkhorst 12
22.08 46.70 22.94 48.12 23.49 49.38 23.13 49.11
3 Detroit Lakes 3:17.77 3:14.53 32
1) Brandon Olson 12 2) Travis King 12
3) Carter Krengel 11 4) Quillan Oak 12
23.62 49.22 23.31 49.30 23.07 48.47 22.34 47.54
4 Red Wing 3:17.42 3:16.20 30
1) Connor O''Keefe 12 2) Andrew Berg 12
3) Adam Sienczak 11 4) Tanner Alms 10
23.71 49.32 23.78 50.31 23.31 49.13 22.48 47.44
5 Grand Rapids 3:19.17 3:17.53 28
1) Nathan Craven 11 2) Zack Bjorklund 12
3) Andy Carlisle 10 4) Eben Rohling 12
23.19 49.14 23.49 50.15 23.73 49.75 22.86 48.49
6 Fergus Falls 3:20.78 3:18.36 26
1) Cal Mouritsen 10 2) Joe Kitzman 10
3) Andrew Sterger 12 4) Jacob Fisher 12
23.32 48.94 24.24 50.76 24.22 50.98 22.56 47.68
7 Breck/Blake 3:19.07 3:18.49 24
1) Will Erickson 12 2) Chris Walker 9
3) Nic van Oppen 9 4) Mitchell Foster 11
23.58 49.69 24.25 51.17 23.94 50.46 22.52 47.17
8 Fridley 3:18.68 3:18.84 22
1) Alex Ambuhl 11 2) Joe Britven 12
3) Alberto Orejuela 10 4) Colter Allen 10
23.82 49.36 24.70 52.43 23.73 49.41 22.57 47.64
Consolation Final
9 Willmar 3:21.33 3:19.84 18
1) Michael McLain 11 2) A J Derouin 11
3) Ben Fuglestad 12 4) Nick Aaker 12
23.58 49.36 24.14 50.64 23.27 49.85 23.43 49.99
10 Mankato East/Loyola 3:22.17 3:20.57 14
1) Parker Halldin 12 2) Robert Schultze 11
3) Corey Kriesel 11 4) Max Rykhus 12
23.62 49.96 23.73 50.77 23.67 50.56 22.83 49.28
11 Benilde-St. Margaret''s 3:21.96 3:21.41 12
1) Alex Roe 11 2) Scott Quinby 12
3) Parker Johnson 12 4) Jack McGinn 12
24.23 51.32 23.12 49.96 24.09 51.21 23.04 48.92
12 Simley, Inver Grove Heights 3:21.64 3:22.11 10
1) Michael Ausen 10 2) Tim Luhr 11
3) Ryan Kimble 12 4) Alec Kandt 11
24.32 50.88 24.85 51.91 25.03 51.95 22.20 47.37
13 Faribault 3:23.71 3:23.76 8
1) Brady Bresnahan 9 2) David Sadergaski 9
3) Paul Sadergaski 7 4) Dakota Vininski 10
23.44 49.67 24.43 51.13 24.54 50.99 24.65 51.97
14 Chisago Lakes Area, Lindstrom 3:25.04 3:24.10 6
1) Avery Turman 11 2) Mitch Gebauer 12
3) Sam Engel 12 4) Beau Hawkinson 12
24.47 51.03 23.85 50.95 24.14 51.10 23.79 51.02
15 Alexandria 3:25.13 3:26.07 4
1) Eric Moe 11 2) Zach Cahlin 12
3) Austin McCulloch 12 4) Kris Aaseng 11
24.31 51.70 25.18 53.20 24.94 52.13 23.04 49.04
16 Orono 3:25.17 3:27.78 2
1) Tyler Stanchfield 12 2) Ben Hacker 12
3) Spencer Cumming 11 4) Mitch Miller 11
25.61 52.58 24.13 52.56 24.60 51.35 23.99 51.29
Boys AA State Swimming & Diving Championship - 3/1/2012 to 3/3/2012
Final Results
Team Rankings
1. Eden Prairie 314.5 2. Maple Grove 206
2. Minnetonka 206 4. Rosemount 178
5. Edina 159 6. Woodbury 110
7. Mounds View 109 8. East Ridge, Woodbury 107
9. Prior Lake 105 10. Stillwater 95
11. Rochester Century 90 12. Anoka 54.5
13. Hastings 54 14. Lakeville South 50
15. Lakeville North 48 16. Rochester John Marshall 36
17. Eagan 33 18. Burnsville 29
19. Watertown-MayerWaconiaDelano 28 20. Cretin-Derham Hall, St. Paul 27.5
21. St. Michael/Albertville 26 22. Brainerd 25
22. Eastview, Apple Valley 25 24. Apple Valley 24
25. Blaine 20 26. Moorhead 15
27. Wayzata 13 28. Minneapolis Southwest 12
28. St. Paul Highland Pk/SPA 12 30. Hopkins 11
30. North St. Paul 11 30. Elk River 11
33. Robbinsdale Armstrong 9 34. Farmington 8
35. Henry Sibley, Mendota Heights 7 35. Duluth East 7
37. Rochester Mayo 6 37. St. Cloud Tech 6
39. St. Louis Park 5.5 40. Winona 5
41. Buffalo 4 42. St. Paul Central 1
Event 1 Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
MN All-Time: ! 1:33.31 3/2/1991 Minnetonka
J. Dragsten, A. Shapley, B. Grabham, S. Gagner
MN Class AA: @ 1:33.75 3/5/2011 Eden Prairie, Eden Prairie
B Boston, A Greenberg, M Hovey, M Solfelt
NATL: 1:29.79 11/14/2009 Jacksonville Bolles, FL
R. Murphy, S. Lujan Rivera, T. Romano, T. Gutman
School Prelims Finals Points
===============================================================================
Championship Final
1 Rosemount 1:33.99 1:33.37@ 40
1) Braden McCormack 12 2) Jacob Stern 11
3) Luke Dowell 12 4) Conor Manning 12
23.58 25.79 23.29 20.71
2 Minnetonka 1:36.62 1:35.55 34
1) Noah Busch 11 2) Kendall Dunn 12
3) Dan Bielski 11 4) Trent Youngdahl 11
23.47 26.73 23.28 22.07
3 Edina 1:36.71 1:36.50 32
1) Jackson Lindell 11 2) Mitch Lentz 12
3) Brett Weicht 9 4) Buzz Rehnberg 10
25.05 26.74 23.72 20.99
4 Maple Grove 1:37.48 1:37.38 30
1) Tristan Plante 11 2) Kirk Youngdahl 12
3) Mike Lanz 12 4) Jeffrey Nelson 12
25.41 27.59 22.80 21.58
5 Eden Prairie 1:38.62 1:38.18 28
1) Sam Hansen 9 2) Griffin Back 8
3) Jenia Foster 11 4) Brandt Swanson 10
25.33 27.41 23.54 21.90
6 East Ridge, Woodbury 1:38.60 1:38.51 26
1) Austin Davidson 12 2) Justin Kong 12
3) Matt Koken 12 4) Sam Scholz 10
25.05 28.16 22.98 22.32
7 Prior Lake 1:38.09 1:38.99 24
1) Alex Jenness 11 2) Kyle Robrock 12
3) Marshall Heskin 8 4) Matt Anderson 9
24.95 27.82 23.85 22.37
-- Hastings 1:38.84 DQ
1) Brandon Underwood 10 2) Colby Smith 10
3) Hayden Schmitt 10 4) Thomas Everson 10
25.41 27.91 23.50 22.00
Consolation Final
9 Woodbury 1:39.52 1:39.97 18
1) Gregory Norsten 12 2) Eric Westfall 10
3) David Khazanovich 11 4) Victor Lugg 12
23.24 30.34 25.34 21.05
10 Brainerd 1:40.51 1:40.34 14
1) Luke Jacobsen 11 2) Joe Wells 10
3) Josh McKeag 11 4) Justin Warling 11
26.31 28.39 23.83 21.81
11 Rochester Century 1:40.73 1:40.38 12
1) Nikita Dolin 11 2) Alex Kofler 8
3) John Cima 11 4) Jack Koplin 11
24.22 29.02 24.60 22.54
12 Mounds View 1:40.42 1:40.53 10
1) Jake Loewen 12 2) Cody Erickson 12
3) Sasha Safonov 10 4) Ryan Slechta 12
26.56 26.90 24.60 22.47
13 Lakeville North 1:39.64 1:40.72 8
1) Ryan Young 11 2) Cameron Verby 11
3) Tim Mitchell 12 4) Nick Saloka 12
26.08 28.87 23.75 22.02
14 St. Cloud Tech 1:40.67 1:40.76 6
1) Reed Allex 11 2) Theo Pillsbury 10
3) Ashton Schulte 10 4) PJ Heller 12
24.62 29.42 24.08 22.64
15 Cretin-Derham Hall, St. Paul 1:40.53 1:40.99 4
1) Leo Galvin 10 2) Eric Schuld 11
3) Nick Katsiotis 12 4) Tim O''Brien 12
26.82 27.44 24.50 22.23
16 St. Michael/Albertville 1:40.85 1:41.41 2
1) Brandon Richardson 11 2) Kyle Kackman 12
3) Grant Moser 9 4) Noah Dalluge 11
26.45 28.66 24.38 21.92
Event 2 Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
MN All-Time: ! 1:38.35 3/3/2007 Curt Carlson, Maple Grove
MN Class AA: @ 1:38.35 3/3/2007 Curt Carlson, Maple Grove
NATL: 1:33.83 5/13/2009 Tom Shields, Walnut, CA
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
Championship Final
1 Noah Lucas 11 Mounds View 1:41.45 1:39.89 20
23.52 25.27 25.28 25.82
2 Maverick Hovey 12 Eden Prairie 1:43.64 1:41.64 17
23.26 25.07 26.01 27.30
3 Jonathan Lieberman 11 Eden Prairie 1:42.87 1:41.86 16
23.92 26.17 26.22 25.55
4 Matt Koken 12 East Ridge 1:42.65 1:42.30 15
23.71 25.82 26.18 26.59
5 Vince Radecke 12 Stillwater 1:44.50 1:43.26 14
23.45 25.91 26.73 27.17
6 Michael Wegerson 12 Maple Grove 1:43.78 1:43.50 13
23.43 26.10 27.12 26.85
7 Chris Tri 12 Roch Century 1:44.30 1:43.66 12
24.38 25.72 26.61 26.95
8 Mike Solfelt 11 Eden Prairie 1:42.95 1:44.07 11
23.78 26.49 26.46 27.34
Consolation Final
9 Tim O''Brien 12 Cre-Der Hall 1:45.16 1:44.42 9
25.08 26.22 26.14 26.98
10 Mitch Herrera 10 Lakeville So 1:45.66 1:45.22 7
24.86 26.73 27.11 26.52
11 Danny Wojta 12 StPaul Hp/Spa 1:45.58 1:45.23 6
24.72 26.62 26.95 26.94
12 Ryan Current 9 Minnetonka 1:45.95 1:45.32 5
24.44 26.58 27.05 27.25
13 Sean Satterthwaite 11 Edina 1:45.25 1:45.36 4
24.59 27.09 27.16 26.52
14 Trae Schindler 12 Lakeville No 1:45.13 1:45.55 3
24.80 26.89 27.06 26.80
15 Erik McCague 12 St. Louis Park 1:45.93 1:45.56 2
24.11 26.18 27.45 27.82
16 Andrew Urness 11 Rosemount 1:46.57 1:45.89 1
24.70 26.92 27.17 27.10
Event 3 Boys 200 Yard IM
===============================================================================
MN All-Time: ! 1:47.71 3/4/2006 Mark Solfelt, Eden Prairie
MN Class AA: @ 1:47.71 3/4/2006 Mark Solfelt, Eden Prairie
NATL: 1:43.43 3/19/2010 David Nolan, Hershey, PA
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
Championship Final
1 Gregory Norsten 12 Woodbury 1:51.80 1:49.76 20
24.10 27.57 31.95 26.14
2 Jackson Lindell 11 Edina 1:56.85 1:54.99 17
24.85 28.90 33.77 27.47
3 Mike Lanz 12 Maple Grove 1:56.33 1:55.78 16
23.93 30.08 34.88 26.89
4 Kendall Dunn 12 Minnetonka 1:56.96 1:56.37 15
25.73 30.80 33.19 26.65
5 Austin Davidson 12 East Ridge 1:55.87 1:56.44 14
25.16 28.17 35.73 27.38
6 Nikita Dolin 11 Roch Century 1:55.27 1:56.96 13
24.46 27.70 36.42 28.38
7 Colby Smith 10 Hastings 1:57.32 1:56.99 12
24.32 28.75 35.04 28.88
8 Eric Sirjord 12 Minnetonka 1:56.88 1:57.37 11
25.17 29.62 35.80 26.78
Consolation Final
9 Ben Albert 11 Burnsville 1:58.53 1:57.30 9
26.06 30.34 33.23 27.67
10 Alex Jenness 11 Prior Lake 1:57.97 1:57.98 7
26.54 28.55 35.36 27.53
11 Aaron Schwab 11 Elk River 1:57.94 1:58.84 6
25.28 29.51 35.86 28.19
12 Thomas Everson 10 Hastings 2:00.07 1:59.58 5
25.36 30.51 35.80 27.91
13 Jenia Foster 11 Eden Prairie 1:58.96 1:59.78 4
25.02 30.36 36.47 27.93
14 Jacob Stern 11 Rosemount 2:00.22 1:59.88 3
26.22 31.76 33.81 28.09
15 Dima Foster 11 Eden Prairie 1:59.80 2:00.92 2
25.88 29.67 37.22 28.15
16 Matt Hedman 9 Anoka 2:00.06 2:02.10 1
26.47 31.01 36.15 28.47
Event 4 Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
MN All-Time: ! 20.22 3/3/2007 Michael Richards, Roseville Area
MN Class AA: @ 20.22 3/3/2007 Michael Richards, Roseville Area
NATL: 19.43 5/15/2010 Vladimir Morozov, Torrance, CA
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
Championship Final
1 Aaron Greenberg 11 Eden Prairie 20.93 20.93 20
2 Victor Lugg 12 Woodbury 21.08 20.99 17
3 Buzz Rehnberg 10 Edina 21.51 21.18 16
4 Tanner Nimke 12 Roch JohnMrshall 21.53 21.38 15
5 Conor Manning 12 Rosemount 21.47 21.52 14
6 Bryce Boston 11 Eden Prairie 21.50 21.54 13
7 Andrew France 11 Apple Valley 21.62 21.76 12
8 Spencer Whyte 10 North St. Paul 21.72 21.77 11
Consolation Final
9 Paul Knaak 12 Stillwater 21.73 21.57 9
10 Nick Cox 11 Roch JohnMrshall 21.87 22.10 7
11 Bill Leighton 11 Eagan 22.13 22.12 6
12 Noah Dalluge 11 St. MichaelAlbe 21.73 22.14 5
13 Derek Jones 12 East 21.84 22.16 4
14 Cody Erickson 12 Mounds View 22.26 22.25 3
15 Christopher Kirchmann 11 Farmington 22.22 22.36 2
16 Alex Dahlgren 10 Lakeville No 22.07 22.37 1
Event 5 Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
MN All-Time: ! 532.70 3/1/1997 Dan Croaston, Champlin Park
MN All-Time: 532.70 3/6/2010 Turner Eckstrom, Red Wing
MN Class AA: @ 526.20 3/8/2003 Shaun Kennedy, Brainerd
Name Year School Semis Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Sean Leverton 12 Bengals 280.75 431.80 20
2 Dustin Gens 12 W-M/Wac/Del 282.40 406.55 17
3 Dylan Zoe 12 Eastview 269.00 380.05 16
4 Wyatt Johnson 12 Moorhead 274.80 365.75 15
5 Evan Ostendorf 12 Lakeville So 265.80 361.75 14
6 Brent Verke 12 Anoka 228.05 359.00 13
7 Keith Krawza 11 Eagan 251.10 357.30 12
8 Michael Roane 12 W-M/Wac/Del 250.80 342.15 11
9 Max Mason 11 Armstrong 236.20 341.80 9
10 Toby Heller 10 Eagan 236.90 336.15 7
11 Caleb Zarns 10 Wayzata 252.75 323.85 6
12 Dan Karnick 12 Winona 242.90 322.05 5
13 Eric Mitchell 10 Wayzata 234.40 318.35 4
14 Patrick Quarberg 10 Minnetonka 232.00 312.35 3
15 Seth Murrey 9 Brainerd 230.25 308.70 2
16 Kyle Winkelman 12 St. MichaelAlbe 232.55 299.95 1
Event 6 Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
MN All-Time: ! 48.20 3/4/1995 Martin Zielinski, Bloom. Jefferson
MN Class AA: @ 49.17 3/7/1998 Chad Krastins, Apple Valley
NATL: 47.08 2/21/2009 Sean Fletcher, Manassas, VA
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
Championship Final
1 Maverick Hovey 12 Eden Prairie 50.03 49.52 20
22.71 26.81
2 Mike Lanz 12 Maple Grove 50.57 50.09 17
23.56 26.53
3 Bryce Boston 11 Eden Prairie 51.21 50.44 16
23.68 26.76
4 Matt Koken 12 East Ridge 50.96 50.85 15
23.46 27.39
5 Colby Smith 10 Hastings 51.03 51.14 14
23.72 27.42
6 Jenia Foster 11 Eden Prairie 51.72 51.87 13
24.51 27.36
7 Ben Pearthree 10 Mpls Swest 52.15 52.29 12
24.47 27.82
8 Marshall Heskin 8 Prior Lake 52.10 52.34 11
24.30 28.04
Consolation Final
9 Mitch Lentz 12 Edina 52.31 52.30 9
24.44 27.86
10 Dan Bielski 11 Minnetonka 53.25 52.45 7
24.75 27.70
11 Luke Dowell 12 Rosemount 52.22 52.57 6
23.85 28.72
12 Michael Wegerson 12 Maple Grove 53.04 52.79 5
24.68 28.11
13 Jack Elliott 11 Buffalo 52.95 52.87 4
24.73 28.14
14 Christopher Carlstrom 10 Wayzata 53.18 53.39 3
25.05 28.34
15 Brett Weicht 9 Edina 53.43 53.62 2
24.73 28.89
16 Josh McKeag 11 Brainerd 53.19 53.69 1
25.13 28.56
Event 7 Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
MN All-Time: ! 44.96 3/7/1998 Jordan Watland, Minnetonka
MN Class AA: @ 44.96 3/7/1998 Jordan Watland, Minnetonka
NATL: 42.87 5/18/2010 Vladimir Morozov, Torrance, CA
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
Championship Final
1 Aaron Greenberg 11 Eden Prairie 46.51 45.65 20
21.79 23.86
2 Noah Busch 11 Minnetonka 46.14 46.12 17
22.52 23.60
3 Kyle Robrock 12 Prior Lake 46.30 46.24 16
22.01 24.23
4 Victor Lugg 12 Woodbury 46.74 46.57 15
22.39 24.18
5 Tanner Nimke 12 Roch JohnMrshall 46.91 46.71 14
22.16 24.55
6 Mike Solfelt 11 Eden Prairie 47.03 47.10 13
22.50 24.60
7 Sheldon Hatlen 11 Rosemount 47.26 47.21 12
22.19 25.02
8 Sean Wegerson 12 Maple Grove 47.43 47.36 11
22.66 24.70
Consolation Final
9 Vince Radecke 12 Stillwater 47.74 47.31 9
22.93 24.38
10 Forrest Benson 11 Henry Sibley 47.91 47.44 7
22.74 24.70
11 Jeffrey Nelson 12 Maple Grove 47.74 47.65 6
23.04 24.61
12 Paul Knaak 12 Stillwater 47.83 47.91 5
22.45 25.46
13 Tim O''Brien 12 Cre-Der Hall 48.25 48.09 3.5
22.91 25.18
13 Erik McCague 12 St. Louis Park 48.28 48.09 3.5
23.07 25.02
15 Andrew France 11 Apple Valley 48.33 48.51 2
23.30 25.21
16 Brandon Underwood 10 Hastings 48.59 49.26 1
23.54 25.72
Event 8 Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
MN All-Time: ! 4:28.00 3/4/1995 Tom Malchow, St Thomas Acad
MN Class AA: @ 4:31.69 3/6/2006 Pete Stacy, Mounds View
NATL: 4:16.39 5/14/1983 Jeff Kostoff, Upland, CA
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
Championship Final
1 Noah Lucas 11 Mounds View 4:35.65 4:33.14 20
24.63 26.94 27.28 28.01 28.03 27.88 28.12 28.24
27.73 26.28
2 Jonathan Lieberman 11 Eden Prairie 4:39.66 4:33.40 17
24.79 27.37 27.56 27.92 28.03 28.11 28.00 28.33
27.57 25.72
3 Gregory Norsten 12 Woodbury 4:35.81 4:34.10 16
24.95 26.90 27.53 27.69 27.98 28.00 28.26 28.33
28.11 26.35
4 Mitch Herrera 10 Lakeville So 4:40.09 4:39.96 15
25.51 27.25 27.70 28.30 28.40 28.73 28.62 28.94
28.95 27.56
5 Chris Tri 12 Roch Century 4:46.41 4:41.17 14
25.72 27.62 28.19 28.42 28.72 28.89 28.79 28.97
28.78 27.07
6 Cole Birklid 10 Anoka 4:47.40 4:41.37 13
25.31 27.83 28.30 28.60 28.87 28.98 29.08 28.99
28.47 26.94
7 Eric Sirjord 12 Minnetonka 4:43.44 4:43.77 12
24.62 28.01 28.53 28.82 29.14 28.91 29.18 29.28
29.04 28.24
8 Matt Hedman 9 Anoka 4:46.88 4:48.36 11
25.48 27.85 28.81 29.50 29.15 29.72 29.71 29.73
29.81 28.60
Consolation Final
9 John Seylar 11 Minnetonka 4:47.83 4:46.17 9
25.84 28.43 29.30 29.19 29.33 29.48 29.41 28.97
28.88 27.34
10 Sean Satterthwaite 11 Edina 4:47.42 4:48.46 7
25.56 28.79 29.45 29.14 29.16 29.67 29.46 29.40
29.21 28.62
11 Danny Wojta 12 StPaul Hp/Spa 4:51.35 4:48.49 6
26.78 28.56 29.11 29.09 29.28 29.25 29.35 29.24
29.32 28.51
12 Trae Schindler 12 Lakeville No 4:49.86 4:51.25 5
25.64 28.73 29.37 29.74 29.16 29.62 29.56 29.75
30.05 29.63
13 Andrew Urness 11 Rosemount 4:50.25 4:51.90 4
26.16 28.53 29.29 29.88 29.49 29.87 30.17 29.60
30.05 28.86
14 Jason Tri 9 Roch Century 4:53.22 4:52.02 3
26.26 28.69 29.46 29.64 29.70 30.08 29.75 30.50
30.17 27.77
15 Spencer Sathre 8 Eden Prairie 4:50.78 4:52.55 2
26.11 28.59 29.45 29.52 29.67 30.00 29.96 30.46
30.04 28.75
16 Nathan Regan 9 Lakeville No 4:50.42 4:55.22 1
26.45 29.09 29.45 29.78 29.62 30.10 29.89 30.53
30.48 29.83
Event 9 Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
MN All-Time: ! 1:24.68 3/6/1999 Alexandria
M. Atwood, E. Esbjornsson, K. Weimer, L. Vestrum
MN Class AA: @ 1:24.68 3/6/1999 Alexandria
M. Atwood, K. Weimer, E. Esbjornsson, L. Vestrum
NATL: 1:22.15 2/28/2009 Glenview Glenbrook South, IL
D. Cabelic, R. Bach, B. Hengels, C. DeLetto
School Prelims Finals Points
===============================================================================
Championship Final
1 Eden Prairie 1:24.31 1:23.90! 40
1) Aaron Greenberg 11 2) Maverick Hovey 12
3) Mike Solfelt 11 4) Bryce Boston 11
20.94 20.96 21.20 20.80
2 Rosemount 1:26.56 1:26.20 34
1) Sheldon Hatlen 11 2) Luke Dowell 12
3) Jacob Stern 11 4) Conor Manning 12
21.74 22.09 21.47 20.90
3 Maple Grove 1:27.60 1:27.08 32
1) Sean Wegerson 12 2) Michael Wegerson 12
3) Kirk Youngdahl 12 4) Jeffrey Nelson 12
21.68 21.21 22.50 21.69
4 Stillwater 1:27.56 1:27.34 30
1) Paul Knaak 12 2) Marcus Green 9
3) Tait Delahunt 12 4) Vince Radecke 12
21.83 22.28 21.82 21.41
5 Mounds View 1:27.76 1:27.38 28
1) Sasha Safonov 10 2) Ryan Slechta 12
3) Cody Erickson 12 4) Noah Lucas 11
22.24 22.63 21.71 20.80
6 Edina 1:27.64 1:28.07 26
1) Mitch Lentz 12 2) Pierce Schultz 11
3) Sean Satterthwaite 11 4) Buzz Rehnberg 10
22.12 22.45 22.47 21.03
7 Woodbury 1:28.39 1:28.56 24
1) Victor Lugg 12 2) David Khazanovich 11
3) Nate Henning 11 4) Gregory Norsten 12
21.56 23.59 22.30 21.11
8 Rochester Century 1:28.14 1:29.14 22
1) Nikita Dolin 11 2) Jack Koplin 11
3) John Cima 11 4) Chris Tri 12
21.63 22.59 22.69 22.23
Consolation Final
9 St. Michael/Albertville 1:28.46 1:27.37 18
1) Brandon Richardson 11 2) Mitch Cusick 10
3) Sam Konsor 11 4) Noah Dalluge 11
22.36 21.77 22.00 21.24
10 Lakeville North 1:28.80 1:28.50 14
1) Alex Dahlgren 10 2) Nick Saloka 12
3) Tim Mitchell 12 4) Hunter Burchfield 12
22.34 21.95 22.33 21.88
11 Minnetonka 1:29.36 1:28.92 12
1) Ryan Current 9 2) Trent Youngdahl 11
3) John Seylar 11 4) Eric Sirjord 12
22.37 22.46 22.26 21.83
12 Apple Valley 1:29.20 1:29.37 10
1) Seth Berry 11 2) Andrew France 11
3) Jackson Scholberg 11 4) Derek Olson 10
22.44 21.57 22.40 22.96
13 Eagan 1:30.25 1:30.09 8
1) Bill Leighton 11 2) Sam Zenner 9
3) Ian Pugh 11 4) Andrew Knutson 12
22.53 22.06 22.73 22.77
14 Rochester Mayo 1:29.63 1:30.13 6
1) Luke Bower 12 2) Sam Jaeger 10
3) Garrett Dow 12 4) Elliot Lynch 11
22.67 22.96 22.65 21.85
15 Lakeville South 1:30.56 1:30.97 4
1) Adrian Sommers 10 2) Travis Meyer 11
3) Erik Haglund 12 4) Clay Mickelson 12
22.93 22.21 22.76 23.07
16 Anoka 1:30.94 1:31.71 2
1) Alex Kvidera 11 2) Nick Hedman 11
3) Cole Birklid 10 4) Matt Hedman 9
23.44 22.94 22.46 22.87
Event 10 Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
MN All-Time: ! 48.86 3/6/2009 Brian Kiel, Roch Century
MN Class AA: @ 48.86 3/6/2009 Brian Kiel, Roch Century
NATL: 46.75 2/28/2009 Cole Cragin, Friendswood, CA
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
Championship Final
1 Noah Busch 11 Minnetonka 50.70 50.44 20
24.85 25.59
2 Kyle Robrock 12 Prior Lake 50.28 50.60 17
24.57 26.03
3 Braden McCormack 12 Rosemount 51.16 51.46 16
24.45 27.01
4 Sean Wegerson 12 Maple Grove 52.20 52.10 15
25.44 26.66
5 Nikita Dolin 11 Roch Century 51.75 52.60 14
25.20 27.40
6 Dan Bielski 11 Minnetonka 53.29 52.63 13
25.54 27.09
7 Alex Jenness 11 Prior Lake 52.64 52.79 12
25.47 27.32
8 Austin Davidson 12 East Ridge 52.77 53.24 11
25.95 27.29
Consolation Final
9 Sam Hansen 9 Eden Prairie 53.94 53.05 9
25.65 27.40
10 Jackson Lindell 11 Edina 54.38 53.40 7
25.94 27.46
11 Tristan Plante 11 Maple Grove 53.81 53.64 6
26.09 27.55
12 Aaron Schwab 11 Elk River 53.76 53.66 5
26.17 27.49
13 Ryan Young 11 Lakeville No 54.30 54.59 4
26.65 27.94
14 Charlie Kollasch 11 Burnsville 54.64 54.65 3
26.13 28.52
15 Matthew McCormack 12 Rosemount 54.16 54.80 2
25.84 28.96
16 Dima Foster 11 Eden Prairie 54.45 54.98 1
26.21 28.77
Event 11 Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
MN All-Time: ! 55.44 3/4/2011 Max Cartwright, Edina
MN Class AA: @ 55.44 3/4/2011 Max Cartwright, Edina
NATL: 53.66 2/20/1998 Patrick Fowler, Seattle, WA
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
Championship Final
1 Jacob Stern 11 Rosemount 58.50 57.46 20
26.48 30.98
2 Ben Albert 11 Burnsville 58.91 58.46 17
27.50 30.96
3 Kendall Dunn 12 Minnetonka 59.11 58.75 16
27.94 30.81
4 Kirk Youngdahl 12 Maple Grove 59.93 59.22 15
27.99 31.23
5 Cody Erickson 12 Mounds View 1:01.03 1:00.20 14
28.21 31.99
6 Taylor Dubois 12 Anoka 1:01.10 1:00.71 12.5
27.75 32.96
6 Griffin Back 8 Eden Prairie 1:00.22 1:00.71 12.5
28.44 32.27
8 Corey Lau 7 Hopkins 1:00.83 1:01.31 11
28.65 32.66
Consolation Final
9 Ryan Thompson 12 Eastview 1:01.31 59.95 9
27.41 32.54
10 Eric Schuld 11 Cre-Der Hall 1:01.27 1:01.16 7
28.90 32.26
11 Brenner Hohenstein 9 Maple Grove 1:02.14 1:01.20 6
29.15 32.05
12 Erik Rehnberg 12 Edina 1:01.23 1:01.21 5
28.72 32.49
13 Andrew Petersen 12 Edina 1:01.73 1:02.01 4
28.84 33.17
14 Joe Vecchi 12 East 1:01.27 1:02.02 3
28.87 33.15
15 Justin Kong 12 East Ridge 1:03.17 1:03.52 2
29.06 34.46
16 Ian Conery 9 StPaul Centra 1:03.97 1:03.80 1
29.78 34.02
Event 12 Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
MN All-Time: ! 3:04.68 3/6/2010 Edina, Edina
M Gratz, E Flack, C Satterthwaite, A Johnson
MN Class AA: @ 3:04.68 3/6/2010 Edina, Edina
M Gratz, E Flack, C Satterthwaite, A Johnson
NATL: 3:01.80 2/27/1999 Toledo St. Francis, OH
B. Ciferri, J. Leahy, D. Fraas, T. Kurth
NATL: 3:01.80 1999 Jacksonville Bolles, FL
M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne, A. Lim
School Prelims Finals Points
===============================================================================
Championship Final
1 Eden Prairie 3:09.95 3:06.01 40
1) Aaron Greenberg 11 2) Bryce Boston 11
3) Mike Solfelt 11 4) Maverick Hovey 12
21.82 46.31 22.39 47.38 21.75 46.71 21.95 45.61
2 Maple Grove 3:09.67 3:07.36 34
1) Mike Lanz 12 2) Jeffrey Nelson 12
3) Michael Wegerson 12 4) Sean Wegerson 12
22.62 46.78 22.39 47.08 21.84 46.46 22.01 47.04
3 Minnetonka 3:12.07 3:11.74 32
1) Eric Sirjord 12 2) Ryan Current 9
3) Kendall Dunn 12 4) Noah Busch 11
23.28 48.68 22.45 47.79 23.15 48.52 22.40 46.75
4 Edina 3:12.68 3:11.98 30
1) Buzz Rehnberg 10 2) Sean Satterthwaite 11
3) Jackson Lindell 11 4) Mitch Lentz 12
22.25 47.08 22.70 48.36 23.17 48.66 22.76 47.88
5 Stillwater 3:13.77 3:12.52 28
1) Paul Knaak 12 2) Tait Delahunt 12
3) Evan Maxwell 12 4) Vince Radecke 12
22.69 48.17 23.03 48.52 23.24 48.58 22.38 47.25
6 Rosemount 3:14.33 3:13.27 26
1) Sheldon Hatlen 11 2) Andrew Urness 11
3) Braden McCormack 12 4) Luke Dowell 12
22.59 47.85 23.02 48.99 22.77 48.31 22.71 48.12
7 East Ridge, Woodbury 3:13.91 3:13.80 24
1) Matt Koken 12 2) Kent Rabideaux 9
3) Sam Scholz 10 4) Austin Davidson 12
22.65 47.18 22.97 48.78 23.32 49.42 23.08 48.42
8 Hastings 3:14.59 3:14.53 22
1) Colby Smith 10 2) Hayden Schmitt 10
3) Thomas Everson 10 4) Brandon Underwood 10
23.09 48.79 23.13 49.16 22.91 48.57 22.88 48.01
Consolation Final
9 Prior Lake 3:15.68 3:14.73 18
1) Matt Anderson 9 2) Marshall Heskin 8
3) Craig Robrock 8 4) Alex Jenness 11
23.81 50.21 23.24 49.42 22.30 46.79 23.19 48.31
10 Mounds View 3:16.73 3:14.76 14
1) Sasha Safonov 10 2) Ben Kaiser 10
3) Andrew Schlais 11 4) Noah Lucas 11
23.36 49.10 23.40 50.48 23.47 49.00 22.44 46.18
11 Lakeville North 3:15.04 3:14.85 12
1) Hunter Burchfield 12 2) Brandon Jensen 12
3) Tim Mitchell 12 4) Trae Schindler 12
23.95 49.46 22.98 49.57 22.74 48.39 22.71 47.43
12 Lakeville South 3:16.69 3:15.82 10
1) Adrian Sommers 10 2) Travis Meyer 11
3) Mitch Herrera 10 4) Erik Haglund 12
23.78 49.60 22.84 48.09 23.09 48.37 23.35 49.76
13 Brainerd 3:17.95 3:19.22 8
1) Justin Kuglin 10 2) Tyler Schneider 12
3) Sam Dellacecca 12 4) Josh McKeag 11
23.55 49.47 23.59 50.03 23.52 50.09 23.27 49.63
14 Farmington 3:19.78 3:19.68 6
1) Connor Kealy 12 2) Aaron Lane 11
3) Zachary Holton 12 4) Christopher Kirchmann 11
23.42 50.63 23.63 50.83 23.63 50.55 22.44 47.67
15 Cretin-Derham Hall, St. Paul 3:21.40 3:19.70 4
1) Hayden Olson 10 2) Eric Schuld 11
3) Nick Katsiotis 12 4) Tim O''Brien 12
24.22 51.37 24.15 50.97 23.61 49.54 22.87 47.82
16 Anoka 3:21.14 3:21.44 2
1) Josh Gerick 10 2) Matt Hedman 9
3) Jake Thacker 12 4) Cole Birklid 10
25.17 51.86 24.35 50.76 23.44 50.28 23.39 48.54