6/17/2000 - 6/17/2000
Charlotte, SC, USA
2000 Charlotte UltraSwim - 6/15/00 to 6/18/00
Day 2 Results
Event 3 Women 200 LC Meter Freestyle
=======================================================================
World: ! 1:56.78 Franzieska van Almsick, GER
American: @ 1:57.90 Nicole Haislett, USA
US Open: # 1:58.16 Claudia Poll, Costa Rica
Pepsi Open: $ 1:59.44 Claudia Poll, Costa Rica
OT Standard: % 2:04.89
Name Age Team Prelims Finals Points
=======================================================================
A - Final
1 Moravcova, Martina 24 DM 2:01.32 1:59.68%
28.26 58.84 1:29.41 1:59.68
2 Stonebraker, Ellen 21 WA 2:03.93 2:01.38%
28.74 59.57 1:30.45 2:01.38
3 Teuscher, Cristina 22 BAD 2:04.03 2:02.64%
28.85 1:00.23 1:31.41 2:02.64
4 Gibney, Chantal Z 19 BSTC 2:04.80 2:04.07%
29.07 59.97 1:31.76 2:04.07
5 Boutwell, Lacey A 17 WAS 2:04.99 2:05.50
29.11 1:01.00 1:33.30 2:05.50
6 Burns, Caroline M 17 DYNA 2:05.76 2:06.40
30.18 1:01.97 1:34.66 2:06.40
7 Tappin, Ashley T 25 TYR 2:05.27 2:06.57
29.40 1:01.30 1:34.60 2:06.57
8 Komisarz, Rachel E 23 UN-UK 2:05.41 2:06.83
29.57 1:01.77 1:33.98 2:06.83
B - Final
9 Woodall, Kari 26 NCAC 2:05.79 2:04.09%
28.83 1:00.40 1:32.04 2:04.09
10 MacGregor, Kristin 30 BAD 2:06.42 2:04.28%
28.66 59.95 1:31.86 2:04.28
11 Valerio, Melanie M 31 CAVS 2:07.32 2:05.46
29.58 1:00.97 1:33.46 2:05.46
12 Riker, Linda M 23 CW 2:07.25 2:05.98
29.59 1:02.00 1:34.09 2:05.98
13 Bosevska, Mirjana 18 CAVS 2:06.62 2:06.72
30.42 1:02.68 1:35.12 2:06.72
14 Cowan, Katie E 22 OSS 2:07.23 2:06.82
30.84 1:02.84 1:35.56 2:06.82
15 Dyszkiewicz, Magda 18 MAC 2:05.86 2:07.92
29.62 1:01.42 1:34.77 2:07.92
16 Johnson, Ellen M 16 GTAC 2:06.65 2:08.10
29.54 1:01.86 1:34.90 2:08.10
C - Final
17 Bennett, Brooke M 20 BSTC 2:07.54 2:04.41%
29.64 1:01.41 1:32.82 2:04.41
18 Duggan, Nicole 21 GSC 2:07.48 2:05.76
30.59 1:02.34 1:34.30 2:05.76
19 Correia, Maritza C 18 BSTC 2:07.69 2:06.90
29.64 1:02.21 1:34.59 2:06.90
20 Mihalik, Jennifer 21 ABSC 2:07.35 2:07.26
30.17 1:02.30 1:34.53 2:07.26
21 Heckman, Dawn M 22 GSC 2:07.63 2:08.06
30.79 1:03.02 1:36.01 2:08.06
22 Williams, Stefanie 20 FOX 2:07.88 2:08.07
30.60 1:02.77 1:36.13 2:08.07
23 Green, Meredith E 16 NCAC 2:08.85 2:11.85
30.99 1:03.92 1:38.22 2:11.85
24 Labosky, Marie R 18 FOX 2:08.00 2:13.48
30.22 1:03.70 1:38.07 2:13.48
Event 4 Men 200 LC Meter Freestyle
=======================================================================
World: ! 1:45.51 Ian Thorpe, AUS (pending)
American: @ 1:47.72 Matt Biondi, Golden Bear
US Open: # 1:47.34 Pieter van den Hoogenband, NED
Pepsi Open: $ 1:51.29 Gustavo Borges, BSS
OT Standard: % 1:53.69
Name Age Team Prelims Finals Points
=======================================================================
A - Final
1 Walker, Neil S 23 TXA 1:54.88 1:52.83%
24.95 53.33 1:22.40 1:52.83
2 Phillips, Dan S 27 UN-RT 1:54.94 1:53.40%
26.43 54.42 1:22.84 1:53.40
3 Tristan, Joe P 24 CW 1:54.70 1:54.21
27.05 56.26 1:25.44 1:54.21
4 Mangieri, Garrett 19 CW 1:55.13 1:54.25
26.32 55.20 1:24.97 1:54.25
5 Kintz, Nicolas 22 ABSC 1:55.82 1:54.35
27.41 56.34 1:26.16 1:54.35
6 Godsman, Eric B 22 WA 1:54.32 1:54.69
26.51 55.98 1:25.20 1:54.69
7 Barnes, Charles F 23 OSS 1:55.73 1:56.05
26.92 56.06 1:25.18 1:56.05
8 Ramirez, Austin M 21 UCAVS 1:55.30 1:59.05
27.54 57.18 1:28.27 1:59.05
B - Final
9 Goldblatt, Scott D 20 BAC 1:56.49 1:52.20%
26.43 54.59 1:23.35 1:52.20
10 White, Macon M 21 UN-UK 1:55.99 1:55.01
27.40 56.52 1:25.67 1:55.01
11 Montesterio, Ricar 20 GSC 1:57.09 1:56.07
28.20 57.31 1:27.08 1:56.07
12 Bourghesi, Cedric 25 UABSC 1:56.36 1:56.15
28.16 58.23 1:27.69 1:56.15
13 Tweedie, Dave E 21 UN-UK 1:56.59 1:57.15
28.00 57.52 1:27.29 1:57.15
14 Goldberg, Bryan S 16 FLST 1:57.06 1:57.25
27.29 57.00 1:27.19 1:57.25
15 Lusk, Ryan R 20 GSC 1:56.98 1:57.83
27.65 57.30 1:27.71 1:57.83
16 Mortimer, Justin B 18 MBM 1:56.10 1:57.94
27.36 57.05 1:27.11 1:57.94
C - Final
17 Schroeder, Jarod Y 26 TYR 1:57.47 1:54.22
26.01 54.64 1:23.92 1:54.22
18 Trupin, Dan M 16 CCMY 1:57.57 1:55.14
26.86 56.04 1:25.94 1:55.14
19 Steketee, Steve P 21 NASA 1:57.11 1:57.10
27.09 56.76 1:27.07 1:57.10
20 Thompson, Chris L 21 CW 1:57.26 1:57.33
28.77 58.73 1:28.55 1:57.33
21 Shevchik, Dan J 19 MBM 1:58.30 1:57.80
28.09 57.56 1:28.05 1:57.80
22 Greenwood, Bo G 17 NOVA 1:58.35 1:58.06
28.28 58.71 1:28.33 1:58.06
23 Grimes, Jamie M 21 UCAVS 1:58.21 1:58.89
28.58 59.22 1:29.40 1:58.89
24 Fung-a-Wing, Mike 20 ABSC 1:58.37 2:00.16
28.37 58.44 1:29.46 2:00.16
Event 5 Women 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
World: ! 1:06.52 Penny Heyns, RSA
American: @ 1:07.54 Megan Quann, Puyallup
US Open: # 1:06.95 Penny Heyns, RSA
Pepsi Open: $ 1:09.21 Penny Heyns, RSA
OT Standard: % 1:13.29
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Kowal, Kristy A 21 ABSC 1:10.09 1:09.10$
32.53 1:09.10
2 Poewe, Sarah 17 RSA1 1:13.14 1:10.80%
33.24 1:10.80
3 McClelland, Katie 23 DM 1:11.15 1:11.86%
33.33 1:11.86
4 Hathaway, Katie A 20 NCAC 1:13.13 1:12.60%
34.20 1:12.60
5 Skinner, Jamie E 21 ABSC 1:13.15 1:12.76%
34.53 1:12.76
6 Street, Jenna V 17 GSC 1:13.33 1:12.95%
35.19 1:12.95
7 McReynolds, Annemi 22 SCAC 1:13.22 1:14.30
35.34 1:14.30
8 Crippen, Maddy M 19 FOX 1:13.23 1:17.11
36.08 1:17.11
B - Final
9 Roby, Ashley E 19 ABSC 1:13.76 1:13.15%
34.76 1:13.15
10 Warriner, Marcy M 20 BAMA 1:13.90 1:13.84
34.30 1:13.84
11 Yevak, Katie J 17 KCB 1:15.10 1:13.87
35.60 1:13.87
12 MacGregor, Kristin 30 BAD 1:14.25 1:13.92
34.63 1:13.92
13 Yoshimura, Steph D 14 SSC 1:14.24 1:14.74
34.92 1:14.74
14 Wagner, Jessica L 18 ACAD 1:14.27 1:15.04
35.24 1:15.04
15 Smith, Danielle N 16 MAC 1:16.24 1:15.11
36.65 1:15.11
16 Klein, Melissa F 15 DYNA 1:16.21 1:16.17
35.81 1:16.17
C - Final
17 McIlvain, Kerri A 12 FOX 1:17.24 1:16.19
36.99 1:16.19
18 Duggan, Nicole 21 GSC 1:17.21 1:16.48
36.67 1:16.48
19 Frega, Desiree C 18 GSC 1:17.20 1:16.78
36.84 1:16.78
20 Ryan, Whitney W 16 MBM 1:16.33 1:16.99
35.90 1:16.99
21 Huff, Amanda R 16 RACY 1:16.90 1:17.50
36.26 1:17.50
22 Pate, Virginia W 17 WSY 1:17.30 1:17.52
36.31 1:17.52
23 Adams, Mary T 16 FTE 1:17.13 1:17.68
36.77 1:17.68
24 Anderson, Caitlin 20 CAVS 1:17.56 1:18.14
36.37 1:18.14
Event 6 Men 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
World: ! 1:00.36 Roman Sludnev, RUS (pending)
American: @ 1:00.77 Jeremy Linn, USA
US Open: # 1:00.60 Fred deBurghgraeve, BEL
Pepsi Open: $ 1:03.21 Mike Barrowman, Curl-Burke
OT Standard: % 1:05.39
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Hansen, Brendan J 18 SSC 1:04.98 1:03.57%
29.66 1:03.57
2 Chia, Elvin N 30 ABSC 1:04.69 1:03.69%
30.75 1:03.69
3 Lopez, Arsenio 21 PUR 1:06.09 1:04.82%
30.88 1:04.82
4 Quinn, Sean S 19 MAC 1:06.03 1:05.24%
30.89 1:05.24
5 Wynn, Barry D 26 ABSC 1:06.36 1:05.32%
31.42 1:05.32
6 McDonnell, Jeremy 20 CFSC 1:06.55 1:05.64
31.54 1:05.64
7 Norment, Michael E 25 UABSC 1:05.42 1:05.70
30.87 1:05.70
8 Caron, Justin O 19 AUB 1:06.77 1:07.14
31.98 1:07.14
B - Final
9 Gangloff, Mark D 18 FAST 1:06.87 1:05.71
30.29 1:05.71
10 Petersen, Brett 23 NOLE 1:07.53 1:07.24
30.70 1:07.24
11 Szilier, Dan Z 21 FOX 1:07.42 1:07.85
32.04 1:07.85
12 Grant, Rassan M 17 UN-HI 1:07.73 1:07.91
31.58 1:07.91
13 Zucca, Mark S 17 FAST 1:07.88 1:08.15
32.01 1:08.15
14 Moros, Pedro F 26 KJSA 1:08.40 1:08.37
32.25 1:08.37
15 Muantongchin, Joey 17 FOX 1:08.56 1:09.57
33.21 1:09.57
16 Linn, Jeremy P 24 TENN 1:08.20 1:09.59
32.67 1:09.59
C - Final
17 Reid, Jake Z 22 UABSC 1:08.89 1:08.10
31.94 1:08.10
18 Willliamson, John 24 NYAC 1:09.20 1:08.44
32.21 1:08.44
19 Halasz, Murph M 17 NOVA 1:08.86 1:08.97
32.63 1:08.97
20 Brink, Ben B 19 TENN 1:09.07 1:09.00
33.02 1:09.00
21 Maurer, Chris S 18 ABSC 1:08.78 1:09.19
32.76 1:09.19
22 Reeves, Charles W 18 BAMA 1:09.23 1:09.75
32.58 1:09.75
23 Wainwright, Ben V 22 GTAC 1:09.11 1:09.83
32.14 1:09.83
23 Watkins, Roger W 20 UN-UK 1:09.52 1:09.83
32.99 1:09.83
Event 7 Women 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
World: ! 56.69 Inge de Bruijn, MED (pending)
American: @ 57.88 Jenny Thompson, USA
US Open: # 57.93 Mary T. Meagher, Lakeside
Pepsi Open: $ 1:00.17 Jenny Thompson, USA
OT Standard: % 1:03.09
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Moravcova, Martina 24 DM 1:00.18 59.49$
28.04 59.49
2 Martino, Angel L 33 GCAT 1:01.77 1:00.33%
28.46 1:00.33
3 Fox, Richelle D 26 BAD 1:03.57 1:00.83%
28.19 1:00.83
4 Descenza, Mary E 15 ACAD 1:02.11 1:02.23%
28.94 1:02.23
5 Harper, Rebecca E 17 NOVA 1:02.32 1:02.26%
29.70 1:02.26
6 Tappin, Ashley T 25 TYR 1:01.84 1:02.97%
28.81 1:02.97
7 Shealy, Courtney R 22 ABSC 1:03.03 1:03.16
28.85 1:03.16
8 Hoelzer, Margaret 17 U-MBS 1:04.10 1:04.53
29.94 1:04.53
B - Final
9 Boutwell, Lacey A 17 WAS 1:04.33 1:03.72
30.13 1:03.72
10 Hughes, Andrea R 16 NOVA 1:04.22 1:04.07
30.12 1:04.07
11 Mauro, Florence K 17 LFSC 1:04.63 1:04.10
29.93 1:04.10
12 Komisarz, Rachel E 23 UN-UK 1:04.27 1:04.30
30.65 1:04.30
13 Carroll, Kathleen 15 GTAC 1:04.59 1:04.74
30.64 1:04.74
14 Correia, Maritza C 18 BSTC 1:04.48 1:05.15
30.54 1:05.15
15 Roby, Ashley E 19 ABSC 1:04.96 1:05.30
30.10 1:05.30
16 Johnson, Rachel T 19 NASA 1:04.96 1:05.40
31.03 1:05.40
C - Final
17 Keller, Christine 18 ABSC 1:05.13 1:04.19
30.22 1:04.19
18 Crisman, Jennifer 20 CW 1:05.14 1:04.53
30.37 1:04.53
19 Knox, Wendy S 28 UN-UK 1:05.56 1:05.09
31.19 1:05.09
20 Yevak, Katie J 17 KCB 1:05.99 1:05.18
30.95 1:05.18
21 Taylor, Brooke D 17 HIGH 1:05.78 1:05.22
31.03 1:05.22
22 Heckman, Dawn M 22 GSC 1:05.73 1:05.59
31.45 1:05.59
23 Buck, Stephanie A 19 ABSC 1:05.35 1:05.99
31.36 1:05.99
24 Tennison, Diane E 19 UN-GS 1:05.85 1:07.36
31.64 1:07.36
Event 8 Men 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
World: ! 51.81 Michael Klim, AUS
American: @ 52.76 Neil Walker, USA
US Open: # 52.27 Denis Pankratov, RUS
Pepsi Open: $ 54.29 Mark Henderson, USA
OT Standard: % 55.99
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Malchow, Tom A 23 CW 55.11 54.09$
25.44 54.09
2 Gonzalez, Chuey F 26 GSC 54.98 54.77%
25.12 54.77
3 deFabrique, Yann Z 26 ABSC 55.71 55.29%
25.94 55.29
4 Walker, Neil S 23 TXA 56.56 55.52%
25.83 55.52
5 Shapiro, Joel M 21 TENN 55.99 55.98%
26.66 55.98
6 Schroeder, Jarod Y 26 TYR 56.68 56.55
26.44 56.55
7 Egan, Kyle P 20 MBM 56.90 56.99
26.94 56.99
8 Barnes, Charles F 23 OSS 56.66 59.11
27.11 59.11
B - Final
9 Byars, Adam Z 21 WA 57.55 57.01
26.67 57.01
10 Finch, Doak J 22 CAVS 57.13 57.26
26.64 57.26
11 Sayce, Tadd W 19 MBM 57.36 57.32
26.85 57.32
12 Coyne, Brendan M 19 WA 57.29 57.45
27.32 57.45
13 Kendrick, Rainer E 17 MBST 57.58 57.46
27.09 57.46
14 Zitani, Shaun M 20 UN-UK 57.24 57.66
25.77 57.66
15 Ciarla, Aaron P 22 MAC 57.58 57.73
26.29 57.73
16 Phillips, Dan S 27 UN-RT 57.45 58.26
26.62 58.26
C - Final
17 Hull, Carter A 22 MAC 57.61 57.40
26.49 57.40
18 Marshall, Peter J 18 DYNA 57.74 57.43
26.89 57.43
19 Livingston, Andrew 21 PUR 58.41 57.60
27.39 57.60
20 Scannell, Brian P 20 MAC 57.94 58.01
27.17 58.01
21 Shade, Parker H 21 ABSC 57.93 58.13
27.16 58.13
22 Sherrard, Duncan M 20 GSC 58.25 58.33
27.71 58.33
23 Lee, Mathew A 20 CAVS 58.81 58.58
27.47 58.58
24 Babcock, Lyle W 16 FTE 58.68 58.98
27.77 58.98
Event 9 Women 400 LC Meter IM
===============================================================================
World: ! 4:34.79 Yan Chen, CHN
American: @ 4:37.58 Summer Sanders, USA
US Open: # 4:38.58 Janet Evans, Fullerton
Pepsi Open: $ 4:47.64 Nancy Sweetnam, Canada
OT Standard: % 4:57.79
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Teuscher, Cristina 22 BAD 4:55.00 4:44.20$
31.00 1:06.76 1:42.79 2:19.08 2:58.79 3:40.19 4:12.17 4:44.20
2 Crippen, Maddy M 19 FOX 4:53.27 4:45.32$
31.23 1:06.15 2:19.60 2:59.48 3:40.37 4:13.50 4:45.32
3 Yevak, Katie J 17 KCB 4:56.88 4:54.60%
31.19 1:06.63 1:45.51 2:24.60 3:04.35 3:45.29 4:20.54 4:54.60
4 Bosevska, Mirjana 18 CAVS 4:57.53 4:55.18%
31.60 1:07.06 1:45.65 2:23.06 3:05.81 3:49.20 4:22.60 4:55.18
5 Adkins, Amanda J 23 ABSC 4:59.12 4:58.19
31.47 1:07.94 1:44.82 2:21.58 3:05.23 3:48.89 4:23.93 4:58.19
6 Labosky, Marie R 18 FOX 4:59.30 4:58.69
32.89 1:09.49 1:47.63 2:23.94 3:07.90 3:50.60 4:26.34 4:58.69
7 Cowan, Katie E 22 OSS 4:57.57 4:58.83
32.26 1:08.60 1:46.57 2:23.28 3:07.52 3:52.60 4:26.21 4:58.83
8 Walkley, Keegan A 21 UABSC 4:59.60 5:01.13
30.63 1:06.95 1:45.29 2:22.65 3:06.99 3:51.75 4:27.27 5:01.13
B - Final
9 Taflinger, Brooke 18 WAS 4:59.95 4:58.31
32.19 1:08.74 1:47.16 2:25.09 3:06.83 3:50.18 4:24.66 4:58.31
10 Baly, Amy M 17 DYNA 5:03.40 5:00.98
33.27 1:10.29 1:50.35 2:30.87 3:13.23 3:56.56 4:28.79 5:00.98
11 Olson, Melissa A 21 UN-UK 5:03.39 5:01.57
32.88 1:09.31 1:47.67 2:25.33 3:08.45 3:52.17 4:27.45 5:01.57
12 Hathaway, Katie A 20 NCAC 5:02.58 5:02.28
32.99 1:10.65 1:50.51 2:30.45 3:12.52 3:55.26 4:29.37 5:02.28
13 Hamming, Lisa C 14 LFSC 5:04.06 5:05.42
32.32 1:08.49 1:46.80 2:24.81 3:10.85 3:56.07 4:31.38 5:05.42
14 Acuff, Erika L 22 U-NSS 5:05.78 5:08.36
32.43 1:10.89 1:52.43 2:32.78 3:15.40 3:59.09 4:34.80 5:08.36
15 Smith, Courtney J 15 NOVA 5:03.69 5:13.91
33.56 1:11.71 1:53.85 2:33.75 3:19.25 4:04.49 4:39.54 5:13.91
16 Buck, Stephanie A 19 ABSC 5:06.88 5:16.94
32.91 1:09.38 1:52.64 2:33.76 3:19.50 4:05.52 4:42.28 5:16.94
C - Final
17 Dyszkiewicz, Magda 18 MAC 5:07.05 5:06.18
32.82 1:09.99 1:50.17 2:29.77 3:14.94 4:01.32 4:35.01 5:06.18
18 Mumper, Laura C 17 NOVA 5:06.91 5:06.23
32.43 1:10.66 1:49.80 2:28.80 3:13.05 3:57.83 4:32.67 5:06.23
19 Green, Meredith E 16 NCAC 5:07.99 5:07.90
31.95 1:09.05 1:50.10 2:29.93 3:15.86 4:01.46 4:34.73 5:07.90
20 Kirouac, Ginny M 20 DYNA 5:09.78 5:08.37
33.40 1:12.06 1:51.53 2:31.01 3:15.08 4:00.19 4:34.91 5:08.37
21 Adams, Mary T 16 FTE 5:08.95 5:09.56
33.52 1:11.25 1:51.47 2:31.16 3:15.46 4:00.25 4:35.07 5:09.56
22 Harper, Rebecca E 17 NOVA 5:07.54 5:09.83
31.87 1:07.43 1:47.89 2:27.71 3:14.57 4:00.83 4:36.04 5:09.83
23 Ryan, Whitney W 16 MBM 5:09.53 5:11.35
34.43 1:13.83 1:54.23 2:34.04 3:16.93 4:00.35 4:35.92 5:11.35
24 Carroll, Kathleen 15 GTAC 5:09.24 5:12.67
32.82 1:10.57 1:50.56 2:30.13 3:16.57 4:03.67 4:38.59 5:12.67
Event 10 Men 400 LC Meter IM
===============================================================================
World: ! 4:12.30 Tom Dolan, USA
American: @ 4:12.30 Tom Dolan, USA
US Open: # 4:12.72 Tom Dolan, Curl-Burke
Pepsi Open: $ 4:22.69 Owen Von Richter, Can Jr
OT Standard: % 4:32.69
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Dolan, Tom F 24 CUBU 4:25.10 4:18.97$
27.83 59.37 1:32.49 2:04.36 2:41.65 3:19.58 3:50.07 4:18.97
2 Painter, Tyler L 22 UN-RT 4:35.36 4:28.71%
28.53 1:00.75 1:34.87 2:08.88 2:47.40 3:27.65 3:58.50 4:28.71
3 Greenwood, Bo G 17 NOVA 4:36.85 4:32.17%
28.41 1:00.26 1:35.38 2:09.60 2:49.49 3:30.10 4:01.56 4:32.17
4 Fong, Alex 20 FOX 4:38.87 4:37.66
29.74 1:02.36 1:37.38 2:12.05 2:52.95 3:33.66 4:05.55 4:37.66
5 Trupin, Dan M 16 CCMY 4:38.88 4:38.14
27.93 1:02.31 1:38.80 2:14.91 2:55.02 3:36.20 4:07.22 4:38.14
6 Lusk, Ryan R 20 GSC 4:37.44 4:39.28
29.44 1:03.98 1:39.86 2:15.92 2:56.01 3:37.39 4:09.42 4:39.28
7 Wilson, Eric R 20 CW 4:41.34 4:39.33
28.96 1:01.73 1:38.63 2:14.61 2:55.23 3:36.00 4:08.57 4:39.33
8 Abdullah, Wan A 25 ABSC 4:39.82 4:43.14
29.80 1:04.46 1:42.37 2:19.58 3:00.39 3:40.97 4:12.61 4:43.14
B - Final
9 Reeves, Greg T 20 GSC 4:41.73 4:38.63
29.25 1:02.05 1:38.92 2:14.89 2:53.92 3:34.47 4:07.35 4:38.63
10 Marshall, Peter J 18 DYNA 4:42.35 4:38.77
29.05 1:03.11 1:36.87 2:11.27 2:53.60 3:36.51 4:08.22 4:38.77
11 Glasco, Judd C 18 NCAC 4:41.89 4:39.92
28.94 1:02.08 1:39.11 2:15.80 2:56.91 3:38.58 4:10.19 4:39.92
12 Seidman, Mark D 20 LESD 4:42.38 4:40.15
29.63 1:03.47 1:39.64 2:15.73 2:56.13 3:36.93 4:09.64 4:40.15
13 Godsman, Eric B 22 WA 4:41.89 4:40.85
29.22 1:02.92 1:40.37 2:16.79 2:58.49 3:41.05 4:12.08 4:40.85
14 Brink, Ben B 19 TENN 4:43.06 4:43.68
29.60 1:03.39 1:41.54 2:19.13 2:58.81 3:38.76 4:12.14 4:43.68
15 Culberson, Richard 21 NCAC 4:42.32 4:46.77
30.73 1:06.08 1:42.47 2:18.25 3:00.30 3:43.06 4:15.67 4:46.77
16 Mortimer, Justin B 18 MBM 4:42.81 4:50.16
29.88 1:04.80 1:43.68 2:19.53 3:01.61 3:45.67 4:18.36 4:50.16
C - Final
17 Davidson, Tristan 15 CCST 4:45.43 4:41.02
28.90 1:02.58 1:39.96 2:16.40 2:57.25 3:37.72 4:10.46 4:41.02
18 Velez, Alvaro 24 BAD 4:44.57 4:41.57
28.75 1:02.10 1:38.37 2:14.12 2:55.34 3:36.63 4:09.47 4:41.57
19 Oren, Will A 21 MBM 4:44.95 4:43.57
28.80 1:02.49 1:38.88 2:14.83 2:57.45 3:41.69 4:13.48 4:43.57
20 Ackley, Andrew H 17 NCAC 4:43.34 4:44.17
30.06 1:04.83 1:42.95 2:20.79 3:00.81 3:42.11 4:13.65 4:44.17
21 Groves, Mike W 20 DYNA 4:46.54 4:45.43
29.53 1:02.90 1:40.06 2:15.78 2:58.16 3:41.79 4:14.24 4:45.43
22 Halasz, Murph M 17 NOVA 4:45.15 4:45.56
29.18 1:02.44 1:40.64 2:17.84 2:58.72 3:39.26 4:13.36 4:45.56
23 Sabala, Mike Z 20 MBM 4:46.65 4:48.76
30.88 1:06.25 1:43.33 2:20.51 3:02.03 3:44.39 4:17.23 4:48.76
24 Moccari, Cameron A 17 RSA 4:45.68 4:49.10
29.97 1:04.56 1:41.32 2:16.52 3:00.57 3:44.69 4:17.69 4:49.10
Event 11 Women 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
World: ! 3:37.91 China National Team
American: @ 3:39.29 USA Olympic Team
US Open: # 3:39.29 USA Olympic Team
Pepsi Open: $ 3:48.62 Florida Aquatics
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Badger Swim Club 'A' 3:52.87 3:49.29
1) Fox, Richelle D 26 2) Maurer, Lea E 29
3) MacGregor, Kristin 30 4) Teuscher, Cristina 22
27.95 57.38 1:24.90 1:55.14 2:22.30 2:52.84 3:19.69 3:49.29
2 Athens Bulldog Swim Club 'A' 3:56.02 3:53.85
1) Mihalik, Jennifer E 21 2) Kowal, Kristy A 21
3) Keller, Christine M 18 4) Shealy, Courtney R 22
28.42 58.22 1:26.73 1:57.52 2:26.02 2:56.84 3:24.34 3:53.85
3 Brandon Blue Wave 'A' 3:52.20 3:53.93
1) Gibney, Chantal Z 19 2) Ellis, Carrie M 16
3) Bennett, Brooke M 20 4) Correia, Maritza C 18
27.85 57.65 1:25.40 1:56.37 2:25.43 2:56.24 3:23.84 3:53.93
4 Gator Swim Club 'A' 3:54.00 3:59.36
1) Hughes, Morgan L 18 2) Martindale, Leah S 21
3) Heckman, Dawn M 22 4) Duggan, Nicole 21
28.89 1:00.52 1:28.58 1:59.76 2:28.41 2:59.82 3:28.48 3:59.36
5 Greater Toledo Aquatic Club 'A' 3:56.62 4:00.32
1) Carroll, Kathleen M 15 2) Saum, Anna C 17
3) Johnson, Ellen M 16 4) Johnson, Susan E 15
28.87 59.36 1:28.28 2:00.50 2:28.99 3:00.18 3:29.27 4:00.32
6 Crimson Tide Aquatics 'A' 3:58.00 4:00.34
1) Warriner, Marcy M 20 2) Donohue, Emily L 21
3) Coellner, Kelly L 21 4) Catterson, Suzy L 21
29.30 1:00.93 1:30.88 2:02.72 2:31.48 3:02.45 3:30.17 4:00.34
7 North Carolina Aquatic Club 'A' 3:56.99 4:02.13
1) Watkins, Christy A 18 2) Green, Meredith E 16
3) Hathaway, Katie A 20 4) Woodall, Kari 26
29.34 1:01.12 1:31.15 2:04.34 2:33.42 3:03.95 3:32.04 4:02.13
8 Tennessee Aquatics 'A' 3:58.00 4:02.14
1) Hancock, Laura E 20 2) Jones, Bianca C 21
3) Hall, Bethany L 19 4) Felton, Tanya C 21
29.59 1:01.16 1:30.28 2:01.68 2:31.17 3:03.01 3:31.11 4:02.14
9 Dynamo Swim Club 'A' 3:58.05 4:03.34
1) Burns, Caroline M 17 2) Bell, Katherine A 14
3) Daly, Ashley L 16 4) Hill, Elizabeth 14
29.29 59.71 1:29.02 2:01.89 2:30.79 3:02.55 3:31.69 4:03.34
10 Lake Forest Swim Club 'A' 3:58.92 4:03.44
1) Grevers, Carolyn M 20 2) Kelly, Lindsey A 13
3) Mauro, Florence K 17 4) Ridgeway, Rachel E 14
29.49 1:01.12 1:29.73 2:02.01 2:31.37 3:03.14 3:31.75 4:03.44
11 Highlander Aquatic Club 'A' 3:56.00 4:04.30
1) Georoff, Andre A 17 2) Robertson, Kim A 18
3) Taylor, Brooke D 17 4) Stahley, Desiree L 15
28.97 59.80 1:29.35 2:02.77 2:32.39 3:05.33 3:33.10 4:04.30
12 Mountain Brook Swim & Ten 'A' 4:05.20 4:05.35
1) Davidson, Katy Brooke B 20 2) Gathings, Margot M 16
3) Carpenter, Joanie M 14 4) Caples, Courtney L 18
29.99 1:01.91 1:31.57 2:03.51 2:33.05 3:05.32 3:34.11 4:05.35
13 Athens Bulldog Swim Club 'B' 3:58.00 4:05.44
1) Roby, Ashley E 19 2) Adkins, Amanda J 23
3) Mack, Summer M 20 4) Schrader, Nicole N 20
29.69 1:01.24 1:30.40 2:01.98 2:31.65 3:03.92 3:33.63 4:05.44
14 Gator Swim Club 'B' 4:03.00 4:05.83
1) West, Katie M 19 2) Teague, Cara E 19
3) Pavlik, Melissa L 21 4) Chapman, Anna L 19
29.64 1:01.98 1:31.30 2:03.93 2:33.59 3:04.66 3:34.38 4:05.83
15 Mecklenburg Aquatic Club 'A' 3:56.00 4:06.00
1) Moore, Katie A 18 2) Gardner, Sarah M 17
3) Quinn, Kathleen M 17 4) Dyszkiewicz, Magda I 18
29.74 1:02.01 1:31.32 2:03.66 2:32.36 3:04.47 3:34.44 4:06.00
16 Academy Bullets 'A' 4:05.00 4:06.30
1) Descenza, Mary E 15 2) Wagner, Jessica L 18
3) Leech, Lindsay S 16 4) Ware, Maggie M 17
28.40 1:00.07 1:29.45 2:02.98 2:32.23 3:06.21 3:34.71 4:06.30
17 Mecklenburg Aquatic Club 'B' 4:00.00 4:06.96
1) Martin, Leila A 16 2) Kline, Amanda B 18
3) Spencer, Aly A 15 4) Oxford, Kristin A 14
29.33 1:00.11 1:30.76 2:02.83 2:33.27 3:05.96 3:35.50 4:06.96
18 Dynamo Swim Club 'B' 4:03.09 4:08.92
1) Halligan, Amy M 18 2) Butler, Kendall E 16
3) Murphy, Meaghan G 18 4) Granger, Julie 16
29.73 1:01.33 1:30.40 2:03.08 2:32.79 3:05.50 3:35.55 4:08.92
19 Mecklenburg Aquatic Club 'C' 4:03.00 4:11.49
1) Hemric, Lindsay E 15 2) Soladay, Jackie M 15
3) Schwartz, Kelly L 16 4) Siroky, Jilen C 18
30.73 1:04.26 1:34.29 2:05.96 2:35.68 3:09.22 3:39.05 4:11.49
20 Winston-Salem YMCA 'A' 4:08.80 4:12.30
1) Pate, Virginia W 17 2) Parks, Catherine S 17
3) Cutler, Laura S 17 4) Johnson, Brittany D 15
29.76 1:02.22 1:32.84 2:06.68 2:37.75 3:12.53 3:40.94 4:12.30
21 Nova of VA Aquatics 'A' 4:06.00 4:13.28
1) Hughes, Andrea R 16 2) Smith, Whitney L 18
3) Downey, Betsy G 18 4) Smith, Courtney J 15
30.26 1:02.92 1:33.44 2:05.82 2:35.68 3:07.91 3:39.34 4:13.28
22 Greater Toledo Aquatic Club 'B' 4:06.01 4:14.06
1) Lamb, Trisha E 16 2) Kerner, Kathryn A 16
3) Waites, Jessica C 17 4) Niklas, Sarah M 14
29.61 1:01.50 1:32.00 2:05.13 2:21.12 3:40.11 4:14.06
Event 12 Men 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
World: ! 3:15.11 USA Pan Pacific Team
American: @ 3:15.11 USA Pan Pacific Team
US Open: # 3:15.11 USA Pan Pacific Team
Pepsi Open: $ 3:25.42 Brazil Olympic Team
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Athens Bulldog Swim Club 'A' 3:32.00 3:27.28
1) deFabrique, Yann Z 26 2) Kintz, Nicolas 22
3) Chia, Elvin N 30 4) Stratman, John 23
25.36 51.77 1:17.10 1:44.01 2:09.21 2:36.16 3:00.68 3:27.28
2 Gator Swim Club 'A' 3:33.00 3:36.04
1) Summers, Nathan W 20 2) Lusk, Ryan R 20
3) Sherrard, Duncan M 20 4) Renshaw, Mike C 23
25.73 53.64 1:18.97 1:47.72 2:13.53 2:41.74 3:07.36 3:36.04
3 Greater Toledo Aquatic Club 'A' 3:41.25 3:37.98
1) Fraas, David E 19 2) Carroll, John R 20
3) DiSalle, Eric M 20 4) McCann, Tim E 23
26.57 55.19 1:21.59 1:50.26 2:16.26 2:44.87 3:10.06 3:37.98
4 Mass Bay Marlins 'A' 3:34.19 3:38.39
1) Sayce, Tadd W 19 2) Walker, Cory C 18
3) Bazylewicz, Dan B 20 4) Water, Jamey A 21
25.87 54.08 1:20.96 1:50.33 2:15.84 2:44.57 3:10.47 3:38.39
5 Athens Bulldog Swim Club 'B' 3:37.00 3:38.43
1) Fung-a-Wing, Mike G 20 2) Lindsay, Marc P 20
3) Read, Chris G 21 4) Shade, Parker H 21
26.56 55.06 1:20.90 1:48.78 2:14.47 2:43.59 3:10.18 3:38.43
6 Mass Bay Marlins 'B' 3:35.80 3:39.23
1) Egan, Kyle P 20 2) Shevchik, Dan J 19
3) Egan, Ryan P 20 4) Oren, Will A 21
26.48 54.75 1:20.59 1:48.79 2:15.13 2:44.23 3:11.03 3:39.23
7 North Carolina Aquatic Club 'A' 3:39.99 3:39.96
1) Johnson, Kert M 20 2) Glasco, Judd C 18
3) Hathaway, Drew 19 4) Kline, Brad P 20
26.71 55.30 1:21.90 1:50.52 2:16.77 2:45.65 3:11.76 3:39.96
8 Crimson Tide Aquatics 'A' 3:40.00 3:40.76
1) Azrad, Oren E 23 2) Wilsie, Matt M 21
3) Winchester, Zach Z 18 4) Townsend, John F 19
25.96 53.56 1:18.64 1:48.07 2:14.71 2:44.99 3:11.69 3:40.76
9 Nova of VA Aquatics 'A' 3:38.00 3:41.74
1) Holsten, Brent B 28 2) Fuller, Michael J 21
3) Greenwood, Bo G 17 4) Mulder, Derrick J 17
25.93 54.40 1:21.31 1:50.58 2:17.76 2:47.08 3:12.94 3:41.74
10 Dynamo Swim Club 'A' 3:43.79 3:42.58
1) Kauffman, Mike 16 2) Groves, Mike W 20
3) Lamb, Lowell R 18 4) Marshall, Peter J 18
26.71 54.62 1:21.44 1:50.72 2:17.38 2:47.70 3:13.12 3:42.58
11 Akron Firestone 'A' 3:38.71 3:43.34
1) Albrecht, Jon S 16 2) McDonald, Steve A 17
3) Jones, Michael D 16 4) Gangloff, Mark D 18
26.91 56.88 1:22.28 1:51.21 2:17.50 2:47.04 3:12.75 3:43.34
12 Bull City Aquatics 'A' 3:33.93 3:43.79
1) Boon, Read R 19 2) Vick, Dan C 19
3) Duryea, Brad J 17 4) Piantadosi, Brian C 18
26.61 55.80 1:22.15 1:51.43 2:17.45 2:47.46 3:13.76 3:43.79
13 Gator Swim Club 'B' 3:40.00 3:43.98
1) Foster, Brian E 21 2) Reeves, Greg T 20
3) Montesterio, Ricardo A 20 4) Jansen, Mick J 20
27.06 56.00 1:22.73 1:52.21 2:19.35 2:48.04 3:13.77 3:43.98
14 North Carolina Aquatic Club 'B' 3:47.99 3:44.88
1) Ackley, Andrew H 17 2) Liebhold, Tim D 17
3) Moity, Sebastien L 20 4) Culberson, Richard R 21
27.18 55.95 1:23.39 1:53.00 2:18.72 2:48.80 3:15.63 3:44.88
15 Mecklenburg Aquatic Club 'B' 3:38.00 3:47.17
1) Baccich, Thorn T 17 2) Owens, Jimmy L 18
3) Baxter, Mark E 19 4) Biedrzycki, Andrew H 20
27.42 58.24 1:24.60 1:54.09 2:21.00 2:50.58 3:17.19 3:47.17
16 Mecklenburg Aquatic Club 'C' 3:42.00 3:56.36
1) Scannell, Brian P 20 2) Coen, Andrew E 17
3) Siroky, Alex D 17 4) Donovan, Brian T 17
27.42 58.21 1:25.63 1:57.15 2:25.72 2:56.20 3:24.29 3:56.36
-- Mecklenburg Aquatic Club 'A' 3:35.00 DQ
1) Hull, Carter A 22 2) Quinn, Sean S 19
3) Biedrzycki, Chris G 18 4) Ciarla, Aaron P 22
26.26 54.23 1:21.85 1:49.81 2:15.78 2:44.72 DQ