4/5/2004 - 4/8/2004
Ft. Lauderdale, Florida,, USA
YMCA National Meets
2004 National YMCA Short Course
Swimming and Diving Championship
Event 12 Women 3 mtr Diving Diving Competition
==================================================================
Name Age Team Prelims Finals
==================================================================
=== Finals ===
1 Robak, Tiffany 16 Schroeder 390.15 383.50
2 Hanson, Alanna 18 New Canaan 347.50 361.45
3 Szymanski, Kayla 18 Schroeder 339.60 339.05
4 Saunders, Erin 15 Rocky Run 345.75 332.55
5 Mifflin, Julianne 18 New Canaan 334.55 324.50
6 Murphy, Cameron 17 New Canaan 324.90 320.95
7 Siodlarz, Ashlee 15 Schroeder 318.10 312.10
8 McLoone, Megan 18 Schroeder 304.45 307.12
=== Preliminaries ===
9 Fukumoto, Aiko 13 New Canaan 295.55
10 Park, Jennifer 15 New Canaan 295.00
11 Calzone, Kylie 18 New Canaan 284.25
12 Davidson, Laura 18 Schroeder 282.50
13 Carlson, Sara 16 New Canaan 277.85
14 Goldberg, Jennifer 16 New Canaan 274.55
15 Haselow, Lisa 15 Schroeder 268.30
16 Varas, Heather 16 Rocky Run 261.85
17 DiMarco, Carolyn 13 New Canaan 245.55
18 Horstmann, Sarah 16 Rocky Run 229.55
19 Von Schledorn, Andrea 16 Schroeder 228.75
20 Orlando, Naomi 16 Rocky Run 227.65
Event 13 Women 200 Yard Breaststroke Swimming Competition
==================================================================
Name Age Team Prelims Finals
==================================================================
=== A - Final ===
1 Botzum, Jessica 18 Triangle Area 2:16.29 2:17.27
2 Graessle, Lindsey 15 Countryside -OH 2:20.46 2:18.25
3 Ellis, Carlye 14 Plymouth-MI 2:20.06 2:19.78
4 Weidert, Jessica 17 Downtown Spokane 2:20.68 2:20.77
5 Hetzel, Catherine 17 Metuchen Edison 2:19.66 2:21.18
6 Cipoletti, Ann 17 Huntington-WV 2:23.07 2:22.08
7 Blank, Abby 18 Downtown Spokane 2:20.90 2:23.61
8 Lesch, Ilene 17 Plymouth-MI 2:23.64 2:26.08
=== B - Final ===
9 Huntwork, Kylen 16 Triangle Area 2:24.56 2:22.55
10 Longacre, Shayna 15 Boyertown-PA 2:23.92 2:22.57
11 Hukill, Aimee 17 Montgomery-AL 2:24.28 2:23.12
12 Keath, Macey 15 Lebanon Valley 2:23.79 2:23.13
13 Flynn, Marianne 15 West Shore 2:23.98 2:23.78
14 Stark, Laura 15 Somerset Valley 2:24.47 2:24.25
15 Herrmann, Danielle 16 NW Dupage 2:24.68 2:24.37
16 Lang, Melissa 12 Metuchen Edison 2:24.42 2:24.40
Event 15 Women 200 Yard Freestyle Swimming Competition
==================================================================
Name Age Team Prelims Finals
==================================================================
=== A - Final ===
1 Lanteigne, Emily 16 NW Dupage 1:53.68 1:50.79
2 Brager, Kristy 18 Green Bay-WI 1:52.68 1:51.56
3 Morgan, Summer 16 Downtown Spokane 1:52.28 1:51.60
4 Perrotta, Mattea 13 San Pedro 1:52.70 1:52.20
5 DeMARRAIS, Kelly 15 Somerset Hills 1:52.95 1:52.42
6 Merz, Alexa 16 Palisades Malibu 1:53.61 1:52.81
7 Guers, Lindsay 15 Reading 1:53.19 1:53.74
8 Christy, Emily 16 Boyertown-PA 1:53.27 1:53.92
=== B - Final ===
9 Cole, Leigh 16 Plymouth-MI 1:54.12 1:52.83
10 Heck, Jill 18 Upper Main Line 1:54.58 1:53.11
11 Person, Christina 16 ME Lyons 1:53.75 1:53.32
12 Byron, Caroline 17 Bloomsburg 1:54.44 1:53.73
13 Davidoff, Cara 18 Palisades Malibu 1:53.91 1:53.78
14 Mattson, Erin 15 Edwardsville 1:54.55 1:54.22
15 Myers, Michelle 16 State College 1:54.40 1:54.37
16 Miller, Ellie 17 ME Lyons 1:53.98 1:56.56
Event 17 Women 100 Yard Butterfly Swimming Competition
==================================================================
Name Age Team Prelims Finals
==================================================================
=== A - Final ===
1 Johnson, Payton 16 Champaign 55.93 55.46
2 Kelly, Margaret 16 Plymouth-MI 56.22 55.66
3 Gelden, Jenny 17 Racine-WI 56.77 55.78
4 Smith, Hannah 16 Plymouth-MI 57.24 56.68
5 McKinlay, Aidan 16 Cheshire 57.06 56.78
6 Brick, Jenna 15 Rappahannock 57.07 56.94
7 Ramirez, Elena 17 Champaign 56.46 57.36
8 Botzum, Jessica 18 Triangle Area 57.11 57.91
=== B - Final ===
9 Scott, Sarah 17 Chapel Hill 57.26 56.62
10 Petchonka, Deanna 18 Wilton 57.84 57.33
11 Weaner, Tricia 14 West Shore 57.48 57.46
12 Vogel, Jen 16 South Shore, MA 57.27 57.50
13 Grushecky, Kelsey 15 Laurel Highlands 57.80 57.67
14 Mathes, Carly 17 South Family -OH 57.54 57.68
15 Whetstone, Catherine 16 Somerset Hills 57.69 57.69
16 Morgan, Summer 16 Downtown Spokane 57.62 58.29
Event 19 Women 400 Yard Freestyle Relay Swimming Competition
==================================================================
Team Prelims Finals
==================================================================
=== A - Final ===
1 Plymouth-MI 3:30.01 3:27.10
1) Cole, Leigh 16 2) Smith, Hannah 16
3) Stiles, Kara 16 4) Kelly, Margaret 16
2 West Shore 3:31.92 3:30.90
1) Gingrich, Leah 14 2) Toran, Alyssa 18
3) Weaner, Tricia 14 4) Luttermoser, Allison 17
3 Upper Main Line 3:33.45 3:30.91
1) Vickroy, Lindsay 16 2) Shupe, Stephanie 15
3) Begley, Sarah 16 4) Heck, Jill 18
4 Champaign 3:33.09 3:32.31
1) Ramirez, Elena 17 2) Gschwend, Alison 16
3) Stevens, Kellie 18 4) Johnson, Payton 16
5 Winston-Salem 3:34.17 3:33.40
1) Montagnet, Chase 16 2) Weddle, Casey 17
3) Clay, Ashley 16 4) Martin, Noelle 17
6 South Family -OH 3:33.72 3:34.21
1) Mathes, Carly 17 2) Romer, Joanna 17
3) Rohr, Brittney 13 4) Kiracofe, Allyson 16
7 ME Lyons 3:33.71 3:34.76
1) Person, Christina 16 2) Tomes, Laura 16
3) Beck, Anita 15 4) Miller, Ellie 17
8 Triangle Area 3:34.10 3:35.13
1) Pucci, Lisa 15 2) Creech, Kathryn 16
3) Botzum, Jessica 18 4) Pucci, Mallory 17
=== B - Final ===
9 Montclair 3:34.30 3:32.44
1) English, Lauren 14 2) Moodie, Natasha 13
3) Roche, Betsy 16 4) O'Brien, Kaitlin 16
10 Boyertown-PA 3:35.68 3:32.53
1) Shelps, Lisa 16 2) Nichols, Kerry 17
3) Christy, Emily 16 4) Allen, Alex 15
11 Reading 3:34.85 3:32.61
1) Guers, Lindsay 15 2) Blackburn, Kylie 16
3) Impink, Caitlin 15 4) Sculley, Megan 17
12 Westport/Weston 3:35.82 3:33.19
1) Smith, Anna 15 2) Lee, Aurora 15
3) Lenci, Allie 17 4) Fenn, Molly 17
13 Somerset Hills 3:36.27 3:33.86
1) Skoda, Catherine 17 2) Milde, Aileen 18
3) Whetstone, Catherine 16 4) DeMARRAIS, Kelly 15
14 Lakeland Hills 3:35.06 3:34.04
1) Owen, Jessica 15 2) Chambers, Katherine 17
3) O'Gorman, Katherine 16 4) Kim, Julie 17
15 Roanoke Central 3:36.25 3:34.16
1) Tudor, Erin 17 2) Sutton, Bonnie 18
3) Sisco, Kate 17 4) Wooddall-Gainey, Clare 17
16 NW Dupage 3:35.70 3:37.02
1) Forsberg, Amy 15 2) Strong, Susan 17
3) Webb, Brigid 14 4) Lanteigne, Emily 16
Event 11 Men 1 mtr Diving
==================================================================
Name Age Team Prelims Finals
==================================================================
=== Finals ===
1 Myers, Josh 16 Rocky Run 364.45 394.90
2 Kiaie, Alex 16 Schroeder 393.60 393.80
3 Razook, Charlie 16 New Canaan 377.85 388.25
4 Kuderka, Rob 18 Rocky Run 413.40 369.15
5 Korn, Dylan 18 New Canaan 387.40 362.40
6 Balow, Bobby 18 Schroeder 336.15 345.50
7 Tedder, Jesse 17 Rocky Run 336.40 345.20
8 Rogener, JJ 14 New Canaan 340.10 326.90
=== Preliminaries ===
9 Walker, Adam 16 Rocky Run 328.65
10 Cox, Danny 15 Schroeder 315.00
11 Detweiler, Brendan 18 Rocky Run 292.00
12 Haas, Daniel 18 James River 288.10
13 Pape, Chris 18 Missouri Valley 285.50
14 Ratner, Steven 17 New Canaan 277.00
15 Morehouse, Philip 14 New Canaan 272.15
16 Brockunier, Brian 15 New Canaan 232.15
Event 14 Men 200 Yard Breaststroke Swimming Competition
==================================================================
Name Age Team Prelims Finals
==================================================================
=== A - Final ===
1 Nuess, CJ 17 Downtown Spokane 2:04.84 2:02.25
2 Cunha, Luiz 19 Roanoke Central 2:05.93 2:05.19
3 Lewno, Adam 18 Racine-WI 2:06.19 2:05.39
4 Boutwell, Luke 15 Montgomery-AL 2:08.42 2:06.77
5 Cullen, Eric 17 Western Family 2:07.59 2:06.92
6 Swenson, Eric 17 Fanwood-Scotch 2:08.63 2:08.68
7 Sweitzer, Matthew 16 New Canaan 2:09.18 2:09.13
8 Harris, Ted 17 Edwardsville 2:08.01 2:09.72
=== B - Final ===
9 Warner, Daniel 16 Plymouth-MI 2:09.53 2:09.53
10 Nicolino, Matthew 18 Upper Main Line 2:10.33 2:10.30
11 Daurio, Patrick 16 Fanwood-Scotch 2:09.87 2:10.66
12 Dilz, Andy 17 Blue Ash 2:09.94 2:10.79
13 Platow, David 16 Westport/Weston 2:11.56 2:10.99
14 Lane, Eric 17 New Canaan 2:10.55 2:12.19
15 Auchter, Scott 18 Reading 2:11.76 2:12.78
16 Schranck, Stephen 16 Tri City- IL 2:11.15 2:13.54
Event 16 Men 200 Yard Freestyle Swimming Competition
==================================================================
Name Age Team Prelims Finals
==================================================================
=== A - Final ===
1 Savulich, Bobby 16 Metuchen Edison 1:39.99 1:37.67
2 Trepp, Andrew 16 Wilton 1:40.20 1:39.58
3 Browning, Hank 17 ME Lyons 1:39.69 1:40.66
4 Perhat, Ivan 17 San Pedro 1:40.49 1:40.81
5 Mansfield, Pat 17 South Family -OH 1:41.90 1:41.75
6 Greene, Kyle 16 ME Lyons 1:41.63 1:42.49
7 Houchin, Charlie 16 Triangle Area 1:41.97 1:43.39
8 Davis, Sean 17 ME Lyons 1:42.59 1:44.19
=== B - Final ===
9 Bowling, Steven 18 Flint - MI 1:43.80 1:42.57
10 Roth, Brad 18 Reading 1:44.47 1:42.65
11 Dunn, Eric 16 Brandywine-Delaw 1:44.12 1:43.23
12 Vimr, Ross 18 Champaign 1:43.69 1:44.50
13 Walker, AJ 16 Lakeland Hills 1:43.40 1:44.54
14 Rossi, Niccolo 17 Wilton 1:44.45 1:44.84
15 Eliason, Shane 17 Door County-WI 1:44.18 1:45.09
16 Papendick, Adam 18 Lakeland Hills 1:44.10 1:46.46
Event 18 Men 100 Yard Butterfly Swimming Competition
==================================================================
Name Age Team Prelims Finals
==================================================================
=== A - Final ===
1 Langenfeld, Andrew 17 Mt. Vernon, IL 49.53 49.38
2 Wilson, Brian 15 Summit Area-NJ 49.92 49.41
3 Donch, Matthew 16 Darien- CT 50.54 49.70
4 Gartner, Brian 18 Fanwood-Scotch 49.84 49.96
5 Reams, Pat 17 South Shore, MA 50.40 50.43
6 Schenck, Chris 17 NW Dupage 50.71 50.66
7 Schaffer, Will 16 NW Dupage 51.03 50.67
8 Roth, Brad 18 Reading 50.60 50.76
=== B - Final ===
9 Priestley, Dan 17 Birmingham-MI 51.65 50.76
10 Roebuck, Phillip 18 Powel Crosley 51.96 51.02
11 Rowlands, Dan 18 Schroeder 52.07 51.23
12 Thomasson, Eric 18 Anne Arundel 51.68 51.48
13 French, Kit 17 Countryside -OH 51.74 51.73
14 Poseria, Ankur 17 North Canton 52.06 52.02
15 Bartro, Kyle 18 North Shore - MA 51.84 52.39
16 Graessle, Sam 17 Countryside -OH 51.97 52.46
Event 20 Men 400 Yard Freestyle Relay Swimming Competition
==================================================================
Team Prelims Finals
==================================================================
=== A - Final ===
1 Wilton 3:07.48 3:04.93
1) Trepp, Andrew 16 2) Rossi, Niccolo 17
3) Manoni, Matt 16 4) Sudbury, Jeffrey 17
2 ME Lyons 3:07.96 3:07.14
1) Browning, Hank 17 2) Nead, Kevin 18
3) Berger, Matt 18 4) Greene, Kyle 16
3 Darien- CT 3:09.27 3:07.51
1) Donch, Matthew 16 2) Geissinger, John 17
3) Fixary, Stephen 17 4) Baity, Mike 18
4 Lakeland Hills 3:08.84 3:09.68
1) Kyrejko, Andrew 16 2) Silbernagel, Kyle 18
3) Walker, AJ 16 4) Papendick, Adam 18
5 West Shore 3:11.14 3:10.78
1) Schwartz, Nick 16 2) Stare, Nate 17
3) Goldsmith, Alex 18 4) Gorter, Brad 18
6 Flint - MI 3:10.97 3:10.96
1) Larocque, Jon 16 2) Sunde, Andrew 18
3) Brooks, John 16 4) Bowling, Steven 18
7 Birmingham-MI 3:11.13 3:11.03
1) Nye, Dan 16 2) McClure, CG 18
3) Priestley, Dan 17 4) Berg, John Henry 18
8 Butler County 3:12.27 3:12.42
1) Young, Dan 17 2) Galante, Matt 16
3) McGregor, Brendan 16 4) Barthlow, Josh 18
=== B - Final ===
9 Schroeder 3:12.61 3:10.87
1) Baseheart, Kevin 15 2) Rowlands, Dan 18
3) Bittner, Ross 18 4) Gottinger, Caleb 16
10 Downtown Spokane 3:12.48 3:11.50
1) Thompson, Sam 15 2) Renz, Marshel 15
3) Dahlke, Ian 17 4) Nuess, CJ 17
11 NW Dupage 3:12.86 3:12.13
1) Keca, Rick 17 2) Schenck, Chris 17
3) Robson, BO 15 4) Schaffer, Will 16
12 Upper Main Line 3:13.65 3:12.20
1) Brumbaugh, Bryan 17 2) Nicolino, Matthew 18
3) Bennitt, George 17 4) Hay, Michael 18
13 Red Bank - NJ 3:12.60 3:12.77
1) Cefalo, Christophe 17 2) Lindquist, Jonathan 18
3) Harm, Michael 16 4) McCarthy, Kelly 16
14 Huntington-WV 3:13.96 3:13.10
1) Aburahma, Zach 18 2) Asseff, Ben 18
3) Brooks, Payton 18 4) Northcutt, Michael 17
15 Powel Crosley 3:14.16 3:13.33
1) del Campo Hartman, Chris 18 2) Strasser, Daniel 18
3) Strasser, Aaron 18 4) Roebuck, Phillip 18
16 Countryside -OH 3:13.50 3:15.67
1) Graessle, Sam 17 2) Miller, John 18
3) Cuthbert, Kyle 17 4) French, Kit 17