SwimmingWorld.com - Online home of the International Swimming Hall of Fame JOIN ISHOF!

USA Swimming Short Course Junior Nationals - Meet Results


12/11/2008 - 12/11/2008   Austin, Texas, United States
    

 U. of Texas/Longhorn Aquatics                  12/11/2008 - 18:49PM
 2008 Speedo Short Course Jr. National Champs, Sanction #: ST-08-78 
 
 Event 1  Women 200 Yard Freestyle Relay
====================================================================
 Jr. National: $ 1:34.07  12/11/2008Baylor Swim Club, Baylor Swim Club
                          S Pitman, E Michaels, A Lusk, A Pitman
                 3:30.29  SCJN
    Team                          Prelims     Finals              
====================================================================
                     === Championship Final ===                     
 
  1 Baylor Swim Club-SE  ''A''      1:34.07    1:32.79$SCJN   
     1) Pitman, Sloane S 17           2) Michaels, Emma S 15          
     3) Lusk, Alison J 16             4) Pitman, Arden T 15           
                 22.84        46.48 (23.64)
        1:10.45 (23.97)     1:32.79 (22.34)
  2 Bolles School-FL  ''A''         1:34.21    1:32.83$SCJN   
     1) Fonteno, Megan M 15           2) Peacock, Aubrey A 17         
     3) Sandlin, Casey M 17           4) Nessler, Dana M 17           
                 23.61        46.39 (22.78)
        1:10.13 (23.74)     1:32.83 (22.70)
  3 Fleet Swimming-GU  ''A''        1:34.58    1:33.68$SCJN   
     1) Eckhart, Kathryn E 15         2) McElhany, Caroline F 17      
     3) Van, Seraphina N 17           4) Lobb, Ellen F 16             
                 23.62        46.77 (23.15)
        1:10.00 (23.23)     1:33.68 (23.68)
  4 Lake Oswego-OR  ''A''           1:34.32    1:33.87$SCJN   
     1) Carlson, Grace Q 13           2) Turner, Karen M 14           
     3) Wiley, Amy J 15               4) Luick, Mackenzie L 17        
                 23.58        46.38 (22.80)
        1:09.78 (23.40)     1:33.87 (24.09)
  5 Parkway Swim-OZ  ''A''          1:35.42    1:34.37 SCJN   
     1) Stupp, Hallie B 16            2) Steinhouse, Kim A 18         
     3) Selbert, Brigette M 17        4) Wohrley, Taylor S 17         
                 23.80        47.67 (23.87)
        1:11.51 (23.84)     1:34.37 (22.86)
  6 Longhorn-ST  ''A''              1:35.50    1:34.43 SCJN   
     1) Hendrix, Camille D 18         2) El-Hamdi, Nadia S 16         
     3) Escobedo, Wylie A 17          4) Tucker, Samantha M 17        
                 23.74        48.02 (24.28)
        1:11.70 (23.68)     1:34.43 (22.73)
  7 Alamo Area-ST  ''A''            1:35.32    1:35.33 SCJN   
     1) Pavlin, Kim D 16              2) Morris, Alexa L 15           
     3) Duin, Morgan C 16             4) Moldenhauer, Lily O 17       
                 24.07        47.68 (23.61)
        1:12.37 (24.69)     1:35.33 (22.96)
  8 West Coast Swim-CA  ''A''       1:36.06    1:36.01 SCJN   
     1) Fascella, Cynthia A 16        2) Gillespie, Alli M 15         
     3) Cummings, Kelsey M 15         4) Tran, Cindy 16               
                 23.71        47.88 (24.17)
        1:12.70 (24.82)     1:36.01 (23.31)
 
                     === Consolation Final ===                      
 
  9 Colorado Stars-CO  ''A''        1:36.23    1:35.77 SCJN   
     1) Wixted, Christine L 16        2) Naze, Kelly R 14             
     3) Mattern, Jordan M 15          4) Franklin, Missy J 13         
                 24.62        58.81 (34.19)
        1:13.19 (14.38)     1:35.77 (22.58)
 10 Lake Country-WI  ''A''          1:36.29    1:36.39 SCJN   
     1) Pietila, Haley M 15           2) Jones, Kate R 15             
     3) Johnson, Holly M 15           4) Goral, Emma L 15             
                 24.26        48.67 (24.41)
        1:12.67 (24.00)     1:36.39 (23.72)
 11 Walnut Creek-PC  ''A''          1:36.33    1:36.52 SCJN   
     1) Randall, M.E. K 16            2) Delay, Sara E 17             
     3) Thomas, Chrissy L 17          4) Powers, Alexa D 17           
                 24.04        47.26 (23.22)
        1:11.70 (24.44)     1:36.52 (24.82)
 12 Bolles School-FL  ''B''         1:37.69    1:36.67 SCJN   
     1) Hoffman, Gracie K 15          2) Butler, Ashley J 16          
     3) Schaefer, Hannah P 14         4) Coutts, Heather J 16         
                 24.17        48.34 (24.17)
        1:12.89 (24.55)     1:36.67 (23.78)
 13 Clayton Shaw-OZ  ''A''          1:36.86    1:36.90 SCJN   
     1) Ogbevoen, Etinosa J 14        2) Mullenix, Morgan A 15        
     3) Wall, Maddie L 15             4) Goessling, Annie B 15        
                 23.98        48.10 (24.12)
        1:12.32 (24.22)     1:36.90 (24.58)
 14 Fort Lauderdale-FG  ''A''       1:37.15    1:37.32 SCJN   
     1) Ramirez, Emily A 15           2) Britt, Chelsea E 14          
     3) Driscoll, Lauren N 15         4) Fiordoro, Carlotta 16        
                 24.76        48.90 (24.14)
        1:13.00 (24.10)     1:37.32 (24.32)
 15 Brophy East-AZ  ''A''           1:36.84    1:37.41 SCJN   
     1) Collura, Taryn J 15           2) Brewer, Ashley E 16          
     3) Loper, Ally L 15              4) Miner, Cimone N 18           
                 24.26        48.50 (24.24)
        1:13.04 (24.54)     1:37.41 (24.37)
 16 Wsy Swimming-MA  ''A''          1:38.25    1:37.97 SCJN   
     1) Loht, Claire F 16             2) Weaner, Emily P 16           
     3) Kinsey, Stephanie R 17        4) Schmittle, Lauren M 17       
                 25.05        49.79 (24.74)
        1:13.64 (23.85)     1:37.97 (24.33)
 
                       === Preliminaries ===                        
 
 17 Lawrence-MV  ''A''              1:38.41                   
     1) Dalcamo, Maddy E 16           2) Portela, Chloe N 16          
     3) Albrecht, Molly E 18          4) Flannigan, Morgan M 16       
                 24.20        48.70 (24.50)
        1:13.77 (25.07)     1:38.41 (24.64)
 18 Y-Spartaquatics-SC  ''A''       1:38.44                   
     1) Lips, Haley C 14              2) Carne, Addie A 17            
     3) Gillig, Annie B 14            4) Fore, Caroline B 16          
                 24.22        48.20 (23.98)
        1:13.10 (24.90)     1:38.44 (25.34)
 19 Aquazot-CA  ''A''               1:38.47                   
     1) Klaren, Melanie R 16          2) Furgatch, Sarah R 17         
     3) Rankin, Megan K 14            4) Fujimura, Aya 17             
                 24.05        48.65 (24.60)
        1:14.13 (25.48)     1:38.47 (24.34)
 20 Crow Canyon-PC  ''A''           1:38.83                   
     1) Munk, Taylor E 16             2) Klein, Callie M 15           
     3) Damian, Lauren L 15           4) White, Madison M 14          
                 25.58        49.82 (24.24)
        1:14.55 (24.73)     1:38.83 (24.28)
 21 Rockville-PV  ''A''             1:38.85                   
     1) Chuang, Cara Y 16             2) Ferguson, Ashleigh E 14      
     3) Haase, Sarah B 14             4) Watkins, Alicia A 16         
                 24.40        48.15 (23.75)
        1:14.30 (26.15)     1:38.85 (24.55)
 22 Tucson Ford-AZ  ''A''           1:39.33                   
     1) Wilford, Briana P 17          2) Chuk, Karima A 17            
     3) Wells, Stef N 17              4) Baker, Lauren E 16           
                 23.93        49.20 (25.27)
        1:13.68 (24.48)     1:39.33 (25.65)
 23 North Jeffco-CO  ''A''          1:39.91                   
     1) Rigg, Lauren A 16             2) Lujan, Arianne J 18          
     3) Johnson, Katie M 17           4) Snyder, Rachel L 15          
                 24.64        48.99 (24.35)
        1:14.84 (25.85)     1:39.91 (25.07)


    

 U. of Texas/Longhorn Aquatics                  12/11/2008 - 18:49PM
 2008 Speedo Short Course Jr. National Champs, Sanction #: ST-08-78 
 
 Event 2  Men 200 Yard Freestyle Relay
====================================================================
 Jr. National: $ 1:23.55  12/11/2008Baylor Swim Club, Baylor Swim Club
                          J Sosna, R Shirey, G Roop, N Vredeveld
                 3:08.89  SCJN
    Team                          Prelims     Finals              
====================================================================
                     === Championship Final ===                     
 
  1 Bolles School-FL  ''A''         1:23.58    1:22.41$SCJN   
     1) Schiller, Blair B 15          2) Schlytter, Matt A 18         
     3) Hamilton, Colin J 15          4) Gutman, Tommy W 16           
                 21.27        41.72 (20.45)
        1:02.60 (20.88)     1:22.41 (19.81)
  2 North Bay-PC  ''A''             1:23.83    1:23.41$SCJN   
     1) Latimer, Andrew L 17          2) Kranenburg, Pieter F 17      
     3) Denton-Schneider, Jon D 18    4) Packer, Chris B 18           
                 21.21        42.20 (20.99)
        1:03.34 (21.14)     1:23.41 (20.07)
  3 Baylor Swim Club-SE  ''A''      1:23.55    1:23.43$SCJN   
     1) Sosna, Josh M 18              2) Shirey, Reese O 18           
     3) Roop, Greg N 18               4) Vredeveld, Nathan A 17       
                 21.40        41.81 (20.41)
        1:02.51 (20.70)     1:23.43 (20.92)
  4 City of Plano-NT  ''A''         1:24.37    1:23.70 SCJN   
     1) Leonhardt, Paul L 16          2) McIntee, Brendan C 17        
     3) Stubblefield, Seth K 15       4) McIntee, Kyle O 15           
                 20.84        41.64 (20.80)
        1:02.63 (20.99)     1:23.70 (21.07)
  5 Fleet Swimming-GU  ''A''        1:25.03    1:23.89 SCJN   
     1) Moore, Charlie W 17           2) Cragin, Cole S 17            
     3) Bayley, Hunter P 18           4) Kenny, Shea D 17             
                 21.14        42.32 (21.18)
        1:03.17 (20.85)     1:23.89 (20.72)
  6 Clayton Shaw-OZ  ''A''          1:25.16    1:24.22 SCJN   
     1) Noble, Evan M 17              2) Derdeyn, Will B 18           
     3) Miller, Daniel K 17           4) Sharp, Adam T 16             
                 20.89        41.83 (20.94)
        1:03.04 (21.21)     1:24.22 (21.18)
  7 Rockville-PV  ''A''             1:24.84    1:24.95 SCJN   
     1) Wepasnick, Zack L 17          2) Haibel, Sandy J 18           
     3) Fox, Brady C 17               4) Thomas, Matt C 16            
                 21.38        42.58 (21.20)
        1:03.56 (20.98)     1:24.95 (21.39)
  8 Palo Alto-PC  ''A''             1:25.36    1:25.22 SCJN   
     1) Hinshaw, Ben S 17             2) Murray, Matthew R 17         
     3) Trowbridge, Nick R 17         4) Liu, Mark 16                 
                 21.13        42.21 (21.08)
        1:03.20 (20.99)     1:25.22 (22.02)
 
                     === Consolation Final ===                      
 
  9 Santa Clara-PC  ''A''           1:26.59    1:25.09 SCJN   
     1) Kim, Paul M 17                2) Shilling, Brandon R 17       
     3) Hurko, Matt T 17              4) Peters, Jeff F 15            
                 21.36        41.49 (20.13)
        1:02.68 (21.19)     1:25.09 (22.41)
 10 Coast Guard-VA  ''A''           1:26.56    1:25.13 SCJN   
     1) Cline, Stevie L 18            2) Skipper, Adam P 17           
     3) Cirillo, Christopher M 17     4) Wilcox, Mason T 18           
                 21.94        42.81 (20.87)
        1:04.13 (21.32)     1:25.13 (21.00)
 11 Brophy East-AZ  ''A''           1:27.36    1:25.17 SCJN   
     1) Wojciechowski, John A 16      2) Rubin, Mark P 17             
     3) Hatfield, Daniel M 16         4) Johnson, Mike A 18           
                 20.78        42.44 (21.66)
        1:04.12 (21.68)     1:25.17 (21.05)
 12 Pine Crest-FG  ''A''            1:27.18    1:25.83 SCJN   
     1) Novakoff, Andrew S 18         2) Manousos, Nick S 17          
     3) Dowd, Robert D 18             4) Veale, Thomas M 15           
                 21.35        42.59 (21.24)
        1:03.73 (21.14)     1:25.83 (22.10)
 13 Fort Lauderdale-FG  ''A''       1:25.52    1:25.85 SCJN   
     1) Reyes Capo, Andres B 15       2) Iriondo, Hibai 17            
     3) Flandes Loman, Alan Y 18      4) Cwalinski, Hunter N 17       
                 21.57        43.43 (21.86)
        1:05.09 (21.66)     1:25.85 (20.76)
 14 Bolles School-FL  ''B''         1:27.65    1:27.13 SCJN   
     1) Romano, Timmy J 16            2) Murphy, Ryan F 13            
     3) Bertoli, Bryce C 17           4) Sierra, Carlos R 17          
                 22.25        43.48 (21.23)
        1:05.12 (21.64)     1:27.13 (22.01)
 15 Canyons Aquatic-CA  ''A''       1:29.41    1:28.62 SCJN   
     1) Hwang, Bob S 15               2) Korth, Nicholas A 17         
     3) Antoniuk, Konrad 17           4) Harris, Nui S 16             
                 22.01        43.65 (21.64)
        1:05.93 (22.28)     1:28.62 (22.69)


    

 U. of Texas/Longhorn Aquatics                  12/11/2008 - 18:57PM
 2008 Speedo Short Course Jr. National Champs, Sanction #: ST-08-78 
 
 Event 3  Women 500 Yard Freestyle
==================================================================
 Jr. National: $ 4:40.77  12/11/2008Amber McDermott, Salmon Bay-PN
                 4:45.49  WCT
                 4:47.79  OPEN
                 4:53.19  JRLC
                 4:57.09  SCJN
    Name            Age Team              Prelims     Finals              
==================================================================
                    === Championship Final ===                    
 
  1 McDermott, Ambe  15 Salmon Bay-PN     4:40.77    4:38.89$WCT    
                 25.83        53.65 (27.82)
        1:21.42 (27.77)     1:49.46 (28.04)
        2:17.46 (28.00)     2:45.84 (28.38)
        3:14.16 (28.32)     3:42.46 (28.30)
        4:10.98 (28.52)     4:38.89 (27.91)
  2 Adams, Cammile   17 Magnolia Aquatic  4:46.10    4:42.42 WCT    
                 25.87        53.60 (27.73)
        1:21.67 (28.07)     1:49.93 (28.26)
        2:18.43 (28.50)     2:47.36 (28.93)
        3:16.40 (29.04)     3:45.48 (29.08)
        4:14.46 (28.98)     4:42.42 (27.96)
  3 Tucker, Samanth  17 Longhorn-ST       4:47.34    4:43.87 WCT    
                 26.06        54.29 (28.23)
        1:23.05 (28.76)     1:51.91 (28.86)
        2:20.90 (28.99)     2:49.67 (28.77)
        3:18.75 (29.08)     3:47.54 (28.79)
        4:15.92 (28.38)     4:43.87 (27.95)
  4 Brandon, Bonnie  14 Mission Aurora-C  4:44.78    4:45.19 WCT    
                 25.27        53.30 (28.03)
        1:21.88 (28.58)     1:50.67 (28.79)
        2:19.75 (29.08)     2:48.92 (29.17)
        3:18.23 (29.31)     3:47.52 (29.29)
        4:16.79 (29.27)     4:45.19 (28.40)
  5 Groome, Kirsten  18 First Colony-GU   4:47.48    4:45.47 WCT    
                 26.51        55.03 (28.52)
        1:23.86 (28.83)     1:52.70 (28.84)
        2:21.74 (29.04)     2:50.52 (28.78)
        3:19.62 (29.10)     3:48.82 (29.20)
        4:17.73 (28.91)     4:45.47 (27.74)
  6 Mathieu, Alicia  16 SoNoCo-CT         4:50.35    4:48.85 JRLC   
                 27.12        55.72 (28.60)
        1:24.68 (28.96)     1:53.90 (29.22)
        2:23.00 (29.10)     2:52.31 (29.31)
        3:21.54 (29.23)     3:50.91 (29.37)
        4:20.28 (29.37)     4:48.85 (28.57)
  7 Showalter, Cori  18 Sarasota YMCA-FL  4:49.57    4:49.82 JRLC   
                 26.35        54.77 (28.42)
        1:23.63 (28.86)     1:52.68 (29.05)
        2:21.84 (29.16)     2:51.24 (29.40)
        3:20.78 (29.54)     3:50.63 (29.85)
        4:20.51 (29.88)     4:49.82 (29.31)
  8 Vrooman, Lindsa  17 Pine Richland-AM  4:50.68    4:50.33 JRLC   
                 26.54        55.13 (28.59)
        1:24.13 (29.00)     1:53.35 (29.22)
        2:22.65 (29.30)     2:52.21 (29.56)
        3:22.14 (29.93)     3:52.16 (30.02)
        4:21.87 (29.71)     4:50.33 (28.46)
 
                    === Consolation Final ===                     
 
  9 Klaren, Melanie  16 Aquazot-CA        4:51.44    4:46.64 OPEN   
                 26.40        55.14 (28.74)
        1:23.83 (28.69)     1:52.73 (28.90)
        2:21.76 (29.03)     2:50.68 (28.92)
        3:19.51 (28.83)     3:48.67 (29.16)
        4:17.99 (29.32)     4:46.64 (28.65)
 10 Franklin, Missy  13 Colorado Stars-C  4:50.69    4:46.67 OPEN   
                 25.84        53.57 (27.73)
        1:22.37 (28.80)     1:51.18 (28.81)
        2:20.34 (29.16)     2:49.93 (29.59)
        3:19.56 (29.63)     3:49.25 (29.69)
        4:19.02 (29.77)     4:46.67 (27.65)
 11 Marinshaw, Dani  16 Duke Aquatics-NC  4:52.44    4:51.06 JRLC   
                 26.49        55.17 (28.68)
        1:24.41 (29.24)     1:53.96 (29.55)
        2:23.53 (29.57)     2:53.34 (29.81)
        3:23.06 (29.72)     3:52.86 (29.80)
        4:22.38 (29.52)     4:51.06 (28.68)
 12 Janzen, Kiera A  15 Star Swim-MN      4:51.41    4:51.54 JRLC   
                 26.68        55.74 (29.06)
        1:25.28 (29.54)     1:54.86 (29.58)
        2:24.30 (29.44)     2:54.23 (29.93)
        3:24.06 (29.83)     3:53.64 (29.58)
        4:23.08 (29.44)     4:51.54 (28.46)
 13 Lim, Lynette S   16 Piranha Swim-CA   4:52.25    4:51.65 JRLC   
                 26.77        55.73 (28.96)
        1:25.11 (29.38)     1:54.55 (29.44)
        2:24.04 (29.49)     2:53.86 (29.82)
        3:23.38 (29.52)     3:53.11 (29.73)
        4:22.78 (29.67)     4:51.65 (28.87)
 14 Mattern, Jordan  15 Colorado Stars-C  4:51.43    4:52.27 JRLC   
                 25.40        53.51 (28.11)
        1:22.49 (28.98)     1:51.94 (29.45)
        2:22.19 (30.25)     2:52.68 (30.49)
        3:23.21 (30.53)     3:53.50 (30.29)
        4:23.32 (29.82)     4:52.27 (28.95)
 15 Marsh, Jessica   16 La Mirada Armada  4:52.15    4:54.61 SCJN   
                 26.66        55.56 (28.90)
        1:25.02 (29.46)     1:54.63 (29.61)
        2:24.44 (29.81)     2:54.48 (30.04)
        3:24.43 (29.95)     3:54.59 (30.16)
        4:24.69 (30.10)     4:54.61 (29.92)
 16 Meyer, Briana P  17 Salmon Bay-PN     4:52.91    4:59.08        
                 27.65        57.26 (29.61)
        1:26.91 (29.65)     1:56.76 (29.85)
        2:26.98 (30.22)     2:57.30 (30.32)
        3:27.72 (30.42)     3:58.29 (30.57)
        4:29.27 (30.98)     4:59.08 (29.81)
 
                       === Bonus Final ===                        
 
 17 James, Jessie L  15 Corvallis-OR      4:53.27    4:53.25 SCJN   
                 27.52        56.70 (29.18)
        1:26.15 (29.45)     1:55.73 (29.58)
        2:25.68 (29.95)     2:55.49 (29.81)
        3:25.13 (29.64)     3:55.09 (29.96)
        4:24.80 (29.71)     4:53.25 (28.45)
 18 Iriondo, Damari  15 Fort Lauderdale-  4:54.24    4:53.34 SCJN   
                 27.12        56.17 (29.05)
        1:25.66 (29.49)     1:55.35 (29.69)
        2:25.14 (29.79)     2:55.14 (30.00)
        3:25.03 (29.89)     3:54.99 (29.96)
        4:24.59 (29.60)     4:53.34 (28.75)
 19 Lips, Haley C    14 Y-Spartaquatics-  4:56.38    4:54.70 SCJN   
                 27.00        55.69 (28.69)
        1:24.95 (29.26)     1:54.97 (30.02)
        2:24.97 (30.00)     2:55.11 (30.14)
        3:24.90 (29.79)     3:55.14 (30.24)
        4:25.44 (30.30)     4:54.70 (29.26)
 20 Anderson, Kaela  16 St. Croix Swim-M  4:53.84    4:55.07 SCJN   
                 26.93        56.07 (29.14)
        1:25.50 (29.43)     1:55.45 (29.95)
        2:25.51 (30.06)     2:55.53 (30.02)
        3:25.48 (29.95)     3:55.42 (29.94)
        4:25.35 (29.93)     4:55.07 (29.72)
 21 Nanfria, Taylor  15 Crow Canyon-PC    4:55.10    4:55.27 SCJN   
                 26.97        56.14 (29.17)
        1:25.82 (29.68)     1:55.73 (29.91)
        2:25.83 (30.10)     2:56.11 (30.28)
        3:26.35 (30.24)     3:56.27 (29.92)
        4:26.05 (29.78)     4:55.27 (29.22)
 22 Powers, Jessica  15 Great Lakes-MI    4:54.96    4:55.70 SCJN   
                 26.94        56.43 (29.49)
        1:25.98 (29.55)     1:55.87 (29.89)
        2:25.92 (30.05)     2:55.95 (30.03)
        3:26.11 (30.16)     3:56.06 (29.95)
        4:26.20 (30.14)     4:55.70 (29.50)
 23 Johnson, Malia   16 Brophy East-AZ    4:56.69    4:56.97 SCJN   
                 27.10        56.40 (29.30)
        1:26.12 (29.72)     1:55.92 (29.80)
        2:26.00 (30.08)     2:56.35 (30.35)
        3:26.51 (30.16)     3:56.82 (30.31)
        4:27.21 (30.39)     4:56.97 (29.76)
 24 Michaels, Emma   15 Baylor Swim Club  4:56.65    4:57.75        
                 27.23        56.68 (29.45)
        1:26.39 (29.71)     1:56.41 (30.02)
        2:26.51 (30.10)     2:56.74 (30.23)
        3:27.30 (30.56)     3:57.72 (30.42)
        4:28.08 (30.36)     4:57.75 (29.67)
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 25 Brandon, Loren   17 Mission Aurora-C  4:56.76                   
                 27.71        56.98 (29.27)
        1:26.82 (29.84)     1:56.69 (29.87)
        2:26.78 (30.09)     2:56.86 (30.08)
        3:27.06 (30.20)     3:57.28 (30.22)
        4:27.48 (30.20)     4:56.76 (29.28)
 26 Cummings, Kelse  15 West Coast Swim-  4:56.90                   
                 27.07        56.38 (29.31)
        1:26.20 (29.82)     1:56.41 (30.21)
        2:26.59 (30.18)     2:56.98 (30.39)
        3:27.72 (30.74)     3:58.28 (30.56)
        4:28.21 (29.93)     4:56.90 (28.69)
 27 Delay, Sara E    17 Walnut Creek-PC   4:56.98                   
                 27.09        56.76 (29.67)
        1:26.77 (30.01)     1:57.15 (30.38)
        2:27.32 (30.17)     2:57.50 (30.18)
        3:27.51 (30.01)     3:57.42 (29.91)
        4:27.71 (30.29)     4:56.98 (29.27)
 28 Flanigan, Erin   16 Longhorn-ST       4:57.91                   
                 27.44        56.71 (29.27)
        1:26.60 (29.89)     1:56.47 (29.87)
        2:26.60 (30.13)     2:56.63 (30.03)
        3:26.88 (30.25)     3:57.52 (30.64)
        4:28.08 (30.56)     4:57.91 (29.83)
 29 Justice, Lizzie  16 Conroe-GU         4:58.14                   
                 26.82        55.77 (28.95)
        1:25.41 (29.64)     1:55.61 (30.20)
        2:25.90 (30.29)     2:56.44 (30.54)
        3:27.10 (30.66)     3:57.76 (30.66)
        4:28.48 (30.72)     4:58.14 (29.66)
 30 Simon, Laura E   17 Y-Spartaquatics-  4:58.35                   
                 27.16        56.32 (29.16)
        1:25.91 (29.59)     1:55.76 (29.85)
        2:25.93 (30.17)     2:56.26 (30.33)
        3:26.87 (30.61)     3:57.54 (30.67)
        4:28.36 (30.82)     4:58.35 (29.99)
 31 Edwards, Katie   17 Arden Hills-SN    4:58.40                   
                 26.84        55.98 (29.14)
        1:25.55 (29.57)     1:55.72 (30.17)
        2:26.07 (30.35)     2:56.70 (30.63)
        3:27.39 (30.69)     3:57.98 (30.59)
        4:28.75 (30.77)     4:58.40 (29.65)
 32 Smith, Danielle  17 Florida Atlantic  4:58.49                   
                 27.07        56.29 (29.22)
        1:26.51 (30.22)     1:56.93 (30.42)
        2:26.92 (29.99)     2:57.25 (30.33)
        3:27.91 (30.66)     3:58.28 (30.37)
        4:28.70 (30.42)     4:58.49 (29.79)
 33 Chuk, Karima A   17 Tucson Ford-AZ    4:58.51                   
                 26.96        56.14 (29.18)
        1:25.81 (29.67)     1:55.89 (30.08)
        2:26.03 (30.14)     2:56.54 (30.51)
        3:27.12 (30.58)     3:57.86 (30.74)
        4:28.60 (30.74)     4:58.51 (29.91)
 34 Christiansen, E  16 Sun Devil-AZ      4:58.77                   
                 27.25        57.00 (29.75)
        1:27.37 (30.37)     1:58.14 (30.77)
        2:28.59 (30.45)     2:58.84 (30.25)
        3:29.38 (30.54)     3:59.61 (30.23)
        4:29.84 (30.23)     4:58.77 (28.93)
 35 Jones, Kaitlin   14 Swim Quest-VA     4:59.25                   
                 26.43        55.81 (29.38)
        1:25.09 (29.28)     1:55.00 (29.91)
        2:25.12 (30.12)     2:55.37 (30.25)
        3:25.98 (30.61)     3:56.97 (30.99)
        4:28.50 (31.53)     4:59.25 (30.75)
 36 Bugatti, Cha-ch  15 Sarasota YMCA-FL  4:59.29                   
                 27.51        57.11 (29.60)
        1:27.18 (30.07)     1:57.47 (30.29)
        2:27.93 (30.46)     2:58.38 (30.45)
        3:28.81 (30.43)     3:59.66 (30.85)
        4:30.06 (30.40)     4:59.29 (29.23)
 37 Loper, Ally L    15 Brophy East-AZ    4:59.47                   
                 27.57        57.11 (29.54)
        1:27.34 (30.23)     1:57.65 (30.31)
        2:27.99 (30.34)     2:58.29 (30.30)
        3:28.58 (30.29)     3:58.93 (30.35)
        4:29.50 (30.57)     4:59.47 (29.97)
 38 Blair, Lolo M    17 Santa Barbara-CA  4:59.65                   
                 27.23        56.74 (29.51)
        1:26.63 (29.89)     1:56.62 (29.99)
        2:27.04 (30.42)     2:57.46 (30.42)
        3:28.28 (30.82)     3:58.87 (30.59)
        4:29.44 (30.57)     4:59.65 (30.21)
 39 Milligan, Kacey  15 Scottsdale-AZ     4:59.66                   
                 26.83        56.42 (29.59)
        1:26.29 (29.87)     1:56.42 (30.13)
        2:26.78 (30.36)     2:57.06 (30.28)
        3:27.58 (30.52)     3:58.37 (30.79)
        4:29.20 (30.83)     4:59.66 (30.46)
 40 Ciampoli, Kacie  16 Germantown-MA     5:00.33                   
                 27.54        56.88 (29.34)
        1:27.18 (30.30)     1:57.64 (30.46)
        2:28.09 (30.45)     2:58.49 (30.40)
        3:28.88 (30.39)     3:59.54 (30.66)
        4:30.11 (30.57)     5:00.33 (30.22)
 41 Furgatch, Sarah  17 Aquazot-CA        5:00.94                   
                 27.61        57.48 (29.87)
        1:27.43 (29.95)     1:57.65 (30.22)
        2:27.98 (30.33)     2:58.50 (30.52)
        3:28.93 (30.43)     4:00.00 (31.07)
        4:30.96 (30.96)     5:00.94 (29.98)
 42 Loht, Claire F   16 Wsy Swimming-MA   5:01.17                   
                 27.38        56.85 (29.47)
        1:26.88 (30.03)     1:57.06 (30.18)
        2:27.40 (30.34)     2:58.07 (30.67)
        3:28.86 (30.79)     3:59.84 (30.98)
        4:30.65 (30.81)     5:01.17 (30.52)
 43 Brull, Brooke N  17 Kansas City-MV    5:02.09                   
                 26.85        56.27 (29.42)
        1:26.15 (29.88)     1:56.23 (30.08)
        2:26.55 (30.32)     2:57.14 (30.59)
        3:28.11 (30.97)     3:59.35 (31.24)
        4:30.98 (31.63)     5:02.09 (31.11)
 44 Sharp, Morgan E  16 Fleet Swimming-G  5:02.44                   
                 27.05        56.53 (29.48)
        1:26.81 (30.28)     1:57.64 (30.83)
        2:28.60 (30.96)     2:59.55 (30.95)
        3:30.83 (31.28)     4:01.65 (30.82)
        4:32.44 (30.79)     5:02.44 (30.00)
 45 Boreyko, Kelsey  15 Pacific Swim-SI   5:02.76                   
                 27.88        57.81 (29.93)
        1:28.40 (30.59)     1:59.14 (30.74)
        2:29.74 (30.60)     3:00.39 (30.65)
        3:31.18 (30.79)     4:02.01 (30.83)
        4:32.93 (30.92)     5:02.76 (29.83)
 46 Mason, Molly S   16 Twin Cities-MN    5:02.94                   
                 27.44        57.12 (29.68)
        1:27.45 (30.33)     1:58.02 (30.57)
        2:28.77 (30.75)     2:59.52 (30.75)
        3:30.42 (30.90)     4:01.31 (30.89)
        4:32.59 (31.28)     5:02.94 (30.35)
 47 Flannigan, Morg  16 Lawrence-MV       5:03.08                   
                 27.36        57.36 (30.00)
        1:27.77 (30.41)     1:58.73 (30.96)
        2:29.69 (30.96)     3:00.44 (30.75)
        3:31.41 (30.97)     4:02.34 (30.93)
        4:33.03 (30.69)     5:03.08 (30.05)
 48 Wadgymar, Tamar  17 Bolles School-FL  5:03.50                   
                 27.32        57.16 (29.84)
        1:27.39 (30.23)     1:57.74 (30.35)
        2:28.47 (30.73)     2:59.39 (30.92)
        3:30.65 (31.26)     4:01.81 (31.16)
        4:33.21 (31.40)     5:03.50 (30.29)
 49 Johanson, Kelly  15 Badger Swim Club  5:03.62                   
                 27.29        57.05 (29.76)
        1:27.46 (30.41)     1:58.09 (30.63)
        2:28.65 (30.56)     2:59.34 (30.69)
        3:30.20 (30.86)     4:01.48 (31.28)
        4:32.95 (31.47)     5:03.62 (30.67)
 50 Batiza, Delise   15 Crow Canyon-PC    5:04.27                   
                 28.13        58.24 (30.11)
        1:29.03 (30.79)     1:59.93 (30.90)
        2:30.47 (30.54)     3:01.04 (30.57)
        3:31.86 (30.82)     4:02.69 (30.83)
        4:33.70 (31.01)     5:04.27 (30.57)
 51 Albrecht, Molly  18 Lawrence-MV       5:04.55                   
                 27.00        56.41 (29.41)
        1:26.71 (30.30)     1:57.51 (30.80)
        2:28.50 (30.99)     2:59.69 (31.19)
        3:30.92 (31.23)     4:02.54 (31.62)
        4:33.95 (31.41)     5:04.55 (30.60)
 52 Casey, Bridget   16 Germantown-MA     5:04.60                   
                 27.65        57.51 (29.86)
        1:27.94 (30.43)     1:58.57 (30.63)
        2:29.51 (30.94)     3:00.93 (31.42)
        3:32.23 (31.30)     4:03.50 (31.27)
        4:34.49 (30.99)     5:04.60 (30.11)
 53 Gardner, Kailey  17 Ithaca Aquatics-  5:04.62                   
                 27.90        57.77 (29.87)
        1:28.08 (30.31)     1:58.87 (30.79)
        2:29.82 (30.95)     3:01.01 (31.19)
        3:32.10 (31.09)     4:03.38 (31.28)
        4:34.44 (31.06)     5:04.62 (30.18)
 54 Smith, Emma B    14 St Charles Swim-  5:05.01                   
                 27.41        58.10 (30.69)
        1:28.86 (30.76)     1:59.71 (30.85)
        2:30.67 (30.96)     3:01.89 (31.22)
        3:32.91 (31.02)     4:03.84 (30.93)
        4:34.98 (31.14)     5:05.01 (30.03)
 55 White, Madison   14 Crow Canyon-PC    5:05.15                   
                 27.13        56.38 (29.25)
        1:26.76 (30.38)     1:57.52 (30.76)
        2:28.47 (30.95)     2:59.67 (31.20)
        3:31.13 (31.46)     4:02.40 (31.27)
        4:34.11 (31.71)     5:05.15 (31.04)
 56 Bott, Becca J    16 Nitro Swimming-S  5:05.51                   
                 27.16        56.70 (29.54)
        1:27.40 (30.70)     1:58.24 (30.84)
        2:29.63 (31.39)     3:01.01 (31.38)
        3:32.31 (31.30)     4:03.80 (31.49)
        4:35.32 (31.52)     5:05.51 (30.19)
 57 Landgrebe, Shan  17 Piranha Swim-CA   5:05.83                   
                 27.04        56.23 (29.19)
        1:26.08 (29.85)     1:56.35 (30.27)
        2:27.20 (30.85)     2:58.43 (31.23)
        3:30.19 (31.76)     4:01.94 (31.75)
        4:34.12 (32.18)     5:05.83 (31.71)
 58 Zgliczynska, Mi  17 Mission Aurora-C  5:07.01                   
                 27.92        57.78 (29.86)
        1:28.20 (30.42)     1:58.95 (30.75)
        2:30.11 (31.16)     3:01.66 (31.55)
        3:33.27 (31.61)     4:04.99 (31.72)
        4:36.50 (31.51)     5:07.01 (30.51)
 59 Adams, Ashley V  17 Unattached-GU     5:07.08                   
                 27.07        56.86 (29.79)
        1:27.57 (30.71)     1:58.67 (31.10)
        2:30.02 (31.35)     3:01.78 (31.76)
        3:33.25 (31.47)     4:04.56 (31.31)
        4:35.95 (31.39)     5:07.08 (31.13)
 60 Felchak, Mikayl  15 Fleet Swimming-G  5:07.38                   
                 27.99        58.07 (30.08)
        1:28.79 (30.72)     1:59.85 (31.06)
        2:30.44 (30.59)     3:01.98 (31.54)
        3:33.72 (31.74)     4:05.64 (31.92)
        4:37.02 (31.38)     5:07.38 (30.36)
 61 Williamson, Mic  17 Fleet Swimming-G  5:11.14                   
                 27.60        57.03 (29.43)
        1:27.73 (30.70)     1:58.55 (30.82)
        2:30.03 (31.48)     3:01.62 (31.59)
        3:34.18 (32.56)     4:06.54 (32.36)
        4:39.05 (32.51)     5:11.14 (32.09)
 62 Jonsson, Annika  15 Scottsdale-AZ     5:16.15                   
                 27.41        57.39 (29.98)
        1:27.94 (30.55)     1:59.06 (31.12)
        2:31.03 (31.97)     3:03.17 (32.14)
        3:35.66 (32.49)     4:09.06 (33.40)
        4:42.48 (33.42)     5:16.15 (33.67)
 -- Shellem, Samant  16 La Mirada Armada      NS                    
 -- Wilson, Carolin  17 SoNoCo-CT             NS                    

    

 U. of Texas/Longhorn Aquatics                  12/11/2008 - 19:21PM
 2008 Speedo Short Course Jr. National Champs, Sanction #: ST-08-78 
 
 Event 5  Women 200 Yard IM
==================================================================
 Jr. National: $ 2:00.65  12/11/2008Amber McDermott, Salmon Bay-PN
                 2:00.29  WCT
                 2:01.79  OPEN
                 2:04.09  JRLC
                 2:06.89  SCJN
    Name            Age Team              Prelims     Finals              
==================================================================
 
                    === Championship Final ===                    
 
  1 McDermott, Ambe  15 Salmon Bay-PN     2:00.65    1:58.77$WCT    
                 26.48        55.42 (28.94)
        1:31.08 (35.66)     1:58.77 (27.69)
  2 Thayer, Annemar  16 Salmon Bay-PN     2:02.02    2:00.23$WCT    
                 26.87        56.17 (29.30)
        1:32.24 (36.07)     2:00.23 (27.99)
  3 Franklin, Missy  13 Colorado Stars-C  2:00.67    2:00.32$OPEN   
                 26.89        56.09 (29.20)
        1:32.39 (36.30)     2:00.32 (27.93)
  4 Driscoll, Laure  15 Fort Lauderdale-  2:01.42    2:00.92 OPEN   
                 26.75        56.36 (29.61)
        1:33.33 (36.97)     2:00.92 (27.59)
  5 Edwards, Katie   17 Arden Hills-SN    2:02.29    2:01.21 OPEN   
                 26.99        58.57 (31.58)
        1:32.35 (33.78)     2:01.21 (28.86)
  6 Simenec, Tori S  16 Bearcat Swim-OR   2:01.61    2:01.45 OPEN   
                 25.96        56.65 (30.69)
        1:32.86 (36.21)     2:01.45 (28.59)
  7 Belcher, Erica   15 Magnus Aquatic-N  2:02.54    2:02.12 JRLC   
                 26.45        55.84 (29.39)
        1:33.09 (37.25)     2:02.12 (29.03)
  8 Smith, Skylar S  16 Aquastar-GU       2:03.22    2:03.38 JRLC   
                 26.30        57.23 (30.93)
        1:34.33 (37.10)     2:03.38 (29.05)
 
                    === Consolation Final ===                     
 
  9 McElhany, Carol  17 Fleet Swimming-G  2:04.13    2:02.69 JRLC   
                 26.76        57.87 (31.11)
        1:35.00 (37.13)     2:02.69 (27.69)
 10 Pavlin, Kim D    16 Alamo Area-ST     2:03.94    2:03.22 JRLC   
                 27.29        58.12 (30.83)
        1:34.70 (36.58)     2:03.22 (28.52)
 11 Brandon, Bonnie  14 Mission Aurora-C  2:03.74    2:03.39 JRLC   
                 26.94        57.08 (30.14)
        1:35.19 (38.11)     2:03.39 (28.20)
 12 Bradley, Paige   17 Crow Canyon-PC    2:04.04    2:03.57 JRLC   
                 26.44        57.78 (31.34)
        1:34.44 (36.66)     2:03.57 (29.13)
 13 Britt, Chelsea   14 Fort Lauderdale-  2:03.86    2:03.58 JRLC   
                 26.16        57.16 (31.00)
        1:34.37 (37.21)     2:03.58 (29.21)
 14 Ruiz, Natilee E  14 Tri-city Channel  2:03.92    2:04.24 SCJN   
                 26.62        57.70 (31.08)
        1:35.59 (37.89)     2:04.24 (28.65)
 15 Lujan, Arianne   18 North Jeffco-CO   2:03.68    2:04.84 SCJN   
                 27.12        58.01 (30.89)
        1:35.43 (37.42)     2:04.84 (29.41)
 -- Weedman, Chelse  16 Pacific Swim-SI   2:03.64         DQ        
      Non-simultaneous touch - breast
                 27.10        59.65 (32.55)
        1:35.61 (35.96)          DQ (28.99)
 
                       === Bonus Final ===                        
 
 17 Reaney, Emma C   16 Lawrence-MV       2:04.61    2:01.78 OPEN   
                 26.32        57.88 (31.56)
        1:33.65 (35.77)     2:01.78 (28.13)
 18 Adams, Cammile   17 Magnolia Aquatic  2:04.57    2:03.90 JRLC   
                 26.92        59.08 (32.16)
        1:35.49 (36.41)     2:03.90 (28.41)
 19 Danny, Jordan S  17 Canyons Aquatic-  2:04.28    2:04.47 SCJN   
                 27.55      1:01.66 (34.11)
        1:35.47 (33.81)     2:04.47 (29.00)
 20 Mattern, Jordan  15 Colorado Stars-C  2:04.77    2:04.84 SCJN   
                 26.38        57.49 (31.11)
        1:35.91 (38.42)     2:04.84 (28.93)
 21 Anderson, Kaela  16 St. Croix Swim-M  2:04.27    2:04.91 SCJN   
                 27.14        58.15 (31.01)
        1:36.06 (37.91)     2:04.91 (28.85)
 22 Kobelja, Mali K  16 Three Rivers-IN   2:04.29    2:04.96 SCJN   
                 26.51        57.62 (31.11)
        1:34.79 (37.17)     2:04.96 (30.17)
 23 Christofferson,  17 North Bay-PC      2:05.01    2:05.78 SCJN   
                 27.01        58.60 (31.59)
        1:35.04 (36.44)     2:05.78 (30.74)
 24 Read, Haley L    17 Palo Alto-PC      2:05.05    2:05.87 SCJN   
                 27.17        58.55 (31.38)
        1:36.08 (37.53)     2:05.87 (29.79)
 
                      === Preliminaries ===                       
 
  9 Pitman, Arden T  15 Baylor Swim Club  2:03.37                   
                 26.91        56.40 (29.49)
        1:33.96 (37.56)     2:03.37 (29.41)
 26 Norberg, Lindse  17 Ithaca Aquatics-  2:05.27                   
                 26.59        59.19 (32.60)
        1:35.69 (36.50)     2:05.27 (29.58)
 27 Norris, Alex E   17 Cincinnati-OH     2:05.37                   
                 27.01        58.31 (31.30)
        1:36.40 (38.09)     2:05.37 (28.97)
 28 Maher, Madeline  15 Germantown-MA     2:05.41                   
                 27.51        58.64 (31.13)
        1:35.20 (36.56)     2:05.41 (30.21)
 29 Smith, Morgan F  17 Fleet Swimming-G  2:05.65                   
                 27.90        58.26 (30.36)
        1:36.25 (37.99)     2:05.65 (29.40)
 29 Krawczyk, Merri  17 Eagle Swim-GU     2:05.65                   
                 28.02      1:00.78 (32.76)
        1:35.97 (35.19)     2:05.65 (29.68)
 31 Gordon, Haley J  16 Sioux Falls-SD    2:05.70                   
                 26.92        58.97 (32.05)
        1:35.64 (36.67)     2:05.70 (30.06)
 32 Pietila, Haley   15 Lake Country-WI   2:05.71                   
                 27.35        58.22 (30.87)
        1:36.14 (37.92)     2:05.71 (29.57)
 33 Severn, Angela   17 Germantown-MA     2:05.76                   
                 27.58        58.96 (31.38)
        1:35.48 (36.52)     2:05.76 (30.28)
 34 Carne, Addie A   17 Y-Spartaquatics-  2:05.80                   
                 26.97        59.03 (32.06)
        1:36.48 (37.45)     2:05.80 (29.32)
 35 Chokran, Angie   16 St Charles Swim-  2:05.82                   
                 27.14      1:00.54 (33.40)
        1:36.23 (35.69)     2:05.82 (29.59)
 36 Showalter, Cori  18 Sarasota YMCA-FL  2:05.83                   
                 27.70        58.56 (30.86)
        1:36.98 (38.42)     2:05.83 (28.85)
 37 Oscarson, Berkl  16 Swim Pasadena-CA  2:05.84                   
                 27.01        57.60 (30.59)
        1:35.13 (37.53)     2:05.84 (30.71)
 38 Pawlowicz, Kait  15 Curl Burke-PV     2:05.91                   
                 27.46        59.35 (31.89)
        1:36.96 (37.61)     2:05.91 (28.95)
 39 Lobb, Ellen F    16 Fleet Swimming-G  2:05.94                   
                 27.08        58.51 (31.43)
        1:36.25 (37.74)     2:05.94 (29.69)
 40 Davis, Kimberly  15 Excel Aquatics-S  2:06.11                   
                 27.48      1:00.07 (32.59)
        1:36.32 (36.25)     2:06.11 (29.79)
 41 Tsay, Cynthia J  16 Arden Hills-SN    2:06.22                   
                 26.93        58.48 (31.55)
        1:36.73 (38.25)     2:06.22 (29.49)
 42 Fonteno, Megan   15 Bolles School-FL  2:06.24                   
                 26.07        56.30 (30.23)
        1:36.57 (40.27)     2:06.24 (29.67)
 42 Hicks, Ashley N  16 Plantation Swim-  2:06.24                   
                 27.48        58.09 (30.61)
        1:36.75 (38.66)     2:06.24 (29.49)
 44 Peacock, Aubrey  17 Bolles School-FL  2:06.25                   
                 27.27        56.82 (29.55)
        1:35.34 (38.52)     2:06.25 (30.91)
 45 Nanfria, Taylor  15 Crow Canyon-PC    2:06.33                   
                 28.59      1:01.65 (33.06)
        1:37.96 (36.31)     2:06.33 (28.37)
 46 Johnson, Katie   17 North Jeffco-CO   2:06.44                   
                 28.12      1:01.06 (32.94)
        1:36.71 (35.65)     2:06.44 (29.73)
 47 Van, Seraphina   17 Fleet Swimming-G  2:06.45                   
                 27.32        59.01 (31.69)
        1:36.49 (37.48)     2:06.45 (29.96)
 48 Stupp, Hallie B  16 Parkway Swim-OZ   2:06.58                   
                 26.40        57.29 (30.89)
        1:37.21 (39.92)     2:06.58 (29.37) 
 49 Branning, Jacly  17 Brophy East-AZ    2:06.72                   
                 27.70      1:00.32 (32.62)
        1:36.45 (36.13)     2:06.72 (30.27)
 50 Gillig, Annie B  14 Y-Spartaquatics-  2:06.76                   
                 27.46        58.26 (30.80)
        1:36.75 (38.49)     2:06.76 (30.01)
 51 Rehring, Jaclin  18 City of Plano-NT  2:06.81                   
                 26.71        57.95 (31.24)
        1:36.45 (38.50)     2:06.81 (30.36)
 52 Wei, Stephanie   17 Santa Clara-PC    2:07.05                   
                 27.96        58.13 (30.17)
        1:38.16 (40.03)     2:07.05 (28.89)
 52 Kinsey, Stephan  17 Wsy Swimming-MA   2:07.05                   
                 26.66        58.09 (31.43)
        1:36.85 (38.76)     2:07.05 (30.20)
 54 Chamberlain, Cl  16 Shorewood Swim-W  2:07.12                   
                 27.93        59.33 (31.40)
        1:36.68 (37.35)     2:07.12 (30.44)
 55 Baker, Lauren E  16 Tucson Ford-AZ    2:07.14                   
                 27.88        59.72 (31.84)
        1:37.54 (37.82)     2:07.14 (29.60)
 56 Cheng, Kendra M  17 Magnus Aquatic-N  2:07.28                   
                 27.43      1:00.20 (32.77)
        1:38.03 (37.83)     2:07.28 (29.25)
 57 Lusk, Alison J   16 Baylor Swim Club  2:07.30                   
                 27.33      1:00.80 (33.47)
        1:37.28 (36.48)     2:07.30 (30.02)
 58 Temple, Taylor   15 Unattached-NT     2:07.35                   
                 26.46      1:00.57 (34.11)
        1:37.16 (36.59)     2:07.35 (30.19)
 59 Naze, Kelly R    14 Colorado Stars-C  2:07.40                   
                 27.87      1:00.38 (32.51)
        1:37.40 (37.02)     2:07.40 (30.00)
 60 Eccher, Jessica  17 Bolles School-FL  2:07.45                   
                 27.34        58.08 (30.74)
        1:37.55 (39.47)     2:07.45 (29.90)
 61 Thomas, Chrissy  17 Walnut Creek-PC   2:07.66                   
                 28.27      1:00.44 (32.17)
        1:38.05 (37.61)     2:07.66 (29.61)
 62 Murphy, Marissa  16 Rapids Area Y-MI  2:07.91                   
                 26.64        58.63 (31.99)
        1:37.46 (38.83)     2:07.91 (30.45)
 63 Ripley, Rachel   17 Rio Salado-AZ     2:07.97                   
                 27.71      1:00.25 (32.54)
        1:37.66 (37.41)     2:07.97 (30.31)
 64 Simon, Laura E   17 Y-Spartaquatics-  2:08.03                   
                 27.82        59.82 (32.00)
        1:38.44 (38.62)     2:08.03 (29.59)
 64 Chuang, Cara Y   16 Rockville-PV      2:08.03                   
                 27.56        59.00 (31.44)
        1:38.77 (39.77)     2:08.03 (29.26)
 66 Fore, Caroline   16 Y-Spartaquatics-  2:08.24                   
                 28.52      1:01.45 (32.93)
        1:37.93 (36.48)     2:08.24 (30.31)
 67 Mader, Kaelee A  17 Fleet Swimming-G  2:08.25                   
                 28.03      1:00.58 (32.55)
        1:38.65 (38.07)     2:08.25 (29.60)
 68 Stock, Erica L   15 Brophy East-AZ    2:08.41                   
                 28.23      1:01.55 (33.32)
        1:37.46 (35.91)     2:08.41 (30.95)
 69 Eden, Madeleine  13 Team Foxjet-MN    2:08.42                   
                 28.11      1:01.24 (33.13)
        1:38.41 (37.17)     2:08.42 (30.01)
 69 Munk, Taylor E   16 Crow Canyon-PC    2:08.42                   
                 28.36      1:00.25 (31.89)
        1:38.64 (38.39)     2:08.42 (29.78)
 71 Smith, Haley M   17 Kansas City-MV    2:08.52                   
                 28.17        58.65 (30.48)
        1:38.87 (40.22)     2:08.52 (29.65)
 72 Lips, Haley C    14 Y-Spartaquatics-  2:08.58                   
                 26.67        59.69 (33.02)
        1:39.66 (39.97)     2:08.58 (28.92)
 73 Furgatch, Sarah  17 Aquazot-CA        2:08.62                   
                 29.38      1:04.10 (34.72)
        1:40.26 (36.16)     2:08.62 (28.36)
 74 Bradham, Tera E  15 Nitro Swimming-S  2:08.77                   
                 28.33        59.66 (31.33)
        1:38.72 (39.06)     2:08.77 (30.05)
 75 Norberg, Lauren  17 Ithaca Aquatics-  2:08.83                   
                 28.25      1:01.20 (32.95)
        1:38.07 (36.87)     2:08.83 (30.76)
 76 Kuhn, Sierra L   14 Verona Aquatic-W  2:09.01                   
                 27.40      1:00.55 (33.15)
        1:39.74 (39.19)     2:09.01 (29.27)
 77 McKnight, Taylo  16 Coral Springs-FG  2:09.15                   
                 28.02      1:01.90 (33.88)
        1:39.38 (37.48)     2:09.15 (29.77)
 78 White, Susanna   15 Lynchburg YMCA-V  2:09.22                   
                 27.77      1:00.14 (32.37)
        1:39.10 (38.96)     2:09.22 (30.12)
 79 Tarka, Gracie M  16 Fog City-PC       2:09.32                   
                 27.11        59.05 (31.94)
        1:38.24 (39.19)     2:09.32 (31.08)
 80 Parratto, Melis  17 Seacoast-NE       2:09.33                   
                 27.88      1:01.59 (33.71)
        1:40.11 (38.52)     2:09.33 (29.22)
 81 Morrissey, Elli  15 Fast Swim-CA      2:09.49                   
                 28.42        59.70 (31.28)
        1:38.45 (38.75)     2:09.49 (31.04)
 82 White, Madison   14 Crow Canyon-PC    2:09.91                   
                 28.18        59.74 (31.56)
        1:40.86 (41.12)     2:09.91 (29.05)
 83 Rankin, Megan K  14 Aquazot-CA        2:10.20                   
                 28.50      1:01.51 (33.01)
        1:40.35 (38.84)     2:10.20 (29.85)
 84 Williams, Charl  18 Florida Atlantic  2:10.57                   
                 28.11      1:02.03 (33.92)
        1:40.24 (38.21)     2:10.57 (30.33)
 85 Powers, Alexa D  17 Walnut Creek-PC   2:10.59                   
                 27.27        59.51 (32.24)
        1:38.37 (38.86)     2:10.59 (32.22)
 86 Jonsson, Annika  15 Scottsdale-AZ     2:10.65                   
                 28.03      1:00.64 (32.61)
        1:39.74 (39.10)     2:10.65 (30.91)
 87 Aiello, Rebecca  15 Pine Crest-FG     2:10.73                   
                 27.71      1:00.28 (32.57)
        1:40.57 (40.29)     2:10.73 (30.16)
 88 Reid, Ashley E   15 Sarasota YMCA-FL  2:10.82                   
                 29.23      1:01.94 (32.71)
        1:40.57 (38.63)     2:10.82 (30.25)
 89 Dockendorf, Mic  16 Santa Barbara-CA  2:11.26                   
                 28.60      1:03.16 (34.56)
        1:40.91 (37.75)     2:11.26 (30.35)
 90 Mumford, Caitli  17 Bolles School-FL  2:11.31                   
                 28.51      1:02.13 (33.62)
        1:39.86 (37.73)     2:11.31 (31.45)
 91 Haase, Sarah B   14 Rockville-PV      2:11.33                   
                 27.55      1:02.72 (35.17)
        1:39.68 (36.96)     2:11.33 (31.65)
 92 Landgrebe, Shan  17 Piranha Swim-CA   2:11.67                   
                 29.27      1:02.76 (33.49)
        1:42.27 (39.51)     2:11.67 (29.40)
 93 Gettel, Dayna A  14 City of Plano-NT  2:11.84                   
                 26.79        59.85 (33.06)
        1:39.33 (39.48)     2:11.84 (32.51)
 94 Moss, Kc C       14 Wilton Y Wahoos-  2:12.11                   
                 29.01      1:02.49 (33.48)
        1:39.66 (37.17)     2:12.11 (32.45)
 95 Scott, Kayla M   16 St Charles Swim-  2:12.29                   
                 28.25      1:01.98 (33.73)
        1:40.66 (38.68)     2:12.29 (31.63)
 -- Fischer-Colbrie  17 Palo Alto-PC          DQ                    
                 26.44        56.57 (30.13)
        1:33.44 (36.87)          DQ (28.66)
 -- Turner, Karen M  14 Lake Oswego-OR       DFS                    
 -- Smith, Danielle  17 Florida Atlantic     DFS                    
 -- Parrish, Lindsa  17 Santa Barbara-CA      NS                    
 -- Sims, Haley E    15 Express Swim-IL       NS                    

    

 U. of Texas/Longhorn Aquatics                  12/11/2008 - 19:33PM
 2008 Speedo Short Course Jr. National Champs, Sanction #: ST-08-78 
 
 Event 6  Men 200 Yard IM
==================================================================
 Jr. National: $ 1:49.08  12/11/2008Kyle Owens, Barracuda Swim-S
                 1:47.59  WCT
                 1:49.69  OPEN
                 1:52.99  JRLC
                 1:54.59  SCJN
    Name            Age Team              Prelims     Finals              
==================================================================
                    === Championship Final ===                    
 
  1 Gregg, Evan M    17 H2okie Aquatics-  1:49.31    1:48.01$OPEN   
                 23.29        50.76 (27.47)
        1:22.57 (31.81)     1:48.01 (25.44)
  2 Shaw, Mason K    16 Spokane Y-IE      1:49.40    1:48.78$OPEN   
                 23.86        52.44 (28.58)
        1:23.59 (31.15)     1:48.78 (25.19)
  3 Hinshaw, Ben S   17 Palo Alto-PC      1:51.57    1:48.91$OPEN   
                 23.95        51.66 (27.71)
        1:23.48 (31.82)     1:48.91 (25.43)
  4 Leonhardt, Paul  16 City of Plano-NT  1:50.82    1:48.99$OPEN   
                 23.03        50.09 (27.06)
        1:22.98 (32.89)     1:48.99 (26.01)
  5 Elliott, Matt D  16 Peoria Area-IL    1:50.89    1:49.41 OPEN   
                 24.03        52.13 (28.10)
        1:23.26 (31.13)     1:49.41 (26.15)
  6 Schmuhl, Steve   15 Boulder Swimming  1:50.15    1:50.20 JRLC   
                 23.70        51.34 (27.64)
        1:25.01 (33.67)     1:50.20 (25.19)
  7 Rowan, Sam N     17 Eugene City-OR    1:51.27    1:50.84 JRLC   
                 24.31        52.02 (27.71)
        1:23.94 (31.92)     1:50.84 (26.90)
  8 Noble, Evan M    17 Clayton Shaw-OZ   1:51.15    1:51.45 JRLC   
                 23.93        52.02 (28.09)
        1:24.59 (32.57)     1:51.45 (26.86)
 
                    === Consolation Final ===                     
 
  9 Miller, Cody W   16 Clark County-CA   1:51.78    1:49.41 OPEN   
                 24.02        52.49 (28.47)
        1:23.81 (31.32)     1:49.41 (25.60)
 10 Gunderson, Will  16 Hillsboro Swim-O  1:51.62    1:50.87 JRLC   
                 23.85        51.24 (27.39)
        1:24.79 (33.55)     1:50.87 (26.08)
 11 Hodgson, Dakota  17 Nashville-SE      1:52.48    1:51.49 JRLC   
                 23.88        52.23 (28.35)
        1:25.88 (33.65)     1:51.49 (25.61)
 12 Hommel, Robert   15 Boulder City-CA   1:51.95    1:52.23 JRLC   
                 24.66        54.07 (29.41)
        1:25.54 (31.47)     1:52.23 (26.69)
 13 Barrett, Robert  17 Scottsdale-AZ     1:52.35    1:52.28 JRLC   
                 24.25        53.86 (29.61)
        1:25.65 (31.79)     1:52.28 (26.63)
 14 Ingraham, David  16 Y-Spartaquatics-  1:51.97    1:52.32 JRLC   
                 23.89        52.46 (28.57)
        1:26.07 (33.61)     1:52.32 (26.25)
 15 Stark, Joe A     17 Erie Aquatics-AM  1:51.99    1:52.83 JRLC   
                 24.40        52.22 (27.82)
        1:25.33 (33.11)     1:52.83 (27.50)
 -- Fletcher, Sean   17 Mason Makos-PV    1:52.40         DQ        
      Incomplete stroke cycle other than one pull followed by one kick - breast
                 24.05        52.56 (28.51)
        1:26.64 (34.08)          DQ (25.67)
 
                       === Bonus Final ===                        
 
 17 Rubio, Fernando  17 Swim Quest-VA     1:53.75    1:52.74 JRLC   
                 24.53        53.16 (28.63)
        1:26.21 (33.05)     1:52.74 (26.53)
 18 Wepasnick, Zack  17 Rockville-PV      1:53.21    1:52.93 JRLC   
                 24.87        52.81 (27.94)
        1:26.34 (33.53)     1:52.93 (26.59)
 19 Roberson, Brett  18 Baylor Swim Club  1:52.54    1:53.41 SCJN   
                 24.74        54.15 (29.41)
        1:25.98 (31.83)     1:53.41 (27.43)
 20 Seo, Young Tae   14 Swim Pasadena-CA  1:53.05    1:53.83 SCJN   
                 24.68        53.54 (28.86)
        1:27.12 (33.58)     1:53.83 (26.71)
 21 Kaden, Collin A  18 Eagle Swim-GU     1:52.50    1:53.98 SCJN   
                 23.92        52.91 (28.99)
        1:27.25 (34.34)     1:53.98 (26.73)
 22 Markham, Jared   15 Greenwood-CO      1:53.32    1:54.37 SCJN   
                 24.70        52.75 (28.05)
        1:27.79 (35.04)     1:54.37 (26.58)
 23 Ringquist, Aust  16 Hillsboro Swim-O  1:53.59    1:54.43 SCJN   
                 25.06        53.05 (27.99)
        1:27.63 (34.58)     1:54.43 (26.80)
 -- Laflamme, David  17 Ripon Aquatics-P  1:52.89         DQ        
      Non-simultaneous touch - breast
                 23.33        50.04 (26.71)
        1:25.65 (35.61)          DQ (26.45)
 
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 Owens, Kyle S    18 Barracuda Swim-S  1:49.08                   
                 23.55        50.49 (26.94)
        1:23.31 (32.82)     1:49.08 (25.77)
 26 Skipper, Adam P  17 Coast Guard-VA    1:53.79                   
                 25.09        53.41 (28.32)
        1:26.60 (33.19)     1:53.79 (27.19)
 27 Hoisington, Nat  17 Kansas City-MV    1:54.12                   
                 24.75        53.75 (29.00)
        1:26.76 (33.01)     1:54.12 (27.36)
 28 Brunette, Cody   17 SE Alaska-AK      1:54.29                   
                 24.02        52.91 (28.89)
        1:26.72 (33.81)     1:54.29 (27.57)
 29 Phillips, Bradl  16 Curl Burke-PV     1:54.42                   
                 25.08        54.42 (29.34)
        1:28.33 (33.91)     1:54.42 (26.09)
 30 Manousos, Nick   17 Pine Crest-FG     1:54.54                   
                 24.40        54.55 (30.15)
        1:27.89 (33.34)     1:54.54 (26.65)
 31 Bills, Ryan K    17 Metroplex-NT      1:54.64                   
                 24.70        53.42 (28.72)
        1:27.41 (33.99)     1:54.64 (27.23)
 32 Priest, Jakers   17 Clark County-CA   1:54.94                   
                 24.65        54.27 (29.62)
        1:27.98 (33.71)     1:54.94 (26.96)
 33 Hatfield, Danie  16 Brophy East-AZ    1:55.07                   
                 25.33        53.64 (28.31)
        1:27.66 (34.02)     1:55.07 (27.41)
 34 Hastings, Justi  17 Wyoming Waves-WY  1:55.27                   
                 24.40        52.50 (28.10)
        1:27.20 (34.70)     1:55.27 (28.07)
 35 Murphy, Ryan F   13 Bolles School-FL  1:55.31                   
                 24.90        52.49 (27.59)
        1:28.73 (36.24)     1:55.31 (26.58)
 36 Kelly, Carter R  17 Team Foxjet-MN    1:55.45                   
                 25.74        56.02 (30.28)
        1:27.77 (31.75)     1:55.45 (27.68)
 37 Florea, Tudor    17 Scottsdale-AZ     1:55.60                   
                 24.60        53.59 (28.99)
        1:27.57 (33.98)     1:55.60 (28.03)
 38 Riess, Christia  17 Nu Wave Swim-LA   1:55.63                   
                 24.57        53.21 (28.64)
        1:28.60 (35.39)     1:55.63 (27.03)
 38 Orban, John B    18 Sarasota YMCA-FL  1:55.63                   
                 24.36        54.11 (29.75)
        1:28.40 (34.29)     1:55.63 (27.23)
 40 Pebley, Jacob M  15 Corvallis-OR      1:55.66                   
                 25.23        52.96 (27.73)
        1:28.19 (35.23)     1:55.66 (27.47)
 41 Kauffman, Jared  15 Y-Spartaquatics-  1:55.75                   
                 25.50        56.04 (30.54)
        1:28.24 (32.20)     1:55.75 (27.51)
 42 O''Connor, Dan J  16 Syracuse Charger  1:55.91                   
                 25.90        55.50 (29.60)
        1:29.11 (33.61)     1:55.91 (26.80)
 43 Hwang, Bob S     15 Canyons Aquatic-  1:55.99                   
                 24.42        54.16 (29.74)
        1:29.08 (34.92)     1:55.99 (26.91)
 44 Hamilton, Will   16 Great Lakes-MI    1:56.24                   
                 23.97        53.73 (29.76)
        1:28.88 (35.15)     1:56.24 (27.36)
 45 Dillinger, Nick  15 Gillette Swim-WY  1:56.35                   
                 23.55        51.49 (27.94)
        1:27.77 (36.28)     1:56.35 (28.58)
 46 Schilling, Dj J  17 Conroe-GU         1:56.45                   
                 26.19        56.55 (30.36)
        1:28.43 (31.88)     1:56.45 (28.02)
 47 Funk, John F     17 Boulder City-CA   1:56.54                   
                 24.78        53.14 (28.36)
        1:27.96 (34.82)     1:56.54 (28.58)
 47 Haefner, Michae  18 Razorback-AR      1:56.54                   
                 24.56        54.80 (30.24)
        1:27.87 (33.07)     1:56.54 (28.67)
 49 Drives, Michael  16 Badger Aquatics-  1:56.62                   
                 25.33        54.28 (28.95)
        1:28.79 (34.51)     1:56.62 (27.83)
 50 Curley, Harriso  15 Highlander-FL     1:56.65                   
                 24.56        52.92 (28.36)
        1:29.12 (36.20)     1:56.65 (27.53)
 51 Levalley, Trevo  18 Mighty Marlins-P  1:56.74                   
                 25.15        53.94 (28.79)
        1:28.88 (34.94)     1:56.74 (27.86)
 52 O''Brien, Peter   17 Fleet Swimming-G  1:56.81                   
                 25.46        55.76 (30.30)
        1:28.71 (32.95)     1:56.81 (28.10)
 53 Endres, Kyle M   17 StingRay Swim-PN  1:57.37                   
                 24.74        54.63 (29.89)
        1:29.27 (34.64)     1:57.37 (28.10)
 54 Park, Kyung J    17 Curl Burke-PV     1:57.81                   
                 25.02        55.57 (30.55)
        1:28.95 (33.38)     1:57.81 (28.86)
 55 Ahrns, Eric E    16 First Colony-GU   1:57.99                   
                 25.17        53.80 (28.63)
        1:29.42 (35.62)     1:57.99 (28.57)
 56 Craig, Drew M    16 Barracuda Swim-M  1:58.04                   
                 26.19        55.71 (29.52)
        1:30.15 (34.44)     1:58.04 (27.89)
 57 Hartje, William  16 Bolles School-FL  1:58.14                   
                 26.31        55.91 (29.60)
        1:29.37 (33.46)     1:58.14 (28.77)
 58 Czaja, Stephen   17 Florida Atlantic  1:58.73                   
                 24.83        54.81 (29.98)
        1:30.42 (35.61)     1:58.73 (28.31)
 59 Lin, Curtis H    17 Walnut Creek-PC   1:59.54                   
                 25.15        55.85 (30.70)
        1:30.87 (35.02)     1:59.54 (28.67)
 -- Casey, Thomas S  18 SoNoCo-CT             DQ                    
 -- Shilling, Brand  17 Santa Clara-PC        DQ                    
                 23.13        49.60 (26.47)
        1:22.23 (32.63)          DQ (26.45)
 -- Sierra, Carlos   17 Bolles School-FL      DQ                    
                 25.56        55.74 (30.18)
        1:28.50 (32.76)          DQ (27.20)
 -- Fernandez, Alex  18 Coral Springs-FG      NS                    

    

 U. of Texas/Longhorn Aquatics                  12/11/2008 - 19:36PM
 2008 Speedo Short Course Jr. National Champs, Sanction #: ST-08-78 
 
 Event 7  Women 50 Yard Freestyle
==================================================================
 Jr. National: $ 23.13  12/11/2008Skylar Smith, Aquastar-GU
                 22.89  WCT
                 22.99  OPEN
                 23.69  JRLC
                 24.09  SCJN
    Name            Age Team              Prelims     Finals              
==================================================================
                    === Championship Final ===                    
 
  1 Jaques, Gretche  15 Brea Aquatics-CA    23.16      23.00$JRLC   
  2 Pitman, Arden T  15 Baylor Swim Club    23.37      23.01$JRLC   
  3 Ruiz, Natilee E  14 Tri-city Channel    23.37      23.16 JRLC   
  4 Turner, Karen M  14 Lake Oswego-OR      23.18      23.18 JRLC   
  5 Franklin, Missy  13 Colorado Stars-C    23.42      23.20 JRLC   
  6 Smith, Skylar S  16 Aquastar-GU         23.13      23.28 JRLC   
  7 Roth, Deborah A  16 North Bay-PC        23.38      23.57 JRLC   
  8 Carlson, Grace   13 Lake Oswego-OR      23.34      23.60 JRLC   
 
                    === Consolation Final ===                     
 
  9 Pitman, Sloane   17 Baylor Swim Club    23.55      22.82$WCT    
 10 Moldenhauer, Li  17 Alamo Area-ST       23.53      23.21 JRLC   
 11 Green, Amber R   17 Rockwood-OZ         23.55      23.25 JRLC   
 12 Fonteno, Megan   15 Bolles School-FL    23.50      23.32 JRLC   
 13 Kendall, Amanda  17 Mason Makos-PV      23.59      23.41 JRLC   
 13 Eckhart, Kathry  15 Fleet Swimming-G    23.59      23.41 JRLC   
 15 Delay, Sara E    17 Walnut Creek-PC     23.47      23.56 JRLC   
 16 Mattingly, Zoe   15 Zionsville-IN       23.60      23.67 JRLC   
 
                       === Bonus Final ===                        
 
 17 Votava, Lauren   15 Rockwood-OZ         23.62      23.23 JRLC   
 18 Wilford, Briana  17 Tucson Ford-AZ      23.63      23.52 JRLC   
 19 Bergman, Jesse   16 Palo Alto-PC        23.61      23.55 JRLC   
 20 Tsay, Cynthia J  16 Arden Hills-SN      23.68      23.56 JRLC   
 21 Pazevic, Alana   17 Unattached-PN       23.67      23.61 JRLC   
 22 Morrell, Mallor  17 Rush Henrietta-N    23.67      23.63 JRLC   
 23 Tran, Cindy      16 West Coast Swim-    23.66      23.72 SCJN   
 24 Nessler, Dana M  17 Bolles School-FL    23.69      23.95 SCJN   
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 11 Tucker, Samanth  17 Longhorn-ST         23.52                   
 26 Hinds, Natalie   15 City Of Midland-    23.71                   
 27 Lee, Kaila N     16 Unattached-OR       23.75                   
 28 McElhany, Carol  17 Fleet Swimming-G    23.80                   
 29 Hendrix, Camill  18 Longhorn-ST         23.81                   
 30 Randall, M.E. K  16 Walnut Creek-PC     23.83                   
 30 Grant, Andrea K  15 Brea Aquatics-CA    23.83                   
 32 Parrish, Lindsa  17 Santa Barbara-CA    23.84                   
 32 Fascella, Cynth  16 West Coast Swim-    23.84                   
 34 Wohrley, Taylor  17 Parkway Swim-OZ     23.86                   
 35 Ogbevoen, Etino  14 Clayton Shaw-OZ     23.91                   
 35 Kearney, Michae  15 SoNoCo-CT           23.91                   
 35 Collura, Taryn   15 Brophy East-AZ      23.91                   
 35 Dixon, Rachel A  16 Las Cruces-NM       23.91                   
 39 Brull, Brooke N  17 Kansas City-MV      23.93                   
 40 Oliver, Tiffany  16 Comets Swim-FG      23.95                   
 41 Stupp, Hallie B  16 Parkway Swim-OZ     23.97                   
 41 Sandlin, Casey   17 Bolles School-FL    23.97                   
 43 Tocci, Francesc  17 Bengal''s Gator-N    23.98                   
 44 Garland, Natali  15 Santa Clara-PC      24.00                   
 45 Pietila, Haley   15 Lake Country-WI     24.03                   
 46 Allen, Sophie M  17 RallySport-CO       24.04                   
 47 Schaedler, Shay  14 Gillette Swim-WY    24.05                   
 48 Norris, Alex E   17 Cincinnati-OH       24.06                   
 49 Norberg, Lindse  17 Ithaca Aquatics-    24.08                   
 50 Neubert, Emily   15 Temple Area-ST      24.10                   
 50 Peacock, Aubrey  17 Bolles School-FL    24.10                   
 52 Miner, Cimone N  18 Brophy East-AZ      24.11                   
 52 Kontrimas, Kris  17 First Colony-GU     24.11                   
 54 El-Hamdi, Nadia  16 Longhorn-ST         24.12                   
 55 Hall, Elizabeth  17 Mason Makos-PV      24.13                   
 56 Wiley, Amy J     15 Lake Oswego-OR      24.14                   
 57 Freyman, Hannah  15 Peoria Area-IL      24.15                   
 58 Steinhouse, Kim  18 Parkway Swim-OZ     24.16                   
 58 Lobb, Ellen F    16 Fleet Swimming-G    24.16                   
 60 Dalcamo, Maddy   16 Lawrence-MV         24.17                   
 60 Stover, Katie C  17 California Cap-S    24.17                   
 62 Carne, Addie A   17 Y-Spartaquatics-    24.18                   
 62 Moseley, Lara C  18 Coral Springs-FG    24.18                   
 64 Kobelja, Mali K  16 Three Rivers-IN     24.19                   
 64 Muth, Katheryne  16 Sarasota YMCA-FL    24.19                   
 66 Bell, Elizabeth  16 Saluki Swim-OZ      24.21                   
 66 Morgan, Maddy A  16 West Seattle Y-P    24.21                   
 68 Marinshaw, Dani  16 Duke Aquatics-NC    24.24                   
 69 Howard, Chelsea  16 Duke Aquatics-NC    24.28                   
 70 Dean, Kali S     16 Ithaca Aquatics-    24.29                   
 70 Jones, Kaitlin   14 Swim Quest-VA       24.29                   
 72 Ballanfant, Amy  17 Houston Cougar-G    24.30                   
 73 Lyver, Kellie M  17 Badger Swim Club    24.33                   
 74 Chuang, Cara Y   16 Rockville-PV        24.36                   
 74 Sinatro, Haley   14 SoNoCo-CT           24.36                   
 76 Fortin, Shelby   16 Wilton Y Wahoos-    24.38                   
 77 Cheng, Kendra M  17 Magnus Aquatic-N    24.39                   
 78 Gillespie, Alli  15 West Coast Swim-    24.42                   
 78 Savage, Heather  17 Canandaigua YMCA    24.42                   
 80 Murphy, Marissa  16 Rapids Area Y-MI    24.45                   
 81 Vrooman, Lindsa  17 Pine Richland-AM    24.46                   
 82 Butler, Ashley   16 Bolles School-FL    24.47                   
 83 Bessire, Suzann  16 Highlander-FL       24.51                   
 84 Harris-Coble, L  17 Trinity Prep-FL     24.52                   
 85 Sutton, Alex K   16 Pine Crest-FG       24.55                   
 85 Janzen, Kiera A  15 Star Swim-MN        24.55                   
 87 Ring, Jackie A   18 Florida Atlantic    24.61                   
 88 Good, Hayley M   16 Canyons Aquatic-    24.63                   
 89 Sellinger, Elli  17 Shorewood Swim-W    24.64                   
 90 Landgrebe, Shan  17 Piranha Swim-CA     24.66                   
 91 Schmittle, Laur  17 Wsy Swimming-MA     24.75                   
 92 Scarsella, Kati  17 Unattached-MN       24.77                   
 93 Ripley, Rachel   17 Rio Salado-AZ       24.83                   
 94 Hartigan, Morga  16 Wyoming Waves-WY    24.98                   
 95 St Louis, Jacki  17 West Florida-FL     25.00                   
 96 Walsh, Kristina  16 Y Flying Fish-IL    25.37                   
 -- Hoffman, Gracie  15 Bolles School-FL      DQ                    
 -- Ress, Justine A  15 SoNoCo-CT            DFS                    
 -- Van Dongen, Tif  18 Premier Aquatics      NS                    
 -- Sims, Haley E    15 Express Swim-IL       NS                    
 -- Caflisch, Erin   17 Unattached-MN         NS                    

    

 U. of Texas/Longhorn Aquatics                  12/11/2008 - 19:46PM
 2008 Speedo Short Course Jr. National Champs, Sanction #: ST-08-78 
 
 Event 8  Men 50 Yard Freestyle
==================================================================
 Jr. National: $ 20.15  12/11/2008T J Leon, City of Mobile-S
                 19.99  WCT
                 20.29  OPEN
                 21.19  JRLC
                 21.59  SCJN
    Name            Age Team              Prelims     Finals              
==================================================================
                    === Championship Final ===                    
 
  1 Gutman, Tommy W  16 Bolles School-FL    20.54      20.21 OPEN   
  2 Leon, Tj J       17 City of Mobile-S    20.15      20.29 OPEN   
  3 Bruck, Eric L    18 Lexington-KY        20.36      20.34 JRLC   
  4 Wimmer, Steve L  16 Cats Aquatic-IL     20.41      20.79 JRLC   
  4 Moore, Charlie   17 Fleet Swimming-G    20.71      20.79 JRLC   
  6 Schlytter, Matt  18 Bolles School-FL    20.54      20.83 JRLC   
  7 Hartley, Jake M  16 Ft Bliss-BD         20.68      20.87 JRLC   
  8 Dalton, John F   17 North Jeffco-CO     20.82      21.10 JRLC   
 
                    === Consolation Final ===                     
 
  9 Shilling, Brand  17 Santa Clara-PC      20.99      20.68 JRLC   
 10 Packer, Chris B  18 North Bay-PC        20.84      20.78 JRLC   
 11 Wojciechowski,   16 Brophy East-AZ      20.97      20.84 JRLC   
 12 Murray, Matthew  17 Palo Alto-PC        21.02      20.89 JRLC   
 13 Voell, Matt R    18 Aces Swim Club-C    20.89      20.93 JRLC   
 14 Parker, Robbie   18 Machine Aquatics    20.87      21.03 JRLC   
 15 Derdeyn, Will B  18 Clayton Shaw-OZ     21.03      21.33 SCJN   
 16 Leonhardt, Paul  16 City of Plano-NT    20.94      22.11        
 
                       === Bonus Final ===                        
 
 17 Schiller, Blair  15 Bolles School-FL    21.08      20.96 JRLC   
 18 Hornikel, Bjoer  16 City of Charlest    21.14      21.05 JRLC   
 18 Sirat, Jay M     16 Clark County-CA     21.10      21.05 JRLC   
 20 Dillinger, Nick  15 Gillette Swim-WY    21.16      21.06 JRLC   
 21 Shirey, Reese O  18 Baylor Swim Club    21.05      21.08 JRLC   
 22 Boettcher, Alex  18 Florida Atlantic    21.13      21.43 SCJN   
 23 Laflamme, David  17 Ripon Aquatics-P    21.07      21.66        
 24 Gregg, Evan M    17 H2okie Aquatics-    21.06      21.84        
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 24 Noble, Evan M    17 Clayton Shaw-OZ     21.16         J         
 26 Anderson, Benja  15 Longhorn-ST         21.19         J         
 27 Latimer, Andrew  17 North Bay-PC        21.19         J         
 28 Blankenhorn, Jo  18 Cats Aquatic-IL     21.20                   
 29 Skipper, Adam P  17 Coast Guard-VA      21.21                   
 30 Cwalinski, Hunt  17 Fort Lauderdale-    21.26                   
 31 Deegan, Sean W   18 Northland United    21.28                   
 31 Steele, Tommy A  17 Unattached-AM       21.28                   
 33 Klopp, Justin M  18 Three Rivers-IN     21.30                   
 34 Roop, Greg N     18 Baylor Swim Club    21.32                   
 35 Malinoski, Sean  17 Lake Oswego-OR      21.34                   
 35 Schmuhl, Steve   15 Boulder Swimming    21.34                   
 37 Bayley, Hunter   18 Fleet Swimming-G    21.36                   
 38 Reitz, Trevor J  17 Big Gator-FG        21.37                   
 39 Ghiglieri, Aaro  15 Triton Swim-OR      21.39                   
 40 Griggs, Ben T    17 Northern Lights-    21.40                   
 41 Kim, Paul M      17 Santa Clara-PC      21.41                   
 42 Carr, Trevor D   17 Rappahannock Y-V    21.44                   
 42 Novakoff, Andre  18 Pine Crest-FG       21.44                   
 44 Gagne, Kody A    16 Team Yes!-GU        21.46                   
 45 Wepasnick, Zack  17 Rockville-PV        21.47                   
 46 Sosna, Josh M    18 Baylor Swim Club    21.48                   
 46 Bailey, Robert   18 Bengal''s Gator-N    21.48                   
 46 Covert, Michael  16 Swim Quest-VA       21.48                   
 49 Benson, Jonatho  17 Kansas City-MV      21.53                   
 50 Murphy, Conor S  18 Parkway Swim-OZ     21.54                   
 51 McKenzie, Ian A  18 Sooner Swim-OK      21.56                   
 52 Hamilton, Will   16 Great Lakes-MI      21.59                   
 53 Johnson, Drew M  17 Team Foxjet-MN      21.61                   
 53 Cline, Stevie L  18 Coast Guard-VA      21.61                   
 53 Kenny, Shea D    17 Fleet Swimming-G    21.61                   
 56 Chiaro, Anthony  17 Tucson Ford-AZ      21.62                   
 56 Kauffman, Graha  17 Y-Spartaquatics-    21.62                   
 58 Markowski, Karo  17 Swim Pasadena-CA    21.65                   
 59 Wilmoth, Brooks  16 Arkansas Dolphin    21.68                   
 60 Ward, Ben A      17 Trinity Prep-FL     21.76                   
 61 Brunette, Cody   17 SE Alaska-AK        21.77                   
 62 Welchlin, Natha  17 Kansas City-MV      21.78                   
 63 Harris, Nui S    16 Canyons Aquatic-    21.80                   
 64 Bandy, Kyle M    17 Coral Springs-FG    21.83                   
 65 Ellis, Matthew   14 Longhorn-ST         21.87                   
 66 Merrill, Alex C  16 Unattached-CA       21.89                   
 67 Flatt, William   17 Carolina Aquatic    21.92                   
 68 Willis, Trent M  16 Martin County-FG    21.99                   
 69 Upton, Richard   17 New Wave-NC         22.21                   
 70 Miller, Cody W   16 Clark County-CA     22.24                   
 71 Haefner, Michae  18 Razorback-AR        22.25                   
 -- Murray, Paul L   17 Heritage Aquatic      DQ                    
 -- Ellis, Miller    17 Razorback-AR          DQ                    
 -- Rutecki, Nick J  16 SE Alaska-AK          NS                    

    

 U. of Texas/Longhorn Aquatics                  12/11/2008 - 20:31PM
 2008 Speedo Short Course Jr. National Champs, Sanction #: ST-08-78 
 
 Event 9  Women 400 Yard Medley Relay
====================================================================
         3:45.09  WCT
         3:50.39  OPEN
         3:51.89  JRLC
         3:51.89  SCJN
    Team                             Seed     Finals              
====================================================================
  1 Bolles School-FL  ''A''         3:48.61    3:44.31 WCT    
     1) Peacock, Aubrey A 17          2) Mumford, Caitlin K 17        
     3) Fonteno, Megan M 15           4) Nessler, Dana M 17           
                 27.01        54.98 (54.98)
        1:24.80 (29.82)   1:58.57 (1:03.59)
        2:23.78 (25.21)     2:53.68 (55.11)
        3:17.47 (23.79)     3:44.31 (50.63)
  2 Alamo Area-ST  ''A''            4:22.32L   3:47.39 OPEN   
     1) Pavlin, Kim D 16              2) Miller, Chelsea A 16         
     3) Moldenhauer, Lily O 17        4) Morris, Alexa L 15           
                 27.78        57.05 (57.05)
        1:27.97 (30.92)   2:02.25 (1:05.20)
        2:27.19 (24.94)     2:55.93 (53.68)
        3:20.21 (24.28)     3:47.39 (51.46)
  3 City of Plano-NT  ''A''         3:49.48    3:47.48 OPEN   
     1) Wang, Shirley 15              2) Sanchez, Natalie O 15        
     3) Rehring, Jaclin R 18          4) McLaine, Maureen 17          
                 26.51        55.03 (55.03)
        1:24.88 (29.85)   2:00.36 (1:05.33)
        2:26.06 (25.70)     2:55.91 (55.55)
        3:20.55 (24.64)     3:47.48 (51.57)
  4 Canyons Aquatic-CA  ''A''       3:47.90    3:47.58 OPEN   
     1) Griffiths, Chelsea M 17       2) Danny, Jordan S 17           
     3) Livingstone, Kearsten T 16    4) Good, Hayley M 16            
                 27.43        56.68 (56.68)
        1:26.31 (29.63)   1:59.16 (1:02.48)
        2:24.91 (25.75)     2:54.45 (55.29)
        3:19.78 (25.33)     3:47.58 (53.13)
  5 Lake Oswego-OR  ''A''           3:50.75    3:47.81 OPEN   
     1) Turner, Karen M 14            2) Wiley, Amy J 15              
     3) Luick, Mackenzie L 17         4) Carlson, Grace Q 13          
                 26.93        56.37 (56.37)
        1:25.13 (28.76)   1:59.45 (1:03.08)
        2:25.47 (26.02)     2:56.50 (57.05)
        3:20.96 (24.46)     3:47.81 (51.31)
  6 Brophy East-AZ  ''A''           3:47.60    3:47.84 OPEN   
     1) Brewer, Ashley E 16           2) Stock, Erica L 15            
     3) Miner, Cimone N 18            4) Collura, Taryn J 15          
                 27.39        56.11 (56.11)
        1:26.00 (29.89)   1:59.84 (1:03.73)
        2:25.99 (26.15)     2:56.30 (56.46)
        3:20.81 (24.51)     3:47.84 (51.54)
  7 Y-Spartaquatics-SC  ''A''       3:49.65    3:48.25 OPEN   
     1) Gillig, Annie B 14            2) Fore, Caroline B 16          
     3) Lips, Haley C 14              4) Carne, Addie A 17            
                 27.49        56.41 (56.41)
        1:27.48 (31.07)   2:02.15 (1:05.74)
        2:27.42 (25.27)     2:56.24 (54.09)
        3:20.86 (24.62)     3:48.25 (52.01)
  8 Lawrence-MV  ''A''              4:25.74L   3:48.64 OPEN   
     1) Albrecht, Molly E 18          2) Reaney, Emma C 16            
     3) Portela, Chloe N 16           4) Dalcamo, Maddy E 16          
                 28.14        57.96 (57.96)
        1:27.59 (29.63)   2:00.90 (1:02.94)
        2:26.99 (26.09)     2:57.64 (56.74)
        3:21.72 (24.08)     3:48.64 (51.00)
  9 Crow Canyon-PC  ''A''           4:18.79L   3:48.89 OPEN   
     1) White, Madison M 14           2) Bradley, Paige K 17          
     3) Klein, Callie M 15            4) Damian, Lauren L 15          
                 27.38        56.17 (56.17)
        1:24.80 (28.63)   1:58.12 (1:01.95)
        2:24.67 (26.55)     2:55.50 (57.38)
        3:20.92 (25.42)     3:48.89 (53.39)
 10 Florida Atlantic-FG  ''A''      3:49.99    3:49.05 OPEN   
     1) Smith, Danielle A 17          2) Williams, Charlotte L 18     
     3) Fitzpatrick, Fallon M 16      4) Ring, Jackie A 18            
                 26.92        54.97 (54.97)
        1:25.85 (30.88)   2:01.35 (1:06.38)
        2:26.99 (25.64)     2:57.25 (55.90)
        3:21.39 (24.14)     3:49.05 (51.80)
 11 Aquazot-CA  ''A''               4:24.15L   3:49.10 OPEN   
     1) Klaren, Melanie R 16          2) Furgatch, Sarah R 17         
     3) Fujimura, Aya 17              4) Rankin, Megan K 14           
                 27.18        55.27 (55.27)
        1:25.71 (30.44)   1:59.14 (1:03.87)
        2:26.00 (26.86)     2:55.97 (56.83)
        3:12.38 (16.41)     3:49.10 (53.13)
 12 Longhorn-ST  ''A''              3:47.07    3:50.10 OPEN   
     1) Escobedo, Wylie A 17          2) Hendrix, Camille D 18        
     3) Flanigan, Erin R 16           4) Tucker, Samantha M 17        
                 27.79        57.41 (57.41)
        1:28.48 (31.07)   2:04.59 (1:07.18)
        2:30.61 (26.02)     3:00.55 (55.96)
        3:24.38 (23.83)     3:50.10 (49.55)
 13 North Jeffco-CO  ''A''          4:19.38L   3:50.23 OPEN   
     1) Lujan, Arianne J 18           2) Johnson, Katie M 17          
     3) Snyder, Rachel L 15           4) Rigg, Lauren A 16            
                 27.90        57.02 (57.02)
        1:27.24 (30.22)   2:00.87 (1:03.85)
        2:27.42 (26.55)     2:57.81 (56.94)
        3:22.78 (24.97)     3:50.23 (52.42)
 14 Rockville-PV  ''A''             3:49.08    3:50.27 OPEN   
     1) Chuang, Cara Y 16             2) Haase, Sarah B 14            
     3) Pepper, Elizabeth 15          4) Ferguson, Ashleigh E 14      
                 27.00        56.58 (56.58)
        1:25.90 (29.32)   2:00.86 (1:04.28)
        2:27.96 (27.10)     2:59.55 (58.69)
        3:22.80 (23.25)     3:50.27 (50.72)
 15 Colorado Stars-CO  ''A''        4:21.45L   3:50.68 JRLC   
     1) Franklin, Missy J 13          2) Naze, Kelly R 14             
     3) Wixted, Christine L 16        4) Mattern, Jordan M 15         
                 27.65        56.24 (56.24)
        1:26.97 (30.73)   2:01.37 (1:05.13)
        2:27.74 (26.37)     2:59.43 (58.06)
        3:24.00 (24.57)     3:50.68 (51.25)
 16 Fleet Swimming-GU  ''A''        4:24.23L   3:50.76 JRLC   
     1) Lobb, Ellen F 16              2) Van, Seraphina N 17          
     3) McElhany, Caroline F 17       4) Sharp, Morgan E 16           
                 27.70        57.20 (57.20)
        1:28.05 (30.85)   2:02.69 (1:05.49)
        2:28.79 (26.10)     2:58.71 (56.02)
        3:23.56 (24.85)     3:50.76 (52.05)
 17 Lake Country-WI  ''A''          3:49.38    3:50.82 JRLC   
     1) Jones, Kate R 15              2) Johnson, Holly M 15          
     3) Goral, Emma L 15              4) Pietila, Haley M 15          
                 28.11        58.30 (58.30)
        1:28.76 (30.46)   2:05.35 (1:07.05)
        2:30.67 (25.32)     2:59.79 (54.44)
        3:23.77 (23.98)     3:50.82 (51.03)
 18 Mission Aurora-CO  ''A''        4:25.75L   3:51.15 JRLC   
     1) Brandon, Bonnie D 14          2) Stoeckle, Lauren M 15        
     3) Martens, Olivia L 17          4) Brandon, Loren E 17          
                 27.40        56.18 (56.18)
        1:26.65 (30.47)   2:00.54 (1:04.36)
        2:27.53 (26.99)     2:58.47 (57.93)
        3:23.51 (25.04)     3:51.15 (52.68)
 19 Fort Lauderdale-FG  ''A''       3:51.71    3:51.53 JRLC   
     1) Driscoll, Lauren N 15         2) Britt, Chelsea E 14          
     3) Ramirez, Emily A 15           4) Iriondo, Damaris 15          
                 27.12        54.88 (54.88)
        1:27.29 (32.41)   2:01.91 (1:07.03)
        2:28.53 (26.62)     2:59.76 (57.85)
        3:24.34 (24.58)     3:51.53 (51.77)
 20 Parkway Swim-OZ  ''A''          4:24.83L   3:51.99        
     1) Harris, Emily R 17            2) Stupp, Hallie B 16           
     3) Wohrley, Taylor S 17          4) Steinhouse, Kim A 18         
                 28.45        57.35 (57.35)
        1:29.34 (31.99)   2:05.02 (1:07.67)
        2:30.43 (25.41)     3:00.46 (55.44)
        3:25.29 (24.83)     3:51.99 (51.53)
 21 Bolles School-FL  ''B''         3:48.52    3:53.02        
     1) Soapes, Chandler G 14         2) Bodin, Alyssa B 15           
     3) Coutts, Heather J 16          4) Sandlin, Casey M 17          
                 27.95        58.07 (58.07)
        1:28.49 (30.42)   2:03.63 (1:05.56)
        2:29.75 (26.12)     3:00.91 (57.28)
        3:25.34 (24.43)     3:53.02 (52.11)
 22 St Charles Swim-IL  ''A''       3:48.67    3:53.99        
     1) Tavierne, Elisabeth R 18      2) Scott, Kayla M 16            
     3) Chokran, Angie S 16           4) Smith, Emma B 14             
                 28.20        57.83 (57.83)
        1:28.80 (30.97)   2:03.96 (1:06.13)
        2:30.22 (26.26)     3:00.56 (56.60)
        3:25.86 (25.30)     3:53.99 (53.43)
 23 West Coast Swim-CA  ''A''       4:25.16L   3:55.14        
     1) Tran, Cindy 16                2) Gillespie, Alli M 15         
     3) Fascella, Cynthia A 16        4) Cummings, Kelsey M 15        
                 26.30        54.93 (54.93)
        1:27.02 (32.09)   2:03.69 (1:08.76)
        2:20.80 (17.11)     3:03.04 (59.35)
        3:27.50 (24.46)     3:55.14 (52.10)
 24 Ithaca Aquatics-NI  ''A''       3:51.47    3:55.67        
     1) Dean, Kali S 16               2) Norberg, Lauren A 17         
     3) Norberg, Lindsey E 17         4) Gardner, Kailey T 17         
                 30.03    1:02.48 (1:02.48)
        1:31.46 (28.98)   2:05.22 (1:02.74)
        2:31.53 (26.31)     3:01.55 (56.33)
        3:27.39 (25.84)     3:55.67 (54.12)
 25 Tucson Ford-AZ  ''A''           3:48.88    3:57.27        
     1) Wells, Stef N 17              2) Wilford, Briana P 17         
     3) Baker, Lauren E 16            4) Chuk, Karima A 17            
                 26.56        56.64 (56.64)
        1:29.53 (32.89)   2:06.92 (1:10.28)
        2:33.79 (26.87)     3:04.00 (57.08)
        3:29.80 (25.80)     3:57.27 (53.27)
 -- Badger Swim Club-MR  ''A''      4:24.81L        DQ        
     1) Lyver, Kellie M 17            2) O''Halloran, Coray L 17       
     3) Kessler, Rachel R 14          4) Johanson, Kelly A 15         
                 28.44        59.74 (59.74)
        1:30.59 (30.85)   2:05.95 (1:06.21)
        2:33.22 (27.27)     3:04.06 (58.11)
        3:29.92 (25.86)          DQ (53.82)
 -- Baylor Swim Club-SE  ''A''      3:48.12         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Pitman, Arden T 15            2) Lusk, Alison J 16            
     3) Gwarjanski, Anna R 16         4) Pitman, Sloane S 17          
                 26.82        55.68 (55.68)
        1:24.19 (28.51)   1:58.39 (1:02.71)
        2:23.48 (25.09)     2:53.46 (55.07)
        3:16.82 (23.36)          DQ (49.46)
 -- Curl Burke-PV  ''A''            3:49.02        SCR        
 -- SoNoCo-CT  ''A''                4:24.50L       SCR        

    

 U. of Texas/Longhorn Aquatics                  12/11/2008 - 20:35PM
 2008 Speedo Short Course Jr. National Champs, Sanction #: ST-08-78 
 
 Event 10  Men 400 Yard Medley Relay
====================================================================
         3:21.79  WCT
         3:24.09  OPEN
         3:29.59  JRLC
         3:29.59  SCJN
    Team                             Seed     Finals              
====================================================================
  1 Bolles School-FL  ''A''         3:22.89    3:22.08 OPEN   
     1) Depadua, Raymond M 17         2) Lujan, Sergio 15             
     3) Romano, Timmy J 16            4) Schlytter, Matt A 18         
                 24.23        51.43 (51.43)
        1:17.03 (25.60)     1:47.12 (55.69)
        2:10.09 (22.97)     2:37.48 (50.36)
        2:58.67 (21.19)     3:22.08 (44.60)
  2 Baylor Swim Club-SE  ''A''      3:29.50    3:22.30 OPEN   
     1) Shirey, Reese O 18            2) Rowe, Spencer L 16           
     3) Roop, Greg N 18               4) Grodzki, Martin P 17         
                 24.17        50.12 (50.12)
        1:16.80 (26.68)     1:46.79 (56.67)
        2:09.52 (22.73)     2:35.99 (49.20)
        2:57.87 (21.88)     3:22.30 (46.31)
  3 Palo Alto-PC  ''A''             3:23.26    3:22.90 OPEN   
     1) Trowbridge, Nick R 17         2) Liu, Mark 16                 
     3) Murray, Matthew R 17          4) Hinshaw, Ben S 17            
                 24.83        50.76 (50.76)
        1:17.49 (26.73)     1:48.50 (57.74)
        2:04.32 (15.82)     2:37.90 (49.40)
        2:59.25 (21.35)     3:22.90 (45.00)
  4 Bolles School-FL  ''B''         3:26.64    3:23.95 OPEN   
     1) Hamilton, Colin J 15          2) Gutman, Tommy W 16           
     3) Murphy, Ryan F 13             4) Schiller, Blair B 15         
                 25.53        52.21 (52.21)
        1:17.58 (25.37)     1:47.22 (55.01)
        2:10.85 (23.63)     2:38.83 (51.61)
        3:00.07 (21.24)     3:23.95 (45.12)
  5 Fleet Swimming-GU  ''A''        3:25.84    3:24.70 JRLC   
     1) Cragin, Cole S 17             2) Ruata, Alex P 15             
     3) Bayley, Hunter P 18           4) Moore, Charlie W 17          
                 23.08        48.65 (48.65)
        1:16.26 (27.61)     1:47.76 (59.11)
        2:11.81 (24.05)     2:38.61 (50.85)
        3:00.73 (22.12)     3:24.70 (46.09)
  6 Rockville-PV  ''A''             3:21.02    3:26.43 JRLC   
     1) Fox, Brady C 17               2) Morres, Alexander R 17       
     3) Haibel, Sandy J 18            4) Thomas, Matt C 16            
                 24.48        50.78 (50.78)
        1:18.14 (27.36)   1:58.86 (1:08.08)
                            2:39.22 (40.36)
        3:01.39 (22.17)     3:26.43 (47.21)
  7 Coast Guard-VA  ''A''           3:28.48    3:26.84 JRLC   
     1) Cirillo, Christopher M 17     2) Skipper, Adam P 17           
     3) Wilcox, Mason T 18            4) Cline, Stevie L 18           
                 24.65        51.69 (51.69)
        1:18.93 (27.24)     1:50.14 (58.45)
        2:13.12 (22.98)     2:39.37 (49.23)
        3:01.71 (22.34)     3:26.84 (47.47)
  8 Santa Clara-PC  ''A''           4:00.79L   3:27.03 JRLC   
     1) Hurko, Matt T 17              2) Peters, Jeff F 15            
     3) Shilling, Brandon R 17        4) Kim, Paul M 17               
                 25.36        51.94 (51.94)
        1:20.01 (28.07)     1:51.63 (59.69)
        2:14.65 (23.02)     2:40.79 (49.16)
        3:02.84 (22.05)     3:27.03 (46.24)
  9 City of Plano-NT  ''A''         4:01.31L   3:27.52 JRLC   
     1) McIntee, Brendan C 17         2) Leonhardt, Paul L 16         
     3) Stubblefield, Seth K 15       4) McIntee, Kyle O 15           
                 26.11        52.85 (52.85)
        1:20.18 (27.33)     1:51.51 (58.66)
        2:14.57 (23.06)     2:41.31 (49.80)
        3:03.40 (22.09)     3:27.52 (46.21)
 10 Fort Lauderdale-FG  ''A''       3:28.92    3:27.91 JRLC   
     1) Flandes Loman, Alan Y 18      2) Jelincic, Mark D 16          
     3) Reyes Capo, Andres B 15       4) Cwalinski, Hunter N 17       
                 24.58        50.21 (50.21)
        1:17.74 (27.53)     1:49.44 (59.23)
        2:13.66 (24.22)     2:41.79 (52.35)
        3:03.47 (21.68)     3:27.91 (46.12)
 11 Pine Crest-FG  ''A''            3:26.81    3:27.98 JRLC   
     1) Novakoff, Andrew S 18         2) Manousos, Nick S 17          
     3) Dowd, Robert D 18             4) Veale, Thomas M 15           
                 25.56        52.21 (52.21)
        1:18.47 (26.26)     1:48.97 (56.76)
        2:12.00 (23.03)     2:39.63 (50.66)
        3:02.57 (22.94)     3:27.98 (48.35)
 12 Fleet Swimming-GU  ''B''        4:00.95L   3:28.30 JRLC   
     1) Edwards, Jonathan M 16        2) O''Brien, Peter M 17          
     3) Lewis, Max G 17               4) Kenny, Shea D 17             
                 24.95        51.96 (51.96)
        1:19.68 (27.72)     1:51.07 (59.11)
        2:14.80 (23.73)     2:42.50 (51.43)
        3:04.65 (22.15)     3:28.30 (45.80)
 13 Canyons Aquatic-CA  ''A''       3:29.10    3:29.88        
     1) Harris, Nui S 16              2) Korth, Nicholas A 17         
     3) Hwang, Bob S 15               4) Antoniuk, Konrad 17          
                 25.36        52.97 (52.97)
        1:19.85 (26.88)     1:50.75 (57.78)
        2:14.38 (23.63)     2:42.07 (51.32)
        3:04.65 (22.58)     3:29.88 (47.81)
 14 Boulder City-CA  ''A''          4:01.67L   3:31.45        
     1) Funk, John F 17               2) Hommel, Robert A 15          
     3) Grothe, Zane G 16             4) Brigman, Ryan M 18           
                 25.60        53.19 (53.19)
        1:20.46 (27.27)     1:51.74 (58.55)
        2:15.57 (23.83)     2:43.31 (51.57)
        3:06.57 (23.26)     3:31.45 (48.14)
 15 Swim Pasadena-CA  ''A''         4:01.42L   3:34.31        
     1) Markowski, Karol 17           2) Masehi-Lano, Jonathan 17     
     3) Seo, Young Tae 14             4) Barmann, Andrew B 15         
                 26.28        53.71 (53.71)
        1:22.03 (28.32)     1:53.20 (59.49)
        2:17.25 (24.05)     2:44.45 (51.25)
        3:08.61 (24.16)     3:34.31 (49.86)
 16 Kansas City-MV  ''A''           4:01.28L   3:34.34        
     1) Benson, Jonathon 17           2) Musser, Luke A 18            
     3) Knight, Joseph M 18           4) Welchlin, Nathan F 17        
                 26.26        54.45 (54.45)
        1:21.54 (27.09)     1:52.47 (58.02)
        2:17.08 (24.61)     2:45.06 (52.59)
        3:08.78 (23.72)     3:34.34 (49.28)
 -- Rockville-PV  ''B''             3:28.27         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #2: Alternating Kick - breast
     1) Conger, Jack P 14             2) Tollefson, Andrew H 16       
     3) Conrad, Eric V 16             4) Wepasnick, Zack L 17         
                 25.59        52.19 (52.19)
        1:20.02 (27.83)     1:51.08 (58.89)
        2:14.86 (23.78)     2:42.56 (51.48)
        3:04.63 (22.07)          DQ (46.65)
 -- Brophy East-AZ  ''A''           3:24.51         DQ        
      False start - Misc
     1) Hatfield, Daniel M 16         2) Gibson, Harrison S 16        
     3) Wojciechowski, John A 16      4) Johnson, Mike A 18           
                 25.28        52.08 (52.08)
        1:19.19 (27.11)     1:49.68 (57.60)
        2:12.06 (22.38)     2:37.47 (47.79)
        2:59.65 (22.18)          DQ (46.45)
 -- North Bay-PC  ''A''             3:26.15        SCR        

Results Link Embed HTML: