10/5/2013 - 10/5/2013
Macomb, Illinois, United States
Licensed to Western Illinois University
HY-TEK''s MEET MANAGER 5.0 10/5/2013 03:38 PM
Western Illinois Univ vs St. Louis Univ - 10/5/2013
Results
Event 1 Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Saint Louis-OZ ''A'' NT 1:53.17 11
1) Stickler, Danielle 2) Battaglia, Melanie 18
3) Osterman, Lizzy 21 4) Gieseke, Jalynn
29.87 1:01.07 (31.20) 1:27.85 (26.78) 1:53.17 (25.32)
2 Saint Louis-OZ ''B'' NT 1:54.30 4
1) Lorenzi, Ellie M 21 2)
3) Taraba, Kristi M 19 4) Garrett, Olivia
29.32 1:01.17 (31.85) 1:28.75 (27.58) 1:54.30 (25.55)
3 Western Illinois University ''A'' 1:49.36 1:55.45 2
1) Hollopeter, Lizzie D 19 2) Rosenhauer, Sarah E 19
3) Kirchhoefer, Kelsey L 19 4) Rassmussen, Julia L 21
29.16 1:02.10 (32.94) 1:30.34 (28.24) 1:55.45 (25.11)
4 Saint Louis-OZ ''C'' NT 1:59.40
1) May, Grace 2) Christensen, Anne M 22
3) Gould, Whitney 4) Reagen, Mary
30.36 1:03.98 (33.62) 1:32.73 (28.75) 1:59.40 (26.67)
5 Western Illinois University ''B'' NT 2:01.57
1) Hansen, Abby M 19 2) Villez, Andie G 18
3) Cumbie, Natalie A 18 4) Betsworth, Mary E 21
30.02 1:05.05 (35.03) 1:34.46 (29.41) 2:01.57 (27.11)
Event 2 Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Saint Louis-OZ ''A'' NT 1:35.57 11
1) Alef, Grant 2) Hansen, Stephan
3) Hulseman, Brendan 4) Billingsly, Zack 20
25.73 51.75 (26.02) 1:14.80 (23.05) 1:35.57 (20.77)
2 Western Illinois University ''A'' 1:34.40 1:36.50 4
1) Bond, Jon D 21 2) Furr, JD D 19
3) Neaveill, Chris D 18 4) Neaveill, Tyler A 20
25.49 53.21 (27.72) 1:15.41 (22.20) 1:36.50 (21.09)
3 Saint Louis-OZ ''B'' NT 1:38.40 2
1) Cano, Shane 2) Nguyenphu, Austin
3) MacArt, Patrick 4) Anderson, Dustin
25.11 52.71 (27.60) 1:20.39 (27.68) 1:38.40 (18.01)
4 Western Illinois University ''B'' NT 1:39.98
1) Arakaki, Kevin 20 2) Farrar, Shawn T 19
3) Rykosky, Dylon M 19 4) Payne, Austin D 21
25.99 53.90 (27.91) 1:39.98 (46.08)
5 Western Illinois University ''C'' NT 1:43.83
1) Miller, Shelby 21 2) Melnick, Dan 19
3) Miller, Ryan J 19 4) Allen, Chris D 20
55.92 ( ) 1:20.78 (24.86) 1:43.83 (23.05)
6 Saint Louis-OZ ''C'' NT 1:44.42
1) Kennedy, Dean 2) Decker, TJ
3) Carter, Eric 4) Clark, Ryan
28.27 56.90 (28.63) 1:21.91 (25.01) 1:44.42 (22.51)
Event 3 Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 King, Abbey SLU-OZ NT 11:02.22 9
29.55 1:01.70 (32.15) 1:34.64 (32.94) 2:08.12 (33.48)
2:41.66 (33.54) 3:15.16 (33.50) 3:48.48 (33.32) 4:22.06 (33.58)
4:55.91 (33.85) 5:29.95 (34.04) 6:04.09 (34.14) 6:37.90 (33.81)
7:11.82 (33.92) 7:45.97 (34.15) 8:20.09 (34.12) 8:53.00 (32.91)
9:26.14 (33.14) 9:59.26 (33.12) 10:31.26 (32.00) 11:02.22 (30.96)
2 Gross, Alexa SLU-OZ NT 11:13.47 4
30.31 1:02.97 (32.66) 1:36.30 (33.33) 2:10.06 (33.76)
2:43.87 (33.81) 3:17.65 (33.78) 3:51.58 (33.93) 4:25.31 (33.73)
4:59.07 (33.76) 5:33.16 (34.09) 6:07.25 (34.09) 6:41.44 (34.19)
7:15.76 (34.32) 7:49.79 (34.03) 8:23.88 (34.09) 8:58.06 (34.18)
9:32.32 (34.26) 10:06.37 (34.05) 10:40.31 (33.94) 11:13.47 (33.16)
3 Popp, Megan K 19 Western 10:53.42 11:15.83 3
29.30 1:35.07 (1:05.77) 3:16.31 (1:41.24) 3:50.42 (34.11)
4:24.74 ( )
4:58.98 (34.24)
8:26.24 ( ) 9:00.48 (34.24)
9:34.55 (34.07) 10:08.75 (34.20) 10:42.72 (33.97) 11:15.83 (33.11)
4 Ciampa, Kelsey SLU-OZ NT 11:20.01 2
31.09 1:05.18 (34.09) 1:39.53 (34.35) 2:13.40 (33.87)
2:47.78 (34.38) 3:22.25 (34.47) 3:56.61 (34.36) 4:30.95 (34.34)
5:05.42 (34.47) 5:39.77 (34.35) 6:13.94 (34.17) 6:48.62 (34.68)
7:22.92 (34.30) 7:57.25 (34.33) 8:31.41 (34.16) 9:05.52 (34.11)
9:39.49 (33.97) 10:13.68 (34.19) 10:46.81 (33.13) 11:20.01 (33.20)
5 Cumbie, Natalie A 18 Western NT 11:55.14 1
32.05 1:07.11 (35.06) 1:43.00 (35.89) 2:19.23 (36.23)
2:55.42 (36.19) 3:31.49 (36.07) 4:07.52 (36.03) 4:43.55 (36.03)
5:19.69 (36.14) 5:56.13 (36.44) 6:32.19 (36.06) 7:08.46 (36.27)
7:44.94 (36.48) 8:21.09 (36.15) 8:57.31 (36.22) 9:33.67 (36.36)
10:09.47 (35.80) 10:45.38 (35.91) 11:20.75 (35.37) 11:55.14 (34.39)
Event 4 Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Abercrombie, Matt J 19 Western 10:01.28 10:00.66 9
26.67 56.14 (29.47) 1:25.94 (29.80) 1:56.10 (30.16)
2:26.54 (30.44) 2:57.05 (30.51) 3:27.72 (30.67) 3:58.45 (30.73)
4:28.91 (30.46) 4:59.51 (30.60) 5:30.09 (30.58) 6:00.75 (30.66)
6:31.23 (30.48) 7:01.84 (30.61) 7:32.21 (30.37) 8:02.66 (30.45)
8:32.76 (30.10) 9:02.90 (30.14) 9:32.33 (29.43) 10:00.66 (28.33)
2 Ries, Deven G 18 Western NT 10:06.17 4
28.26 58.28 (30.02) 1:28.24 (29.96) 1:58.34 (30.10)
2:29.09 (30.75) 3:00.11 (31.02) 3:31.19 (31.08) 4:01.94 (30.75)
4:32.78 (30.84) 5:03.78 (31.00) 5:34.57 (30.79) 6:05.19 (30.62)
6:35.54 (30.35) 7:05.83 (30.29) 7:36.42 (30.59) 8:06.89 (30.47)
8:36.76 (29.87) 9:06.48 (29.72) 9:36.44 (29.96) 10:06.17 (29.73)
3 Jessee, Nick SLU-OZ NT 10:14.33 3
27.23 57.54 (30.31) 1:28.25 (30.71) 1:59.12 (30.87)
2:29.65 (30.53) 3:00.23 (30.58) 3:30.95 (30.72) 4:01.60 (30.65)
4:32.32 (30.72) 5:03.55 (31.23) 5:34.49 (30.94) 6:05.67 (31.18)
6:36.54 (30.87) 7:07.64 (31.10) 7:38.49 (30.85) 8:08.99 (30.50)
8:40.41 (31.42) 9:11.72 (31.31) 9:43.41 (31.69) 10:14.33 (30.92)
4 Hagar, Gavin SLU-OZ NT 10:45.10 2
27.27 57.56 (30.29) 1:28.84 (31.28) 2:01.19 (32.35)
2:33.19 (32.00) 3:05.20 (32.01) 3:37.07 (31.87) 4:09.50 (32.43)
4:42.56 (33.06) 5:16.02 (33.46) 5:49.33 (33.31) 6:22.72 (33.39)
6:56.02 (33.30) 7:29.31 (33.29) 8:03.00 (33.69) 8:36.27 (33.27)
9:09.19 (32.92) 9:42.40 (33.21) 10:15.24 (32.84) 10:45.10 (29.86)
5 Roberts, Nick SLU-OZ NT 10:45.58 1
27.55 57.76 (30.21) 1:28.96 (31.20) 2:01.34 (32.38)
2:33.64 (32.30) 3:06.06 (32.42) 3:38.88 (32.82) 4:11.93 (33.05)
4:45.19 (33.26) 5:19.05 (33.86) 5:52.05 (33.00) 6:25.43 (33.38)
6:58.32 (32.89) 7:31.56 (33.24) 8:05.26 (33.70) 8:38.32 (33.06)
9:11.53 (33.21) 9:44.58 (33.05) 10:16.35 (31.77) 10:45.58 (29.23)
6 Melnick, Dan 19 Western 11:42.38 11:38.61
30.78 1:04.97 (34.19) 1:39.99 (35.02) 2:15.32 (35.33)
2:50.92 (35.60) 3:27.18 (36.26) 4:02.49 (35.31) 4:37.97 (35.48)
5:13.33 (35.36) 5:48.85 (35.52) 6:23.43 (34.58) 6:58.68 (35.25)
7:33.76 (35.08) 8:09.26 (35.50) 8:44.21 (34.95) 9:19.70 (35.49)
9:55.08 (35.38) 10:30.54 (35.46) 11:05.35 (34.81) 11:38.61 (33.26)
Event 5 Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 King, Abbey SLU-OZ NT 1:59.68 9
28.29 58.46 (30.17) 1:29.17 (30.71) 1:59.68 (30.51)
2 Anderson, Bre SLU-OZ NT 2:01.66 4
28.83 59.41 (30.58) 1:30.61 (31.20) 2:01.66 (31.05)
3 Gould, Whitney SLU-OZ NT 2:04.43 3
28.85 1:00.70 (31.85) 1:33.10 (32.40) 2:04.43 (31.33)
4 Cigerova, Ema 18 Western NT 2:07.29 2
28.89 1:00.37 (31.48) 1:33.75 (33.38) 2:07.29 (33.54)
5 Betsworth, Mary E 21 Western 2:02.29 2:11.88 1
29.91 1:02.78 (32.87) 1:37.61 (34.83) 2:11.88 (34.27)
6 Erickson, Brittany A 18 Western NT 2:19.85
30.53 1:05.86 (35.33) 1:42.79 (36.93) 2:19.85 (37.06)
Event 6 Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Pasquesi, Justin SLU-OZ NT 1:46.32 9
25.10 52.45 (27.35) 1:19.21 (26.76) 1:46.32 (27.11)
2 Rykosky, Dylon M 19 Western 1:41.64 1:47.39 4
25.54 53.07 (27.53) 1:20.87 (27.80) 1:47.39 (26.52)
3 Nguyenphu, Austin SLU-OZ NT 1:49.94 3
25.39 53.23 (27.84) 1:21.64 (28.41) 1:49.94 (28.30)
4 Arakaki, Kevin 20 Western 1:49.13 1:50.28 2
25.77 53.49 (27.72) 1:21.96 (28.47) 1:50.28 (28.32)
5 Conway, Sean SLU-OZ NT 1:50.86 1
25.47 54.04 (28.57) 1:22.50 (28.46) 1:50.86 (28.36)
6 Johnstone, Jared R 19 Western 1:53.63 1:59.88
26.12 55.79 (29.67) 1:27.67 (31.88) 1:59.88 (32.21)
Event 7 Women 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Peterson, Morgan SLU-OZ NT 28.63 9
2 Lorenzi, Ellie M 21 SLU-OZ NT 29.69 4
3 Hansen, Abby M 19 Western 29.49 29.81 3
4 Arendt, Darcy A 19 Western 31.89 30.84 2
5 Stickler, Danielle SLU-OZ NT 30.92 1
Event 8 Men 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 May, Patrick SLU-OZ NT 25.17 9
2 Bond, Jon D 21 Western NT 25.43 4
3 Alef, Grant SLU-OZ NT 25.57 3
4 Cano, Shane SLU-OZ NT 25.95 2
5 Miller, Shelby 21 Western NT 27.39 1
6 Ries, Deven G 18 Western NT 27.84
Event 9 Women 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Battaglia, Melanie 18 SLU-OZ NT 31.76 9
2 Scholl, Keevyn SLU-OZ NT 32.62 4
3 Rosenhauer, Sarah E 19 Western 32.91 33.30 3
4 Christensen, Anne M 22 SLU-OZ NT 34.39 2
5 Wolfe, Paige 21 Western 34.53 35.38 1
6 Villez, Andie G 18 Western NT 35.73
-- Statzer, Gigi SLU-OZ NT X33.43
Event 10 Men 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Billingsly, Zack 20 SLU-OZ NT 26.89 9
2 Hansen, Stephan SLU-OZ NT 27.13 4
3 Kane, Jack P 19 SLU-OZ NT 27.63 3
4 Furr, JD D 19 Western 28.21 28.38 2
5 Farrar, Shawn T 19 Western 28.63 28.83 1
6 Wierzchowiec, Pawel 20 Western 28.84 30.05
-- Hagar, Gavin SLU-OZ NT X28.71
-- Landen, Louis L 19 SLU-OZ NT X28.94
-- Decker, TJ SLU-OZ NT X29.27
Event 11 Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Taraba, Kristi M 19 SLU-OZ NT 1:00.74 9
28.79 1:00.74 (31.95)
2 Osterman, Lizzy 21 SLU-OZ NT 1:01.05 4
28.82 1:01.05 (32.23)
3 Housner, Katee SLU-OZ NT 1:01.75 3
28.98 1:01.75 (32.77)
4 Kirchhoefer, Kelsey L 19 Western 1:01.82 1:03.38 2
30.40 1:03.38 (32.98)
5 Cumbie, Natalie A 18 Western NT 1:07.39 1
32.43 1:07.39 (34.96)
Event 12 Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Neaveill, Chris D 18 Western NT 51.56 9
23.77 51.56 (27.79)
2 Hulseman, Brendan SLU-OZ NT 51.89 4
24.15 51.89 (27.74)
3 MacArt, Patrick SLU-OZ NT 54.72 3
25.48 54.72 (29.24)
4 Pelka, Jakub SLU-OZ NT 55.02 2
25.80 55.02 (29.22)
5 Miller, Ryan J 19 Western 53.18 55.92 1
25.43 55.92 (30.49)
6 Shain, Jake L 20 Western 52.62 56.05
26.11 56.05 (29.94)
Event 13 Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Garrett, Olivia SLU-OZ NT 24.60 9
2 Herbig, Julia SLU-OZ NT 25.53 4
3 Gieseke, Jalynn SLU-OZ NT 25.65 3
4 Hollopeter, Lizzie D 19 Western 24.95 25.90 2
5 Arendt, Darcy A 19 Western 25.91 26.91 1
-- May, Grace SLU-OZ NT X26.29
-- Lorenzi, Ellie M 21 SLU-OZ NT X26.62
-- Gobell, Kirsten SLU-OZ NT X26.89
-- Reagen, Mary SLU-OZ NT X27.28
-- Debant, Haley SLU-OZ NT X27.34
-- Hansen, Maddie V 20 SLU-OZ NT X28.20
Event 14 Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 May, Patrick SLU-OZ NT 21.94 9
2 Neaveill, Tyler A 20 Western 20.92 22.13 4
3 Payne, Austin D 21 Western 21.75 22.55 3
4 Anderson, Dustin SLU-OZ NT 22.62 2
5 Jessee, Nick SLU-OZ NT 22.84 1
6 Vissers, Sam W 20 Western 21.84 22.89
-- Clark, Ryan SLU-OZ NT X23.18
-- Conway, Sean SLU-OZ NT X23.43
-- Schrauth, Patrick SLU-OZ NT X23.46
-- Wierzchowiec, Pawel 20 Western 22.84 X23.90
-- Allen, Chris D 20 Western 22.51 X24.10
-- Miller, Shelby 21 Western NT X24.21
-- Kennedy, Dean SLU-OZ NT X24.27
-- Carter, Eric SLU-OZ NT X24.29
-- Peters, Connor S 21 Western 23.64 X24.62
Event 15 Women 1 mtr Diving
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Rassmussen, Julia L 21 Western NP 202.45 9
2 Lagastee, Courtney SLU-OZ NP 198.30 4
3 Pearson, Melanie J 18 Western NP 188.65 3
Event 16 Men 1 mtr Diving
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Ogilvie, Doug W 20 Western 314.85 269.00 9
2 Rusenas, Viktor A 19 Western 245.70 218.02 4
3 Oliver, Pat D 20 Western 226.28 205.30 3
Event 17 Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Osterman, Lizzy 21 SLU-OZ NT 54.82 9
26.64 54.82 (28.18)
2 Rassmussen, Julia L 21 Western 53.65 55.77 4
27.15 55.77 (28.62)
3 Housner, Katee SLU-OZ NT 55.93 3
27.49 55.93 (28.44)
4 Gross, Alexa SLU-OZ NT 56.86 2
27.55 56.86 (29.31)
5 Popp, Megan K 19 Western 59.07 59.21 1
28.62 59.21 (30.59)
6 Arendt, Darcy A 19 Western 59.17 1:02.35
29.44 1:02.35 (32.91)
-- Herbig, Julia SLU-OZ NT X55.48
26.58 55.48 (28.90)
-- May, Grace SLU-OZ NT X56.79
27.22 56.79 (29.57)
-- Hansen, Maddie V 20 SLU-OZ NT X1:00.18
28.75 1:00.18 (31.43)
-- Nelson, Caitlin SLU-OZ NT X1:00.56
29.22 1:00.56 (31.34)
-- Scholl, Keevyn SLU-OZ NT X1:00.94
29.21 1:00.94 (31.73)
Event 18 Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Hulseman, Brendan SLU-OZ NT 47.69 9
22.93 47.69 (24.76)
2 Billingsly, Zack 20 SLU-OZ NT 48.40 4
23.66 48.40 (24.74)
3 Neaveill, Tyler A 20 Western 46.12 48.80 3
23.71 48.80 (25.09)
4 Payne, Austin D 21 Western 47.34 50.47 2
24.55 50.47 (25.92)
5 Vissers, Sam W 20 Western 47.91 50.66 1
24.71 50.66 (25.95)
6 Conway, Sean SLU-OZ NT 51.09
24.76 51.09 (26.33)
7 Peters, Connor S 21 Western 53.32 x53.26
25.76 53.26 (27.50)
8 Allen, Chris D 20 Western 49.78 x53.42
25.80 53.42 (27.62)
-- Roberts, Nick SLU-OZ NT X50.62
24.02 50.62 (26.60)
-- Pelka, Jakub SLU-OZ NT X51.43
25.07 51.43 (26.36)
-- Schrauth, Patrick SLU-OZ NT X52.18
24.71 52.18 (27.47)
-- Kennedy, Dean SLU-OZ NT X52.89
25.34 52.89 (27.55)
Event 19 Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Hollopeter, Lizzie D 19 Western NT 1:03.58 9
31.25 1:03.58 (32.33)
2 Taraba, Kristi M 19 SLU-OZ NT 1:04.27 4
31.61 1:04.27 (32.66)
3 Stickler, Danielle SLU-OZ NT 1:04.54 3
31.51 1:04.54 (33.03)
4 Cigerova, Ema 18 Western NT 1:05.79 2
31.52 1:05.79 (34.27)
5 Anderson, Bre SLU-OZ NT 1:05.92 1
32.24 1:05.92 (33.68)
6 Hansen, Abby M 19 Western 1:00.09 1:06.84
32.45 1:06.84 (34.39)
-- Betsworth, Mary E 21 Western 1:05.05 X1:08.63
33.29 1:08.63 (35.34)
Event 20 Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Cano, Shane SLU-OZ NT 54.00 9
26.13 54.00 (27.87)
2 Alef, Grant SLU-OZ NT 54.28 4
26.64 54.28 (27.64)
3 Bond, Jon D 21 Western 50.86 54.71 3
26.85 54.71 (27.86)
4 Arakaki, Kevin 20 Western 53.06 55.79 2
27.29 55.79 (28.50)
5 Rykosky, Dylon M 19 Western 56.40 57.14 1
27.46 57.14 (29.68)
6 Hagar, Gavin SLU-OZ NT 58.10
28.02 58.10 (30.08)
7 Miller, Shelby 21 Western NT x58.43
28.30 58.43 (30.13)
Event 21 Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Peterson, Morgan SLU-OZ NT 1:07.71 9
32.35 1:07.71 (35.36)
2 Battaglia, Melanie 18 SLU-OZ NT 1:08.65 4
33.25 1:08.65 (35.40)
3 Rosenhauer, Sarah E 19 Western 1:08.98 1:13.02 3
34.27 1:13.02 (38.75)
4 Christensen, Anne M 22 SLU-OZ NT 1:14.44 2
35.34 1:14.44 (39.10)
5 Wolfe, Paige 21 Western 1:12.11 1:17.03 1
36.50 1:17.03 (40.53)
6 Erickson, Brittany A 18 Western NT 1:17.89
36.51 1:17.89 (41.38)
Event 22 Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Hansen, Stephan SLU-OZ NT 59.10 9
27.43 59.10 (31.67)
2 Kane, Jack P 19 SLU-OZ NT 1:01.15 4
28.88 1:01.15 (32.27)
3 Furr, JD D 19 Western 58.29 1:02.40 3
29.21 1:02.40 (33.19)
4 May, Patrick SLU-OZ NT 1:02.57 2
29.79 1:02.57 (32.78)
5 Melnick, Dan 19 Western 1:01.31 1:06.30 1
31.45 1:06.30 (34.85)
6 Wierzchowiec, Pawel 20 Western 1:02.64 1:06.34
31.43 1:06.34 (34.91)
Event 23 Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 King, Abbey SLU-OZ NT 5:24.97 9
29.96 1:02.33 (32.37) 1:35.21 (32.88) 2:08.47 (33.26)
2:41.49 (33.02) 3:14.36 (32.87) 3:47.66 (33.30) 4:20.61 (32.95)
4:53.01 (32.40) 5:24.97 (31.96)
2 Gobell, Kirsten SLU-OZ NT 5:27.59 4
30.29 1:02.38 (32.09) 1:35.51 (33.13) 2:08.87 (33.36)
2:42.22 (33.35) 3:15.51 (33.29) 3:48.48 (32.97) 4:22.05 (33.57)
4:55.19 (33.14) 5:27.59 (32.40)
3 Popp, Megan K 19 Western 5:12.33 5:29.83 3
29.48 1:02.36 (32.88) 1:36.19 (33.83) 2:10.16 (33.97)
2:43.81 (33.65) 3:17.19 (33.38) 3:50.52 (33.33) 4:24.12 (33.60)
4:57.65 (33.53) 5:29.83 (32.18)
4 Statzer, Gigi SLU-OZ NT 5:46.17 2
30.80 1:04.13 (33.33) 1:38.32 (34.19) 2:13.30 (34.98)
2:48.34 (35.04) 3:23.73 (35.39) 3:59.57 (35.84) 4:35.59 (36.02)
5:11.30 (35.71) 5:46.17 (34.87)
5 Villez, Andie G 18 Western NT 5:52.26 1
31.24 1:05.54 (34.30) 1:40.76 (35.22) 2:16.74 (35.98)
2:52.56 (35.82) 3:29.00 (36.44) 4:05.02 (36.02) 4:41.35 (36.33)
5:17.32 (35.97) 5:52.26 (34.94)
Event 24 Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Abercrombie, Matt J 19 Western 4:37.07 4:50.39 9
25.91 54.99 (29.08) 1:24.94 (29.95) 1:55.16 (30.22)
2:25.13 (29.97) 2:55.09 (29.96) 3:25.00 (29.91) 3:54.68 (29.68)
4:23.48 (28.80) 4:50.39 (26.91)
2 Pasquesi, Justin SLU-OZ NT 4:50.94 4
27.06 56.34 (29.28) 1:25.53 (29.19) 1:55.62 (30.09)
2:25.03 (29.41) 2:54.80 (29.77) 3:24.12 (29.32) 3:53.74 (29.62)
4:23.38 (29.64) 4:50.94 (27.56)
3 Ries, Deven G 18 Western NT 4:54.12 3
27.18 56.52 (29.34) 1:26.48 (29.96) 1:56.76 (30.28)
2:26.93 (30.17) 2:57.04 (30.11) 3:26.58 (29.54) 3:56.24 (29.66)
4:25.42 (29.18) 4:54.12 (28.70)
4 Nguyenphu, Austin SLU-OZ NT 5:02.14 2
26.70 56.54 (29.84) 1:26.62 (30.08) 1:57.40 (30.78)
2:28.13 (30.73) 2:59.01 (30.88) 3:29.92 (30.91) 4:00.77 (30.85)
4:31.73 (30.96) 5:02.14 (30.41)
5 MacArt, Patrick SLU-OZ NT 5:09.20 1
26.90 56.84 (29.94) 1:27.64 (30.80) 1:58.79 (31.15)
2:30.23 (31.44) 3:01.94 (31.71) 3:33.80 (31.86) 4:05.60 (31.80)
4:37.57 (31.97) 5:09.20 (31.63)
6 Vissers, Sam W 20 Western 5:24.95 5:14.03
27.83 58.64 (30.81) 1:30.32 (31.68) 2:02.93 (32.61)
2:35.41 (32.48) 3:07.38 (31.97) 3:39.86 (32.48) 4:12.10 (32.24)
4:43.47 (31.37) 5:14.03 (30.56)
Event 25 Women 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Garrett, Olivia SLU-OZ NT 27.57 9
2 Gieseke, Jalynn SLU-OZ NT 27.67 4
3 Housner, Katee SLU-OZ NT 28.66 3
4 Kirchhoefer, Kelsey L 19 Western 29.08 28.91 2
5 Hansen, Abby M 19 Western 28.84 29.24 1
6 Cumbie, Natalie A 18 Western NT 29.45
-- Debant, Haley SLU-OZ NT X29.57
-- Hansen, Maddie V 20 SLU-OZ NT X31.13
-- Nelson, Caitlin SLU-OZ NT X32.61
Event 26 Men 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Neaveill, Chris D 18 Western NT 23.30 9
2 Hulseman, Brendan SLU-OZ NT 23.72 4
3 Jessee, Nick SLU-OZ NT 25.12 3
4 Carter, Eric SLU-OZ NT 25.36 2
5 Shain, Jake L 20 Western 25.70 25.50 1
6 Cano, Shane SLU-OZ NT x25.60
7 Pelka, Jakub SLU-OZ NT x25.62
8 Allen, Chris D 20 Western 24.97 25.74
9 Roberts, Nick SLU-OZ NT x26.04
10 Clark, Ryan SLU-OZ NT x26.13
11 Landen, Louis L 19 SLU-OZ NT x26.23
Event 27 Women 3 mtr Diving
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Lagastee, Courtney SLU-OZ NP 178.25 9
2 Pearson, Melanie J 18 Western NP 178.15 4
Event 28 Men 3 mtr Diving
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Ogilvie, Doug W 20 Western 319.58 257.35 9
2 Rusenas, Viktor A 19 Western 225.75 189.40 4
3 Oliver, Pat D 20 Western 218.85 186.25 3
Event 29 Women 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Peterson, Morgan SLU-OZ NT 2:06.76 9
27.71 1:00.36 (32.65) 1:36.66 (36.30) 2:06.76 (30.10)
2 Taraba, Kristi M 19 SLU-OZ NT 2:17.62 4
29.22 1:05.03 (35.81) 1:45.43 (40.40) 2:17.62 (32.19)
3 Gould, Whitney SLU-OZ NT 2:21.65 3
30.32 1:08.37 (38.05) 1:50.38 (42.01) 2:21.65 (31.27)
4 Cigerova, Ema 18 Western NT 2:23.06 2
30.67 1:07.39 (36.72) 1:49.77 (42.38) 2:23.06 (33.29)
5 Wolfe, Paige 21 Western 2:17.77 2:31.00 1
32.84 1:11.19 (38.35) 1:53.79 (42.60) 2:31.00 (37.21)
6 Erickson, Brittany A 18 Western NT 2:34.78
32.90 1:15.88 (42.98) 1:58.46 (42.58) 2:34.78 (36.32)
-- Ciampa, Kelsey SLU-OZ NT X2:23.27
30.70 1:07.58 (36.88) 1:50.67 (43.09) 2:23.27 (32.60)
Event 30 Men 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Nguyenphu, Austin SLU-OZ NT 1:54.33 9
25.13 54.55 (29.42) 1:27.03 (32.48) 1:54.33 (27.30)
2 Pasquesi, Justin SLU-OZ NT 2:01.70 4
25.92 56.85 (30.93) 1:34.44 (37.59) 2:01.70 (27.26)
3 Abercrombie, Matt J 19 Western 2:02.03 2:01.99 3
26.10 57.51 (31.41) 1:33.81 (36.30) 2:01.99 (28.18)
4 Neaveill, Chris D 18 Western NT 2:02.49 2
25.87 58.84 (32.97) 1:35.29 (36.45) 2:02.49 (27.20)
5 Anderson, Dustin SLU-OZ NT 2:02.56 1
26.81 58.43 (31.62) 1:34.79 (36.36) 2:02.56 (27.77)
6 Shain, Jake L 20 Western 1:57.35 2:03.63
26.40 58.29 (31.89) 1:34.57 (36.28) 2:03.63 (29.06)
7 Miller, Ryan J 19 Western 2:05.16 x2:06.78
26.76 59.53 (32.77) 1:36.12 (36.59) 2:06.78 (30.66)
8 Furr, JD D 19 Western 2:06.52 x2:08.41
29.08 1:04.06 (34.98) 1:38.38 (34.32) 2:08.41 (30.03)
9 Peters, Connor S 21 Western 2:04.94 x2:21.03
28.92 1:08.28 (39.36) 1:49.65 (41.37) 2:21.03 (31.38)
-- Decker, TJ SLU-OZ NT X2:04.17
26.40 59.09 (32.69) 1:35.33 (36.24) 2:04.17 (28.84)
-- Hansen, Stephan SLU-OZ NT X2:04.42
26.80 1:00.54 (33.74) 1:35.63 (35.09) 2:04.42 (28.79)
-- Kennedy, Dean SLU-OZ NT X2:10.28
29.05 1:01.73 (32.68) 1:41.05 (39.32) 2:10.28 (29.23)
Event 31 Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Saint Louis-OZ ''A'' NT 1:40.81 11
1) Osterman, Lizzy 21 2) Gieseke, Jalynn
3) Housner, Katee 4) Peterson, Morgan
25.21 50.29 (25.08) 1:15.28 (24.99) 1:40.81 (25.53)
2 Saint Louis-OZ ''B'' NT 1:42.70 4
1) Garrett, Olivia 2) Anderson, Bre
3) Herbig, Julia 4) Gross, Alexa
26.38 51.69 (25.31) 1:17.26 (25.57) 1:42.70 (25.44)
3 Western Illinois University ''A'' 1:37.54 1:45.59 2
1) Rassmussen, Julia L 21 2) Cigerova, Ema 18
3) Betsworth, Mary E 21 4) Hollopeter, Lizzie D 19
25.79 52.85 (27.06) 1:19.99 (27.14) 1:45.59 (25.60)
4 Saint Louis-OZ ''C'' NT 1:47.44
1) Nelson, Caitlin 2) Gobell, Kirsten
3) Debant, Haley 4) Lorenzi, Ellie M 21
30.01 54.64 (24.63) 1:21.86 (27.22) 1:47.44 (25.58)
5 Western Illinois University ''B'' NT 1:50.81
1) Kirchhoefer, Kelsey L 19 2) Rosenhauer, Sarah E 19
3) Arendt, Darcy A 19 4) Popp, Megan K 19
27.84 56.17 (28.33) 1:23.39 (27.22) 1:50.81 (27.42)
Event 32 Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Saint Louis-OZ ''A'' NT 1:26.60 11
1) Billingsly, Zack 20 2) May, Patrick
3) MacArt, Patrick 4) Jessee, Nick
21.48 42.77 (21.29) 1:04.55 (21.78) 1:26.60 (22.05)
2 Western Illinois University ''A'' 1:24.54 1:28.19 4
1) Bond, Jon D 21 2) Payne, Austin D 21
3) Rykosky, Dylon M 19 4) Neaveill, Tyler A 20
22.86 44.62 (21.76) 1:06.63 (22.01) 1:28.19 (21.56)
3 Saint Louis-OZ ''B'' NT 1:31.03 2
1) Kane, Jack P 19 2) Alef, Grant
3) Conway, Sean 4) Pasquesi, Justin
23.18 45.79 (22.61) 1:08.32 (22.53) 1:31.03 (22.71)
4 Western Illinois University ''B'' NT 1:31.86
1) Farrar, Shawn T 19 2) Vissers, Sam W 20
3) Arakaki, Kevin 20 4) Abercrombie, Matt J 19
23.55 46.02 (22.47) 1:08.74 (22.72) 1:31.86 (23.12)
5 Saint Louis-OZ ''C'' NT 1:33.16
1) Hagar, Gavin 2) Roberts, Nick
3) Schrauth, Patrick 4) Landen, Louis L 19
23.25 46.33 (23.08) 1:08.95 (22.62) 1:33.16 (24.21)
6 Western Illinois University ''C'' NT 1:35.69
1) Allen, Chris D 20 2) Johnstone, Jared R 19
3) Ries, Deven G 18 4) Miller, Ryan J 19
24.15 47.81 (23.66) 1:11.25 (23.44) 1:35.69 (24.44)
Women - Team Rankings - Through Event 32
1. Saint Louis 219 2. Western Illinois University 72
Men - Team Rankings - Through Event 32
1. Saint Louis 167 2. Western Illinois University 127