ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
Open Water Festival
6/3/2008-6/3/2008
Fort Myers Beach, Florida United States

USA Swimming Open Water 5K National Champs
Friday, May 30, 2008 ~ Fort Myers Beach FL
Men’s Results
1 Fran Crippen....................24....... Viejo Nadadores-CA................................................55:54.50
2 Cody Kauffman................20....... Unattached................................................................56:20.20
3 Nicholas Caldwell...........15....... Gulf Coast Swim Team-FL.....................................57:00.80
4 Tyler Harris.......................19....... Colorado Springs Swim Team-CO...................... 57:04.30
5 Michael Daup...................19....... Colorado Springs Swim Team-CO...................... 57:06.10
6 Samuel Wollner...............22....... Unattached................................................................58:10.10
7 David Kraft........................ 21....... Colorado Springs Swim Team-CO...................... 58:37.00
8 Dito Calderon...................20....... Colorado Springs Swim Team-CO...................... 58:44.40
9 Jordan Hershberger...................Unattached................................................................58:50.70
10 Alex Meyer.........................19....... Unattached................................................................58:59.70
11 Eegan Groome................15....... Colorado Springs Swim Team-CO...................1:00:05.40
12 Matthew Kaminske......... 17....... Colorado Springs Swim Team-CO...................1:02:01.50
13 Andy Mueller.....................18....... Ultimate Speed Club-IN...................................... 1:02:10.50
14 Ryan Littlefield................. 17....... First Colony Swim Team Inc.-GU...................... 1:02:44.90
15 Matt Marquez.................... 15....... Loyola Blakefield Aquatics-MD...........................1:02:56.50
16 Cameron Rattray.............15....... Berkeley Aquatic Club-NJ....................................1:03:18.30
17 Alex Porter.........................15....... Loyola Blakefield Aquatics-MD...........................1:03:22.30
18 Tyler Wilson......................16....... Swim Florida-FL....................................................1:03:25.40
19 Michael Roka................... 18....... Gulf Coast Swim Team-FL................................. 1:03:41.80
20 Max Fabian....................... 16....... Greenwood Memorial Swim Club-NE.............. 1:03:46.80
21 Rafael Pena..................... 19....... City of Pembroke Pines Comets-FG.................1:03:49.20
22 Dillon Thompson............ 15....... Munster Swim Club-IN.........................................1:03:50.40
23 Tayler Dubrasky...............18....... Gulf Coast Swim Team-FL................................. 1:03:55.00
24 Gabriel Pena....................15....... City of Pembroke Pines Comets-FG.................1:06:12.20
25 Graham Charlton............ 16....... Schroeder YMCA Swim Team-WI......................1:07:46.80
26 Sean Duggan...................14....... Highlander Aquatic Club-FL............................... 1:08:09.00
27 Zane Grothe..................... 16....... Colorado Springs Swim Team-CO...................1:08:35.30
28 Gregory Rice.................... 17....... First Colony Swim Team Inc.-GU...................... 1:10:33.70
29 Daniel Graviss.................14....... First Colony Swim Team Inc.-GU...................... 1:10:45.80
30 Andrew Ling..................... 15....... City of Pembroke Pines Comets-FG.................1:12:44.40
31 Alexander Parada............18....... City of Pembroke Pines Comets-FG.................1:13:20.50

USA Swimming Open Water 5K National Champs
Friday, May 30, 2008 ~ Fort Myers Beach FL
Women’s Results
1 Eva Fabian........................14....... Greenwood Memorial Swim Club-NE.............. 1:02:06.20
2 Colleen Gordon...............20....... Colorado Springs Swim Team-CO...................1:03:46.10
3 Whitney Sprague.............21....... Colorado Springs Swim Team-CO...................1:04:19.80
4 Nicole Vernon.................. 15....... Colorado Springs Swim Team-CO...................1:04:20.40
5 Kassia Shishkoff.............19....... Colorado Springs Swim Team-CO...................1:04:20.50
6 Lauren Matevish..............16....... Solon Stars Swim Club-LE.................................1:04:22.60
7 Sterling Wine....................17....... Highlander Aquatic Club-FL............................... 1:04:26.00
8 Claire Thompson............19....... West Florida Lightning Aquatic-FL.................... 1:04:26.60
9 Christine Thompson...... 19....... West Florida Lightning Aquatic-FL.................... 1:04:40.80
10 Shauna Nelson............... 20....... Unattached.............................................................1:06:52.40
11 Ashley Steenvoorden......17....... Colorado Springs Swim Team-CO...................1:07:15.90
12 Kylie Kastes..................... 19....... West Florida Lightning Aquatic-FL.................... 1:07:40.30
13 Ashley Whitney.................28....... Excel Aquatics-SE.................................................1:08:17.60
14 Sarah Howard..................17....... Winter Haven Stingrays-FL................................. 1:08:19.50
15 Danielle Smith.................16....... Florida Atlantic Swim Team-FG......................... 1:08:28.30
16 Kathryn Woolbright..........15....... Colorado Springs Swim Team-CO...................1:08:32.70
17 Brittany Williford...............15....... City of Pembroke Pines Comets-FG.................1:08:39.00
18 Amanda Besman............15....... Solon Stars Swim Club-LE.................................1:08:41.20
18 Mandy Melymuka.............16....... Brock Niagra Aquatics-ONT................................1:08:41.20
20 Katelyn Lawson...............15....... Swim Florida-FL....................................................1:08:59.00
21 Amanda Ford................... 13....... Florida Atlantic Swim Team-FG......................... 1:09:13.40
22 Taylor Cooke....................19....... Tampa Bay Aquatics............................................ 1:09:17.60
23 Fallon Fitzpatrick..............15....... Florida Atlantic Swim Team-FG......................... 1:10:31.40
24 Ashley Rossi....................16....... Clearwater Aquatic Team-FL..............................1:10:32.00
25 Christy Wolterman.......... 14....... First Colony Swim Team Inc.-GU...................... 1:11:08.10
26 Kaitie Layne......................16....... First Colony Swim Team Inc.-GU...................... 1:13:45.00
27 Caitlin Jokubaitis.............15....... Spirit Swimming-MA.............................................1:13:47.30
28 Madeline Hansen............15....... Swim Florida-FL....................................................1:15:00.00
29 Katie Brennan..................14....... City of Pembroke Pines Comets-FG.................1:15:04.90
Courtney Weigand.......... 18....... Unattached..................................................................DNF
Meaghan Connolly..........First Colony Swim Team Inc.-GU...........................................NS

USA SWIMMING 10K OPEN
Sunday, June 1
gender place time last name first age club race #
fem. 1 2:16.35 Whitney Ashley 28 Excel Aquatics-SE 21
fem. 2 2:18.18 Wine Sterling 17 Highland Aquatics-FL 20
fem. 3 2:27.05 Nelson Shauna 20 Unattached 25
fem. 4 2:27.13 Melymuka Mandy 16 St. Catherines ONT 81
fem. 5 2:29.18 Williford Brittany 15 Pembroke Pines-FG 28
fem. 6 2:32.02 Deza Gabriela 15 Unattached 39
fem. 7 2:39.05 Vargas Juana 14 Pembroke Pines-FG 73
fem. 8 2:39.42 Marx Courtney 16 Pembroke Pines-FG 72
fem. 9 2:48.30 Ghandour Kristen 15 Unattached 74
fem. 10 2:56.44 Power Orla 16 Greenville Swim Club 70
fem. 11 3:05.37 Landers Kayla 16 Unattached 71
fem. NS Weigand Courtney 18 Unattached 24
male 1 2:00.44 Stephenson Harry 15 Gulf Coast Swim Team-FL 75
male 2 2:01.24 Rattray Cameron 15 Berkeley Aquatic Club-NJ 66
male 3 2:07.32 Charlton Graham 16 Shroeder YMCA 55
male 4 2:26.38 Lockie Travis 16 Pembroke Pines-FG 76
male 5 2:35.10 Walpole Mark 18 Pembroke Pines-FG 79
male 6 2:38.26 Caine Nicholas 15 Unattached 78
male DNF Rojas Marc 14 Pembroke Pines-FG 80
male NS Hershberger Jordan 21 Unattached 77

USA Swimming 25K Open Water National Championship
Tuesday, June 3, 2008
Fort Myers Beach, Florida
MEN’S WINNER
Michael Daup.......19............Minnesota Aquatics..........................5:46.57
WOMEN’S WINNER
Krista Mantay......19............City of Pembroke Pines Comets.......6:13.29

Masters Mile Open Water Results
Saturday, May 31, 2008 ~ Fort Myers Beach
sanctioned by FL LMSC #148-010OW
Women 18-24
1. Alisha Adams 19 Treasure Island FL 24:39 FL
2. Carmen Adams 21 Treasure Island FL 25:33 FL
3. Amanda Tatko 20 North Port FL 26:20 FL
4. Sarah Tatko 20 North Port FL 26:21 FL
Women 25-29
1. Lisa Squires 26 Miami Beach FL 24:58 FG
2. Alejandra Cordovez 26 Key Biscayne FL 29:41 FG
Women 30-34
1. Belle Forino 31 West Palm Beach FL 31:20 FG
2. Gwen Pursell 32 Oakland Park FL 51:19 FG
Women 35-39
1. Jennifer Willis 39 Cocoa FL 21:53 FL – women’s overall winner
2. Dale LeClair 38 Boca Raton FL 25:27 FG
3. Amanda Hunt 38 Naperville IL 29:44 IL
4. Michelle Nelson 36 Lake Worth FL 32:06 FG
Women 40-44
1. Andrea Woodburn 44 Ft. Lauderdale FL 25:02 FG
2. Adrienne Seal 42 Ft. Myers FL 28:35 FL
3. Barbie Camejo 44 Pembroke Pines FL 37:02 FG
4. Jan Curley 41 Winter Park FL 46:42 FL
5. Brenda Deforrest 43 Winter Park FL 49:59 FL
Women 45-49
1. Sarah Bennett 45 Ft. Lauderdale FL 33:12 FG
2. Silvia Pires 48 Orlando FL 35:42 FL
3. Janet Casto 47 Temple Terrace FL 42:30 FL
Women 50-54
1. Barbara Protzman 53 Coral Springs FL 29:02 FG
2. Virginia Craig 51 Naples FL 30:52 FL
3. Robin Stewart 53 Bonita Springs FL 34:34 FL
4. Jane Algee 50 Orlando FL 52:51 FL
5. Karen Hayes 54 Orlando FL 52:56 FL
Women 55-59
1. Carolyn Moore 57 Bonita Springs FL 44:08 FL
2. Jeanne Coleman 56 Temple Terrace FL 47:37 FL
Women 60-64
1. Jane Odato 63 Bonita Springs FL 64:54 FL
2. Carol Neal 60 The Villages FL 67:50 FL
Masters Mile Open Water Results
Saturday, May 31, 2008 ~ Fort Myers Beach
sanctioned by FL LMSC #148-010OW
Men 18-24
1. Kyle Gramm 19 Naples FL 24:07 FL
Men 25-29
1. Jarrod Gac 25 Ft. Lauderdale FL 24:23 FG
2. Cesar Aguiluz 25 Miami FL 34:43 FG
Men 30-34
1. John Dulmer 34 Cape Coral FL 30:47 FL
Men 35-39
1. Timothy Wipf 38 Ft. Myers FL 29:36 FL
Men 40-44
1. Ricardo Valdivia 43 South Miami FL 19:51 FG – men’s overall winner
2. Sean Frampton 41 Ft. Lauderdale FL 22:49 FG
3. David LeClair 40 Boca Raton FL 23:03 FG
4. Bill Korey 44 Ft. Lauderdale FL 23:10 FG
5. Mike Curley 44 Winter Park FL 25:12 FL
6. Timothy Lyster 44 Naples FL 25:14 FL
7. Tommy Matthews 41 Orlando FL 25:56 FL
8. Sean McFadden 40 Orlando FL 34:36 FL
9. Robert Wiles 44 Windemere FL 35:27 FL
Men 45-49
1. Jonathan Olsen 45 Ft. Lauderdale FL 21:00 FG
2. John Grzeszczak 49 Ft. Lauderdale FL 27:54 FG
3. John Eubanks 47 Sterling VA 29:26 VA
4. Marc Demers 49 Winter Park FL 40:48 FL
5. Bruce Bessire 47 Orlando FL 71:48 FL
Men 5-54
1. Carlos Lloreda 53 South Miami FL 26:27 FG
2. Tom Stegeman 52 Ft. Myers FL 27:44 FL
Men 55-59
1. Grant Inman 56 Temple Terrace FL 24:57 FL
2. Scott Morrison 55 Ft. Myers FL 25:57 FL
3. William Highsmith 55 Sanibel FL 30:40 FG
4. Ralph McIntyre 56 Atlanta GA 31:02 GA
5. Byron Keirnes 56 Ft. Myers FL 32:46 FL
6. Chris MacFarland 55 Temple Terrace FL 38:50 FL
Men 60-64
1. David Quiggin 63 Singer Island FL 26:38 FG
2. Scott Woodburn 64 Ft. Lauderdale FL 31:08 FG
Men 65-69
1. Lars Pedersen 65 Ft. Lauderdale FL 38:17 FG
2. Joseph Neal 65 The Villages FL 39:55 FL
3. James Ward 69 Pembroke Pines FL 40:10 FG

Masters 10K Open Water Results
Sunday, June 1, 2008 ~ Fort Myers Beach
sanctioned by FL LMSC #148-010OW
Women 25-29
1. Lisa Squires 26 Miami Beach FL 3:04.25 FG – women’s overall winner
Women 35-39
1. Amanda Hunt 38 Naperville IL 3:25.15 IL
2. Michelle Nelson 36 Lake Worth FL 3:33.48 FG
Women 40-44
1. Kristin Larson 42 Royal Palm Beach FL 3:18.32 FG
2. Kimberly Terpak 40 Ft. Myers FL 3:26.38 FL
3. Barbie Camejo 44 Pembroke Pines FL 3:45.39 FG
Men 25-29
1. Julio Fuentes 26 Key Biscayne FL 2:24.92 FG
Men 40-44
1. Ricardo Valdivia 43 South Miami FL 2:12.06 FG – men’s overall winner
2. Thomas Rawls 40 Tampa FL 2:54.33 FL
Men 45-49
1. Tom Schwartz 48 Sarasota FL 2:32.06 FL
2. Wayne Pliss 47 Largo FL 3:03.14 FL
3. Steve Becker 45 Boca Raton FL 3:10.02 FG
4. John Eubanks 47 Sterling VA 3:17.55 VA
5. Tom Krasner 46 Surfside FL DNF FG
Men 50-54
1. Carlos Lloreda 53 South Miami FL 2:54.29 FG
2. Thomas Dixon 52 Thonotosassa FL 3:42.15 FL
3. David Jones 51 Temple Terrace FL DNF FL
Men 55-59
1. William Highsmith 55 Sanibel FL 3:28.48 FG
2. Ralph McIntyre 56 Atlanta GA 3:35.12 GA
ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT