ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
2007 USMS Short Course National Championships Day 3
5/20/2007-5/20/2007
Federal Way, Washington United States



 Hy-Tek Meet Services                                   5/19/2007 - 12:07PM
    2007 USMS Short Course Yards Championships - 5/17/2007 to 5/20/2007    
 
 Event 19  Men 18-24 100 Yard IM
=========================================================================
         NATL: N 50.14  2/18/2001 ROMAIN BARNIER
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Bullock, Perry   21 FLAQ                55.15      54.26         11  
        r:+0.82  25.08        54.26 (29.18)
  2 Ptasnik, Elliot  23 NYCH                53.76      54.44          9  
        r:+0.66  25.20        54.44 (29.24)
  3 Copsey, Shane R  24 CMS                 56.50      54.57          8  
        r:+0.84  25.63        54.57 (28.94)
  4 Kroll, Alden E   24 PNA                 55.46      55.33          7  
        r:+0.75  25.78        55.33 (29.55)
  5 Smith, Christop  22 WH2O                56.42      56.62          6  
        r:+0.75  26.56        56.62 (30.06)
  6 Whitbeck, David  24 PNA                 58.50      57.26          5  
        r:+0.79  26.19        57.26 (31.07)
  7 Swanholm, Benja  23 ARIZ              1:00.35      57.31          4  
        r:+0.74  27.32        57.31 (29.99)
  8 Lyons, Jason M   22 WSU               1:02.66      57.59          3  
        r:+0.71  25.76        57.59 (31.83)
  9 Jordan, Richard  21 PNA               1:00.00      58.39          2  
        r:+0.88  27.30        58.39 (31.09)
 10 Rice, Jordan R   22 PNA               1:01.02    1:01.28          1  
        r:+0.83  28.80      1:01.28 (32.48)
 11 Hamma, Lance A   24 INWM              1:03.25    1:01.45        
        r:+0.77  27.17      1:01.45 (34.28)
 12 Hercher, Jeremy  22 ROSE              1:03.50    1:01.49        
        r:+0.83  28.14      1:01.49 (33.35)
 13 Barrett, Blake   23 UNAT              1:00.85    1:01.78        
        r:+0.75  27.22      1:01.78 (34.56)
 14 Ito, Shingo      23 PNA               1:00.09    1:03.64        
        r:+0.83  29.88      1:03.64 (33.76)
 15 Schmelzer, Devi  23 WSU               1:04.50    1:04.67        
        r:+0.79  28.86      1:04.67 (35.81)
 -- Solley, Michael  23 FLAQ                57.50         NS        
 -- Goodman, Charle  23 UNAT              1:17.00         NS        
 -- Calhoun, Terenc  21 PNA               1:01.90         NS        
 
 Event 19  Men 25-29 100 Yard IM
=========================================================================
         NATL: N 50.34  2/17/2002 LIONEL MOREAU
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Marshall, Gary   25 TOC                 54.00      51.51         11  
        r:+0.77  24.90        51.51 (26.61)
  2 Weston, Benjami  26 SSM                 56.18      53.85          9  
        r:+0.72  25.29        53.85 (28.56)
  3 Cardoso, Rick V  28 NEM                 54.00      54.33          8  
        r:+0.79  25.50        54.33 (28.83)
  4 Ervin, Anthony   25 NYCH                53.75      54.45          7  
        r:+0.71  25.11        54.45 (29.34)
  5 Ignatov, Alex    25 DAM                 59.00      54.75          6  
        r:+0.71  25.30        54.75 (29.45)
  6 Erickson, Ben    25 LVM                 57.50      55.22          5  
        r:+0.68  24.82        55.22 (30.40)
  7 Wilkins, Paul G  25 MSBC                56.92      55.71          4  
        r:+0.87  25.68        55.71 (30.03)
  8 Rasmussen, Cody  29 SWOM                55.38      55.79          3  
        r:+0.83  25.41        55.79 (30.38)
  9 Fain, Jeremy S   29 REDT                56.09      55.90          2  
        r:+0.64  25.97        55.90 (29.93)
 10 Schmidt, Matthe  29 WH2O                55.80      55.94          1  
        r:+0.77  26.20        55.94 (29.74)
 11 Valley, Scott R  29 SSM                 57.00      56.08        
        r:+0.62  26.75        56.08 (29.33)
 12 Davie, Matthew   26 TOC                 53.90      56.94        
        r:+0.80  25.50        56.94 (31.44)
 13 Fry, Jon M       27 ALEX                54.83      56.96        
        r:+0.81  26.08        56.96 (30.88)
 14 Esposito, James  27 STVN                56.00      57.09        
        r:+0.74  27.59        57.09 (29.50)
 15 Leahy, James P   26 TOC                 57.99      57.45        
        r:+0.71  24.60        57.45 (32.85)
 16 Javorski, John   28 IM                1:01.50      57.57        
        r:+0.74  25.65        57.57 (31.92)
 17 Ecklund, Tait C  25 SNM                 56.51      58.19        
        r:+0.78  27.32        58.19 (30.87)
 18 Snow, McGregor   28 PNA                 59.00      58.24        
        r:+0.83  26.31        58.24 (31.93)
 19 Allan, John F    27 BAC                 57.00      58.47        
        r:+0.78  27.64        58.47 (30.83)
 20 Strahota, Jeffr  26 TERR                59.20      59.27        
        r:+0.71  26.67        59.27 (32.60)
 21 Johnsen, Nathan  26 OREG                59.87    1:00.74        
        r:+0.72  27.48      1:00.74 (33.26)
 22 Nowak, Peter J   25 WMAC              1:01.25    1:00.75        
        r:+0.74  28.79      1:00.75 (31.96)
 23 Baker, Matthew   27 NYCH                57.60    1:00.92        
        r:+0.75  26.57      1:00.92 (34.35)
 24 Hubbard, John    27 ISF               1:01.47    1:01.48        
        r:+0.70  28.38      1:01.48 (33.10)
 25 Juliano, Kevin   27 CMS               1:02.28    1:01.70        
        r:+0.68  28.26      1:01.70 (33.44)
 26 Sayah, George S  28 PNA               1:02.25    1:02.11        
        r:+0.87  29.76      1:02.11 (32.35)
 27 Hassan, Omar A   26 ARIZ              1:02.55    1:02.41        
        r:+0.70  29.07      1:02.41 (33.34)
 28 Lynch, Bernard   29 TERR              1:02.00    1:02.65        
        r:+0.79  30.44      1:02.65 (32.21)
 29 Bogdan, Sander   28 PNA               1:10.00    1:02.70        
        r:+0.80  29.34      1:02.70 (33.36)
 30 Walker, Martin   28 DAM               1:03.40    1:03.53        
        r:+0.80  30.81      1:03.53 (32.72)
 31 Suida, Nathan T  27 ARIZ                59.90    1:03.59        
        r:+0.75  29.02      1:03.59 (34.57)
 32 Aydin, Emre B    26 REDT              1:03.00    1:03.84        
        r:+0.73  30.05      1:03.84 (33.79)
 33 Tourigny, David  27 PNA               1:03.09    1:03.93        
        r:+0.82  29.14      1:03.93 (34.79)
 -- Ambrose, Shawn   27 NYCH                56.76         NS        
 -- Tate, Rich       27 SAWS              1:01.90         NS        
 
 Event 19  Men 30-34 100 Yard IM
=========================================================================
         NATL: N 50.98  5/19/1991 DAVID LUNDBERG
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Commings, Jeff   33 USF                 50.98      51.51         11  
        r:+0.76  24.03        51.51 (27.48)
  2 Wanie, Lee G     33 TOC                 54.50      53.53          9  
        r:+0.80  24.50        53.53 (29.03)
  3 Blessing, Tyler  34 TXLA                53.54      53.95          8  
        r:+0.60  24.54        53.95 (29.41)
  4 Hezky, Peter M   31 STVN                54.10      55.56          7  
        r:+0.79  24.88        55.56 (30.68)
  5 Morris, Chad     30 IM                  56.72      55.57          6  
        r:+0.84  26.33        55.57 (29.24)
  6 Anderes, Jeffre  30 LVM                 57.32      56.23          5  
        r:+0.79  25.36        56.23 (30.87)
  7 Alex, Casey K    34 PNA                 59.58      56.42          4  
        r:+0.84  25.69        56.42 (30.73)
  8 Walkenhorst, Ja  32 NEM                 57.00      56.87          3  
        r:+0.76  27.47        56.87 (29.40)
  9 Arnold, Mark A   32 PNA                 58.40      57.75          2  
        r:+0.74  25.61        57.75 (32.14)
 10 Iglesias, Rodri  31 SSM               1:00.28      58.24          1  
        r:+0.75  27.33        58.24 (30.91)
 11 Ash, Jeffrey M   30 NEM               1:00.42      58.30        
        r:+0.84  26.92        58.30 (31.38)
 12 Leid, Jeff G     33 ARIZ              1:02.69      59.26        
        r:+0.81  27.42        59.26 (31.84)
 13 Shipley, Bill    32 IM                  59.00    1:00.02        
        r:+0.79  27.24      1:00.02 (32.78)
 14 Kaufmann, Jon C  30 WH2O              1:04.00    1:00.67        
        r:+0.95  28.19      1:00.67 (32.48)
 15 Foster, Ryan F   31 SSM               1:03.30    1:00.90        
        r:+0.77  28.39      1:00.90 (32.51)
 16 Kline, Joel R    34 UNAT              1:02.58    1:01.08        
        r:+0.98  28.38      1:01.08 (32.70)
 17 Mauk, Christoph  30 SBAS              1:01.91    1:01.10        
        r:+0.74  27.17      1:01.10 (33.93)
 18 Thompson, Brian  30 PNA               1:06.50    1:01.34        
        r:+0.81  27.78      1:01.34 (33.56)
 19 Smith, Eric A    30 WSU               1:02.98    1:02.00        
        r:+0.83  29.00      1:02.00 (33.00)
 20 Malone, Thomas   34 NYCH              1:03.60    1:03.50        
        r:+0.74  29.30      1:03.50 (34.20)
 21 Deangelis, Rock  34 WH2O              1:04.10    1:04.93        
        r:+0.83  30.21      1:04.93 (34.72)
 22 Wen, Patrick     34 WCM               1:03.80    1:04.97        
        r:+0.87  30.16      1:04.97 (34.81)
 23 Linderman, Ross  30 PNA               1:06.00    1:05.66        
        r:+0.87  29.60      1:05.66 (36.06)
 24 Su, Billy        33 NCMS              1:05.02    1:05.81        
        r:+1.01  30.33      1:05.81 (35.48)
 25 Eide, Duke       33 PNA               1:06.00    1:07.28        
        r:+0.86  31.70      1:07.28 (35.58)
 -- Wright, Brian W  32 WH2O              1:00.70         DQ        
        r:+1.06  26.81           DQ (32.99)
 -- Shivers, Todd C  32 OOPS                58.39         DQ        
 -- Walker, Jon A    32 PNA               1:00.58         DQ        
        r:+0.83  27.64           DQ (32.54)
 -- Thomas, Michael  32 UNAT                57.50         NS        
 -- Glass, Mark      32 DAMM              1:03.84         NS        
 
 Event 19  Men 35-39 100 Yard IM
=========================================================================
         NATL: N 50.45  5/17/2002 RONALD KARNAUGH
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Santos, Roque J  39 WCM                 53.99      54.45         11  
        r:+0.75  25.51        54.45 (28.94)
  2 Roddin, Jeffrey  38 ANCM                54.15      55.04          9  
        r:+0.68  25.32        55.04 (29.72)
  3 Bohlman, Lance   36 SNM                 52.00      55.20          8  
                 25.63        55.20 (29.57)
  4 Taylor, Curtis   35 OREG                57.00      55.35          7  
        r:+0.73  25.78        55.35 (29.57)
  5 Berg, Roy A      38 INWM                54.22      55.93          6  
        r:+0.78  25.99        55.93 (29.94)
  6 Schaetz, Daniel  36 WMAC                57.50      57.04          5  
        r:+0.77  27.11        57.04 (29.93)
  7 Goodison, Micha  35 TERR                57.17      57.12          4  
        r:+0.80  26.95        57.12 (30.17)
  8 Doherty, Todd S  36 PNA                 57.29      58.11          3  
        r:+0.76  27.48        58.11 (30.63)
  9 Bargwell, Steve  36 MICH                58.90      58.12          2  
        r:+0.94  26.40        58.12 (31.72)
 10 Mitchell, Jeffr  38 MVN                 57.99      58.14          1  
        r:+0.76  26.16        58.14 (31.98)
 11 Campbell, Geoff  37 WMST                58.99      58.59        
        r:+0.86  26.83        58.59 (31.76)
 12 Rambadt, Donald  37 WMAC              1:03.45    1:00.18        
        r:+0.81  29.10      1:00.18 (31.08)
 13 Robling, Steve   37 PALM                59.37    1:00.28        
        r:+0.83  28.04      1:00.28 (32.24)
 14 Gilson, Matthew  39 NEM                 59.20    1:00.51        
        r:+0.84  28.16      1:00.51 (32.35)
 15 Stafford, Jeffr  37 FLAQ              1:01.16    1:01.40        
        r:+0.91  29.42      1:01.40 (31.98)
 16 Gundersen, Karl  37 SLAM              1:03.30    1:01.87        
        r:+0.88  28.73      1:01.87 (33.14)
 17 Rubenstein, Joe  37 GAJA              1:02.50    1:02.03        
        r:+0.74  28.44      1:02.03 (33.59)
 18 Kuykendall, Jef  37 UNAT              1:08.55    1:02.53        
        r:+0.87  29.08      1:02.53 (33.45)
 19 Waud, Timothy P  39 OREG              1:00.01    1:03.27        
        r:+0.94  29.37      1:03.27 (33.90)
 20 Winter, Doug     38 PNA               1:05.00    1:05.65        
        r:+0.87  30.44      1:05.65 (35.21)
 21 Hartley, Michae  37 INWM              1:08.86    1:08.50        
        r:+0.86  32.23      1:08.50 (36.27)
 22 Hansen, Mike     39 PNA               1:08.00    1:08.88        
        r:+0.86  35.13      1:08.88 (33.75)
 23 Badiozamani, Ka  38 PNA               1:22.90    1:17.15        
        r:+0.72  36.53      1:17.15 (40.62)
 24 Ness, Kerry A    37 PNA               1:18.77    1:20.59        
        r:+0.77  38.15      1:20.59 (42.44)
 -- Weitz, Eric D    37 TYR                 59.54         NS        
 -- Hurley, Todd M   38 PNA               1:03.99         NS        
 
 Event 19  Men 40-44 100 Yard IM
=========================================================================
         NATL: N 52.59  5/18/2003 JOHN SMITH
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Meacham, Brad    41 ALMA                59.00      55.33         11  
        r:+0.78  25.76        55.33 (29.57)
  2 Hiltabiddle, St  40 GSM                 56.07      55.63          9  
        r:+0.79  25.32        55.63 (30.31)
  3 Horgan, Chris T  42 REDT                58.23      56.71          8  
        r:+0.88  25.74        56.71 (30.97)
  4 Stewart, Henry   43 NCMS              1:00.49      56.79          7  
        r:+0.74  25.62        56.79 (31.17)
  5 Yarid, Jay       44 DAMM              1:00.92      57.59          6  
        r:+0.79  25.72        57.59 (31.87)
  6 Ballard, Pat M   44 MARY                57.65      57.75          5  
        r:+0.88  26.07        57.75 (31.68)
  7 Morley, David F  41 SWIF              1:00.03      58.43          4  
        r:+0.85  26.58        58.43 (31.85)
  8 Ozun, Sabri      43 LVM                 58.50      58.59          3  
        r:+1.06  27.07        58.59 (31.52)
  9 Butcher, Gano    43 OREG                59.46      58.94          2  
        r:+0.75  27.00        58.94 (31.94)
 10 Mays, Brent      42 SCSA                57.75      59.44          1  
        r:+0.85  26.32        59.44 (33.12)
 11 Scottoline, Bri  42 STAN                56.50      59.56        
        r:+0.85  28.15        59.56 (31.41)
 12 Kabel, Douglas   41 OREG              1:02.50    1:00.48        
        r:+0.83  28.54      1:00.48 (31.94)
 13 Goldman, Brian   42 NCMS              1:02.42    1:01.42        
        r:+0.82  29.77      1:01.42 (31.65)
 14 Levy, Daniel J   41 WM                1:01.02    1:01.51        
        r:+0.83  29.17      1:01.51 (32.34)
 15 Bratton, Wes L   42 INWM              1:02.63    1:02.10        
        r:+0.84  28.28      1:02.10 (33.82)
 16 Segal, William   42 JAM               1:01.70    1:03.43        
        r:+0.80  27.67      1:03.43 (35.76)
 17 Stewart, Doug K  43 OREG              1:04.28    1:04.12        
        r:+0.80  29.96      1:04.12 (34.16)
 18 Groth, Bruce D   44 INWM              1:07.37    1:04.78        
        r:+1.00  30.75      1:04.78 (34.03)
 19 Martin, Rob D    41 PNA               1:05.20    1:05.05        
        r:+0.86  29.69      1:05.05 (35.36)
 20 Keever, Nate     40 CMS               1:06.00    1:05.90        
        r:+0.82  31.64      1:05.90 (34.26)
 21 Ferrero, Rick    43 PNA               1:11.00    1:06.08        
        r:+0.79  30.63      1:06.08 (35.45)
 22 Lang, Joseph J   44 PNA               1:05.66    1:07.67        
        r:+1.03  32.09      1:07.67 (35.58)
 -- Scheaffer, Raym  43 ALMA              1:04.00         NS        
 -- Pushka, Dave     43 IM                  59.00         NS        
 -- Kahl, Steven E   44 CMS               1:03.40         NS        
 -- Blavatnik, Alex  42 FLAQ              1:04.97         NS        
 -- Campbell, Drew   42 NEM               1:00.30         NS        
 -- Tremain, Kennet  43 BDGR              1:04.00         NS        
 
 Event 19  Men 45-49 100 Yard IM
=========================================================================
         NATL: N 54.56  5/14/2006 CLAY BRITT
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Hering, Brad V   45 PNA                 58.45      56.11         11  
        r:+0.70  25.97        56.11 (30.14)
  2 Blank, Jon W     47 NCMS                55.84      56.36          9  
        r:+0.75  27.43        56.36 (28.93)
  3 Johnston, Mark   46 CMS               1:00.13      58.29          8  
        r:+0.84  26.74        58.29 (31.55)
  4 Swanson, Victor  48 PNA               1:04.30      58.40          7  
        r:+0.82  27.10        58.40 (31.30)
  5 Malsbury, David  45 VMST                58.22      58.44          6  
        r:+0.72  26.48        58.44 (31.96)
  6 Smiley, Jon M    45 TXLA                58.87      58.49          5  
        r:+0.77  27.75        58.49 (30.74)
  7 Vela, Steven P   46 PNA               1:00.00      58.78          4  
        r:+0.95  27.97        58.78 (30.81)
  8 Stultz, Todd W   47 O*H*                59.50      59.00          3  
        r:+0.78  26.84        59.00 (32.16)
  9 Holland, David   48 WMAC              1:00.00      59.02          2  
        r:+0.87  28.06        59.02 (30.96)
 10 Cooke, Todd      45 VMST              1:02.61      59.29          1  
        r:+0.82  26.72        59.29 (32.57)
 11 Nalli, Lyle A    47 PNA               1:00.29      59.43        
        r:+0.88  27.44        59.43 (31.99)
 12 Leigh, Jay W     48 PNA               1:02.10    1:00.19        
        r:+0.83  27.12      1:00.19 (33.07)
 13 Mc Guire, Brian  47 INWM                59.50    1:00.36        
        r:+0.77  27.21      1:00.36 (33.15)
 14 Colbeck, Pete L  45 PNA               1:04.00    1:00.88        
        r:+0.90  28.05      1:00.88 (32.83)
 15 Otto, Douglas E  48 OREG              1:00.42    1:01.17        
        r:+0.89  28.73      1:01.17 (32.44)
 16 Heinemann, Will  49 NIAG              1:01.03    1:01.51        
        r:+0.88  29.41      1:01.51 (32.10)
 17 Belin, Thomas H  45 IAMA              1:02.40    1:01.56        
        r:+0.80  28.24      1:01.56 (33.32)
 18 Lee, Marshall M  48 CMS               1:05.20    1:01.71        
        r:+0.86  28.31      1:01.71 (33.40)
 19 Keck, Mike       47 TOC               1:02.00    1:01.81        
        r:+1.01  29.55      1:01.81 (32.26)
 20 Huffmire, David  48 SNM               1:04.00    1:01.83        
        r:+0.96  28.82      1:01.83 (33.01)
 21 Patterson, Terr  49 BDGR              1:06.50    1:01.91        
        r:+0.90  28.77      1:01.91 (33.14)
 22 Hamm, Michael L  49 LAPS              1:04.75    1:02.08        
        r:+0.87  29.10      1:02.08 (32.98)
 23 Hathaway, David  46 OREG              1:05.53    1:02.25        
        r:+0.84  29.20      1:02.25 (33.05)
 24 White, Steve G   46 WMST              1:00.88    1:02.27        
        r:+0.86  28.80      1:02.27 (33.47)
 25 Kosenkranius, L  47 PNA               1:07.00    1:02.33        
        r:+0.85  29.19      1:02.33 (33.14)
 26 Haynie, Carl B   46 PNA               1:03.07    1:02.38        
        r:+0.82  28.91      1:02.38 (33.47)
 27 Allen, Peter J   48 WMAC              1:05.00    1:02.58        
        r:+1.01  30.27      1:02.58 (32.31)
 28 Valley, Eric S   45 PNA               1:03.15    1:02.69        
        r:+0.86  29.87      1:02.69 (32.82)
 29 Moore, Robert B  46 PNA               1:04.50    1:03.07        
        r:+0.85  28.47      1:03.07 (34.60)
 30 Shipp, William   47 TERR              1:05.50    1:03.21        
        r:+0.84  29.82      1:03.21 (33.39)
 31 Washburne, Bren  45 OREG              1:02.56    1:03.85        
        r:+0.79  28.59      1:03.85 (35.26)
 32 Raine, Charlie   47 LAPS              1:06.00    1:04.53        
        r:+0.80  30.90      1:04.53 (33.63)
 33 Wolgemuth, Eric  46 PNA               1:06.20    1:04.73        
        r:+1.02  29.18      1:04.73 (35.55)
 34 Kelly, Michael   48 PNA               1:05.61    1:04.97        
        r:+0.91  29.59      1:04.97 (35.38)
 35 Tongate, Terry   46 NOVA              1:02.90    1:05.16        
        r:+0.85  31.82      1:05.16 (33.34)
 36 Auchard, Bob E   46 ALMA              1:06.95    1:05.58        
        r:+0.84  31.51      1:05.58 (34.07)
 37 O'Brien, Michae  45 CMS               1:05.00    1:05.84        
        r:+0.77  30.33      1:05.84 (35.51)
 38 Mann, Edward R   49 OREG              1:07.90    1:06.24        
        r:+0.98  31.17      1:06.24 (35.07)
 39 Stoermer, Paul   46 PNA               1:09.00    1:06.29        
        r:+0.83  30.46      1:06.29 (35.83)
 40 Wren, Mark B     48 OREG              1:08.30    1:07.73        
        r:+0.78  31.89      1:07.73 (35.84)
 41 Seibert, Thomas  48 MOO               1:07.02    1:08.27        
        r:+1.21  32.62      1:08.27 (35.65)
 42 Burr, Chuck      49 RIDG              1:05.55    1:08.46        
        r:+0.89  29.97      1:08.46 (38.49)
 43 Naviaux, Willia  47 SNM               1:12.40    1:10.08        
        r:+0.78  32.19      1:10.08 (37.89)
 44 Mooney, Jack     47 NEM               1:10.00    1:11.03        
        r:+0.83  33.56      1:11.03 (37.47)
 45 Craven, Edward   46 REDT              1:10.00    1:11.74        
        r:+1.04  33.25      1:11.74 (38.49)
 46 Havick, Paul M   46 PNA               1:25.00    1:12.71        
        r:+0.88  34.11      1:12.71 (38.60)
 -- Kriekenbeck, Gl  45 PNA               1:35.00         DQ        
        r:+0.99  40.17           DQ (40.69)
 -- Albright, Phili  47 MVN               1:07.00         DQ        
        r:+0.85  31.95           DQ (37.56)
 -- Putterman, Dean  45 HOST                57.50         NS        
 -- Finney, Steve C  47 PNA               1:05.10         NS        
 -- Jones, Michael   46 PNA               1:08.50         NS        
 -- Anderson, Bruce  46 LNM                 57.80         NS        
 -- Loudon, Rich     46 PNA               1:03.00         NS        
 -- Kinney, John D   48 USF               1:04.00         NS        
 
 Event 19  Men 50-54 100 Yard IM
=========================================================================
         NATL: N 56.04  4/25/2004 TIMOTHY SHEAD
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Groselle, Jack   52 O*H*                57.10      57.00         11  
        r:+0.73  27.08        57.00 (29.92)
  2 Eldred, Spencer  50 HIMA                58.30      57.83          9  
        r:+0.82  27.91        57.83 (29.92)
  3 Von Hoffmann, G  51 NOVA              1:01.50      58.50          8  
        r:+0.80  27.95        58.50 (30.55)
  4 Reudy, Tom       52 WH2O              1:05.00      59.37          7  
        r:+0.79  27.88        59.37 (31.49)
  5 Blatt, Michael   51 VCM               1:01.77      59.57          6  
        r:+0.83  28.96        59.57 (30.61)
  6 Heath, Robert H  50 MAM                 59.59      59.60          5  
        r:+0.79  26.28        59.60 (33.32)
  7 Martin, Doug     54 ARKM              1:02.00    1:00.15          4  
        r:+0.73  27.65      1:00.15 (32.50)
  8 Croshier, Mark   51 SDSM              1:00.76    1:00.33          3  
        r:+0.82  27.44      1:00.33 (32.89)
  9 Edwards, Kennet  52 WCM               1:06.36    1:00.37          2  
        r:+0.87  27.23      1:00.37 (33.14)
 10 Djang, Philipp   52 RHMS              1:01.00    1:00.41          1  
        r:+0.86  28.10      1:00.41 (32.31)
 11 Schatz, Gary L   52 WMST                59.24    1:01.08        
        r:+0.81  27.80      1:01.08 (33.28)
 12 Kevan, Stephen   52 OREG              1:01.00    1:01.15        
        r:+0.89  28.35      1:01.15 (32.80)
 13 Philbrick, Larr  54 OREG              1:02.89    1:01.17        
        r:+0.74  28.66      1:01.17 (32.51)
 14 Marshall, D Sco  50 WMST              1:02.83    1:01.76        
        r:+0.95  29.36      1:01.76 (32.40)
 15 Williams, Scott  52 TOC               1:03.50    1:02.34        
        r:+0.83  29.36      1:02.34 (32.98)
 16 Brockbank, Doug  53 OREG              1:05.50    1:03.07        
        r:+0.84  28.91      1:03.07 (34.16)
 17 Bailey, John A   51 PNA               1:03.60    1:03.19        
        r:+0.95  30.39      1:03.19 (32.80)
 18 Schmitz, Robert  54 NCMS              1:02.54    1:03.75        
        r:+0.85  29.44      1:03.75 (34.31)
 19 Wagoner, Victor  51 LAPS              1:04.34    1:03.94        
        r:+0.88  30.50      1:03.94 (33.44)
 20 Ryerson, Dougla  53 WCM               1:06.00    1:04.60        
        r:+1.00  31.46      1:04.60 (33.14)
 21 Baker, Loren A   53 PNA               1:08.00    1:04.64        
        r:+0.93  30.31      1:04.64 (34.33)
 22 Busch, Ralph T   50 PNA               1:01.00    1:04.84        
        r:+0.85  30.10      1:04.84 (34.74)
 23 Sylvester, John  50 PNA               1:06.00    1:04.94        
        r:+0.85  30.26      1:04.94 (34.68)
 24 Krauser, Larry   53 INWM              1:02.70    1:05.02        
        r:+0.81  29.83      1:05.02 (35.19)
 25 Ghaffarifar, Ma  50 CMS               1:07.00    1:05.10        
        r:+0.93  30.59      1:05.10 (34.51)
 26 Bordovsky, Maur  50 WH2O              1:07.50    1:05.19        
        r:+0.92  30.79      1:05.19 (34.40)
 27 Mc Bride, Dunca  52 LAPS              1:04.00    1:05.45        
        r:+1.05  29.73      1:05.45 (35.72)
 28 Heyes, Greg      52 LAPS              1:05.12    1:05.93        
        r:+0.83  31.26      1:05.93 (34.67)
 29 Freeborn, Steph  51 PNA               1:06.80    1:06.50        
        r:+0.85  29.40      1:06.50 (37.10)
 30 Spellberg, Geof  51 TAM               1:06.90    1:06.65        
        r:+0.79  31.44      1:06.65 (35.21)
 31 Hercher, Heinz   50 ROSE              1:05.50    1:07.09        
        r:+1.06  31.31      1:07.09 (35.78)
 32 Bushey, Lawrenc  54 VCM               1:03.00    1:07.27        
        r:+0.96  31.26      1:07.27 (36.01)
 33 Andersen, Chris  53 MINN              1:09.00    1:07.56        
        r:+1.12  31.40      1:07.56 (36.16)
 34 Dauser, John W   51 NOVA              1:11.03    1:08.25        
        r:+0.89  33.13      1:08.25 (35.12)
 35 Portelance, Ron  50 PNA               1:08.92    1:08.51        
        r:+0.95  31.46      1:08.51 (37.05)
 36 Skuse, Brian M   51 BAY               1:06.06    1:10.65        
        r:+0.94  32.95      1:10.65 (37.70)
 37 Moore, Hugh C    52 PNA               1:12.00    1:10.79        
        r:+0.92  33.60      1:10.79 (37.19)
 38 Leonard, Frank   52 PNA               1:10.00    1:10.89        
        r:+0.81  35.08      1:10.89 (35.81)
 39 Berner-Hays, Pe  50 PNA               1:12.00    1:11.46        
        r:+1.29  33.95      1:11.46 (37.51)
 40 Reeder, Bill D   54 PNA               1:09.02    1:11.61        
        r:+1.11  33.32      1:11.61 (38.29)
 41 Lewis, Dave      50 MOVY              1:11.80    1:11.84        
        r:+0.77  34.37      1:11.84 (37.47)
 42 Smith, Gregory   53 NMMS              1:07.20    1:13.20        
        r:+0.88  30.93      1:13.20 (42.27)
 43 Hampton, Keith   53 INWM              1:14.00    1:17.34        
        r:+1.14  35.13      1:17.34 (42.21)
 -- Kopp, Lindsey R  50 MINN              1:09.00         NS        
 -- Graham, Donald   52 PNA                 58.34         NS        
 -- Beaudin, Gilles  52 EBSC              1:04.75         NS        
 -- Hess, Richard W  52 CMS                 59.00         NS        
 -- Lemaistre, Char  53 UNAT                58.90         NS        
 -- Foss, Lachlan P  50 PNA               1:08.72         NS        
 -- Farrand, David   52 WCM               1:06.80         NS        
 -- Wetzel, Jeffrey  51 TXLA              1:03.64         NS        
 
 Event 19  Men 55-59 100 Yard IM
=========================================================================
         NATL: N 58.79  5/10/1998 TIMOTHY GARTON
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Kerns, Hubie     57 VCM               1:01.00    1:01.42         11  
        r:+0.84  29.12      1:01.42 (32.30)
  2 Mann, Steve A    55 OREG              1:03.50    1:02.71          9  
        r:+0.78  28.66      1:02.71 (34.05)
  3 MacDonald, Lee   55 CMS               1:01.50    1:02.84          8  
        r:+0.96  29.65      1:02.84 (33.19)
  4 Pendleton, Mike  55 OREG              1:06.50    1:03.61          7  
        r:+0.71  29.20      1:03.61 (34.41)
  5 Purdie, James L  55 NAM               1:06.20    1:04.32          6  
        r:+0.77  31.07      1:04.32 (33.25)
  6 Derr, John M     58 VCM               1:03.00    1:04.72          5  
        r:+0.74  29.55      1:04.72 (35.17)
  7 Frisch, David J  58 SQST              1:06.43    1:05.29          4  
        r:+0.84  30.49      1:05.29 (34.80)
  8 Owens, Carl H    55 MOST              1:07.73    1:05.30          3  
        r:+0.84  30.22      1:05.30 (35.08)
  9 Clark, Gordon F  55 PNA               1:09.40    1:05.34          2  
        r:+0.75  29.32      1:05.34 (36.02)
 10 Gruber, Glenn A  57 VCM               1:03.76    1:05.43          1  
        r:+0.94  29.85      1:05.43 (35.58)
 11 Yonych, Buster   56 UNAT              1:13.00    1:06.54        
        r:+0.93  31.43      1:06.54 (35.11)
 12 Wright, Larry E  58 PNA               1:12.22    1:07.21        
        r:+1.11  31.19      1:07.21 (36.02)
 13 Atondo, Richard  57 USF               1:10.00    1:07.61        
        r:+0.88  32.42      1:07.61 (35.19)
 14 Knopf, Thomas H  59 TOC               1:15.00    1:08.26        
        r:+0.84  32.42      1:08.26 (35.84)
 15 Callahan, Pat    57 SLAM              1:10.00    1:08.78        
        r:+1.03  30.73      1:08.78 (38.05)
 16 Rhodes, Eric E   56 BAM               1:09.30    1:09.85        
        r:+0.97  32.66      1:09.85 (37.19)
 17 Fisk, Floyd M    55 SAWS              1:11.39    1:11.53        
        r:+0.88  32.37      1:11.53 (39.16)
 18 Voegtlen, R Bar  58 PNA               1:14.00    1:11.84        
        r:+0.89  32.54      1:11.84 (39.30)
 19 Diel, Bruce N    58 MOVY              1:13.10    1:15.47        
        r:+0.91  34.56      1:15.47 (40.91)
 20 Thompson, Doug   58 PNA               1:30.00    1:16.68        
        r:+1.00  36.18      1:16.68 (40.50)
 21 Varner, Tim      56 CMS               1:13.25    1:17.43        
        r:+1.11  36.10      1:17.43 (41.33)
 22 Hansen, Ron P    58 PNA               1:38.66    1:36.45        
        r:+1.38  46.61      1:36.45 (49.84)
 -- Liekkio, Peter   59 PNA               1:19.30         DQ        
        r:+1.08  35.71           DQ (43.55)
 -- Ridinger, Kim S  55 LNM               1:07.50         NS        
 -- Barnick, Robert  55 MELO              1:10.05         NS        
 -- Saltzman, Edwar  56 GAJA              1:13.30         NS        
 -- Carlton, Brian   57 PNA               1:23.25         NS        
 -- Sherrill, Mike   57 TOC               1:12.00         NS        
 -- McGraw, Dennis   55 NCMS              1:12.90         NS        
 
 Event 19  Men 60-64 100 Yard IM
=========================================================================
         NATL: N 1:00.75  5/14/2006 ROBERT STRAND
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Abrahams, Richa  62 CMS               1:02.50    1:00.13N        11  
        r:+0.87  27.60      1:00.13 (32.53)
  2 Strand, Robert   61 TOC               1:00.75    1:01.06          9  
        r:+0.75  28.78      1:01.06 (32.28)
  3 Dennis, D Craig  61 WCM               1:05.10    1:03.64          8  
        r:+0.84  29.40      1:03.64 (34.24)
  4 Burns, Richard   63 TAM               1:03.50    1:04.92          7  
        r:+1.08  29.25      1:04.92 (35.67)
  5 Frost, Kenneth   62 TAM               1:08.50    1:06.20          6  
        r:+0.93  32.12      1:06.20 (34.08)
  6 Smith, Robert S  63 OREG              1:05.00    1:06.58          5  
        r:+0.94  30.15      1:06.58 (36.43)
  7 Stout, Jon       60 OREG              1:09.00    1:06.64          4  
        r:+1.10  30.76      1:06.64 (35.88)
  8 Parlapiano, Gar  60 TAM               1:08.25    1:06.68          3  
        r:+0.75  32.44      1:06.68 (34.24)
  9 Couch, Bob E     60 AWJ               1:09.00    1:07.60          2  
        r:+0.82  30.92      1:07.60 (36.68)
 10 Smyers, Jesse B  60 WCM               1:09.60    1:08.43          1  
        r:+0.94  32.75      1:08.43 (35.68)
 11 Kronfeld, Louis  64 NEM               1:08.07    1:09.44        
        r:+0.92  34.17      1:09.44 (35.27)
 12 Lawrie, Jim      60 SNM               1:15.00    1:10.83        
        r:+0.92  33.09      1:10.83 (37.74)
 13 Monohon, Paul E  61 PNA               1:16.00    1:12.04        
        r:+0.96  33.40      1:12.04 (38.64)
 14 Whitley, John K  64 SSM               1:16.00    1:12.77        
        r:+0.89  33.36      1:12.77 (39.41)
 15 Daniels, Larry   61 TCAM              1:15.00    1:13.99        
        r:+0.97  34.72      1:13.99 (39.27)
 16 Leet, John W     61 PNA               1:16.80    1:14.92        
        r:+1.09  35.25      1:14.92 (39.67)
 17 McKinlay, Micha  63 PNA               1:19.45    1:23.93        
        r:+0.97  38.15      1:23.93 (45.78)
 18 Smith, William   62 OREG              1:30.00    1:36.13        
        r:+1.10  48.07      1:36.13 (48.06)
 -- Mc Pherson, And  60 UNAT              1:04.50         DQ        
        r:+0.80  28.49           DQ (34.13)
 -- Parsons, Roger   60 GOLD              1:13.50         NS        
 -- Abbott, William  61 CMS               1:05.80         NS        
 -- Galine, Donald   61 WCM               1:10.88         NS        
 -- Wolcott, Steve   61 INWM              1:14.64         NS        
 -- Carey, Edwin F   61 UNAT              1:10.25         NS        
 
 Event 19  Men 65-69 100 Yard IM
=========================================================================
         NATL: N 1:03.54  5/17/2002 JEFF FARRELL
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Todd, Richard T  65 TCAM              1:06.36    1:06.15         11  
        r:+0.83  30.88      1:06.15 (35.27)
  2 Freshley, Mike   66 SDSM              1:07.00    1:06.75          9  
        r:+0.83  30.09      1:06.75 (36.66)
  3 Sheeley, Cappy   65 HIMA              1:10.00    1:08.21          8  
        r:+0.76  32.29      1:08.21 (35.92)
  4 Nakata, Ronald   68 OREG              1:12.50    1:10.89          7  
        r:+0.91  34.13      1:10.89 (36.76)
  5 Laux, Michael A  65 CONN              1:15.00    1:11.04          6  
        r:+0.94  35.33      1:11.04 (35.71)
  6 Puchalski, Dona  68 FACT              1:13.69    1:11.72          5  
        r:+0.97  33.17      1:11.72 (38.55)
  7 Nordby, Michael  66 PNA               1:15.00    1:15.69          4  
        r:+1.12  34.92      1:15.69 (40.77)
  8 McDougall, Alla  66 PNA               1:18.01    1:17.51          3  
        r:+1.13  36.70      1:17.51 (40.81)
  9 Hinnen, Michael  65 INWM              1:24.20    1:23.85          2  
        r:+1.26  38.09      1:23.85 (45.76)
 
 Event 19  Men 70-74 100 Yard IM
=========================================================================
         NATL: N 1:08.14  4/6/2003  BURWELL JONES
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Farrell, Jeff    70 SBM               1:08.00    1:07.17N        11  
        r:+0.87  32.09      1:07.17 (35.08)
  2 Peterson, Dick   70 SMMM              1:15.00    1:17.16          9  
        r:+0.93  37.81      1:17.16 (39.35)
  3 Best, Bob        74 SDSM              1:20.00    1:17.31          8  
        r:+0.91  36.64      1:17.31 (40.67)
  4 Rauch, Will      72 LVM               1:25.00    1:24.13          7  
                 42.30      1:24.13 (41.83)
  5 Bellem, Ray D    70 ARIZ              1:25.59    1:24.36          6  
        r:+1.03  39.71      1:24.36 (44.65)
  6 Johnston, Bob    70 MARY              1:19.50    1:24.63          5  
        r:+0.96  42.13      1:24.63 (42.50)
  7 Plummer, Mark A  70 CMS               1:34.30    1:39.47          4  
        r:+1.10  47.80      1:39.47 (51.67)
  8 Morrow, Albert   72 PNA               1:35.00    1:52.15          3  
                 51.60    1:52.15 (1:00.55)
 
 Event 19  Men 75-79 100 Yard IM
=========================================================================
         NATL: N 1:15.22  4/30/2000 FRANK PIEMME
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Jones, Ashley O  75 AAM               1:19.20    1:19.37         11  
        r:+0.92  37.92      1:19.37 (41.45)
  2 Mc Connell, Sta  75 HBSC              1:27.00    1:23.81          9  
        r:+1.12  38.20      1:23.81 (45.61)
  3 Miller, Bob K    78 PNA               1:28.59    1:25.18          8  
        r:+1.04  40.31      1:25.18 (44.87)
  4 Dorse, Robert O  75 PNA               1:34.30    1:32.09          7  
        r:+1.11  45.35      1:32.09 (46.74)
  5 Gillin, Gordon   76 ARIZ              1:36.07    1:32.39          6  
        r:+1.11  45.31      1:32.39 (47.08)
 -- Sonia, Donald F  77 GOLD              1:35.20         DQ        
        r:+0.99  43.61           DQ (49.50)
 -- Hathaway, Pierr  76 CVM               1:45.00         NS        
 
 Event 19  Men 80-84 100 Yard IM
=========================================================================
         NATL: N 1:22.75  3/6/2005  FRANK PIEMME
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Piemme, Frank M  82 SDSM              1:26.00    1:25.71         11  
        r:+0.98  40.49      1:25.71 (45.22)
  2 Schmidt, Jurgen  84 SDSM              1:38.49    1:38.42          9  
        r:+1.03  45.86      1:38.42 (52.56)
  3 Miesen, Lee J    80 OREG              1:56.41    1:55.90          8  
        r:+1.04  53.34    1:55.90 (1:02.56)
  4 Foster, Warren   82 O*H*              2:13.40    2:04.55          7  
        r:+1.29  57.76    2:04.55 (1:06.79)
  5 Schomburg, Rich  81 USF               2:10.92    2:07.33          6  
      r:+1.18  1:02.44    2:07.33 (1:04.89)
 
 Event 19  Men 85-89 100 Yard IM
=========================================================================
         NATL: N 1:46.51  5/2/1999  WALTER PFEIFFER
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Johnston, Willi  88 WCM               2:40.39    3:28.40         11  
 
    

 Hy-Tek Meet Services                                   5/19/2007 - 13:07PM
    2007 USMS Short Course Yards Championships - 5/17/2007 to 5/20/2007    
 
 Event 20  Women 18-24 100 Yard IM
=========================================================================
         NATL: N 59.21  5/19/1991 SUDI MILLER
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Bailey, Karla    23 IM                1:01.99    1:01.07         11  
        r:+0.78  28.89      1:01.07 (32.18)
  2 Schweitzer, Mar  22 IM                1:03.14    1:02.06          9  
        r:+0.69  28.22      1:02.06 (33.84)
  3 Urbatchka, Lind  23 MOVY              1:05.05    1:02.48          8  
        r:+0.73  27.75      1:02.48 (34.73)
  4 Pierce, Shona D  22 PNA               1:07.50    1:05.61          7  
        r:+0.75  29.80      1:05.61 (35.81)
  5 Verbrugge, Mega  23 IAMA              1:07.63    1:05.76          6  
        r:+0.84  30.41      1:05.76 (35.35)
  6 Urbatchka, Coll  20 UNAT              1:13.00    1:05.96          5  
        r:+0.77  30.99      1:05.96 (34.97)
  7 Leeming, Lindse  22 LVM               1:05.99    1:06.00          4  
        r:+0.94  31.56      1:06.00 (34.44)
  8 Coburn, Angela   23 OREG              1:10.83    1:07.54          3  
        r:+0.90  32.24      1:07.54 (35.30)
  9 Gray, Kathryn M  22 CRUZ              1:10.00    1:07.58          2  
        r:+0.67  30.98      1:07.58 (36.60)
 10 Jacobson, Erin   22 PNA               1:09.21    1:07.89          1  
        r:+0.82  30.90      1:07.89 (36.99)
 11 Rietze, Susan M  24 SWOM              1:06.00    1:07.97        
        r:+0.93  32.23      1:07.97 (35.74)
 12 Kunze, Brittany  23 PNA               1:12.71    1:08.12        
        r:+0.78  31.32      1:08.12 (36.80)
 13 Skerkoski, Ann   24 SKY               1:08.00    1:08.50        
        r:+0.79  32.32      1:08.50 (36.18)
 14 Brown, Sharnay   21 INWM              1:09.57    1:08.88        
        r:+0.76  31.31      1:08.88 (37.57)
 15 Bonney, Erin R   24 NCMS              1:08.52    1:09.60        
        r:+0.79  31.28      1:09.60 (38.32)
 16 Crawford, Kathr  23 IOWA              1:10.36    1:10.62        
        r:+0.85  33.10      1:10.62 (37.52)
 17 Finley, Katrina  21 INWM              1:11.53    1:11.03        
        r:+0.76  33.31      1:11.03 (37.72)
 18 Ninivaggi, Meli  23 UNAT              1:13.00    1:11.29        
        r:+0.75  32.82      1:11.29 (38.47)
 19 Christensen, Br  22 AKMS              1:20.00    1:11.87        
                 33.45      1:11.87 (38.42)
 20 Smith, Lauren E  20 PNA               1:12.50    1:12.28        
        r:+0.79  31.74      1:12.28 (40.54)
 21 Moore, Sarah M   21 PNA               1:10.00    1:13.23        
        r:+0.89  32.99      1:13.23 (40.24)
 22 Palenica, Lisa   20 ARIZ              1:13.21    1:13.26        
        r:+0.84  34.41      1:13.26 (38.85)
 23 Ahmed, Anika D   20 PNA               1:13.00    1:14.92        
        r:+0.81  32.26      1:14.92 (42.66)
 24 Saval, Amber M   20 INWM              1:14.00    1:15.12        
        r:+0.85  34.61      1:15.12 (40.51)
 25 Pranke, Bridget  23 ARIZ              1:15.28    1:15.66        
                 35.11      1:15.66 (40.55)
 26 Crooks, Natalie  22 WSU               1:13.11    1:15.74        
        r:+0.85  34.11      1:15.74 (41.63)
 27 Gleckler, Kara   24 INWM              1:14.58    1:15.84        
        r:+0.82  34.63      1:15.84 (41.21)
 28 Heath, Kristen   24 OREG              1:14.99    1:16.12        
        r:+0.88  35.87      1:16.12 (40.25)
 29 Beattie, Megan   20 AKMS              1:15.78    1:16.70        
        r:+0.86  36.34      1:16.70 (40.36)
 30 Mar, Emiko       20 PNA               1:24.00    1:19.46        
        r:+0.89  35.73      1:19.46 (43.73)
 31 Ladd, Courtney   23 UNAT              1:12.67    1:19.70        
        r:+0.79  35.58      1:19.70 (44.12)
 -- Couch, Natalie   24 AWJ               1:15.00         DQ        
        r:+0.75  36.77           DQ (41.16)
 -- Minehan, Jill N  20 PNA               1:04.10         NS        
 
 Event 20  Women 25-29 100 Yard IM
=========================================================================
         NATL: N 56.76  5/20/2001 LIMIN LIU
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Linke, Lyndsey   27 CMS               1:02.37      59.81         11  
        r:+0.72  26.80        59.81 (33.01)
  2 Livingston, Meg  29 PNA               1:02.49    1:00.87          9  
        r:+0.75  27.94      1:00.87 (32.93)
  3 Lloyd, Allison   26 IM                1:01.90    1:02.07          8  
        r:+0.64  29.62      1:02.07 (32.45)
  4 Kownslar, Laura  26 UNAT              1:02.65    1:02.14          7  
        r:+0.77  27.76      1:02.14 (34.38)
  5 West, Sherry B   29 WH2O              1:12.00    1:03.47          6  
        r:+0.72  28.17      1:03.47 (35.30)
  6 Payne, Jaime J   27 METR              1:09.66    1:03.74          5  
        r:+0.78  28.09      1:03.74 (35.65)
  7 Matz, Kim E      25 PNA               1:04.92    1:04.49          4  
        r:+0.72  29.79      1:04.49 (34.70)
  8 McLuckie, Lisa   28 FLAQ              1:04.00    1:05.10          3  
        r:+0.76  31.42      1:05.10 (33.68)
  9 Martin, Jennife  26 FLAQ              1:03.99    1:05.13          2  
        r:+0.76  29.95      1:05.13 (35.18)
 10 Lyons, Katie A   26 TOC               1:04.20    1:05.14          1  
        r:+0.75  30.70      1:05.14 (34.44)
 11 Lyons, Jenny R   25 UNAT              1:07.00    1:05.20        
                 30.04      1:05.20 (35.16)
 12 Brutzer, Nina    26 PNA               1:10.60    1:05.26        
        r:+0.80  30.15      1:05.26 (35.11)
 13 Chamberlin, Mel  26 METR              1:06.43    1:05.27        
        r:+0.69  31.75      1:05.27 (33.52)
 14 Showell, Briann  27 OREG              1:08.79    1:05.51        
        r:+0.76  30.92      1:05.51 (34.59)
 15 Kiefer, Stacey   29 WMAC              1:07.54    1:06.16        
        r:+0.81  29.94      1:06.16 (36.22)
 16 Lotts, Kelly C   29 PNA               1:07.80    1:06.30        
        r:+0.86  31.45      1:06.30 (34.85)
 17 Lawrence, Kari   25 NCMS              1:08.22    1:07.16        
        r:+0.77  31.35      1:07.16 (35.81)
 18 Friedman, Jodie  25 NYCH              1:06.54    1:08.32        
        r:+0.79  32.72      1:08.32 (35.60)
 19 Frisch, Alexand  28 SQST              1:07.76    1:08.88        
        r:+0.75  31.80      1:08.88 (37.08)
 20 Nelson, Annika   27 WSU               1:11.00    1:09.03        
        r:+0.70  32.58      1:09.03 (36.45)
 21 Melsen, Krisie   26 MINN              1:09.19    1:09.06        
        r:+0.74  31.35      1:09.06 (37.71)
 22 Seago, Leslie    25 IM                1:10.99    1:09.13        
        r:+0.88  32.20      1:09.13 (36.93)
 23 Milam, Helen M   25 GAJA              1:13.05    1:09.40        
        r:+0.71  32.08      1:09.40 (37.32)
 24 Seidler, Mindy   27 WMAC              1:12.57    1:09.44        
        r:+0.79  32.06      1:09.44 (37.38)
 25 Sorensen, Jenni  26 PNA               1:15.90    1:09.80        
        r:+0.89  31.74      1:09.80 (38.06)
 26 Einberger, Susa  26 CMS               1:12.75    1:10.31        
        r:+0.89  32.22      1:10.31 (38.09)
 27 Zolla, Christy   29 SMSC              1:09.97    1:10.44        
        r:+0.76  31.98      1:10.44 (38.46)
 28 Crandell, Kelly  26 PNA               1:12.66    1:10.70        
                 33.27      1:10.70 (37.43)
 29 Potts, Erin E    29 LVM               1:15.66    1:10.90        
        r:+0.92  31.54      1:10.90 (39.36)
 30 Nonaka, Marissa  28 WCM               1:12.42    1:11.17        
        r:+0.82  33.47      1:11.17 (37.70)
 31 Zywica, Jolene   25 IM                1:11.71    1:12.76        
        r:+0.87  32.74      1:12.76 (40.02)
 32 Chow, Jackie I   28 DAM               1:18.99    1:13.03        
        r:+1.16  32.63      1:13.03 (40.40)
 33 Smith, Andrea R  25 OREG              1:15.43    1:13.64        
        r:+0.90  35.64      1:13.64 (38.00)
 34 Bunker, Erin L   27 PNA               1:15.59    1:15.39        
        r:+0.91  35.47      1:15.39 (39.92)
 35 Gundersen, Adri  29 INWM              1:12.00    1:16.60        
                 36.31      1:16.60 (40.29)
 36 Aron, Vanessa    26 FLAQ              1:16.06    1:16.88        
        r:+0.96  35.45      1:16.88 (41.43)
 -- Sullivan, Brian  27 NYCH              1:05.80         NS        
 -- Elwonger, Steph  29 OREG              1:06.68         NS        
 
 Event 20  Women 30-34 100 Yard IM
=========================================================================
         NATL: N 57.01  4/15/2000 ANGEL MARTINO
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 McClelland, Kat  30 DAMM              1:01.51    1:00.63         11  
        r:+0.79  28.82      1:00.63 (31.81)
  2 Paulsen, Kristi  30 IM                1:03.50    1:03.61          9  
        r:+0.69  28.63      1:03.61 (34.98)
  3 Reaburn, Laurie  30 MOVY              1:08.00    1:04.09          8  
        r:+0.75  29.45      1:04.09 (34.64)
  4 Hatakeyama, Chi  32 ALEX              1:05.52    1:04.83          7  
        r:+0.82  30.76      1:04.83 (34.07)
  5 Schneider, Sara  31 WMAC              1:06.55    1:04.85          6  
        r:+0.90  31.24      1:04.85 (33.61)
  6 Weeks, Nikki L   34 OREG              1:05.98    1:05.40          5  
        r:+0.68  30.09      1:05.40 (35.31)
  7 Dillon, Jean M   33 PNA               1:06.47    1:05.75          4  
        r:+0.76  31.82      1:05.75 (33.93)
  8 Parrish, Sally   32 INWM              1:11.32    1:06.16          3  
        r:+0.87  29.44      1:06.16 (36.72)
  9 Klotz, Jessica   30 ANCM              1:09.45    1:06.32          2  
        r:+0.90  29.74      1:06.32 (36.58)
 10 Welch, Michele   30 REDT              1:09.68    1:07.52          1  
        r:+0.84  31.15      1:07.52 (36.37)
 11 Stich, Chris S   30 WMAC              1:09.19    1:10.43        
        r:+0.84  32.06      1:10.43 (38.37)
 12 Van Enkenvoort,  33 WMAC              1:10.77    1:11.26        
        r:+0.90  31.89      1:11.26 (39.37)
 13 Goldring, Laila  31 OREG              1:14.74    1:11.27        
        r:+0.74  32.32      1:11.27 (38.95)
 14 Bode, Christy M  31 MVN               1:08.19    1:11.56        
        r:+0.72  33.46      1:11.56 (38.10)
 15 Miracle, Amy L   32 HSNM              1:12.12    1:11.67        
        r:+1.02  32.34      1:11.67 (39.33)
 16 Bauman, Jennife  34 GSM               1:11.89    1:11.87        
        r:+0.83  33.66      1:11.87 (38.21)
 17 Richardson, Sar  30 PNA               1:14.85    1:13.49        
        r:+0.74  33.15      1:13.49 (40.34)
 18 Strausbaugh, El  30 OREG              1:14.70    1:13.79        
        r:+0.89  33.75      1:13.79 (40.04)
 19 Gordon, Jennife  33 GAJA              1:15.00    1:15.03        
        r:+0.98  34.86      1:15.03 (40.17)
 20 Dyer, Nellie C   33 UNAT              1:15.09    1:15.34        
        r:+0.84  35.96      1:15.34 (39.38)
 21 Taggart, Angela  32 AKMS              1:17.59    1:15.69        
        r:+0.91  35.60      1:15.69 (40.09)
 22 Churchill, Mari  30 USF               1:26.00    1:15.86        
                 34.29      1:15.86 (41.57)
 23 Marvin, Linda L  33 CSI               1:17.20    1:16.44        
        r:+0.68  35.31      1:16.44 (41.13)
 24 Piazza, Kelly S  31 AKMS              1:16.00    1:16.54        
        r:+0.67  35.18      1:16.54 (41.36)
 -- Traher, Michell  32 SDSM              1:14.90         NS        
 
 Event 20  Women 35-39 100 Yard IM
=========================================================================
         NATL: N 58.31  4/25/2004 S VON DER LIPPE
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Gary, Kristin J  39 REDT              1:02.00    1:00.64         11  
        r:+0.79  27.37      1:00.64 (33.27)
  2 Chow, Michelle   38 DAMM              1:04.09    1:03.22          9  
        r:+0.81  29.11      1:03.22 (34.11)
  3 Tobey, Stacey W  38 CMS               1:06.59    1:04.92          8  
        r:+0.83  30.69      1:04.92 (34.23)
  4 Murray, Alexis   36 1776              1:08.19    1:05.30          7  
        r:+0.75  30.65      1:05.30 (34.65)
  5 Farmer, Leanne   35 CARL              1:08.00    1:06.15          6  
        r:+0.69  31.73      1:06.15 (34.42)
  6 Mc Cormick, Jil  35 SRM               1:10.00    1:06.34          5  
        r:+0.78  30.00      1:06.34 (36.34)
  7 Ward, Jennifer   35 PNA               1:10.00    1:07.33          4  
        r:+0.77  29.64      1:07.33 (37.69)
  8 Howell, Jan M    35 SNM               1:06.52    1:07.93          3  
        r:+0.74  29.43      1:07.93 (38.50)
  9 Seubert, Trish   38 VMST              1:12.00    1:08.48          2  
        r:+0.81  32.53      1:08.48 (35.95)
 10 Haberstich, Car  35 IM                1:10.18    1:09.11          1  
        r:+0.95  32.70      1:09.11 (36.41)
 11 Schwartz, Miche  35 NCMS              1:10.66    1:09.38        
        r:+0.90  31.23      1:09.38 (38.15)
 12 Crecelius, Nanc  37 WMST              1:09.00    1:09.42        
        r:+0.83  32.32      1:09.42 (37.10)
 13 Gedney, Suzanne  38 NBAC              1:13.37    1:10.78        
        r:+0.87  31.58      1:10.78 (39.20)
 14 Reykdal, Kim     35 PNA               1:12.09    1:11.08        
        r:+0.79  31.55      1:11.08 (39.53)
 15 Franklin, Becky  38 SQST              1:14.21    1:12.91        
        r:+0.78  33.85      1:12.91 (39.06)
 16 Hulett, Jennife  38 FLAQ              1:14.20    1:13.31        
        r:+0.79  32.10      1:13.31 (41.21)
 17 Burkart, Dana M  35 PAFC              1:13.78    1:13.32        
        r:+0.81  32.98      1:13.32 (40.34)
 18 Settimi, Nora C  36 WMAC              1:14.12    1:13.94        
        r:+0.88  33.62      1:13.94 (40.32)
 19 Law, Cathy       39 OREG              1:17.60    1:16.55        
        r:+0.91  38.47      1:16.55 (38.08)
 20 Bybee, Blanche   39 PNA               1:27.00    1:27.12        
        r:+0.74  40.80      1:27.12 (46.32)
 21 Singer, Shannon  37 PNA               1:32.80    1:31.50        
        r:+0.90  42.69      1:31.50 (48.81)
 -- Eldridge, Beth   37 MOVY              1:10.00         NS        
 -- Harnett, Jennif  35 JAM               1:08.28         NS        
 -- Hageman, Heathe  36 NCMS              1:13.99         NS        
 
 Event 20  Women 40-44 100 Yard IM
=========================================================================
         NATL: N 58.20  5/14/2006 S VON DER LIPPE
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Nowak, Elizabet  43 NCMS              1:04.78    1:04.10         11  
        r:+0.87  29.86      1:04.10 (34.24)
  2 Lee, Sarah B     40 CMS               1:06.00    1:04.98          9  
        r:+0.81  29.85      1:04.98 (35.13)
  3 Campbell, Ellen  44 CMS               1:07.40    1:05.95          8  
        r:+1.05  30.81      1:05.95 (35.14)
  4 Kupan, Cheryl A  42 NEM               1:08.30    1:06.95          7  
        r:+0.83  31.01      1:06.95 (35.94)
  5 Rapuano, Lisa    41 NBAC              1:09.10    1:07.46          6  
        r:+0.91  31.59      1:07.46 (35.87)
  6 Poston, Beth A   41 INWM              1:11.00    1:08.42          5  
        r:+0.86  32.58      1:08.42 (35.84)
  7 Joy, Janine      43 AQUM              1:07.82    1:09.49          4  
        r:+1.11  32.43      1:09.49 (37.06)
  8 Jurey, Mary K    41 UNAT              1:13.20    1:09.51          3  
        r:+0.80  32.70      1:09.51 (36.81)
  9 Hagadorn, Heath  42 CMS               1:09.49    1:10.88          2  
        r:+0.90  31.40      1:10.88 (39.48)
 10 Tait, Christine  42 AKMS              1:12.00    1:11.03          1  
        r:+0.84  32.35      1:11.03 (38.68)
 11 McGuire, Kris    42 INWM              1:11.00    1:11.08        
        r:+0.87  32.75      1:11.08 (38.33)
 12 Cleary, Kelly L  43 SQST              1:11.32    1:11.26        
        r:+0.80  32.80      1:11.26 (38.46)
 13 Berrueta, Gabri  40 SC                1:12.00    1:11.72        
        r:+0.99  36.06      1:11.72 (35.66)
 14 Quitasol, Wendy  44 NBAC              1:10.00    1:12.71        
        r:+1.23  34.99      1:12.71 (37.72)
 15 Hunt, Allison    43 ALMA              1:13.77    1:13.46        
        r:+0.89  33.35      1:13.46 (40.11)
 16 Haney, Sue       44 IM                1:15.44    1:14.35        
        r:+0.95  34.00      1:14.35 (40.35)
 17 Layzer, Martha   42 PNA               1:14.87    1:14.66        
        r:+0.89  35.06      1:14.66 (39.60)
 18 Crino, Heide P   40 CMS               1:14.70    1:14.90        
        r:+0.83  34.79      1:14.90 (40.11)
 19 Labelle, Laura   42 MSCM              1:18.42    1:15.92        
        r:+0.84  34.05      1:15.92 (41.87)
 20 Whitney, Jamie   42 PNA               1:15.54    1:17.04        
                 37.66      1:17.04 (39.38)
 21 Del Rio, Laura   41 PNA               1:18.20    1:17.95        
        r:+0.95  36.90      1:17.95 (41.05)
 22 Way, Suzanne E   43 PNA               1:30.80    1:28.35        
        r:+1.06  43.21      1:28.35 (45.14)
 23 Meyer, Linda A   44 PNA               1:30.00    1:30.97        
        r:+1.00  44.85      1:30.97 (46.12)
 24 Meeks, Patti     42 CMS               1:37.00    1:33.15        
        r:+0.97  44.39      1:33.15 (48.76)
 25 McNamee, Mary A  40 SLAM              2:00.00    1:51.71        
                 53.81      1:51.71 (57.90)
 -- Quistorf, Renee  42 PNA               1:18.00         NS        
 -- Beyer, Valerie   44 UNAT              1:30.00         NS        
 -- Dantzler, Amy L  42 WH2O              1:11.30         NS        
 -- Montgomery, Cou  42 UOS               1:20.00         NS        
 -- Rogers, Katheri  40 PNA               1:25.50         NS        
 -- Hoffman, Wendy   44 PNA               1:27.00         NS        
 -- Scott, Anna T P  44 CMS               1:10.00         NS        
 
 Event 20  Women 45-49 100 Yard IM
=========================================================================
         NATL: N 1:03.62  5/14/2006 LISA DAHL
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Pipes-Neilsen,   45 IM                1:03.69    1:00.10N        11  
        r:+0.81  27.52      1:00.10 (32.58)
  2 Krattli, Caroli  45 SDSM              1:01.17    1:00.68N         9  
        r:+0.75  30.00      1:00.68 (30.68)
  3 Crouch, Kim H    45 CMS               1:05.33    1:04.08          8  
        r:+0.68  29.86      1:04.08 (34.22)
  4 Heuer, Brigitte  47 WMST              1:07.28    1:04.85          7  
        r:+0.74  30.46      1:04.85 (34.39)
  5 Pace, Lisa A     45 PNA               1:06.67    1:05.42          6  
        r:+0.73  29.94      1:05.42 (35.48)
  6 Dahl, Lisa A     46 PNA               1:03.50    1:05.51          5  
        r:+0.78  29.81      1:05.51 (35.70)
  7 Granger, Traci   49 LAPS              1:06.00    1:05.62          4  
        r:+0.83  30.57      1:05.62 (35.05)
  8 Kessler, Laura   46 O*H*              1:08.00    1:06.82          3  
        r:+0.87  30.81      1:06.82 (36.01)
  9 Wilber, Dara     47 PALM              1:09.23    1:07.78          2  
        r:+0.93  31.72      1:07.78 (36.06)
 10 Hobbs, Liz A     45 ARIZ              1:11.00    1:08.28          1  
        r:+0.74  30.34      1:08.28 (37.94)
 11 Osborn, Ahelee   49 USF               1:10.43    1:08.50        
        r:+0.93  31.39      1:08.50 (37.11)
 12 Henderson, Kris  46 RIDG              1:09.90    1:08.71        
        r:+0.82  33.67      1:08.71 (35.04)
 13 Mc Call, Jane E  47 LAPS              1:08.62    1:09.42        
        r:+0.87  31.70      1:09.42 (37.72)
 14 Plevich, Beth    45 CTM               1:16.20    1:11.62        
        r:+0.88  32.99      1:11.62 (38.63)
 15 Spence, Debby R  45 PNA               1:14.83    1:11.71        
                 33.23      1:11.71 (38.48)
 16 Gibson, Kathy S  46 RMST              1:15.08    1:11.75        
        r:+0.78  34.65      1:11.75 (37.10)
 17 Gaynor, Patty A  46 NEM               1:18.85    1:13.24        
        r:+0.88  32.93      1:13.24 (40.31)
 18 Howard, Laura T  46 BAM               1:13.26    1:13.28        
        r:+0.90  33.16      1:13.28 (40.12)
 19 Cooley, Cathy L  49 PNA               1:12.00    1:13.32        
        r:+0.88  33.77      1:13.32 (39.55)
 20 Goodman, Ann R   48 OREG              1:15.33    1:14.14        
        r:+0.95  33.77      1:14.14 (40.37)
 21 Spear, Karlin T  47 INWM              1:11.59    1:14.33        
                 33.46      1:14.33 (40.87)
 22 Snider, Pam J    45 OREG              1:17.85    1:15.11        
        r:+0.84  35.35      1:15.11 (39.76)
 23 Nowack, Susan J  46 SRM               1:14.39    1:15.18        
        r:+0.96  35.26      1:15.18 (39.92)
 24 Berg, Tonya K    48 PNA               1:15.00    1:15.22        
        r:+0.87  35.92      1:15.22 (39.30)
 25 Jensen, Sue      46 NEM               1:17.63    1:15.44        
        r:+0.81  35.55      1:15.44 (39.89)
 26 Mullaney, Amy B  47 ARIZ              1:16.50    1:16.01        
        r:+0.78  36.87      1:16.01 (39.14)
 27 Morton, Andrea   45 WMST              1:16.53    1:16.12        
        r:+0.72  35.89      1:16.12 (40.23)
 28 Hussey, June C   45 ARIZ              1:15.52    1:16.20        
        r:+0.84  35.16      1:16.20 (41.04)
 29 Hill, Jayne A    45 UNAT              1:17.89    1:16.31        
        r:+1.02  34.66      1:16.31 (41.65)
 30 Diddams, Margar  45 PNA               1:15.98    1:16.96        
        r:+0.83  35.71      1:16.96 (41.25)
 31 Binz, Karin S    45 LAPS              1:18.45    1:19.37        
        r:+0.80  38.48      1:19.37 (40.89)
 32 Hallmon, Lisa J  47 PNA               1:22.00    1:19.69        
        r:+1.00  36.03      1:19.69 (43.66)
 33 Harrington, Sus  49 OREG              1:20.00    1:19.79        
        r:+0.94  37.29      1:19.79 (42.50)
 34 Melvin, Sheryl   49 PNA               1:20.00    1:20.32        
        r:+1.09  37.33      1:20.32 (42.99)
 35 Redwine, Roxann  47 OREG              1:24.04    1:20.80        
        r:+0.95  38.53      1:20.80 (42.27)
 36 Bulman, Janet L  48 PNA               1:30.00    1:22.44        
        r:+1.05  39.05      1:22.44 (43.39)
 37 White, Lisa L    48 WMST              1:24.73    1:27.27        
        r:+0.90  41.59      1:27.27 (45.68)
 38 Faegenburg, Nan  46 PNA               1:43.00    1:32.21        
        r:+0.95  43.52      1:32.21 (48.69)
 39 Mann, Charlene   49 OREG              1:30.35    1:33.57        
        r:+0.88  43.37      1:33.57 (50.20)
 40 Coleman, Jan Z   46 PNA               1:34.37    1:34.55        
        r:+1.04  47.75      1:34.55 (46.80)
 -- Courtney, Zena   47 PNA               1:10.90         DQ        
                 40.12           DQ (39.32)
 -- Quinlan, Karen   45 COTA              1:09.16         NS        
 -- Allan, Lesley A  48 INWM              1:20.00         NS        
 -- Faurot, Michell  46 REDT              1:07.27         NS        
 -- Utigard-Rathbun  49 UNAT              1:15.28         NS        
 -- Payne, Lori A    47 SLAM              1:09.07         NS        
 -- Shelton, Cindy   46 PNA               1:25.00         NS        
 
 Event 20  Women 50-54 100 Yard IM
=========================================================================
         NATL: N 1:05.38  5/18/2003 DANIELLE OGIER
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Crabbe, Colette  50 OREG              1:06.00    1:07.28         11  
        r:+0.83  31.61      1:07.28 (35.67)
  2 Crittenden, Lei  50 WCM               1:08.54    1:07.69          9  
        r:+0.92  32.05      1:07.69 (35.64)
  3 Maltry, Cynthia  52 WMAC              1:09.26    1:09.44          8  
        r:+0.85  32.23      1:09.44 (37.21)
  4 Bennett, Lisa A  51 SQST              1:08.89    1:09.59          7  
        r:+0.80  32.47      1:09.59 (37.12)
  5 Grilli, Tracy L  50 NEM               1:11.00    1:09.87          6  
        r:+0.82  32.09      1:09.87 (37.78)
  6 Sing, Karen R    50 CARL              1:08.86    1:10.58          5  
        r:+0.95  31.76      1:10.58 (38.82)
  7 Ayoob, Laurie    50 LAPS              1:09.55    1:11.27          4  
        r:+0.84  33.31      1:11.27 (37.96)
  8 Rosener, Karen   53 CMS               1:12.50    1:11.69          3  
        r:+0.91  34.95      1:11.69 (36.74)
  9 Hair, Margaret   52 INWM              1:14.50    1:12.50          2  
        r:+0.84  33.26      1:12.50 (39.24)
 10 Sawyer, Robyn L  50 MSBC              1:14.32    1:12.64          1  
        r:+0.90  34.06      1:12.64 (38.58)
 11 O'Leary, Robin   50 PNA               1:18.70    1:13.22        
        r:+0.89  34.38      1:13.22 (38.84)
 12 Townsend, Nancy  52 PNA               1:16.39    1:13.40        
        r:+0.80  35.36      1:13.40 (38.04)
 13 Moore, Jo        52 PNA               1:12.00    1:14.46        
        r:+0.88  33.90      1:14.46 (40.56)
 14 Jaeger, Dawn     50 PNA               1:18.00    1:15.15        
        r:+0.89  34.68      1:15.15 (40.47)
 15 Swigert, Debbie  51 WCM               1:15.00    1:15.31        
        r:+0.86  34.24      1:15.31 (41.07)
 16 Nunnallee, Debo  51 WMST              1:19.00    1:16.79        
        r:+0.85  33.96      1:16.79 (42.83)
 17 Taylor, Barbara  52 YCRC              1:18.34    1:17.47        
        r:+0.90  34.90      1:17.47 (42.57)
 18 Haynie, Dee A    52 TOC               1:20.00    1:17.62        
        r:+0.91  36.01      1:17.62 (41.61)
 19 Yarbrough, Kim   50 TXLA              1:23.37    1:21.63        
        r:+0.87  37.66      1:21.63 (43.97)
 20 Kinnear, Renee   52 SFAM              1:22.43    1:27.81        
        r:+0.86  43.65      1:27.81 (44.16)
 21 Sullivan, Linda  51 PNA               1:25.00    1:27.88        
        r:+0.92  44.94      1:27.88 (42.94)
 22 Valdez, Hermie   53 PNA               1:23.83    1:28.81        
        r:+0.95  39.02      1:28.81 (49.79)
 23 Smath, Meg       50 SKY               1:36.65    1:31.71        
        r:+0.93  44.90      1:31.71 (46.81)
 24 Speser, Nancy J  50 PNA               1:47.02    1:41.89        
        r:+0.91  51.28      1:41.89 (50.61)
 25 McNeel, Sandy    54 PNA               1:54.00    1:47.65        
        r:+1.07  53.64      1:47.65 (54.01)
 26 Vega, Mirtha     51 UNAT              3:45.15    2:23.13        
      r:+1.08  1:06.73    2:23.13 (1:16.40)
 -- Jaunzeme, Andra  54 PNA               1:12.50         DQ        
        r:+0.89  33.23           DQ (37.00)
 -- Johns, Margaret  52 NEM               1:39.00         DQ        
        r:+1.00  47.52           DQ (50.23)
 -- Abrams, Kathlee  51 PNA               1:20.00         NS        
 -- Aiu, Mavis D     51 HIMA              1:20.00         NS        
 
 Event 20  Women 55-59 100 Yard IM
=========================================================================
         NATL: N 1:09.27  5/22/2005 CHARLOTTE DAVIS
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Val, Laura B     55 TAM               1:08.00    1:05.21N        11  
        r:+0.76  29.41      1:05.21 (35.80)
  2 Davis, Charlott  57 PNA               1:12.00    1:08.64N         9  
        r:+0.93  31.89      1:08.64 (36.75)
  3 Schmidt, Jonell  56 ARIZ              1:12.00    1:14.33          8  
        r:+0.97  34.67      1:14.33 (39.66)
  4 Alexander, Mart  57 WCM               1:15.23    1:16.61          7  
        r:+1.04  35.86      1:16.61 (40.75)
  5 Altman, Christi  57 ARIZ              1:18.00    1:16.83          6  
        r:+0.78  36.18      1:16.83 (40.65)
  6 Johnston, Bonni  55 MARY              1:20.50    1:18.09          5  
        r:+1.00  35.08      1:18.09 (43.01)
  7 Hummel, Barbara  55 NEM               1:18.68    1:18.84          4  
        r:+1.04  37.44      1:18.84 (41.40)
  8 Kassen, Elizabe  55 PNA               1:24.22    1:19.46          3  
        r:+0.99  36.16      1:19.46 (43.30)
  9 Tyler, A Susan   58 SNM               1:21.41    1:21.51          2  
        r:+1.00  36.11      1:21.51 (45.40)
 10 Havel, Germaine  58 WMAC              1:28.15    1:22.17          1  
        r:+1.04  37.14      1:22.17 (45.03)
 11 Lyman, Carolyn   56 UTAH              1:28.15    1:23.22        
                 38.06      1:23.22 (45.16)
 12 Belserene, Rita  55 PNA               1:22.59    1:23.34        
                 38.53      1:23.34 (44.81)
 13 Mariz, Linda F   58 PNA               1:33.00    1:24.92        
        r:+1.07  39.80      1:24.92 (45.12)
 14 Blackburn, Jean  55 PNA               1:31.75    1:29.39        
        r:+0.85  42.56      1:29.39 (46.83)
 15 Carruthers, Kat  58 PNA               1:35.00    1:29.96        
        r:+0.94  44.26      1:29.96 (45.70)
 16 Bent, Julia      59 PNA               1:40.00    1:32.70        
        r:+1.00  43.57      1:32.70 (49.13)
 -- Weston, Susan L  56 SDSM              1:25.52         DQ        
        r:+1.33  41.79           DQ (46.84)
 -- Gundred, Barb L  55 PNA               1:12.50         NS        
 
 Event 20  Women 60-64 100 Yard IM
=========================================================================
         NATL: N 1:13.19  5/22/2005 CAROLYN BOAK
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Boak, Carolyn F  62 WMST              1:13.90    1:12.31N        11  
        r:+0.87  34.31      1:12.31 (38.00)
  2 Dills, Suzanne   62 PNA               1:18.76    1:19.41          9  
                 37.24      1:19.41 (42.17)
  3 Montrella, Beve  60 MVN               1:25.34    1:21.41          8  
        r:+0.90  39.49      1:21.41 (41.92)
  4 Ward, Joy        64 OREG              1:24.66    1:22.80          7  
        r:+0.83  37.35      1:22.80 (45.45)
  5 Webb, Linda J    61 FLAQ              1:27.40    1:23.85          6  
                 39.42      1:23.85 (44.43)
  6 Allen, Susan J   62 USF               1:25.00    1:25.76          5  
        r:+1.18  41.51      1:25.76 (44.25)
  7 Kranpitz, Nancy  62 WMAC              1:29.56    1:27.73          4  
        r:+0.91  40.04      1:27.73 (47.69)
  8 Christenson, Ca  60 WMAC              1:35.45    1:31.95          3  
        r:+1.57  43.54      1:31.95 (48.41)
  9 Miller, Kaetche  60 PNA               1:33.50    1:34.96          2  
        r:+1.07  45.39      1:34.96 (49.57)
 10 Schweitzer, Sus  61 IM                1:40.78    1:34.98          1  
        r:+0.78  44.95      1:34.98 (50.03)
 11 Wise, Louise     64 CMS               1:35.00    1:38.26        
        r:+1.17  47.96      1:38.26 (50.30)
 12 Hansen, Marsha   60 PNA               1:42.12    1:41.54        
        r:+0.81  47.55      1:41.54 (53.99)
 13 Bradburn, Paule  60 UNAT              1:56.54    1:54.03        
        r:+1.09  52.72    1:54.03 (1:01.31)
 
 Event 20  Women 65-69 100 Yard IM
=========================================================================
         NATL: N 1:19.21  5/12/1996 GAIL ROPER
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Frid, Barbara    65 OREG              1:22.70    1:21.93         11  
        r:+1.03  37.64      1:21.93 (44.29)
  2 Meyers, Susan L  65 ISF               1:30.00    1:25.02          9  
        r:+0.98  39.95      1:25.02 (45.07)
  3 Jebe, Margit H   68 SWFA              1:30.10    1:27.79          8  
        r:+1.03  41.98      1:27.79 (45.81)
  4 Birkhead, Jane   66 MOST              1:31.58    1:31.34          7  
        r:+0.87  43.19      1:31.34 (48.15)
  5 Munn, Susan L    68 DAM               1:30.00    1:31.39          6  
        r:+1.06  45.07      1:31.39 (46.32)
  6 Clifford, Gynt   68 SDSM              1:31.93    1:31.51          5  
        r:+0.81  41.76      1:31.51 (49.75)
  7 Kight, Betty G   65 MOST              1:35.19    1:36.01          4  
        r:+1.08  44.69      1:36.01 (51.32)
  8 Mc Dowell-Crame  66 SLO               1:50.00    1:38.19          3  
        r:+1.08  50.86      1:38.19 (47.33)
  9 Stretch, Nancy   67 TOC               1:50.00    1:43.03          2  
        r:+1.12  49.39      1:43.03 (53.64)
 10 Kowalski, Joyce  65 MICH              1:42.07    1:43.51          1  
        r:+1.11  51.06      1:43.51 (52.45)
 11 Haworth, Joyce   69 WCM               2:05.24    2:01.32        
               1:00.78    2:01.32 (1:00.54)
 
 Event 20  Women 70-74 100 Yard IM
=========================================================================
         NATL: N 1:21.97  4/30/2000 GAIL ROPER
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Buchannan, Pegg  74 CMS               2:02.42    1:56.42         11  
        r:+1.02  56.59      1:56.42 (59.83)
  2 Bayly, Helen H   70 ARIZ              2:12.23    2:11.24          9  
        r:+1.10  55.28    2:11.24 (1:15.96)
 -- Ryman, Donna M   70 CMS               1:45.08         DQ        
        r:+1.08  50.69           DQ (51.73)
 -- Bryce, Karen G   73 PNA               2:19.34         NS        
 
 Event 20  Women 75-79 100 Yard IM
=========================================================================
         NATL: N 1:27.31  4/24/2005 GAIL ROPER
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Gaschke, Lida A  75 METR              1:30.00    1:46.78         11  
        r:+1.08  51.11      1:46.78 (55.67)
  2 Gladwell, Gail   75 PNA               2:21.02    2:17.25          9  
      r:+1.38  1:02.92    2:17.25 (1:14.33)
 -- Bohl, Nan H      78 MOVY              1:38.21         DQ        
        r:+1.08  50.96           DQ (50.43)
 -- Roper, Gail P    77 ARIZ              1:35.00         NS        
 
 Event 20  Women 80-84 100 Yard IM
=========================================================================
         NATL: N 1:50.48  3/12/2006 FLORENCE CARR
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Carr, Florence   81 SYSM              1:50.48    2:12.76         11  
               1:05.78    2:12.76 (1:06.98)
 
    

 Hy-Tek Meet Services                                   5/19/2007 - 13:28PM
    2007 USMS Short Course Yards Championships - 5/17/2007 to 5/20/2007    
 
 Event 21  Men 18-24 200 Yard Butterfly
=========================================================================
         NATL: N 1:51.04  5/23/1993 STEVEN REED
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Saez, Devin F    23 LVM               2:01.65    1:56.95         11  
        r:+0.83  26.16        55.39 (29.23)
        1:25.55 (30.16)     1:56.95 (31.40)
  2 Whitbeck, David  24 PNA               2:01.00    1:57.83          9  
        r:+0.79  25.90        55.23 (29.33)
        1:25.97 (30.74)     1:57.83 (31.86)
  3 Bullock, Perry   21 FLAQ              2:00.69    1:57.94          8  
        r:+0.89  27.23        57.66 (30.43)
        1:27.20 (29.54)     1:57.94 (30.74)
  4 Cuticchia, Tomm  24 CSI               2:08.49    2:06.48          7  
        r:+0.73  27.74        59.66 (31.92)
        1:33.16 (33.50)     2:06.48 (33.32)
  5 Collins, Ken A   20 PNA               2:30.82    2:31.29          6  
        r:+0.74  30.14      1:06.99 (36.85)
        1:47.47 (40.48)     2:31.29 (43.82)
 
 Event 21  Men 25-29 200 Yard Butterfly
=========================================================================
         NATL: N 1:48.25  5/20/2001 YANN DEFABRIQUE
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Scalise, Erik L  29 SNM               1:49.57    1:47.62N        11  
        r:+0.73  24.61        51.82 (27.21)
        1:19.52 (27.70)     1:47.62 (28.10)
  2 Brown, Steven    28 TOC               1:51.70    1:52.57          9  
        r:+0.72  25.82        54.29 (28.47)
        1:23.00 (28.71)     1:52.57 (29.57)
  3 Rasmussen, Cody  29 SWOM              1:56.47    1:56.25          8  
        r:+0.88  26.60        56.29 (29.69)
        1:26.01 (29.72)     1:56.25 (30.24)
  4 Olver, Brian J   29 WH2O              1:58.00    1:56.35          7  
        r:+0.77  26.21        55.54 (29.33)
        1:25.90 (30.36)     1:56.35 (30.45)
  5 Ignatov, Alex    25 DAM               2:02.00    2:01.79          6  
        r:+0.72  26.31        56.37 (30.06)
        1:28.17 (31.80)     2:01.79 (33.62)
  6 Nonaka, Andy J   27 WCM               2:03.69    2:03.89          5  
        r:+0.85  28.15        59.47 (31.32)
        1:31.53 (32.06)     2:03.89 (32.36)
  7 Wadley, Brian    27 WH2O              2:10.00    2:05.99          4  
        r:+0.91  28.85      1:01.22 (32.37)
        1:34.30 (33.08)     2:05.99 (31.69)
  8 Hurley, Daniel   27 WSU               2:15.50    2:09.14          3  
        r:+0.78  29.47      1:02.21 (32.74)
        1:34.88 (32.67)     2:09.14 (34.26)
  9 Helfers, Alex R  27 IM                2:06.50    2:09.98          2  
        r:+0.75  26.67        57.11 (30.44)
        1:30.01 (32.90)     2:09.98 (39.97)
 10 Gould, Harold S  27 UNAT              2:15.00    2:10.45          1  
        r:+0.74  27.95      1:00.79 (32.84)
        1:35.50 (34.71)     2:10.45 (34.95)
 
 Event 21  Men 30-34 200 Yard Butterfly
=========================================================================
         NATL: N 1:49.52  5/16/1994 PETER EGAN
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Mc Whorter, Mic  33 TOC               2:08.00    2:02.13         11  
        r:+0.69  26.76        57.50 (30.74)
        1:29.73 (32.23)     2:02.13 (32.40)
  2 Hezky, Peter M   31 STVN              1:57.10    2:02.76          9  
        r:+0.81  26.82        57.53 (30.71)
        1:29.34 (31.81)     2:02.76 (33.42)
  3 Jelen, Doug      33 UNAT              2:07.49    2:04.56          8  
        r:+0.69  27.86        59.62 (31.76)
        1:31.98 (32.36)     2:04.56 (32.58)
  4 Arnold, Thomas   32 LTKO              2:18.72    2:10.79          7  
        r:+0.90  29.03      1:02.01 (32.98)
        1:36.26 (34.25)     2:10.79 (34.53)
  5 Davis, Caleb A   33 NEM               2:19.82    2:11.73          6  
        r:+0.98  29.22      1:02.44 (33.22)
        1:35.44 (33.00)     2:11.73 (36.29)
  6 Everett, Travis  30 SAWS              2:07.88    2:11.90          5  
        r:+0.91  28.84      1:01.00 (32.16)
        1:35.75 (34.75)     2:11.90 (36.15)
  7 Morrison, John   34 IM                2:14.11    2:12.19          4  
        r:+0.81  29.23      1:02.48 (33.25)
        1:36.68 (34.20)     2:12.19 (35.51)
  8 Eliott, Scot J   32 OREG              2:10.56    2:15.02          3  
        r:+1.00  30.26      1:03.36 (33.10)
        1:39.89 (36.53)     2:15.02 (35.13)
  9 Wen, Patrick     34 WCM               2:35.00    2:39.82          2  
        r:+0.89  32.76      1:14.42 (41.66)
        1:56.12 (41.70)     2:39.82 (43.70)
 -- Thomas, Michael  32 UNAT              2:05.00         NS        
 
 Event 21  Men 35-39 200 Yard Butterfly
=========================================================================
         NATL: N 1:50.74  5/16/1999 BOBBY PATTEN
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Hochstein, Erik  38 TYR               1:57.50    1:56.71         11  
        r:+0.94  25.95        55.21 (29.26)
        1:25.13 (29.92)     1:56.71 (31.58)
  2 Magee, Mark A    39 LVM               1:55.85    1:58.37          9  
        r:+0.74  26.85        56.71 (29.86)
        1:27.28 (30.57)     1:58.37 (31.09)
  3 Sorensen, Micha  39 AKMS              1:57.23    1:58.63          8  
        r:+0.74  27.36        57.94 (30.58)
        1:28.41 (30.47)     1:58.63 (30.22)
  4 Schaetz, Daniel  36 WMAC              2:08.00    2:01.99          7  
        r:+0.75  27.36        58.03 (30.67)
        1:30.13 (32.10)     2:01.99 (31.86)
  5 Ellis, Andrew F  38 TERR              2:12.00    2:09.30          6  
        r:+0.77  28.80      1:00.97 (32.17)
        1:34.65 (33.68)     2:09.30 (34.65)
  6 Nelson, Kirk E   37 PNA               2:07.39    2:10.04          5  
        r:+0.94  28.69      1:00.85 (32.16)
        1:35.19 (34.34)     2:10.04 (34.85)
  7 Mc Kenna, Joel   37 WH2O              2:14.38    2:12.27          4  
        r:+0.88  28.51      1:01.18 (32.67)
        1:35.47 (34.29)     2:12.27 (36.80)
 
 Event 21  Men 40-44 200 Yard Butterfly
=========================================================================
         NATL: N 1:50.61  4/14/2002 DENNIS BAKER
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Shaffer, Mike G  41 VCM               1:56.00    1:56.96         11  
        r:+0.79  26.37        56.03 (29.66)
        1:26.21 (30.18)     1:56.96 (30.75)
  2 Stevenson, Chri  42 VMST              1:57.00    1:57.43          9  
        r:+0.78  26.04        55.02 (28.98)
        1:25.42 (30.40)     1:57.43 (32.01)
  3 Ozun, Sabri      43 LVM               2:02.00    2:01.26          8  
        r:+0.89  26.65        56.77 (30.12)
        1:28.31 (31.54)     2:01.26 (32.95)
  4 Rodrigues, Gerr  44 UCLA              2:05.40    2:05.57          7  
        r:+0.77  28.47      1:00.69 (32.22)
        1:33.02 (32.33)     2:05.57 (32.55)
  5 Fischer, Niel E  42 CHIC              2:10.00    2:07.51          6  
        r:+0.93  28.80      1:01.01 (32.21)
        1:34.09 (33.08)     2:07.51 (33.42)
  6 Hopson, Bruce E  41 SLAM              2:06.45    2:07.63          5  
        r:+0.72  28.91      1:00.58 (31.67)
        1:33.96 (33.38)     2:07.63 (33.67)
  7 Fischer, Andy J  40 FLAQ              2:13.00    2:12.81          4  
        r:+0.83  29.97      1:03.48 (33.51)
        1:37.47 (33.99)     2:12.81 (35.34)
  8 Mangrum, John W  44 NCMS              2:29.35    2:51.93          3  
        r:+0.93  33.46      1:12.07 (38.61)
        2:00.09 (48.02)     2:51.93 (51.84)
  9 Yang, Mark       42 PNA               3:20.00    3:07.06          2  
        r:+0.91  36.54      1:21.75 (45.21)
        2:11.33 (49.58)     3:07.06 (55.73)
 -- Meacham, Brad    41 ALMA              2:10.00         DQ        
        r:+0.81  27.73        59.33 (31.60)
        1:31.63 (32.30)          DQ (31.45)
 -- Pushka, Dave     43 IM                2:13.00         NS        
               3:23.35                     
 -- Cox, Randy R     44 CMS               2:09.50         NS        
 
 Event 21  Men 45-49 200 Yard Butterfly
=========================================================================
         NATL: N 1:52.67  5/18/2003 WILLIAM SPECHT
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Baker, Dennis G  45 OREG              1:51.31    1:51.97N        11  
        r:+0.81  25.94        54.31 (28.37)
        1:22.67 (28.36)     1:51.97 (29.30)
  2 Specht, William  49 SPM               2:00.00    2:00.84          9  
        r:+0.86  26.94        57.17 (30.23)
        1:28.35 (31.18)     2:00.84 (32.49)
  3 Morales, John R  49 SRM               2:08.22    2:04.68          8  
        r:+0.89  29.34      1:01.26 (31.92)
        1:32.91 (31.65)     2:04.68 (31.77)
  4 Djang, Lincoln   47 INWM              2:07.63    2:04.72          7  
        r:+0.84  29.82      1:01.43 (31.61)
        1:32.64 (31.21)     2:04.72 (32.08)
  5 Gendreau, Edmun  45 GBM               2:08.42    2:06.16          6  
        r:+0.85  27.51        59.05 (31.54)
        1:31.49 (32.44)     2:06.16 (34.67)
  6 Hauptschein, Ri  48 UNAT              2:12.00    2:12.68          5  
        r:+0.92  28.84      1:01.42 (32.58)
        1:35.05 (33.63)     2:12.68 (37.63)
  7 Coffey, Tom K    47 CONN              2:19.06    2:15.97          4  
        r:+0.73  29.31      1:04.22 (34.91)
        1:39.60 (35.38)     2:15.97 (36.37)
  8 Amick, Jim       45 RIDG              2:18.80    2:18.77          3  
        r:+0.86  28.98      1:03.32 (34.34)
        1:40.61 (37.29)     2:18.77 (38.16)
  9 Franklin, Sam D  49 LVM               2:12.00    2:21.53          2  
        r:+1.03  33.57      1:10.02 (36.45)
        1:46.13 (36.11)     2:21.53 (35.40)
 10 Dybdahl, Eric T  47 PNA               2:24.00    2:25.04          1  
        r:+1.10  31.54      1:06.10 (34.56)
        1:42.52 (36.42)     2:25.04 (42.52)
 11 Romdane, Rachid  48 PNA               2:25.00    2:32.58        
        r:+1.08  30.63      1:05.83 (35.20)
        1:46.29 (40.46)     2:32.58 (46.29)
 12 Rendell, George  45 SWOM              2:59.68    2:33.37        
        r:+0.94  34.06      1:11.51 (37.45)
        1:51.60 (40.09)     2:33.37 (41.77)
 13 Schaufler, Kirb  47 PNA               2:38.75    2:35.10        
        r:+0.84  33.03      1:12.21 (39.18)
        1:53.71 (41.50)     2:35.10 (41.39)
 14 Munro, Stuart A  49 OREG              2:40.00    2:39.36        
        r:+1.26  35.12      1:15.54 (40.42)
        1:56.89 (41.35)     2:39.36 (42.47)
 -- Cummins, James   46 UNAT              2:37.00         NS        
 -- Kenny, John      46 DAMM              2:10.00         NS        
 -- Redding, Tom     46 OREG              2:12.47         NS        
 
 Event 21  Men 50-54 200 Yard Butterfly
=========================================================================
         NATL: N 2:02.56  4/11/1999 FRED SCHLICHER
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 O'Brien, Kerry   50 WCM               2:10.00    2:07.14         11  
        r:+0.83  27.45        59.17 (31.72)
        1:32.61 (33.44)     2:07.14 (34.53)
  2 Erickson, Tim D  50 FLAQ              2:07.90    2:07.29          9  
        r:+0.84  28.61      1:00.55 (31.94)
        1:33.04 (32.49)     2:07.29 (34.25)
  3 Kanzler, Matthe  50 STAN              2:08.00    2:07.77          8  
        r:+0.89  29.18      1:01.41 (32.23)
        1:34.32 (32.91)     2:07.77 (33.45)
  4 Griffith, James  54 TOC               2:12.00    2:13.47          7  
        r:+1.01  29.95      1:03.81 (33.86)
        1:38.48 (34.67)     2:13.47 (34.99)
  5 Copeland, Rob    50 GAJA              2:14.62    2:15.43          6  
        r:+1.02  29.42      1:03.71 (34.29)
        1:39.65 (35.94)     2:15.43 (35.78)
  6 Smith, Darrell   50 MINN              2:28.46    2:16.22          5  
        r:+0.81  28.57      1:01.15 (32.58)
        1:35.58 (34.43)     2:16.22 (40.64)
  7 Ferroggiaro, Fr  53 NCMS              2:14.99    2:16.96          4  
        r:+0.76  32.20      1:07.23 (35.03)
        1:42.61 (35.38)     2:16.96 (34.35)
  8 Russell, Brian   50 PNA               2:18.30    2:17.59          3  
        r:+0.97  31.27      1:05.77 (34.50)
        1:41.21 (35.44)     2:17.59 (36.38)
  9 Edwards, Kennet  52 WCM               2:30.26    2:18.98          2  
        r:+0.82  30.47      1:06.15 (35.68)
        1:43.20 (37.05)     2:18.98 (35.78)
 10 Guadagni, Peter  52 WCM               2:20.40    2:19.25          1  
        r:+1.03  31.57      1:06.21 (34.64)
        1:41.36 (35.15)     2:19.25 (37.89)
 11 Heather, Michae  53 MVN               2:17.55    2:26.27        
        r:+0.84  30.95      1:07.44 (36.49)
        1:47.62 (40.18)     2:26.27 (38.65)
 12 Cockburn, Alist  53 UTAH              2:21.90    2:27.42        
        r:+0.82  32.17      1:09.94 (37.77)
        1:48.87 (38.93)     2:27.42 (38.55)
 13 Kriger, Joel     53 DAM               2:30.00    2:27.63        
        r:+1.01  32.79      1:09.74 (36.95)
        1:48.48 (38.74)     2:27.63 (39.15)
 14 Moore, Hugh C    52 PNA               2:30.00    2:30.61        
        r:+0.96  32.86      1:10.77 (37.91)
        1:49.35 (38.58)     2:30.61 (41.26)
 15 Lamour, Didier   50 MINN              2:27.19    2:31.32        
        r:+0.91  31.79      1:09.07 (37.28)
        1:48.90 (39.83)     2:31.32 (42.42)
 16 Miller, Steven   53 WM                2:45.00    2:40.43        
        r:+0.97  34.47      1:14.12 (39.65)
        1:56.10 (41.98)     2:40.43 (44.33)
 17 Reeder, Bill D   54 PNA               2:32.23    2:51.70        
        r:+1.22  36.63      1:20.18 (43.55)
        2:07.97 (47.79)     2:51.70 (43.73)
 -- Romano, Greg     51 JAM               2:41.00         NS        
 -- Lautman, Scott   54 PNA               2:15.60         NS        
 
 Event 21  Men 55-59 200 Yard Butterfly
=========================================================================
         NATL: N 2:08.19  3/28/2004 FRED SCHLICHER
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Mc Conica, Jim   56 VCM               2:08.19    2:16.22         11  
        r:+0.93  29.86      1:04.22 (34.36)
        1:39.77 (35.55)     2:16.22 (36.45)
  2 Clemmons, Jim    57 MAM               2:19.50    2:19.81          9  
        r:+0.80  31.24      1:06.95 (35.71)
        1:42.17 (35.22)     2:19.81 (37.64)
  3 McIntyre, Frank  56 DAMM              2:20.00    2:24.00          8  
        r:+0.91  32.17      1:08.25 (36.08)
        1:45.90 (37.65)     2:24.00 (38.10)
  4 Baird, Fred C    59 UTAH              2:28.00    2:30.08          7  
        r:+0.92  33.26      1:09.98 (36.72)
        1:50.06 (40.08)     2:30.08 (40.02)
  5 Worden, Mark F   55 OREG              2:48.48    2:35.93          6  
        r:+0.79  35.18      1:14.73 (39.55)
        1:55.53 (40.80)     2:35.93 (40.40)
  6 Strack, Edward   55 CMS               2:45.00    2:37.37          5  
        r:+1.06  34.60      1:13.90 (39.30)
        1:55.58 (41.68)     2:37.37 (41.79)
  7 Hansen, Steve    55 MICH              2:48.00    2:42.63          4  
        r:+0.96  36.90      1:18.46 (41.56)
        2:01.22 (42.76)     2:42.63 (41.41)
  8 Gleason, Steve   55 DSSM              2:50.25    2:50.14          3  
        r:+0.83  36.34      1:17.78 (41.44)
        2:01.76 (43.98)     2:50.14 (48.38)
  9 Carney, Kent     59 CMS               2:47.08    2:53.00          2  
        r:+0.92  34.08      1:17.98 (43.90)
        2:05.60 (47.62)     2:53.00 (47.40)
 -- Harris, Craig L  56 PNA               3:10.90         NS        
 -- Inman, Grant M   55 ACTT              2:39.50         NS        
 -- Van Nort, Steve  55 LAPS              2:24.51         NS        
 
 Event 21  Men 60-64 200 Yard Butterfly
=========================================================================
         NATL: N 2:11.69  2/15/2004 ROBERT POILETMAN
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Selles, Carl H   60 CMS               2:45.00    2:28.85         11  
        r:+0.97  30.63      1:06.66 (36.03)
        1:45.51 (38.85)     2:28.85 (43.34)
  2 Dennis, D Craig  61 WCM               2:55.00    2:40.39          9  
        r:+0.91  33.62      1:14.28 (40.66)
        1:58.07 (43.79)     2:40.39 (42.32)
  3 Figueiredo, Pau  61 WH2O              2:38.00    2:52.28          8  
        r:+1.03  36.25      1:17.12 (40.87)
        2:01.91 (44.79)     2:52.28 (50.37)
  4 Monohon, Paul E  61 PNA               2:50.00    2:58.97          7  
        r:+1.09  34.95      1:17.57 (42.62)
        2:06.13 (48.56)     2:58.97 (52.84)
  5 Raffaelli, Larr  64 VCM               3:30.00    3:13.27          6  
        r:+0.98  42.05      1:35.05 (53.00)
        2:27.94 (52.89)     3:13.27 (45.33)
  6 Winokur, Eliot   63 METR              3:31.00    3:35.43          5  
        r:+1.14  44.35      1:36.95 (52.60)
        2:34.34 (57.39)   3:35.43 (1:01.09)
 -- Parlapiano, Gar  60 TAM               3:00.00         NS        
 
 Event 21  Men 65-69 200 Yard Butterfly
=========================================================================
         NATL: N 2:30.02  2/12/2006 RICHARD KITCHELL
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Roddin, Hugh J   65 ANCM              2:50.00    2:39.15         11  
        r:+1.03  33.54      1:11.85 (38.31)
        1:52.98 (41.13)     2:39.15 (46.17)
  2 Dyck, Mel        65 Unattached-CO     3:10.00    3:04.45          9  
        r:+1.01  37.97      1:25.77 (47.80)
        2:16.60 (50.83)     3:04.45 (47.85)
  3 Perilman, Jim E  68 WCM               3:09.10    3:06.97          8  
        r:+1.16  41.52      1:28.53 (47.01)
        2:16.73 (48.20)     3:06.97 (50.24)
  4 Fasbender, Barr  69 STAN              3:04.74    3:10.76          7  
        r:+1.02  44.93      1:35.66 (50.73)
        2:28.35 (52.69)     3:10.76 (42.41)
  5 Cody, Frank J    66 MICH              3:25.73    3:18.12          6  
        r:+1.28  45.30      1:34.73 (49.43)
        2:25.14 (50.41)     3:18.12 (52.98)
  6 Kilbourne, Char  67 FACT              3:21.10    3:26.99          5  
        r:+1.15  42.81      1:35.32 (52.51)
        2:32.99 (57.67)     3:26.99 (54.00)
 -- Mohr, Ralph W    65 OREG              3:10.95         DQ        
        r:+1.12  41.51                     
 -- Petersen, Bert   68 OREG              3:07.99         NS        
 
 Event 21  Men 70-74 200 Yard Butterfly
=========================================================================
         NATL: N 2:52.99  5/17/2002 RONALD JOHNSON
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 O'Brien, Dennis  71 CMS               2:56.31    3:07.31         11  
        r:+1.01  40.27      1:28.65 (48.38)
        2:20.08 (51.43)     3:07.31 (47.23)
  2 Haworth, A Emor  71 WCM               3:06.62    3:17.58          9  
                 42.92      1:33.66 (50.74)
        2:23.84 (50.18)     3:17.58 (53.74)
  3 Szasz, Ivan J    70 MSBC              4:01.22    3:40.64          8  
        r:+1.23  44.31      1:39.37 (55.06)
      2:40.27 (1:00.90)   3:40.64 (1:00.37)
  4 Foley, Thomas K  72 PNA               4:58.00    5:46.95          7  
      r:+1.22  1:06.68    2:37.11 (1:30.43)
      4:13.18 (1:36.07)   5:46.95 (1:33.77)
 
 Event 21  Men 75-79 200 Yard Butterfly
=========================================================================
         NATL: N 3:16.82  2/16/2002 THOMAS MAINE
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Gillin, Gordon   76 ARIZ              8:50.00    3:51.94         11  
        r:+1.07  50.17      1:49.39 (59.22)
      2:51.36 (1:01.97)   3:51.94 (1:00.58)
 
 Event 21  Men 80-84 200 Yard Butterfly
=========================================================================
         NATL: N 3:25.55  4/23/2006 THOMAS MAINE
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Silverstein, Lo  80 ARIZ              5:51.00    6:10.83         11  
      r:+1.13  1:19.52    2:54.27 (1:34.75)
      4:34.94 (1:40.67)   6:10.83 (1:35.89)
 -- Strong, Doug     82 DOC              10:28.02         DQ        
               2:29.86    4:59.74 (2:29.88)
      7:41.40 (2:41.66)        DQ (2:49.50)
 
 Event 21  Men 85-89 200 Yard Butterfly
=========================================================================
         NATL: N 4:30.77  5/2/1999  WALTER PFEIFFER
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Holden, Andrew   88 OREG              6:20.00    6:10.91         11  
      r:+1.13  1:06.07    2:43.83 (1:37.76)
      4:41.58 (1:57.75)   6:10.91 (1:29.33)
 
    

 Hy-Tek Meet Services                                   5/19/2007 - 13:53PM
    2007 USMS Short Course Yards Championships - 5/17/2007 to 5/20/2007    
 
 Event 22  Women 18-24 200 Yard Butterfly
=========================================================================
         NATL: N 2:02.28  3/4/2001  RACHEL KOMISARZ
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Schweitzer, Mar  22 IM                2:10.45    2:13.45         11  
        r:+0.71  29.59      1:03.38 (33.79)
        1:38.11 (34.73)     2:13.45 (35.34)
  2 Miller, Ginny    22 SWOM              2:18.00    2:17.56          9  
        r:+0.81  30.58      1:05.66 (35.08)
        1:41.70 (36.04)     2:17.56 (35.86)
  3 Schneider, Leah  22 WMAC              2:38.00    2:24.97          8  
        r:+0.79  30.61      1:06.43 (35.82)
        1:45.10 (38.67)     2:24.97 (39.87)
  4 Rietze, Susan M  24 SWOM              2:35.00    2:29.73          7  
        r:+0.94  31.94      1:10.20 (38.26)
        1:49.79 (39.59)     2:29.73 (39.94)
 -- Minehan, Jill N  20 PNA               2:13.71         NS        
 -- Weiner, Meika    21 INWM              2:12.56         NS        
 -- Andelson, Angel  20 SCAM              2:25.17         NS        
 
 Event 22  Women 25-29 200 Yard Butterfly
=========================================================================
         NATL: N 1:57.84  5/20/2001 LIMIN LIU
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Crawford, Jessi  25 IOWA              2:22.11    2:14.50         11  
        r:+0.99  29.31      1:02.92 (33.61)
        1:38.48 (35.56)     2:14.50 (36.02)
  2 Livingston, Meg  29 PNA               2:22.08    2:17.15          9  
        r:+0.77  30.46      1:05.35 (34.89)
        1:41.00 (35.65)     2:17.15 (36.15)
  3 Jasmann, Christ  27 CMS               2:23.10    2:19.48          8  
        r:+0.77  31.19      1:05.96 (34.77)
        1:42.43 (36.47)     2:19.48 (37.05)
  4 Lee, Jackie      26 REDT              2:22.91    2:22.26          7  
        r:+0.93  31.82      1:07.67 (35.85)
        1:44.45 (36.78)     2:22.26 (37.81)
  5 Schneider, Erin  28 WMAC              2:26.30    2:23.10          6  
        r:+0.79  32.89      1:09.35 (36.46)
        1:46.47 (37.12)     2:23.10 (36.63)
  6 Diel, Jessica A  26 WMAC              2:31.09    2:28.96          5  
        r:+0.72  30.72      1:07.09 (36.37)
        1:46.74 (39.65)     2:28.96 (42.22)
  7 Kasamatsu, Tami  28 BAM               2:39.22    2:38.04          4  
        r:+0.81  36.00      1:16.24 (40.24)
        1:57.92 (41.68)     2:38.04 (40.12)
  8 Groff-Palermo,   27 REDT              2:43.38    2:50.32          3  
        r:+0.94  37.56      1:20.38 (42.82)
        2:06.43 (46.05)     2:50.32 (43.89)
  9 Marett, Emily    25 WSU               2:55.59    3:01.44          2  
        r:+0.97  36.88      1:21.33 (44.45)
        2:09.94 (48.61)     3:01.44 (51.50)
 
 Event 22  Women 30-34 200 Yard Butterfly
=========================================================================
         NATL: N 2:03.46  5/12/1996 K PIPES-NEILSEN
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Roberts, Taunya  34 PNA               2:19.79    2:21.17         11  
        r:+0.84  32.33      1:08.13 (35.80)
        1:44.47 (36.34)     2:21.17 (36.70)
  2 Kelsey, Jane M   31 REDT              2:30.28    2:24.25          9  
        r:+0.78  32.24      1:08.23 (35.99)
        1:45.75 (37.52)     2:24.25 (38.50)
  3 Atkinson, Karen  32 NEM               2:55.81    3:10.32          8  
        r:+1.05  39.70      1:30.57 (50.87)
        2:21.40 (50.83)     3:10.32 (48.92)
 
 Event 22  Women 35-39 200 Yard Butterfly
=========================================================================
         NATL: N 2:03.48  5/22/2005 S VON DER LIPPE
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Dodd, Laurie Z   35 UCLA              2:22.88    2:16.36         11  
        r:+0.76  30.96      1:05.49 (34.53)
        1:40.80 (35.31)     2:16.36 (35.56)
  2 Reece, Margaret  35 CHIC              2:20.61    2:18.40          9  
                 31.24      1:06.57 (35.33)
        1:41.94 (35.37)     2:18.40 (36.46)
  3 Armentrout, Ann  35 REDT              2:24.65    2:21.45          8  
        r:+1.00  31.81      1:07.57 (35.76)
        1:44.25 (36.68)     2:21.45 (37.20)
  4 Titzel, Shannon  36 AKMS              2:23.72    2:23.13          7  
        r:+0.80  31.60      1:07.86 (36.26)
        1:46.32 (38.46)     2:23.13 (36.81)
  5 Werner, Haleigh  38 PNA               2:34.90    2:27.73          6  
        r:+0.78  32.73      1:09.71 (36.98)
        1:47.89 (38.18)     2:27.73 (39.84)
  6 Gellatly, Jill   39 WMST              2:31.50    2:35.07          5  
        r:+0.99  33.34      1:11.28 (37.94)
        1:52.08 (40.80)     2:35.07 (42.99)
 -- Young, Susie S   37 OREG              2:42.40         NS        
 
 Event 22  Women 40-44 200 Yard Butterfly
=========================================================================
         NATL: N 2:03.93  5/17/2002 K PIPES-NEILSEN
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Von Der Lippe,   41 CMS               2:04.00    2:06.01         11  
        r:+0.85  29.41      1:02.03 (32.62)
        1:33.94 (31.91)     2:06.01 (32.07)
  2 Lohberg, Birgit  41 GOLD              2:09.06    2:09.75          9  
        r:+0.85  29.26      1:02.35 (33.09)
        1:35.63 (33.28)     2:09.75 (34.12)
  3 Delmage, Arlene  44 OREG              2:18.48    2:18.49          8  
        r:+0.89  30.92      1:05.95 (35.03)
        1:42.60 (36.65)     2:18.49 (35.89)
  4 Vanderpoel, Nic  42 CMS               2:35.08    2:24.96          7  
        r:+0.95  32.21      1:09.42 (37.21)
        1:46.81 (37.39)     2:24.96 (38.15)
  5 Adams, Kari S    41 LVM               2:48.60    2:41.29          6  
        r:+0.93  33.48      1:12.39 (38.91)
        1:54.58 (42.19)     2:41.29 (46.71)
  6 Hooe, Donna L    44 GAJA              3:22.00    3:19.66          5  
        r:+0.93  40.46      1:31.37 (50.91)
        2:26.29 (54.92)     3:19.66 (53.37)
 -- Mishel, Tatyana  43 PNA               3:10.00         NS        
 -- Kupan, Cheryl A  42 NEM               2:35.20         NS        
 
 Event 22  Women 45-49 200 Yard Butterfly
=========================================================================
         NATL: N 2:11.12  5/20/2001 LAURA VAL
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Simpson, Susann  47 NOVA              2:16.50    2:18.31         11  
        r:+0.94  30.50      1:05.17 (34.67)
        1:41.21 (36.04)     2:18.31 (37.10)
  2 Block, Andrea J  45 IM                2:20.60    2:22.11          9  
                 31.31      1:05.66 (34.35)
        1:41.97 (36.31)     2:22.11 (40.14)
  3 Granger, Traci   49 LAPS              2:45.00    2:27.70          8  
        r:+0.88  32.46      1:11.30 (38.84)
        1:50.61 (39.31)     2:27.70 (37.09)
  4 Brown, Denise H  47 MICH              2:26.33    2:28.95          7  
        r:+0.86  32.90      1:09.80 (36.90)
        1:48.86 (39.06)     2:28.95 (40.09)
  5 Ciampa, Cindy    47 SKY               2:33.67    2:34.07          6  
        r:+0.81  34.52      1:13.65 (39.13)
        1:52.92 (39.27)     2:34.07 (41.15)
  6 Meyer, Margueri  48 TOC               2:39.00    2:34.74          5  
        r:+0.76  35.25      1:15.37 (40.12)
        1:56.10 (40.73)     2:34.74 (38.64)
  7 Nowack, Susan J  46 SRM               2:41.43    2:39.20          4  
        r:+1.03  35.23      1:15.85 (40.62)
        1:55.94 (40.09)     2:39.20 (43.26)
  8 James, Paula     48 LVM               2:44.44    2:47.25          3  
        r:+0.99  33.87      1:12.83 (38.96)
        1:57.84 (45.01)     2:47.25 (49.41)
  9 Bates, Penny S   45 CMS               2:40.00    2:48.39          2  
        r:+0.82  35.93      1:16.95 (41.02)
        2:00.60 (43.65)     2:48.39 (47.79)
 10 Servas, Karen A  45 MAAC              2:56.39    2:52.43          1  
        r:+0.90  37.20      1:19.55 (42.35)
        2:06.22 (46.67)     2:52.43 (46.21)
 11 Hickel, Jessie   48 PNA               3:14.00    3:17.32        
                 44.98      1:34.69 (49.71)
        2:29.25 (54.56)     3:17.32 (48.07)
 12 Aguilar, Nancy   46 UCLA              4:10.00    3:57.92        
        r:+1.45  51.14      1:50.79 (59.65)
      2:54.45 (1:03.66)   3:57.92 (1:03.47)
 -- Quinlan, Karen   45 COTA              2:32.42         NS        
 
 Event 22  Women 50-54 200 Yard Butterfly
=========================================================================
         NATL: N 2:15.18  5/17/2002 LAURA VAL
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Lippold, Mary B  51 PNA               2:34.00    2:28.45         11  
        r:+0.87  32.33      1:08.82 (36.49)
        1:47.61 (38.79)     2:28.45 (40.84)
  2 Glassman, Debbi  53 PNA               2:50.90    2:48.70          9  
        r:+0.91  35.38      1:17.48 (42.10)
        2:02.64 (45.16)     2:48.70 (46.06)
  3 Wolf, Karen      51 PNA               2:52.00    2:54.45          8  
        r:+0.97  36.52      1:21.14 (44.62)
        2:06.57 (45.43)     2:54.45 (47.88)
  4 Braaten, Kitten  51 VMST              2:59.86    2:54.52          7  
        r:+0.87  39.15      1:23.12 (43.97)
        2:09.15 (46.03)     2:54.52 (45.37)
  5 Huang, Cathy E   52 USF               2:55.00    2:55.59          6  
        r:+0.97  39.00      1:23.93 (44.93)
        2:09.48 (45.55)     2:55.59 (46.11)
  6 Hair, Margaret   52 INWM              3:05.00    2:55.83          5  
        r:+0.85  38.25      1:21.83 (43.58)
        2:08.43 (46.60)     2:55.83 (47.40)
  7 Taylor, Barbara  52 YCRC              3:07.68    3:02.06          4  
        r:+0.95  39.76      1:25.28 (45.52)
        2:13.28 (48.00)     3:02.06 (48.78)
  8 Bailey, Ann J    51 PNA               3:12.70    3:08.92          3  
                 38.68      1:25.57 (46.89)
        2:16.47 (50.90)     3:08.92 (52.45)
  9 Quinn, Phyllis   51 TOC               3:17.10    3:10.95          2  
        r:+0.86  44.44      1:34.32 (49.88)
        2:24.10 (49.78)     3:10.95 (46.85)
 10 Hendryx, Teri L  53 OREG              3:09.00    3:19.58          1  
        r:+1.09  42.18      1:31.66 (49.48)
        2:24.75 (53.09)     3:19.58 (54.83)
 11 Mitchell, Aliso  53 MVN               3:25.69    3:21.15        
        r:+0.94  43.79      1:35.13 (51.34)
        2:28.69 (53.56)     3:21.15 (52.46)
 
 Event 22  Women 55-59 200 Yard Butterfly
=========================================================================
         NATL: N 2:32.60  4/25/2004 BARBARA DUNBAR
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Roche, Carolyn   56 CMS               2:48.00    2:48.04         11  
        r:+1.05  35.85      1:18.53 (42.68)
        2:03.07 (44.54)     2:48.04 (44.97)
  2 Quill, Catherin  57 IM                3:01.00    3:02.10          9  
        r:+0.90  40.61      1:27.11 (46.50)
        2:14.36 (47.25)     3:02.10 (47.74)
  3 Belserene, Rita  55 PNA               3:13.11    3:15.21          8  
        r:+0.93  41.29      1:30.42 (49.13)
        2:23.56 (53.14)     3:15.21 (51.65)
  4 Asleson, Elke M  55 OREG              3:20.37    3:20.26          7  
        r:+0.76  41.31      1:30.18 (48.87)
        2:23.49 (53.31)     3:20.26 (56.77)
  5 Casey, Kathrine  58 PNA               3:35.93    3:26.11          6  
        r:+0.94  48.16      1:39.64 (51.48)
        2:32.76 (53.12)     3:26.11 (53.35)
  6 Young, Lydia L   58 CMS               3:27.21    3:36.81          5  
        r:+0.98  48.41      1:43.24 (54.83)
        2:40.86 (57.62)     3:36.81 (55.95)
  7 Lebsack, Mel     58 PNA               3:59.00    4:08.75          4  
        r:+1.01  55.92    1:59.47 (1:03.55)
      3:04.32 (1:04.85)   4:08.75 (1:04.43)
 
 Event 22  Women 60-64 200 Yard Butterfly
=========================================================================
         NATL: N 2:56.09  5/14/2006 GINGER PIERSON
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Pierson, Ginger  61 OREG              3:10.00    3:00.65         11  
                 39.57      1:25.05 (45.48)
        2:13.06 (48.01)     3:00.65 (47.59)
  2 Welch, Sarah     60 PNA               3:09.00    3:02.32          9  
        r:+0.96  41.36      1:27.11 (45.75)
        2:15.64 (48.53)     3:02.32 (46.68)
  3 Magee, Carolyn   61 INWM              3:24.86    3:24.31          8  
        r:+0.87  44.21      1:36.39 (52.18)
        2:31.55 (55.16)     3:24.31 (52.76)
  4 Kranpitz, Nancy  62 WMAC              3:28.80    3:34.16          7  
        r:+0.94  45.85      1:42.42 (56.57)
        2:37.99 (55.57)     3:34.16 (56.17)
  5 Lebsack, Linda   60 CMS               3:41.00    3:48.71          6  
                 52.34      1:50.44 (58.10)
      2:50.60 (1:00.16)     3:48.71 (58.11)
 
 Event 22  Women 65-69 200 Yard Butterfly
=========================================================================
         NATL: N 3:11.22  5/16/1994 JUNE KRAUSER
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Hlavacek, Ida M  65 VMST              3:48.40    3:44.09         11  
        r:+1.21  49.18      1:45.72 (56.54)
        2:44.34 (58.62)     3:44.09 (59.75)
  2 Stretch, Nancy   67 TOC               4:15.00    3:55.31          9  
        r:+1.04  49.51    1:50.83 (1:01.32)
      2:53.77 (1:02.94)   3:55.31 (1:01.54)
  3 Marens, Susan E  65 VMST              3:59.89    3:58.48          8  
        r:+1.00  55.30    1:56.89 (1:01.59)
      3:00.39 (1:03.50)     3:58.48 (58.09)
  4 Miller, Jan      68 ARIZ              3:45.45    3:58.75          7  
                 48.81      1:48.12 (59.31)
      2:54.77 (1:06.65)   3:58.75 (1:03.98)
  5 Amiad, Chaya     69 PNA               6:31.36    6:42.11          6  
               1:35.00    3:19.63 (1:44.63)
      5:04.67 (1:45.04)   6:42.11 (1:37.44)
 
 Event 22  Women 70-74 200 Yard Butterfly
=========================================================================
         NATL: N 3:16.51  2/16/1997 JUNE KRAUSER
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Little, Jeanne   70 SDSM              3:57.00    3:59.99         11  
        r:+1.09  51.04      1:50.41 (59.37)
      2:55.59 (1:05.18)   3:59.99 (1:04.40)
  2 Tullman, Patric  70 FMM               4:00.00    4:00.42          9  
        r:+1.20  52.22    1:52.59 (1:00.37)
      2:56.87 (1:04.28)   4:00.42 (1:03.55)
  3 Munger, Peony    72 INWM              5:33.98    5:54.69          8  
      r:+0.98  1:18.48    2:47.53 (1:29.05)
      4:26.25 (1:38.72)   5:54.69 (1:28.44)
 
 Event 22  Women 75-79 200 Yard Butterfly
=========================================================================
         NATL: N 3:41.89  4/30/2000 LOIS KIVI NOCHMAN
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
 -- Alexander, Joan  75 WCM               4:00.00         NS        
 
 Event 22  Women 80-84 200 Yard Butterfly
=========================================================================
         NATL: N 4:05.12  4/24/2005 LOIS KIVI NOCHMAN
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Stupfel, Gloria  80 SMMM              7:24.00    7:00.32         11  
               1:33.98    3:23.27 (1:49.29)
      5:15.92 (1:52.65)   7:00.32 (1:44.40)
 -- Krauser, June    80 GOLD              5:50.00         NS        
 
    

 Hy-Tek Meet Services                                   5/19/2007 - 17:01PM
    2007 USMS Short Course Yards Championships - 5/17/2007 to 5/20/2007    
 
 Event 23  Men 18-24 50 Yard Backstroke
=========================================================================
         NATL: N 23.41  4/25/2004 LANCE ASTI
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Russell, Jonath  24 WH2O                25.57      24.32         11  
             r:+0.69                       
  2 Walker, Casey    22 SAWS                25.50      26.15          9  
             r:+0.76                       
  3 Egnaczak, Luke   22 NMMS                25.94      26.40          8  
             r:+0.67                       
  4 Lang, Matthew E  24 CMS                 27.65      27.52          7  
             r:+0.69                       
  5 Hercher, Jeremy  22 ROSE                30.00      27.73          6  
             r:+0.70                       
  6 Fanning, Mark A  21 PNA                 28.00      27.96          5  
             r:+0.63                       
  7 Barrett, Blake   23 UNAT                27.43      28.31          4  
             r:+0.69                       
  8 Lintz, Ian M     20 SNM                 29.75      28.39          3  
             r:+0.69                       
  9 Chmeliovas, Aud  24 PNA                 29.00      30.29          2  
             r:+0.75                       
 10 Shafer, Alexand  22 PNA                 32.89      30.49          1  
             r:+0.71                       
 11 O'Hern, David    23 PNA                 30.56      30.99        
             r:+0.81                       
 -- Vythoulkas, Chr  23 FLAQ                25.89         NS        
 
 Event 23  Men 25-29 50 Yard Backstroke
=========================================================================
         NATL: N 23.09  4/30/2000 LANCE BOHLMAN
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Erickson, Ben    25 LVM                 24.85      24.53         11  
             r:+0.65                       
  2 Jackson, Kyle    25 IM                  24.03      25.02          9  
             r:+0.73                       
  3 Ervin, Anthony   25 NYCH                23.01      25.52          8  
             r:+0.71                       
  4 Leahy, James P   26 TOC                 27.99      25.83          7  
             r:+0.58                       
  5 Greenwood, Scot  29 TOC                 27.00      26.09          6  
             r:+0.80                       
  6 Javorski, John   28 IM                  29.36      26.55          5  
             r:+0.64                       
  7 Brannock, Justi  26 WH2O                27.69      26.85          4  
             r:+0.75                       
  8 Johnsen, Nathan  26 OREG                27.54      26.92          3  
             r:+0.67                       
  9 Baker, Matthew   27 NYCH                25.30      27.02          2  
             r:+0.75                       
 10 Snow, McGregor   28 PNA                 28.00      27.23          1  
             r:+0.72                       
 11 Donath, Jonatha  26 ARIZ                27.70      27.30        
             r:+0.56                       
 12 Hassan, Omar A   26 ARIZ                28.23      29.66        
             r:+0.64                       
 -- Warren, Trevor   27 SWOM                27.50         DQ        
             r:+0.63                       
 
 Event 23  Men 30-34 50 Yard Backstroke
=========================================================================
         NATL: N 23.18  2/10/2002 MARTIN ZUBERO
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Wanie, Lee G     33 TOC                 24.50      24.49         11  
             r:+0.67                       
  2 Gaggero, David   30 TOC                 26.60      26.11          9  
             r:+0.77                       
  3 Fitzpatrick, Wi  34 OREG                26.05      26.62          8  
             r:+0.76                       
  4 Wright, Brian W  32 WH2O                27.60      26.80          7  
             r:+0.69                       
  5 Knittle, Brian   33 PNA                 27.00      26.93          6  
             r:+0.68                       
  6 Shivers, Todd C  32 OOPS                26.99      27.37          5  
             r:+0.72                       
  7 Mauk, Christoph  30 SBAS                28.09      27.40          4  
             r:+0.78                       
  8 Foster, Jared    31 CMS                 29.66      31.35          3  
             r:+0.69                       
  9 Su, Billy        33 NCMS                33.02      31.76          2  
             r:+0.77                       
 10 Hinds, Christop  31 PNA                 29.98      34.36          1  
             r:+0.79                       
 -- Gallagher, Jose  30 MINN                27.87         NS        
 -- Grim, Frederick  30 REDT                33.71         NS        
 
 Event 23  Men 35-39 50 Yard Backstroke
=========================================================================
         NATL: N 23.06  4/23/2006 MICHAEL ROSS
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Bohlman, Lance   36 SNM                 23.09      24.58         11  
             r:+0.65                       
  2 Tiltmann, Laren  37 WMAC                26.54      25.39          9  
             r:+0.63                       
  3 Wegner, Dan      35 TYR                 25.87      25.55          8  
             r:+0.74                       
  4 Roddin, Jeffrey  38 ANCM                26.16      25.90          7  
             r:+0.59                       
  5 Hamilton, Rick   39 VACA                26.07      25.96          6  
             r:+0.67                       
  6 Bargwell, Steve  36 MICH                26.60      26.81          5  
             r:+0.67                       
  7 Ashmore, Michae  35 SMSC                27.90      27.84          4  
             r:+0.69                       
  8 Rubenstein, Joe  37 GAJA                28.60      28.81          3  
             r:+0.68                       
 -- Weitz, Eric D    37 TYR                 26.50         NS        
 
 Event 23  Men 40-44 50 Yard Backstroke
=========================================================================
         NATL: N 24.11  4/22/2001 CLAY BRITT
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Yarid, Jay       44 DAMM                26.79      25.44         11  
             r:+0.58                       
  2 Horgan, Chris T  42 REDT                26.12      25.80          9  
             r:+0.71                       
  3 Mays, Brent      42 SCSA                25.73      26.06          8  
             r:+0.71                       
  4 Morley, David F  41 SWIF                26.75      26.38          7  
             r:+0.66                       
  5 Bratton, Wes L   42 INWM                29.42      28.56          6  
             r:+0.66                       
  6 Daugherty, Gord  41 UNAT                29.64      29.97          5  
             r:+0.68                       
  7 Joyner, Thomas   42 CMS                 29.09      30.36          4  
             r:+0.79                       
  8 Mangrum, John W  44 NCMS                30.31      31.32          3  
             r:+0.74                       
  9 Royko, Mark      42 IM                  32.50      32.60          2  
             r:+0.70                       
 10 Ducolon, David   43 PNA                 38.00      32.70          1  
             r:+0.78                       
 -- Scheaffer, Raym  43 ALMA                29.90         NS        
 -- Hedrick, Tim K   43 VCM                 28.50         NS        
 -- Keppeler, John   40 PNA                 25.23         NS        
 -- Tremain, Kennet  43 BDGR                32.00         NS        
 
 Event 23  Men 45-49 50 Yard Backstroke
=========================================================================
         NATL: N 24.87  5/14/2006 CLAY BRITT
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Hering, Brad V   45 PNA                 27.01      26.15         11  
             r:+0.65                       
  2 Cooke, Todd      45 VMST                27.83      26.43          9  
             r:+0.62                       
  3 Malsbury, David  45 VMST                26.95      26.46          8  
             r:+0.65                       
  4 Klein, Jonathan  49 NCMS                26.19      26.73          7  
             r:+0.59                       
  5 Specht, William  49 SPM                 26.50      26.85          6  
             r:+0.66                       
  6 McGoorty, Mike   49 PNA                 28.90      27.51          5  
             r:+0.69                       
  7 Weiss, Karl A    46 PNA                 28.20      27.67          4  
             r:+0.65                       
  8 Belin, Thomas H  45 IAMA                28.50      27.74          3  
             r:+0.63                       
  9 Olliges, Paul F  45 PNA                 28.50      27.78          2  
             r:+0.64                       
 10 Mc Guire, Brian  47 INWM                26.60      27.92          1  
             r:+0.60                       
 11 Benner, Tord E   48 NOVA                27.50      27.97        
             r:+0.70                       
 12 Deloney, Wayne   47 MVN                 28.43      28.12        
             r:+0.82                       
 13 Burns, Mike E    46 MINN                28.00      28.81        
             r:+0.85                       
 14 Haynie, Carl B   46 PNA                 29.86      29.01        
             r:+0.61                       
 15 Wolgemuth, Eric  46 PNA                 28.50      29.25        
             r:+0.75                       
 16 Kelly, Michael   48 PNA                 29.75      29.43        
             r:+0.59                       
 17 Hendrick, Marty  49 FLAQ                30.07      29.72        
             r:+0.67                       
 18 Washburne, Bren  45 OREG                30.55      29.79        
             r:+0.72                       
 19 Piper, Roman K   47 PNA                 31.36      30.05        
             r:+0.68                       
 20 Jaeger, Thomas   48 MDCM                31.59      31.40        
             r:+0.56                       
 21 Mann, Edward R   49 OREG                31.75      31.71        
             r:+0.77                       
 22 Burr, Chuck      49 RIDG                31.76      32.09        
             r:+0.74                       
 23 Jones, Trevor A  45 PNA                 31.10      32.89        
             r:+0.89                       
 24 Graham, Errol    47 WH2O                35.00      33.08        
             r:+0.70                       
 25 Boone, Lou       46 OREG                32.00      33.15        
             r:+0.68                       
 -- Anderson, Bruce  46 LNM                 26.80         NS        
 -- Anderson, Anton  47 PNA                 33.00         NS        
 -- Naviaux, Willia  47 SNM                 33.00         NS        
 -- Littlefield, Ja  47 PNA                 29.20         NS        
 -- Hathaway, David  46 OREG                30.09         NS        
 
 Event 23  Men 50-54 50 Yard Backstroke
=========================================================================
         NATL: N 26.24  5/23/1993 ROBERT SMITH
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Djang, Philipp   52 RHMS                27.50      27.29         11  
             r:+0.64                       
  2 Mykleby, Geoff   54 WMAC                28.00      27.52          9  
             r:+0.57                       
  3 Edwards, Wes     53 OREG                28.00      27.53          8  
             r:+0.77                       
  4 Supple, Robert   52 NMMS                27.50      27.60          7  
             r:+0.66                       
  5 Heath, Robert H  50 MAM                 28.02      27.78          6  
             r:+0.58                       
  6 Croshier, Mark   51 SDSM                28.70      28.16          5  
             r:+0.58                       
  7 Morales, Vincen  50 CARL                28.51      28.17          4  
             r:+0.71                       
  8 Fochios, Dean T  53 ADMS                28.80      28.69          3  
             r:+0.69                       
  9 Hart, Gene E     54 WCM                 29.50      28.77          2  
             r:+0.73                       
 10 Brockbank, Doug  53 OREG                29.85      29.03          1  
             r:+0.75                       
 11 Philbrick, Larr  54 OREG                29.42      29.44        
             r:+0.60                       
 12 Tarnapoll, Pete  50 NAM                 31.99      29.78        
             r:+0.72                       
 13 Welchlin, Bob    50 MOVY                29.70      29.88        
             r:+0.65                       
 13 Farrand, David   52 WCM                 29.90      29.88        
             r:+0.66                       
 15 Sullivan, James  54 LTKO                30.70      29.89        
             r:+0.64                       
 16 Sylvester, John  50 PNA                 31.00      30.59        
             r:+0.68                       
 17 Williams, Scott  52 TOC                 31.50      30.63        
             r:+0.61                       
 18 Freeborn, Steph  51 PNA                 31.60      30.95        
             r:+0.69                       
 19 Hercher, Heinz   50 ROSE                31.50      30.98        
             r:+0.91                       
 19 Neville, Richar  50 FAST                30.56      30.98        
             r:+0.87                       
 21 Baker, Loren A   53 PNA                 32.00      31.23        
             r:+0.57                       
 22 Smith, Gregory   53 NMMS                32.02      31.33        
             r:+0.75                       
 23 Knowlton, Bill   54 PNA                 33.00      31.48        
             r:+0.61                       
 24 Keith, David R   50 PNA                 33.23      33.70        
             r:+0.80                       
 25 Bushey, Lawrenc  54 VCM                 29.00      34.16        
             r:+0.72                       
 26 Christensen, Th  51 LVM                 35.07      34.21        
             r:+0.77                       
 27 Reichle, Luke    51 MSCM                37.04      36.28        
             r:+0.64                       
 -- Foss, Lachlan P  50 PNA                 31.15         NS        
 -- Skuse, Brian M   51 BAY                 32.00         NS        
 -- Lemaistre, Char  53 UNAT                27.98         NS        
 
 Event 23  Men 55-59 50 Yard Backstroke
=========================================================================
         NATL: N 26.63  4/25/2004 HUGH WILDER
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Mann, Steve A    55 OREG                29.50      28.84         11  
             r:+0.69                       
  2 Johnson, Cliffo  55 SNM                 29.10      29.35          9  
             r:+0.74                       
  3 Yonych, Buster   56 UNAT                32.00      29.37          8  
             r:+0.63                       
  4 Jacobs, Ronald   55 PNA                 30.20      29.93          7  
             r:+0.80                       
  5 Thompson, Frank  55 MICH                30.00      30.20          6  
             r:+0.82                       
  6 Clark, Gordon F  55 PNA                 31.08      30.22          5  
             r:+0.75                       
  7 Kerns, Hubie     57 VCM                 29.90      30.37          4  
             r:+0.82                       
  8 Warner, Frank    58 TYR                 29.50      30.45          3  
             r:+0.75                       
  9 Chaney, Richard  56 MICH                30.80      30.68          2  
             r:+0.71                       
 10 Frisch, David J  58 SQST                32.27      31.41          1  
             r:+0.57                       
 11 Lintz, Steven P  56 SNM                 34.30      32.72        
             r:+0.66                       
 12 Koenig, Mike     55 PNA                 34.91      33.24        
             r:+0.75                       
 13 Fisk, Floyd M    55 SAWS                32.87      33.35        
             r:+0.75                       
 14 Olson, Chuck A   57 MICH                34.00      33.40        
             r:+0.69                       
 15 Diel, Bruce N    58 MOVY                33.46      35.45        
             r:+0.67                       
 -- Sloan, John      55 IM                  34.06         NS        
 -- McGraw, Dennis   55 NCMS                33.90         NS        
 -- Zell, Kenneth M  59 OREG                38.00         NS        
 
 Event 23  Men 60-64 50 Yard Backstroke
=========================================================================
         NATL: N 27.62  4/25/2004 ROBERT S SMITH
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Burns, Richard   63 TAM                 28.50      28.91         11  
             r:+0.56                       
  2 Smith, Robert S  63 OREG                28.80      29.47          9  
             r:+0.66                       
  3 Galine, Donald   61 WCM                 33.88      30.69          8  
             r:+0.76                       
  4 Stout, Jon       60 OREG                32.60      32.20          7  
             r:+0.66                       
  5 Dick, Bill M     60 TOC                 33.00      32.52          6  
             r:+0.73                       
  6 Figueiredo, Pau  61 WH2O                33.00      32.83          5  
             r:+0.66                       
  7 Looye, Aart      63 MSBC                35.14      35.50          4  
             r:+0.67                       
  8 McKinlay, Micha  63 PNA                 34.82      36.83          3  
             r:+0.69                       
 -- Parsons, Roger   60 GOLD                33.79         NS        
 
 Event 23  Men 65-69 50 Yard Backstroke
=========================================================================
         NATL: N 29.55  5/16/1999 YOSHI OYAKAWA
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Roddin, Hugh J   65 ANCM                35.00      32.79         11  
             r:+0.76                       
  2 Puchalski, Dona  68 FACT                34.74      34.24          9  
             r:+0.77                       
  3 Lake, Brent L    69 OREG                36.37      36.27          8  
             r:+0.82                       
  4 Reid, Walt E     66 PNA                 37.50      36.71          7  
             r:+0.83                       
  5 Norris, Robert   68 DAM                 39.50      36.87          6  
             r:+0.91                       
  6 Carlson, Lee A   66 PNA                 39.00      39.87          5  
             r:+1.59                       
  7 Monahan, Richar  65 METR                41.64      41.37          4  
             r:+0.85                       
  8 Kempf, Raymond   66 UNAT                40.50      44.22          3  
             r:+0.79                       
  9 Reynolds, Bing   66 CMS                 47.20      48.52          2  
             r:+0.99                       
 10 McNamee, Michae  65 UNAT              1:00.00      51.42          1  
             r:+1.01                       
 11 Monroe, Thomas   66 ARIZ                59.78      58.31        
             r:+0.78                       
 
 Event 23  Men 70-74 50 Yard Backstroke
=========================================================================
         NATL: N 30.25  4/25/2004 YOSHI OYAKAWA
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Greer, Marshall  70 ANCM                36.00      35.54         11  
             r:+0.74                       
  2 Mugavin, Ron     70 METR                38.08      37.36          9  
             r:+0.82                       
  3 Grohe, William   73 USF                 41.98      44.00          8  
             r:+0.64                       
 
 Event 23  Men 75-79 50 Yard Backstroke
=========================================================================
         NATL: N 33.76  4/9/2000  PAUL HUTINGER
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Miller, Bob K    78 PNA                 38.89      37.32         11  
             r:+0.68                       
  2 Mc Connell, Sta  75 HBSC                40.00      37.75          9  
             r:+1.58                       
  3 Kimball, Ken     76 SDSM                41.23      39.24          8  
             r:+0.74                       
  4 Hathaway, Pierr  76 CVM                 45.00      42.90          7  
             r:+0.93                       
  5 Bower, Dick      76 WMST                43.78      43.01          6  
             r:+0.77                       
  6 Stupfel, Don L   79 SMMM                46.39      47.05          5  
             r:+0.78                       
  7 Rigley, Tom D    78 ARIZ                45.72      47.83          4  
             r:+1.00                       
  8 Bauman, John H   76 WMAC                47.70      48.35          3  
             r:+0.96                       
 -- Moretto, Bob     75 TOC               1:00.00         NS        
 
 Event 23  Men 80-84 50 Yard Backstroke
=========================================================================
         NATL: N 37.39  8/14/1999 RAY TAFT
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Webster, Dale A  81 SDSM                39.64      40.41         11  
             r:+0.91                       
  2 Truby, Jack O    82 CMS                 44.00      43.13          9  
             r:+1.04                       
  3 Lamb, Willard J  84 OREG                45.00      44.27          8  
             r:+0.79                       
  4 Staunton, Josep  80 UNAT                54.61      47.65          7  
             r:+0.90                       
  5 Lowry, Paul (Bi  80 SDSM                53.13      47.93          6  
             r:+0.97                       
  6 Miesen, Lee J    80 OREG                48.50      48.88          5  
             r:+1.00                       
  7 Edwards, James   84 NEM                 47.08      51.84          4  
             r:+0.73                       
  8 Roudebush, Geor  82 PNA               1:00.52      56.73          3  
             r:+1.04                       
  9 Gallaher, Larry  81 GAJA                55.83      57.62          2  
             r:+0.84                       
     

 Hy-Tek Meet Services                                   5/19/2007 - 14:55PM
    2007 USMS Short Course Yards Championships - 5/17/2007 to 5/20/2007    
 
 Event 24  Women 18-24 50 Yard Backstroke
=========================================================================
         NATL: N 26.47  4/19/1998 JESSICA TONG
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Busche, Kelly C  22 ARIZ                30.50      28.63         11  
             r:+0.62                       
  2 Urbatchka, Lind  23 MOVY                29.88      28.90          9  
             r:+0.57                       
  3 Pierce, Shona D  22 PNA                 31.20      29.71          8  
             r:+0.67                       
  4 Belliveau, Adri  23 USF                 30.59      29.89          7  
             r:+0.74                       
  5 Kunze, Brittany  23 PNA                 32.87      31.68          6  
             r:+0.72                       
  6 Luchini, Stepha  24 TOC                 32.00      31.90          5  
             r:+0.64                       
  7 Jacobson, Erin   22 PNA                 32.44      32.01          4  
             r:+0.66                       
  8 Smith, Lauren E  20 PNA                 33.00      32.47          3  
             r:+0.73                       
  9 Urbatchka, Coll  20 UNAT                34.00      33.02          2  
             r:+0.77                       
 10 Naylor, Elisha   20 PNA                 35.00      33.12          1  
             r:+0.69                       
 11 Moore, Sarah M   21 PNA                 33.00      33.39        
             r:+0.65                       
 12 Gleckler, Kara   24 INWM                34.00      35.91        
             r:+0.70                       
 13 Saval, Amber M   20 INWM                35.00      35.98        
             r:+0.89                       
 14 Ladd, Courtney   23 UNAT                33.98      36.18        
             r:+0.74                       
 
 Event 24  Women 25-29 50 Yard Backstroke
=========================================================================
         NATL: N 25.98  5/16/1999 MARY EDWARDS
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Kownslar, Laura  26 UNAT                28.47      28.26         11  
             r:+0.63                       
  2 Rau, Jocelyn M   28 WMAC                29.70      28.41          9  
             r:+0.62                       
  3 Lyons, Jenny R   25 UNAT                30.00      29.44          8  
             r:+0.67                       
  4 West, Sherry B   29 WH2O                33.00      29.56          7  
             r:+0.69                       
  5 Helm, Lisa A     27 SSM                 31.30      29.63          6  
             r:+0.73                       
  6 Grover, Mollie   26 TERR                29.45      29.67          5  
             r:+0.63                       
  7 Sample, Autumn   25 TERR                32.00      29.68          4  
             r:+0.61                       
  8 Singler, Maggie  27 STVN                30.70      29.95          3  
             r:+0.73                       
  9 Sullivan, Brian  27 NYCH                29.90      30.02          2  
             r:+0.70                       
 10 Kozlowski, Laur  29 IM                  30.50      30.19          1  
             r:+0.75                       
 11 Hennessey, Kath  28 NBAC                33.06      30.39        
             r:+0.75                       
 12 Downing, Jennif  28 NEM                 30.24      30.47        
             r:+0.54                       
 13 Martin, Jennife  26 FLAQ                29.45      30.83        
             r:+0.75                       
 14 Potts, Erin E    29 LVM                 33.23      31.20        
             r:+0.66                       
 15 Otto, Julia      27 STAN                32.55      32.09        
             r:+0.73                       
 16 Chow, Jackie I   28 DAM                 33.69      32.68        
             r:+0.60                       
 17 Lawrence, Kari   25 NCMS                33.71      32.95        
             r:+0.75                       
 18 Kasamatsu, Tami  28 BAM                 34.01      33.09        
             r:+0.64                       
 19 Zywica, Jolene   25 IM                  33.75      33.71        
             r:+0.63                       
 20 Djang, Amanda B  26 INWM                54.78      45.48        
             r:+0.92                       
 -- Humphries, Jane  25 NEM                 31.49         NS        
 -- Fry, Jessica L   27 RMST                32.00         NS        
 
 Event 24  Women 30-34 50 Yard Backstroke
=========================================================================
         NATL: N 25.73  4/15/2000 ANGEL MARTINO
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Paulsen, Kristi  30 IM                  28.99      29.06         11  
             r:+0.72                       
  2 Limke, Tobi L    32 NBAC                30.20      29.34          9  
             r:+0.69                       
  3 Klotz, Jessica   30 ANCM                29.94      29.85          8  
             r:+0.64                       
  4 Parrish, Sally   32 INWM                32.41      30.25          7  
             r:+0.75                       
  5 Reaburn, Laurie  30 MOVY                32.00      30.42          6  
             r:+0.60                       
  6 Kyff, Jennifer   33 METR                34.18      31.77          5  
             r:+0.72                       
  7 Stich, Chris S   30 WMAC                31.24      31.88          4  
             r:+0.70                       
  8 Miracle, Amy L   32 HSNM                32.50      32.61          3  
             r:+0.89                       
  9 McCrady, Christ  34 FLAQ                32.92      32.81          2  
 10 Richardson, Sar  30 PNA                 33.31      33.62          1  
             r:+0.72                       
 11 Kothe, Nicole A  33 IM                  32.50      33.74        
             r:+0.91                       
 12 Piazza, Kelly S  31 AKMS                34.88      34.06        
             r:+0.68                       
 13 Taggart, Angela  32 AKMS                35.21      37.02        
             r:+0.73                       
 -- Tulou, Tamara    33 PNA                 36.44         NS        
 
 Event 24  Women 35-39 50 Yard Backstroke
=========================================================================
         NATL: N 27.02  5/3/1997  K PIPES-NEILSEN
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Gary, Kristin J  39 REDT                28.10      27.56         11  
             r:+0.66                       
  2 Smith, Jody L    38 STAN                29.24      27.99          9  
             r:+0.71                       
  3 Hageman, Heathe  36 NCMS                32.91      28.92          8  
             r:+0.61                       
  4 Mc Cormick, Jil  35 SRM                 30.50      29.60          7  
             r:+0.95                       
  5 Howell, Jan M    35 SNM                 29.56      29.71          6  
             r:+0.63                       
  6 Murray, Alexis   36 1776                31.18      30.04          5  
             r:+0.78                       
  7 Ward, Jennifer   35 PNA                 31.90      30.32          4  
             r:+0.72                       
  8 Armentrout, Ann  35 REDT                30.14      30.52          3  
             r:+0.85                       
  9 Hulett, Jennife  38 FLAQ                30.02      30.69          2  
             r:+0.78                       
 10 Schwartz, Miche  35 NCMS                32.39      31.38          1  
             r:+0.74                       
 11 Mesler, Jennife  36 PNA                 33.21      31.60        
             r:+0.80                       
 12 Reykdal, Kim     35 PNA                 32.99      32.18        
             r:+0.65                       
 13 Eden, Kim G      38 CMS                 32.87      32.56        
             r:+0.80                       
 14 Burkart, Dana M  35 PAFC                34.49      32.97        
             r:+0.73                       
 15 Hippen, Karyn L  37 DKTA                34.52      33.76        
             r:+0.77                       
 16 Scobbie, Karen   38 IM                  35.27      33.88        
             r:+0.80                       
 17 Buehler, Paige   38 INWM                35.31      35.98        
             r:+0.74                       
 18 Launer, Tara Ly  38 RMST                38.14      36.87        
             r:+0.80                       
 -- Harnett, Jennif  35 JAM                 31.45         NS        
 
 Event 24  Women 40-44 50 Yard Backstroke
=========================================================================
         NATL: N 27.29  12/22/2002K PIPES-NEILSEN
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Gebhart, Janis   42 WMST                30.90      30.65         11  
             r:+0.78                       
  2 Lee, Sarah B     40 CMS                 32.00      30.75          9  
             r:+0.70                       
  3 Ekstrom, Gretch  40 TERR                31.60      31.42          8  
             r:+0.72                       
  4 Tait, Christine  42 AKMS                32.13      31.90          7  
             r:+0.73                       
  5 Johnson, Anne T  42 PNA                 34.00      32.14          6  
             r:+0.79                       
  6 Joy, Janine      43 AQUM                30.78      32.18          5  
             r:+0.83                       
  7 McGuire, Kris    42 INWM                32.20      32.29          4  
             r:+0.79                       
  8 Thompson, Jenni  40 OREG                33.22      32.81          3  
             r:+0.85                       
  9 Kelley, Colleen  40 ARIZ                33.50      33.39          2  
             r:+0.85                       
 10 Hunter, Dee A    41 SQST                35.00      33.99          1  
             r:+0.67                       
 11 Soe, Jeanette G  42 ALMA                33.99      34.27        
             r:+0.68                       
 12 Simmons, Stepha  40 OREG                37.38      37.23        
             r:+0.81                       
 13 Moore, Kathy R   40 PNA                 37.40      39.40        
             r:+0.93                       
 14 Kerley, Lisamar  41 ALMA                35.04      40.94        
             r:+0.87                       
 15 Way, Suzanne E   43 PNA                 46.48      42.70        
             r:+0.86                       
 16 McNamee, Mary A  40 SLAM              1:00.00      53.40        
             r:+0.77                       
 -- Montgomery, Cou  42 UOS                 35.00         NS        
 
 Event 24  Women 45-49 50 Yard Backstroke
=========================================================================
         NATL: N 28.26  5/18/1997 LAURA VAL
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Pipes-Neilsen,   45 IM                  28.26      28.11N        11  
             r:+0.67                       
  2 Andrus-Hughes,   49 OREG                29.90      29.14          9  
             r:+0.74                       
  3 Bailey, Monica   46 ARIZ                31.00      30.30          8  
             r:+0.82                       
  4 Hobbs, Liz A     45 ARIZ                30.80      30.93          7  
             r:+0.71                       
  5 Courtney, Zena   47 PNA                 31.57      30.99          6  
             r:+0.70                       
  6 Dahl, Lisa A     46 PNA                 30.50      31.24          5  
             r:+0.69                       
  7 Mc Call, Jane E  47 LAPS                33.66      33.15          4  
             r:+0.78                       
  8 Edwards, Kris E  45 BGWM                36.00      33.26          3  
             r:+0.69                       
  9 Goodman, Ann R   48 OREG                34.67      33.28          2  
             r:+0.76                       
 10 Graham, Kathy E  49 MSBC                33.51      33.53          1  
             r:+0.75                       
 11 Hajost, Cynthia  47 RMST                34.05      33.77        
             r:+0.60                       
 12 Garnier, Kathy   46 CMS                 34.50      34.52        
             r:+0.74                       
 13 Diddams, Margar  45 PNA                 34.88      34.76        
             r:+0.72                       
 14 Einset, Elizabe  45 AKMS                38.00      34.91        
             r:+0.84                       
 15 Cooley, Cathy L  49 PNA                 36.00      34.94        
             r:+0.86                       
 16 Westphal, Natas  48 MM                  36.05      35.59        
             r:+0.72                       
 17 Whiteside, Lesl  47 INWM                36.50      35.71        
             r:+0.70                       
 18 Salus, Rae       45 IM                  39.88      37.75        
             r:+0.86                       
 19 Melvin, Sheryl   49 PNA                 38.00      39.10        
             r:+1.00                       
 20 Binz, Karin S    45 LAPS                40.00      39.83        
             r:+0.78                       
 
 Event 24  Women 50-54 50 Yard Backstroke
=========================================================================
         NATL: N 28.74  6/23/2002 J SWAGERTY-HILL
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Landers, Patty   50 WCM                 31.40      31.14         11  
             r:+0.72                       
  2 Sing, Karen R    50 CARL                32.30      32.49          9  
             r:+0.67                       
  3 Maltry, Cynthia  52 WMAC                32.40      32.64          8  
             r:+0.93                       
  4 Jones, Beth      50 RIDG                33.80      32.84          7  
             r:+0.83                       
  5 O'Leary, Robin   50 PNA                 36.50      33.59          6  
             r:+0.82                       
  6 Nunnallee, Debo  51 WMST                35.00      33.68          5  
             r:+0.73                       
  7 James, Katryn S  51 ARIZ                34.80      33.84          4  
             r:+0.87                       
  8 Hendryx, Teri L  53 OREG                37.50      34.70          3  
             r:+0.87                       
  9 Jaeger, Dawn     50 PNA                 38.00      35.76          2  
             r:+0.81                       
 10 Swigert, Debbie  51 WCM                 36.50      35.88          1  
             r:+0.93                       
 11 Smith, Paula J   52 AKMS                38.50      39.18        
             r:+0.94                       
 12 Valdez, Hermie   53 PNA                 38.64      39.98        
             r:+0.81                       
 13 Collins, Sue W   50 PNA                 40.00      40.28        
             r:+0.80                       
 14 Watson, Lisa L   53 GAJA                44.44      40.88        
             r:+0.85                       
 15 Abrams, Kathlee  51 PNA                 35.00      41.48        
             r:+0.75                       
 16 Belza, Basia     52 PNA                 52.37      46.70        
             r:+1.10                       
 17 Logsdon, Rebecc  53 PNA                 55.20      52.60        
             r:+0.89                       
 -- Aiu, Mavis D     51 HIMA                37.00         NS        
 -- Thoma, Diane P   53 PNA                 38.64         NS        
 -- Strauss, Judy    52 MELO                38.50         NS        
 
 Event 24  Women 55-59 50 Yard Backstroke
=========================================================================
         NATL: N 31.63  5/17/2002 B BARNETT-SALLEE
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Val, Laura B     55 TAM                 31.00      29.09N        11  
             r:+0.63                       
  2 Hardt, Leslie G  55 VCM                 33.60      33.53          9  
             r:+0.79                       
  3 Johnston, Bonni  55 MARY                37.50      35.29          8  
             r:+0.84                       
  4 Ophaug, Patrici  55 MINN                37.50      36.80          7  
             r:+0.71                       
  5 Kassen, Elizabe  55 PNA                 40.93      38.45          6  
             r:+0.79                       
  6 Havel, Germaine  58 WMAC                41.06      39.46          5  
             r:+0.70                       
  7 Mariz, Linda F   58 PNA                 43.00      40.16          4  
             r:+0.81                       
  8 Rousseau, Sandi  59 OREG                43.22      41.31          3  
             r:+0.77                       
  9 Wright, Jill M   56 SAWS                46.07      41.94          2  
             r:+0.81                       
 -- Granovsky, Lora  56 NOVA                41.30         NS        
 -- Brittingham, Re  55 WCM                 37.50         NS        
 
 Event 24  Women 60-64 50 Yard Backstroke
=========================================================================
         NATL: N 34.16  5/10/1998 BETSY JORDAN
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Ward, Joy        64 OREG                37.88      37.21         11  
             r:+0.72                       
  2 Sasser, Constan  60 NEM                 39.69      38.93          9  
             r:+0.91                       
  3 Miller, Kaetche  60 PNA                 43.43      41.08          8  
             r:+0.87                       
  4 Schweitzer, Sus  61 IM                  46.30      42.95          7  
             r:+0.74                       
  5 Adams, Carol H   63 NEM                 45.00      42.98          6  
             r:+0.94                       
  6 Tyler, Sarah L   62 SNM                 44.00      43.63          5  
             r:+0.83                       
  7 Stephens, Mary   64 BRYB                44.04      46.29          4  
             r:+0.83                       
  8 Schreiber, Shir  60 INWM                50.20      46.30          3  
             r:+0.68                       
  9 Malone, Bobbi    64 ARIZ                50.45      50.76          2  
             r:+0.91                       
 10 Bradburn, Paule  60 UNAT                54.22      51.50          1  
             r:+0.83                       
 -- Walker, Pinky M  64 PNA                 37.54         NS        
 
 Event 24  Women 65-69 50 Yard Backstroke
=========================================================================
         NATL: N 36.03  4/5/1992  CLARA WALKER
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Frid, Barbara    65 OREG                38.70      37.93         11  
             r:+0.91                       
  2 Schreiner, Beth  66 VMST                40.33      39.61          9  
             r:+0.71                       
  3 Durrant, Betsy   65 VMST                41.00      40.97          8  
             r:+0.87                       
  4 Clifford, Gynt   68 SDSM                43.43      41.84          7  
             r:+0.88                       
  5 Boone, Kay M     66 MOST                41.58      42.96          6  
             r:+1.06                       
  6 Kraetzer, Midge  68 WCM                 45.00      43.57          5  
             r:+0.80                       
  7 Fritz, Jill D    66 ARIZ                50.49      47.30          4  
             r:+0.85                       
  8 Whitlock, Shell  67 MOST                57.00      54.00          3  
             r:+0.87                       
 -- Fasbender, Alic  68 UNAT              1:30.00         NS        
 -- Kight, Betty G   65 MOST                45.31         NS        
 
 Event 24  Women 70-74 50 Yard Backstroke
=========================================================================
         NATL: N 38.00  5/21/1995 DORIS STEADMAN
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Jordan, Betsy T  70 SDSM                38.50      36.91N        11  
             r:+0.79                       
  2 Keller, Kathlee  70 ARIZ                51.11      46.90          9  
             r:+1.05                       
  3 Robbins-Bonitz,  73 NCMS                47.67      48.06          8  
             r:+1.25                       
  4 Schroder, Kaleo  71 OREG              1:00.45      53.98          7  
             r:+0.91                       
  5 Tegner, Thyra    72 ALMA                53.71      54.41          6  
             r:+0.87                       
  6 Bayly, Helen H   70 ARIZ                56.48      56.76          5  
             r:+0.95                       
 -- Bryce, Karen G   73 PNA               1:04.97         NS        
 
 Event 24  Women 75-79 50 Yard Backstroke
=========================================================================
         NATL: N 40.25  4/30/2000 DORIS STEADMAN
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Gaschke, Lida A  75 METR                50.55      48.39         11  
             r:+0.84                       
  2 Goggin, Georgia  77 MOST                57.61      54.95          9  
             r:+1.07                       
  3 Gladwell, Gail   75 PNA               1:01.82    1:02.95          8  
             r:+1.09                       
  4 Young, Claire E  79 GOLD              1:10.00    1:07.21          7  
             r:+0.57                       
 
 Event 24  Women 80-84 50 Yard Backstroke
=========================================================================
         NATL: N 43.81  5/17/2002 BUNNY CEDERLUND
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Phillips, Berni  80 PNA                 51.59      52.52         11  
             r:+0.72                       
  2 Meyer, Margery   84 TOC                 56.00      53.01          9  
             r:+0.84                       
  3 Burke, Maryan N  82 PNA               1:28.00    1:08.94          8  
             r:+1.27                       
 
 Event 24  Women 85-89 50 Yard Backstroke
=========================================================================
         NATL: N 49.59  5/19/1991 AILEEN SOULE
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Christian, Bett  85 MOVY              1:03.50      50.73         11  
             r:+0.86                       
  2 Burrill, Billie  86 NEM               1:04.81    1:02.09          9  
             r:+1.03                       
  3 Kornfeld, Mauri  85 MVN               1:04.28    1:02.58          8  
             r:+0.99                       
  4 Chadwick, Mario  85 PNA               1:49.50    1:45.68          7  
             r:+1.11                       
 
    

 Hy-Tek Meet Services                                   5/19/2007 - 17:16PM
    2007 USMS Short Course Yards Championships - 5/17/2007 to 5/20/2007    
 
 Event 25  Men 18-24 100 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL: N 43.89  2/18/2001 ROMAIN BARNIER
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Russell, Jonath  24 WH2O                49.57      46.48         11  
        r:+0.69  22.63        46.48 (23.85)
  2 Smith, Christop  22 WH2O                48.47      47.45          9  
        r:+0.75  23.09        47.45 (24.36)
  3 Bernard, Chris   21 FLAQ                50.50      47.73          8  
        r:+0.81  23.02        47.73 (24.71)
  4 Lyons, Jason M   22 WSU                 47.89      48.34          7  
        r:+0.70  23.34        48.34 (25.00)
  5 Saez, Devin F    23 LVM                 47.02      48.51          6  
        r:+0.70  23.51        48.51 (25.00)
  6 Kroll, Alden E   24 PNA                 50.10      49.68          5  
        r:+0.77  23.74        49.68 (25.94)
  7 Whitbeck, David  24 PNA                 50.90      49.82          4  
        r:+0.79  24.15        49.82 (25.67)
  8 Lang, Matthew E  24 CMS                 53.36      50.28          3  
        r:+0.80  24.30        50.28 (25.98)
  9 Egnaczak, Luke   22 NMMS                49.21      50.45          2  
        r:+0.74  23.84        50.45 (26.61)
 10 Walker, Casey    22 SAWS                52.18      51.09          1  
        r:+0.69  24.20        51.09 (26.89)
 11 Hamma, Lance A   24 INWM                51.27      51.16        
        r:+0.78  24.00        51.16 (27.16)
 12 Lintz, Ian M     20 SNM                 53.16      51.61        
        r:+0.78  24.67        51.61 (26.94)
 13 Jordan, Richard  21 PNA                 52.00      51.79        
        r:+0.85  24.76        51.79 (27.03)
 14 Hercher, Jeremy  22 ROSE                52.50      53.14        
        r:+0.85  25.04        53.14 (28.10)
 15 Schmelzer, Devi  23 WSU                 55.80      53.19        
        r:+0.77  24.41        53.19 (28.78)
 16 Rice, Jordan R   22 PNA                 53.76      53.70        
        r:+0.88  24.80        53.70 (28.90)
 17 Hawthorne, Nath  21 WSU                 55.30      54.14        
        r:+0.72  25.05        54.14 (29.09)
 18 Cleary, Kevin H  23 OREG                55.00      54.29        
        r:+0.65  25.51        54.29 (28.78)
 19 Dibernardo, Dom  20 SMSC                55.35      54.73        
        r:+0.82  26.48        54.73 (28.25)
 20 Fanning, Mark A  21 PNA                 53.00      55.68        
        r:+0.80  25.45        55.68 (30.23)
 21 Heide, Christop  20 PNA                 55.05      55.84        
        r:+0.85  26.19        55.84 (29.65)
 22 Ito, Shingo      23 PNA                 56.45      56.10        
        r:+0.79  26.04        56.10 (30.06)
 23 Collins, Ken A   20 PNA                 55.62      57.92        
        r:+0.76  26.87        57.92 (31.05)
 24 Shafer, Alexand  22 PNA               1:02.37      58.77        
        r:+0.81  27.18        58.77 (31.59)
 25 Alne, Thomas J   18 GSM                 54.00    1:01.63        
        r:+1.03  29.44      1:01.63 (32.19)
 -- Lippold, Miles   23 PNA                 52.00         NS        
 -- Solley, Michael  23 FLAQ                48.99         NS        
 -- Calhoun, Terenc  21 PNA                 51.90         NS        
 -- Barrett, Blake   23 UNAT                53.58         NS        
 -- Wallace, Taylor  23 SKY               1:02.00         NS        
 -- Vythoulkas, Chr  23 FLAQ                45.86         NS        
 
 Event 25  Men 25-29 100 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL: N 44.27  4/25/2004 GARY HALL
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Holsman, Trent   26 TOC                 47.29      45.48         11  
        r:+0.70  22.01        45.48 (23.47)
  2 Ervin, Anthony   25 NYCH                44.03      46.70          9  
        r:+0.71  22.09        46.70 (24.61)
  3 Jackson, Kyle    25 IM                  47.32      46.80          8  
        r:+0.79  22.87        46.80 (23.93)
  4 Brannock, Justi  26 WH2O                48.88      47.34          7  
        r:+0.70  23.11        47.34 (24.23)
  5 Weston, Benjami  26 SSM                 48.42      47.72          6  
        r:+0.74  23.20        47.72 (24.52)
  6 Wilkins, Paul G  25 MSBC                48.64      47.79          5  
        r:+0.84  23.43        47.79 (24.36)
  7 Davie, Matthew   26 TOC                 47.10      48.01          4  
        r:+0.79  23.21        48.01 (24.80)
  8 Fain, Jeremy S   29 REDT                47.73      48.11          3  
        r:+0.62  23.01        48.11 (25.10)
  9 Cardoso, Rick V  28 NEM                 47.50      48.42          2  
        r:+0.86  23.33        48.42 (25.09)
 10 Helfers, Alex R  27 IM                  48.73      48.64          1  
        r:+0.80  23.41        48.64 (25.23)
 11 Gage, Jesse L    26 USF                 47.00      48.99        
        r:+0.74  22.47        48.99 (26.52)
 12 Suida, Nathan T  27 ARIZ                54.73      49.44        
        r:+0.75  23.57        49.44 (25.87)
 13 Javorski, John   28 IM                  50.65      49.99        
        r:+0.73  23.79        49.99 (26.20)
 14 Auxier, James T  28 SKY                 48.00      50.10        
        r:+0.74  24.17        50.10 (25.93)
 14 Zwick, Jamie H   26 LVM                 51.50      50.10        
        r:+0.81  23.94        50.10 (26.16)
 16 Baker, Matthew   27 NYCH                47.53      50.24        
        r:+0.70  23.28        50.24 (26.96)
 17 Donath, Jonatha  26 ARIZ                51.90      50.30        
        r:+0.77  24.14        50.30 (26.16)
 18 Warren, Trevor   27 SWOM                50.00      50.70        
        r:+0.71  24.36        50.70 (26.34)
 19 Pronin, Yan      26 LVM                 50.50      50.97        
        r:+0.66  24.35        50.97 (26.62)
 20 Benedict, Willi  27 SMS                 54.73      51.02        
        r:+0.74  24.01        51.02 (27.01)
 21 Strahota, Jeffr  26 TERR                51.38      51.77        
        r:+0.72  24.79        51.77 (26.98)
 22 Gould, Harold S  27 UNAT                52.00      51.80        
        r:+0.69  24.67        51.80 (27.13)
 23 Uchitel, Dmitry  27 LVM                 53.00      52.05        
        r:+0.68  24.49        52.05 (27.56)
 24 Nowak, Peter J   25 WMAC                53.56      52.27        
        r:+0.71  24.74        52.27 (27.53)
 25 Tate, Rich       27 SAWS                51.96      52.33        
        r:+0.79  24.66        52.33 (27.67)
 26 Johnsen, Nathan  26 OREG                53.99      52.75        
        r:+0.75  25.12        52.75 (27.63)
 27 Hassan, Omar A   26 ARIZ                54.35      53.32        
        r:+0.74  25.23        53.32 (28.09)
 28 Paramonov, Dmit  28 PNA                 52.12      53.69        
        r:+0.77  25.52        53.69 (28.17)
 29 Hubbard, John    27 ISF                 53.10      54.30        
        r:+0.72  25.62        54.30 (28.68)
 30 Juliano, Kevin   27 CMS                 56.62      54.78        
        r:+0.66  25.20        54.78 (29.58)
 31 Ludwig, Jackson  26 PNA                 53.54      54.87        
        r:+0.76  26.02        54.87 (28.85)
 32 Tourigny, David  27 PNA                 54.70      55.47        
        r:+0.78  26.04        55.47 (29.43)
 
 Event 25  Men 30-34 100 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL: N 44.53  12/19/2004MIKE PICOTTE
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Wanie, Lee G     33 TOC                 47.00      46.53         11  
        r:+0.74  22.22        46.53 (24.31)
  2 Blessing, Tyler  34 TXLA                46.87      47.14          9  
        r:+0.61  22.26        47.14 (24.88)
  3 Commings, Jeff   33 USF                 48.00      47.87          8  
        r:+0.76  22.98        47.87 (24.89)
  4 Anderes, Jeffre  30 LVM                 49.29      48.12          7  
        r:+0.77  23.19        48.12 (24.93)
  5 Mc Whorter, Mic  33 TOC                 51.00      48.37          6  
        r:+0.68  23.31        48.37 (25.06)
  6 Fitzpatrick, Wi  34 OREG                51.18      49.44          5  
        r:+0.76  23.73        49.44 (25.71)
  7 Selinger, Ili R  33 MAM                 49.50      49.51          4  
        r:+0.83  23.64        49.51 (25.87)
  8 Shipley, Bill    32 IM                  49.99      49.64          3  
        r:+0.75  23.20        49.64 (26.44)
  9 Arnold, Mark A   32 PNA                 49.90      49.67          2  
        r:+0.75  23.65        49.67 (26.02)
 10 Iglesias, Rodri  31 SSM                 49.57      49.74          1  
        r:+0.72  23.74        49.74 (26.00)
 11 Ash, Jeffrey M   30 NEM                 52.82      49.79        
        r:+0.82  23.97        49.79 (25.82)
 12 Gaggero, David   30 TOC                 52.50      50.05        
        r:+0.72  23.88        50.05 (26.17)
 13 Stich, Darryl D  31 WMAC                49.73      50.11        
        r:+0.76  23.81        50.11 (26.30)
 14 Alex, Casey K    34 PNA                 52.22      50.32        
        r:+0.85  24.04        50.32 (26.28)
 15 Thomas, Michael  32 UNAT                52.50      51.11        
        r:+0.73  24.15        51.11 (26.96)
 16 Terndrup, Seth   31 NCMS                54.11      51.44        
        r:+0.83  24.70        51.44 (26.74)
 17 Walker, Jon A    32 PNA                 52.52      51.61        
        r:+0.80  24.73        51.61 (26.88)
 18 Foster, Ryan F   31 SSM                 53.21      51.63        
        r:+0.74  24.89        51.63 (26.74)
 19 Kline, Joel R    34 UNAT                50.12      51.66        
        r:+0.89  24.71        51.66 (26.95)
 20 Morris, Chad     30 IM                  49.30      52.10        
        r:+0.80  24.88        52.10 (27.22)
 21 Miller, Brian    34 RIDG                52.36      52.11        
        r:+0.75  24.69        52.11 (27.42)
 22 Glass, Mark      32 DAMM                52.60      52.23        
        r:+0.72  24.14        52.23 (28.09)
 23 Ritter, Justin   31 SCAM                53.08      52.77        
        r:+0.88  25.76        52.77 (27.01)
 24 Foster, Jared    31 CMS                 53.90      53.56        
        r:+0.88  25.51        53.56 (28.05)
 24 Linderman, Ross  30 PNA                 54.99      53.56        
        r:+0.84  25.64        53.56 (27.92)
 26 Rosaria, Steven  32 PNA                 56.68      53.61        
        r:+0.89  25.73        53.61 (27.88)
 27 Thompson, Brian  30 PNA                 56.50      53.71        
        r:+0.78  25.18        53.71 (28.53)
 28 Smith, Eric A    30 WSU                 54.82      54.26        
        r:+0.83  26.29        54.26 (27.97)
 29 Wen, Patrick     34 WCM                 55.60      57.01        
        r:+0.83  27.79        57.01 (29.22)
 30 Eide, Duke       33 PNA                 57.00      58.65        
        r:+0.81  27.01        58.65 (31.64)
 31 Hinds, Christop  31 PNA                 55.73    1:02.32        
        r:+0.70  28.92      1:02.32 (33.40)
 -- Figueres, Ruben  33 IM                  55.25         NS        
 -- Malone, Thomas   34 NYCH                54.70         NS        
 
 Event 25  Men 35-39 100 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL: N 45.32  4/23/2006 VLAD PYSHNENKO
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Taylor, Curtis   35 OREG                47.50      46.99         11  
        r:+0.77  22.78        46.99 (24.21)
  2 Hochstein, Erik  38 TYR                 47.00      47.10          9  
        r:+0.89  22.82        47.10 (24.28)
  3 Beach, Christop  37 TYR                 48.76      48.04          8  
        r:+0.82  22.86        48.04 (25.18)
  4 McClung, Paton   37 SSM                 49.82      48.32          7  
        r:+0.79  23.39        48.32 (24.93)
  5 Mitchell, Jeffr  38 MVN                 48.29      48.40          6  
        r:+0.80  23.16        48.40 (25.24)
  6 Wegner, Dan      35 TYR                 47.50      48.47          5  
        r:+0.95  22.71        48.47 (25.76)
  7 Tiltmann, Laren  37 WMAC                50.01      48.64          4  
        r:+0.77  23.26        48.64 (25.38)
  8 Power, Michael   39 UCSB                49.89      49.26          3  
        r:+0.72  23.46        49.26 (25.80)
  9 Gilson, Matthew  39 NEM                 49.94      49.71          2  
        r:+0.82  23.50        49.71 (26.21)
 10 Berg, Roy A      38 INWM                47.35      49.82          1  
        r:+0.83  24.16        49.82 (25.66)
 11 Robling, Steve   37 PALM                50.27      50.04        
        r:+0.79  24.00        50.04 (26.04)
 12 Petrilla, Eric   37 SNM                 51.27      50.25        
        r:+0.81  24.55        50.25 (25.70)
 13 Rosinski, Thoma  37 CMS                 50.50      50.26        
        r:+0.85  24.04        50.26 (26.22)
 14 Rambadt, Donald  37 WMAC                51.95      50.49        
        r:+0.83  24.18        50.49 (26.31)
 15 Whatley, Devin   38 PNA                 50.50      50.63        
        r:+0.75  24.26        50.63 (26.37)
 15 Kays, David E    39 PNA                 51.80      50.63        
        r:+0.80  24.78        50.63 (25.85)
 17 Bargwell, Steve  36 MICH                50.72      50.97        
        r:+0.89  24.56        50.97 (26.41)
 18 Drawz, Troy A    39 OREG                53.75      51.11        
        r:+0.80  24.55        51.11 (26.56)
 19 Nelson, Kirk E   37 PNA                 50.72      51.18        
        r:+0.89  25.12        51.18 (26.06)
 20 Ellis, Andrew F  38 TERR                51.80      51.46        
        r:+0.74  24.81        51.46 (26.65)
 21 Connolly, Darri  35 USF                 52.00      51.55        
        r:+0.83  25.21        51.55 (26.34)
 22 Scheiner, Andre  38 STAN                52.87      52.04        
        r:+0.84  25.02        52.04 (27.02)
 23 Williams, John   38 PNA                 54.08      52.36        
        r:+0.88  25.02        52.36 (27.34)
 24 Gill, Mark A     38 SKY                 53.00      52.40        
        r:+0.68  24.94        52.40 (27.46)
 25 Young, Timothy   36 WMAC                54.90      52.80        
        r:+0.84  24.98        52.80 (27.82)
 26 Kuykendall, Jef  37 UNAT                54.64      52.81        
        r:+0.97  25.75        52.81 (27.06)
 27 Mattson, Mark E  36 IM                  53.19      53.32        
        r:+0.72  25.62        53.32 (27.70)
 28 Martin, Dan A    35 PNA                 54.95      54.33        
        r:+0.93  26.16        54.33 (28.17)
 29 Austin, Brandon  35 PNA                 58.35      54.70        
        r:+1.04  25.31        54.70 (29.39)
 30 Ashmore, Michae  35 SMSC                54.50      55.53        
        r:+0.82  26.08        55.53 (29.45)
 31 Sanders, Drew Y  37 TOC                 55.60      56.56        
        r:+0.94  28.04        56.56 (28.52)
 -- Sorensen, Micha  39 AKMS                48.97         NS        
 -- Hurley, Todd M   38 PNA                 54.15         NS        
 -- Yee, Justin C    36 OREG                53.10         NS        
 -- Farrell, Andrew  36 NCMS                48.38         NS        
 
 Event 25  Men 40-44 100 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL: N 45.95  4/25/2004 PAUL SMITH
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Landry, Richard  43 MMSC                49.96      48.69         11  
        r:+0.84  23.36        48.69 (25.33)
  2 Hiltabiddle, St  40 GSM                 48.69      48.73          9  
        r:+0.77  23.49        48.73 (25.24)
  3 Rodrigues, Gerr  44 UCLA                49.01      49.09          8  
        r:+0.75  24.00        49.09 (25.09)
  4 Segal, William   42 JAM                 48.70      49.12          7  
        r:+0.77  24.05        49.12 (25.07)
  5 Rodgers, Jeff M  40 OREG                49.55      49.17          6  
        r:+0.81  23.83        49.17 (25.34)
  6 Stewart, Henry   43 NCMS                49.43      49.32          5  
        r:+0.78  23.90        49.32 (25.42)
  7 Romo, Carlos     40 SC                  48.00      49.77          4  
        r:+0.80  24.06        49.77 (25.71)
  8 Ballard, Pat M   44 MARY                49.80      50.48          3  
        r:+0.86  24.18        50.48 (26.30)
  9 Eichler, Brad    41 ARKM                50.09      50.52          2  
        r:+0.72  23.79        50.52 (26.73)
 10 Goldman, Brian   42 NCMS                52.05      50.84          1  
        r:+0.80  24.40        50.84 (26.44)
 11 Butcher, Gano    43 OREG                52.77      51.81        
        r:+0.77  25.28        51.81 (26.53)
 12 Levy, Daniel J   41 WM                  53.93      52.77        
        r:+0.87  25.18        52.77 (27.59)
 13 Kabel, Douglas   41 OREG                52.50      52.78        
        r:+0.79  25.56        52.78 (27.22)
 14 Ogorzelec, Greg  40 WH2O                56.08      52.99        
        r:+0.97  26.01        52.99 (26.98)
 15 Bratton, Wes L   42 INWM                57.00      53.57        
        r:+0.81  26.20        53.57 (27.37)
 16 Cleaver, Oliver  44 SAWS                52.48      53.76        
        r:+0.88  25.40        53.76 (28.36)
 17 McDermott, Davi  44 PNA                 56.50      53.95        
        r:+0.78  25.79        53.95 (28.16)
 18 Dillon, Duffy    42 FLAQ                55.00      54.62        
        r:+0.90  25.74        54.62 (28.88)
 19 Ruiter, Steven   42 PNA                 53.50      54.64        
        r:+0.96  26.54        54.64 (28.10)
 20 Lagerberg, Bria  44 PNA                 56.30      54.66        
        r:+0.85  26.34        54.66 (28.32)
 21 Allen, Murray G  44 INWM                55.30      54.73        
        r:+0.90  25.73        54.73 (29.00)
 22 Norman, Charles  40 PNA                 55.17      54.93        
        r:+0.81  26.21        54.93 (28.72)
 23 Stewart, Doug K  43 OREG                55.31      55.16        
        r:+0.78  26.22        55.16 (28.94)
 24 Ducolon, David   43 PNA                 55.80      55.46        
        r:+0.95  26.43        55.46 (29.03)
 25 Daugherty, Gord  41 UNAT                55.83      55.93        
        r:+0.86  26.67        55.93 (29.26)
 26 Lang, Joseph J   44 PNA                 54.81      56.91        
        r:+0.94  27.44        56.91 (29.47)
 27 Ferrero, Rick    43 PNA               1:00.00      56.96        
        r:+0.79  27.10        56.96 (29.86)
 28 Hecker, Dennis   43 LVM                 59.50      59.25        
        r:+1.13  28.40        59.25 (30.85)
 29 Carrasco, Juan   42 FLAQ              1:00.62    1:00.37        
        r:+0.82  28.90      1:00.37 (31.47)
 30 Karyukin, Andre  41 OREG              1:05.00    1:00.43        
        r:+0.90  29.06      1:00.43 (31.37)
 31 Bobrov, Sergey   41 ALST                56.00    1:01.59        
        r:+1.14  28.98      1:01.59 (32.61)
 -- Kahl, Steven E   44 CMS                 51.50         NS        
 -- Wagner, Blake J  40 PNA                 54.02         NS        
 -- Scheaffer, Raym  43 ALMA                55.00         NS        
 -- Campbell, Drew   42 NEM                 53.30         NS        
 -- Nelson, Timothy  41 OREG                53.11         NS        
 -- Bockius, Edward  40 NEM                 52.30         NS        
 -- Keppeler, John   40 PNA                 50.10         NS        
 -- Nygren, Mats     41 PNA                 50.00         NS        
 -- Blavatnik, Alex  42 FLAQ                56.50         NS        
 
 Event 25  Men 45-49 100 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL: N 47.54  4/30/2000 JACK GROSELLE
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Emison, Thomas   48 MINN                50.99      50.22         11  
        r:+0.82  24.15        50.22 (26.07)
  2 Wells, D Scott   46 FACT                50.40      50.27          9  
        r:+0.79  24.08        50.27 (26.19)
  3 Gendreau, Edmun  45 GBM                 51.05      50.34          8  
        r:+0.77  24.03        50.34 (26.31)
  4 Colbeck, Pete L  45 PNA                 52.50      50.62          7  
        r:+0.81  24.65        50.62 (25.97)
  5 Cooke, Todd      45 VMST                53.88      50.97          6  
        r:+0.84  24.63        50.97 (26.34)
  6 Rose, Cameron D  47 SAWS                50.99      51.08          5  
        r:+0.71  24.98        51.08 (26.10)
  7 Klein, Jonathan  49 NCMS                49.71      51.15          4  
        r:+0.84  24.50        51.15 (26.65)
  8 Leigh, Jay W     48 PNA                 53.15      51.53          3  
        r:+0.81  24.20        51.53 (27.33)
  9 Hollett, Peter   47 NCMS                51.77      51.73          2  
        r:+0.83  25.28        51.73 (26.45)
 10 Stultz, Todd W   47 O*H*                51.76      51.75          1  
        r:+0.77  24.55        51.75 (27.20)
 11 Franklin, Sam D  49 LVM                 55.37      51.89        
        r:+0.81  25.10        51.89 (26.79)
 12 Weiss, Karl A    46 PNA                 52.50      51.91        
        r:+0.78  24.86        51.91 (27.05)
 13 Swanson, Victor  48 PNA                 55.50      51.96        
        r:+0.81  24.92        51.96 (27.04)
 14 Smiley, Jon M    45 TXLA                50.22      52.12        
        r:+0.79  24.91        52.12 (27.21)
 15 McGoorty, Mike   49 PNA                 54.50      52.14        
        r:+0.88  25.70        52.14 (26.44)
 16 Nalli, Lyle A    47 PNA                 51.00      52.15        
        r:+0.84  24.98        52.15 (27.17)
 17 Johnston, Mark   46 CMS                 53.72      52.18        
        r:+0.87  24.83        52.18 (27.35)
 18 Olliges, Paul F  45 PNA                 55.50      52.78        
        r:+0.85  25.32        52.78 (27.46)
 19 Valley, Eric S   45 PNA                 54.13      52.84        
        r:+0.85  25.49        52.84 (27.35)
 20 Burns, Mike E    46 MINN                52.00      52.99        
        r:+0.84  25.61        52.99 (27.38)
 21 Finney, Steve C  47 PNA                 55.10      53.42        
        r:+0.85  25.44        53.42 (27.98)
 22 Livingston, Ger  48 SDSM                55.08      53.57        
        r:+0.95  25.79        53.57 (27.78)
 23 Deloney, Wayne   47 MVN                 52.70      53.85        
        r:+0.95  24.92        53.85 (28.93)
 24 White, Steve G   46 WMST                53.50      53.98        
        r:+0.78  25.65        53.98 (28.33)
 25 Kosenkranius, L  47 PNA                 57.00      54.01        
        r:+0.77  25.38        54.01 (28.63)
 26 Otto, Douglas E  48 OREG                53.59      54.02        
        r:+0.81  25.73        54.02 (28.29)
 27 Hathaway, David  46 OREG                56.41      54.03        
        r:+0.78  26.32        54.03 (27.71)
 28 Rowland, Jim     46 IM                  54.80      54.26        
        r:+0.93  26.31        54.26 (27.95)
 29 Schilling, Alex  47 TOC                 54.00      54.36        
        r:+0.82  25.78        54.36 (28.58)
 30 Roberts, Bill    45 ALEX                54.50      55.07        
        r:+0.84  26.47        55.07 (28.60)
 31 Amick, Jim       45 RIDG                55.93      55.09        
        r:+0.87  26.36        55.09 (28.73)
 32 Washburne, Bren  45 OREG                55.00      55.14        
        r:+0.84  26.40        55.14 (28.74)
 33 Hauptschein, Ri  48 UNAT                55.00      55.24        
        r:+0.91  26.62        55.24 (28.62)
 34 Auchard, Bob E   46 ALMA                55.97      55.32        
        r:+0.79  26.71        55.32 (28.61)
 35 Sumerfield, Bil  46 OREG                55.23      55.46        
        r:+0.85  26.55        55.46 (28.91)
 36 Romdane, Rachid  48 PNA                 57.90      55.51        
        r:+0.99  27.18        55.51 (28.33)
 37 Shipp, William   47 TERR                54.40      55.53        
        r:+0.77  26.45        55.53 (29.08)
 38 Rendell, George  45 SWOM                55.06      55.74        
        r:+0.87  26.79        55.74 (28.95)
 39 Freeman, Craig   48 STAN                57.50      56.20        
        r:+0.76  25.47        56.20 (30.73)
 40 Mooney, Jack     47 NEM                 57.40      56.27        
        r:+0.82  26.53        56.27 (29.74)
 41 Albright, Phili  47 MVN                 56.50      56.44        
        r:+0.81  26.57        56.44 (29.87)
 42 Chinn, Colin     48 PNA                 56.57      56.67        
        r:+0.84  26.71        56.67 (29.96)
 43 Schlemmer, Robe  47 PNA                 57.50      56.85        
        r:+0.78  27.15        56.85 (29.70)
 44 Mann, Edward R   49 OREG                57.11      56.86        
        r:+0.88  27.74        56.86 (29.12)
 45 Schaufler, Kirb  47 PNA                 57.83      56.92        
        r:+0.81  27.46        56.92 (29.46)
 46 Boytler, Bruce   48 PNA                 56.30      56.95        
        r:+0.96  27.80        56.95 (29.15)
 47 Webber, Paul M   48 PNA                 58.50      58.38        
        r:+0.93  28.13        58.38 (30.25)
 48 Igawa, Allen D   45 PNA                 59.00      58.55        
        r:+0.92  27.96        58.55 (30.59)
 49 Cary, Dale K     49 PNA                 58.06      58.61        
        r:+0.91  28.03        58.61 (30.58)
 50 Bailey, Dan V    49 PNA               1:00.11      58.63        
        r:+1.01  27.62        58.63 (31.01)
 51 Campbell, Chris  46 MVM               1:01.00      59.64        
        r:+0.90  29.44        59.64 (30.20)
 52 Beza, Ion A      48 SDSM                59.44    1:00.26        
        r:+0.98  29.41      1:00.26 (30.85)
 53 Graham, Errol    47 WH2O                57.80    1:00.67        
        r:+0.92  29.45      1:00.67 (31.22)
 54 Havick, Paul M   46 PNA               1:10.75    1:02.40        
        r:+0.91  29.62      1:02.40 (32.78)
 55 Garcia, Doug A   45 WSU               1:03.00    1:02.53        
        r:+0.87  29.46      1:02.53 (33.07)
 56 Craven, Edward   46 REDT              1:01.12    1:03.08        
        r:+1.38  30.54      1:03.08 (32.54)
 57 Traynor, John    47 AMS                 59.00    1:03.68        
        r:+0.96  29.69      1:03.68 (33.99)
 58 Lenhart, Edison  49 CMS                 57.96    1:09.74        
        r:+0.92  33.82      1:09.74 (35.92)
 59 Cattles, Steve   48 CMS               1:25.06    1:26.76        
        r:+1.25  38.78      1:26.76 (47.98)
 -- Harger, David W  48 SNM               1:10.00         DQ        
 -- Paulsen, Curtis  47 WMAC                59.80         NS        
 -- Jones, Michael   46 PNA                 57.85         NS        
 -- Littlefield, Ja  47 PNA                 54.50         NS        
 -- Kriley, Mike R   48 GSM                 54.00         NS        
 -- Callahan, James  45 UNAT                56.50         NS        
 -- Cummins, James   46 UNAT                58.40         NS        
 -- Rogers, Randy    48 SRM                 59.00         NS        
 
 Event 25  Men 50-54 100 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL: N 48.16  4/25/2004 TRIP HEDRICK
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Groselle, Jack   52 O*H*                48.91      48.41         11  
        r:+0.69  23.02        48.41 (25.39)
  2 Supple, Robert   52 NMMS                50.50      49.61          9  
        r:+0.85  23.61        49.61 (26.00)
  3 Blatt, Michael   51 VCM                 51.81      50.39          8  
        r:+0.82  24.41        50.39 (25.98)
  4 Schatz, Gary L   52 WMST                50.88      50.67          7  
        r:+0.78  23.91        50.67 (26.76)
  5 Griffith, James  54 TOC                 51.50      50.70          6  
        r:+0.88  24.66        50.70 (26.04)
  6 Krauser, Larry   53 INWM                51.37      51.31          5  
        r:+0.80  24.98        51.31 (26.33)
  7 White, Bob L     52 WMAC                54.35      53.11          4  
        r:+0.77  25.26        53.11 (27.85)
  8 Fochios, Dean T  53 ADMS                53.00      53.14          3  
        r:+0.83  25.65        53.14 (27.49)
  9 Philbrick, Larr  54 OREG                55.70      53.38          2  
        r:+0.75  25.85        53.38 (27.53)
 10 Marshall, D Sco  50 WMST                54.20      53.51          1  
        r:+0.84  26.11        53.51 (27.40)
 11 Wetzel, Jeffrey  51 TXLA                54.03      53.54        
        r:+0.83  26.27        53.54 (27.27)
 12 Welchlin, Bob    50 MOVY                55.84      53.66        
        r:+0.91  25.91        53.66 (27.75)
 13 Heather, Michae  53 MVN                 56.56      54.43        
        r:+0.89  26.40        54.43 (28.03)
 14 Nolte, Christop  50 CMS                 53.80      54.51        
        r:+0.88  26.39        54.51 (28.12)
 15 Williams, Scott  52 TOC                 54.55      54.61        
        r:+0.76  25.67        54.61 (28.94)
 16 Busch, Ralph T   50 PNA                 54.00      54.71        
        r:+0.80  26.04        54.71 (28.67)
 17 O'Brien, Kerry   50 WCM                 53.88      54.81        
        r:+0.77  26.51        54.81 (28.30)
 18 Graham, Frederi  50 PNA                 56.44      54.84        
        r:+0.94  26.79        54.84 (28.05)
 19 Sylvester, John  50 PNA                 54.90      54.87        
        r:+0.83  25.88        54.87 (28.99)
 20 Smith, Darrell   50 MINN                54.82      55.03        
        r:+0.81  26.19        55.03 (28.84)
 21 Press, Oliver W  54 PNA                 53.00      55.09        
        r:+0.72  25.61        55.09 (29.48)
 22 Morrison, Rober  53 INWM                54.90      55.25        
        r:+0.91  26.42        55.25 (28.83)
 23 Meacham, Kevin   51 IAMA                58.70      55.28        
        r:+0.88  26.59        55.28 (28.69)
 24 Knowles-Jr., Pe  52 SWIF                56.95      55.36        
        r:+0.90  26.58        55.36 (28.78)
 25 Stehlin, Ed H    51 CMS                 55.10      55.77        
        r:+0.74  26.64        55.77 (29.13)
 26 Smith, Jim P     50 NMMS                59.32      56.05        
        r:+0.90  27.16        56.05 (28.89)
 27 Miller, Steven   53 WM                  57.10      56.26        
        r:+0.92  27.15        56.26 (29.11)
 28 Spellberg, Geof  51 TAM                 57.75      56.31        
        r:+0.89  26.39        56.31 (29.92)
 29 Peyton, Mike W   51 OREG                58.65      56.61        
        r:+0.91  27.75        56.61 (28.86)
 30 Norsen, Marc A   50 PNA                 59.00      57.08        
        r:+0.83  28.00        57.08 (29.08)
 31 Gant, David J    50 OREG                57.47      57.37        
        r:+1.21 27.72 57.37 (29.65)
 32 Andersen, Chris  53 MINN                57.85      57.44        
        r:+1.03  27.82        57.44 (29.62)
 33 Kendrick, James  54 PNA                 58.76      57.68        
        r:+0.90  26.99        57.68 (30.69)
 34 Knowlton, Bill   54 PNA                 59.60      58.04        
        r:+0.86  27.66        58.04 (30.38)
 35 Ghaffarifar, Ma  50 CMS                 58.50      58.06        
        r:+1.07  28.22        58.06 (29.84)
 36 Lamour, Didier   50 MINN                59.10      58.27        
        r:+0.85  27.83        58.27 (30.44)
 37 Caligiuri, Dan   51 UNAT                58.70      58.34        
        r:+0.82  27.20        58.34 (31.14)
 38 Foreaker, Don C  54 SRM                 58.50      58.41        
        r:+1.05  28.03        58.41 (30.38)
 39 Smith, Gregory   53 NMMS                58.52      58.51        
        r:+0.96  28.10        58.51 (30.41)
 40 Leonard, Frank   52 PNA                 58.72      58.68        
        r:+0.85  28.48        58.68 (30.20)
 41 Cabrey, David D  51 INWM              1:01.00      59.24        
                 28.69        59.24 (30.55)
 42 Berner-Hays, Pe  50 PNA               1:01.00    1:00.21        
        r:+1.09  28.75      1:00.21 (31.46)
 43 Scovazzo, Vince  54 INWM              1:01.00    1:03.47        
        r:+0.95  29.52      1:03.47 (33.95)
 44 Hampton, Keith   53 INWM              1:01.00    1:03.87        
        r:+1.06  30.44      1:03.87 (33.43)
 45 Nakhei, Toraj    51 OREG              1:05.23    1:04.02        
        r:+0.88  30.20      1:04.02 (33.82)
 46 Keith, David R   50 PNA               1:02.43    1:07.45        
        r:+1.33  30.36      1:07.45 (37.09)
 47 Krueger, Kurt    52 BAM               2:02.00    1:50.44        
        r:+1.40  49.59    1:50.44 (1:00.85)
 -- Stinchcombe, Ma  50 CTM                 51.00         DQ        
 -- Hercher, Heinz   50 ROSE                55.00         NS        
 -- Foss, Lachlan P  50 PNA                 57.75         NS        
 -- Lemaistre, Char  53 UNAT                50.70         NS        
 -- Hess, Richard W  52 CMS                 51.50         NS        
 -- Norman, Mark B   52 MVM                 55.00         NS        
 
 Event 25  Men 55-59 100 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL: N 48.37  4/30/2000 RICHARD ABRAHAMS
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Gruber, Glenn A  57 VCM                 54.08      54.31         11  
        r:+0.87  27.12        54.31 (27.19)
  2 Jacobs, Ronald   55 PNA                 53.70      54.36          9  
        r:+0.94  26.26        54.36 (28.10)
  3 Pendleton, Mike  55 OREG                55.90      54.57          8  
        r:+0.73  26.59        54.57 (27.98)
  4 Olson, Chuck A   57 MICH                54.00      54.76          7  
        r:+0.81  26.43        54.76 (28.33)
  5 Purdie, James L  55 NAM                 56.21      55.50          6  
        r:+0.77  26.99        55.50 (28.51)
  6 Brockhahn, Leon  56 MICH                54.00      56.15          5  
        r:+0.88  27.61        56.15 (28.54)
  7 Capers, Jim      55 DAMM                58.92      56.44          4  
        r:+0.84  27.19        56.44 (29.25)
  8 Owens, Carl H    55 MOST              1:00.82      56.50          3  
        r:+0.87  26.46        56.50 (30.04)
  9 Clark, Gordon F  55 PNA                 59.08      57.25          2  
        r:+0.70  27.07        57.25 (30.18)
 10 Warner, Frank    58 TYR                 55.50      57.45          1  
        r:+0.93  27.70        57.45 (29.75)
 11 Worden, Mark F   55 OREG              1:01.11      57.73        
        r:+0.77  27.99        57.73 (29.74)
 12 Lintz, Steven P  56 SNM                 59.50      58.48        
        r:+0.92  27.77        58.48 (30.71)
 13 Dasch, Vern E    57 OREG                59.00      58.71        
        r:+0.80  27.69        58.71 (31.02)
 14 Penn, William (  55 PNA               1:01.00      59.13        
        r:+0.87  28.97        59.13 (30.16)
 15 Cohen, Jeremy M  58 SCAM              1:00.39      59.29        
        r:+0.89  28.26        59.29 (31.03)
 16 Wright, Larry E  58 PNA                 59.50      59.43        
        r:+1.07  28.61        59.43 (30.82)
 17 Carter, Gary T   57 WMST                59.50      59.86        
        r:+0.97  28.55        59.86 (31.31)
 18 Fisk, Floyd M    55 SAWS                59.23    1:00.40        
        r:+0.84  29.22      1:00.40 (31.18)
 19 Knopf, Thomas H  59 TOC               1:00.00    1:00.83        
        r:+0.86  29.09      1:00.83 (31.74)
 20 Voegtlen, R Bar  58 PNA               1:02.03    1:00.87        
        r:+0.94  28.25      1:00.87 (32.62)
 21 Callahan, Pat    57 SLAM              1:00.98    1:01.11        
        r:+0.97  29.01      1:01.11 (32.10)
 22 Sherwood, Reggi  55 OREG              1:06.11    1:04.12        
        r:+0.78  30.81      1:04.12 (33.31)
 23 Class, Patrick   58 SNM               1:03.45    1:04.76        
        r:+0.88  32.06      1:04.76 (32.70)
 24 Varner, Tim      56 CMS               1:03.52    1:06.18        
        r:+1.06  31.77      1:06.18 (34.41)
 25 Thompson, Doug   58 PNA               1:15.00    1:06.62        
        r:+1.04  32.10      1:06.62 (34.52)
 26 Carlton, Brian   57 PNA               1:03.95    1:07.07        
        r:+1.03  32.00      1:07.07 (35.07)
 27 Batley, Richard  59 PNA               1:09.60    1:07.17        
        r:+0.90  32.57      1:07.17 (34.60)
 -- Andrus-Hughes,   55 OREG              1:15.50         DQ        
        r:+1.05  40.35           DQ (42.81)
 -- Ridinger, Kim S  55 LNM                 56.90         NS        
 -- Saltzman, Edwar  56 GAJA              1:01.66         NS        
 -- McGraw, Dennis   55 NCMS                59.80         NS        
 
 Event 25  Men 60-64 100 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL: N 49.14  5/22/2005 RICHARD ABRAHAMS
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Abrahams, Richa  62 CMS                 50.50      49.98         11  
        r:+0.81  23.80        49.98 (26.18)
  2 Mc Pherson, And  60 UNAT                56.00      54.13          9  
        r:+0.88  26.33        54.13 (27.80)
  3 Selles, Carl H   60 CMS                 55.00      54.20          8  
        r:+0.96  26.28        54.20 (27.92)
  4 Burns, Richard   63 TAM                 55.00      54.71          7  
        r:+0.81  26.51        54.71 (28.20)
  5 De Lacy, James   60 WCM                 54.50      54.96          6  
        r:+1.00  25.69        54.96 (29.27)
  6 McCormick, Paul  60 CMS                 55.60      55.53          5  
        r:+0.94  26.90        55.53 (28.63)
  7 Dennis, D Craig  61 WCM                 57.00      56.03          4  
        r:+0.81  26.72        56.03 (29.31)
  8 Stout, Jon       60 OREG                59.80      57.98          3  
        r:+0.92  28.19        57.98 (29.79)
  9 Stillinger, Ric  60 SAWS              1:03.60      58.05          2  
        r:+1.04  27.28        58.05 (30.77)
 10 Smyers, Jesse B  60 WCM                 58.60      58.08          1  
        r:+0.95  27.82        58.08 (30.26)
 11 Galine, Donald   61 WCM                 56.28      58.20        
        r:+0.81  28.44        58.20 (29.76)
 12 Meyerhoff, Rick  60 TAM                 56.00      58.41        
        r:+0.78  28.17        58.41 (30.24)
 13 Dick, Bill M     60 TOC                 56.50      58.59        
        r:+0.79  28.02        58.59 (30.57)
 14 Pilger, Robert   63 PNA               1:02.50      58.94        
        r:+0.90  28.27        58.94 (30.67)
 15 Daniels, Larry   61 TCAM                59.25      59.99        
        r:+0.93  28.21        59.99 (31.78)
 16 Boak, Thomas D   63 WMST                58.80    1:00.59        
        r:+0.87  28.69      1:00.59 (31.90)
 17 Silvey, Michael  62 OREG              1:03.00    1:00.78        
        r:+0.83  29.90      1:00.78 (30.88)
 18 Whitley, John K  64 SSM               1:04.00    1:02.16        
        r:+1.07  29.25      1:02.16 (32.91)
 19 Bailey, Hop      60 ARIZ              1:01.00    1:02.19        
        r:+0.77  30.54      1:02.19 (31.65)
 20 Kronfeld, Louis  64 NEM               1:00.58    1:02.20        
        r:+0.97  30.38      1:02.20 (31.82)
 21 Fuller, Vern     60 ARIZ              1:04.29    1:04.68        
        r:+0.97  31.09      1:04.68 (33.59)
 22 Peterson, Steve  60 PNA               1:02.90    1:05.31        
        r:+0.84  31.49      1:05.31 (33.82)
 23 Brown, Wayne R   64 INWM              1:09.31    1:07.02        
        r:+0.93  31.28      1:07.02 (35.74)
 24 Colonnese, Mich  63 MVN               1:06.08    1:09.45        
        r:+1.19  33.75      1:09.45 (35.70)
 25 Winokur, Eliot   63 METR              1:11.26    1:11.20        
        r:+1.07  33.45      1:11.20 (37.75)
 26 McKinlay, Micha  63 PNA               1:12.97    1:13.24        
        r:+0.97  35.68      1:13.24 (37.56)
 27 Pedersen, Lars   64 FLAQ              1:16.82    1:14.54        
        r:+0.95  35.80      1:14.54 (38.74)
 -- Wolcott, Steve   61 INWM              1:00.62         DQ        
        r:+1.05  29.55           DQ (35.60)
 -- Amundsen, Josep  61 1776              1:00.90         NS        
 -- Lambert, Roy D   60 OREG              1:08.01         NS        
 -- Buys, Joe D      62 MICH              1:02.00         NS        
 -- Abbott, William  61 CMS                 57.20         NS        
 -- Davis, Don M     62 RHMS                56.90         NS        
 
 Event 25  Men 65-69 100 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL: N 54.43  5/17/2002 JEFF FARRELL
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Landis, Tom      65 OREG                55.00      54.53         11  
        r:+0.82  26.34        54.53 (28.19)
  2 Freshley, Mike   66 SDSM                57.00      58.77          9  
        r:+0.82  27.81        58.77 (30.96)
  3 Clark, Jerry     69 NCMS                58.75      59.33          8  
        r:+0.81  28.55        59.33 (30.78)
  4 Nakata, Ronald   68 OREG              1:04.00    1:01.32          7  
        r:+0.84  29.86      1:01.32 (31.46)
  5 Laux, Michael A  65 CONN              1:05.00    1:01.43          6  
        r:+0.93  30.15      1:01.43 (31.28)
  6 Southall, Henry  67 VERM              1:05.00    1:06.74          5  
        r:+0.90  32.98      1:06.74 (33.76)
  7 Hinnen, Michael  65 INWM              1:09.60    1:12.29          4  
        r:+1.15  33.38      1:12.29 (38.91)
  8 Mellow, Bill     65 OREG              1:20.00    1:17.89          3  
        r:+0.77  37.82      1:17.89 (40.07)
 -- Huber, Steven W  65 PNA               1:19.00         NS        
 
 Event 25  Men 70-74 100 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL: N 57.89  5/14/2006 CAV CAVANAUGH
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Farrell, Jeff    70 SBM                 58.00      56.24N        11  
        r:+0.99  27.89        56.24 (28.35)
  2 Radcliff, David  73 OREG                59.91      59.21          9  
        r:+0.83  28.91        59.21 (30.30)
  3 Rauch, Will      72 LVM               1:06.00    1:07.51          8  
        r:+1.09  32.89      1:07.51 (34.62)
  4 Szasz, Ivan J    70 MSBC              1:14.54    1:11.31          7  
        r:+1.23  34.43      1:11.31 (36.88)
  5 King, Bill       73 OREG              1:15.00    1:11.93          6  
        r:+1.26  35.58      1:11.93 (36.35)
  6 Bevier, Jack     74 INWM              1:17.63    1:14.05          5  
        r:+1.02  34.45      1:14.05 (39.60)
  7 Plummer, Mark A  70 CMS               1:15.12    1:17.73          4  
        r:+1.14  36.82      1:17.73 (40.91)
 -- Blake, William   70 SWAM              1:08.00         NS        
 -- Bronson, Hiram   72 PNA               1:35.00         NS        
 
 Event 25  Men 75-79 100 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL: N 1:03.38  4/30/2000 FRANK PIEMME
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Johnston, Graha  76 MOST              1:03.00    1:04.64         11  
        r:+1.15  31.28      1:04.64 (33.36)
  2 Sonia, Donald F  77 GOLD              1:11.00    1:12.00          9  
        r:+0.96  33.30      1:12.00 (38.70)
  3 Dorse, Robert O  75 PNA               1:14.98    1:14.24          8  
        r:+1.06  35.76      1:14.24 (38.48)
  4 Bower, Dick      76 WMST              1:15.34    1:16.21          7  
        r:+1.27  35.62      1:16.21 (40.59)
  5 Woods, Albert H  78 METR              1:19.78    1:23.31          6  
        r:+1.45  38.53      1:23.31 (44.78)
  6 Conkey, Jim      75 SNM               1:22.80    1:23.67          5  
        r:+1.06  39.81      1:23.67 (43.86)
  7 Kabel, Robert L  75 OREG              1:44.00    1:44.34          4  
                 49.09      1:44.34 (55.25)
 -- Lertzman, Alan   78 UNAT              1:39.00         NS        
 -- Moretto, Bob     75 TOC               1:52.00         NS        
 
 Event 25  Men 80-84 100 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL: N 1:07.17  2/12/2005 FRANK PIEMME
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Piemme, Frank M  82 SDSM              1:09.50    1:11.23         11  
        r:+1.11  35.24      1:11.23 (35.99)
  2 Webster, Dale A  81 SDSM              1:15.06    1:14.67          9  
        r:+1.30  36.86      1:14.67 (37.81)
  3 Lamb, Willard J  84 OREG              1:18.00    1:16.22          8  
        r:+1.26  36.06      1:16.22 (40.16)
  4 Schmidt, Jurgen  84 SDSM              1:22.01    1:20.62          7  
        r:+1.03  39.85      1:20.62 (40.77)
  5 Wilson, Win B    80 NEM               1:30.00    1:30.57          6  
                 43.10      1:30.57 (47.47)
  6 Goldner, Fred H  80 CONN              1:40.20    1:33.97          5  
                 43.14      1:33.97 (50.83)
  7 Newton, Dave     81 PNA               1:36.00    1:35.03          4  
                 46.88      1:35.03 (48.15)
  8 Schomburg, Rich  81 USF               1:30.68    1:37.58          3  
        r:+1.69  43.61      1:37.58 (53.97)
  9 Foster, Warren   82 O*H*              1:41.50    1:39.81          2  
        r:+1.18  46.94      1:39.81 (52.87)
 10 Strong, Doug     82 DOC               1:43.75    2:00.20          1  
        r:+1.40  55.70    2:00.20 (1:04.50)
 -- Truby, Jack O    82 CMS               1:32.00         NS        
 
 Event 25  Men 85-89 100 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL: N 1:16.19  4/22/2001 JIM EUBANK
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Young, Gilbert   85 OREG              1:25.30    1:28.93         11  
                 43.80      1:28.93 (45.13)
  2 Holden, Andrew   88 OREG              1:48.00    1:39.85          9  
        r:+1.32  49.53      1:39.85 (50.32)
  3 Smith, Richard   87 WCM               2:10.00    1:50.97          8  
                 52.36      1:50.97 (58.61)
  4 Johnston, Willi  88 WCM               2:23.59    2:26.80          7  
               1:11.45    2:26.80 (1:15.35)
 
 Event 25  Men 90-94 100 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL: N 1:27.26  3/21/2004 WOODROW BOWERSOCK
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
 -- Triolo, Jim S    93 LAM               2:50.00         NS        
 
    

 Hy-Tek Meet Services                                   5/19/2007 - 16:09PM
    2007 USMS Short Course Yards Championships - 5/17/2007 to 5/20/2007    
 
 Event 26  Women 18-24 100 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL: N 50.67  11/20/2003JESSICA FOSCHI
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Busche, Kelly C  22 ARIZ                56.23      53.29         11  
        r:+0.71  25.70        53.29 (27.59)
  2 Bailey, Karla    23 IM                  55.50      55.01          9  
        r:+0.82  25.80        55.01 (29.21)
  3 Bonney, Erin R   24 NCMS                55.35      56.26          8  
        r:+0.80  26.49        56.26 (29.77)
  4 Andelson, Angel  20 SCAM                56.08      56.39          7  
        r:+0.94  26.94        56.39 (29.45)
  5 Pierce, Shona D  22 PNA                 58.70      56.69          6  
        r:+0.80  27.10        56.69 (29.59)
  6 Urbatchka, Coll  20 UNAT              1:04.00      57.26          5  
        r:+0.82  27.72        57.26 (29.54)
  7 Gray, Kathryn M  22 CRUZ                58.00      57.35          4  
        r:+0.67  27.75        57.35 (29.60)
  8 Jacobson, Erin   22 PNA                 58.68      57.60          3  
        r:+0.83  27.16        57.60 (30.44)
  9 Skerkoski, Ann   24 SKY                 58.50      57.83          2  
        r:+0.78  28.52        57.83 (29.31)
 10 Schneider, Leah  22 WMAC                57.50      58.06          1  
        r:+0.80  27.60        58.06 (30.46)
 11 Carney, Monica   24 CRUZ                58.00      58.50        
        r:+0.75  27.66        58.50 (30.84)
 12 Miller, Stephan  24 PNA                 58.05      59.01        
        r:+0.88  28.48        59.01 (30.53)
 13 Brown, Sharnay   21 INWM                59.01      59.10        
        r:+0.77  28.39        59.10 (30.71)
 14 Belliveau, Adri  23 USF                 59.87      59.37        
        r:+0.86  28.16        59.37 (31.21)
 15 Crawford, Kathr  23 IOWA              1:02.40      59.96        
        r:+0.86  28.92        59.96 (31.04)
 16 Palenica, Lisa   20 ARIZ              1:02.13    1:00.62        
        r:+0.76  29.11      1:00.62 (31.51)
 17 Luchini, Stepha  24 TOC               1:00.00    1:00.96        
        r:+0.75  28.76      1:00.96 (32.20)
 18 Ninivaggi, Meli  23 UNAT              1:04.50    1:01.82        
        r:+0.74  29.04      1:01.82 (32.78)
 19 Kilgore, Stacy   22 NMMS              1:05.72    1:01.92        
        r:+0.79  28.71      1:01.92 (33.21)
 20 Ahmed, Anika D   20 PNA               1:03.00    1:03.58        
        r:+0.87  29.81      1:03.58 (33.77)
 21 Crooks, Natalie  22 WSU               1:02.57    1:04.26        
        r:+0.69  30.05      1:04.26 (34.21)
 22 Naylor, Elisha   20 PNA               1:06.00    1:06.92        
        r:+0.88  31.80      1:06.92 (35.12)
 23 Shafer, Kara L   22 PNA               1:20.70    1:19.26        
        r:+1.04  37.11      1:19.26 (42.15)
 -- Weiner, Meika    21 INWM                56.89         NS        
 
 Event 26  Women 25-29 100 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL: N 50.80  3/16/2003 LOUISE JOHNCKE
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Rau, Jocelyn M   28 WMAC                54.50      52.59         11  
        r:+0.79  25.14        52.59 (27.45)
  2 Linke, Lyndsey   27 CMS                 54.16      52.73          9  
        r:+0.69  25.30        52.73 (27.43)
  3 McLuckie, Lisa   28 FLAQ                55.00      54.25          8  
        r:+0.75  26.01        54.25 (28.24)
  4 Grover, Mollie   26 TERR                54.36      54.48          7  
        r:+0.71  26.50        54.48 (27.98)
  5 Payne, Jaime J   27 METR                58.92      54.68          6  
        r:+0.78  26.13        54.68 (28.55)
  6 Monu, Ngozi R    26 NYCH                53.80      54.92          5  
        r:+0.85  26.08        54.92 (28.84)
  7 Livingston, Meg  29 PNA                 56.64      55.01          4  
        r:+0.74  26.40        55.01 (28.61)
  8 Lyons, Katie A   26 TOC                 55.00      55.04          3  
        r:+0.76  26.35        55.04 (28.69)
  9 Crawford, Jessi  25 IOWA                57.17      55.11          2  
        r:+0.89  26.99        55.11 (28.12)
 10 O'Reilly, Jenni  27 RMST                56.78      55.17          1  
        r:+0.75  26.75        55.17 (28.42)
 11 Matz, Kim E      25 PNA                 55.59      55.31        
        r:+0.73  26.31        55.31 (29.00)
 12 Kozlowski, Laur  29 IM                  57.80      55.79        
        r:+0.82  26.61        55.79 (29.18)
 13 West, Sherry B   29 WH2O              1:02.00      56.19        
        r:+0.74  27.24        56.19 (28.95)
 14 Brutzer, Nina    26 PNA                 58.32      56.25        
        r:+0.83  27.14        56.25 (29.11)
 15 Lotts, Kelly C   29 PNA                 58.70      56.72        
        r:+0.83  26.86        56.72 (29.86)
 16 Showell, Briann  27 OREG                58.78      57.06        
        r:+0.74  27.48        57.06 (29.58)
 17 Liberty, Laurel  25 IM                  57.00      57.20        
        r:+0.73  27.70        57.20 (29.50)
 18 Singler, Maggie  27 STVN                59.99      57.60        
        r:+0.71  27.32        57.60 (30.28)
 19 Gustafson, Aubr  26 OREG              1:00.61      57.66        
        r:+0.70  27.70        57.66 (29.96)
 20 Helm, Lisa A     27 SSM                 56.70      58.28        
        r:+0.98  28.10        58.28 (30.18)
 21 Hennessey, Kath  28 NBAC              1:00.03      58.41        
        r:+0.82  27.65        58.41 (30.76)
 22 Schoenlank, Jul  27 METR                57.90      58.47        
        r:+0.84  28.18        58.47 (30.29)
 23 Frisch, Alexand  28 SQST                57.65      58.71        
                 28.12        58.71 (30.59)
 24 Sullivan, Brian  27 NYCH                57.50      58.89        
        r:+0.99  28.74        58.89 (30.15)
 25 Sorensen, Jenni  26 PNA               1:03.10      59.29        
        r:+0.83  28.91        59.29 (30.38)
 26 Hiebert, Stepha  29 SLAM              1:02.82      59.41        
        r:+0.73  28.59        59.41 (30.82)
 27 Friedman, Jodie  25 NYCH                57.98      59.63        
        r:+0.76  28.41        59.63 (31.22)
 28 Otto, Julia      27 STAN              1:01.00      59.64        
        r:+0.79  28.65        59.64 (30.99)
 29 Einberger, Susa  26 CMS               1:02.19      59.75        
        r:+0.87  28.92        59.75 (30.83)
 30 Doman, Mary E    25 LVM               1:02.00      59.86        
        r:+0.74  28.37        59.86 (31.49)
 31 Lawrence, Kari   25 NCMS              1:01.29      59.97        
        r:+0.76  28.68        59.97 (31.29)
 32 Giovanni, Melis  27 UCLA                58.64    1:00.04        
        r:+0.78  28.62      1:00.04 (31.42)
 33 Nonaka, Marissa  28 WCM               1:02.98    1:00.25        
        r:+0.74  28.93      1:00.25 (31.32)
 34 Picek, Lisa E    27 STVN              1:00.00    1:00.40        
        r:+0.79  28.97      1:00.40 (31.43)
 35 Schweiger, Kami  28 PNA               1:00.00    1:01.09        
        r:+0.78  29.20      1:01.09 (31.89)
 36 Zolla, Christy   29 SMSC              1:06.74    1:01.21        
        r:+0.78  29.19      1:01.21 (32.02)
 37 Groff-Palermo,   27 REDT              1:03.51    1:03.86        
        r:+0.75  31.56      1:03.86 (32.30)
 38 Bunker, Erin L   27 PNA               1:07.00    1:06.40        
        r:+0.90  32.26      1:06.40 (34.14)
 39 Marett, Emily    25 WSU               1:09.97    1:08.27        
        r:+0.96  32.78      1:08.27 (35.49)
 40 Welch, Mary H    25 PNA               1:15.86    1:11.95        
        r:+0.94  34.35      1:11.95 (37.60)
 -- Pencek, Janelle  25 IM                1:03.18         NS        
 -- Green, Christen  25 OREG              1:03.18         NS        
 -- Elwonger, Steph  29 OREG                59.97         NS        
 
 Event 26  Women 30-34 100 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL: N 50.73  5/16/1999 ANGEL MARTINO
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Lee, Kristi D    31 SAWS                55.53      55.49         11  
        r:+0.70  27.18        55.49 (28.31)
  2 Paulsen, Kristi  30 IM                  56.10      55.73          9  
        r:+0.72  26.88        55.73 (28.85)
  3 Schaetz, Trina   34 WMAC                56.64      56.13          8  
        r:+0.85  26.66        56.13 (29.47)
  4 Kelsey, Jane M   31 REDT                58.73      56.77          7  
        r:+0.81  27.42        56.77 (29.35)
  5 Weeks, Nikki L   34 OREG                57.00      56.83          6  
        r:+0.69  27.32        56.83 (29.51)
  6 Welch, Michele   30 REDT              1:01.03      58.15          5  
        r:+0.81  28.10        58.15 (30.05)
  7 McRae, Michelle  31 PNA                 58.96      58.50          4  
                 28.18        58.50 (30.32)
  8 Parrish, Sally   32 INWM              1:02.11      59.02          3  
        r:+0.86  27.94        59.02 (31.08)
  9 Pizer, Margaret  32 MESC                59.43      59.54          2  
        r:+0.80  29.03        59.54 (30.51)
 10 Kyff, Jennifer   33 METR              1:01.75    1:00.06          1  
        r:+0.86  28.34      1:00.06 (31.72)
 11 McCrady, Christ  34 FLAQ              1:03.46    1:00.17        
        r:+0.81  29.62      1:00.17 (30.55)
 12 Bode, Christy M  31 MVN               1:01.03    1:00.28        
        r:+0.73  29.32      1:00.28 (30.96)
 12 Guinee, Kathlee  33 NEM                 59.86    1:00.28        
        r:+0.83  28.94      1:00.28 (31.34)
 14 Krawchuk, Melan  31 METR              1:02.59    1:01.75        
        r:+0.86  29.52      1:01.75 (32.23)
 15 Kramer, Ellen M  32 OREG              1:02.14    1:02.22        
        r:+0.85  30.03      1:02.22 (32.19)
 16 Marvin, Linda L  33 CSI               1:02.99    1:02.32        
                 29.74      1:02.32 (32.58)
 17 Goldring, Laila  31 OREG              1:03.83    1:02.52        
        r:+0.77  30.35      1:02.52 (32.17)
 18 Van Enkenvoort,  33 WMAC              1:02.24    1:03.29        
        r:+0.85  29.36      1:03.29 (33.93)
 19 Strausbaugh, El  30 OREG              1:06.12    1:04.29        
        r:+0.91  31.58      1:04.29 (32.71)
 20 Richardson, Sar  30 PNA               1:03.92    1:04.49        
        r:+0.76  30.77      1:04.49 (33.72)
 21 Atkinson, Karen  32 NEM               1:02.86    1:04.79        
        r:+1.04  30.38      1:04.79 (34.41)
 22 Churchill, Mari  30 USF               1:20.38    1:07.80        
                 31.97      1:07.80 (35.83)
 -- Strand, Tara M   32 INWM              1:06.12         NS        
 -- Faulds, Leonore  33 PNA               1:40.00         NS        
 -- Traher, Michell  32 SDSM              1:04.95         NS        
 
 Event 26  Women 35-39 100 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL: N 51.54  12/3/1995 S NEILSON-BELL
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Smith, Jody L    38 STAN                54.94      53.74         11  
        r:+0.82  25.70        53.74 (28.04)
  2 Gary, Kristin J  39 REDT                54.10      53.78          9  
        r:+0.79  26.07        53.78 (27.71)
  3 Eldridge, Beth   37 MOVY                53.41      55.26          8  
        r:+0.69  25.98        55.26 (29.28)
  4 Chow, Michelle   38 DAMM                56.57      56.18          7  
        r:+0.87  26.35        56.18 (29.83)
  5 Murray, Alexis   36 1776                59.96      56.33          6  
        r:+0.78  26.83        56.33 (29.50)
  6 Ward, Jennifer   35 PNA                 58.00      56.58          5  
        r:+0.83  27.16        56.58 (29.42)
  7 Tobey, Stacey W  38 CMS                 58.90      57.29          4  
        r:+0.95  27.79        57.29 (29.50)
  8 Tyrrell, Laura   39 OREG                59.50      57.93          3  
        r:+0.83  27.62        57.93 (30.31)
  9 Seubert, Trish   38 VMST                59.00      57.99          2  
        r:+0.79  27.91        57.99 (30.08)
 10 Titzel, Shannon  36 AKMS                59.42      58.24          1  
        r:+0.78  28.21        58.24 (30.03)
 11 Wessling, Patri  38 MAAC              1:02.30      58.98        
        r:+0.81  28.11        58.98 (30.87)
 12 Haberstich, Car  35 IM                1:03.59      59.03        
        r:+0.90  28.56        59.03 (30.47)
 13 Eden, Kim G      38 CMS                 59.78      59.09        
        r:+0.86  28.03        59.09 (31.06)
 14 Gedney, Suzanne  38 NBAC              1:00.88      59.15        
        r:+0.86  28.88        59.15 (30.27)
 15 Reece, Margaret  35 CHIC              1:00.00    1:00.80        
        r:+0.79  29.48      1:00.80 (31.32)
 16 Bussart, Megan   36 PNA               1:02.00    1:01.26        
        r:+0.84  29.19      1:01.26 (32.07)
 17 Franklin, Becky  38 SQST              1:04.58    1:02.17        
        r:+0.78  29.95      1:02.17 (32.22)
 18 Hippen, Karyn L  37 DKTA              1:04.31    1:03.41        
        r:+0.97  29.89      1:03.41 (33.52)
 19 McConnell, Mich  39 PNA               1:04.98    1:04.22        
        r:+0.87  30.88      1:04.22 (33.34)
 20 Sanguinet, Aman  36 STAN              1:04.61    1:05.88        
        r:+0.88  30.04      1:05.88 (35.84)
 21 White, LeighAnn  37 CMS               1:04.61    1:06.54        
        r:+1.02  31.07      1:06.54 (35.47)
 22 Simpson, Rebecc  38 PNA               1:10.00    1:07.60        
        r:+0.91  32.15      1:07.60 (35.45)
 -- Ghimenti, Lee A  36 VCM               1:04.00         NS        
 
 Event 26  Women 40-44 100 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL: N 51.41  12/22/2002K PIPES-NEILSEN
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Scott, Anna T P  44 CMS                 56.00      53.42         11  
        r:+0.83  25.29        53.42 (28.13)
  2 Welting, Lauree  41 TOC                 56.30      54.97          9  
        r:+0.85  26.09        54.97 (28.88)
  3 Rapuano, Lisa    41 NBAC                57.90      55.90          8  
        r:+0.87  26.33        55.90 (29.57)
  4 Delmage, Arlene  44 OREG                58.31      56.61          7  
        r:+0.84  27.94        56.61 (28.67)
  5 Nowak, Elizabet  43 NCMS                56.50      56.65          6  
        r:+0.92  27.20        56.65 (29.45)
  6 Major, Rebecca   43 ARIZ                57.66      57.73          5  
        r:+0.83  27.23        57.73 (30.50)
  7 Hagadorn, Heath  42 CMS               1:01.00      58.22          4  
        r:+0.83  27.94        58.22 (30.28)
  8 Poston, Beth A   41 INWM              1:01.30      59.35          3  
        r:+0.88  29.18        59.35 (30.17)
  9 Thompson, Jenni  40 OREG              1:01.74    1:00.78          2  
        r:+0.89  29.42      1:00.78 (31.36)
 10 Hunt, Allison    43 ALMA                59.88    1:00.79          1  
        r:+0.88  29.14      1:00.79 (31.65)
 11 Cleary, Kelly L  43 SQST                58.76    1:00.89        
        r:+0.72  29.60      1:00.89 (31.29)
 11 Dyer, Lisa S     42 WMAC                58.69    1:00.89        
        r:+0.91  29.01      1:00.89 (31.88)
 13 Haney, Sue       44 IM                1:02.47    1:02.56        
        r:+0.83  28.97      1:02.56 (33.59)
 14 Hunter, Dee A    41 SQST              1:04.11    1:03.43        
        r:+0.86  30.49      1:03.43 (32.94)
 15 Bachman, Kari A  40 RGSC              1:04.91    1:03.56        
        r:+0.82  30.39      1:03.56 (33.17)
 16 Whitney, Jamie   42 PNA               1:02.47    1:04.52        
        r:+0.89  30.96      1:04.52 (33.56)
 17 Chesler, Laurie  43 OREG              1:04.10    1:05.20        
        r:+0.90  29.70      1:05.20 (35.50)
 18 Schreiner, Laur  42 OJAI              1:07.00    1:06.25        
        r:+0.85  31.08      1:06.25 (35.17)
 19 Dornan, Gwen A   44 USF               1:06.00    1:06.82        
        r:+0.95  32.32      1:06.82 (34.50)
 20 Simmons, Stepha  40 OREG              1:10.00    1:09.18        
        r:+1.00  32.63      1:09.18 (36.55)
 21 Rogers, Katheri  40 PNA               1:09.50    1:09.84        
                 32.92      1:09.84 (36.92)
 22 Way, Suzanne E   43 PNA               1:12.62    1:10.40        
        r:+1.05  33.60      1:10.40 (36.80)
 23 Meeks, Patti     42 CMS               1:17.00    1:17.05        
        r:+0.85  36.62      1:17.05 (40.43)
 24 Euker, Carolyn   42 PNA               1:25.12    1:24.97        
        r:+0.90  37.56      1:24.97 (47.41)
 -- Quistorf, Renee  42 PNA               1:08.00         NS        
 
 Event 26  Women 45-49 100 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL: N 53.27  5/20/2001 LAURA VAL
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Pipes-Neilsen,   45 IM                  53.27      52.97N        11  
        r:+0.79  25.53        52.97 (27.44)
  2 Andrus-Hughes,   49 OREG                56.80      56.14          9  
        r:+0.89  27.33        56.14 (28.81)
  3 Heuer, Brigitte  47 WMST                58.15      56.20          8  
        r:+0.77  26.90        56.20 (29.30)
  4 Garnier, Kathy   46 CMS                 55.75      56.31          7  
                 26.82        56.31 (29.49)
  5 Granger, Traci   49 LAPS                58.00      57.01          6  
        r:+0.90  27.79        57.01 (29.22)
  6 Kessler, Laura   46 O*H*                57.70      57.62          5  
        r:+0.84  28.17        57.62 (29.45)
  7 Henderson, Kris  46 RIDG                58.37      57.77          4  
        r:+0.83  27.31        57.77 (30.46)
  8 Meyer, Margueri  48 TOC                 59.00      58.12          3  
        r:+0.75  28.36        58.12 (29.76)
  9 Osborn, Ahelee   49 USF               1:00.83      59.05          2  
        r:+0.69  28.51        59.05 (30.54)
 10 Bailey, Monica   46 ARIZ                59.00      59.21          1  
        r:+0.93  28.12        59.21 (31.09)
 11 Foley, Sharon E  47 OREG              1:00.80      59.72        
        r:+0.72  28.46        59.72 (31.26)
 12 Edwards, Kris E  45 BGWM              1:01.00    1:00.32        
        r:+0.85  28.94      1:00.32 (31.38)
 13 Plevich, Beth    45 CTM               1:01.50    1:00.43        
        r:+0.89  28.24      1:00.43 (32.19)
 14 Howard, Laura T  46 BAM               1:04.10    1:02.37        
        r:+0.89  30.17      1:02.37 (32.20)
 15 Hajost, Cynthia  47 RMST              1:00.86    1:02.41        
        r:+0.87  28.99      1:02.41 (33.42)
 16 Spear, Karlin T  47 INWM              1:01.92    1:02.55        
                 29.68      1:02.55 (32.87)
 17 Walker, Melinda  49 AKMS              1:02.00    1:02.88        
        r:+0.87  29.96      1:02.88 (32.92)
 18 Spence, Debby R  45 PNA               1:04.86    1:03.10        
                 29.90      1:03.10 (33.20)
 19 Dawson, Mandy W  45 RMST              1:06.53    1:04.54        
        r:+0.82  30.48      1:04.54 (34.06)
 20 Gaynor, Patty A  46 NEM               1:05.00    1:04.64        
        r:+0.88  30.72      1:04.64 (33.92)
 21 Jensen, Sue      46 NEM               1:08.74    1:05.11        
        r:+0.69  31.43      1:05.11 (33.68)
 22 Dymerski, Yvonn  46 PNA               1:07.60    1:05.84        
        r:+0.84  30.99      1:05.84 (34.85)
 23 Bartholomew, Ki  48 LAPS              1:06.00    1:06.38        
        r:+0.89  31.97      1:06.38 (34.41)
 24 Van Cleave, Jul  48 WMAC              1:06.51    1:09.10        
        r:+1.02  31.68      1:09.10 (37.42)
 25 Melvin, Sheryl   49 PNA               1:08.00    1:10.79        
        r:+1.06  34.00      1:10.79 (36.79)
 26 Bulman, Janet L  48 PNA               1:14.00    1:11.57        
        r:+1.14  34.48      1:11.57 (37.09)
 27 Medina, Valerie  46 WH2O              1:31.00    1:16.01        
        r:+0.99  35.30      1:16.01 (40.71)
 28 Furlan, Nancee   48 IM                1:20.20    1:18.65        
        r:+0.88  37.40      1:18.65 (41.25)
 29 Waller, Anne E   45 DEF               1:20.00    1:20.62        
        r:+0.97  36.92      1:20.62 (43.70)
 30 Coleman, Jan Z   46 PNA               1:17.50    1:21.69        
        r:+1.01  38.91      1:21.69 (42.78)
 -- Whiteside, Lesl  47 INWM              1:07.00         DQ        
        r:+0.94  37.72                     
 -- Payne, Lori A    47 SLAM                58.00         NS        
 -- Morton, Andrea   45 WMST              1:07.49         NS        
 -- Faegenburg, Nan  46 PNA               1:34.00         NS        
 -- Hickel, Jessie   48 PNA               1:07.68         NS        
 -- Allan, Lesley A  48 INWM              1:07.00         NS        
 -- Faurot, Michell  46 REDT                56.28         NS        
 -- Quinlan, Karen   45 COTA              1:00.47         NS        
 -- Shelton, Cindy   46 PNA               1:05.70         NS        
 
 Event 26  Women 50-54 100 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL: N 54.38  5/17/2002 LAURA VAL
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Crittenden, Lei  50 WCM                 57.75      57.81         11  
        r:+0.85  27.96        57.81 (29.85)
  2 Lippold, Mary B  51 PNA                 58.50      58.54          9  
        r:+0.84  28.54        58.54 (30.00)
  3 Moore, Jo        52 PNA               1:00.00      59.32          8  
        r:+0.84  28.75        59.32 (30.57)
  4 Ayoob, Laurie    50 LAPS              1:00.07    1:00.16          7  
        r:+0.84  28.42      1:00.16 (31.74)
  5 Rosener, Karen   53 CMS               1:00.50    1:00.30          6  
        r:+0.83  28.92      1:00.30 (31.38)
  6 Grilli, Tracy L  50 NEM               1:02.00    1:00.36          5  
        r:+0.78  29.09      1:00.36 (31.27)
  7 Sawyer, Robyn L  50 MSBC              1:03.64    1:02.00          4  
        r:+0.88  29.65      1:02.00 (32.35)
  8 Glassman, Debbi  53 PNA               1:05.20    1:02.72          3  
        r:+0.93  30.29      1:02.72 (32.43)
  9 Townsend, Nancy  52 PNA               1:04.01    1:03.61          2  
        r:+0.79  30.60      1:03.61 (33.01)
 10 Lumbert Gentry,  50 UNAT              1:05.24    1:03.87          1  
        r:+0.66  30.38      1:03.87 (33.49)
 11 Menkens, Michel  50 PNA               1:03.00    1:04.03        
        r:+0.90  30.47      1:04.03 (33.56)
 12 Brown, Caroline  50 PNA               1:06.00    1:08.24        
                 33.25      1:08.24 (34.99)
 13 Mason, Marianne  51 PNA               1:12.50    1:11.21        
        r:+1.13  34.45      1:11.21 (36.76)
 14 Speser, Nancy J  50 PNA               1:27.80    1:25.64        
        r:+0.98  37.75      1:25.64 (47.89)
 15 Belza, Basia     52 PNA               1:40.00    1:33.78        
        r:+1.13  42.61      1:33.78 (51.17)
 16 Duggan, Patrici  54 PNA               1:38.00    1:36.42        
        r:+1.07  46.52      1:36.42 (49.90)
 17 Vega, Mirtha     51 UNAT              2:30.35    1:54.50        
        r:+1.09  55.00      1:54.50 (59.50)
 -- Latham, Terry    52 DAMM              1:01.87         NS        
 -- Strauss, Judy    52 MELO              1:13.00         NS        
 -- Yarbrough, Kim   50 TXLA              1:10.95         NS        
 
 Event 26  Women 55-59 100 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL: N 59.08  5/22/2005 CHARLOTTE DAVIS
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Val, Laura B     55 TAM                 56.50      54.83N        11  
        r:+0.76  26.79        54.83 (28.04)
  2 Davis, Charlott  57 PNA               1:01.00      59.27          9  
        r:+0.84  29.69        59.27 (29.58)
  3 Miller, Celeste  57 SNM               1:05.00    1:03.95          8  
        r:+0.97  31.24      1:03.95 (32.71)
  4 Schmidt, Jonell  56 ARIZ              1:02.00    1:04.51          7  
        r:+0.99  31.37      1:04.51 (33.14)
  5 Altman, Christi  57 ARIZ              1:06.00    1:05.71          6  
        r:+0.76  31.40      1:05.71 (34.31)
  6 Havel, Germaine  58 WMAC              1:12.37    1:08.64          5  
        r:+1.05  32.44      1:08.64 (36.20)
  7 Hardt, Leslie G  55 VCM               1:09.30    1:09.01          4  
        r:+0.94  32.30      1:09.01 (36.71)
  8 Rousseau, Sandi  59 OREG              1:12.50    1:13.44          3  
        r:+0.79  35.88      1:13.44 (37.56)
  9 Thurston, Becky  58 HIMA              1:12.89    1:14.57          2  
        r:+0.92  34.56      1:14.57 (40.01)
 10 O'Brien, Trudy   57 CMS               1:16.00    1:14.95          1  
        r:+0.89  36.59      1:14.95 (38.36)
 11 Belserene, Rita  55 PNA               1:15.00    1:15.12        
                 35.84      1:15.12 (39.28)
 12 Asleson, Elke M  55 OREG              1:15.62    1:16.18        
                 36.18      1:16.18 (40.00)
 13 Blackburn, Jean  55 PNA               1:19.97    1:19.45        
        r:+0.89  38.93      1:19.45 (40.52)
 14 Bent, Julia      59 PNA               1:30.00    1:21.02        
        r:+1.04  38.54      1:21.02 (42.48)
 15 Kauls, Laura J   59 ANCM              1:30.00    1:23.06        
        r:+1.00  37.21      1:23.06 (45.85)
 -- Guthrie, Sally   57 MICH              1:05.00         NS        
 -- Brittingham, Re  55 WCM               1:08.20         NS        
 -- Shoenberger, Li  59 TAM               1:07.09         NS        
 -- Marquart, Lois   58 PNA               1:22.40         NS        
 
 Event 26  Women 60-64 100 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL: N 1:03.95  5/22/2005 CAROLYN BOAK
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Boak, Carolyn F  62 WMST              1:03.90    1:03.74N        11  
        r:+0.89  31.01      1:03.74 (32.73)
  2 Dillon, Sally A  60 PNA               1:10.75    1:06.70          9  
        r:+0.97  32.88      1:06.70 (33.82)
  3 Montrella, Beve  60 MVN               1:12.80    1:10.93          8  
        r:+0.82  34.49      1:10.93 (36.44)
  4 Veater, Betty B  60 BRYB              1:12.57    1:13.82          7  
        r:+0.97  34.63      1:13.82 (39.19)
  5 Kranpitz, Nancy  62 WMAC              1:15.75    1:15.06          6  
        r:+0.94  35.00      1:15.06 (40.06)
  6 Sasser, Constan  60 NEM               1:16.03    1:15.46          5  
        r:+0.98  36.22      1:15.46 (39.24)
  7 Litt, Arni H     61 PNA               1:21.00    1:18.82          4  
        r:+0.78  37.73      1:18.82 (41.09)
  8 Wise, Louise     64 CMS               1:23.00    1:19.30          3  
        r:+1.07  38.66      1:19.30 (40.64)
  9 Tyler, Sarah L   62 SNM               1:20.00    1:20.17          2  
                 38.42      1:20.17 (41.75)
 10 Anziano, Marcia  62 CMS               1:24.33    1:21.92          1  
        r:+1.20  38.99      1:21.92 (42.93)
 11 Ensign, Jeanne   60 PNA               1:30.00    1:36.77        
        r:+1.21  46.50      1:36.77 (50.27)
 12 Vallandigham, J  60 INWM              1:41.63    1:42.31        
        r:+1.09  46.67      1:42.31 (55.64)
 -- Calnek-Morris,   64 OREG              1:15.00         NS        
 -- Stephens, Mary   64 BRYB              1:23.80         NS        
 -- Walker, Pinky M  64 PNA               1:11.85         NS        
 
 Event 26  Women 65-69 100 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL: N 1:08.78  5/12/1996 GAIL ROPER
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Schreiner, Beth  66 VMST              1:10.50    1:09.77         11  
                 33.83      1:09.77 (35.94)
  2 Birkhead, Jane   66 MOST              1:16.25    1:14.21          9  
        r:+0.92  34.78      1:14.21 (39.43)
  3 Clifford, Gynt   68 SDSM              1:15.87    1:14.26          8  
                 35.32      1:14.26 (38.94)
  4 Boone, Kay M     66 MOST              1:17.06    1:16.71          7  
        r:+1.00  37.14      1:16.71 (39.57)
  5 Kraetzer, Midge  68 WCM               1:25.00    1:20.14          6  
                 38.70      1:20.14 (41.44)
  6 Bower, Barbara   69 WMST              1:22.74    1:24.00          5  
        r:+1.19  40.85      1:24.00 (43.15)
  7 Kowalski, Joyce  65 MICH              1:34.29    1:28.88          4  
        r:+1.04  42.80      1:28.88 (46.08)
  8 Fritz, Jill D    66 ARIZ              1:38.68    1:31.95          3  
        r:+1.09  42.46      1:31.95 (49.49)
  9 Haworth, Joyce   69 WCM               1:47.39    1:46.50          2  
        r:+1.23  50.81      1:46.50 (55.69)
 -- Drum, Francesca  65 PNA               1:35.00         NS        
 
 Event 26  Women 70-74 100 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL: N 1:09.79  4/30/2000 GAIL ROPER
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Little, Jeanne   70 SDSM              1:14.00    1:15.79         11  
        r:+1.03  36.82      1:15.79 (38.97)
  2 Correa, Juanita  71 TLN               1:22.00    1:17.91          9  
        r:+1.07  38.00      1:17.91 (39.91)
  3 Ryman, Donna M   70 CMS               1:32.50    1:28.73          8  
        r:+1.09  43.34      1:28.73 (45.39)
  4 Keller, Kathlee  70 ARIZ              1:33.53    1:31.73          7  
        r:+1.02  44.46      1:31.73 (47.27)
  5 Tegner, Thyra    72 ALMA              1:40.75    1:40.81          6  
        r:+1.07  45.10      1:40.81 (55.71)
  6 Schroder, Kaleo  71 OREG              2:01.01    1:46.81          5  
        r:+1.10  48.96      1:46.81 (57.85)
 -- Tullman, Patric  70 FMM               1:19.00         NS        
 -- Caldwell, Dionn  74 NOVA              1:34.90         NS        
 
 Event 26  Women 75-79 100 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL: N 1:16.23  4/24/2005 GAIL ROPER
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Bohl, Nan H      78 MOVY              1:21.94    1:21.39         11  
        r:+1.12  39.09      1:21.39 (42.30)
  2 Gaschke, Lida A  75 METR              1:35.00    1:34.76          9  
                 44.09      1:34.76 (50.67)
  3 Goggin, Georgia  77 MOST              1:48.33    1:37.71          8  
        r:+1.26  46.94      1:37.71 (50.77)
  4 Gladwell, Gail   75 PNA               1:52.37    2:01.78          7  
        r:+1.39  57.17    2:01.78 (1:04.61)
  5 Young, Claire E  79 GOLD              2:05.11    2:14.17          6  
               1:06.44    2:14.17 (1:07.73)
 -- Roper, Gail P    77 ARIZ              1:18.43         NS        
 
 Event 26  Women 80-84 100 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL: N 1:24.09  5/18/2003 MARGERY MEYER
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Meyer, Margery   84 TOC               1:37.00    1:37.26         11  
        r:+1.11  47.97      1:37.26 (49.29)
  2 Phillips, Berni  80 PNA               2:05.17    2:05.09          9  
        r:+1.05  59.03    2:05.09 (1:06.06)
 -- Heim, Bea T      81 TAM               2:20.00         NS        
 -- Smith, Petey M   82 NEM               1:50.00         NS        
 -- Carr, Florence   81 SYSM              1:30.50         NS        
 
 Event 26  Women 85-89 100 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL: N 1:41.38  4/25/2004 RITA SIMONTON
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Kornfeld, Mauri  85 MVN               1:51.67    1:50.03         11  
                 50.85      1:50.03 (59.18)
  2 Burrill, Billie  86 NEM               1:52.37    1:50.88          9  
        r:+1.37  52.99      1:50.88 (57.89)
  3 Simonton, Rita   88 SDSM              1:51.38    1:58.18          8  
        r:+1.17  55.90    1:58.18 (1:02.28)
  4 Stangel, Paulin  85 OREG              2:10.78    2:18.71          7  
      r:+1.32  1:04.64    2:18.71 (1:14.07)
  5 Chadwick, Mario  85 PNA               3:31.55    3:15.79          6  
               1:26.09    3:15.79 (1:49.70)
 
    

 Hy-Tek Meet Services                                   5/19/2007 - 16:48PM
    2007 USMS Short Course Yards Championships - 5/17/2007 to 5/20/2007    
 
 Event 27  Men 18-24 200 Yard Breaststroke
=========================================================================
         NATL: N 1:58.34  5/14/2006 GARY MARSHALL
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Swanholm, Benja  23 ARIZ              2:16.76    2:11.51         11  
        r:+0.76  29.67      1:03.70 (34.03)
        1:37.37 (33.67)     2:11.51 (34.14)
  2 Copsey, Shane R  24 CMS               2:13.00    2:12.77          9  
        r:+0.84  29.81      1:04.49 (34.68)
        1:38.73 (34.24)     2:12.77 (34.04)
  3 Bullock, Perry   21 FLAQ              2:14.81    2:14.84          8  
        r:+0.90  30.76      1:05.48 (34.72)
        1:39.77 (34.29)     2:14.84 (35.07)
 -- Jordan, Richard  21 PNA               2:24.00         NS        
 -- Wallace, Taylor  23 SKY               2:40.87         NS        
 -- Ptasnik, Elliot  23 NYCH              2:06.34         NS        
               2:56.14                     
 
 Event 27  Men 25-29 200 Yard Breaststroke
=========================================================================
         NATL: N 2:03.69  5/22/1988 DOUGLAS SOLTIS
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Marshall, Gary   25 TOC               2:04.00    1:57.46N        11  
        r:+0.81  27.38        56.81 (29.43)
        1:26.92 (30.11)     1:57.46 (30.54)
  2 Scalise, Erik L  29 SNM               2:03.78    2:04.59          9  
        r:+0.70  28.64      1:00.26 (31.62)
        1:32.11 (31.85)     2:04.59 (32.48)
  3 Olver, Brian J   29 WH2O              2:12.80    2:11.27          8  
        r:+0.72  30.02      1:03.16 (33.14)
        1:37.03 (33.87)     2:11.27 (34.24)
  4 Schmidt, Matthe  29 WH2O              2:14.00    2:12.23          7  
        r:+0.78  30.38      1:04.30 (33.92)
        1:37.51 (33.21)     2:12.23 (34.72)
  5 Zwick, Jamie H   26 LVM               2:20.00    2:12.40          6  
        r:+0.88  30.26      1:03.32 (33.06)
        1:37.32 (34.00)     2:12.40 (35.08)
  6 Price, Joe E     28 OHSP              2:32.01    2:15.49          5  
        r:+0.84  30.45      1:05.33 (34.88)
        1:40.08 (34.75)     2:15.49 (35.41)
  7 Esposito, James  27 STVN              2:09.00    2:15.88          4  
        r:+0.74  29.99      1:04.05 (34.06)
        1:39.67 (35.62)     2:15.88 (36.21)
  8 Brown, Steven    28 TOC               2:25.00    2:16.00          3  
        r:+0.68  31.87      1:07.34 (35.47)
        1:41.80 (34.46)     2:16.00 (34.20)
  9 Valley, Scott R  29 SSM               2:12.22    2:18.57          2  
        r:+0.67  30.19      1:04.47 (34.28)
        1:40.78 (36.31)     2:18.57 (37.79)
 10 Allan, John F    27 BAC               2:18.00    2:19.59          1  
        r:+0.76  30.60      1:05.54 (34.94)
        1:42.04 (36.50)     2:19.59 (37.55)
 11 Nonaka, Andy J   27 WCM               2:19.16    2:20.21        
        r:+0.75  31.27      1:07.39 (36.12)
        1:43.26 (35.87)     2:20.21 (36.95)
 12 Wadley, Brian    27 WH2O              2:17.50    2:21.02        
        r:+0.88  33.63      1:09.69 (36.06)
        1:45.68 (35.99)     2:21.02 (35.34)
 13 Helfers, Alex R  27 IM                2:14.75    2:23.93        
        r:+0.67  29.26      1:02.03 (32.77)
        1:44.65 (42.62)     2:23.93 (39.28)
 14 Lynch, Bernard   29 TERR              2:24.00    2:24.06        
        r:+0.77  32.04      1:08.08 (36.04)
        1:45.40 (37.32)     2:24.06 (38.66)
 15 Stanchak, Micha  25 CMS               2:28.06    2:26.89        
        r:+1.11  32.60      1:09.34 (36.74)
        1:47.39 (38.05)     2:26.89 (39.50)
 16 Sayah, George S  28 PNA               2:31.55    2:30.01        
        r:+0.86  32.96      1:10.31 (37.35)
        1:49.71 (39.40)     2:30.01 (40.30)
 17 Walker, Martin   28 DAM               2:31.22    2:31.99        
        r:+0.79  34.69      1:14.13 (39.44)
        1:54.18 (40.05)     2:31.99 (37.81)
 18 Aydin, Emre B    26 REDT              2:32.00    2:32.10        
        r:+0.76  34.08      1:12.32 (38.24)
        1:52.09 (39.77)     2:32.10 (40.01)
 19 Porco, Filippo   29 NCMS              2:32.00    2:35.84        
        r:+0.79  34.81      1:13.78 (38.97)
        1:54.62 (40.84)     2:35.84 (41.22)
 -- Ambrose, Shawn   27 NYCH              2:20.40         NS        
 
 Event 27  Men 30-34 200 Yard Breaststroke
=========================================================================
         NATL: N 2:01.01  5/4/1997  RONALD KARNAUGH
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Walkenhorst, Ja  32 NEM               2:13.50    2:14.88         11  
        r:+0.75  29.32      1:02.71 (33.39)
        1:37.56 (34.85)     2:14.88 (37.32)
  2 Polito, Chip     30 OREG              2:22.18    2:17.39          9  
        r:+0.86  31.72      1:06.83 (35.11)
        1:42.03 (35.20)     2:17.39 (35.36)
  3 Masumoto, Kenji  30 LVM               2:20.00    2:20.90          8  
        r:+0.83  30.34      1:04.62 (34.28)
        1:41.15 (36.53)     2:20.90 (39.75)
  4 Ritter, Justin   31 SCAM              2:28.23    2:23.46          7  
        r:+0.90  32.63      1:08.51 (35.88)
        1:46.21 (37.70)     2:23.46 (37.25)
  5 Morris, Chad     30 IM                2:19.00    2:26.97          6  
        r:+0.83  30.33      1:05.08 (34.75)
        1:43.37 (38.29)     2:26.97 (43.60)
  6 Morrison, John   34 IM                2:29.87    2:28.16          5  
        r:+0.80  33.17      1:10.38 (37.21)
        1:49.32 (38.94)     2:28.16 (38.84)
 -- Lassen, Jason D  34 PNA               2:54.00         DQ        
        r:+0.88  35.76      1:16.46 (40.70)
        2:00.02 (43.56)          DQ (45.69)
 -- Eliott, Scot J   32 OREG              2:25.37         NS        
 
 Event 27  Men 35-39 200 Yard Breaststroke
=========================================================================
         NATL: N 1:59.23  12/16/2001RON KARNAUGH
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Santos, Roque J  39 WCM               2:05.24    2:09.04         11  
        r:+0.77  29.37      1:02.37 (33.00)
        1:35.62 (33.25)     2:09.04 (33.42)
  2 Goodison, Micha  35 TERR              2:15.48    2:17.91          9  
        r:+0.85  30.50      1:05.46 (34.96)
        1:41.46 (36.00)     2:17.91 (36.45)
  3 Tessin, Christo  36 PNA               2:18.00    2:18.63          8  
        r:+0.97  30.97      1:06.43 (35.46)
        1:42.83 (36.40)     2:18.63 (35.80)
  4 Campbell, Geoff  37 WMST              2:17.73    2:21.23          7  
        r:+0.86  30.36      1:06.01 (35.65)
        1:43.23 (37.22)     2:21.23 (38.00)
  5 Petrilla, Eric   37 SNM               2:24.87    2:21.33          6  
        r:+0.83  33.15      1:09.84 (36.69)
        1:45.30 (35.46)     2:21.33 (36.03)
  6 Doherty, Todd S  36 PNA               2:25.31    2:23.25          5  
        r:+0.78  31.59      1:07.90 (36.31)
        1:45.23 (37.33)     2:23.25 (38.02)
  7 Yee, Justin C    36 OREG              2:31.10    2:25.13          4  
        r:+0.83  32.96      1:09.57 (36.61)
        1:46.60 (37.03)     2:25.13 (38.53)
  8 Stafford, Jeffr  37 FLAQ              2:25.71    2:25.81          3  
        r:+0.82  32.58      1:10.06 (37.48)
        1:47.12 (37.06)     2:25.81 (38.69)
  9 Gundersen, Karl  37 SLAM              2:32.50    2:27.40          2  
        r:+0.89  34.31      1:12.30 (37.99)
        1:49.73 (37.43)     2:27.40 (37.67)
 10 Jones, Kenton R  39 SDSM              2:28.73    2:31.97          1  
        r:+0.83  32.74      1:11.05 (38.31)
        1:50.86 (39.81)     2:31.97 (41.11)
 11 Adamavich, Doug  38 ARIZ              2:31.50    2:32.39        
        r:+0.89  34.05      1:12.33 (38.28)
        1:51.50 (39.17)     2:32.39 (40.89)
 12 Mattson, Mark E  36 IM                2:31.27    2:33.15        
        r:+0.74  34.47      1:12.70 (38.23)
        1:52.32 (39.62)     2:33.15 (40.83)
 13 Waud, Timothy P  39 OREG              2:30.33    2:33.40        
        r:+0.88  34.82      1:14.34 (39.52)
        1:53.48 (39.14)     2:33.40 (39.92)
 14 Hartley, Michae  37 INWM              2:40.25    2:40.73        
        r:+0.84  34.95      1:14.98 (40.03)
        1:57.50 (42.52)     2:40.73 (43.23)
 15 Hansen, Mike     39 PNA               2:40.00    2:52.88        
        r:+0.92  38.21      1:21.90 (43.69)
        2:07.19 (45.29)     2:52.88 (45.69)
 -- Badiozamani, Ka  38 PNA               3:05.10         NS        
 -- Sato, John J     35 PNA               2:51.00         NS        
 -- Kickert, Brad J  35 PNA               2:31.00         NS        
 
 Event 27  Men 40-44 200 Yard Breaststroke
=========================================================================
         NATL: N 2:04.99  5/18/2003 WALLY DICKS
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Landry, Richard  43 MMSC              2:21.13    2:15.75         11  
        r:+0.85  30.23      1:04.21 (33.98)
        1:39.43 (35.22)     2:15.75 (36.32)
  2 Cox, Randy R     44 CMS               2:20.00    2:22.56          9  
        r:+0.74  32.13      1:08.07 (35.94)
        1:45.00 (36.93)     2:22.56 (37.56)
  3 Fischer, Niel E  42 CHIC              2:27.00    2:23.03          8  
        r:+0.84  32.50      1:09.08 (36.58)
        1:46.34 (37.26)     2:23.03 (36.69)
  4 McCarthy, Darre  41 OREG              2:26.50    2:26.88          7  
        r:+0.83  33.51      1:10.79 (37.28)
        1:48.37 (37.58)     2:26.88 (38.51)
  5 Baron, Kurtis C  42 VCM               2:29.99    2:28.31          6  
        r:+0.88  34.29      1:11.54 (37.25)
        1:48.53 (36.99)     2:28.31 (39.78)
  6 Smith, Daniel C  44 PNA               2:33.61    2:30.17          5  
        r:+0.89  32.69      1:10.06 (37.37)
        1:49.76 (39.70)     2:30.17 (40.41)
  7 Norman, Charles  40 PNA               2:33.68    2:30.45          4  
        r:+0.79  33.59      1:10.65 (37.06)
        1:49.88 (39.23)     2:30.45 (40.57)
  8 Chappell, Matth  43 USF               2:32.63    2:30.81          3  
        r:+0.86  35.83      1:12.62 (36.79)
        1:52.33 (39.71)     2:30.81 (38.48)
  9 Mandel, Gil      40 NBAC              2:30.00    2:31.01          2  
        r:+0.75  33.49      1:11.49 (38.00)
        1:50.42 (38.93)     2:31.01 (40.59)
 10 Groth, Bruce D   44 INWM              2:41.36    2:32.28          1  
        r:+0.90  34.50      1:12.83 (38.33)
        1:52.64 (39.81)     2:32.28 (39.64)
 11 Keever, Nate     40 CMS               2:34.40    2:35.55        
        r:+0.85  33.79      1:11.82 (38.03)
        1:52.40 (40.58)     2:35.55 (43.15)
 12 Fischer, Andy J  40 FLAQ              2:45.00    2:38.31        
        r:+0.89  36.64      1:16.52 (39.88)
        1:57.46 (40.94)     2:38.31 (40.85)
 13 Kalthoff, Karst  40 FLAQ              2:55.77    2:46.53        
        r:+0.87  34.66      1:15.88 (41.22)
        2:00.01 (44.13)     2:46.53 (46.52)
 14 Crowley, Kevin   43 MESC              2:50.72    2:47.88        
        r:+0.99  38.37      1:20.37 (42.00)
        2:03.45 (43.08)     2:47.88 (44.43)
 15 Hecker, Dennis   43 LVM               2:36.10    3:00.38        
        r:+1.14  38.20      1:23.00 (44.80)
        2:11.08 (48.08)     3:00.38 (49.30)
 16 Yang, Mark       42 PNA               3:20.00    3:08.16        
        r:+0.95  44.03      1:31.13 (47.10)
        2:19.65 (48.52)     3:08.16 (48.51)
 -- Hull, Brian C    41 INWM              2:35.32         DQ        
        r:+1.20  37.03      1:17.25 (40.22)
        1:58.58 (41.33)          DQ (39.96)
 -- Goessman, John   42 PNA               2:35.23         DQ        
        r:+0.80  32.94      1:10.79 (37.85)
        1:49.55 (38.76)          DQ (37.56)
 -- Blavatnik, Alex  42 FLAQ              2:35.00         NS        
 -- Brostuen, David  42 CMS               2:38.50         NS        
 -- Campbell, Drew   42 NEM               2:26.60         NS        
 
 Event 27  Men 45-49 200 Yard Breaststroke
=========================================================================
         NATL: N 2:11.46  5/14/2006 JON BLANK
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Blank, Jon W     47 NCMS              2:14.37    2:15.54         11  
        r:+0.74  31.09      1:04.14 (33.05)
        1:39.38 (35.24)     2:15.54 (36.16)
  2 Putterman, Dean  45 HOST              2:25.00    2:17.71          9  
        r:+0.72  30.41      1:04.75 (34.34)
        1:40.45 (35.70)     2:17.71 (37.26)
  3 Djang, Lincoln   47 INWM              2:17.68    2:18.82          8  
        r:+0.78  32.58      1:07.52 (34.94)
        1:42.89 (35.37)     2:18.82 (35.93)
  4 Gendreau, Edmun  45 GBM               2:20.43    2:19.95          7  
        r:+0.82  31.57      1:06.93 (35.36)
        1:43.16 (36.23)     2:19.95 (36.79)
  5 Holland, David   48 WMAC              2:20.00    2:21.34          6  
        r:+0.86  31.53      1:06.59 (35.06)
        1:43.29 (36.70)     2:21.34 (38.05)
  6 Schafer, Ron P   49 HSAM              2:23.50    2:22.50          5  
        r:+1.00  32.37      1:08.78 (36.41)
        1:46.03 (37.25)     2:22.50 (36.47)
  7 Matysek, Jim     47 NIAG              2:23.53    2:23.41          4  
        r:+0.84  32.53      1:08.59 (36.06)
        1:45.49 (36.90)     2:23.41 (37.92)
  8 Rose, Cameron D  47 SAWS              2:29.33    2:23.94          3  
        r:+0.78  32.91      1:08.61 (35.70)
        1:46.41 (37.80)     2:23.94 (37.53)
  9 Allen, Peter J   48 WMAC              2:22.02    2:25.29          2  
        r:+0.90  32.74      1:09.32 (36.58)
        1:47.24 (37.92)     2:25.29 (38.05)
 10 Hamm, Michael L  49 LAPS              2:22.64    2:27.50          1  
        r:+0.90  33.41      1:10.42 (37.01)
        1:48.70 (38.28)     2:27.50 (38.80)
 11 Patterson, Terr  49 BDGR              2:33.00    2:29.19        
        r:+0.83  32.42      1:09.59 (37.17)
        1:48.50 (38.91)     2:29.19 (40.69)
 12 Raine, Charlie   47 LAPS              2:30.00    2:32.33        
        r:+0.81  35.11      1:13.95 (38.84)
        1:54.01 (40.06)     2:32.33 (38.32)
 13 Seibert, Thomas  48 MOO               2:38.01    2:41.99        
        r:+0.92  36.98      1:17.16 (40.18)
        1:59.34 (42.18)     2:41.99 (42.65)
 14 Tongate, Terry   46 NOVA              2:32.90    2:42.57        
        r:+0.87  37.75      1:19.67 (41.92)
        2:01.26 (41.59)     2:42.57 (41.31)
 15 Munro, Stuart A  49 OREG              2:52.00    2:52.55        
        r:+1.27  38.72      1:21.38 (42.66)
        2:06.36 (44.98)     2:52.55 (46.19)
 -- Heinemann, Will  49 NIAG              2:28.27         DQ        
        r:+0.80  33.09      1:11.79 (38.70)
        1:52.29 (40.50)          DQ (42.99)
 -- Young, David P   49 CMS               2:32.00         NS        
 -- Gerke, Charles   47 INWM              3:00.03         NS        
 -- Kenny, John      46 DAMM              2:37.00         NS        
 -- Anderson, Bruce  46 LNM               2:23.20         NS        
 
 Event 27  Men 50-54 200 Yard Breaststroke
=========================================================================
         NATL: N 2:17.16  5/12/1996 ROBERT STRAND
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Eldred, Spencer  50 HIMA              2:19.38    2:17.72         11  
        r:+0.79  30.01      1:04.62 (34.61)
        1:40.60 (35.98)     2:17.72 (37.12)
  2 Von Hoffmann, G  51 NOVA              2:28.00    2:21.48          9  
        r:+0.82  31.68      1:06.79 (35.11)
        1:43.52 (36.73)     2:21.48 (37.96)
  3 Reudy, Tom       52 WH2O              2:28.00    2:26.84          8  
        r:+0.81  34.37      1:12.23 (37.86)
        1:49.51 (37.28)     2:26.84 (37.33)
  4 Kanzler, Matthe  50 STAN              2:28.00    2:28.85          7  
        r:+0.88  34.39      1:12.39 (38.00)
        1:50.87 (38.48)     2:28.85 (37.98)
  5 Morales, Vincen  50 CARL              2:32.64    2:29.06          6  
                 33.95      1:11.75 (37.80)
        1:49.68 (37.93)     2:29.06 (39.38)
  6 Ryerson, Dougla  53 WCM               2:32.80    2:29.85          5  
        r:+0.96  34.33      1:12.16 (37.83)
        1:51.50 (39.34)     2:29.85 (38.35)
  7 Guadagni, Peter  52 WCM               2:32.20    2:33.07          4  
        r:+1.03  34.90      1:13.53 (38.63)
        1:52.93 (39.40)     2:33.07 (40.14)
  8 Bordovsky, Maur  50 WH2O              2:29.80    2:33.10          3  
        r:+1.09  33.36      1:11.71 (38.35)
        1:51.92 (40.21)     2:33.10 (41.18)
  9 Schmitz, Robert  54 NCMS              2:27.55    2:33.98          2  
        r:+0.85  33.74      1:12.47 (38.73)
        1:52.80 (40.33)     2:33.98 (41.18)
 10 Neville, Richar  50 FAST              2:34.26    2:35.50          1  
        r:+0.89  33.90      1:12.64 (38.74)
        1:53.15 (40.51)     2:35.50 (42.35)
 11 Wagoner, Victor  51 LAPS              2:30.00    2:35.82        
        r:+0.72  35.62      1:16.65 (41.03)
        1:57.18 (40.53)     2:35.82 (38.64)
 12 Heyes, Greg      52 LAPS              2:35.50    2:37.72        
        r:+0.82  35.79      1:15.81 (40.02)
        1:57.30 (41.49)     2:37.72 (40.42)
 13 Wright, Mark     53 MERR              2:38.60    2:38.42        
        r:+0.99  35.78      1:15.32 (39.54)
        1:56.47 (41.15)     2:38.42 (41.95)
 14 Dauser, John W   51 NOVA              2:46.75    2:41.39        
        r:+0.87  36.54      1:17.87 (41.33)
        1:59.39 (41.52)     2:41.39 (42.00)
 15 Tarnapoll, Pete  50 NAM               2:56.00    2:42.37        
        r:+1.03  36.56      1:17.63 (41.07)
        2:00.16 (42.53)     2:42.37 (42.21)
 16 Morrison, Rober  53 INWM              2:35.71    2:44.32        
        r:+0.92  35.43      1:16.83 (41.40)
        2:00.30 (43.47)     2:44.32 (44.02)
 17 Lee, Stanley H   50 YCRC              2:50.35    2:51.59        
        r:+0.88  37.49      1:21.88 (44.39)
        2:08.49 (46.61)     2:51.59 (43.10)
 18 Bailey, John A   51 PNA               2:33.84    2:52.07        
        r:+0.95  34.85      1:15.80 (40.95)
        2:10.19 (54.39)     2:52.07 (41.88)
 19 Christensen, Th  51 LVM               2:39.58    2:54.39        
        r:+0.83  41.18      1:26.27 (45.09)
        2:11.25 (44.98)     2:54.39 (43.14)
 20 Dyer, Curtis W   53 WMAC              3:15.00    3:37.47        
        r:+0.98  46.57      1:41.87 (55.30)
        2:40.58 (58.71)     3:37.47 (56.89)
 -- Beaudin, Gilles  52 EBSC              2:29.75         NS        
 
 Event 27  Men 55-59 200 Yard Breaststroke
=========================================================================
         NATL: N 2:20.49  5/20/2001 ROBERT STRAND
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 MacDonald, Lee   55 CMS               2:27.00    2:29.50         11  
        r:+1.00  34.24      1:12.50 (38.26)
        1:51.37 (38.87)     2:29.50 (38.13)
  2 Clemmons, Jim    57 MAM               2:29.50    2:29.72          9  
        r:+0.75  33.94      1:11.18 (37.24)
        1:50.49 (39.31)     2:29.72 (39.23)
  3 Kerns, Hubie     57 VCM               2:30.00    2:30.82          8  
        r:+0.85  34.10      1:12.40 (38.30)
        1:51.85 (39.45)     2:30.82 (38.97)
  4 Stark, Allen L   58 OREG              2:32.32    2:31.82          7  
        r:+0.87  35.03      1:14.08 (39.05)
        1:53.23 (39.15)     2:31.82 (38.59)
  5 Wright, Robert   56 MOVY              2:33.17    2:34.82          6  
        r:+1.03  35.49      1:15.48 (39.99)
        1:55.25 (39.77)     2:34.82 (39.57)
  6 Derr, John M     58 VCM               2:33.00    2:37.07          5  
        r:+0.74  35.70      1:15.28 (39.58)
        1:55.70 (40.42)     2:37.07 (41.37)
  7 Fischer, Chuck   55 CMS               2:44.46    2:38.33          4  
        r:+0.96  35.74      1:15.51 (39.77)
        1:56.18 (40.67)     2:38.33 (42.15)
  8 Atondo, Richard  57 USF               2:45.00    2:42.99          3  
        r:+0.95  36.63      1:18.15 (41.52)
        2:00.54 (42.39)     2:42.99 (42.45)
  9 Inman, Grant M   55 ACTT              2:50.00    2:47.03          2  
        r:+0.95  37.65      1:20.79 (43.14)
        2:04.32 (43.53)     2:47.03 (42.71)
 10 Carney, Kent     59 CMS               2:44.10    2:51.81          1  
        r:+0.84  37.88      1:22.24 (44.36)
        2:06.60 (44.36)     2:51.81 (45.21)
 11 Collins, Greg    58 PNA               3:00.00    2:58.80        
        r:+1.08  37.20      1:20.41 (43.21)
        2:08.62 (48.21)     2:58.80 (50.18)
 12 Murray, Mike     56 WMAC              3:05.21    3:12.55        
        r:+1.08  40.89      1:28.07 (47.18)
        2:19.49 (51.42)     3:12.55 (53.06)
 13 Wikander, Carro  55 OREG              3:34.41    3:15.02        
        r:+1.27  44.05      1:33.04 (48.99)
        2:24.75 (51.71)     3:15.02 (50.27)
 -- Hansen, Steve    55 MICH              2:44.71         DQ        
        r:+0.92  37.55      1:21.66 (44.11)
        1:44.16 (22.50)        DQ (1:42.50)
 -- Capers, Jim      55 DAMM              2:34.28         NS        
 -- Sloan, John      55 IM                2:58.50         NS        
 
 Event 27  Men 60-64 200 Yard Breaststroke
=========================================================================
         NATL: N 2:24.68  5/14/2006 ROBERT STRAND
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Strand, Robert   61 TOC               2:25.50    2:28.85         11  
        r:+0.78  33.41      1:10.79 (37.38)
        1:48.93 (38.14)     2:28.85 (39.92)
  2 Frost, Kenneth   62 TAM               2:35.00    2:31.80          9  
        r:+0.89  33.65      1:11.59 (37.94)
        1:50.89 (39.30)     2:31.80 (40.91)
  3 Parlapiano, Gar  60 TAM               2:45.00    2:39.98          8  
        r:+0.79  34.80      1:15.45 (40.65)
        1:58.60 (43.15)     2:39.98 (41.38)
  4 Peterson, Steve  60 PNA               2:41.11    2:40.49          7  
        r:+0.88  36.76      1:16.96 (40.20)
        1:59.88 (42.92)     2:40.49 (40.61)
  5 Lawrie, Jim      60 SNM               2:55.00    2:45.77          6  
        r:+0.99  38.47      1:20.32 (41.85)
        2:03.34 (43.02)     2:45.77 (42.43)
  6 Smyers, Jesse B  60 WCM               2:56.10    2:56.71          5  
                 38.82      1:24.72 (45.90)
        2:11.93 (47.21)     2:56.71 (44.78)
  7 Leet, John W     61 PNA               2:57.60    3:01.14          4  
        r:+1.18  40.56      1:25.90 (45.34)
        2:13.48 (47.58)     3:01.14 (47.66)
  8 Wakelin, Fred W  64 SWFA              3:03.00    3:02.71          3  
                 42.14      1:28.70 (46.56)
        2:15.08 (46.38)     3:02.71 (47.63)
  9 Brown, Wayne R   64 INWM              3:17.02    3:06.13          2  
        r:+1.20  41.08      1:27.40 (46.32)
        2:16.23 (48.83)     3:06.13 (49.90)
 10 Smith, William   62 OREG              3:35.00    3:29.46          1  
        r:+1.16  47.07      1:39.68 (52.61)
        2:34.46 (54.78)     3:29.46 (55.00)
 -- Chadsey, Willia  64 UNAT              2:56.43         NS        
 -- Sather, Robert   64 UNAT              3:40.03         NS        
 -- Boak, Thomas D   63 WMST              2:48.00         NS        
 -- Parsons, Roger   60 GOLD              3:01.50         NS        
 -- Lambert, Roy D   60 OREG              2:51.01         NS        
 -- Davis, Don M     62 RHMS              2:51.50         NS        
 -- Carey, Edwin F   61 UNAT              2:45.00         NS        
 
 Event 27  Men 65-69 200 Yard Breaststroke
=========================================================================
         NATL: N 2:38.69  5/14/2006 MIKE FRESHLEY
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Todd, Richard T  65 TCAM              2:38.87    2:36.30N        11  
        r:+0.88  35.21      1:14.12 (38.91)
        1:54.50 (40.38)     2:36.30 (41.80)
  2 Dyck, Mel        65 Unattached-CO     2:45.00    2:46.45          9  
        r:+1.01  35.89      1:16.57 (40.68)
        1:59.87 (43.30)     2:46.45 (46.58)
  3 Loewe, Raymond   65 PAFC              2:50.00    2:48.49          8  
        r:+1.12  36.94      1:18.53 (41.59)
        2:02.44 (43.91)     2:48.49 (46.05)
  4 Davis, Roy       65 PNA               2:50.00    2:49.60          7  
        r:+1.03  37.94      1:19.80 (41.86)
        2:03.42 (43.62)     2:49.60 (46.18)
  5 Stewart, Dick    67 NOVA              3:00.00    2:52.05          6  
        r:+1.08  38.67      1:22.28 (43.61)
        2:07.30 (45.02)     2:52.05 (44.75)
  6 Laux, Michael A  65 CONN              3:00.00    2:53.74          5  
        r:+0.94  39.61      1:23.44 (43.83)
        2:08.09 (44.65)     2:53.74 (45.65)
  7 Sheeley, Cappy   65 HIMA              2:59.00    2:54.66          4  
                 38.79      1:24.48 (45.69)
        2:10.60 (46.12)     2:54.66 (44.06)
  8 McDougall, Alla  66 PNA               3:00.01    3:01.66          3  
        r:+1.05  41.67      1:27.32 (45.65)
        2:14.86 (47.54)     3:01.66 (46.80)
  9 Puchalski, Dona  68 FACT              3:04.47    3:02.03          2  
        r:+1.01  37.70      1:23.60 (45.90)
        2:13.22 (49.62)     3:02.03 (48.81)
 10 Perilman, Jim E  68 WCM               3:09.10    3:07.62          1  
        r:+1.09  42.66      1:30.18 (47.52)
        2:19.20 (49.02)     3:07.62 (48.42)
 11 Nordby, Michael  66 PNA               3:03.00    3:07.97        
        r:+1.12  42.25      1:30.96 (48.71)
        2:21.11 (50.15)     3:07.97 (46.86)
 12 Cody, Frank J    66 MICH              3:24.28    3:14.23        
        r:+1.33  44.57      1:35.03 (50.46)
        2:25.27 (50.24)     3:14.23 (48.96)
 13 Kilbourne, Char  67 FACT              3:10.50    3:19.13        
        r:+1.13  42.07      1:32.43 (50.36)
        2:27.49 (55.06)     3:19.13 (51.64)
 14 Mellow, Bill     65 OREG              3:28.00    3:34.20        
        r:+0.80  46.23      1:41.91 (55.68)
        2:39.56 (57.65)     3:34.20 (54.64)
 15 Lake, Brent L    69 OREG              3:46.50    3:38.42        
        r:+1.08  47.65      1:42.81 (55.16)
        2:42.11 (59.30)     3:38.42 (56.31)
 
 Event 27  Men 70-74 200 Yard Breaststroke
=========================================================================
         NATL: N 2:52.92  4/2/2006  BELA SANDOR
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Peterson, Dick   70 SMMM              2:55.00    3:01.23         11  
        r:+0.87  42.00      1:28.48 (46.48)
        2:15.57 (47.09)     3:01.23 (45.66)
  2 Patten, Bob W    72 CMS               3:00.94    3:05.86          9  
        r:+0.98  43.57      1:32.73 (49.16)
        2:20.24 (47.51)     3:05.86 (45.62)
  3 Best, Bob        74 SDSM              3:20.00    3:12.11          8  
        r:+0.95  42.35      1:32.78 (50.43)
        2:24.39 (51.61)     3:12.11 (47.72)
  4 Haworth, A Emor  71 WCM               3:13.31    3:14.29          7  
        r:+0.81  43.70      1:33.81 (50.11)
        2:25.02 (51.21)     3:14.29 (49.27)
  5 Bellem, Ray D    70 ARIZ              3:16.54    3:15.83          6  
        r:+1.09  44.83      1:35.32 (50.49)
        2:27.19 (51.87)     3:15.83 (48.64)
  6 Rehfeldt, Don L  72 PNA               3:48.00    3:50.58          5  
        r:+0.83  52.52      1:51.07 (58.55)
      2:51.77 (1:00.70)     3:50.58 (58.81)
  7 Jelinek, Don P   73 MM                4:04.00    4:12.62          4  
        r:+0.98  55.95    1:59.22 (1:03.27)
      3:06.23 (1:07.01)   4:12.62 (1:06.39)
 -- Johnston, Bob    70 MARY              3:20.00         NS        
 
 Event 27  Men 75-79 200 Yard Breaststroke
=========================================================================
         NATL: N 3:11.26  2/27/2005 ROBERT MACDONALD
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Jones, Ashley O  75 AAM               3:11.80    3:11.85         11  
        r:+0.93  42.43      1:32.62 (50.19)
        2:23.86 (51.24)     3:11.85 (47.99)
  2 Taylor, Thomas   76 PNA               3:22.47    3:24.92          9  
        r:+0.90  44.48      1:36.78 (52.30)
        2:32.03 (55.25)     3:24.92 (52.89)
  3 Knowles, Percy   76 SWIF              3:25.72    3:33.45          8  
        r:+0.98  45.76      1:39.87 (54.11)
        2:37.42 (57.55)     3:33.45 (56.03)
  4 Haartz, F H Ted  79 ARIZ              3:42.00    3:43.41          7  
        r:+1.27  52.37    1:52.44 (1:00.07)
        2:49.83 (57.39)     3:43.41 (53.58)
  5 Woods, Albert H  78 METR              3:56.11    3:50.60          6  
        r:+0.96  50.79      1:49.31 (58.52)
      2:51.20 (1:01.89)     3:50.60 (59.40)
  6 Bond, William R  75 ARIZ              4:01.87    3:58.71          5  
        r:+1.08  52.91    1:54.95 (1:02.04)
      2:58.15 (1:03.20)   3:58.71 (1:00.56)
  7 Bauman, John H   76 WMAC              4:04.00    4:03.40          4  
        r:+1.23  54.21    1:58.81 (1:04.60)
      3:04.24 (1:05.43)     4:03.40 (59.16)
  8 Gallaher, Jerry  78 PNA               4:46.03    4:21.56          3  
        r:+1.22  54.92    2:04.15 (1:09.23)
      3:17.00 (1:12.85)   4:21.56 (1:04.56)
 
 Event 27  Men 80-84 200 Yard Breaststroke
=========================================================================
         NATL: N 3:24.18  4/24/2005 FRANK PIEMME
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Lowry, Paul (Bi  80 SDSM              4:24.32    3:56.12         11  
        r:+1.08  51.61      1:51.40 (59.79)
      2:54.49 (1:03.09)   3:56.12 (1:01.63)
  2 Miesen, Lee J    80 OREG              3:55.00    4:30.72          9  
                 53.84    1:58.72 (1:04.88)
      3:14.91 (1:16.19)   4:30.72 (1:15.81)
  3 Gallaher, Larry  81 GAJA              4:35.00    5:20.42          8  
      r:+1.54  1:12.23    2:36.07 (1:23.84)
      3:59.56 (1:23.49)   5:20.42 (1:20.86)
 
    

 Hy-Tek Meet Services                                   5/19/2007 - 17:40PM
    2007 USMS Short Course Yards Championships - 5/17/2007 to 5/20/2007    
 
 Event 28  Women 18-24 200 Yard Breaststroke
=========================================================================
         NATL: N 2:14.90  5/18/2003 RILEY MANTS
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Gallagher, Mari  24 PNA               2:33.00    2:27.58         11  
        r:+0.74  33.08      1:09.79 (36.71)
        1:48.05 (38.26)     2:27.58 (39.53)
  2 Leeming, Lindse  22 LVM               2:35.00    2:34.92          9  
        r:+0.95  35.30      1:14.06 (38.76)
        1:53.96 (39.90)     2:34.92 (40.96)
  3 Verbrugge, Mega  23 IAMA              2:50.88    2:39.21          8  
        r:+0.85  35.93      1:16.89 (40.96)
        1:58.09 (41.20)     2:39.21 (41.12)
  4 Coburn, Angela   23 OREG              2:53.45    2:41.73          7  
        r:+0.90  37.42      1:18.25 (40.83)
        1:59.73 (41.48)     2:41.73 (42.00)
  5 Heath, Kristen   24 OREG              3:03.40    3:08.88          6  
        r:+0.87  41.42      1:28.92 (47.50)
        2:18.01 (49.09)     3:08.88 (50.87)
 
 Event 28  Women 25-29 200 Yard Breaststroke
=========================================================================
         NATL: N 2:17.94  4/21/2002 ANDREA PACKARD
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Chamberlin, Mel  26 METR              2:28.78    2:26.20         11  
        r:+0.61  34.49      1:11.67 (37.18)
        1:49.23 (37.56)     2:26.20 (36.97)
  2 Lloyd, Allison   26 IM                2:24.19    2:26.43          9  
        r:+0.67  33.74      1:11.21 (37.47)
        1:48.88 (37.67)     2:26.43 (37.55)
  3 Mills, Courtney  28 CMS               2:51.19    2:30.93          8  
        r:+0.86  34.53      1:12.19 (37.66)
        1:51.26 (39.07)     2:30.93 (39.67)
  4 McLuckie, Lisa   28 FLAQ              2:35.00    2:33.65          7  
        r:+0.82  34.35      1:12.90 (38.55)
        1:52.86 (39.96)     2:33.65 (40.79)
  5 O'Reilly, Jenni  27 RMST              2:42.00    2:35.91          6  
        r:+0.76  35.97      1:16.02 (40.05)
        1:55.48 (39.46)     2:35.91 (40.43)
  6 Lotts, Kelly C   29 PNA               2:45.50    2:36.70          5  
        r:+0.84  36.43      1:16.63 (40.20)
        1:57.33 (40.70)     2:36.70 (39.37)
  7 Diel, Jessica A  26 WMAC              2:38.48    2:37.52          4  
        r:+0.73  35.99      1:15.57 (39.58)
        1:56.35 (40.78)     2:37.52 (41.17)
  8 Downing, Jennif  28 NEM               2:40.76    2:39.95          3  
        r:+0.84  35.54      1:15.72 (40.18)
        1:57.47 (41.75)     2:39.95 (42.48)
  9 Picek, Lisa E    27 STVN              2:40.50    2:40.44          2  
        r:+0.85  36.65      1:17.45 (40.80)
        1:58.87 (41.42)     2:40.44 (41.57)
 10 Nelson, Annika   27 WSU               2:46.00    2:41.71          1  
        r:+0.71  38.02      1:18.76 (40.74)
        1:59.86 (41.10)     2:41.71 (41.85)
 11 Paquette, Nicol  25 RIDG              2:40.50    2:42.73        
        r:+0.86  37.11      1:18.06 (40.95)
        1:59.81 (41.75)     2:42.73 (42.92)
 12 Melsen, Krisie   26 MINN              2:41.46    2:43.25        
        r:+0.73  37.33      1:18.27 (40.94)
        2:00.38 (42.11)     2:43.25 (42.87)
 13 Lee, Jackie      26 REDT              2:46.13    2:44.16        
        r:+0.95  37.64      1:18.67 (41.03)
        2:00.97 (42.30)     2:44.16 (43.19)
 14 Milam, Helen M   25 GAJA              2:51.91    2:44.92        
        r:+0.75  36.57      1:17.37 (40.80)
        2:00.72 (43.35)     2:44.92 (44.20)
 15 Jasmann, Christ  27 CMS               2:41.07    2:47.52        
        r:+0.76  38.04      1:20.10 (42.06)
        2:04.04 (43.94)     2:47.52 (43.48)
 16 Crandell, Kelly  26 PNA               2:53.46    2:49.25        
        r:+0.96  38.27      1:20.34 (42.07)
        2:03.69 (43.35)     2:49.25 (45.56)
 17 Borgerding, Ann  29 BRYB              2:50.89    2:50.48        
        r:+0.82  39.65      1:22.65 (43.00)
        2:06.42 (43.77)     2:50.48 (44.06)
 18 Gundersen, Adri  29 INWM              2:53.00    2:54.72        
        r:+0.98  39.19      1:23.32 (44.13)
        2:08.62 (45.30)     2:54.72 (46.10)
 19 Smith, Andrea R  25 OREG              2:58.70    2:55.17        
        r:+0.88  40.94      1:26.09 (45.15)
        2:11.84 (45.75)     2:55.17 (43.33)
 -- Humphries, Jane  25 NEM               2:35.47         NS        
 -- Friedman, Jodie  25 NYCH              2:43.00         NS        
 
 Event 28  Women 30-34 200 Yard Breaststroke
=========================================================================
         NATL: N 2:17.34  4/30/2000 WENKE HANSEN
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 McClelland, Kat  30 DAMM              2:22.64    2:19.74         11  
        r:+0.78  31.47      1:06.88 (35.41)
        1:42.82 (35.94)     2:19.74 (36.92)
  2 Schneider, Sara  31 WMAC              2:35.22    2:32.28          9  
        r:+0.91  35.10      1:13.85 (38.75)
        1:52.98 (39.13)     2:32.28 (39.30)
  3 Dillon, Jean M   33 PNA               2:35.54    2:35.39          8  
        r:+0.76  34.74      1:14.09 (39.35)
        1:54.33 (40.24)     2:35.39 (41.06)
  4 Hatakeyama, Chi  32 ALEX              2:39.50    2:37.17          7  
        r:+0.79  36.30      1:15.93 (39.63)
        1:55.90 (39.97)     2:37.17 (41.27)
  5 Schaetz, Trina   34 WMAC              2:36.71    2:38.71          6  
        r:+0.85  35.04      1:15.07 (40.03)
        1:55.98 (40.91)     2:38.71 (42.73)
  6 Nelson, Sara Q   34 OREG              2:45.55    2:43.09          5  
        r:+0.90  37.41      1:18.36 (40.95)
        2:00.39 (42.03)     2:43.09 (42.70)
  7 Logar, Christin  34 PNA               2:40.00    2:45.25          4  
        r:+0.87  35.76      1:15.94 (40.18)
        1:59.53 (43.59)     2:45.25 (45.72)
  8 Wells, Janette   34 OREG              2:55.33    2:49.11          3  
        r:+0.98  38.97      1:21.91 (42.94)
        2:05.37 (43.46)     2:49.11 (43.74)
  9 Bauman, Jennife  34 GSM               2:53.29    2:51.11          2  
        r:+0.80  39.28      1:22.74 (43.46)
        2:06.60 (43.86)     2:51.11 (44.51)
 10 Rees, Karla E    34 MVM               2:55.51    2:55.97          1  
        r:+0.57  40.15      1:24.75 (44.60)
        2:10.19 (45.44)     2:55.97 (45.78)
 11 Bork, Holly D    30 PNA               3:30.00    3:31.80        
        r:+1.12  47.72      1:40.15 (52.43)
        2:35.46 (55.31)     3:31.80 (56.34)
 -- Barker, Heather  33 CMS               3:04.17         NS        
 
 Event 28  Women 35-39 200 Yard Breaststroke
=========================================================================
         NATL: N 2:19.66  1/27/2002 CAROLINE KRATTLI
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Farmer, Leanne   35 CARL              2:39.00    2:31.98         11  
        r:+0.71  34.59      1:13.22 (38.63)
        1:52.99 (39.77)     2:31.98 (38.99)
  2 Duggan, Karen L  36 WCM               2:39.00    2:41.06          9  
        r:+0.82  37.49      1:18.80 (41.31)
        1:59.41 (40.61)     2:41.06 (41.65)
  3 Collett, Tracy   36 GAJA              2:45.00    2:47.00          8  
        r:+0.69  38.67      1:21.31 (42.64)
        2:03.91 (42.60)     2:47.00 (43.09)
  4 Haberstich, Car  35 IM                2:48.44    2:53.29          7  
        r:+0.91  38.83      1:21.22 (42.39)
        2:06.12 (44.90)     2:53.29 (47.17)
  5 Settimi, Nora C  36 WMAC              2:50.41    2:57.55          6  
        r:+0.88  37.77      1:21.24 (43.47)
        2:08.07 (46.83)     2:57.55 (49.48)
 
 Event 28  Women 40-44 200 Yard Breaststroke
=========================================================================
         NATL: N 2:17.06  5/14/2006 S VON DER LIPPE
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Von Der Lippe,   41 CMS               2:17.06    2:19.71         11  
        r:+0.88  31.78      1:07.46 (35.68)
        1:43.53 (36.07)     2:19.71 (36.18)
  2 Campbell, Ellen  44 CMS               2:45.00    2:39.76          9  
        r:+0.86  35.82      1:16.34 (40.52)
        1:58.01 (41.67)     2:39.76 (41.75)
  3 Berrueta, Gabri  40 SC                2:43.00    2:40.04          8  
        r:+0.93  36.59      1:16.40 (39.81)
        1:57.82 (41.42)     2:40.04 (42.22)
  4 Kupan, Cheryl A  42 NEM               2:40.50    2:44.97          7  
        r:+0.80  37.51      1:18.96 (41.45)
        2:01.45 (42.49)     2:44.97 (43.52)
  5 Jurey, Mary K    41 UNAT              2:50.00    2:50.73          6  
        r:+0.73  38.47      1:20.61 (42.14)
        2:05.24 (44.63)     2:50.73 (45.49)
  6 Quitasol, Wendy  44 NBAC              2:56.00    2:54.19          5  
        r:+1.07  39.71      1:24.08 (44.37)
        2:09.44 (45.36)     2:54.19 (44.75)
  7 Soe, Jeanette G  42 ALMA              2:55.00    2:57.11          4  
        r:+0.82  38.02      1:21.74 (43.72)
        2:08.35 (46.61)     2:57.11 (48.76)
  8 Cummins, Andrea  41 UNAT              2:45.30    2:57.14          3  
        r:+0.78  38.13      1:21.49 (43.36)
        2:08.14 (46.65)     2:57.14 (49.00)
  9 Barry, Robin B   40 LVM               2:59.90    2:57.44          2  
        r:+0.97  41.28      1:25.70 (44.42)
        2:11.11 (45.41)     2:57.44 (46.33)
 10 Scott, Sheryl L  44 NEM               2:59.58    2:59.13          1  
        r:+0.84  38.79      1:23.26 (44.47)
        2:11.09 (47.83)     2:59.13 (48.04)
 11 Del Rio, Laura   41 PNA               3:03.30    3:04.19        
        r:+0.95  42.21      1:29.08 (46.87)
        2:16.62 (47.54)     3:04.19 (47.57)
 12 Crino, Heide P   40 CMS               3:04.97    3:04.89        
        r:+0.86  40.20      1:28.06 (47.86)
        2:16.34 (48.28)     3:04.89 (48.55)
 13 Meyer, Linda A   44 PNA               3:15.00    3:10.57        
        r:+0.96  42.74      1:31.23 (48.49)
        2:21.23 (50.00)     3:10.57 (49.34)
 14 Kerley, Lisamar  41 ALMA              3:15.42    3:25.40        
        r:+0.88  47.12      1:39.63 (52.51)
        2:32.70 (53.07)     3:25.40 (52.70)
 -- Watkins, Elizab  41 OREG              2:52.62         NS        
 
 Event 28  Women 45-49 200 Yard Breaststroke
=========================================================================
         NATL: N 2:35.27  5/2/2004  KAREN MELICK
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Krattli, Caroli  45 SDSM              2:26.81    2:25.76N        11  
        r:+0.84  33.09      1:10.15 (37.06)
        1:47.78 (37.63)     2:25.76 (37.98)
  2 Wilber, Dara     47 PALM              2:44.85    2:43.62          9  
        r:+0.96  37.01      1:18.78 (41.77)
        2:00.70 (41.92)     2:43.62 (42.92)
  3 Berg, Tonya K    48 PNA               2:50.00    2:51.13          8  
        r:+0.90  38.64      1:19.94 (41.30)
        2:04.71 (44.77)     2:51.13 (46.42)
  4 Gibson, Kathy S  46 RMST              2:57.65    2:53.65          7  
        r:+0.92  40.33      1:25.54 (45.21)
        2:09.81 (44.27)     2:53.65 (43.84)
  5 Mullaney, Amy B  47 ARIZ              2:59.00    2:54.17          6  
        r:+0.81  39.99      1:24.08 (44.09)
        2:10.05 (45.97)     2:54.17 (44.12)
  6 Mc Call, Jane E  47 LAPS              2:51.55    2:55.88          5  
        r:+0.93  40.45      1:25.22 (44.77)
        2:10.89 (45.67)     2:55.88 (44.99)
  7 Bates, Penny S   45 CMS               2:52.00    2:56.20          4  
        r:+0.87  41.02      1:25.87 (44.85)
        2:11.45 (45.58)     2:56.20 (44.75)
  8 Utigard-Rathbun  49 UNAT              3:00.69    2:56.55          3  
        r:+0.92  39.23      1:22.84 (43.61)
        2:09.11 (46.27)     2:56.55 (47.44)
  9 Walker, Melinda  49 AKMS              2:59.00    2:57.58          2  
        r:+0.85  39.95      1:24.52 (44.57)
        2:10.44 (45.92)     2:57.58 (47.14)
 10 Snider, Pam J    45 OREG              3:00.94    2:59.75          1  
        r:+0.86  41.77      1:26.84 (45.07)
        2:12.97 (46.13)     2:59.75 (46.78)
 11 Hill, Jayne A    45 UNAT              2:59.12    3:01.16        
        r:+0.94  41.42      1:26.08 (44.66)
        2:13.14 (47.06)     3:01.16 (48.02)
 12 Dawson, Mandy W  45 RMST              3:02.06    3:03.80        
        r:+0.93  41.05      1:27.72 (46.67)
        2:15.26 (47.54)     3:03.80 (48.54)
 13 Morton, Andrea   45 WMST              3:01.78    3:04.53        
        r:+0.75  40.70      1:26.77 (46.07)
        2:15.10 (48.33)     3:04.53 (49.43)
 14 Diddams, Margar  45 PNA               3:09.98    3:07.90        
        r:+0.86  42.96      1:31.30 (48.34)
        2:20.05 (48.75)     3:07.90 (47.85)
 15 Fox, Christina   46 OREG              3:15.00    3:13.66        
        r:+0.96  44.11      1:32.63 (48.52)
        2:22.63 (50.00)     3:13.66 (51.03)
 16 Van Cleave, Jul  48 WMAC              3:09.49    3:13.87        
        r:+1.09  43.22      1:32.04 (48.82)
        2:22.50 (50.46)     3:13.87 (51.37)
 17 Nolte, Susan D   46 CMS               3:07.02    3:16.62        
        r:+0.94  44.30      1:33.76 (49.46)
        2:25.13 (51.37)     3:16.62 (51.49)
 18 Chin-Ogilvie, A  46 FLAQ              3:23.29    3:16.82        
        r:+0.90  47.50      1:37.06 (49.56)
        2:30.17 (53.11)     3:16.82 (46.65)
 19 White, Lisa L    48 WMST              3:25.80    3:30.36        
        r:+0.89  47.01      1:40.73 (53.72)
        2:35.75 (55.02)     3:30.36 (54.61)
 -- Crouch, Kim H    45 CMS               2:38.33         NS        
 -- Bartholomew, Ki  48 LAPS              3:20.00         NS        
 
 Event 28  Women 50-54 200 Yard Breaststroke
=========================================================================
         NATL: N 2:42.23  5/6/2000  SUSAN JONES-ROY
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Melick, Karen L  50 TYR               2:43.00    2:40.34N        11  
        r:+0.81  36.91      1:17.88 (40.97)
        1:59.54 (41.66)     2:40.34 (40.80)
  2 Crabbe, Colette  50 OREG              2:45.00    2:42.51          9  
        r:+0.88  36.89      1:17.71 (40.82)
        1:59.61 (41.90)     2:42.51 (42.90)
  3 Jaunzeme, Andra  54 PNA               2:50.00    2:47.75          8  
        r:+0.90  38.40      1:20.10 (41.70)
        2:03.95 (43.85)     2:47.75 (43.80)
  4 Bennett, Lisa A  51 SQST              2:45.47    2:50.65          7  
        r:+0.74  37.39      1:20.47 (43.08)
        2:05.57 (45.10)     2:50.65 (45.08)
  5 Finch, Merry B   52 YCRC              2:58.20    2:58.09          6  
        r:+0.93  40.40      1:25.62 (45.22)
        2:12.09 (46.47)     2:58.09 (46.00)
  6 Wheeler, Barbar  50 TAM               3:05.00    3:02.81          5  
        r:+0.88  40.13      1:27.73 (47.60)
        2:14.69 (46.96)     3:02.81 (48.12)
  7 Smith, Paula J   52 AKMS              3:03.50    3:02.83          4  
        r:+0.91  40.44      1:26.78 (46.34)
        2:15.40 (48.62)     3:02.83 (47.43)
  8 Seaton, Jessica  54 WH2O              3:14.00    3:09.37          3  
        r:+0.93  41.94      1:29.95 (48.01)
        2:19.47 (49.52)     3:09.37 (49.90)
  9 Kinnear, Renee   52 SFAM              3:09.67    3:11.56          2  
        r:+0.97  43.10      1:30.90 (47.80)
        2:21.30 (50.40)     3:11.56 (50.26)
 10 Johnson, Janet   52 PNA               3:32.00    3:22.13          1  
        r:+0.84  46.33      1:37.75 (51.42)
        2:30.69 (52.94)     3:22.13 (51.44)
 11 Sullivan, Linda  51 PNA               3:18.00    3:23.15        
        r:+0.86  46.76      1:38.10 (51.34)
        2:31.30 (53.20)     3:23.15 (51.85)
 12 Smath, Meg       50 SKY               3:32.12    3:29.85        
        r:+0.94  46.77      1:41.23 (54.46)
        2:35.52 (54.29)     3:29.85 (54.33)
 13 Johns, Margaret  52 NEM               3:30.00    3:33.63        
        r:+1.17  46.95      1:41.55 (54.60)
        2:37.38 (55.83)     3:33.63 (56.25)
 14 Sherwood, Diann  53 OREG              3:35.52    3:35.89        
        r:+0.86  49.23      1:46.61 (57.38)
        2:43.82 (57.21)     3:35.89 (52.07)
 15 Harms, Kildine   53 WCM               3:33.00    3:36.65        
        r:+0.94  50.42      1:44.57 (54.15)
        2:41.38 (56.81)     3:36.65 (55.27)
 -- Hendryx, Teri L  53 OREG              3:10.00         NS        
 
 Event 28  Women 55-59 200 Yard Breaststroke
=========================================================================
         NATL: N 2:52.76  5/18/2003 GINGER PIERSON
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Hummel, Barbara  55 NEM               2:54.10    3:01.77         11  
        r:+0.99  40.44      1:26.62 (46.18)
        2:14.54 (47.92)     3:01.77 (47.23)
  2 Alexander, Mart  57 WCM               3:35.27    3:08.13          9  
        r:+1.05  43.28      1:30.99 (47.71)
        2:20.13 (49.14)     3:08.13 (48.00)
  3 Lyman, Carolyn   56 UTAH              3:36.15    3:15.42          8  
        r:+0.82  43.25      1:32.44 (49.19)
        2:23.88 (51.44)     3:15.42 (51.54)
  4 Carruthers, Kat  58 PNA               3:43.00    3:26.56          7  
        r:+0.90  47.94      1:40.72 (52.78)
        2:34.58 (53.86)     3:26.56 (51.98)
  5 Quill, Catherin  57 IM                3:27.00    3:27.24          6  
                 47.09      1:39.65 (52.56)
        2:33.49 (53.84)     3:27.24 (53.75)
  6 Young, Lydia L   58 CMS               3:30.19    3:29.52          5  
        r:+0.93  48.39      1:41.50 (53.11)
        2:35.61 (54.11)     3:29.52 (53.91)
  7 Casey, Kathrine  58 PNA               3:35.12    3:35.29          4  
        r:+0.97  49.86      1:42.59 (52.73)
        2:39.81 (57.22)     3:35.29 (55.48)
  8 Lebsack, Mel     58 PNA               3:59.00    4:01.06          3  
        r:+1.07  57.54    1:57.89 (1:00.35)
      2:59.91 (1:02.02)   4:01.06 (1:01.15)
 -- Granovsky, Lora  56 NOVA              3:27.55         DQ        
        r:+1.13  43.89      1:34.87 (50.98)
        1:58.49 (23.62)                    
 
 Event 28  Women 60-64 200 Yard Breaststroke
=========================================================================
         NATL: N 2:56.39  5/2/1999  JOANN LEILICH
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Pierson, Ginger  61 OREG              3:10.00    3:09.69         11  
        r:+0.88  42.76      1:31.40 (48.64)
        2:21.00 (49.60)     3:09.69 (48.69)
  2 Dameron, Pam D   61 SQST              3:24.80    3:17.44          9  
        r:+0.95  45.05      1:34.92 (49.87)
        2:26.32 (51.40)     3:17.44 (51.12)
  3 Webb, Linda J    61 FLAQ              3:29.79    3:21.09          8  
                 46.72      1:37.96 (51.24)
        2:30.59 (52.63)     3:21.09 (50.50)
  4 Litt, Arni H     61 PNA               3:24.00    3:35.00          7  
                 46.57      1:40.32 (53.75)
        2:37.16 (56.84)     3:35.00 (57.84)
  5 Christenson, Ca  60 WMAC              3:47.00    3:39.15          6  
        r:+1.12  46.66      1:43.81 (57.15)
        2:43.21 (59.40)     3:39.15 (55.94)
  6 Allen, Susan J   62 USF               3:45.00    3:40.01          5  
        r:+1.23  47.24      1:43.19 (55.95)
        2:41.83 (58.64)     3:40.01 (58.18)
  7 Adams, Carol H   63 NEM               3:32.98    3:44.74          4  
        r:+1.15  50.76      1:47.77 (57.01)
        2:46.94 (59.17)     3:44.74 (57.80)
  8 Hansen, Marsha   60 PNA               3:59.40    3:52.17          3  
        r:+0.99  50.68    1:50.88 (1:00.20)
      2:53.75 (1:02.87)     3:52.17 (58.42)
  9 Schreiber, Shir  60 INWM              3:49.27    3:52.23          2  
        r:+1.09  51.41      1:51.01 (59.60)
      2:53.35 (1:02.34)     3:52.23 (58.88)
 10 Norris, Roswita  64 DAM               4:15.00    4:07.50          1  
        r:+1.38  57.23    2:00.08 (1:02.85)
      3:03.42 (1:03.34)   4:07.50 (1:04.08)
 -- Veater, Betty B  60 BRYB              3:22.87         NS        
 
 Event 28  Women 65-69 200 Yard Breaststroke
=========================================================================
         NATL: N 3:01.50  4/4/2004  JOANN LEILICH
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Meyers, Susan L  65 ISF               3:30.00    3:17.49         11  
        r:+0.93  45.59      1:35.08 (49.49)
        2:26.02 (50.94)     3:17.49 (51.47)
  2 Jebe, Margit H   68 SWFA              3:23.10    3:24.23          9  
        r:+0.99  46.49      1:38.87 (52.38)
        2:32.40 (53.53)     3:24.23 (51.83)
  3 Mc Dowell-Crame  66 SLO               4:00.00    3:41.24          8  
        r:+1.04  51.95      1:48.85 (56.90)
        2:45.24 (56.39)     3:41.24 (56.00)
  4 Marens, Susan E  65 VMST              3:45.89    3:42.76          7  
        r:+1.02  51.26      1:48.69 (57.43)
        2:46.61 (57.92)     3:42.76 (56.15)
  5 Dyck, Grace C    65 CMS               3:55.00    3:43.03          6  
        r:+1.22  50.94      1:47.58 (56.64)
        2:44.79 (57.21)     3:43.03 (58.24)
  6 Stretch, Nancy   67 TOC               4:20.00    3:54.82          5  
        r:+1.07  53.36    1:55.80 (1:02.44)
      2:56.63 (1:00.83)     3:54.82 (58.19)
  7 Kowalski, Joyce  65 MICH              4:14.00    3:59.53          4  
        r:+1.02  54.03    1:55.81 (1:01.78)
      2:59.85 (1:04.04)     3:59.53 (59.68)
  8 Haworth, Joyce   69 WCM               4:21.09    4:30.72          3  
               1:01.67    2:09.91 (1:08.24)
      3:20.50 (1:10.59)   4:30.72 (1:10.22)
 -- Durrant, Betsy   65 VMST              3:35.00         NS        
 -- Kight, Betty G   65 MOST              4:04.60         NS        
 -- Miller, Jan      68 ARIZ              3:55.63         NS        
 
 Event 28  Women 70-74 200 Yard Breaststroke
=========================================================================
         NATL: N 3:21.84  6/9/2001  ANN HIRSCH
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Ryman, Donna M   70 CMS               4:40.10    3:45.59         11  
        r:+1.08  54.32      1:51.39 (57.07)
        2:50.52 (59.13)     3:45.59 (55.07)
  2 Buchannan, Pegg  74 CMS               4:39.01    4:22.22          9  
      r:+1.06  1:01.32    2:08.24 (1:06.92)
      3:16.12 (1:07.88)   4:22.22 (1:06.10)
  3 Munger, Peony    72 INWM              4:59.62    5:06.90          8  
      r:+0.96  1:09.85    2:28.66 (1:18.81)
      3:49.88 (1:21.22)   5:06.90 (1:17.02)
 
 Event 28  Women 75-79 200 Yard Breaststroke
=========================================================================
         NATL: N 3:31.35  2/11/2006 ANN HIRSCH
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Goggin, Georgia  77 MOST              4:35.26    4:41.30         11  
      r:+1.26  1:03.66    2:15.26 (1:11.60)
      3:28.53 (1:13.27)   4:41.30 (1:12.77)
 -- Alexander, Joan  75 WCM               4:00.00         NS        
 -- Snyder, Hannelo  76 SLAM              5:13.00         NS        
 
 Event 28  Women 80-84 200 Yard Breaststroke
=========================================================================
         NATL: N 4:23.47  4/13/2003 MURIEL FLYNN
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Krauser, June    80 GOLD              5:49.00    6:10.99         11  
               1:28.23    3:02.15 (1:33.92)
      4:37.59 (1:35.44)   6:10.99 (1:33.40)
  2 Burke, Maryan N  82 PNA               8:20.00    7:03.85          9  
               1:36.97    3:23.79 (1:46.82)
      5:15.23 (1:51.44)   7:03.85 (1:48.62)
 
 Event 28  Women 85-89 200 Yard Breaststroke
=========================================================================
         NATL: N 5:10.94  5/20/2001 MARIA LENK-ZIGLER
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Christian, Bett  85 MOVY              6:27.60    5:31.31         11  
      r:+0.99  1:13.17    2:39.62 (1:26.45)
      4:07.39 (1:27.77)   5:31.31 (1:23.92)
 
    

 Hy-Tek Meet Services                                   5/19/2007 - 18:23PM
    2007 USMS Short Course Yards Championships - 5/17/2007 to 5/20/2007    
 
 Event 29  Men 18+ 200 Yard Medley Relay
==================================================================================
         NATL: N 1:33.18  5/21/1995 TEXAS SWIMMING
                          J THIBAULT, D PUTTERMAN, M DUNNE, R KILLEEN
    Team                             Seed     Finals       Points 
==================================================================================
  1 LVM  'A'                      1:39.99    1:36.45         22  
     1) Erickson, Ben M25             2) Zwick, Jamie H M26  r:+0.09  
     3) Saez, Devin F M23  r:+0.33    4) Anderes, Jeffrey S M30r:+0.20
        r:+0.61  24.43        52.05 (27.62)
        1:15.10 (23.05)     1:36.45 (21.35)
  2 NYCH  'A'                     1:33.00    1:38.86         18  
     1) Ervin, Anthony L M25          2) Ptasnik, Elliot J M23 r:+0.17
     3) Malone, Thomas M M34  r:+0.25 4) Baker, Matthew T M27  r:+0.00
        r:+0.64  25.03        51.02 (25.99)
        1:17.36 (26.34)     1:38.86 (21.50)
  3 SNM  'A'                      1:37.54    1:39.85         16  
     1) Bohlman, Lance M36            2) Scalise, Erik L M29  r:+0.20 
     3) Ecklund, Tait C M25  r:+0.22  4) Lintz, Ian M M20  r:+0.56    
        r:+0.67  24.38        50.90 (26.52)
        1:16.23 (25.33)     1:39.85 (23.62)
  4 FLAQ  'A'                     1:47.00    1:40.62         14  
     1) Bullock, Perry M21            2) Stafford, Jeffrey S M37      
     3) Bernard, Chris D M21          4) Erickson, Tim D M50          
        r:+0.58  25.75        54.60 (28.85)
        1:17.67 (23.07)     1:40.62 (22.95)
  5 PNA  'A'                      1:42.76    1:42.10         12  
     1) Kroll, Alden E M24            2) Ito, Shingo M23  r:+0.19     
     3) Whitbeck, David M24  r:+0.18  4) Goldman, Brian M M21  r:+0.33
        r:+0.68  26.54        57.12 (30.58)
        1:21.16 (24.04)     1:42.10 (20.94)
  6 CMS  'A'                      1:41.00    1:42.21         10  
     1) Lang, Matthew E M24           2) Copsey, Shane R M24  r:+0.20 
     3) Juliano, Kevin M27  r:+0.28   4) Foster, Jared M31  r:+0.22   
        r:+0.69  27.80        53.86 (26.06)
        1:18.78 (24.92)     1:42.21 (23.43)
  7 ARIZ  'A'                     1:44.60    1:43.73          8  
     1) Hassan, Omar A M26            2) Swanholm, Benjamin S M23     
     3) Donath, Jonathan L M26        4) Suida, Nathan T M27          
        r:+0.73  29.81        56.82 (27.01)
        1:21.61 (24.79)     1:43.73 (22.12)
  8 SAWS  'A'                     1:41.40    1:44.44          6  
     1) Walker, Casey M22             2) Tate, Rich M27  r:+0.19      
     3) Cleaver, Oliver M44  r:+0.29  4) Rose, Cameron D M47  r:+0.28 
        r:+0.61  26.05        55.24 (29.19)
        1:21.43 (26.19)     1:44.44 (23.01)
  9 WH2O  'B'                     1:44.00    1:44.55          4  
     1) Wright, Brian W M32           2) Reudy, Tom M52  r:+0.10      
     3) Kaufmann, Jon C M30  r:+0.58  4) Smith, Christopher S Mr:+0.30
        r:+0.67  26.73        57.21 (30.48)
        1:23.26 (26.05)     1:44.55 (21.29)
 10 PNA  'B'                      1:48.80    1:48.27          2  
     1) Fanning, Mark A M21           2) Rice, Jordan R M22           
     3) Kamikawa, Gary W M29          4) Heide, Christopher J M20     
        r:+0.67  28.16        57.97 (29.81)
        1:23.93 (25.96)     1:48.27 (24.34)
 11 WSU  'A'                      1:51.00    1:48.28        
     1) Schmelzer, Devin J M23        2) Smith, Eric A M30            
     3) Hurley, Daniel M27            4) Lyons, Jason M M22           
        r:+0.62  28.30      1:00.43 (32.13)
        1:26.09 (25.66)     1:48.28 (22.19)
 12 INWM  'A'                     1:57.00    1:55.61        
     1) Hamma, Lance A M24            2) Hull, Brian C M41            
     3) Allen, Murray G M44           4) Hartley, Michael G M37       
        r:+0.76  28.30      1:00.50 (32.20)
        1:28.52 (28.02)     1:55.61 (27.09)
 -- WH2O  'A'                     1:36.00         DQ        
     1) Russell, Jonathan P M24       2) Schmidt, Matthew B M29r:+0.15
     3) Olver, Brian J M29  r:-0.08   4) Brannock, Justin S M26r:+0.30
        r:+0.62  24.26        51.03 (26.77)
        1:14.23 (23.20)          DQ (21.03)
 -- PNA  'C'                      1:53.30         NS        
     1) Jordan, Richard L M21         2) Peterson, Steven B M60       
     3) Stoermer, Paul F M46          4) Jacobs, Ronald M55           
 
 Event 29  Men 25+ 200 Yard Medley Relay
=========================================================================================
         NATL: N 1:31.54  5/19/1991 LONE STAR
                          M RHODENBAUGH, G RHODENBAUGH, B PATTEN, T HEDRICK
    Team                             Seed     Finals       Points 
=========================================================================================
  1 TOC  'A'                      1:34.56    1:32.93         22  
     1) Wanie, Lee G M33              2) Marshall, Gary N M25  r:+0.12
     3) Holsman, Trent T M26  r:+0.17 4) Greenwood, Scott C M29r:+0.33
        r:+0.58  24.56        49.48 (24.92)
        1:12.30 (22.82)     1:32.93 (20.63)
  2 IM  'A'                       1:37.80    1:37.64         18  
     1) Jackson, Kyle M25             2) Helfers, Alex R M27  r:+0.08 
     3) Shipley, Bill M32  r:+0.12    4) Javorski, John M28  r:+0.09  
        r:+0.67  24.83        52.67 (27.84)
        1:16.54 (23.87)     1:37.64 (21.10)
  3 TOC  'B'                      1:40.56    1:41.39         16  
     1) Davie, Matthew G M26          2) Brown, Steven M28  r:+0.29   
     3) Mc Whorter, Michael C r:+0.22 4) Gaggero, David M30  r:+0.22  
        r:+0.76  26.02        54.80 (28.78)
        1:19.09 (24.29)     1:41.39 (22.30)
  4 SSM  'A'                      1:41.50    1:41.97         14  
     1) Weston, Benjamin C M26        2) Valley, Scott R M29  r:+0.13 
     3) Iglesias, Rodrigo J M3r:+0.34 4) McClung, Paton M M37  r:+0.13
        r:+0.65  26.79        55.13 (28.34)
        1:20.16 (25.03)     1:41.97 (21.81)
  5 WMAC  'A'                     1:39.89    1:42.08         12  
     1) Tiltmann, Laren A M37         2) Schaetz, Daniel J M36 r:+0.14
     3) Stich, Darryl D M31  r:+0.17  4) Young, Timothy M36  r:+0.33  
        r:+0.62  25.85        54.36 (28.51)
        1:18.38 (24.02)     1:42.08 (23.70)
  6 USF  'A'                      1:45.00    1:42.60         10  
     1) Commings, Jeff P M33          2) Chappell, Matthew D M4r:+0.21
     3) Gage, Jesse L M26  r:-0.02    4) Connolly, Darrin T M35r:+0.40
        r:+0.61  24.53        55.77 (31.24)
        1:18.66 (22.89)     1:42.60 (23.94)
  7 DAMM  'A'                     1:37.00    1:42.83          8  
     1) Yarid, Jay M44                2) Capers, Jim M55  r:+0.34     
     3) Kenny, John M46  r:+0.31      4) Glass, Mark M32  r:+0.27     
        r:+0.58  25.64        56.31 (30.67)
        1:20.13 (23.82)     1:42.83 (22.70)
  8 LVM  'A'                      1:45.99    1:44.11          6  
     1) Magee, Mark A M39             2) Masumoto, Kenji M30          
     3) Uchitel, Dmitry M27           4) Pronin, Yan M26              
        r:+0.69  27.23        56.26 (29.03)
        1:21.85 (25.59)     1:44.11 (22.26)
  9 OREG  'A'                     1:45.50    1:44.37          4  
     1) Johnsen, Nathan H M26         2) Yee, Justin C M36            
     3) Eliott, Scot J M32            4) Fitzpatrick, William J M34   
        r:+0.72  27.11        56.97 (29.86)
        1:22.32 (25.35)     1:44.37 (22.05)
 10 NCMS  'A'                     1:44.00    1:45.05          2  
     1) Ferroggiaro, Fred M53         2) Goldman, Brian H M42  r:+0.09
     3) Stewart, Henry D M43  r:+0.24 4) Terndrup, Seth P M31  r:+0.26
        r:+0.70  28.11        57.90 (29.79)
        1:22.18 (24.28)     1:45.05 (22.87)
 11 PNA  'B'                      1:48.70    1:45.84        
     1) Knittle, Brian D M33          2) Eide, Duke M33               
     3) Alex, Casey K M34             4) Walker, Jon A M32            
        r:+0.74  26.89        59.02 (32.13)
        1:22.73 (23.71)     1:45.84 (23.11)
 12 TERR  'A'                     1:48.00    1:46.15        
     1) Strahota, Jeffrey R M26       2) Goodison, Michael R M35      
     3) Shipp, William M M47          4) Ellis, Andrew F M38          
        r:+0.67  27.74        55.73 (27.99)
        1:22.86 (27.13)     1:46.15 (23.29)
 13 PNA  'A'                      1:47.69    1:46.25        
     1) Arnold, Mark A M32            2) Snow, McGregor A M28         
     3) Linderman, Ross A M30         4) Rosaria, Steven M M32        
        r:+0.71  26.09        56.53 (30.44)
        1:21.94 (25.41)     1:46.25 (24.31)
 14 NEM  'A'                      1:52.20    1:47.88        
     1) Gilson, Matthew R M39         2) Walkenhorst, Jared W Mr:+0.39
     3) Davis, Caleb A M33  r:+0.50   4) Mooney, Jack M47  r:+0.22    
        r:+0.75  28.87        56.39 (27.52)
        1:23.12 (26.73)     1:47.88 (24.76)
 15 IM  'B'                       1:49.10    1:50.11        
     1) Mattson, Mark E M36           2) Morrison, John M34           
     3) Morris, Chad M30              4) Rowland, Jim M46             
        r:+0.80  30.58      1:01.47 (30.89)
        1:25.82 (24.35)     1:50.11 (24.29)
 16 REDT  'A'                     1:50.25    1:52.51        
     1) Craven, Edward D M46          2) Aydin, Emre B M26            
     3) Fain, Jeremy S M29            4) Horgan, Chris T M42          
        r:+0.78  33.51      1:04.89 (31.38)
        1:29.69 (24.80)     1:52.51 (22.82)
 17 WH2O  'A'                     1:53.00    1:53.01        
     1) Deangelis, Rocky R M34        2) Bordovsky, Mauro M50  r:+0.56
     3) Mc Kenna, Joel M37  r:+0.60   4) Ogorzelec, Gregg A M40r:+0.23
        r:+0.70  30.39      1:01.92 (31.53)
        1:28.57 (26.65)     1:53.01 (24.44)
 18 SWOM  'A'                     1:57.20    1:56.37        
     1) Warren, Trevor W M27          2) Rasmussen, Cody C M29 r:-0.05
     3) Rendell, George L M45 r:+0.22 4) Hardwick, David M M55 r:+0.49
        r:+0.55  27.21        56.06 (28.85)
        1:22.24 (26.18)     1:56.37 (34.13)
 19 NCMS  'B'                     1:55.00    1:59.91        
     1) Mangrum, John W M44           2) Porco, Filippo M M29  r:+0.50
     3) Su, Billy M33  r:+0.30        4) Clark, Jerry M69  r:+0.46    
        r:+0.64  31.86      1:04.93 (33.07)
        1:32.73 (27.80)     1:59.91 (27.18)
 20 PNA  'C'                      2:11.00    2:10.47        
     1) Hinds, Christopher R M31      2) Ness, Kerry A M37  r:+0.56   
     3) Yang, Mark M42  r:+0.58       4) Igawa, Allen D M45  r:+0.51  
        r:+0.94  34.66      1:11.69 (37.03)
        1:44.61 (32.92)     2:10.47 (25.86)
 -- WCM  'A'                      1:47.00         NS        
 
 Event 29  Men 35+ 200 Yard Medley Relay
================================================================================================
         NATL: N 1:35.56  5/17/2002 TEAM TYR
                          J SMITH, D PUTTERMAN, R KILLEEN, C CAVANAGH
    Team                             Seed     Finals       Points 
================================================================================================
  1 OREG  'A'                     1:47.50    1:43.55         22  
     1) Butcher, Gano M43             2) Taylor, Curtis L M35  r:+0.09
     3) Rodgers, Jeff M M40  r:+0.50  4) Drawz, Troy A M39  r:+0.12   
        r:+0.63  27.68        55.78 (28.10)
        1:20.50 (24.72)     1:43.55 (23.05)
  2 PNA  'A'                      1:41.50    1:46.34         18  
     1) Doherty, Todd S M36           2) Kays, David E M39  r:+0.06   
     3) Nelson, Kirk E M37  r:+0.21   4) Whatley, Devin M38  r:+0.29  
        r:+0.61  28.29        57.84 (29.55)
        1:23.38 (25.54)     1:46.34 (22.96)
  3 VCM  'A'                      1:50.00    1:47.53         16  
     1) Shaffer, Mike G M41           2) Baron, Kurtis C M42  r:+0.44 
     3) Bushey, Lawrence F M54r:+0.31 4) Blatt, Michael J M51  r:+0.19
        r:+0.75  26.24        55.77 (29.53)
        1:24.78 (29.01)     1:47.53 (22.75)
  4 INWM  'A'                     1:54.00    1:48.83         14  
     1) Bratton, Wes L M42            2) Groth, Bruce D M44           
     3) Mc Guire, Brian M47           4) Djang, Lincoln P M47         
        r:+0.73  28.68      1:00.09 (31.41)
        1:25.20 (25.11)     1:48.83 (23.63)
  5 CMS  'A'                      1:47.10    1:49.23         12  
     1) Johnston, Mark A M46          2) Cox, Randy R M44  r:+0.24    
     3) Joyner, Thomas T M42  r:+0.39 4) Rosinski, Thomas J M37r:+0.25
        r:+0.78  28.75        59.79 (31.04)
        1:26.71 (26.92)     1:49.23 (22.52)
  6 WMST  'A'                     1:49.20    1:49.47         10  
     1) White, Steve G M46            2) Campbell, Geoff E M37 r:+0.40
     3) Marshall, D Scot M50  r:+0.33 4) Schatz, Gary L M52  r:+0.10  
        r:+0.65  30.07        59.44 (29.37)
        1:27.03 (27.59)     1:49.47 (22.44)
  7 MVN  'A'                      1:49.00    1:50.01          8  
     1) Deloney, Wayne A M47          2) Albright, Philip W M47r:+0.30
     3) Heather, Michael R M53r:+0.15 4) Mitchell, Jeffrey A M3r:+0.18
        r:+0.82  27.89      1:01.32 (33.43)
        1:27.79 (26.47)     1:50.01 (22.22)
  8 OREG  'B'                     1:50.50    1:50.04          6  
     1) Waud, Timothy P M39           2) McCarthy, Darren M M41       
     3) Kabel, Douglas A M41          4) Stewart, Doug K M43          
        r:+0.71  30.44      1:00.40 (29.96)
        1:25.61 (25.21)     1:50.04 (24.43)
  9 PNA  'B'                      1:50.50    1:52.95          4  
     1) Williams, John M M38          2) Smith, Daniel C M44  r:+0.50 
     3) McDermott, David A M44r:+0.52 4) Wagner, Blake J M40  r:+0.41 
        r:+0.73  30.28      1:00.96 (30.68)
        1:27.84 (26.88)     1:52.95 (25.11)
 10 FLAQ  'A'                     1:54.00    1:53.97          2  
     1) Hendrick, Marty M49           2) Kalthoff, Karsten M40        
     3) Fischer, Andy J M40           4) Dillon, Duffy M42            
        r:+0.67  29.75      1:02.41 (32.66)
        1:29.95 (27.54)     1:53.97 (24.02)
 11 PNA  'C'                      1:58.26    1:56.85        
     1) Ducolon, David M43            2) Goessman, John B M42         
     3) Norman, Charles L M40         4) Ferrero, Rick M43            
        r:+0.78  32.99      1:03.65 (30.66)
        1:31.10 (27.45)     1:56.85 (25.75)
 12 LVM  'A'                      1:59.60    1:57.40        
     1) Franklin, Sam D M49           2) Hecker, Dennis M43           
     3) Ozun, Sabri M43               4) Christensen, Thomas F M51    
        r:+0.71  29.09      1:01.62 (32.53)
        1:26.40 (24.78)     1:57.40 (31.00)
 13 PNA  'D'                      2:01.20    1:57.80        
     1) Dunning, Tom E M47            2) Winter, Doug M38  r:+0.30    
     3) Wright, Larry E M58  r:+0.31  4) Von Destinon, Paul M40r:+0.42
        r:+0.68  31.28      1:03.48 (32.20)
        1:30.80 (27.32)     1:57.80 (27.00)
 14 SWIF  'A'                     2:02.15    2:04.44        
     1) Morley, David F M41           2) Knowles, Percy sr. A Mr:+0.51
     3) Knowles-Jr., Percival r:+0.69 4) Fitzgerald, Jerome K Mr:+0.34
        r:+0.70  26.85      1:09.69 (42.84)
        1:39.41 (29.72)     2:04.44 (25.03)
 15 ARIZ  'A'                     2:10.90    2:08.78        
     1) Bailey, Hop M60               2) Adamavich, Doug P M38 r:+0.26
     3) Stites, Jim S M49  r:+0.30    4) Fuller, Vern M60  r:+0.00    
        r:+0.74  39.49      1:11.22 (31.73)
        2:08.81 (57.59)         2:08.78 ( )
 16 CMS  'B'                      2:00.20    2:09.28        
     1) Carney, Kent M59              2) Keever, Nate M40             
     3) O'Brien, Dennis A M71         4) Selles, Carl H M60           
            1:44.38 ( )     2:09.28 (24.90)
 -- WCM  'A'                      1:47.00         DQ        
     1) Hart, Gene E M54              2) Santos, Roque J M39  r:+0.19 
     3) O'Brien, Kerry L M50  r:+0.20 4) Guadagni, Peter M M52 r:+0.44
        r:+0.68  28.89        56.46 (27.57)
        1:22.10 (25.64)          DQ (25.63)
 -- VMST  'A'                     1:54.00         NS        
     1) Cooke, Todd M45               2) Malsbury, David B M45        
     3) Stevenson, Chris L M42        4) Woods, Tom M M64             
 
 Event 29  Men 45+ 200 Yard Medley Relay
=======================================================================================================
         NATL: N 1:40.79  5/2/2004  NCMS
                          F LEHMAN, T DIMSDALE, B MALLETTE, J KLEIN
    Team                             Seed     Finals       Points 
=======================================================================================================
  1 NCMS  'A'                     1:43.00    1:45.29         22  
     1) Klein, Jonathan E M49         2) Blank, Jon W M47             
     3) Hollett, Peter G M47          4) Schmitz, Robert M54          
        r:+0.62  26.94        55.27 (28.33)
        1:21.43 (26.16)     1:45.29 (23.86)
  2 PNA  'B'                      1:52.10    1:45.72         18  
     1) Olliges, Paul F M45           2) Jackson, Robert L M47 r:+0.11
     3) Finney, Steve C M47  r:+0.37  4) Swanson, Victor B M48 r:+0.21
        r:+0.57  27.51        56.02 (28.51)
        1:22.45 (26.43)     1:45.72 (23.27)
  3 OREG  'A'                     1:48.50    1:45.76         16  
     1) Edwards, Wes M53              2) Philbrick, Larry K M54       
     3) Baker, Dennis G M45           4) Otto, Douglas E M48          
        r:+0.74  27.83        57.81 (29.98)
        1:21.94 (24.13)     1:45.76 (23.82)
  4 PNA  'A'                      1:49.81    1:46.51         14  
     1) Haynie, Carl B M46            2) Baca, Jon L M47              
     3) Colbeck, Pete L M45           4) Busch, Ralph T M50           
        r:+0.66  28.52        57.44 (28.92)
        1:22.81 (25.37)     1:46.51 (23.70)
  5 WMAC  'A'                     1:45.30    1:47.52         12  
     1) Mykleby, Geoff L M54          2) Allen, Peter J M48           
     3) Holland, David A M48          4) White, Bob L M52             
        r:+0.91  27.44        57.48 (30.04)
        1:23.10 (25.62)     1:47.52 (24.42)
  6 PNA  'C'                      1:52.16    1:49.28         10  
     1) Wolgemuth, Eric C M46         2) Kosenkranius, Leo M47 r:+0.27
     3) Moore, Robert B M46  r:+0.08  4) McGoorty, Mike M49  r:+0.33  
        r:+0.68  28.72        59.89 (31.17)
        1:26.25 (26.36)     1:49.28 (23.03)
  7 WCM  'A'                      1:50.00    1:49.34          8  
     1) Farrand, David N M52          2) Ryerson, Douglas L M53       
     3) Edwards, Kenneth S M52        4) Wickman, Art M52             
        r:+0.78  29.52        59.58 (30.06)
        1:24.74 (25.16)     1:49.34 (24.60)
  8 TOC  'A'                      1:47.33    1:49.81          6  
     1) Keck, Mike M47                2) Strand, Robert M61           
     3) Williams, Scott M52           4) Griffith, James M M54        
        r:+0.68  30.41      1:00.37 (29.96)
        1:26.90 (26.53)     1:49.81 (22.91)
  9 LAPS  'A'                     1:48.00    1:50.24          4  
     1) Hamm, Michael L M49           2) Wagoner, Victor E M51        
     3) Heyes, Greg M52               4) Mc Bride, Duncan Q M52       
        r:+0.75  29.43        58.81 (29.38)
        1:24.99 (26.18)     1:50.24 (25.25)
 10 NOVA  'A'                     1:49.50    1:50.85          2  
     1) Benner, Tord E M48            2) Tongate, Terry L M46         
     3) Von Hoffmann, Gerard M51      4) Stewart, Dick M67            
        r:+0.78  28.37        58.44 (30.07)
        1:23.49 (25.05)     1:50.85 (27.36)
 11 OREG  'B'                     1:53.50    1:52.34        
     1) Brockbank, Doug M53           2) Mann, Steve A M55  r:+0.62   
     3) Kevan, Stephen D M52  r:+0.00 4) Washburne, Brent C M45r:+0.00
        r:+0.68  29.00      1:22.72 (53.72)
        1:35.88 (13.16)     1:52.34 (16.46)
 12 OREG  'C'                     1:57.50    1:55.42        
     1) Hathaway, David L M46         2) Sumerfield, Bill H M46r:-0.12
     3) Wren, Mark B M48  r:+0.24     4) Boone, Lou M46  r:+0.34      
        r:+0.59  29.59      1:01.45 (31.86)
        1:29.88 (28.43)     1:55.42 (25.54)
 13 CMS  'A'                      1:56.30    1:56.44        
     1) Nolte, Christopher C M50      2) O'Brien, Michael M M45r:+0.30
     3) Stehlin, Ed H M51  r:+0.20    4) Ghaffarifar, Manu M50 r:+0.32
        r:+0.68  29.84      1:03.17 (33.33)
        1:30.48 (27.31)     1:56.44 (25.96)
 14 PNA  'D'                      1:52.19    1:56.69        
     1) Jones, Trevor A M45           2) Piper, Roman K M47  r:+0.15  
     3) Nalli, Lyle A M47  r:+0.20    4) Everard, Jerold M46  r:+0.21 
        r:+0.90  32.87      1:06.47 (33.60)
        1:32.31 (25.84)     1:56.69 (24.38)
 15 SNM  'A'                      1:58.28    1:57.66        
     1) Naviaux, William J M47        2) Huffmire, David B M48 r:+0.35
     3) Webster, Jeffrey D M47r:+0.40 4) Harger, David W M48  r:+0.32 
        r:+0.78  34.64      1:03.43 (28.79)
        1:31.02 (27.59)     1:57.66 (26.64)
 16 PNA  'E'                      1:53.60    1:58.19        
     1) Russell, Brian A M50          2) Leonard, Frank W M52  r:+0.25
     3) Dybdahl, Eric T M47  r:+0.57  4) Freeborn, Stephen L M5r:+0.48
        r:+0.85  29.93      1:04.81 (34.88)
        1:33.15 (28.34)     1:58.19 (25.04)
 17 MOVY  'A'                     2:05.00    2:01.68        
     1) Welchlin, Bob M50             2) Wright, Robert W M56  r:+0.35
     3) Lewis, Dave M50  r:+0.24      4) Diel, Bruce N M58  r:+0.42   
        r:+0.63  29.48      1:02.16 (32.68)
        1:33.56 (31.40)     2:01.68 (28.12)
 18 PNA  'F'                      1:56.50    2:04.35        
     1) Baker, Loren A M53            2) Reeder, Bill D M54  r:+0.39  
     3) Sylvester, John E M50 r:+0.40 4) Valley, Eric S M45  r:+0.27  
        r:+0.69  32.11      1:07.65 (35.54)
        1:35.69 (28.04)     2:04.35 (28.66)
 19 INWM  'A'                     2:06.00    2:09.38        
     1) Cabrey, David D M51           2) Brown, Wayne R M64  r:+0.71  
     3) Scovazzo, Vincent A M5r:+0.70 4) Hampton, Keith M53  r:+0.55  
        r:+0.73  32.32      1:08.91 (36.59)
        1:41.30 (32.39)     2:09.38 (28.08)
 -- PNA  'G'                      2:00.50         NS        
     1) Clark, Gordon F M55           2) Moore, Hugh C M52  r:+0.00   
     3) Schlemmer, Robert M M4r:+0.00 4) Chinn, Colin M48  r:+0.00    
 
 Event 29  Men 55+ 200 Yard Medley Relay
==============================================================================================================
         NATL: N 1:47.32  5/20/2001 THE OLYMPIC CLB
                          T BIRNIE, R STRAND, J ELDER, S CLARK
    Team                             Seed     Finals       Points 
==============================================================================================================
  1 CMS  'A'                      1:50.00    1:48.60         22  
     1) Fischer, Chuck M55            2) MacDonald, Lee H M55         
     3) Abrahams, Richard T M62       4) McCormick, Paul M60          
        r:+0.71  28.82        59.37 (30.55)
        1:24.14 (24.77)     1:48.60 (24.46)
  2 VCM  'A'                      1:52.00    1:50.29         18  
     1) Mc Conica, Jim M56            2) Kerns, Hubie M57             
     3) Derr, John M M58              4) Gruber, Glenn A M57          
        r:+0.88  28.86        59.43 (30.57)
        1:25.97 (26.54)     1:50.29 (24.32)
  3 OREG  'A'                     1:53.50    1:52.36         16  
     1) Smith, Robert S M63           2) Stark, Allen L M58           
     3) Pendleton, Mike L M55         4) Dasch, Vern E M57            
        r:+0.71  28.90        59.78 (30.88)
        1:26.79 (27.01)     1:52.36 (25.57)
  4 WCM  'A'                      1:55.00    1:53.32         14  
     1) Galine, Donald L M61          2) Smyers, Jesse B M60          
     3) Dennis, D Craig M61           4) De Lacy, James R M60         
        r:+0.76  30.28      1:01.89 (31.61)
        1:29.10 (27.21)     1:53.32 (24.22)
  5 TAM  'A'                      1:54.00    1:55.04         12  
     1) Burns, Richard M63            2) Frost, Kenneth A M62         
     3) Meyerhoff, Rick D M60         4) Parlapiano, Gary J M60       
        r:+0.63  30.07        59.63 (29.56)
        1:28.57 (28.94)     1:55.04 (26.47)
  6 MICH  'A'                     1:56.95    1:59.45         10  
     1) Chaney, Richard R M56         2) Hansen, Steve M55            
     3) Brockhahn, Leonard J M56      4) Olson, Chuck A M57           
        r:+0.64  31.76      1:05.27 (33.51)
        1:34.37 (29.10)     1:59.45 (25.08)
  7 PNA  'A'                      2:03.30    1:59.76          8  
     1) McColly, Michael M61          2) Collins, Greg M58            
     3) Monohon, Paul E M61           4) Voegtlen, R Barney M58       
        r:+0.68  31.65      1:05.48 (33.83)
        1:33.97 (28.49)     1:59.76 (25.79)
  8 SNM  'A'                      2:01.72    2:03.93          6  
     1) Johnson, Clifford H M55       2) Lawrie, Jim M60              
     3) Lintz, Steven P M56           4) Class, Patrick L M58         
        r:+0.73  29.63      1:06.02 (36.39)
        1:35.53 (29.51)     2:03.93 (28.40)
  9 OREG  'B'                     2:04.50    2:08.99          4  
     1) Stout, Jon M60                2) Wikander, Carroll D M55      
     3) Silvey, Michael R M62         4) Sherwood, Reggie M55         
        r:+0.87  33.58      1:11.43 (37.85)
        1:40.94 (29.51)     2:08.99 (28.05)
 10 PNA  'B'                      2:11.02    2:13.95          2  
     1) McKinlay, Michael M63         2) Leet, John W M61  r:+0.72    
     3) Nordby, Michael C M66 r:+0.43 4) Pilger, Robert T M63  r:+0.41
        r:+0.70  36.75      1:13.36 (36.61)
        1:47.10 (33.74)     2:13.95 (26.85)
 
 Event 29  Men 65+ 200 Yard Medley Relay
=====================================================================================================================
         NATL: N 2:04.32  5/20/2001 TEAM TEXAS
                          G JOHNSTON, C BALDWIN, B BAILIE, G FERGUSON
    Team                             Seed     Finals       Points 
=====================================================================================================================
  1 OREG  'A'                     2:09.50    2:06.69         22  
     1) Nakata, Ronald K M68          2) Landis, Tom M65  r:+0.63     
     3) Petersen, Bert L M68  r:-1.28 4) Radcliff, David A M73 r:+0.29
        r:+0.77  35.02      1:12.21 (37.19)
        1:39.95 (27.74)     2:06.69 (26.74)
  2 CMS  'A'                      2:49.80    2:35.85         18  
     1) Truby, Jack O M82             2) Patten, Bob W M72  r:-0.03   
     3) Plummer, Mark A M70  r:+0.00  4) Reynolds, Bing M66  r:+0.66  
        r:+0.94  44.27      1:06.29 (22.02)
        1:56.85 (50.56)     2:35.85 (39.00)
  3 ARIZ  'A'                     3:01.70    2:56.15         16  
     1) Silverstein, Lou M80          2) Monroe, Thomas A M66  r:+0.34
     3) Bellem, Ray D M70  r:+0.00    4) Fritz, Jack R M74  r:+0.54   
        r:+0.83  50.14      1:16.67 (26.53)
        1:39.64 (22.97)   2:56.15 (1:16.51)
 
 Event 29  Men 75+ 200 Yard Medley Relay
============================================================================================================================
         NATL: N 2:36.73  4/11/1999 OREGON
                          E WALTER, G HUESTIS, A HOLDEN, G YOUNG
    Team                             Seed     Finals       Points 
============================================================================================================================
  1 SDSM  'A'                     2:37.90    2:34.66N        22  
     1) Webster, Dale A M81           2) Lowry, Paul (Biff) M80       
     3) Piemme, Frank M M82           4) Kimball, Ken M76             
        r:+0.88  40.12      1:25.81 (45.69)
        2:03.13 (37.32)     2:34.66 (31.53)
  2 ARIZ  'A'                     2:43.70    2:46.81         18  
     1) Rigley, Tom D M78             2) Haartz, F H Ted M79          
     3) Gillin, Gordon H M76          4) Bond, William R M75          
        r:+0.89  46.81      1:09.45 (22.64)
        1:30.74 (21.29)   2:46.81 (1:16.07)
  3 OREG  'A'                     3:05.50    3:02.40         16  
     1) Lamb, Willard J M84           2) Miesen, Lee J M80            
     3) Holden, Andrew W M88          4) Young, Gilbert N M85         
        r:+0.84  45.39      1:33.85 (48.46)
        2:23.53 (49.68)     3:02.40 (38.87)
 -- PNA  'A'                      2:43.30         NS        
     1) Taylor, Thomas T M76          2) Gallaher, Jerry M78          
     3) Miller, Bob K M78             4) Dorse, Robert O M75          
 
    

 Hy-Tek Meet Services                                   5/19/2007 - 18:40PM
    2007 USMS Short Course Yards Championships - 5/17/2007 to 5/20/2007    
 
 Event 30  Women 18+ 200 Yard Medley Relay
==================================================================================
         NATL: N 1:49.10  5/20/2001 SIERRA NEVADA
                          SARA SCHWEITZER, SHARON WEISS, LIMIN LIU, MAY OOI
    Team                             Seed     Finals       Points 
==================================================================================
  1 NCMS  'A'                     1:58.00    1:55.97         22  
     1) Schwartz, Michelle L W35      2) Nowak, Elizabeth A W43       
     3) Bonney, Erin R W24            4) Hageman, Heather M W36       
        r:+0.79  31.59      1:03.89 (32.30)
        1:31.96 (28.07)     1:55.97 (24.01)
  2 IM  'A'                       1:56.00    1:56.73         18  
     1) Kozlowski, Laura W29          2) Bailey, Karla W23            
     3) Paulsen, Kristina W30         4) Scobbie, Karen W38           
        r:+0.80  30.06      1:00.79 (30.73)
        1:28.30 (27.51)     1:56.73 (28.43)
  3 PNA  'A'                      1:56.92    1:57.24         16  
     1) Miller, Stephanie J W24       2) Dillon, Jean M W33           
     3) Gallagher, Marion P W24       4) Brutzer, Nina W26            
        r:+0.78  31.59      1:04.54 (32.95)
        1:31.38 (26.84)     1:57.24 (25.86)
  4 TOC  'A'                      2:01.91    2:01.07         14  
     1) Welting, Laureen W41          2) Lyons, Katie A W26           
     3) Meyer, Marguerite W48         4) Luchini, Stephanie L W24     
        r:+0.74  29.51      1:03.15 (33.64)
        1:34.15 (31.00)     2:01.07 (26.92)
  5 LVM  'A'                      2:12.12    2:01.69         12  
     1) Potts, Erin E W29             2) Leeming, Lindsey A W22r:+0.11
     3) Adams, Kari S W41  r:+0.19    4) Doman, Mary E W25  r:+0.30   
        r:+0.69  31.78      1:04.94 (33.16)
        1:34.88 (29.94)     2:01.69 (26.81)
  6 PNA  'B'                      1:59.50    2:03.12         10  
     1) Richardson, Sarah D W30       2) Lotts, Kelly C W29           
     3) Smith, Lauren E W20           4) Sorensen, Jennifer M W26     
        r:+0.74  33.74      1:06.29 (32.55)
        1:36.50 (30.21)     2:03.12 (26.62)
  7 OREG  'A'                     2:03.50    2:04.02          8  
     1) Coburn, Angela M W23          2) Wells, Janette W34           
     3) Showell, Brianna W27          4) Macy, Michelle L W30         
        r:+0.74  32.60      1:07.78 (35.18)
        1:37.26 (29.48)     2:04.02 (26.76)
  8 WMAC  'A'                     2:04.63    2:06.08          6  
     1) Stich, Chris S W30            2) Schneider, Erin E W28        
     3) Schneider, Leah R W22         4) Dyer, Lisa S W42             
        r:+0.67  32.09      1:09.29 (37.20)
        1:38.73 (29.44)     2:06.08 (27.35)
  9 PNA  'C'                      2:07.90    2:06.69          4  
     1) Ahmed, Anika D W20            2) Pierce, Shona D W22          
     3) Mar, Emiko W20                4) Jacobson, Erin C W22         
        r:+0.73  34.69      1:08.21 (33.52)
        1:40.50 (32.29)     2:06.69 (26.19)
 10 AKMS  'A'                     2:08.00    2:07.34          2  
     1) Tait, Christine M W42         2) Smith, Paula J W52  r:+0.16  
     3) Titzel, Shannon M W36 r:+0.43 4) Beattie, Megan R W20  r:+0.47
        r:+0.69  32.08      1:08.29 (36.21)
        1:37.01 (28.72)     2:07.34 (30.33)
 11 ARIZ  'A'                     2:14.00    2:07.76        
     1) Busche, Kelly C W22           2) Kelley, Colleen W40  r:+0.44 
     3) Pranke, Bridget A W23 r:+0.54 4) Major, Rebecca P W43  r:+0.18
        r:+0.71  28.86      1:08.49 (39.63)
        1:41.10 (32.61)     2:07.76 (26.66)
 12 USF  'A'                      2:09.00    2:09.08        
     1) Belliveau, Adrienne C W23     2) Huang, Cathy E W52  r:+0.50  
     3) Churchill, Marisa L W3r:+0.60 4) Osborn, Ahelee Sue M Wr:+0.49
        r:+0.71  29.96      1:08.42 (38.46)
        1:42.48 (34.06)     2:09.08 (26.60)
 13 AKMS  'B'                     2:18.00    2:15.86        
     1) Einset, Elizabeth W45         2) Taggart, Angela R W32 r:+0.25
     3) Christensen, Britta A r:+0.63 4) Piazza, Kelly S W31  r:+0.07 
        r:+0.91  34.90      1:12.56 (37.66)
        1:46.21 (33.65)     2:15.86 (29.65)
 14 SKY  'A'                      2:18.00    2:21.85        
     1) Segnitz, Robin P W39          2) Smath, Meg W50  r:+0.49      
     3) Ciampa, Cindy W47  r:+0.47    4) Skerkoski, Ann E W24  r:+0.24
        r:+0.73  38.75      1:23.24 (44.49)
        1:55.01 (31.77)     2:21.85 (26.84)
 15 PNA  'D'                      2:29.00    2:32.71        
     1) Moore, Sarah M W21            2) Casey, Kathrine J W58 r:+0.63
     3) Crandell, Kelly J W26 r:+0.50 4) Moore, Jane A W56  r:+0.58   
        r:+0.77  33.96      1:19.46 (45.50)
        1:52.41 (32.95)     2:32.71 (40.30)
 -- INWM  'A'                     2:09.00         DQ        
     1) Gleckler, Kara M W24          2) Gundersen, Adria A W29r:+0.54
     3) Saval, Amber M W20  r:-0.08   4) Finley, Katrina R W21 r:+0.43
        r:+0.68  35.23      1:13.12 (37.89)
        1:44.82 (31.70)          DQ (28.99)
 -- MOVY  'A'                     2:22.00         NS        
     1) Reaburn, Laurie W30           2) Roof, Anna Lea W46  r:+0.00  
     3) Urbatchka, Lindsey E Wr:+0.00 4) Bohl, Nan H W78  r:+0.00     
 
 Event 30  Women 25+ 200 Yard Medley Relay
=========================================================================================
         NATL: N 1:47.70  5/16/1999 SLUG
                          M EDWARDS, J HARLOW, H KISSEL, D GRANER-GALLAS
    Team                             Seed     Finals       Points 
=========================================================================================
  1 WMAC  'A'                     1:52.87    1:53.28         22  
     1) Rau, Jocelyn M W28            2) Schneider, Sarah M W31       
     3) Diel, Jessica A W26           4) Schaetz, Trina R W34         
        r:+0.66  28.58      1:00.60 (32.02)
        1:28.68 (28.08)     1:53.28 (24.60)
  2 FLAQ  'A'                     1:56.00    1:56.29         18  
     1) Hulett, Jennifer A W38        2) McLuckie, Lisa W28           
     3) McCrady, Christine W34        4) Martin, Jennifer M W26       
        r:+0.75  30.95      1:02.99 (32.04)
        1:31.36 (28.37)     1:56.29 (24.93)
  3 CMS  'A'                      2:01.10    1:58.97         16  
     1) Linke, Lyndsey M W27          2) Jasmann, Christine W W27     
     3) Einberger, Susan M W26        4) Mills, Courtney W W28        
        r:+0.70  28.83      1:03.62 (34.79)
        1:33.43 (29.81)     1:58.97 (25.54)
  4 IM  'A'                       1:59.10    2:00.99         14  
     1) Kothe, Nicole A W33           2) Lloyd, Allison W26           
     3) Seago, Leslie W25             4) Haney, Sue W44               
        r:+0.70  32.99      1:04.23 (31.24)
        1:34.06 (29.83)     2:00.99 (26.93)
  5 REDT  'A'                     1:59.25    2:01.00         12  
     1) Gary, Kristin J W39           2) Lee, Jackie W26              
     3) Welch, Michele A W30          4) Kelsey, Jane M W31           
        r:+0.66  28.65      1:04.63 (35.98)
        1:34.49 (29.86)     2:01.00 (26.51)
  6 NBAC  'A'                     1:59.00    2:01.20         10  
     1) Limke, Tobi L W32             2) Quitasol, Wendy W44          
     3) Gedney, Suzanne W38           4) Rapuano, Lisa W41            
        r:+0.64  29.38      1:05.86 (36.48)
        1:36.08 (30.22)     2:01.20 (25.12)
  7 OREG  'A'                     2:07.50    2:05.15          8  
     1) Strausbaugh, Elizabeth A W30  2) Smith, Andrea R W25  r:+0.33 
     3) Weeks, Nikki L W34  r:+0.52   4) Gustafson, Aubree M W2r:+0.36
        r:+0.77  35.49      1:12.05 (36.56)
        1:39.37 (27.32)     2:05.15 (25.78)
  8 WMAC  'B'                     2:04.65    2:07.63          6  
     1) Maltry, Cynthia L W52         2) Settimi, Nora C W36  r:+0.37 
     3) Seidler, Mindy E W27  r:+0.64 4) Van Enkenvoort, Kristar:+0.08
        r:+0.78  33.01      1:09.90 (36.89)
        1:40.13 (30.23)     2:07.63 (27.50)
  9 GAJA  'A'                     2:03.00    2:10.93          4  
     1) Collett, Tracy L W36          2) Gordon, Jennifer W W33       
     3) Milam, Helen M W25            4) Hooe, Donna L W44            
        r:+0.72  33.54      1:10.16 (36.62)
        1:41.19 (31.03)     2:10.93 (29.74)
 10 INWM  'A'                     2:17.00    2:17.64          2  
     1) Parrish, Sally A W32          2) Edberg, Heather C W35 r:+0.36
     3) Spear, Karlin T W47  r:+0.41  4) Buehler, Paige W38  r:+0.37  
        r:+0.72  30.61      1:16.16 (45.55)
        1:48.56 (32.40)     2:17.64 (29.08)
 11 RIDG  'A'                     2:16.50    2:18.81        
     1) Jones, Beth W50               2) Paquette, Nicole W25  r:+0.10
     3) Henderson, Kristin W Wr:+0.32 4) Gibson, Shawna W33  r:+0.69  
        r:+0.76  33.92      1:10.17 (36.25)
        1:39.60 (29.43)     2:18.81 (39.21)
 12 PNA  'A'                      2:30.81    2:21.16        
     1) Singer, Shannon R W37         2) Logar, Christine M W34r:+0.35
     3) Spence, Debby R W45  r:+0.32  4) Litt, Arni H W61  r:+0.39    
        r:+0.72  41.51      1:16.34 (34.83)
        1:46.22 (29.88)     2:21.16 (34.94)
 13 PNA  'B'                      2:47.38    2:53.27        
     1) Bork, Holly D W30             2) Euker, Carolyn E W42  r:+0.76
     3) Blackburn, Jean L W55 r:+0.40 4) Duggan, Patricia (Pat)r:+0.57
        r:+0.82  45.94      1:30.70 (44.76)
        2:10.60 (39.90)     2:53.27 (42.67)
 -- WH2O  'A'                     2:02.00         NS        
     1) Ames-Klein, Kiley C W30       2) Seaton, Jessica W W54        
     3) West, Sherry B W29            4) Dantzler, Amy L W42          
 
 Event 30  Women 35+ 200 Yard Medley Relay
================================================================================================
         NATL: N 1:49.20  5/18/2003 ROCKY MTN
                          C SAPPEY, S ARREDONDO, S VON DER LIPPE, A PETTIS S
    Team                             Seed     Finals       Points 
================================================================================================
  1 CMS  'A'                      1:55.50    1:53.62         22  
     1) Eden, Kim G W38               2) Von Der Lippe, Susan G W41   
     3) Campbell, Ellen A W44         4) Scott, Anna T Pettis W44     
        r:+0.90  32.39      1:01.98 (29.59)
        1:29.81 (27.83)     1:53.62 (23.81)
  2 OREG  'A'                     2:09.50    2:05.73         18  
     1) Thompson, Jennifer L W40      2) Watkins, Elizabeth A W41     
     3) Young, Susie S W37            4) Tyrrell, Laura L W39         
        r:+0.79  33.19      1:08.47 (35.28)
        1:39.63 (31.16)     2:05.73 (26.10)
  3 CMS  'B'                      2:08.30    2:06.64         16  
     1) Vanderpoel, Nicole L W42      2) Tobey, Stacey W W38          
     3) Hagadorn, Heather W42         4) Crino, Heide P W40           
        r:+0.78  33.69      1:07.53 (33.84)
        1:38.53 (31.00)     2:06.64 (28.11)
  4 SQST  'A'                     2:08.59    2:07.71         14  
     1) Hunter, Dee A W41             2) Bennett, Lisa A W51          
     3) Franklin, Becky L W38         4) Cleary, Kelly L W43          
        r:+0.63  33.32      1:07.51 (34.19)
        1:40.51 (33.00)     2:07.71 (27.20)
  5 INWM  'A'                     2:11.00    2:10.33         12  
     1) McGuire, Kris W42             2) Poston, Beth A W41           
     3) Bricel, Kathy A W45           4) Whiteside, Leslie M W47      
        r:+0.75  32.31      1:09.95 (37.64)
        1:41.22 (31.27)     2:10.33 (29.11)
  6 NEM  'A'                      2:13.20    2:10.82         10  
     1) Grilli, Tracy L W50           2) Gaynor, Patty A W46          
     3) Scott, Sheryl L W44           4) Jensen, Sue W46              
        r:+0.74  32.69      1:08.43 (35.74)
        1:40.83 (32.40)     2:10.82 (29.99)
  7 RMST  'A'                     2:18.80    2:11.70          8  
     1) Hajost, Cynthia M W47         2) Dawson, Mandy W W45          
     3) Gibson, Kathy S W46           4) Launer, Tara Lyn W38         
        r:+0.72  33.96      1:10.95 (36.99)
        1:41.03 (30.08)     2:11.70 (30.67)
  8 PNA  'A'                      2:09.31    2:11.88          6  
     1) Hirst, Cynthia L W44          2) Mesler, Jennifer L W36       
     3) Ward, Jennifer A W35          4) McConnell, Michelle L W39    
        r:+0.81  36.37      1:12.94 (36.57)
        1:42.65 (29.71)     2:11.88 (29.23)
  9 PNA  'B'                      2:23.20    2:24.22          4  
     1) Del Rio, Laura L W41          2) Simpson, Rebecca R W38       
     3) Whitney, Jamie F W42          4) Rogers, Katherine P W40      
        r:+0.92  39.98      1:18.19 (38.21)
        1:53.04 (34.85)     2:24.22 (31.18)
 10 ALMA  'A'                     2:50.00    2:30.46          2  
     1) Soe, Jeanette G W42           2) Kerley, Lisamarie M W41      
     3) Hunt, Allison W43             4) Tegner, Thyra W72            
        r:+0.71  35.28      1:18.79 (43.51)
        1:49.98 (31.19)     2:30.46 (40.48)
 11 PNA  'C'                      2:52.29    2:50.40        
     1) Bybee, Blanche W39            2) Elkington, Colleen P W46     
     3) Bent, Julia W59               4) Speser, Nancy J W50          
                 36.76      1:30.87 (54.11)
        2:16.20 (45.33)     2:50.40 (34.20)
 
 Event 30  Women 45+ 200 Yard Medley Relay
=======================================================================================================
         NATL: N 1:57.99  4/7/2002  NEM
                          J FELDMANN, J LUKER, G WETTACH, J HIRSTY
    Team                             Seed     Finals       Points 
=======================================================================================================
  1 PNA  'A'                      2:02.20    2:00.49         22  
     1) Courtney, Zena H W47          2) Jaunzeme, Andra W54  r:+0.57 
     3) Dahl, Lisa A W46  r:+0.30     4) Glassman, Debbie A W53r:+0.40
        r:+0.67  31.08      1:06.15 (35.07)
        1:33.05 (26.90)     2:00.49 (27.44)
  2 WCM  'A'                      2:00.90    2:01.84         18  
     1) Landers, Patty W50            2) Crittenden, Leianne S r:+0.56
     3) Swigert, Debbie M W51 r:+0.50 4) O'Brien, Charlene A W5r:-0.05
        r:+0.70  31.01      1:04.42 (33.41)
        1:34.81 (30.39)     2:01.84 (27.03)
  3 OREG  'A'                     2:05.50    2:02.28         16  
     1) Andrus-Hughes, Karen W49      2) Crabbe, Colette M W50 r:+0.41
     3) Foley, Sharon E W47  r:+0.17  4) Goodman, Ann R W48  r:+0.42  
        r:+0.74  29.12      1:04.16 (35.04)
        1:33.28 (29.12)     2:02.28 (29.00)
  4 ARIZ  'A'                     2:07.60    2:04.25         14  
     1) Bailey, Monica M W46          2) Mullaney, Amy B W47  r:+0.37 
     3) Hussey, June C W45  r:+0.10   4) Hobbs, Liz A W45  r:+0.14    
        r:+0.74  30.74      1:08.08 (37.34)
        1:39.88 (31.80)     2:04.25 (24.37)
  5 WMST  'A'                     2:07.00    2:06.59         12  
     1) Nunnallee, Deborah L W51      2) Heuer, Brigitte C W47 r:+0.09
     3) Morton, Andrea N W45  r:+0.63 4) Boak, Carolyn F W62  r:+0.22 
        r:+0.78  34.25      1:07.48 (33.23)
        1:38.83 (31.35)     2:06.59 (27.76)
  6 IM  'A'                       2:12.80    2:11.09         10  
     1) Pipes-Neilsen, Karlyn W45     2) Block, Andrea J W45  r:+0.23 
     3) Quill, Catherine J W57r:+0.00 4) Salus, Rae W45  r:+0.18      
        r:+0.62  28.00      1:04.88 (36.88)
        1:41.36 (36.48)     2:11.09 (29.73)
  7 CMS  'A'                      2:08.40    2:11.52          8  
     1) Bates, Penny S W45            2) Nolte, Susan D W46  r:+0.06  
     3) Rosener, Karen K W53  r:+0.29 4) Garnier, Kathy L W46  r:+0.00
        r:+0.64  36.47      1:16.85 (40.38)
        1:46.65 (29.80)     2:11.52 (24.87)
  8 PNA  'B'                      2:13.38    2:12.25          6  
     1) Diddams, Margaret A D W45     2) Berg, Tonya K W48            
     3) Dymerski, Yvonne W46          4) Townsend, Nancy M W52        
        r:+0.66  34.91      1:11.45 (36.54)
        1:43.17 (31.72)     2:12.25 (29.08)
  9 OREG  'B'                     2:27.50    2:21.48          4  
     1) Hendryx, Teri L W53           2) Redwine, Roxanne J W47       
     3) Snider, Pam J W45             4) Fox, Christina M W46         
        r:+1.12  35.05      1:14.24 (39.19)
        1:47.69 (33.45)     2:21.48 (33.79)
 10 NEM  'A'                      2:35.50    2:41.03          2  
     1) Adams, Carol H W63            2) Johns, Margaret S W52        
     3) Hummel, Barbara R W55         4) Sasser, Constance J W60      
        r:+0.94  43.88      1:29.27 (45.39)
        2:05.98 (36.71)     2:41.03 (35.05)
 11 TOC  'A'                      2:48.80    2:50.08        
     1) Stretch, Nancy A W67          2) Haynie, Dee A W52            
     3) Quinn, Phyllis E W51          4) Meyer, Margery W84           
        r:+1.29  50.52      1:29.94 (39.42)
        2:05.36 (35.42)     2:50.08 (44.72)
 -- LAPS  'A'                     2:03.00         DQ        
     1) Mc Call, Jane E W47           2) Bartholomew, Kirsten Wr:+0.56
     3) Granger, Traci S W49  r:-0.06 4) Ayoob, Laurie W50  r:+0.30   
        r:+0.74  33.05      1:10.58 (37.53)
        1:37.74 (27.16)          DQ (26.97)
 -- PNA  'C'                      2:18.50         NS        
     1) Hickel, Jessie J W48          2) Jaeger, Dawn W50             
     3) Gross, Lynn M W46             4)                              
 
 Event 30  Women 55+ 200 Yard Medley Relay
==============================================================================================================
         NATL: N 2:19.50  4/20/1997 D.C.MASTERS
                          B FRID, J LEILICH, J BRUNER, B ZAREMSKI
    Team                             Seed     Finals       Points 
==============================================================================================================
  1 PNA  'A'                      2:23.00    2:15.54N        22  
     1) Dills, Suzanne L W62          2) Dillon, Sally A W60  r:+0.31 
     3) Davis, Charlotte M W57r:+0.43 4) Welch, Sarah W60  r:+0.19    
        r:+0.24  38.76      1:17.72 (38.96)
        1:46.45 (28.73)     2:15.54 (29.09)
  2 OREG  'A'                     2:22.50    2:18.95N        18  
     1) Ward, Joy W64                 2) Pierson, Ginger L W61 r:+0.12
     3) Rousseau, Sandi W59  r:+0.11  4) Frid, Barbara W65  r:+0.54   
        r:+0.70  36.86      1:13.96 (37.10)
        1:47.47 (33.51)     2:18.95 (31.48)
  3 CMS  'A'                      2:40.20    2:36.17         16  
     1) Young, Lydia L W58            2) Roche, Carolyn M W56  r:+0.20
     3) Lebsack, Linda M W60  r:+0.50 4) O'Brien, Trudy A W57  r:+0.16
        r:+0.85  41.01      1:19.38 (38.37)
        2:02.96 (43.58)     2:36.17 (33.21)
  4 ARIZ  'A'                     2:46.30    2:45.82         14  
     1) Schmidt, Jonelle G W56        2) Weinberg, Wendy L W61 r:+0.62
     3) Altman, Christie W57  r:+0.25 4) Malone, Bobbi W64  r:+0.78   
        r:+0.65  37.04      1:26.83 (49.79)
        2:00.77 (33.94)     2:45.82 (45.05)
  5 WMAC  'A'                     3:03.00    3:00.15         12  
     1) Seidler, Jeanne W60           2) Christenson, Candy J Wr:+0.38
     3) Kranpitz, Nancy W62  r:+0.43  4) Havel, Germaine L W58 r:+0.66
      r:+0.92  1:09.52      1:51.58 (42.06)
        2:29.37 (37.79)     3:00.15 (30.78)
  6 INWM  'A'                     3:07.00    3:04.24         10  
     1) Schreiber, Shirley J W60      2) Vallandigham, Jeanetter:+0.66
     3) Magee, Carolyn M W61  r:+0.52 4) Munger, Peony W72  r:+0.51   
        r:+0.69  47.96      1:38.76 (50.80)
        2:19.40 (40.64)     3:04.24 (44.84)
  7 CMS  'B'                      3:21.00    3:07.00          8  
     1) Dyck, Grace C W65             2) Ryman, Donna M W70  r:+0.52  
     3) Wise, Louise W64  r:+0.60     4) Buchannan, Peggy W74  r:+0.55
        r:+1.01  49.76      1:36.80 (47.04)
        2:21.43 (44.63)     3:07.00 (45.57)
 
 Event 30  Women 65+ 200 Yard Medley Relay
=====================================================================================================================
         NATL: N 2:41.79  5/21/1995 GOLD COAST
                          B GRAUER, C BRUCE, J KRAUSER, M TIMMONS
    Team                             Seed     Finals       Points 
=====================================================================================================================
  1 VMST  'A'                     2:43.00    2:43.58         22  
     1) Hlavacek, Ida M W65           2) Durrant, Betsy W65           
     3) Marens, Susan E W65           4) Schreiner, Beth W66          
        r:+0.89  42.49      1:27.14 (44.65)
        2:12.96 (45.82)     2:43.58 (30.62)
  2 MOST  'A'                     2:47.00    2:57.97         18  
     1) Boone, Kay M W66              2) Whitlock, Shelly W67         
     3) Birkhead, Jane C W66          4) Goggin, Georgia L W77        
        r:+0.90  43.63      1:32.38 (48.75)
        2:15.71 (43.33)     2:57.97 (42.26)
  3 SDSM  'A'                     3:00.30    2:59.47         16  
     1) Jordan, Betsy T W70           2) Clifford, Gynt H W68         
     3) Little, Jeanne W70            4) Simonton, Rita W88           
        r:+0.84  39.49      1:30.70 (51.21)
        2:10.41 (39.71)     2:59.47 (49.06)
 -- ARIZ  'A'                     3:07.00         NS        
     1) Fritz, Jill D W66             2) Miller, Jan W68              
     3) Bayly, Helen H W70            4) Keller, Kathleen E W70       
 
    

 Hy-Tek Meet Services                                   5/19/2007 - 20:17PM
    2007 USMS Short Course Yards Championships - 5/17/2007 to 5/20/2007    
 
 Event 32  Women 18-24 500 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL: N 4:49.97  10/25/2003JESSICA FOSCHI
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Miller, Ginny    22 SWOM              5:20.00    5:13.96         11  
        r:+0.82  29.06      1:00.29 (31.23)
        1:32.37 (32.08)     2:04.23 (31.86)
        2:35.85 (31.62)     3:07.63 (31.78)
        3:39.50 (31.87)     4:11.59 (32.09)
        4:43.63 (32.04)     5:13.96 (30.33)
  2 Miller, Stephan  24 PNA               5:30.07    5:29.45          9  
        r:+0.87  31.08      1:04.64 (33.56)
        1:38.31 (33.67)     2:11.92 (33.61)
        2:45.58 (33.66)     3:18.98 (33.40)
        3:52.29 (33.31)     4:25.20 (32.91)
        4:57.80 (32.60)     5:29.45 (31.65)
  3 Skerkoski, Ann   24 SKY               5:40.10    5:33.89          8  
        r:+0.79  30.64      1:03.56 (32.92)
        1:37.10 (33.54)     2:10.88 (33.78)
        2:44.96 (34.08)     3:19.26 (34.30)
        3:53.48 (34.22)     4:27.62 (34.14)
        5:01.50 (33.88)     5:33.89 (32.39)
  4 Carney, Monica   24 CRUZ              5:30.00    5:41.93          7  
        r:+0.78  30.97      1:04.58 (33.61)
        1:39.01 (34.43)     2:14.03 (35.02)
        2:48.86 (34.83)     3:23.71 (34.85)
        3:58.79 (35.08)     4:33.42 (34.63)
        5:08.20 (34.78)     5:41.93 (33.73)
  5 Pranke, Bridget  23 ARIZ              5:48.16    5:45.93          6  
        r:+0.95  31.79      1:05.75 (33.96)
        1:40.30 (34.55)     2:15.26 (34.96)
        2:50.38 (35.12)     3:25.63 (35.25)
        4:00.79 (35.16)     4:36.12 (35.33)
        5:11.44 (35.32)     5:45.93 (34.49)
  6 Finley, Katrina  21 INWM              6:05.72    6:10.23          5  
        r:+0.78  33.55      1:09.54 (35.99)
        1:46.61 (37.07)     2:23.65 (37.04)
        3:00.69 (37.04)     3:38.68 (37.99)
        4:16.14 (37.46)     4:54.89 (38.75)
        5:33.19 (38.30)     6:10.23 (37.04)
  7 Beattie, Megan   20 AKMS              6:14.55    6:25.57          4  
        r:+0.86  34.04      1:11.60 (37.56)
        1:50.25 (38.65)     2:28.93 (38.68)
        3:08.27 (39.34)     3:47.75 (39.48)
        4:27.80 (40.05)     5:08.12 (40.32)
        5:47.93 (39.81)     6:25.57 (37.64)
 
 Event 32  Women 25-29 500 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL: N 4:49.88  1/3/1996  SHEILA TAORMINA
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Mills, Courtney  28 CMS               5:34.89    5:10.90         11  
        r:+0.91  28.30        58.44 (30.14)
        1:29.11 (30.67)     2:00.39 (31.28)
        2:31.80 (31.41)     3:03.62 (31.82)
        3:36.02 (32.40)     4:08.53 (32.51)
        4:40.44 (31.91)     5:10.90 (30.46)
  2 Hennessey, Kath  28 NBAC              5:40.06    5:26.95          9  
        r:+0.83  28.65      1:00.52 (31.87)
        1:33.12 (32.60)     2:06.54 (33.42)
        2:39.74 (33.20)     3:13.14 (33.40)
        3:46.70 (33.56)     4:20.59 (33.89)
        4:54.31 (33.72)     5:26.95 (32.64)
  3 Kozlowski, Laur  29 IM                5:41.00    5:31.71          8  
        r:+0.84  29.75      1:01.65 (31.90)
        1:34.38 (32.73)     2:08.02 (33.64)
        2:41.88 (33.86)     3:15.84 (33.96)
        3:49.74 (33.90)     4:23.74 (34.00)
        4:58.20 (34.46)     5:31.71 (33.51)
  4 Paquette, Nicol  25 RIDG              5:37.37    5:36.31          7  
        r:+0.85  31.46      1:05.37 (33.91)
        1:39.16 (33.79)     2:12.94 (33.78)
        2:46.81 (33.87)     3:20.75 (33.94)
        3:54.71 (33.96)     4:28.89 (34.18)
        5:03.02 (34.13)     5:36.31 (33.29)
  5 Dane, Elizabeth  27 CRUZ              5:30.00    5:37.40          6  
                 31.06      1:04.44 (33.38)
        1:38.33 (33.89)     2:12.25 (33.92)
        2:46.44 (34.19)     3:20.43 (33.99)
        3:54.70 (34.27)     4:29.26 (34.56)
        5:03.70 (34.44)     5:37.40 (33.70)
  6 Otto, Julia      27 STAN              5:55.00    5:45.72          5  
        r:+0.94  30.89      1:04.67 (33.78)
        1:39.24 (34.57)     2:14.67 (35.43)
        2:49.84 (35.17)     3:25.16 (35.32)
        4:00.80 (35.64)     4:36.72 (35.92)
        5:11.88 (35.16)     5:45.72 (33.84)
  7 Jasmann, Christ  27 CMS               5:50.35    5:49.05          4  
        r:+0.75  31.44      1:06.72 (35.28)
        1:42.58 (35.86)     2:18.25 (35.67)
        2:53.77 (35.52)     3:29.17 (35.40)
        4:04.61 (35.44)     4:39.94 (35.33)
        5:15.10 (35.16)     5:49.05 (33.95)
  8 Einberger, Susa  26 CMS               5:45.00    5:51.67          3  
        r:+0.86  31.66      1:06.19 (34.53)
        1:41.60 (35.41)     2:17.27 (35.67)
        2:53.41 (36.14)     3:29.60 (36.19)
        4:05.65 (36.05)     4:41.55 (35.90)
        5:17.14 (35.59)     5:51.67 (34.53)
  9 Borgerding, Ann  29 BRYB              6:02.70    5:57.12          2  
        r:+0.85  31.96      1:06.02 (34.06)
        1:41.38 (35.36)     2:17.39 (36.01)
        2:53.85 (36.46)     3:30.84 (36.99)
        4:07.17 (36.33)     4:43.95 (36.78)
        5:20.80 (36.85)     5:57.12 (36.32)
 10 Giovanni, Melis  27 UCLA              5:56.91    6:05.85          1  
        r:+0.94  31.89      1:07.34 (35.45)
        1:43.69 (36.35)     2:21.32 (37.63)
        2:59.54 (38.22)     3:38.22 (38.68)
        4:15.87 (37.65)     4:53.62 (37.75)
        5:31.19 (37.57)     6:05.85 (34.66)
 11 Nonaka, Marissa  28 WCM               6:10.23    6:10.28        
        r:+0.78  31.99      1:08.71 (36.72)
        1:46.50 (37.79)     2:23.76 (37.26)
        3:01.68 (37.92)     3:39.42 (37.74)
        4:16.95 (37.53)     4:54.97 (38.02)
        5:33.23 (38.26)     6:10.28 (37.05)
 12 Zywica, Jolene   25 IM                6:09.25    6:17.08        
        r:+0.88  32.28      1:07.94 (35.66)
        1:45.96 (38.02)     2:24.41 (38.45)
        3:03.09 (38.68)     3:41.71 (38.62)
        4:20.69 (38.98)     4:59.75 (39.06)
        5:38.43 (38.68)     6:17.08 (38.65)
 13 Hiebert, Stepha  29 SLAM              6:27.00    6:25.85        
        r:+0.78  32.41      1:08.81 (36.40)
        1:47.88 (39.07)     2:27.16 (39.28)
        3:07.53 (40.37)     3:48.23 (40.70)
        4:28.41 (40.18)     5:08.25 (39.84)
        5:47.56 (39.31)     6:25.85 (38.29)
 14 Gundersen, Adri  29 INWM              6:02.00    6:31.91        
        r:+0.98  33.57      1:11.13 (37.56)
        1:51.38 (40.25)     2:31.31 (39.93)
        3:11.21 (39.90)     3:52.25 (41.04)
        4:32.32 (40.07)     5:13.30 (40.98)
        5:53.65 (40.35)     6:31.91 (38.26)
 15 Marett, Emily    25 WSU               7:02.35    6:46.71        
        r:+1.04  35.51      1:14.75 (39.24)
        1:55.38 (40.63)     2:36.21 (40.83)
        3:17.60 (41.39)     3:58.91 (41.31)
        4:40.89 (41.98)     5:22.57 (41.68)
        6:05.42 (42.85)     6:46.71 (41.29)
 
 Event 32  Women 30-34 500 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL: N 4:59.08  5/12/1996 K PIPES-NEILSEN
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Lee, Kristi D    31 SAWS              5:27.18    5:22.83         11  
        r:+0.72  30.33      1:02.63 (32.30)
        1:35.03 (32.40)     2:07.61 (32.58)
        2:40.40 (32.79)     3:13.12 (32.72)
        3:45.85 (32.73)     4:18.56 (32.71)
        4:51.16 (32.60)     5:22.83 (31.67)
  2 Roberts, Taunya  34 PNA               5:22.65    5:26.91          9  
        r:+0.78  29.82      1:02.03 (32.21)
        1:35.21 (33.18)     2:08.18 (32.97)
        2:40.96 (32.78)     3:14.34 (33.38)
        3:47.54 (33.20)     4:20.96 (33.42)
        4:54.01 (33.05)     5:26.91 (32.90)
  3 Kelsey, Jane M   31 REDT              5:50.22    5:35.73          8  
        r:+0.82  30.87      1:04.69 (33.82)
        1:39.19 (34.50)     2:13.61 (34.42)
        2:47.82 (34.21)     3:22.17 (34.35)
        3:56.46 (34.29)     4:30.61 (34.15)
        5:04.02 (33.41)     5:35.73 (31.71)
  4 Nelson, Sara Q   34 OREG              5:36.11    5:35.83          7  
        r:+0.96  31.50      1:04.73 (33.23)
        1:38.54 (33.81)     2:12.42 (33.88)
        2:46.77 (34.35)     3:21.04 (34.27)
        3:54.95 (33.91)     4:29.13 (34.18)
        5:02.76 (33.63)     5:35.83 (33.07)
  5 Welch, Michele   30 REDT              5:48.40    5:36.38          6  
        r:+0.78  30.42      1:03.46 (33.04)
        1:37.25 (33.79)     2:11.36 (34.11)
        2:45.26 (33.90)     3:19.25 (33.99)
        3:53.60 (34.35)     4:28.69 (35.09)
        5:03.37 (34.68)     5:36.38 (33.01)
  6 Macy, Michelle   30 OREG              6:00.00    5:36.80          5  
        r:+0.98  30.74      1:03.95 (33.21)
        1:38.06 (34.11)     2:12.14 (34.08)
        2:46.57 (34.43)     3:21.00 (34.43)
        3:55.36 (34.36)     4:29.51 (34.15)
        5:04.10 (34.59)     5:36.80 (32.70)
  7 Pizer, Margaret  32 MESC              5:39.93    5:37.82          4  
        r:+0.76  31.60      1:05.19 (33.59)
        1:39.45 (34.26)     2:14.08 (34.63)
        2:48.38 (34.30)     3:22.33 (33.95)
        3:56.10 (33.77)     4:29.73 (33.63)
        5:03.54 (33.81)     5:37.82 (34.28)
  8 McRae, Michelle  31 PNA               5:51.20    5:42.44          3  
        r:+0.82  31.49      1:05.77 (34.28)
        1:40.47 (34.70)     2:16.06 (35.59)
        2:50.62 (34.56)     3:24.88 (34.26)
        3:58.90 (34.02)     4:33.20 (34.30)
        5:07.99 (34.79)     5:42.44 (34.45)
  9 Guinee, Kathlee  33 NEM               5:48.92    5:51.58          2  
        r:+0.80  30.17      1:03.26 (33.09)
        1:37.86 (34.60)     2:13.50 (35.64)
        2:49.43 (35.93)     3:25.70 (36.27)
        4:02.07 (36.37)     4:39.10 (37.03)
        5:15.81 (36.71)     5:51.58 (35.77)
 10 Goldring, Laila  31 OREG              6:09.63    5:58.66          1  
        r:+0.77  32.03      1:07.28 (35.25)
        1:43.70 (36.42)     2:20.38 (36.68)
        2:57.02 (36.64)     3:33.77 (36.75)
        4:10.55 (36.78)     4:47.42 (36.87)
        5:23.95 (36.53)     5:58.66 (34.71)
 11 Kramer, Ellen M  32 OREG              6:05.92    6:01.11        
        r:+0.90  32.96      1:08.69 (35.73)
        1:45.17 (36.48)     2:21.04 (35.87)
        2:57.57 (36.53)     3:34.34 (36.77)
        4:10.75 (36.41)     4:48.01 (37.26)
        5:24.96 (36.95)     6:01.11 (36.15)
 12 Faulds, Leonore  33 PNA              10:00.00    8:05.79        
        r:+1.21  43.54      1:30.37 (46.83)
        2:18.49 (48.12)     3:06.71 (48.22)
        3:56.07 (49.36)     4:45.78 (49.71)
        5:36.08 (50.30)     6:26.47 (50.39)
        7:17.50 (51.03)     8:05.79 (48.29)
 
 Event 32  Women 35-39 500 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL: N 4:56.09  5/3/1997  K PIPES-NEILSEN
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Dodd, Laurie Z   35 UCLA              5:21.94    5:13.59         11  
        r:+0.72  29.43      1:00.20 (30.77)
        1:31.38 (31.18)     2:02.83 (31.45)
        2:34.30 (31.47)     3:05.98 (31.68)
        3:37.75 (31.77)     4:10.02 (32.27)
        4:42.20 (32.18)     5:13.59 (31.39)
  2 Gellatly, Jill   39 WMST              5:29.50    5:31.10          9  
        r:+0.88  30.90      1:03.11 (32.21)
        1:35.54 (32.43)     2:08.79 (33.25)
        2:42.01 (33.22)     3:15.48 (33.47)
        3:49.31 (33.83)     4:23.19 (33.88)
        4:57.36 (34.17)     5:31.10 (33.74)
  3 Tobey, Stacey W  38 CMS               5:45.50    5:31.41          8  
        r:+0.84  30.31      1:02.86 (32.55)
        1:35.95 (33.09)     2:09.38 (33.43)
        2:42.95 (33.57)     3:16.59 (33.64)
        3:50.35 (33.76)     4:24.46 (34.11)
        4:58.44 (33.98)     5:31.41 (32.97)
  4 Gedney, Suzanne  38 NBAC              5:49.55    5:32.26          7  
        r:+0.87  30.57      1:03.47 (32.90)
        1:37.06 (33.59)     2:10.97 (33.91)
        2:44.54 (33.57)     3:18.29 (33.75)
        3:51.79 (33.50)     4:25.33 (33.54)
        4:59.25 (33.92)     5:32.26 (33.01)
  5 Ghimenti, Lee A  36 VCM               5:55.00    5:37.80          6  
        r:+0.93  31.45      1:04.78 (33.33)
        1:38.44 (33.66)     2:12.20 (33.76)
        2:46.05 (33.85)     3:20.38 (34.33)
        3:54.70 (34.32)     4:29.05 (34.35)
        5:03.59 (34.54)     5:37.80 (34.21)
  6 Tyrrell, Laura   39 OREG              5:50.00    5:43.90          5  
        r:+0.84  31.44      1:06.43 (34.99)
        1:41.56 (35.13)     2:16.63 (35.07)
        2:51.55 (34.92)     3:26.23 (34.68)
        4:01.16 (34.93)     4:35.96 (34.80)
        5:10.52 (34.56)     5:43.90 (33.38)
  7 Eden, Kim G      38 CMS               6:03.00    5:47.83          4  
        r:+0.93  31.08      1:04.82 (33.74)
        1:39.64 (34.82)     2:15.23 (35.59)
        2:50.54 (35.31)     3:25.98 (35.44)
        4:01.61 (35.63)     4:37.66 (36.05)
        5:13.51 (35.85)     5:47.83 (34.32)
  8 Young, Susie S   37 OREG              6:00.90    5:52.03          3  
        r:+0.87  32.68      1:07.95 (35.27)
        1:43.81 (35.86)     2:19.74 (35.93)
        2:55.71 (35.97)     3:31.60 (35.89)
        4:07.40 (35.80)     4:43.09 (35.69)
        5:18.48 (35.39)     5:52.03 (33.55)
  9 Collett, Tracy   36 GAJA              5:50.00    5:58.12          2  
        r:+0.69  30.42      1:02.98 (32.56)
        1:37.09 (34.11)     2:12.54 (35.45)
        2:48.89 (36.35)     3:25.80 (36.91)
        4:03.69 (37.89)     4:41.70 (38.01)
        5:19.88 (38.18)     5:58.12 (38.24)
 10 Bussart, Megan   36 PNA               6:01.00    6:00.93          1  
        r:+0.89  30.90      1:05.44 (34.54)
        1:40.89 (35.45)     2:17.29 (36.40)
        2:53.96 (36.67)     3:30.89 (36.93)
        4:08.55 (37.66)     4:46.12 (37.57)
        5:24.22 (38.10)     6:00.93 (36.71)
 11 Franklin, Becky  38 SQST              6:11.08    6:01.38        
        r:+0.79  32.75      1:08.48 (35.73)
        1:44.81 (36.33)     2:21.11 (36.30)
        2:57.36 (36.25)     3:33.88 (36.52)
        4:11.43 (37.55)     4:48.69 (37.26)
        5:25.83 (37.14)     6:01.38 (35.55)
 12 Segnitz, Robin   39 SKY               6:33.39    6:39.51        
        r:+0.81  34.19      1:12.82 (38.63)
        1:52.70 (39.88)     2:32.93 (40.23)
        3:13.25 (40.32)     3:54.02 (40.77)
        4:35.62 (41.60)     5:17.40 (41.78)
        5:58.83 (41.43)     6:39.51 (40.68)
 13 Buehler, Paige   38 INWM              6:45.00    6:48.53        
        r:+0.77  35.04      1:13.70 (38.66)
        1:58.17 (44.47)     2:39.79 (41.62)
        3:21.73 (41.94)     4:04.13 (42.40)
        4:46.24 (42.11)     5:28.30 (42.06)
        6:10.54 (42.24)     6:48.53 (37.99)
 
 Event 32  Women 40-44 500 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL: N 4:58.98  10/5/2002 K PIPES-NEILSEN
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Lohberg, Birgit  41 GOLD              5:16.10    5:15.19         11  
        r:+0.80  28.45        59.73 (31.28)
        1:31.83 (32.10)     2:03.43 (31.60)
        2:35.20 (31.77)     3:07.07 (31.87)
        3:39.16 (32.09)     4:11.56 (32.40)
        4:43.72 (32.16)     5:15.19 (31.47)
  2 Dantzler, Amy L  42 WH2O              5:29.00    5:21.31          9  
        r:+0.81  29.72      1:01.54 (31.82)
        1:34.19 (32.65)     2:07.09 (32.90)
        2:39.73 (32.64)     3:12.47 (32.74)
        3:45.02 (32.55)     4:17.54 (32.52)
        4:49.93 (32.39)     5:21.31 (31.38)
  3 Ekstrom, Gretch  40 TERR              5:46.32    5:37.43          8  
                 30.37      1:04.10 (33.73)
        1:38.09 (33.99)     2:12.37 (34.28)
        2:46.56 (34.19)     3:20.97 (34.41)
        3:55.59 (34.62)     4:30.12 (34.53)
        5:04.27 (34.15)     5:37.43 (33.16)
  4 Vanderpoel, Nic  42 CMS               5:54.35    5:38.61          7  
        r:+0.96  31.21      1:04.85 (33.64)
        1:38.62 (33.77)     2:12.38 (33.76)
        2:46.68 (34.30)     3:21.34 (34.66)
        3:55.80 (34.46)     4:30.29 (34.49)
        5:04.83 (34.54)     5:38.61 (33.78)
  5 Watkins, Elizab  41 OREG              5:54.00    5:39.08          6  
        r:+0.88  31.67      1:06.26 (34.59)
        1:41.04 (34.78)     2:15.67 (34.63)
        2:49.50 (33.83)     3:23.48 (33.98)
        3:57.87 (34.39)     4:32.10 (34.23)
        5:05.68 (33.58)     5:39.08 (33.40)
  6 Gebhart, Janis   42 WMST              5:38.70    5:42.07          5  
        r:+1.12  30.78      1:03.60 (32.82)
        1:37.43 (33.83)     2:11.81 (34.38)
        2:46.31 (34.50)     3:21.41 (35.10)
        3:56.38 (34.97)     4:31.55 (35.17)
        5:07.01 (35.46)     5:42.07 (35.06)
  7 Poston, Beth A   41 INWM              6:03.00    5:47.61          4  
        r:+0.91  31.13      1:04.62 (33.49)
        1:38.65 (34.03)     2:13.27 (34.62)
        2:49.04 (35.77)     3:25.20 (36.16)
        4:01.69 (36.49)     4:38.45 (36.76)
        5:14.06 (35.61)     5:47.61 (33.55)
  8 Major, Rebecca   43 ARIZ              5:57.26    5:59.14          3  
        r:+1.25  33.34      1:08.01 (34.67)
        1:43.75 (35.74)     2:19.00 (35.25)
        2:54.98 (35.98)     3:31.12 (36.14)
        4:07.71 (36.59)     4:45.43 (37.72)
        5:23.13 (37.70)     5:59.14 (36.01)
  9 Adams, Kari S    41 LVM               6:04.60    6:01.70          2  
        r:+0.92  31.51      1:06.12 (34.61)
        1:41.93 (35.81)     2:17.75 (35.82)
        2:54.75 (37.00)     3:32.11 (37.36)
        4:09.99 (37.88)     4:48.04 (38.05)
        5:25.79 (37.75)     6:01.70 (35.91)
 10 Bachman, Kari A  40 RGSC              6:00.00    6:12.85          1  
        r:+0.82  34.01      1:10.99 (36.98)
        1:49.12 (38.13)     2:27.43 (38.31)
        3:06.36 (38.93)     3:44.58 (38.22)
        4:21.90 (37.32)     4:59.78 (37.88)
        5:37.26 (37.48)     6:12.85 (35.59)
 11 Chesler, Laurie  43 OREG              5:59.36    6:13.32        
        r:+0.90  34.57      1:10.70 (36.13)
        1:47.97 (37.27)     2:26.09 (38.12)
        3:04.18 (38.09)     3:41.96 (37.78)
        4:20.12 (38.16)     4:58.50 (38.38)
        5:36.79 (38.29)     6:13.32 (36.53)
 12 Layzer, Martha   42 PNA               6:02.30    6:16.47        
        r:+0.84  33.83      1:10.49 (36.66)
        1:48.00 (37.51)     2:25.66 (37.66)
        3:03.49 (37.83)     3:41.70 (38.21)
        4:20.23 (38.53)     4:59.24 (39.01)
        5:38.00 (38.76)     6:16.47 (38.47)
 13 Shore, Susan D   44 MSCM              6:16.44    6:17.98        
                 34.63      1:11.49 (36.86)
        1:50.62 (39.13)     2:29.30 (38.68)
        3:08.07 (38.77)     3:46.84 (38.77)
        4:25.40 (38.56)     5:03.85 (38.45)
        5:41.55 (37.70)     6:17.98 (36.43)
 14 Dyer, Lisa S     42 WMAC              6:18.30    6:18.65        
        r:+0.97  33.20      1:08.83 (35.63)
        1:46.08 (37.25)     2:23.85 (37.77)
        3:03.32 (39.47)     3:42.69 (39.37)
        4:21.81 (39.12)     5:01.61 (39.80)
        5:41.85 (40.24)     6:18.65 (36.80)
 15 Kelley, Colleen  40 ARIZ              6:30.00    6:25.50        
        r:+0.96  32.67      1:08.71 (36.04)
        1:46.08 (37.37)     2:24.54 (38.46)
        3:03.14 (38.60)     3:42.78 (39.64)
        4:23.37 (40.59)     5:04.32 (40.95)
        5:45.42 (41.10)     6:25.50 (40.08)
 16 Hunter, Dee A    41 SQST              6:38.38    6:28.13        
        r:+0.86  33.01      1:10.02 (37.01)
        1:48.68 (38.66)     2:28.55 (39.87)
        3:08.57 (40.02)     3:49.45 (40.88)
        4:30.82 (41.37)     5:11.94 (41.12)
        5:51.31 (39.37)     6:28.13 (36.82)
 17 Scott, Sheryl L  44 NEM               6:26.22    6:29.47        
        r:+0.92  33.75      1:11.27 (37.52)
        1:50.40 (39.13)     2:29.79 (39.39)
        3:10.03 (40.24)     3:50.05 (40.02)
        4:29.99 (39.94)     5:10.36 (40.37)
        5:50.28 (39.92)     6:29.47 (39.19)
 18 Barry, Robin B   40 LVM               6:46.18    6:36.82        
        r:+0.98  37.89      1:17.96 (40.07)
        1:57.54 (39.58)     2:37.90 (40.36)
        3:18.19 (40.29)     3:58.36 (40.17)
        4:38.77 (40.41)     5:19.18 (40.41)
        5:58.97 (39.79)     6:36.82 (37.85)
 19 Dornan, Gwen A   44 USF               6:30.00    6:36.86        
        r:+0.96  36.06      1:15.08 (39.02)
        1:55.20 (40.12)     2:35.69 (40.49)
        3:15.95 (40.26)     3:56.75 (40.80)
        4:37.72 (40.97)     5:18.40 (40.68)
        5:58.68 (40.28)     6:36.86 (38.18)
 20 Hirst, Cynthia   44 PNA               6:48.00    6:47.13        
        r:+1.02  36.93      1:17.24 (40.31)
        1:58.99 (41.75)     2:40.15 (41.16)
        3:22.02 (41.87)     4:03.13 (41.11)
        4:44.30 (41.17)     5:25.87 (41.57)
        6:07.33 (41.46)     6:47.13 (39.80)
 21 Kaufmann, Karen  42 VMST              7:25.65    7:40.63        
        r:+1.08  51.47      1:23.30 (31.83)
        2:15.93 (52.63)     2:58.30 (42.37)
        3:32.64 (34.34)   4:32.87 (1:00.23)
        5:21.36 (48.49)     6:09.19 (47.83)
        6:55.31 (46.12)     7:40.63 (45.32)
 
 Event 32  Women 45-49 500 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL: N 5:13.89  4/25/2004 S HEIM-BOWEN
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Simpson, Susann  47 NOVA              5:25.00    5:26.16         11  
        r:+0.92  30.08      1:02.11 (32.03)
        1:34.53 (32.42)     2:07.33 (32.80)
        2:40.38 (33.05)     3:14.16 (33.78)
        3:47.61 (33.45)     4:20.96 (33.35)
        4:54.14 (33.18)     5:26.16 (32.02)
  2 Pace, Lisa A     45 PNA               5:45.03    5:30.78          9  
        r:+0.76  30.15      1:02.75 (32.60)
        1:36.15 (33.40)     2:09.86 (33.71)
        2:43.76 (33.90)     3:17.57 (33.81)
        3:50.96 (33.39)     4:24.21 (33.25)
        4:57.60 (33.39)     5:30.78 (33.18)
  3 Brown, Denise H  47 MICH              5:27.57    5:32.18          8  
        r:+0.82  31.06      1:04.04 (32.98)
        1:37.40 (33.36)     2:10.85 (33.45)
        2:44.29 (33.44)     3:18.09 (33.80)
        3:51.68 (33.59)     4:25.45 (33.77)
        4:59.17 (33.72)     5:32.18 (33.01)
  4 Block, Andrea J  45 IM                5:35.20    5:33.89          7  
        r:+0.88  30.73      1:03.87 (33.14)
        1:37.67 (33.80)     2:10.92 (33.25)
        2:44.58 (33.66)     3:18.38 (33.80)
        3:52.51 (34.13)     4:26.48 (33.97)
        5:00.62 (34.14)     5:33.89 (33.27)
  5 Lachney, Fay     46 SMS               5:49.92    5:47.37          6  
        r:+1.00  31.05      1:04.79 (33.74)
        1:39.00 (34.21)     2:14.41 (35.41)
        2:49.53 (35.12)     3:25.19 (35.66)
        4:00.56 (35.37)     4:36.40 (35.84)
        5:11.78 (35.38)     5:47.37 (35.59)
  6 Osborn, Ahelee   49 USF               5:57.99    5:51.93          5  
        r:+0.84  30.66      1:04.65 (33.99)
        1:39.74 (35.09)     2:15.52 (35.78)
        2:51.29 (35.77)     3:27.75 (36.46)
        4:04.14 (36.39)     4:40.62 (36.48)
        5:17.02 (36.40)     5:51.93 (34.91)
  7 Ciampa, Cindy    47 SKY               5:55.90    5:54.49          4  
        r:+1.03  32.88      1:07.74 (34.86)
        1:43.13 (35.39)     2:17.98 (34.85)
        2:53.03 (35.05)     3:28.31 (35.28)
        4:04.17 (35.86)     4:40.60 (36.43)
        5:17.62 (37.02)     5:54.49 (36.87)
  8 Bricel, Kathy A  45 INWM              5:59.79    5:55.40          3  
        r:+1.05  31.54      1:05.60 (34.06)
        1:41.00 (35.40)     2:17.46 (36.46)
        2:53.74 (36.28)     3:30.33 (36.59)
        4:06.59 (36.26)     4:43.09 (36.50)
        5:19.61 (36.52)     5:55.40 (35.79)
  9 Plevich, Beth    45 CTM               6:10.00    6:04.65          2  
        r:+0.93  32.07      1:07.40 (35.33)
        1:44.29 (36.89)     2:21.23 (36.94)
        2:58.20 (36.97)     3:35.44 (37.24)
        4:12.61 (37.17)     4:49.83 (37.22)
        5:27.78 (37.95)     6:04.65 (36.87)
 10 Walker, Melinda  49 AKMS              6:14.00    6:05.56          1  
        r:+0.85  32.53      1:08.42 (35.89)
        1:45.78 (37.36)     2:23.38 (37.60)
        3:00.81 (37.43)     3:38.26 (37.45)
        4:15.29 (37.03)     4:52.51 (37.22)
        5:29.65 (37.14)     6:05.56 (35.91)
 11 Hussey, June C   45 ARIZ              6:19.16    6:10.20        
        r:+0.90  32.15      1:07.50 (35.35)
        1:44.58 (37.08)     2:21.40 (36.82)
        2:59.32 (37.92)     3:37.15 (37.83)
        4:15.57 (38.42)     4:54.38 (38.81)
        5:32.72 (38.34)     6:10.20 (37.48)
 12 Bates, Penny S   45 CMS               6:05.00    6:16.30        
        r:+0.83  33.80      1:10.11 (36.31)
        1:47.96 (37.85)     2:26.22 (38.26)
        3:04.55 (38.33)     3:43.45 (38.90)
        4:22.37 (38.92)     5:00.93 (38.56)
        5:39.07 (38.14)     6:16.30 (37.23)
 13 Nowack, Susan J  46 SRM               6:23.07    6:25.57        
        r:+1.04  36.19      1:15.82 (39.63)
        1:54.66 (38.84)     2:34.42 (39.76)
        3:13.60 (39.18)     3:53.28 (39.68)
        4:32.62 (39.34)     5:11.20 (38.58)
        5:49.15 (37.95)     6:25.57 (36.42)
 14 Gross, Lynn M    46 PNA               7:08.20    6:30.59        
                 33.88      1:10.94 (37.06)
        1:50.01 (39.07)     2:29.53 (39.52)
        3:09.74 (40.21)     3:50.65 (40.91)
        4:30.85 (40.20)     5:11.43 (40.58)
        5:51.36 (39.93)     6:30.59 (39.23)
 15 Servas, Karen A  45 MAAC              6:45.97    6:30.75        
        r:+0.92  35.69      1:14.15 (38.46)
        1:53.97 (39.82)     2:34.06 (40.09)
        3:13.81 (39.75)     3:55.48 (41.67)
        4:34.16 (38.68)     5:12.76 (38.60)
        5:52.25 (39.49)     6:30.75 (38.50)
 16 Hickel, Jessie   48 PNA               6:40.00    6:33.49        
        r:+1.01  36.14      1:14.89 (38.75)
        1:54.56 (39.67)     2:34.03 (39.47)
        3:13.53 (39.50)     3:53.25 (39.72)
        4:33.33 (40.08)     5:14.00 (40.67)
        5:54.71 (40.71)     6:33.49 (38.78)
 17 Nolte, Susan D   46 CMS               6:45.00    6:54.84        
        r:+0.95  37.54      1:18.65 (41.11)
        2:00.53 (41.88)     2:42.69 (42.16)
        3:24.95 (42.26)     4:07.45 (42.50)
        4:50.04 (42.59)     5:32.43 (42.39)
        6:14.11 (41.68)     6:54.84 (40.73)
 18 Aguilar, Nancy   46 UCLA              8:20.00    8:15.08        
        r:+0.89  42.17      1:29.33 (47.16)
        2:18.90 (49.57)     3:10.43 (51.53)
        4:01.50 (51.07)     4:52.60 (51.10)
        5:43.66 (51.06)     6:34.59 (50.93)
        7:25.65 (51.06)     8:15.08 (49.43)
 -- Meyer, Margueri  48 TOC               5:40.00         DQ        
        r:+0.75  30.97      1:04.63 (33.66)
        1:38.62 (33.99)     2:12.57 (33.95)
        2:46.48 (33.91)     3:20.58 (34.10)
        3:54.63 (34.05)     4:28.87 (34.24)
        5:02.59 (33.72)          DQ (31.99)
 -- Roof, Anna Lea   46 MOVY              9:26.08         NS        
 
 Event 32  Women 50-54 500 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL: N 5:27.07  3/9/2002  LAURA VAL
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 O'Brien, Charle  50 WCM               5:51.00    5:44.82         11  
        r:+0.91  30.87      1:05.48 (34.61)
        1:40.99 (35.51)     2:16.63 (35.64)
        2:51.94 (35.31)     3:27.16 (35.22)
        4:02.41 (35.25)     4:37.54 (35.13)
        5:12.42 (34.88)     5:44.82 (32.40)
  2 Lippold, Mary B  51 PNA               5:52.00    5:47.20          9  
        r:+0.87  32.26      1:06.98 (34.72)
        1:43.01 (36.03)     2:18.90 (35.89)
        2:54.64 (35.74)     3:29.83 (35.19)
        4:04.59 (34.76)     4:39.45 (34.86)
        5:13.67 (34.22)     5:47.20 (33.53)
  3 Grilli, Tracy L  50 NEM               5:55.00    5:49.83          8  
        r:+1.06  32.32      1:06.75 (34.43)
        1:42.00 (35.25)     2:17.62 (35.62)
        2:53.07 (35.45)     3:28.73 (35.66)
        4:04.29 (35.56)     4:39.86 (35.57)
        5:15.53 (35.67)     5:49.83 (34.30)
  4 Bennett, Lisa A  51 SQST              5:55.72    5:53.97          7  
                 32.12      1:05.79 (33.67)
        1:40.93 (35.14)     2:17.10 (36.17)
        2:52.80 (35.70)     3:28.75 (35.95)
        4:05.55 (36.80)     4:42.20 (36.65)
        5:18.48 (36.28)     5:53.97 (35.49)
  5 Moore, Jo        52 PNA               5:58.00    5:57.16          6  
        r:+0.96  32.64      1:08.20 (35.56)
        1:44.63 (36.43)     2:21.30 (36.67)
        2:58.00 (36.70)     3:34.66 (36.66)
        4:10.68 (36.02)     4:47.03 (36.35)
        5:22.93 (35.90)     5:57.16 (34.23)
  6 Finch, Merry B   52 YCRC              6:30.40    6:12.92          5  
        r:+0.90  33.50      1:09.75 (36.25)
        1:46.77 (37.02)     2:23.94 (37.17)
        3:01.81 (37.87)     3:39.90 (38.09)
        4:18.03 (38.13)     4:56.46 (38.43)
        5:35.25 (38.79)     6:12.92 (37.67)
  7 Townsend, Nancy  52 PNA               6:19.49    6:17.51          4  
        r:+0.77  33.86      1:10.56 (36.70)
        1:48.87 (38.31)     2:27.35 (38.48)
        3:06.34 (38.99)     3:45.01 (38.67)
        4:23.70 (38.69)     5:02.36 (38.66)
        5:40.31 (37.95)     6:17.51 (37.20)
  8 Wheeler, Barbar  50 TAM               6:20.00    6:19.00          3  
                 35.13      1:11.95 (36.82)
        1:50.80 (38.85)     2:29.77 (38.97)
        3:08.68 (38.91)     3:47.70 (39.02)
        4:26.71 (39.01)     5:05.55 (38.84)
        5:43.73 (38.18)     6:19.00 (35.27)
  9 Huang, Cathy E   52 USF               6:25.00    6:23.36          2  
        r:+0.92  34.62      1:12.28 (37.66)
        1:50.78 (38.50)     2:30.24 (39.46)
        3:09.20 (38.96)     3:48.04 (38.84)
        4:27.86 (39.82)     5:07.02 (39.16)
        5:45.89 (38.87)     6:23.36 (37.47)
 10 Braaten, Kitten  51 VMST              6:45.79    6:36.63          1  
        r:+0.88  36.06      1:15.85 (39.79)
        1:56.46 (40.61)     2:37.17 (40.71)
        3:18.07 (40.90)     3:58.53 (40.46)
        4:38.86 (40.33)     5:19.09 (40.23)
        5:58.77 (39.68)     6:36.63 (37.86)
 11 Brown, Caroline  50 PNA               6:15.00    6:37.56        
        r:+1.02  34.21      1:11.53 (37.32)
        1:52.78 (41.25)     2:32.97 (40.19)
        3:15.52 (42.55)     3:56.56 (41.04)
        4:37.49 (40.93)     5:17.86 (40.37)
        5:58.21 (40.35)     6:37.56 (39.35)
 12 Quinn, Phyllis   51 TOC               6:27.10    6:37.84        
        r:+0.84  35.99      1:15.39 (39.40)
        1:55.53 (40.14)     2:35.89 (40.36)
        3:16.47 (40.58)     3:57.39 (40.92)
        4:37.95 (40.56)     5:18.47 (40.52)
        5:58.93 (40.46)     6:37.84 (38.91)
 13 Abrams, Kathlee  51 PNA               6:15.00    6:50.43        
                 37.30      1:17.58 (40.28)
        1:59.27 (41.69)     2:41.78 (42.51)
        3:24.42 (42.64)     4:06.77 (42.35)
        4:49.57 (42.80)     5:31.22 (41.65)
        6:09.78 (38.56)     6:50.43 (40.65)
 14 Swan, Laurie     53 CMS               7:01.17    6:54.39        
        r:+1.13  37.64      1:18.69 (41.05)
        2:00.53 (41.84)     2:42.39 (41.86)
        3:25.06 (42.67)     4:07.22 (42.16)
        4:49.67 (42.45)     5:31.81 (42.14)
        6:14.16 (42.35)     6:54.39 (40.23)
 15 Mitchell, Aliso  53 MVN               7:20.43    7:03.75        
        r:+0.87  39.04      1:20.03 (40.99)
        2:02.07 (42.04)     2:44.51 (42.44)
        3:27.11 (42.60)     4:11.34 (44.23)
        4:54.16 (42.82)     5:37.97 (43.81)
        6:21.82 (43.85)     7:03.75 (41.93)
 16 Shiely, Robin    51 UNAT              7:05.00    7:17.58        
                                2:50.16 ( )
        3:33.94 (43.78)     4:16.76 (42.82)
        5:00.78 (44.02)     5:53.59 (52.81)
        6:35.39 (41.80)     7:17.58 (42.19)
 -- Latham, Terry    52 DAMM              5:58.33         NS        
 
 Event 32  Women 55-59 500 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL: N 5:43.69  3/21/2004 BARBARA DUNBAR
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Gundred, Barb L  55 PNA               6:17.90    5:53.66         11  
        r:+0.84  31.45      1:05.98 (34.53)
        1:41.73 (35.75)     2:18.03 (36.30)
        2:54.43 (36.40)     3:30.67 (36.24)
        4:06.44 (35.77)     4:42.35 (35.91)
        5:18.28 (35.93)     5:53.66 (35.38)
  2 Miller, Celeste  57 SNM               6:00.00    5:58.34          9  
        r:+1.00  32.56      1:08.21 (35.65)
        1:44.89 (36.68)     2:21.45 (36.56)
        2:57.68 (36.23)     3:34.11 (36.43)
        4:10.42 (36.31)     4:46.90 (36.48)
        5:23.32 (36.42)     5:58.34 (35.02)
  3 Roche, Carolyn   56 CMS               6:15.00    6:08.01          8  
                 33.68      1:10.75 (37.07)
        1:48.51 (37.76)     2:26.49 (37.98)
        3:04.16 (37.67)     3:41.16 (37.00)
        4:18.22 (37.06)     4:55.61 (37.39)
        5:32.86 (37.25)     6:08.01 (35.15)
  4 Shoenberger, Li  59 TAM               6:42.04    6:33.70          7  
        r:+0.95  36.70      1:15.39 (38.69)
        1:54.69 (39.30)     2:34.61 (39.92)
        3:14.74 (40.13)     3:54.89 (40.15)
        4:35.04 (40.15)     5:14.73 (39.69)
        5:54.40 (39.67)     6:33.70 (39.30)
  5 Lyman, Carolyn   56 UTAH              6:59.15    6:54.71          6  
        r:+0.81  35.98      1:16.28 (40.30)
        1:57.53 (41.25)     2:39.41 (41.88)
        3:21.25 (41.84)     4:03.56 (42.31)
        4:46.46 (42.90)     5:29.63 (43.17)
        6:12.63 (43.00)     6:54.71 (42.08)
  6 Casey, Kathrine  58 PNA               7:05.91    6:56.29          5  
        r:+1.04  38.84      1:21.91 (43.07)
        2:05.47 (43.56)     2:48.37 (42.90)
        3:30.66 (42.29)     4:12.29 (41.63)
        4:53.86 (41.57)     5:35.22 (41.36)
        6:16.55 (41.33)     6:56.29 (39.74)
  7 Weston, Susan L  56 SDSM              6:59.98    7:23.44          4  
        r:+1.25  39.20      1:23.94 (44.74)
        2:07.68 (43.74)     2:51.16 (43.48)
        3:36.75 (45.59)     4:22.54 (45.79)
        5:08.11 (45.57)     5:54.90 (46.79)
        6:40.03 (45.13)     7:23.44 (43.41)
  8 Wright, Jill M   56 SAWS              7:48.51    7:29.77          3  
        r:+1.02  39.45      1:22.90 (43.45)
        2:07.85 (44.95)     2:53.07 (45.22)
        3:38.59 (45.52)     4:24.50 (45.91)
        5:11.14 (46.64)     5:58.20 (47.06)
        6:44.33 (46.13)     7:29.77 (45.44)
  9 O'Brien, Trudy   57 CMS               7:42.14    7:33.20          2  
        r:+0.86  40.25      1:25.60 (45.35)
        2:12.43 (46.83)     2:59.89 (47.46)
        3:47.07 (47.18)     4:34.32 (47.25)
        5:19.74 (45.42)     6:05.36 (45.62)
        6:50.26 (44.90)     7:33.20 (42.94)
 10 Lebsack, Mel     58 PNA               7:29.00    7:36.76          1  
        r:+1.03  42.09      1:27.89 (45.80)
        2:14.21 (46.32)     3:00.04 (45.83)
        3:46.91 (46.87)     4:33.01 (46.10)
        5:19.85 (46.84)     6:05.76 (45.91)
        6:51.57 (45.81)     7:36.76 (45.19)
 11 Bent, Julia      59 PNA               8:10.00    7:57.15        
        r:+1.12  43.95      1:31.11 (47.16)
        2:19.78 (48.67)     3:08.19 (48.41)
        3:56.92 (48.73)     4:45.63 (48.71)
        5:34.87 (49.24)     6:23.45 (48.58)
        7:11.94 (48.49)     7:57.15 (45.21)
 12 Reina, Ann E     56 NAST              9:09.26    9:06.25        
        r:+1.07  43.62      1:34.88 (51.26)
        2:30.44 (55.56)     3:27.37 (56.93)
        4:23.90 (56.53)     5:20.97 (57.07)
        6:19.52 (58.55)     7:16.94 (57.42)
        8:12.68 (55.74)     9:06.25 (53.57)
 13 Moore, Jane A    56 PNA               8:34.49    9:20.41        
        r:+1.22  49.09      1:44.78 (55.69)
        2:40.71 (55.93)     3:38.24 (57.53)
        4:35.57 (57.33)     5:35.16 (59.59)
        6:31.54 (56.38)     7:30.16 (58.62)
        8:26.78 (56.62)     9:20.41 (53.63)
 -- Guthrie, Sally   57 MICH              6:34.00         NS        
 
 Event 32  Women 60-64 500 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL: N 6:19.07  4/25/2004 JACKIE MARR
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Dills, Suzanne   62 PNA               6:34.50    6:36.56         11  
        r:+1.01  36.10      1:15.22 (39.12)
        1:55.92 (40.70)     2:36.25 (40.33)
        3:16.38 (40.13)     3:56.65 (40.27)
        4:36.94 (40.29)     5:17.72 (40.78)
        5:57.89 (40.17)     6:36.56 (38.67)
  2 Dillon, Sally A  60 PNA               6:50.00    6:44.76          9  
        r:+0.96  35.52      1:14.66 (39.14)
        1:55.06 (40.40)     2:36.24 (41.18)
        3:17.75 (41.51)     3:59.27 (41.52)
        4:41.02 (41.75)     5:23.00 (41.98)
        6:04.65 (41.65)     6:44.76 (40.11)
  3 Montrella, Beve  60 MVN               7:42.92    7:05.33          8  
        r:+0.85  37.85      1:20.57 (42.72)
        2:04.00 (43.43)     2:47.67 (43.67)
        3:31.25 (43.58)     4:14.37 (43.12)
        4:57.44 (43.07)     5:40.85 (43.41)
        6:24.00 (43.15)     7:05.33 (41.33)
  4 Veater, Betty B  60 BRYB              7:00.00    7:22.86          7  
                 40.36      1:24.60 (44.24)
        2:10.27 (45.67)     2:56.11 (45.84)
        3:41.50 (45.39)     4:26.46 (44.96)
        5:11.21 (44.75)     5:56.07 (44.86)
        6:41.74 (45.67)     7:22.86 (41.12)
  5 Anziano, Marcia  62 CMS               7:21.03    7:28.07          6  
        r:+1.12  40.80      1:25.16 (44.36)
        2:10.89 (45.73)     2:57.18 (46.29)
        3:43.62 (46.44)     4:29.37 (45.75)
        5:14.62 (45.25)     6:00.19 (45.57)
        6:45.21 (45.02)     7:28.07 (42.86)
  6 Allen, Susan J   62 USF               7:20.00    7:31.44          5  
        r:+1.19  39.85      1:24.67 (44.82)
        2:10.40 (45.73)     2:56.04 (45.64)
        3:41.52 (45.48)     4:28.60 (47.08)
        5:14.95 (46.35)     6:00.88 (45.93)
        6:47.18 (46.30)     7:31.44 (44.26)
  7 Schweitzer, Sus  61 IM                8:14.67    7:49.34          4  
        r:+0.84  43.51      1:30.02 (46.51)
        2:17.60 (47.58)     3:06.31 (48.71)
        3:53.65 (47.34)     4:41.47 (47.82)
        5:29.66 (48.19)     6:17.03 (47.37)
        7:04.78 (47.75)     7:49.34 (44.56)
  8 Lebsack, Linda   60 CMS               7:59.00    7:55.42          3  
        r:+1.16  44.93      1:33.21 (48.28)
        2:21.49 (48.28)     3:10.04 (48.55)
        3:58.42 (48.38)     4:46.31 (47.89)
        5:34.55 (48.24)     6:22.00 (47.45)
        7:09.06 (47.06)     7:55.42 (46.36)
  9 Litt, Arni H     61 PNA               7:32.00    8:05.11          2  
        r:+0.75  39.99      1:25.42 (45.43)
        2:13.70 (48.28)     3:02.29 (48.59)
        3:52.34 (50.05)     4:42.78 (50.44)
        5:33.55 (50.77)     6:24.90 (51.35)
        7:16.17 (51.27)     8:05.11 (48.94)
 10 Stephens, Mary   64 BRYB              7:37.50    8:06.28          1  
        r:+1.13  44.26      1:33.89 (49.63)
        2:23.28 (49.39)     3:12.23 (48.95)
        4:01.66 (49.43)     4:51.37 (49.71)
        5:40.23 (48.86)     6:29.02 (48.79)
        7:18.61 (49.59)     8:06.28 (47.67)
 11 Weinberg, Wendy  61 ARIZ              8:41.60    8:46.78        
        r:+0.97  44.02      1:34.84 (50.82)
        2:27.14 (52.30)     3:20.22 (53.08)
        4:14.43 (54.21)     5:09.82 (55.39)
        6:04.62 (54.80)     7:00.16 (55.54)
        7:55.63 (55.47)     8:46.78 (51.15)
 12 Ensign, Jeanne   60 PNA               8:42.00    8:49.23        
        r:+1.23  47.78      1:39.84 (52.06)
      3:26.69 (1:46.85)     4:19.52 (52.83)
      7:56.68 (3:37.16)     8:49.19 (52.51)
        9:07.10 (17.91)      9:09.97 (2.87)
         9:10.64 (0.67)         8:49.23 ( )
 
 Event 32  Women 65-69 500 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL: N 6:39.23  1/10/1999 LAVELLE STOINOFF
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Birkhead, Jane   66 MOST              8:10.97    7:43.92         11  
                 40.71      1:26.33 (45.62)
        2:13.38 (47.05)     3:02.19 (48.81)
        3:50.03 (47.84)     4:37.66 (47.63)
        5:25.34 (47.68)     6:13.37 (48.03)
        7:00.44 (47.07)     7:43.92 (43.48)
  2 Munn, Susan L    68 DAM               7:20.00    7:45.07          9  
        r:+1.11  42.76      1:28.33 (45.57)
        2:14.26 (45.93)     3:01.03 (46.77)
        3:47.81 (46.78)     4:34.90 (47.09)
        5:22.53 (47.63)     6:11.00 (48.47)
        6:58.79 (47.79)     7:45.07 (46.28)
  3 Schumann, Susan  69 OREG              8:40.00    7:55.19          8  
        r:+1.05  42.82      1:28.91 (46.09)
        2:16.53 (47.62)     3:05.22 (48.69)
        3:53.26 (48.04)     4:41.50 (48.24)
        5:30.10 (48.60)     6:18.82 (48.72)
        7:08.13 (49.31)     7:55.19 (47.06)
  4 Bower, Barbara   69 WMST              8:05.19    8:16.20          7  
        r:+1.17  44.17      1:31.75 (47.58)
        2:22.69 (50.94)     3:13.17 (50.48)
        4:03.90 (50.73)     4:55.71 (51.81)
        5:47.92 (52.21)     6:38.67 (50.75)
        7:28.75 (50.08)     8:16.20 (47.45)
  5 Mc Dowell-Crame  66 SLO               9:20.00    8:47.18          6  
        r:+1.11  48.19      1:41.03 (52.84)
        2:35.33 (54.30)     3:29.26 (53.93)
        4:22.65 (53.39)     5:16.01 (53.36)
        6:09.51 (53.50)     7:03.26 (53.75)
        7:57.56 (54.30)     8:47.18 (49.62)
 
 Event 32  Women 70-74 500 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL: N 6:46.78  4/25/2004 LAVELLE STOINOFF
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Stoinoff, Lavel  74 OREG              8:45.00    7:45.57         11  
                 43.19      1:29.31 (46.12)
        2:15.92 (46.61)     3:03.41 (47.49)
        3:51.00 (47.59)     4:38.40 (47.40)
        5:25.93 (47.53)     6:13.12 (47.19)
        7:00.82 (47.70)     7:45.57 (44.75)
 
 Event 32  Women 80-84 500 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL: N 8:33.61  5/18/2003 MARGERY MEYER
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Meyer, Margery   84 TOC               9:00.00    9:27.07         11  
        r:+1.12  52.41      1:50.56 (58.15)
        2:49.10 (58.54)     3:48.84 (59.74)
        4:46.86 (58.02)     5:43.11 (56.25)
        6:39.45 (56.34)     7:36.61 (57.16)
        8:33.88 (57.27)     9:27.07 (53.19)
 
 Event 32  Women 85-89 500 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL: N 9:37.91  2/14/2004 RITA SIMONTON
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Simonton, Rita   88 SDSM             10:08.71   10:17.57         11  
        r:+1.07  53.65    1:59.04 (1:05.39)
      3:00.57 (1:01.53)   4:05.27 (1:04.70)
      5:08.65 (1:03.38)   6:10.12 (1:01.47)
      7:12.00 (1:01.88)   8:16.56 (1:04.56)
      9:19.02 (1:02.46)    10:17.57 (58.55)
ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT