ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
Albatross Open
3/24/2007-3/24/2007
North Bethesda, Maryland United States

Below are very "rough draft" results.
I am aware of a few mistakes including relay names, order, etc.
Please send corrections to:  Jeff Roddin (jroddin@pvmasters.org).
Results will not be "official" for about a week.

Thanks to all who supported the meet!  Looks like we had 4 World Records and numerous meet records.

Licensed to ANCIENT MARINERS           Hy-Tek's Meet Manager 3/26/2007 05:43 PM
                        2007 Albatross Open - 3/24/2007                        
                           Sanction #: PVLMSC 107-03                           
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 26.61   9/27/1998 ALISON TERRY                                 
        MEET: M 28.45   3/27/1999 Antje Flamich, ANCM-PV                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brosch, Meghan            24 UNAT                   28.24      28.78  
  2 Theissen, Katherine       23 ALEX                      NT      41.63  
 
Women 18-24 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        USMS: U   57.86  12/14/1997 ALISON TERRY                               
        MEET: M 1:02.44   3/27/1999 Antje Flamich, ANCM-PV                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brosch, Meghan            24 UNAT                 1:02.17    1:01.58M 
                  30.45     1:01.58 (31.13)                                        
  2 Theissen, Katherine       23 ALEX                      NT    1:25.27  
                  39.41     1:25.27 (45.86)                                        
  3 Rienks, Lindsay           22 HUH                       NT    1:26.60  
                  42.19     1:26.60 (44.41)                                        
 
Women 18-24 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 29.69  12/10/2000 PAIGE FRANCIS                                
        MEET: M 32.77   3/27/1999 Antje Flamich, ANCM-PV                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Theissen, Katherine       23 ALEX                      NT      41.68  
 
Women 18-24 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 28.84   11/6/1994 JAMIE RAAB                                   
        MEET: M 31.52   3/25/1995 Jeri Ramsbottom, ANCM-PV                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Theissen, Katherine       23 ALEX                      NT      40.40  
 
Women 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 25.42   3/12/2006 SUMIKA KOMATSU, JPN                          
        USMS: U 26.63   11/2/1997 HEATHER HAGEMAN                              
        MEET: M 27.66   4/12/1997 Dori L Kauffman, FXCM-PV                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Reilly, Jennifer        28 RMST                   28.98      29.48  
  2 Busch, Courtney           26 TERR                   33.00      31.68  
  3 Davison, Kathleen         29 WTRI                   31.90      33.48  
  4 Jones, Rose               29 ALEX                   34.00      34.75  
  5 Windmiller, Victoria      25 GERM                   40.00      35.38  
  6 Hufford, Ellen            25 AAMS                   38.24      39.29  
 
Women 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W   56.30   3/31/1996 SHEILA TAORMINA, USA                       
        USMS: U   56.30   3/31/1996 SHEILA TAORMINA                            
        MEET: M 1:00.09    4/9/2005 Kelly Bowman, TERR-PV                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grover, Mollie            26 TERR                 1:02.70    1:03.79  
                  31.04     1:03.79 (32.75)                                        
  2 O'Reilly, Jennifer        28 RMST                 1:03.62    1:03.98  
                  30.94     1:03.98 (33.04)                                        
  3 Davison, Kathleen         29 WTRI                 1:09.00    1:12.76  
                  34.35     1:12.76 (38.41)                                        
  4 Jones, Rose               29 ALEX                 1:13.00    1:16.84  
                  37.34     1:16.84 (39.50)                                        
  5 Furia, Evelyn             26 ALEX                 1:15.00    1:17.99  
                  37.03     1:17.99 (40.96)                                        
  6 Hufford, Ellen            25 AAMS                 1:23.73    1:22.39  
                  39.16     1:22.39 (43.23)                                        
 
Women 25-29 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:59.78   3/31/1996 SHEILA TAORMINA, USA                       
        USMS: U 1:59.78   3/31/1996 SHEILA TAORMINA                            
        MEET: M 2:11.40    4/9/2005 Kelly Bowman, TERR-PV                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grover, Mollie            26 TERR                 2:17.50    2:17.71  
                  32.33     1:07.87 (35.54)     1:43.25 (35.38)     2:17.71 (34.46)
  2 Busch, Courtney           26 TERR                 2:25.00    2:24.89  
                  34.87     1:11.76 (36.89)     1:48.56 (36.80)     2:24.89 (36.33)
  3 Davison, Kathleen         29 WTRI                 2:25.00    2:35.44  
                  35.93     1:14.88 (38.95)     1:55.52 (40.64)     2:35.44 (39.92)
  4 Furia, Evelyn             26 ALEX                 2:44.50    2:51.00  
                  39.97     1:23.40 (43.43)     2:07.35 (43.95)     2:51.00 (43.65)
  5 Windmiller, Victoria      25 GERM                 2:30.00    2:51.86  
                  36.99     1:19.03 (42.04)     2:06.01 (46.98)     2:51.86 (45.85)
  6 Hufford, Ellen            25 AAMS                 3:06.72    3:02.31  
                  39.97     1:25.93 (45.96)     2:14.65 (48.72)     3:02.31 (47.66)
 -- Riedinger, Kelly          28 VMST                 2:40.16         NS  
 
Women 25-29 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 29.20   2/26/2006 AKIKO MIZUMOTO, JPN                          
        USMS: U 30.05  10/27/2002 CAMILLA JOHANSSON                            
        MEET: M 32.49   4/12/1997 Jeri Ramsbottom, ANCM-PV                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grover, Mollie            26 TERR                   33.50      34.26  
  2 Furia, Evelyn             26 ALEX                   40.50      40.15  
  3 Windmiller, Victoria      25 GERM                   45.00      45.64  
 
Women 25-29 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:03.01   5/14/2006 KANA OHASHI, JPN                           
        USMS: U 1:03.26  10/27/2002 CAMILLA JOHANSSON                          
        MEET: M 1:10.01   4/12/1997 Jeri Ramsbottom, ANCM-PV                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Rose               29 ALEX                 1:21.00    1:24.93  
                  41.75     1:24.93 (43.18)                                        
  2 Furia, Evelyn             26 ALEX                 1:29.00    1:26.11  
                  40.75     1:26.11 (45.36)                                        
 
Women 25-29 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:12.84  11/20/2005 KANA OHASHI, JPN                           
        USMS: U 2:14.77  11/17/2001 LIA OBERSTAR                               
        MEET: M 2:28.87    4/1/2006 Mollie Grover, TERR-PV                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grover, Mollie            26 TERR                 2:30.00    2:33.59  
                  36.49     1:14.73 (38.24)     1:54.51 (39.78)     2:33.59 (39.08)
  2 Biroscak, Emily           26 FXCM                 2:50.00    2:53.32  
                  40.37     1:24.21 (43.84)     2:09.48 (45.27)     2:53.32 (43.84)
 
Women 25-29 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 32.76   4/23/2006 HITOMI MATSUDA, JPN                          
        USMS: U 32.20  12/10/1995 TRACEY MIRANDE                               
        MEET: M 36.72   3/23/1996 Cheryl Conlin, DCM-PV                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hufford, Ellen            25 AAMS                   57.16      58.90  
 -- Riedinger, Kelly          28 VMST                   40.32         NS  
 
Women 25-29 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:10.55   4/29/2005 HITOMI MATSUDA, JPN                        
        USMS: U 1:13.30  12/12/1998 WENKE HANSEN                               
        MEET: M 1:19.19   3/23/1996 Cheryl Conlin, DCM-PV                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Reilly, Jennifer        28 RMST                 1:27.74    1:20.84  
                  38.92     1:20.84 (41.92)                                        
 
Women 25-29 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:31.18   1/29/2006 HITOMI MATSUDA, JPN                        
        USMS: U 2:35.66   12/9/2001 ANDREA PACKARD                             
        MEET: M 2:53.44   3/23/1996 Cheryl Conlin, DCM-PV                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Reilly, Jennifer        28 RMST                 3:02.65    2:58.36  
                  41.28     1:27.45 (46.17)     2:13.25 (45.80)     2:58.36 (45.11)
 
Women 25-29 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 27.88  10/30/2004 NADINE ROLLAND, CAN                          
        USMS: U 28.68   3/31/1996 SHEILA TAORMINA                              
        MEET: M 30.06   3/23/1996 Susan Leupold, DCM-PV                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Rose               29 ALEX                   36.00      37.34  
 
Women 25-29 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:01.33   3/31/1996 SHEILA TAORMINA, USA                       
        USMS: U 1:01.33   3/31/1996 SHEILA TAORMINA                            
        MEET: M 1:06.63   3/23/1996 Susan Leupold, DCM-PV                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Busch, Courtney           26 TERR                 1:18.00    1:17.64  
                  35.81     1:17.64 (41.83)                                        
 
Women 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:03.67   6/19/2005 HITOMI MATSUDA, JPN                        
        USMS: U 1:05.67  12/12/1998 WENKE HANSEN                               
        MEET: M 1:11.69    4/9/2005 Jennifer O'Reilly, RMST-PV                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Biroscak, Emily           26 FXCM                 1:30.00    1:22.32  
                  37.78     1:22.32 (44.54)                                        
 -- Riedinger, Kelly          28 VMST                 1:19.25         NS  
 
Women 25-29 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:17.17   4/23/2006 HITOMI MATSUDA, JPN                        
        USMS: U 2:21.79  12/12/1998 WENKE HANSEN                               
        MEET: M 2:31.71   3/25/2000 Michelle E Jesperson, DCAC-PV              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Busch, Courtney           26 TERR                 2:47.00    2:42.99  
                  36.50     1:17.09 (40.59)     2:05.28 (48.19)     2:42.99 (37.71)
 
Women 25-29 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 4:55.85   5/14/2006 KANA OHASHI, JPN                           
        USMS: U 5:02.54  12/13/1998 WENKE HANSEN                               
        MEET: M 5:29.12    4/9/2005 Alicia Markey, 1776-DV                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Riedinger, Kelly          28 VMST                 6:33.19         NS  
 
Women 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 25.98  10/24/2004 KATRINA RADKE, USA                           
        USMS: U 25.98  10/24/2004 KATRINA RADKE                                
        MEET: M 27.72    4/6/2002 Dori L Kauffman, FXCM-                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hatakeyama, Chio          32 ALEX                   31.00      30.14  
  2 Wolfinger, Rebecca        31 UNAT                   31.00      31.55  
  3 Tymoch, Amethyst          30 HUH                    33.00      34.17  
 
Women 30-34 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W   57.33    4/1/2006 JANET MAYVILLE, CAN                        
        USMS: U   57.35   5/18/1988 S NEILSON-BELL                             
        MEET: M 1:01.80   3/29/2003 Amy K Weiss, ANCM-                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wolfinger, Rebecca        31 UNAT                 1:05.00    1:10.17  
                  32.84     1:10.17 (37.33)                                        
  2 Sahm, Rebecca             30 GERM                 2:00.00    1:30.83  
                  43.29     1:30.83 (47.54)                                        
 
Women 30-34 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:04.64  12/15/1996 K PIPES-NEILSEN, USA                       
        USMS: U 2:04.64  12/15/1996 K PIPES-NEILSEN                            
        MEET: M 2:13.86   3/29/2003 Amy K Weiss, ANCM-                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wolfinger, Rebecca        31 UNAT                 2:36.00    2:35.88  
                  35.14     1:14.07 (38.93)     1:54.93 (40.86)     2:35.88 (40.95)
  2 Brattland, Janel          31 AAMS                 3:00.00    2:51.03  
                  38.99     1:22.53 (43.54)     2:07.29 (44.76)     2:51.03 (43.74)
  3 Sahm, Rebecca             30 GERM                 4:00.00    3:10.02  
                  44.50     1:32.32 (47.82)     2:21.95 (49.63)     3:10.02 (48.07)
 
Women 30-34 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 29.44   4/17/2005 NADINE ROLLAND, CAN                          
        USMS: U 30.14  12/15/1996 D GRANER GALLAS                              
        MEET: M 32.15   3/27/1999 Susan O Williams, ANCM-PV                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Klotz, Jessica            31 ANCM                   33.10      33.98  
  2 Born, Kathryn             33 RMST                   42.00      42.67  
 -- Charmatz, Kim             31 ANCM                      NT         DQ  
 
Women 30-34 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:03.96  12/10/1995 K PIPES-NEILSEN, USA                       
        USMS: U 1:03.36   12/7/1996 K PIPES-NEILSEN                            
        MEET: M 1:10.34   3/27/1999 Susan O Williams, ANCM-PV                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Limke, Tobi               32 NBAC                 1:15.48    1:08.74M 
                  33.57     1:08.74 (35.17)                                        
  2 Oplinger, Julie           31 FXCM                 1:15.19    1:13.14  
                  35.55     1:13.14 (37.59)                                        
  3 Klotz, Jessica            31 ANCM                 1:12.75    1:13.35  
                  35.22     1:13.35 (38.13)                                        
  4 Born, Kathryn             33 RMST                 1:32.40    1:33.19  
                  45.90     1:33.19 (47.29)                                        
 
Women 30-34 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:16.62   12/1/1996 K PIPES-NEILSEN, USA                       
        USMS: U 2:13.51   12/7/1996 K PIPES-NEILSEN                            
        MEET: M 2:33.95    4/6/2002 Michelle L Davidson, GSM-                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Oplinger, Julie           31 FXCM                 2:41.68    2:45.13  
                  37.86     1:18.77 (40.91)     2:02.46 (43.69)     2:45.13 (42.67)
 
Women 30-34 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 32.82  12/10/2000 WENKE HANSEN, USA                            
        USMS: U 32.82  12/10/2000 WENKE HANSEN                                 
        MEET: M 36.71    4/6/2002 Cheryl Conlin, VMST-                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hatakeyama, Chio          32 ALEX                   38.08      37.63  
  2 Brattland, Janel          31 AAMS                   45.00      49.29  
 
Women 30-34 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:10.00  12/10/2000 WENKE HANSEN, USA                          
        USMS: U 1:10.00  12/10/2000 WENKE HANSEN                               
        MEET: M 1:19.68    4/6/2002 Cheryl Conlin, VMST-                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hatakeyama, Chio          32 ALEX                 1:24.50    1:22.20  
                  39.70     1:22.20 (42.50)                                        
 
Women 30-34 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:30.65  12/10/2000 WENKE HANSEN, USA                          
        USMS: U 2:30.65  12/10/2000 WENKE HANSEN                               
        MEET: M 2:53.58    4/6/2002 Cheryl Conlin, VMST-                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tymoch, Amethyst          30 HUH                  3:30.00    3:23.50  
                  44.07     1:35.77 (51.70)     2:30.20 (54.43)     3:23.50 (53.30)
 
Women 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 27.98   4/17/2005 NADINE ROLLAND, CAN                          
        USMS: U 28.05  10/24/2004 KATRINA RADKE                                
        MEET: M 31.12   3/27/1999 Susan O Williams, ANCM-PV                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Klotz, Jessica            31 ANCM                   32.95      33.54  
  2 Born, Kathryn             33 RMST                   42.00      44.96  
 
Women 30-34 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:02.39   4/17/2005 NADINE ROLLAND, CAN                        
        USMS: U 1:02.70  12/10/2000 WENKE HANSEN                               
        MEET: M 1:10.77   3/31/2001 Mary D Ruppe, ANCM-PV                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brattland, Janel          31 AAMS                      NT    1:31.51  
                  42.08     1:31.51 (49.43)                                        
 
Women 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:04.44   4/17/2005 NADINE ROLLAND, CAN                        
        USMS: U 1:04.96  12/12/1999 WENKE HANSEN                               
        MEET: M 1:11.90   3/27/1999 Susan Williams, ANCM-PV                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Oplinger, Julie           31 FXCM                 1:17.95    1:17.48  
                  36.07     1:17.48 (41.41)                                        
  2 Wolfinger, Rebecca        31 UNAT                 1:16.20    1:20.93  
                  38.80     1:20.93 (42.13)                                        
  3 Tymoch, Amethyst          30 HUH                  1:30.00    1:26.72  
                  41.68     1:26.72 (45.04)                                        
 -- Hatakeyama, Chio          32 ALEX                 1:16.00         NS  
 
Women 30-34 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:18.89  12/10/2000 WENKE HANSEN, USA                          
        USMS: U 2:18.79   12/7/1996 K PIPES-NEILSEN                            
        MEET: M 2:34.41    4/6/2002 Amy K Weiss, ANCM-                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Limke, Tobi               32 NBAC                 2:37.62    2:31.37M 
                  32.98     1:10.12 (37.14)     1:55.44 (45.32)     2:31.37 (35.93)
  2 Brattland, Janel          31 AAMS                 3:19.51    3:10.40  
                  40.99     1:29.46 (48.47)     2:27.14 (57.68)     3:10.40 (43.26)
  3 Born, Kathryn             33 RMST                 3:25.00    3:28.77  
                  46.00     1:39.65 (53.65)   2:41.45 (1:01.80)     3:28.77 (47.32)
 
Women 30-34 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 4:51.33   4/25/2004 HIDEKO HIRANAKA, JPN                       
        USMS: U 4:53.85  12/15/1996 K PIPES-NEILSEN                            
        MEET: M 5:29.29   3/31/2001 Mary D Ruppe, ANCM-PV                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Oplinger, Julie           31 FXCM                 5:58.00    6:01.88  
                  37.79     1:27.76 (49.97)     2:12.77 (45.01)     2:59.95 (47.18)
        3:51.50 (51.55)     4:44.92 (53.42)     5:24.09 (39.17)     6:01.88 (37.79)
 
Women 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 26.13  11/19/1995 S NEILSON-BELL, USA                          
        USMS: U 26.13  11/19/1995 S NEILSON-BELL                               
        MEET: M 27.17   3/25/2000 Beth O Baker, VMST-VA                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Conze, Margaret           36 GERM                   28.02      27.38  
  2 Heinz, Karen              35 HUH                    35.21      32.41  
  3 Hjelle, Pam               39 ANCM                   32.00      32.62  
  4 Katsaros, Sheryl          38 RMST                   33.30      34.96  
  5 Booth, Allison            36 HUH                    39.50      35.12  
  6 Farrell, Jennifer         39 HUH                    43.00      40.58  
  7 Hovis, Pamela             38 HUH                    41.54      41.78  
  8 Firlie, Michele           38 HUH                    43.31      42.37  
 -- Kinsley, Diana            38 HUH                       NT         NS  
 
Women 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W   57.65  12/10/2000 K PIPES-NEILSEN, USA                       
        USMS: U   57.65  12/10/2000 K PIPES-NEILSEN                            
        MEET: M 1:02.70    4/1/2006 Margaret Conze, GERM-PV                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Conze, Margaret           36 GERM                 1:02.80    1:01.39M 
                  29.38     1:01.39 (32.01)                                        
  2 Hjelle, Pam               39 ANCM                 1:15.00    1:10.20  
                  33.46     1:10.20 (36.74)                                        
  3 Katsaros, Sheryl          38 RMST                 1:13.50    1:14.44  
                  35.15     1:14.44 (39.29)                                        
  4 Booth, Allison            36 HUH                  1:19.00    1:17.96  
                  37.24     1:17.96 (40.72)                                        
  5 Swanson, Aurora           35 RMST                 1:20.00    1:27.26  
                  38.19     1:27.26 (49.07)                                        
  6 Hovis, Pamela             38 HUH                  1:41.40    1:31.92  
                  44.94     1:31.92 (46.98)                                        
  7 Firlie, Michele           38 HUH                  1:40.12    1:36.32  
                  46.50     1:36.32 (49.82)                                        
 -- Launer, Tara Lyn          39 RMST                 1:20.07         NS  
 -- Kinsley, Diana            38 HUH                       NT         NS  
 
Women 35-39 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 30.73  12/12/1999 K PIPES-NEILSEN, USA                         
        USMS: U 30.73  12/12/1999 K PIPES-NEILSEN                              
        MEET: M 32.02   3/25/2000 Beth O Baker, VMST-VA                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Halem, Jennifer           36 GERM                   38.00      37.66  
  2 Katsaros, Sheryl          38 RMST                   39.50      39.66  
  3 Swanson, Aurora           35 RMST                   42.00      43.12  
 
Women 35-39 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:03.56  12/14/1997 K PIPES-NEILSEN, USA                       
        USMS: U 1:03.56  12/14/1997 K PIPES-NEILSEN                            
        MEET: M 1:09.92    4/6/2002 Susan O Williams, ANCM-                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Halem, Jennifer           36 GERM                 1:23.00    1:21.49  
                  39.64     1:21.49 (41.85)                                        
  2 Katsaros, Sheryl          38 RMST                 1:25.50    1:27.69  
                  43.16     1:27.69 (44.53)                                        
  3 Booth, Allison            36 HUH                  1:48.34    1:32.29  
                  45.58     1:32.29 (46.71)                                        
  4 Swanson, Aurora           35 RMST                 1:30.00    1:35.51  
  5 Farrell, Jennifer         39 HUH                  2:20.00    1:51.15  
                  52.90     1:51.15 (58.25)                                        
 -- Launer, Tara Lyn          39 RMST                 1:27.70         NS  
 
Women 35-39 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:14.10  12/14/1997 K PIPES-NEILSEN, USA                       
        USMS: U 2:14.10  12/14/1997 K PIPES-NEILSEN                            
        MEET: M 2:31.78   3/26/1994 Katherine A Branch, MARY-MD                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Halem, Jennifer           36 GERM                 3:00.00    2:56.53  
                  41.32     1:25.92 (44.60)     2:12.16 (46.24)     2:56.53 (44.37)
 
Women 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 33.03  12/10/2000 CAROLINE KRATTLI, USA                        
        USMS: U 33.03  12/10/2000 CAROLINE KRATTLI                             
        MEET: M 36.78    4/9/2005 Cheryl Conlin, VMST-VA                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Heinz, Karen              35 HUH                    39.17      39.05  
  2 Hjelle, Pam               39 ANCM                   43.90      42.90  
  3 Firlie, Michele           38 HUH                    58.83      52.49  
  4 Hovis, Pamela             38 HUH                  1:04.11    1:03.73  
 -- Rome, Erica               36 NBAC                      NT         NS  
 
Women 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 28.68   12/2/2001 TRACIE MOLL, USA                             
        USMS: U 28.68   12/2/2001 TRACIE MOLL                                  
        MEET: M 30.36    4/6/2002 Susan O Williams, ANCM-                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Conze, Margaret           36 GERM                   30.00      30.02M 
 -- Launer, Tara Lyn          39 RMST                   39.42         NS  
 
Women 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:05.40  12/10/2000 K PIPES-NEILSEN, USA                       
        USMS: U 1:05.40  12/10/2000 K PIPES-NEILSEN                            
        MEET: M 1:08.23   3/25/2000 Beth O Baker, VMST-VA                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hjelle, Pam               39 ANCM                 1:25.20    1:22.18  
                  38.71     1:22.18 (43.47)                                        
  2 Heinz, Karen              35 HUH                  1:25.00    1:23.61  
                  41.41     1:23.61 (42.20)                                        
  3 Halem, Jennifer           36 GERM                 1:25.00    1:24.75  
                  37.99     1:24.75 (46.76)                                        
  4 Booth, Allison            36 HUH                  1:33.24    1:32.63  
                  44.42     1:32.63 (48.21)                                        
  5 Firlie, Michele           38 HUH                  2:14.05    1:47.44  
 -- Rome, Erica               36 NBAC                      NT         NS  
 
Women 35-39 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:19.08  12/10/2000 K PIPES-NEILSEN, USA                       
        USMS: U 2:19.08  12/10/2000 K PIPES-NEILSEN                            
        MEET: M 2:34.61   3/31/2001 Laurie Hug, 1776-DV                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Rome, Erica               36 NBAC                      NT         NS  
 
Women 35-39 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 4:52.85  12/14/1997 K PIPES-NEILSEN, USA                       
        USMS: U 4:52.85  12/14/1997 K PIPES-NEILSEN                            
        MEET: M 5:16.70   3/31/2001 Laurie Hug, 1776-DV                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Launer, Tara Lyn          39 RMST                 7:10.31         NS  
 
Women 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 26.79   3/25/2006 MARIKA JOHANSSON, SWE                        
        USMS: U 26.66   12/7/1996 S NEILSON-BELL                               
        MEET: M 27.61    4/6/2002 Beth O Baker, VMST-                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Deal, Elisabeth-Elliott   43 NCMS                   30.00      29.02  
  2 Sugg, Stephanie           44 ANCM                   38.00      47.68  
  3 Kirkegaard, Megan         41 HUH                    53.00      53.52  
 
Women 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W   57.60  12/14/2003 K PIPES-NEILSEN, USA                       
        USMS: U   57.60  12/14/2003 K PIPES-NEILSEN                            
        MEET: M 1:03.95   3/31/2001 Carolyn Voorhees, MARY-MD                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Deal, Elisabeth-Elliott   43 NCMS                 1:07.50    1:04.79  
                  31.22     1:04.79 (33.57)                                        
  2 Ekstrom, Gretchen         41 TERR                 1:06.00    1:05.29  
                  31.79     1:05.29 (33.50)                                        
  3 Pohida, Marie             43 HUH                  1:18.00    1:19.39  
                  38.08     1:19.39 (41.31)                                        
  4 Sugg, Stephanie           44 ANCM                 1:39.00    1:49.34  
                  49.96     1:49.34 (59.38)                                        
 
Women 40-44 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:05.26  12/14/2003 K PIPES-NEILSEN, USA                       
        USMS: U 2:05.26  12/14/2003 K PIPES-NEILSEN                            
        MEET: M 2:23.23   3/25/1995 Susan Skiff, DCM-PV                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Noznesky, Denise          41 GERM                 2:36.00    2:26.61  
                  34.23     1:10.94 (36.71)     1:48.97 (38.03)     2:26.61 (37.64)
  2 Pohida, Marie             43 HUH                  2:59.00    2:54.81  
                  40.38     1:24.53 (44.15)     2:10.26 (45.73)     2:54.81 (44.55)
  3 Sugg, Stephanie           44 ANCM                      NT    3:53.33  
                  52.11   1:52.91 (1:00.80)     2:52.86 (59.95)   3:53.33 (1:00.47)
 
Women 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 30.97  12/11/2005 K PIPES-NEILSEN, USA                         
        USMS: U 30.97  12/11/2005 K PIPES-NEILSEN                              
        MEET: M 32.19    4/1/2006 Susan Williams, CUBU-PV                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clifford-Dicks, Barbara   41 GMUP                   34.31      33.96  
  2 Shields, Kathleen         42 HUH                       NT      47.45  
  3 Kirkegaard, Megan         41 HUH                  1:10.00    1:08.69  
 
Women 40-44 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:05.43   6/16/2002 K PIPES-NEILSEN, USA                       
        USMS: U 1:05.43   6/16/2002 K PIPES-NEILSEN                            
        MEET: M 1:10.09    4/1/2006 Susan Williams, CUBU-PV                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clifford-Dicks, Barbara   41 GMUP                 1:14.57    1:14.58  
                  35.88     1:14.58 (38.70)                                        
  2 Ekstrom, Gretchen         41 TERR                 1:20.00    1:18.36  
                  38.13     1:18.36 (40.23)                                        
 -- Mathews, Megan            44 HUH                  2:00.00         NS  
 
Women 40-44 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:19.09  12/14/2003 K PIPES-NEILSEN, USA                       
        USMS: U 2:19.09  12/14/2003 K PIPES-NEILSEN                            
        MEET: M 2:38.72   3/25/2000 Katherine A Branch, MARY-MD                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Noznesky, Denise          41 GERM                 2:55.00    2:48.00  
                  40.08     1:22.57 (42.49)     2:05.52 (42.95)     2:48.00 (42.48)
  2 Pohida, Marie             43 HUH                  3:23.00    3:29.11  
                  49.51     1:42.25 (52.74)     2:36.39 (54.14)     3:29.11 (52.72)
 
Women 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 32.99  12/11/2005 S VON DER LIPPE, USA                         
        USMS: U 32.99  12/11/2005 S VON DER LIPPE                              
        MEET: M 38.13   3/20/2004 Patricia M Powis, VMST-VA                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mathews, Megan            44 HUH                  1:10.00      58.45  
  2 Kirkegaard, Megan         41 HUH                  1:01.00    1:01.06  
 
Women 40-44 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:11.52  12/11/2005 S VON DER LIPPE, USA                       
        USMS: U 1:11.52  12/11/2005 S VON DER LIPPE                            
        MEET: M 1:21.69   3/20/2004 Patricia M Powis, VMST-VA                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Kirkegaard, Megan         41 HUH                  2:17.00         NS  
 
Women 40-44 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:35.85  12/11/2005 S VON DER LIPPE, USA                       
        USMS: U 2:35.85  12/11/2005 S VON DER LIPPE                            
        MEET: M 3:01.73   3/31/2001 Penny S Bates, ANCM-PV                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hall, Cj-Lockman          43 ANCM                 3:30.00    3:17.80  
                  48.16     1:38.31 (50.15)     2:29.28 (50.97)     3:17.80 (48.52)
  2 Mathews, Megan            44 HUH                  4:01.00    3:41.04  
                  48.25     1:44.60 (56.35)     2:44.18 (59.58)     3:41.04 (56.86)
 
Women 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 28.21  12/11/2005 S VON DER LIPPE, USA                         
        USMS: U 28.21  12/11/2005 S VON DER LIPPE                              
        MEET: M 29.68   3/31/2001 Beth O Baker, VMST-VA                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Deal, Elisabeth-Elliott   43 NCMS                   33.00      32.28  
  2 Shields, Kathleen         42 HUH                       NT      42.91  
 
Women 40-44 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:20.71  10/27/2002 K PIPES-NEILSEN, USA                       
        USMS: U 2:20.71  10/27/2002 K PIPES-NEILSEN                            
        MEET: M 2:26.15   3/31/2001 Beth O Baker, VMST-VA                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Deal, Elisabeth-Elliott   43 NCMS                 3:05.50    2:51.89  
                  37.12     1:19.48 (42.36)     2:06.03 (46.55)     2:51.89 (45.86)
 
Women 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:05.56  12/14/2003 K PIPES-NEILSEN, USA                       
        USMS: U 1:05.56  12/14/2003 K PIPES-NEILSEN                            
        MEET: M 1:09.20   3/31/2001 Beth O Baker, VMST-VA                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ekstrom, Gretchen         41 TERR                 1:18.00    1:17.60  
                  36.33     1:17.60 (41.27)                                        
  2 Noznesky, Denise          41 GERM                 1:25.00    1:17.79  
                  36.72     1:17.79 (41.07)                                        
  3 Shields, Kathleen         42 HUH                       NT    1:37.59  
                  42.89     1:37.59 (54.70)                                        
 
Women 40-44 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:20.55  12/14/2003 K PIPES-NEILSEN, USA                       
        USMS: U 2:20.55  12/14/2003 K PIPES-NEILSEN                            
        MEET: M 2:46.85    4/6/2002 Penny S Bates, ANCM-                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Noznesky, Denise          41 GERM                 2:53.00    2:45.49M 
                  35.47     1:17.28 (41.81)     2:06.25 (48.97)     2:45.49 (39.24)
 
Women 40-44 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 5:00.82  11/24/2002 K PIPES-NEILSEN, USA                       
        USMS: U 5:00.82  11/24/2002 K PIPES-NEILSEN                            
        MEET: M 5:53.63   3/31/2001 Penny S Bates, ANCM-PV                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ekstrom, Gretchen         41 TERR                      NT    6:01.40  
                  37.88     1:23.70 (45.82)     2:09.49 (45.79)     2:54.28 (44.79)
        3:48.24 (53.96)     4:43.25 (55.01)   6:01.40 (1:18.15)                    
 
Women 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 27.31   5/21/2005 SARAH MACDONALD, CAN                         
        USMS: U 28.06  12/10/2000 JACKI HIRSTY                                 
        MEET: M 30.33   3/31/2001 Eileen D Natali, ANCM-PV                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Livingston, Leslie        46 GMUP                   31.50      29.28M 
  2 Hajost, Cynthia           47 RMST                   31.60      32.41  
  3 Dawson, Mandy             45 RMST                   32.30      33.36  
  4 Moyer, Michelle           45 RMST                   33.37      33.90  
  5 Portney, Valerie          46 GERM                   40.00      35.10  
  6 Kuta, Ellen               46 ANCM                   36.50      37.16  
 
Women 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W   59.58   5/21/2005 SARAH MACDONALD, CAN                       
        USMS: U 1:02.00  10/18/1998 LAURA VAL                                  
        MEET: M 1:05.53    4/9/2005 Lisa Van Pelt-Diller, GERM-PV              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moyer, Michelle           45 RMST                 1:13.00    1:12.86  
                  35.13     1:12.86 (37.73)                                        
  2 Dawson, Mandy             45 RMST                 1:13.00    1:16.60  
                  34.74     1:16.60 (41.86)                                        
  3 Kuta, Ellen               46 ANCM                 1:25.00    1:24.08  
                  39.01     1:24.08 (45.07)                                        
 
Women 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:10.91   10/5/2003 S HEIM-BOWEN, USA                          
        USMS: U 2:10.91   10/5/2003 S HEIM-BOWEN                               
        MEET: M 2:32.86    4/6/2002 Anita M Callahan, GMUP-                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hajost, Cynthia           47 RMST                 2:35.00    2:35.97  
                  35.17     1:14.79 (39.62)     1:55.79 (41.00)     2:35.97 (40.18)
  2 Moyer, Michelle           45 RMST                 2:44.00    2:44.61  
                  37.20     1:19.58 (42.38)     2:01.92 (42.34)     2:44.61 (42.69)
  3 Capron, Kathleen          48 HUH                  2:58.00    2:51.16  
                  40.92     1:23.63 (42.71)     2:07.71 (44.08)     2:51.16 (43.45)
  4 Halbe, Rebecca            48 DCAC                 3:25.00    3:25.52  
                  46.20     1:38.39 (52.19)     2:32.61 (54.22)     3:25.52 (52.91)
 
Women 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 32.39  10/13/1996 LAURA VAL, USA                               
        USMS: U 32.65   3/29/2003 L VAN PELT-DILLER                            
        MEET: M 32.65   3/29/2003 Lisa Van Pelt-Diller, ANCM-                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Van Pelt-Diller, Lisa     49 GERM                   33.00      32.73  
  2 Hajost, Cynthia           47 RMST                   39.00      38.75  
 
Women 45-49 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:09.90    4/1/2006 L VAN PELT-DILLER, USA                     
        USMS: U 1:09.90    4/1/2006 L VAN PELT-DILLER                          
        MEET: M 1:09.90    4/1/2006 Lisa Van Pelt-Diller, GERM-PV              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Van Pelt-Diller, Lisa     49 GERM                 1:13.00    1:10.68  
  2 Livingston, Leslie        46 GMUP                 1:22.00    1:15.50  
                  36.40     1:15.50 (39.10)                                        
 -- Hajost, Cynthia           47 RMST                 1:23.60         NS  
 
Women 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 34.64   2/24/2001 MAGGIE KELLY, GBR                            
        USMS: U 36.63  10/26/2002 MELINDA MANN                                 
        MEET: M 39.21   3/29/2003 Lisa A Bennett, VMST-                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gibson, Kathy             47 RMST                      NT      41.37  
  2 Dawson, Mandy             45 RMST                   40.98      41.69  
  3 Cosgrove, Karen           49 GERM                   42.00      42.42  
  4 Wilson, Shotsie           47 HUH                    50.00      50.71  
  5 Halbe, Rebecca            48 DCAC                   50.00      53.30  
 
Women 45-49 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:17.21  10/20/2001 MAGGIE KELLY, GBR                          
        USMS: U 1:19.93  10/26/2002 MELINDA MANN                               
        MEET: M 1:26.78   3/20/2004 Amy B Cooley, GERM-PV                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gibson, Kathy             47 RMST                      NT    1:31.53  
                  45.31     1:31.53 (46.22)                                        
  2 Bates, Penny              46 CMS                  1:31.00    1:31.95  
                  44.86     1:31.95 (47.09)                                        
  3 Cosgrove, Karen           49 GERM                 1:30.00    1:32.67  
                  43.95     1:32.67 (48.72)                                        
  4 Dawson, Mandy             45 RMST                 1:31.02    1:34.12  
                  44.54     1:34.12 (49.58)                                        
  5 Wilson, Shotsie           47 HUH                  1:58.00    1:57.82  
                  56.36   1:57.82 (1:01.46)                                        
 -- Quitasol, Wendy           45 NBAC                 1:30.00         NS  
 
Women 45-49 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:48.38   6/28/2003 JENNY WHITELEY, AUS                        
        USMS: U 2:54.05  12/15/2002 COLETTE CRABBE                             
        MEET: M 3:17.90   3/25/2000 Mary S Pastel, DCM-PV                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bates, Penny              46 CMS                  3:14.00    3:12.99M 
                  45.09     1:34.29 (49.20)     2:23.10 (48.81)     3:12.99 (49.89)
  2 Halbe, Rebecca            48 DCAC                 4:00.00    4:04.07  
                  56.98   1:58.83 (1:01.85)   3:02.01 (1:03.18)   4:04.07 (1:02.06)
  3 Wilson, Shotsie           47 HUH                       NT    4:17.08  
                  53.77   1:57.70 (1:03.93)   3:19.14 (1:21.44)     4:17.08 (57.94)
 -- Quitasol, Wendy           45 NBAC                 3:12.00         NS  
 
Women 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 30.02    4/2/2006 KARIN SEICK, GER                             
        USMS: U 30.74   12/6/2004 TRACI GRANGER                                
        MEET: M 35.29   3/31/2001 Amy B Cooley, GERM-PV                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Livingston, Leslie        46 GMUP                   32.80      32.61M 
  2 Gibson, Kathy             47 RMST                      NT      36.14  
  3 Capron, Kathleen          48 HUH                    42.00      37.17  
  4 Moyer, Michelle           45 RMST                      NT      41.73  
  5 Halbe, Rebecca            48 DCAC                   48.00      49.83  
 -- Oliver, April             46 TCSD                   34.00         NS  
 
Women 45-49 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:07.07   12/4/2005 JUDY HATTLE, GBR                           
        USMS: U 1:07.99   2/20/2005 SUZANNE SIMPSON                            
        MEET: M 1:15.48    4/9/2005 Katherine Branch, MARY-MD                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bates, Penny              46 CMS                  1:23.00    1:20.48  
                  36.82     1:20.48 (43.66)                                        
 -- Oliver, April             46 TCSD                 1:18.00         NS  
 
Women 45-49 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:28.26    4/8/2006 LYNN MARSHALL, CAN                         
        USMS: U 2:29.32   2/20/2005 SUZANNE SIMPSON                            
        MEET: M 2:45.27    4/9/2005 Katherine Branch, MARY-MD                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Oliver, April             46 TCSD                 3:10.00         NS  
 
Women 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:09.28   5/22/2005 SARAH MACDONALD, CAN                       
        USMS: U 1:11.82  10/19/1997 LAURA VAL                                  
        MEET: M 1:14.69    4/1/2006 Lisa Van Pelt-Diller, GERM-PV              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kuta, Ellen               46 ANCM                 1:40.00    1:39.75  
                  47.29     1:39.75 (52.46)                                        
 -- Van Pelt-Diller, Lisa     49 GERM                 1:15.00         NS  
 
Women 45-49 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:33.25   3/18/2006 LYNN MARSHALL, CAN                         
        USMS: U 2:36.60  12/10/2000 DANIELLE OGIER                             
        MEET: M 3:01.52    4/6/2002 Barbara Protzman, MARY-                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cosgrove, Karen           49 GERM                 3:10.00    3:00.01M 
                  38.57     1:28.40 (49.83)     2:19.14 (50.74)     3:00.01 (40.87)
  2 Capron, Kathleen          48 HUH                  3:16.00    3:10.12  
                  41.72     1:30.55 (48.83)     2:26.59 (56.04)     3:10.12 (43.53)
 
Women 45-49 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 5:19.13   1/28/2006 LYNN MARSHALL, CAN                         
        USMS: U 5:33.37  12/12/1999 LAURA VAL                                  
        MEET: M 5:49.23    4/9/2005 Katherine Branch, MARY-MD                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bates, Penny              46 CMS                  6:15.00    6:07.18  
                  39.26     1:24.47 (45.21)     2:13.04 (48.57)     3:01.83 (48.79)
        3:53.75 (51.92)     4:46.22 (52.47)     5:27.85 (41.63)     6:07.18 (39.33)
 -- Quitasol, Wendy           45 NBAC                 7:00.00         NS  
 
Women 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 28.43    3/5/2006 GBERGER TALOCHINO, FRA                       
        USMS: U 28.54  12/15/2002 JACKI HIRSTY                                 
        MEET: M 32.51    4/1/2006 Nancy Sterling, MARY-MD                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Perfall, Betty            50 CUBU                   33.00      31.88M 
  2 Cooley, Amy               51 GERM                   35.00      32.53  
  3 Wymelenberg, Lynn         52 ANCM                   34.00      33.61  
  4 Kushner, Mina             52 ANCM                   34.00      37.46  
 
Women 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:01.49  10/21/2001 LAURA VAL, USA                             
        USMS: U 1:01.49  10/21/2001 LAURA VAL                                  
        MEET: M 1:12.73    4/1/2006 Amy Cooley, GERM-PV                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wymelenberg, Lynn         52 ANCM                 1:14.00    1:12.21M 
  2 Perfall, Betty            50 CUBU                 1:16.00    1:12.35M 
                  34.59     1:12.35 (37.76)                                        
  3 Rienks, Anne              52 HUH                       NT    1:36.85  
 
Women 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 32.55  10/27/2002 J SWAGERTY-HILL, USA                         
        USMS: U 32.55  10/27/2002 J SWAGERTY-HILL                              
        MEET: M 39.29    4/1/2006 Patricia Constantino, GMUP-PV                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kushner, Mina             52 ANCM                   42.00      42.30  
 -- Rienks, Anne              52 HUH                       NT         NS  
 
Women 50-54 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:37.89   4/16/2005 C TARANTINO, ITA                           
        USMS: U 2:41.20   10/5/2003 LAURA VAL                                  
        MEET: M 3:10.86   3/20/2004 Brenda L Wilks, GERM-PV                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wilks, Brenda             53 GERM                 4:00.00    3:18.90  
                  48.74     1:38.75 (50.01)     2:29.21 (50.46)     3:18.90 (49.69)
 
Women 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 36.32  10/29/2006 MAGGIE KELLY, GBR                            
        USMS: U 37.94   12/9/2001 SUSAN JONES-ROY                              
        MEET: M 40.74    4/1/2006 Amy Cooley, GERM-PV                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cooley, Amy               51 GERM                   44.00      40.41M 
  2 Rienks, Anne              52 HUH                       NT      57.58  
 
Women 50-54 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:22.53      1/2003 JONES-ROY/SCHROER, U/G                     
        USMS: U 1:22.53   12/9/2001 SUSAN JONES-ROY                            
        MEET: M 1:30.02    4/1/2006 Amy Cooley, GERM-PV                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cooley, Amy               51 GERM                 1:35.00    1:28.02M 
                  41.64     1:28.02 (46.38)                                        
 
Women 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 31.15    5/8/2004 ANGELA ZINGLER, GER                          
        USMS: U 31.16  10/21/2001 LAURA VAL                                    
        MEET: M 36.72    4/1/2006 Jeanne Lappin, GERM-PV                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lappin, Jeanne            52 GERM                   36.00      35.76M 
  2 Perfall, Betty            50 CUBU                   38.00      36.10M 
  3 Wymelenberg, Lynn         52 ANCM                   45.00      37.39  
  4 Kushner, Mina             52 ANCM                   42.00      41.14  
 
Women 50-54 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:09.05  10/21/2001 LAURA VAL, USA                             
        USMS: U 1:09.05  10/21/2001 LAURA VAL                                  
        MEET: M 1:20.08    4/1/2006 Jeanne Lappin, GERM-PV                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lappin, Jeanne            52 GERM                 1:20.00    1:19.49M 
                  37.46     1:19.49 (42.03)                                        
 
Women 50-54 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:39.11   11/5/2005 LAURA VAL, USA                             
        USMS: U 2:39.11   11/5/2005 LAURA VAL                                  
        MEET: M 3:26.56    4/9/2005 Brenda Wilks, GERM-PV                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wilks, Brenda             53 GERM                 4:00.00    3:30.01  
                  43.14     1:36.05 (52.91)     2:31.69 (55.64)     3:30.01 (58.32)
  2 Charette, Dyann           52 GERM                 3:35.24    3:30.61  
                  46.32     1:37.47 (51.15)     2:32.28 (54.81)     3:30.61 (58.33)
 
Women 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:13.12   3/16/2002 DANIELLE OGIER, USA                        
        USMS: U 1:13.12   3/16/2002 DANIELLE OGIER                             
        MEET: M 1:22.35    4/1/2006 Nancy Sterling, MARY-MD                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wymelenberg, Lynn         52 ANCM                      NT    1:30.46  
                  42.76     1:30.46 (47.70)                                        
  2 Charette, Dyann           52 GERM                 1:42.00    1:42.18  
  3 Levintow, Kathy           51 ANCM                 1:55.00    1:48.26  
                  53.91     1:48.26 (54.35)                                        
 
Women 50-54 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 5:36.28  10/13/2002 LAURA VAL, USA                             
        USMS: U 5:36.28  10/13/2002 LAURA VAL                                  
        MEET: M 6:47.53    4/9/2005 Brenda Wilks, GERM-PV                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wilks, Brenda             53 GERM                 7:50.00    6:55.34  
                  43.76     1:32.99 (49.23)     2:27.95 (54.96)     3:23.84 (55.89)
      4:24.84 (1:01.00)     5:24.61 (59.77)     6:10.47 (45.86)     6:55.34 (44.87)
 
Women 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 29.87   1/22/2005 CONNY BOER-BUYS, NED                         
        USMS: U 30.37   11/3/1996 ARDETH MUELLER                               
        MEET: M 32.89    4/1/2006 Judy Lim-Sharpe, ANCM-PV                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jastremski, Janet         59 1776                   36.00      35.34  
  2 Pero, Myriam              58 ANCM                   40.00      39.55  
 
Women 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:06.51   10/9/2005 CONNY BOER-BUYS, NED                       
        USMS: U 1:07.59   9/12/2004 BARBARA DUNBAR                             
        MEET: M 1:15.39   3/20/2004 Ann B Lyttle, DCM-PV                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wagner, Cheryl            55 TERR                 1:25.00    1:19.80  
                  38.69     1:19.80 (41.11)                                        
  2 Pero, Myriam              58 ANCM                 1:25.00    1:24.10  
                  41.40     1:24.10 (42.70)                                        
  3 Scheffter, Barbara        55 HUH                       NT    1:30.55  
                  42.82     1:30.55 (47.73)                                        
 
Women 55-59 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:27.59   9/12/2004 BARBARA DUNBAR, USA                        
        USMS: U 2:27.59   9/12/2004 BARBARA DUNBAR                             
        MEET: M 2:44.75   3/20/2004 Ann B Lyttle, DCM-PV                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pero, Myriam              58 ANCM                 3:10.00    3:07.46  
                  44.31     1:31.35 (47.04)     2:19.23 (47.88)     3:07.46 (48.23)
  2 Scheffter, Barbara        55 HUH                       NT    3:22.81  
                  44.36     1:34.83 (50.47)   3:22.81 (1:47.98)                    
 
Women 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 35.00  10/29/2004 RACHEL BARTON, GBR                           
        USMS: U 36.07  11/24/2001 B BARNETT-SALLEE                             
        MEET: M 40.92   3/27/1999 Barbara Frid, DCM-PV                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scheffter, Barbara        55 HUH                       NT      53.58  
 
Women 55-59 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:17.65    3/3/2006 BENEDICTE DUPREZ, FRA                      
        USMS: U 1:19.20  11/24/2001 B BARNETT-SALLEE                           
        MEET: M 1:30.31   3/27/1999 Barbara Frid, DCM-PV                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jastremski, Janet         59 1776                 1:36.00    1:35.04  
                  47.28     1:35.04 (47.76)                                        
 
Women 55-59 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:53.14    5/6/2006 ANNE CORK, GBR                             
        USMS: U 2:56.19  11/20/2005 ANNE LABORWIT                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jastremski, Janet         59 1776                 3:28.00    3:24.14  
                                1:40.80 ( )     2:33.66 (52.86)     3:24.14 (50.48)
 
Women 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 38.32   8/25/2001 JAN WICKS, AUS                               
        USMS: U 39.35   8/24/2003 DALE BARNHARD                                
        MEET: M 42.41   3/26/1994 Jayne Bruner, DCM-PV                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Pero, Myriam              58 ANCM                 1:05.00         NS  
 
Women 55-59 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:12.99  10/21/2001 JUDY WILSON, GBR                           
        USMS: U 1:16.31   6/13/2004 BARBARA DUNBAR                             
        MEET: M 1:31.49   3/20/2004 Margot K Pettijohn, ANCM-PV                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jastremski, Janet         59 1776                 1:38.00    1:37.64  
                  43.70     1:37.64 (53.94)                                        
 
Women 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 31.84  10/30/2004 JUDY WILSON, GBR                             
        USMS: U 32.92    4/6/2003 JACKIE MARR                                  
        MEET: M 34.27    4/4/1998 Jayne Bruner, DCM-PV                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brown, Donna              64 HUH                    55.00    1:02.36  
 
Women 60-64 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:10.53   5/16/2004 JUDY WILSON, GBR                           
        USMS: U 1:12.39   5/19/2003 JACKIE MARR                                
        MEET: M 1:13.50   3/23/1996 Jayne Bruner, DCM-PV                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bennett, Ruth             61 VMST                 1:25.00    1:28.58  
                  42.45     1:28.58 (46.13)                                        
 
Women 60-64 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:38.28    5/4/2003 JEN THOMASSON, AUS                         
        USMS: U 2:39.92   3/14/1993 LAVELLE STOINOFF                           
        MEET: M 3:04.98    4/9/2005 Ann Svenson, DCM-PV                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bennett, Ruth             61 VMST                 3:15.00    3:10.25  
                  44.19     1:33.62 (49.43)     2:23.00 (49.38)     3:10.25 (47.25)
 
Women 60-64 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 38.60   3/18/2002 MONIKA SENFTLEBEN, GER                       
        USMS: U 41.27   2/12/2006 GINGER PIERSON                               
        MEET: M 41.35   3/25/2000 Joann Leilich, DCM-PV                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brown, Donna              64 HUH                  1:20.00    1:18.15  
 -- Neaves, Marie             60 UNAT                   52.30         NS  
 
Women 60-64 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:26.43   10/6/2002 HANNELORE ROSE, GER                        
        USMS: U 1:30.58   3/25/2000 JOANN LEILICH                              
        MEET: M 1:30.58   3/25/2000 Joann Leilich, DCM-PV                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pettijohn, Margot         61 ANCM                 1:37.00    1:36.76  
                  46.94     1:36.76 (49.82)                                        
 -- Neaves, Marie             60 UNAT                 2:01.70         NS  
 
Women 60-64 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 3:06.48   3/16/2002 BONNIE PRONK, CAN                          
        USMS: U 3:18.25   3/31/2001 JOANN LEILICH                              
        MEET: M 3:18.25   3/31/2001 Joann Leilich, DCM-PV                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pettijohn, Margot         61 ANCM                 3:27.84    3:23.99  
                  48.21     1:41.33 (53.12)     2:33.05 (51.72)     3:23.99 (50.94)
 
Women 60-64 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:16.41   5/16/2004 JUDY WILSON, GBR                           
        USMS: U 1:29.78   5/12/2006 MARGOT PETTIJOHN                           
        MEET: M 1:31.87    4/1/2006 Margot Pettijohn, ANCM-PV                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pettijohn, Margot         61 ANCM                 1:31.87    1:32.61  
                  44.26     1:32.61 (48.35)                                        
 
Women 60-64 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 6:20.63    5/3/2003 JEN THOMASSON, AUS                         
        USMS: U 6:27.20   5/19/2003 JACKIE MARR                                
        MEET: M 7:51.93    4/9/2005 Sally Iliff, MARY-MD                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pettijohn, Margot         61 ANCM                 7:08.01    7:07.90M 
                  48.07     1:43.42 (55.35)     2:40.59 (57.17)     3:39.22 (58.63)
        4:33.41 (54.19)     5:29.05 (55.64)     6:19.09 (50.04)     7:07.90 (48.81)
 
Women 65-69 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 32.25   6/11/2005 CHRISTEL SCHULZ, GER                         
        USMS: U 34.17  10/13/1996 GAIL ROPER                                   
        MEET: M 35.63   3/31/2001 Jayne Bruner, DCM-PV                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schreiner, Beth           66 VMST                   35.00      34.68M 
  2 Carter, Linda             65 GERM                   54.00      53.40  
 
Women 65-69 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:10.97   9/23/2005 CHRISTEL SCHULZ, GER                       
        USMS: U 1:16.26  12/15/1996 GAIL ROPER                                 
        MEET: M 1:20.28   3/25/2000 Jayne Bruner, DCM-PV                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schreiner, Beth           66 VMST                 1:22.00    1:19.78M 
                  38.68     1:19.78 (41.10)                                        
  2 Carter, Linda             65 GERM                 1:55.00    2:00.76  
 
Women 65-69 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:42.05    5/9/2004 YOSHIKO OSAKI, JPN                         
        USMS: U 2:54.15  12/15/1996 GAIL ROPER                                 
        MEET: M 3:10.08    4/9/2005 Nancy Brown, MARY-MD                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schreiner, Beth           66 VMST                 3:04.00    2:57.89M 
                  41.16     1:26.83 (45.67)     2:13.69 (46.86)     2:57.89 (44.20)
 
Women 65-69 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 38.25    9/8/2001 PAM HUTCHINGS, AUS                           
        USMS: U 40.11  12/14/2003 BETSY JORDAN                                 
        MEET: M 45.09    4/9/2005 Nancy Brown, MARY-MD                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carter, Linda             65 GERM                   56.00    1:00.37  
 
Women 65-69 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:25.53    9/9/2001 PAM HUTCHINGS, AUS                         
        USMS: U 1:26.96   6/16/2002 BETSY JORDAN                               
        MEET: M 2:31.42   3/25/2000 Barbara J Glancy, ANCM-PV                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carter, Linda             65 GERM                 2:00.00    2:12.26M 
                1:01.10   2:12.26 (1:11.16)                                        
 
Women 65-69 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:32.37   3/20/2004 JOANN LEILICH, USA                         
        USMS: U 1:32.37   3/20/2004 JOANN LEILICH                              
        MEET: M 1:32.37   3/20/2004 Joann Leilich, VMST-VA                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Leilich, Joann            68 Woodlands Master          NT    1:37.64  
                  47.46     1:37.64 (50.18)                                        
 
Women 65-69 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 3:17.44   3/20/2004 JOANN LEILICH, USA                         
        USMS: U 3:17.44   3/20/2004 JOANN LEILICH                              
        MEET: M 3:17.44   3/20/2004 Joann Leilich, VMST-VA                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Leilich, Joann            68 Woodlands Master          NT    3:38.73  
                  45.21     1:39.08 (53.87)     2:38.98 (59.90)     3:38.73 (59.75)
 
Women 75-79 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 35.88   3/25/2006 JANE ASHER, GBR                              
        USMS: U 37.24  12/12/2004 GAIL ROPER                                   
        MEET: M 48.06   3/27/1993 Anne I Walker, DCM-PV                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Henley, Susan             75 VMST                 1:00.00    1:01.43  
 
Women 75-79 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:18.59   3/25/2006 JANE ASHER, GBR                            
        USMS: U 1:24.31  10/15/2005 GAIL ROPER                                 
        MEET: M 3:10.53    4/9/2005 Lucy Brown, DCM-PV                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Henley, Susan             75 VMST                 2:06.00    2:08.91M 
 
Women 75-79 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 43.50   3/24/2006 JANE ASHER, GBR                              
        USMS: U 44.76   11/7/1999 DORIS STEADMAN                               
        MEET: M 52.13   3/27/1993 Anne I Walker, DCM-PV                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brumet, Lee               78 NEM                  1:07.82    1:10.96  
 
Women 75-79 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:37.87    4/2/2006 JANE ASHER, GBR                            
        USMS: U 1:39.76  12/10/2000 DORIS STEADMAN                             
        MEET: M 1:53.69   3/27/1993 Anne I Walker, DCM-PV                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Henley, Susan             75 VMST                 2:22.00    2:24.51  
                1:08.82   2:24.51 (1:15.69)                                        
 
Women 75-79 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 3:32.59    5/6/2006 JANE ASHER, GBR                            
        USMS: U 3:38.25   11/7/1999 DORIS STEADMAN                             
        MEET: M 5:07.23   3/27/1993 Mary Lathram, DCM-PV                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Henley, Susan             75 VMST                 4:25.00    4:57.94M 
                1:08.35   2:26.68 (1:18.33)   3:43.65 (1:16.97)   4:57.94 (1:14.29)
 
Women 80-84 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 41.34  10/13/2002 MARGERY MEYER, USA                           
        USMS: U 41.34  10/13/2002 MARGERY MEYER                                
        MEET: M 55.04    4/4/1998 Anne I Walker, DCM-PV                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Troy, Jean                80 FMM                    42.63      42.68M 
 
Women 80-84 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 3:27.57  10/13/2002 MARGERY MEYER, USA                         
        USMS: U 3:27.57  10/13/2002 MARGERY MEYER                              
        MEET: M 4:57.78   3/25/2000 Anne I Walker, DCM-PV                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Troy, Jean                80 FMM                  3:26.40    3:26.52W 
                  46.19     1:38.96 (52.77)     2:33.58 (54.62)     3:26.52 (52.94)
 
Women 80-84 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:00.15   4/16/2006 CHIE TANI, JPN                             
        USMS: U 2:02.01   10/5/2003 MARGERY MEYER                              
        MEET: M 2:35.80   3/31/2001 Jane W Dougherty, 1776-DV                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Troy, Jean                80 FMM                  1:54.86    1:56.65W 
                  58.00     1:56.65 (58.65)                                        
 
Women 80-84 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 4:22.29   5/21/2005 LOIS KIVI NOCHMAN, USA                     
        USMS: U 4:22.29   5/21/2005 LOIS KIVI NOCHMAN                          
        MEET: M 5:18.97   3/31/2001 Jane W Dougherty, 1776-DV                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Troy, Jean                80 FMM                  4:17.58    4:07.66W 
                  58.67   2:06.23 (1:07.56)   3:17.45 (1:11.22)     4:07.66 (50.21)
 
Men 18-24 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 48.00  12/11/2005 NICK BRUNELLI                                
        MEET: M 55.59   3/26/1994 Christopher M Benedick, TERR-PV              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cortes, Juan              23 FXCM                 1:00.00    1:01.89  
                  29.49     1:01.89 (32.40)                                        
 
Men 18-24 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 27.39   12/8/2002 WILLIAM JEWELL                               
        MEET: M 29.49   3/26/1994 Christopher M Benedick, TERR-PV              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pena, Travis              21 ANCM                      NT      30.25  
 
Men 18-24 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        USMS: U   58.98  12/13/1998 OSIRIS BRISENO                             
        MEET: M 1:02.63   3/27/1993 Jeffrey H Roddin, ANCM-PV                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cortes, Juan              23 FXCM                 1:15.00    1:11.83  
                  35.11     1:11.83 (36.72)                                        
 
Men 18-24 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 2:08.81  11/14/1993 SERGEY MARINIUK                            
        MEET: M 2:31.04    4/1/2006 Brian Hahs, GERM-PV                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cortes, Juan              23 FXCM                 2:38.00    2:41.51  
                  38.66     1:19.44 (40.78)     2:00.80 (41.36)     2:41.51 (40.71)
 
Men 18-24 100 SC Meter IM
===============================================================================
        USMS: U   59.18  10/15/1995 AARON BARTLESON                            
        MEET: M 1:03.28    4/9/2005 John Keefe, TERR-PV                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pena, Travis              21 ANCM                      NT    1:03.48  
                  28.89     1:03.48 (34.59)                                        
  2 Cortes, Juan              23 FXCM                 1:30.00    1:14.05  
                  33.13     1:14.05 (40.92)                                        
 
Men 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 48.58  11/19/2005 S.KUNZELMANN, GER                            
        USMS: U 49.91  12/10/1995 BJORN ZIKARSKY                               
        MEET: M 52.73   3/20/2004 Troy D Johnson, VMST-VA                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Strahota, Jeffrey         27 TERR                 1:01.00      59.43  
                  28.58       59.43 (30.85)                                        
 
Men 25-29 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:48.81  12/10/1995 JOHN KEPPELER, USA                         
        USMS: U 1:48.81  12/10/1995 JOHN KEPPELER                              
        MEET: M 1:59.44   3/20/2004 Frank Byskov, VMST-VA                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Strahota, Jeffrey         27 TERR                 2:10.00    2:09.58  
                  29.89     1:02.41 (32.52)     1:36.13 (33.72)     2:09.58 (33.45)
  2 Goodwin, James            25 RMST                 2:38.00    2:43.85  
                  36.21     1:18.05 (41.84)     2:00.28 (42.23)     2:43.85 (43.57)
 -- Burkhardt, Justin         27 DCAC                 2:07.37         NS  
 
Men 25-29 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W   54.82  11/12/1994 MARTIN HARRIS, GBR                         
        USMS: U   55.76  12/10/1995 JOHN KEPPELER                              
        MEET: M 1:00.92   3/20/2004 Troy D Johnson, VMST-VA                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hahs, Brian               25 GERM                 1:08.68    1:10.25  
                  34.21     1:10.25 (36.04)                                        
 
Men 25-29 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:01.14  10/16/2005 DEAN KENT, NZL                             
        USMS: U 2:02.63  12/10/1995 JOHN KEPPELER                              
        MEET: M 2:20.81   3/23/1996 Neill Williams, DCAC-PV                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hahs, Brian               25 GERM                 2:27.32    2:26.84  
                  34.72     1:11.65 (36.93)     1:49.02 (37.37)     2:26.84 (37.82)
 
Men 25-29 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 27.69   3/30/2003 RUSS PATRICK, CAN                            
        USMS: U 28.60   8/24/2003 JEFF COMMINGS                                
        MEET: M 30.76   3/23/1996 Neill Williams, DCAC-PV                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cortes, Ricardo           26 FXCM                   37.00      36.93  
  2 Goodwin, James            25 RMST                   42.00      42.29  
 
Men 25-29 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:18.21   9/17/2006 FABIO DA SILVA, BRA                        
        USMS: U 2:20.30   8/24/2003 AUDY OKTAVIAN                              
        MEET: M 2:30.76    4/9/2005 Peter Fehring, TERR-PV                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Goodwin, James            25 RMST                 3:20.00    3:16.87  
                  45.94     1:36.44 (50.50)     2:27.95 (51.51)     3:16.87 (48.92)
 
Men 25-29 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 24.29  11/21/2004 STEFAN HERBST, GER                           
        USMS: U 24.98   10/2/2005 OSWALDO QUEVEDO                              
        MEET: M 26.12   3/20/2004 Troy D Johnson, VMST-VA                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Strahota, Jeffrey         27 TERR                   29.90      30.44  
 -- Burkhardt, Justin         27 DCAC                   30.13         NS  
 
Men 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W   55.20  11/20/2004 STEFAN HERBST, GER                         
        USMS: U   56.65   8/24/2003 JEFF COMMINGS                              
        MEET: M 1:00.31    4/1/2006 Matthew Zuiderhof, GERM-PV                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Strahota, Jeffrey         27 TERR                 1:11.00    1:09.73  
                  31.53     1:09.73 (38.20)                                        
 
Men 25-29 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:01.58  10/16/2005 DEAN KENT, NZL                             
        USMS: U 2:05.93  12/10/1995 JOHN KEPPELER                              
        MEET: M 2:12.26   3/20/2004 Frank Byskov, VMST-VA                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Burkhardt, Justin         27 DCAC                 2:25.09         NS  
 
Men 25-29 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 4:20.94  10/15/2005 DEAN KENT, NZL                             
        USMS: U 4:26.79  12/10/1995 JOHN KEPPELER                              
        MEET: M 4:53.66    4/9/2005 James Hogan, TRIN-PV                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Burkhardt, Justin         27 DCAC                 5:09.37         NS  
 
Men 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 22.76  11/23/2002 ED WAGNER, USA                               
        USMS: U 22.76  11/23/2002 ED WAGNER                                    
        MEET: M 23.67    4/9/2005 Troy Johnson, VMST-VA                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Johnson, Troy             32 VMST                   23.70      23.51M 
  2 Wang, Edward              33 UNAT                   27.36      25.42  
  3 Belkov, Evgeny            30 UNAT                   28.00      28.72  
 
Men 30-34 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 50.37    7/8/2000 MIKE FIBBENS, GBR                            
        USMS: U 50.71  12/14/2003 MICHAEL PICOTTE                              
        MEET: M 52.79    4/1/2006 Troy Johnson, VMST-VA                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Johnson, Troy             32 VMST                   52.80      52.23M 
                  25.15       52.23 (27.08)                                        
  2 Wang, Edward              33 UNAT                   57.56      57.36  
                  27.25       57.36 (30.11)                                        
  3 Mc Cready, Matthew        32 ALEX                 1:35.00    1:43.89  
 -- Belkov, Evgeny            30 UNAT                 1:01.00         NS  
 
Men 30-34 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:50.91  10/15/1989 ROWDY GAINES, JPN                          
        USMS: U 1:52.04   6/20/1999 JOHN KEPPELER                              
        MEET: M 2:01.03    4/1/2006 Troy Johnson, VMST-VA                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Johnson, Troy             32 VMST                 2:01.00    2:02.62  
                  27.77       58.81 (31.04)     1:30.98 (32.17)     2:02.62 (31.64)
  2 Lynch, Bernard            30 TERR                 2:15.00    2:20.43  
                  32.62     1:08.25 (35.63)     1:44.49 (36.24)     2:20.43 (35.94)
 -- Moon, Wonkee              33 DCAC                 2:20.00         NS  
 
Men 30-34 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 25.54   10/7/2001 MARTIN ZUBERO, USA                           
        USMS: U 25.54   10/7/2001 MARTIN ZUBERO                                
        MEET: M 29.66   3/27/1999 Emad H Elshafei, TERR-PV                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mc Cready, Matthew        32 ALEX                   53.00    1:00.55  
 
Men 30-34 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W   55.19  10/12/2003 MARTIN ZUBERO, USA                         
        USMS: U   55.19  10/12/2003 MARTIN ZUBERO                              
        MEET: M 1:00.00   3/26/1994 J Clay Britt, ANCM-PV                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Horvath, Steve            31 GERM                 1:06.16    1:04.62  
                  31.35     1:04.62 (33.27)                                        
  2 Mc Cready, Matthew        32 ALEX                 1:55.00    2:07.13  
                1:02.37   2:07.13 (1:04.76)                                        
 
Men 30-34 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 28.31   9/21/2003 HIDEAKI TOGO, JPN                            
        USMS: U 29.21  10/13/1996 DEAN PUTTERMAN                               
        MEET: M 29.88   4/12/1997 Wally C Dicks, ANCM-PV                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Main, Bryan               34 GERM                   40.00      38.87  
  2 Rausch, Jeremy            30 DCAC                   42.00      39.22  
 
Men 30-34 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:02.85  10/31/2004 NICK POLKINGHORNE, GBR                     
        USMS: U 1:03.64  12/12/1999 ROQUE SANTOS                               
        MEET: M 1:07.00   3/23/1996 Wally C Dicks, FXCM-PV                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Richard, Jean-Philippe    31 DCAC                 1:15.51    1:12.28  
                  35.21     1:12.28 (37.07)                                        
  2 Moon, Wonkee              33 DCAC                 1:16.99    1:17.10  
                  35.99     1:17.10 (41.11)                                        
  3 Lynch, Bernard            30 TERR                 1:17.00    1:17.21  
                  36.23     1:17.21 (40.98)                                        
  4 Rausch, Jeremy            30 DCAC                 1:25.00    1:27.01  
                  40.80     1:27.01 (46.21)                                        
 
Men 30-34 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:16.60   4/28/2001 NICK GILLINGHAM, GBR                       
        USMS: U 2:17.56  12/12/1999 ROQUE SANTOS                               
        MEET: M 2:35.53   3/25/2000 Neill Williams, DCAC-PV                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Richard, Jean-Philippe    31 DCAC                 2:42.42    2:37.19  
                  37.27     1:16.99 (39.72)     1:57.51 (40.52)     2:37.19 (39.68)
  2 Moon, Wonkee              33 DCAC                 2:49.99    2:44.79  
                  38.42     1:20.02 (41.60)     2:02.18 (42.16)     2:44.79 (42.61)
  3 Lynch, Bernard            30 TERR                 2:50.00    2:48.74  
                  38.07     1:20.30 (42.23)     2:04.59 (44.29)     2:48.74 (44.15)
 
Men 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 24.36  11/24/2003 HAJIME ITOI, JPN                             
        USMS: U 24.64  12/12/1999 BRIAN ALDERMAN                               
        MEET: M 26.25   3/25/2000 Jeffrey H Roddin, ANCM-PV                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Johnson, Troy             32 VMST                   26.50      26.02M 
  2 Horvath, Steve            31 GERM                   29.41      29.68  
 -- Mc Cready, Matthew        32 ALEX                      NT         DQ  
 -- Belkov, Evgeny            30 UNAT                      NT         NS  
 
Men 30-34 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 54.82   5/19/1996 HIROSHI MIURA, JPN                           
        USMS: U 54.85  12/12/1999 BRIAN ALDERMAN                               
        MEET: M 57.47   3/25/2000 Jeffrey H Roddin, ANCM-PV                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Richard, Jean-Philippe    31 DCAC                 1:07.52    1:04.70  
                  31.26     1:04.70 (33.44)                                        
 
Men 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W   56.36   3/27/2004 ATTILA CZENE, HUN                          
        USMS: U   56.66  10/12/2003 MARTIN ZUBERO                              
        MEET: M 1:02.41   3/27/1999 Neill Williams, DCAC-PV                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Horvath, Steve            31 GERM                 1:08.94    1:06.15  
                  28.98     1:06.15 (37.17)                                        
  2 Moon, Wonkee              33 DCAC                 1:14.89    1:10.90  
                  34.22     1:10.90 (36.68)                                        
  3 Rausch, Jeremy            30 DCAC                 1:20.00    1:21.79  
                  39.31     1:21.79 (42.48)                                        
 
Men 30-34 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:04.01   3/26/2004 ATTILA CZENE, HUN                          
        USMS: U 2:06.32  12/12/1999 ROQUE SANTOS                               
        MEET: M 2:17.45   3/23/1996 Erik Kielin, DCAC-PV                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Main, Bryan               34 GERM                 2:52.00    2:46.10  
                  34.45     1:20.64 (46.19)     2:10.52 (49.88)     2:46.10 (35.58)
 
Men 30-34 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 4:26.74  12/12/1999 ROQUE SANTOS, USA                          
        USMS: U 4:26.74  12/12/1999 ROQUE SANTOS                               
        MEET: M 5:13.24   3/27/1999 Michael L Hall, ANCM-PV                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Main, Bryan               34 GERM                 6:10.00    6:06.18  
                  37.71     1:24.17 (46.46)     2:14.02 (49.85)     3:04.15 (50.13)
        3:56.32 (52.17)     4:49.98 (53.66)     5:29.89 (39.91)     6:06.18 (36.29)
 
Men 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 22.44   3/18/2000 JOHN MIRANDA, SWE                            
        USMS: U 23.44   12/5/2004 MICHAEL ROSS                                 
        MEET: M 24.05   3/25/2000 Michael A Fell, ANCM-PV                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roddin, Jeffrey           38 ANCM                   25.00      25.10  
  2 Williams, Neill           39 DCAC                   25.40      25.30  
  3 Farrell, Andrew           37 NCMS                      NT      25.96  
  4 Hjelle, Mark              37 ANCM                   29.95      27.84  
  5 Waltman, Michael          38 RMST                   28.30      28.15  
 
Men 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 49.53   3/19/2000 JOHN MIRANDA, SWE                            
        USMS: U 51.01   12/7/2003 RON KARNAUGH                                 
        MEET: M 53.06   3/25/2000 Michael A Fell, ANCM-PV                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Waltman, Michael          38 RMST                   59.90    1:00.39  
                  28.70     1:00.39 (31.69)                                        
  2 Hjelle, Mark              37 ANCM                 1:06.50    1:02.19  
                  29.70     1:02.19 (32.49)                                        
  3 Crago, Jordan             36 UNAT                      NT    1:03.16  
                  30.07     1:03.16 (33.09)                                        
  4 Kranowitz, Jeremy         37 ANCM                 1:04.00    1:05.47  
                  30.81     1:05.47 (34.66)                                        
  5 Horsford, Jonathan        35 DCAC                 1:10.00    1:08.76  
                  33.82     1:08.76 (34.94)                                        
  6 Trussell, Jeff            36 ANCM                      NT    1:09.55  
                  34.10     1:09.55 (35.45)                                        
 
Men 35-39 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:51.31  12/14/2003 ERIK HOCHSTEIN, USA                        
        USMS: U 1:51.31  12/14/2003 ERIK HOCHSTEIN                             
        MEET: M 1:59.73   3/27/1999 Dale McElhattan, ANCM-PV                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Farrell, Andrew           37 NCMS                      NT    2:07.05  
                  28.58     1:01.32 (32.74)     1:34.51 (33.19)     2:07.05 (32.54)
  2 Ellis, Andrew             39 TERR                 2:14.00    2:09.55  
                  30.20     1:03.32 (33.12)     1:36.87 (33.55)     2:09.55 (32.68)
  3 Waltman, Michael          38 RMST                 2:11.80    2:12.17  
                  30.35     1:03.37 (33.02)     1:37.71 (34.34)     2:12.17 (34.46)
  4 Crago, Jordan             36 UNAT                      NT    2:19.87  
                  31.38     1:06.17 (34.79)     1:43.43 (37.26)     2:19.87 (36.44)
  5 Trussell, Jeff            36 ANCM                      NT    2:39.03  
                  34.96     1:13.33 (38.37)     1:55.90 (42.57)     2:39.03 (43.13)
 
Men 35-39 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 55.95   12/5/2004 MICHAEL ROSS, USA                            
        USMS: U 55.95   12/5/2004 MICHAEL ROSS                                 
        MEET: M 58.25   3/23/1996 J Clay Britt, ANCM-PV                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mc Cann, Bryan            39 UNAT                 1:20.00    1:35.44  
 
Men 35-39 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:00.34   12/8/2002 RON KARNAUGH, USA                          
        USMS: U 2:00.34   12/8/2002 RON KARNAUGH                               
        MEET: M 2:07.12   3/25/2000 Jerome A Frentsos, DCAC-PV                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Farrell, Andrew           37 NCMS                      NT    2:23.99  
                  34.20     1:10.62 (36.42)     1:47.43 (36.81)     2:23.99 (36.56)
 -- Mc Cann, Bryan            39 UNAT                 2:50.00         DQ  
                  45.91     1:34.96 (49.05)     2:30.04 (55.08)          DQ (58.33)
 
Men 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 28.75   12/8/2002 RON KARNAUGH, USA                            
        USMS: U 28.75   12/8/2002 RON KARNAUGH                                 
        MEET: M 28.82    4/4/1998 Wally C Dicks, ANCM-PV                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Goodison, Michael         35 TERR                   32.15      32.25  
  2 Geiszler, Andrew          39 FXCM                   35.00      36.83  
  3 Kranowitz, Jeremy         37 ANCM                   36.00      37.45  
 
Men 35-39 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:02.57   12/8/2002 RON KARNAUGH, USA                          
        USMS: U 1:02.57   12/8/2002 RON KARNAUGH                               
        MEET: M 1:03.18    4/4/1998 Wally C Dicks, ANCM-PV                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Goodison, Michael         35 TERR                 1:11.25    1:11.89  
                  33.68     1:11.89 (38.21)                                        
  2 Horsford, Jonathan        35 DCAC                 1:27.00    1:24.29  
                  40.57     1:24.29 (43.72)                                        
 
Men 35-39 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:16.49  10/30/2004 NICK GILLINGHAM, GBR                       
        USMS: U 2:17.96   12/8/2002 RON KARNAUGH                               
        MEET: M 2:37.52   3/20/2004 Neill Williams, DCAC-PV                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Williams, Neill           39 DCAC                 2:39.50    2:39.09  
                  35.37     1:15.67 (40.30)     1:57.12 (41.45)     2:39.09 (41.97)
  2 Goodison, Michael         35 TERR                 2:41.70    2:41.12  
                  36.01     1:17.21 (41.20)     1:59.65 (42.44)     2:41.12 (41.47)
  3 Horsford, Jonathan        35 DCAC                 3:10.00    3:06.64  
                  42.45     1:30.26 (47.81)     2:18.94 (48.68)     3:06.64 (47.70)
 
Men 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 24.48   3/23/2003 JAN KARLSSON, SWE                            
        USMS: U 25.23   12/4/2005 BRIAN ALDERMAN                               
        MEET: M 26.35   3/25/2000 J Clay Britt, ANCM-PV                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ellis, Andrew             39 TERR                   30.80      29.93  
  2 Geiszler, Andrew          39 FXCM                   30.00      30.43  
  3 Sax, William              38 GMUP                   31.36      31.25  
  4 Trussell, Jeff            36 ANCM                      NT      36.53  
 
Men 35-39 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 55.85   12/9/2001 JIM HARVEY, USA                              
        USMS: U 55.85   12/9/2001 JIM HARVEY                                   
        MEET: M 59.11    4/1/2006 Jeffrey Roddin, ANCM-PV                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roddin, Jeffrey           38 ANCM                   59.05      58.59M 
                  27.51       58.59 (31.08)                                        
  2 Williams, Neill           39 DCAC                 1:03.50    1:02.03  
                  28.68     1:02.03 (33.35)                                        
  3 Goodison, Michael         35 TERR                 1:03.10    1:02.69  
                  29.05     1:02.69 (33.64)                                        
  4 Ellis, Andrew             39 TERR                 1:08.50    1:06.94  
                  31.55     1:06.94 (35.39)                                        
  5 Geiszler, Andrew          39 FXCM                 1:08.00    1:08.66  
                  31.21     1:08.66 (37.45)                                        
  6 Sax, William              38 GMUP                 1:10.16    1:09.36  
                  32.18     1:09.36 (37.18)                                        
 
Men 35-39 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:04.50  11/20/1999 BOBBY PATTEN, USA                          
        USMS: U 2:04.50  11/20/1999 BOBBY PATTEN                               
        MEET: M 2:28.46    4/6/2002 Brian W Ellis, FXCM-                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sax, William              38 GMUP                 2:38.27    2:36.44  
                  33.88     1:13.67 (39.79)     1:55.03 (41.36)     2:36.44 (41.41)
  2 Sepanik, Brian            35 GERM                      NT    3:38.73  
                  45.21     1:39.08 (53.87)     2:38.98 (59.90)     3:38.73 (59.75)
 
Men 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 56.94   12/7/2003 RON KARNAUGH, USA                            
        USMS: U 56.94   12/7/2003 RON KARNAUGH                                 
        MEET: M 59.11   3/25/2000 Jerome A Frentsos, DCAC-PV                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roddin, Jeffrey           38 ANCM                 1:02.00    1:02.23  
                  28.73     1:02.23 (33.50)                                        
  2 Williams, Neill           39 DCAC                 1:04.50    1:03.85  
                  29.12     1:03.85 (34.73)                                        
  3 Kranowitz, Jeremy         37 ANCM                 1:13.00    1:12.50  
                  34.02     1:12.50 (38.48)                                        
  4 Hjelle, Mark              37 ANCM                 1:18.90    1:13.94  
  5 Horsford, Jonathan        35 DCAC                 1:24.00    1:18.23  
                  37.96     1:18.23 (40.27)                                        
 
Men 35-39 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:03.29   12/8/2002 RON KARNAUGH, USA                          
        USMS: U 2:03.29   12/8/2002 RON KARNAUGH                               
        MEET: M 2:20.52    4/9/2005 Jeffrey Roddin, ANCM-PV                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Geiszler, Andrew          39 FXCM                 2:32.00    2:37.69  
                  32.35     1:16.51 (44.16)     2:01.45 (44.94)     2:37.69 (36.24)
 
Men 35-39 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 4:24.36   12/7/2003 RON KARNAUGH, USA                          
        USMS: U 4:24.36   12/7/2003 RON KARNAUGH                               
        MEET: M 4:35.23   3/25/2000 Jerome A Frentsos, DCAC-PV                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sax, William              38 GMUP                 5:44.12    5:46.78  
                  33.37     1:14.69 (41.32)     2:05.68 (50.99)     2:53.70 (48.02)
        3:43.44 (49.74)     4:33.31 (49.87)     5:11.34 (38.03)     5:46.78 (35.44)
 
Men 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 23.66   3/19/2005 JANNE VIRTANEN, FIN                          
        USMS: U 24.00   12/9/2001 PAUL SMITH                                   
        MEET: M 24.51    4/6/2002 Michael A Fell, ANCM-                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wunderlich, Karl          42 GERM                   26.26      26.36  
  2 Golden, Scott             44 GERM                   28.70      28.85  
  3 Murray, Dermot            40 GERM                      NT      29.85  
  4 Knight, Keir              40 GERM                   34.65      35.26  
 
Men 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 52.07      2/2004 DELGADO/DITZEL, B/G                          
        USMS: U 52.44   12/9/2001 PAUL SMITH                                   
        MEET: M 54.02    4/6/2002 Michael A Fell, ANCM-                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wunderlich, Karl          42 GERM                   58.20      57.98  
                  27.79       57.98 (30.19)                                        
  2 Anderson, Mark            40 VSC                  1:15.00    1:10.24  
                  35.22     1:10.24 (35.02)                                        
  3 Knight, Keir              40 GERM                 1:24.00    1:23.11  
                  39.81     1:23.11 (43.30)                                        
 -- Golden, Scott             44 GERM                 1:08.00         NS  
 -- Spector, Adam             44 GERM                 1:01.50         NS  
 
Men 40-44 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:53.03   11/7/2004 KAI DITZEL, GER                            
        USMS: U 1:56.44   12/9/2001 PAUL SMITH                                 
        MEET: M 2:03.64    4/9/2005 Henry Stewart, NCMS-NC                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Michael              40 TERR                 2:13.03    2:12.33  
                  29.80     1:02.86 (33.06)     1:37.44 (34.58)     2:12.33 (34.89)
  2 Blitz, Daniel             40 GERM                 2:18.00    2:16.22  
                  31.63     1:05.65 (34.02)     1:40.91 (35.26)     2:16.22 (35.31)
  3 Anderson, Mark            40 VSC                       NT    2:45.25  
                  38.56     1:20.78 (42.22)     2:04.12 (43.34)     2:45.25 (41.13)
  4 Knight, Keir              40 GERM                 3:00.00    3:16.05  
                  43.82     1:32.02 (48.20)     2:24.11 (52.09)     3:16.05 (51.94)
 -- Spector, Adam             44 GERM                 2:13.04         NS  
 -- Dever, Frederick          42 DCAC                 2:16.50         NS  
 
Men 40-44 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 57.66   12/8/2002 ERIC ERICSON, USA                            
        USMS: U 57.66   12/8/2002 ERIC ERICSON                                 
        MEET: M 58.28   3/29/2003 J Clay Britt, ANCM-                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Czander, Eric             42 DCAC                 1:14.00         NS  
 
Men 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 29.50   10/2/1999 GERHARD AMMER, GER                           
        USMS: U 29.90  10/28/2001 PLAMEN ALEXANDROV                            
        MEET: M 30.31   3/29/2003 Wally C Dicks, ANCM-                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dicks, Wally              44 ANCM                   30.00      29.92M 
  2 Mandel, Gil               41 NBAC                   34.00      34.20  
  3 Wunderlich, Karl          42 GERM                   36.61      35.46  
 
Men 40-44 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:05.79  10/27/2002 PLAMEN ALEXANDROV, USA                     
        USMS: U 1:05.79  10/27/2002 PLAMEN ALEXANDROV                          
        MEET: M 1:07.87    4/1/2006 Wally Dicks, ANCM-PV                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dicks, Wally              44 ANCM                 1:05.80    1:05.98M 
                  31.49     1:05.98 (34.49)                                        
  2 Mandel, Gil               41 NBAC                 1:15.00    1:16.98  
                  34.81     1:16.98 (42.17)                                        
  3 Kress, Jay                44 FXCM                 1:19.00    1:18.16  
                  36.54     1:18.16 (41.62)                                        
  4 Ellis, Brian              40 FXCM                 1:35.38    1:24.42  
                  40.32     1:24.42 (44.10)                                        
  5 Knight, Keir              40 GERM                 1:40.00    1:43.96  
                  49.27     1:43.96 (54.69)                                        
 
Men 40-44 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:25.58  12/14/1997 RON SCHAFER, USA                           
        USMS: U 2:25.58  12/14/1997 RON SCHAFER                                
        MEET: M 2:27.38   3/29/2003 Wally C Dicks, ANCM-                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kress, Jay                44 FXCM                 2:55.00    2:54.67  
                  38.58     1:23.03 (44.45)     2:09.07 (46.04)     2:54.67 (45.60)
  2 Ellis, Brian              40 FXCM                 3:00.23    3:05.58  
                  40.35     1:26.25 (45.90)     2:15.43 (49.18)     3:05.58 (50.15)
 
Men 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 25.13    4/9/2005 HARTMUT BERNER, GER                          
        USMS: U 25.89  10/11/1998 WILLIAM SPECHT                               
        MEET: M 27.33    4/9/2005 Henry Stewart, NCMS-NC                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Golden, Scott             44 GERM                   31.90      31.63  
 -- Dever, Frederick          42 DCAC                   32.00         NS  
 
Men 40-44 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W   56.18  10/11/1998 WILLIAM SPECHT, USA                        
        USMS: U   56.18  10/11/1998 WILLIAM SPECHT                             
        MEET: M 1:00.24    4/9/2005 Henry Stewart, NCMS-NC                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kress, Jay                44 FXCM                 1:08.00    1:03.54  
                  28.81     1:03.54 (34.73)                                        
  2 Lee, Michael              40 TERR                 1:08.50    1:04.86  
                  29.30     1:04.86 (35.56)                                        
  3 Ellis, Brian              40 FXCM                 1:09.32    1:07.47  
                  31.69     1:07.47 (35.78)                                        
  4 Blitz, Daniel             40 GERM                      NT    1:13.32  
                  33.62     1:13.32 (39.70)                                        
 -- Spector, Adam             44 GERM                 1:09.50         NS  
 -- Dever, Frederick          42 DCAC                 1:10.00         NS  
 
Men 40-44 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:02.97  10/11/1998 WILLIAM SPECHT, USA                        
        USMS: U 2:02.97  10/11/1998 WILLIAM SPECHT                             
        MEET: M 2:25.12   3/20/2004 Jason A Crist, ANCM-PV                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Dever, Frederick          42 DCAC                 2:35.00         NS  
 
Men 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W   59.57   1/26/2003 ROBERTO TARRICONE, ITA                     
        USMS: U 1:00.54   3/31/2001 J CLAY BRITT                               
        MEET: M 1:00.54   3/31/2001 J Clay Britt, ANCM-PV                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wunderlich, Karl          42 GERM                 1:10.50    1:09.75  
                  32.32     1:09.75 (37.43)                                        
  2 Murray, Dermot            40 GERM                      NT    1:16.36  
                  35.10     1:16.36 (41.26)                                        
 -- Czander, Eric             42 DCAC                 1:14.00         NS  
 
Men 40-44 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:10.75  12/16/2000 DARIUSZ WOLNY, POL                         
        USMS: U 2:12.25  11/22/1998 JIM SORENSEN                               
        MEET: M 2:25.47   3/25/2000 Gerry W Gray, ANCM-PV                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Michael              40 TERR                 2:28.44    2:30.18  
                  30.58   1:54.00 (1:23.42)     2:30.18 (36.18)                    
  2 Blitz, Daniel             40 GERM                 2:38.00    2:34.23  
                  33.57     1:13.15 (39.58)     1:58.86 (45.71)     2:34.23 (35.37)
 -- Czander, Eric             42 DCAC                 2:40.00         NS  
 
Men 40-44 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 4:37.02  12/20/2000 DARIUSZ WOLNY, POL                         
        USMS: U 4:43.28   6/25/1995 HESS YNTEMA                                
        MEET: M 5:26.05   3/31/2001 Denis J Crean, TCSD-PV                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kress, Jay                44 FXCM                 5:35.00    5:29.84  
                  34.22     1:11.77 (37.55)     1:55.58 (43.81)     2:39.72 (44.14)
        3:26.02 (46.30)     4:13.10 (47.08)     4:52.64 (39.54)     5:29.84 (37.20)
  2 Blitz, Daniel             40 GERM                      NT    5:34.44  
                  35.31     1:16.97 (41.66)     2:00.84 (43.87)     2:43.98 (43.14)
      4:21.01 (1:37.03)                             4:58.42 ( )     5:34.44 (36.02)
 -- Czander, Eric             42 DCAC                 5:45.00         NS  
 
Men 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 24.02   4/29/2006 BRENT BARNES, JPN                            
        USMS: U 24.73   2/16/2003 BILL SHERMAN                                 
        MEET: M 24.82   3/29/2003 Gregory L Oxley, 1776-                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Calvert, Stan             45 FXCM                   28.50      27.95  
  2 Gigioli, George           48 ANCM                   27.71      29.35  
 
Men 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 53.04   4/29/2005 MARCO COLOMBO, ITA                           
        USMS: U 54.34   12/7/2003 JACK GROSELLE                                
        MEET: M 58.37   3/31/2001 John S Hudson, GMUP-PV                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Laiti, Chris              47 UNAT                 1:03.00    1:01.63  
                  29.78     1:01.63 (31.85)                                        
  2 Doremus, Paul             47 ANCM                 1:02.00    1:01.64  
                  29.19     1:01.64 (32.45)                                        
  3 Dayton, Timothy           49 RMST                 1:07.00    1:07.74  
                  32.05     1:07.74 (35.69)                                        
  4 Gigioli, George           48 ANCM                 1:05.57    1:08.70  
                  31.94     1:08.70 (36.76)                                        
  5 Melvin, Gary              49 HUH                       NT    1:10.66  
                  33.75     1:10.66 (36.91)                                        
  6 Johnson, Peter            46 ANCM                 1:13.00    1:11.54  
                  33.84     1:11.54 (37.70)                                        
  7 Dougherty, Mark           49 HUH                  1:36.00    1:31.14  
 
Men 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:56.74   9/16/2006 MARCUS MATTIOLI, BRA                       
        USMS: U 1:57.99   9/26/2004 PAUL SMITH                                 
        MEET: M 2:07.50   3/31/2001 John S Hudson, GMUP-PV                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Calvert, Stan             45 FXCM                 2:18.00    2:15.31  
                  31.68     1:05.31 (33.63)     1:40.20 (34.89)     2:15.31 (35.11)
  2 Doremus, Paul             47 ANCM                 2:15.00    2:17.68  
                  32.05     1:06.81 (34.76)     1:42.44 (35.63)     2:17.68 (35.24)
  3 Brockway, Timothy         46 GERM                 2:20.00    2:22.33  
                  30.49     1:05.19 (34.70)     1:42.58 (37.39)     2:22.33 (39.75)
  4 Dayton, Timothy           49 RMST                 2:27.00    2:23.70  
                  33.51     1:09.92 (36.41)     1:47.42 (37.50)     2:23.70 (36.28)
  5 Melvin, Gary              49 HUH                       NT    2:43.75  
                  37.64     1:19.06 (41.42)     2:02.18 (43.12)     2:43.75 (41.57)
 -- Johnson, Craig            46 GERM                 2:40.00         NS  
 
Men 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 27.58   2/11/2006 CRAIG NORREY, SUI                            
        USMS: U 27.99  11/19/2005 STEVE WOOD                                   
        MEET: M 28.40   3/29/2003 Fritz E Lehman, NCMS-                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Malsbury, David           46 VMST                   32.90      31.44  
  2 Romo, Robert              49 FXCM                   38.70      36.90  
 
Men 45-49 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:00.09   3/29/2003 FRITZ LEHMAN, USA                          
        USMS: U 1:00.09   3/29/2003 FRITZ LEHMAN                               
        MEET: M 1:00.09   3/29/2003 Fritz E Lehman, NCMS-                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dayton, Timothy           49 RMST                 1:25.00    1:19.52  
                  39.08     1:19.52 (40.44)                                        
 -- Dougherty, Mark           49 HUH                  2:28.00         DQ  
 
Men 45-49 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:12.10   5/16/2003 WIESLAW MUSIAL, CAN                        
        USMS: U 2:13.36   3/29/2003 FRITZ LEHMAN                               
        MEET: M 2:13.36   3/29/2003 Fritz E Lehman, NCMS-                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Calvert, Stan             45 FXCM                 2:34.00    2:29.13  
                  35.54     1:12.52 (36.98)     1:50.58 (38.06)     2:29.13 (38.55)
  2 Dayton, Timothy           49 RMST                 2:45.00    2:46.35  
                  39.92     1:21.32 (41.40)     2:04.35 (43.03)     2:46.35 (42.00)
  3 Romo, Robert              49 FXCM                 3:07.00    2:59.56  
                  42.48     1:27.52 (45.04)     2:14.37 (46.85)     2:59.56 (45.19)
 
Men 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 30.13   4/28/2002 G CHRISTIANSEN, SWE                          
        USMS: U 30.83   12/7/2003 GREG OXLEY                                   
        MEET: M 31.72    4/1/2006 Jon Blank, NCMS-NC                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Blank, Jon                47 NCMS                   31.72      31.36M 
  2 Malsbury, David           46 VMST                   34.90      34.10  
  3 Gigioli, George           48 ANCM                   36.74      37.42  
  4 Romo, Robert              49 FXCM                   38.50      39.18  
  5 Johnson, Peter            46 ANCM                   43.00      42.06  
 
Men 45-49 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:06.48   3/27/2004 G CHRISTIANSEN, SWE                        
        USMS: U 1:07.77   12/7/2003 GREG OXLEY                                 
        MEET: M 1:08.40    4/9/2005 Jon Blank, NCMS-NC                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Blank, Jon                47 NCMS                 1:08.69    1:07.88M 
                  32.45     1:07.88 (35.43)                                        
  2 Dougherty, Mark           49 HUH                  1:43.00    1:43.72  
                  48.17     1:43.72 (55.55)                                        
 
Men 45-49 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:31.41   3/29/2003 GREGORY OXLEY, USA                         
        USMS: U 2:31.41   3/29/2003 GREGORY OXLEY                              
        MEET: M 2:31.41   3/29/2003 Gregory L Oxley, 1776-                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cheney, David             49 ANCM                 3:05.00    2:57.38  
                  42.99     1:29.19 (46.20)     2:14.02 (44.83)     2:57.38 (43.36)
  2 Dougherty, Mark           49 HUH                  3:59.00    3:45.34  
                  50.20     1:47.31 (57.11)     2:46.90 (59.59)     3:45.34 (58.44)
 
Men 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 25.84  12/14/2003 PAUL CARTER, USA                             
        USMS: U 25.84  12/14/2003 PAUL CARTER                                  
        MEET: M 27.00   3/20/2004 Robert M Goldbloom, METR-MR                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cheney, David             49 ANCM                   30.00      29.59  
  2 Crist, Jason              45 ANCM                   29.00      30.29  
  3 Brockway, Timothy         46 GERM                   29.50      30.84  
  4 Melvin, Gary              49 HUH                       NT      39.70  
 
Men 45-49 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W   57.17  12/14/2003 PAUL CARTER, USA                           
        USMS: U   57.17  12/14/2003 PAUL CARTER                                
        MEET: M 1:01.40    4/9/2005 Fritz Lehman, NCMS-NC                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Blank, Jon                47 NCMS                 1:04.90    1:01.05M 
                  28.71     1:01.05 (32.34)                                        
  2 Crist, Jason              45 ANCM                 1:05.00    1:03.71  
                  29.56     1:03.71 (34.15)                                        
  3 Cheney, David             49 ANCM                 1:06.00    1:07.02  
                  31.91     1:07.02 (35.11)                                        
  4 Malsbury, David           46 VMST                      NT    1:09.41  
                  31.15     1:09.41 (38.26)                                        
  5 Calvert, Stan             45 FXCM                 1:09.00    1:11.99  
                  32.19     1:11.99 (39.80)                                        
 
Men 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:00.29   1/29/2006 MARCO COLOMBO, ITA                         
        USMS: U 1:02.20   12/7/2003 GREGORY OXLEY                              
        MEET: M 1:02.47    4/9/2005 Fritz Lehman, NCMS-NC                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Crist, Jason              45 ANCM                 1:07.00    1:06.00  
                  29.87     1:06.00 (36.13)                                        
  2 Malsbury, David           46 VMST                      NT    1:09.10  
                  32.20     1:09.10 (36.90)                                        
  3 Laiti, Chris              47 UNAT                 1:09.00    1:09.22  
                  33.13     1:09.22 (36.09)                                        
  4 Gigioli, George           48 ANCM                 1:15.57    1:18.88  
 -- Romo, Robert              49 FXCM                 1:20.00         NS  
 
Men 45-49 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:15.40    4/1/2006 MARCO COLOMBO, ITA                         
        USMS: U 2:16.56  10/16/2004 PAUL SMITH                                 
        MEET: M 2:25.72    4/1/2006 Curt Reynolds, TERR-PV                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Crist, Jason              45 ANCM                 2:30.00         NS  
 -- Johnson, Craig            46 GERM                 3:10.00         NS  
 
Men 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 24.26   12/7/2003 PAUL TREVISAN, USA                           
        USMS: U 24.26   12/7/2003 PAUL TREVISAN                                
        MEET: M 24.81   3/29/2003 Paul T Trevisan, 1776-                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gandee, Bradford          53 CUBU                   26.50      26.14  
  2 Thomas, Dan               50 GERM                   34.00      29.85  
  3 Chang, Peter              50 ANCM                   35.00      33.88  
  4 Smith, Fraser             51 DCAC                   36.00      39.96  
 
Men 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 54.61   12/7/2003 PAUL TREVISAN, USA                           
        USMS: U 54.61   12/7/2003 PAUL TREVISAN                                
        MEET: M 55.49   3/29/2003 Paul T Trevisan, 1776-                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gandee, Bradford          53 CUBU                   58.00      57.16  
                  27.97       57.16 (29.19)                                        
  2 Rickard, Alan             50 UNAT                 1:05.80    1:06.50  
                  31.55     1:06.50 (34.95)                                        
 -- Mead, Jeffrey             51 DCAC                 1:05.00         NS  
 -- Graham, Donald            53 PNA                    59.50         NS  
 
Men 50-54 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:58.37  12/10/2000 JIM MCCONICA, USA                          
        USMS: U 1:58.37  12/10/2000 JIM MCCONICA                               
        MEET: M 2:04.73    4/1/2006 Bradford Gandee, UNAT-PV                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gandee, Bradford          53 CUBU                 2:05.00    2:06.39  
                  29.80     1:01.74 (31.94)     1:33.90 (32.16)     2:06.39 (32.49)
  2 Denes, Thomas             50 ANCM                 2:25.00    2:26.09  
                  34.67     1:11.90 (37.23)     1:48.83 (36.93)     2:26.09 (37.26)
  3 Butz, Charles             52 ANCM                 2:35.00    2:31.11  
                  34.70     1:13.11 (38.41)     1:52.38 (39.27)     2:31.11 (38.73)
  4 Rickard, Alan             50 UNAT                 2:30.60    2:35.15  
                  34.61     1:12.88 (38.27)     1:55.00 (42.12)     2:35.15 (40.15)
  5 Rezende, Mauricio         52 ANCM                 2:50.00    2:47.83  
                  40.65     1:24.02 (43.37)     2:08.26 (44.24)     2:47.83 (39.57)
  6 Stacy, John               51 GMUP                 2:48.00    2:49.35  
                  38.79     1:21.32 (42.53)     2:05.39 (44.07)     2:49.35 (43.96)
  7 Chang, Peter              50 ANCM                 3:00.00    3:01.25  
                  40.20     1:26.15 (45.95)     2:14.90 (48.75)     3:01.25 (46.35)
  8 Smith, Fraser             51 DCAC                 3:10.00    3:16.38  
                  43.03     1:32.71 (49.68)     2:25.55 (52.84)     3:16.38 (50.83)
 -- Feinstein, John           52 ANCM                 2:31.00         NS  
 
Men 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 28.96    3/6/2004 V.GALAVTINE, RUS                             
        USMS: U 29.30  10/10/2004 TOM WOLF                                     
        MEET: M 30.81    4/6/2002 Mark D Pugliese, DCRP-                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Klein, Jonathan           50 NCMS                   30.00      29.95M 
  2 Feinstein, John           52 ANCM                   35.50      36.64  
  3 Thomas, Dan               50 GERM                   41.00      39.39  
  4 Stacy, John               51 GMUP                   45.00      48.38  
 
Men 50-54 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:01.48  10/10/2004 TOM WOLF, USA                              
        USMS: U 1:01.48  10/10/2004 TOM WOLF                                   
        MEET: M 1:09.34   3/20/2004 Jeffrey S Bryan, TCSD-PV                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Klein, Jonathan           50 NCMS                 1:10.00    1:26.25  
                  29.69     1:26.25 (56.56)                                        
  2 Smith, Fraser             51 DCAC                 1:45.00    1:46.70  
                  50.60     1:46.70 (56.10)                                        
 -- Mead, Jeffrey             51 DCAC                 1:16.00         NS  
 -- Graham, Donald            53 PNA                  1:08.00         NS  
 
Men 50-54 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:14.03  10/10/2004 TOM WOLF, USA                              
        USMS: U 2:14.03  10/10/2004 TOM WOLF                                   
        MEET: M 2:35.36    4/1/2006 Mark Pugliese, ANCM-PV                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Klein, Jonathan           50 NCMS                 2:30.00    3:03.88  
                  29.58     1:24.63 (55.05)     2:16.41 (51.78)     3:03.88 (47.47)
 
Men 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 31.24  12/14/1997 DON MCKENZIE, USA                            
        USMS: U 31.24  12/14/1997 DON MCKENZIE                                 
        MEET: M 34.50    4/4/1998 John P Enterline, MARY-MD                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Novitske, Ray             52 ALEX                   41.20      41.96  
 
Men 50-54 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:09.38   3/25/2006 RONNY OLTNER, SWE                          
        USMS: U 1:09.96  12/15/1996 ROBERT STRAND                              
        MEET: M 1:20.79   3/25/1995 Peter Oroszlan, MARY-MD                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Novitske, Ray             52 ALEX                 1:29.50    1:33.05  
                  44.43     1:33.05 (48.62)                                        
 -- Nakazawa, Muraji          51 RMST                 1:34.40         NS  
 
Men 50-54 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:33.71   4/18/2004 LORENZO MARUGO, ITA                        
        USMS: U 2:34.71  12/15/1996 ROBERT STRAND                              
        MEET: M 3:02.87   3/31/2001 Dan Morrow, ANCM-PV                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Novitske, Ray             52 ALEX                      NT    3:30.01  
                  43.14     1:36.05 (52.91)     2:31.69 (55.64)     3:30.01 (58.32)
 
Men 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 26.79   11/1/2003 GREG SHAW, USA                               
        USMS: U 26.79   11/1/2003 GREG SHAW                                    
        MEET: M 27.63   3/20/2004 Robert M Hansen, GMUP-PV                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lehman, Timothy           50 NCMS                   28.00      27.81  
  2 Hansen, Robert            53 GMUP                   28.50      28.24  
  3 Feinstein, John           52 ANCM                   29.90      30.15  
  4 Stacy, John               51 GMUP                   37.00      36.86  
  5 Chang, Peter              50 ANCM                   45.00      43.33  
 -- Mead, Jeffrey             51 DCAC                   32.00         NS  
 -- Graham, Donald            53 PNA                    27.04         NS  
 
Men 50-54 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:00.08  10/12/2003 JOHN MCCALL, USA                           
        USMS: U 1:00.08  10/12/2003 JOHN MCCALL                                
        MEET: M 1:01.40   3/20/2004 Robert M Hansen, GMUP-PV                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hansen, Robert            53 GMUP                 1:03.30    1:03.77  
                  28.88     1:03.77 (34.89)                                        
  2 Feinstein, John           52 ANCM                 1:08.50    1:07.41  
                  32.01     1:07.41 (35.40)                                        
 
Men 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:03.54   3/16/2002 TIMOTHY SHEAD, RSA                         
        USMS: U 1:03.57  10/10/2004 TOM WOLF                                   
        MEET: M 1:05.05   3/20/2004 Donald Graham, PNA-PN                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Novitske, Ray             52 ALEX                 1:33.00    1:30.21  
                  42.79     1:30.21 (47.42)                                        
  2 Smith, Fraser             51 DCAC                 1:38.00    1:49.84  
                  53.65     1:49.84 (56.19)                                        
 -- Mead, Jeffrey             51 DCAC                      NT         NS  
 
Men 50-54 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:18.68  10/29/2006 SIMON VEALE, GBR                           
        USMS: U 2:19.27  10/10/2004 TOM WOLF                                   
        MEET: M 2:26.64   3/23/1996 John Calvert, DCM-PV                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Denes, Thomas             50 ANCM                 2:55.00    2:50.21  
                  34.81     1:18.85 (44.04)     2:12.16 (53.31)     2:50.21 (38.05)
  2 Butz, Charles             52 ANCM                 2:50.00    2:51.80  
                  35.76     1:18.98 (43.22)     2:11.71 (52.73)     2:51.80 (40.09)
  3 Stacy, John               51 GMUP                 3:17.00    3:20.61  
                  42.75     1:38.47 (55.72)     2:35.42 (56.95)     3:20.61 (45.19)
  4 Chang, Peter              50 ANCM                 3:50.00    3:27.01  
                  44.88     1:40.01 (55.13)     2:37.03 (57.02)     3:27.01 (49.98)
 
Men 50-54 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 4:57.52   4/18/2004 LORENZO MARUGO, ITA                        
        USMS: U 4:58.93   12/9/2001 JIM MCCONICA                               
        MEET: M 5:20.13    4/9/2005 Robert Hansen, GMUP-PV                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hansen, Robert            53 GMUP                 5:10.00    5:12.61M 
                  32.13     1:08.46 (36.33)     1:50.50 (42.04)     2:31.88 (41.38)
        3:16.62 (44.74)     4:01.66 (45.04)     4:38.31 (36.65)     5:12.61 (34.30)
  2 Denes, Thomas             50 ANCM                 6:30.00    6:12.63  
                  37.13     1:21.05 (43.92)     2:10.18 (49.13)     2:58.39 (48.21)
        3:55.75 (57.36)     4:53.41 (57.66)     5:33.98 (40.57)     6:12.63 (38.65)
 -- Graham, Donald            53 PNA                  5:32.14         NS  
 
Men 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 24.70    4/1/2006 PAUL TREVISAN, USA                           
        USMS: U 24.70    4/1/2006 PAUL TREVISAN                                
        MEET: M 24.70    4/1/2006 Paul Trevisan, 1776-DV                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Trevisan, Paul            56 GOLD                   25.00      24.89  
  2 Farrell, John             57 GERM                   32.50      32.33  
  3 Abbott, John              57 GERM                   34.00      34.19  
  4 Stubenberg, Ben           55 ANCM                   40.00      39.55  
 -- Pugliese, Mark            55 ANCM                   26.80         NS  
 
Men 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 55.12    4/1/2006 PAUL TREVISAN, USA                           
        USMS: U 55.12    4/1/2006 PAUL TREVISAN                                
        MEET: M 55.12    4/1/2006 Paul Trevisan, 1776-DV                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Trevisan, Paul            56 GOLD                   57.00      56.00  
                  26.82       56.00 (29.18)                                        
  2 Sullivan, Timothy         59 GMUP                 1:14.00    1:08.03  
                  32.51     1:08.03 (35.52)                                        
  3 Farrell, John             57 GERM                 1:10.00    1:10.65  
                  33.65     1:10.65 (37.00)                                        
  4 Schmitz, Robert           55 NCMS                 1:00.60    1:25.26  
                  27.62     1:25.26 (57.64)                                        
  5 Stubenberg, Ben           55 ANCM                 1:34.00    1:30.10  
                  43.41     1:30.10 (46.69)                                        
 
Men 55-59 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:03.64   12/4/2005 JIM MCCONICA, USA                          
        USMS: U 2:03.64   12/4/2005 JIM MCCONICA                               
        MEET: M 2:22.64    4/6/2002 Jay R Platt, PAFC-                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sullivan, Timothy         59 GMUP                 2:35.00    2:31.43  
                  34.72     1:13.11 (38.39)     1:52.70 (39.59)     2:31.43 (38.73)
  2 Harmon, David             58 ANCM                 2:37.00    2:34.38  
                  36.84     1:16.68 (39.84)     1:55.43 (38.75)     2:34.38 (38.95)
  3 Farrell, John             57 GERM                 2:40.00    2:39.38  
                  37.98     1:18.33 (40.35)     1:59.94 (41.61)     2:39.38 (39.44)
  4 Stubenberg, Ben           55 ANCM                 3:20.00    3:11.97  
                  45.55     1:34.90 (49.35)     2:24.27 (49.37)     3:11.97 (47.70)
  5 Beck, Dave                56 HUH                       NT    3:46.98  
                  43.51     1:39.74 (56.23)   3:46.98 (2:07.24)                    
 
Men 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 30.25   12/7/2003 HUGH WILDER, USA                             
        USMS: U 30.25   12/7/2003 HUGH WILDER                                  
        MEET: M 34.69    4/6/2002 Timothy T Timmons, GMUP-                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pugliese, Mark            55 ANCM                   30.41      30.84M 
  2 Morrow, Dan               58 ANCM                   43.00      48.48  
 
Men 55-59 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:04.89  12/10/2000 TIM BIRNIE, USA                            
        USMS: U 1:04.89  12/10/2000 TIM BIRNIE                                 
        MEET: M 1:18.21   3/25/1995 Marshall R Greer/Jack Iliff, ANCM-PV/MARY-M
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Farrell, John             57 GERM                      NT    1:31.25  
                  44.59     1:31.25 (46.66)                                        
 -- Pugliese, Mark            55 ANCM                 1:06.49         NS  
 
Men 55-59 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:20.59   12/4/2005 JIM MCCONICA, USA                          
        USMS: U 2:20.59   12/4/2005 JIM MCCONICA                               
        MEET: M 2:53.53   3/29/2003 Timothy T Timmons, GMUP-                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Abbott, John              57 GERM                 3:42.00    3:51.10  
                  50.75     1:49.79 (59.04)   2:52.43 (1:02.64)     3:51.10 (58.67)
 -- Beck, Dave                56 HUH                       NT         DQ  
                1:03.62   2:16.69 (1:13.07)        DQ (2:32.91)                    
 
Men 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 32.13  10/29/2006 ALEXANDER MILLS, GBR                         
        USMS: U 32.18   12/9/2001 ROBERT STRAND                                
        MEET: M 36.01   3/25/2000 Peter Oroszlan, MARY-MD                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schmitz, Robert           55 NCMS                   35.56      35.25M 
  2 Abbott, John              57 GERM                   42.00      43.80  
 
Men 55-59 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:11.53   12/9/2001 ROBERT STRAND, USA                         
        USMS: U 1:11.53   12/9/2001 ROBERT STRAND                              
        MEET: M 1:21.95    4/9/2005 Charles Hoffman, TERR-PV                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morrow, Dan               58 ANCM                 1:29.00    1:26.68  
                  41.79     1:26.68 (44.89)                                        
  2 Stubenberg, Ben           55 ANCM                 1:39.00    1:45.20  
                  50.85     1:45.20 (54.35)                                        
 
Men 55-59 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:38.76   12/9/2001 ROBERT STRAND, USA                         
        USMS: U 2:38.76   12/9/2001 ROBERT STRAND                              
        MEET: M 2:57.38    4/9/2005 Charles Hoffman, TERR-PV                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morrow, Dan               58 ANCM                 3:10.00    3:08.63  
                  43.03     1:31.67 (48.64)     2:20.35 (48.68)     3:08.63 (48.28)
 
Men 55-59 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 27.21  10/27/2002 STEVE BOROWSKI, USA                          
        USMS: U 27.21  10/27/2002 STEVE BOROWSKI                               
        MEET: M 30.44    4/1/2006 Kieran Kelleher, DCAC-PV                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walters, Mark             55 GERM                   33.15      33.34  
  2 Abbott, John              57 GERM                   42.00      42.36  
 -- Trevisan, Paul            56 GOLD                   30.00         NS  
 
Men 55-59 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:02.74  10/27/2002 STEVE BOROWSKI, USA                        
        USMS: U 1:02.74  10/27/2002 STEVE BOROWSKI                             
        MEET: M 1:07.70    4/9/2005 Kieran Kelleher, DCAC-PV                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mc Corkle, John           56 VMST                 1:10.00    1:12.64  
                  33.09     1:12.64 (39.55)                                        
  2 Walters, Mark             55 GERM                 1:13.80    1:13.80  
                  33.85     1:13.80 (39.95)                                        
 
Men 55-59 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:22.13  11/20/2005 JIM MCCONICA, USA                          
        USMS: U 2:22.13  11/20/2005 JIM MCCONICA                               
        MEET: M 2:49.38   3/27/1999 Hugh J Roddin, MICH-MI                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walters, Mark             55 GERM                 2:49.00    2:55.21  
                  36.12     1:19.00 (42.88)     2:04.59 (45.59)     2:55.21 (50.62)
 
Men 55-59 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:05.90  10/28/2006 ALEXANDER MILLS, GBR                       
        USMS: U 1:06.45  12/15/2002 DANIEL ROGACKI                             
        MEET: M 1:11.06    4/9/2005 Kieran Kelleher, DCAC-PV                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mc Corkle, John           56 VMST                 1:16.00    1:16.97  
                  36.53     1:16.97 (40.44)                                        
 -- Trevisan, Paul            56 GOLD                 1:10.00         NS  
 
Men 55-59 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:26.39  10/29/2006 ALEXANDER MILLS, GBR                       
        USMS: U 2:26.70  10/15/2005 JIM MCCONICA                               
        MEET: M 2:42.57    4/1/2006 Kieran Kelleher, DCAC-PV                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mc Corkle, John           56 VMST                 2:45.00    2:49.19  
                  33.36     1:19.01 (45.65)     2:10.04 (51.03)     2:49.19 (39.15)
  2 Harmon, David             58 ANCM                 3:06.00    2:59.05  
                  38.34     1:26.36 (48.02)     2:19.46 (53.10)     2:59.05 (39.59)
 
Men 55-59 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 5:08.15   10/2/2005 JIM MCCONICA, USA                          
        USMS: U 5:08.15   10/2/2005 JIM MCCONICA                               
        MEET: M 5:57.59   3/25/2000 Jack Iliff, MARY-MD                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mc Corkle, John           56 VMST                 6:04.00    6:07.61  
                  35.01     1:15.65 (40.64)     2:07.49 (51.84)     2:57.05 (49.56)
        3:50.85 (53.80)     4:45.75 (54.90)     5:27.59 (41.84)     6:07.61 (40.02)
  2 Harmon, David             58 ANCM                 6:46.00    6:24.55  
                  41.30     1:31.13 (49.83)     2:22.51 (51.38)     3:13.64 (51.13)
        4:07.11 (53.47)     5:02.39 (55.28)     5:43.64 (41.25)     6:24.55 (40.91)
  3 Morrow, Dan               58 ANCM                 6:50.00    6:53.09  
                  46.51     1:42.02 (55.51)     2:40.85 (58.83)     3:35.37 (54.52)
        4:27.71 (52.34)     5:18.94 (51.23)     6:08.78 (49.84)     6:53.09 (44.31)
 
Men 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 26.31  12/10/2000 JEFF FARRELL, USA                            
        USMS: U 26.31  12/10/2000 JEFF FARRELL                                 
        MEET: M 30.58    4/6/2002 Don Parsons, ALEX-                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reed Jr, Edward           64 GERM                   31.00      31.46  
  2 Robinson, David           64 GERM                   33.70      33.85  
 
Men 60-64 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:11.78    7/9/2006 DUNCAN MCCREADIE, GBR                      
        USMS: U 2:12.18   5/22/2005 JOHN CALVERT                               
        MEET: M 2:49.71    4/9/2005 Michael Davey, ALEX-PV                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Platt, Jay                60 PAFC                 2:31.00    2:29.56M 
                  36.17     1:14.89 (38.72)     1:52.97 (38.08)     2:29.56 (36.59)
 
Men 60-64 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 31.31   2/15/2004 ROBERT S SMITH, USA                          
        USMS: U 31.31   2/15/2004 ROBERT S SMITH                               
        MEET: M 35.71   3/27/1999 Marshall R Greer, ANCM-PV                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Timmons, Timothy          61 GMUP                   37.50      36.72  
 
Men 60-64 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:08.85   8/24/2003 RICHARD BURNS, USA                         
        USMS: U 1:08.85   8/24/2003 RICHARD BURNS                              
        MEET: M 1:20.60    4/1/2006 Timothy Timmons, GMUP-PV                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Timmons, Timothy          61 GMUP                 1:22.50    1:22.79  
                  40.61     1:22.79 (42.18)                                        
  2 Robinson, David           64 GERM                 1:36.00    1:36.38  
                  48.94     1:36.38 (47.44)                                        
 
Men 60-64 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:30.96   5/20/2005 JOHN CALVERT, USA                          
        USMS: U 2:30.96   5/20/2005 JOHN CALVERT                               
        MEET: M 3:01.07    4/1/2006 Timothy Timmons, GMUP-PV                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Timmons, Timothy          61 GMUP                 3:03.00    3:00.49M 
                  41.95     1:27.53 (45.58)     2:14.35 (46.82)     3:00.49 (46.14)
  2 Reed Jr, Edward           64 GERM                 3:10.00    3:07.25  
                  43.52     1:30.71 (47.19)     2:19.48 (48.77)     3:07.25 (47.77)
 
Men 60-64 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:46.63   5/20/2006 ROBERT STRAND, USA                         
        USMS: U 2:46.63   5/20/2006 ROBERT STRAND                              
        MEET: M 3:25.03    4/1/2006 Ronald Greger, GERM-PV                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Platt, Jay                60 PAFC                 3:23.00    3:15.89M 
                  45.96     1:36.15 (50.19)     2:27.20 (51.05)     3:15.89 (48.69)
 
Men 60-64 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 29.13  12/19/2004 JOSEP CLARET, ESP                            
        USMS: U 29.87  12/11/2004 JIM DRAGON                                   
        MEET: M 30.86    4/9/2005 Jack Iliff, MARY-MD                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Robinson, David           64 GERM                   39.00      37.69  
 
Men 60-64 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:06.74   12/7/2003 ROBERT POILETMAN, USA                      
        USMS: U 1:06.74   12/7/2003 ROBERT POILETMAN                           
        MEET: M 1:21.16    4/6/2002 Don Parsons, ALEX-                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Robinson, David           64 GERM                      NT    1:39.80  
                  49.23     1:39.80 (50.57)                                        
 
Men 60-64 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:09.39   12/7/2003 ROBERT SMITH, USA                          
        USMS: U 1:09.39   12/7/2003 ROBERT S SMITH                             
        MEET: M 1:21.64   4/12/1997 William Jones, DCRP-PV                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reed Jr, Edward           64 GERM                 1:17.50    1:20.66M 
                  38.63     1:20.66 (42.03)                                        
 
Men 60-64 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:30.48   5/21/2005 JOHN CALVERT, USA                          
        USMS: U 2:30.48   5/21/2005 JOHN CALVERT                               
        MEET: M 3:22.78    4/9/2005 Kenneth Wall, GERM-PV                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Platt, Jay                60 PAFC                 2:59.00    2:59.06M 
                  40.52     1:27.31 (46.79)     2:21.18 (53.87)     2:59.06 (37.88)
 
Men 60-64 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 5:25.65   2/19/2006 NICK LECLERCQ, USA                         
        USMS: U 5:25.65   2/19/2006 NICK LECLERCQ                              
        MEET: M 5:53.78    4/9/2005 Jack Iliff, MARY-MD                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Platt, Jay                60 PAFC                 6:55.00    6:38.78  
                  46.35     1:42.19 (55.84)     2:34.29 (52.10)     3:25.14 (50.85)
        4:24.10 (58.96)     5:20.49 (56.39)     6:00.82 (40.33)     6:38.78 (37.96)
 
Men 65-69 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 27.05  12/15/2002 JEFF FARRELL, USA                            
        USMS: U 27.05  12/15/2002 JEFF FARRELL                                 
        MEET: M 28.58   3/25/2000 Cav Cavanaugh, GOLD-FG                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wall, Kenneth             66 GERM                   33.75      33.74  
  2 Norvell, John             67 GERM                   52.00      52.31  
 -- Leilich, Robert           67 Woodlands Master          NT         NS  
 
Men 65-69 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:01.36  12/15/2002 JEFF FARRELL, USA                          
        USMS: U 1:01.36  12/15/2002 JEFF FARRELL                               
        MEET: M 1:02.84   3/25/2000 Cav Cavanaugh, GOLD-FG                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Norvell, John             67 GERM                 2:00.00         NS  
 
Men 65-69 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:18.71  12/15/2002 JEFF FARRELL, USA                          
        USMS: U 2:18.71  12/15/2002 JEFF FARRELL                               
        MEET: M 2:50.39    4/1/2006 Kenneth Wall, GERM-PV                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wall, Kenneth             66 GERM                 2:50.39    2:55.91  
                  40.42     1:25.53 (45.11)     2:12.15 (46.62)     2:55.91 (43.76)
  2 Leilich, Robert           67 Woodlands Master          NT    3:23.88  
                  45.86     1:35.44 (49.58)     2:29.94 (54.50)     3:23.88 (53.94)
 
Men 65-69 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 35.46  11/11/2001 HIROSHI KOTEGAWA, JPN                        
        USMS: U 36.07  12/13/1998 MANUEL SANGUILY                              
        MEET: M 41.40   3/20/2004 Louis H Diamond, ANCM-PV                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Diamond, Louis            68 ANCM                   42.93      42.23  
 
Men 65-69 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:21.34   1/28/1996 NICK TEMPLEMAN, CAN                        
        USMS: U 1:22.34  12/13/1998 MANUEL SANGUILY                            
        MEET: M 1:37.52   3/23/1996 Kenneth Flynn, DCM-PV                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Diamond, Louis            68 ANCM                 1:41.67    1:36.31M 
                  45.95     1:36.31 (50.36)                                        
  2 Durham, Richard           66 GERM                 1:48.00    1:52.31  
                  52.32     1:52.31 (59.99)                                        
 
Men 65-69 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:59.55   5/22/2005 YOSHIAKI AOKI, JPN                         
        USMS: U 3:08.98  11/23/2002 BOB PATTEN                                 
        MEET: M 3:39.66   3/20/2004 Louis H Diamond, ANCM-PV                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chadsey, William          65 UNAT                 3:20.00    3:27.17M 
                  46.37     1:37.66 (51.29)     2:31.32 (53.66)     3:27.17 (55.85)
  2 Diamond, Louis            68 ANCM                 3:47.61    3:45.79  
                  48.31     1:44.32 (56.01)   3:45.79 (2:01.47)                    
  3 Durham, Richard           66 GERM                 3:59.00    4:13.77  
                  57.01   2:01.66 (1:04.65)   3:09.01 (1:07.35)   4:13.77 (1:04.76)
 
Men 65-69 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:48.78  10/29/2005 RICHARD KITCHELL, USA                      
        USMS: U 2:48.78  10/29/2005 RICHARD KITCHELL                           
        MEET: M 4:03.20   3/27/1999 H. Donald Messer, DCRP-PV                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Golden, Roger             65 DCM                  4:00.00    3:41.04M 
                  48.25     1:44.60 (56.35)     2:44.18 (59.58)     3:41.04 (56.86)
 
Men 65-69 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:12.51  12/15/2002 JEFF FARRELL, USA                          
        USMS: U 1:12.51  12/15/2002 JEFF FARRELL                               
        MEET: M 1:27.07    4/1/2006 Kenneth Wall, GERM-PV                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wall, Kenneth             66 GERM                 1:27.75    1:33.03  
                  45.98     1:33.03 (47.05)                                        
 -- Diamond, Louis            68 ANCM                      NT         NS  
 
Men 65-69 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:46.35  12/15/2002 JEFF FARRELL, USA                          
        USMS: U 2:46.35  12/15/2002 JEFF FARRELL                               
        MEET: M 3:20.75    4/1/2006 Kenneth Wall, GERM-PV                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wall, Kenneth             66 GERM                 3:20.75    3:26.98  
                  48.03     1:40.89 (52.86)   2:42.78 (1:01.89)     3:26.98 (44.20)
 
Men 70-74 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 28.55   10/5/2003 RONALD JOHNSON, USA                          
        USMS: U 28.55   10/5/2003 RONALD JOHNSON                               
        MEET: M 34.79    4/6/2002 Kenneth Flynn, DCM-                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gerson, Gordon            71 RMST                   50.00      50.34  
 
Men 70-74 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:04.58   7/24/2005 CAV CAVANAUGH, USA                         
        USMS: U 1:04.58   7/24/2005 CAV CAVANAUGH                              
        MEET: M 1:23.37   3/29/2003 Charles H Erwin, VMST-                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gerson, Gordon            71 RMST                 1:52.00    1:50.53  
                  51.52     1:50.53 (59.01)                                        
 
Men 70-74 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:24.31   12/9/2001 GRAHAM JOHNSTON, USA                       
        USMS: U 2:24.31   12/9/2001 GRAHAM JOHNSTON                            
        MEET: M 3:09.61    4/1/2006 Phillip Kerr, MARY-MD                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gerson, Gordon            71 RMST                 3:50.00    4:14.85  
                  58.35   2:05.94 (1:07.59)   3:11.67 (1:05.73)   4:14.85 (1:03.18)
 
Men 70-74 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 33.90   12/7/2003 YOSHI OYAKAWA, USA                           
        USMS: U 33.90   12/7/2003 YOSHI OYAKAWA                                
        MEET: M 44.27   3/20/2004 Bob Maul, GERM-PV                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Greer, Marshall           71 ANCM                   40.83      41.49M 
 
Men 70-74 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:15.85   11/1/2003 YOSHI OYAKAWA, USA                         
        USMS: U 1:15.85   11/1/2003 YOSHI OYAKAWA                              
        MEET: M 1:35.83   3/20/2004 Bob Maul, GERM-PV                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Greer, Marshall           71 ANCM                 1:32.70    1:31.49M 
                  46.06     1:31.49 (45.43)                                        
  2 Maul, Bob                 73 GERM                 1:42.00    1:45.54  
                  51.47     1:45.54 (54.07)                                        
 
Men 70-74 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:51.24  10/12/2003 BURWELL JONES, USA                         
        USMS: U 2:51.24  10/12/2003 BURWELL JONES                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maul, Bob                 73 GERM                 3:40.00    3:58.37  
                  53.33     1:52.78 (59.45)   3:58.37 (2:05.59)                    
 
Men 75-79 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 31.06  10/12/2001 FRANK PIEMME, USA                            
        USMS: U 31.06  10/12/2001 FRANK PIEMME                                 
        MEET: M 39.18   3/25/1995 Frank Havlicek, UNAT-                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dower, Hal                75 MESC                   50.00      45.54  
 
Men 75-79 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 34.83  12/10/2000 FRANK PIEMME, USA                            
        USMS: U 34.83  12/10/2000 FRANK PIEMME                                 
        MEET: M 49.08   3/25/1995 Frank Havlicek, UNAT-                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Messer, H. Donald         76 DCRP                   43.00         NS  
 
Men 75-79 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:32.07   11/5/2000 ROBERT PFERSDORFF, GER                     
        USMS: U 1:35.41  11/19/2000 FRANK PIEMME                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Messer, H. Donald         76 DCRP                 1:55.00    1:51.57  
                  46.78   1:51.57 (1:04.79)                                        
 
Men 75-79 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 3:26.72   4/24/1999 ROBERT PFERSDORFF, GER                     
        USMS: U 3:39.51   11/9/2002 TOM MAINE                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Messer, H. Donald         76 DCRP                 4:30.00         NS  
 
Men 80-84 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:25.77   1/26/2003 KEIJIRO NAKAMURA, JPN                      
        USMS: U 1:33.27   3/20/2004 PAUL HUTINGER                              
        MEET: M 1:33.27   3/20/2004 Paul Hutinger, FMM-FL                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Franks, Roger             80 1776                 1:35.00    1:34.16  
                  46.24     1:34.16 (47.92)                                        
 
Men 80-84 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 3:10.06   5/25/2003 KEIJIRO NAKAMURA, JPN                      
        USMS: U 3:23.73  12/12/1999 RAY TAFT                                   
        MEET: M 3:39.12   3/20/2004 Paul Hutinger, FMM-FL                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Franks, Roger             80 1776                 3:25.00    3:25.46M 
                  48.55     1:40.24 (51.69)     2:33.84 (53.60)     3:25.46 (51.62)
 
Women 120-159 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 2:01.95   6/25/2006 GOLD RUSH      -JPN                        
                         N SHIRATA, M OKUHARA, C SAITO, Y OZAWA            
        USMS: U 2:05.27  12/11/1994 SAN DIEGO                                  
                         V DAVIDSON, M BOUWMA, K PIPES, B KNIGHT           
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Health Unlimited Hurricanes  'A'                       NT    2:58.57  
     1) Farrell, Jennifer W39           2) Firlie, Michele W38            
     3) Heinz, Karen W35                4) Pohida, Marie W43              
                  51.96     1:44.85 (52.89)     2:26.99 (42.14)     2:58.57 (31.58)
 
Women 160-199 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 2:06.09   10/5/2003 SAN DIEGO      -USA                        
                         K PIPES-NEILSEN, C KRATTLI, V DAVIDSON, J COOVER  
        USMS: U 2:06.09   10/5/2003 SAN DIEGO                                  
                         K PIPES-NEILSEN, C KRATTLI, V DAVIDSON, J COOVER  
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reston Masters Swim Team  'A'                          NT    2:29.68  
     1) Hajost, Cynthia W47             2) Dawson, Mandy W45              
     3) Gibson, Kathy W47               4) Moyer, Michelle W45            
                  38.63     1:20.75 (42.12)     1:55.90 (35.15)     2:29.68 (33.78)
  2 Montgomery Ancient Mariners  'A'                       NT    2:31.44  
     1) Klotz, Jessica W31              2) Hjelle, Pam W39                
     3) Kuta, Ellen W46                 4) Wymelenberg, Lynn W52          
                  34.62     1:17.18 (42.56)     1:54.79 (37.61)     2:31.44 (36.65)
  3 Health Unlimited Hurricanes  'A'                       NT    2:55.90  
     1) Capron, Kathleen W48            2) Wilson, Shotsie W47            
     3) Shields, Kathleen W42           4) Mathews, Megan W44             
                  41.25     1:32.30 (51.05)     2:15.55 (43.25)     2:55.90 (40.35)
 
Women 200-239 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:58.64   12/5/2004 NEW ENGLAND    -USA                        
                         J HIRSTY, J FELDMANN, K NISLEY-BLACK, T GRILLI    
        USMS: U 1:58.64   12/5/2004 NEW ENGLAND                                
                         J HIRSTY, J FELDMANN, K NISLEY-BLACK, T GRILLI    
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Montgomery Ancient Mariners  'A'                       NT    2:40.29  
     1) Levintow, Kathy W51             2) Pettijohn, Margot W61          
     3) Pero, Myriam W58                4) Kushner, Mina W52              
                1:23.97     2:04.54 (40.57)     2:40.34 (35.80)         2:40.29 ( )
 
Women 200-239 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 4:38.46  11/20/2005 GOLD COAST                                 
                         D CAVANAUGH, P MCDONNELL, A LABORWIT, C DEVANNEY  
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Germantown Maryland Masters  'A'                       NT    4:52.08  
     1) Cooley, Amy W51                 2) Cosgrove, Karen W49            
     3) Van Pelt-Diller, Lisa W49       4) Lappin, Jeanne W52             
                1:50.41   2:29.18 (2:29.18)     3:03.11 (33.93)   3:38.38 (1:09.20)
        4:13.44 (35.06)   4:52.11 (1:13.73)         4:52.05 ( )         4:52.08 ( )
  2 Montgomery Ancient Mariners  'A'                       NT    5:24.60  
     1) Wymelenberg, Lynn W52           2) Pero, Myriam W58               
     3) Pettijohn, Margot W61           4) Klotz, Jessica W31             
                1:57.21                             3:03.43 ( )         4:15.18 ( )
                          5:24.64 (1:09.46)      5:24.68 (0.04)         5:24.60 ( )
 
Women 200-239 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 2:16.23  11/20/2005 OREGON         -USA                        
                         V JENKINS, C CRABBE, J WARD, K ANDRUS-HUGHES      
        USMS: U 2:16.23  11/20/2005 OREGON                                     
                         V JENKINS, C CRABBE, J WARD, K ANDRUS-HUGHES      
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Germantown Maryland Masters  'A'                       NT    2:21.22  
     1) Van Pelt-Diller, Lisa W49       2) Cooley, Amy W51                
     3) Lappin, Jeanne W52              4) Cosgrove, Karen W49            
                  33.29     1:13.33 (40.04)     1:48.39 (35.06)     2:21.22 (32.83)
  2 Montgomery Ancient Mariners  'A'                       NT    2:58.91  
     1) Kushner, Mina W52               2) Levintow, Kathy W51            
     3) Pettijohn, Margot W61           4) Pero, Myriam W58               
                  41.75     1:35.87 (54.12)     1:56.31 (20.44)   2:58.91 (1:02.60)
  3 Health Unlimited Hurricanes  'A'                       NT    3:56.13  
     1) Rienks, Anne W52                2) Kirkegaard, Megan W41          
     3)                                 4) Brown, Donna W64               
                  33.69   1:55.50 (1:21.81)   3:56.13 (2:00.63)                    
 
Men 120-159 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        USMS: U 3:59.40   12/9/2001 NEW ENGLAND                                
                         B LO-PINTO, J BANVILLE, J EADDY, R TYLER          
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Germantown Maryland Masters  'A'                       NT    4:49.09  
     1) Hahs, Brian M25                 2) Blitz, Daniel M40              
     3) Horvath, Steve M31              4) Golden, Scott M44              
                  34.01   1:09.56 (1:09.56)     1:48.64 (39.08)   2:32.16 (1:22.60)
        3:02.64 (30.48)   3:39.09 (1:06.93)     4:11.99 (32.90)   4:49.09 (1:10.00)
 
Men 160-199 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:37.79   9/24/2005 COMPA ATHLE    -BRA                        
                         R PADILHA, H CELIDONIO, M CRUZ, C DELGADO         
        USMS: U 1:39.07   12/7/2003 GARDEN STATE                               
                         PAUL BUREN, ED TSUZUKI, OSCAR GONZALES, TOM GEIMAN
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Montgomery Ancient Mariners  'A'                       NT    1:47.73  
     1) Dicks, Wally M44                2) Crist, Jason M45               
     3) Denes, Thomas M50               4) Cheney, David M49              
                  25.65       51.58 (25.93)     1:20.41 (28.83)     1:47.73 (27.32)
  2 Germantown Maryland Masters  'A'                       NT    1:53.58  
     1) Murray, Dermot M40              2) Golden, Scott M44              
     3) Wunderlich, Karl M42            4) Blitz, Daniel M40              
                  29.43       57.50 (28.07)     1:24.17 (26.67)     1:53.58 (29.41)
 
Men 160-199 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:46.19   1/29/2006 DDS MILANO     -ITA                        
                         G TIANO, A AGOSTINONE, F MARCHESI, M SAVINO       
        USMS: U 1:50.71    4/6/2002 ANCM                                       
                         J CLAY BRITT, W DICKS, J FEINSTEIN, M FELL        
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Montgomery Ancient Mariners  'A'                       NT    1:53.48  
     1) Roddin, Jeffrey M38             2) Dicks, Wally M44               
     3) Feinstein, John M52             4) Crist, Jason M45               
                  28.91       58.35 (29.44)     1:27.83 (29.48)     1:53.48 (25.65)
 
Men 200-239 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:40.71   12/7/2003 COLONIALS      -USA                        
                         P TREVISAN, T MEADE, M SLENKER, G OXLEY           
        USMS: U 1:40.71   12/7/2003 COLONIALS1776                              
                         P TREVISAN, T MEADE, M SLENKER, G OXLEY           
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 North Carolina Masters Swimmin  'A'                    NT    1:44.89  
     1) Klein, Jonathan M50             2) Blank, Jon M47                 
     3) Lehman, Timothy M50             4) Schmitz, Robert M55            
                  26.06       51.86 (25.80)     1:18.33 (26.47)     1:44.89 (26.56)
  2 Montgomery Ancient Mariners  'A'                       NT    2:13.97  
     1) Morrow, Dan M58                 2) Hjelle, Mark M37               
     3) Stubenberg, Ben M55             4) Harmon, David M58              
                  32.67     1:01.86 (29.19)     1:41.70 (39.84)     2:13.97 (32.27)
  3 Germantown Maryland Masters  'A'                       NT    2:48.54  
     1) Wall, Kenneth M66               2) Knight, Keir M40               
     3) Norvell, John M67               4) Durham, Richard M66            
                  34.15     1:08.85 (34.70)     2:04.67 (55.82)     2:48.54 (43.87)
 
Men 200-239 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:56.52   4/23/2006 CWC MAEBASHI   -JPN                        
                         H SHIBUYA, M OTSUKI, S MIYATA, F SHIGENO          
        USMS: U 1:57.07   12/3/2000 GOLD                                       
                         J SPIRE, G SCHMIDT, J BURNS, R HAWKINS            
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 North Carolina Masters Swimmin  'A'                    NT    1:53.92W 
     1) Klein, Jonathan M50             2) Blank, Jon M47                 
     3) Lehman, Timothy M50             4) Schmitz, Robert M55            
                  29.56     1:00.07 (30.51)     1:27.31 (27.24)     1:53.92 (26.61)
  2 Montgomery Ancient Mariners  'A'                       NT    2:20.93  
     1) Harmon, David M58               2) Gigioli, George M48            
     3) Cheney, David M49               4) Denes, Thomas M50              
                  43.34     1:21.51 (38.17)     1:51.15 (29.64)     2:20.93 (29.78)
 
Men 200-239 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        USMS: U 4:25.25  10/29/2005 N CAROLINA                                 
                         J KLEIN, T DIMSDALE, D GILCHRIST, B SCHMITZ       
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Germantown Maryland Masters  'A'                       NT    5:41.92  
     1) Reed Jr, Edward M64             2) Abbott, John M57               
     3) Walters, Mark M55               4) Farrell, John M57              
                  41.55   1:24.40 (1:24.40)     2:13.61 (49.21)   3:08.14 (1:43.74)
        3:46.23 (38.09)   4:28.20 (1:20.06)     5:03.23 (35.03)   5:41.92 (1:13.72)
 
Men 240-279 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 2:05.07   12/7/2003 OREGON         -USA                        
                         R SMITH, A STARK, B PETERSEN, T LANDIS            
        USMS: U 2:05.07   12/7/2003 OREG                                       
                         R SMITH, A STARK, B PETERSEN, T LANDIS            
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Germantown Maryland Masters  'A'                       NT    2:34.56  
     1) Farrell, John M57               2) Abbott, John M57               
     3) Robinson, David M64             4) Reed Jr, Edward M64            
                  39.65     1:25.17 (45.52)     2:03.06 (37.89)     2:34.56 (31.50)
 
Men 240-279 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        USMS: U 4:56.40  11/14/2004 OREG                                       
                         R SMITH, A STARK, T LANDIS, D RADCLIFF            
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Germantown Maryland Masters  'A'                       NT    7:20.49  
     1) Thomas, Dan M50                 2) Durham, Richard M66            
     3) Robinson, David M64             4) Norvell, John M67              
                  44.41   1:34.81 (1:34.81)     2:33.70 (58.89)   3:37.29 (2:02.48)
        4:27.92 (50.63)   5:24.32 (1:47.03)     6:18.41 (54.09)   7:20.49 (1:56.17)
 
Mixed 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:41.72   1/29/2006 GOLD RUSH      -JPN                        
                         M OKUHARA, N SHIRATA, K NAKAMURA, T SHIRATA       
        USMS: U 1:41.37  12/10/2000 EL SEGUNDO                                 
                         B BERGEN, P FRANCIS, D GRANER-GALLAS, D ROBINSON  
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Germantown Maryland Masters  'A'                       NT    1:55.25  
     1) Hahs, Brian M25                 2) Horvath, Steve M31             
     3) Conze, Margaret W36             4) Halem, Jennifer W36            
                  27.37       53.12 (25.75)     1:21.59 (28.47)     1:55.25 (33.66)
  2 Reston Masters Swim Team  'A'                          NT    2:02.08  
     1) O'Reilly, Jennifer W28          2) Waltman, Michael M38           
     3) Katsaros, Sheryl W38            4) Dayton, Timothy M49            
                  29.42       57.33 (27.91)     1:31.26 (33.93)     2:02.08 (30.82)
 
Mixed 120-159 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 3:54.42   12/1/1996 SAN DIEGO                                  
                         A VOISARD, S SEGRETO, K PIPES-NEILSEN, V DAVIDSON 
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Germantown Maryland Masters  'A'                       NT    4:57.95  
     1) Main, Bryan M34                 2) Sepanik, Brian M35             
     3) Windmiller, Victoria W25        4) Halem, Jennifer W36            
                1:06.60   1:42.34 (1:42.34)     2:21.60 (39.26)     2:39.60 (57.26)
      3:42.09 (1:02.49)   4:17.57 (1:37.97)     4:57.87 (40.30)     4:57.95 (40.38)
 
Mixed 120-159 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:53.24   6/25/2006 TEAM DASH      -JPN                        
                         H OGAWA, T HIRAKAWA, Y YAMAGUCHI, Y SAKAMOTO      
        USMS: U 1:53.07  12/10/2000 EL SEGUNDO                                 
                         P FRANCIS, B BERGEN, M RINZLER, D GRANER-GALLAS   
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Germantown Maryland Masters  'A'                       NT    2:31.34  
     1) Noznesky, Denise W41            2) Main, Bryan M34                
     3) Sepanik, Brian M35              4) Windmiller, Victoria W25       
                  36.30     1:15.97 (39.67)     1:56.50 (40.53)     2:31.34 (34.84)
  2 Alexandria Masters Swimming  'A'                       NT    2:54.44  
     1) Mc Cready, Matthew M32          2) Novitske, Ray M52              
     3) Jones, Rose W29                 4) Theissen, Katherine W23        
                  59.44     1:39.25 (39.81)     2:17.24 (37.99)     2:54.44 (37.20)
 
Mixed 160-199 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 3:57.64   11/9/1996 SAN DIEGO                                  
                         K PIPES-NEILSEN, B KNIGHT, L CARTWRIGHT, L MENCH  
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Germantown Maryland Masters  'A'                       NT    4:17.11  
     1) Wunderlich, Karl M42            2) Conze, Margaret W36            
     3) Brockway, Timothy M46           4) Noznesky, Denise W41           
                1:00.48   1:30.41 (1:30.41)     2:04.26 (33.85)   2:34.57 (1:04.16)
        3:09.25 (34.68)   3:41.48 (1:06.91)     4:17.13 (35.65)     4:17.11 (35.63)
 
Mixed 160-199 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:58.79   1/30/2005 RYOGOKU        -JPN                        
                         S HIRAISHI, H SHIMURA, T ARATO, H MATSUDA         
        USMS: U 1:59.93  11/14/1999 SAN DIEGO                                  
                         K PIPES-NEILSEN, C KRATTLI, C DIXON, J KERNAN     
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reston Masters Swim Team  'A'                          NT    3:00.74  
     1) Swanson, Aurora W35             2) Goodwin, James M25             
     3) Born, Kathryn W33               4) Gerson, Gordon M71             
                  43.59     1:28.07 (44.48)     2:11.74 (43.67)     3:00.74 (49.00)
 
Mixed 200-239 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:49.36  11/10/2002 NEW ENGLAND    -USA                        
                         D ROGACKI, J FELDMANN, J LUKER, G SHAW            
        USMS: U 1:49.36  11/10/2002 NEM                                        
                         D ROGACKI, J FELDMANN, J LUKER, G SHAW            
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Patriot Masters Swim Team  'A'                         NT    2:00.62  
     1) Livingston, Leslie W46          2) Clifford-Dicks, Barbara W41    
     3) Timmons, Timothy M61            4) Sullivan, Timothy M59          
                  29.19       59.64 (30.45)     1:31.44 (31.80)     2:00.62 (29.18)
  2 Germantown Maryland Masters  'A'                       NT    2:12.62  
     1) Walters, Mark M55               2) Wilks, Brenda W53              
     3) Portney, Valerie W46            4) Thomas, Dan M50                
                  33.64     1:09.51 (35.87)     1:43.66 (34.15)     2:12.62 (28.96)
  3 Montgomery Ancient Mariners  'A'                       NT    2:22.65  
     1) Kushner, Mina W52               2) Diamond, Louis M68             
     3) Hjelle, Pam W39                 4) Stubenberg, Ben M55            
                  34.92     1:10.26 (35.34)     1:42.68 (32.42)     2:22.65 (39.97)
 
Mixed 200-239 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 2:03.52  11/10/2002 NEW ENGLAND    -USA                        
                         J FELDMANN, D ROGACKI, G SHAW, J LUKER            
        USMS: U 2:03.52  11/10/2002 NEM                                        
                         J FELDMANN, D ROGACKI, G SHAW, J LUKER            
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Montgomery Ancient Mariners  'A'                       NT    2:35.55  
     1) Hjelle, Pam W39                 2) Diamond, Louis M68             
     3) Morrow, Dan M58                 4) Pero, Myriam W58               
                  45.35     1:19.17 (33.82)     1:56.73 (37.56)     2:35.55 (38.82)
 
Mixed 200-239 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        USMS: U 4:36.34  11/14/2004 OREG                                       
                         K ANDRUS-HUGHES, A STARK, C CRABBE, L PHILBRICK   
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Germantown Maryland Masters  'A'                       NT    6:22.33  
     1) Wall, Kenneth M66               2) Knight, Keir M40               
     3) Wilks, Brenda W53               4) Charette, Dyann W52            
                  46.42   1:38.12 (1:38.12)     2:29.49 (51.37)   3:27.99 (1:49.87)
        4:12.97 (44.98)   5:41.70 (2:13.71)     6:22.33 (40.63)                    
 
Mixed 240-279 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 2:01.21  12/11/2005 GOLD COAST     -USA                        
                         C CAVANAUGH, D CAVANAUGH, A LABORWIT, D MCINTYRE  
        USMS: U 2:01.21  12/11/2005 GOLD COAST                                 
                         C CAVANAUGH, D CAVANAUGH, A LABORWIT, D MCINTYRE  
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Montgomery Ancient Mariners  'A'                       NT    2:25.74  
     1) Greer, Marshall M71             2) Wymelenberg, Lynn W52          
     3) Pettijohn, Margot W61           4) Harmon, David M58              
                  38.46     1:13.20 (34.74)     1:53.85 (40.65)     2:25.74 (31.89)
 
Mixed 240-279 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 2:14.42  10/15/2005 TAMAPLAIS      -USA                        
                         L VAL, K FROST, R BURNS, N RIDOUT                 
        USMS: U 2:14.42  10/15/2005 TAMALPAIS                                  
                         L VAL, K FROST, R BURNS, N RIDOUT                 
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Montgomery Ancient Mariners  'A'                       NT    2:39.29  
     1) Greer, Marshall M71             2) Pettijohn, Margot W61          
     3) Harmon, David M58               4) Wymelenberg, Lynn W52          
                  41.64     1:27.31 (45.67)     2:05.60 (38.29)     2:39.29 (33.69)

ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT