ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
Kerr-McGee Pro-Am
12/18/2005-12/18/2005
Oklahoma City, Oklahoma USA

Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Sponsor: KERR MCGEE SWIM CLUB
    AMERICAN: * 1:36.69        2003 AUBURN UNIVERSITY                          
        POOL: * 1:43.02        1999 UNIVERSITY OF NEBRASKA                     
        MEET: * 1:45.09        2002 FAST                                       
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dallas Mustangs-NT  'A'                     1:48.06    1:47.13         20  
     1) Monroe, Meredith A 17           2) Beck, Spindrift S 15           
     3) Bollen, Molly T 17              4) Landino, Alyssa A 16           
       27.49    56.75  1:22.79  1:47.13                                    
  2 Irvine Novaquatics-CA  'A'                  1:47.04    1:47.14         17  
     1) Migues, Devonie M 17            2) Kilkuts, Courtney A 18         
     3) Etem, Elise Y 16                4) Thomas, Tara R 16              
       28.02    58.20  1:23.76  1:47.14                                    
  3 Wichita Swim Club-MV  'A'                   1:47.21    1:47.47         16  
     1) Mahoney, Abigail A 16           2) Bruce, Jamie O 16              
     3) Lunkenheimer, Lisa M 15         4) Matthies, Meredith K 16        
       27.59    56.99  1:23.54  1:47.47                                    
  4 Mission Viejo Nadadores-CA  'A'             1:33.00    1:47.72         15  
     1) Dwyer, Meghan C 15              2) Hehn, Keri L 24                
     3) Greene, Chelsea C 16            4) Yamada, Sachiko 23             
       27.41    56.72  1:23.41  1:47.72                                    
  5 Irvine Novaquatics-CA  'B'                  1:51.97    1:48.72         14  
     1) Hegazy, Dina M 16               2) Cook, Carri E 17               
     3) Magyar, Lydia A 17              4) Schumacher, Katelyn N 17       
       27.23    57.74  1:24.50  1:48.72                                    
  6 Dallas Mustangs-NT  'B'                     1:51.37    1:50.99         13  
     1) Barnett, Caroline R 17          2) Kittle, Grace A 17             
     3) Weickgenant, Catia C 15         4) Steiner, Maddie H 16           
       28.47    59.55  1:26.83  1:50.99                                    
  7 Columbia Swim Club-MV  'A'                  1:52.71    1:51.18         12  
     1) Pope, Marie H 16                2) Pierce, Leah J 18              
     3) Harper, Elizabeth A 16          4) Schenker, Julie E 17           
       29.99    59.25  1:25.88  1:51.18                                    
  8 Team Dolphins-MV  'A'                       1:51.66    1:51.51         11  
     1) Corwin, Tarin E 16              2) Williams, TJ J 17              
     3) Nelson, Abigail E 16            4) Nelson, Anna S 17              
       29.72  1:00.11  1:25.93  1:51.51                                    
  9 Kerr McGee Swim Club-OK  'A'                1:50.37    1:51.70          9  
     1) Gibson, Hydi 18                 2) Zebrowski, Kathryn E 14        
     3) Woodward, Samantha L 15         4) Whitbeck, Katherine A 15       
       30.21  1:01.98  1:27.13  1:51.70                                    
 10 Des Moines Swim Federation-IA  'A'          1:49.50    1:51.88          7  
     1) Wubbena, Johanna R 16           2) Harris, Danielle N 15          
     3) Doerge, Ella J 16               4) Mehesan, Alexa A 15            
       30.20  1:01.91  1:27.59  1:51.88                                    
 11 Las Cruces Aquatic Team-NM  'A'             1:55.04    1:52.23          6  
     1) Dixon, Rachel A 13              2) Wilson, Crystal M 24           
     3) Smirnova, Alexandra S 16        4) Thomson, Elisabeth J 18        
       28.27    58.01  1:27.14  1:52.23                                    
 12 North West Arkansas Aquatics-AR  'A'        1:57.87    1:54.03          5  
     1) Cindric, Nicole C 17            2) Potter, Alyssa C 16            
     3) Potter, Brittany C 16           4) Johannesen, Julia V 18         
       28.54  1:01.30  1:28.21  1:54.03                                    
 13 Mission Viejo Nadadores-CA  'B'             1:42.90    1:54.05          4  
     1) Bolton, Melinda M 17            2) Godbe, Alison B 15             
     3) Deters, Erinn D 18              4) Yoon, Kristen H 17             
       28.45    59.93  1:28.32  1:54.05                                    
 14 Topeka Swim Association-MV  'A'             2:01.95    1:54.97          3  
     1) Dicus, Emily G 13               2) Strecker, Kristin T 14         
     3) Stafford, Shara E 16            4) Molden, Hannah P 13            
       30.89  1:03.05  1:28.86  1:54.97                                    
 15 North Texas Nadadores-NT  'A'               1:49.56    1:55.05          2  
     1) Helland, Alex M 17              2) Baran, Caitlin E 15            
     3) Ginder, Lisa C 15               4) Wells, Paige E 14              
       28.80  1:00.42  1:29.46  1:55.05                                    
 16 Fort Worth Area Swim Team-NT  'A'           2:01.51    1:55.58          1  
     1) Schauwecker, Jessica L 16       2) Neville, Remy E 13             
     3) Steenberge, Xela L 16           4) Hall, Erica M 16               
       28.46  1:02.58  1:31.42  1:55.58                                    
 17 Kerr McGee Swim Club-OK  'B'                1:59.71    1:55.82        
     1) Shade, Brianna L 16             2) Harms, Krissy M 17             
     3) Thompson, Elizabeth J 17        4) Visor, Kayla B 16              
       30.00  1:02.04  1:29.85  1:55.82                                    
 18 Kansas City Blazers-MV  'A'                 1:51.09    1:56.28        
     1) Aubry, Ashton E 17              2) Berry, Emma A 18               
     3) Hoppenrath, Blaine N 16         4) Ladner, Sara N 15              
       28.73  1:01.28  1:28.87  1:56.28                                    
 19 Snowfox Swim Team-SD  'A'                   2:04.51    1:57.22        
     1) Claycomb, Morgan E 15           2) Dalin, Dalonda L 16            
     3) McCullough, Kelly R 16          4) Dalin, Devonne A 14            
       29.41  1:04.53  1:32.62  1:57.22                                    
 20 Hendrix Aquakids-AR  'A'                    1:55.11    1:57.76        
     1) Hill, Morgan R 14               2) Magee, Molly S 17              
     3) Edwards, Sarah E 16             4) Brown, Katie M 14              
       38.33  1:04.04  1:31.73  1:57.76                                    
 21 Columbia Swim Club-MV  'B'                  2:02.37    1:59.02        
     1) Wetz, Mary J 16                 2) Durnil, Kayla M 16             
     3) Cooper, Lauren M 16             4) Sheahen, Mary I 17             
       31.46  1:03.86  1:33.20  1:59.02                                    
 22 North West Arkansas Aquatics-AR  'B'        2:06.86    2:04.06        
     1) Parker, Jennifer M 16           2) Haefner, Bethany D 17          
     3) Cole, Jennifer L 14             4) Pickhardt, Maggie S 13         
       32.10  1:06.76  1:37.09  2:04.06                                    
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Sponsor: KERR MCGEE SWIM CLUB
    AMERICAN: * 1:24.46        2003 UNIVERSITY OF TEXAS                        
        POOL: * 1:28.90        2001 IOWA STATE UNIVERSITY                      
        MEET: * 1:29.98        2003 SMU                                        
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Southern Methodist University-NT  'A'       1:29.01    1:31.63         20  
     1) Clark, Ian R 21                 2) Nylin, Per O 23                
     3) Denham, Brett G 19              4) White, JD D 22                 
       23.50    47.70  1:10.71  1:31.63                                    
  2 Southern Methodist University-NT  'B'       1:36.67    1:35.43         17  
     1) Weidemann, Alex J 22            2) Wolther, Travis J 22           
     3) Elerding, Patrick J 19          4) Stephenson, Justin T 22        
       24.64    51.16  1:14.64  1:35.43                                    
  3 Mission Viejo Nadadores-CA  'A'             1:48.00    1:35.66         16  
     1) Mortimer, Justin B 23           2) Godbe, Andrew E 17             
     3) Sugimoto, Hiro 22               4) Sorge, Scott W 18              
       24.03    51.71  1:14.24  1:35.66                                    
  4 Kansas City Blazers-MV  'A'                 1:38.09    1:37.26         15  
     1) Bollier, Bobby L 16             2) Ladner, Nate R 17              
     3) Menezes, Marcio P 26            4) King, Jayson B 17              
       24.64    51.87  1:15.04  1:37.26                                    
  5 Irvine Novaquatics-CA  'A'                  1:37.56    1:37.83         14  
     1) Casey, Aaron J 17               2) Criste, John I 16              
     3) Yamashita, Yutaro 16            4) Gladys, Collin M 16            
       25.90    51.12  1:16.20  1:37.83                                    
  6 Dallas Mustangs-NT  'A'                     1:42.72    1:38.49         13  
     1) Thompson, Matt W 15             2) Hallum, Clint H 16             
     3) Murphy, Max M 15                4) Weeks, Lamar B 16              
       24.33    52.34  1:15.92  1:38.49                                    
  7 Kerr McGee Swim Club-OK  'A'                1:42.45    1:38.84         12  
     1) Robberson, Garrett M 16         2) Degeus, David C 20             
     3) Swisher, Alex A 18              4) Cavin, Chris E 16              
       26.04    52.79  1:16.43  1:38.84                                    
  8 Team Dolphins-MV  'A'                       1:41.26    1:41.44         11  
     1) Bolin, Zach T 16                2) Patterson, Jeff M 18           
     3) Shalley, Jesse W 18             4) Burns, Matthew L 17            
       26.31    54.78  1:19.15  1:41.44                                    
  9 Mission Viejo Nadadores-CA  'B'             1:53.00    1:41.57          9  
     1) Chamberlain, Brett K 18         2) Schlundt-Bodien, Marcus R 17   
     3) Owens, Daniel R 17              4) Goodell, Greg W 17             
       26.41    54.98  1:18.87  1:41.57                                    
 10 Fort Worth Area Swim Team-NT  'A'           1:47.81    1:41.61          7  
     1) Barak, Or 16                    2) Dwyer, Patrick J 17            
     3) Goldsmith, Kendrick A 18        4) Cowen, Ron L 25                
       26.53    56.42  1:20.07  1:41.61                                    
 11 Irvine Novaquatics-CA  'B'                  1:40.25    1:41.67          6  
     1) Deters, Andrew K 17             2) Suh, Jong-Wan 15               
     3) Joseph, Max C 16                4) Woo, Jin Y 16                  
       26.04    53.72  1:19.33  1:41.67                                    
 12 Fort Worth Area Swim Team-NT  'B'                NT    1:41.86          5  
     1) O'Connor, Michael A 21          2) Brown, Evan K 16               
     3) Avila, Carlos 21                4) Nieves, Francis J 16           
       54.79  1:18.85  1:41.90  1:41.86                                    
 13 Kansas City Blazers-MV  'B'                 1:44.09    1:43.87          4  
     1) Bonicelli, Eric D 16            2) Bigham, Kevin T 16             
     3) Acheson, Austin H 15            4) Jones, Matthew A 18            
       26.20    55.62  1:21.63  1:43.87                                    
 14 Wichita Swim Club-MV  'A'                   1:39.74    1:43.88          3  
     1) Perry, Jarrett A 19             2) Koop, Andre L 19               
     3) Hadley, Brandon N 19            4) Sellers, Cameron M 17          
       27.56    55.57  1:22.31  1:43.88                                    
 15 Kerr McGee Swim Club-OK  'B'                1:46.22    1:44.23          2  
     1) Oliva, Vinicius V 16            2) Schwiebert, Matthew L 18       
     3) Booth, JC C 16                  4) Degeus, Dan D 18               
       27.89    55.21  1:20.90  1:44.23                                    
 16 North West Arkansas Aquatics-AR  'A'        1:59.57    1:45.87          1  
     1) Haefner, Michael J 15           2) Suchy, Ben J 15                
     3) Hyatt, Chris L 17               4) Denefe, Andy J 18              
       27.72    58.47  1:23.61  1:45.87                                    
 -- Fort Collins Area Swim Team-CO  'A'         1:44.07         NS        
 -- SwimTulsa-OK  'A'                           1:55.16         NS        
     1) Westby, Taylor G 15             2) Puzan, Tony J 17               
     3) Head, Nelson A 14               4) Lynn, Dylan P 18               
     2:01.41  2:18.18                                                      
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
 Sponsor: SPEEDO
    AMERICAN: * 9:25.49        1989 JANET EVANS                                
        POOL: * 9:28.35        2004 RACHEL KOMISARZ                            
        MEET: * 9:28.35        2004 RACHEL KOMISARZ                            
 Meet Qualifying:  11:06.59
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Yamada, Sachiko     23 Mvn-CA               9:34.91    9:44.98         20  
       26.89    55.34  1:24.45  1:53.61  2:22.71  2:52.19  3:21.82  3:51.50
     4:21.10  4:50.61  5:20.23  5:49.72  6:19.23  6:48.95  7:18.61  7:48.08
     8:17.64  8:47.03  9:16.59  9:44.98                                    
  2 Martindale, Micah   16 COSS-LA              9:52.75    9:52.79         17  
       27.30    55.82  1:25.15  1:54.88  2:24.53  2:54.17  3:23.94  3:53.62
     4:23.52  4:53.26  5:22.96  5:52.62  6:22.47  6:52.37  7:22.39  7:52.50
     8:22.56  8:52.83  9:23.33  9:52.79                                    
  3 Francis, MaryBeth   17 Mvn-CA              10:05.97   10:07.03         16  
       27.84    57.59  1:27.97  1:58.46  2:29.00  2:59.89  3:30.36  4:00.92
     4:31.49  5:02.22  5:32.82  6:03.33  6:33.97  7:04.62  7:35.12  8:06.05
     8:36.26  9:06.80  9:37.41 10:07.03                                    
  4 Cashion, Brooke A   17 NOVA-CA             10:05.12   10:18.14         15  
       28.08    57.89  1:28.15  1:58.60  2:28.99  2:59.78  3:30.63  4:01.65
     4:32.58  5:03.64  5:34.68  6:06.00  6:37.43  7:08.95  7:40.39  8:11.93
     8:43.44  9:15.15  9:46.57 10:18.14                                    
  5 Edwards, Sarah E    16 Aquakids-AR         10:29.49   10:25.95         14  
       28.60    59.58  1:31.08  2:02.75  2:34.57  3:06.39  3:38.23  4:09.75
     4:41.46  5:13.38  5:45.03  6:16.71  6:48.39  7:20.14  7:51.51  8:22.78
     8:53.75  9:24.71  9:55.68 10:25.95                                    
  6 Arad, Danielle R    17 NOVA-CA             10:29.89   10:27.65         13  
       28.76    59.45  1:30.48  2:01.53  2:32.80  3:04.27  3:36.10  4:07.81
     4:39.70  5:11.29  5:42.69  6:14.20  6:45.48  7:17.22  7:48.86  8:20.41
     8:52.39  9:24.44  9:56.27 10:27.65                                    
  7 Ladner, Sara N      15 KCB-MV              10:10.70   10:29.48         12  
       29.12  1:00.21  1:31.71  2:03.29  2:34.91  3:06.47  3:38.13  4:09.68
     4:41.51  5:13.11  5:44.83  6:16.56  6:48.38  7:20.11  7:51.50  8:23.10
     8:54.72  9:26.45  9:58.20 10:29.48                                    
  8 Brown, Meagan E     15 Mvn-CA              10:33.44   10:31.60         11  
       28.49    58.98  1:30.03  2:01.89  2:33.30  3:04.65  3:36.81  4:08.61
     4:40.24  5:12.28  5:44.13  6:16.16  6:48.02  7:19.77  7:51.84  8:24.00
     8:56.07  9:28.42 10:00.83 10:31.60                                    
  9 Hoppenrath, Blaine  16 KCB-MV              10:25.57   10:32.33          9  
       28.66    59.67  1:31.34  2:02.60  2:34.03  3:05.58  3:36.99  4:08.33
     4:39.92  5:11.43  5:43.08  6:15.10  6:46.98  7:19.54  7:51.78  8:23.85
     8:56.43  9:28.46 10:00.82 10:32.33                                    
 10 Robertson, Alex N   17 COSS-LA             10:34.20   10:35.99          7  
       28.90    59.76  1:30.73  2:01.98  2:33.38  3:05.03  3:36.81  4:08.45
     4:40.23  5:12.06  5:44.00  6:16.11  6:48.30  7:20.41  7:52.72  8:25.21
     8:57.89  9:30.70 10:03.50 10:35.99                                    
 11 Ginder, Lisa C      15 Nadadores-NT        10:35.20   10:39.18          6  
       28.69  1:00.30  1:32.72  2:05.03  2:37.13  3:09.22  3:41.33  4:13.17
     4:45.18  5:17.14  5:49.23  6:21.37  6:53.25  7:25.65  7:58.03  8:30.20
     9:02.39  9:34.67 10:07.07 10:39.18                                    
 12 Bartos, Justine E   17 GCAT-NT             10:40.40   10:42.19          5  
       28.55  1:00.18  1:32.11  2:04.25  2:36.44  3:08.55  3:40.68  4:12.79
     4:44.83  5:17.26  5:49.42  6:21.84  6:54.28  7:26.85  7:59.34  8:32.10
     9:04.82  9:37.63 10:10.38 10:42.19                                    
 13 Brosseau, Kelsey L  16 Spa-MV              10:39.51   10:45.67          4  
       29.44  1:00.98  1:32.34  2:04.25  2:36.08  3:08.08  3:40.15  4:12.64
     4:45.02  5:17.67  5:50.42  6:23.35  6:56.36  7:29.25  8:01.95  8:35.10
     9:07.84  9:40.91 10:13.39 10:45.67                                    
 14 Thomson, Elisabeth  18 Lcat-NM             10:46.68   10:46.21          3  
       29.50  1:01.95  1:34.63  2:07.35  2:40.23  3:12.95  3:45.60  4:18.64
     4:51.79  5:25.04  5:58.48  6:31.46  7:04.38  7:37.20  8:09.72  8:41.54
     9:13.30  9:44.87 10:16.27 10:46.21                                    
 15 Sari, Ozden         18 Team Dolphins-MV    10:54.58   10:47.40          2  
       30.69  1:02.89  1:34.81  2:06.75  2:38.67  3:10.83  3:43.12  4:15.46
     4:47.85  5:20.72  5:53.32  6:26.08  6:59.09  7:32.04  8:04.90  8:37.87
     9:10.59  9:43.53 10:16.28 10:47.40                                    
 16 Gramstad, Tonya J   15 RAC-AR              10:54.09   10:48.36          1  
       30.37  1:02.04  1:34.17  2:06.11  2:37.71  3:09.61  3:41.77  4:14.18
     4:46.70  5:19.50  5:52.18  6:24.78  6:57.81  7:30.85  8:04.00  8:36.81
     9:10.08  9:43.33 10:16.29 10:48.36                                    
 17 Gordon, Breanna J   15 Mvn-CA              11:06.26   10:49.21        
       29.59  1:01.53  1:33.77  2:06.58  2:38.96  3:11.49  3:44.53  4:17.83
     4:49.79  5:22.43  5:55.39  6:28.03  7:00.83  7:33.46  8:06.57  8:38.94
     9:11.99  9:45.25 10:17.13 10:49.21                                    
 18 Jones, Katherine L  15 Mustangs-NT         10:53.83   10:50.23        
       29.16  1:00.62  1:32.62  2:04.76  2:37.11  3:09.61  3:42.41  4:15.50
     4:48.23  5:20.95  5:53.67  6:26.57  6:59.52  7:32.52  8:05.59  8:38.83
     9:12.00  9:44.96 10:17.85 10:50.23                                    
 19 Bottoms, Shelby R   15 Dads-GU             10:41.40   10:50.62        
       29.35  1:00.70  1:32.84  2:05.03  2:37.04  3:09.20  3:41.27  4:13.47
     4:45.99  5:18.59  5:51.24  6:24.74  6:57.76  7:30.78  8:04.09  8:37.60
     9:10.93  9:45.37 10:18.63 10:50.62                                    
 20 Dalin, Dalonda L    16 SFX-SD              10:43.19   10:54.03        
       29.72  1:02.38  1:34.61  2:07.13  2:40.25  3:13.26  3:46.01  4:18.60
     4:51.46  5:24.49  5:57.64  6:30.75  7:03.86  7:36.94  8:10.08  8:42.92
     9:16.09  9:48.92 10:21.84 10:54.03                                    
 21 Sheahen, Mary I     17 CSC-MV              10:41.65   10:54.35        
       29.11  1:00.73  1:33.00  2:05.54  2:38.13  3:10.62  3:43.49  4:16.74
     4:49.87  5:23.19  5:56.28  6:29.33  7:02.50  7:35.71  8:08.79  8:41.98
     9:15.45  9:48.72 10:21.76 10:54.35                                    
 22 Rodriguez, Anne L   17 Mvn-CA              10:33.37   10:56.74        
       30.28  1:02.20  1:34.22  2:06.54  2:38.95  3:11.25  3:43.81  4:16.51
     4:49.52  5:22.52  5:55.67  6:29.04  7:02.18  7:35.64  8:08.88  8:42.47
     9:16.29  9:50.33 10:24.23 10:56.74                                    
 23 Dorsett, Helen E    13 COSS-LA             11:06.59   10:58.74        
       29.83  1:02.98  1:37.00  2:10.98  2:44.59  3:18.54  3:52.42  4:25.67
     4:59.02  5:31.51  6:04.52  6:37.52  7:10.66  7:43.67  8:16.56  8:49.23
     9:21.97  9:54.23 10:26.68 10:58.74                                    
 24 Rea, Maggie L       15 JCKW-MV             11:01.55   11:03.48        
       30.02  1:03.16  1:36.70  2:10.15  2:44.19  3:18.34  3:51.63  4:25.54
     4:59.04  5:32.57  6:05.75  6:38.88  7:11.77  7:44.88  8:18.20  8:50.94
     9:24.69  9:57.69 10:30.79 11:03.48                                    
 -- Scepanski, Kaitlin  16 KMSC-OK             10:55.20  x11:07.46        
       30.01  1:02.78  1:35.65  2:08.86  2:42.52  3:16.06  3:49.39  4:22.83
     4:56.50  5:30.54  6:04.06  6:37.66  7:11.36  7:45.36  8:19.01  8:52.96
     9:27.06 10:00.98 10:34.88 11:07.46                                    
 -- McCullough, Kelly   16 SFX-SD              11:06.59  x11:13.62        
       30.58  1:04.03  1:37.97  2:12.44  2:46.29  3:20.12  3:54.31  4:28.31
     5:02.28  5:36.08  6:09.95  6:43.94  7:17.88  7:51.69  8:25.74  8:59.57
     9:33.38 10:07.26 10:41.00 11:13.62                                    
 -- Harms, Kelly A      14 KMSC-OK             11:05.56  x11:21.04        
       29.95  1:02.45  1:36.08  2:09.66  2:43.36  3:16.94  3:50.83  4:25.28
     4:59.88  5:34.62  6:09.52  6:44.39  7:19.41  7:54.19  8:29.08  9:03.67
     9:38.17 10:12.52 10:47.15 11:21.04                                    
 -- Dwyer, Shannon E    14 Fast-NT             11:06.59  x11:22.03        
       29.88  1:02.45  1:35.95  2:09.74  2:42.44  3:16.38  3:50.75  4:25.26
     5:00.01  5:33.65  6:08.36  6:43.54  7:19.19  7:53.86  8:28.93  9:03.36
     9:38.47 10:13.75 10:48.57 11:22.03                                    
 -- McCampbell, Ann A   15 KMSC-OK             11:06.59  x11:23.42        
       30.82  1:04.04  1:38.06  2:12.06  2:46.13  3:20.80  3:55.14  4:29.95
     5:04.63  5:39.48  6:13.71  6:48.28  7:22.98  7:57.66  8:32.60  9:07.18
     9:42.03 10:16.40 10:50.77 11:23.42                                    
 -- Kroemer, Maggie E   22 SSTY-WI             10:56.53  x11:23.56        
       30.60  1:03.73  1:37.48  2:11.78  2:45.81  3:19.76  3:54.25  4:29.06
     5:04.00  5:38.72  6:13.12  6:47.72  7:22.53  7:57.80  8:32.21  9:06.87
     9:41.54 10:16.10 10:50.20 11:23.56                                    
 -- Smirnova, Alexandr  16 Lcat-NM             11:06.59  x11:23.68        
       30.17  1:03.07  1:36.75  2:10.63  2:44.81  3:19.14  3:53.66  4:28.27
     5:03.24  5:38.13  6:13.04  6:47.89  7:22.74  7:57.32  8:31.97  9:06.55
     9:41.17 10:15.41 10:50.13 11:23.68                                    
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
 Sponsor: SPEEDO
    AMERICAN: * 8:44.77        2001 CHRIS THOMPSON                             
        POOL: * 8:52.81        2003 CHAD CARVIN                                
        MEET: * 8:52.81        2003 CHAD CARVIN                                
 Meet Qualifying:  10:49.29
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mortimer, Justin B  23 Mvn-CA               9:06.89    9:06.68         20  
       25.13    51.99  1:19.10  1:46.13  2:12.98  2:40.14  3:07.27  3:34.69
     4:01.95  4:29.82  4:57.13  5:24.68  5:52.41  6:20.02  6:48.19  7:16.44
     7:44.22  8:12.56  8:40.36  9:06.68                                    
  2 Dmitriev, Michael   19 Smu Men-NT           9:19.33    9:09.07         17  
       25.66    53.00  1:20.21  1:47.61  2:15.23  2:42.93  3:10.71  3:38.78
     4:06.63  4:34.09  5:01.97  5:29.67  5:57.90  6:25.65  6:53.56  7:21.21
     7:49.02  8:16.36  8:43.59  9:09.07                                    
  3 Looney, Robert K    16 COSS-LA              9:16.47    9:09.97         16  
       25.42    53.11  1:21.01  1:48.66  2:15.52  2:42.69  3:09.82  3:37.18
     4:04.74  4:32.37  5:00.19  5:27.91  5:55.50  6:23.48  6:51.48  7:19.52
     7:47.53  8:15.58  8:43.20  9:09.97                                    
  4 Casey, Aaron J      17 NOVA-CA              9:16.85    9:14.92         15  
       25.41    52.81  1:20.53  1:48.25  2:16.19  2:43.77  3:11.65  3:39.37
     4:07.34  4:35.15  5:03.00  5:30.97  5:58.98  6:27.03  6:55.10  7:23.06
     7:51.09  8:19.50  8:47.46  9:14.92                                    
  5 Hallum, Clint H     16 Mustangs-NT          9:39.70    9:28.97         14  
       26.05    54.13  1:21.99  1:50.25  2:18.41  2:46.90  3:15.26  3:43.91
     4:12.47  4:41.27  5:09.67  5:38.10  6:07.18  6:36.39  7:05.43  7:34.51
     8:03.09  8:32.32  9:01.63  9:28.97                                    
  6 Singley, Wil W      15 Nadadores-NT         9:36.54    9:34.75         13  
       26.16    54.24  1:22.80  1:51.73  2:20.55  2:49.54  3:18.47  3:47.41
     4:16.36  4:45.46  5:14.64  5:43.85  6:13.21  6:42.39  7:11.35  7:40.29
     8:09.33  8:38.36  9:06.85  9:34.75                                    
  7 Rimkus, Charlie N   14 Mvn-CA               9:38.50    9:35.88         12  
       25.51    53.73  1:22.15  1:50.55  2:18.95  2:47.73  3:16.48  3:45.31
     4:14.45  4:43.53  5:12.32  5:41.33  6:10.28  6:39.65  7:09.04  7:38.86
     8:08.50  8:38.32  9:07.90  9:35.88                                    
  8 Ginder, Chris C     19 Smu Men-NT           9:40.96    9:39.64         11  
       26.37    54.65  1:23.35  1:52.24  2:21.05  2:50.09  3:19.36  3:48.02
     4:17.15  4:46.71  5:16.20  5:45.42  6:14.94  6:44.46  7:13.93  7:43.13
     8:12.20  8:41.47  9:10.82  9:39.64                                    
  9 Deters, Andrew K    17 NOVA-CA              9:18.38    9:40.71          9  
       25.66    53.20  1:20.78  1:48.62  2:16.68  2:44.76  3:13.20  3:41.95
     4:11.23  4:40.81  5:10.99  5:40.91  6:10.73  6:40.76  7:10.69  7:41.15
     8:11.07  8:41.37  9:11.71  9:40.71                                    
 10 Chamberlain, Brett  18 Mvn-CA               9:49.44    9:44.12          7  
       26.02    54.18  1:22.66  1:51.31  2:19.98  2:48.62  3:17.45  3:46.48
     4:15.48  4:44.73  5:13.81  5:42.92  6:12.47  6:42.54  7:12.62  7:43.16
     8:13.69  8:44.38  9:14.76  9:44.12                                    
 11 King, Jayson B      17 KCB-MV               9:36.97    9:44.69          6  
       26.31    54.33  1:22.68  1:51.21  2:19.65  2:47.92  3:16.45  3:45.66
     4:15.11  4:44.68  5:14.03  5:43.38  6:13.10  6:43.00  7:13.42  7:43.76
     8:14.27  8:44.80  9:15.33  9:44.69                                    
 12 Gottinger, Caleb E  17 SSTY-WI              9:54.07    9:46.89          5  
       25.90    53.92  1:22.46  1:51.12  2:19.82  2:49.38  3:18.52  3:47.68
     4:17.02  4:46.31  5:15.73  5:45.30  6:15.09  6:45.27  7:15.75  7:46.31
     8:16.76  8:47.18  9:17.80  9:46.89                                    
 13 Bonicelli, Eric D   16 KCB-MV               9:34.11    9:47.80          4  
       26.31    54.76  1:23.75  1:52.90  2:22.16  2:51.76  3:21.29  3:50.69
     4:20.09  4:49.64  5:18.93  5:48.21  6:17.93  6:47.52  7:17.77  7:47.69
     8:17.62  8:47.92  9:18.06  9:47.80                                    
 14 Yamashita, Yutaro   16 NOVA-CA              9:55.94    9:48.84          3  
       25.51    53.09  1:21.16  1:49.64  2:18.45  2:47.63  3:16.90  3:46.06
     4:15.62  4:45.27  5:15.08  5:45.48  6:16.11  6:47.07  7:18.26  7:49.45
     8:20.53  8:51.75  9:21.22  9:48.84                                    
 15 McGee, Cole W       18 UN-NM                9:34.51    9:51.00          2  
       26.81    54.97  1:23.62  1:52.98  2:22.34  2:51.60  3:21.18  3:50.89
     4:20.48  4:50.41  5:20.44  5:50.34  6:20.60  6:50.51  7:20.76  7:50.74
     8:21.07  8:51.54  9:21.66  9:51.00                                    
 16 Goodell, Greg W     17 Mvn-CA               9:56.48    9:51.83          1  
       26.39    55.06  1:24.24  1:53.83  2:23.17  2:52.76  3:22.47  3:52.26
     4:22.02  4:51.90  5:22.03  5:51.91  6:22.06  6:52.29  7:22.60  7:52.94
     8:23.01  8:53.45  9:23.24  9:51.83                                    
 17 Bolin, Zach T       16 Team Dolphins-MV     9:46.55    9:51.93        
       26.15    54.65  1:23.60  1:52.91  2:22.24  2:51.94  3:21.80  3:51.84
     4:21.75  4:51.82  5:21.93  5:52.04  6:22.37  6:52.54  7:23.02  7:53.21
     8:23.38  8:53.53  9:23.55  9:51.93                                    
 18 Chamoures, Michael  15 Mvn-CA               9:49.42    9:52.42        
       26.74    55.72  1:24.97  1:54.27  2:23.59  2:53.03  3:22.77  3:52.20
     4:22.08  4:52.17  5:22.02  5:51.88  6:22.07  6:52.15  7:22.43  7:52.63
     8:22.98  8:52.93  9:23.32  9:52.42                                    
 19 Balderamos, Willia  21 Smu Men-NT          10:06.22    9:53.08        
       25.77    54.76  1:24.68  1:54.77  2:24.46  2:54.12  3:23.88  3:53.99
     4:24.36  4:54.35  5:24.26  5:54.20  6:23.97  6:54.72  7:24.40  7:54.53
     8:24.97  8:55.42  9:25.26  9:53.08                                    
 20 Farfan, Dennis A    15 HSC-GU              10:09.64    9:54.45        
       26.30    55.16  1:24.14  1:53.66  2:23.30  2:53.03  3:23.29  3:53.35
     4:23.42  4:53.68  5:23.82  5:54.19  6:24.47  6:54.96  7:25.53  7:55.95
     8:25.87  8:55.83  9:25.69  9:54.45                                    
 21 Bayley, Hunter P    15 Dads-GU             10:13.03    9:54.54        
       26.54    56.75  1:26.14  1:56.19  2:26.49  2:56.51  3:26.49  3:56.20
     4:26.45  4:56.42  5:26.94  5:57.13  6:27.59  6:57.60  7:27.87  7:57.98
     8:27.59  8:57.80  9:27.14  9:54.54                                    
 22 Little, Kevin A     16 NOVA-CA              9:47.03    9:56.62        
       26.15    54.79  1:23.61  1:52.39  2:21.77  2:51.14  3:20.45  3:49.99
     4:19.92  4:49.98  5:20.57  5:51.08  6:21.95  6:52.69  7:23.51  7:54.49
     8:25.36  8:56.16  9:27.04  9:56.62                                    
 23 Callaghan, Travis   18 Smu Men-NT          10:12.15    9:59.26        
       25.81    53.94  1:22.59  1:51.74  2:21.33  2:50.83  3:20.82  3:50.94
     4:21.29  4:51.72  5:22.22  5:52.90  6:23.74  6:54.86  7:26.07  7:57.33
     8:28.19  8:58.66  9:29.22  9:59.26                                    
 24 Larwood, Quinn A    17 GCAT-NT             10:16.92   10:01.96        
       26.42    56.08  1:25.91  1:55.88  2:25.85  2:55.87  3:25.82  3:56.17
     4:26.68  4:57.02  5:27.32  5:57.87  6:28.52  6:59.31  7:30.02  8:00.67
     8:31.43  9:01.98  9:32.45 10:01.96                                    
 25 Charlton, Graham E  14 SSTY-WI             10:11.56   10:05.11        
       27.17    56.47  1:26.58  1:57.22  2:27.80  2:58.21  3:28.75  3:59.23
     4:30.14  5:00.85  5:31.38  6:02.05  6:32.64  7:03.51  7:34.16  8:04.66
     8:35.24  9:05.97  9:36.55 10:05.11                                    
 26 Guttmann, Marcus N  15 UN-NM                9:56.73   10:07.55        
       26.09    54.56  1:23.72  1:53.41  2:23.64  2:54.21  3:24.70  3:55.33
     4:26.24  4:57.75  5:28.75  5:59.65  6:30.69  7:01.30  7:32.55  8:03.88
     8:34.81  9:06.06  9:37.16 10:07.55                                    
 27 Joseph, Max C       16 NOVA-CA             10:02.95   10:08.07        
       26.65    55.72  1:25.82  1:56.32  2:26.70  2:57.43  3:27.77  3:58.43
     4:29.00  4:59.71  5:30.16  6:00.55  6:31.38  7:02.28  7:33.06  8:04.53
     8:35.86  9:06.88  9:37.99 10:08.07                                    
 28 Wood, Will E        16 Dolphins-AR         10:14.46   10:10.18        
       27.39    57.02  1:27.46  1:57.67  2:27.79  2:57.71  3:28.15  3:59.19
     4:30.28  5:01.41  5:31.94  6:02.78  6:33.98  7:05.08  7:36.29  8:07.38
     8:38.05  9:09.48  9:40.69 10:10.18                                    
 29 Jones, Matthew A    18 KCB-MV               9:57.52   10:10.95        
       26.34    55.50  1:24.83  1:54.26  2:24.08  2:53.83  3:23.74  3:54.01
     4:24.73  4:55.49  5:26.55  5:57.78  6:29.20  7:00.97  7:32.78  8:04.50
     8:36.42  9:08.37  9:40.54 10:10.95                                    
 30 Bigham, Kevin T     16 KCB-MV               9:56.96   10:12.29        
       27.06    56.24  1:25.89  1:55.78  2:25.71  2:56.15  3:26.68  3:57.23
     4:28.13  4:59.25  5:30.57  6:02.02  6:33.36  7:04.83  7:36.24  8:07.83
     8:39.24  9:11.06  9:42.19 10:12.29                                    
 31 Stacey, Tyler J     18 Wichita-MV          10:13.83   10:19.46        
       26.41    55.95  1:26.05  1:56.36  2:26.96  2:57.72  3:28.91  3:59.88
     4:31.16  5:02.49  5:34.13  6:05.58  6:37.36  7:09.19  7:40.79  8:12.82
     8:44.52  9:16.09  9:47.99 10:19.46                                    
 32 Brickey, Mark A     18 Fast-NT             10:12.98   10:22.06        
       26.56    55.80  1:25.80  1:56.62  2:27.74  2:59.04  3:30.59  4:02.39
     4:34.32  5:06.10  5:37.96  6:09.69  6:41.57  7:13.45  7:45.35  8:17.17
     8:48.77  9:20.21  9:51.45 10:22.06                                    
 
Event 5  Women 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Sponsor: KERR MCGEE CORPORATION
    AMERICAN: * 7:01.03   3/17/2005 UNIVERSITY OF GEORGIA                      
        POOL: * 7:15.04        2004 DALLAS MUSTANGS                            
        MEET: * 7:15.04        2004 DALLAS MUSTANGS                            
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wichita Swim Club-MV  'A'                   7:39.21    7:38.31         20  
     1) Bruce, Jamie O 16               2) Lunkenheimer, Lisa M 15        
     3) Matthies, Meredith K 16         4) Mahoney, Abigail A 16          
       27.21    56.07  1:25.18  1:54.53  2:09.64  2:50.02  3:19.92  3:49.65
     4:15.78  4:44.54  5:14.44  5:44.27  6:10.44  6:39.21  7:08.28  7:38.31
  2 Dallas Mustangs-NT  'A'                     7:29.01    7:40.32         17  
     1) Landino, Alyssa A 16            2) Barnett, Caroline R 17         
     3) Roth, Lauren A 16               4) Monroe, Meredith A 17          
       26.42    55.10  1:24.62  1:54.75  2:12.92  2:50.16  3:20.77  3:51.77
     4:08.07  4:47.21  5:16.16  5:45.34  6:00.58  6:40.44  7:10.30  7:40.32
  3 Dallas Mustangs-NT  'B'                     7:43.22    7:41.42         16  
     1) Steiner, Maddie H 16            2) Weickgenant, Catia C 15        
     3) Beck, Spindrift S 15            4) Grubb, Meredith E 17           
       26.85    55.94  1:25.47  1:54.58  2:21.47  2:51.13  3:21.49  3:50.86
     4:07.34  4:46.23  5:15.92  5:45.67  6:11.85  6:40.76  7:11.26  7:41.42
  4 Mission Viejo Nadadores-CA  'A'             7:27.00    7:43.10         15  
     1) Yamada, Sachiko 23              2) Yoon, Kristen H 17             
     3) Godbe, Alison B 15              4) Francis, MaryBeth B 17         
       26.52    54.94  1:23.07  1:50.87  2:17.81  2:47.13  3:17.07  3:47.26
     4:14.32  4:44.65  5:15.44  5:46.42  6:13.73  6:43.42  7:13.38  7:43.10
  5 Irvine Novaquatics-CA  'B'                  7:43.88    7:44.03         14  
     1) Schauer, Alexis R 15            2) Maffris, Amanda S 14           
     3) Hegazy, Dina M 16               4) Priess, Katie M 15             
       26.38    55.50  1:25.29  1:54.98  2:21.13  2:50.52  3:20.32  3:49.37
     4:17.20  4:47.46  5:18.15  5:48.57  6:14.86  6:44.08  7:14.36  7:44.03
  6 Kerr McGee Swim Club-OK  'A'                7:41.14    7:45.71         13  
     1) Woodward, Samantha L 15         2) Whitbeck, Katherine A 15       
     3) Zebrowski, Kathryn E 14         4) Thompson, Elizabeth J 17       
       26.02    55.16  1:24.29  1:53.37  2:08.55  2:49.63  3:18.61  3:47.61
     4:04.39  4:43.48  5:14.63  5:45.38  6:12.49  6:42.76  7:14.17  7:45.71
  7 City of Shreveport S.T.-LA  'A'             7:49.10    7:46.81         12  
     1) McGee, Morgan E 16              2) Robertson, Alex N 17           
     3) Martindale, Micah A 16          4) Dorsett, Helen E 13            
       27.30    56.31  1:26.60  1:57.03  2:12.66  2:54.49  3:25.10  3:55.51
     4:20.92  4:49.54  5:18.82  5:47.57  6:14.42  6:44.34  7:15.73  7:46.81
  8 Kansas City Blazers-MV  'A'                 7:45.09    7:49.80         11  
     1) Berry, Emma A 18                2) Aubry, Ashton E 17             
     3) Ladner, Sara N 15               4) Hoppenrath, Blaine N 16        
       26.28    54.40  1:23.13  1:51.71  2:07.59  2:49.55  3:21.22  3:52.65
     4:08.57  4:51.03  5:22.04  5:52.77  6:19.71  6:49.42  7:19.96  7:49.80
  9 Columbia Swim Club-MV  'A'                  7:51.29    7:55.37          9  
     1) Pope, Marie H 16                2) Pierce, Leah J 18              
     3) Harper, Elizabeth A 16          4) Schenker, Julie E 17           
       26.46    55.66  1:26.28  1:57.98  2:25.58  2:55.44  3:26.38  3:57.61
     4:24.90  4:54.76  5:25.75  5:56.65  6:23.87  6:53.79  7:24.60  7:55.37
 10 Mission Viejo Nadadores-CA  'B'             7:45.40    7:59.10          7  
     1) Greene, Chelsea C 16            2) Deters, Erinn D 18             
     3) Bolton, Melinda M 17            4) Dwyer, Meghan C 15             
       27.62    57.75  1:28.68  1:59.62  2:27.73  2:58.84  3:30.10  4:01.09
     4:28.22  4:58.60  5:30.53  6:01.92  6:29.22  6:59.38  7:29.61  7:59.10
 11 Fort Worth Area Swim Team-NT  'A'           8:19.93    8:03.27          6  
     1) Hall, Erica M 16                2) Schauwecker, Jessica L 16      
     3) Dwyer, Shannon E 14             4) Steenberge, Xela L 16          
       26.94    55.67  1:25.46  1:55.46  2:22.47  2:52.88  3:24.41  3:55.58
     4:24.25  4:56.17  5:27.95  5:59.55  6:28.59  7:00.13  7:31.83  8:03.27
 12 Kerr McGee Swim Club-OK  'B'                8:10.37    8:12.85          5  
     1) Harms, Krissy M 17              2) Scepanski, Kaitlin E 16        
     3) Steffen, Kaylee M 14            4) Harms, Kelly A 14              
       27.87    58.18  1:29.41  2:00.05  2:28.18  3:00.04  3:32.08  4:03.38
     4:32.19  5:04.19  5:36.50  6:08.49  6:36.74  7:08.27  7:40.78  8:12.85
 13 Columbia Swim Club-MV  'B'                  8:15.03    8:13.13          4  
     1) Sheahen, Mary I 17              2) Durnil, Kayla M 16             
     3) Murphey, Corey L 15             4) Wetz, Mary J 16                
       28.02    58.85  1:30.41  2:02.05  2:30.37  3:02.19  3:34.82  4:06.51
     4:34.74  5:05.57  5:37.16  6:09.07  6:36.97  7:08.48  7:40.79  8:13.13
 14 Snowfox Swim Team-SD  'A'                   8:07.29    8:19.58          3  
     1) Dalin, Dalonda L 16             2) McCullough, Kelly R 16         
     3) Claycomb, Morgan E 15           4) Dalin, Devonne A 14            
       28.49    59.45  1:30.77  2:01.93  2:31.22  3:03.57  3:36.99  4:09.94
     4:39.58  5:11.98  5:45.21  6:16.92  6:45.03  7:15.91  7:47.87  8:19.58
 -- Irvine Novaquatics-CA  'A'                  7:30.78         NS        
     1) Thomas, Tara R 16               2) Arad, Danielle R 17            
     3) Schumacher, Katelyn N 17        4) Cashion, Brooke A 17           
 
Event 6  Men 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Sponsor: KERR MCGEE CORPORATION
    AMERICAN: * 6:18.00        2001 UNIVERSITY OF TEXAS                        
        POOL: * 6:34.31        1993 UNIVERSITY OF NEBRASKA                     
        MEET: * 6:43.30        2004 SMU                                        
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Southern Methodist University-NT  'A'       6:53.24    6:48.31         20  
     1) Milu, Shane M 19                2) Clark, Ian R 21                
     3) Smith, Justin R 21              4) White, JD D 22                 
       24.34    50.56  1:16.69  1:43.13  2:06.19  2:32.64  2:59.36  3:25.76
     3:49.03  4:15.16  4:40.91  5:06.63  5:29.87  5:55.92  6:22.19  6:48.31
  2 Mission Viejo Nadadores-CA  'A'             6:45.00    6:50.61         17  
     1) Mortimer, Justin B 23           2) Sugimoto, Hiro 22              
     3) Sorge, Scott W 18               4) Owens, Daniel R 17             
       23.69    49.09  1:14.17  1:39.03  2:02.67  2:28.78  2:55.69  3:22.74
     3:46.30  4:12.43  4:38.99  5:05.94  5:29.81  5:56.45  6:23.37  6:50.61
  3 Irvine Novaquatics-CA  'A'                  6:46.50    7:00.48         16  
     1) Vencill, Kicker E 27            2) Yamashita, Yutaro 16           
     3) Little, Kevin A 16              4) Deters, Andrew K 17            
       24.23    50.51  1:17.12  1:43.09  2:07.61  2:34.76  3:02.31  3:28.89
     3:53.29  4:20.42  4:48.45  5:16.35  5:39.65  6:06.06  6:33.28  7:00.48
  4 Schroeder YMCA Swim Team-WI  'A'            6:56.87    7:01.85         15  
     1) Baseheart, Josh J 23            2) Gottinger, Caleb E 17          
     3) Baseheart, Kevin C 16           4) Charlton, Graham E 14          
       23.18    48.35  1:14.08  1:40.55  1:56.26  2:31.95  2:59.11  3:26.08
     3:50.05  4:16.74  4:44.04  5:11.11  5:36.59  6:04.74  6:33.76  7:01.85
  5 City of Shreveport S.T.-LA  'A'             7:05.07    7:02.44         14  
     1) Looney, Robert K 16             2) McGee, Mason L 17              
     3) Smith, Darin C 16               4) Cooper, Gordon R 18            
       23.96    50.08  1:16.63  1:43.13  2:06.01  2:31.46  2:57.61  3:23.31
     3:47.96  4:15.47  4:43.71  5:12.05  5:36.53  6:04.61  6:33.28  7:02.44
  6 Southern Methodist University-NT  'B'       7:04.14    7:03.00         13  
     1) Ingraham, Chase E 23            2) Clark, Nate J 18               
     3) Stephenson, Justin T 22         4) Ingraham, Colton C 18          
       24.56    50.86  1:17.30  1:45.04  2:09.39  2:36.31  3:02.70  3:28.59
     3:51.45  4:18.30  4:45.71  5:12.61  5:36.67  6:04.32  6:33.48  7:03.00
  7 Dallas Mustangs-NT  'A'                     7:03.25    7:04.11         12  
     1) Thompson, Matt W 15             2) Tran, Andrew D 14              
     3) Murphy, Max M 15                4) Hallum, Clint H 16             
       24.89    51.99  1:19.22  1:45.84  2:10.29  2:37.14  3:04.47  3:32.73
     3:56.66  4:23.76  4:52.01  5:21.35  5:44.52  6:10.52  6:37.16  7:04.11
  8 Kansas City Blazers-MV  'A'                 7:00.09    7:05.45         11  
     1) Bollier, Bobby L 16             2) King, Jayson B 17              
     3) Jones, Matthew A 18             4)                                
       24.63    51.65  1:18.87  1:45.94  2:10.11  2:36.66  3:04.64  3:32.29
     3:56.69  4:23.93  4:51.45  5:18.83  5:42.86  6:10.34  6:38.14  7:05.45
  9 Mission Viejo Nadadores-CA  'B'             7:09.90    7:07.29          9  
     1) Goodell, Greg W 17              2) Chamberlain, Brett K 18        
     3) Rimkus, Charlie N 14            4) Godbe, Andrew E 17             
       25.21    53.10  1:20.43  1:47.62  2:11.46  2:38.27  3:06.39  3:34.37
     3:59.21  4:26.44  4:54.60  5:21.77  5:45.82  6:12.32  6:39.78  7:07.29
 10 Fort Worth Area Swim Team-NT  'A'           7:10.98    7:11.93          7  
     1) O'Connor, Michael A 21          2) Cowen, Ron L 25                
     3) Barak, Or 16                    4) Nieves, Francis J 16           
       24.67    52.03  1:20.11  1:48.36  2:11.77  2:37.73  3:04.86  3:33.17
     3:49.07  4:26.37  4:55.00  5:23.27  5:47.61  6:15.15  6:44.06  7:11.93
 11 Wichita Swim Club-MV  'A'                   7:07.65    7:14.91          6  
     1) Koop, Andre L 19                2) Sellers, Cameron M 17          
     3) Stacey, Tyler J 18              4) Koop, Chacour M 16             
       24.61    51.10  1:17.75  1:44.96  2:08.34  2:34.47  3:01.37  3:28.27
     3:53.68  4:22.52  4:51.11  5:19.83  5:45.15  6:13.77  6:43.44  7:14.91
 12 Kansas City Blazers-MV  'B'                 7:18.09    7:17.10          5  
     1) Bonicelli, Eric D 16            2) Ladner, Nate R 17              
     3) Bigham, Kevin T 16              4) Benson, Jason L 17             
       25.22    53.36  1:22.78  1:51.76  2:16.63  2:44.34  3:12.70  3:40.09
     4:05.27  4:33.67  5:02.36  5:30.36  5:54.89  6:22.23  6:49.90  7:17.10
 13 Team Dolphins-MV  'A'                       7:11.44    7:18.60          4  
     1) Patterson, Jeff M 18            2) Burns, Matthew L 17            
     3) Shalley, Jesse W 18             4) Bolin, Zach T 16               
       25.59    52.04  1:19.88  1:47.21  2:11.48  2:39.44  3:08.65  3:40.06
     4:04.70  4:31.82  5:00.72  5:30.12  5:54.59  6:21.82  6:50.34  7:18.60
 14 Kerr McGee Swim Club-OK  'A'                7:28.28    7:21.79          3  
     1) Cavin, Chris E 16               2) Robberson, Garrett M 16        
     3) Swisher, Alex A 18              4) Degeus, David C 20             
       25.07    52.81  1:21.82  1:52.03  2:16.23  2:43.34  3:11.55  3:39.81
     4:04.77  4:33.56  5:02.39  5:30.87  5:55.56  6:23.48  6:52.28  7:21.79
 15 Dallas Mustangs-NT  'B'                     7:19.87    7:23.68          2  
     1) Weeks, Lamar B 16               2) Aselton, John A 14             
     3) Dwyer, Jack B 15                4) Weeks, Scott C 14              
       25.27    52.85  1:21.45  1:49.23  2:14.58  2:42.28  3:11.38  3:40.04
     4:05.25  4:34.12  5:04.72  5:34.18  5:58.31  6:26.18  6:55.18  7:23.68
 16 Irvine Novaquatics-CA  'B'                  7:00.17    7:27.33          1  
     1) Gladys, Collin M 16             2) Woo, Jin Y 16                  
     3) Joseph, Max C 16                4) Cristobal, Lucas D 16          
       24.36    51.66  1:19.65  1:47.91  2:13.20  2:41.44  3:11.53  3:42.12
     4:07.71  4:37.06  5:06.79  5:35.39  5:59.95  6:27.50  6:57.17  7:27.33
 17 Fort Worth Area Swim Team-NT  'B'           7:52.00    7:27.99        
     1) Goldsmith, Kendrick A 18        2) Avila, Carlos 21               
     3) Brickey, Mark A 18              4) Dwyer, Patrick J 17            
       25.26    53.20  1:21.84  1:50.86  2:16.06  2:43.93  3:12.57  3:40.69
     4:06.64  4:35.53  5:05.00  5:34.09  5:59.14  6:27.80  6:58.12  7:27.99
 18 Kerr McGee Swim Club-OK  'B'                7:43.91    7:30.16        
     1) Booth, Bob M 16                 2) Van Dyck, Pete P 16            
     3) Booth, JC C 16                  4) Duffin, Avery M 16             
       26.24    54.34  1:22.84  1:50.25  2:15.66  2:44.12  3:13.56  3:43.69
     4:08.68  4:37.58  5:06.93  5:36.10  6:00.70  6:28.91  6:59.30  7:30.16
 
Event 104  Mixed 1000 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Jacobsen, Christop  14 Aquakids-AR         10:25.00   10:02.59        
       27.43    56.68  1:26.44  1:56.81  2:27.58  2:58.00  3:28.56  3:59.13
     4:29.65  5:00.45  5:31.01  6:01.57  6:32.51  7:03.31  7:33.64  8:03.96
     8:34.48  9:04.80  9:34.98 10:02.59                                    
  2 Acheson, Austin H   15 KCB-MV              10:22.22   10:02.83        
       27.33    56.98  1:26.99  1:57.43  2:27.90  2:58.31  3:28.83  3:59.22
     4:29.66  5:00.41  5:30.83  6:01.45  6:32.29  7:03.00  7:33.88  8:04.28
     8:35.00  9:05.54  9:35.60 10:02.83                                    
  3 Booth, Bob M        16 KMSC-OK             10:28.20   10:21.49        
       27.64    57.89  1:29.09  2:00.40  2:31.38  3:02.86  3:34.17  4:05.54
     4:37.11  5:08.82  5:40.81  6:12.34  6:43.88  7:15.28  7:47.29  8:18.29
     8:49.76  9:21.26  9:52.47 10:21.49                                    
  4 Bercaw, Nathan S    16 Eat-OK              10:49.28   10:24.59        
       26.90    57.11  1:27.61  1:58.33  2:29.11  2:59.99  3:31.07  4:02.08
     4:33.46  5:05.39  5:37.37  6:09.64  6:42.30  7:14.56  7:46.90  8:18.94
     8:50.77  9:22.92  9:54.38 10:24.59                                    
  5 McArthur, Ian C     16 KCB-MV              10:23.39   10:26.32        
       27.46    57.66  1:28.10  1:58.59  2:30.85  3:02.57  3:34.24  4:06.34
     4:37.60  5:09.56  5:41.05  6:12.81  6:44.08  7:15.98  7:47.56  8:19.01
     8:50.82  9:22.49  9:55.24 10:26.32                                    
  6 Van Dyck, Pete P    16 KMSC-OK             10:21.33   10:43.07        
       27.98    59.14  1:30.91  2:02.84  2:34.79  3:06.78  3:38.58  4:10.18
     4:41.99  5:14.14  5:46.26  6:19.10  6:51.86  7:24.88  7:58.03  8:31.28
     9:04.74  9:37.67 10:10.68 10:43.07                                    
  7 Duffin, Avery M     16 KMSC-OK             10:34.21   10:53.18        
       27.62    58.23  1:30.14  2:02.13  2:34.36  3:07.03  3:39.76  4:12.54
     4:45.48  5:18.72  5:51.69  6:25.16  6:58.39  7:32.35  8:05.89  8:39.44
     9:13.46  9:47.51 10:20.76 10:53.18                                    
  8 Piatkowski, Drew B  18 Dads-GU             10:49.29   11:06.07        
       28.35    59.56  1:32.14  2:05.17  2:38.37  3:11.19  3:44.38  4:17.90
     4:51.58  5:25.59  5:59.38  6:33.07  7:07.52  7:41.68  8:16.09  8:50.28
     9:24.35  9:59.03 10:33.08 11:06.07                                    
  9 Bolin, Shelby J     13 Team Dolphins-MV    11:06.59   11:22.58        
       30.27  1:03.10  1:37.12  2:11.03  2:44.78  3:18.73  3:53.07  4:27.21
     5:01.40  5:35.76  6:10.18  6:44.68  7:19.41  7:54.46  8:29.58  9:04.44
     9:39.27 10:14.48 10:49.10 11:22.58                                    
 -- Marshburn, Tuck K   16 NOVA-CA             10:49.15         NS        
 -- Thomson, William P  16 Lcat-NM             10:35.01         NS        
 -- Carpenter, Chris N  13 Tsa-Mv-MV           10:49.28         NS

Event 7  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 Sponsor: KERR MCGEE CORPORATION
    AMERICAN: * 1:42.65        2002 NATALIE COUGHLIN                           
        POOL: * 1:44.97        1998 COLLEEN LANNE                              
        MEET: * 1:45.20        1998 JENNY THOMPSON                             
 Meet Qualifying:  1:59.99
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Komisarz, Rachel E  29 LAK-KY               1:49.14    1:45.83         20  
       25.21    52.31  1:19.32  1:45.83                                    
  2 Martindale, Micah   16 COSS-LA              1:51.64    1:49.78         17  
       25.80    53.57  1:21.85  1:49.78                                    
  3 Thomas, Tara R      16 NOVA-CA              1:53.19    1:50.02         16  
       25.10    53.06  1:21.44  1:50.02                                    
  4 Berry, Emma A       18 KCB-MV               1:51.54    1:50.58         15  
       25.81    53.77  1:22.26  1:50.58                                    
  5 Yamada, Sachiko     23 Mvn-CA               1:51.72    1:50.66         14  
       26.31    54.47  1:22.75  1:50.66                                    
  6 Harris, Jenna E     18 PKWY-OZ              1:51.73    1:50.83         13  
       26.04    54.07  1:22.29  1:50.83                                    
  7 Stafford, Shara E   16 Tsa-Mv-MV            1:53.03    1:51.20         12  
       26.55    54.74  1:23.53  1:51.20                                    
  8 Dominski, Emily E   16 NTSC-IL              1:51.96    1:52.06         11  
       26.08    54.48  1:23.23  1:52.06                                    
B - Final
  9 Thompson, Sherrill  14 GOLD-ST              1:54.34    1:50.48          9  
       27.04    55.76  1:23.53  1:50.48                                    
 10 Mattson, Erin E     17 "the Breakers"-OZ    1:54.45    1:53.12          7  
       26.78    55.22  1:24.10  1:53.12                                    
 11 Whitbeck, Katherin  15 KMSC-OK              1:54.70    1:53.19          6  
       26.44    55.47  1:24.56  1:53.19                                    
 12 Roth, Lauren A      16 Mustangs-NT          1:55.21    1:53.36          5  
       26.67    55.66  1:24.99  1:53.36                                    
 13 Hegazy, Dina M      16 NOVA-CA              1:54.33    1:53.76          4  
       26.89    55.92  1:25.11  1:53.76                                    
 14 Cashion, Brooke A   17 NOVA-CA              1:54.13    1:54.03          3  
       26.85    55.75  1:24.94  1:54.03                                    
 15 Ridder, Kelsey L    17 PKWY-OZ              1:53.99    1:54.57          2  
       26.63    55.78  1:25.19  1:54.57                                    
 16 Pipes-Neilson, Kar  43 KD-HI                1:54.96    1:55.84          1  
       26.78    55.85  1:25.93  1:55.84                                    
C - Final
 17 Roberts, Nicole R   17 UN-NM                1:55.46    1:52.65        
       26.63    55.13  1:23.90  1:52.65                                    
 18 Matthies, Meredith  16 Wichita-MV           1:55.36    1:55.47        
       26.85    55.75  1:25.35  1:55.47                                    
 19 Schumacher, Kately  17 NOVA-CA              1:55.34    1:55.55        
       27.12    56.11  1:25.51  1:55.55                                    
 20 Arad, Danielle R    17 NOVA-CA              1:56.58    1:55.81        
       26.91    55.92  1:26.05  1:55.81                                    
 21 Mahoney, Abigail A  16 Wichita-MV           1:55.75    1:56.29        
       27.27    56.70  1:26.46  1:56.29                                    
 22 Grubb, Meredith E   17 Mustangs-NT          1:56.50    1:57.09        
       27.70    57.74  1:27.96  1:57.09                                    
 23 Francis, MaryBeth   17 Mvn-CA               1:56.20    1:57.13        
       27.63    57.33  1:27.38  1:57.13                                    
 24 Yoon, Kristen H     17 Mvn-CA               1:56.36    1:58.88        
       27.25    56.55  1:27.47  1:58.88                                    
 
Event 8  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 Sponsor: KERR MCGEE CORPORATION
    AMERICAN: * 1:32.08        2005 MICHAEL PHELPS                             
        POOL: * 1:33.76        2002 NATE DUSING                                
        MEET: * 1:33.76        2002 NATE DUSING                                
 Meet Qualifying:  1:52.60
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Baseheart, Josh J   23 SSTY-WI              1:43.29    1:39.76         20  
       23.42    48.80  1:14.26  1:39.76                                    
  2 McGee, Mason L      17 COSS-LA              1:41.57    1:39.92         17  
       23.34    49.04  1:14.84  1:39.92                                    
  3 Milu, Shane M       19 Smu Men-NT           1:42.70    1:40.68         16  
       23.63    49.17  1:14.89  1:40.68                                    
  4 White, JD D         22 Smu Men-NT           1:42.02    1:41.04         15  
       23.84    49.38  1:15.30  1:41.04                                    
  5 Vencill, Kicker E   27 NOVA-CA              1:42.96    1:41.52         14  
       23.51    48.85  1:14.79  1:41.52                                    
  6 Svendsen, Tyler G   17 FAST-CO              1:41.89    1:41.71         13  
       23.54    49.33  1:15.74  1:41.71                                    
  7 Wessels, Jordan D   16 Blast-IA             1:43.27    1:42.88         12  
       24.03    49.82  1:16.20  1:42.88                                    
  8 Sellers, Cameron M  17 Wichita-MV           1:43.54    1:43.98         11  
       24.51    50.56  1:17.38  1:43.98                                    
B - Final
  9 Baseheart, Kevin C  16 SSTY-WI              1:43.63    1:42.25          9  
       24.13    50.19  1:17.41  1:42.25                                    
 10 Cowen, Ron L        25 Fast-NT              1:44.97    1:42.75          7  
       24.38    50.53  1:16.61  1:42.75                                    
 11 Stephenson, Justin  22 Smu Men-NT           1:43.94    1:43.23          6  
       23.65    49.74  1:16.38  1:43.23                                    
 12 Gottinger, Caleb E  17 SSTY-WI              1:44.23    1:43.39          5  
       24.36    50.87  1:17.32  1:43.39                                    
 13 Lynn, Dylan P       18 SwimTulsa-OK         1:43.91    1:43.83          4  
       23.95    50.22  1:16.76  1:43.83                                    
 14 Chamberlain, Brett  18 Mvn-CA               1:45.05    1:44.11          3  
       24.47    50.93  1:17.74  1:44.11                                    
 15 Dmitriev, Michael   19 Smu Men-NT           1:44.82    1:44.27          2  
       24.89    51.41  1:18.05  1:44.27                                    
 16 King, Jayson B      17 KCB-MV               1:44.73    1:45.02          1  
       24.50    50.60  1:17.74  1:45.02                                    
C - Final
 17 Sorge, Scott W      18 Mvn-CA               1:45.36    1:43.80        
       24.58    51.14  1:17.45  1:43.80                                    
 18 Singley, Wil W      15 Nadadores-NT         1:45.45    1:44.22        
       24.76    51.32  1:17.93  1:44.22                                    
 19 Deters, Andrew K    17 NOVA-CA              1:45.16    1:44.88        
       24.52    51.27  1:18.25  1:44.88                                    
 20 Reeb, Cody J        17 Heat-OZ              1:45.58    1:44.89        
       24.80    51.67  1:18.73  1:44.89                                    
 21 Koop, Andre L       19 Wichita-MV           1:45.56    1:45.10        
       24.90    51.28  1:17.93  1:45.10                                    
 22 Gordon, Paul R      16 SFX-SD               1:45.79    1:45.98        
       25.31    52.09  1:19.39  1:45.98                                    
 23 Jones, Matthew A    18 KCB-MV               1:46.03    1:46.21        
       25.12    52.10  1:19.14  1:46.21                                    
 24 Ingraham, Chase E   23 Smu Men-NT           1:45.36    1:47.09        
       24.26    50.28  1:17.69  1:47.09                                    
 
Event 9  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Sponsor: GARY & PAT ZEBROWSKI
    AMERICAN: *   58.41        2003 TARA KIRK                                  
        POOL: * 1:00.18        1996 PENNY HEYNS                                
        MEET: * 1:01.18        2001 AMANDA BEARD                               
 Meet Qualifying:  1:13.69
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Jendrick, Megan M   21 King-PN              1:01.30      59.44*        20  
       28.59    59.44                                                      
  2 Pierce, Leah J      18 CSC-MV               1:02.18    1:02.11         17  
       29.69  1:02.11                                                      
  3 Hehn, Keri L        24 Mvn-CA               1:02.84    1:03.56         16  
       30.11  1:03.56                                                      
  4 Beck, Spindrift S   15 Mustangs-NT          1:03.25    1:03.72         14.5
       30.00  1:03.72                                                      
  4 Bruce, Jamie O      16 Wichita-MV           1:04.85    1:03.72         14.5
       30.23  1:03.72                                                      
  6 Lawrence, Micah M   15 GOLD-ST              1:04.93    1:03.94         13  
       30.47  1:03.94                                                      
  7 Smith, Liz A        16 PKWY-OZ              1:04.26    1:04.08         12  
       30.54  1:04.08                                                      
  8 Edwards, Sarah E    16 Aquakids-AR          1:05.17    1:05.87         11  
       30.95  1:05.87                                                      
B - Final
  9 Blythe, Gwen L      15 Nadadores-NT         1:05.85    1:05.11          9  
       30.89  1:05.11                                                      
 10 Watson, Rachel L    17 Nadadores-NT         1:06.22    1:05.79          7  
       31.24  1:05.79                                                      
 11 Campbell, Emily A   13 ASC-SD               1:06.65    1:05.96          6  
       31.25  1:05.96                                                      
 12 Betzen, Kannon B    16 Mustangs-NT          1:06.36    1:06.74          5  
       31.91  1:06.74                                                      
 13 Williams, TJ J      17 Team Dolphins-MV     1:06.56    1:06.76          4  
       31.88  1:06.76                                                      
 14 Zebrowski, Kathryn  14 KMSC-OK              1:06.88    1:06.83          3  
       31.64  1:06.83                                                      
 15 Wilson, Crystal M   24 Lcat-NM              1:06.06    1:06.90          1.5
       31.45  1:06.90                                                      
 15 Kilkuts, Courtney   18 NOVA-CA              1:05.86    1:06.90          1.5
       30.82  1:06.90                                                      
C - Final
 17 Cook, Carri E       17 NOVA-CA              1:06.98    1:07.02        
       31.51  1:07.02                                                      
 18 Migues, Devonie M   17 NOVA-CA              1:07.67    1:07.33        
       31.72  1:07.33                                                      
 19 Neumann, Erin M     16 PKWY-OZ              1:06.92    1:07.34        
       31.93  1:07.34                                                      
 20 Baran, Caitlin E    15 Nadadores-NT         1:07.50    1:07.55        
       31.95  1:07.55                                                      
 21 Kittle, Grace A     17 Mustangs-NT          1:07.27    1:07.63        
       31.73  1:07.63                                                      
 22 Poindexter, Oriana  16 NOVA-CA              1:08.20    1:07.81        
       32.22  1:07.81                                                      
 23 Loy, Rebecca R      18 LAC-NT               1:07.92    1:09.11        
       32.59  1:09.11                                                      
 -- Lawrence, Alannah   17 GOLD-ST              1:08.35         DQ        
       30.82       DQ                                                      
 
Event 10  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Sponsor: GARY & PAT ZEBROWSKI
    AMERICAN: * 51.86        1997 JEREMY LINN                                  
        POOL: * 52.60        2003 DAVID DENNISTON                              
        MEET: * 52.60        2002 DAVID DENNISTON                              
 Meet Qualifying:  1:09.39
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Sludnov, Roman A    25 UNATT-MV               54.87      52.55*        20  
       24.75    52.55                                                      
  2 Nylin, Per O        23 Smu Men-NT             56.29      54.95         17  
       25.40    54.95                                                      
  3 Criste, John I      16 NOVA-CA                55.71      55.57         16  
       26.40    55.57                                                      
  4 Kalmikovs, Val      32 BSC-CC                 56.68      56.49         15  
       26.79    56.49                                                      
  5 Wolther, Travis J   22 Smu Men-NT             58.34      58.30         14  
       27.29    58.30                                                      
  6 Gladys, Collin M    16 NOVA-CA                58.19      58.55         13  
       27.15    58.55                                                      
  7 Elerding, Patrick   19 Smu Men-NT             59.20      58.79         12  
       27.40    58.79                                                      
  8 Degeus, David C     20 KMSC-OK                59.20      59.04         11  
       27.75    59.04                                                      
B - Final
  9 Johnson, Mitchell   19 Smu Men-NT             59.45      59.02          9  
       28.04    59.02                                                      
 10 Suh, Jong-Wan       15 NOVA-CA                59.47      59.60          7  
       27.41    59.60                                                      
 11 Jaeger, Sven W      22 Dolphins-WI          1:00.99    1:00.37          6  
       28.11  1:00.37                                                      
 12 Schwiebert, Matthe  18 KMSC-OK              1:00.23    1:00.72          5  
       28.47  1:00.72                                                      
 13 Ladner, Nate R      17 KCB-MV               1:00.24    1:00.74          4  
       28.52  1:00.74                                                      
 14 Raschle, Patrick J  20 Smu Men-NT           1:00.93    1:00.93          2.5
       29.00  1:00.93                                                      
 14 Godbe, Andrew E     17 Mvn-CA               1:01.21    1:00.93          2.5
       28.83  1:00.93                                                      
 16 Hyatt, Chris L      17 NWAA-AR              1:01.25    1:01.03          1  
       28.90  1:01.03                                                      
C - Final
 17 Dunn, Evan T        17 Eat-OK               1:01.55    1:01.00        
       28.74  1:01.00                                                      
 18 Schlundt-Bodien, M  17 Mvn-CA               1:01.93    1:01.08        
       28.96  1:01.08                                                      
 19 Magner, Sheldon S   16 NOVA-CA              1:01.36    1:01.66        
       28.76  1:01.66                                                      
 20 Morton, Michael W   21 Smu Men-NT           1:02.43    1:01.87        
       29.39  1:01.87                                                      
 21 Dudzinski, Jon A    17 Dolphins-WI          1:02.13    1:01.89        
       29.13  1:01.89                                                      
 22 Kasinger, Travis A  14 ROCK-NT              1:02.29    1:01.97        
       29.03  1:01.97                                                      
 23 Geibel, Andrew L    17 Splash Club-OK       1:02.00    1:02.51        
       29.06  1:02.51                                                      
 24 Floyd, Lawson E     17 HSC-GU               1:02.64    1:03.06        
       29.43  1:03.06                                                      
 
Event 11  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Sponsor: PETE & VICTORIAL WOODWARD
    AMERICAN: * 50.01        2002 NATALIE COUGHLIN                             
        POOL: * 51.07        1998 JENNY THOMPSON                               
        MEET: * 51.07        1998 JENNY THOMPSON                               
 Meet Qualifying:  1:02.69
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Komisarz, Rachel E  29 LAK-KY                 54.50      53.01         20  
       25.28    53.01                                                      
  2 Thomas, Tara R      16 NOVA-CA                55.37      53.89         17  
       25.21    53.89                                                      
  3 Woodward, Samantha  15 KMSC-OK                55.43      54.57         16  
       25.60    54.57                                                      
  4 Smith, Liz A        16 PKWY-OZ                55.69      55.97         15  
       26.16    55.97                                                      
  5 Bollen, Molly T     17 Mustangs-NT            57.08      56.26         14  
       26.37    56.26                                                      
  6 Etem, Elise Y       16 NOVA-CA                57.19      56.46         13  
       26.43    56.46                                                      
  7 Schumacher, Kately  17 NOVA-CA                56.92      57.87         12  
       27.24    57.87                                                      
  8 Ridder, Kelsey L    17 PKWY-OZ                57.33      57.94         11  
       27.59    57.94                                                      
B - Final
  9 Dominski, Emily E   16 NTSC-IL                57.63      57.31          9  
       26.56    57.31                                                      
 10 Whitbeck, Katherin  15 KMSC-OK                58.17      57.59          7  
       27.19    57.59                                                      
 11 Aubry, Ashton E     17 KCB-MV                 57.89      57.84          6  
       26.95    57.84                                                      
 12 Stephens, Sasha N   16 LAC-NT                 58.40      57.89          5  
       27.52    57.89                                                      
 13 Mattson, Erin E     17 "the Breakers"-OZ      58.43      58.09          4  
       27.26    58.09                                                      
 14 Schauer, Alexis R   15 NOVA-CA                58.42      58.36          3  
       27.25    58.36                                                      
 15 Magyar, Lydia A     17 NOVA-CA                58.46      58.54          2  
       27.25    58.54                                                      
 16 Nelson, Abigail E   16 Team Dolphins-MV       58.33      59.00          1  
       27.26    59.00                                                      
C - Final
 17 Doerge, Ella J      16 Des Moines S.F.-IA     58.51      57.82        
       26.93    57.82                                                      
 18 Stafford, Shara E   16 Tsa-Mv-MV              59.01      57.83        
       26.87    57.83                                                      
 19 Lunkenheimer, Lisa  15 Wichita-MV             59.21      58.04        
       27.27    58.04                                                      
 20 McGee, Morgan E     16 COSS-LA                59.45      58.57        
       26.78    58.57                                                      
 21 Pipes-Neilson, Kar  43 KD-HI                  58.85      58.95        
       27.89    58.95                                                      
 22 Potter, Alyssa C    16 NWAA-AR                59.43      59.06        
       27.61    59.06                                                      
 23 Greene, Chelsea C   16 Mvn-CA                 59.07      59.37        
       27.77    59.37                                                      
 24 Maffris, Amanda S   14 NOVA-CA                59.30      59.38        
       27.98    59.38                                                      
 
Event 12  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    AMERICAN: * 45.44        2002 IAN CROCKER                                  
        POOL: * 46.27        2002 NEIL WALKER                                  
        MEET: * 46.27        2002 NEIL WALKER                                  
 Meet Qualifying:  58.59
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Marchenko, Igor     30 UN!                    47.91      48.06         20  
       22.65    48.06                                                      
  2 Sugimoto, Hiro      22 Mvn-CA                 49.56      49.55         17  
       23.07    49.55                                                      
  3 Baseheart, Josh J   23 SSTY-WI                50.02      49.80         16  
       23.11    49.80                                                      
  4 Denham, Brett G     19 Smu Men-NT             50.90      50.45         15  
       23.55    50.45                                                      
  5 Baseheart, Kevin C  16 SSTY-WI                51.19      50.66         14  
       24.10    50.66                                                      
  6 Kearbey, Kyle A     19 UNATT-MV               51.37      50.75         13  
       23.68    50.75                                                      
  7 Bollier, Bobby L    16 KCB-MV                 50.89      51.13         12  
       23.73    51.13                                                      
  8 Gladys, Collin M    16 NOVA-CA                51.62      51.46         11  
       23.99    51.46                                                      
B - Final
  9 Cordes, Nick J      16 Blast-IA               52.39      51.41          9  
       24.09    51.41                                                      
 10 Cowen, Ron L        25 Fast-NT                52.70      51.52          7  
       24.01    51.52                                                      
 11 Travelstead, Ben A  20 Lcat-NM                52.24      51.60          6  
       24.17    51.60                                                      
 12 Heath, Jeremiah     26 LAK-KY                 52.46      51.93          5  
       24.45    51.93                                                      
 13 Menezes, Marcio P   26 KCB-MV                 52.22      52.05          4  
       24.71    52.05                                                      
 14 Farfan, David A     16 HSC-GU                 52.31      52.30          3  
       24.48    52.30                                                      
 15 Goldsmith, Kendric  18 Fast-NT                52.37      52.84          2  
       24.12    52.84                                                      
 16 Swisher, Alex A     18 KMSC-OK                52.25      53.06          1  
       24.80    53.06                                                      
C - Final
 17 Bobo, Peyton T      18 GOLD-ST                52.84      51.00        
       24.19    51.00                                                      
 18 O'Connor, Michael   21 Fast-NT                53.07      51.93        
       24.04    51.93                                                      
 19 Avila, Carlos       21 Fast-NT                52.82      52.54        
       24.21    52.54                                                      
 20 Auner, TJ J         15 Spa-MV                 52.75      52.60        
       24.38    52.60                                                      
 21 Ernst, Derek A      17 GCAT-NT                52.94      52.67        
       24.28    52.67                                                      
 22 Cohen, Josh N       20 Smu Men-NT             53.10      53.01        
       24.76    53.01                                                      
 23 Criste, John I      16 NOVA-CA                52.72      53.04        
       24.94    53.04                                                      
 24 Edwards, Cody W     17 GOLD-ST                53.06      53.19        
       24.83    53.19                                                      
 
Event 13  Women 400 Yard IM
===============================================================================
 Sponsor: KERR MCGEE CORPORATION
    AMERICAN: * 4:02.28        1992 SUMMER SANDERS                             
        POOL: * 4:10.56        1997 NATALIE COUGHLIN                           
        MEET: * 4:10.56        1997 NATALIE COUGHLIN                           
 Meet Qualifying:  4:47.89
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Jendrick, Megan M   21 King-PN              4:26.04    4:20.87         20  
       28.41  1:00.64  1:35.33  2:09.19  2:43.74  3:18.99  3:50.26  4:20.87
  2 Beck, Spindrift S   15 Mustangs-NT          4:28.25    4:22.24         17  
       28.78  1:01.38  1:35.16  2:08.82  2:44.77  3:21.10  3:52.17  4:22.24
  3 Bruce, Jamie O      16 Wichita-MV           4:25.09    4:22.77         16  
       28.45  1:00.79  1:33.80  2:06.36  2:42.54  3:20.46  3:52.05  4:22.77
  4 Kilkuts, Courtney   18 NOVA-CA              4:27.31    4:27.28         15  
       28.67  1:01.09  1:35.05  2:08.82  2:46.08  3:24.19  3:56.17  4:27.28
  5 Letendre, Denise M  17 PKWY-OZ              4:27.48    4:28.55         14  
       28.44  1:00.70  1:35.14  2:09.18  2:47.61  3:26.76  3:57.73  4:28.55
  6 Berry, Emma A       18 KCB-MV               4:28.98    4:29.02         13  
       28.50  1:01.42  1:36.59  2:10.94  2:49.73  3:29.09  3:59.27  4:29.02
  7 Priess, Katie M     15 NOVA-CA              4:28.89    4:29.89         12  
       29.04  1:02.29  1:36.36  2:10.95  2:48.80  3:27.52  3:59.36  4:29.89
  8 Pierce, Leah J      18 CSC-MV               4:29.82    4:32.20         11  
       29.16  1:02.59  1:37.82  2:12.61  2:48.88  3:25.77  3:59.79  4:32.20
B - Final
  9 Maffris, Amanda S   14 NOVA-CA              4:32.43    4:29.22          9  
       28.76  1:01.55  1:36.08  2:10.28  2:48.49  3:27.36  3:58.97  4:29.22
 10 Lawrence, Micah M   15 GOLD-ST              4:36.72    4:30.85          7  
       29.47  1:04.30  1:39.93  2:14.23  2:50.96  3:29.20  4:01.23  4:30.85
 11 Sotiropoulos, Anas  16 NOVA-CA              4:34.04    4:31.23          6  
       28.62  1:00.86  1:37.34  2:12.96  2:50.67  3:29.36  4:01.28  4:31.23
 12 Betzen, Kannon B    16 Mustangs-NT          4:32.26    4:33.91          5  
       28.60  1:01.78  1:37.82  2:12.58  2:51.21  3:30.99  4:03.13  4:33.91
 13 Francis, MaryBeth   17 Mvn-CA               4:32.79    4:34.22          4  
       30.24  1:04.38  1:39.16  2:13.08  2:53.51  3:34.51  4:04.63  4:34.22
 14 Lunkenheimer, Lisa  15 Wichita-MV           4:36.95    4:34.96          3  
       28.64  1:01.09  1:35.88  2:11.04  2:51.36  3:31.81  4:04.13  4:34.96
 15 Hehn, Keri L        24 Mvn-CA               4:34.80    4:36.74          2  
       29.49  1:03.35  1:40.51  2:17.06  2:53.75  3:31.06  4:05.07  4:36.74
 16 Roth, Lauren A      16 Mustangs-NT          4:32.90    4:41.13          1  
       29.53  1:03.04  1:39.07  2:15.43  2:56.22  3:38.32  4:09.90  4:41.13
C - Final
 17 Migues, Devonie M   17 NOVA-CA              4:39.25    4:35.08        
       29.77  1:03.88  1:39.04  2:13.93  2:52.57  3:31.27  4:03.34  4:35.08
 18 Hoppenrath, Blaine  16 KCB-MV               4:37.12    4:36.91        
       29.17  1:01.68  1:37.02  2:11.52  2:52.95  3:34.53  4:06.45  4:36.91
 19 Bado, Rosita K      17 GOLD-ST              4:40.26    4:37.26        
       29.28  1:03.63  1:37.95  2:13.41  2:52.87  3:33.07  4:05.48  4:37.26
 20 Looker, Rachel A    15 Spa-MV               4:39.78    4:38.34        
       30.54  1:04.43  1:41.54  2:17.60  2:55.81  3:34.69  4:07.88  4:38.34
 21 Grubb, Meredith E   17 Mustangs-NT          4:38.04    4:38.39        
       29.57  1:02.91  1:39.52  2:15.89  2:55.29  3:36.00  4:08.48  4:38.39
 22 Robertson, Alex N   17 COSS-LA              4:40.51    4:38.69        
       29.23  1:01.71  1:37.29  2:12.32  2:54.38  3:36.15  4:07.95  4:38.69
 23 Potter, Brittany C  16 NWAA-AR              4:36.96    4:39.97        
       28.19  1:00.74  1:35.49  2:10.59  2:52.67  3:35.69  4:08.16  4:39.97
 24 Sweeney, Kate K     18 KCB-MV               4:40.23    4:41.80        
       29.11  1:03.43  1:39.23  2:14.72  2:55.58  3:37.93  4:10.30  4:41.80
 
Event 14  Men 400 Yard IM
===============================================================================
 Sponsor: KERR MCGEE CORPORATION
    AMERICAN: * 3:38.18        1995 TOM DOLAN                                  
        POOL: * 3:47.77        1998 CHAD CARVIN                                
        MEET: * 3:47.77        1998 CHAD CARVIN                                
 Meet Qualifying:  4:29.19
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Mortimer, Justin B  23 Mvn-CA               3:59.76    3:52.46         20  
       25.07    53.56  1:23.18  1:52.52  2:25.60  2:59.42  3:26.58  3:52.46
  2 Staley, Trent M     23 King-PN              4:00.25    3:55.39         17  
       24.68    52.39  1:21.10  1:49.25  2:24.46  3:00.44  3:28.35  3:55.39
  3 Looney, Robert K    16 COSS-LA              4:03.10    3:57.33         16  
       25.27    54.18  1:25.04  1:55.28  2:28.88  3:03.41  3:31.13  3:57.33
  4 Smith, Justin R     21 Smu Men-NT           4:04.02    3:58.18         15  
       25.16    54.28  1:24.73  1:54.39  2:29.01  3:03.77  3:31.91  3:58.18
  5 Casey, Aaron J      17 NOVA-CA              4:00.69    3:58.58         14  
       25.03    53.60  1:23.37  1:52.72  2:28.55  3:05.06  3:32.73  3:58.58
  6 Clark, Ian R        21 Smu Men-NT           4:00.49    3:59.04         13  
       25.50    54.77  1:24.94  1:54.59  2:29.14  3:04.19  3:32.21  3:59.04
  7 Hallum, Clint H     16 Mustangs-NT          4:05.55    4:05.99         12  
       27.07    57.47  1:28.86  1:59.86  2:34.18  3:10.27  3:38.64  4:05.99
  8 Deters, Andrew K    17 NOVA-CA              4:06.35    4:08.23         11  
       25.96    55.60  1:26.77  1:57.58  2:33.75  3:10.59  3:40.16  4:08.23
B - Final
  9 Thompson, Matt W    15 Mustangs-NT          4:07.67    4:01.67          9  
       26.18    55.54  1:25.54  1:54.99  2:30.87  3:06.52  3:34.69  4:01.67
 10 Clark, Nate J       18 Smu Men-NT           4:09.64    4:06.47          7  
       26.46    56.02  1:27.99  1:58.43  2:33.65  3:08.85  3:38.11  4:06.47
 11 Rimkus, Charlie N   14 Mvn-CA               4:11.00    4:07.79          6  
       26.40    56.91  1:29.41  2:01.41  2:36.20  3:11.93  3:40.14  4:07.79
 12 Lynn, Dylan P       18 SwimTulsa-OK         4:10.09    4:10.77          5  
       26.32    56.79  1:28.16  1:59.95  2:36.41  3:13.20  3:42.71  4:10.77
 13 Koop, Andre L       19 Wichita-MV           4:10.86    4:12.52          4  
       27.04    58.63  1:29.55  2:00.18  2:36.64  3:14.63  3:43.80  4:12.52
 14 Bollier, Bobby L    16 KCB-MV               4:12.26    4:12.60          3  
       25.21    55.34  1:27.49  1:59.05  2:37.19  3:15.85  3:44.78  4:12.60
 15 Dunn, Evan T        17 Eat-OK               4:12.88    4:14.51          2  
       25.73    56.12  1:30.06  2:03.37  2:38.83  3:14.47  3:44.35  4:14.51
 16 Carlysle, Cameron   17 LAC-NT               4:09.45    4:15.73          1  
       26.55    57.22  1:27.40  1:57.87  2:35.00  3:13.73  3:44.94  4:15.73
C - Final
 17 Ginder, Chris C     19 Smu Men-NT           4:16.58    4:11.22        
       27.96    59.86  1:31.77  2:02.96  2:39.74  3:16.03  3:44.76  4:11.22
 18 Balderamos, Willia  21 Smu Men-NT           4:14.59    4:11.62        
       27.53    58.92  1:32.34  2:04.78  2:39.90  3:16.29  3:45.37  4:11.62
 19 Rivers, Will H      17 GOLD-ST              4:14.42    4:12.22        
       26.96    58.53  1:29.49  2:00.32  2:37.79  3:15.14  3:44.73  4:12.22
 20 Ladner, Nate R      17 KCB-MV               4:15.15    4:12.72        
       26.75    58.43  1:32.18  2:04.51  2:39.94  3:15.97  3:45.20  4:12.72
 21 Wessels, Seth D     17 Blast-IA             4:15.01    4:12.88        
       26.03    55.78  1:28.92  2:01.19  2:38.11  3:15.84  3:45.37  4:12.88
 22 Reeb, Cody J        17 Heat-OZ              4:15.57    4:16.14        
       26.44    56.87  1:29.86  2:02.15  2:40.25  3:18.99  3:48.21  4:16.14
 23 Tran, Andrew D      14 Mustangs-NT          4:16.13    4:18.05        
       26.21    55.69  1:29.04  2:02.77  2:39.03  3:17.19  3:47.54  4:18.05
 24 Bayley, Hunter P    15 Dads-GU              4:16.07    4:18.14        
       27.85    59.91  1:31.67  2:02.16  2:40.47  3:19.07  3:49.11  4:18.14
 
Event 15  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Sponsor: KERR MCGEE SWIM CLUB
    AMERICAN: * 3:13.47   2/11/2005 UNIVERSITY OF GEORGIA                      
        POOL: * 3:23.28        1995 UNIVERSITY OF KANSAS                       
        MEET: * 3:23.60        2002 CIRCLE C SWIMMING                          
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 New Trier Swim Club-IL  'A'                 3:27.58    3:25.75         20  
     1) Webb, Betsy C 15                2) Shumway, Kate T 14             
     3) Kuczek, Christine B 17          4) Dominski, Emily E 16           
       24.66    51.39  1:16.09  1:43.14  2:07.74  2:34.97  2:59.23  3:25.75
  2 Parkway Swim Club-OZ  'A'                   3:33.07    3:30.84         17  
     1) Smith, Liz A 16                 2) Hailand, Elizabeth B 16        
     3) Ridder, Kelsey L 17             4) Harris, Jenna E 18             
       25.24    52.27  1:17.64  1:45.83  2:11.47  2:39.44  3:04.36  3:30.84
  3 Irvine Novaquatics-CA  'A'                  3:29.74    3:30.91         16  
     1) Thomas, Tara R 16               2) Schumacher, Katelyn N 17       
     3) Etem, Elise Y 16                4) Hegazy, Dina M 16              
       24.51    51.09  1:16.26  1:44.34  2:09.08  2:37.77  3:03.44  3:30.91
  4 Wichita Swim Club-MV  'A'                   3:32.76    3:32.30         15  
     1) Matthies, Meredith K 16         2) Mahoney, Abigail A 16          
     3) Bruce, Jamie O 16               4) Lunkenheimer, Lisa M 15        
       25.28    52.65  1:17.91  1:45.78  2:11.01  2:39.13  3:04.36  3:32.30
  5 Dallas Mustangs-NT  'A'                     3:30.25    3:32.44         14  
     1) Steiner, Maddie H 16            2) Beck, Spindrift S 15           
     3) Roth, Lauren A 16               4) Monroe, Meredith A 17          
       25.71    52.96  1:18.01  1:45.77  2:11.75  2:39.26  3:04.79  3:32.44
  6 Kerr McGee Swim Club-OK  'A'                3:35.00    3:34.72         13  
     1) Woodward, Samantha L 15         2) Whitbeck, Katherine A 15       
     3) Zebrowski, Kathryn E 14         4) Harms, Krissy M 17             
       24.64    51.24  1:16.65  1:43.76  2:00.28  2:38.15  3:05.32  3:34.72
  7 Mission Viejo Nadadores-CA  'A'             3:32.68    3:35.01         12  
     1) Yamada, Sachiko 23              2) Yoon, Kristen H 17             
     3) Dwyer, Meghan C 15              4) Godbe, Alison B 15             
       25.93    53.02  1:19.30  1:47.52  2:12.92  2:40.18  3:05.90  3:35.01
  8 Dallas Mustangs-NT  'B'                     3:34.27    3:36.24         11  
     1) Grubb, Meredith E 17            2) Bollen, Molly T 17             
     3) Weickgenant, Catia C 15         4) Barnett, Caroline R 17         
       26.21    54.41  1:19.82  1:47.72  2:13.73  2:42.39  3:07.97  3:36.24
  9 Des Moines Swim Federation-IA  'A'          3:36.88    3:36.86          9  
     1) Doerge, Ella J 16               2) Wubbena, Johanna R 16          
     3) Mehesan, Alexa A 15             4) Harris, Danielle N 15          
       26.06    54.46  1:21.12  1:50.35  2:15.45  2:43.32  3:08.47  3:36.86
 10 Columbia Swim Club-MV  'A'                  3:39.60    3:37.49          7  
     1) Harper, Elizabeth A 16          2) Piester, Claire E 18           
     3) Schenker, Julie E 17            4) Pope, Marie H 16               
       26.61    55.33  1:21.33  1:49.86  2:15.60  2:44.05  3:09.33  3:37.49
 11 Texas Gold-ST  'A'                          3:34.38    3:37.78          6  
     1) Thompson, Sherrill M 14         2) Cunningham, Cassie J 15        
     3) Bobo, Lacey P 16                4) Bado, Rosita K 17              
       26.33    53.77  1:19.15  1:47.66  2:14.00  2:42.11  3:08.68  3:37.78
 12 Irvine Novaquatics-CA  'B'                  3:35.50    3:38.01          5  
     1) Migues, Devonie M 17            2) Schauer, Alexis R 15           
     3) Sotiropoulos, Anastasia K 16    4) Arad, Danielle R 17            
       26.41    54.94  1:20.89  1:49.21  2:15.49  2:43.87  3:10.13  3:38.01
 13 North Texas Nadadores-NT  'A'               3:36.14    3:38.42          4  
     1) Watson, Rachel L 17             2) Wells, Paige E 14              
     3) Ginder, Lisa C 15               4) Helland, Alex M 17             
       25.74    52.67  1:18.96  1:47.95  2:14.89  2:44.18  3:10.20  3:38.42
 14 Kansas City Blazers-MV  'A'                 3:35.09    3:40.08          3  
     1) Berry, Emma A 18                2) Aubry, Ashton E 17             
     3) Sweeney, Kate K 18              4) Hoppenrath, Blaine N 16        
       25.90    53.51  1:10.59  1:49.59  2:15.96  2:44.52  3:11.39  3:40.08
 15 Las Cruces Aquatic Team-NM  'A'             3:40.79    3:40.19          2  
     1) Wilson, Crystal M 24            2) Dixon, Rachel A 13             
     3) Smirnova, Alexandra S 16        4) Thomson, Elisabeth J 18        
       26.18    53.67  1:19.41  1:48.25  2:15.80  2:46.07  3:11.99  3:40.19
 16 City of Shreveport S.T.-LA  'A'             3:39.22    3:40.28          1  
     1) McGee, Morgan E 16              2) Robertson, Alex N 17           
     3) Dorsett, Helen E 13             4) Martindale, Micah A 16         
       25.96    54.29  1:21.77  1:51.03  2:17.84  2:47.02  3:12.52  3:40.28
 17 Mission Viejo Nadadores-CA  'B'             3:39.69    3:40.50        
     1) Greene, Chelsea C 16            2) Bolton, Melinda M 17           
     3) Deters, Erinn D 18              4) Gordon, Breanna J 15           
       26.91    55.82  1:22.28  1:50.56  2:16.66  2:45.39  3:11.82  3:40.50
 18 Team Dolphins-MV  'A'                       3:38.58    3:40.99        
     1) Nelson, Abigail E 16            2) Nelson, Anna S 17              
     3) Williams, TJ J 17               4) Corwin, Tarin E 16             
       26.42    55.09  1:22.18  1:52.38  2:19.26  2:48.66  3:13.65  3:40.99
 19 Grapevine-Colleyville A T-NT  'A'           3:37.31    3:41.35        
     1) Borgstede, Carrie L 17          2) Murtagh, Alanna C 17           
     3) Bartos, Justine E 17            4) Miles, Jessica E 16            
       27.26    57.64  1:24.04  1:52.93  2:19.08  2:47.53  3:12.94  3:41.35
 20 Texas Gold-ST  'B'                          3:40.65    3:42.09        
     1) Lawrence, Micah M 15            2) Gerken, Karen R 16             
     3) Colella, Jocie P 15             4) McKemie, Ashley A 17           
       26.53    54.67  1:21.27  1:50.56  2:17.06  2:46.37  3:13.04  3:42.09
 21 Fort Worth Area Swim Team-NT  'A'           3:51.70    3:42.46        
     1) Hall, Erica M 16                2) Schauwecker, Jessica L 16      
     3) Steenberge, Xela L 16           4) Dwyer, Shannon E 14            
       25.63    52.91  1:19.04  1:48.05  2:15.58  2:45.45  3:12.94  3:42.46
 22 New Trier Swim Club-IL  'B'                 3:37.89    3:42.49        
     1) Finn, Alisa M 14                2) Golembeski, Anne L 15          
     3) Alexander, Christina R 15       4) Clarke, Elizabeth A 15         
       26.10    53.95  1:20.34  1:49.67  2:17.87  2:48.54  3:14.32  3:42.49
 23 Parkway Swim Club-OZ  'B'                   3:40.87    3:43.09        
     1) Harris, Emily R 14              2) Letendre, Denise M 17          
     3) Neumann, Erin M 16              4) Olivier, Jordan S 15           
       27.13    55.79  1:22.34  1:51.55  2:17.97  2:47.57  3:13.75  3:43.09
 24 Lakeside Aquatic Club-NT  'A'               3:45.86    3:43.24        
     1) Moffit, Alison L 13             2) Stephens, Sasha N 16           
     3) Fedors, Jaclyn N 17             4) Thornhill, Kierstin J 16       
       26.83    55.44  1:21.89  1:50.38  2:16.91  2:46.30  3:13.46  3:43.24
 25 Oshkosh Community YMCA-WI  'A'              3:47.16    3:43.66        
     1) Woldt, Hilary A 13              2) Tuchscherer, Abbey S 14        
     3) Zook, Tracy L 15                4) Bolin, Ashley E 15             
       27.14    56.23  1:22.72  1:52.39  2:19.83  2:49.55  3:15.42  3:43.66
 26 Topeka Swim Association-MV  'A'             3:47.09    3:44.32        
     1) Dicus, Emily G 13               2) Molden, Hannah P 13            
     3) Strecker, Kristin T 14          4) Stafford, Shara E 16           
       26.17    54.94  1:22.20  1:52.96  2:21.13  2:52.40  3:17.20  3:44.32
 27 Snowfox Swim Team-SD  'A'                   3:47.36    3:45.12        
     1) Dalin, Dalonda L 16             2) McCullough, Kelly R 16         
     3) Claycomb, Morgan E 15           4) Dalin, Devonne A 14            
       26.79    56.03  1:24.22  1:54.75  2:22.08  2:51.50  3:17.11  3:45.12
 28 Columbia Swim Club-MV  'B'                  3:49.47    3:45.43        
     1) Sheahen, Mary I 17              2) Murphey, Corey L 15            
     3) Wetz, Mary J 16                 4) Pierce, Leah J 18              
       26.82    55.81  1:23.08  1:52.67  2:19.81  2:49.43  3:16.66  3:45.43
 29 North Texas Nadadores-NT  'B'               3:46.78    3:46.80        
     1) Baran, Caitlin E 15             2) Blythe, Gwen L 15              
     3) Wright, Kerry C 17              4) Dunlap, Chelsea J 14           
       27.18    56.32  1:22.89  1:52.63  2:20.20  2:49.98  3:17.41  3:46.80
 30 Black Hawk Area Swim Team-IA  'A'           3:49.15    3:47.35        
     1) Itzen, Jackie E 16              2) Itzen, Josie R 16              
     3) Noah, Kelsey J 16               4) Garner, Lindsi M 17            
       27.13    55.92  1:22.20  1:50.65  2:17.07  2:46.59  3:15.44  3:47.35
 31 Kerr McGee Swim Club-OK  'B'                3:49.56    3:47.43        
     1) Thompson, Elizabeth J 17        2) Scepanski, Kaitlin E 16        
     3) Harms, Kelly A 14               4) Visor, Kayla B 16              
       26.73    55.77  1:12.31  1:52.62  2:19.83  2:50.14  3:16.74  3:47.43
 32 North West Arkansas Aquatics-AR  'A'        3:46.27    3:48.24        
     1) Potter, Alyssa C 16             2) Johannesen, Julia V 18         
     3) Potter, Brittany C 16           4) Cindric, Nicole C 17           
       26.81    55.68  1:22.78  1:53.13  2:20.06  2:49.54  3:17.25  3:48.24
 33 Hendrix Aquakids-AR  'A'                    3:42.93    3:50.07        
     1) Edwards, Sarah E 16             2) Hill, Morgan R 14              
     3) Brown, Katie M 14               4) Magee, Molly S 17              
       25.45    53.36  1:22.20  1:54.35  2:22.25  2:52.21  3:19.44  3:50.07
 34 Springfield Aquatics-MV  'A'                3:49.91    3:51.14        
     1) Sorenson, Deanna R 15           2) Brosseau, Kelsey L 16          
     3) McFall, Hannah E 15             4) Looker, Rachel A 15            
       27.52    56.87  1:24.87  1:56.16  2:24.20  2:54.73  3:21.77  3:51.14
 35 Team Dolphins-MV  'B'                       4:00.16    3:56.25        
     1) Prewitt-Thomas, Eleanor G 15    2) Sari, Ozden 18                 
     3) Bolin, Shelby J 13              4) Murray, Chelsea A 16           
       28.01    57.44  1:26.15  1:56.51  2:11.76  2:54.88  3:23.41  3:56.25
 36 North West Arkansas Aquatics-AR  'B'        3:57.18    4:02.08        
     1) Pickhardt, Maggie S 13          2) Cole, Jennifer L 14            
     3) Parker, Jennifer M 16           4) Haefner, Bethany D 17          
       27.90    59.33  1:27.44  1:59.35  2:28.41  3:01.21  3:30.01  4:02.08
 
Event 16  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Sponsor: KERR MCGEE SWIM CLUB
    AMERICAN: * 2:49.80        2001 UNIVERSTY OF TEXAS                         
        POOL: * 2:56.17        1993 UNIVERSITY OF KANSAS                       
        MEET: * 3:03.07        2002 CIRCLE C SWIMMING                          
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Southern Methodist University-NT  'A'       3:03.51    3:04.41         20  
     1) White, JD D 22                  2) Nylin, Per O 23                
     3) Stephenson, Justin T 22         4) Milu, Shane M 19               
       22.49    46.26  1:07.84  1:31.67  1:53.54  2:17.96  2:39.86  3:04.41
  2 Mission Viejo Nadadores-CA  'A'             3:06.94    3:07.72         17  
     1) Mortimer, Justin B 23           2) Sugimoto, Hiro 22              
     3) Owens, Daniel R 17              4) Sorge, Scott W 18              
       22.12    45.89  1:08.42  1:33.32  1:55.44  2:20.29  2:42.75  3:07.72
  3 Schroeder YMCA Swim Team-WI  'A'            3:11.27    3:10.55         16  
     1) Baseheart, Josh J 23            2) Baseheart, Kevin C 16          
     3) Gottinger, Caleb E 17           4) Charlton, Graham E 14          
       22.04    45.36  1:07.73  1:32.12  1:54.77  2:19.86  2:43.98  3:10.55
  4 Dallas Mustangs-NT  'A'                     3:17.16    3:12.22         15  
     1) Murphy, Max M 15                2) Dwyer, Jack B 15               
     3) Hallum, Clint H 16              4) Thompson, Matt W 15            
       23.40    48.23  1:11.57  1:37.18  2:00.08  2:25.04  2:47.80  3:12.22
  5 Irvine Novaquatics-CA  'B'                  3:18.59    3:13.58         14  
     1) Yamashita, Yutaro 16            2) Criste, John I 16              
     3) Little, Kevin A 16              4) Deters, Andrew K 17            
       24.01    48.57  1:11.15  1:35.82  1:59.09  2:24.43  2:47.83  3:13.58
  6 Irvine Novaquatics-CA  'A'                  3:00.66    3:13.63         13  
     1) Gladys, Collin M 16             2) Furman, Dan J 17               
     3) Casey, Aaron J 17               4) Woo, Jin Y 16                  
       22.68    47.82  1:10.67  1:36.75  1:59.75  2:24.04  2:47.15  3:13.63
  7 Fort Worth Area Swim Team-NT  'A'           3:14.54    3:15.24         12  
     1) Goldsmith, Kendrick A 18        2) Cowen, Ron L 25                
     3) Avila, Carlos 21                4) Nieves, Francis J 16           
       23.94    50.28  1:12.95  1:37.39  2:01.02  2:25.66  2:49.35  3:15.24
  8 Texas Gold-ST  'A'                          3:12.09    3:15.32         11  
     1) Nosal, Josh M 16                2) Bobo, Peyton T 18              
     3) Rivers, Will H 17               4) Bado, Rico B 15                
       22.88    47.32  1:10.25  1:35.61  1:59.89  2:26.27  2:49.56  3:15.32
  9 Team Dolphins-MV  'A'                       3:15.36    3:15.39          9  
     1) Burns, Matthew L 17             2) Shalley, Jesse W 18            
     3) Bolin, Zach T 16                4) Patterson, Jeff M 18           
       23.52    48.93  1:12.34  1:38.44  2:01.77  2:27.13  2:49.89  3:15.39
 10 Lakeside Aquatic Club-NT  'A'               3:20.01    3:16.46          7  
     1) Brown, Jake W 15                2) Gregory, Trey M 14             
     3) Tilley, Kyle P 17               4) Carlysle, Cameron R 17         
       23.94    49.72  1:12.87  1:38.28  2:02.33  2:28.54  2:51.15  3:16.46
 11 City of Shreveport S.T.-LA  'A'             3:20.60    3:16.79          6  
     1) McGee, Mason L 17               2) Looney, Robert K 16            
     3) Cooper, Gordon R 18             4) Smith, Darin C 16              
       23.01    47.09  1:10.48  1:35.46  1:59.58  2:26.63  2:50.55  3:16.79
 12 Kansas City Blazers-MV  'A'                 3:14.09    3:16.80          5  
     1) Bollier, Bobby L 16             2) King, Jayson B 17              
     3) Benson, Jason L 17              4) Menezes, Marcio P 26           
       23.40    49.08  1:12.66  1:38.55  2:01.92  2:27.14  2:50.65  3:16.80
 13 Wichita Swim Club-MV  'A'                   3:17.50    3:17.23          4  
     1) Sellers, Cameron M 17           2) Koop, Andre L 19               
     3) Stacey, Tyler J 18              4) Beins, Bo A 18                 
       23.19    47.71  1:10.61  1:36.56  2:01.03  2:28.10  2:51.10  3:17.23
 14 Mission Viejo Nadadores-CA  'B'             3:14.01    3:17.31          3  
     1) Chamberlain, Brett K 18         2) Godbe, Andrew E 17             
     3) Goodell, Greg W 17              4) Rimkus, Charlie N 14           
       23.76    49.50  1:12.84  1:38.02  2:01.82  2:28.27  2:51.87  3:17.31
 15 North Texas Nadadores-NT  'A'               3:18.78    3:18.17          2  
     1) Wellborn, Chris E 18            2) Hendricks, Jeff A 16           
     3) Bland, Jesse D 17               4) Singley, Wil W 15              
       23.66    49.35  1:12.74  1:38.07  2:02.38  2:29.57  2:52.81  3:18.17
 16 Kerr McGee Swim Club-OK  'A'                3:19.22    3:19.06          1  
     1) Robberson, Garrett M 16         2) Cavin, Chris E 16              
     3) Degeus, David C 20              4) Booth, Bob M 16                
       23.37    49.64  1:13.26  1:39.56  2:02.89  2:28.72  2:52.77  3:19.06
 17 Kansas City Blazers-MV  'B'                 3:22.09    3:19.53        
     1) Ladner, Nate R 17               2) Jones, Matthew A 18            
     3) Bonicelli, Eric D 16            4) Bigham, Kevin T 16             
       24.45    50.27  1:13.85  1:38.93  2:02.70  2:28.71  2:53.01  3:19.53
 18 Kerr McGee Swim Club-OK  'B'                3:29.06    3:21.31        
     1) Booth, JC C 16                  2) Swisher, Alex A 18             
     3) Rogge, Ken B 16                 4) Schwiebert, Matthew L 18       
       24.36    50.57  1:14.80  1:41.65  2:05.48  2:31.12  2:54.55  3:21.31
 19 Oshkosh Community YMCA-WI  'A'              3:32.86    3:22.06        
     1) Wagner, CJ J 18                 2) McClure, Ryan D 16             
     3) Van Huis, Alex A 17             4) Dudzinski, Jon A 17            
       23.84    49.99  1:13.97  1:41.28  2:05.54  2:31.86  2:55.15  3:22.06
 20 Grapevine-Colleyville A T-NT  'A'           3:27.51    3:22.98        
     1) Larwood, Quinn A 17             2) Ebersole, Ryan C 17            
     3) Oswell, Alex L 15               4) Ernst, Derek A 17              
       24.62    51.38  1:15.52  1:43.13  2:07.66  2:35.22  2:57.72  3:22.98
 21 Dallas Mustangs-NT  'B'                     3:23.42    3:23.42        
     1) Weeks, Lamar B 16               2) Tran, Andrew D 14              
     3) Aselton, John A 14              4) Weeks, Scott C 14              
       24.24    51.25  1:15.71  1:41.71  2:05.85  2:32.92  2:57.01  3:23.42
 22 Lobo Aquatic Club-NM  'A'                   3:25.14    3:24.14        
     1) Rogers, Jack F 16               2) Bartels, Phillip L 17          
     3) Egenes, Nick N 16               4) Puhl, Mack M 16                
       24.31    50.88  1:15.90  1:43.17  2:07.28  2:34.99  2:57.92  3:24.14
 23 Fort Worth Area Swim Team-NT  'B'           3:14.54    3:24.82        
     1) O'Connor, Michael A 21          2) Barak, Or 16                   
     3) Dwyer, Patrick J 17             4) Brickey, Mark A 18             
       23.45    48.74  1:13.60  1:40.09  2:04.85  2:32.05  2:57.35  3:24.82
 24 Texas Gold-ST  'B'                          3:24.88    3:24.93        
     1) Edwards, Cody W 17              2) Wheeler, Wesley A 15           
     3) Parker, Ben D 16                4) Moses, Evin D 16               
       23.75    49.32  1:13.96  1:41.89  2:06.37  2:33.02  2:58.25  3:24.93
 25 North West Arkansas Aquatics-AR  'A'        3:31.07    3:26.38        
     1) Haefner, Michael J 15           2) Suchy, Ben J 15                
     3) Hyatt, Chris L 17               4) Denefe, Andy J 18              
       23.83    49.29  1:15.14  1:44.12  2:09.00  2:37.09  3:00.14  3:26.38
 26 Houston Swim Club-GU  'A'                   3:28.49    3:26.56        
     1) Farfan, David A 16              2) Floyd, Lawson E 17             
     3) Farfan, Dennis A 15             4) Scott, Josh D 14               
       24.05    49.93  1:14.95  1:43.22  2:08.06  2:35.16  3:00.10  3:26.56
 -- Southern Methodist University-NT  'B'       3:10.69         DQ        
     1) Ingraham, Chase E 23            2) Elerding, Patrick J 19         
     3) Wolther, Travis J 22            4) Denham, Brett G 19             
       22.97    48.20  1:10.61  1:37.46  1:59.88  2:25.07  2:47.34       DQ

Event 17  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    AMERICAN: * 1:53.91        2002 MAGGIE BOWEN                               
        POOL: * 1:58.42        2004 TANICA JAMISON                             
        MEET: * 1:58.42        2004 TANICA JAMISON                             
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Jendrick, Megan M         21 King-PN              2:09.02    2:01.81   20  
       26.91    58.95  1:32.61  2:01.81                                    
  2 Beck, Spindrift S         15 Mustangs-NT          2:06.84    2:02.48   17  
       27.80    58.92  1:33.06  2:02.48                                    
  3 Bruce, Jamie O            16 Wichita-MV           2:05.78    2:03.03   16  
       27.72    58.46  1:33.58  2:03.03                                    
  4 Kilkuts, Courtney A       18 NOVA-CA              2:05.86    2:03.43   15  
       27.28    58.43  1:33.99  2:03.43                                    
  5 Watson, Rachel L          17 Nadadores-NT         2:08.46    2:06.21   14  
       27.87  1:00.81  1:36.67  2:06.21                                    
  6 Pierce, Leah J            18 CSC-MV               2:08.71    2:07.55   13  
       28.35  1:01.14  1:36.24  2:07.55                                    
  7 Maffris, Amanda S         14 NOVA-CA              2:07.93    2:07.87   12  
       27.51  1:00.10  1:37.08  2:07.87                                    
  8 Letendre, Denise M        17 PKWY-OZ              2:08.72    2:10.12   11  
       28.48  1:01.28  1:39.58  2:10.12                                    
B - Final
  9 Finn, Alisa M             14 NTSC-IL              2:09.60    2:07.21    9  
       28.94  1:01.75  1:37.56  2:07.21                                    
 10 Lawrence, Micah M         15 GOLD-ST              2:09.95    2:07.69    7  
       28.93  1:02.15  1:37.59  2:07.69                                    
 11 Betzen, Kannon B          16 Mustangs-NT          2:09.50    2:08.49    6  
       27.90  1:01.43  1:38.07  2:08.49                                    
 12 Migues, Devonie M         17 NOVA-CA              2:10.50    2:09.27    5  
       28.94  1:00.98  1:38.88  2:09.27                                    
 13 Roth, Lauren A            16 Mustangs-NT          2:09.96    2:09.44    4  
       28.99  1:01.75  1:40.03  2:09.44                                    
 14 Grubb, Meredith E         17 Mustangs-NT          2:09.80    2:09.51    2.5
       28.47  1:01.80  1:39.87  2:09.51                                    
 14 Stephens, Sasha N         16 LAC-NT               2:10.16    2:09.51    2.5
       28.72  1:00.67  1:39.12  2:09.51                                    
 16 Priess, Katie M           15 NOVA-CA              2:09.63    2:10.17    1  
       28.25  1:01.95  1:39.92  2:10.17                                    
C - Final
 17 Sotiropoulos, Anastasia   16 NOVA-CA              2:11.44    2:09.13  
       28.41  1:02.51  1:39.15  2:09.13                                    
 18 Bottoms, Shelby R         15 Dads-GU              2:10.88    2:10.12  
       29.21  1:02.54  1:40.43  2:10.12                                    
 19 Steiner, Maddie H         16 Mustangs-NT          2:12.53    2:10.38  
       29.24  1:03.19  1:41.10  2:10.38                                    
 20 Lunkenheimer, Lisa M      15 Wichita-MV           2:12.20    2:10.94  
       27.95  1:00.70  1:40.63  2:10.94                                    
 21 Dwyer, Meghan C           15 Mvn-CA               2:12.06    2:11.11  
       28.94  1:00.72  1:41.01  2:11.11                                    
 22 Schauer, Alexis R         15 NOVA-CA              2:12.75    2:12.02  
       27.82    59.93  1:42.45  2:12.02                                    
 23 Nennig, Bailey M          17 SSTY-WI              2:12.13    2:12.72  
       29.20  1:03.32  1:41.92  2:12.72                                    
 24 Harris, Emily R           14 PKWY-OZ              2:13.04    2:13.80  
       29.43  1:02.32  1:42.82  2:13.80                                    
 
Event 18  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    AMERICAN: * 1:41.71        2005 RYAN LOCHTE                                
        POOL: * 1:44.43        1998 JOSH DAVIS                                 
        MEET: * 1:44.43        1998 JOSH DAVIS                                 
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Mania, Adam M             22 WA-WI                1:53.84    1:46.15   20  
       22.38    48.35  1:19.98  1:46.15                                    
  2 Clark, Ian R              21 Smu Men-NT           1:56.57    1:51.45   17  
       24.39    51.80  1:24.23  1:51.45                                    
  3 White, JD D               22 Smu Men-NT           1:54.15    1:52.39   16  
       23.57    51.31  1:25.34  1:52.39                                    
  4 Smith, Justin R           21 Smu Men-NT           1:55.88    1:52.99   15  
       24.35    53.40  1:26.67  1:52.99                                    
  5 Thompson, Matt W          15 Mustangs-NT          1:55.24    1:53.18   14  
       24.70    52.29  1:26.97  1:53.18                                    
  6 Criste, John I            16 NOVA-CA              1:55.28    1:55.11   13  
       24.76    55.97  1:28.06  1:55.11                                    
  7 Wessels, Seth D           17 Blast-IA             1:57.33    1:55.59   12  
       24.53    54.24  1:28.23  1:55.59                                    
  8 Carlysle, Cameron R       17 LAC-NT               1:57.64    1:56.04   11  
       25.24    53.42  1:28.76  1:56.04                                    
B - Final
  9 Gladys, Collin M          16 NOVA-CA              1:58.91    1:55.29    9  
       24.56    53.88  1:27.57  1:55.29                                    
 10 Lynn, Dylan P             18 SwimTulsa-OK         1:58.08    1:56.29    7  
       24.89    54.51  1:29.15  1:56.29                                    
 11 Gordon, Paul R            16 SFX-SD               1:57.97    1:57.40    6  
       24.99    54.58  1:29.37  1:57.40                                    
 12 Clark, Nate J             18 Smu Men-NT           1:58.80    1:57.80    5  
       25.45    56.76  1:30.75  1:57.80                                    
 13 Koop, Andre L             19 Wichita-MV           1:58.95    1:58.27    4  
       25.62    54.88  1:30.41  1:58.27                                    
 14 Wessels, Jordan D         16 Blast-IA             1:58.34    1:59.02    3  
       25.41    56.29  1:32.26  1:59.02                                    
 15 Tran, Andrew D            14 Mustangs-NT          1:59.52    2:00.16    2  
       25.75    57.72  1:32.39  2:00.16                                    
 16 Nosal, Josh M             16 GOLD-ST              1:58.13    2:01.23    1  
       26.56    56.68  1:32.99  2:01.23                                    
C - Final
 17 Dunn, Evan T              17 Eat-OK               2:00.40    1:57.57  
       25.29    56.26  1:30.35  1:57.57                                    
 18 Rimkus, Charlie N         14 Mvn-CA               2:00.88    1:57.59  
       25.89    56.73  1:30.82  1:57.59                                    
 19 Little, Kevin A           16 NOVA-CA              2:01.13    1:58.19  
       25.82    55.52  1:31.35  1:58.19                                    
 20 Ladner, Nate R            17 KCB-MV               2:00.60    1:59.87  
       26.63    58.78  1:31.81  1:59.87                                    
 21 Veale, Daniel J           18 Smu Men-NT           2:00.42    2:00.33  
       26.04    56.82  1:31.72  2:00.33                                    
 22 Swisher, Alex A           18 KMSC-OK              2:01.09    2:00.58  
       25.11    55.51  1:31.83  2:00.58                                    
 23 Jaeger, Sven W            22 Dolphins-WI          2:00.78    2:00.83  
       25.27    56.66  1:31.59  2:00.83                                    
 24 Menezes, Marcio P         26 KCB-MV               2:01.15    2:02.49  
       25.38    56.28  1:34.25  2:02.49                                    
 
Event 19  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    AMERICAN: * 21.69        2002 MARITZA CORREIA                              
        POOL: * 21.86        1998 JENNY THOMPSON                               
        MEET: * 21.86        1998 JENNY THOMPSON                               
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Thomas, Tara R            16 NOVA-CA                23.39      22.77   20  
  2 Dominski, Emily E         16 NTSC-IL                23.37      22.99   17  
  3 Woodward, Samantha L      15 KMSC-OK                23.44      23.04   16  
  4 Stafford, Shara E         16 Tsa-Mv-MV              23.87      23.15   15  
  5 Webb, Betsy C             15 NTSC-IL                23.57      23.45   14  
  6 Corwin, Tarin E           16 Team Dolphins-MV       24.10      23.77   13  
  7 Shumway, Kate T           14 NTSC-IL                24.20      23.96   12  
  8 Kuczek, Christine B       17 NTSC-IL                24.34      24.02   11  
B - Final
  9 Taylor, Whitley J         15 JTSC-OK                24.41      24.16    9  
 10 Matthies, Meredith K      16 Wichita-MV             24.41      24.26    7  
 11 Harris, Jenna E           18 PKWY-OZ                24.41      24.28    6  
 12 Mehesan, Alexa A          15 Des Moines S.F.-IA     24.38      24.38    5  
 13 Bollen, Molly T           17 Mustangs-NT            24.40      24.50    3.5
 13 Edwards, Sarah E          16 Aquakids-AR            24.49      24.50    3.5
 15 Kezbers, Krista M         20 UN!                    24.35      24.58    2  
 -- Schumacher, Katelyn N     17 NOVA-CA                24.43         NS  
C - Final
 17 Wilson, Crystal M         24 Lcat-NM                24.51      24.22  
 18 Mattson, Erin E           17 "the Breakers"-OZ      24.78      24.27  
 19 Doerge, Ella J            16 Des Moines S.F.-IA     24.57      24.54  
 20 Bobo, Lacey P             16 GOLD-ST                24.60      24.68  
 21 Maez, Amanda E            16 Duke-NM                24.66      24.73  
 22 Dicus, Emily G            13 Tsa-Mv-MV              24.70      24.77  
 23 Solimani, Shaida F        15 Tsunami-MV             24.78      24.90  
 24 Dalin, Devonne A          14 SFX-SD                 24.69      25.00  
 
Event 20  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    AMERICAN: * 19.05        1990 TOM JAGER                                    
        POOL: * 19.11        2001 JASON LEZAK                                  
        MEET: * 19.11        2001 JASON LEZAK                                  
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Lezak, Jason E            30 NOVA-CA                20.54      19.31   20  
  2 Vencill, Kicker E         27 NOVA-CA                20.64      20.30   17  
  3 Marchenko, Igor           30 UN!                    20.80      20.53   16  
  4 Baseheart, Josh J         23 SSTY-WI                20.58      20.54   15  
  5 Travelstead, Ben A        20 Lcat-NM                21.29      20.98   13.5
  5 Stephenson, Justin T      22 Smu Men-NT             21.21      20.98   13.5
  7 Cordes, Nick J            16 Blast-IA               21.21      21.06   12  
  8 Milu, Shane M             19 Smu Men-NT             21.25      21.11   11  
B - Final
  9 Berrettini, Jonathon V    20 Mustangs-NT            21.41      21.22    9  
 10 Svendsen, Tyler G         17 FAST-CO                21.48      21.41    7  
 11 Kearbey, Kyle A           19 UNATT-MV               21.47      21.47    6  
 12 Heath, Jeremiah           26 LAK-KY                 21.51      21.60    5  
 13 Baseheart, Kevin C        16 SSTY-WI                21.51      21.66    4  
 14 Ernst, Derek A            17 GCAT-NT                21.74      21.77    3  
 15 Sorge, Scott W            18 Mvn-CA                 21.56      21.81    2  
 16 Hurt, Nic L               21 KMSC-OK                21.77      22.26    1  
C - Final
 17 Prince, Jared H           20 UN!                    22.00      21.62  
 18 Wolther, Travis J         22 Smu Men-NT             21.90      21.72  
 19 Brackett, Jani J          20 Smu Men-NT             21.85      21.75  
 20 Owens, Daniel R           17 Mvn-CA                 21.98      21.76  
 21 Bobo, Peyton T            18 GOLD-ST                21.81      21.86  
 22 Ingraham, Chase E         23 Smu Men-NT             21.83      21.88  
 23 Denefe, Andy J            18 NWAA-AR                22.01      22.19  
 24 Sugimoto, Hiro            22 Mvn-CA                 22.03      22.49  
 
Event 21  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    AMERICAN: * 2:07.39        2002 TARA KIRK                                  
        POOL: * 2:08.90        1996 PENNY HEYNS                                
        MEET: * 2:08.90        1996 PENNY HEYNS                                
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Jendrick, Megan M         21 King-PN              2:16.96    2:11.00   20  
       29.92  1:03.42  1:37.15  2:11.00                                    
  2 Smith, Liz A              16 PKWY-OZ              2:15.83    2:13.29   17  
       30.51  1:04.22  1:38.57  2:13.29                                    
  3 Pierce, Leah J            18 CSC-MV               2:15.41    2:14.07   16  
       30.16  1:03.30  1:38.42  2:14.07                                    
  4 Hehn, Keri L              24 Mvn-CA               2:16.68    2:15.02   15  
       30.16  1:04.52  1:39.68  2:15.02                                    
  5 Finn, Alisa M             14 NTSC-IL              2:20.66    2:17.86   14  
       32.15  1:07.02  1:42.41  2:17.86                                    
  6 Bruce, Jamie O            16 Wichita-MV           2:21.41    2:18.04   13  
       31.62  1:06.27  1:41.78  2:18.04                                    
  7 Lawrence, Micah M         15 GOLD-ST              2:17.85    2:18.98   12  
       30.94  1:05.83  1:42.08  2:18.98                                    
  8 Watson, Rachel L          17 Nadadores-NT         2:20.20    2:20.89   11  
       32.06  1:07.44  1:43.98  2:20.89                                    
B - Final
  9 Williams, TJ J            17 Team Dolphins-MV     2:23.86    2:21.97    9  
       32.48  1:08.44  1:45.40  2:21.97                                    
 10 Kittle, Grace A           17 Mustangs-NT          2:22.43    2:22.03    7  
       31.54  1:06.84  1:43.69  2:22.03                                    
 11 Zebrowski, Kathryn E      14 KMSC-OK              2:22.46    2:22.99    6  
       32.06  1:08.58  1:45.61  2:22.99                                    
 12 Durnil, Kayla M           16 CSC-MV               2:23.86    2:23.73    5  
       32.64  1:08.64  1:46.08  2:23.73                                    
 13 Priess, Katie M           15 NOVA-CA              2:24.43    2:24.06    3.5
       33.47  1:10.64  1:47.78  2:24.06                                    
 13 Kilkuts, Courtney A       18 NOVA-CA              2:24.48    2:24.06    3.5
       32.68  1:09.38  1:46.79  2:24.06                                    
 15 Looker, Rachel A          15 Spa-MV               2:24.91    2:25.08    2  
       33.59  1:10.58  1:47.55  2:25.08                                    
 16 Grubb, Meredith E         17 Mustangs-NT          2:25.14    2:28.36    1  
       33.30  1:10.44  1:49.21  2:28.36                                    
C - Final
 17 Beck, Spindrift S         15 Mustangs-NT          2:25.31    2:16.95  
       31.30  1:07.17  1:41.81  2:16.95                                    
 18 Blythe, Gwen L            15 Nadadores-NT         2:25.29    2:19.99  
       32.17  1:07.75  1:43.83  2:19.99                                    
 19 Wilson, Crystal M         24 Lcat-NM              2:26.05    2:23.74  
       32.56  1:09.60  1:47.19  2:23.74                                    
 20 Edwards, Sarah E          16 Aquakids-AR          2:25.72    2:25.77  
       32.36  1:09.48  1:47.46  2:25.77                                    
 21 Neumann, Erin M           16 PKWY-OZ              2:26.12    2:25.81  
       32.68  1:09.09  1:47.19  2:25.81                                    
 22 Migues, Devonie M         17 NOVA-CA              2:25.49    2:26.88  
       32.89  1:09.91  1:48.18  2:26.88                                    
 23 Poindexter, Oriana Z      16 NOVA-CA              2:25.66    2:26.93  
       32.75  1:10.50  1:48.39  2:26.93                                    
 24 Sorenson, Deanna R        15 Spa-MV               2:25.91    2:27.64  
       33.70  1:11.42  1:49.48  2:27.64                                    
 
Event 22  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    AMERICAN: * 1:52.62        2003 BRENDAN HANSEN                             
        POOL: * 1:54.34        2002 DAVID DENNISTON                            
        MEET: * 1:54.34        2002 DAVID DENNISTON                            
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Sludnov, Roman A          25 UNATT-MV             2:03.12    1:54.54   20  
       25.74    55.10  1:24.83  1:54.54                                    
  2 Criste, John I            16 NOVA-CA              1:59.38    1:58.70   17  
       27.29    57.35  1:27.91  1:58.70                                    
  3 Kalmikovs, Val            32 BSC-CC               2:05.16    2:01.11   16  
       27.88    58.62  1:29.69  2:01.11                                    
  4 Johnson, Mitchell N       19 Smu Men-NT           2:10.45    2:08.55   15  
       28.89  1:01.25  1:34.77  2:08.55                                    
  5 Hallum, Clint H           16 Mustangs-NT          2:10.90    2:09.17   14  
       29.29  1:01.93  1:35.14  2:09.17                                    
  6 Degeus, David C           20 KMSC-OK              2:11.09    2:09.69   13  
       29.23  1:02.09  1:35.90  2:09.69                                    
  7 Gladys, Collin M          16 NOVA-CA              2:10.83    2:10.02   12  
       28.83  1:01.47  1:35.46  2:10.02                                    
  8 Jaeger, Sven W            22 Dolphins-WI          2:11.58    2:13.15   11  
       29.09  1:02.24  1:36.65  2:13.15                                    
B - Final
  9 Suh, Jong-Wan             15 NOVA-CA              2:13.24    2:10.29    9  
       27.70    59.57  1:33.54  2:10.29                                    
 10 Ladner, Nate R            17 KCB-MV               2:15.29    2:12.24    7  
       29.71  1:03.61  1:38.05  2:12.24                                    
 11 Raschle, Patrick J        20 Smu Men-NT           2:12.57    2:12.29    6  
       29.70  1:03.13  1:37.30  2:12.29                                    
 12 Magner, Sheldon S         16 NOVA-CA              2:13.52    2:12.33    5  
       28.96  1:02.18  1:37.55  2:12.33                                    
 13 Tran, Andrew D            14 Mustangs-NT          2:12.74    2:12.66    4  
       30.11  1:03.25  1:37.57  2:12.66                                    
 14 Dunn, Evan T              17 Eat-OK               2:14.25    2:13.53    3  
       29.47  1:03.10  1:38.28  2:13.53                                    
 15 Schwiebert, Matthew L     18 KMSC-OK              2:15.59    2:14.52    2  
       29.30  1:02.59  1:37.45  2:14.52                                    
 16 Patterson, Jeff M         18 Team Dolphins-MV     2:15.30    2:14.74    1  
       28.98  1:02.44  1:38.13  2:14.74                                    
C - Final
 17 Schlundt-Bodien, Marcus   17 Mvn-CA               2:17.68    2:12.79  
       30.12  1:03.42  1:37.41  2:12.79                                    
 18 Godbe, Andrew E           17 Mvn-CA               2:17.63    2:14.10  
       29.86  1:04.10  1:39.13  2:14.10                                    
 19 Hyatt, Chris L            17 NWAA-AR              2:19.19    2:15.97  
       30.54  1:05.36  1:41.07  2:15.97                                    
 20 Solari, Ben D             16 Heat-OZ              2:17.85    2:16.18  
       30.62  1:05.36  1:41.65  2:16.18                                    
 21 Johnson, Scott T          18 Mvn-CA               2:20.14    2:17.07  
       30.29  1:04.32  1:40.09  2:17.07                                    
 22 Hock, Matt H              21 Smu Men-NT           2:18.36    2:18.38  
       31.01  1:05.90  1:41.98  2:18.38                                    
 23 Esentan, Troy D           15 Lasers-AR            2:18.76    2:18.44  
       31.26  1:06.14  1:42.09  2:18.44                                    
 24 Floyd, Lawson E           17 HSC-GU               2:20.11    2:18.85  
       31.30  1:06.05  1:42.27  2:18.85                                    
 
Event 23  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    AMERICAN: * 49.97        2002 NATALIE COUGHLIN                             
        POOL: * 52.87        1993 ANGEL MARTINO                                
        MEET: * 52.87        1993 ANGEL MARTINO                                
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 McGee, Morgan E           16 COSS-LA                57.23      56.44   20  
       27.11    56.44                                                      
  2 Stafford, Shara E         16 Tsa-Mv-MV              57.30      56.48   17  
       27.83    56.48                                                      
  3 Angle, Allyson E          17 PKWY-OZ                57.41      57.49   16  
       27.94    57.49                                                      
  4 Hegazy, Dina M            16 NOVA-CA                57.52      57.58   15  
       28.29    57.58                                                      
  5 Dwyer, Meghan C           15 Mvn-CA                 58.46      57.88   14  
       28.21    57.88                                                      
  6 Webb, Betsy C             15 NTSC-IL                58.43      57.96   13  
       28.27    57.96                                                      
  7 Dominski, Emily E         16 NTSC-IL                58.32      58.28   12  
       28.55    58.28                                                      
 -- Stephens, Sasha N         16 LAC-NT                 57.09         DQ  
       27.88       DQ                                                      
B - Final
  9 Monroe, Meredith A        17 Mustangs-NT            58.67      58.10    9  
       28.46    58.10                                                      
 10 Mahoney, Abigail A        16 Wichita-MV             58.97      58.13    7  
       28.33    58.13                                                      
 11 Cunningham, Cassie J      15 GOLD-ST                58.86      58.65    6  
       28.57    58.65                                                      
 12 Helland, Alex M           17 Nadadores-NT           58.77      58.93    5  
       28.89    58.93                                                      
 13 Hailand, Elizabeth B      16 PKWY-OZ                59.21      59.23    3.5
       29.02    59.23                                                      
 13 Campbell, Marissa L       16 UN-NM                  59.36      59.23    3.5
       28.93    59.23                                                      
 15 Bolton, Melinda M         17 Mvn-CA                 59.32      59.28    2  
       29.06    59.28                                                      
 16 Smith, Liz A              16 PKWY-OZ                59.28      59.57    1  
       29.28    59.57                                                      
C - Final
 17 Chester, Ali T            17 NOVA-CA                59.71      59.02  
       28.91    59.02                                                      
 18 Aubry, Ashton E           17 KCB-MV                 59.72      59.24  
       28.56    59.24                                                      
 19 Cindric, Nicole C         17 NWAA-AR                59.76      59.87  
       29.41    59.87                                                      
 20 Nelson, Abigail E         16 Team Dolphins-MV     1:00.02      59.88  
       28.86    59.88                                                      
 21 Hall, Erica M             16 Fast-NT              1:00.25      59.97  
       29.11    59.97                                                      
 22 Claycomb, Morgan E        15 SFX-SD                 59.84    1:00.11  
       29.40  1:00.11                                                      
 23 Solimani, Shaida F        15 Tsunami-MV           1:00.30    1:00.12  
       29.42  1:00.12                                                      
 24 Dixon, Rachel A           13 Lcat-NM              1:00.13    1:00.27  
       29.11  1:00.27                                                      
 
Event 24  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    AMERICAN: * 44.92        1997 NEIL WALKER                                  
        POOL: * 45.89        2002 NEIL WALKER                                  
        MEET: * 45.89        2002 NEIL WALKER                                  
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Mania, Adam M             22 WA-WI                  50.22      46.57   20  
       22.75    46.57                                                      
  2 Staley, Trent M           23 King-PN                51.17      48.87   17  
       23.79    48.87                                                      
  3 Clark, Ian R              21 Smu Men-NT             51.77      49.44   16  
       24.00    49.44                                                      
  4 Thompson, Matt W          15 Mustangs-NT            51.38      49.79   15  
       24.46    49.79                                                      
  5 Berrettini, Jonathon V    20 Mustangs-NT            51.99      50.13   14  
       24.30    50.13                                                      
  6 Bobo, Peyton T            18 GOLD-ST                51.52      51.77   13  
       24.83    51.77                                                      
  7 Casey, Aaron J            17 NOVA-CA                52.01      52.45   12  
       25.54    52.45                                                      
  8 Bollier, Bobby L          16 KCB-MV                 52.76      52.93   11  
       25.33    52.93                                                      
B - Final
  9 Murphy, Max M             15 Mustangs-NT            52.92      51.43    9  
       25.47    51.43                                                      
 10 Auner, TJ J               15 Spa-MV                 53.91      52.79    7  
       25.86    52.79                                                      
 11 Elerding, Patrick J       19 Smu Men-NT             54.34      53.04    6  
       25.76    53.04                                                      
 12 Carlysle, Cameron R       17 LAC-NT                 53.28      53.30    5  
       25.52    53.30                                                      
 13 Weidemann, Alex J         22 Smu Men-NT             54.09      53.63    3.5
       25.89    53.63                                                      
 13 Hendricks, Jeff A         16 Nadadores-NT           53.69      53.63    3.5
       26.39    53.63                                                      
 15 Sellers, Cameron M        17 Wichita-MV             53.95      53.67    2  
       26.21    53.67                                                      
 16 Bayley, Hunter P          15 Dads-GU                54.20      54.20    1  
       26.82    54.20                                                      
C - Final
 17 Cordes, Nick J            16 Blast-IA               54.58      52.64  
       25.59    52.64                                                      
 18 Robberson, Garrett M      16 KMSC-OK                54.77      53.96  
       26.14    53.96                                                      
 19 Sorge, Scott W            18 Mvn-CA                 55.05      54.23  
       26.64    54.23                                                      
 20 Fields, Corbin R          18 FAST-CO                55.03      54.34  
       26.32    54.34                                                      
 21 Miller, Ellis             14 RAC-AR                 55.30      54.77  
       26.89    54.77                                                      
 22 O'Connor, Michael A       21 Fast-NT                55.57      55.20  
       26.70    55.20                                                      
 23 Bolin, Zach T             16 Team Dolphins-MV       55.48      55.89  
       27.33    55.89                                                      
 24 Lutz, Jody D              17 Eat-OK                 55.27      55.95  
       26.86    55.95                                                      
 
Event 25  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    AMERICAN: * 4:34.39        1990 JANET EVANS                                
        POOL: * 4:36.80        2004 RACHEL KOMISARZ                            
        MEET: * 4:36.80        2004 RACHEL KOMISARZ                            
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Komisarz, Rachel E        29 LAK-KY               4:48.81    4:39.75   20  
       25.34    52.81  1:20.88  1:49.44  2:18.23  2:46.78  3:15.25  3:43.64
     4:12.01  4:39.75                                                      
  2 Yamada, Sachiko           23 Mvn-CA               4:49.54    4:48.32   17  
       26.58    55.06  1:23.93  1:52.98  2:22.04  2:51.30  3:20.43  3:50.12
     4:19.69  4:48.32                                                      
  3 Martindale, Micah A       16 COSS-LA              4:52.48    4:50.48   16  
       26.77    55.45  1:24.70  1:54.45  2:23.70  2:53.14  3:22.72  3:52.41
     4:21.73  4:50.48                                                      
  4 Berry, Emma A             18 KCB-MV               4:54.04    4:51.31   15  
       26.72    55.40  1:24.55  1:54.02  2:23.45  2:52.97  3:22.61  3:52.39
     4:22.11  4:51.31                                                      
  5 Harris, Jenna E           18 PKWY-OZ              4:59.90    4:56.07   14  
       27.04    56.31  1:26.16  1:56.30  2:26.30  2:56.48  3:26.53  3:56.54
     4:26.53  4:56.07                                                      
  6 Francis, MaryBeth B       17 Mvn-CA               5:01.59    5:02.91   13  
       27.57    57.51  1:27.95  1:58.41  2:28.81  2:59.61  3:30.66  4:01.80
     4:32.73  5:02.91                                                      
  7 Whitbeck, Katherine A     15 KMSC-OK              5:03.20    5:05.86   12  
       27.11    56.49  1:26.60  1:57.45  2:28.30  2:59.22  3:30.61  4:02.26
     4:34.40  5:05.86                                                      
  8 Arad, Danielle R          17 NOVA-CA              5:04.15    5:09.55   11  
       27.59    57.70  1:28.58  1:59.73  2:30.92  3:02.40  3:34.41  4:06.21
     4:38.26  5:09.55                                                      
B - Final
  9 Thompson, Sherrill M      14 GOLD-ST              5:04.88    4:56.98    9  
       27.39    56.02  1:25.72  1:55.82  2:25.48  2:55.77  3:26.62  3:57.18
     4:27.58  4:56.98                                                      
 10 Hegazy, Dina M            16 NOVA-CA              5:04.49    4:59.68    7  
       27.60    57.10  1:27.55  1:58.17  2:28.63  2:58.93  3:29.70  4:00.52
     4:30.66  4:59.68                                                      
 11 Cashion, Brooke A         17 NOVA-CA              5:05.82    5:01.23    6  
       27.11    56.45  1:26.64  1:57.12  2:27.64  2:58.52  3:29.57  4:00.61
     4:31.13  5:01.23                                                      
 12 Ladner, Sara N            15 KCB-MV               5:05.94    5:08.20    5  
       28.65    58.85  1:29.54  2:00.64  2:31.55  3:02.97  3:34.40  4:06.14
     4:37.43  5:08.20                                                      
 13 Roberts, Nicole R         17 UN-NM                5:06.64    5:08.31    4  
       27.38    56.98  1:27.39  1:58.37  2:29.35  3:00.51  3:32.10  4:04.05
     4:36.36  5:08.31                                                      
 14 Moffit, Alison L          13 LAC-NT               5:07.40    5:08.69    3  
       28.34    58.12  1:28.78  2:00.03  2:31.25  3:02.70  3:34.40  4:05.94
     4:37.91  5:08.69                                                      
 15 Hoppenrath, Blaine N      16 KCB-MV               5:07.90    5:10.84    2  
       28.03    58.00  1:28.99  2:00.17  2:31.52  3:03.29  3:35.32  4:07.68
     4:39.87  5:10.84                                                      
 16 Roth, Lauren A            16 Mustangs-NT          5:05.35    5:11.06    1  
       27.80    57.57  1:28.24  1:59.44  2:31.28  3:03.19  3:35.26  4:07.63
     4:40.22  5:11.06                                                      
C - Final
 17 Miles, Jessica E          16 GCAT-NT              5:10.54    5:04.30  
       28.53    59.44  1:30.80  2:02.17  2:32.87  3:02.63  3:32.99  4:03.83
     4:34.78  5:04.30                                                      
 18 Maffris, Amanda S         14 NOVA-CA              5:10.19    5:08.94  
       28.17    58.38  1:29.09  2:00.39  2:31.63  3:03.08  3:34.91  4:06.86
     4:38.30  5:08.94                                                      
 19 Kuczek, Christine B       17 NTSC-IL              5:11.83    5:10.03  
       27.79    58.81  1:29.91  2:01.30  2:33.05  3:04.84  3:36.39  4:07.99
     4:39.46  5:10.03                                                      
 20 Sorenson, Deanna R        15 Spa-MV               5:10.68    5:10.22  
       28.29    58.98  1:30.05  2:01.27  2:32.53  3:04.32  3:36.06  4:07.99
     4:39.56  5:10.22                                                      
 21 Thomson, Elisabeth J      18 Lcat-NM              5:09.70    5:13.20  
       27.96    58.89  1:30.22  2:01.78  2:33.61  3:05.58  3:37.63  4:09.67
     4:42.01  5:13.20                                                      
 22 Brown, Meagan E           15 Mvn-CA               5:11.55    5:13.52  
       28.57    59.40  1:30.96  2:02.47  2:34.09  3:06.02  3:37.98  4:10.24
     4:42.35  5:13.52                                                      
 23 Shumway, Kate T           14 NTSC-IL              5:08.55    5:14.52  
       27.89    58.89  1:30.25  2:01.85  2:33.97  3:05.94  3:38.72  4:11.10
     4:43.66  5:14.52                                                      
 24 Poindexter, Oriana Z      16 NOVA-CA              5:08.74    5:14.57  
       28.36    58.79  1:30.21  2:02.37  2:34.39  3:07.08  3:38.98  4:11.13
     4:43.28  5:14.57                                                      
 
Event 26  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    AMERICAN: * 4:08.75        1995 TOM DOLAN                                  
        POOL: * 4:17.36        1998 JOSH DAVIS                                 
        MEET: * 4:17.36        1998 JOSH DAVIS                                 
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Mortimer, Justin B        23 Mvn-CA               4:32.14    4:24.49   20  
       24.51    50.70  1:17.00  1:43.29  2:09.66  2:36.41  3:03.51  3:30.86
     3:58.27  4:24.49                                                      
  2 Dmitriev, Michael         19 Smu Men-NT           4:32.60    4:27.18   17  
       25.23    51.44  1:18.00  1:44.73  2:11.77  2:38.96  3:06.16  3:33.28
     4:00.50  4:27.18                                                      
  3 Looney, Robert K          16 COSS-LA              4:34.60    4:29.85   16  
       25.64    52.55  1:19.50  1:46.67  2:13.92  2:41.03  3:08.05  3:35.33
     4:02.89  4:29.85                                                      
  4 Casey, Aaron J            17 NOVA-CA              4:33.11    4:31.94   15  
       25.03    51.52  1:18.88  1:46.50  2:14.10  2:41.85  3:09.70  3:37.53
     4:05.27  4:31.94                                                      
  5 McGee, Mason L            17 COSS-LA              4:35.33    4:32.67   14  
       24.67    51.98  1:19.50  1:47.16  2:15.01  2:42.47  3:10.01  3:37.92
     4:05.59  4:32.67                                                      
  6 Hallum, Clint H           16 Mustangs-NT          4:35.01    4:34.30   13  
       25.60    52.81  1:20.01  1:48.00  2:16.08  2:43.75  3:11.71  3:40.03
     4:07.81  4:34.30                                                      
  7 Weible, Henrik J          28 UNATT-MV             4:36.01    4:35.03   12  
       24.95    52.23  1:20.17  1:48.49  2:16.66  2:44.64  3:12.81  3:41.14
     4:08.43  4:35.03                                                      
  8 Deters, Andrew K          17 NOVA-CA              4:36.26    4:37.69   11  
       25.29    52.83  1:20.27  1:48.03  2:15.94  2:43.87  3:12.29  3:40.94
     4:09.89  4:37.69                                                      
B - Final
  9 Smith, Justin R           21 Smu Men-NT           4:37.20    4:37.31    8  
       25.57    53.48  1:21.66  1:50.00  2:18.32  2:46.64  3:14.74  3:42.88
     4:10.87  4:37.31                                                      
  9 King, Jayson B            17 KCB-MV               4:42.10    4:37.31    8  
       25.10    52.60  1:20.31  1:48.20  2:16.52  2:44.55  3:12.96  3:41.04
     4:09.28  4:37.31                                                      
 11 Rivers, Will H            17 GOLD-ST              4:40.62    4:39.96    6  
       25.02    51.82  1:19.59  1:47.57  2:15.92  2:44.23  3:13.14  3:42.25
     4:11.38  4:39.96                                                      
 12 Gottinger, Caleb E        17 SSTY-WI              4:42.04    4:40.91    5  
       25.49    53.29  1:21.61  1:50.25  2:18.86  2:47.65  3:16.43  3:45.09
     4:13.59  4:40.91                                                      
 13 Chamberlain, Brett K      18 Mvn-CA               4:40.58    4:41.56    4  
       25.83    54.06  1:22.53  1:51.14  2:19.62  2:48.07  3:16.41  3:45.30
     4:13.85  4:41.56                                                      
 14 Baseheart, Kevin C        16 SSTY-WI              4:41.95    4:42.83    3  
       25.59    54.35  1:23.37  1:52.52  2:20.95  2:49.16  3:17.85  3:46.45
     4:15.43  4:42.83                                                      
 15 Clark, Nate J             18 Smu Men-NT           4:42.21    4:44.71    2  
       26.02    54.28  1:23.27  1:52.35  2:21.64  2:50.83  3:19.70  3:48.17
     4:16.85  4:44.71                                                      
 16 Yamashita, Yutaro         16 NOVA-CA              4:40.28    4:47.00    1  
       25.47    53.63  1:21.97  1:50.93  2:20.11  2:49.32  3:18.92  3:48.64
     4:18.46  4:47.00                                                      
C - Final
 17 Singley, Wil W            15 Nadadores-NT         4:43.15    4:39.16  
       25.45    53.45  1:21.98  1:50.56  2:19.05  2:47.11  3:15.30  3:43.79
     4:11.50  4:39.16                                                      
 18 Milu, Shane M             19 Smu Men-NT           4:46.30    4:40.54  
       24.87    52.54  1:21.09  1:50.00  2:18.70  2:47.74  3:16.20  3:44.69
     4:13.39  4:40.54                                                      
 19 Reeb, Cody J              17 Heat-OZ              4:43.89    4:42.18  
       25.81    53.83  1:22.77  1:51.72  2:20.70  2:49.37  3:18.30  3:47.19
     4:15.46  4:42.18                                                      
 20 Ginder, Chris C           19 Smu Men-NT           4:42.91    4:42.62  
       25.97    54.13  1:22.74  1:51.80  2:21.01  2:49.58  3:18.36  3:47.64
     4:15.90  4:42.62                                                      
 21 Bonicelli, Eric D         16 KCB-MV               4:42.43    4:43.28  
       25.38    53.95  1:22.89  1:51.88  2:20.58  2:49.38  3:17.99  3:46.89
     4:16.03  4:43.28                                                      
 22 Rimkus, Charlie N         14 Mvn-CA               4:45.52    4:44.94  
       25.15    53.56  1:22.22  1:51.13  2:19.85  2:48.66  3:18.18  3:47.41
     4:16.79  4:44.94                                                      
 23 Goodell, Greg W           17 Mvn-CA               4:46.27    4:47.63  
       25.44    53.55  1:22.25  1:51.52  2:20.49  2:49.79  3:19.40  3:49.39
     4:18.99  4:47.63                                                      
 24 Jones, Matthew A          18 KCB-MV               4:45.94    4:51.02  
       25.97    54.06  1:22.84  1:51.68  2:20.88  2:50.29  3:20.29  3:50.42
     4:21.04  4:51.02                                                      
 
Event 27  Women 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    AMERICAN: * 3:31.74        2002 STANFORD UNIVERSITY                        
        POOL: * 3:42.62        2002 CIRCLE C SWIMMING                          
        MEET: * 3:42.62        2002 CIRCLE C SWIMMING                          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Parkway Swim Club-OZ  'A'                         3:49.61    3:49.30   20  
     1) Angle, Allyson E 17             2) Smith, Liz A 16                
     3) Ridder, Kelsey L 17             4) Harris, Jenna E 18             
       27.96    57.14  1:26.92  2:00.36  2:27.17  2:58.26  3:22.90  3:49.30
  2 Irvine Novaquatics-CA  'A'                        3:47.65    3:50.14   17  
     1) Hegazy, Dina M 16               2) Priess, Katie M 15             
     3) Etem, Elise Y 16                4) Thomas, Tara R 16              
       28.39    57.27  1:12.55  1:28.59  2:03.47  2:29.05  2:59.51  3:50.14
  3 Dallas Mustangs-NT  'A'                           3:49.23    3:51.81   16  
     1) Monroe, Meredith A 17           2) Beck, Spindrift S 15           
     3) Bollen, Molly T 17              4) Steiner, Maddie H 16           
       28.80    58.87  1:28.85  2:03.29  2:29.35  2:59.30  3:24.20  3:51.81
  4 New Trier Swim Club-IL  'A'                       3:50.74    3:52.97   15  
     1) Webb, Betsy C 15                2) Finn, Alisa M 14               
     3) Dominski, Emily E 16            4) Shumway, Kate T 14             
       28.27    58.30  1:28.69  2:03.49  2:29.44  3:00.00  3:25.53  3:52.97
  5 Wichita Swim Club-MV  'A'                         3:53.45    3:53.03   14  
     1) Mahoney, Abigail A 16           2) Bruce, Jamie O 16              
     3) Lunkenheimer, Lisa M 15         4) Matthies, Meredith K 16        
       28.28    58.29  1:27.85  2:02.08  2:29.03  3:00.43  3:25.60  3:53.03
  6 Mission Viejo Nadadores-CA  'A'                   3:50.73    3:53.31   13  
     1) Dwyer, Meghan C 15              2) Hehn, Keri L 24                
     3) Greene, Chelsea C 16            4) Yamada, Sachiko 23             
       28.87    58.60  1:28.08  2:01.31  2:28.87  3:01.07  3:26.25  3:53.31
  7 Columbia Swim Club-MV  'A'                        3:57.82    3:58.89   12  
     1) Pope, Marie H 16                2) Pierce, Leah J 18              
     3) Harper, Elizabeth A 16          4) Schenker, Julie E 17           
       29.64  1:01.87  1:31.24  2:04.62  2:32.38  3:04.63  3:30.33  3:58.89
  8 Texas Gold-ST  'A'                                3:53.76    3:59.12   11  
     1) Cunningham, Cassie J 15         2) Lawrence, Micah M 15           
     3) Thompson, Sherrill M 14         4) Bobo, Lacey P 16               
       28.80    59.04  1:30.00  2:04.57  2:32.08  3:05.19  3:30.69  3:59.12
  9 Kerr McGee Swim Club-OK  'A'                      3:56.43    3:59.22    9  
     1) Woodward, Samantha L 15         2) Zebrowski, Kathryn E 14        
     3) Whitbeck, Katherine A 15        4) Thompson, Elizabeth J 17       
       28.35    57.56  1:29.72  2:05.35  2:33.16  3:05.35  3:31.34  3:59.22
 10 Irvine Novaquatics-CA  'B'                        3:54.94    3:59.42    7  
     1) Migues, Devonie M 17            2) Poindexter, Oriana Z 16        
     3) Schumacher, Katelyn N 17        4) Chester, Ali T 17              
       28.86    58.67  1:31.18  2:07.56  2:34.18  3:05.70  3:31.11  3:59.42
 11 Dallas Mustangs-NT  'B'                           3:55.57    3:59.49    6  
     1) Barnett, Caroline R 17          2) Kittle, Grace A 17             
     3) Futscher, Stephie L 17          4) Roth, Lauren A 16              
       29.68  1:01.00  1:31.65  2:07.08  2:34.73  3:06.66  3:31.83  3:59.49
 12 North Texas Nadadores-NT  'A'                     3:53.93    4:00.99    5  
     1) Helland, Alex M 17              2) Blythe, Gwen L 15              
     3) Ginder, Lisa C 15               4) Watson, Rachel L 17            
       29.27  1:00.51  1:31.39  2:06.90  2:35.26  3:08.72  3:33.86  4:00.99
 13 Parkway Swim Club-OZ  'B'                         3:59.78    4:01.39    4  
     1) Harris, Emily R 14              2) Neumann, Erin M 16             
     3) Letendre, Denise M 17           4) Hailand, Elizabeth B 16        
       29.60  1:00.21  1:32.28  2:08.30  2:35.77  3:07.18  3:33.06  4:01.39
 14 Las Cruces Aquatic Team-NM  'A'                   4:03.66    4:02.22    3  
     1) Dixon, Rachel A 13              2) Wilson, Crystal M 24           
     3) Smirnova, Alexandra S 16        4) Thomson, Elisabeth J 18        
       29.02    59.98  1:30.05  2:04.78  2:34.01  3:08.11  3:33.99  4:02.22
 15 Kansas City Blazers-MV  'A'                       4:02.09    4:02.28    2  
     1) Aubry, Ashton E 17              2) Sweeney, Kate K 18             
     3) Hoppenrath, Blaine N 16         4) Berry, Emma A 18               
       28.87    59.42  1:32.79  2:10.66  2:39.11  3:10.83  3:35.68  4:02.28
 16 Texas Gold-ST  'B'                                3:57.53    4:04.10    1  
     1) Bado, Rosita K 17               2) Lawrence, Alannah E 17         
     3) McKemie, Ashley A 17            4) Gerken, Karen R 16             
       29.51  1:00.72  1:31.69  2:06.60  2:34.73  3:07.05  3:33.97  4:04.10
 17 Des Moines Swim Federation-IA  'A'                4:04.33    4:04.98  
     1) Doerge, Ella J 16               2) Harris, Danielle N 15          
     3) Mehesan, Alexa A 15             4) Wubbena, Johanna R 16          
       29.84  1:01.80  1:34.07  2:10.48  2:37.45  3:09.48  3:36.06  4:04.98
 18 Team Dolphins-MV  'A'                             3:55.08    4:05.02  
     1) Corwin, Tarin E 16              2) Williams, TJ J 17              
     3) Nelson, Abigail E 16            4) Nelson, Anna S 17              
       29.99  1:02.33  1:33.72  2:09.08  2:36.35  3:08.71  3:35.14  4:05.02
 19 City of Shreveport S.T.-LA  'A'                   4:02.45    4:06.27  
     1) McGee, Morgan E 16              2) Dorsett, Helen E 13            
     3) Robertson, Alex N 17            4) Martindale, Micah A 16         
       27.88    57.74  1:31.92  2:11.47  2:39.87  3:12.38  3:37.69  4:06.27
 20 Grapevine-Colleyville A T-NT  'A'                 4:02.25    4:06.88  
     1) Rippe, Carolyn P 17             2) Klocke, Maggie A 17            
     3) Miles, Jessica E 16             4) Bartos, Justine E 17           
       30.56  1:02.82  1:35.91  2:12.91  2:40.34  3:12.66  3:38.21  4:06.88
 21 Mission Viejo Nadadores-CA  'B'                   4:02.00    4:07.11  
     1) Bolton, Melinda M 17            2) Godbe, Alison B 15             
     3) Deters, Erinn D 18              4) Yoon, Kristen H 17             
       28.93    59.30  1:32.18  2:09.68  2:38.61  3:13.29  3:38.87  4:07.11
 22 North West Arkansas Aquatics-AR  'A'              4:04.94    4:07.95  
     1) Cindric, Nicole C 17            2) Potter, Alyssa C 16            
     3) Potter, Brittany C 16           4) Johannesen, Julia V 18         
       29.76  1:00.85  1:33.86  2:10.95  2:39.05  3:11.18  3:37.88  4:07.95
 23 Fort Worth Area Swim Team-NT  'A'                 4:14.32    4:08.22  
     1) Schauwecker, Jessica L 16       2) Neville, Remy E 13             
     3) Steenberge, Xela L 16           4) Hall, Erica M 16               
       29.47  1:01.19  1:34.40  2:12.30  2:41.17  3:16.22  3:40.92  4:08.22
 24 Lakeside Aquatic Club-NT  'A'                     4:00.00    4:08.48  
     1) Stephens, Sasha N 16            2) Loy, Rebecca R 18              
     3) Fedors, Jaclyn N 17             4) Moffit, Alison L 13            
       28.52    58.10  1:31.09  2:08.11  2:37.29  3:13.04  3:39.39  4:08.48
 25 Columbia Swim Club-MV  'B'                        4:07.79    4:08.61  
     1) Murphey, Corey L 15             2) Cooper, Lauren M 16            
     3) Wetz, Mary J 16                 4) Piester, Claire E 18           
       31.15  1:03.76  1:36.28  2:12.40  2:40.80  3:13.91  3:39.93  4:08.61
 26 New Trier Swim Club-IL  'B'                       4:11.01    4:09.29  
     1) Clarke, Elizabeth A 15          2) Alexander, Christina R 15      
     3) Golembeski, Anne L 15           4) Kuczek, Christine B 17         
       30.14  1:01.99  1:36.32  2:15.53  2:43.78  3:16.66  3:41.42  4:09.29
 27 Oshkosh Community YMCA-WI  'A'                    4:15.97    4:10.46  
     1) Bolin, Ashley E 15              2) Huth, Brianna S 13             
     3) Tuchscherer, Abbey S 14         4) Woldt, Hilary A 13             
       30.63  1:02.02  1:35.18  2:14.05  2:42.17  3:15.73  3:41.67  4:10.46
 28 North Texas Nadadores-NT  'B'                     4:03.07    4:12.12  
     1) Brammer, Nicole R 14            2) Dunlap, Chelsea J 14           
     3) Wright, Kerry C 17              4) Wells, Paige E 14              
       30.49  1:02.71  1:36.33  2:14.13  2:43.72  3:17.31  3:43.45  4:12.12
 29 Hendrix Aquakids-AR  'A'                          4:10.34    4:14.50  
     1) Hill, Morgan R 14               2) Magee, Molly S 17              
     3) Edwards, Sarah E 16             4) Brown, Katie M 14              
       32.36  1:06.76  1:39.31  2:18.00  2:45.72  3:18.42  3:45.29  4:14.50
 30 Snowfox Swim Team-SD  'A'                         4:15.07    4:14.51  
     1) Claycomb, Morgan E 15           2) Dalin, Dalonda L 16            
     3) McCullough, Kelly R 16          4) Dalin, Devonne A 14            
       30.37  1:01.37  1:35.73  2:16.04  2:45.40  3:20.15  3:45.81  4:14.51
 31 Kerr McGee Swim Club-OK  'B'                      4:15.52    4:14.66  
     1) Steffen, Kaylee M 14            2) Whitbeck, Lizzy S 13           
     3) Harms, Krissy M 17              4) Scepanski, Kaitlin E 16        
       30.54  1:03.75  1:37.08  2:15.38  2:43.94  3:17.37  3:44.39  4:14.66
 32 Springfield Aquatics-MV  'A'                      4:14.09    4:15.73  
     1) Looker, Rachel A 15             2) Sorenson, Deanna R 15          
     3) McFall, Hannah E 15             4) Brosseau, Kelsey L 16          
       32.29  1:06.08  1:39.23  2:16.52  2:44.99  3:17.56  3:45.10  4:15.73
 33 Team Dolphins-MV  'B'                             4:16.51    4:16.07  
     1) Prewitt-Thomas, Eleanor G 15    2) Murray, Chelsea A 16           
     3) Sari, Ozden 18                  4) Bolin, Shelby J 13             
       30.57  1:02.00  1:35.52  2:15.04  2:44.92  3:17.71  3:45.64  4:16.07
 34 Black Hawk Area Swim Team-IA  'A'                 4:17.93    4:20.20  
     1) Noah, Kelsey J 16               2) Garner, Lindsi M 17            
     3) Itzen, Josie R 16               4) Itzen, Jackie E 16             
       32.93  1:07.73  1:41.18  2:20.02  2:49.32  3:23.64  3:50.35  4:20.20
 35 Topeka Swim Association-MV  'A'                   4:10.12    4:21.63  
     1) Dicus, Emily G 13               2) Strecker, Kristin T 14         
     3) Ankerholz, Kelci A 15           4) Molden, Hannah P 13            
       30.08  1:02.67  1:37.26  2:16.56  2:48.38  3:23.94  3:51.13  4:21.63
 36 North West Arkansas Aquatics-AR  'B'              4:21.90    4:23.65  
     1) Parker, Jennifer M 16           2) Haefner, Bethany D 17          
     3) Cole, Jennifer L 14             4) Pickhardt, Maggie S 13         
       31.73  1:05.54  1:39.71  2:19.24  2:49.91  3:26.09  3:52.90  4:23.65
 
Event 28  Men 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    AMERICAN: * 3:04.47        2003 UNIVERSITY OF TEXAS                        
        POOL: * 3:16.71        2004 SMU                                        
        MEET: * 3:16.71        2004 SMU                                        
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Southern Methodist University-NT  'A'             3:20.28    3:23.46   20  
     1) Clark, Ian R 21                 2) Wolther, Travis J 22           
     3) Denham, Brett G 19              4) White, JD D 22                 
       24.18    49.85  1:16.36  1:47.69  2:10.85  2:38.02  2:59.47  3:23.46
  2 Irvine Novaquatics-CA  'A'                        3:20.01    3:27.74   17  
     1) Casey, Aaron J 17               2) Criste, John I 16              
     3) Gladys, Collin M 16             4) Woo, Jin Y 16                  
       25.80    52.64  1:18.93  1:47.96  2:11.34  2:39.01  3:02.04  3:27.74
  3 Dallas Mustangs-NT  'A'                           3:35.40    3:30.36   16  
     1) Thompson, Matt W 15             2) Hallum, Clint H 16             
     3) Murphy, Max M 15                4) Berrettini, Jonathon V 20      
       25.05    51.03  1:07.23  1:52.02  2:16.08  2:44.47  3:06.49  3:30.36
  4 Mission Viejo Nadadores-CA  'A'                   3:29.33    3:31.18   15  
     1) Mortimer, Justin B 23           2) Godbe, Andrew E 17             
     3) Sugimoto, Hiro 22               4) Sorge, Scott W 18              
       25.13    51.34  1:19.86  1:52.65  2:15.95  2:43.53  3:05.96  3:31.18
  5 Southern Methodist University-NT  'B'             3:29.34    3:31.73   14  
     1) Elerding, Patrick J 19          2) Johnson, Mitchell N 19         
     3) Cohen, Josh N 20                4) Stephenson, Justin T 22        
       25.71    53.60  1:20.55  1:51.88  2:16.28  2:44.68  3:07.16  3:31.73
  6 Kansas City Blazers-MV  'A'                       3:34.09    3:32.42   13  
     1) Bollier, Bobby L 16             2) Ladner, Nate R 17              
     3) Menezes, Marcio P 26            4) Benson, Jason L 17             
       25.35    52.66  1:20.82  1:53.04  2:16.98  2:44.08  3:07.36  3:32.42
  7 Kerr McGee Swim Club-OK  'A'                      3:39.12    3:35.83   12  
     1) Robberson, Garrett M 16         2) Degeus, David C 20             
     3) Swisher, Alex A 18              4) Rogge, Ken B 16                
       26.61    54.70  1:22.25  1:53.89  2:18.20  2:46.40  3:09.62  3:35.83
  8 Texas Gold-ST  'A'                                3:34.72    3:37.74   11  
     1) Bobo, Peyton T 18               2) Rivers, Will H 17              
     3) Edwards, Cody W 17              4) Nosal, Josh M 16               
       25.32    52.83  1:23.08  1:58.69  2:23.13  2:51.30  3:13.60  3:37.74
  9 Irvine Novaquatics-CA  'B'                        3:46.10    3:39.85    9  
     1) Deters, Andrew K 17             2) Suh, Jong-Wan 15               
     3) Joseph, Max C 16                4) Furman, Dan J 17               
       26.87    55.21  1:22.66  1:54.96  2:20.69  2:50.77  3:13.93  3:39.85
 10 Wichita Swim Club-MV  'A'                         3:41.25    3:39.91    7  
     1) Perry, Jarrett A 19             2) Koop, Andre L 19               
     3) Beins, Bo A 18                  4) Sellers, Cameron M 17          
       27.74    56.42  1:25.32  1:58.40  2:23.49  2:52.62  3:15.13  3:39.91
 11 Fort Worth Area Swim Team-NT  'A'                 3:42.31    3:40.44    6  
     1) Cowen, Ron L 25                 2) Dwyer, Patrick J 17            
     3) O'Connor, Michael A 21          4) Avila, Carlos 21               
       25.89    53.47  1:24.23  2:00.26  2:24.45  2:52.26  3:15.44  3:40.44
 12 Team Dolphins-MV  'A'                             3:39.42    3:41.80    5  
     1) Bolin, Zach T 16                2) Patterson, Jeff M 18           
     3) Shalley, Jesse W 18             4) Burns, Matthew L 17            
       27.45    55.81  1:24.01  1:57.15  2:22.31  2:53.50  3:16.26  3:41.80
 13 City of Shreveport S.T.-LA  'A'                   3:45.50    3:41.97    4  
     1) Smith, Darin C 16               2) Looney, Robert K 16            
     3) Cooper, Gordon R 18             4) McGee, Mason L 17              
       28.79    58.70  1:27.90  2:01.05  2:25.86  2:55.10  3:17.81  3:41.97
 14 Lakeside Aquatic Club-NT  'A'                     3:45.01    3:42.49    3  
     1) Gregory, Trey M 14              2) Carlysle, Cameron R 17         
     3) Brown, Jake W 15                4) Tilley, Kyle P 17              
       27.85    57.32  1:12.61  1:59.62  2:24.31  2:53.70  3:17.02  3:42.49
 15 Mission Viejo Nadadores-CA  'B'                   3:40.26    3:43.00    2  
     1) Chamberlain, Brett K 18         2) Schlundt-Bodien, Marcus R 17   
     3) Owens, Daniel R 17              4) Goodell, Greg W 17             
       27.89    56.87  1:25.56  1:59.22  2:24.15  2:53.68  3:17.23  3:43.00
 16 Dallas Mustangs-NT  'B'                           3:46.64    3:43.25    1  
     1) Aselton, John A 14              2) Tran, Andrew D 14              
     3) Weeks, Lamar B 16               4) Dwyer, Jack B 15               
       27.22    55.75  1:25.62  1:59.15  2:24.18  2:53.48  3:17.43  3:43.25
 17 Oshkosh Community YMCA-WI  'A'                    3:52.40    3:43.41  
     1) McClure, Ryan D 16              2) Dudzinski, Jon A 17            
     3) Van Huis, Alex A 17             4) Wagner, CJ J 18                
       27.95    57.36  1:25.34  1:57.97  2:23.78  2:53.62  3:17.14  3:43.41
 18 Kerr McGee Swim Club-OK  'B'                      3:48.06    3:45.51  
     1) Enge, Jeff P 17                 2) Schwiebert, Matthew L 18       
     3) Booth, JC C 16                  4) Cavin, Chris E 16              
       28.68    59.10  1:27.22  1:59.64  2:25.82  2:56.21  3:19.46  3:45.51
 19 Fort Worth Area Swim Team-NT  'B'                 3:42.31    3:45.69  
     1) Barak, Or 16                    2) Brown, Evan K 16               
     3) Goldsmith, Kendrick A 18        4) Nieves, Francis J 16           
       27.65    57.13  1:12.90  1:28.81  2:04.46  2:28.05  2:56.37  3:45.69
 20 Houston Swim Club-GU  'A'                         3:46.41    3:46.94  
     1) Scott, Josh D 14                2) Floyd, Lawson E 17             
     3) Farfan, David A 16              4) Farfan, Dennis A 15            
       28.62    58.20  1:28.08  2:02.31  2:27.06  2:55.60  3:20.09  3:46.94
 21 Kansas City Blazers-MV  'B'                       3:40.09    3:47.40  
     1) Bonicelli, Eric D 16            2) Bigham, Kevin T 16             
     3) King, Jayson B 17               4) Jones, Matthew A 18            
       27.69    57.31  1:28.66  2:04.48  2:29.14  2:58.31  3:22.06  3:47.40
 22 Grapevine-Colleyville A T-NT  'A'                 3:49.53    3:49.22  
     1) Ernst, Derek A 17               2) Oswell, Alex L 15              
     3) Larwood, Quinn A 17             4) Ebersole, Ryan C 17            
       28.03    58.00  1:27.79  2:02.77  2:27.75  2:57.25  3:21.52  3:49.22
 23 Jenks Trojan Swim Club-OK  'A'                    3:46.10    3:49.56  
     1) Hayes, Kevin A 17               2) Kurtz, Andrew J 15             
     3) Radaelli, Frank A 16            4) Miller, David S 16             
       27.64    57.73  1:27.44  2:01.63  2:28.08  2:57.34  3:21.76  3:49.56
 24 North Texas Nadadores-NT  'A'                     3:41.25    3:49.63  
     1) Hendricks, Jeff A 16            2) Wellborn, Chris E 18           
     3) Singley, Wil W 15               4) Bland, Jesse D 17              
       26.93    55.00  1:25.22  2:00.83  2:26.93  2:57.68  3:22.23  3:49.63
 25 Texas Gold-ST  'B'                                3:40.62    3:51.20  
     1) Wheeler, Wesley A 15            2) Moses, Evin D 16               
     3) Parker, Ben D 16                4) Bado, Rico B 15                
       28.32    58.53  1:30.80  2:06.79  2:32.27  3:01.52  3:25.01  3:51.20
 26 Lobo Aquatic Club-NM  'A'                         3:53.81    3:52.05  
     1) Egenes, Nick N 16               2) Collier, Drew D 16             
     3) Puhl, Mack M 16                 4) Rogers, Jack F 16              
       29.60  1:01.30  1:31.45  2:05.61  2:30.96  3:00.84  3:24.92  3:52.05
 27 North West Arkansas Aquatics-AR  'A'              3:54.73    3:53.66  
     1) Haefner, Michael J 15           2) Suchy, Ben J 15                
     3) Hyatt, Chris L 17               4) Denefe, Andy J 18              
       29.14  1:01.10  1:32.07  2:08.14  2:33.96  3:04.83  3:27.96  3:53.66
 -- Wichita Swim Club-MV  'B'                         3:51.58         NS

Event 29  Women 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    AMERICAN: * 15:39.14        1990 JANET EVANS                               
        POOL: * 15:53.75        2004 SACHIKO YAMADA                            
        MEET: * 16:17.80        1994 JANET EVANS                               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Yamada, Sachiko           23 Mvn-CA                        16:20.01  
  2 Martindale, Micah A       16 COSS-LA                       16:26.70  
  3 Francis, MaryBeth B       17 Mvn-CA                        16:49.31  
  4 Berry, Emma A             18 KCB-MV                        16:55.26  
  5 Cashion, Brooke A         17 NOVA-CA                       17:17.16  
  6 Ladner, Sara N            15 KCB-MV                        17:25.12  
  7 Hoppenrath, Blaine N      16 KCB-MV                        17:25.27  
  8 Brown, Meagan E           15 Mvn-CA                        17:30.74  
  9 Moffit, Alison L          13 LAC-NT                        17:35.30  
 10 Sorenson, Deanna R        15 Spa-MV                        17:37.71  
 11 Miles, Jessica E          16 GCAT-NT                       17:41.19  
 12 Arad, Danielle R          17 NOVA-CA                       17:42.10  
 13 Ginder, Lisa C            15 Nadadores-NT                  17:42.40  
 14 Bartos, Justine E         17 GCAT-NT                       17:50.64  
 15 Sari, Ozden               18 Team Dolphins-MV              17:53.56  
 16 Gramstad, Tonya J         15 RAC-AR                        17:54.65  
 17 McKemie, Ashley A         17 GOLD-ST                       18:01.70  
 18 Jones, Katherine L        15 Mustangs-NT                   18:05.95  
 19 Warman, Jillian K         16 Hammerheads-MV                18:09.02  
 20 Brosseau, Kelsey L        16 Spa-MV                        18:09.81  
 21 Tuchscherer, Abbey S      14 Dolphins-WI                   18:11.95  
 22 Gannon, Brenda M          17 PKWY-OZ                       18:12.37  
 23 Peglar, Kari E            16 PKWY-OZ                       18:15.45  
 24 Sheahen, Mary I           17 CSC-MV                        18:16.07  
 25 Dalin, Dalonda L          16 SFX-SD                        18:16.50  
 26 Rea, Maggie L             15 JCKW-MV                       18:18.78  
 27 Murphey, Corey L          15 CSC-MV                        18:19.82  
 28 Bennett, Jessica D        17 KCB-MV                        18:21.85  
 29 Garlie, Shanno J          15 FAST-CO                       18:23.01  
 30 Scepanski, Kaitlin E      16 KMSC-OK                       18:23.32  
 31 Itzen, Jackie E           16 Blast-IA                      18:29.48  
 32 Harmon, Erica A           15 SHRK-AR                       18:30.51  
 33 Noah, Kelsey J            16 Blast-IA                      18:34.63  
 34 Steffen, Kaylee M         14 KMSC-OK                       18:40.12  
 35 Kroemer, Maggie E         22 SSTY-WI                       18:44.18  
 -- Harms, Kelly A            14 KMSC-OK                      x18:54.17  
 -- Turner, Caitlyn A         16 UN-NM                        x19:00.52  
 -- McCampbell, Ann A         15 KMSC-OK                      x19:24.06  
 
Event 30  Men 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    AMERICAN: * 14:26.62        2001 CHRIS THOMPSON                            
        POOL: * 14:51.54        2004 CHRIS THOMPSON                            
        MEET: * 14:51.54        2004 CHRIS THOMPSON                            
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mortimer, Justin B        23 Mvn-CA                        15:10.27  
  2 Dmitriev, Michael         19 Smu Men-NT                    15:13.36  
  3 Looney, Robert K          16 COSS-LA                       15:20.66  
  4 Deters, Andrew K          17 NOVA-CA                       15:57.84  
  5 Singley, Wil W            15 Nadadores-NT                  15:58.92  
  6 Rivers, Will H            17 GOLD-ST                       16:06.11  
  7 King, Jayson B            17 KCB-MV                        16:06.47  
  8 McGee, Cole W             18 UN-NM                         16:09.05  
  9 Bonicelli, Eric D         16 KCB-MV                        16:10.67  
 10 Rimkus, Charlie N         14 Mvn-CA                        16:12.84  
 11 Chamberlain, Brett K      18 Mvn-CA                        16:15.82  
 12 Hallum, Clint H           16 Mustangs-NT                   16:18.36  
 13 Little, Kevin A           16 NOVA-CA                       16:22.46  
 14 Bolin, Zach T             16 Team Dolphins-MV              16:26.61  
 15 Reeb, Cody J              17 Heat-OZ                       16:27.03  
 16 Ginder, Chris C           19 Smu Men-NT                    16:28.79  
 17 Balderamos, William R     21 Smu Men-NT                    16:32.70  
 18 Guttmann, Marcus N        15 UN-NM                         16:33.74  
 19 Yamashita, Yutaro         16 NOVA-CA                       16:39.82  
 20 Chamoures, Michael J      15 Mvn-CA                        16:39.91  
 21 Farfan, Dennis A          15 HSC-GU                        16:41.99  
 22 Callaghan, Travis C       18 Smu Men-NT                    16:44.26  
 23 Goodell, Greg W           17 Mvn-CA                        16:45.00  
 24 Larwood, Quinn A          17 GCAT-NT                       16:45.05  
 25 Solari, Ben D             16 Heat-OZ                       16:46.88  
 26 Ladner, Nate R            17 KCB-MV                        16:51.76  
 27 Jones, Matthew A          18 KCB-MV                        16:56.13  
 28 Jacobsen, Christopher T   14 Aquakids-AR                   16:57.16  
 29 Bartels, Phillip L        17 Lobo-NM                       17:00.48  
 30 Charlton, Graham E        14 SSTY-WI                       17:07.69  
 31 Brickey, Mark A           18 Fast-NT                       17:17.05  
 32 Cox, Daniel R             17 Nadadores-NT                  17:19.74  
 33 Acheson, Austin H         15 KCB-MV                        17:23.00  
 34 McArthur, Ian C           16 KCB-MV                        17:27.11  
 35 Moses, Evin D             16 GOLD-ST                       17:29.72  
 36 Carpenter, Chris N        13 Tsa-Mv-MV                     17:32.72  
 37 Van Dyck, Pete P          16 KMSC-OK                       17:43.66  
 -- Booth, Bob M              16 KMSC-OK                             DQ  
 
Event 31  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    AMERICAN: * 1:49.52        2002 NATALIE COUGHLIN                           
        POOL: * 1:55.71        1997 BARBARA BEDFORD                            
        MEET: * 1:55.71        1997 BARBARA BEDFORD                            
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Hegazy, Dina M            16 NOVA-CA              2:06.39    2:02.31  
  2 Bruce, Jamie O            16 Wichita-MV           2:04.11    2:02.91  
  3 Mahoney, Abigail A        16 Wichita-MV           2:06.87    2:05.15  
  4 Monroe, Meredith A        17 Mustangs-NT          2:07.48    2:05.65  
  5 McGee, Morgan E           16 COSS-LA              2:06.04    2:05.75  
  6 Dwyer, Meghan C           15 Mvn-CA               2:07.77    2:06.29  
  7 Chester, Ali T            17 NOVA-CA              2:06.86    2:08.14  
  8 Cunningham, Cassie J      15 GOLD-ST              2:07.68    2:08.86  
B - Final
  9 Schauer, Alexis R         15 NOVA-CA              2:08.34    2:06.67  
 10 Migues, Devonie M         17 NOVA-CA              2:10.91    2:09.03  
 11 Webb, Betsy C             15 NTSC-IL              2:09.65    2:09.05  
 12 Priess, Katie M           15 NOVA-CA              2:10.28    2:09.29  
 13 Bado, Rosita K            17 GOLD-ST              2:09.38    2:10.01  
 14 Finn, Alisa M             14 NTSC-IL              2:11.04    2:10.05  
 15 Stevens, Alicia R         16 Mustangs-NT          2:10.99    2:10.24  
 -- Cindric, Nicole C         17 NWAA-AR              2:09.88         DQ  
C - Final
 17 Bolin, Ashley E           15 Dolphins-WI          2:11.69    2:09.81  
 18 Bobo, Lacey P             16 GOLD-ST              2:11.68    2:10.02  
 19 Johnson, Tami L           23 SSTY-WI              2:12.65    2:11.45  
 20 Beins, Bailey M           15 Wichita-MV           2:12.34    2:12.96  
 21 Dixon, Rachel A           13 Lcat-NM              2:13.73    2:13.13  
 22 Sweeney, Kate K           18 KCB-MV               2:13.99    2:14.67  
 23 Spach, Margaret M         15 NOVA-CA              2:14.12    2:16.41  
 
Event 32  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    AMERICAN: * 1:38.29        2005 RYAN LOCHTE                                
        POOL: * 1:42.13        1998 JOSH DAVIS                                 
        MEET: * 1:42.13        1998 JOSH DAVIS                                 
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Mania, Adam M             22 WA-WI                1:50.27    1:42.65  
  2 Staley, Trent M           23 King-PN              1:52.41    1:45.09  
  3 Clark, Ian R              21 Smu Men-NT           1:51.57    1:46.95  
  4 Casey, Aaron J            17 NOVA-CA              1:50.60    1:50.02  
  5 Thompson, Matt W          15 Mustangs-NT          1:53.12    1:50.30  
  6 Murphy, Max M             15 Mustangs-NT          1:54.86    1:54.35  
  7 Koop, Andre L             19 Wichita-MV           1:55.42    1:54.99  
  8 Bollier, Bobby L          16 KCB-MV               1:54.06    1:56.18  
B - Final
  9 Sellers, Cameron M        17 Wichita-MV           1:55.51    1:53.89  
 10 Bayley, Hunter P          15 Dads-GU              1:57.92    1:55.17  
 11 Auner, TJ J               15 Spa-MV               1:58.91    1:56.99  
 12 Chamberlain, Brett K      18 Mvn-CA               1:58.16    1:57.84  
 13 Bobo, Peyton T            18 GOLD-ST              1:55.51    1:57.97  
 14 Robberson, Garrett M      16 KMSC-OK              1:58.39    1:58.12  
 15 Weidemann, Alex J         22 Smu Men-NT           1:56.96    1:59.03  
 16 Perry, Jarrett A          19 Wichita-MV           1:59.31    1:59.26  
C - Final
 17 Fields, Corbin R          18 FAST-CO              1:59.87    1:58.71  
 18 Bigham, Kevin T           16 KCB-MV               2:01.12    2:00.35  
 19 Miller, Ellis             14 RAC-AR               1:59.50    2:00.41  
 20 Benson, Jason L           17 KCB-MV               2:02.72    2:00.96  
 21 Ingraham, Colton C        18 Smu Men-NT           2:02.58    2:01.45  
 22 Lutz, Jody D              17 Eat-OK               2:01.94    2:03.62  
 23 Enge, Jeff P              17 KMSC-OK              2:03.08    2:05.28  
 24 Rivers, Will H            17 GOLD-ST              2:00.42    2:05.30  
 
Event 33  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    AMERICAN: * 47.00        2003 NATALIE COUGHLIN                             
        POOL: * 47.87        1999 MARTINA MORAVCOVA                            
        MEET: * 48.50        1994 ANGEL MARTINO                                
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Thomas, Tara R            16 NOVA-CA                51.10      49.97  
  2 Woodward, Samantha L      15 KMSC-OK                50.72      50.19  
  3 Whitbeck, Katherine A     15 KMSC-OK                51.97      51.35  
  4 Stafford, Shara E         16 Tsa-Mv-MV              52.26      51.76  
  5 Webb, Betsy C             15 NTSC-IL                52.73      52.45  
  6 Mattson, Erin E           17 "the Breakers"-OZ      52.83      52.46  
  7 Pipes-Neilson, Karlyn     43 KD-HI                  52.86      53.07  
  8 Martindale, Micah A       16 COSS-LA                52.55      53.51  
B - Final
  9 Thompson, Sherrill M      14 GOLD-ST                53.49      52.72  
  9 Matthies, Meredith K      16 Wichita-MV             52.96      52.72  
 11 Finn, Alisa M             14 NTSC-IL                53.49      52.96  
 12 Weiss, Elizabeth          17 HSC-GU                 53.15      52.97  
 13 Berry, Emma A             18 KCB-MV                 53.06      53.07  
 14 Edwards, Sarah E          16 Aquakids-AR            53.49      53.46  
 15 Schumacher, Katelyn N     17 NOVA-CA                53.53      53.74  
 16 Beck, Spindrift S         15 Mustangs-NT            53.61      53.89  
C - Final
 17 Hall, Erica M             16 Fast-NT                53.65      53.25  
 18 Steiner, Maddie H         16 Mustangs-NT            53.62      53.39  
 19 Bolin, Ashley E           15 Dolphins-WI            54.32      53.57  
 20 Etem, Elise Y             16 NOVA-CA                54.21      53.63  
 21 Yoon, Kristen H           17 Mvn-CA                 53.76      53.91  
 22 Roberts, Nicole R         17 UN-NM                  54.53      54.29  
 23 Campbell, Marissa L       16 UN-NM                  54.52      54.46  
 -- Maez, Amanda E            16 Duke-NM                54.42         DQ  
 
Event 34  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    AMERICAN: * 41.62        2002 ANTHONY ERVIN                                
        POOL: * 42.22        2001 JASON LEZAK                                  
        MEET: * 42.22        2001 JASON LEZAK                                  
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Lezak, Jason E            30 NOVA-CA                45.10      42.92  
  2 Baseheart, Josh J         23 SSTY-WI                46.23      44.86  
  3 Vencill, Kicker E         27 UN-CA-CA               45.82      45.13  
  4 White, JD D               22 Smu Men-NT             46.21      46.15  
  5 Nosal, Josh M             16 GOLD-ST                46.72      46.47  
  6 Svendsen, Tyler G         17 FAST-CO                46.71      46.67  
  7 Berrettini, Jonathon V    20 Mustangs-NT            46.17      46.75  
  8 Milu, Shane M             19 Smu Men-NT             46.73      46.82  
B - Final
  9 Travelstead, Ben A        20 Lcat-NM                47.25      45.94  
 10 Prince, Jared H           20 UN!                    47.82      47.00  
 11 Stephenson, Justin T      22 Smu Men-NT             47.28      47.01  
 12 Kearbey, Kyle A           19 UNATT-MV               47.13      47.15  
 13 McGee, Mason L            17 COSS-LA                47.52      47.36  
 14 Ingraham, Chase E         23 Smu Men-NT             47.80      47.50  
 15 Cowen, Ron L              25 Fast-NT                47.81      47.65  
 16 Hurt, Nic L               21 KMSC-OK                47.76      47.77  
C - Final
 17 Sorge, Scott W            18 Mvn-CA                 48.25      47.12  
 18 Heath, Jeremiah           26 LAK-KY                 48.02      47.17  
 19 Ernst, Derek A            17 GCAT-NT                47.83      47.85  
 20 Wolther, Travis J         22 Smu Men-NT             48.29      48.05  
 21 Cordry, Kyle E            17 Lcat-NM                48.65      48.94  
 22 Morton, Michael W         21 Smu Men-NT             48.75      49.24  
 23 Gladys, Collin M          16 NOVA-CA                48.51      49.77  
 24 Owens, Daniel R           17 Mvn-CA                 48.22      49.81  
 
Event 35  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    AMERICAN: * 1:51.91        2003 NATALIE COUGHLIN                           
        POOL: * 1:57.79        1992 SUMMER SANDERS                             
        MEET: * 1:57.59        1992 SUMMER SANDERS                             
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Komisarz, Rachel E        29 LAK-KY               2:00.17    1:56.22* 
  2 Woodward, Samantha L      15 KMSC-OK              2:04.02    2:01.64  
  3 Thomas, Tara R            16 NOVA-CA              2:07.45    2:02.21  
  4 Mattson, Erin E           17 "the Breakers"-OZ    2:04.38    2:03.27  
  5 Aubry, Ashton E           17 KCB-MV               2:07.26    2:03.59  
  6 Lunkenheimer, Lisa M      15 Wichita-MV           2:04.78    2:05.09  
  7 Schumacher, Katelyn N     17 NOVA-CA              2:07.28    2:07.46  
  8 Schauer, Alexis R         15 NOVA-CA              2:07.40    2:07.93  
B - Final
  9 Sotiropoulos, Anastasia   16 NOVA-CA              2:07.49    2:05.67  
 10 Robertson, Alex N         17 COSS-LA              2:07.53    2:06.01  
 11 Bollen, Molly T           17 Mustangs-NT          2:07.72    2:06.23  
 12 Etem, Elise Y             16 NOVA-CA              2:08.24    2:07.08  
 13 Hoppenrath, Blaine N      16 KCB-MV               2:09.91    2:08.08  
 14 Weickgenant, Catia C      15 Mustangs-NT          2:09.77    2:08.35  
 15 Magyar, Lydia A           17 NOVA-CA              2:09.60    2:10.13  
 16 Roth, Lauren A            16 Mustangs-NT          2:08.36    2:10.22  
C - Final
 17 Maffris, Amanda S         14 NOVA-CA              2:12.63    2:08.52  
 18 Whitbeck, Katherine A     15 KMSC-OK              2:13.05    2:08.57  
 19 Futscher, Stephie L       17 Mustangs-NT          2:12.08    2:08.79  
 20 Greene, Chelsea C         16 Mvn-CA               2:11.50    2:10.23  
 21 Thompson, Elizabeth J     17 KMSC-OK              2:10.84    2:11.06  
 22 McKemie, Ashley A         17 GOLD-ST              2:12.53    2:13.94  
 23 Arad, Danielle R          17 NOVA-CA              2:12.91    2:16.10  
 24 Sweeney, Kate K           18 KCB-MV               2:14.59    2:17.96  
 
Event 36  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    AMERICAN: * 1:41.72        2003 MICHAEL PHELPS                             
        POOL: * 1:46.51        2002 JOE MONTAGUE                               
        MEET: * 1:46.51        2002 JOE MONTAGUE                               
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Marchenko, Igor           30 NOVA-CA              1:52.00    1:47.47  
  2 Smith, Justin R           21 Smu Men-NT           1:50.82    1:49.30  
  3 Looney, Robert K          16 COSS-LA              1:53.13    1:50.22  
  4 Sugimoto, Hiro            22 Mvn-CA               1:51.23    1:50.39  
  5 Bollier, Bobby L          16 KCB-MV               1:51.85    1:53.24  
  6 Clark, Nate J             18 Smu Men-NT           1:53.91    1:53.59  
  7 Menezes, Marcio P         26 KCB-MV               1:53.31    1:54.48  
  8 Farfan, David A           16 HSC-GU               1:56.52    1:57.53  
B - Final
  9 Dunn, Evan T              17 Eat-OK               1:57.05    1:54.61  
 10 Sellers, Cameron M        17 Wichita-MV           1:56.82    1:54.83  
 11 King, Jayson B            17 KCB-MV               1:57.48    1:54.85  
 12 Yamashita, Yutaro         16 NOVA-CA              1:56.74    1:55.86  
 13 Criste, John I            16 NOVA-CA              1:57.19    1:56.24  
 14 Larwood, Quinn A          17 GCAT-NT              1:57.03    1:56.33  
 15 Swisher, Alex A           18 KMSC-OK              1:57.07    1:57.61  
 16 Bonicelli, Eric D         16 KCB-MV               1:57.67    1:59.11  
C - Final
 17 Kearbey, Kyle A           19 UNATT-MV             1:59.10    1:54.90  
 18 McGee, Mason L            17 COSS-LA              1:58.84    1:56.27  
 19 Tran, Andrew D            14 Mustangs-NT          1:57.70    1:56.75  
 20 Denham, Brett G           19 Smu Men-NT           1:59.33    1:57.81  
 21 Avila, Carlos             21 Fast-NT              1:59.58    1:58.05  
 22 Goldsmith, Kendrick A     18 Fast-NT              2:00.07    1:58.28  
 23 Edwards, Cody W           17 GOLD-ST              1:59.11    1:58.62  
 24 Guttmann, Marcus N        15 UN-NM                1:59.40    2:00.17  
 
Event 37  Women 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 McGee, Morgan E           16 COSS-LA                26.39      26.61  
  2 Dwyer, Meghan C           15 Mvn-CA                 27.34      26.83  
  3 Webb, Betsy C             15 NTSC-IL                27.20      26.94  
  4 Hegazy, Dina M            16 NOVA-CA                27.34      27.29  
  5 Pipes-Neilson, Karlyn     43 KD-HI                  27.78      27.67  
  6 Monroe, Meredith A        17 Mustangs-NT            28.10      27.78  
  7 Dixon, Rachel A           13 Lcat-NM                28.14      28.38  
  8 Brown, Molly C            14 JCKW-MV                28.25      28.84  
B - Final
  9 Campbell, Marissa L       16 UN-NM                  28.26      28.26  
 10 Yoon, Kristen H           17 Mvn-CA                 29.04      28.53  
 11 Woldt, Hilary A           13 Dolphins-WI            29.18      29.09  
 12 Thompson, Bailey A        17 Mustangs-NT            29.93      29.53  
 -- Shade, Brianna L          16 KMSC-OK                30.43         DQ  
 -- Johannesen, Julia V       18 NWAA-AR                30.20         DQ  
 -- Jennings, Alexandra A     17 Mustangs-NT            29.88         DQ  
 -- Jones, Leah G             14 Mustangs-NT            30.30         DQ  
C - Final
 17 McCampbell, Ann A         15 KMSC-OK                31.90      32.04  
 -- Leonard, Kasie A          14 Tsunami-MV             32.15         DQ  
 -- Cole, Jennifer L          14 NWAA-AR                31.80         DQ  
 -- Parker, Jennifer M        16 NWAA-AR                30.90         DQ  
 -- Bolin, Shelby J           13 Team Dolphins-MV       31.01         DQ  
 
Event 38  Men 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Mania, Adam M             22 WA-WI                  22.57      22.09  
  2 Staley, Trent M           23 King-PN                23.97      23.12  
  3 Clark, Ian R              21 Smu Men-NT             23.60      23.44  
  4 Berrettini, Jonathon V    20 Mustangs-NT            24.07      23.66  
  5 Thompson, Matt W          15 Mustangs-NT            24.18      23.75  
  6 Murphy, Max M             15 Mustangs-NT            24.58      24.47  
  7 Elerding, Patrick J       19 Smu Men-NT             25.01      24.71  
  8 Weidemann, Alex J         22 Smu Men-NT             24.48      24.85  
B - Final
  9 Sorge, Scott W            18 Mvn-CA                 25.96      25.93  
 10 Ingraham, Colton C        18 Smu Men-NT             25.78      26.12  
 11 Lutz, Jody D              17 Eat-OK                 26.61      26.42  
 12 Barak, Or                 16 Fast-NT                26.50      26.48  
 13 Ragland, John C           18 Dolphins-AR            26.72      26.63  
 14 Ward, Taylor A            15 Aquakids-AR            27.56      26.77  
 15 McClure, Ryan D           16 Dolphins-WI            27.29      27.17  
 16 Wagner, CJ J              18 Dolphins-WI            27.46      27.41  
C - Final
 17 Johnson, Scott T          18 Mvn-CA                 27.99      27.30  
 18 Perry, Jarrett A          19 Wichita-MV             27.79      27.37  
 19 Oliva, Vinicius V         16 KMSC-OK                27.98      27.47  
 -- King, Jason L             13 Tsunami-MV             29.05         DQ  
 -- Testi, Logan T            14 Eat-OK                 30.10         DQ  
 -- Price, David M            17 Heat-OZ                29.44         DQ  
 -- Westby, Taylor G          15 SwimTulsa-OK           27.77         DQ  
 -- Hatfield, Danny M         13 Eat-OK                 30.64         DQ  
 
Event 39  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    AMERICAN: * 1:28.10   3/17/2005 UNIVERSITY OF GEORGIA                      
        POOL: * 1:33.06        1993 UNIVERSITY OF NEBRASKA                     
        MEET: * 1:34.82        2002 FAST                                       
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 New Trier Swim Club-IL  'A'                                 1:34.42* 
     1) Webb, Betsy C 15                2) Shumway, Kate T 14             
     3) Kuczek, Christine B 17          4) Dominski, Emily E 16           
  2 Irvine Novaquatics-CA  'A'                                  1:37.62  
     1) Thomas, Tara R 16               2) Schumacher, Katelyn N 17       
     3) Chester, Ali T 17               4) Hegazy, Dina M 16              
  3 Texas Gold-ST  'A'                                          1:38.69  
     1) Bobo, Lacey P 16                2) Thompson, Sherrill M 14        
     3) Cunningham, Cassie J 15         4) Lawrence, Micah M 15           
  4 Dallas Mustangs-NT  'A'                                     1:38.92  
     1) Bollen, Molly T 17              2) Beck, Spindrift S 15           
     3) Roth, Lauren A 16               4) Steiner, Maddie H 16           
  5 Parkway Swim Club-OZ  'A'                                   1:39.07  
     1) Smith, Liz A 16                 2) Ridder, Kelsey L 17            
     3) Olivier, Jordan S 15            4) Harris, Jenna E 18             
  6 Kerr McGee Swim Club-OK  'A'                                1:39.19  
     1) Whitbeck, Katherine A 15        2) Woodward, Samantha L 15        
     3) Zebrowski, Kathryn E 14         4) Thompson, Elizabeth J 17       
  6 Des Moines Swim Federation-IA  'A'                          1:39.19  
     1) Mehesan, Alexa A 15             2) Doerge, Ella J 16              
     3) Harris, Danielle N 15           4) Wubbena, Johanna R 16          
  8 Mission Viejo Nadadores-CA  'A'                             1:39.97  
     1) Yamada, Sachiko 23              2) Dwyer, Meghan C 15             
     3) Deters, Erinn D 18              4) Yoon, Kristen H 17             
  9 Dallas Mustangs-NT  'B'                                     1:40.11  
     1) Betzen, Kannon B 16             2) Grubb, Meredith E 17           
     3) Kittle, Grace A 17              4) Monroe, Meredith A 17          
 10 Team Dolphins-MV  'A'                                       1:40.74  
     1) Nelson, Anna S 17               2) Corwin, Tarin E 16             
     3) Nelson, Abigail E 16            4) Williams, TJ J 17              
 11 New Trier Swim Club-IL  'B'                                 1:41.31  
     1) Clarke, Elizabeth A 15          2) Finn, Alisa M 14               
     3) Golembeski, Anne L 15           4) Alexander, Christina R 15      
 12 Oshkosh Community YMCA-WI  'A'                              1:41.83  
     1) Woldt, Hilary A 13              2) Tuchscherer, Abbey S 14        
     3) Zook, Tracy L 15                4) Bolin, Ashley E 15             
 13 North Texas Nadadores-NT  'A'                               1:42.24  
     1) Watson, Rachel L 17             2) Wells, Paige E 14              
     3) Ginder, Lisa C 15               4) Helland, Alex M 17             
 14 Kansas City Blazers-MV  'A'                                 1:42.26  
     1) Berry, Emma A 18                2) Aubry, Ashton E 17             
     3) Sweeney, Kate K 18              4) Hoppenrath, Blaine N 16        
 15 Columbia Swim Club-MV  'A'                                  1:42.38  
     1) Pope, Marie H 16                2) Harper, Elizabeth A 16         
     3) Piester, Claire E 18            4) Schenker, Julie E 17           
 16 Irvine Novaquatics-CA  'B'                                  1:42.56  
     1) Migues, Devonie M 17            2) Warkentin, Linzy S 16          
     3) Spach, Margaret M 15            4) Cashion, Brooke A 17           
 17 Parkway Swim Club-OZ  'B'                                   1:42.87  
     1) Hailand, Elizabeth B 16         2) Neumann, Erin M 16             
     3) Angle, Allyson E 17             4) Harris, Emily R 14             
 18 Grapevine-Colleyville A T-NT  'A'                           1:43.22  
     1) Miles, Jessica E 16             2) Bartos, Justine E 17           
     3) Klocke, Maggie A 17             4) Murtagh, Alanna C 17           
 19 Mission Viejo Nadadores-CA  'B'                             1:43.26  
     1) Godbe, Alison B 15              2) Bolton, Melinda M 17           
     3) Greene, Chelsea C 16            4) Gordon, Breanna J 15           
 20 Topeka Swim Association-MV  'A'                             1:43.58  
     1) Dicus, Emily G 13               2) Strecker, Kristin T 14         
     3) Molden, Hannah P 13             4) Stafford, Shara E 16           
 21 Texas Gold-ST  'B'                                          1:43.97  
     1) Bado, Rosita K 17               2) Colella, Jocie P 15            
     3) Lawrence, Alannah E 17          4) Gerken, Karen R 16             
 22 Kerr McGee Swim Club-OK  'B'                                1:44.42  
     1) Harms, Krissy M 17              2) Scepanski, Kaitlin E 16        
     3) Harms, Kelly A 14               4) Visor, Kayla B 16              
 23 Snowfox Swim Team-SD  'A'                                   1:44.56  
     1) Dalin, Dalonda L 16             2) McCullough, Kelly R 16         
     3) Claycomb, Morgan E 15           4) Dalin, Devonne A 14            
 24 Fort Worth Area Swim Team-NT  'A'                           1:44.64  
     1) Hall, Erica M 16                2) Schauwecker, Jessica L 16      
     3) Dwyer, Shannon E 14             4) Steenberge, Xela L 16          
 25 North West Arkansas Aquatics-AR  'B'                        1:44.82  
     1) Cole, Jennifer L 14             2) Haefner, Bethany D 17          
     3) Parker, Jennifer M 16           4) Potter, Brittany C 16          
 26 Columbia Swim Club-MV  'B'                                  1:44.88  
     1) Wetz, Mary J 16                 2) Durnil, Kayla M 16             
     3) Pierce, Leah J 18               4) Sheahen, Mary I 17             
 27 Lakeside Aquatic Club-NT  'A'                               1:45.69  
     1) Moffit, Alison L 13             2) Stephens, Sasha N 16           
     3) Fedors, Jaclyn N 17             4) Stephens, Ashley N 16          
 28 Hendrix Aquakids-AR  'A'                                    1:45.97  
     1) Brown, Katie M 14               2) Magee, Molly S 17              
     3) Hill, Morgan R 14               4) Edwards, Sarah E 16            
 -- Wichita Swim Club-MV  'A'                                        DQ  
     1) Mahoney, Abigail A 16           2) Bruce, Jamie O 16              
     3) Matthies, Meredith K 16         4) Lunkenheimer, Lisa M 15        
 -- North West Arkansas Aquatics-AR  'A'                             DQ  
     1) Pickhardt, Maggie S 13          2) Cindric, Nicole C 17           
     3) Johannesen, Julia V 18          4) Potter, Alyssa C 16            
 
Event 40  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    AMERICAN: * 1:16.49        2002 STANFORD UNIVERSITY                        
        POOL: * 1:19.33        1993 UNIVERSITY OF KANSAS                       
        MEET: * 1:21.05        2004 SMU                                        
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Irvine Novaquatics-CA  'A'                                  1:22.86  
     1) Furman, Dan J 17                2) Marchenko, Igor 30             
     3) Lezak, Jason E 30               4) Gladys, Collin M 16            
  2 Southern Methodist University-NT  'A'                       1:25.46  
     1) White, JD D 22                  2) Milu, Shane M 19               
     3) Stephenson, Justin T 22         4) Wolther, Travis J 22           
  3 Mission Viejo Nadadores-CA  'A'                             1:25.70  
     1) Owens, Daniel R 17              2) Mortimer, Justin B 23          
     3) Sugimoto, Hiro 22               4) Sorge, Scott W 18              
  4 Schroeder YMCA Swim Team-WI  'A'                            1:26.77  
     1) Baseheart, Josh J 23            2) Baseheart, Kevin C 16          
     3) Gottinger, Caleb E 17           4) Charlton, Graham E 14          
  5 Southern Methodist University-NT  'B'                       1:27.36  
     1) Morton, Michael W 21            2) Brackett, Jani J 20            
     3) Ingraham, Chase E 23            4) Denham, Brett G 19             
  6 Dallas Mustangs-NT  'A'                                     1:28.47  
     1) Berrettini, Jonathon V 20       2) Thompson, Matt W 15            
     3) Murphy, Max M 15                4) Hallum, Clint H 16             
  7 Texas Gold-ST  'A'                                          1:28.66  
     1) Nosal, Josh M 16                2) Bobo, Peyton T 18              
     3) Bado, Rico B 15                 4) Edwards, Cody W 17             
  8 Kansas City Blazers-MV  'A'                                 1:28.71  
     1) Bollier, Bobby L 16             2) King, Jayson B 17              
     3) Benson, Jason L 17              4) Menezes, Marcio P 26           
  9 Team Dolphins-MV  'A'                                       1:29.04  
     1) Patterson, Jeff M 18            2) Shalley, Jesse W 18            
     3) Burns, Matthew L 17             4) Bolin, Zach T 16               
 10 Irvine Novaquatics-CA  'B'                                  1:29.28  
     1) Casey, Aaron J 17               2) Woo, Jin Y 16                  
     3) Yamashita, Yutaro 16            4) Criste, John I 16              
 11 Fort Worth Area Swim Team-NT  'A'                           1:29.33  
     1) Cowen, Ron L 25                 2) Nieves, Francis J 16           
     3) Avila, Carlos 21                4) Goldsmith, Kendrick A 18       
 12 Kerr McGee Swim Club-OK  'A'                                1:29.43  
     1) Cavin, Chris E 16               2) Degeus, David C 20             
     3) Robberson, Garrett M 16         4) Degeus, Dan D 18               
 13 Lakeside Aquatic Club-NT  'A'                               1:30.59  
     1) Carlysle, Cameron R 17          2) Tilley, Kyle P 17              
     3) Brown, Jake W 15                4) Gregory, Trey M 14             
 14 Mission Viejo Nadadores-CA  'B'                             1:30.68  
     1) Goodell, Greg W 17              2) Godbe, Andrew E 17             
     3) Rimkus, Charlie N 14            4) Chamberlain, Brett K 18        
 15 Wichita Swim Club-MV  'A'                                   1:31.18  
     1) Sellers, Cameron M 17           2) Beins, Bo A 18                 
     3) Koop, Andre L 19                4) Stacey, Tyler J 18             
 16 Oshkosh Community YMCA-WI  'A'                              1:31.83  
     1) Wagner, CJ J 18                 2) McClure, Ryan D 16             
     3) Van Huis, Alex A 17             4) Dudzinski, Jon A 17            
 17 Dallas Mustangs-NT  'B'                                     1:31.87  
     1) Dwyer, Jack B 15                2) Tran, Andrew D 14              
     3) Weeks, Lamar B 16               4) Weeks, Scott C 14              
 18 Kansas City Blazers-MV  'B'                                 1:32.62  
     1) Jones, Matthew A 18             2) Ladner, Nate R 17              
     3) Bonicelli, Eric D 16            4) Bigham, Kevin T 16             
 19 North Texas Nadadores-NT  'A'                               1:32.71  
     1) Wellborn, Chris E 18            2) Bland, Jesse D 17              
     3) Cox, Daniel R 17                4) Hendricks, Jeff A 16           
 20 Jenks Trojan Swim Club-OK  'A'                              1:32.73  
     1) Radaelli, Frank A 16            2) Kurtz, Andrew J 15             
     3) Miller, David S 16              4) Hayes, Kevin A 17              
 21 Texas Gold-ST  'B'                                          1:33.77  
     1) Rivers, Will H 17               2) Wheeler, Wesley A 15           
     3) Parker, Ben D 16                4) Moses, Evin D 16               
 22 Lobo Aquatic Club-NM  'A'                                   1:34.08  
     1) Rogers, Jack F 16               2) Bartels, Phillip L 17          
     3) Egenes, Nick N 16               4) Puhl, Mack M 16                
 23 Fort Worth Area Swim Team-NT  'B'                           1:34.24  
     1) O'Connor, Michael A 21          2) Dwyer, Patrick J 17            
     3) Barak, Or 16                    4) Brickey, Mark A 18             
 24 North West Arkansas Aquatics-AR  'A'                        1:34.30  
     1) Denefe, Andy J 18               2) Hyatt, Chris L 17              
     3) Suchy, Ben J 15                 4) Haefner, Michael J 15          
 25 Houston Swim Club-GU  'A'                                   1:34.35  
     1) Farfan, David A 16              2) Farfan, Dennis A 15            
     3) Scott, Josh D 14                4) Floyd, Lawson E 17             
 26 Kerr McGee Swim Club-OK  'B'                                1:34.68  
     1) Booth, JC C 16                  2) Swisher, Alex A 18             
     3) Rogge, Ken B 16                 4) Enge, Jeff P 17                
 -- Wichita Swim Club-MV  'B'                                        DQ
ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT