11/22/2005 - 11/22/2005
Gainesville, Florida, USA
Event 1 Women 1 mtr Diving
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Miller, Alicia Gators-FL NT 257.40 9
2 Lerew, Brittany FloridaState-FL NT 254.03 4
3 Ellerby, Sarah Gators-FL NT 235.43 3
4 Sowers, Rachel Gators-FL NT 214.50 2
5 Hanna, Carissa FloridaState-FL NT 208.04 1
6 Bartell, Jeana Gators-FL NT x207.89
7 Lusk, Alex Gators-FL NT x200.55
8 Stern, Whitney Gators-FL NT x150.75
Event 2 Men 1 mtr Diving
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Wilcox, Jonathan Gators-FL NT 339.75 9
2 Tilbrook, Alex FloridaState-FL NT 294.53 4
3 Frebel, Dan FloridaState-FL NT 288.30 3
4 Crane, Peter FloridaState-FL NT 257.33 2
5 Leech, Aaron Gators-FL NT 254.93 1
6 Beinlich, Jason FloridaState-FL NT x250.50
7 Jones, Derek FloridaState-FL NT x243.38
8 Schmidt, Justin Gators-FL NT 212.40
Event 3 Women 3 mtr Diving
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Lerew, Brittany FloridaState-FL NT 273.68 9
2 Miller, Alicia Gators-FL NT 268.88 4
3 Stern, Whitney Gators-FL NT 251.40 3
4 Bartell, Jeana Gators-FL NT 247.88 2
5 Hanna, Carissa FloridaState-FL NT 233.85 1
6 Ellerby, Sarah Gators-FL NT x227.70
7 Sowers, Rachel Gators-FL NT x217.28
8 Lusk, Alex Gators-FL NT x200.98
Event 4 Men 3 mtr Diving
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Wilcox, Jonathan Gators-FL NT 362.78 9
2 Tilbrook, Alex FloridaState-FL NT 321.45 4
3 Frebel, Dan FloridaState-FL NT 304.88 3
4 Leech, Aaron Gators-FL NT 285.08 2
5 Jones, Derek FloridaState-FL NT 278.48 1
6 Schmidt, Justin Gators-FL NT 266.85
7 Beinlich, Jason FloridaState-FL NT x253.05
8 Crane, Peter FloridaState-FL NT x227.40
Event 5 Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Florida State University-FL 'A' NT 1:40.88 11
1) Raleigh, Christie 2) Brick, Lauren
3) Sparg, Lauren 4) Ellis, Carrie
25.73 53.70 1:18.59 1:40.88
2 University of Florida-FL 'A' NT 1:42.38 4
1) Vanderbilt, Samantha 2) Bernhardt, Vipa
3) Weiman, Candace 4) Vollmer, Dana
26.40 55.00 1:19.29 1:42.38
3 University of Florida-FL 'B' NT 1:46.25 2
1) Lago, Jenny 2) Hartley, Amanda
3) Healy, Colleen 4) Huff, Mandy
27.78 57.25 1:22.52 1:46.25
4 Florida State University-FL 'B' NT 1:47.19
1) Rademacher, Stacy 2) Huntwork, Kylen
3) Tessier, Teresa 4) King, Abbie
27.85 57.66 1:24.19 1:47.19
Event 6 Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 University of Florida-FL 'A' NT 1:29.70 11
1) Lochte, Ryan 2) Ally, Bradley
3) Borreca, Nick 4) Townsend, Darian
21.73 47.44 1:09.92 1:29.70
2 Florida State University-FL 'A' NT 1:30.20 4
1) Powell, Ian 2) Jamerson, Billy
3) Roycik, Joel 4) Kennon, Alex
23.65 48.69 1:10.42 1:30.20
3 Florida State University-FL 'B' NT 1:31.51 2
1) Heine, Jared 2) Erben, Paul
3) Connor, Stephan 4) Vivo, Jeffrey
23.78 48.92 1:10.63 1:31.51
4 University of Florida-FL 'B' NT 1:33.58
1) Tullius, Rex 2) Mrazek, Bill
3) Hughes, Tim 4) Wilder, Russell
24.27 50.12 1:12.61 1:33.58
Event 7 Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Larson, Kim Gators-FL NT 10:00.47 9
28.03 58.00 1:28.29 1:58.46 2:28.50 2:58.80 3:29.21 3:59.55
4:29.77 5:00.13 5:30.19 6:00.14 6:30.11 7:00.19 7:30.38 8:00.59
8:30.65 9:00.92 9:31.11 10:00.47
2 Guenthner, Laurabeth Gators-FL NT 10:07.79 3.5
28.08 58.17 1:28.42 1:58.64 2:28.90 2:59.25 3:29.58 3:59.82
4:30.21 5:00.60 5:31.05 6:01.68 6:32.21 7:02.99 7:34.06 8:05.02
8:35.92 9:06.95 9:37.76 10:07.79
2 Tannhauser, Jamie Gators-FL NT 10:07.79 3.5
28.46 58.52 1:28.62 1:58.91 2:29.15 2:59.42 3:29.68 3:59.95
4:30.26 5:00.95 5:31.27 6:01.69 6:32.23 7:03.22 7:34.02 8:05.28
8:36.23 9:07.14 9:37.84 10:07.79
4 Martelle, Meredith FloridaState-FL NT 10:11.21 2
28.17 58.43 1:28.86 1:59.22 2:29.85 3:00.17 3:30.85 4:01.69
4:32.36 5:03.23 5:34.20 6:05.34 7:07.14 7:38.00 8:08.72
8:39.68 9:10.70 9:41.09 10:11.21
5 Smith, Kelsy Gators-FL NT x10:18.93
29.45 1:00.02 1:30.61 2:01.36 2:31.87 3:02.25 3:32.91 4:03.34
4:34.09 5:04.69 5:35.64 6:06.74 6:38.38 7:10.12 7:41.80 8:13.48
8:44.97 9:16.63 9:47.74 10:18.93
6 Hatfield, Elise FloridaState-FL NT 10:34.97 1
29.43 1:00.64 1:31.71 2:02.70 2:33.80 3:05.10 3:36.23 4:07.83
4:39.45 5:11.30 5:43.10 6:15.30 6:47.65 7:20.00 7:52.29 8:24.65
8:57.17 9:29.41 10:02.45 10:34.97
7 Matherly, Megan FloridaState-FL NT 10:36.03
28.41 58.91 1:29.96 2:01.61 2:33.26 3:04.70 3:36.74 4:08.98
4:40.97 5:13.31 5:45.35 6:17.45 6:50.06 7:22.60 7:55.03 8:27.15
8:59.77 9:31.76 10:04.26 10:36.03
8 Pariente, Janine FloridaState-FL NT x10:40.80
29.62 1:01.05 1:32.78 2:04.78 2:36.86 3:08.84 3:41.12 4:13.44
4:45.81 5:18.16 5:50.53 6:22.87 6:55.32 7:27.71 8:00.07 8:32.40
9:04.91 9:37.19 10:09.52 10:40.80
Event 8 Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Work, Tobias Gators-FL NT 9:05.77 9
25.15 52.15 1:19.43 1:46.79 2:13.63 2:40.56 3:07.73 3:34.71
4:01.93 4:29.21 4:56.59 5:24.17 5:51.35 6:19.08 6:46.84 7:14.69
7:42.43 8:10.46 8:38.46 9:05.77
2 Roof, Steve FloridaState-FL NT 9:09.82 4
25.32 52.31 1:19.51 1:46.95 2:14.14 2:41.42 3:08.68 3:35.90
4:03.34 4:31.07 4:58.69 5:26.40 5:54.18 6:22.07 6:49.95 7:17.97
7:46.16 8:14.34 8:42.47 9:09.82
3 Young, Kyle FloridaState-FL NT 9:16.12 3
25.29 52.87 1:20.59 1:48.64 2:16.52 2:44.41 3:12.09 3:40.15
4:08.01 4:36.01 5:04.10 5:32.05 6:00.14 6:28.20 6:56.03 7:24.22
7:52.26 8:20.65 8:48.93 9:16.12
4 Bernard, Chris Gators-FL NT 9:24.17 2
25.61 53.43 1:21.59 1:49.98 2:18.03 2:46.43 3:14.72 3:43.46
4:12.29 4:41.19 5:09.98 5:38.64 6:07.49 6:36.41 7:04.81 7:33.12
8:01.34 8:29.49 8:57.23 9:24.17
5 Jaben, Max Gators-FL NT 9:28.70 1
25.57 53.39 1:21.39 1:49.49 2:17.60 2:45.83 3:14.14 3:42.74
4:11.28 4:40.29 5:08.72 5:37.51 6:06.39 6:35.49 7:04.63 7:33.55
8:02.28 8:31.26 9:00.22 9:28.70
6 McLarty, Dustin Gators-FL NT x9:35.43
25.38 53.13 1:21.16 1:49.24 2:17.35 2:45.70 3:14.01 3:42.78
4:11.87 4:41.12 5:10.54 5:40.11 6:09.77 6:39.70 7:09.38 7:38.81
8:08.11 8:37.28 9:06.70 9:35.43
-- Kauffman, Cody Gators-FL NT X9:41.30
26.72 55.25 1:24.21 1:53.38 2:22.42 2:51.55 3:20.54 3:49.97
4:19.47 4:48.55 5:17.79 5:47.30 6:16.64 6:45.96 7:15.47 7:44.82
8:14.28 8:43.79 9:12.91 9:41.30
Event 9 Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Pike, Natalie Gators-FL NT 1:47.89 9
25.57 53.11 1:20.48 1:47.89
2 Burckle, Caroline Gators-FL NT 1:48.87 4
25.97 53.03 1:20.76 1:48.87
3 Carusone, Ashley Gators-FL NT 1:51.06 3
26.38 54.18 1:22.77 1:51.06
4 Altman, Romy FloridaState-FL NT 1:53.16 2
26.27 54.17 1:23.17 1:53.16
5 Russell, Cameron FloridaState-FL NT 1:53.79 1
26.69 55.21 1:24.44 1:53.79
6 Nowotzin, Silke Gators-FL NT x1:54.71
27.01 56.07 1:25.53 1:54.71
7 Skaggs, Kate FloridaState-FL NT 1:55.26
26.98 55.61 1:25.31 1:55.26
8 Ronan, Katie FloridaState-FL NT x1:55.45
26.76 55.66 1:25.37 1:55.45
Event 10 Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Townsend, Darian Gators-FL NT 1:36.93 9
22.63 47.52 1:12.08 1:36.93
2 Marais, Carl FloridaState-FL NT 1:38.50 4
22.69 47.63 1:12.86 1:38.50
3 Denton, Ed FloridaState-FL NT 1:39.06 3
23.08 48.52 1:13.62 1:39.06
4 Johnson, Grant Gators-FL NT 1:39.61 2
23.81 49.00 1:14.64 1:39.61
5 Connor, Stephan FloridaState-FL NT 1:40.14 1
23.46 48.55 1:14.16 1:40.14
6 Coan, Matt Gators-FL NT 1:41.24
22.84 47.90 1:14.27 1:41.24
7 Jones, Brent Gators-FL NT x1:42.25
23.66 49.20 1:15.50 1:42.25
8 Hammond, Matt FloridaState-FL NT x1:44.89
24.08 50.23 1:17.23 1:44.89
Event 11 Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Ellis, Carrie FloridaState-FL NT 23.05 9
2 Raleigh, Christie FloridaState-FL NT 23.50 4
3 Vollmer, Dana Gators-FL NT 23.63 3
4 Healy, Colleen Gators-FL NT 23.92 2
5 King, Abbie FloridaState-FL NT 24.00 1
6 Metka, Katie FloridaState-FL NT x24.14
7 Gilliam, Kristin Gators-FL NT 24.61
8 Allfrey, Nicole Gators-FL NT x25.49
Event 12 Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Kennon, Alex FloridaState-FL NT 20.54 9
2 Botha, Jarryd FloridaState-FL NT 20.85 4
3 Penniman, Daniel Gators-FL NT 20.88 3
4 Borreca, Nick Gators-FL NT 20.96 2
5 Jamerson, Billy FloridaState-FL NT 21.12 1
6 Smith, Jos Gators-FL NT 21.20
7 Vivo, Jeffrey FloridaState-FL NT x21.46
8 Wilder, Russell Gators-FL NT x21.47
Event 13 Women 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Bernhardt, Vipa Gators-FL NT 2:03.15 9
27.52 59.76 1:34.27 2:03.15
2 Cipoletti, Ann FloridaState-FL NT 2:05.61 4
27.85 59.91 1:35.48 2:05.61
3 Robertson, Caroline FloridaState-FL NT 2:05.84 3
27.76 59.41 1:36.40 2:05.84
4 Reid, Jamie Gators-FL NT 2:07.00 2
27.07 58.03 1:36.39 2:07.00
5 Huff, Mandy Gators-FL NT 2:09.47 1
28.04 1:02.48 1:38.69 2:09.47
6 Huntwork, Kylen FloridaState-FL NT 2:11.30
28.90 1:03.47 1:40.12 2:11.30
7 Hudak, Courtney FloridaState-FL NT x2:13.40
29.13 1:02.25 1:43.31 2:13.40
Event 14 Men 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Ally, Bradley Gators-FL NT 1:48.14 9
23.46 50.40 1:21.93 1:48.14
2 Hartley, Brian Gators-FL NT 1:50.04 4
24.21 51.56 1:24.48 1:50.04
3 Keeling, Danny FloridaState-FL NT 1:50.24 3
23.99 51.44 1:23.50 1:50.24
4 Nead, Kevin Gators-FL NT 1:51.70 2
24.82 52.45 1:25.53 1:51.70
5 Erben, Paul FloridaState-FL NT 1:53.14 1
25.39 55.17 1:25.99 1:53.14
6 Powell, Ian FloridaState-FL NT 1:53.89
23.75 50.51 1:26.19 1:53.89
7 Deery, Kyle Gators-FL NT x1:54.86
25.22 55.26 1:27.68 1:54.86
Event 15 Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Weiman, Candace Gators-FL NT 1:58.80 9
27.82 57.74 1:27.83 1:58.80
2 Carusone, Ashley Gators-FL NT 2:02.21 4
27.83 58.64 1:30.31 2:02.21
3 Lago, Jenny Gators-FL NT 2:02.93 3
27.59 59.03 1:30.46 2:02.93
4 Kenney, Lindsay FloridaState-FL NT 2:05.38 2
28.46 59.93 1:31.94 2:05.38
5 Sparg, Lauren FloridaState-FL NT 2:06.05 1
27.44 58.77 1:31.21 2:06.05
6 Dean, Kelly FloridaState-FL NT 2:06.41
28.16 1:00.33 1:32.81 2:06.41
7 Moreau, Laurie Gators-FL NT x2:13.06
29.68 1:03.37 1:37.80 2:13.06
Event 16 Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Lochte, Ryan Gators-FL NT 1:44.13 9
23.59 50.10 1:16.56 1:44.13
2 Hughes, Tim Gators-FL NT 1:49.15 4
25.03 53.00 1:21.09 1:49.15
3 Nicholls, Mark FloridaState-FL NT 1:50.24 3
24.93 52.72 1:21.06 1:50.24
4 Powell, Ian FloridaState-FL NT 1:51.15 2
24.80 53.06 1:21.86 1:51.15
5 Rice, Michael FloridaState-FL NT 1:52.32 1
24.99 53.58 1:22.65 1:52.32
6 Meena, Elliot Gators-FL NT 1:52.50
25.21 53.82 1:22.95 1:52.50
7 McLarty, Dustin Gators-FL NT x1:54.60
25.46 54.52 1:24.53 1:54.60
8 Keeling, Danny FloridaState-FL NT x1:55.08
24.92 53.80 1:23.99 1:55.08
Event 17 Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Ellis, Carrie FloridaState-FL NT 49.93 9
23.98 49.93
2 Pike, Natalie Gators-FL NT 50.47 4
24.59 50.47
3 Vollmer, Dana Gators-FL NT 51.24 3
24.76 51.24
4 Gilliam, Kristin Gators-FL NT 53.07 2
25.65 53.07
5 Metka, Katie FloridaState-FL NT 54.62 1
25.53 54.62
6 Tessier, Teresa FloridaState-FL NT 54.80
26.05 54.80
7 Nowotzin, Silke Gators-FL NT x55.44
26.76 55.44
Event 18 Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Roycik, Joel FloridaState-FL NT 44.84 9
21.44 44.84
2 Denton, Ed FloridaState-FL NT 45.19 4
22.09 45.19
3 Connor, Stephan FloridaState-FL NT 45.43 3
21.70 45.43
4 Borreca, Nick Gators-FL NT 45.51 2
21.97 45.51
5 Penniman, Daniel Gators-FL NT 45.62 1
21.74 45.62
6 Smith, Jos Gators-FL NT 46.57
22.70 46.57
7 Wilder, Russell Gators-FL NT x46.79
22.54 46.79
8 Holway, Jimmy FloridaState-FL NT x47.27
22.89 47.27
Event 19 Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Altman, Romy FloridaState-FL NT 2:00.44 9
29.16 59.79 1:30.22 2:00.44
2 Vanderbilt, Samantha Gators-FL NT 2:02.04 4
28.78 59.50 1:30.57 2:02.04
3 Smith, Kelsy Gators-FL NT 2:02.09 3
29.68 1:00.52 1:31.50 2:02.09
4 Rademacher, Stacy FloridaState-FL NT 2:02.55 2
29.48 1:00.49 1:31.68 2:02.55
5 Harris, Kristen Gators-FL NT 2:03.14 1
29.13 1:00.04 1:31.47 2:03.14
6 Reid, Jamie Gators-FL NT x2:05.56
29.84 1:01.14 1:33.23 2:05.56
7 Skaggs, Kate FloridaState-FL NT 2:07.84
30.13 1:02.50 1:35.38 2:07.84
8 Ronan, Katie FloridaState-FL NT x2:09.56
30.74 1:02.91 1:36.35 2:09.56
Event 20 Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Lochte, Ryan Gators-FL NT 1:44.73 9
24.65 51.56 1:18.90 1:44.73
2 Botha, Jarryd FloridaState-FL NT 1:48.02 4
25.00 52.13 1:19.59 1:48.02
3 Nead, Kevin Gators-FL NT 1:49.12 3
26.66 54.23 1:21.86 1:49.12
4 Ally, Bradley Gators-FL NT 1:49.31 2
26.20 53.84 1:22.04 1:49.31
5 Marais, Carl FloridaState-FL NT 1:49.50 1
25.70 53.19 1:21.20 1:49.50
6 Tullius, Rex Gators-FL NT x1:51.03
26.84 55.46 1:23.46 1:51.03
7 Heine, Jared FloridaState-FL NT 1:52.50
26.13 54.09 1:23.09 1:52.50
Event 21 Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Burckle, Caroline Gators-FL NT 4:50.20 9
27.42 56.66 1:25.96 1:55.39 2:24.84 2:54.51 3:23.69 3:52.76
4:21.98 4:50.20
2 Larson, Kim Gators-FL NT 4:51.00 4
27.82 57.31 1:26.87 1:56.66 2:26.30 2:55.79 3:24.70 3:53.67
4:22.60 4:51.00
3 Guenthner, Laurabeth Gators-FL NT 4:55.27 3
28.36 57.80 1:27.68 1:57.61 2:27.44 2:57.07 3:26.62 3:56.47
4:26.22 4:55.27
4 Carusone, Ashley Gators-FL NT x4:57.49
27.88 57.37 1:26.95 1:56.68 2:26.67 2:56.61 3:26.45 3:56.75
4:27.50 4:57.49
5 Martelle, Meredith FloridaState-FL NT 5:02.63 2
28.13 58.39 1:29.22 1:59.76 2:30.55 3:01.46 3:32.14 4:02.80
4:32.86 5:02.63
6 Kenney, Lindsay FloridaState-FL NT 5:03.99 1
28.88 59.77 1:30.55 2:01.65 2:32.54 3:03.30 3:33.88 4:04.10
4:34.25 5:03.99
7 Russell, Cameron FloridaState-FL NT 5:04.53
28.56 58.97 1:29.29 2:00.01 2:30.93 3:01.86 3:32.66 4:03.37
4:34.35 5:04.53
8 Hatfield, Elise FloridaState-FL NT x5:15.48
29.44 1:00.72 1:32.23 2:03.85 2:35.65 3:07.42 3:39.56 4:11.83
4:43.75 5:15.48
Event 22 Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Work, Tobias Gators-FL NT 4:24.90 9
24.98 51.69 1:18.63 1:45.64 2:12.42 2:39.31 3:05.73 3:32.50
3:59.03 4:24.90
2 Hartley, Brian Gators-FL NT 4:26.26 4
25.11 52.19 1:19.43 1:46.71 2:13.92 2:40.89 3:07.44 3:33.81
4:00.23 4:26.26
3 Young, Kyle FloridaState-FL NT 4:29.06 3
24.58 52.14 1:19.78 1:47.19 2:14.18 2:41.33 3:08.58 3:35.76
4:02.93 4:29.06
4 Roof, Steve FloridaState-FL NT 4:29.21 2
25.46 52.25 1:19.36 1:46.57 2:13.58 2:40.64 3:07.95 3:35.62
4:03.08 4:29.21
5 Johnson, Grant Gators-FL NT 4:32.99 1
25.64 52.95 1:20.70 1:48.12 2:15.62 2:43.35 3:11.15 3:38.79
4:06.33 4:32.99
6 Coan, Matt Gators-FL NT x4:35.44
25.43 52.48 1:19.64 1:47.14 2:14.71 2:42.40 3:10.47 3:38.77
4:07.30 4:35.44
-- Kauffman, Cody Gators-FL NT X4:43.89
26.06 54.09 1:22.78 1:51.43 2:20.20 2:49.04 3:17.95 3:46.68
4:15.86 4:43.89
Event 23 Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Hartley, Amanda Gators-FL NT 2:17.02 9
32.18 1:07.73 1:42.03 2:17.02
2 Cipoletti, Ann FloridaState-FL NT 2:18.10 4
31.59 1:06.63 1:42.32 2:18.10
3 Brick, Lauren FloridaState-FL NT 2:19.23 3
31.77 1:07.79 1:43.27 2:19.23
4 Huff, Mandy Gators-FL NT 2:19.88 2
32.49 1:08.81 1:44.17 2:19.88
5 Huntwork, Kylen FloridaState-FL NT 2:19.97 1
31.87 1:07.12 1:43.22 2:19.97
6 Robertson, Caroline FloridaState-FL NT x2:20.18
31.91 1:07.52 1:43.78 2:20.18
7 Bernhardt, Vipa Gators-FL NT 2:21.88
32.55 1:08.19 1:44.28 2:21.88
Event 24 Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Jamerson, Billy FloridaState-FL NT 2:00.53 9
26.43 57.25 1:28.67 2:00.53
2 DeMatteis, Luca Gators-FL NT 2:00.63 4
27.61 58.41 1:29.08 2:00.63
3 Erben, Paul FloridaState-FL NT 2:01.28 3
27.49 58.09 1:29.41 2:01.28
4 Mrazek, Bill Gators-FL NT 2:03.56 2
28.01 58.98 1:30.96 2:03.56
5 Deery, Kyle Gators-FL NT 2:05.62 1
29.02 1:00.78 1:32.92 2:05.62
6 Keeling, Danny FloridaState-FL NT 2:08.25
29.30 1:01.62 1:34.99 2:08.25
7 Mullervy, Scott Gators-FL NT x2:08.52
29.02 1:01.38 1:34.73 2:08.52
Event 25 Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Florida State University-FL 'A' NT 1:33.71 11
1) Raleigh, Christie 2) King, Abbie
3) Sparg, Lauren 4) Metka, Katie
23.45 46.83 1:10.43 1:33.71
2 Florida State University-FL 'B' NT 1:38.57 4
1) Altman, Romy 2) Tessier, Teresa
3) Russell, Cameron 4) Brick, Lauren
24.59 49.52 1:14.35 1:38.57
-- University of Florida-FL 'A' NT X1:33.55
1) Pike, Natalie 2) Vanderbilt, Samantha
3) Burckle, Caroline 4) Healy, Colleen
23.67 47.27 1:10.53 1:33.55
-- University of Florida-FL 'B' NT X1:39.85
1) Lago, Jenny 2) Moreau, Laurie
3) Nowotzin, Silke 4) Gilliam, Kristin
24.99 50.28 1:15.65 1:39.85
Event 26 Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Florida State University-FL 'A' NT 1:20.40 11
1) Botha, Jarryd 2) Kennon, Alex
3) Denton, Ed 4) Roycik, Joel
20.95 40.92 1:00.88 1:20.40
2 Florida State University-FL 'B' NT 1:24.94 4
1) Marais, Carl 2) Burke, Brendan
3) Vivo, Jeffrey 4) Holway, Jimmy
21.07 42.45 1:03.91 1:24.94
-- University of Florida-FL 'A' NT X1:22.19
1) Townsend, Darian 2) Penniman, Daniel
3) Lochte, Ryan 4) Smith, Jos
20.17 40.77 1:01.89 1:22.19
-- University of Florida-FL 'B' NT X1:23.17
1) Coan, Matt 2) Hughes, Tim
3) Wilder, Russell 4) Jones, Brent
21.15 42.35 1:03.15 1:23.17