ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
2005 Speedo Championship Series-Federal Way, WA
7/16/2005-7/16/2005
Federal Way, Washington United States

Licensed to King Aquatic Club          Hy-Tek's Meet Manager 7/19/2005 10:09 PM
         Western Region Section Championship - 7/12/2005 to 7/16/2005          
          Weyerhaeuser King County Aquatic Center, Sanction #: 070205          
                          Hosted by King Aquatic Club                          
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zimmerman, Joni A         17 Afox-AZ              8:52.27    8:58.33   20  
  2 Puschak, Jaclyn C         16 Afox-AZ              9:09.57    8:58.98   17  
  3 Kukors, Ariana J          16 King-PN              9:01.84    8:59.28   16  
  4 Jasmer, Kimberly J        18 SCAT-OR              9:04.99    9:00.17   15  
  5 Daly, Ashley J            16 SBYUN-PN             9:12.43    9:00.63   14  
  6 Lopus, Whitney E          15 SDA-AZ               9:05.55    9:02.61   13  
  7 Iverson, Brittney R       17 Cat-OR               9:10.20    9:06.63   12  
  8 Fischer, Sarah A          20 SDA-AZ               9:08.81    9:07.15   11  
  9 McAndrew, Nicole M        16 SDA-AZ               9:16.04    9:09.43    9  
 10 Doran, Ellie L            16 Ford Aquatics-AZ     9:07.80    9:12.69    7  
 11 Eronemo, Courtney A       17 King-PN              9:27.46    9:13.04    6  
 12 Helms, Susana M           16 Ford Aquatics-AZ     9:06.40    9:13.68    5  
 13 Holmes, Erin D            16 TCCC-IE              9:03.22    9:13.79    4  
 14 Woodruff, Kelly M         19 CSC-PN               9:22.65    9:14.01    3  
 15 Bright, Megan S           21 STAR!-PN             9:31.94    9:15.18    2  
 16 Lofland, Katelyn M        16 Boise Y-SR           9:30.21    9:15.86    1  
 17 Points, Hannah K          15 TTSC-OR              9:24.17    9:16.99  
 18 McNicol, Stephanie A      16 STAR-CO              9:12.50    9:17.61  
 19 DeVinney, Erin F          15 Afox-AZ              9:15.32    9:18.40  
 20 Albiston, KC C            17 Eat-UT               9:22.25    9:18.80  
 21 Brunner, Haley E          14 SBAY-PN              9:28.33    9:18.94  
 21 Olson, Sharon A           20 STAR!-PN             9:35.07    9:18.94  
 23 Kavalec, Brandie J        16 LOVE-CO              9:30.00    9:19.57  
 24 McNally, Amanda C         17 Tiger Sharks-CO      9:29.95    9:22.30  
 25 Tannhauser, Jamie R       21 SBAY-PN              9:15.00    9:22.34  
 26 Storie, Sloan M           14 Cat-OR               9:33.63    9:23.91  
 27 Gamble, Jenna C           18 Ford Aquatics-AZ     9:29.92    9:24.10  
 28 Miernicki, Kristen A      16 SDA-AZ               9:37.23    9:24.28  
 29 Schumacher, Allyson M     15 King-PN              9:40.22    9:26.08  
 30 Alexander, Maggie R       15 TTSC-OR              9:36.95    9:26.09  
 31 Walker, Natalie M         16 Thunderbolts-OR      9:32.73    9:26.31  
 32 Kripps, Kim A             18 SBAY-PN              9:25.36    9:26.32  
 33 Chan, Nakayla W           14 Tacoma-PN            9:30.08    9:27.11  
 34 Dean, Olivia G            18 MACS-CO              9:18.90    9:27.55  
 35 Becker, Kelly R           17 TTSC-OR              9:31.60    9:27.60  
 36 Brown, Emily A            16 West-PN             10:35.88Y   9:28.21  
 37 Rich, Ally S              16 HEAT-OR              9:20.96    9:28.96  
 38 Summers, Caitlin L        18 HEAT-OR              9:06.06    9:30.40  
 39 Grisdale, Ashley M        16 King-PN              9:23.41S   9:31.56  
 40 Evans, Megan E            17 LOVE-CO              9:21.44    9:31.58  
 41 Holman, Karla R           16 SBAY-PN              9:37.26    9:32.78  
 42 Jones, Krista F           18 LOVE-CO             10:34.91Y   9:32.84  
 43 Rennie, Emilie A          19 ESC-PN               9:18.37    9:33.22  
 44 Olson, Kelsey J           15 STAR-CO              9:33.38    9:33.27  
 45 Kukors, Mattie A          14 King-PN              9:29.98    9:36.83  
 46 Ye, Cissey L              17 Thunderbolts-OR      9:14.65S   9:36.99  
 47 Prothero, Marley J        15 King-PN              9:50.87    9:37.57  
 48 Murray, Blythe B          20 STAR!-PN             9:32.95    9:37.61  
 49 Tannhauser, Kelly R       13 SBAY-PN              9:40.16    9:38.21  
 50 Colnon, Alison M          18 WAVE-PN              9:42.73    9:38.56  
 51 Walker, Rachel R          20 SBAY-PN             10:46.31Y   9:38.68  
 52 Nguyen, Christina M       15 HEAT-OR             10:46.54Y   9:38.89  
 53 Marceau, Kristin N        18 BEND-OR              9:29.22    9:41.10  
 54 Stevens, Lindsey L        15 AZM-AZ              10:39.16Y   9:42.70  
 55 Moore, Miranda L          17 SAS-IE               9:17.66    9:42.81  
 56 O'Hara, Bridget M         17 LAA-NM              10:49.56Y   9:43.67  
 57 Dickinson, Kaelan D       18 NLSC-AK             10:03.41    9:43.88  
 58 Sarikaya, Aydan D         15 CSC-PN              10:01.00    9:44.05  
 59 Weitz, Elizabeth A        14 CSC-PN               9:40.87    9:45.01  
 60 Spence, Molly D           14 Tacoma-PN            9:43.22    9:46.48  
 61 Nerbovig, Amanda M        17 CSC-PN              10:48.17Y   9:46.68  
 62 McDermott, Amber C        12 West-PN              9:53.52    9:46.70  
 63 Anderson, Paige A         16 BC-PN               10:43.67Y   9:47.05  
 63 McCann, Christina K       14 Gig Harbor-PN        9:38.81    9:47.05  
 65 Dworschack, Angie M       16 Gauchos-AZ           9:38.43    9:47.43  
 66 Bassett, Laura A          15 MACS-CO             10:49.52Y   9:47.82  
 67 Ellis, Jodie M            15 HEAT-OR             10:35.32Y   9:48.05  
 68 Scott, Linnea E           15 SBAY-PN             10:55.70Y   9:49.88  
 69 Beck, Bergen M            19 CSC-PN              10:24.44Y   9:50.29  
 70 Thulstrup, Chloe M        17 Ecsc-OR             10:48.80Y   9:50.97  
 71 Ogesen, Nina A            15 SDA-AZ              10:01.88    9:52.22  
 72 Casias, Andrea M          17 Aces-CO              9:35.44    9:54.82  
 73 Heidloff, Jena L          16 UN-KI-PN            10:36.19Y   9:56.87  
 74 Fleisch, Meghan A         21 Chat-UT             10:50.67Y   9:56.92  
 75 Guieb, Gabby P            15 King-PN             10:18.41   10:06.95  
 76 Hunsberger, Christina J   18 BC-PN               10:50.52Y  10:09.04  
 77 McKay, Rach C             16 King-PN             10:04.22   10:16.44  
 78 Matulic, Katie L          15 King-PN             10:01.24S  10:23.29  
 
Event 2  Men 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Carl L             16 TCCC-IE              8:28.00    8:18.27   20  
  2 Storie, Logan W           16 Cat-OR               8:31.80    8:24.75   17  
  3 Storie, Tyler W           21 Cat-OR               8:25.00    8:24.82   16  
  4 Gregory, Jeremy A         17 Tacoma-PN            8:31.41    8:25.76   15  
  5 McGee, Cole W             18 Duke-NM              8:51.36    8:31.75   14  
  6 Holmberg, Henry A         20 BEND-OR              8:40.40    8:32.59   13  
  7 Morton, Matt S            19 Thunderbolts-OR      8:35.89    8:38.55   12  
  8 Griffiths, Evan D         16 SBAY-PN              8:42.46    8:38.69   11  
  9 Lewkowitz, Blake T        16 AZM-AZ               8:38.27    8:39.90    9  
 10 Blank, Nick H             16 SAS-IE               9:28.62Y   8:40.62    7  
 11 Fischer, Jake A           19 SDA-AZ               8:53.10    8:42.23    6  
 12 Monson, Luc M             16 Chat-UT              9:09.85    8:42.58    5  
 13 Carlson, Micah D          22 SDA-AZ               8:42.47    8:43.75    4  
 14 Guttmann, Marcus N        15 Duke-NM              9:07.86    8:43.94    3  
 15 Alger, Seamus C           16 King-PN              8:32.88    8:44.01    2  
 16 Evans, George M           17 Eat-UT               8:45.72    8:44.05    1  
 17 O'Keefe, Sean D           17 Thunderbolts-OR      8:51.10    8:45.41  
 18 Winchell, Chris A         16 BC-PN                9:12.17    8:46.71  
 19 Son, Michael R            18 CSC-PN               9:02.60    8:47.11  
 20 Santerre, Ben R           17 Afox-AZ              9:03.55    8:47.14  
 21 Byers, Ben C              20 STAR!-PN             8:33.68    8:47.47  
 22 Nelson, Lee E             17 SAS-IE               8:52.52    8:47.51  
 23 Ekstrom, Thomas R         16 Eat-UT               9:56.27Y   8:48.76  
 24 Summers, Garth K          16 HEAT-OR              8:49.34    8:48.81  
 25 Postetter, David E        18 BC-PN                8:51.26    8:49.88  
 26 Swallow, Nathan C         16 Eat-UT               9:49.62Y   8:51.27  
 27 McCallister, Hunter J     21 UN1-PN               9:11.54    8:51.38  
 28 Totura, Gannon K          17 Tiger Sharks-CO      9:05.05    8:52.82  
 29 Yung, Cejih J             20 STAR!-PN             9:53.84Y   8:53.04  
 30 Sweet, Sean M             16 Cat-OR               9:46.30Y   8:53.91  
 31 Michaels, Bryan C         14 CSC-PN               8:57.56    8:54.39  
 32 Adams, David J            19 Thunderbolts-OR      8:57.36    8:55.22  
 33 Fong, Chad R              16 Syac-UT              8:47.41    8:55.27  
 34 Burton, Jeff M            19 King-PN              9:12.49    8:56.30  
 35 Mason, Rick A             16 Cat-OR               9:11.76    8:56.63  
 36 Kybartas, Tyler J         15 Ford Aquatics-AZ     9:10.28    8:57.68  
 37 Bartels, Phillip L        16 Lobo-NM              9:08.51    8:57.84  
 38 Maris, Max K              18 STAR-CO              8:47.86    8:59.39  
 39 Royster, Max W            17 HEAT-OR              9:54.08Y   8:59.60  
 40 Worden, Daniel K          16 Cat-OR               9:15.41    8:59.94  
 41 Wells, Trae T             17 Cat-OR              10:11.96Y   8:59.96  
 42 Reed, Mitchell S          14 Gig Harbor-PN        9:52.38Y   9:00.42  
 43 Reed, Cody S              14 Chat-UT              9:33.61    9:00.72  
 44 Koubratoff, Bobby C       15 Ford Aquatics-AZ     9:02.90    9:00.78  
 45 Smyers, Mike E            17 Gauchos-AZ          10:06.21Y   9:02.45  
 46 Dennis, Tony J            18 CSC-PN               8:54.57S   9:03.02  
 47 Kavalec, Kyle J           18 LOVE-CO              9:03.33    9:05.19  
 48 Silva, Luis G             17 WAVE-PN              9:01.34    9:06.86  
 49 Chen, Alex                15 CSC-PN              10:12.80Y   9:07.48  
 50 Nunez, Carlos A           15 Thunderbolts-OR     10:11.42Y   9:08.00  
 51 Corcoran, Kyle R          16 King-PN              9:03.03    9:08.45  
 52 Patch, Charlie H          16 STAR-CO              9:05.58Y   9:08.82  
 53 McCormick, Drew R         17 LOVE-CO             10:13.54Y   9:11.20  
 54 Elerding, Joey M          15 TCCC-IE              9:07.92    9:11.95  
 55 Roberson, Gary R          16 HEAT-OR              9:56.53Y   9:12.05  
 56 McNicol, Sean T           13 STAR-CO              9:42.23    9:12.60  
 57 Carr, Ben D               17 TTSC-OR              9:03.33    9:12.69  
 58 Lamarre, James C          16 Chat-UT              9:33.29    9:12.92  
 59 Parfitt, Josh J           18 MHST-OR              9:46.49Y   9:12.93  
 60 Furrer, Tyler J           17 Gig Harbor-PN        9:05.57    9:13.84  
 61 Christian, Armstrong L    23 HAST-UT              9:00.55    9:13.98  
 62 Furrer, Trevor W          16 Gig Harbor-PN       10:10.89Y   9:16.42  
 63 Widestrom, Erik A         15 MHST-OR              9:30.30    9:18.82  
 64 Neff, Spencer M           13 Tacoma-PN           10:31.93Y   9:20.06  
 65 Kosugi, Sho               16 MHST-OR              9:37.99    9:20.83  
 66 Reimschussell, Chad M     18 HAST-UT              9:14.28    9:26.15  
 67 Rydinski, Evan J          19 SBAY-PN             10:06.41Y   9:26.49  
 68 Lemke, Matthew L          15 C-PN                10:10.19Y   9:26.59  
 69 Christensen, Josh M       18 DTAC-AZ              9:38.41    9:29.12  
 70 Sowell, Tyler M           20 Tacoma-PN            9:03.08    9:35.54  
 71 Quackenbush, Johnny A     19 West-PN             10:10.34    9:58.18  
 
Event 3  Women 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 King Aquatic Club-PN  'A'                         1:46.76    1:45.65   40  
     1) Jendrick, Megan M 21            2) Jennings, Emilee K 16          
     3) Kukors, Ariana J 16             4) Kukors, Emily N 20             
  2 Tacoma Swim Club-PN  'A'                          1:47.44    1:47.63   34  
     1) Hougan, Karlyn R 16             2) Sutton, Stef 16                
     3) Rains, Megan E 19               4) Jackson, Summer M 18           
  3 Arizona Desert Fox-AZ  'A'                        1:49.81    1:48.88   32  
     1) Riggins, Christa L 18           2) Raatz, Katherine A 16          
     3) Clarke, Alexandra M 16          4) Elbert, Skye S 17              
  4 Mt. Hood Swim Team-OR  'A'                        1:53.88    1:49.19   30  
     1) Liu, Liya W 21                  2) Stacy, Jessica L 15            
     3) Kinney, Christina D 21          4) Kinney, Danielle M 21          
  5 RallySport Aquatic Club-CO  'A'                   1:48.41    1:49.29   28  
     1) Webster, Victoria M 18          2) Blomquist, Kelsey A 17         
     3) Rovira, Bits M 15               4) Rovira, Madeline L 18          
  6 Loveland Swim Club-CO  'A'                        1:50.35    1:49.54   26  
     1) Viger, Kristin M 17             2) Evans, Megan E 17              
     3) Changstrom, Kayli L 20          4) Beaudreau, Carley A 16         
  7 Sun Devil Aquatics-AZ  'A'                        1:51.49    1:49.98   24  
     1) Walker, Lauren K 16             2) Lopus, Whitney E 15            
     3) Olson, Christine A 14           4) Lopus, Chelsea E 16            
  8 Hillsboro Heat Swim Team-OR  'A'                  1:53.01    1:50.14   22  
     1) Liggett, Anne W 19              2) Nguyen, Christina M 15         
     3) Rich, Ally S 16                 4) Thies, Lauren M 25             
  9 King Aquatic Club-PN  'B'                         1:50.96    1:50.99   18  
     1) Jennings, Leona S 14            2) Byers, Kirsten A 17            
     3) Corcoran, Kelly N 19            4) Lindblad, Brianne N 15         
 10 Corvallis Aquatic Team-OR  'A'                    1:56.90    1:51.53   14  
     1) Iverson, Brittney R 17          2) Embertson, Mari K 22           
     3) Stoner, Kris M 18               4) Storie, Sloan M 14             
 11 Tucson Ford Dealers Aquatics-AZ  'A'              1:51.27    1:51.59   12  
     1) Collins, Brandy M 19            2) Pierini, Christi R 15          
     3) Helms, Susana M 16              4) Darlington, Emma K 16          
 12 Rio Salado Swim Club-AZ  'A'                      1:51.50    1:51.66   10  
     1) Davis, Jessica E 15             2) Lynch, Nicole M 16             
     3) Mozdzen, Laura C 17             4) Lynch, Mychala R 16            
 13 Tigard Tualatin Swim Club-OR  'A'                 1:54.07    1:52.12    8  
     1) Alexander, Rebecca J 18         2) Goeres, Kelly N 17             
     3) Bradley, Ellen S 16             4) Alexander, Maggie R 15         
 14 Mt. Hood Swim Team-OR  'B'                        1:58.13    1:52.42    6  
     1) Wagner, D D 16                  2) Brooks, Libby E 17             
     3) Rother, Renee W 17              4) Leung, Jackie P 14             
 15 Valley Aquatics-PN  'A'                           1:53.78    1:52.88    4  
     1) Hendricks, Katie M 15           2) Friedhoff, Amy E 15            
     3) Kuestermeyer, Bailey N 18       4) Bohm, Carolyn K 19             
 16 Hillsboro Heat Swim Team-OR  'B'                  1:56.10    1:53.01    2  
     1) Bieze, Katie L 17               2) Ellis, Jodie M 15              
     3) Gunderson, Beth A 17            4) Summers, Caitlin L 18          
 17 Loveland Swim Club-CO  'B'                        1:53.44    1:53.20  
     1) Hester, Laura L 18              2) Wabeke, Cassie D 16            
     3) Kruplak, Jennifer M 17          4) Stone, Mandy A 17              
 18 Tacoma Swim Club-PN  'B'                          1:52.16    1:53.32  
     1) Klobuchar, Maddy M 19           2) Forelli, Krissy A 17           
     3) White-Delehoy, Sara A 17        4) Matz, Heather J 20             
 19 Arizona Marlins Swim Club-AZ  'A'                 1:58.24    1:53.69  
     1) Pickard, Katherine E 16         2) Spink, Janelle M 17            
     3) Diener, Kelsy M 15              4) Stevens, Lindsey L 15          
 20 Spokane Area Swimming-SpokaneY-IE  'A'            1:52.99    1:53.76  
     1) Dole, Jenni P 15                2) Miller, Becky S 17             
     3) Blank, Abby S 19                4) Moore, Miranda L 17            
 21 Colorado Stars-CO  'A'                            1:51.02    1:54.53  
     1) Myhre, Lindsay M 19             2) Ambrosich, Jordyn E 14         
     3) McNicol, Stephanie A 16         4) Schmid, Kristin M 15           
 22 Salmon Bay Aquatics-PN  'A'                       1:55.00    1:55.11  
     1) Kripps, Kim A 18                2) Ernst, Alexandra C 15          
     3) Tannhauser, Kelly R 13          4) Hall, Lauren A 16              
 23 Sun Devil Aquatics-AZ  'B'                        1:54.39    1:55.33  
     1) Miernicki, Kristen A 16         2) McAndrew, Nicole M 16          
     3) Fischer, Sarah A 20             4) Ogesen, Nina A 15              
 24 StingRay Swimming-PN  'A'                         1:56.71    1:55.84  
     1) Blue, Meghan L 14               2) Sutton, Mekenzie J 15          
     3) Randolf, Melissa R R 12         4) Brunner, Rikka F 18            
 25 Rio Salado Swim Club-AZ  'B'                      1:56.35    1:56.01  
     1) Stadnik, Stepheni D 15          2) Ponzo, Jessica F 15            
     3) Finuf, Courtney M 18            4) Maxwell, Samantha A 16         
 26 Tucson Ford Dealers Aquatics-AZ  'B'              1:58.82    1:56.42  
     1) Gamble, Jenna C 18              2) Doran, Ellie L 16              
     3) Miesfeld, Noelle C 16           4) Judy, Frankie F 18             
 27 Colorado Stars-CO  'B'                            1:58.29    1:57.52  
     1) Wixted, Christine L 13          2) Perizzolo, Annie L 16          
     3) Olson, Kelsey J 15              4) Kimminau, Morgan D 14          
 28 Puget Sound Swim Club-PN  'A'                     1:43.63Y   1:57.88  
     1) Hubner, Rachel A 17             2) Nielsen, Kristin H 16          
     3) Finnie, Megan C 17              4) Rousell, Madison K 16          
 29 Gig Harbor Peninsula Swim Club-PN  'A'            1:44.69Y   1:58.03  
     1) Leaf, Lindsay E 17              2) McCann, Christina K 14         
     3) Dehaven, Christine B 15         4) Ellis, Danielle A 13           
 30 Tigard Tualatin Swim Club-OR  'B'                 1:58.65    1:58.66  
     1) Becker, Kelly R 17              2) Gerstmar, Abbi R 15            
     3) Erwin, Marra E 17               4) Smith, Danielle L 18           
 31 Salmon Bay Aquatics-PN  'B'                       1:59.29    1:58.94  
     1) Brunner, Haley E 14             2) Walker, Rachel R 20            
     3) Tannhauser, Jamie R 21          4) Holman, Karla R 16             
 32 Corvallis Aquatic Team-OR  'B'                    1:59.20    1:59.10  
     1) Wells, Caroline V 15            2) Lee, Rachel A 16               
     3) Kisler, Emily M 15              4) Leslie, Mailene E 15           
 33 Wave Aquatics-PN  'A'                             1:59.00    1:59.51  
     1) Wyant, Becca W 14               2) Talcott, Maren R 14            
     3) Colnon, Alison M 18             4) Hagan, Kate A 17               
 34 Valley Aquatics-PN  'B'                           1:59.09    1:59.64  
     1) Murphy, Eryn N 13               2) Woodworth, Megan I 20          
     3) Cox, Miranda L 17               4) Stockwell, Sarah N 18          
 
Event 4  Men 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cottonwood Heights Aquatics-UT  'A'               1:39.07    1:35.34   40  
     1) Larsen, Jonathan R 21           2) Maasberg, David W 20           
     3) Bailey, Matt C 24               4) Philpot, Nicholas J 19         
  2 Tacoma Swim Club-PN  'A'                          1:38.43    1:35.79   34  
     1) Adrian, Nathan G 16             2) Scarbrough, Cole R R 15        
     3) Stipek, Clinton W 14            4) Verlatti, Ryan J 18            
  3 Tucson Ford Dealers Aquatics-AZ  'A'              1:37.44    1:36.04   32  
     1) Barnard, Matt A 18              2) Arreguin, Josh M 18            
     3) Titus, Marcus J 19              4) Kirkpatrick, Adrian W 16       
  4 King Aquatic Club-PN  'A'                         1:36.15    1:36.53   30  
     1) Smith, Danny H 18               2) Djang, Doug R 20               
     3) Staley, Trent M 23              4) Diotte, Matt B 19              
  5 Mt. Hood Swim Team-OR  'A'                        1:40.13    1:37.67   28  
     1) Peterson, Zack T 23             2) Spriggs, Chris F 18            
     3) Maese, Kyle O 17                4) Wagner, Tim J 20               
  6 King Aquatic Club-PN  'B'                         1:38.34    1:38.80   26  
     1) McCaffrey, Garrett W 22         2) Rice, Scott D 19               
     3) Bevers, Bryant M 18             4) Bai, David 16                  
  7 RallySport Aquatic Club-CO  'A'                   1:38.82    1:39.38   24  
     1) Carruthers, Nathaniel J 17      2) Braun, Greg C 18               
     3) Kirkpatrick, Jared A 17         4) Golaszewski, Kenny P 19        
  8 Loveland Swim Club-CO  'A'                        1:38.91    1:39.48   22  
     1) Bell, Eli S 18                  2) Jones, Daniel P 20             
     3) Shook, Sam J 18                 4) Bell, Levi W 20                
  9 Sun Devil Aquatics-AZ  'A'                        1:42.69    1:39.58   18  
     1) Richardson, Ryan K 18           2) Small, Adam M 15               
     3) Carlson, Micah D 22             4) McHugh, Jim M 16               
 10 Colorado Stars-CO  'A'                            1:37.69    1:39.71   14  
     1) Caple, Kevin R 19               2) Kim, Jayhan 15                 
     3) Biefnes, Ben R 17               4) Urban, Seth M 17               
 11 Corvallis Aquatic Team-OR  'A'                    1:42.76    1:40.31   12  
     1) Kisler, Blaine A 17             2) Storie, Logan W 16             
     3) Storie, Tyler W 21              4) Wells, Trae T 17               
 12 StingRay Swimming-PN  'A'                         1:42.55    1:40.54   10  
     1) Ferguson, Dan E 15              2) Fulton, Chris A 17             
     3) MacMillan, Alex T 20            4) Stoll, Nate C 15               
 13 Hillsboro Heat Swim Team-OR  'A'                  1:43.66    1:40.82    8  
     1) Harvath, Steven V 17            2) Godvin, Alex J 17              
     3) Viglione, Matt J 18             4) Summers, Garth K 16            
 14 Bend Swim Team-OR  'A'                            1:42.49    1:40.84    6  
     1) Morrell, Nolan K 18             2) Madson, Logan T 18             
     3) Larkin, Alex S 18               4) Martini, Bobby C 17            
 15 Loveland Swim Club-CO  'B'                        1:42.42    1:41.17    4  
     1) Beaudreau, Billy S 20           2) Young, Mitchell D 18           
     3) Wahle, Martin R 18              4) Kavalec, Kyle J 18             
 16 Tucson Ford Dealers Aquatics-AZ  'B'              1:45.81    1:41.42    2  
     1) Weeks, William F 19             2) O'Connor, Bryan W 16           
     3) D'Arrigo, Stephen A 18          4) Kybartas, Tyler J 15           
 17 Spokane Area Swimming-SpokaneY-IE  'A'            1:39.04    1:41.56  
     1) Thompson, Sam K 17              2) Nuess, CJ J 19                 
     3) Goldberg, Daniel B 18           4) Renz, Marshel L 17             
 18 Aces Swim Club-CO  'A'                            1:44.60    1:42.07  
     1) Anderssen, Eric J 17            2) Anderson, Nick G 17            
     3) Pendleton, Nate D 17            4) Dylla, Mark J 16               
 19 Greenwood Tiger Sharks-CO  'A'                    1:45.49    1:42.75  
     1) Logan, Brock F 17               2) Totura, Gannon K 17            
     3) Angell, David S 16              4) Blyth, Andre J 16              
 20 Arizona Marlins Swim Club-AZ  'A'                 1:46.89    1:42.85  
     1) Schmitt, Michael D 15           2) Komadina, Frank K 17           
     3) Ostreim, Nick W 16              4) Lewkowitz, Blake T 16          
 21 Mt. Hood Swim Team-OR  'B'                        1:45.51    1:44.57  
     1) Salaz, Jake S 19                2) Parfitt, Josh J 18             
     3) Rafalski, Ben D 14              4) Ottolia, Andy A 15             
 22 Tualatin Hills Thunderbolts-OR  'A'               1:46.89    1:44.61  
     1) O'Keefe, Sean D 17              2) Nunez, Carlos A 15             
     3) Morton, Matt S 19               4) Adams, David J 19              
 23 Tri-City Channel Cats-IE  'A'                     1:46.00    1:44.63  
     1) Jones, Carl L 16                2) Elerding, Joey M 15            
     3) Beasley, Patrick O 16           4) Hougardy, Devin D 18           
 24 Gig Harbor Peninsula Swim Club-PN  'A'            1:32.57Y   1:45.33  
     1) Delano, Scott A 17              2) Reed, Alex M 17                
     3) Furrer, Tyler J 17              4) Hale, Tory A 15                
 25 Wave Aquatics-PN  'A'                             1:44.00    1:45.48  
     1) Van Velthuyzen, John J 26       2) Chapman, Chris J 18            
     3) Silva, Luis G 17                4) Wyant, Greg B 16               
 26 Colorado Stars-CO  'B'                            1:45.89    1:45.57  
     1) Hart-Cooper, Geoff D 18         2) Yslas, Blas 14                 
     3) Patch, Charlie H 16             4) Maris, Max K 18                
 -- Tacoma Swim Club-PN  'B'                          1:41.79         DQ  
     1) Law, Adrian L 20                2) Carvitto, Jared M 21           
     3) Bemis, Cori J 21                4) Gregory, Jeremy A 17           
 
Event 5  Women 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Kukors, Emily N           20 King-PN                58.38      56.99   20  
  2 Scroggy, Morgan L         16 Thunderbolts-OR        58.42      57.45   17  
  3 Rovira, Madeline L        18 Race-CO                57.68      57.59   16  
  4 Jasmer, Kimberly J        18 SCAT-OR                58.39      57.84   15  
  5 Raatz, Katherine A        16 Afox-AZ                59.03      58.11   14  
  6 Thies, Lauren M           25 HEAT-OR                59.03      58.25   13  
  7 Epperson, Brittany C      19 STAR!-PN               58.95      58.66   12  
  8 Beaudreau, Carley A       16 LOVE-CO                59.00      58.94   11  
B - Final
  9 Jennings, Emilee K        16 King-PN                59.38      58.43    9  
 10 McDonald, Emily C         16 Sopris-CO              59.27      59.08    7  
 11 Elbert, Skye S            17 Afox-AZ                59.27      59.21    6  
 12 Jackson, Summer M         18 Tacoma-PN              59.51      59.29    5  
 13 Nelson, Kara S            17 Thunderbolts-OR        59.64      59.67    4  
 14 Miller, Aleesha R         16 DTAC-AZ                59.49      59.96    3  
 15 Houlton, Molly A          17 UN-FA-AZ               59.71    1:00.03    2  
 16 Turner, Anna L            18 FAST-CO                59.50    1:00.65    1  
C - Final
 17 Helms, Susana M           16 Ford Aquatics-AZ       59.92      59.46  
 18 Hougan, Karlyn R          16 Tacoma-PN              59.77      59.56  
 19 Davis, Jessica E          15 Rio-AZ               1:00.18      59.68  
 20 Crandall, Anna E          17 Eat-UT                 59.79      59.78  
 21 Hamilton, Alyson E        16 MAC-OR               1:00.34      59.81  
 22 Alexander, Rebecca J      18 TTSC-OR                59.73      59.83  
 23 Cavanaugh, Meghan R       15 NLSC-AK                59.97    1:00.03  
 24 Neubig, Amanda L          18 MSC-OR               1:00.31    1:00.54  
 
Event 5  Women 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Rovira, Madeline L        18 Race-CO                57.19      57.68  
  2 Kukors, Emily N           20 King-PN                57.05      58.38  
  3 Jasmer, Kimberly J        18 SCAT-OR                56.65      58.39  
  4 Scroggy, Morgan L         16 Thunderbolts-OR        58.17      58.42  
  5 Epperson, Brittany C      19 STAR!-PN             1:00.17      58.95  
  6 Beaudreau, Carley A       16 LOVE-CO                59.01      59.00  
  7 Thies, Lauren M           25 HEAT-OR              1:00.62      59.03  
  7 Raatz, Katherine A        16 Afox-AZ                58.29      59.03  
-------------------------------------------------------------------------
  9 McDonald, Emily C         16 Sopris-CO              58.91      59.27  
  9 Elbert, Skye S            17 Afox-AZ                51.04Y     59.27  
 11 Jennings, Emilee K        16 King-PN                58.17      59.38  
 12 Miller, Aleesha R         16 DTAC-AZ              1:01.90      59.49  
 13 Turner, Anna L            18 FAST-CO              1:01.93      59.50  
 14 Jackson, Summer M         18 Tacoma-PN              59.68      59.51  
 15 Nelson, Kara S            17 Thunderbolts-OR      1:00.16      59.64  
 16 Houlton, Molly A          17 UN-FA-AZ             1:01.39      59.71  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Alexander, Rebecca J      18 TTSC-OR                59.48      59.73  
 18 Hougan, Karlyn R          16 Tacoma-PN              59.09      59.77  
 19 Crandall, Anna E          17 Eat-UT                 59.96      59.79  
 20 Helms, Susana M           16 Ford Aquatics-AZ     1:01.16      59.92  
 21 Cavanaugh, Meghan R       15 NLSC-AK              1:01.14      59.97  
 22 Davis, Jessica E          15 Rio-AZ               1:00.32    1:00.18  
 23 Neubig, Amanda L          18 MSC-OR               1:01.91    1:00.31  
 24 Hamilton, Alyson E        16 MAC-OR               1:00.77    1:00.34  
-------------------------------------------------------------------------
 25 Riggins, Christa L        18 Afox-AZ                59.59    1:00.36  
 26 Stacy, Jessica L          15 MHST-OR                53.91Y   1:00.40  
-------------------------------------------------------------------------
 27 Toomey, Leann E           19 Sockeyes-PN          1:00.66    1:00.42  
 28 Collins, Brandy M         19 Ford Aquatics-AZ     1:00.68    1:00.45  
 29 Bright, Megan S           21 STAR!-PN             1:02.16    1:00.51  
 29 Rains, Megan E            19 Tacoma-PN            1:00.27    1:00.51  
 31 Walker, Lauren K          16 SDA-AZ               1:02.17    1:00.53  
 32 Clarke, Alexandra M       16 Afox-AZ                59.95    1:00.63  
 33 Boam, Sarah D             17 Ecsc-OR              1:00.88    1:00.65  
 34 Simenec, Tori S           12 Bearcats-OR          1:01.33    1:00.69  
 34 Viger, Kristin M          17 LOVE-CO              1:01.31    1:00.69  
 36 Darlington, Emma K        16 Ford Aquatics-AZ     1:00.57    1:00.72  
 37 Diener, Kelsy M           15 AZM-AZ                 53.38Y   1:00.75  
 38 Forelli, Krissy A         17 Tacoma-PN              58.78    1:00.80  
 38 Sutton, Stef              16 Tacoma-PN              59.17    1:00.80  
 40 King, Lindsey R           17 Thunderbolts-OR      1:01.30    1:00.82  
 41 Hall, Lauren A            16 SBAY-PN              1:00.41    1:00.97  
 42 Kruplak, Jennifer M       17 LOVE-CO                54.04Y   1:01.00  
 43 Ross, Hannah M            15 STP-SR               1:01.17    1:01.06  
 44 Bieze, Katie L            17 HEAT-OR                53.92Y   1:01.07  
 45 Liggett, Anne W           19 HEAT-OR              1:00.55    1:01.14  
 45 Pickard, Katherine E      16 AZM-AZ                 52.47Y   1:01.14  
 47 Bull, Shelby C            15 Syac-UT              1:01.84    1:01.19  
 48 Schumacher, Allyson M     15 King-PN              1:02.27    1:01.25  
 49 Roberts, Nicole R         16 Duke-NM              1:02.10    1:01.28  
 50 Hamilton, Cassie E        17 TCCC-IE              1:02.85    1:01.29  
 51 Bohm, Carolyn K           19 Vast-PN              1:00.84    1:01.30  
 52 Getz, Becca L             16 Tiger Sharks-CO        54.59Y   1:01.31  
 53 Hester, Laura L           18 LOVE-CO              1:01.61    1:01.32  
 54 Barefield, Amy S          21 Chat-UT                52.09Y   1:01.35  
 55 Bradley, Ellen S          16 TTSC-OR                54.24Y   1:01.38  
 56 Gunderson, Beth A         17 HEAT-OR              1:02.02    1:01.43  
 57 McAndrew, Nicole M        16 SDA-AZ               1:02.13    1:01.44  
 58 Shannon, Sarah E          18 Sockeyes-PN          1:04.98    1:01.45  
 59 Wyatt, Madi R             14 DU Hilltoppers-CO    1:01.55    1:01.46  
 60 Lopus, Chelsea E          16 SDA-AZ               1:00.48    1:01.49  
 61 Finley, Sarah M           18 Cast-IE                53.15Y   1:01.53  
 62 Mozdzen, Laura C          17 Rio-AZ               1:00.68    1:01.58  
 63 Buckley, Rian A           17 PAC-PN               1:02.15    1:01.61  
 63 Zimmerman, Joni A         17 Afox-AZ              1:02.04    1:01.61  
 65 Hunt-Higgins, Megan M     18 CSC-PN               1:00.78S   1:01.69  
 65 Murray, Blythe B          20 STAR!-PN             1:01.87    1:01.69  
 67 Stevens, Lindsey L        15 AZM-AZ               1:02.91    1:01.70  
 68 Stoner, Kris M            18 Cat-OR                 53.90Y   1:01.71  
 69 Maddy, Kelsey E           14 DTAC-AZ                54.38Y   1:01.73  
 70 Mooney, Bryn M            19 WSU-IE                 55.46    1:01.76  
 71 Lindblad, Brianne N       15 King-PN              1:01.81    1:01.80  
 72 Alexander, Maggie R       15 TTSC-OR              1:02.27    1:01.86  
 73 Byers, Kirsten A          17 King-PN              1:02.41    1:01.90  
 73 Green, Denise M           16 SCAT-OR              1:03.08    1:01.90  
 75 Puschak, Jaclyn C         16 Afox-AZ              1:04.76    1:01.94  
 75 Lynch, Nicole M           16 Rio-AZ                 53.17Y   1:01.94  
 77 Lynch, Mychala R          16 Rio-AZ               1:01.16    1:02.04  
 78 Fritcher, Katie M         17 NLSC-AK              1:01.33    1:02.08  
 79 Webster, Victoria M       18 Race-CO              1:02.31    1:02.10  
 80 MacLean, Ashley C         16 BC-PN                1:01.07    1:02.12  
 81 Rawlings, Crystal A       22 STAR!-PN             1:01.35    1:02.13  
 82 Ye, Cissey L              17 Thunderbolts-OR      1:01.83    1:02.14  
 83 Dupuis, Laura J           15 Cudas-CO             1:02.58    1:02.19  
 84 Rousell, Madison K        16 PSSC-PN              1:02.16    1:02.21  
 85 Rovira, Bits M            15 Race-CO                53.98Y   1:02.22  
 86 Dull, Leanne E            17 CSC-PN                 54.05Y   1:02.23  
 87 Needham, Michelle M       15 Thunderbolts-OR      1:01.63    1:02.25  
 88 Campbell, Marissa L       15 Lobo-NM              1:00.96    1:02.28  
 89 Pirie, Sarah D            18 Gauchos-AZ             54.52Y   1:02.30  
 90 Corcoran, Kelly N         19 King-PN                53.82Y   1:02.40  
 91 Pierini, Christi R        15 Ford Aquatics-AZ       53.95Y   1:02.41  
 92 Pleasant, Amber L         17 West-PN                53.40Y   1:02.44  
 93 Cardwell, Maureen K       14 BC-PN                  54.12Y   1:02.54  
 94 Faurot, Michelle G        19 Race-CO              1:03.68    1:02.58  
 95 Bambusch, Hailey R        14 WHAT-OR              1:01.65    1:02.70  
 96 Nguyen, Christina M       15 HEAT-OR              1:01.83    1:02.72  
 97 Hendricks, Katie M        15 Vast-PN                53.83Y   1:02.73  
 98 Stone, Mandy A            17 LOVE-CO                54.33Y   1:02.74  
 99 Lindstrom, Abby H         13 Thunderbolts-OR      1:02.28    1:02.76  
100 Goeres, Kelly N           17 TTSC-OR                53.65Y   1:02.77  
101 Dowell, Ana K             19 Afox-AZ                52.80Y   1:02.79  
102 Menard, Laura M           17 StingRays-PN         1:05.51    1:02.80  
102 Friedhoff, Amy E          15 Vast-PN              1:01.55    1:02.80  
104 O'Hara, Bridget M         17 LAA-NM               1:03.24    1:02.81  
105 Lecoq, Ashley R           16 Sockeyes-PN            54.37Y   1:02.87  
106 Schafer, Kate L           16 BC-PN                1:01.67    1:02.89  
107 White-Delehoy, Sara A     17 Tacoma-PN            1:01.37    1:02.90  
108 Hartman, Victoria A       15 Thunderbolts-OR        54.28Y   1:02.92  
109 Schaeffer, Katie M        18 BC-PN                  54.56Y   1:02.94  
110 Garcia, Erin J            17 BC-PN                1:04.07    1:02.95  
110 Godfred, Rachel M         14 BC-PN                1:01.83    1:02.95  
112 Dole, Jenni P             15 SAS-IE               1:02.16    1:02.97  
113 Gilliam, Hana J           15 C-PN                   54.53Y   1:03.00  
114 Blomquist, Kelsey A       17 Race-CO                54.52Y   1:03.05  
115 Lucas, Sophie G           15 Race-CO              1:02.52    1:03.07  
116 Teague, Courtney E        19 V-7-CO                 54.22Y   1:03.08  
117 Schmied, Emily A          21 WAVE-PN              1:02.22    1:03.14  
118 Harrang, Jessica L        17 Sockeyes-PN          1:03.44    1:03.23  
119 Leaf, Lindsay E           17 Gig Harbor-PN          54.45Y   1:03.26  
120 Van Driessche, Jacquelin  17 SIS-AK                 55.08Y   1:03.36  
121 Rodgers, Jessica L        16 AFAF-CO                54.62Y   1:03.46  
122 Preston, Hillary A        17 C-PN                 1:07.32    1:03.52  
123 Miller, Becky S           17 SAS-IE               1:02.97    1:03.53  
124 Zehner, Lauren L          14 MAC-OR               1:02.13    1:03.55  
125 Poeschel, Carissa N       13 MHST-OR                54.67Y   1:03.62  
126 Ambrosich, Jordyn E       14 STAR-CO              1:04.43    1:03.68  
127 Ellis, Danielle A         13 Gig Harbor-PN        1:03.64    1:03.69  
128 Stadnik, Stepheni D       15 Rio-AZ               1:03.45    1:03.73  
129 Farrar, Alex M            14 Thunderbolts-OR      1:03.74    1:03.76  
130 Olson, Kelsey J           15 STAR-CO              1:02.92    1:03.77  
131 Grove, Sierra L           14 Sopris-CO            1:02.78S   1:03.96  
132 Klobuchar, Maddy M        19 Tacoma-PN            1:00.31    1:04.09  
133 Kelly, Jo J               16 Vsc-OR                 55.15    1:04.13  
134 Schmid, Kristin M         15 STAR-CO                53.89Y   1:04.31  
135 Stockwell, Sarah N        18 Vast-PN                54.39Y   1:04.47  
136 Boggs, Briley E           14 King-PN              1:04.87    1:04.59  
137 Ferreira, Emily M         13 StingRays-PN         1:06.86    1:04.65  
138 Moore, Miranda L          17 SAS-IE               1:01.54    1:05.17  
139 Hooton, Amy N             16 Chat-UT              1:07.46    1:05.33  
140 Nakamura, McKenzie D      15 WAVE-PN              1:05.71    1:06.60  
141 Lindstrom, Kelsey A       16 Thunderbolts-OR      1:06.97    1:07.14  
142 Perizzolo, Annie L        16 STAR-CO              1:07.68    1:07.64  
143 Ponzo, Jessica F          15 Rio-AZ               1:07.68    1:08.17  
 -- King, Jordan G            15 Thunderbolts-OR        54.19Y        DQ  
 -- Olson, Sharon A           20 STAR!-PN               59.42         DQ  
 
Event 6  Men 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Verlatti, Ryan J          18 Tacoma-PN              53.35      51.53   20  
  2 Adrian, Nathan G          16 Tacoma-PN              53.75      51.67   17  
  3 Larsen, Jonathan R        21 Chat-UT                52.01      51.97   16  
  4 Turner, Buddy V           16 Afox-AZ                53.11      52.39   15  
  5 Svendsen, Tyler G         17 FAST-CO                53.67      53.08   14  
  6 Byers, Johnny L           19 WSU-IE                 53.56      53.27   13  
  7 Barnard, Matt A           18 Ford Aquatics-AZ       53.78      53.31   12  
  8 McCallen, John R          18 Bellingham Bay-PN      53.72      53.50   11  
B - Final
  9 Spriggs, Chris F          18 MHST-OR                53.83      53.05    8  
  9 Kruger, Richard A         24 MTSC-PN                54.08      53.05    8  
 11 Maese, Kyle O             17 MHST-OR                53.79      53.44    6  
 12 Kirkpatrick, Adrian W     16 Ford Aquatics-AZ       53.92      53.59    5  
 13 Maasberg, David W         20 Chat-UT                54.22      53.60    4  
 14 Storie, Logan W           16 Cat-OR                 54.30      53.82    3  
 15 Good, Chris E             18 DU Hilltoppers-CO      53.90      54.37    2  
 16 Bell, Eli S               18 LOVE-CO                54.33      54.64    1  
C - Final
 17 Evans, George M           17 Eat-UT                 54.52      53.39  
 18 Smith, Danny H            18 King-PN                54.52      53.59  
 19 Osborne, Jared R          21 STAR!-PN               54.34      54.29  
 20 Bai, David                16 King-PN                54.53      54.35  
 21 Richardson, Ryan K        18 SDA-AZ                 54.49      54.39  
 22 Bailey, Matt C            24 Chat-UT                54.50      54.45  
 23 Diotte, Matt B            19 King-PN                54.51      54.48  
 24 Westby, Nelson O          18 MSC-OR                 54.38      54.57  
 
Event 6  Men 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Larsen, Jonathan R        21 Chat-UT                52.19      52.01  
  2 Turner, Buddy V           16 Afox-AZ                53.08      53.11  
  3 Verlatti, Ryan J          18 Tacoma-PN              50.78      53.35  
  4 Byers, Johnny L           19 WSU-IE                 53.82      53.56  
  5 Svendsen, Tyler G         17 FAST-CO                55.11      53.67  
  6 McCallen, John R          18 Bellingham Bay-PN      53.70      53.72  
  7 Adrian, Nathan G          16 Tacoma-PN              51.25      53.75  
  8 Barnard, Matt A           18 Ford Aquatics-AZ       52.26      53.78  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Maese, Kyle O             17 MHST-OR                54.61      53.79  
 10 Spriggs, Chris F          18 MHST-OR                53.27      53.83  
 11 Good, Chris E             18 DU Hilltoppers-CO      54.11      53.90  
 12 Kirkpatrick, Adrian W     16 Ford Aquatics-AZ       54.64      53.92  
 13 Kruger, Richard A         24 MTSC-PN                56.29      54.08  
 14 Maasberg, David W         20 Chat-UT                54.78      54.22  
 15 Morrell, Nolan K          18 BEND-OR                53.50      54.27  
 16 Storie, Logan W           16 Cat-OR                 54.65      54.30  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Bell, Eli S               18 LOVE-CO                54.18      54.33  
 18 Osborne, Jared R          21 STAR!-PN               46.85Y     54.34  
 19 Westby, Nelson O          18 MSC-OR                 56.18      54.38  
 20 Richardson, Ryan K        18 SDA-AZ                 54.37      54.49  
 21 Bailey, Matt C            24 Chat-UT                55.31      54.50  
 22 Diotte, Matt B            19 King-PN                52.92      54.51  
 23 Evans, George M           17 Eat-UT                 54.19      54.52  
 23 Smith, Danny H            18 King-PN                53.79      54.52  
-------------------------------------------------------------------------
 25 Bai, David                16 King-PN                54.61      54.53  
 26 Arreguin, Josh M          18 Ford Aquatics-AZ       54.54      54.57  
-------------------------------------------------------------------------
 27 Titus, Marcus J           19 Ford Aquatics-AZ       54.93      54.62  
 28 Dowdy, Brenton T          19 STAR!-PN               54.64      54.69  
 29 Kisler, Blaine A          17 Cat-OR                 56.35      54.70  
 30 Komadina, Frank K         17 AZM-AZ                 47.69Y     54.77  
 31 Dylla, Mark J             16 Aces-CO                56.43      54.79  
 32 Philpot, Nicholas J       19 Chat-UT                55.20      54.84  
 33 Small, Adam M             15 SDA-AZ                 56.30      54.85  
 34 Braun, Greg C             18 Race-CO                56.07      54.88  
 35 Caruso, Mike A            19 Gauchos-AZ             54.60      54.94  
 36 Morton, Matt S            19 Thunderbolts-OR        55.30      54.96  
 37 Wicklund, Peter P         18 BC-PN                  53.98      55.01  
 38 Stipek, Clinton W         14 Tacoma-PN              55.93      55.04  
 39 Comrie, Jamison A         17 Albany-OR              47.95Y     55.27  
 40 Nannini, Joey A           19 TTSC-OR                53.47      55.30  
 41 Madson, Logan T           18 BEND-OR                53.61      55.31  
 42 Scarbrough, Cole R R      15 Tacoma-PN              56.25      55.33  
 43 Holmberg, Henry A         20 BEND-OR                54.25      55.36  
 44 Anderssen, Eric J         17 Aces-CO                54.98      55.41  
 44 Golaszewski, Kenny P      19 Race-CO                55.12      55.41  
 46 Falaniko, Anthony W       18 BC-PN                  55.12      55.52  
 47 Hart-Cooper, Geoff D      18 STAR-CO                56.93      55.57  
 48 Parfitt, Josh J           18 MHST-OR                49.06Y     55.60  
 49 Elligott, Eric J          17 CGAL-OR                57.09      55.63  
 50 Spector, Jordan A         18 Rio-AZ                 55.79      55.65  
 51 Carlson, Micah D          22 SDA-AZ                 55.83      55.75  
 52 Fulton, Chris A           17 StingRays-PN           54.49      55.76  
 52 Harris, Clifton N         18 DTAC-AZ                47.70Y     55.76  
 54 Hulse, Greg A             17 C-PN                   46.91Y     55.92  
 55 Beaudreau, Billy S        20 LOVE-CO                50.04Y     56.06  
 56 Mpitsos, Michael G        16 NST-OR                 56.52      56.09  
 56 Rogers, Ricky D           17 Cst-OR                 57.67      56.09  
 56 MacMillan, Alex T         20 StingRays-PN           55.21      56.09  
 59 Bevers, Bryant M          18 King-PN                55.36      56.12  
 60 Puhl, Mack M              15 Lobo-NM                58.89      56.17  
 61 Hanson, Paul R            18 HAST-UT                48.52Y     56.23  
 62 Logan, Brock F            17 Tiger Sharks-CO        48.28Y     56.24  
 63 Lundeen, Alex J           16 Rio-AZ                 57.33      56.26  
 64 Arzner, Adam W            18 LAC-OR                 56.22      56.30  
 65 Totura, Gannon K          17 Tiger Sharks-CO        57.44      56.33  
 66 Urban, Seth M             17 STAR-CO                47.63Y     56.38  
 67 Caple, Kevin R            19 STAR-CO                56.02      56.40  
 68 Rogers, Jack F            16 Lobo-NM                48.74Y     56.41  
 68 Corcoran, Kyle R          16 King-PN                58.29      56.41  
 70 Page, Tamon R             19 C-PN                   56.85      56.42  
 71 Thompson, Sam K           17 SAS-IE                 56.28      56.47  
 72 Foley, Patrick S          16 MAC-OR                 56.21      56.49  
 73 Harvath, Steven V         17 HEAT-OR                55.87      56.50  
 73 Andrews, Joe M            19 LAC-OR                 56.25      56.50  
 75 Trotter, Joshua W         27 UN-PN-PN               48.77Y     56.51  
 76 Schmitt, Michael D        15 AZM-AZ                 56.28      56.53  
 77 Ferguson, Dan E           15 StingRays-PN           57.67      56.63  
 77 Grimes, Matthew R         16 Thunderbolts-OR        48.09Y     56.63  
 79 Willers, Lucas S          16 King-PN                56.27      56.64  
 80 Hallett, Austin P         15 BISC-PN                56.19      56.82  
 80 Kirkpatrick, Jared A      17 Race-CO                57.38      56.82  
 82 Carruthers, Nathaniel J   17 Race-CO                48.35Y     56.86  
 83 Verbrugghe, Christian J   16 Sockeyes-PN            57.82      56.87  
 84 Johnson, Christian N      16 GMSC-IE                55.87      56.88  
 85 Young, Mitchell D         18 LOVE-CO                58.41      56.96  
 86 Nelson, Jared E           16 Sockeyes-PN            56.38      57.07  
 87 Nerud, Ricky F            18 DART-UT                57.39      57.08  
 88 Viglione, Andy J          15 Thunderbolts-OR        58.67      57.12  
 89 Nunez, Carlos A           15 Thunderbolts-OR        49.04Y     57.15  
 90 Goodwin, Pat J            16 BC-PN                  48.96Y     57.18  
 91 Ostreim, Nick W           16 AZM-AZ                 58.14      57.25  
 92 Delano, Scott A           17 Gig Harbor-PN          56.58      57.28  
 93 Nesheim, Sean J           14 CSC-PN                 58.10      57.36  
 94 Hougardy, Devin D         18 TCCC-IE              1:00.74      57.37  
 95 Polito, Mario P           17 MLMR-IE                48.54Y     57.48  
 96 Nash, James A             18 V-7-CO                 56.35      57.57  
 97 Van Velthuyzen, John J    26 WAVE-PN                55.20      57.62  
 98 Maricle, Jared W          16 CRST-OR                56.35      57.64  
 99 Barrett, Hunter C         17 BC-PN                  54.92      57.70  
100 Huxley, Trent T           18 BC-PN                  46.74Y     57.73  
101 Wyant, Greg B             16 WAVE-PN                48.32Y     57.76  
102 Godvin, Alex J            17 HEAT-OR                58.38      57.77  
103 Rydinski, Evan J          19 SBAY-PN                49.94      57.86  
104 Mahan, Russell L          16 BC-PN                  56.23      57.91  
105 Claffey, A.J. J           19 Chat-UT                58.04      57.94  
106 Goldberg, Daniel B        18 SAS-IE                 58.68      57.96  
107 Snell, Dusty L            16 Ecsc-OR                58.57      58.03  
108 Halsey, Seth T            24 Chat-UT              1:01.57      58.13  
109 D'Arrigo, Stephen A       18 Ford Aquatics-AZ       59.35      58.34  
110 Horton, Brendan K         18 Race-CO                58.11      58.38  
111 Garka, Stephen N          18 MMSC-PN                48.91Y     58.43  
112 Chapman, Chris J          18 WAVE-PN                49.60Y     58.45  
113 Griffiths, Evan D         16 SBAY-PN                56.85      58.77  
114 Adams, David J            19 Thunderbolts-OR        58.42      58.78  
115 Patch, Charlie H          16 STAR-CO                59.30      58.82  
116 McGee, Cole W             18 Duke-NM              1:00.35      59.11  
117 Kavalec, Kyle J           18 LOVE-CO                56.56      59.13  
118 Monkelien, Sean W         16 SDA-AZ                 59.87      59.23  
119 Carpenter, Kyle C         16 MAC-OR                 59.91      59.32  
120 Eppich, Chris I           17 HAST-UT                50.21Y     59.75  
121 Furrer, Tyler J           17 Gig Harbor-PN          59.67    1:00.81  
 -- Bell, Levi W              20 LOVE-CO                56.34         DQ  
 -- Wahle, Martin R           18 LOVE-CO                51.37Y        DQ  
 -- Alger, Seamus C           16 King-PN                48.57Y        DQ  
 -- Rice, Scott D             19 King-PN                53.01S        DQ  
 
Event 7  Women 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Jendrick, Megan M         21 King-PN              2:35.60    2:29.79   20  
  2 Olson, Christine A        14 SDA-AZ               2:39.89    2:34.75   17  
  3 Embick, Jessica S         18 MHST-OR              2:36.05    2:34.95   16  
  4 Brooks, Libby E           17 MHST-OR              2:39.97    2:39.56   15  
  5 Maxwell, Samantha A       16 Rio-AZ               2:40.21    2:39.83   14  
  6 Bush, Meredith L          16 BC-PN                2:42.27    2:41.16   13  
  7 Larson, Signe S           17 HEAT-OR              2:42.55    2:41.56   12  
  8 Freeman, Ellie S          16 DU Hilltoppers-CO    2:42.84    2:41.78   11  
B - Final
  9 Gonzales, Danielle N      17 DU Hilltoppers-CO    2:43.44    2:41.53    9  
 10 Embertson, Mari K         22 Cat-OR               2:43.11    2:42.18    7  
 11 Ernst, Alexandra C        15 SBAY-PN              2:44.95    2:43.49    6  
 12 Kuestermeyer, Bailey N    18 Vast-PN              2:45.54    2:43.86    5  
 13 Nelson, Kate N            15 KAC-NM               2:44.27    2:43.89    4  
 14 Warman, Marisa A          15 MHST-OR              2:44.39    2:44.22    3  
 15 Vasquez, Camille M        17 MHST-OR              2:45.39    2:44.97    2  
 16 Myhre, Lindsay M          19 STAR-CO              2:45.02    2:47.16    1  
C - Final
 17 Points, Hannah K          15 TTSC-OR              2:46.10    2:43.18  
 18 Bunting, Joy C            16 LOVE-CO              2:46.65    2:43.39  
 19 Ripley, Rachel A          14 SDA-AZ               2:45.80    2:44.43  
 20 Kukors, Mattie A          14 King-PN              2:46.07    2:44.46  
 21 Alexander, Kate A         17 TTSC-OR              2:46.82    2:44.84  
 22 Nicponski, Sara R         16 Eat-UT               2:45.65    2:44.99  
 23 Averill, Trisha F         14 King-PN              2:46.61    2:45.68  
 24 Jennings, Leona S         14 King-PN              2:46.06    2:46.86  
 
Event 7  Women 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Jendrick, Megan M         21 King-PN              2:27.91    2:35.60  
  2 Embick, Jessica S         18 MHST-OR              2:40.58    2:36.05  
  3 Olson, Christine A        14 SDA-AZ               2:35.00    2:39.89  
  4 Brooks, Libby E           17 MHST-OR              2:42.02    2:39.97  
  5 Maxwell, Samantha A       16 Rio-AZ               2:38.79    2:40.21  
  6 Bush, Meredith L          16 BC-PN                2:45.11    2:42.27  
  7 Larson, Signe S           17 HEAT-OR              2:38.55    2:42.55  
  8 Freeman, Ellie S          16 DU Hilltoppers-CO    2:43.04    2:42.84  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Embertson, Mari K         22 Cat-OR               2:40.32    2:43.11  
 10 Gonzales, Danielle N      17 DU Hilltoppers-CO    2:40.87    2:43.44  
 11 Nelson, Kate N            15 KAC-NM               2:42.25    2:44.27  
 12 Warman, Marisa A          15 MHST-OR              2:46.17S   2:44.39  
 13 Ernst, Alexandra C        15 SBAY-PN              2:42.34    2:44.95  
 14 Myhre, Lindsay M          19 STAR-CO              2:46.16    2:45.02  
 15 Vasquez, Camille M        17 MHST-OR              2:41.77    2:45.39  
 16 Kuestermeyer, Bailey N    18 Vast-PN              2:39.16    2:45.54  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Nicponski, Sara R         16 Eat-UT               2:46.66    2:45.65  
 18 Ripley, Rachel A          14 SDA-AZ               2:43.45    2:45.80  
 19 Jennings, Leona S         14 King-PN              2:41.43    2:46.06  
 20 Kukors, Mattie A          14 King-PN              2:44.00    2:46.07  
 21 Points, Hannah K          15 TTSC-OR              2:43.68    2:46.10  
 22 Averill, Trisha F         14 King-PN              2:48.12    2:46.61  
 23 Bunting, Joy C            16 LOVE-CO              2:51.32    2:46.65  
 24 Alexander, Kate A         17 TTSC-OR              2:47.03    2:46.82  
-------------------------------------------------------------------------
 25 Dickinson, Kaelan D       18 NLSC-AK              2:50.08    2:46.90  
 26 Heidloff, Jesika M        18 UN-KI-PN             2:45.36    2:47.19  
-------------------------------------------------------------------------
 27 Woodruff, Kelly M         19 CSC-PN               2:17.60Y   2:47.21  
 28 Kibby, Crystal R          13 Bearcats-OR          2:46.69    2:47.49  
 29 Helgason, Chelsea A       18 ESC-PN               2:40.85    2:47.73  
 30 Stockwell, Sarah N        18 Vast-PN              2:42.47    2:48.15  
 31 Fruhwirth, Jessica N      17 DU Hilltoppers-CO    2:47.34    2:48.17  
 32 Coburn, Adrienne M        19 Chat-UT              2:49.54    2:48.53  
 33 Wixted, Christine L       13 STAR-CO              2:29.82Y   2:48.54  
 34 Jennings, Emilee K        16 King-PN              2:44.04    2:48.57  
 35 Jones, Jessi J            17 Gauchos-AZ           2:52.20    2:48.63  
 36 Ellis, Jodie M            15 HEAT-OR              2:52.30    2:48.82  
 37 Chura, Hannah K           15 BOZ-MT               2:46.81    2:49.15  
 38 Stacy, Jessica L          15 MHST-OR              2:46.40S   2:49.51  
 39 Rother, Renee W           17 MHST-OR              2:45.53    2:50.01  
 40 Plaza, Brianna J          18 Ford Aquatics-AZ     2:51.88    2:50.05  
 41 Luick, Mackenzie L        14 Thunderbolts-OR      2:43.67    2:50.17  
 42 Glassner, Kerri L         18 Tiger Sharks-CO      2:49.32    2:50.35  
 43 Schmidt, Lisa J           18 LOVE-CO              2:48.70    2:50.37  
 44 McCarroll, Megan E        12 Thunderbolts-OR      2:50.25    2:51.09  
 45 Pierini, Christi R        15 Ford Aquatics-AZ     2:48.06    2:51.15  
 46 Eberhardt, Molly M        15 BC-PN                2:31.07Y   2:51.75  
 47 Nixt, Jeli R              16 Thunderbolts-OR      2:49.65    2:51.91  
 48 Kimminau, Morgan D        14 STAR-CO              2:29.27Y   2:51.92  
 49 Ferreira, Emily M         13 StingRays-PN         2:51.08    2:51.95  
 50 Donegan, Amanda L         15 Silver Fins-AZ       2:51.15    2:53.53  
 51 Chandlee, Jessica J       15 MACS-CO              2:54.85    2:53.67  
 52 Prothero, Marley J        15 King-PN              2:52.63    2:53.99  
 53 Perizzolo, Annie L        16 STAR-CO              2:50.67    2:54.01  
 54 Rowan, Carly R            15 Ecsc-OR              2:29.26Y   2:54.33  
 55 Brown, Laura L            19 STAR!-PN             2:29.84Y   2:54.72  
 56 Lee, Rachel A             16 Cat-OR               2:29.01Y   2:54.74  
 57 Morris, Shellie J         13 Thunderbolts-OR      2:28.74Y   2:54.81  
 58 Collins, Brandy M         19 Ford Aquatics-AZ     2:49.69    2:54.84  
 59 Spurlock, Sarah A         15 WAVE-PN              3:01.43    2:54.94  
 60 Runestrand, Kelly N       16 Bellingham Bay-PN    2:27.31Y   2:55.15  
 61 Brunner, Haley E          14 SBAY-PN              2:54.65    2:55.31  
 62 Fitzgerald, Kelly A       14 Tacoma-PN            2:28.19Y   2:55.71  
 63 Beck, Bergen M            19 CSC-PN               2:52.32    2:55.87  
 64 Heidloff, Jena L          16 UN-KI-PN             2:55.49    2:55.97  
 65 Andideh, Parissa M        16 Thunderbolts-OR      2:43.85S   2:56.18  
 66 Cruzan, Sarah S           13 Thunderbolts-OR      2:49.27    2:56.61  
 67 Ortblad, Katrina F        17 BC-PN                2:27.90Y   2:57.22  
 68 Tidwell, Caitlin A        19 Chat-UT              2:27.35Y   2:57.47  
 69 McCann, Christina K       14 Gig Harbor-PN        2:30.03Y   2:57.57  
 70 Hammerly, Sammy D         15 Cudas-CO             2:30.73Y   2:57.73  
 71 Kinney, Laura M           18 MACS-CO              2:30.48Y   2:57.79  
 72 Matulic, Katie L          15 King-PN              2:51.21    2:58.40  
 73 Wyatt, Leslie R           17 DU Hilltoppers-CO    2:51.35    2:58.45  
 74 Rogers, Emily N           17 West-PN              2:52.61    2:58.56  
 75 Nakamura, McKenzie D      15 WAVE-PN              2:26.24Y   2:59.23  
 76 Tompkins, Lisa M          15 CRST-OR              2:50.50    2:59.58  
 77 Miller, Kate R            20 MSC-OR               2:32.40Y   3:00.31  
 78 Finuf, Courtney M         18 Rio-AZ               3:00.68    3:00.46  
 -- Erwin, Marra E            17 TTSC-OR              2:54.70         DQ  
 
Event 8  Men 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Vietti, William J         19 UW-WY                2:23.98    2:21.30   20  
  2 Salaz, Jake S             19 MHST-OR              2:23.77    2:21.50   17  
  3 Jones, Daniel P           20 LOVE-CO              2:23.72    2:23.20   16  
  4 Youm, Joon J              20 King-PN              2:27.75    2:24.05   15  
  5 Kim, Jayhan               15 STAR-CO              2:27.28    2:25.29   14  
  6 Johnson, Bernard H        18 CAAT-PN              2:27.91    2:25.80   13  
  7 Nuess, CJ J               19 SAS-IE               2:28.03    2:28.91   12  
  8 Penoyar, Pat J            19 STAR!-PN             2:28.09    2:30.09   11  
B - Final
  9 Titus, Marcus J           19 Ford Aquatics-AZ     2:29.66    2:25.47    9  
 10 Yung, Cejih J             20 STAR!-PN             2:29.48    2:27.07    7  
 11 Hiett, Jon C              17 King-PN              2:28.78    2:27.15    6  
 12 Weeks, William F          19 Ford Aquatics-AZ     2:28.43    2:28.14    5  
 13 Christian, Armstrong L    23 HAST-UT              2:28.76    2:28.48    4  
 14 McKee, Ben N              24 Tacoma-PN            2:29.06    2:28.72    3  
 15 Baque, John L             17 Tacoma-PN            2:28.59    2:29.15    2  
 16 Dilworth, Marshall K      15 Gauchos-AZ           2:29.62    2:29.21    1  
C - Final
 17 Bell, Levi W              20 LOVE-CO              2:30.67    2:28.26  
 18 Djang, Doug R             20 King-PN              2:30.67    2:28.56  
 19 Calcara, David A          19 ESC-PN               2:29.99    2:28.98  
 20 Johnson, Eric C           18 King-PN              2:31.91    2:30.13  
 21 McCallister, Hunter J     21 UN1-PN               2:33.39    2:30.88  
 22 Hansen, Zach H            17 AFAF-CO              2:31.74    2:31.56  
 23 Benoit, Matt J            17 King-PN              2:30.22    2:32.12  
 24 Beasley, Patrick O        16 TCCC-IE              2:33.33    2:34.01  
 
Event 8  Men 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Jones, Daniel P           20 LOVE-CO              2:26.21    2:23.72  
  2 Salaz, Jake S             19 MHST-OR              2:21.23    2:23.77  
  3 Vietti, William J         19 UW-WY                2:24.94    2:23.98  
  4 Kim, Jayhan               15 STAR-CO              2:29.16    2:27.28  
  5 Youm, Joon J              20 King-PN              2:26.91    2:27.75  
  6 Johnson, Bernard H        18 CAAT-PN              2:31.76    2:27.91  
  7 Nuess, CJ J               19 SAS-IE               2:27.12    2:28.03  
  8 Penoyar, Pat J            19 STAR!-PN             2:29.59    2:28.09  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Weeks, William F          19 Ford Aquatics-AZ     2:35.20    2:28.43  
 10 Baque, John L             17 Tacoma-PN            2:29.18    2:28.59  
 11 Christian, Armstrong L    23 HAST-UT              2:30.67    2:28.76  
 12 Hiett, Jon C              17 King-PN              2:26.93    2:28.78  
 13 McKee, Ben N              24 Tacoma-PN            2:30.54    2:29.06  
 14 Yung, Cejih J             20 STAR!-PN             2:33.73    2:29.48  
 15 Dilworth, Marshall K      15 Gauchos-AZ           2:36.72    2:29.62  
 16 Titus, Marcus J           19 Ford Aquatics-AZ     2:32.94    2:29.66  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Calcara, David A          19 ESC-PN               2:32.05    2:29.99  
 18 Benoit, Matt J            17 King-PN              2:24.51    2:30.22  
 19 Djang, Doug R             20 King-PN              2:30.69    2:30.67  
 19 Bell, Levi W              20 LOVE-CO              2:38.09    2:30.67  
 21 Shook, Sam J              18 LOVE-CO              2:30.22    2:31.56  
 22 Hansen, Zach H            17 AFAF-CO              2:35.65    2:31.74  
 23 Johnson, Eric C           18 King-PN              2:26.85    2:31.91  
 24 Beasley, Patrick O        16 TCCC-IE              2:33.57    2:33.33  
-------------------------------------------------------------------------
 25 McCallister, Hunter J     21 UN1-PN               2:37.41    2:33.39  
 26 Carvitto, Jared M         21 Tacoma-PN            2:12.90Y   2:33.54  
-------------------------------------------------------------------------
 27 Munsch, Kevin A           15 King-PN              2:32.79    2:33.71  
 28 Stratton, Mike B          14 DDSC-OR              2:37.86    2:34.22  
 29 Biefnes, Ben R            17 STAR-CO              2:31.73    2:34.31  
 30 Renz, Marshel L           17 SAS-IE               2:08.93Y   2:34.37  
 31 Warren, Erin G            16 SBAY-PN              2:32.66    2:34.38  
 32 Petrie, Alec G            16 SAS-IE               2:34.72    2:34.45  
 33 Viglione, Matt J          18 HEAT-OR              2:36.81    2:34.48  
 34 Brunger, Nick R           18 ROCK-CO              2:07.30Y   2:34.64  
 35 Deacon, Cody O            16 Thunderbolts-OR      2:33.03    2:35.26  
 36 Martini, Bobby C          17 BEND-OR              2:09.91Y   2:35.31  
 37 Shaw, Kevin A             17 Tiger Sharks-CO      2:35.70    2:35.32  
 38 Larkin, Alex S            18 BEND-OR              2:31.95    2:35.92  
 39 Gregory, Joshua M         17 LOVE-CO              2:17.79Y   2:35.97  
 40 Reed, Alex M              17 Gig Harbor-PN        2:39.62    2:37.84  
 41 Sullivan, Stephen R       16 King-PN              2:33.59S   2:38.49  
 42 Yslas, Blas               14 STAR-CO              2:18.01Y   2:38.93  
 43 Ottolia, Andy A           15 MHST-OR              2:37.42    2:38.99  
 44 Rogers, Ricky D           17 Cst-OR               2:15.48Y   2:39.15  
 45 Horton, Brendan K         18 Race-CO              2:34.82    2:39.29  
 46 Wyant, Greg B             16 WAVE-PN              2:13.58Y   2:39.92  
 47 Kosugi, Sho               16 MHST-OR              2:17.82Y   2:40.36  
 48 Harvath, Steven V         17 HEAT-OR              2:38.92    2:40.38  
 49 Snell, Dusty L            16 Ecsc-OR              2:16.31Y   2:40.65  
 50 Bye, Brett W              17 NLSC-AK              2:40.34    2:41.19  
 51 Sweet, Sean M             16 Cat-OR               2:15.12Y   2:41.30  
 52 Sharify, Perry J          15 CSC-PN               2:40.13    2:41.51  
 53 Rafa, Kyle W              17 BC-PN                2:36.59    2:41.53  
 54 Sishc, Brock J            19 LOVE-CO              2:37.77    2:41.88  
 55 Miron, Andrew J           17 BAC-MT               2:38.04    2:42.22  
 56 Roberson, Gary R          16 HEAT-OR              2:50.77    2:43.50  
 57 Wang, Eric T              18 Sockeyes-PN          2:18.12Y   2:44.16  
 58 Bowles, Drew S            18 Eat-UT               2:39.61    2:45.54  
 59 Michaels, Bryan C         14 CSC-PN               2:43.43    2:45.65  
 60 Voit, Jay M               16 BC-PN                2:18.20Y   2:46.61  
 61 Woodward, Michael C       16 WSC-OR               2:14.87Y   2:48.81  
 -- Phillips, Brooks D        18 Sockeyes-PN          2:18.39Y        DQ  
 -- Anderson, Nick G          17 Aces-CO              2:18.00Y        DQ  
 -- Arreguin, Josh M          18 Ford Aquatics-AZ     2:25.24         DQ  
 
Event 9  Women 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Kukors, Ariana J          16 King-PN              2:19.97    2:15.18   20  
  2 Beaudreau, Carley A       16 LOVE-CO              2:20.50    2:17.17   17  
  3 Scroggy, Morgan L         16 Thunderbolts-OR      2:19.02    2:17.25   16  
  4 Diener, Kelsy M           15 AZM-AZ               2:22.26    2:19.84   15  
  5 Thompson, Kathryn A       18 RST-OR               2:21.08    2:20.00   14  
  6 Chura, Hannah K           15 BOZ-MT               2:22.45    2:21.91   13  
  7 Turner, Anna L            18 FAST-CO              2:22.58    2:23.97   12  
  8 Dole, Jenni P             15 SAS-IE               2:23.59    2:26.31   11  
B - Final
  9 King, Lindsey R           17 Thunderbolts-OR      2:24.08    2:20.57    9  
 10 Wabeke, Cassie D          16 LOVE-CO              2:24.96    2:21.33    7  
 11 Smith, Candice D          14 HAST-UT              2:23.96    2:22.52    6  
 12 Kavalec, Brandie J        16 LOVE-CO              2:23.69    2:23.12    5  
 13 Crandall, Anna E          17 Eat-UT               2:24.49    2:24.95    4  
 14 Gunderson, Beth A         17 HEAT-OR              2:24.87    2:25.55    3  
 15 Campbell, Erin R          17 DTAC-AZ              2:25.67    2:26.15    2  
 16 Holmes, Erin D            16 TCCC-IE              2:23.77    2:26.92    1  
C - Final
 17 Ross, Hannah M            15 STP-SR               2:25.78    2:20.95  
 18 Sutton, Stef              16 Tacoma-PN            2:25.87    2:22.33  
 19 Elbert, Skye S            17 Afox-AZ              2:26.55    2:24.12  
 20 Roberson, Leslie A        16 BC-PN                2:26.28    2:25.49  
 21 Bradley, Ellen S          16 TTSC-OR              2:26.67    2:25.64  
 22 Judy, Frankie F           18 Ford Aquatics-AZ     2:26.87    2:25.72  
 23 Tippett, Kellie M         16 BEND-OR              2:26.41    2:27.91  
 24 Alexander, Maggie R       15 TTSC-OR              2:26.83    2:28.11  
 
Event 9  Women 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Scroggy, Morgan L         16 Thunderbolts-OR      2:23.98    2:19.02  
  2 Kukors, Ariana J          16 King-PN              2:17.06    2:19.97  
  3 Caverly, Kristen J        20 King-PN              2:15.34    2:20.22  
  4 Beaudreau, Carley A       16 LOVE-CO              2:20.30    2:20.50  
  5 Thompson, Kathryn A       18 RST-OR               2:15.85    2:21.08  
  6 Diener, Kelsy M           15 AZM-AZ               2:22.27    2:22.26  
  7 Chura, Hannah K           15 BOZ-MT               2:24.64    2:22.45  
  8 Turner, Anna L            18 FAST-CO              2:27.81    2:22.58  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Dole, Jenni P             15 SAS-IE               2:22.47    2:23.59  
 10 Kavalec, Brandie J        16 LOVE-CO              2:09.87Y   2:23.69  
 11 Holmes, Erin D            16 TCCC-IE              2:22.96    2:23.77  
 12 Smith, Candice D          14 HAST-UT              2:23.94    2:23.96  
 13 King, Lindsey R           17 Thunderbolts-OR      2:23.19    2:24.08  
 14 Crandall, Anna E          17 Eat-UT               2:27.11    2:24.49  
 15 Gunderson, Beth A         17 HEAT-OR              2:22.90    2:24.87  
 16 Wabeke, Cassie D          16 LOVE-CO              2:24.00    2:24.96  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Campbell, Erin R          17 DTAC-AZ              2:30.18    2:25.67  
 18 Ross, Hannah M            15 STP-SR               2:24.64    2:25.78  
 19 Sutton, Stef              16 Tacoma-PN            2:21.49    2:25.87  
 20 Taylor, Andie M           13 Sockeyes-PN          2:22.45    2:25.95  
 21 Roberson, Leslie A        16 BC-PN                2:31.24    2:26.28  
 22 Tippett, Kellie M         16 BEND-OR              2:29.43    2:26.41  
 23 Elbert, Skye S            17 Afox-AZ              2:01.97Y   2:26.55  
 24 Bradley, Ellen S          16 TTSC-OR              2:23.76    2:26.67  
-------------------------------------------------------------------------
 25 Alexander, Maggie R       15 TTSC-OR              2:29.00    2:26.83  
 26 Judy, Frankie F           18 Ford Aquatics-AZ     2:27.66    2:26.87  
-------------------------------------------------------------------------
 27 Lindblad, Brianne N       15 King-PN              2:30.67    2:26.93  
 28 Rich, Ally S              16 HEAT-OR              2:25.01    2:26.99  
 29 Price, Michelle T         16 FAST-CO              2:10.75Y   2:27.61  
 30 Green, Denise M           16 SCAT-OR              2:08.00Y   2:27.63  
 31 Kinney, Danielle M        21 MHST-OR              2:27.87    2:28.10  
 32 Baumgartner, Chrissy K    15 WAVE-PN              2:10.30Y   2:28.39  
 33 Brown, Emily A            16 West-PN              2:29.11    2:28.54  
 34 Gonzales, Danielle N      17 DU Hilltoppers-CO    2:30.57    2:28.56  
 35 Hall, Lauren A            16 SBAY-PN              2:24.92    2:28.78  
 36 Embick, Jessica S         18 MHST-OR              2:09.81Y   2:28.86  
 37 Zehner, Lauren L          14 MAC-OR               2:31.66    2:28.91  
 38 Bizzell, Phoebs C         16 King-PN              2:28.65    2:28.95  
 39 Wells, Caroline V         15 Cat-OR               2:10.21Y   2:29.00  
 40 Sutton, Bree N            16 Yac-IE               2:31.89    2:29.10  
 41 Allison, Rebecca L        20 Afox-AZ              2:04.10Y   2:29.22  
 42 Kimminau, Morgan D        14 STAR-CO              2:32.11    2:29.32  
 43 Helgason, Chelsea A       18 ESC-PN               2:22.58    2:29.95  
 44 Muniz, Jennifer N         16 Tiger Sharks-CO      2:13.51Y   2:29.99  
 45 Ulrich, Renee E           17 Lobo-NM              2:10.71Y   2:30.12  
 46 Simenec, Tori S           12 Bearcats-OR          2:08.74Y   2:30.15  
 47 Hartman, Victoria A       15 Thunderbolts-OR      2:26.59S   2:30.42  
 48 Leung, Jackie P           14 MHST-OR              2:32.00    2:30.55  
 49 Campbell, Marissa L       15 Lobo-NM              2:32.19    2:30.60  
 50 Patterson, Mary E         19 STAR!-PN             2:07.84Y   2:30.67  
 51 Lopus, Chelsea E          16 SDA-AZ               2:25.55    2:30.75  
 52 Schmid, Kristin M         15 STAR-CO              2:38.44    2:30.77  
 53 Rawlings, Crystal A       22 STAR!-PN             2:37.62    2:31.23  
 54 Palumbo, Danielle R       15 BC-PN                2:31.64    2:31.24  
 55 Wahlstrom, Amber L        16 Thunderbolts-OR      2:29.31    2:31.33  
 56 Alexander, Kate A         17 TTSC-OR              2:29.88    2:31.37  
 57 Albiston, KC C            17 Eat-UT               2:30.61    2:31.54  
 58 Chinn, Caitlin N          15 BC-PN                2:30.43    2:31.58  
 59 Williams, Isabel S        15 BISC-PN              2:33.09    2:31.62  
 60 Jones, Carol L            16 LOVE-CO              2:10.94Y   2:31.63  
 61 Bassett, Laura A          15 MACS-CO              2:31.94    2:31.68  
 62 Miernicki, Kristen A      16 SDA-AZ               2:28.42    2:31.69  
 63 Needham, Michelle M       15 Thunderbolts-OR      2:28.08    2:32.20  
 64 Jones, Krista F           18 LOVE-CO              2:31.24    2:32.45  
 65 McKay, Rach C             16 King-PN              2:11.78Y   2:32.55  
 66 Cruzan, Sarah S           13 Thunderbolts-OR      2:27.60    2:32.62  
 67 Caylor, Megan R           15 WAVE-PN              2:36.84    2:32.71  
 68 Fry, Kelley A             17 LAA-NM               2:11.57Y   2:32.79  
 69 Casias, Andrea M          17 Aces-CO              2:30.63    2:32.83  
 70 Spink, Janelle M          17 AZM-AZ               2:10.86Y   2:32.92  
 71 Brunner, Rikka F          18 StingRays-PN         2:24.66    2:33.00  
 72 Dull, Leanne E            17 CSC-PN               2:11.37Y   2:33.02  
 73 White-Delehoy, Sara A     17 Tacoma-PN            2:23.71    2:33.10  
 74 McNicol, Stephanie A      16 STAR-CO              2:33.82    2:33.29  
 75 Frazier, Kelly M          17 SAS-IE               2:11.16Y   2:33.34  
 76 Tannhauser, Kelly R       13 SBAY-PN              2:38.21    2:33.47  
 77 Hoover, Kirsten D         16 C-PN                 2:06.93Y   2:33.62  
 78 Shea, Caroline M          14 DU Hilltoppers-CO    2:31.71    2:33.83  
 79 Farrar, Alex M            14 Thunderbolts-OR      2:30.65    2:33.85  
 80 Pressprich, Nicole E      17 BEND-OR              2:11.67Y   2:34.02  
 81 McCarroll, Megan E        12 Thunderbolts-OR      2:37.33    2:34.22  
 82 Getz, Becca L             16 Tiger Sharks-CO      2:37.88    2:34.87  
 83 Faurot, Michelle G        19 Race-CO              2:11.83Y   2:34.94  
 84 Smith, Danielle L         18 TTSC-OR              2:33.71    2:35.46  
 85 Bethlahmy, Caitlin B      18 BC-PN                2:37.84    2:35.47  
 86 Cannon, Nikki R           12 Vsc-OR               2:36.01    2:35.90  
 87 Nguyen, Christina M       15 HEAT-OR              2:11.81Y   2:36.78  
 88 Chandlee, Jessica J       15 MACS-CO              2:35.03    2:37.04  
 89 Harrang, Jessica L        17 Sockeyes-PN          2:11.32Y   2:37.51  
 90 Hunt-Higgins, Megan M     18 CSC-PN               2:08.23Y   2:37.79  
 91 Rogers, Emily N           17 West-PN              2:37.55    2:38.00  
 92 Rodgers, Jessica L        16 AFAF-CO              2:10.98Y   2:38.03  
 93 Rowan, Carly R            15 Ecsc-OR              2:14.55Y   2:40.29  
 94 Lynch, Nicole M           16 Rio-AZ               2:37.18    2:43.89  
 -- Ripley, Rachel A          14 SDA-AZ               2:37.73         DQ  
 -- Hamilton, Alyson E        16 MAC-OR               2:33.29         DQ  
 
Event 10  Men 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Staley, Trent M           23 King-PN              2:09.02    2:03.11   20  
  2 Good, Chris E             18 DU Hilltoppers-CO    2:05.21    2:04.57   17  
  3 Kisler, Blaine A          17 Cat-OR               2:08.34    2:07.53   16  
  4 Morrell, Nolan K          18 BEND-OR              2:08.99    2:07.98   15  
  5 McCallen, John R          18 Bellingham Bay-PN    2:10.07    2:08.20   14  
  6 Schuyleman, James D       17 Sockeyes-PN          2:08.96    2:08.78   13  
  7 Hardesty, Kurt T          21 STAR!-PN             2:10.56    2:09.01   12  
  8 O'Connor, Bryan W         16 Ford Aquatics-AZ     2:09.73    2:09.69   11  
B - Final
  9 Nuess, CJ J               19 SAS-IE               2:12.01    2:09.18    9  
 10 Bruce, Ben E              19 King-PN              2:10.74    2:09.79    7  
 11 McCaffrey, Garrett W      22 King-PN              2:12.36    2:10.73    6  
 12 Wahle, Martin R           18 LOVE-CO              2:13.62    2:12.21    5  
 13 Ekstrom, Thomas R         16 Eat-UT               2:14.53    2:13.14    4  
 14 Bell, Eli S               18 LOVE-CO              2:14.73    2:14.63    3  
 15 Page, Tamon R             19 C-PN                 2:14.27    2:14.85    2  
 16 Thompson, Sam K           17 SAS-IE               2:14.53    2:17.24    1  
C - Final
 17 Richardson, Ryan K        18 SDA-AZ               2:15.20    2:12.78  
 18 Shook, Sam J              18 LOVE-CO              2:15.21    2:13.08  
 19 Angell, David S           16 Tiger Sharks-CO      2:16.04    2:13.28  
 20 Totura, Gannon K          17 Tiger Sharks-CO      2:16.14    2:14.72  
 21 Scarbrough, Cole R R      15 Tacoma-PN            2:15.48    2:14.97  
 22 Ostreim, Nick W           16 AZM-AZ               2:16.13    2:15.40  
 23 Maris, Max K              18 STAR-CO              2:16.07    2:16.92  
 24 Shaw, Kevin A             17 Tiger Sharks-CO      2:16.39    2:18.84  
 
Event 10  Men 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Good, Chris E             18 DU Hilltoppers-CO    2:05.44    2:05.21  
  2 Kisler, Blaine A          17 Cat-OR               2:15.83    2:08.34  
  3 Schuyleman, James D       17 Sockeyes-PN          2:12.52    2:08.96  
  4 Morrell, Nolan K          18 BEND-OR              2:10.84    2:08.99  
  5 Staley, Trent M           23 King-PN              2:01.46    2:09.02  
  6 O'Connor, Bryan W         16 Ford Aquatics-AZ     2:10.66    2:09.73  
  7 McCallen, John R          18 Bellingham Bay-PN    2:09.70    2:10.07  
  8 Hardesty, Kurt T          21 STAR!-PN             2:13.91    2:10.56  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Bruce, Ben E              19 King-PN              2:07.42    2:10.74  
 10 Nuess, CJ J               19 SAS-IE               2:08.23    2:12.01  
 11 McCaffrey, Garrett W      22 King-PN              2:08.68    2:12.36  
 12 Wahle, Martin R           18 LOVE-CO              2:13.34    2:13.62  
 13 Page, Tamon R             19 C-PN                 2:11.41    2:14.27  
 14 Ekstrom, Thomas R         16 Eat-UT               2:20.52    2:14.53  
 14 Thompson, Sam K           17 SAS-IE               2:17.47    2:14.53  
 16 Bell, Eli S               18 LOVE-CO              2:17.86    2:14.73  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Richardson, Ryan K        18 SDA-AZ               2:17.71    2:15.20  
 18 Shook, Sam J              18 LOVE-CO              2:14.17    2:15.21  
 19 Scarbrough, Cole R R      15 Tacoma-PN            2:16.81    2:15.48  
 20 Angell, David S           16 Tiger Sharks-CO      2:19.77    2:16.04  
 21 Maris, Max K              18 STAR-CO              2:14.58    2:16.07  
 22 Ostreim, Nick W           16 AZM-AZ               2:17.94    2:16.13  
 23 Totura, Gannon K          17 Tiger Sharks-CO      2:19.55    2:16.14  
 24 Shaw, Kevin A             17 Tiger Sharks-CO      2:00.62Y   2:16.39  
-------------------------------------------------------------------------
 25 Small, Adam M             15 SDA-AZ               2:16.39    2:16.48  
 26 Beasley, Patrick O        16 TCCC-IE              2:22.52    2:16.55  
-------------------------------------------------------------------------
 27 Grimes, Matthew R         16 Thunderbolts-OR      2:16.14    2:16.61  
 28 McCarroll, Connor M       14 Thunderbolts-OR      2:18.89    2:16.74  
 29 Caruso, Mike A            19 Gauchos-AZ           2:19.23    2:16.84  
 30 McHugh, Jim M             16 SDA-AZ               2:12.60    2:16.86  
 31 D'Arrigo, Stephen A       18 Ford Aquatics-AZ     1:58.13Y   2:16.89  
 32 Smyers, Mike E            17 Gauchos-AZ           1:57.71Y   2:17.14  
 33 Blank, Nick H             16 SAS-IE               2:18.63    2:17.40  
 34 Mpitsos, Michael G        16 NST-OR               2:20.05    2:18.40  
 35 Nelson, Jared E           16 Sockeyes-PN          2:20.42    2:18.55  
 36 Stipek, Jesse M           17 Tacoma-PN            2:13.16    2:18.60  
 37 Viglione, Andy J          15 Thunderbolts-OR      2:19.46    2:18.65  
 38 Swallow, Nathan C         16 Eat-UT               2:00.27Y   2:18.87  
 39 Elligott, Eric J          17 CGAL-OR              2:22.48    2:19.01  
 40 Kybartas, Tyler J         15 Ford Aquatics-AZ     2:21.16    2:19.99  
 41 Bunge, Paul J             17 Cudas-CO             1:57.89Y   2:20.09  
 42 Kirkpatrick, Jared A      17 Race-CO              2:20.59    2:20.47  
 42 Nesheim, Sean J           14 CSC-PN               2:00.59Y   2:20.47  
 44 Pendleton, Nate D         17 Aces-CO              2:22.22    2:20.52  
 45 Halsey, Seth T            24 Chat-UT              1:56.76Y   2:20.66  
 46 Lee, Peter P              14 PAC-PN               2:25.47    2:20.99  
 47 Hanson, Paul R            18 HAST-UT              2:23.69    2:21.19  
 48 Fong, Chad R              16 Syac-UT              2:34.00    2:21.40  
 49 Nerud, Ricky F            18 DART-UT              2:20.78    2:21.99  
 50 Verbrugghe, Christian J   16 Sockeyes-PN          2:23.56    2:22.33  
 51 Hougardy, Devin D         18 TCCC-IE              1:57.28Y   2:24.17  
 52 Parfitt, Josh J           18 MHST-OR              1:59.97Y   2:24.28  
 53 Eppich, Chris I           17 HAST-UT              2:01.72Y   2:24.69  
 54 Adams, David J            19 Thunderbolts-OR      2:25.82    2:25.45  
 55 Rooker, Jonathan C        13 Dragons-OR           2:20.47    2:25.64  
 56 Bartels, Phillip L        16 Lobo-NM              2:27.57    2:26.29  
 57 Rogers, Jack F            16 Lobo-NM              2:34.76    2:30.18  
 58 Puhl, Mack M              15 Lobo-NM              2:39.04    2:33.12  
 59 Lemke, Matthew L          15 C-PN                 2:25.98    2:33.70  
 60 Garka, Stephen N          18 MMSC-PN              2:08.86Y   2:41.31  
 -- Law, Adrian L             20 Tacoma-PN            2:17.49         DQ  
 -- Royster, Max W            17 HEAT-OR              2:11.98         DQ  
 -- Wicklund, Peter P         18 BC-PN                2:11.56         DQ  
 
Event 11  Women 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Kukors, Emily N           20 King-PN              2:19.34    2:17.23   20  
  2 Kinney, Christina D       21 MHST-OR              2:16.82    2:17.34   17  
  3 King, Jordan G            15 Thunderbolts-OR      2:20.14    2:17.45   16  
  4 Toomey, Leann E           19 Sockeyes-PN          2:19.51    2:17.94   15  
  5 Changstrom, Kayli L       20 LOVE-CO              2:20.06    2:19.82   14  
  6 Eronemo, Courtney A       17 King-PN              2:21.35    2:20.12   13  
  7 Thompson, Kathryn A       18 RST-OR               2:20.54    2:21.34   12  
  8 DeVinney, Katie M         18 Afox-AZ              2:21.27    2:21.50   11  
B - Final
  9 Lopus, Whitney E          15 SDA-AZ               2:22.83    2:18.09    9  
 10 Doran, Ellie L            16 Ford Aquatics-AZ     2:22.02    2:20.74    7  
 11 Points, Hannah K          15 TTSC-OR              2:23.43    2:21.34    6  
 12 Nelson, Kara S            17 Thunderbolts-OR      2:22.58    2:21.56    5  
 13 Wilson, Ele T             15 HEAT-OR              2:21.47    2:22.02    4  
 14 Pickard, Katherine E      16 AZM-AZ               2:22.55    2:22.19    3  
 15 Houlton, Molly A          17 UN-FA-AZ             2:21.91    2:22.68    2  
 16 Kripps, Kim A             18 SBAY-PN              2:21.93    2:23.13    1  
C - Final
 17 Okazaki, Kristin K        19 King-PN              2:24.05    2:20.87  
 18 Taylor, Andie M           13 Sockeyes-PN          2:23.51    2:21.73  
 19 Woodruff, Kelly M         19 CSC-PN               2:23.93    2:22.38  
 20 Miesfeld, Noelle C        16 Ford Aquatics-AZ     2:24.27    2:23.60  
 21 Summers, Caitlin L        18 HEAT-OR              2:24.73    2:24.76  
 22 Mangan, Natascha R        16 Bearcats-OR          2:24.85    2:24.86  
 23 Cyphers, Franny A         16 Thunderbolts-OR      2:24.56    2:27.56  
 24 Campbell, Erin R          17 DTAC-AZ              2:24.78    2:29.80  
 
Event 11  Women 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kinney, Christina D       21 MHST-OR              2:17.81    2:16.82  
  2 Kukors, Emily N           20 King-PN              2:16.13    2:19.34  
  3 Toomey, Leann E           19 Sockeyes-PN          2:23.91    2:19.51  
  4 Changstrom, Kayli L       20 LOVE-CO              2:21.40    2:20.06  
  5 King, Jordan G            15 Thunderbolts-OR      2:20.90    2:20.14  
  6 Thompson, Kathryn A       18 RST-OR               2:22.45    2:20.54  
  7 DeVinney, Katie M         18 Afox-AZ              2:21.38    2:21.27  
  8 Eronemo, Courtney A       17 King-PN              2:22.52    2:21.35  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Wilson, Ele T             15 HEAT-OR              2:22.37    2:21.47  
 10 Houlton, Molly A          17 UN-FA-AZ             2:21.88    2:21.91  
 11 Kripps, Kim A             18 SBAY-PN              2:22.68    2:21.93  
 12 Doran, Ellie L            16 Ford Aquatics-AZ     2:22.82    2:22.02  
 13 Pickard, Katherine E      16 AZM-AZ               2:21.45    2:22.55  
 14 Nelson, Kara S            17 Thunderbolts-OR      2:22.94    2:22.58  
 15 Lopus, Whitney E          15 SDA-AZ               2:24.80    2:22.83  
 16 Points, Hannah K          15 TTSC-OR              2:24.48    2:23.43  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Taylor, Andie M           13 Sockeyes-PN          2:18.74    2:23.51  
 18 Woodruff, Kelly M         19 CSC-PN               2:30.33    2:23.93  
 19 Okazaki, Kristin K        19 King-PN              2:20.47    2:24.05  
 20 Miesfeld, Noelle C        16 Ford Aquatics-AZ     2:27.66    2:24.27  
 21 Cyphers, Franny A         16 Thunderbolts-OR      2:25.81    2:24.56  
 22 Summers, Caitlin L        18 HEAT-OR              2:21.37    2:24.73  
 23 Campbell, Erin R          17 DTAC-AZ              2:30.93    2:24.78  
 24 Mangan, Natascha R        16 Bearcats-OR          2:30.76    2:24.85  
-------------------------------------------------------------------------
 25 Raatz, Katherine A        16 Afox-AZ              2:20.49    2:25.06  
 26 Fischer, Sarah A          20 SDA-AZ               2:28.82    2:25.21  
-------------------------------------------------------------------------
 27 Olson, Christine A        14 SDA-AZ               2:28.70    2:25.72  
 28 Brown, Megan K            18 West-PN              2:05.67Y   2:25.81  
 29 Alexander, Rebecca J      18 TTSC-OR              2:29.95    2:25.84  
 30 Grisdale, Ashley M        16 King-PN              2:23.60    2:25.88  
 31 Walker, Lauren K          16 SDA-AZ               2:33.59    2:26.06  
 32 Gamble, Jenna C           18 Ford Aquatics-AZ     2:11.49Y   2:26.10  
 33 Muniz, Jennifer N         16 Tiger Sharks-CO      2:25.24    2:26.48  
 34 Guieb, Gabby P            15 King-PN              2:22.79    2:26.96  
 35 Holman, Karla R           16 SBAY-PN              2:30.56    2:27.03  
 36 Dean, Olivia G            18 MACS-CO              2:23.78    2:27.39  
 37 Becker, Kelly R           17 TTSC-OR              2:29.01    2:27.43  
 38 Mooney, Bryn M            19 WSU-IE               2:03.88Y   2:27.73  
 39 Finley, Sarah M           18 Cast-IE              2:09.49Y   2:27.74  
 40 Pinson, Kelsey A          15 Thunderbolts-OR      2:28.90    2:27.91  
 41 Rother, Renee W           17 MHST-OR              2:30.04    2:28.04  
 42 Meyer, Briana P           14 SBAY-PN              2:13.24Y   2:28.10  
 43 Morgan, Summer L          18 SAS-IE               2:23.78    2:28.14  
 44 Erwin, Marra E            17 TTSC-OR              2:24.77    2:28.48  
 45 Bunting, Joy C            16 LOVE-CO              2:13.53Y   2:28.57  
 46 Lakey, Taylor E           12 Thunderbolts-OR      2:29.86    2:28.62  
 47 Godfred, Rachel M         14 BC-PN                2:25.26    2:28.74  
 48 Ogesen, Nina A            15 SDA-AZ               2:30.19    2:28.94  
 49 Weitz, Elizabeth A        14 CSC-PN               2:12.13Y   2:29.25  
 50 Morelli, Kimber R         17 AFXUN-AZ             2:28.13    2:29.62  
 51 Miller, Joy E             19 BISC-PN              2:31.30    2:29.68  
 52 McKnight-Slottee, Kellen  17 TTSC-OR              2:28.58    2:29.91  
 53 Mozdzen, Laura C          17 Rio-AZ               2:26.01    2:29.92  
 54 McCulley, Hannah H        15 Thunderbolts-OR      2:30.16    2:30.17  
 55 Shannon, Sarah E          18 Sockeyes-PN          2:11.19Y   2:30.32  
 56 Storie, Sloan M           14 Cat-OR               2:29.23    2:30.33  
 57 Cavanaugh, Meghan R       15 NLSC-AK              2:06.72Y   2:30.47  
 58 Ernst, Alexandra C        15 SBAY-PN              2:30.53    2:30.84  
 59 Elizondo, Kelsey C        16 Syac-UT              2:31.45    2:31.15  
 60 DeVinney, Erin F          15 Afox-AZ              2:27.25    2:31.18  
 61 Kinney, Laura M           18 MACS-CO              2:31.14    2:31.52  
 62 Farrar, Alex M            14 Thunderbolts-OR      2:29.33    2:31.53  
 63 Evans, Megan E            17 LOVE-CO              2:29.72    2:31.67  
 64 Cardwell, Maureen K       14 BC-PN                2:10.90Y   2:31.86  
 65 Bassett, Laura A          15 MACS-CO              2:14.14Y   2:31.93  
 66 McNally, Amanda C         17 Tiger Sharks-CO      2:34.87    2:32.09  
 67 Blank, Abby S             19 SAS-IE               2:31.49    2:32.10  
 68 Mahalic, Elizabeth A      14 MAC-OR               2:13.33Y   2:32.78  
 69 Gerstmar, Abbi R          15 TTSC-OR              2:30.01    2:32.88  
 70 Lindstrom, Kelsey A       16 Thunderbolts-OR      2:31.57    2:32.94  
 71 Daly, Ashley J            16 SBYUN-PN             2:35.00    2:33.05  
 72 Cate, Beth A              14 King-PN              2:13.08Y   2:33.09  
 73 Marceau, Kristin N        18 BEND-OR              2:28.85    2:33.19  
 74 Hubner, Rachel A          17 PSSC-PN              2:14.03Y   2:33.21  
 75 Ye, Cissey L              17 Thunderbolts-OR      2:22.85S   2:33.31  
 76 Plaza, Brianna J          18 Ford Aquatics-AZ     2:11.31Y   2:34.00  
 77 Eickerman, Victoria M     17 SAS-IE               2:08.62Y   2:34.27  
 78 Wahlstrom, Amber L        16 Thunderbolts-OR      2:34.14    2:34.42  
 79 Casias, Andrea M          17 Aces-CO              2:29.21    2:34.43  
 80 Schmied, Emily A          21 WAVE-PN              2:08.99Y   2:34.79  
 81 Reardon, Chelsea K        14 MHST-OR              2:39.19    2:35.10  
 82 Myhre, Lindsay M          19 STAR-CO              2:30.81    2:35.15  
 83 Williams, Isabel S        15 BISC-PN              2:31.48    2:35.38  
 84 Lynch, Mychala R          16 Rio-AZ               2:11.81Y   2:35.45  
 85 Luick, Mackenzie L        14 Thunderbolts-OR      2:30.91    2:35.77  
 86 Lucas, Sophie G           15 Race-CO              2:34.88    2:37.06  
 87 Poeschel, Carissa N       13 MHST-OR              2:11.28Y   2:37.45  
 88 Cox, Miranda L            17 Vast-PN              2:28.41    2:37.55  
 89 Goeres, Kelly N           17 TTSC-OR              2:12.04Y   2:37.76  
 90 White, Stephanie E        15 Ford Aquatics-AZ     2:10.55Y   2:37.98  
 91 Schumacher, Allyson M     15 King-PN              2:40.30    2:37.99  
 92 Lecoq, Ashley R           16 Sockeyes-PN          2:38.50    2:39.27  
 93 Nerbovig, Amanda M        17 CSC-PN               2:40.13    2:39.98  
 94 Lee, Rachel A             16 Cat-OR               2:15.90Y   2:40.02  
 95 Morris, Shellie J         13 Thunderbolts-OR      2:12.32Y   2:40.80  
 96 Boggs, Briley E           14 King-PN              2:12.81Y   2:41.45  
 97 Pettersen, Erin J         19 WAVE-PN              2:12.33Y   2:42.03  
 -- Garcia, Erin J            17 BC-PN                2:26.65         DQ  
 -- Ellis, Jodie M            15 HEAT-OR              2:26.37         DQ  
 
Event 12  Men 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Blyth, Andre J            16 Tiger Sharks-CO      2:06.35    2:04.11   20  
  2 Dylla, Mark J             16 Aces-CO              2:06.03    2:05.74   17  
  3 Storie, Tyler W           21 Cat-OR               2:05.97    2:06.05   16  
  4 Rice, Scott D             19 King-PN              2:08.63    2:06.12   15  
  5 Summers, Garth K          16 HEAT-OR              2:07.84    2:06.65   14  
  6 Maese, Kyle O             17 MHST-OR              2:08.06    2:07.88   13  
  7 Alger, Seamus C           16 King-PN              2:09.63    2:08.68   12  
  8 Schuyleman, James D       17 Sockeyes-PN          2:09.96    2:09.32   11  
B - Final
  9 Nagle, Brett E            15 Parkrose-OR          2:10.12    2:08.89    9  
 10 Andrews, Joe M            19 LAC-OR               2:11.62    2:09.79    7  
 11 O'Keefe, Sean D           17 Thunderbolts-OR      2:11.20    2:10.94    6  
 12 Madson, Logan T           18 BEND-OR              2:10.31    2:11.10    5  
 13 McHugh, Jim M             16 SDA-AZ               2:11.88    2:11.50    4  
 14 Lewkowitz, Blake T        16 AZM-AZ               2:12.54    2:12.78    3  
 15 Turner, Buddy V           16 Afox-AZ              2:10.71    2:13.47    2  
 16 Golaszewski, Kenny P      19 Race-CO              2:12.53    2:13.79    1  
C - Final
 17 Son, Michael R            18 CSC-PN               2:14.85    2:11.29  
 18 Guttmann, Marcus N        15 Duke-NM              2:13.27    2:11.39  
 19 Jones, Carl L             16 TCCC-IE              2:14.13    2:11.41  
 20 Maricle, Jared W          16 CRST-OR              2:14.98    2:13.53  
 21 Wang, Eric T              18 Sockeyes-PN          2:14.00    2:14.24  
 22 Hart-Cooper, Geoff D      18 STAR-CO              2:14.74    2:15.74  
 23 Worden, Daniel K          16 Cat-OR               2:14.67    2:15.98  
 24 Dennis, Tony J            18 CSC-PN               2:14.68    2:19.15  
 
Event 12  Men 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Storie, Tyler W           21 Cat-OR               2:10.33    2:05.97  
  2 Dylla, Mark J             16 Aces-CO              2:04.51    2:06.03  
  3 Blyth, Andre J            16 Tiger Sharks-CO      2:06.99    2:06.35  
  4 Summers, Garth K          16 HEAT-OR              2:07.63    2:07.84  
  5 Maese, Kyle O             17 MHST-OR              2:11.88    2:08.06  
  6 Rice, Scott D             19 King-PN              2:05.35    2:08.63  
  7 Alger, Seamus C           16 King-PN              2:09.19    2:09.63  
  8 Schuyleman, James D       17 Sockeyes-PN          2:08.58    2:09.96  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Nagle, Brett E            15 Parkrose-OR          2:14.44    2:10.12  
 10 Madson, Logan T           18 BEND-OR              2:04.90    2:10.31  
 11 Turner, Buddy V           16 Afox-AZ              2:08.85    2:10.71  
 12 O'Keefe, Sean D           17 Thunderbolts-OR      2:12.89    2:11.20  
 13 Andrews, Joe M            19 LAC-OR               2:10.09    2:11.62  
 14 McHugh, Jim M             16 SDA-AZ               2:15.10    2:11.88  
 15 Golaszewski, Kenny P      19 Race-CO              2:14.28    2:12.53  
 16 Lewkowitz, Blake T        16 AZM-AZ               2:13.21    2:12.54  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Guttmann, Marcus N        15 Duke-NM              2:16.14    2:13.27  
 18 Wang, Eric T              18 Sockeyes-PN          2:16.80    2:14.00  
 19 Bell, Levi W              20 LOVE-CO              2:16.79    2:14.02  
 20 Jones, Carl L             16 TCCC-IE              1:56.02Y   2:14.13  
 21 Worden, Daniel K          16 Cat-OR               2:19.29    2:14.67  
 22 Dennis, Tony J            18 CSC-PN               2:18.09    2:14.68  
 23 Hart-Cooper, Geoff D      18 STAR-CO              2:13.48    2:14.74  
 24 Son, Michael R            18 CSC-PN               2:13.69    2:14.85  
-------------------------------------------------------------------------
 25 Maricle, Jared W          16 CRST-OR              2:10.46    2:14.98  
 26 Gregory, Joshua M         17 LOVE-CO              2:18.93    2:15.27  
-------------------------------------------------------------------------
 27 Burton, Jeff M            19 King-PN              2:17.28    2:15.49  
 28 Rafalski, Ben D           14 MHST-OR              2:00.80Y   2:15.87  
 29 Reed, Mitchell S          14 Gig Harbor-PN        2:19.86    2:16.38  
 30 Kirkpatrick, Adrian W     16 Ford Aquatics-AZ     2:23.19    2:16.40  
 31 Kavalec, Kyle J           18 LOVE-CO              1:58.94Y   2:16.75  
 32 Sweet, Sean M             16 Cat-OR               2:20.75    2:16.77  
 33 Arzner, Adam W            18 LAC-OR               1:59.04Y   2:16.79  
 34 Logan, Brock F            17 Tiger Sharks-CO      2:32.36    2:17.01  
 35 Chapman, Chris J          18 WAVE-PN              1:54.81Y   2:17.25  
 36 Carr, Ben D               17 TTSC-OR              2:19.95    2:17.70  
 37 McCarroll, Connor M       14 Thunderbolts-OR      2:20.06    2:17.86  
 38 Nunez, Carlos A           15 Thunderbolts-OR      2:16.86    2:18.04  
 39 Monkelien, Sean W         16 SDA-AZ               2:17.31    2:18.52  
 40 Morton, Matt S            19 Thunderbolts-OR      2:19.11    2:19.14  
 41 Nannini, Joey A           19 TTSC-OR              2:15.74    2:19.37  
 42 Munsch, Kevin A           15 King-PN              2:16.57    2:19.52  
 43 Stratton, Mike B          14 DDSC-OR              2:19.87    2:19.75  
 43 Carpenter, Kyle C         16 MAC-OR               1:59.55Y   2:19.75  
 45 Kybartas, Tyler J         15 Ford Aquatics-AZ     2:16.54    2:20.02  
 46 Carvitto, Jared M         21 Tacoma-PN            2:04.11Y   2:20.45  
 47 Elerding, Joey M          15 TCCC-IE              2:23.18    2:22.54  
 48 Sishc, Brock J            19 LOVE-CO              2:00.31Y   2:24.75  
 49 O'Donnell, Richard S      16 DTAC-AZ              2:35.84    2:26.49  
 -- O'Connor, Bryan W         16 Ford Aquatics-AZ     2:17.65         DQ  
 
Event 13  Women 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 King Aquatic Club-PN  'A'                         1:58.01    1:56.02   40  
     1) Kukors, Ariana J 16             2) Jendrick, Megan M 21           
     3) Kukors, Emily N 20              4) Jennings, Emilee K 16          
  2 Tacoma Swim Club-PN  'A'                          1:59.32    1:58.68   34  
     1) Sutton, Stef 16                 2) Jackson, Summer M 18           
     3) Rains, Megan E 19               4) Hougan, Karlyn R 16            
  3 Mt. Hood Swim Team-OR  'A'                        2:04.89    2:01.40   32  
     1) Liu, Liya W 21                  2) Castaneda, Felicia A 18        
     3) Kinney, Christina D 21          4) Stacy, Jessica L 15            
  4 Team Starbucks-PN  'A'                            2:04.20    2:01.96   30  
     1) Olson, Sharon A 20              2) Shortt, Caitlyn A 19           
     3) Halsell, Shanna M 21            4) Epperson, Brittany C 19        
  5 King Aquatic Club-PN  'B'                         2:03.10    2:02.00   28  
     1) Lindblad, Brianne N 15          2) Caverly, Kristen J 20          
     3) Eronemo, Courtney A 17          4) Jennings, Leona S 14           
  6 Hillsboro Heat Swim Team-OR  'A'                  2:03.19    2:02.16   26  
     1) Gunderson, Beth A 17            2) Larson, Signe S 17             
     3) Wilson, Ele T 15                4) Thies, Lauren M 25             
  7 Rio Salado Swim Club-AZ  'A'                      2:03.10    2:02.30   24  
     1) Lynch, Nicole M 16              2) Maxwell, Samantha A 16         
     3) Mozdzen, Laura C 17             4) Davis, Jessica E 15            
  8 Tualatin Hills Thunderbolts-OR  'A'               2:02.49    2:02.36   22  
     1) King, Lindsey R 17              2) Nixt, Jeli R 16                
     3) Nelson, Kara S 17               4) Scroggy, Morgan L 16           
  9 Loveland Swim Club-CO  'A'                        2:02.61    2:02.63   18  
     1) Wabeke, Cassie D 16             2) Beaudreau, Carley A 16         
     3) Changstrom, Kayli L 20          4) Viger, Kristin M 17            
 10 Sun Devil Aquatics-AZ  'A'                        2:08.11    2:02.85   14  
     1) Lopus, Chelsea E 16             2) Olson, Christine A 14          
     3) Walker, Lauren K 16             4) Lopus, Whitney E 15            
 11 Arizona Desert Fox-AZ  'A'                        2:04.40    2:03.52   12  
     1) Elbert, Skye S 17               2) Allison, Rebecca L 20          
     3) Raatz, Katherine A 16           4) Riggins, Christa L 18          
 12 Mt. Hood Swim Team-OR  'B'                        2:11.89    2:04.63   10  
     1) Leung, Jackie P 14              2) Embick, Jessica S 18           
     3) Rother, Renee W 17              4) Kinney, Danielle M 21          
 13 Tualatin Hills Thunderbolts-OR  'B'               2:05.53    2:04.66    8  
     1) Hartman, Victoria A 15          2) Luick, Mackenzie L 14          
     3) King, Jordan G 15               4) Needham, Michelle M 15         
 14 Colorado Stars-CO  'A'                            2:08.46    2:05.22    6  
     1) Schmid, Kristin M 15            2) Myhre, Lindsay M 19            
     3) Kimminau, Morgan D 14           4) Ambrosich, Jordyn E 14         
 15 Tigard Tualatin Swim Club-OR  'A'                 2:07.29    2:06.12    4  
     1) Bradley, Ellen S 16             2) Alexander, Kate A 17           
     3) Goeres, Kelly N 17              4) Alexander, Rebecca J 18        
 16 Univ. of Denver Hilltoppers-CO  'A'               2:05.90    2:06.39    2  
     1) Wyatt, Madi R 14                2) Freeman, Ellie S 16            
     3) Wyatt, Leslie R 17              4) Shea, Caroline M 14            
 17 Tucson Ford Dealers Aquatics-AZ  'A'              2:07.29    2:06.62  
     1) Judy, Frankie F 18              2) Pierini, Christi R 15          
     3) Doran, Ellie L 16               4) Darlington, Emma K 16          
 18 Salmon Bay Aquatics-PN  'A'                       2:07.00    2:07.39  
     1) Kripps, Kim A 18                2) Ernst, Alexandra C 15          
     3) Holman, Karla R 16              4) Hall, Lauren A 16              
 19 Bellevue Club Swim Team-PN  'A'                   1:49.60Y   2:07.51  
     1) Chinn, Caitlin N 15             2) Bush, Meredith L 16            
     3) Roberson, Leslie A 16           4) MacLean, Ashley C 16           
 20 Corvallis Aquatic Team-OR  'A'                    2:07.51    2:07.52  
     1) Wells, Caroline V 15            2) Embertson, Mari K 22           
     3) Iverson, Brittney R 17          4) Stoner, Kris M 18              
 21 Valley Aquatics-PN  'A'                           2:06.35    2:07.80  
     1) Friedhoff, Amy E 15             2) Stockwell, Sarah N 18          
     3) Kuestermeyer, Bailey N 18       4) Bohm, Carolyn K 19             
 22 StingRay Swimming-PN  'A'                         2:07.83    2:07.90  
     1) Brunner, Rikka F 18             2) Ferreira, Emily M 13           
     3) Sutton, Mekenzie J 15           4) Randolf, Melissa R R 12        
 23 Loveland Swim Club-CO  'B'                        2:05.44    2:07.97  
     1) Kavalec, Brandie J 16           2) Schmidt, Lisa J 18             
     3) Evans, Megan E 17               4) Hester, Laura L 18             
 24 Rio Salado Swim Club-AZ  'B'                      2:13.39    2:08.05  
     1) Stadnik, Stepheni D 15          2) Finuf, Courtney M 18           
     3) Lynch, Mychala R 16             4) Ponzo, Jessica F 15            
 25 Hillsboro Heat Swim Team-OR  'B'                  2:12.98    2:08.23  
     1) Rich, Ally S 16                 2) Ellis, Jodie M 15              
     3) Bieze, Katie L 17               4) Nguyen, Christina M 15         
 26 Tucson Ford Dealers Aquatics-AZ  'B'              2:12.24    2:08.40  
     1) Helms, Susana M 16              2) Collins, Brandy M 19           
     3) Miesfeld, Noelle C 16           4) Gamble, Jenna C 18             
 27 Spokane Area Swimming-SpokaneY-IE  'A'            2:06.90    2:08.44  
     1) Dole, Jenni P 15                2) Blank, Abby S 19               
     3) Morgan, Summer L 18             4) Miller, Becky S 17             
 28 Sun Devil Aquatics-AZ  'B'                        2:12.11    2:09.00  
     1) Miernicki, Kristen A 16         2) Ripley, Rachel A 14            
     3) Fischer, Sarah A 20             4) McAndrew, Nicole M 16          
 29 Wave Aquatics-PN  'A'                             2:13.39    2:10.85  
     1) Caylor, Megan R 15              2) Nakamura, McKenzie D 15        
     3) Schmied, Emily A 21             4) Baumgartner, Chrissy K 15      
 30 Greenwood Tiger Sharks-CO  'A'                    2:09.05    2:10.91  
     1) Getz, Becca L 16                2) Glassner, Kerri L 18           
     3) Muniz, Jennifer N 16            4) McNally, Amanda C 17           
 30 Colorado Stars-CO  'B'                            2:11.39    2:10.91  
     1) McNicol, Stephanie A 16         2) Perizzolo, Annie L 16          
     3) Olson, Kelsey J 15              4) Wixted, Christine L 13         
 32 Arizona Marlins Swim Club-AZ  'A'                 2:13.30    2:11.29  
     1) Diener, Kelsy M 15              2) Pickard, Katherine E 16        
     3) Stevens, Lindsey L 15           4) Spink, Janelle M 17            
 33 Tacoma Swim Club-PN  'B'                          2:03.48    2:11.35  
     1) White-Delehoy, Sara A 17        2) Fitzgerald, Kelly A 14         
     3) Matz, Heather J 20              4) Klobuchar, Maddy M 19          
 34 Bellevue Club Swim Team-PN  'B'                   1:54.90Y   2:12.38  
     1) Bethlahmy, Caitlin B 18         2) Eberhardt, Molly M 15          
     3) Godfred, Rachel M 14            4) Schafer, Kate L 16             
 35 Tigard Tualatin Swim Club-OR  'B'                 2:12.53    2:12.76  
     1) Alexander, Maggie R 15          2) Points, Hannah K 15            
     3) McKnight-Slottee, Kellen C 17   4) Erwin, Marra E 17              
 36 Salmon Bay Aquatics-PN  'B'                       2:13.39    2:14.25  
     1) Tannhauser, Kelly R 13          2) Brunner, Haley E 14            
     3) Meyer, Briana P 14              4) Tannhauser, Jamie R 21         
 37 Corvallis Aquatic Team-OR  'B'                    2:13.30    2:15.60  
     1) Kisler, Emily M 15              2) Lee, Rachel A 16               
     3) Storie, Sloan M 14              4) Leslie, Mailene E 15           
 38 Valley Aquatics-PN  'B'                           2:12.45    2:16.67  
     1) Murphy, Eryn N 13               2) Woodworth, Megan I 20          
     3) Cox, Miranda L 17               4)                                
 -- RallySport Aquatic Club-CO  'A'                   2:03.81         DQ  
     1) Webster, Victoria M 18          2) Rovira, Bits M 15              
     3) Lucas, Sophie G 15              4) Rovira, Madeline L 18          
 -- Gig Harbor Peninsula Swim Club-PN  'A'            2:12.89         DQ  
     1) Leaf, Lindsay E 17              2) McCann, Christina K 14         
     3) Dehaven, Christine B 15         4) Ellis, Danielle A 13           
 
Event 14  Men 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 King Aquatic Club-PN  'A'                         1:48.38    1:46.79   40  
     1) Staley, Trent M 23              2) Youm, Joon J 20                
     3) Rice, Scott D 19                4) Diotte, Matt B 19              
  2 Team Starbucks-PN  'A'                            1:48.23    1:46.97   34  
     1) Hardesty, Kurt T 21             2) Penoyar, Pat J 19              
     3) Osborne, Jared R 21             4) Dowdy, Brenton T 19            
  3 Tucson Ford Dealers Aquatics-AZ  'A'              1:48.37    1:47.70   32  
     1) O'Connor, Bryan W 16            2) Titus, Marcus J 19             
     3) Weeks, William F 19             4) Barnard, Matt A 18             
  4 Tacoma Swim Club-PN  'A'                          1:51.18    1:47.86   30  
     1) Law, Adrian L 20                2) McKee, Ben N 24                
     3) Adrian, Nathan G 16             4) Verlatti, Ryan J 18            
  5 Bend Swim Team-OR  'A'                            1:47.47    1:48.95   28  
     1) Morrell, Nolan K 18             2) Larkin, Alex S 18              
     3) Madson, Logan T 18              4) Holmberg, Henry A 20           
  6 King Aquatic Club-PN  'B'                         1:50.11    1:48.98   26  
     1) McCaffrey, Garrett W 22         2) Johnson, Eric C 18             
     3) Alger, Seamus C 16              4) Smith, Danny H 18              
  7 Mt. Hood Swim Team-OR  'A'                        1:52.99    1:49.36   24  
     1) Peterson, Zack T 23             2) Salaz, Jake S 19               
     3) Maese, Kyle O 17                4) Spriggs, Chris F 18            
  8 RallySport Aquatic Club-CO  'A'                   1:51.10    1:50.34   22  
     1) Braun, Greg C 18                2) Holicky, Grant J 32            
     3) Carruthers, Nathaniel J 17      4) Golaszewski, Kenny P 19        
  9 Hillsboro Heat Swim Team-OR  'A'                  1:47.82    1:50.56   18  
     1) Royster, Max W 17               2) Viglione, Matt J 18            
     3) Summers, Garth K 16             4) Godvin, Alex J 17              
 10 Cottonwood Heights Aquatics-UT  'A'               1:52.00    1:50.66   14  
     1) Halsey, Seth T 24               2) Philpot, Nicholas J 19         
     3) Bailey, Matt C 24               4) Larsen, Jonathan R 21          
 11 Loveland Swim Club-CO  'A'                        1:50.43    1:50.75   12  
     1) Shook, Sam J 18                 2) Jones, Daniel P 20             
     3) Bell, Levi W 20                 4) Bell, Eli S 18                 
 12 Colorado Stars-CO  'A'                            1:51.21    1:52.00   10  
     1) Caple, Kevin R 19               2) Biefnes, Ben R 17              
     3) Hart-Cooper, Geoff D 18         4) Urban, Seth M 17               
 13 Tucson Ford Dealers Aquatics-AZ  'B'              1:55.80    1:52.05    8  
     1) D'Arrigo, Stephen A 18          2) Arreguin, Josh M 18            
     3) Kirkpatrick, Adrian W 16        4) Kybartas, Tyler J 15           
 14 Corvallis Aquatic Team-OR  'A'                    1:55.00    1:52.44    6  
     1) Kisler, Blaine A 17             2) Storie, Tyler W 21             
     3) Storie, Logan W 16              4) Worden, Daniel K 16            
 15 Tacoma Swim Club-PN  'B'                          1:54.02    1:52.59    4  
     1) Stipek, Jesse M 17              2) Baque, John L 17               
     3) Bemis, Cori J 21                4) Scarbrough, Cole R R 15        
 16 Chinook Aquatic Club-PN  'A'                      1:52.24    1:52.71    2  
     1) Box, Jay M 26                   2) Breske, Chris R 26             
     3) Page, Tamon R 19                4) Hulse, Greg A 17               
 17 Bellevue Club Swim Team-PN  'A'                   1:34.89Y   1:52.99  
     1) Wicklund, Peter P 18            2) Mahan, Russell L 16            
     3) Falaniko, Anthony W 18          4) Huxley, Trent T 18             
 18 Aces Swim Club-CO  'A'                            1:53.99    1:53.26  
     1) Pendleton, Nate D 17            2) Anderson, Nick G 17            
     3) Dylla, Mark J 16                4) Anderssen, Eric J 17           
 19 Spokane Area Swimming-SpokaneY-IE  'A'            1:52.76    1:53.48  
     1) Thompson, Sam K 17              2) Nuess, CJ J 19                 
     3) Goldberg, Daniel B 18           4) Renz, Marshel L 17             
 20 Sun Devil Aquatics-AZ  'A'                        1:58.59    1:53.50  
     1) Richardson, Ryan K 18           2) Fischer, Jake A 19             
     3) McHugh, Jim M 16                4) Small, Adam M 15               
 21 Greenwood Tiger Sharks-CO  'A'                    2:00.50    1:55.16  
     1) Angell, David S 16              2) Shaw, Kevin A 17               
     3) Blyth, Andre J 16               4) Totura, Gannon K 17            
 22 Mt. Hood Swim Team-OR  'B'                        1:58.21    1:55.40  
     1) Dam, Jeremy O 21                2) Ottolia, Andy A 15             
     3) Rafalski, Ben D 14              4) Wagner, Tim J 20               
 23 Hilltop Aquatic Swim Tam-UT  'A'                  1:58.01    1:55.53  
     1) Eppich, Chris I 17              2) Christian, Armstrong L 23      
     3) Hanson, Paul R 18               4) Reimschussell, Chad M 18       
 24 Loveland Swim Club-CO  'B'                        1:55.21    1:55.69  
     1) Wahle, Martin R 18              2) Gregory, Joshua M 17           
     3) Kavalec, Kyle J 18              4) Beaudreau, Billy S 20          
 25 Tualatin Hills Thunderbolts-OR  'A'               1:57.71    1:55.92  
     1) McCarroll, Connor M 14          2) Deacon, Cody O 16              
     3) O'Keefe, Sean D 17              4) Morton, Matt S 19              
 26 Arizona Marlins Swim Club-AZ  'A'                 1:59.69    1:56.10  
     1) Ostreim, Nick W 16              2) Schmitt, Michael D 15          
     3) Lewkowitz, Blake T 16           4) Komadina, Frank K 17           
 27 Colorado Stars-CO  'B'                            1:58.00    1:56.12  
     1) Maris, Max K 18                 2) Yslas, Blas 14                 
     3) Kim, Jayhan 15                  4) Patch, Charlie H 16            
 28 Tri-City Channel Cats-IE  'A'                     1:58.00    1:56.54  
     1) Hougardy, Devin D 18            2) Beasley, Patrick O 16          
     3) Elerding, Joey M 15             4) Jones, Carl L 16               
 29 StingRay Swimming-PN  'A'                         1:55.67    1:57.15  
     1) Fulton, Chris A 17              2) Hryciuk, Nick J 15             
     3) Endres, Kyle M 13               4) MacMillan, Alex T 20           
 30 Gig Harbor Peninsula Swim Club-PN  'A'            1:59.07    1:58.42  
     1) Hale, Tory A 15                 2) Reed, Alex M 17                
     3) Reed, Mitchell S 14             4) Delano, Scott A 17             
 31 Bellevue Club Swim Team-PN  'B'                   1:40.86Y   1:59.53  
     1) Barrett, Hunter C 17            2) Rafa, Kyle W 17                
     3) Goodwin, Pat J 16               4) Voit, Jay M 16                 
 32 Tualatin Hills Thunderbolts-OR  'B'               1:59.69    2:00.93  
     1) Viglione, Andy J 15             2) Grimes, Matthew R 16           
     3) Nunez, Carlos A 15              4) Adams, David J 19              
 -- Rio Salado Swim Club-AZ  'A'                      1:56.74         DQ  
     1) Spector, Jordan A 18            2) Mickelson, Carl H 14           
     3) Lundeen, Alex J 16              4) Tait, David A 28               
 
Event 15  Women 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Scroggy, Morgan L         16 Thunderbolts-OR      2:07.12    2:03.26   20  
  2 Kukors, Emily N           20 King-PN              2:07.75    2:04.82   17  
  3 Jasmer, Kimberly J        18 SCAT-OR              2:06.93    2:05.53   16  
  4 Thies, Lauren M           25 HEAT-OR              2:06.42    2:05.74   15  
  5 Olson, Sharon A           20 STAR!-PN             2:07.43    2:07.63   14  
  6 Nelson, Kara S            17 Thunderbolts-OR      2:07.82    2:07.65   13  
  7 Houlton, Molly A          17 UN-FA-AZ             2:06.72    2:07.70   12  
  8 Jennings, Emilee K        16 King-PN              2:08.09    2:08.02   11  
B - Final
  9 Raatz, Katherine A        16 Afox-AZ              2:08.54    2:05.57    9  
 10 Helms, Susana M           16 Ford Aquatics-AZ     2:08.48    2:06.91    7  
 11 Riggins, Christa L        18 Afox-AZ              2:08.88    2:07.14    6  
 12 Iverson, Brittney R       17 Cat-OR               2:08.20    2:07.42    4.5
 12 Zimmerman, Joni A         17 Afox-AZ              2:08.37    2:07.42    4.5
 14 Morgan, Summer L          18 SAS-IE               2:08.85    2:08.83    3  
 15 Clarke, Alexandra M       16 Afox-AZ              2:09.08    2:09.48    2  
 16 Alexander, Rebecca J      18 TTSC-OR              2:08.63    2:10.00    1  
C - Final
 17 Crandall, Anna E          17 Eat-UT               2:09.42    2:07.49  
 18 Fischer, Sarah A          20 SDA-AZ               2:10.10    2:07.96  
 19 Rovira, Madeline L        18 Race-CO              2:09.37    2:08.58  
 20 Rains, Megan E            19 Tacoma-PN            2:09.83    2:09.64  
 21 Walker, Lauren K          16 SDA-AZ               2:10.27    2:09.68  
 22 Murray, Blythe B          20 STAR!-PN             2:09.73    2:10.33  
 23 Schumacher, Allyson M     15 King-PN              2:09.79    2:11.95  
 24 Hamilton, Alyson E        16 MAC-OR               2:09.76    2:12.05  
 
Event 15  Women 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Thies, Lauren M           25 HEAT-OR              2:09.92    2:06.42  
  2 Houlton, Molly A          17 UN-FA-AZ             2:09.18    2:06.72  
  3 Jasmer, Kimberly J        18 SCAT-OR              2:04.21    2:06.93  
  4 Scroggy, Morgan L         16 Thunderbolts-OR      2:03.74    2:07.12  
  5 Olson, Sharon A           20 STAR!-PN             2:07.59    2:07.43  
  6 Kukors, Emily N           20 King-PN              2:04.13    2:07.75  
  7 Nelson, Kara S            17 Thunderbolts-OR      2:08.68    2:07.82  
  8 Jennings, Emilee K        16 King-PN              2:08.71    2:08.09  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Iverson, Brittney R       17 Cat-OR               2:08.80    2:08.20  
 10 Zimmerman, Joni A         17 Afox-AZ              2:07.15    2:08.37  
 11 Helms, Susana M           16 Ford Aquatics-AZ     2:07.59    2:08.48  
 12 Raatz, Katherine A        16 Afox-AZ              2:06.31    2:08.54  
 13 Alexander, Rebecca J      18 TTSC-OR              2:07.09    2:08.63  
 14 Morgan, Summer L          18 SAS-IE               2:09.26    2:08.85  
 15 Riggins, Christa L        18 Afox-AZ              2:09.06    2:08.88  
 16 Clarke, Alexandra M       16 Afox-AZ              2:06.52    2:09.08  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Rovira, Madeline L        18 Race-CO              2:07.72    2:09.37  
 18 Crandall, Anna E          17 Eat-UT               2:07.76    2:09.42  
 19 Murray, Blythe B          20 STAR!-PN             2:10.39    2:09.73  
 20 Hamilton, Alyson E        16 MAC-OR               2:10.53    2:09.76  
 21 Schumacher, Allyson M     15 King-PN              2:13.26    2:09.79  
 22 Rains, Megan E            19 Tacoma-PN            2:12.55    2:09.83  
 23 Kinney, Danielle M        21 MHST-OR              2:11.12    2:10.05  
 24 Stacy, Jessica L          15 MHST-OR              1:54.95Y   2:10.10  
 24 Fischer, Sarah A          20 SDA-AZ               2:10.02    2:10.10  
Swim-Off Required -------------------------------------------------------
 26 Walker, Lauren K          16 SDA-AZ               2:15.38    2:10.27  
-------------------------------------------------------------------------
 27 Roberts, Nicole R         16 Duke-NM              2:12.43    2:10.28  
 28 Rich, Ally S              16 HEAT-OR              2:08.24    2:10.30  
 29 Alexander, Maggie R       15 TTSC-OR              2:11.93    2:10.32  
 30 Cavanaugh, Meghan R       15 NLSC-AK              2:12.86    2:10.43  
 31 Walker, Natalie M         16 Thunderbolts-OR      2:11.92    2:10.57  
 32 Boam, Sarah D             17 Ecsc-OR              2:12.82    2:10.60  
 33 McAndrew, Nicole M        16 SDA-AZ               2:09.89    2:10.62  
 34 Daly, Ashley J            16 SBYUN-PN             2:12.29    2:10.83  
 35 Kavalec, Brandie J        16 LOVE-CO              2:13.00    2:10.85  
 36 King, Lindsey R           17 Thunderbolts-OR      2:14.22    2:10.95  
 37 Kruplak, Jennifer M       17 LOVE-CO              1:56.10Y   2:11.16  
 38 Puschak, Jaclyn C         16 Afox-AZ              2:13.70    2:11.44  
 39 Gamble, Jenna C           18 Ford Aquatics-AZ     2:12.14    2:11.49  
 40 Elbert, Skye S            17 Afox-AZ              1:55.85Y   2:11.51  
 40 Friedhoff, Amy E          15 Vast-PN              2:11.90    2:11.51  
 42 McCauley, Julie A         20 TTSC-OR              2:13.79    2:11.53  
 43 Viger, Kristin M          17 LOVE-CO              2:12.64    2:11.54  
 44 Finley, Sarah M           18 Cast-IE              1:55.83Y   2:11.75  
 45 Chan, Nakayla W           14 Tacoma-PN            2:15.33    2:11.92  
 46 Summers, Caitlin L        18 HEAT-OR              2:12.15    2:11.99  
 46 Turner, Anna L            18 FAST-CO              2:13.62    2:11.99  
 48 Miller, Aleesha R         16 DTAC-AZ              1:55.61Y   2:12.10  
 49 Dole, Jenni P             15 SAS-IE               2:13.56    2:12.27  
 50 Kuestermeyer, Bailey N    18 Vast-PN              2:10.95    2:12.41  
 51 Liggett, Anne W           19 HEAT-OR              2:11.01    2:12.45  
 52 Jones, Krista F           18 LOVE-CO              1:55.43Y   2:12.48  
 53 Ross, Hannah M            15 STP-SR               2:12.67    2:12.59  
 54 McNicol, Stephanie A      16 STAR-CO              2:09.00    2:12.69  
 55 Sutton, Stef              16 Tacoma-PN            2:07.90    2:12.77  
 56 Rawlings, Crystal A       22 STAR!-PN             1:53.04Y   2:12.81  
 57 Shea, Caroline M          14 DU Hilltoppers-CO    1:57.37Y   2:12.82  
 58 Ellis, Jodie M            15 HEAT-OR              1:57.22Y   2:12.88  
 59 Coburn, Adrienne M        19 Chat-UT              2:18.85    2:12.92  
 60 Becker, Kelly R           17 TTSC-OR              2:13.68    2:13.01  
 61 Allison, Rebecca L        20 Afox-AZ              1:54.08Y   2:13.02  
 62 Neubig, Amanda L          18 MSC-OR               1:53.08Y   2:13.09  
 63 Schafer, Kate L           16 BC-PN                2:12.04    2:13.22  
 64 Stoner, Kris M            18 Cat-OR               2:16.18    2:13.32  
 64 Bieze, Katie L            17 HEAT-OR              2:13.06    2:13.32  
 66 Hester, Laura L           18 LOVE-CO              1:54.95Y   2:13.38  
 67 DeVinney, Erin F          15 Afox-AZ              2:13.10    2:13.51  
 68 Green, Denise M           16 SCAT-OR              2:19.37    2:13.52  
 69 Lofland, Katelyn M        16 Boise Y-SR           2:13.67    2:13.57  
 70 Chandlee, Jessica J       15 MACS-CO              1:56.74Y   2:13.86  
 71 Marceau, Kristin N        18 BEND-OR              2:11.91    2:13.93  
 72 Bull, Shelby C            15 Syac-UT              1:56.64Y   2:13.95  
 73 Albiston, KC C            17 Eat-UT               2:15.01    2:13.96  
 74 White-Delehoy, Sara A     17 Tacoma-PN            2:13.16    2:13.99  
 75 Brunner, Haley E          14 SBAY-PN              1:56.53Y   2:14.05  
 76 Dull, Leanne E            17 CSC-PN               1:56.11Y   2:14.27  
 77 Fritcher, Katie M         17 NLSC-AK              1:54.88Y   2:14.29  
 78 Bright, Megan S           21 STAR!-PN             2:10.00    2:14.33  
 79 Shortt, Caitlyn A         19 STAR!-PN             2:14.32    2:14.34  
 80 Campbell, Marissa L       15 Lobo-NM              2:13.05    2:14.40  
 81 Tannhauser, Jamie R       21 SBAY-PN              2:11.62    2:14.41  
 82 Olson, Kelsey J           15 STAR-CO              1:55.57Y   2:14.44  
 83 Davis, Jessica E          15 Rio-AZ               2:19.19    2:14.45  
 84 Zehner, Lauren L          14 MAC-OR               2:13.96    2:14.46  
 85 Matz, Heather J           20 Tacoma-PN            1:56.23Y   2:14.58  
 86 Mozdzen, Laura C          17 Rio-AZ               2:12.51    2:14.62  
 87 Buckley, Rian A           17 PAC-PN               2:14.74    2:14.74  
 88 Lindstrom, Abby H         13 Thunderbolts-OR      2:16.88    2:14.83  
 88 Schmied, Emily A          21 WAVE-PN              1:57.00Y   2:14.83  
 90 MacLean, Ashley C         16 BC-PN                2:14.62    2:14.95  
 91 Kripps, Kim A             18 SBAY-PN              1:55.72Y   2:15.04  
 92 Price, Michelle T         16 FAST-CO              2:17.98    2:15.07  
 93 Ye, Cissey L              17 Thunderbolts-OR      1:57.19Y   2:15.18  
 94 Lindblad, Brianne N       15 King-PN              2:16.66    2:15.26  
 95 Dworschack, Angie M       16 Gauchos-AZ           2:20.91    2:15.44  
 96 Leung, Jackie P           14 MHST-OR              2:11.96    2:15.50  
 97 Hougan, Karlyn R          16 Tacoma-PN            2:09.90    2:15.56  
 97 DeVinney, Katie M         18 Afox-AZ              2:17.32    2:15.56  
 99 Nguyen, Christina M       15 HEAT-OR              2:13.39    2:15.65  
 99 Pleasant, Amber L         17 West-PN              2:14.26    2:15.65  
101 Stevens, Lindsey L        15 AZM-AZ               1:57.03Y   2:15.70  
102 Needham, Michelle M       15 Thunderbolts-OR      2:13.62    2:15.83  
103 Rodgers, Jessica L        16 AFAF-CO              2:19.36    2:15.96  
104 Klobuchar, Maddy M        19 Tacoma-PN            2:11.81    2:15.97  
105 Prothero, Marley J        15 King-PN              1:56.45Y   2:16.03  
106 Lecoq, Ashley R           16 Sockeyes-PN          2:16.38    2:16.07  
107 O'Hara, Bridget M         17 LAA-NM               2:16.78    2:16.12  
108 Wyatt, Madi R             14 DU Hilltoppers-CO    1:56.28Y   2:16.15  
109 Moore, Miranda L          17 SAS-IE               2:10.96    2:16.20  
110 Gerstmar, Abbi R          15 TTSC-OR              2:13.96    2:16.22  
111 Darlington, Emma K        16 Ford Aquatics-AZ     1:54.80Y   2:16.41  
112 Glassner, Kerri L         18 Tiger Sharks-CO      2:22.07    2:16.53  
113 Walker, Rachel R          20 SBAY-PN              2:17.50    2:16.57  
114 Schaeffer, Katie M        18 BC-PN                2:17.42    2:16.60  
115 Cardwell, Maureen K       14 BC-PN                2:16.47    2:16.64  
116 McDonald, Emily C         16 Sopris-CO            2:12.09    2:16.67  
117 Thulstrup, Chloe M        17 Ecsc-OR              2:17.20    2:16.89  
118 Heidloff, Jena L          16 UN-KI-PN             2:12.88    2:17.04  
119 Rovira, Bits M            15 Race-CO              2:23.64    2:17.06  
120 Maddy, Kelsey E           14 DTAC-AZ              2:20.32    2:17.08  
121 Maxwell, Samantha A       16 Rio-AZ               2:25.87    2:17.44  
122 McCann, Christina K       14 Gig Harbor-PN        2:16.63    2:17.49  
123 Lynch, Mychala R          16 Rio-AZ               2:14.61    2:17.70  
124 Gilliam, Hana J           15 C-PN                 2:18.01    2:18.45  
125 Corcoran, Kelly N         19 King-PN              1:58.89Y   2:18.55  
125 Pinson, Kelsey A          15 Thunderbolts-OR      2:17.65    2:18.55  
127 Sutton, Mekenzie J        15 StingRays-PN         2:23.10    2:18.69  
128 Pirie, Sarah D            18 Gauchos-AZ           2:20.05    2:19.10  
129 Luick, Mackenzie L        14 Thunderbolts-OR      2:16.91    2:19.30  
130 Leaf, Lindsay E           17 Gig Harbor-PN        2:16.57    2:19.33  
131 Wilson, Ele T             15 HEAT-OR              2:17.98    2:19.73  
132 Elizondo, Kelsey C        16 Syac-UT              2:28.10    2:19.76  
132 Stone, Mandy A            17 LOVE-CO              2:22.99    2:19.76  
134 Hunt-Higgins, Megan M     18 CSC-PN               1:54.54Y   2:19.91  
135 Eickerman, Victoria M     17 SAS-IE               2:19.59    2:19.95  
136 Rennie, Emilie A          19 ESC-PN               2:12.57    2:20.44  
137 Poeschel, Carissa N       13 MHST-OR              1:57.99Y   2:20.68  
138 Pressprich, Nicole E      17 BEND-OR              2:20.53    2:20.74  
139 Brown, Megan K            18 West-PN              1:56.18Y   2:20.76  
140 Runestrand, Kelly N       16 Bellingham Bay-PN    2:18.51    2:20.84  
141 Lakey, Taylor E           12 Thunderbolts-OR      2:15.89    2:21.30  
142 Teague, Courtney E        19 V-7-CO               1:56.74Y   2:21.34  
143 Lynch, Nicole M           16 Rio-AZ               2:20.50    2:21.45  
144 Hendricks, Katie M        15 Vast-PN              2:15.47    2:21.59  
145 Bambusch, Hailey R        14 WHAT-OR              2:20.41    2:21.85  
146 Farrar, Alex M            14 Thunderbolts-OR      2:13.19    2:22.13  
147 Schmid, Kristin M         15 STAR-CO              2:27.92    2:22.66  
148 Rousell, Madison K        16 PSSC-PN              1:57.37Y   2:23.10  
149 Lindstrom, Kelsey A       16 Thunderbolts-OR      2:23.24    2:23.52  
150 White, Stephanie E        15 Ford Aquatics-AZ     2:22.92    2:23.54  
 -- Changstrom, Kayli L       20 LOVE-CO              1:56.92Y        DQ  
 -- Forelli, Krissy A         17 Tacoma-PN            2:05.29         DQ  
 
Event 16  Men 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Storie, Logan W           16 Cat-OR               1:56.06    1:54.72   20  
  2 Spriggs, Chris F          18 MHST-OR              1:56.75    1:54.74   17  
  3 Morton, Matt S            19 Thunderbolts-OR      1:55.21    1:55.04   16  
  4 Rice, Scott D             19 King-PN              1:57.09    1:55.27   15  
  5 Maese, Kyle O             17 MHST-OR              1:57.15    1:56.18   14  
  6 Jones, Carl L             16 TCCC-IE              1:57.32    1:57.16   13  
  7 Morrell, Nolan K          18 BEND-OR              1:57.30    1:58.85   12  
  8 Bell, Eli S               18 LOVE-CO              1:57.49    1:59.05   11  
B - Final
  9 Verlatti, Ryan J          18 Tacoma-PN            1:57.89    1:52.97    9  
 10 Evans, George M           17 Eat-UT               1:58.01    1:55.84    7  
 11 Holmberg, Henry A         20 BEND-OR              1:58.59    1:56.35    6  
 12 Byers, Johnny L           19 WSU-IE               1:57.77    1:56.52    5  
 13 Turner, Buddy V           16 Afox-AZ              1:58.04    1:57.04    4  
 14 Svendsen, Tyler G         17 FAST-CO              1:58.60    1:57.76    3  
 15 Kirkpatrick, Adrian W     16 Ford Aquatics-AZ     1:57.78    1:58.17    2  
 16 Stipek, Clinton W         14 Tacoma-PN            1:58.62    1:58.40    1  
C - Final
 17 Adrian, Nathan G          16 Tacoma-PN            1:59.31    1:55.08  
 18 Parfitt, Josh J           18 MHST-OR              2:00.28    1:58.34  
 19 Grimes, Matthew R         16 Thunderbolts-OR      1:59.10    1:58.54  
 20 Alger, Seamus C           16 King-PN              1:58.65    1:59.18  
 21 Adams, David J            19 Thunderbolts-OR      2:00.22    1:59.96  
 22 Ekstrom, Thomas R         16 Eat-UT               2:00.07    2:00.92  
 23 Nunez, Carlos A           15 Thunderbolts-OR      2:00.05    2:01.33  
 -- Carlson, Micah D          22 SDA-AZ               1:59.69         DQ  
 
Event 16  Men 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Morton, Matt S            19 Thunderbolts-OR      1:58.44    1:55.21  
  2 Storie, Logan W           16 Cat-OR               1:58.39    1:56.06  
  3 Spriggs, Chris F          18 MHST-OR              1:55.90    1:56.75  
  4 Rice, Scott D             19 King-PN              1:59.07    1:57.09  
  5 Maese, Kyle O             17 MHST-OR              1:59.37    1:57.15  
  6 Morrell, Nolan K          18 BEND-OR              1:55.49    1:57.30  
  7 Jones, Carl L             16 TCCC-IE              1:57.68    1:57.32  
  8 Bell, Eli S               18 LOVE-CO              2:00.72    1:57.49  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Byers, Johnny L           19 WSU-IE               1:38.17Y   1:57.77  
 10 Kirkpatrick, Adrian W     16 Ford Aquatics-AZ     2:00.59    1:57.78  
 11 Verlatti, Ryan J          18 Tacoma-PN            1:52.11    1:57.89  
 12 Evans, George M           17 Eat-UT               1:58.11    1:58.01  
 13 Turner, Buddy V           16 Afox-AZ              1:58.16    1:58.04  
 14 Holmberg, Henry A         20 BEND-OR              1:56.93    1:58.59  
 15 Svendsen, Tyler G         17 FAST-CO              1:45.62Y   1:58.60  
 16 Stipek, Clinton W         14 Tacoma-PN            2:00.11    1:58.62  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Alger, Seamus C           16 King-PN              1:57.19    1:58.65  
 18 Grimes, Matthew R         16 Thunderbolts-OR      2:01.05    1:59.10  
 19 Adrian, Nathan G          16 Tacoma-PN            1:55.04    1:59.31  
 20 Carlson, Micah D          22 SDA-AZ               1:59.04    1:59.69  
 21 Nuess, CJ J               19 SAS-IE               1:55.98    1:59.85  
 22 Nunez, Carlos A           15 Thunderbolts-OR      2:00.93    2:00.05  
 23 Ekstrom, Thomas R         16 Eat-UT               1:45.12Y   2:00.07  
 24 Antisdale, William J      19 BC-PN                1:39.51Y   2:00.19  
-------------------------------------------------------------------------
 25 Adams, David J            19 Thunderbolts-OR      2:01.63    2:00.22  
 26 Parfitt, Josh J           18 MHST-OR              2:01.30    2:00.28  
-------------------------------------------------------------------------
 27 Caple, Kevin R            19 STAR-CO              2:00.55    2:00.45  
 28 Barnard, Matt A           18 Ford Aquatics-AZ     1:57.09   J2:00.45  
 29 Bai, David                16 King-PN              1:59.57    2:00.52  
 30 Jorgensen, Eric R         21 Chat-UT              1:45.28Y   2:00.55  
 31 Madson, Logan T           18 BEND-OR              1:56.00    2:00.56  
 32 Thompson, Sam K           17 SAS-IE               2:01.79    2:00.63  
 33 Philpot, Nicholas J       19 Chat-UT              2:00.88    2:00.70  
 34 Fischer, Jake A           19 SDA-AZ               1:46.03Y   2:00.73  
 35 Nannini, Joey A           19 TTSC-OR              2:00.72    2:00.77  
 36 Wicklund, Peter P         18 BC-PN                1:55.56    2:00.79  
 37 Komadina, Frank K         17 AZM-AZ               1:46.36Y   2:00.96  
 38 Westby, Nelson O          18 MSC-OR               2:06.89    2:01.03  
 39 Dylla, Mark J             16 Aces-CO              2:00.13    2:01.08  
 40 O'Keefe, Sean D           17 Thunderbolts-OR      2:00.37    2:01.10  
 41 Corcoran, Kyle R          16 King-PN              2:01.31    2:01.21  
 42 Fong, Chad R              16 Syac-UT              2:01.36    2:01.25  
 43 Elligott, Eric J          17 CGAL-OR              1:47.28Y   2:01.38  
 44 Richardson, Ryan K        18 SDA-AZ               2:02.15    2:01.41  
 45 Kisler, Blaine A          17 Cat-OR               2:05.61    2:01.43  
 46 Biefnes, Ben R            17 STAR-CO              1:45.68Y   2:01.57  
 47 Nelson, Lee E             17 SAS-IE               2:01.44    2:01.63  
 48 Maris, Max K              18 STAR-CO              2:01.05    2:01.68  
 49 Urban, Seth M             17 STAR-CO              1:46.69Y   2:01.77  
 50 Swallow, Nathan C         16 Eat-UT               1:47.63Y   2:01.79  
 51 Totura, Gannon K          17 Tiger Sharks-CO      1:45.07Y   2:01.81  
 52 Golaszewski, Kenny P      19 Race-CO              2:00.80    2:01.93  
 53 Foley, Patrick S          16 MAC-OR               1:46.69Y   2:02.07  
 54 Bevers, Bryant M          18 King-PN              2:01.74    2:02.20  
 55 Harris, Clifton N         18 DTAC-AZ              1:45.97Y   2:02.35  
 56 Falaniko, Anthony W       18 BC-PN                1:41.78Y   2:02.68  
 57 Renz, Marshel L           17 SAS-IE               2:02.67    2:02.82  
 58 Braun, Greg C             18 Race-CO              1:47.57Y   2:02.86  
 59 Martini, Bobby C          17 BEND-OR              1:46.34Y   2:02.89  
 60 Wells, Trae T             17 Cat-OR               1:46.88Y   2:03.02  
 61 Dennis, Tony J            18 CSC-PN               2:06.52    2:03.04  
 62 Maasberg, David W         20 Chat-UT              1:43.74Y   2:03.08  
 63 Santerre, Ben R           17 Afox-AZ              1:46.12Y   2:03.09  
 64 Hiett, Jon C              17 King-PN              2:04.64    2:03.17  
 65 Ostreim, Nick W           16 AZM-AZ               2:11.17    2:03.21  
 66 McGee, Cole W             18 Duke-NM              2:07.57    2:03.24  
 67 Blank, Nick H             16 SAS-IE               1:43.92Y   2:03.65  
 68 Roberson, Gary R          16 HEAT-OR              2:06.57    2:03.69  
 69 Anderssen, Eric J         17 Aces-CO              2:05.85    2:03.71  
 70 Benoit, Matt J            17 King-PN              2:04.36    2:03.73  
 71 Logan, Brock F            17 Tiger Sharks-CO      2:11.99    2:03.77  
 72 Diotte, Matt B            19 King-PN              2:07.76    2:03.86  
 73 Comrie, Jamison A         17 Albany-OR            2:10.94    2:03.87  
 74 Harvath, Steven V         17 HEAT-OR              1:59.02S   2:03.93  
 74 Johnson, Eric C           18 King-PN              2:01.54    2:03.93  
 76 Arzner, Adam W            18 LAC-OR               2:04.39    2:04.04  
 77 Sullivan, Stephen R       16 King-PN              2:08.69    2:04.31  
 78 Viglione, Andy J          15 Thunderbolts-OR      1:46.91Y   2:04.66  
 79 Monson, Luc M             16 Chat-UT              2:06.92    2:04.79  
 80 Rogers, Jack F            16 Lobo-NM              1:46.55Y   2:04.80  
 81 Nesheim, Sean J           14 CSC-PN               1:46.89Y   2:04.82  
 82 Hulse, Greg A             17 C-PN                 2:04.98    2:04.85  
 83 Small, Adam M             15 SDA-AZ               1:45.18Y   2:04.90  
 84 McCarroll, Connor M       14 Thunderbolts-OR      2:07.65    2:05.02  
 85 Griffiths, Evan D         16 SBAY-PN              1:43.96Y   2:05.03  
 86 Maricle, Jared W          16 CRST-OR              2:01.28    2:05.14  
 87 Mason, Rick A             16 Cat-OR               1:47.84Y   2:05.24  
 88 Kavalec, Kyle J           18 LOVE-CO              1:46.79Y   2:05.27  
 89 Hart-Cooper, Geoff D      18 STAR-CO              2:03.03    2:05.37  
 90 Andrews, Joe M            19 LAC-OR               2:02.38    2:05.68  
 91 Smith, Danny H            18 King-PN              1:59.49    2:05.85  
 92 Ferguson, Dan E           15 StingRays-PN         1:46.08Y   2:06.33  
 93 Kirkpatrick, Jared A      17 Race-CO              2:05.64    2:06.49  
 94 Spector, Jordan A         18 Rio-AZ               2:09.33    2:06.60  
 95 Bradshaw, William J       17 MSC-OR               1:45.42Y   2:06.74  
 96 Trotter, Thayer C         17 StingRays-PN         1:47.57Y   2:06.82  
 97 Wyant, Greg B             16 WAVE-PN              1:46.58Y   2:06.98  
 98 MacMillan, Alex T         20 StingRays-PN         1:44.61Y   2:07.05  
 99 Reimschussell, Chad M     18 HAST-UT              1:47.20Y   2:07.14  
100 Rydinski, Evan J          19 SBAY-PN              1:46.57Y   2:07.59  
101 Mpitsos, Michael G        16 NST-OR               2:06.58    2:07.71  
102 Stipek, Jesse M           17 Tacoma-PN            2:03.05    2:07.95  
103 Furrer, Tyler J           17 Gig Harbor-PN        1:47.65Y   2:07.97  
104 Chen, Alex                15 CSC-PN               2:10.31    2:08.00  
105 Van Velthuyzen, John J    26 WAVE-PN              1:44.74Y   2:08.36  
106 Delano, Scott A           17 Gig Harbor-PN        2:02.97    2:08.45  
107 Furrer, Trevor W          16 Gig Harbor-PN        2:09.39    2:08.62  
108 Patch, Charlie H          16 STAR-CO              1:46.96Y   2:08.93  
109 Oler, Paul R              22 MSC-OR               1:53.00Y   2:09.68  
110 Huxley, Trent T           18 BC-PN                2:20.84    2:10.05  
111 Carr, Ben D               17 TTSC-OR              2:07.82    2:10.13  
112 Polito, Mario P           17 MLMR-IE              2:10.87    2:10.98  
113 Voit, Jay M               16 BC-PN                2:13.77    2:15.24  
 -- Willers, Lucas S          16 King-PN              2:04.93         DQ  
 -- Osborne, Jared R          21 STAR!-PN             1:44.43Y        DQ  
 -- Viglione, Matt J          18 HEAT-OR              2:07.71         DQ  
 -- Staley, Trent M           23 King-PN              1:59.68         DQ  
 -- Cramer, Ethan A           18 BC-PN                2:08.66         DQ  
 -- Byers, Ben C              20 STAR!-PN             2:02.61         DQ  
 
Event 17  Women 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Kukors, Ariana J          16 King-PN              4:52.44    4:47.60   20  
  2 Eronemo, Courtney A       17 King-PN              5:01.58    4:55.70   17  
  3 Beaudreau, Carley A       16 LOVE-CO              5:00.67    4:57.47   16  
  4 Woodruff, Kelly M         19 CSC-PN               5:00.42    4:57.86   15  
  5 Thompson, Kathryn A       18 RST-OR               4:59.28    4:58.04   14  
  6 Stratton, Jenni M         19 DDSC-OR              5:00.95    5:00.28   13  
  7 Hall, Lauren A            16 SBAY-PN              5:02.09    5:01.46   12  
  8 Points, Hannah K          15 TTSC-OR              5:02.78    5:04.04   11  
B - Final
  9 Changstrom, Kayli L       20 LOVE-CO              5:03.81    4:56.62    9  
 10 Taylor, Andie M           13 Sockeyes-PN          5:03.60    5:00.36    7  
 11 Brooks, Libby E           17 MHST-OR              5:03.10    5:00.60    6  
 12 Scroggy, Morgan L         16 Thunderbolts-OR      5:05.74    5:02.94    5  
 13 Embertson, Mari K         22 Cat-OR               5:04.65    5:03.51    4  
 14 Iverson, Brittney R       17 Cat-OR               5:04.82    5:03.81    3  
 15 Evans, Megan E            17 LOVE-CO              5:07.05    5:05.86    2  
 16 Bradley, Ellen S          16 TTSC-OR              5:08.14    5:09.40    1  
C - Final
 17 Olson, Christine A        14 SDA-AZ               5:09.24    5:00.74  
 18 Doran, Ellie L            16 Ford Aquatics-AZ     5:08.79    5:04.97  
 19 Holmes, Erin D            16 TCCC-IE              5:10.36    5:06.58  
 20 Summers, Caitlin L        18 HEAT-OR              5:08.97    5:07.41  
 21 Dean, Olivia G            18 MACS-CO              5:09.55    5:08.07  
 22 Kibby, Crystal R          13 Bearcats-OR          5:10.14    5:11.03  
 23 Bunting, Joy C            16 LOVE-CO              5:09.15    5:11.87  
 24 Lopus, Chelsea E          16 SDA-AZ               5:10.07    5:12.14  
 
Event 17  Women 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kukors, Ariana J          16 King-PN              4:45.41    4:52.44  
  2 Thompson, Kathryn A       18 RST-OR               5:02.46    4:59.28  
  3 Woodruff, Kelly M         19 CSC-PN               4:16.68Y   5:00.42  
  4 Beaudreau, Carley A       16 LOVE-CO              4:57.84    5:00.67  
  5 Stratton, Jenni M         19 DDSC-OR              5:01.79    5:00.95  
  6 Jendrick, Megan M         21 King-PN              5:01.41    5:01.09  
  7 Eronemo, Courtney A       17 King-PN              4:57.15    5:01.58  
  8 Hall, Lauren A            16 SBAY-PN              5:03.91    5:02.09  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Points, Hannah K          15 TTSC-OR              5:02.46    5:02.78  
 10 Brooks, Libby E           17 MHST-OR              5:08.00    5:03.10  
 11 Taylor, Andie M           13 Sockeyes-PN          5:01.18    5:03.60  
 12 Changstrom, Kayli L       20 LOVE-CO              5:07.61    5:03.81  
 13 Embertson, Mari K         22 Cat-OR               5:00.44    5:04.65  
 14 Iverson, Brittney R       17 Cat-OR               5:08.80    5:04.82  
 15 Scroggy, Morgan L         16 Thunderbolts-OR      5:13.50    5:05.74  
 16 Evans, Megan E            17 LOVE-CO              5:01.48    5:07.05  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Bradley, Ellen S          16 TTSC-OR              5:05.30    5:08.14  
 18 Doran, Ellie L            16 Ford Aquatics-AZ     5:02.69    5:08.79  
 19 Summers, Caitlin L        18 HEAT-OR              5:13.89    5:08.97  
 20 Bunting, Joy C            16 LOVE-CO              5:18.87    5:09.15  
 21 Olson, Christine A        14 SDA-AZ               5:07.45    5:09.24  
 22 Dean, Olivia G            18 MACS-CO              5:05.93    5:09.55  
 23 Lopus, Chelsea E          16 SDA-AZ               5:08.00    5:10.07  
 24 Kibby, Crystal R          13 Bearcats-OR          5:19.26    5:10.14  
-------------------------------------------------------------------------
 25 McAndrew, Nicole M        16 SDA-AZ               5:11.49    5:10.21  
 26 Campbell, Erin R          17 DTAC-AZ              5:15.96   J5:10.21  
-------------------------------------------------------------------------
 27 Holmes, Erin D            16 TCCC-IE              5:15.23    5:10.36  
 28 Kinney, Christina D       21 MHST-OR              5:03.68    5:10.66  
 29 Diener, Kelsy M           15 AZM-AZ               5:16.98    5:10.96  
 30 Lopus, Whitney E          15 SDA-AZ               5:00.82    5:11.38  
 31 Alexander, Kate A         17 TTSC-OR              5:07.62    5:11.55  
 32 Jennings, Leona S         14 King-PN              5:09.27    5:11.67  
 33 Pickard, Katherine E      16 AZM-AZ               5:14.11    5:11.75  
 34 King, Jordan G            15 Thunderbolts-OR      5:10.01    5:12.19  
 35 Muniz, Jennifer N         16 Tiger Sharks-CO      5:07.33    5:12.20  
 36 Fischer, Sarah A          20 SDA-AZ               5:13.02    5:12.43  
 37 Rother, Renee W           17 MHST-OR              5:12.20    5:12.49  
 38 Kukors, Mattie A          14 King-PN              5:08.45    5:12.50  
 39 Gonzales, Danielle N      17 DU Hilltoppers-CO    5:16.81    5:13.52  
 40 Gunderson, Beth A         17 HEAT-OR              5:04.07    5:13.57  
 41 Brown, Emily A            16 West-PN              5:14.71    5:13.85  
 42 Kuestermeyer, Bailey N    18 Vast-PN              5:05.42    5:14.39  
 43 Okazaki, Kristin K        19 King-PN              5:21.18    5:14.43  
 44 Albiston, KC C            17 Eat-UT               5:19.60    5:15.03  
 45 Shortt, Caitlyn A         19 STAR!-PN             5:08.85    5:15.15  
 46 Storie, Sloan M           14 Cat-OR               4:39.14Y   5:15.21  
 47 McNicol, Stephanie A      16 STAR-CO              4:40.42Y   5:15.22  
 48 Kimminau, Morgan D        14 STAR-CO              5:26.82    5:15.24  
 49 Rich, Ally S              16 HEAT-OR              5:12.10    5:15.37  
 50 Tannhauser, Kelly R       13 SBAY-PN              5:16.11    5:16.27  
 51 Leung, Jackie P           14 MHST-OR              5:09.72S   5:16.38  
 52 Lofland, Katelyn M        16 Boise Y-SR           5:16.67    5:16.45  
 53 Weitz, Elizabeth A        14 CSC-PN               5:22.38    5:17.02  
 54 Myhre, Lindsay M          19 STAR-CO              5:18.58    5:17.26  
 55 Wabeke, Cassie D          16 LOVE-CO              5:12.88    5:17.27  
 56 Ripley, Rachel A          14 SDA-AZ               5:18.83    5:17.41  
 57 Daly, Ashley J            16 SBYUN-PN             5:12.88    5:18.34  
 58 Averill, Trisha F         14 King-PN              5:22.39    5:18.84  
 59 Pierini, Christi R        15 Ford Aquatics-AZ     5:22.11    5:18.86  
 60 Matz, Heather J           20 Tacoma-PN            4:30.90Y   5:18.91  
 61 Mangan, Natascha R        16 Bearcats-OR          5:30.58    5:19.16  
 61 Shannon, Sarah E          18 Sockeyes-PN          5:32.88    5:19.16  
 63 Bassett, Laura A          15 MACS-CO              5:19.99    5:19.96  
 64 Nicponski, Sara R         16 Eat-UT               4:39.61Y   5:20.18  
 65 Erwin, Marra E            17 TTSC-OR              5:12.00    5:20.27  
 66 Ernst, Alexandra C        15 SBAY-PN              5:13.65    5:20.41  
 67 Cruzan, Sarah S           13 Thunderbolts-OR      5:14.23    5:20.43  
 68 Mahalic, Elizabeth A      14 MAC-OR               5:22.73    5:20.61  
 69 Embick, Jessica S         18 MHST-OR              5:34.12    5:20.97  
 70 Prothero, Marley J        15 King-PN              5:20.20    5:21.07  
 71 Hanson, Cortnee A         17 Albany-OR            5:28.33    5:21.49  
 72 Grisdale, Ashley M        16 King-PN              5:11.29    5:21.86  
 72 Holman, Karla R           16 SBAY-PN              5:23.85    5:21.86  
 74 Hartman, Victoria A       15 Thunderbolts-OR      5:23.13    5:21.89  
 75 Bizzell, Phoebs C         16 King-PN              4:32.51Y   5:21.93  
 76 Cyphers, Franny A         16 Thunderbolts-OR      4:40.66Y   5:22.15  
 77 Godfred, Rachel M         14 BC-PN                4:37.33Y   5:22.23  
 78 Luick, Mackenzie L        14 Thunderbolts-OR      4:35.31Y   5:22.47  
 79 Walker, Natalie M         16 Thunderbolts-OR      5:18.33    5:22.73  
 80 Frazier, Kelly M          17 SAS-IE               4:42.10Y   5:23.50  
 81 Coburn, Adrienne M        19 Chat-UT              4:32.02Y   5:23.57  
 82 Wang, Angie B             18 West-PN              4:41.88Y   5:23.89  
 83 Brunner, Haley E          14 SBAY-PN              5:17.93    5:23.92  
 84 Ogesen, Nina A            15 SDA-AZ               4:42.55Y   5:24.75  
 85 Shea, Caroline M          14 DU Hilltoppers-CO    5:20.10    5:24.93  
 86 Casias, Andrea M          17 Aces-CO              5:12.07    5:25.08  
 87 Wells, Caroline V         15 Cat-OR               4:40.29Y   5:25.41  
 88 Guieb, Gabby P            15 King-PN              4:35.29Y   5:25.50  
 89 Judy, Frankie F           18 Ford Aquatics-AZ     5:34.04    5:25.82  
 90 Lee, Rachel A             16 Cat-OR               4:41.97Y   5:26.38  
 91 Miesfeld, Noelle C        16 Ford Aquatics-AZ     5:34.00    5:26.39  
 92 Morris, Shellie J         13 Thunderbolts-OR      5:28.35    5:26.41  
 93 Schmied, Emily A          21 WAVE-PN              4:32.98Y   5:26.42  
 94 Preston, Hillary A        17 C-PN                 5:35.85    5:26.45  
 95 Heidloff, Jesika M        18 UN-KI-PN             5:21.85    5:26.86  
 96 Beck, Bergen M            19 CSC-PN               4:35.49Y   5:27.06  
 97 Nelson, Kate N            15 KAC-NM               5:27.19    5:27.22  
 98 Stockwell, Sarah N        18 Vast-PN              4:39.03Y   5:27.50  
 99 Morelli, Kimber R         17 AFXUN-AZ             4:39.29Y   5:27.51  
100 Dickinson, Kaelan D       18 NLSC-AK              4:41.65Y   5:27.56  
101 Wyatt, Leslie R           17 DU Hilltoppers-CO    5:18.99    5:27.75  
102 Simenec, Tori S           12 Bearcats-OR          4:39.10Y   5:27.78  
103 Fitzgerald, Kelly A       14 Tacoma-PN            4:40.39Y   5:28.37  
104 Rogers, Emily N           17 West-PN              4:41.00Y   5:29.57  
105 Matulic, Katie L          15 King-PN              4:37.10Y   5:29.91  
106 Wahlstrom, Amber L        16 Thunderbolts-OR      5:13.93S   5:30.58  
107 Plaza, Brianna J          18 Ford Aquatics-AZ     5:42.89    5:30.75  
108 Hubner, Rachel A          17 PSSC-PN              4:49.66Y   5:30.88  
109 Nixt, Jeli R              16 Thunderbolts-OR      5:30.28    5:31.28  
110 Brown, Megan K            18 West-PN              4:41.73Y   5:32.43  
111 McCulley, Hannah H        15 Thunderbolts-OR      5:28.27    5:32.85  
112 McCarroll, Megan E        12 Thunderbolts-OR      5:35.76    5:33.74  
113 Fruhwirth, Jessica N      17 DU Hilltoppers-CO    5:41.86    5:34.52  
114 Larson, Signe S           17 HEAT-OR              5:26.37    5:34.88  
115 Hammerly, Sammy D         15 Cudas-CO             5:26.25    5:36.30  
116 Smith, Candice D          14 HAST-UT              5:34.81    5:37.48  
117 Andideh, Parissa M        16 Thunderbolts-OR      5:46.30    5:46.07  
 -- Caverly, Kristen J        20 King-PN              4:44.97         DQ  
 -- Blank, Abby S             19 SAS-IE               5:18.91         DQ  
 -- Morgan, Summer L          18 SAS-IE               4:37.48Y        DQ  
 -- Thies, Lauren M           25 HEAT-OR              5:17.67         DQ  
 
Event 18  Men 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Nuess, CJ J               19 SAS-IE               4:37.38    4:31.06   20  
  2 Kim, Jayhan               15 STAR-CO              4:34.86    4:32.60   17  
  3 Good, Chris E             18 DU Hilltoppers-CO    4:40.78    4:36.72   16  
  4 Storie, Tyler W           21 Cat-OR               4:38.03    4:36.79   15  
  5 Gregory, Jeremy A         17 Tacoma-PN            4:42.97    4:37.53   14  
  6 Schuyleman, James D       17 Sockeyes-PN          4:41.90    4:43.39   13  
  7 Storie, Logan W           16 Cat-OR               4:43.90    4:43.62   12  
  8 Shook, Sam J              18 LOVE-CO              4:42.90    4:46.58   11  
B - Final
  9 Dylla, Mark J             16 Aces-CO              4:46.02    4:39.39    9  
 10 Dilworth, Marshall K      15 Gauchos-AZ           4:45.61    4:40.75    7  
 11 Jones, Daniel P           20 LOVE-CO              4:44.45    4:43.25    6  
 12 Beasley, Patrick O        16 TCCC-IE              4:44.45    4:43.71    5  
 13 McCallister, Hunter J     21 UN1-PN               4:45.56    4:44.04    4  
 14 Burton, Jeff M            19 King-PN              4:45.41    4:44.17    3  
 15 Yung, Cejih J             20 STAR!-PN             4:47.01    4:48.33    2  
 16 Biefnes, Ben R            17 STAR-CO              4:46.82    4:52.00    1  
C - Final
 17 Bruce, Ben E              19 King-PN              4:50.21    4:43.65  
 18 Wahle, Martin R           18 LOVE-CO              4:48.18    4:44.68  
 19 Blyth, Andre J            16 Tiger Sharks-CO      4:48.85    4:45.51  
 20 O'Connor, Bryan W         16 Ford Aquatics-AZ     4:49.30    4:46.21  
 21 McHugh, Jim M             16 SDA-AZ               4:48.30    4:46.65  
 22 Fischer, Jake A           19 SDA-AZ               4:47.02    4:46.84  
 23 Lewkowitz, Blake T        16 AZM-AZ               4:48.31    4:49.63  
 24 Sweet, Sean M             16 Cat-OR               4:50.48    4:50.14  
 
Event 18  Men 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kim, Jayhan               15 STAR-CO              4:41.50    4:34.86  
  2 Nuess, CJ J               19 SAS-IE               4:28.36    4:37.38  
  3 Storie, Tyler W           21 Cat-OR               4:40.19    4:38.03  
  4 Good, Chris E             18 DU Hilltoppers-CO    4:34.96    4:40.78  
  5 Schuyleman, James D       17 Sockeyes-PN          4:42.32    4:41.90  
  6 Shook, Sam J              18 LOVE-CO              4:46.78    4:42.90  
  7 Gregory, Jeremy A         17 Tacoma-PN            4:33.27    4:42.97  
  8 Storie, Logan W           16 Cat-OR               4:54.67    4:43.90  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Jones, Daniel P           20 LOVE-CO              4:47.65    4:44.45  
  9 Beasley, Patrick O        16 TCCC-IE              4:54.87    4:44.45  
 11 Burton, Jeff M            19 King-PN              4:02.80Y   4:45.41  
 12 McCallister, Hunter J     21 UN1-PN               4:47.92    4:45.56  
 13 Dilworth, Marshall K      15 Gauchos-AZ           4:54.85    4:45.61  
 14 Dylla, Mark J             16 Aces-CO              4:42.56    4:46.02  
 15 Biefnes, Ben R            17 STAR-CO              4:43.28    4:46.82  
 16 Yung, Cejih J             20 STAR!-PN             4:54.58    4:47.01  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Fischer, Jake A           19 SDA-AZ               4:56.08    4:47.02  
 18 Wahle, Martin R           18 LOVE-CO              4:49.29    4:48.18  
 19 McHugh, Jim M             16 SDA-AZ               4:52.70    4:48.30  
 20 Lewkowitz, Blake T        16 AZM-AZ               4:48.79    4:48.31  
 21 Blyth, Andre J            16 Tiger Sharks-CO      4:51.80    4:48.85  
 22 O'Connor, Bryan W         16 Ford Aquatics-AZ     4:51.74    4:49.30  
 23 Bruce, Ben E              19 King-PN              4:37.28    4:50.21  
 24 Sweet, Sean M             16 Cat-OR               4:14.06Y   4:50.48  
-------------------------------------------------------------------------
 25 Shaw, Kevin A             17 Tiger Sharks-CO      4:52.36    4:51.43  
 26 Hiett, Jon C              17 King-PN              4:52.50    4:52.61  
-------------------------------------------------------------------------
 27 Peterson, Joe W           20 MHST-OR              4:46.88    4:52.87  
 28 Worden, Daniel K          16 Cat-OR               4:55.03    4:53.44  
 29 Summers, Garth K          16 HEAT-OR              4:42.31    4:53.65  
 30 Wang, Eric T              18 Sockeyes-PN          4:47.96    4:54.53  
 31 Stratton, Mike B          14 DDSC-OR              4:18.42Y   4:54.61  
 32 Griffiths, Evan D         16 SBAY-PN              4:10.75Y   4:54.85  
 33 Son, Michael R            18 CSC-PN               4:53.29    4:55.83  
 34 Smyers, Mike E            17 Gauchos-AZ           5:14.68    4:55.94  
 35 Christian, Armstrong L    23 HAST-UT              4:04.07Y   4:56.02  
 36 Corcoran, Kyle R          16 King-PN              4:57.68    4:57.35  
 37 Koubratoff, Bobby C       15 Ford Aquatics-AZ     5:01.46    4:57.57  
 38 Gregory, Joshua M         17 LOVE-CO              4:59.09    4:57.90  
 39 Petrie, Alec G            16 SAS-IE               4:16.73Y   4:58.08  
 40 Angell, David S           16 Tiger Sharks-CO      5:06.33    4:58.19  
 41 Munsch, Kevin A           15 King-PN              4:51.24    4:58.81  
 42 Warren, Erin G            16 SBAY-PN              4:53.37    4:59.21  
 43 Royster, Max W            17 HEAT-OR              4:52.24    4:59.69  
 44 Carvitto, Jared M         21 Tacoma-PN            4:11.21Y   4:59.80  
 45 Mason, Rick A             16 Cat-OR               5:05.46    4:59.91  
 45 Swallow, Nathan C         16 Eat-UT               5:05.46    4:59.91  
 47 Calcara, David A          19 ESC-PN               5:02.63    5:00.26  
 48 Blank, Nick H             16 SAS-IE               4:50.97    5:00.47  
 49 Arreguin, Josh M          18 Ford Aquatics-AZ     4:55.49    5:00.59  
 50 Wells, Trae T             17 Cat-OR               5:09.58    5:00.65  
 51 Reed, Mitchell S          14 Gig Harbor-PN        4:59.25    5:00.74  
 52 Nagle, Brett E            15 Parkrose-OR          4:55.30    5:00.84  
 53 Deacon, Cody O            16 Thunderbolts-OR      5:06.23    5:01.50  
 54 Chapman, Chris J          18 WAVE-PN              4:18.87Y   5:01.67  
 55 Miron, Andrew J           17 BAC-MT               4:17.63Y   5:01.78  
 56 Bartels, Phillip L        16 Lobo-NM              5:07.01    5:02.50  
 57 Kybartas, Tyler J         15 Ford Aquatics-AZ     5:03.56    5:02.51  
 58 Snell, Dusty L            16 Ecsc-OR              5:09.44    5:02.59  
 59 Sullivan, Stephen R       16 King-PN              4:13.93Y   5:03.21  
 60 Reed, Alex M              17 Gig Harbor-PN        5:09.02    5:03.91  
 61 Patch, Charlie H          16 STAR-CO              5:08.67    5:04.63  
 62 Sharify, Perry J          15 CSC-PN               5:12.84    5:08.34  
 63 Ottolia, Andy A           15 MHST-OR              5:17.24    5:10.35  
 64 Rogers, Ricky D           17 Cst-OR               5:04.79    5:11.56  
 -- Morton, Matt S            19 Thunderbolts-OR      4:56.81         DQ  
 -- Byers, Ben C              20 STAR!-PN             4:56.42         DQ  
 -- Renz, Marshel L           17 SAS-IE               4:53.07         DQ  
 
Event 19  Women 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 King Aquatic Club-PN  'A'                         3:53.77    3:51.81   40  
     1) Jennings, Emilee K 16           2) Jendrick, Megan M 21           
     3) Kukors, Ariana J 16             4) Kukors, Emily N 20             
  2 Tualatin Hills Thunderbolts-OR  'A'               4:00.21    3:56.89   34  
     1) Nelson, Kara S 17               2) King, Lindsey R 17             
     3) Scroggy, Morgan L 16            4) Walker, Natalie M 16           
  3 Tacoma Swim Club-PN  'A'                          3:54.33    3:57.09   32  
     1) Hougan, Karlyn R 16             2) Jackson, Summer M 18           
     3) Rains, Megan E 19               4) Sutton, Stef 16                
  4 Arizona Desert Fox-AZ  'A'                        3:56.03    3:57.59   30  
     1) Raatz, Katherine A 16           2) Riggins, Christa L 18          
     3) Clarke, Alexandra M 16          4) Elbert, Skye S 17              
  5 Hillsboro Heat Swim Team-OR  'A'                  4:02.59    3:58.83   28  
     1) Rich, Ally S 16                 2) Bieze, Katie L 17              
     3) Liggett, Anne W 19              4) Thies, Lauren M 25             
  6 Sun Devil Aquatics-AZ  'A'                        4:04.69    4:00.33   26  
     1) Walker, Lauren K 16             2) Lopus, Whitney E 15            
     3) Olson, Christine A 14           4) Lopus, Chelsea E 16            
  7 Team Starbucks-PN  'A'                            4:03.78    4:01.89   24  
     1) Rawlings, Crystal A 22          2) Murray, Blythe B 20            
     3) Bright, Megan S 21              4) Olson, Sharon A 20             
  8 Tucson Ford Dealers Aquatics-AZ  'A'              4:01.47    4:02.26   22  
     1) Collins, Brandy M 19            2) Darlington, Emma K 16          
     3) Doran, Ellie L 16               4) Helms, Susana M 16             
  9 RallySport Aquatic Club-CO  'A'                   3:59.93    4:03.82   18  
     1) Rovira, Madeline L 18           2) Rovira, Bits M 15              
     3) Lucas, Sophie G 15              4) Webster, Victoria M 18         
 10 Corvallis Aquatic Team-OR  'A'                    4:08.27    4:03.84   14  
     1) Iverson, Brittney R 17          2) Embertson, Mari K 22           
     3) Storie, Sloan M 14              4) Stoner, Kris M 18              
 11 Loveland Swim Club-CO  'B'                        4:08.77    4:04.57   12  
     1) Kruplak, Jennifer M 17          2) Evans, Megan E 17              
     3) Hester, Laura L 18              4) Kavalec, Brandie J 16          
 12 Tigard Tualatin Swim Club-OR  'A'                 4:10.44    4:05.18   10  
     1) Goeres, Kelly N 17              2) Alexander, Maggie R 15         
     3) Bradley, Ellen S 16             4) Alexander, Rebecca J 18        
 13 Issaquah Swim Team-PN  'A'                        4:07.57    4:05.29    8  
     1) Taylor, Andie M 13              2) Lecoq, Ashley R 16             
     3) Toomey, Leann E 19              4) Shannon, Sarah E 18            
 14 King Aquatic Club-PN  'B'                         3:59.89    4:05.89    6  
     1) Schumacher, Allyson M 15        2) Jennings, Leona S 14           
     3) Corcoran, Kelly N 19            4) Byers, Kirsten A 17            
 15 Rio Salado Swim Club-AZ  'A'                      4:04.78    4:06.16    4  
     1) Maxwell, Samantha A 16          2) Mozdzen, Laura C 17            
     3) Lynch, Mychala R 16             4) Davis, Jessica E 15            
 16 Tualatin Hills Thunderbolts-OR  'B'               4:07.75    4:07.26    2  
     1) King, Jordan G 15               2) Lakey, Taylor E 12             
     3) Needham, Michelle M 15          4) Ye, Cissey L 17                
 17 Spokane Area Swimming-SpokaneY-IE  'A'            4:04.41    4:07.35  
     1) Dole, Jenni P 15                2) Miller, Becky S 17             
     3) Morgan, Summer L 18             4) Moore, Miranda L 17            
 18 Arizona Marlins Swim Club-AZ  'A'                 4:13.83    4:07.71  
     1) Stevens, Lindsey L 15           2) Diener, Kelsy M 15             
     3) Spink, Janelle M 17             4) Pickard, Katherine E 16        
 19 Valley Aquatics-PN  'A'                           4:08.45    4:08.35  
     1) Friedhoff, Amy E 15             2) Hendricks, Katie M 15          
     3) Kuestermeyer, Bailey N 18       4) Bohm, Carolyn K 19             
 20 Tacoma Swim Club-PN  'B'                          4:01.55    4:08.44  
     1) Forelli, Krissy A 17            2) White-Delehoy, Sara A 17       
     3) Matz, Heather J 20              4) Klobuchar, Maddy M 19          
 21 Sun Devil Aquatics-AZ  'B'                        4:12.11    4:09.32  
     1) McAndrew, Nicole M 16           2) Fischer, Sarah A 20            
     3) Miernicki, Kristen A 16         4) Ogesen, Nina A 15              
 22 Hillsboro Heat Swim Team-OR  'B'                  4:11.84    4:09.49  
     1) Nguyen, Christina M 15          2) Gunderson, Beth A 17           
     3) Summers, Caitlin L 18           4) Ellis, Jodie M 15              
 23 Cascade Swim Club-PN  'A'                         4:16.58    4:09.70  
     1) Woodruff, Kelly M 19            2) Hunt-Higgins, Megan M 18       
     3) Weitz, Elizabeth A 14           4) Dull, Leanne E 17              
 24 Colorado Stars-CO  'A'                            4:13.46    4:10.38  
     1) Myhre, Lindsay M 19             2) Olson, Kelsey J 15             
     3) McNicol, Stephanie A 16         4) Schmid, Kristin M 15           
 25 Mt. Hood Swim Team-OR  'B'                        4:13.05    4:10.45  
     1) Leung, Jackie P 14              2) Rother, Renee W 17             
     3) Vasquez, Camille M 17           4) Poeschel, Carissa N 13         
 26 Bellevue Club Swim Team-PN  'A'                   3:38.43Y   4:10.67  
     1) Schafer, Kate L 16              2) Godfred, Rachel M 14           
     3) Cardwell, Maureen K 14          4) MacLean, Ashley C 16           
 27 Salmon Bay Aquatics-PN  'A'                       4:08.00    4:11.63  
     1) Kripps, Kim A 18                2) Tannhauser, Kelly R 13         
     3) Brunner, Haley E 14             4) Hall, Lauren A 16              
 28 Tucson Ford Dealers Aquatics-AZ  'B'              4:13.87    4:12.59  
     1) Gamble, Jenna C 18              2) Miesfeld, Noelle C 16          
     3) Judy, Frankie F 18              4) Pierini, Christi R 15          
 29 Univ. of Denver Hilltoppers-CO  'A'               4:17.29    4:12.67  
     1) Freeman, Ellie S 16             2) Shea, Caroline M 14            
     3) Wyatt, Madi R 14                4) Wyatt, Leslie R 17             
 30 Tigard Tualatin Swim Club-OR  'B'                 4:12.32    4:12.68  
     1) McCauley, Julie A 20            2) Gerstmar, Abbi R 15            
     3) Smith, Danielle L 18            4) Becker, Kelly R 17             
 31 West Coast Aquatics-PN  'A'                       4:16.20    4:13.40  
     1) Pleasant, Amber L 17            2) Brown, Emily A 16              
     3) Brown, Megan K 18               4) Rogers, Emily N 17             
 32 StingRay Swimming-PN  'A'                         4:12.35    4:15.02  
     1) Randolf, Melissa R R 12         2) Brunner, Rikka F 18            
     3) Sutton, Mekenzie J 15           4) Blue, Meghan L 14              
 33 Corvallis Aquatic Team-OR  'B'                    4:16.90    4:18.01  
     1) Wells, Caroline V 15            2) Miroslaw, Monika 22            
     3) Lee, Rachel A 16                4) Kisler, Emily M 15             
 34 Colorado Stars-CO  'B'                            4:15.69    4:18.44  
     1) Wixted, Christine L 13          2) Perizzolo, Annie L 16          
     3) Ambrosich, Jordyn E 14          4) Kimminau, Morgan D 14          
 35 Rio Salado Swim Club-AZ  'B'                      4:17.29    4:18.58  
     1) Stadnik, Stepheni D 15          2) Finuf, Courtney M 18           
     3) Ponzo, Jessica F 15             4) Lynch, Nicole M 16             
 36 Gig Harbor Peninsula Swim Club-PN  'A'            4:13.87    4:18.73  
     1) Ellis, Danielle A 13            2) McCann, Christina K 14         
     3) Dehaven, Christine B 15         4) Leaf, Lindsay E 17             
 37 Salmon Bay Aquatics-PN  'B'                       4:17.29    4:19.93  
     1) Holman, Karla R 16              2) Ernst, Alexandra C 15          
     3) Tannhauser, Jamie R 21          4) Walker, Rachel R 20            
 38 Puget Sound Swim Club-PN  'A'                     3:45.91Y   4:20.11  
     1) Rousell, Madison K 16           2) Hubner, Rachel A 17            
     3) Nielsen, Kristin H 16           4) Finnie, Megan C 17             
 39 Valley Aquatics-PN  'B'                           4:17.11    4:24.37  
     1) Stockwell, Sarah N 18           2) Murphy, Eryn N 13              
     3) Mounts, Elena M 15              4) Cox, Miranda L 17              
 -- Mt. Hood Swim Team-OR  'A'                        4:04.67         DQ  
     1) Stacy, Jessica L 15             2) Kinney, Christina D 21         
     3) Brooks, Libby E 17              4) Kinney, Danielle M 21          
 -- Loveland Swim Club-CO  'A'                        4:00.51         DQ  
     1) Viger, Kristin M 17             2) Changstrom, Kayli L 20         
     3) Wabeke, Cassie D 16             4) Beaudreau, Carley A 16         
 
Event 20  Men 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tacoma Swim Club-PN  'A'                          3:34.44    3:32.20   40  
     1) Adrian, Nathan G 16             2) Scarbrough, Cole R R 15        
     3) Stipek, Clinton W 14            4) Verlatti, Ryan J 18            
  2 Cottonwood Heights Aquatics-UT  'A'               3:38.19    3:32.22   34  
     1) Maasberg, David W 20            2) Larsen, Jonathan R 21          
     3) Philpot, Nicholas J 19          4) Bailey, Matt C 24              
  3 Tucson Ford Dealers Aquatics-AZ  'A'              3:34.87    3:32.83   32  
     1) Barnard, Matt A 18              2) Titus, Marcus J 19             
     3) Arreguin, Josh M 18             4) Kirkpatrick, Adrian W 16       
  4 King Aquatic Club-PN  'A'                         3:34.54    3:33.92   30  
     1) Smith, Danny H 18               2) Staley, Trent M 23             
     3) Bai, David 16                   4) Rice, Scott D 19               
  5 Corvallis Aquatic Team-OR  'A'                    3:35.16    3:35.72   28  
     1) Kisler, Blaine A 17             2) Elizondo, Mauricio 19          
     3) Storie, Tyler W 21              4) Storie, Logan W 16             
  6 Bend Swim Team-OR  'A'                            3:39.66    3:35.99   26  
     1) Madson, Logan T 18              2) Holmberg, Henry A 20           
     3) Martini, Bobby C 17             4) Morrell, Nolan K 18            
  7 Mt. Hood Swim Team-OR  'A'                        3:41.11    3:36.95   24  
     1) Spriggs, Chris F 18             2) Maese, Kyle O 17               
     3) Peterson, Joe W 20              4) Parfitt, Josh J 18             
  8 Loveland Swim Club-CO  'A'                        3:40.29    3:37.31   22  
     1) Jones, Daniel P 20              2) Bell, Levi W 20                
     3) Shook, Sam J 18                 4) Bell, Eli S 18                 
  9 Sun Devil Aquatics-AZ  'A'                        3:39.99    3:39.21   18  
     1) Small, Adam M 15                2) Richardson, Ryan K 18          
     3) Carlson, Micah D 22             4) McHugh, Jim M 16               
 10 Spokane Area Swimming-SpokaneY-IE  'A'            3:38.18    3:40.78   14  
     1) Nuess, CJ J 19                  2) Thompson, Sam K 17             
     3) Nelson, Lee E 17                4) Renz, Marshel L 17             
 11 Colorado Stars-CO  'A'                            3:41.48    3:40.86   12  
     1) Urban, Seth M 17                2) Biefnes, Ben R 17              
     3) Caple, Kevin R 19               4) Kim, Jayhan 15                 
 12 King Aquatic Club-PN  'B'                         3:38.74    3:41.51   10  
     1) Diotte, Matt B 19               2) Alger, Seamus C 16             
     3) Bevers, Bryant M 18             4) Corcoran, Kyle R 16            
 13 RallySport Aquatic Club-CO  'A'                   3:39.75    3:41.60    8  
     1) Kirkpatrick, Jared A 17         2) Braun, Greg C 18               
     3) Carruthers, Nathaniel J 17      4) Golaszewski, Kenny P 19        
 14 StingRay Swimming-PN  'A'                         3:46.09    3:42.28    6  
     1) Ferguson, Andy A 19             2) Fulton, Chris A 17             
     3) Ferguson, Dan E 15              4) MacMillan, Alex T 20           
 15 Tualatin Hills Thunderbolts-OR  'A'               3:45.33    3:42.98    4  
     1) O'Keefe, Sean D 17              2) Grimes, Matthew R 16           
     3) Morton, Matt S 19               4) Viglione, Andy J 15            
 16 Bellevue Club Swim Team-PN  'A'                   3:10.50Y   3:43.15    2  
     1) Antisdale, William J 19         2) Falaniko, Anthony W 18         
     3) Huxley, Trent T 18              4) Wicklund, Peter P 18           
 17 Hillsboro Heat Swim Team-OR  'A'                  3:49.18    3:44.61  
     1) Viglione, Matt J 18             2) Harvath, Steven V 17           
     3) Godvin, Alex J 17               4) Summers, Garth K 16            
 18 Loveland Swim Club-CO  'B'                        3:47.87    3:46.46  
     1) Beaudreau, Billy S 20           2) Young, Mitchell D 18           
     3) Kavalec, Kyle J 18              4) Wahle, Martin R 18             
 19 Arizona Marlins Swim Club-AZ  'A'                 3:54.59    3:46.75  
     1) Lewkowitz, Blake T 16           2) Komadina, Frank K 17           
     3) Ostreim, Nick W 16              4) Schmitt, Michael D 15          
 20 Corvallis Aquatic Team-OR  'B'                    3:53.88    3:49.11  
     1) Wells, Trae T 17                2) Sweet, Sean M 16               
     3) Mason, Rick A 16                4) Worden, Daniel K 16            
 21 Tucson Ford Dealers Aquatics-AZ  'B'              3:52.99    3:49.82  
     1) D'Arrigo, Stephen A 18          2) O'Connor, Bryan W 16           
     3) Kybartas, Tyler J 15            4) Koubratoff, Bobby C 15         
 22 Tacoma Swim Club-PN  'B'                          3:36.14    3:50.06  
     1) Law, Adrian L 20                2) Stipek, Jesse M 17             
     3) McKee, Ben N 24                 4) Gregory, Jeremy A 17           
 23 Colorado Stars-CO  'B'                            3:50.59    3:50.07  
     1) Maris, Max K 18                 2) McNicol, Sean T 13             
     3) Patch, Charlie H 16             4) Hart-Cooper, Geoff D 18        
 24 Wave Aquatics-PN  'A'                             3:54.00    3:50.53  
     1) Wyant, Greg B 16                2) Chapman, Chris J 18            
     3) Silva, Luis G 17                4) Van Velthuyzen, John J 26      
 25 Tri-City Channel Cats-IE  'A'                     3:54.00    3:50.57  
     1) Jones, Carl L 16                2) Elerding, Joey M 15            
     3) Beasley, Patrick O 16           4) Hougardy, Devin D 18           
 26 Mt. Hood Swim Team-OR  'B'                        3:49.89    3:51.03  
     1) Wagner, Tim J 20                2) Salaz, Jake S 19               
     3) Rafalski, Ben D 14              4) Ottolia, Andy A 15             
 27 Gig Harbor Peninsula Swim Club-PN  'A'            3:53.21    3:56.44  
     1) Hale, Tory A 15                 2) Reed, Mitchell S 14            
     3) Reed, Alex M 17                 4) Delano, Scott A 17             
 -- Aces Swim Club-CO  'A'                            3:40.99         DQ  
     1) Anderssen, Eric J 17            2) Anderson, Nick G 17            
     3) Pendleton, Nate D 17            4) Dylla, Mark J 16               
 -- Issaquah Swim Team-PN  'A'                        3:49.03         DQ  
     1) Verbrugghe, Christian J 16      2) Wang, Eric T 18                
     3) Nelson, Jared E 16              4) Schuyleman, James D 17         
 -- Tualatin Hills Thunderbolts-OR  'B'               3:54.59         DQ  
     1) Adams, David J 19               2) McCarroll, Connor M 14         
     3) Nunez, Carlos A 15              4) Deacon, Cody O 16              
 
Event 21  Women 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Kukors, Ariana J          16 King-PN              1:04.98    1:04.20   20  
  2 King, Lindsey R           17 Thunderbolts-OR      1:05.86    1:04.91   17  
  3 Thompson, Kathryn A       18 RST-OR               1:05.78    1:06.05   16  
  4 Smith, Candice D          14 HAST-UT              1:05.49    1:06.18   15  
  5 Beaudreau, Carley A       16 LOVE-CO              1:06.30    1:06.29   14  
  6 Elbert, Skye S            17 Afox-AZ              1:05.69    1:06.41   13  
  7 Diener, Kelsy M           15 AZM-AZ               1:06.02    1:06.85   12  
  8 Turner, Anna L            18 FAST-CO              1:06.72    1:07.05   11  
B - Final
  9 Eronemo, Courtney A       17 King-PN              1:06.92    1:05.95    9  
 10 Gunderson, Beth A         17 HEAT-OR              1:06.97    1:06.44    7  
 11 Lindblad, Brianne N       15 King-PN              1:06.99    1:06.70    6  
 12 Jennings, Leona S         14 King-PN              1:07.15    1:06.75    5  
 13 Ross, Hannah M            15 STP-SR               1:07.13    1:06.79    4  
 14 Jennings, Emilee K        16 King-PN              1:07.92    1:07.71    3  
 15 Lopus, Chelsea E          16 SDA-AZ               1:07.98    1:08.32    2  
 16 Judy, Frankie F           18 Ford Aquatics-AZ     1:08.08    1:08.40    1  
C - Final
 17 Christiansen, Sara Jayne  16 Syac-UT              1:08.40    1:06.94  
 18 Muniz, Jennifer N         16 Tiger Sharks-CO      1:08.74    1:07.58  
 19 Crandall, Anna E          17 Eat-UT               1:08.36    1:08.06  
 20 Wabeke, Cassie D          16 LOVE-CO              1:08.92    1:08.16  
 21 Hamilton, Cassie E        17 TCCC-IE              1:08.48    1:08.20  
 22 Patterson, Mary E         19 STAR!-PN             1:08.76    1:08.59  
 23 Dole, Jenni P             15 SAS-IE               1:08.22    1:08.63  
 24 Campbell, Erin R          17 DTAC-AZ              1:08.85    1:09.57  
 
Event 21  Women 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kukors, Ariana J          16 King-PN              1:03.28    1:04.98  
  2 Smith, Candice D          14 HAST-UT              1:06.42    1:05.49  
  3 Elbert, Skye S            17 Afox-AZ                55.63Y   1:05.69  
  4 Thompson, Kathryn A       18 RST-OR               1:04.91    1:05.78  
  5 King, Lindsey R           17 Thunderbolts-OR      1:06.93    1:05.86  
  6 Diener, Kelsy M           15 AZM-AZ               1:07.81    1:06.02  
  7 Beaudreau, Carley A       16 LOVE-CO              1:06.75    1:06.30  
  8 Turner, Anna L            18 FAST-CO              1:09.22    1:06.72  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Eronemo, Courtney A       17 King-PN              1:05.38    1:06.92  
 10 Gunderson, Beth A         17 HEAT-OR              1:06.60    1:06.97  
 11 Lindblad, Brianne N       15 King-PN              1:07.81    1:06.99  
 12 Ross, Hannah M            15 STP-SR               1:09.08    1:07.13  
 13 Jennings, Leona S         14 King-PN              1:06.51    1:07.15  
 14 Jennings, Emilee K        16 King-PN              1:07.16    1:07.92  
 15 Lopus, Chelsea E          16 SDA-AZ               1:08.15    1:07.98  
 16 Judy, Frankie F           18 Ford Aquatics-AZ     1:08.88    1:08.08  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Dole, Jenni P             15 SAS-IE               1:08.05    1:08.22  
 18 Crandall, Anna E          17 Eat-UT               1:10.47    1:08.36  
 19 Christiansen, Sara Jayne  16 Syac-UT              1:07.91    1:08.40  
 20 Hamilton, Cassie E        17 TCCC-IE              1:09.65    1:08.48  
 21 Myhre, Lindsay M          19 STAR-CO              1:08.94    1:08.58  
 22 Muniz, Jennifer N         16 Tiger Sharks-CO      1:11.01    1:08.74  
 23 Patterson, Mary E         19 STAR!-PN               59.36Y   1:08.76  
 24 Campbell, Erin R          17 DTAC-AZ              1:00.22Y   1:08.85  
-------------------------------------------------------------------------
 25 Wabeke, Cassie D          16 LOVE-CO              1:08.18    1:08.92  
 26 Alexander, Maggie R       15 TTSC-OR              1:10.38    1:08.93  
-------------------------------------------------------------------------
 27 Wells, Caroline V         15 Cat-OR                 59.93Y   1:08.99  
 28 Menard, Laura M           17 StingRays-PN         1:10.48    1:09.02  
 29 Simenec, Tori S           12 Bearcats-OR          1:11.32    1:09.05  
 30 Embick, Jessica S         18 MHST-OR              1:11.46    1:09.16  
 31 Helgason, Chelsea A       18 ESC-PN               1:07.16    1:09.17  
 32 Bradley, Ellen S          16 TTSC-OR              1:07.46    1:09.21  
 33 Sutton, Bree N            16 Yac-IE               1:09.44    1:09.22  
 34 Green, Denise M           16 SCAT-OR              1:10.27    1:09.40  
 35 Mooney, Bryn M            19 WSU-IE                 59.47Y   1:09.44  
 36 Roberson, Leslie A        16 BC-PN                1:09.60    1:09.54  
 37 Chinn, Caitlin N          15 BC-PN                1:10.22    1:09.68  
 38 Baumgartner, Chrissy K    15 WAVE-PN              1:00.24Y   1:09.69  
 39 Lynch, Nicole M           16 Rio-AZ               1:10.85    1:09.71  
 40 Needham, Michelle M       15 Thunderbolts-OR      1:10.45    1:09.90  
 41 Brown, Emily A            16 West-PN              1:10.41    1:09.96  
 42 Schmid, Kristin M         15 STAR-CO              1:00.24Y   1:09.98  
 43 Price, Michelle T         16 FAST-CO              1:10.69    1:10.01  
 44 Humphrey, Anna R          16 DDSC-OR              1:10.71    1:10.18  
 45 Cavanaugh, Meghan R       15 NLSC-AK                59.89Y   1:10.30  
 46 Getz, Becca L             16 Tiger Sharks-CO      1:13.86    1:10.31  
 47 Bizzell, Phoebs C         16 King-PN              1:10.35    1:10.39  
 48 Holmes, Erin D            16 TCCC-IE              1:08.43    1:10.46  
 49 Walker, Lauren K          16 SDA-AZ               1:11.23    1:10.49  
 50 Miernicki, Kristen A      16 SDA-AZ               1:08.46    1:10.50  
 51 McCarroll, Megan E        12 Thunderbolts-OR      1:11.42    1:10.52  
 52 Zehner, Lauren L          14 MAC-OR               1:11.14    1:10.54  
 53 Wight, Kirsten E          19 Sockeyes-PN          1:10.50    1:10.58  
 54 Tippett, Kellie M         16 BEND-OR              1:09.92    1:10.61  
 55 Hartman, Victoria A       15 Thunderbolts-OR      1:11.13    1:10.67  
 56 Holman, Karla R           16 SBAY-PN              1:15.61    1:10.72  
 57 Cannon, Nikki R           12 Vsc-OR               1:11.46    1:10.73  
 58 Wahlstrom, Amber L        16 Thunderbolts-OR      1:09.87    1:10.74  
 58 Viger, Kristin M          17 LOVE-CO              1:10.54    1:10.74  
 60 Halsell, Shanna M         21 STAR!-PN               58.48Y   1:10.75  
 60 Kimminau, Morgan D        14 STAR-CO              1:12.88    1:10.75  
 60 Wyatt, Madi R             14 DU Hilltoppers-CO    1:11.24    1:10.75  
 63 Brunner, Rikka F          18 StingRays-PN         1:09.70    1:10.79  
 64 Fry, Kelley A             17 LAA-NM               1:00.03Y   1:10.91  
 64 Mozdzen, Laura C          17 Rio-AZ               1:10.53    1:10.91  
 66 Donohue, Lily E           14 DDSC-OR              1:11.29    1:11.19  
 67 Williams, Isabel S        15 BISC-PN              1:10.99    1:11.21  
 68 Kripps, Kim A             18 SBAY-PN              1:08.21    1:11.32  
 69 Palumbo, Danielle R       15 BC-PN                1:11.34    1:11.43  
 70 Casias, Andrea M          17 Aces-CO              1:10.23    1:11.61  
 71 Caylor, Megan R           15 WAVE-PN              1:00.70Y   1:11.71  
 72 Hamilton, Alyson E        16 MAC-OR               1:11.83    1:11.73  
 73 Hunt-Higgins, Megan M     18 CSC-PN               1:00.91Y   1:12.04  
 73 Farrar, Alex M            14 Thunderbolts-OR      1:10.23    1:12.04  
 75 Hoover, Kirsten D         16 C-PN                 1:00.79Y   1:12.07  
 76 Cruzan, Sarah S           13 Thunderbolts-OR      1:10.06    1:12.16  
 77 Gilliam, Hana J           15 C-PN                 1:13.02    1:12.17  
 78 White-Delehoy, Sara A     17 Tacoma-PN            1:08.23    1:12.24  
 79 Rousell, Madison K        16 PSSC-PN              1:01.86Y   1:12.27  
 79 Bull, Shelby C            15 Syac-UT              1:14.05    1:12.27  
 81 Wagner, D D               16 MHST-OR              1:13.99    1:12.32  
 82 Bassett, Laura A          15 MACS-CO              1:12.40    1:12.38  
 83 Faurot, Michelle G        19 Race-CO              1:11.48    1:12.53  
 84 Ulrich, Renee E           17 Lobo-NM              1:16.70    1:12.68  
 85 Smith, Danielle L         18 TTSC-OR              1:11.23    1:12.70  
 86 Heller, Anna M            15 Sea Lions-OR         1:01.16Y   1:12.71  
 87 McKay, Rach C             16 King-PN              1:01.16Y   1:12.85  
 88 Eichner, Samantha D       16 DDSC-OR              1:11.84    1:12.89  
 89 Darlington, Emma K        16 Ford Aquatics-AZ     1:10.48    1:12.95  
 89 Pressprich, Nicole E      17 BEND-OR              1:01.05Y   1:12.95  
 91 Friedhoff, Amy E          15 Vast-PN              1:12.58    1:13.02  
 92 Dull, Leanne E            17 CSC-PN               1:00.68Y   1:13.07  
 92 Bethlahmy, Caitlin B      18 BC-PN                1:01.14Y   1:13.07  
 94 Frazier, Kelly M          17 SAS-IE               1:12.66    1:13.08  
 95 Dowell, Ana K             19 Afox-AZ              1:01.00Y   1:13.14  
 96 Pinson, Kelsey A          15 Thunderbolts-OR      1:13.93    1:13.26  
 97 Barefield, Amy S          21 Chat-UT              1:01.24Y   1:13.58  
 98 Keane, Lisa M             16 SSCD-PN              1:12.92    1:13.68  
 99 Shannon, Sarah E          18 Sockeyes-PN          1:12.27    1:13.70  
100 Spink, Janelle M          17 AZM-AZ               1:14.00    1:14.24  
101 Garcia, Erin J            17 BC-PN                1:17.33    1:14.28  
102 Webster, Victoria M       18 Race-CO              1:13.41    1:14.35  
103 MacLean, Ashley C         16 BC-PN                1:12.09    1:14.47  
104 Blomquist, Kelsey A       17 Race-CO              1:14.65    1:14.61  
105 Rogers, Emily N           17 West-PN              1:12.39    1:15.04  
106 Stone, Mandy A            17 LOVE-CO              1:14.55    1:17.75  
 -- Campbell, Marissa L       15 Lobo-NM              1:09.82         DQ  
 
Event 22  Men 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Staley, Trent M           23 King-PN                58.95      57.24   20  
  2 Good, Chris E             18 DU Hilltoppers-CO      59.28      58.41   17  
  3 Hardesty, Kurt T          21 STAR!-PN               59.07      58.87   16  
  4 Morrell, Nolan K          18 BEND-OR                59.49      59.16   15  
  5 McCallen, John R          18 Bellingham Bay-PN      59.99      59.84   14  
  6 Kisler, Blaine A          17 Cat-OR                 59.50      59.88   13  
  7 Richardson, Ryan K        18 SDA-AZ               1:00.66    1:00.86   12  
  8 Bruce, Ben E              19 King-PN              1:01.09    1:01.13   11  
B - Final
  9 Law, Adrian L             20 Tacoma-PN            1:01.47      59.11    9  
 10 Schuyleman, James D       17 Sockeyes-PN          1:01.38    1:00.67    7  
 11 Page, Tamon R             19 C-PN                 1:01.45    1:01.03    6  
 12 D'Arrigo, Stephen A       18 Ford Aquatics-AZ     1:01.35    1:01.05    5  
 13 Stipek, Jesse M           17 Tacoma-PN            1:01.94    1:01.31    4  
 14 Braun, Greg C             18 Race-CO              1:01.77    1:01.71    3  
 15 Caruso, Mike A            19 Gauchos-AZ           1:01.91    1:01.82    2  
 16 Wahle, Martin R           18 LOVE-CO              1:01.90    1:01.89    1  
C - Final
 17 O'Connor, Bryan W         16 Ford Aquatics-AZ     1:02.05    1:00.91  
 18 Thompson, Sam K           17 SAS-IE               1:02.07    1:01.71  
 19 Small, Adam M             15 SDA-AZ               1:02.63    1:02.12  
 20 Shook, Sam J              18 LOVE-CO              1:02.45    1:02.73  
 21 Fulton, Chris A           17 StingRays-PN         1:02.56    1:03.06  
 22 Lundeen, Alex J           16 Rio-AZ               1:02.42    1:03.16  
 22 Caple, Kevin R            19 STAR-CO              1:02.81    1:03.16  
 24 Nelson, Jared E           16 Sockeyes-PN          1:02.22    1:03.54  
 
Event 22  Men 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Staley, Trent M           23 King-PN                57.63      58.95  
  2 Hardesty, Kurt T          21 STAR!-PN             1:00.86      59.07  
  3 Good, Chris E             18 DU Hilltoppers-CO      59.18      59.28  
  4 Morrell, Nolan K          18 BEND-OR                59.00      59.49  
  5 Kisler, Blaine A          17 Cat-OR               1:02.21      59.50  
  6 McCallen, John R          18 Bellingham Bay-PN      59.19      59.99  
  7 Richardson, Ryan K        18 SDA-AZ               1:00.80    1:00.66  
  8 Bruce, Ben E              19 King-PN              1:00.78    1:01.09  
-------------------------------------------------------------------------
  9 D'Arrigo, Stephen A       18 Ford Aquatics-AZ     1:04.74    1:01.35  
 10 Kruger, Richard A         24 MTSC-PN              1:03.33    1:01.38  
 10 Schuyleman, James D       17 Sockeyes-PN          1:02.26    1:01.38  
 12 Page, Tamon R             19 C-PN                 1:01.17    1:01.45  
 13 Law, Adrian L             20 Tacoma-PN              52.38Y   1:01.47  
 14 Braun, Greg C             18 Race-CO              1:02.24    1:01.77  
 15 Wahle, Martin R           18 LOVE-CO              1:02.50    1:01.90  
 16 Caruso, Mike A            19 Gauchos-AZ           1:02.30    1:01.91  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Stipek, Jesse M           17 Tacoma-PN            1:02.27    1:01.94  
 18 O'Connor, Bryan W         16 Ford Aquatics-AZ     1:01.22    1:02.05  
 19 Thompson, Sam K           17 SAS-IE               1:02.17    1:02.07  
 20 Nelson, Jared E           16 Sockeyes-PN          1:03.69    1:02.22  
 21 Maese, Kyle O             17 MHST-OR              1:03.01    1:02.42  
 21 Lundeen, Alex J           16 Rio-AZ               1:06.33    1:02.42  
 23 Shook, Sam J              18 LOVE-CO              1:02.48    1:02.45  
 24 Fulton, Chris A           17 StingRays-PN         1:03.88    1:02.56  
-------------------------------------------------------------------------
 25 Small, Adam M             15 SDA-AZ               1:01.38    1:02.63  
 26 Caple, Kevin R            19 STAR-CO              1:03.62    1:02.81  
-------------------------------------------------------------------------
 27 Madson, Logan T           18 BEND-OR              1:00.94   J1:02.81  
 28 Scarbrough, Cole R R      15 Tacoma-PN            1:03.05    1:03.02  
 29 Smyers, Mike E            17 Gauchos-AZ             54.50Y   1:03.07  
 30 Ekstrom, Thomas R         16 Eat-UT                 55.70Y   1:03.32  
 31 Grimes, Matthew R         16 Thunderbolts-OR      1:03.85    1:03.33  
 32 Bernier, Evan L           18 BC-PN                  52.49Y   1:03.34  
 33 Bell, Eli S               18 LOVE-CO              1:03.10    1:03.51  
 34 Mpitsos, Michael G        16 NST-OR               1:05.12    1:03.61  
 35 Hanson, Paul R            18 HAST-UT              1:04.71    1:03.67  
 36 Ostreim, Nick W           16 AZM-AZ                 56.07Y   1:03.74  
 37 Lee, Peter P              14 PAC-PN               1:04.70    1:03.86  
 38 Bemis, Cori J             21 Tacoma-PN              53.81Y   1:03.92  
 39 Brunger, Nick R           18 ROCK-CO                54.55Y   1:04.02  
 40 Angell, David S           16 Tiger Sharks-CO      1:05.69    1:04.04  
 41 Kirkpatrick, Jared A      17 Race-CO              1:03.22    1:04.07  
 42 Viglione, Andy J          15 Thunderbolts-OR      1:04.16    1:04.15  
 43 Spector, Jordan A         18 Rio-AZ               1:04.18    1:04.16  
 43 McCarroll, Connor M       14 Thunderbolts-OR      1:05.05    1:04.16  
 45 Nesheim, Sean J           14 CSC-PN                 55.65Y   1:04.39  
 46 Nerud, Ricky F            18 DART-UT                54.89Y   1:04.49  
 47 Pendleton, Nate D         17 Aces-CO              1:05.12    1:04.58  
 48 Bunge, Paul J             17 Cudas-CO               54.92Y   1:04.77  
 49 Elligott, Eric J          17 CGAL-OR                54.67Y   1:04.78  
 50 Royster, Max W            17 HEAT-OR              1:03.58    1:04.82  
 51 Hougardy, Devin D         18 TCCC-IE                52.98Y   1:04.85  
 52 Totura, Gannon K          17 Tiger Sharks-CO      1:07.79    1:04.90  
 53 Dam, Jeremy O             21 MHST-OR                54.75Y   1:04.99  
 54 Shaw, Kevin A             17 Tiger Sharks-CO        54.68Y   1:05.07  
 55 Eppich, Chris I           17 HAST-UT                54.32Y   1:05.14  
 56 McHugh, Jim M             16 SDA-AZ               1:01.66    1:05.25  
 57 Bye, Brett W              17 NLSC-AK              1:09.65    1:05.42  
 58 Verbrugghe, Christian J   16 Sockeyes-PN          1:04.73    1:05.55  
 59 Ellertson, Robert T       15 PAC!-OR              1:05.53    1:05.67  
 60 Halsey, Seth T            24 Chat-UT                53.86Y   1:05.84  
 61 Nash, James A             18 V-7-CO                 54.45Y   1:06.09  
 62 Chapman, Chris J          18 WAVE-PN              1:05.65    1:06.17  
 63 Postetter, David E        18 BC-PN                1:06.83    1:06.38  
 64 Hallett, Austin P         15 BISC-PN                55.72Y   1:06.43  
 65 Anderssen, Eric J         17 Aces-CO              1:09.12    1:06.56  
 66 Miron, Andrew J           17 BAC-MT                 56.64Y   1:06.61  
 67 Willers, Lucas S          16 King-PN                55.92Y   1:07.12  
 68 Huxley, Trent T           18 BC-PN                  55.64Y   1:07.33  
 69 Hulse, Greg A             17 C-PN                 1:08.35    1:08.00  
 70 Milligan, Derek M         17 BC-PN                  55.67Y   1:08.27  
 71 Garka, Stephen N          18 MMSC-PN                56.74Y   1:08.88  
 72 Ricci, Joey M             16 BC-PN                  55.78Y   1:10.59  
 -- Wicklund, Peter P         18 BC-PN                  59.39         DQ  
 -- Brugh, Taylor A           19 STAR!-PN               59.84         DQ  
 -- Barnard, Matt A           18 Ford Aquatics-AZ       54.85Y        DQ  
 
Event 23  Women 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Kukors, Ariana J          16 King-PN              4:23.26    4:19.23   20  
  2 Zimmerman, Joni A         17 Afox-AZ              4:24.62    4:21.19   17  
  3 Lopus, Whitney E          15 SDA-AZ               4:28.83    4:23.88   16  
  4 Fischer, Sarah A          20 SDA-AZ               4:26.66    4:23.94   15  
  5 Helms, Susana M           16 Ford Aquatics-AZ     4:26.91    4:24.27   14  
  6 Jasmer, Kimberly J        18 SCAT-OR              4:25.19    4:24.28   13  
  7 Stratton, Jenni M         19 DDSC-OR              4:26.61    4:25.14   12  
  8 Iverson, Brittney R       17 Cat-OR               4:28.12    4:25.30   11  
B - Final
  9 Doran, Ellie L            16 Ford Aquatics-AZ     4:30.09    4:25.23    9  
 10 Gamble, Jenna C           18 Ford Aquatics-AZ     4:31.23    4:26.69    7  
 11 Daly, Ashley J            16 SBYUN-PN             4:29.50    4:27.03    6  
 12 McAndrew, Nicole M        16 SDA-AZ               4:30.33    4:27.69    5  
 13 Changstrom, Kayli L       20 LOVE-CO              4:32.39    4:30.36    4  
 14 Alexander, Rebecca J      18 TTSC-OR              4:31.00    4:31.68    3  
 15 McNicol, Stephanie A      16 STAR-CO              4:30.22    4:34.73    2  
 16 Bright, Megan S           21 STAR!-PN             4:30.96    4:36.79    1  
C - Final
 17 Scroggy, Morgan L         16 Thunderbolts-OR      4:33.09    4:26.62  
 18 Clarke, Alexandra M       16 Afox-AZ              4:33.69    4:27.86  
 19 Summers, Caitlin L        18 HEAT-OR              4:32.89    4:31.89  
 20 Roberts, Nicole R         16 Duke-NM              4:33.66    4:32.67  
 21 McCauley, Julie A         20 TTSC-OR              4:34.07    4:34.81  
 22 Riggins, Christa L        18 Afox-AZ              4:33.58    4:35.98  
 23 Storie, Sloan M           14 Cat-OR               4:32.56    4:37.05  
 24 Murray, Blythe B          20 STAR!-PN             4:34.14    4:37.85  
 
Event 23  Women 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kukors, Ariana J          16 King-PN              4:25.69    4:23.26  
  2 Zimmerman, Joni A         17 Afox-AZ              4:20.89    4:24.62  
  3 Jasmer, Kimberly J        18 SCAT-OR              4:19.01    4:25.19  
  4 Stratton, Jenni M         19 DDSC-OR              4:24.51    4:26.61  
  5 Fischer, Sarah A          20 SDA-AZ               4:26.30    4:26.66  
  6 Helms, Susana M           16 Ford Aquatics-AZ     4:25.74    4:26.91  
  7 Iverson, Brittney R       17 Cat-OR               4:28.40    4:28.12  
  8 Lopus, Whitney E          15 SDA-AZ               4:22.30    4:28.83  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Daly, Ashley J            16 SBYUN-PN             4:29.03    4:29.50  
 10 Doran, Ellie L            16 Ford Aquatics-AZ     4:26.00    4:30.09  
 11 McNicol, Stephanie A      16 STAR-CO              4:28.73    4:30.22  
 12 McAndrew, Nicole M        16 SDA-AZ               4:29.79    4:30.33  
 13 Bright, Megan S           21 STAR!-PN             4:32.44    4:30.96  
 14 Alexander, Rebecca J      18 TTSC-OR              4:37.77    4:31.00  
 15 Gamble, Jenna C           18 Ford Aquatics-AZ     4:38.14    4:31.23  
 16 Changstrom, Kayli L       20 LOVE-CO              4:30.99    4:32.39  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Storie, Sloan M           14 Cat-OR               4:37.97    4:32.56  
 18 Summers, Caitlin L        18 HEAT-OR              4:25.04    4:32.89  
 19 Scroggy, Morgan L         16 Thunderbolts-OR      4:29.82    4:33.09  
 20 Riggins, Christa L        18 Afox-AZ              4:35.63    4:33.58  
 21 Roberts, Nicole R         16 Duke-NM              5:02.89Y   4:33.66  
 22 Clarke, Alexandra M       16 Afox-AZ              4:28.58    4:33.69  
 23 McCauley, Julie A         20 TTSC-OR              4:39.20    4:34.07  
 24 Murray, Blythe B          20 STAR!-PN             4:39.67    4:34.14  
-------------------------------------------------------------------------
 25 Woodruff, Kelly M         19 CSC-PN               4:33.07    4:34.70  
 26 Houlton, Molly A          17 UN-FA-AZ             4:30.73    4:34.78  
-------------------------------------------------------------------------
 27 Points, Hannah K          15 TTSC-OR              4:33.15    4:34.84  
 28 McNally, Amanda C         17 Tiger Sharks-CO      4:41.13    4:35.12  
 29 Lee, Page A               19 Thunderbolts-OR      4:34.76    4:35.42  
 30 Chan, Nakayla W           14 Tacoma-PN            4:37.32    4:35.63  
 31 Rich, Ally S              16 HEAT-OR              4:28.54    4:35.68  
 32 Kavalec, Brandie J        16 LOVE-CO              4:38.64    4:35.71  
 33 Leung, Jackie P           14 MHST-OR              4:36.56    4:35.82  
 34 Brunner, Haley E          14 SBAY-PN              5:04.65Y   4:36.01  
 35 Evans, Megan E            17 LOVE-CO              4:36.09    4:36.50  
 36 Boam, Sarah D             17 Ecsc-OR              5:07.13Y   4:36.52  
 37 Albiston, KC C            17 Eat-UT               5:04.63Y   4:36.56  
 38 Rawlings, Crystal A       22 STAR!-PN             4:44.18    4:36.64  
 39 Schumacher, Allyson M     15 King-PN              5:11.39Y   4:36.73  
 40 Hall, Lauren A            16 SBAY-PN              4:31.03    4:36.95  
 41 Friedhoff, Amy E          15 Vast-PN              4:35.45    4:37.10  
 42 DeVinney, Erin F          15 Afox-AZ              4:34.32    4:37.24  
 43 Kruplak, Jennifer M       17 LOVE-CO              5:02.45    4:37.25  
 44 Olson, Sharon A           20 STAR!-PN             4:31.96    4:37.35  
 45 Becker, Kelly R           17 TTSC-OR              4:37.00    4:37.45  
 46 Tannhauser, Jamie R       21 SBAY-PN              4:31.93    4:37.49  
 47 Ellis, Jodie M            15 HEAT-OR              5:10.02Y   4:37.60  
 48 Puschak, Jaclyn C         16 Afox-AZ              4:29.38    4:37.70  
 49 Lofland, Katelyn M        16 Boise Y-SR           4:37.31    4:37.73  
 50 Allison, Rebecca L        20 Afox-AZ              5:04.20Y   4:38.35  
 51 Kuestermeyer, Bailey N    18 Vast-PN              5:04.05Y   4:38.36  
 52 Finley, Sarah M           18 Cast-IE              5:10.39Y   4:38.59  
 53 Dean, Olivia G            18 MACS-CO              4:33.37    4:38.90  
 54 Kibby, Crystal R          13 Bearcats-OR          4:42.88    4:39.39  
 55 Kinney, Danielle M        21 MHST-OR              4:38.17    4:39.63  
 56 Tannhauser, Kelly R       13 SBAY-PN              4:45.79    4:40.03  
 57 Chandlee, Jessica J       15 MACS-CO              4:47.17    4:40.18  
 58 Dworschack, Angie M       16 Gauchos-AZ           4:43.41    4:40.35  
 59 Stevens, Lindsey L        15 AZM-AZ               4:45.83    4:40.48  
 60 Marceau, Kristin N        18 BEND-OR              4:35.79    4:40.49  
 61 Moore, Miranda L          17 SAS-IE               4:30.86    4:40.83  
 62 Jones, Krista F           18 LOVE-CO              4:40.61    4:41.08  
 63 Walker, Natalie M         16 Thunderbolts-OR      4:36.77    4:41.15  
 64 Olson, Kelsey J           15 STAR-CO              4:50.62    4:41.55  
 65 Coburn, Adrienne M        19 Chat-UT              4:45.05    4:41.82  
 66 Liggett, Anne W           19 HEAT-OR              4:45.67    4:41.96  
 67 Holmes, Erin D            16 TCCC-IE              4:31.23    4:42.39  
 68 Prothero, Marley J        15 King-PN              4:43.75    4:42.49  
 69 Colnon, Alison M          18 WAVE-PN              5:11.21Y   4:42.79  
 70 Matz, Heather J           20 Tacoma-PN            5:11.56Y   4:42.86  
 71 Grisdale, Ashley M        16 King-PN              5:04.28Y   4:43.20  
 72 Shea, Caroline M          14 DU Hilltoppers-CO    5:09.71Y   4:43.59  
 73 Buckley, Rian A           17 PAC-PN               4:53.10    4:44.15  
 74 Kelley, Sara E            17 MAC-OR               4:43.87    4:44.89  
 75 Hester, Laura L           18 LOVE-CO              4:43.29    4:44.92  
 76 Beck, Bergen M            19 CSC-PN               5:07.53Y   4:45.06  
 77 Ye, Cissey L              17 Thunderbolts-OR      4:30.71S   4:45.39  
 78 Lakey, Taylor E           12 Thunderbolts-OR      4:46.31    4:45.51  
 79 Alexander, Maggie R       15 TTSC-OR              4:37.23    4:45.71  
 80 McCann, Christina K       14 Gig Harbor-PN        5:10.63Y   4:46.02  
 81 O'Hara, Bridget M         17 LAA-NM               5:08.89Y   4:46.17  
 82 Miesfeld, Noelle C        16 Ford Aquatics-AZ     5:11.72Y   4:46.70  
 83 Ogesen, Nina A            15 SDA-AZ               4:45.47    4:46.87  
 84 Pleasant, Amber L         17 West-PN              4:42.64    4:47.94  
 85 Connell, Ginny A          18 MAC-OR               5:06.29Y   4:47.99  
 86 Walker, Rachel R          20 SBAY-PN              4:47.20    4:48.27  
 87 Rennie, Emilie A          19 ESC-PN               4:35.42    4:48.41  
 88 Simas, Alex M             15 BC-PN                4:51.73    4:49.01  
 89 Neubig, Amanda L          18 MSC-OR               4:42.16    4:49.33  
 90 Heidloff, Jena L          16 UN-KI-PN             4:38.19    4:49.59  
 91 Eichner, Samantha D       16 DDSC-OR              4:54.58    4:50.10  
 92 Thulstrup, Chloe M        17 Ecsc-OR              4:45.47    4:50.78  
 93 Brown, Megan K            18 West-PN              5:03.80Y   4:51.15  
 94 Nerbovig, Amanda M        17 CSC-PN               4:48.33    4:52.25  
 95 White, Stephanie E        15 Ford Aquatics-AZ     5:00.28    4:53.62  
 96 Fleisch, Meghan A         21 Chat-UT              5:06.28    4:53.78  
 97 McKay, Rach C             16 King-PN              4:58.90    4:57.43  
 -- Dull, Leanne E            17 CSC-PN               4:45.23         DQ  
 -- Judy, Frankie F           18 Ford Aquatics-AZ     4:57.44         DQ  
 -- Hunt-Higgins, Megan M     18 CSC-PN               4:49.48         DQ  
 -- Nelson, Kara S            17 Thunderbolts-OR      4:38.74         DQ  
 -- Taylor, Andie M           13 Sockeyes-PN          4:27.74         DQ  
 -- Kinney, Christina D       21 MHST-OR              4:40.65         DQ  
 -- Gerstmar, Abbi R          15 TTSC-OR              5:10.36Y        DQ  
 -- Viger, Kristin M          17 LOVE-CO              4:41.25         DQ  
 
Event 24  Men 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Storie, Tyler W           21 Cat-OR               4:03.74    4:01.02   20  
  2 Verlatti, Ryan J          18 Tacoma-PN            4:07.71    4:04.34   17  
  3 Jones, Carl L             16 TCCC-IE              4:07.97    4:04.44   16  
  4 Holmberg, Henry A         20 BEND-OR              4:08.01    4:05.98   15  
  5 Storie, Logan W           16 Cat-OR               4:11.31    4:07.18   14  
  6 Morton, Matt S            19 Thunderbolts-OR      4:07.35    4:07.70   13  
  7 Spriggs, Chris F          18 MHST-OR              4:11.23    4:07.72   12  
  8 Elizondo, Mauricio        19 Cat-OR               4:10.76    4:10.73   11  
B - Final
  9 Gregory, Jeremy A         17 Tacoma-PN            4:12.72    4:07.31    9  
 10 O'Keefe, Sean D           17 Thunderbolts-OR      4:12.94    4:10.31    7  
 11 McGee, Cole W             18 Duke-NM              4:13.72    4:11.40    6  
 12 Parfitt, Josh J           18 MHST-OR              4:13.96    4:11.63    5  
 13 Fong, Chad R              16 Syac-UT              4:14.25    4:11.78    4  
 14 Bell, Eli S               18 LOVE-CO              4:14.32    4:13.53    3  
 15 Nelson, Lee E             17 SAS-IE               4:13.49    4:15.01    2  
 16 Kirkpatrick, Adrian W     16 Ford Aquatics-AZ     4:11.45    4:17.27    1  
C - Final
 17 Griffiths, Evan D         16 SBAY-PN              4:16.53    4:12.93  
 18 Stipek, Clinton W         14 Tacoma-PN            4:15.20    4:13.36  
 19 Fischer, Jake A           19 SDA-AZ               4:15.52    4:13.76  
 20 Adams, David J            19 Thunderbolts-OR      4:16.12    4:14.60  
 21 McCallister, Hunter J     21 UN1-PN               4:15.66    4:14.69  
 22 Yung, Cejih J             20 STAR!-PN             4:16.15    4:14.99  
 23 Santerre, Ben R           17 Afox-AZ              4:15.30    4:15.63  
 24 Maris, Max K              18 STAR-CO              4:15.35    4:19.24  
 
Event 24  Men 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Storie, Tyler W           21 Cat-OR               4:08.99    4:03.74  
  2 Morton, Matt S            19 Thunderbolts-OR      4:09.81    4:07.35  
  3 Verlatti, Ryan J          18 Tacoma-PN            4:02.05    4:07.71  
  4 Jones, Carl L             16 TCCC-IE              4:06.78    4:07.97  
  5 Holmberg, Henry A         20 BEND-OR              4:04.81    4:08.01  
  6 Elizondo, Mauricio        19 Cat-OR               4:14.11    4:10.76  
  7 Spriggs, Chris F          18 MHST-OR              4:09.56    4:11.23  
  8 Storie, Logan W           16 Cat-OR               4:11.71    4:11.31  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Kirkpatrick, Adrian W     16 Ford Aquatics-AZ     4:16.64    4:11.45  
 10 Gregory, Jeremy A         17 Tacoma-PN            4:07.36    4:12.72  
 11 O'Keefe, Sean D           17 Thunderbolts-OR      4:10.52    4:12.94  
 12 Nelson, Lee E             17 SAS-IE               4:16.99    4:13.49  
 13 McGee, Cole W             18 Duke-NM              4:19.35    4:13.72  
 14 Parfitt, Josh J           18 MHST-OR              4:21.08    4:13.96  
 15 Fong, Chad R              16 Syac-UT              4:16.06    4:14.25  
 16 Bell, Eli S               18 LOVE-CO              4:17.79    4:14.32  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Stipek, Clinton W         14 Tacoma-PN            4:17.78    4:15.20  
 18 Renz, Marshel L           17 SAS-IE               4:17.28    4:15.29  
 19 Santerre, Ben R           17 Afox-AZ              4:16.93    4:15.30  
 20 Maris, Max K              18 STAR-CO              4:13.57    4:15.35  
 21 Fischer, Jake A           19 SDA-AZ               4:19.23    4:15.52  
 22 McCallister, Hunter J     21 UN1-PN               4:19.36    4:15.66  
 23 Adams, David J            19 Thunderbolts-OR      4:16.89    4:16.12  
 24 Yung, Cejih J             20 STAR!-PN             4:18.69    4:16.15  
-------------------------------------------------------------------------
 25 Peterson, Joe W           20 MHST-OR              4:13.58S   4:16.39  
 26 Griffiths, Evan D         16 SBAY-PN              4:15.95    4:16.53  
-------------------------------------------------------------------------
 27 Swallow, Nathan C         16 Eat-UT               4:21.77    4:16.68  
 28 Jorgensen, Eric R         21 Chat-UT              4:21.61    4:17.30  
 29 Lewkowitz, Blake T        16 AZM-AZ               4:17.22    4:17.61  
 30 Son, Michael R            18 CSC-PN               4:17.48    4:17.80  
 31 Ekstrom, Thomas R         16 Eat-UT               4:43.82Y   4:17.82  
 32 Nunez, Carlos A           15 Thunderbolts-OR      4:16.16    4:17.96  
 33 Alger, Seamus C           16 King-PN              4:07.45    4:17.99  
 34 Worden, Daniel K          16 Cat-OR               4:26.28    4:18.13  
 35 Nannini, Joey A           19 TTSC-OR              4:11.98    4:18.34  
 36 Monson, Luc M             16 Chat-UT              4:46.74Y   4:18.39  
 37 Foley, Patrick S          16 MAC-OR               4:25.17    4:18.83  
 38 Roberson, Gary R          16 HEAT-OR              4:44.87Y   4:18.85  
 39 Wells, Trae T             17 Cat-OR               4:48.62Y   4:19.17  
 40 Kybartas, Tyler J         15 Ford Aquatics-AZ     4:20.17    4:19.89  
 41 Morrell, Nolan K          18 BEND-OR              4:02.84    4:19.93  
 42 Guttmann, Marcus N        15 Duke-NM              4:50.41Y   4:20.27  
 43 Totura, Gannon K          17 Tiger Sharks-CO      4:49.12Y   4:20.61  
 44 Evans, George M           17 Eat-UT               4:14.51    4:20.72  
 45 Dennis, Tony J            18 CSC-PN               4:22.56    4:20.73  
 46 Burton, Jeff M            19 King-PN              4:41.52Y   4:21.09  
 47 Koubratoff, Bobby C       15 Ford Aquatics-AZ     4:23.29    4:21.42  
 48 Komadina, Frank K         17 AZM-AZ               4:44.28Y   4:21.90  
 49 Smyers, Mike E            17 Gauchos-AZ           4:30.55    4:22.31  
 50 Mason, Rick A             16 Cat-OR               4:46.28Y   4:22.44  
 51 Sweet, Sean M             16 Cat-OR               4:49.56Y   4:22.57  
 52 Michaels, Bryan C         14 CSC-PN               4:23.12    4:22.62  
 53 Blank, Nick H             16 SAS-IE               4:34.49Y   4:22.84  
 54 Bartels, Phillip L        16 Lobo-NM              4:49.90Y   4:23.43  
 55 Wang, Eric T              18 Sockeyes-PN          4:22.77    4:23.78  
 56 Corcoran, Kyle R          16 King-PN              4:19.76    4:24.15  
 57 Ostreim, Nick W           16 AZM-AZ               4:49.52Y   4:24.41  
 58 Wyant, Greg B             16 WAVE-PN              4:29.79    4:24.69  
 59 Reed, Mitchell S          14 Gig Harbor-PN        4:28.64    4:24.78  
 60 Benoit, Matt J            17 King-PN              4:16.94    4:25.06  
 61 McCormick, Drew R         17 LOVE-CO              4:36.21    4:25.31  
 62 Furrer, Tyler J           17 Gig Harbor-PN        4:44.46Y   4:25.32  
 63 Urban, Seth M             17 STAR-CO              4:51.47Y   4:25.46  
 64 Trotter, Thayer C         17 StingRays-PN         4:24.70    4:25.68  
 65 Kavalec, Kyle J           18 LOVE-CO              4:22.49    4:25.90  
 66 Carr, Ben D               17 TTSC-OR              4:51.51Y   4:26.10  
 67 Rafa, Kyle W              17 BC-PN                4:36.41    4:26.40  
 68 Benvenuto, Paolo P        17 BC-PN                4:13.49    4:26.46  
 69 Ferguson, Dan E           15 StingRays-PN         4:50.86Y   4:27.15  
 70 Bai, David                16 King-PN              4:26.44    4:27.16  
 71 Chen, Alex                15 CSC-PN               4:32.13    4:27.50  
 72 Furrer, Trevor W          16 Gig Harbor-PN        4:34.42    4:27.78  
 73 Silva, Luis G             17 WAVE-PN              4:51.29Y   4:29.04  
 74 Cramer, Ethan A           18 BC-PN                4:22.22    4:29.20  
 75 Reimschussell, Chad M     18 HAST-UT              4:45.70Y   4:30.01  
 76 Viglione, Andy J          15 Thunderbolts-OR      4:35.71    4:30.37  
 77 Kosugi, Sho               16 MHST-OR              4:46.24    4:30.66  
 78 Grimes, Matthew R         16 Thunderbolts-OR      4:19.81    4:31.35  
 79 Patch, Charlie H          16 STAR-CO              4:47.86Y   4:31.51  
 80 Milligan, Derek M         17 BC-PN                4:49.71Y   4:32.09  
 81 Rydinski, Evan J          19 SBAY-PN              4:50.22Y   4:34.04  
 82 Van Velthuyzen, John J    26 WAVE-PN              4:49.72Y   4:35.77  
 83 Lemke, Matthew L          15 C-PN                 4:35.27    4:36.53  
 84 Moore, Evan M             16 WAVE-PN              4:34.10    4:41.53  
 85 Sowell, Tyler M           20 Tacoma-PN            4:25.85    4:44.25  
 -- Summers, Garth K          16 HEAT-OR              4:12.31S        DQ  
 -- Bevers, Bryant M          18 King-PN              4:20.29         DQ  
 -- Wahle, Martin R           18 LOVE-CO              4:22.38         DQ  
 -- Byers, Ben C              20 STAR!-PN             4:14.34         DQ  
 -- Carlson, Micah D          22 SDA-AZ               4:10.29         DQ  
 -- Nagle, Brett E            15 Parkrose-OR          4:26.31         DQ  
 -- Bruce, Ben E              19 King-PN              4:17.40         DQ  
 -- Rice, Scott D             19 King-PN              4:23.21         DQ  
 
Event 25  Women 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Jendrick, Megan M         21 King-PN              1:09.54    1:08.55   20  
  2 Embick, Jessica S         18 MHST-OR              1:12.55    1:11.55   17  
  3 von der Lippe, Susan G    40 LOVE-CO              1:12.64    1:12.49   16  
  4 Olson, Christine A        14 SDA-AZ               1:14.24    1:12.68   15  
  5 Beaudreau, Carley A       16 LOVE-CO              1:13.86    1:14.05   14  
  6 Maxwell, Samantha A       16 Rio-AZ               1:14.49    1:14.18   13  
  7 Freeman, Ellie S          16 DU Hilltoppers-CO    1:14.14    1:15.81   12  
  8 Larson, Signe S           17 HEAT-OR              1:14.95    1:15.97   11  
B - Final
  9 Gonzales, Danielle N      17 DU Hilltoppers-CO    1:15.46    1:14.94    9  
 10 Myhre, Lindsay M          19 STAR-CO              1:15.14    1:15.66    7  
 11 Kuestermeyer, Bailey N    18 Vast-PN              1:16.11    1:15.99    6  
 12 Brooks, Libby E           17 MHST-OR              1:15.75    1:16.22    5  
 13 Bush, Meredith L          16 BC-PN                1:15.82    1:16.74    4  
 14 Heidloff, Jesika M        18 UN-KI-PN             1:15.67    1:16.80    3  
 15 Warman, Marisa A          15 MHST-OR              1:15.86    1:17.73    2  
 -- Shortt, Caitlyn A         19 STAR!-PN             1:15.04         DQ  
C - Final
 17 Helgason, Chelsea A       18 ESC-PN               1:16.23    1:15.87  
 18 Nicponski, Sara R         16 Eat-UT               1:16.26    1:15.88  
 19 Christiansen, Sara Jayne  16 Syac-UT              1:16.36    1:16.02  
 20 Ripley, Rachel A          14 SDA-AZ               1:16.60    1:16.47  
 21 Alexander, Kate A         17 TTSC-OR              1:16.32    1:16.73  
 22 Bunting, Joy C            16 LOVE-CO              1:16.30    1:16.84  
 23 Schmidt, Lisa J           18 LOVE-CO              1:16.58    1:17.12  
 24 Jennings, Emilee K        16 King-PN              1:16.43    1:17.15  
 
Event 25  Women 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Jendrick, Megan M         21 King-PN              1:07.95    1:09.54  
  2 Embick, Jessica S         18 MHST-OR              1:11.62    1:12.55  
  3 von der Lippe, Susan G    40 LOVE-CO              1:14.25    1:12.64  
  4 Beaudreau, Carley A       16 LOVE-CO              1:15.38    1:13.86  
  5 Freeman, Ellie S          16 DU Hilltoppers-CO    1:14.39    1:14.14  
  6 Olson, Christine A        14 SDA-AZ               1:13.58    1:14.24  
  7 Maxwell, Samantha A       16 Rio-AZ               1:14.24    1:14.49  
  8 Larson, Signe S           17 HEAT-OR              1:14.79    1:14.95  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Shortt, Caitlyn A         19 STAR!-PN             1:16.73    1:15.04  
 10 Myhre, Lindsay M          19 STAR-CO              1:16.63    1:15.14  
 11 Gonzales, Danielle N      17 DU Hilltoppers-CO    1:15.08    1:15.46  
 12 Heidloff, Jesika M        18 UN-KI-PN             1:15.63    1:15.67  
 13 Brooks, Libby E           17 MHST-OR              1:16.50    1:15.75  
 14 Bush, Meredith L          16 BC-PN                1:15.74    1:15.82  
 15 Warman, Marisa A          15 MHST-OR              1:18.04    1:15.86  
 16 Kuestermeyer, Bailey N    18 Vast-PN              1:14.34    1:16.11  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Helgason, Chelsea A       18 ESC-PN               1:13.99    1:16.23  
 18 Nicponski, Sara R         16 Eat-UT               1:16.58    1:16.26  
 19 Bunting, Joy C            16 LOVE-CO              1:18.88    1:16.30  
 20 Alexander, Kate A         17 TTSC-OR              1:16.94    1:16.32  
 21 Christiansen, Sara Jayne  16 Syac-UT              1:18.26    1:16.36  
 22 Jennings, Emilee K        16 King-PN              1:14.04S   1:16.43  
 23 Schmidt, Lisa J           18 LOVE-CO              1:15.28    1:16.58  
 24 Ripley, Rachel A          14 SDA-AZ               1:17.30    1:16.60  
-------------------------------------------------------------------------
 25 Vasquez, Camille M        17 MHST-OR              1:15.47    1:16.87  
 26 Hall, Lauren A            16 SBAY-PN              1:18.18    1:17.20  
-------------------------------------------------------------------------
 27 Kibby, Crystal R          13 Bearcats-OR          1:18.33    1:17.23  
 28 Ferreira, Emily M         13 StingRays-PN         1:18.58    1:17.46  
 29 Pierini, Christi R        15 Ford Aquatics-AZ     1:17.96    1:17.47  
 30 Stockwell, Sarah N        18 Vast-PN              1:14.65    1:17.52  
 31 Luick, Mackenzie L        14 Thunderbolts-OR      1:15.67    1:17.64  
 32 Ernst, Alexandra C        15 SBAY-PN              1:16.14    1:17.70  
 33 Bradley, Ellen S          16 TTSC-OR              1:16.53    1:17.71  
 33 Kukors, Mattie A          14 King-PN              1:19.16    1:17.71  
 35 Nelson, Kate N            15 KAC-NM               1:16.05    1:17.77  
 36 Miller, Jojo D            19 DDSC-OR              1:18.16    1:17.85  
 36 Wixted, Christine L       13 STAR-CO              1:18.39    1:17.85  
 38 Donegan, Amanda L         15 Silver Fins-AZ       1:18.74    1:18.00  
 39 Davis, Jessica E          15 Rio-AZ               1:16.69    1:18.04  
 40 Averill, Trisha F         14 King-PN              1:19.93    1:18.18  
 41 Rawlings, Crystal A       22 STAR!-PN             1:19.39    1:18.24  
 42 Evans, Megan E            17 LOVE-CO              1:19.63    1:18.51  
 43 Plaza, Brianna J          18 Ford Aquatics-AZ     1:20.17    1:18.64  
 44 Hamilton, Cassie E        17 TCCC-IE              1:21.15    1:18.67  
 45 McCarroll, Megan E        12 Thunderbolts-OR      1:19.51    1:18.68  
 46 Jones, Jessi J            17 Gauchos-AZ           1:20.03    1:18.69  
 47 Tompkins, Lisa M          15 CRST-OR              1:15.46    1:19.05  
 48 Tidwell, Caitlin A        19 Chat-UT              1:08.14Y   1:19.07  
 49 Dickinson, Kaelan D       18 NLSC-AK              1:18.37    1:19.32  
 50 Nixt, Jeli R              16 Thunderbolts-OR      1:19.19    1:19.34  
 51 Collins, Brandy M         19 Ford Aquatics-AZ     1:18.41    1:19.40  
 52 Perizzolo, Annie L        16 STAR-CO              1:17.53    1:19.52  
 53 Humphrey, Anna R          16 DDSC-OR              1:20.75    1:19.62  
 54 Fruhwirth, Jessica N      17 DU Hilltoppers-CO    1:20.28    1:19.87  
 55 Coburn, Adrienne M        19 Chat-UT              1:19.70    1:19.92  
 56 Stacy, Jessica L          15 MHST-OR              1:09.01Y   1:19.93  
 57 Eberhardt, Molly M        15 BC-PN                1:09.39Y   1:20.04  
 58 Spurlock, Sarah A         15 WAVE-PN              1:09.09Y   1:20.17  
 59 Finuf, Courtney M         18 Rio-AZ               1:08.00Y   1:20.19  
 60 Wells, Caroline V         15 Cat-OR               1:09.17Y   1:20.20  
 61 Brown, Emily A            16 West-PN              1:19.55    1:20.23  
 62 Nakamura, McKenzie D      15 WAVE-PN              1:06.77Y   1:20.49  
 63 Sampl, Emily A            17 FAST-CO              1:23.12    1:20.65  
 64 Lee, Rachel A             16 Cat-OR               1:08.79Y   1:20.92  
 65 Fitzgerald, Kelly A       14 Tacoma-PN            1:09.21Y   1:20.94  
 66 Runestrand, Kelly N       16 Bellingham Bay-PN    1:18.01    1:20.99  
 67 Glassner, Kerri L         18 Tiger Sharks-CO      1:18.98    1:21.04  
 68 Matulic, Katie L          15 King-PN              1:07.95Y   1:21.06  
 69 Chewning, Lisa E          17 WHAT-OR              1:20.02    1:21.11  
 70 Wyatt, Leslie R           17 DU Hilltoppers-CO    1:18.17    1:21.12  
 71 Brown, Laura L            19 STAR!-PN             1:08.89Y   1:21.76  
 72 Van Driessche, Jacquelin  17 SIS-AK               1:09.57Y   1:21.81  
 73 King, Jordan G            15 Thunderbolts-OR      1:22.67    1:21.87  
 74 Lynch, Nicole M           16 Rio-AZ               1:08.91Y   1:21.93  
 75 Andideh, Parissa M        16 Thunderbolts-OR      1:17.15S   1:22.28  
 76 Rovira, Bits M            15 Race-CO              1:09.20Y   1:22.35  
 77 Schaeffer, Katie M        18 BC-PN                1:09.57Y   1:22.68  
 78 Carter, Alex M            15 Syac-UT              1:07.71Y   1:22.74  
 79 Goeres, Kelly N           17 TTSC-OR              1:09.48Y   1:22.80  
 80 Hammerly, Sammy D         15 Cudas-CO             1:09.48Y   1:23.02  
 80 Rogers, Emily N           17 West-PN              1:19.71    1:23.02  
 82 Frazier, Kelly M          17 SAS-IE               1:09.53Y   1:23.09  
 83 Cruzan, Sarah S           13 Thunderbolts-OR      1:19.37    1:23.14  
 84 Miller, Kate R            20 MSC-OR               1:09.20Y   1:23.33  
 85 Palumbo, Danielle R       15 BC-PN                1:22.89    1:23.39  
 86 Beck, Bergen M            19 CSC-PN               1:23.32    1:23.50  
 87 McCann, Christina K       14 Gig Harbor-PN        1:23.87    1:23.72  
 88 Conner, Molly E           17 BC-PN                1:20.18    1:24.17  
 89 Webster, Victoria M       18 Race-CO              1:18.74    1:27.18  
 90 Blomquist, Kelsey A       17 Race-CO              1:25.65    1:27.27  
 91 Teague, Courtney E        19 V-7-CO               1:12.71Y   1:28.65  
 -- Rodgers, Jessica L        16 AFAF-CO              1:21.98         DQ  
 -- Embertson, Mari K         22 Cat-OR               1:04.11Y        DQ  
 -- Harrang, Jessica L        17 Sockeyes-PN          1:20.15         DQ  
 -- Cyphers, Franny A         16 Thunderbolts-OR      1:23.18         DQ  
 
Event 26  Men 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Titus, Marcus J           19 Ford Aquatics-AZ     1:04.95    1:05.14   20  
  2 Youm, Joon J              20 King-PN              1:06.13    1:05.27   17  
  3 Vietti, William J         19 UW-WY                1:06.32    1:05.48   16  
  4 Salaz, Jake S             19 MHST-OR              1:05.44    1:05.66   15  
  5 Arreguin, Josh M          18 Ford Aquatics-AZ     1:06.79    1:06.58   14  
  6 Johnson, Eric C           18 King-PN              1:07.05    1:07.01   13  
  7 Johnson, Bernard H        18 CAAT-PN              1:07.55    1:07.83   12  
  8 Penoyar, Pat J            19 STAR!-PN             1:07.15    1:08.46   11  
B - Final
  9 Jones, Daniel P           20 LOVE-CO              1:07.87    1:07.00    9  
 10 Viglione, Matt J          18 HEAT-OR              1:08.34    1:07.33    7  
 11 McKee, Ben N              24 Tacoma-PN            1:08.31    1:07.56    6  
 12 Larkin, Alex S            18 BEND-OR              1:07.80    1:08.01    5  
 13 Djang, Doug R             20 King-PN              1:07.81    1:08.17    4  
 14 Hiett, Jon C              17 King-PN              1:07.61    1:08.70    3  
 15 Christian, Armstrong L    23 HAST-UT              1:08.18    1:08.82    2  
 16 Calcara, David A          19 ESC-PN               1:08.78    1:09.48    1  
C - Final
 17 Kim, Jayhan               15 STAR-CO              1:09.19    1:07.85  
 18 Brunger, Nick R           18 ROCK-CO              1:08.83    1:08.25  
 19 Munsch, Kevin A           15 King-PN              1:09.17    1:08.32  
 20 Bell, Levi W              20 LOVE-CO              1:08.95    1:08.73  
 21 Rogers, Ricky D           17 Cst-OR               1:09.62    1:10.03  
 22 Westby, Nelson O          18 MSC-OR               1:10.12    1:10.39  
 23 Hansen, Zach H            17 AFAF-CO              1:10.10    1:10.46  
 24 Carvitto, Jared M         21 Tacoma-PN            1:09.97    1:10.54  
 
Event 26  Men 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Titus, Marcus J           19 Ford Aquatics-AZ     1:07.69    1:04.95  
  2 Salaz, Jake S             19 MHST-OR              1:05.35    1:05.44  
  3 Youm, Joon J              20 King-PN              1:05.40    1:06.13  
  4 Vietti, William J         19 UW-WY                1:07.40    1:06.32  
  5 Arreguin, Josh M          18 Ford Aquatics-AZ     1:06.69    1:06.79  
  6 Johnson, Eric C           18 King-PN              1:05.80    1:07.05  
  7 Penoyar, Pat J            19 STAR!-PN             1:06.87    1:07.15  
  8 Johnson, Bernard H        18 CAAT-PN                57.74Y   1:07.55  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hiett, Jon C              17 King-PN              1:08.44    1:07.61  
 10 Larkin, Alex S            18 BEND-OR              1:07.61    1:07.80  
 11 Djang, Doug R             20 King-PN              1:09.25    1:07.81  
 12 Jones, Daniel P           20 LOVE-CO              1:07.94    1:07.87  
 13 Christian, Armstrong L    23 HAST-UT              1:07.99    1:08.18  
 14 McKee, Ben N              24 Tacoma-PN            1:08.46    1:08.31  
 15 Viglione, Matt J          18 HEAT-OR              1:10.46    1:08.34  
 16 Calcara, David A          19 ESC-PN               1:09.38    1:08.78  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Brunger, Nick R           18 ROCK-CO                58.80Y   1:08.83  
 18 Bell, Levi W              20 LOVE-CO              1:11.82    1:08.95  
 19 Munsch, Kevin A           15 King-PN              1:08.58    1:09.17  
 20 Kim, Jayhan               15 STAR-CO              1:10.08    1:09.19  
 21 Rogers, Ricky D           17 Cst-OR               1:09.98    1:09.62  
 22 Carvitto, Jared M         21 Tacoma-PN            1:01.78Y   1:09.97  
 23 Hansen, Zach H            17 AFAF-CO              1:13.33    1:10.10  
 24 Westby, Nelson O          18 MSC-OR                 58.81Y   1:10.12  
 24 Nuess, CJ J               19 SAS-IE               1:11.17    1:10.12  
Swim-Off Required -------------------------------------------------------
 26 Dilworth, Marshall K      15 Gauchos-AZ           1:11.41    1:10.13  
-------------------------------------------------------------------------
 27 Yung, Cejih J             20 STAR!-PN             1:12.36    1:10.18  
 28 Braun, Greg C             18 Race-CO              1:13.32    1:10.30  
 29 Shook, Sam J              18 LOVE-CO              1:10.29    1:10.31  
 30 Baque, John L             17 Tacoma-PN            1:10.14    1:10.35  
 31 Deacon, Cody O            16 Thunderbolts-OR      1:09.28    1:10.36  
 31 Kastl, Ryan C             21 SAS-IE               1:09.68    1:10.36  
 33 Ottolia, Andy A           15 MHST-OR              1:11.24    1:10.42  
 33 Weeks, William F          19 Ford Aquatics-AZ     1:09.77    1:10.42  
 35 Benoit, Matt J            17 King-PN              1:08.30    1:10.43  
 36 Renz, Marshel L           17 SAS-IE               1:00.71Y   1:10.55  
 37 Philpot, Nicholas J       19 Chat-UT              1:10.81    1:10.90  
 38 Warren, Erin G            16 SBAY-PN              1:10.27    1:11.00  
 39 Biefnes, Ben R            17 STAR-CO              1:12.68    1:11.01  
 40 Holicky, Grant J          32 Race-CO                59.86Y   1:11.19  
 41 Petrie, Alec G            16 SAS-IE               1:12.68    1:11.29  
 42 Martini, Bobby C          17 BEND-OR              1:00.15Y   1:11.41  
 43 Horton, Brendan K         18 Race-CO              1:12.15    1:11.72  
 44 Snell, Dusty L            16 Ecsc-OR              1:00.02Y   1:12.06  
 45 Beasley, Patrick O        16 TCCC-IE              1:01.00Y   1:12.09  
 46 Sharify, Perry J          15 CSC-PN               1:02.17Y   1:12.22  
 47 Miron, Andrew J           17 BAC-MT               1:12.13    1:12.23  
 48 Bye, Brett W              17 NLSC-AK              1:12.93    1:12.48  
 49 Breske, Chris R           26 C-PN                 1:10.43    1:12.77  
 50 Stratton, Mike B          14 DDSC-OR              1:15.04    1:12.83  
 51 Shaw, Kevin A             17 Tiger Sharks-CO      1:14.78    1:13.17  
 52 Sullivan, Stephen R       16 King-PN              1:00.53Y   1:13.52  
 53 Harvath, Steven V         17 HEAT-OR              1:11.87    1:13.58  
 54 Wyant, Greg B             16 WAVE-PN              1:12.33    1:13.62  
 55 Gregory, Joshua M         17 LOVE-CO              1:01.70Y   1:13.73  
 56 Reed, Alex M              17 Gig Harbor-PN        1:13.44    1:14.05  
 57 Yslas, Blas               14 STAR-CO              1:15.01    1:14.10  
 58 Phillips, Brooks D        18 Sockeyes-PN          1:13.49    1:14.11  
 59 Asleson, Kris C           16 Albany-OR            1:14.61    1:14.50  
 60 Arzner, Adam W            18 LAC-OR               1:01.90Y   1:14.57  
 61 Bowles, Drew S            18 Eat-UT               1:12.86    1:14.61  
 62 Hallett, Austin P         15 BISC-PN              1:01.73Y   1:14.82  
 63 Smith, Danny H            18 King-PN              1:16.03    1:15.52  
 64 Ricci, Joey M             16 BC-PN                1:16.94    1:15.65  
 65 Woodward, Michael C       16 WSC-OR               1:03.88Y   1:15.67  
 66 Johnson, Christian N      16 GMSC-IE              1:15.82    1:15.83  
 67 Anderson, Nick G          17 Aces-CO              1:01.83Y   1:15.91  
 -- Harris, Clifton N         18 DTAC-AZ              1:12.16         DQ  
 
Event 27  Women 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Scroggy, Morgan L         16 Thunderbolts-OR      1:03.34    1:01.39   20  
  2 Raatz, Katherine A        16 Afox-AZ              1:02.96    1:02.06   17  
  3 Toomey, Leann E           19 Sockeyes-PN          1:03.25    1:02.54   16  
  4 Kinney, Christina D       21 MHST-OR              1:03.73    1:03.11   15  
  5 Eronemo, Courtney A       17 King-PN              1:03.56    1:03.25   14  
  6 Kukors, Emily N           20 King-PN              1:03.84    1:03.29   13  
  7 Nelson, Kara S            17 Thunderbolts-OR      1:03.85    1:03.30   12  
  8 Sutton, Stef              16 Tacoma-PN            1:03.44    1:03.35   11  
B - Final
  9 von der Lippe, Susan G    40 LOVE-CO              1:04.47    1:04.11    9  
 10 Jackson, Summer M         18 Tacoma-PN            1:04.27    1:04.12    7  
 11 Campbell, Erin R          17 DTAC-AZ              1:04.20    1:04.31    6  
 12 Thompson, Kathryn A       18 RST-OR               1:04.00    1:04.51    5  
 13 Kripps, Kim A             18 SBAY-PN              1:04.55    1:04.68    4  
 14 Walker, Lauren K          16 SDA-AZ               1:04.80    1:04.69    3  
 15 Cavanaugh, Meghan R       15 NLSC-AK              1:04.63    1:04.75    2  
 16 Rains, Megan E            19 Tacoma-PN            1:04.69    1:05.34    1  
C - Final
 17 Grisdale, Ashley M        16 King-PN              1:05.11    1:04.62  
 18 Thies, Lauren M           25 HEAT-OR              1:05.10    1:04.64  
 19 Mozdzen, Laura C          17 Rio-AZ               1:05.22    1:04.77  
 20 Epperson, Brittany C      19 STAR!-PN             1:05.06    1:05.00  
 21 Miroslaw, Monika          22 Cat-OR               1:05.27    1:05.01  
 22 Muniz, Jennifer N         16 Tiger Sharks-CO      1:05.41    1:05.25  
 23 Taylor, Andie M           13 Sockeyes-PN          1:05.21    1:05.47  
 24 Jasmer, Kimberly J        18 SCAT-OR              1:05.36    1:06.72  
 
Event 27  Women 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Raatz, Katherine A        16 Afox-AZ              1:02.58    1:02.96  
  2 Toomey, Leann E           19 Sockeyes-PN          1:01.20    1:03.25  
  3 Scroggy, Morgan L         16 Thunderbolts-OR      1:01.62    1:03.34  
  4 Sutton, Stef              16 Tacoma-PN            1:02.28    1:03.44  
  5 Eronemo, Courtney A       17 King-PN              1:04.14    1:03.56  
  6 Kinney, Christina D       21 MHST-OR              1:04.62    1:03.73  
  7 Kukors, Emily N           20 King-PN              1:04.09    1:03.84  
  8 Nelson, Kara S            17 Thunderbolts-OR      1:03.76    1:03.85  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Thompson, Kathryn A       18 RST-OR               1:04.17    1:04.00  
 10 Campbell, Erin R          17 DTAC-AZ              1:07.66    1:04.20  
 11 Jackson, Summer M         18 Tacoma-PN            1:03.58    1:04.27  
 12 von der Lippe, Susan G    40 LOVE-CO              1:04.62    1:04.47  
 13 Kripps, Kim A             18 SBAY-PN              1:04.33    1:04.55  
 14 Cavanaugh, Meghan R       15 NLSC-AK              1:04.35    1:04.63  
 15 Rains, Megan E            19 Tacoma-PN            1:04.30    1:04.69  
 16 Walker, Lauren K          16 SDA-AZ               1:06.22    1:04.80  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Epperson, Brittany C      19 STAR!-PN               56.52Y   1:05.06  
 18 Thies, Lauren M           25 HEAT-OR              1:06.83    1:05.10  
 19 Grisdale, Ashley M        16 King-PN              1:05.65    1:05.11  
 20 Taylor, Andie M           13 Sockeyes-PN          1:04.13    1:05.21  
 21 Mozdzen, Laura C          17 Rio-AZ               1:03.91    1:05.22  
 22 Miroslaw, Monika          22 Cat-OR               1:07.99    1:05.27  
 23 Jasmer, Kimberly J        18 SCAT-OR              1:04.38    1:05.36  
 24 Muniz, Jennifer N         16 Tiger Sharks-CO      1:06.40    1:05.41  
-------------------------------------------------------------------------
 25 Dole, Jenni P             15 SAS-IE               1:05.13    1:05.50  
 26 Cyphers, Franny A         16 Thunderbolts-OR      1:05.26    1:05.55  
-------------------------------------------------------------------------
 27 Finley, Sarah M           18 Cast-IE                58.12Y   1:05.58  
 28 Okazaki, Kristin K        19 King-PN              1:04.84    1:05.61  
 29 Houlton, Molly A          17 UN-FA-AZ             1:06.13    1:05.65  
 30 Clarke, Alexandra M       16 Afox-AZ              1:04.77    1:05.67  
 31 King, Jordan G            15 Thunderbolts-OR      1:03.90    1:05.70  
 32 Dowell, Ana K             19 Afox-AZ                56.80Y   1:05.76  
 33 Lopus, Chelsea E          16 SDA-AZ               1:05.94    1:05.79  
 34 Pinson, Kelsey A          15 Thunderbolts-OR      1:07.42    1:05.82  
 35 Mooney, Bryn M            19 WSU-IE                 56.37Y   1:05.84  
 36 Miller, Joy E             19 BISC-PN              1:06.80    1:05.91  
 37 Crandall, Anna E          17 Eat-UT               1:07.72    1:06.03  
 38 Lopus, Whitney E          15 SDA-AZ               1:05.93    1:06.09  
 39 Pickard, Katherine E      16 AZM-AZ               1:07.14    1:06.16  
 40 Morgan, Summer L          18 SAS-IE               1:05.03    1:06.22  
 41 DeVinney, Katie M         18 Afox-AZ              1:06.43    1:06.30  
 42 Mangan, Natascha R        16 Bearcats-OR            58.84Y   1:06.35  
 43 Jennings, Leona S         14 King-PN              1:06.34    1:06.40  
 44 Wilson, Ele T             15 HEAT-OR              1:05.54    1:06.49  
 45 Holman, Karla R           16 SBAY-PN              1:06.37    1:06.58  
 46 Changstrom, Kayli L       20 LOVE-CO              1:06.25    1:06.61  
 47 Rovira, Madeline L        18 Race-CO              1:05.89    1:06.62  
 47 Stratton, Jenni M         19 DDSC-OR              1:06.81    1:06.62  
 49 Gunderson, Beth A         17 HEAT-OR              1:06.77    1:06.65  
 50 Lynch, Mychala R          16 Rio-AZ               1:06.28    1:06.66  
 51 Dean, Olivia G            18 MACS-CO              1:06.85    1:06.67  
 52 Simenec, Tori S           12 Bearcats-OR          1:06.66    1:06.68  
 53 Campbell, Marissa L       15 Lobo-NM                57.40Y   1:06.70  
 54 Boam, Sarah D             17 Ecsc-OR              1:06.62    1:06.72  
 55 Guieb, Gabby P            15 King-PN              1:07.55    1:06.84  
 56 Ellis, Jodie M            15 HEAT-OR              1:07.34    1:06.90  
 57 Alexander, Rebecca J      18 TTSC-OR              1:06.19    1:07.04  
 58 Hamilton, Alyson E        16 MAC-OR               1:08.32    1:07.11  
 58 Byers, Kirsten A          17 King-PN              1:06.46    1:07.11  
 60 Lindstrom, Kelsey A       16 Thunderbolts-OR      1:07.08    1:07.14  
 61 Rodgers, Jessica L        16 AFAF-CO              1:07.77    1:07.23  
 62 Williams, Isabel S        15 BISC-PN              1:05.62    1:07.39  
 63 Roberson, Leslie A        16 BC-PN                1:05.00    1:07.41  
 64 Erwin, Marra E            17 TTSC-OR              1:05.37    1:07.44  
 65 Godfred, Rachel M         14 BC-PN                1:06.99    1:07.46  
 66 Storie, Sloan M           14 Cat-OR               1:09.59    1:07.51  
 67 Rother, Renee W           17 MHST-OR              1:06.84    1:07.55  
 68 Lakey, Taylor E           12 Thunderbolts-OR      1:07.81    1:07.57  
 69 Miesfeld, Noelle C        16 Ford Aquatics-AZ     1:07.10    1:07.58  
 70 Embertson, Mari K         22 Cat-OR               1:04.77    1:07.60  
 71 Darlington, Emma K        16 Ford Aquatics-AZ     1:08.35    1:07.68  
 72 Olson, Christine A        14 SDA-AZ               1:08.16    1:07.69  
 73 Garcia, Erin J            17 BC-PN                1:08.40    1:07.84  
 74 Lucas, Sophie G           15 Race-CO              1:07.92    1:07.85  
 75 Weitz, Elizabeth A        14 CSC-PN               1:06.33Y   1:07.96  
 76 Poeschel, Carissa N       13 MHST-OR                59.97Y   1:07.98  
 77 Randolf, Melissa R R      12 StingRays-PN         1:10.93    1:08.01  
 78 Gamble, Jenna C           18 Ford Aquatics-AZ       59.06Y   1:08.07  
 79 Farrar, Alex M            14 Thunderbolts-OR      1:08.42    1:08.14  
 80 Shortt, Caitlyn A         19 STAR!-PN             1:07.30    1:08.15  
 81 Becker, Kelly R           17 TTSC-OR              1:09.02    1:08.16  
 82 Gerstmar, Abbi R          15 TTSC-OR              1:07.76    1:08.28  
 83 Blank, Abby S             19 SAS-IE               1:09.79    1:08.29  
 84 Collins, Brandy M         19 Ford Aquatics-AZ       58.65Y   1:08.34  
 85 Cardwell, Maureen K       14 BC-PN                1:08.73    1:08.44  
 85 Ernst, Alexandra C        15 SBAY-PN              1:07.83    1:08.44  
 87 Shannon, Sarah E          18 Sockeyes-PN            58.81Y   1:08.50  
 88 Wyatt, Leslie R           17 DU Hilltoppers-CO      59.79Y   1:08.57  
 89 Bunting, Joy C            16 LOVE-CO              1:10.79    1:08.59  
 90 Ogesen, Nina A            15 SDA-AZ               1:08.79    1:08.62  
 90 Murray, Blythe B          20 STAR!-PN             1:07.52    1:08.62  
 92 Wabeke, Cassie D          16 LOVE-CO              1:07.80    1:08.64  
 92 Kimminau, Morgan D        14 STAR-CO              1:00.25Y   1:08.64  
 94 Needham, Michelle M       15 Thunderbolts-OR      1:09.13    1:08.65  
 94 Morelli, Kimber R         17 AFXUN-AZ               59.63Y   1:08.65  
 96 Bieze, Katie L            17 HEAT-OR                59.80Y   1:08.69  
 97 Halsell, Shanna M         21 STAR!-PN               57.48Y   1:08.82  
 98 Eickerman, Victoria M     17 SAS-IE                 59.50Y   1:08.86  
 99 Plaza, Brianna J          18 Ford Aquatics-AZ     1:09.14    1:08.89  
100 Goeres, Kelly N           17 TTSC-OR              1:08.34    1:09.16  
101 Boggs, Briley E           14 King-PN                59.66Y   1:09.17  
102 Keane, Lisa M             16 SSCD-PN                59.25Y   1:09.21  
103 White, Stephanie E        15 Ford Aquatics-AZ     1:08.66    1:09.36  
104 Hougan, Karlyn R          16 Tacoma-PN            1:07.29    1:09.37  
105 McKnight-Slottee, Kellen  17 TTSC-OR              1:08.85    1:09.46  
106 Price, Michelle T         16 FAST-CO              1:12.01    1:09.56  
107 DeVinney, Erin F          15 Afox-AZ              1:08.24    1:09.58  
107 Davis, Jessica E          15 Rio-AZ               1:07.29    1:09.58  
109 Hubner, Rachel A          17 PSSC-PN                59.93Y   1:09.59  
110 Baumgartner, Chrissy K    15 WAVE-PN              1:13.89    1:09.63  
111 Maddy, Kelsey E           14 DTAC-AZ              1:11.73    1:09.72  
112 Cate, Beth A              14 King-PN              1:10.22    1:09.79  
113 Sutton, Mekenzie J        15 StingRays-PN         1:08.32    1:09.85  
114 Kinney, Laura M           18 MACS-CO              1:10.42    1:09.96  
115 Miller, Aleesha R         16 DTAC-AZ              1:16.48    1:10.00  
116 Wang, Angie B             18 West-PN              1:12.57    1:10.10  
117 Mahalic, Elizabeth A      14 MAC-OR                 59.99Y   1:10.16  
117 Faurot, Michelle G        19 Race-CO              1:15.31    1:10.16  
119 Luick, Mackenzie L        14 Thunderbolts-OR      1:11.81    1:10.19  
120 Morris, Shellie J         13 Thunderbolts-OR      1:10.49    1:10.26  
121 Wyatt, Madi R             14 DU Hilltoppers-CO    1:10.09    1:10.28  
122 Lecoq, Ashley R           16 Sockeyes-PN            59.75Y   1:10.41  
123 Meyer, Briana P           14 SBAY-PN              1:09.66    1:10.48  
124 McDonald, Emily C         16 Sopris-CO            1:10.37    1:10.53  
125 Rousell, Madison K        16 PSSC-PN              1:13.41    1:10.69  
126 Heller, Anna M            15 Sea Lions-OR         1:12.11    1:10.79  
127 Olson, Kelsey J           15 STAR-CO              1:09.56    1:10.97  
128 Lindstrom, Abby H         13 Thunderbolts-OR      1:12.28    1:11.08  
129 Bull, Shelby C            15 Syac-UT              1:02.88Y   1:11.13  
130 Wahlstrom, Amber L        16 Thunderbolts-OR      1:11.47    1:11.22  
131 Niemi, Kathryn J          16 StingRays-PN           59.98Y   1:11.40  
132 Donohue, Lily E           14 DDSC-OR              1:12.95    1:11.52  
133 Stevens, Lindsey L        15 AZM-AZ               1:11.94    1:11.77  
134 Hendricks, Katie M        15 Vast-PN              1:13.59    1:12.19  
135 Griffin, Tessa A          15 BISC-PN              1:10.20    1:12.40  
136 Pettersen, Erin J         19 WAVE-PN              1:01.44Y   1:12.51  
137 Heidloff, Jena L          16 UN-KI-PN               59.95Y   1:12.75  
138 Bambusch, Hailey R        14 WHAT-OR              1:14.46    1:13.94  
139 Rovira, Bits M            15 Race-CO              1:14.54    1:14.58  
140 Andideh, Parissa M        16 Thunderbolts-OR      1:17.32    1:15.71  
141 Fry, Kelley A             17 LAA-NM               1:03.65Y   1:17.00  
 -- Chinn, Caitlin N          15 BC-PN                1:10.30         DQ  
 -- Alexander, Kate A         17 TTSC-OR              1:15.53         DQ  
 -- Heidloff, Jesika M        18 UN-KI-PN               58.38Y        DQ  
 -- Helms, Susana M           16 Ford Aquatics-AZ       58.68Y        DQ  
 
Event 28  Men 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Dylla, Mark J             16 Aces-CO                56.83      55.90   20  
  2 Byers, Johnny L           19 WSU-IE                 56.38      56.10   17  
  3 Rice, Scott D             19 King-PN                57.51      56.13   16  
  4 Putnam, Rob T             31 Race-CO                56.69      56.34   15  
  5 Adrian, Nathan G          16 Tacoma-PN              57.53      56.63   14  
  6 Kisler, Blaine A          17 Cat-OR                 57.35      57.12   13  
  7 Andrews, Joe M            19 LAC-OR                 57.43      57.16   12  
  8 Blyth, Andre J            16 Tiger Sharks-CO        57.59      57.61   11  
B - Final
  9 Evans, George M           17 Eat-UT                 57.77      56.85    8  
  9 Maese, Kyle O             17 MHST-OR                58.01      56.85    8  
 11 Good, Chris E             18 DU Hilltoppers-CO      57.62      57.09    6  
 12 Larsen, Jonathan R        21 Chat-UT                57.97      57.13    5  
 13 Turner, Buddy V           16 Afox-AZ                57.71      57.24    4  
 14 Hart-Cooper, Geoff D      18 STAR-CO                57.74      57.91    3  
 15 Baker, Dennis G           44 DDSC-OR                57.98      58.10    2  
 16 Page, Tamon R             19 C-PN                   57.99      58.41    1  
C - Final
 17 Osborne, Jared R          21 STAR!-PN               58.16      57.15  
 18 Schuyleman, James D       17 Sockeyes-PN            58.44      57.34  
 19 McCallen, John R          18 Bellingham Bay-PN      58.46      57.99  
 20 Madson, Logan T           18 BEND-OR                58.66      58.10  
 21 Kim, Jayhan               15 STAR-CO                58.95      58.12  
 22 Bell, Levi W              20 LOVE-CO                58.27      58.59  
 23 Westby, Nelson O          18 MSC-OR                 59.09      59.38  
 24 Diotte, Matt B            19 King-PN                59.33    1:00.33  
 
Event 28  Men 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Byers, Johnny L           19 WSU-IE                 57.86      56.38  
  2 Putnam, Rob T             31 Race-CO                56.77      56.69  
  3 Dylla, Mark J             16 Aces-CO                56.59      56.83  
  4 Kisler, Blaine A          17 Cat-OR               1:01.25      57.35  
  5 Andrews, Joe M            19 LAC-OR                 58.24      57.43  
  6 Rice, Scott D             19 King-PN                56.34      57.51  
  7 Adrian, Nathan G          16 Tacoma-PN              55.09      57.53  
  8 Blyth, Andre J            16 Tiger Sharks-CO        58.86      57.59  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Good, Chris E             18 DU Hilltoppers-CO      57.50      57.62  
 10 Turner, Buddy V           16 Afox-AZ                57.12      57.71  
 11 Hart-Cooper, Geoff D      18 STAR-CO                58.63      57.74  
 12 Evans, George M           17 Eat-UT               1:01.15      57.77  
 13 Larsen, Jonathan R        21 Chat-UT                56.68      57.97  
 14 Baker, Dennis G           44 DDSC-OR                57.89      57.98  
 15 Page, Tamon R             19 C-PN                   58.15      57.99  
 16 Maese, Kyle O             17 MHST-OR                57.54      58.01  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Osborne, Jared R          21 STAR!-PN               57.84      58.16  
 18 Bell, Levi W              20 LOVE-CO              1:00.52      58.27  
 19 Spriggs, Chris F          18 MHST-OR                57.91      58.41  
 20 Schuyleman, James D       17 Sockeyes-PN            58.79      58.44  
 21 McCallen, John R          18 Bellingham Bay-PN      59.05      58.46  
 22 Madson, Logan T           18 BEND-OR                55.96      58.66  
 23 Summers, Garth K          16 HEAT-OR                57.74      58.77  
 24 Kim, Jayhan               15 STAR-CO                59.62      58.95  
-------------------------------------------------------------------------
 25 Westby, Nelson O          18 MSC-OR                 52.80Y     59.09  
 26 Diotte, Matt B            19 King-PN              1:03.35      59.33  
-------------------------------------------------------------------------
 27 Logan, Brock F            17 Tiger Sharks-CO        52.41Y     59.40  
 28 Nerud, Ricky F            18 DART-UT              1:01.16     J59.40  
 29 McHugh, Jim M             16 SDA-AZ               1:00.31      59.41  
 30 Bernier, Evan L           18 BC-PN                  56.19      59.59  
 31 Johnson, Bernard H        18 CAAT-PN                50.27Y     59.73  
 32 Golaszewski, Kenny P      19 Race-CO                59.52      59.76  
 33 Law, Adrian L             20 Tacoma-PN              50.26Y     59.80  
 34 Nagle, Brett E            15 Parkrose-OR          1:01.77    1:00.04  
 35 Hulse, Greg A             17 C-PN                   59.94    1:00.08  
 36 Kastl, Ryan C             21 SAS-IE               1:02.13    1:00.17  
 37 Carruthers, Nathaniel J   17 Race-CO                52.90Y   1:00.22  
 38 Beasley, Patrick O        16 TCCC-IE              1:03.59    1:00.24  
 39 Chapman, Chris J          18 WAVE-PN              1:00.69    1:00.46  
 39 Guttmann, Marcus N        15 Duke-NM                52.78Y   1:00.46  
 41 Brunger, Nick R           18 ROCK-CO              1:01.00    1:00.51  
 42 Urban, Seth M             17 STAR-CO              1:01.82    1:00.65  
 43 Royster, Max W            17 HEAT-OR              1:00.82    1:00.71  
 44 Goldberg, Daniel B        18 SAS-IE               1:02.05    1:00.87  
 45 Carpenter, Kyle C         16 MAC-OR                 52.79Y   1:00.89  
 46 Goodwin, Pat J            16 BC-PN                  53.15Y   1:00.94  
 47 Arzner, Adam W            18 LAC-OR               1:01.41    1:00.97  
 48 Weeks, William F          19 Ford Aquatics-AZ       59.93    1:01.01  
 49 Mpitsos, Michael G        16 NST-OR               1:01.76    1:01.09  
 50 Dowdy, Brenton T          19 STAR!-PN               52.89Y   1:01.11  
 51 Bevers, Bryant M          18 King-PN                53.42Y   1:01.14  
 52 Foley, Patrick S          16 MAC-OR               1:02.03    1:01.18  
 53 Caple, Kevin R            19 STAR-CO              1:02.76    1:01.23  
 54 Bailey, Matt C            24 Chat-UT                52.13Y   1:01.27  
 55 Verbrugghe, Christian J   16 Sockeyes-PN          1:01.44    1:01.30  
 56 Nannini, Joey A           19 TTSC-OR              1:00.03    1:01.32  
 57 Stipek, Clinton W         14 Tacoma-PN            1:02.48    1:01.36  
 58 Elerding, Joey M          15 TCCC-IE              1:03.62    1:01.39  
 58 Svendsen, Tyler G         17 FAST-CO                54.44Y   1:01.39  
 60 Kirkpatrick, Jared A      17 Race-CO                53.81Y   1:01.43  
 61 Monkelien, Sean W         16 SDA-AZ               1:02.07    1:01.51  
 62 Barnard, Matt A           18 Ford Aquatics-AZ     1:00.32    1:01.60  
 63 Kirkpatrick, Adrian W     16 Ford Aquatics-AZ     1:01.73    1:01.61  
 64 Small, Adam M             15 SDA-AZ                 53.75Y   1:01.67  
 65 Worden, Daniel K          16 Cat-OR                 53.56Y   1:01.74  
 66 MacMillan, Alex T         20 StingRays-PN         1:01.61    1:01.78  
 66 Rafalski, Ben D           14 MHST-OR              1:02.86    1:01.78  
 66 Gregory, Joshua M         17 LOVE-CO                53.75Y   1:01.78  
 69 Wang, Eric T              18 Sockeyes-PN            53.28Y   1:01.85  
 70 Oler, Paul R              22 MSC-OR                 53.19Y   1:01.96  
 71 Hougardy, Devin D         18 TCCC-IE                52.96Y   1:02.00  
 72 Box, Jay M                26 C-PN                 1:01.54    1:02.01  
 73 Maricle, Jared W          16 CRST-OR              1:00.34    1:02.17  
 74 Lundeen, Alex J           16 Rio-AZ                 53.41Y   1:02.22  
 75 Claffey, A.J. J           19 Chat-UT                53.25Y   1:02.23  
 76 McCarroll, Connor M       14 Thunderbolts-OR      1:03.54    1:02.47  
 77 Horton, Brendan K         18 Race-CO              1:01.89    1:02.70  
 78 Endres, Kyle M            13 StingRays-PN         1:01.86    1:02.74  
 79 Baque, John L             17 Tacoma-PN            1:04.26    1:02.90  
 80 Bunge, Paul J             17 Cudas-CO               54.46Y   1:02.97  
 81 Spector, Jordan A         18 Rio-AZ                 53.63Y   1:02.98  
 82 Warren, Erin G            16 SBAY-PN              1:02.53    1:03.01  
 83 Willers, Lucas S          16 King-PN              1:04.15    1:03.22  
 84 Ferguson, Dan E           15 StingRays-PN         1:05.01    1:03.35  
 85 Puhl, Mack M              15 Lobo-NM                53.98Y   1:03.49  
 86 Nelson, Jared E           16 Sockeyes-PN          1:02.72    1:04.08  
 87 Deacon, Cody O            16 Thunderbolts-OR      1:04.61    1:04.63  
 88 Milligan, Derek M         17 BC-PN                1:04.14    1:05.76  
 89 Ellertson, Robert T       15 PAC!-OR              1:06.08    1:05.78  
 90 Polito, Mario P           17 MLMR-IE                53.98Y   1:07.57  
 -- Brugh, Taylor A           19 STAR!-PN             1:02.80         DQ  
 -- Hardesty, Kurt T          21 STAR!-PN             1:00.35         DQ  
 -- McCaffrey, Garrett W      22 King-PN              1:00.81         DQ  
 -- Hanson, Paul R            18 HAST-UT              1:04.25         DQ  
 -- Bemis, Cori J             21 Tacoma-PN              52.75Y        DQ  
 -- Bai, David                16 King-PN              1:05.16         DQ  
 -- Titus, Marcus J           19 Ford Aquatics-AZ     1:03.09         DQ  
 -- O'Donnell, Richard S      16 DTAC-AZ                53.11Y        DQ  
 -- O'Connor, Bryan W         16 Ford Aquatics-AZ       54.06Y        DQ  
 
Event 29  Women 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 King Aquatic Club-PN  'A'                         8:22.88    8:26.85   40  
     1) Kukors, Ariana J 16             2) Kukors, Emily N 20             
     3) Jendrick, Megan M 21            4) Eronemo, Courtney A 17         
  2 Arizona Desert Fox-AZ  'A'                        8:29.04    8:32.79   34  
     1) Zimmerman, Joni A 17            2) Riggins, Christa L 18          
     3) Raatz, Katherine A 16           4) Clarke, Alexandra M 16         
  3 Tualatin Hills Thunderbolts-OR  'A'               8:36.24    8:34.83   32  
     1) King, Lindsey R 17              2) Scroggy, Morgan L 16           
     3) Walker, Natalie M 16            4) Nelson, Kara S 17              
  4 Loveland Swim Club-CO  'A'                        8:33.58    8:34.84   30  
     1) Beaudreau, Carley A 16          2) Kavalec, Brandie J 16          
     3) Evans, Megan E 17               4) Changstrom, Kayli L 20         
  5 Hillsboro Heat Swim Team-OR  'A'                  8:39.18    8:36.68   28  
     1) Rich, Ally S 16                 2) Summers, Caitlin L 18          
     3) Thies, Lauren M 25              4) Liggett, Anne W 19             
  6 Team Starbucks-PN  'A'                            8:49.78    8:37.61   26  
     1) Rawlings, Crystal A 22          2) Murray, Blythe B 20            
     3) Bright, Megan S 21              4) Olson, Sharon A 20             
  7 Corvallis Aquatic Team-OR  'A'                    8:40.57    8:37.66   24  
     1) Embertson, Mari K 22            2) Hong, Sandy E 20               
     3) Storie, Sloan M 14              4) Iverson, Brittney R 17         
  8 Sun Devil Aquatics-AZ  'A'                        8:37.99    8:38.47   22  
     1) Olson, Christine A 14           2) Lopus, Whitney E 15            
     3) Fischer, Sarah A 20             4) Walker, Lauren K 16            
  9 Mt. Hood Swim Team-OR  'A'                        8:53.99    8:40.73   18  
     1) Kinney, Christina D 21          2) Kinney, Danielle M 21          
     3) Stacy, Jessica L 15             4) Brooks, Libby E 17             
 10 Tucson Ford Dealers Aquatics-AZ  'A'              8:44.30    8:43.23   14  
     1) Gamble, Jenna C 18              2) Doran, Ellie L 16              
     3) Miesfeld, Noelle C 16           4) Helms, Susana M 16             
 11 Tigard Tualatin Swim Club-OR  'A'                 8:52.02    8:43.99   12  
     1) Points, Hannah K 15             2) Becker, Kelly R 17             
     3) Alexander, Maggie R 15          4) Alexander, Rebecca J 18        
 12 Salmon Bay Aquatics-PN  'A'                       8:48.00    8:48.09   10  
     1) Hall, Lauren A 16               2) Brunner, Haley E 14            
     3) Tannhauser, Kelly R 13          4) Kripps, Kim A 18               
 13 Tacoma Swim Club-PN  'A'                          8:33.90    8:51.16    8  
     1) Rains, Megan E 19               2) Sutton, Stef 16                
     3) Hougan, Karlyn R 16             4) Chan, Nakayla W 14             
 14 Loveland Swim Club-CO  'B'                        8:49.11    8:51.37    6  
     1) Kruplak, Jennifer M 17          2) Hester, Laura L 18             
     3) Viger, Kristin M 17             4) Jones, Krista F 18             
 15 Sun Devil Aquatics-AZ  'B'                        9:05.11    8:52.47    4  
     1) McAndrew, Nicole M 16           2) Miernicki, Kristen A 16        
     3) Lopus, Chelsea E 16             4) Ogesen, Nina A 15              
 16 Hillsboro Heat Swim Team-OR  'B'                  8:57.39    8:53.19    2  
     1) Nguyen, Christina M 15          2) Ellis, Jodie M 15              
     3) Bieze, Katie L 17               4) Gunderson, Beth A 17           
 17 Tacoma Swim Club-PN  'B'                          8:44.50    8:54.61  
     1) Jackson, Summer M 18            2) Klobuchar, Maddy M 19          
     3) White-Delehoy, Sara A 17        4) Matz, Heather J 20             
 18 Issaquah Swim Team-PN  'A'                        9:15.25    8:54.68  
     1) Taylor, Andie M 13              2) Lecoq, Ashley R 16             
     3) Toomey, Leann E 19              4) Shannon, Sarah E 18            
 19 Multnomah Athletic Club-OR  'A'                   9:00.49    8:57.26  
     1) Connell, Ginny A 18             2) Kelley, Sara E 17              
     3) Zehner, Lauren L 14             4) Hamilton, Alyson E 16          
 20 Tualatin Hills Thunderbolts-OR  'B'               8:54.58    8:57.38  
     1) King, Jordan G 15               2) Needham, Michelle M 15         
     3) Ye, Cissey L 17                 4) Lindstrom, Abby H 13           
 21 King Aquatic Club-PN  'B'                         8:42.45    8:57.47  
     1) Schumacher, Allyson M 15        2) Lindblad, Brianne N 15         
     3) Prothero, Marley J 15           4) Kukors, Mattie A 14            
 22 Spokane Area Swimming-SpokaneY-IE  'A'            8:50.10    8:58.18  
     1) Dole, Jenni P 15                2) Morgan, Summer L 18            
     3) Moore, Miranda L 17             4) Miller, Becky S 17             
 23 Wave Aquatics-PN  'A'                             9:08.00    9:01.00  
     1) Hagan, Kate A 17                2) Schmied, Emily A 21            
     3) Swalin, Jayme L 15              4) Colnon, Alison M 18            
 24 David Douglas Swim Club-OR  'A'                   9:20.00    9:02.98  
     1) Humphrey, Anna R 16             2) Donohue, Lily E 14             
     3) Miller, Jojo D 19               4) Stratton, Jenni M 19           
 25 Arizona Marlins Swim Club-AZ  'A'                 9:21.00    9:04.05  
     1) Pickard, Katherine E 16         2) Diener, Kelsy M 15             
     3) Spink, Janelle M 17             4) Stevens, Lindsey L 15          
 26 Tigard Tualatin Swim Club-OR  'B'                 9:08.70    9:04.36  
     1) Goeres, Kelly N 17              2) Gerstmar, Abbi R 15            
     3) Erwin, Marra E 17               4) McCauley, Julie A 20           
 27 Corvallis Aquatic Team-OR  'B'                    9:06.45    9:05.44  
     1) Stoner, Kris M 18               2) Miroslaw, Monika 22            
     3) Lee, Rachel A 16                4) Wells, Caroline V 15           
 28 Cascade Swim Club-PN  'A'                         9:01.32    9:07.09  
     1) Dull, Leanne E 17               2) Weitz, Elizabeth A 14          
     3) Nerbovig, Amanda M 17           4) Woodruff, Kelly M 19           
 29 Gig Harbor Peninsula Swim Club-PN  'A'            9:08.41    9:09.63  
     1) Leaf, Lindsay E 17              2) Ellis, Danielle A 13           
     3) McCann, Christina K 14          4) Dehaven, Christine B 15        
 30 Bellevue Club Swim Team-PN  'A'                   7:48.08Y   9:09.70  
     1) Godfred, Rachel M 14            2) MacLean, Ashley C 16           
     3) Schaeffer, Katie M 18           4) Cardwell, Maureen K 14         
 31 Mt. Hood Swim Team-OR  'B'                        9:10.13    9:10.27  
     1) Leung, Jackie P 14              2) Vasquez, Camille M 17          
     3) Poeschel, Carissa N 13          4) Reardon, Chelsea K 14          
 32 West Coast Aquatics-PN  'A'                       9:06.40    9:11.52  
     1) Rogers, Emily N 17              2) Brown, Megan K 18              
     3) Pleasant, Amber L 17            4) Brown, Emily A 16              
 33 Colorado Stars-CO  'A'                            9:16.18    9:14.85  
     1) Myhre, Lindsay M 19             2) Ambrosich, Jordyn E 14         
     3) Olson, Kelsey J 15              4) McNicol, Stephanie A 16        
 34 StingRay Swimming-PN  'A'                         9:12.55    9:19.95  
     1) Randolf, Melissa R R 12         2) Sutton, Mekenzie J 15          
     3) Brade, Laura E 19               4) Brunner, Rikka F 18            
 35 Colorado Stars-CO  'B'                            9:21.00    9:28.71  
     1) Kimminau, Morgan D 14           2) Perizzolo, Annie L 16          
     3) Wixted, Christine L 13          4) Schmid, Kristin M 15           
 36 Rio Salado Swim Club-AZ  'B'                      9:21.69    9:47.83  
     1) Stadnik, Stepheni D 15          2) Ponzo, Jessica F 15            
     3) Lynch, Mychala R 16             4) Finuf, Courtney M 18           
 
Event 30  Men 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tacoma Swim Club-PN  'A'                          7:52.55    7:47.69   40  
     1) Gregory, Jeremy A 17            2) Adrian, Nathan G 16            
     3) Stipek, Clinton W 14            4) Verlatti, Ryan J 18            
  2 King Aquatic Club-PN  'A'                         7:55.45    7:48.03   34  
     1) Rice, Scott D 19                2) Alger, Seamus C 16             
     3) Bai, David 16                   4) Staley, Trent M 23             
  3 Bend Swim Team-OR  'A'                            7:57.50    7:54.46   32  
     1) Morrell, Nolan K 18             2) Madson, Logan T 18             
     3) Martini, Bobby C 17             4) Holmberg, Henry A 20           
  4 Corvallis Aquatic Team-OR  'A'                    8:00.46    7:56.00   30  
     1) Storie, Logan W 16              2) Kisler, Blaine A 17            
     3) Wells, Trae T 17                4) Storie, Tyler W 21             
  5 Mt. Hood Swim Team-OR  'A'                        8:00.21    7:56.84   28  
     1) Maese, Kyle O 17                2) Spriggs, Chris F 18            
     3) Parfitt, Josh J 18              4) Peterson, Joe W 20             
  6 Tucson Ford Dealers Aquatics-AZ  'A'              8:11.60    7:58.49   26  
     1) Kirkpatrick, Adrian W 16        2) Arreguin, Josh M 18            
     3) Koubratoff, Bobby C 15          4) Barnard, Matt A 18             
  7 Tualatin Hills Thunderbolts-OR  'A'               7:58.51    7:59.38   24  
     1) Morton, Matt S 19               2) Grimes, Matthew R 16           
     3) Adams, David J 19               4) O'Keefe, Sean D 17             
  8 Spokane Area Swimming-SpokaneY-IE  'A'            8:01.88    8:02.94   22  
     1) Nuess, CJ J 19                  2) Thompson, Sam K 17             
     3) Nelson, Lee E 17                4) Renz, Marshel L 17             
  9 Sun Devil Aquatics-AZ  'A'                        7:12.11Y   8:05.95   18  
     1) Fischer, Jake A 19              2) Richardson, Ryan K 18          
     3) McHugh, Jim M 16                4) Carlson, Micah D 22            
 10 Cottonwood Heights Aquatics-UT  'A'               8:30.43    8:06.86   14  
     1) Philpot, Nicholas J 19          2) Maasberg, David W 20           
     3) Reed, Cody S 14                 4) Jorgensen, Eric R 21           
 11 Corvallis Aquatic Team-OR  'B'                    8:28.99    8:07.44   12  
     1) Sweet, Sean M 16                2) Elizondo, Mauricio 19          
     3) Mason, Rick A 16                4) Worden, Daniel K 16            
 12 Colorado Stars-CO  'A'                            8:07.00    8:08.30   10  
     1) Urban, Seth M 17                2) Maris, Max K 18                
     3) Caple, Kevin R 19               4) Kim, Jayhan 15                 
 13 Bellevue Club Swim Team-PN  'B'                   7:18.19Y   8:12.28    8  
     1) Bernier, Evan L 18              2) Postetter, David E 18          
     3) Winchell, Chris A 16            4) Benvenuto, Paolo P 17          
 14 King Aquatic Club-PN  'B'                         8:04.34    8:13.62    6  
     1) Corcoran, Kyle R 16             2) Bevers, Bryant M 18            
     3) Burton, Jeff M 19               4) Hiett, Jon C 17                
 15 Hillsboro Heat Swim Team-OR  'A'                  8:13.64    8:14.92    4  
     1) Harvath, Steven V 17            2) Royster, Max W 17              
     3) Roberson, Gary R 16             4) Summers, Garth K 16            
 16 Cascade Swim Club-PN  'A'                         8:29.08    8:16.67    2  
     1) Nesheim, Sean J 14              2) Dennis, Tony J 18              
     3) Michaels, Bryan C 14            4) Son, Michael R 18              
 17 Loveland Swim Club-CO  'B'                        8:09.91    8:16.70  
     1) Beaudreau, Billy S 20           2) Gregory, Joshua M 17           
     3) Wahle, Martin R 18              4) Kavalec, Kyle J 18             
 18 Arizona Marlins Swim Club-AZ  'A'                 8:43.00    8:16.86  
     1) Lewkowitz, Blake T 16           2) Komadina, Frank K 17           
     3) Schmitt, Michael D 15           4) Ostreim, Nick W 16             
 19 Gig Harbor Peninsula Swim Club-PN  'A'            8:26.11    8:20.34  
     1) Delano, Scott A 17              2) Reed, Mitchell S 14            
     3) Reed, Alex M 17                 4) Furrer, Tyler J 17             
 20 RallySport Aquatic Club-CO  'A'                   8:13.01    8:21.05  
     1) Braun, Greg C 18                2) Golaszewski, Kenny P 19        
     3) Kirkpatrick, Jared A 17         4) Carruthers, Nathaniel J 17     
 21 Tualatin Hills Thunderbolts-OR  'B'               8:25.06    8:22.12  
     1) Viglione, Andy J 15             2) Nunez, Carlos A 15             
     3) Deacon, Cody O 16               4) McCarroll, Connor M 14         
 22 Mt. Hood Swim Team-OR  'B'                        8:24.78    8:24.54  
     1) Wagner, Tim J 20                2) Salaz, Jake S 19               
     3) Rafalski, Ben D 14              4) Dam, Jeremy O 21               
 23 Colorado Stars-CO  'B'                            8:34.00    8:24.88  
     1) Biefnes, Ben R 17               2) McNicol, Sean T 13             
     3) Patch, Charlie H 16             4) Hart-Cooper, Geoff D 18        
 24 StingRay Swimming-PN  'A'                         8:25.67    8:35.20  
     1) MacMillan, Alex T 20            2) Ferguson, Dan E 15             
     3) Trotter, Thayer C 17            4) Stoll, Nate C 15               
 25 Wave Aquatics-PN  'A'                             8:30.00    8:36.76  
     1) Wyant, Greg B 16                2) Van Velthuyzen, John J 26      
     3) Chapman, Chris J 18             4) Silva, Luis G 17               
 26 Tacoma Swim Club-PN  'B'                          7:56.93    8:47.49  
     1) Scarbrough, Cole R R 15         2) Stipek, Jesse M 17             
     3) McKee, Ben N 24                 4) Law, Adrian L 20               
 -- Loveland Swim Club-CO  'A'                        7:57.71         DQ  
     1) Jones, Daniel P 20              2) Shook, Sam J 18                
     3) Bell, Levi W 20                 4) Bell, Eli S 18                 
 
Event 31  Women 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Kukors, Ariana J          16 King-PN              2:19.96    2:16.58   20  
  2 Beaudreau, Carley A       16 LOVE-CO              2:20.73    2:20.28   17  
  3 Eronemo, Courtney A       17 King-PN              2:22.35    2:20.51   16  
  4 Woodruff, Kelly M         19 CSC-PN               2:23.10    2:21.09   15  
  5 Hall, Lauren A            16 SBAY-PN              2:23.84    2:22.13   14  
  6 Kukors, Emily N           20 King-PN              2:23.12    2:23.49   13  
  7 Taylor, Andie M           13 Sockeyes-PN          2:23.76    2:24.52   12  
  8 Bradley, Ellen S          16 TTSC-OR              2:24.20    2:25.24   11  
B - Final
  9 Olson, Sharon A           20 STAR!-PN             2:24.73    2:22.41    9  
 10 Changstrom, Kayli L       20 LOVE-CO              2:24.91    2:22.55    7  
 11 Thompson, Kathryn A       18 RST-OR               2:24.87    2:22.64    6  
 12 Brooks, Libby E           17 MHST-OR              2:25.75    2:23.62    5  
 13 Points, Hannah K          15 TTSC-OR              2:25.06    2:24.44    4  
 14 Kinney, Christina D       21 MHST-OR              2:25.93    2:24.99    3  
 15 Olson, Christine A        14 SDA-AZ               2:25.91    2:25.93    2  
 16 von der Lippe, Susan G    40 LOVE-CO              2:25.06    2:26.02    1  
C - Final
 17 Muniz, Jennifer N         16 Tiger Sharks-CO      2:26.38    2:25.02  
 18 Morgan, Summer L          18 SAS-IE               2:27.21    2:25.05  
 19 Lopus, Whitney E          15 SDA-AZ               2:27.69    2:25.17  
 20 Embertson, Mari K         22 Cat-OR               2:26.34    2:25.37  
 21 Bunting, Joy C            16 LOVE-CO              2:27.08    2:26.54  
 22 Dean, Olivia G            18 MACS-CO              2:27.62    2:26.83  
 23 Okazaki, Kristin K        19 King-PN              2:27.10    2:27.63  
 24 Wabeke, Cassie D          16 LOVE-CO              2:28.09    2:30.89  
 
Event 31  Women 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kukors, Ariana J          16 King-PN              2:15.11    2:19.96  
  2 Beaudreau, Carley A       16 LOVE-CO              2:19.36    2:20.73  
  3 Caverly, Kristen J        20 King-PN              2:14.79    2:20.96  
  4 Eronemo, Courtney A       17 King-PN              2:22.00    2:22.35  
  5 Woodruff, Kelly M         19 CSC-PN               2:26.52    2:23.10  
  6 Kukors, Emily N           20 King-PN              2:19.81    2:23.12  
  7 Iverson, Brittney R       17 Cat-OR               2:25.97    2:23.56  
  8 Taylor, Andie M           13 Sockeyes-PN          2:21.83    2:23.76  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hall, Lauren A            16 SBAY-PN              2:22.58    2:23.84  
 10 Jendrick, Megan M         21 King-PN              2:23.02    2:23.85  
 11 Bradley, Ellen S          16 TTSC-OR              2:23.90    2:24.20  
 12 Olson, Sharon A           20 STAR!-PN             2:27.77    2:24.73  
 13 Thompson, Kathryn A       18 RST-OR               2:26.70    2:24.87  
 14 Changstrom, Kayli L       20 LOVE-CO              2:27.59    2:24.91  
 15 Points, Hannah K          15 TTSC-OR              2:27.15    2:25.06  
 15 von der Lippe, Susan G    40 LOVE-CO              2:29.81    2:25.06  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Brooks, Libby E           17 MHST-OR              2:27.86    2:25.75  
 18 Olson, Christine A        14 SDA-AZ               2:25.46    2:25.91  
 19 Kinney, Christina D       21 MHST-OR              2:30.47    2:25.93  
 20 Embertson, Mari K         22 Cat-OR               2:22.12    2:26.34  
 21 Muniz, Jennifer N         16 Tiger Sharks-CO      2:29.83    2:26.38  
 22 Bunting, Joy C            16 LOVE-CO              2:10.02Y   2:27.08  
 23 Okazaki, Kristin K        19 King-PN              2:02.37Y   2:27.10  
 24 Morgan, Summer L          18 SAS-IE               2:23.89    2:27.21  
-------------------------------------------------------------------------
 25 Dean, Olivia G            18 MACS-CO              2:29.74    2:27.62  
 26 Stratton, Jenni M         19 DDSC-OR              2:21.99    2:27.66  
-------------------------------------------------------------------------
 27 Lopus, Whitney E          15 SDA-AZ               2:24.16    2:27.69  
 28 King, Lindsey R           17 Thunderbolts-OR      2:28.86    2:27.85  
 29 Wabeke, Cassie D          16 LOVE-CO              2:29.30    2:28.09  
 30 Jennings, Leona S         14 King-PN              2:26.55    2:28.14  
 31 Gonzales, Danielle N      17 DU Hilltoppers-CO    2:29.03    2:28.28  
 32 Gunderson, Beth A         17 HEAT-OR              2:27.21    2:28.31  
 33 Shortt, Caitlyn A         19 STAR!-PN             2:25.75    2:28.35  
 34 Hamilton, Cassie E        17 TCCC-IE              2:30.64    2:28.43  
 35 Crandall, Anna E          17 Eat-UT               2:30.11    2:28.46  
 36 Embick, Jessica S         18 MHST-OR              2:10.40Y   2:28.65  
 37 Brown, Emily A            16 West-PN              2:28.30    2:28.75  
 38 Christiansen, Sara Jayne  16 Syac-UT              2:28.11    2:28.82  
 39 Diener, Kelsy M           15 AZM-AZ               2:30.29    2:28.86  
 40 Campbell, Erin R          17 DTAC-AZ              2:30.24    2:29.27  
 41 Doran, Ellie L            16 Ford Aquatics-AZ     2:26.40    2:29.35  
 42 Kukors, Mattie A          14 King-PN              2:27.26    2:29.48  
 43 Kimminau, Morgan D        14 STAR-CO              2:30.03    2:29.53  
 44 Lopus, Chelsea E          16 SDA-AZ               2:27.27    2:29.71  
 45 Alexander, Kate A         17 TTSC-OR              2:27.92    2:29.76  
 46 Kuestermeyer, Bailey N    18 Vast-PN              2:26.25    2:29.80  
 47 King, Jordan G            15 Thunderbolts-OR      2:28.62    2:29.93  
 47 Evans, Megan E            17 LOVE-CO              2:24.54    2:29.93  
 49 Helgason, Chelsea A       18 ESC-PN               2:24.97    2:30.05  
 50 Ripley, Rachel A          14 SDA-AZ               2:31.47    2:30.22  
 51 Boam, Sarah D             17 Ecsc-OR              2:10.95Y   2:30.45  
 52 Humphrey, Anna R          16 DDSC-OR              2:30.94    2:30.72  
 53 Myhre, Lindsay M          19 STAR-CO              2:29.82    2:30.73  
 54 Rother, Renee W           17 MHST-OR              2:28.56    2:30.87  
 55 Sutton, Stef              16 Tacoma-PN            2:23.16    2:30.90  
 56 Kibby, Crystal R          13 Bearcats-OR          2:30.74    2:30.99  
 57 Chandlee, Jessica J       15 MACS-CO              2:12.01Y   2:31.05  
 58 Coburn, Adrienne M        19 Chat-UT              2:08.63Y   2:31.25  
 59 Rovira, Madeline L        18 Race-CO              2:31.78    2:31.38  
 60 Maxwell, Samantha A       16 Rio-AZ               2:10.02Y   2:31.52  
 60 Ernst, Alexandra C        15 SBAY-PN              2:30.10    2:31.52  
 62 Walker, Natalie M         16 Thunderbolts-OR      2:31.59    2:31.70  
 63 Cyphers, Franny A         16 Thunderbolts-OR      2:33.34    2:31.71  
 63 Leung, Jackie P           14 MHST-OR              2:11.56Y   2:31.71  
 63 Shea, Caroline M          14 DU Hilltoppers-CO    2:31.85    2:31.71  
 66 Stacy, Jessica L          15 MHST-OR              2:10.37Y   2:31.75  
 67 Pickard, Katherine E      16 AZM-AZ               2:31.04    2:31.86  
 68 Nicponski, Sara R         16 Eat-UT               2:07.78Y   2:31.91  
 69 Mozdzen, Laura C          17 Rio-AZ               2:29.68    2:32.05  
 70 Grisdale, Ashley M        16 King-PN              2:11.56Y   2:32.06  
 71 Bizzell, Phoebs C         16 King-PN              2:30.75    2:32.07  
 72 Lynch, Mychala R          16 Rio-AZ               2:10.31Y   2:32.40  
 73 Wells, Caroline V         15 Cat-OR               2:09.65Y   2:32.48  
 74 Rodgers, Jessica L        16 AFAF-CO              2:10.58Y   2:32.56  
 75 Vasquez, Camille M        17 MHST-OR              2:30.54    2:32.60  
 76 Pierini, Christi R        15 Ford Aquatics-AZ     2:31.28    2:32.83  
 77 Mahalic, Elizabeth A      14 MAC-OR               2:12.12Y   2:32.87  
 78 Dole, Jenni P             15 SAS-IE               2:30.35    2:32.88  
 79 Dull, Leanne E            17 CSC-PN               2:33.59    2:32.91  
 80 Godfred, Rachel M         14 BC-PN                2:35.03    2:33.07  
 81 Blank, Abby S             19 SAS-IE               2:28.94    2:33.18  
 82 Hartman, Victoria A       15 Thunderbolts-OR      2:34.55    2:33.26  
 83 Miroslaw, Monika          22 Cat-OR               2:05.95Y   2:33.40  
 84 Becker, Kelly R           17 TTSC-OR              2:34.28    2:33.44  
 85 Guieb, Gabby P            15 King-PN              2:33.79    2:33.68  
 86 Nguyen, Christina M       15 HEAT-OR              2:12.46Y   2:33.70  
 87 Wyatt, Leslie R           17 DU Hilltoppers-CO    2:11.12Y   2:33.78  
 88 Cruzan, Sarah S           13 Thunderbolts-OR      2:28.89    2:33.95  
 89 Wixted, Christine L       13 STAR-CO              2:37.80    2:34.16  
 90 Stockwell, Sarah N        18 Vast-PN              2:28.27    2:34.75  
 91 Erwin, Marra E            17 TTSC-OR              2:29.34    2:34.80  
 92 Bieze, Katie L            17 HEAT-OR              2:11.49Y   2:34.81  
 93 Tippett, Kellie M         16 BEND-OR              2:33.79    2:34.89  
 94 Freeman, Ellie S          16 DU Hilltoppers-CO    2:37.86    2:34.91  
 95 Patterson, Mary E         19 STAR!-PN             2:13.12Y   2:34.96  
 96 Judy, Frankie F           18 Ford Aquatics-AZ     2:12.58Y   2:35.00  
 97 Nelson, Kate N            15 KAC-NM               2:32.86    2:35.14  
 98 Brown, Laura L            19 STAR!-PN             2:36.04    2:35.28  
 99 Miller, Jojo D            19 DDSC-OR              2:35.25    2:35.38  
100 Bassett, Laura A          15 MACS-CO              2:36.34    2:35.51  
101 Matulic, Katie L          15 King-PN              2:10.08Y   2:35.52  
102 Rogers, Emily N           17 West-PN              2:30.28    2:35.70  
102 Larson, Signe S           17 HEAT-OR              2:11.90Y   2:35.70  
104 Frazier, Kelly M          17 SAS-IE               2:41.67    2:35.83  
105 Averill, Trisha F         14 King-PN              2:31.35    2:36.02  
106 Baumgartner, Chrissy K    15 WAVE-PN              2:36.59    2:36.04  
107 Casias, Andrea M          17 Aces-CO              2:33.24    2:36.23  
108 Eickerman, Victoria M     17 SAS-IE               2:35.54    2:36.25  
109 Heidloff, Jesika M        18 UN-KI-PN             2:11.04Y   2:36.33  
110 Morelli, Kimber R         17 AFXUN-AZ             2:11.22Y   2:36.38  
111 Preston, Hillary A        17 C-PN                 2:12.19Y   2:36.46  
112 Glassner, Kerri L         18 Tiger Sharks-CO      2:36.25    2:36.48  
112 Lee, Rachel A             16 Cat-OR               2:36.67    2:36.48  
114 Wyatt, Madi R             14 DU Hilltoppers-CO    2:10.83Y   2:36.56  
115 Heller, Anna M            15 Sea Lions-OR         2:36.44    2:36.72  
116 Pressprich, Nicole E      17 BEND-OR              2:38.49    2:36.98  
117 Dickinson, Kaelan D       18 NLSC-AK              2:34.83    2:37.09  
118 Jones, Jessi J            17 Gauchos-AZ           2:42.93    2:37.32  
119 Nixt, Jeli R              16 Thunderbolts-OR      2:37.43    2:37.58  
120 Mangan, Natascha R        16 Bearcats-OR          2:40.64    2:37.72  
121 Palumbo, Danielle R       15 BC-PN                2:35.48    2:38.55  
122 Chinn, Caitlin N          15 BC-PN                2:31.08    2:38.81  
123 Warman, Marisa A          15 MHST-OR              2:37.63    2:39.38  
124 Halsell, Shanna M         21 STAR!-PN             2:08.63Y   2:39.44  
125 Fruhwirth, Jessica N      17 DU Hilltoppers-CO    2:42.55    2:39.58  
126 Hammerly, Sammy D         15 Cudas-CO             2:34.22    2:39.60  
127 Williams, Isabel S        15 BISC-PN              2:35.48    2:39.66  
128 Hubner, Rachel A          17 PSSC-PN              2:18.03Y   2:40.02  
129 Kinney, Laura M           18 MACS-CO              2:37.10    2:42.16  
130 Chewning, Lisa E          17 WHAT-OR              2:37.14    2:42.82  
131 Tidwell, Caitlin A        19 Chat-UT              2:53.09    2:45.64  
132 Perizzolo, Annie L        16 STAR-CO              2:44.79    2:45.76  
 -- Thies, Lauren M           25 HEAT-OR              2:30.42         DQ  
 -- O'Hara, Bridget M         17 LAA-NM               2:10.97Y        DQ  
 -- Dowell, Ana K             19 Afox-AZ              2:18.50Y        DQ  
 -- Schmidt, Lisa J           18 LOVE-CO              2:47.78         DQ  
 -- Smith, Candice D          14 HAST-UT              2:38.11         DQ  
 
Event 32  Men 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Good, Chris E             18 DU Hilltoppers-CO    2:12.97    2:07.88   20  
  2 Nuess, CJ J               19 SAS-IE               2:12.43    2:07.91   17  
  3 Schuyleman, James D       17 Sockeyes-PN          2:10.25    2:08.74   16  
  4 Davis, Brian W            21 Sockeyes-PN          2:10.52    2:09.44   15  
  5 Kim, Jayhan               15 STAR-CO              2:10.75    2:10.34   14  
  6 Jones, Daniel P           20 LOVE-CO              2:11.52    2:11.33   13  
  7 Dilworth, Marshall K      15 Gauchos-AZ           2:13.58    2:11.57   12  
  8 Bell, Levi W              20 LOVE-CO              2:13.14    2:13.41   11  
B - Final
  9 Putnam, Rob T             31 Race-CO              2:14.49    2:12.42    9  
 10 Beasley, Patrick O        16 TCCC-IE              2:14.51    2:12.58    7  
 11 Renz, Marshel L           17 SAS-IE               2:13.93    2:13.31    6  
 12 Philpot, Nicholas J       19 Chat-UT              2:14.11    2:13.40    5  
 13 Rice, Scott D             19 King-PN              2:13.74    2:13.46    4  
 14 Spriggs, Chris F          18 MHST-OR              2:13.83    2:13.66    3  
 15 McCallister, Hunter J     21 UN1-PN               2:13.93    2:15.19    2  
 16 Dylla, Mark J             16 Aces-CO              2:14.23    2:15.52    1  
C - Final
 17 Shook, Sam J              18 LOVE-CO              2:15.11    2:13.22  
 18 O'Connor, Bryan W         16 Ford Aquatics-AZ     2:15.41    2:13.24  
 19 Bruce, Ben E              19 King-PN              2:15.52    2:13.71  
 20 Brunger, Nick R           18 ROCK-CO              2:15.92    2:13.88  
 21 Arreguin, Josh M          18 Ford Aquatics-AZ     2:15.74    2:14.36  
 22 Hiett, Jon C              17 King-PN              2:16.53    2:16.52  
 23 Wahle, Martin R           18 LOVE-CO              2:16.18    2:16.56  
 24 Warren, Erin G            16 SBAY-PN              2:16.48    2:18.60  
 
Event 32  Men 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Schuyleman, James D       17 Sockeyes-PN          2:12.80    2:10.25  
  2 Davis, Brian W            21 Sockeyes-PN          2:10.50    2:10.52  
  3 Kim, Jayhan               15 STAR-CO              2:12.20    2:10.75  
  4 Jones, Daniel P           20 LOVE-CO              2:13.53    2:11.52  
  5 Staley, Trent M           23 King-PN              2:13.74    2:12.43  
  5 Nuess, CJ J               19 SAS-IE               2:10.73    2:12.43  
  7 Good, Chris E             18 DU Hilltoppers-CO    2:09.54    2:12.97  
  8 Bell, Levi W              20 LOVE-CO              2:18.54    2:13.14  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Dilworth, Marshall K      15 Gauchos-AZ           2:17.18    2:13.58  
 10 Rice, Scott D             19 King-PN              2:10.49    2:13.74  
 11 Spriggs, Chris F          18 MHST-OR              2:13.74    2:13.83  
 12 McCallister, Hunter J     21 UN1-PN               2:16.52    2:13.93  
 12 Renz, Marshel L           17 SAS-IE               1:53.43Y   2:13.93  
 14 Philpot, Nicholas J       19 Chat-UT              2:15.31    2:14.11  
 15 Dylla, Mark J             16 Aces-CO              2:11.40    2:14.23  
 16 Morrell, Nolan K          18 BEND-OR              2:15.74    2:14.36  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Putnam, Rob T             31 Race-CO              1:59.84Y   2:14.49  
 18 Beasley, Patrick O        16 TCCC-IE              1:58.15Y   2:14.51  
 19 Johnson, Bernard H        18 CAAT-PN              1:53.98Y   2:14.99  
 20 Shook, Sam J              18 LOVE-CO              2:12.08    2:15.11  
 21 Madson, Logan T           18 BEND-OR              2:08.17    2:15.35  
 22 O'Connor, Bryan W         16 Ford Aquatics-AZ     1:58.59Y   2:15.41  
 23 Bruce, Ben E              19 King-PN              2:12.18    2:15.52  
 24 Arreguin, Josh M          18 Ford Aquatics-AZ     2:16.44    2:15.74  
-------------------------------------------------------------------------
 25 Brunger, Nick R           18 ROCK-CO              1:55.35Y   2:15.92  
 26 Wahle, Martin R           18 LOVE-CO              2:18.92    2:16.18  
-------------------------------------------------------------------------
 27 Salaz, Jake S             19 MHST-OR              1:55.38Y   2:16.25  
 28 Warren, Erin G            16 SBAY-PN              2:17.73    2:16.48  
 29 Hiett, Jon C              17 King-PN              1:55.64Y   2:16.53  
 30 Law, Adrian L             20 Tacoma-PN            1:58.74Y   2:16.69  
 31 Richardson, Ryan K        18 SDA-AZ               2:16.20    2:16.70  
 32 Biefnes, Ben R            17 STAR-CO              2:14.25    2:16.87  
 33 Lewkowitz, Blake T        16 AZM-AZ               2:16.80    2:16.97  
 34 Calcara, David A          19 ESC-PN               2:20.44    2:17.18  
 35 Benoit, Matt J            17 King-PN              2:14.06    2:17.22  
 36 Kirkpatrick, Adrian W     16 Ford Aquatics-AZ     1:57.78Y   2:17.24  
 37 Yung, Cejih J             20 STAR!-PN             1:59.44Y   2:17.26  
 38 Page, Tamon R             19 C-PN                 2:12.19    2:17.33  
 39 McHugh, Jim M             16 SDA-AZ               1:57.80Y   2:17.40  
 40 Burton, Jeff M            19 King-PN              2:18.38    2:17.54  
 41 Caple, Kevin R            19 STAR-CO              2:14.56    2:17.58  
 42 Shaw, Kevin A             17 Tiger Sharks-CO      1:57.45Y   2:17.65  
 43 Braun, Greg C             18 Race-CO              2:22.92    2:18.00  
 44 Barnard, Matt A           18 Ford Aquatics-AZ     2:15.10    2:18.01  
 45 Sullivan, Stephen R       16 King-PN              2:00.37Y   2:18.24  
 46 Viglione, Matt J          18 HEAT-OR              2:22.20    2:18.86  
 47 Spector, Jordan A         18 Rio-AZ               2:21.07    2:18.88  
 48 Christian, Armstrong L    23 HAST-UT              1:56.09Y   2:18.89  
 49 Angell, David S           16 Tiger Sharks-CO      2:22.97    2:18.92  
 50 Arzner, Adam W            18 LAC-OR               2:17.05    2:19.05  
 51 Martini, Bobby C          17 BEND-OR              1:57.23Y   2:19.15  
 52 Harvath, Steven V         17 HEAT-OR              1:59.82Y   2:19.33  
 53 Munsch, Kevin A           15 King-PN              2:18.29    2:19.40  
 54 Wang, Eric T              18 Sockeyes-PN          2:15.14    2:19.58  
 55 Blyth, Andre J            16 Tiger Sharks-CO      1:59.60Y   2:19.61  
 56 McKee, Ben N              24 Tacoma-PN            2:24.49    2:19.63  
 57 Foley, Patrick S          16 MAC-OR               2:00.69Y   2:19.68  
 58 Rogers, Ricky D           17 Cst-OR               2:00.51Y   2:19.74  
 59 Horton, Brendan K         18 Race-CO              1:55.67Y   2:19.90  
 60 Carruthers, Nathaniel J   17 Race-CO              2:02.35Y   2:19.93  
 61 Johnson, Eric C           18 King-PN              2:13.02    2:20.08  
 62 Worden, Daniel K          16 Cat-OR               1:59.91Y   2:20.43  
 63 Kastl, Ryan C             21 SAS-IE               1:54.36Y   2:20.48  
 64 Titus, Marcus J           19 Ford Aquatics-AZ     2:26.81    2:20.63  
 65 Golaszewski, Kenny P      19 Race-CO              2:16.67    2:20.74  
 66 Bunge, Paul J             17 Cudas-CO             2:00.07Y   2:20.76  
 67 Gregory, Joshua M         17 LOVE-CO              2:21.25    2:20.89  
 68 Miron, Andrew J           17 BAC-MT               2:00.98Y   2:21.83  
 69 Petrie, Alec G            16 SAS-IE               2:21.01    2:21.95  
 70 Maricle, Jared W          16 CRST-OR              2:19.28    2:22.09  
 71 Bemis, Cori J             21 Tacoma-PN            1:58.75Y   2:22.11  
 72 Snell, Dusty L            16 Ecsc-OR              1:58.83Y   2:22.12  
 73 Hougardy, Devin D         18 TCCC-IE              1:59.34Y   2:22.15  
 74 Urban, Seth M             17 STAR-CO              2:00.07Y   2:22.31  
 75 Sharify, Perry J          15 CSC-PN               2:25.44    2:22.59  
 76 Weeks, William F          19 Ford Aquatics-AZ     2:23.68    2:22.72  
 77 Benvenuto, Paolo P        17 BC-PN                2:04.75Y   2:22.83  
 78 Hallett, Austin P         15 BISC-PN              1:58.63Y   2:22.85  
 79 Verbrugghe, Christian J   16 Sockeyes-PN          1:59.63Y   2:23.03  
 80 Youm, Joon J              20 King-PN              1:54.38Y   2:23.24  
 81 Nash, James A             18 V-7-CO               2:04.05Y   2:23.34  
 82 Box, Jay M                26 C-PN                 2:27.59    2:23.64  
 83 Endres, Kyle M            13 StingRays-PN         2:26.66    2:23.70  
 84 Andrews, Joe M            19 LAC-OR               2:24.81    2:24.08  
 85 Larkin, Alex S            18 BEND-OR              2:26.48    2:24.20  
 86 Grimes, Matthew R         16 Thunderbolts-OR      2:19.72    2:25.56  
 87 Bye, Brett W              17 NLSC-AK              2:29.97    2:26.11  
 88 Ottolia, Andy A           15 MHST-OR              2:28.89    2:26.81  
 89 Breske, Chris R           26 C-PN                 2:22.88    2:26.84  
 90 Briggs, Tristan M         15 Thunderbolts-OR      2:27.72    2:27.66  
 91 Anderson, Nick G          17 Aces-CO              2:02.68Y   2:27.85  
 92 Morris, Cam M             17 Thunderbolts-OR      2:31.67    2:30.74  
 -- Penoyar, Pat J            19 STAR!-PN             2:21.35         DQ  
 -- Elizondo, Mauricio        19 Cat-OR               2:15.99         DQ  
 
Event 33  Women 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zimmerman, Joni A         17 Afox-AZ             16:59.13   16:55.60   20  
  2 Puschak, Jaclyn C         16 Afox-AZ             17:14.22   17:05.86   17  
  3 Fischer, Sarah A          20 SDA-AZ              17:30.47   17:17.08   16  
  4 Daly, Ashley J            16 SBYUN-PN            17:21.69   17:26.98   15  
  5 Iverson, Brittney R       17 Cat-OR              17:27.88   17:28.91   14  
  6 Doran, Ellie L            16 Ford Aquatics-AZ    17:17.67   17:28.95   13  
  7 Helms, Susana M           16 Ford Aquatics-AZ    17:41.32   17:28.99   12  
  8 DeVinney, Erin F          15 Afox-AZ             17:38.92   17:30.84   11  
  9 McAndrew, Nicole M        16 SDA-AZ              17:32.47   17:31.39    9  
 10 Clarke, Alexandra M       16 Afox-AZ             17:32.93   17:34.05    7  
 11 Lofland, Katelyn M        16 Boise Y-SR          17:34.10   17:34.99    6  
 12 Brunner, Haley E          14 SBAY-PN             17:52.86   17:35.28    5  
 13 Hong, Sandy E             20 Cat-OR              17:25.55   17:37.70    4  
 14 Holmes, Erin D            16 TCCC-IE             17:43.66   17:40.20    3  
 15 Gamble, Jenna C           18 Ford Aquatics-AZ    18:36.31   17:46.38    2  
 16 Leung, Jackie P           14 MHST-OR             18:10.98   17:52.21    1  
 17 Summers, Caitlin L        18 HEAT-OR             17:56.88Y  17:52.43  
 18 Albiston, KC C            17 Eat-UT              17:32.39   17:53.63  
 19 Ross, Hannah M            15 STP-SR              18:15.71   17:54.41  
 20 McNally, Amanda C         17 Tiger Sharks-CO     18:06.39   17:56.01  
 21 Kavalec, Brandie J        16 LOVE-CO             18:07.54   17:56.39  
 22 Bright, Megan S           21 STAR!-PN            17:46.33   18:01.92  
 23 Walker, Natalie M         16 Thunderbolts-OR     17:59.03   18:05.94  
 24 McNicol, Stephanie A      16 STAR-CO             17:55.50   18:08.58  
 25 Storie, Sloan M           14 Cat-OR              17:59.81   18:09.25  
 26 Manlow, Alyssa N          16 Vsc-OR              18:43.94   18:13.04  
 27 Miernicki, Kristen A      16 SDA-AZ              18:25.31   18:14.77  
 28 Chan, Nakayla W           14 Tacoma-PN           18:11.76   18:16.63  
 29 Schumacher, Allyson M     15 King-PN             18:04.35Y  18:19.29  
 30 Kibby, Crystal R          13 Bearcats-OR         18:47.38   18:19.80  
 31 Lee, Page A               19 Thunderbolts-OR     18:40.72   18:19.96  
 32 Rennie, Emilie A          19 ESC-PN              17:47.76   18:20.20  
 33 Rich, Ally S              16 HEAT-OR             17:24.72Y  18:21.40  
 34 Friedhoff, Amy E          15 Vast-PN             18:22.12   18:25.64  
 35 Reardon, Chelsea K        14 MHST-OR             18:19.51Y  18:27.01  
 36 Hartman, Victoria A       15 Thunderbolts-OR     18:43.69   18:29.21  
 37 Hanson, Cortnee A         17 Albany-OR           18:30.49   18:29.47  
 38 Dworschack, Angie M       16 Gauchos-AZ          18:08.51Y  18:32.79  
 39 Miesfeld, Noelle C        16 Ford Aquatics-AZ    18:26.23Y  18:33.53  
 40 McCann, Christina K       14 Gig Harbor-PN       18:16.60   18:34.33  
 41 Olson, Kelsey J           15 STAR-CO             18:28.46   18:34.42  
 42 Holman, Karla R           16 SBAY-PN             17:57.74Y  18:34.67  
 43 Prothero, Marley J        15 King-PN             17:49.71Y  18:34.70  
 44 Stevens, Lindsey L        15 AZM-AZ              17:40.18Y  18:37.29  
 45 Jones, Krista F           18 LOVE-CO             18:10.97Y  18:39.29  
 46 Tannhauser, Kelly R       13 SBAY-PN             18:40.43   18:42.11  
 47 Scott, Linnea E           15 SBAY-PN             18:07.88Y  18:43.10  
 48 Ye, Cissey L              17 Thunderbolts-OR     18:38.85   18:43.31  
 49 Fitzgerald, Kelly A       14 Tacoma-PN           18:09.65Y  18:43.80  
 50 Walker, Rachel R          20 SBAY-PN             18:12.98Y  18:45.24  
 51 Spence, Molly D           14 Tacoma-PN           18:33.01   18:45.45  
 52 Shea, Caroline M          14 DU Hilltoppers-CO   18:38.06   18:46.62  
 53 Simas, Alex M             15 BC-PN               18:37.74   18:49.68  
 54 Ogesen, Nina A            15 SDA-AZ              17:58.67Y  18:51.25  
 55 Ellis, Danielle A         13 Gig Harbor-PN       18:17.51Y  18:57.05  
 56 Sarikaya, Aydan D         15 CSC-PN              18:40.65   18:58.09  
 57 Jones, Carol L            16 LOVE-CO             20:28.76   18:58.22  
 58 Cox, Miranda L            17 Vast-PN             18:51.23   18:58.75  
 59 Beck, Bergen M            19 CSC-PN              17:38.74Y  18:58.79  
 60 Kelley, Sara E            17 MAC-OR              18:35.86   19:00.74  
 61 Eichner, Samantha D       16 DDSC-OR             18:15.03Y  19:04.65  
 62 Connell, Ginny A          18 MAC-OR              17:29.39Y  19:04.83  
 63 Brown, Megan K            18 West-PN             19:17.46   19:08.57  
 64 Bull, Shelby C            15 Syac-UT             18:14.71Y  19:09.56  
 65 Dickinson, Kaelan D       18 NLSC-AK             18:17.95Y  19:09.79  
 66 Wahlstrom, Amber L        16 Thunderbolts-OR     18:19.73Y  19:09.84  
 67 Lee, Rachel A             16 Cat-OR              18:12.18Y  19:12.83  
 68 Schaeffer, Katie M        18 BC-PN               19:20.76   19:17.14  
 69 Fleisch, Meghan A         21 Chat-UT             18:02.68Y  19:17.71  
 
Event 34  Men 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Carl L             16 TCCC-IE             16:20.64   15:57.11   20  
  2 Storie, Logan W           16 Cat-OR              16:19.18   16:01.79   17  
  3 Storie, Tyler W           21 Cat-OR              16:05.60   16:04.33   16  
  4 McGee, Cole W             18 Duke-NM             16:35.43   16:20.91   15  
  5 Lewkowitz, Blake T        16 AZM-AZ              16:48.99   16:22.06   14  
  6 Gregory, Jeremy A         17 Tacoma-PN           16:03.35   16:22.30   13  
  7 Carlson, Micah D          22 SDA-AZ              16:25.46   16:29.12   12  
  8 Holmberg, Henry A         20 BEND-OR             16:40.40   16:30.77   11  
  9 Fischer, Jake A           19 SDA-AZ              17:04.44   16:36.40    9  
 10 Elizondo, Mauricio        19 Cat-OR              17:00.22   16:38.89    7  
 11 Monson, Luc M             16 Chat-UT             17:05.10   16:39.48    6  
 12 Davis, Brian W            21 Sockeyes-PN         16:05.00   16:46.76    5  
 13 Santerre, Ben R           17 Afox-AZ             16:50.05   16:49.34    4  
 14 Alger, Seamus C           16 King-PN             16:31.71   16:50.61    3  
 15 McCallister, Hunter J     21 UN1-PN              16:45.41   16:51.73    2  
 16 Ekstrom, Thomas R         16 Eat-UT              17:21.52   16:53.29    1  
 17 Guttmann, Marcus N        15 Duke-NM             17:22.08   16:54.10  
 18 O'Keefe, Sean D           17 Thunderbolts-OR     16:59.65   16:56.84  
 19 Maris, Max K              18 STAR-CO             16:45.78   16:59.17  
 20 Son, Michael R            18 CSC-PN              17:11.20   16:59.93  
 21 Peterson, Joe W           20 MHST-OR             17:02.59   17:00.83  
 22 Reed, Mitchell S          14 Gig Harbor-PN       17:09.47   17:01.21  
 23 Adams, David J            19 Thunderbolts-OR     17:13.30   17:01.39  
 24 Griffiths, Evan D         16 SBAY-PN             16:32.82   17:02.93  
 25 Michaels, Bryan C         14 CSC-PN              16:57.84Y  17:04.22  
 26 Swallow, Nathan C         16 Eat-UT              16:38.13Y  17:05.90  
 27 Jorgensen, Eric R         21 Chat-UT             16:38.99Y  17:06.39  
 28 Nelson, Lee E             17 SAS-IE              17:02.09   17:07.88  
 29 Byers, Ben C              20 STAR!-PN            16:33.87   17:10.77  
 30 Bartels, Phillip L        16 Lobo-NM             17:10.63   17:11.26  
 31 Kybartas, Tyler J         15 Ford Aquatics-AZ    16:41.08Y  17:12.27  
 32 Parfitt, Josh J           18 MHST-OR             16:35.47Y  17:15.14  
 33 Mason, Rick A             16 Cat-OR              17:17.74   17:15.99  
 34 Reed, Cody S              14 Chat-UT             17:12.04Y  17:20.07  
 35 Kavalec, Kyle J           18 LOVE-CO             17:29.33   17:20.75  
 36 Patch, Charlie H          16 STAR-CO             16:37.53Y  17:21.75  
 37 Carr, Ben D               17 TTSC-OR             17:19.41   17:24.11  
 38 Biefnes, Ben R            17 STAR-CO             17:16.51   17:25.52  
 39 Roberson, Gary R          16 HEAT-OR             16:45.92S  17:26.18  
 40 Fong, Chad R              16 Syac-UT             17:08.05   17:26.97  
 41 Furrer, Tyler J           17 Gig Harbor-PN       17:09.54   17:30.31  
 42 Smyers, Mike E            17 Gauchos-AZ          17:08.15Y  17:31.06  
 43 Koubratoff, Bobby C       15 Ford Aquatics-AZ    17:16.86   17:34.64  
 44 Elerding, Joey M          15 TCCC-IE             17:24.89   17:36.93  
 45 Nunez, Carlos A           15 Thunderbolts-OR     17:10.40   17:37.39  
 46 Wells, Trae T             17 Cat-OR              17:05.55Y  17:37.90  
 47 Corcoran, Kyle R          16 King-PN             17:05.36   17:39.86  
 48 Widestrom, Erik A         15 MHST-OR             17:22.33Y  17:42.72  
 49 Briggs, Tristan M         15 Thunderbolts-OR     17:32.75   17:44.86  
 50 Neff, Spencer M           13 Tacoma-PN           17:18.28Y  17:46.33  
 51 Lamarre, James C          16 Chat-UT             17:25.09Y  17:52.70  
 52 McCormick, Drew R         17 LOVE-CO             17:07.07Y  17:53.80  
 53 Royster, Max W            17 HEAT-OR             17:17.29   17:53.91  
 54 Chen, Alex                15 CSC-PN              17:14.83Y  17:53.92  
 55 Morris, Cam M             17 Thunderbolts-OR     17:15.40Y  17:55.28  
 56 McNicol, Sean T           13 STAR-CO             17:20.90Y  18:03.22  
 57 Lemke, Matthew L          15 C-PN                16:55.39Y  18:05.76  
 58 Kosugi, Sho               16 MHST-OR             17:16.90Y  18:08.02  
 59 Reimschussell, Chad M     18 HAST-UT             17:29.48Y  18:10.13  
 60 Christensen, Josh M       18 DTAC-AZ             17:14.26Y  18:12.40  
 61 Viglione, Andy J          15 Thunderbolts-OR     16:59.21Y  18:13.03  
 62 Van Velthuyzen, John J    26 WAVE-PN             18:09.00   18:15.77  
 63 Reed, Alex M              17 Gig Harbor-PN       17:20.87Y  18:29.73  
 64 Furrer, Trevor W          16 Gig Harbor-PN       17:09.80Y  18:49.77  
 65 Quackenbush, Johnny A     19 West-PN             17:11.73Y  19:22.44  
 66 Sowell, Tyler M           20 Tacoma-PN           17:11.21   19:25.41  
 -- Sweet, Sean M             16 Cat-OR              16:33.36Y        DQ  
 
Event 35  Women 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Rovira, Madeline L        18 Race-CO                27.09      26.60   20  
  2 Raatz, Katherine A        16 Afox-AZ                27.14      26.62   17  
  3 Jennings, Emilee K        16 King-PN                26.93      26.63   16  
  4 Jasmer, Kimberly J        18 SCAT-OR                27.46      26.78   15  
  5 Epperson, Brittany C      19 STAR!-PN               26.81      26.83   14  
  6 Kukors, Emily N           20 King-PN                27.30      27.01   13  
  7 Elbert, Skye S            17 Afox-AZ                27.42      27.04   12  
  8 McDonald, Emily C         16 Sopris-CO              27.43      27.41   11  
B - Final
  9 Turner, Anna L            18 FAST-CO                27.67      27.22    9  
 10 Darlington, Emma K        16 Ford Aquatics-AZ       27.58      27.25    7  
 11 Jackson, Summer M         18 Tacoma-PN              27.58      27.33    6  
 12 Miller, Aleesha R         16 DTAC-AZ                27.47      27.45    5  
 13 Hamilton, Alyson E        16 MAC-OR                 27.62      27.48    4  
 14 Olson, Sharon A           20 STAR!-PN               27.58      27.51    3  
 15 Hougan, Karlyn R          16 Tacoma-PN              27.81      27.53    2  
 16 Jennings, Leona S         14 King-PN                27.70      27.76    1  
C - Final
 17 Riggins, Christa L        18 Afox-AZ                27.98      27.32  
 18 Pickard, Katherine E      16 AZM-AZ                 27.97      27.54  
 19 Collins, Brandy M         19 Ford Aquatics-AZ       27.90      27.60  
 20 Rains, Megan E            19 Tacoma-PN              27.88      27.65  
 21 Alexander, Rebecca J      18 TTSC-OR                28.16      27.78  
 22 Rousell, Madison K        16 PSSC-PN                27.94      27.79  
 23 Viger, Kristin M          17 LOVE-CO                28.12      27.86  
 24 Walker, Lauren K          16 SDA-AZ                 28.05      28.06  
 
Event 35  Women 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Epperson, Brittany C      19 STAR!-PN               27.13      26.81  
  2 Jennings, Emilee K        16 King-PN                26.57      26.93  
  3 Rovira, Madeline L        18 Race-CO                26.24      27.09  
  4 Raatz, Katherine A        16 Afox-AZ                26.72      27.14  
  5 Kukors, Emily N           20 King-PN                27.25      27.30  
  6 Elbert, Skye S            17 Afox-AZ                23.30Y     27.42  
  7 McDonald, Emily C         16 Sopris-CO              27.48      27.43  
  8 Jasmer, Kimberly J        18 SCAT-OR                26.73      27.46  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Miller, Aleesha R         16 DTAC-AZ                28.08      27.47  
 10 Darlington, Emma K        16 Ford Aquatics-AZ       27.65      27.58  
 10 Olson, Sharon A           20 STAR!-PN               27.39      27.58  
 10 Jackson, Summer M         18 Tacoma-PN              27.07      27.58  
 13 Hamilton, Alyson E        16 MAC-OR                 27.40      27.62  
 14 Davis, Jessica E          15 Rio-AZ                 27.57      27.64  
 15 Turner, Anna L            18 FAST-CO                28.40      27.67  
 16 Jennings, Leona S         14 King-PN                27.41      27.70  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Hougan, Karlyn R          16 Tacoma-PN              27.77      27.81  
 18 Rains, Megan E            19 Tacoma-PN              28.18      27.88  
 18 Jendrick, Megan M         21 King-PN                24.11Y     27.88  
 20 Collins, Brandy M         19 Ford Aquatics-AZ       27.57      27.90  
 21 Rousell, Madison K        16 PSSC-PN                27.84      27.94  
 22 Pickard, Katherine E      16 AZM-AZ                 28.81      27.97  
 23 Riggins, Christa L        18 Afox-AZ                27.72      27.98  
 24 Walker, Lauren K          16 SDA-AZ                 28.25      28.05  
-------------------------------------------------------------------------
 25 Viger, Kristin M          17 LOVE-CO                27.74      28.12  
 26 Alexander, Rebecca J      18 TTSC-OR                27.68      28.16  
-------------------------------------------------------------------------
 27 Houlton, Molly A          17 UN-FA-AZ               28.80      28.19  
 28 Toomey, Leann E           19 Sockeyes-PN            28.30      28.20  
 29 Ross, Hannah M            15 STP-SR                 28.16      28.22  
 30 Helgason, Chelsea A       18 ESC-PN                 27.56      28.25  
 31 Simenec, Tori S           12 Bearcats-OR            27.96      28.26  
 32 Barefield, Amy S          21 Chat-UT                28.52      28.27  
 33 Cavanaugh, Meghan R       15 NLSC-AK                28.17      28.30  
 34 Mooney, Bryn M            19 WSU-IE                 24.43Y     28.35  
 35 Getz, Becca L             16 Tiger Sharks-CO        24.91Y     28.36  
 36 Lynch, Nicole M           16 Rio-AZ                 28.13      28.37  
 37 Rovira, Bits M            15 Race-CO                28.49      28.38  
 38 Bright, Megan S           21 STAR!-PN               28.52      28.40  
 39 Lynch, Mychala R          16 Rio-AZ                 27.68      28.41  
 40 Stacy, Jessica L          15 MHST-OR                29.58      28.44  
 40 Corcoran, Kelly N         19 King-PN                24.34Y     28.44  
 42 Campbell, Marissa L       15 Lobo-NM                28.35      28.45  
 42 Kruplak, Jennifer M       17 LOVE-CO                28.79      28.45  
 44 Clarke, Alexandra M       16 Afox-AZ                28.89      28.46  
 45 Green, Denise M           16 SCAT-OR                28.11      28.48  
 45 Van Horne, Katie          20 WSU-IE                 24.25Y     28.48  
 47 Hamilton, Cassie E        17 TCCC-IE                28.69      28.50  
 48 MacLean, Ashley C         16 BC-PN                  28.07      28.51  
 49 Blomquist, Kelsey A       17 Race-CO                24.81Y     28.53  
 50 Roberts, Nicole R         16 Duke-NM                24.99Y     28.54  
 51 Lucas, Sophie G           15 Race-CO                24.85Y     28.55  
 52 Pleasant, Amber L         17 West-PN                27.85      28.57  
 53 Humphrey, Anna R          16 DDSC-OR                27.74      28.58  
 54 Lindblad, Brianne N       15 King-PN                28.25      28.60  
 55 Stadnik, Stepheni D       15 Rio-AZ                 28.35      28.62  
 56 Liggett, Anne W           19 HEAT-OR                28.38      28.64  
 57 Hunt-Higgins, Megan M     18 CSC-PN                 28.70      28.65  
 57 Fritcher, Katie M         17 NLSC-AK                28.85      28.65  
 59 Bull, Shelby C            15 Syac-UT                28.69      28.66  
 60 Diener, Kelsy M           15 AZM-AZ                 29.35      28.67  
 61 Pierini, Christi R        15 Ford Aquatics-AZ       28.45      28.70  
 62 Randolf, Melissa R R      12 StingRays-PN           28.89      28.71  
 63 Van Driessche, Jacquelin  17 SIS-AK                 24.73Y     28.72  
 64 Christiansen, Sara Jayne  16 Syac-UT                27.93      28.73  
 64 Schmid, Kristin M         15 STAR-CO                25.13Y     28.73  
 66 Goeres, Kelly N           17 TTSC-OR                25.11Y     28.74  
 67 Bohm, Carolyn K           19 Vast-PN                28.28      28.77  
 68 Gonzales, Danielle N      17 DU Hilltoppers-CO      28.99      28.79  
 69 Finley, Sarah M           18 Cast-IE                24.68Y     28.81  
 69 Rawlings, Crystal A       22 STAR!-PN               27.96      28.81  
 71 Needham, Michelle M       15 Thunderbolts-OR        28.52      28.82  
 72 Webster, Victoria M       18 Race-CO                25.23Y     28.83  
 72 Sampl, Emily A            17 FAST-CO                24.89Y     28.83  
 72 Bambusch, Hailey R        14 WHAT-OR                28.49      28.83  
 75 Buckley, Rian A           17 PAC-PN                 25.08Y     28.87  
 76 Stone, Mandy A            17 LOVE-CO                24.90Y     28.89  
 77 Dupuis, Laura J           15 Cudas-CO               28.30      28.90  
 77 Hendricks, Katie M        15 Vast-PN                28.59      28.90  
 79 Cardwell, Maureen K       14 BC-PN                  29.01      28.93  
 80 Preston, Hillary A        17 C-PN                   28.25      28.95  
 81 Runestrand, Kelly N       16 Bellingham Bay-PN      25.22Y     28.97  
 81 Freeman, Ellie S          16 DU Hilltoppers-CO      28.62      28.97  
 83 Moore, Miranda L          17 SAS-IE                 28.76      28.99  
 84 Shortt, Caitlyn A         19 STAR!-PN               28.83      29.00  
 84 Brunner, Rikka F          18 StingRays-PN           28.53      29.00  
 86 Lindstrom, Abby H         13 Thunderbolts-OR        28.52      29.01  
 87 Maddy, Kelsey E           14 DTAC-AZ                25.12Y     29.03  
 88 Dahl, Lisa A              44 UN2-PN                 27.92      29.04  
 89 Heidloff, Jesika M        18 UN-KI-PN               26.37Y     29.05  
 90 Wyatt, Madi R             14 DU Hilltoppers-CO      28.26      29.07  
 90 Dowell, Ana K             19 Afox-AZ                25.42Y     29.07  
 92 Wagner, D D               16 MHST-OR                28.65      29.09  
 93 Maxwell, Samantha A       16 Rio-AZ                 28.49      29.11  
 94 Pirie, Sarah D            18 Gauchos-AZ             24.91Y     29.14  
 95 Nguyen, Christina M       15 HEAT-OR                28.85      29.19  
 95 DeVinney, Katie M         18 Afox-AZ                25.78Y     29.19  
 97 Shannon, Sarah E          18 Sockeyes-PN            25.24Y     29.21  
 97 Klobuchar, Maddy M        19 Tacoma-PN              27.90      29.21  
 99 Hester, Laura L           18 LOVE-CO                28.43      29.23  
100 Price, Michelle T         16 FAST-CO                28.81      29.27  
100 Wixted, Christine L       13 STAR-CO                30.32      29.27  
102 Heller, Anna M            15 Sea Lions-OR           28.84      29.29  
102 Friedhoff, Amy E          15 Vast-PN                29.51      29.29  
104 Teague, Courtney E        19 V-7-CO                 25.17Y     29.32  
105 Grove, Sierra L           14 Sopris-CO              28.82      29.39  
106 Wilson, Ele T             15 HEAT-OR                29.60      29.42  
107 Ambrosich, Jordyn E       14 STAR-CO                25.26Y     29.44  
108 Chewning, Lisa E          17 WHAT-OR                25.02Y     29.47  
108 Godfred, Rachel M         14 BC-PN                  25.10Y     29.47  
108 Zehner, Lauren L          14 MAC-OR                 29.28      29.47  
111 Patterson, Mary E         19 STAR!-PN               28.95      29.53  
112 Williams, Isabel S        15 BISC-PN                29.44      29.54  
113 Kelly, Jo J               16 Vsc-OR                 25.00Y     29.56  
114 Nicponski, Sara R         16 Eat-UT                 28.92      29.59  
115 Wyatt, Leslie R           17 DU Hilltoppers-CO      29.23      29.61  
116 Larson, Signe S           17 HEAT-OR                25.09Y     29.63  
117 Ponzo, Jessica F          15 Rio-AZ                 28.86      29.65  
118 Miller, Becky S           17 SAS-IE                 25.24Y     29.66  
119 Hooton, Amy N             16 Chat-UT                25.22Y     29.68  
119 Kripps, Kim A             18 SBAY-PN                28.09      29.68  
121 Wight, Kirsten E          19 Sockeyes-PN            30.10      29.69  
122 Murray, Blythe B          20 STAR!-PN               29.04      29.77  
123 Tippett, Kellie M         16 BEND-OR                29.81      29.78  
124 Stockwell, Sarah N        18 Vast-PN                29.29      29.79  
125 Fry, Kelley A             17 LAA-NM                 26.71Y     29.89  
126 Griffin, Tessa A          15 BISC-PN                24.80Y     30.07  
127 Chinn, Caitlin N          15 BC-PN                  30.04      30.11  
128 Ferreira, Emily M         13 StingRays-PN           30.66      30.16  
129 Donohue, Lily E           14 DDSC-OR                30.35      30.18  
130 Gerstmar, Abbi R          15 TTSC-OR                29.58      30.42  
131 Donegan, Amanda L         15 Silver Fins-AZ         30.31      30.43  
132 Niemi, Kathryn J          16 StingRays-PN           30.35      30.50  
133 Erwin, Marra E            17 TTSC-OR                30.68      30.59  
134 Nakamura, McKenzie D      15 WAVE-PN                30.32      30.68  
135 Carter, Alex M            15 Syac-UT                31.34      30.84  
136 Warman, Marisa A          15 MHST-OR                30.71      31.05  
137 Schmidt, Lisa J           18 LOVE-CO                32.34      32.34  
 
Event 36  Men 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Larsen, Jonathan R        21 Chat-UT                23.75      23.56   20  
  2 Diotte, Matt B            19 King-PN                24.14      23.88   17  
  3 Adrian, Nathan G          16 Tacoma-PN              24.54      23.96   16  
  4 Turner, Buddy V           16 Afox-AZ                24.49      24.06   15  
  5 Barnard, Matt A           18 Ford Aquatics-AZ       24.48      24.19   14  
  6 Kruger, Richard A         24 MTSC-PN                24.48      24.24   13  
  7 Svendsen, Tyler G         17 FAST-CO                24.57      24.30   12  
  8 Maasberg, David W         20 Chat-UT                24.36      24.31   11  
B - Final
  9 Maese, Kyle O             17 MHST-OR                24.72      24.50    9  
 10 Verlatti, Ryan J          18 Tacoma-PN              24.85      24.51    7  
 11 Arreguin, Josh M          18 Ford Aquatics-AZ       24.87      24.56    6  
 12 Small, Adam M             15 SDA-AZ                 24.67      24.57    5  
 13 McCallen, John R          18 Bellingham Bay-PN      24.62      24.60    4  
 14 Byers, Johnny L           19 WSU-IE                 24.84      24.69    3  
 15 Hulse, Greg A             17 C-PN                   24.87      24.76    2  
 16 Komadina, Frank K         17 AZM-AZ                 24.69      24.89    1  
C - Final
 17 Bailey, Matt C            24 Chat-UT                24.96      24.61  
 18 Evans, George M           17 Eat-UT                 25.02      24.69  
 19 Dowdy, Brenton T          19 STAR!-PN               25.05      24.75  
 20 Richardson, Ryan K        18 SDA-AZ                 25.02      24.78  
 21 Kisler, Blaine A          17 Cat-OR                 25.06      24.83  
 22 Titus, Marcus J           19 Ford Aquatics-AZ       25.00      24.84  
 23 Fulton, Chris A           17 StingRays-PN           24.98      24.95  
 24 Hardesty, Kurt T          21 STAR!-PN               24.99      25.40  
 
Event 36  Men 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Larsen, Jonathan R        21 Chat-UT                23.63      23.75  
  2 Diotte, Matt B            19 King-PN                23.95      24.14  
  3 Maasberg, David W         20 Chat-UT                25.35      24.36  
  4 Barnard, Matt A           18 Ford Aquatics-AZ       24.36      24.48  
  4 Kruger, Richard A         24 MTSC-PN                24.97      24.48  
  6 Turner, Buddy V           16 Afox-AZ                24.25      24.49  
  7 Adrian, Nathan G          16 Tacoma-PN              23.43      24.54  
  8 Svendsen, Tyler G         17 FAST-CO                25.59      24.57  
-------------------------------------------------------------------------
  9 McCallen, John R          18 Bellingham Bay-PN      24.52      24.62  
 10 Small, Adam M             15 SDA-AZ                 24.84      24.67  
 11 Komadina, Frank K         17 AZM-AZ                 21.62Y     24.69  
 12 Maese, Kyle O             17 MHST-OR                24.93      24.72  
 13 Byers, Johnny L           19 WSU-IE                 25.28      24.84  
 14 Verlatti, Ryan J          18 Tacoma-PN              24.12      24.85  
 15 Arreguin, Josh M          18 Ford Aquatics-AZ       24.38      24.87  
 15 Hulse, Greg A             17 C-PN                   24.84      24.87  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Bailey, Matt C            24 Chat-UT                25.06      24.96  
 18 Fulton, Chris A           17 StingRays-PN           24.78      24.98  
 19 Hardesty, Kurt T          21 STAR!-PN               25.66      24.99  
 20 Titus, Marcus J           19 Ford Aquatics-AZ       24.73      25.00  
 21 Spriggs, Chris F          18 MHST-OR                25.00      25.02  
 21 Evans, George M           17 Eat-UT                 24.54      25.02  
 21 Richardson, Ryan K        18 SDA-AZ                 24.78      25.02  
 24 Dowdy, Brenton T          19 STAR!-PN               25.58      25.05  
-------------------------------------------------------------------------
 25 Kisler, Blaine A          17 Cat-OR                 25.97     J25.06  
 26 Scarbrough, Cole R R      15 Tacoma-PN              25.50     J25.06  
-------------------------------------------------------------------------
 27 Spector, Jordan A         18 Rio-AZ                 25.18      25.08  
 28 Smith, Danny H            18 King-PN                24.97      25.09  
 29 MacMillan, Alex T         20 StingRays-PN           24.94      25.10  
 30 Nannini, Joey A           19 TTSC-OR                24.56      25.11  
 31 Caruso, Mike A            19 Gauchos-AZ             25.03      25.12  
 32 Osborne, Jared R          21 STAR!-PN               24.79      25.13  
 33 Lundeen, Alex J           16 Rio-AZ                 25.26      25.22  
 34 Rogers, Ricky D           17 Cst-OR                 25.30      25.23  
 35 Anderssen, Eric J         17 Aces-CO                25.37      25.27  
 35 D'Arrigo, Stephen A       18 Ford Aquatics-AZ       27.00      25.27  
 37 Davis, Brian W            21 Sockeyes-PN            24.69      25.30  
 38 Putnam, Rob T             31 Race-CO                25.82      25.31  
 39 Weeks, William F          19 Ford Aquatics-AZ       25.47      25.36  
 40 Philpot, Nicholas J       19 Chat-UT                25.68      25.38  
 41 Bell, Eli S               18 LOVE-CO                25.08      25.40  
 42 Braun, Greg C             18 Race-CO                25.32      25.41  
 42 Brunger, Nick R           18 ROCK-CO                25.55      25.41  
 42 Urban, Seth M             17 STAR-CO                25.68      25.41  
 45 Stipek, Clinton W         14 Tacoma-PN              25.65      25.42  
 45 Golaszewski, Kenny P      19 Race-CO                25.16      25.42  
 45 Huxley, Trent T           18 BC-PN                  25.22      25.42  
 48 Beaudreau, Billy S        20 LOVE-CO                22.44Y     25.43  
 49 Bevers, Bryant M          18 King-PN                25.08      25.53  
 49 Harvath, Steven V         17 HEAT-OR                25.31      25.53  
 51 Nelson, Jared E           16 Sockeyes-PN            25.74      25.59  
 52 Djang, Doug R             20 King-PN                25.47      25.63  
 53 Martini, Bobby C          17 BEND-OR                26.25      25.65  
 54 Johnson, Bernard H        18 CAAT-PN                22.22Y     25.66  
 55 Rogers, Jack F            16 Lobo-NM                26.70      25.67  
 56 Comrie, Jamison A         17 Albany-OR              22.16Y     25.68  
 56 Mpitsos, Michael G        16 NST-OR                 25.66      25.68  
 58 Holmberg, Henry A         20 BEND-OR                25.84      25.69  
 59 Bruce, Ben E              19 King-PN                25.47      25.70  
 60 Young, Mitchell D         18 LOVE-CO                22.03Y     25.71  
 60 Garka, Stephen N          18 MMSC-PN                25.62      25.71  
 62 Caple, Kevin R            19 STAR-CO                25.83      25.72  
 63 Harris, Clifton N         18 DTAC-AZ                22.00Y     25.78  
 64 Bai, David                16 King-PN                25.47      25.80  
 65 Godvin, Alex J            17 HEAT-OR                22.37Y     25.81  
 66 Hougardy, Devin D         18 TCCC-IE                22.18Y     25.82  
 67 Goodwin, Pat J            16 BC-PN                  21.86Y     25.84  
 68 Puhl, Mack M              15 Lobo-NM                22.04Y     25.87  
 69 Hanson, Paul R            18 HAST-UT                21.83Y     25.89  
 70 Nerud, Ricky F            18 DART-UT                25.54      25.93  
 71 Foley, Patrick S          16 MAC-OR                 25.82      25.98  
 72 Kim, Jayhan               15 STAR-CO                25.60      26.02  
 73 Carruthers, Nathaniel J   17 Race-CO                21.71Y     26.03  
 74 Van Velthuyzen, John J    26 WAVE-PN                24.84      26.06  
 75 Snell, Dusty L            16 Ecsc-OR                22.24Y     26.09  
 76 Larkin, Alex S            18 BEND-OR                21.85Y     26.12  
 77 Ostreim, Nick W           16 AZM-AZ                 26.89      26.14  
 77 Box, Jay M                26 C-PN                   25.38      26.14  
 79 Bunge, Paul J             17 Cudas-CO               26.56      26.17  
 80 Andrews, Joe M            19 LAC-OR                 26.40      26.18  
 81 Halsey, Seth T            24 Chat-UT                22.42Y     26.20  
 82 Johnson, Christian N      16 GMSC-IE                25.69      26.23  
 83 Verbrugghe, Christian J   16 Sockeyes-PN            22.48Y     26.26  
 84 Logan, Brock F            17 Tiger Sharks-CO        22.39Y     26.32  
 85 Hallett, Austin P         15 BISC-PN                26.35      26.37  
 86 Kirkpatrick, Jared A      17 Race-CO                22.44Y     26.46  
 87 Thompson, Sam K           17 SAS-IE                 25.63      26.47  
 87 Fong, Chad R              16 Syac-UT                26.90      26.47  
 89 Nesheim, Sean J           14 CSC-PN                 26.55      26.48  
 90 Polito, Mario P           17 MLMR-IE                22.21Y     26.50  
 91 Schmitt, Michael D        15 AZM-AZ                 26.11      26.58  
 92 Warren, Erin G            16 SBAY-PN                27.17      26.74  
 93 Anderson, Nick G          17 Aces-CO                26.99      26.82  
 93 Byers, Ben C              20 STAR!-PN               27.00      26.82  
 95 Nash, James A             18 V-7-CO                 25.80      26.84  
 96 Monkelien, Sean W         16 SDA-AZ                 27.25      26.86  
 97 Eppich, Chris I           17 HAST-UT                27.52      26.98  
 98 Horton, Brendan K         18 Race-CO                26.74      27.28  
 99 Furrer, Tyler J           17 Gig Harbor-PN          27.32      28.36  
100 Penoyar, Pat J            19 STAR!-PN               27.14      30.89  
 -- Johnson, Eric C           18 King-PN                22.20Y        DQ  
 
Event 37  Women 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 King Aquatic Club-PN  'A'                         4:13.57    4:16.73   40  
     1) Kukors, Ariana J 16             2) Jendrick, Megan M 21           
     3) Kukors, Emily N 20              4) Jennings, Emilee K 16          
  2 Loveland Swim Club-CO  'A'                        4:24.09    4:24.08   34  
     1) Wabeke, Cassie D 16             2) Beaudreau, Carley A 16         
     3) von der Lippe, Susan G 40       4) Changstrom, Kayli L 20         
  3 Tualatin Hills Thunderbolts-OR  'A'               4:28.55    4:24.74   32  
     1) Scroggy, Morgan L 16            2) Nixt, Jeli R 16                
     3) King, Jordan G 15               4) King, Lindsey R 17             
  4 Sun Devil Aquatics-AZ  'A'                        4:25.99    4:26.80   30  
     1) Lopus, Chelsea E 16             2) Olson, Christine A 14          
     3) Walker, Lauren K 16             4) Lopus, Whitney E 15            
  5 Hillsboro Heat Swim Team-OR  'A'                  4:26.52    4:27.65   28  
     1) Gunderson, Beth A 17            2) Larson, Signe S 17             
     3) Thies, Lauren M 25              4) Rich, Ally S 16                
  6 Mt. Hood Swim Team-OR  'A'                        4:28.99    4:27.75   26  
     1) Leung, Jackie P 14              2) Embick, Jessica S 18           
     3) Kinney, Danielle M 21           4) Stacy, Jessica L 15            
  7 Salmon Bay Aquatics-PN  'A'                       4:34.00    4:31.46   24  
     1) Holman, Karla R 16              2) Ernst, Alexandra C 15          
     3) Kripps, Kim A 18                4) Hall, Lauren A 16              
  8 Corvallis Aquatic Team-OR  'A'                    4:38.55    4:32.55   22  
     1) Wells, Caroline V 15            2) Embertson, Mari K 22           
     3) Miroslaw, Monika 22             4) Iverson, Brittney R 17         
  9 Tigard Tualatin Swim Club-OR  'A'                 4:33.87    4:32.76   18  
     1) Alexander, Maggie R 15          2) Alexander, Kate A 17           
     3) Alexander, Rebecca J 18         4) Bradley, Ellen S 16            
 10 King Aquatic Club-PN  'B'                         4:27.32    4:33.54   14  
     1) Lindblad, Brianne N 15          2) Kukors, Mattie A 14            
     3) Grisdale, Ashley M 16           4) Jennings, Leona S 14           
 11 Team Starbucks-PN  'A'                            4:37.25    4:33.60   12  
     1) Olson, Sharon A 20              2) Shortt, Caitlyn A 19           
     3) Murray, Blythe B 20             4) Rawlings, Crystal A 22         
 12 Issaquah Swim Team-PN  'A'                        4:35.44    4:34.21   10  
     1) Wight, Kirsten E 19             2) Shannon, Sarah E 18            
     3) Toomey, Leann E 19              4) Taylor, Andie M 13             
 13 Tucson Ford Dealers Aquatics-AZ  'A'              4:33.01    4:34.47    8  
     1) Judy, Frankie F 18              2) Pierini, Christi R 15          
     3) Doran, Ellie L 16               4) Helms, Susana M 16             
 14 Rio Salado Swim Club-AZ  'A'                      4:29.22    4:35.10    6  
     1) Lynch, Mychala R 16             2) Maxwell, Samantha A 16         
     3) Mozdzen, Laura C 17             4) Davis, Jessica E 15            
 15 Loveland Swim Club-CO  'B'                        4:32.86    4:35.28    4  
     1) Kavalec, Brandie J 16           2) Schmidt, Lisa J 18             
     3) Bunting, Joy C 16               4) Kruplak, Jennifer M 17         
 16 Arizona Desert Fox-AZ  'A'                        4:34.32    4:35.33    2  
     1) Elbert, Skye S 17               2) Allison, Rebecca L 20          
     3) Raatz, Katherine A 16           4) Riggins, Christa L 18          
 17 David Douglas Swim Club-OR  'A'                   4:38.00    4:36.64  
     1) Donohue, Lily E 14              2) Miller, Jojo D 19              
     3) Stratton, Jenni M 19            4) Humphrey, Anna R 16            
 17 Colorado Stars-CO  'A'                            4:37.76    4:36.64  
     1) Schmid, Kristin M 15            2) Myhre, Lindsay M 19            
     3) Kimminau, Morgan D 14           4) McNicol, Stephanie A 16        
 19 Tucson Ford Dealers Aquatics-AZ  'B'              4:38.58    4:37.27  
     1) Darlington, Emma K 16           2) Plaza, Brianna J 18            
     3) Miesfeld, Noelle C 16           4) Collins, Brandy M 19           
 20 Sun Devil Aquatics-AZ  'B'                        4:39.99    4:37.35  
     1) Miernicki, Kristen A 16         2) Ripley, Rachel A 14            
     3) Fischer, Sarah A 20             4) McAndrew, Nicole M 16          
 21 Cascade Swim Club-PN  'A'                         4:47.94    4:38.03  
     1) Hunt-Higgins, Megan M 18        2) Woodruff, Kelly M 19           
     3) Weitz, Elizabeth A 14           4) Dull, Leanne E 17              
 22 Univ. of Denver Hilltoppers-CO  'A'               4:37.05    4:38.58  
     1) Wyatt, Madi R 14                2) Freeman, Ellie S 16            
     3) Wyatt, Leslie R 17              4) Shea, Caroline M 14            
 23 Spokane Area Swimming-SpokaneY-IE  'A'            4:32.35    4:39.35  
     1) Dole, Jenni P 15                2) Blank, Abby S 19               
     3) Morgan, Summer L 18             4) Moore, Miranda L 17            
 24 RallySport Aquatic Club-CO  'A'                   4:34.22    4:40.06  
     1) Faurot, Michelle G 19           2) Rovira, Bits M 15              
     3) Lucas, Sophie G 15              4) Rovira, Madeline L 18          
 25 StingRay Swimming-PN  'A'                         4:39.88    4:40.52  
     1) Brunner, Rikka F 18             2) Ferreira, Emily M 13           
     3) Sutton, Mekenzie J 15           4) Randolf, Melissa R R 12        
 26 Hillsboro Heat Swim Team-OR  'B'                  4:41.91    4:40.82  
     1) Nguyen, Christina M 15          2) Ellis, Jodie M 15              
     3) Wilson, Ele T 15                4) Liggett, Anne W 19             
 27 Valley Aquatics-PN  'A'                           4:37.20    4:41.32  
     1) Friedhoff, Amy E 15             2) Stockwell, Sarah N 18          
     3) Kuestermeyer, Bailey N 18       4) Bohm, Carolyn K 19             
 28 West Coast Aquatics-PN  'A'                       4:43.92    4:41.94  
     1) Brown, Emily A 16               2) Rogers, Emily N 17             
     3) Brown, Megan K 18               4) Pleasant, Amber L 17           
 29 Corvallis Aquatic Team-OR  'B'                    4:44.31    4:42.39  
     1) Stoner, Kris M 18               2) Lee, Rachel A 16               
     3) Storie, Sloan M 14              4) Hong, Sandy E 20               
 30 Steiner Youth Aquatics Club-UT  'A'               4:46.56    4:42.84  
     1) Christiansen, Sara Jayne J 16   2) Carter, Alex M 15              
     3) Elizondo, Kelsey C 16           4) Bull, Shelby C 15              
 31 Arizona Marlins Swim Club-AZ  'A'                 4:48.39    4:42.99  
     1) Spink, Janelle M 17             2) Diener, Kelsy M 15             
     3) Pickard, Katherine E 16         4) Stevens, Lindsey L 15          
 32 Greenwood Tiger Sharks-CO  'A'                    4:42.15    4:43.90  
     1) Getz, Becca L 16                2) Glassner, Kerri L 18           
     3) Muniz, Jennifer N 16            4) McNally, Amanda C 17           
 33 Tacoma Swim Club-PN  'B'                          4:33.95    4:46.30  
     1) White-Delehoy, Sara A 17        2) Fitzgerald, Kelly A 14         
     3) Matz, Heather J 20              4) Klobuchar, Maddy M 19          
 34 Tigard Tualatin Swim Club-OR  'B'                 4:39.30    4:49.06  
     1) Smith, Danielle L 18            2) McKnight-Slottee, Kellen C 17  
     3) Goeres, Kelly N 17              4) Becker, Kelly R 17             
 35 Colorado Stars-CO  'B'                            4:45.39    4:50.32  
     1) Ambrosich, Jordyn E 14          2) Perizzolo, Annie L 16          
     3) Olson, Kelsey J 15              4) Wixted, Christine L 13         
 36 Bellevue Club Swim Team-PN  'A'                   4:04.83Y   4:50.87  
     1) Chinn, Caitlin N 15             2) Palumbo, Danielle R 15         
     3) Cardwell, Maureen K 14          4) MacLean, Ashley C 16           
 37 Gig Harbor Peninsula Swim Club-PN  'A'            4:12.89Y   4:51.44  
     1) Leaf, Lindsay E 17              2) McCann, Christina K 14         
     3) Dehaven, Christine B 15         4) Ellis, Danielle A 13           
 38 Salmon Bay Aquatics-PN  'B'                       4:48.39    4:52.28  
     1) Tannhauser, Kelly R 13          2) Brunner, Haley E 14            
     3) Meyer, Briana P 14              4) Walker, Rachel R 20            
 39 Valley Aquatics-PN  'B'                           4:48.01    4:59.61  
     1) Murphy, Eryn N 13               2) Woodworth, Megan I 20          
     3) Cox, Miranda L 17               4) Hendricks, Katie M 15          
 -- Rio Salado Swim Club-AZ  'B'                      4:48.39         DQ  
     1) Stadnik, Stepheni D 15          2) Finuf, Courtney M 18           
     3) Lynch, Nicole M 16              4) Ponzo, Jessica F 15            
 -- Tacoma Swim Club-PN  'A'                          4:21.16         DQ  
     1) Sutton, Stef 16                 2) Jackson, Summer M 18           
     3) Rains, Megan E 19               4) Hougan, Karlyn R 16            
 -- Mt. Hood Swim Team-OR  'B'                        4:39.99         DQ  
     1) Rother, Renee W 17              2) Brooks, Libby E 17             
     3) Poeschel, Carissa N 13          4) Kinney, Christina D 21         
 -- Tualatin Hills Thunderbolts-OR  'B'               4:35.63         DQ  
     1) Needham, Michelle M 15          2) Morris, Shellie J 13           
     3) Cyphers, Franny A 16            4) Walker, Natalie M 16           
 
Event 38  Men 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 King Aquatic Club-PN  'A'                         3:53.87    3:54.11   40  
     1) Staley, Trent M 23              2) Youm, Joon J 20                
     3) Rice, Scott D 19                4) Bai, David 16                  
  2 Team Starbucks-PN  'A'                            4:02.90    3:55.79   34  
     1) Hardesty, Kurt T 21             2) Penoyar, Pat J 19              
     3) Osborne, Jared R 21             4) Dowdy, Brenton T 19            
  3 Tacoma Swim Club-PN  'A'                          3:59.56    3:56.25   32  
     1) Law, Adrian L 20                2) McKee, Ben N 24                
     3) Adrian, Nathan G 16             4) Verlatti, Ryan J 18            
  4 Tucson Ford Dealers Aquatics-AZ  'A'              3:57.56    3:57.85   30  
     1) O'Connor, Bryan W 16            2) Titus, Marcus J 19             
     3) Weeks, William F 19             4) Barnard, Matt A 18             
  5 Loveland Swim Club-CO  'A'                        4:01.11    3:59.91   28  
     1) Wahle, Martin R 18              2) Jones, Daniel P 20             
     3) Bell, Levi W 20                 4) Bell, Eli S 18                 
  6 Bend Swim Team-OR  'A'                            3:56.97    4:00.48   26  
     1) Morrell, Nolan K 18             2) Larkin, Alex S 18              
     3) Madson, Logan T 18              4) Martini, Bobby C 17            
  7 Mt. Hood Swim Team-OR  'A'                        4:04.00    4:01.74   24  
     1) Peterson, Joe W 20              2) Salaz, Jake S 19               
     3) Maese, Kyle O 17                4) Spriggs, Chris F 18            
  8 King Aquatic Club-PN  'B'                         3:58.55    4:03.39   22  
     1) Bruce, Ben E 19                 2) Johnson, Eric C 18             
     3) Munsch, Kevin A 15              4) Diotte, Matt B 19              
  9 Corvallis Aquatic Team-OR  'A'                    4:13.17    4:04.46   18  
     1) Kisler, Blaine A 17             2) Sweet, Sean M 16               
     3) Storie, Tyler W 21              4) Storie, Logan W 16             
 10 Tucson Ford Dealers Aquatics-AZ  'B'              4:09.78    4:06.99   14  
     1) D'Arrigo, Stephen A 18          2) Arreguin, Josh M 18            
     3) Kirkpatrick, Adrian W 16        4) Koubratoff, Bobby C 15         
 11 Colorado Stars-CO  'A'                            4:08.99    4:07.31   12  
     1) Caple, Kevin R 19               2) Kim, Jayhan 15                 
     3) Hart-Cooper, Geoff D 18         4) Urban, Seth M 17               
 12 Sun Devil Aquatics-AZ  'A'                        4:05.99    4:08.12   10  
     1) Richardson, Ryan K 18           2) Fischer, Jake A 19             
     3) McHugh, Jim M 16                4) Small, Adam M 15               
 13 Spokane Area Swimming-SpokaneY-IE  'A'            4:06.91    4:08.39    8  
     1) Thompson, Sam K 17              2) Renz, Marshel L 17             
     3) Goldberg, Daniel B 18           4) Nuess, CJ J 19                 
 14 Hillsboro Heat Swim Team-OR  'B'                  4:23.25    4:10.45    6  
     1) Royster, Max W 17               2) Viglione, Matt J 18            
     3) Harvath, Steven V 17            4) Godvin, Alex J 17              
 15 Greenwood Tiger Sharks-CO  'A'                    4:13.90    4:10.63    4  
     1) Angell, David S 16              2) Shaw, Kevin A 17               
     3) Blyth, Andre J 16               4) Totura, Gannon K 17            
 16 RallySport Aquatic Club-CO  'A'                   4:02.32    4:10.88    2  
     1) Braun, Greg C 18                2) Horton, Brendan K 18           
     3) Carruthers, Nathaniel J 17      4) Golaszewski, Kenny P 19        
 17 Chinook Aquatic Club-PN  'A'                      4:10.33    4:11.77  
     1) Page, Tamon R 19                2) Breske, Chris R 26             
     3) Box, Jay M 26                   4) Hulse, Greg A 17               
 18 Hilltop Aquatic Swim Tam-UT  'A'                  4:21.85    4:13.26  
     1) Eppich, Chris I 17              2) Christian, Armstrong L 23      
     3) Hanson, Paul R 18               4) Reimschussell, Chad M 18       
 19 Issaquah Swim Team-PN  'A'                        4:22.10    4:13.92  
     1) Davis, Brian W 21               2) Wang, Eric T 18                
     3) Schuyleman, James D 17          4) Verbrugghe, Christian J 16     
 20 Tri-City Channel Cats-IE  'A'                     4:22.97    4:13.95  
     1) Hougardy, Devin D 18            2) Beasley, Patrick O 16          
     3) Elerding, Joey M 15             4) Jones, Carl L 16               
 21 Spokane Area Swimming-SpokaneY-IE  'B'            4:14.87    4:14.53  
     1) Blank, Nick H 16                2) Petrie, Alec G 16              
     3) Kastl, Ryan C 21                4) Nelson, Lee E 17               
 22 Loveland Swim Club-CO  'B'                        4:15.66    4:15.01  
     1) Beaudreau, Billy S 20           2) Shook, Sam J 18                
     3) Gregory, Joshua M 17            4) Young, Mitchell D 18           
 23 Mt. Hood Swim Team-OR  'B'                        4:14.65    4:15.37  
     1) Dam, Jeremy O 21                2) Ottolia, Andy A 15             
     3) Rafalski, Ben D 14              4) Parfitt, Josh J 18             
 24 StingRay Swimming-PN  'A'                         4:09.99    4:16.63  
     1) Fulton, Chris A 17              2) Hryciuk, Nick J 15             
     3) Endres, Kyle M 13               4) MacMillan, Alex T 20           
 25 Tualatin Hills Thunderbolts-OR  'A'               4:18.57    4:17.32  
     1) Grimes, Matthew R 16            2) Briggs, Tristan M 15           
     3) O'Keefe, Sean D 17              4) Viglione, Andy J 15            
 26 Cottonwood Heights Aquatics-UT  'A'               4:20.39    4:17.93  
     1) Halsey, Seth T 24               2) Philpot, Nicholas J 19         
     3) Bailey, Matt C 24               4) Larsen, Jonathan R 21          
 27 Arizona Marlins Swim Club-AZ  'A'                 4:22.69    4:18.03  
     1) Ostreim, Nick W 16              2) Schmitt, Michael D 15          
     3) Lewkowitz, Blake T 16           4) Komadina, Frank K 17           
 28 Aces Swim Club-CO  'A'                            4:13.99    4:18.43  
     1) Pendleton, Nate D 17            2) Anderson, Nick G 17            
     3) Dylla, Mark J 16                4) Anderssen, Eric J 17           
 29 Gig Harbor Peninsula Swim Club-PN  'A'            4:05.34    4:20.45  
     1) Hale, Tory A 15                 2) Reed, Alex M 17                
     3) Reed, Mitchell S 14             4) Delano, Scott A 17             
 30 Colorado Stars-CO  'B'                            4:20.00    4:25.13  
     1) Maris, Max K 18                 2) Yslas, Blas 14                 
     3) Biefnes, Ben R 17               4) Patch, Charlie H 16            
 31 StingRay Swimming-PN  'B'                         4:22.35    4:26.36  
     1) Stoll, Nate C 15                2) Trotter, Thayer C 17           
     3) Ferguson, Dan E 15              4) Ferguson, Andy A 19            
 32 Corvallis Aquatic Team-OR  'B'                    4:39.73    4:29.90  
     1) Wells, Trae T 17                2) Mason, Rick A 16               
     3) Worden, Daniel K 16             4) Elizondo, Mauricio 19          
 
Event 40  Women 400 LC Meter IM Swim-off
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Swim-off
  1 McAndrew, Nicole M        16 SDA-AZ                    NT    5:03.14  
  2 Campbell, Erin R          17 DTAC-AZ                   NT    5:10.12  
 
Event 122  Men 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Law, Adrian L             20 Tacoma-PN              58.89      59.18  
 
Event 136  Women 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Epperson, Brittany C      19 STAR!-PN                  NT      26.60  
 
Event 205  Women 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liggett, Anne W           19 HEAT-OR              1:00.55    1:00.61  
  2 Stoner, Kris M            18 Cat-OR               1:01.21    1:01.46  
  3 Thulstrup, Chloe M        17 Ecsc-OR              1:04.00    1:03.39  
 
Event 206  Men 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Putnam, Rob T             31 Race-CO                56.00      55.65  
  2 Wagner, Tim J             20 MHST-OR                57.20      56.11  
  3 McNicol, Sean T           13 STAR-CO              1:02.50      59.13  
  4 Yslas, Blas               14 STAR-CO              1:02.80    1:01.99  
 
Event 207  Women 200 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Caverly, Kristen J        20 King-PN              2:27.31    2:33.84  
  2 Wells, Caroline V         15 Cat-OR               3:00.21    2:56.78  
  3 Sampl, Emily A            17 FAST-CO              3:05.19    3:00.13  
 
Event 208  Men 200 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hryciuk, Nick J           15 StingRays-PN         2:46.00    2:49.37  
 
Event 209  Women 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Leung, Jackie P           14 MHST-OR              2:30.99    2:27.27  
  2 Shawback, Sarah L         14 StingRays-PN         2:33.92    2:32.14  
 
Event 215  Women 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dupuis, Laura J           15 Cudas-CO             2:16.19    2:18.09  
 
Event 216  Men 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reed, Cody S              14 Chat-UT              2:07.00    2:05.69  
  2 Lamarre, James C          16 Chat-UT              2:07.00    2:09.30  
 
Event 224  Men 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Christensen, Josh M       18 DTAC-AZ              4:38.50    4:35.15  
 
Event 236  Men 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Anderssen, Eric J         17 Aces-CO                   NT      25.34  
 
Event 237  Men 100 LC Meter Butterfly Swim-off
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Swim-off
  1 Logan, Brock F            17 Tiger Sharks-CO           NT      58.91  
  2 Nerud, Ricky F            18 DART-UT                   NT      59.41  
 
Event 305  Women 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Rovira, Bits M            15 Race-CO              1:03.00    1:01.35  
  2 Lucas, Sophie G           15 Race-CO              1:03.00    1:01.45  
  3 Webster, Victoria M       18 Race-CO              1:03.00    1:02.35  
  4 Blomquist, Kelsey A       17 Race-CO              1:03.00    1:02.77  
  5 Faurot, Michelle G        19 Race-CO              1:03.00    1:03.93  
 
Event 306  Men 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lundeen, Alex J           16 Rio-AZ                 56.10      56.37  
 
Event 307  Women 200 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ferreira, Emily M         13 StingRays-PN         2:51.08    2:47.25  
  2 Miller, Kate R            20 MSC-OR               2:59.59    3:00.58  
 
Event 309  Women 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mooney, Bryn M            19 WSU-IE               2:29.87    2:29.70  
  2 Stoner, Kris M            18 Cat-OR               2:36.00    2:34.87  
  3 Lee, Rachel A             16 Cat-OR               2:44.45    2:42.07  
 
Event 312  Men 200 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Oler, Paul R              22 MSC-OR               2:20.20    2:23.75  
 
Event 315  Women 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ambrosich, Jordyn E       14 STAR-CO              2:25.00    2:19.84  
  2 Hooton, Amy N             16 Chat-UT              2:25.00    2:24.13  
 
Event 316  Men 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Christensen, Josh M       18 DTAC-AZ              2:11.81    2:10.43  
 
Event 317  Women 400 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scott, Linnea E           15 SBAY-PN              5:32.00    5:23.21  
  2 Shawback, Sarah L         14 StingRays-PN         5:34.48    5:28.73  
  3 Meyer, Briana P           14 SBAY-PN              5:34.00    5:31.58  
  4 Rowan, Carly R            15 Ecsc-OR              5:41.00    5:41.24  
 
Event 318  Men 400 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Widestrom, Erik A         15 MHST-OR              5:14.20    5:04.40  
  2 Yslas, Blas               14 STAR-CO              5:21.94    5:09.17  
  3 McNicol, Sean T           13 STAR-CO              5:20.80    5:12.51  
 
Event 322  Men 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pendleton, Nate D         17 Aces-CO              1:05.22    1:04.33  
  2 O'Donnell, Richard S      16 DTAC-AZ              1:10.50    1:09.28  
 
Event 323  Women 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Diener, Kelsy M           15 AZM-AZ               4:34.58    4:34.24  
 
Event 324  Men 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reed, Cody S              14 Chat-UT              4:31.00    4:24.97  
  2 Lamarre, James C          16 Chat-UT              4:35.00    4:29.55  
 
Event 325  Women 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harrang, Jessica L        17 Sockeyes-PN          1:20.14    1:18.06  
  2 Kinney, Laura M           18 MACS-CO              1:23.50    1:23.96  
 
Event 326  Men 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schmitt, Michael D        15 AZM-AZ               1:15.14    1:13.74  
 
Event 327  Women 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Elizondo, Kelsey C        16 Syac-UT              1:11.55    1:10.31  
  2 Stevens, Lindsey L        15 AZM-AZ               1:09.00    1:11.46  
  3 Tippett, Kellie M         16 BEND-OR              1:15.00    1:13.74  
 
Event 332  Men 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hansen, Zach H            17 AFAF-CO              2:35.00    2:30.65  
 
Event 335  Women 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Neubig, Amanda L          18 MSC-OR                 28.13      27.93  
  2 Blue, Meghan L            14 StingRays-PN           29.47      29.65  
  3 Spink, Janelle M          17 AZM-AZ                 29.00      30.14  
 
Event 336  Men 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Westby, Nelson O          18 MSC-OR                 25.10      24.75  
  2 Bradshaw, William J       17 MSC-OR                 25.99      26.57  
  3 Bieze, Joey A             16 HEAT-OR                28.00      27.03  
 
Event 405  Women 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hanson, Cortnee A         17 Albany-OR            1:03.90    1:02.44  
  2 Glassner, Kerri L         18 Tiger Sharks-CO      1:03.90    1:03.01  
 
Event 406  Men 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Comrie, Jamison A         17 Albany-OR              55.27      55.20  
  2 Bieze, Joey A             16 HEAT-OR              1:00.00      58.99  
 
Event 409  Women 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bassett, Laura A          15 MACS-CO              2:31.00    2:30.73  
 
Event 415  Women 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cox, Miranda L            17 Vast-PN              2:18.79    2:18.46  
 
Event 416  Men 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Elerding, Joey M          15 TCCC-IE              2:07.50    2:05.27  
 
Event 421  Women 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sutton, Bree N            16 Yac-IE               1:09.22    1:08.37  
  2 Stadnik, Stepheni D       15 Rio-AZ               1:13.00    1:12.08  
  3 Ambrosich, Jordyn E       14 STAR-CO              1:15.00    1:12.23  
 
Event 422  Men 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pendleton, Nate D         17 Aces-CO              1:04.33    1:04.28  
 
Event 423  Women 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scott, Linnea E           15 SBAY-PN              4:53.00    4:52.86  
 
Event 424  Men 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wagner, Tim J             20 MHST-OR              4:29.13    4:27.79  
  2 McNicol, Sean T           13 STAR-CO              5:35.00    4:31.78  
 
Event 426  Men 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harris, Clifton N         18 DTAC-AZ              1:10.40    1:09.39  
  2 Renz, Marshel L           17 SAS-IE               1:10.55    1:10.44  
  3 Ottolia, Andy A           15 MHST-OR              1:10.42    1:10.88  
  4 Hryciuk, Nick J           15 StingRays-PN         1:15.00    1:16.74  
 
Event 427  Women 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pickard, Katherine E      16 AZM-AZ               1:06.10    1:05.40  
  2 Rovira, Madeline L        18 Race-CO              1:06.00    1:06.65  
  3 Wixted, Christine L       13 STAR-CO              1:17.00    1:11.56  
  4 Lee, Rachel A             16 Cat-OR               1:11.08    1:12.01  
  5 Hammerly, Sammy D         15 Cudas-CO             1:10.81    1:12.75  
  6 Ponzo, Jessica F          15 Rio-AZ               1:17.00    1:16.01  
 
Event 428  Men 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lewkowitz, Blake T        16 AZM-AZ               1:02.50    1:00.81  
  2 Mpitsos, Michael G        16 NST-OR               1:01.09    1:01.01  
  3 Asleson, Kris C           16 Albany-OR            1:05.75    1:04.29  
 
Event 435  Women 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thies, Lauren M           25 HEAT-OR                27.07      27.14  
 
Event 436  Men 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Anderssen, Eric J         17 Aces-CO                24.83      24.83  
  2 Schmitt, Michael D        15 AZM-AZ                 26.11      26.03  
 
Event 516  Men 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Elizondo, Mauricio        19 Cat-OR                    NT    2:00.64  
  2 Worden, Daniel K          16 Cat-OR                    NT    2:03.08  
  3 Wells, Trae T             17 Cat-OR                    NT    2:06.86  
 
Event 521  Women 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Candice D          14 HAST-UT              1:05.49    1:06.60  
 
Event 535  Women 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maddy, Kelsey E           14 DTAC-AZ                29.01      28.52  
 
Event 538  Men 50 LC Meter Freestyle Swim-off
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Swim-off
  1 Kisler, Blaine A          17 Cat-OR                    NT      24.81  
 -- Scarbrough, Cole R R      15 Tacoma-PN                 NT         DQ  
 
                   Combined Team Scores - Through Event 538                    
 
  1. King Aquatic Club                  1117   2. Tacoma Swim Club                    496
  3. Mt. Hood Swim Team                  484   4. Loveland Swim Club                  471
  5. Corvallis Aquatic Team            465.5   6. Tucson Ford Dealers Aquatics        427
  7. Sun Devil Aquatics                  378   8. Arizona Desert Fox                374.5
  9. Tualatin Hills Thunderbolts         366  10. Team Starbucks                      274
 11. Hillsboro Heat Swim Team            258  12. Bend Swim Team                      215
 13. Cottonwood Heights Aquatics         174  14. RallySport Aquatic Club             166
 15. Issaquah Swim Team                  148  16. Spokane Area Swimming-SpokaneY      132
 17. Colorado Stars                      123  18. Univ. of Denver Hilltoppers         103
 19. Tigard Tualatin Swim Club            89  19. Tri-City Channel Cats                89
 21. Salmon Bay Aquatics                  87  22. South Coast Aquatic Team             74
 23. Rio Salado Swim Club                 71  24. Roseburg Swim Team                   67
 25. Fort Collins Area Swim Team          62  26. Arizona Marlins Swim Club            57
 27. Aces Swim Club                       47  28. Bellingham Bay Swim Team             43
 29. Cougar Swimming                      38  29. Duke City Aquatics                   38
 31. Wyoming Aquatics                     36  32. Cascade Swim Club                    35
 32. Salmon Bay Aquatics - Unattach       35  32. Greenwood Tiger Sharks               35
 35. Bellevue Club Swim Team              27  35. David Douglas Swim Club              27
 35. Hilltop Aquatic Swim Tam             27  38. Eagle Aquatic Team                   25
 38. Central Area Aquatic Team            25  40. Arizona Swimming Gauchos             22
 41. Mt. Tahoma Swim Club                 21  42. Lebanon Aquatic Club                 19
 43. Unat-Univ. of Denver Hilltoppe       18  43. Sopris Barracudas                    18
 45. Unattached  Ford Aquatics            16  45. Desert Thunder Aquatics              16
 45. StingRay Swimming                    16  48. Valley Aquatics                      15
 49. Bozeman Barracudas                   13  49. Chinook Aquatic Club                 13
 51. Parkrose Swim Club                    9  52. Unattached -pn                        8
 53. Boise YMCA Swim Team                  7  54. Multnomah Athletic Club               4
 54. Steiner Youth Aquatics Club           4  54. Kirtland Aquatic Club                 4
 54. Swim Team Pocatello                   4  58. Unattached King Aquatic               3
 59. Northern Lights Swim Club             2  60. Evergreen Swim Club                   1
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 538                   
 
  1. King Aquatic Club                   644   2. Arizona Desert Fox                330.5
  3. Loveland Swim Club                  293   4. Tualatin Hills Thunderbolts         284
  5. Sun Devil Aquatics                  262   6. Mt. Hood Swim Team                  229
  7. Hillsboro Heat Swim Team            201   8. Tucson Ford Dealers Aquatics        147
  8. Team Starbucks                      147  10. Tacoma Swim Club                    140
 11. Corvallis Aquatic Team            133.5  12. Tigard Tualatin Swim Club            89
 13. RallySport Aquatic Club              82  14. Salmon Bay Aquatics                  76
 15. South Coast Aquatic Team             74  16. Rio Salado Swim Club                 71
 17. Issaquah Swim Team                   68  18. Roseburg Swim Team                   67
 19. Salmon Bay Aquatics - Unattach       35  20. Cascade Swim Club                    33
 20. Fort Collins Area Swim Team          33  22. Arizona Marlins Swim Club            30
 23. David Douglas Swim Club              25  23. Univ. of Denver Hilltoppers          25
 25. Hilltop Aquatic Swim Tam             21  26. Unat-Univ. of Denver Hilltoppe       18
 26. Sopris Barracudas                    18  28. Bellevue Club Swim Team              17
 29. Colorado Stars                       16  29. Unattached  Ford Aquatics            16
 29. Desert Thunder Aquatics              16  32. Valley Aquatics                      15
 33. Spokane Area Swimming-SpokaneY       14  34. Bozeman Barracudas                   13
 35. Tri-City Channel Cats                 8  36. Boise YMCA Swim Team                  7
 37. Swim Team Pocatello                   4  37. Eagle Aquatic Team                    4
 37. Multnomah Athletic Club               4  37. Kirtland Aquatic Club                 4
 41. Unattached King Aquatic               3  42. Northern Lights Swim Club             2
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 538                    
 
  1. King Aquatic Club                   473   2. Tacoma Swim Club                    356
  3. Corvallis Aquatic Team              332   4. Tucson Ford Dealers Aquatics        280
  5. Mt. Hood Swim Team                  255   6. Bend Swim Team                      215
  7. Loveland Swim Club                  178   8. Cottonwood Heights Aquatics         174
  9. Team Starbucks                      127  10. Spokane Area Swimming-SpokaneY      118
 11. Sun Devil Aquatics                  116  12. Colorado Stars                      107
 13. RallySport Aquatic Club              84  14. Tualatin Hills Thunderbolts          82
 15. Tri-City Channel Cats                81  16. Issaquah Swim Team                   80
 17. Univ. of Denver Hilltoppers          78  18. Hillsboro Heat Swim Team             57
 19. Aces Swim Club                       47  20. Arizona Desert Fox                   44
 21. Bellingham Bay Swim Team             43  22. Cougar Swimming                      38
 22. Duke City Aquatics                   38  24. Wyoming Aquatics                     36
 25. Greenwood Tiger Sharks               35  26. Fort Collins Area Swim Team          29
 27. Arizona Marlins Swim Club            27  28. Central Area Aquatic Team            25
 29. Arizona Swimming Gauchos             22  30. Eagle Aquatic Team                   21
 30. Mt. Tahoma Swim Club                 21  32. Lebanon Aquatic Club                 19
 33. StingRay Swimming                    16  34. Chinook Aquatic Club                 13
 35. Salmon Bay Aquatics                  11  36. Bellevue Club Swim Team              10
 37. Parkrose Swim Club                    9  38. Unattached -pn                        8
 39. Hilltop Aquatic Swim Tam              6  40. Steiner Youth Aquatics Club           4
 41. Cascade Swim Club                     2  41. David Douglas Swim Club               2
 43. Evergreen Swim Club                   1                                             

ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT