6/10/2005 - 6/12/2005
Indianapolis, Indiana, USA
Event 23 Women 800 LC Meter Freestyle
=========================================================================
Classic: C 8:36.21 2004 Diana Munz
Name Age Team Seed Finals Points
=========================================================================
=== Timed Finals ===
1 Komisarz, Rachel E 28 LAK-KY 8:37.47 8:44.01 26
2 Kiel, Alyssa M 18 Silver Dolphins- 8:33.08 8:45.92 23
3 Chandler, Ashley 21 CAL-PC 8:50.45 8:48.14 22
4 Munz, Diana M 22 Silver Dolphins- 8:42.19 8:49.77 21
5 Drake, Monica J 14 Waves-IL 8:55.44 9:00.45 20
6 Hamilton, Caitlin G 14 Waves-IL 8:58.58 9:01.85 19
7 Franklin, Chelsea L 14 Gcst-FL 8:58.62 9:03.68 18
8 Hanson, Emily A 17 Waves-IL 8:54.69 9:05.69 17
9 Brunemann, Emily A 18 ABLY-OH 8:56.55 9:08.15 15
10 Gingrich, Leah N 15 Wsy Swimming-MA 8:50.48 9:08.16 13
11 Eytalis, Lauren E 14 Waves-IL 9:15.99 9:09.60 12
12 Ortega, Gabrielle M 13 Gcst-FL 9:15.99 9:09.68 11
13 Brackens, Lindsey N 15 Memphis Thunder- 9:11.59 9:10.26 10
14 Clayton, Shannon J 19 HAR 8:57.14 9:10.27 9
15 Legal, Brittany A 16 Silver Dolphins- 9:02.81 9:13.09 8
16 Van Welie, Liz J 25 HAR 9:08.23 9:13.96 7
17 Torpey, Lauren M 21 IST-IN 9:05.85 9:15.15 5
18 Fayhee, Kally P 14 Academy Bullets- 9:14.44 9:19.34 3
19 Smith, Sarah K 15 ABLY-OH 9:15.99 9:19.70 2
20 Schieman, Ellis L 18 Silver Dolphins- 9:01.11 9:19.87 1
Event 24 Men 1500 LC Meter Freestyle
=========================================================================
Classic: C 15:37.57 2004 Ricardo Monsterio
Name Age Team Seed Finals Points
=========================================================================
=== Timed Finals ===
1 Margalis, Robert J 23 SPA-FL 15:13.59 15:36.48C 26
2 Vanderkaay, Alex R 18 CW-MI 16:03.89 16:04.78 23
3 Kinderwater, Josef H 16 Trident-MA 16:29.95 16:06.88 22
4 Koucheravy, Thomas M 20 SDS-PV 16:17.12 16:11.47 21
5 Galbreath, Justin M 17 Kettering-OH 16:14.54 16:15.78 20
6 Mcneill, Ryan A 20 FAST!-CA 16:17.10 16:17.86 19
7 Keller, Klete D 23 CW-MI 15:27.83 16:22.78 18
8 Karrer, Ryan T 20 UN-RA-MD 15:59.44 16:23.94 17
9 Austermann, Johnny F 18 CW-MI 15:59.75 16:24.30 15
10 Koehler, JK K 19 DR-OH 16:17.08 16:30.82 13
11 Robertson-Phillips, Z 16 GTAC-MD 16:37.13 16:32.97 12
12 Ward, Colby C 16 Oly-MI 16:29.04 16:35.17 11
13 Snyder, Mitchell W 18 SPA-FL 16:17.06 16:37.89 10
14 Offutt, Bryan T 13 GTAC-MD 16:26.77 16:44.97 9
15 Swanson, Mike J 19 Wisconsin Aquati 16:17.14 16:46.07 8
16 Considine, Aidan F 14 Rac-MD 16:18.96 16:49.73 7
17 Graves, Nick B 17 WA-KY 16:36.49 16:49.83 5
18 Sigler, Jason D 21 Saluki-OZ 16:17.16 16:49.93 3
19 Dubrasky, Tayler K 15 Gcst-FL 16:40.00 16:51.45 2
20 Alland, Kevin D 17 Lake Forest-IL 16:26.54 16:56.20 1
Event 25 Women 200 LC Meter IM
=========================================================================
Classic: C 2:15.74 2004 Agnes Kovacs
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 Breeden, Elaine S 16 WA-KY 2:23.60 2:18.61 26
2 Carroll, Katie M 20 CW-MI 2:23.20 2:20.14 23
3 Silver, Emily S 19 CAL-PC 2:22.27 2:20.20 22
4 Tsai, Sherry H 21 CAL-PC 2:25.96 2:23.78 21
5 Marion, Ashley 17 LAC-1 2:23.87 2:24.14 20
6 Kiel, Alyssa M 18 Silver Dolphins- 2:24.09 2:24.36 19
7 Gingrich, Leah N 15 Wsy Swimming-MA 2:24.20 2:26.35 18
8 Geary, Caitlin M 15 HIGH-FL 2:25.55 2:26.80 17
=== B - Final ===
9 Mueller, Justine L 18 CW-MI 2:25.97 2:22.21 15
10 Babicz, Annie M 19 CAL-PC 2:26.19 2:22.82 13
11 Finn, Alisa M 14 NTSC-IL 2:26.62 2:23.98 12
12 Mathes, Carly A 18 Kettering-OH 2:26.52 2:24.63 11
13 Prestinario, Amy N 15 Naperville-IL 2:26.25 2:25.96 10
14 Weaner, Tricia E 16 Wsy Swimming-MA 2:26.48 2:27.02 9
15 Rosinko, Alyssa A 17 Wash. Twp. Wave- 2:26.99 2:27.26 8
16 Strumbel, Brittany L 15 Silver Dolphins- 2:26.78 2:28.41 7
=== C - Final ===
17 Ness, Katie D 21 WOR-OH 2:28.17 2:24.83 5
18 Gelb, Sam R 14 Rac-MD 2:27.45 2:26.35 3
19 Mankus, Christine L 15 GTAC-MD 2:28.44 2:27.20 1.5
19 Rich, Whitney 17 LAC-1 2:29.04 2:27.20 1.5
21 Brands, Daniela R 17 SPA-FL 2:28.40 2:27.48
22 McNICHOLS, Kelly N 17 MAVS-IL 2:28.77 2:27.50
23 Krone, Sarah E 17 BASH--OH 2:28.82 2:28.70
24 Degenstein, Ann B 21 TWST-GU 2:28.95 2:30.07
Event 26 Men 200 LC Meter IM
=========================================================================
Classic: C 2:03.17 2004 Keith Beavers
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 Phelps, Michael F 19 CW-MI 2:05.91 2:00.65C 26
2 Vanderkaay, Peter W 21 CW-MI 2:06.62 2:06.89 23
3 Oliver, Jorge 24 PUR 2:09.36 2:09.24 22
4 Tarwater, Davis E 21 CW-MI 2:09.93 2:09.58 21
5 Christy, Michael S 17 Wash. Twp. Wave- 2:11.93 2:10.60 20
6 Pogioli, Giordan S 21 BA-IN 2:12.16 2:10.96 19
7 Dolgov, Alex V 20 UN-OH 2:10.84 2:12.94 18
8 Grenda, Dane R 18 CW-MI 2:11.82 2:15.21 17
=== B - Final ===
9 Miller, Art J 18 NASA-IN 2:14.09 2:12.82 15
10 Inwood, Tommy W 15 USC-LE 2:13.99 2:13.10 13
11 Varanda, Brenno R 19 SPA-FL 2:14.41 2:13.50 12
12 Lennox, Doug C 18 Lake Forest-IL 2:14.63 2:14.60 11
13 Lee, Dominic N 19 Rac-MD 2:15.40 2:14.70 10
14 McGill, Tyler T 17 Storm-IL 2:14.56 2:14.93 9
15 Robertson-Phillips, Z 16 GTAC-MD 2:15.02 2:16.61 8
16 Wilcher, Sam R 16 AA-IL 2:16.32 2:16.85 7
=== C - Final ===
17 Haley, Alec W 20 IST-IN 2:16.97 2:13.36 5
18 Juarez, Raul L 17 DM 2:16.73 2:13.39 3
19 Peterson, Kyle W 19 LRS-KY 2:18.04 2:15.60 2
20 Moore, Ross E 16 Storm-IL 2:18.24 2:15.63 1
21 Jones, Bryn 18 LAC-1 2:16.84 2:15.93
22 Graves, Nick B 17 WA-KY 2:17.32 2:16.93
23 Graft, Harold R 16 LRS-KY 2:18.60 2:17.67
24 Joyce, Kevin P 21 CW-MI 2:17.42 2:19.57
Event 27 Women 200 LC Meter Backstroke
=========================================================================
Classic: C 2:14.98 2004 Pam Hanson
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 Silver, Hellen E 21 CAL-PC 2:19.18 2:16.55 26
2 McCawley, Margo F 18 Memphis Thunder- 2:22.25 2:18.60 23
3 Andrews, Lauren D 20 CAL-PC 2:21.89 2:18.68 22
4 Weaner, Tricia E 16 Wsy Swimming-MA 2:23.74 2:19.71 21
5 Vaziri, Leila 20 Coral Springs-FG 2:23.52 2:21.24 20
6 Carpenter, Kasey A 16 ABLY-OH 2:22.39 2:21.29 19
7 Marshall, Penelope M 15 HAR 2:22.70 2:21.35 18
8 Clayton, Shannon J 19 HAR 2:22.98 2:21.74 17
=== B - Final ===
9 Romano, Megan R 14 SPA-FL 2:24.30 2:17.58 15
10 Fisher, Stephanie E 16 Phoenix-WI 2:25.86 2:23.01 13
11 Tsai, Sherry H 21 CAL-PC 2:26.26 2:23.81 12
12 Munz, Diana M 22 Silver Dolphins- 2:23.94 2:26.15 11
13 Rosinko, Alyssa A 17 Wash. Twp. Wave- 2:28.54 2:26.81 10
14 Moss, Maggie L 21 Wash. Twp. Wave- 2:28.58 2:28.83 9
15 Beck, Katie M 16 USC-LE 2:28.48 2:29.14 8
16 Ernst, Susanna S 20 IST-IN 2:27.33 2:30.42 7
=== C - Final ===
17 Mueller, Justine L 18 CW-MI 2:29.66 2:23.72 5
18 Shehorn, Christine N 18 Wash. Twp. Wave- 2:30.64 2:26.63 3
19 Hammes, Jessie L 14 CSC-IN 2:32.38 2:29.12 2
20 Smith, Lyndsey M 17 GTAC-MD 2:30.00 2:30.15 1
21 Meyer, Maggie J 16 Nsac-MN 2:28.64 2:30.55
22 Letendre, Claire A 19 2:34.71 2:31.29
23 Gelb, Sam R 14 Rac-MD 2:33.01 2:32.42
24 Barrett, Jamie R 14 UN-WI 2:33.10 2:34.86
Event 28 Men 200 LC Meter Backstroke
=========================================================================
Classic: C 1:57.60 2004 Michael Phelps
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 Dejong, Chris H 21 CW-MI 2:06.68 1:59.71 26
2 Stovall, Brooks B 17 Memphis Thunder- 2:09.52 2:06.82 23
3 Grenda, Dane R 18 CW-MI 2:10.47 2:09.11 22
4 Collins, Bryan R 17 GTAC-MD 2:11.23 2:09.70 21
5 Juarez, Raul L 17 DM 2:13.51 2:09.76 20
6 Evans, Sean D 15 USC-LE 2:10.62 2:09.83 19
7 Robles, Miguel 17 Tiburones 2:11.83 2:10.26 18
8 Oliver, Jorge 24 PUR 2:12.33 2:12.19 17
=== B - Final ===
9 Stacy, Pete K 14 Great Wolf-MN 2:13.59 2:11.33 15
10 Christy, Michael S 17 Wash. Twp. Wave- 2:16.38 2:13.20 13
11 Browning, Hank J 18 ABLY-OH 2:18.30 2:14.19 12
12 Moody, Adam A 18 SPA-FL 2:17.00 2:15.50 11
13 Greene, Kyle A 17 ABLY-OH 2:16.96 2:15.60 10
14 Zamorez, Amauri R 15 DM 2:18.32 2:17.41 9
15 Graft, Harold R 16 LRS-KY 2:19.17 2:18.48 8
16 Happ, Kevin R 16 USC-LE 2:18.86 2:19.35 7
=== C - Final ===
17 Wyher, Tommy J 16 TBAY-FL 2:21.02 2:16.74 5
18 Cousins, Sebastian P 17 CSC-IN 2:21.63 2:19.00 3
19 Davis, Sean T 18 ABLY-OH 2:19.96 2:20.67 2
20 Fulton, Nick J 18 Nsac-MN 2:21.65 2:22.75 1
Event 29 Women 100 LC Meter Freestyle
=========================================================================
Classic: C 55.80 2004 Martina Moravcova
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 Coughlin, Natalie A 22 CAL-PC 57.81 54.66C 26
2 Silver, Emily S 19 CAL-PC 57.40 57.10 23
3 Medina, Lauren E 22 CAL-PC 57.83 57.13 21.5
3 Reilly, Erin P 20 CAL-PC 58.32 57.13 21.5
5 Komisarz, Rachel E 28 LAK-KY 57.77 57.16 20
6 Smith, Lindsey B 20 CW-MI 58.55 57.99 19
7 Nauta, Chelsea B 16 TBAY-FL 58.60 58.61 18
8 Geary, Caitlin M 15 HIGH-FL 58.24 59.80 17
=== B - Final ===
9 Romano, Megan R 14 SPA-FL 59.26 57.26 15
10 Vaziri, Leila 20 Coral Springs-FG 59.13 58.41 13
11 Lofstedt, Annica 23 IST-IN 58.63 58.73 12
12 Dorenkott, Sarah D 17 Silver Dolphins- 59.43 59.73 11
13 McNICHOLS, Kelly N 17 MAVS-IL 59.32 59.74 10
14 Marion, Ashley 17 LAC-1 58.85 1:01.13 9
=== C - Final ===
17 Hentschel, Susan E 20 Wash. Twp. Wave- 59.82 57.94 5
18 Babicz, Annie M 19 CAL-PC 59.63 58.68 3
19 Andrews, Lauren D 20 CAL-PC 59.45 58.74 2
20 Carroll, Katie M 20 CW-MI 59.90 58.85 1
21 Surkovich, Daniele M 17 Rac-MD 59.53 59.45
22 Martin, Katie L 21 Central Iowa-IA 59.84 59.61
23 Grimes, Kylsie M 16 Phoenix-WI 59.64 1:00.41
24 Strumbel, Brittany L 15 Silver Dolphins- 59.85 1:00.84
Event 30 Men 100 LC Meter Freestyle
=========================================================================
Classic: C 49.45 2004 Michael Phelps
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 Phelps, Michael F 19 CW-MI 51.78 50.10 26
2 Dejong, Chris H 21 CW-MI 52.59 51.52 23
3 Vanderkaay, Peter W 21 CW-MI 52.12 51.65 22
4 Farnham, Daniel W 21 WA-KY 52.57 51.89 21
5 Hollinger, Cameron S 20 LAC-MA 52.13 51.97 20
6 Tarwater, Davis E 21 CW-MI 52.40 52.37 19
7 Houchin, Lee A 20 NAC-SE 52.77 52.44 18
8 Keller, Klete D 23 CW-MI 52.74 52.52 17
=== B - Final ===
9 Patrick, Tim C 22 WA-KY 53.26 51.64 15
10 Michaelson, Ben H 23 CW-MI 53.60 52.43 13
11 Martinez, Raul 17 PUR 53.44 52.96 12
12 Kleiner, Marcel 22 UN-UC-OH 53.27 53.34 11
13 Dolgov, Alex V 20 UN-OH 53.08 53.54 10
14 Browning, Hank J 18 ABLY-OH 54.03 53.56 9
15 Doyle, Joe G 20 UN-OH 53.34 53.77 8
16 Payne, Mike A 23 Sey-IN 53.83 54.19 7
=== C - Final ===
17 McGill, Tyler T 17 Storm-IL 54.31 53.60 5
18 Wieczorek, Grant M 19 Wash. Twp. Wave- 54.76 54.20 3
19 Joyce, Kevin P 21 CW-MI 55.20 54.49 2
20 Lennox, Doug C 18 Lake Forest-IL 54.83 54.67 1
21 Collins, Bryan R 17 GTAC-MD 55.25 54.95
22 Mullen, John G 19 BA-IN 54.83 54.97
23 Smith, Trey T 20 BA-IN 54.41 55.47
24 Sease, Drew B 17 Wash. Twp. Wave- 54.80 55.73